Magyar Péter önkénye épül a Tisztitőtúz hadművelet mögött– Havasi Bertalan
- Az ügyészség bűncselekmény hiányában elutasította Havasi feljelentését, mert Magyar Péter felszólítását nem minősítette rendőröknek szóló utasításnak; Havasi felülbírálati indítvánnyal él, és vitatja a nyomozati lépések elmaradását.
- Magyar Péter a minisztériumi streamen a biztonsági embereket szólította fel Havasi kivezetésére; Havasi a kínos jelenetet elkerülve maga távozott, majd aznap este felmentették.
- A törvény szerint járó hathavi felmentési pénzt Magyar Péter nyilvánosan megtagadta, amit Havasi jogi nonszensznek nevez; az ügyből bírósági eljárás lesz.
-
„tehát bennem volt a valahogy a bőröm alatt egy olyan érzület, hogy itt baj van" – Havasi Bertalan a kampánygyűléseken tapasztalt, nagyszámú csendes, kritikus érdeklődőről
- A vereséget sok apró ellenzéki találat és saját hibák együttesének tulajdonítja, ahol a Fidesz végül „elterült a padlón"; a választók ítéletét elfogadja.
- A luxusvádak ellen nincs hatékony kommunikációs ellenszer; a 60 puszta Orbán édesapjáé, és a gazdagok életmódja addig nem zavaró, amíg nem követnek el bűncselekményt.
-
„Nem lesz itt nemzeti egyetértés, itt nemzeti ellenállás lesz. Én legalábbis ezt remélem." – Havasi a személyre szabottnak és komolytalannak tartott alkotmánymódosításokról, valamint a Tisztítótűz hadműveletről
- A Fidesz-frakcióban sokan elvesztették a hitüket; Havasi szerint aki nem vesz részt az ellenállásban, menjen haza, a pártnak a nyáron kell kidolgoznia új stratégiáját.
- A 4000 fős jobboldali média 2500 fősre zsugorodik; Havasi ezt is tisztességes lehetőségnek látja, és a túlzott közösségi média fókusz helyett az intellektuális műhelyek erősítését sürgeti.
- A Fidesz brandjét nem szabad elengedni, a vereség ellenére is ezen a néven kell indulni, és technikai szinten alkalmazkodni; bocsánatkérésre vagy „párterápiára" nincs szükség.
Részletes összefoglaló megjelenítése
Havasi Bertalan feljelentése Magyar Péter ellen – az ügyészség elutasítása és a várható jogi lépések
Havasi Bertalan, a Fidesz kommunikációs igazgatója elmondta, hogy a Magyar Péter miniszterelnök ellen hivatali visszaélés gyanújával tett feljelentését bűncselekmény hiányában elutasította az ügyészség. Az erről szóló határozatot a nap folyamán kapta meg, ám azt megelőzően egy forrásmegjelölés nélküli cikk már megjelent az Indexen, ami arra utal, hogy az ügyészségtől kiszivárogtak az információk.
A határozat indoklása szerint Magyar Péter azon kijelentése, miszerint Havasit kikéne vezetni a szociális és gyermekügyi minisztériumból, nem minősült rendőröknek szóló utasításnak. Havasi ezzel nem ért egyet, mivel az épületet a Készenléti Rendőrség őrzi, így a biztonsági emberek, akiknek a miniszterelnök utasítását címezte, kizárólag rendőrök lehettek. Felidézte a Magyar Péter által élőben közvetített videó pontos mondatait:
„Van itt valaki a minisztériumból, aki itteni biztonsági ember? Mert szerintem Havasi elvtárs nem ebben a minisztériumban dolgozik, mivel ez már a szociális és gyermekügyi minisztérium. Úgyhogy jó lenne, ha megkérnék, hogy fáradjon ki innen." – Magyar Péter (a felvétel alapján idézte Havasi Bertalan) *
Havasi hangsúlyozta: az ügyészség szerinte nem tette meg a szükséges nyomozati lépéseket annak kiderítésére, hogy pontosan kik voltak jelen és kinek szólt az utasítás. Úgy véli, az ügyészség helyzete nehéz, hiszen Magyar Péter a legfőbb ügyészt is távozásra szólította fel, alkotmányos válsághelyzetet idézve elő. Ennek ellenére megadná az ügyészségnek a lehetőséget a tisztességes munkára, ezért felülbírálati indítvánnyal fordul hozzájuk, amelyben részletesen kifejti a szerinte elmulasztott vizsgálati lépéseket.
„Én vagy széttárom a kezem és mosolygok egyet, vagy megyek tovább az ügyben. Én valószínűleg ezutóbbit fogom választani" – Havasi Bertalan *
A minisztériumi eltávolítás körülményei és a felmentési pénz kérdése
A május 16-i eset kapcsán Havasi elmondta, hogy azért ment be aznap a minisztériumba, mert a „Basti ostroma" néven emlegetett tömeglátogatás során Magyar Péter külsősöket engedett be az épületbe. Mivel neki leltári, büntetőjogi és fegyelmi felelőssége volt az irodájáért, személyesen akart ügyelni a rendre. Miután látta a streamen, hogy a miniszterelnök felszólította a biztonságiakat az eltávolítására, ő maga távozott, hogy elkerülje a „kínos" jelenetet, hogy egy hivatalban lévő helyettes államtitkárt minden törvényes ok nélkül, miniszterelnöki utasításra rendőrök vezessenek ki. A felmentése még aznap este megtörtént, könyvei azóta is az irodában maradtak.
A felmentési pénzzel kapcsolatban kifejtette: mivel 16 évet dolgozott a közigazgatásban, hat hónap felmentési időre és az erre járó fizetésre jogosult. Magyar Péter nyilvánosan közölte, hogy ezt nem fogja megadni, ami Havasi szerint jogi nonszensz, hiszen a törvény egyértelmű kötelezettséget ír elő. Bár a kiléptetési papírokon senki nem merte leírni, hogy a pénz nem jár, ő bízik abban, hogy a miniszterelnök környezetében lesz olyan jogász, aki felvilágosítja a szabályokról. Ha megkapja a járandóságát, tájékoztatja a nyilvánosságot. Hozzátette: a kérdésből bírósági ügy is lesz.
„Ott nyíltan megmondta Magyar Péter a tetőn, hogy ezt nem fogja megadni. És és ugye ez jogi nonszensz, tehát ilyen nincs." – Havasi Bertalan *
A Fidesz választási vereségének lehetséges okai és a kampány tapasztalatai
Havasi Bertalan – bár hivatalosan nem volt a kampány irányítója – személyesen részt vett az összes vidéki nagygyűlésen, ahol Orbán Viktor beszédet mondott. Nem a színpad mögötti „backstage"-ben, hanem a tömegben figyelt, és három jól elkülöníthető csoportot azonosított:
- A törzsközönség, akik zászlókkal, logókkal vettek részt, és akikre évtizedek óta számíthat a Fidesz – ők kitartottak.
- A fütyülők, tüntetők – Tiszás pólóban lévő, időnként ugyanazokból az arcokból álló, szervezettnek tűnő fiatalok, akik minden eseményen hangos kisebbséget alkottak. (Havasi megemlítette, hogy ők nem voltak annyira számosak.)
- A csendes érdeklődők – gyakran a legnépesebb csoport, akik feltűnően hallgattak, néha kritikus megjegyzéseket morogtak. Ilyen jelenlétet és hangulatot korábbi kampányokban nem tapasztalt.
„Tehát bennem volt a valahogy a bőröm alatt egy olyan érzület, hogy itt baj van." – Havasi Bertalan *
A vereség okairól szólva elmondta: a párt kongresszusi értékelő irata és a felszólalók számos tényezőt felsoroltak, ezeket mind hitelesnek és részigazságnak tartja. A végeredményt egy olyan boxmérkőzéshez hasonlította, ahol nem kiütéssel, hanem számtalan találattal győzött az ellenfél, és a Fidesz is vétett hibákat, így végül „elterült a padlón". Úgy látja, nem érdemes már ezzel foglalkozni, a választók meghozták az ítéletüket.
Az online tér és a hagyományos média szerepe
Havasi elismerte: a kampány előtt hátrébb lépett a kommunikációs feladatoktól, mert úgy érezte, a közösségi média területéhez mások jobban értenek. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy szerinte két különböző dolog keveredett: a hírportálok (Telex, HVG, 444, Index) még működő újságírói műhelyek, amelyek tudnak tematizálni, és a közösségi média, amit nem etikai szabályok, hanem ismeretlen algoritmusok irányítanak. Élesen bírálta azokat, akik azt állítják, értik és befolyásolni tudják ezt a rendszert; szerinte ezt senki sem tudhatja igazán.
Arra a felvetésre, hogy a Fidesznek volt-e reális esélye győzni 16 év kormányzás, háborús helyzet, energiaválság, szankciók és gazdasági stagnálás mellett, bizonytalan választ adott: bár a kampányt irányító csapat látott egy utat a győzelemre, a választók másképp döntöttek. Kiemelte, hogy a kormány sok intézkedést – például a családbarát adórendszert – nem engedett el a nehéz időkben sem.
A NER-t érintő luxusvádak és a kommunikációs nehézségek
Havasi Bertalan szerint a luxizásról szóló vádakkal szemben nincs hatékony kommunikációs ellenszer. A „60 puszta" kapcsán kijelentette: Orbán Viktornak soha nem volt rezidenciája, saját budai házában él, Felcsúton is van egy háza a feleségével. A 60 puszta édesapjának tulajdona, aki bányavállalkozóként jövedelméből újította fel a tönkrement majorságot. Hozzátette ugyanakkor, hogy őt személy szerint ezek a kérdések a kampányban érdekelték a legkevésbé.
„Mi közöm van nekem az ebrákhoz? Vagy Orbán Viktornak, vagy a Fidesznek mi köze van az ebrákhoz?" – Havasi Bertalan (a zebrákra utaló kérdésre) *
A gazdag vállalkozók luxuséletmódjáról úgy vélekedett: drága táskák, cipők, jachtok kereskedelmi forgalomban kaphatók, és nem várható el a gazdag emberektől, hogy ne úgy éljenek, mint a gazdagok. Egyéni szinten közömbös számára Mészáros Lőrinc vagy mások gazdagsága, mert nem irigy, és semmi köze hozzá. Hangsúlyozta azonban, hogy ha bárki – akár hajléktalan, akár luxusban élő – bűncselekményt követ el, vele szemben el kell járni, és el kell ítélni.
„Biztos vagyok benne egyébként, hogy más ha pedig bármelyik vállalkozó, gazdag vállalkozó, a gazdagoknál is zavar az, ha mondjuk bűncselekményt követnek el, vagy nem fizetik be az adójukat, de de az, ha bűncselekményt követ el, az a az a hajléktalannál is zavar." – Havasi Bertalan *
Rámutatott: ezeket a kérdéseket már 2018-ban és 2022-ben is ismerték a választók, mégis kétharmaddal bízták meg a Fideszt. Szerinte a vereség alapvetően az elmúlt négy évről, sőt ha a 2024-es EP/önkormányzati választás győzelmét nézzük, akkor az utolsó két évről szól, és a választók egyszerűen így döntöttek.
A Tisztítótűz hadművelet, az alkotmánymódosítások és a Fidesz ellenzéki stratégiája
Az interjú második felében Havasi Bertalan élesen bírálta a kormány tervezett intézkedéseit, köztük a „Tisztítótűz hadműveletet" és az azzal összefüggő Nemzeti Vagyon Visszaszerzési és Védelmi Hivatal felállítását. Szerinte ez az elszámoltatási narratíva a korábbi „luxizásra" épül, és visszamenőlegesen 20 év ügyeit vizsgálná. Az elgondolást komolytalannak nevezte, és visszautalt korábbi hasonlatára:
„Én őt egy ilyen kisunokához szoktam hasonlítani, aki a nagypapának fölveszi az öltönyét, és akkor ott pattog, és amikor a család kineveti, akkor meg elkezd tombolni és siránkozni..." – Havasi Bertalan Magyar Péterről *
Felháborítónak tartja, hogy a Fideszt egyes megszólalások az olasz maffiához, a Cosa Nostrához hasonlítják, és politikai célokra használják fel az ottani áldozatok emlékét. Véleménye szerint ezzel a retorikával Magyar Péter ellehetetlenítette az értelmes párbeszéd lehetőségét az ellenzékkel és a több millió Fidesz-szavazóval is.
Alkotmányozás és személyre szabott jogalkotás
A kormány alkotmánymódosítási törekvéseiről szólva Havasi rámutatott, hogy a tervek – például a köztársasági elnök mandátumának megszűntetése a hatályba lépést követő napon, vagy a visszamenőleges hatályú rendelkezések – szerinte nemzetközi jogi normákba ütköznek. Sürgette, hogy az Európai Bizottság és az Európai Néppárt foglaljon állást az ilyen „személyre szabott" jogalkotással kapcsolatban. Úgy véli, az Orbán-kormányok alkotmányossági talajon álltak, a mostani lépések azonban „a magyar péteri önkény" megnyilvánulásai, amelyek messze túlmutatnak minden korábbi gyakorlaton.
Külön kitért arra, hogy az intézkedések nem csupán Orbán Viktorra, hanem más Fidesz-politikusokra is irányulnak, pl. a „Lex Gulyás"-ként emlegetett 12 éves képviselői mandátumkorlát Gulyás Gergely frakcióvezetőt célozza, mert a miniszterelnök nehezen viseli a parlamentben zajló vitáikat. Havasi szerint ennek a pozitivista jogszemléletnek az a veszélye, hogy a kormánytöbbség bármit beírhat az alaptörvénybe, ami precedenst teremthet egy későbbi kormány számára is. Meglátása szerint nemzeti egyetértés helyett nemzeti ellenállás fog kibontakozni.
„Így nem, ebből nem lesz az alkotmányozás, hogy visszatérjék a kérdésre, az alkotmányozás kapcsán nemzeti egyetértés. Nem lesz itt nemzeti egyetértés, itt nemzeti ellenállás lesz. Én legalábbis ezt remélem. És ha egyedül leszek a nemzeti ellenállásban, akkor azt egyedül fogom megtenni." – Havasi Bertalan *
Ellenzéki stratégia, belső morál és személyes kapcsolatok
Havasi aggasztónak tartja, hogy a frakcióban és a pártban sokan elvesztették hitüket, munkakedvüket. Szerinte aki pozíciót vállalt, köteles a feladatait ellátni, és aki nem akar részt venni a „nemzeti ellenállásban", az inkább menjen haza. A Fidesznek szerinte a nyáron kell kidolgoznia az ellenállás módját, amelyben neki „zászlóvivői", generáló, katalizátor szerepet kell betöltenie, miközben teret kell hagyni a vidéki és városi civil szerveződések megerősödésére is.
Súlyos társadalmi tünetként említette a Magyar Péter körül kialakult közhangulatot, amelyet személyes tapasztalatokkal illusztrált: saját családjában és baráti körében is olyan felhergelt indulatokkal szembesült, hogy sok régi kapcsolatát megszakította. Ezt a jelenséget egyelőre természetes politikai folyamatnak tekinti, bár sokaknak fájdalmat okoz. Szerinte a most még „tátott szájjal" várakozó Tisza-szavazók pár hónap, esetleg egy-két év múlva szembesülhetnek azzal, hogy az ígéreteket nem lehetett megvalósítani, „át lettek verve". Ez a felismerés a miniszterelnök személyiségéből fakadó problémákkal együtt előidézhet egy nagy politikai változást.
A jobboldali média átalakulása és a Fidesz lehetőségei
Havasi Bertalan saját információi alapján elmondta: az eddig mintegy 4000 főt foglalkoztató jobboldali médiavilág az átalakítások után várhatóan 2500 főt fog eltartani. Bár a leépítés sok tragikus egzisztenciális helyzetet teremt, a vereség arányaihoz képest szerinte egy 2500 fős sajtóháttér fenntartása mégis „tisztességes" lehetőséget jelent.
Szakmai véleményként (nem kommunikációs igazgatóként) hozzátette: a Fidesz nem figyelt eléggé arra, hogy a jobboldalon is erős szerkesztőségek, sajtóműhelyek maradjanak fenn, mert túl sok erőforrást toltak a közösségi médiára. A mostani helyzetben viszont lehetőséget lát arra, hogy újra megerősödjenek az intellektuális műhelyek, a gyártóbázisok ésszerűsítésével, és a jobboldali értelmiségiek is jobban bevonhatók legyenek a párbeszédbe. Saját tapasztalata szerint klubokban, szalonokban, konferenciákon részt vevő tudósok, művészek mind azt hiányolták, hogy a kormányzópárt nem hallgatta meg őket rendszeresen. Most erre is megnyílhat a tér.
A Fidesz mint brand: megújulás vagy adaptáció?
A Fidesz márkanevének megítéléséről – különösen Orbán Viktor azon kijelentése után, hogy a brand „megbukott, megkopott" – Havasi határozott véleményt fogalmazott meg. Szerinte a Fidesz brandje az 1988-as alapítás óta számára vonzó, és még mindig több millió ember gondolkodik hasonlóan. A márkát nem szabad elengedni, mert az önmaguk feladását jelentené. Technikai téren – digitalizáció, fiatalokkal való kapcsolattartás – ugyan lehet újítani, de a Fidesz nevet és örökséget meg kell őrizni.
„Szerintem minden választáson el kell indulni és mint Fidesz kell elindulni. és és alkalmazkodni kell a kihívásokhoz technikai szinten és a és a választóknak a kihívás." – Havasi Bertalan *
Elutasította a liberális sajtóban megjelenő felvetéseket, miszerint valamiféle „szembenézésre" vagy bocsánatkérésre lenne szükség. A szembenézés szerinte már megtörtént az eredményjelző táblával április 12-én, ami sokkoló és megsemmisítő volt. Bocsánatot kérni a Tisza szavazóitól nem áll szándékában, ahogy „párterápiára" sem kíván járni velük. Az adaptációt abban látja, hogy minden választáson el kell indulni, vállalni kell a fideszes identitást, és a választók elvárásait kell lekövetni, nem pedig a párt alapjait megkérdőjelezni.
⚠️ Értelmezhetetlen vagy bizonytalan szakaszok
- „vitézi Dáviddal közösen a karmelitát építési területét elzáró kordont" – az ASR valószínűleg Vitézy Dávid nevét torzította („vitézi Dávid").
- „mintha valami Élien beléjük ment volna" – az „Élien" szó feltehetően „idegen" vagy „ellen" torz alakja, a mondat jelentése így bizonytalan.
- „Én egy várrándítással ezt el tudom rendezni" – az ASR nagy valószínűséggel a „vállrándítással" kifejezést ismerte félre.
- „Kózanosrához" – a kontextusból (olasz maffia, tömeggyilkos szervezet) ítélve a Cosa Nostra megnevezés torzulása lehet.
- „luxilás" – többször előfordul, valószínűleg a „luxizás" szó eltérő kiejtéséből fakadó ASR hiba.
- „Ebiztonsági" – „ebrákkal" stb. – a zebrákkal kapcsolatos részben az ASR félreértette a hangsúlyt, a beszélő valójában „zebrák"-ról beszélt.
- „Baszti ostroma" – a hasonlat alapján valószínűleg „Basti ostroma" lenne, ami a médiában használt „Bástya ostroma" torzult formája lehet, a minisztériumi tömegjelenetre utalva.
- „Súlyok Tamással kapcsolatban" – a jelenlegi köztársasági elnök Sulyok Tamás nevének eltévesztése.
- „alex gulyás" / „Alex gulyás" – a „Lex Gulyás" (Gulyás Gergelyre vonatkozó speciális törvényi korlátozás) megnevezés ASR általi félreértelmezése.
Teljes átirat megjelenítése
[00:00:00]Tisztelettel köszöntöm a kedves hallgatóinkat és nézőinket.
[00:00:01]Megkérek minden rendszeres hallgatót, aki még nem tette meg, hogy iratkozzon fel a csatornánkra.
[00:00:06]És nagy tisztelettel, szeretettel köszöntöm Havasi Bertalant, a Fidesz kommunikációs igazgatóját.
[00:00:10]Jó napot kívánok.
[00:00:12]Jó napot kívánok.
[00:00:12]Köszönöm a meghívást.
[00:00:14]Amivel kezdeni szeretném, az egy tegnapi hír, miszerint ugye az ügyészség úgy döntött, hogy bűncselekmény hiányában elutasította azt a feljelentést, amelyet ön indított el Magyar Péter ellen hivatali visszaélés gyanolyával.
[00:00:28]Ön úgy fogalmazott valahol, amit ugye így a sajtó idéz, hogy hogy nem húzhatja meg ennyivel Magyar Péter.
[00:00:36]Mire számít?
[00:00:36]Mit vár ettől az ügytől?
[00:00:39]És van-e olyan jogi út, amellyel mondjuk a saját igazának érvényt tud szerezni?
[00:00:45]Hogyan látja?
[00:00:45]És majd aztán kitérünk más kérdésekre, mert nyilván van összefüggés.
[00:00:49]Összetett a kérdés.
[00:00:49]Köszönöm szépen, hogy egyből a személyes dolgaimról beszélhetek, de azt hiszem, hogy azért ez közügy és az is közügy, ahogyan az ügyészség ezt a kérdést kezeli vagy kezelte.
[00:01:03]Ö valóban született egy ö nyomozást elutasító végzés vagy határozat.
[00:01:07]Ezt én csak a nap folyamán kaptam meg tegnap, de előtte az indexen már olvashattuk forrásmegjelölés nélkül, tehát valahogy az ügyészségtől kikerült.
[00:01:18]És én akkor első, mikor a cikket olvastam, az első gondolatom az volt valóban, hogy hát ezt ennyivel nem úszhatja meg, mert ott volt egy mint utóbb kiderült, egy valós tehát tényleg ez van a határozatban egy indoklás, ami szerint a az utasítás, amit ott Magyar Péter a rendőröknek adott az én eltávolításomra a saját hivatalomból, az nem utasítás.
[00:01:42]És ha valaki megnézi azt a videófelvételt, könnyedén elérhető a YouTube-on visszanézhető maga Magyar Péter streamelte, ott elhangzik, ott többször elhangzik, hogy nekem most már ki kéne mennem innen.
[00:01:57]Nekem is mondta, aztán később, mikor távozott az épületből, akkor még beszélt erről, ott egy láthatóan rendőr kinézetű emberrel, de konkrétan ott amit ami miatt én a feljelentést megtettem, azt ha megengedi, felolvasom, az kettő mondat.
[00:02:13]Van itt valaki a minisztériumból, aki itteni biztonsági ember?
[00:02:15]Mert szerintem Havasi elvtárs nem ebben a minisztériumban dolgozik, mivel ez már a szociális és gyermekügyi minisztérium.
[00:02:25]Úgyhogy jó lenne, ha megkérnék, hogy fáradjon ki innen.
[00:02:26]Jó, köszönjük szépen.
[00:02:29]És ugye őt követték ott sok biztonsági ember, rendőr, munkatárs, és valakinek mondta ezt ott, de az ügyészség arra nem vette a fáradtságot, hogy kiderítse, hogy ezt melyik biztonsági embernek mondta.
[00:02:41]Ott biztonsági ember, kizárólag a készenléti rendőrség rendőre lehetett, mert ők őrzik az épületet.
[00:02:47]Úgyhogy szerintem ha az ügyészség azt mondja, hogy az utasítás a rendőrnek, az valójában nem utasítás a rendőrnek, akkor én vagy széttárom a kezem és mosolygok egyet, vagy megyek tovább az ügyben.
[00:02:59]Én valószínűleg ezutóbbit fogom választani, és egy úgynevezett felülbírálati indítvánnyal fogok az ügyészséghez fordulni, ahol részletesen kifejtem, hogy szerintem mit mulasztott el az ügyészség.
[00:03:12]Én nem, bocsánat, még nem neheztelek így ilyen szempontból, hogy megértem az ügyészséget, nehéz nekik, mert MagyarI önkény őket is támadja.
[00:03:21]át felszólította Magyar Péter miniszterelnök a legfőbb ügyészt is távozásra, és ezzel egy alkotmányos válsághelyzetet okozott, nem csak az ő esetében, más vezetők esetére is.
[00:03:33]Nehéz lehet ilyenkor ügyésznek lenni és tisztességesen elvégezni a munkánkat, de azért én szeretnék adni az ügyészségnek még egy esélyt, hogy megpróbálja mégis csak tisztességesen elvégezni.
[00:03:44]Miután ezek a mondatok elhangoztak egyébként aznap, tehát azon a szombati napon, május 16-án önért ment egy biztonsági ember, vagy több biztonsági ember, hogy akkor kitesékeljék, vagy hagyták, hogy végigdolgozza a munkanapot, csak másnap nem kellett bemenni, vagy ez hogy nem én magam távoztam, mert akkor pont akkor voltak bent a az épületben a látogatók, akkor volt ez a Baszti ostroma egy hatalmas tömeg hatalmas tömeglátogató tömeg, amit maga Magyar Péter vezetett, vagy engedett be az épületbe.
[00:04:14]Nem is és azért is mentem be többek között, mert nekem ott az irodámért leltári meg büntetőjogi meg fegyelmi felelősségem van, hogy ott minden meglegyen.
[00:04:22]Tehát ha oda a külsősöket beengednek, akkor is engem vesznek elő, ha ott valami probléma van, vagy eltűnik.
[00:04:28]Én ezért voltam az épületben, és nem jött senki.
[00:04:31]Ugyanis én a láttam ezt a én is a videón láttam élőadásban ezt, hogy ezt ott mondja és kiadja ezt az utasítást Magyar Péter.
[00:04:39]És el akartam kerülni azt a mindenki számára még mondjuk a magyar államiság számára is kínos szituációt, hogy egy hivatalba lévő helyettes államtitkárt minden törvényes ok nélkül rendőrök miniszterelnöki parancsra kivonszolnak a minisztériumi épületéből.
[00:04:55]Ezért fogtam magam, ott hagytam a könyveimet, próbáltam rendezgetni, gondoltam majd azt hétfőn, mivel a felmentés este megtörtént, erre már nem került sor a könyvek azóta is ott vannak.
[00:05:06]Használják, használják egészséggel.
[00:05:08]Meg se próbáltam ezek után.
[00:05:13]Ugye ott ebben a videóban egyébként az is látszik, amikor párbeszéd zajlik Magyar Péter és ön között, hogy ott egy felmentési pénzről is szó van, hogy majd abból le lehet vonni a kólásdobozt.
[00:05:23]Most ebbe nem megyek bele ennek a történetébe, de hogy itt felment, vagy tehát felmentési pénz nélkül lett végül fölmentve, tehát nem fog kapni semmit, ahogy Magyar Péterig érte, vagy ez is, mert ugye azt úgy váltak el egymástól, hogy majd a bíróságon találkozunk.
[00:05:37]Igen, ebből bíróság ügy lesz.
[00:05:40]Külön itt ugye 16 év után itt nincs végkielégítés.
[00:05:42]Jól mondja, és köszönöm, hogy pontosan fogalmaz, hogy felmentési pénz jár.
[00:05:47]Tehát a felmentési időm az hat hónap.
[00:05:49]Mivel ledolgoztam 16 évet a közigazgatásban, hat hónap a felmentési időm, és erre jár a fizetésem.
[00:05:57]És ott nyíltan megmondta Magyar Péter a tetőn, hogy ezt nem fogja megadni.
[00:06:06]És és ugye ez jogi nonszens, tehát ilyen nincs.
[00:06:08]És én végigjártam a kilépéskor a a több minisztériumot, leadtam a úgynevezett sétálópíron papírral a kezemben végigjártam a minisztériumokat, leadtam minden eszközömet, mindenhonnan megkaptam a szükséges aláírást, nincs semmi tartozásom.
[00:06:24]És ö innentől kezdve ö csak a közigazgatáson és a minisztériumokon és hát ezek szerint Magyar Péteren múlik, hogy megkapom-e ezt a felmentési pénzt, azt senki nem merte ráírni egyik papíromra se, hogy egyébként én ezt nem fogom megkapni.
[00:06:41]Sőt, ezzel ellentétes információim vannak.
[00:06:43]Ö itt most pontosan nem tudom, hogy egy összegű vagy havonta történik kifizetés, de mivel én olyannyira egyértelmű, hogy ezt ki kell fizetniük és és biztos, hogy van olyan ember is Magyar Péter mellett, aki jogvégzett, és van esze, és meg tudja neki mondani, hogy ez nem ez van a törvényekben, miniszterelnök úr, tehát ezt nem lehet csinálni.
[00:07:05]Én még ebben bízom, és erre utaló jelek vannak.
[00:07:08]Nem is akarom elkiabálni.
[00:07:10]Én valamelyik interjúban korábban azt mondtam, hogy én ebből nem fogok továbbiakban problémát csinálni, nem fogok csúnyán beszélni róla vagy vele.
[00:07:18]Nyilvánvalóan a törvényi kötelezettségeit a miniszterelnöknek is teljesítenie kell.
[00:07:23]Láthatóan iszonyatos nehézségeket okoz neki ez minden téren, de ebben az én ügyemben muszáj lesz neki, és ha ez megtörténik, akkor én tájékoztatni fogom a nyilvánosságot.
[00:07:36]Haddjük akkor rá a kicsit nagyobb képre itt a Fidesz elvesztett választása után még egy picit hadd nyúljak vissza a kampányhoz, mert azért ön ezt bizonyos távolságból tekinthette, mivel nem volt ugye ennek a kampánynak semmilyen módon úgymond igazgatója, felelőse, szervezője satöbbi, satöbbi.
[00:07:54]Pár mondatban csak legalább el tudja mondani a szakmai véleményét arról, hogy mi zajlott ebben a Fidesz kampányban.
[00:08:02]Én azt látom, hogy megy egy olyan vita is, amisint az üzenet volt rossz, vagy egyszerűen az átviteli eszközök voltak rosszak, tehát nem tudták átadni azt az üzenetet, amit szerettek volna egy, de egyébként jó üzenet volt.
[00:08:15]Ön hogyan ítéli meg, és majd innen akkor tovább tudunk lépni a Fidesz jövőjére vonatkozóan?
[00:08:20]Hát ön azt mondja, hogy távolságból néztem, de szerintem én néztem a legközelebbről, mert én az összes vidéki választási nagygyűlésen ott voltam, ahol Orbán Viktor beszédet mondott, de nem a meglehetősen népes gyülekezetben, ami a backstage-ben vagy a színpad mögött volt Orbán Viktor körül, hanem a hát ott a a téren, és ott jól a ahol ez zajlott minden esetben, vagy a főtéren, persze odasétáltam és megnéztemm meghallattam, körbejártam, és három jól azonosítható ö kört vagy társaságot láttam ott mindegyik gyűlésen.
[00:09:00]A fideszes logókat, zászlókat, magyar zászlokat lengető törzs közönségünk, aki a szavazóink, akikre évtizedek óta mindig mindenben számíthattunk, és most is kitartottak mellettünk.
[00:09:15]Megnéztem őket, köszöntöttem őket, aki akit lehetett.
[00:09:18]Aztán tovább sétáltam, ahol a fütyülők voltak a tiszás pólóban, meg a az odavezényelt sokszor nagyon-nagyon fura kinézetű fiatalok, akik közül többször ugyanazok a arcok bukkantak fel más-más településeken is.
[00:09:36]Hát szerintem volt egy ilyen szervezet része is, de tény, hogy volt egy nem annyira számos, de minden eseményen volt egy hangos fütyülő kisebbség is, tiltakozó emberek, ami teljesen természetes.
[00:09:48]Mi nem akartuk őket rendőrökkel elvitetni, mint Magyar Péter tette a köztársasági elnöki hivatal előtt.
[00:09:58]És volt a harmadik, amelyik szintén elég népes volt, talán helyenként a legnépesebb, a akiket én érdeklődőnek azonosítottam, de amikor közéjük mentem, akkor akkor nagyon csendben voltak és feltűnően, és nekem gyanúsan, és vészóslóan voltak csendben.
[00:10:17]Néha elmorogtak a foguk között egy-két megjegyzés, nem barátságtalanul, de egyértelműen kritikusan.
[00:10:23]És én ebből az utóbbi társaságból vagy tömegből kiindulva éreztem azt, hogy én a saját gyűléseinken sok-sok évre visszamenőleg ilyet nem tapasztaltam most először.
[00:10:37]Tehát sem a 24-es Európai Parlamenti önkormányzati választási kampányban, sem pedig a mondjuk a 22-es parlamenti választási kampány.
[00:10:46]Tehát bennem volt a valahogy a bőröm alatt egy olyan érzület, hogy itt baj van.
[00:10:52]És ennyit tehát arról, hogy én a hogyan láttam a kampányt.
[00:10:56]Én én a próbáltam az emberek oldaláról vagy szeméből, vagy a egyáltalán a hangulatát próbáltam megérezni, mert azt gondoltam, hogy abból sokat tanulhatok.
[00:11:04]És amire amit kérdez, hogy milyen okok voltak, és amik nagy része bekerült a kongresszusi értékelőiratba is talán 10 pontban, és a felszólalók közül is sokan elmondták.
[00:11:20]mindegyiket igaznak tartom, mert mert olyan, mert a mi köreinkből és általam hitelesnek tartott emberek mondták el, és azt gondolom, hogy mindenki a közösségünk része.
[00:11:31]Tehát mindenkinek lehet igaza, és a a sok részigazságból egy nagy igazság adódik össze, hogy ennek bizony sok oka volt ennek a vereségnek.
[00:11:40]És talán ez egy olyan, nem tudom, boxmecchhez hasonlítható, ahol az ellenfél végül is nem ki olyan szempontból technikailag nem kiütéssel nyert, annak ellenére, hogy elterültünk a padlón, hanem annyi ügyben meg annyi módon sorozott bennünket, meg talán mi is vétettünk olyan hibákat, ami miatt aztán elterültünk a padlón.
[00:12:02]Tehát ezt senki nem vonhatja kétségbe.
[00:12:06]Na, majd a felállásról is fogom kérdezni, de még előtte egy picit ugye több interjút is meghallgattam, ami önnel készült.
[00:12:11]is szeretném, hogyha ú ugyanazokra a kérdésekre kellene válaszolnia, de az egyik interjúban, ami itt az elmúlt héten készült, beszél arról, hogy ugye és nem csak ott már másról is beszélt róla, hogy azért is lépett hátra itt a kampány kezdete előtt, mert úgy érezte, hogy a politikai kommunikáció egy olyan térben zajlik a közösségi médián és az online felületeken, amelyhez mások jobban értenek, ha én jól értettem a szavait.
[00:12:36]ö és át akarta adni úgymond ezzel kapcsolatban a szerepet mindenki jobban ért hozzá.
[00:12:44]Na de mégis ha most megnézzük ezt a választási eredményt és visszanézünk akár a Tisza kampányára, akár ugye a Fidesz kampányára, akkor azt látjuk, hogy a Tiszapárt először nyert meg úgy egy választást, hogy jóformán egyáltalán nem voltak plakát kampányaik, nagy tév interjúk ugyan voltak, de választási ugye vitára nem került sor.
[00:13:04]ö olyan fizetett hirdetésekkel, amelyek mondjuk televízióban futottak volna, én személy szerint például nem találkoztam.
[00:13:11]Ugye ezek szoktak azok a klasszikus kampány módszerek vagy utak lenni, amelyeket használnak ilyenkor a pártok.
[00:13:18]Tehát ha az ember végigment az utcán, úgy tűnt, mintha Dobrev Klára lenne a legnagyobb kihívója Orbán Viktornak, mert az ő arcát többet láttuk az utakon, mint például Magyar Péterét.
[00:13:28]Tehát, hogy abszolút mondhatjuk azt, hogy az online térben nyerték meg, legalábbis az üzenetátvitelnek nagyon egyszerű, nagyon egyszerű magyarázat, és én tényleg az a az én problémám ezzel kapcsolatban, és talán azért hiteltelen az, amit bármit bármi, amit ezzel kapcsolatban mondok, mert én valóban megalakíthatnám a Fidesz analóg tagozatát, hogyha lenne még olyan tagtársam a Fideszben a nem tudom 30000 között, aki vállalná azt, hogy úgy annyira nem ért hozzá, mint én.
[00:14:01]Ugyanakkor pedig azért van 30 év szakmai tapasztalatom a sajtó munkában.
[00:14:04]Tehát én azt gondolom, hogy két különböző dologról beszélünk, és ezt mi a kampányban összekevertük.
[00:14:11]Tehát azért hírportálok még vannak, lehet, hogy nincs nagy jövőjük, de azért Telex, HVG 44 Index, tehát ezek működnek, és ezek ezek újságírói műhelyek, amik amik tudnak témákat feldolgozni, vinni, tematizálni.
[00:14:30]Aztán utána persze a közösségi médiába az úgynevezett web 2-be is átvinni, és a kettő között van átjárás, de attól még ez létezik.
[00:14:37]A másik oldalon meg a közösségi média van, aminek nem szabályai vannak, meg etikája, mint a sajtóetika, hanem a hanem algoritmusa, amit senki nem ért.
[00:14:46]És biztos vagyok benne, hogy hiába állítja valaki azt, hogy ő ezt tudja, ezt megérti, ezt tudja befolyásolni és tudja, hogy működik, szerintem az nem mond igazat.
[00:14:56]Ez ebbe szinte biztos vagyok.
[00:14:58]Most a technikai háttértől függetlenül abban afelől is bizonytalan vagyok, hogy mi ezt a választást egyáltalán megnyerhettük volna.
[00:15:09]Volt-e egyáltalán arra lehetőségünk reálisan, hogy 16 év kormányzás után háborús helyzetben akkor, amikor energiaválság van, nincs nincs gazdasági növekedés, meg szankciók vannak.
[00:15:28]Ugyanakkor persze egy csomó intézkedést meg nem engedett el a kormány, tehát nem engedte el a családbarát adórendszert, az anyák megsegítését, a fiatalok munkához, vagy a vagy egy adómentesét.
[00:15:41]Egy csomó intézkedés meg volt.
[00:15:42]Ennek ellenére nem tudom, hogy volt-e reális esély, hogy hogy elkerüljük-e ezt a vereséget.
[00:15:49]Erről sok embernek sok véleménye lehet a kampányban.
[00:15:56]Mindenesetre, amennyire én tudom, úgy mentünk, hogy azért ilyen nehezített körülmények között is, nehezített külső körülmények között, európai és világpolitikai, világgazdasági körülmények között is látni vélt a a kampány irány kampányt irányító társaság egy olyan utat, amin ezt meg lehetett volna nyerni, de végül is nem így lett.
[00:16:16]És a választók meghozták az ítéletüket, és azt végre is hajtották.
[00:16:22]Innentől kezdve szerintem nekünk már nem ezzel kell foglalkozni.
[00:16:28]Azért még egy darab kérdést engedjem meg ide, és akkor tényleg utána jön a jövő.
[00:16:32]Ugyanis ugye számtalan elemzést lehetett hallani, miért kapott ki a Fidesz, miért nyerte meg a Tisza ezt a választást.
[00:16:39]Ezek között a nagy elemzéshalmazok között elhangzanak olyan érvek is, miszerint a legnagyobb probléma, az egyik legnagyobb probléma az volt, hogy a neres luxizásra vagy hat pusztára nem volt érvényes választ.
[00:16:50]És ugye Orbán Viktor a tavalyi nyár folyamán nagyon sok podcastben járt, hosszú interjúkat adott, ami egyébként szerintem sokkal közelebb hozta a választókhoz, és többféle arcát is megmutatta Orbán Viktornak.
[00:17:05]Mégis ezekre a kérdésekre, ezekben az interjúkban sem született olyan válasz, amire úgy tűnik, hogy azt mondta volna az embereknek egy jó része, akiket ez zavart, vagy akiket akiket ezzel felhergeltek, hogy akkor értjük, hogy mi történt, vagy mi történik.
[00:17:20]Mit gondol ezzel kapcsolatosan?
[00:17:23]És ezt azért hozom be, mert ez nem csak kampány téma volt, hanem azt látjuk, hogy akár ezek a bejárások, mindenféle épületeknek a bejárása, akár az azóta látható tiszapárti kommunikáció, még mindig erre épül rá.
[00:17:39]Van dolog, mi másra épülne?
[00:17:40]A jó kormányzásra, vagy a sikeres jogalkotásra?
[00:17:46]Csetlés, botlásra tud.
[00:17:46]Hát látható a Magyar Péter, hát nem tudom én egy ilyen baráti társaságban, de talán itt is elmondhatom, én őt egy ilyen kisunokához szoktam hasonlítani, aki a nagypapának fölveszi az öltönyét, és akkor ott pattog, és amikor a család kineveti, akkor meg elkezd tombolni és siránkozni, és az a baj, hogy nála ez személyiség probléma, tehát nem is lesz az, amire számítottunk vagy vártuk, de mi a Fideszben, aki ismerjük őt, tudjuk, hogy soha nem is fog belenőni a nagypapának.
[00:18:17]nak a öltönyébe.
[00:18:17]Tehát azért kérdezem, hogy hogy mi másról tudna ő beszélni, mint arról a az láthatóan csak azt szeretné folytatni, amit a kampányban csinált.
[00:18:25]Ezért fogtam meg a vitézi Dáviddal közösen a karmelitát építési területét elzáró kordont, és ott fölemelték a teljes sajtónyványt arrébb vitték és pár nappal később a ott a törvényellenes cselekedetük nyomán ráesett egy eszköz egy német turista fejére, aki megsérült és kórházba kellett vinni, de erről senki nem beszél.
[00:18:53]Ennek semmilyen semmilyen felelősségre vonás nem történt.
[00:18:55]Nem indult eljárás.
[00:18:58]Mit csinál a rendőrség?
[00:19:00]Mit csinál az ügyészség?
[00:19:00]Hivatalból kéne ilyenkor lépniük.
[00:19:02]Ugyanúgy beengedik oda az építési területre a turistákat.
[00:19:05]Tehát tovább folytatja ezt a kormányzást.
[00:19:09]És nem akarom kikerülni a kérdést, tehát beszéljünk akkor a 60 pusztáról is, meg a luxilásról.
[00:19:15]Nem, nem nagyon látom, hogy 60 pusztával kapcsolatban mi a kérdés, amire nem kaptunk még választ.
[00:19:25]Hát a zebrák.
[00:19:29]Zebrák.
[00:19:32]Most én fagytam le ugyanúgy, ahogy ahogy jön az előbb.
[00:19:34]Tehát nem tudom, mi van az ebrákkal.
[00:19:36]Mi mi közöm van nekem az ebrákhoz?
[00:19:38]Vagy Orbán Viktornak, vagy a Fidesznek mi köze van az ebrákhoz?
[00:19:40]azt a felépített narratívát, miszerint például 60 puszta Orbán Viktor olyan rezidenciája, amit a Föld nem hordott még a hátán és a többi nem Orbán Viktor rezidenci.
[00:19:50]Rendben.
[00:19:50]Én ezt értem csak, hogy szó nincs sose volt.
[00:19:54]Ezt az üzenetet valahogy át kell tudni erőteljesebben adni, mint ahogy elhangzik ennek az előbáljam a mikrofonba, hogy Orbán Viktornak sosem volt rezidenciája, mert a saját házában lakik, ami Budán van, és van még a a feleségével közösen, és van még egy házuk, Felcsúton is ott laknak, soha nem vett igénybe semmilyen rezidenciát.
[00:20:12]A 60 pluszta pedig az édesapjáé, aki évtizedek óta bányavállalkozó, és abból a pénzből, amit ott megkeresett, egy egyébként teljesen tönkrevágott, tönkrement, nem tudom, majorságot ott újjáépített, és ő a tulajdonosa, és minden egyéb információt a az újjáépítés ő tud önnek elmondani.
[00:20:33]Én bevallom őszintén, engem ezek a kérdések érdekeltek a legkevésbé a kampányon belül is, de viszont azt látni, hogy mégis ez a történet évek óta épül.
[00:20:45]Mondhatjuk azt, hogy tégláról téglára épül a történet.
[00:20:49]Olyan fallá vált, amelyen úgy tűnik, hogy nem tudnak átjutni a Fidesznek vagy Orbán Viktornak egyéb más üzenetei, mert itt megakad.
[00:21:00]Így van.
[00:21:00]De de a de csak ha fölteszik a kérdést, akár az emberek maguknak, akár az emberek nekünk, akár ön nekem, akkor én arra megpróbálok tisztességgel válaszolni.
[00:21:12]Tehát a luxizás kapcsán, ezt is valamelyik interjúban már mondtam, gyártanak a világon igenis kereskedelmi forgalomba kerülnek drága táskák, meg cipők, meg jachttok, és ezeket bizonyos emberek a világban, magyarok is, külföldiek is képesek megvásárolni, különben nem kerülnének kereskedelmi forgalomba.
[00:21:34]És azt egyébként magánvállalkozóktól, gazdag emberektől elvárni, hogy ne úgy éljenek, mint a gazdagok.
[00:21:43]Mert hogy élnének a gazdagok, ha nem úgy, mint a gazdagok?
[00:21:46]Ezt lehet itt egyenlőség jelentet tenni, hogy luxusban akkor hogy máshogy élnének.
[00:21:51]Én azért soha nem mondtam, többször megkérdezték és minden újságíró, nem tudom mikor köccsén elkaptak, vagy mindig kérdezték, nem zavar-e engem a mészáros lőrinctozása, és engem nem zavar most.
[00:22:05]Tehát miért zavarna?
[00:22:05]Semmi közöm nincs se a jachttokhoz, se a luxushoz, se a gazdagsághoz.
[00:22:11]És ha ha lenne, akkor lehet, hogy hiányozna, és akkor zavarna, hogy ennek meg miért van.
[00:22:18]De ehhez előbb biztos birtokolnom kéne, hogy tudjak ennyire irigy lenni.
[00:22:22]De nem, most jelenleg nem ez a helyzet.
[00:22:25]Biztos vagyok benne egyébként, hogy más ha pedig bármelyik vállalkozó, gazdag vállalkozó, a gazdagoknál is zavar az, ha mondjuk bűncselekményt követnek el, vagy nem fizetik be az adójukat, de de az, ha bűncselekményt követ el, az a az a hajléktalannál is zavar.
[00:22:38]Tehát akkor vele szembe is ugyanúgy el kell járni.
[00:22:42]És hogyha gazdag embert, luxizós embert elkapnak, hogy valami valami rútságot követett el, akár a legcsekélyebb törvénytelenséget is, akkor vigyék el, varják be.
[00:22:52]Már jogh jogászként ez nem egy jó szó, de mondjuk indítsanak eljárást el, büntetőeljárást elre vigyék végig, aztán ítéljék el.
[00:23:04]Biztos vagyok abban, hogy ez nem magyar specifikum az, hogy ez az, ami központi témává válik akár egy politikai kampány során, főleg Kelet-Közép-Európában van egy olyan, nem tudom, hagyomány vagy hangulat, hogy lehet ilyen dolgokkal az embereket felizgatni.
[00:23:22]Nincs erre jó megoldás kommunikációsan, nincs erre olyan ellenszer, amivel lehet ezen segíteni?
[00:23:30]Szerintem nincsen, de ezeket a dolgokat tudtuk 22-ben is, nem?
[00:23:36]Meg 18-ban is.
[00:23:36]Aztán mégis kétharmaddal megbízták Orbán Viktort, hogy kormányozza.
[00:23:43]Lehet, hogy akkor inkább valami másról volt szó.
[00:23:47]Tehát itt 16 évezünk, meg 16 évvel támadnak minket, ami egyébként szerintem egy egy fantasztikus időszakot gazdasági, társadalmi szempontból is, de valójában az elmúlt négy évről beszélünk.
[00:23:59]Sőt, ha azt nézzük, hogy a 2024-es önkormányzati és EP választást is megnyertük, akkor az elmúlt két évről van szó valójában.
[00:24:08]És majd a választók el választók döntöttek.
[00:24:10]Így döntöttek.
[00:24:10]Én egyébként az egyszerű elgondolások és megoldások és elméletek híve vagyok vagy inkább elméletekért a az egyszerűségé.
[00:24:22]Nem kell mindent túlgondolni.
[00:24:24]Így döntöttek.
[00:24:24]s valószínűleg sok okból kifolyag a választónk innentől kezdve nekünk hát ha nem tudom ezt a megújulást mondják mindig de én ennek nem vagyok híve adaptálódni alkalmazkodni kell az új helyzethez a Fidesznek is leginkább pedig ha nem is az új helyzethez de a a választók elvárásaihoz kell igazodnunk őket kell lekövetnünk akkor beszéljünk a jövőről mert hogy szeptemberben várható egy olyan alkotmányozási hullám fogalmazzunk így, amelynek része Lehet ugye a tisztító tűzhadművelet, amely a Nemzeti Vagyon visszaszerzési és védelmi hivatalnak a felállítását is magában foglalja, amely szintén, és azért akartam ezzel a luxizással kezdeni, erre a narratívára épül rá.
[00:25:09]Tehát elszámoltatunk, méghozzá visszamenőleg, én azt hallottam, hogy az elmúlt 20 évnek a mindenféféle gyanús ügyeit szeretnék átvizsgálni, amely egy nagyon ambiciózus vállalkozás.
[00:25:23]Nyilván sokakat hozhat kellemetlen helyzetbe, ha ezzel az elszámoltatásos, tisztítótűzes manőverrel mondjuk a Fidesz olyan prominens politikusait sikerül bármilyen módon hogy mondjam, rossz hírbe keverni, akkor az ellen milyen tehát mit tudnak ezek?
[00:25:43]Milyen milyen még azon kívül még milyen rossz hírbe keverik, hogy a hogy minket a Kózanosrához hasonlítanak, az olasz maffiához, aki és még el is mondja ott a ez a szegény, hogy hogy embereket robbantottak föl.
[00:25:56]Nem tudom például az olaszok miért nem tiltakoznak az ellen, hogy így így megbecsteleníti valaki az ő közelmúltbeli történelmüket, hogy egy demokratikusan megválasztott magyar pártot hasonlítanak egy tömeggyilkos olasz maffia szervezethez, és hogy tehát politikai célokra használja fel az ottani maffia áldozatait szerint.
[00:26:15]Én ha olasz lennék, ezen ezen kiakadnék.
[00:26:18]Tehát ez az egész tisztító tűz innentől kezdve szerintem nevetséges.
[00:26:22]És ha visszautalnék a nagypapa zakójában bohóckodó kisunokára.
[00:26:30]Tehát csak ezt a ez ez szerintem komolytalan.
[00:26:33]És abban igaza van a Gulyás Gergőnek, szerintem frakcióvezető úrnak, hogy innentől kezdve ellehetetlenítette az értelmes Párbeszéd lehetőségét Magyar Péter az ellenzékkel is, meg azzal a két és fél millió emberrel, aki a Fideszre szavazott, vagy ha az úgy önnek jobban tetszik, azzal a másfél millióval, aki a jelenlegi közvéleménykutatások szerint még megvan.
[00:26:55]Így nem, ebből nem lesz az alkotmányozás, hogy visszatérjék a kérdésre, az alkotmányozás kapcsán nemzeti egyetértés.
[00:27:02]Nem lesz itt nemzeti egyetértés, itt nemzeti ellenállás lesz.
[00:27:08]Én legalábbis ezt remélem.
[00:27:08]És ha egyedül leszek a nemzeti ellenállásban, akkor azt egyedül fogom megtenni.
[00:27:13]De én azt gondolom, hogy itt tényleg többszörös határátlépés van a a Magyar Péter részéről.
[00:27:20]Az kár, hogy ezekben a a hogy most megtriplázza az ügy a váthatóságot, most már nem elég neki egy rendőrség meg egy ügyészség, most legyen akkor még még egy.
[00:27:34]Valamint beírja azt az egy mondatot, hogy akkor ugye hogy a köztársasági elnöknek a mandátuma megszűnik a hatályba lépést követő napon.
[00:27:40]Itt azért arra kíváncsi lennék, hogy a hogy mikor kérdezi fel valaki az Európai Bizottságot vagy az Európai Néppártot, hogy ugyan már legyenek, tessenek szívesek lenni megmondani, hogy ez melyik melyik európai szupermérföldkőnek felel meg a jogállamiság visszaállítása folyamatában az, hogy ilyen visszamenőleges és személyre szabott jogalkotást csinálunk.
[00:28:03]Ugyanakkor meg is könnyíti a Fidesz helyzetét, meg majd a Tisza ellenzékének helyzetét, meg a következő kormány helyzetét, ami már nem a Tisza lesz, hogy ez egy precedenst teremt arra.
[00:28:16]Tehát ezek szerint mi nagyon strikt szigorú módon és nagyon önkorlátozó módon jártunk el az alkotmánymódosítások során, mert ilyesmit még ennek tehát közel közel ilyen sú fele ilyen súlyos dolgokat nem írtunk bele az alkotmányba, és azért a az Orbán kormány alatt legalább azt azt mindenképpen el lehet mondani, hogy az alkotmányosság talaján álltunk és a jogállamiság elvei alapján itt ezen a amivel Az Orbán kormányt vádolják és vádolták itthon is, külföldön is.
[00:28:51]Most a magyar péteri önkény messze-messze túlmegy.
[00:28:53]Tehát ha jól értem, akkor nekünk most csak elég fölírni neveket így a Tiszából, és akkor majd beírjuk a az alaptörvénybe, vagy a törvényekbe, hogy akkor őket ilyen meg ilyen pozícióban nem szeretnénk látni.
[00:29:05]Majd megfontoljuk, hogy követjük-e a Tiszás elődeink példáját.
[00:29:10]azért kell nagyon vigyázni, hogy az ember milyen ötleteket ad, mert ön interjúban is ugye amikor bírálta ezt a Lex Orbán törvényt, akkor úgy fogalmazott, hogy hát miért csak az, miért csak a miniszterelnöki mandátum maximalizálásáról van itt szó.
[00:29:26]miniszterelnök helyettes vagy köztársasági elnök, akkor lehetne Orbán Viktor.
[00:29:29]De hát azóta újdonság, hogy ugye itt a képviselői mandátumoknak a maximalizálása is előkerült.
[00:29:34]Tehát egyrészt nem csak Orbán Viktorra kihegyezve, hanem akár a Fidesznek azokra a prominens személyiségére személyiségeire is, akik már igen.
[00:29:41]Az a 12 év az Alex Lex gulyás.
[00:29:44]Tehát azért azt lássuk.
[00:29:46]Hát ez van mindenkire.
[00:29:49]Persze persze, hát Alex gulyás.
[00:29:49]Hát azt látjuk, hogy hogy milyen csata megy kettejük között minden hétfőn a parlamentben a két frakcióvezető között.
[00:29:58]És láthatóan ezt nagyon nehezen viseli a miniszterelnök úr idegrendszere, és akkor azt gondolta, hogy most már majd ennek amint lehet szeretne véget vetni, és megalkotta Alex gulyást, hogy kivegye a a legfőbb riválisát.
[00:30:11]Ezt én én leginkább így tudom értelmezni.
[00:30:14]És itt lesz még mi mindenfélek.
[00:30:16]tulajdonképpen azt ír bele az alaptörvénybe, amit akar.
[00:30:21]Van egy ilyen pozitivista jogszemlélet, azt be is írhatja azt is, hogy hogy ő király.
[00:30:29]Az egy más kérdés, hogy mit szólnak ehhez mondom a az európai és a jogállamiságra kényes szervek, de azt látom, hogy az Mnesty International vagy a TAS például, ha jól emlékszem, a TAS éppen azt a 12 éves korlátot tette szóvá, tehát azért vannak értelmes a joghoz értő jó jogérzékkel rendelkező szakemberek.
[00:30:53]még a másik oldalon is most ez legalább kiderült.
[00:30:57]Mi lehet a Fidesznek, mint ellenzéknek a motivációja a következő évekre, években, hogyha bármit be lehet írni az alkotmányba, azt is, hogy Orbán Viktor nem lehet többet miniszterelnök, azt is, hogy Gulyás Gergely nem lehet többé országgyűlési képviselő.
[00:31:11]És akkor mehetnénk tovább ezekben a kérdésekben, mert itt ugye nem csak az ellenzéknek a kiiktatásáról van szó egyes értelmezések szerint, hanem a motivációnak és az ellenzéki munka motivációjának a úgymond megölésére.
[00:31:26]Valakit ez demotivál.
[00:31:26]Én azért látom a frakcióban is, meg a Fideszben is, hogy hogy sokak el sokak elvesztették a hitüket, meg a munkakedvüket.
[00:31:36]Én ezeket az embereket szoktam korholni személyesen is, meg így így most a nyilvánosság előtt is, hogy aki nem akar dolgozni, vagy nem akar ebben a nemzeti ellenállásban, vagy a magyar péteri önkény lehető legdurvább letörésében részt venni, az inkább menjen haza, és akkor ne tartson velünk.
[00:31:53]Tehát én azt gondolom, hogy hogy nem nem kötelező, csak ha valaki vállal egy pozíciót, akkor az azzal járó kötelezettségeket legyen kedves végrehajtani.
[00:32:02]Ez a teljes közösségünknek az érdeke és az elvárása.
[00:32:08]Most a Fidesznek mi a az mindegy, hogy mit ír bele.
[00:32:10]Láthatóan teljesen össze-vissza beszél Magyar Szerintem teljesen mindegy, mit ír bele az alaptörvénybe.
[00:32:15]Itt nyilvánvalóan nem lesz egy nagy közös nemzeti alkotmányozás.
[00:32:18]Itt legfeljebb egy egypárti Tisza alkotmány lesz, aminek a sorsáról, meg a kormány sorsáról, meg a Fidesz sorsáról meg, hogy ki indulhat, ki nem indulhat, erről majd a választópolgárok fognak egy döntést hozni.
[00:32:30]Ha ha a választásokat nem tiltja be Magyar Péter, akkor 29-ben az önkormányzatok és az EP európai Pán tekintetében, 30-ban pedig a az Országgyűlés tekintetében.
[00:32:42]Itt tényleg nem nagyon hagy más utat, mint a nemzeti ellenállás útját.
[00:32:48]azt kell kitalálni itt a nyári hónapokban, hogy ez hogyan féesznek ebben milyen szerepe lesz.
[00:32:53]Szerintem zászlóvivőként meg generátor vagy generálóként, katalizátorként kell működni, és egyébként meghagyni kell a a vidéken és a és Budapesten és a városokban is meglévő civilnek mondható szerveződéseinket, a a saját hátországunkat, hogy összeszervezzék magukat ők is, miután az egzisztenciális bizonytalanságaikra már megtalálták a megoldást, mert ez sokaknak van.
[00:33:18]újra beállítsák a nem tudom újra kalibrálják a a megélhetésüket, ha kell a családi vagy a baráti életüket.
[00:33:27]Én azt elszörnyedve tapasztalom a saját még a szűkebb családomban is, meg a baráti körömben is ezt a Magyar Péter által fölhergelt indulatoknak a tobzódását.
[00:33:39]Tehát én nagyon sok emberrel megszakítottam a kapcsolatot.
[00:33:43]M most ezt egy természetes politikai folyamatnak tartom, hogy ezek szerint nem csak a munkában meg a politikában kell összehúzódnunk, de a személyes kapcsolatainkban is.
[00:33:52]Tehát ilyen 30 éve foglalkozom közélette, de én ilyen ilyen felhergelt embereket sajnos a barátaim meg a családtagjaim szemében nem ismerek rájuk, tehát mintha valami Élien beléjük ment volna.
[00:34:08]hörögnek, vicsorognak habzó száljal, úgyhogy és sokan panaszkodnak erre, hogy ugy ugyanezt tapasztalják.
[00:34:17]Szomorú, engem nagyon nem rendít meg.
[00:34:20]Én egy várrándítással ezt el tudom rendezni és el tudom őket engedni.
[00:34:25]Ugyanakkor megértem, hogy ez nagyon sokaknak fájdalmat okoz és nehezen megy.
[00:34:30]illetve ebben a közhangulatban benne van az a kockázat, amit ön is említett, hogy szinte bármit lehet kérdőjel, merthogy ugye Súlyok Tamással kapcsolatban is én is azt hallom a, hogy mondjam, a a tágabb környezetben, hogy igen, el kell távolítani, de ugye annak nem néznek utána, hogy ez mégis hogyan történik, milyen precedens teremt egyáltalán a köztársasági titulusnak, pozíciónak, ez milyen megalázó módja ilyen módon eltávolítani egy köztársasági elnököt, de akár a a Lexorbán, akár akár hogyha hogyha itt a képviselői mandátumokról beszélünk, akár az elszámoltatásról, a fizetéscsökkentésekről, tehát ezek mind olyan intézkedések, amelyek ezt a közhangulatot részben kiszolgálják, részben pedig nem is okoznak nagyobb ellenállást emiatt a közhangulat miatt.
[00:35:14]Igen, de ezt tekinthetjük egy egy kizárólagos hatalomra törekvésnek is, hogyha nem a közhangulat oldaláról nézzük meg, hanem mondjuk az alkotmányok oldaláról.
[00:35:24]Tehát szerintem ezt is vizsgálni kell.
[00:35:25]A közhangulaton nem tudunk segíteni, azon majd a köz segít.
[00:35:30]De azt meg kell vizsgálni, hogy ezek a lépések, amiket most ön felsorolt, és mindannyian jól ismerünk, mennyire illeszkednek abban, hogy itt egy személy vagy egy csoport, egy jól beazonosítható csoport kizárólagos hatalomgyakorlást akar Magyarországon megvalósítani, ami egyébként nem csak a mostani alaptörvénybe, de a korábiba és minden normális alkotmányba, alapvetően beleütközik, és ellene nem csak mindenki jogosult, hanem köteles is fellépni.
[00:35:56]Remélem ezt a kötelezettségünket mi jól fogjuk teljesíteni.
[00:36:01]Én erre készülök.
[00:36:01]Az összes tehát a közhangulattal kapcsolatban.
[00:36:04]Hát azt ezt ez a demokrácia.
[00:36:06]Demokráciában élünk.
[00:36:09]A nép döntött, a nép így döntött.
[00:36:11]Egyelőre mindenki, azt látom, a Tiszás barátaim, családtagjaim, meg távoli ismerősök vagy nem ismerősök tátott szájjal állnak, és várják a sült galambot, és meg vannak ró győződve, hogy vagy vagy nem tudom én, hogy pillangó, vagy valami szálljon a szájukba, de valami egész más fog beleszállni Magyar Péternek köszönhetően, de ezt ők láthatóan még még nem érzik, nem érzékek, nem is várható el tőlük.
[00:36:39]ö nyilvánvalóan éveken keresztül ígérget velet nekik.
[00:36:45]Szerintem pár hónap kell még leg minimum pár hónap amíg szembesülnek a az ország állapotával és a nemzetközi gazdasági lehetőségekkel.
[00:36:56]És azt gondolom, azért lesz egy olyan pont talán még idén, de az is lehet, hogy jövőre, az is lehet, hogy két év múlva, az is lehet, hogy egyáltalán nem lesz, amikor a nehézségek az, hogy át lettek verve, meg az, hogy a gazdaság nem lehet azt az 1000 valahány 100 ígéretet ennyi pénzért ilyen körülmények között megvalósítani, hogy ők be lettek csapva, át lettek verve.
[00:37:20]És akkor fog tudatosulni bennük az is, ami most még csak valahol tudatalatt van, hogy ez az ember ez problémás.
[00:37:29]És a kettő együtt össze fog adódni, és akkor lehet egy nagy politikai változás.
[00:37:36]De ez már csak ilyen jósulás.
[00:37:39]Azért mondom, hogy lehet, hogy nem is fog bekövetkezni, csak hogyha a jövőt taglaljuk, a jövőt kérdezte tőlem, hogy én hogy látom, akkor akkor ilyeneken szoktam gondolkodni.
[00:37:48]a Fidesz parlamenten kívüli ellenzéki szerepével kapcsolatban hadd kérdezzem, vagy hogy egyáltalán most említette a nyarat, hogy ugye dolgokat ki kell találni, ezt is most fogják nyáron kitalálni, hogy ez hogyan működjön, mert azt látjuk, hogy az ellenzékben, vagy hát a parlamentben hogyan működik ellenzékként a Fideles itt a nagy nézettségű parlamenti közvetítéseknek lesz az lesz az még jobb.
[00:38:08]lesz az még jobb is, mer az még lehet jobb is.
[00:38:10]Több látják ezeket a ezt az ellenzéki munkát is egyébként, de hogy parlamenten kívülan képzeljük ezt el, tehát mire lehet számítani?
[00:38:19]Mert amit most látam, mondjuk az egyszerű akár Fidesz választó, az az, hogy az a jobboldali sajtó világ, amit e felépült itt az elmúlt években, az most egyelőre romokban hever, ugye elbocsátásokról hallani minden héten ilyen-olyan orgánumoktól, megszűnésekről.
[00:38:36]A kutatóintézetek szintén nagy bajban vannak, nagy a bizonytalanság, kitnak megtartani, egyáltalán megmaradnak-e.
[00:38:46]Ugye ezek ezek zászlós hajói lehetnének annak, hogy akár az ellenzéki üzeneteket is átvigyék.
[00:38:52]Milyen szerencsém van, hogy itt van nálam az a papír.
[00:38:53]Sok nagyon sok újságiról beszéltem, vezetőbe is, meg meg újságíróval tudósítóval, szerkesztővel is a a az úgynevezett jobboldali médiaműhelyekből.
[00:39:09]És ami adatokat én így magamnak le tudtam párolni ebből, az az, hogy a ez az úgynevezett jobboldali médiavilág, ez eddig 4000 főt, nagyjából 4000 embert foglalkoztatott, ennyit tudott eltartani.
[00:39:22]És most az átalakítások nyomán azt látjuk, hogy és a hírek erről szólnak, hogy összeomlás van, és vége van és mindenki elmegy, és az utolsó lekapcsolja a villanyt.
[00:39:32]Ez valóban nagyon szomorú történetek vannak, tehát tehát a tragikusság határos egzisztenciális problémák, de a vége az lesz az én számításaim szerint, hogy egy olyan a 4000 helyett olyan 2500 főt fog úgymond eltartani ez a médiavilág.
[00:39:52]És azt hiszem, hogy ez egy bár jelentős csökkenés, de a vereség, a polgári oldal vereségéhez mérten azért egy egy tisztességes méretű sajtó háttérnek a a fenntartására lehet mégis csak lehetőséget ad.
[00:40:09]Az a kérdés, hogy ennek a körülbelül k 2500 embernek a munkáját majd hogyan tudják a szerkesztőségek jól megszervezni akár az erőforrások összeonásával.
[00:40:21]Én nem akarok, tudnék nekik tanácsot adni ebbe, de egyrészt nem vagyok rá felkérve, meg nem is a az én dolgom.
[00:40:27]Ezt nekik meg kell oldani.
[00:40:29]Tehát például a gyártóbázisok összerántása nem kell annyi, biztos nem kell annyi stúdió, amennyi eddig volt, meg annyi technikus, de ezt majd majd megoldják.
[00:40:37]Csak azt mondom, hogy ettől ez még létezik.
[00:40:40]Az más kérdés, hogy pontosan azért, mert a legjobbjainkat az újságírók közül is rátoltuk erre a borzalmas közösségi médiára, ahol aztán elvére, és nem annyira figyeltünk szerintem arra, hogy hogy a úgymond polgári oldalon is legyenek jól működő sajtóműhelyek, szerkesztőségek.
[00:40:58]Ez a saját véleményem.
[00:41:01]Tehát a Fidesz ezzel nem foglalkozott, tehát nem úgy, mint mondom, mint a Fidesz kommunikációs igazgatója, hanem úgy, mint mint valaki, aki 30 éve ezzel foglalkozik.
[00:41:08]Tehát valószínűleg nem csináltuk ezt elég jól, de most lehetőség nyílik arra, hogy jól csináljuk.
[00:41:17]Újraépülnek az intellektuális műhelyek.
[00:41:20]Remélem, remélem, mert amikor az elmúlt másfél évben nem sajtóval foglalkoztam, ami egyébként számomra borzasztó szenvedés volt, de azzal kárpótoltam magam, hogy rengeteg eseményre, klubba, szalonba, konferenciára elmentem, ahol a jobboldali vagy ahhoz azért közelebb álló értelmiségiekkel, tudósokkal, művészekkel, politológusokkal, bölcsészekkel tudtam találkozni és beszélgetni.
[00:41:48]Nagyon sokat tanultam ezekből, és ők szinte kivétel nélkül mind azt hiányolták, hogy a kormány vezetése egyébként, vagy akár a a Fidesz, a kormányzópárt vezetése jobban odafigyeljen rájuk, meghallgassa a hangjukat.
[00:42:05]Nem feltétlenül azt nyilván nem várták, és ezt el is mondták, hogy azt csinálja a Fidesz meg a kormány, amit ők mondanak, mert ők sokkal okosabbak.
[00:42:13]De egy egy-két ilyen bizonyos időközönként nem is túl sűrűn, egy-egy jó beszélgetésben azért partnerek lettek volna, és ezt igényelték volna.
[00:42:23]Most erre is lesz lehetőség, remélem az ő megelégedésükre is.
[00:42:29]A Brendről még hadd kérdezzem, ugye Orbán Viktor úgy fogalmazott egy interjúban, hogy a Fidesz mint Brend így megbukott, megkopott, elavult, nem működik.
[00:42:39]Ön hogyan látja ezt?
[00:42:39]Azt mondta, hogy az ú, hogy a megújulással a megújulás szóval kapcsolatban vannak fenntartásai.
[00:42:45]Inkább az adaptáció szót használná itt a jövőre vonatkozóan.
[00:42:48]De ez mit jelent?
[00:42:50]Tehát, hogy lehet adaptálni egy brendet, hogy az újra vonzó legyen, trendi legyen, és ez mennyiben vonatkoztathat Orbán Viktor személyre is?
[00:43:00]Tehát kell-e újra brendingelni Orbán Viktort?
[00:43:04]Nekem a Fid ugye 1988 óta van Fidesz, és én szerintem azóta nekem azóta a Fidesz brendje vonzó, tehát én én én nem akarok ezen változtatni.
[00:43:14]És szerintem még ez van mondjuk egy-két millió ember az országban még most is, aki szerint nem szükséges változtatni.
[00:43:21]Az egy nehezebb kér szerintem a a brend jó, és azt azt meg kell őrizni, azt, hogy nyilván egy csomó mindenbe lehet újítani akár digitálisan, akár a fiatalokkal való kapcsolattartásba, de magát szerintem a Fideszt nem szabad elengedni, mert azzal önmagunkat engedjük el.
[00:43:41]Tehát ha azt beismerj beismernénk, vagy arra utaló magatartásunk lenne, hogy mi már ezt a Fidesz logót lecseréljük, vagy nem is a logót logott, azt sokszor cseréltünk, de mondjuk a Fidesz nevet, vagy a Fidesz örökséget, ami 88 óta van, és nagyon sok olyan ember volt benne, aki ma már nincs velünk, mert már vagy nem él, vagy már más pártba, más irányba ment el, de ezt nem szabad szerintem feladni, mert ha ezt föladjuk, akkor magunkat adjuk föl, és akkor inkább azok gondolkodjunk, hogy akkor foglalkozzunk valami teljesen mással, vagy mindenki keressen magának egy másik pártot, mert hogy ha mi annak se voltam soha híve, volt egy tegnap egy érdekes beszélgetésem jobboldali értelmiségiekkel, hogy most volt, aki szerint most Fidesz név alatt nem is kell elindulni a helyi időközi választásokon, mert akkor el elbukjuk.
[00:44:34]Én én ezzel nem értek egyet.
[00:44:34]Szerintem föl kell vállalni, hogy mi fideszesek vagyunk, és ha a választóknak nincs szüksége a Fideszre, vagy nem hiszik el azt, amit mi mondunk, akár a múltról, az eredményünkről, akár a jövőről, hogy szerintünk ez lesz, szerintünk ennek az embernek elment az esze, és ez nagyon-nagyon nagy veszélybe sodorja Magyarországot, főleg akkor, amikor ilyen nemzetközi problémák vannak a világban.
[00:45:03]hogyha ezt olyan nagy mértékben nem hiszik el nekünk, mint ahogy egyébként erre volt példa, de volt példa az ellenkezőjére is, amikor meg mi kaptunk itt, akkor tényleg hagyjuk abba az egészet és és menjünk haza.
[00:45:16]Én ennek nem vagyok híve.
[00:45:17]Szerintem minden választáson el kell indulni és mint Fidesz kell elindulni.
[00:45:25]és és alkalmazkodni kell a kihívásokhoz technikai szinten és a és a választóknak a kihívás.
[00:45:31]Annak nem vagyok nagy híve, hogy úgy alkalmazkodjunk, ahogy a liberális sajtóban olvassuk, hogy akkor itt most valami szembenézés meg bocsánatkérés meg ilyesmi történet.
[00:45:46]Tehát azért nem nem pszichológusok vagyunk, hanem politikusok.
[00:45:47]Tehát a szembenézés az megtörtént az eredményjelző táblával.
[00:45:54]április 12-én annál nagyobb szembenézést szerintem ne várjon tőlünk senki, mert az az sokkoló és megsemmisítő volt.
[00:46:02]Bocsánatkérés pedig össze kell vetni a az ország 2010-es állapotát, a 2024-es 26-ossal szerintem én legalábbis biztos, hogy nem fogok egyetlen Tiszástól sem bocsánatot kérni, és párterápiára sem fogok járni velük.
[00:46:21]Nagyon szépen köszönöm, hogy eljött.
[00:46:22]Havasiertalan volt a vendégünk, a Fidesz kommunikációs igazgatója.
[00:46:25]Köszönöm szépen a meghívást.