Indul a TISZA új szuperhatósága: "Nagy emberek" kezén kattanhat bilincs? // AKTUÁL 2026.06.23.
- Hat embert vettek őrizetbe hűtlenkezelés gyanújával az NKA-botrányban; a 17 milliárd forintos keret kulturális támogatás helyett pártfinanszírozásra mehetett, a NAV gyorsan halad.
- A Fidesz „modernkori ÁVH”-nak nevezte az őrizetbe vételeket, amit a stúdióvendégek ízléstelennek és az áldozatok emléke meggyalázásának tartottak.
-
„Ezt a 17 milliárdot pártfinanszírozási célok helyett, amit kulturális mezbe bugyoláltak be, lehetett volna éppen a független színházaknak...” – Borgula András
- Tervezet készül a széles jogkörű Nemzeti Vagyonvisszaszerzési és Védelmi Hivatalról, amely öt évre visszamenőleg vizsgálhatja a közbeszerzéseken élő cégeket.
- A vendégek szerint a pénzügyi megtérülés alacsony lehet, de a nyomozások láttatása fenntartja a választói bizalmat.
- A parlament megszavazta az új médiatörvényt: a Médiatanács megszűnik, független testület jön létre, a hírszolgáltatás leválasztható és piaci alapokra helyezhető.
- A Fidesz-közeli médiában tömeges elbocsátások zajlanak; Navracsics Tiborék hiába kérnek pénzt „nemzeti tőkésektől”, akik maguk az elbocsátók, és Orbán Viktor ereje sem elég az újjáépítéshez.
- A Tisza Párt 12 évben maximálná a parlamenti mandátumokat a megélhetési politikusok ellen; a Fidesz „diktatúraépítésnek” nevezi, a nézők 84%-a mégis egyetértett a korlátozással.
Részletes összefoglaló megjelenítése
Az NKA-botrány és az őrizetbe vételek
A műsor a legfrissebb fejleménnyel indít: hat embert vettek őrizetbe a nap során az úgynevezett NKA-botrányban (Nemzeti Kulturális Alap támogatásainak ügye). Az ATV híradója szerint a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) hűtlenkezelés gyanújával vette őrizetbe az egykori és jelenlegi munkavállalókat, akik az NKA, illetve a Kulturális és Innovációs Minisztérium alkalmazásában álltak vagy állnak.
Az őrizetbe vettek között van Bús Balázs, Óbuda volt fideszes polgármestere, aki az elmúlt években az NKA alelnökeként dolgozott. Ügyvédje elismerte az őrizetbe vétel tényét, és közölte, hogy Bús Balázs részletes vallomást tett.
Tarr Zoltán, a társadalmi kapcsolatokért és kultúráért felelős miniszter a Facebook-oldalán „Hankó-botrányként” hivatkozott az ügyre, utalva ezzel Hankó Balázs egykori miniszterre, aki jelenleg parlamenti képviselő, tehát mentelmi joggal rendelkezik.
„Azt hiszem, hogy ez egy hálás téma lehet most a mostani kormánynak. Azért is tudtak ilyen gyorsan ebben haladni.” – Závecz Tibor *
A stúdióbeszélgetés résztvevői egyetértettek abban, hogy az ügy viszonylag egyszerűen feltárható, mivel jól dokumentált. A választások környékén kirobbant botrány lényege, hogy egy nagyjából 17 milliárd forintos összegről van szó, amelyet kulturális célok helyett feltehetően pártfinanszírozásra fordítottak. A résztvevők szerint vannak olyan választókerületek, ahol pontosan 100 millió forintra összerakhatók azok a projektek, amelyeket elvileg kultúrára ítéltek oda.
Az ügy feltárásának körülményei
Gáspár András kiemelte: a nyomozást a NAV végzi, amelynek jó szakemberei vannak, és sok hasonló ügyet láttak már. Szerinte vannak sokkal bonyolultabb ügyek is (MNB, nagy cégcsoportok, offshore ügyletek), de ebben az esetben a letartóztatások viszonylag hamar megtörténtek, így hamar válaszok várhatók.
Borgula András, a Gólem Színház vezetője rámutatott: sokan elismerték, hogy kuratóriumi tagként vagy bizottsági tagként nem láttak rá a folyamatokra. A választások után a kollégiumi vezetők sorra lemondtak, a hivatalban dolgozók közül pedig néhányan elkezdtek beszélni. Kiderült, hogy a pénzeket pártrendezvényeken fellépő művészek kapták meg. Az egyik előadó visszafizette a kapott összeget, és korábban is voltak már ilyen visszafizetések.
„Ami még ebben nagyon fájdalmas, az a kultúrának a semmibe vétele az előző kormányzat részéről, mert ezt a 17 milliárdot pártfinanszírozási célok helyett, amit kulturális mezbe bugyoláltak be, lehetett volna éppen a független színházaknak, Gólem Színháznak és így tovább...” *
Érintettség és elégtétel
A műsorvezető kérdésére, hogy érez-e elégtételt, Borgula András elmondta: örül, hogy foglalkoznak az üggyel, de hangsúlyozta, hogy ez csak a jéghegy csúcsa. Felidézte a TAO-támogatások megváltoztatását, amikor egyik évről a másikra, visszamenőlegesen elvették a kulturális intézményektől a 6 milliárd forintos keretet. Hozzátette: éveken át fájdalmas volt látni, hogy milyen szervezetek és személyek kaptak miniszteri keretből milliárdos támogatásokat – olyan színházak például, amelyek sosem készültek el, vagy amelyeknek még weboldaluk sem volt.
„Milyen végtelen szomorú dolog az, hogy Magyarországnak 16 évig olyan kormánya volt, aki úgy gondolt a művészetre, mint egy propagandaeszközre, amit hogyha jól megfizetünk és ráküldünk egy csapat emberre, akkor azok a megfelelő helyre fognak szavazni.” – Borgula András *
Mága Zoltán érintettsége
A beszélgetés során felmerült Mága Zoltán neve is, aki a résztvevők szerint az egyik legnagyobb kedvezményezett volt, az elmúlt években talán 3 milliárd forintot is kapott. Az NKA-botrányban egy 500 millió forintos tétel is kapcsolódik hozzá, amit a fotósának ítéltek oda. A műsorvezető kérdésére, hogy meg kell-e hallgatni Mága Zoltánt hatósági értelemben, a válaszok szerint az ilyen pályázatoknál az lesz a kérdés, hogy a projektek tényleg megvalósultak-e.
A felelősség kérdése
Závecz Tibor kiemelte Molnár Áron (a műsorban tévesen „Mollár Áronként” említve) szerepét, akinek az információszerzése nyomán derült ki sok részlet. Hangsúlyozta: véleménye szerint a felelősségi rendszer tetején a felelős miniszter áll, mivel a NER rendszerében az NKA önállósága nem volt teljes, és a miniszternek nagy szava volt abban, hogy merre menjenek a pénzek.
„Tarr Zoltán sok olyat tud, amit mi még nem tudunk. Ő vette át a minisztériumot, illetve neki lett minisztériuma, mert Hankó Balázsnak konkrétan nem volt minisztériuma.” *
Felmerült a kérdés: ha egy miniszter felelős 17 milliárdért, akkor vajon felelős-e a miniszterelnök is? A résztvevők szerint ha Orbán Viktor tudott róla, az rossz, ha nem tudott, az még rosszabb, hiszen akkor milyen miniszterelnök az, aki mellett a minisztere 17 milliárdot szórhat szét az ő tudta nélkül.
A Fidesz reakciója: AVH-s párhuzam
A Fidesz közleménye szerint „a modernkori ÁVH megvalósulása” az, hogy Bús Balázst és társait őrizetbe vették. Ezt a stúdió vendégei élesen bírálták. Gáspár András hangsúlyozta: az ÁVH a magyar történelem egyik legsötétebb terrorszervezete volt, embereket kínoztak és gyilkoltak meg, így ezt a jelenséget egy NAV által folytatott hűtlenkezelési nyomozáshoz hasonlítani nemcsak a történelmi ismeretek hiányáról árulkodik, hanem ízléstelen és az áldozatok emlékének sárba tiprása.
A Nemzeti Vagyonvisszaszerzési és Védelmi Hivatal
A beszélgetés második nagy témája a kormány által társadalmi vitára bocsátott törvénytervezet volt, amely egy új szervezet, a Nemzeti Vagyonvisszaszerzési és Védelmi Hivatal felállítását célozza.
A hivatal jogkörei és működése
A tervezet szerint a hivatal:
- Európában is példátlan szuperhatóság lesz
- Pontos tájékoztatást kap a NAV-tól azokról a cégekről, amelyek éves árbevételének 75%-a közbeszerzésekből származik
- Ha megállapítja a pénzek szabálytalan felhasználását, állami kontroll alá vonja az érintett cégeket
- Visszamenőlegesen öt évet vizsgálhat (ezt az alaptörvény-módosítás is tartalmazza)
- Horizontálisan működik, különböző egységek (nyomozók, adatelemzők, informatikusok, ügyészek, ügyvédek) összehangolt munkájával
- Munkatársai betekinthetnek bankszámlákba, közérdekű adatokat kérhetnek le, és akár folyamatban lévő ügyeket is átvehetnek az ügyészségtől
Az ötéves visszamenőlegesség értékelése
A műsorvezető kérdésére, hogy nem csalódás-e az ötéves visszamenőlegesség a 16 éves NER-működés fényében, a vendégek vegyes válaszokat adtak.
Gáspár András szerint ebben az öt évben „kulminált” a NER vagyonszerzése, és fizikailag is megterhelő lesz ezt az időszakot feltárni. Példaként említette Balásy Gyulát, akinek cége a nyertes pályázatok közel 90%-ában egyedüli induló volt.
Závecz Tibor felhívta a figyelmet: Európában a bebizonyosodott korrupciós ügyekből visszaszerzett pénzmennyiség aránya 2% vagy az alatti, mivel ezek hosszú folyamatok, és a pénzek könnyen eltüntethetők. Ugyanakkor szerinte ha a választók látják a törekvést – nyomozásokat, előállításokat, házkutatásokat –, az segít fenntartani a bizalmat, még ha a pénzügyi eredmény nem is lesz látványos.
Borgula András elmondta: személy szerint nem érez csalódottságot, mert 1989 óta hallja a választási ígéreteket az elszámoltatásról, és ha csak egyetlen sikeres ügyet lát, már annak is nagyon fog örülni. Reményét fejezte ki, hogy a vizsgálatok nem állnak meg az üzleti szféránál, hanem kiterjednek civil szervezetekre és egyházi szervezetekre is, ahol szintén tűnhettek el állami pénzek.
A „nagy nevek” kérdése
Egy, a 24.hu-n megjelent interjúra hivatkozva a műsorvezető idézte egy amerikai magyar korrupciókutató véleményét, miszerint ha októberig nem kerül rács mögé néhány „nagy név”, brutálisan bezuhan a Tisza népszerűsége.
A vendégek szerint egy miniszter már elég nagy név ahhoz, hogy mindenki felfigyeljen, ha börtönbe kerül. Az NKA-ügyben Tarr Zoltán és Nagy Ervin is posztolt az előállításokról, ami azt mutatja, hogy a Tisza politikusai igyekeznek felmutatni az eredményeket, még ha a 17 milliárd összegszerűen el is törpül például az MNB 500 milliárdos ügye mellett.
Az új médiatörvény és a közmédia átalakítása
A parlament 145 igen szavazattal, 39 nem ellenében, kétharmados többséggel fogadta el az új médiatörvényt.
A változások lényege
- Megszűnik a Médiatanács és a médiahatóság elnökének, Koltai Tamásnak a mandátuma
- A Közszolgálati Közalapítvány helyett független közmédiatestület áll fel
- A testület tagjait az új parlament megalakulásáig választják
- A Médiatanácsban a kormányoldal és az ellenzék is 3-3 tagot jelölhet
A hírszolgáltatás leválasztása
A korábbi vendég, Rangos Katalin véleményét idézve a műsorvezető felvetette: szükség van-e egyáltalán állami hírszolgáltatásra.
Gáspár András szerint van jó ötlet a hírügynökségi szolgáltatás és a TV-rádió szolgáltatás szétválasztása. Ez piaci alapon is működhet: ha valakinek szüksége van a távirati iroda szolgáltatásaira, fizessen érte. Ez egyben piactisztulást is hozhat azoknál a médiumoknál, amelyek eddig ingyenes MT-híreket vettek át és Google-hirdetésekkel telerakva hasznosították.
„Milyen érdekes, hogy már ilyen szakmai vitákat lehet folytatni a közmédiáról. Arról lehet beszélgetni, hogy vajon jó-e az, hogy a parlamentnek mekkora a kinevezésekben a szerepe, hogy a civil delegáltak a különböző bizottságokban hányan lesznek.” *
Hozzátette: az ilyen szakmai viták már önmagukban üdvözítők ahhoz képest, hogy korábban „aljas személyes dolgokról” szólt a közmédia.
A pluralitás kérdése
Borgula András a színházi szakma viccét idézte: „most véget ért egy időszak, most kénytelenek vagyunk megint elkezdeni művészetet csinálni”. Szerinte most kell kitalálni, milyen legyen a magyar közszolgálati média, és izgalmas kísérletnek nevezte a folyamatot. Hangsúlyozta: a közszolgálatiság nem unalmas, langyos, középre lövő tartalmat jelent, hanem a pluralitást, a sokféle vélemény beengedését.
A Fidesz-közeli média leépülése
A bejátszás szerint Navracsics Tibor korábbi közigazgatási és területfejlesztési miniszter és Ferenc Orsolya, az Orbán-kormány volt űrkutatási kormánybiztosa nyílt levelet tettek közzé. Ebben arra szólították fel a „nemzeti tőkéseket”, hogy mecenatúraként finanszírozzák a konzervatív média működését, mivel az elmúlt napokban tömeges elbocsátások zajlottak, és „családok egzisztenciája, emberi sorsok kerültek válságba”.
Az ellentmondás a levélben
Gáspár András rámutatott az ellentmondásra: a megszólított nemzeti tőkések tulajdonában álltak azok a médiumok, ahonnan most kirúgták az embereket, tehát „ők rúgták ki az embereket, és most őket szólítják fel, hogy csináljanak valami mást”.
2002 és 2026 összehasonlítása
Závecz Tibor elemezte a jelenlegi helyzet és a 2002-es ellenzéki időszak közti különbségeket:
- 2002-ben volt egy Simicska Lajos, akinek megvolt a gazdasági potenciálja, és Orbán Viktorral közösen kezdtek építkezésbe, mert kicsi volt a vereség, és tudták, hogy vissza fognak jönni
- Most nincs Simicska, hanem 10-15 nemzeti tőkés van, és ők nem akarnak beszállni a média finanszírozásába. Orbán Viktor most nem kicsit, hanem nagyon kikapott. Szerinte a miniszterelnökben nincs meg már az az erő, hogy visszaépítse a médiabirodalmat
„Orbán Viktor most a partvonalon kívül lökte őket, hogy a part az út szélén hagyta őket.” – Závecz Tibor *
Závecz szerint mindkét oldalon harag és kölcsönös vádaskodás van: a médiamunkások azt mondják, mindent megtettek, amit kértek tőlük; a politikusok pedig azzal vádolják őket, hogy nem voltak képesek végrehajtani a feladatot.
A levél önbeismerési aspektusa
Gáspár András szerint a levélben volt egy sokatmondó fordulat: a médiamunkások „tartották a hátukat” a nemzeti tőkésosztálynak, amikor azok vagyonának eredetét firtatták. Ez szerinte burkolt önbeismerése annak, hogy a meggazdagodásnak nem a piac volt a természetes útja.
Piaci versus állami finanszírozás
Gáspár András üzente a levél íróinak: a piacról is meg lehet élni, vannak erre modellek (olvasói támogatás, előfizetések, hirdetők). Azt viszont a jövőben valószínűleg nem lehet majd olyan könnyedén csinálni, hogy helyreigazítási pereket buknak el a médiumok.
A képviselői mandátumok korlátozása
A műsor utolsó témája a Tisza Párt javaslata, amely 12 évben maximálná a parlamenti képviselők mandátumának hosszát – Magyar Péter említett egy nyolc éves verziót is.
A Fidesz reakciója
Gulyás Gergely szerint ez „diktatúraépítés”. A műsor felidézte, hogy Kunhalmi Ágnes is csalódott a javaslat miatt, mert egy héttel a választás előtt lépett vissza a Tisza javára, és úgy emlékszik, az volt az ígéret, hogy aki ezt megteszi, az később még visszatérhet a politikába.
A szakmai érvek
Závecz Tibor kifejtette: a javaslat a megélhetési politikusokkal szemben fogalmazódott meg. A politika vagy megélhetés, vagy szolgálat – és a kettő nem feltétlenül esik egybe. A jelenlegi rendszerben a politikusok arra törekszenek, hogy benne maradjanak a rendszerben, míg a nemzetközi példák azt mutatják, hogy a politikai pálya egy életszakasz, ugródeszka lehetne.
Hozzátette: erre a magyar közéletben nagyon kevés példa van, mert eddig mindenki arra törekedett, hogy ott maradjon.
Gáspár András megjegyezte: „a Fidesz lehet, hogy egyszer ezért még hálás lesz Magyar Péternek”, mivel a javaslat kikényszerítheti azt a pártbeli megújulást, amit a Fidesz látszólag teljes mértékben elmulasztott. Borgula András őszintén azt válaszolta, hogy nem tudja, támogatja-e a javaslatot.
A nap kérdése: közönségszavazás
A műsor online szavazásán a nézők 84%-a értett egyet a mandátumok korlátozásával, 16% nem. A felolvasott kommentek változatos véleményeket mutattak: volt, aki csak pártlistán támogatná, más a 8 évet preferálja, volt aki demokráciaellenesnek tartja, és olyan is, aki szerint „nem a parlamentből kell nyugdíjba menni”.
⚠️ Értelmezhetetlen vagy bizonytalan szakaszok
- „Mollár Mollár Áron szín igen igen hozzájítottak el így van az információk hangozán” – Az átirat torz szakasza, a kontextus alapján valószínűleg arra utal, hogy Molnár Áron színész hozzájárult az információk kiszivárogtatásához, illetve az ő tevékenysége nyomán került napvilágra az ügy, amit a szereplők neve is megerősít.
Teljes átirat megjelenítése
[00:00:04]Hat embert vettek őrizetbe a nap során az úgynevezett NKA-botrányban, köztük Bús Balázs fideszes politikust.
[00:00:09]Az ellenzéki párt avhs módszerekről beszél.
[00:00:09]Jó estét kívánok.
[00:00:15]Ez az aktuál.
[00:00:15]Mutatjuk a részleteket.
[00:00:20]A parlament megszavazta a médiatörvényt.
[00:00:20]Az állami média vezetőinek napokon belül távozniuk kell.
[00:00:26]Fideszes politikusok az úgynevezett nemzeti tőkések segítségét kérik a konzervatív média működtetéséhez, ahol lapbezárások és elbocsátások zajlanak.
[00:00:36]12 évben maximálna a képviselők mandátumát a Tiszapárt.
[00:00:41]Gulyás Gergely szerint Magyar Péter diktatúrát épít.
[00:00:41]Vendégeink Borgula András, a Gólem színház vezetője.
[00:00:47]Gáspár András, az M4 privát bankár lapcsoport lapigazgatója.
[00:00:53]Závec Tibor, a Zvez Research vezetője.
[00:01:05]Ez az Aktuál.
[00:01:05]A stúdióban Szlazsánky Ferenc.
[00:01:12]Kezdjük a nap kérdésével.
[00:01:12]Ön egyetért azzal, hogy a parlamenti képviselők mandátumának hosszát is korlátozzák?
[00:01:16]84% mondja azt, hogy igen, egyetért.
[00:01:16]16%-a nem ért egyet.
[00:01:23]Köszönjük szépen, hogy szavaznak.
[00:01:23]hogy figyelik a nap kérdése, rovat, és majd az adott témánál visszatérünk a végeredményre, és mutatok majd néhány érdekesebb kommentet.
[00:01:31]Most nem ezzel kezdjük, hanem a legfrissebb bűnügyi hírrel.
[00:01:35]Én délután 7:307 körül értesültem arról, hogy a nap során őrizetbe vettek hat embert az úgynevezett NK botrányban.
[00:01:40]Nézzük meg az összefoglalót.
[00:01:48]Hat személyt őrizetbe vett a Nemzeti Adó és Vámhivatal a Nemzeti Kulturális Alap támogatásainak ügyében.
[00:01:53]Közölte a társadalmi kapcsolatokért és kultúráért felelős miniszter.
[00:01:58]Tar Zoltán Facebook oldalán azt írta, hogy a hűtlenkezelés gyanújával őrizetbe vett egykori és jelenlegi munkavállalók az NKTK és a Kulturális és innovációs minisztérium alkalmazásában állnak vagy álltak.
[00:02:09]A 24.hu úgy tudja, hogy az őrizetbe vett személyek között van Bush Balázs, Óbuda volt fideszes polgármestere is, aki az elmúlt években a Nemzeti Kulturális Alap alelnöke volt.
[00:02:25]Igen, annyi a fejlemény, hogy Búsbalázs ügyvédje elismerte, hogy őrizetbe vették Búsbalázst, aki részletes vallomásett.
[00:02:35]Szervusztok, köszöntelek benneteket.
[00:02:35]Köszönöm, hogy eljöttetek.
[00:02:38]Jó estét.
[00:02:38]Ö Tar Zoltán úgy posztolta, azzal kezdte ezt a botrányt a saját oldalán, hogy halad előre a Hankó botrány felderítése.
[00:02:43]Hankó Balázs pillanatnyilag, illetve hát nem tudom meddig parlamenti képviselő, tehát van mentelmi joga.
[00:02:52]Mit gondoltok, hogy el kellene, hogy érje őt is a botrány?
[00:02:59]Hát nem csodálkoznék, hogyha ez így lenne, és valószínűleg ezt a következő, amikor a országgyűlésben napirendre kerül Hankóbb Balázs mentelmi jogának esetleges felfüggesztése, akkor majd gondolkozhatunk azon, hogy vajon ezzel az ügyben van-e kapcsolatban.
[00:03:10]Az a szerencse ebbe az ügybe, hogyha hogy a tisztán akarunk benne látni, hogy ez nem olyan nem tűnik nekem elsőre olyan bonyolultnak, mint a a többi olyan ügy, ami a az előző kormányzatnak a a tevékenységéhez kapcsolódik.
[00:03:25]Elég jól dokumentált az ügy.
[00:03:25]A választások környékén, vagy utána nagyon közel már rögtön ki is robbant ez az ügy.
[00:03:30]Látjuk, hogy egy nagyjából 17 milliárd Ft-os összegről van szó.
[00:03:34]Vannak olyan választókerületek, ahol 100 millió Ft-ra pontosan meg összerakhatóak azok a projektek, amit elvileg kultúrára adtak.
[00:03:43]A gyakorlatban pedig erős a gyanú arra, hogy ezek pártfinanszírozásra kerültek fordításra.
[00:03:52]Úgyhogy azt hiszem, hogy hogy ezért is tud ez ilyen gyorsan haladni.
[00:03:52]Én azt gondolom, hogy ez egy hálás téma lehet mostan mostani kormánynak.
[00:03:56]Azért is tudtak ilyen gyorsan ebbe haladni.
[00:04:01]A nemzeti adó és vámhivatal végzi ezt a nyomozást.
[00:04:05]Akinek jó szakemberei vannak, sokat láttak már ilyen ügyet.
[00:04:05]Úgyhogy ha az biztos, hogy vannak még olyan ügyek az MMB-től kezdve számos más nagy cégcsoportokat érintő ügyek, súlyos céghálók meg mindenféle offshore ügyleteken keresztül, amiben sokkal nehezebb tisztán látni, mint ez, de én azt gondolom, hogy a letartóztatások azért viszonylag hamar itt megtörténtek, úgyhogy itt talán egész hamar válaszokat is kapunk majd.
[00:04:26]Ez szerintem jó.
[00:04:29]C őrizet bevételről tudunk egyelőre.
[00:04:29]Pontosan itt nagyon sok minden a nyilvánosság előtt zajlott az utóbbi időben.
[00:04:33]Tehát ez tényleg ilyen egyszerű történetnek látszik, mert hogy elismerték többen azt, hogy valamilyen módon ők nem láttak rá, bár kuratóriumi tagok voltak, vagy különböző bizottság tagjai voltak.
[00:04:46]És itt szép sorban az NK-nak a kollégium vezetői lemondtak a mikor megtudták ezt a mindjárt választások után robbant ugye ez az ügy.
[00:04:56]Tehát ők akkori a nyilvánosság elé került már sok minden, akkor utána valóban a hivatalban dolgozók közül kezdtek el néhányan beszélni.
[00:05:04]És akkor kiderült, és a tulajdonképpen a látványos része az az, hogy nagyjából tudjuk, vagy pontosan tudjuk, hogy kik voltak azok a művészek, akik ezeken a különböző eseményeken, párt rendezvényeken felléptek.
[00:05:18]És ugye az is mai hírtaná, hogy egyik egy előadó visszafizette, de már korábban is voltak.
[00:05:24]Igen.
[00:05:24]Igen.
[00:05:24]Visszafiz, de már többen visszafizett.
[00:05:29]Igen.
[00:05:29]Tehát, hogy megérezve azt, vagy érzékelve azt, hogy hogy az, amit ők megkaptak pénzt, az korán sem azért az ő művészi tevékenységükért szólt, hanem egy pártrendezvényen való fellépését.
[00:05:44]Szóval az igazság, hogy ami még ebben nagyon fájdalmas, az a kultúrának a a semmibe vétele az előző kormányzat részéről, mert ezt a 17 milliárdot pártfinanszírozási célok helyett, amit kulturális mezbe bugyoláltak be, lehetett volna éppen a független színházaknak, Gólemszínháznak és így tovább, különböző előadóknak, akik akik el voltak nyomva és nem jutottak forrásokhoz.
[00:06:09]Tehát lehetett volna ezt szépen a kultúrára költeni, ahelyett, hogy egy választási kampány integráns részét képezte volna.
[00:06:18]Benned, mint érintetben már abban az értelemben, hogy a kultúra része vagy, kultúracsinálás része vagy, van bármiféle ilyen elégtétel jellegű érzés, hogy most azok az emberek, akik kivételezettek voltak és ilyen összegekhez jutottak, amelyekről ti csak álmodni se tudtok, szóval, hogy ők most bajba kerülni látszanak.
[00:06:42]Mi tudunk nagyokat álmodni, de valóban ilyen kultúra kultúra csinálóként csúnya szóval teljesen annak gondolom én is magamat.
[00:06:51]Azt kell, hogy mondjam, hogy örülök, hogy evvel foglalkoznak és ez tényleg a jéghegy csúcsa, és amiatt, hogy megtörtént a rendszerváltás, lehet ezzel foglalkozni, de aki ebben a közösségben, vagy aki kultúrával foglalkozik, az évek óta tanulja ennek.
[00:07:11]Ö csak, hogy egy olyat mondjak, ami ami amiről biztos mindenki hallott, de hogy így így így egy perc alatt lesöpörtük az asztalról, az a TA megváltoztatása ugye, amikor egy év végén már visszamenőlegesen is azt mondták, hogy akkor a kulturális intézmények nem kapnak TAót, csak a sport, és akkor azt a 6 milliárd Ftot hirtelen úgy elvették, és aztán akik mégis csak lehetett pályázni a bentmaradott Tó összegre, mi magunk nem tudtuk, hogy ki döntött, mi alapján döntött.
[00:07:38]És mikor döntött?
[00:07:38]Tehát, hogy egész biztos vagyok benne, hogy ez a probléma, vagyis ez a ez a ez a skandalum, ezt tovább tudna gyűrűzni, csak hát annyira sok van, hogy éppen most evvel van evvel evvel kell foglalkozni.
[00:07:54]Nagyon fájdalmas volt minden évben látni ezt a listát.
[00:07:58]Nagyon megmondom őszintén, hogy sokkal fájdalmasabb volt annál, mint amikor láttuk, hogy mi mennyit kaptunk, vagy mi mennyit nem kaptunk, és mennyit kell összeszedni, mint amikor láttuk azt, hogy kik azok az emberek és azok, akik most visszautalnak, mit tudom én, Pataki Attila és a fia 5-5 milliót.
[00:08:09]Ezek nem ezek a nagy pénzek.
[00:08:14]Tehát amikor itt itt milliárdokat kaptak úgy szervezetek, hogy nem is nem is pályáztak, hanem mit tudom én a miniszteri keretből ö olyan színházra, ami sosem készült el, olyan színházak kaptak, amiknek nem volt még weboldala sem.
[00:08:30]Szóval, hogy őrület volt, de hát ez így le volt csöpörve, és maximum hivatalos adatigénylés után, vagy kérelem után azt mondták, hogy jó, majd akkor küldjük a papírokat, és aztán soha nem történt semmi.
[00:08:41]Kíváncsi vagyok, hogy mennyit mennyi ideig lehet ez vissza visszamenni ebben, mert ez egy feneketlen kút, legalábbis az elmúlt 16 évben.
[00:08:49]Egész biztos.
[00:08:49]Hát ugye az látszik a talán a a beadott alaptörvénymódosításnál, hogy vagy a vagyon amian a vagyon visszaszerzési hivatalt is megnevezik, hogy abban az esetben az ő tevékenységük az öt évre visszamenőleg lesz belevésve ebbe a 17.
[00:09:09]alaptörvénymódosításba.
[00:09:09]Tehát, hogy valószínűleg a 16 évet nem lehet föltárni már, az az sajnos a hát öt év sem kevés, de visszatérve a a kedvezményezetekre, talán Mága Zoltán és kör az egyik legnagyobb ebben, hiszen talán 3 milliárdot is kapott az elmúlt években.
[00:09:23]Az itt ebben a botrányban volt egy 500 millió, amit a fotósának adtak.
[00:09:27]Szerintetek meg kell hallgatni Mága Zoltát?
[00:09:32]már nem úgy értem, hogy koncerten, hanem hogy hatósági értelemben.
[00:09:37]Hát ugye, hogyha ezek áll a védekezés az az, hogy ezek pályá nyilvános pályázatok voltak, az emberek beadtak egy jó pályázati anyagot, ugye ezek helyenként két sorosok voltak, és arról szóltak, hogy 2026-ban dalokat fogok szerezni, vagy 2027-ben, nem tudom, és akkor erre járt valamennyi pénz, tehát hogy azért vannak itt furák is, és aztán majd mondjuk megnézik, hogy tényleg megvalósultak-e ezek-e, megvalósultak-e ezek a projektek.
[00:09:58]Úgy tűnik, hogy azért ez mégse ennyire egyszerű a dolog.
[00:09:58]Azt mondjuk láttuk, hogy a Bajnokok Ligája himnusz nép magyar népi körítésben az megvalósult.
[00:10:06]Most majd el kell dönteni, hogy az vagy nem tudom 17 milliót ért azt majos megnézik.
[00:10:11]De tényleg egyébként jól szólt, úgyhogy ez valóban rossz fényt vett azért azokra is, akik tényleg mondjuk kulturális célokra akarták ezeket a pénzeket fordítani, és nem pedig arra, hogy a Fidesz biztassák, a a illetve hát a Fidesz Fidesz népszerűsítsék.
[00:10:23]Azért ez egy igazi sikersztori, hogyha jól megnézzük, mert kiosztották ezt a rengeteg pénzt.
[00:10:26]Ö tök hamar megírta az a sajtó, lelepleszte az egész ügyet, mert összerakták azoknakat a projekteket, amik egy választókerületen belül 100 millió Ftot.
[00:10:39]Mollár Mollár Áron szín igen igen hozzájítottak el így van az információk hangozán az ő neve is tök kellemetlen lett azoknak akik ezt k odaítélték elkezdtek lemondani akik megkapták azok közül egy csomóan elkezdték ezt visszafizetni majd utána most elkezdenek embereket előállítani az ügyben, és az egészből még hozzá kell tenni mi lett az eredménye.
[00:10:59]Egy ordas nagy Fidesz bukás.
[00:10:59]Tehát, hogy azt hiszem, hogy tényleg egy nagyon és felelőssé szerintem egy egy ilyen felelősségi rendszernek a tetején azért mégiscsak és ezzel nem prejudikálok, tehát nem akarok most vádat megfogalmazni, de azért mindenképpen a felelős miniszter áll.
[00:11:14]Tehát az, hogy most nyilvánvaló, hogy az NKA-nak a az önállóságát azért nem tekinthetjük 100%-ról nem tekinthettük 100%-osnak, mert nem így működött a Neres rendszer, hanem nyilván felső ukázok voltak.
[00:11:25]ö lehetett annak alapján ráéreznie esetleg egy NKA vezetőnek, hogy mi a teendőd, de én a azt vettem ki az eddigi információkból, hogy azért itt a miniszternek elég nagy szava volt abban, hogy merre menjenek a pénzek.
[00:11:39]És hát ezért is ír, ezért is írt Tar Zoltán Hankó botrányról.
[00:11:42]Hankó botrán így van.
[00:11:46]Tehát az, hogy tehát akkor az első kérdésedő válaszolva, igen, hogy ez nyilvánvalóan nem fog tudni itt megállni, hanem hogy ez megy tovább.
[00:11:50]És nyilvánvaló, hogy Tar Zoltán sok olyat tud, amit mi még nem tudunk.
[00:11:54]Ugye ő vette át a a minisztériumot, illetve hát neki lett minisztériuma, mert Hankó Balázsnak konkrétan nem volt minisztériuma, tehát hogy ő felelős.
[00:12:08]Igen.
[00:12:08]Viszont ha egy miniszter felelős egy kormányban egy ilyen 17 milliárdos történetért, akkor vajon felelőse-e az ő főnöke a miniszterelnök?
[00:12:15]Vagy Hankó Balázs úgy gondolta, hogy ő most megtolja a Fidesz kampányt, és ezt nem egyeztette senkivel?
[00:12:24]Na, ez azért elég furcsa lenne, mert akkor tehát ugye két lehetőség van.
[00:12:28]áll fön a a rossz meg a még rosszabb.
[00:12:28]Tehát ha tudott róla, az az rossz, ha meg nem tudott róla, az még rosszabb.
[00:12:32]Mert akkor milyen miniszterelnök vagy, ha a minisztered 17 milliárdot úgy szórhatsz szét, hogy egyébként neked fogalmad sincs róla?
[00:12:39]És azt az aspektust szeretném még elmondani tényleg így a a művész pozíciójából, hogy micsoda végtelen szomorú dolog az, hogy Magyarországnak 16 évig olyan kormánya volt, aki úgy gondolt a művészetre, mint egy propagandaeszközre, amit hogyha jól megfizetünk és ráküldünk egy csapat csapatemberre, akkor azok a megfelelő helyre fognak szavazni.
[00:12:58]Tehát nem úgy, hogy egyébként a a nemzet ö nemzetet egyesítő kulturális nem is tudom örökségünk valami, ami a lelkünkben mind ugyanaz tök mindegy, hogy férfiak vagyunk, nők, fiatalok, idősek, mindenféle orientáció, vallási, bármi nélkül mi minket ez összeköt, mert ugyanennek a kultúrának vagyunk a letéteményesei.
[00:13:22]Nem, ők ezt tényleg propagandává propagandának gondolták a fejükben, tehát hogy milyen szomorú dolog ez mindenen túl, hogy ilyen kormányuk volt, hogy ők így gondolnak a magyar kultúrára.
[00:13:34]Ez végtelen elkeserítő.
[00:13:34]Idézzük a Fideszt, amely azt mondja, hogy a modernkori AVH megvalósulása az, hogy Búsbalázsékat őrizetbe vették az NK botrány miatt.
[00:13:45]Hát nekem erről azonnal az jutott eszembe, hogy azért nem tudom kinek kell erről történleszkét adni, de az AVH az a magyar történelem egyik legsötétebb államirányítású terrorszervezete volt.
[00:13:53]Embereket kínoztak, emberek haláláért felelősek.
[00:13:57]Ezt a jelenséget hasonlítani egy nemzeti adó és vámhivatal által folytatott nyomozás hűtlen kezelési ügyben folytatott nyomozáshoz, az én azt hiszem, hogy nem csak a történelmi ismeretek hiányáról, hanem ez szerintem ez ízléstelen.
[00:14:09]Tehát hogy bármelyik oldalról is kerül elő az AVHzás.
[00:14:12]különböző politikai modern politikai ügyekben azért felhívnám a figyelmet, hogy ez a ez az áldozatok emlékének is a sárba tiprása.
[00:14:22]Tehát, hogy azt mondani, hogy ez ez ugyanolyan, mint amit az AVH csinált.
[00:14:25]Én szerintem ezt felhábor.
[00:14:28]Hát abban az értelemben, hogy az állam a hatóságokat vagy a kormánypárt a saját érdeke szerint mozgatja.
[00:14:32]Rendben.
[00:14:32]Igen.
[00:14:35]Rendben.
[00:14:35]Akkor megyünk tovább.
[00:14:35]De a téma nagyjából ugyanez nevezetesen, hogy társadalmi vitát indított a Tiszapárt vagy a kormány a vagyon visszaszerzésről.
[00:14:44]Nézzük meg ennek a részleteit.
[00:14:49]Az egyenes beszédben ismertette hétfő este Magyar Péter az új hatósággal kapcsolatos részleteket, majd késő este a kormány társadalmi egyeztetésre bocsátotta a törvénytervezetet.
[00:14:57]Eszerint a Nemzeti Vagyonvisszaszerzési és Védelmi Hivatal egy Európában is példátlan szuperhatóság lesz, ami pontos tájékoztatást kap majd a NAFtól azokról a cégekről, amelyeknek az éves árbevételének 75%-a közbeszerzésekből származik.
[00:15:10]A miniszterelnök szerint, ha a hatóság megállapítja, hogy rosszul használják fel a pénzt, állami kontroll alá vonják.
[00:15:20]Visszamenőlegesen viszont csak öt évet tudnak vizsgálni, mondta el a kormányfő.
[00:15:24]A szervezet horizontálisan működik majd különböző egységek összehangolt működésével, amelyben nyomozók, adatelemzők, informatikusok, ügyészek és ügyvédek dolgoznak majd.
[00:15:34]A hivatalnak kiterjedt hatásköre lesz.
[00:15:34]A munkatársak belenézhetnek majd bankszámlákba, közérdekű adatokat kérhetnek le, és akár folyamatban levő ügyeket is átvehetnek az ügyészségtől.
[00:15:47]Mondta el Magyar Péter.
[00:15:47]Szóval öt évre visszamenőleg vizsgálódhat majd ez a hivatal.
[00:15:52]Az első kérdésem, hogy számotokra ez nem csalódás tekintetbe véve, hogy a NER 16 évvel ezelőtt indult el?
[00:16:01]Nem tudom jogilag, nyilván valamilyen oka van ennek az öt évnek, de ez az öt év, ebben az öt évben kulminált szerintem a nernek a a vagyonszerzése.
[00:16:12]Most mondhatjuk, hogy azok a korrupciós mechanizmusok az utóbbi öt évben értek be, ami az egész rendszert működtette.
[00:16:18]Szerintem ez fizikailag is egy nagyon megterhelő tevékenység lesz, hogy ezt az öt évet valahogy föltárják.
[00:16:23]Itt voltak azok a közbeszerzések, amikor már tényleg számolatlanul tudom, Balási Gyula esetében emlékszem, hogy közel 90%-a az általa nyert pályázatoknak, olyan tendereknek olyan volt, ahol ő egyedül indult.
[00:16:42]Már az ő cége értem alatta.
[00:16:42]Tehát, hogy ez ezek szerintem nagyon megértek a a vizsgálatra.
[00:16:47]Ezeket át kell nézni.
[00:16:47]Szerintem ez az öt év pont fognak annyit találni, ami a következő évekre muníciót ad.
[00:16:53]És ezeket valahogy vissza kell szerezni.
[00:16:57]Szerintem itt ez is fontos, hogy a földtárás mellett ezeket a vagyonelemeket valahogy visszaszerezni.
[00:17:01]Ugye itt közvagyon magánosításra zajlott.
[00:17:04]Most ezt kell valahogy megfordítani.
[00:17:04]Nem lesz olyan egyszerű.
[00:17:08]Szerintem ezért van egy ilyen egy ilyen időtáv.
[00:17:13]És így a csalódások esetében ugye a másik azt, hogy ilyen kevés idő van ezekre a öt nap van a nyolc nap helyett meg ilyen kritikák érik ugye most ezt a vitá társadalmi vitára.
[00:17:21]Ez pont öt nappal több mint bármi a Fidesz korszakban szokott lenni.
[00:17:26]Tehát én lehet ezt hosszú hónapokig is elhúzni, és lehet, hogy a demokrácia igényemnek ez jobban megfelelne, de azt gondolom, hogy öt nappal több, még egyszer azt mondom, amit a Fidesz csinált, és ő valaki így 15-ször módosított egy alaptörvényt, azoknak a mondjam én, a demokrácia oktatásából azért valószínűleg keveset kér a magyar társadalom.
[00:17:50]És egy nagyon fontos dolog ez az egész ügy.
[00:17:54]Ez azért fontos, és azért beszél róla Magyar Péter is most nagyon sokat, mert talán a a legnagyobb értellett, hogy emberek miért szavaztak a Tiszapátra.
[00:18:05]Az, hogy a korrupciós dolgokat, amik az elmúlt időszakban zajlottak, azokat tárják fel, és az eltűnt pénzeket próbálják visszaszerezni az Európai Uniós pénzek visszaszerzése mellett a hazai közpénzek visszaszerzése is szerintem legalább ennyire fontos.
[00:18:21]Olvastam ma egy interjút a 24.h-n egy Amerikában élő magyar származású korrupciókatóval.
[00:18:29]azt mondja többek között, hogyha októberig nem kerül Rács mögé néhány nagy név, brutálisan bezuhan a Tisza népszerűsége.
[00:18:32]Nem tudom, hogy osztjátok-e ezt az álláspontot, de inkább az a kérdésem, hogy ki számít szerintetek úgynevezett nagy névnek?
[00:18:42]Hát csalódások azért mindenképpen lesznek, és nem nem azért, mert nem akarják ezt csinálni csak félgőzzel.
[00:18:51]Látszik, hogy ez igen fontos a a Tiszakormánynak.
[00:18:51]Ö szeretnék, hogyha ez gyorsabban haladna, de hát pont a jogállam helyreállítása az az annak egy nagyon fontos szerete az, hogy a jogszabályok lassabban születnek, meg hogy egyeztetések vannak, hogy nem egyik napról a másikra a hajnalban, vagy éjszaka megjelenő közdöny másnap életbe lép, tehát hogy igen ilyenek vannak.
[00:19:11]Másrészt meg ezek pont a legbonyolultabb eljárások.
[00:19:11]Azért itt, hogyha nemzetközi kitintésben nézzük, akkor mondjuk Európában 2% vagy azalatt van a bebizonyosult korrupciós ügyekből visszaszerett pénzmennyiségnek az aránya 2% vagy azalatt valamivel.
[00:19:25]Tehát azokban az ügyekben, ahol ezt megvizsgálták, kinyomozták, feltárták, bíróság kimondta az ítéletet, és akkor visszajárt a pénz 2%-ra.
[00:19:34]Egyszerűen azért, mert hát ezek hosszú folyamatok, azok a pénzek nagyon könnyen eltűnthetőek, elrejthetőek.
[00:19:39]Nyilván a kicsit az ember igazságérzetének az az jót tesz, hogyha börtönbe kerül valaki, aki ilyen mértékben megkárosította a a az állampolgárokat, az adófizetőket, a költségvetést.
[00:19:50]De azért az, hogy ezek a pénzek visszajöjjenek abban az összegben, ahogy az emberek elképzelik, hát annak elég kicsi az esélye.
[00:19:54]Úgyhogy valószínűleg ez is fog valamekkora csalódást okozni.
[00:19:58]De én szerintem, hogyha azt látják, hogy a törekvés az megvan, hogy igenis történnek nyomozások, hogy igenis előállít, hogy végre végre látunk jeleket, jeleit annak, hogy azok az emberek, akik eddig gyakorlatilag az arcunkban evetve tették el azokat a pénzeket a sajtó által alaposan feltárt és kivizsgált ügyek, nyomozati jogkör nélkül tette mindezt a sajtót, eszem hozzá zárójáb, hogy ezek helyett most őnekik rossz napjaik vannak, hogy adott esetben félnivaló ljuk támad és még mondjuk a hatóságok is megjelenek náluk, azért ez tud segíteni abban, ban, hogy annak ellenére, hogy itt nem lesz KNán két hónapon belül, vagy adott esetben októberig azért én nem hiszem, hogy itt emiatt akár akkora csalódás érni az embereket.
[00:20:38]Lehet, hogy például ez az előbb tárgyalt NKA ügyért is annyira fontos tisztás politikusoknak, mert nem csak Tarzoltán, de Nagy Ervén is posztolt, ahogy előállították például Busbalázst, tehát hogy ezt fel tudnák mutatni, aminek az az érdekessége, hogy összegszerűen ez tényleg 17 milliárd az gyakorlatilag semmi az MNB 500 milliárdjához képest.
[00:21:01]Igen.
[00:21:01]Meg válaszolva a kérdésedre, tehát egy miniszter az már azért elég nagy név, nem?
[00:21:06]ahoz, hogy hogy mindenki felvonja a szemöldökét, hogyha valóban börtönbe kerülne.
[00:21:11]Ö azt akarom csak mondani, hogy én biztos nem, tehát hogy én nem érzek csalódottságot, hogy ez csak az elmúlt öt évre.
[00:21:17]Én én én ha csak egy ilyen ügyet látok, amit sikerül.
[00:21:20]Ugye most már akkor értem, hogy ha ez 200 alatt van, akkor miért nem láttam az életemben egyet sem?
[00:21:24]Pedig én egészt próbálom követni a közéletnek a politikát, mióta az eszemet tudom, mit tudom én egy pár éve.
[00:21:32]Ö de hogy hogy soha és minden minden választáson elhangzott, tehát az nem a Tisza újdonsága volt, hogy azt mondta, hogy most majd elszámoltatunk, hanem tényleg 89 óta hallom ezt, hogy most akkor majd visszavesszük azt, amit kivettek a kasszából olyanok, akik erre nem ér nem jogosultak.
[00:21:52]Úgyhogy én iszonyú boldog leszek, hogyha egy ilyen ügyet meglátok.
[00:21:56]Ez akár az NKA is lehet, és az érdekelne még engem, hogy ez csak üzleti vonatkozásban van, vagy én amit így a partvonalról láttam, azt gondolom, hogy lehet, hogy vannak olyan civil szervezetek is, akik azért jöttek létre, hogy ilyen pénzek eltűnjenek.
[00:22:09]Még néha talán felekezetek is tültettek el állami pénzeket.
[00:22:15]Tehát, hogy én én azt remélem, hogy a hogy hogy a Tisza kormány nem fog félni hozzányúlni, vagy belenyúlni olyan kvázi darásfészkekbe, ahol igen vagy olyan egyházi vagy civil személyiségek ülnek, mert attól tartok, hogy ez nem állt meg a biznis, nem tudom partvonalon.
[00:22:31]És itt, ahol én is mozgok, például a civil szervezeteknél, itt minden patyolattiszta.
[00:22:39]Köszönöm szépen.
[00:22:39]Innen folytatjuk a reklám után.
[00:22:43]Maradjanak velünk.
[00:22:51]Köszönjük szépen a türelmet.
[00:22:51]Azzal folytatjuk, hogy a parlament megszavazta a médiatörvényt, amint kihirdetik, az állami média vezetőinek távozniuk kell.
[00:22:59]Nézzük a bejátszást.
[00:23:03]145 igen szavazattal, 39 nem ellenében, kétharmados többséggel elfogadták a parlamentben az új médiatörvényt is, amely a többi közt megszünteti a médiatanács és a médiahatóság elnökének.
[00:23:12]Koltai Tamásnak a mandátumát.
[00:23:12]Független közmédiatestület áll fel a közszolgálati közalapítvány helyett.
[00:23:17]Ennek tagjait azonban csak az új parlament megalakulásáig választják.
[00:23:22]A médiatanácsban az ellenzék és a kormányoldal is három-három tagot jelölhet.
[00:23:32]Legutóbb, amikor ez téma volt, akkor Rangos Katlány, aki gyakori vendégünk és aki az állami médiában sok pozícióban dolgozott, azt mondta, hogy szerinte hírszolgáltatás nem kellene az állami médiától.
[00:23:40]És ő azzal érvelt, hogy így is tájékozódtak megfelelő módon az emberek alternatív hírforrásokból.
[00:23:47]Látjuk is az eredményt a választáson.
[00:23:51]Szóval, hogy ezt a részt nem kellene erőltetni.
[00:23:51]Ti mit gondoltok szigorúan a hírszolgáltatás részről?
[00:23:59]Ha ha ez a távirati irodát jelenti meg a hírügynökséget, akkor valóban azok, akik napi rendszerességgel használják, akkor azért tudják, hogy ebben nem csak olyan jellegű hírek vannak, ami mondjuk a a magyar államot érinti, vagy mondjuk nem tudom, Kis kenguru született egy magyar állatkertben, hanem hanem bizonyos szolgáltatásokban olyan is van, amikor külföldi forrásból fordítanak.
[00:24:16]Hát ez adott esetben lehet a Rajters, vagy akár lehet a valamelyik jó kis orosz propaganda attól függően, hogy éppen mihez van kedve az aktuális szerkesztőnek, de valóban ez egy ez egy van egy olyan része a tevékenységének a a ami ami nem feltétlenül a szokásos közmédia vonalhoz tartozik.
[00:24:32]Szerintem van jó ötlet az, hogy ezt most ketté választják a a TV rádió szolgáltatástól ezt a hírőgynökségi szolgáltatást.
[00:24:43]Egyrészt azért, mert akkor tud esetleg piaci alapon működni, tehát a finanszírozásba ez be tud úgy segíteni, hogyha ez tényleg valakinek szüksége van erre a távirati iroda szolgáltatásra, ami akár nemzetközi hírfigyeléssel is jár, nemzetközi sajtófigyeléssel, akkor annak, hogyha megfizeti az árát, akkor ebből bevétel is lehet.
[00:24:58]Azért az adófizetők már szerintem nagyon örülnek neki, ha ilyet is látnak, nem csak költenek valamire.
[00:25:04]Másrészt egyébként érdekes helyzetbe hozhatja azokat a médiumokat, amik amik abból éltek adott esetben, hogy az ingyenes MT-be érkező híreket fogták, kidobálták az oldalaikra, teletolták mindenféle Google hirdetéssel, és akkor utána meg csak szedték a bevételt.
[00:25:16]Ez egy kis piactisztuláshoz is szerintem adott esetben vezethet.
[00:25:19]Úgyhogy én ezt egy jó ötletnek tartom.
[00:25:23]De az egésznek meg a lényege szerintem az, hogy milyen érdekes, hogy már ilyen szakmai vitákat lehet folytatni a közmédiáról.
[00:25:26]Arról lehet beszélgetni, hogy vajon jó-e az, hogy a parlamentnek mekkora a a kinevezésekben a szerepe, hogy a civil delegáltak a különböző bizottságokban, akkor hányan lesznek.
[00:25:40]Tehát ilyen dolgokról kell beszélni.
[00:25:40]és nem pedig arról, hogy igazából a közmédiába mik van, nem azokról a az aljas személy dolgokról, amik amik a mindenféle papánielek meg meg kollégáinak a a tevékenységéhez fűződtek, hanem ilyen valódi szakmai vitákat lehet folytatni a közmédiáról, hogy van-e értelme az érdökségi szolgáltatosnak.
[00:25:58]Ez már szerintem önmagában üdvözítő.
[00:26:01]Aztán hogy sül el.
[00:26:01]Hát van most egy pár olyan intézkedése azért a kormánynak, ami amihez azért hozzá kell tenni, hogy akkor látjuk majd, hogy tényleg úgy hoznak-e eredményt, hogyha látjuk, hogy mi történik mondjuk egy pár hónap vagy egy fél év múlva, hogyha itt tényleg leveszik a politikai kontrollt, hogyha ezek tényleg jól tudnak működni, akkor nyugodhatunk meg igazán, mert hogy ennek a helyreállításához van néhány olyan intézkedés is a a akár a köztársaság elnök menesztéséről legyen szó, akár más hasonlókra, amire az ember a demokrácia érzete az egy kicsit sérülni látszik.
[00:26:31]De hogyha ez kell ahhoz, hogy helyreálljon a jogállam és a következménye az jó lesz, akkor hajlamos az ember ezt elfogadni.
[00:26:37]Ez a hatalom üzenetének koncentrált képviselete jellemezte a közmédiát az elmúlt 16 évben, és ahogy teltek az évek egyre inkább, tehát hogy annyira egysíkű és egynemű volt a tevékenysége, hogy arra aztán tényleg nincsen szükség.
[00:26:55]már az a lépés, hogy differenciálják, tehát a külön választják a hírszolgáltatót a rádió és televíziótól, illetve az, hogy a az a tanács, ami létrejön, ami kilenc tagú a jól tudom és a ha nem tudom tudjátok-e, de a jelenleg a médiatanácsnak egy plusz négy tagja van, ha jól tehát a van a Koltai András, aki vezetés, ezenkívül még négy fideszes delegál, tehát ez egy öt tagú egy irányba politikailag politikailag egy irányba húzó szervezet.
[00:27:27]Most ehhez képest az tényleg egy szakmai vita lehet, hogy a három kormánypárti, a három ellenzéki, ez már a demokráciának egy óriási lépése szerintem az elmúlt 16 meghaladása, elmúlt 16 év kérdés.
[00:27:44]ezen kívül még három ilyen szakmai szervezetből, és az tényleg egy vita, és ezről jó vitázni, hogy a szakmai szervezetek azt mondják, hogy ne három legyen, hanem több, mert akkor ugye a politikának tulajdonképpen nagyobb a súlya, és ez szerintem egy értelmes vita, hogy be kell-e engedni a szakmai szervezeteket, vagy a politikának kell vállalni a felelősséget az állami médiának az irányításáért, az ott született döntésekért.
[00:28:08]De szerintem ezek a lépések abba az irányba mutatnak, hogy amitől indultunk valahogy ott a 90-es évek elején, hogy a média tud pluralizálódni már úgy is, hogy az állam nem tenyerál rá mindenre.
[00:28:21]És az is egy fontos dolog, hogy szerintem a hírszolgáltatók közül egy lesz ez az állami, és azon kívül nagyon sok a megváltozott média szokásokhoz illeszkedően az emberek majd eldöntik, hogy ezt a forrást használják.
[00:28:34]majd a médiumok eldöntik, hogy a hírekbe, ami ott a zene között van egész órakor, hogy ennek a szolgáltatónak a híreit veszik át, mit tudom, három percben.
[00:28:43]Most nagyon sokszor így volt az elmúlt időszakban, vagy más forrásokból, más portálokra hivatkozan.
[00:28:47]Szerintem ez egy nagyon jó irány.
[00:28:47]Itt nagyon nehéz, tehát ugye radikális lépéseket lehetett volna tenni.
[00:28:51]Ugye sokan várták talán azt, hogy a amit Magyar Péter ígért, hogy másnap lekapcsolják a hírszolgáltatást.
[00:28:59]Ez ugye nem történt meg.
[00:29:02]nagyon megváltozott a a az állami médiának a hangvétele, a tárgyilagossága.
[00:29:07]Azok az emberek, akik nem tudom én, április 11-én még fullba nyomták a a orosz alapokon nyugó Fidesz narratívát, azok az emberek április 13-ától meg rátaláltak a demokratikus énükre.
[00:29:25]Tehát, hogy ez egy ilyen folyamat, de azt gondolom, hogy itt tényleg rendet kell rakni, és és minden olyan lépés, ami beengedi a plurális nézeteket, és különböző szakmai kompetenciákat hozz be, az csak előrevisz.
[00:29:33]De lehet politikai kontroll nélküli állami médiát működtetni, mert én nem nagyon emlékszem arra, hogy ez bármikor lett volna a az elmúlt 16 évet most nem kell külön tárgyalni, de azért például eszembe jutt, hogy Hornyula, hogy hogy avatkozott be például a kereskedelmi tévéknél, hogy az Iris TV-t kigolyózták és jöttte valamelyik már nem tudom melyik, aki nem lett volna győztes.
[00:29:55]És azért hát mivel ebben a szakmában dolgozom, emlékszem, hogy a baloldali időkben is igenis ment a pártirányítás a megfelelő média médiák irányába.
[00:30:04]Az azért az egy csodálatos kérdés valóban, hogy akkor ez hogy lesz.
[00:30:10]Sokan, sokan viccelődnek azzal így a színházi szakmán belül, hogy most végetért egy időszak, most kénytelenek vagyunk megint elkezdeni művészetet csinálni, mert idáig könnyű dolgunk volt, mondtunk valamit, és hogy igen, tehát hogy ha most ideig nagyon egyszerű volt, hogy mi a közmédia, nem mondom ki, egy nagyon rövid szóval tudnám, de még ilyen későn sem.
[00:30:31]De viszont tényleg nagyon nagyon érdekes, hogy akkor most mi lesz?
[00:30:37]Tehát, hogy hogy akkor akkor lesznek tév filmek, tévjátékok, ha valaki akar, akkor ne ad isten odakapcsol, ahol hírek vannak, de amúgy nem jön vele szembe percenként egy perces valami.
[00:30:49]Valóban beengednék fantasztikus színészeket, hogy dolgozzanak a magyar televízióban.
[00:30:54]Valóban lesznek ilyen beszélgetések, hasonló típusú beszélgetések?
[00:30:58]Ilyen jók nem lesznek nem lesz.
[00:31:03]Szóval, hogy hogy nagyon abból a szempontból nagyon izé, de a valóban újra ki kell találni, mert ez nem született meg 89-ben a magyar demokráciával.
[00:31:11]Hát előtte meg tudjuk, hogy nem volt.
[00:31:16]És vannak olyan dolgok, amiket most ennyi év késéssel kell kitalálni, hogy milyen lesz.
[00:31:21]Ö biztos, hogy nem egyszerű, de nagyon nagyon izgalmas időszaknak nézelébe.
[00:31:25]És egyébként szerintem ismerve párat közülük, vannak alkalmas emberek Magyarországon arra, hogy egy ilyen televíziót vagy rádiót vezessenek, még személyesen is ismerek, vagy készítsenek, vagy legalább gondolkodjanak arról, hogy hogyan kell.
[00:31:38]És nagyon nagyon nagyon izgalmas kísérlet ez.
[00:31:42]Én nagyon várom, hogy hogy mi fog történni a a televíziózással, illetve talán azt lehet érdemes még hozzátenni, hogy a köz közszolgáliság az nem azt jelenti, hogy ilyen unalmas, langyos, szigorúan középre lövő, bármiféle extrémitást kerülő témákat kell ilyen feldolgozásban hozni, hanem pontosan ez a pluralitás, hogy engedjenek be sokféle véleményt.
[00:32:01]Ö, hogyha itt elhangozhat egy nagyon határozott vélemény, ami az egyik oldalra húz, de nyugodtan akkor prát engedjék be azokat az embereket is, akik a másik oldalról jöttek.
[00:32:14]Nyilván azért tehát ez a kérdés számomra, hogy ez meg fog-e valósulni.
[00:32:17]Nincsen nincsen ebben jó trekordunk.
[00:32:20]Tehát a magyar történelemben, a modern a rendszelváltás utáni történelemben valóban nem ez egyébként a jellemző.
[00:32:24]Azért cserében viszont azért voltak ennek fokozatai, voltak jobb és rosszabb időszakok.
[00:32:27]Szerintem abban nincs vita, hogy az elmúlt évek azok a lehető legrosszabbak voltak.
[00:32:30]Minden, ami ezután jön, az az felüdülés csak lehet.
[00:32:35]Csak ezzel a témával folytatjuk, ugyanis a az úgynevezett nemzeti oldalon, vagy mondjuk így a Fidesz oldalán is nagy az izgalom, mégpedig azért, mert óriási leépítés kezdődött a Fideszhez sorolt médiacégeknél, és ezzel kapcsolatban írt levelet, nyílt levelet Navracsics Tibor és Ferenc Orsolya.
[00:32:54]Nézzük meg a bejátszást.
[00:32:59]A nemzeti tőkéseknek most kötelező segíteniük és meccénásként finanszírozniuk a konzervatív média működését.
[00:33:03]Olvasható abban a nyílt levélben, amelyet kedden tett közzé Navracsics Tibor, korábbi közigazgatási és területfejlesztési miniszter.
[00:33:11]És Ferenc Orsolya, az Orbán kormány volt űrkutatási kormánybiztosa.
[00:33:15]A levélben az áll, hogy az elmúlt napokban a polgári jobboldali médiában tömeges elbocsátások zajlanak, családok egzisztenciája, emberi sorsok kerültek válságba.
[00:33:25]fogalmaztak.
[00:33:25]Navracsis Tibor és Ferenc Orsolya a levélben arra kérik a magyar nagy tőke jobboldali értékeket fontosnak tartó képviselőit, hogy haladéktalanul kezdjenek hozzá egy minőségi jobboldali médiaportfólió finanszírozásához.
[00:33:38]Továbbá elvárják, hogy a média világában most állásukat vesztett szakemberek számára azonnal kínáljanak munkát, és helyzetük megoldásában érdemben vállaljanak felelősséget.
[00:33:47]írják a nyí levélben.
[00:33:51]Nagyon sok irányból közelíthetünk ehhez a témához, és fogunk ki is.
[00:33:55]Az első irány az, hogy 2002 és 2010 között a Fidesz ellenzékből egy nagyon jól működő médiabirodalmat épített fel.
[00:34:00]A kérdésem hozzátok az, hogy ezek után hogy juthattak ide 16 év kéthmados kormánypozícióból?
[00:34:16]Hát média, én azt azt azt biztos, hogy tudom, hogy médiát csinálni az néha nagyon nehéz kenyér.
[00:34:20]Tehát az ez nem úgy van normál esetben, hogyha az ember piacról él, de nem lehetetlen.
[00:34:24]És a piacról ér az van igazából a hangsúly.
[00:34:29]Ez az, amitől teljes mértékben elszakadt a a mostanra gyakorlatilag a ez a jobboldali közösség.
[00:34:34]Hát ha más nem, akkor ezt a nyílt levélnek, az íróinak üzenem, hogy az a helyzet, hogy a azok a nemzeti tőkések, meccénások, akiket most megszólítottak, hogy finanszírozzák, ők rúgták ki az embereket, mert hogy az övék volt eddig ez az összes meg újság, meg blog, meg nem tudom milyen hírszolgáltató, amikről most szó van, azok a ezeknek a tőkéseknek a tulajdonában álltak, és most kirúgták ezeket az embereket.
[00:35:01]Most őket felszóltál, hogy akkor csinálják valami mást.
[00:35:04]Ez egy kicsit nekem fura, ez úgy tűnik, mintogyha ezt nem egyeztették volna.
[00:35:07]Ezzel együtt értem, hogy el kell indítani, meg nem tudom, meg kell venni a kamerákat, meg a laptopokat, amiboznak ezek az emberek, de azért alapvetően ez úgy van, hogy hát vannak olvasók, akiktől látunk erre modelleket, lehet pénzt kérni, támogatást, előfizetést lehet indítani.
[00:35:18]Vannak hirdetők, akiknek el lehet mondani, hogy kik olvasnak minket, ennyien olvast, ennyien nézik a mi tévénket.
[00:35:25]Szóval hirdessék nálunk a szolgáltatásainkat, ennyibe kerül egy hirdetés, egy másodpercnyi reklám, nem tudom, és akkor meg lehet ez itt így is élni.
[00:35:33]És hát cserében mondjuk az nem jó, hogyha arra költenek az emberek, hogy ezek a médiumok sok pénzt, hogy helyreigazítások után kártérítési ipereket buknak.
[00:35:41]Tehát azt valószínűleg a jövőben már nem lehet olyan könnyedén csinálni, mint ahogy az elmúlt években lehetett.
[00:35:44]De az az lényeg az, hogy azt üzenem, hogy nem könnyű, de meg lehet élni a piacról.
[00:35:49]Tehát, hogy én ezt javaslom mindenkinek, hogy rögtön mondom a 2002-t, mert nagyon sok különbség van szerintem akkoridőszak és a mostani között a Fidesz szempontjából.
[00:36:02]Csak még annyit, hogy ebben a nyíltvélben volt talán egy olyan fordulat, hogy ezek az emberek, akik most ne kényszerűségből távozniuk kellett a szerkesztőségekből, tartották a hátukat a azok azon ügyek, nem tudom ki viselői tettei láttán és hallatán.
[00:36:17]Tehát, hogy mindig ellen tudtak állni, amikor azok a vádak érték a nemzeti tőkésosztályt, hogy ők úgy szerezték meg a vagyonukat, hogy segítettek nekik a beszerzés, közbeszerzésekkel például.
[00:36:32]Tehát, hogy ez egy ez egy kicsit ilyen önbeismerés tulajdonképpen ebben a levélben, hogy ez nem egy természetes útja volt a meggazdagodásnak és a nemzeti tőkéssé válásnak, és nem a piac döntötte el, hanem állandóan védekezni kellett, mert az emberek érezték azt, és ezek a médiamunkások megtették.
[00:36:48]Nem tudom mennyi pénzért, de Orbán Viktor most a partvonalon kívülökte őket, hogy a part az az út szélén hagyta őket.
[00:36:57]2002-ben akkor egy kicsit elvesztett választásnál és egy Simicska Lajos nevű úrnak a hogy mondjam gazdasági pot a gazdasági potentáttal és az ő nem tudom én vagyoni helyzetével és erejével találkozhattunk és akkor ők el elszánták magukat és ezt Orbán Viktor is, aki nem kapott ki nagyon, ugyan visszavonult a parlamentből, de elkezdtek egy építkez zést, mert tudták, hogy ők vissza fognak jönni.
[00:37:27]Tehát ez egy olyan tandem volt, akikben benne volt az a vágy, hogy egyszer majd visszatérjenek.
[00:37:31]És ez megvolt a gazdasági erejük, és megvolt a politikai erejük is.
[00:37:36]Mi van most?
[00:37:36]Nincs Simiska Lajos, hanem vannak nemzeti tőkések, rengetegen vannak.
[00:37:40]Tehát én azt gondolom, hogy ez nem ugyanaz, hogy akkor megbeszéljük ketten, és akkor mindjárt mondom Orbán Viktort is, hanem meg kell beszélni a nemzeti tőkések.
[00:37:54]10-15-en sokan vannak, akik meggazdagodtak az elmúlt 16 évben, és őnekik valószínűleg a gondolkodásukban nem ez a típusú építkezés van, már csak azért sem, és itt jön a még egy nagy különbség, és Orbán Viktor, hogy most nem kicsit kaptak ki éppenhogy, hanem nagyon kikaptak.
[00:38:08]Tehát nagyon sok minden lehet érzékelni azt, és amikor azt mondtam, hogy Orbán Viktor az útcén hagyta például a médiamunkásaikat, hogy nem érzi azt, lehet, hogy lehet mellé történeteket rakni, hogy még vissza akar jönni, meg majd majd akkor a patrióták élén európai vezérként majd újra megjelenik Magyarországon, mert a Tisza annyira rosszul fog kormányozni.
[00:38:31]Tehát vannak ilyen történetek, ezeket így hallani, de én azt gondolom, hogy Orbán Viktor nem a 2002-es Orbán Viktor, ő benne már nincs meg az az erő se a pártján belül, se úgy általában a magyar politikai életben, ami ami azt mondhatná vele, hogy akkor visszaépítem vagy megtartom ezt a ezt a médiacsapatot, mert ennek erre még szükség lehet erre a társaságra.
[00:38:55]Nincs meg az ereje, nincs meg a politikai hatalma, nincsen egy ember, akivel ezt le tudná a gazdasági életbe egyeztetni.
[00:39:03]Tehát szétforgácsolódott minden.
[00:39:03]És valószínűleg van benne egy nagyfokú csalódottság, hogy ezek az emberek nem tudták végrehajtani azt, amit ők elterveztek, tehát dolgoztak, volt megafon, volt minden, volt közmédia, mindenki tolta a propagandát, és mégis ez lett a vége.
[00:39:18]És akkor ezt úgy tát akkor ez a felelősség áthárítása foglalkozéra.
[00:39:26]Hát van valami fura dolog abban, hogy hogy ezek az emberek most joggal érezhetik magukat ugye becsapva, mert hát ők dolgoztak, ők azt hitték, hogy ez örökké szól, mert ugye majd megmentik őket.
[00:39:39]Hát nem mentik meg, hanem sőt nagyon elbántak velük a saját oldalukon.
[00:39:44]De ezért ez egy ritka dolog szerintem a magyar médiában azért így ezt így nem sokan élhették meg.
[00:39:48]Ez nem a sajnálat, most nem arról szól, hogy én közönösen, mert láttam, hogy mit műveltek, hanem egyszerűen egy ez egy egy leírása annak, hogy ez a korszak nagyon nagyon más.
[00:39:55]Ezt nem lehet visszaépíteni, nem lehet megtartani, valószínűleg nem fognak szerintem beszállni és televíziókat működtetni és lapokat.
[00:40:04]De ennek a levélnek az igazi címzetje nem Orbán Viktor kellene, hogy legyen.
[00:40:07]Tehát tényleg az van, hogy őnek van 9 millió Ft megtakarítása.
[00:40:11]És a nemzeti tőkések, akik talán hálásak lehetnek, de végül is miért?
[00:40:16]Hát saját tehetségükből jutottak oda, ahová.
[00:40:16]Ők most azt mondják, hogy köszönjük, mi itt megállunk.
[00:40:24]Tehát, hogy ez egyető képet.
[00:40:24]Gondolom, gondolom igen, ő is olvassa.
[00:40:27]És ez egy teljesen jogos fölvetés és annan is látszik, hogy micsoda önámítás történt.
[00:40:35]Tehát attól, hogy színpadon állsz, hangosan beszélsz és megvilágítanak, még nem leszel színész.
[00:40:38]attól, hogy tollat kapsz a kezedbe és leírsz mondatokat és az megjelenik és ezért nagyon sokat fizetnek, attól nem leszel újságíró.
[00:40:47]Tehát, hogy nagyon van az a sok példát nem tudnánk így mondani, de például amikor a így így kibellentették az indexet, akkor az a csapat csinált egy egész másik portált, és fönn tudott maradni azóta is.
[00:41:03]És hatalmas elérése van, és valahogy gondolom az tehát ez lett volna az elvárás, hogy ez épüljön meg az elmúlt 16 évben.
[00:41:10]És egyébként pedig azt is gondolom, hogy hogy mind a ketten egy kicsit így ezután a hatalmas bukás után mindenki haragszik a másikra, mert az egyik azt mondja, hogy de hát mi megtettünk mindent, amit kértetek.
[00:41:22]Mi mindent leírtunk, mi mindent elő lehoztunk.
[00:41:30]Olyanokat is, amiről mindenki tudta, ezt halljuk azoktól, akik ezt csinálták, amiről mi magunk is már nevettünk azon, hogy miket írunk meg, mert azt mondtátok, hogy így minden mehet tovább, és ehhez képest ez nem lett így.
[00:41:37]A másik oldal pedig azt mondja, hogy hát nem voltatok képesek megcsinálni azt, amivel mi megbíztunk titeket.
[00:41:46]Úgyhogy most tényleg az a nagy különbség, hogy akkor volt egy nagy összefogás, hogy most újra csináljuk, és most jól fogjuk csinálni, és visszajövünk.
[00:41:52]Most meg az van, hogy mindenki a másikra mutogat, hogy miatt adtatok, miattatok vagyunk ott, ahol vagyunk.
[00:41:58]Oké.
[00:41:58]Egy témánk maradt, elengedjük a bejátszást.
[00:42:02]nevezetesen az a téma, mert hogy rohan az idő, ami azt jelzi nagyon jól a beszélgetés, hogy tehát a parlamenti képviselői mandátumok hosszát is korlátozná a Tiszapárt 12 évben, bár Magyar Péter azt mondta, hogy van nyolc évről szóló javaslat is.
[00:42:15]Erre mondja azt a Fidesz vagy Gulyás Gergely, hogy ez már diktatúraépítés.
[00:42:21]És egyébként például Kunhalmi Ágnes is nagyon csalódott, aki visszalépett a Tisza javára, igaz, hogy egy héttel a választás előtt, de ő úgy emlékszik, hogy az volt az ígéret, hogy aki ezt megteszi, az majd a jövőben még visszatérhet a politikába.
[00:42:32]Hát ehhez képest most ő sem térhetne vissza.
[00:42:36]De ugy az egészről mit gondoltok?
[00:42:41]Hát én ugye nagyon sokszor előkerül most a parlamenti üléseken az, hogy ki megélhetési politikus és ki nem.
[00:42:45]Tehát az ott a szófordulatként ott van.
[00:42:50]És valóban van egy olyan narratíva, ami azt mondja, hogy hogy a a politika az vagy megélhetés, vagy szolgálat.
[00:42:56]És a kettő nem feltétlenül esik egybe.
[00:43:04]Amikor megélhetés, az arról szól, hogyha egyszer megválasztottak, akkor minden idegszálam arra törekszem, hogy valamilyen módon benne maradjak a rendszerbe.
[00:43:12]Legalább a listán ott legyek olyan helyen, ami befutóhely.
[00:43:17]Tehát ugye milyen egyezkedések voltak a régi ellenzéknél, ki amikor a hat párti egy szövetség, akkor kihányadik legyen a listám, mert hogy úgy lehetett ugye bejutni.
[00:43:24]Tehát ez egy ilyen ez egyszer ha valaki ezt ennek az ízét így megkóstolta, akkor az végig ott maradna benne a szájában.
[00:43:32]Tehát ez így viszi végig évtizedeken át akár.
[00:43:32]És persze lehet történelmi példákat hozni, milyen nagy nevek voltak hosszú éveken át, de ez egy 21.
[00:43:40]század, tehát ez egy másként működik a politika, mint mondjuk a 19.
[00:43:45]században.
[00:43:45]Ö tehát, hogy ez az egyik, hogy hogy ezt próbálja valahogy megakadályozni, hogy ne legyen ez a típusú politizálás Magyarországon jelen ez a ez a javaslat, hogy megélhetési politikusok vannak, mert ott elveszik tulajdonképpen egy picit az, hogy akarok tenni a az emberekét, mert az a fontos, hogy én meg én ott legyek.
[00:44:04]A másik ugye az az, hogy a a politika az egy olyan szolgálat, amit valamennyi ideig teszek, csinálok, fel lehet erre tenni egy életet is, amikor nem a pénz számít, hanem valamennyi ideig azt gondolom, hogy belefér nekem az életembe, örök életig, de az is lehet, hogy valaki négy évet vagy nyolc évet.
[00:44:22]És nagyon sok nemzetközi példa van arra, hogy a a politikusi lét az egy ugródeszka.
[00:44:25]Tehát, hogy ott akkor az a szolgálat, akkor tényleg ez semmi naivitás nincs a mondandómban.
[00:44:33]Tehát tényleg az, hogy akkor én arra szerződtem, hogy teszek jó dolgokat, és ezt valameddig csinálom, ezt fölvállom, ez az életem egy szakasza.
[00:44:40]És utána tulajdonképpen ez mint egy ilyen kulturális tőke, vagy intellektuális tőke megy tovább, és ezt megpróbálom már nem politikusként az üzleti életbe, a tudományos életbe valahogy kamatoztatni.
[00:44:50]Erre itthon nagyon kevés példa van, mert mindenki arra törekedett, hogy ott maradjon.
[00:44:55]De igazándiból ez lenne egy normális működés, hogy amikor ott vagyok, akkor nem az a lényeg, hogy halálra keressem magam, és akkor megszedjem magam, hanem az a lényeg, hogy akkor tegyek valamit, és utána ha jól dolgoztam, ezt a munkaerőpiac díjazni fogja.
[00:45:11]Erre rengeteg nemzetközi példa van.
[00:45:15]Sajnos elfogyott az idő, úgyhogy egy-egy válasz, egy szavas választ támogatjátok, vagy nem?
[00:45:19]Hát én ha egyszót, nekem csak annyi talán, hogy a Fidesz lehet, hogy egyszer ezért még hálás lesz Magyar Péternek, hogyha ebből lesz vagy négy év múlva, mert azt gondolom, hogy ez hozzávezethet ahhoz, vagy elvezethet ahhoz, hogy a az a fajta megújulás, amit a Fidesz látszólag teljes mértékben elmúaszt, annak érdekében, hogy fenn maradjon, mégis újra parlamenti párt le vagy ismét parlamenti párt les év múlva.
[00:45:36]Lehet, hogy ez a javaslat fogja hozzásegíteni majd ahhoz, hogy ez megtörténhessen.
[00:45:40]Andris, én vállalom, hogy nem tudom.
[00:45:43]Köszönöm szépen.
[00:45:43]Ez volt a végszó, de nincs vége a műsornak.
[00:45:47]Megnézzük végül is a nap kérdését, amely tehát így szólt: "Ön egyetért azzal, hogy a parlamenti képviselők mandátumának hosszát is korlátozzák.
[00:45:55]Nem változtak az arányok.
[00:45:55]84% mondja azt, hogy egyetért ezzel, 16, hogy nem.
[00:46:01]Mutatok még a végén néhány érdekes kommentet, és köszönjük, hogy ezúttal is velünk játszottak, szavaztak.
[00:46:06]György azt mondja, hogy pártlistán igen, de egyén nem pártolom.
[00:46:10]Júlia igen, de nyolc év legyen a mandátumok hossza.
[00:46:15]Zsolt nem.
[00:46:15]Ez megint Magyar Péter provokációja.
[00:46:15]Demokráciában ilyen nincs.
[00:46:21]Andrea igen, a 12 évvel egyetértek.
[00:46:21]Mihályné nehéz eldönteni, ha a Fideszre gondolok, akkor egyértelmű, igen, de ha valamelyik általam kedvelt korábbi politikusra, akkor nem.
[00:46:32]Ilyen például Kunce Gábor.
[00:46:32]Áron nem.
[00:46:32]Azt gondolom, hogy ezzel a választókat is korlátozzák, nem csak a képviselőjelölteket.
[00:46:40]Zoltán: "Helyette a visszahívhatóságot javaslom."
[00:46:44]És végül Marika, igen, a friss levegő, a friss erő mindig hasznosabb.
[00:46:48]Nincs szükség elfáradt, elüldögélő képviselőkre.
[00:46:53]Nem a parlamentből kell nyugdíjba menni.
[00:46:53]Köszönjük szépen a figyelmet.
[00:46:58]Ennyi volt a mai aktuál, de szeretném felhívni a figyelmüket egy vadonatúj műsorunkra, ami 2150-kor kezdődik.
[00:47:02]Az a címe, hogy abszolút parlament.
[00:47:08]Szerintem már sejthetik, hogy milyen tartalommal készülünk, de ha nem, akkor mindenképp maradjanak itt, mert hamarosan kiderül.
[00:47:12]Jó tévézést.
[00:47:12]Holnap is számítok önökre reggel a fórumban, este itt az Aktuában.
[00:47:17]Viszontlátásra!