ATV Magyarország 31:00

🔴 Egymásnak feszült Vitézy és Karácsony a Hősök tere miatt | ATV Élő

közlekedésvasúthelyreállítási alapbudapestinterjúközélet
Irányultság: LiberálisKötődés: Független
🔴 Egymásnak feszült Vitézy és Karácsony a Hősök tere miatt | ATV Élő
tl;dr
  • A hőségriadó miatt a MÁV vizet oszt, a nem működő klímás IC-kocsikat kisorozzák, és a túlmelegedő sínek miatt sebességkorlátozásokat vezetnek be.
  • Az Európai Bizottság jóváhagyta a magyar helyreállítási tervet, miután a kormány átültette a jogállami „szupermérföldköveket” és új projekteket dolgozott ki.
  • A tervből új, klímás HÉV-szerelvényeket és InterCity-kocsikat szereznek be, valamint újraindítják a korábban bezárt Dombóvár–Komló és Miskolc–Tiszaújváros vasútvonalakat.
  • Vitézy Dávid élesen bírálta Lázár Jánost, amiért négy évre leállított minden járműbeszerzést, és bezárt vasútvonalakat, miközben a budai Várban díszlépcsőházat építtetett.
  • A miniszter szerint a fideszes propaganda hazugságokat terjeszt, és az új kormányt hibáztatja a MÁV évtizedes elhanyagoltsága miatt.
  • A Közlekedési Múzeum a kőbányai Északi Járműjavítóban kap otthont, nem Debrecenben; a debreceni nagyállomás felújítását viszont elkezdik.
  • Az Iparművészeti Múzeum hét éve zárva tart, felújításához új tervek készülnek, mert a kormány elveti a korábbi, Orbán Viktor által kért „Lechner stílusú” replikaépítészetet.
  • „1024 milliárd forintot fizetett ki a közlekedési minisztérium. Négy év alatt. [...] Olyat a világ nem látott még, hogy egy autópálya-koncessziónál az első években többet fizet az állam, mint amennyit a partner épít.” – Vitézy Dávid

  • A kormány együttműködik Karácsony Gergellyel a budai fonódó villamos folytatásán, a reklámtörvényen és uniós forrásokból megvalósuló lakásfejlesztéseken.
  • A budapesti olimpia ügyében a kormány nem zárkózik el, de népszavazáshoz kötné a rendezést, és a közlekedésbiztonsági szigorításokról is társadalmi egyeztetést indítanak.
Részletes összefoglaló megjelenítése

Bevezetés és a hőségriadó kezelése

A beszélgetés Vitézy Dávid közlekedési és beruházási miniszterrel indult, aki először a Magyarországra érkező rendkívüli hőségről és az arra való felkészülésről beszélt. Elmondta, hogy Magyar Péter miniszterelnök egy széles körű intézkedési tervet jelentett be a kormányzati tájékoztatón, amely minden ágazatra kiterjed.

A vasúti közlekedésben az alábbi intézkedéseket vezetik be:
- Számos vasútállomáson – nem csak a legfontosabbakon – vizet osztanak a vasúti dolgozók, eddig már több mint 10 000 palackot osztottak ki
- Felkérte a Magyar Közutat és az autópálya-koncesszorokat, hogy dugók esetén készenlétben álljanak vízosztásra, különös tekintettel az M1-es autópályára
- Ha olyan InterCity kocsiban, ahol nem lehet lehúzni az ablakot, nem működik a klíma, azt kisorozzák, vagy első osztályú klímás kocsikat ajánlanak fel az utasoknak
- Tartalék motorvonatokat állítanak készenlétbe, különösen a balatoni vonalon
- A katasztrófavédelem kapcsolatban áll a MÁV-val

A sínek túlmelegedése miatt néhány vonalon már óvatossági lassújeleket rendelt el a MÁV – ahol a sínhőmérséklet eléri vagy meghaladja az 55°C-ot, ott sebességkorlátozásokat vezetnek be (10-20 km/óra lassítás), de ezek egyelőre nem okoznak drámai késéseket.

„Azt döntöttük el, hogyha bármelyik intercity kocsi van, ahol nem lehet lehúzni az ablakot [...] és nem működik megfelelően a klíma, azt ki kell sorozni, vagy hogyha van még megfelelő mennyiségű szék klímás kocsikba, akkor azt föl kell ajánlani akár első osztályon is az utasoknak." – Vitézy Dávid *

Az energetikai helyzetről Kapitány István energetikai miniszter számolt be a kormánynak: jelenleg nincs ellátási vagy működési probléma, bár a hálózat a korábbi csúcsteljesítmény 95%-án működik. Folyamatosan monitorozzák a Paksi Atomerőművet és a MAVIR hálózatát. Létrejött egy egyeztetési fórum, amit a védelmi információs hivatal fog össze – ide minden érintett állami szerv (kórházak, népegészségügy, energetikai hálózat, MÁV) folyamatosan jelenti az eseményeket, a beavatkozást pedig a miniszterelnök irányítja.

A miniszter felhívta a figyelmet a hőség veszélyeire: ne hagyjanak autóban gyereket, idős rokont, kisállatot, és mindenki igyon vizet, kerülje a szabadtéri programokat. A kormány kérte a szabadtéri programszervezőket, hogy a gyerekeket érintő rendezvényeket (pl. gyermeksport) érdemes lehet lemondani ezen a hétvégén.


Az Európai Bizottság jóváhagyta a magyar helyreállítási tervet

Vitézy Dávid bejelentette: az Európai Bizottság jóváhagyta Magyarország fejlesztési terveit, ezzel a helyreállítási terv a végrehajtás fázisába lépett. A miniszter részletesen elmagyarázta a folyamat hátterét:

  • A Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszköz (RRF) a Covid utáni gazdasági helyreállítást szolgálta, minden tagállam kapott belőle forrásokat
  • Magyarország volt az egyetlen ország, amely nem kezdte el felhasználni ezeket a pénzeket, mert az Orbán-kormány nem volt hajlandó jogállami, korrupcióellenes intézkedéseket megvalósítani
  • A program augusztus 31-én zárul, addig kell a pénzt felhasználni

Két fő feladatot kellett elvégezniük:
1. A „szupermérföldkövek" (jogállami, korrupcióellenes intézkedések) átültetése a magyar jogrendbe – ezt az átfogó törvénycsomagot az Országgyűlés már elfogadta
2. Teljesen új terv kidolgozása a felhasználásra, mivel az Orbán-kormány semmit nem tett a projektek megvalósításáért, és sok mindent már lehetetlen lett volna ilyen rövid idő alatt megcsinálni

„Rekordmennyiség uniós pénzt kaptak a tagállamok egy közös hitelfelvételből [...] Magyarország volt az egyetlen ország, amelyik ezt nem kezdte el felhasználni, mert ugye jogállami korrupcióellenes intézkedéseket nem volt hajlandó az Orbán-kormány megvalósítani." – Vitézy Dávid *

A kormány „fifikás megoldásokat" talált ki, hogy a pénzt úgy hozzák haza, hogy ne kelljen augusztus 31-ig elkölteni – olyan programokat dolgoztak ki, amelyek teljesítik a mérföldköveket, de felhasználásuk később is lehetséges.

Konkrét beruházások a helyreállítási tervből

Új járművek beszerzése:
- Új szerelvényeket vásárolnak a Szentendrei, Csepeli és Ráckevei HÉV-re – a miniszter szerint elemi érdek és nagyon régi adósság, hogy klímás, alacsonypadlós, korszerű járművek járjanak Budapest körül
- Lecserélik az InterCity kocsik jelentős részét a Debrecen–Miskolc–Nyíregyháza–Budapest vonalon, a Pécsi IC-n, a Szegedi IC-n és a Balaton déli partjára közlekedő vonalakon

Az InterCity-kkel kapcsolatban Vitézy megjegyezte, hogy jelenleg 40-50 éves kocsik járnak, amelyek jelentős részében nem működik a klíma vagy a mosdó, illetve gyakran üzemképtelenek. Lázár János négy évre leállított minden ilyen beruházást.

„Az előző kormány évekig nem csinált ezzel semmit. [...] Lázár János az összes ilyen beruházást négy évre leállította, és azóta semmi nem történt." – Vitézy Dávid *

A járműbeszerzés ütemezése: a tendereket még idén nyár végéig kiírják, de az első jármű leszállítása 2-3 év, utána havi kettőt tudnak szállítani. Egy HÉV-flotta lecserélése így több mint három évig tart.

Azonnali segítség – osztrák kocsik bérlése:
Ausztriából béreltek kocsikat, amelyek jelenleg a Balatonra és Békéscsabára járnak. Bár ezek is 40 éves járművek, az osztrákok rendben tartották őket: kényelmesek, működik a légkondicionálás. A miniszter ezzel kapcsolatban élesen bírálta a fideszes propagandagépezetet, amely szerinte próbálja úgy beállítani, hogy az új kormány tehet a MÁV állapotáról, és azzal vádolták őket, hogy az osztrák kocsikon nem működik a klíma – miközben a bizonyítékként bemutatott képen egy régi MÁV-kocsi látszott.

„Én attól nagyon-nagyon elszomorítónak tartom, hogy [...] a fideszes propagandagépezet [...] ontják magukból továbbra is a hazugságot, és próbálják úgy beállítani, hogy ez a másfél hónapja hivatalba lépett kormányt tehet arról, hogy ilyen állapotok vannak a MÁV-nál." – Vitézy Dávid *

Vasútvonalak újraindítása:
- Augusztus 1-jén újraindul a Dombóvár–Komló vonal, csatlakozva a Pécs–Budapest InterCityhez
- Szeptember 1-jén újraindul a Miskolc–Tiszaújváros viszonylat (egy villamosított vonal, amit ennek ellenére bezártak)
- Dolgoznak a Debrecenből induló déli irányú elővárosi vonal (106-os vasútvonal) helyreállításán is, ahol a pályát egy kínai akkumulátorgyár miatt szedték fel – a telket még nem adták el, így a kormány ezt időben meg tudta állítani

Vitézy Dávid élesen bírálta Lázár János korábbi döntéseit, aki szerinte rombolásként bezárta ezeket a vonalakat, miközben a budai Várban 10 milliárdokért építtetett új díszlépcsőházat és báltermet. Tiszaújváros egy 22 000-es, Komló egy 14 000-es város – a miniszter szerint a 21. században bezárni vasútvonalakat rombolás.


A Közlekedési Múzeum és az Iparművészeti Múzeum ügye

A Közlekedési Múzeum Budapesten marad

A kormány döntött arról, hogy a Közlekedési Múzeum a kőbányai Északi Járműjavítóban kap otthont – itt már kiviteli tervek is rendelkezésre állnak. Vitézy Dávid felidézte, hogy Lázár János korábban leállította ezt a beruházást, és Debrecenbe akarta vinni a múzeumot – egy olyan helyszínre, ami a várostól fél órára, egy autópálya-csomópont mellett, kamionos pihenőnek beillő helyen lett volna, közösségi közlekedés nélkül.

„Milliárdokat költöttek az adófizetők arra, hogy ennek a tervei elkészüljenek [...] de csak azért is, hogy ezt a Budapest-vidéki ellentétet lehessen generálni, ezért fogta Lázár János, leállította ezt a beruházást." – Vitézy Dávid *

A miniszter hangsúlyozta: a Fidesz-kormány másfél évtizedig ígérgette Debrecennek a nagyállomás rendbetételét, de ezt nem végezték el. Most viszont megkezdik a debreceni nagyállomás beázó aluljárójának rendbetételét és akadálymentesítését liftekkel, majd a teljes állomás megújítását.

Szerinte ez jól mutatja, hogy a korábbi kormányzat „próbálta egymásnak ugrasztani Budapestet és a vidéket, és végül sehol nem épült semmi".

Az Iparművészeti Múzeum helyzete

Az Iparművészeti Múzeum hét éve van zárva, az épület méltatlan állapotban van. Vitézy Dávid felháborodásának adott hangot, hogy miközben a kormány korábban 10 milliárdokat költött olyan „álműemlékekre", mint a Rogán Antal nevével fémjelzett minisztériumi épület a budai Várban (ami valójában egy vadonatúj vasbeton épület, csak úgy burkolták, mintha régi műemlék lenne), addig az ország egyik legértékesebb műemlékét hagyták lerohadni.

„A világ nagy részén úgy vigyáznának rá, mint a hím tojásra, ehhez képest ott rohadt hét éve bezárva, és miközben a kormány tényleg végtelen pénzt költött arra, hogy olyan álműemlékeket építsen, mint például a Rogán Antal-féle minisztériumnak az épülete." – Vitézy Dávid *

A múzeum felújításának érdekes előtörténete van: korábban kiírtak egy tervpályázatot, amelyen egy kortárs üveg szárny terve nyert. Ez azonban az akkori miniszterelnöknek (Orbán Viktornak) nem tetszett, és azt kérte, hogy „Lechner stílusában" épüljön meg. A miniszter ezt képtelenségnek nevezte – olyan, mintha valaki „Csontváry stílusában" festene hozzá egy festményhez. A kormány nem kívánja folytatni ezt a replikaépítészetet, ezért új terveket kell készíteni. Tarr Zoltán miniszterrel már elkezdték a közös munkát az ügyben.


Az autópálya-koncesszió ügye

Vitézy Dávid rendkívül kritikusan nyilatkozott a Mészáros Lőrinc és Szíjj László érdekeltségébe tartozó autópálya-koncesszióról (MKIF). Az Európai Bizottság kötelezettségszegési eljárást indított Magyarország ellen, mert gyanújuk szerint a korábbi kormány szabálytalanul kötötte meg Európa legnagyobb ilyen koncesszióját.

A koncesszió főbb kritikái:
- 35 évre adták oda egyben Magyarország összes autópályáját
- Nincs valódi kockázatvállalás a koncesszor részéről (az útdíjakat az állam szedi)
- Fix havi koncessziós díjat kapnak
- Négy év alatt 1024 milliárd forintot fizetett ki a közlekedési minisztérium az MKIF-nek
- Összesen nincs 1000 milliárd forintnyi műszaki tartalom, ami megépült
- Az első években többet fizet az állam, mint amennyit a partner épít

„1024 milliárd forintot fizetett ki a közlekedési minisztérium. Négy év alatt. [...] Olyat a világ nem látott még, hogy egy autópálya-koncessziónál az első években többet fizet az állam, mint amennyit a partner épít." – Vitézy Dávid *

A szerződést Rogán Antal folytatta le még koncesszióért felelős miniszterként, az elmúlt négy évben pedig Lázár János minisztériuma menedzselte. A szerződés rendkívül körülbástyázott kártérítési kötelezettségekkel – még azt is megszabták, hogy a magyar állam hogyan viselkedhet, hogy ne kelljen kártérítést fizetnie.

A miniszter kiemelte az M1-es autópálya példáját: több mint 40 km-en keresztül összefüggő lezárások vannak, ami példátlan. A korábbi szabály 8 km-enként megszakítást írt elő, de ez alól a magyar állam Lázár János minisztersége idején felmentette az autópálya-konzort – ez nyilvánvalóan a kivitelező anyagi előnyét szolgálta.

A kormány óvatosan fogalmaz az ügyben, mivel a kötelezettségszegési eljárás már abban a fázisban jár, hogy a következő lépésben az Európai Bíróság beavatkozását kérheti a Bizottság. Vitézy Dávid szerint a szerződés nem szolgálja a közérdeket, de kellő átgondoltsággal kell lépniük.


Viszony Karácsony Gergellyel és a fővárossal

A miniszter elmondása szerint Karácsony Gergely főpolgármesterrel munkakapcsolatban vannak, és kutyakötelességük együttműködni – ezt várják el a választók. Vannak múltbéli vitáik, de egyikük sem a nézetkülönbségeket keresi, hanem azt, hogy hol lehet tenni Budapest fejlődéséért.

Konkrét együttműködési területek:
- A budai fonódó villamos folytatása (Gellért tértől dél irányba, Újbudát köti be)
- A Bajcsy-Zsilinszky úti villamos megépítésének beemelése az uniós programokba
- Rákosrendező fejlesztése
- Uniós források hazahozatala bérlakás-fejlesztésre, kollégiumfejlesztésekre, akár a diákváros is napirendre kerülhet

A reklámtörvény kapcsán is együttműködtek: ezen a héten fogadta el az Országgyűlés azt a törvényt, amely betiltja az épülethálókat, korlátozza a városokat elborító óriásplakátokat, és korlátok közé szorítja a politikai reklámokat. A fővárosi közgyűlés másnap (a beszélgetés másnapján) tárgyalja az ezt átültető rendeletet.

„Szerintem egészen más módon képesek vagyunk erre. [...] Itt látszik az, hogy milyen az, amikor egy kormány és egy főváros képes együttműködni." – Vitézy Dávid *

A budapesti olimpia kérdése

Karácsony Gergely az utóbbi időben konkrétan fogalmaz a budapesti olimpia reményéről. Vitézy Dávid egyetért azzal, hogy azok a közlekedési beruházások, amelyeket a főpolgármester az olimpiához szükségesként azonosít (repülőtéri vasút, HÉV-ek megújítása), az olimpiától függetlenül is fontosak, és dolgoznak rajtuk.

Az olimpia rendezési szándéka alapvetően a rendező városon múlik – a fővárosnak és a Magyar Olimpiai Bizottságnak kell eldöntenie, hogy alkalmasnak találják-e a várost, és ezek után lehet a kormánnyal párbeszédet indítani. Pósfai Gábor belügyminiszter (aki a sportért is felelős) a parlamentben azt mondta: a kormány nem zárkózik el, de csak az embereket – nem csak a budapestieket, hanem az ország lakosságát – bevonva lehet ezen elgondolkodni.

Vitézy Dávid hangsúlyozta, hogy ez a kormányzás más attitűddel viszonyul a társadalmi részvételhez. Példaként említette az Alaptörvény 17. módosításának társadalmi egyeztetését, és bejelentette: készítenek egy részletes kérdőívet, amelyben a magyar embereket kérdezik meg a közlekedésbiztonságról, például a szakaszos sebességmérésről, illetve arról, hogy a notórius gyorshajtók (pl. aki 200-zal megy a Váci úton) szigorúbb büntetést kapjanak-e akkor is, ha nem okoznak balesetet. Ez a KRESZ és egyéb büntető szabályok módosításának része lesz.

„Azt várja el Magyar Péter a kormánytól, és azt gondolom, hogy ez így is helyes, hogy minél több ilyen ponton vonjuk be az embereket a döntésbe." – Vitézy Dávid *


Záró gondolatok

A beszélgetés során Vitézy Dávid többször is hangsúlyozta a kontrasztot a jelenlegi kormány hozzáállása és az előző kormányzat tevékenysége között – különösen a közlekedési beruházások terén. A miniszter szerint az előző kormányzat tudatosan generált feszültséget Budapest és a vidék között, miközben valójában sehol nem épült semmi. A mostani kormányzat célja, hogy valódi együttműködéssel, az uniós forrásokat hatékonyan felhasználva, és az embereket a döntésekbe bevonva végezze a munkát.


⚠️ Értelmezhetetlen vagy bizonytalan szakaszok
  • „a Mávramhálózatának" – vélhetően a MAVIR hálózatáról van szó (a magyar villamosenergia-ipari átviteli rendszerirányító)
  • „hőségri adó” – valószínűleg hőségriadó
  • „patyomkímű emlékeket” – valószínűleg „Potemkin-emlékeket” (látszatberuházások)
  • „Kafillamosok” – az összefüggésből ítélve trolibuszokról van szó
  • „Magyar a Fejlesztési Bank” – Magyar Fejlesztési Bank
  • „gyesebnél” – vélhetően GYSEV-nél (Győr-Sopron-Ebenfurti Vasút)
Teljes átirat megjelenítése

[00:01:39]Az egyenes beszéd ma esti témái és vendégei.

[00:01:43]Jóváhagyta az Európai Bizottság a magyar helyreállítási tervet, jelentette be Vitézi Dávid.

[00:01:47]A közlekedési és beruházási miniszter szerint a folyamat a végrehajtás fázisába lépett.

[00:01:51]A kormány pedig elvárja minden minisztériumtól és állami szervtől, hogy tegyen meg mindent a szupermérföldkövek eléréséért.

[00:01:56]A stúdióban Vitézi Dávid.

[00:02:00]30 napra letartóztatta a bíróság Bús Balázst, a Nemzeti Kulturális Alapt alelnökét, aki szerint törvénytelen és politikai döntés született az ügyben.

[00:02:10]Közben Magyar Péter az aranykonvolvoyügy kapcsán szólította fel ismételten lemondásra a legfőbb ügyészt.

[00:02:15]Horn Gáborral és Závec Tiborral beszélgetünk.

[00:02:18]Nyílt levélben szólította fel a nemzeti tőkéseket Ferenc Orsolya és Navracsics Tibor arra, hogy vegyenek részt a jobboldali média finanszírozásában, miután több szerkesztőség működése veszélybe került.

[00:02:32]Úgy fogalmaznak, hogy a nemzeti tőkéseknek most kötelező segíteniük, és meccénásként finanszírozniuk kell a konzervatív média működését.

[00:02:41]Ferenc Orsolyát kérdezzük.

[00:02:41]Jó estét!

[00:02:41]Tisztelettel köszöntöm önöket.

[00:02:48]Az első vendég igen, ahogy látták itt az előzetesben is Vitézi Dávid Közlekedési és beruházási miniszter.

[00:02:52]Jó estét kívánok.

[00:02:52]Jó estét kívánok.

[00:02:52]Örülök, hogy itt lehetek.

[00:02:54]Vannak nagy hírek, de kezdjük a a legszörnyűbbel a hőséggel, merthogy ami ránk vár, az nagyon kemény lesz a következő napokban.

[00:03:01]Hogy készül erre?

[00:03:01]Hogy készítik fel erre a mondjuk MÁVnál, Volánnál dolgozókat, illetve az utazókat?

[00:03:06]És mire számítsunk?

[00:03:06]Lesznek-e leállások megint?

[00:03:10]Egy nagyon széles körűinttézkedési tervet jelentett be Magyar Péter miniszterelnök a mai kormányzati tájékoztatón, ami nyilván kiterjed a kormányzati működés, az állami működés minden ágazatára.

[00:03:22]A vasútnál és tágabb értelemben, a közlekedésben is természetesen készülünk erre.

[00:03:26]Rekord meleg hétvége és néhány nap jön, ahogy a hőkupola megérkezik Magyarország fölé.

[00:03:31]Ugye már eldöntöttük azt, hogy a vasútnál, mind a gyesebnél, mind a mávnál számos állomáson, nem csak a legfontosabb állomásokon, hanem sokkal szélesebb körben, mint eddig vizet osztanak a vasúti dolgozók.

[00:03:42]Több mint 10000 palackot osztottak már ki, és ez folyamatosan zajlik.

[00:03:45]A pályaudvarakon arra kértem a Magyar Közútat és az autópályakonzorokat is, hogy ha bárhol dugó alakul ki, akkor álljanak készenlétbe arra, hogy vizet tudjanak osztani azoknak, akik egy torlódásban ragadnak.

[00:03:57]Ugye pont az M1-es autópályánál ez különösen problémás tud lenni, úgyhogy ott külön figyelmet kértem erre az autópálya koncesszortól.

[00:04:03]Ö és készülünk minden lehetséges módon arra, hogyha bármi baj történne.

[00:04:10]Azt döntöttük el, hogyha bármelyik intercity kocsi van, ahol nem lehet lehúzni az ablakot, ilyen régi kocsiból le lehet húzni az ablakot, ott legalább a menet cél bejön, de hogy ha olyan kocsi van, ahol nem lehet lehúzni az ablakot, és nem működik megfelelően a klíma, azt ki kell sorozni, vagy hogyha van még megfelelő mennyiségű szék klímás kocsikba, akkor azt föl kell ajánlani akár első osztályon is az utasoknak.

[00:04:32]lesznek tartalékmotorvonatok, amik klímásak a különböző pontokon, főleg a balatoni vonalon.

[00:04:36]Tehát igyekszünk felkészülni amennyire fel lehet.

[00:04:36]A katasztrófavédelem is a mávis kapcsolatban van, és néhány vonalon már óvatossági, lassú jeleket elrendelt a MÁV a vágányok túlmelegedése miatt.

[00:04:49]Vannak olyan pályák, ahol ugye 55°ok köré vagy afölé emelkedik a sínhőmérséklet.

[00:04:52]Ilyenkor, hogyha az a pálya nem a legjobb állapotú, akkor elrendelnek óvatossági sebességkorlátozásokat.

[00:05:01]Ezek még nem okoznak drámai késéseket.

[00:05:01]Ezek most 10-20 km/al mennek lassabban a vonatok, 120-zal, vagy a HÉV az 60 helyett 50-nel bizonyos szakaszokon, de ez így a protokollnak megfelelő.

[00:05:09]Folyamatosan nézi a MÁVA pályák állapotát is.

[00:05:13]Én bízom benne, hogy nem lesz ennél nagyobb fennakadás, de nyilván egy ilyen hőségben lehetnek rendkívüli helyzetek.

[00:05:17]Nem az ön területe én tudom, de ha már horogra akad, bocsánat a kifejezésért, nyilván a kormányülésen szóba kerülhetett az, hogy az elektromos hálózatunk hogy bírja, mekkora a terhelése és mennyit bír a csúcsteljesítménynek a 95%-án a korábbi csúcsteljesítményhez képest 95%-on működik jelenleg.

[00:05:36]Beszámolt Kapitány István energetikai miniszter a kormány számára és azt azt mondta el, hogy jelenleg nincsen ellátási vagy működési probléma.

[00:05:45]folyamatosan monitorozzák mind a paksiatómerőművet, mind a Mavirramhálózatának működését, és létrejött egy olyan egyeztetési fórum és folyamatos nyomonkövetési rendszere a hőségri adó miatti helyzetnek, amit a védelmi információs hivatal fog össze, és ahova minden olyan állami szerv, a kórházak, a népegészségügy, az energetikai hálózat, a máv folyamatosan bejelenti, hogy mi történik, és a miniszterelnök irányításával zajlik a beavatkozás, hogyha bárhol ez szükséges.

[00:06:17]Az energetikai ágazat is folyamatosan adja a jelzéseket, és természetesen a MÁV vagy a közútkezelő is.

[00:06:25]Reméljük a legjobbakat, és ne menjenek a napra.

[00:06:27]Ez nagyon fontos.

[00:06:27]Csak ne hagyjanak autóba gyereket, idős rokont, kisállatot, semmiképp ebben a melegben.

[00:06:34]Néhány perc alatt ebből nagyon nagy baj tud lenni.

[00:06:37]És nyilván mindenki igyon vizet és kerülje a szabadtéri programokat.

[00:06:41]Azt is kértem a a kormány a szabadtéri programok szervezőitől, hogyha az gyerekeket érint, gyereksport satöbbi, ezt lehet, hogy érdemes most lemondani ezen a hétvégén.

[00:06:48]És ott pedig, ahol ezt mindenképp megtartják, ott is nagyon fontos, hogy vizet osszanak, és a vonatkozó protokollokat betartsák a rendezvények.

[00:06:57]Ott is figyeljünk egymásra.

[00:06:57]Na, nagy hír.

[00:07:00]Az Európai Bizottság jóváhagyta Magyarország fejlesztési terveit.

[00:07:00]Ezt jelentette be a mai sajtótájékoztatón.

[00:07:04]Ez azt jelenti, hogy ától szig mindent, amit le kellett tárgyalni és amit be kellett nyújtani az elmúlt hat hétben, azt elfogadta a bizottság.

[00:07:13]Ez így van.

[00:07:13]Ugye ez a helyreállítási terv, ezt azért hívják ki így, mert a covid utáni gazdasági helyreállítását szolgált Európának.

[00:07:20]Minden tagállamban volt egy ilyen terv.

[00:07:20]Rekordmennyiség uniós pénzt kaptak a tagállamok egy közös hitelfelvételből, de ezek részben vissza nem térítendő támogatások.

[00:07:27]Magyarország volt az egyetlen ország, amelyik ezt nem kezdte el felhasználni, mert ugye jogállami korrupcióellenes intézkedéseket nem volt hajlandó az Orbánkormány megvalósítani.

[00:07:39]Amikor odajutott a kormány, az új kormány, hogy megalakult és tudott már erről tárgyalni, akkor már csak néhány hónap volt hátra.

[00:07:43]Ez a program augusztus 31-én zárul, addig kell a pénzt fölhasználni.

[00:07:48]Tehát tényleg él nappoli rohammunkában most gyakorlatilag két dolgot kellett megcsinálnunk.

[00:07:52]Egyrészről azokat az úgynevezett szupermérföldköveket, ez az uniós terminus technikus, amik a jogállami korrupcióellenes intézkedések, ezeket kellett átültetni a magyar jogrendbe.

[00:08:03]Vagyonnyilatkozatok kapcsán szigorúbb szabályok jönnek, integritáshatóság erősebb lesz.

[00:08:06]Bár nem volt feltétel csatlakozunk a az Európai Ügyességhez, ami ugye ehhez azért ezzel azért összefügg.

[00:08:14]És sok más intézkedés lesz.

[00:08:14]A magántőkealapok tulajdonosait meg lehet ismerni.

[00:08:21]Ezt az átfogó törvénycsomagot, ezt az országgyűlés elfogadta a múlt héten, tehát itt, bocsánat, ezen a héten elfogadta kedven az országgyűlés, tehát így teljesítettük ezeket a feltételeket.

[00:08:29]Másik ágon pedig ugye nagyon sok olyan projekt volt ebben a helyreási tervben, amiket már lehetetlen ennyi idő alatt megcsinálni, mert az Orbánkor kormány semmit nem tett azért, hogy ezeket megvalósítsa.

[00:08:39]Tehát ki kellett dolgoznunk egy teljesen új tervet, és ki kellett találnunk olyan fifikás megoldásokat, hogy hogyan tudjuk úgy hazahozni a pénzt, hogy azt ne kelljen augusztus 31-ig elkölteni, mert nem minden esetben lehet ezt ilyen gyorsan megtenni, hanem olyan programokat találjunk ki, amik beleférnek a szabályokba, a mérföldköveket teljesítjük, de tudjuk ezeket felhasználni, és ilyeneket nagyon sok kollaborációtján kitaláltunk, átvittünk, és ezt a tervet, hogy mire költhetjük a pénzt, ezt is most fogadta el a bizottság.

[00:09:05]Ebben olyan elemek vannak, éppen mai kormánydöntés, hogy új éveket vásárlunk a Szentendrei, a Csepel és a Ráckevéi Hévre.

[00:09:10]Ennek már nagyon itt az ideje.

[00:09:13]Ebben az időjárásban, ebben a maan el se hogy mondjam, el se merem képzelni, milyen meleg lehet a a éveken.

[00:09:16]Néhány napja utaztam még egy kicsit hűösebb időben, akkor is elviselhetetlen volt.

[00:09:23]Tehát az, hogy klímás, alacsonypadlós, korszerű évek járjanak Budapest körül, ez elemi érdek és nagyon régi adósság.

[00:09:27]Az előző kormány évekig nem csinált ezzel semmit.

[00:09:30]Ugyanígy az, hogy az intercityiknél végre le tudjuk cserélni az öreg kocsikat.

[00:09:34]Ugye most 40-50 éves kocsik járnak tipikusan ez az átlag a MÁ Intercityben.

[00:09:38]Ezeknek egy jelentős részében hol a klíma nem működik, hol a mosdó nem működik, hol egyszerűen ezek nem üzemképesek.

[00:09:47]Tehát itt nagyon időszerű a csere.

[00:09:47]Lázár János az összes ilyen beruházást négy év leállította, és azóta semmi nem történt.

[00:09:55]Most mi az uniós forrásokból gyakorlatilag a Debrecen, Miskolc, Nyíregyháza, Budapest vonalon, tehát a Köric, a Pécsi IC-n, a Szegedi IC-n és a Balaton déli partjára közlekedő vonalakon is le tudjuk cserélni az Intercityk egy jelentős részét.

[00:10:08]Egy folyamat egyik pillanatra, a másikra nem lesznek itt az új vasúti kocsik.

[00:10:11]Nem, nem, nem.

[00:10:11]Körülbelül ez úgy néz ki, hogy a mai kormánydöntés után létrejön egy új intézményi struktúra, hogy ezt menedzselnünk kell.

[00:10:20]Kellett különböző garanciákat adnunk a az Európai Uniónak, hogy a pénz erre lesz költve és csak erre lesz költve, és emiatt lesznek különböző garanciális szervezeti elemek ebben.

[00:10:30]Hát akkor a magyar a Fejlesztési Bank például.

[00:10:32]Igen.

[00:10:32]Itt itt létre kell hoznunk egy önálló ilyen vonatleasing céget gyakorlatilag, ami kifejezetten csak a magyar közszolgáltatásokra használható vonatokat vesz.

[00:10:38]Ö ebből a pénzből rövidesen kiírjuk még az idei nyáron legkésőbb nyárvégéig kiírjuk ezeket a tendereket, de hát azt kell látni, hogy ha annak lesz lesz is eredménye, és remélem, hogy lesz gyorsan eredménye, azért a vasúti járműipar úgy áll Európában, hogy az első jármű leszállítás az két és három év között valamikor.

[00:10:55]Lehet attól függően, hogy éppen milyen szerencsénk van a járműipari gyártási kapacitásokkal, és utána olyan havi kettőt tudnak leszállítani.

[00:11:05]Tehát azért körülbelül az, hogy mondjuk egy Szenten h flottáját lecseréljük, az is több mint három évbe telik.

[00:11:11]Hát addig életben kell tartanunk a régieket.

[00:11:14]Ezért is döntöttünk úgy például az Intercity kapcsán, ami most egy nagy közéleti vitát okozott, hogy Ausztriából bérlünk kocsikat.

[00:11:17]Ezek kimentem én is megnézni most forgalomban jár a Balatonra is, meg jár Békéscsabára is.

[00:11:26]Ez nem egy nem egy mai csirke, ez egy 40 éves jármű.

[00:11:31]Igen, de az osztrákok szépen rendbe tartották.

[00:11:31]kényelmes az ülésen működik a légkondi.

[00:11:34]Ebben az időben is tegnap néztem meg, működik a légkondi.

[00:11:39]És járnak.

[00:11:39]Én örülök, hogy ezzel legalább nem szégyeltünk segítséget kérni és tudtunk valamelyest javítani a helyzeten.

[00:11:42]Nyilván még több még elférne 100 belőle.

[00:11:46]De ezt tudtuk, ennyit tudtunk most gyorsan szerezni.

[00:11:49]Én attól nagyon nagyon elszomorítónak tartom, hogy azt látom, hogy ez a fideszes propagandagépezet megaf megafonosbű meg a megafon, de mindegy, ezek a korábbi megafonos megmondó emberek meg mindenféle ilyen weboldalaik ontják magukból továbbra is a hazugságot.

[00:12:00]és próbálják úgy beállítani, hogy ez a másfél hónapja hivatalba lépett kormányt tehet arról, hogy ilyen állapotok vannak a MÁVnál, mintogyha az emberek nem emlékeznének Lázár János ténykedésére.

[00:12:09]És most ugye azzal vádoltak meg minket, hogy hát ezek az osztrák kocsikon nem működik a légkoni, majd egy képet odarakt, amin tök világosan látszik, hogy egy régi máfkocsi van, mint bizonyíték.

[00:12:16]Tehát, hogy hogy tényleg április 12-e után is így képtelenek egy pillanatra magukba szállni és elgondolkodni, hogy mit műveltek a magyar vasút körül, hogy leállították az összes beruházást, hagyták elveszni az uniós pénzeket, a Dunakeszi járműjavítót csőtbe vitték, és még hosszasan tudnám sorolni, leállították a járműbeszerzéseket, ezek után azért egy, hogy mondjam, egy egy picivel több türelem és segítőkészség szerintem szorulhatna ezekbe az emberekbe.

[00:12:46]Omló Dombóvár, Miskolc Tisza Újváros.

[00:12:46]Ez gyakorlatilag az ott élők számára, amit ma bejelentett, az a siker bejelentése.

[00:12:50]Tehát ők ezt nagyon régóta szerették volna, hogy ezt visszaállítsa valaki nekik.

[00:12:54]Hát itt ült Lázár János szerintem talán [torokköszörülés] az ATV stúdiójában, amikor azt mondta, hogy hát csak pótlóbuszok járnak, és ez nem egy bezárás.

[00:13:03]Ez volt három éve és különben is kisforgalmúak ezek a szá.

[00:13:08]Igen.

[00:13:08]Ezek hát ugye komol egy 22000-es Tisza Újváros, egy 14000-es város.

[00:13:12]Ráadásul Tisza Újváros ugye gyakorlatilag Miskolc hát most elővárosa vagy legalábbis a régiójának a része.

[00:13:16]Tehát itt bezárni vasútvonalakat a 21.

[00:13:20]században, az egy rombolás.

[00:13:20]Én sokszor ültem itt a stúdióban akkoriban is és elmondtam, ott voltam a komlóiakkal a bezárás napján, hogy egy vasútrombolásnak tartom azt, amit Lázár János csinált.

[00:13:28]És tényleg két kézzel szórták a pénzt.

[00:13:32]Ma a kormányzati tájékoztató Magyar Péterrel, miniszterelnökkel közösen álltunk, ott is bemutattuk a például a budai várban zajló fejlesztéseket, ahol lehet most arról beszélni, hogy mi szép, mi nem szép, mi indokolt, mi nem indokolt, de úgy szórták a milliárdokat, mintha nem lenne holnap, vagy ha már mi Ausztria lennénk.

[00:13:46]Tényleg 10 milliárdokért új díszlépcsőházat épített Lázár János, mert nem tetszett neki a másik, az egyik palotába, a másik palotába báltermet.

[00:13:53]Ö na most eközben több- 100zres városoktól vették el a közösségi közlekedést, a kötöttpályás közösségi közlekedést, és sokkal lassabb és kényelmetlenebb pótlubuszokat állítottak be.

[00:14:05]Ezt korrigálni kellett.

[00:14:05]Ahol gyorsan tudtunk lépni, az ez a két vonal, mert ezeken egyébként a pályalapotok nagyjából jók.

[00:14:09]Kell egy kicsit javítani, azért nem holnap vezetjük be, hanem néhány hét kell, de itt jártak tehervonatok, tehát hogy működik a pálya, van igény rá, az Intercitykel össze tudjuk hangolni.

[00:14:21]Tehát egy ütemes két órás közlekedéssel augusztus 1jén újraindul a Dombovár Komló, úgyhogy a Pécs Budapest Pécs Intercityhez csatlakozik és szeptember 1jén indul újra ezént egy villamosított vonal, tehát hogy úgy zártak be egy vasútvonalat, hogy van fölötte drót és működik.

[00:14:35]Elképesztő.

[00:14:35]Szeptember 1jétől pedig újra indul a Miskolc Tiszai Tiszaújváros lesznek.

[00:14:40]Vannak amik azért ennél bonyolultabbak.

[00:14:43]Például a 106-os vasútvonal az egy példátlan eset.

[00:14:43]Ez ugye Debrecenből induló elővárosi vonal déli irányba, és itt föl is szedték a pályát.

[00:14:50]Ez egyébként egy sikeres és jól működő elővárosi vonala volt Debrecennek.

[00:14:55]Sokan használták ingázásra.

[00:14:58]És egy kínai akkumulátorgyár telepedett oda, és mivel annak útban volt, ezért fogta a magyar az előző magyar kormány és bezárta a vasútvonalat, és fölszedte a pályákat.

[00:15:10]Még szerencsére időben voltunk most az új kormányhi hivatalba lépésekor, hogy még már majdnem megtörtént, de még nem adták el a telket.

[00:15:17]Úgyhogy ezt most megállítottuk és én abban bízom, hogy képesek leszünk arra minél előbb.

[00:15:21]Még most pontos dátumot nem merek mondani, hogy helyreállítsuk a vasúti közlekedést ezen a vonalon is.

[00:15:24]Ugye Debreceni a parlamenti államtitkár a minisztériumnak Tárkányi Zsolt személyében, úgyhogy erős a debreceni lobbi.

[00:15:31]Igyekszünk teljesíteni ezt és ha még egy másik mai kormánydöntésre utalhatok Debrecen kapcsán, hogy ugye a közlekedési múzeum sorsáról egy nagy vita zajlott az elmúlt években, és itt is Lázár János egy egész példatlan rombolást hajtott végre.

[00:15:44]Ugye elkészült egy nagyon színvonalas terv arra, hogy Kőbányán itt nem messze az ATV stúdiójától.

[00:15:49]az északi jármijavítóban, ami egy gyönyörű, alkalmas ipari csarnok, védett műemlék egyébként kapjon új otthont a 10 éve bezárt közlekedési múzeum.

[00:15:55]Milliárdokat költöttek az adófizetők arra, hogy ennek a tervei elkészüljenek, a terület előkészítése megtörténjen.

[00:16:04]De csak azért is, hogy ezt a Budapest vidéki ellentétet lehessen generálni.

[00:16:07]Ezért fogta Lázár János leállította ezt a beruházást és azt mondta, hogy Debrecenbe viszi.

[00:16:12]Ai valójában nem Debrecen egyébként, mert Debrecentől fél órára a külterületen egy autópálya csomópont mellett egy ilyen kamionos pihenőnek beélő helyre terveztették meg a debreceni közlekedési múzeumot egyébként a Mezőhegyesi Ménesbirtok udvari tervezőjével.

[00:16:25]Úgyhogy ezt a debreceniek is értették, hogy ez egy blöff, mert teljesen [horkantás] alkalmatlan helyszín, még közösségi közlekedés sincs, de azért elköltöttek rá rengeteg közpénzt.

[00:16:35]És miközben a Fidesz kormány másfél évtizedig ígérgette Debrecennek, amire ugye mindig azt mondták, hogy a második főváros meg fideszes város volt 2026-ig, a debreceni nagyállomás rendbetételét nem végezték el.

[00:16:48]Tehát én azt gondolom, hogy ez úgy korrekt, hogyha a közlekedési múzeum helye ott lesz, ahova való Budapesten, ahova egyébként a története is köti ezt az intézményt, és ahol a legtöbben hozzáférnek, hiszen a az országnak a földrajza azért egy adottság.

[00:17:02]És itt ezt megcsináljuk ezt a beruházást.

[00:17:02]Erről döntött a a kormány, hogy kiírjuk a kivitelezési közbeszerzés.

[00:17:06]Valahol most kiállítást is megnyíott a napot most ez még egy régi ipari csarnok, aminek megvan a maga hangulata.

[00:17:12]Megvan a maga hangulata, de nyilván most beázik, meg nincs téliesítve, meg hát egy régi állapotban van.

[00:17:15]Érdemes elmenni és megnézni, akinek van érdeklődése.

[00:17:19]És Debrecenben pedig inkább azzal foglalkozunk, ami a debrecenieket érdekli, például a nagyállomás megújításával.

[00:17:26]Itt egy gyors intézkedéssel már az idei évben elkezdjük azt, hogy a a beázó aluljárót rendbe tegyük és liftekkel akadálymentesítsünk, és aztán pedig nekiállunk a teljes állomás megújításának.

[00:17:35]Tehát hogy én azt gondolom, hogy csak azért mondtam ezt el, mert jól mutatja, hogy valójában próbálták egymásnak ugrasztani a Budapestet és a vidéket, és végül sehol nem épült semmi.

[00:17:42]Lázár János Facebook posztokat csinált arról, hogy itt gerjessze a feszültséget, de se Budapesten nem épült se múzeum, se vasútállomás, se Debrecenben nem épült se vasútállomás, se múzeum.

[00:17:52]Ö csak ment a gyületek.

[00:17:55]Hát itt a vasútállomásokkal Budapesten próbálkoztak csak másképp ugy igen eladni eladni azért az más.

[00:17:59]Az iparművészetire egy villámkérdést hadd tegyek fel, mert hogy ugye az is egy régi adósság.

[00:18:02]Ott is mindig mindenki ígért valamit, de semmi nem történt.

[00:18:06]Az iparművészeti kapcsán ugye az a helyzet, hogy az épület rémes állapotban van, ez is hét éve van zárva, hogyha jól emlékszem.

[00:18:15]Le is szedték a a díszítéseit és egy ilyen félbem maradt állapotban van.

[00:18:20]teljesen méltatlan ahhoz, hogy ez egy milyen súlyú, milyen erejű műemléke Magyarországnak.

[00:18:26]Lekner egyik főműve.

[00:18:31]a világ nagy részén úgy vigyáznának rá, mint a hím tojásra, ehhez képest ott rohadt hét éve bezárva, és miközben a kormány tényleg végtelen pénzt költött arra, hogy olyan álműemlékeket építsen, mint például a a Rogán Antalféle minisztériumnak az épülete, amit ugye Magyar Péterrel be is mutattunk, ami ugye egy vadonat új vasbetonépület, csak úgy van beburkolva, mintha egy régi műemlék lenne.

[00:18:52]Ilyenekre 10 milliárdok mentek el a Budai várban.

[00:18:52]Aözben az ország egyik legértékesebb műemlékét az iparművészeti múzeumot hagyták lerohadni.

[00:18:59]Ezt fel nem foghatom, hogyha az épített örökség iránt egy kormányzat elkötelezett, akkor azért elsőként azt kell megmenteni, ami valódi és ami a legértékesebb örökségünk, mielőtt patyomkímű emlékeket építünk.

[00:19:06]Nem ez történt.

[00:19:10]A kormány elkötelezett a a az ügyben, hogy megmentsük az iparművészeti múzeumot.

[00:19:14]Nincsenek azonnal építhető tervek, ezért más, mint a közlekedési.

[00:19:18]Ezért a közlekedésiről döntöttünk először.

[00:19:18]Nem csak azért, mert nyilván van egy erős elkötelezettségem az ügyben, hanem tényleg azért, mert itt készkiviteli tervek vannak.

[00:19:24]Tehát a az építési tender, de az hogy lehet, hogy az iparművészetinek nincs [sóhajtás] úgy, hogy ennyi idő alatt senkinek nem jutott eszébe.

[00:19:33]Dehogy nem.

[00:19:33]Ez egy önmagában érdekes történet.

[00:19:35]Úgy lehet, hogy ki volt írva egy tervpályázat erre, hogy ugye van egy rész az iparműzetnek, ami nincs beépítve az épület mellett, és oda egy kortárs szárnyat tervezett meg a győztes tervező, aki a tervpályázatot megnyerte, egy ilyen üveg valamit, ami a korábbi miniszterelnöknek nem tetszett, és azt kérte az elmondások szerint, hogy erről beszámolt a múzeum, hogy ez lekner stílusában épüljön meg, ami ugye tehát, hogyha van egy festményem, amiről lehet, hogy hiányzik egy pici rész, akkor nem mondom azt, hogy én csontvári stílusában hozzáfestek egy kicsit, ugye, mert az az egészet teszi zárójelbe.

[00:20:09]Itt az volt a megrendelés, hogy lekner stílusában építsenek hozzá egy új szárnyat, ami egy áll műemléki historizáló szárny.

[00:20:18]Ennek azért pont egy iparművészeti múzeum, ami ahol ha valahol egy iparművészeti múzeumban értik, hogy mi a különbség a valódi műtárgy [torokköszörülés] és a a replika közö mondjuk ez a budai vá esetében is ez a budai város esetében is igaz.

[00:20:30]Tehát a dolgot végül is, hogy mondjam, húzták, halasztották és nem lett belőle semmi.

[00:20:37]Aztán pedig megjött Lázár János és leállította ezt is évekkel később és azóta pedig semmi nem történt.

[00:20:41]Tehát nyilván emiatt nekünk, mivel ezt a replikaépítészetet ezt nem folytatnánk itt ezen a helyszínen, mert zárójelbe teszi az eredeti Leknert is, kell új terveket készíteni, amint lehet, neki fogunk állni, készül már a munka, találkoztam Tarz Zoltán miniszterrel, és elkezdtük a közös munkát az iparművészeti múzeummal.

[00:20:55]Autópályakonzió felmerült rögtön a legelején a kormányzásnak, nem volt régen, hogy ezt azonnal felül kell vizsgálni.

[00:21:03]Hol tart ez a dolog?

[00:21:07]Ezt az Európai Bizottság vizsgálja felül jelenleg, és ez bizonyos szempontból minket is köt.

[00:21:10]Ugyanis az Európai Bizottság egy kötelezettségszegési eljárást indított Magyarország ellen, ahol azt gyanítják, hogy a korábbi kormány szabálytalanul kötötte meg azt az autópálya koncessziót, ami egyébként Európa legnagyobb ilyen koncessziója.

[00:21:25]Tehát itt ez egy olyan ország, ahol egyben kellett Magyarország összes autópályáját 35 évre odadni Mészáros Lőrincnek és C.

[00:21:33]Lászlónak egész Spanyolországban, Franciaországban, Németországban ilyen volumenű autópálya működtetési és fejlesztési munkák nem merültek föl, mint Magyarországon.

[00:21:41]Milyen érdekes.

[00:21:44]És ennek itt itt az a kifogása az Európai Bizottságnak, hogy ez egy valójában nem egy koncesszió, mert nincs kockázat.

[00:21:49]Ugye a koncesszió az azt jelenti, attól nem csak egy sima közbeszerzés, amit nem lehet 35 évre kötni, hogy valami kockázatot vállal a a partner.

[00:21:56]De itt mi a kockázat?

[00:21:56]Ugye az útdíjakat az állam szedi, tehát ha nem nem jár elég kamion, az nem a koncesszor kockázata.

[00:22:05]Itt fix havi koncessziós díjat kap ez a koncesszor.

[00:22:10]És az elmúlt négy évben, ezt épp nemrég kértem el, mintha nem is mondtam el sehol ezt az adatot, 1024 milliárd Ftot fizetett ki a közlekedési minisztérium.

[00:22:17]Négy év alatt.

[00:22:17]1024 milliárd Ftot fizetett ki az MKIFnek.

[00:22:23]Mészáros Lőrincs Szí László.

[00:22:23]Ebből van 35 rész összesen.

[00:22:28]És hát ugye ha belegondolunk, ugye egy koncessziónál azért ez úgy lenne helyes, hogy a magántőke azért kapja meg, hogy ő beruházzon és aztán majd hosszú évtizedek alatt visszafizetjük.

[00:22:37]Ugye ezért ilyen hosszú a szerződés, ilyen létezik.

[00:22:40]Régen hívták PPP-nek is.

[00:22:40]Na de olyat a világ nem látott még.

[00:22:40]A világ nem látott még, hogy egy autópályakonziónál az első években többet fizet az állam, mint amennyit a partner épít.

[00:22:48]Hát ugye ilyet a bankba csinálsz, ami beteszi a pénzét, és majd aztán az ott tehát, hogy ez egy ez egy teljes nonszens.

[00:22:55]Összesen nincsen 1000 milliárd Ftnyi tartalom, ami megépült.

[00:22:59]Az M1-esen elindult valamire, az sincs kész.

[00:22:59]Néhány szakaszt újraaszfaltoztak, de itt 1000 milliárd Ftnyi műszaki érték nem jött létre.

[00:23:04]Tehát itt ez valójában egy egy fejnehéz koncesszió, ahol az állam előfinanszírozza Mészáros Lőrincet és Szí Lászlót.

[00:23:13]Ilyet a világ nem látott.

[00:23:13]És nem csak a világ nem látott, az Európai Bizottság sem látott.

[00:23:16]emiatt zajlik jelenleg egy kötelezettségszegési eljárás.

[00:23:20]Na de annak lehet az a vége, hogy még a magyar állam fizet.

[00:23:22]Igen.

[00:23:22]És ezért fog fogalmazok nagyon óvatosan, mert egy kártérítési kötelezettségekkel nagyon körülbástyázott szerződés ez, ahol, hogy fogalmazom ezt meg?

[00:23:29]Még azt is megszabták, hogy a magyar állam hogyan viselkedhet ahhoz, hogyha ne kelljen kártérítést fizetnie ebben az eljárásban.

[00:23:40]Tehát ki írta alá ezt a szerződést?

[00:23:40]Ezt Rogán Antal még, mint a koncesszióért felelős miniszter folytatta le ezt a koncessziós eljárást.

[00:23:48]És az elmúlt négy évben pedig Lázár János minisztériuma menedzselte ezt a ezt az autópályakonziós szerződést.

[00:23:52]Tehát zajlik a felülvizsgálat.

[00:23:55]alapvetően egy folyamatban lévő olyan ügy van, ahol a kötelezettség szegési eljárás már abba a fázisba jutott, hogy a következő lépés, amikor az Európai Bizottság úgy dönt, hogy lép, ez rajta múlik, hogy mikor dönt így.

[00:24:06]A következő lépés az az, hogy az Európai Bíróságon kérheti azt, hogy a bíróság avatkozzon be ebbe az ügybe.

[00:24:09]Ö, tehát nyilván nekünk a lépéseinket ennek ebbe a kontextusba kell meghozni, de egyáltalán nem gondolom úgy, hogy ez a szerződés közérdeket szolgálna és megfelelne a közérdekkel kapcsolatos vagy a közpénzekkel kapcsolatos elvárásoknak, de nyilván nekünk kellő átgondoltsággal kell ebben az ügyben lépni.

[00:24:31]Még annyit hozzátennék, hogy ott is tetten érhető az, hogy nem a közérdek volt az elsődleges, hogy aki az M1-es autópályán jár, láthatja, hogy több mint 40 kmen keresztül vannak lezár összefüggő lezárások, ami példátlan.

[00:24:39]A korábbi szabály úgy szólt, hogy 8 kmenenként meg kell szakítani az ilyen lezárásokat.

[00:24:47]Épp azért, hogy az autóvezetőknek legyen arra módja, hogy visszatérjenek a normál sebesség, normál sávszélességhez, vegyenek egy levegőt, és akkor utána újra kezdődhet egy lezárás, de egyben ilyen hosszú, ilyen ez a szűk szűkített pályás lezárást nem lehetne csinálni.

[00:25:00]Ez alól a magyar állam felmentette az autópályakonzort és megengedte Lázár János minisztersége idején, hogy ilyen hosszan lehessen lezárni, ami nyilván annak a az anyagi előnye, aki építi, hát egyben meg tudja csinálni.

[00:25:12]Tehát persze teljesen világos.

[00:25:15]Milyen most a viszony Karácsony Gergelyel?

[00:25:19]Kérdezem azért, mert ugye volt ez hullámzó az elmúlt időszakban igencsak.

[00:25:22]Főbb polgármesteri kampánytól kezdve sok minden volt itt.

[00:25:22]Most viszont más a szituáció.

[00:25:28]munkakapcsolatban vagyunk és és azt gondolom, hogy kutyakötelességünk együttműködni, ezt várják el a választók.

[00:25:36]Nyilván megvannak nekünk a magunk vitái a múltból, de szerintem egyikünk se azt keresi, hogy hogy milyen nézetkülönbségeink voltak vagy vannak, hanem azt, hogy hol lehet tenni azért, hogy hogy Budapest is fejlődjön.

[00:25:47]Például az uniós pénzek hazahozatala kapcsán egy korrekt munkakapcsolatunk van a fővárossal.

[00:25:52]Ugye abból az uniós pénzből, amit hazahoztunk, Budapest érdemi új fejlesztési forrásokat tud megkapni.

[00:25:55]Már helyreási alapból kifinanszíroztuk a kafillamosokat meg a trollikat, amik már járnak.

[00:26:04]De mivel ezekre volt más uniós pénz, amit amit föl lehet még használni évekig, ott viszont új budapesti projektek be tudnak kerülni.

[00:26:08]Amit már biztosan láttunk, hogy a fonódó villamos, a budai fonó villamos folytatását el tudjuk indítani, ami ugye a Gellértértől déliránybó újbudát köti be.

[00:26:18]És azon vagyunk a fővárossal közösen, ma is beszéltem erről a főpolgármesterrel, hogy a Bajcsi Zsilinqut villamos megépítését is be tudjuk emelni az uniós programokba, illetve a Rákosrendező fejlesztés, mivel azt úgy is közösen hoztuk létre, még ha voltak is vitáink, de amikor a Maxi Dubaj veszélyétől meg kellett menteni Budapestet, akkor azt meg tudtuk tenni, akkor Rákosrendező jövője kapcsán is nyilván kell egy együttműködés.

[00:26:37]Itt szintén uniós forrásokat hozunk haza bérlakásfejlesztésre, kollégiumfejlesztésekre, akár még a diákváros is lehet, hogy újra napirendre tud kerülni.

[00:26:47]Tehát nyilván ezekben elemi érdek az, hogy a főváros és a kormány között legyen együttműködés, és szerintem egészen más módon képesek vagyunk erre.

[00:26:56]És hogy még egy példát mondjak, erre a reklámok ugye éppen ezen a héten fogadta el az országgyűlés azt a törvényjavaslatot, ami vagy hát törvényt most már, ami betiltja ezeket a szörnyű épülethálókat, amik Budapest legszebb régi épületeit beborítják.

[00:27:08]betiltja azt, hogy ilyen mindent telepő óriás plakátokkal legyenek tele a városaink, illetve korlátozza, inkább így mondanám, és korlátok közé szorítja a gyűlöletpropagandát, a politikai reklámokat a választási időszakban minden fára, minden oszlopra fölaggatott ilyen politikus fejekkel teli plakátokat, amiből aztán a végén műanyagszemét lesz.

[00:27:28]Itt Budapesten is a Dunaparton mindenhol lehet látni ezeket a a lehullott DK plakátokat.

[00:27:32]Ebben biztos nem volt vitája Karácsony Gergely.

[00:27:35]De ebben együtt is működtünk.

[00:27:35]Tehát itt látszik az, hogy milyen az, amikor egy kormány és egy főváros képes együttműködni.

[00:27:40]A az országgyűlés ma fogadta, vagy ezen a héten fogadta el a törvényt egész pontosan, és a fővárosi közgyűlés már holnap tárgyalja azt a rendeletet, ami ezt átülteti a fővárosi építési jogban.

[00:27:47]Szerintem ez így helyes.

[00:27:51]Karácsony Gergely mostanában nagyon konkrétan fogalmaz a budapesti olimpia reményéről, tehát hogy elmondja azt, hogy hol tart az ügy, illetve hol tartanak a beruházások, hogy a sportcélúak nagyjából megvannak, és hogy mi kellene még hozzá.

[00:28:04]Ebben partner lesz a kormány.

[00:28:07]Hát abban a megállapításában egyetértek a fővárosnak és főpolgármester úrnak, hogy azok a közlekedési beruházások, amiket ő úgy azonosít, hogy azok az olimpiához kellenek, azok az olimpiától függetlenül is fontosak.

[00:28:16]Tehát például az, hogy a repülőtéri vasútat végre megcsináljuk, ez egy nagy feladatunk.

[00:28:22]Az, hogy a héveket megújítsuk, erről beszéltem is az uniós pénzek kapcsán.

[00:28:25]Tehát nagyon sok olyan elem, amit a főváros úgy azonosít, hogy egy potenciális olimpiához kell, azok amúgy is fontosak, és amúgy is dolgozunk rajta.

[00:28:32]Úgy működik egy ilyen kérdés, hogy az olimpia rendezési szándék az alapvetően a rendező városon múlik.

[00:28:38]Tehát itt a fővárosnak és az olimpiai bizottságnak kell eldönteni, hogy alkalmasnak találják-e a várost, és ezek után lehet a kormánnyal egy párbeszédet elindítani.

[00:28:44]A parlamentben a kérdés fölmerült, és ott a sportért is felelős belügyminiszter Posfai Gábor adott egy nagyon részletes választ a kormány nevében nemrég, ahol azt mondta el, hogy a kormány nem zárkózik el.

[00:28:55]Nyilván meghallgatjuk azt, hogy a főváros mit gondol erről, de csak az embereket bevonva, nem csak a budapestieket, hanem az ország lakosságát megkérdezve és bevonva lehet ezen egyetáz elgondolkodni is.

[00:29:08]Hát én mindenben látok lehetőséget, aminek az a vége, hogy végre tudunk vasútat építeni, héveket építeni, parkokat építeni és fejleszteni az országot.

[00:29:15]Nyilván ö ezen a szemüvegen keresztül nekünk, ha ilyen fölmerül, arra készen kell állni, de ezt a döntést az emberekkel közösen kell meghozni.

[00:29:25]Én eleve is azt gondolom, hogy ez a kormányzás egy teljesen más attitűdel viszonyul ehhez.

[00:29:28]Ugye jelenleg is zajlik az alaptörvény 17.

[00:29:33]módosításának a társadalmi jegyeztetése.

[00:29:33]Mindenkit bátorítok, hogy töltse ki, vagy küldje el az emailen a véleményét, hogyha ha ha van hozzá észrevétele.

[00:29:40]ö készítünk most egy olyan részletes kérdőívet, ahol arról fogjuk megkérdezni a magyar embereket, hogy a közlekedésbiztonság érdekében milyen javaslataik vannak, illetve mit gondolnak szakaszos sebességmérésről, tehát hogy ne egy ponton, hanem egy egész szakaszon átlagsebességet mérjünk, hogy esetleg szigorúbb szankciók legyenek a notórius gyors haajtókal, tehát aki mondjuk 200-zal megy a Váci uton, az akkor is, ha nem okoz balesetet, mint néha egy ilyen őrült szokott, akkor is szigorúbb büntetést kaphasson, mintha az, hogyha valaki csak 50 helyett 58-cal megy, ne ugyanaz legyen a megítélésre jogilag büntetőjogilag ez a kreszmódosítás része.

[00:30:13]Igen.

[00:30:13]Hát kresz és egyéb büntető szabályoknak a közlekedésbiztonsági szabályoknak a módosítása.

[00:30:15]Erről most lesz egy nagy széleskörű kérdőívünk.

[00:30:18]Tehát azt várja el Magyar Péter a kormánytól, és azt gondolom, hogy ez így is helyes, hogy minél több ilyen ponton vonjuk be az embereket a döntésbe, az biztos, hogy ha a főváros úgy dönt, hogy fölveti ezt az olimpia kérdést, ott is így kell eljárni.

[00:30:32]Miksi Dávid?

[00:30:32]Köszönöm szépen.

[00:30:32]Köszönöm.

[00:30:39]12 éven aluliaknak nem ajánlott.

[00:30:39][zene] Helm, a világ első számú majonézmárkája.

[00:30:46]Ellenállhatatlanul krémes, igazán finans [zene] majonéz.

[00:30:55]minőségi összetevőkből készült.