ATV Magyarország 1:00:16

Lázadnak önkormányzatok, befagyasztaná a polgármesterek fizetését a kormány – SOMOS A PÁLYÁN #32

eu-magyarország viszonykorrupcióalkotmánybíróságsulyok tamásönkormányzatközélet
Irányultság: LiberálisKötődés: Független
Lázadnak önkormányzatok, befagyasztaná a polgármesterek fizetését a kormány – SOMOS A PÁLYÁN #32
tl;dr
  • Magyar Péter szerint az EU-csúcs zárónyilatkozata magyar javaslatra finomodott, kikerült a csatlakozás gyorsítására utaló kitétel, és hangsúlyozta, kizárólag a magyar érdekeket fogja képviselni
  • A panel résztvevői szerint a magyar miniszterelnök ügyesen fordította a Fidesz kommunikációs fegyverét, és a gyors ukrán csatlakozás a háború miatt amúgy sem reális, így a változás inkább stílusbeli és stratégiai
  • Orbán Viktor brüsszeli sajtótájékoztatóján a korrupciós vádakra reagálva azt mondta, ellenzékből könnyebb hatékony választ adni; a beszélgetők szerint nem képes belátni a hibáit és a korrekcióra
  • A 2,3 milliós szavazatszám kapcsán a vendégek egy része a Fidesz közösségének lemorzsolódásáról beszélt, míg Hoffman Tamás óvatosságra intett Orbán korábbi visszatéréseire hivatkozva
  • Kecskemét visszavonta Matolcsy György díszpolgári címét; Bot Péter Ákos szerint ez is része annak, ahogy Magyarország nemzetközi megítélése és gazdasági besorolása romlott az elmúlt években
  • Sulyok Tamás köztársasági elnök alkotmánybírósági beadványát levették a napirendről, miután hét alkotmánybíró kizáratta magát; Hoffman Tamás szerint a közjogi méltóságok a Fidesz iránti politikai hűség alapján kerültek pozícióba, és jogászi körökben széles konszenzus van arról, hogy le kellene mondaniuk
  • A polgármesteri fizetések befagyasztását a panel szimbolikus jelentőségűnek ítélte, Lukácsi Katalin pozitívumnak nevezte, hogy a kormány korrigálta a korábbi, radikálisabb javaslatot, míg Bot Péter Ákos a hosszú távú önkormányzati reform szükségességét hangsúlyozta
  • A beszélgetés zárásaként Bot Péter Ákos optimizmusának adott hangot: az árfolyam, a kamatszint és a tőkepiaci érdeklődés már a választás óta pozitív fordulatot jelez, és az uniós források felszabadulása gazdasági növekedést hozhat

    „A konzervativizmusnak a lényege, az egyik legfontosabb talpköve a törvények tisztelete. Meg egyébként a polgári etosznak is egy nagyon fontos dolga az, hogy a törvények uralkodnak, és nem a személyek." – Lukácsi Katalin

Részletes összefoglaló megjelenítése

Magyar Péter első brüsszeli fellépése és az Ukrajnával kapcsolatos uniós konszenzus

A beszélgetés egyik központi témája Magyar Péter miniszterelnök első Európai Tanács-ülésén való részvétele volt. A műsorvezető felidézte, hogy egy év után először sikerült konszenzust elérni az állam- és kormányfőknek Ukrajnáról. Magyar Péter a közösségi oldalán azt írta, hogy a zárónyilatkozat magyar javaslatra sokat finomodott, és a magyar kormány kezdeményezésére kikerült a szövegből a csatlakozás gyorsítására utaló kitétel.

A miniszterelnök nyilatkozatában hangsúlyozta:

„Egyet ígérhetek, és ezt mindenkinek megígértem és vállaltam, hogy csak és kizárólag Magyarország és a magyar emberek érdekét fogom képviselni akár itt az európai tanácson, akár bilaterális megbeszéléseken. Tehát nem fogunk mindenben egyetérteni, de nem fogunk csak azért harcolni, hogy harcoljunk. Nem belpolitikai, pártpolitikai okokból fogunk itt akár egyetérteni, akár vétózni, hanem kizárólag a magyar érdek alapján." *

Hoffman Tamás nemzetközi jogász szerint Magyar Péter ügyesen fordította visszájára a Fidesz kommunikációs fegyverét, amellyel korábban a magyar érdekek képviselőjeként léptek fel Ukrajnával szemben. Megjegyezte, hogy már a Fidesz is támogatta 2022-ben Ukrajna uniós csatlakozását, és valójában nagyon kevés uniós ország szeretné, hogy Ukrajna gyorsan taggá váljon. A háborús helyzet miatt eleve nem reális a gyors csatlakozás, hiszen a béke gyakorlatilag minimális alapfeltétel.

Borgula András színházi ember rámutatott, hogy a világpolitikai események – például a Moszkva elleni hatásos támadások és Oroszország közeledése az EU-hoz – kontextusában különösen fontos, hogy Magyarország végre „nem a küllők között lévő bot".

Bot Péter Ákos közgazdász, volt jegybankelnök ismertette a Costa elnök által kiadott zárónyilatkozat kemény tartalmát: az oroszok felelősségét, a 21. szankciós csomag végrehajtását, a gyermekrablások elítélését, a kijevi barlangkomplexum bombázásának elítélését. Kiemelte az ukrán újjáépítésben rejlő hatalmas gazdasági lehetőséget, amelyből Magyarországnak nem szabad kimaradnia.

„Az orbáni három év Sonderweg különút az mennyibe kerül a magyar gazdaságnak is? Mert elintézte egy darabig azt, hogy ránk nyilván utálattal néznek. Pedig egy óriási gazdasági ügy lesz, előbb-utóbb tag lesz, utóbb mint előbb." *

Lukácsi Katalin teológus morális szempontból emelte ki, hogy bár a szolidaritás alapelv egy háborúban álló országgal szemben, a nemzeti kisebbségek problémáját nem lehet figyelmen kívül hagyni. Utalt a két ország között körvonalazódó 11 pontos megállapodásra. Hozzátette, hogy Magyar Péter tartalmi mondanivalója sokban nem különbözik Orbán Viktorétól – egyfajta „Fidesz Light" –, a különbség a stílusban és a stratégiában rejlik.

Orbán Viktor brüsszeli sajtótájékoztatója és a korrupció kérdése

A beszélgetés második nagy témája Orbán Viktor ellenzéki miniszterelnökként tartott brüsszeli sajtótájékoztatója volt. A volt miniszterelnök a korrupciós vádakra adott hatékony válaszok szükségességéről beszélt, de sajátos módon:

„Sokkal könnyebben adunk hatékony választ most, mint korábban, amikor kormányon voltunk, akkor sokkal nehezebb jól választani." *

Bot Péter Ákos szerint Orbán Viktor nem látja a bukáshoz vezető utat, és nem ismeri fel a gazdasági helyzetet. Felidézte, hogy Orbán nagy világpolitikai ívű beszédeinek megállapításai – például hogy Európa összeomlik, az oroszok nyernek – egymás után dőltek össze.

Borgula András drámaírói szempontból elemezte a helyzetet, felvetve, hogy ha egy görög drámában lennénk, a főhősnek be kellene látnia hibáit, de Orbán továbbra is azt mondja: „nincs itt semmi látnivaló". Szerinte a „szubtextus" az, hogy valójában nem is volt korrupció, és most, hogy ellenzékben vannak, a hatóságok vizsgálódhatnak, de „úgysincs, úgyhogy nem fogják".

„Még minek kell ahhoz konkrétan a 60 pusztai majorságra vonatkozó kérdés, amire azt mondta, hogy nem, nem, ez egy hatékonysági kérdés. Hogy micsoda drámai hősnek kell lenni? Mekkora bukásnak kell ahhoz történnie, hogy valaki belássa, hogy de igenis meg kell szólalni, mondani kell valamit?" *

A beszélgetőpartnerek egyetértettek abban, hogy Orbán Viktor képtelen a korrekcióra. Lukácsi Katalin párhuzamot vont Kádár Jánossal, aki Nagy Imrével kapcsolatban legalább valamiféle töredékes bocsánatkérést megfogalmazott – Orbán Viktor még erre sem képes.

A 2,3 milliós választási eredmény értékelése és a Fidesz jövője

A műsorvezető felvetette, hogy a Fidesz politikusai szerint a 2,3 milliós szavazatszám nem óriási bukás. A vendégek ezzel kapcsolatban kifejtették álláspontjukat.

Borgula András megjegyezte: ha a Gólem Színháznak 2,3 millió bérletese lenne, nem nevezné bukásnak az évadot – de a számok azt mutatják, hogy a Fidesz közössége nem marad meg, és a párt ugyanazt folytatja, ami a megszűnés határára juttathatja. Hangsúlyozta: a választási rendszer átalakítása nélkül is meglett volna a Tiszának a kétharmad az arányosabb, 2010-es rendszerben is.

Lukácsi Katalin szerint a Fidesz szavazótábora mesterségesen volt felduzzasztva a propagandának és a korrupciós félfeudális rendszernek köszönhetően. Hozzátette: a Mediaworks lapok bezárnak, a rendszer összeomlik Orbán Viktor alatt, aki identitásához kötötte a vezetői szerepet és képtelen változtatni.

Hoffman Tamás óvatosságra intett, felidézve, hogy Orbán Viktort már 1994-ben és 2006-ban is eltemették, ő mégis visszatért. Ugyanakkor elismerte, hogy a mostani helyzet más, mert a közösségi média teljesen átalakította a politikai kommunikációt. A 94-es vereség idején még nem volt általános internethasználat, 2006-ban is más volt a médiahelyzet.

„Én én szerintem azért két hónappal a választások után még senkit nem szabad eltemetni. Tehát Orbán Viktort már sokszor eltemették, és még mindig nincs a földben." *

Bot Péter Ákos a futballhasonlattal élt: Messi 38 évesen is három gólt rúgott a vb-n, tehát vissza lehet térni – de sokkal nehezebb.

Matolcsy György díszpolgári címének visszavonása Kecskeméten

A műsorvezető ismertette, hogy Kecskemét közgyűlése június 18-i döntéssel visszavonta Matolcsy György korábbi jegybankelnök díszpolgári címét, arra hivatkozva, hogy méltatlanná vált a kitüntetésre. A címet 2023 októberében kapta, 2023-ban adományozták neki.

Hoffman Tamás ironikusan „damaszkuszi úton csúcsforgalomnak" nevezte a jelenséget, hogy sokan most fedezik fel magukban az elmúlt rendszer iránti ellenszenvet. Példaként említette az MCC Press vezetőjét, aki – miután éveken át uszító könyveket adott ki – most Orbán Balázst támadta. Hasonlóképp Kecskeméten most fedezték fel, hogy Matolcsyval probléma van.

Bot Péter Ákos számára ez a történet a magyar gazdaság nemzetközi megítélésének része. Elmondta, hogy félt attól, hogy „Banán Köztársaság" híre lesz Magyarországnak, és az ország kiesett a fejlett régiós csoportból, „emerging market" lett. Az MNB körüli botrányok is részei ennek a leértékelődésnek. Megjegyezte: a díszpolgári címet kicsit elhamarkodták – „illik megvárni, amíg a díszpolgár kiöregszik, és már nem tud elkövetni semmit".

Az alkotmánybírósági beadvány és a közjogi méltóságok ügye

A műsor második felének központi témája volt Sulyok Tamás köztársasági elnök alkotmánybírósági beadványa, amelyben azt kérte: mondják ki, hogy az Országgyűlés nem módosíthatja úgy az Alaptörvényt, hogy általános szabályozás helyett egyedi helyzeteket rendezzen. Az Alkotmánybíróság elnöke azonban levette az ügyet a napirendről, miután hét alkotmánybíró kizáratta magát.

Hoffman Tamás – aki maga is aláírója volt annak a nyilatkozatnak, amely a közjogi méltóságok lemondására szólított fel – részletesen kifejtette az álláspontját. Szerinte az elmúlt 16 évben a magyar alkotmányos demokrácia a megszűnés szélére került, és ebben óriási szerepet játszottak a jelenlegi pozíciókat betöltő személyek. 2010 előtt kizárólag kiemelkedő jogászokat neveztek ki az Alkotmánybíróságba, 2010 után viszont a kinevezések alapja nem a szakmai tudás, hanem a feltétlen politikai hűség volt.

„2010 után olyan embereket neveztek ki, akik között volt olyan, aki a Fidesznek az aktív politikusa volt évtizedeken keresztül. Most is Hende Csaba bennül az Alkotmánybíróságban. Kineveztek olyan embereket, akiknek nulla tudományos munkássága volt." *

Hoffman felsorolta a visszásságokat: a volt legfőbb ügyész vezeti az Alkotmánybíróságot, a Kúriát a volt legfőbb ügyész helyettese vezeti, akinek nem volt bírói gyakorlata, Szájer József felesége is az Alkotmánybíróság tagja lett. Kiemelte, hogy a jogászságban széles körű konszenzus van arról: elfogadhatatlan, hogy ezek az emberek maradjanak a közjogi vezető tisztségekben.

A műsorvezető ismertette Hak Péter kisebbségi jogászi álláspontját is, miszerint a jogállami garanciák félretétele veszélyes precedenst teremthet, és később a Tisza embereit is így rakhatják félre, ami vég nélküli leváltási ciklushoz vezethet.

Bot Péter Ákos szerint a kérdés nem elsősorban jogi, hanem gyakorlati: a köztársasági elnök nem tudja ellátni a feladatát, nem tud elmenni egy tanévnyitóra anélkül, hogy kifütyülnék. Szerinte neki kellene belátnia ezt és lemondania. Az ügyészség és más intézmények esetében nem az intézményt kell „szétrúgni", hanem helyre kell állítani a működést, kicserélni a „kiégett drótot".

Borgula András ismét a dráma felől közelített: elképzelhető, hogy Sulyok Tamás és társai egyszerűen „alvócella" voltak, akiket odahelyeztek, hogy ne csináljanak semmit jó fizetésért, és most hirtelen felébredtek, amikor képviselniük kell a jogállamot.

Lukácsi Katalin a konzervatív értékrend felől bírálta a Fideszt:

„A konzervativizmusnak a lényege, az egyik legfontosabb talpköve a törvények tisztelete. Meg egyébként a polgári etosznak is egy nagyon fontos dolga az, hogy a törvények uralkodnak, és nem a személyek." *

Hozzátette: a Fidesz, amely nyíltan hangoztatta, hogy megszegi az uniós jogot, és ebben még tetszelgett is, alapjaiban tagadta meg a konzervatív értékeket.

A polgármesteri fizetések befagyasztása

A műsorvezető ismertette: a kormány bejelentette, hogy a 2025-ös szinten befagyasztják a polgármesterek fizetését és megvonják tőlük a havi költségtérítést. A miniszterelnök szerint korábban a Fidesz a kétszeresére, háromszorosára vagy négyszeresére emelte ezeket a béreket, és a vármegyei közgyűlés elnöke mintegy 3 millió forintot keresett.

Lukácsi Katalin pozitívan értékelte, hogy a kormány korrigálta a korábbi, sokkal radikálisabb javaslatot, ami a polgármesteri fizetések megfelezését irányozta volna elő. Ez szerinte azt jelzi, hogy a szavazók és a szövetségesek nyomást tudnak gyakorolni a kormányra. Hangsúlyozta, hogy bár népszerű a politikusok fizetésének csökkentése, a pártfinanszírozás rendezetlensége és a politikusok alulfizetése valójában a korrupció melegágya.

Bot Péter Ákos szerint a polgármesteri fizetések befagyasztása költségvetési szempontból kicsi tétel, inkább szimbolikus jelentőségű. Ugyanakkor felvetette, hogy hosszabb távon át kell gondolni: ha komoly önkormányzati rendszert akarunk, akkor a polgármestereket menedzserként kell megfizetni és hatáskörökkel ellátni.

„A következő egy-két évben szeretném látni, hogy az az állami rendszer, ami nagyon centralizálva lett és rosszul működött, az hogy megy vissza esetleg a bázisra, és akkor más típusú emberek kellenek, és akkor meg kell őket fizetni rendesen." *

Záró gondolatok Mészáros Lőrinc vagyonáról és a gazdasági kilátásokról

A műsor zárásaként a beszélgetőpartnerek Mészáros Lőrinc vagyonnövekedésére reflektáltak – arra, hogy napi 250 millió forinttal lett gazdagabb. Lukácsi Katalin szerint ez felfoghatatlan és abszurd, különösen annak fényében, ahogy az emberek a mindennapokban a számláikat tologatják.

Bot Péter Ákos optimistán nyilatkozott a magyar gazdaság jövőjéről. Szerinte a választás óta eltelt három hétben már látszanak a pozitív jelek: az árfolyam alakulása, a kamatszint változása, a tőke érdeklődése mind azt mutatják, hogy Magyarország visszakerül a normális kelet-közép-európai csoportba. Megjegyezte, hogy korábban azért voltunk „lefojtva", mert ki voltunk vonva ebből a körből.

Hoffman Tamás hozzátette: a 7-es cikkely eljárást túldimenzionálták, hiszen a szavazati jog megvonásához teljes egyetértés kellett volna, ami soha nem volt meg. A valódi kárt az uniós támogatási források felfüggesztése okozta. Most viszont remélhetőleg nagy pénzösszegek érkeznek majd az év utolsó negyedében, és ezek gazdasági növekedést generálhatnak.

⚠️ Értelmezhetetlen vagy bizonytalan szakaszok
  • „olyan támadássorozatot hajtanak végre, ami nagyon effektív abból a szempontból, hogy hogy a moszkvai lakosok látják, hogy a há háború elért idáig" – a beszélő Borgula András, a mondat második fele töredezett, a pontos értelme: a moszkvai lakosok is érzékelik, hogy a háború elérte Moszkvát.
  • „nem a küllők között lévő bot vagyunk" – a kifejezés homályos; a beszélő arra utal, hogy Magyarország végre nem akadályozza az európai együttműködést (nem „dug bott a küllők közé").
Teljes átirat megjelenítése

[00:00:19]Jó estét kívánok.

[00:00:19]Köszönjük szépen, hogy velünk tartanak.

[00:00:19]Ezen a héten egyszerre láttuk Magyar Péter brüsszeli fellépés Slyog Tamás ügyének meg megragadását az alkotmánybíróságon, Mészáras Lőrinc újabb vagyonugrását és a Fidesz közeli média megingását.

[00:00:34]Mintogyha egyszerre zajlana egy külpolitikai pozíciókeresés, egy közögi rendszerváltás és egy gazdasági médiapiaci utórengés.

[00:00:43]Elmondom, hogy ezeket a kérdéseket, hogy fogjuk megvitatni, akkor menjünk onnan.

[00:00:48]Jó, tehát a politikai korrektség jegyében kezdjük ott.

[00:00:52]Jó.

[00:00:52]Bot Péter Ákos közgazdásszal fogjuk, ha aki volt jegybankelnök és volt ipari miniszter is, aki a gazdasági folyamatok mögött mindig az intézményi minőséget és a hosszútávú versenyképességet nézik.

[00:01:06]És olyan kort képviselem, gondolom a politikai korrektség.

[00:01:09]Én én én azt mondtam a Tamásnak, hogy egy igazi rocker és egy foci imádó vendég, úgyhogy itt itt van a helye az asztalnál.

[00:01:18]Erre erre érdemes letenni a tollat, nem?

[00:01:18]Borgula András színházi ember, aki közéleti megszólalóként és a politikai nyelv szerepek és gesztusok nagyismerőjeként tudja értelmezni a hét eseményeit.

[00:01:28]Vele arról beszéljünk, hogy válik a korrupció, a médiaösszeamlás vagy az Orbán Bábo kifejezés politikai történetté.

[00:01:36]Itt van velünk Lukácsi Katalin is, aki egyébként közéleti szereplő, teológus és keresztény közéleti gondolkodó.

[00:01:47]Ő a morális, legitimitás, társadalmi igazságosság, emberi méltóság kérdéskörében tud hozzátenni, vagy bármi másban is.

[00:01:51]Csak azt gondoltam, hogy ez igazán hozzáköthető.

[00:01:56]Úgyhogy lehet, hogy profilírozott kérdésekben majd így megyünk ilyen tematikában.

[00:02:00]És itt van Hoffman Tamás, nemzetközi jogogász egyetemi oktató, aki közjogi alkotmányos és uniós jogi vitákhoz tud majd hozzátenni.

[00:02:09]reményeink szerint jogállami garanciák intézményi vezetők elmozdítása ezek a témák is lesznek.

[00:02:14]Nézzük azt, hogy hogy mit hozott Magyar Péter első brüsszeli fellépésre.

[00:02:19]Ugye olyan, mintha hazament volna.

[00:02:19]Ezt mindig hát láttatja azokkal, akik egyébként kísérik az ő fellépéseit.

[00:02:25]Nézzük, hogy mit ért el.

[00:02:32]Közös zárónyatkozatot adtak ki az állam és kormányfők Ukrajnáról az európai tanács ülését követően.

[00:02:37]Egy év után ez az első alkalom, hogy konszenzus születik.

[00:02:41]Magyar Péter szerint mindezt egy négy órás intenzív vita előzte meg a tagállamok vezetői között.

[00:02:46]A miniszterelnök közösségi oldalán azt írta, hogy a zárónyilatkozat magyar javaslatra sokat finomodott.

[00:02:50]Ukrajna uniós csatlakozási folyamata kapcsán ugyanis a magyar kormány főkezdeményezésére kikerült a szövegből a csatlakozás gyorsítására utaló kitétel.

[00:03:01]Biztos, hogy nem fogunk mindenben egyetérteni.

[00:03:03]Egyet ígérhetek, és ezt mindenkinek megígértem és vállaltam, hogy csak és kizárólag Magyarország és a magyar emberek érdekét fogom képviselni akár itt az európai tanácson, akár bilaterális megbeszéléseken.

[00:03:11]Tehát nem fogunk mindenben egyetérteni, de nem fogunk csak azért harcolni, hogy harcoljunk.

[00:03:19]Nem belpolitikai, pártpolitikai okokból fogunk itt akár egyetérteni, akár vétózni, hanem kizárólag a magyar érdek alapján.

[00:03:34]Kérdezhetném, hogy ez egy alkotmányos pcse, hiszen zelenkialakított kormány.

[00:03:40]Hm.

[00:03:40]Alkotmányos kérdés ebben a jogász jogászt kérdezzük.

[00:03:43]Hát Zelenszki pont ugyanannyira alakított kormányt, mint Putyin.

[00:03:47]Tehát igazából senki nem alakított, akit ne a magyar nép választott volna meg.

[00:03:51]És hát az igazság, hogy Magyar Péter ebben is ügyesen beszél a nyilvánosságnak, hiszen most gyakorlatilag a visszájára fordítja a Fidesznek azt a kommunikációs fegyverét, amiben ők ugye a magyar érdek képviselőjeként Ukrajnával szemben látszólag rendkívül kemények.

[00:04:09]Ö de hát az igazság az, hogy már a Fidesz 2022-ben támogatta a Ukrajna Európai Uniós csatlakozását.

[00:04:16]És hát az az igazság, hogy igazából nagyon kevés Európai Uniós ország szeretné azt, hogy Ukrajna gyorsan uniós tagállam legyen.

[00:04:26]És hát ennek vannak feltételei, aminek meg kell felelnie.

[00:04:31]Éppen mély nem gondolhatja azt, hogy hát egy háborúban álló ország fog majd csatlakozni az Európai Unióhoz.

[00:04:36]Tehát az egyébként egy ki nem mondott, de hát minimális alapfeltétel, hogy legyen béke.

[00:04:40]Ha béke lesz, akkor pedig teljesíteni kell azokat a nagyon szigorú uniós csatlakozási feltételeket, amelyeket minden egyes államnak meg kell hoznia.

[00:04:52]Tehát kellenek ugye például korrupcióval szembeni szigorú fellépése garanciák, kellenek jogállamisági feltételrendszerek, gazdasági kérdések, az uniós jog teljes harmonizációja.

[00:05:01]A valóságban nem kell azt várni, hogy Ukrajna akár egy-két, akár 5-10 éven belül az unió tagja lesz.

[00:05:07]Ez egy hosszabb folyamat, akár benne van a nyilatkozatban, hogy van gyorsított eljárás, akár nincs benne.

[00:05:15]Katalin, ugye az egy morális alapelv, hogy egy háborúban álló országot az ember csak szolidaritással közelít vagy támogat, de nyilván ezt a nemzeti vagy nemzeti kisebbségi problémát, ezt nem lehet figyelmen kívül hagyni.

[00:05:29]És ilyen szempontból van egy 11 pontos megegyezés a két ország között, vagy egy körvonalazódó megállapodás.

[00:05:33]Igen, ami meg az a sajátossága, hogy annak számos pontja már teljesült, mielőtt elvárták, kitűzték volna, de hogy a ez nagyon izgalmas kérdés egyébként Magyar Péter szerepvállalásában az unión belül, hogy ugye Orbán Viktor és a propagandája megtett mindent azért például tényleg, hogy Zelenszki bábjaként mutassa be, vagy akár Brüsszel bábjaként Magyar Pétert, de hogy alapvetően a tartalmi mondanivalója Magyar Péternek olyan sokban nem különbözik Orbán Viktorétól.

[00:06:05]Ezzel erről már sokszor beszélgetünk, akár erről az asztalnál is, hogy egy ilyen Fidesz Light, de nem rossz értelemben, hanem tehát egy ilyen 2010-es, 2006-os, 2002-es Fideszt véleményt képvisel inkább.

[00:06:12]És de hogy mégis mekkora különbség a stílusban és a stratégiában.

[00:06:19]És hát ugye ezt hallottuk annyiszor Orbán Viktortól, hogy ő igazából az, aki képviseli a magyar érdeket.

[00:06:29]Most meghallhattuk a bejátszóban, hogy Magyar Péter is elmondta, hogy a magyar érdekeket képviseli, ez ilyen szempontból áthallásos, de hogy a sokféleképpen lehet magyar érdeket képviselni.

[00:06:34]És úgy tűnik például a az ukránniában élő magyar kisebbségek tekintetében is, hogy valószínű ez a stratégia többre jut akár a ha az uniós pénzekre nézzük is, nem kell feladni az identitásunkat se, az autonómiánkat, még a szuverenitásunkat se legfeljebb csak részben azért, hogy a gazdaságunk elindulhasson.

[00:06:53]Csomószor elmondja Magyar Péter, hogy ő ő Kárpátaján, Berekszászon szerette találkozni Zelenskiel, és ő most bemutatkoztak egymásnak.

[00:07:06]Fontos a a színpad, az fontos, hogy az ember hol lép pályára természetesen.

[00:07:13]Ráadásul, hogyha egy kicsit talán hátralépünk, igen is a Real Madridba vezetlek, csak mondom.

[00:07:15]Igen, nagyon nagyon tényleg nagyon fontos.

[00:07:18]És hogyha egy picit nem a ez ez a hír sem végül is belpolitika, és hogyha egy kicsit hátünk és azt nézzük, hogy mi történik éppen Ukrajnában, és hogyan támadják Moszkvát, és hogyan hogyan hogyan történnek a dolgok párhuzamosan, akkor talán elhihetjük, hogy nem véletlen a mindaz, ami éppen most történik Ukrajnával kapcsolatban, hogy olyan támadássorozatot hajtanak végre, ami nagyon effektív abból a szempontból, hogy hogy a moszkvai lakosok látják, hogy a há háború elért idáig.

[00:07:49]És és egy kicsit még nem tudom, hogy láttátok-e a felvételt, még talán saját magukat is lövik nagyjedségükben véletlenül, és közben az országpolitikai vezetése közelít az Európai Unióhoz, szóval, hogy világpolitikai események zajlanak, és ebben végre mi nem a küllők között lévő bot vagyunk.

[00:08:06]Ez nagyon érdekes ezt látni.

[00:08:13]Az össze-Európai gazdaság helyzete szempontjából ez a kérdés ez hogy értelmezhető már az, hogy egyébként ugye van egy háborús ország, amely előbb-utóbb azért egy újjáépítési helyzet.

[00:08:23]Így van.

[00:08:23]Így van.

[00:08:23]Ez nagyon fontos a gazdasági, bár hozzáteszem a a alapvető a politikai rendezés és a béke kell ahhoz, hogy legyen újjáépítés.

[00:08:27]És én azért vitatkoznék azzal, hogy amit nem amit mondott az új magyar minisztern, amit aláírt.

[00:08:36]Én amit aláírt is ez a közlemény most elkiejzeteltem.

[00:08:41]Ugye mit mondott a a Costa Antonio Costa a a beszédében is elolvastam a szöveget, azt el kellene le kellene játszani.

[00:08:46]Van Kossut rádió, biztos van még ilyen.

[00:08:46]Még van egy időjárás jelentés zajlik rajta a híóval és hajóták találkozást.

[00:08:51]Szóval a le kéne azért a a magyar népnek játszani, hogy mit írt alá a magyar miniszter.

[00:09:00]Miben állapodott meg a 27 társnemzet.

[00:09:00]Egyébként a Kostazta mondta, hogy két és fél éve most már először végre 27-en tudunk mindent aláírni.

[00:09:05]Az, hogy Ukrajnát megilletti a béke, a tartós béke a határaknak a helyreállítása, szuverenitásának és a nemzetközelig elismert határoknak a helyreállítása.

[00:09:22]Tehát nagyon kemény dolog, hogy az oroszok felelősek, hogy a 21.

[00:09:27]szankciós csomagot, az végére kell hajtani, hogy elítélik azt, hogy gyerekeket raboltak el az oroszok, hogy elítéli azt a 27-ek beleértve, ugye Magyarország is, hogy azt a barlang komplexumot, ami a nemz a a világ örökségének a része Kievben és és bombatámadás peceska levrát, ami olyan, mint a a Notreddam a franciáknak, tehát nagyon kemény szövegben állapodtak meg, és akkor még az is benne van, van, hogy igen, ha jól emlékszem, egy hét múlva legzban az újráépítési konferencia, mert már fel kell arra készülni, hogyha lesz béke, akkor abban abból kivegye részét Európa.

[00:10:05]És akkor most jön az én kérdésem, hogy az orbáni három év zondervég különút az mennyibe kerül a magyar gazdaságnak is?

[00:10:18]Mert hát elintézte egy darabig azt, hogy ránk nyilván utálattal néznek.

[00:10:24]Pedig egy óriási gazdasági ügy előbb-utó tag tag lesz utóbb mint előbb.

[00:10:30]És ugye lehet gyorsítani, de hát érdem alapján iszöl a szöveg, ugye érdemján veszik fel ezt az új országot.

[00:10:37]40 milliós, 30-40 milliós lakos, de egy óriási gazdasági jelentősége van, mert az egész uniós gazdaságnak a súlypontja már így is jött keletre, hiszen a lengyelek, románok hát mi kevésbé, de növekszenek.

[00:10:53]Jön még ugye egy-két tagország, egészen más Európa lesz 10 év múlva, mint amit most látunk magunk, és ebből nem szabad kimaradni.

[00:11:03]És az utolsó pillanatban húzta vissza a magyar politika és a szavazók a szakadék széléről ezt, mert ha az Orbán maradt volna, akkor most nem nem erről beszélget, nem tudom, beszélgetnénk-e itt, de nem erről beszélgetnénk, hanem egészen kellemetlen száriókról.

[00:11:16]A gazdasági fejlődés szempontjából egyébként az, hogy itt nálunk négy éve nem volt ugye érdemi növekedés az Unióban egyébként egy nagyon minimális volt, de ugye az a az a az a kérdés, hogy hogy a jövő az esélyt ad-e Magyarországnak arra, hogy hogy az Unióátlag felett növekedjék.

[00:11:40]Így van.

[00:11:40]Így van.

[00:11:40]Ugye az Unióban volt némi növekedés, és közben elvégeztek két-három nagy feladatot, leálltak az orosz energiafüggőségről.

[00:11:48]Itt nem elkezdtek felfegyverkezni.

[00:11:54]Itt talán végrehajtottak egy olyan szerkezetváltást, amit nem tudjuk, mert most le volt folytva a magyar gazdaság.

[00:12:02]De ugye az azt mondtad, hogy hogy a jövőben én szerintem ez a jövő már három hete megkezdődött, tehát azok a gazdasági mutatók, az árfolyam, a kamatszintnek a változása, a tőke érdeklődés azt mutatja, hogy Magyarország visszakerül a normális kelet-közép-európai csoportba.

[00:12:13]Hát most onnan ki voltunk vonva és azért voltunk lefolytva.

[00:12:18]Tehát én optimista vagyok.

[00:12:22]Hát ránézünk a Romániától Észtországig a erre a térségre is.

[00:12:22]Nem rossz Tamás, ez a hetes cikkhelyes eltörlés, ez jelent nekünk valamit.

[00:12:29]Tehát nyomás alatt voltunk eddig, mert nem nem nagyon tűnt úgy.

[00:12:35]Hát az az igazság, hogy a hetes cikkelyt azt szerintem túlimenzionálták.

[00:12:35]Tehát ugye szokták ilyeneket mondani erre, hogy ez a nukleáris opció, tehát ami ami ugye gyakorlatilag a szavazat teljes megvonás jelenti, de a valóság az, hogy ehhez teljes egyetértés kellett volna az Európai Unión belül, és ez soha nem volt.

[00:12:54]Tehát mindig volt Magyarországnak egy-egy szövetségese, aki idézőjelbe vétózott volna.

[00:12:58]Tehát volt korábban Lengyelország, most volt Szlovákia, adott esetben lehet, hogy Bulgária, most ugye a legújabb kormánnyal.

[00:13:03]Tehát én én soha nem gondoltam azt.

[00:13:07]Tehát amikor még több mint 10 évvel ezelőtt elkezdődödt ez az egész, hogy majd a hetes cikkellyel mekkora nyomást gyakornak Magyarországok, akkor én mindig azt mondtam, hát én majd ha ha eljutunk odáig, akkor majd meglátjuk.

[00:13:17]De soha nem gondoltam, hogy ez megtörténik.

[00:13:20]Most se gondolom, ugye amiért konkrétan tényleg azt gondolom, hogy iszonyatosan ártott Orbánnak, az nem a hetes szikkely volt, hanem az a különböző uniós támogatási források felfüggesztése, ami egyéb jogcímeken történt egyébként.

[00:13:34]És ugye én nem vagyok közgazdász, tehát fogalmam sincs, hogy mekkora hatása lesz annak a hatalmas pénzösszegnek, ami reményeink szerint Magyarországra fog zúdulni majd az év utolsó negyedében, de remélhetőleg nagy lesz.

[00:13:49]Tehát azért, hogyha nagyon sok pénz érkezik, akkor én a magam laikus elmével azt gondolom, hogy akkor azért annak a gazdasági növekedésre lesz hatása.

[00:13:56]Tehát azt hiszem ez megmutatta azt, hogy nem jó a küllők közé botot dugni, hogyha fenőlünk a biciklin.

[00:14:02]Tehát azért nagyon kevés ember csinálja ezt meg.

[00:14:06]Ez ez kicsit tényleg olyan, mint a Brian életében, a palesztinai öngyilkos kommandó, akik ugye leszúrják magukat, ahelyett, hogy kiszabadítanák a foglyokat, és ugye ott fekszenek haldokova, és azt mondják, hogy na most megmutattuk nektek.

[00:14:17]És Magyarország kicsit ilyen volt.

[00:14:17]Megmutattuk, de hogy mit az nem derült ki.

[00:14:21]Tehát megmutattuk, hogy milyen szuverének vagyunk úgy, hogy közben nem kapunk semmi pénzt, nem tudunk beleszólni érdemben az uniós döntéshozatali folyamatokba.

[00:14:30]Tehát valamire ez biztos jó volt, de hogy a belpolitikán kívül mire, azt én nem tudom megfejteni.

[00:14:37]Hát a belpolitikán se feltétlenül annyira jó volt, hogyha azt nézzük, hogy milyen volt a választási eredmény.

[00:14:40]Jó, az igaz, hogy 16 évig kormányoztak, de mondjuk nagyon sok pénzébe került az országnak az, hogy ők 16 évig hatalmon maradjanak.

[00:14:47]És a Orbán Viktor politikai öröksége hát nagyon szépen mutatja, vagy hát szépen idézőjelesen, amit sajtótájékoztatót tartott Brüsszelben Orbán Viktor, és az kicsi ez lesz a következő témánk.

[00:14:56]Szóval ez kissé fájdalmas, ha azt nézzük, hogy honnan indult és mi lett belőle.

[00:15:00]Tehát, hogy nem biztos, hogy neki is megérte ezt hosszú távonú.

[00:15:06]Viszont a körének lehet, hogy megérte.

[00:15:06]Tehát kérdés, hogy többet vesztette az ország, mint amelyit a hozzákötődő emberek nyertek.

[00:15:11]Ez és lehet, hogy lehet, hogy a hozzákötődő emberek többet.

[00:15:16]Igen, egyébként egy jó kérdés, szerintem egy szimbolikus kérdése a ma Fidesz kormányzásának, hogy legalább egy embert sikerült-e polgárosítani majd Miáros Lőrincát.

[00:15:24]Sokat dolgoztunk érte, de hogy ő polgár lett-e, vagy csak gazdag ember, azt nem tudom.

[00:15:28]felesége biztos segített neki.

[00:15:32]Aki igen.

[00:15:32]Akitől elvált.

[00:15:32]Nem az új.

[00:15:35]Az új.

[00:15:35]Akitől még nem vált el.

[00:15:35]Vagyis akit tőle még talán nem vált.

[00:15:40]Jó, bocsánat.

[00:15:40]Igen.

[00:15:40]Nézzük meg, hogy mindeközben ugye, mert Brüsszel a helyszín továbbra is.

[00:15:44]Mindeközben Orbán Viktor miről beszélt a sajtó tájékoztatóján.

[00:15:52]Az előbb szólt a korrupcióra, korrupciós vádakra adott nem hatékony válaszokra, hogy ezen szeretne változtatni, mert ugye ezt azonosította a vereségük egyik hibá okaként.

[00:16:01]Szeretne változtatni hatékonyabb válaszokat?

[00:16:01]Szeret menni a korrupciós válaskal könnyebb a helyzetünk.

[00:16:08]Hát mi vagyunk ellenzékben.

[00:16:08]Hatóságok nem nálunk vannak, úgyhogy hatóságok látnak valamit, akkor járjanak el.

[00:16:13]Sokkal könnyebben adunk hatékony választ most, mint korábban.

[00:16:16]amikor kormányokunkat sokkal nehezebb jól választani.

[00:16:22]Sose gondoltuk volna, hogy arra jó az ellenzéki szerep, hogy a korrupciós vádakat tulajdonképpen könnyebb értelmezni.

[00:16:29]Korábban kellett volna gyakorolni ezt az ellenzéki szerepet, hogy tisztább legyen az ország.

[00:16:33]Ebből az a logikus következtetés.

[00:16:33]egyébként a megszólalásai nekem orád dugták az újságírók, hogy kommentáljam nem ezt, hanem azzem való indexbe, hogy hol volt.

[00:16:43]Hát engem sokkolt egyébként, amit hallottam a volt miniszterelnem látja az ide vezető, a bukáshoz vezető utat, nem látja a gazdasági helyzetet, például a lengyeleknek a a sikerét összeköti azzal, ami mit tudom én, hogy adósodottak vagy ilyesmi.

[00:16:59]Az ö nem ők adósodtak el.

[00:17:02]Mi adós az összes összes túsványosi beszéd egy nagy világpolitikai ívben öltött test.

[00:17:06]És ez ezek a nagy világpolitikai megállapítások egymás után dőlnek össze.

[00:17:12]Európa nem zuhant össze sem az energiaválság nem vitt el sem a nem kényszerültek rá magán ügyletekre az oroszokkal.

[00:17:24]Oroszok nem nyertek.

[00:17:24]Hát azért három nap után lehetett tudni, hogy nem nyernek.

[00:17:27]hogy veszítenek-e vagy sem, azt nem tudjuk, de hogy nem nyertek, azért az kiderült 22 március legelején.

[00:17:34]Az amerikai politikát most nem hozom ide.

[00:17:34]Tehát én azt gondolom, azok a nagy bemondások, amikre hát az ember azt gondolja, hogy hátha van mögötte valami, és akkor nem vágja rá, hogy marhaság, mert mondja az ember egy miniszternöknek, hogy marhaság.

[00:17:47]Simán.

[00:17:47]Na jó, én én én nem simán csak másodszorra, de először még megpróbálok mögé képzelni valamit, csak utána lassan kiderül, hogy milyen lassan, milyen gyorsan.

[00:17:57]Hát azért ez ugye felfogóképesség van, aki azonnal látta.

[00:18:01]Én nekem kellett egy fél év.

[00:18:01]Na jó, de most a legvégét látjuk.

[00:18:06]És ez szomorú tulajdonképpen, hogy valaki most már elmondhatna az igazat mondván, hogy most már nem a beszélek a szavazó bázisomnak, mert most nincsen szavazás.

[00:18:15]Elmondhatnám, hogy hát igen, a korrupció az sajnos nem tudtuk megfékezni.

[00:18:18]Most nem ezt mondja, nem de igazából tehát, hogy azt mondja, hogy nem.

[00:18:22]Tehát, hogy nagyon érdekes a ha ehhez úgy tudok viszonyulni tényleg, mint egy színházrendőző és a szöveget elemzem, hogy mit mondott a miniszterelnök, akkor mikor megkérdezik, hogy nem akar-e valamit mondani ez ügyben, akkor azt mondja nem, még mindig.

[00:18:33]Tehát hogy még minek kell ahhoz konkrétan a 60 pusztai majorságra vonatkozó kérdés, amire azt mondta, hogy nem, nem, ez egy hatékonysági kérdés.

[00:18:41]Nem, igen.

[00:18:44]Hogy hogy micsoda drámai hősnek kell lenni?

[00:18:44]Mi mekkora bukásnak kell ahhoz történnie, hogy valaki belássa, hogy de igenis meg kell szólalni, mondani kell valamit, látni kell, hogy a hogy az istenek miért tették ezt velem, hogyha egy görög drám lennénk.

[00:18:58]De ő azt mondja, hogy itt tényleg nincsen mi látnivaló, ha van, akkor majd a hatóságok.

[00:19:05]Hát ez tényleg így a Fidesz szavazókhoz szólok, hogy ez kivégzi a pártot, gyerekek, tehát csináljatok valamit, mert ez ez a semmibe vezet ez az út.

[00:19:14]De hát itt két dolog van, nem?

[00:19:14]Ferencem Ferenc Ferencső magyar hangját hallották.

[00:19:23]Igen, igen, igen.

[00:19:23]Fura, fura helyzet, fura ez a szituáció.

[00:19:27]Ebb ebből nem két dolog következik.

[00:19:27]Az egyik az, hogy a szubztextus az az mindig az, hogy igazából nem volt a szubtextus, tehát a kimondott szöveg mög sorok között igazából azt mondja, hogy nem volt korrupció szerintem.

[00:19:38]Hiszen lám most mi vagyunk ellenzékben, ott vannak a hatóságok, kivizsgálhatják, ha tényleg volt, de úgy sincs, úgyhogy nem fogják.

[00:19:45]A második pedig azt, hogy azt mondtad, hogy ez görög dráma, de hát az összes görög drámában ugyanaz okozza a főhős bukását a hübris.

[00:19:52]Tehát a hübrisznek miért kéne megszűnnie a végén a bukással egyébként.

[00:19:57]Na de pont ne haragud, Katimon csak nem jön a katalis, de hogy burkoltan nem tudom, hogy azt akarta-e mondani, hogy hát mivel kormányon voltunk, sajnos az ügyészség nem mert minket vizsgálni.

[00:20:06]Most majd vizsgálhat.

[00:20:06]Tudom, hogy ezt egyébként ezt akartál elmondani, de hogy én neked igazad, amit felvetettél, hogy itt a lehetőség lehetőség lenne neki legalább egy kicsi korrekcióra, és hát ha láttuk volna, hogy erre képes lenne politikailag tényleg egy angolna Orbán Viktor nagyon ügyesen mozgott egy ideig, de hát nyilván azért az ahogy az idő előrehalad, az ember nem ravaszabb és pörgősebb és erősebb lesz, hanem azért más változások indulnak el benne.

[00:20:34]De hogy ez elképesztő számomra, hogy szerintem inkább ott itt már lassan mentális problémák is lesznek, akik ennyire én nem tudom, nem hajlamosak vagyunk, vagy ilyen kvázi Stonhol szindrómában még most is a zsenialitását keresni Orbán Viktornak, hogy biztos azért mondja, hogy így, úgy amúgy satöbbi.

[00:20:49]És hát lehet, hogy egyszerűen már annyira annyira fogja a saját narratívájának, hogy ebből nem tud kiszakadni.

[00:20:56]és hogy eszembe jutott arról, amit mondtál, hogy a korrekció lehetősége, hogy ugye Kádár János pedig hát ő nem akármit csinált végig, nem akárhogy épült vele egy rendszer, aminek ő volt a Non plus ultrája még jobban, mint Orbán Viktor és ő még az is nagyon töredékes volt, és nem egy igazi bocsánatkérés, de valamit mondott ott Nagy Imrével kapcsolatban valami fajtát.

[00:21:19]De hogy Orbán Viktor semmit, pedig neki sokkal kevesebbet kellene, és még erre se képes.

[00:21:25]És hát ez így a a méreteit mutatja az embernek, amikor most lehetne, most se képes korrekciót végrehajtani.

[00:21:34]Andris belét szorult egy gondolat, mert ugye itt a a hübről és a mit is mondtál katarzisról volt szó.

[00:21:40]Katarzis hát vissza tudod hívni.

[00:21:43]Igen.

[00:21:43]Csak az, hogy hogy nincs katarzis.

[00:21:46]Valóban elvesszük a katarzis lehetőségét.

[00:21:46]azoktól, akik egyébként még mindig hát még mindig milliós számban vannak Fidesz szavazók és hogyha nem ha nem szembesül a főhős, ennek a történetnek a főhőse, ennek a bukásnak a főhőse, most arról beszélek nekmúlt 16 évről Orbán Viktor nagy szavakkal magára veheti, hogy akkor én én vagyok mindenér a felelős, és utána négy pontban elmondja, hogy csak rajtam kívülálló okok akkor akkor ez a hübrisz még van, és ez nem ö omlott össze, mint egy görög dráma végén, és így nem lehet, így nem folytatódik, tehát hogy így a megsemmisülés vár.

[00:22:24]Ez nagyon, nagyon egyszerű, ezt nem én mondom, hanem görög drámaírók, akik nagyon okosak voltak, sokkal okosabbak nálam.

[00:22:31]Hát de te színházi ember vagy, akkor mi a helyzet Július Cézárral, ahol Antoniusz kiáll és akkor elmondja, hogy hát Július Cézár nagyon rossz ember volt, hiszen ezt mondja Brutusz, aki jó ember, és aztán felsorol, hogy mi minden jót tett Július Cézár.

[00:22:42]És akkor mindenki számára egyértelmű, hogy valójában Brutus volt a rossz ember.

[00:22:46]Itt is elmondja, hogy én vagyok a felelős, de hát valójában csupa jót tettem.

[00:22:50]Tehát akkor lehet, hogy mégis azok a felelősek, akiktől átvettem kvázi a felelősséget.

[00:22:53]Tehát nem lehet, hogy ez a felelősségáthárításnak egy nagyon érdekes módja.

[00:23:00]De de teljesen igazad van.

[00:23:00]Mondjuk szeretném itt zárójelben megjegyezni, hogy a Július Cézár című darab második felvonásában az említett főszereplő meghal.

[00:23:07]És a temetésén jön Antonius, és azt mondja, hogy temetni jöttem, vagy temetni jöttem, ugye, nem dicsőíteni magát Julis Cézárt, és azért itt még nem tartunk, de hogy nagyon fontos, vagy mi számunkra is nem, mi azt vágtuk az elmúlt időszakban ellenzékiek, vagy akkor magamra mondok, mert nem nem tudom, hogy rólatok, hogy ellenzékiek voltatok-e egész biztosan.

[00:23:24]De hogy nekünk nem csak az a fontos, hogy ez a váltás megtörténien, hanem hogy a belátás megtörténen, hogy azt mondja esetleg a miniszterelnök, hogy mi hibáztunk a B C dologban, és semmi hiba elismerést nem látok.

[00:23:36]azért, hogy elmehessünk úgy szünetre, hogy gondolkozhassunk a szünetben, elmondom, hogy ugye a kongresszuson az volt, hogy Magyarország legfantasztikusabb 16 évét éltük meg, illetve hogy mi van akkor, amit sok fideszes politikus mond, hogy a 2,3 millió ember az egy nagyon jó szavazati arány.

[00:23:55]És ezt a két kérdést majd akkor megbeszéljük a szünet után.

[00:24:00]ivószünet.

[00:24:10]Andric, küzd a Fidesz szavazókat az isáért, illetve hát fönn maradt levegőben két kérdés.

[00:24:14]Ugye ez a két 2,3 milliós szavazat az nevezhető-e óriás bukásnak, ugye?

[00:24:22]Hát mondjuk annak az előnyeit élvezte a Tisza, hogy átalakult a választ a jogi rendszer.

[00:24:27]Tehát hogyha mondjuk 2300000-en vásárolnának a Gólem színházi bérletet, akkor egész biztos nem hívnám azt az évadot Bukásnak.

[00:24:35]Szerintem épp ezért lenne fontos azt a közösséget megtartani, és azt mutatják a számok, így körbenézek, hogy ez nem történik meg, tehát hogy hogy ugyanaz folytatódik, és ugyanaz a módszervezetett ide, és hogyha nincs váltás, akkor akkor hát látható más pártoknál is, akik szépen lassan a megszűnés határára érnek, az MSZP, a DK, aki nem jutott be, tehát hogy az SDS, aki már egyszer már megszűnt, úgy értem, tehát hogy így nem lehet ugyanazt fog folytatni mert mert ez a vége.

[00:25:09]Tehát ha ha legalább a saját személynek hinne az a politikai vezető, aki felelősséget tartozik a politikai közössége iránt.

[00:25:15]És én én én a tényleg soha életemben azt hiszem, de talán legeslegelőször 18 évesen még voltam egyszer Fidesz szavazó, de hogy így hogy így tehát nem a lelki ismeret, hanem így a a minimális morális felelőssége a politikusnak, azt gondolom, hogy ez diktálná.

[00:25:31]De hát akkor talán le kellett volna mondani, de ez már nagyon messzire vezet.

[00:25:35]morális felelősség, hanem egyszerűen, hogyha reálisan gondolkodik a saját helyzetét illetően, akkor felmérhetné azt, hogy az a 2,3 millió szavazótábor egyrészt már jelentősen apad, és talán már van kedvük hinni a számoknak, mert jó oké, hogy április 13-a előtt nem hittek, de most már azért hihetnének, mert bebizonyosodott, hogy kiknek lehet hinni egyrészt, másrészt pedig tehát apad az a szám, tehát az már nincsenek két millióan, másrészt pedig de hogy ő tudja legjobban, hogy az a az a szavazótábor egy felduzzasztott szavazótábor volt a propagandának a kiépült korrupciós félfeudális rendszernek köszönhetően volt az annyi.

[00:26:11]Úgyhogy ő tudja pontosan, hogy most már, hogy a Media Works lapok zárják be a és nem is adják át a staféterben, nem tudja kinek átadni.

[00:26:21]Tehát, hogy egyszerűen összeomlik alatta a rendszer, nem tudja ön összetartani magát.

[00:26:25]És tehát én azt gondolom, hogy szerintem ő, vagy hát nem tudom, én magamból indulok, ki elengedte ezt és nem tud változtatni és az identitásához hozzántt az, hogy én vezető vagyok és tehát egyszerűen neki tényleg az lenne a legjobb, hátha tényleg elmenne jó jó könyveket írni a magyar jobboldalról.

[00:26:43]De az milyen érdekes, hogy ő úgy emlékszik egyébként az egyik interjúban azt mondta, hogy ő lemondott, tehát ugye ez nem történt, nem fogadták el.

[00:26:51]Hát ugye de ez nem is így hangzott, hogy lemondok, hanem hogy ő ő akkor felajánlja a lemondását.

[00:26:55]Nem, nem így hangzott, hogy hát ez ez azért azt jelenti, hogy lemondana, hogyha elfogadnák, de azért itt itt itt két dolgot.

[00:27:03]Az első dolog az, hogy szoktuk azt mondani, hogy azért nyert ekkorát a Tissza, mert ugye a Fidesz megboherálta a választási rendszert.

[00:27:12]Ez részben igaz, de a 2010-es választási rendszerben is két lett volna egyébként a Tiszának.

[00:27:16]Tehát ne felejtsük el, hogy 2010-ben a a Fidesz nem kapott magasabb százalék-nyi szavazatot, mint most a Tisza, sőt úgy emlékszem, hogy alacsonyabbat.

[00:27:28]És mégis meglett a kéthmada.

[00:27:28]A Tiszának is meglett volna a kétharmada a 10-es választási rendszerben is, ami még arányosabb volt.

[00:27:36]Ez az első dolog.

[00:27:36]A második dolog viszont az, hogy én én én szerintem azért két hónappal a választások után még senkit nem szabad eltemetni.

[00:27:39]Tehát Orbán Vitót már sokszor eltemették, és még mindig nincs a földben.

[00:27:43]Tehát azért ezt ezt én én én én egyszer amikor selejteztem, találtam 94-es magyar narancsot a lakásban, amiben ott van vezércikk az olyan óriási Fideszvereség után.

[00:27:58]Ugye akkor előtte még egy évvel még Magyarország legnépszerűbb pártja volt a Fidesz, és utána 7%-kal épp, hogy átment a parlamenti küszöbön.

[00:28:02]Be nagy vezcik, hogy Orbánnak le kell mondania, a Fidesznek be kell olvadni az SZDS-be.

[00:28:11]Nem ezt csinálta.

[00:28:11]98-ban megnyerte a választásokat.

[00:28:11]2006-ban simán kikapott a Fidesz.

[00:28:17]Mindenki megint eltemette Orbán Viktort.

[00:28:17]Volt is szervezkedés a Fideszen belül, hogy átvegyék a hatalmat.

[00:28:23]Aztán őszre meg már ismét a Fidesz lett a legerősebb párt.

[00:28:28]Persze, hogy más szituációk voltak.

[00:28:28]Én csak annyit mondok, hogy két hónappal a választások után eltemetni valakit, azért az még korai.

[00:28:35]Én se hiszem, hogy innen vissza lehet jönni, de azért valakit, akit ennyiszer eltemettek, tényleg újra betenni a földbe, nem vagyok biztos, hogy hogy megfontol dolog.

[00:28:43]Én szerintem az ég és föld, hogy nem volt közösségi média.

[00:28:48]az akkora nagy tényező a jelenlegi politikai életben.

[00:28:54]Van aki ezt föl is ismerte és nagyot nyert vele, hogy igen, hogyha abban a 30 évben egy ilyen egy ilyen ott az első, amit mondtál, ott még konkrétan nem volt internet általános használatban, ugye 94-ben egész biztos vagyok benne.

[00:29:09]Ö, és aztán pedig 2006-ban ilyen ilyen kis apró ö oldalak voltak és hírportálok, és aki a televíziót uralta, az uralta a a közösségi teret és a médiát, és most láthatóan ez már semmit nem jelent.

[00:29:26]Úgyhogy én azért én sem akarom temetni, de azt gondolom, hogy a mostani visszatérés az sokkal, de sokkal nehezebb lesz.

[00:29:29]Én láttam, hogy Messi három gólt rúgotta most a VB-n, tehát hogy van még 38 évesen is, ugye 20 évvel ezelőtt lépett először pályára és most újra.

[00:29:38]Tehát ő volt a legfiatalabb argentin játékos és most a legidősebb argentin válogatott.

[00:29:42]Tehát, hogy meg lehet ezt csinálni, de biztos, ha őt kérdeznénk, ő is azt mondja, hogy most már sokkal nehezebb.

[00:29:48]Igen.

[00:29:48]Az első gólját azzem 2006-ban 200.

[00:29:54]Így van.

[00:29:54]Ö a korrupcióról indultunk, ugye az volt a témája sajtótájékoztatós kérdésének a Simor Dániel tette föl a kérdést egyébként.

[00:29:59]És most visszatérünk Kecskeméthez, mert egy június 18-i döntéssel visszavont Matolcsi György korábbi jegybankelnök Kecskemét város díszpolgára címét.

[00:30:10]A telek szerint az volt az indoklás, hogy Matolcsi György méltatlanná vált a kitüntetésre.

[00:30:15]A híros.hu 20 szerint a közgyűlés 23-ban adományozta neki ezt a címet, és 23 októberében vette át Matolcsi György.

[00:30:25]Ami ami érdekes számunkra legalábbis, hogy tulajdonképpen jogi értelemben Matolcsi György hát, hogy így mondjam, nem is gyanúsítottja ennek a az MMB botránynak, tehát hogy nincs nem nincs még meggyanúsítva semmi.

[00:30:41]Tehát, hogy hát a damaszkuszi úton most tényleg csúcsforgalom van, ugye, mint a régen a Partizán szövetségi elnöke, amikor felsorjtott, hogy milyen kevesen voltunk és milyen sokan maradtunk.

[00:30:51]Hát most is ugye nagyon sokan felfedezik magukban azt, hogy ők igazából soha nem szerették az elmúlt rendszert.

[00:30:59]Ugye nekem a legviccesebb legviccesebb az volt, amikor az MCC Press vezetője néhány nappal ezelőtt megtámadta Orbán Baláz.

[00:31:07]Ugye annak az MCC Pressznek a vezetője, amelyik sorozatban adta ki az uszítókönyveket az elmúlt évben, és most rájött, hogy igazából Orbán Balázsal volt a probléma.

[00:31:14]Hát itt is ez van.

[00:31:14]Most a Kecskeméten rájöttek arra, hogy Matócsi Györggyel probléma van.

[00:31:18]Ugye a díszbolgári címnek nincs konkrét jogi szabályozási feltételi keretrendszere.

[00:31:24]annak adják, aki érdemes, attól veszik, aki érdemtelen.

[00:31:28]Ezt hogy értelmezik ez az ő dolguk?

[00:31:31]Egyébként izgalmas, hogy a díszpolgári címet vissza lehet adni, de hogy akkor a nem tudunk, kíváncsi vagyok, hogy a Kecskemét polgármester, aki azért Fideszes, hogyan viszonyul ahhoz, hogy Sollyok Tamás meg akkor maradjon pozícióban.

[00:31:41]Tehát ez izgalmas kérdés, hogy ugye van ilyen maroknyi keményvonalas fideszes tüntet azért, hogy hát Sollyok Tamás a jogállam bástyája maradjon a pozíciójában.

[00:31:50]És hát soha nem volt még Orbán Viktor se élt vissza annyira a hatalmával, mint a Magyar Péter, de hogy sajátos, hogy akkor viszont akkor Matolcsi meg mehet és akkor súlyak megüljön a helyén.

[00:32:03]Ugye ugye van olyan fideszes, aki azt mondja, hogy a köztársasági elnök most bizonyította be, hogy érdemes a köztársasági elnöki pozíció, hiszen végre fellép a jogállam érdekében.

[00:32:10]És aki fellép a jogállam érdekében, annak maradnia kell a pozíciójában.

[00:32:14]Hadd kérdezzem meg, hogy egyébként az, hogy a volt jegybank elnökkel mi történik, az gazdasági vagy befektetői szempontból értelmezhető?

[00:32:23]Hát ez már lefolyt a ez már híd alatta lefolyt a víz, és eső után köpöneg után köpönyeg fordítás is.

[00:32:32]De akkor se rásta meg hál istennek a magyar befektetői megítélést, amikor már ezek az ügyek már kibuktak.

[00:32:38]Tehát én nagyon féltem attól, hogy Banán Köztársaság híre lesz Magyarországon.

[00:32:42]Az biztos, hogy kiestünk abból a körből, abból a lengyelcse, tehát abból a a visegrádi csoportból kiesett Magyarország és emerging market lett.

[00:32:56]Hát magyarul tehát nem fejlett ország, nem is európai tagország, amelyiknek minden rendben van, hanem már a hetedik cikkeinél ugye már kezdegették, hogy odatartozik-e.

[00:33:06]És hát az az a csomag, amit most Zelenszk elnök megkapott, hogy hogy teljesítse, az pont az a csomag, amin Magyarország nem menne át, mer nem ment volna át Orbán alatt.

[00:33:15]Na, tehát ennek a sztorinak része az, ami ami a Nemzeti Banknál történt.

[00:33:19]Próbáltam csöben maradni, hátha nem jön szóba a a MNB ügye, mert ugye ez egy kellemetlen történet nemzeti intézmény és az, hogy hogy ő megtolt egy várost, ahol rokonsággal van, hát hol nincs elég nagy a családja.

[00:33:34]Matócsi család és kap ezért egy díszpolgárságot.

[00:33:40]Már tud az is egy kicsit el volt sietve.

[00:33:40]Hát tessék azért várni, amíg a díszpolgár megöregszik, kiöregszik és már nem tud elkövetni semmit.

[00:33:49]Tehát, hogy nincs hivatal, mondok egy ilyet, nincs hivatalban.

[00:33:52]Kicsit kicsit átnyergelünk a következő témára, hogy a mi a helyzet az Orbán kormánynak az időszakára esett közjogi méltóságokkal.

[00:34:01]De tehát fél percet hadd kérdezzek már, mert Varga Mihály minek köszönheti azt mond ez viszont vártam ezt a kérdést, mert ugye már felbukkant, hogy hát itt van ez a köztársaság elnök, aki nem látta el a feladatát, és most kezdi, mióta van ott hány hónapja volt?

[00:34:13]Egy éve, másfél éve most kezdi a munkáját elvégezni.

[00:34:18]Ugye a szerintem a magyar péteri logika teljesen kristálytiszta.

[00:34:23]Vannak intézmények, amelyek nem működtek, amik nem végezték el a munkájuk, azt rájkoltak egy évig, másfél évig, öt évig, 10 évig.

[00:34:27]15 évig a Nemzeti Banknál az új elnök elvégzi a munkáját.

[00:34:33]Pont és akkor itt itt pont van.

[00:34:39]Itt most nem kérdőjel, nem felkiáltójel, tehát nincs nincs ügy vele, mint jegybank el.

[00:34:43]Ez egy ez egy tényállítás, de hogyha mondjuk értékelünk, akkor ez de ez jó vagy rossz?

[00:34:50]Ez jó.

[00:34:50]Ez jó, hogyha egy intézmény, amelyik működik, az az a helyén van.

[00:34:50]Az ügyészség nem működött.

[00:34:54]A közthersági elnök egy halom disznóságot minden szó nélkül hagyott satöbbi.

[00:35:00]A Nemzeti Bank jól rosszul működ a Matolcsal.

[00:35:00]Matolcsi elment, de majd ugye majd vissza kell jönni azért a Gyorsosi utcába, azért be kell majd gondolom jelentkeznie, de az MNB most működik.

[00:35:10]Tehát ezért azt gondolom, hogy Varga ügy nincsen.

[00:35:15]Az más kérdés, hogy amikor majd a Matolcsi időszak alatt eltűnt 100 milliárdoknak a történetét nézegetik, és egyre följebb megy a dolog, akkor természetesen szóba jön a jegybankelnök és szóba jön a pénzügy az akkori pénzügyminiszter is, vagy nemzetter az eg az a következő szakasz, de most egyelőre ott tartunk, hogy valaki a munkáját végzi.

[00:35:40]egyébként a szakmai megítélés az, hogy jól, de most nem tartozik ide jól vagy rosszul, mert az megítélés kérdése.

[00:35:45]Az intézmény működik, akkor nincs ügy.

[00:35:49]A következő témának lesz egy olyan része, amely általában beszél a 2030 akárhány közjogi méltóságról vagy köztisztséget betöltőről, de a legfontosabb mégis csak fókuszban volt ugye az államfő kérdése és az államfőváltás problematikája.

[00:36:03]Nézzük, hogy hogyan.

[00:36:10]Súlyok Tamás a múlt héten az Alkotmánybírósághoz fordult.

[00:36:10]Azt kérte, mondják ki, az alaptörvényt nem módosíthatja úgy az országgyűlés, hogy általános jellegű szabályozás helyett egyedi helyzeteket rendezzen.

[00:36:19]Az eredeti tervek szerint az Alkotmánybíróság hétfőn tárgyalta volna az államfő beadványát.

[00:36:27]Ez azonban nem fog megtörténni, mert Pót Péter, az Alkotmánybíróság elnöke levette az ügyet az Alkotmánybíróság ülésének napirendjéről.

[00:36:34]Az ügy előzménye, hogy Péter döntése előtt a 15 fős testületből hét alkotmánybíró kizáratta magát a beadvány tárgyalásából.

[00:36:46]Először fordul elő, hogy Hoffman Tamás közvetlenül érintetje egy problematikának, hogy tőle kiderül, hogy miért.

[00:36:53]Igen, igen.

[00:36:53]A héten számos kiváló kollégámmal együtt aláírtunk egy nyilatkozatot, amelyben hát ezeket a közjogi méltóságokat mind lemondásra szólítottuk fel.

[00:37:03]Akkor röviden összefoglalom, hogy miért.

[00:37:08]Tehát először is úgy látjuk, hogy nem igazak azok a feltételezések, miszerint ezeknek az embereknek a lemondása vagy valamilyen módon történő leváltása az veszélyeztetni a magyar alkotmányos demokráciát, mert az elmúlt 16 évben a magyar alkotmányos demokrácia hát nagyon-nagyon nagy részt meggyengült olyan szinten, hogy gyakorlatilag a megszűnés szélén van és ebben óriási szerepet játszottak ezek az emberek, akik jelen pillanatban ezeket a pozíciókat töltik be.

[00:37:38]Ugye most nem akarok tényleg Magyar Pétert idézni, hogy bábok, de hát tényleg, hogyha Magyar Péterre azt mondják, hogy abszolút filmszínház volt, akkor az Orbánkorszak az abszolút bábszínház volt.

[00:37:52]Tömegestül neveztek ki olyan személyeket, akik vagy nem voltak kompetensek az adott pozíció betöltésére.

[00:37:58]Tehát példá az Alkotmánybíróságban 2010 előtt tényleg kizárólag olyan embereket neveztek ki, akik vagy tudományos, vagy gyakorlati jogi pályájuk alapján kiemelkedő teljesítményt nyújtottak, és mindegy, hogy milyen volt adott esetben az ideológiai igazodásuk.

[00:38:19]Kiváló jogászok voltak.

[00:38:19]2010 után olyan embereket neveztek ki, akik között volt olyan, aki a a a a Fidesznek az aktív politikusa volt évtizedeken keresztül.

[00:38:28]Most is Hende Csaba bennül az Alkotmánybíróságban.

[00:38:28]kineveztek olyan embereket, akiknek nulla tudományos munkássága volt.

[00:38:32]Tehát a a az Alkotmánybíróság előző elnöke, aki két évig látta el a pozícióját, és most az alapvető jogok biztosa, őt agjunktusként nevezték ki az Alkotmánybíróságba.

[00:38:46]Meg lehet nézni, hogy mennyi tudományos publikációja volt.

[00:38:46]Hát nem sokat fognak találni.

[00:38:50]Tehát egészen döbbenetes, hogy milyen színvonalú embereket neveztek ki.

[00:38:55]Ő most Szájár József felesége az Alkotmánybíróságba.

[00:38:58]Ugye a volt legfőbb ügyész vezeti az alkotmánybíróságot.

[00:38:58]A kúrját, a volt legfelsőbb bíróságot pedig a volt legfőbb ügyész helyettese vezeti.

[00:39:08]Egy olyan ügyész, akinek nem volt bírói, nem volt bírói gyakorlata, hiszen most már ugye az Orbán rendszer azt is kitalálta, hogy újra kell hasznosítani a a fantasztikus kádereit.

[00:39:16]Ugye a volt alkotmánybírókat most már be lehetett rakni egyenesen a Kúriába, úgyhogy nem volt bírói praxisuk, illetve hát volt olyan alkotmánybíró, akit utána egyenesen beraktak Ombutzmannak, és ott nem csinált semmit, és a többi, és a többi.

[00:39:30]Tehát itt tényleg elképesztő szintű szakmai zűllés volt, és úgy tűnt, hogy itt a kinevezéseknek az alapvető oka az nem a szakmai tudás volt, hanem az államhoz és az állampikájához való feltétlen hűség és igazodás.

[00:39:47]Ö, egyik kollégám a Jogtudományi Intézetben kiváló tanulmányt ismertetett egyébként két héttel ezelőtt, aminek az a címe, hogy az állam szolgálatáb vagy a kormány szolgálatában, amiben elemzi az Alkotmánybíróság legfontosabb döntéseit az elmúlt időszakban, és pontosan ki tudja mutatni, hogy ha látszólag voltak is olyan hangok az Alkotmánybíróság döntés hozzatalban, amelyek kritikusak voltak az állami döntésekkel szemben, a legfontosabb ügyekben kivételnél nélkül mindig a kormány számára kedvezően döntöttek.

[00:40:22]Még akkor is, amikor pontosan lehetett látni, hogy egyébként mondjuk az Európai Uniós joggal ellentétes az adott döntés, amikor lehetett látni, hogy a nemzetközi jogba ütközik az adott döntés, illetve voltak egészen aljas taktikák, például amikor a CEO-val kapcsolatos ügyet hát egyébként a jelenlegi köztársasági elnök egyszerűen elsüllyesztette és nem foglalkoztak vele hosszú-hosszú éveken keresztül.

[00:40:45]mondd be, hogy majd megvárják, amíg az Európai Unió bírósága fog dönteni az ügyben.

[00:40:49]Közben persze a CEO nem tudott működni Magyarországon, és el kellett menni Ausztriába, miután az Európai Unió bírósága kimondta, hogy hát ez teljesen ellentétes volt többek között a szolgáltatás nyújtás szabadságával, és számos egyéb európai Uniós alapértékel, addigra RACE már nem volt Magyarországon, és persze akkor visszacsinálták az ügyet.

[00:41:08]Na most ehhez képest most viszont két nap alatt akár az Alkotmánybíróság napirendjére lehetett tűz tűzni egy beadványt.

[00:41:13]Tehát ebben a szituációban úgy gondoljuk, és ebben én azt gondolom azért a magyar jogásságban nagyon széles körű konszenzus van, hogy elfogadhatatlan, hogy ezek az emberek itt maradjanak Magyarországon közjogi vezető tisztségekbe, és eljátsszák, hogy mostantól kezdve ők a demokráciát fogják elősegíteni.

[00:41:36]A szünet után én a többiek bevonását tervezem.

[00:41:40]A kisebbségi álláspontot is ismertettem azon jogászok részéről, akiket Tamás nem említett.

[00:41:44]Úgyhogy igyak, egyenek valamit, aztán jöjjenek vissza.

[00:41:49]Ígértem azt, hogy a kisebbségi jogászi álláspontot is elmondom, mert ugye van például Hag Péter, aki aki ugye itt valamelyik stúdiónkban fejtette ki, hogy tulajdonképpen a többség módot fog találni arra, hogy leváltsa akár az államfőt is, de hogy gyakorlatilag a jogállami garanciák félretétele az veszélyes precedenst teremthet, fogalmaz Hak Péter egyébként.

[00:42:11]És hiába van erős társadalmi igény erre az úgynevezett rendszerváltásra, azért majd egykoron, hogyha ezt megteremtik, ezt a precedens, akkor a tisz embereit is így rakhatják félre, és akkor egy véglélküli leváltózsdni kezdődik, vagy kezdődhet el.

[00:42:25]És ezt a veszélyt fogalmazza meg Hak Péter.

[00:42:30]Hadd kérdezzem már meg, hogy az önmagában értéke, hogy hogy egy intézménynek a méltósága az az milyen stílust kíván meg, illetve hogy a társadalmi nyomásnak való elégtétel, mert ezt ígértük a választáson, az elég ok-e arra, hogy hogy így tegyük félre akár az államfőt?

[00:42:49]Ugye én nem vagyok jogász, és igazából most csak abból indulok ki, hogy vannak intézmények, ezek nagy nemzeti intézmények, és szükség van rájuk, vagy esetleg egy egy átalakítás után szükség lesz rájuk, és azt meg kell őrizni.

[00:43:05]B vannak személyek, akik el tudják-e látni a munkakörüket.

[00:43:11]Tehát most itt a köztársasági elnök, én nem tudom megítélni, milyen jogász.

[00:43:15]Szakmailag vagy emberileg?

[00:43:15]Bár ki tud-e menni az út, el tud-e menni egy tanévnyitóra anélkül, hogy kifütyülnék, h összenéznének mögött?

[00:43:22]el tud-e menni Magyarországot képviselni egy, mert azért van nemzetközi teendője.

[00:43:27]Tehát itt van egy intézmény és látok olyat, hogy lehet, hogy valaki jogszerűen tölti be, de ha nem tudja ellátni a feladatát, akkor neki se jó, a beosztottaknak se jó, és annak az intézménynek se, amit képvis, az országnak se jó.

[00:43:44]És ez fenntarthatatlan, hogy el kell zavarni őt, vagy pedig van esz, hogy hogy belátja, hogy nem tudja ellátni a feladatot.

[00:43:53]Ez azt mondja, ne haragudjatok, megváltozott a viszony, megváltoztak a körülmények.

[00:43:55]Én úgy látom, hogy nem tudom ellátni a feladatomat, és ezért bejelentem a lemondásom.

[00:44:03]Én ezt vártam őszintén szólva, és most azt nem tudom megítélni, hogy a miniszterelnöknek a az üzenetei meg határidőknek a megelőse jó vagy nem jó taktika.

[00:44:14]Én azt gondolom, hogy ha hogy végiggondolva ő nem tudja ellátni a feladatát.

[00:44:20]Az ügyészség meg az egyéb helyek, ezek ilyen félkatonai szervezetek, ott azt gondolom, hogy személycserre egyszerű dolog, mert valaki nem végezte a munkáját és nem hagyta, hogy a többi dolgozzon ez feltételez ügyészek, azok fiatal emberek, jogások szeretnek dolgozni ott a dossié náluk tehát, hogy MNB ügy, A ügy, B ügy, Cy, N W ügy, az szerintem már mind fel van tárva, csak eddig ugye nem meg ott ott nem az intézményt kell szétrúgni, hanem helyre kell állítani.

[00:44:53]Tehát itt megőrzés, állagmegőrzés, úgyhogy kicserélik a beteg részt, vagy a kifutott kiégett drótot, a a a elégett kábelt.

[00:45:03]Tehát különböző esetek vannak ebből.

[00:45:03]Hát nyilvánvaló a köztársaság elnök a leglátványosabb, de nem tudom elképzelni, hogy ő el tudjon menni nyugodtan egy egy tanévnyitóra, vagy egy olyan rendezvényre.

[00:45:18]Tehát én és nagyon nem tudom megítélni őt.

[00:45:22]Én amikor itt voltam, amikor az ő neve felmerült, nekem a súlyok név ismerős volt a kisgazdapártból.

[00:45:27]Én válon veregettem a az új fiút, mondván, hogy hát én nem tudok róla semmit, de hát azért a sullyok név.

[00:45:35]Hát kiderült, hogy hazudott ez ügyben is.

[00:45:35]Az nem az a sullyok bakkel.

[00:45:40]Szóval sok mindent nem mondott el a igazságból.

[00:45:40]Tehát én azt gondolom, hogy nem tudok rá felnézni.

[00:45:45]Na most nem vagyok egyedül.

[00:45:45]van vagyunk pár millión és azt gondolom, hogy ezt neki tudomásul kell venni, hogy nem tudja el belátni a vagy nem tudja betölteni a feladatait.

[00:45:55]András, ez a bábkifejezés ugye ez, hogy is mondjam, nem szép, hogy a bábszínházról miket gondoltok.

[00:46:04]azért én én én jegyzeteltem itt, hogy a Bábszínház az egy nagyon különleges művészeti forma, és kikérjük magunknak, én nem nem csak viccelek természetesen, azt szeretném mondani, hogy ha az megnyugtatóan hat rád, akkor elmondom, hogy nem csak a jogállammal tette ezt a Fidesz, hanem például a művészeti élettel is.

[00:46:22]Tehát olyan kommisszárok kaptak színházakat, úgy lettek igazgatók, úgy lettek egyetemi rektorok és kuratóriumi elnökök.

[00:46:33]Hogy a magasabbra nem tudom a szemöldökömet már fölhúzni, csak ha rajzfilm figura lennék, vagy báb.

[00:46:37]Ez az egyik.

[00:46:43]A másik pedig, hogy az az van, hogy ti nagyon egy oldalról szemlélitek ezeket a dolgokat.

[00:46:47]Tehát, hogy hogy tényleg ebből a a szakértelem irányából néztek rá állandóan, hogy akkor ő képes-e valamire vagy sem.

[00:46:52]Mi van akkor?

[00:46:57]Teszem azt, hogyha mondjuk a katonai múltamat előveszem, hogy ő egy alvócella, és azt mondták neki, legyél itt.

[00:47:01]Nem neki, hanem jó sok embernek, ahogy te elmondtad, legyél itt, ne csinálj semmit.

[00:47:04]Tök jó fizetést fogsz kapni.

[00:47:09]Amúgy sem értesz hozzá.

[00:47:09]Itt vagy, majd ha szükség lesz rád, fölhívunk.

[00:47:09]És fölébredt két héttel ezelőtt ö a köztársasági elnök úr, kapott egy telefont, bemondták, hogy fehér liliom.

[00:47:20]Úristen, képviselni kell itt a jogállamó, gyerekek, hozzátok mit írjak alá.

[00:47:25]De tényleg, ha ezt filmben látjuk, akkor ugye nevetünk.

[00:47:29]Ö, de körülbelül körülbelül ez az életünk.

[00:47:34]És kicsit még ha hadd mondjam ezt a hét hét bírót, aki aki azt mondta, hogy ők nem érintettek, vagy miért isek?

[00:47:40]Tehát, hogy nem tudják az ügyet elbírálni, mert mert összeférhetetlenség van a közvetlen érintes.

[00:47:48]Én imádom, bocsánat, hogy már megint egy ilyen katona például sokszor volt az, hogy így állt a szakasz.

[00:47:50]Így mondjuk ugyanígy 15 ember, 15-en vannak, 15 ember és akkor azt mondták, volt egy ilyen gyakorlatunk nekünk is párunknak, akkor kértek valaki valamire önként jelentkezőt, akkor meg voltunk páran beszélve öten, hogy mi 1 kettár, és így hátraléptünk, és akkor nyolcan ott maradtak elől, és mondták, hogy maguk nyolcan gratulálok.

[00:48:08]És és mi meg mondtuk, hogy oké, azért harmadik alkalom után már rájöttek, de kábé ezt érzem, hogy ez történt, hogy ezek ott beszéltek, és a fogalmuk sem volt róla, hogy ezek heten ezek így hopp, így hátraépértnek, és most ott maradnak.

[00:48:20]Van ez így srácok?

[00:48:20]Meg kell válogatni, hogy kivel dolgoztok együtt, meg kik a barátotok?

[00:48:26]Igen.

[00:48:26]Annyi annyit azért hozzátennék, hogy az Alkotmánybíróság történetében úgy tudom, még soha nem volt olyan Alkotmánybíró, aki korábban érintettség címén kizáratta volna magát.

[00:48:33]Úgy nem, hogy Hende Csaba bennül az alkotvány bíróságban, aki konkrétan részt vett végig az összes jogszabály megalkotásában az elmúlt 16 évben.

[00:48:42]Tehát azért könyörgöm, tehát ez egy vicc.

[00:48:47]Tehát mindenki látja, most derült ki egyébként ebben az elmúlt egy hétben, hogy mekkora vicc volt az Alkotmánybíróság tevékenysége.

[00:48:52]Tehát az, hogy az Alkotmánybíróság elnöke rögtön érdemben meg akart tárgyalni egy olyan javaslatot, ami teljesen egyértelműen alkotmányelles volt, hiszen nem vizsgálhatja felül az alkotmánymódosításokat.

[00:49:10]Az alkotmánybíróság bele van írva az alaptörvényben.

[00:49:10]Egy, kettő, azt se tudjuk, milyen jogszabályról van szó.

[00:49:14]nem lehet hipotetikus jogszabályszövegről alkotmányértelmezést kérni, és ezt mégis a a magyar alkotmánybíróság jelentős része meg akarta el akarta fogadni, és az elnök ezt napirendre akarta tűzni.

[00:49:28]A volt elnöke az alkotmánybíróságnak ráadásul.

[00:49:32]Hát igen.

[00:49:32]És a rossz nyelvek szerint ugye ez az egész ráadásul az alkotmánybíróságon belülről indult, és ők keresték meg a köztársasági elnököt.

[00:49:42]Tehát igen, csak csak mondom, hogy én írtam alkotmánybírósági beadványt.

[00:49:45]Egyébként az ügyfelem 15 évig nem volt részese adósként egy végrehajtási eljárásnak mellesleg, de ez csak zárójá egyzem zárójában jegyzem meg.

[00:49:54]És hat oldalon keresztül az alkotmánybíróság indokolja, hogy miért nem releváns a kérdés.

[00:49:58]Tehát vannak ugye ami a tényleges konkrét jogsértés, arra ugye kiugranak a szituációból, de ezek szerint van olyan, ami még meg se született, ugye, mert ugye itt arról van szó, hogy a javaslat a Tiszától még nem született meg.

[00:50:11]De az tényleg tényleg teljesen én én szerintem szemondom ez teljesen ismerős szituációt.

[00:50:16]Rengeteg olyan nénit ismerek így a saját közösségemből, csak hogy ne menjek, hogy így kihozzák a levest, leteszedelik és azt mondják, ez sótlan.

[00:50:24]Na de hát Marika néni még meg se kóstolta.

[00:50:27]Hát látom rajta.

[00:50:27]Hát így így ő már tudja, nem kell ahhoz megkóstolni, meg törvényt hozni, hogy ők elítéljék.

[00:50:32]Igen, de volt már olyan, hogy hogy kivitték a deszertet, és azt mondták rá, hogy ez a levesótlan.

[00:50:36]Nem, valóban a Fidesz sok mindenre képes, amire mi még nem vagyunk felkészülve, és erre is kat Tamás szvedélyesen beszélt arról még a reklám előtt, hogy mi miért is írta írtad alá ezt a nyilatkozatot, hogy igenis menniük kell ezeknek a tisztségvésknek és hogy valóban sokat beszéltünk arról, hogy nem trendi, nem divatos, nem izgalmas a jogállamiság pusztulása miatt kritizálni a Fidesz, mert az a választókat nem érdekli.

[00:51:03]Azért nem biztos, hogy nem érdekelte őket.

[00:51:07]Nem hülyék a választók, csak egyszerűen ha nincs esély, akkor lehet sok mindenre könnyebben legyintenek, de hogy nem csak azért izgalmas, mert valaki jogász és szereti a ha rendben vannak a dolgok, hanem ők, mármint a Fidesz hivatalosan konzervatív pártnak tartja magát.

[00:51:20]És a konzervativizmusnak a lényege, az egyik legfontosabb talpköve a törvények tisztelete.

[00:51:26]Meg egyébként a polgári etosznak is egy nagyon fontos dolga az, hogy a törvények uralkodnak, és nem a személyek.

[00:51:34]és hogy ez is felháborító, hogy ahogy a a zsidókeresztény értékekkel is sok szempontból szembent a hivatalosan keresztény demokrata kormány, ugyanúgy a konzervativizmus alapkövével is ennyire porrázóta a magát elvileg konzervatívnak tartó Fidesz, és ezért is felháborító az, amit művelt, ahogy ahogy már önmagában, hogy a parlamentet kiüresítette és színházzá vagy bábszínház süllyesztette le, de annyi mindenből tényleg kiforgatta És ezért tén tehát én jobboldali érzelmű választópolgárként ezért volt nekem nagyon fontos katartikus élmény az, hogy végre odakerül a Fidesz, ahova való.

[00:52:13]És egyetlen egy utolsó megjegyzés, hogy hát a Fidesz az elmúlt időszakban végig szinte kélyesen emlegette azt, hogy ők folyamatosan megszegik az uniós jogot.

[00:52:23]Tehát tényleg egy párt, ami nyíltan azt mondja, hogy mi megszegjük a jogot, és erre büszkék.

[00:52:27]És most is Orbán Viktor felszólítja egyébként a mostani új kormányfőt, hogy szedje szegje meg az uniós jogot.

[00:52:37]Tehát valóban tehát egy konzervatív párttól nem azt várjuk el, hogy nyíltan megszegje a jogot, sőt ebben kéjelegjen.

[00:52:45]Na hát van egy fontos témánk még a kollektív bűnösség elméletét ugye Hak Péternek nem is mondtam, mert akkor Tamás elvinné az utolsó hat percet, de de én ezt ennek örülök.

[00:52:55]Örülök, hogy ilyen vagy.

[00:52:55]Viszont megnézzük azt, tényleg megnézzük, hogy miért kellett a polgármesteri fizetéseket befagyasztani, mert voltak olyan kistelepülési polgármesterek, akik egyébként hát ennek a döntésnek nyilván kárvallottjai.

[00:53:15]A miniszterelnök péntek este ezzel a fotóval tudatta, hogy hazaindul Brüsszelből.

[00:53:18]Más nap vitézi Dávid közlekedési miniszterrel a közlekedési múzeumban egy időszaki kiállítás megnyitója alkalmából tartott közös sajtótájékoztatója után a polgármesterek bérezéséről beszélt az ATV kérdésére.

[00:53:32]Bejelentette, 2025-ös szinten befagyasztják a polgármesterek fizetését, miután azt korábban a Fidesz a kétszeresére, háromszorosára vagy négyszeresére emelte, és megvonják tőlük a havi költségtérítést is.

[00:53:41]Erről már be is nyújtották a javaslatot az Országgyűlésnek.

[00:53:46]Annyi történik a polgármestereknél, alpolgármestereknél, hogy elvesszük ezt a számla nélküli költségterítést, és 2025-ös szinten maradnak ezek a fizetések.

[00:53:52]Ezek még jóval magasabbak, mint korábban voltak.

[00:53:56]A miniszterelnök szerint nagyjából 3 millió Ftot keresett a Vármegyei Közgyűlés elnöke Magyarországon.

[00:54:00]A döntéssel milliárdokat lehet ben spórolni, de szerintem mindez elvi kérdés is.

[00:54:13]Jó, szóval ez egy nagyon népszerű dolog, mert az embereknek könnyebb kommunikálni azt, hogy ugye, hogy miért nőjön a politikusok fizetése, hogyha egyébként szóesz van.

[00:54:21]Mit gondolunk erről?

[00:54:21]Abból a szempontból pozitív, hogy ugye kezdetben sokkal súlyosabb, a polgármesterek nézve nagyon sokkal radikálisabb javaslattal állt elő Magyar Péter.

[00:54:30]És ez ezek szerint képes a korrekcióra, ugye akár a igazságügyi miniszter visszalépése, vagy akár volt már olyan alkotmánymódosítás is, amin kicsit módosítottak a benyújtás közben.

[00:54:43]Tehát, hogy azért azt jel jel az tűnik, hogy valamelyest a szavazóik tudnak nyomást gyakorolni, vagy akár szövetségese tudnak nyomást gyakorolni a kormányra.

[00:54:54]Tehát ez egy jó jel.

[00:54:54]És egyébként persze, tehát én nem vagyok annak a híve az ilyen demagógiának, hogy a politikusok a legrosszabbak és száraz kenyéren éljenek, mert az igaz, ez egy jó bómó volt, hogy ez az túlzás, hogy ha valakinek egy politikusnak kicsi a fizetése, akkor ez a korrupciós kockázat, mert hát láttuk a magas fizetéssel is elég komoly korrupciós kockázatban éltünk az elmúlt 16 évben, de hogy azért kell pénz, tehát az a melegágya volt végülis akkor is a korrupciónak, és az a másfajta a ez a park fenntartási ügy, ami most a budapesti politikusok körzéletét borzolja, tehát hogy az a pártfinanszírozás nem volt rendezve azért, mert hát az a magyar emberek érthetően sajnos nagyon utálták a pártokat, és hát akkor azoknak nem kell pénz, mert azok csúnya gonosz dolgok pártok nélkül és jó átlátható pártfinanszírozás nélkül.

[00:55:44]Nincs demokrácia, úgyhogy nem az a nem az a jó jól működő ország, ahol tényleg a politikusok ingyen dolgoznak, mert az is egy munka.

[00:55:53]De szóval én örülök annak, hogy tudott korrekciót végrehajtani önmagán a Magyar Péter, és azért nem lefelezi a polgármesterek fizetését.

[00:56:01]Költségvetés szempontjából ez jelentős tétel.

[00:56:05]Nincs jelentőség nyilván ezek ezek kicsike tételek.

[00:56:07]Tehát lehet mondani, hogy milliárdos tétel, de azért azért kicsike tétel, inkább szimbolikus tétel.

[00:56:11]És én is úgy látom, hogy az a korábbi ötlethez képest, ami egy nagy visszavágás lett volna, én ezt korrekciónak fogom föl.

[00:56:20]A kimenő kormány odadobta a gyeplőt, odadobta a pénzt, mondván, hogy de nem csak itt más helyen is nekifutottak a fizetések.

[00:56:24]Az én egyetemen, a mi egyetemünkön is most k megírta az újság, hogy mekkora fizetések vannak dikánoknál.

[00:56:34]Nem is hallottam ekkor lehet őszintén szólva.

[00:56:34]Itt itt most egy korrekció van, mert ha nem csinálja meg ezt a törvényjavaslattal a kormány, akkor belép egy automatizmus, amit tovább viszi ezeknek a főpolgármesterek, polgármesternek ilyen megyei vármegyei megyei.

[00:56:46]Most az én kérdésem az is már az utolsó percekben vagy mutatni csak felvetem, hogy azt még nem tudom, hogy magát az alkotmányos rendszert végiggondolja az új kormány, hogy mi is a helye és szerepe az önkormányzatnak, mert akkor azért, hogyha az egy komoly önkormányzat, ott komoly emberek kellenek.

[00:57:04]Tehát nem aki ilyen dísz és hát tömpenát az is kell ilyen dísz.

[00:57:14]De most rám mutogatsz közben, hogy ne ilyen dísz, mint nem színház szimbolikus mutogatás, csak hogy nem konkrét szeretné színházként vezeti a a faluját, hanem menedzserként.

[00:57:23]Akkor viszont kell meg kell meg kell fizetni, és akkor hozzá kell nyúlni a hatáskörökhöz, mert ha hozzákerül az iskola, azó tehát az egy más ügy.

[00:57:35]Most ezen dolgozni kell.

[00:57:35]Tehát a következő egy-két évben szeretném látni, hogy az az állami rendszer, ami nagyon centralizálva lett és rosszul működött, az hogy megy vissza esetleg a bázisra, és akkor akkor más típusú emberek kellnek, és akkor meg kell őket fizetni rendesen, de természetesen hát abban igazságod van, hogy én látom korrupt embert nagyon gazdag körökben is, úgyhogy olyan nincsen, hogy olyan sok pénzt adunk neki, hogy ne jusson eszébe a bűn.

[00:58:02]A bűn mindenkinek eszébe jut.

[00:58:02]Most fordulok ugye a a teológushoz, csak azért vannak a a a különböző korlátok földi és és mennyei, hogy ne kövessük el.

[00:58:14]De ha már gazdagság, akkor ezzel zárjuk a műsort, hogy ugye az, hogy az, hogy 250 millióval valaki gazdagabb naponta, naponta, hogy hogy az az ugyanilyen könnyen kommunikálható történet, talán a 100 leggazdagabb listának ilyen és ehhez hasonló számok miatt van értelme.

[00:58:34]Ezt az a az a az a baj, hogy mi én egész biztos, föl se tudjuk fogni, hogy ez mit jelent.

[00:58:39]Tehát hogy mi a a munkahelyen is, és sajnos sokszor otthon is, de valószínűleg aki hármas matek visszaüt.

[00:58:43]Hát igen, nem csak az, hogy agyilag, hanem hogy így úgy tologatjuk azokat a számlákat, hogy melyiket fizessük be, meg hogyan éljünk, meg melyik melyik osztály a színházban tudja még egy kicsit húzni a 15 éves lámpájával, vagy ilyesmi.

[00:58:55]És el se tudom képzelni, hogy valaki egy nap alatt mondjuk annyit keres, amiből mi tehát több évig dolgozunk.

[00:59:04]És ez hogy lehetséges?

[00:59:04]És hogyha azt mondjátok nekem, hogy ez létezik ilyen, akkor elhiszem, de közben meg ismerve ezt a szereplőt, hát ismerve úgy, hogy nem nem szerelt nálam gázt, hanem hogy így csak így látom a közszerepléseit.

[00:59:18]Azért ezt annyira nehezen tudom összetenni, hogyha színpadon látom, akkor azt mondom, hogy hát ezt ezt túltolták a srácok.

[00:59:26]Hát lehet, hogy ez egy abszurd dráma.

[00:59:29]Hát lehet, de közben meg ebben élünk.

[00:59:29]Tehát ha tudod mit?

[00:59:29]Ha abszurd dráma van, akkor tényleg nevessünk ezen.

[00:59:32]Csak akkor kérem vissza a jegyárát.

[00:59:32]Sokszor ha sajnálom, hogy vége van a műsornak, és ilyenkor persze mindig megköszönöm, hogy itt voltatok, de abban bízom, hogy folytatjuk legközelebb is ehhez hasonló oldottsággal és körben.

[00:59:46]Önöknek is megköszönöm a figyelmet.

[00:59:46]Ez volt a mi műsorunk szombaton este, és mivel egész nyáron törvényalkotási dömping van, meg azért vagyon visszaszerzési javaslat is társadalmi vitára kerül, önök mondják el a véleményüket, és nézzenek minket vissza.