Lázár János megszólalt az elszámoltatásról, várja, hogy rákerüljön a sor // AKTUÁL 2026.06.24.
- Lázár János a Fidesz elleni elszámoltatást "vendettának" nevezte, de a vendégek szerint "kockázatmentes pufogtatásról" van szó, mivel a vagyon-visszaszerzési hivatal még csak most alakul, és egyébként sincs más választása.
- A résztvevők szerint Lázár 1 milliárd forintot meghaladó vagyona és a batidai kastély körüli furcsaságok egyértelműen megalapozzák a kérdéseket, és az "ügyes feleség"-típusú védekezésre számítanak.
- A 17 milliárdos NKA-botrányban hat embert vettek őrizetbe, köztük Bús Balázs óbudai ex-polgármestert; a pénzt "uszodának" nevezték, a kedvezményezetteket "úszóknak", és a szálak feltehetően Hankó Balázs miniszterig vezetnek.
- Horn Gábor szerint az ügy a kulturális intézményrendszer "cserbenhagyása" is, hiszen a független színházak támogatás helyett a kormánypárti celebek kaptak százmilliókat.
- A TISZA benyújtotta az ügynökakták megnyitását célzó törvényjavaslatot, de a vendégek szerint bár ez fontos lépés, a társadalmat a jóléti intézkedések jobban érdeklik, és rengeteg anyag eleve eltűnt.
„A közbizalom, a rend helyreállítása megköveteli az elmúlt nyolc év zavaros ügyeinek, a lopásoknak, korrupcióknak a feltárását" – olvasták fel Lázár János 2010-es szavait, szemben a mai "vendetta" emlegetésével.
- A TISZA kormányzási stílusáról szólva I. Márton a "tanulókormány" jeleit látja az önreflexióban, míg Horn Gábor szerint a kétharmados demokráciafelfüggesztés lebontása után kell egy kilépési pont, különben a legitimitás elvész.
- Egy újabb lehallgatási leirat szerint Szijjártó Péter segítséget ajánlott Lavrovnak a Prigozsin-lázadás idején; a vendégek szerint ez abszurd és a magyar szuverenitás mítoszát leplezi le.
- A nézői szavazáson a válaszadók 87%-a gondolta úgy, hogy 36 év után is van értelme megnyitni az ügynökaktákat.
Részletes összefoglaló megjelenítése
Lázár János reagál az elszámoltatásra – vendetta vagy jogállami következmény?
A műsor egyik központi témája Lázár János korábbi építési és közlekedési miniszter nyilatkozata volt, aki a 24.hu-nak adott interjújában reagált Magyar Péter miniszterelnök által meghirdetett „tisztító tűzműveletre”. Lázár úgy fogalmazott, hogy a kormány és a TISZA-többség láthatóan a fideszes képviselőkkel való leszámolás mellett döntött, amit ő „elszámoltatásnak nevezett vendettaként” jellemzett. Hozzátette: nincs takargatnivalója, és várja, hogy személyesen rákerüljön a sor.
A vendégkommentárok Lázár nyilatkozatáról
A műsor vendégei (Albert Enikő, Horn Gábor, I. Márton közgazdász és Szlazsánszki Ferenc műsorvezető) szkeptikusan fogadták Lázár szavait.
A „kockázatmentes bátorság”: Horn Gábor szerint Lázár egy védekező álláspontként fogalmazta meg mindezt egy „támadó kérdésre” a mandátumkorlátozással kapcsolatban. Rámutatott, hogy a vagyon-visszaszerzési és védelmi hivatal még csak a felállás elején jár, így „egy jó ideig még biztos nem fognak rála kopogtatni”. Szerinte ez „kockázatmentes pufogtatás”, mert ha valóban ennyire bátran állna elébe a vizsgálatoknak, magától is kiállhatna néhány, a nyilvánosságot érdeklő üggyel.
Nincs más választása: Albert Enikő megjegyezte, hogy Lázár valójában nem tehet mást, mint hogy azt mondja, áll az elszámoltatás elé. „Mi a fenét tehetne más? Tehát ugye nincs nagyon választása.” Egyedül az elmenekülés lenne alternatíva, de kevés olyan hely van a világon, ahonnan nem adnák ki.
A vádalku és az ügyészség hirtelen aktivitása: Horn Gábor felhívta a figyelmet arra, hogy az ügyészség „mintha megtáncosodott volna” április 12-e óta; ugyanazok az emberek, ugyanazokkal a vezetőkkel hirtelen aktívan dolgoznak, míg korábban 16 évig nem láttuk ezt a működést. Példaként említette Kis László vádalkuját és a Bús Balázs elleni előzetes letartóztatást. Horn szerint azonban ezek „relatíve kis ügyek” országos szinten, és aggodalmát fejezte ki, hogy a nagyobb léptékű ügyekben (pl. MNB-alapítványok, Mátrai Erőmű visszavásárlása) nem látni előrelépést. Kiemelte, hogy a választások elcsalása is megtörtént 2014-ben, 2018-ban és 2022-ben, amikor „1000 milliárdos nagyságrendben fordítottak közpénzt, a közös pénzünket közvetlen pártkampányra.”
Lázár János vagyoni helyzete és lehetséges kérdőjelek
A beszélgetés során a résztvevők érintették Lázár János vagyoni viszonyait is, felvetve, hogy azok nehezen magyarázhatók a közszolgálati jövedelméből.
- I. Márton közgazdász említette, hogy a Népszava számításai szerint Lázár vagyona meghaladja az 1 milliárd forintot, ami „nem tud kijönni” a 2002 óta tartó képviselői, polgármesteri, államtitkári és miniszteri fizetéséből.
- Albert Enikő felidézte az Átlátszó kalkulációját, amely szerint Lázár az elmúlt három év jövedelmének két és félszeresét fordította csak a batidai kastély környéki földek megszerzésére.
- Szóba került a 47 (vagy 48) ingatlan, valamint a batidai kastély hasznának furcsa elosztása: a kastély nem Lázár tulajdona, de a profit 50-70%-a hozzá került, miközben a többi tulajdonos erről önként lemondott.
- Említették a választások előtt hozott kormányrendeletet is, amellyel a Lázár által vezetett „Jövő Nemzedék Földjeiért” alapítványhoz mintegy 16 hektár föld került. Ezzel kapcsolatban a vendégek azt a kérdést tették fel, hogyan lehetséges a vagyon növekedése a deklarált jövedelmekből.
„Lázár János 47 vagy 48 ingatlanja, amit közszolgaként sikerült összekapargatnia, azért bizonyos kérdések feltételét indokoltát teszi” *
Albert Enikő ironikusan utalt arra, hogy Lázár esetében is hasonló védekezés várható, mint amit Szijjártó Péter és Rogán Antal esetében láthattunk: egy „tehetséges feleség” jövedelmével magyarázzák majd a vagyongyarapodást.
2010-es Lázár-idézet kontra mai álláspont
Albert Enikő felolvasta Lázár János 2010-es nyilatkozatát, amelyben éppen az elszámoltatás szükségességéről beszélt a Fidesz által bírált előző kormányzati ciklus kapcsán:
„A közbizalom, a rend helyreállítása megköveteli az elmúlt nyolc év zavaros ügyeinek, a lopásoknak, korrupcióknak a feltárását, a politikusok elszámoltatását, felelősségre vonását, törvényes alkotmányos keretek között” *
A résztvevők szerint ez jól mutatja, hogy a retorika attól függ, ki van éppen hatalmon – míg 2010-ben Lázár „elszámoltatásról” beszélt, ma „vendettát” emleget.
Az NKA-botrány – előzetes letartóztatások, „uszoda” és kulturális rombolás
A műsor második nagy témája a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) körüli, 17 milliárd forintos botrány volt, amely Molnár Áron színész-aktivista áprilisi nyilvánosságra hozatala óta az egyik legnagyobb közfigyelmet kapó ügy.
A botrány mechanizmusa és az érintettek
A beszélgetés részletesen bemutatta a pénzosztás felépítését:
- A Kulturális és Innovációs Minisztérium (miniszter: Hankó Balázs) hozta meg a döntéseket, és felügyelte az NKA-t.
- A Nemzeti Kulturális Támogatáskezelő (NKTK) felelt a végrehajtásért.
- A pénzosztás 2025 szeptemberétől 2026 márciusáig tartott, titkos kollégiumi döntések alapján.
Az érintettek között olyan, a Fidesz-kormányt nyíltan támogató és a kampányban résztvevő szereplők kaptak százmilliókat, mint Tóth Gabi, Dopeman, Pataki Attila, Mága Zoltán, Nagy Feró és mások. A kedvezményezettek közül többen – még azelőtt, hogy bármi történt volna – önként visszaadták a pénzt, ami a vendégek szerint azt mutatja, hogy ők maguk is érezték: a pénzosztás nem volt törvényes.
Letartóztatások és „uszoda” kifejezés
A NAV nyomozói hat személyt vettek őrizetbe az ügyben, és az ügyészség kezdeményezte a letartóztatásukat – a döntést a Kecskeméti Járásbíróság hozza meg csütörtökön. Az őrizetbe vettek között van Bús Balázs, Óbuda korábbi fideszes polgármestere (otthonánál állították elő), valamint az NKA alelnöke és az NKTK munkatársai.
Tarr Zoltán, a területet most felügyelő miniszter nyilvánosságra hozta, hogy az érintettek egymás között „uszodának” nevezték a pénzt, a kedvezményezettekre pedig „úszóként” hivatkoztak.
Hankó Balázs felelőssége és a „dominó”
A műsorvezető „álnaiv” kérdést tett fel: ha az alelnököt és az NKTK munkatársait előzetesbe teszik, szükségszerűen el kell-e dőlnie a dominónak Hankó Balázs felé. A vendégek egyetértettek abban, hogy nehezen elképzelhető, hogy az NKA alelnöke hét hónapon keresztül ne vette volna észre a szervezet éves keretét (kb. 10 milliárd forint) jelentősen meghaladó, 17 milliárdos pénzmozgást. A beszélgetés szerint a szálak feljebb vezethetnek, hiszen a lista politikai alapon állt össze egy kampány során, ami felveti a kampányvezetés felelősségét is.
„Hogyha az NKA alelnökét előzetesbe teszik és az NKTK munkatársait szintén, akkor el kellett dőlnie a Dominónak Hankó Balázs felé” *
Kulturális rombolás: több mint pénzügyi botrány
Horn Gábor szenvedélyesen beszélt arról, hogy a botrány nem csupán a lopásról szól, hanem a magyar kultúra „cserbenhagyásáról”. Kritizálta, hogy miközben vidéki múzeumok és művelődési házak üresen állnak, a kormány „kulturális segédmunkások szintjére” csúsztatta le a támogatásokat – „ha tényleg itt tartunk, hogy a Megafon-os Zsülik meg a nemzet csótánya, Nagy Feró kap százmilliókat”. Ezzel szemben a független színházak és a kritikus filmkészítők semmilyen támogatást nem kaptak.
Orbán Viktor hallgatása
A műsor röviden kitért arra is, hogy Orbán Viktor 60 órája nem szólalt meg nyilvánosan – legutóbbi Facebook-bejegyzése is a migrációval foglalkozott. A vendégek találgattak: Horn Gábor szerint „meccset néz” (a miniszterelnök korábban jelezte, hogy csak a világbajnokság két elődöntőjére és a döntőre utazik ki Amerikába), Albert Enikő pedig hozzátette, hogy a sportfinanszírozás is a politikai lojalitásról szólt, nem a teljesítményről – Felcsút példáját hozva fel.
Az „ügynökakták” megnyitása – törvényjavaslat és viták
A TISZA benyújtotta azt a törvényjavaslatot, amely az ügynökakták nyilvánosságra hozatalának első lépése lehet – Magyar Péter korábban október 22-ére ígérte a teljes körű nyilvánosságot.
A törvényjavaslat tartalma
A Melléthei-Barna Márton igazságügyi miniszter által benyújtott javaslat célja:
- A nemzetbiztonsági szolgálatoknál lévő, pártállami eredetű iratanyag teljes körű felülvizsgálata.
- A nyilvánosság és a tudományos kutatók bevonása a munkába.
- Egy 11 fős tanácsadó testület létrehozása „A minősített iratok felülvizsgálatát segítő tanácsadó bizottság” néven, amely a kutathatóság és a nyilvánosságra hozatal előmozdításáért felel.
A vendégek álláspontja és kritikái
A műsorban bemutatták a két klasszikus érvet: az egyik szerint „az igazság felemeli a nemzetet”, a másik szerint viszont jobb nem bolygatni a múltat és feltépni a már behegedt sebeket. A beszélgetés résztvevői alapvetően egyetértettek az akták megnyitásának szükségességével, de eltérő hangsúlyokkal.
Albert Enikő szerint az emberekben van egy jogos társadalmi frusztráció, mert Magyarországon nem történt meg az a teljes körű lusztráció, ami más közép-európai országokban (Csehország, Lengyelország, Németország) igen. Azzal kapcsolatban, hogy ez milyen hatással lesz a TISZA támogatottságára, úgy vélte: a jóléti intézkedések (nyugdíj, családi pótlék, egészségügy, oktatás) sokkal meghatározóbbak lesznek, mint az elszámoltatás látványossága.
Horn Gábor úgy fogalmazott: bár egyetért az akták megnyitásával, „olyan sok értelmét én már nem látom”, mert rendkívül sok anyag eltűnt az elmúlt évtizedekben. Emlékeztetett arra, hogy 1992-ben már volt egy Demszky-féle előterjesztés, és az ő pártja, az SZDSZ is többször próbálkozott a parlamentben. Ugyanakkor hangsúlyozta: az embereket ez jóval kevésbé érdekli, mint ahogy azt a „szobában” gondolják. Kritizálta azt is, hogy a javaslatot egyéni képviselői indítványként nyújtották be, nem pedig kormányzati előterjesztésként, szakmai és társadalmi egyeztetés után. „Értem, hogy ez is hozzátartozik a színházhoz, rendben van” – tette hozzá.
Albert Enikő a kritikára reagálva elmondta: a javaslatot ő egy „első lépésként” értelmezi, és a második lépcsőben már a bizottság javaslatai alapján kormány-előterjesztés születhet.
Miért fontosak az ügynökakták? Két érv a nyilvánosság mellett
Az egyik megszólaló két konkrét érvet hozott fel:
1. Titkosított anyagok a szolgálatoknál: Az anyagok kb. 10-15%-a még mindig a titkosszolgálatoknál van, és a jelenlegi (2003 óta hatályos) szabályozás alapján nem kell indokolniuk, miért tartják vissza ezeket. Kutatók sem férnek hozzá, és a feltételezések szerint éppen ezek a legkényesebb és legértékesebb dokumentumok. A titkosszolgálatoknak az Orbán-kormány ideje alatt kialakult szervezeti kultúrája hosszú távon káros Magyarországra nézve.
2. Hamis családlegendák: Az utóbbi időben több közszereplő (pl. Bayer Zsolt, Sólyom László) esetében látható volt egyfajta „hamis családlegendárium-építés”, amellyel szemben fontos a múlt valós feltárása. Nem a tettesek és áldozatok egyszerű szétválasztása a cél, hanem a múlt komplexitásának megértése – és ennek át kell mennie a történelemoktatásba is.
„Szerintem joggal érzik azt az emberek, hogy ezt valahol le kell zárni, tehát hogy ezt valahol megnyugtatóan rendezni kellene ezt a kérdést” *
A TISZA működési stílusa: úthengerszerűség vagy tanuló kormányzás?
A műsorvezető egy fontos kérdést tett fel a vendégeknek, utalva arra, hogy egyes elemzők „úthengerszerűnek” érzik a TISZA eddigi működését, és attól tartanak, hogy a gyorsaságra és hatékonyságra hivatkozó stílusból később sem tudnak majd visszavenni. A kérdés így hangzott: vissza tud-e venni a TISZA, ha elmúlnak az általuk megnevezett kényszerítő körülmények?
Albert Enikő óvatos választ adott: nehéz ebben a pillanatban megmondani, mert egy teljesen új politikai erőről van szó, ahol a politikusok nagy része korábban nem volt politikus. Ugyanakkor Magyar Péter habitusából és előremeneteléből azt látni, hogy „nincs megállás”.
Horn Gábor szerint az eszközök használata zavaró, mert Magyarországon egy alapvető rendszerhiba áll fenn: a kétharmados többséggel gyakorlatilag fel lehet függeszteni a demokráciát hosszú távra. Az elmúlt öt választásból ötször kétharmaddal nyert a győztes – ez már nem statisztikai hiba. A rendszer lebontásához szerinte ezek az eszközök legitim módon használhatók, de csak akkor, ha van egy kilépési pont: egy új alkotmány és választási törvény elfogadása. Ha ez elmarad, az minden jelenlegi döntés legitimitását el fogja venni.
I. Márton nem értett egyet azzal, hogy vissza kellene venni a lendületből. Szerinte nincs baj azzal, ha a politika szenvedélyes – a probléma inkább az, hogy ne vegyék át az előző 16 év rossz szokásait (például az éjféli törvénybenyújtásokat). Ő egy „tanulókormány” jeleit látja: Magyar Péter esetében „mintha van önreflexió”. Példaként hozta a médiatörvény esetében adott ötnapos véleményezési időt, a személyi politika terén történt váltásokat (két miniszterjelölt esetében), valamint a polgármesteri fizetések ügyében történt korrekciót – ahol Magyar először a 2024-es szintre való visszatérést javasolta (ami megfelezte volna a polgármesterek fizetését), majd a kritikák után módosított az álláspontján.
„Mintha ők maguk is tanulnának azokból a nehézségekből, amik keletkeznek” *
Szijjártó Péter és a Prigozsin-lázadás: „Segíthetünk?”
A műsor záró szegmensében egy rövid, de annál beszédesebb téma került terítékre: egy újabb lehallgatási leirat, amelyből kiderül, hogy Szijjártó Péter külügyminiszter (korábbi külgazdasági és külügyminiszter) felhívta Szergej Lavrov orosz külügyminisztert, amikor Jevgenyij Prigozsin Wagner-csoportja fellázadt és elindult Moszkva felé. Szijjártó aggódva érdeklődött, hogy minden rendben van-e, tudják-e kezelni a helyzetet, és „a maga részéről minden segítséget megad orosz kollégájának”.
A vendégek kommentárjai
A résztvevők két szempontot emeltek ki:
A szuverenitás mítosza: Albert Enikő szerint ez a leirat is azt bizonyítja, hogy amit az Orbán-kormány 16 évig szuverenitásként és konnektivitásként hirdetett, az valójában „függőség és alárendeltség” volt. Emlékeztetett arra, hogy Szijjártó EU-s ülések szüneteiben hívta Lavrovot, hogy az oligarchák elleni szankciókat puhítsa, és megkapta „a legnagyobb külföldinek járó elismerést” Oroszországban.
Aránytévesztés és nevetségesség: Horn Gábor rámutatott a jelenet abszurditására: Magyarország egy hadsereg nélküli kis országként ajánlotta fel segítségét a világ egyik legerősebb hadseregének egy belső lázadás kezelésére. Szerinte Lavrov „ki is röhögte” Szijjártót.
„Hát mi a mi cso...? Itt van a világ egyik legerősebb hadserege. Itt van ez a kis ország, lényegében hadsereg nélkül. Ezt is lefejezték. Miben segíthetünk? Hogy menthetnéd meg az életedet?” *
Horn hozzátette: döbbenetes, hogy a magyar diplomáciát tönkretevő külügyminiszter ennyire ne értse az ország helyét a világpolitikában egy háború szélén. A beszélgetés végén felmerült, hogy Szijjártó ajánlata mögött az is állhatott: ha az orosz vezetésnek menekülnie kell, akkor Budapesten (vagy máshol Magyarországon) biztonságot találhatnának – ami arra is utalhat, milyen mélységű volt a két ország közötti összefonódás.
A nap kérdése: Van-e értelme 36 év után megnyitni az ügynökaktákat?
A műsor végén ismertették a nézői szavazás eredményét. A kérdés így hangzott: „Ön szerint 36 évvel a rendszerváltás után van értelme megnyitni az ügynökaktákat?” A szavazók 87%-a igennel, 13%-a nemmel válaszolt – az igenek aránya a műsor alatt 1 százalékponttal nőtt.
⚠️ Értelmezhetetlen vagy bizonytalan szakaszok
- „I és Márton közgazdász”: A név kezdőbetűje bizonytalan az átiratban. Az ASR valószínűleg „I. Márton” néven rögzítette, de a keresztnév nem azonosítható egyértelműen. A név többszöri ismétlődése során is következetesen „I. Márton” formában jelenik meg, ami valódi név vagy monogram lehet – ebben a formában került az összefoglalóba.
- „a questják, hogy mi volt”: Az átiratban szereplő kifejezés értelme bizonytalan. Lehet, hogy a „quest” (kutatás, keresés) szó egy félrehallott változata, vagy egy konkrét ügyre utal, de a szövegkörnyezetből nem rekonstruálható egyértelműen.
- „a meg fási zsülik”: Az átiratban szereplő, nehezen értelmezhető kifejezés. A kontextusból valószínűleg a Megafon influenszerekre utalhat, akik szintén kaptak NKA-s támogatást, de a pontos név nem rekonstruálható teljes bizonyossággal.
- Szijjártó Péter neve az átirat több pontján „Szijártó Péter”-ként vagy más, félreismert alakban (pl. „Szijjártó”, „Szijártó Péter”) jelenik meg, de a kontextus alapján egyértelműen azonosítható.
Teljes átirat megjelenítése
[00:00:05]A kormány le akar számolni a fideszes képviselőkkel.
[00:00:05]Állítja Lázár János, hozzátéve, hogy áll minden vizsgálat elébe, és várja, hogy személyesen rákerüljön a sor.
[00:00:14]Jó estét kívánok.
[00:00:14]Ez az aktuál.
[00:00:14]Mutatjuk a részleteket.
[00:00:21]Balázs korábbi fideszes országgyűlési képviselő mellett az NK pénzekről döntő bizottság tagjait is üdrizetbe vették.
[00:00:26]Az ügyészség indítványozza a letartóztatásukat.
[00:00:29]A Tisza benyújtotta az ügynökakták megnyitás szolgáló törvényjavaslatot.
[00:00:33]Az Országgyűlés várhatóan már jövő héten tárgyalja a jogszabályt.
[00:00:38]Varga Mihály szerint most fájdalommentesen ki lehetne vezetni az árésstopokat.
[00:00:42]Az intézkedést az Orbánkormány vezette be 2025-ben.
[00:00:48]Mai vendégeink Albert Enikő, a Magyar Hang újságírója, Horn Gábor, a Republikon Alapítvány kuratóriumi elnöke, I és Márton közgazdász.
[00:01:04]Ez az aktuál a stúdióban Szlazsánki Ferenc.
[00:01:11]Lesz még egy téma, amit sem én nem említettem, sem ebben a headline-ban nem szerepelt.
[00:01:15]Nevezetesen egy újabb hangfelvétel leirata, amelyen Szártó Péter aggódva kérdezi Szerge Lavrov orosz külügyminisztert, hogy újrá tudnak-e lenni a Prigozsin féle lázadáson.
[00:01:25]De kezdjük a nap kérdésével, amely ma így szól: Ön szerint 36 évvel a rendszerváltás után van értelme megnyitni az ügynökaktákat?
[00:01:34]Szavazóink 87%-a mondja, hogy igen, van értelme, 13%-a, hogy nincs.
[00:01:40]Köszönjük szépen.
[00:01:40]Tartsanak velünk továbbra is.
[00:01:45]Majd az adott témánál ismertetjük a végeredményt, illetve néhány fontos, érdekes kommentet.
[00:01:50]Most azzal kezdünk, hogy Lázár János áll mindenféle elszámoltatás elébe.
[00:01:55]Nézzük a bejátszást.
[00:02:00]A kormány és a Tisza többség láthatóan úgy döntött, hogy leszámol a fideszes képviselőkkel.
[00:02:04]Ennek része az elszámoltatásnak nevezett vendetta, aminek állok elébe jelentette ki a 24.hu-nak Lázár János.
[00:02:09]A korábbi építési és közlekedési miniszter azzal kapcsolatban, hogy Magyar Péter hétfőn meghirdette a tisztító tűzműveletet, azt mondta, nincs takargatnivalója.
[00:02:18]Várja az elszámoltatást, amikor személyesen rákerül a sor.
[00:02:28]Szervusztok!
[00:02:28]Köszönöm, hogy eljöttetek és elfogadtátok a meghívást.
[00:02:28]Szerintetek Lázár János bátor vagy vakmerő, hogy ezt a régi viccet idézzem, amikor azt mondja, hogy ő tulajdonképpen várja már, hogy sorra kerüljön?
[00:02:39]Hát azért ez egy elég kockázatmentes bátorság most ebben a pillanatban, nem?
[00:02:43]Hogyha jól emlékszem, akkor nem is feltétlenül ezzel álltó ezzel állt ő ki.
[00:02:48]Tehát nem volt nem ez volt az apropója, hanem a mandátumkorlátozással kapcsolatban kapott kérdést, és ott hát, hogyha úgy vesszük retorikailag egy támadó kérdésre, egy egyfajta védekező álláspontként mondta ő ezt, hogy hogy egyébként áll elébe, hát igazából nem kerül semmibe neki most ezt mondani.
[00:03:08]Jól látszik ugye, hogy a vagyon visszaszerzés és védelmi hivatal az még nagyon az elején jár a a munkának, sőt annak, hogy hogy egyáltalán fölálljon a hivatal.
[00:03:18]Úgyhogy egy jó ideig még biztos nem fognak rála kopogtatni.
[00:03:23]Ö de hát egyébként meg, hogyha fognak akkor és hogyha ennyire bátran áll elébe, akkor akár magától is ki is állhatna néhány üggyel, amit mondjuk a nyilvánosságot vele kapcsolatban érdeklik.
[00:03:34]De hát egyelőre ugye erről nincsen szó, csak ilyen kockázatmentes pufogtatásról.
[00:03:45]Hát az, hogy áll elébe, mi a fenét tehetne más?
[00:03:45]Tehát ugye nincs nagyon választása.
[00:03:48]Úgyhogy ezenkívül még elmenekülhetne olyan helyre, a világnak egy olyan helyről nem adják ki, kevés ilyen hely van.
[00:03:55]És akkor ezzel akkor nem állna elébe.
[00:03:55]De hát valljuk be, Lázár János 47 vagy 48 ingatlanja, amit közszolgaként sikerült összekapargatnia, azért bizonyos kérdések feltételét indokoltát, teszi a kastélya, aminek a hasznát, ugye nem az ő tulajdona, de a hasznát ő élvezte majd az hiszem a 50-70%-át időnként a keletkező profitnak azt valamiért nála landolt a többi tulajdonos lemondott erről valamilyen csodafolytán.
[00:04:23]Tehát én örülök a bátor Lázárnak.
[00:04:23]Szerintem ez nem bátorság, hanem egy előreszaladás részéről, ami engem nagyon nagy, hogy mondjam, örömmel tölt el.
[00:04:34]Nem az, hogy a nincs arról szó, hogy itt vendetta lenne, leszámolás lenne, hanem az van, hogy végre következmények lehetnek.
[00:04:38]Ugye én magam is 16 évig voltam ebben az országban parlamenti képviselő, hét vagy a hiszem hét évig kormánytag.
[00:04:48]És bizony saját kudarcomnak is érzem azt, hogy hogy nem tudtunk, mindig megígérte minden kormányzóerő, hogy lesz következmény, de nem volt.
[00:04:58]Most mintha egy másik világba pottyannánk, és hát ki a fené lehetne máson elverni ezt a port, mint azt azokon, akik csinálták?
[00:05:04]Itt tényleg 1000 milliárdokat loptak el ezek az arcátlan urak és hölgyek.
[00:05:14]Három választást csaltak el.
[00:05:14]Még nem beszélt senki arról, hogy itt konkrét választási csalások történtek.
[00:05:17]2014-ben, 18-ban és 22-ben is 1000 milliárdos nagyságrendben fordítottak közpénzt, a közös pénzünket közvetlen pártkampányra.
[00:05:28]Ez a választások elcsalása.
[00:05:28]Ez ez történt most iség.
[00:05:28]Erről szól ez a 17 milliárd Ft többek között, amiről ugye ma meglesz szó.
[00:05:33]Úgyhogy azt gondolom, hogy hogy nagyon helyénvaló az semmiféle vendetta nincsen.
[00:05:37]Arról van szó, hogy végre Magyarország talán elindul arra a polgári útra, hogy ha valamit megtörtént, annak van következménye.
[00:05:46]Szerintem ez így van rendjén.
[00:05:50]Márton, te mint közgazdász, szerintem fejben is nagyon jól számolsz.
[00:05:50]Tehát Lázár János 2002 óta képviselő volt, ezzel párhuzamosan 10 évig polgármester, államtitkár, többszörös miniszter és nagyjából valamennyivel több mint 1 milliárd az a vagyon, amit összeszámolt vele kapcsolatban a népszava szerint.
[00:06:08]Tehát ennyi adatból nem tudom, megkockáztatott, hogy ki tud jönni ez a matek?
[00:06:11]Hát nem tud kijönni biztosan.
[00:06:11]De nem tudjuk.
[00:06:14]Hát biztos a család is segített számá neki.
[00:06:18]Úgyhogy majd kiderül.
[00:06:18]Nekem nagyon tetszett ez a vendetta a szó.
[00:06:18]Ugye hát ez konkrétan vérbosz jelent.
[00:06:22]Tehát ugye valamilyen bűncselekményt torol meg.
[00:06:28]Tehát akkor itt most Lázár János azt gondolja, hogy ők valamilyen bűncselekményt követtek el, aminek most szerint egy igaztalan megtorlások közö gondolja, ő tudja, hogy így van.
[00:06:36]Ízemű volt az egyik.
[00:06:36]egyébként hadd idézzem Lázár Jánost 2010-ből a közbizalom a rend helyreállítása megköveteli az elmúlt nyolc év zavaros ügyeinek a lopásoknak, korrupcióknak a feltárását, a politikusok elszámoltatását, felelősségre vonását, törvényes alkotmányos keretek között.
[00:06:54]Tehát gondolom nem változott az elvek nem változnak, azt nem váltogatja az ember.
[00:06:58]Hát attól függ, hogy ugye az üléspont határozza meg az álláspontot, tehát hogyha ő most olyan pozícióban van, akkor ugye nem elszámolásról van szó, hanem vendettáról.
[00:07:11]Ö, és azért ugye még a 47 ingatlan és a batidai kastély mellett, ne feledkezzünk meg arról a választások előtt hozott kormányrendeletről sem, ugye, amikor az ő alapítványak ez a jövő nemzedék föld, nem tudom, földjeiért, vagy valami ilyesmi alapítványért valami 16 hektár föld került az ő alapítványába, aminek az ő a kuratóriumi elnöke, tehát valami 1340 ingatlan körül Ugye ezek legelők szántók, tehát ezekkel is nehéz elszámolni.
[00:07:45]De hogyha már arról beszélünk, hogy kijön-e a matek, ha jól emlékszem, az átlátszó csinálta egy ilyen kalkulációt, hogy talán az elmúlt három éves jövedelmének a két és félszeresét költötte csak a batidai kastély környéki földeknek a megszerzésére.
[00:07:57]Tehát ugye így nehéz nehéz lenne kiszámolni, hogy akkor vajon miből tartotta fönn magát és a 47 ingatlant és jó, de ha neki is van egy olyan tehetséges felesége, mint a Szijártó Péternek, aki milliárdos nagyságrendben belső építészként sikerült munkákat találnia a semmiből, anélkül, hogy lenne bármiféle felülete annak a vagy honlapja, vagy bármi története az ő munkásságának, tehát kell egy jó feleség, és akkor a dolog meg van oldva.
[00:08:28]Gondolom Lázárnál is ez lesz a megoldási kísérlet, ahogy ugye látjuk a Rogánféle megoldási kísérletet, a egyébként szellemesnek gondolt, ugye föltaláltam valamit és fölveszem érte évente a K-300 milliót ö a és most ugye kezd kiderülni, hogy ez se feltétlenül pontosan így volt.
[00:08:49]Azt gondolom, hogy hogy lesznek itt még érdekes történetek.
[00:08:53]Ö hát ugye ö voltak is, tehát azóta érdekes módon, mintha a magyar ügyészség megtáncosodott volna két április 12-e óta.
[00:08:59]Ez nagyon érdekes és kicsit önleleplező, ami történik, hogy eddig az elmúlt 16 évben mi nem láttuk ugyanezt az ügyészséget dolgozni.
[00:09:10]Ugyanazok az emberek vannak, ugyanazokkal a vezetőkkel.
[00:09:14]Most hirtelen mintha ott valami nagyon megváltozott.
[00:09:14]Kis László vádalkúról beszél, vagy mármint, hogy az ügyészség ajánl valamit az új kormánynak, és ezért ilyen aktív ott Ó Budán a Búsbalázs kapcsán mondja, a szintén előzetes betett, de már szabadlábon lévő volt DK-s polgármester, de ez egy zárójel.
[00:09:30]Egy egy kis félelmem van ezzel kapcsolatban, hogy azért ezek az ügyek, majd fogunk ról beszélni, relatíve kis ügyek.
[00:09:39]Az NKA, az NKA akár 17 milliárd persze azt gondolom egyikünknek sem kis ügy, de országos szinten viszont azért sajnos ennél sokkal nagyobb ügyek vannak, amikben viszont nem látjuk az előrelépést.
[00:09:51]Tehát akár a Matolcsi MMB ügy kapcsán hónapok óta nincsen hír arról, hogy gyanúsított nincs, deag milliárdot lefoglaltak vagy visszaszereztek a állami cégek környékén felmerülő ügyek kapcsán nem indultak meg eljárások, akár a villamosművek, üres Mátra erőmű visszavásárlás ügy és hasonlók, úgyhogy tehát rengeteg ügy van, a állampolgároknak a figyelme véges.
[00:10:20]És nagyon fontos, nem nagy az intézmények viszont viszont mindenre kiterjedően vizsgálják ezeket.
[00:10:28]Hát az NKRE viszont jó, hogy egy könnyen átlátható és gyorsan nyomozható történet, kicsi a az összeg, hát ez a 17 milliárd közt mi az?
[00:10:32]Viszont máris előzetes letartóztatási javaslatig jutott a történet.
[00:10:37]Nem, nekem szerintem azért, hogy nem látjuk feltétlenül nem biztos, hogy semmi nem történik ezekben.
[00:10:45]Tehát tényleg most hirtelen, ahogy említette is, hogy hogy rengeteg ügy lenne és rengeteg felderíteni való, de de hogy hol volt eddig az ügyészség?
[00:10:54]Hát azért lehet, hogy nyilván voltak eljárási cselekmények, és reméljük is, hogy voltak eljárási cselekmények, mert ugye ezek az elévülést megszakítják, de szerintem azért, hogy nincs feltétlenül mindenről már szó a nyilvánosságban, vagy nincsenek már letartóztatások a legnagyobb ügyekben, én azért bízom benne, hogy hogy azért folyik a nyomozás, és azért rajta tartják ezeken a ezeken is a szemüket.
[00:11:14]Persze az emberek igazságérzete azt kívánná, hogy a legnagyobb gazembereket lássuk vezetőszáron, hogy elvezetik.
[00:11:25]Tehát nyilván és most még van ez a felfokozott hangulat de én azt hiszem, hogy hát hogyha nem is a következő négy évben, de az biztos, hogy még ez évekig el fog húzódni, és szerintem fontos, hogy jól megalapozottak legyenek mondjuk a a gyanúsítások, a vádemelések ahhoz, hogy aztán ezt végig lehessen vinni, és tényleg meg lehessen büntetni a az igazi bűnösöket.
[00:11:48]Egyik oldalról egyetértek.
[00:11:52]És és tényleg ezek a nagyobb ügyek, ezek nagyobb bonyolultságú ügyek is, de mondjuk a Nemzeti Bank alapítványainak visszaélésénél, ahol az állami számveik elvégezte ezt a munkát, tehát hogy az alapvető tényállás feltárása megtörtént, hogy jogász nyelven beszéljek, nem sűrűn teszem.
[00:12:09]És minden jel arra mutat, hogy megvan a veszélye annak, hogy a legfőbb elkövetők elhagyják az országot.
[00:12:16]Konkrétan ez megtörtént, de újra és újra megjelenek Magyarországon, tehát nem nem tudok olyan jogi indokot, hogy hogy mondjuk az előzetes vagy legalább a kihallgatásuk miért nem történik meg.
[00:12:30]És akkor a a közvélekedéssel kicsit szembenve azért vannak itt olyan rendszerszintű problémák, például az előzetes letartóztatásnak az intézménye Magyarországon, ami meg azért nagyon veszélyes irányba ment el az elmúlt időszakban, tehát azért valahol az sem természetes, hogy itt megemlítették Kis Lászlót, kilenc hónapig volt előzetes letartóztatásba.
[00:12:54]Nem egy normális jogállamban nem lehet előzetes letartóztatásba tartani embereket.
[00:12:58]Hát azt olvastam, hogy egy-két év az átlagos előzetes hossza Magyarországon az ügysúlyától függően.
[00:13:05]Igen.
[00:13:05]Borzasztó milyen lassan dolgozik az igazságszolgáltatás.
[00:13:05]Hát ugye a a talán emlékeztek még a Simon Gábor ügyre, ugye 2013 az elsőfokú ítélet most 2026 tavaszán született meg.
[00:13:16]Tehát 13 év kellett ahhoz, hogy az elsőfokú ítélet megszülessen.
[00:13:21]Tehát ez ugye olyan beláthatatlan távolság, ami egy idő után magát az ügyet is érdektelenné teszi.
[00:13:27]Nem csak, hogy nem emlékszünk rá már, hanem már a a vádlottak se emlékeznek rá, hogy mit te mi is történt, meg a tanúk se emlék.
[00:13:36]Én közgazdász kurzuson pár évvel ezelőtt említettem a questúgyát, és a diákok tudták, hogy miről van szó.
[00:13:41]Igen.
[00:13:41]Szóval én én ugyanakkor azért abban vitatkoznék, hogy ezek a kisügyek érthetőek a legjobban.
[00:13:48]Tehát a a a Nemzeti Bank ügye az egy nagyon bonyolult ügy lesz a végén.
[00:13:54]Ez, hogy itt ezek fogták magukat, összeültek és elosztogatták közvetlen kampány pénzzel 17 milliárdot, ami azért számomra felfoghatatlan pénz, pedig állítottam már össze költségvetést, de emlékszem, hogy néhány 10 millióért milyen haj hajci hő volt a a parlamenti képviselőkkel.
[00:14:12]Tehát azt gondolom, hogy hogy azért ezek ezek nagyon nagyon jól érthetőek, hogy miért kell 150 milliót kapnia egy koncertre a Pataki Attilának, amikor egy teljes koncert, akkor mindenki ingyen bejöhetne, még akkor is maradna 50 millió legalább neki, és akkor ez egy 200z-es nagy koncert.
[00:14:31]Szóval, hogy annyira ezeket jobban értjük talán, mint azt, hogy akkor a Matolcsi György fiának, a hugának a lánya miért szállította a nem?
[00:14:36]Szóval, hogy ezek jóval bonyolultabb ügyek.
[00:14:41]Én is azt gondolom, hogy vérlázító, hogy ott nem történt semmi a a az MMB-nél.
[00:14:45]Már már csak azért is, mert ott speciál tényleg el tudnak tüntetni dolgokat.
[00:14:50]Itt sokkal nehezebb, mert ezek könnyű ügyek.
[00:14:54]Most akkor a Muri Enikő visszahozta az 5 millió Ftot, amit azért kapott, hogy két dal szövegéja nemocsát kérek.
[00:15:03]Tehát tényleg.
[00:15:03]Szóval oké, rendben, de csak a szövegét, tehát a zenét nem az bizá.
[00:15:07]Tehát azt gondolom, hogy azért ezek nagyon nagyon érthetőek mindenki számára, hogy mi folyt itt ebben az országban.
[00:15:15]Tehát azért, hogy mondjam, de számomra megdöbbentő ez a gátlástalanság, hogy ezek tényleg azt hitték, hogy itt maradnak örökre, vagy hog mi mi áradott a fejükből, akik ezt végigcsinálták?
[00:15:23]Kíváncsi tegnapi kérdés hadd tegyek fel neked ismét.
[00:15:27]Egy az 24.hu H volt egy interjú egy az Egyesült Államokban élő magyar korrupció kutatóval, és azt mondta, hogyha októberig nem csuknak Rács mögé egy nagy nevet, akkor a Tisza támogatottsága drámaian be fog zuhanni.
[00:15:42]Egyrészt egyetértesz-e ezzel az állítással?
[00:15:42]És hol kezdődnének szerinted az úgynevezett nagynevek?
[00:15:50]Hát én nem gondolom, hogy ilyen könnyen ezt le lehetne írni, hogy hogyha októberig nem lesz nagy név, akkor a Tisza támogatottságával probléma lesz.
[00:15:54]Ö szerintem, hogyha az emberek látják, hogy vannak folyamatba ügyek, hogyha vannak most, hogyha kicsinek nevezzük ezt a 17 milliárdos NKA botrányt, jó nevezzük kicsinek, persze vannak ennél nagyobbak is, de azért azért látszik, hogy dolgozik a a nyomozóhatóság, az ügyészség, tehát látszik, hogy elindult valami, és az is látszik, hogy iszonyú tömegű ügyet kell felderíteni, és ahova nyúlnak most a minisztériumokba, például kinyitnak egy szekrényt, és rögtön olyan akták esnek ki, hogy minden milliárdos visszaosztások voltak és és botrányok és mindegyik vagy nagyon sok egyébként bűncselekmény gyanúját veti föl.
[00:16:33]Tehát én azt hiszem, hogyha az emberek azt látják, hogy hogy folyamatban vannak ezek, akkor ez nem olyan egyszerű, hogy akkor márpedig októberben be fog ez be fog zuhanni a támogatottságuk.
[00:16:46]Nyilván van egy ilyen elvárás.
[00:16:51]Nem hiszem, hogy nagy türelmetlenséget, én nagy türelmetlenséget érzékelek, de én szerintem nem vért kívánnak emberek.
[00:16:55]Az igaz van egy ilyen indulat, de egyrészt megkapják, tehát az a a műsor megvan.
[00:16:59]Tehát azért a azért ez a tűz mi milyen milyen tűzít tisztító tűz azért azért valaki végighallgatta a magyar beszédét a parlamentbe hétfőn, akkor azért az nem gondolja, hogy olyan nagyon kescsüské időszak következik, tehát azért van ennek lendülete.
[00:17:19]Más szerintem a a tisz támogatottsága akkor fog bedőlni, hogyha azok a jólötti intézkedések nem lesznek meg, amiről szó volt.
[00:17:24]És ezek őszre nem derülnek még ki, hanem csak jövő tavaszra.
[00:17:29]Tehát szerintem itt a a nyugdíj, a családi pótlék, ezek azok, amik döntőjelentőségek, azért az emberek leginkább azt várják, hogy legyen egy kicsit jobb nekik, és ez csak plusza, amit itt végigkísérünk.
[00:17:41]És szerintem ennek a jelentőssége csökkenni is fog idővel, és sokkal inkább az lesz a kérdés, hogy tényleg egy kicsit jobban működik-e az egészségügy, tényleg egy kicsit emberségesebbek-e, gyerekbarátavak az iskolák tényleg lehet egy kicsit több pénzt kapni azért, ami eddig semmi nem volt?
[00:17:58]Szerintem ezek a meghatározóak.
[00:17:58]Én értem a amerikai bölcset, aki jól ismeri Magyarországot, de azért azért nem hiszem, hogy az lenne a döntő, hogy most akkor kit vesz kit vezetnek el rabláncon.
[00:18:08]Én ebben nem vagyok olyan, nem tudom, hogy ez optimista, de én nem látom, hogy hogy feltétlenül itten Lázár Jánosok és Orbán Viktorok kerülnének börtönbe.
[00:18:15]Én ebbe egyáltalán nem vagyok biztos, csak azért, hogy szerintem sorra kerülhet ez, de hogyha azt nézzük, hogy mi kell az embereknek, ugye, hogy cirkuszt és kenyeret, tehát a cirkuszt most abszolút megkapják, tehát színes széles szélesznó abszolút filmszínház, ugye, tehát elég csak a parlamenti közvetítést bekapcsolni.
[00:18:35]És szerintem nagyon sokan elégedetten nézik, hogy na végre akkor az igazság talán akkor most győzhet és megkapják a azok, akik akik a gonoszok voltak eddig a büntetésüket.
[00:18:45]Meg hát ugye azért látszik, hogy vannak folyamatba levő ügyek is, de igen, ahogy említette is, tehát azért előbb-utóbb szükség van azokra az jóléti intézkedésekre is, tehát hogy az emberek a bőrükön is érezzék, mert szerintem az Orbán rendszer erodálódásához az is nagyban hozzájárult, hogy hogy nem érezték már azt a gazdasági fellendülést, azt a jólétet, hogy mindig egy kicsit jobban élünk, hogyha nem is olyan nagyon jó él négy éve nem érez itt azért összeér a kettő.
[00:19:16]És tehát vannak ugye ezek a politikai ügyek, nagyon fontos igazságérzet kapcsán, satöbbi kapcsán, de az, hogy a gazdaságot meg kell tisztítani azoktól a folytogató korrupciós mechanizmusoktól, a ner oligarcháktól, a versenykorlátozó megállapodásoktól, az az, ami megteremti egy idő után majd a jóléti intézkedéseknek a az alapját is, meg ami így leszorítja az inflációt.
[00:19:40]É ugye valamennyire látjuk ennek jelét, mert az EUs pénzek hazahozatala kapcsán például látszik, hogy van előrelépés szerintem tehát van oka reményre legalábbis.
[00:19:53]Innen folytatjuk a reklám után pontosabban azzal, hogy az NK botrány eddigi érintettjeinek az előzetes letartóztatását kezdeményezik.
[00:19:57]Holnap lesz erről döntés.
[00:20:01]Néhány perc és folytatjuk műsorjük szépen a türelmet.
[00:20:12]Az NKA botránnyal folytatjuk.
[00:20:12]Kezdeményezték Búsbalázsék letartóztatását.
[00:20:16]Nézzük meg a bejátszást.
[00:20:21]Molnár Áron színész aktivista még áprilisban hozta nyilvánosságra, hogy 17 milliárdot szórt ki fű alatt a Fidesz kormány a kampány arcainak és a holdudvarnak.
[00:20:30]Titkos döntések alapján így jutott milliókhoz, többek között Tót Gabi, Dopman, Pataki Attila és több más, az Orbán kormányt nyíltan támogató, a kampányban résztvevő szereplő.
[00:20:40]Az, hogy esetleg Óbudak korábbi fideszes polgármesterét Bús Balázs kedden otthonánál állították elő, majd őrizetbe vették.
[00:20:48]Az ügyészség az NK ügyben őrizetbe vett tisztviselők letartóztatását indítványozza.
[00:20:54]A rendelkezésre álló bizonyítékok alapján az eljárás alá vont személyeket több mint 17 milliárd Ftot meghaladó vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelésbüntet elkövetésének megalapozott gyanúja miatt hallgatták ki.
[00:21:08]A NAV nyomozói mind a hat személyt őrizetbe vették és az illetékes ügyészségnél kezdeményezték letartóztatásukat.
[00:21:17]A letartóztatásokról a Kecskeméti Járásbíróság csütörtökön dönthet.
[00:21:23]Még egy bulváros adalék Tar Zoltán, a területet most felügyelő miniszter azt írja, hogy egymás között úgy beszélgettek ezek az érintettek, hogy a pénzt uszodának nevezték, és a kedvezményezettet, tehát akinek utalták a pénzt, az pedig úszónak.
[00:21:36]Hát elég mókás emberek lehettek ezek az emberek.
[00:21:41]És még elmondanám a nézőknek, hogy hogy épült fel ez a rendszer.
[00:21:41]Tehát a csúcsszerv az a minisztérium, a kulturális és innovációs minisztérium.
[00:21:49]Kim, ennek volt a minisztere Hankó Balázs, egyben a Nemzeti Kulturális Alapot felügyelő elnök.
[00:21:54]Ők hoztak döntéseket a pénzek osztásáról, és a végrehajtásért felelt a Nemzeti Kulturális támogatás kezelő, az NKTK.
[00:22:06]Szóval, hogyha az NKA alelnökét előzetesbe teszik és az NKTK munkatársait szintén, akkor el kellett őlnie a Dominónak Hankó Balázs felé.
[00:22:17]Szerintetek tettem föl ezt az álnaiv kérdést?
[00:22:21]Szerintem elég egyértelmű a válasz, nem?
[00:22:21]Tehát hogyha már az alelnök ott van és őrizetbe van véve, és azért ezt, ha jól emlékszem 2025 szeptemberétől 26.
[00:22:33]márciusáig tartott ennek a pénznek a kiosztása.
[00:22:33]Tehát azért ugye Bush Balázs azt nyilatkozta, hogy ő nem tudott semmiről és a bizottság sem tudott semmiről.
[00:22:42]azért az kicsit furcsa, hogy egy ilyen nagy szervezetnek az alelnöke hét hónapon keresztül nem veszi észre, hogy 17 milliárd Ft kiosztásra zajlik.
[00:22:51]Úgyhogy ha jól emlékszem, ugye ennek a szervezetnek olyan 10 milliárd Ft-os kerete lehet évente amit ki szokott osztanni.
[00:23:01]Tehát egy óriási pénzmozgás volt itt.
[00:23:01]És persze titkos kollégiumot hoztak létre erre, tehát hogy ez sem tűnt föl neki.
[00:23:06]Ezt azért nehéz elképzelni, de de én azt hiszem, hogy amikor ott vannak és őrizetbe vannak véve, akkor akkor nyilván meggondolják, hogy esetleg emlékeznek valamire, vagy vagy egyre följebb vezetnek a szálak.
[00:23:22]Meg hát azért árulkodó dolog az is, hogy egy sor végső kedvezményezett visszaadta a pénzt.
[00:23:29]Se szó, se beszéd, még mielőtt bármi történt volna.
[00:23:35]Tehát itt azért valahol a szereplők érezték, hogy itt itt ez nem nem törvényes dolog, hogy ez hogy ez nem normális.
[00:23:47]akik kapták a pénzt, azok is érezték, és azok is tudhatták, hogy miért kapják ezt a pénzt, és nem a szuper dalszöveg az, ami ami biztosan megérte az 5 millió Ftot.
[00:23:57]Ö úgyhogy itt Hankó Balázs neve felmerül, mint a szervezet végső vezetője, de hát teljesen nyilvánvaló, hogy itt politikai alapon történt ez a lista összeállítása, és egy kampány során történt ez a lista összeállítása.
[00:24:16]Tehát az, hogy ezt egy kampány érdekében történt, és a kampány vezetésnek a felelőssége is felmerül, szerintem ez a dominó nagyon messzire tud vezetni.
[00:24:26]Igen.
[00:24:26]Én még egy szempontot hadd hozzak ide, mert azért a ez a a magyar kultúra cserbehagyása, amit láttunk.
[00:24:33]Tehát ugye az egésznek ugye ezek a pénzek a a hogy mondjam, a kulturális segédmunkások szintjére csúsztak le.
[00:24:42]Tehát ha tényleg kis grófó meg Mága Zoltán meg nem tudom kicsoda a nemzet csótánya Nagy Feró meg szóval hogy ha tényleg itt tartunk hogy a meg fási zsülik szóval hogy tényleg hogy hogy az is külön egy történet hogy üresen állnak a vidéki múzeumok kiállítóhelyek ehhez képest svási zsülik kap mit tudom én hány száz milliót arra hogy utazókiállítást csináljon miközben munkácsi vándorkiállítás De mi mi mi házhoz viszi a kultúrát mi?
[00:25:13]De hát de ott vannak a üres művelődési házak, kultú múzeumok, amik hogyan repesnének örömükben, hogy valamit bemutathatnak, amiért bemennek az emberek és elkérhetnek érte 1000 Ft-ot.
[00:25:23]Tehát, hogy az egész valami olyan kulturális rombolás, értem én, hogy mindenkit ez a része érdekel joggal, hogy most akkor ki, hogyan, merdig, de én a legborzas azt látom, hogy hogy hagyta cserbe a magyar kultúrát ez a kormány, amikor ezeknek az ócska gagyit produkáló embereknek a kezébe adja, csak azért, hogy elbazsváljanak az ő választási gyűlésükön, amiknek az eredményét megláttuk.
[00:25:49]Ö ös ez egyszerűen döbbenetes számomra, miközben a független színházakra semennyi pénz nem jut.
[00:25:55]A a film azokra a zseniális filmkészítők ugye mind büntetésben voltak, akik kritikusan gondolkodtak korbár.
[00:26:03]Ehhez képest Trákai úr kapott mit tudom én hány milliárdot egy elképesztően ócska fiillatot.
[00:26:08]Ö döbbenetes az egész, hogy ahogy ahogy elcsúsztunk a kultúrafinanszírás finanszírozás helyett, a politikafinanszírozásra, ami még egyszer mondom, legalább akkora bűn, ez egy persze ez egy politikai bűn, ez ez erre nem, ezért nem kerülhet senki börtönbe.
[00:26:23]Ezért szerencsére legalább megbuktak.
[00:26:28]De 16 évig ebben éltünk, hogy itt Magyarországon egy csomó minden nem tudott megszületni, mert ezekre mentek el a pénzek, ahelyett, hogy azok a írók, költők, művészek kapták volna, akik akik ettől zseniális dolgokat alkothattak volna.
[00:26:42]Ehelyett látjuk ezeket a borzalmas teljesítményeket.
[00:26:47]Döbbenetes, hát a tényleg a Mága Zoltán, hát olyan magyar zenészek vannak, világhírűek akik felháborítónak tartom ezt az egészet.
[00:26:55]mondom, és akkor hagyjuk egy egy pillanatra, hogy még el is lopták.
[00:26:58]Tehát egyszerűen csak önmagában, hogy lehetséges ez, hogy működhetett ez így?
[00:27:03]Ez mutatja, hogy mennyire számított nekik a kultúra, mint ahogy mennyire számított nekik a gyerekvédelem, az oktatás, az egészségügy.
[00:27:12]Tehát látszott, hogy ezek ezek csak arra vannak, hogy hogy valahogy valahogy elmuzsikáljanak, de alapvetően például egy kulturális alap arra van, hogy a klasszikus kampányfinanszírozásra fölhasználják.
[00:27:26]Ugye, hogyha arról beszélünk, hogy ezek valószínű, hogy azért kapták, hát ugye Mága Zoltán esetében egészen jól nyomon követhető, hogy ő azt mondta, hogy 500 millióért persze a Fidesz kampányát fogja tolni.
[00:27:38]Tehát ennyit számított a kulturális alap nekik.
[00:27:38]Ennyit számított a kultúrára szánt pénz, semennyit, csak az, hogy a hatal hatalomba tartsa őket, mert ez nem fontos.
[00:27:48]Az az mit üzen számotokra, hogy Orbán Viktor 60 órája nem szólalt meg?
[00:27:51]Tehát ebben az ügyben korábban sem, de egyáltalán a Facebookon két nappal ez két és fél nappal ezelőtti az utolsó bejegyezése a migrációval kapcsolatos.
[00:27:59]Tehát amikor fideszes politikusok vannak őrizetben, egy miniszterét már nyaldossák a hullámok és 60 óra eltelt.
[00:28:13]Hát szerintem Orbán Viktor meccset néz.
[00:28:13]Valószínűleg nem nagyon törődem jut el hozzá semmi, ha nem ül a televíziója előtt.
[00:28:19]Lehet, hogy már Amerikában is van.
[00:28:22]Nem tudom.
[00:28:22]Nem, nem.
[00:28:22]Azt mondta, hogy csak a két elődöntőre meg a döntőre megy csak hat napra.
[00:28:27]Végére megy ki, de én szerintem boldogan nézi az ő mérkőzéseit, és szomorkodik, hogy az ő válogatottja, a mi válogatottunk is nem jutott ki, az is egyébként neki köszönhető, mert ez a fajta finanszírozás, ami megint amit amiről beszéltél, ez legalább ilyen fontos a megint a lopásoldalán, hogy végre legyen verseny ebben az országban, hogy végre a teljesítmény számítson.
[00:28:47]Tehát nem csak egyszer arról van szó, hogy kerüljenek börtönbe azok, akiknek ott a helyük, hanem arról is van szó, hogy legyen egy olyan ország, ahol mondjuk a futball finanszírozása az nem azért van, mert a a futball szulkorók jó lenne, ha a Fideszre szavaznának, hanem más szempontok is szerepet játszanánk, mondjuk, hogy legyen egy kicsit jobb a magyar futball.
[00:29:06]Tehát és ha nem attól függően, hogy melyik csapatnak, melyik városnak van csapata, hogy milyen politikus fontos politikuse az, aki ott él, ugye Kisvárdától kezdve, mit tudom én, meddig bezárólag.
[00:29:14]Hát nem beszélre Felcsútról, ugye maga magyar futball szív csakája.
[00:29:19]Igen, hogy idézzük.
[00:29:19]Igen.
[00:29:26]Sok minden történt ott egyébként.
[00:29:26]Ott ajánlotta fel Szűz Máriának az országot valamelyik uralkodónk is.
[00:29:31]És hát Puskás Öcsi is sok szálon kötődik Felcsúthoz állítólag.
[00:29:36]De most nem ezen a se tudta hol van Felcsút.
[00:29:39]Nem ezen a nyomón haladunk tovább, hanem egy egy nagyon fontos ügyre térünk rá.
[00:29:43]Nevezetesen az ügynök múlt feltárására, merthogy benyújtottak egy nagyon fontos törvényjavaslatot.
[00:29:48]Nézzük a bejátszást.
[00:29:48]Benyújtották azt a törvényjavaslatot, amely az egyik eleme lehet az ügynökakták nyilvánosságra hozatalának, amit október 22-ére ígért Magyar Péter.
[00:29:58]A mellétei Barna Márton által benyújtott javaslat szerint a nemzetbiztonsági szolgálatok kezelésében álló pártállami eredetű iratanyag teljes körű felülvizsgálatára van szükség.
[00:30:08]Az előterjesztés alapján indokolt a nyilvánosság bevonása is ebbe a munkába.
[00:30:17]Különös tekintettel az ezzel a tárgykörrel foglalkozó tudományos kutatásokat végző szakembereké, ezzel biztosítva, hogy a felülvizsgálat ténylegesen demokratikus körülmények között történhessen meg.
[00:30:25]Ennek érdekében a törvény elfogadásával létrehoznak egy 11 fős tanácsadótestületet, amely a minősített iratok felülvizsgálatát segítő tanácsadó bizottság nevet fogja viselni.
[00:30:38]A testület egyik legfontosabb feladata az lesz, hogy közreműködjön a minősített iratok minél teljesebb és szélesebb körű kutathatóságának, illetve nyilvánosságra hozatalának érdekében.
[00:30:50]Mondanék két vagy igen, két érvet, hogy elvileg tisztázzuk az álláspontjait, bár szerintem egyértelmű.
[00:30:59]Az igazság felemeli a nemzetet, ez az Ószövetségből származik.
[00:30:59]A másik érv pedig, hogy jobb nem bolygatni a múltat és feltétni régi, már esetleg behegett sebeket.
[00:31:08]Szóval mind a két oldal mellett lehet érvelni.
[00:31:11]Hát szerintem ugyan sokan azt mondják, hogy nincs már itt semmi látnivaló, és ami ami kell, az kellett, az kiderülhetett, és igazából kutatható minden, de én azt hiszem, hogy hogy azért van egy ilyen ösztársadalmi frusztráció ezzel a témával kapcsolatban.
[00:31:27]Tehát ugye nem történt meg az a teljes körű lusztráció, ami mondjuk közép-európai országokban sokkal mélyebben megtörtént.
[00:31:32]Csehországban, Lengyelországban, vagy Németországban például.
[00:31:37]És szerintem joggal érzik azt az emberek, hogy hogy ezt valahol le kell zárni, tehát hogy ezt valahol megnyugtatóan rendezni kellene ezt a ezt a kérdést.
[00:31:45]Ö nem tudom, hogy ez a mostani intézkedés és intézkedés sorozat, ami majd most következik, és hogy ugye október 22-én minden nyilvánosságra kerül, persze fenntartásokkal nyilván, tehát nem 100%-ban, hogy ez vajon teljesíteni tudja ezt az igényt.
[00:32:05]De én azt gondolom, hogy mindenképpen van egy olyan elvárás, ami amivel kezdeni kell valamit.
[00:32:08]Tehát hogyha mondjuk a Tisza kormány ezzel nem foglalkozik, az is egyfajta állásfoglalás, mert ugye ez régóta benne van a köztudatban, közbeszédben, úgyhogy szerintem mindenképpen kell ebben valamit lépni.
[00:32:21]Én is azt gondolom, hogy meg kell ezt lépni, de olyan sok értelmét én már nem látom.
[00:32:26]Miközben egyetértek minden szavával, tehát szerintem is ezt ennyi ennyivel tartozunk magunknak, hogy hogy ezt megoldjuk.
[00:32:36]Én magam nem egyszer, nem kétszer buktam bele a parlamentbe azokkal a kísérletekbe.
[00:32:41]Nem egyedül, hanem a pártocskámmal egy bizonyos SDSzel, hogy oldjuk már meg ezt a problémát.
[00:32:45]Ugye 92-ben a Demski hakéle előterjesztés volt az első.
[00:32:52]Hozzáteszem, hogy nagyon sok a a anyag már el is tűnt azóta, tehát ugye ez bodog boldogtalan legalábbis különböző kormányok különböző kormányzati tisztéselő hozzáfértek ezekhez az anyagokhoz.
[00:33:06]Tehát hogy mi maradt benne, mi nem, ugye azt se tudjuk ma már ezzel együtt is szerintem tartozunk ezzel azt gondolom, hogy az embereket ez jóval kevésbé érdekli, mint ahogy ezt mi itt a szobában talán gondoljuk.
[00:33:17]Tehát szerintem a a azok a egyetemistak, akik a questják, hogy mi volt, de jó nekik, azok valószínűleg nem olyan nagyon érdeklődnek az ügynök ügy iránt.
[00:33:27]És de ezt döntsék el ők.
[00:33:31]Igen.
[00:33:31]Jó.
[00:33:31]Demokratikus államban döntsék el ők persze egyetértek.
[00:33:34]Csak mondom, hogy én ezt nem tartom a leg a a annak a kérdésnek, amin a Tiszaors múlik, de megígérték, csinálják meg, nem kerül semmibe.
[00:33:43]Tehát ami engem bánt ebben, és ezt többször látom most a Tiszánál, és ebben az esetben nem látok indokát annak, hogy miért a melétei nyújtja ezt be, hogy miért nem egy kormány által benyújtott szöveg van, ami végigmegy egy szakmai társadalmi egyeztetéssel, hogy miért miért kell ezt megint ezekkel az egyéni képviselő indítványokkal operálva, mert jobb lenne, főleg, hogyha nincs semmi nem sürget, tehát október 22-ig.
[00:34:05]Jó, erről nagyon sok vita volt, tehát igazából mindent tudunk róla, de mégis azért jó lenne, ha a normál menetben látnánk egy kormányzati előterjesztést, hozzá lehetne szólni, a szakmát megkérdeznék és akkor nyár végén benyújtanák.
[00:34:18]Szóval értem, hogy a ez is hozzátartozik a színházhoz.
[00:34:23]Rendben van.
[00:34:23]Van Magyarországon néhány 10000 ember, akit ez nagyon-nagyon érdekel még mindig.
[00:34:28]De nem nem gondolom, hogy ezt nem lehetne normál ütben meg.
[00:34:33]Én úgy értelmezem, hogy ez egy első lépés ennek a bizottságnak a létrehozása, és a következő lépésben már ennek a bizottságnak a javaslatai alapján fog a konkrét megvalósítás megvalósulni.
[00:34:49]És azt már én is teljesen egyetértek, hogy azt azt egy kormány előterjesztésként szeretném látni.
[00:34:53]Én két érvet azért felhoznék még, hogy miért fontos ez.
[00:34:58]Az egyik, hogy itt ugye az egyik problémaköre annek, hogy nincs minden anyag a levéltárban.
[00:35:05]Tehát körülbelül a az anyagoknak a 10-15%-a még mindig a szolgálatoknál van, titkos szolgálatoknál.
[00:35:15]És a jelenlegi szabályozás alapján, ami egyébként 2003 óta van, ezeknek a szolgálatoknak nem kell indokolniuk azt, hogy miért tartják vissza ezeket az anyagokat.
[00:35:24]Kutatók sem férnek hozzá.
[00:35:24]Ön olvastam nem egy kutatónak azt a feltételezését, hogy ezek a legkényesebb és legértékesebb része ez a 10-15%.
[00:35:34]Láttuk az Orbánkormány idején, hogy a titkos szolgálatokat kihasználta az adott kormányzat önös érdekből.
[00:35:46]Az, hogy a ezeknek a szolgálatoknak egy olyan szervezeti kultúrája alakult ki, hogy nem kell indokolniuk azt, hogy mit miért tartanak vissza, milyen információt tartanak vissza.
[00:35:56]Szerintem ez hosszú távon nagyon káros Magyarországra nézve.
[00:36:01]A másik pedig, hogy hogy azért láttuk az utóbbi időben, nem egy közszereplőnél, hogy egyfajta hamis családlegendárium építést folytattak le Báer Zsolt kapcsán, Sollyak Tamás kapcsán.
[00:36:16]És és szerintem igenis fontos az, hogy hogy szembenézzen a magyar társadalomban múlttal.
[00:36:25]Én is azt gondolom, hogy itt nem ez lesz a főtanulság, hogy fel lehet osztani tettesekre és áldozatokra a magyar múlt szereplőit, mert nagyon sokszor ez összefüggött, az áldozatokból lettek tettesek, egyszerre voltak mind a kettő satöbbi.
[00:36:40]Ö igen, ennek a komplexitását kell átlátnia a magyar társadalomnak és és a előttünk lévő műsorhoz kapcsolódva egy kicsit nagyon fontos, hogy például a magyar történelemoktatásba is átmenjen ez a fajta szemlélet.
[00:36:52]majd mert ott a Fidesz huszon valahányszor dobta vissza, főleg az LMP kísérletezett az ügynökakták nyilvánosságra hozatalával, de szerettem volna egy zárólet nyitni, mert mondtad, hogy ez nem tetszik, hogy egyéni képviselői indítványra nyújtották be a törvényjavaslatot, és más elemzőtől is olvastam, hogy egy picit ilyen úthengerszerűnek érzik a Tisza eddigi működését, és attól tartanak, hogy most még megindokolják, hogy miért megy ez így, mert gyorsnak kell lenni, effektívnek kell lenni, társadalom türelmetlen, de hogy vissza tudnak-e venni majd, ha már elmúlik ez a kényszer.
[00:37:25]És ez a kérdésem hozzátok, hogy mi a benyomásotok az elmúlt 44 nap után.
[00:37:30]Tehát vissza tudnak venni, ha már elmúlnak ezek az általuk megnevezett kényszerek?
[00:37:34]Hát szerintem ezt nagyon nehéz ebben a pillanatban megmondani.
[00:37:38]Tehát ugye egy egészen új helyzet jött, egy olyan politikai erő, ahol az emberek, tehát a politikusok nagy része nem volt politikus korábban, és és semmiféle tapasztalat nem volt ezen a téren.
[00:37:50]Úgyhogy én én nem tudom.
[00:37:50]Tehát ez ez ilyen kötszurkálás most, hogy vissza tudnak-e venni.
[00:37:55]Az biztos az látszik legalábbis a miniszterelnöknek a a habitusából meg a a az előremenet teléből, hogy hogy ő óriási lendülettel megy előre, és és ugye a vasárnap az új hétfő, és mindenkit húz magával, és nincs megállás.
[00:38:13]Tehát az látszik, hogy egy hatalmas lendület viszi őket, és és van egy ilyen elvárás is természetesen a 16 év után.
[00:38:17]De hogy itt most mi lesz?
[00:38:17]x hónap után, nem tudom, tehát nagyon sok feladat áll előttük.
[00:38:23]Persze én én most jelenleg azt látom, hogy nem látom annak az indokát, hogy ez a lendület miért tölne meg egyébként.
[00:38:31]Nyilván a a népszerűség az majd változik.
[00:38:31]Tehát persze, hogyha jön az ősz és esetleg a jól intézkedések, amiről már beszéltünk, nem úgy alakulnak, akkor lehet, hogy lesznek emberek, akik csalódottak lesznek, vagy azt mondják, hogy de hát arról volt szó, hogy egyszerűbb, jobb, emberségesebb lesz az élet.
[00:38:49]Nem tudom, tehát nem látom egyelőre a lendület megtörését.
[00:38:54]Én nem én nem szeretném, hogy a lendület megtörjön.
[00:38:59]viszont sokkal inkább ez a ezeknek az eszközöknek a használata az, ami ami zavaró, mertogy itt egy alapvető rendszer hibában él Magyarország most már jó ideje, hogy gyakorlatilag kétharmaddal fel lehet függeszteni a demokráciát hosszú távra, nem négy évre, évtizedekre akár.
[00:39:18]Kétharmaddal kinevezünk 10-12 évre embereket.
[00:39:24]Kétharmaddal úgy változtatjuk meg a választási törvényt, hogy hogy ne lehessen leváltani a a az aktuális kormányt.
[00:39:33]Kétharmaddal mindent lehet.
[00:39:33]És a magyar választói jogi rendszer pedig garantálja, hogy kétharmaddal fog nyerni a győztes.
[00:39:40]Most ezt lehet vitatni, de az elmúlt ötből 5 xzör kéthdal nyert.
[00:39:44]Igen, ez azért már nem statisztikai hiba kategória.
[00:39:49]Ezt a rendszert lebontani ezekkel az eszközökkel lehet szerintem, de csak akkor legitim és morálisan elfogadható, hogyha megvan az a kilépő pont, ami egy új alkotmány elfogadása lehet.
[00:40:05]És hogyha az elmarad, és annak részeként egy új választójogi törvény, akkor az minden jelenlegi döntés legitimitását is el fogja venni.
[00:40:14]Ez volt a kérdésem lényege, hogy visszavesznek ebből az úthenger jellegű tevékenység.
[00:40:22]Szerintem se kell visszavenni.
[00:40:22]Nincs azzal baj, hogyha ha politika ha csinálják, akkor ilyen.
[00:40:26]Tehát nincs ezzel baj, nincs ezzel baja.
[00:40:29]Szenvedélyes, nincs ezzel baja, hogyha üvöltöznek egymással, ez rendben van.
[00:40:33]lehet egy kicsit nagyobb türelmesebben, és nem kell átvenni azokat a rossz szokásokat, amik az előző 16 évben belénk idegződtek, hogy éjszak éjfélkor benyújtotta Semén Zsolt és nem tudom én kicsoda, a véletlenül az egész Magyarországot átalakított törvénytervezetet is.
[00:40:47]Igen.
[00:40:47]Tehát e ez ezekből ami érdekes számomra és egy kis és optimizmussal tölt el, hogy mintha ez egy ilyen tanulókormány lenne, tehát hogy van képessége magyarnak is, pedig egy látszik, hogy egy ilyen nagyon nyomja nyomja nyomja nagyon keményen és egy ilyen hebrencsként megy előre, de közben meg úgy látom, hogy hogy van önreflexió.
[00:41:09]Tehát amennyire Orbánnál egyáltalán nem volt önreflexió, magyarik azért tanulnak.
[00:41:13]Tehát például legutóbb ezt a médiatörvényt most adtak öt napot.
[00:41:18]Lehet, hogy azt lehetne 10et most mindegy, de öt nap az is valami.
[00:41:22]Tehát aki akar, akinek ez a dolga, az hozzá tud szólni, el tudja mondani a véleményét.
[00:41:26]Ahogy mondod, itt is ugye két lépcsőben oldják meg ebben az esetben is a problémát, a média ügyeket is két lépcsőben oldják meg.
[00:41:34]Tehát mintha ők maguk is tanulnának azokból a nehézségekből, amik keletkeznek.
[00:41:39]Az nem lenne jó, ha az lenne az indok, amit mondott, hogy a tapasztalatágunk, mert nekünk nincs időnk.
[00:41:43]Tehát ugye mi mi nem tudunk azzal mit kezdeni, hogy ők tapasztalatlanok.
[00:41:46]Hát szerezzenek gyorsan tapasztalatot.
[00:41:50]Tehát azzal azzal a mondattal, hogy nem állt még fel a minisztérium, én nem tudott mit kezdeni, mert van.
[00:41:53]Tehát tudom, hogy nehéz, magam is dolgoztam minisztériumba, de de hát az egy olyan hely, amikor hát akkor nehezen, de működni kell.
[00:42:02]De de még egyszer az, hogy hogy a a saját kudarcaikból tanulnak, ahogy tudott váltani magyar személyi politikában is annak idején ugye két miniszter jelölt esetében is, ahogy az egész rendszerben, ahogy ő a két év alatt megtanulta ezt az országot, ezek szerintem a abban az értelemben biztató jelek, hogy hogy tényleg odafigyelnek és reflektálnak arra, amilyen vélemények érkeznek.
[00:42:25]És én azt gondolom, hogy hogy ebben is még egyáltalán nem vagyok biztos, hogy ez lesz a végső, amit elfogadnak a mert csak gondoljatok még egy példa a polgármesterek fizetése, amiről először azt mondta a magyar, hogy visszamennek a 2024-es szintre, ami egy nagyon komoly, tehát az megfelezte volna a polgár a befagyasztás, ami szerintem rendben van, az nem lett volna rendben, de Orbán Viktor az a meghosszabbította volna bicskeit, tehát őt nem érdekelte, azt mondta, így van, akkor így van, nem érdekes, hogy mi van ez a pacák meg mintha Ha tényleg odafigyelne arra, hogy mi van körülötte és tanul ebből.
[00:42:57]Ez egy szerintem egy nagyon pontos és fontos jelzés arra, hogy lehet működhetet ennél sokkal kifinomultabban is.
[00:43:00]Majd kicsit ide kapcsolódik egy következő téma, de már annyira kevés az időnk, meg még van a nap kérdése is, hogy nagyjából két percben kéne megbeszélnünk ezt a bizonyos újabb leiratot.
[00:43:13]A kedves nézőknek mondom, Szártó Péter felhívta Szergei Lavrovot, amikor a Wágner csoport főnöke, Jevgenyi Prigozsin fellázadt Moszkva ellen, és elindultak a csapataival Moszkvába, és többen attól tartottak, hogy megdöntik Putyin uralmát.
[00:43:27]Szóval ekkor felhívta Sierartó Lavrovot és megkérdezte aggódó hangnemen, hogy minden rendben van-e, tudják-e kezelni a helyzetet, és hogy a maga részéről minden segítséget megad orosz kollégájának.
[00:43:39]Szóval ezt kéne kommentálnotok nagyjából másfél percben elnézést nehez a élő magyar kőpolitikának a szuverenitása, ugye ami az alaptétel volt 16 évig, hogy márpedig mi szuverének vagyunk és a konektivitás ugye, hogy mi mindenhova nyitva tartjuk a folyosót.
[00:43:55]Hát most ezekből a kis színesekből egyébként kiderül ezekből is persze, hogy hogy ez valójában egy függőség volt, egy alárendeltség, ugye és ugye ott volt közben, hogy az EUs ülések szüneteibe hívta Lavrovot, hogy hogy az oligarchák esetében a szankciókat puhítani akarták, hogy ugye megkapta a legnagyobb külföldinek járó elismerést.
[00:44:18]Tehát ez eléggé világosan mondja, hogy itt nem szuverenitás volt és nem konnektivitás, hanem egy alárendelés.
[00:44:23]Egyrészt igaz, másrészt, hogy micsod micsoda iszonyatos aránytévesztés.
[00:44:27]Ezt a szöveget valaki megnézi, segíthetünk nektek.
[00:44:31]Hát mi a mi csoda?
[00:44:31]Itt van a világ egyik legerősebb hadserege.
[00:44:37]Itt van ez a kisország lényegében hadsereg nélkül.
[00:44:37]Ezt is lefejezték.
[00:44:41]Miben segíthetünk?
[00:44:41]Hogy menthetné meg az életedet?
[00:44:41]Szóval, hogy teljes ki is nevették ő ki is nevette.
[00:44:47]Ki is röhögte a labró.
[00:44:47]Igen, de döbbenetes, hogy valaki ennyire nem tudja a a híres külügyminiszter, ugye, aki tönkretette a magyar külügyi a diplomáciát, úgy ahogy van, lelakta, hogy ennyire ne értse, ne értse, hogy hol vagyunk, mert az, hogyha fölhívja a barátját, megkérdezi, hogy jól vagy, nem lőttek még le, azt értem, az az sincs rendben, mert körben az oroszok lelőttek egy csomó ukránt, úgy mellesleg ugyanebben az időszakban.
[00:45:08]De ez a te egyszerűen az ember nem is érti, te ennyire hülyék.
[00:45:12]Az ember mindig ugye az előbb is már ez tényleg ennyire, hogy a sziártó ennyire nem tudja, hogy hol él, hogy mi mi egy ország egy egy 10 milliós ország helye a világpolitikában, a a a egy háború szélén.
[00:45:27]Nem, nem.
[00:45:27]Az ember azt döbbenten nézi, de hát a legborzalmasabb ez a ordas nagy hazugság, ugye, ami arról szól, hogy hát mi aztán annyira szuverének vagyunk, hogy kinyaljuk az orosz medve fenekét, hogy szeressen minket nagyon.
[00:45:39]egyébként ez a mindenben segítünk szöveg kapcsán jutott eszembe, hogy katonát is küldtünk volna, mert ugye ez az Orbánkormánynak egy erős állítása volt a kampányban, hogy lehet, hogy a katonát is küldtünk volna oroszor, hogy 300 fős Prigozsin magán hadsereget megállítsa a egyébként nyilvánvalóan arra gondolt, hogyha menekülnie kell a orosz vezetésnek, akkor Budapesten minden bűz lett volna.
[00:46:06]Igen, szépen.
[00:46:06]Hát csak az hiányzott volna tényleg lista.
[00:46:11]Igen.
[00:46:11]Hogy kik bújtak itt el.
[00:46:15]Köszönöm szépen.
[00:46:15]És akkor végén a napkérdése.
[00:46:15]Kommentekre már sajnos nem maradt idő.
[00:46:19]Szóval úgy szólt a napkérdése, hogy ön szerint 36 évvel a rendszerváltás után van értelme megnyitni az ügynökaktákat.
[00:46:27]1% ponttal talán nőtt az igenek aránya, úgyhogy érdemes volt erről beszélgetnünk.
[00:46:32]87% mondja, hogy igen, van értelme.
[00:46:32]13% ellenzi.
[00:46:32]Nagyon köszönjük a figyelmet, köszönjük, hogy szavaztak.
[00:46:37]Köszönjük a kommenteket.
[00:46:41]Holnap is lesz aktuál.
[00:46:41]Jó tévézést önöknek a viszontlátásra.