Örülhet a FIFA: ez már abszolút futballszínház | 24.hu
- Mexikó kapott gól nélkül, Dél-Afrika története során először jutott tovább; Dél-Korea számolhat, Csehország kiesett.
- Bosznia-Hercegovina négy ponttal gyakorlatilag továbbjutott; Svájc sorozatban ötödször csoportelső, Kanada történelmi továbbjutást ünnepelhet.
- Brazília magabiztos, Marokkó második; Haiti kiesett, Skócia zsinórban kilencedik VB-jén is búcsúzott a csoportkörben.
- A svájci Johan Manzambi négy góllal és gólpasszal Mbappé és Müller U21-es VB-teljesítményét idézi, de kérdéses a legmagasabb szintű helytállása.
- Vinicius Junior minden meccsen betalált; Neymar becserélése megosztó volt, mert egy már eldőlt meccsen kockáztatták a sérülékeny sztárt.
- Marokkó kerete mélyebb a négy évvel ezelőtti elődöntős csapatnál, stílusa európai topligás szintet képvisel, de valószínűleg Hollandiával játszik a 32 között.
- A VB felfedezettjei közé tartozik az uruguayi Canobbio, az elefántcsontparti Chris Inao Ula és a ghánai Kéleb Jirencsi.
- A szigorúbb időhúzás-ellenes szabályok miatt felgyorsult a játék, a meccsenkénti gólátlag az 1950-es évek óta nem látott szinten van.
- Erling Haaland első VB-jén Amerika új szuperhősévé válhat, mert fizikuma és tudatos közösségi média jelenléte ideális a helyi piac számára.
-
„Itt az zajlik, hogy az amerikai sportkultúra, szurkolói kultúra találkozik az európaival, az afrikaival, a dél-amerikaival." – a beszélgetés résztvevője
Részletes összefoglaló megjelenítése
A, B és C csoport körkép – továbbjutók és búcsúzók
A beszélgetés a világbajnokság első három csoportjának (A, B, C) eredményeivel indít. Az A csoportban Mexikó 100%-os mérleggel, kapott gól nélkül jutott tovább, története során először. Dél-Afrika Dél-Korea 1-0-s legyőzésével a csoport utolsó helyéről a másodikra ugrott, és szintén története során először jutott biztos továbbjutó helyre. Dél-Korea számolgathat, mínusz egyes gólkülönbséggel a továbbjutás határán van, míg Csehország kiesett.
A B csoportban Bosznia-Hercegovina 3-1-re verte Katart egy szórakoztató mérkőzésen, ezzel négy ponttal és mínusz egyes gólkülönbséggel lényegében biztos továbbjutó a legjobb 32 közé. Horvátország után ők a második ex-jugoszláv tagköztársaság, akiknek ez sikerült.
„Óriási buli volt Szarajevóban." *
Svájc 2-1-re legyőzte Kanadát, így csoportelsőként, sorozatban ötödször jutottak tovább a csoportból – ezt rajtuk kívül csak Brazília, Argentína és Franciaország mondhatja el a jelenlegi mezőnyből. Kanada története során először jutott tovább világbajnokságon, és a Kanada–Dél-Afrika az egyetlen teljesen biztos párosítás a legjobb 32 között. A svájciak viszont 1938 óta nem nyertek egyenes kieséses VB-meccset.
A C csoportban Brazília magabiztosan menetelt tovább, Marokkó pedig 4-2-re verte Haitit, ami a csoport második helyéhez volt elég. Haiti a szíveket megnyerte, de kiesett, Skócia pedig zsinórban kilencedik VB-szereplésén is megállt a csoportkörben – mínusz hármas gólkülönbségük már most csak a hatodik helyre elegendő a legjobb csoportharmadikok között.
Manitoba és a fiatal svájci csodagyerek
A svájci válogatott kapcsán a beszélgetés kiemeli Johan Manzambi nevét, aki négy góllal és gólpasszal áll a fiatal svájci játékosok között. U21-es játékosok közül ilyen teljesítményt korábban csak Kylian Mbappé és Thomas Müller ért el világbajnokságon. Manzambi dinamikusan támadja a megnyitott területeket, fizikumban és intenzitásban Premier League-szinten van.
„Szerintem senki nem dönti meg a... Manzambiról nem beszélünk, akik ebből a csoportból ugyanúgy hullottak, ahogy a csehek." *
Ugyanakkor felmerül a kétely, hogy a klubfoci legmagasabb szintjén már nincsenek meg azok a területek, amiket itt még ki tud használni, és a VB-kről ismerős jelenség, hogy az ilyen játékosok gyakran eltűnnek a torna után.
Brazília és a Neymar-kérdés
A brazilok kapcsán Vinicius Junior került a középpontba, aki minden meccsén betalált eddig, és Pelé óta első brazil játékos lehetett volna, aki mesterhármast szerez világbajnokságon – ez végül nem jött össze a skótok ellen. A beszélgetés szerint a brazil csapat taktikailag rendezettebbé vált a gyémánt középpályára való átállással, és a 19 éves Ryan is jól szállt be Raphinha sérülése miatt – 1970 óta nem volt brazil tinédzser kezdő VB-meccsen.
Neymar becserélése viszont megosztotta a résztvevőket. Az egyik beszélgetőpartner szerint egy már megnyert meccsen a leggyengébb és legsérülékenyebb játékost kockáztatni felelőtlenség, míg mások szerint ez volt az utolsó alkalmas pillanat, mert a későbbi ellenfelek (valószínűleg Japán, majd Norvégia vagy Elefántcsontpart) ellen már nem biztos, hogy lesz lehetőség ilyen gesztusra.
„Könnyen lehet, hogy most láttuk utoljára a brazil válogatottban meg világbajnokságon Neymart játszani." *
A brazil közönség Neymar pályára lépését gólként ünnepelte, ami jól mutatja a játékos kulturális jelentőségét.
Marokkó: egy európai topligás csapat erejével
Marokkó kapcsán a beszélgetőpartnerek egyetértettek abban, hogy ez a csapat mélyebb és jobb, mint a négy évvel ezelőtti, elődöntőt játszó keret. Stílusában a legkevésbé afrikai az afrikai csapatok közül, inkább egy európai topligás klubcsapat erejét képviseli, konkrétan egy La Liga-csapatét. A keretmélység olyan, hogy a négy éve még a Fradiban csúcson lévő Mmaee fivérek most valószínűleg a keret közelébe sem kerülnének. Ennek ellenére elszalasztották a csoportelsőséget, és 67,8% eséllyel Hollandiával játszanak a legjobb 32 között – ami bár nagyon érdekes párosítás, a továbbjutás szempontjából kockázatos.
Augustin Canobbio és a VB felfedezettjei
A beszélgetés egyik kiemelt témája a VB-k azon különleges szerepe, hogy olyan játékosokat fedezhetünk fel, akik a radar alatt maradtak. Augustin Canobbio, az uruguayi jobbszélső a prototípusa annak a játékosnak, akit csak egy VB adhat: 27 évesen, 16-szoros válogatottként még sosem játszott Európában, jelenleg a brazil Fluminensében szerepel. Az első meccsen csereként beállva az ő mozgásai segítettek bontani Uruguay játékát.
A másik kiemelt játékos Chris Inao Ula Elefántcsontpartról, aki a németek ellen 80% fölötti passzpontosságot mutatott a középpálya belsejében, és kifejezetten nyomástűrő játékos. A harmadik "honorable mention" Kéleb Jirencsi Ghánából, egy 20 éves dániai légiós, aki az angolok ellen 10,5 km-t futott, és mindenhol ott volt a pályán.
A futball színházzá válása: kevesebb fetrengés, több gól
A beszélgetés egyik központi megfigyelése, hogy a FIFA szabályalkalmazása jelentősen megváltoztatta a játék dinamikáját. Az időhúzás ellenes szankciók és a magasabbra tolt faulthatár azt eredményezték, hogy sokkal folyamatosabbá vált a játék, kevesebb a fetrengés, és a csapatok már a bedobásoknál is igyekeznek gyorsan játékba hozni a labdát.
„Nem érdemes tiktokozni most már meccsnézés közben, mert tényleg ilyen... kosárlabda, kézilabda-szerű gyorsasággal történnek a dolgok." *
A majdnem hármas meccsenkénti gólátlag az 1954-es és 1958-as világbajnokságok óta nem látott szinten van. Ennek okai között említik a lebonyolítási rendszert (csoportharmadikként is tovább lehet jutni, ami kockázatvállalásra ösztönöz), a halálcsoportok hiányát és a nagy különbségeket a csoportokon belül.
Egy további érdekes adat: a gólok nagy százaléka a beadást követő öt másodpercben esik – ez a tendencia a 2020-as évek eleji szintekre emlékeztet, ami meglepő, hiszen a beadásokra épülő játékot sokan már elavult taktikának gondolták. A magas páratartalom és hőség miatt nehezebb fenntartani a koncentrációt, ami szintén kedvez a góloknak.
Erling Haaland: Amerika új szuperhőse?
A norvég csatár számára kiemelten fontos ez a torna: 25 évesen az első világbajnokságán jár, klubszinten már mindent megnyert, és erős norvég identitással rendelkezik. A beszélgetőpartnerek szerint karaktere ideális az amerikai piac számára: fizikailag impozáns, szinte Marvel-filmbe illő figura, aki ráadásul a közösségi médiában is tudatosan építi amerikai jelenlétét.
Érdekes párhuzamot vonnak közte és más sztárok között: amíg Vinicius vagy Messi olyan dolgokat csinálnak, amiről azonnal látod, hogy te sosem tudnád megcsinálni, addig Haaland inkább Batmanhez hasonlítható – "csak cuccai vannak, de amúgy ember", és pont ez teszi azonosulhatóbbá.
„Őt most meg fogják ismerni és szerintem ő ebből építkezni tud." *
Ugyanakkor felmerül, hogy Haaland típusú játékosnál (akit ki kell szolgálni) kevésbé látványos az egyéni brillírozás, ami az amerikai nézők számára nehezebben értelmezhető lehet, hiszen a kosárlabdában vagy amerikai futballban az egyéni highlight-ok dominálnak.
Az amerikai szurkolói kultúra megtermékenyülése
A beszélgetés záró témája az amerikai és a nemzetközi szurkolói kultúrák találkozása. A skót szurkolók például meghódították Bostont, meghívták őket a Fenway Parkba, és a Red Sox vezetősége külön levélben búcsúzott tőlük. A norvég evezős szurkolói performansz átterjedt más szurkolótáborokra is, és a kongói "szoborember", Michel Enkunka Emboladinga (Lumumbavea néven ismert) szintén a torna egyik ikonikus alakjává vált – 90 percen keresztül mozdulatlanul áll a lelátón.
„Itt az zajlik, hogy az amerikai sportkultúra, szurkolói kultúra találkozik az európaival, az afrikaival, a dél-amerikaival." *
A folyamat lényege, hogy a szurkolói kultúrát nem lehet mesterségesen exportálni, de ez a VB olyan organikus találkozási pontot teremtett, ahol az amerikai nézőkből valódi szurkolókká válhatnak.
Érdekességek és statisztikák
- Guillermo Ochoa, a 40 év feletti mexikói kapus a hatodik világbajnokságán vesz részt (a negyediken játszik is), a torna előtt a Flamengo sérülése kellett ahhoz, hogy egyáltalán a keretbe kerüljön.
- Esmir Bajraktarevic és Alajbegovic először kezdett együtt a bosnyákoknál, utóbbi 1966 óta az első tinédzser, aki a büntetőterületen kívülről gólt szerzett világbajnokságon.
- A panamai csapat 19 km-rel futott többet Ghánánál az egymás elleni meccsükön – és Ghána nyert.
- Carlos Queiroz 15 VB-meccséből 9-szer nem kapott gólt a csapata.
- A FIFA kiadott egy közleményt, miszerint az ivószünetekből semmilyen gazdasági előnyük nem származik, amit a beszélgetőpartnerek "szalmabábozásnak" neveznek, hiszen a kritika nem erről szól, hanem arról, hogy a szervezők nem tudták érvényesíteni az érdekeiket az amerikai bevándorláspolitikával szemben – ellentétben a 2018-as oroszországi és 2022-es katari helyzettel.
⚠️ Értelmezhetetlen vagy bizonytalan szakaszok
- Az átiratban többször előforduló "Ziczer" a podcast nevének tűnik, de nem egyértelmű, hogy pontosan milyen alakban írandó – valószínűleg a podcast címéről van szó.
- "Ortiasból" – a kontextus alapján valószínűleg az "Ortigasból" vagy hasonló földrajzi név lehet, de nem rekonstruálható egyértelműen.
- "Jodorék" – feltehetően a norvég szurkolókra utal, de pontos jelentése nem azonosítható.
- "Bayraktarevic és Alajbegovic" – a nevek helyesírása bizonytalan, a bosnyák játékosok neveinek ASR általi értelmezése.
- "Leni Zfet" – valószínűleg egy játékos neve, de az ASR torzítása miatt nem azonosítható biztosan.
Teljes átirat megjelenítése
[00:04:38]Ziczer, a 24.hu futball podcastja.
[00:04:41]Sztorik, hírek, vélemények a labdarúgás világából a világbajnokság ideje alatt élőben.
[00:04:49]Jó reggelt köszöntök mindenkit.
[00:04:49]Ez itt az Ig podcast szokásos reggeli élő VB kibeszélője.
[00:04:54]Ezúton is van két remek vendégem.
[00:04:57]Köszöntöm őket is az adásban.
[00:04:58]Egyfelő őszer Andrást, aki a 24.hu közéleti politikai újságírója.
[00:05:01]Szia!
[00:05:03]Csáó!
[00:05:03]Sziasztok!
[00:05:04]Másrészt Gát Tamás Sportújságírót, aki pedig visszatérő vendégünk.
[00:05:06]Szia Tomi!
[00:05:07]Sziasztok!
[00:05:08]No hát három csoport küzdelmei már befejeződtek a világbajnokságon.
[00:05:10]Az A, B és a C csoportban is kialakult a végeredmény.
[00:05:14]Megvan a két biztos továbbjutó mind a három csoportból, és azok is, akik harmadikként még reménykedhetnek.
[00:05:19]Hát van olyan csapat is, aki majdnem biztosan ott van a nyolc legjobb csoport harmadik között, és van olyan csapat is, amelyik majdnem biztosan nem lesz ott majd a végelszámolásnál.
[00:05:27]Gyorsan elmondom, hogy mik történtek.
[00:05:29]Az A- csoporttal induljunk.
[00:05:31]Volt egy dél-afrikai közszársaság, Dél-Korea 1-0, úgyhogy a csoport utolsó helyéről Dél-Afrika ezzel a második biztos továbbjutóhelyre került, és hát volt egy Csehország, Mexico 03.
[00:05:45]Mexikó először vette 100%-os mérleggel a csoportkört.
[00:05:47]6-0-ás a gólkülönbségük.
[00:05:50]Dél-Afrika történetes során először jutott tovább biztosan.
[00:05:52]A koreaiak meg még számolgathatnak, a csehek meg már lefoglalhatják az a repülőutat.
[00:05:59]Meglepetés.
[00:05:59]Mit gondoltok?
[00:05:59]Dél-Afrika azért elég meglepő volt.
[00:06:01]Nem, nekem Dél-Afrika eléggé meglepő volt, hogy így a tényleg a negyedikről így a második helyre meg szerintem dél dél-korea az hát ő is csomagolhat már.
[00:06:10]Ühüm.
[00:06:10]Vagy hát én én én már bátor bátor lennék megvenni a a repjegyet a ők eset már csomagolhat a kieséses szakaszról vagy haza?
[00:06:20]Hát inkább haza szerintem pont megnéztem idefele és szerintem nekik még van reális esélyük ezzel a mínusz egy-es gólkülönbséggel.
[00:06:25]Tehát az az nem a lehetetlen, de az nagyjából a határa lesz.
[00:06:29]Ugye nekik most azért kell izgulniuk, bár az például a a háromdöntetlen csapatok nekik már nem jók, mert azok ugye garantáltan nullás gólkülönbséggel fognak végződni, hogyha lesz ilyen mondjuk akár a spanyol csoportban.
[00:06:40]Úgyhogy karcos.
[00:06:40]De hát egyébként Korea például pont magának tette ilyennél.
[00:06:44]Ebből a dél-afrikai meccsből most csak összefoglalót láttam, de hát például Mexikóval lejátszották volna tökéletes 0-0-t, hogyha a kapus nem érzi úgy, hogy meg kell ajándékozni az ellenfelet.
[00:06:53]Szóval itt azért van van csapat ebben a csoportban, aki ártott magának, akár a Csehek, akár Korel.
[00:06:58]Igen, Korean most a negyedik a csoport harmadikok tabelláján mínusz egyes gólklönbségge.
[00:07:02]És amit Tomi említett itt ugye a zöldfoki Köztársaság két döntetlennel, Belgium két döntetlennel várja a továbbiakat.
[00:07:08]Ugye Kongónak egy pontja van mínusz egyes gólkülönbsége, de azért ugye az Üzbegisztánnal játszik, tehát ott valószínűleg lehet, hogy ők négypontosak lesznek.
[00:07:16]Nincsen könnyű helyzetben Korea sem, de van, aki náluk sokkal jobb helyzetben van a B csoportban.
[00:07:22]Ugye a bosnyákok 3-1-re verték Katart.
[00:07:24]Egy kifejezetten szórakoztató és jó meccsen volt.
[00:07:26]Kapufa itt is, ott is.
[00:07:28]2-0-nál eldönthették volna a bosnyákok.
[00:07:30]Y-2ettőn volt kapufája Katarnak az első félidő végén, tehát visszajöhettek volna ebben a mérkőzésbe nagyon simán.
[00:07:35]Ehelyett végül 3-1 lett ezzel ugye Bosznia és Hercegovin a négypontos mínusz egy-es gólkülönbséggel.
[00:07:42]Lényegében biztos, hogy ott vannak a legjobb 32 között.
[00:07:46]Horvátország után ők a második ex-jugoszláv tagköztársaság, akiknek ez sikerült.
[00:07:50]A szerbek ezt nem mondhatják még el magukról, mióta nincs Jugoszlávia.
[00:07:54]Hát óriási buli volt Szarajevóban.
[00:07:56]Láttátok a képeket, videókat?
[00:07:58]Nemú.
[00:08:00]Én láttam egyébként egy kedves újságíró ismerősöm, a Bukovics Martin kin van, azt hiszem Sarajevób van, de biztos, hogy Boszniában.
[00:08:09]És hát nagyon nagyon komoly hangulatot posztolt.
[00:08:10]Meg szerintem ezt mi magyarok így átérezzük ilyen közép-kelet félig balkáni országként, hogy milyen mondjuk kint lenni egy ilyen világtornán.
[00:08:19]Szóval, szóval nagy, nagy, nagy a buli.
[00:08:22]Ott volt egy Svájc-kanada mérkőzés is, 2-1-re nyerték a svájciak, a második félidő elején futballoztak egy 11 nány percet, aztán a végén meg nagyon remegett, vagy rezgett a léc, és Kanadának voltak labdája a kettő-2ettőhöz.
[00:08:35]Azért lett volna ez nagyon fontos Kanadának, mert ha legalább döntetlen végeznek, akkor ők a csoportársok maradhatnak otthon Kanadában, de így is hát történetük során először tovább jutottak, mert ez mondjuk már az első két meccs után biztos volt.
[00:08:47]És ezzel a Kanada-Dél-Afrika az egyetlen teljesen biztos párosítás legjobb 32 között.
[00:08:53]Szóval papíron jó sanszuk van Jessie Marsiknak arra is, hogy a legjobb 16-ig eljussanak.
[00:08:58]Mindez.
[00:08:58]Úgy, hogy Kanada ezelőtt a világbajnokság előtt meccset sem nyert soha a VB-k történetében.
[00:09:04]Igen, szerintem eléggé rendben van ez a kanadai csapat.
[00:09:06]Nem tudom ti mit gondoltok róla.
[00:09:07]Ugye Alfonso Davis még nem láttuk.
[00:09:11]Nem tudom, hogy látjuk-e majd játszani.
[00:09:15]Azt hiszem sérülten vitték ki, igaz.
[00:09:17]És de de szerintem szerintem tök rendben vannak a kanadaiak.
[00:09:23]Egyébként Kanada neked még az előző VB-n volt Assiszem.
[00:09:24]Akkor talán végül egy pontnál megálltak a csoportkörbe ilyen sötét lovam és a belgák ellenyitottak, ha jól emlékszem, és akkor még elég jól is kezdték a meccset, aztán ott kikaptak, és akkor végülis azon a trekken maradtak, hogy összesen csak egy pont jött össze.
[00:09:36]Erre a VB-re meg nekem az egyik ilyen titkos favoritom azok a bosnyákok voltak éppen azért, mert én még emlékszem arra, hogy ki amikor Szerg Baráber, aki most a kapitánya a bosnyákoknak, ő akkor vette át ezt a válogatottat, az volt az első tétmérkőzése a padagyjukon, amikor itt játszottak a Puskásban Nemzetek Ligája.
[00:09:55]Asszem az az első volt a az akkori csoportkörben, és úgy lett 0-0, hogy egyébként az a bosny csapat tényleg baromira semmit nem akart, azon kívül, hogy beseggelt a kapuja elé, és még a még a JO felé előre rúdos labdák is borzasztóan rosszak voltak.
[00:10:09]Tehát magát szegény Jacót is rossz volt nézni, azóta aztán újra kivirágzott, és már egy hónap, tehát bő egy hónappal később volt a másik második meccs Zenyicán, és ott már ott is, annak ellenére, hogy ott viszont nyertünk 2-0ra, és utólag így simának emlékezzük ezt a meccset, vagy szoboszlai duplával, annyira nem volt, tehát az ott egy már támadni akaró, már a támadásra recepttel rendelkező, mégha azt megvalósítani tökéletesen, nem is tudó csapat játszott.
[00:10:35]És én nagyon bíztam abban, hogy ez a Ja, és utána egyébként ugye ki is jutottak, az olaszokat ütötték el.
[00:10:41]Szóval ennek az ívnek egy szép megkoronázása lehetne mondjuk itt egy 16-ba jutás.
[00:10:45]Azért az a másik kérdés, hogy itt, hogy a harmadik hely lett csak meg, azért ez nem volt egy eléggé hurka csoport ahhoz, hogy itt itt könnyű legyen nagyot alkotni szerintem egy bos bosznia játékerejű csapatnak.
[00:10:56]Azt hiszem, hogy 330 lehetséges kimenete 329 olyan, hogy abból egy Egyesült Államok Bosznia Hercegovina párosítás jön ki a legjobb 32 között.
[00:11:04]Tehát ha nem is teljesen biztos matematikailag, de lényegében tekinthetjük úgy, hogy a bosnyákok a házigazda USával játszanak majd.
[00:11:12]Van-e ilyen szó, hogy 16-ot döntő?
[00:11:15]Nem tudom, én legjobb 32-nek fogom mondani.
[00:11:16]Nem vagyok hajlandó most már ezen változtatni.
[00:11:18]Na, először kezdett egyszer ezen a VB-n Bayraktarevic és Alajbegovic a két szélen.
[00:11:22]Tehát azért Katar ellen támadóbbra hangolta Szerge Barbezt a csapatot.
[00:11:26]És Alaibegovic, ha már ott volt, akkor szerintem a világbajnoság eddigi egyik legszebb gólját lőtte, keresztbe vezette a középpálya, majd aztán rövid fölsőt szépen kicsipkézte.
[00:11:37]1966 óta ő az első tínédzser, aki a 16-oson kívülről gólt rúg egy világbajnokságon.
[00:11:43]Teljesen felesleges statisztikák, rovat hallottuk.
[00:11:47]Arra akartam csak rávilágítani, hogy milyen jó fiatal játékosai vannak a bosnyákoknak.
[00:11:52]Bajraktarevic is, ő is egyébként.
[00:11:56]És hát ugye most le is tette a név jegyét végül is.
[00:11:59]Hát milyen jó öregjeik, ugye ott van.
[00:12:01]Hát Jac mellett még ott van Tabakovic is, aki annyira egyébként nem öreg, de messze nem fiatal, 31 vagy két éves.
[00:12:06]Ő azért itt elvétve jutogatott szóhoz, de hát ugye ő amióta elment innen az NB1-ből, ahol nem igen tartottak rá igényt, azóta egyébként Bundeszliga csapatok fizetgetnek érte egymásnak.
[00:12:15]Meg meg a Lilt is megjárta.
[00:12:18]Szóval igen, hát Joo meg már 40, szóval azért ott van tapasztalat bőven így a City meg a Róma után most még 40 évesen is.
[00:12:28]Most így Hobbiból a Sárkét visszahozta ugye a a Bundesliga 1-b hosszú idő után nagyon drukkoltam neki, de csak kapufáig jutott Katar ellen.
[00:12:34]Nem tudom lesz-e az USA ellen majd lehetősége.
[00:12:37]Az egyébként szurkolói, majd beszélünk a szurkolói kultúráról, ha lesz rá időnk.
[00:12:40]Szurkolói hangulat szempontjából is egy jó meccs lesz szerintem.
[00:12:44]Nyilván az amerikaiak eléggé be vannak pörögve, egyre jobban be vannak pörögve erre a VB-re.
[00:12:47]Jól néz ki a csapatuk.
[00:12:49]A bosnyákok meg lényegé már, ahol eddig jártak, azt hazai pályávolták.
[00:12:53]Tehát egy hatalmas buliban vannak a bosnyáks szurkolók, nem csak Sarajevóban, hanem egyébként az Egyesült Államokban is.
[00:12:58]Úgyhogy szerintem azt akár semleges nézőként is érdemes lehet majd bekapcsolni.
[00:13:02]Svájcról még egy szó, akik ugye végül megnyerték ezt a csoportot.
[00:13:07]picit felforgatott kezdőcsapattal is egyébként.
[00:13:08]Murátim tartaléolgatott volna is.
[00:13:11]Zsinorban ötödször jutottak tovább a VB csoportból.
[00:13:15]Ezt rajtuk kívül a zsinorban négyet is azt hiszem, hogy Brazília, Argentína és Franciaország tudja fölmutatni itt a nagyok közül.
[00:13:24]A másik oldala ennek az éremnek, ami nem olyan szép, hogy 1938 óta nem nyertek egyenes kieséses meccset a világbajnokságon a svájciak, tehát egy viszonylag jelentékeny idő eltelt azóta.
[00:13:35]Meglátjuk, hogy ez mexikója, akik már hét-nyolcat döntőt produkáltak, és akkor viszont azt hiszem talán egyszer se jutottok tovább, de nagyon max egyszer a nyolcat döntőnél az elmúlt Igen.
[00:13:46]Hát igen, mindig ilyen stabil stabil középcsapata volt ez az ilyen kicsit kicsit unalmas, de de azért mindig így így hozta a kötelezőt.
[00:13:53]Tehát ilyen ilyen volt szerintem a az európai meg így a világtornákon is Svájc mindig, de de nekem nagyon hiányzik Sakiri egyébként a keretből.
[00:14:04]Úgyhogy, úgyhogy az, ez kár szerintem jaj, ha már VB hülsök, VB karakterek, ugye Sakiri is egy ilyen nagy tornajátékos, aki olyan otthonos arc mindig mindig látjuk és így kicsit nekem is hiányzik Sakiri.
[00:14:16]Gear mocsovát nem említettem meg az árcsoportban, akit ugye Javiera Gearre mexikói szövetség kapitánya 76.
[00:14:19]perc környékén, ha jól emlékszem, pályára küldött.
[00:14:24]Rel kapus cseréjeként megkapta vélhetően valószínűleg utolsó 153.
[00:14:30]válogatott meccsét.
[00:14:30]Ugye ő neki ez a hatodik világbajnoksága, negyedik, amin játszik, és egy ikonikus alakja lett a mexikói futballnak őt, és úgy általában nagy tornákon látjuk, mert azért az európai topligákban annyira nem védett, védegetett, aztán kiszorult, most már az a limaszó játékos a cipluson, tehát még nem annyira látjuk futballozni, de ezeken a világbajnokságon ő egy ismerős arc és nagyon megható volt az a jelenet, ahol utána dobálták a csapattársak, láthatóan küzdött a könnyeivel már amikor becserélték, amikor lefújták a mérkőzést, ott vetette a kereszteket és láthatóan megvolt.
[00:15:00]hatódva.
[00:15:02]Hát ugye volt erről valami milyen huzavona, hogyha hogy ő akkor neki nem lehet beszámolni ezt a VB-t, hogyha ténylegesen pályára nem lép lép a a tornán.
[00:15:10]Egyébként Ocs az a 2008-910 körüli futball menagedzser szériák egyik legnagyobb csodagyereke.
[00:15:16]Úgyhogy aki játszott ezekkel a játékokkal, az a 2010-es VB már így pontosan tudta, amikor a világ rácsodalkozott, hogy miket véd ez a srác, azt már hátra kézzel lehet, vagy hát hátradőlve lehetett ülni, hogy hát mi már tudjuk, hogy ki ő és pont ezt vártuk tőle.
[00:15:28]No és hát, hogy mennyire nagy rendező az élet, ugye Louisell Malagon sérülése kellett ahhoz, hogy egyáltalán a keretben itt legyen, mert egyébként azért már viszonylag hosszú ide nem számolt vele Haiérre szövetség kapitány, ugye 40 fölött jár ocsébként ez a világbajnokság a nagyöregek világbajnoksága is oly sok minden más mellett mennyire nem igaz már az a mondat, amit Pelé mondott még a 80-as években, hogy fájó derékkal nem lehet szambázni, amikor arról kérdezték, hogy 30 körül vannak a brazil válogató sztárjai, Ziko Szokraté és hasonló játékosok.
[00:16:00]Hát itt úgy látszik, hogy vagy nem fáj a derék, vagy nem kell már szambázni, tehát sokféle megoldás van, de hát Messitől Ronaldón át Ochoán és Jacun keresztül Team Ramig elmehetnénk, akik 40-hez közeledve.
[00:16:13]Manuel Najer.
[00:16:14]Nayer.
[00:16:14]Igen.
[00:16:15]Szóval, szóval Zseni ebből a szempontból is ez a VB.
[00:16:16]Manzambiról akartok beszélni, vagy majd egy másik rovatban?
[00:16:22]Négy gól plusz gólpasznál tart Johan Manzambi, a fiatal svájci játékos.
[00:16:27]U21-es játékosok közül ez legutóbb egy világbajnokságon Kilian Mbappéak és Thomas Müllernek jött össze.
[00:16:34]Hát akkor lehet számítani arra, hogy ő ekkora formátumú játékos lesz, de azért itt még ekkora téteket nem nem érdemes megtenni, mert sokan sok csodagyereket kiabáltak már el szerintem a VB-n vagy az EB-ken éppen.
[00:16:48]Szóval nem tudom, de Embolon nagyon jól lekészítette neki azt a azt a azt a paszt.
[00:16:54]nagyon szépen kis bokából megcsinálta, magára bonta azt a két védőt, szóval meg még egész jól el is helyezte, bár a kapus beleért, de szóval az viszont tanítanivaló volt.
[00:17:09]Nagyon jól támadja ezeket a megnyitott területeket második hullámból iszonyat dinamikusan.
[00:17:13]Egyébként technikailag is szerintem eléggé rendben van.
[00:17:16]Klasszikusan az a játékos, akit majd nagyon fognak keresni a Premier League klubok, mert fizikumban, intenzitásban ott van azon a szinten, és egyébként technikailag meg még fejleszthető.
[00:17:24]Nekem mindig az a problémám az ilyen sok gólt asszisztot termelő nyolcasokkal, mert ő valójában inkább ilyen nyolcas kicsit hibrid, de de azért nyolcas pozícióban játszik a leggyakrabban, hogy ami nagyon jól néz ki ezen a tornán, meg sokszor nagyon jól néz ki a Bundesligában, mertogy ott még vannak olyan területek, amiket lehet támadni ilyen késai befutásokkal, második-hmmadik hullámos megindulásokkal, és ezen a világbajnokságon ez nagyon látszik, hogy ott ezek a területek még megvannak, ahol a klub foci legmagasabb szintjén már nincsenek ilyen területek.
[00:17:56]És itt azért az is jól látszik, hogy hogy Manzambiré ilyen 80-90 millió környékét kell leakasztani annak, aki őt szeretné a csapatában látni.
[00:18:02]Ezért gondolom a Premier Leagueet, mert hogy máshol ez a pénz annyira nincs meg, meg az ő az a profil, aki oda odavó.
[00:18:07]Szóval én kíváncsi vagyok, hogy mi lesz végül belőle, de azért Svájc megint előjött itt a Shakiri Jackafé a nagy generáció után egy ígéretes játékossal.
[00:18:17]Jó, szerintem senki nem sértődik meg a Katarról.
[00:18:21]Nem beszélünk, akik ebből a csoportból ugyanúgy hullottak, ahogy a csehek.
[00:18:25]Ez legyen a csehek baja, hogy Katarral tesszük őket egy polcra mutatott teljesítmény alapján.
[00:18:29]Menjünk át a Csoportra, mert ott meg kifejezetten gólgazdag mérkőzéseket játszottak egymással párhuzamosan magyar idő szerint éjjféltől.
[00:18:37]Marokkó hajiti 4-2.
[00:18:40]Fordítottak a marokkóiak.
[00:18:40]Ugye ilyen nem fordult még el a világbajnokság a Marokkóval, hogy hátrányba kerül, de megnyer egy mérkőzést.
[00:18:48]Leni Zfet meg a magyar futballt meglopták, mert végül öngolnak adták azt a találatot, úgyhogy föl vagyok háborodva.
[00:18:56]Wilson Izidor a torna másik legnagyobb gólját rúgta a Libegovici mellett.
[00:19:00]Szerintem az top 10-es gól biztos rajta lesz ezeken a listákon majd a végén a szavazásnál.
[00:19:06]Nagyon kemény volt, úgyhogy Haiti a szíveket megnyerte, de mást végül nem.
[00:19:10]Ugye Saibari ezen a meccsen is betalált, és 4-2 lett végül Marokkónak ez a meccs, de ez is kevés volt a csoportelsősséghez, hiszen a brazilok ismét gólkülönbséget javítottak.
[00:19:18]Ugye haiti után a skótokat is 3-0á-ra verték.
[00:19:23]A a skótok meg ezzel párhuzamosan hát lényegében kimanőverezték magukat a legjobb csoport harmadikok közül.
[00:19:28]Mínusz hármas gólkülönbséggel három pont az már most is csak a hatodik helyre jó.
[00:19:32]És hát még a zöme a csapatoknak ezután fogja lejátszani a harmadik meccsét, úgyhogy nem tudott olyan tornát szervezni, rendezni a FIFA, olyan létszámot, olyan lebunyorítást, hogy a skótoknak összejöjjön a továbbítású csoportból zsinorban kilencedzer.
[00:19:46]Tehát mindahyszor vébén jártak, megálltak a csoportkörben.
[00:19:52]Hát ugye, hogy annyit értél el, hogy van legjobb harmadik helyes továbbjutás és ugye Csoport tagjaként, tehát viszonylag a sor elején vagy, és már most gyakorlatilag neked harangoztak, mert a gólkülönbséged is olyan.
[00:20:01]Én éppért picit megfordítanám azzal, tehát a brazilokra leselkedő veszélyként adnám most elő, hogy hogy mennyire nem jó csapat a skót.
[00:20:12]Szerintem akik most a braziloknak szurkolnak és most kicsit fellélegeztek, ők lehet, hogy tévednek, merthogy ez a brazil csapat, amikor ebben a csoportkörben érdemi ellenállással találkozott, akkor nem nyert.
[00:20:21]Ez ugye egyedül Marokkó volt.
[00:20:23]Haiti az nyilván még a maga maga szintjén, tehát az egy az egy másik másik kaliber.
[00:20:28]És hát ahogy meg az a skótok most fociztak a brazilok ellen, eleve a brazilok elleni első félidő ivószünete után láttam először a VB-n úgy jó focitos kótoktól percekig meg periódikusan, de ott meg magukra találtak.
[00:20:43]Ugye azok után, hogy a a második kapott góljukat elvették végül egy falt miatt, amire nem tudom emlékeztek-e, hogy egyébként nem nagyon reklamált a skótvédő, ami hogy egyrészt van azért, mert a skótok kicsit mást gondolnak a faltról, mint a mint a világ többi része.
[00:20:55]Meg meg hát ő is úgy érezte, hogy hogy az az bizony ez egy megérdemelt kapott gól.
[00:20:59]Akkor a a második ténylegesen meg is adott gólnál, ott meg a Gun kapus lépett alá a beadásnak.
[00:21:05]Tehát ez a skócsapat ez ott ütött egy gyomron és rúgta térden magát, ahol csak tudta.
[00:21:11]Az biztos.
[00:21:11]És de közben meg vannak egyéni egyéni szinten egyébként kiemelkedő játékosok, tehát a Megin, a Mcdomini azok azok ott vannak.
[00:21:18]Tehát tényleg így amit amit te mondasz, hogy a csapat nincs rendben, és hát az első gólnál is a a Vinicius igazából egy egy nagyon nagy ajándékot kapott tőlük.
[00:21:29]Hát ugye Mcenna ugye aki bekerült a csapatba harmadik meccsre, alig várták, hogy felépüljön a sérüléséből és akkor a mérkőzés legelején az első néhány percben azonnal ajándékozó egy gólt.
[00:21:40]Ugye Ryan letámadta őt, lepattant a labda.
[00:21:42]Viniicius elvitte a kapus mellett és ugrás kapuba gólt lőtt.
[00:21:44]Gyakorlatilag egyébként a mérkőzés lényegi része arról szólt, hogy a brazilok próbálták meglövetni Viniciussal a harmadik gólját, hogy meglegyen a mesterháros.
[00:21:54]Mindent elkövettek, nem sikerült.
[00:21:54]Pelé óta nem szerzett mester hármast brazil játékos világbajnokságon.
[00:22:00]Vinicius lehetett volna ezen a meccsen.
[00:22:03]Talán nem túlzott nagyot, ha azt mondom, hogy ennél jobb meg nagyobb esélye talán nem lesz, de eddig egyébként ez az ő tornája is, tehát ő is megérkezett ebbe a Star versenybe.
[00:22:11]Ugye minden meccsen betalált eddig.
[00:22:13]Ugye az elsőn volt egy gólja, aztán egy gólja és gólpassza, most már két gólja.
[00:22:16]Temérdek helyzete volt a harmadik gólhoz is, és tele van az Inter most olyan elemzésekkel, hogy úgy kezd kezd összeállni ez a brazil játék.
[00:22:25]Tök igaz, amit mondasz, hogy ugye Marok volt az egyetlen, hogy mondjam, brazilok szintjén komolyan vehető nívós ellenfél, akik ellenellen valamit legalább ebből le lehet mérni, de közben amiket ott elrontott Uncsotti szerkezetileg, személyi kérdésekben, kit hogyan használ egyébként akár szerepkörét tekintve, az most jobban néz ki.
[00:22:43]Tehát azokat a hibákat javította, áteltállt erre a gyémánt középpályára.
[00:22:47]Ugye Rafin sérülése sem kavarta meg annyira ezt a paklit, mert Ryan egyébként szerintem nagyon jól szállt be ezen a szinten.
[00:22:52]Ő ugye a Bormusz játékosa 19 éves.
[00:22:57]Egyébként ez is egy érdekes, nekem érdekes dolog, hogy brazil tíédzser világbőnöki meccsen kezdő 1970 óta nem volt.
[00:23:04]Tehát sem Kaka, sem Neymar, sem Ronaldo, senki nem tudott 19 évesen kezdő lenni egyből az év világbajnoki csapatban.
[00:23:12]Ryan igen.
[00:23:12]És Neymarnak a kora rosszul jött ki, mert ő most 34 talán, tehát ő 16 év vagy hár 10-ben nem vitték ki, ugye?
[00:23:20]Pedig már akkor is nagy vita volt erről, hogy vigye őt Dunga és akkor nem vitték ki.
[00:23:24]Ebből a szempontból én tök megértő vagyok azzal az ajándék VB-vel, amit most kapott, mert egyet a Dunga elvett tőle.
[00:23:30]Mit gondoltok a becseréléséről egyébként?
[00:23:33]Hát én lehet, hogy nem mertem volna megrántani.
[00:23:34]Tehát van egy ilyen úgymond félsánta emberem, és tehát értem a gesztus értékét, meg teljesen tehát látszik, hogy ez tényleg mit ad a brazil embereknek, amit mi nem most beszélünk róla, de még most, amikor mondom, sem értem valójában, hogy ez ott mit jelent.
[00:23:48]Tehát hogy 100zres számban fakadtak sírva emberek annak hallatán, hogy Neymar eleve ott lesz a világbajnokságon.
[00:23:55]Hát azért egy már megnyert meccsen egy Skót csapat ellen betenni a legtörékenyebb játékosodat, azért ott egy picit odatartod szerintem a sorsnak a az arcodat.
[00:24:04]És akkor ha lekever egy pofont, akkor a Robertson Robertson akkor már nem volt, de akkor megk lerúgja.
[00:24:10]Ja, abszolút a közönségnek szólt, mert hát úgy ünnepeltek, mintogyha gólt rúgott volna Brazília, amikor beállt Neymar.
[00:24:16]Szóval ja 950 valahány 70 valahány nap után majdnem 1000 nap után.
[00:24:23]Hát neki lényegében már végetért egyszer a karrierje.
[00:24:25]Szerintem ugye ott a Szaarábiában elszenvedett sérülése az úgy tűnt, hogy hogy véget vett a karrierének és valószínűleg komoly szinten véget is ért a a karrierje.
[00:24:32]De hát azóta is a Santosban is folyamatos sérülések, láthatóan nincs top formában, de láthatóan egyrészt megőrül érte a tömeg.
[00:24:41]Tehát ugye Felipe Matos volt itt nálunk az egyik első élő reggeli ziccerünkben, és elmondta, hogy hát Amerika, Hollywood nincs olyan, hogy Neymar nélkül rendezzenek egy ilyen világbajnokságot.
[00:24:50]És tök érdekes volt, amit mondtál Tomi, mert nekem meg az jutott eszembe, hogy mikor küldje pályára, ha nem most.
[00:24:55]Ugye most úgy áll, nem teljesen biztos, mert ugye még vannak hátra meccsek a többi csoportban is, de ha mostani helyzetet vesszük figyelembe, nagyjából 50% valószínűsége van annak, hogy Japánnal játszanak a legjobb 32 között a brazilok.
[00:25:11]Az azért nem lesz egy egyszerű meccs mindennel együtt sem.
[00:25:13]Nem biztos, hogy ott mínusz egy embert, elnézést kérek rá lehet cserélni a dologra.
[00:25:18]Hogyha ugye Vinicius is úgy vesszük, mint akit védekezésben bújtatni kell, akkor az már ugye két ember, és szerintem a japánok ellen nem fér bele.
[00:25:26]És ha most szintén úgy veszem, ahogy most állnak a dolgok, akkor meg annak a meccsnek, tehát ennek a japán esetleges brazilnak a továbbjutója a Norvég elefánt csontparti esetleges meccsnek a továbbjutójával játszik.
[00:25:36]Az se tűnik olyannak, ahol úgy úgy könnyen belefér egy-két flick flak Neymártól a közönség kedvéért.
[00:25:40]Tehát könnyen lehet, hogy most láttuk utoljára.
[00:25:43]a brazil válogatottban meg világbajnokságon Neymárt játszani.
[00:25:45]Ne legyen így, nem ezt mondom, csak szerintem ez is benne lehetett a pakliban.
[00:25:53]Marokkó kapcsán mit gondolunk, mert ők nagyon jól néztek ki az első meccsen a brazilok ellen.
[00:25:57]Végül megelégedek egy döntetlennel, aztán utána úgy alakult a többi meccs, hogy gólkülönbségben nem volt esélyük fölvenni a versenyt a brazilokkal, és így csak második helyen mennek tovább ebből a csoportból.
[00:26:10]Hát nem tudom, én nem előlegeznék meg nekik semmit, de szerintem a afrikai csapatnál soha nem volt még olyan mély a keret, mint mint Marokkó.
[00:26:16]Tehát, hogy a világ ranglista nem is tudom hányadik helyén van, de hogy azért előkelő helyen vannak és tök jó fiatal játékosaik vannak.
[00:26:28]Én itt most nem játszott ugyanebadit kiemelném, aki a Lilnek a játékosa.
[00:26:33]Én amúgy is nagyon szeretem ezt a ezt a box to box középpályás játékot, aki képes egy testcsellel megfordulni, és mondjuk bele tud menni egy 20-30 mt labdával is, utána kiosztani egy jó passzt, és még védekezésben is.
[00:26:49]Egyébként szerintem nagyon ott van, szóval ő egy hasonlóan ígéretes játékos.
[00:26:54]Hát meg a keretmélységű, amit mondtál, hogy ugye tele van zömmel top ligás játékosokkal a keret.
[00:27:00]Ez ki is adja azt, hogy a magának a maroki válogatottnak a játékának a képe az szerintem az afrikai csapatok közül a legkevésbé emlékeztet úgy magára arra, amit így az afrikai csapatokról gondolni szoktunk, meg meg érezni szoktunk, hogy hogyan futballoznak.
[00:27:13]Tehát ez egy ez egy európai topligás klubcsapatnak az erejét képviseli.
[00:27:18]Ez egy La Liga csapat.
[00:27:18]Hiszen négy évvel ezelőtt, amikor még Regreguli vezetésével ugye eljutottak a legjobb négyig, akkor nekem kifejezetten ilyen heta vibe-okat sugároztak.
[00:27:25]Tehát jaj, azért futball nyomokban, de nagyon kellemetlen ellenfél.
[00:27:30]És ez ez a ez a La Liga Mayblock, tudod van egy-két ilyen hentes mészes ipari tanuló, akik azért úgy odateszik.
[00:27:38]Van egy-két színes ceruza.
[00:27:41]Egyébként nagyon jól kontráznak.
[00:27:41]Ez a csapat szerintem most jobb, mint a négy évvel ezelőtti.
[00:27:45]Emberanyagra is jobb.
[00:27:46]Mélyebb a keret, több profiljuk van, tudnak cenni.
[00:27:49]Nem tudom emlékeztek a négy évvel ezelőtti keretben még ügy volt ebből, hogy a mái testvéreket nem viszik, mert ugye assasszem a Ryan kezelhetetlen volt, és akkor ez volt talán a marokói kapitánynak, az akkorinak a problémája.
[00:28:00]Hát ma, hogyha mondjuk ugyanott tartana a minőségben a máfi vérek, ahol akkor voltak, ők akkor úgy a csúcsukon voltak a fradiban, nem hiszem, hogy oda tudnának férni ennek a keretnek a közelében.
[00:28:10]Igen.
[00:28:10]67,8% most a valószínűsége, hogy Hollandia Marokkó meccs lesz a legjobb 32 között.
[00:28:17]Ezért vezettem föl így, mert úgy tűnik, hogy ez a csapat nagyon rendben van, nagyon kész van, erős csapat, de elszalasztotta a csoport elsőség lehetőségét.
[00:28:24]Itt a hait élne meccsen nekem kifejezetten úgy tűnt, hogy elszórakozták azt, hogy a gólarányversenybe beszálljanak.
[00:28:29]És hát azért, hogyha legjobb 32 között jön egy holland válogatott, azzal együtt, hogy az egy nagy meccs lesz, egy jó meccs lesz.
[00:28:35]És ha összejön, akkor én nagyon várom ezt a párosítást sok szempontból, kulturálisan is egy hollandia Marokkó az ebből a szempontból is érdekes.
[00:28:43]De hát abban azért benne van, hogy ott maradnak a legjobb 32 között.
[00:28:47]És hiába mondtuk el, mi akkor itt nagyon okosan sokszor, hogy ez egy jobb csapat, mint a négy évvel ezelőtti.
[00:28:50]Hát az meg legjobb négy közé jutott.
[00:28:52]Bocsánat.
[00:28:55]Hát igen, nem tudom így a hollandokról, hogy ti mit gondoltok, de nekem van egy olyan talán általános meglátásom így a VB-knél, hogy aki mondjuk jól szerepel a csoportkörökben, vagy így a az elején, azok néha így elfogynak a végére.
[00:29:09]Nem tudom ti mit láttok, mert mondjuk a négy évvel ezelőtti Argentínáról nem lehet azt mondani, hogy hogy ők aztán mondjuk annyira remekeltek volna a VB elején, aztán mégis mégis megnyerték.
[00:29:21]Hát ugye három olyan VB győztes csapat van a világbajnokság történetében, amelyik úgy nyerte meg a tornát, hogy mind a három csoportmeccsét, nyilván azóta számítva, mióta csoportmérkőzések vannak a VB-n, megnyerte ugye a 70-es brazil, ami Adon plusz ultrája a labdarúgás nevű játéknak a közmegegyezés szerint, a 98-as francia, ami aztán azért utána egyenes késéses részben azért szenvedett elég rendesen, több ponton is.
[00:29:47]És a 2002-es brazil, ami meg hát szintén egy legendás csapat.
[00:29:52]Most láttuk a támadó sorát a lelátón például Rivaldo, Ronaldin Ronaldo, ami szerintem elfogadnák most a brazilok, lehet, hogy még úgy is, hogy beállnak a lelátóról.
[00:30:03]Olyan jók ezek a képek, amikor így látod.
[00:30:05]Ez így azt az érzést kelti benned, nem jut eszembe a címe annak a filmnek, am besűrítették a Jason Setemtől a Stalonénát az összes ilyen csipó feláldozható.
[00:30:14]Ugyanez csak ez jó, csak ez jó, de a Kafu is ott volt, meg a Kaka.
[00:30:20]Szóval igen, zseniális az egész.
[00:30:20]No, folytassuk egy olyan témával itt az aktualitások után, ami picit kitekint, nagyobb perspektívából nézi a világbajnokságot.
[00:30:27]Minden VB, minden nagytorna arról is szól, hogy fölfedezzünk játékosokat, akár mi is, akik egyébként közelebbről követjük a labdargást, de akár azok is, akik egyébként négy évente vagy két évente ülnek le a nagy tornák elé, és rácsodálkoznak játékosokra.
[00:30:40]Ugye az már nincsen, hogy valakit itt három meccs alapján megvesznek, és elhiszik róla, hogy hatalmas játékos.
[00:30:45]Itt most már mindenki nagy mintán meg statisztikai adatelemzésekkel dolgozik, de szerintem ezzel együtt lehet olyan játékosokat mondani, akik eddig valahogy a radar alatt maradtak, viszont ugye az első két meccs alapján nekünk nagyon tetszettek.
[00:30:58]Hoztam egy ilyen játékost én is, meg hozott egy ilyen játékost a Tomy is.
[00:31:03]Induljunk Chris Inao Ulájal Elefántcsontpartból, akit én javasoltam.
[00:31:08]a Trabzon Sport játékosa.
[00:31:10]Van róla egy grafikánk is egyébként, ami mutatja a hőtene, hogy elképesztően nyomástűrő, tehát nagyon szépen tudja kis területen kihozni a labdát, jól alakít ki helyzeteket, nagy területet tud bejátszani, ez a hőtérképén is látszik.
[00:31:25]Nem lepődnék meg, hogyha ő hát már nem a Trabzon Sportban kezdené a következő szezont.
[00:31:32]Hát és a németek ellen a középpályának a belsején hozott egy 80% fölötti passz százal-ot.
[00:31:39]Most arra már különben emlékszem, hogy az ellenfél tér felén mennyi volt a a sikerrátája, de az is egy egész magas szám volt.
[00:31:45]Tehát ez, hogy fiatal játékosként egy nagyobb csapat ellen ezt egy komoly tétel bíró mérkőzésen ilyen szinten hozni, az az mindig egy nagy dolog.
[00:31:54]És pont az tehát, hogy az ilyen az ilyen játékosok szerintem, hogy mondjam, stabilabban piacképesek, mint a Manzambik.
[00:32:01]Nem, nem konkrétan Manzambi, de hogy olyat már, mint Manzambi úgymond minden vbn láttunk kettőt, hármat, hogy ott áll a két csoportkör után három góllal a gólllövőlistán nézzük, hogy ki ez a srác, majd nagyjából ekkor láttuk utoljára.
[00:32:12]Ez ez azért egy másféle másféle skill, meg ez egy állandóbb teljesítményre sarkaló képesség.
[00:32:21]Egyébként nagyon kíváncsi leszek, hogy meddig mennek az elefant partiak, mert nyers tehetségben van ez a csapat, hogyha most azt nézzük, hogy milyen profiaik vannak, és egyébként tehetségszinten egyenként a játékosok mennyire erősek.
[00:32:32]Szerintem ez egy top 10-es csapat.
[00:32:34]Támadó szekcióját nézem, akkor meg lehet, hogy top hatos, nyolcas.
[00:32:39]Most nem gyorsan a fejembe próbáltam összerakni, de azt akartam mondani, hogy iszonyat jó ez a keret és nagyon közel van ahhoz a bizonyos aranyerációhoz, ami egyébként nem tudott annak idején tovább jutni a VB csoportjából sohasem, tehát drogbékra gondolok.
[00:32:50]Na és kit hoztál te, Tomi?
[00:32:53]Én urugvá játékost hoztam.
[00:32:53]VT egy kicsit, amit mondtam az előbb a fiatalokról, amiatt arról az oldaláról fogtam meg ezt, hogy olyan játékost akartam hozni, aki lényegében egy prototípusa annak ami amilyen játékost csak egy VB tud adni nekünk.
[00:33:08]Ugye Augustin Canobióról van szó, Urugvái jobb szélsőről.
[00:33:12]Őt az első fordulóban csereként küldték be a félidőben hátrányban és nagyrészt az ő mozgásainak köszönhetően tudott bontani Urugvaj.
[00:33:21]Nagyon sok olyan meccset látunk egy VB-n, pont azért, mert minden meccsnek, minden meccset döntőként fognak fel a csapatok, hogy ha kivétel az olyanok, mint a az Anglia gána, ahol senkinek nem elég rossz az X ahhoz, hogy dolgok is történjenek a mérkőzésen, ott lényegében onnantól kibillel a meccs a 0-0-ból, valamelyik csapat ostromol, a másik meg ül a mé mély blokkjában, és várja, hogy na gyertek srácok.
[00:33:42]Na és az ilyen szitukban most, ahol már mindenki tud egy jó retúni a a kapuja elé, nagyon fontos az olyan játékos, akinek a segítségével lehet bontani.
[00:33:50]Ebben szerintem extra Canobio, az csak habatortá, hogy gólt is lőtt nemzőtfoki szigeteknek a második.
[00:33:58]Na mindegy.
[00:34:01]Szóval a második mérkőzésén gólt is lőtt, de zöld fakú szigetnek, bocsánat.
[00:34:05]Nem, igen, csak nem hittem eléggé magamban.
[00:34:07]És és a másik, ami még teljesíti ezt, hogy a az ő ő személyisége, ő egyébként úgy 16-szoros válogatott, 27 éves létére már egyáltalán nem fiatal, lehet, hogy most látjuk őt így érdemben utoljára nem játszott még Európában, Urugvában nevelkedett, most a Fluminensében van a a braziloknál és pont ezért egy olyan, ami a mi európai szemünknek.
[00:34:26]Én amikor megláttam a nevét, és után néztem, hogy ki ez a srác, én úgy voltam vele, hogy hát lehet, hogy ő már amúgy három éves sporting játékos, csak én nem figyeltem oda.
[00:34:34]De nem, de nem.
[00:34:35]Ez m amuk mindig érdekes, és azt akartam én is behozni, amikor olyan játékost látunk, aki lehúzta az egész karrierét Dél-Amerikában, most már annyira kevés ilyen van, és ugye egyrészt pici más a futball, más a stílus, más erényeket is keresnek, meg más erények is megmaradtak egyébként akár a támadójátékosoknál sokkal nyersebbek olykor ezek a játékosok és való igaz, hogy nem látjuk ezeket a a focistákat máshol, csak ezeken a nagy tornákon.
[00:34:59]ugye úgy került a Fluminensihez, hogy előtte az Atletico Paranében játszott, ami kiesett a brazil első osztályból, és onnan vitt a Fluminenci.
[00:35:08]És egyébként nem csak szélsőt, hanem akár támadó középpályst is tud játszani, tehát 10-esféle poszton is bevethető.
[00:35:14]De szerintetek el lehet igazolni így Európába egy szinte egy teljes vagy egy fél karrier, három-négy karrier Dél-Amerika után?
[00:35:24]Hát én Canoboró speciál azt gondolom, hogy ő ha eddig nem jött át Európába, most már nem biztos, hogy fog.
[00:35:28]Pont ezért, amit az előbb beszéltünk, hogy már már nem az Elhidi difok korát éljük, hogy hoppá itt a VB-n te milyen ügyes voltál, akkor viszünk.
[00:35:35]Pont ezért szerintem tehát ezekről a Buadikról is, a Manzambikról is tudnak már a a felkészült csapatok tudnak a VB előtt is, nyilván tudnak a Canobióról is valószínűleg és oka van annak, hogy ő az ő játékstílusa az valószínűleg ott a Brazil Ligában egy vagy a dél-amerikai bajnokság.
[00:35:51]Hát meg ne feledjük, hogy most egy Marcelo Bels csapatról beszéljünk Uruguay szemében.
[00:35:55]Már sok szempontból egyébként atipikus ez a Bels csapat, tehát nem feltétlenül azokat a karakterjegyeket, vagy csak azokat a karakterjegyeket hozza Uruguay az eddigi két meccs alapján, amit Bielsától megszokhattunk.
[00:36:08]De hát azért az urugvái futball tradíció és futball kultúra elég erős.
[00:36:15]Eleve az egy nagyon jó lakmuszpírja a a Canobio minőségének, hogy hogy Brazíliában támadóként urugvái futballistát elfogadnak, befogadnak, játszatnak, mert ott azért, hogy milyam, viszonylag nagy történelmi hírig van ebből, és hát nagyon elüt a két futballkultúra stílusa egymástól.
[00:36:32]Jó, hát ugye Manzambiról beszéltünk itt.
[00:36:34]Én még egy nevet olyan honorable mansionként, ahogy a művelt francia mondja, mégis csak kiemelnék.
[00:36:38]Ő Kéleb Jirencsi Gánából hármas mezben játszik.
[00:36:43]Az angolok elleni mérkőzésen is érdemes volt őt figyelni.
[00:36:47]20 éves, Dániában futballzik a Northeland csapatában.
[00:36:53]nem sokáig fog már ott futballozni, tehát ő is az a profil, akit mindenki keres most topligás szinten.
[00:36:58]Ugye mivel Dániában játszik, viszonylag olcsó lesz megszerezni.
[00:37:01]Itt most a 15-20 millióra gondolok, inkább a 20-ra, hogy fontban vagy euróban, az majdnem mindegy is.
[00:37:06]Hát így elképesztő ütemérzék, fizikum, munkabírás és egyébként szerintem van benne potenciál technikailag is.
[00:37:15]De hát itt az angolok ellen mindenütt ott volt és mindent gyors tempója volt ez az Anglia gána meccs, így, hogy mindenhol ott volt és felszántotta.
[00:37:23]10,5 kmt futott, hogyha ha helyes adatot találtam róla, úgyhogy az egész meccset a pályán töltötte, ami azért nem egy kiemelkedő mennyiség.
[00:37:31]Kedvenc VB statom.
[00:37:31]Most ez teljesen random jutott eszembe most, amit Gánáról mondtál, a Gá Panama meccsen a panamai csapat 19 kmrel futott többet, mint Gána.
[00:37:43]Én én ilyet nem láttam még se semmilyen szinten sehol.
[00:37:46]Tehát egy ekkora különbsége és Gána nyert.
[00:37:50]Tehát hogyha a futballgyilkosságok múzeumában egyszer majd egy tárlatot szerveznek, akkor ott Carlos Quirosnak mindenképp legyen egy külön sarok, mert ő ugye 15 VB meccséből eddig kilenc darab clean sheet hozott össze, és ennek a 15 meccsnek a nagy részét azért Irán Gána kisparon ugye főleg Irán Gána, mert de ő ugye a portugálokkal is mindenkivel tudott 0-0-át játszani helyből tétrehelyre befutóra.
[00:38:14]Szóval egyrészt most nagyon sokan dicsérték őt az angolni meccs után, és valóban meg is érdemelte azt a dicséretet, de hát mondjuk vérzett a szemem már egy jó párszor Kváros Kirostól egy világbajnokságon.
[00:38:25]Hát igen, de itt egy kicsit szerintem ebből a néhány csepvér az az Thomas Tuhelnek a számlájára is írnám ennek a meccsnek a kapcsán.
[00:38:31]És egyébként milyen irónikus a Panama Gána meccs, hogy ennyivel többet futottak a panamaiak és miből kapták a gólt?
[00:38:37]gána mint a 100 mesfutás tuff végigment a 95.
[00:38:39]percben egy kontrával és egyébként a íencsi gurította be.
[00:38:46]Igen, igen, igen.
[00:38:46]No, vannak hottakejeink is.
[00:38:49]A Tamás hozott egy tök érdekes elméletet, gondolatot és szerintem erről beszéljünk.
[00:38:56]Fölvezeted?
[00:38:58]Nekem igazából az szemet, és mielőtt bárki félreértené, én nem fogom nagyon dicsérni a FIFÁt, mert szerintem aranyabb dolghoz nyúlt, mint hitte, hogy nyúl.
[00:39:06]De nekem az idői húzás ellenes szankciók, illetve az, ami vagy engem került el, vagy ez nagyon nem volt annyira propagálva, hogy tehát sokkal feljebb nyomták a falthatárt.
[00:39:16]Ez látszik a játékvezetőknek a hozzáállásán.
[00:39:19]Szerintem ez egyrészt öss ez a két tényező összesen vagy összeadva jó hatással van a focira, mert sokkal folyamatosabb a játék.
[00:39:26]Ennél szerintem kevés dolog szolgálja jobban a futballnak a fiatalok általi nézhetőségét, hogy nincs ez a nincs ez a szotyi idő, mert ugye hiába már pont, hogy Amerikában vagyunk, ahol ugye ivószünet, meg mindig megáll a játék, satöbbi.
[00:39:39]Na igen, de ezt ugye tűröd egy mondjuk egy NBA-ben, ahol percenként háromszor megáll a játék, de utána mindig van történés is egy pont vagy valami formájában.
[00:39:47]A fociról ez ugye nem mondható el, szóval a focinak kell, hogy folyamatos legyen.
[00:39:51]Ez szerintem egy jó dolog.
[00:39:54]És hát az az meg aztán egy másik konteó, hogy vajon azért nem propagálták-e ezt, ami láthatóan a bíróknak ki van adva, hogy magasabban legyen a fault határ, merthogy egyébként ez valójában az indokolja, hogy ez ezzel se növekedjen a hosszabbítás, és lehessen ugye hidratációs kötőjelkereskedelmi szünet.
[00:40:13]Ühüm.
[00:40:13]Hát igen, nem érdemes tiktokozni most már meccsnézés közben, mert tényleg ilyen nem tudom, kosárlabda, kézilabda szerű gyorsasággal történnek a dolgok.
[00:40:23]Meg szerintem ez a gól gólokban is azért látszik, hogy amúgy nagyon tehát majdnem hármas gólátlag meccsenként, azért az talán még nem is tudom 50 körül lehetett ilyen utoljára valamikor.
[00:40:39]54-ben biztos fölötte volt, meg lehet, hogy 58-ban is, de azóta szerintem nem.
[00:40:43]Igen, tehát hogy azért ez egy tehát biztos vagyok benne, lehet, hogy ez tényleg véletlen, hogy így alakult, de hogy hogy Infantino azért hátradőlhet, és a gólok száma azt szerintem inkább a lebonyolítás miatt van, hogy csoport harmadikként is tovább mehetsz.
[00:40:56]Ezért az első körben szerintem így játékelméleti döntéshelyzetben butaság nem vállalod egy kevés kockázatot, mert nagyon sokat nyerhetsz, hogyha eljutsz három pontig már az első körben.
[00:41:06]Viszont hogyha nullán maradsz, akkor még mindig nem buktál akkorát, mint amekkorát a hárommal nyertél.
[00:41:11]És egyébként, bocsi, az előbb majdnem a legfontosabbat kihagytam, hogy ugye látszik, hogy ez a játékosok pszichológiájára hogyan hatott, hogy sokkal kevesebb a fetrengés, sokkal kevesebb még a még a bedobásra kiengedett labda is, mert egyébként önmagában egy bedobás, ha te nem vezetsz és elhúzhatsz vele fél percet, akkor nem akkora buliám, mert nem tudsz olyan jó focista nem tud olyan pontosan bedobni, mint ahogy ahogyan passzolni tud.
[00:41:34]És és látszik, hogy ez a játékosokban mit hozott ki.
[00:41:36]Meg ez megint csak egy keretrendszer, amit vagy egy jó bíró használ, vagy egy rossz.
[00:41:39]A Elefántcsontpartor meccsen volt a Kajsédonak egy kifejeltek az ekvadoriak szögletet, majd a Kajó jó divat szerint lefeküdt, hogy na akkor nehogy már itt visszaideljek a labdát.
[00:41:50]Majd a francia Letiszi játékvezető abban a szent másodpercben fújta rá, hogy oké, akkor ápolás és jött be a stáb.
[00:41:55]Mire visszaváltott a kamera, a kajé már ott toporzékolt, hogy neki nem kell orvosi stáb.
[00:42:01]A a bíró megmondta, hogy hát kérem, akkor nem kell lefeküdni.
[00:42:03]És egyébként elérte a kívánt hatását.
[00:42:06]Tehát, hogy úgymond nevelni és szocializálni kell a játékosokat, mert egyébként a játékosok nem hülyék, csak a bírót nézik annak.
[00:42:13]Nagyon érdekes, amit mondasz, és szerintem is létezik ez a tendencia, és nagyon látványos, és átvezet bennünket a másik témánra, hogy miért van ennyi gól.
[00:42:23]Tök igazad van ebben, amit mondtál.
[00:42:23]Én azt azért kiegészíteném azzal, hogy nincsen például halálcsoport, tehát viszonylag nagy különbségek vannak a csoporton belül erőviszonyokban, pláne, hogyha azt nézem, hogy hárman tovább jutnak, majdnem mindegyik csoportban van egy kisebb-nagyobb kakuktojás, aki azért kilóg játékerőben.
[00:42:42]Ez sok szempontból hasznos, majd beszélünk a sztárokról is, meg a stat paddingjükről, de akár abból a szempontból is, hogy nyilván könnyebb több gólt rúgni ezeknek a csapatoknak.
[00:42:50]Tehát, hogy Haitinek föl lehet tenni négyet, hármat, és akkor az emeli szépen a a gólátlagot.
[00:42:54]De amit mondtál a játék folyamatosság erős, hogy mennyire elüt ez attól, amit a topligákban most már látunk, hogy én ezt pihenőfaltoknak hívom, tehát vagy kiosztod, vagy szépen elszenved és Arsenal ebben ugye csúcsok csúcsa, hogy amikor az ellenfél ritmust találna, akkor te szépen megtöröd egy picit valamivel, meg az ott lehet fújni, lehet picit nyugtatni, kontrollt is lehet ezzel gyakorolni.
[00:43:15]Ez ezen a világbajnokságon egyáltalán nincsen.
[00:43:17]A legjobb csapatok sem tudják megcsinálni.
[00:43:20]És szerintem ebből lehet olyan, hogy a koncentráció szintjét is nehezebb fönntartani, pláne hogyha a hőségben játszol a magas Slaton játszol, magas páratartalommal játszol.
[00:43:27]És erre hoztam egy opta grafikát, ami meg azt mutatja meg, hogy hány százaléka esik a góloknak a beadást követő öt másodpercben.
[00:43:40]Hát hú h évvel ezelőtti szinteken vagyunk.
[00:43:43]Azt gondoltuk évekkel ezelőtt, hogy a beadásokra való fókuszálás, meg hogy én majd nyomom be a boxba a labdákat szélről, hogy az egy idejét múlt kőkorszaki megoldás.
[00:43:52]És azt látom, hogy itt rendszeresen van ebből Galiba és nagyon sok csapat, főleg, hogyha mélyen védekezik, nem tudja fönntartani a koncentrációnak azt a szintjét egész meccsen, hogy ebből legalább egyszer-kétszer ne kerüljön nagy bajba.
[00:44:08]Igen, abszolút egyetértek.
[00:44:09]De én én egyébként csak a még az előzőre reagálva így a szórakoztatóipari jellegét akartam kiemelni ennek a a VB-nek, amihez hozzájárul az is, amit te mondtál, hogy nem tudom, kevesebb a nem engedik ki a labdákat, meg a falt határ az így felment.
[00:44:28]És és igen, hát visszatérnek a régi régi elemek itt.
[00:44:33]Bár amúgy dél délkorának nem nagyon sikerült ők majdnem végezz próbálkoztak tegnap hajnalban egyébként ezekkel a a beadásokból valamit összehozni, de de nem sikerült, hogy nem jött össze.
[00:44:46]Hát igen, nem biztos, hogy ez Dél-Korea, nem tudom profiait ránéz, nem biztos, hogy ez a jó stratégia, hogyha idáig terjed a fantázia.
[00:44:52]Nem tudom, kitérjünk-e arra, amit én bedobtam, mint ilyen hottake, mert van más témánk is, aztán hát erről majd tudunk még beszélni, hogy nagyon jót tesz üzletileg ennek a világbajnokságnak, hogy ilyen a lebonyolítás, ilyen a csoportbeosztás, ilyen párosítások vannak és hát azért van néhány olyan csapat is, ahol teljesen tudatosan van az egész csapatjáték, vagy egy sztár alá hangolva, vagy ha nincs is olyan jól behangolva ez a játék egy sztár alá, akkor görcsösen mindent, mint ahogy Viniciusszal most próbáltak harmadik gólt lövetni a franciáknál teljesen leplezetlenül Mbappéra.
[00:45:22]Messiről ne is beszéljünk.
[00:45:26]Messinél azt gondolom, hogy ott ott inkább ott ez inkább hasznosabbnak tűnik egyelőre a csapatjáték szempontjából.
[00:45:31]Ott nem tűnik annyira görcsösnek ez a dolog.
[00:45:32]Messi tehát tényleg magát meg hazudtolóan nem tudom mindenkire rácáfolva játszik.
[00:45:37]Ronaldo ugyanaz a portugáloknál szerintem Holland a norvégoknál, tehát hogy ez a sztárok világbajnokságai egyelőre.
[00:45:44]És szerintetek ebben mennyi tudatosság volt a FIFA részéről, hogy csináljunk egy nagy 48 csapatos tornát, legyenek azért ilyen kis töltelék csapatok.
[00:45:52]Ott szépen meglövik magukat a sztárok.
[00:45:54]Lehet arról beszélni, hogy akkor ki áll jobban a gólövőlistán?
[00:45:57]Messi, Vinicius, Mbappé, Holland, a legnagyobb nevek.
[00:45:59]És azért nagyon ritkán van olyan, nem is tudom mikor volt olyan világbajnokság után, hogy tényleg a legnagyobb nevek trónolnak a góllövést elején, és tényleg a legnagyobb nevek urálják a meccseket, és tényleg ők szerzik a gólokat.
[00:46:12]Én azt gondolom, hogy lehetett ebben szándékosság, mert azért szerintem jó elmondani, hogy nem tudom, itt dőltek meg ezek a rekord dolgok.
[00:46:22]Messi itt érte utolét és beállította a rekordot, de most már jön mögötte Bappe is ugyanúgy.
[00:46:29]Szóval csak a gólokra, csak a gólokról beszélve szerint, tehát most most ötnél tart Messi és nyolc góllal lett gól király Bappé 22-ben, azt hiszem.
[00:46:41]Szóval itt itt lehet, hogy nem is a duplája fog kelleni egy gólk királyságnak, de viszont biztos, hogy 10 fölött ilyen ilyen ilyen ilyen eredményekkel.
[00:46:54]Szerintem ez igazából csak a Hab Infantino tortáján, tehát ő amikor kitalálta ezt a 48 csapatos projektet, akkor neki közvetítési pénzek, ilyen-olyan lobbik, érdekek satöbbi, ilyen dolgok voltak a szeme előtt.
[00:47:04]És most valószínűleg egyébként úgy ül, hogy hát na hát tessék, még ez is összejött.
[00:47:09]Tehát való egyébként a piaci hatással, amit fejtegettél, az egyébként így van, meg az valós, csak szerintem ez egy nagyon sok rendű dolog ahhoz, hogy hogy ez ez szándékként legyen felsorolható a 48-as VB-nak a megkonstruálásában.
[00:47:20]Tehát ez szerintem egy ilyen szerencsés járulékos nyereség.
[00:47:25]Hát meg, hogy mondjam, most ezt azért így elfogadom, tehát hogy na hát szívesen nézek nagy sztárokat jól játszva.
[00:47:31]Persze, ez legyen infantino legnagyobb bűne.
[00:47:32]De ha már infantino, menjünk tovább a napi vicces sztorival, nem tudom kihagyni.
[00:47:36]A FIFA kiadott egy hivatalos közleményt a saját felületein, aminek hát a lényegét összefoglalva arról szól, hogy nem származik a FIFÁnak semmilyen gazdasági előnye az ivószünetekből, úgyhogy visszautasítanak minden olyan vákodásra, hogy ez valójában, ahogy a Tomi fogalmazott, kereskedelmi szünet.
[00:47:54]És akkor nyilván emellett írtak arról is, ami itt a csatolképen látható, hogy hát a legmagasabb egyelőre a helyszíni nézőszám a világbajnokságok történetében.
[00:48:03]Mondjuk a legtöbb mérkőzés is van, meg a legnagyobb stadionokban is, de azt adjuk meg Infantinonak, és azt a tegnapi Bosznia Katar mérkőzésen jöttem erre rá végképpen, amit ugye ha jól emlékszem Seattleben rendeztek, de javítsatok ki, ha nem.
[00:48:18]dugig volt a stadion Seattleben egy Bosznia Katar világbnöki mérkőzésen.
[00:48:22]Tehát semmi nem jött be azokból, hogy itt majd üres szektorokat meg széksorokat fogunk látni.
[00:48:25]Nem tudom, hogy hogy csinálták, de megcsinálták és abszolút VB hangulata van a VB-nek.
[00:48:32]Lehet ott is mentek az amerikai iskolások.
[00:48:33]Ö egyébként tehát nem tudom, aki a FIFÁT így ekézi a hidratációs szünet miatt, az én nem nem emlékszem arra, hogy valaki komoly pofával azt az érvet hozta volna föl, hogy hát ez a az a baj ezzel a Fifának, hogy ezen ők keresnek.
[00:48:48]Tehát szerintem senki nem nem ezt rója föl Infantinónak, meg nem is feltétel, vagy hát lehet valaki feltételezi, de hogy nem ez a tehát szalma bábozik az infantino, ez a lényeg.
[00:48:56]Tehát, hogy lekreál egy olyan álláspontot, ami érdemben igazából nem létezik ebben a vitában, és akkor azt így jól meggyomrozza, és úgy néz ki, mint aki megnyerte egy bunyót, holott a probléma az, hogy ő hát nem egyenrangú partnernek, nem tűnik egyenrangú partnernek a FIFA és a és Amerika, mint rendező, tehát hogy az az érdekérvényesítésben ez látszik.
[00:49:14]Tehát, hogy már az a VB nyitó sajtótájékoztató, ahol ott Infantino föltolta, majd oda is ragasztotta a demagógia potméterét, ott is azért kijítt, hogy olyan dolgokra, amikről ő nagy, hát hogy mondjam, nagypofával ígérte a világbajnokság előtt, hogy ezt nyugi, majd ezt mi tudjuk, meg ezt intézzük, azok nincsenek intézve, lásd például a szomáliai bíró vízuma, hanem infantino így széttárja a kezét, hogy hát erre nekünk nem lehet ráhatásol.
[00:49:37]És egyrészt chilled relax, igen.
[00:49:40]Másrészt meg, hogy erre ne, hogy lehetne ráhatása a FIFÁ-nak egy országnak a bevándorláspolitikájára.
[00:49:46]Töké, de akkor hat meg nyolc meg nyolc hónapja meg egy éve nem kellett volna nagy mellénnyel azt hangoztatni, hogy nyugi, under control, mert mert láthatóan under kontrol, csak nem a FIFA kontrolljal.
[00:49:55]Meg a szerintem ne mondja Infantino, hogy nincsen, mert aki ott dispononál a Trumpnak a béketanácsán, és ugye ott Javier Mile és Orbán Viktor ült éppen pont mögötte a tehát, hogy ő azért azért oda tudna szólni Trumpnak szerintem, hogyha ha nagyon akarná, tehát hogy ki tudja nyitni a telefonyvét.
[00:50:15]Úgyhogy én ezt ezt az érvet nem tudom neki pont ez Ortiasból számomra is, hogy vagy nem akar, vagy azért nem akar, mert nem mer.
[00:50:22]Ráadásul ugye az sem igaz, hogy a FIFÁnak nem tud hatása lenni egy országbevándorlás politikájára, mert három és fél évvel ezelőtt Katarban, meg nyolc évvel ezelőtt Oroszországban is kifejezetten megállapodást kötött a házigazdával a FIFA, hogy meccs jegy mellé jár a beutazási engedély.
[00:50:37]Akinek aki tudja meccs jeggyel igazolni, ő megvette a meccset, akkor amellé meg kell adni a beutazási engedélyt.
[00:50:43]Ezt Oroszországban és Katarban sikerült elérnie.
[00:50:47]Tehát Vladyimir Putyinnal szemben, jó, a 2018-as Vladyimir Putyinnal szemben, de az se volt egy matyóhimzés.
[00:50:53]Igen, de Donald Trumppal szemben meg nem sikerült elérnie.
[00:50:56]Na de ha már Amerika és az amerikai üzleti élet meg az amerikai nyilvánosság, beszéltünk itt arról, hogy ez a sztárok világbajnoksága és ez mennyire jó üzletileg mindenkinek, a FIFÁnak is, a rendezőszágnak is, magunknak a sztároknak is.
[00:51:09]Beszéljünk egy olyan sztárról, aki Amerikában talán most még nem sár, sőt biztos vagyok benne, hogy nem az.
[00:51:15]Tehát nem a Vinicius Junior Mbappé Ronaldo Messi vonal, tehát a híres, neves D játékcég sem csinált róla most külön figurát, miközben az előző négyről igen, milyen szépen kikerültem a reklámot.
[00:51:31]Szóval Erling Erling Hollandról van szó, aki számára különösen fontos lehet ez a torna.
[00:51:36]25 évesen ő az első világbajnokságán jár, klub szinte már mindent elért, mindent megnyert.
[00:51:40]Nagyon erősen jelen van a norvég identitása.
[00:51:44]Ugye Brout Holland van a mezére is írva.
[00:51:49]Ilyen 16.
[00:51:49]századi viking szagákat tartalmazó könyvet vásárolt, meg adományozott az édesapjával együtt a szülővárosának.
[00:51:57]Egy nagyon jól felépített marketing gépezettel érkező csapattal van a norvégokkal.
[00:52:01]majd mutatjuk az szurkolóikat is.
[00:52:06]Szóval szerintem alkalmas lehet arra, hogy ezen a amerikai világbajnokságon befusson, mert egy fizikailag is karakterében is egy ilyen könnyen értelmezhető, bocsánat a leegyszerűsítésért egy szuperhős figura, te úgy néz ki, mint aki egy Marvel moziból lépett ki rendesen, meg ijednek tőle szerintem ellenfelek olykor olykor, mondjuk az iraki kapus, de akár a szenegáli kapus is.
[00:52:26]Tehát, hogy ő két meccsből kétszer csinálta meg azt, hogy rárontott a kapusra, aki ott a hatalmas pánikban az egyikből gól lett, a másikből kapufa.
[00:52:34]Tehát amit egyébként már nem nagyon látunk európai mérkőzéseken.
[00:52:37]És tök jól használja szerintem arra a VB-t a közösségi médiában is, hogy ezt az amerikai jelenlétét kiépítse őt most meg fogják ismerni és szerintem ő ebből építkezni tud.
[00:52:49]Abszolút.
[00:52:49]Az ő karaktere nagyon jól működik szerintem az USAban.
[00:52:54]Mert mert tényleg így egyszerűen értelmezhető karakter, meg az, amit amiket így régebben is csinált.
[00:52:58]Tehát hogy a a rapszámaitól kezdve a amikor a még talán Szburgban a a Bélh himnuszt üvöltve kocsikázott végig a városon, tehát azt hiszem, hogy hogy ez ezek jót tudnak menni Amerikában.
[00:53:13]Meg írtad is, azt hiszem, a podcast előtt, hogy megjelent Mhettemberen a Kat Deliben, igaz?
[00:53:21]És igen, csak én én azt akartam itt felvetni egyébként, és nem tudom mit gondoltok erről, hogy hogy azért Ronaldo, Messi, Winnie, Mbappé olyan típusú játékosok a pozíciókból adódóan, hogy ők egyéni teljesítményeket úgy jobban képesek húzni a pályán, hogy Hallandot azért ki kell szolgálni.
[00:53:43]Ühüm.
[00:53:43]Tehát, hogy neki ő őegard ki kell, hogy szolgálja őt igazából, míg nem tudom, nyilván a Messi alá is alárakják a a dolgokat, de hogy ő ő mégis azért meg tudta húzni, mindig is meg tudta húzni azokat a becseleket, Ronaldo is, ezért lehet, hogy futball szempontból nehezebben értelmezhető az amerikaiaknak, mert akkorát nem villan igazából, csak beveri vagy hogy egyet tol rajta és beveri bef féli.
[00:54:14]Bocsán, mert közben szerintem meg tudjuk mutatni azt a BBC-s animációt, amiről beszéltem, hogy a Szenegál kapus szempontjából szemszögéből, hogy ráront Holland, ez egészen elképesztő élmény lehet, már ha ezt lehet élménynek nevezni.
[00:54:29]Én ugyanezt láttam az Irak elleni góljáról.
[00:54:31]Az ijesztőbb, mert ott ugye frontálisan csattannak, tehát az szabályosan rossz nézni.
[00:54:34]Egyébként én erre csatlakoznék rá, amit mondasz.
[00:54:38]Szerintem a Halland játékában az adja, az adja a Hand karakterének meg játékos profiljának a szexiségét, hogy lényegében önmagában nem sok dolog esztétikus, amit ő csinál.
[00:54:48]Az ő esztétikuma az abban van, hogy mindent vagy a nem esztétikus dolgokat ilyen hatásfokkal tudja csinálni.
[00:54:55]Tehát egy Ronaldo meg a Vinicius, akiket felsoroltál, ott azért ha megnézed a cseleiről, látod, hogy ezt a büdös életbe te nem tudnád megcsinálni.
[00:55:04]Nyilvánvalóan azt sem tudnád megcsinálni, amit a Halan csinál, csak az arról a vizuális élményről, amit tőle kapsz, nem ordít ez ennyire látszik, ahogy ezzel a mint úgy néz ki, mint aki akinek bent maradt a váfa az ingébe, olyan olyan deltás a háta.
[00:55:14]Ezzel egyébként megindul egy borzasztó robbanékony kezdősebességgel, és aztán egy magas végsebességet is elér belőle.
[00:55:22]Mindig ugyanúgy megy mondjuk beadásnál a hosszúra.
[00:55:23]Tehát egyébként a Halland egy elméleti dolgok terén is csúcsra képzett futballista.
[00:55:30]tudja, hogy mikor, hogy milyen ütemben, milyen szögben, hogy kerülje a védőt, satöbbi.
[00:55:34]Szerintem ő ettől egy azonosulhatóbb karakter, mert van az az olyan szuperhős, mint mint Superman, akinek van egy olyan ski, ami senkinek nincs.
[00:55:42]Ezek a ez a Messi és Vinicius satöbbi.
[00:55:44]És akkor Halland ehhez képest Batman, akinek csak cuccai vannak, de ő amúgy ember, és nagyon jól használja.
[00:55:50]Nagyon tetszik.
[00:55:50]annyival akartam kiegészteni, hogy a ez a fizikum, ez az ijesztő fizikum, ami neki van, hogy egy egy óriás, aki egyébként közben meg olyan gyors, amilyen gyorsnak egy óriásnak nem szabadna lennie, ezek, hogy mondjam, ezek nagyon könnyen értelmezhetőekk az amerikai sportkultúra szempontjából a a fizikumnak az ilyen, nem tudom, szoborszerű sportolóknak a kiemelése, és amihez amirehez hozzájön az, amit az Andis mondott, hogy ő egy ilyen kicsit ilyen ilyen ilyen quky, ilyen különc figura, akiket szintén imád ugye a popkultúra, hogy hogy nagyon könnyen felismerhető.
[00:56:19]Na, kíváncsi leszek, hogy gólkirály lesz vagy sem, és hogy egyébként ennek lesz-e jelentősége abban, hogy az ő ázsiója hogyan megy föl Amerikában.
[00:56:27]És az utolsó témánk, amit szeretném, hogy érintsünk, az az amerikai szurkolói kultúra.
[00:56:31]Kicsit erreelve meg a skótokra, akikről beszéltünk az adás elején, ugye sok kritika érte a futballal kapcsolatban az amerikai szurkoli kultúrát, de egyébként major sportokban is, hogy elég kezdetleges, sokszor sablonos, nem igazán hasonlítható ez az európai dél-amerikai milőhöz, de akár az afrikaihoz sem, ami a futballal összekapcsolható.
[00:56:52]És most szerintem az zajlik a világbajnosan, hogy az amerikai sportkultúra, szurkoli kultúra találkozik az európaal, az afrikaival, a dél-amerikaval, és látjuk élőegyenesben, ahogy ezek megtermékenyítik az amerikai szurkolói kultúrát.
[00:57:05]Nem mennék tovább, erről is vannak bejátszóink, a ahogy a skótok meghódították Bostont.
[00:57:10]Tehát ugye konkrétan meghívták őket a Funway Parkba a Red Sax vezetői, hogy hogy a dudásaikkal ott akkor szerepeljenek.
[00:57:19]amikor elhagyták most Bostont, külön levélben köszöntötte őket a a Redsx, vagy vagy búcsúzottük a Redsax vezetőség, hogy megköszönjék az élményeket, amiket kaptak.
[00:57:26]Szóval szerintem ez egy nagyon jó része ennek a világbajnokságnak.
[00:57:31]Hát igen, így azt kell, addig kell eljutniuk az amerikai szurkolóknak, hogy a nézőkből szurkolókká váljanak igazából, hogy bevonódjanak úgy a játékba, ami klubcsapatok szintjén például ugye a szurkolók adják a klubnak az identitását, bárkit le lehet cserélni, de de a szurkolókat nem fogod soha.
[00:57:50]És ö ez a fajta bevonódáshoz idő kell, meg jó foci, tehát hogy szerintem semmi más.
[00:57:59]Meg fontos, amit a jó a szó, amit használtál, hogy megtermékenyítés, mert ugye a kultúrát csakúgy exportálni nem lehet.
[00:58:06]Egyébként milyen érdekes, hogy pont Amerika ezzel így a a futballon meg sporton kívüli életben próbálkozik, aztán ennek hol a hadsereg az eszköze, hol meg az ilyen kardashi, ilyen valóságsó meg egyebek.
[00:58:17]De hogy egyébként ezt ezt azért nem nem lehet csak úgy csinálni organikus élmények nélkül, meg meg tényleges valós megtermékenyülés nélkül.
[00:58:33]meg elvisszük oda.
[00:58:33]Na most ide el van vive a foci és van egy ilyen ilyen svédztal, vagy mint egy ilyen börze, vagy egy ilyen termékbemutató, hogy tessék srácok, ugye a futball szurkolásnak a ez ezek a verziói léteznek, és akkor látnak Afrikait, látnak bosnyákot, skótot satöbbi.
[00:58:45]Ez szerintem egy lehet egy olyan természetes folyamat, aminek a végén akár egyébként tényleg hasznára válhat ez ez az amerikai szurkolói kultúrának.
[00:58:55]egyik legszebb dolog, amit láttam az idei világbajnokságon, amikor egy norvég srác megtanítja az evezős, ugye szurkolói performancera a szenegáliakat, leülnek és egy ásványvizes üveggel ő veri az ütemet, és akkor mellette a szenegáliak pedig imitálják ezt a ezt a rowing motívumot, amit most már mindenhol van, tehát metró aluljáróban a mozgólépcsőn most már megcsinálták a pályán is Jodorék.
[00:59:17]Szóval ez is egy olyan ilyen kultális fenomén lett az idei világbajnokságon, amit szerintem megjegyzünk majd.
[00:59:24]Hát ezek minden vbre megvannak.
[00:59:24]Minden VB-nek megvan a maga wuvuzelája.
[00:59:28]Azért ez jobb, mint a Vuvuzela.
[00:59:28]Bocs.
[00:59:30]Engem azt traumatizált a Vuvuzela kíben engem sose zavart annyira, mint másokat.
[00:59:34]De egyébként ez tényleg jobb.
[00:59:34]Ez tényleg azt mondod, de azért ha már így afrikai szurkoli kultúra, mert ugye nem csak európai van, és szerintem ezt emeljük ki.
[00:59:43]Nyilván a japán szurkolokról sokan sokat beszéltek már.
[00:59:45]Ők egy ugye számegyenes másik végéről érkeznek.
[00:59:49]De hát itt van a kongói jelmezes úr, aki mémé vált, de ezt nem akarom ilyen lekicsinylően mondani róla.
[00:59:54]Ugye Michel Enkunka Emboladinga, őt Lumumbavea néven ismerik.
[00:59:59]Arról ismeretes, hogy hát 90 percen keresztül mozdulatlanul államérkőzéseken a kongói zászlóra emlékeztető színvilágú ruhát, öltönyt visel.
[01:00:10]Ezek ugye változhatnak, hogy a sárga, a kék és a piros éppen melyik ruha darabján jelenik meg.
[01:00:15]Ö sem telefon, sem víz, semmit nem fogyaszt a mérkőzések alatt.
[01:00:18]Azt mondja, hogy otthon gyakorolja ezt, hogy 3040 perceket áll folyamatosan egyfolytában, és azt olykor hát nem tudom, tükör előtte-e, de gyakorolja.
[01:00:27]És hát ugye nyilván az egész a legfontosabb, hogy itt a talán erről az Andis többet is tud mondani, hogy a Kongó első miniszterelnökének állít ezzel egyfajta emléket vagy tiszteletet.
[01:00:38]Hát ez lehet, hogy így van, de szerintem a az egyszerű embernek így előbb juthat róla eszébe az a utcai performance, amikor egy ilyen nem tudom, Rómában a piacónán így állnak ezek a szobor alakú bácsik, vagy ülnek a levegőben, vagy vagy ilyesmi.
[01:00:55]De de nekem így a a koronaőrség meg a Sándorpalata is így így eszembe jutnak egyből.
[01:01:01]Ö minden VB-nek, ahogy tehát minden VB-nek megvan a maga pupuzelája, meg a maga mémje is szerintem.
[01:01:12]Ahogy a a török eléggé ijesztően kinéző fazon is elhíresült, aki vagy másod állásban égszerkereskedő, aziszem.
[01:01:21]Én ezt olvastam róla.
[01:01:22]Igen, igen, igen.
[01:01:22]Vagy vagy mindig vannak ilyen mémek.
[01:01:24]Nem tudom, hogy annak volt-e neve.
[01:01:25]Nekem az jutott az eszembe, de ez lehet EB, amikor a az egyik szurkoló ilyen nagyon ilyen csalódottan nézve így a kezét így ökölbe fonta.
[01:01:35]Egy ilyen talán ilyen török vagy valamilyen nem is tudom milyen szurk, de most ennek nem néztem.
[01:01:40]Utána volt a svájci srác a 21-es EB-n volt a a ugye egyik képpen az előtte képen az a kis szemüveges környezettanár általános iskolába, a másikon pedig ugye magából kivet közkőzve üvöltöző futball huligán.
[01:01:52]Igen.
[01:01:54]Egyébként ennek a kongói figurának ott van a kezében a lehetőség, hogy hatásosan csinál egy ilyen standoutot a hidratációs születtel kapcsolatban.
[01:02:00]Hát ő ugye egy rrészén mindig leborulok az ilyen emberek előtt, hogy persze ő most lett híres, de hogy ebben mennyi munka van.
[01:02:06]Hát ő hány éve jár ezekre a kongói meccsekre, és azért ezt csinálni ez baromi fárasztó lett.
[01:02:09]Tehát tényleg nem mehetsz egy haveroddal, mert hozzád szól és odafordulsz hozzá, már elrontottad az egész karakteredet.
[01:02:14]és hogy egyébként most nála van a lehetőség, hogy hidratációs szünetben ő akkor kezdjen el táncolni, tehát ő akkor szájkoljon a Ja, hogy neki az a szünet, hogy akkor megulhat.
[01:02:24]Igen.
[01:02:24]Igen.
[01:02:24]Hát, hogy széntú hidratációs szünet.
[01:02:27]Tehát ő, aki komolyan veszi ezt, hogy 45 percig mozdulatlan, ami egy teljesítmény egyébként a civil életben, szerintem erre oda kell figyelni, akkor tessék, hogyha engem ilyenekkel szívattak, hogy hidratációs szünet három perc satöbbi, akkor abba elkezdek táncolni.
[01:02:38]Ennek tudna egy ilyen üzenetértéke lenni, de egyébként nyilván ne rontsa el, hogyha már, ha már ezt eddig vitte.
[01:02:43]Hát figyeljük majd őt is, a kongói jelmezes urat is, figyeljük a szurkoli kultúrát, meg figyeljük a mérkőzéseket továbbra is.
[01:02:49]Köszönöm a figyelmet, köszönöm, hogy itt voltatok.
[01:02:53]Tomi András, köszönöm a lehetőséget.
[01:02:55]Örültem, hogy itt voltatok és a nézőktől, hallgatóktól, ki mikor és milyen formában fogyasztja majd ezt az adást, azt kérem, hogy legyenek velünk itt legközelebb is.
[01:03:03]Ugye most már benne vagyunk a maratoni adássorozatunkban.
[01:03:07]Ezt követően a következő két hétben minden reggel fogunk találkozni és átbeszélni a VB tanulságait, a mérkőzéseket, a továbbjutókat, a kiesőket, a meglepetés embereket és a csalódást okozó sztárokat, már ha lesznek ilyenek, ugye, mert eddig nincsenek.
[01:03:20]Szóval tartsatok velünk, iratkozzatok fel a 24 YouTube csatornájára, lájkoljatok, szuper lájkoljatok, kövessetek bennünket.
[01:03:26]Sziasztok!