Hossó Andrea: Az euróövezethez való csatlakozás nem elitklub, hanem egy halálos ítélet
- A magyar gazdaság szerkezete gyarmati jellegű: a GDP-t főként külföldi cégek termelik, a profit eltávozik, a GNI tartósan alacsonyabb, és az államadósság GNI-hez mért kamatterhe (10–12%) jóval magasabb, mint a GDP-arányos mutató.
- A rendszerváltáskor az akkori MDF-kormány elzárkózott az adósság leíratásától, holott közgazdasági és jogi érvek is rendelkezésre álltak – az adósságot azóta is magunkkal hurcoljuk.
- Stratégiai önállóság nélkül nincs túlélés: Magyarország a Kárpát-medence adottságaival vízben, élelmiszerben és energiában is sokkal nagyobb önellátásra lenne képes meggondolt gazdaságpolitikai fordulattal.
- Az euróövezeti csatlakozást Hossó Andrea „halálos ítéletnek” nevezi – a közös valuta elveszi a monetáris szuverenitást, nincs leértékelési lehetőség, eltérő gazdaságokra egységes kamat érvényes, és hiányzik a tagállamok közti transzfermechanizmus.
-
„Az euróhoz való csatlakozás az halálos ítélet. [...] Az embereknek egy része abszolút nem tudja, hogy ez mit jelent gazdasági szempontból.” – Hossó Andrea
- Az EU-csatlakozási tárgyalások valójában egyoldalú feltételszabás voltak (ugyanazt a szöveget kapták a csehek is), ezért az unióból kilépés mellett érvel, amit azonban hosszú, intelligens előkészítéssel tart csak megvalósíthatónak.
- A migrációs paktum vészhelyzeti záradéka szerint tömeges bevándorláskor Brüsszel határozza meg a kötelező kvótákat, amit nem szabad elfogadni; hasonló katasztrófazáradékot említ a WHO új egyezményénél is.
- Példátlan fegyverkezés zajlik: német 750 milliárd eurós program, brit védelmi miniszter lemondása a gyenge keret miatt, amerikai átállás autógyártásról tankgyártásra – az EU és a nyugati szövetségesek a háború folytatására rendezkednek be.
- Három tilos lépés Magyarország számára: belépés az eurózónába, stratégiai vállalatok külföldi kézbe adása, illetve migránsok beengedése a paktum alapján; ezek visszafordíthatatlan károkat okoznának.
- Hossó Andrea hangsúlyozza függetlenségét – sem a Fidesznek, sem a TISZÁ-nak nem tagja, mindkét oldalt kritizálja, mert szerinte egyetlen politikai erő sem kínál valódi organikus gazdaságpolitikai tervet.
Részletes összefoglaló megjelenítése
Magyarország gazdasági alaphelyzete – szerkezeti problémák és a GNI–GDP ellentmondás
Hossó Andrea, aki közgazdászként vett részt a beszélgetésben, a magyar gazdaság jelenlegi állapotát hosszabb történelmi távlatba helyezve, alapvető szerkezeti problémákkal jellemezte. Kiemelte, hogy a gondok nem a 2026-os választások óta, hanem évtizedek óta fennállnak, és minden eddigi kormány – „cégértől függetlenül” – ugyanazt a modellt követte: a külföldi tőke behívását nagyvállalatok formájában, ami a termelőeszközök külföldi kézben koncentrálódásához vezetett. Ezt a berendezkedést „gyarmati gazdaságszerkezetnek” nevezte.
„A termelő eszközök nagy része külföldi kézben van. (...) A GDP nagy részét külföldi cégek állítják elő. Ebből mi következik, hogy a hasznot is külföldi cégek állítják elő. A haszon nagy része elmegy innen.” – Hossó Andrea *
Ezzel összefüggésben felhívta a figyelmet arra, hogy az államadósság GDP-hez viszonyított aránya (amely 75–85% között mozog) félrevezető lehet, mert a GNI-hoz (összesített nemzeti jövedelem) viszonyítva jóval magasabb arányt mutat. Míg a GDP-arányos kamatteher 4-5% körüli, a GNI-hoz mérten ez 10–12%-ra rúg, ami óriási kiadás. A KSH adataira hivatkozva hangsúlyozta, hogy Magyarországon a GNI mindig alacsonyabb, mint a GDP.
Hossó Andrea szerint a megoldás egy „organikus gazdaságpolitikai terv” lenne, amely a szerkezet átalakítását célozza, hogy az ország saját maga számára hasznosabb legyen. Megjegyezte, hogy nem látja, hogy a TISZA-kormánynak ilyen tervei lennének, mivel szerinte alapvető gazdaságpolitikai téziseket sem fogalmaztak meg. Kifejezte kétségeit a meghatározó szereplők szándékait illetően is.
Adósságtörténelem – a rendszerváltás elszalasztott lehetősége
A beszélgetés során Hossó Andrea visszautalt az 1980-as évek óta felhalmozott magyar adósságra, amelyet a rendszerváltás idején – szerinte – részben vagy egészben le lehetett volna íratni. Állítása szerint erre megvolt a közgazdasági, jogi és politikai érvrendszer is, ám az első szabadon választott MDF-kormány „hallani sem akart erről”. Felidézte, hogy tapasztalt közgazdászok, például Botos Katalin is felvetették az adósság-elengedés lehetőségét, de javaslatuk süket fülekre talált. Az adósságot így azóta is „hurcoljuk a hátunkon”.
„Erre megvolt a közgazdasági, jogi, politikai érvrendszer, csak élni kellett volna vele, de természetesen nem éltek vele. Az MDF kormány (...) hallani sem akart erről, mert hát nem ez volt kiadva, nem ez volt a parancs.” – Hossó Andrea *
Stratégiai önállóság – víz, élelem, energia
A geopolitikai és geookonómiai változások kapcsán Hossó Andrea kiemelte, hogy a világ ellátási láncokra épülő gazdasági modellje megtört, és egyre több ország – elsősorban az Egyesült Államok példáját említve – hozza haza stratégiai termelését. Három létfontosságú területet nevezett meg, amelyek meghatározzák egy ország lakosságának túlélési esélyeit: vízellátás, élelmiszerellátás és energiaellátás. Véleménye szerint Magyarország a Kárpát-medence adottságaival – megfelelő politikával – mindhárom területen jóval nagyobb önállóságot tudna elérni.
A vendég a vízgazdálkodás és a hazai élelmiszertermelés ösztönzése mellett érvelt, és az energia terén is lehetségesnek tartott jelentős javulást, jóllehet 100%-os önellátást nem mert ígérni. Hangsúlyozta, hogy mindehhez „nagyon határozott, meggondolt gazdaságpolitikai változtatások” szükségesek, és kétségbe vonta, hogy a jelenlegi kormányzatban lenne ilyen irányú szándék.
A privatizáció veszélye – az energetikai cégek sorsa
A TISZA kampányidőszakban megjelent híreivel kapcsolatban Hossó Andrea aggodalmának adott hangot amiatt, hogy a kormány esetleg újra privatizálni kívánja azokat a cégeket, amelyeket a korábbi Orbán-kormányok államosítottak vagy magyar tulajdonba hoztak vissza (kifejezetten említette a közműveket, az MVM-et és a MOL-t). Az ilyen lépést „a lehető legrosszabb lépésnek” és „katasztrófának” nevezte, amely aláásná az ország megmaradt lehetőségeit is.
Fekete Rita ellenpontként ismertette Kapitány István gazdasági és energetikai miniszter legutóbbi nyilatkozatát, amely szerint az energetikai szektor privatizációja nincs napirenden. A miniszter a hálózatfejlesztésre, a zöld átállásra és a rezsicsökkentés igazságosabbá, rászorultsági alapúvá tételére helyezte a hangsúlyt. Orosz energiától való teljes, azonnali leválásról szintén nem beszélt, hanem átmenetről. A műsorvezető ezt a jelenleg ismert tények rögzítéseként tette hozzá, jelezve, hogy ennyit tudni a kormányzati tervekről.
Magyarország és az Európai Unió – a csatlakozási tárgyalások tanulságai
Hossó Andrea hosszabban elemezte az Európai Unió és Magyarország viszonyát. Úgy fogalmazott, hogy a magyar kormányváltást a nyugati sajtó (Financial Times, német lapok) és az EU vezetése „kitörő örömrivalgással” fogadta, örülve, hogy nincs már „kerékkötője az ukrán politikának”. A vendég személyes tapasztalatait is megosztotta a 90-es évekbeli előcsatlakozási tárgyalásokról, ahol a pénzügyminisztérium szakértőjeként vett részt. Állítása szerint valódi tárgyalás nem folyt, Brüsszel egyoldalúan közölte a feltételeket.
Egy konkrét anekdotát is felelevenített: az egyik dokumentumon a „csehekkel folytatott tárgyalás” fejléc szerepelt, mert ugyanazt a szöveget használták minden tagjelöltnél. A mezőgazdaságról elmondta, hogy francia kérésre a vázlatba bekerült, hogy Magyarország complementary role-ra, azaz kiegészítő szerepre törekszik. Amikor szakértőként – a protokollt megszegve – szót kért, hogy megkérdezze, „gyapotot termesszünk-e vagy mit jelentsen ez”, abból „óriási botrány” lett.
„Semmiféle tárgyalás nem volt. Ők megmondták, hogy mit kell csinálni. Tehát ők közölték a feltételeket. (...) néha volt az, hogy bementünk (...) és akkor elfelejtették kijavítani a címet, és az volt, hogy a csehekkel folytatott tárgyalás, mert ugyanaz volt mindenkinek.” – Hossó Andrea *
A közgazdász kijelentette, hogy az Európai Unióból való kilépés híve, de hangsúlyozta, hogy ez nem egyik napról a másikra történő „csettintés” lenne, hanem nagyon precíz, intelligens előkészítő munkát igényel, és bizonyos lépéseket előzetesen meg kell tenni, hogy az ország ne váljon blokád áldozatává. Szerinte azonban az elmúlt 36 évben egyetlen politikai erőben sem látott ilyen szándékot.
A migrációs paktum és a vészhelyzeti záradékok logikája
A beszélgetés a migrációs paktummal is foglalkozott. Hossó Andrea bírálta azt a kommunikációt, amely szerint a paktum csupán az eljárás egységesítését és a migránsok deportálását segíti elő. Szerinte ez nem állja meg a helyét, mert lerövidül a kérelmek elbírálásának ideje, a migránsokat nem lehet a határról elküldeni, és a paktumnak része az úgynevezett vészhelyzeti (emergency) záradék.
„Amikor nagyon sok migráns jelenik meg a határon egyszerre, nagy tömegben, az vészhelyzet, akkor majd ők [a brüsszeli bizottság] megmondják, hogy kinek mennyit kell átvenni.” – Hossó Andrea *
Ezt a mechanizmust párhuzamba állította a WHO új egyezményének hasonló katasztrófazáradékával – amely szerinte a WHO-nak rendkívüli jogokat biztosítana – és hangsúlyozta, hogy ezek fölött a passzusok fölött nem szabad elsiklani. Az EU számára fontos, hogy ne legyenek erős magyar vállalatok, és ne lógjon ki az ország a sorból a migráció kérdésében sem.
Háborús készülődés Európában – az ukrán háború finanszírozása
A beszélgetés hosszabb szakasza foglalkozott azzal, hogy az Európai Unió és a nyugati szövetségesek mindenáron folytatni akarják az ukrán háborút. Hossó Andrea felidézte az Ukrajna újjáépítéséről rendezett lengyelországi konferenciát (melyen Zelenszkij nem vett részt a lengyelekkel való nézeteltérések miatt), valamint a Politico értesülését, miszerint a NATO ankarai csúcsán a szövetségesek több milliárd dollárt ígérnek új fegyverszerződésekre Ukrajna számára.
„Az Európai Uniós vezetés (...) tökéletesen elkötelezett a háború mellett. (...) A szöveg az, hogy Ukrajna Európáért harcol és megvéd minket az oroszoktól. (...) Putyin nincs abban a helyzetben és állapotban, hogy ő most lerohanja Európát.” – Hossó Andrea *
A közgazdász kifejtette, hogy megérti Oroszország biztonsági aggályait a NATO-bővítéssel kapcsolatban, párhuzamot vonva azzal, hogy az Egyesült Államok sem tűrné meg idegen támaszpontok megjelenését Mexikóban vagy Kanadában. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy sajnálja az ukrán embereket, ugyanakkor az ukrán vezetést „kriminálisnak” tartja.
Az EU költségvetési vitája – honnan lesz pénz a háborúra?
A 2028-tól induló új EU-s költségvetési ciklus előkészítése kapcsán Hossó Andrea ismertette a főbb törésvonalakat. Brüsszel – szerinte – 2000 milliárd eurós költségvetést szeretne, a német és északi tagállamok ezt ellenzik, és visszafognák a kohéziós és agrárforrásokat, míg a mediterrán országok a támogatások megtartása mellett kardoskodnak. Magyar Péter részvételét a „kohézió barátai” találkozón a forrásokhoz való ragaszkodás jeleként értékelte.
Az EU emellett saját források arányának növelését tervezi, vagyis azt, hogy a brüsszeli vezetés önálló adóbevételre tegyen szert a tagállami átutalások helyett. Ezt a régi tervet most a zöld energia fejezeteihez is hozzáköthetik.
„A brüsszeli vezetésnek saját bevétele legyen. (...) Ez nem új gondolat, (...) hogy ő adót szedhessen különböző formában.” – Hossó Andrea *
A vendég felhívta a figyelmet egy friss Financial Times-cikkre is, amelyet Mark Carney kanadai miniszterelnök és a luxemburgi miniszterelnök jegyez. A cikk egy multilaterális bank, egyfajta „NATO bank” létrehozását szorgalmazza, amely a Világbankhoz vagy a Valutaalaphoz hasonlóan finanszírozná a védelmi kiadásokat. Hossó Andrea szerint ezt a feldobott ötletet azért kell komolyan venni, mert az ilyen jelzések azt jelentik, hogy „ezt meg akarják csinálni”.
Német, brit és amerikai fegyverkezési tervek
A vendég sorolta azokat a jeleket, amelyek óriási mértékű háborús készülődésre utalnak:
- Németország 750 milliárd eurós fegyverkezési programja, amelyhez az alkotmányt is módosították a hitelfelvétel érdekében;
- Nagy-Britanniában a hadügyminiszter lemondása, mert nem tartotta elégségesnek a kormány által tervezett védelmi kiadásokat – a miniszter szerint „sokkal többet kell a védelemre fordítani ahhoz, hogy a britek szabadságát és védelmét biztosítani lehessen”;
- Donald Trump tárgyalásai a General Electric-kel és autógyártókkal a tankgyártásra való átállás lehetőségéről, valamint a már most is 1000 milliárd dolláros amerikai hadiipari költségvetés további emelésének terve.
„Elképesztő mértékű háborús készülődés folyik. (...) Ha nem akarnának háborút, akkor nem beszélnének róla ennyit.” – Hossó Andrea *
Hozzátette, hogy az általa korábban elmondottak miatt sokan támadták, de ragaszkodik hozzá, hogy az EU kommunikációja háborús retorika.
Nagy-Britannia gazdasági megszorításai – a jóléti kiadások lefaragása
Fekete Rita megjegyezte, hogy Németországban és Franciaországban politikai erők buknak bele a megszorításokba, és Nagy-Britanniára is jellemző a szociális kiadások visszafogása. Hossó Andrea erre példaként hozta a munkáspárti Starmer-kormány egyik első intézkedését, amellyel megvonták az alacsony jövedelmű nyugdíjasoktól a fűtési támogatást, ami óriási botrányt kavart. A cél szerinte a jóléti kiadások lefaragása és a források átcsoportosítása a „sokkal fontosabb” védelmi kiadásokra.
Az euró bevezetése – „halálos ítélet” és a 75%-os támogatottság illúziója
A beszélgetés leghangsúlyosabb része az euróövezethez való csatlakozás körüli vitát járta körbe. Fekete Rita ismertette a friss fejleményt: Magyar Péter éppen a beszélgetés napján (június 26-án) tárgyalt Kiriákosz Pierakákisz görög pénzügyminiszterrel, az eurócsoport elnökével, és ezt követően sajtótájékoztatón erősítette meg a 2030-as euróbevezetés célját, állítva, hogy ahhoz „semmilyen megszorításra nem lesz szükség”, és hogy az eurózóna egy „elit klub”. A görög elnök teljes támogatást ígért a felkészüléshez, a végső döntést a magyarokra bízva. Magyar Péter a 75%-os hazai támogatottságot is említette, de forrást nem jelölt meg.
Hossó Andrea ezzel szemben kijelentette, hogy az euróövezethez való csatlakozás „halálos ítélet”. Kifejtette, hogy a 75%-os arányban szereplő támogatók zöme szerinte nincs tisztában azzal, mit jelent valójában a közös valuta.
„Az euróhoz való csatlakozás az halálos ítélet. (...) Az embereknek egy része abszolút nem tudja, hogy ez mit jelent gazdasági szempontból. Fogalma sincs róla, de nagyon jól hangzik.” – Hossó Andrea *
Részletesen taglalta, hogy az euró politikai projektként indult, hogy még jobban összekösse a tagállamokat, és megnehezítse a kilépést. Emlékeztetett, hogy még Tony Blair munkáspárti brit miniszterelnök sem akart belépni az eurózónába – pontosan azért, hogy Nagy-Britannia megtarthassa önálló monetáris eszközeit.
Kifejtette az optimális valutaövezet kritériumait: az EU-n belül a tagállamok gazdasági szerkezete és fejlettségi szintje túlságosan eltérő, és hiányzik a transzfermechanizmus (szemben az USA-val, ahol a szövetségi kormány kompenzálni tud bajba került államokat). A 2008-as euróválságot említette példaként, különösen Görögország esetét, amelyet szerinte úgy vittek csődbe, hogy mindenki tudta, hogy nem felel meg a feltételeknek, mégis felvették az eurózónába.
„A görögöket csődbe vitték, a görögöket leradírozták a térképről, aljas módon és szándékosan használom ezt az erős szót, bántak velük.” – Hossó Andrea *
Saját valuta hiányában egy ország nem tud leértékeléssel reagálni a válságra; helyette belső leértékelés következik (bércsökkentés, elbocsátások, megszorítások). A közös jegybank ráadásul egységes kamatot állapít meg, ami a nagyon eltérő gazdaságú országok számára egyaránt előnytelen lehet. Hangsúlyozta azt is, hogy a közös valuta nem véd a kötvénypiaci spekuláció ellen sem: a válság idején a francia és német kötvények között is óriási kamatkülönbség alakult ki.
Euró és korrupció – Hossó Andrea kritikája Magyar Péter érveléséről
Magyar Péter azon érvére, miszerint az eurózónán belül nem lehetne megismételni az Orbán-kormány alatti költségvetési trükközéseket és forráselszívást, Hossó Andrea határozottan reagált. Szerinte ez az állítás semmilyen közgazdasági megalapozottsággal nem bír: az euró attól még nem akadályozza meg a korrupciót, hogy más pénznemben történik. Példaként a görögországi korrupciós eseteket említette, köztük a 2,5 millió eurós agrárpénzes visszaélést, amelyben 11 parlamenti képviselő érintett, valamint az év eleji EU-botrányt.
„Az euró semmit, egyrészt semmit nem változtat azon, hogy korrupció vagy van, csak más pénzben csinálják a korrupciót.” – Hossó Andrea *
Hozzátette, hogy az Európai Unió „akkor veszi észre a korrupciót, ha meg akar szabadulni valakitől, mint ahogy Orbánéktól meg akart szabadulni, főleg az ukrán háború miatt, és nem veszi észre akkor, ha szívének kedves a korrupció”.
A három tiltott lépés – Hossó Andrea záró összegzése
A beszélgetés végén a vendég három dolgot sorolt fel, amelyet semmiképp sem lenne szabad megtenni Magyarországnak:
1. Nem szabad belépni az eurózónába, mert az a monetáris politika feladásával és teljes kiszolgáltatottsággal járna.
2. Nem szabad külföldi kézbe adni a magyar vállalatokat, sőt többet kell magyar tulajdonba hozni, legfőképp a stratégiai ágazatokban.
3. Nem szabad beengedni a migránsokat a migrációs paktum előírásai szerint, és nem szabad menekülttáborokat, migránstáborokat építeni, mert annak visszafordíthatatlan következményei lennének.
„Ezek a dolgok nem jók Magyarországnak. (...) Emberek, ébredjünk már fel.” – Hossó Andrea *
Személyes kitérő – Hossó Andrea a politikai függetlenségéről
A beszélgetés végén rövid kitérő keretében Hossó Andrea hangsúlyozta, hogy sem a Fidesznek, sem a TISZÁ-nak nem volt soha tagja, állami tisztséget nem viselt, és egyik párttól sem fogadott el pénzt. Elmondta, hogy a Fideszes médiából (Echo TV, Hír TV) annak idején kitiltották. Hozzátette, hogy a TISZA hívei azért támadják, mert szerintük nem ítéli el eléggé az Orbán-kormányt, a Fidesz hívei pedig azért, mert bírálta is azt.
„Nagyon-nagyon rossz állampolgár az, aki azt gondolja, hogy ó, hát ez egy csodálatos politikus, és akkor azt csinál, amit akar, és őt nem lehet kritizálni. De kell kritizálni.” – Hossó Andrea *
A függetlenségét demonstrálandó felidézte, hogy az MDF-kormányt is élesen bírálta már évtizedekkel ezelőtt, amikor az szerinte a saját programja helyett az SZDSZ-ét valósította meg, és ezzel megalapozta a későbbi visszaélések rendszerét.
⚠️ Értelmezhetetlen vagy bizonytalan szakaszok
- „az öszneeti jövedelem” – az ASR valószínűleg a „nemzeti jövedelem” vagy „összesített nemzeti jövedelem” kifejezést torzította. A szövegkörnyezet alapján ez javításra került.
- „vakuuvillogás” – nem egyértelmű, mit jelenthet. Feltehetőleg a beszélő egyedi szóhasználata (talán „vaku és villogás”), ami a felszínes, látványos, de tartalom nélküli politizálásra utalhat. Megtartva az előfordulás helyén.
- „bride” – valószínűleg a Budapest Pride felvonulásról van szó („Brassó Pride” vagy egyszerűen „Pride”). A környezet alapján javítva.
- „a hírtvéből” – a beszélő feltehetően a „Hír TV-ből” kifejezést használta; a torzult alakból ez a legvalószínűbb.
- „Kirstarre” – egyértelműen egy név töredéke, a környezetből nem azonosítható. Lehet, hogy egy személyre vagy intézményre utal, de a beszélgetésben ez nem hangzott el korábban.
Teljes átirat megjelenítése
[00:00:00]Tisztelettel köszöntöm a kedves hallgatóinkat és nézőinket.
[00:00:01]Megkérek mindenkit, aki még nem tette meg, de rendszeres hallgatógy iratkozzon fel a csatornánkra.
[00:00:06]És nagy szeretettel, tisztelettel köszöntöm Hossó Andreát, közgazdát.
[00:00:09]Jó napot kívánok.
[00:00:11]Jó napot kívánok.
[00:00:11]Én is üdvözlöm a kedves nézőket hallgatókat.
[00:00:14]És szeretném a hallgatóknak, nézőknek a figyelmébe ajánlani, hogy Hosó Andrának elindult a saját YouTube csatornája, amihez gratulálunk is, illetve meg lehet keresni és fel lehet ráiratkozni.
[00:00:23]Így beírják, hogy Hosó Andra és kész.
[00:00:25]Igaz.
[00:00:28]Elvileg akkor most már kidobja a algoritmus, mert most már azért van nézettség.
[00:00:32]Szeretném mondani, hogy egy videó van fenn, amivel elindítottam, de szándékomban áll többet feltenni, hogyha hagyják.
[00:00:41]Bízunk benne, sok sikert kívánunk hozzá, és meg lehet majd akkor találni itt ezután, miután ezt a videót megnézték, meg lehet nézni azt az egy videót is, ami eddig felkerült.
[00:00:49]Amiről kérdezni szeretném, az a szokásainkhoz hívján ilyen vegyes csomagot hoztunk.
[00:00:54]Most is van benne egy kis belpolitika, mert ez most Magyarországon nagyon turbuláns, nagyon sokakat foglalkoztat a jövő szempontjából is, hogy mi lesz Magyarországgal.
[00:01:03]Látom azt, hogy azért akik értenek a joghoz, azok aggódnak.
[00:01:06]A jog jogá tudom, hogy a jogállamiság szó egy kicsit elcsépelt, de mégis aggódnak azért, hogy hogyan a jelenlegi jogrendszert mik érhetik itt a következő időszakban, de aggódnak a gazdaság miatt is, meg az energiaszektor miatt is.
[00:01:21]És így egy-két dologra szeretnék csak kitérni, és hadd kezdem, akkor lehet, hogy a gazdasággal kezdem, mert hogy mint közgazdázt mutattam be, mert a lényeg a lényeg, hogy azért Magyarország nincs túl jó gazdasági állapotban.
[00:01:35]Ugye ezeket a problémákat egy darabig el lehet fedni a politikai témákkal vagy tematizálással, de hát sokáig ezt nem lehet húzni jelenlegi kormány számára sem.
[00:01:47]És hát ősszel lesz egy költségvetési elfogadási metódus majd, ahol bizony meg kell húzni valahol a határokat, mert a számok világa az nem olyan rugalmas, mint a politikai kommunikáció.
[00:01:58]Így van.
[00:01:58]Hogyan látja ilyen tekintetben Magyarországnak a helyzetét, jövőjét?
[00:02:03]Én látom azt egyébként, hogy a Fidesz, aki most ugye ellenzékbe került, ezt többször is el is mondják, hogy na majd itt ősszen jön a nagy kiábrándulás, mert hogy egyébként olyan komoly helyzetekkel kell szembenézni az új kormánynak, hogy ott már nem lehet mismásolni.
[00:02:17]Van egy ilyen politikai remény, hogy akkor majd ez a támogatottság, ami a jelenlegi kormány mögött van, valamennyire csökkenni fog.
[00:02:27]Mi mit vár akár politikailag, gazdaságilag?
[00:02:30]Hát gazdaságilag, mivel hogy közgazdászként mutatod be, gazdaságilag ugye nyilvánvalóan a gazdasággal nagyon sok baj van.
[00:02:37]Ez egyébként nem új keletű, tehát ez nem most történt a választások idején vagy azóta.
[00:02:47]Aki engem hallgatott, az már tudja, hogy én régen mondom, hogy itt alapvető problémák vannak a gazdasággal, méghozzá szerkezeti problémák vannak.
[00:02:53]Ugye nem nem mondom el újra, mert ezt én már sokszor elmondtam.
[00:02:57]Ha akarja, egyszer csinálhatunk egy kifejezetten gazdasági műsort.
[00:03:01]Ugye gazdaság szerkezeti problémák vannak azért, mert mióta a szovjet elvtársaktól megszabadultunk, minden kormány, tehát cégértől függetlenül minden kormány ugyanazt a modellt követte, kisebb-nagyobb eltérésekkel behívni a külföldi tőkét, lehetőleg nagy vállalatokat, azok lesznek a gazdaság.
[00:03:21]A termelő eszközök nagy része külföldi kézben van.
[00:03:25]az úgynevezett GDP, ugye amit a gazdasági növekedés mértékeként használnak még mindig a világban, habár ez azért már nem egy igazán jó mutató, de ez az elfogadott mutató.
[00:03:38]A GDP nagy részét külföldi cégek állítják elő.
[00:03:40]Ebből mi következik, hogy a hasznot is külföldi cégek állítják elő.
[00:03:45]A haszon nagy része elmegy innen.
[00:03:48]Tehát tulajdonképpen ezt is sokszor mondtuk, nem csak én, hanem több közgazdász.
[00:03:52]Ugye tulajdonképpen Magyarország viszonylatában a GNI, ugye a a az összesített nemzeti jövedelem az egy sokkal fontosabb mutató, mint a GDP, mert ugye az végül is azt mutatja, hogy akár itthoni, akár külföldön működő magyar cégektől mennyi jövedelem jön be.
[00:04:13]Amikor az adósságot nézzük, a magyar adósságot, akkor is ugye a GDP-hez szokták viszonyítani, és nagyon meg vagyunk elégedve magunkkal, mert hát ez változik évente nyilván, de de ugye a 7580 80 valahány 85% között szokott mozogni az az előtti 90 valahánnyal szemben.
[00:04:33]Tehát ezt óriási győzelemként szoktuk elkönyvelni, de ezt nem kéne óriási győzelemként elkönyvelni, mert hogyha ezt nem a GDP-hez, hanem a GNI-hoz, tehát a az öszneeti jövedelemhez arányosítjuk, akkor jóval magasabb, merthogy a a GNI az mindig alacsonyabb nálunk, mint a GDP.
[00:04:51]Egyébként a KSH-nak is vannak erről kimutatásai, meg lehet nézni.
[00:04:56]Na most ez egy alapvetően rossz gazdaságszerkezet, mert nem nem tehát ezt én gyarmati gazdaságszerkezetnek szoktam hívni, mert ugye amikor egy gazdaság nagyrészt külföldi tőkéret, külföldi vállalatokra alapul, abból olyan nagy prosperitás az országnak nem lesz.
[00:05:16]Ez ennyire egyszerű.
[00:05:18]Na most egy ilyen gazdaságszerkezetet megváltoztatni, azt nem lehet egyik napról a másikra, ugye?
[00:05:23]Ezt évek óta mondjuk egy jó páran ezt fel kell építeni.
[00:05:29]Ennek egy következetes, jól átgondolt, teljes mértékű ö átalakítási politikának kell lennie.
[00:05:42]Nem lehet most itt hozok egy intézkedést, vagy ott hozok egy intézkedést.
[00:05:45]Tehát nagyjából egy organikus gazdaságpolitikai tervnek kellene lennie arra, hogy hogy alakítsuk át a szerkezetet úgy, hogy hasznosabb legyen a saját számunkra.
[00:05:58]Ez lett volna az én javaslatom.
[00:05:58]Én nem gondolom, hogy a Tisza kormány ezt akarná vagy megvalósítaná.
[00:06:07]Én tulajdonképpen nem tudom, hogy mit akarnak csinálni gazdaságpolitikai téren, mert olyan olyan nagyon sok alapvető gazdaságpolitikai tézis nem hangzott el részükről.
[00:06:15]Ha megnézem azt, hogy kik vannak meghatározó szerepben, akkor nagyon nem gondolom, hogy ezt szeretnék csinálni.
[00:06:25]Ki tudja, majd meglátjuk.
[00:06:25]De ezt kellene csinálni ahhoz, hogy jobbra forduljon a gazdaság sorsa.
[00:06:31]És valahol egyszer ettől az a hihetetlen mér méretű mértékű adósságtól is meg kell szabadulni.
[00:06:41]Amit most már ugye a a 80-as évek óta, ha jól emlékszem, azért akkor még én is nagyon fiatal voltam, ugye hurcolunk a hátunkon, és nem használtuk fel az úgynevezett rendszerváltást kilencemben, hogy legalább egy részétől megszabaduljunk, ha nem az egésztől.
[00:07:01]pedig meglehetett volna.
[00:07:01]Erre megvolt a közgazdasági, jogi, politikai érvrendszer, csak élni kellett volna vele, de természetesen nem éltek vele.
[00:07:11]Az MDF kormány, amelyik az első ugye úgynevezett szabadon megválasztott magyar kormány volt a szovjet csapatok kivonulása után, hallani sem akart erről.
[00:07:21]Hallani sem akart erről, mert hát nem ez volt kiadva, nem ez volt a a parancs.
[00:07:26]Igaz, voltak közgazdászok, akik ezt felvetették.
[00:07:29]Nemcsak én, aki nagyon fiatal voltam, hanem nálam jóval idősebb és tapasztaltabb akár miniszteri pozícióban lévő ö emberek is.
[00:07:36]Például Botos Kati, aki aki gazdasági ember volt, és nem, abszolút nem foglalkoztak ezzel.
[00:07:47]Tehát ezt most zárójelbe tettem, de ugye ezt hurcoljuk a hátunkon, és ez azt jelenti, hogy ugye a GDP-hez képest, ahogy a kamatok nőnek, egyre nagyobb lesz a az adósság visszafizetési rátal.
[00:08:02]Tudom mi én most az utolsó 5% volt, vagy valami hasonló, 4,5 valahogy így.
[00:08:11]De hogyha ezt a GNI-hoz hasonlítjuk, tehát a a ahhoz a jövedelemhez, ami effektíve itt marad az országban, akkor 10-12%.
[00:08:20]Az óriási kiadás egy ország számára.
[00:08:20]No, tehát itt itt nagyon sok probléma van.
[00:08:27]szerkezeti probléma, adósságprobléma, nagyon sok olyan gazdasági kérdés van, ami kulcsfontosságú lenne ennek az országnak, de nem látom, hogy bárki igazán foglalkozna vele.
[00:08:38]És azt hiszem, hogy én ezt már az önásában mondtam el valamikor, nem is olyan nagyon régen, hogy a geopolitikai fejlemények a világban mutatják, hogy ugye sokkal tehát megváltozott a geopolitikai és geoonómiai helyzet, a gazdasági helyzet azzal, hogy hogy háborúk vannak, hogy az eddigi szövetségek felbomlanak.
[00:09:00]Ugye a világ beállt egy ilyen el nemzetközi ellától láncokon alapuló gyártásra.
[00:09:09]Tehát nem nem helyi, hanem innen-onnan, mindenhonnan beszerzik a vállalatok szükséges anyagokat, vagy alkatrészeket, vagy akár munkaerőt.
[00:09:17]Na most ez azért megbomlott, nem kevéssé a a hormuziszoros miatt, de egyéb okoknál fogva is.
[00:09:25]Tehát egy átalakuló gazdaságszerkezet van.
[00:09:27]És Amerika a legékesebb példája annak, hogy most azért nagyon sokan úgy gondolják, hogy mármint döntéshozók, hogy bizony ez a ez a nagy nemzetközi nyitottság és kitség, ez nem feltétlenül jó a saját országa, gazdasága számára.
[00:09:43]Tehát haza kell hozni nagyon sok olyasmit, amit eddig kiszerveztünk külföldre.
[00:09:50]Na most ez különösen fontos stratégiai ágazatoknál és olyan szektorokban, amiknek a léte meghatározza az emberek egy ország lakosságának a létét.
[00:10:04]Miről beszélek?
[00:10:07]Víz, vízellátás, élelemellátás és energiarellátás.
[00:10:11]Ugye ha ez a három van, akkor valahogy túléli az ember a nehéz időket.
[00:10:16]Ha ezek nincsenek meg, akkor az az ország hihetetlenül kiszolgáltatottá válik.
[00:10:21]Na most Magyarország abban a helyzetben van, hogy ezt a hármat biztosítani tudnánk megfelelő gazdaságpolitikával.
[00:10:29]Hát ugye a Kárpátmedencét nem kell talán bemutatnom senkinek, hogy helyes vízgaálkodással lenne elég víz.
[00:10:38]Az egészen elképesztő mezőgazdasági, illetve élelmiszeripari, és fura ezt mondani, hogy élelmiszeripar modell helyett valami olyasmit, ami a hazai termelést ösztönzi, és nem a mindenféle importot a világ különböző részéből a Kárpátmedencébe át kimondani is szégyen, őszintén szólva.
[00:10:58]És nagyon sokan meglepődnek, ha azt mondom, hogy valószínűleg az energiaellátást is meg lehetne oldani.
[00:11:05]Azt nem tudom, hogy 100%-ban majd erről konzultálok megfelelő szakemberekkel.
[00:11:13]De de sokkal jobban, mint amennyire van.
[00:11:17]Na most ehhez nagyon határozott, meggondolt gazdaságpolitikai változtatások szükségesek.
[00:11:22]Hogy van-e ebben a kormányban ilyen szándék, ezt én nem tudhatom.
[00:11:27]Nem gondolom, hogy van, de nem tudom, mert mert nem hiszem, hogy ilyesmi elhangzott volna.
[00:11:33]Ha ön tudja, hogy hogy ebben a ezekben a dolgokban nyilatkoztak-e valami értékelhetőt, akkor kérem, világosítson fel.
[00:11:40]De én nem hallottam.
[00:11:42]Hát sok olyan ígéret elhangzott, amik nagyon általánosak, tehát nem konkrétra vonatkoznak, hanem körülbelül annyit jelent, hogy minden jó lesz most így egyszer leeg egyszerűsítve.
[00:11:50]Tehát bizt a mezőgazdasággal kapcsolatban is elhangoztak olyan ígéretek, amik még konkrétumot nem tartalmaznak.
[00:11:55]Na jó, hát nézz, álmodni én is szoktam néha.
[00:11:58]Tehát ez ez így van.
[00:12:01]Én most konkrétumokról beszélek, mégpedig olyan konkrétumokról, amik lég létfontosságúak egy ország számára.
[00:12:08]És látom a nagyvilágban, nem csak Amerikában, hogy ez mindenütt téma, mindenütt téma, és mindenütt próbálnak tenni ebben az irányban.
[00:12:16]Hát nyilván a helyi adottságok meghatározzák, hogy ki mennyire tudja magát önállósítani.
[00:12:23]Nekünk jó helyzetünk van ebből a szempontból, mert ha akarnánk, akkor a vizet és az élelmet biztosan meg tudnánk oldani.
[00:12:30]Szerintem nagyrészt az energetikát is, de majd erről talán én is fogok műsort csinálni, és akkor megbeszélhetjük a dolgot.
[00:12:37]Na most amit én hallottam, az az, hogy privatiz, hogy újra privatizálni akarnak olyan cégeket, amiket a az előző kormány vagy az előző kormányzati ciklusok alatt államosítottak, illetve magyar tulajdonba hoztak vissza, ugye, közművek és hát az MVM, ugye az energet a MOL, az energetikai vállalatok.
[00:13:02]Hát én nem tudom, hogy ezt komolyan gondolják-e, de ez a lehető legrosszabb lépés lenne, ami ezt az országot élheti, érheti.
[00:13:11]Tehát én én úgy látom, hogy ez katasztrófa lenne.
[00:13:15]Ez végképp aláásná még azokat a lehetőségeinket is, amik vannak.
[00:13:22]Tehát a magyar vállalatok számát gyarapítani kellene, nem csökkenteni, főleg nem ilyen határozottan létfontosságú, a létünket meghatározó ágazatokban.
[00:13:34]Úgyhogy én én én most felhívom a a kedves nézők, hallgatók és mindenki figyelmét, hogy ezt bizony óvatolni kell, hogyha van ilyen szándék, mert ez megint katasztrófa lenne ennek az országnak a számára.
[00:13:47]Ugye a kampányidőszakban jöttek egyébként elő ezek a hírek, hogy a Tiszának vannak ilyen tervei.
[00:13:53]Na most Kapitány István, az energetikai és gazdasági miniszter legutóbbi nyilatkozataiban úgy fogalmazott, hogy nincs ez napirenden.
[00:14:02]Tehát az energetikai szektort egyelőre, vagy tehát nem így fogalmazott, hanem hogy nincs napirenden.
[00:14:05]Konkrétan ezt mondta.
[00:14:07]Szó szerint ugye itt a hálózatfejlesztésre gondolnak, meg ez ezzel fog foglalkozni zöld zöldállás.
[00:14:13]a rezsicsökkent fog rezsicsökkentést fogják átalakítani, igazságosabbá teszik, rászorultósági alapon fognak célzottan támogatást adni, ugye az orosz energiával kapcsolatban is azt mondták le el, hogy nem válnak le teljesen vagy egyik napról a másikra, hanem itt is egyfajta átmenetet fognak képezni.
[00:14:32]Most ezek a amiket tudunk, amelyeket bejelentettek, elmondtak.
[00:14:37]Ezt csak azért teszem ide, hogy ennyit tudunk egyelőre erről a helyzetről.
[00:14:40]De meg megütötte a fülemet, mikor azt mondta, hogy hogy itt az előző kormányok is a rendszerváltás óta folyamatosan azt a gazdaságpolitikát követték, hogy külföldi cégekre voltak úgymond ráutalva, vagy a befektetésekre, amelyet Magyarországon eszközöltek, mert ugye ennek az egyik oldala a magyar oldal, hogy valamiért ezek a kormányok nem vagy kényelmesebb volt, vagy nem tudom milyen oknál fogva, de ehhez a gazdaságpolitikához nyúltak.
[00:15:05]És itt van a másik oldal akár az európai nagy cégek, akik meg ezalatt a 30 év alatt igazából megszokták azt, hogy Magyarországgal így lehet bánni vagy üzletelni, vagy hogy fogalmazzam ezt meg, mert néha az Európai Unió részéről is olyan hajmeresztő kívánságok hangzanak el olyan magyar gazdaságpolitikát érintő témában, amiről azt gondolná az ember, hogy ez a mi dolgunk.
[00:15:31]Így van.
[00:15:31]Így van.
[00:15:31]És most aztán végképp, mert ugye erről beszéltünk már, de azt hiszem nem lehet ezt eléggé hangsúlyozni, hogy a az Európai Unió vezetésében, meg a különböző tagországok vezetésében örömrivalgás fogadta a választási eredményeket.
[00:15:49]És amikor most Magyar Péter kint volt a az EU csúcson, ugye akkor is olyan sok érdemi dolgot nem lehetett látni és hallani róla, de azt igen, hogy elfolynak a gyönyörűségtől, hogy nem Orbán van ott, aki aki mondjuk ő azért a legtöbb dologgal egyetértett és elfogadta, de ugye az ukrán háború meg egy-két más dolog, amiben nem állt kötélnek, például a migránsok ugye beengedése.
[00:16:19]Ö meg a ugye lefektették, hogy a család az férfi és nő, és itt nem lehet felvonulni, meg ettől függetlenül hagyták, hogy felvonuljon a bride, ugye mikor is volt taval satöbbi.
[00:16:31]A egyébként ez ez az egyik legérdekesebb dolog, hogy valamit megtiltunk, ezért utálnak minket azért, mert megtiltjuk, de aztán közben megengedjük.
[00:16:37]Tehát na mindegy.
[00:16:39]Na most ez a fogd meg ereszd meg én nem én nem hála Istennek én nem voltam ott, és nekem semmi közöm nem volt a Fidesz kormányhoz meg egyikhez sem.
[00:16:45]Én úgy gondolom, hogy ez egy ilyen kettős játék, ugye, mert a az EU-nak a a tagjai vagyunk.
[00:16:53]A az EU-val valamilyen módon együtt kell élni.
[00:16:56]Én nagyon régen azt mondom, hogy az EU-ból ki kell lépnünk.
[00:17:01]Nyilván nem úgy, hogy most csettintek egyet és 24 óra múlva azt mondom, hogy kilépek, mert ezt is elő kell készíteni, meg lehet csinálni egyébként, csak ez nagyon-nagyon fontos, precíz, értelmes, intelligens, előkészítő munkálatokat igényel, és bizonyos lépéseket meg kell tenni azért, hogy amikor azonnal blokhád alá vesznek, akkor ne halljunk éhen, ne halljunk szomjan, és ne fagyjunk meg, ugye?
[00:17:27]Tehát ezek ezek nagyon fontos dolgok.
[00:17:29]Ezeket meg lehet csinálni egyébként, ha van politikai akarat, meg meg ugye nemzetközi szövetségeket keresni.
[00:17:36]Na mindegy, ezt ezt meg lehet csinálni.
[00:17:39]Ez nem egyszerű.
[00:17:39]Tehát ez sokkal több, mint a vakuuvillogás.
[00:17:41]Ez nem azt jelenti, hogy állok és fröcsögök a világba, és elmondom, hogy mindenről mást tehet, de közben nem teszek semmit.
[00:17:52]Igaz?
[00:17:52]Tehát ez ez valami egészen más.
[00:17:52]Én nem látom, hogy itt bárkinek lenne bármelyik politikai erőnek az elmúlt 36 évben lett volna ilyen szándéka, hogy ezt ezt meglépje.
[00:18:05]A az EU mindenféle követelményeket fogalmaz meg.
[00:18:11]Ugye azt mindjárt a választások után, amikor kitörő örömrivalgással fogadta a Financial Timest-ól kezdve a német lapokig mindenki ezt a csodálatos győzelmet, és most is az EU csúcstalálkozón mindegyik elmondta, hogy ez milyen csodálatos, hogy most már nincs ott Orbán, aki mindig kötözködött, meg nem volt hajlandó elfogadni dolgokat, meg hát most már mondta MaR, végre egyhangú döntés születhet Ukrajna támogatásáról.
[00:18:39]Hát ez biztos nagyon jó lesz nekünk, igaz?
[00:18:44]Ukrajnát támogatnunk kell.
[00:18:44]No, nekem csúnya véleményem van erről az egészről, de ezt most ezt most nem mondom el.
[00:18:49]A az Európai Uniónak mindenféle követelménye van Magyarországgal szemben, ugye?
[00:18:55]Tehát a a gazdasági követelmény is, meg társadalompolitikai követelmény.
[00:19:01]Tehát az, hogy itt is legyen migráns, ugye engedjük be a migránsokat, most már megszületett a migrációs paktum, és és eszerint kell eljárni, mert nincs már egyéni út, hanem mindenkinek a hát, mint a szovjet időkben, ugye a nagy Szovjetunió is megmondta szerencsétlen elfoglalt közép-európai országoknak, hogy hol mit kell csinálni.
[00:19:24]Igaz, egyébként csak a migráns, nem akarok elmenni ebben az irányba, de a migráns paktumról szeretném mondani, hogy hát nagyon sokan hallom, ugye hivatalos optimisták azt mondják, hogy hát ez csak egys a a az Európai Unió csak egységesítette az eljárást, ami nagyon jó, mert hiszen egy Unió vagyunk, és és tulajdonképpen a a migránsok deportálását segítik elő, hát ez azért nem egészen így van, mert lerövidül az idő is, ami alatt el kell bírálni az kérelmüket, nem lehet őket a határról elküldeni.
[00:19:58]És ne felejtsük el, hogy a migrációs paktumnak része az úgynevezett emergency, a vészhelyzeti, Igen, köszönöm.
[00:20:08]a vészhelyzeti záradék.
[00:20:12]Tehát hogyha vészhelyzet áll elő és azt a azt a brüsszeli bizottság mondja meg, hogy vészhelyzet van vagy nincs.
[00:20:18]Tehát ők azt mondják, hogy amikor nagyon sok migráns jelenik meg a határon egyszerre nagytegben az vészhelyzet, akkor majd ők megmondják, hogy kinek mennyit kell átvenni.
[00:20:31]Ugye?
[00:20:31]Na most erre senki nem gondol, de én igen.
[00:20:33]És ez egyébként csak, hogy hogy egy kicsit szélesebb képet lássunk, ugye amikor a WHO megpróbálja átnyomni a a tagországokon ezt az új VHO-s egyezményt, ami a WHO-nak hihetetlen jogokat és hatáskört biztosít, ott is van egy ilyen katasztrófa záradék, hogyha valamilyen katasztrofális helyzet áll elő, mondjuk egy covidvírus vagy valami hasonló, tudja, hogy ez az egyik kedvencem, ugye?
[00:21:04]Ugye, akkor akkor majd ők megmondják, hogy most vészhelyzet van, és kinek mit kell csinálni.
[00:21:11]Tehát ezeket a dolgokat ezek fölött nem szabad elsiklani.
[00:21:13]Na most gazdasági téren ugye nekik vannak kívánságaik, és a nyelvezetet érdemes megnézni, de hát ők semmiképp nem örülnek a külföldi vállalatokra kirót különadónak.
[00:21:28]Semmiképp nem örülnek annak, hogyha itt erős magyar vállalatok jönnek létre.
[00:21:33]Tuduk, ha visszamegyünk abba a korba, amikor az úgynevezett rendszerváltás történt, akkor teljesen világos volt az EU és az itt állomásozó amerikai diplomaták részéről is, hogy tulajdonképpen ez az egész közép-európai térség, ez nem nem igazán zárkózhat fel, tehát más a szerepe, olcsó munkaerő legyen, tömegárú felvevőhely legyen, és és ne legyen versenytárs.
[00:22:02]Ez például a mezőgazdaságban én ott voltam az előcsatlakozási tárgyalásokon a pénzügyminisztérium részéről.
[00:22:09]Ez a 90-es években volt.
[00:22:11]Tehát én végignéztem ezt a csúnya szót mondok performance, ami ott folyt.
[00:22:17]Semmiféle tárgyalás nem volt.
[00:22:20]Ők megmondták, hogy mit kell csinálni.
[00:22:22]Tehát ők ők közölték a felvételek a feltételeket.
[00:22:24]Bocsánat.
[00:22:27]Néha volt az, hogy ugye bementünk mindenki előtt ott volt a a tárgyalóbizottság által előkészített vázlat, hogy ők ezt gondolják, és akkor elfelejtették kijavítani a címet, és az volt, hogy a csehekkel folytatott tárgyalás, mert ugye ugy ugyanaz volt mindenkinek a Igen.
[00:22:45]És ezt mindig el szoktam mondani, mert ez frappáns, hogy például a mezőgazdaság az egy nagyon kényes kérdés volt már akkor, és a úgy tudom, hogy a franciák kérésére belekerült a vázlatba az, hogy a mezőgazdaság területén Magyarország kiegészítő szerepre törekszik az EU-s tagállamokkal.
[00:23:04]Ugye complementary role, tehát kiegészíti.
[00:23:09]És ezt már meséltem talán, de ezt elmondom, hogy értsék, hogy én én én én nem tárgyaló voltam, én csak ott voltam, mint szakértő a a küldöttségben, és nekünk nem volt szabad beszélni.
[00:23:19]Tehát csak a a delegáció meg egy-két ember beszélhetett, de akkor szót kértem, ebből óriási botrány lett.
[00:23:27]És és azt mondtam, hogy mégis mégis hogy értik azt, hogy kiegészítő szerep, vagy gyapotot termesszünk, vagy valami, mert mert ugye mi az, hogy na ezt csak azért mesélem el.
[00:23:39]Csak azért mesélem el, mert aki ezeket az úgynevezett tárgyalásokat végigcsinálta, azokat az anyagokat végignézte, és a magyar fél tökéletes önfeladását végigélte, amit én végigéltem, az pontosan tudja, hogy igazából a szándék mi volt.
[00:24:03]Úgyhogy az eredeti kérdés, hosszú, hosszú lére bocsátottam a dolgot, de talán megbocsátják.
[00:24:08]nekem, hogy ugye hogy áll a gazdaság, gazdaságszerkezeti változtatásra lenne szükség, és semmiképpen sem olyanra, amit az EU szeretne tőlünk látni, és semmiképp sem olyanra, hogy újra privatizáljuk és lehetőleg külföldi kézbe adjuk a magyar vállalatokat.
[00:24:27]ide hoznám be, mert csatlakozik ugye a magának az Európai Uniónak a gazdasági helyzete és állapota, és most két olyan fórumra is felhívnám a figyelmet, ami érinti ezt.
[00:24:36]Ugye most voltak Lengyelországban Ukrajnának az újjaépítéssel kapcsolatos egy fórum vagy konferenciája.
[00:24:45]Így van.
[00:24:45]Amire egyébként Zelenski nem ment el, mert annyira össze összezördültek a lengyelekkel, hogy ugye mást küldött maga helyett.
[00:24:52]Igen.
[00:24:53]Na de a lényeg a lényeg, hogy hog ugye azt mondták hog a konferencia hangsúlyt fektett Ukrajna biztonsági képességeinek a megerősítésére, amit az újjáépítés és hosszútávú fejlődés elengedhetetlen feltételeként tekintenek.
[00:25:04]Tehát van itt egy biztonsági képességek erősítése, ami hadi képesség, ami katonai eszközöket és a többit jelent.
[00:25:12]Így van.
[00:25:14]Illetve a politikón jelent meg, hogy a NATO, több NATO diplomata arról beszélt a politikónak, hogy a július 7-én 8-án Ankarában tartandó NATO csúcson az egyik fő vagy fősúly azon lesz, hogy a NATO szövetségesek várhatóan több milliárd dollárt ígérnek új fegyverszerződésekre és több fegyvert gyártására a jövő hónapban Ankarában megrendezésre kerülös csúcstalálkozón Ukrajnának.
[00:25:41]Így van.
[00:25:41]Tehát ugye ott tartunk, hogy a versenyképesség egyelőre Európában a béka feneke alatt van, amiből mi is kapunk rendesen ezekből a hatásokból.
[00:25:49]és közben Európa az újjáépítésre, a védelmi képességek megerősítésére, Ukrajnának az energetikájának valamilyen módon való újjáépítésére fog fordítani hatalmas összegeket hitelből, illetve a NATO szövetségesek is több milliárd dollárt ígérnek oda segítségképpen, támogatásképpen.
[00:26:11]Ha ennyire belemennek egyébként úgymond anyagilag, financiálisan ebbe a dologba, akkor azt mondja az ember, hogy ebből semmilyen módon politikailag sem lesz nekik logikus visszahátrálni.
[00:26:21]Hogyan látja ezt a hát nem is akarnak, de ha lenne egy társadalmi nyomás, akkor is, ha már ennyire bent vagyunk, hogy jövünk ki?
[00:26:30]Hát van.
[00:26:30]Így van.
[00:26:30]Hát ugye az, hogy a az Európai Unió elkeseredetten és elszántan folytatni akarja ezt a szerencsétlen ukrán háborút, és nekik egyáltalán nem fáj, hogy hány nyomorult ukrán hal meg teljesen fölöslegesen a a harcérén.
[00:26:43]Ez nekik egyáltalán nem számít, mint ahogy az amerikaiaknak sem számított, ugye?
[00:26:51]Egyébként csak zárójelbe teszem, hogy ugye sokan azt mondják, hogy át Trump be akarta fejezni ezt az ukrán háborút.
[00:26:58]Trump a mai napig finanszírozza az ukrán háborút nem olyan mértékben, mint a Biden kormány.
[00:27:03]De most is megszavaztak, nem emlékszem a pontos számra több 100 milliós segélyt vagy vagy adományt Ukrajnának.
[00:27:14]Továbbra is részt vesznek a hírszerzési, ugye ezek komoly technológiákról beszélünk munkában.
[00:27:19]Én szerintem munkamegosztás folyik közte és az Európai Unió között.
[00:27:25]Na most az Európai Uniós vezetés az tökéletesen elkötelezett mellett a háború mellett ugye a szöveg az, hogy azért, mert Ukrajna Európáért harcol és megvéd minket az oroszoktól.
[00:27:41]Igaz?
[00:27:41]Na most ez lehet, hogy egyszer majd valamikor így lenne, de most nem így van.
[00:27:45]Putyin nincs abban a helyzetben és állapotban, hogy ő most lerohanja Európát.
[00:27:50]Ez ez azt hiszem mindenki számára világos.
[00:27:52]Viszont nem akarja, hogy Ukrajnából egy NATO fészek legyen az ő saját határán.
[00:27:57]És én aki nagyon nagyon keservesnek találtam az orosz bocsánat a a szovjet megszállást, ugye ez az mindig azt kell, hogy szovjet, mert nem csak az oroszok voltak itt.
[00:28:08]Ez igaz sok ukrán is volt egyébként, ugye én én az egész családom ugye ez ellen volt, és és mi nem álltunk be a sorba, hanem passzív rezisztenciában éltünk.
[00:28:21]De de én elhiszem, hogy a hogy a hogy az orosz kormány nem kívánja, hogy körbevygyék NATO bázisokkal és támaszpontokkal.
[00:28:33]Ezt én tökéletesen megértem, mint ahogy Amerika ugyan mit csinálna, hogyha Mexikóban meg Kanadában megjelennének idegen támaszpontok.
[00:28:40]Hát szerintem Kőkövön nem maradna azokban az országokban, nem igaz?
[00:28:45]Na ez egy hosszú téma és erről amúgy is mindenki tud ugye a nagyökörnek azt vagy a Jupiternek azt nem szabad a kisör szabad a nagyökörnek az nem szabad a kisökörnek.
[00:28:54]Ez így van.
[00:28:57]Ez így van.
[00:28:57]Na most én ezt elhiszem.
[00:28:57]És ezért amikor amikor arról van szó, ez most egy egy ez egy egy csak egy zárójel ebben a témában, hogy ugye Európa biztonságpitikája, Európa biztonsági felépítése egységes és oszthatatlan legyen.
[00:29:12]Ez ugye az egy diplomáciai kifejezés, ez ugye azt jelenti, hogy mindenkinek biztonságban kell éreznie magát.
[00:29:18]Ebben az a vicc, hogy itt általában nagy hatalmakról beszélnek, nem a magunkfajta széttöredezett országokról.
[00:29:25]Majd egyszer erről is fogunk beszélni.
[00:29:28]Jó, mert ez egy nagy téma, de most ugye az Európai Unió akarja a háborút, és mindenképpen pénzre van szüksége.
[00:29:35]Főleg úgy, hogy Trump szeretne kátrálni mög mögülük, mert neki nagyon sokba kerül az iráni háború, ugye, nagyon-nagyon sokba.
[00:29:42]Amit egyébként most elvesztett.
[00:29:45]Azt hiszem, hogy ezt ezt nagyjából mindenki látja, aki aki követi az eseményeket.
[00:29:49]Na most az Európai Unió, mint olyan, ő nagyhatalomnak, geopolitikai hatalomnak tartja magát, és annak akarja bemutatni magát, de ő nem az.
[00:30:00]Ő nem az.
[00:30:00]Ő egy ő egy összetákolt valami, ami ezek alatt az évtizedek alatt nemhogy nem tudta egy szerves európai közösséggé alakítani a nemzet államokból álló Európai Uniót, hanem mindent megteszért, hogy feszültségeket szítson egyes országokon belül, egyes országok között és az EUUN belül egyes régiók között, mert ugye az a különbség, ami ami fennállt az észak-európai, mondjuk a német vezetésű észak-európai országok, meg a a földközi tengeri perem, és hát ez a szerencsétlen közép-európai régió, ezek a feszültségek nem úgy nem oldódtak, hanem egyre nagyobbak.
[00:30:47]Na most sokan nem akarják az EU-ban sem az ukrán háborút.
[00:30:50]Egyrészt azért, mert nincsenek meggyőződve ennek a a szükségességéről.
[00:30:55]Másrészt pedig a gazdasági helyzet mindenütt nagyon keserves.
[00:31:01]Egyébként biztos vagyok benne, hogy az EU óriási diplomáciai és egyes amerikai források szerint pénzügyi támogatása az Orbán kormány ellen is azért többek között nem egyedül, azért volt nagyon fontos, hogy Magyarország ne lójon ki a sorból és egységes legyen ez a az Ukrajna dédelgetés, ami ami itt folyik.
[00:31:23]És senki ne értsen félre.
[00:31:26]Én rettenetesen sajnálom a szerencsétlen ukrán embereket, állampolgárokat, a katonákat, a családjukat, a a tehát rettenetes körülmények között nagyon sajnálom őket.
[00:31:39]Tehát én itt a vezetésükről beszélek, ami szerintem kriminális.
[00:31:42]Kriminális ez a véleményem.
[00:31:44]Na most az EU-nak ahhoz, hogy ezt a háborút egyébként a roppant meggyengült gazdasági helyzetében, és erről is beszélhetünk, ha gondolja, meggyengült az EU Németországon, látszik ez legjobban, gazdasági helyzete.
[00:31:57]Honnan lesz pénz a háborúra?
[00:31:59]Hát ugye egyrészt állandó háborús propaganda folyik minden fórumon, és ebben nincsen pártkülönbség.
[00:32:08]Tehát a jobb és új, most már nincs ilyen, hogy jobb meg baloldali párt, de még mindig így hívják őket.
[00:32:11]egyformán támogatják a háborút.
[00:32:14]Ezt egyébként látom Nagy-Britanniában is, de de minden de az AFD-re is gondol.
[00:32:21]Nem, az AFD-re nem most akik akik a meghatározó pártok, igen.
[00:32:24]Hát én remélem, hogy az AFD nem fog beállni ebbe a Én is így.
[00:32:33]Ki tudja, mert ugye eleinte Farás sem támad ezt a dolgot.
[00:32:38]Persze ezek a dolgok változnak.
[00:32:39]Változnak.
[00:32:39]Igen.
[00:32:39]Változtatják a dolgokat.
[00:32:41]Használjuk a műveltetőigét.
[00:32:44]Igaz.
[00:32:44]No, pénz kell.
[00:32:44]Mit akarnak?
[00:32:44]Két dolgot emelnék ki erről.
[00:32:48]Ez ez nagyon sok ellemből áll össze, de két dolgot emelnék ki.
[00:32:52]Volt ez az EU-s csúcs, ugye, amin Magyar Péter is megjelent, és ahol őt roppant nagy örömmel fogadták, mint aki most már nem kerékkötője ennek a az ukrán politikának.
[00:33:05]Na most az egyik téma, amiről azért olyan nagyon sok szó nem esik, az az, hogy már elkezdtek dolgozni a assiszem 28-tól lép életbe a következő EUs költségvetési ciklus.
[00:33:19]Tehát ezek hét éves ciklus, hét éves ciklusok.
[00:33:22]Ez most fog lejárni jövőre, tehát 28-szor, de már most elkezdtek dolgozni rajta.
[00:33:26]És hát nagy baj van egyébként, mert óriási nézeteltések vannak.
[00:33:32]egyrészt régiók, országok között, másrészt a a brüsszeli vízfej, én így hívom őket, elnézést kérek, a a a brüsszeli vezetés és a és a különböző országok között, mert Brüsszel szeretné megnövelni a a költségvetést, amit most olvastam utoljára, de nem ezen a héten olvastam, annak idején olvastam, mikor folyt ez a a maga a tárgyalás, hogy 2000 milliárdos költségvetést akarnak.
[00:34:05]A a német és északi országok nem akarnak ilyen sokat, és vissza akarnak fogni ugye a kohéziós alapokból és egyéb regionális kifizetésekből, meg a az agrár támogatásokból is.
[00:34:22]Ugyanakkor a mediterrá a a földközi tengeri országok pedig igenis szeretnék.
[00:34:27]Hát nem is beszélve rólunk, ugye úgy tudom, Magyar Péter is részt vett a kohézió barátai című csoporttalálkozón, mert hát kellenenek azok a pénzek, nem?
[00:34:37]Na most az EU szeretné megnövelni az úgynevezett saját források arányát.
[00:34:42]A tudja mi a saját források?
[00:34:46]hogy a a a brüsszeli vezetésnek saját bevétele legyen.
[00:34:50]Tehát nem olyan, hogy hogy a amit a nemzetállamok vagy a a tagországok, tagállamok átutalnak, hanem neki saját bevétele legyen.
[00:35:01]Ez nem új gondolat, ez most már évek óta szerepel, hogy ő adót szedhessen különböző formában, és ezt ezt hozzárendeli különböző gazdasági szereplőkhöz, vagy vagy mondjuk a a zöld energia fejezeteihez.
[00:35:20]Ez az egyik elképzelés.
[00:35:20]A másik, a Financial Times-ban megjelent egy nagy cikk a héten, amit a luxemburgi miniszterelnök jegyezés, Mark Carney, a kanadai miniszterelnök, aki most már részt vesz ezeken az Európai Uniós találkozókon többnyire, mert hát ugye elmondta Davoszban a beszédet, hogy ők mint középhatalom, nekik össze kell fogniuk, és hát Trumppal szemben valami alternatívát kívánni.
[00:35:47]Nem így mondta, de ez volt a lényege.
[00:35:48]És ők ketten jegyzik, tehát a kanadai és luxemburgi luxemburgi miniszterelnök.
[00:35:53]A cikk arról szól, hogy létre kell hozni egy multilaterális bankot, a NATO bankot, ami ezt fogja finanszírozni.
[00:36:04]Tehát ez olyan lenne, mint a világbank vagy a valutaalap.
[00:36:08]Tehát egy ilyen ilyen szupranacionális, egy ilyen nemzetek feletti nemzetközi bank, pénzügyi intézet, amit persze a tagországa fognak finanszírozni, és hát ott leírja hosszabban, hogy hogy működne ez a dolog.
[00:36:20]Most elmegyek bele a részletekbe, pedig ezzel kellene foglalkozni.
[00:36:23]Tudik a Financial Times nem azért közölte le ezt a cikket, mert mert nem volt más cikk.
[00:36:28]ezeket figyelni kell, ezeket a feldobott ötleteket, mert ez azt jelenti, hogy ezt meg akarják csinálni és meg akarják csinálni.
[00:36:36]Tehát ugye pénzt akarnak gyűjteni ahhoz, hogy tovább folytathassák a háborút.
[00:36:42]Tovább folytathassák a háborút.
[00:36:48]Ez egy katasztrófa.
[00:36:48]Nem is beszélve arról, hogy egyfolytában születnek nyilatkozatok, cikkek, tanulmányok, tehát egészen elöntik a a médiavilágot, azok a hírek, hogy az Európai Unió fegyverkezik, hogy a németek milyen tank meg egyéb fegyvergyárakat csinálnak.
[00:37:10]Ugye ők megváltoztatták a az alkotmányukat is, hogy hitelt vehessenek fel azért, hogy tovább valami eszméletlen összegről volt szó.
[00:37:17]750 milliárd euró értékű fegyverkezés az elkövetkezendő néhány évben csak Németországnak.
[00:37:28]A briteknél, a britek nincsenek benne az Európai Unióban, de ebben a kérdésben teljesen benne vannak, tehát ők együtt harcolnak az oroszok ellen és Ukrajnáért.
[00:37:38]ugye lemondott múlt héten a brit hadügyminiszter Hil és azért mondott le, nagyon dühös nyilatkozatokat adott, mert a a brit kormány most fogja publikálni a hadiipari befektetési stratégiáját.
[00:37:59]Tehát ez egy ez egy pénzügyi stratégia.
[00:38:01]Még nem jött ki.
[00:38:01]majd a NATO csúcsra fogják ezt mondta Starmer, aki még mindig ott ül annak ellenére, hogy lemondod.
[00:38:09]Gondolom ő fog részt venni majd a NATO csúcson is.
[00:38:11]Ő fog részt venni.
[00:38:11]És ez egyébként ez feszültséget okoz megint, mert nagyon sokan, akiknek elegük van Starmerb, és ez a többség azért bármilyen párthoz is tartozik, azt gondolja, hogy ő már ne vegyen részt semmin, és semmiképpen ne tegyen elkötelező nyilatkozatokat, hanem menjen az új miniszterelnök, aki valószínűleg Andy Burnam lesz.
[00:38:30]De majd majd erről is beszéltünk, ha van rá idő, nem tudom.
[00:38:34]Na, lényeg az, hogy hogy a a brit hadgyminiszter lemondott, mert azt mondta, hogy ő kapott egy példányt, ugye előzetesen ebből a a hadi stratégiából, és ő nincs megelégedve azzal az összeggel, amit a kormány erre akar költeni, az nem elég.
[00:38:55]Sokkal többet kell a védelemre fordítani ahhoz, hogy a britek szabadságát és védelmét biztosítani lehessen.
[00:39:06]Na, ezeket csak azért mondom el, hogy érezzük, éreztessem egy kicsit, hogy olyan háborús készülődés van nemcsak Amerikában, egyébként Trump is leült a General Electricel meg egyéb egyéb például autógyártókkal, hogy ugyan át tudnak-e állni tankok gyártására.
[00:39:24]Ez ez most a napokban jelent meg ez a ez a hír.
[00:39:30]Ja, igen.
[00:39:30]És meg akarja emelni a költségvetés, a hadi költség, a hadipari költségvetés mértékét, pedig hát az már valami ugye 1000 milliárdos hadiipari költségvetés van Amerikában.
[00:39:42]Tehát elképesztő mértékű háborús készülődés folyik.
[00:39:47]És véleményem szerint, ahogy az előbb mondtam, az egyik oka, amiért nagyon fontos volt a kormányváltás Magyarországon, hogy nem mintha mi meg tudtuk volna ezt akadályozni, de egységesnek kell lenni.
[00:40:03]A Szovjetunió alatt is így volt egyébként.
[00:40:05]Tehát azt nem mondhatta a ugye úgy hívtak minket, hogy a keleti szatellitek, ugye ami egy nagyon aljas dolog volt, mert hiszen a nyugatiak tác adtak minket oda a a szovjet elvtársaknak, ugye olyan nem volt, hogy Magyarország azt mondja, hogy én ebben nem veszek részt, vagy nem csinálom ezt, vagy azt.
[00:40:24]Hát itt ültek a nyakunkon.
[00:40:26]Körül volt őve Budapest tankokkal.
[00:40:26]Hát hát ugye értsük már meg.
[00:40:29]Most ugyanez folyik, és végül is a NATO csapatok is itt vannak, nem igaz?
[00:40:34]Tehát háborús készülődés van.
[00:40:37]Én valamelyik múltkori videómban elmondtam valami hasonlót, és néhány olyan bejegyzés volt.
[00:40:45]Én időnként megnézem a bejegyzéseket, nem mindig, mert egyszerűen nincs kapacitásom.
[00:40:48]De és hát úristen, miket beszél ez a nő, ez a magyar politikai kommentárszint nagyon sokatnál.
[00:40:55]Miket beszél ez a nő?
[00:40:55]Mi az, hogy háború?
[00:40:58]Ki beszél itt háborúról?
[00:41:02]Kérem, az Európai Unió beszél háborúról, és ha nem akarnának háborút, akkor nem beszélnének róla ennyit.
[00:41:11]Még ide csatlakozva ehhez a vitához az unión belül a költségvetéssel kapcsolatosan ugye a biz ahogy ön is elmondta a bizottság terve az hogy ezeket a kohéziós alapokat agrárpénzeket csökkenteni és mindezt a technológiára védelemre iparpolitikára átcsoportosítani.
[00:41:27]És nagyon vicces, mert úgy fogalmaznak, hogy a másik oldalon ott vannak a fukarországok.
[00:41:33]Ezek az északi országok.
[00:41:34]Így van.
[00:41:34]azok az országok, amelyek ugye nettó befizetők már, és nekik pedig olyan javaslataik vannak, hogy mi lenne, hogyha az Európai Unió kicsit fókusztáltabban, fegyelmezettebben intézni a költségvetést, és akkor már nem folynának ugye jobbra-balra a pénzek, nem vándorolnának nyilván egyik bőröndből a másikba.
[00:41:50]Hát ők a fukarországok most ők vannak beállítva ilyen sötét színekben.
[00:41:54]De hát úgy látom, hogy ez a vita el fog nyúlni, mertogy vannak azért, akik nagyon határozottan kiállnak amellett, hogy ezt nem lehet csökkenteni, hiszen maguknak a tagállamok is olyan állapotban vannak, hogy megszorítások várhatóak nagyon sok helyen.
[00:42:10]Hogy ezt Magyarországon nem szabad kimondani, mert ennek ilyen nagyon rossz politikai visszhangja van.
[00:42:14]De hát itt is valamit muszáj lesz tennie majd a kormányzatnak, de látjuk azt, hogy ugye Németországban, Franciaországban politikai erők buknak bele egyébként ezekbe a tervekbe.
[00:42:27]Hogyne?
[00:42:27]Hogyne, hogyne.
[00:42:27]És hát látom egyébként Nagy-Britanniában is ugye, hogy egyrészt azt, hogy fegyverkezni kell, és erre erre minimum a GDP 3%-át kell költeni, de de lehetőleg többet, ugye?
[00:42:44]Tehát ez egy ez egy prioritás, ezt csinálni kell.
[00:42:46]A másik pedig hát nagyon nagy bajban van a brit gazdaság.
[00:42:47]Sok összetevője van ennek, hogy miért, de állandó téma az, hogy óriási a a társadalmi, a jóléti kiadási számla a kormánynak.
[00:43:02]Tehát a segélyek, a a különböző juttatások, a szegény gyerekeknek a reggeli klub, képzelj el, szegény, tehát ugye miközben a a világ hatodik legnagyobb gazdasága vagyunk, mondják, több millió gyerek él nyomorban, hivatalosan, statisztikailag.
[00:43:22]Tehát hogy működik ez a dolog.
[00:43:25]Tehát óriási a különböző címeken kiadott jóléti vagy vagy segély költségvetési tétel.
[00:43:35]És hát ezen mindenképpen változtatni kell, mondják, és ezt sokszor elmondják.
[00:43:40]Ugye Starmernek az egyik, a Starmer kormány egyik első intézkedése volt.
[00:43:44]Ők csak két éveken, még nincs két éve, hogy hatalomra kerültek.
[00:43:48]Júliusban lesz két éve.
[00:43:51]Az egyik első csodálatos intézkedés az volt, hogy a nyugdíjasoktól a szegényebb, tehát van ennek egy jövedelem határa, hogy hogy hol járt a a hiszem, hogy volt jövedelemhatár, de lehet, hogy nem is volt.
[00:44:03]Tehát a nyugdíjasok, nem tudom, mert én nem kaptam és nem is kértem ilyesmit, meg nem is tartozom ebbe a körbe, hogy tüzelő támogatás, ugye, mert mert annyira megdrágult a az energia, tényleg megdrágult mindenhol, de ott is minden és hát a a nagyon kis jövedelmi nyugdíjasok most választhatott, hogy egyen vagy füctsön, vagy meg fagyjon, vagy tehát borzasztó állapotok vannak és ezek kaptak valamennyi támogatást.
[00:44:30]Na, az egyik első lépésük az volt a a munkáspárti kormánynak, hogy megvonják ezt a támogatást.
[00:44:38]Óriási botrány lett belőle egyébként, de ez mutatja, hogy hogy mennyire próbálnak lefaragni a a jóléti, ha úgy tetszik, mondjuk ez nem jólét egyébként, tehát a a társadalmi kiadásokból és átcsoportosítani a sokkal fontosabb dolgokra.
[00:45:02]Egy dologról hadd kérdezzem még.
[00:45:02]Én úgy emlékszem, hogy erre a múltkor sem jutott időnk.
[00:45:05]Ugye az az eurozónához való csatlakozás.
[00:45:08]Ez itt Magyarországon szintén most téma.
[00:45:10]Magyar Péter itt az elmúlt napokban is megerősítette azt, hogy 2030-ra teljesíti az euróbevezetés feltételeit Magyarország, és mindezt úgy fogják elérni, hogy semmilyen megszorításra nem lesz szükség az eurozónához való csatlakozás érdekében.
[00:45:28]Tehát egy elit klubhoz fogunk csatlakozni a megszorítások nélkül.
[00:45:33]Ühüm.
[00:45:33]Hát, hogy ezt hogy akarja csinálni, azt én nem tudom, de hát neki nyilván nagyon képzett emberek állnak a rendelkezésére.
[00:45:40]No, az euróhoz való csatlakozás az halálos ítélet.
[00:45:46]Bocsánat, csak egy mondatot hadd mondjak.
[00:45:48]Magyar lakosság 75%-a támogatja állítólag.
[00:45:52]Ebben nem vagyok biztos egyébként.
[00:45:52]Tehát nem tudom, hogy ez milyen milyen közéleménykutatáson alapul.
[00:45:56]Én nem vagyok ebben egyébként biztos egyáltalán, de hogyha támogatja és azt mondom, hogy ezeknek a támogatóknak egy része abszolút nem tudja, hogy miről beszél.
[00:46:08]Nem tudja, hogy mit jelent az euro övezethez való csatlakozás, az minden csak nem elit klub.
[00:46:13]Tehát ez egy nagyon helytelen helytelen kifejezés.
[00:46:20]Az embereknek egy része abszolút nem tudja, hogy ez mit jelent gazdasági szempontból.
[00:46:25]Fogalma sincs róla, de nagyon jól hangzik.
[00:46:27]Aztán van az embereknek egy olyan része, aki azt gondolja, hogy ó, hát akkor ha legközelebb kimegyek Ausztriába új frigidert venni, vagy mit tudom én micsodát, mert ugye oda jár egy csomó ember vásárolni, akkor nem kell átváltanom a pénzt, ugye, és akkor egyrészt megúszom ezt a kényelmetlenséget, másrészt nem kerül pénzbe, mert valóban az átváltás, főleg hát elképesztő banki ugye árfolyamok vannak.
[00:46:51]Igen.
[00:46:51]Hát ez is egy abszurdum.
[00:46:52]Mindegy.
[00:46:52]Meg lehet egyébként ezt olcsóbban is csinálni, nem bankoknál, hanem hanem ilyen internetes, mit tudom én, Wise meg egyéb helyeken.
[00:47:04]Mindegy, hogy ez valójában mit jelent, azt nem tudja.
[00:47:08]De én elmondom most nagyon röviden, mert ez egy hosszabb téma lenne egyébként, hogy az euro politikai project volt már annak idején, amikor létrehozták már a 70-es évektől kezdtek, sőt még korábban, de a 70-es években már jelentek meg szakmai anyagok erről, hogy milyen nagyon jó lesz az euró.
[00:47:26]Ennek egyetlen célja volt még jobban összefogni ugye a a tagországokat és biztosítani azt, hogy nehogy ki tudjanak lépni, mert ha egyszer elveszti a saját nemzeti valutáját, jó, akkor is ki lehet lépni, de ez egy nagyon fájdalmas és nagyon nehéz folyamat.
[00:47:43]Ugye a briteknek többek között azért sikerült a Brexit, amiről úgy szintén lehetne beszélni, mert nem voltunk benne, hála a jó Istennek az Euróban, hanem megtartották.
[00:47:58]Még Blair is, aki aki aztán ennek a a globalista világnak a az egyik kulcsfigurája ugye és nagy háború párti.
[00:48:06]Irak óta nem lohadt a lelkesedés a különböző véres háborúk iránt, feltéve, hogy nem az ő gyerekei halnak meg a csatéren.
[00:48:14]Ugye ő sem akart belépni az Euróba.
[00:48:17]Tehát gondoljuk meg, hogy hogy ő, aki nagy Eurofil és és igen, az Európai Unió, ők sem akartak belépni az Euróba.
[00:48:25]Vajon miért?
[00:48:27]Pedig hát az angol gazdaság azért mégis akármilyen problémái is vannak, mégis csak eggyel odébb volt annak idején.
[00:48:34]Tehát na most a helyzet a következő.
[00:48:36]Van olyan, hogy optimális valuta övezet.
[00:48:38]Ennek tengernyi irodalma van, amit most nem fogok elmondani, mert az egy külön előadás lenne, de van annak gazdasági feltételrendszere, hogy mely országok léphetnek be egy közös valuta unióba.
[00:48:56]úgy, hogy abból ne legyen gazdasági probléma.
[00:48:58]Az EU nem felel meg ezeknek a kritériumoknak.
[00:49:02]Egyébként ezt az EU létrehozása előtt megmondták neves közgazdászok, tehát olyanok, akiket tátott szájjal szoktunk csodálni.
[00:49:12]Stiglic, aki aki nagyon híres közgazdász, könyvet írt róla.
[00:49:16]Könyvet írt róla, hogy ez egy micsoda katasztrófa.
[00:49:20]És hogy az euró milyen katasztrófa, azt a legjobban láttuk egyébként a 2008-as euróálságnál.
[00:49:25]Ugye volt a 2007-es pénzügyiomlás, és ezt szorosan követte az euróválság, nem véletlenül.
[00:49:32]És ugye akkor nagyon nagy bajdalan voltak a déli euróvezeti országok.
[00:49:38]És emlékezzünk vissza, hogy a szerencsétlen görögök csődbe mentek.
[00:49:40]És mivel nem olyan országok vannak ebben az euroövezetben, amelyek alapvetően hasonló gazdasági szerkezettel és alapvetően hasonló fejlettségi szinttel rendelkeznek, nem is egyféleképpen működik.
[00:49:57]És ezt mind odarendeljük anélkül, hogy lenne bármilyen transzfermechanizmus.
[00:50:05]Tehát ha egy tagország bajban van, akkor mint ahogy az amerikai államok között ugye van egy ilyen, tehát azért működik a dollár, mert a federális kormány tudja a az esetleges katasztrófákat egy-két három államban kompenzálni.
[00:50:16]Ez az Európai Unióban nincs meg.
[00:50:19]És ha a saját példánkat látjuk, akkor azt is látjuk, hogyha nem tetszik nekik egy kormány, akkor visszatartják a jogos pénzeket.
[00:50:28]Igaz?
[00:50:28]A görögöket csőtbe vitték, a görögöket leradírozták a térképről.
[00:50:35]aljas módon és és szándékosan használom ezt az erős szót.
[00:50:38]Bántak velük.
[00:50:38]Pedig amikor a görögöket felvették az euróvezetbe, mindenki tudta a pénzügyi világban és a gazdasági világban, hogy a görögök nem felelnek meg az előírt csatlakozási követelményeknek, tehát sem gazdaságszerkezetben, sem adósságban, sem inflációban.
[00:50:59]Tehát van egy csomó olyan mutató, aminek meg kell felelni.
[00:51:02]A görögök nem feleltek meg, de bevonták őket azért, hogy ugye egy ilyen egységes egész legyen az egész.
[00:51:10]És meg kéne gondolni, hogy vajon a britek miért nem akartak belépni.
[00:51:15]Ez az egyik nagy érv volt egyébként, hogy meg kell szabadulni az Európai Uniótól.
[00:51:20]Na most amikor egy országnak megvan a saját valutája, akkor működik egy olyan, ez nem feltétlenül oldja meg teljes mértékben a dolgokat, de de valami baj van a gazdasággal, akkor leértékeli a a valutáját, és akkor könnyebben tud exportálni, könnyebben tud eladni.
[00:51:39]Ha az embernek ugyanaz a valutája, mint mondjuk a németeknek, ugye ezt nem lehet megtenni.
[00:51:45]Nem lehet megtenni.
[00:51:45]Tehát akkor van az, hogy belső leértékelés történik, tudja mi az?
[00:51:50]kirúgjuk az embereket a munkahelyről, lefaragjuk a juttatásokat, csökken a fizetés.
[00:51:57]Tehát egy megszorítás politika van, mert ez az egyetlen lehetőség, amit tehet egy ország, amíg talpra áll, ha egyáltalán talpra áll.
[00:52:06]A görögöknél a mai napig jóval alacsonyabb az általános életszínvonal, mint volt az euroválság előtt.
[00:52:15]Ugye van egy közös központi bank, az megállapítja a kamatokat a teljes euróvezetre, és az mindegy, hogy most a német gazdaság vagy a görög gazdaság neki ugyanaz a kamata.
[00:52:28]Tehát ugyanaz lesz a kamata.
[00:52:28]És aki azt gondolja, és ezt már elmondtam valahol, de elmondom még egyszer, aki azt gondolja, hogy ha egyszer euró van, akkor nem lehet spekulálni az ország valutája ellen, és nem fog ingadozni a valuta.
[00:52:43]Ugye amikor az eurót bevezették, akkor a különböző tagállamok között tényleg nem volt például a kötvénypiacon nagy különbség.
[00:52:51]volt.
[00:52:51]Tehát mondjuk a francia kötvénynek többet kellett fizetnie, mint a Német államkötvénynek, mert ugye a németeket tartották a legbiztonságosabb befektetésnek.
[00:53:02]Mit tudom én, valamennyi különbség volt közöttük.
[00:53:04]Amikor a válság beütött, akkor a különbség felmentél%-ra, ami óriási nagy tételekben.
[00:53:12]Tehát akkor már nem volt euróvezet, akkor francia kötvény volt, meg német kötvény volt.
[00:53:17]Na most én azt gondolom, hogy az a 75%, amit ön említ, ennek ennek a ennek az embereknek a nagy része semmit nem tud erről.
[00:53:28]És ha egyszer az utolsó mondatom, ha egyszer ebbe beléptünk, akkor tökéletesen ki vagyunk szolgáltatva.
[00:53:33]még annyi önállóságunk sem marad, hogy a saját gazdaságunkat megpróbáljuk valahogy irányítani a a monetáris eszközökkel, amennyire ez használható, és akkor aztán bilincsben vagyunk, és nem tudunk kilépni.
[00:53:47]Tehát itt több dolgot egyáltalán nem lenne szabad meglépni, amit az Európai Unió kíván ettől az országtól.
[00:53:56]Nem szabad belépni az eurozónába, nem szabad eladni külföldieknek a magyar vállalatokat, sőt többet kell magyar tulajdonba hozni, ha lehetséges, főleg stratégiaiakat, de egyébként is.
[00:54:07]És nem szabad elfogadni a migrációs paktumnak ezeket a kitételeit, és nem szabad menekült tábort meg migránstábort építeni, és ide nagy migráns bevonulást engedélyezni, amit ők nagyon szeretnének.
[00:54:24]Ezt nem szabad megtenni, mert ez az országra visszafordíthatatlan következményekkel jár.
[00:54:30]Azért akarják megcsinálni, de én meg azt mondom, hogy emberek, ébredjünk már fel.
[00:54:34]Ezek a dolgok nem jók Magyarországnak.
[00:54:39]Azzal szerettem volna csak kiegészíteni az eurovezetes témát, hogy ugye pont mikor mi most beszélgetünk egymással, úgyhogy ön sem olvashatta meg, én is csak most látom a hírekben, ugye mi június 26-án beszélgetünk, 13 óra környéken járunk most, hogy ugye most jött ki az a sajtótájékoztat, amit Magyar Péter tartott, ugyanis Kiriakos Pierakisszal, görög pénzügyminiszterrel folytatott tárgyalást, aki az eurocsoport elnöke többek között, és ezek után tart tartotta azt a sajtó tájékoztatóját Magyar Péter, ahol beszélt arról, hogy ez egy elit klub és nem lesz szükség megszorításokra.
[00:55:15]Ez a görög elnök, ugye Eurócsoport elnöke, akinek most még egyszer nem fogom kimondani a nevét, azt mondta a sajtótájékoztatón, hogy minden támogatást megadnak Magyarországnak, hogy előkészítsék az euró bevezetését, de a végső döntést majd a magyaroknak kell meghozni.
[00:55:29]Magyar Péter mondta ezt a 75%-os támogatottságot Magyarországon nem hivatkozott, ha jól láttam, itt semmilyen intézetre.
[00:55:37]Úgyhogy ennyit tudunk erről egyelőre.
[00:55:38]A másik, amit viszont elmondott, hogyha csatlakozunk az eurozónához, akkor nem lehet még egyszer megcsinálni Magyarországgal azt, amit a magyar előző magyar kormány, tehát Orbán Viktor tett meg, aki olyan olyan volt, mint egy apuka, aki eljátékgépezi a gyerekek taníttatására félretett pénzt, presztízs beruházásokra költötte, elinflálta, elszórta a magyar adófizetők pénzét, miközben hamis számokat közölt a költségvetés állapotáról.
[00:56:04]Tehát az eurozónában ezt nem lehet megtenni.
[00:56:07]És ezzel ezzel igazolta végül is Magyar Péter azt, hogy lesz az ennek semmi köze nincs a korrupcióhoz.
[00:56:16]Nem válasszuk ketté ezt a dolgot.
[00:56:19]Az Orbán kormány létrehozott egy oligarcha rendszert, ami egyébként már létezett azelőtt is, de mondjuk ők tökére fejlesztették.
[00:56:25]És csak azért, mert elnézést, ezt muszáj elmondanom és és visszatérek.
[00:56:31]A múltkori videóm után mindenki hidegetmeleget fújt rám.
[00:56:34]A tiszapártiak fel vannak háborodva, hogy én nem ítéltem el az Orbán kormányt ezért meg azért meg amazért, mert én egy fideszes bérenc vagyok.
[00:56:48]A fideszesek fel vannak háborodva, merthogy én is kritizáltam a az Orbán kormányt, én tehetek állítólag arról, képzeljél még ilyen is volt, hogy vagy én is tehetek róla, hogy hogy ez történt, ami történt, mármint jött vissza nyert.
[00:57:04]Igen, igen.
[00:57:06]Na most nagyon hízelgő, hogy ilyen befolyást tulajdonítanak nekem, de azt kell mondanom, hogy sajnos nem vagyok ennyire befolyásos, mert ha az lennék, akkor ez az egész katyfasz nem lenne.
[00:57:18]Tehát az a az a gazdasági helyzet, meg egy csomó társadalmi probléma, ami van ebben az országban, az nem létezne, mert én már eleve másképp csináltam volna a dolgokat.
[00:57:27]Úgyhogy tudom, hogy most saját magamat értékelem le, de hát nekem nincsen részem sem a Fidesz vereségében, sem a Tisza nyerésében.
[00:57:34]Bármi is a véleményem róla.
[00:57:37]Én nem voltam benne a Fidesz körökben.
[00:57:41]Semmi közöm nem volt hozzájuk, semmilyen tisztségem nem volt, egy fillért nem kaptam tőlük.
[00:57:47]Sőt, én a Hírtvéből ki voltam tiltva, meg meg általában a fideszes médiákból.
[00:57:52]Ez egyébként ugye annak idején kezdődött, mikor engem az Echo TV-ből letiltattak.
[00:58:00]Tehát nekem semmi közöm nem volt hozzájuk.
[00:58:01]Voltak intézkedéseik, amikkel egyetértettem, és voltak amikkel nem.
[00:58:04]És még azt szeretném elmondani ezzel kapcsolatban, hogy nagyon-nagyon rossz állampolgár az, aki azt gondolja, hogy ó, hát ez egy csodálatos politikus, és akkor azt csinál, amit akar, és őt nem lehet kritizálni.
[00:58:18]De kell kritizálni, mert többek között azért is lehetett ezt az oligarchaszert létrehozni, mert senki nem nyitotta ki a száját.
[00:58:27]Vagy azért, mert ő is kapott valamit, vagy azért, mert félt.
[00:58:31]Olyan félelem van ebben az országban, hogy én azt döbbenetesnek találom egyébként.
[00:58:35]Tényleg.
[00:58:35]A Tisza rajongóknak pedig azt mondom, hogy hát kérem, nem én nem azért mondom, amit mondok, mert nekem bármi személyes közöm van a Fideszhez vagy a Tiszához.
[00:58:49]egyikhez sincsen, hála Istennek, semmi közöm.
[00:58:53]Én elmondom a magam véleményét.
[00:58:56]Akinek tetszik, meghallgatja, aki nem, az hallgasson valami mást.
[00:58:58]Tehát egyelőre még erre van lehetőség, ki tudja meddig.
[00:59:02]De ilyen butaságokat mondani, annak idején, amikor az első kormány, az MDF kormány elkezdte ugye ezeket a dolgokat, a korlátlan privatizálást, a külföldi kézbeadást, hogy nem a saját programját valósította meg, hanem az SDS programját, és mehetnék tovább.
[00:59:20]Rengeteg bajt csináltak.
[00:59:22]Én akkor nagyon kritikus voltam, de hát még nem volt az öncsatornája.
[00:59:25]Ugye egy egész más világ volt.
[00:59:28]Nem volt még ez a digitális világ.
[00:59:32]Nyilván senki nem adott szót sehol, de én kritikus voltam.
[00:59:35]És akkor emlékszem, hogy valaki egyszer egy MDF-es politikus, aki nem is volt buta egyébként, azt mondta, hogy az, aki ezt a kormányt kritizálja, az az SZDS malmára hajtja a vizet.
[00:59:45]Tényleg 36 év alatt semmit nem fejlődtünk, nem nőtt be a fejünk lágya.
[00:59:51]Már elnézést kérek.
[00:59:51]Az MDF kormányt kritizálni kellett volna, és azért, mert mindenki félt és meghajtotta a fejét.
[01:00:01]azért tudták ezt az egész gyalázatot létrehozni, amire a többiek aztán építettek.
[01:00:05]Na, ennyi volt.
[01:00:05]De ezt muszáj volt elmondanom, tudja.
[01:00:11]Tehát onnan indultunk, hogy bocsánat, a tehát hogy nem lehet majd megcsinálni azt, ha az eurózonak tagja vagyunk, ami eddig történt.
[01:00:20]Igen.
[01:00:20]Tehát Igen.
[01:00:20]Tehát egyrészt valóban ők felépítettek egy oligarharendszert.
[01:00:25]Ezt azt hiszem mindenki, aki a híreket olvassa több forrásból, az körülbelül látja.
[01:00:30]Ennek a legnagy Most hagyjuk az erkölcsi részét, ami nagyon súlyos, de van egy gazdasági része a dolognak, hogy minden olyan ország, ahol oligarcha rendszer jön létre és koncentrálódik a gazda, tehát most piaci koncentrációról beszélek, az nem tud teljesíteni, nem tud, mert mert nem úgy működik, ugye?
[01:00:51]Abból egy monopol vagy oligopol gazdaság lesz, az nem úgy kell, hogy működjön.
[01:00:55]Ez igaz, de ezek az állandó szövegek arról, hogy ki mit lopott el, meg ki mit csinált, ez azért most már most már valami másról kéne beszélni.
[01:01:03]Ez az egyik.
[01:01:05]Nem, nem azért, mert nem értek egyet sok mindennel, nagyon sok bajt csináltak véleményem szerint, de nem ezért kell az euróhoz csatlakozni, vagy szerintem nem csatlakozni.
[01:01:15]A második pedig az, hogy az euróval nem lehet korrupciót csinálni.
[01:01:20]Ezt honnan veszi a miniszterelnök úr?
[01:01:23]Melyik gazdasági szakértőnek a a véleménye ez?
[01:01:25]Nem, ne nem az az érvelés van emögött, mert ugye ennyit, amennyit fölolvastam, ennyi hangzott el, hogy majd akkor az Európai Unió nagyobb rálátása van, jobban figyeli, jobban látja, hogy mi történik egy országon belül, vagy ez hogyan működik?
[01:01:38]Tényleg nem hiszem, hogy kedvenc országon, most ezt zárójel teszem, vagy micsoda idézőjelbe teszem a görögöknél.
[01:01:45]Hát ugye egy pár évvel ezelőtt volt ez a híres botrány az EU-an, ugye a Éva Kylie, vagy hogy hívták.
[01:01:51]Igen, de nem csak ő, hanem egy egy egész csapat képviselő, ugye hívják, mert mertban hták a pénzt, és ott ülnek a mai napig, nem történt velük semmi.
[01:02:05]Hát hány euró övezeti országban van korrupció, amit egyébként vagy feltárnak ott, vagy nem tárnak fel?
[01:02:11]Egy részüket feltárják.
[01:02:13]Kérem szépen, én nem tudom, hogy ezt a kijelentést a miniszterelnök úr honnan veszi, de hogy az euró semmit, egyrészt semmit nem változtat azon, hogy korrupció vagy van, csak más pénzben csinálják a korrupciót.
[01:02:29]Kettő.
[01:02:29]Az Európai Unió akkor veszi észre a korrupciót, ha meg akar szabadulni valakitől, mint ahogy Orbánéktól meg akart szabadulni, főleg az ukrán háború miatt, és nem veszi észre akkor, hogyha ez szívének kedves korrupció.
[01:02:41]Na most megnéztem.
[01:02:43]2,5 millió eurót nyúltak le agrárpénzek.
[01:02:46]Voltak ezek EUs agrárpénzek, amelyeket a görög 11 parlamenti képviselőt vonnak felelősségre majd.
[01:02:53]Tehát egy hálózats szinten működő Í.
[01:02:56]Így van.
[01:02:56]Na de hát tessék megnézni, hogy melyik országban milyen visszaélések történnek egyébként.
[01:03:02]Jogtalan pénzfelvétel, pénzkiosztás.
[01:03:02]Ez egy külön műsorszatot lehetne csinálni, Rita, ha ez érdekli.
[01:03:09]Tehát az euró egyáltalán nem akadályozza meg a korrupciót sehol, mert hiszen ha így lenne, akkor az euro övezeti országokban nem lenne korrupció.
[01:03:18]Van kérem, van kérem.
[01:03:21]Abszolút van.
[01:03:21]Az euró nem akadályozza meg a korrupciót.
[01:03:24]És most már ezeket a szövegeket, ez az én saját véleményem, ezeket most már tényleg nem érdemes ennyire mondani, mert az embereknek nincs tudomása a gazdasági hátteréről egy ilyen valutavezetnek.
[01:03:36]És azt gondolják, hogy ha itt euró lesz, akkor ő nagy ember lesz, meg ő gazdagabb lesz.
[01:03:43]Nem lesz az egyébként.
[01:03:43]Nem lesz az.
[01:03:46]Sőt, de az uniós tagsággal sem lett az alapvetően.
[01:03:48]Hát egyáltalán nem.
[01:03:48]És nézzük meg azokat az országokat, akik itt körülöttünk beléptek az euróvezetbe, ugye akár volt erre gazdasági fedezet, akár nem, és és olyan nagyon megváltozott az életük, és olyan nagyon gazdagok lettek.
[01:04:04]Szó nincs róla.
[01:04:07]a sérülékenységük nőtt meg egyébként.
[01:04:10]Tehát nem is beszélve arról, hogy erről nagyon komoly gazdasági közgazdászoktól vannak gazdasági tanulmányok, hogy a dél-európai országok, ugye a med a földköztengeri országok a portugáloktól a görögökig, és ebben a nagy francia gazdaság is benne van egyébként, hogy szenvedték meg az euró bevezetését, és mennyire hátrányba kerültek mondjuk a németekkel és az észak-európai országokkal szemben?
[01:04:37]Ez egy külön külön történet, amit érdemes csak most nincs már időnkhez kifejteni, de ki kellene, mert erről sem tud az a 75% semmit, ha létezik az a 75%.
[01:04:48]Szóval nem lenne szabad ezeket a dolgokat mondani.
[01:04:51]Én elhiszem, hogy ő ezt megígérte Brüsszelben.
[01:04:57]Gondolom én, nyilván azért mondja, de higgyék el nekem, hogy ez nagyon rossz ötlet lenne az ország számára.
[01:05:04]Tehát három dolgot nem szabad csinálni.
[01:05:06]Nem szabad bevezetni az eurót, nem szabad beengedni a migránsokat, és nem szabad külföldi kézbe adni a magyar vállalatokat.
[01:05:15]Tényleg elfogyott az időnk, de és Kirstarre nem jutott időnk.
[01:05:17]Viszont azt azt gondolom, hogy még itt lesz velünk talán, mire igen mire legközelebb jön, még tudunk fogunk tudni róla beszélni és annak viszont körül külön örülök, hogy az euróval kapcsolatban tudtunk beszélni, mert ez viszont a magyar emberek számára fontosabb.
[01:05:33]Nagyon fontos.
[01:05:33]Nagyon fontos.
[01:05:33]Így van.
[01:05:35]Nagyon köszönöm.
[01:05:35]Most van drá én is köszönöm a meghívást.