Visszavonták Matolcsy György díszpolgári címét // AKTUÁL 2026.06.19.
- Sulyok Tamás beadványát az AB nem tárgyalta, mert PT Péter elnök levette a napirendről, miután 15 alkotmánybíróból heten kizáratták magukat – a „hét törpe” esete politikai bohózattá és alkotmányos válsággá fajult.
- A résztvevők szerint a Fidesz hirtelen jogállami érzékenysége hiteltelen 16 év alkotmányos rombolása után, és az ügy mögött időhúzó stratégia, valamint áldozatgyártás sejlik az ellenzéki oldalon.
- Magyar Péter első EU-csúcsi fellépésén konszenzus született Ukrajnáról, a zárónyilatkozatból kikerült a gyorsított csatlakozásra utaló kitétel – a vendégek szerint ez nem jelent tényleges beengedést, mert 33 vétólehetőség marad.
- A nemzetközi jogász vendég cáfolta Bóka János állításait: nincs „gyorsított csatlakozás”, és Magyar Péter nem állt be a háború résztvevőjének, hanem a választási ígéretét teljesítve szövetségi politikát folytat.
- A kormány kivezeti a védett üzemanyagárakat, miközben a piaci ár a védett szint alá csökkenhet; a vendégek bírálták a hatósági árak infantilizáló hatását és a 200 milliárdos költséget, de elismerték, hogy extrém helyzetben indokolt lehet az átmeneti beavatkozás.
- Kecskemét egyhangúlag visszavonta Matolcsy György díszpolgári címét egy 144 milliárdos alapítványi pénz eltűnése miatt, amelyben rokoni szálak is szerepet játszottak – az ügy a rendszerváltó hangulat és a számonkérés türelmetlenségének jele.
-
„Nagyon sok jogász, professzor, ügyvédek, bírák aláírtak egy nyílt levelet, amiben azt írják, hogy bár nehéz szívvel, de mégis támogatják azt, hogy az Orbán-báboknak nevezett közjogi tisztségviselőket igenis mozdítsa el az új kétharmados többség.”
- A beszélgetők szerint a NER kártyavárként omlott össze, Orbán Viktor a romok alól a párt állóképességét hirdeti, miközben egy újabb gazdasági nehéz időszakra játszik, hogy aláássa a kormányzás támogatottságát.
- A vendégek felhívták a figyelmet, hogy a jegybanki ügyekben a pénzügyminiszteri felelősség is felmerül, de a forint stabilitása miatt politikai okokból egyelőre nem került célkeresztbe.
Részletes összefoglaló megjelenítése
Alkotmánybíróság és Sulyok Tamás beadványa – a "hét törpe" esete
Az ügy előzményei és az AB döntése
Sulyok Tamás köztársasági elnök a múlt héten az Alkotmánybírósághoz fordult, azt kérve, hogy a testület mondja ki: az Országgyűlés nem módosíthatja úgy az alaptörvényt, hogy általános szabályozás helyett egyedi helyzeteket rendezzen. Az eredeti tervek szerint az AB hétfőn tárgyalta volna az államfő beadványát, ez azonban nem történt meg, mert PT Péter, az Alkotmánybíróság elnöke levette az ügyet a testület ülésének napirendjéről. A döntés előzményeként a 15 fős testületből hét alkotmánybíró kizáratta magát a beadvány tárgyalásából.
Jogértelmezési vita és politikai bohózat
A beszélgetés résztvevői szerint az AB-nak létezik egy absztrakt értelmező funkciója is az alaptörvény és az alkotmánybíróságról szóló törvény alapján, de a konkrét ügy kapcsán a vendégek szkeptikusak voltak. Latman Tamás nemzetközi jogász úgy fogalmazott, hogy elméletben adott egy ilyen lehetőség, de gyakorlatilag az a megkeresés, amit el tud képzelni, hogy mi a tartalma, szerinte nem áll meg.
Az egyik vendég kifejezetten szórakoztatónak nevezte, hogy több mint 16 év "alkotmányos dúlás" után a Fidesz és annak "ágensei" hirtelen kifinomult jogállami és alkotmányossági érzékenységet mutatnak. A műsorvezető felidézte, hogy amikor PT Péter hétfőre kitűzte az ügyet, a vendég "indulatos posztot" tett közzé, amelyben azt írta: örül neki, hogy a "Lex CEU-t" éveken keresztül sikerült "dugni, mint a lopott biciklit", ehhez képest most "marha gyorsan" sikerült levenni a napirendről is.
Politikai lólábak és a "hét törpe"
Az egyik résztvevő szerint annyira triviális és "kilóg a lóláb", hogy az AB-t belökték volna a politikai játéktérbe. A Fideszes kétharmad korábban eldöntötte azt a vitát, hogy az Alkotmánybíróság tartalmi kérdésben nem foglalhat állást az alkotmánymódosításokat illetően. Ráadásul az ügy egy hipotetikus jogalkotásról szóló kérvény volt, hiszen Magyar Péter még semmilyen jogszabállyal nem állt elő arról, hogy a TISZA-kormány milyen jogi keretek között távolítaná el a közjogi méltóságokat.
„Hét törpe bedurcizott a 15-ből és ez történt" – idézte a műsorvezető az egyik vendég által a közösségi médiában olvasott megfogalmazást *
A beszélgetőpartnerek értetlenségüket fejezték ki azzal kapcsolatban, hogy egyáltalán miért fogadta be az AB ezt az indítványt, és miért tűzte napirendre. Az egyik vendég szerint a hét alkotmánybíró választhatta volna azt is, hogy különvéleményt csatol, és akkor az egy markáns ellenvélemény lehetett volna. A kizárás okaként felmerült a személyes érintettség, a korábbi együttműködés, vagy valamilyen jogi meggyőződés.
Alkotmányos válság és politikai stratégia
Az egyik résztvevő szerint ez az ügy mára bohózattá süllyedt, és a miniszterelnök és a köztársasági elnök közötti "poolpárlé" a hazai jogrendszert is magával kezdi rántani – ez az, amit alkotmányos válság alatt érteni kell. Ugyanakkor politikai stratégia is van mögötte: ha Sulyok viselkedése mögött Orbán Viktort látjuk, akkor a cél az időhúzás, és az, hogy egyetlen "hídfőállást" se engedjenek át az ellenfélnek. Ez a TISZA Párt számára olyan kockázati tényező, ami "ki nem kényszerített hibát" is hozhat – a beszélgetők párhuzamot vontak a 2006-os választással és az őszödi beszéddel.
Az egyik vendég szerint ugyanakkor a választás és annak következményei azt mutatják, hogy nem állja meg a helyét az a stratégia, miszerint ha a NER elfoglalja a hídfőállásokat, akkor blokkolni tudja a rendszerváltást. A kísérlet megtörténik, de a középszintet már nem tudja megtartani a rendszer – a végrehajtói stábok, az ügyészség és más fontosabb állami hivatalok esetében hiába van a csúcsvezető "fogva a NER által", maga az intézmény nem alkalmazkodik ehhez a helyzethez, hanem "kimozog alóla".
A stratégiaváltás szükségessége és a nyílt levél
A beszélgetés során felmerült, hogy Magyar Péter talán hibázott, amikor a köztársasági elnökkel kezdte a "vegzatúrát" az alkotmánybíróság helyett. Most viszont hatalmas lehetőség nyílt, miután a 15 "törpéből" hét kizáratta magát – innentől kezdve a parlamenti kétharmad felelőssége, hogy új alkotmánybírók megválasztásával biztosítsa az AB működését.
Magyar Péter május 31-éig adott határidőt mindenkinek, akit "Orbán-báboknak" nevez – senki nem távozott, kivéve az MTV "hírhamisító" vezérigazgatóját. A vendégek szerint Magyar Péter az Egyenes beszédben azt mondta, hogy a folyamatnak vannak láthatatlan jogalkotási szakaszai is. Az egyik résztvevő úgy vélte, itt "el lett rontva, el lett taktikázva", de hozzátette: lehet, hogy kiderül, nincs igaza.
„Nagyon sok jogász, professzor, ügyvédek, bírák aláírtak egy nyílt levelet, amiben azt írják, hogy bár nehéz szívvel, de mégis támogatják azt, hogy az Orbán-báboknak nevezett közjogi tisztségviselőket igenis mozdítsa el az új kétharmados többség" – ismertette a műsorvezető *
Az egyik vendég – aki maga is aláírója a levélnek – elmondta, hogy a fő cél, amit ő lát ebben a nyilvános állásfoglalásban, az, hogy a témával kapcsolatos vita "hangereje" nagyobb legyen, láthatóbb legyen, és többen vegyenek részt benne. A tudományos-oktatói-kutatói vonal nagy teljessége jelen van a listán, és ez komolyan veendő szakemberek listája.
Felmerült az is, hogy a NER-t definiálni kellene mint káros rendszert, és erről valamilyen írásos, jogi minőségű dokumentumnak kellene születnie – akár országgyűlési határozat formájában. Az egyik vendég szerint 16 év strasbourgi és uniós bírósági gyakorlata elég meggyőző ehhez, és ezt a társadalmi vitát az új alkotmányozással kellene összefoglalni.
Az egyik résztvevő felidézte az alaptörvény szövegezésének időszakát, amikor Schmitt Pál alól "olyan hülyeséget" írtak, hogy "be kell rakni az alaptörvénybe Istent, mert Isten az abszolutórium ura" – ezzel szemben most jobbat kell csinálni, mert az akkori folyamatnak sem társadalmi vitája, sem népszavazási megerősítése nem volt, az "tulajdonképpen egy pártnak a saját ideológiai katyvasza" lett.
Áldozatgyártás az ellenzéki oldalon
Nagyon fontos fejleményként értékelték a résztvevők, hogy Magyar Péternek és a TISZA kétharmadnak sikerült áldozatokat gyártania a most már ellenzéki oldalon: Sulyok Tamás és Orbán Viktor is áldozati státuszba került. Az egyik vendég szerint a politikai kommunikációban így lesznek beállítva, és a választók egy jelentős része előbb-utóbb annak fogja látni őket. Ez különösen annak fényében fontos, hogy ha már most fölépítik az áldozati narratívát, akkor amikor Orbán Viktornak majd az igazságszolgáltatás előtt kell megjelennie – például az "aranykomboli" ügyben –, akkor nem az lesz a kommunikáció, hogy korrupciógyanús ügyekbe keveredett, hanem hogy a "TISZA-terror" elérte őt is.
A beszélgetők ugyanakkor megjegyezték, hogy Orbán Viktor egyelőre nem áldozati lelkiállapotban nyilatkozott – azt mondta, bármiről kérdezhetik, megadja a választ, de "olyat, hogy a fal adja a másikat". Navracsics Tibor viszont már előkészítette a terepet, szinte minden második nap olyasmit posztol, hogy "a bosszú elérte a fideszes képviselőket".
Az egyik vendég szerint a kérdés az, hogy kinek a szemében lesznek ők áldozatok – a társadalom hangulatából még úgy látja, hogy nincs ez a helyzet, mindenki számonkérést vár. Ugyanakkor Magyar Péter azzal, hogy fölkínálta az önkéntes távozás lehetőségét és határozott nemet kapott, mostantól úgy érzi, megvan a felhatalmazása arra, hogy jogi eszközökkel végrehajtsa, amit a választóktól kapott felhatalmazás alapján ígért.
Az EU-csúcs és Magyar Péter első külpolitikai fellépése
A zárónyilatkozat és az ukrán csatlakozás
Az Európai Tanács ülésén 16 év után először nem Orbán Viktor, hanem Magyar Péter miniszterelnök képviselte Magyarországot. A tagállamok vezetői közös zárónyilatkozatot adtak ki Ukrajnáról – egy év után ez volt az első alkalom, hogy konszenzus született. Magyar Péter szerint mindezt egy négyórás intenzív vita előzte meg.
A miniszterelnök közösségi oldalán azt írta, hogy a zárónyilatkozat magyar javaslatra sokat finomodott: Ukrajna uniós csatlakozási folyamata kapcsán a magyar kormány főkezdeményezésére kikerült a szövegből a csatlakozás gyorsítására utaló kitétel.
„Biztos, hogy nem fogunk mindenben egyetérteni. Egyet ígérhetek, és ezt mindenkinek megígértem és vállaltam, hogy csak és kizárólag Magyarország és a magyar emberek érdekét fogom képviselni, akár itt az európai tanácson, akár bilaterális megbeszéléseken." – Magyar Péter *
A beszélgetőpartnerek szerint az elmúlt 16 év után ez olyan szépnek hangzik, hogy "szinte már kételkedik az ember", hogy lehet-e igaz – hogy nem "botként viselkedünk a küllők között", hanem tényleg a nemzeti érdeket képviselve, de mégis konstruktívan. Az egyik vendég megjegyezte, hogy ez még az első ilyen európai tanácsi ülés volt, "ezek még a mézeshetek".
Bóka János kritikája és a "gyorsított csatlakozás" mítosza
A műsorvezető ismertette Bóka János korábbi fideszes miniszter két észrevételét: az egyik szerint az Orbán-kormány a társadalom jelentős részét képviselve utasította el Ukrajna uniós csatlakozását, míg Magyar Péter hozzájárult a csatlakozáshoz, csak nem a gyorsítotthoz. A másik szerint az Orbán-kormány az orosz-ukrán háborúban semleges álláspontot foglalt el, míg Magyar Péter az EU-val összhangban Ukrajna oldalára állt, így a konfliktus résztvevőjévé válva nem kommunikál közvetlenül Oroszországgal.
Az egyik vendég – nemzetközi jogász – határozottan cáfolta ezeket az állításokat. Kifejtette, hogy nincs olyan, hogy "gyorsított csatlakozás", ezt annak idején az uniós vezetők "csapdának lógatták be" Orbán Viktornak, aki "rettenetes nagy hozzáértése" és Bóka János hozzáértése révén "úgy belesétált, mint a légy a szükséges papírba". A nagyobb probléma az, hogy úgy tűnik, ezt a csapdát Magyar Péterrel szemben is tudják alkalmazni, mert "nem nagy eredmény kivenni valamit egy papírból, amiről mi is tudjuk, hogy nincs".
A vendég emlékeztetett rá, hogy minimum 33 lehetőség lesz arra, hogy a magyar kormány vétózza az ukrán csatlakozási folyamatot – minden egyes csatlakozási fejezetet, klasztert külön szavazással kell lezárni. Tehát nem igaz, hogy Magyar Péter "beengedte" Ukrajnát, ez "egyszerű hazugság". A magyar kormány egyszerűen úgy döntött, hogy nem blokkol egy olyan folyamatot, amit Orbán Viktornak sem kellett volna blokkolnia, csak annyira "belemagyarázták magukat" ebbe a helyzetbe, hogy nem tudtak arcvesztés nélkül kijönni belőle.
„Ez az úgynevezett magyar érdek, kedves Bóka János, kedves Orbán Viktor, hadd mutassak rá, ez az úgynevezett magyar érdek, amikor olyan helyzetbe kerül egy állam, hogy el tud várni valamit egy másik államtól." – Latman Tamás *
A különutas politika kudarca és a Fidesz megújulási képtelensége
A beszélgetés során többször visszatértek ahhoz a gondolathoz, hogy a Fidesz egyszerűen nem tudott megújulni. Az egyik vendég szerint "az az intellektuális sekélység, vagy primitivitás, vagy nem tudom micsoda, ez egyszerűen végetért". Belekapaszkodtak a migrációba, "blöki a lábtörlőt épték", ahogy előtte a rezsicsökkentést meg Soros Györgyöt, aztán most "rámentek az Ukrajnára" – mindig úgy gondolták, hogy bejön nekik, és erre építettek intézményeket, migrációkutató intézetet "meg minden zöldséget".
A műsorvezető felidézte, hogy amikor az emberek kint voltak az utcán és elmentek a Magyar Péter rendezvényeire, folyamatosan azt hallotta: "ruszkik haza". Ez volt a választásoknak az egyik fő üzenete, hogy a szövetségi politika felé fog fordulni Magyar Péter – tehát "semmi mást nem csinál, mint teljesíti a választási ígéretét".
Az egyik résztvevő szerint a Fidesz most a "tűz életben tartásán" dolgozik, hogy a hívekben a reményt megtartsák, miközben egyre olvad ez a tábor. Ha viszont bejön a jóslatuk, és egy éven belül megint rossz irányba fordul a világgazdaság, akkor érdemes lesz megnézni a pártok támogatottságát – tette hozzá.
A védett üzemanyagárak kivezetése
A kormány döntése és annak indoklása
A kormány új szabályozással készül az üzemanyagok védett árának kivezetésére. Az erről szóló javaslat már az Országgyűlés elé került, és akár a jövő héten döntés is születhet róla. A tervezet szerint a jövőben a gazdasági és energetikai miniszter rendeletben határozhatná meg a benzin és a gázolaj hatósági árát. A most benyújtott, Kapitány István által jegyzett javaslat a nemzetközi energiapolitikai helyzet javulásával indokolja a hatósági árak megszüntetését, ugyanakkor lehetőséget adna arra is, hogy rendkívüli helyzetben a miniszter ismét rendeletben állapítsa meg az árakat.
Magyar Péter közösségi oldalán azt írta, hogy a héten akár 10-15 forinttal is a védett ár alá csökkenhetnek az üzemanyagárak, miközben a kormány fenntartja a korábban bevezetett jövedékiadó-csökkentést. A beszélgetők megjegyezték, hogy az olaj hordónkénti ára egy hónapja még 109 dollár volt, most 81 dollár körül van, és ha tényleg megköttetik az amerikai-iráni egyezmény, akkor ez talán stabilizálódhat.
Piacgazdaság és hatósági árak – a vita
Az egyik vendég – évek óta minden ilyen hatósági árnál "sikoltva látja a kommunizmust és káromkodik kacskaringósan miatta" – úgy fogalmazott, hogy alapvetően nem szereti az ilyeneket. Orbán Viktor valamiért úgy gondolta, hogy ha "narancsszínűre festi" a kommunizmust, akkor majd működni fog – nála is kiderült, hogy nem működik. Emlékezetes a hatósági áras benzin, amiből aztán benzinhiány lett, és a bolti hatósági árak "keresztinflációt" okoztak.
„Infantilizálják ezzel a lakosságot, és nagyon sok kárt okoznak. Valahogy elhitetik az emberekkel azt, hogy a dolgokért nem kell fizetni, és van ingyen ebéd" – az egyik vendég *
A vendég hozzátette: amikor most kivezették ezt a hatósági árat, és Magyar Péter elmondta, hogy ez havonta 50 milliárd forintba került, azt valaki kifizette. Négy hónapi összegről van szó, tehát 200 milliárd forintba került ez a "remek hatósági ár", és az a pénz sem ment bele az egészségügybe, sem az oktatásba. Az, hogy Magyarország a régióban így lemaradt, többek között azért van, mert "állandóan belenyúlnak a piaci folyamatokba, és nem hagyják a versenyt".
Egy másik vendég "védőbeszédet" tartott Orbán Viktor mellett, megjegyezve, hogy a hatósági ár bevezetése az üzemanyagáraknál nem magyar unikum – több európai ország is lépett, amikor erre tényleg szükség volt. Itt nálunk az a gond, hogy ez a piaci működés részévé vált. Normál piaci működés mellett nincs szükség hatósági árra – a kereslet és a kínálat viszonya mindig kialakítja az optimális árat. Vannak extrém helyzetek, amikor például leáll a Barátság olajvezeték, és hozzá kell nyúlni a stratégiai tartalékokhoz – ilyenkor jogában áll a kormánynak mérlegelni és döntést hozni átmeneti időre szóló árberögzítésről.
A vendég felhívta a figyelmet arra is, hogy a védett ár elengedésekor "nagyon sok kis benzinkutas fölsóhajt" – a családi kézben lévő, a kúthálózat kb. 20-25%-át kezelő kisvállalkozások "szívták a legnagyobbat ezzel a védett árral", a veszteség jelentős része náluk csapódott le.
A nap kérdésének eredménye
A műsorvezető ismertette a nap kérdésének végeredményét: a nézők 95%-a egyetért azzal, hogy a kormány megszünteti a védett üzemanyagárakat, 5% mondja azt, hogy nem. Hangsúlyozta, hogy ez nem reprezentatív, nem az ország egészét jeleníti meg, hanem a csatorna nézőit. A kommentek közül kiemelte: József szerint "csak az Andersen mesében van olyan, hogy ingyenebéd", Ádám szerint "már bevezetni is hiba volt", Péter attól tart, hogy "ha kiújul a háború, megint felmegy az üzemanyagára", Katalin szerint "minden állami beavatkozás felborította a gazdaság rendjét", Károly úgy véli, "ha bármilyen okból elszabadulnak az árak, differenciáltan kell támogatást adni", Attila szerint "így is, úgy is mi fizetjük a költségét", Csaba pedig azt írta: "már most olcsóbban tankoltam, mint a védettár".
Matolcsy György díszpolgári címének visszavonása Kecskeméten
A döntés és annak háttere
Kecskemét városa egyhangúlag visszavonta Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank volt elnökének díszpolgári címét. A képviselőtestület – a Fidesz-KDNP képviselőinek támogatásával is – úgy döntött, hogy az MNB volt elnöke méltatlanná vált a kitüntetésre. Valamennyi politikus egyetértett abban, hogy az ügy Kecskemét számára különösen érzékeny, és alkalmas volt arra, hogy a város jó hírnevét hátrányosan érintse.
A műsorvezető részletesen ismertette az ügy hátterét: a Kecskeméti Neumann János Egyetemért Alapítvány 144 milliárd forint állami támogatást kapott egy új kampusz felépítésére, de úgy döntöttek, hogy inkább kölcsönadják az MNB Alapítványok vagyonátkezelő Optima Zrt-nek. Ott "eltünedezett a pénz", és nem tudták visszafizetni, ezért a magyar állam megint kifizette a fejlesztés árát.
A rokoni szálak és a "Móricz Zsigmond tollára kívánkozó sztori"
A műsorvezető feltárta a rokoni összefonódásokat is: az Egyetem Alapítvány felügyelő bizottságának tagja a város polgármesterasszonya, Szemereyné Pataki Klaudia fideszes polgármester, az alapítvány stratégiai igazgatója pedig a polgármesterasszony férje, Szemerey Szabolcs – aki egyébként Matolcsy György másod-unokatestvére.
Az egyik vendég – aki személyesen is jelen volt az eseményeknél – elmondta, hogy Matolcsy György "akkora tudós ember, hogy még PhD-ja sincs". Beiratkozott a Nemzeti Közszolgálati Egyetemre, amikor azt az egyetemet "összerakták", doktoranduszként a doktori iskolába, de "olyan sikeres volt, hogy még onnan is kidobták szegényt" – pedig ez az ő hatalmi időszakának a csúcsán volt.
„Szóval azért milyen egyetemi státumot akart magának megteremteni Kecskeméten, azt nem tudom, de marha jó lett volna, hogyha nem a mi pénzünkből próbálja megcsinálni." – az egyik vendég *
A rendszerváltó hangulat és a számonkérés türelmetlensége
A beszélgetők egyetértettek abban, hogy a döntés hátterében a megváltozott közhangulat áll – "rendszerváltó hangulat van", és a fideszesek is érzik ezt. A műsorvezető elmondta, hogy a Fórum című műsorában naponta jönnek olyan telefonok, amelyek azt kérdezik: "mikor visznek már el valamit". Ő mindenkit próbál csitítani, hogy jogállami keretek, hosszadalmas eljárások, nyomozás, vádemelés, bíróság, első fok – ezt ki kell várni. Ugyanakkor mások is azt tapasztalják a saját területükön, hogy "nagyon türelmetlen a társadalom egy része".
Az egyik vendég értetlenségét fejezte ki a Matolcsy-ügyben tapasztalható késlekedéssel kapcsolatban: az ügyet újságírók, tényfeltáró újságírók aprólékosan feltárták, a Transparency International Magyarország is sokat foglalkozott vele, millió feljelentés született, és az Állami Számvevőszék maga is készített egy jelentést. Tehát "nem értem a késlekedést, hogy még egy meghallgatás sincs" – az anyag mennyisége akkora, hogy az talán pont azt hátráltatja, hogy új embereknek kell teljesen alapoktól megismerni az egész ügyet, ami "időtrabló dolog".
A másik vendég – "az ördög ügyvédje" szerepében – felvetette, hogy a Nemzeti Bank ügyében "marha vastagon fölmerül a felügyeletet ellátó pénzügyminiszter felelőssége", aki jelenleg a Magyar Nemzeti Bank elnöke, és aki "nem került föl még Magyar Péternek egyetlen egy darab halállistájára sem". Szerinte ha a Nemzeti Bank elnökét és a Nemzeti Bankot elkezdjük "bedöntögetni", összeomlik a forint és összeomlik az ország – ebben van egy olyan politikai érdek, ami egyfajta tényleges nemzeti érdek, és "valahol el lehet fogadni".
A NER összeomlása és a gazdasági kilátások
A beszélgetés végén az egyik résztvevő kifejtette: az a benyomása, hogy a NER "kártyavárként omlott össze", és van egy ember – Orbán Viktor –, akit "maga alá temettek a romok", és most azt "kiabálja" alóla, hogy "de hát gyerekek, ez a párt még áll". A közelmúltban tett nyilatkozatai és a fideszes think-tankekkel, döntéshozókhoz közeli emberekkel folytatott beszélgetések alapján úgy tűnik, hogy Orbán arra kezdett el játszani, hogy a következő fél-egy évben egy újabb gazdasági nehéz időszak következik be. Azt szűrte le a 2026-os választásból, hogy "csinálhat bármit kormányon, ha nincs meg a támogató gazdasági környezet, akkor egyszerűen cselekvésképtelen".
A vendég hozzátette: most tárgyalták le politikai szinten a 16 milliárd euró hazahozatalát, és közben született egy iráni-amerikai egyezség is a Hormuzi-szorosban, de ez egy nagyon törékeny dolog. A Fed nem is nyúlt a kamatokhoz legutóbb, sőt már arról kezdtek el tárgyalni, hogy kamatemelésre lesz szükség – az inflációs veszély és a növekedés megtorpanása "megint baromi erősen megjelent a gazdasági horizonton". Szerinte Orbánék most arra gyúrnak, hogy olyan rossz lesz a közhangulat a romló gazdasági helyzet miatt, ami mellett "érdemes ütni ezt a vasat tovább".
Ugyanakkor a 2022 és 2026 közötti időszak azt is megmutatta, hogy az inflációs nyomás, a gazdasági válság és az emberek egyre kevesebb pénze ellenére sem voltak nyitottak a folyamatos Ukrajna elleni hergelésre – nem vették komolyan, nem tekintették veszélynek a háborút, nem gondolták, hogy az unokájukat el fogják vinni az ukrán frontra. Egy olyan országban, ahol az uniós tagságnak 80%-os a támogatottsága, "töréspontig elvinni a konfliktust az uniós tagországokkal" nagyon-nagyon nagy hiba volt.
⚠️ Értelmezhetetlen vagy bizonytalan szakaszok
- „PT Péter" – az átiratban következetesen így szerepel az Alkotmánybíróság elnöke, de a valós név nagy valószínűséggel más; a kontextus alapján nem azonosítható egyértelműen a helyes alak.
- „Sujúlyok Tamás", „Súlyok Tamás", „Súlyak Tamás", „Sullyok Tamás" – az átiratban többféle torzult alakban szerepel a köztársasági elnök neve; a kontextus alapján nagy valószínűséggel Sulyok Tamásról van szó, de a pontos névalak bizonytalan.
- „aranykomboli ügy" – az átiratban így szerepel, a kontextus alapján valószínűleg egy ismert korrupciós ügyre utal, de a pontos elnevezés nem rekonstruálható.
- „Lexceut" – az átiratban így szerepel, a kontextus alapján valószínűleg a Lex CEU-ra utal (a Közép-európai Egyetemet érintő törvénymódosítás), de a pontos alak bizonytalan.
- „poolpárlé" – az átiratban így szerepel, a kontextus alapján valószínűleg egy elszólás vagy torzult kifejezés, jelentése nem egyértelmű.
- „Szemerei Népaki Klaudia" – az átiratban így szerepel, a kontextus alapján valószínűleg Szemereyné Pataki Klaudiáról van szó, de a pontos névalak bizonytalan.
Teljes átirat megjelenítése
[00:00:05]Megszünteti a védett üzemanyagárakat a kormány, de szükség esetén bármikor visszahozhatja.
[00:00:08]Jó estét kívánok!
[00:00:08]Ez az aktuál egyik témája, és ehhez kapcsolódik a nap kérdése is.
[00:00:13]A további részleteket azonnal mutatjuk.
[00:00:20]Mégsem tárgyalja az Alkotmánybíróság Sujúlyok Tamás ügyét, mert hét alkotmánybíró kizáradta magát.
[00:00:24]Magyar Péter szerint Sullyok Tamás felcsúti módon öngólt lőtt.
[00:00:29]Magyar Péter javaslatára került ki az ukrán uniós csatlakozás gyorsításáról szóló rész az EU csúcs zárókumentumából.
[00:00:41]Visszavonja Matolcsi György díszpolgári címét Kecskemét városa.
[00:00:41]Az indítványt még a Fidesz KDNP politikusa is támogatták.
[00:00:50]Mai vendégeink Óodi Molnár Dóra, a jelen újságírója.
[00:00:50]Bakaev Zoltán, a Della podcast műsorvezetője, Latman Tamás, nemzetközi jogász.
[00:01:05]Ez az Aktuál.
[00:01:05]A stúdióban Szlazsánki Ferenc.
[00:01:12]Kezdjük a nap kérdésével.
[00:01:12]Ön egyetért azzal, hogy a kormány megszünteti a védett üzemanyagárakat?
[00:01:16]Ez a kérdésünk, és eléggé sokan 94%-ban egyetértenek ezzel a döntéssel.
[00:01:24]6% mondja azt, hogy nem.
[00:01:24]Köszönjük, hogy velünk játszanak, velünk szavaznak.
[00:01:28]Majd az adott témánál ismertetem a végeredményt, illetve néhány érdekesebb kommentet, de most nem ezzel kezdünk, hanem azzal, hogy mégsem tárgyalja az Alkotmánybíróság Súlyok Tamás beadványát.
[00:01:40]Nézzük a részleteket.
[00:01:45]Súlyok Tamás a múlt héten az Alkotmánybírósághoz fordult.
[00:01:45]Azt kérte, mondják ki, az alaptörvényt nem módosíthatja úgy az Országgyűlés, hogy általános jellegű szabályozás helyett egyedi helyzeteket rendezzen.
[00:01:53]Az eredeti tervek szerint az Alkotmánybíróság hétfőn tárgyalta volna [zene] az államfő beadványát.
[00:02:01]Ez azonban nem fog megtörténni, mert PT Péter, az Alkotmánybíróság elnöke levette az ügyet az Alkotmánybíróság ülésének napirendjéről.
[00:02:08]Az ügy előzménye, hogy Polt Péter döntése előtt a 15 fős testületből hét alkotmánybíró kizáratta magát a beadvány tárgyalásából.
[00:02:18]Én is köszöntöm kedves vendégeinket.
[00:02:18]Szervusztok.
[00:02:18]Köszönöm, hogy eljöttetek.
[00:02:22]Tamás, hozzád fordulnék elsőként.
[00:02:22][horkantás] Az AB az nem már megalkotott törvényeket szokott megvizsgálni, elbírálni?
[00:02:27]Tehát van ilyen funkciója is, mint amit most akart Súlyak Tamás keresztül vinni?
[00:02:34]Van neki egy ilyen abszolakt értelmező funkciója is egyébként a az alaptörvény, illetve az alkotmánybíróságól szóló törvény alapján, de ugye anélkül, hogy ismerném a beadványnak a részletes szövegét, illetve az egyes alkotmánybírói álláspontokat, amikről amik nem kerültek nyilvánossága, én erről nem akarok most egyértelműen állást foglalni.
[00:02:53]Én úgy látom, hogy elméletben egy ilyen lehetőség, egy ilyen eljárás lehetősége adott, de gyakorlatilag ez a helyzet és abban a megkeresés, amit el tudok képzelni, hogy mi a tartalma, az szerintem nem áll meg.
[00:03:04]Tehát ebből a szempontból nem biztos, hogy ez érdemben vizsgálható.
[00:03:08]Windzon által engem kifejezetten szórakoztat, és valahol örömmel tölt el, hogy hirtelen így több mint 16 év alkotmányos dúlás után a Fidesz és az ő ágensei ennyire valahogy úgy kifinomult a jogállami és alkotmányossági megoldások iránti érzékenységük.
[00:03:24]Ezt én nagy örömmel látom.
[00:03:28]Ez ez egy nagy fordulat az érzelmeidben, mert olvastam, hogy amikor hétfőre kitűzte PT Péter, akkor hát nem azt mondom, hogy dühöngtél, de elég indulatos posztot tették ki.
[00:03:36]Hát annyit írtam, igen, hogy örülök neki, jó reggelt, hogy a Lexceut sok éven keresztül sikerült annak idején dugni, mint a lopott biciklit.
[00:03:43]Ehhez képest ez marha gyorsan sikerült összehozni.
[00:03:47]Most még gyorsabban sikerült levenni a napirendő.
[00:03:50]Hát tudnak a kollégák dolgozni.
[00:03:50]Na hát úgy látszik.
[00:03:50]Én sányszor az elmúlt 16 évben szerettem volna ezt látni, nem sikerült.
[00:03:54]Úgyhogy én kifejezetten szórakoztat valahol amúgy a dolog.
[00:04:01]Ti mit gondoltok, hogy ez a hét alkotmánybűrő, aki kizáratta magát most fellázadt a rendszer ellen, [torokköszörülés] a mély állam ellen, ahogy Magyar Péter írta.
[00:04:08]Hát ha nem is fellázadt, de szeretnék még azt, hogy köszönjenek nekik a boltban.
[00:04:12]Ühüm.
[00:04:12]Merthogy igazából annyira triviális és kilóg a lóláb, hogy belökték volna az alkotmánybíróságot ezzel a politikai játéktérbe.
[00:04:24]Egyértelműen, tehát hogy nem vizsgálhatja ugye az alkotmánymódosítás tartalmát az alkotmánybíróság.
[00:04:29]Ezt ugye a Fideszes kéthad eldöntötte, mert egyébként régen ez egy komoly vita volt, hogy az Alkotmánybíróság az tulajdonképpen ez egy teoretikus vitaként működött, hogy vajon mekkora hatásköre van, és hogy a szellemiségét is kell levizsgálnia az alkotmánynak, vagy csak a betűjét.
[00:04:49]De ezt a Fidesz eldöntötte ezt a vitát azzal, hogy tartalmi kérdésben nem foglalhat állást a módosításokat tekintve.
[00:04:58]Így hát valójában egy nem is és még még van egy nagyon érdekes része ennek a a az ügynek, hogy ez egy hipotetikus jogalkotásról szóló ké kérvénye volt a Sullyok Tamásnak, hiszen még Magyar Péter semmivel nem állt elő.
[00:05:15]Nem tudjuk, hogy milyen jogi kereteket alkot arra a Tiszakormány, hogy a közjogi méltóságokat eltávolítsa.
[00:05:21]Tehát előre menőleges állásfoglalást kérd kért egy nem létező jogszabályból.
[00:05:31]Tehát itt már minden politikai lóláb ki lógott, és azt nem akarták ezek az alkotmánybírók.
[00:05:36]Zó 15 törpéből hét darab bedurcizott.
[00:05:42]Ezt valaki ma így fogalmazta meg a közösségi médiás oldalamon.
[00:05:42]Nagyon tetszik, úgyhogy annyira jó, hogy mostantól én mondtam.
[00:05:46]Hát hét törpe bedurcizott a 15-ből és ez történt.
[00:05:50]Bocsás, ne haragudj.
[00:05:50]Semmé gond so kérdezni, hogy hogy ha ha nem táncol ki ez a hét alkotmánybíró és mondjuk úgy bírálják el, tehát Súlyak Tamásnak igazat adnak, akkor abból bármilyen következmény származott volna jogi vagy politikai igensúlyok elmozdításával kapcsolatban.
[00:06:08]Ö amit én ebből látok, értek és furcsálok, az tényleg az, hogy miért fogadta be ezt az indítványt az Alkotmánybíróság, vagy miért tűzte mondjuk napirendre?
[00:06:22]és hogy mi lehet az a ok vagy indok, amivel ez a hét alkotmánybíró kihátrált a döntés felelőssége alól, mert azt is választhatták volna, hogy külön véleményt csatolnak a a és akkor az egy markáns ellenvélemény lehetett volna mondjuk a többségi állásponthoz képest úgy alakadhatták volna a Súlyok Tamás álláspontját.
[00:06:42]Igen, igen, hogy ez ez személyes érintettség lehet, tehát hogy korábban együtt dolgoztak, és akkor erre hivatkozva mondhatja azt egy alkotmánybíró, hogy személyes érintettség okán, vagy pedig valamifajta jogi meggyőződés vagy nem tudom, az irhaése áll mögötte.
[00:07:00]Úgyhogy nekem elég zavaros ez a kép.
[00:07:00]Összességében én ebben a kérdésben Magyar Péternek igazat adok, hogy ez most már bohózott, tehát most már olyan szintre süllyedt le ez a poolpárlé a miniszterelnök és a köztársasági elnök között, ami most már a hazai jogrendszert is magával kezd irántani.
[00:07:21]Tehát amikor alkotmányos válságról beszélünk, akkor ezt kell azalatt látni, hogy komolytalanná teszi a jogi intézményrendszert is.
[00:07:24]Igen, de közben van politikai stratégia mögötte, ha súlyoknak a viselkedése azt az amögött látjuk Orbán Viktort, mert ha arra gondolunk, hogy ezzel húzzuk az időt és tulajdonképpen nem engednek át egyetlen hífőállást sem az ellenfélnek a fideszesek, és azt akarják, hogy minden egyes hífőállásért küzdjön meg az ellenfél, az egy olyan kockázati tényez ző a Tiszapártnak, ami egy ki nem kényszerített hibát is hozhat.
[00:08:02]És már láttunk olyat, ha 2006-os választásra gondolunk például, ahol szintén ugye az egy második veresége volt a Fidesznek 2002 után, és hogyha a Gyurcsány nem hibázik ott az összödi beszéddel, akkor persze [torokköszörülés] ha mi lett volna a hakérdését, nem érdemes feltenni, de azért ott is azt láttuk, hogy hogy tud élni Orbán Viktor azzal, hogyha valami hibát elkövet a politikai ellenfél, És ebben a súlyok féle nem mondok le, húzom az időt, beadom a Alkotmánybírósághoz egy ilyen hipotetikus jogalkotási véleményezésre a az ő az eltávolításáról keringő hírek.
[00:08:45]Hát nem is tudom joginak megfogni, ahogy hogy ez mi volt, ez egy előzetes áásfoglalás.
[00:08:50]Egyrészt lehúzza ezt az egészet egy ilyen dagonyába, ahol ilyen jogértelmezési vitának ind nyit teret, és azok mind mind mind mind mind mind mind mind mind olyan helyszínek meg ingványos, hogy abba azért így lehet hibát véteni, és akkor azt ki is használná a Fidesz.
[00:09:05]A csak egy gyors reakció arra, amit mondtál, mert szerintem pont az a tanulsága ennek a választásnak és annak a következményeinek, hogy hogy nem álljon meg a helyét az a stratégia, hogyha a hídfőállásokat elfoglalja a NER, akkor blokkolni tudja a rendszerváltást.
[00:09:21]Ha erről beszélünk ebben az esetben, én azt látom, hogy a kísérlet megtörténik erre, de a középszintet már nem tudja megtartani.
[00:09:31]Tehát a végrehajtói stábokat az ügyészségen, itt-ott körbenézhetünk.
[00:09:36]a a fontosabb állami hivatalok és hatóságoknál hiába van a csúcsvezető fogva a ner által, maga az intézmény nem alkalmazkodik ehhez a helyzethez, hanem kimozog alóra részben, hogy elhárítsák a felelősséget a 16 év miatt pár lemondás.
[00:09:51]És akkor így behozhatjuk például ezt is.
[00:09:56]Igen.
[00:09:56]A nyomozóirodom meg a legfőbb ügyészség és a a teljes ügyészségi rendszeren belüli elmozgások szintén ezt mutatják, hogy szerintem ez a stratég, ha ez stratégia, akkor ez egyemak, akkor ez egy téves egyébként.
[00:10:04]Nekem is van egy megfejtésem Orbán Viktor viselkedésééről, de azt majd később fogom vé védelme az nem csak a közjogi méltóságok ról szól, meg azoknak a kulcsintézményeknek a vezetőiről, amelyek a fékek ellensúlyok rendszerét kéne, hogy alkossák, hanem a például az önkormányzati egyszeri fideszes önkormányzati képviselőknek a megtartásáról is szól, hiszen most a fideszes kongresszus Igen.
[00:10:30]Csak a lényegét nem éri el, hogy blokkolj.
[00:10:33]De már olyat is láttunk, hogy egyszer csak ráég valakire az, hogy Fideszes, és inkább azt mondja, hogy hopp, kilépek, és úgy fogok elindulni egy polgármesterválasztáson, vagy egy önkormányzati képviselői helyér, és azoknak is egy üzenet, hogy ne ne lépjenek ki.
[00:10:45]És mivel a Fideszes kongresszus éppen az önkormányzatiságon keresztül próbálja most meg erősíteni a saját bázisát, nagyon nem mindegy, hogy ezek az emberek maguktól fölmondanak-e, elmennek-e, hogy mit üzen ez az egyszeri fideszes képviselő.
[00:11:04]Szerintem már ezen a pályán elcsúszódott a Fidesz.
[00:11:07]Igen.
[00:11:07]Ah említettem, szerintem már az alkotmánybírósági héttörpeset azt mutatja, hogy a csúcsposzton sem működik.
[00:11:11]Tehát azok az emberek se tartanak ki.
[00:11:15]Egy picit nagyon picit nagyon picit nagyon picit kezdem sajnálni Orbán Viktort, hogy mindenki ilyen csúnyán hátat forg neki és ott hagyja és elárulja.
[00:11:23]Most mond majdnem azt mondtam, hogy majdnem azt mondtam, hogy nem érdemli, de de de a lényeg az, hogy hogy szerintem ez azt mutatja, hogy ez mennyire sikertelen volt az egész.
[00:11:35]Egy ideig működött, amíg futott a szekér, addig működött.
[00:11:39]Egy valami másik, ami fontos, hogy azért jogásznak nem kell nagyon büszkének lenni Magyarországon a következő években.
[00:11:42]Majd ezt földolgozzuk valahogy.
[00:11:46][horkantás] Én már ki nem kényszerített hiba, ami említetted azt is, és ez fontos.
[00:11:49]Szerintem az is egy az már önmagában egy hatalmas ki nem kényszerített hiba volt, hogy az a köztársasági elnökkel kezdte Magyar Péter ezt a vegzatúrát, nem pedig az alkotmánybírósággal.
[00:12:01]Azzal kellett volna kezdeni.
[00:12:01]Na most erre hatalmas lehetőség nyílt, miután a 15 törpéből hét maga kizárta magát mindenből.
[00:12:06]Innentől kezdve ugye az alkotmánybíróság működésének biztosítása okán a parlamenti kétharmad felelőssége vagy tisztességes új alkotmánybírók megválasztásával megnövelje az alkotmánybíróság létszámát és ezzel vissza lehet állni a helyes stratégiára.
[00:12:25]Hát én bízom benne, hogy ez meg fog történni, de összességében mit gondoltok?
[00:12:27]Magyar Péter május 31-éig adott határidőt mindenkinek, akit ő Orbán Bábnak nevez.
[00:12:32]senki nem távozott pontosabban, de a az MTV a hírhamisító vezérigazgatója, az összes többi nem.
[00:12:37]Tehát én már olvastam olyan az Orbán kormányhoz képest ellenzéki publicisztikát, hogy ezt és főleg a súlyok ügyet Magyar Péter egy picit benézte, és most már azért inkább az elégedetlen hangok vannak túlsúlyba.
[00:12:51]Magyar viszont itt azt mondta az egyenes beszédben, hogy nem, mert a folyamatnak vannak láthatatlan jogalkotási szakaszai is.
[00:13:00]Tehát most akkor szerintetek melyik a valóságosabb?
[00:13:00]Hát én az előbb azt mondtam, hogy szerintem itt el lett [torokköszörülés] rontva, el lett taktikázva.
[00:13:06]Lehet, hogy nem.
[00:13:06]Nyilván Magyar Péter jobban tudja, hogy mi van az ő fejében, mint én.
[00:13:10]Tehát lehet, hogy itt ki fog derülni, hogy nincs igazam.
[00:13:13][nevetés] Nem az első eset lesz.
[00:13:13]Meglátjuk.
[00:13:13]De én alapvetően ezt itt nem jó iránynak érzem.
[00:13:18]Nagyon fontos dolog, amiről még nem beszéltünk, de fontos, hogy sikerült Magyar Péternek és a Tisza kétharmadnak áldozatokat gyártania a most már ellenzéki oldalon.
[00:13:28]Súlyak Tamás áldozati státuszba került.
[00:13:28]Orbán Viktor áldozati státuszba került.
[00:13:33]És egy dolog, hogy én nem tartom őket személy szerint annak, de a politikai kommunikációban úgy lesz beállítva, és a választók egy jelentős része előbb-utóbb lehet, hogy annak fogja.
[00:13:42]Ez nagyon fontos, amit mondasz, különösen annak fényében, hogy ugye elszámoltatás jön, és ha már most fölépítik az áldozati narratívát, akkor amikor Orbán Viktornak majd meg kell jelennie az igazságszolgáltatás előtt, akkor nem az lesz, hogy azért állott, mert rengeteg korrupció gyanús ügybe keveredett, noplán a aranykomboli ügyben is érintett, hanem azért, mert a Tisza terror elérte ők is.
[00:14:06]Mondjuk mondjuk most még nem ebben a lelki állapotban nyilatkozott.
[00:14:11]Azt mondta, hogy bármiről kérdezhetik, megadja a választ, de olyat, hogy a fal adja a másikat.
[00:14:15]Tehát ez még nem az áldozatnak a szelídsége.
[00:14:18]De lehet, hogy majd időre hát a Navracsics már előkészítette a terepet.
[00:14:22]Szinte minden második nap valami ilyesmit posztol, hogy a bosszú elérte a fideszes képviselőket és hogy ő nem vonult vissza a politikától.
[00:14:33]Ő azt ígérte, hogy visszavonult kör.
[00:14:33]Hát Orbán Viktor is ígért egymást például, hogy be szóal szerintem az a kérdés, hogy kinek a szemében lesznek ők áldozatok.
[00:14:39]Én most most még úgy látom a társadalom hangulatából, hogy nincs ez a helyzet, tehát hogy mindenki számonkérést vár.
[00:14:46]Én is azt gondoltam még kicsit talán gondolom is, hogy miután Magyar Péter szeret diktálni, szereti a tempót maga meghatározni, egy kicsit ezzel előrefutott ezzel a határidőállítással.
[00:14:59]Ühüm.
[00:14:59]És de úgy is nézhetjük ezt a kérdést, hogy fölkínálta a lehetőséget az önkéntes távozásra.
[00:15:03]És miután erre nemet, határozott nemet kapott, mostantól úgy érzi, megvan a felhatalmazása arra, hogy akkor jogi eszközökkel végrehagysa azt, amit a kollégák egyébként a feltalmazást a választóktól is megkapták.
[00:15:15]Nem volt olyan kampányeseménye, ahol nem mondta volna el, hogy menniük kell ezeknek a báboknak.
[00:15:23]Tulajdonképpen ha most elindul a jogalkotás folyamata, akkor a választási ígéretét teljesít.
[00:15:28]Tehát egyfajta akár még egy gesztusnak is tekinthetem, hogyha úgy akarom nézni, hogy hogy fölkínálta a lehetőséget, hogy önként elhozzanak.
[00:15:35]Igen, csak lehet, hogy hiba volt határidőt szabni, mert a határidővel rögtön minden konkrétta válik számonkérhetővé.
[00:15:41]És haáridő működik, teljesül a dolog, akkor az a választó fejében működik.
[00:15:45]Tehát a fideszes fej, ha még van, van még azért.
[00:15:49]Tehát a fideszesek fejében Sullyak Tamás majd egy áldozat, hogyha leveszik a tábláról, de addig is egy hős.
[00:15:54]És a május végi időpont kitűzésével meg lehet egyértelmű az ő fejükben is, hogy mikortól áldozat, mikortól hős.
[00:16:04]Szóval itt itt ez apró hiba, azt majd meglátjuk.
[00:16:04]Hát nyilván ilyen jellegű átalakításokat még Magyarországon senki nem csinál, tehát nem csoda, hogy itt belecsúsznak hibák.
[00:16:11]Hát majd meglátjuk, hogy hogyan fog tovább menni.
[00:16:11]Még itt van egy kapcsolódó hír, hogy nagyon sok jogász, professzor, ügyvédek, bírák aláírtak egy nyírt levelet, amiben azt írják, hogy bár nehéz szívvel, de mégis támogatják [torokköszörülés] azt, hogy az Orbán bábok nem így fogalmaznak, a Magyar Péter által Orbán báboknak nevezett közjogi tisztségviselőket igenis mozdítsa el az új kétharmados többség.
[00:16:36][horkantás] Ezzel kapcsolatban mit gondoltok a nyitle levéllel kapcsolatban?
[00:16:39]Hát én aláírtam, szóval én nyilván támogatom, csak egy gyors gondolat, és ezt elmondtam már máshol is.
[00:16:44]Nem, én nem vagyok kezdeményezője.
[00:16:48]Engem is megkerestek a kezdeményezők, amit megtisztelőnek éreztem, és nagy örömmel vettem benne részt a leírásommal.
[00:16:52]De hogyha valaki végigolvassa ezt a szöveget, ez azért számos részlet tekintetében nyitott.
[00:16:59]Tehát a kollégák nem akarják megmondani, hogy pontosan hol, hogyan, milyen módon.
[00:17:03]Nem akar mindenki állásfoglalni mindenből.
[00:17:03]A fő cél, amit én látok ebben a nyilvános állásfoglalásnak, az az, hogy bizonyos ez a témával kapcsolatos vita hangerőt kapjon, lát láthatóbb legyen, többen vegyenek részt benne.
[00:17:16]Nagyon sokan megkerestek engem itt az elmúlt két napban ebbe a kapcsolatban.
[00:17:19]Ez miért nincs rajta?
[00:17:19]Az miért van rajta?
[00:17:19]Pedig ő milyen jó ember, pedig ő nem egy igazán jó embertől.
[00:17:24]Ezeket a vitákat le kell folytatni.
[00:17:28]És én azért tartom ezt jónak, és ezért támogatom, hogy legalább legyen ott, hogy ezt a vitát most le kell folytatni.
[00:17:32]Nekem egyetlen bajom van az egész üggyel kapcsolatban, hogy és ugye ezen megy a a lamentálás, hogy ez most a betölti-e a jogállamisági feltételeket, amire készül Magyar Péter, vagy sem, vagy túlterjeszkedik azon.
[00:17:45]Ühüm.
[00:17:45]hogy szerintem lehet definiálni úgy a NERT a 16 évet, hogy ez egy káros rendszer volt Magyarország számára, csak akkor erről szülessen valamilyen határozat, állásfoglalás, egy világos iránymutatás, ne a politikai közbeszéd szintjén ragadjon meg ez a dolog, akkor ennek legyen meg legyen legyen egy megyazása.
[00:18:04]Szerintem 16 évnyi stasburgi gyakorlat uniós bírósági gyakorlat elég meggyőző.
[00:18:09]De ez kéne összefoglalóan összefogítják ezt a társadalmi vitát az új alkotmányozással.
[00:18:18]Az új alkotmányozással.
[00:18:18]De annak a rögzítése, hogy a NERT azért kell ilyen eszközökkel teljes mértékben fölszámolni, mert ezt károsnak gondoljuk, ezt kimondani kimondjuk, de hogy ennek valamilyen írásos rögzített jogi minőségű dokumentummal kellene ezt valahogy szerintem akár országgyűlési határozattal, nem tudom, de hogy ezt valahogy ennek ennek meg kéne á most bocs, most beszélg most most gondolkodunk a javaslatodon, mert ez nagyon fontos.
[00:18:41]Lehet, hogy ezeknek a kollégáknak kéne összefogni és valami tudományos szakmai műben közzétenni ezt a dolgot.
[00:18:44]Azt gondolom, hogy ez fontos akár ugye a az alaptörvény preambuluma és valami hasonló kísérlet volt egyfajta szakítása a korábbi rendszerekkel ilyen minőségi jogi dokumentumra.
[00:18:57]Abszolút igaz.
[00:18:57]Ezek az aláírók szerinted mennyire képezik le a magyar jogász társadal?
[00:18:59]Amennyire én láttam a tudományos oktatói kutatói vonal nagy teljessége van ebben a ebben a listában.
[00:19:04]Azért is éreztem kifejezetten megtisztelülnek és örültem, amikor fölkértek, mert akkor ezek szerint még még nem vagyok politikus.
[00:19:12]Tehát a kollégák még nem soroltak át teljesen a politikus körbe, és ez nekem személy szerint jól esett.
[00:19:16]Szóval nagyon nagy részük jelen van, és komolyan veendő szakemberek listája ez velem együtt, vagy nélkülem, vagy az én életem ellenére.
[00:19:25]Tehát ez ez mindenképpen azt gondolom, hogy érdemes odafigyelni.
[00:19:29]És pont az a lényeg, hogy egy vitát érdemes lefolytatni.
[00:19:33]Tehát most például most nem tudom mennyire illik neveket mondani azok nincsenek itt Hakpéter foglalt állás például ugye ő sokszor van az RTV-ben is ő leírta az ellenvéleményét az ellenérveit a témában nagyon sokaknak le kéne még írni aki amit gondolnak erről a témáról például annak ide az alaptörvényszövegezésekkorra emlékezzünk vissza, mi volt.
[00:19:49]Semmi.
[00:19:49]Konkrétan minél jókat röhögtem, amikor a köztársaság elnöki hivatalt bekérték, hogy hogy írjon valamit és akkor XY, akinek viszont a nevét nem mondom.
[00:19:59]Ö Smid Pál alól írt egy ilyen hülyeséget, hogy a be kell rakni az alaptörvénybe Istent, mert Isten az abszolutórium ura.
[00:20:08]És akkor mondom, és akkor a záróvizsgabizottság elnöke Isten felettese.
[00:20:12]Szóval ilyen hülyeségek voltak akkor ez volt a társadalmi egyeztetés.
[00:20:16]Na ennél jobbat kell csinálni.
[00:20:20]Oké, menjünk.
[00:20:20]Igen.
[00:20:20]Meg hát nem a az ugye annak nem volt sem társadalmi vitája, nem erősítette meg népszavazás.
[00:20:23]Az tulajdonképpen egy pártnak a saját ideológiai katyvasza a az lett az alaptörvény.
[00:20:29]És ebből a szempontból fontos ezeknek a professzoroknak a kiállása, mert egy erkölcsi kiállás ez tulajdonképpen, hogy csak úgy tudunk túljutni ezen a 16 éven, hogyha erkölcsileg visszatalálunk a a jog jogba.
[00:20:51]Ez szerintem egy nagyon fontos túl azon, hogy egyébként kellene valamiképpen definiálni jogilag is.
[00:20:56]Megyünk tovább.
[00:20:56]Van még időnk a reklámig.
[00:20:59]Az Európai Tanács ülésén 16 év után í már nem Orbán Viktor képviselte hazánkat, hanem Magyar Péter miniszterelnök.
[00:21:06]Nézzünk meg egy rövid összefoglalót erről.
[00:21:09]Közös zárónyatkozatot adtak ki az állam és kormányfők Ukrajnáról az európai tanács ülését követően.
[00:21:15]Egy év után ez az első alkalom, hogy konszenzus születik.
[00:21:20]Magyar Péter szerint mindezt egy négy órás intenzív vita előzte meg a tagállamok vezetői között.
[00:21:24]A miniszterelnök közösségi oldalán azt írta, hogy a zárónyilatkozat magyar javaslatra sokat finomodott.
[00:21:32]Ukrajna uniós csatlakozási folyamata kapcsán ugyanis a magyar kormány főkezdeményezésére kikerült a szövegből a csatlakozás gyorsítására [zene] utaló kitétel.
[00:21:42]Biztos, hogy nem fogunk mindenben egyetérteni.
[00:21:42]Egyet ígérhetek, és ezt mindenkinek megígértem és vállaltam, hogy csak és kizárólag Magyarország és a magyar emberek érdekét fogom képviselni, akár itt az európai tanácson, akár bilaterális megbeszéléseken.
[00:21:53]Tehát nem fogunk mindenben egyetérteni, de nem fogunk csak azért harcolni, hogy harcoljunk.
[00:22:02]Nem belpolitikai, pártpolitikai [zene] okokból fogunk itt akár egyetérteni, akár vétózni, hanem kizárólag a magyar érdek alapján.
[00:22:12]Hát az elmúlt 16 év után ez olyan szépnek hangzik, hogy szinte már kételkedik az ember, hogy lehet-e igaz, tehát hogy nem botként viselkedünk a küllők között, hanem tényleg a nemzeti érdeket képviselve, de de mégis konstruktívan.
[00:22:26]Szóval ti el tudjátok képzelni, hogy ez meg is valósul?
[00:22:30]Hát most úgy tűnik ebből aztá de most az első ilyen európai [nevetés] európai tanácsi ülés volt.
[00:22:34]Tehát ezek még a mézesetek.
[00:22:34]Mindent el tudok képzelni.
[00:22:38]Mindig mindent el tudok képzelni.
[00:22:38]Meglátjuk.
[00:22:42]Azért ez is egy tárgyalásos kétnposszú éjszakába nyúló.
[00:22:47]Nyilván egy tárgyalás az úgy zajlik, hogy az ember nem úgy ül be oda, hogy csak a 6-0, ami az elfogadható meccseredmény, hanem mindenki kap is, ad is.
[00:22:59]Ez egy hosszabb távú építkezésnek a része.
[00:23:03]Erre a filozófiára éprül az Európai Unió.
[00:23:03]Az, hogy Orbán Viktor ezt megtrollkodta és egy teljesen más külpolitikát folytatott.
[00:23:09]Ugye ez a ugye említetted a botaküllők között is a piszoköm alatt, ahogy fogalmazott Orbán Viktor és mindig föltettük a kérdést itt ebben a stúdióban is számtalanszor, és mit ért el vele?
[00:23:24]Miért volt ez nekünk magyaroknak jó?
[00:23:24]Az volt-e jó, hogy napi 1 millió euró bírságot kaptunk, mert szembemegyünk az uniós joggal.
[00:23:34]Azért volt ez a magyaroknak jó, mert nem kapjuk meg a kohéziós pénzeket a felzár az újraállítási alapá.
[00:23:45]Nem, hát azért volt jó, mert nem jöttek a migránsok, nem töröltük el a rezsicsökkentést, azért voltak konkrét mondások legalábbis, hogy miért jó ez nekünk.
[00:23:52]Hát jó, hát voltak hazugságok, ez tény.
[00:23:55]Jó, jól megvitte, mert csak jó lenne már ezekből a hazugság.
[00:23:58]Szerintem is az a gond, hogy semmi hozadékát nem láttuk a szuverenista politikának.
[00:24:01]A gazdaság négy éve pang, a a kilátástalan a a vállalkozások rövidtávú jövője.
[00:24:08]Politikai hasznot igazából ebből semmit nem nyertünk.
[00:24:14]Az, hogy Putyin meg Trump fogadta, az zseniális, de érdemi haszna, üzletre váltható haszna.
[00:24:17]En az eredményt láttuk.
[00:24:22]En ennek nem volt ennek egy pillanatig nem volt.
[00:24:22]Szóval az ő személyes karrierjét kicsit egyengette ez az egész sztori, de mi magyarok ebből igazán nyereséget nem láttunk.
[00:24:31]Hát nem voltál büszke, nem voltál büszke, hogy a miniszterelnöködet fogadják a Fehér házban?
[00:24:39]De nagyon biztos.
[00:24:39]Komolyan [nevetés] egyébként tényleg büszke szerintem az van.
[00:24:42]Az a vicces, hogy még ő rajta se segített.
[00:24:44]Tehát úgy verték bucira a választás, mint még soha korábban senkit.
[00:24:48]Hát ott Trump másnap már múltiidőben beszél ez egy stratég politikai és stratégiai hiba volt a részéről, mert azt gondolta, hogy ezzel majd a választók szívéhez eljut.
[00:24:57]Ehhez képest a választókat az érdekelte, hogy mi van az egészségügyben, mi van a luxizással, mi van az oktatásban.
[00:25:06]egyébként szerintem az, hogy most ennek az állásfoglalásnak a szövege változott, és azért Magyar Péter is ezt az ukrán vonalat látszik, hogy a Fidesznek nem adja meg azt a szívességet, hogy ebben egy kicsit engedékenyebbnek mutatkozik.
[00:25:22]Ez azt mutatja, hogy azért az a kútmérgezés, amit a Fidesz művelt Ukrajnával szemben és az ukrán néppel szemben, ez nem múlt el nyomtalanul.
[00:25:32]Tehát nyilván ebben nem lesz, de én például egyetértek azzal, hogy nem kell gyorsított eljárásban Ukrajnát fölvenni.
[00:25:37]Szerintem ez Erre még visszatérünk, Bóka Jánost fogom idézni, mert reagált a korábbi fideszes miniszter a Magyar Péter által elfogadott közös nyilatkozat néhány tételére, és szerintem ezek elhibázott dolgok.
[00:25:50]A reklám után ezzel folytatjuk.
[00:26:02]Köszönjük szépen a türelmet.
[00:26:02]Ígértem, hogy Bóka János két észrevételét ismertetem önökkel.
[00:26:06]Az egyik azt mondja, hogy az Orbánkormány a társadalom jelentős részét képviselve utasította el Ukrajna uniós csatlakozását.
[00:26:10]Magyar Péter ehhez képest hozzájárult a csatlakozáshoz, csak nem a gyorsítotthoz.
[00:26:19]A másik pedig, hogy az Orbánkormány az orosz-ukrán háborúban semleges álláspontot, pozíciót foglalt el.
[00:26:24]Ezzel szemben Magyar Péter összhangban az EU-val Ukrajna oldalára állt.
[00:26:29]Így a konfliktust résztvevőévé válva nem kommunikál közvetlenül Oroszországgal.
[00:26:38]Most én vagyok akkor az ördög ügyvédje, illetve a másik álláspont megjelenítője.
[00:26:42]Mit gondoltok erről?
[00:26:42]Hát tekintettel arra, hogy azt ígérték többek között, hogy nem is fognak Oroszországgal tárgyalni.
[00:26:46]Ez azt gondolom, hogy önmagában még nem tragédia.
[00:26:53]Az [horkantás] én külpolitika olvasatom és külpolitika nézetem egyébként alapvetően kommunikációpárti, de maradjunk annyiban, hogy amit Ormán Viktor csináltak Oroszországgal, az nem kommunikáció volt, hanem valami egészen más.
[00:27:05]Ennek nem biztos, hogy vége van.
[00:27:05]Egyébként például am gyorsított csatlakozást illeti.
[00:27:08]Lassan olyan vagyok, mint a Murricka.
[00:27:08]Mindenről ugyanaz jut az eszembe nagyon régóta.
[00:27:11]Nincs olyan, hogy gyorsított csatlakozás.
[00:27:15]Igazából ezt annak idején az Európai Uniós vezetők Orbán Viktornak egy ilyen csapdának lógatták be.
[00:27:19]Ő meg rettenetes nagy hozzáértése és Bóka János hozzáértésének köszö meg még sorolhatnám a neveket ez úgy belesétált hogy mint légy a a szükséges papírba ilyenkor a nagyobbik probléma az hogy úgy tűnik egyelőre ezt a csapdát meg ezt a ezt a dolgot ezt úgy tűnik hogy Magyar Péterrel szemben is tudják alkalmazni mert az igazából nem nagy eredmény hogy kiveszünk valamit egy papírből amiről mi is tudjuk hogy nincsát [torokköszörülés] gyorsít csatlakozási eljáráson teljesíteni kell a feltételeket Az Orbán Viktor meg bók János is hazudik.
[00:27:51]Hadd emlékeztessek arra, hogy most jelenleg azt hiszem, hogy minimum 33 lehetőség lesz arra, hogy még a magyar kormány vétózza az egész csatlakozási filmatot.
[00:28:00]Minden egyes csatlakozási csoport, ügycsoportot, klasztert, fejezetet le kell zárni külön szavazással.
[00:28:09]Tehát nem igaz, hogy most Magyar Péter beengedte Ukrajnát.
[00:28:09]Ez egyszerű hazugság.
[00:28:13]Egész egyszerűen Magyar Péter és a magyar kormány úgy döntött, hogy nem blokkol egy olyan folyamatot, amit egyébként Orbán Viktornek se kellett volna blokkolni, csak annyira belemagyarázták magukat ebbe a nagyon rossz helyzetbe, hogy nem volt arcveszés nélkül, nem tudtak belőle kijönni, amit egy lehetőség nyílik arra, hogy még számos kérdésben Ukrajnától politikai szolgálatokat várjon el a magyar kormány.
[00:28:31]Tehát igazából ez a magyar érdek, kedves Bóka János, kedves Orbán Viktor, hadd mutassak rá, ez az úgynevezett magyar érdek, amikor olyan helyzetbe kerül egy állam, hogy el tud várni valamit egy másik államtól.
[00:28:43]Tehát ebből a szempontból ez egy pozitív előrelépés, akármit próbálnak itt a kellemes vergőésben.
[00:28:51]Azért azért minden olyan nyilatkozat fokozta az értelmezési zavart, ami Ukrajna csatlakozását 2030-ra beleengedte 29-et.
[00:28:56]Leginkább Urszula von der Leen beszélt erről a közelmúltban, miközben ennek van egy normális menete.
[00:29:08]És nyilván nem lehet csak úgy átugrani fejezeteket, megelőlegezni a bizalmat.
[00:29:10]szót itt már társult tagságról is meg ami van, ami megelőzni a a teljes értékű csatlakozást.
[00:29:16]Ez egy ez egy jogi lehetőség, ami rendelkezésre áll, de de ami ami szerintem magyarázatul szolgál arra, hogy miért ült föl megint erre a vonatra a Fidesz, hogy miért kezdtek megint migránsozni.
[00:29:31]Megpróbálták ezt a 26-os választás előtt, de ez teljes kudascnak tűnt a választási eredmények alap megint megint előveszik.
[00:29:35]És ez részben csatlakozik egyébként, amit most el fogok mondani egyik későbbi témánkhoz, a védett árhoz, de azért most csak előrehozom, hogy tehát, hogy miért látjuk hirtelen azt, hogy ilyen aktívá vált Orbán Viktor.
[00:29:47]Az én benyomásom az volt, hogy ez kártyavárként omlott össze ez a NER úgy, ahogy volt.
[00:29:52]És és azt tapasztalom, hogy van egy ember, akit maga alá temettek a romok, és azt kébálja most ki alóla, hogy de hát gyerekek, ez a pár még áll, hogy ez hogyan és mire alapozza.
[00:30:03]És a figyelve az a közelmúltban tett nyilatkozatait Orbánnak, meg beszélgetve mostanában fideszes tinkt tankekkel meg döntés hozókhoz közeli emberekkel, nekem úgy tűnik, hogy arra kezdett el játszani Orbán, hogy a következő fél kötőjel egy évben egy újabb gazdasági nehéz időszak következik be.
[00:30:24]És ő ugye azt tapasztalta, azt szűrte le a 26-os választásból, hogy ő csinálhat bármit kormányon.
[00:30:28]Ha nincs meg a támogató gazdasági környezet, akkor egyszerűen cselekvésképtelená.
[00:30:37]De ebbe hadd kérdezzek bele, bocsánat, hogy most tárgyalták le politikai szinten a 16 milliárd euró hazahozatalát csak közben azt látjuk és és közben született egy iráni amerikai egyesség is a hordózi szoros apró, de ez egy nagyon törékeny dolog.
[00:30:52]Ez egy elképesztően törékeny dolog, és hogyha megnézed, a Fed nem is nyúlt a kamatokhoz legutóbb, pedig megte volna, sőt már arról kezdtek el tágyalni, hogy kamatemelésre lesz szükség.
[00:31:00]Tehát az inflációs veszély és a növekedés megtorpanása az megint baromi erősen megjelent a gazdasági horizonton.
[00:31:09]És szerintem Orbánék most arra gyúrnak, hogy itt olyan rossz lesz majd a közhangulat romló gazdasági helyzet miatt, ami mellett érdemes ütni ezt a vasat tovább.
[00:31:18]Mert a a az az is látszódott 22 és 26 között, hogy az általad említett inflációs nyomás, a gazdasági válság, a nagyon egyre kevesebb pénze volt az embereknek, és mégse voltak nyitottak a folyamatos Ukrajna elleni hergelést, nem vették komolyan, nem tekintették veszélynek a háborút, nem gondolták azt, hogy az unokájukat el fogják vinni a ukrán frontra.
[00:31:45]Ha egyszerűen fontosabb volt az emberek nagy részének az uniós tagság.
[00:31:51]Egy nem is értem, hogy egy olyan országban, ahol ennek a tagságnak 80%-os a támogatottsága, hogy az emberek szeretik azt, hogy jöhetnek, mehetnek, hogy hogy ehhez a szövetséghez tartozunk, töréspontig elvinni a konfliktust az uniós tagországokkal.
[00:32:07]Tehát, hogy ez egy nagyon-nagyon nagy hiba volt.
[00:32:11]És így ilyenért nincs más témájuk.
[00:32:11]Igen, pontosan.
[00:32:11]Csak azért furcsa, hogy ugyanazt viszik tovább, mert ez vitte őket bele a választási vereségbe.
[00:32:20]Amikor a Bók Jánost idézed most, hogy átállt a Magyar Péter, hova állt át?
[00:32:27]Amikor az emberek kint voltak az utcán, és elmentek a Magyar Péter rendezvényeire, folyamatosan azt hallottam, hogy ruszkik haza, ruszkik haza.
[00:32:35]Ez is a volt a választásoknak az egyik fő üzenete, hogy a szövetségi politika felé fog fordulni Magyar Péter, ha megnyeri a választást.
[00:32:45]Tehát semmi mást nem csinál, mint teljesíti a választási ígéretét.
[00:32:45]Igen, ezért furcsa nekem, amit mondtasz Zoli, hogy cak ezekkel a témákkal tudják felmutatni a a külön utas politikájukat Magyar Péterékhez képvis gondolcsi Zolin annyira igazad van, mint a fene, tehát nem tudtak jobbat kitalálni az elmúlt években.
[00:33:03]Belekapaszkodtak és blöki a lábtörlőt épték a migrációt, ahogy előtte a rezsicsökkentést meg a Soros Györgyöt, aztán most rámentek az Ukrajnára, aztán az a migráció ez mindig úgy, úgy gondolták, hogy bejön neki.
[00:33:15]Erre építettek rá intézményeket, migráció kutatóintézet meg minden zöldség.
[00:33:20]Most az NK különböző részeit nem is említve.
[00:33:20]Tehát ebbe beleálltak.
[00:33:25]És egyszerűen az a baj, hogy az az intellektuális sekélység, vagy primitivitás, vagy nem tudom micsoda, ez egyszerűen végetért.
[00:33:28]Tehát nem vitt nem tudtak tovább lépni belőle.
[00:33:32]És hát ez azt jelenti, hogyha nem tudsz megújulni, és most érdekes volt nézni a Fidesz kongresszusát, milyen marha jól sikerült ott is megújulni, akkor az nem tesz jót nekem.
[00:33:42]Itt a tűz életben tartásáról van szó, hogy a a hívekben a reményt megtartani, egyre olvad ez a tábor.
[00:33:49]Egyre olvad ez a tábor.
[00:33:49]De még egyszer mondom, hogyha ha bejön a jóslatuk, nekem vannak kétségeim, és tényleg mondjuk egy évben belül megint rossz irányba fordul a világgazdaság, akkor majd érdemes azért meg érdemes lesz megnézni a pártok támogat támogatottságát, hogy még azért van egy tényező, ami ami szintén bejátszik [torokköszörülés] majd ebbe az egész folyamatba, a számonkérések idén, mert előbb-utóbb azért egy-két egy-két konkrét ügy el fog kezdődni, de most térjünk rá akkor az üzemanyagárakra, tehát hogy ki vezeti a kormány a védettárakat, [torokköszörülés] mondván, hogy már a piaciárak ezek alámentek.
[00:34:23]A magyar emberek energiaellátása biztonságban van és biztonságban is marad.
[00:34:28]Célunk változatlan.
[00:34:28]A lehető legolcsóbb, legkockázatmentesebb [zene] és legbiztonságosabb energia biztosítása minden magyar család [zene] és vállalkozás számára.
[00:34:38]A kormány új szabályozással készül az üzemanyagok védettárának kivezetésére.
[00:34:43]Az erről szóló javaslat már az Országgyűlés elé került, és akár a jövő héten döntés is születhet róla.
[00:34:48]A tervezet szerint a jövőben a gazdasági és energetikai miniszter rendeletben határozhatná meg a benzin és a gázolaj hatósági árát.
[00:34:58]Magyar Péter közösségi oldalán azt írta, a héten akár 10-15 Fttal is a védett tár alá csökkenhetnek az üzemanyagárak, miközben a kormány fenntartja a korábban bevezetett jövedékkiadó csökkentését.
[00:35:14]A most benyújtott Kapitány István által jegyzett javaslat is a nemzetközi energiapolitikai helyzet javulásával indokolja az üzemanyagokra vonatkozó hatósági árak megszüntetését.
[00:35:28]Az előterjesztés ugyanakkor arra is lehetőséget adna, hogy rendkívüli helyzetben a miniszter ismét rendeletben állapítsa meg a benzin és a gázolaj hatósági árát.
[00:35:37]Szóval, hogy az előbb említettem, valóban csökkent a az olaj hordonként erre egy hónapja még 109 dollár volt, most meg 81 dollár körül van.
[00:35:46]És hogyha tényleg megköttetik az amerikai iráni egyezmény, akkor ez talán stabilizálódhat.
[00:35:51]Viszont arra szeretnék rákérdezni, hogy tehát bármikor vissza is hozhatja a hatósági árakat a kormány, hogy hatósági árak főleg ilyen kubaszerű meg nem tudom ilyen szocialista országokban vannak, amelyek gyakorlatilag az éhenás szintjén állnak.
[00:36:06][torokköszörülés] Tehát, hogy van ennek itt egy piacgazdaságban szerintetek létjogosultsága?
[00:36:09]Hát én, vagy pedig annyira behívódott megint 16 év alatt, hogy majd állambácsi megvéd titeket, hogy ezt egyszerűen nem lehet nem másként csinálni?
[00:36:17]Hát én személy szerint évek óta minden ilyen hatósági árnál sikoltva látom a kommunizmust és káromkodom kacskaringósan miatta.
[00:36:25]Tehát én alapvetően nem szeretem az ilyeneket.
[00:36:29]egyetértek abban, csak én azt hiszem sarkosabból fogalmazok, hogy a kommunizmusról azért sok-sok éven keresztül láttuk, hogy nem működik.
[00:36:37]Orbán Viktor valamiért úgy gondolta, hogyha narancsszínűre festi, akkor majd működni fog.
[00:36:40]Nála is kiderült, hogy nem működik.
[00:36:40]Ugye emlékezetes még a hatósági áras benzin, amiből aztán benzinhiány lett a különböző boltokban, a különböző hatósági árak ugye a bolton, üzleten belül csináltak olyan keresztinflációt, hogy rossz volt nézni.
[00:36:54]Tehát ezt valamiért Orbán Viktor meg az ő narancsmaffiája úgy gondolta, hogy a narancssínű kommunizmussal jobban fog működni.
[00:37:01]Bejött, hogy nem.
[00:37:01]Én nagyon örülnék neki, hogyha a Magyarország kormánya lejönne erről a vonatról végre.
[00:37:05]Infantilizálják ezzel a lakosságot, és nagyon sok kárt okoznak.
[00:37:10]Valahogy elhitetik az emberekkel azt, hogy a dolgokért nem kell fizetni, és van ingyen ebéd, és mindig valamit elvárnak az államtól, hogy fizesse ki helyettem a lakáshitelnek a kamatát, meg nem tudom, szálljon be a hatósági ára, meg mindig valami ingyen pénz kell, és nincs ingyen pénz az a megtermelt közös költségvetésünk, amink van.
[00:37:29]És mikor most kivezették ezt a hatósági állat, és elmondta Magyar Péter, hogy ez havonta 50 milliárd Ftba került, azt valaki kifizették.
[00:37:39]Tehát az, hogy a autósok tudjanak autózni, a az összejött a mi adópénzünkből, és fizette Józsi bácsi is, meg Mariéni is, akinek nincsen autója, és az a pénz se ment bele az egészségügybe, meg az oktatásba.
[00:37:55]ugye négy négy hónapi összegről van szó, tehát 200 milliárd Ftba került ez a remek hatósági ár.
[00:37:59]És valahogy az, hogy Magyarország ebben a régióban, amiben egyébként a rendszerváltás után viszonylag jó állapotban volt a többi országhoz képest, így lemaradt, az többek között ezért van, mert állandóan belenyúlnak a piaci folyamatokba, és nem hagyják a versenyt, és az állam állandóan rátelepedik a gazdaságra, és tök jó lenne, ha ez tényleg megszűnne, de valószínűleg ez egy olyan mélyen lévő dolog a magyar társadalomban, hogy ez az Atista kockázatos azt mondani, hogy vége és vége.
[00:38:37]Vége, de ha kell, akkor nincs vége.
[00:38:39]Akkor én most tolok egy védőbeszédet Orbán Viktor mellett.
[00:38:39][nevetés] Persze nem.
[00:38:43]Szóval nem magyar unikum a hatósági ár bevezetés az üzemanyagáraknál több ország is Európában lépett, amikor erre tényleg szükség volt.
[00:38:52]Itt nálunk az a gond, hogy ez a piaci működés részévé vált.
[00:38:52]Normál piaci működés mellett nincs szükség hatósági árra.
[00:38:58]A kereset és a kínálat viszonya mindig kialakítja az optimális ár, hogyha elszállna a benzinár, akkor az autósok fele inkább nem autózna, és akkor vissza fog csökkenni a a benzinár.
[00:39:11]Vannak extrém helyzetek, amikor például leáll a barátságolajető és hozzá kell nyúlni a stratégiai tartalékokhoz, akkor azt mondom, hogy jogában áll a kormánynak mérlegelni és döntést hozni arról, hogy átmeneti időre szigorúan átmeneti időre berögzítse ezeket az árakat.
[00:39:24]Ö ugye arról is érdemes egyébként beszélni, amikor a védettár elengedéséről beszélünk, hogy azért itt most nagyon sok kis benzinkutas fölsóhajt, tehát a a családi kézben lévő és szerintem a kúthálózatnak körülbelül a 20-25%-át még mindig ezek a ezek a kis vállalkozások vállalkozások kezel kis kóas vállalkozás.
[00:39:47]Igen.
[00:39:47]A akik szívták a legnagyobbat ezzel a hédettárral.
[00:39:47]Tehát ez a veszteség jelentős része az náluk csapódott le.
[00:39:52]Ezek rendes erősítsd kéves világ ők fiz magyar emberek magyar vállalkozók persze akik joggal gondolták hogy számíthatnak a kormány támogatására és ezt a támogatást nem kapták meg na akkor nézzük a nap kérdését most már lezárjuk a szavazást tehát ön egyetért azzal hogy a kormány megszünteti a védett üzemanyagárakat nézőink 95%-a egyetért ezzel tehát nagyon jó gondolkodású kedves nézőink vannak többségben.
[00:40:23]5%-uk mondja, hogy nem ért egyet ezzel.
[00:40:23]Köszönjük szépen, hogy részt vettek a szavazáson.
[00:40:28]Mindig el szoktam mondani, hogy azért ez nem reprezentatív, nem az ország egészét jeleníti meg, hanem a mi nézőinket.
[00:40:32]És akkor néhány komment az érdekesebbek közül.
[00:40:37]József, igen, csak az Anderszen mesében van olyan, hogy ingyenebbéd.
[00:40:42]Ádám igazából már bevezetni is hiba volt.
[00:40:47]Péter nem, mert ha kij kiújul a háború, megint felmegy az üzemanyagára.
[00:40:53]Katalin, minden állami beavatkozás felborította a gazdaság rendjét.
[00:40:53]Károly, ha bármilyen okból elszabadulnak az árak, differenciáltan kell támogatást adni.
[00:41:03]Attila, így is, úgy is mi fizetjük a költségét.
[00:41:03]És végül Csaba már most olcsóbban tankoltam, mint a védettár.
[00:41:09]Köszönjük szépen.
[00:41:09]És megyünk, röppenünk Kecskemétre, ugyanis a város úgy döntött, hogy visszavonja Matolcsi György korábbi MNB elnök díszpolgári címét.
[00:41:19]Nézzük a bejátszást.
[00:41:26]Visszavonja Matolcsi György díszpolgári címét Kecskemét városa.
[00:41:26]A képviselőtestület egyhangúlag szavazta meg, hogy a Magyar Nemzeti Bank volt elnöke méltatlanná vált a kitüntetésre.
[00:41:34]Az indítványt még a Fidesz KDNP képviselői is támogatták.
[00:41:39]Valamennyi politikus egyetértett abban, hogy az ügy Kecskemét számára különösen érzékeny, és alkalmas volt arra, hogy a város jó hírnevét hátrányosan érintse.
[00:41:47]Néhány adalék, hogy jobban érthető legyen ez a Móric Zsigmond [torokköszörülés] tollára kívánkozó sztori.
[00:41:56]Csak az időssíkok szétcsúsztak, tehát ő ezt már nem tudta megírni, illetve megírta rokonok cím.
[00:41:59]Szóval a Kecskeméti Najman János Egyetem egyetemért Alapítvány 144 milliárd Ft állami támogatást kapott egy új kampusz felépítésére, de úgy döntöttek, hogy inkább kölcsönadják az MNB Alapítványok vagyonátkezelő Optima Zrt-nek.
[00:42:15]Ott meg eltünedezett a pénz, és nem tudták visszafizetni, ezért a magyar állam megint kifizette a fejlesztés árát, és akkor jönnének a rokoni szálak.
[00:42:24]Az Egyetem Alapítványak felügyelő bizottságának tagja a város polgármesterasszonya, Szemerei Népaki Klaudia, fideszes polgármester.
[00:42:34]Az alapítvány stratégiai igazgatója, a polgármesterasszony férje, Szemerei Szabolcs.
[00:42:39]És nem fogják elhinni, ki Szemerei úr másod unoka testvére.
[00:42:44]Igen.
[00:42:44]Matolcsi György.
[00:42:50]Mit gondoltok erről a sztoriról?
[00:42:50]Hát nekem az első gondolatom az tulajdonképpen miért lett az egyáltalán?
[00:42:53]azért, mert odavit egy gazdasági csőttömeget, amiről annak idején azt hitték, hogy ez jó lesz.
[00:42:58]Na ez az a fajta attitűd szerintem, amit hogyha valamikor modern országot szeretnénk építeni vagy látni, akkor ezt ezt úgy abba kell hagyni.
[00:43:06]Tehát ez ez nem működik.
[00:43:11]Értem én a szívességek rendszerét, értem azt, hogy valami elismerést vár valaki, hogyha valakinek segít valamilyen formában, de ez egy kicsit túl lett tolva.
[00:43:19]Én úgy érzem, és nem csodálom, illetve ez igazából üzemszerű, hogy egy ekkora összeomlás után hirtelen ilyen mértékben indul meg ez a fajta visszarendeződés, vagy nem is tudom, hogy ez rendeződés egyszerűen csak bomlik, omlik a kártyavárt, ki tudja.
[00:43:34]A folyosói pletykák szerint miután nem sikerült elérnie Matolcsi Györgynek Orbán Viktornál, hogy a két ciklusra szóló jegybankelnöki mandátumát végtelenítsék, mert volt egy ilyen szándék, ezért ezt a kecskeméti egyetemet szemelte ki magának, ahova majd vissza tud vonulni, és akkor ott folytat majd vagy oktatási, vagy nem tudom milyen tudományos tudományos tudományos tevékenységet, tehát hogy birtokba veszi ezt a az ezt az egyetemet, ami nekem furcsa ebben a hírben, én nem láttam a részleteit, de ugye kiemelt, hogy a a polgármesterasszony is Matolcsi klánba tartozik és és fideszes leágazásai is érintettek ebben az ügyben, hogy akkor hogyan született meg ez a döntés.
[00:44:18]Nem vagyok tisztában a közgyűlés összetételével, jó lenne megnézni egyébként, hogy az előterjesztésre hogyan szavaztak a közgyűlésben, mert ott is az jön ki, hogy a fideszes többség is, vagy nem tudom többségben vannak-e, de a a jobb oldal is támogatta ezt az előterjesztést.
[00:44:32]az szól arról, hogy összeomlottan er, hogyha egyébként hát most már kormánypártinak nevezzük, de ha nem fideszes oldalban többségben, és ők át tudták ezt verni a közgyűlésen, akkor szerintem ez ez egy várható várható.
[00:44:44]Tá most mondja a szerkesztőkám, hogy támogatták a Fidesz KDNP-sek indítványt.
[00:44:48]Ez az ez a komoly.
[00:44:51]Igen.
[00:44:51]Ai egy mondat beengedsz erre gyorsan rácsatlakoznék.
[00:44:51]Én nem Peletykát mondanék, hanem tényt tudom, mert ott voltam.
[00:44:57]Tehát Matolcsi György akkora tudós ember, hogy még PhD-ja sincs egyébként.
[00:45:01]Beiratkozott a Nemzeti Közszolgálati Egyetemre, amikor ezt az egyetemet összeraktuk, mielőtt engem onnan ugye kirúgtak volna még ugye a katonai ágról jöttem be, és akkor ő bekerült doktoranduszként a doktori iskolájába a Nemzeti Közszolgálati Egyetemnek, és olyan sikeres volt, hogy még onnan is kidobták szegényt.
[00:45:18]pedig az az ő hatalmi időszakának a csúcsán volt, de még ott is elbukott doktori doktorhallgatóként.
[00:45:27]Szóval azért milyen egyetemi stalumot akart magának megteremteni Kecskeméten, azt nem tudom, de marha jó lett volna, hogyha nem a mi pénzünkből próbálja megcsinálni.
[00:45:36]Volt rándék.
[00:45:36]Igen.
[00:45:36]Ennyit képviselőtestület, nem közgyűlés, csak ennyit pontosításként.
[00:45:41]Igen.
[00:45:41]De szerintem az van, amit így érzékelsz, hogy összeomlás van.
[00:45:45]És ez azért van, mert a közhangulat ennyire megváltozott, és tulajdonképpen ebben a döntésben, és hogy a fideszesek is megszavazták, az van, hogy érzik a közhangulatot, és a közhangulatban meg rendszerváltó hangulat van.
[00:46:00]Igen, akkor erre rácsatlakoznék, mert a közhangulat azt is kifejezi, hogy mikor visznek már el valamit.
[00:46:03]Vért kívánnak az emberek.
[00:46:08]Nekem a fórum című műsorban naponta jönnek ilyen telefonok.
[00:46:08]Én mindenkit próbálok csitítani, hogy jogállami keretek, hosszadalmas eljárások, nyomozásvádemelés, bíróság, elsőfok satöbbi.
[00:46:16]Ezt ki kell várni, de más is azt mondja, hogy ő is azt tapasztalja a saját területén, hogy nagyon türelmetlen a társadalom egy része.
[00:46:25]Erről mit gondoltok, hogy az ebéli folyamatok hol tartanak időben vagy részidő, időarányosan?
[00:46:35]Mondjuk azt nem nagyon értem, hogy a Matolcsi ügyben milyen nincs előrelépés.
[00:46:39]Tehát az egy nagyon jól dokumentált újságírók, tényfeltárú újságírók által aprólékosan feltárt a Transparency International Magyarország nagyon sokat foglalkozott vele, dokumentálta, millió feljelentés született.
[00:46:52]Ezenkívül pedig az állami számvevőszék maga is készítette erről egy jelentést.
[00:46:56]Tehát nem értem a késlekedést, hogy még még egy meghallgat, akkor az anyag olyan mennyiségű a feldolgozandó anyag.
[00:47:03]De közben meg nagyon jól van dokumentálva, tehát itt nem kellett külön dolgokat kitúrni, mert megtörtént már és az évek alatt.
[00:47:13]Tehát, hogy az, hogy nem még egy meghallgatás sincs, az tényleg kezd már nagyon széamuci módon talán pont azt hátráltatja, hogy haladjon az ügy, amit előrelépésnek is tekintettünk, amikor kiderült, hogy átadták a központi nyomozó irodához, vagy ügyességhez a a az egész iratcsomagot a rendőrségről, mert ez azt jelenti, hogy új embereknek kell teljesen alapoktól megismerni az egész ügyet.
[00:47:35]Ezt Tamás sokkal jobban tudja.
[00:47:41]Ez mindenképpen egy időtrabló dolog.
[00:47:41]Tehát amit amirőtől azt vártuk, hogy felgyorsítja az eseményeket, az átmenetileg inkább csak lassítani tudja.
[00:47:50]Most ördög ügyvédje leszek.
[00:47:50]Nem akarom majd kedves nézőket a komment szekcióban, én nem feltétlenül szeretném most Magyar Pétert bántani, de azért az is egy fontos szempont ám, hogy a Nemzeti Bank ügyében azért marha vastagon fölmerül a felügyeletet ellátó pénzügyminiszter felelőssége, aki az a személy, aki jelenleg a Magyar Nemzeti Bank elnöke, és nem került föl még Magyar Péternek egyetlen egy darab halállistájára sem, deát állítólag ez európai uniós elvárás kérés sugallat eredmény az Európai Uniós elvárások a magyar politika történetben jellemzően a prioritás listának nem az élén szoktak állni.
[00:48:25]És ebben nem várom, nem várok változást Magyar Pétertől, mert hogyha a Nemzeti Bank elnökét meg a Nemzeti Bankot elkezdjük bedöntögetni, összeomlik a forint és összeomlik az ország.
[00:48:34]mögötte a gazdaság ebben van egy ilyen politikai érdek, ami egyfajta tényleges nemzeti érdek és valahol el lehet fogadni, de nekem van egy olyan érzésem, hogy az egyik oka annak, hogy a nemzeti bankos ügyeket nem állnak neki ilyen nagy bőszen, majd talán idővel, de nekem ez a megfejtésem erre nem biztos, hogy igazam van.
[00:48:53]Köszönjük szépen.
[00:48:53]Ez a végszó.
[00:48:53]Soha nem tudhatjuk.
[00:48:56]Az nem lehet a végszó, úgy nem biztos, hogy igazam van.
[00:48:56]Ne arra úgy fel, de nagyon jó végzó.
[00:48:59][nevetés] Rá lehet kötni, hogy én se tudom, hogy kinek van igaza, de reméljük, hogy önök jól érezték magukat.
[00:49:02]Köszönöm szépen, hogy itt voltatok és elmondtátok a véleményeteket.
[00:49:06]A jövő héten jön legközelebb aktuál.
[00:49:09]Legyen szép hétvégéjük.
[00:49:09]A viszontlátásra!