24.hu 44:15

Megdöbbentő állapotok a Szent János pszichiátriáján: Kinyílnak a kórházak – Élőben Rékassy Balázzsal

pszichiátriaegészségügyinterjúkórházátláthatóságközélet
Irányultság: CentristaKötődés: Független
Megdöbbentő állapotok a Szent János pszichiátriáján: Kinyílnak a kórházak – Élőben Rékassy Balázzsal
tl;dr
  • Az engedélykérés a Szent János Kórház pszichiátriai osztályán „ijesztően simán ment”, a vezetők örömmel nyilatkoztak a méltatlan körülményekről.
  • A kórtermek zsúfoltak, nincs árnyékolás, a fürdőkben hiányzik a kilincs, az alagsori szennyvízben szúnyogok tenyésznek, és 15 éve nem kaptak bútort.
  • A lepusztult infrastruktúra ellenére egy fiatalos, összeszokott csapat dolgozik az osztályon, akiket a szakma szeretete és innovatív programok (baba-mama-papa, biokert) jellemeznek.
  • „Szerencsétlen pszichiátriai betegekért, csak azért, mert ők szellemi betegek… az ő érdeküket nem képviseli senki, és ők meg nem tudnak kiállni az érdekükért.” – Dr. Rékassy Balázs

  • Magyarország a GDP 4,7%-át költi egészségügyre, a kórházak bevételének 80-90%-a bérekre megy el, Budapesten uniós források híján maradtak el a felújítások.
  • Hegedűs Zsolt miniszter új transzparencia-politikát hirdetett: a kórházi dolgozók elmondhatják a problémákat retorzió nélkül, a sajtó kontroll-szerepet játszhat.
  • Korábban a kórházi forgatásokat ellehetetlenítették, Rékassyt az Alkotmányvédelmi Hivatal is behívta; ez a helyzet most alapvetően megváltozni látszik.
  • A szakemberek optimisták, de a mézeshetek után kihívások jönnek; a jó gyakorlatok bemutatása és az anonim minőségi mutatók segíthetik a fejlődést.
Részletes összefoglaló megjelenítése

A 24.hu „Most 24” című műsorának adásában Varga Zs műsorvezető két vendéggel, Nyári Gzson videós újságíróval és Dr. Rékassy Balázs orvos-egészségpolitikai szakértővel beszélgetett. Az apropót a csatorna hétvégi videóriportja adta, amelyben Nyári Gzson egy teljes napot tölthetett a Szent János Kórház pszichiátriai osztályán, és bemutatta az ott uralkodó, gyakran méltatlan körülményeket. A beszélgetés kiterjedt a kórházi állapotokra, a dolgozók helytállására, az egészségügyi nyilvánosság és transzparencia új irányvonalára, valamint a rendszerszintű problémákra.

A videóriport előzményei és az engedélykérés folyamata

Nyári Gzson elmondta, hogy a riport ötlete Hegedűs Zsolt egészségügyi miniszter korábbi nyilatkozatai nyomán született, aki többször hangsúlyozta, hogy szeretné megnyitni a kórházak kapuit a sajtó előtt, és kérte az újságírók segítségét az „örökölt állapotok” bemutatásában. A Szent János Kórház pszichiátriai osztályát mintegy tesztként választották ki.

Az engedélykérés folyamata meglepően gördülékenyen zajlott. Az újságíró először az osztályvezető főorvossal vette fel a kapcsolatot, majd a kórházigazgatóságot is bevonva, néhány napon belül megkapták az engedélyt, igaz, az OKFŐ jóváhagyására is szükség volt. Nyári Gzson így jellemezte a folyamatot:

„Nagyon-nagyon simán ment. Mondhatnám, hogy ijesztően simán ment.” *

A forgatás napján az újságírót egy tárgyalóba invitálták, ahol számos, láthatóan fontos pozícióban lévő ember gyűlt össze. Kezdetben attól tartott, hogy megpróbálják lebeszélni a munkáról, ám kiderült, hogy épp ellenkezőleg: mindannyian nyilatkozni szerettek volna az állapotokról. A kórházi sajtóosztály is korrekt módon, a munkát nem akadályozva állt hozzá a forgatáshoz, és a videót sem kellett előzetesen visszaküldeni ellenőrzésre – az újságíró saját döntésből mutatta meg az anyagot a szereplőknek.

A Szent János Kórház pszichiátriai osztályának állapotai

A riport során feltárt körülmények számos ponton méltatlannak bizonyultak a 21. századi betegellátáshoz. A videóból bejátszott részletben az osztály dolgozói maguk mutatták be a problémákat:

  • Zsúfolt kórtermek: Az akut részlegen 8-10 ágyas kórtermek vannak, külön fürdőszoba nélkül, ami megnehezíti a gyógykezelést.
  • Árnyékolás hiánya: A nagy melegben a nővérek lepedők felszögelésével próbálnak árnyékolni.
  • Hiányos fürdőhelyiségek: Az egyik működő fürdőben nincs kilincs, a WC-k felújításra várnak.
  • Szennyvíz és szúnyoginvázió: Az alagsorban felgyülemlő szennyvízben szúnyogok és lárvák tenyésznek, melyek a falak nyílásain át a betegszobákba jutnak, és összecsípik a pácienseket.
  • Karbantartási hiányosságok: Az egyik orvos saját kezűleg szerelt zárat az ajtóba, mert nem számíthatnak a karbantartókra. Elhangzott, hogy 15 év alatt a kórháztól nem kaptak bútort.
  • Víz- és fűtésproblémák: A csapok hol folynak, hol nem; meleg vízzel a dolgozók fele még nem találkozott az osztályon. Télen másfél hetente elmegy a fűtés, ilyenkor légkeverős fűtőtestekkel próbálják melegen tartani a helyiségeket.

A műsorvezető és a vendégek is kiemelték, hogy a falakon sorra láthatók voltak a szúnyogtetemek, ami jól mutatja, mennyire elhanyagolt az osztály. Rékassy Balázs megjegyezte, hogy bár a János Kórháznak vannak felújított részei is, a pszichiátria tipikusan a sor végén áll a finanszírozásban, és a pszichiátriai betegek érdekeit – szemben más betegcsoportokkal – senki nem képviseli hatékonyan.

„Szerencsétlen pszichiátriai betegekért, csak azért, mert ők szellemi betegek, nem vakbélgyulladásosok, nem lábsérülésesek […] az ő érdeküket nem képviseli senki, és ők meg nem tudnak kiállni az érdekükért.” – Dr. Rékassy Balázs *

A dolgozók hozzáállása és a pozitív gyakorlatok

A lehangoló infrastrukturális körülmények ellenére a riportból egy rendkívül elhivatott, fiatalos és összeszokott csapat képe rajzolódott ki. Nyári Gzson elmondása szerint ez volt számára a legmegdöbbentőbb kontraszt:

„Egy nagyon jó fej, fiatalos, összeszokott csapatot láttam, ahol látszólag […] szeretik egymást a dolgozók. És ez volt egyébként piszok fájdalmas és dühítő, hogy itt van egy olyan csapat, aminek a tagjaiból még nem sikerült kijölni a szakma szeretetét.” *

Az osztályon több innovatív, modern gyakorlatot is folytatnak:

  • Baba-mama-papa program: Olyan anyukákat fogadnak, akik pszichiátriai betegségük miatt bentfekvő kezelésre szorulnak, de éppen szülés előtt vagy után állnak. Az osztály egy szinten van az újszülött osztállyal (a 2000-es évek elején összenyitották őket), így az anyukák bármikor átmehetnek a gyermekükhöz, szoptathatnak, és az apuka is bejöhet.
  • Biokert és nappali kórház: Azok a betegek, akik már elhagyhatták a fekvőbeteg-részleget, de még intenzívebb támogatásra szorulnak, egy biokertben és különböző foglalkozásokon (művészetterápia, csoportterápia, egyéni terápia) vehetnek részt.

Rékassy Balázs, aki korábban maga is töltött gyakorlatot a János Kórház pszichiátriáján, megerősítette a szakmai műhely színvonalát, és hangsúlyozta, hogy a pszichiátria viszonylag alacsony költségű terület – sokszor már a színes falak vagy adományból származó fa raklapokból kialakított veteményes is sokat javítana a környezeten.

Rendszerszintű problémák és a finanszírozás kérdése

A beszélgetés során többször előkerült, hogy a Szent János Kórházban tapasztaltak nem egyedi esetek, hanem a magyar egészségügy strukturális problémáit tükrözik. Rékassy Balázs több ilyen tényezőt is felsorolt:

  • Alacsony GDP-arányos költés: Magyarország a GDP mintegy 4,7%-át költi egészségügyre, szemben az európai 8-9%-os átlaggal. Amíg ez nem változik, addig a penészes falak és az elhanyagolt infrastruktúra fennmaradnak.
  • Forráshiányos kórházak: Egy átlagos kórház bevételének 80-90%-a bérekre és rezsire megy el, felújításra, eszközbeszerzésre gyakorlatilag semmi nem marad.
  • Budapest-vidék egyenlőtlenség: A 2000-es években uniós forrásból 400 milliárd forintos kórházfelújítási program zajlott, amelyből kizárólag vidéki intézmények részesülhettek. Ezért fordulhat elő, hogy míg Győrben, Szegeden vagy Debrecenben új épületeket húztak fel, addig Budapesten a János Kórház egyes osztályain (pl. neurológia, gyerekosztály) a folyosóról nyílnak a fürdőhelyiségek.
  • Hálózati működés hiánya: A pszichiátriai ellátásban (és más területeken is) nem működik megfelelően a progresszív ellátási lánc. Ha a háziorvos, a szociális munkás, a pszichológus és a gondozóhálózat hatékonyabban látná el az egyszerűbb eseteket, a kórházi osztályok terhelése csökkenne.
  • Szakemberhiány és elvándorlás: Sok szakdolgozó hagyta ott az egészségügyet (pl. a kiskereskedelem vagy a magánellátás kedvéért), gyakran megalázottan távozva. Rékassy szerint a visszacsábításukhoz nem feltétlenül csak több pénz, hanem méltó munkakörülmények is szükségesek. Pozitív példaként említette, hogy beszélt olyan orvossal, aki szívesen maradna a közfinanszírozott ellátásban, ha a körülmények lehetővé tennék, hogy a képzettségének megfelelő színvonalon dolgozhasson.

Egy konkrét eset is szóba került: az orvosok alapítványi pénzből légkondicionálókat vásároltak, de kiderült, hogy a tetőre szerelt napelemek inverterei idővel eltűntek, és a hálózat sem bírná a terhelést, így a klímákat nem tudták üzembe helyezni.

Az egészségügyi nyilvánosság és transzparencia új irányvonala

A beszélgetés egyik központi témája az a szemléletváltás volt, amelyet Hegedűs Zsolt miniszter hirdetett meg: a kórházak kapuinak megnyitása a sajtó előtt. A miniszter már a videó megjelenése előtt posztolt a témáról, jelezve, hogy új nyilatkozási irányelveket dolgoznak ki az egészségügyi dolgozók számára.

Nyári Gzson hangsúlyozta, hogy ennek a transzparenciának nemcsak az újságírók munkáját könnyíti meg, hanem egyfajta kontrollt is jelent: ha egy ápoló elmondhatja, hogy valami nem működik, és másnap nem rúgják ki, akkor a vezetőknek is „rizikó lesz rossz egészségügyet csinálni”. Hozzátette ugyanakkor, hogy a sajtónak is van felelőssége: érzékeny helyzetekben, betegek közelében vendégként kell viselkedni, és tiszteletben kell tartani a nyilatkozók kéréseit (pl. anonimitás).

Rékassy Balázs a „hibáztató versus tanuló egészségügy” fogalmával írta le a változást. Míg korábban a kórházigazgatóknak alig volt döntési jogkörük, és egy interjú engedélyezése is központi jóváhagyást igényelt, most a miniszter azt az üzenetet közvetíti, hogy a hibákból tanulni kell, nem pedig egymást hibáztatni.

„Nagyon tetszett a mai Hegedűs Zsolt beszéd olyan szempontból, hogy ő azt mondta, hogy a betegközpontúság és mindig a beteg szempontjából nézzük a dolgokat.” – Dr. Rékassy Balázs *

Tapasztalatok a Fidesz-kormány alatt: a sajtó és az egészségügy viszonya

Rékassy Balázs személyes tapasztalatait is megosztotta a korábbi időszakból. Elmondta, hogy a Covid-járvány idején kezdett el aktívan kommunikálni az egészségügyről, mert úgy érezte, a lakosságnak joga van az információkhoz. Emiatt azonban az Alkotmányvédelmi Hivatal is foglalkozott vele: behívták, elbeszélgettek vele, és bár konkrét retorzió nem érte, éreztették vele, hogy megfigyelés alatt áll. Később más riportok kapcsán is felhívták, és iránymutatást adtak a kommunikációjával kapcsolatban, amiről részletesen nem kívánt beszélni.

Külföldi stáboknak korábban csak titokban, a lebukástól tartva mutatta meg a János Kórház állapotait, mert félt, hogy kirúgják az állásából. Ezt a légkört „abszurdnak” nevezte, és üdvözölte, hogy az új miniszter teljesen más kultúrát képvisel.

Nyári Gzson is megerősítette, hogy a korábbi években a kórházi forgatások szinte kizárólag „jó gyakorlatok” bemutatására korlátozódtak. Sokszor előfordult, hogy a sajtósok el sem juttatták a megkeresést az orvosokhoz, vagy végig ott voltak a forgatáson, óvva a főorvost attól, hogy válaszolnia kelljen. Az újságírók idővel fel is hagytak azzal, hogy ilyen engedélyeket kérjenek.

„Az volt a nehéz, hogy úgy tudtunk dolgokról forgatni, hogy végig ott volt a sajtós, sajtóelhárítóként óvták a főorvos urat, hogy egyáltalán válaszolnia kelljen kérdésekre, amik nem is kritikus vagy felkérdező jellegű kérdések voltak, hanem a munkájára voltunk kíváncsiak.” – Nyári Gzson *

A jövő kilátásai és a konferencia tanulságai

Rékassy Balázs beszámolt arról az egészségpolitikai konferenciáról, amelyen aznap vett részt, és ahol Hegedűs Zsolt is felszólalt. Az eseményt a „89-90-es hangulathoz” hasonlította: a résztvevők – kórházigazgatók, egészségpolitikai szakemberek – körében érezhető volt az újrakezdés lehetőségébe vetett hit. A fő üzenetek között szerepelt a transzparencia, a minőségbiztosítás, a mérhetőség és a betegközpontúság.

A szakértő ugyanakkor realistán fogalmazott a várható nehézségekről is. A mézeshetek elmúltával jönnek majd a „fekete napok”, de ha kitart az őszinteség és a nyitottság, akkor a sajtónak hosszú távon is helye lesz a kórházakban. Fontosnak tartja, hogy a jó példák is bemutatásra kerüljenek, mert azok húzóerőt jelenthetnek a többi intézmény számára. Példaként említette az angliai gyakorlatot, ahol anonimizált minőségi mutatók alapján az intézmények tanulhatnak egymástól.

A műsor végén Nyári Gzson elárulta, hogy a videó megjelenése óta rengeteg nézői üzenetet kaptak, amelyekben további helyszíneket javasolnak forgatásra. Bár ezek alapján „újabb horrorfilm készülődne”, a csapat igyekszik a jó példákat is bemutatni a jövőben.

Összegzés

A beszélgetés egy konkrét, sokkoló kórházi riport kapcsán mutatta be a magyar egészségügy mélyen gyökerező problémáit – az infrastrukturális lepusztultságtól a finanszírozási anomáliákon át a szakemberhiányig –, ugyanakkor rávilágított arra a szemléletváltásra is, amelyet az új egészségügyi miniszter hirdetett meg a transzparencia és a betegközpontúság jegyében. A résztvevők egyetértettek abban, hogy a változáshoz időre, kitartásra és a társadalom egészének támogatására lesz szükség, de a jelenlegi lendület és a szakmai műhelyekben még meglévő lelkesedés okot adhat az optimizmusra.

⚠️ Értelmezhetetlen vagy bizonytalan szakaszok
  • „okfő”: Valószínűleg az OKFŐ (Országos Kórházi Főigazgatóság) rövidítése, amelynek engedélye szükséges volt a forgatáshoz.
  • „KEF”: A szövegkörnyezet alapján a kórház karbantartó vagy műszaki részlegére utalhat, de pontos jelentése nem rekonstruálható egyértelműen.
  • „kútvib”: Feltehetően a Kútvölgyi Kórházra utal, ahová a Szent János Kórház egy része átköltözött.
  • „GBTP”: A kontextus alapján a GDP (bruttó hazai termék) elírása lehet.
  • „alkotmányvédelmi hivatal”: Az Alkotmányvédelmi Hivatalra utal, bár a pontos név az átiratban nem egyértelmű.
  • „Nyerrigé Zson”: A műsorvezető által bemondott név, valószínűleg Nyári Gzson videós újságíró torzult alakja.
  • „Rékasi Balázs”: A címben és a leírásban „Rékassy Balázs” szerepel, az átiratban következetesen „Rékasi” formában fordul elő, feltehetően ASR-hiba.
Teljes átirat megjelenítése

[00:03:58]เฮ Most 24.

[00:04:30]Fontos hír, gyors reakció.

[00:04:34]Élőben a 24.h- Sziasztok, én Varga Zs vagyok.

[00:04:38]Ez pedig a Most 24, a 24.hu aktuális ügyekkel foglalkozó műsora.

[00:04:42]A mai adásban egy vasárnap este megjelent videónkkal fogunk foglalkozni, amiben Nyári Gzson kollégám a Szent János Kórház pszichiátriai osztályát látogatta meg és mutatta be.

[00:04:52]Mielőtt azonban belevágunk, ha még nem tettétek, akkor kérjük, hogy iratkozzatok fel a YouTube csatornánkra, és csatlakozzatok a 24.hu extra előfizetőihez.

[00:05:01]Gzson a hétvégén megjelent videónkban engedélyt kapott rá, hogy egy teljes napot az intézményben töltsön, és olyan részleteit mutatta meg a ennek a kórháznak és a magyar egészségügynek, ami az elmúlt másfél évtizedben nem nagyon került megmutatásra a sajtóban.

[00:05:16]És vasárnap még a videónk megjelenése előtt erről Hegedű Zsolt egészségügyi miniszter is posztolt.

[00:05:22]Ennek az anyagnak a kapcsán írt arról, hogy az egészségügyi minisztériumban új nyilatkozási irányelveket fognak kidolgozni az egészségügyi dolgozóknak.

[00:05:30]Ki fogják nyitni a kórházak kapuit a sajtó és a média munkatársai számára, hogy ezt egyébként a kampányukban is ígérték.

[00:05:36]Erről fogunk beszélgetni a stúdióban Nyerrigé Zson, az 21.hu videósí újságírója és Dr.

[00:05:40]Rékasi Balázs, orvos és egészségpolitikai szakértő.

[00:05:45]Köszi, hogy eljöttetek.

[00:05:45]Mielőtt még rátenérnénk erre a konkrét egészségügyi egészségügyi nyilvánosság kérdésre, beszéljünk kicsit konkrétan erről a videóról és a Szent János kórházról.

[00:05:57]Először is Gárson.

[00:05:57]Mennyire lepett meg, hogy Hegedű Zsolt posztolt erről a videóról, még mielőtt kikerült volna egyáltalán?

[00:06:05]Az a része annyira már nem volt meglepetés.

[00:06:09]Az már inkább, hogy először engedélyt kaptunk egy ilyen jellegű forgatásra.

[00:06:11]A poszt nem azóta mondjuk nem teki a miniszter úr a videót, úgyhogy [torokköszörülés] lehet, hogy nem tetszett neki, de bízom benne, hogy még utólag megteszi.

[00:06:21]Mest kicsit róla, hogy hogy jött ez a téma, hogy kezdted kezdtél bele ebbe a munkába, és hogy hogy megy ennek az engedélykérésnek a folyamata?

[00:06:27]Mennyire volt nehéz?

[00:06:30]Igen, ugye Hegedű Zsolt már többször nyilatkozta, hogy ő szeretné megnyitni a kórházak kapuit, és szeretné beengedni a sajtót, mint ahogy ebben a posztjában is utalást tett erre.

[00:06:39]És azt hiszem a beiktatásán, vagy igen, talán ott mondta el újra, hogy kéri a sajtó munkatársainak segítségét, hogy együtt bemutassuk az örökölt állapotokat.

[00:06:49]És akkor mint egy tesztként arra gondoltam, hogy hát akkor valóban kérünk engedélyt és próbáljuk meg bemutatni mondjuk a János kórházat.

[00:07:01]Régóta érdekel a minden egészségügyi téma, és már többször forgattunk itt is kórházakban, de eddig azért nehéz dolgunk volt, inkább a jó hírekről lehetett beszámolni, és és ha mondjuk bejutottunk valahova, az egy olyan kórház volt, ahol valamifajta jó gyakorlatról lehetett beszámolni a nézőknek.

[00:07:19]Hát nem is álmodtunk szerintem korábban ilyesmiről, hogy meg lehet mutatni, hogy szennyvíz folyik az alagsorban.

[00:07:27]Simán ment az engedélykérés, vagy ez most hogy nézett ki pont?

[00:07:31]Nagyon, nagyon-nagyon simán ment.

[00:07:33]Mondhatnám, hogy ijesztően simán ment.

[00:07:35]Először a az osztályvezető forvos úrral leveleztem, ő azt mondta, hogy neki van kedve, akkor megkerestem emailben őt csatolva a kórházigazgatóságát.

[00:07:48]ők is, hát most nem emlékszem pontosan, de egy-két napon belül válaszoltak, és mondták, hogy ők engedélyezik, de az okfő engedélye az továbbra is szükséges a a forgatáshoz, és ez további szerintem egy-két napon belül megvolt ez az engedély.

[00:08:01]Szóval nagyon-nagyon gyorsan, nem csak, hogy pozitív elbírálásban részesültünk, de gyorsan.

[00:08:06][torokköszörülés] Ühüm.

[00:08:06]Mit szóltak?

[00:08:06]Jó volt, mit szóltak a dolgozók, amikor megjelentél, és hogy egyáltalán belépett a sajtó a az ő kórházukba?

[00:08:11]Igen.

[00:08:11]Hát úgy volt megbeszélve, vagy úgy volt kitalálva először, hogy két orvos fog ebben szerepelni.

[00:08:20]Spánik András és Makko Zoltán.

[00:08:23]Ő a ő az osztályvezetője a vagy ő a főorvos az osztályon.

[00:08:26]És amikor reggel megérkeztem, akkor picit megijedtem, mert egy viszonylag nagy tárgyalóba vezettek be engem, vagy invitáltak be, és ott ült rengeteg ember, meg úgy gyűltek, gyűltek, és láttam rajtuk, hogy fontos emberek volt, aki azt hiszem öltönyben volt, ha jól emlékszem, és na és akkor volt felmerült bennem, hogy na ez nem lesz olyan sima, mint ahogy a az engedélykkérés zajlott, de kiderült, hogy az ellenkezőjeig az ők azért gyűltek ott össze, hogy szeretnének nyilatkozni az állapotokról, és nem azért, hogy engem lebeszéljenek erről.

[00:09:03]És akkor olyan feladatot kaptam, amit az elmúlt években nem, hogy inkább le kellett beszélni az embereket arról, hogy hogy minél többen nyilatkozzanak, mert mert egyszerűen nehéz abból egy egy fókuszált, jól fésült anyagot csinálni, de de végülis mindenki nyilatkozott, aki ott ült és szeretett volna, és ennek örülök.

[00:09:22]Mit tapasztaltál a kórházban?

[00:09:22]Mi mi volt az, ami legjobban megdöbbentett?

[00:09:27]Nagyon-nagyon megdöbbentő dolog sajnos nem volt.

[00:09:30]Talán inkább az, hogy nagyon nagy kontrasztban álltak az infrastruktális állapotok, az egész kórházi körülményekzal, hogy hogy milyen volt a hangulat.

[00:09:40]Egy nagyon jó fej, fiatalos, összeszokott csapatot láttam, ahol látszólag, elnézést, ha nem így van, szeretik egymást a a dolgozók.

[00:09:51]És és ez volt egyébként piszok, fájdalmas és dühítő, hogy itt van egy olyan csapat, aminek a tagjaiból még nem sikerült kijölni a a szakma szeretetét.

[00:10:02]Úgyhogy ez volt a megdöbbentő amellett, hogy miket tapasztaltunk tényleg ott.

[00:10:04]És egyébként van is egy rövid részlet ebből a videóból, az anyagból, amit összevágtunk, és szerintem azt most meg tudjuk nézni.

[00:10:13]Nézzük meg.

[00:10:15]Sajnos több kortermünk az akutrészlegen.

[00:10:17]8-10 ágyas és nincs hozzá különfürdőszoba.

[00:10:19]Ez ez egy probléma.

[00:10:19]Ez ez megnehezíti a a gyógykezelést, tulajdonképpen a javulást.

[00:10:25]Arra azért felhívnám a figyelmet, hogy az árnyékolást azt itt a nővérek próbálják megoldani lepedők felszögelgetésével, mertogy ugye borzasztó meleg van.

[00:10:33]Ez itt az egyik működő fürdőnk.

[00:10:35]Nincs kilincs jelen pillanatban.

[00:10:37]Éppen arra várunk, hogy a WC-nket azt felújítsák.

[00:10:42]Két rétegű falak vannak a szobák felé nyílások vannak, ilyen rácsok.

[00:10:45]Na most amikor itt szennyvíz van az alagsorban és szúnyogok és lárvák és egyebek tenyésznek, akkor szúnyogok árasztják el a lakószobákat, a betegszobákat értelemszerűen, és össze-visszacsípik a betegeinket.

[00:11:01]Itt egyébként meg is mutatnám, nyugodtan fel lehet venni a ennyien dolgozunk itt ebben a szobában, amit az ajtóról egyébként tudni kell, hogy múlt héten saját kezüd szereltem bele az árat, mert nem tudunk arra számítani, hogy a KEF ezt megoldja.

[00:11:15]egyébként beragadtunk a szobába.

[00:11:19]15 éve dolgozom itt, és a kórháztól bútort még nem kaptunk.

[00:11:21]Egy különlegessége a szobánknak ez a csap.

[00:11:27]Itt folyik, itt nem folyik.

[00:11:27]Szerintem a dolgozó, tehát ugye a munkatársaimnak körülbelül a fele az nem találkozott itt meleg vízzel szemmel szign országában.

[00:11:38]Minden második emeleten dolgozó kolléga ilyen légterítő kulcsokkal jár, mert telen másfél hetente körülbelül elmegy a fűtés itt a második emeleten, és a fűtésben is próbáljuk a lelket tartani.

[00:11:49]Én én azt gondolom, hogy mind magunk felé, mind a mind a pácienseink felé ez méltatlan.

[00:12:02]Láttuk ebben a videóban, ahogy a bejátszóban is látszott, hogy mennyire megdöbbentően méltatlan körülmények vannak ebben a kórházban.

[00:12:07]Viszont az is kiderült a riportodból, hogy mennyire erőm felül teljesítenek az itt dolgozók, amit mondasz is, illetve hogy milyen modern gyakorlatokat és programokat [horkantás] folytatnak ezen a ezen az osztályon és ebben a kórházban.

[00:12:21]Erről mesélsz kicsit, hogy mi mi volt a pozitív csalódás, ami ért téged?

[00:12:25]Igen.

[00:12:25]És ez egyébként a videó szerkesztésén is egy fontos szempont volt, hogy ha már odamegyünk és megmutatjuk a nehéz körülményeket, akkor lássuk azt is, lássák a nézők azt is, hogy mi miféle programok vannak.

[00:12:40]Van például egy baba, mama, papa program az osztályon, ahol olyan anyukákat fogadnak, akik kórházi ellátást igényelnek valamifajta pszichiátriai korkép miatt, tehát bentfekvő kezelésre van szükségük.

[00:12:54]de közben szülés körül állnak, éppen akkor szülnek vagy fognak, vagy szültek.

[00:13:01]És egyébként ez a vacak helyzet miatt is, hogy ott egy szinten volt ugyan fallal elválasztva a az újszülött osztály és a pszichiátriai osztály, ezt 2000-es évek elején összenyitották és és ez adta talán az ötletet a programhoz.

[00:13:13]A bent fekvő anyukák bármikor át tudnak menni a az újszülő [torokköszörülés] a gyerekhez, szoptatni tudják, apuka be tud jönni satöbbi.

[00:13:21]Úgyhogy ez egy jó gyakorlat például.

[00:13:23]De van egy biokert, ahol olyan betegek gyógyulnak például, akik jellemzően már kijöttek az osztályról, de még nem lehet teljesen elengedni a kezüket, tehát egy egy intenzívebb ellátásra van szükségük, de nem kell már bent bent fekvő betegként ott lenniük, és és különböző programokkal segítik a gyógyulásukat.

[00:13:45]Balázs, neked orvosként és az egészségügyfejlesztéssel foglalkozó szakemberként milyen volt ezt a videót látni?

[00:13:51]Mi volt az első benyomásod?

[00:13:51]Hát először is gratulálok Gzsonnak meg az egész csapatnak, hogy az ötletért és a kivitelezésért.

[00:13:57]Én azt gondolom, hogy ez egy korszakalkotó videó marad, hogy tényleg ilyen őszintén be lehetett mutatni a magyar egészségügynek egy sajnos egy ilyen különös helyzetét.

[00:14:09]Alapvetőleg [horkantás] állt az a azért jó is ez a ez a film, mert persze nem ilyen sarkosan rossz az infrastruktúrális helyzet mindenhol, de az keresztül jön benne, hogy viszont van egy nagyon jó szakmai csapat.

[00:14:21]Én nekem volt szerencsém ott töltenem a gyakorlataimat a képzésem során a János kórházban.

[00:14:28]Többek között nagyon szerettem a pszichiátrián levő gyakorlatomat.

[00:14:32]Annyira szerettem, hogy én még önkéntesként visszajártam és egyetértek veled, hogy hogy iszonyú diszonáns a kettő, hogy olyanok a körülmények, amely már ezt mondom, hogy sírnivaló vagy katasztrófa.

[00:14:47]De közben meg meg az emberekben benne van a szakmai lelkesedés, és amit tudnak, azokat kihoznak.

[00:14:51]Ahogy említetted ezeket a dolgokat, a nappali kórház szerintem egy fantasztikus dolog, hogy nem kell bennefeküdni, hanem csak jövök és terápián veszek részt, művészetterápiás foglalkozások vannak, közös programok vannak, [horkantás] csoportterápia, egyéni terápia, rengeteg nagyon jó megoldás van.

[00:15:13]De pro és kontrákat tudok mondani, ne beszéljünk csak a János Kórházról olyan szempontban, hogy János Kórháznak igenis vannak azért már felújított részei.

[00:15:24]Másik oldalt, ez is egy látlelet a magyar társadalom gondolkodásáról.

[00:15:26]Ha egy ilyen hátrányos helyezetű csoport vagyok, mondjuk kisgyerek vagyok, akkor a mamám, papám ki fog állni értem, és azt mondja, hogy a Zoviban igen és jobb legyen a kaja, mert különben addig verik az asztalt az önkormányzatnál.

[00:15:39]De szerencsétlen pszichiátriai betegekért, csak azért, mert ők szellemi betegek, nem vakbérgyulladások, nem látásak, [horkantás] nem hangszálygyulladásuk van, mint most nekem.

[00:15:52]Ezért velük igazából az ő érdeküket nem képviseli senki, és ez és ők meg nem tudnak kiállni az érdekükért.

[00:15:59]Tehát a kórháznak a többi osztálya azért meg szeretném juttatni azokat a jövőbeli betegeket, akiknek kénytelen odakerülni.

[00:16:06]azért általában jobb körülmények vannak, de valóban fenntarthatatlan az a gyakorlat, ami ma van a magyar valóságban, hogy egy kórház bevételének a 80-90%-a az a bérek megy el, esetleg a világítás kifizetésére, mert holnap nem lesz világítás, és semmi pénz nem marad, szóba nem jön az, hogy felújításokra, rendbehozatalra, új gépek beszerzésére legyen.

[00:16:35]Ráadásul a pszichiátria egy olyan terület, amely nem is kerülne sokba.

[00:16:40]Tehát mígsben felszerelné idegsebészeti műtőt, az igenis hatalmas, hatalmas összeg, ugyanúgy nagyon nagy szaktudást nyilván itt is egy nagyon nagy szaktudást igény, de gyakorlatilag, [horkantás] ahogy a filmetben is szerepel, a színes falak már jobbá tették volna a környezetet, vagy az adományokból megszerzett fa raklapok, amiből [horkantás] aztán utána veteményes kertet lehet csinálni.

[00:17:07]Bocsánat, csak az jutott eszembe, ez a bejátszóban is benne volt így a így a filmben is, hogy a ugye jönnek föl a szúnyogok az alagsorból és a betegek annyira szenvednek, és és elvakarják az egészet, meg próbálják lecsapkodni ezeket a szúnyogokat, meg egyéb egyéb mindenféléket.

[00:17:21]A falon sorra ott vannak a a szúnyogtetemek, tehát ennyire nem költött ez a ez a kórház erre az osztályra, hogy egy tisztasági festést, ami hát tényleg, ahogy mondod, egy egy intenzív osztályhoz képest.

[00:17:35]Egyrészt szóval azt kell mondjam, hogy tragikus, [horkantás] másrészről meg, hogy tényleg minden benne van az, hogy a pszichiátriát senki nem képviseli, a finanszírozás a sor végén van valahol.

[00:17:47]az egyik legrosszabb volt idáig a finanszírozása.

[00:17:49]Másrészről meg nem lehet csak bántani a kórházigazgatót.

[00:17:55]Lehet, hogy kifesteni azért ki lehetett volna.

[00:17:57]De de azért másik oldalt meg meglátjuk azt, hogy hogy tényleg ezek a körülmények ezek ezek nem 21.

[00:18:03]századhoz méltóak.

[00:18:07]És nem csak a János, tehát persze elmentél a János kórházba, ha elmondhatom személyes példámat, tegnap sürgősség osztályán dolgoztam, és azért van a hangszár gyulladása, mert a volt az orvosi, ahol írtuk a adminisztratív dolgokat, ott 18 fok volt és jött rám a légkondíj, de nekem a vizsgálóban kellett megvizsgálnom a beteget, ahol 35 fok volt, ablak se volt.

[00:18:28]és olyan körülmények között dolgoztunk, hogy hogy azt nem kívánom senkinek napi 12 órában, hogy a 35 és a 18 fok között rohangáltam.

[00:18:40]Természetes, hogy hogy elment a hangom, és elnézést attól mindenkitől, de hogy [horkantás] ez ez egy apróság, és és nagyon jó példát találtál, de mehettél volna vidékre, azt gondolom utoljára kórházfelújításra 400 milliárd Ft volt valamikor a 2000-es években, amiben uniós forrásból csak a vidéki kórházak kaptak pénzt, pesti kórházak nem kaphattak pénzt.

[00:19:03]Ezért is van ez az áldatlan állapot itt Budapesten.

[00:19:08]Bocs bocsán csak annyi, hogy talán ezért sem hisznek szerintem sokan vidékről Facebook posztoknak, akár egyébként helyesen teszik, hogy nem nem hisznek [torokköszörülés] nekik, hogy Budapesten ilyen állapotok vannak, hiszen ők azt látják, hogy Győrben, Szegeden, Debrecenben felújították, vagy új épületeket húztak föl.

[00:19:26]És közben itt van egy János kórház, ahol egyébként hát a felújított részek is.

[00:19:32]Szóval azt hiszem, hogy egy osztrák megné, vagy egy svájci meglátná ezeket az osztályokat, akkor persze, persze, persze, de hogy csak maradva ott a János kórházba a neurológiai osztályt említeném, vagy a gyerekosztályt említeném, ahol folyosón jut fürdőhelység a betegekre, nincs a fürd a a beteg kortermekhez saját fürdő szobája, vagy példaként tudnám említeni azt szerintem felháborító helyzetet, hogy hogy az orvosok alap alapítványi pénzből összedobva és a támogatók pénzéből összedobva vettek légkondicionálókat, hogy hogy működjenek, de kiderült, hogy a tetőre felszerelt napellemekhez az inverterek idővel eltűntek, vagy ellapták, nem tudom, de meg különben se a hálózat nem bírja.

[00:20:20]Tehát nem lehetett egyelőre bekötni ezeket a légkondicionálókat, miközben adományokból meglennének.

[00:20:25]Tehát rengeteg szervezési probléma van, és nagyon őszintén megmondva, nem egy 21.

[00:20:33]századi egészségügyi ellátásra alkalmas ez a struktúra.

[00:20:37]Tehát ha már nagyon távolon nyitom a képet, és nem csak a pszichiátriáról beszélek, akkor egy mai magyar egészségügy, a de pszichiáriára is jellemző, az az, hogy hogy úgy működik, hogy már a háziorvos, a szociális munkás, a pszichológus is foglalkozik az egyszerű esetekkel.

[00:20:57][horkantás] Utána van egy gondozóhálózat, van egy kezelőhálózat.

[00:20:59]Az igazán súlyos esetek kellenek, hogy oda bekerüljenek a által meglátogatott, bemutatott pszichiátriára, és aztán utána van egy utógondozóhálózat.

[00:21:10]Sokkal kisebb lenne a terhelés, sokkal olcsóbb lenne, ha működne ez az egész hálózat.

[00:21:15]De más területekre is igaz ez, hogy sajnos nem működik a rendszer, nincsen benne a motiváció, forráshiányos, tehát nem éridlem a mostani miniszter urat.

[00:21:25]iszonyú nagy a lelkesedése, és ez nagyon jó, és nagyon szeretem a transzparenciáját, és nagyon bírom azt, hogy hogy hogy támogatja azt, hogy ezeket mutassuk be, ezeket a példákat.

[00:21:38][horkantás] És az is fontos, hogy ő azt mondja, szerintem is ebbe az egész magyar mentalitásba hoz egy új szemléletet, hogy ne egymást hibáztassuk, tehát ne azt nézzük, hogy most a kórházigazgató hibázott-e, [horkantás] vagy a szúnyog lárva felelős, ki volt, hanem hanem nézzük meg, hogy hogyan tanulhatunk ebből és hogyan tudjuk jobb.

[00:21:59]És ez a magunk is szintjén is fontos, tehát egyszer hibázni lehet, mert mindenki hibázhat.

[00:22:05]De ha legközelebb tanulunk belőle, hogy hogyan tudjuk ezt megakadályozni, akkor az szerintem jó.

[00:22:11]Itt meg effektíven azt kell, hogy mondjam, hogy a 21.

[00:22:16]században ilyen körülmények nem emberhez méltóak.

[00:22:19]Ezt nem lenne szabad megengedni.

[00:22:22]A kórház egyrésze átköltözött már a kútvib, azt lehet kritizálni, hogy mondtad.

[00:22:26]Lehet, hogy az nem a német színvonalú, de mindenesetre jobb, de az a kubatúra meg kevés ahhoz, hogy az egész működjön.

[00:22:35]De ugyanez találhatók ezek a problémák más fővárosi intézményekben is és vidéki kórházakba is, ahol meg lehet, hogy nem a szebb a fürdőszoba, vagy van fürdőszoba, de nincsen ápoló vagy vagy nincsen orvos, mert elszívt a magánellátás, elment külföldre, tehát rengeteg problémánk van.

[00:22:54]De nekem tetszik az, hogy hogy álljunk pozitívan az egészhez, és nézzük azt, hogy hogyan tudjuk egymást segíteni, és hogyan tudjuk az egészet jobbá tenni, hogyan tudjuk hozzá visisszaahozni a motivációt.

[00:23:09]Ezek szerintem a transzparenciával, a minőségbiztosítással, ha kapunk visszajelzést a betegekről, és meghalljuk azt, [horkantás] amit az orvos mondott, hogy de szeretném kifesteni a kortermet, mert a színes fal az jobbat tesz a gyógyulásának a betegnek.

[00:23:24]Egy menedzsernek ez a kötelessége, hogy ezeket megkérdezze, és azt mondja, hogy ja igen, ez 3 Ft.

[00:23:29]Ja, hát szuper, sokkal jobb, mint 300 millióér ki ezt egy új műtőt.

[00:23:37]Beszélünk arról, hogy ez most egy ilyen irányváltás, ami most történik, és ezt te is említett, ugye a Hegedű Zsoltnak ez egy ilyen fontos része az ő ígéreteinek az, hogy egy ilyen transzparencia lesz.

[00:23:47]Ö meséljetek egy kicsit mind a két oldalról.

[00:23:49]Ezt meg tudjátok világítani, hogy milyen volt a Fidesz kormány alatt az egészségügy kapcsolata a nyilvánossággal.

[00:23:54]Ezzel mik voltak a tapasztalataitok?

[00:23:58]Hát mondhatom, vagy jó, hát persze nekem nekem én két amikor elkezdődött a covid, akkor engem nagyon zavarta az, hogy a lakosság eről semmit nem tud.

[00:24:09]És nekem akkor jött az, hogy elkezdtem erről kommunikálni, mert azt gondolom, hogy az embereknek joguk van, és egy egészségtudatos és egészségűleg műveltebb ember, az sokkal olcsóbb a társadalomnak, hiszen a prevenció legolcsóbb.

[00:24:26]És ha én tudom, hogy mi okozza azt a problémát, akkor ez fontos.

[00:24:30]És én ezt valahogy úgy rámragadt, és én szeretek beszélni, ahogy most is itt vagyok veletek, köszönöm a meghívást, de hogy szeretek beszélni arról, mert azt gondolom, hogy az embereknek joguk van tudni.

[00:24:42]ezeket a dolgokat és jó és és kell is, hogy tegyenek a saját egészségükért.

[00:24:46][horkantás] Most már elmondhatom, hogy engem a alkotmányvédelmi hivatal elég komoly szinten nem tudom, hát mondhatom azt, hogy megfigyelt, vagy behívott magához, vagy vagy szóval [horkantás] ez engem nagyon megrázott akkor, amikor ez ez az egész történt.

[00:25:07]Ö de én valahogy én ezt ezt fontosnak tartom, ezt a kommunikációt, és amikor engem megkeresnek külföldi stábok vagy magyar stábok is, hogy beszéljünk az egészségügyről, akkor én igenis elvittem pont mivel közel is lakom hozzá a János kórházba, megmutatni őket, ők se akarták elhinni, de de [horkantás] nagyon sok olyan szituáció volt, most már egy úton vallhatom, hogy én nem mertem bemenni a stábbal együtt, és én nekik is azt mondtam, hogy csak nagyon-nagyon titok észre ne vegyék, mert engem másnap kirúgnak a munkahelyemről, hogyha ha ha megmutatom nek kiderül, hogy megmutattam nekik, hogy milyen körülmények vannak.

[00:25:48]Szóval ez egy abszurd helyzet, szerintem volt a idáig, és nagyon örülök, hogy ez teljesen más kultúrát hallunk most az új minisztertől.

[00:25:57]Ezt hogy kell pontosan elképzelni, hogy megosztottál valamit, vagy részvetől egy ilyen riportban, és másnap behívtak, hogy akkor erről számolj be, hogy itt mi történ?

[00:26:03]Csak hogy mire számítsak?

[00:26:05]Már nem kell erra számítanod, mert már nem az a vezetés van.

[00:26:09]Köszi szépen.

[00:26:12]Ez egy Igen, igen, így volt.

[00:26:12]Igen, igen.

[00:26:16]Behívtak behívtak egy hossz Igen.

[00:26:16]Le kellett adnom a [horkantás] telefonomat az idő alatt a telefonommal, hogy mi történt, azt azt azt azt nem tudom.

[00:26:26]Elbeszélgettek, hoztam velem.

[00:26:26]Ö, utána más riport után is szintén felhívtak, kellett találkoznom valakivel, az elmondta, hogy mi jó, mi nem jó, hogy meg mint.

[00:26:41]De de de olyan szempontból nem kerültem bajba, tehát nem mondták azt, hogy akkor most holnap ennyebnye és kirúgnak az állásomból, de de valahogy éreztették velem azt, hogy hogy úgy megfigyelés alatt vagyok.

[00:26:56]De kaptál arra iránymutatást, hogy akkor hogy kéne kommunikálni, vagy ezt megtiltották, hogy valamiről beszélj konkrétan, vagy bármi ilyesmit?

[00:27:02]Hát erről most úgy őszintén úgy nem készültem meg, nem is szeretnék úgy nagyon nagyon beszélni erről a dologról, mert mert én örülök, hogy ez elmúlt ez az idő, és hogy hogy én azt gondolom, hogy azért is vagyok büszke rád meg rátok, hogy ezt így kitaláltátok, és azért vagyok büszke arra, ennek a az új nem cikizni kell mindent, nem arról van szó, tehát nem csak rossz dolgok vannak ebben az országban, vannak nagyon jó dolgok is.

[00:27:30]és hogy ez a film is azért klassz, mert mert bemutatja az áldatlan állapotok közben azt a jó szakmai műhelyt.

[00:27:34]És és én ezt láttam a [horkantás] János kórházas gyakorlataim során, hogy máshol is vannak ilyen jó szakmai műhelyek és [horkantás] igenis ezért is hiszek az állami egészségügy.

[00:27:46]Nem ez volt a kérdés, de azért is lesz jó, hogy a én hiszek az állami egészségügyet.

[00:27:50]Tehát egy kultúrországban az egészségügy az közfinanszírozott állam által szervezett formában működik.

[00:27:59]Mert az egészben a legfontosabb a hozzáférhetőség, mert te felhívsz [torokköszörülés] engem, mert mert tudod a számomat, és én segítek neked eljutni egy orvoshoot.

[00:28:07]De [horkantás] Mari néni Karakószörcsög Alsónak, akit nem ismerkit, de neki van valami problémája, ő is el tudjon jönni a megfelelő orvoshoz, és ő is időben megfelelő ellátást kapjon, és ebből nem szabad, hogy számítson se a kapcsolati tőke, se a pénz.

[00:28:27]Aki magánellátást akar, az persze ott csilivili szobákat vehet, meg mit tudom én, többet beszélget vele az orvos, de alapvetőleg a közfinanszírozott ellátásról minőségi ellátást kell tudni nyújtani.

[00:28:40]Nem ennyi pénzből, mint idáig adott rá az állam, hanem azt a nemzetközi szintet meg kell ugranunk, amit amit ami ma Magyarországon az állam költ körülbelül 5% alattját a GBTP-nek, 4,7-et, [horkantás] miközben a nemzetközi európai átlagról beszélek, az inkább 8, és 9% között van.

[00:28:58]Tehát a a GDPnek kábé dupláját elköltjük.

[00:29:01]Én azt gondolom, a szürke állományunk megvan hozzá, a lelkesedésünk még vannak olyan emberek, akikben megvannak.

[00:29:11]Vannak jó iskolapéldák, amiket természetesen el kell terjeszteni.

[00:29:16]Hosszú idő lesz ezt nagyon rendbe hozni.

[00:29:18]Vissza kell csábítani a szakdolgozókat.

[00:29:21]Orvosunk őszintén van elég csak rossz az elosztásuk.

[00:29:25][horkantás] Vidéki kórházainkból sok is van.

[00:29:27]Azt gondolom, hogy nem kell ennyi, de ez csak akkor nem kell ennyi, hogyha meg tudom erősíteni az alapellátást.

[00:29:35]Majd konferenciáról jövök, ahol például többek között erről volt szó, hogy a mindennek az alapja az, hogyha vonzóvá teszem a fiatalok számára azt, hogy jöjjenek el háziorvosnak, és egy mai fiatal nem akar elmenni egyedül 38 évre beülni egy praxisba ülni karakószörcsög a són, hanem azt akarja, hogy teambbe dolgozzon.

[00:29:59]Ti vagytok a fiatalok, de itt is nem látják a nézők.

[00:30:02]Hárman ülünk, de mögöttünk egy team van, aki ezt kitalálta, aki ezt csinálja az egészet.

[00:30:08]Itt is arról lenne szükség, hogy egy alapellátis praxisba én elérjek [horkantás] egy pszichológust, egy gyógytornászt, és az orvos irányítsa, és csak az orvosi dolgokkal foglalkozott, de még egy szociális munkás is belefér, hiszen [horkantás] annak a pszichés betegnek lehet, hogy a legnagyobb problémája ma az az, hogy holnap ki fogja a fűtését kifizetni.

[00:30:30]Bocsánat, csak azt azt kérdezted, hogy milyen volt a valahogy itt szóltak kérdés a Fidesz és a sajtó kapcsolata, és szerintem nem nagyon fontos, mert pont ezt akarom mondani, hogy szerintem egy egy ilyen egészségi ügy eléréséhez piszok fontos lenne az, hogy hogy is oda is eljussunk és megvalósuljon, amit a hegedűs miniszter mond, hogy a sajtónak a kórházban van a helye, vagy hát nyugodtan jöjjön be.

[00:30:51]És szerintem nem azért, hogy nekünk könnyű legyen a munkánk, persze azt se bánjuk, hanem hogy rizikó legyen rossz egészségügyet csinálni vezetőként, hogy hogy egy egy el tudja mondani egy ápoló, hogyha valami nem működik, és másnap ne kirúgják, hanem hanem a Hegedű Zsolt munkatársai, ott álljanak egy edzettmel, és és megkérdezzék tőle, hogy hogy mit kéne változtatni.

[00:31:18]Nyilván ez részben egy egy álomvilág, vagy vagy szuper lenne ezt elérni, de közben meg egy mentalitásbeli különbség, és egyelőre ezen indultunk ellátszólag.

[00:31:27]Remélem, hogy és hát, hogy korábban milyen volt ez önkritika is.

[00:31:34]Szerintem egy idő után már nem próbáltunk meg bejutni kórházakba, és csak mondtuk, hogy milyen jó lenne erről forgatni, de hát úgyse engednek be, ezért nem kérünk nem küldünk engedélykérést, közben meg lehetett volna.

[00:31:46][zihálás] Az volt a nehéz, hogy úgy tudtunk dolgokról forgatni, hogy végig ott volt a a sajtós sajtóelhárítóként óvták a főorvos urat, hogy egyáltalán válaszolnia kelljen kérdésekre, amik amik nem is kritikus vagy felkérdező jellegű kérdések voltak, hanem a munkájára voltunk kíváncsiak.

[00:32:06][zihálás] És például sokszor, sokszor nem, de többször futottam bele abba, hogy nem engedtek forgatni, nem engedtek interjút készíteni egy bizonyos orvossal, vagy egy osztályvezetővel, egy osztályról, a munkájáról, és utólag kiderült, hogy hát pedig a főorvos úrnak lett volna hozzá kedve, de a sajtós úgy döntött, hogy már el sem juttatja a levelet a főorvos úrhoz, mert mert azt itt nem szokás.

[00:32:33]Most mit tapasztaltál a sajtóztályal is, illetve vissza kellett-e küldeni a videót, vagy meg kellett-e mutatni bármelyik pontján a a dolgozóknak, vagy valami sajtósnak ott a kórházban?

[00:32:40]Nagyon nagyon-nagyon jó fej hozzáállásuk volt.

[00:32:45]Ők is ott voltak bent ezen a reggeli értekezleten.

[00:32:50]Megbeszéltük, hogy mi ezt a videót most szeretnénk megcsinálni, és miután engedélyt kaptunk rá, úgyfest, hogy meg is fogjuk csinálni, miután én is szeretném, a szereplők is szeretnék, és nagyon nagyon korrekt módon azt mondták, hogy nem fognak keresztbe feküdni, és nem tudom, hogy nyugodtak voltak-e.

[00:33:07]Azt hiszem, hogy nem.

[00:33:08]Ö remélem, hogy hogy utólag talán megnyugadtak, vagy baj nem érte őket.

[00:33:14]Ö rendesek voltak és flottul ment, és nem is kellett visszaküldeni.

[00:33:21]Végül abszolút saját döntésből a szereplőknek megmutattam a videót, de nem az volt, mint korábban, hogyha nem küldöm vissza ellenőrzésre a videót, akkor akkor ne is beszélgessünk tovább.

[00:33:32]Úgyhogy ez egy már egy változás.

[00:33:35]Nem tudom, téged zavar például munkaközben, hogyha kamera van mögötted, vagy figyeli a munka?

[00:33:40]Biztos, biztos zavarna.

[00:33:40]Biztos zavarna.

[00:33:42]De de már ez a változás, amit mondtam, ez a hibáztató versus tanulóegészségügy.

[00:33:48]Tehát hogyha már egy kórházi kórházi igazgatónak a Fidesz rendszer alatt gyakorlatilag elvették a minden döntési lehetőséget, tehát minden központosítva volt.

[00:33:57]Már ő elment dönteni azt, hogy hogy ebbe az interjúba belemegy.

[00:34:02]Valószínű, hogy tovább kellett külden még az engedélyét az okfőhöz, de legalább már tovább merte küldeni.

[00:34:09]az még szuperebb, hogy kapott pozitív visszajelzést.

[00:34:13]És hogy szerintem ez már elindultunk.

[00:34:15]Még egy dolgot szerettem volna mondani, hogy hogy klassz, hogy ezt bemutattátok, de hogy ilyen szempontból azt kell, hogy mondjam, hogy társadalmi részéről egy szuper pillanat van, mert most mindenki változást akar, mindenki pozitív, jó a az egésznek a levegője, az aurája, büszke megint magyarnak lenni, de hogy ezeket a változásokat megcsinálni, ez egy nagyon kemény meló lesz, és hogy attitűdváltozás, azt még lehet csinálni, de de az, hogyha a 4,7%-át költem a GDP-nek, akkor ne éveken, évtizedeken keresztül, akkor ne csodálkozzunk erre a penészes falakra és a szar állapotokra, és míg oda fogunk eljutni, hogy 8%-át fogjuk költeni a GDP-nek, addig idő fog eltelni.

[00:35:02]A B ezeket felújítani, rendbe hozni, visszacsábítani külföldről azt a középgenerációt, a orvost, akit elment, visszacsábítani a Tesco Lidl Aldiból azt a középgenerációs egészségügyi szakdolgozót, aki elment oda dolgozni, vagy a magánellátásba ment az állami ez idő lesz.

[00:35:23]É, mert bocsán, csak azt akartam, hogy ráadásul ezek, akik elmentek dolgozni máshova, jó eséllyel ők megalázva mentek el, mert az imádott szakmájukat ott kellett hagyniuk és ez szerintem ez lesz piszok nehéz feladat.

[00:35:40]Igen, de mondok egy jó hírt.

[00:35:40]A a beszélget olyan orvosokkal, akik a magánellátásban is dolgoznak, nem?

[00:35:45]Éppen ma beszélgettem valakivel, azt mondta, hogy ő nagyon szívesen maradna a közfinanszírozott ellátásba, [horkantás] és nem is több pénzzel múlik a dolog, csak a körülmények legyenek olyanok, hogy ő tényleg 100%-osan tudja nyújtani azt, amire ő képzett, amire ő tizenvalahány évig speciális képzésre járt.

[00:36:08]Tehát ha ezt meg tudjuk neki adni, akkor a végén ott fog lecsapódni, hogy hogy leg remélhetőleg lesz egy elégedettebb az egészség, ugyi a látórendszer elégedettebb, boldogabb társadalmunk.

[00:36:20]És egyébként egy kis sajtónkritikát is hay mondjak.

[00:36:23]Egy másik anyag miatt most szintén kórházban forgatok, és ott lett volna egy nagyon szuper riportaly, aki azt mondta, hogy még úgy nyilatkozna is nekem.

[00:36:32]Ö de inkább nem nyilatkozik, mert mert egyszer már nyilatkozott valahol kollégának, és azt kérte tőlük, hogy az arca ne látszódjon.

[00:36:39]Még is látszódott az arca.

[00:36:41]Tehát hogyha bejutunk egy ilyen helyre, ami egy ami egy érzékeny szituáció, és betegek vannak ott, beteg okról nem is beszélve tényleg, akkor viselkedjünk úgy, hogy hogy mi ott azért vendégek vagyunk, és persze be kell mutatni, hogy mi történik egy kórházban, de nem a beteg rovására.

[00:36:59]Hát nyilván van felelőssége a sajtónak is ebben.

[00:37:01]Lassan az időnk végéhez közeledünk, de azt arról a konferenciáról, amit te is említettél, még mindenképp akart vele kérdezni, hogy egyrészt így szóba került-e ez az egészségügyi és a nyilvánosság kapcsolata, ugye ma volt ez az év egyik legfontosabb egészségpolitikai konferenciája, amin a Hegedű Zsolt is ott volt.

[00:37:17]Szóval, hogy volt-e szó erről a nyilvánosság kérdésről, és hogy egyébként szerinted így betegjogi és ellátásszervezési szempontból miért fontos ez, hogy a sajtó bemehessen a a kórházakba vagy az egészségügybe?

[00:37:31]Hát szerintem a fertájékoztatás legyen az a sajtó részéről, legyen az egészségügyi szakdolgozó, legyen az orvos részéről, az a betegnek alapvető joga.

[00:37:40]Tehát nagyon tetszett a mai Hegedű Zsolt beszéd olyan szempontból, hogy ő azt mondta, hogy a beteg központuság és mindig a beteg szempontjából nézzük a dolgokat.

[00:37:50]Ha a beteg, ahogy én is előbb mondtam, a beteg edukáltabb, jobban tisztában van a saját problémájával, betegségével, akkor lehet, hogy jobban odafigyel a megelőzésre, jobban odafigyel a a hogyan tud egészséges maradni.

[00:38:04]az egész konferencia egy tényleg a a nem az nem jó szó, hogy csodavárás, de egy ilyen egy ilyen újra kezdjük.

[00:38:17]Én öreg vagyok már, és egy ilyen igaz, hogy még annyira nem emzem, de egy ilyen 89-90-es hangulatban élhette át az akkori fiatalság ezt, hogy [horkantás] hogy akkor most itt van a lehetőség, hogy újra kezdünk dolgokat.

[00:38:30]És ahogy mondtam, ez volt az egésznek a fő koncepciója vagy fő gondolata számomra, hogy a transzparencia, a minőségbiztosítás, az odafigyelés, a mérhetőség, ezek visszacsatolnak arra, hogy jobban csináld a munkádat, jobban kezdjél el dolgozni, ebből tanulsz, és a végén az egész ellátás jobb lesz.

[00:38:51]Tehát nekem ez volt a mai napnak a Egyetértek veled egy dugig tömött, tele volt az előadó, már nem volt levegő se hely se.

[00:39:03]Nagyon sokan figyeltek, a kórházigazgatók mind ott voltak, a [horkantás] egészségpolitikával foglalkozók mindt voltak.

[00:39:10]Nagyon jó el időszak van.

[00:39:10]Én azt gondolom, hogyha sikerül egy jó csapatot összeszervezni, akkor tényleg végre a magyar egészségügy, ugyanúgy, ahogy végre a magyar oktatás.

[00:39:20]És szerintem fejlődhet és jobb lehet.

[00:39:25]Ez most egy ilyen nagyon idealisztikus kép, amit te is festesz, meg ami itt elhangzott.

[00:39:28]Viszont azt az adás előtt beszéltük is, hogy ez nyilván most a az újkormányzatnak egy ilyen kezdeti lendülete, és hogy vajon mennyi ideig lesz fenntartható ez a fajta transzparencia, mert most nyilván könnyű azt mondani, hogy az előző kormány titkait feltárjuk, de hogy hosszú távon ez mennyire lesz szerintetek, vagy szerinted kivitelezhető, hogy megmaradjon egy ilyen jó kapcsolat a nyilvánossággal?

[00:39:48][horkantás] Szerintem az, hogyha vissza tudjuk jelezni a a nyilvánosságnak azt, hogy figyelj, van 100 kórházunk, ott van olyan szülészet, ahol ahol napi egy szülés történik, és van olyan szülészet, ahol 10, és a 10, ahol 10 történik, ott mondjuk a császármetszés, vagy a fertőzések, vagy a nem tudom, egyéb mutatók, fontos mutatóknak az aránya mégis sokkal jobb, mindenhol egy történik.

[00:40:19]akkor a lakosságnak el lehet magyarázni azt, hogy lehet, hogy arra a kórházra nincs szükség, és sokkal jobb az, hogyha csinálok helyette ott egy jó alapellátást, egy járóbeteg szakrendelőt, egy terhes gondozást csinálok, de utána elmagyarázom azt, hogy hogy itt van ez a falusi kisbuszolgálat, vagy ez a nem tudom idővel a a szülés előtt egy héttel költözzöm be a közeli hotelbe, és ott ott ott fizeti az állam az ellátásának egy részét.

[00:40:49]Tehát, hogy vannak olyan szolgáltatások, amelyeket sokkal olcsóbban meg lehet oldani és sokkal minőségebben el lehet oldani.

[00:40:58]Tehát ez idő lesz igazad van.

[00:40:58]el fognak múlni a mézesetek, lesznek [horkantás] fekete napok, de ha kitart ez a őszinteség, akkor azt gondolom, hogy egy idő után nektek ott van a helyetek, mint mint sajtónak bemutatni az állapotokat, és fokozatosan kell ezeket javítanunk nekünk egészségügyben dolgozóknak, egészségpolitikával foglalkozóknak, hogy verjük [horkantás] az asztalt, hogy ne legyen szúnyog lárva az alaksorban, mert elviselhetetlen.

[00:41:28]Meg szerintem el kell odajutni, hogy hogy ezek az orvosok, szakdolgozók, egyéb munkatársak azt gondolják, amit most itt szerencsére a forgatás alatt gondoltak, hogy hát ők ezt elmondhatják.

[00:41:38]És és hogyha érkezik majd egy olyan államtitkár, vagy olyan miniszter, aki vagy egy sajtós, aki azt mondja nekik, hogy nem, akkor akkor háborodjon fel mindenki más is, hogy hogy miért nem nyilatkozhat az orvos a saját munkájáról és az állapotokról, ami miatt mondjuk nehezebben tud dolgozni.

[00:41:57]Jó, tudod, mi még egy utolsó gondol, azt szeretném viszont tőletek kérni, hogy a jó példákat is mutassátok be, mert ha a jó példákat is bemutatjátok, akkor az húzza a többit.

[00:42:05]Igen.

[00:42:07]Tehát tehát nekem volt szerencsém Angliába tanulni, és ott elterjedt azt, hogy anoniman, de látjuk egymásnak a minőségi mutatóit.

[00:42:16]Ha én tudom magamról, hogy a kettes számú én vagyok, és én valahol a sor végén vagyok, akkor meg fogom tudni, hogy ki volt az a 18-as számú, aki meg a legelején van, és odaforzom, és megpróbálom ellesni, hogy tanuljak tőle, hogy ne a sor végén legyek.

[00:42:34]Tehát a rendszerre visszahat ez a fejlődés.

[00:42:39]Szerintem azt meg tudjuk ígérni, hogy próbálkozni fogunk ezzel, hogy ott legyünk.

[00:42:42]És az utolsó kérdésem pont ezzel kapcsolatos, mert annyi műhelytkottal elállóhatunk, hogy vasárnap óta tök sok üzenetet kaptunk így a szerkesztőségbe is, hogy sok ilyen tippet, hogy hova mehetnénk, még hova lenne még érdemes elmenni, forgatni és és mit érdemes megmutatni, hogy mik a terveid, vannak-e ilyen hát hogyha ezek alapján választanánk, hogy miket küldtek be a nézők, akkor azért egy újabb horror film készülődne.

[00:43:07]De de valóban szeretnénk bemutatni a a jó példákat, mint ahogy eddig is tettük.

[00:43:12]Sok sok videó jött, vagy sok üzenet jött tényleg osztályokra, kórházokra, kórházakra lebontva.

[00:43:17][sóhajtás] Az látszik, hogy a nézőkben is van erre igény, vagy mindenki szeretné kibeszélni ezt magából, mert sajnos sok embert ért rossz tapasztalat, ezt is megértem.

[00:43:32]Raj rajta leszünk, azt hiszem, én például örömmel.

[00:43:36]Köszönöm szépen, és köszönöm, hogy itt voltatok.

[00:43:37]Nektek pedig köszönjük, hogy figyeltétek ezt az adást, és ha még nem tettétek, akkor iratkozzatok fel a 24.hu YouTube csatornájára is.

[00:43:43]Sziasztok!