Tizenkét évben maximalizálnák az országgyűlési képviselők mandátumát // AKTUÁL 2026.06.22.
- Magyar Péter kormánya Nemzeti Vagyonvisszaszerzési és Védelmi Hivatal felállításával és alkotmánymódosítással indítaná a korrupció felszámolását célzó „tisztító tűzműveletet”.
- Fodor Gábor szerint a maffiázó retorika és a kampányszerű hangvétel árt a jogállamiságnak, míg Rangos Katalin vádalku jellegű vagyonvisszaszerzést sürgetne.
„hogyha rajtam múlna, akkor villámgyorsan kicsavarnám a zsebükből azokat a pénzeket, amik hozzáférhetők” – Rangos Katalin
- Lukácsi Katalin Rogán Antalt, Lázár Jánost és Orbán Viktort nevezte meg kirívó vagyongyarapodással, de Fodor Gábor szerint a politikusok többsége alapvetően tisztességes.
- Sulyok Tamás köztársasági elnök mandátuma az Alaptörvény módosításakor azonnal megszűnne; Fodor ezt jogállamellenesnek, Lukácsi veszélyes precedensnek tartja.
- A 12 éves képviselői mandátumkorlátot Fodor abszurdnak nevezi, Lukácsi és Rangos azonban a Fidesz rákényszerített megújulásának és a politikai vérfrissítés eszközének látja.
- A társadalmi egyeztetés részeként a kormány a kormány.hu-n gyűjt véleményeket az alkotmánymódosításról június 27-ig.
- A parkfenntartási botrányban nyolc embert, köztük önkormányzati politikusokat vettek őrizetbe; a 13. kerület három héttel a választások előtt kötött 9 milliárdos szerződést az egyik gyanús céggel.
- Az ügyben fideszes és volt ellenzéki politikusok is érintettek, a nyomozás elvezethet kormányközeli üzleti körökhöz (pl. Bánki Erik).
Részletes összefoglaló megjelenítése
A „tisztító tűzművelet” és a vagyon-visszaszerzés bejelentése
Magyar Péter miniszterelnök napirend előtti parlamenti felszólalásában meghirdette a „tisztító tűzműveletet”, amelynek célja a korrupció felszámolása és a „gazdasági-politikai maffia” befolyásának megszüntetése. A bejelentés szerint a kormány az április 12-én kapott felhatalmazás alapján indítja el ezt az akciót.
A terv kulcseleme egy kormánytól független Nemzeti Vagyonvisszaszerzési és Védelmi Hivatal felállítása, amelynek egyetlen feladata annak feltárása lesz, hogy hová tűnt a magyar emberek vagyona, illetve annak visszaszerzése. Magyar Péter szerint a korrupció elleni fellépéshez egyszerre van szükség az új hivatalra és az Alaptörvény módosítására – a két kezdeményezés csak együtt lehet eredményes.
A miniszterelnök retorikája élesen elkülönítette a „tiszta” és a „romlott” oldalt; a kormányfő a korábbi rendszert nyíltan maffiaként jellemezte.
A beszélgetőpartnerek reakciói a vagyon-visszaszerzésre
Lukácsi Katalin történész a „tisztítótűz” kifejezést teológiai szempontból értelmezte, megjegyezve, hogy egyes lelki irányzatok szerint a tisztítótűzre már a földön is van mód. Fontosnak tartotta, hogy a hivatal pártoktól függetlenül, hosszú távon működjön, ne csak visszamenőlegesen tárjon fel visszaéléseket, hanem a jövőbeni korrupciót is előzze meg. Utalt arra, hogy Toroczkai László is pedzegette: ne csak a politikai ellenfeleket vizsgálják.
„Egy olyan hivatal álljon fel, ami párttól függetlenül hosszútávon működhet, és tényleg esetleg nemcsak most visszamenőlegesen tár fel disznóságokat, hanem megelőzi akár, hogy minél kevésbé legyen trendi és menő egy politikusnak korruptnak lennie.” *
Fodor Gábor volt oktatási miniszter szkeptikusabb álláspontot képviselt. Tetszését fejezte ki a korrupció elleni fellépéssel kapcsolatban, de nyugtalanította a kampányszerű hangvétel. Szerinte helytelen a politikai ellenfelet maffiaként bélyegezni, és hamis közhely, hogy a politikusok általánosságban korruptak lennének. Emlékeztetett, hogy a rendszerváltás óta több hasonló próbálkozás is történt már (2010-ben a Fidesz, 2002-ben Keller László), de ezek soha nem hozták meg a társadalom által elvárt eredményt.
„Az a jó, hogyha különböző speciális hivatalok nélkül is a normál állami működésben fel tudunk ezek ellen lépni.” *
Rangos Katalin újságíró arra hívta fel a figyelmet, hogy a társadalomban óriási revansvágy halmozódott fel. A korábbi időszakokkal ellentétben az elmúlt 16 évben a korrupció olyan nagyságrendet öltött, és a vagyonosodás olyan kirívó formákat mutatott („rossz ízlésűek és kivagyiak” voltak), ami a társadalom széles körű elfordulását és a 2026-os választási eredményt is alapvetően meghatározta. Meglátása szerint a kormány léte vagy sikere azon múlik, hogy az elszámoltatás sikeres lesz-e. Ugyanakkor személy szerint egy vádalku-szerű megoldást preferálna, amelyben a vagyont visszaadók enyhébb elbánásban részesülnek.
„A az elsöprő többségét vissza kéne adni. (…) hogyha rajtam múlna, akkor villámgyorsan kicsavarnám a zsebükből azokat a pénzeket, amik hozzáférhetők, beígérve, hogy az unokáik is jól fognak élni, nagyságrenddel lehet elmenni, tehát hogy érdemes legyen visszaadni a nagy részét a pénznek, és soha többet a nevüket se hallanám.” *
Lukácsi Katalin megnevezte azokat a politikusokat is, akiknek a nevéhez szerinte vagyonnövekmények kötődnek: Rogán Antal, Lázár János és Orbán Viktor. Fodor Gábor erre reagálva hangsúlyozta, hogy a politikusok többsége normális és tisztességes ember, és a korrupció a politikában is abnormálisnak számít.
A műsorban szóba került a Fidesz reakciója is: Havasi Bertalan kommunikációs igazgató közleményében arra szólította fel a kormányfőt, hogy „hagyja abba a Rákosi-korszakot idéző fenyegetőzést és félelemkeltést, és térjen vissza a Magyarországhoz méltó higgadt, nyugodt polgári kormányzás gyakorlatához”.
A nézői szavazás eredménye: 82% gondolta úgy, hogy sikerülhet jelentősebb mennyiségű vagyont visszaszerezni.
Köztársasági elnök elmozdítása és alkotmányozási folyamat
A kormány bejelentette, hogy megszüntetné Sulyok Tamás köztársasági elnök megbízatását – az Alaptörvény módosításának hatályba lépését követő napon azonnal megszűnne a hivatala. Magyar Péter szerint augusztus 20-ig új államfője is lehet az országnak. Ősszel átfogó alkotmányozási folyamat indul, amelynek végén népszavazás dönthet az új Alaptörvényről.
A módosítások az Alkotmánybíróság működését is érintenék: visszaállítanák a 70 éves korhatárt az alkotmánybíráknál, és legfeljebb 12 évben korlátoznák az országgyűlési képviselők mandátumát. A mandátumkorlátozást a következő általános választástól kellene alkalmazni.
Vita a jogállamiságról és az eszközökről
Fodor Gábor a leghatározottabban bírálta a köztársasági elnök elmozdításának módját. Emlékeztetett, hogy a rendszerváltáskor az Ellenzéki Kerekasztal tudatosan úgy alakította ki a köztársasági elnök mandátumának időtartamát, hogy az átíveljen parlamenti ciklusokon, ezzel is kikényszerítve a változó többségek közti együttműködést.
„Helytelen dolog a miniszterelnök részéről támadni a köztársasági elnököt. (…) Nem lehet jogállamot nem jogállami eszközökkel építeni.” *
Rangos Katalin vitatta ezt az érvelést. Szerinte a Fidesz a 2010 utáni gyakorlatával kiüresítette a jogállamot; az intézményrendszert saját klienseivel töltötte fel, a köztársasági elnök szerepét pedig olyan személyek formálták át, akik – Schmitt Pál szavaival élve – „együttműködő aláírók” akartak lenni. A jelenlegi helyzet gyökeresen más, mint a rendszerváltás utáni időszakban.
Lukácsi Katalin elismerte Sulyok Tamás méltatlanságát hivatalára, és technikailag kreatívnak nevezte a megoldást (az Alaptörvény módosításával egyidejűleg megszüntetni a mandátumot). Ugyanakkor felhívta a figyelmet a precedens veszélyére: ha ezt a technikát egyszer alkalmazzák, bárki mással szemben is bevethetővé válik.
„Nem lehet olyan törvényt vagy olyan alkotmánymódosítást hozni, ami alapvetően ne teremthetne egy precedenst.” *
Végezetül hangsúlyozta: a jogállam helyreállítása hosszú folyamat, és nem várható kizárólag a kormánytól – a társadalmi részvétel és kontroll nélkülözhetetlen. Ha a Tisza-kormány visszaélésszerűen, társadalmi egyeztetés nélkül nyújtana be törvényjavaslatokat, ő maga is „hátrébb lépne”.
Fodor Gábor a 90-es évek gyakorlatára emlékeztetett: a szocialista-liberális koalíció annak idején négy párt támogatásához kötötte az alkotmánymódosításokat, biztosítva az ellenzék egy részének támogatását is minden döntésnél. Szerinte ilyen típusú megoldásokra volna szükség.
A 12 éves képviselői mandátumkorlátozás vitája
Az alkotmánymódosítás legfeljebb 12 évben korlátozná az országgyűlési képviselők mandátumát. A szabály a Fidesz 44 tagú frakciójának 24 tagját és a KDNP 8 tagú frakciójának 6 tagját érintené.
Fodor Gábor ezt határozottan ellenezte, abszurdnak nevezte. Érvelése szerint a politika is hivatás, és ahogy az orvosoknál vagy fodrászoknál sincs ilyen korlátozás, a tapasztalt politikusok egyre jobbá válhatnak a munkájukban. Példaként említette, hogy ilyen szabályozás Bolíviában és néhány hasonló országban létezett.
„Egyetlen egy hivatásnál se kellene, nem csak a képviselőknél, nem kell a tanároknak, az orvosoknak (…) a politika hivatás és művészet.” *
Lukácsi Katalin kezdetben maga is felhördült a javaslaton, de később meglátta benne a lehetőséget. Rámutatott, hogy ha a korlátozás visszamenőlegesen lépne életbe, azzal a Fidesznek tenne jót a Tisza, mert a párt rákényszerülne a megújulásra – ez lenne az egyetlen reménye egy későbbi visszatérésre. Említette, hogy bizonyos fideszes politikusoktól (például Pócs János) a választók már így is szabadulnának.
Rangos Katalin szintén támogatta a korlátozást, mert az kikényszerítené a politikai vérfrissítést, függetlenül attól, hogy az adott politikus jó vagy rossz. Szerinte 12 évnyi ígérgetés („majd levonjuk a következményeket, megújulunk”) után a normatív szabályozás felszabadító hatású lenne.
A műsorban elhangzott az is, hogy Rónai Egon egy korábbi interjúban felvetette: mi a helyzet az egyéni képviselőkkel, akik személyes bizalmat kaptak? Magyar Péter erre azt a választ adta, hogy elképzelhetőnek tartana egy olyan rendszert is, ahol mindenki egyénileg kerül be a parlamentbe, a brit modellhez hasonlóan. A résztvevők megegyeztek abban, hogy a szabályozás részletei még nem eldöntöttek.
Társadalmi egyeztetés a kormány.hu-n
A kormány a kormány.hu oldalon tette lehetővé az alkotmánymódosítási javaslatok véleményezését június 27-ig. A tervek szerint 30-án már ismertetik a beérkezett vélemények tanulságait. Magyar Péter szerint már most több ezer vélemény érkezett be.
Fodor Gábor megjegyezte, hogy létezik a társadalmi egyeztetés intézménye az országban, és attól, hogy valami a honlapon véleményezhető, még nem lesz automatikusan nemzeti konzultáció. A különbség a feltett kérdésekben és azok feldolgozásában van.
A parkfenntartási botrány
A beszélgetés végén a budapesti parkfenntartási korrupciós ügy aktuális fejleményeit vették sorra. A nyomozó főügyészség nyolc ember letartóztatását rendelte el – köztük több önkormányzati politikusét. A gyanú szerint az érintett parkfenntartó cégek több tízmilliárdos nagyságrendben vesztegették meg a politikusokat.
Külön kiemelték, hogy a 13. kerületi önkormányzat 9 milliárd forintról szerződött az egyik korrupcióval vádolt parkfenntartó céggel mindössze három héttel a választások előtt.
Fodor Gábor hangsúlyozta, hogy ez egy többéves nyomozás eredménye, és kapcsolódik az óbudai ügyhöz is, ahol korábban már előzetes letartóztatásba helyezték az akkori polgármestert. Kiemelte, hogy az ügyben budapesti és vidéki (fideszes és volt ellenzéki) politikusok egyaránt érintettek.
Lukácsi Katalin megjegyezte, hogy a II. kerületi polgármester – aki nagyon népszerű volt, a választók virágosításai és jó kommunikációja miatt – most előzetes letartóztatásba került. Rangos Katalin hozzátette, hogy Bánki Erik neve is elhangzott az ügyben, ami már kormányközeli üzleti körökhöz is elvezethet.
„Ez az izgalmassága, hogy egyszerre fideszesek, egyszerre volt ellenzékiek és hallatlanul izgalmas.” *
A beszélgetőpartnerek többször hangsúlyozták, hogy egyelőre csak gyanúról van szó, és az ügy kimenetele még bizonytalan. Kerényi György oknyomozó cikkeit és podcastjét ajánlották a nézők figyelmébe a szövevényes ügy megértéséhez.
⚠️ Értelmezhetetlen vagy bizonytalan szakaszok
-
„Vogy Rák Anikó”: Az átiratban így szerepel a műsorvezető neve: „Ez az Aktuál a stúdióban Vogy Rák Anikó.” A legvalószínűbb helyes név: Vogyerák Anikó.
-
„Sullyok Tamás”, „Súlyag Tamás”, „Sollyok Tamás”: Az átiratban több torz alakban fordul elő a köztársasági elnök neve. A helyes név: Sulyok Tamás.
-
„Pék Bece”: A parkfenntartási botrány kapcsán említett név így szerepel: „a Pék Bece nevű politikus”. A név pontosan nem azonosítható a szövegkörnyezetből, feltehetően egy kerületi vagy önkormányzati politikus ASR által torzított neve.
-
„Meléi Barna Márton”: Az átiratban: „vajon Magyar Péter és vajon Meléi Barna Márton hogyan fogják elmozdítani”. A referencialista alapján a helyes név: Melléthei-Barna Márton, az igazságügyi miniszter.
-
„Görög Márta miniszterasszony”: Az átiratban: „nem várhatjuk Magyar Pétertől vagy a Görög Márta miniszterasszonytól”. Ez feltehetően Ruff Bálint nevének félreismert változata (A Miniszterelnökséget vezető miniszter), vagy más kormánytag nevének ASR torzulása – a szövegkörnyezetből nem dönthető el egyértelműen.
-
„Havasibertalan”: A Fidesz kommunikációs igazgatójának neve így jelenik meg az átiratban. A helyes név: Havasi Bertalan.
-
„Ferenc Orsolya”, „Ferenci Orsoly”: Az átiratban mindkét formában szerepel. A szövegkörnyezetből egy a parkfenntartási ügyben megszólaló személyről van szó. A pontos neve bizonytalan, feltehetően egy önkormányzati tisztségviselő vagy érintett.
Teljes átirat megjelenítése
[00:00:04]Köszöntöm önöket.
[00:00:04]Mit gondolnak, sikerülhet-e jelentősebb mennyiségű vagyont visszaszerezni?
[00:00:09]Igen vagy nem?
[00:00:09]Voksoljanak, mert érdekel minket az önök véleménye.
[00:00:13]Természetesen a vagyon visszaszerzés lesz az egyik témánk, de lássuk, hogy még miről beszélgetünk és kikkel.
[00:00:23]Meghirdette az elszámoltatást Magyar Péter.
[00:00:23]A miniszterelnök kezdeményezi egyebek közt a Nemzeti Vagyon Visszaszerzési és Védelmi Hivatal felállítását.
[00:00:32]Eltávolítják az államfőt, három ciklusban korlátozzák a képviselői mandátumot, szeptemberben pedig átfogó alkotmányozási folyamat indul.
[00:00:40]Karácsony Gergely budapesti főpolgármester nevében több 100 millió Ft kenőpénzt fogadott el a Pék Bece nevű politikus a parkfenntartási botrányban, de semmit nem tett érte.
[00:00:51]Már 11 személy gyanúsítottak meg a budapesti javítóintézetben történt visszaélések utáni nyomozás során.
[00:00:59]Közülük eddig négy embert tartóztattak le.
[00:00:59]Vendégek: Rangos Katalin újságíró, Lukácsi Katalin történész, Fodor Gábor, a Rendszerváltás történetét kutatóintézet igazgatója, volt oktatási miniszter.
[00:01:22]Ez az Aktuál a stúdióban Vogy Rák Anikó.
[00:01:22]Szép estét kívánok a vendége és köszöntelek titeket.
[00:01:29]Vagyon visszaszerzés.
[00:01:29]Ez volt ma a fő topik, vagy az egyik fő topik.
[00:01:34]Innen indulunk, de nézzünk meg egy rövid összefoglalót a kedves nézők kedvéért.
[00:01:38]Meg fogjuk szabadítani a hazánkat a gazdasági és a politikai maffiától.
[00:01:44]Az április 12-én kapott felhatalmazással a kormány elindítja a tisztító tűzműveletet.
[00:01:51]Jelentette be napirend előtti felszólalásában Magyar Péter.
[00:01:56]A miniszterelnök szerint az akció célja a korrupció felszámolása és a gazdasági politikai maffia befolyásának megszüntetése.
[00:02:06]Ennek az egyik kulcseleme a kormánytól független nemzeti vagyonvisszaszerzési és védelmi hivatal létrehozása, amelynek egyetlen feladata lesz feltárni, hová tűnt a magyar emberek vagyona, és visszaszerezni azt.
[00:02:21]Magyar Péter szerint a korrupció elleni fellépéshez egyszerre van szükség az új hivatal létrehozására.
[00:02:26]és az alaptörvény módosítására.
[00:02:30]A két kezdeményezés csak együtt tudja felszabadítani Magyarországot.
[00:02:38]Mit gondoltok a tisztító tűzműveletről?
[00:02:42]Katik, szerintem ebbe te illetékesebb vagy, mint én, mert én csak utána olvastam, és a tisztítótűz az tulajdonképpen egy állomás, egy olyan állomás, amikor megszabadulnak a bűntől és mennek a mennyország felé.
[00:02:57]Nekem ehhez az a hozzáfűznivalóm, hogy remélem nem odatartanak.
[00:03:02]Tehát hogy a tisztítótűz rész az rendben van, de én nem gondolnám, hogy utána lehet megkönnyebbülten az Úrhoz megtérni.
[00:03:13]Egy árnyaltabb, kritik önkritikusabb vagy egyfajta érettebb keresztény hozzáállás szerint egyébként a tisztító tűzre már itt a földön is van mód.
[00:03:17]Ezt egyes lelki irányzatok a a léleks sötét éjszakájának is nevezik.
[00:03:23]Tehát én ezt kívánom egyébként mindannyiunknak, és én senkitől nem vitatom, mert nyugodtan jussunk minél többen a mennybe, mert azzal az ország is emelkedne, hogyha emelkedettebben élnénk a földön.
[00:03:35]De a lényeg az, hogy azt gondolom, hogy ez valóban egy ilyenfajta földi purgatórium lehetne.
[00:03:39]És én azt kívánom, végülis elvileg Torosai László is ezt pedzette, hogy ne csak a politikai ellenfeleket vizsgálják, hanem egy olyan hivatal álljon fel, ami párttól függetlenül hosszútávon működhet, és tényleg esetleg nemcsak most visszamenőlegesen tár fel disznóságokat, hanem megelőzi akár, hogy minél kevésbé legyen trendi és menő egy politikusnak korruptnak lennie.
[00:04:06]Nem vagyok benne biztos, hogy a politikusok megtisztulása vagy lehetősége egyébként a mennybejutáshoz az, amire gondol ilyenkor a Tisza politika, hanem mondjuk magának a politikának lehetne egyfajta megtisztulása azzal, hogyha ezek az elszámoltatások elindulnak, nem?
[00:04:22]Hát biztos, hogyha rámnézel, és tényleg én is köszöntök mindenkit, és hát különösen megtiszteltetés nekem, hogy ilyen hölgy társaságban lehetek itt és meg kell, hogy mondjam, hogy ugye a Kati lelkes volt ezzel kapcsolatban.
[00:04:38]Én szkeptikusabb vagyok.
[00:04:38]Tehát van ami tetszik benne, van ami nem.
[00:04:41]Ami tetszik ebben az egész történetben, az természetesen a korrupció elleni fellépés, merthogy arra általában mindig szükség van.
[00:04:48]De hogy a másik Kati említette azért ugye te itt Torockaira hivatkoztál, szóval, hogy ez egy jóval általánosabb probléma és én olyan nyugodtabb lennék, oly sok mindent láttunk már, nyugodtabb lennék, hogyha kevésbé kampányízű lenne ez az egész dolog.
[00:05:04]Tehát először is nem jó szerintem megbélyegezni a politikai ellenfelet úgy, hogy ő maga a maffia.
[00:05:09]Ez nem néz ki jól.
[00:05:09]Nem bes Ezt mondta Gulyás Gerg is.
[00:05:12]Hát már meg Rétvári Bence meg Rétvári meg Magyar Bálint ezelőtt 10 évvel.
[00:05:16]Így de egyik se jó.
[00:05:16]Tehát nem tudok lelkesedni ezért a dologért, mert nem ez a helyzet.
[00:05:20]Tehát hogy mindenhol vannak természetesen tiszteséges emberek.
[00:05:25]Ugye a politikusokról beszélünk, bár ugye a kérdésedben az is benne volt, hogy azért ez az egész politikára vonatkozik, ez a megtisztulás, ha úgy tetszik, az lenne a jó, de hát ez is egy hamis közhely, hogy a politikusok azok úgy szőröstől, bőröstől korruptak lennének.
[00:05:40]Nem így van?
[00:05:44]Vannak köztük természetesen korruptak, mint ahogy mindenhol, azt kell, hogy mondjam, minden szakmában, minden hivatásban, és vannak köztük tisztességes emberek.
[00:05:52]Tehát jó szerintem ezt árnyaltabban nézni ezt az egész dolgot.
[00:05:56]Ez ugyanígy vonatkozik a politikai ellenfelekre, és szó sincs arról, hogy valaki képviselik a tisztákat, a másik pedig maga a romlottság.
[00:06:03]Ezért nem így néz ki ez a helyzet, és nem jó szerintem, hogyha ilyen sztereotípiákban gondolkodunk.
[00:06:06]Hogyan működhet maga ez a vagyonvisszaszerzés?
[00:06:10]És mi adás előtt is beszélgettünk, és szerintem nagyon sokan ezt latolgatják, hogy hogy jó jó, igen, egyetért mindenki azzal, hogy mondjuk azokat a pénzeket, amik nem megfelelően kerültek adott helyre, azok kerüljenek vissza az államkasszába.
[00:06:23]Na de hogyan, hogyha azokat már nem tudom elkaszino valaki, vagy elment vele egy vásárolt Lamborghinin Timbuktuba, hogy hozzák vissza a gyakorlati részét sokan kétségbe vonják, vagy kérdezik, hogy ez egy politikai üzenet, ami jól hangzik, de hogy fog ez kinézni, hogy kerül ebből vissza a pénz az államba?
[00:06:44]Ti hogyan gondoljátok?
[00:06:44]Ö hát ebbe én bátran azt jelentem ki, hogy a szakértők ő itt komoly szaktudás halmozódott fel szerintem az elmúlt években, mert szerintem térdelőrajtban várná vágyta a jogásztársadalom is, hogy itt megpró megkezdődhessenek egyáltalán ezek a feltárások, de hogy egy kicsit arra bátorítom a nézőket, mindannyiunkat, hogy egyébként emlélkedjünk ezen az elszámoltatáson, hogy már lassan talán egy évtizede, de sőt már előtte is.
[00:07:13]Hát a Fidesz is ezzel kampányolt annak idején 2010-ben.
[00:07:17]Az elszámoltatás fogalmának bűvkörében él a magyar közélet.
[00:07:23]És hogy most tényleg Magyar Péter miniszterelnök úr le úgy látszik, hogy elindítja ténylegesen ez a folyamatot, és nem csak egy ígéret lesz, hanem sokkal vaskosabb annál, mint aminek annak idején Budai Gyula például hozzálátott.
[00:07:35]azért ez egy jó dolog, és bizonyos szempontból talán gumicsont is lehet, hogyha csak valótlan, vagy csak hamis vagy felszínes törvények születnek ezzel kapcsolatban, de azért mégis csak egy mély társadalmi igény.
[00:07:52]Úgyhogy én arra kíván azt kívánom mindannyiunknak, hogy legyen kielégít.
[00:07:56]Ez az igény mindig is volt, hiszen ugye politikai üzenetként, ahogy te is említetted, nagyon sokan ígérgették már ezt.
[00:07:59]Tehát most is egyelőre egy ígéretet hallunk, és mindenki lelkes, hogy akkor itt az ideje, de majd a gyakorlati része bizonyíthatja azt, hogy ez különbözik-e azoktól, amit az elmúlt 25 évben hallunk.
[00:08:12]Az a helyzet szerintem, hogy egy akkora nagyságrendi változás hozta létre ezt az igényt, ami ami ilyen nagyságrenddel nem kellett szembenézniük az előző egyébként ezelőtt 16 évvel megbukott Gyurcsány kormány idején, tehát hogy benne volt mindig az emberek tudatában az, hogy a politikusok lopnak.
[00:08:34]Tehát az nem most kezdődött, nem Orbán Viktorral kezdődött, az előtte is létezett.
[00:08:37]No a személy szerint például Gyurcsánnyal nem kötődött össze, ott az volt, hogy a szóciklopnak ez volt a az eposz jelző, miközben egy-két olyan politikusról tudunk, hogy lopott a egy kettő lett bebörtönözve, és nem feltétlenül csak arról szólt ez a nagyon gyérsiker, hogy annyira bénák voltak és annyira kiegyeztek, mert mindig az emberek ilyeneket sejtenek, hogy hát ezek megegyeznek egymással és a végén eltussolják, és kész kezet most.
[00:09:08]Ezért minden fajta ilyen elszámolási biztos ez kudarcot vallott, akár akármelyik kormány jelölte is ki a maga béna ilyen elszámoltatóját.
[00:09:14]De nem, szerintem nem csak erről van szó.
[00:09:19]Arról van szó, hogy egy komoly el a mostani 16 év termése olyan mennyiség, olyan nagyságrend a korábbiakhoz képest, ami nagyon benne volt ebben a bukásban.
[00:09:31]Tehát szerintem nem csak a viselése ezeknek a a lopott cuccoknak, tehát hogy olyan mértékben voltak rossz ízlésűek és és kivagyiak.
[00:09:46]Tehát igen, arról beszélek csak én ezt a szót Unom.
[00:09:46]Ö de hogy hogy a magamutogatásnak az a foka, ami itt bekövetkezett, az olyan türhetlen volt már, mint hogy az embereknek a tömeges elfordulása a politikától, vagy a tömeges viszolygása, ami aztán egy vidám választási éjszakában karnevá változott, az ezzel magyarázható szerintem.
[00:10:07]És az a vérszomly, ami ezzel kapcsolatban föltámadt, tehát hogy most az elvárás az elszámoltatása sokkal intenzívebb.
[00:10:12]Tehát ennek a kormánynak megkockáztatom, hogy a léte vagy a sikere azon múlik, hogy ez sikerre viszi el.
[00:10:23]Igen.
[00:10:23]De akkor tovább folytatva azt, amit a Kati mondott, de egy kicsit más megvilágításba helyezve.
[00:10:27]Szóval és a másik Kati, Lukási Kati kezdte el ugye, ahogy mondtad Budai Gyulát.
[00:10:31]Hát volt Keller László is 2002-ben, tehát még én is voltam, hogy csak nem jutott eszembe a neve.
[00:10:40]Na hát akkor most segítettem nektek többre tartom Keller Lászlót, mint Budai Gyulát, csak azért nem akartam vele példálozni.
[00:10:47]De sem, nem.
[00:10:47]A sikertelenség tekintetében egyformában.
[00:10:51]Igen, de a a példád is arról szólt, és én is erre akartam rávilágítani, hogy valóban ez egy régi igény ilyen módon.
[00:10:54]Azonban általában nem mondanám, hogy kudarcba fulladtak, de hogy azt az eredményt nem hozták meg, amit a társadalom vált.
[00:11:03]Itt most is van egy felkorbácsolt hangulat.
[00:11:03]Szerintem indokolatlanul és helyenként helytelen módon felkorbácsolt hangulat.
[00:11:07]Soha nem jó szerintem, hogyha ilyen hisztériát keltünk különböző dolgok körül.
[00:11:12]most például e körül az ügy körül.
[00:11:16]Szóval most is van egy hangulat, és abban a Katinak igaza van, hogy kétséten 16 év telt el, tehát annak idején is óriási felindulás volt 2010-ben, én emlékszem.
[00:11:25]Na de hát ott volt egy nyolc év szocialista liberális koalíció.
[00:11:29]Itt most 16 év Fidesz kormányzás után persze, hogy nagyon sokakban van sérelem, revans és indulat sok mindennel, például azzal a magamutogatással, amire ti is céloztatok, de én akkor lennék nyugodtabb, még egyszer hangsúlyoznám, a magam meggyőződése szerint, hogyha ezek nem ilyen kampányszerűen mennének.
[00:11:48]Tehát a magyar, tehát az állam működik azért Magyarországon, hogy te hivatkoztál a jogászokra, a jogászok léteznek, a hivatali szervek működnek.
[00:11:55]Persze ezeket mindig lehet kritizálni, hogy most jól csinálják a dolgokat vagy nem, vagy intenzívebben kellene fellépni, vagy sem, de az a jó, hogyha különböző speciális hivatalok nélkül is a normál állami működésben fel tudunk ezek ellen lépni.
[00:12:07]És egyébként pedig hát természetesen, hogy nyilván egy olyan társadalomban szeretnénk élni, ahol csak minimálisan jelenékén meg abnormális elemként a korrupció, és ezt képes kezelni a társadalom.
[00:12:20]Na de azért bocsánat, annyit mondanék szerényen, hogy a struktúrája a gazdálkodásnak az arról szólt, hogy hogyan lehet elterelni például az Európai Uniós pénzeket.
[00:12:31]Tehát, hogy nem csak arról van szó, hogy ne beszéljünk már itt ennyit a lopásról, mert nincs miért.
[00:12:35]Nagyon van, erősen van miért beszélni, Gábor.
[00:12:40]Tehát, hogy hogy az a revanssvágy, ami fölébredt a társadalomban, az pontosan azáltal volt.
[00:12:45]Én sem vagyok az az alkat, aki nagyon szeretem a kést odatartani a politikusok nyakából.
[00:12:54]Nem szeretném, csak azt nem nem nem figyel a történelemben mindig nagyon nagyon rossz irányba vezetett és a bocsássd meg, hogy a szavadba vágtam, ne feledd el ah még szerettél volna valamit mondani, csak oda akartam kötni, amit említettél, hogy hogy igen, de de nem szabad elfelejtenünk, hogy például annak idején, ha már ugye előjöttek a korábbi elszámolások és egyéb korrupciós botrányok, annak idején az úgynevezett BKV ügyben ugye szimbólumá vált a Nokkiás doboz, amiről aztán kiderült két év múlva, hogy nem létezett, csak azért mondták, mert egy jól hangzó dolog volt.
[00:13:26]Tehát, hogy az, hogy mi volt az Európai Uniós pénzekkel, amik te mondtál, tudunk erről bizonyítékot.
[00:13:34]Tehát én én hiszek jogászként is a a rendes jogi működésben hiszek mondjuk lombon a sétányt, ami nincs olyat például láttunk, am nyilvánvaló ezek persze persze ez abszurditás, de oké, de én azt azt szeretném látni, hogyha tehát nem kampányszerűen, nem hisztérikusan sütünk rá bélyegeket emberekre, ügyekre, hivatalokra és egyebekre, hanem annak van egy normál menete, egy normál működése.
[00:13:59]Ez szerintem egy egy kiegyensúlyozt társadalmi működés.
[00:13:59]Sokan reagáltak, ugye Torockai Lászlót is hallhattuk a bejátszásban, és már Fidesz reakciókat is hoztunk.
[00:14:08]Én azért megmutatnék a nézőknek egy Fidesz frakció reakciót egyébként a mai napra, ami körülbelül pont erről szól, amit Gábor is pedzeget.
[00:14:16]Ugye Havasibertalan, mint most már a az ellenzéki párt, hú, de fura kimondani, nem?
[00:14:21]Kommunikációs igazgatója posztolta ezt is, osztotta meg a Frides frakció.
[00:14:25]És az egyik mondata például az, hogy a Fidesz arra szólítja fel a kormányfőt, hogy hagyja abba a Rákosi korszakot idéző fenyegetőzést és félelemkeltést, és térjen vissza a Magyarországhoz méltó higgatnyugott polgári kormányzás gyakorlatához.
[00:14:43]Tehát van, aki azt mondja, hogy akkor ne fenyegetőzzünk, hanem és akkor itt a vessző után ugyanakkor én szeretnék erre is Gábor szavaira is reagálni, hogy azért fontos lehet mégis a példastatuálás.
[00:14:51]Persze, hogy hisztéria az mindig rossz, de a példastatuálás és egyébként nagyon szisztematikusan felépített és sok esetben működtött példastatúás, mert nem csak a politikusok és nem csak a politikus vezetőknél kell megállítani a korrupciót, hanem ez az majd, hogyha beszélünk róla, ugye van ez a parkfenntartási botrány is, ami most tényleg szövődik egyre szélesebbre, hogy az is ki kell, hogy alakuljon és általánossággá váljon, mert ezek a politikai hát háttérszereplők is eltűrték, vagy eltűrik, hogy hát a politikához hozzátarto a korrupció el kell fogadnunk.
[00:15:28]Nem az alsóbb szinteken is, hogy fel kell lázadni az ellen, hogy én nem akarok olyan vezetőt kiszolgálni, ahol egyértelműen korruptak, mert most is Ferenc Orsolya utólag világosodik meg, hogy hát itt voltak visszaélések, meg ez volt, az volt amaz volt.
[00:15:41]És akkor most halljuk a a Direkt 36 feltárásában, hogy azért felháborodtak sok fideszesek, hogy mit műveltek a Fidesz nevében korrupt politikusok.
[00:15:50]az alsóbb szinten is fel kell ezen háborodni, és ehhez kell az ilyen látványos, akár tisztító tűznek is nevezhetjük akkor, hogy tényleg legyen egy, tehát ne az legyen az elvárás, hogy jaj, hát ne legyek naív, hanem ez tényleg hozzátartozik a politikához, hogy lopunk, hanem nem ez égő, ez ez elítélhetik az embert, és ne legyen menő lopni, ne legyen az a fineszes és ravasz, aki én tudok korrupt lenni.
[00:16:19]Ne, és ehhez kell szerintem egyfajta látványosabb számon kérdés.
[00:16:19]És ennek így kell lennie, ahogy mondja tanult kolléganőm.
[00:16:24]Én egyébként a személyesen, és most kinyitom azokat a bicskákat a zsebekben, amiket te még csukva hagytál, bár nem sokat hagytál.
[00:16:34]Te a késekkel nagyon játszok.
[00:16:38]Igen.
[00:16:38]Hogy ha csak rajtam múlna, én azt mondanám, hogy vádalkú mindenkivel, tehát meg a a pénznek egy hívogató nagyságrendjét ott hagynám náluk.
[00:16:44]A az elsöprő többségét vissza kéne adni.
[00:16:50]Mert ugye azzal kezdted, hogy Timbuktuba elmennek a Lamborghini-vel és a bankszámlákkal, amiket nem tudom honnan milyen milyen fajta országokból söpörnek be.
[00:17:01]Tehát, hogyha rajtam múlna, akkor villámgyorsan kicsavarnám a zsebükből azokat a pénzeket, amiket amik hozzáférhetők, beígérve, hogy egy unokái is jól fognak élni, nagyságrenddel, lehet elmenni, tehát hogy érdemes legyen visszaadni a nagy részét a pénznek, és soha többet a nevüket sejteném ki.
[00:17:21]Tehát, hogy személy szerint én olyan szívesen ignorálnám ezt az egész társágot úgy, ahogy vannak, hogy ne halljam többet a nevüket, nem akarnék interjút csinálni senkivel, nem foglalkoznék azzal, hogy miért világosodott meg Ferenci Orsoly, aki roppant rokonszemes volt már akkor is, amikor egyébként még a Fidesz hatalmon volt, mert egy kulturált ember, aki valamihez ért, de most most beleállt ebbe, és szerintem például át tudná venni a Fideszt szándékai szerint, hogyha kellene oda egymást másik elnök, de ez csak az én rossz indulatú vélekedésem, tehát hogy én személy szerint hagynám ezt az egészet a csodába.
[00:18:01]Nem lehet sajnos, mert az emberek többsége nem így gondolkozik.
[00:18:01]És én ha politikus volnék, akkor ezt számításba venném, és számításba venném, hogy a választóim tőle mit vádnak.
[00:18:12]Majd erről is fogunk beszélni egyébként a véleményekről.
[00:18:16]Egy mondatot megrengz csak annyit, hogy beüdért politikusokról volt szó.
[00:18:19]Szóval azért szeretném elmondani, a politikusok többsége normális és tiszteséges ember.
[00:18:23]Ezért a ott abban a világban is ez abnormálisnak számít, amiről beszélünk.
[00:18:28]Vagyis a korrupció.
[00:18:31]Akkor most nevezzük meg, hogy Rogán Antalról beszélek például, Lázár Jánosról beszélek például, akiknek a nevéhez egyébként különböző akciók különböző fajta vagyon nagyságrendek tartoznak.
[00:18:41]Orbán Viktorról beszélek, tehát hogy azért a azok a vezető politikusok, akik az elmúlt 16 évet meghatározták, a karaktert megszabták, azoknak személy szerint a bankszámlái, vagy akiknek nincsen, azok, mint például a a főnöknek, az a jellegzetesség.
[00:18:58]Tehát azért van miről gondolkozni szerintem, és van kiknek elszámolni.
[00:19:05]hatóságok ezt fogják nyomozni majd.
[00:19:09]Mint ahogy Magyar Péter például pont itt az egyenes beszédben is pedzegette azt, hogy az alsóbb kvázi mondjuk osztályvezetők kellene, hogy elvezessenek valahogy ugye a nagyobb halakhoz, ahogy fogalmaztak.
[00:19:21]Nagyon gyorsan nézzük meg, hogy önök mit gondolnak.
[00:19:25]erről a vagyonvisszaszerzésről önök szerint lehet egy nagyobb mennyiségű vagy visszaszerezni, és eléggé egy egyértelműen szerintem 82%-uk, akik válaszoltak, amit nagyon szépen köszönjük, azt gondolják, hogy igen, lehet.
[00:19:38]Innen folytatjuk egy rövid szünet után.
[00:19:48]A mai parlamentben Sullyok Tamás is újabb üzenetet kapott, ami elég egyértelmű, sőt Magyar Péter azóta azt mondta, hogy augusztus 20-áig már új köztársasági elnöke is lehet Magyarországnak.
[00:20:01]A kormányt megszüntetné Sullyok Tamás köztársasági elnöki megbízatását, ősszel pedig új alkotmányozási folyamatot indítana, amelynek végén népszavazást dönthet az új alaptörvényről.
[00:20:11]Az alaptörvény módosításának hatályba lépését követő napon Súlyok Tamás megbizatása megszűnik.
[00:20:16]Pont.
[00:20:23]A módosítások érintenék az alkotmánybíróság működését is.
[00:20:23]Az alkotmánybíráknál visszaállítanák a 70 éves korhatárt, valamint legfeljebb 12 évben korlátoznák az országgyűlési képviselők mandátumát.
[00:20:39]Az Amnesty International pedig közben arra figyelmeztet, hogy értik, de mindenképpen tisztességes eljárás kell, hogy legyen.
[00:20:44]Bármi is történik mondjuk Sullyok Tamással.
[00:20:48]Szerintetek ez egy régóta húzódó folyamat vége, hiszen ugye Magyar Péter többször mondta, hogy személyesen is, négyszemközt is egyeztettek, és akkor na itt a vége és ennyi.
[00:20:56]Vagy igazából ez a hajciő előbb-utóbb úgy is eljutott volna idáig.
[00:21:02]Mit gondoltok erről a súlyokről?
[00:21:09]Hát nekem van véleményem, és én rossz véleménnyel vagyok erre az egészre, amit látunk, akkor kezdem én, hátha a hölgyek más véleményen vannak.
[00:21:13]Szóval én azt gondolom, hogy helytelen dolog a miniszterelnök részéről támadni a köztársasági elnököt több okból is.
[00:21:22]Önmagában a hang nem sincs rendben.
[00:21:27]Tehát az az szerintem az csak romboló hatású, hogyha valaki a parlamentbe azt mondja a köztársaság elnökének, hogy gyáva és hazug.
[00:21:32]Tehát ez biztos, hogy nem vezets jóra, általában nem jó minta.
[00:21:36]És nem helyes dolog szerintem az sem, hogy szembenve azzal, amit a rendszerváltás óta alkotmányosságként ismerünk Magyarországon, felszólítja a köztársaság elnökök távozása azért, mert egy kétharmados győzelmet aratott.
[00:21:49]Tehát ugye a rendszerváltáskor mi tudatosan az ellenzéki kerakasztalnál, amikor megalkottuk a Magyar Köztársaságnak az alkotmát, ami aztán az alaptörvénybe is javarészt át lett mentve, vagy java része ott található.
[00:22:05]Tehát akkor mi tudatosan egy más időtartalmot szabtunk meg a köztársasági elnök mandátumának azért, hogy mindig a változó parlamenti többségnek kelljen együttműködni az előző parlamenti többség által megválasztott köztársasági elnökkel.
[00:22:19]azért, hogy az együttműködés kultúrája is kialakuljon Magyarországon.
[00:22:23]Ezzel megy szembe mindaz, ami történik.
[00:22:23]Tehát az én felfogásomban itt, tehát itt nem Súlyag Tamásról van szó, nem arról, hogy ki szereti és ki nem szereti, ez nem érdekes a történetben.
[00:22:30]Itt egy alkotmányos kérdésről van szó.
[00:22:33]Ez az egész felfogás szerintem rossz, nem jó, szembegy a jogállami normákkal és szembegy a magyar alkotmányossággal is.
[00:22:41]Hát csak egy dolgot felejtesz el szerintem.
[00:22:41]Ö nagyon szívesen egyetértenék ezzel a z menettel, csak akkor, amikor ti megállapodtatok az ellenzéki kerekasztalnál, meg amikor a következő pár váltás következett be, mármint, hogy köztársasági elnökválasztások, akkor még jogállam volt, még akkor is, amikor a Fidesz sikertelenül választott köztársasági elnököt, mert Pechje volt Smit Pállal, aztán Pechje volt tulajdonképpen Novák Katalinnal, hogy egybe estek itt sajnálatosan ezek a kegyelmi ügyek, de hogy szép lassan Smid Páltól kezdve a Fidesz tartalmilag átrajzolta a köztársasági elnök fogalmát, mint ahogy a jogállamot is átrajzolta.
[00:23:28]Tehát elméletileg egyetértek veled, csak az elmúlt 16 év gyakorlata alapján abszolút nem értek veled egyet, mert ahol fölszántják a jogállamot, akkor miért kezdjük el kényeskedve, ahogy tulajdonképpen a jelen köztársasági elnök is tudja, hogy mik a jogállami kritériumok és hivatkozni is elkezdett rá most hirtelen föleszmélt fékek és ellensúlyok, ilyenek esnek ki a száján.
[00:23:53]Miért nem hallottam ezt az elmúlt két évben, ami ők társasági elnök volt.
[00:23:58]Tehát azt hiszem talán Smit Pál volt az, aki azt mondta, hogy hogy ő egy együttműködő aláíró akar lenni, ugye valami ilyesmit mondott.
[00:24:09]Tehát hogy a fogalma ennek az egésznek az az totálisan eltorzult a Fidesz alatt.
[00:24:14]azért, mert a szisztéma, a jogi szisztéma olyan volt.
[00:24:18]Elvileg persze neked igazad van, tehát normál helyzetekben azért van a köztársasági elnök, hogy átíveljen parlamenti ciklusokon.
[00:24:27]Gyakorlatilag meg az a parlamenti ciklus hegy, ami mögöttünk van, az egyáltalán nem méltó arra, hogy azt átívelve valaki fölötte lebegve meghosszabbítsa annak az emlékét is.
[00:24:38]Szerintem hát a valamikori hadvezér Nagy Sándor szerintem elismerően csettintene, mert ha valami gordiuszi csomó átvágása, akkor ezt annyian találgattak már hetek, hónapok óta, hogy vajon Magyar Péter és vajon Meléi Barna Márton hogyan fogják elmozdítani Súlyok Tamást?
[00:24:54]vajon egy egyszeri egy egyszerérvényes szabályként vagy tehát, hogy most már mindenfélét hallottam és hogy ez amint ez érvénybe lép, akkor megszűnik a hivatása.
[00:25:04]Tehát egy ez egyébként nagyon kreatív ebből a szempontból és tényleg rövidre zárja.
[00:25:13]Ugyanakkor nyilván teljesen osztom azokat az aggályokat, amiket Gábor felsorolt, és én is az meg az Mnti aggályait, akiket azért Fideszes szervezetnek nem neveztetünk.
[00:25:19]Tehát, hogy én is sokat gondolkodok ezen, hogy mi lehet itt az aranyközépút, mi lehet a helyes, hogy azért Sollyok Tamás szerintem is méltatlanná lett a hivatalára.
[00:25:29]És én azt gondolom, mivel ráadásul teljesen más az, hogy a Fidesz úgy alkotmányozott 2010 után, hogy erről nem szólt egy szót se a szavazóknak, Magyar Péter pedig a választás előtt elmondta már, hogy miről készült, tehát már abban a 3 millióban akár az is benne lehet, hogy ők tudták, hogy mire fognak szavazni, vagy tudtam, hogy én mire fogok szavazni.
[00:25:50]És hogy de hogy nem lehet olyan törvényt vagy olyan alkotmánymódosítást hozni, ami alapvetően ne teremthetne egy precedens.
[00:26:01]Tehát, hogy ez a félő, hogy oké, hogy ez egy egyszeri alkalom, hogy akkor és csak Súlyok Tamása vonatkozik lényegében, de hogy persze egy ilyen fajta eszközzel bármikor bárkit majd kétharmaddal el lehet mozdítani, de hogy egyszerű miért nem?
[00:26:14]Tehát mint ahogy odarakni is bárkit lehet.
[00:26:14]Igen, de hogy a tehát, hogy azt gondolom, hogy amíg a magyar társadalom egésze nem demokratikusabb, nem elkötelezettebb, addig nem tudunk olyan törvény törvénykezési stílust életbe léptetni, ami örökre szólóan visszaél, minden visszaélés megelőzzi, és akkor nem lehet majd pártkényként elmozdítani embereket.
[00:26:38]Tehát, hogy én azt gondolom, hogy az ilyen kis technikai, törvénytechnikai manőverktől nem lehet azt várni, hogy jogállam tisztelő módon állítsák helyre mindenben a jogállamot, hanem nekünk mindannyiunknak kellővé tenni, hogy soha többé ne épüljön ki egy ner a körünkben.
[00:26:59]És ez nagyon hosszú és szisztematikus folyamat, és nem lett csak a politikusoktól vár.
[00:27:05]igából jó ez most nem h hogy jogtiszta, de akkor ezt most nézzük el, hogy utána jogtiszta legyen.
[00:27:10]Na hát pontosan ezt szerettem volna mondani a Katiknak ugye az érvelésükre, hogy hogy nem lehet jogállamot nem jogállami eszközökkel építeni, ahogy annak idején megtanultuk, ugye ezt Lukás György fogalmazta meg a bolsevizmus egyik alapprobémáját, hogy keresztül hazudhatjuk-e magunkat az igazsághoz.
[00:27:28]Ez ugyanez a helyzet.
[00:27:28]Nem lehet nem jogállami eszközökkel jogállamot építeni.
[00:27:33]Ettől lesz jogállam az a helyzet.
[00:27:37]Tehát nincsenek tiszta helyzet.
[00:27:37]Nincs olyan, hogy ennek a pártnak a zsebében van a bölcsek köve, és ő az igazságtudója, a másik pedig a gonosz gazember.
[00:27:45]Nem így működik a világ.
[00:27:45]A jogállamnak pont az a lényege, hogy szabályokat betartunk azért, mert ezt ezt próbálja jelezni.
[00:27:49]Ez nekem nagyon tetszik.
[00:27:52]Csak egy egyet ajánlanék a figyelmetekbe.
[00:27:52]A Fidesz simán megcsinálta, hogy alaptörvényesítette a vonatonírt, tabletten nem tudom én micsodájával a szájának azt az alkotmányt, amit ti kiizzadtatok még az ellenzéki kerekasztarba, ami a 49-eset váltotta le, amit még én tanultam az egyetemen.
[00:28:10]És annyit szeretnék az egésszel kapcsolatban mondani, hogy szívem minden melegével várom azt, hogy kiutálhassam azt az alaptörvényt, amit összetákoltak, mert van benne nem a tákolmány része zavar, hanem egy csomó olyan jogtiprás van benne, amitől én szeretnék szabadulni.
[00:28:26]Tehát nem szeretném, hogy az anya nő legyen, az apa férfi legyen, és ennek a következményeit szívja meg 10000 ember.
[00:28:34]Mondjok egy csomó mindent nem szeretnék.
[00:28:38]Erre mondom neked Kati, hogy nem lehet mindezt nem jogállami eszközökkel megváltoztatni.
[00:28:42]Tehát az egész tájnak egy rendes alkotmány nevű alkotmányt az alaptörvény helyett, az ne azt a legteljes mértékében jóá.
[00:28:47]Nem ez nem így nem azért, hogy az egész társad az egész társadalmi kultúránkat meghatározza ez, hogy hogyan állunk hozzá egy ilyen kérdéshez.
[00:28:57]Hadd mondjam el nektek azt a példát.
[00:29:00]Emlékeztek még rá ugye biztosan?
[00:29:00]Vagy hát mondom én emlékszem rá.
[00:29:00]Az ifjú hölgyek sem nyilván.
[00:29:05]Akkor ezt hagyd abba az a tanulmányaikból.
[00:29:10]Szóval, hogy annak idején a 90-es években, amikor nekünk először volt, tehát először volt kétharmad, az nekünk volt ugye a szocialista liberális koalíciónak, mi egy olyan szabályt léptettünk életbe, hogy az új alkotmány előkészítésénél és alkotmányos döntéseknél négy támogatás kell azért, hogy az ellenzéknek is mindig az ellenzék egy részének legalább a támogatása ott legyen minden döntésnél.
[00:29:31]Tehát én azt gondolom, hogy ilyen módon kell eljárni ezekbe a kérdések, de ellent mondok, de olyan értelvem az, hogy legyen egy alkotmány, egy alkotmányozási periódus, aminek a végén a mintegy mellékesen a köztársasági elnök is eltávozik, és lesz helyette valaki, aki az alkotmány mind szellemének és betűjének egyaránt megfelel.
[00:29:57]Tehát nem azért, hogy és most látod ezt az alkotmányozási be van jelentve, hogy elkezd pont ez az, hogy ez egy illus hol van hol van az ellenzék ebben?
[00:30:05]Ezt látod?
[00:30:05]Tehát leültek az ellenzék alkotmányozás folyamatában minden állampolgárnak elvileg lehet részt vennie, de hogy azt akarom mondani, hogy itt most nem önmagában egy törvénytől kell várni.
[00:30:18]Én erről beszéltem a jogállam helyreállítását, tehát hogy igen, az igaz, hogy jogállamtalan eszközökkel nem lehet jogállamot építeni, mert az előbb-utóbb alása önmagát.
[00:30:28]Viszont egyrészt ez az egyetlen egy törvény, hogy most jog Tamás közesen élnök vagy sem, az nem maga a jogállom helyreállítása, mert ez egy hosszú folyamat.
[00:30:37]És én meg arról beszéltem, hogy nélkülünk ez a jogállam soha nem lesz helyreállítva, és nem várhatjuk Magyar Pétertől vagy a Görög Márta miniszterasszonytól, bocsánat, jól idézem a nevét, hogy hogy ő egy maga állítsa helyre, hanem nélkülünk, a mi vehemenciánk nélkül nem fogjuk tudni önmagunktól megmenteni ezt az országot.
[00:30:55]És ezért nem egy kiragadott lépések, mert igen, azt jelezni kell, hogy ez tényleg nem jó, de ez még nekem nem lépi át azt az ingerküszöböt, hogy ó, ez nem teljesen tökéletes szabályozás, akkor én soha többet nem támogatom a Tiszát.
[00:31:08]De ha visszaélésszerűen ilyen törvényeket fog, és tényleg ők is csak név szerint nyújtanak be törvényjavaslatot, és nem folytatnak társadalmi egyeztedést, akkor előbb-utóbb hátrébb lépek, és nem fogom támogatni a mostani kormányt.
[00:31:20]rajtunk múlik.
[00:31:20]És ezért mondom azt, hogy valóban egyetlen egy szabály az lehet, hogy rossz, de a folyamatot kell nézni.
[00:31:30]Meg a klienseivel telerakta a Fidesz az összes olyan intézményt, az egész intézményrendszert saját magából építette föl, hogy ennek az a kívánságot szerinted az megoldás, hogy ennek soha ne legyen vége, vagy hogy képzeljé?
[00:31:45]Igen, a komoly ellentét meddig hunjunk szemet, vagy meddig menjen el egy elszámoltatás.
[00:31:48]Ezek nyilván messzire vezetnek.
[00:31:48]Nincs időnk most ezt továbbfejteni, mert adok egy másik témát egyébként, amin lehet vitatkozni, merthogy egyébként például ebben is úgy tűnik, hogyha az a pont is életbe lép, hogy nagyon sokan nem fognak tudni a parlamentben boksolni majd a jövőben.
[00:32:08]A 17.
[00:32:08]Alkotmánymódosítás részeként a kormány az alkotmánybíráknál visszaállítaná a 70 éves korhatárt, valamint legfeljebb 12 évben korlátozná az országgyűlési képviselők mandátumát.
[00:32:17]Az alaptörvény módosítás szerint a rendeletet az országgyűlési képviselő következő általános választásán kell alkalmazni.
[00:32:26]Ha a törvénymódosítást a parlament elfogadja, a 44 tagú Fidesz frakciónak 24 tagját, a nyolc tagú KDNP frakció hat tagját érinté a jövőben.
[00:32:38]Na hát nem tudom Gábornak volt-e egyébként még visszatérési terve, de akkor dilit ehhez is természetesen folytatni tudnám a a sort a jogállammal kapcsolatban már olyan értelemben, hogy azért itt a bejátszás nem tudom, hogy mennyire precíz, mert amennyire én megnéztem a híreket, ott nem láttam, hogy itt visszaható hatályt szeretnének alkalmazni, amely vissza erre rákérdezett marai, de hát mi a visszahatás?
[00:33:01]Ugye, hogyha te már 12 évig voltál, rossz hír van, te nem lehetsz már képviselő.
[00:33:05]Most nem az egy külön kérdés, hogy vágyok vágyok rá, de az a helyzet, hogy hogy már ugye visszaható hatány megjelent a nyolc éves miniszterelnöki ciklus korlátozásnál, ami teljességgel helytelen szerintem, de itt úgy tűnik, hogy előre nézve akarják 12 évben korlátozni a képviselői mandátumot, tehát nem visszamenőleg, tehát ilyen értelemben nem pontos, hogy hogyha ami a bejátszásba elhangzott, hanem majd innentől kezdve nem lehet csak 12 évig valaki aki képviselő, de én ezt is helytelennek gondolom.
[00:33:35]Hát miért kéne bármit is 12 évben korlátozni?
[00:33:40]Egyetlen egy hivatás se kellene, nem csak a képviselőkért, nem kell a tanároknak, az orvosoknak, mert senkinek se korlátozni szerintem a hivatását 12 évvel én meg is néztem a világban, nem nagyon vannak ilyen szabályok.
[00:33:53]Mondjuk Bolíviában volt valami forradalmi jogalkotás, annód behoztak ilyen szabályt, meg még néhány hasonló országban, de egyébként nincs sehol, ahol olyan szinten nincs eldöntve, bocsánat, hogy szavadba vágok, hogy ugye előttünk nem sokkal volt Rónai Egon vendége Magyar Péter és pont ő is ezt tedzegette és akkor hozzá fűzött annyit Ronai Egó, hogy akkor neki lenne egy ilyen állampolgári javaslata, ha már itt van a miniszterelnök úr, hogy mi van azokkal, lehet-e azt külön kezelni, akik mondjuk egyéniként, egyéni jelöltként jutottak be, és mondjuk nem pártlistáról, tehát mondjuk a tiszások jelentős része így jutottak be a parlamentbe.
[00:34:27]Tehát hogyha ők megkapják a bizalmat egyébként adott helyen, akkor mire lehetne, hogy ők tovább legyenek, mint 12 év?
[00:34:31]És akkor erre már Magyar Péter már tovább mondta, hogy hát akkor miért ne lehetne, hogy mindenki egyénileg kerüljön be, mint a brit parlamentbe?
[00:34:38]Szóval, hogy ez még nincs, ez még nincs teljesen eldöntve.
[00:34:42]És valóban teljesen abszurd ötlet szerint tel totálisan abszurd ötlet.
[00:34:46]egyébként most ebben kicsit jobban osztom a véleményedet kedves Gábor, mert amikor először ne csak bántsák a csajok, elő először értesültem erről a javaslattól, azért ott én is felhördültem, hogy na hát ez már túlzás, de aztán utána olvastam a cikket tovább, és nem csak az, hogy egyébként én személyesen nagyon jót tenne velem Magyar Péter ezzel a javaslattal, mert végre Pócs János leköszönne a képviselőség a járságot nem járatnán lehet tovább, aminek nagyon örülnék, de hogy de hogy Pócs miatt is én azért tudok korlátozni önmagamat, tehát a saját érzem miatt nem hoznék törvényt.
[00:35:19]De amikor eljutottunk Novák előtthöz, hogy ő is ott hagyná a parlamentet, ott azért meginoktam, hogy lehet, hogy mégis van benne valami, de viccet félretéve egyébként tényleg szerintem ezzel, hogyha ezt visszamenőlegesen léptetnék érvénybe, akkor a Fidesszel tenne a legnagyobb jót a Tisza, mert a Fideszt ezáltal rákényszerülne a megújulásra, és ez lenne az egyetlen reménye a Fidesznek, hogy esetleg még újra valaha a labdába rúgjon.
[00:35:48]Úgyhogy ezen tényleg gondolkozzanak el.
[00:35:52]Én mondanék valamit ellenetekre, hogy nevezetesen nekem ez nagyon megtetszett ez a 12 éves korlátozás, mert azt hiszem, hogy a társadalomra nem kéne rákényszeríteni, hogy azok, akik ha jók, ha rosszak, de ha rosszak, pont amit mondtál, hogy végre megszabadulhassunk tőlük, és hogy legyen esélye annak, hogy valami új szél fújdogáljon, legalább 12 év hallottuk minden választásnak azt, hogy majd akkor átgondoljuk levonjuk a következményeket, megújít.
[00:36:25]Na de hogyha van erre egy normatív szabályozás, akkor az teljes mértékben felszabadít tartanátok, hogy az újságíróknál mondjuk 12 évbe korlátozzák az új henek legyenek új szelek, legyen megújá se a főorvosokra, se a fodrászokra, se az újságírókra.
[00:36:43]Ugyan, ugyanis hajat vágni 20 évig is egyre jobban és jobban lehet, mert egyébként a kliens kipusztul alóra, az orvosoknál is kipusztul, az újságíróknál nem tudom, hogy van, de mindegy.
[00:36:54]Szóval azt akarom mondani, hogy törvényezni az bizonyos értelemben elfogadom, hogy szakma de a törvények a kodifikációkat azt nem a pócsék meg a novák elődik alkotják, hála a jó Isten.
[00:37:10]Hát mondjuk azért pont a Mi hazánknál ott nagyon durródóra meg azok azért szerintem jogszabályokat is szok kodifikálnak is, hogyha egyszer úgy elsül a kezük és már volt rá példa.
[00:37:20]De ezzel együtt azt gondolom, hogy hogy nem olyan nagy baj ez.
[00:37:24]Még nagyon gyorsan hozzáfűzném, és hagyom akkor, hogy még egy mondatban reagáljál erre is, hogy mindenről egyébként ugye bárki elmondhatja a véleményét a kormány.hu oldalon, ami egyfelől egy felszabadultó érzés.
[00:37:39]Sokak szerint már sok azt mondják, hogy ez igazából ugyanaz, mint a nemzeti konzultáció, csak komolytalanabb, vagy másabb, vagy máshogy van.
[00:37:44]És hogyha megnézzük azt, hogy 27-éig lehet véleményezni az odafelkerült dokumentumokat, és 30-án egyébként már hiphopel is fogják mondani, hogy mi az ebből leszűrt tanulság, akkor azért az egy picit lehet, hogy elgondolkodtat minket, hiszen Magyar Péter azt mondta, hogy ahogy kikerültek, már most több 1000 vélemény van, tehát 27-éig azért több 10 vagy akár 100000 vélemény is lehet.
[00:38:06]azért csak szeretném megjegyezni, hogy léteznek létezik társadalmi egyeztetés intézménye az országban és az a legszakszerűbb szervezeteknél is így jelenik meg sok esetben, hogy fent van a honlapon és lehet véleményezni és attól még, hogy valami honlapon van is véleményezni kell, az nem nemzeti konzultáció, mert attól függ, hogy milyen kérdéseket tesznek fel, és azokat a válaszokat egy szakszerű szervezet, mint és tényleg működnek ilyenek, feldolgozzák komolyan.
[00:38:36]ezt nemá eljátszani, vagy nemá komolyanárirányítani.
[00:38:40]Még nem néztem meg, de hogy engem roppantul érdekel, hogy milyen is ez a kormányhús megoldás.
[00:38:43]Igen.
[00:38:43]Hogyha megengedtek még a Rangos Katinak a véleményére reagálnék olyan tekintetben, hogy hogy igen, úgy van, ahogy itt a fodrásszal kapcsolatban mondtad, tehát a a politika hivatás és művészet, és lehet sokféleképpen művelni, persze azt lehet nem jól csinálni, lehet nagyszerűen, mint ahogy minden szép hivatást lehet csodálatosan, az orvosokért, a tanárokért és másokat is.
[00:39:07]És itt is az emberek bizony egyre tapasztaltabbak lesznek.
[00:39:12]és akik jól csinálják, azok ugyanúgy, mint a fodrász, az orvos, ugye egy idő után belejön a szakmájába, és egyre tapasztaltabb, és egyre jobb lesz, ahogy azt csinálja, itt is ugyanígy lesz.
[00:39:24]Tehát én ezt teljesen értelmetlen totális abszurditásnak és értelmetlennek tartom.
[00:39:28]Írjál hozzá véleményt mindenképpen, de nem engedlek el titeket, mint a parkfenntartást már szóba hoztuk.
[00:39:31]És ez is talán az egyik olyan ügy, amit felhozhatnánk példaként, hogyha már itt megnéznénk, hogy mi történt az elmúlt években, most hirtelen úgy tűnik, hogy mielőtt egyébként akár a vagyonvisszaszerzési hivatal felán sikerült utánanézni.
[00:39:46]Lássuk, hogy most hol tart az ügy.
[00:39:53]9 milliárd Ftról szerződött a 13.
[00:39:53]kerületi önkormányzat az egyik korrupcióval vádolt parkfenntartó céggel a választások előtt mindössze három héttel.
[00:40:01]Ez az a korrupciós ügy, ami kapcsán a nyomozó főügyészség már nyolc ember letartóztatását rendelte el.
[00:40:05]A gyanú szerint az érintett önkormányzatok politikusait az említett parkfenntartó cégek több 10 milliárdos nagyságrendben vesztegették meg.
[00:40:14]Hm.
[00:40:18]Na ezek a mostani részletek.
[00:40:18]Szerintem nagyon nehezen értik sokan, hogy akkor mi is volt ez meg honnan hova.
[00:40:22]Azt viszont látják, hogy politikusok most már elvileg rács mögött vannak, hogyha lehet így fogalmazni és még nincs vége ennek a botránynak.
[00:40:31]Mit gondoltok?
[00:40:31]Egyébként ez szerintem ez váratlanul jött a budapesti közélet számára, merthogy az egyik legünnepeltebb polgármester került Rács mögé.
[00:40:41]Igen.
[00:40:41]És tényleg ez az izgalmassága, hogy egyszerre fideszesek, egyszerre el volt ellenzékiek és halatlanul izgalmas, de hogy ahelyett, hogy a szenvedélyeinek engedjen az ember, hallgassa meg mindenkinek azt javaslom Kerény Györgynek azzel kapcsolat csatottos cikkét vagy a podcastet is, és azt kicsit hátrébb lépve nézhetünk rá erre az ügyre, és talált podcastet könnyebb hallgatni, mint ezeket a szövevényes cikkeket elolvasni.
[00:41:10]Ez kétség bonyolult az ügy.
[00:41:10]De azért annyit hadd tegyek hozzá, azzal kezdeném, hogy először is ugye ez több éves nyomozás eredményeként jutottunk el ide.
[00:41:20]A cikkek, amikre te hivatkoztál, Kerényi Gyur cikkei, azok is, azt ha jól emlékszem, öt évvel ezelőtt kelkeztek a SzabadEurópában, amikor még az volt.
[00:41:29]Igen.
[00:41:32]Tehát, hogy ez egy ilyen értelemben egy régi ügy és most állt össze egészét.
[00:41:36]Tehát itt most nem arról van szó a félreértések elkerülése véget, hogy most az elmúlt két hétben valakinek eszébe jutott, hogy most hirtelen le kéne valakiket tartóztatni, hanem még egyszer hangsúlyozám, ez egy többé éves nyomozás.
[00:41:45]Ráadásul még kapcsolódik az óbudai ügyhöz is.
[00:41:45]Tehát a Óbuda ugye már korábban a előzetes letartóztkodásba helyezték a polgármestert, és annak a szálai is részben ide vezetnek ehhez az ügyhöz.
[00:41:55]Tehát ez egy valóban egy szövevényes egy egy egy komoly korrupciós ügy itt a a budapesti parkfenntartásban, ahol karteleztek a különböző cégek, ugye úgy néz ki, és visszahosztottak pénzeket.
[00:42:10]Úgyhogy hát majd ez kiderül, hogy ez mennyire bizonyított.
[00:42:10]És valóban, ahogy mondtad például az egyik nagyon népszerű budapesti polgármester, ugye a második kerületi polgármesterk ha jól emlékszem tüntettek is mellette egyébként.
[00:42:22]Előzetesbe ézték, mert egy az én összes polgármesterem gyanúban van, mert a második körület visszamerülnek.
[00:42:26]Igen, az összes volt az előző, a fideszes polgármester, mindenki ott sok évet húzott.
[00:42:30]Le só és és tegyük mellé, hogy de szép a park.
[00:42:38]Fölképesztően szépek a parkok.
[00:42:38]Ez azért még ilyenkor csak gyanú, tehát te semm szeretném egyébként, hogyha a aztán nem lenne megalapozott ez a gyanú, mert nagyon kedveli a kerületőrsi Gergelyt, tehát hogy elmentem aláírni neki, mint aktív állampolgár és és minden, ami egy nagyon feltűnően klassz növényzet van a második kerületben.
[00:42:59]És nekem az volt az érzésem, hogy milyen jól kommunikál tulajdonképpen a polgármester.
[00:43:05]gondoltam ezelőtt másfél évvel, hogy semmit nem tehet igazán érdemben, mert nincs pénze.
[00:43:13]De legalább Muskátli van kint a kis hídra téve mindig gondos.
[00:43:18]És hogy ezt nagyon szerették meg a Margit negyed is jól néz ki.
[00:43:22]C még egy fontos dolog, ami lehet, hogy ez is a ebbe az irányba tart az ügy, hogy Bánki Erik neve is azért elhangzott, ami már a kormányhoz közeli ütletek.
[00:43:31]És hát lehet, hogy tényleg mindenkit tanulva akarnának rábírni ebben az ügyben.
[00:43:36]Hát meglátjuk, mert ahogy Gábor mondta, ez még csak gyanó egyelőre.
[00:43:38]Nagyon köszönöm, hogy itt voltatok.
[00:43:42]Örömmel.
[00:43:42]Önöknek pedig a figyelmet.
[00:43:42]Köszönjük.
[00:43:42]Jó éjszakát, viszontlátásra.