Hír TV 34:47

Monitor - HírTV

magyar péteraranykonvojsulyok tamásjogállamüzemanyagárközélet
Irányultság: KonzervatívKötődés: Fidesz-közeli
Monitor - HírTV
tl;dr
  • A kormányszóvivői sajtótájékoztatót kaotikusnak és zavarosnak ítélték, a beígért „forró témáról” alig esett szó, és a miniszterelnök hosszasan beszélt érdemi tartalom nélkül.
  • Magyar Péter délután háromig adott határidőt a legfőbb ügyésznek, hogy számoljon be az „aranykonvoj” ügy nyomozásáról, de a határidő lejárta után sem hozott nyilvánosságra semmit, a műsorvezető szerint ez egy politikai blöff volt.
  • A legfőbb ügyész jelezte, nem a miniszterelnök a főnöke, a műsorvezető és vendégei szerint Magyar Péter fenyegetőzött, és ellentmondásba keveredett, amikor tagadta a felszólítást.
  • A kormány a választási eredményre hivatkozva tervezi Sulyok Tamás köztársasági elnök eltávolítását, amit jogászok és a műsor vendégei is jogállami eszközökkel összeegyeztethetetlennek tartanak.
  • A 12 éves mandátumkorlátozást személyre szabott jogalkotásnak nevezték, amely a „Lex Gulyás” és „Lex Sulyok” nevet kapta, mert konkrét politikai ellenfelek kiiktatását célozza, és a Velencei Bizottságot csak utólag hívták meg.
  • Az árszabályozás kapcsán felmerült, hogy a független benzinkutak a saját érdekeiket féltik, és a védett ár kivezetését a jelenlegi piaci helyzettel indokolták, miközben a nemzetközi konfliktusok miatt bizonytalan a jövő.
  • Havasi Bertalan szerint Magyar Péter kormányzása a személyiségéből fakadó „bohóckodás”, amelynek célja a kizárólagos hatalomgyakorlás, és az alkotmányos rend felszámolásához vezet.
  • Magyar Péter maffiához hasonlította a Fidesz szavazóit, ami Havasi Bertalan szerint kizárja a nemzeti megbékélést, és „csak nemzeti ellenállást” fog kiváltani.
Részletes összefoglaló megjelenítése

A kormányszóvivői sajtótájékoztató kaotikus jellege

A műsorvezető és vendégei, Bándi Péter és Mester Robertina egyöntetűen kaotikusnak ítélték a Magyar Péter miniszterelnök által tartott kormányszóvivői sajtótájékoztatót. A műsorvezető megjegyezte, hogy bár már sok ilyen eseményt látott, ilyen zavarosat még keveset tapasztalt. Magyar Péter előzetesen egy „forró témát” ígért, de végül szinte mindenről beszélt, kivéve ezt a témát, amelyről mindössze két percet szólt, érdemi információ nélkül.

„Magyar Pétertől megszokhattuk egyébként, hogy végtelen hosszúságban tud beszélni egyébként, ami vagy semmiről nem szól, vagy fenyegetőzés. Hát ez a kormányszó sajtó tájékoztató. Ez nagyjából ugyanez volt.” – a műsorvezető *

Bándi Péter ironikusan hozzátette, hogy Magyar Péter szereti a mandátumokat korlátozni, de azt nem szereti, ha az ő beszédidejét korlátozzák. A miniszterelnök a sajtótájékoztatón a Hír TV-t „Rémhírtvéként” emlegette, és azt állította, hogy a csatornának mindössze 18 nézője van. A műsorvezető erre reagálva elmondta, hogy a valós nézettségük nagyjából háromszorosa azok számának, akik az alaptörvényről véleményt nyilvánítottak a kormány társadalmi egyeztetésén.

Mester Robertina a minisztériumokban tapasztalható kaotikus működésre utalt, amit a sajtótájékoztató is tükrözött. Külön kiemelte azt a furcsa felvetést, amikor Magyar Péter azt javasolta, hogy a luxuséttermek nyissák meg mosdóikat bárki – köztük hajléktalanok – előtt a hőség miatt. Robertina szerint kíváncsi lenne, mi történne, ha hajléktalan csoportok jelennének meg a miniszterelnök otthonánál. Bándi Péter szerint a „nem létező testőrök” rövid úton lezárnák ezt a problémát.

Az „aranykonvoj” ügy és a legfőbb ügyésznek való üzengetés

A műsor egyik központi témája Magyar Péter azon bejelentése volt, amelyben a legfőbb ügyészhez intézett üzenetet az úgynevezett „aranykonvoj” ügyben. A miniszterelnök délután három óráig adott határidőt a legfőbb ügyésznek, hogy számoljon be a nyomozás állásáról, ellenkező esetben ő maga hoz nyilvánosságra „meglehetősen érdekes és fontos információkat”.

„A legtöbb ügyész úrnak, ha esetleg éppen figyelne itt minket, remélem hal minket az ugástól. Azt tudom mondani, hogy délután 3 óráig még van ideje arra, hogy beszámoljon arra, ami be kéne számolni a nyilvánosságnak, hogy áll a bomba ügyében a nyomozás.” – Magyar Péter (idézet a műsorban bejátszott részletből) *

A határidő lejárta után azonban Magyar Péter nem hozott nyilvánosságra semmilyen érdemi információt. A legfőbb ügyész válasza egyértelmű volt: jelezte, hogy a miniszterelnök nem a főnöke, és folyamatban lévő nyomozásokról nem szokás ilyen módon információt kérni. A műsorvezető szerint ez az egész „politikai blöff” volt, amellyel Magyar Péter valószínűleg a testvérét érintő ügyről akarta elterelni a figyelmet.

Bándi Péter felhívta a figyelmet arra, hogy a hatalmi ágak szétválasztása a demokrácia alapkövetelménye, és Magyar Péter mintha felszólította volna a legfőbb ügyészt. A miniszterelnök később a sajtótájékoztatón azt állította, hogy ő nem utasított és nem szólított fel senkit, csupán „kért valamit”. Mester Robertina szerint ez inkább fenyegetés volt, és ironikusan megjegyezte, reméli, hogy nem teszik kötelezővé az állami szférában Magyar Péter élő bejelentkezéseinek nézését.

A műsorvezető rámutatott arra az ellentmondásra is, hogy míg Magyar Péter tagadta a felszólítást, a kormányszóvivői sajtótájékoztatón maga mondta, hogy ha a legfőbb ügyész nem tudja ellátni feladatait, akkor le kellene mondania. Bándi Péter szerint a TISZA támogatói egyszerűen nem akarják látni ezeket az ellentmondásokat, mert előttük „a szent elszámoltatás lebeg”.

Sulyok Tamás köztársasági elnök eltávolításának terve

A beszélgetés részletesen foglalkozott a köztársasági elnök eltávolítására irányuló kormányzati törekvésekkel. A műsorvezető idézte Lacó Adrián ügyvédet – aki az aranykonvoj ügyben érintett személyek jogi képviselője –, aki egy interjúban azt állította, hogy a választási eredmény jogi felhatalmazást ad a köztársasági elnök eltávolítására. A műsorvezető ezt megdöbbentőnek nevezte, hiszen egy jogásztól azt várná, hogy a jogszabályok szövegéből induljon ki, márpedig a választás a kormányról és a miniszterelnökről szólt, nem a köztársasági elnökről.

Lacó Adrián úgy fogalmazott, hogy Sulyok Tamás leváltása „a jogállam visszaállítása”. Ezzel szemben számos neves jogász – köztük Hack Péter és Pokol Béla – határozottan ellenzi ezt az értelmezést. A műsorvezető szerint úgy tűnik, a jog „alkalmazott tudománnyá” vált, amelyet mindenki a saját céljaira próbál felhasználni.

„Számomra egyébként az a legmeglepőbb, hogy egy volt bíró, hiába már nem bíró, de azért a bírói minőséget azt tisztelni kellene. És nagyon meglepő, hogy egy volt bíró szerint az normális, hogy nem jogállami eszközökkel akarnak eltávolítani egy demokratikusan kinevezett államfőt.” – Mester Robertina *

Bándi Péter hozzátette, hogy a kormányzati kommunikációban megjelenik az a narratíva, miszerint „te propagandista vagy, veled mindent meg lehet tenni, te Orbán báb vagy”, és innentől kezdve bármit meg lehet tenni azokkal, akiket a régi rendszer kiszolgálóinak bélyegeznek.

Mandátumkorlátozás és a Velencei Bizottság

A műsorban szóba került a mandátumkorlátozás terve is. A műsorvezető bejátszott egy részletet, amelyben Magyar Péter a Velencei Bizottsággal kapcsolatos kritikákra reagált, és gúnyosan megjegyezte, hogy a kormánykritikus sajtó most olyan szervezetekre hivatkozik, mint a TASZ, amelyeket korábban „külföldről pénzelt szervezeteknek” neveztek és ki akartak tiltani.

„Látom, hogy aggódnak, hogy a félünk a velencei bizottságtól. Már ilyeneket olvasok az Origón. Ugye korábban a velencei bizottságot ugyanök gyalázták folyamatosan, meg most már olyan jogvédő szervezetekre hivatkoznak, a TASRA meg nem tudom micsoda.” – Magyar Péter (idézet a bejátszott részletből) *

Mester Robertina szerint a kormány valójában nem akarta fogadni a Velencei Bizottságot, de az ügy akkora visszhangot kapott, hogy kénytelenek voltak meghívni őket – azonban csak azután, hogy a köztársasági elnökre vonatkozó részt már elfogadtatta a parlamenttel. Így a lényeges kérdések már eldőltek, mire a bizottság véleményt mondhat.

A műsorvezető rámutatott, hogy a 12 éves mandátumkorlátozás személyre szabott jogalkotásnak tűnik: a szabályozás értelmében Gulyás Gergely, a Fidesz frakcióvezetője a következő ciklusban már nem lehetne képviselő. Így a „Lex Orbán” után most megszületett a „Lex Gulyás” és a „Lex Sulyok” is.

A zászlóbotrány az Erzsébet hídon

A műsor foglalkozott az Erzsébet hídon történt zászlóeltávolításokkal is. Egy fiatalember eltávolította a hídra kirakott szivárványos zászlót, mire a Mi Hazánk ifjúsági szervezete magyar zászlókat helyezett ki a helyére. Később ismeretlenek ezeket a magyar zászlókat is eltávolították és a Dunába dobták, hasonlóan ahhoz, ahogy a fiatalember bánt a szivárványos zászlóval.

A műsorvezető kérdésére, hogy indul-e eljárás a magyar zászlót eltávolítókkal szemben, kiderült, hogy igen, megindult az eljárás. Bándi Péter szerint a magyar nemzeti lobogót nem lenne szabad egy szintre helyezni a szivárványos zászlóval, és felháborítónak tartja, hogy ezt a fajta bosszút választották. Kíváncsian várja a két párhuzamosan zajló büntetőeljárás kimenetelét, mivel a nemzeti jelképet elméletileg erősebben kellene védenie a jognak.

Mester Robertina tudatos provokációnak nevezte a történteket, hiszen Magyarországon rendkívül erős a nemzeti jelképek tisztelete, és pontosan tudhatták, hogy ebből baj lesz. A műsorvezető megemlítette Karácsony Gergely főpolgármester reakcióját is, aki szerint ha a magyar zászlók kint lesznek a Pride-on, az azt jelenti, hogy a Pride nemzeti üggyé vált.

Árszabályozás és a benzinkutak helyzete

A gazdasági témák között szóba került az árszabályozás kérdése. Magyar Péter a sajtótájékoztatón megerősítette, hogy az árrésszabályozást kivezethetik, ha az infláció és az árak alakulása ezt indokolja. A védett árakat azonban már azonnal kivezették. A független benzinkutak – amelyek korábban a védett ár ellen tiltakoztak – most azt követelik, hogy a kompenzációt ők kapják meg, és figyelmeztetésképpen 24 órára bezárnak.

A műsorvezető feltette a kérdést, hogy egy ilyen helyzetben a független kutak érdeke vagy a magyar fogyasztóké az előrébb való. Bándi Péter ironikusan megjegyezte, hogy a független kutakat zavarja, hogy Kapitány István gazdasági miniszter jogosultságot kapott árplafon bevezetésére, és úgy tűnik, nem bíznak benne, hogy a „volt Shell-vezér” a kis benzinkutakat akarja védeni.

„Én attól félek, hogy ők pedig egy harmadik érdeket fognak képviselni.” – Bándi Péter *

A műsorvezető értetlenségét fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy ha egy árszabályozásnak csak teteje van és alja nincs, és az árak lefelé mehetnek, akkor miért kell kivezetni azt a szabályozást. Mester Robertina szerint a válasz egyszerű: „egy harmadik érdeket képviselnek”. Bándi Péter emlékeztetett arra is, hogy a védett ár az állami költségvetés szempontjából elhanyagolható összeg volt, és érdekes lett volna látni, mennyivel lett volna drágább, ha a Magyar Péter által a kampányban követelt 480 forintos árat vezetik be.

A műsorvezető és vendégei szkeptikusak voltak azzal kapcsolatban is, hogy ha megugrik a benzinár, Kapitány István élni fog-e az árplafon visszavezetésének jogával. Bándi Péter szerint ez nem valószínű, és különösen viccesnek tartja, hogy Magyar Péter azzal indokolta a védett ár kivezetését, hogy a jelenlegi piaci helyzet ezt nem indokolja – miközben zajlik egy konfliktus Irán és Amerika között, és a Hormuzi-szoros bármikor lezárulhat.

Czunyiné Bertalan Judit felmentése

A műsor foglalkozott azzal a Magyar Közlönyben megjelent hírrel is, miszerint a miniszterelnök felmentette Czunyiné Bertalan Juditot két bizottsági elnöki tisztsége alól. Czunyiné reakciója az volt, hogy „nevetett a felmentésén”, mivel értelmezése szerint a törvény alapján már a kormányváltás óta nem elnöke ezeknek a bizottságoknak.

A műsorvezető szerint ez újabb példa arra, hogy a TISZA-kormány jogértelmezése hagy némi kívánnivalót maga után. Bándi Péter úgy vélte, hogy a kormányzati apparátusban olyan fokú a fejletlenség, hogy egyszerűen most jutott eszükbe, hogy a megbízatás megszűnésének is van egy hivatalos rendje, és ezt közölni kell. Hallani lehetett olyan esetekről is, amikor valakinek feladatot adtak egy minisztériumban, majd kiderült, hogy pár nappal korábban elbocsátották, mert az Orbán-kormány alatt dolgozott.

Mester Robertina reményét fejezte ki, hogy ha már ekkora a káosz, akkor legalább anyagi káruk is származott belőle, és Czunyinénak ki kellett fizetniük a bizottsági elnöki tiszteletdíjat.

Interjú Havasi Bertalannal, a Fidesz kommunikációs igazgatójával

Magyar Péter kormányzásának általános értékelése

Havasi Bertalan éles kritikát fogalmazott meg Magyar Péter kormányzásával kapcsolatban. Szerinte a miniszterelnök ugyanazt a fajta kormányzást folytatja, mint amilyen kampányt folytatott: „uralni a pillanatot, jól hangzó dolgokat mondani”. Egy szemléletes hasonlattal élt:

„Ő mégis az a kisunoka, aki a nagypapának az öltönyét felpróbálja, és akkor bejön, és akkor bohóckodik a család előtt, és amikor kinevetik, akkor illetlen haragra gerjed. Nekem ez az érzésem vele kapcsolatban, hogy nagyon nagy az akó, amit ő próbál betölteni, de nem, mivel a személyisége ilyen, nem szerintem nem fog neki sikerülni.” – Havasi Bertalan *

Havasi Bertalan szerint minden megnyilvánulásán és minden „felháborító alkotmánysértésén” látszik, hogy a kizárólagos hatalomgyakorlásra törekszik, és nem látja át, hogy egy alkotmányos demokratikus jogállamban mit lehet és mit nem.

A mandátumkorlátozás és a Velencei Bizottság

A Fidesz kommunikációs igazgatója rámutatott arra az ellentmondásra, hogy míg a Fidesz-kormány nemzeti konzultációit – amelyekre 1,2 millió ember válaszolt – lekicsinyelték, most Magyar Péter 18 ezer véleményt már a többség akarataként állít be. A mandátumkorlátozással kapcsolatban Havasi Bertalan úgy fogalmazott, hogy „személyre szabott alkotmányozás és jogalkotás zajlik”, és a 12 éves szabály valójában a „Lex Gulyás”, amellyel a miniszterelnök legfőbb politikai ellenfelét, Gulyás Gergelyt akarja kiiktatni a következő ciklusból.

A Velencei Bizottság meghívásával kapcsolatban Havasi Bertalan megjegyezte, hogy a három jogszabály már készen van, mire a bizottság véleményt mondhat, így a meghívásnak nincs érdemi jelentősége. Ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy Magyar Péter „alkotmányos ámokfutása” precedenst teremt egy következő kormány számára is.

„Ha jól értem, ezek szerint elég nekünk mostantól csak neveket fölírni, hogy kiket nem szeretnénk majd ilyen-olyan pozícióba látni, és hogyha odajutunk, akkor majd alkotmánymódosításba vagy bizonyos törvényekbe ilyen egyszerűen beleírjuk.” – Havasi Bertalan *

Havasi Bertalan emlékeztetett arra, hogy 2013-ban, a negyedik alkotmánymódosítás idején az Európa Tanács főtitkára üzent a magyar parlamentnek, hogy el ne merjék fogadni a módosítást. Most hasonló felszólalást nem tapasztalni, ami szerinte kettős mércét mutat Európa részéről.

A legfőbb ügyésznek való üzengetés és a Cosa Nostra hasonlat

Havasi Bertalan határozottan elítélte Magyar Péter azon kijelentését, amelyben a legfőbb ügyészt arra szólította fel, hogy „tisztítsa meg” a szervezetét a „magyar Cosa Nostra” bizonyos tagjaitól, vagy távozzon hivatalából. Havasi Bertalan szerint az ügyészség az Országgyűlésnek felel, a miniszterelnöknek semmiféle lehetősége nincs arra, hogy zsarolással vagy fenyegetéssel rávegye a legfőbb ügyészt valamire.

Különösen felháborítónak nevezte, hogy Magyar Péter a maffiához, a Cosa Nostrához hasonlította a Fidesz szavazóit – másfél-két és fél millió embert –, akiket ezzel „egy tömeggyilkos olasz bűnöző szervezethez” állított párba. Havasi Bertalan szerint ennek az lesz a következménye, hogy nem nemzeti megbékélés, hanem nemzeti ellenállás lesz.

„Itt nem lesz nemzeti összefogás, ha ezt folytatja. Szerintem már ha nem folytatja, akkor se lesz. Itt nemzeti ellenállás lesz.” – Havasi Bertalan *

A műsorvezető megjegyezte, hogy a maffiával kapcsolatban neki azért furcsa képzetei vannak, mert a maffia szokott tanúkat lefizetni és eldugni a nyilvánosság elől – és mintha most a TISZA egy ilyen botrány közepén ülne, utalva Magyar Péter testvérének ügyére, ahol állítólag azért fizettek, hogy valaki hamis vádat tegyen politikai ellenfelekre. Havasi Bertalan hozzátette, hogy nem látott még hiteles cáfolatot erre az ügyre, és a „sunnyogás”, ami körbeveszi, feltűnő, különösen a baloldali sajtó hallgatása miatt.

Bús Balázs ügye és a politikai motiváltság kérdése

Az interjú végén szóba került Bús Balázs volt fideszes polgármester esete, akit bilincsben vezettek el, és aki a közmédiának adott interjújában ártatlannak vallotta magát, az eljárást pedig politikailag motiváltnak nevezte. Havasi Bertalan egyetértett ezzel az értékeléssel, és hangsúlyozta, hogy nincs okuk kételkedni Bús Balázs szavaiban, hiszen az előző kulturális kormányzat soha nem látott mennyiségű pénzt fordított a magyar kultúrára.

„Azok az emberek ott a túloldalon ugyanilyen vagy ehhez hasonló pályázatokon 100 milliókat, de tudnék olyat is mondani, aki összességében milliárdos összeget kapott arra, hogy az egyébként nyilvánvalóan értékteremtő és színvonalas kulturális projektjét végre tudja hajtani.” – Havasi Bertalan *

Havasi Bertalan szerint rendkívül álságos és felháborító az egésznek a körítése, ahogyan „örömködnek és közszemlére teszik”, hogy vezetőszáron viszik el a politikusokat. Bús Balázs esetében különösen értetlenül állt azelőtt, hogy milyen veszélyt jelenthetett volna a rendőrökre vagy a környezetére, hogy ilyen bánásmódban részesítették. Az egész eljárást politikailag motivált cirkusznak nevezte, és nem többnek.

⚠️ Értelmezhetetlen vagy bizonytalan szakaszok
  • „Siffer Andrással hivatkozva”: A műsor felvezetőjében elhangzott, hogy „a miniszterelnök Siffer Andrással hivatkozva erőlteti a mandátumkorlátozást”. A név nem azonosítható egyértelműen a referencialista vagy a szövegkörnyezet alapján. Lehetséges, hogy Sólyom László volt köztársasági elnök nevének torzulása, de ez nem erősíthető meg.

  • „remélem hal minket az ugástól”: Magyar Péter idézett mondatában ez a rész értelmezhetetlen. A szövegkörnyezet alapján valószínűleg „remélem hall minket az ügyésztől” vagy hasonló lehetett, de pontosan nem rekonstruálható.

Teljes átirat megjelenítése

[00:00:07]Jó estét kívánok.

[00:00:07]Ez a Monitor, a műsor, amelyben nem pontosan értjük, hogyha egy kormányfő blöfföl, akkor miért várja el, hogy utána komolyan vegyék.

[00:00:14]Mutatom mai témáinkat.

[00:00:19]Kormányfői lufi.

[00:00:19]Aranykonvo leleplezést ígért Magyar Péter, majd nem történt semmi.

[00:00:24]Beijedt, vagy rájött, hogy a főügyész nem a beosztottja.

[00:00:27]Diktatúramyarázat.

[00:00:27]A miniszterelnök Siffer Andrással hivatkozva erőlteti a mandátumkorlátozást, ami csak banánt köztársaságokban létezik.

[00:00:33]És végül zászlóhaigálók, a magyar zászlót ledobálók ellen is eljárás indult.

[00:00:37]Vajon a Pride résztvevői közül is lesznek majd, akik vállalják az eljárást?

[00:00:44]Ezek megválaszolandó kérdések.

[00:00:44]Köszöntöm mai vendégeimet, Bándi Pétert és mester Robertinát.

[00:00:49]Szervusztok!

[00:00:49]Köszönöm, hogy elfogadtátok a meghívásunkat.

[00:00:51]Mielőtt belecsapnánk a témákba, hát részben itt együtt is velem követtétek a kormányszóvivői sajtótájékoztatót.

[00:01:01]Hát én megmondom őszintén, láttam már néhányat, de ilyen kaotikusat, még keveset.

[00:01:06]Tehát ugye Magyar Péter beirgért egy forró, egy hot topikot, egy forró témát, aztán az égegy adta a világról mindent beszéltek, aztán erről a témáról nagyjából két percet, amiben nem is mondott semmit.

[00:01:19]Hát Magyar Pétertől megszokhattuk egyébként, hogy végtelen hosszúságban tud beszélni egyébként, ami vagy semmiről nem szól, vagy fenyegetőzés.

[00:01:28]Hát ez a kormányszó sajtó tájékoztató.

[00:01:30]Ez nagyjából ugyanez volt.

[00:01:32]Igen.

[00:01:32]Hát ugye ő szereti a mandátumokat korlátozni, de azt nem szereti, ha az ő beszéd idejét korlátozzák.

[00:01:36]Egyébként hadd köszöntsem a Hírtv állandó 18 nézőjét, ahogy Magyar Péter a kormányszóvivői tájékoztatón ezt elmondta.

[00:01:45]Csendben jegyzem meg, hogy nagyjából háromszor annyian szoktak nézni minket, mint ahányan elmondták a véleményüket az alaptörvényről.

[00:01:50]Ennyit a 18 nézőről.

[00:01:52]Robertina, hát én azt mondom a kaotikus működésre, hogy lassan már már ez a megszokott, tehát amennyire hallom, a minisztériumokban is kaotikus működés uralkodik mostanában.

[00:02:05]Kaotikus a a kormányszóvivői sajtótájékoztató.

[00:02:08]Ez a nem tudom meg majd elhangzik, meg majd megbeszéljük.

[00:02:13]Most ez csak azért hangzott el kevesebbszer, mert inkább a miniszterelnök úr szerette a hangját hallatni.

[00:02:20]Egyébként volt itt még egy nagyon érdekes hőség, nagyon sokat foglalkoztak a hőséggel, persze komoly probléma is, és valóban föl kell rá készülni, de nagyon izgalmas volt, amikor a Magyar Péter miniszterel megfogalmazta azt a kívánságát, hogy akár a luxus éttermek nyissák meg a mosdóikat, a tereiket bárki előtt.

[00:02:37]konkrét kérdésre válaszolva azt mondta, hogy a hajléktalan emberek előtt is az úgy megvan az a kép, amikor egy budapesti luxus étterembe besétál egy hajléktalan ebben a hőségben?

[00:02:49]Igen, hát ez is elég furcsa kérdés volt, mer hát tényleg a vendégek szempontjából sem tudom, hogy ez mennyire igiénekus.

[00:02:57]Nem akarok tépet adni egyik oldalról sem, de kíváncsi lennék, hogy a következő napokban ilyen hajléktalan csoportok jelennének meg Magyar Péter otthonál.

[00:03:03]Abból mi lenne?

[00:03:03]ö vagy nagyon meglepődne és rájönne, hogy ez hülyeség volt vagy hát születne néhány Facebook osztás.

[00:03:11]Ezt is tartok tőle, hogy a nem létező testőrök azok rövid úton lezárnák ezt a problémát.

[00:03:15]Na, kezdjünk bele viszont a témáinkba, merthogy így nem érünk soha a vékére.

[00:03:19]Az a helyzet, hogy rögtön azért mutatnék egy sajtótájékoztató részletet, mertogy Magyar Péter miniszterelnök azért, ahogy az előbb is mondtam, szeret nekünk üzengetni, meg úgy kiszólogatni a megmaradt jobboldali sajtó felé.

[00:03:33]Most sem hagyta ki.

[00:03:38]Látom, hogy aggódnak, hogy a félünk a velencei bizottságtól.

[00:03:41]Már ilyeneket olvasok az Origón.

[00:03:43]Ugye korábban a velencei bizottságot ugyanök gyalázták folyamatosan, meg most már olyan jogvédő szervezetekre hivatkoznak, a TASRA meg nem tudom micsoda.

[00:03:53]Nézzem, hogy most hirtelen a magyar nemzetet olvasom, a heti lapot, az origót, a Rémhírtvét-t vagy esetleg valami liberális újságot, mert már azokra a szervezetekre hivatkoznak, akiket ki akartak tiltani, a forrásokat meg akarták vonni, külföldről pénzelt szervezeteknek nevezték még pár hete.

[00:04:12]Ez tényleg egy igazi kognitív diszonancia lehet önöknek.

[00:04:17]Hát mit szólsz Robertina, hogy Origót olvas a miniszterelnök, és ezek szerint a Tasz véleménye meg nem érdekli annyira.

[00:04:23]Hát ez igazán megtisztelő.

[00:04:25]Viszont még annyit fűznék hozzá, hogy én szerintem egyébként az történt, hogy valóban nem akarta fogadni a velencei bizottságot, csak aztán az ügy túl nagy visszhangot kapott, és valószínűleg arra is rájött, hogyha nem fogadja a velencei bizottságot, azzal igazából önmaga ismeri be, hogy jogszerűtlen, jogszerűtlenül akarja a köztársasági elnök urok urat eltávolítani.

[00:04:44]Tehát kénytelen volt végül is, ahogy ő kommunikálta, meg meghívni a velencei bizottságot.

[00:04:50]Ráadásul nem tudom, hogy jól emlékszem-e.

[00:04:52]Bocsánat, ha nem vagyok egész felkészült, mert jövő héten szabadságon leszek, tehát próbálok nem foglalkozni a mentális egészségem szempontjából ezzel annyira.

[00:04:58]De hogy ha jól sejtem, akkor a velencei bizottságot ezek szerint azok után fogadja majd, amikor a köztársasági elnökre vonatkozó részt már elfogadtatta a parlamenttel.

[00:05:11]Ö hát tulajdonképpen ugye a lényeges kérdések már eldőltek, tehát hogy hogy ilyen szempontból ez valóban furcsa.

[00:05:16]A kognitív diszonancia az meg inkább náluk áll, mert ugye égbekig ők hozták azt, hogy az Orbán kormány ezt csinálja, azt csinálja, azt csinálja a demokráciával, és amikor Magyar Péter kormány eltéri kritika, akkor meg hirtelen, ahogy mondtad is, valóban ezek olyan jelentéktelen szervezetek, amiknek nem számít a véleményük.

[00:05:35]Ugye ez a map, a mai nap ez így nagyon kicsit furcsán alakult, mert Magyar Péter miniszterelnök ugye üzent a legfőbb ügyésznek, hogy három óráig van ideje elmondani, amit az aranykonvolról tud, aztán utána majd ő nyilvánosságra hoz valamit.

[00:05:52]Egyrészt ebből, ahogy mondtam, már nem lett semmi.

[00:05:55]Másrészt viszont nagyon érdekes volt azért a legfőbb ügyész válasza, aki azt mondta, hogy hát alapvetően neki ne nagyon üzengessen a miniszterelnök, mert hát nem a főnöke.

[00:06:08]Egyébként pedig két folyamatban lévő nyomozásról akar valamit megtudni a miniszterelnök, amit nem nagyon szoktak.

[00:06:16]Ennek megfelelően ugye az ő bejelentése sem volt különösebben tartalommal felruházható, de akkor minek kellett ez az egész politikai blöff?

[00:06:26]Nyilvánvalóan szeretné elterelni a figyelmet szerintem a testvérének az ügyéről.

[00:06:30]Egyébként nagyon veszédes, hogy a HVG-t külön kiemeli, hogy 10 perccel a határidő lejárta előtt.

[00:06:36]Én Én ebből nem vonnék le messze menő következtetéseket.

[00:06:41]Szóval a az ügyészségnek az a dolga, hogy a törvénynek megfeleljen, nem pedig hangzatos politikai kommunikációnak.

[00:06:48]Hát ugye a törvényi ágok szétválasztásának alapövetelményei demokrácia ismérve.

[00:06:52]Éppen ezért ugye másoknak is feltűnt, hogy Magyar Péter mintha felszólította volna a legfőbb ügyészt.

[00:06:59]Állítólag ő nem ezt tette, de akkor nézzük meg, hogy mit tett valójában.

[00:07:05]A legtöbb ügyész úrnak, ha esetleg éppen figyelne itt minket, remélem hal minket az ugástól.

[00:07:10]Azt tudom mondani, hogy délután 3árom óráig még van ideje arra, hogy beszámoljon arra, ami be kéne számolni a nyilvánosságnak, hogy áll a bomba ügyében a nyomozás.

[00:07:19]Kedves legfőbb ügyész úr, szerintem Magyarországon szintem mindenkit érdekel.

[00:07:24]Nagy közérdeklődésre tart számot.

[00:07:26]Kiket hallgattak meg eddig gyanúsítottként?

[00:07:31]Miért csak őket?

[00:07:31]és kiket fognak, mi történt az utóbbi hetekben.

[00:07:33]Ha nem sikerült beszámolni, akkor én majd délután három után megosztok egy pár számunkra rendelkezésre álló meglehetősen érdekes és fontos információt.

[00:07:47]Hát ehhez képest ugye ez ezek után mai kormány szójövői tájékoztatón azt mondta, hogy ő nem utasította és nem felszólította, hanem hanem ő csak így kért valamit.

[00:07:59]Ti is így szoktatok nem kérni.

[00:08:01]udvariasan, amikor valamire szükségetek van.

[00:08:04]Igen, végül is lehet, hogy nem az utasítás a megfelelő szól, hanem inkább a a fenyegetés.

[00:08:07]Csak az jutott eszembe korábban, hogy remélem, hogy nem iktatják alkotmányba, hogy az állami szférában mindenkinek kötelező nézni az összes magyar Péter élőt, mert ugye ezt is üzenti, hogy ha esetleg nézi a legfőbb ügyész, hát bízunk benne, hogy ez nem lesz kötelező feladat mindenkinek.

[00:08:24]Igen.

[00:08:24]Szóval azért mostanában egyre gyakoribbak az ilyenek, nem?

[00:08:27]Tehát, hogy nem azt mondtam, hogy hanem azt mondtam, hogy mint például amikor azt mondta, hogy ő soha nem mondta ki, hogy Zsolti bácsi, miközben négy és fél perccel hamarabb ejtette ki a száján a parlamentben.

[00:08:38]Hogy van az, hogy az embereket ez azért annyira nem érdekli a jelek szerint, vagy legalábbis, hogy mondjam, a Tiszapár támogatóit?

[00:08:47]Azért, mert nem is akarják látni.

[00:08:47]Szóval nem gondolnám, hogy az értelmi képességeiken ne tudnák felfogni, amit a miniszterelnök mond, csak előttük egyelőre a szent elszámoltatás lebeg szerintem.

[00:08:58]De egyébként az is nagyon érdekes, hogy ő maga mondta, hogy ő nem szólította fel a legfőbb bügyészt, holott a kormányszóvivői sajtótájékoztatóm maga mondta, hogy ha a legfőbb bügyész nem tudja ellátni a feladatait, akkor le kéne mondania.

[00:09:09]Na most ezt hogy értelmezzük egyébként?

[00:09:14]Hát nem tudom.

[00:09:14]Vannak itt komoly értelmezési problémák az elmúlt hetekben.

[00:09:18]Picit térjünk vissza egyébként SőK Tamás eltávolítási tervére, merthogy ezzel kapcsolatban Lacó Adrien korábbi bíró, ugye egyébként az aranykonvoyban szereplő talán azt hiszem, hogy gyanúsítottak, ugye abban vannak abban a státuszban most ügyvédje adott egy interjút a hát kinek másnak, a Telexnek és ő egészen érdekes dolgokat fogalmazott meg, például azzal kapcsolatban, hogy szerint Igenis jogi felhatalmazást ad a választási eredmény a köztársasági elnök eltávolítására.

[00:09:55]Én megmondom őszintén, én jogásztól, ügyvédtől, bírótól még soha nem hallottam ilyet, mert ők általában a jogszabály szövegéből dolgoznak.

[00:10:03]Én pedig úgy tudom, hogy a választás az a kormány választásáról szólt, a miniszterelnökéről, nem a köztársasági elnökéről.

[00:10:09]Igen, valami esmét is mondod, hogy az azért volt más, hogy a a Fidesznek kétharmada volt, és így hozott döntéseket, mert ők visszaéltek ezzel, vagy vagy valahogy így fogalmazott.

[00:10:19]Ja, de ez most nem biztés akkor, de de az egész beszélgetésből az jönne, amit egyébként látunk a választás óta, sőt már a választás előtt is, hogy te propagandista vagy, veled mindent meg lehet tenni, te Orbán Báb vagy, veled mindent meg lehet tenni.

[00:10:33]Tehát innentől kezdve, hogy azt mondják ránk, hogy Orbán Viktort szolgáltuk, a maffiát szolgáltuk, ahogy mostanában nem regeti Magyar Péter, innentől kezdve bármit meg lehet tenni velünk.

[00:10:44]Ugye Lacó Adrián úgy fogalmazott ebben az interjúban, hogy szerinte Súlyok Tamás leváltása az a jogállam visszaállítása.

[00:10:50]Hát az az érdekesebben, hogy számtalan nagy nevű jogász nagyon nem ért ezzel egyet.

[00:10:55]Ugye többen is megfogalmazták az ellenvéleményüket Hak Pétertől Pokol Bélán keresztül, és még sorolhatnám a neveket.

[00:11:05]Én azt hittem, a jogban csak egyféle látásmód van, vagy legfeljebb kör különböző jogértelmezések, de hát úgy tűnik, hogy a jog mintha egy alkalmazott tudomány lenne.

[00:11:14]Tehát mindenki arra próbálja most ráhúzni, amire akarja.

[00:11:18]Hát és mióta Magyar Péter kormányra került, az egyre inkább fokozódó tendencia.

[00:11:22]számomra egyébként az a legmeglepőbb, hogy egy volt bíró, hiába már nem bíró, de azért a min a bírói minőséget azt tisztelni kellene.

[00:11:29]És nagyon meglepő, hogy egy volt bíró szerint az normális, hogy nem jogállami eszközökkel akarnak eltávolítani egy egy demokratikusan kinevezett államfőt.

[00:11:41]Tehát ez nekem teljes teljes képzavar.

[00:11:45]fogok tudni még képzavart hozni szerintem akár a következő témában is, hiszen ma hirtelen megjelent a magyar közlőyben, bocsánat, nem tegnap este talán, hogy Cunyilé Bertalan Juditot felmentette a miniszterelnök két bizottsági elnöki tagsága alól.

[00:12:02]Na most Cunyinénak a reakciója egészen érdekes volt.

[00:12:05]Így látjátok a címben is nevetett a felmentésén, merthogy ő úgy értelmezi, hogy exége, vagyis a törvény szerint már a kormányváltás óta nem elnöke ezeknek a bizottságoknak.

[00:12:18]És hát láttunk már olyat azért, hogy a a Tiszakormánynak a jogértelmezése az helyenként azért hagyott maga után némi kívánnivalót.

[00:12:28]Most ez is egy ilyen baki lehet, vagy vagy mire?

[00:12:30]Miért vagy egy demonzáció ez?

[00:12:36]Én inkább arra tippelnék, hogy valóban olyan fejletlenség van különböző szinteken, hogy egyszerűen most jutott eszük be, hogy azért hiába ért véget a megbízatás, de ennek van egy rendje, és és ezt közölni kell.

[00:12:47]Tényleg lehet olyanról hallani, hogy kiadtak volna valakinek valamilyen feladatot egy minisztériumban, és akkor kiderült, hogy pár nappal korábban egyébként elküldték az illetőt, mert hogy ott dolgozott a az Orbán kormány alatt.

[00:12:59]Úgyhogy én ezt tartom a legelőszörünknek, hogy erről van szó.

[00:13:05]Én egyébként nagyon remélem, hogy ha már ekkora káosz van, akkor legalább valami káruk is származott belőle.

[00:13:10]Remélem, hogy Szunnyi nénak a bizottsági elnöki tisztségek után ki kellett fizetniük mondjuk a tiszteletdíjat, ha már ennyire nem képesek számon tartani.

[00:13:17]Hát igen, attól tartok én is.

[00:13:20]De szóval értjük itt, hogy nagyon felkészültek a kormányzásra, hiszen ezt hallottuk végig a kampányban, csak hát nem nagyon látjuk ennek a nyomait.

[00:13:29]Hát Orbán Anita az elhíresült videójában mondta, hogy mi mind kőprofik vagyunk.

[00:13:34]Aztán hát azt látjuk, hogy a jogvégzett miniszterelnök úr, mert ő minden egyes egyes alkalommal kihangsúlyoz, hogy ő jogot végzett, hát nincsen tisztában bizonyos jogi alapfogalmakkal.

[00:13:46]Tehát ez igazából már mondhatnám, hogy meglep, de nem lep meg.

[00:13:51]Hát nekem is most kellett megtanulnom, hogy a alaptörvény az nem egy jogszabály.

[00:13:56]Szerintem ezen vannak még, akik sokan meglepődtek.

[00:13:58]Na, viszont van itt egy nagyon jelképes történet.

[00:14:01]A héten már ilyen ilyen, nem tudom, szappan operává nőtte ki magát.

[00:14:06]Ugye fiatalok, egy fiatalember eltávolította az Erzsébet hídról az oda kirakott szivárványos zászlót.

[00:14:13]Majd akkor a Mi Hazánk ifjúsági szervezete a helyére magyar zászlókat rakott ki.

[00:14:19]Na hát ezek is célpontba kerültek.

[00:14:25]Micsoda?

[00:14:28]Hát igazából azt látjuk ugye, hogy a híd másik oldalával levideózzák, hogy itt ismeretlenek, leszedik a magyar zászlót, és ahogy a szivárványos zászlóval járt el az a fiatalember, ők is bedobják a Dunába.

[00:14:42]Eredetileg az lett volna a kérdésem, hogy szerintetek eljárás indul-e ellenünk kis?

[00:14:45]De mint kiderült, ez mostanra már valóság.

[00:14:47]Tehát megindult az eljárás a magyar zászlót eltávolítókkal szemben is.

[00:14:51]Mi lesz itt holnap?

[00:14:54]Bocsánat, nem holnap, szombaton.

[00:14:54]Tehát, hogy a nem tudom, az ellenttüntetők leszedik a híd egyik felén lévő zászlókat, a másik a másik oldalt.

[00:15:03]Hát bízunk benne, hogy nem.

[00:15:06]Egyébként értem, hogy vannak olyanok, akik a szivár benzászoknak a vízbedubása az felháborított, de hát azért egy ilyen jelképet azért ne helyezzünk egy szintre, egy nemzeti lobogóval.

[00:15:18]Úgyhogy itt igazából az a felháborító, hogy ezt a fajta bosszút választották.

[00:15:22]egyébként nagyon kíváncsi leszek majd a két párhuzamosan zajló büntetőeljárásra, mert elméletileg a jogért a nemzeti jelképet azt erősebben kellene, hogy védje, mint mondjuk ezt a bizonyos szivárványos lobogót.

[00:15:37]Úgyhogy nagyon kíváncsi leszek az eljárásokat.

[00:15:41]Kellene, hogy védje.

[00:15:41]Meglátjuk.

[00:15:41]Én Én csak amiatt tartom ezt az egészet felháborítónak, mert ez nyilvánvalóan provokáció.

[00:15:48]Tehát ez Magyarország, tehát nálunk nagyon nagyon erős a nemzeti jelképeknek a tisztelete.

[00:15:55]Nálunk különösen hát már a kiben, mert egyébként Karácsony Gergelynek az jutott eszébe erről az egész történetről, hogyha a magyar zászlók kint lesznek a Pride-ról, akkor az azt jelenti, hogy a a Pride maga egy nemzeti üggyé vált.

[00:16:09]Igen, de attól még pontosan tudják, hogy a a népesség egy nagyon nagy részében, remélem, hogy többségében azért a nemzeti zászló még mindig előrébb való, mint a szivárványó zászló, és gondolhatták, hogy ebből bajok lesznek, problémák lesznek.

[00:16:22]Én szerintem ez tudatos provokáció volt.

[00:16:26]No hát van itt még egy izgalmas, mertogy Magyar Péter egyébként az előttünk tartott kormányszói sajtótájékoztatón ugye megerősítette, hogy akár az árrésszabályozást is kivezethetik, hogyha úgy látják az infláció és az árak mértékét.

[00:16:41]Ezt még nem nagyon látjuk.

[00:16:43]Persze szóltunk, hogy így lesz, de azt már látjuk, hogy a védettárakat azt azonnal kivezették.

[00:16:48]És hát van akiknek ez sem elég.

[00:16:51]Ugye a független benzinkutak, amelyek a védettár ellen sokat tiltakoztak, most azt követelik a kormánytól, hogy a kompenzációt ők kapják meg erre a védett árra, és ezért figyelmeztetésképpen 24 órára bezárnak.

[00:17:06]Én továbbra is azt kérdezném, hogy egy ilyen helyzetben a független kutak érdeke az előrébb való, vagy a magyar fogyasztóké?

[00:17:15]Ez is érdekes kérdés.

[00:17:15]Mondjuk azon jót mosolyogtam, hogy zavarja őket, hogy ugye kapitány István kapott egy olyan jogosultságot, hogy ha arról van szó, akkor bevezetessen egy egy árplafont.

[00:17:26]Ezek szerint nem bíznak benne, hogy a a selvezér az a kis volt egykori selvezér, az a kis benzinkot akart ö védeni.

[00:17:34]Mondjuk, ha belegondolunk, ennek lehet alapja azért.

[00:17:37]Igen.

[00:17:37]Hát nyilvánvalóan a fogyasztók érdekeinek kellene fontosabbnak lenni.

[00:17:39]Ö meglátjuk, hogy majd a a kormány ö mit csinál.

[00:17:46]Én attól félek, hogy ők pedig egy harmadik érdeket fognak képviselni.

[00:17:50]Az a helyzet, hogy én biztos én vagyok a nehézfejű, de amióta ennek az egésznek a tervét bejelentették, én csak azt a kérdést tudom majdnem minden vendégemnek itt feltenni, hogyha van egy olyan árszabályozás, amelyiknek csak teteje van és alja nincs, és az árak lesüllyednek, tehát lefelé mehetnek, akkor miért kell azt az árszabályozást kivezetni?

[00:18:11]Tehát, hogy ez ez én én még mindig itt akadtam le, tudom, hogy most már elfogadták, de van erre valami megfejtésed, Robertina, hogyha ha olcsóbb lehet bármikor jognék jogszerűen, akkor minek kell azt a jogszabályt felfüggeszteni?

[00:18:23]Hát itt rácsatlakoznék Péternek az előbbi kijelentésére, hogy egy harmadik érdeket képviselnek.

[00:18:27]Szerintem ez ez egyszerű és világos.

[00:18:32]Hát mondjuk azért ha ez így van, akkor aznak viszont előbb-utóbb látni fogjuk a jeleit.

[00:18:37]Igen, ez elég valószínű, és azért ahol a kilógott a lóláb, az az volt, amikor ugye arról beszéltek, hogy mennyibe került a magyar költségvetésnek, hogy eddig volt ez a ez a védettár, ami egyébként egy állami költségvetéshez képest elhanyagolható összeg volt.

[00:18:52]Nem tudom néh néhány 10 milliárd Ftról volt szó, ami nekünk nyilván sok, de a magyar államnak pedig kevés.

[00:19:00]Mondjuk azt még nem számoltuk ki, hogy mennyivel lett volna drágább az államnak, ha azt a 480 Ft-os árat vezetik be, amit Magyar Péter követelt a kampányban.

[00:19:08]Szerintetek, ha megugrik a benzinár, akkor Kapitány István élni fog ezzel a jogával, és visszavezeti ezt a árplafont, vagy ez most már így marad?

[00:19:16]Egy egy sellérigazgató, vagy nem tudom, sel csúcsvezető vezetné vissza?

[00:19:19]Nem, hát szerintem ez egyértelmű.

[00:19:23]De egyébként én azt különösen viccesnek tartom, amikor Magyar Péter azzal indokolja, hogy kivezette a a védett árat, hogy a jelenlegi piaci helyzet ezt most nem indokolja, de könyörgöm zajlik egy konfliktus irán és Amerika közt, szóval, hogy bármikor változhat.

[00:19:42]Igen.

[00:19:42]A hormózi szoros pillanatnyilag átjárható, de aztán már láttuk, hogy ez nem biztos, hogy ez sokáig tart így.

[00:19:49]Robert Tina Péter, nagyon szépen köszönöm, hogy eljöttetek és mind ezt elmondtátok.

[00:19:51]Nézőinknek köszönöm az eddigi figyelmet.

[00:19:53]Ne menjenek messzire.

[00:19:55]Havasi Bertalan érkezik hozzám, és hát lesz miről még beszélnünk a kormányszó tájékoztató kapcsán.

[00:20:00]Úgyhogy maradjanak is velünk.

[00:20:16]Jó estét kívánok.

[00:20:16]Folytatódik a Monitor élőben a Hírtv stúdiójából.

[00:20:18]Köszöntöm újabb vendégemet, Havasi Bertalant, a Fidesz kommunikációs igazgatóját.

[00:20:23]Szervusz!

[00:20:23]Köszönöm, hogy elfog jó estét kívánok mindenkinek.

[00:20:24]Szervusz.

[00:20:26]Köszönöm, hogy ismét itt lehetek.

[00:20:28]Hát van miről beszélnünk.

[00:20:28]Kormányszóvői tájé zó mai naptól is.

[00:20:35]És hát hát számos olyan ügyet említett a miniszterelnök, ami így benne van a köztudatban.

[00:20:41]Valamiért néha mintha az ő értelmezése eltérne attól, amit egyébként a társadalom többsége vagy a nagyobbik része gondol.

[00:20:49]Most mutatnék egy ilyenre példát is.

[00:20:53]A mandátumkorlát, az országgyűlési mandátumkorlát kapcsán sokan a jelentős többség szigorítana nyolc évre vinné-e ezt a határt, és más politikai szereplőkre is kiterjesztené.

[00:21:08]És persze van néhány kritikus vélemény, akik aggódnak, hogy csökken a tapasztalat, bármit is jelentsen ez szerepe, hogyha ez a szabályozás elfogadásra kerül és hatályba lép.

[00:21:23]Ugye ezelőtt a miniszterelnök elmondta, hogy a a társadalmi jegyeztetésre bocsátott kérdésben 18000-en már elmondták a véleményüket.

[00:21:29]Én úgy emlékszem, hogy amikor a Fidesz kormány nemzeti konzultációkat indított, és 1,2 millió ember válaszolt rá, akkor azt lekicsinyelték.

[00:21:39]Ezek szerint most 18000 vélemény az már a többség.

[00:21:41]Ez így van.

[00:21:41]Én azt gondolom ettől függetlenül, hogy Magyar Péter azt mond, amit akar.

[00:21:45]Tehát láthatóan ugyanaz a fajta kormányzás folyik, ami amilyen kampányt is folytatott a közösségi médiába uralni a pillanatot, jól hangzó dolgokat mondani, hogy most ezt elhisszük-e neki vagy nem.

[00:21:58]Mindenkinek a a saját ízlése szerint javaslom, hogy hogy kezelje a miniszterelnöknek a a szavait.

[00:22:07]Nem hiszem, hogy ő bemondott volna olyat, ami ami neki nem tetszik.

[00:22:11]Vagyis egy olyan talán egy olyan félmondatot láthattunk itt ebbe a videóba, ahol a tapasztalatotat hiányolja.

[00:22:17]Lát láttuk a szokásos fintort az arcán.

[00:22:20]Biztos csak véletlenül került oda az a sor elé.

[00:22:24]Volt időd végignéztél a mostani sajtótájékoztatót?

[00:22:27]A mármint a a teljes kormányszóv.

[00:22:27]Hát próbál hát ezért közben az ember dolgozni is szeretne.

[00:22:31]Ez nagyrészt a munkám nagy része az, hogy hogy nézzem.

[00:22:37]Hát nagyon nagy a pont voltam délelőtt egy podcast műsorban és és akkor ott így eszembe jutott, hogy hogy tehát nyilván nem akarja az ember megbántani a miniszterelnököt, és azért ő mégis csak meg kell adni a méltóságát a miniszterelnöki tisztségnek, de én egy olyan hasonlatot alkalmaztam, vagy találtam ott ki, hogy ő mégsik az a kisunoka, aki a nagypapának az öltönyét felpróbálja, és akkor beegy, és akkor bohóckodik a család előtt, és amikor kinevetik, akkor il égtelen haragra gerjed.

[00:23:11]Nekem ez az érzésem vele kapcsolatban, hogy nagyon nagy a az akó és a az az akó, amit ő próbál betölteni, de nem, mivel a személyisége ilyen nem szerintem nem fog neki sikerülni.

[00:23:22]és minden megnyilvánulásán és minden felháborító alkotmánysértésén én szerintem itt most már lassan elkezdhetünk beszélni a kizárólagos hatalomgyakorlásra való törekvésről is, ami az ő személyéhez, illetve egy szűk csoporthoz kötődik.

[00:23:43]Ez ezt köszönöm vissza, hogy továbbra sem tudja és nem látja át és nem mondják meg neki ezek szerint, hogy miniszterelnökként, Magyarország miniszterelnökeként egy alkotmányos demokratikus jogállam mit lehet és mit nem.

[00:23:56]Ez az érzés erősödött meg, mert persze minden témáról tudunk külön is beszélni, de ha az általános érzületemet kérdezed a mai kormányszóvüvői kapcsán, akkor az ez volt.

[00:24:07]Nagyon furcsa egyébként, amit mondasz, mert hogy úgy tűnik, hogy kezdik néha megmondani neki, hogy nagy rá ez a zakó vagy kabát, sőt olyanok is, akikről nem is gondoltuk volna, mint például a társaság a szabadságjogokért, amelyik hát most mondjuk ki magunk közt vagyunk, hogy soros szervezet.

[00:24:24]Tehát nagyjából azt gondoltuk, hogy a kormányváltó erőt gőzerővel támogatják.

[00:24:29]Viszont ők is azt mondják, hogy például az egyeztetésre szánt idő az kevés, hogy jogállamot jogállamellenes eszközökkel építeni nem lehet.

[00:24:41]De hát ezeket a kritikákat se nagyon veszi komolyan a miniszterelnök.

[00:24:46]Ha jól tudom, akkor kritizálták ezt a 12 évre korlátozott országgyűlési képviselőséget.

[00:24:53]Nem lesz belőle nyolc, mert ugye lehet nyolc.

[00:24:56]A 12 az mondjuk abból a szempontból idézőjelbe érthető, hogy az ő legfőbb ellenlávasa, akit az egyik legnagyobb ellenségének tekint, Gulyás Gergely, a Fidesz frakcióvezetője.

[00:25:11]Ezzel a 12 éves szabállyal a következő ciklusban már nem kellene vele számolnia, ezért a Lex Orbán után most megalkotja láthatóan a Lex gulyást is.

[00:25:21]Hát és a Lex súlyok is ott van.

[00:25:23]Alexúlyok itt itt teljesen egészében egy ilyen személyre szabott alkotmányzás és jogalkotás zajlik.

[00:25:29]Én nem tudom, hogy mikor fognak neki az európai barátai szólni, mert láthatóan mindenhonnan azért jön már kritika, de például az Európai Néppártból vagy az Európai Bizottságtól nem jön kritika, vagy ez mégis melyik jogállamisági úgymond szupermérföldkőnek feleltethető meg az, ahogyan nő bánik a magyar alkotmányos rendszerrel.

[00:25:51]Várjuk továbbra is az európai barátainak a megnyilvánulását ebben az ügyben.

[00:25:58]Sokan azt gondolhattuk, hogy ha a velencei bizottság küldött különítménye ideérkezik, és megkérdezik erről, akkor az talán majd hat esetleg ilyen irányba is.

[00:26:06]És hát ezért is volt érdekes, hogy amikor találkozhatott volna velük, akkor gyorsan három napra elutaznak vidékre egy kormány és frakció ülést tartani.

[00:26:14]Na de hát ezt is megmagyarázta azért Magyar Péter a mai tájékoztatón.

[00:26:20]Olyannyira félünk a Velencei bizottságtól, hogy jó magam meghívtam a Velencei bizottság elnökét jövő hétre Magyarországra.

[00:26:27]Úgyhogy így cidrizek kedves propagandisták, szeretettel és tisztelettel várjuk a velencei bizottság vezetőit, szakértőit.

[00:26:35]Nincs mit titkolnunk.

[00:26:39]Nagyon szívesen megvitatjuk velük ezeket a módosítási javaslatokat.

[00:26:44]Hát szerintem az előbb kimondtuk ennek a kérdésnek a lényegét, hiszen a a három jogszabály készen van, tehát most már hiába hívja meg.

[00:26:50]készen van itt.

[00:26:50]Persze az is nagyon fontos, hogy mit mond a velencei bizottság, de az is fontos, hogy hogy Magyar Péter ezzel a az alkotmányos ámok futásával egy precedenst teremt majd egy következő kormánynak, aki lehetünk akár mi is, vagy lehet akár más is.

[00:27:09]Tehát ha jól értem, ezek szerint elég nekünk mostantól csak neveket fölírni, hogy kiket nem szeretnénk majd ilyen-olyan pozícióba látni, és hogyha odajutunk, akkor majd alkotmány módosításba vagy bizonyos törvényekbe ilyen egyszerűen beleírjuk.

[00:27:23]van létezik ilyen jog pozitivista felfogás, de messze áll szerintem azoktól a demokratikus normáktól, amire a például Európában, hogy annyira büszkék szoktak lenni, de ezek szerint most már ez ott is belefér.

[00:27:39]Ezért emelném ki ezt a ezt a mintajelleget, hogy azért mindazt, ami most történik, azt mi ezen az oldalon politizálók jól véssük az emlékezetünkbe.

[00:27:51]Kíváncsi vagyok, emlékszel-e még rá, hogy 2013-ban, amikor a negyedik alkotmánymódosítás készült, akkor az Európai Tanács akkori főtitkára üzent a magyar parlamentnek és a kormánynak, hogy el ne merjék fogadni, mert lemontják vele a fékek ellensúlyokat, a alkotmánybírókat korlátozzák.

[00:28:07]a bírókat korlátozzák, és egyébként pedig személyre szabott jogalkotást tart.

[00:28:13]Nem hiányolod most egy kicsit az Európa tanácsnak a hasonló felszólalását?

[00:28:17]Hát az ember ilyesmit sosem hiányol, mert mert ez a Brüsszel és szakbarbár bla bla persze sokaknak nem komfortos a magyar fülnek meg aztán pláne, de nyilván jó esne a hogyha hogyha Magyarországot a magyar embereket, a magyar intézményeket vagy akár bennünket a Fidesznél nem kettős mércével mérnének Európában, hogy nekik ezek szerint lehet, nekünk nem lehetett, ennél sokkal kevesebb sem lehetett.

[00:28:49]Tehát ilyen amit ami ezt ezt teljesen példát Európában, ami most zajlik.

[00:28:54]Ugyanakkor ennek is vannak történelmi vagy történeti előzményei.

[00:28:59]Lengyelországban hasonló folyamatokat láttunk.

[00:29:02]Azért vannak ott is olyan pozíciók, amiket tiszteletben tart az új kormány is Lengyelországban.

[00:29:08]Hát úgy tűnik, hogy ez a mi újkormányunk, ez azért kevés ilyet tart.

[00:29:12]Mutatok egy újabb üzenetet.

[00:29:15]Azt tudom mondani ide hozzva, mert ide tartozik a tisztító tűzműveletet, hogy a magyar kózanoszra bizonyos tagjai befolyással rendelkeztek vagy rendelkeznek még mindig a nyomozati szerveknél.

[00:29:29]És arra szólítom föl a legfőbb ügyészt, hogy tisztítsa meg a saját szervezetét ezen szereplőktől, vagy ha erre nem képes, vagy nem akarja, akkor pedig távozzon a hivatalából.

[00:29:47]Én úgy tudom, hogy a magyar jogberendezkedésben a kormánynak az égegyett a világon semmi köze nincs az ügyészséghez.

[00:29:52]Ehhez képest ez a közvetlen hang nem ez egy kicsit furcsa.

[00:29:55]Hát a az ügyészség a az Országgyűlésnek felel.

[00:29:58]Tehát semmiféle lehetősége nincs a miniszterelnöknek arra, hogy zsarolással, fenyegetéssel, követelőzéssel valamire rávegye a a legfőbb ügyész.

[00:30:08]Tehát ki csodálkozik már ezen, ami érdekes, amit az elején mond, és nem mondom azt, hogy nagyobb felháborodást vártam, mert most mit vár az ember a választások után két hónappal nem vár még nagyobb tömegfelháborodást, de azért ez a ez a maffia dolog, ez a Kózanosra, ez ez szerintem ezzel azért túlment egy olyan ponton, amikor két és fél millió embert, vagy ha most kedvezünk a liberálisoknak, a egyes adatok szerint megmaradt másfél k millió Fidesz szav svazó gyakorlatilag egy tömeggyilkos olasz bűnöző szervezethez, a maffiához hasonlít és azzal állít párba, ahol tényleg elképesztő bűncselekmények történtek.

[00:30:48]Olaszország, én azt nem értem, az olaszokat mondjuk az miért nem zavarja, hogy az ő áldozataikat ilyen ócskapolitikai célokra használja Magyar Péter.

[00:30:58]De hogy ennek a következménye az biztos, hogy az lesz, hogy amit amiről ő beszél, hogy majd itt egy nagy nemzeti megbékélés, meg összeborulás, meg majd az ő új alkotmánytervezetét majd az egész nemzet meg még a fideszesek is el fogják fogadni.

[00:31:12]Itt nem lesz nemzeti összefogás, ha ha ezt folytatja.

[00:31:16]Szerintem már már ha nem folytatja, akkor se lesz.

[00:31:19]Itt nemzeti ellenállás lesz.

[00:31:21]Hát nekem egyébként a maffiáról azért azért furcsa tévképzeteim vannak ezzel kapcsolatban, mert én úgy tudom, hogy a maffia szokott például tanukat lefizetni, majd eldugni a nyilvánosság elől, és mintha most a Tisza egy ilyen botrány közepén ülne.

[00:31:38]Ezt szerintem mindenki ismeri már ezt a ezt az ügyet, hogy itt állítólag azért, hogy hogy a politika politikai ellenfeleire terhelő vallomást, hogy hamis vádat tegyen valaki itt ezért a a Magyar Péter családja, illetve a Magyar Péter testvére a az ő tulajdonában lévő hírportálon keresztül fizetett Nem láttam ennek még hiteles cáfolatát.

[00:32:13]Nem tudom, hova fog kifutni az ez az ügy, de az, ahogy kezelik és az a sunnyogás, ami ezt körbeveszi egyébként sajnos a sajtóban is, tehát ahhoz képest amekkora súlyú ügy bizonyítottsága esetén tud lenni, és amekkora botrány lehet, ez feltűnően nagy a hallgatás az érintettek részéről is, és a baloldali sajtó részéről is.

[00:32:35]Ugyanakkor a balazeli sajtó tele van azzal, hogy különböző volt fideszes polgármestereket visznek el bilincsben és vezetőszáron.

[00:32:42]Bús Balázs adott maga közmédiának egy rövid interjút a letartóztatása után, akis azt mondta, hogy semmit nem követett el, és felháborítónak tartja az eljárást.

[00:32:52]Úgy gondolsz politikailag indokoltnak, politikailag motiváltnak nevezte, és az én személyes véleményem és a Fidesz véleménye is egybevág az övével.

[00:33:02]nincs okunk kételkedni a szavaiban, hiszen az előző kulturális kormányzat soha nem látott mennyiségű pénzt fordított a magyar kultúrára.

[00:33:12]Pártálástól függetlenül akik a legjobban kiabálnak most baloldali liberális művészek és most kormányra kerülve politikai eszközök eszközként használják fel a hatóságokat a korábbi kormányzat tisztségviselői ellen, akik a kulturális kormányzatban rendesen és becsülettel végezték a munkákat.

[00:33:34]Tehát azok az emberek ott a a túloldalon ugyanilyen vagy ehhez hasonló pályázatokon 100 milliókat, de tudnék olyat is mondani, aki összességében milliárdos összeget kapott arra, hogy az egyébként nyilvánvalóan értékteremtő és színvonalas kulturális projektjét végre tudja hajtani.

[00:33:53]azért nagyon álságosnak és nagyon felháborítónak tartani, és főleg az egésznek a körítését, ahogy ahogy azon örömködnek és közszemlére teszik, hogy most akkor vezető száron viszik el a politikusokat.

[00:34:07]Én nem tudom nagyon őszintén, inkább ezt csak emberileg mondom, hogy a a Balázs például milyen veszélyt jelenthetett volna akár a rendőrökre, akár a környezetére.

[00:34:15]Ez egy politikailag motivált cirkusz jelenleg, és nem több.

[00:34:22]Havasi Bertalannak nagyon köszönöm, hogy eljöttél hozzán.

[00:34:23]Köszönöm szépen.

[00:34:25]Nézzőinknek pedig köszönöm egész heti figyelmüket, hiszen holnap este már a péntek 18 várja önöket ebben az időpontban, hétfőn viszont újra monitor.

[00:34:33]Maradjanak addig is csatornánkon.

[00:34:33]Szép estét mindenkinek.

[00:34:41]เฮ