444.hu 1:01:12

Tisztítótűz és vagyonvisszaszerzés - Magyar Péter élőben

korrupciótisza pártkormányváltásalkotmánybíróságmagyar péterközélet
Irányultság: LiberálisKötődés: Független
Tisztítótűz és vagyonvisszaszerzés - Magyar Péter élőben
tl;dr
  • A kormányzás első 44 napja „édes nehézség”: bárhova nyúlnak, a lopás minősített esete látszik, és az ügyek mélysége még a miniszterelnököt is meglepte.
  • A Fidesz-rendszer összeomlását az önbecsapás és a „se nemzeti, se nem segít” üzleti körök menekülése gyorsította fel.
  • A Tisza-frakcióban kézfeltartásos szavazás és titkos voksolás lehetősége is van, mert Magyar Péter nem akar olyan közösséget vezetni, ahol nem mernek kérdezni.
  • Sulyok Tamás elmozdítását a nemzeti egység hiánya, a közpénzes utazások és a maffiarendszerben betöltött „oszlopos tagság” indokolja.
  • A következő köztársasági elnök átmeneti időre kap megbízást, mert szeptembertől átfogó alkotmányozási folyamat indul, ami akár közvetlen elnökválasztást is hozhat.
  • Az alkotmánybíróság hitelességét a korhatár visszaállításával, a hatáskörök visszaadásával és az elnökválasztás szabadságával próbálják helyreállítani.
  • A „tisztítótűz” művelet a maffiaszerűen működő rendszer felszámolását célozza, és a Nemzeti Vagyon Visszaszerzés és Védelmi Hivatal lesz az egyik legerősebb európai korrupcióellenes szerv.
  • A miniszterelnök saját múltjából az MBH felügyelőbizottsági tagságát említette, ahol nem volt tudomása a trükkökről, a diákhitelkőzpontból pedig a Balásy-féle szerződések miatt távozott.
  • A kormány tiszteletben tartja a jogalkotási folyamatot és a társadalmi egyeztetést, még ha ez lassabb is, mert „egy diktatúra néha gyorsabb, de ezt nem kéri senki vissza”.
Részletes összefoglaló megjelenítése

Bevezetés: a miniszterelnökség első 44 napja

Magyar Péter miniszterelnök a 444.hu stúdiójában adott interjút, amelynek apropóját a parlamentben aznap bejelentett rendkívüli intézkedések, egy átfogó alaptörvény-módosító csomag és a „tisztítótűz” művelet elindítása adták. A beszélgetés elején a kormányzás első 44 napjának tapasztalatairól kérdezték.

A miniszterelnök felidézte, hogy 2024-ben Emmanuel Macron francia elnök azt mondta neki: biztos benne, hogy könnyebb lesz kormányozni, mint Orbán Viktor ellen kampányolni. Most, Brüsszelben újra találkozva Macronnal, Magyar Péter jelezte: egyelőre nem érzi a nagy könnyebbséget. Nem voltak különösebb elképzelései, de tudta, hogy rengeteg munka lesz 16 év Fidesz-kormányzás után kormányt felállítani, a megfelelő embereket megtalálni, és egy 141 fős frakcióban olyanokkal együtt dolgozni, akik – hozzá hasonlóan – még nem voltak országgyűlési képviselők.

„Tudtam, hogy nagyon nehéz helyzetben van a gazdaság, a költségvetés és a társadalom, de az ügyek hordereje, sűrűsége, mélysége még engem is meglepett.” – Magyar Péter *

Az ügyek mélységét illusztrálva elmondta: bárhova nyúlnak, a lopás minősített esete látszik. A parlamenti beszédében igyekezett egy rövidebb felsorolást adni ezekből, de így is alig bírta levegővel. A kormányzást „édes nehézségnek” nevezte: a felelősség és a lehetőség is az övék, és be kell bizonyítani, hogy a politika lehet szép, igazságos, őszinte és hasznos.

A Fidesz-rendszer összeomlása és a „nemzeti tőkésosztály”

Magyar Péter szerint a 2024-es Partizán-interjúban tett kijelentése – miszerint az Orbán-rendszer sokkal gyorsabban össze tud omlani, mint azt a legtöbb ember el tudná képzelni – bejött. A korábbi hatalmi gépezet maradványai „mindent csapott papot hátrahagyva elmenekültek”. Ennek két okát jelölte meg:

  1. Önbecsapás: A Fidesz vezérkara pontosan tudta, hogy ki fog kapni, sőt szerinte azt is sejtették, hogy kétharmaddal, mégis azt állították a saját szavazóiknak, hogy győzni fognak. Ez a vereség után fájdalmasabbá tette a helyzetet.
  2. A nemzeti tőkésosztály valódi természete: Azok az üzleti körök, amelyeket a Fidesz nemzeti tőkésosztályként aposztrofált, „se nemzeti, se nem segít”. Magyar Péter a francia példával illusztrálta: amikor leégett a Notre-Dame, a francia luxusmárkák egy hét alatt 600 millió eurót (240 milliárd forintot) adtak össze a helyreállításra – ez a valódi nemzeti tőkésosztály.

„Ezek az emberek, ez a tőkésosztály, ez se nemzeti, se nem segít.” – Magyar Péter *

A miniszterelnök szerint a jobboldali médiabirodalom – amelyet „full propagandagépezetnek” nevezett – kipukkadt, mint a lufi, mert nem verseny, hanem fizetett hirdetések tömkelege működtette. Ez egy szükséges tisztulás, amely nélkül a magukat jobboldalinak nevező erők nem tudnak megújulni. Hozzátette: amíg olyanok, mint Gulyás Gergely, nem tudják rávenni Orbán Viktort és az üzleti köröket a felelősségvállalásra, addig nincs kiút.

A frakció belső demokráciája és a Sulyok Tamás-ügy

A 444.hu cikke (Bábel Vilmos tollából) nyomán szóba került, hogy Magyar Péter a frakcióülésen megadta a lehetőséget a képviselőknek, hogy jelezzék ellenvetéseiket Sulyok Tamás elmozdításával kapcsolatban. A miniszterelnök megerősítette: náluk így működik a frakció, kézfeltartásos szavazással, és felajánlotta a titkos szavazás lehetőségét is. Számos más téma is vita tárgya volt, például a képviselői mandátum hosszának korlátozása, a polgármesteri fizetések befagyasztása és a megyei közgyűlési elnökök fizetésének felezése.

„Én biztos, hogy nem leszek olyan politikai közösség vezetője, ahol nincs érdemi diskurzus, vagy valahol nem mernek kérdezni.” – Magyar Péter *

Egy szovjet viccel érzékeltette a különbséget: náluk nem tűnik el senki, aki kritizál, nyugodtan bárki kérdezhet.

Ruf Bálint és Tóth Péter szerepe

A cikkben említett „tisztán menjenek a dolgok” fordulatra reflektálva Magyar Péter elmondta: Ruf Bálint a háttérmunkát végzi (szervezés, ellenőrzés, előkészítés), és kevésbé exponálja magát – amit a miniszterelnök maga is nehezményez. Tóth Péter nemzetbiztonsági főtanácsadóként ül a kormányüléseken és a frakcióüléseken is, ami megkönnyíti az információáramlást. Mindkettejüknek van egy krédója, egy határozott elképzelése arról, hogy tényleg megtörténjen a rendszerváltás.

„Aki látta Tóth Péterrel… az egyetlen olyan hosszabb interjú, amit adott. Ott azért látta, hogy Tóth Péter milyen ember. Ő egy nagy betűs ember, és szerintem ilyen szereplőkre szüksége van egy politikai közösségnek.” – Magyar Péter *

Magyar Péter hozzátette: vannak más „élő lelkiismeretek” is a Tiszában, és minél több ilyen ember van, aki szól, ha valami nem a vállalt irányba megy, annál jobb. Volt már példa arra, hogy szólni kellett valakinek.

Sulyok Tamás elmozdítása és a köztársasági elnöki intézmény jövője

A miniszterelnök részletesen kifejtette a köztársasági elnök elmozdításának okait. Sulyok Tamás két év alatt nem testesítette meg a nemzeti egységet – kivéve azt az egy dolgot, hogy a magyar társadalom döntő többsége, több tucat alkotmányjogász és az Alkotmánybíróság volt elnöke is az ő távozását akarja. Ebben létrejött a nemzeti egység.

Magyar Péter szerint Sulyok Tamás „oszlopos tagja ennek a maffiának”. Példaként említette, hogy a volt államfő 120 millió forint közpénzből utazott az Egyesült Államokba katonai géppel, diplomáciai program nélkül, több hétre. A miniszterelnök szerint Sulyok Tamás semmit nem tett abból, ami a köztársasági elnök feladata lett volna: nem állt oda az elesettek, a fenyegetett bírók, művészek, újságírók vagy a tönkretett gyerekek mellé.

„Ha ő ilyen aktív lett volna az előző két évben, vagy tized ilyen aktív, mint most ebben a két hétben… akkor nagyon jó lett volna magyar gyermekeknek, a fenyegetett művészeknek, bíróknak, civileknek.” – Magyar Péter *

A miniszterelnök négyszemközti beszélgetésükben udvariasan, néha keményen igyekezett rávenni a lemondásra. Sulyok Tamás gondolkodott is a távozáson, de utána „rászóltak, vagy megzsarolták”.

Garancíák a jövőre nézve

Magyar Péter elmondta: a kővetkező kőztársasági elnök tudni fogja, hogy átmeneti időre választják meg, mert szeptembertől elindul egy átfogó alkotmányozási folyamat. Az új alaptőrvény hatályba lépésekor a kőztársasági elnök megbízatása megszűnik, és vagy a régi, vagy teljesen új szabályok szerint (akár kőzvetlenül választva) kerülhet sor az utódlásra – akár ugyanaz a személy is lehet. A miniszterelnök elvárja, hogy a kőztársasági elnök tartson ellent, küldje el az alkotmánybíróságra a jogszabályokat, ha úgy érzi, és szólaljon meg súlyos erkölcsi kérdésekben.

A jelölésről elmondta: nem akarja egyedül eldönteni, a pártelnökség, a frakció és a politikai kőzösség is véleményt fog nyilvánítani. Nem zárta ki, hogy a Tisza kőzösségéből kerüljön ki az új elnök, és az sem zavarná, ha egy kormánytag lenne – mint Nyugat-Európában is jellemző.

Az alkotmánybíróság és a bírói vezetők ügye

A miniszterelnök elmondta: az alkotmánybíróság hitelességi problémáit nem oldja meg önmagában a 70 éves korhatár visszaállítása, de ők nem akarják „elfoglalni” az alkotmánybíróságot. Visszaadtak hatáskőrőket, visszaállították a korhatárt (amit pont a Fidesz tőrőlt el), és visszaadták a lehetőséget, hogy az alkotmánybírók maguk kőzül válasszák az elnököt.

Polt Péter legfőbb ügyész kapcsán megjegyezte: mivel már 71 éves, nem maradhat az alkotmánybíróság elnöke. Őt „annyira emblematikus alakja ennek a maffiának” nevezte.

A tisztítótűz művelet és a maffia

A miniszterelnök kifejtette: a „tisztítótűz” művelet (nem hadművelet) a Kózanosztrához (olasz maffiához) hasonlóan műkődő rendszer felszámolását celozza. A maffiatagok kőrébe azokat sorolta, akik aktívan, tevékenyen részt vettek a lopásokban, kőzpénzlenyúlásokban, állami vagyonok kiszervezésében, áron aluli eladásában, koncessziók létrehozásában.

„Nem véletlenül szenvedett tőrténelmi vereséget az Orbán kormány és az egész politikai kőzősségük, mert az embereknek elege lett az ipari méretű lopásból.” – Magyar Péter *

Példaként említette:
- Trócsányi László volt miniszter ügyvédirodájának sok száz milliós állami megbízásait
- Nagy Márton testvérének milliárdos ügyvédi megbízásait
- Lázár János tanácsadóinak „egészen érdekes teljesítésigazolásait”
- A Századvég és Fellegi Tamás cégének százmilliós sajtófigyelési szerződéseit
- A 70-30-as leosztást a parkfenntartási és kőzétkeztetési ügyekben

A felelősség határát feszegető kérdésre (Tuzson Bence vs. Gulyás Gergely) azt mondta: nem az ő feladata mindenkire meghúzni a határt, de Tuzson Bence kapcsán utalt az volt ügyvédi irodája által kapott megbízásokra.

A Nemzeti Vagyon Visszaszerzés és Védelmi Hivatal

Magyar Péter elmondta: a hivatal az európai szinten is az egyik legerősebb korrupcióellenes szerv lesz. A már meglévő hatóságok (ügyészség, NAV, rendőrség) nem elegendőek, mert nem horizontálisan gondolkodtak – nem tudta a bal kéz, mit csinál a jobb kéz. A hivatal mindent látó, átfogó, értékelő és elemző szerv lesz, amely minden információval rendelkezik (ÁSZ, KEHI, Európai Ügyészség, NAV stb.).

A hivatal az Országgyűlésnek tartozik beszámolással, a kormánytól teljesen független lesz, és a kőltségvetése is „nagyjából nyitott” lesz. A munkatársak 0-24-es rendőri védelemben részesülnek majd.

„Nagyon fontos a múlt feltárása, a lehető legtőbb vagyon visszaszerzése, a felelősség megbüntetése, de legalább ennyire fontos a jővőre nézve, hogy eszébe ne jusson senkinek… hogy elemeljen egy forint kőzpénzt is.” – Magyar Péter *

A miniszterelnök arra biztatja az alacsonyabb szintű résztvevőket (főosztályvezetők, céges jogászok), hogy ne vigyék el a balhét a főszervezők helyett, hanem műkődjenek együtt a hatóságokkal. A vádalkú intézménye ismert a magyar jogban.

A miniszterelnök saját múltja: az MBH felügyelőbizottsága és a diákhitel

Arra a kérdésre, hogy a hivatal vizsgálni fogja-e a magyar bankholding (MBH) létrejöttét, és hogy őt meghallgatják-e, Magyar Péter elmondta: egy évig volt az MBH felügyelőbizottságában, de ott ilyen ügyek fel sem merültek – havonta egyszer-kétszer üléseztek, és semmitmondó beszámolókat kellett jóváhagyni. A Bódis András cikkében részletezett trükkőkről (takarékszövetkezeti umbulda, áron aluli átvétel, strómanok) akkor nem volt tudomása.

A diákhitelkőzponttal kapcsolatban elmondta: becsületesen és nagyon kritikusan végezte a munkáját, és ezért is jött el 2022 márciusában – a Balásy-féle szerződések vállalhatatlanok voltak. A távozásához egészen Orbán Viktorig kellett üzengetnie, és nem kapott végkielégítést.

„Soha annyi ügyfelünk nem volt, soha olyan alacsony kamatok nem voltak, soha olyan alacsony műkődési kőltségei nem voltak a diákhitelkőzpontnak.” – Magyar Péter *

A kőzmédia és a Pride

A kőzmédia kapcsán elmondta: a választási programban szereplő „azonnali leállítás” nem 24 órán belül értendő. Voltak háttértárgyalások a Duna Médiaszolgáltató és az MTVA vezetésének távozásáról, de őket is „bezsarolták”. A kőzmédia hírszolgáltatásának lecsapása rővidtávú megoldás lett volna; most a parlament rővidesen elfogadja az új jogszabályi keretet, és távozik a vezetés.

A Pride-dal kapcsolatban kifejtette: a gyülekezési jog korlátozása „teljesen nonszensz” volt, és kontraproduktív a Fidesznek. A rendezvényt a rendőrség idén nem tiltotta be, tehát a résztvevők nem a tőrvényekkel szemben vonulnak. Ha szükséges, módosítanak a jogszabályon, de jelenleg erre nincsen szükség.

„Nem kell egymást folyamatosan szeretnünk, vagy elismernünk, de a másik jogát, hogy kifejezze önmagát, vagy tiltakozzon valami ellen, az szerintem a legalapvetőbb dolog.” – Magyar Péter *

A jogalkotás tempója és a demokrácia ára

Magyar Péter több ponton is hangsúlyozta: a kormány nem rendeleti úton kormányoz, mint az elődje, hanem tiszteletben tartja a jogalkotási folyamatot, a társadalmi egyeztetést és a 8+5 napos véleményezési határidőt. Ez lassabb, de ez a demokrácia és a jogállam ára.

„Lehet, hogy egy diktatúra néha gyorsabb… De ez szerintem nem jó, és ezt nem kéri senki vissza.” – Magyar Péter *

⚠️ Értelmezhetetlen vagy bizonytalan szakaszok
  • A beszélgetés végén a búcsúzásnál töredezett mondatok: „Viszont viszont leh.” – valószínűleg „Viszontlátásra” vagy hasonló elköszönés torzult változata.
  • „A okat mi folytathatjuk meg, de hát akkor meg onnan kések el.” – a kontextus alapján valószínűleg: „Az ATV-ben folytathatjuk, de akkor meg onnan kések el.” (Eger Rónai műsorára utalás.)
  • „Akközelebb vön köszönjük szép köön.” – valószínűleg: „Akkor közelebb jövök, köszönjük szépen, köszönöm.”
  • „Hát jó, csak vannak az arcok, akik a legképtelenebb dolgok, hogy most persze…” – a mondat vége értelmezhetetlen, de a kontextus alapján a közmédia vezetőinek ellenállására utal.
  • „Handó tündem tölt Handó tündő meg ott van a hát látja…” – valószínűleg Handó Tünde (alkotmánybíró) nevének torzulása, de a pontos mondatértelmezés bizonytalan.
  • „Rend Csaba” – valószínűleg Hende Csaba (volt honvédelmi miniszter) nevének torzulása.
  • „Kónelft” és „Kevftás” – a szovjet viccben szereplő nevek, amelyeket nem sikerült pontosan rekonstruálni.
  • „Grünátás” – szintén a szovjet vicc szereplője, bizonytalan.
  • „a meglem valósított ígéretekre szánt pénzek” – valószínűleg „a meg nem valósított ígéretekre szánt pénzek” torzulása.
Teljes átirat megjelenítése

[00:00:00]Köszöntjük a nézőket és köszöntjük a 444 stúdiójában Magyarország miniszterelnökét, Magyar Pétert.

[00:00:06]Fogadtam meghívásunkat.

[00:00:09]Ma a parlament rendkívüli írésén mondhatni rendkívüli intézkedéseket jelentett be.

[00:00:13]Egy átfogó alaptörvénymondosító csomagot hirdetett meg, illetve hát elindította a tisztító tűznevű műveletet, programot.

[00:00:24]Ezt majd még tisztázzuk, hogy mi is ez pontosan.

[00:00:27]Ezekről fogunk főleg beszélgetni, de először megkérdezném, hogy 44 napja van hivatalban.

[00:00:31]Így képzelte ezt a melót?

[00:00:31]Mi volt, ami eddig a legjobban meglepte?

[00:00:37]Amikor a 2024-ben itt Budapest belvárosában találkoztam Emáuel Macron francia elnökkel, akkor az 24-ben milyen alkalomból?

[00:00:44]20 éve itt volt Budapesten valamilyen nemzetközi eseményen, és akkor, mint az ellenzék vezetőjével velem is találkozott fél órát, akkor azt mondta nekem, hogy ő ismeri Orbán Viktort, és biztos benne, hogy könnyebb lesz kormányozni, mint Orbán Viktor ellen kampányolni.

[00:00:59]Néha így eszembe jut ez a mondás a francia elnöknek.

[00:01:02]Most mondtam is nekem, mikor Brüsszelbe találkoztunk, hogy egyelőre még nem érzem a nagy könnyebbséget, de nyilván minden relatív.

[00:01:10]Nem voltak különösebb elképzeléseim.

[00:01:11]tudtam, hogy rengeteg munka lesz, hogy 16 éves Fidesz kormányzás után elkezdeni felállítani egy kormányt, megtalálni a megfelelő embereket, elkezdeni együtt dolgozni 141 fős frakcióban olyan emberekkel, köztük velem is, akik még nem voltak országgyűlési képviselők, mindenki új az országgyűlésben, az nem lesz egyszerű.

[00:01:29]Ö tudtam, hogy nincs könnyű helyzetben az ország.

[00:01:31]Tudtam, hogy nagyon nehéz helyzetben van a gazdaság, a költségvetés ö és ugye által a társadalom, de az ügyek hordereje, sűrűsége, mélysége még engem is meglepett.

[00:01:43]Ugye szoktunk beszélni csontvázakákrakról, biztos fogunk is még.

[00:01:45]Egészen elképesztő, hogy bárhova nyúlunk a lopás minősített esete látszik.

[00:01:51]Ma egy rövidebb felsorolást igyekeztem ebből adni ott a képviselőknek élőköm.

[00:01:54]ami kimaradt, az véletlen volt, vagy az nem, csak így is már alig bírtam levegővel, és gondoltam, hogy ne erről szóljon az egyébként is hosszúra nyúlt beszéd, hiszen ahogyan is említette, ma azért bejelentettünk fontos intézkedést a tisztító tűz művelet keretében.

[00:02:08]Nem hadművelet, bár az is lehetne, de ez egy sima művelet.

[00:02:14]És nem akartam ezzel elvinni a showt, de szeretném, hogyha ők is éreznék azt, hogy miről van szó.

[00:02:20]Lehet, hogy még Gulyás Gergely sem hallotta így egyben ezt a pár bekezdést, de de tudnám sorolni.

[00:02:24]Úgyhogy ha ezt nézzük, akkor nyilván még ennál is nehezebb, mint mint gondoltuk, de amikor az embernek ott van a döntési lehetőség, amikor ott van a felelősség, akkor az egy más típusú nehézség, mint amikor ellenzékben van, és amikor látja, hogy szétlopják, szétrabolják a hazáját, és nem tud nagyon érdemben semmit sem tenni.

[00:02:41]Azon kívül, amit megtettünk, hogy felhívjuk az emberek figyelmét, hogy elmegyünk, meghallgatjuk őket, hogy nem csak a számokat nézzük, hanem a valóságot.

[00:02:47]Ezt meg tudtuk tenni.

[00:02:47]Ez most egy más típusú nehézség, és ilyen szempontból ez egy édes nehézség.

[00:02:52]A felelősség a milyenk, és ezt minden alkalommal ma is elmondtam a frakciónak, hogy a felelősség a mienk, a lehetőség is a mienk.

[00:02:59]És be kell bizonyítani, meg kell mutatni, hogy a politika lehet szép, igazságos, őszinte, hasznos, nem ördögtől való.

[00:03:05]Meg kell mutatni az embereknek.

[00:03:07]Ma is igyekeztem a beszédembe ezt beleszőni, hogy igenis tessék jönni.

[00:03:11]Amikor május 9-én volt az Országyűlés alakulélése, és kint voltam a Kossuttéren, akkor is azem benne volt a beszédemben, hogy hogy nem szeretnék nélkületek kormányozni.

[00:03:19]Tehát ez nem egy olyan dolog, hogy akkor most négy évre meg vagyunk válászva a képviselőnek, meg utána a kormány, és akkor csinálj, amit akarsz, csináljuk együtt.

[00:03:26]Nem azért, hogy megosszuk a felelősséget, hanem azért, mert több szem többet lát, erre kértük a Tiszaszigeteket is, hogyha valamit rosszul csinálunk, ha valami tényleg szöges ellentéte annak, amilyen irányt ígértünk, akkor szóljanak.

[00:03:38]Nem szeretnénk elrontani.

[00:03:40]Tudjuk, hogy mekkora a felelősségünk.

[00:03:42]Én magam személyesen is érzem.

[00:03:43]Ez nehéz, mert az embernek minden pillanatban ott van a felelőssége.

[00:03:46]Akkor is, ha éppen a gyerekeivel a kerdőben focizik, akkor is ránéz a telefonra.

[00:03:49]nem azért, hogy kommenteljen, hanem hogy mi történt, melyik vasút robbant le, hol állt le a klíma valamelyik kórházban, és akkor igyekszik tüzet oltani, igyekszik beavatkozni.

[00:04:00]Nyilván sokkal jobb lenne, ha nem ilyenekkel kellene foglalkozni, hanem érdelmi, közép hosszútávú döntésekkel lehetne csak foglalkozni.

[00:04:07]Alapesetben erről szólna a kormányzás.

[00:04:09]És nagyobb ellenállásra számított esetleg a [horkantás] korábbi hatalmi gépezetnek a maradványai felől?

[00:04:13]Nekem volt egy ilyen, azóta elhíresült mondásom 2024-ben a Partizán interjúban, hogy az a rendszer, az Orbán rendszer az sokkal gyorsabban össze tud omlani, mint ahogy azt a legtöbb ember el tudná képzelni és ez bejött.

[00:04:25]Azt lehet, hogy én se gondoltam, hogy ennyire gyorsan, hogy mindent csapott papot hátrahagyva elmenekülnek.

[00:04:33]Ez a kétharmad miatt lehet, vagy miért van az, amin most azt látom, hogy elég sok korábbi propagandista is meglepődött, hogy például a az úgynevezett nemzeti tőkésosztály, hogy akiket ők ugye ennek kineveltek, azok nem feltétlenül támogatják most a média fenntartását, ahol most azért nagyon nagy számú leépítések vannak.

[00:04:56]Hát ez két kérdés volt.

[00:04:56]Az első része az az, hogy magukat becsapták.

[00:04:58]Tehát szerintem az egy nagyon nagy felelőssége a Fidesz vezérkarának, Orbán Viktornak és a szűk elitnek, akik pontosan tudták, hogy mik mutatnak a számok.

[00:05:06]Ők egész biztos vagyok benne, hogy pontos adatokat kaptak sok helyről.

[00:05:10]Sokkal több közvellemi kutatásuk volt, mint nekünk.

[00:05:13]Ők pontosan tudták, hogy ki fognak kapni.

[00:05:14]Szerintem azt is sejtették, hogy kétharmaddal.

[00:05:16]És ennek ellenére állították azt a saját szavazóiknak, a saját politikai közösségüknek, hogy ők győzni fognak.

[00:05:23]Nyilván ha valaki számít egy pofóra, legyen egy sportmérkőzésen, ha valaki a Real Madrid ellen játszik, akkor számít rá, hogy esetleg ki kaphat.

[00:05:32]De ha azt hazudják neki, hogy egyébként egy NB3-as csapat ellen játszik, és hát ők sokkal jobbak, és minden mellettük szól, akkor utána jobban fáj a vereség.

[00:05:41]És szerintem ez az egyik rész, ami ami nehézzé teszi most a ennek a politikai annak a politikai közösségnek a helyzetét.

[00:05:47]A másik a nemzeti tőkésosztály.

[00:05:48]Erről is igyekeztem sokat beszélni, hogy ugye ez volt az egyik indok, mindig ez volt az egyik magyarázat arra, hogy hogy miért lopnak, vagy miért Mészáros Lőrincs cégei győznek, miért Tiborc István cégei, miért Garancsi, miért ezek Szí László, merthogy kell nemzeti tőkésosztály.

[00:06:04]És már akkor igyekeztem elmondani, elmagyarázni nem csak a saját szavazóinknak, mindenkinek, hogy nemzeti tőkésosztály, az persze az jó, hogyha van.

[00:06:12]De miről ismerszük meg a nemzeti tőkésosztály?

[00:06:14]hogyha baj van, akkor segít a hazájának, az embereknek, a településének, a közösségének.

[00:06:22]Ezek az emberek, ez a tőkésosztály, ez se nemzeti, se nem segít.

[00:06:25]Volt egy példám, amit lehet, hogy már sokan unják.

[00:06:28]A franciáknál van nemzeti tőkésosztály, mondjuk nem két hét alatt alakult ki, vagy öt év alatt lettek 1000 milliárdosok.

[00:06:34]És amikor leégett a Notredam Párizsban 2019-ben, akkor az Ifselloren, a zsivanzsi és az összes divatmárka, amit Orbán állék erőszeretettel vásárolnak, az egy hét alatt összedobott 600 millió eurót, 240 milliárd Ftot, és abból felújították a a Notredamot, sőt még maradt is utána.

[00:06:48]És azt gondolom, hogy ez nemzeti tőkésosztály, mert az állam helyett a francia emberek helyett belépett, mert úgy érezte, hogy és tudta, hogy ő mit köszönhet a francia társadalomnak, Franciaországnak.

[00:06:59]Ha ilyen nemzeti tőkésosztály lenne, vagy olyan, mint egy egykori nemesek, akik iskolákat alapítottak, szociális intézményeket, kórházakat finanszíroztak, hoztak létre, az egy más történet, de akkor sem szabadna lopni, tehát ez nem teszi a lopást meg nem történté, de akkor legalább mondhatja azt valaki, hogy de hát azért vissza is adok.

[00:07:16]Úgyhogy szerintem ez a kettőhő így együtt okozza ezt a nehézséget.

[00:07:19]És ezért az, hogy mi történik a jobboldali média birodalomban, én nem nevezem ezt médiának, ez egy ez egy full propagandagépezet volt, ami mostantól nyilván részben elveszítette a jelentőségét, részben pedig nagyon drága volt, hiszen itt nem verseny volt, itt nem nézők voltak, ott fizetett hirdetések, tömkelege volt, próbálták elérni az embereket, próbálták megvezetni őket, és ez kipukkadt, hogyha már egy klasszikust kell vagy lehet idéznem, mint a lufi.

[00:07:45]Ez valóban kipuk kipukat, és ezért ez még fájdalmasabb az őrészükre.

[00:07:49]De szerintem ez egy szükséges tisztulás.

[00:07:51]Most függetlenül a tisztítótűztől, ami ami ilyen programot, műveletet elindítottunk.

[00:07:54]Rátérünk, ez egy szükséges tisztulás.

[00:07:56]Anélkül nem fog tudni a jobb oldal a magukat jobboldalén nevező, mert én ezt nem nevezem jobboldalnak, se nem polgárinak, se nem kereszténynek, de ő magukat ennek nevezik nemzetinek.

[00:08:05]Ö, ez egy szükséges, amíg ez a tisztulási folyamat nem zajlik le, amíg nem vállalnak felelősséget, a tényleges felelősök, nem azok, akik most beültettek újdonsként 220 helyről, bár ők is megafonosak, meg ilyen olyan, tehát ők is felelősek valamennyire, amíg nem vállalják fel lefeles Gulyás Gárga egy nem fogja tudni elvinni a felelősséget.

[00:08:23]Tehát nem ő lapátolta ki, vagy tolta ki a 100 milliárdokat, vagy 1000er milliárdokat, persze ő is részese volt.

[00:08:29]Én nem fogom maj kaptam ilyen támadásokat, hogy én fel akarom menteni egget, de hogy akarom én felmenteni?

[00:08:34]Majd ő elszámol a saját lelkiismeretével.

[00:08:35]Nyilván nekünk van egyfajta, vagy volt egyfajta viszonyunk, és a mai napig is gondolom, hát úgy látom, hogy köszönünk egymásnak, és hogyha négyszemköz beszélünk, akkor tegeződünk ott a parlamentben, de hogy azért van különbség Gulyás Gergely és mondjuk Rogán Anta, meg Lázár János, meg Szírtó Péter, meg Pócs János, meg Tilki Attila meg Tuzson Bence között, amíg Gulyás Gergely vagy a többi egyébként magát becsületesnek tartó Fideszes nem tudja rávenni Orbán Viktort és a körét, meg ezeket az üzleti köröket, hogy felelősséget vállaljanak a politikai döntésekért, az ipari méretű korrupcióiért, az uniós pénzek hazahoz haza nem hozataláért, a hazánk eladósításáért, a közszolgáltatások leamortizálásáért, addig nincs kiút.

[00:09:15]De én nem vagyok politikai elemző, és nem is azért vagyunk itt, hogy a Fideszt elemezzük.

[00:09:20]De ez nagyon nehézzé és komplexé teszi a helyzetet az is, hogy volt egy miniszterelnökük, aki a főfelelős, mert aki a maffia főnök volt, meg hajós kapitány, meg edző, meg szövetségi kapitány egy személyben.

[00:09:29]Ő azt ígérte a politikai közösségének, hogy akkor is be fog ülni a parlamentbe, hogyha nem szereznek többséget.

[00:09:34]Ehhez képest első nap meghazudtolta magát és szembeköpte a saját választóit.

[00:09:38]És most a partvonalról ilyen Facebook posztokban üzenget.

[00:09:42]olyan, mint a kis srác, aki aki így hátulról dobál egy kavicsot bele a vízbe, és és próbálja húzogatni a a nem tudom, a ruháját a az előtteállónak.

[00:09:50]Ez nem fair és nem is férfias, de hát ez az ő dolguk.

[00:09:56]Ma reggel a 4:44-en megjelent egy cikk.

[00:09:58]Bábel Wilmos kollégám tolából háttérbeszélgetéseket folytatott a Tisza környékén, és a forrásai beszámoltak arról, hogy ön nius elején a Tisza frakció frakció ülésén megadta a lehetőséget a képviselőknek arra, hogy ha bármilyen ellenvetésük, ellenérvük van Slyok Tamás elmozdításával kapcsolatban, akkor jelezzék, miért érezte azt fontosnak, hogy megnyissa ezt a vitát?

[00:10:26]érzett esetleg olyan jelzéseket, hogy ezzel kapcsolatban nincs teljes összhang a frakcióban, vagy hogy zajlott pontosan ez az esemény?

[00:10:35]Na, nagyon jól értesült a kollégájuk, Vabbimos.

[00:10:39]Nem, nem ezért, mert így működik nálunk a frakció, és nem csak ebben az ügyben, azon az ominózus frakcióülésen, talán ez két hete volt.

[00:10:46]Ott egy csomó témáról beszéltünk és szavaztunk és kézfeltartásos szavazás volt.

[00:10:51]Megkérdeztem, hogy kell-e titkos szavazás, mert akár az is lehet, mert nyilván akkor felmerült, hogy másképp szavaz az ember.

[00:10:57]De nem volt ilyen igény, és nagyon sok minden vita volt, voltak hozzászólók, nem a súlyok ügyben más ügyekben.

[00:11:03]Például a képviselői mandátum hosszának korlátozásában voltak kérdések önkormányzatokkal kapcsolatban a polgármesteri fizetések befagyasztása kapcsán, a megyei közgyűlési elnökök fizetés felezések kapcsán.

[00:11:15]Több téma volt emlékeim szerint, részben olyanok is, amik szerepelnek még a 17-es alkotmánymódosításban.

[00:11:24]De nálunk így működik.

[00:11:24]Én ezt az elejétől fogva mondom, hogy azért is vagyunk mások, és a Fidesz azért jutott el oda, ahova jutott, és bocsánat, hogy megint visszatérjük hozzájuk, mert mert kiölték a párton belül a demokráciát.

[00:11:35]Alapvetően egy demokratikus kormányzáshoz kell, egy demokratikus frakció és egy demokratikus párt.

[00:11:39]És ők mindegyikből kiölték a demokráciát, és egy személyi vezetés volt, és az nem jó.

[00:11:48]A vezetőnek semmi.

[00:11:49]Mennyire mernek önnel szemben a képviselői érvelni?

[00:11:50]Ezt látjuk a parlamenti vitákban a fideszesekkel szemben, vagy hát az ellenzékkel szemben, hogy elég vehemens tud lenni.

[00:12:00]Ugyanígy működik a frakció képviselőink is.

[00:12:01]A képviselőink is úgy láttam és örömmel láttam, hogy abszolút beleállnak ezekbe a vitákba, de hogy önnel szemben vitáznak.

[00:12:08]Értem.

[00:12:08]Csak azt akarom mondani, hogy nem csak én vagyok vmes őszinte, nem tudom milyen szót kell használni.

[00:12:14]Hogy is mondjam?

[00:12:14]egyenes szerintem az a jó szó, hanem a képviselőink is.

[00:12:17]Én szerintem abszolút, tehát voltak mondom kérdések el lehet mondaná viccelődtünk, hogy valaki teljesen ellentétes álláspontot képviselt, már nem emlékszem, hogy melyik témában, mint én.

[00:12:30]És akkor mondtam, hogy emlékszik arra a viccre, amikor nem tudom Kónelft föláll a szovjet pártkongresszus 20.

[00:12:37]kongresszusán, a a 20.

[00:12:37]Szovjet pártkongresszuson, és azt mondja, hogy elkezdi kritizálni a pártot, és azt szeretné kérdezni, hogy hova tűntek a meglem valósított ígéretekre szánt pénzek, és akkor nagy felzúdulás van, és akkor vége van a pártkongresszusnak, és egy évre rá találkoznak a 21.

[00:12:51]szovjet párkongresszuson és és akkor Grünátás fölszá és csak annyit kérdez csak annyit szeretnék kérdezni, hogy hova tűnt Kevftás és mondtam, hogy itt nálunk ilyen nem lesz, tehát nyugodtan bárki kérdezhet, kritizálhat és nyilván az adott időkeretben meg tudjuk ezeket beszélni és szerintem nagyon jó, hogyha vannak észrevételek, nem csak alkotmányjogi kérdésekben, vagy politikai kérdésekben, szakmai kérdésekben, a képviselőink azért lettek megválasztva, és ezt mindig elmondtuk, hogy az adott választókörületben élők érdekét képviselik becsatornázzák.

[00:13:21]Ha például azt mondják, hogy sok Tiszasziget, és az most nem a kormányzással kapcsolatot, sok Tiszasziget elárvultan érzi magát, mert egyrészt, mert elképesztő sebességgel mennyiségben dolgoztak, és van egy ilyen vizsga utáni vagy olimpia utáni üresség érzés, hogy akkor most már nem kell minden nap menni beszélgetni, pultozni, kopogtatni, feladatot szeretnének kapni.

[00:13:47]Másrészt meg úgy érzik, hogy most egy kicsit távolabb került a pártvezetés meg a képviselők, ami tökre igaz, merthogy elképesztő mennyiségű munkát végeznek a képviselők, a kormány is éjelnappal.

[00:13:56]Mi még tegnap éjfélkor is a lakásom teraszán beszéltünk 10 emberrel beszéltük át a nemzeti vagyon visszaszerzés és védelmi hivatalra vonatkozó jogszabályokban esetlegesen módosítandó dolgokat.

[00:14:10]az alaptörvényben is még egy-két dolgot, és utána ma erről tudtam erről a végleges verzióról tájékoztatni először a kormányt reggel 8-kor, utána 10 órakor a frakciót, majd 1 órakor már elkezdődött a az országgyűlésben a a plenáris ülés.

[00:14:22]Tehát ez egy nagyon sűrű dolog, és én abszolút megértem, hogyha néhányan úgy gondolják, hogy akkor most Magyar Péter miért nincs ott, meg a párt vezetői meg a képviselők miért nincsenek ott?

[00:14:32]Ilyenek is fel szoktak merülni.

[00:14:33]És én nagyon örülök neki, hogy a kérdésre röviden válaszolva abszolút van érdemi vita, visszacsatolás kormányszintről is és képviselői szintről is.

[00:14:42]És ez szerintem csak fokozódni fog, nem a vita, hanem hanem nyilván mindenki egyre inkább beletanul ebbe, egyre inkább magabiztosabbá válik és és ez addig jó, amíg így működik.

[00:14:50]Én biztos, hogy nem leszek olyan politikai közösség vezetője, ahol nincs érdemi diskuszió, vagy valahol nem mernek kérdezni.

[00:14:59]Sőt, ha megkérdezi a kollégáimat, vagy akár a szigeteket, vagy bárhol, ahol voltam fiataloknál, amikor beszélek, utána mindig mondom, hogy legyenek kérdések.

[00:15:06]És hogyha nincsenek kérdések, de kim voltam az állandó képviseleten állománygyűlést tartani, és mondtam, hogy ne tegyék meg velem azt, hogy nincsenek kérdések, mert akkor többet nem jövök.

[00:15:13]Tehát ha nincs kritika, nincs kérdés.

[00:15:15]Én emlékszem arra, amikor utoljára voltam, akkor még én diplomataként én kérd én voltam az egyetlen, aki kérdezte Orbán Viktort.

[00:15:22]Felkérdeztem, ellent mondtam, nem is tudom már, hogy pontosan, hogy fogalmazzak, de hogy szerintem az nagyon fontos, hogy legyenek kérdések és legyen vita.

[00:15:29]Ugyanebben a cikkben írt a kollégám, Bábel Wilmos Ruf Bálint, illetve Tóth Péter szerepéről is.

[00:15:34]Többek között az, hogy például Tóth Péter is ott ült ezen a frakcióülésen.

[00:15:41]És az egyik forrása azt mondta róluk, hogy az ő párosukról, hogy ők ügyelnek arra, hogy tisztán menjenek a dolgok.

[00:15:48]Mire utalhatott ez a forrás, illetve mi a szerepe a kormányzaton belül, vagy a háttérmunkában, a döntéshozatalban Ruf Bálintnak és Tóth Péternek, mert ők ők azért a nyilvánosságban most nem szerepelnek annyit.

[00:16:03]Igen, igen.

[00:16:03]Ezt nehezményezem is a Ruf Bálintal kapcsolatban.

[00:16:06]innen is üzenem neki, hogy örülnék, hogyha de ő így vállalta el, hogy alapvetően ő a háttérmunkát végzi, a szervezési munkát négzi, az ellenőrzési munkát, az előkészítési munkát.

[00:16:16]A kormányűlésekken, ugye rengeteg mindent kell összehangolni az előterjesztéseknél, és ő kevésbé exponálja magát, amit szerintem nem csak én bánok, hanem nagyon sok egykori vétónő és politika political animal, hogy Rub Bálint kevesebbet szólal föl, úgyhogy reméljük kap majd interpellációt.

[00:16:35]Mit csinál helyette?

[00:16:35]Rengeteg mindent igyekeztem most egy pár mondatban összefoglalni nagyon érdemi munkát.

[00:16:41]Egyrészt a frakció és a kormány között, másrészt a minisztériumok között.

[00:16:43]Azért nagyon nehéz úgy föállítani minisztériumokat, hogy más a struktúra.

[00:16:48]16 év Fideszkormányzás volt, még a a helyek se voltak meg.

[00:16:51]Meg kellett alapítani a minisztériumokat.

[00:16:55]Jellemzően olyan miniszterekkel, sőt szinte csak olyan miniszerekkel és államtitkárokkal vitézi Dávidot leszámítva, akik soha nem dolgoztak ilyen magas közigazgatási funkcióba.

[00:17:05]Nagyon sokat kell Ruf Bálintnak dolgozni, és ebben nyilván Tóth Péter is segít, de Tót Péternek azért egy lehatárolt területen kell mozognia, de valóban ott ül Tót Péter a kormányüléseken is, mint nemzetbiztonsági főtanácsadó, szerintem ez egy teljesen normális.

[00:17:17]És valóban ott ül a ott ült a frakció, vagy most már ott ült, arra nem emlékszem.

[00:17:20]Ö mi alapvetően hiszünk az információl és abban, hogyha valaki ráír, akkor jobb, hogyha ott van, mert akkor nem kell elmagyarázni neki, hogy mi történt, hogy történt.

[00:17:29]És nyilván azt nem is kell tagadni, és senki nem tagadja, hogy Tóth Péternek van azért egy speciális viszonya a képviselőkkel, hiszen mindenkit személyesen ismer.

[00:17:35]Rengeteget segített a képviselőknek a megválasztáskor, rengeteg tanácsot adott, egy nagyon tapasztalt politikai játékos, úgyhogy szerintem ez tök jó, hogy ott van.

[00:17:46]És van egy ilyen smooth transition átmenet, amíg ő tényleg csak a kormányzati szerepet viszi, vagyis hát azt viszi, mert ő ott nem szól hozzá a frakcióülések, csak hogy az ő pozíciójából, ha jól értjük, akkor ő fogja felügyelni majd a szolgálatokat, mert koordinálja, hogy neki pont ezt a kampányfőnöki meg nem kampányfőnöki, hogy valaki a frakcióban ott ül és meghallgatja, hogy mik zajlanak a a Ott ülnek a miniszterek is, amikor tehetik, és nekem ez az elvárásom és kérésem, hogy azonok az miniszterek is üljenek ott, akik képviselők.

[00:18:15]Ez megkönnyíti az információlást.

[00:18:17]Nem kell elmondani kormányon, hogy a frakciónak most ilyen és ilyen javaslatai vannak.

[00:18:24]Nem kell elmondani a frakcióban.

[00:18:24]Mondok egy példát és még lehet, hogy nem mind innen érintett tudja, lehet, hogy nem fogja megtudni.

[00:18:29]Nekünk lesz egy kihelyezett kormányűlésünk péntek estétől vasárnap estét, hogy hol azt ne kérdezzem, mert még én se tudom.

[00:18:34]Valahol Budapesttől távolabb.

[00:18:38]Ahol ott lesznek a frakciónak a vezetői is.

[00:18:40]Szerintem tök normálisnak tartom, hogy ne kelljen újra elmondani, nyilván leírni se.

[00:18:45]dolgokat, és ők is tudjanak kérdezni, és ők is tisztában legyenek a jogalkotási folyam.

[00:18:49]Mi is tisztában legyünk azzal, hogy a képviselők részéről milyen kezdeményezések vannak, milyen vállalások vannak.

[00:18:54]És nyilván Tóth Péter is ott ül, ahogy a kormányülésen is ott ül, és ott is lesz, de ez szerintem semmi gond nincsen.

[00:19:00]És ez a mondat, ez a hogy ők ügyelnek arra, hogy tisztán menjenek a dolgok, ez mire vonatkozható?

[00:19:03]Hát nyilván egy csomó mindenki belelát Roof Bálintba és Toterbe olyanokat, amiket lehet, hogy bele is lehet látni, és azt nem akarom megcáfolni, hogy ők honnan jönnek, és hogy nekik nagyon fontos az, hogy hogy tényleg úgy valósuljon meg.

[00:19:15]Tehát azért ők utólag kerültek ebbe bele.

[00:19:16]Ruf Bálint már a kormányalakításor.

[00:19:21]Neki van egy krédója, neki van egy image, neki van egy világfelfogása.

[00:19:23]És ő csak így volt hajlandó Jni, de mondjuk senki nem mondott neki ellent.

[00:19:28]Én biztos, hogy nem, hogy tényleg megtörténik a rendszerváltás.

[00:19:31]Tehát arra nem akart bejönni, hogy most ő egy legyen a miniszterek között, és akkor végrehajtsa, amit amit én mondok, vagy nem tudom, valaki mond.

[00:19:39]Őnek van egyfajta elképzelése, határozott elképzelése, elvárása magával szemben.

[00:19:46]És szerintem ez Tóth Péterre is igaz.

[00:19:46]Ők nagyon jól tudnak együtt dolgozni.

[00:19:49]Szerencsére szerintem hárman is jól tudunk együtt dolgozni, de hát nem csak hárman dolgozunk együtt.

[00:19:54]Fel biztos mindig én vagyok a rossz rendőr, ők, egy kicsit a jobb rendőrök.

[00:19:58]Néha én is kérem őket, hogy most akkor ők legyenek szigorúbbak, hogy ne mindig nekem kellene az lenni.

[00:20:01]Szerintem ez egy teljesen jól működő dolog.

[00:20:03]Valószínűleg erre utaltak, hogy hogy nekik egyfajta krédójuk van.

[00:20:06]Aki látta Tóth Péterrel, azt hiszem talán a Partizánban volt egy beszélgetés a választások után, az az egyetlen olyan hosszabb interjú, amit adott.

[00:20:13]Talán ott volt.

[00:20:13]Ott azért látta, hogy Tóth Péter milyen ember.

[00:20:18]A a kampány nagyon kemény volt, és és tényleg mint egy menedzser így cak cak éjjel három-kor autózott, telefonált, mindenkit irányított, segített, de ő egy ember, ő egy nagy betűs ember, és szerintem ilyen ilyen ilyen szereplőkre szüksége van egy politikai közösségnek.

[00:20:33]Lehet azt mondani Ruf Bálintra, hogy ő az élőlelki ismerete a Tiszakormánynak.

[00:20:38]De ez azért nem mondom, mert nagyon sok élő lelkiismerete van a Tiszának, és nem akarom őket megbántani.

[00:20:43]Vannak, akik sokkal régebben ott vannak a Tisza mellett.

[00:20:46]a legelejétől fogva és ők ugyanúgy és szerintem minél több élő lelkiismeret van és minél több olyan ember van aki szól akár magas szinten, akár alacsonyabb szinten, hogy hé, nem erről volt szó.

[00:20:57]És volt már ilyen, hogy szólni kellett valakinek benne.

[00:20:59]Igen.

[00:20:59]És ahogy majd befejezem, hogy hogy én is elmondtam, hogy hogy szóljanak is, hogyha hogyha van ilyen.

[00:21:06]És és ö nem szeretném ezt azt úgy csinálni, hogy ugye, hogy honnan jöttünk, miért vállaltuk és hogy mit szeretnénk elérni.

[00:21:14]Ezt próbáltam elmondani a képviselőknek is az első beszédemmel, hogy ez ez mindig jusson eszükbe, mert a hatalom akkor is, hogyha a világ legjobb embere a felelősség megváltoztatja az embert.

[00:21:25]És és néha ezt hajlamos elfelejteni, de nem szabad elfelejteni.

[00:21:29]Tehát minden nap úgy kell felkelni, vagy lefeküdni, vagy és hogy emlékeztetjük magunkat arról, hogy milyen volt akkor, amikor két éve egy csomán el akartak menni ebből az országból.

[00:21:38]Nem csak ők, nagyon sok magyar ember.

[00:21:39]Milyen volt ott pultozni, először kiállni úgy, hogy nem ismert senkit, vagy nem tudta, hogy ez mivel jár, milyen volt a kampányt végigcsinálni, és hogyha erre az ember visszaemlékszik meg, hogy miket vállaltunk, akkor akkor nem fog elrontani.

[00:21:52]Mindig van.

[00:21:52]Tehát szerintem nagyon sok, tehát egy milyen eset volt arra kellett szólni, hogy nem erről volt szó.

[00:21:57]Ja, az, hogy most ilyen nem, de hát hogy mennyire kemény például egy nemzeti vagyon visszaszerzési és védelmi hivatal, mi fér bele az alaptörvény módosításába.

[00:22:08]Szerintem ezekről beszélgetünk, de ez nem az, hogy ők mondják, hanem mikor más mondja.

[00:22:12]Ez egy hatás, ellenhatás, tézis, antitézis és a végén jó esetben szintézis.

[00:22:20]Ezt tudom mondani konkrétumok nélkül.

[00:22:22]Jó, akkor térjünk át, de 44 napban ez is már nagyon sűrű, azt tudom mondani.

[00:22:25]Tehát szerintem ilyen sűrű kormányzás soha nem volt.

[00:22:27]Szoktak minket azzal vádolni meg gunyolni, hogy Facebook kormányzás folyik.

[00:22:31]Nem.

[00:22:31]Tehát azért, mert mi mert mi közvetlenül beszélünk az emberekhez, valóban adunk arra és fontosnak tartjuk, hogy tájékoztassuk első kézből, és az nem azt jelenti, hogy mást nem csinálunk.

[00:22:42]Hát ha valaki szokták írni, hogy valaki végignéze azt, hogy hány helyen járunk, miket csinálunk már attól elfáradt.

[00:22:48]Ilyen sűrű kormányzás, ilyen hatékony kormányzás azt figyelembe vég főleg, hogy hogy itt tapasztalatlan kormányzati tapasztalattal nem rendelkező emberekről beszélünk.

[00:22:57]Szerintem még soha nem volt.

[00:22:58]De bocsánat.

[00:22:58]Igen.

[00:22:59]Szóval akkor térjünk át a mai napra.

[00:23:02]Kezdjünk Sullyok Tamással.

[00:23:05]Na ezt ezt mondtam én is a május 9-ében szerintem, hogy kezdj rögtön Sullyag Tamás.

[00:23:09]Igen.

[00:23:11]Szóval, hogy amikor a amikor a szoritás védelmi hivatal megszüntetéséről szóló javaslatot benyújtották, bár az az ugye egyéni képviselői indítvány volt, de ott volt egy indoklás, hogy ez a hivatal miért nem látta el a feladatát, miért nem nincs rá szükség.

[00:23:25]Most olvastam ezt a az alkotmány módosító javaslatot és alaptörvény módosítás technikailag.

[00:23:34]Igen.

[00:23:35]Jó, de hogy itt nincs indoklás, sajtalás, nincs.

[00:23:38]Annyi van, hogy megszűnik a megbízatása nagyjából és és pont az nem derül ki, hogy miért miért kerül sor arra, hogy a hivatalban lévő köztasági elnöknek megszűnik a megbízatása.

[00:23:49]Annyit beszéltünk róla szerkesztőrő.

[00:23:51]Hát jó, de az más, hogy ön ön elmondja a véleményét.

[00:23:54]Sokan elmondják a véleményüket, alkotmányugászok is elmondják a véleményüket, de hogy ez nem kerül be a jogszabály szövegébe, amiről majd szavaznak a főször is az alaptörvény nem jogszabály, és akkor válaszolok, aminek az alaptörvényt nem kell indokolni.

[00:24:08]Én is most tudtam ezt meg, tehát nekem furcsa jogászként, hogy az alaptörvényre azt mondják, hogy az nem jogszabály.

[00:24:13]Ugye ezért van az, hogy nem küldheti el a köztársasági elnök az alkotmánybírósághoz felülvizsgálatra vagy csekre.

[00:24:19]Úgyhogy nincs ilyen kötelezettség.

[00:24:22]Valami rövid indokolás van benne, de ez egy teljesen egyértelmű dolog.

[00:24:26]Tehát én azt mai beszédem is elmondtam, és ezt tartom, hogy két év alatt, több mint két év alatt Syök Tamásnak nem sikerült, vagy nem is akarta megtestesíteni a nemzeti egységet, vagy létrehozni.

[00:24:35]Most egy dologban sikerült.

[00:24:36]Tehát azért ez egy teljesen példátlan dolog, hogy hogy több tucat alkotmányogász, a legtfesivőság volt elnöke, rengeteg alkotmánybíró és a magyar társadalom döntő döntő döntő elsöprő többsége azt akarja, hogy ő távozzon.

[00:24:50]Na, ebbe lett egy, és még találkozik az én elgondolásom, és ebbe lett egy nemzeti egység, úgyhogy végülis ezért hálásak lehetünk neki, hogyha kicsit későn is, de megvalósítsította a nemzeti egységet.

[00:24:59]Ez teljesen egyértelmű volt, hogy Csök Tamás oszlopos tagja ennek a maffiának, ha már a tisztító tűzműveletről beszélünk.

[00:25:04]És az is eldöntött dolog volt, hogy egyszerre fogjuk ezt az alaptörvény módosítást benyújtani, ami Súlyok Tamásról, az alkotmánybíróságról, a kuri elnökéről, az Országos bírói hivatal elnökéről és még a képviselői mandátum korlátozásról beszél, és a nemzeti vagyonvédelmi és visszaszerés és védelmi hivat egyszerre terjesztjük be.

[00:25:23]Ez összefügg a maffiának, és ezért is hoztam több szempontból, több szempont miatt hoztam a Kozanosztrát, az olasz maffiát.

[00:25:30]Ugyanúgy voltak bírói, politikusai, végrehajtóhatalomban, szürke eminenciálisai konciliére emlékezhetünk rá.

[00:25:37]És voltak brutális bérgyilkosai, voltak a pénzek ellopói, eltüntetői, voltak luka bráziai, sok mindenki volt és a magyar maffiának is ugyanígy vannak.

[00:25:50]Ugyanúgy hozzátartojuk.

[00:25:51]egyilékos azért talán nem, de majd kiderül, de reméljük, hogy az nincsen.

[00:25:55]De ugye az felmerült a sajtótájékoztaton, hogy mi a rosszabb vérgyékos, vagy több millió ember élett tönkretenni, egyik se jó szerintem.

[00:26:03]Tehát mindenesetre mindenféle hasonlat megáll sajnos a a Kózanosztrával kapcsolatban, a magyar Kózanoszra és az olasz Kózanoszra között.

[00:26:09]Ugye hát sok mindent másoltak Orbánék, mondjuk ezt pont nem kellett volna, és általában rosszabb a másolat, mint az eredeti.

[00:26:15]De visszatérve a lényegre, bábok nélkül, és legyen az köztársasági elnök, kúria elnöke, OBA elnöke, sok sok mindent alkotmánybírósági elnöke, nem lehetett volna fenntartani ezt a rendszert.

[00:26:29]Tehát hogyha működött volna a fékek és ellensúlyok rendszere, amire ezt kitalálták, nem azért találták ki a köztársaság elnöki hivatalt, hogy SőKok Tamás elmenjen 120 millió Ft közpénzért az Amerikai Egyesült Államokban katonai géppel mindenféle diplomáciai program nélkül több hétre, és ott Jesszeljen a magyar adófizetők pénzén.

[00:26:49]Ezt most csak egy példa mondhatnám.

[00:26:49]Az olimpiát sok mindent.

[00:26:51]azért van a köztársaság elnöki hivatal, és azért is döntöttünk amellett, és azért is fogunk amellett dönteni, amit javasoltunk, mert tiszteljük a köztársasági elnöki hivatalt.

[00:27:01]Nekem személyesen is az a véleményem, miniszterelnökként is az a véleményem, és szerintem a magyar emberek jelentős többségének az a véleménye, hogy szükség van egy jól működő köztársaság elnöki hivatalra, szükség van egy olyan köztársasági elnökre, aki lehet, hogy eltérően gondolkodik, mint mi.

[00:27:15]Lehet, hogy jobboldali, baloldali, más az életfelfogása, más a köztársaság szerepfelfogása, de alapvetően amikor meg kell szólalni, akkor megszólal, nem pártpolitizál, mert azt nem teheti, de súlyos erkölcsi egyéb kérdésekben megszólal, odaáll az elesettek mellé, odaáll azon bírók mellé, akit fenyeget a Kúria elnöke.

[00:27:34]Odaáll azon művészek, újságírók mellé, aki amely akiket fenyeget a kormány.

[00:27:38]Odaáll a tönkretett gyerekek mellé, nem két láda almát, víz közpénzen nekik, hanem ennél kicsit többet tesz.

[00:27:44]megszólal a súlyos erkölcsikerésekben.

[00:27:46]Itt nem egy dolgot mulasztott el Sollyok Tamás, mert mindenki hibázhat, és nem is nem is vagyunk mi arra feljogosítva, hogy mindenkinek a működését megítéljük és kritizáljuk folyamatosan.

[00:27:57]Ő semmit nem tett abból, ami a köztársasági elnöknek a feladata lett volna.

[00:28:02]És ő erre büszke volt.

[00:28:03]Amikor mi négyszemközt beszélgettünk, nagyon udvariasan igyekeztem, néha keményen, és ő is úgy válaszolt, de udvariasan beszélgettem.

[00:28:11]mondtam, hogy le eltérhet a felfogásunk, és én nem is mondhatom meg, hogy neki milyen legyen az elnöki szerepfelfogása, de azt nem fogom elfogadni se magyar állampolgárként, se miniszterelnökként, se pártelnökként, sehogy, hogy hogy ő nem állt oda a magyar emberek mellé, nem szólalt meg.

[00:28:23]Most az, hogy milyen verset ír szinte a legköszönő miniszterelnöknek és hajós kapitánynak nevezé, tehát 50-es években írtak sztálinról ilyeneket, az az ő dolga, az az ő ízlése, az ő felelőssége, de azt nem teheti meg a köztársaság elnök, amit ő nem tett, vagy megtett, hogy nem tartott semmilyen módon ellen a jogállam lebontásának a demokráciának.

[00:28:45]Nekem ezért különösen visszás és visszatetsző, amit ő most csinált.

[00:28:49]Hát ha ő ilyen aktív lett volna az előző két évben, vagy tized ilyen aktív, mint most ebben a két hétben.

[00:28:54]Nem a közösségi média oldalára gondolok.

[00:28:57]Nyilivár Rogáné kölcsön adtak neki egy-két ilyen azóta a munkanélküli propagandistát, és ilyen nagyon hangulatos meg ilyen komoly zenei videókat gyártottak neki.

[00:29:07]De de akkor bocsánat, én nem követtem annyira, de hogy de hogy de hogyha ilyen aktív lett volna és így védte volna a jogállamiságot, mint ahogy most a saját 6 és fél millió Ftos havi bruttó fizetését és a köztársaság elnöki pozícióját, akkor akkor nagyon jó lett volna magyar gyermekeknek, a fenyegetett művészeknek, bíróknak, civileknek.

[00:29:22]De sajnos ezt nem tette meg, ha most ez az alaptörvénymódosítás átmegy, a tájba lép és ahogy mondta, augusztus 20a környéken után lesz már egy új köztársasági elnöke Magyarországnak, neki milyen garanciái lesznek?

[00:29:38]Milyen garanciákat kap a következő köztasági elnök arra, hogyha most egy ilyen kéthados döntéssel el lehet távolítani a köztársasági elnököt, akkor ő hogyha pont az önkormányával, az önintézkedéseivel, az ön beszédeivel kapcsolatban fogalmaz meg esetleg kritikát beszédeimmel nem ezért hát ugye itt itt hiányolta Orbán Viktor polskázos beszédével a beszédénél a megszólalást.

[00:30:03]Erre gondoltam megnyilvánulása jön.

[00:30:04]Szóval milyen garanciákat kap a következő köztársasági elnök arra, hogy ő akár kritikus is lehet a kormányával szemben?

[00:30:13]Tehát ezt mindenki látta, hogy hogy mit nem tett, mit tett Sollyok Tamás, és hogy mit nehezményeznek a magyar emberek.

[00:30:19]Itt az nem az én véleményemről van szerintem szó.

[00:30:21]Hát ha megnézi azt, hogy a köztársasági elnökök, és tudom, hogy nem minden a népszerűség, egyet is értek ezzel, de a köztársasági elnökök voltak mindig a legnépszerűbb politikusok Magyarországon.

[00:30:31]Volt, amikor 80%-on állt Göncerpád, volt amikor 70%-on ML Ferenc vagy éppen Solyom László, de még Spit Pál is minden hibájával együtt, meg Novák Katalin, meg Áder János is a legnépszerűbb politikusok közé tartoztak.

[00:30:45]És itt van Sullyok Tamás, akit egyöntetően elutasít Magyarország és a magyar nép.

[00:30:50]De tényleg még a Fidesz szavazók egy jelentős része is.

[00:30:53]H itt nem Súlyok Tamásról van szó, hanem majd a De serintem szerintem erről van szó, mert mert itt nem az intézménnyel van a probléma, és pont bárki is lesz az utódja, nő, férfi, jogász, művész, sportot, tök mindegy, mérnök.

[00:31:07]Tudni fogja és látni fogja, ha elvállalja ezt a feladatot, hogy mi az, amit biztos, hogy nem szabad csinálni.

[00:31:13]Én magam elvárom miniszterelnökként is, hogy tartson ellent.

[00:31:16]Tartson ellent.

[00:31:18]Hogyha hogyha úgy érzi, hogy az alkotmánnyal szemben megy alaptörvénnyel az adott jogszabályjavaslat, akkor küldje el az alkotmánybíróságra.

[00:31:24]Ha úgy érzi, hogy valami erkölcsi szempontból teljesen vállalhatatlan, amit az aktuális kormánythoz szólaljon meg, szóljon, legyen véleménye.

[00:31:34]Nem dísznek tartjuk a köztársasági elnököt, nem azért tartjuk sok milliárd Ftért, hogy mintha nem is lenne.

[00:31:42]Ugye ez a garancia.

[00:31:45]Mindig tudott működni ez a rendszer.

[00:31:48]2000 1990 óta Magyarországon pedig aztán volt nagy politikai ellentét köztársasági elnökök és mondjuk adott kormányok között és most sem azért kerül lezárásra Sullyok Tamás megbizatása mert mi közöttünk politikai ellentét van a Tisza kormány és ő között nem is nagyon tudott még kialakulni mert mert rövid ideig kormányoztunk eddig hanem azért amit tett vagyis nem tett az vállalhatatlan és ilyet eddig követtek el hibát köztársaság elnök Nová Katalin egy elég nagyot és vállalta és érte a felelősséget még úgy is, hogy nehezen, de úgy is, hogy nem is csak ő volt valószínűleg a felelős érte.

[00:32:24]És Solyok Tamásnak is megvolt ez a lehetősége, hogy vállalja a felelősséget.

[00:32:30]Felajánlottam neki.

[00:32:30]Igyekeztük a a nyilvánosan is és négyszem közt is.

[00:32:35]Igyekeztük, elmagyaráztam neki, igyekeztük óvni a köztársaság elnöki intézményt, ami egy fontos intézmény, és neki is jobb lett volna.

[00:32:41]És tudom, hogy ő gondolkodott a lemondáson, a távozáson.

[00:32:45]Teljesen egyértelmű volt a beszélgetésünkből.

[00:32:47]Majd utána rászóltak, vagy megzsarolták, tök mindegy, az már nem az én dolgom.

[00:32:52]De van ami vállalhatatlan.

[00:32:54]A garancia az az, hogy eddig is működött és most is működni fog azzal, hogy a most megválasztásra kerülő köztársasági elnök tudja, hogy jó eséllyel ő egy ideglenes időre megválasztott köztársasági elnök lesz, mert hogy elindul, és szerintem ez nagyon fontos, és erről érdemes beszélni, egy átfogó alkotmányozási folyamat ami reméljük egy év alatt lezajlik, de lehet, hogy kicsit hosszabb lesz.

[00:33:13]Ez szeptembertől indul.

[00:33:13]Igen, az a terv, hogy szeptember 5-től elinduljon a konzultáció része, a az alkotmányozó testületnek az összeállítása, és utána egy tényleg átfogó egyeztetés az emberekkel, szakmával, érdekképviseletekkel mindenkivel.

[00:33:25]Tehát ő úgy lép be, hogy tudja, hogy az is van benne az alaptörvénymódosításban, hogy az új alap a ezen alaptörvény hatályának megszűnése után megszűnik a köztársaság elnök megbizatása, és vagy a régi szabályok szerint, vagy teljesen új szabályok szerint, közvetlenül vagy közvetve ugyanezen hatáskörökkel, vagy kibővített hatáskörökkel kerül megválasztásra az új köztársaság, aki egyébként lehet akár ugyanaz a köztársasági elnök is, mint akit majd most megválaszt az országgyűlés.

[00:33:50]Ha meg ha megváltozik a szabály, akkor ha el kell indulnia mondjuk egy közvetlen választáson megtehető, hogy elindul, de tudni fogja.

[00:33:57]Csak ezt akarom mondani, hogy ez egy átmeneti megoldás.

[00:34:01]A sajtótájékoztató ilyen hangsúlyozta, hogy tett egy ilyen kitételt, hogy nem feltétlenül pártatlannak, pártok fölött állónak kell lenni.

[00:34:07]Ez arra utal, hogy aki esetleg az ön fejében van, vagy a az egyik alternatíva az a Tiszapárt soraiból kerül majd ki?

[00:34:16]Hát a Tiszapártnak 27 tagja van.

[00:34:16]Nem gondolnám, hogy onnan kerül ki.

[00:34:19]A közösség szigetekből vy a Tisza Tisza közössé.

[00:34:23]Én nagyon őszintén mondom, hogy annyira sok meló van, hogy én nem nagyon gondolkodtam, most nem tudnék önnek mondani két vagy három nevet, akire azt mondanám, hogy akkor holnap után mi őt jelöljük.

[00:34:32]És nem is akarom egyedül eldönteni.

[00:34:34]Nem akarom én ezért se a felelősséget vállalni, se nem jó, hogyha én döntöm ezt el, hanem majd lesz a pártelnökségnek, a frakciónak, a a kormánynak ebbe azért nincs beleszólása igazából, de a politikai közösségünknek biztos lesz véleménye, javaslata, és lehet, hogy olyan ember lesz, akiről én még nem is hallottam és lehet, hogy ő lesz a legalmasabb.

[00:34:52]De az aki békülne, hogyha Tisza közösségéből kerül neki, vagy köthető lenne a Tisza?

[00:34:57]Engem nem zavarna most, hogy valami őszintén valami valami konkrétumot mondjak, hogyha hogyha egy kormánytag lenne, mert 40 napja kormányzunk, ön is mondta.

[00:35:06]Tehát itt nem arról van szó, és nem pártpolitikusokról van szó jellemzően, ahogy az sem zavarna, ha Tiszaszigetből jönne.

[00:35:13]Mint ahogy nem is az volt a baj, mert ez Nyugat-Európában is így van, Németországban, hogy egy politikai közösségből jönnek jellemzően, vagy Lengyelországban az elnökök, vagy a Igen.

[00:35:24]és ettől még tudnak nemzeti egységet teremteni ettől.

[00:35:26]Sőt, sőt ha jól csinálja, még inkább meg tudja teremteni a nemzeti egységet, mint egy olyan ember, aki teljesen kívülről jött.

[00:35:33]De jöhet teljesen kívülről is.

[00:35:33]Nem ettől függ, hogy valaki jó elnök lesz-e.

[00:35:35]Ahogy igyekeztem azt is elmondani a sajtóták azt mondom, ez olyan mint egy pohár.

[00:35:39]Egy nagyon sok politikai szerep olyan mint egy pohár.

[00:35:42]Attól függ, hogy mennyit töltesz bele.

[00:35:44]Lehet, hogy az a jó, hogyha idáig van.

[00:35:45]Lehet, hogy az a jó, ha tele van.

[00:35:47]Az a te feladatod, hogy az adott alkotmányos keretek között ez hogyan töltsd föl?

[00:35:51]Miniszterelnök is van sok fajta.

[00:35:53]stílusban, habitusban, becsületességben, mind tehát ez ez a te feladatod és és attól még lehet valaki nagyon jó köztársasági elnök, hogy egy párt közelébe jön, és lehet ugyanolyan jó, aki teljesen kívülrül jön, és egy művész vagy egy sportoló.

[00:36:09]Az alkotmánybíróság hitelességi problémáit az megoldja, hogy most nyugdíjazzák a 70 év fölötti alkotmánybírókat, mert a néztem a néztem a listát, hogy például Hende Csaba még ott maradhat, hiszen 66 éves Handó tündem tölt Handó tündő meg ott van a hát látja, én nem is néztem meg, hogy kik.

[00:36:27]Én enny én nem tehát nem így nézzük a dolgokat.

[00:36:30]Nem, nyilván nem oldja meg.

[00:36:30]Ehhez például a a hosszútávú átfogó jogalkotás vagy alkotmányozás adhat kereteket.

[00:36:40]Megtehettük volna azt, megvan rá az alkotmányzott többségünk, hogy felduzzasztjuk a az alkotmánybíróság létszámát 30 főre, 25-re.

[00:36:49]Ezt csinálta a Fidesz is.

[00:36:51]Ezt csinál nem mi nem csináltuk ezt.

[00:36:51]A Fidesz ezt csinálta.

[00:36:53]Nem is 2010-ben ugye ők ezt csinálták, meg egy csomó mindent ugye elvettek az alkotmérősától később, amikor bosszút akartak állni már a saját bábjukon is, bábjaikon is.

[00:37:03]És egyébként ezt a kor ezt a 70 éves korhatárt pont ők törölték el.

[00:37:07]Igen.

[00:37:07]Mi csak visszahoztunk egy csomó, visszahoztuk ezt a korhatárt, visszahoztuk, visszaadtunk egy-két hatáskört az alkotmosnak, visszaadjuk a lehetőséget, hogy ők válasszák meg maguk közül maguk közül az elnököt.

[00:37:15]Igazából visszacsináltunk dolgokat.

[00:37:17]Nem ezzel nem oldottuk meg nyilván.

[00:37:19]Én én nem akarom elfoglalni.

[00:37:21]Mi nem akarjuk elfoglalni az alkotmánybíróságot.

[00:37:24]Lelkük rajta, hogyha Rend Csaba vagy nem tudom, Handok tünt nem tudtam, hogy benne van, jó tudni, de hogy meg, hogy ilyen fiatal, de hogy szóval nem nem ez volt a cél, hanem az, hogy visszaállítsuk tulajdonképpen azokat a szabályokat, ami volt az Alkotmányúon.

[00:37:39]Az, hogy most ez egy járulékos vesztessége vagy hozzáadott érték, hogy hát viszont Polt Péter már olyan idős, hogy tavaly ünnepelte a 70.

[00:37:46]születésnapját valamelyik villájában, amit összekuporgatott legfőbb ügyészként, az már csak egy másik dolog.

[00:37:52]Nyilván Polt Péter nem maradhat az Alkotmánybíróság elnöke.

[00:37:54]Ő egy annyira emblematikus alakja ennek a maffiának mindenféle szempontból, hogy ő biztos, hogy nem maradhatott.

[00:37:59]És így alakult, hogy már 71 éves.

[00:38:00]Isten éltessen.

[00:38:04]Amikor bejelentette a tisztítótűz műveletnek hívjuk, vagy akció művelet.

[00:38:08]Tisztítótűz műveletet, akkor és ma van a DD június 22 a partaszállás.

[00:38:12]Igen.

[00:38:12]Hosszú lesz ez a művelet.

[00:38:15]Akkor maffiáról beszélt, hogy az előző rendszer üzemeltetői, működtetei maffiaként működtek, emlegetett maffia főnököt.

[00:38:25]Hol húzza meg a felelősség határát?

[00:38:28]Ki számít maffi tagnak?

[00:38:28]Mert például ott említette a viszontválaszában, hogy nem tudom, Rétvári Bence meg Gulyás Gergelyt nem tekinti annak, de Tuzson Bencét már igen.

[00:38:41]Ez hogy válik el?

[00:38:45]Akkor elnézést, de ugye kevyre mondta most is.

[00:38:48]Hát igen, hát ez nehéz ezt meghúzni és nem biztos, az én feladatom mindenkire meghúzni.

[00:38:53]Maffia, szerintem maffiatag az, aki aktívan, tevékenyen részt vett, akár megválasztott politikusként, akár oligarchént, akár valamilyen nagy állami intézményben részese volt ezeknek a lopásoknak, közpénzlenyúlásoknak, állami vagyonok kiszervezésének, áronól történő eladásának, koncessziók létrehozásának, kekvák létrehozásának.

[00:39:18]Tehát sok fajta szereplő lehet, nyilvánvalóan fontosabb, mint a maffiában is ugye van egy katonai hierarchia rend, hogy ki a Don, és akkor kik az aldok és akkor így unzob unzoport, tehát hogy ki a konziliére, annak is van egy kiemelt szerepe.

[00:39:30]Nem tudom én megállapítani.

[00:39:33]Igen, nekem van elképzelésem, de én nem én leszek a nemzeti vagyon visszaszerzési és védelmi hivatal elnöke.

[00:39:39]Szerencsére.

[00:39:41]Szerencsére, mert az egyik legnehezebb pozíció.

[00:39:43]teh, hogy ez csak büntetőjogi kategória.

[00:39:45]Vagy ezt a bélyeget, aki megkapja, mert most azért például Tuzson Bencére rájütötte, nem tudom, hogy ott milyen ügyre gondolt, de hát Gulyás Gergely is hétről hétre kijállt, és ezeket a koncessziókat, közbeszélzéseket nagy nyilvánosság elő előtt megvédte.

[00:40:02]Tehát, hogy ez most egy büntetőjogi kategória volt.

[00:40:04]Én nem fogom Gulás Gergt megvédeni, mert nem is szorul rá, meg nem is biztos, hogy jól hangzik a Fideszben, hogy megvédett téged Magyar Péter.

[00:40:09]Ugye mondtam is, hogy nem akarom a néhány még megmaradt becsületes tagját a Fidesz frakcióban megdicsérem, aztán kizárják őket így a Pócsi Jánosok meg a Rogán vagy a Rogán nem, de mondjuk Szijártó vagy éppen Lázár János ha befárad a a parlamentbe.

[00:40:22]Nyilván büntetőjogi kategória nagy része és majd az életöntés a vagyon visszaszerzés és védelmi hivatal ereményeink szerint minél gyorsabban, hogy nekem igazam volt-e Tuzson Bencéről tudnék mesélni, majd kérdezzék meg őt, hogy a a volt ügyvédi irodája milyen megbízásokat és hogyan kapott.

[00:40:38]Én nekem az is az a kategória Trócsányi Lászlónál, aki miniszterként ugyan átadta az ügyvédirodáját, de közben sok 100 millió Ftos megbízás, állami megbízásokat kapott az ügyvédirodája.

[00:40:48]Nekem az is az a kategória, amikor Nagy Márton testvére lehet, hogy milliárdos és nem csak 100 milliós ügyvédi megbízásokat kapott.

[00:40:56]Nekem az is az a kategória, hogyha Lázár János olyan tanácsadókat bíz meg, bíz meg akik egészen érdekes teljesítésigazolásokat adnak és 100 milliókat lapátolnak így ki.

[00:41:07]Nekem az is egy ilyen kategória, hogyha valaki a századvég című műtézményt megbízza a milliárdokért, vagy éppen Fellegi Tamás volt miniszter cégét sajtófigyeléssel, sok 100 millió Ft közpénzen majd ilyen Google Sheeteket nyomnak be, amik bár amit bárki le tud tölteni.

[00:41:26]Ezek nekem mind a maffiához tartoznak.

[00:41:28]alapvetően nyilván a a megválasztott, kinevezett politikai vezetők és a mögöttük lévő tolvajok és ezeknek a közös halmaza, mert hogy vannak metszetek, ezeket ezek számítanak maffiának.

[00:41:40]Ez nem bélyeg, és nem most beszéltünk erről először.

[00:41:41]Nem véletlenül szenvedett történelmi vereséget az Orbán kormány és az egész politikai közösségük, mert az embereknek elege lett az ipari méretű lopásból, és nem véletlenül állítjuk föl a Nemzeti Vagyon Visszaszerzés és Védelmi hivatalt.

[00:41:56]Nem véletlenül az, hogy mi tényleg komolyan gondoljuk az igazságtételt, a vagyonok visszaszerzését a felelősöknek a nem általunk, hanem az igazságszolgáltatása által történő meg büntetését, felelősségre vonását, mert ilyen soha nem volt a Magyar Demokrácia történetében, ami ebben a 16-20 évben volt.

[00:42:15]És ugye itt beszélünk mindig a kormányról, de beszélni kell a volt ellenzékről, vagy a korábbi kormányokról is.

[00:42:20]Ez a 7030-as leosztás, láthatja mindenki, mi történik ebben a parkfönntartási ügyben vagy közétkeztetési ügyben.

[00:42:26]És ez csak egy icipici szelete a közpénz kilapátolásának.

[00:42:30]Úgyhogy én azt gondolom, hogy ez a tisztító tűzművelet tényleg vízválasztó, nem lesz egyszerű, tényleg nem túloztam, nem is akartam túlozni, nem lesz rövid.

[00:42:38]Néha nagyon nehéz lesz, néha látni fogjuk, hogy vissza fog ütni a maffia, vagy a propagandáján keresztül, vagy fenyegetésekkel, reméljük, hogy fizikai erőszakkal nem.

[00:42:49]De ezt megelőzendő igenis fontos, hogy tudja mindenki, hogy 024-es rendőri védelemben részesülnek majd a az elnöke és az elnök helyettesei és a kell más nyomozói is ennek a ennek a maffia ellenes, ennek a korrupción ellenses hivatalnak.

[00:43:04]Nincs most néztünk nagyon sok nemzetközi példát, ilyen erős.

[00:43:09]A nevet [torokköszörülés] azt például Szlovákiából kölcsönözték.

[00:43:11]Nem, nem tudom Szlovákiában, hogy hívják.

[00:43:13]Indult Ficoék ellen.

[00:43:13]Most az is tisztító tűz volt ugyanúgy egyébk.

[00:43:17]Na ezt nem tudtam.

[00:43:17]Azt például láttam, hogy a magyar rendőrség elindított egy gyermekvédelemben egy tisztító tűzhadett.

[00:43:22]Nekem a purgatóriumból jutott eszembe, ugye az a tisztító tűz, megmondom őszintén, volt Izraelnek is valami 40-es években valami hasonló, azt láttam, én azt nem tudtam, hogy Szlovákiában is ez volt.

[00:43:31]Ha tudtam volna, lehet, hogy nem így hívják, de de nem is viccet félretével, szerintem ez fontos, hogy jól sikerüljön.

[00:43:35]És a a nemzeti vagyon visszaszerzési és védelmi hivatal, az pedig tényleg európai szinten is az egyik legerősebb ilyen korrupcionálás hivatal lesz.

[00:43:43]Nagyon fontos a múlt feltárása, a lehető legtöbb vagyon visszaszerzése, a felelősség megbüntetése, de legalább ennyire fontos a jövőre nézve, hogy eszébe ne jusson senkinek se a Fideszből, se sehol, se a Tiszából, hogy elemeljen egy forint közpénzt is.

[00:43:57]Ha ezt el tudjuk érni, akkor óriási dolgot értünk el.

[00:44:01]Ez nem lesz egyszerű, mert ez egy edukáció, ez egy példastatuálás, ez egy következetesség.

[00:44:06]Ehhez tényleg olyan vezetés kell, mert minden ezen múlik végül.

[00:44:11]Adhatunk mi bármilyen jogköröket meg törvényi garanciákat.

[00:44:13]felügyeletet, de hogyha nem azok az elhívatott nyomozók jönnek, akik tényleg úgy érzik, hogy ők már gyerekkorukban is káni felügyelők akartak lenni, akkor baj van.

[00:44:25]Tehát nekünk nagyon fontos, hogy jó jó jelöltek legyen.

[00:44:27]És erre a feladatra miért nem elegendőek a már meglévő hatóságok, ügyészség, NAV, nyom nyomozó rendőrség állománya nem bíznak esetleg ebben az állományban?

[00:44:40]Nem, az állomány nem elegendő, ugye nagyon a nagy részük szerintem onnan fog jönni.

[00:44:43]Vannak nagyon jó ügyészeink, de abszol egyébként nem épültek le az elmúlt években.

[00:44:47]Hát ezt attól függ, kit kérdez, melyik melyik rendvédelmi szervet kérdezi.

[00:44:54]Én úgy tudom, és én is azt tapasztalom, akikkel találkoztam, hogy vannak nagyon jó rendőreink, nagyon jó ügyészeink, pénzügyőreink, navosaink nagyon jó kockázatelemzőink vannak, adójogászaink vannak.

[00:45:04]azért a a válaszom az a kérdésére, mert más a struktúra, tehát nem azért nem tudtak esetleg vizsgálódni vagy érdemi eredményt elérni, mert nem volt jó nyomozó, hanem azért, mert nem horizontálisan gondolkodtak.

[00:45:16]Nem ért, nem tudta a bal kéz, hogy mit csinál a jobb kéz, nem rendelkezett információkkal a az egyik rész arról, hogy a másik három szervezet mit csinál, és ők mibe van.

[00:45:24]Kell egy horizontális mindent látó és átfogó, értékelő, elemző és utána a nyomozó szerv, ami rendelkezik mindennel, amivel rendelkezik az állami számvőszék, a kehi, az európai ügyészség, a magyar ügyészség, a NAV és még ki tudja micsoda.

[00:45:42]Minden, aki nyomoz, aki aki információkról rálát.

[00:45:46]Ez így működik.

[00:45:48]Lehet, hogy azt mondja valaki, és biztos, hogy lesznek kritikusok, azt mondják, hogy hú, ez a mindent látó állam, és hogy ez már így kicsit veszélyes.

[00:45:55]Én azt mondom, hogy eddig nem működött, és most működnie kell.

[00:45:57]Ha ez nem működik, akkor nagyon nagy baj van, mert akkor akkor akkor tényleg a személyekkel van a baj, mert most mindent meg fogunk adni.

[00:46:03]Most lesz egy javaslat, lehet, hogy mikor beszélünk, éppen kikerül a kormány.hu-ra.

[00:46:06]Ugye az alaptörvénymódosítás már kin van.

[00:46:08]A sajtótájköté már majdnem 1000 észrevétel jött, azóta még több.

[00:46:12]És biztos vagyok benne, hogy a Nemzeti Vagyon Visszaszerzés és Védelmi Hivatallal kapcsolatos jogszabálycsomagra, ami nagyon bonyolult, nagyon összetett, rengeteg jogszabályt módosít, tehát leginkább azok fogják átlátni, akik ezzel foglalkoznak, olyan civil szervezetek, akik k monitoris társai, akik már nagyon régóta korrupcionellán küzdenek, vannak nemzetközi hírű magyar korrupció kutatók, el a korrupción ellen küzdő személyek.

[00:46:37]Várjuk, hogy ők is elküldjék a javaslataikat, és hogyha vannak olyanok, amik szigorítják, gyorsabbá teszik, átláthatóbbá teszik, hatékonyabbá tehetik, be fogjuk építeni.

[00:46:47]Isten látja lelkem.

[00:46:47]Nagyon fontos, hogy ez jól sikerüljön, de egy civil ember ugyanúgy küldhet.

[00:46:50]És ezért is jó a a társadalmi egyeztetés.

[00:46:53]Tehát az nem kell félni.

[00:46:55]Sokan mondták, hogy jaj, de miért kell társadalmi egyeztetés?

[00:46:56]Hát már április 12-én volt egy nagy társadalmi egyeztetés.

[00:46:59]Igen, de akkor még nem volt lefektetve a konkrét jogszabály, hogy ki milyen hatáskört kap, hogyan fog ez felállni.

[00:47:05]Az, hogy lesz nemzeti vagyon visszaszerzés védelmi, az le volt, azt elmondtuk, vállaltuk, megcsináljuk, de az ördög a részletekben rejlik.

[00:47:10]És én azt várom, hogy legyen ez nagyon jó.

[00:47:13]Biztos, hogy nekünk is lesz még pluszba javaslatunk, mert a frakciótól is kaptunk, a minisztériumtól is kaptunk, és biztos, hogy rengeteg mindent be kell még építenünk.

[00:47:20]És én abban bízom, hogy az ellenzéknek is lesznek javaslatai.

[00:47:21]Én elmondtam nekik, hogy de ez nagyon fontos, ez szerintem tényleg vízválasztó, hogy hogyan fognak szavazni, hogyan fognak ehhez hozzáállni, mert az, hogy valaki a múltban lopott, vagy a politikai közössége felélte a nemzeti vagyont, az egy dolog, és az egy nagyon rossz dolog.

[00:47:36]De hogy erre hogyan reagál, hogy most amikor erre esély lenne, mondjuk a Fidesz frakciónak az egy-két becsületes tagja, vagy a mi hazánk, lehet félrebeszélni, lehet mellé beseszélni, lehet mindig ugyanazokrat az ideológiai kérdéseket felhozni, meg hazudozni, de a nap végén azt fogják látni a magyar emberek, hogy igennem szavaztak erre a korrupcionellen sivatalra, vagy nem részt vettek a tisztító tűzműveletben, vagy nem?

[00:47:58]Ott tartották, ott akarták-e tartani Orbán Viktor bábjait, és nem csak Sullyok Tamásról beszélünk, hanem Polt Péterről, a mi hazánkos képviselők, vagy nem?

[00:48:08]Én szerintem nem arra, nem azzal bízták meg a mi hazánkos képviselőket, hogy ott tartsák Polt Pétert, hogy ott tartsák Sullyok Tamást.

[00:48:15]Szerintem torzai szereptévedésben van, de hát ez nem tévesztésben van, de ez nem az én feladatom.

[00:48:20]És mire számít a tisztítótűz?

[00:48:20]A tisztító tűz lángjai.

[00:48:23]Elérik Orbán Viktort, Mészáros Lőrincelt, Rogán Antalt, Habony Árfádot?

[00:48:31]É én jogász vagyok és nem szeretek prejudikálni és ezt elmondtam korábban is, hogy sem pártelnökként, sem miniszterelnökként nem lehet, és nem is szabad olyanokat mondanom, hogy kit kéne börtönben látni, kit kéne, hogy elérjen.

[00:48:44]aki ebben az országban él, olvas ilyen-olyan újságot, néz híreket, az pontosan tudja, hogy erről mit gondol az emberek többsége, hogy aztán ez így lesz-e, hogy ez a hivatal el tud-e jutni, milyen vádalkúkat tud kötni, azért azt ne felejtsük el, hogy nagyon sokan benne vannak ezekben, voltak ezekbe a dolgokban, alacsonyabb szinten olyanok, akik nem a nem a saját döntésük alapján voltak benne, hanem olyan főosztályvezető volt, vagy olyan céges jogász volt, akit ezekre kényszerítettek, meg zsaroltak, tök mint egy vagy olyan képviselő, ők nem fogják elvinni a balhét szerintem se Rogán Antal helyett, se Orbán Viktor helyett, se Kubatov Gábor helyett, se Lázár helyett, se Szijártó helyett.

[00:49:22]Én biztos nem venném el a helyükbe.

[00:49:24]Úgyhogy arra biztatom őket, hogy ne vigyék el.

[00:49:25]És hát a magyar jogintéz magyar jog ismeri ilyen intézményt az ügyészségnél is, hogy vádalkú.

[00:49:31]És nyilván nem az a cél, hogy az alacsonyabb madarakat varják be hat évre, hanem mondjuk a főszervezőket, a bűnszervezet vezetőjét, a Dont és a a legfőbb vezetőket és a legtöbb legfő felelősöket kell megbüntetni.

[00:49:45]De ez tényleg az igazságszolgáltatáson múlik, nem is lehet másképp.

[00:49:48]És ezt mindig hangsúlyozom, és nagyon örülök annak, hogy végül ez a döntés született, hogy az országgyűlés fogja létrehozni ezt a hivatalt.

[00:49:55]Az országgyűlésnek tartozik beszámolással, a kormánytól teljesen független lesz.

[00:49:59]A költségvetés is nagyjából nyitott lesz, tehát tulajdonképpen minden rendelkezésre fog állni.

[00:50:05]Jogszabályi környezet, adatokhoz szól a hozzáférés, költségvetés, függetlenség, hogy jó munkát végezzenek.

[00:50:12]És én azt úgy tudom, hogy vannak jó nyomozóink, és az ő feladatuk lesz az, hogy tényleg a legjobbakat vigyék oda, jó munkakapcsolat alakítsanak ki más szervekkel, külföldről tudjanak jó jogsegélyeket képni, kapni, éljenek a b a btetőjárási törvénye által lehetőségekkel, zárolással, vagyonfoglalásokkal, időben lépjenek, ne várják meg, még kimentik a vagyonokat.

[00:50:34]De még egyszer mondom, ennek a hivatalnak, az elnökének lenni ez egy nagyon nehéz feladat.

[00:50:37]óriási társadalmi elvárás.

[00:50:40]Nagyon komplex munka, példaélküli munka Magyarországon, de a nemzetközi környezetben is eléggé példanélküli és egy veszélyes munka.

[00:50:49]Úgyhogy innen is ismeretlenül és láthatlanul is sok sikert és kitartást kívánok neki.

[00:50:54]Ha ez a hivatal esetleg majd a magyar bankolding létrejöttét vizsgálja.

[00:50:59]Nemrég a válasz online-on Bódis Andrásnak volt egy cikke arról, hogy milyen államilag felpumpált eszközökkel építették fel ezt a bankot Mészáros Lőrincék, és hogy ott lenne mit vizsgálni.

[00:51:12]Számít arra, hogy esetleg önt is meghallgatják, be idézik, mintogy ugye 24-ig a az NBA-nak a felügyelő bizottságában ott ült?

[00:51:20]Aem egy évig voltam a felügyelő bizottságban, de ott [horkantás] fel se merültek ilyen ügyek.

[00:51:23]Tehát ott egy kénzkonstrukció volt, ahol a napi ügyekről, nem dehogy a napi ügyekről ugye havonta egyszer vagy két havanta egyszerű és ezt a felügyelő bizottság, és jóvá kellett hagyni a beszámolót.

[00:51:31]Ott szóba se kerültek ilyen ügyek és megmondom őszintén pár dolgot tudtam az MBH-nak a létrejöttéről, de ez a cikk azért az eléggé megdöbbentő volt, hogy hogyan játszották ki az állami vagyont, hogyan amikor ott ült a felügyőrbizottságban, akkor ezekkel nem is voltak tisztában.

[00:51:49]Szerintem senki nem volt tisztában ilyen részletességgel az, hogy ott volt a takarékszövetkezetekkel valami umbulda, és hogy ott átvette, de azt, hogy áron alul vették át, hogy hogyan számították be ezeket a tulajdonrészeket, és hogyan az mindenhol állami többség volt, és hogyan sikerült addig barba trükköket létrehozni, hogy végül az NBH-ba meg a a három bankból fúzionált bankba meg már abszolút mészárossék lettek, meg a többiek, meg a Strómanai többségben, ez nekem nem volt meg.

[00:52:14]Azt gondoltam, hogy ott volt egy ilyen át ezért már erről voltak cikkek.

[00:52:17]ilyen cég biztos nem volt.

[00:52:19]A takarékszövetkezeteknél volt a takarékszövet, de engem nyugodtan meghallgatnak, mert még egyszer mondom, emlékeim szerint ilyen teljesen semmit mondó beszámolókat kellett jóváhagyni.

[00:52:29]Bár ott is assasszem volt, amikor nem szavaztam.

[00:52:30]Meg ugyanezt tudom mondani a diákit központra, és ugye a trosimyot felhozta, hogy hogy én tényleg jó szívvel gondolok vissza az ott elvégzett munkámra.

[00:52:40]Minden pillanatban és azt az ott katani kollégáim becsületes el tudják mondani, hogy becsületesen végeztem, sőt nagyon kritikusan végeztem.

[00:52:45]Ezért is jöttem el 2022 márciusában, mert például a balázsi féle szerződések teljesen vállalhatatlanok voltak.

[00:52:52]És amikor úgy láttam, hogy én nem tudok ezekből kifarolni, nem adnak nekem arra se lehetőséget, hogy ne költsük el például azt a nem tudom 100 millió Ftos kommunikációs keretet, hanem mondjuk csak az online médiában hirdessük a szolgáltatásainkat, ahol ahol mondjuk elérjük a fiatalokat, és ne a kiskegyedben és ne a TV2 NL3-kor az Izeura 22 és 23 részek között, akkor azt mondtam, hogy nekem ennyi elég.

[00:53:16]És ez adott dolgozó kollégáim pontosan tudják, még sokan ott dolgoznak.

[00:53:19]Azt is, hogy hogy milyen nehéz volt eljönni onnan, amit nem tudnak elképzelni az emberek, hogy nem csak bemenni nehéz, hanem eljönni is nehéz, mert én azt mondtam a 22-es választások előtt először volt feleségemnek, aztán utána asszem Gulyás Gergelynek, hogy én nekem elég.

[00:53:32]Aztán Máger Andrának, az akkori vagyonfelügyeletért felelős miniszternek, akik nem akartak elengedni, és végül egészen Orbán Viktor kellett üzengetnem, hogy én pedig el fogok jönni, ha tetszik, ha nem.

[00:53:44]Úgyhogy báljunk el inkább békében.

[00:53:45]És én nem kaptam se végkielégítést, se semmit, hanem elmentem a privát szférába.

[00:53:52]Úgyhogy én nagyon szívesen beszélek arról.

[00:53:54]É sikeres időszak volt a diákhitel.

[00:53:55]Soha annyi ügyfelünk nem volt, soha olyan alacsony kamatok nem voltak, soha olyan alacsony működési költségei nem voltak a diákhitelközpontnak.

[00:54:01]Előttem is, és utánam is duplázódott a a költségvetése, vagyis hát a működési költsége a diákhitelközpontnak.

[00:54:08]Gondolom nem véletlenül.

[00:54:11]Lassan el kell, hogy engedjük.

[00:54:11]Még két kérdés sem akarok gyorsan átvenni.

[00:54:15]Megyek az ATV-be.

[00:54:15]Igen, ott az egyenes beszédben elnézést, hogy itt hirdetem, csak szegény szén átküldj, átküldjük nekik a fennmaradt kérdéseinket szesen, de hogy még kettőt azért előnék.

[00:54:27]Közmédia a választási programjukban elég elég egyenesen beleírták, hogy a kormányalakítást követően rögtön leállítják a műsorsugárzást.

[00:54:36]Ezzel az ígérettel mi lett közben?

[00:54:38]Mi merült fel közben olyan szempont, ami miatt ez nem valósult meg.

[00:54:43]Igen.

[00:54:43]Nyilván az, hogy azonnal megszünteted, az jól hangzod, de a de mit jelent ez azonnal?

[00:54:48]Tehát az nem hiszem, hogy azt jelenti, hogy 24 órán belül, de voltak arra utaló jelek.

[00:54:54]44 nap eltelt voltak, de bocsánat, voltak arra utaló jelek, mert hogy voltak a háttérben tárgyalások, hogy a a Duna médiaszolgáltató meg a meg az, hogy hívják, MTVL is Zrt-nek a vezetéssége távozni fog.

[00:55:08]Tehát voltak erre utaló jelek, ugyanúgy, mint Solyok Tamásnál, és úgy voltunk vele, hogy addig akkor nem nyújtjuk be azt a jogszabályt, amit aztán később benyújtottunk, mert akkor távozzanak békével, Isten hírével mehetnek, és akkor jön majd egy új vezetés, és akkor lesz időnk átalakítani ezt az egész jogi struktúrát, ami egyébként egy szörnyszülött, és mindenre alkalmas csak mindenre alkalmas, csak működésre és valódi közmédiának a kialakítására.

[00:55:30]És aztán utána őket is bezsarolták, nem tudom, rávették, hogy hogy ne csinálják.

[00:55:35]Sőt, ha valaki visszaemlékszik, azonnal megszüntetésre került a hírek egy percben, ugye, ami az egyik legusztustalanabb propagandázása volt.

[00:55:42]Megszűnt a kínai orosz nyelvű adás, aztán ezeket ezek ilyen gesztusok voltak önök felé.

[00:55:47]Igen, az nem felénk, hanem hanem úgy tűnt, hogy tényleg akkor lehet egy ilyen smooth transition.

[00:55:51]Hát jó, csak vannak az arcok, akik a legképtelenebb dolgok, hogy most persze, de nem azt jelentette, hogy ez a vége a dolognak és a a közmédia hírszolgáltatásának a lecsapása sem oldotta volna meg középhosszú távon ezt a dolgot.

[00:56:03]akkor is kellett volna egy új jogszabályi keret, új vezetés, új pályázatok, az egy rövidtávú megoldás lett volna.

[00:56:09]Most már ez sinen van, tehát szerintem az posztfaktum, ahogy a jogászok mondják, meg fog oldódni, rövidesen el fogja fogadni a parlament az új jogszabályi keretet.

[00:56:19]Azzal távozni fog a közmédia vezetése, távozni fog a többi ott a médiatanácsban a többi báb, aztán utána majd lesz egy kiválasztási folyamat.

[00:56:26]Ez van.

[00:56:28]Akkor nem lesz ilyen hangyafocis időszak?

[00:56:30]Hát most így azért óvatosan bánnék így a futballvilágbajnosság környékén így a bármilyen lecsapással, mert azért ezt sokan nézik.

[00:56:36]Nyilván hogyha ezt ránk lehet olvasni és nyilván lesz egy soha olyan vállalásunk, például azt mondják, hogy azt vállaltuk, hogy felfüggesztjük a kilakoltatásokat meg a végrehajtási járásokat a a devizahiteles ügyekben.

[00:56:50]Na de annak is van egy jogalajkotási módja.

[00:56:52]Ugye sokszor kritizálták az előző kormányt joggal, hogy rendeleti kormányzás volt, hogy nem volt társadalmi egyeztetés, hogy egy nap egy éjszak alatt hoztak jogszabályokat.

[00:57:02]Mi ezt most nem csináljuk, mert ezt így nem lehet csinálni.

[00:57:03]Ennek ára van.

[00:57:03]A demokráciának és jogállamnak van ára is az, hogy van társadalmi egyeztés és van egy jogalkotás, hogy nem tudod így leállítani a a kilakoltatásokat, hanem át kell futni.

[00:57:14]A védett árat nem tudod kivezetni így, mert ők ugyan meghozták rendelettel, nekünk viszont törvényel kell.

[00:57:23]annak meg a leggyorsabb módja és 8-10 nap és még a társadalmegyeztetés.

[00:57:27]Igen.

[00:57:27]Tehát így ennek miatt lehet minket kritizálni, de ezeket meg szerintem el kell magyarázni az embereknek, hogy nem arról van szó, hogy nincs nemzeti vagyon visszaszerzés és védelmi hivatal, hanem arról, hogy jogalkotási kötelezettségünk, hogy legyen 8 plus5 napos társadalmi egyeztetés.

[00:57:39]Az uniónál is kötelezettségünk megbünteti Magyarországot az Unió, hogyha nincs.

[00:57:43]A 90%-át a beterjesztett jogszabályoknak nem bocsátja a társadalmi egyeztetésre, miatt elfogadja a parlament.

[00:57:49]Tehát ezek kötelezettségek.

[00:57:51]Sajnos lehet, hogy egy diktatúra néha gyorsabb, jobban jár.

[00:57:56]Lehet, hogy Orbán Vikten, tehát Orbán Viktor amikor felkelt és így döntött, mert Torc István szólt neki, hogy kell neki ez a szektor és másnap már megjelent a magyar közybe.

[00:58:03]De ez szerintem nem jó, és ezt nem kéri senki vissza.

[00:58:07]Most lesz a Pride.

[00:58:07]És ugye tavaly ez volt a az Orbán rendszer egyik legnagyobb diszfunkcionalitásának a legnagyobb jelképe, hogy a tiltás ellenére megtartották.

[00:58:18]Tehát ez a tiltószabály még azért mindig hatályban van.

[00:58:19]tesznek valamilyen gesztust a felvonulók felé, hogy most ne a törvényekkel szembe kelljen ezt megtartaniuk, vagy üzene valamit nekik?

[00:58:29]Hát bocsánat, de nem kell a törvényekkel szemben megtartaniuk, mert bejelentek egy rendezvényt és a rendőrség tudomásul vette.

[00:58:36]Tehát most miett legenda elindul, semmit nem tesznek a törvényekkel szemben, mert a rendőrség nem tiltotta meg a rendezvényt, mint ahogy tavaly megtiltotta, és akkor valóban a tiltás ellenére vonult több száz ember Budapest utcáin.

[00:58:50]Úgyhogy én nem látom, hogy miért kéne ezt módosítani, de elmondtam már egy korábbi sajtótájékoztatón is, hogyha ez szükséges, ha akár a rendőrség, akár a belügyminisztérium, akár civil szervezetek úgy érzik, hogy ezt ezen kell módosítani, akkor tudunk módosítani.

[00:59:04]egyébként én most volt ugye egy adók kapok a parlamentben, az abszolút parlamentben Gulyás Gergellyel és abban ő egyetértettünk, hogy ez egy teljesen nonszens volt ez a gyülekezési jognak ilyen fokú korlátozása vagy átalakítása.

[00:59:19]Ez egy nagyon jól működő mindenféle probléma ellenére 2006 ellenére ott nem a jogszabályá volt a probléma, hanem a politikával, a végrehajtótalommal, a rendőrségi túlkapásokkal meg felkészületlenséggel.

[00:59:31]Ez egy jól működő része volt a magyar politikának, jognak.

[00:59:33]És és ebbe teljesen óriási hiba volt belenyúlni.

[00:59:38]Iszonyatosan kontraproduktív is volt a Fidesznek.

[00:59:39]Ugye ma is fölhozták ezt ott a a nem létező KDMP képviselői, hogy így Pride meg úgy Pride.

[00:59:44]És amikor megkérdeztem Juhász Hajnalkárt, hogy akkor most önök betiltanák a Pride-ot, vagy nem?

[00:59:49]Mert tavaly még büszkén mondták, ő tavaly se hát és akkor még Gulyásg is mondta, hogy hm tehát a akkor beszéljünk tisztán, akkor miért nem követelik a betiltását?

[00:59:57]Meg Torocka is, akkor miért nem követelik a betiltását?

[01:00:00]Nem mintogyha ez egy normális dolog lenne egy rendezvényt betiltani azért, mert nekik nem tetszik, vagy nem az ő ízlésüknek megfelelő.

[01:00:06]És ez szerintem Európában nem csak a Pride-ot vannak megosztó dolgokba.

[01:00:10]A kitörés napi menet.

[01:00:13]Ezt tudom mondani, ugye azt meg a másik oldalról szokták kritizálni.

[01:00:15]Én azt tudom mondani, hogy amíg jogszabályt nem sértenek, amíg mondjuk tiltott önkényuralmi jelkép nincsen, vagy olyan megjelenítés nincs, ami ami káros lehet, vagy jogszabályes, addig mindenki úgy él a gyülekezés jogával adott esetben, és most nem a egyikról vagy másikról beszélek, úgy csinál magából hülyét, ahogy akar.

[01:00:33]Ez hozzátartoj a demokráciához, lehet szeretni.

[01:00:35]Ezt csinálhatja öt ember meg 500000 ember, ezért élünk jogállamban és demokráciában.

[01:00:40]Nem kell egymást folyamatosan szeretnünk, vagy vagy elismernünk, de a másik jogát, hogy kifejezze önmagát, vagy tiltakozzon valami ellen, az szerintem a legalapvetőbb dolog.

[01:00:50]Ha kell ehhez módosítani, módosítunk, de én úgy látom, hogy jelenleg erre nincsen szükség.

[01:00:56]Jó, egy órában maradtunk, még bőven tudnánk mit kérdezni, úgyhogy várjuk majd vissza.

[01:00:59]Köszönjük szép köszönjük, hogy eljö Én maradtam volna az ATV miatt, nem tudok maradni Ronai.

[01:01:03]Az okat mi folytathatjuk meg, de hát akkor meg onnan kések el.

[01:01:07]Köszönöm.

[01:01:07]Akközelebb vön köszönjük szép köön.

[01:01:09]De jó.

[01:01:09]Viszont viszont leh.