24.hu 1:08:45

Hol a vörös vonal Magyar Péter rendszerváltásában? | 24.hu

magyar pétersulyok tamásalkotmányos válságpropagandarendszerváltásközélet
Irányultság: CentristaKötődés: Független
Hol a vörös vonal Magyar Péter rendszerváltásában? | 24.hu
tl;dr
  • Magyar Péter „tisztító tűz” műveletet hirdetett: kezdeményezik Sulyok Tamás leváltását, 12 éves képviselői mandátumkorlátot, és 70 éves korhatárt az Alkotmánybíróságon
  • Papp Attila szerint a kulcskérdés, hogy kormányváltás vagy rendszerváltás történt-e, és hogy demokráciában éltünk-e — ez határozza meg, hogy a lépések alkotmányos puccsnak vagy átmeneti igazságszolgáltatásnak minősülnek
  • „Ha azt mondjuk, hogy kormányváltás történt... akkor ami zajlik, az egy alkotmányos puccs. Ha viszont azt mondjuk, hogy rendszerváltás történt... akkor abból egészen más logikák következnek.” – Papp Attila

  • Orbán Viktor 2010-ben „forradalmat” hirdetett a szavazófülkékben — a TISZA most lényegében a Fidesz által megteremtett precedenseket követi a radikális fellépés igazolására
  • Pető Péter hosszú távú kockázatként a frakció belső vitáit és a „Django-szindrómát” említette: ki fogja letenni a Coltot, ha már nem lesz ellenség?
  • Sólyom László elve — „jogállamot nem lehet a jogállam ellenében megvalósítani” — most is érvényes: a vita a jogbiztonság és az igazságszolgáltatás közötti választásról szól
  • A Fidesz-közeli sajtó példátlan ütemben omlik össze, mert a „nemzeti tőkések” leállították a finanszírozást — Navracsics és Ferenc Orsolya hiába kértek donorokat a „minőségi jobboldali portfólió” megmentésére
  • Kohán Mátyás publicisztikája három kategóriába sorolta a propagandistákat, akik közül a legsúlyosabb kritikát az „arcal a kassza felé” típust kiszolgálók kapták, akik „utálatossá tették a helyet, ahol dolgoztak”
  • A „tisztító tűz” nyelvi keretezése a purgatóriumból ered, és a maffia-megtisztulás asszociációit nyitja meg — a TISZA eltanulta a Fidesz nyelvpolitikáját, míg a Fidesz jelenleg „fedezékben van”
Részletes összefoglaló megjelenítése

A „tisztító tűz” művelet és az alkotmánymódosítás bejelentése

Magyar Péter bejelentette a „tisztító tűz” műveletet, amelynek célja, hogy – idézetével – „megszabadítsuk a magyarokat a politikai és gazdasági maffiától”. Ennek részeként kezdeményezik Sulyok Tamás köztársasági elnök megbízatásának megszüntetését, 12 évben korlátozzák az országgyűlési képviselői mandátumot, az alkotmánybíróság elnökét maguk az alkotmánybírók válasszák, és visszavezetik a 70 éves korhatárt – a 70 év feletti alkotmánybírók (köztük Papp Péter) megbízatása és mentelmi joga megszűnik. Török Gábor elemző szerint ez „határátlépés”.

Papp Attila (a műsor egyik házigazdája) szerint az, hogy ez határátlépés-e, attól függ, hogyan tekintünk a jelenlegi helyzetre. Két kulcskérdést vetett fel: kormányváltás vagy rendszerváltás történt-e, illetve demokráciában éltünk-e. Ha azt mondjuk, hogy kormányváltás történt és demokráciában éltünk (ahogyan a Fidesz állítja), akkor a TISZA lépései alkotmányos puccsnak minősülnek, a független intézmények megtámadásának. Ha viszont rendszerváltás történt és nem demokráciában éltünk, akkor az átmeneti igazságszolgáltatás logikája érvényesül: a létező jogrendszer nem lehet kiindulópont, mert az a fennálló rezsim életben maradását szolgálta.

„Ha azt mondjuk, hogy kormányváltás történt és azt mondjuk, hogy demokráciában éltünk... akkor ami zajlik, az egy alkotmányos puccs. Ha viszont azt mondjuk, hogy rendszerváltás történt, és azt mondjuk, hogy nem demokráciában éltünk, akkor abból egészen más logikák következnek.” – Papp Attila *

Pető Péter hozzátette: Magyar Péter már a kampányban kimondta, hogy a Fidesz egy bűnszervezet, és most ezzel érveli meg a radikális lépéseket. A küzdelem így nem csak politikai, hanem jogi térben is zajlik, és a játékszabályok egészen mások.

Kormányváltás vagy rendszerváltás? A Fidesz és a TISZA narratívái

Nagy József rámutatott: a Fidesz azt igyekszik bizonyítani, hogy demokráciában élünk, és a TISZA lépései alkotmányos puccsot jelentenek. Ugyanakkor a Fidesz pozíciójából nehéz bármit is mondani, mert 2010-ben Orbán Viktor szinte szó szerint elmondta mindazokat az érveket, amelyeket most Magyar Péter használ. Orbán Viktor egyenesen úgy fogalmazott, hogy „forradalom történt a szavazófülkékben” – a forradalom szó felmentést ad a megszokott keretek alól. A Fidesz a háborús retorikát is használta, mert a háború az egyetlen olyan kivételes állapot, amely felülírhatja a normális kereteket.

„Orbán Viktor egyenesen úgy fogalmazott, hogy forradalom történt a szavazófülkékben. Ugye a forradalomszó azért fontos, mert az felmentést ad azok alól a keretek alól, amelyek egyébként érvényesek.” – Nagy József *

A TISZA jelenlegi lépései tehát logikusan következnek a Fidesz által megteremtett precedensekből. Pető Péter szerint a TISZA-nak rövid távon nincs érdemi politikai kockázata, mert a választók jelentős része éppen ezt várta: „takarítsd el a Sulyok Tamást meg a többieket villámgyorsan, nem érdekel milyen módszerrel, aztán épül majd egy demokrácia”.

A hatalom természete és a TISZA belső vitái

Pető Péter hosszú távú kockázatként a frakció belső vitáit említette. Az orbáni út nem úgy kezdődött, ahogy 2026-ban véget ért – az első ciklusnak is voltak határátlépései, de mindenhez a „fülkeforradalom” adta a felhatalmazást. Magyar Péter most ugyanezt a logikát követi: a cél demokratikusabb, de a mód nem az. A határátlépés megteremti a normát, hogy át lehet lépni a határt, és innentől válik kiszámíthatatlanná a rendszer.

Papp Attila egy Django Unchained-párhuzammal világított rá a dilemmára: amikor Django elszabadul, mindenki vele van, mert őt rettenetesen bántották, ő az igazság harcosa. De mi van akkor, ha Django annyira megszereti a Coltot, hogy akkor is használni akarja, amikor már mindenki rács mögött van? „Hol lesz nekünk kontrollunk arra, hogy letegye a Coltot Django és megnyugodjon és elmenjen búzát termelni?”

Nagy József szerint a NER közjogi rendszere még mindig érvényben van: a Fidesz teremtette meg azt a választási törvényt, amely ekkora hatalommal ruház fel egyetlen pártot, koalíciós kényszer nélkül. Magyar Péter lényegében a NER fegyverét használja a NER lebontására. Három garanciát azonosított a demokratikus átmenetre: arányosabb választási rendszer kiépítése, pártfüggetlen intézményvezetők kinevezése, és a hatalommegosztás bebetonozása az alaptörvénybe.

„A hatalomnak van egy olyan természete, hogy terjeszkedik és folyamatosan hatásköröket akar magához vonni. És most a Tisza arra vállalkozik... hogy ő egy ezzel ellentétes logikát fog követni, és a saját hatalmát fogja lebontani.” – Nagy József *

A demokratikus hagyomány hiánya és a 89-90-es rendszerváltás párhuzama

Papp Attila kifejtette: Magyarországnak nincs demokratikus hagyománya, amihez vissza lehetne térni. 2010-ben a Fidesz egy erkölcsileg és kormányzásilag is totálisan megbukott rendszert takarított el. A választók akkor és most is elsősorban igazságot akarnak – „tegyetek igazságot” –, nem pedig demokratikus intézményrendszert. A TISZA kormány működésének logikája szöges ellentétben áll az 1989-90-es rendszerváltás logikájával.

Sólyom László egykori mondása – „jogállamot nem lehet a jogállam ellenében megvalósítani” – a Zétényi Takács-féle igazságtételi törvényt elkaszálni hivatott 1992-es AB-határozatban hangzott el. A mostani vita lényege ugyanaz: jogbiztonság vagy igazságosság? Az előző rendszerváltásnál a jogbiztonság győzött, de elmaradt az elszámoltatás. Most könnyen lehet, hogy az ellenkezője történik: a jogbiztonság sérül, de az igazságszolgáltatás megtörténik.

„Jogállamot nem lehet a jogállam ellenében megvalósítani. És ezt ő még az Alkotmánybíróságnak az elnökeként fűzte bele abba az indoklásba, amellyel a Zétényi Takács-féle igazságtételi törvényt elkaszálták.” – Papp Attila *

A Kónya-Pető vita (MDF vs. SZDSZ) újra aktuális: nincs normatív válasz, meggyőződések és hitek versenyeznek. Papp Attila sajnálja, hogy nem nézhette meg ezt a vitát a NER előtt és után is, mert a NER tapasztalata fényében egészen másképp értékelné az érveket.

A 12 éves mandátumkorlátozás és egyéb intézményi reformok

A 12 éves mandátumkorlátozás célja Magyar Péter szerint, hogy senki se szerezhessen túlhatalmat. A javaslat szimbolikus lépés, hasonlóan a miniszterelnöki mandátum 8 éves korlátozásához: azt üzeni, hogy „mi mások leszünk, mint a Fidesz”. Nemzetközi példák: az USA-ban állami szinten vannak hasonló szabályozások, Latin-Amerikában is, de Európában szinte példátlan. Macron 2018-as intézményi reformja hasonló volt, de az megbukott a törvényhozásban.

Papp Attila szerint demokráciaelméleti szempontból nincsenek érvek a mandátumkorlátozás mellett, de a NER valósága – a feudális egyéni választókerületi rendek, a Simonka-, Boldog- és Mengyi-ügyek – erős érvként szolgál. Ugyanakkor a javaslatcsomag konzisztenciája hiányos: miért nincs benne a polgármester? Miért 12 év és nem 9? Az intézményvezetők eltávolításának is többféle logikája van:

  1. Sulyok Tamás: egyszerű leváltás, különösebb indoklás nélkül.
  2. Alkotmánybíróság: a 70 éves korhatár visszavezetésével távolítják el az elnököt és a tagokat.
  3. Kúria és Országos Bírói Hivatal: visszahívhatóság bevezetése, a bírói kar kétharmada vonhatja meg a bizalmat.
  4. Legfőbb ügyész: szervezeti átalakítással hozzák nehéz helyzetbe – létrehozzák a Nemzeti Vagyonvédelmi és Visszaszerzési Hivatalt, amely szélesebb jogkörökkel bír, elveszi az ügyészség vádemelési monopóliumát.
  5. Egyéb intézmények (Gazdasági Versenyhivatal, NMHH): egyelőre nem kerültek sorra.

„Szerintem az a probléma, amit ez a javaslat meg akar oldani, azt lényegében megoldaná a normális demokratikus mechanizmusoknak a működése. Tehát hogyha lenne egy belső pártverseny, hogyha lenne egy koalíciós kényszer a kormányzópártokon, akkor ott egyszerűen a túlhatalomnak a lehetőségét is kiiktatná az a körülményrendszer.” – Nagy József *

A Fidesz-sajtó összeomlása és a „nemzeti tőkések” levele

A Fidesz-közeli sajtó példátlan tempóban számolja fel magát: a Mediaworksnél közel 200 munkavállalót küldtek el, leépít az Origo, megszűnik a Magyar Nemzet, a Bors napilap, felfüggesztették a Ripost és a Metropol működését, több megyei hírlap nyomtatott kiadását, a Pesti Srácoknál is csoportos leépítés történt, a Mandinernél 60-ból 48-an maradtak.

Navracsics Tibor és Ferenc Orsolya nyílt levélben „nemzeti tőkéseket” szólítottak fel a „minőségi jobboldali portfólió” finanszírozására és megmentésére. A levél egyik mondata – „sokan tartották a hátukat miattuk” – leleplezi a logikát: a jobboldali sajtó munkatársainak a „nagytőkések viselkedése miatt” kellett tartaniuk a hátukat, ami azt implikálja, hogy a gazdagok bűneit kellett fedezniük.

„Sokszor kellett egyes nagytőkések viselkedése miatt tartaniuk a hátukat a havi fizetésből élő jobboldaliaknak, így a sajtó munkatársainak is. De ugye nem kellett, de nem kellett. Tehát az van, hogy és ebből áll tényleg az egész gondolkodás.” – idézet a levélből, Nagy József parafrázisával *

Pető Péter szerint a médialogika (olvasók, hirdetők, előfizetők) helyett politikai logika működött: a siker kritériuma az volt, hogy a nap végén több vagy kevesebb szavazója legyen egy pártnak. A Fidesz-sajtó a választás után magától omlik össze – a TISZA még be sem ment az ajtón, nem adminisztratív eszközökkel lehetetlenítették el a működésüket, hanem a finanszírozás szűnt meg. A „nemzeti tőkések” (Mészáros Lőrinc, Tiborcz István) most nem hajlandók finanszírozni az ellenzéki médiát, mert nem látják a politikai megtérülést.

„Az a baj, hogy minden esetben, amikor ilyen típusú donorokat kér valaki, ugye akkor nem lesz megint fenntartható, mert nem kényszerül rá, hogy az olvasó számot és minőséget és elérhetőséget csinálja, mert minden esetben nem az a sikerkritérium.” – Pető Péter *

Papp Attila hozzátette: a „közösség vagyunk” narratíva hazugság volt – az újságírók és propagandisták csak alkalmazottak voltak, akiket azzal hülyítettek, hogy a közösség tagjai. Most, hogy a bulinak vége, a meggazdagodott NER-oligarchák nem látják értelmét a további finanszírozásnak.

Nagy József felvetette: lehet, hogy a Fidesz diszfunkcionálisnak tartja a jelenlegi médiastruktúráját, és valójában több kárt okozna, mint hasznot, ezért bontják le, hogy később, egy politikai fordulat esetén majd racionálisabb formában szálljanak be.

Kohán Mátyás publicisztikája és a propagandisták önvizsgálata

Kohán Mátyás a Mandineren közölt publicisztikájában három kategóriába sorolta a propagandistákat: a „listenek”, a „szervilisek és naivak”, valamint azok, „akikre teljes joggal csapott le most az Istenostora”. Ez utóbbiak „arcal a kassza felé, lelketlenül felfelé minimális gerincet sem mutatva végezték az aljamunkát”. Kohán szerint az ő gerinctelenségük, konfliktuskerülésük és üres minőségtelenségük tette utálatossá a helyet, ahol dolgoztak.

„Az ő gerinctelenségük, konfliktuskerülésük és üres minőségtelenségük tette a helyet, ahol dolgoztak, utálatossá. Az ő munkájuk nyomta rá mindannyiunkra a bélyeget.” – Kohán Mátyás, idézi Nagy József *

Skrabski Fruzsina Facebook-posztjában azt írta: „sajnos átvert minket a Fidesz... azt mondták, hogy nemzeti tőkésosztályt építenek, de nem azt építettek, hanem saját vagyont gyűjtögettek... Át lettünk verve, gyerekek.” A beszélgetők szerint ez a fajta önvizsgálat és „gerinc-rekonstrukció” csak most, a hatalomváltás után jelentkezik – korábban, amikor tétje volt a kiállásnak, ezek az emberek hallgattak.

Bátor kiállás és a klímaváltozás

Nagy József felhozta Lakner Zoltán példáját, aki 2014-ben coming outolt és megnyitotta a Pride-ot, amikor a Fidesz melegekkel szembeni álláspontja még nem radikalizálódott annyira. Ezzel szemben Szöllősi György sportújságíró esete az ellenpélda: csak a választás után, április 13-án vált „tarthatatlanná” a viselkedése, miközben 10-15 évig mindenkinek lehetősége lett volna ezt észrevenni.

„Nem érdemes azokat elfelejteni, akik egész korábban kiálltak azért, amiben hisznek, és nem adták föl az elveiket. És talán emlékezni, hogy kik voltak azok, akik ezt tartósan tették, és nem foglalkoztak azzal, hogy milyen hatalommal állnak szemben.” – Nagy József *

A beszélgetés végén a klímaváltozás témája is előkerült: a stúdióban 40 fok van, a klíma nélküli idős otthonokban élők szenvednek. Kim Stanley Robinson „Jövő minisztériuma” című könyvében egy egész tartomány hal meg Indiában a klímakatasztrófa miatt. Egy 10 évvel ezelőtti, 2050-re szóló kamu időjárás-jelentés hőtérképe már most megtörtént Franciaországban.

A „tisztító tűz” nyelvi keretezése és a Fidesz hallgatása

A beszélgetők egyetértettek abban, hogy a „tisztító tűz” kifejezés nyelvileg rendkívül ügyes: a purgatóriumból jutott Magyar Péter eszébe, és a maffia, bűnöző, megtisztulás asszociációit nyitja meg. A TISZA hangja jelenleg irtózatosan hangos a Fideszhez képest, amely „fedezékben van”. Ha a választó végig azt hallja, hogy „végre a maffiától a tisztítótűz meg fogja tisztítani az országot”, akkor az elsődleges percepciója az, hogy valami jó történik.

„Szerintem a magyar ezt nagyon szenvedélyesen ott egy sajtótájékoztatón is... az egész nyelvi megalapozás ugye a maffia bűnöző tisztító tűz egy nagyon erős megtisztulás... a purgatóriumból jutott eszébe.” – Pető Péter *

A Fidesznek nincs is igazából neve arra, ami történik, a TISZA pedig eltanulta a fideszes nyelvpolitikát – ahogyan a Fidesz korábban „soros elleni hadjáratokat” hirdetett, most a TISZA „tisztító tűz” műveletet. Ez a nyelvi keretezés uralja a közbeszédet.

Záró gondolatok

A beszélgetés végén a résztvevők a 24.hu független újságírásának fontosságát hangsúlyozták, utalva arra, hogy a minőségi újságírás csak akkor maradhat fenn, ha az olvasók előfizetnek. (A csatornatámogatási felhívás részleteit a szabályok szerint kihagytuk.)

⚠️ Értelmezhetetlen vagy bizonytalan szakaszok
  • A bevezetőben: „a 33adban” – valószínűleg „a stúdióban”, de a pontos jelentés bizonytalan.
  • „a három marad után” – feltehetően „a három adás után”, de nem egyértelmű.
  • „a 3324.hu címre” – valószínűleg „a 24.hu címre”, ASR hiba.
  • „irodatai klímahasználat” – a kontextus alapján „a klíma használata” lehet, de a pontos kifejezés rekonstruálhatatlan.
  • „a Sharki Lidlben” – valószínűleg „a sarki Lidlben”, de nem biztos.
  • „Navaratis Tibor” – feltehetően Navracsics Tibor, de az ASR torzítás miatt bizonytalan.
  • „Skrapsi Fruzsin” – valószínűleg Skrabski Fruzsina, de a név nem egyértelmű.
  • „Stelly Robinson” – Kim Stanley Robinson, a „Jövő minisztériuma” szerzője.
  • „Vida Camilla” – Vida Kamilla, a Kónya-Pető vitáról szóló kötet szerzője.
  • „Pesti László” – valószínűleg Pesty László, de a név bizonytalan.
  • „Kohán Mátyás” – a név helyesírása bizonytalan (Kohán vagy Kóhán?).
  • „Szőlősi György” – valószínűleg Szöllősi György.
  • „Vargazsi András” – feltehetően Varga Zs. András.
Teljes átirat megjelenítése

[00:03:28]เฮ Ez a 3har3, a mi választásunk, a 24.h politikai újságíróinak kibeszélő műsora.

[00:04:09]Papa Attila Pető Péter, valamint Nagy József a 33adban.

[00:04:11]Még mindig sokos állapotban vagyok, mert megtudtam, hogy egyszer olyan ismerősöm vagy, aki az Attilát egy tével és két ellel írja.

[00:04:17]Azt próbálom még feldolgozni, de akkor ezt a nagy érdemelő is közöltük, hogy ha bárkinek egy levelet írna a három marad után, akkor akkor azt legyen kedves helyesen helyes név írással küldeni.

[00:04:31]Na, hallgatóinkat, nézőinket kérjük, írjá a kérdéseket a napirend utána a 3324.hu címre, aztán van rá kellet, kérjük fizessenek erre a 24 extraára.

[00:04:39]Továbbá, aki még nem tette, iratkozzék fel a 24.hu YouTube csatornájára.

[00:04:43]A hét legfőbb politikai történése az, hogy Magyar Péter bejelentette, hogy elindítja a tisztító tűz műveletet, aminek segítségével idézem megszabadítjuk a magyarokat a politikai és gazdasági maffiától, valamint az alaptörvény módosításával kezdeményezik SőK Tamás köztársági elnök megbízatásának megszüntetését.

[00:05:01]Továbbá 12 évben korlátozzák az országgyűlési képviselői mandátumot, és kezdeményezik, hogy az alkotmánybíróság elnökét maguk az alkotmánybírók válasszák.

[00:05:13]Visszavezetik az alkotmánybírókra vonatkozó 70 éves korhatárt a 70 év feletti alkotmánybírok megbízatása köztük PT Péter a mentelmi jogukkal együtt megszűnik.

[00:05:23]Azt mondta Török Gábor, hogy ez határátlépés.

[00:05:24]Ti mit gondoltak erről?

[00:05:28]Hát szerintem az, hogy határátlépése, az attól függ, hogy hogyan tekintünk arra a helyzetre, amiben vagyunk.

[00:05:34]Tehát erről írt is a Péter egy publicisztikát a klímával és a klímának a működésének a szerkesztőségre gyakorolt hatásával összefüggésben, de hogy szerintem is igazából az a az a helyzet, hogy az irodatai klímahasználat és a belpolitikai kérdések között vont egy nagyon szépen feszülő párhuzamot, ha főszerkesztünk.

[00:05:57]Így abszolút és teljesen hidegpárti radikálisan a hidegpárti véleményre helyzet.

[00:06:02]Radikális a hidegpárti.

[00:06:02]Igen.

[00:06:04]És szóval ott is azt a kérdést veti fel, hogy attól függően, hogy hogyan értelmezzük azt a politikai helyzetet, amiben jelenleg vagyunk, nagyon eltérő válaszok következnek arra a javaslatcsomagra, amivel most a Tisza előállt.

[00:06:21]Szerintem kettő olyan kulcskérdés van, amire érdemes választ keresni.

[00:06:25]Az első az, hogy kormányváltás vagy rendszerváltás történt?

[00:06:28]A második pedig az, hogy demokráciában éltünk, vagy valami egészen egészen másban.

[00:06:31]Tehát hogyha azt mondjuk, hogy kormányváltás történt és azt mondjuk, hogy demokráciában éltünk ugye a Sullyog Tamás és a Fidesznek is ez az állítása, ami hát abban szempontból szintén érvelhető, hogy szabadválasztásokon váltották le ezt a ezt a ezt a rendszert, és ugyanúgy szerezhetett a Fidesztől eltérő párt kettőados hatalmat.

[00:06:52]Hogyha ezt mondjuk, akkor ami zajlok zajlik, az egy alkotmányos pcs.

[00:06:56]Akkor ami zajlik, az a független intézményeknek a megtámadása, a politikai önkény.

[00:07:00]Akkor azt látjuk, hogy a kormány nem tartja magára vonatkozónak a hatalom megosztásból fakadó korlátokat.

[00:07:08]Abból ez következik, ha viszont azt mondjuk, hogy rendszerváltás történt, és azt mondjuk, hogy nem demokráciában éltünk.

[00:07:15]Most a rendszerpológiát azt nem nyitnánk ki, mert abba úgyis csak elvesznénk, akkor abból egészen más logikák következnek.

[00:07:24]Abból következhet az átmeneti igazságszolgáltatás, amit most a Tisza gyakorol.

[00:07:30]Ugye az átmeneti igazságszolgáltatás, ami rendszerváltások után be szokott következni, az lényegében abból indul ki, hogy a létező jogrendszer az nem lehet kiindulópont, mert a létező jogrendszer az a fennálló rezsimnek az életben maradását szolgálja, és a rendszerváltó erő pedig pont ennek a megdöntésére vállalkozik.

[00:07:47]Erre kapott felhatalmazást.

[00:07:50]A hát a kormánynak az álláspontja az ebből a szempontból világos, mert ugye a Magyar Péter hát a parlamentben lényegében kimondta, hogy a Fidesz egy bűnszervezet.

[00:08:02]És hogyha a Fidesz egy bűnszervezet, akkor abból nagyon másfajta a logikák következnek, mintogyha csak egy politikai ellenfélként tekintenénk a másik pártra, amelyik az előző rendszert működtette.

[00:08:12]Akkor és már a kampányban kimondta, ugye?

[00:08:16]Igen, igen, igen.

[00:08:17]Azt is ígérte, amit most csinálnak, ezzel is érveli meg ezt a mostani politikai manekket.

[00:08:23]Igen, így van.

[00:08:23]És hogy ebben az esetben a küzdelem az nem csak egy politikai térben zajlik, hanem egy jogi térben is zajlik, és ezért a küzdelemnek a játékszabályai azok egészen mások, mintogyha mintogyha csak egy egyszerű egyszerű pártversenről lenne szó.

[00:08:38]Igen.

[00:08:38]A ha az az eredeti kérdésre ugye, hogy határátlépése, az én ízlésem szerint igen, de kit érdekel az én ízlésem?

[00:08:44]Tehát a és a török Gábori mondattal is, nekem ez a kérdésem ugye, hogy határátlépés, meg az én saját mondatom is az, hogy határátlépés, de határt akkor tudunk átlépni, ha tudjuk, hol a határ.

[00:08:55]És hát, hogy mondjam, ezt kissé jelenleg bonyolultabb kérdésnek látom én is, mint ahogy mint ahogy azt gondolnánk.

[00:09:03]Nagyjából abból következő, amit az Attila elmondott, szerintem is ez a két alapkérdés van, és erre láthatóan eltérő válaszok születnek.

[00:09:12]Értelemszerűen a Fidesz azt igyekszik bizonyítani, illetve a kommunikációban hangsúlyozni, hogy ez egy demokrácia, az Attila első verziójának megfelelően egy ilyen demokrácia elleni támadás alkotmányos pucs, amit azzal igazol, hogy általában demokratikus felhatalmazást szerzett ennek a rendszernek a fenntartásához.

[00:09:31]Ugye a Tisza nyilván ezzel szembenérve.

[00:09:34]Az az igazság, hogy nagyon nehéz a Fidesz pozíciójából bármit mondani, mert 2010-ben szinte szó szerint elmondja Orbán Viktor minden egyes érvet, amit Magyar Péter elmond.

[00:09:45]És nagyjából a Fidesz azt csinálja most az, hogy ugye a Fidesz arra hivatkozik, hogy ők ugyan nem mozdítottak el mondjuk független intézmények éléről adminisztratív eszközökkel vezetőt, de hogy mi az eszköz, az igazából mindegy, mert ideológiailag megalapozták azt az eljárást, már ők maguk, amelyet most velük szemben alkalmaznak.

[00:10:01]Tehát szerintem ez nem is kérdés.

[00:10:03]Orbán Viktor egyenesen úgy fogalmazott, hogy forradalom történt a szavazófülkékben.

[00:10:08]Ugye a forradalomszó azért fontos, mert az felmentést ad azok róla a fülkeforradalom fülkeforradalom.

[00:10:12]Igen.

[00:10:12]Amik ez fölmentést ad azok alól a keretek alól, amelyek amelyek egyébként érvényesek.

[00:10:18]Egyébként a Fidesz ezt ezért is használta a háború szót azért nagyon sokszor amellett, hogy a kommunikációjában működőképesnek találta.

[00:10:26]Ugye nem csak az ukrajnai háború kapcsán használt, hanem nagyon sok esetben harcban állunk csatában, ugye azért, mert minden esetben a háború az egyetlen olyan kivételes állapot, amely alapvetően a normális állapotban alkalmazott kereteinket, normáinkat lényegében felülírhatja, hiszen egy olyan önvédelemben vagyunk, amely miatt a szokásos morális keretek esetleg újra gondolhatók.

[00:10:48]Szóval ebben az értelemben szerintem a én nem gondolom, hogy a Tiszának bármilyen politikai értelemben kockázattal kellene számolni a mostani eljárásokért.

[00:10:59]Nem látom, hogy lenne a választók körében érdemi felháborodás azért, amit csinál.

[00:11:03]Részben azért, amit már elmondtatok, jó részt ezt mondta.

[00:11:05]Tehát, hogy én nem gondolom egyébként, hogy minden szavazói csoport, amelyet megszólított, ezt a hangot hallotta meg legelőbb a ígéretek közül, de ettől még maga a gondolatkor az ez volt, amit elmondtak.

[00:11:20]Szóval ebből a szempontból szerintem végigcsinálható anélkül, hogy érdemi politikai kockázat lenne benne rövid távon.

[00:11:26]Ami a hosszútávú kockázat, az szerintem egy sokkal ö nehezebben mérlegelhető ügy.

[00:11:31]Ugyanis engem például nagyon érdekel a frakció, tehát hogy valójában az orbáni út az nem úgy kezdődt, ahogy 2026-ban végetért.

[00:11:37]Igen, az első ciklusnak is vannak nyilván olyan határátlépései, amelyek korábban elképzelhetetlenek voltak, de ugye mindenhez az adta meg a felhatalmazást, hogy fülke forradalom történt.

[00:11:48]Tehát a választók arra adtak felhatalmazást, hogy megváltoztassák a korábbi rendszert.

[00:11:53]Orbán Viktor ugye az illiberális államról szóló beszédeivel tovább alapozza ezt.

[00:11:59]Ugye ugye ebben a rendszerekben nem kell vé figyelembe venni különösképpen a kisebbség ilyen-olyan intézmények, illetve normák garantálta jogait vagy lehetőségeit, hiszen egy különleges állapotban vagyunk, amelyben az egész rendszer megváltoztatására kaptak felhatalmazást.

[00:12:14]Magyar Péter szerintem ugyanezt mondja ebben a helyzetben.

[00:12:15]Mondom, az én ízlésemen kívül esik ez, ami itt történik.

[00:12:18]De speciál én azért nem vagyok meglepődve, mert mert tehát ez következett a magyar politikai rendszerből.

[00:12:25]Tehát pont most kiposztoltam, mert 18-ban írtam egy nagyobb cikket, és és én akkor is azt írtam, hogy valójában egy a legjobb lehetőség a abban a politikai rendszerben, hogy Orbán Viktor kilengette az ingát, abból nem következik más, mint hogy a túloldalra kileng, mert nem lehet máshogy hozzányúlni a rendszerhez.

[00:12:39]Tehát, hogy ez szerintem logikusan következik belőle.

[00:12:42]Márpedig ebből az van, hogy nekem világos, nekem akkor úgy tűnt, hogy ebből az következik, hogy a hatalomgyakorlásnak nem a módja, hanem a célja lesz demokratikusabb.

[00:12:50]Tehát a a és ezt én eléggé tartom is, hogy erről fog szólni a a következő időszak.

[00:12:55]És azért mondtam a frakciót, mint érdekességet, mert azért vagyok kíváncsi, hogy vannak erről viták, vagy ugyanott tartunk.

[00:13:01]Tehát, hogy kíváncsiak, hogy egymásnak estek-e erről a képviselők, mert ugye valójában az az egységes hang, amit megütnek majd, az valójában azt láttuk, egy Fidesz úton hova vezetett.

[00:13:11]Én azt értem, hogy jelenleg mindenki iszonyatos, vagy a szavazói többsége iszonyatos hittel van a Tisza iránt, pont úgy, ahogy a Fidesz szavazóinak a többsége iszonyatos hittel volt Orbán Viktor és pártja iránt 2010-es évek után.

[00:13:24]Tehát pont azért vannak az ilyen korlátok, illetve egyéb garanciák beépítve a rendszerekbe, hogy ez ne válhasson olyan úttá, amit a Fidesz megtett.

[00:13:32]Mondom, nyilván a Tisza egyelőre őrzi az emberek bizalmát, és azt mondja, hogy és a célja demokratikusabb a ha nem is a módja annak, amit csinálnak.

[00:13:42]Ugye nyilván a határátlépéseket azért hangsúlyozzák ilyenkor akár elemzők, akár újságírók, akár civilek és mások, mert ugye a határátlépés megteremti a normát, azt a normát, hogy át lehet lépni a határt, és akkor innentől válik kiszámíthatatlanná mindig a rend.

[00:13:56]Igen.

[00:13:56]Amikor Jungo elszabadul, akkor mindenki Dungoval van, hiszen őt rettenetesen bántották ő az igazságnak a harcosát.

[00:14:02]De mi van akkor, hogyha a Dungo annyira megszereti a Coltot a végére, hogy akkor is használni akarja, amikor amikor már már Leonardo DiCaprio is rács mögött van, meg Mészáros Lőrinc is rács mögött van, meg meg mindeg az meg az egész táblista rács mögött van, akkor akkor mit lehet ezzel kezdeni?

[00:14:19]És erre erre vajon mi a mi a lehetősége ennek az ország demokratikus nyilvánosságának, közvéleményének, hogy most ha elnézi is akár Tiszaszavazóként, hogy ezekkel az eszközökkel, ezekkel a módszerekkel ér megfelelve annak, amit ő megígért, és amiért őt megválasztották, hogy minden körülmények között eltakarítjuk az útból ezt a maffiát, akinek az egyik ilyen emblematikus figurája Súlyog Tamás.

[00:14:44]Oké, csináld meg, de akkor a végén hol fog ez megállni, és hol lesz nekünk kontrollunk arra, hogy letegye a Coltot Jango és megnyugodjon és elmenjen búzát termelni.

[00:14:57]Szerintem azt a azt a gondolatot fűzn tovább, amibe a Peti belekezdett, hogy az szerintem egy nagyon fontos tapasztalata ennek a helyzetnek, hogy valójában még mindig a NRben vagyunk.

[00:15:07]Tehát ez még mindig a nnek a közjogi rendszere, hiszen igazából mondhatjuk úgy is, hogy ezt a problémát maga a Fidesz állította elő, hiszen ők voltak azok, akik összehegesztettek egy olyan választási törvényt, ami ekkora hatalommal ruház fel egyetlen pártot, amelynek nincsen koalíciós kényszere, nincsen szüksége arra, hogy bárkivel egyezkedjen és megállapodásra jut jusson ahhoz, hogy ennyire kardinális és a közös életünket alapjaiban felforgató döntéseket hozzon meg, hogy szabadon az aktuális politikai érdekel mentén módosíthassa bármikor az alaptörvényt, hogy bármikor elmozdíthasson független intézményvezetőket.

[00:15:42]Tehát erre a precedenst azt a Fidesz teremtette meg.

[00:15:46]És most lényegében Magyar Péter a NER fegyverét használja a NERnek a lebontására.

[00:15:50]Nyilván az a az 1 millió dolláros kérdés ennek a folyamatnak, mi lesz a vége, mert hogy ugye az van, hogy a hatalomnak van egy olyan természete, hogy terjeszkedik és folyamatosan hatásköröket akar magához vonni.

[00:16:00]És most a Tisza arra vállalkozik, és hát ez is maga maga az ígérete a a rendszerváltásnak, hogy ő egy ezzel ellentétes logikát fog követni, és a saját hatalmát fogja fogja lebontani.

[00:16:14]Hogy ennek egyébként mi lehet a garanciája.

[00:16:15]Én arra három tényezőt hoztam és azonosítottam.

[00:16:19]Szerintem az az első, ami döntő lesz, hogy valóban építenek-e egy mostaninál arányosabb választási rendszert, ami kiiktatja azt, hogy a jövőben bárki jövőre egy párt egy maga kétharmados felhatalmazást kapjon.

[00:16:33]A második az, hogy valóban pártfüggetlen intézményvezetőket találnak-e azoknak a szervezeteknek az élére, onnan a mostani garnitúrát kisöpik.

[00:16:42]Harmadik, harmadik pedig az, hogy a hatalommegosztást azt valóban bebetonozzák-e az alaptörvénybe, hogyha ez nem történik meg, akkor hát szerintem nehéz érvelni az ele, hogy hogy ne folytatnánk a az életünket a NRben.

[00:16:57]Igen.

[00:16:57]És a ugye ez is a kérdés persze, hogy lehet-e másként?

[00:16:58]Elméletileg, tehát le lehet-e bontani a NER rendszerét ilyen megoldások nélkül?

[00:17:04]És nyilván erre vannak eltérő válaszok mindazoktól, akik ebben a a vitában részt vesznek.

[00:17:10]Ugyanakkor te azt mondtad, hogy a tiszta szavazók elnézik vagy elnézhetik nekik ezeket, vagy akár el is várják tőlük.

[00:17:16]Ezt akartam mondani.

[00:17:16]Ez azért küldtünk oda, hogy takarítsd el a SőG Tamás meg a többieket villámgyorsan nem érdekel milyen módszerrel.

[00:17:21]Aztán ép jön egy demokrácia.

[00:17:23]Megteheti ezt ugye az volt az indirekt kérdésem a iménti monológban, megteheti azt Magyar Péter, hogy az általa felkeltett várakozás dacára nem takarítja el egy olyan próbálkozás után, hogy ad neki egy lehetőséget, hogy elmeneküljön.

[00:17:37]nem menekült el.

[00:17:39]Ugye arról beszélt most a talán a hétfő interjújában, hogy hogy maradt, mertogy rátelefonáltak, pedig úgy hallott a Surlyok Tamással beszélget, hogy ő igazából menne, de rátelefonáltak és maradnia kellett.

[00:17:52]Akkor neki nincs más lehetősége, mint hogy fideszes módszerekhez nyúl annak érdekében, hogy kisepörje.

[00:17:58]Igen.

[00:17:58]A szerintem a egyrészt azért jutottak ebbe a helyzetbe, mert Magyar Péter ezúttal nem tudta megoldani politikai eszközökkel a politikai problémát.

[00:18:05]Tehát azért nem úgy kezdődt, hogy adminisztratív eszközökkel oldják meg a problémát.

[00:18:08]Tehát valójában itt szerintem nem tudom, hogy volt-e esély.

[00:18:13]Egyébként a saját elmondásából következik nekem, hogy volt másik esély.

[00:18:16]Pont az, amit említettél.

[00:18:16]De ott nem sikerült politikai eszközökkel megoldaniuk ezt a problémát.

[00:18:19]Tehát olyan nyomást tenni a súlyok Tamásra, hogy az azzal járjon, hogy távozik.

[00:18:23]Ugye ennek is vannak eszközei.

[00:18:25]Szervezhettek volna a világ legnagyobb tüntetését a Sándor Palota elé.

[00:18:29]Valószínűleg a választás utáni hetekben ehhez irdatlan támogatottság állt volna elő.

[00:18:33]Nem tudom, nem biztos, hogy ezek a jó eszközök, tehát nem tudom melyik a jó eszköz, csak azt mondom, hogy politikai eszközök közül is válogathattak volna.

[00:18:39]Ám ott valóban ott e időben és vagy eszközben elcsúsztak, és ezek után láthatóan nem maradt mozgásterük csak az adminisztratív megoldásra, ami fölveti nyilván ezeket a kérdéseket, amelyekről most beszélünk.

[00:18:51]azzal együtt, hogy szerintem van egy alap része még a vitának, ami és visszatérek a határkérdéshez, ugye, hogy van-e demokratikus hagyománya ennek az országnak, mert én azt hiszem, nincs.

[00:19:00]És ha nincs, akkor valójában nem tudjuk, mihez kéne visszatérni, vagy mi az, amiről beszélünk, hogy milyen megoldásokat kellene alkalmazni.

[00:19:06]Tehát valójában 2010-ben tényleg arra kapott a Fidesz felhatalmazás, hogy eltakarítsa, ami volt.

[00:19:13]Ugye egy erkölcsileg totálisan megbukott, egyébként kormányzásában is totálisan megbukott.

[00:19:17]Tehát, hogy valójában egy totális összeomlást produkált az a rendszer, amely addig fönn állt.

[00:19:22]És ezt nem csak a Magyar Szocista Párt duplázásával azonosítható volt ez a rendszer, hanem azt ígérték, hogy a rendszerváltás zavaros időszakát zárják le, ugye 10-ben.

[00:19:31]Azzem így is fogalmaztak.

[00:19:32]Talán viszont alkotmányozásról nem beszéltek például a Tiszával ellentétben.

[00:19:37]Nem, abszolút nem, de valójában a a hogy mondjam, a az elbeszélésük azért az volt, hogy ez lesz.

[00:19:42]Valóban egyébként, sőt meg se említettek hasonlókat.

[00:19:44]Tehát az nem kérdés, hogy a Fidesz elhallgatta egy részét ennek, de összességében mégis ez volt a a történet.

[00:19:49]Márpedig, ha az azt kívánták a választópolgárok, és azért utána kétharmadokat szereztek, most nyilván bonyolult, hogy milyen tényezők miatt, de kéthadokat szereztek.

[00:19:59]Szóval, hogyha a választók akkor azt mondták, hogy abból nem kérnek, akkor nem nagyon tudjuk, hogy most milyen hagyományhoz kellene visszatérni.

[00:20:03]Tehát itt nem arról van szó, hogy van egy több 100 éves hagyomány, amelyhez újra és újra kapcsolódni szeretne a választópolgárok többsége, hanem valójában nekem erős érzetem, hogy inkább ahhoz a mondat vagy ahhoz a felvetéshez le vannak közelebb, amit mondtál, hogy hogy igazságot akarnak.

[00:20:20]Én ugye korábban is mondtam, hogy szerintem ha egy mondattal leírható lenne, akkor azzal tegyetek igazságot.

[00:20:25]Hogy mi állította össze ezt a választói koalíciót?

[00:20:27]És ha ez állította össze, akkor nagyon nehezen látom benne a a azt a demokratikus intézményrendszerhez, vagy akár normákhoz, vagy akár elképzelésekhez fűződő közös akaratot, ami ami egyáltalán fölvetődne.

[00:20:38]Tehát én nem gondolom, hogy ezeken a stúdiókon kívül ez érdemi érdemi beszélgetéseket hozna.

[00:20:47]Amire persze lehet mondani, hogy az Elefáncsontorony lakói beszélnek, akik igen, most már elefáncsontorony hajléktalanok, ahogy valóban a hírlevélben is írtam, mert szerepét vesztette ez a tevékenység.

[00:20:57]hogy Magyarországon jó részt, de ezzel együtt szerintem nyilván azért fontosak azok a viták, amik ezek ezeket övezik, mert az a történelmi tapasztalata jelenleg az embereknek, vagy az a van egy ner ttaunk, és csak a hit áll vele szemben, vagy az a bizalom, amit az emberek Magyar Péterbe, illetve az őt körülvevő egyébként nyilván civil életből jövő tisztességes emberek kapnak, de az nagyon fontos, hogy a hatalom természetét szerintem nem szabad alá becsülni, mert nekem erős meggyőzésem, hogy 2010-ben rengeteg tisztességes ember lett Fidesz képviselő.

[00:21:30]Úgy, hogy a 2020-226-os frakcióra már nem tudom, tehát a a adócsalók kerületi versenye valószínűleg magasabb volt az erkölcsi léc általában, mint a mint a Fidesz frakcióban.

[00:21:43]Szóval azért ezeket az utaknál ezért van az, hogy a sokan inkább intézményi garanciákat és és valamilyen beépített fékeket és korlátokat szeretnének, mert nagyon fontos bízni az emberekben, csak a a hatalom nem tesz jót annak, hogy ez a bizalom igen.

[00:21:57]hogyha hagyomány nincs hagyományom ez szeretne térni, akkor meg lehet próbálni megalapítani ezeket a valamiket, amikből majd később hagyományok lesznek éppen azért, hogy ne legyen az, hogy 10 évenként vagy xzer négy évenként rendszert kell nekünk váltanunk, miközben elvileg folyamatosan demokráciában élünk.

[00:22:14]Még erre a hagyományra én annyit fűznék rá, hogy erre rásatlakozva én igazából azt is állítanám, hogy a Tisza kormány működésének a logikája az valójában a 899-90-es rendszerváltásnak a logikájával szöges ellentétben áll.

[00:22:28]Ugye a Sollyom Lászlónak van az a mondása, hogy jogállamot nem lehet a jogállam ellenében megvalósítani.

[00:22:34]És ezt ő még az Alkotmánybíróságnak a az elnökeként fűzte bele abba az indoklásba, amellyel a hát az Étényi Takácsféle igazságtételi törvényt elkaszálták.

[00:22:45]Ugye ez a törvényoljavaslat arról szólt volna, vagy abból a helyzetből indult ki, hogy a kommunista diktatúrában elkövetett bűnöket ö elkövetett bűnök esetében nem lehet elévülésről beszélni, hiszen az előző fennáró rendszer ezeket a bűnöket hát nem, hogy üldözte, hanem ő maga követte el, és ezért esély sem volt arra, hogy hogy igazságot szolgáltassanak.

[00:23:07]Viszont a 92-es AB határozat kimondta, hogy ez a törvény sérti a jogbiztonságnak az elvét, ugyanis elévül elévült bűncselekményeket akar újra büntethetővé tenni.

[00:23:18]És igazából, hogyha belegondolunk, akkor ugyanezt a vitát ismételjük meg, hogy jogbiztonság vagy igazságosság.

[00:23:24]És és ugye az előző rendszerváltás úgy alakult, hogy ott a jogbiztonság győzött, de elmaradt az elszámoltatás.

[00:23:33]És szerintem most könnyen előfordulhat az, hogy ennek az ellenkezője fog megtörténni, hogy lehet, hogy a jogbetűje szerint, a létező törvények betűje szerint sérül a jogbiztonság, de nagyon jó esély van most arra, hogy a hogy az igazságszolgáltatás üzem meg fog történni.

[00:23:48]És mi a fontosabb a közösségnek?

[00:23:48]Ugye ez a kérdés, tehát hogy a mert ugye mi a fontosabb a közösségnek és mi a fontosabb a demokratikus gondolatnak?

[00:23:55]Tehát valójában képzeletünk ugye igazság szerint intézmények, tehát minden amiről beszélünk, az az külföldi modellek, intézmények és ezekhez kapcsolódó egyébként a én fejemben is létező normákhoz kapcsolódik, de valójában, hogy a közösség demokratikus céljainak, tehát hogy egy jobb közösségé váljanak, aminek a szabadság például az egyik garanciája, mi visz közelebb?

[00:24:17]azt szerintem nagyon érdekes filozófiai kérdés a kortárs politikai rendszerekben meg modellekben ilyen hagyományok nélküli modellben, mint a magyar.

[00:24:26]És érdemes nagyon visszanézni a Vida Camillának az új köteteek az egyik alapja ugye a Kóny Pető vita és most emiatt megnéztem újra a YouTube-on föllelhető, úgyhogy javaslom mindenkinek, hogy nézze meg, mert olyan mint a MDF SDS azért tetszat.

[00:24:43]Igen.

[00:24:43]Tehát a az MDF és a SZDS vezetőtikusai az Attil által fölvetett problémán vitatkoztak.

[00:24:50]Ugye a SZDS-es Pető Iván képviselte azt az álláspontot, hogy jogállam ellenében nem lehet jogállamot létrehozni.

[00:24:56]Az MDF-ses álláspont pedig az volt, hogy igazság nélkül pedig nem lehet rendszert váltani.

[00:25:00]És hogy az étény takáis is MDF-es javaslat volt.

[00:25:05]Igen.

[00:25:05]És ugye valójában ez egy olyan típusú vita, amiben nincs normatív válasz.

[00:25:09]Tehát nem jó meg rossz válasz van, hanem meggyőződések és hitek versenyeznek ebben az ügyben.

[00:25:14]És nagyon érdemes visszanézni a vitát, mert a ner tapasztalat fényében nagyon sajnálom, hogy nem nézte meg a NER előtt és a NER után ugyanazt a vitát, mert a NER tapasztalat fényében kicsi voltam, még nem nézegettem Kunyapetővitákat.

[00:25:28]Bár a Vidakamila is fiatalon nézegeti, szóval én is nézegethettem volna, de egy könny Petővidát igazáb Igen, már csak ezér is illett volna, de nagyon érdekelne, hogy hogyan változtatta volna meg a saját saját gondolataimat vagy percepcióimat erről a vitáról az, hogy mit láttam a Ner 16 évében és ennek a végén az az erkölcsi megsemmisülés, ahova fizet vezetett ez a rendszer, mennyibe befolyásolta volna az akkori érvek minőségét a a fejemben.

[00:25:51]Szóval ez egy nagyon érdekes kísérlet lenne.

[00:25:53]Sajnos időutazás hiányában ezt most jelleg nem tudjuk reprodukálni, de ha van a nézőink között olyan, aki megtette ezt, hogy megnézte 2009-ben és 2026-ban is a Konya Petővitát, azt megköszönjük, ha ha elküldi a a véleményed.

[00:26:04]Szóval ebben az értelemben szerintem ez egy nagyon érdekes kérdés tényleg, hogy hogy hogy és ezért is ilyen éles a vita valójában, mert valójá mert tényleg kulcsa az egésznek, hogy kilenge újra.

[00:26:18]ugyanis a azért is beszél a Török Gábor határátlépés, azért kulcskérdés, mert valójában az a dilemmánk, hogyha nem sikerül megalapítani azt az új demokratikus közösséget, amelynek erős normái vannak, még a hagyománya nincs is, akkor az inga ugyanúgy ki fog lengi.

[00:26:33]Tehát pontosan előre leírható, hogy hogyan fog a mostani modell kiépülni.

[00:26:37]És mivel ennek lesznek egy, kettő három ilyen típusú intézkedése, azzal megteremti a alapot ahhoz, hogyha még egyszer valaki kétros többséget szerez, ugyanúgy interpretálja a saját felhatalmazását arra, hogy eltörölje az előzőt.

[00:26:52]És nyilván ezért van, amit az Attila mond, hogy hogy vannak olyan garanciák, amik viszont beépíthetők, hogy esetleg ezt valahogy elkerüljék, vagy világossá tegyék, hogy nem ez a szándék, de most nem látnak másik megoldást arra, hogy ez ezt valahogyan végigvigyék, amit vállaltak.

[00:27:08]Azt hozzáteszem, hogy a Fideszel nem sokat segít, hogy hogy a Sharki Lidlben nincs akkora forgalom, mint a fideszes politikusok bíróságviszonylatban jelenleg.

[00:27:17]Tehát ugye egyszerűen olyan mennyiségben jönnek elő az ügyek, úgyhogy még el sem indult igazán.

[00:27:22]Tehát kettő hónapja most ebben vannak vezető szár, mint nem.

[00:27:25]Úgyhogy Igen, igen, igen.

[00:27:25]Tehát, hogy ez azért a periféri még tényleg még abszolút.

[00:27:27]Tehát még az első ügyek, tehát még hol vannak attól, hogy belenézzenek mélyen a szerződésekbe, hogy eljussanak a kicsit korábbi ügyek?

[00:27:35]Ezek ezek körülbelül nekem az az érzetem, hogy ezek még azok, amiket végignyomoztak a rendőrök most.

[00:27:41]Tehát, hogy igazából ez az, amire nem volt engedély, hogy befejezzék egy kicsit az az ember érzése, mert ezeket nem április 13-án kezdhették el földeríteni, amik most most úton vannak, hanem jó eséllyel ezek azok, amiket a politika valamilyen módon stoppolt, mert egyszerűen képtelenség lenne ilyen rövid idő alatt a minden nyomozásnak idáig jutni.

[00:27:57]Szóval ebben az értelemben azért, hogy mi nem segíti a Fidesz érvelését az, hogy mi történik.

[00:28:03]azzal együtt, hogy persze ettől még a az alkotmányog érvelésnek nyilván nincs köze ahhoz, hogy a Fidesznek hány politikusa megy börtönbe, csak nehez nehézzé teszi azt, hogy az emberek bármilyen módon befogadják ezeket az érveket, ha közben azt látják, hogy hogy tényleg a az Alcatrasban lehet, hogy szerényebb méretű bűnözői létszám jelent meg, mint ami most úgy tűnik, hogy néhány frakcióban fölelhetőleg volt.

[00:28:26]egyébként az is az is tanulságos, bocsi erre rácsatlakozva, hogy az is tök érdekes, hogy a Fidesznek nincsen igazából egy neve arra, ami történik.

[00:28:34]Tehát a a és ráadásul maga ez egy tisztító tűzművelet, ez is egyébként a hihetetlen módon hasonlít a fideszes nyelvpitikához.

[00:28:45]Igazából az Orbánnak bármelyik ilyen soros elleni hadjáratát nevezhették volna így és erről nagyon sokat beszéltetek két hete, úgyhogy nem sokat időznék el ezen, de az szerintem nagyon izgalmas, hogy ezt a logikát a Tisza eltanulta a Fidesztől, miközben a Fidesz minthogyha elfelejtette volna.

[00:29:03]Tehát miért jobb, hogyha nem 17.

[00:29:06]alaktörvénymódosításként hivatkozunk erre a nagy intézményi reformcsomagra, hanem tisztító tűzműveletként?

[00:29:11]Tehát hogyha adunk egy nyelvi keretet ennek a programnak, akkor azzal meghatározzuk és uraljuk a róla szóló közbeszédet.

[00:29:19]Tehát azzal, hogy mi is így hivatkozunk erre a javaslatra, azáltal lényegében olyan asszociák asszociációkat nyitunk nyitunk ki, amelyek a Tiszának a politikai jó ez kifejezés akartam is kérdez nyelvileg szerintem ez nagyon ügyesen van csinálva, hogy jó vagy jó.

[00:29:34]Nem nem nem túl sok, tehát nem nem mosolygunk vagy elő előbb-utóbb hát ha kiröhögöd, akkor akkor nem talál.

[00:29:42]De most már lehet, hogy ötödjére vagy 30 agyjára hallodok, már nem röhögsz rajta, és és el tudod fogadni.

[00:29:46]Szerintem a magyar ezt nagyon szenvedélyesen ott egy sajtótájékoztatón is ugye a az egész nyelvi megalapozás ugye a maffia bűnöző tisztító tűz egy nagyonás megtisztulásőknek a a mondta hogy a purgatóriumból jutott eszébe ez a abszolút szerint egy szerintem nagyon erősen van nyelvileg valóban és ez nagyon fontos hogy nyelvileg keresz ahogy Attila mondja ugye a választói percepció is tehát hogy ha nincs határozott véleményed róla valójában ugye a tisza hangja jelenleg irtózatosan hangos a Fideszhez képest amely ugye fedezékben van leginkább.

[00:30:16]És ha végig azt hallod, hogy végre a maffiától a tisztítótűz meg fogja tisztítani a az országot, akkor szükségszerűen az elsődleges percepciód, hogy valami jót történik, hiszen nem a bűnözők lesznek ott.

[00:30:29]Tehát ebbe az értelemben nyelvileg valóban szerintem egy erős megalapozását adják annak.

[00:30:32]Meg a a magyar mondom ezt elég szenvedélyesen képviseli a saját nyilatkozataiban.

[00:30:38]És ez így legitimálja is azt, hogy ezért radikális.

[00:30:40]Onnantól meg Igen, onnantól meg ez a ez a megoldás meg már működik is.

[00:30:43]Mit szóltok a Török Gáborral való csörtéhez?

[00:30:48]Mármint hát, hogy le kellene neki eddig eddig hajolnia, guggolnia, kellene kipofoszkodnia egy egy politológussal.

[00:31:00]Ez ez az egész kommentkultúra, amiben benne van, ez ez ennek az egész kommunikációs rendszernek a részemből ki tud nőni az, hogy a magát a műveletet, tisztító tűzműveletnek hívjuk.

[00:31:08]Ez ugyanaz, és szokjunk hozzá, hogy akkor ez így így fog maradni.

[00:31:12]ez most a amíg a tiszt tisztító tűz meg nem tisztít mindent, addig fog ez így működni.

[00:31:18]Szerintem igazából ból Donald Trumpi korban az, hogy mi az, ami államfőhöz méltó, meg ki az a politikus, ki az a jelölt, aki megválasztható.

[00:31:26]Szerintem ezek a viták, ezek alapjaiban változtak meg.

[00:31:30]A Magyar Péternek a működésének az egy eléggé integráns és jól látható eleme, hogy mindenhova kommentel.

[00:31:36]Ez a miniszterelnök választása után sem változott meg.

[00:31:42]De például pont a Trump az, aki a Twitteren vagy most már a saját közösségi oldalán, a Tru Socialön még a mai napig ilyen 90-es években elszenvedett sérelmekre hivatkozva teljesen ismeretlen emberekkel vitatkozik lényegében magában.

[00:31:56]Tehát szerintem ezek után nem gondolom, hogy van olyan küzdelem a politikai térben, ami ami ami megalapozatlan lenne így ebben a totális politikába.

[00:32:10]Igen, hát egyrészt meg szerintem ugye van egy másik rétege, ugye nem a Fidesszel kell vitatkozni az ügyben, mert ugye a Fideszről azt állítja, hogy maffia, tehát miért is válaszolgatna a kérdéseikre?

[00:32:18]Tehát ahonnan neki jelenleg érvényes kritikája tud lenni, azok valamilyen olyan véleményvezérek, akik akik érvényesnek és azt gondolja, hogy saját választótáborának is kérdéseket felvető módon fogalmaznak meg állításokat arról, ami történik.

[00:32:35]Ebbe az értelemben neki oda kell bemenni, hogy világossá tegye, hogy azok helytelenek és vagy nem érvényesek.

[00:32:40]Ugye ez nem egy korai vagy nem újszerű, ez sem ez a logika.

[00:32:45]Amennyiben a Fidesznek voltak azok a korszakai, amikor megszűnt az ellenzék, ugye ebben az esetben az esetekben kreált, keresett magának vita partnert, hogy azok az újságírók voltak éppen civil szervezetek, nem tudom, tehát hogy mindig megtalálta azt, akivel vitatkoznia kellett ahhoz, hogy jobban érvényesíthesse a politikai álláspontját.

[00:33:02]Ebbe az értelemben szerintem nem meglepő.

[00:33:04]Az meg a másik már itt hetek óta hivatkozgatok az el nem készült újságcemre.

[00:33:08]Úgyhogy most továbbra is megteszem, hogy hogy én eleve azt gondolom, igen, hogy a ezt már többször mondtam, hogy az egyenes beszédet követte a megafon, megafon leváltotta egyenes beszédet, és a abszolút filmszínház váltotta le a a megafont, ami azt jelenti, hogy egy másik kultúra, a streaming és a short videó kultúrája az, amelyben vagyunk politikai kultúrájában.

[00:33:27]És ebben csak korábbi időszakokhoz tudjuk viszonyítani a politikusnak a tettét, de az nem mond el semmit arról, hogy az jelenleg ö a demokratikus működésben és vagy a saját politikai hatókonysága szempontjából jó vagy rossz, mert egyszerűen a korábbi eszközökkel az új nyilvánosságban elbukik.

[00:33:45]Tehát, hogy ha az én ízlésemtől aztán rettenetesen távolá, ha tehetném betiltanám persze, hogy a politikusok, én ugye egy nagyon jó politikusan mindent betiltanék, de hogy hogy alapvetően betiltanám értelemszerűen ezt a típusú kommunikációt.

[00:33:58]Én csak egy szerkesztőségben tudod kiélni az ilyen ilyen nem még ott se még a klíma lekapcsolás se tudom betiltani.

[00:34:02]Hát egy eszköztelenül állok a melegben.

[00:34:07]A probléma a 12 évben maximalizált képviselői mandátumhoz.

[00:34:10]Mit szóltok?

[00:34:14]Hát ugye azt mondja a magyar, hogy az ugye ez az kartácstűz, vagy vagy ez a söréttűz.

[00:34:24]Tehát ugye ha azt akarom, mi a mi a cél, mi az elvárás a választóimtól?

[00:34:27]Az, hogy takarítsd el ezt a bűnbandát.

[00:34:31]Ehhez képest nem csak a bűnbanda lesz eltakarítva, akár idézőjelben mondom a bűnbandát, akár nem idézőjelben, hanem ott el lesz takarítva.

[00:34:38]Soha többet nem lehet nem tudom Hadházi Ákos vagy lehetne sorolni olyan olyan figurákat is, akiket pedig egyébként pont az ő választó közönsége szívesen látna a parlamentben.

[00:34:48]Hát azt nem tudjuk, hiszen viszont még megverték Hatázi Ákost, az ő választói, tehát nem tudjuk, hogy látnak ezt azért azért ilyen szondázásokkal az azt azt azt vélelmezheti az ember, hogy legalábbis vannak olyanok a a nyilvánosságban a a parlamentben már megfordult hát akik persze végig eséllyel indulhatnának, akik nem tagjai semmilyen módon a Nernek, és akiket szívesen esetleg látnának már akár Magyar Péternek a demokratikus ellenzékeként is a parlamentben.

[00:35:16]Szóval errő a 12 évről mit gondoltok?

[00:35:18]Ez ez miért jó neki?

[00:35:18]Miért kell?

[00:35:20]És hogy ez ez jót tesz-e a magyar demokráciának?

[00:35:23]Hát ugye azt mondja a magyar, hogy ezek a mandátumkorlátozások azt a célt szolgálják, hogy jövőben senki se szer sz szerezhessen túlhatalmat, hogy ezek a mandátum korlátozások, ezek automatikusan gátjai annak, hogy hogy hogy valaki ennyire ennyire szét szétterjessze a saját hatalmát.

[00:35:39]Ugye azt még várjuk meg, hogy mi lesz a abban a abban a törvényszövegben, amitől majd szavaz a parlament, hiszen még egy ilyen véleményezési szakaszban van az alaptörvény módosítás.

[00:35:53]Ugye Magyar Péter beszélt arról is, hogy neki írókon szembes lenne az a az a javaslat, hogyha kilenc évben maximálnák a parlamenti képviselőknek a mandátumát, ami ugye praktikusan kettő ciklust jelentene.

[00:36:05]Plusz még van, nem tudom, egy év türelmi idő arra az esetre, ha valakit például időközi választáson választanának meg és jutna a parlamentbe, vagy valami hasonló.

[00:36:15]Tehát én összességben azt gondolom erről, hogy ez egy szimbolikus lépés.

[00:36:18]Ugye hasonlóan ahhoz, ahogyan a miniszterelnöki mandátumot is nyolc évben maximálták, és valójában ezzel a Tiszakormány azt akarja üzenni, arról beszél, hogy mi mások leszünk, mint a Fidesz.

[00:36:31]Nálunk nálunk nem lesznek komplett régiókon uralkodó kiskirályok, akik negyed évszázadikben ülnek a parlamentben.

[00:36:40]Nálunk nem lesznek karrierpolitikusok, hanem demokrácia lesz.

[00:36:45]Ugye erre borzaszóan nehéz nemzetközi példákat találni erre a képviselői képviselői mandátum korlátozásra.

[00:36:52]Egyébként az Egyesült Államokban a állami szinten vannak ilyen ilyen szabályozások szövetségi szinten.

[00:36:59]Nem, ezért is van, hogy a kongresszusban ilyen 80-as képviselők vannak többségével, meg latinamerikai országokban van még néhány helyen hasonló korlátozás, de Európában ez szinte szinte teljesen példátlan.

[00:37:11]Viszont ami szerintem borzasztóan érdekes, hogy nagyon hasonlít a Macronnak a 2018-as intézményi reformjához.

[00:37:18]Igazából a kiindulópontjuk is borzasztó hasonló.

[00:37:21]Ekkor frissen választották meg a az Emanuel Macron.

[00:37:25]Szintén outsiderként érkezik, és a hagyományos fennálló pártrendszernek a megdöntésével kerül hatalomra, és ugyanúgy meg akarja különbözteti, meg akarja különböztetni magát a korábbi régi elitektől.

[00:37:39]Ez egy átfogó javaslatcsomag volt, de ennek is volt egy olyan eleme, ami egyébként még radikálisabb volt, mint amit a magyar magyar magyar beterjesztett.

[00:37:52]Ugyanis az összes politikusra kiterjesztve akarta három ciklusban korlátozni a tiségüknek a betölthetőségét, beleírtve a polgármestereket.

[00:37:59]Egyedül a az ilyen egészen kis városok jelentettek volna volna a kivételt.

[00:38:04]A különbség az az, hogy a Macronnak a javaslata az megbukott a törvényhozásban.

[00:38:08]A Magyar Péterét pedig minden bizony nagy többségre el fogják fogadni.

[00:38:14]Igen, ez itt van egy bennem zajló konyaetővita.

[00:38:21]Értsük jól.

[00:38:21]Egy egy ilyen rajzot kérünk szépen valakit Petőben zajló Kóny Petővitát.

[00:38:25]És akkor a mert szerintem a Igen.

[00:38:28]A demokrácia elméletti szempontból szerintem nincsenek érvek mellette pláne ilyen egy típusú tisztségre, egy típusú hosszal.

[00:38:39]Tehát nagyon, tehát nagyon önkényesnek tűnik ennek a kiválasztása.

[00:38:43]Szóval nem gondolom, hogy különösképpen demokráci szempontból lehetne érvelni mellette.

[00:38:48]Ami miatt lehet érvelni mellette, az megint a NER.

[00:38:50]Tehát valójában az a választási rendszer, amit a NER kialakított, és ahhoz kapcsolódan, ahogy létrejöttek az egyéni választókerületekhez kapcsolódó feudális rendek ezekben a választókerületekben, ugye a valósággal tud érvelni az elméleti ellenérve ellen, és a valóság mindig erősebb.

[00:39:10]Tehát ezért nehéz szerintem az első ügy is mindazoknak ideért megem, akinek az ízlésével nem egyezik, amit csinálnak, mert ugye a valóság jelenleg az, ami a legerősebb érve Magyar Péternek, és a valóságot nagyon nehéz elméleti konstrukciókkal meg normákról szóló beszéddel túlérvelni, merthogy a NER megteremtette valóban azt a világot, amiben tényleg, hogy használ-e az az országnak, hogyha hévig azok a helyi kiskirályok vannak ott, akiknek majd szerintem sorban látjuk az ügyeit, föltár a egyébként az utóbbi 16 évben is láttuk, sőt ha voltak is a neren belül olyanok, akik már korábban börtönben végezték és vagy bíróságon, jó részt egyébként ilyen típusú ügyek volt.

[00:39:53]Voldemort ügy, úgy m ami a egyik borsodi körzetet jelentett, a Simonka ügy, a boldog a boldog ügy, tehát mind olyan típusú egyébként jó részt vidéki apró vagy kistelepüléses ö körzetekhez tapadó jelöltekhez kötődött, akik valamilyen módon totálisan uralták ezeket a körzeteket.

[00:40:13]Tehát innen van a innen van szerintem az indoklási könnyebbsége a a Tiszának.

[00:40:18]Azzal együtt mondom, hogy tudom távolá minden lemel.

[00:40:21]Van egy érdekes része, amin még csak gondolkozni kezdtem, de de az van, hogy minden, amit érvként, vagy sok olyan van, amit a demokrácia működtetése szempontjából föl tudnánk hozni érvént.

[00:40:31]Tehát, hogy eleve a politikusok végigmennek pártstruktúrákon, megméretnek, nem tudom, polgármester lesz, később képviselő egyébként képviselőként beválik, ezért hosszú idő, de mind valójában ez abból indul ki, hogy van a demokráciának egy, illetve a pártstruktúráknak egy megszokott rendje.

[00:40:50]Ö és abból indul ki a gondolkodásunk, de valójában nincsenek már pártok.

[00:40:52]Tehát a Tiszának mennyi x tagja van.

[00:40:57]27.

[00:40:57]A ugye nem véletlenül a Macrónak jutott eszébe, neki sincs pártja abba azért, tehát abban azért van pártja, hogy a Tisza van, tehát nem a hagyományos régi struktúrák.

[00:41:04]És nyilván abban is érdekeltek ezek az újhullámos médiapártok, részint médiapártok, mert persze tudom, hogy vannak Tiszas szigetek és egy csomó ember dolgozik körülöttük, tehát nem ilyen értelemben mondom, hogy ne lenne mögöttük mozgalom, de sokkal kevésbé a hagyományos pártstruktúrák határozzák meg a működését.

[00:41:22]Tehát a Tiszának nem a kongresszus lesz a fő kérdése, hanem a frakció és vagy a Tisza szigetek koordinálása.

[00:41:29]Tehát, hogy hogy bocs, és akkor ezért ezért van, hogy hogy innen egy nagyon érdekes szerintem, hogy egyáltalán a kortárspolitikában előálló ilyen új mozgalmi alapú szervezetekhez valójában ez a forgás hogyan illik.

[00:41:41]Plusz van egy erkölcsi üzenete is, az hozzátartozik, és nyilván ezért van erős populista üzenete, ugye, hogy a 12 év mellett neked kell civil karrier.

[00:41:50]Tehát ugye azt üzeni, hogy a politikusság romlottság összesség ez a ez van mögötte.

[00:41:54]Tehát a és ehhez passzol a fizetéscsökkentés is.

[00:41:58]Abszolút.

[00:41:58]Tehát hogy hogy ez egy romlottságot jelent, ha vagy legalábbis akkora veszélyt a romlásra, hogy ezt úgy tudjuk kivédeni, ha adminisztratív eszközökkel korlátozzuk.

[00:42:05]Csak itt ugye megint adminisztratív eszközökkel korlátozuk.

[00:42:09]És nekem erős meggyőződésem, hogy akik korruptnak születik, az nem 11 k év egy hónap után lesz korrupt, hanem nyolc év hat hónapnál meg kilenc év négy hónapnál is tud korrupt lenni.

[00:42:18]Tehát ezt nem tartom egy erős értnek azért összességében.

[00:42:22]Igen.

[00:42:22]És az annyit fűznék hozzá, hogy szerintem az a probléma, amit ez a javaslat meg akar oldani, azt lényegében megoldaná a normális demokratikus mechanizmusoknak a működése.

[00:42:31]Tehát hogyha lenne egy belső pártverseny, hogyha lenne egy koalíciós kényszer a kormányzópártokon, akkor ott egyszerűen a túlhatalomnak a lehetőségét is kiiktatná az a körülményrendszer, amiben a politizálás zajlik, amiben a a politikusokat megválasztják.

[00:42:47]Tehát ilyen értelemben ez a javaslat, habár egy borzasztóan népszerű javaslat, ebben biztos vagyok, biztos vagyok, de de hogy azt gondolom, hogy olyan értelemben nem érzem indokoltnak, hogy ezt egy normális demokratikus működés automatikusan kiiktatná.

[00:43:06]Igen, a mondom, egy teljesen úgy politika felfogást is jelez nekem, ami nem tudom jó vagy rossz, nekem nem különb szimpatikus, de de hogy azt arról beszél, hogy legyen egy civil életed és egy ugye így lehet ugye hogyan retorikailag is könnyű keretezni, mert hogy ez egy szolgálat, amikor időlegesen feladod a civil karrieredet azért, hogy bizonyos időszakban a hazádat szolgáld, majd visszatérsz a korábbi karrieredhez.

[00:43:29]És ez egy könnyű üzenet sok szempontból, mert valójában tényleg van a és hogy mondjam, megint itt a valóság.

[00:43:33]Tehát hogyha megnézzük a 20 éve bent üldögélőket az utóbbi időszakban, mert ugye általában a történelmi példákat hozzuk, hogy mit két Liannától persze nagyon sok a a példa Hont Andristál is láttam a példák sorát, de ugye a tapasztalata a jelenlegi magyar társadalomnak az Tálai András meg nem tudom most sorolhatnánk a neveket és ebben az értelemben azt nagyon nehéz szintén megérvelni, hogy többre lenne még szükségünk Tálai András 20.

[00:44:02]évéből vagy 18 évéből.

[00:44:04]Szóval, hogy ezért van, hogy ezek a ezek a ezek a szinte minden pont, ami egyébként mondom, nekem az is az egésszel ráadásul van egy nagy probléma szerintem, hogy még konzisztencia sincs szerintem az egyes intézkedések között.

[00:44:15]Tehát egyes általuk felvetett problémákra keresnek egymástól független adminisztratív megoldásokat ebben a csomagban, amihez viszont nagyon erős valóságérbelésük van, és ez teszi nehézzé a vitatását mindegyiknek, de még azt sem gondolom, hogy különösebben konzisztens lenne a miért nincs benne a polgármester, mi a nagyvárosi, tehát hogy tehát nagyon mi m mi 80 meg mi 12 év ugye eltérnek a időhosszok, ha igen, miért?

[00:44:40]Tehát hogy hogy az sem látszik, hogy lenne egy ilyen egységes keret, amibe beillesztették a dobozokat.

[00:44:44]mondom azzal együtt, hogy világos, hogy mit állítanak ezekkel az intézkedésekkel.

[00:44:49]Csak én szerintem ez a fajta konzisztencia az intézményvezetőknek az eltávolításából is hiányzik.

[00:44:53]Tehát hogyha végigvesszük, hogy hány fajta logika mentén mozdítanak el különböző intézményvezetőkeket, akkor hát mondjuk én én négy négyig jutottam.

[00:45:03]Ugye az első az viszonylag világos a Súlyok Tamásnak az ügye.

[00:45:05]Őt különösebb indoklás nélkül egyszerűen leváltják.

[00:45:09]Egyébként kicsit beszélhetünk majd még hosszabban, hogyha lesz rá lehetőség.

[00:45:12]Ugye a második az alkotmányvíróság.

[00:45:14]Nagyon hosszan beszéltél.

[00:45:17]Második ugye az alkotmánybíróságnak a az esete.

[00:45:19]Ugye az AB elnökét és a többtagját korhatár megemelésével vál távolítják el.

[00:45:25]Pót Péternek is, ahogyan említetted, vennie kell a a kalapját, ott van a kúria és az országos áttenni egy másik intézménybe, hogyha jól értettem a Magyar Péter megjegyzésében, hogy a mentel joga is megszűnik.

[00:45:37]Igen, abszolút.

[00:45:37]És sapkára cserélni a kalapját, hogyha jól értem, és ilyen szürke kockásra gondolhatod.

[00:45:42]Ö igen.

[00:45:44]És a a negyedik a nem harmadik, bocsánat.

[00:45:46]Igen.

[00:45:49]A harmadik Kúria és az országos bírói hivatal ott a visszahívhatóságot vezetik be.

[00:45:53]Tehát ott a bírói kar kettőada vonhatja meg a bizalmat a szervezetnek a vezetői szervezeteknek a vezetőitől.

[00:45:58]És ugye hát Vargazsi András nem különösebben népszerű a bíróknak a körében marad választják az újat.

[00:46:05]És ők választják az újat.

[00:46:07]Így van.

[00:46:07]És ugye a negyedik, ami szerintem a legizgalmasabb, az a legfőbb ügyésznek a az esete.

[00:46:13]Őt most aztük zárójelbe, hogy szintén lemondásra szólította fel Magyar Péter, de most jelenleg úgy áll a helyzet, hogy őt lényegében szervezeti átalakítással hozzák nagyon nehéz helyzetbe azzal, hogy végülis megépítik fölé vagy köré a nemzeti vagyonvédelmi és visszaszerzési hivatalt, ami egy szuper hatóság lesz.

[00:46:29]Az ügyészség jogköreinél lényegesebb, szélesebb jogkörökkel ugye utasíthatják a nyomozóhatóságokat.

[00:46:37]elveszíti a vádemelési monopóliumát az ügyészség, ugyanis nekik is kisképviseletnek közöt a a bíróság előtt magához vhatnak kényes ügyeket.

[00:46:44]Ugye Magyar Péter meg is nevezett egyet, ami az MNB alapítványoknak a az az ügye és ugye van a egy ötödik kategória, azok az intézményvezetők, akik egyáltalán nem kerülnek szóba.

[00:46:57]ugye gazdasági versenyhivatal, NMHh Magyar Péter beígérte, hogy őket is előveszik, de hogy egyelőre egyelőre ők nem kerültek sorra ebben a az alaptörvénymódosításban.

[00:47:11]Szívesen beszélni súlyakról, de még van egy témánk, amit mindenképpen szeretnék behozni.

[00:47:15]Tedd el a következő háromadra a súlyokkal kapcsolatos magmas gondolataidat kérünk.

[00:47:22]Példátlan tempóban számolja föl magát a Fidesz sajtó.

[00:47:24]A Media Worsnél közel 200 munkavállalót küldtek el.

[00:47:27]Mások mert leépít az Origo.

[00:47:28]A Magyar Nemzet megszűnik a Bors.

[00:47:30]Napilap felfüggesztették a ripos.hu és a metropol működését, valamint több megyei hírlap nyomtatott kiadását.

[00:47:36]Továbbá csoportos leépítés a PES srácoknál.

[00:47:40]Mindenkit elbocsátottak.

[00:47:43]Héten pedig a Mandinernek mondtak föl 60 foglalkoztatottak és 48-an maradtak ott.

[00:47:48]És mindeközben pedig Navaratis Tibor és Ferenc Orsolya nyílt levélben úgymond nemzeti tőkéseket szólítottak fel az úgynevezett minőségi jobboldali portfólió finanszírozására és megmentésére.

[00:48:00]Itt valami azt gondolom nagyon csúnyán el van csúszva, össze van kevervecsis fejében is, Ferencors fejében is, vagy hogyha nincs összekeverve, akkor meg a mi fejünkben akarnak valamit összekeverni.

[00:48:11]meg egyébként azon a Fidesz sajtóban dolgozó újságírók meg újságíró vezetők fejében is, akik akik azt gondolják, hogy itt a hatalmat szolgáltuk, és mi most minket a hatalomból kiebrudaltak abból a pénzből, amit a hatalom során kiloptak.

[00:48:32]Hát, illetve hát a nemzet nemzeti tőkését megépült, abból a pénzből minket most fel fenn kéne tartani, hiszen Orbán Viktor azt mondta nekünk, hogy egy csapat vagyunk, senkit nem adjunk az út szélén, mintha elemi összefüggéseket nem látnának.

[00:48:46]Abszolút.

[00:48:46]Ez nagyon érdekes lehet a hatalomhoz ilyen hosszú időn keresztül optimalizálni a működését.

[00:48:49]A ugye a Navratyicsék levelében van is egy érdekes mondat.

[00:48:52]Az egyrészt az utána az a második része úgy folytatódik, hogy amikor a tőkéseket, nagy tőkéseket szólítja fel a támogatás, hogy sokan tartották a hátukat miattuk.

[00:49:04]Ugyanezt ugyanezt karikáztam.

[00:49:04]Csak miért kellett tartani?

[00:49:06]Tehát akkor az ugye ha ez a legszebb dolog, ami a magyar történelemben zajlott, hogy a magyar vállalkozó értékek megerősöd, akkor nem hátat kellett volna tartani, ha jól értem, hanem boldogan nézni ezt a kiteljesedését a magyar vállalkozói rétegnek.

[00:49:20]Szóval ezzel kvázi azt implikálják, hogy valójában azért volt ez a sok sok sok megrendelés, hogy végül a jobboldali közösséget szolgálja ennek a vagyonnak vagy megerősödésnek egy része.

[00:49:32]És akkor lehet, hogy legfinomabban fordítottam le azt, hogy azért adtak nekik pénzt, hogy utána amikor ellenzékben lesznek, akkor finanszírozzák.

[00:49:39]Sokszor kellett egyes nagytőkések viselkedése miatt tartaniuk a hátukat a havi fizetésből élő jobboldaliaknak, így a sajtó munkatársainak is.

[00:49:48]De ugye nem kellett, de nem kellett.

[00:49:49]Tehát az van, hogy és ebből áll tényleg az egész gondolkodás, tehát azt is írhatták volna, hogy fejezzétek be.

[00:49:54]Tehát a az egy politikai logika, hogy tehát és az egész beszél, tehát minden cikk, vagy minden nyilatkoz, amit ezzel kapcsolok, mind politikai logikán nyugszik.

[00:50:02]Tehát, hogy fog nyerni az a közösség, ami eszmélegileg közel áll hozzám a választáson, vagy ha ellenzékbe került, hogyan tudjuk úgy megerősíteni, hogy újra ereje legyen a választáson?

[00:50:12]És minden gondolatuk ebből is fakad, hiszen épp ennek nyomán a finanszírozás se tud más lenni, mint politikai alapú.

[00:50:18]És ugye az az érdekes, hogy néztem tényleg nagyon sokat, de személyesen találkoztam, összefutottam egyik társaságról, és ott is beszéltem, beszélgettem kicsit, és a a gondolat az, hogy majd az állam vagy a nem tudom, tehát most ellenzékben ugye a vállalkozó hatalmon az állam valamilyen módon finanszírozza, mert nem lehet médiát egyébként működni.

[00:50:38]De miért nem lehet?

[00:50:40]Tehát ezt kimondta, tehát hogy körbenéztek-e ebbe az országba?

[00:50:41]Ők maguk szoktak írni a mérlegeiről a különböző médiacégeknek, hogy ennyi meg ennyi nyereséget termeltek.

[00:50:47]tudhatóan nem állami hirdetéseken alapozva, hiszen azok nem voltak jó részében ezeknek a kiadóvállalatoknak.

[00:50:54]Tehát valójában fölépítettek egy rendszert, amiben a médialogika megszűnt.

[00:50:57]Ugye ez egy nagyon fontos sokszor elmond bocs Péter ugye mi az, hogy a hátnak a tartása, hogy tartották a hátukat, ugye a hátat akkor kell tartani, hogyha valami hozzád érzelmileg vagy vagy csapatban, közösségedben közelálló ember gazemberséget csinál, és akkor neked hazudnod kell annak érdekében, hogy a sajtó meg az igazságot keressé.

[00:51:18]Azt azt is selék volna, nem hátat kellett volna megírni, hogy mit csináltak, mert akkor nem jutottak volna idáig egyébként.

[00:51:22]Tehát itt kezdődik az alapprobléma.

[00:51:23]De visszatér szó, hogy a médialogika arról szól, hogy a nap végén hány olvasód és vagy előfizetőd és vagy hirdetőd van.

[00:51:31]Az olvasó az ugye hirdetőt jelent másrészt, mert ugye abban a pillanatban, hogy ezeket ezek a sikerkritériumaid, mert ezek jelentenek bevételt, amiből újságírókat tudsz fizetni.

[00:51:40]Ez a média logika.

[00:51:40]Ugye a politikai logika az, hogy az a mércéje a tevékenységednek, hogy a napvégén több vagy kevesebb szavazója lesz egy pártnak.

[00:51:48]És épp ezért ez határozza meg a finanszírozásodat, hiszen különben, mint látható, ehhez van a a valóság adja a legerősebb érvelést, hiszen láthatóan a választással szűnnek meg a nap lapok.

[00:51:58]Mi köze lenne a választásnak egyébként ahhoz?

[00:52:02]Hát a Tisza még be se ment az ajtón, tehát nem adminisztratív eszközökkel lehetetlenítették el a működésüket ellentétben Sullyak Tamáséval, hanem semmit nem csináltak még, hanem ők maguk zárják be ezeket, és ők maguk kiáltják a világba, hogy ezek eddig nem piaci és vagy legalábbis fenntartható bevételekből működő szervezetek voltak.

[00:52:20]Sőt, még ennél is rosszabb a helyzet szerintem bizonyos értelemben, mert azt is jelenti, hogy mindez, ami így zajt az utóbbi években, ezt még föl is élték.

[00:52:27]Tehát, hogy a fenntarthatóság irányába semmilyen lépés nem ment, hogy ne maradj a kedvenc klubod a Ferencváros nélkül.

[00:52:32]Egyébként ott is ez lep meg leginkább, hogy hét évig bejut.

[00:52:36]Ugye ott is az volt, hogy az állami pénz azért fontos, hogy bejusson egy olyan ligába a Ferencváras futball csapata, amelyben, nem tudom, a magyar futballt emeli, és egyébként ezzel az injekcióval majd képes lesz kialakítani egy olyan fenntartható működést, amely hosszú távon is garantálja ezt a sikerességet.

[00:52:51]Ehhez képest azt látjuk, hogy hétszer bejut a csoportkörbe, hétszer nagyon sok éved.

[00:52:54]És ahogy választás van, hirtelen problémák jelentkezek.

[00:53:00]De mi köze a választásnak a Európa Ligához?

[00:53:03]Jó van.

[00:53:03]Ezt ezt a minősíthetetlen diskurzus majd az Icerben folytass folytasd le a kivágol.

[00:53:09]De át is adom Attilának ezen a dramaturgiailag fontos pillanatban, ezen a drámai hangulatban, ahová jutottunk.

[00:53:15]Na mindegy, csak ennyit akartam, hogy hogy szerintem ez tényleg elképesztős.

[00:53:18]Mondom a a szövegeket, ha valaki végignézi, az az igazság, hogy a képzelet is hiányzik.

[00:53:23]Igen.

[00:53:23]Tehát pont pont arról beszélnek, hogy hol vannak a jobboldali donorok, hol vannak a nemzeti nagyvál nagyvállalkozók.

[00:53:30]Tehát az igazából fel se merül, hogy itt valamilyen hirdetői vagy olvasói árbevételre alapulva megpróbálnak egy fenntartott működést kialakítani, hanem rögtön azt kérdezik, hogy hol van Tiborc István és hol van az ő pénztárcá.

[00:53:43]Szabad nefem, itt ezen a ponton még egy óriási nagy hazugság kiviláglik.

[00:53:48]Az, hogy közösség vagyunk a Fideszből, mert túrót nem vagytok közösség.

[00:53:53]És a a te a az újságíró a Mandinernél vagy a propagandista az Origónál soha nem voltál a közösség tagja.

[00:54:00]egy alkalmazott voltál, akit hűítettek azzal, hogy te a közösség tagja vagy.

[00:54:04]azzal hülyítettek, hogy azért tartsd a hátad a mészáros lőrinc miatt, és azért írd azt, és vitatkozz egy egyébként független újságírókkal bárhol, és állj ki mészáros Lőrinc mellett, mert a mi közösségünk tagja vagy, és ha ez a mi közösségünk egyszer valamiért nyilván soha nem fog, de ellenzékbe kerül, akkor ez a ez a ezt a közösséget abból a pénzből, ami a túlárazott közbeszerzésekkel ki lett húzva, Mészáros Lőrinchez, a MéWorkshöz, Tiborchoz, meg az összes több többihez, Ez abból a pénzből majd mi téged fenntartunk, miképpen egyébként a az első Fidesz kormánynak a veresége után fönntartották az első Fidesz kormány alatt alatt felépített médiát.

[00:54:44]Akkor erre való a mi közösségünk, de most vége ennek a bulinak, akik meg meggazdagodtak a a nerből, akik a közösségnek ugye a pénztárcái, azok meg nem látják a lehetőségét annak, hogy ezek ez a csapat, ez a közösség bármikor a kvázi közösség bármikor visszatérne a hatalomba, és azt a pénzt, amit most beletesznek ebbe a buliba, azt visszakapják később kamatostul.

[00:55:07]És éppen ezért azt mondják, hogy nyilván részben felélték, részben pedig azt mondják, hogy szevasztok.

[00:55:13]Akkor ti, akik eddig a seggünket nyaltátok a pesti srácoknál meg a mandinernél, utcára kerültök és nyugodtan rinyálhattok, mert nyugodtan mondhatja a főszerkesztő a pesti srácoknak, hogy most kérem a szolidaritást.

[00:55:26]Hát ezek ezek rögnek ki legjobban téged, akik eddig odaadták a pénzt arra azt a pénzt, ami egyébként közpénzből áll áttranszformálva az újságotok működ működéséért.

[00:55:34]hogyha erre így gyorsan mondhatok valamit, szóval, hogy azért azért borzasztó nehéz ezekkel az emberekkel szolidaritást vállalni, mert pontosan ők voltak azok, akik a leghangosabban röhögtek akkor, amikor bezártak szerkesztőségeket, amikor elfoglaltak újságokat, amikor a munkájukból kikerült újság nélkül maradt újságírók az olvasóknak a támogatását kérték ahhoz, hogy egyébként folytatossák a a működéseket.

[00:56:03]Igen.

[00:56:03]Tarhálásnak nevezték.

[00:56:06]Tehát most itt lényegében az a helyzet, hogy az a hatalom, amelynek ez a sajtó a szolgálatára szegődött, az most megszűnt.

[00:56:15]De ugye az van, mert én még azt se állítom egyébként, hogy nem legitim, sőt, hogy egy kezdő befektetést egyébként valamelyik nagy cég, vállalkozó azt mondja, hogy neki fontos valamelyik médiatermék és befektet ebbe, hogy hosszú időt legyen.

[00:56:27]De a szövegek nem arról szólnak, hogy fektessen be, hanem donorszerűen, tehát hogy finanszíroz.

[00:56:33]Nem tudom.

[00:56:33]Tehát ugyanaz, amit korábban csinált.

[00:56:35]Igen.

[00:56:35]Tehát nem az az, mintha a képzelet is hiányozna, hogy igen, kell egy, tehát hogy az kell egy befektetés azért, hogy kialakítsuk azt a fenntartható működést, amiben az olvasókat meg a elérjük, illetve valamilyen módon akár támogatás, akár előfizetés, akár 1%, nem tudom mi módon, ahogy egyébként a független intézmények élnek másfél évtizede, valamilyen módon megteremtsük ezeknek a feltételeit egyébként pályázatokkal, amiket ugye szintén korábban ők nagyon erősen bíráltak.

[00:57:03]Ezek mind létező lehetőségek, csak a képzelet is hiányzik, mert ugye ha elolvassuk a szövegeket, vagy hallgatjuk beszélőket, szinte minden mondat politikai.

[00:57:10]Tehát abban az év az az újság célja, hogy megerősödjön a közösségünk, hogy újra vitaképesek legyünk.

[00:57:17]Tehát minden egyes pillanatban a az alap gondolat, amikor szervezik a médiáról szóló beszámolóikat, az egy politikai állítás.

[00:57:26]Tehát nem az a cél, hogy olvasókat érjünk el.

[00:57:28]És ehhez olyan eszközökre van szükség.

[00:57:30]És az a baj, hogy minden esetben, amikor ilyen típusú donorokat kér valaki, ugye akkor nem lesz megint fenntartható, mert nem kényszerül rá, hogy az olvasó számot és minőséget és elérhetőséget csinálja, mert minden esetben nem az a sikerkritérium.

[00:57:45]Tehát a ha valaki ilyen típusú módon adja, annak nem az a sikerkritériuma, hogy hány darab olvasót hogyan, milyen módon, hogy milyen innovációval tudsz elérni.

[00:57:55]Nem az a sikerkritérium, hogy erősebb lett-e a Fidesz vagy gyengébb politikai cél.

[00:57:59]És most úgy néz politikai cél.

[00:58:00]néz ki, hogy a Fidesznek a sajtóját azt annyira nem jó befektetés ezek szerint ez a ez ebben a történ pillanatban finanszíroz együtt, hogy nekem van még egy olyan gondolatom, azt még zárójab megjegyzem, hogy én nem gondolom, hogy ne lenne forrás.

[00:58:09]Én erősen azt gondolom, hogy a Fidesz diszfunkcionálisnak tartja a jelenlegi médiastruktúráját és valójában a finanszírozása szerintem úgy vélik, hogy több kárt okozna, mint amennyi hasznot.

[00:58:21]Tehát ők úgy gondolják szerintem mindazok, akikről itt szók lehetnek, hogy ebbe nem éri meg beletenni.

[00:58:26]Tehát pontosan azért bontják le, hogy létrejöjjenek azok az életképes kezdeményezések, akár random módon, akár valami, akár a meglévő szerkesztőségek racionálizzák a működésüket, és majd egy ponton, ha van politikai esély, ha van politikai fordulatra lehetőség, akkor beszállnak.

[00:58:43]De van egy ilyen érzésem, hogy egy kicsit egyszerűen ú olyan mértékűvé vált, egy kicsit olyan, mint a nerésze, tehát olyan módon diszfunkcionálisan fejlődött, hogy az már szerelhetetlenné vált.

[00:58:52]Ezért szerintem van egy olyan is benne, hogy egyszerűen nem racionális a jellegi struktúrát bármilyen módon fenntartani.

[00:58:59]Más kérdés, hogy ezt sem mondták el nyilván azoknak az embereknek valóban, akik 10 évig belekényszerültek lehetetlen helyzetekbe.

[00:59:04]hogy ugyanezzel a garnitúrával garnitúrával egyébként lehet egyáltalán más nyilván nem ugyanezzel, csak egy pár ember átemelésével és amit mind a ketten mondtatok azt támasztja alá számomra a héten a legmegrázóbb 24-én akkor két nappal ezelőtt Kohán Mátyásnak volt a Mandinerán egy egy publicisztikája ami nagyjából ezt vázolta fel, amit ti is mondtok.

[00:59:27]Csak ugye, hogyha ezt ő mondja, aki benne volt és ezt csinálta, az kicsikét másképpen hangzik, mint amikor ti jellemzőként kívülről ezt elmondjátok róluk.

[00:59:34]is volt benne egy egészen megrázó bekezdés.

[00:59:39]Én egyébként a Kohármátyással viszonylag jóban vagyok, de ezt ezt dacárán annak mondom, hogy ez ez gyomorforgató volt, mert három kategóriába sorolja a a a hát a saját propaganda médiában dolgozókat.

[00:59:50]Vannak a listenek, a középkategória, akik akik szervlisek és naivak, és akkor a harmadik.

[01:00:02]És ez is rettentően ő lelepplező az egész nerre, meg az egész nersóra.

[01:00:03]És végül voltak azok is, akikre teljes joggal csapott le most az Istenostora, akik arcal a kassza felé, lelketlenül felfelé minimális gerincet sem mutatva végezték az aljamunkát.

[01:00:14]Tehát akkor volt aljamunka.

[01:00:16]Aztán belemondták a telexes mikrofonba, tehát kiugrottak valamikor, hogy utálják az egészet, és többségében úgyis a Tiszára szavaztak.

[01:00:24]Az ő gerinctelenségük, az ő gerinctelenségük, konfliktuskerülésük és üres minőségtelenségük tette a helyet, ahol dolgoztak.

[01:00:32]Utálatossá az ő munkájuk nyomtan rá mindannyiunkért a béget.

[01:00:35]Hát meg, hát tényleg.

[01:00:37]Nem, nem tudom, hogy ez milyen ez milyen?

[01:00:41]Én nem tudom, hogy ugyanarra gondolok-e, amiről a amiről a Kohán írt, de de amikor tényleg így párás szemmel elsírják a volt kormányónak a munkatársőjai, ott egyébként mennyire szörnyűséges volt, hogy politikai befolyás érvényesült a a munkájukban, és amikor a közmédiában a Magyar Pétert az ódolgozók megtapsolják, hogy akkor itt van a felmentősereg, hát akkor azért nekem is kicsit hát kinyílik akazsebem.

[01:01:10]És ak csak mé még még egy ilyen komment a hétről, ami megint elég felkavaró volt.

[01:01:15]Az a Skrapsi Fruzsin, akinél orbánistább Facebook posztol, még az internet nem hordott a hátrán.

[01:01:19]Most hátán, hátrán, hátán azt írja, hogy sajnos átvert minket a Fidesz.

[01:01:23]Azt mondták, hogy nemzeti tőkésosztályt építenek, de nem azt építettek, hanem saját vagyont gyűjtögettek, és lehet már meg is egyeztek a Tiszával.

[01:01:31]Át lettünk verve, gyerekek.

[01:01:36]Na ez már önmagában rózsaszín farok egyébként, de akkor váltsunk erre a rovatra.

[01:01:40]Meg megismerte a ne sajtó is a működését így a végér.

[01:01:46]Menjünk szerintem rózsaszínak korsorrendben.

[01:01:48]És egy 29 éves embernek adnám át a szót, aki októberben de ez 30.

[01:01:53]Ezt ezt ne ne tiltassuk.

[01:01:53]Ö hát az az az az az, hogy a hát Nagy Gergővel épségben és jó kedvben találtuk meg Pesti Lászlót.

[01:02:05]Ez ugye azért nem egyértelmű, mert februárban hetekre eltűnt, és ahogyan az a vele készült interjúban kiderül, utána még holnapokig bujkált.

[01:02:14]Lehet szerintem a Pestiről sok mindent gondolni, meg arról, amit abban az interjúban elmond, de azt szerintem elvithatatlan tőle, hogy tőle, hogy egy karakteres és egy egyedi hangja a magyar közéleti nyilvánosságnak.

[01:02:26]És ezért az, hogy egyben van, az szerintem mindenkinek egy örömhír.

[01:02:32]Hát meg a rendszerváltás ikonikusakja ugye a fekete dobozzal.

[01:02:34]azért sok vagy egy-két Orbán megveretést Batje ennyi tér örök mécses azért ő végig videózott és végigcsinált.

[01:02:42]Ajánlom egyébként mindenkinek egészen különleges újságc lett az Attila és a Gergő írása.

[01:02:46]És eredeteg egyébként a Orbán Viktor elleni 24-es per nyertességet szerettem volna részletezni.

[01:02:55]vereséghalmozásb igen.

[01:02:55]Most a Igen.

[01:02:57]A ám most a legutóbbi téma fölbuzdított, hogy mégis a legeredeti gondolatomat mondjam, merthogy a Lakner Zolinak láttam egy Facebook posztját, és ha rosszul idézem a dátumot, akkor elnézést, most közben találtam ki, hogy mégis ezt mondom, hogy a Pride miatt fölidézte, hogy 2014-ben ő coming outolt és talán meg is nyitotta a Pride-ot.

[01:03:17]De lényeg lényeg, amit mondani akarok, hogy és én tényleg elhülve nézem azt, hogy a kormányváltás óta, hát hogy mondjam, hogy szaporodtak meg a akik látták ugye a hogy valami diszfunkció bel ellenálltak, nem tudom.

[01:03:32]Szóval voltak tehát, hogy vagy akár ezek a szövegek, hogy ott voltak, de nem szólt, nem tudom.

[01:03:36]Tehát 14-ben, tehát a Zoli, és most a Zoli nyilván emblémája valakiknek, akik hasonlók voltak, 12 évvel korábban a rendszerreváltások előtt vállalta föl azt, hogy ő azzal a rendszerrel szemben van, hiszen pontosan tudta mit gondol erő a rendszer, melyek a különböző szakaszai is voltak, tehát azért a a melegekkel szembeni áspontja a Fidesznek a vége fele radikalizálódott szintén, de hát ugye be akarták tiltani a Pride-ot egy éve 11 évvel később, mintogy a Zoli ezt mondta és mondom ő most csak emléma, de hogy az szerintem Nem érdemes azokat nem elfelejteni, akik akik hát egész korábban kiálltak azért, amik amiben hisznek, és nem adták föl az elveiket.

[01:04:17]És talán emlékezni, hogy kik voltak azok, akik ezt tartósan tették, és nem foglalkoztak azzal, hogy milyen hatalommal állnak szemben, mekkora az az elnyomás, ami szembe jöhet, és milyen következményekkel járhat, és nagyon sokan vannak.

[01:04:28]Szóval, hogy ja, nem különösebben van tanúság, csak annyi, hogy azért azok a bátor emberek, akik akkor szólalnak meg, mikor tétje van.

[01:04:35]Ö egyébként ebből a ellenpéldaként a Szőlősi György elleni sportújságírós ilyen szervezkedést szoktam idézni, ami április 13-án vált világossá, hogy Szülősi Györ tarthatatlan a viselkedése, illetve a politikához fűződő viszonya is egyebek mellett.

[01:04:51]Hát ez a Hahota című magazinnak ilyen elfelejtett kabari jelenetei közé jobban illeszkedik, mints bármilyen gerincéget vagy egyenességet feltételez, mert erre volt 10x éve mindenkinek.

[01:05:02]Erre mondom ellenpéldaként, hogy a a a Zoli, illetve a hozzáhasonlók azok azok szerintem hogy mondjam, könnyebben megérthetővé teszik, hogy mit jelent az, hogyha valakinek valóban van értékrendje és az értékrendjéhez fűződő bátorsága.

[01:05:20]Nem pedig a hatalmatnak megfelelő mondatokat mondom annak reményében, hogy a hatalom majd akkor eltart a következő időszakban is.

[01:05:28]Bármit gondolok is róla.

[01:05:28]És továbbra is a nemzeti sport főszerkesztőjön ami ugy te fizeted már azért van mer állami kézben van ugy és amikor a hatalom már nem tart el akkor pedig a saját gerincedet próbálod valahogy rekonstruálni felépíteni vagy legalábbis mutogatni k kifele hogy én nem a gaz emberekkel voltam engem is becsaptak vagy csak tényleg úgy van hogy a az igazság hosszú távon mindig megérkezik tehát ez ez a probléma csak élni kell addig igen nem könnyű Élet életben kell addig maradni.

[01:06:01]A tisztító tűz kapcsán jutott eszembe az, hogy mit dsóztunk meg tisztítót üzeztünk, meg nem tudom, mandingó harcos volt, meg pesti srácok, meg azon inkább már kacaláztunk, de addig se emeltük fel a tekintetünket itt a klimatizált stúdióban a arra, ami odakint van.

[01:06:22]Mert azért az lehet, hogy az egyetben vagyunk, akik akik ezen ezen rettegnek, hogy atya úristen, mi lesz ebből.

[01:06:31]És akkor Péter az adás előtt itt még mondta, hogy a rokonságban idős emberek klíma nélküli idős otthonban 40 fokban, de hát ugye itt lehet ebből egy ez a Stelly Robinsonnak a a jövő minisztériuma című könyve, nem tudom olvastátok-e, abban van egy ilyen egy ilyen őrület, hogy elszabadul a klímakatasztrófa, és akkor mi lesz velünk.

[01:07:01]És ott éppen egy egész tartományi ember hal meg Indiában.

[01:07:04]És itt a héten volt, dobta föl nekem a Facebook, hogy talán 10 évvel ezelőtt valaki 2050-re jósolt egy olyan hőtérképet egy ilyen kamu időjárás jelentésben, ami már most megtörtént Franciaországban.

[01:07:22]Ez eddig nem túl rózsaszín színet nem ez nem rózsaszín, inkább ilyen ilyen tűz tűz vörös farok.

[01:07:31]Hát fordítsd le, olvassatok.

[01:07:31]Ez volt a Igen.

[01:07:35]Olvassatok is meg meg nem tudom, mindenki nyaljon el a klímaváltozásra egy fagylaltot.

[01:07:38]Ö meg hát ugye a főszerkesztők már itt lényegében hosszan indirekt módon indokolta azt, hogy ahhoz, hogy mi egészen más újságot tudjunk csinálni, mint a második napirendű pontunkban említett társaság.

[01:07:54]Ahhoz meg ahhoz meg kérjük, várjuk, hogy fizessenek elől, hogy mi is életben maradhassunk ezekben a tisztítótües idők nehéz időszakokban.

[01:08:04]Puszi mindenkinek.