Fekete Rita 52:02

Tisztítótűz: Így robbantja szét Magyar Péter az Orbán-rendszer maradékát? – Kóczián Péter

tisza pártvagyonvisszaszerzéselszámoltatáspolitikai kommunikációfideszközélet
Irányultság: KonzervatívKötődés: Fidesz-közeli
Tisztítótűz: Így robbantja szét Magyar Péter az Orbán-rendszer maradékát? – Kóczián Péter
tl;dr
  • Hankó Balázs őrizetbe vétele szimbolikus aktus, a TISZA-kormány a Fideszhez köthető személyek elleni látványos fellépést célozza, nem csupán jogi elszámoltatást.
  • A nemzeti vagyonvisszaszerzési hivatal speciális nyomozati jogokat kap, közvetlen politikai irányítás alatt áll, és maga indíthat vizsgálatokat.
  • A „tisztítótűz” kifejezés hollywoodi toposzokra építő kommunikációs eszköz, amely a gonosz legyőzésének narratíváját erősíti a közönség számára.
  • A kormányzat céljai: a Fidesz meggyengítése, a korábbi érdekkapcsolatok szétzilálása, az EU-s források biztosítása, a saját elit kontrollálása és új lojális elit kialakítása.
  • A Fidesz frakciója nem alakított ki egységes álláspontot; Lázár János és Gulyás Gergely ellentmondó reakciói belső stratégiai káoszra utalnak.
  • A Mi Hazánk szétesettnek tűnik, nem működik egységes csapatként, és az ellenzéki képviselők nincsenek felkészülve a mediatizált parlamenti küzdelemre.
  • Magyar Péter akár a rendszerváltásig vagy 1985-ig visszamenő elszámoltatást tervez, és a kormányon belül vita lehet a múltfeltárás mélységéről.
  • A politikai kommunikáció (pl. metaforák használata) a kormányzás szerves része, nem puszta látványszínház, de a TISZA-kormány egyelőre nem hozott érdemi gazdasági döntéseket.
Részletes összefoglaló megjelenítése

Hankó Balázs őrizetbe vétele és az NKA-támogatások botránya

A beszélgetés apropóját Hankó Balázs őrizetbe vétele adta, aki a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) támogatásainak elosztásában töltött be döntéshozói pozíciót. A műsorvezető szerint egy 17 milliárd forintos támogatási keretről van szó, amelynek kiosztása nem a szakmai követelmények szerint történt. Kóczián Péter megerősíti, hogy az elszámoltatás már a vagyonvisszaszerzési hivatal hivatalos felállítása előtt elkezdődött, és a Semmelweis Egyetem klinikájánál is történtek rendőrségi akciók.

A vendég szerint a letartóztatás szimbolikus aktus, amelynek célja a látványos fellépés a Fideszhez köthető személyek ellen. Hangsúlyozza, hogy a letartóztatás önmagában még nem jelent bírósági ítéletet, az ügy évekig húzódhat, de a kormányzat számára most a látványos „kartácstűz” a fontos.

„Ez egy szimbolikus aktus, amin nyilvánvalóan a magyar kormány, Magyar Péter kormánya végig akar vinni fideszes embereket, fideszes kinevezetteket, fideszes politikusokat, volt politikust, Fideszhez köthető embereket.” – Kóczián Péter *

Az NKA-ügy kapcsán Kóczián megjegyzi, hogy többen visszafizették a jogosulatlanul felvett támogatásokat, és a kormány két út közül választhatott: a parlamenti vizsgálóbizottságok által készített „fehér könyv” (politikai büntetés), vagy büntetőügyek kreálása. Magyar Péter kormánya az utóbbit választotta.

A nemzeti vagyonvisszaszerzési hivatal és a tisztítótűz koncepció

A beszélgetés részletesen kitér a nemzeti vagyonvisszaszerzési és védelmi hivatal szerepére. Kóczián Péter kiemeli, hogy ez a szervezet speciális nyomozati jogokat kap, nem csupán észleli a jogsértéseket és továbbítja az illetékes szerveknek, hanem maga is indíthat vizsgálatot, és gyakorlatilag irányíthatja a nyomozást. Ez a politikai irányítás közvetlenségét erősíti, hiszen a hivatal a parlament alá tartozik, ahol a kormánypárti frakció a meghatározó.

„Ez a hivatal maga is indíthat vizsgálatot, nyomozhat, mégha társszerveken keresztül is, de szóval mi vagyunk a hivatalok, hogy itt ülünk és eldöntjük, hogy valamiben csinálni kell valamit, és azt a többi szervezetnek meg csinálnia kell, kvázi irányítjuk a nyomozást.” – Kóczián Péter *

Hegedűs Zsolt egészségügyi miniszter a Semmelweis Egyetemnél történt rendőrségi akciót „tisztítótűz-akciónak” nevezte. Kóczián szerint ez a kifejezés a hollywoodi filmekből ismert toposzokra épít (pl. „Tűzben edzett férfi”), és azt a célt szolgálja, hogy a közönség számára ismerős, populáris keretbe helyezze a kormányzati fellépést. A „tisztítótűz” kommunikációs eszköz, amely a gonosz legyőzésének narratíváját erősíti.

„A tisztítótűz számomra azt mutatja, hogy egy hollywoodi filmeken edződött társaság a tömegkultúra mainstreamjébe belenyúlva választ címeket, mert azt gondolják, hogy a releváns közönség is ugyanezeken nevelődött, ezek a hívószavak a számukra.” – Kóczián Péter *

A kormányzati elszámoltatás céljai

Kóczián Péter több rétegét is azonosítja a kormányzati fellépésnek:

  1. A Fidesz és Orbán Viktor meggyengítése: A látványos akciókkal a kormány a jobboldali választókat is el akarja idegeníteni a Fidesz által képviselt politizálási módtól és brandtől.

  2. A kialakult érdekkapcsolatok szétzilálása: Az üzenet az, hogy „nincs átmenet, nincsen átmentés”, aki érintett volt a korábbi rendszer korrupciós ügyeiben, az megbűnhődhet. A cél a 16 év alatt kialakult szolidaritások meggyengítése, hogy az érintettek adott esetben egymás ellen valljanak.

  3. Az EU-s források biztosítása: Magyar Péter stratégiai érdeke, hogy az EU-források folyamatosan érkezzenek, miközben bizonyos orbáni politikákat (pl. Ukrajna EU-csatlakozásának ellenzése, migrációs paktumban való nem részvétel) fenntart. Ehhez elengedhetetlen, hogy Magyarországon ne legyen rendszerszerű korrupció, mert az gyengítené a kormány pozícióját az EU-val folytatott harcban.

  4. A saját elit megtisztítása és kontrollálása: A korrupcióellenes küzdelem a miniszterelnök saját mozgásterét is erősíti. Ha valaki túl erőssé vagy szemtelenül követelőzővé válik, a korrupciós vádakkal kordában tartható. Magyar Péter nem akarja megismételni Orbán Viktor hibáját, aki kiszolgáltatottá vált egyes oligarcháknak (pl. Simicska Lajos).

  5. Új lojális elit kialakítása: A történelmi párhuzam szerint a királyok is így szabadultak meg a régi oligarcháktól, hogy új, hozzájuk hű nemességet építsenek ki. Magyar Péternek is szüksége van olyan emberekre, akik nem Orbán Viktorhoz kötődnek, és akik most lehetőséget kapnak a felemelkedésre.

„Szerintem Magyar Péter ezen túl akar lépni, nem akarja azt megengedni. A szuverenitás tekintetében ő is ugyanolyan, mint Orbán Viktor, 360 fokban szeretne szuverén lenni.” – Kóczián Péter *

A Fidesz reakciói és belső problémái

A beszélgetés jelentős része foglalkozik a Fidesz jelenlegi helyzetével és kommunikációs kudarcaival. Kóczián Péter szerint a Fidesz frakciója nincs felkészülve a kialakult helyzetre, nem alakítottak ki egységes álláspontot az NKA-botránnyal kapcsolatban, és nem határolódtak el az orbáni rendszertől.

Két meghatározó fideszes politikus, Lázár János és Gulyás Gergely reakcióját állítja szembe: míg Lázár János egy interjúban azt mondta, hogy a képviselői mandátumkorlátozás (8-12 év) felvetése „nem ördögtől való”, és készen áll a politikai hadjárat kezelésére, addig Gulyás Gergely frakcióvezető „felháborítónak és alkotmányellenesnek” nevezte a javaslatot. Ez az ellentmondás Kóczián szerint arra utal, hogy a Fideszben nem beszélték át a stratégiai kérdéseket, és nincs egységes irányvonal.

„Hogyha ebben nincs egyetértés közöttük, ami nekem arra utal, hogy nem beszélték át, nem alakítottak ki egy közös stratégiát vagy taktikát, azaz ha ezt nem beszélték végig, hogy a 8-12 éves képviselői mandátumkorlátozásról mi a véleményük, ami azért egy lényeges kérdés, már csak a szegény és egzisztenciális érintettségük miatt is, akkor akkor más kérdéseket sem beszéltek végig.” – Kóczián Péter *

A vendég szerint a Fidesznek el kellene végeznie a szembenézést Orbán Viktor uralmi politikájával, és ha megjelenne egy olyan politikus (akár Ferenci Orsolya továbbfejlesztett változata), aki elhatárolódik az orbáni módszerektől, de megőrzi a keresztény-konzervatív értékrendet, akkor a párt újra kormányzóképessé válhatna. Ez azonban Orbán Viktorral valószínűleg nem kivitelezhető, mert az már túllépne a komfortzónáján.

Kóczián felidézi az 1998-as választási vereség utáni MSZP-t, amely passzívan várta, hogy a Fidesz „úgyis megszívja”, és négy év pihenőre rendezkedett be. Ez a stratégia katasztrofálisnak bizonyult, és a Fidesz most hasonló hibába eshet.

„Én szerintem amilyen reakciókat ma a Fidesz frakció nyújt a nyilvánosságban, a parlamentben, az az ugyanilyen dolgokra utal.” – Kóczián Péter *

A Mi Hazánk helyzete és az ellenzéki kommunikáció

A műsorvezető kérdésére Kóczián Péter kifejti, hogy a Mi Hazánk is szétesettnek tűnik. Bár Toroczkai László tehetségesen és hitelesen tudja kritizálni mind a Fideszt, mind a TISZA-kormányt (pl. felhívta a figyelmet a diákhiteles szerződésekre és a telefonos ügyekre), a párt nem működik egységes csapatként. Dúró Dóra és Toroczkai László között nincs együttműködés, és a párt nem készült fel tudatosan az ellenzéki szerepre.

„Azt látom, hogy Magyar Péter pszichológiailag uralja a parlamenti termet, tehát Toroczkai is reagál rá. Mindenki reagál rá.” – Kóczián Péter *

A parlamenti viselkedés kapcsán Kóczián éles kritikát fogalmaz meg: az ellenzéki képviselők (beleértve a fideszeseket és a Mi Hazánk politikusait is) úgy viselkednek, mintha egy házi buliban lennének, nem pedig egy mediatizált gladiátorküzdelemben. Nem készülnek fel tudatosan arra, hogy a kamerák minden reakciójukat rögzítik, és hogy a parlament egy szimbolikus küzdőtér, ahol a kommunikáció és a pszichológiai hadviselés folyamatos munkát igényel.

„Nem látom azt, hogy erre föl lennének készülve és egyáltalán ez érdekelné őket.” – Kóczián Péter *

Magyar Péter hosszú távú tervei és a történelmi visszanyúlás

A beszélgetés végén szóba kerül, hogy Magyar Péter a kampányban 20 évre visszamenő elszámoltatást ígért, de egyes megnyilvánulásaiban a rendszerváltásig, sőt a privatizációig és az ügynökaktákig is visszanyúlna. Kóczián Péter szerint a miniszterelnök akár 1985-ig is visszamenne, amikor a szocialista állami tulajdon feletti rendelkezési jog spontán szétválása elkezdődött. Ruff Bálint Miniszterelnökséget vezető miniszter valószínűleg támogatja ezt a radikális múltfeltárást, mert úgy gondolja, hogy ha nem néznek szembe a múlttal, akkor az a jelenlegi kormányzat neurózisává válik.

„Szerintem én úgy képzelem, hogy vannak már a Tisza vagy a kormány felső vezetésében is néhányan sokan értelmiségi körben, gazdasági vezetők körében, akik azt gondolják, hogy azért addig ne nyúljunk vissza, mert abból azért nagyobb nagyobb tisztító tűz lesz, mint amire mi gondolunk.” – Kóczián Péter *

A vendég szerint a kormányon belül vita lehet arról, hogy meddig érdemes visszamenni a múltban, de a miniszterelnök és Ruff Bálint ebben a kérdésben egyetértenek, és a hatalmas választói felhatalmazást arra akarják használni, hogy „kisöpörjék az egész istállót”.

A politikai kommunikáció természete

Kóczián Péter hangsúlyozza, hogy a kommunikációs aktusok (mint a „tisztítótűz” kifejezés használata) nem mellékesek, hanem a kormányzás szerves részei. Orbán Viktor is használt hasonló metaforákat (pl. „repülőrajt”), és ezek a politikai cselekvés részei. Ugyanakkor a TISZA-kormány egyelőre nem hozott érdemi társadalmi-gazdasági döntéseket (nyugdíjemelés, adókedvezmények, gazdagok adóztatása), ami miatt sokan „cirkusznak” érzik a kormányzást. Kóczián szerint azonban az elszámoltatás és a politikai hatalom jellegének meghatározása is lényeges kérdés, nem csupán látványszínház.

„Ez is a kormányzás, ez is politika, ezt csinálja az ember. Orbán Viktor is csinált ilyet.” – Kóczián Péter *

⚠️ Értelmezhetetlen vagy bizonytalan szakaszok
  • „FS György a parkolási botrányban érintett ember, aki Izraelben van” – Az „FS György” név nem azonosítható egyértelműen a referencialistából, a parkolási botrány kapcsán nem ismert ilyen nevű közszereplő.
  • „Charl ügy” – Valószínűleg „csalás ügy” lehetett az eredeti kifejezés, de a kontextus alapján nem rekonstruálható pontosan.
  • „a Murienkőnek a visszaadott milliárdjai” – A „Murienkő” kifejezés értelmezhetetlen, nem azonosítható személy vagy szervezet.
  • „Ferenci Orsolyal tovább fejlesztve” – A „Ferenci Orsolya” név nem szerepel a referencialistában, nem egyértelmű, hogy kit takar.
  • „Novák előródóra és Torockai Triás” – Valószínűleg Dúró Dóra és Toroczkai László neveinek torzult alakja.
  • „Megyesi aztán megbukott” – Valószínűleg Medgyessy Péter volt miniszterelnökről van szó.
  • „Német Miklós visszajön” – Valószínűleg Németh Miklós volt miniszterelnökről van szó.
Teljes átirat megjelenítése

[00:00:00]Tisztelettel köszöntöm a kedves hallgatóinkat és nézőinket.

[00:00:01]Megkérek minden rendszeres hallgatót, aki még nem tette meg, hogy iratkozzon fel a csatornánkra.

[00:00:06]Majd június 25-én rögzítjük ezt az adást és nagy tisztelettel, szeretettel köszöntöm Kócián Pétert, újságírót, Kocsot, nagyon szépen köszönöm, hogy eljöttél.

[00:00:15]Jó napot kívánom mindenkinek.

[00:00:15]Köszönöm.

[00:00:17]Busbalázssal kezdeném, ugyanis őrizetbe vették Busbalázst.

[00:00:20]Ugye ő azok közé tartozik, aki a döntéshozatali pozícióban volt, mint az NKE támogatások, NKA, bocsánat, támogatásokkal kapcsolatban.

[00:00:29]Ugye ez 17 milliárdos olyan támogatásról van szó, amely úgy tűnik, hogy nem úgy volt kiosztva, hogy a szakmai követelmények ezt megkívánták volna.

[00:00:38]De hát úgy tenném föl inkább az első kérdésemet, hogy így ugye itt már elkezdődött az elszámoltatás itt a vagyon visszaszerzési hivatal felállítása előtt.

[00:00:49]És akkor van még egy-két hír, amit egyébként ide hozzék akár a Szemelvesz Egyetem kórháza előtti megjelent akciókkal kapcsolatban is, mert az is érdekes, hogy meg is történtek ezek a bejelentések is, ugye.

[00:01:01]Igen, igen, szerintem igen, egyértelmű.

[00:01:04]És nekünk akkor kell most a magyar társadalomnak, hogy lássuk ezeket a bilincses fotókat, mert ezek olyan nekem ezeket a 90-es éveket idézi vissza egy kicsit.

[00:01:12]Szerintem hát nem semmit se kell látni, tehát nincs egy ilyen nagy könyv, amiben benne van írva egy ország könyvében, hogy ilyen bilincses letartóztatásokat látni kell.

[00:01:26]A én azon mosolyogtam is, hogy a a az összebeszélés meg ilyenek állnának fönn, mint veszélyek, amivel ugye a Busbalázs letartóztatását is indokolták, tekintve, hogy Bushsbalázs köztünk él és mozog, és nehezen tudna eltűnni mondjuk, vagy tehát nem egy olyan alkat, akit úgy repülőtérre nem kérdeznél, vagy a erre hivatott biztonsági emberek nem néznének utána, hogy ő akkor most mehet-e vagy sem, hiszen mindenki utána utána ezek na.

[00:01:55]Szóval meg ő azért valószínűleg nemzetbiztonsági ellenőrzés alatt állt, tehát nem hiszem, hogy most akarna eltűnni.

[00:02:03]Versus ugye van egy ember, akinek sikerült elmennie a bíró a büntetés végrehajtás elől, és ugye ez FS György a parkolási botrányban érintett ember, aki Izraelben van.

[00:02:14]Tehát neki azért sikerült elmennie.

[00:02:17]Szóval ez egy érdekes dolog, hogy kinek sikerül és kinek nem.

[00:02:18]Igen, ez egy leszámolás, vagy ez egy pontosabban ez egy sz leszámolás.

[00:02:22]És hát majd meglátjuk, hogy mi lesz a döntés, de ez egy mondjuk úgy, hogy egy szimbolikus aktus, amin nyilvánvalóan a magyar kormány, Magyar Péter kormánya végig akar vinni fideszes embereket, fideszes kinevezetteket, fideszes politikusokat, volt politikust, Fideszhez köthető embereket.

[00:02:39]Igen, végig akarják ezt vinni látványosan, hogy látszódjék ez a dolog.

[00:02:44]Hogy mi a célja ennek?

[00:02:48]a látvány, mert ugye az, hogy valakit letartóztatnak, az semmit nem jelent, hiszen utána ugye még van egy ügyészségi szakasz, az ügyészségnek el kell dönteni, hogy tud-e belőle vádat fabrikálni, a rendőrségnek is közben, hogy tudja bizonyítani azt, amit bizonyítani akar.

[00:03:04]És utána a bíróság dönt ezekben az ügyekben, amelyek 1 k 5 hat nyc évig húzódnak.

[00:03:09]Charl ügy.

[00:03:09]Tehát nem azért, mert valakit az NK pénzeknek a az új kurzus szerint rosszul elköltésén fogtak, az még nem egy bírósági ítélet.

[00:03:24]Ez még meg kell állapítani, hogy mit követett el, milyen bűnöket.

[00:03:28]De nem ez a lényege a dolognak.

[00:03:30]Az a lényege a dolognak, hogy itt és most ez látványos kartácstűz vagy őztűz legyen a Fidesz vagy a Fidesz által kinevezett tisztviséelők ellen.

[00:03:37]Ugye a Hegedű Zsolt a Samelwe esetében mondta is, hogy ez a tisztító tűzakciónak a része.

[00:03:44]Az is nagyon érdekes, hogy az, hogy látványosan megjelenik ott a rendőrség, ez hír lesz.

[00:03:50]Senki nem tud egyelőre, legalábbis reggel még amikor olvastam, még senki nem tudta, hogy mi van-e emögött, milyen ügy, mihez kapcsolódik.

[00:03:59]Ki vezeti azt a klinikát?

[00:04:01]Én például nem tudom.

[00:04:04]Került-e már szóba ennek a vezetőségnek bármilyen ügye a nyilvánosság előtt, vagy ami ezen a klinikán történt és a többi, és a többi, de ennek ez a lényege, azt hiszem, hogy a kormányzat a látványos akciók sorozatát tudja bemutatni a nyilvánosságnak.

[00:04:18]Őszintén szólva, amilyen a magyar köz emlékezet meg egyéni emlékezet, nem is biztos, hogy lényeges lesz az, hogy most Bus Balázs ellen lesz-e vádermelés, vagy nem.

[00:04:31]Ugye az NKA esetében a dolog már megtörtént.

[00:04:36]Nagyon érdekes az, hogy többen fizet vissza is fizették ezt a pénzt, vagy zajlik is ez a visszafizetés.

[00:04:44]És azon gondolkodtam ezen ügyek kapcsán, hogy itt két út van.

[00:04:49]Az egyik út az lehetne az, amit nem akar járni Magyar Péter, hogy a parlament vizsgálódik a bizottságokon keresztül, amik ugye most megalakultak, és létrehoz egy ilyen, amit úgy szoktak hívni, hogy fehér könyv, amiben leírják azokat a politikai vagy jogi vagy erkölcsi értelemben vett vétkeket, amelyeket az előző kormány tisztviselői elkövettek.

[00:05:12]Ez a politikai büntetés és a a egy ilyen pszichológiai hadviselés.

[00:05:15]A másik pedig az, hogy ebből büntető ügyeket kreálnak.

[00:05:19]Jól láthatóan már a nemzeti vagyon visszaszerzésű hivatal is erre törekszik.

[00:05:24]Ugye speciális nyomozati jogokat kap egy maga nem csak nem olyan mint az ász, hogy észlel valamit és azt elmondja illetékes szervezeteknek rendőrségügyéség satöbbi, amely eldönti, hogy indít-e vizsgálatot.

[00:05:38]Hanem ez a hivatal maga is indíthat vizsgálatot, nyomozhat mégha tárgszerveken keresztül is, de szóval mi vagyunk a hivatalok, hogy itt ülünk és eldöntjük, hogy valamiben csinálni kell valamit, és azt a többi szervezetnek meg csinálnia kell, kvázi irányítjuk a nyomozást.

[00:05:53]Tehát hogyha itt vagyunk a nemzeti visszasz vagyon visszaszerzés hivatalban, akkor rövidre van zárva ez a dolog.

[00:05:58]Ez nyilván azt jelenti, hogy politikai hacatcárét kell ebből csinálni, kommunikációsat kell csin be kell mutatni a társadalomnak, meg kell mutatni, látványosan kell föllépni a szereplők ellen, vagy a gyanúsítottak ellen.

[00:06:18]És azért na most a dolognak szerintem az a lényeges kérdés, hogy mi ennek a célja.

[00:06:22]Ennek több célja lehet.

[00:06:25]Szerintem az a célja, hogy a Fidesz, a az Orbán Viktor által vezetett Fidesz Ben vagy Orbán Viktor által vezetett, de nem csak az övé, hanem sok mindenki csinálta ezt a dolgot.

[00:06:37]Hogy mond, hogy mondjam úgy redisztribúciós mechanizmust, amit ugye az NKA-nál is láttunk.

[00:06:44]Az NKA sok arra hivatkoznak, hogy sok mindenki más is kapott támogatást az elmúlt években.

[00:06:48]Azt azonban még nem sikerült mondaniuk, hogy ebben a 17 milliárdban, amit ott az utolsó időszakban kiosztottak, amiből a botrány van, hogy ebből is mindenki kapott színre, szagra, felé tartalomra való tekintet nélkül.

[00:07:01]Ez nagyon úgy tűnik, hogy egy jobboldali kötődésű újraosztás volt.

[00:07:06]És a magyar kormány azt akarja mondani, hogy látványosan demonstrálni, hogy ennek büntetőjogi következményei is lehetnek, mindenképpen egy pszichológiai hadviselés tárgya lesz, és nyilvános nyilvános lejáratás van mögötte.

[00:07:25]beviszik a rendőrök, bilincset tesznek rá, lezárják az illetőt pár napra, azt mondják, hogy összebeszélhet, hazudhat, bizonyítékokat semmisíthet meg.

[00:07:35]Tehát ez nagyon tudatos.

[00:07:38]A cél pedig távolatilag az, hogy azt a a Fideszt és Orbán Viktort meggyengítsék.

[00:07:43]Tehát azt mondják, és ez nem csak nem csak a saját választóiknak szól, ez a jobboldali választóknak is szól.

[00:07:48]elidegenítsék a jobboldali választókat ettől a politizálási módtól, ettől a Brandtől, amit a Fidesz jelentett és Orbán Viktortól.

[00:07:57]Másrészt pedig, hogy azokat a kialakult érdekkapcsolatokat, azokat azoknak a szereplőiknek azt üzenjék, hogy ennek vége.

[00:08:05]Nincs átmenet, nincsen átmentés, és aki ilyesmiben érintett volt, az megbűnhődhet.

[00:08:10]Ez nyilván arra a célra szolgál, hogy a 16 év alatt vagy korábban kialakult szolidaritások meggyengüljenek.

[00:08:17]hogy az emberek adott esetben a másik ellen valljanak, hogyha megjelenik náluk egy rendőr, egy ügyész, vagy a vagyon visszaszerzési hivatalnak a nyomozói vagy emberei.

[00:08:27]Tehát az a cél, hogy szétzilálják azt a azt az ökvilágot, amit a Fidesz kialakított 16 éve meg az elmúlt 20 évben satöbbi, satöbbi.

[00:08:37]Helint nem csak a kormányzásról van szó.

[00:08:42]Ezt akarja szétrobbantani a magyar kormány vezetője, meg a Tiszapárt.

[00:08:46]Azt hiszem, ez a célja egyértelműen.

[00:08:51]Ugye itt van ugye nyilván ez egy politikai cél is egyben, illetve az, hogy ezzel lehet tematizálni egyébként a híreket és lehet nyerni vele úgymond napokat ezekkel a hírekkel.

[00:09:02]Nyilván az is ott van a ezek mögött a célok mögött, de kérdésem, hogy mi a mit gondolsz, hogy ezt mennyi ideig lehet ezzel egyébként lefoglalni úgymond a magyar társadalmat, ami mondjuk bizonyos kérdésekre megoldást vár.

[00:09:16]Tehát és a másik pedig ugye ez a nemzeti vagyonvisszaszerzési és védelmi hivatalnak a felállítását szeptemberre ígérték, miközben ugye úgy szólnak a hírek, hogy az ORFK-nak vagy a készléti rendőrségnek éppen, hogy a nemzeti vagyon visszaszer vagy a vagyon visszaszerzési osztálya hivatala indította vagy szállt ki ugye itt a Szemelve Egyetem kapcsán.

[00:09:36]Tehát az az igazság, hogy ezzel eddig is voltak olyan szervek, amelyek foglalkoztak.

[00:09:42]Tehát a rendőrségnek is van egy ilyen hivatala végül is, ami ezzel foglalkozik.

[00:09:45]Ugye az integritáshatóságnak is a tárgyörébe tartozik ez a kérdés.

[00:09:48]Az európai ügyészséghez való csatlakozásnak is végül is ez az egyik fő célja, hogy ezeket a korrupciós ügyeket feltárja, vizsgálja, jelezzen, és a többi és a többi, valamilyen módon eljárjon.

[00:09:58]És mi és ugye most azt várja mindenki nagy lelkesedéssel, hogy föláll egy ilyen hivatal, ami egyébként most látjuk, hogy ilyen-olyan módon, de működik is.

[00:10:09]Igen, de az más.

[00:10:09]Minden minden országban előfordulnak ilyen politikai döntések.

[00:10:14]Ezek politikai döntések, tehát ez nem egy államigazgatási kérdés, ez nem egy hatékonysági kérdés, ez egy politikai döntés.

[00:10:21]Azt üzeni meg a kialakult, megalvadt, rutinszerűen működő bürokráciának, amelyben nyilván helyet foglalnak azok is, akik a korrupciót elősegítették korábban.

[00:10:33]Tehát vannak korrupt rendőrök, ügyészek vagy olyanok, akik nem elég éberek, vagy azt gondolják, hogy a világnak ez a rendje, vagy miért pont ezek ellen lépjünk föl, miért nem lépünk fel azok ellen.

[00:10:42]Ezek ugye a kialakult struktúrák.

[00:10:44]létrehozol egy új szervezetet, annak az a célja, hogy egyrészt a kormányfőnök és a kormánynak legyen egy közvetlen általa irányítható szervezete, amelyben azok az emberek dolgoznak, akiket ők kiválasztottak, akár megzsaroltak, vagy rávettek az együttműködés, mindegy, de a kormánynak a az irányítása alatt áll közvetlenül, a kormányfő irányítása alatt áll ebben az esetben ugye majd a parlamentnek fog dolgozni ez a hivatal, a nemzeti vagyon visszaszerzési satöbbi.

[00:11:10]De ugye a parlamentben meg a frakció lesz a meghatározó, meg a frakcióvezető.

[00:11:15]Szóval azért elég közvetlen tud lenni a politikai irányítás ezen szervezet fölött, mégogyha a parlament ég alatt is, ami azért más, mint a kormány.

[00:11:24]De a cél az, hogy a hatalomra került többségi politikai erőnek mandátum a parlamenti mandátumarány alapján többségi, meg egyébként a választói akarat alapján is most tényleg sokan szavaztak rájuk, tehát a az összválasztói népességekhez képest is egy többséget sikerült szerezniük.

[00:11:49]Nagyjából ugye ha azt mondom, hogy 7,7,6 millió választó van, akkor azért közöli ennek a felét érték el, nem a felét, de majdnem, tehát feléhez közelítettek.

[00:12:00]Soha ennyi szavazóik nem volt, mint más győztes pártnak, mint nekik.

[00:12:03]Szóval ez a ez a csapat ezzel a felhatalmazással saját intézményt akar, maga akarja irányítani a dolgot.

[00:12:11]Az jutott az eszembe, amikor erről beszéltünk, ezt mondtad, Navracsics Tibornak volt egy megjegyzése 2011 környékén.

[00:12:16]Ugye a Fidesz is azt ígérte, hogy leszámolnak a szocialista bűnbandákkal meg korrupcióval.

[00:12:22]És Navaracs is megjegyezte, aki akkor az ezért a a ha nem ezért is volt felelős, ő a közigazgatás átalakításáért volt felelős.

[00:12:33]De ez is ennek része volt, és azt mondta, hogy egy baj van ezekkel a korrupciós kampányokkal, hogy az emberek nem azt gondolják, hogy a régiek voltak korruptak, hanem mert a Fidesz kormány az Újkormány alatt derülnek ezek ki.

[00:12:47]Ezért azt hiszik, hogy az Új kormány alatt van nagy mértékű korrupció.

[00:12:49]Tehát, hogy ez egy kettős fegyver, amiben a a nézőkválasztók nem tudják ezt így szétválasztani.

[00:12:56]Azt látják, hogy az Orbán kormány alatt derülnek ki korrupciós ügyek.

[00:13:03]Miért nem fenyegeti ez a magyar kormányt?

[00:13:04]Egyszerrészt azért, mert a a Fidesznek volt más politikai programja is 2011-ben, új rendszerváltás, új alapítás satöbbi.

[00:13:11]Magyar Péterék viszont nagyon határozó az egész kampányukat arra építették föl, hogy le kell számolni Orbán Viktor világával, kormányzási hatalmi módszereivel és végig és a a közönség erre reagált.

[00:13:26]Tehát nagyon nagy mértékben hatott az emberekre a választókra a korrupciónak a felszámolási igénye.

[00:13:33]Ezért amikor most korrupciós ügyekre kerül sor, vagy ilyen eljárásokat indítanak, akkor mindenkinek világos az, hogy ez nem a magyar kormánynak a története.

[00:13:41]Tehát nem ők korruptak, nem náluk romlottak el a dolgok, hanem ez az előző rendszer eltakarításának a része.

[00:13:49]Ezért merik ezt megcsinálni.

[00:13:49]A másik pedig az, hogy nagyon világosát akarnak húzni, hogy ők és mi.

[00:13:58]Nyilván Magyar Péternek egy ilyen kampány után, ilyen ígéretek, ilyen pszichológizálás után az is az érdeke, hogy a saját táborán belül, amikor ezt megalapozódik ez az uralom, ne kerüljön sor hasonló korrupciós dolgokra.

[00:14:12]Ha pedig igen, akkor világos legyen a precedensek sorozata, hogy ez ellen fellépünk, meg akadályozzuk.

[00:14:21]Az emberi természet most is ugyanolyan, mint az Orbánur uralom alatt.

[00:14:23]Most is mindenki, vagy az emberek egy része szeretne korrupcióban részt venni.

[00:14:27]A miniszterelnöknek ezt ki kell védenie, mert a mert egy ilyen ígéretsorozat után, egy ilyen felhatalmazással, ha túl sok korrupció történik a a az új politikai rendszerben, uralomban, akkor az aláássa majd a magyar kormánynak és a Tiszapártnak a megválaszthatóságát.

[00:14:47]elfogy a népszerűség.

[00:14:47]Ebből problémák lesznek, bizalmiak, politikaiak és el lehet veszíteni a választást.

[00:14:52]Tehát neki ez a ez az érdeke.

[00:14:54]Szerintem egyébként más is van emögött.

[00:14:56]Az EU az a az a stratégiai érdeke Magyar Péternek, hogy jöjjenek az EU források.

[00:15:01]Ebből ne legyen hiszti.

[00:15:05]Közben ő kivételeket akar teremteni, tehát ő fönntart egy csomó orbáni politikai dolgot, Ukrajna EU csatlakozása, Magyarország nem részvétele az ukrajnai dolgokban.

[00:15:15]migrációs paktumban való nemrészvétel satöbbi.

[00:15:17]Ennek pedig ára az, hogy ne ha bármilyen korrupció Magyarországon fölíti a fejét, pláne a politikai hatalmon belül, és a rendszerszerűnek tűnik, akkor egyszerűen meggyengül az EU-val folytatott harcában, és nem tudja megvalósítani ezt a politikai programját, amit akar.

[00:15:31]Szerintem neki ez már fontosabb, mint az, hogy hány támogatót fog két év múlva maga mögött mondani a nagytőke vagy a a tulajdonnal rendelkezők között, és hogy azok most támogatják-e őt, vagy sem, megbuktak-e egy korrupciós teszten, vagy nem buktak.

[00:15:48]Neki most ezek szerintem fontosabbak ezek a politikai célok, ezért neki az érdeke, hogy elhatárolódjon az Orbán korszaktól, megbüntesse az ott bűnöket elkövetőket, megtalálja őket, megnevezze őket, hogy mit csináltak rosszul.

[00:16:00]Miben volt ez egy korrupt és erköstelen rendszer?

[00:16:04]Hol vétettek a törvények ellen?

[00:16:07]Hol szolgálta ez a személyes meggazdagodást?

[00:16:11]Tehát az EU-val szemben ez neki fontos, mert én azt állítom, hogy folytat az EU-val szemben harcot.

[00:16:15]Tehát ez nem egy ilyen lefekvés, mint amit a FTI Fidesz mond.

[00:16:18]A másik az, hogy a saját táborát is védeni akarja, saját magát is védeni akarja.

[00:16:23]Ugye ez minden ilyen korrupciós küzdelem, ha egy kormányfő jól csinálja, akkor a saját elitjének, vagy a hozzácsó kapcsolódó elitnek a megtisztítását is szolgáló intézmény.

[00:16:35]Ha cserélni akar, ha valakiről azt gondolja, hogy túl erős vagy túl szemtelen, akkor a korrupció az, amin keresztül ezt meg tudja csinálni.

[00:16:44]Ha nem akarja azt elkövetni azt a helyzetet, amiben Orbán Viktor volt, hogy először Simicska Lajosnak volt kitéve, aztán ugye néhány már az első kormányzás idején más nagyobb tőkéseknek vagy csoportoknak, tehát ettől függetlenni akarja magát, nem akar ilyen hibába esni, akkor is kell neki ez a korrupció, mert egyszerűen ezzel egy védővonalat von maga köré.

[00:17:03]nem ezt a pszichológiai mellé beszél és a népnek cirkusz dolgot, hanem a a saját mozgásterét erősíti azzal, amikor amikor valaki koncessziós díjat kére, és azt mondja, hogy hát ez csak így lehet meg da da, akkor azt tudja mondani, hogy nem a koncessziós díja az csak ennyi lehet, ha hasznotok ennyi lehet, mert nincs kedvem politikai vitát folytatni.

[00:17:22]És egyébként meg van egy másik, aki szívesen megcsinálja ezt, aki még ennyit se kér, még a korrupció gyanúja se lengi be.

[00:17:30]Ez egy ez is egy politikai harc.

[00:17:30]Ez egy politikai harcmodor, abban politikai eszközöket használ.

[00:17:34]Tehát az, hogy a korrupció ellenfolytott háborút a miniszterelnök, speciál most a Fidesz ellen, az az apropó, az más célokat is szolgálhat.

[00:17:44]Dönthetne úgy, hogy saját nemzeti nagytőke meg egyebek.

[00:17:46]Szerintem fog majd így dönteni, kellenek valakik, akik ezt megcsinálják, de kordában akarja őket tartani, mert túl nagy veszély.

[00:17:53]Részben azért, mert az EU is ráboríthatja az asztalt, hogyha ebben nem elég kemény.

[00:18:00]Részben azért is, mert a nyugati cégeket is úgy tudja távol tartani, ami szerintem az egyik célja, hiszen ha nem tartja távol, akkor a Fidesz ezt kihasználja, és akkor a azért van egy nemzeti ellen, van egy ilyen, tehát azért sokakban visszhangozna az, hogyha ha megint a Strabag meg külföldi cégek építenének, hogy helló, mi tör mi történt itt?

[00:18:20]Miért miért megyünk visszafelé az élet az időben 2010 elé?

[00:18:26]Szerintem Magyar Péter mint Fidesz 2.0 jelölt meg politikus tudja azt, hogy vannak dolgok, amelyekben Orbán Viktor és a Fidesz lerakott azért fundamentumokat, ami hat az emberekre, meg 26 és nem 10 és nem 96.

[00:18:38]Tehát más az emberek öntudata.

[00:18:41]Nem, tényleg nem gondolják azt, hogy csak a Strabagnak kell építenie azért, mert azok osztrákok meg németek meg franciák.

[00:18:48]Ezekkel számol miniszterelnök ezen keresztül az EU cégeket is kordában kell tartania, ami ez megint csak ez a korrupciós küzdelem az fontos.

[00:18:58]És azt se akarja szerintem, hogy a saját uralmát biztosító politikusok, segítők, frakciótagok, bárki a háttérben, a holdudvarban ki tudjanak építeni saját korrupciós csatornákat, megvegyenek fő minuszéumi főosztályvezetőket, államtitkárokat, egyebeket és azon keresztül elkezdjék a saját céljaik szerint újraosztani a közpénzeket, mert ennek a végén a szívóágon a miniszterelnök lesz aki vagy nem tud ez ellen mit tenni.

[00:19:32]Szerintem Orbán Viktor azt csinálta, hogy neki fontos volt ez a politikai redisztribúció.

[00:19:38]Úgy döntött, hogy ő ebbe beszáll és ezben kiépít egy rendszert.

[00:19:42]És azt is tudomásul kellett venni, hogyha az alvezérei is ilyen politikai újraosztásokat rendeznek, akkor az ellen nem nagyon tud fellépni.

[00:19:49]De ez egy minden, ezt Orbán Viktor is tudta, hogy ez egy kitettség.

[00:19:54]Magyar Péter szerintem ezen túl akar lépni, nem akarja azt megengedni.

[00:20:00]A szuverenitás tekintetében ő is ugyanolyan, mint Orbán Viktor 360 fokban szeretne szuverén lenni.

[00:20:04]Nyilván nem tudja ezt mindig megvalósítani.

[00:20:06]Nyilván most mondjuk az EU-vezetőkkel szemben csak 280 fokos szuverenitása van, mert valamit adni kellett nekik, de nem szeretné, hogyha ez a 80 fokos szuverenitásztés 130 fokos lenne.

[00:20:16]Ezen dolgozik szerintem ez a ez a célja.

[00:20:19]Túl azon, hogy vannak nagyon egyszerű dolgok, ugye a történelemben ezt így szokták leírni.

[00:20:26]a király meg akart szabadulni Csákmátétól meg az oligarchák embereitől.

[00:20:31]Ezért hirdetett egy új platformot, és azt mondta, hogy aki nem volt ott az XY csatában, mert az oligarcháját szolgálta, az innentől kezdve nem kap új földet.

[00:20:40]A megörökölt királyi földekből csak az részesülhet, aki részlet abban a csatában.

[00:20:47]Ez ideológia és duma.

[00:20:49]Természetesen az a cél, hogy egy királyhoz hűnemességet alakítson ki a 14.

[00:20:54]században az uralkodó Magyarországon.

[00:20:55]Magyar Péternek természetesen vannak ilyen motivációi, kell legyenek olyan az olyan emberekkel dolgozzon együtt, olyan emberek jussanak nagy lehetőségekhez, nagy tőkefelhalmazás, nyereség satöbbi, új családok megalapozása és annak jólétének megalapozása, akik nem Orbán Viktorhoz kötődnek, akik nem Orbán Viktorhoz lojálisak.

[00:21:18]És van egy van is egy ilyen elvárás, nem, hogy eddig mi voltunk háttérben, most mi szeretnénk azért valamilyen módon előtérbe kerülni.

[00:21:23]Természetes.

[00:21:23]Hát ez ez az emberi természetben rejlik.

[00:21:27]Tehát ez nem egy nem egy ugye csak az a különbség.

[00:21:30]Azon gondolom, hogy miért nincs ez Nyugat-Európában.

[00:21:31]Azért nincs, mert Nyugat-Európában ugye állandóan prosperáló kapitalizmus van.

[00:21:37]Magyarországon ez nem mindig jellemző.

[00:21:40]Rengeteg nagy országok azok.

[00:21:40]Tehát Németországban van nem tudom hány tartomány, rengeteg terület, különböző van BMW és van északi hajógyár, satöbbi, satöbbi.

[00:21:49]Rengeteg középcég tud érvényesülni.

[00:21:52]cégek ugyan mennek tönkre, de új iparágak, keletkezek, tehát tud pezsegni a társadalom.

[00:21:58]Franciaország is ilyen, Spanyolország is ilyen, a skandináv államok is ilyenek, Írországban az adókedvezmények megoldották ezt a problémát, mert áramlik be az összes nagy nemzetközi cég, jól élnek ebből a dologból.

[00:22:11]Tehát vannak speciális adottságok.

[00:22:15]Magyarországon kicsi a piac, nagyon törékeny, állandóan 1%- 2% vagy -4% vagy 0ig - 0 5 1 5% a növekedés.

[00:22:23]Nagyon az államtól függünk, gyenge a magyar vásárlóerő egyébként, gyenge a magyar tőkeképződés is.

[00:22:33]Tehát az ez nem véletlen, ez is fontos, hogy román, lengyel cégek jelennek meg Magyarországon a szolgáltatásokban.

[00:22:42]Csecégek vásárolnak föl ingatlanokat, egyebeket.

[00:22:44]Csak mondom, Orbán Viktornak ezzel szemben volt az a törekvése, hogy magyarok is vegyenek magyar cuccokat, képesek legyenek rá, Csehországban is vegyenek cuccokat, meg Moldovában is, meg a Balkánon is.

[00:22:55]Ő ezt úgy gondolta, hogy állami forrásokból támogatja ezt, átirányít erre állami forrás.

[00:23:00]Az egész magántőke alap dolog is erről szól, hogy neked van 200 milliárdod, az állam hozzátesz 800 milliárdot, 1000 milliárdos tőkealappal már nagyobb mozgástered van, ellopni nem szabad.

[00:23:10]Az a lényeg, hogy gyarapodjon ez a dolog.

[00:23:16]Csak aztán ezt olyan módon csinálta, ami teljesen személyes lojalitáson, személyességen alapult.

[00:23:24]Kicsit túl sok jutott a saját családtagjai, vagy a saját rokoni rokoni körének az ellenőrzése alá.

[00:23:30]Ez kiváltotta az emberek ellenszenvét, ezért megbukott a Fidesz, és most jön egy új uralom, amely ezt másképp akarja csinálni.

[00:23:39]Csak azt akarom mondani, hogy Orbán sem csak saját zsebre dolgozott, és nem egy őrült ilyen tőkemániás volt, aki a aki abban érte ki magát, hogy mennyi pénzzel rendelkezik a Fidesz holdudvara.

[00:23:52]Ezek racionális célok is voltak.

[00:23:55]Magyar Péter látta ennek a modellnek a hátrányait, látta, hogy ennek a népszerűsége hogyan olvad el a nézők között, a választók között, és nyilván ebből a rossz spirálból ki akar kerülni.

[00:24:08]De ennek része az, hogy Bus Balázst Dutyiba zárja.

[00:24:14]Én szerintem kimondom természetesen Hankó Balázs itt a fő célpont, tehát őt ma ugye a parlamenti mentelmi jogvédi meg ettől.

[00:24:21]Nyilván ő volt az Gébere mögött a dolog mögött, vagy az első Géber, akit még azonosítani tudunk a konkrét döntéshozó vezetők mögött.

[00:24:32]Lehet, hogy más is volt.

[00:24:32]Nem akarom Hankobalázsra ráőcsölni ezt az egész dolgot, de ő hívta fel a figyelmet erre az egészre.

[00:24:40]illetve hát ő volt az, aki aki alatt ez az egész dolog zajlott, aki védi ezt az egész döntést.

[00:24:45]Politikailag meg ez azért érdekes, mert én szerintem van, tehát van egy probléma a Fidesznek és ez a frakciónak a problémája.

[00:24:52]nem alakították ki a véleményüket az NKA botránnyal kapcsolatban az orbáni rendszerrel való és jönnek az ilyen szavak leszámolás, elhatárolódás, új stratégia meghatározása.

[00:25:09]Ezt a dolgot addig, amíg Orbán Viktor vezeti ezt a társaságot, szerintem nem is fogják megtenni, de ezek a történetek mutatják, hogy meg kéne meg kéne tenniük.

[00:25:17]Szerintem a frakció erre rá van most is kényszerítve.

[00:25:19]Ott ül Hankó Balázs a frakció tagjaként, valamit mondani kéne, valamint Hankó Balázsnak is mondania kéne.

[00:25:26]Vagy kiállnak amellett, hogy ez egy politikai leszámolás, alaptalan, jogtalan satöbbi a parlamenti üléseken, akkor ugye a nyakóba veszik ezt az egész dolgot.

[00:25:37]És akkor el kell magyarázniuk azt, hogy hogy lehetett az, hogy a választás előtt három-hónal 17 milliárd Ftot úgy osztottunk el, hogy ez csak fideszes szervezeteknek jobb oldallal szimpatizáló, Fidesszel szimpatizáló művészeknek jusson.

[00:25:54]És el kell, arra kell válaszolni, mindenkinek kérdés, aha, szóval ez volt a a standolás előtti pénzkiosztás, hogy azért mindenkinek legyen egy-két három éve, amiből majd azt a variációt is túléli, amikor nem a Fidesz kormányoz.

[00:26:11]És hát milyen alapon osztottatok el a saját támogatóitoknak, vagy a nektek szimpatikus embereknek, szervezeteknek ennyi pénzt úgy, hogy nem adtatok a tőletek távolállóknak?

[00:26:20]Ezek azért olyan kérdések, amelyekre a Fidesz frakciónak akkor is válaszolnia kell egyébként, hogyha nem folynának ilyen rendőrségi akciók.

[00:26:31]Erre nem az a válasz egyszerűen, hogy akkor Hankó Balázs visszalép és nem lesz képviselő.

[00:26:36]Jelen pillanatban a Fidesznek és a és a Fidesz frakciónak erre nincsen szava.

[00:26:41]Orbán Magyar Péter diktatúrát épít, visszaél a hatalmával satöbbi, satöbbi.

[00:26:46]Ez megy, ami a kritikának az egyik része.

[00:26:51]Abban az értemben jogos, hogy természetesen ezt mondhatja egy ellenzéki párt, meg ezek releváns kérdések, de ettől még mindenkiben ott van a kérdés, hogy jó, de miért osztott ki 3 hat n 10 ember 17 milliárdot a csókosaitoknak?

[00:27:05]És Magyar Péter arra játszik, hogy ezt a ezt a hangulatot tartsa ébren, hogy nyilván ez addig ameddig működik, addig biztosan működik, amíg a Magyar Péter vezette kormány és a Tiszapárt meg a Tiszaszigetek nem hoznak olyan döntéseket, amelyeknél a hasonló korrupciós ügyek vagy a részrehajlás felmerül, addig biztosan működik.

[00:27:26]Hát, vagy amíg nem kerül az ország olyan helyzetbe, olyan állapotba, hogy az emberek úgy érzik, hogy mégse élnek sokkal jobban, vagy még rosszabbul élnek, és azért nem érdekli őket a Murienkőnek a visszaadott milliárdjai, hanem az érdekli, ami ami őt érinti.

[00:27:41]De akkor hadd kérdezzelek meg itt a kommunikációs részéről ennek a kérdésnek, meg úgy egyáltalán ennek a hétfői bejelentéscsomagnak, merthogy itt a tisztítótűzelnevezéssel ugye itt az olasz maffiának a párhuzamaival élve történtek meg végül is ezek a bejelentések.

[00:27:57]Ez kommunikációs szempontból hogyan néz ki?

[00:28:00]Politikai kommunikációs szempontjából?

[00:28:02]és mennyire mennyire tudja egyébként ezeket akár hatástalanítani, akár csak megjelenni ezek mellett az ellenzéki kommunikáció, amit ugye akár Gulyás Gergely, Fidesz, KDNP, Mi hazánk próbál meg képviselni.

[00:28:18]Mik most itt az arányok?

[00:28:21]Hát a tisztítótűz számomra azt mutatja, hogy egy hollywoodi filmeken edződött társaság a tömegkultúra mainstreamjébe, tehát a tömegkultúra tömeges áramába belenyúlva válaszcímeket, mert azt gondolják, hogy a releváns közönség is ugyanezeken nevelődött, ezek a hívószavak a számukra.

[00:28:44]Hát a tisztító tűz az a nekem a tűzben edzett férfi című film és sorozat jut az eszembe, ugye ami nagy hatású hollywoodi film volt.

[00:28:51]És ugye az arról szólt, hogy a személyes bosszúval helyre lehet állítani a világ igazságtalanságait.

[00:29:01]Ezek ezek tehát a cél az, hogy populáris legyen, mindenki értse, aki látott már a Hollywoodi filmet, vagy legyen egy ismerőse, aki el tudja magyarázni.

[00:29:09]neki mondjuk lány és nem érdeklik az ilyen típusú filmek, akkor elmagyarázzák neki a fiúk vagy a fiús lányok, hogy mi ez, hogy tisztítótűz és mi ennek az egésznek a mechanizmusa.

[00:29:21]Szóval az a cél, hogy olyan kulcsfogalmakat mondjanak, amelyek megszólaltatnak az emberekben ilyen ismert toposzokat, hogy és akkor leszámolnak a gonosszal, visszaszorul a gonosz és a jó ismét győz.

[00:29:36]Ez sokan azt mondják, hogy ez csak egy pillanatnyi meg kommunikációs meg nem kormányzás, amit itt csinálnak.

[00:29:42]Ezt elmondtam az ötnek a műsorában is.

[00:29:43]A Gabra Gáborral most is elmondom, ez is a kormányzás, ez is politika, ezt csinálja az ember.

[00:29:51]Orbán Viktor is csinált ilyet.

[00:29:53]Tehát amikor Orbán Viktor azt mondta, hogy repülő rajtot vesz a magyar gazdaság, az is egy kommunikációs aktus volt.

[00:30:00]Metafora volt, ha nagyon valaki empatikus volt vele, hülyeség, mondták a kritikusaimol vagyunk itt egy repülőrajtól.

[00:30:08]De szóval ezek mind-mind politizálást, ez ez a politika, ez is politikai aktus, ugyanúgy, mint hogy fölállítok egy hivatalt, vagy megszüntetek egy hivatalt.

[00:30:15]Ez nem mellézées ebben az értelemben.

[00:30:20]Az egy más kérdés, hogy ebben a kormányzásban egyelőre azok a kérdések, és amelyekben dönteni kéne, tehát hogy ennyi lesz a nyugdíjemelés, ez kap adókedvezményt, az nem kap.

[00:30:31]Így szüntetjük meg az Orbán Viktor által hozott döntéseket, kedvezményeket.

[00:30:39]Így adóztatunk gazdagokat, nem gazdagokat.

[00:30:42]Tehát a lényeges társadalmi kérdések, amelyek itt és most a magyar társadalomra hatnak, átrendeznék a jelenleg ismert szabályokat.

[00:30:48]Ilyeneket nem hoz meg a Tisza kormány és a Tisza parlamenti többsége.

[00:30:54]Szerintem a nem is kormányoznak, az ebből ered.

[00:30:56]De ez kicsit igen, ezek fontos dolgok, de ez perverzió is, mert szeretnénk tudni, hogy jó, de de akkor mi a valóság?

[00:31:02]És akkor a valósághoz képest, hogy csinálják a valóságos kormánypolitikát, kinek milyen megszólítást fog ez jelenteni, mert mi erre vagyunk szocializálva, hogy a megszólítás az mindenkit izgat.

[00:31:15]Meg az is, hogy hogyan fogja a gazdaságot ö fejleszteni a kormány, és mivel fogja fölpörgetni a magyar gazdaságot.

[00:31:23]ezekkel nem foglalkozik a magyar kormány.

[00:31:30]Ö ezekhez képest lehet azt mondani, hogy ez csak politikai bolha cirkusz meg látványszínház, de egy másik dimenzióban ezek azért nem lényeges dolgok.

[00:31:38]Tehát azért a a az elszámolás vagy az előző korszakkal való váltás meg a politikai hatalom jellegének a meghatározása.

[00:31:47]Hogyan osztjuk újra a közpénzeket, hogyan döntünk, kit preferálunk.

[00:31:51]Ezek azért lényeges kérdések.

[00:31:52]Tehát ez nem csak cirkusz.

[00:31:55]És én másokkal ellenetben azt állítom, hogy azért a a politikát azt nem autisták művelik autistáknak.

[00:31:59]Tehát ez nem úgy van, hogy mindig csak egy adott pillanat számít.

[00:32:02]Van annak jelentősége, hogy ki mit mondott egy adott pillanatban, hogy döntött, és ennek van következménye is.

[00:32:08]Tehát ez nem olyan, hogy hát egy kicsit leszámolósdít játszunk, aztán majd fél év múlva valami mást találunk, és azt mindenki el fogja majd felejteni.

[00:32:17]Ez nem ilyen egyszerű szerintem.

[00:32:22]De van és valójában ez az egész, én azt gondolom más célt is szolgál.

[00:32:27]Orbán Viktor is egy saját politikai keretet akart teremteni, amelyben szerintem az volt a cél, hogy a 89-es maradványuk mínusz Fidesz és ő essenek ki a magyar politikából.

[00:32:36]Ezt sok tekintetben elérte.

[00:32:39]Magyar Péter és a Tiszapárt ilyen értelemben ennek az építkezésnek az egyik nem kívánt csúcsterméke, mert ezzel kiszorult a hagyományos 89-es baloldal a parlamentból.

[00:32:49]a politikából, és egy teljesen új politikai erő uralja ma a politikai környezetet.

[00:32:57]De szerintem Magyar Péternek is vannak ilyen szándékai, hogy nagyon érdekes, hogy egy-két beszédében fölmerül ez a a Nemzeti Vagyonvisszaszerzési hivatalnál is ugye 2010-ig vizsgálódik.

[00:33:12]Előtte a kampányban azt mondta és most is mondja néha parlamenti beszédeiben, hogy 20 évre visszamenőleg.

[00:33:15]Ez ugye Gyurcsány Ferenc 2000, ha 24-et vesszük alapul, amikor Magyar Péter ezt először mondta, ez 2004-et jelent, amikor Gyurcsány Ferenc megjelent, de aztán néhány utalásában meg kiderül, hogy ő tulajdonképpen a rendszerváltásig visszamenően szeretne ezzel az egésszel foglalkozni.

[00:33:35]Privatizációt is emléti ugye itt az ügynökaktákkal párhuzamosan.

[00:33:38]Így van.

[00:33:38]És nyilván hamar meglesz az a párosítás, hogy az ügynökakták meg a privatizáció az összefügg, meg a a kommunista diktatúra titkos szolgálatának komercializálódása az kihatott mind a hatalmi viszonyokra, tehát a a diktatúra gazdasági, jogi viszonyaira, tehát hogy ki uralt bizonyos cégeket, vagy kinek volt lehetősége részt venni a kommunista diktatúra alatti tőkefelhalmozásban, kinek jutott tőke lehetőség információ, amiből ezt megvalósíthatta.

[00:34:12]Ezek az emberek hogyan viselkedtek, viselkedhettek a rendszerváltás folyamatában.

[00:34:17]Ki az, akinek osztottak lapot, hogy aztán a kommunista diktatúra bukása után is részt vehet a a gazdasági életben, vagy háttérszereplőként befolyásolhatja a szereplők kiválasztását?

[00:34:29]Ez keveredik Magyar Péternek a szövegében.

[00:34:30]Nekem az az érzésem, hogy ő nem tudom én 85-ig visszamenne, amikor elkezdődött ez a spontán szétválás a a gazdasági tehát a a gazdasági entitások feletti rendelkezési jognak, mert ugye itt erről van szó, hogy ki az, aki befolyásolhatta, hogy egy vállalattal mi lesz.

[00:34:54]Mert nem a GMK-kkal van itt gond, hogy abba ki hogyan halmazta fel a pénzét, hanem hogy a szocialista állami tulajdonhoz vagy nem állami tulajdon hogy juthatott hozzá, mit csinálhatott vele a rendszerváltás időszakában.

[00:35:05]Szóval Magyar Péter visszanyúlna erre az időszakra.

[00:35:07]Szerintem én úgy képzelem, hogy vannak már a Tisza vagy a kormány felső vezetésében is néhányan sokan értelmiségi körben, gazdasági vezetők körében, akik azt gondolják, hogy azért addig ne nyúljunk vissza, mert abból azért nagyobb nagyobb tisztító tűz lesz, mint amire mi gondolunk, meg amihez túl nagy kérdéseket vett föl.

[00:35:26]Szerintem ebben a miniszterelnök ilyen értelmányos.

[00:35:30]Azt képzelem, hogy Ruf Bálint ebben a dologban a miniszterelnökkel ért egyet.

[00:35:34]Sőt, azt is át kezdő, hogy Ruf Bálint fűti a miniszterelnököt, hogy hát akkor most ezt a tényleg hatalmas felhatalmazást, tehát szavazói számban hatalmas felhatalmazást, ami eddig nem volt, használjuk arra, hogy söpörjük kivele ezt az egész istálót, vegyünk elő mindent, beszéljünk mindenről, tegyük le ezt a terhet.

[00:35:53]Rufot szerintem az is vezeti ebben, hogy azt gondolja, hogy ha nem nézünk ezzel szembe, akkor ezt majd mi fogjuk megszívni.

[00:36:00]Nekünk kell ezt a ne ezt a neurózist is kezelni.

[00:36:02]Ahelyett, hogyha kisöpörnénk, akkor azt mondhatnánk, hogy mi egy történelmi tettet hajtottunk végig, és tényleg egy rendszerváltást valósítunk meg azzal, hogy ezt a 80-tól 26-ig tartó időszakot magunk mögött hagyjuk politikai nyilatkozattal, felmérés, felülvizsgálatokkal, az politikai igazságok kimondásával, azok nem abszolút igazságok, azok politikai igazságok, egy adott rezsimnek az igazságai.

[00:36:30]Így értem ezt.

[00:36:30]Szerintem ott vannak többen, akik ezt gondolják, mindenfajta pártiak, tehát ez eh ez nem kell azon gondolni, ez bármilyen szocialista eredetű, baloldali, jobboldali, ez bárki lehet.

[00:36:42]És ugye nyilván vannak azok az ilyen establishment pártiak, akik azt mondják, hogy nem kell azért a múltat bolygatni.

[00:36:48]Elég megelég elég azzal megelégedni, hogy a a 2010 óta viselt Fidesz dolgokat mondjuk el, mert Orbán Viktor egy bejáratott mumus, nem kell ezen túlterjeszkedni.

[00:37:00]Fidesz reakció, miután a Fidesz az sem erre, semmire nincs fölkészülve.

[00:37:07]Ugye ez egy apróság, de nagyon megragadt bennem.

[00:37:09]Lazár Jánostól megkérdezték assiszem a 24.hu-ban, hogy mit szól ehhez a képviselők 12 évig vagy nyolc évig.

[00:37:17]Lázár János azt mondta, hogy nem ez ördögtől való ennek a felvetése, megbeszélhetjük satöbbi.

[00:37:21]Egyébként áll készen az ellene folytatandó politikai hadjárat kezelésére.

[00:37:27]Tehát azt is elmondta, hogy nincs kétségem a felől, hogy ez minket érint fideszeseket.

[00:37:31]Ez az egész javaslat.

[00:37:34]Kettő egyébként lenne miről beszélni.

[00:37:36]Gulyás Gergely a frakcióvezető egy reakciója.

[00:37:41]Fölháborító alkotmányellenás az egy vendetta a leszámolás satöbbi.

[00:37:44]Na most, hogyha a Fidesz ugye mind a két ember azért fontos, hiába ül be Lázár János a legutolsó sorban és nem jelenik meg a parlamentben, azért a Fidesz mai belső életében mind a két politikus fontos.

[00:37:58]gulyás azért is, mert most fontos tisztséget visel.

[00:37:59]Hát ha ebben nincs egyetértés közöttük, ami nekem arra utal, hogy nem beszélték át, nem alakítottak ki egy közös stratégiát vagy taktikát, azaz ha ezt nem beszélték végig, hogy a 8-12 éves képviselői mandátumkorlátozásról mi a véleményük, ami azért egy lényeges kérdés, már csak a szegény és egzisztenciális érintettségük miatt is, akkor akkor más kérdéseket sem beszéltek végig.

[00:38:28]És ez azért ez ez felülről van lefolytva már nem a fejükben.

[00:38:31]Valójában mint Orbán Viktor hat uralmi a korszakának az uralmi technikáit, döntéseit, stratégiáját is meg kellene beszélniük egymás között.

[00:38:45]Én azt gond nagyon el, hogy a nézők világosan értsék, ha jövőre vagy időközben egy olyan politikus jelenik meg a Fideszben, Ferenci Orsolyal tovább fejlesztve, aki azt mondja, hogy emberek, akidesznek el kell vég nem el kell végeznie, én mondom itt most ki, hogy vége van Orbán Viktor uralmi politikájának.

[00:39:02]Mi egy másik kormányzást fogunk megvalósítani.

[00:39:05]Mi a Fidesz vagy ennek utódja 2030-ban egy másik kormányzást fogunk megvalósítani, amiben?

[00:39:12]és itt elsorolja, hogy miben határolódik el az orbáni kormányzástól, uralmi technikáktól, felfogástól, de egyébként megőrzi az egész keresztény konzervatív, LMBTQL satöbbi.

[00:39:21]Ezeket ezekkel egyetért és fölmondja.

[00:39:24]Nem csak föl, hogy tényleg egyetért, de elhatárolódik Orbán Viktornak az uralmi felfogásától, uralmi döntéseitől, akkor annak az annak a Fidesznek a kormányzási esélyei, mert hogy a megválaszthatósága szerintem abban a pillanatban megnő, mert azzal az új Fidesszel szemben, csak mert nagyon konkrétan mondjam a nézőknek, hogy mi itt a tét, vagy mi az, ami annz szemben már nem lehet azt mondani, nem lehet folytatni a tisztító tűzt.

[00:39:53]Tehát az az a másik Fidesz, a korábbi Fidesz, amit ami elhatárolót, az a tisztítótűz.

[00:39:57]És azzal tennék egyébként azt meg, hogy az egész magyar péteri magyar kormányra jellemző tematizációt zárójelbe teszik.

[00:40:04]Ők, küzdjetek ellenük, ők, mi nem.

[00:40:11]És hogyha ezt meglépnék, azért mondom el, mert úgy se fogják ezt meglépni, csak hogy ez a tétje a dolognak.

[00:40:17]Következő kérdés.

[00:40:17]Meg lehet ezt csinálni Orbán Viktorral?

[00:40:21]Szerintem nem.

[00:40:21]meg lehetne-e csinálni, képes lenne Orbán Viktor rá?

[00:40:24]Vannak erre képességei, hogy mondj belátja ezt a dolgot, érte hozzá meg tudná csinálni, meg tudná csinálni.

[00:40:30]Tehát nem arról van szó, hogy egy kivénhet farkas, akinek már semmilyen értelmes nem szó gondolat nem jön ki a száján és az agyán, azon kívül, hogy megismétlőd, tökéletes volt 10 és 26 között a dolog.

[00:40:41]Nem arra valószínű, hogy nem képes erre, valószínűleg ez már ez már túllenne az ő komfortzónáján.

[00:40:49]Persze, ha megteszi, akkor nagy esélye van arra, hogy 2030-ban sikerre vigye a Fideszt.

[00:40:53]Aztán persze van egy másik vélemény.

[00:40:57]Hagyjuk ezt az egész ön önmarcangolást.

[00:41:02]Úgy is megeszi a válság, a az európai politika alakulása, a világpolitika Magyar Péter politikai tőkéjét.

[00:41:07]Nem fogja tudni rendbe szedni a költségvetést.

[00:41:12]Nem lesz euróbevezetés.

[00:41:14]Az EU nem fogja majd mindig így babusgatni.

[00:41:18]Az emberek el kiszeretnek belőle, elhatárolódnak tőle, úgyis keresnek egy másikat, és akkor majd mi jövünk vissza.

[00:41:25]Csak ezt hallgattuk a kampány alatt is.

[00:41:26]Jó, de ez de ez de én értem ezt és úgy tűnik egyébként, hogy ebbe az ez az irány elég erős egyébként a Fideszen belül.

[00:41:31]Csak csak ugye nekem az a kritikám ezzel kapcsolatosan, hogy emlékszem rá, amikor megjelent Magyar Péter az európai választások környékén is, ha a fideszes politikust kérdeztünk, általában ez volt, nincs párt, nincs szervezet, nem fog menni, így, nem lehet politikát csinálni, nincs program, nincs üzenet és egy példátlan felhatalmazással kormányoznak.

[00:41:53]Tehát, hogy az a szöveg, hogy majd ők csődbe mennek, és mi majd úgy emelkedünk fel, hogy ez egy elég passzív hozzáállás.

[00:41:59]És ráadásul nagyon érdekes nekem, én emlékszem erre 98-ban a ves vereség után az MSZP és az SZDS ezt gondolta a Fidesz első győzelme után.

[00:42:08]Ennyi volt a stratégiáik.

[00:42:12]Stratégia úgy is megszívják, úgy is majd jön valami.

[00:42:14]Emlé 98-ban ezt valahol el is írtam, vagy elmondtam, hogy 98-ban megkérdeztem az MSZP-s képviselőket, hogy és hogy érzik magukat így így a vereség után?

[00:42:23]Hát most négy évet pihenünk, majd mondták, és azt gondolták, hogy úgyis a választás előtti egy év számít, akkor milyen lesz a gazdasági helyzet.

[00:42:32]Majd össze három évig pihenünk, mondták, hogy akkor ezt most kipihenik a kormányzás fáradtságos négy évét, és akkor majd az utolsó egy évben összeszedik magukat és nyernek.

[00:42:42]És aztán ebből lett ugye a miniszterelnökkeresés, a Német Miklós visszajön, a Kovács László vezeti a pártot, akkor megtalálták nagy nehezenyesi Pétert satöbbi, satöbbi.

[00:42:53]És aztán utána de ennek az időszaknak a következménye volt az, hogy Megyesi aztán megbukott, hogy Gyurcsány hatalomra került a pártot szétvetette egy hatalmi harc.

[00:43:04]Az egyik fele utálta Gyurcsány, Gyurcsány meg utálta a másik azt a felét, ami őt utálta.

[00:43:12]És akkor ebből az egészből lett egy megosztottság.

[00:43:14]Gyurcsány izgalmas idol lettak, aki támogatta.

[00:43:16]A többiek csendesen fúrták, a párt szétesett, kormányzás nem esett szét, de hát úgy kormányzott a csapat, ahogy Gyócsány és Bajnai tudott.

[00:43:25]kialakult újra ez a szakértő, tehát az MSZP mint politikai entitás azért úgy szép lassan kiürült.

[00:43:33]Én szerintem amilyen reakciókat ma a Fidesz frakció nyújt a nyilvánosságban, a parlamentben, az az ugyanilyen dolgokra utal.

[00:43:40]Én nem értem egyébként, hogy hiába van leépítés, de hát a Fidesz összegyűjtött nagyon-nagyon jó politikai elemzőket, stratégákat, taktikusokat, akiknek rutinból megy a modern politika.

[00:43:56]És nem csak a kommunikáció, hanem a politika csinálása.

[00:43:58]A Rogán személyében van egy olyan politikusuk, aki politikai kommunikációt és politikai tartalomgyár tartalmat egyszerre tud csinálni.

[00:44:10]Vannak tanítványai, vannak emberek, akik ezt mellette megtanulhatták.

[00:44:12]Nem látom azt, hogy ezek az emberek ma részt vennének a Fidesz párt és a Fidesz frakció munkájának az alakításában.

[00:44:19]Nem hiszem azt, hogy három hónap alatt vagy két hónap alatt elfelejtették, amit eddig tudtak.

[00:44:25]Nem hiszem, hogy nem tudnak közvéleménykatást olvasni.

[00:44:28]Az amiről beszélünk, az nincs a fejükben.

[00:44:30]Benne van a fejükben, benne van a kezükben.

[00:44:33]Nem hiszem azt, hogy oltári nagy feladat egy parlamenti frakció heti felszólalásainak az összehangolása, megírása, kitalálása.

[00:44:44]Nem hiszem azt, hogy hogy kell egy bátor ember, aki azt mondja, hogy srácok, értem, ez a probléma.

[00:44:49]Gulyás, Lázár, Rogán, néhányan üljünk össze.

[00:44:53]Ferenci Orsi és Egyebek, aki nem tagjai az új dolognak, és nézzük meg, hogy mi a probléma, miről kéne beszélnünk, zárjuk, ne ne javassuk meg a nagy problémát, de mit mondunk ebben a dologban, abban a dologban?

[00:45:04]Mit mond a Steel Lázár?

[00:45:05]Mit mond a Steguiás?

[00:45:05]Ez egy teljesen normális működése lenne egy harcedzett csapatnak, akkor is, ha tönkre vannak verve, akkor is, ha azt se tudják, hogy hol vannak, akkor is, ha meg voltak vezetve, és maguk is elhitték, hogy még újabb fényes négy év vár rájuk.

[00:45:21]Ennyire nem hülyék, ennyire nem járatlanok, ennyire nem tapasztalatlanok.

[00:45:26]Ezek frontharcosok, akiknek legalább ezt a szintet tudnia kéne hozni, legalább azt a csapatot össze kéne hozni maguk körül, nem 200-300 fővel, 10-20 embert, aki ezt a 30-40 embert úgy animálja, hogy hétről hétre ne úgy nézzenek ki, mint egy ilyen kihalás előtt álló bágyat őszi létcsapat.

[00:45:48]Nem lesz már időnk más témát behozni, úgyhogy csak még egyetlen kérdést hadd tegyek fel.

[00:45:52]a mi hazánknak az esélyei és a tereppe akár a kommunikációs szinten is, mert ugye arra is kérdeztem, hogy Toroszkai László is komoly szócsatákat vív a parlamentben Magyar Péterrel, és megvan az a kényelmes helyzetük egyébként, hogy ők tudják színi úgymond a Fideszt is, és tudnak mutogatni arra, hogy ők akkor azzal sem értettek egyet, ami ott történt.

[00:46:12]És egyébként magyar Péter fehére is tudnak olvasni olyan dolgokat akár itt az elszámoltatással kapcsolatosan, hogy Torockai László felhívta a figyelmet arra, hogy azért itt a saját háza táján is lehet ő rendbe kéne tenni dolgokat.

[00:46:25]Diákhiteles szerződések meg garázdaság ugye a a telefonos ügyek miatt satöbbi satöbbi.

[00:46:31]Tehát ő ezt hitelesen elő tudja adni.

[00:46:33]Ha itt csalódás történik a Magyar Péter által vezette kormányban, akkor miért választanák a csalódott emberek a Fideszt?

[00:46:42]Miért nem a mi hazánkat?

[00:46:45]Mert ugye itt ez volt a logika, hogyha ő valami történik, akkor majd a Fidesz jön, és akkor újra úgymond a jó emlékek megszípítik a fideszes időket.

[00:46:55]Nekem az az érzésem, hogy a mi hazánk az is szét van esve.

[00:46:58]Van egy Torockai László, aki csípőből nyomja azt, amiben tehetséges és amiben jó.

[00:47:07]Én azt látom, hogy a Novák előródóra és Torockai Triás nem működik együtt.

[00:47:13]Ninc nem látom azt, hogy ki hogy hogy egy csapat működne körülöttük, amely kialakítaná ezeket a válaszokat, egységes képet alkotnának.

[00:47:23]Azt látom Torockain, hogy nagyon lassan ismeri azt fel, hogy Magyar Péter az egy rendszert képvisel, és neki rendszerkritikát kell gyakorolnia.

[00:47:33]megjelenik már ez a beszédeiben, de nem elég erőteljesen.

[00:47:38]Azt látom, hogy Magyar Péter pszichológiailag uralja a parlamenti termet, tehát Toroska is reagál rá.

[00:47:47]Mindenki reagál rá.

[00:47:47]Érdekesek azok a bevágások, amikor beszél a Magyar Péter, és közben mutatják Torockainak a reakcióit.

[00:47:53]Ö ezt én úgy szoktam mondani, mintogyha egy magánember ülne ott, aki így mutogat, meg jelez.

[00:47:58]És egyik politikusan se látom azt a fideszeseken sem, hogy tudnák azt, hogy ez ez itt most nem magán, tehát nem face to face, nem Magyar Péterrel állok szembe a folyosón.

[00:48:09]Ezt veszi egy kamera.

[00:48:09]Ez egy cirkusz, egy gladiátor küzdőtér, ahol az, hogy én mit reagálok, mit csinálok, hogyan, a, az is információ, az is politizálás, hogy miközben majd engem mutat a kamera, mit csinálok, mit mutatok neki, gúnyosarcot vágok, hogyan vág vágom a gúnyosarcot, majd utána ezt a konkrét akcióknak is nyomon kéne követnie.

[00:48:33]Azaz nem összeszedetlen, mintogyha egy nem is egy egyetemi vitaklubban lennénk, hanem egy ilyen házi buliban, ahol a terem sarkából az egyik ilyen sikeres vezér átszól a a másiknak, aki éppen kisebbségben van, és valamivel elkezdi hackelni, és akkor a másik meg így nem pontosan tudja, hogy neki itt most mit kell mondani, han mondja azt, ami eszébe jut.

[00:48:58]Nem arról van szó, hogy ő nem tud vitézlegény lenni ebben a helyzetben, de nincs kialakítva az a pszichológiai attitűd, nincs megalapozva azt.

[00:49:06]Úgy néz ki, mintogyha hát ő is jött itt bulizni, ehhez képest a másik most belekött.

[00:49:10]Most miért miért kell itt ezzel szórakozni?

[00:49:14]Hát nem ezért jöttünk össze.

[00:49:14]Ez látszik az ellenzéki képviselőkön.

[00:49:17]Na most mint ezek rutinos politikusok, Durró Novák és Torockai arról híresek, hogy nagyon asszertívek tudnak lenni, nagyon oda tudnak pörkölni.

[00:49:29]De egy parlamenti a parlament azért jó, mert azt mutatja, hogy ez a konkrét emberek és a mögöttük álló csapat, vagy annak a csapatnak a hiánya mutatja azt, hogy hogyan nincsenek fölkészítve erre a dologra.

[00:49:42]Látszólag ez tök egyszerű, gyűlésen van, interjút ad meg a parlamentbe ott visszaválaszol.

[00:49:47]Valójában ez egy média tréninget, folyamatos munkát, politikai munkát, kommunikációs és pszichológiai munkát igénylő folyamatos ugyanolyan, mint amikor azt mondjuk, hogy hát az úszó is tegnap itt úszott, ma ott úszott.

[00:49:58]Hát az na és nem az egy komoly teljesítmény, hogy a fizetett Genfi versenyen is jól úszott, meg a holnap az úszóvilágbajnokságon is jól úszik.

[00:50:11]Amögött munka van, szervezet van, ott nem áll le az élet.

[00:50:14]Nekem úgy tűnik, hogy az ellenzéki pártok mintogyha individualizálottak volna.

[00:50:20]Minden politikus, ebbe a miázánkat is beleértem, azt csinálja, amit tud.

[00:50:21]Abból is nem a legjobbakat nyújtja, hanem a éppen megfelelőt, vagy azalatt itt teljesít.

[00:50:29]És ezért mondom azt, hogy ezek a pártok szét vannak esve.

[00:50:32]Nem értem, hogy miért a mi hazánk készületett arra, hogy ellenzékben lesz.

[00:50:36]Amiánk bizonyos fölfele megy.

[00:50:39]Egy sikeres perióduson van túl és egy sikeres periódusban van benne.

[00:50:44]Az van, amit mondtál, könnyű nekik, csak osztani kéne mind a két felet.

[00:50:48]Én nem látom azt, hogy hogy erre az emberek fölennének kész.

[00:50:51]úgy mennek el a buliba, hogy teljesen készületlenek, és azt mondják, hogy mi csak itt közösen fogunk beszélgetni, adózni, csajozni, meg pasizni, miközben tudják, hogy valójában abban a buliban folyamatosan egy szimbolikus küzdelem zajlik azért, hogy akik a buliról szóló közvetítést nézik, azok között ki nyeri meg azt a bulit, meg azt a beszólást.

[00:51:12]Nem látom azt, hogy erre föl lennének készül és egyáltalán ez érdekelné őket.

[00:51:16]Tehát azt sem látom, hogy izg, ha én ilyeneket mondok és meghallják, szerintem meg fogják vonni a válókat.

[00:51:22]Igen, így van.

[00:51:22]Hát most ez a helyzet.

[00:51:24]Én nem értem, hogy a rutinos ellenzéki politikusok miért engedik ezt meg magukat.

[00:51:28]És azért is érdekes, mert közben egy pszichológiai hihetetlen jó formában levő verbális csúcsait ostromló miniszterelnökkel és egy gőzgéppel szemben állnak szembe, akire nem tegnap derült ki a parlamentb, hogy ezt is tudja.

[00:51:45]Eddig csendes kis nyuszi volt, hanem két éve látjuk, hogy ezt tudja csinálni.

[00:51:49]Erre mihogy nem lehet fölkészülni?

[00:51:51]Én ezt nem értem.

[00:51:55]Kócián Péter volt a vendégünk.

[00:51:55]Nagyon szépen köszönöm a beszélgetést.

[00:51:59]Nagyon örülök.

[00:51:59]Köszönöm szépen, hogy itt lehettem.

[00:52:00]