Hír TV 37:02

Csörte - Tisztítótűz és ami vele jár - HírTV

magyar péteralkotmánymódosításjogállamválasztási reformvagyonvisszaszerzésközélet
Irányultság: KonzervatívKötődés: Fidesz-közeli
Csörte - Tisztítótűz és ami vele jár - HírTV
tl;dr
  • „A köztársasági elnöknek […] szándékosan ne essen egybe a mandátuma a parlament mandátumával azért, hogy a parlamentnek meg kelljen tanulni együttműködni egy előző többség által megválasztott elnökkel is.” – Fodor Gábor

  • A köztársasági elnök azonnali eltávolításának terve jogállamellenes, személyre szabott jogalkotás – az intézmény éppen a hatalommegosztást és az együttműködési kényszert szolgálja.

  • Fodor Gábor óva int az egyoldalú alkotmányozástól: a Fidesz hibáját nem szabad megismételni; legitim alkotmányhoz széles konszenzus kell.
  • Szőcs László szerint Magyar Péter a kétharmaddal abszolút hatalmat lát, noha a választók 47%-a nem rá szavazott, és becsmérli a rendszerváltás vívmányait.
  • A képviselői mandátum 12 évre korlátozása visszás: korlátozza a választók szabadságát, kizárólag a Tisza előtti politikusokat sújtja, és csak maroknyi, nem mintaértékű országban létezik.
  • Kunhalmi Ágnes saját körzetében mindig nyert, mégis ellehetetlenítenék – így sérülnek a visszalépőknek tett kampányígéretek.
  • A vagyonvisszaszerzési hivatal működése bizonytalan: nehéz meghúzni a „túlárazott haszon” határát, és a kampányszerű megoldások a múlt sötét fejezeteit idézik.
  • Magyar Péter kormányinfós viselkedése (indulatok, sajtótámadás, tetemre hívás) mentális alkalmassági kérdéseket vet fel, és bosszúvágyra utal.
  • A politikai stílus elszigetel: a szövetségesek helyett mindenkit ellenséggé tesz, ahelyett hogy a haza érdekében egyensúlyra törekedne.
Részletes összefoglaló megjelenítése

A köztársasági elnök leváltásának jogi aggályai

A beszélgetés egyik központi témája a Tisza-kormány azon terve, hogy a köztársasági elnököt szinte azonnal leváltsa. A műsorvezető, Marián felveti, hogy az alkotmánymódosítási javaslat szerint a köztársasági elnök mandátuma a módosítás elfogadása után egy nappal megszűnne. Ezt számos jogi szakértő, köztük a TASZ is kritizálta, mondván a céllal ugyan egyetértenek, de a módszer jogilag nem megfelelő.

Fodor Gábor egyértelműen fogalmaz: ezt a lépést „teljes egészében jogállamellenesnek” tartja, amelynek romboló hatása van. Hangsúlyozza, hogy a köztársasági elnök intézményét annak idején szándékosan úgy alkották meg, hogy mandátuma ne essen egybe a parlamentével, ezzel kényszerítve a törvényhozást az együttműködésre egy korábbi többség által választott elnökkel is.

„A köztársasági elnöknek nem győzöm hangsúlyozni és aláhúzni, annak idején úgy alkottuk meg ezt az intézményt, hogy szándékosan ne essen egybe a mandátuma a parlament mandátumával azért, hogy a parlamentnek meg kelljen tanulni együttműködni egy előző többség által megválasztott elnökkel is.” – Fodor Gábor *

Egy másik beszélgetőpartner (valószínűleg Szőcs László) felhívja a figyelmet, hogy ez „személyre szabott jogalkotás”, ami minden jogrendben tiltott. Sulyok Tamás személye kapcsán elhangzik: itt nem szimpátia vagy antipátia kérdéséről van szó, hanem az intézményről. Az intézkedést azonban sokan úgy értelmezik, hogy célja az Orbán Viktort támogató államfő azonnali eltávolítása.

Kosandris felhívja a figyelmet egy paradoxonra: Magyar Péter előre bejelentette a leváltást, de ha a jogi eszközöket aggályosnak tartják, akkor is keresztülviszi. A műsorvezető ironikusan megjegyzi, hogy a Helsinki Bizottság és a TASZ – korábban „sorosista poloskáknak” titulált szervezetek – most beteljesítik hivatásukat és egy új kormányt is képesek bírálni, nem csak Orbán Viktort.

Alkotmányozás és annak veszélyei

Fodor Gábor kifejti, hogy a Fidesz is súlyos hibát követett el az egyoldalú alkotmányozással, és hiba lenne, ha a Tisza ugyanezt folytatná. Hangsúlyozza, hogy egy jó alkotmányhoz széles körű elfogadottság kell, és az ellenzék támogatása nélkül nem lesz legitim alkotmányos rend.

Szőcs László éles kritikát fogalmaz meg Magyar Péterrel szemben, aki szerinte a választási győzelemmel megszerzett kétharmados többségben abszolút hatalmat lát, és úgy érzi, mindent megtehet. Emlékeztet arra, hogy a szavazók 47%-a nem a Tiszára szavazott. Különösen aggasztónak tartja, hogy a csütörtöki kormányszóvivői tájékoztatón a '90-es rendszerváltást is becsmérelték, arra hivatkozva, hogy ott paktumok születtek és az embereket nem hallgatták meg. Szőcs szerint ez a rendszerváltás fektette le azokat a közjogi alapokat – köztük az elnöki hivatalt és a parlamentarizmust –, amelyek 36 évig jól működtek, és Közép-Európában páratlan stabilitást biztosítottak (nem voltak előrehozott választások).

„Ő ezzel mindent szétver, mert úgy gondolja, hogy a modern magyar történelem az Magyar Péterrel kezdődött akkor is, hogyha az elmúlt 16 évben ő 14 évet kellemesen csücsült a jóban és a kényelmesben, és szépen begyűjtötte a javakat.” – Szőcs László *

Egy másik résztvevő (valószínűleg Gajdiottó) megjegyzi, hogy bár a politikai cél világos volt a kampányban, a kérdés az, hogy a jogi aggályok ellenére hogyan vihető ez keresztül. Erre Szőcs László reagál a latin mondással: „Jaj a legyőzötteknek” – utalva arra, hogy a választási győzelem birtokában mindent meg akarnak tenni.

Európai uniós párhuzamok és a kettős mérce kérdése

A beszélgetés során felmerül egy érdekes párhuzam az Európai Unió működésével. Az egyik résztvevő (feltehetően Szőcs László) szerint Magyar Péter azt a mintát követi, amit az EU alkalmazott: politikai szándékait jogi köntösbe bújtatja. Az EU korábban valós politikai viták helyett jogállamisági eljárásokat indított Magyarország ellen, és a szerződésekben rögzített hatáskörökön gátlástalanul túllépett. A beszélő úgy véli, Magyar Péter az EU-tól – konkrétan Manfred Webertől és Ursula von der Leyentől – kapja az ötleteket.

„Ő nem maga ura, ő nem önmagába találja ki azt, amit itt most művel, hanem ő előkészíti azt, hogy amit sérelmezett eddig az Európai Unió az elmúlt 16 évben, azt mind visszacsinálhassa és visszavigye a Magyarország állapotát abba az időszakba, ami 2010 előtt volt.” *

Fodor Gábor ezzel vitatkozik: szerinte Magyar Péter magától csinálja, amit csinál, nem vár reggelente telefonra Brüsszelből. A valódi kérdés azonban az, hogy az EU vajon kettős mércét alkalmaz-e majd, amikor a Tisza-kormány jogállami normákat sértő lépéseket tesz – hasonló határozottsággal lép-e fel, mint korábban Magyarországgal szemben.

A mandátumkorlátozás vitája

A beszélgetés másik fő témája a képviselői mandátumok időbeli korlátozásának terve. A műsorvezető ismerteti a felvetést, miszerint a 12 évben (vagy más időtartamban) maximalizálnák a parlamenti képviselőséget. Juhász Péter korábbi politikus támogatta az ötletet, a fluktuáció szükségességére hivatkozva, míg mások a passzív választójog súlyos sérelmét látják benne.

A résztvevők egyöntetűen elutasítják a javaslatot. Fodor Gábor szerint ez a választás szabadságát alapjaiban korlátozza – olyan, mintha a fagyizóban háromszori vásárlás után már nem vehetnénk vaníliafagyit, csak narancsost. A javaslat ráadásul kizárólag a Tisza előtti politikai garnitúrát érintené hátrányosan, mivel a tiszások nulláról indulnak.

Egy cinikus forgatókönyv is elhangzik: ha bevezetik a korlátozást, később bármikor vissza is vonhatják, ha rájönnének, hogy az ő soraikat is veszélyezteti. A példa szerint hét év múlva Magyar Péterre is vonatkozhat a „Lex Orbán”, és akkor egyszerűen visszacsinálják az egészet a „megváltozott helyzetre” hivatkozva.

„Tehát el tudom képzelni, hogy hét év múlva... és akkor Ruf Bálint bemegy Magyar Péterhez: 'Figyelj Bálint, vagy Péter, itt van ez a Lex Orbán, hát mi van a Lex Orbánnal? Hát az, hogy lassan elkezd rád is vonatkozni.' Hú, basszus, erre nem gondoltuk. Hívd össze a bujdosó Andrást, változtassuk meg akkor az alkotmányt, csináljuk vissza.” – a beszélgetés egy résztvevője *

A műsorvezető megjegyzi, hogy a választójogi reform részeként egy olyan rendszert akarnak bevezetni, amely megszünteti a kétharmados többség megszerzésének lehetőségét, és koalíciós kényszert teremt – hasonlóan Európa nagy részéhez.

A nemzetközi példákat vizsgálva a vendégek rámutatnak, hogy ilyen korlátozás egy maroknyi országban létezik csak: Bolíviában, Ruandában, Algériában, Ecuadorban és Costa Ricában – egyik sem mintaértékű demokrácia.

„Megnéztem a nemzetközi példákat, hogy hol van erre példa, és azt a néhány országot találtam. Nem hiszem, hogy nekünk egyébként ezekből kellene táplálkoznunk.” – a beszélgetés egyik résztvevője *

A beszélgetők hangsúlyozzák, hogy teljesen abszurd és észszerűtlen a javaslat: egy képviselő éppen több ciklus után válik igazán tapasztalttá és éretté. Felvetik a kontraszelekció veszélyét is: a hatalom birtokosai a háttérből fognak irányítani, előtérbe teszik a tapasztalatlan, irányítható embereket.

Kunhalmi Ágnes esete és a megszegett ígéretek

A műsorvezető felhívja a figyelmet Kunhalmi Ágnes esetére, aki azt mondta: ha jól érti, nem indulhat többet képviselőként a saját hazájában. A kampányban Magyar Péter azt ígérte, hogy aki a nagyobb esélyes javára visszalép, annak meglesz az erkölcsi fölénye, hogy később újra induljon. Kunhalmi Ágnest mindig megválasztották a saját körzetében, jól dolgozott az emberekért – most mégis ellehetetlenítenék. A résztvevők szerint Magyar Péternek nincs szüksége lehetséges szövetségesekre, a kétharmad birtokában úgy érzi, nincs szüksége a politikai tapasztalatra.

„Az igazi politikai vezető onnan ismerszik meg, hogy nem azért, mert felül a hullám tetejére, és ha a nép éppen most ezt követeli... hanem van benne annyi bölcsesség, hogy azt mondja az embereknek, hogy de ez nem biztos, hogy jó, ne ezt csináljuk, mert nem ez az ország érdeke.” – a beszélgetés egy résztvevője *

Vagyonvisszaszerzési hivatal és az aranyvonat ügy

A vagyonvisszaszerzési hivatal kapcsán elhangzik, hogy elsősorban azokat a cégeket fogják vizsgálni, amelyek bevételük legalább 75%-át közbeszerzésből szerezték – jellemzően a NER-cégek. A résztvevők azt is megjegyzik, hogy a hivatal elnökeinek kinevezése körül is vannak kérdések: Magyar Péter már megnevezett olyan embereket, akiket szívesen látna ezekben a pozíciókban.

Szóba kerül a Navracsics Tibor által tett nyilatkozat, miszerint a túlárazott közbeszerzéseken meggazdagodott jobboldali üzletemberek segítsék a bajban lévő jobboldali sajtót. A beszélgetők ezt egyfajta önbevallásként értékelik, ami alátámasztja a korrupció gyanúját.

Az aranyvonat (aranykonvoj) ügy kapcsán a beszélgetők megemlítik, hogy a 444.hu belső ügyészségi dokumentumokat hozott nyilvánosságra, amelyek szerint az ügyészség szerint felmerülhet Orbán Viktor büntetőjogi felelőssége is. Ezzel kapcsolatban elhangzik: Magyar Péter nem utasíthatja a legfőbb ügyészt, hogy egy folyamatban lévő ügyről tájékoztassa a nyilvánosságot – ez éppolyan beavatkozás lenne egy hatósági eljárásba, mint amivel Orbán Viktort vádolják. A beszélgetés egyik résztvevője megemlíti, hogy Magyar Pétert már fel is jelentették hatáskör-túllépés miatt.

A vagyonvisszaszerzéssel kapcsolatban Fodor Gábor felhívja a figyelmet egy gyakorlati problémára: a piaci szereplők érthetően aggódnak. Ha valaki indult egy közbeszerzésen, nyert, és utána a profitot befektetve megsokszorozta a vagyonát, mit fog vizsgálni a hivatal? Mi az a haszonkulcs, ami még „normális” és mi számít túlárazottnak? A Mészáros Lőrinc-féle dupla profitrátával dolgozó vállalkozások esete nyilvánvaló gyanút kelt, de nehéz meghúzni a határt.

„Azt mondja egy cégvezető, hogy indultam közbeszerzésen, nyertem. Természetesen volt rajta hasznom, mert ki az a vállalkozó, ki az a hülye, aki úgy megy bele bármibe, hogy nincs rajta haszna? Azt befektettem, megdupláztam. Szerencsém volt. Mit fog vizsgálni a vagyon visszaszerző bizottság? És mit fog visszaszerezni?” *

Kosandris felhívja a figyelmet arra, hogy a jelenlegi intézményrendszer – ügyészség, rendőrség – is alkalmas lenne ezeknek a visszaéléseknek a kivizsgálására, ugyanakkor nem tartja ördögtől valónak, hogy egy speciális hivatalt hoznak létre a helyzet reparálására, tekintettel a kialakult helyzet súlyosságára.

Kampányszerű politika és elszabadult indulatok

A beszélgetés egy visszatérő motívuma, hogy a résztvevők aggasztónak találják a kampányszerű, indulatvezérelt politizálást. Az egyik vendég (valószínűleg Gajdiottó) kifejti: bár a korrupciós ügyek kivizsgálása helyes, a kampányszerű megoldásoktól ódzkodik, mert eszébe jutnak a magyar történelem sötét fejezetei – a kulákok, a feketézők elleni kampányok. Szerinte a társadalomnak egyensúlyra, nem pedig örjöngésre van szüksége.

„Én sokkal nyugodtabb lennék, ha nem ilyen felhevült kampányszerű politikai jogalkotást és akcióterveket látnánk, hanem valami egyensúlyra próbálnánk törekedni... az egyensúly megtalálása a legfontosabb dolog, és nagyon kellene már szerintem a magyar társadalomnak ez.” *

A résztvevők arra is felhívják a figyelmet, hogy Magyar Péter hajlamos ingerből kommunikálni és reagálni, ami nem a megfontolt kormányzás irányába mutat. Vitézy Dávid is szóba kerül, aki korábban államtitkár és kormánybiztos volt, mégis a kormányinfón „fideszezett és propagandázott”, mintha az elmúlt 16 év nem is történt volna meg.

A miniszterelnök mentális állapota és a politikai stílus

A beszélgetés talán legkeményebb megnyilvánulása az egyik résztvevőtől származik, aki kijelenti:

„A politológia a racionális cselekvőkre van kitalálva. Ő szerintem egy mentálisan nem rendben lévő ember. Ezt most kimondtam.” *

A csütörtöki kormányinfó két órájában látottak – az indulatok, grimaszok, a tetemre hívások, a felelősségrevonás, a dresszírozás, a mimika és a teljes metakommunikációs eszközkészlet – alapján a beszélő arra a következtetésre jut, hogy Magyar Péter nincs rendben. Ebből fakad a bosszúvágya és az, amit a társadalomra próbál rákényszeríteni.

Az is elhangzik, hogy a Tisza a Fidesszel és a KDNP-vel ugyan le akar számolni, de ezen túlmenően mindenkit magára haragít a lehetséges szövetségesek közül. Ahelyett, hogy a győzelem után jobbot nyújtana a legyőzötteknek és közös ügyeket keresne – ami a haza érdeke lenne –, „letakarítja a pályáról” az ellenfeleket, maffiának, náciknak bélyegezve őket. A beszélgetőpartnerek szerint ez a fajta retorika elfogadhatatlan, különösen, hogy Magyar Péter saját maga is részesült a rendszer előnyeiből (pl. a Balásy Gyulával kötött Diákhitel Központos szerződések kapcsán).

A műsorvezető felhívja a figyelmet egy másik jelenségre is: Magyar Péter a kormányinfón a sajtóval is rendkívül ellenségesen viselkedett, még a Hír TV kolléganőjét is támadta, és megmondta az újságíróknak, hogy mit kellene kérdezniük. A beszélgetőtársak szerint ez elfogadhatatlan, különösen egy miniszterelnöktől, aki „ne érezze magát főnöknek Magyarországon”.

⚠️ Értelmezhetetlen vagy bizonytalan szakaszok
  • „Kosandrissal” és „Gajdiottól estét” – a bemutatkozás során elhangzó nevek, az ASR torzítása miatt a pontos névalak nem rekonstruálható, de a beszélgetés résztvevői.
  • „Mixad K” – egy külföldi politikus nevének torz változata, a kontextus alapján egy hosszú ideje hivatalban lévő politikusra utalhat (lehetséges utalás Mikszáth Kálmánra? de inkább egy külföldi példa), a pontos név nem rekonstruálható.
  • „bujdosó Andriát” – egy személy nevének torz alakja, aki az alkotmánymódosítás parlamenti előterjesztéséért felel, a pontos név nem azonosítható az átiratból.
  • „Ebo” – a beszélgetésben megszólított személy neve, valószínűleg az egyik vendég beceneve vagy rövidítése, pontosan nem azonosítható.
Teljes átirat megjelenítése

[00:00:10]Tisztító tűz és ami mögötte van.

[00:00:10]Jó estét [zene] kívánok mindenkinek.

[00:00:14]Kezdődik a csörte és ez az egyik fő témánk.

[00:00:16]Ennek is jó néhány részletét igyekszünk átbeszélni mai vendégeimmel.

[00:00:21]Szőcs Lászlóval.

[00:00:22]Jó estét kívánok.

[00:00:23]Kosandrissal.

[00:00:24]Jó estét kívánok.

[00:00:25]Gajdiottól estét.

[00:00:26]És [zene] Fodor Gáborral.

[00:00:26]Szervusztok urak.

[00:00:28]És én azért is javasoltam, hogy ennek azért néhány pontját szedjük szét, mert ugye hétfőn bejelentette Magyar Péter a parlamentben, és azóta rendre szólalnak meg prokontra mindenféle szempontból az emberek.

[00:00:43]Ö most például ha a köztársasági elnök leváltását nézzük, mint témát, ott ugye az alkotmánymódosításba beírták, hogy ha ezt elfogadják, alírják, akkor másnap már megszűnik a mandátuma.

[00:00:57]Ezt azért jó néhányan szóvá tették, akár a TASztól kezdve nagyon sokan, hogy ennek nem biztos, hogy ez a menete és a módja, és jogilag nem megfelelő, noha a céllal egyetértenének.

[00:01:12]Lehet-e egyébként így átvinni egy ilyen alkotmánymódosítást, hogy nem mondom, hogy hogy ösztársadalmi, de de a a szakma is felhördül egy ilyen ötleten?

[00:01:27]Hát nézd már, ilyen ez két különböző kérdés, mert az amit a köztársasági elnökkel csinálnak, ugye erről már beszéltünk itt a műsorban, én ezt teljes egészében jogállamellenesnek tartom, tehát szerintem eznek romboló hatása van.

[00:01:38]A köztársasági elnöknek nem győzöm hangsúlyozni és aláhúzni.

[00:01:40]annak idején úgy alkottuk meg ezt az intézményt, hogy szándékosan ne essen egybe a mandátuma a parlament mandátumával azért, hogy a parlamentnek meg kelljen tanulni együttműködni egy előző többség által megválasztott elnökkel is.

[00:01:52]Tehát ez úgy ahogy van, nincs rendben.

[00:01:54]Amit mondasz az alkotmány módosításra, mert szó van arról, hogy perspektivikusan lesz alkotmánymódosítás, és az egy másik ügy, mert ugye most egy konkrét alkotmánymódosítás van, lesz majd új alkotmány állítólag, tehát az egy másik ügy.

[00:02:09]Egy új alkotmánnyal kapcsolatban azért annyit hadd mondjak, hogy hogy az a azért szóval nem az a jó alkotmány, amit öt kiváló tudós összeül és összerakják, és akkor az nagyszerű.

[00:02:18]Ez nem így működik.

[00:02:20]Tehát annak kell lenni elfogadottságának, és nincs egyetlen egy alkotmányos elfogadottsága, hogyha az ellenzék nem ad hozzá valamiféle támogatást.

[00:02:28]A Fidesz is elkövette ezt a súlyos hibát.

[00:02:30]Ugye én százszor kritizáltam a Fideszt az elmúlt 10 évben ezért, hogy egyoldalúan alkotmányozott.

[00:02:37]Az óriási hiba lenne, ha Tisza ugyanezt folytatná.

[00:02:39]Nekem még mindig az a kérdés, hogy amikor a jogi szakmában is rendre kritizálják ezt az ötletet, akkor hogy lehet egy ilyen egyszerű mondattal azt mondani, hát akkor megszűnik, tehát ott ott és hogyha nem írja alá, akkor jön majd a megfosztás.

[00:02:57]Tehát nekem ez még mindig kérdéses, hogy miért akarják ilyen módszerekkel átverni, hogyha tényleg ügyvédektől kezd fölösleges felsorolni.

[00:03:09]magnek aztóája, ahogy a rómaiak mondták jaj a legyőzötteknek.

[00:03:16]Az mag azkal, amit a választás megszerzett.

[00:03:19]Tehát értsd ezalatt, hogy 47% nem rájuk szavazott.

[00:03:24]Ő úgy érzi, hogy itt mindent meg lehet csinálni, és valóban egy kétharmados többséggel nagyon sok mindent meg lehet csinálni, hogyha az ember úgy akarja, és ehhez megvan a parlamenti többsége.

[00:03:35]Figyeljétek meg, hogy a csütörtöki kormányszővő tájékoztatón már a rendszerváltást, amit mi rendszerváltásnak hívunk, a 90-es rendszerváltást, már azt is becsmérelte, kiforgatta, nem hallgatták meg az embereket, paktumot kötöttek, meg ilyenekkel béjégezte meg a 90-es meg rendszerváltást, miközben a 90-es rendszerváltás lefektette azzal együtt, hogy számos problémát ö maga után vont a privatizációtól meg mindennel kezdve, de közjogilag lefektette azt, ami 36 évig itt Magyarországon működött az elnöki hivatallal, a parlamentarizmussal, a azt azzal, hogy Közép-Európában páratlanul Magyarországon nem voltak előrehozott választások, ezek jól működtek 30-at 30-at évig.

[00:04:23]Ő ezzel mindent szétver, mert úgy gondolja, hogy a a modern magyar történelem az Magyar Péterrel kezdődött akkor is, hogyha az elmúlt 16 évben ő 14 évet kellemesen csücsült a a a jóban és a kényelmesben, és szépen begyűjtötte a javakat.

[00:04:44]Hát azért sok mindent [torokköszörülés] lehet mondani, de azt azt biztos nem, hogy nem szóltak előre.

[00:04:48]Tehát azért ezt ezt előre megmondta Magyar Péter, hogy le fogják szedni.

[00:04:54]Hát akkor most ezt mondtam a Ezt mondtam a Lacinak is, hogy amit ő mondott kommunikált, azok politikai célok.

[00:04:59]Ezt ígértem a kampányban, ezt meg fogom csinálni, de hogyha jogilaggályosnak tartják az eszközt, amivel ezt szeretné megtenni és jogilag azt mondják, hogy ez nem oké, tehát itt van a hszinki bizottság mizériától kezdve, tehát be lehet ide mást is hozni, akkor azt mégis hogy teheti meg?

[00:05:16]Jó, most akkor egy nagyon pici zárómel azért ezt el kell, hogy mondjam.

[00:05:20]Ö lát igen.

[00:05:20]Helsinki bizottság, taszt satöbbi, ezek a sorosista poloskák úgy látszik, hogy mégis csak beteljesítik a hivatásukat és civil szervezetként működnek és egy új kormányt is képesek bírálni, nem csak Orbán Viktort zárójel bezárva, azért azt fontosnak tartottam a védelmiükbe elmondani.

[00:05:39]Hát jogilag aggályos sokak szerint mások szerint meg kevésbé, de ugye [torokköszörülés] ez a politika.

[00:05:49]Szóval a a politikai cél az világos volt, és azt az is az is világos volt mindenki számára, hogy ezt meg fogják lépni.

[00:05:56]Ezzel együtt kapták meg ezt a széles széles körű felhatalmazást.

[00:06:01]Had hadd hozzak ide egy régebbi dolgot, amit megfigyeltünk, mert az világosabbá fogja tenni, hogy miért így működik Magyar Péter.

[00:06:11]Ugye a Európai Unióban többször észrevettük azt, hogy általában a politikai szándékokat jogi köntösbe próbálják bugyolálni.

[00:06:21]Magyarországot is politikailag támadták azért, mert több olyan alapvető kérdésben, ami meghatározza az Európai Uniónak is a politikáját és az útját.

[00:06:33]Ebben egészen más álláspontot képviselt Orbán Viktor, mint a többi tagország.

[00:06:39]Ezért kitalálták, hogy hát egy jogállamisági problémák vannak.

[00:06:43]Leépítette a most már nincsen nemsokára megszűnt ezt a ezt a kritikát olyanok fogalmazták meg, akik az Európai Uniót szabályozó szerződéseken és jogi környezeten gátlástalanul léptek keresztül, hogyha az érdekeik úgy kívánták.

[00:06:57]És nem beszélve arról, hogy mind az Európai Parlament, mind az Európai Bizottság az eredendően meghatározott hatáskörein elkezdett rendre túlnyúlni, túlterjeszkedni, még konfliktusba is kerültek egymással, mert mindenki szeretett volna a legerősebb szervezet vagy intézményé válni az Európai Unión belül.

[00:07:24]és a bizottság, amelyik a szerződések őre, az elkezdett kvázi kormányként, birodalmi kormányként működni, a tanácskozó testület, amelyik a parlament, az meg elkezdett egy kvázi birodalom, egy nagy-nagy föderalista állam parlamentjeként funkcionálni.

[00:07:47]És hogyha bárhol az érdekeik sérültek, akkor rögtön elkezdtek jogászkodni.

[00:07:54]Na most ezt látjuk Magyar Péteren.

[00:07:57]Ő ezt a mintát követi.

[00:08:00]Ne felejtsük el, hogy az a ötleteket és mindent Wbertől és Urszalafonder Lejentől kap hozzá.

[00:08:06]Ő nem maga ura, ő nem önmagába találja ki azt, amit itt most művel, hanem ő előkészíti azt, hogy amit sérelmezett eddig az Európai Unió az elmúlt 16 évben, azt mind visszacsinálhassa és visszavigye a Magyarország állapotát abba az időszakba, ami 2010 előtt volt.

[00:08:38]minden egyes politikai szándék be van bugyolálva valami jogi izébe.

[00:08:44]Most komolyan gondolod, hogy bárkit is érdekelső jogás személy most elnézést kérek de az európai unióban jogok Tamás személyéről van szó.

[00:08:50]Ezt a Gábor is elmondta többször.

[00:08:51]Itt magáról az intézményről van szó.

[00:08:54]És ha az intézményben olyan ember, aki Orbán Viktort támogatta abban a tevékenységében, amivel ellentartott az Uniónak, azt azonnal el kell távolítani, mert ez így nem működhet tovább.

[00:09:07]Had mondjak hadd mondjak neked erre valamit.

[00:09:10]Tehát az a helyzet, hogy hogy tényleg az intézményről van szó elsősorban.

[00:09:13]Ugye ezt arra mondtam, hogy nem Sullyok Tamás szimpátia, antipátia alapján kell megítérni ezt az ügyet, hanem az intézmény alapján.

[00:09:19]De ezt Magyar Péter magától csinálja.

[00:09:21]Tehát nem arról van szó, hogy neki adják az utasítást, várja minden reggel a telefont, hogy akkor Ursula Vonder leje meg meg Manfred Wer mit mond neki.

[00:09:29]Szó sincs róla.

[00:09:29]Ezek a saját elképzelései.

[00:09:31]Itt az igazi kérdés, amit te fölvetett, és ez egy jogos kérdés, az az lesz, hogy az unió kettős mércével mére-re, vagy itt is hasonló mércét majd, amikor jönnek ezek a jogállammal szembeni fellépések most a Tiszakormány részéről, hasonlóan határozott fellépést látunk-e, vagy sem most komolyan gondolod?

[00:09:47]De várjál, de van itt egy fontos dolog, mert ugye a Marian kérdésére azért szeretnék válaszolni.

[00:09:52]Ugye, hogy ő azt feszegeti az elején, hogy meg lehet ezt tenni, meg hogy mert miért persze, hogy lehet ezt megtenni?

[00:09:57]Na most sajnos meg lehet tenni a kétharmaddal mindent meg lehet tenni.

[00:10:02]Ahogy a Laci is utaltá azt mondta, hogy szinte mindent, gyakorlatilag mindent meg lehet tenni és ez kétségtelen a Fidesz hibája is.

[00:10:07]És a magyar Péterék folytatják ezt az utat.

[00:10:11]És ez azért állhat elő, mert azt azért érdemes leszögeznünk, hogy a hatalom természetesen a népé, tehát a néptől kapja mindenki ezt a hatalmat.

[00:10:18]Ezt Magyar Péter is elmondta, de de az a helyzet, hogy azért a modern demokráciákban, pontosan tudjuk, sőt nem csak a modern demokráciákban, de nem akarok most nektek komoly okfejtést előadniom mondjuk az amerikai alkotmányról, de azért tudjuk mi jogászok és az alkotmánnyal foglalkozó emberek, hogy azért kellenek bizonyos ellensúlyok, bizonyos intézmények az alkotmányos rendszerben, nem biztos, hogy a nép mindig tökéletesen dönt.

[00:10:40]Ást.

[00:10:43]Apró példa, ha most a halálbüntetésről megszavaztatnánk az embereket, a többsége azt mondaná, hogy hajrá halálbüntetés, és tudjuk, hogy nem lenne helyes.

[00:10:50]Ezért kell ezért kell beépíteni olyan elemeket, amilyen például az alkotmánybíróság volt, a Nó Sólyom László láthatatlan alkotmány című elképzelése.

[00:10:59]Olyan elemeket, amelyeket a kétharmados többség birtokában sem szabad felszámolni.

[00:11:07]Jó, de azért eddig mit látunk Ebó, ne haragudj.

[00:11:09]azt, hogy folyamatosan építenek be ilyen elemeket azért a rendszerbe.

[00:11:13]Folyamatosan hoznak létre független intézményeket, folyamatosan hoznak olyan mechanizmusokat létre, például a közmédiát illetően, hogy nyílt pályázattal kell bizonyos tisztségeket megpályázni, csak úgy lehet betölteni.

[00:11:28]Tehát folyamatosan hoznak létre önkorlátozó intézkedéseket gyakorlatilag.

[00:11:31]Úgyhogy isze ezekben a régi mesékben ugyan visszaszerési hivaták, hogy ki pályázon azt az lesz akviselőknél van ilyen elszólás, de akkor még a közmédiánál lesz helyes elnézést, de az alkotmányos keret az mindennek az alapja.

[00:11:46]Ott nem lehet ezt csinálni, tehát ott a jogállami normákat tiszteletben kell tartani.

[00:11:52]Ami történik a köztársasági elnökkel szemben, az egy személyre szabott jogalkotás.

[00:11:55]Az amit te kérdeztél, az egy személyre szabott jogalkotás.

[00:11:58]Az mindent nincs olyan nincs olyan terület, ahol ezt ne tiltanák.

[00:12:02]Nem lehet személyre szabott jogalkotás.

[00:12:03]Na de akkor ezt hozzuk be, és akkor utána légy szíves folytasd Igen.

[00:12:08]Az a parlamenti képviselők mandátumára vonatkozó ötletet, hogy ugye most 12 vagy ny vagy meglátjuk, hogy mi lesz majd itt az ötlet, vége vagy a javaslat, amikor megszületik.

[00:12:18]És akkor két embert hozok.

[00:12:21]Konkrétan Juhász Péter korábbi politikus azt mondja, hogy ez nagyon jó, kell a fluktuáció a parlamenti munkában.

[00:12:29]A vidéki próká pedig azt mondja, hog ez a passzív választójognak a a megsértése, ezt megszavazza ráadásul.

[00:12:36]És akkor itt mondom többen azt mondják, hogy ez a Fidesz KDMP-s képviselőkre lett megint kitalálva.

[00:12:43]Hát az egész politikai garnitúrára, ami a Tisza előtt volt, ők szépen így folyak el így a mandátumkorlátozás hatálya alatt.

[00:12:52]A tiszások meg ugye null nulláról kezdik, tehát menjenek tovább.

[00:12:54]ö a választás szabadságát önmagában korlátozza.

[00:12:59]Tehát most még a politikai alkotmányos részét nem is említve, az, hogy elmegyek a fagyishoz, kérek egy válnás fagylaltot, mondja, hogy nem vetsz válnásfagylaltot, már háromszor vettél.

[00:13:10]Eprest vegyél, vagy vagy narancsost.

[00:13:11][nevetés] A választás szabadságát korlátozza az egész, tehát a tehát az, hogy hogy a saját körzetünkben ne választhassunk meg valat.

[00:13:19]És akkor vissza lehet itt idézni, hogy Mixad K már hány évig volt képviselő a magyar parlamentbe, vagy Churchill Angliában, vagy Col 16 évig volt kancellár, bármit.

[00:13:31]Egyetlen egy dologról szól arról, hogy ők ugye tiszta lappal indul, a nulláról indulnak, bárki aki előtte volt, az már egy hátrányból indulhason.

[00:13:38]És akkor most jön a cinikus rész, amiről kevés szó esik.

[00:13:42]Természetesen, ha ezt így meg lehet csinálni, akkor vissza is lehet csinálni.

[00:13:46]Tehát hogyha eljön eljön a megfelelő idő és megvan hozzá a megfelelő felhatalmazásuk, akkor az egészet vissza lehet csinálni arra hivatkozva, hogy gyerekek megváltozott a helyzet.

[00:13:57]Tehát el tudom képzelni, hogy hét év múlva most ugye rém forgatókönyv még mindig Magyar Péter lesz a miniszterelnök és és és kétharmados többségük lesz.

[00:14:06]És akkor Ruf Bálint bemegy a magyar Péter, az figyelj Bálint vagy vagy Péter itt van ez a ez a legszorbán.

[00:14:14]Hát mi mi van a Lexorbánnal?

[00:14:16]Hát az, hogy lassan elkezd rád is vonatkozni.

[00:14:18]Hú, basszus, erre nem gondoltuk.

[00:14:20]Hívd össze a bujdosó Andriát, változtassuk meg akkor az alkotmányt, csináljuk vissza, és a bédiának mondjátok azt, hogy már az egész hét hét hét év múlva már egy teljesen más parlament lesz.

[00:14:29]Ugye van megváltozott a helyzet.

[00:14:31]Megváltozott a helyzet.

[00:14:32]De de azt azt is tudjuk azért, hogy ugye ennek az alkotmányozásnak, vagy azon kívül, de mindenképpen része lesz egy választójogi reform is, ami egy sokkal kiegy egy a most előre deklarált célok szerint egy sokkal-sokkal kiegyensúlyozottabb parlamenti összetételt eredményez majd.

[00:14:50]Tehát gyakorlatilag megszünteti annak a lehetőségét, hogy bármely politikai erő önmagába kétharmados többséget szerezzen, koalíciós kényszer fog előállni, mint egyébként Európa nagy részén.

[00:15:00]De itt az egé képviselőkről [torokköszörülés] van szó.

[00:15:01]Amikor valaki mondjuk zsinórban a negyedik ciklusában egyéni képviselőként jut be a parlamentbe, akkor miért akarják a választóknak megmondani, hogy hiába eddig rászavaztatok, ő került kigyőztesként, most innentől kezdve már nem.

[00:15:20]Igen, igazad van.

[00:15:20]Teljesen én ezt a teljes abszurditással tudnám leírni ezt a helyzetet.

[00:15:24]Szóval én szerintem ez úgy, ahogy van, elfogadhatatlan és felháborító ez a javaslat, mert most gondoljunk csak bele, el tudtok mondani olyan szakmát, ahol helyes lenne egyébként, vagy olyan hivatást 12 évben korlátozni a tevékenységét mondjuk egy tanárnak, egy orvosnak, egy újságírónak vagy bárkinek, mondván, hogy legyen fluktuáció, jöjjön frissítés satöbbi.

[00:15:44]Merthogy egyébként a fiatalok itt vannak és szeretnének betörni a a az az adott az adott területre.

[00:15:49]Vagy gondoljatok csak bele, hogy azt is tudjuk az életből, hogy mindenki, miután fiatalon megjelenik egy pályán, vagy vagy belecsöppenve újszerűen egy egy hivatásba, kell 10 év körülbelül még egy kellő tapasztalatot szeret, még igazán éretté válik.

[00:16:05]Tehát én teljesen értelmetlennek tartom ezt a dolgot.

[00:16:09]Egyfelől azért is, amit a Laci mondti, a szabadságot is korlátoza, másfelől pedig teljesen észszerűtlen, hiszen egy képviselő akkor a legtapasztaltabb, akkor a legérettebb, amikor már mögötte van néhány cikkus.

[00:16:20]Gábor nem felkészült ideológiailag, ezt kell, hogy mondjam, mert megmondta Magyar Péter miniszterelnök úr, hogy 12 év pontosan elég arra, hogy az ember a hazát szolgálja.

[00:16:31]akármilyen nagyszabú tervei és ötletei voltak a haza felemelésére, 12 év arra pontosan eleged.

[00:16:39]Szóval megnéztem a nemzetközi példákat, hogy hol van erre példa, és azt a néhány országot találtam.

[00:16:43]Nem hiszem, hogy nekünk egyébként ezekből kellene táplálkoznunk.

[00:16:46]Tehát például Bolíviában van ilyen, Ruandában van ilyen, Algériában van ilyen és az Evadorban és Kosztarikában.

[00:16:54]Tehát ez a ez a ez a ez a nemzetközi tapasztalat szerintem teljesen érteletes.

[00:17:00]Hadd mondjak nektek még egy politikai érvet.

[00:17:01]Én, aki azt azért ismerem belülről ezt a területet, ezt a hivatást évtizedeken belül keresztül csináltam.

[00:17:07]Szóval ebből mi lesz?

[00:17:09]Egy kontraszelektát lesz az egész képviselői pálya.

[00:17:11]Kettő, akiknek hatalom van a kezében, azok hátulról fognak suttyonban irányítani, úgy, hogy semmiféle kontroll nem lesz az emberek részéről rajt, hiszen majd előtérbe betesznek olyan embereket, akik kontraszelektáltan ott üldögnek.

[00:17:23]Én az ellenőbb, hát most is így van, de azért Kunhalmi Ágnest hadd idézzük ide, mert soha életemben nem képzeltem volna, hogy én valaha őt fogom idézni, vagy vele leszek egy platformon.

[00:17:37]Na, ez is eljött.

[00:17:38]Azt mondta, hogy én, ha jól értem, nem indulhatok többet képviselőként a saját hazámban.

[00:17:45]Tehát az, amit a Laci mondott, az súlyosabb annál, hogy csak így valami kis nüansznyi problémának tekintsük.

[00:17:54]Ez a választó, az általános választójog, ami a demokrácia lényege, kvintesszenciája, ez annak a súlyos korlátozása, sértése és negregálása.

[00:18:10]Innen folytatjuk, a témánál maradunk.

[00:18:10]A reklám után várjuk önöket vissza.

[00:18:37]Jó estét kívánok!

[00:18:37]Folytatódik a csörte és maradunk a tisztító tűzműveletnél.

[00:18:39]De Kunhalmi Ágnest, hogyha az előbb Ottó szóba hozta, nem csak azt írta le, hogy a saját hazájában nem lehet ezek szerint többet képviselő, hanem arról is írt, hogy Magyar Péter nem ezt ígérte nekik.

[00:18:55]Hoppá!

[00:18:55]Hanem a kampányban azt mondta, hogy aki visszalép a nagyobb esélyes javára, nekik meglesz az erkölcsi fölényük, hogy utána később újra induljanak majd.

[00:19:03]Tehát a kampány ígéretét megszegte.

[00:19:07]És adódik a kérdés, mert az, hogy a Fidesszel politikailag le akar számolni, meg a KDNP-vel, az teljesen egyértelmű, nem csinált ebből se eddig titkot.

[00:19:17]De mi van azokkal a képviselőkkel, akik tényleg azt mondják, vagy azt mondták a kampányban, hogy oké, győzzön a Tisza, a lényeg, hogy a Fidesz menjen el, de én a saját kerületemben szeretnék ugyanúgy dolgozni az emberekért.

[00:19:32]Én ezt egyébként jól csináltam.

[00:19:34]Például Kunhalmi Agnest mindig megválasztották.

[00:19:39]És innentől kezdve mi van azokkal a lehetséges szövetségesekkel, akik a jövőben erősíteni tudnák akár a Tiszapárt tevékenységét.

[00:19:46]Most pedig mindenkit magára haragít, hogy helló, hát nem így szólt ez az ígéret.

[00:19:53]Hát de nincs szüksége Magyar Péternek lehetséges szövetségesekre, úgy látszik.

[00:19:57]Tehát ő a kétharmad birtokában a politikai tapasztalat nem kell, nem a kétharmad birtokában szerintem.

[00:20:01]És ez viszi, ez a lendület előre ezt a csapatot.

[00:20:05]Ez mutat egyfajta politikai tapasztalatlanságot szerintem, mert ugye ezek el szoktak múlni egy idő után ezek a hangulatok, de én továbbra is azt gondolnám, hogy a az igazi politikai vezető onnan ismerszik meg, hogy nem azért, mert felül a hullám tetejére, és ha most a nép éppen most ezt követeli, és leszámolást követel, satöbbi, satöbbi, akkor ő hangot ad ennek, hanem van benne annyi bölcsesség, hogy azt mondja az embereknek, hogy de ez nem biztos, hogy jó, ne ezt csináljuk, mert szerint nem ez az ország érdeke.

[00:20:31]És nem ez az ország érdeke.

[00:20:33]Például a te a kérdésedben ott szerepel.

[00:20:35]Te mondtál egy ilyen félmondatot, hogy hát igen, le akar számolni a Fidesszel és a KDNP-vel.

[00:20:42]Ezt tudjuk.

[00:20:42]Azért én nem mennék ezen túl egyáltalán.

[00:20:44]Most a Fideszel nagyon sok bajom van.

[00:20:46]Most az lenne a műsor témája, hogy mit kell elmondani, a Fidesz mit csinált az elmúlt 16 évben borzalmasan, akkor szerintem állati hosszan tudnánk sorolni a listát.

[00:20:55]Hétről hétre mindig említett egyet.

[00:20:58]Í van.

[00:20:58]De de az a helyzet, de az a helyzet, hogy most nem ez a szerintem, ha egy kicsit messzebbről nézzük, és a hazánk érdekét nézzük, a hazánknak az az érdeke, és ebben a Fidesz is bűnös volt, még egyszer hangsúly, mert nem ezt csinálta, amit most mondani akarok, az a hazánk érdeke, hogy miköz, ha valaki győzött, akkor utána nyújtson jobbot a legyőzöttek, és azt mondja, hogy oké, a politikai versenybe én nyertem, de találjunk néhány olyan ügyet, amiben együtt akarunk dolgozni.

[00:21:21]Ez a hazánk érdeke szerintem, és nem pedig az, hogy letakarítjuk a pályáról úgy, ahogy van, és diabolizáljuk, és nem tudom, maffiának bélyegezzük, nácinak béjegezzük, nem tudom, ma már nincs is ellenzék.

[00:21:32]Az egyik a maffia, a másik meg a náci.

[00:21:34]Hát ez abszolút és akkor ennek az egyik eszköze az az intézmény, amit létre szeretnének hozni, ez a vagyon visszaszerzési hivatal.

[00:21:39]Azt félszóval már említettem, hogy már a az alelnököknek a kinevezése is kérdés, mert Magyar Péter már megnevezett olyan embereket, ha nem is névszerint, hogy kiket látnad, de majd megpályázzák.

[00:21:54]Nem is ez a lényeg, hanem pont a az megy át a közbeszédbe, hogy a vagyonvisszaszerzés az csak a Fidesz KDNP-s meggazdagodásokat fogja vizsgálni, és nem feltétlenül mindent, ami kérdéses lehet, és hozzá is eljut, mert a ugye neki is van aláírt szerződése a Balázsi Gyulával, mint diákhitelközpont satöbbi, satöbbi.

[00:22:17]Ott állt mellette a Vitézi Dávid, aki államtitkár volt és kormánybiztos volt.

[00:22:20]és a csütörtöki kormányinfón úgy fideszezett meg propagandázott, mintha ez nem is történt volna meg az elmúlt 16 évben.

[00:22:27]Tehát azért itt nagyon szép átalakulásokat látunk.

[00:22:32]És azzal a felhatalmazással teszi, elmondom még egyszer, hogy 53%-ot szereztek, tehát 47-et nem úgy, mint 90-ben, amikor 85%-ot szereztek a rendszerváltó pártok és az a 15% is szépen csöndben maradt, mert tudta, hogy miről szól a történet.

[00:22:48]És itt egy nagy átalakulás várható az egész országban, meg a társadalomban.

[00:22:53]Tehát azért ne érezze magát már teljesen otthon.

[00:22:55]És az teljesen felháborító volt, ahogy a csütörtöki kormányinfón a sajtóval beszélt, az akármilyen sajtóval.

[00:23:03]Tehát az, hogy a propagandázás, és megmondom őszintén, a hírtévét is ugyanzör és folytatólagosan kipécte, de a kolléganőtök amennyire lehetett szépen helytállt és azért vitatkozott vele, és nem adta olcsón a a a bőrét, de a az akár az RTL, a nem tudom én kicsodákat, azoknak is megmondta, hogy mit kéne kérdezni.

[00:23:28]Szerinte mi a fontos téma?

[00:23:28]Ő ő nehogy bár főnöknek érezze magát Magyarországon.

[00:23:33]Hát azért ezt valakinek el kéne neki mondani.

[00:23:35]Például MUZ most pénteken beszélgettünk, még ekkor nem látjuk, de vasárnap este remélem lesz valami.

[00:23:41]A MS ilyenkor nem áll ki azzal, hogy hogy beszél az újságírókkal.

[00:23:44]És természetesen itt nem az újságírók érdekesek.

[00:23:48]Az érdekesnek, amiről te kérdeztél, hogy politikai ellenfelet, ellenséget lát a a médiában, a Fidesz politikusokban, a bárkiben, aki nem az ő ügyét szolgálja a legfőbb ügyészben.

[00:24:01]Itt az aranyvonat ügy vagy arany konvoy ügy, aranykonvoi ügy abban is ellenpolitikai szabotőrt lát lényegében a legfőbb ügyészben, mert hogy az nem áll elő ugye a farmával, persze az neki nehezebb, mint egy miniszterelnök azt mond, amit akar.

[00:24:18]Hát most, hogy a kérdésedre válaszoljak, viheted az aranykomvolt is, hogy mert eléggé elkanyarodtam, csak akkor akkor annyit jeleznénk a a tényleg a nézőknek, hogy pénteken beszélgetünk, tehát nem nem csak a Pride-ról nem, de hogy nem tudjuk, hogy a kihelyzett kormányülésen majd milyen döntések születnek majd, miket hallunk és hogy mi történik majd az aranykonvoy ügyben.

[00:24:38]De ha már szóba hoztad, tehát ott is a legfőbb ügyész mondjon le, ha nem beszél meg nem tudom, [torokköszörülés] hogy micsoda.

[00:24:46]Hát jó, mi mondom egy rövid mondatba a vagyonvisszaszerzési hivatalra.

[00:24:49]Ugye azokat a cégeket fogja elsősorban vizsgálni, amelyek a bevételük legalább 75%-át közbeszerzésből szerezték.

[00:24:55]Hát ezek a RS cégek voltak érdekes módon, úgyhogy [torokköszörülés] ők számíthatnak ilyen vizsgálatokra.

[00:25:03]Bóka János azt mondta pont pénteken, hogy egy videóban, hogy aki állami támogatást, bármit kap, ellátmányt, nyugdíjat, csed, bármit, annak őt jogosan vizsgálhatja, és erről vagy tudomást szerez, vagy nem, mert a jogosítványokat úgy fogják majd megadni neki.

[00:25:27]Tehát, hogy itt itt is azért úgy ké majd nem csak cégeket, hát magánembereket is, a politikust, mint magánembert is fogják vizsgálni.

[00:25:33]Hát nyilván a politikusokra majd vonatkozik egy szigorúbb mi ez?

[00:25:40]Vagyonbevallási szabály.

[00:25:40]Tehát szerintem én nekem ezzel igazából nincsen bajom.

[00:25:46]Hogyha valaki szabályosan csinált mindent, akkor szerintem különösebben nem nem lesz félnivalója.

[00:25:50]Az aranykonvojukből egyébként meg ott volt egy belső ügyészségű dokumentum, ugye amit a 444.hu hozott nyilvánosságra, ahol leírták, hogy adott esetben szerintük is, az ügyészség szerint felmerülhet akár még Orbán Viktor büntetőjogi felelőssége is.

[00:26:03]És az az jog, az szerintem teljesen jogos kérdés volt, hogy amikor már maguk a állami szervek meg megállapították, hogy itt itt itt nagyon súlyos szabálytalanágok történtek, hogy akkor miért nem lépnek, miért nem történik valami felelősségre vonás, vagy legalább azt nyilvánosságra hozták, hogy A44 egy belső ügyészségi jelentést, de csak megírták, nem?

[00:26:23]Hát megírták, de hivatkoztak rá, de ügy pedig nem mondta azt ügyeség nem cáfolta.

[00:26:30]Igen, bocsánat.

[00:26:32]Igen, nem cáfoltak, mert ugye csak az a kérdés, hogy konkrétan abban mi áll, hogyan írják meg, mert a 444 ugye megírta a cikkben, de hogy egy ilyen sajtóhíre hivatkozva kéri az aranykonvojt védő ügyvéd, hogy az ügyészség indítványozza Orbán Viktor és a az írományban szereplőknek a letartóztatását.

[00:26:55]Szóval, hogy akkor legalább látni is kéne, de nagyon súlyos az, hogy Magyar Péter nem utasíthatja semmire a legfőbb ügyészt.

[00:27:06]Egyáltalán semmire, nemhogy arra, hogy egy folyamatban lévő ügyről tájékoztassa a széles nyilvánosságot.

[00:27:15]És tulajdonképpen ha valamivel vádolhatják Orbán Viktort, az pontosan az, hogy beleavatkozott egy hatósági eljárásba.

[00:27:27]Ugye ez vele szemben a a vélelmezett gyanú.

[00:27:32]Most fogja magát a a csávó és beleavatkozik egy folyamatban lévő ügybe azért, hogy kiderüljön, hogy a másik is azt csinál, vagy mi van?

[00:27:42]Tehát nagyon helyesen a tényi feljelentő ember már föl is jelentette Magyar Pétert hatalommal vagy mit tudom én mivel való visszaélés miatt, hogy mondják ezt szabályosan mivel ért vissza a hatáskörével vagy valam Igen.

[00:27:56]Hatáskö túllépés.

[00:27:56]Na, szóval az a helyzet, hogy ez az egész tisztítótűz, amin már élszelődtek kollégák, hogy ezt is lopta, tehát még egy nevet se tud adni magától a programjainak, de különösképpen a maffiázás meg a a kózanosztrázás.

[00:28:17]Tehát ha mindent lehet, miniszterelnök úr arra tanít bennünket, hogy mindig azt mond, amit akar, akkor én hadd jegyezzem meg, hogyha itt Kzanostra lett volna maffia kormányzás, akkor lehet, hogy ő már valami betonalapot képezne valami nagyszerű építményel családtagjaival együtt.

[00:28:34]Úgyhogy ezt sürgősen hagyja abba.

[00:28:34]És én emlékezzetek vissza András talán nem, de Gábornak emlékeznie kell.

[00:28:38]Én már jó pár hónappal ezelőtt ide citáltam a másik magyart, Magyar Bálintot, aki elterjesztette a politikai közbeszédben ezt a maffiázást teljesen meggondolatlanul, és vádolom őt azzal, hogy most itt tartunk, hogy Magyarországon százezrek, milliók gondolják azt rólunk is meg több 1000 emberről, hogy hát mi izék vagyunk.

[00:29:10]gyilkos maffiózók.

[00:29:10]Ezt velünk azt lehet csinálni, amit akarnak.

[00:29:12]Hát nem.

[00:29:12]Úgyhogy Magyar Péter sürgősen fejezze be ezt a baromságot.

[00:29:18]Én akkor folytatnám ezt a a kérdéskört, mert akkor maradnék most egyelőre, bár itt ugye a aranykonvoy felé elkalandoztatok, de azért maradnék a tisztítótűznél ennél a problémakörnél.

[00:29:28]Én meg kell, hogy mondjam, nekem ez egyáltalán nem tetszik ez az egész história, amit látok.

[00:29:34]És azért nem tetszik, mertogy kampány, egy kampányízű ügy.

[00:29:36]Azt természetesen nagyon helyesnek tartom, hogy a létező intézmények nyomozzanak ki mindent, azokat a visszaéléseket, amelyek napvilágra kerülnek, amelyek akár a volt kormánypártot érintik, ott járjon el az ügyészség, járjanak el a bíróságok, hozzák meg a szükséges ítéleteket, mert a korrupció kérdése kétségtelen az embereket irritáló, arcba vágó, borzalmas probléma volt az utolsó 16 évben, különös annak az utolsó éveiben.

[00:30:03]Ezzel kell valamit kezdeni, de a kampányszerű megoldásoktól én őszintén szólva óckodom és irtózom, mert eszembe jutér a magyar történelem, nem is olyan régről, hát amikor kampányokat intéztek a feketézők ellen, a kulákok ellen, a nem tudom kik ellen, és zajlott az örjöngés, az szerintem soha nem jó.

[00:30:22]Soha nem jó, mert én azt se szeretem, hogy egyszer csak az ügyészség és a rendőrség úgy felébred, és olyan dolgokról, amikről korábban már beszélhettek volna, hogy pűncselekmény vagy probléma, nem szóltak semmit, most meg egyszer csak óriási problémákat látunk.

[00:30:36]Szóval nem nem jó ez az egész, nem jó az aurája.

[00:30:37]Szerintem én sokkal nyugodtabb lennék, ha ha nem az az ilyen felhevült kampányszerű politikai jogalkotást és és akcióterveket látnánk, hanem valami egyensúlyra próbálnánk törekedni egy társadalomba, minden embernek a magánéletébe és egy társadalomnak az életébe, és az egyensúly megtalálása a legfontosabb dolog, és nagyon kellene már szerintem a magyar társadalomnak ez.

[00:31:01]Hát én szerintem az az nem ördögtől való, hogy mondjuk egy ilyen hivatalt létrehoznak egy ilyen helyzet reparálására, mert azért hadd hozzak be egy másik részt, másik elemet.

[00:31:10]Navracsis Tibornak ez a nyilatkozata, hogy a túlárazott közbeszerzéseken meggazdagodott jobboldali üzletemberek akkor segítsék most a bajban lévő jobboldali sajtót.

[00:31:19]Hát ez azért ezt valljuk be félé, merdig ez egy önbevallással ért fel.

[00:31:22]Hát itt túlárazott közbeszerzéseken gazdagodtak meg jobboldali, kormányközeli üzletemberek.

[00:31:28]Hát minnök a mi ez nem korrupció.

[00:31:31]Mi ez a nem korrupció?

[00:31:31]Tehát ezt azt, hogy ezt vizsgálják ki, és hogy a igen érdekes módon nagyon csodálatos hogy is mondjam ö megtálosodásokat, megtáltosodásokat látunk itt a ügyészségrendőrség egyebek részéről, de hogy hogy mondjuk egy ilyen külön hivatalt még azért, hogy stimulálja ezeket a dolgokat, erre egy ilyen speciális esetre létrehoznak.

[00:31:53]Én ezt egyébként nem tartom egy ördögtől való dolognak.

[00:31:56]Én ez van vannak rossz ízű kampányok a magyar történelemben.

[00:32:00]Igen.

[00:32:00]Emlékezhetünk például a civilek vagy a filozófusok ellenutott kampányokra például.

[00:32:06]De azért ezt én még nem sorol megérzem.

[00:32:08]AE a CEU ügy is ilyen volt pontosan, ha már a közelmúltból nézünk, de akkor is szóval Andrisát szerintem az ügyészség és a rendőrség alkalmas arra, hogy ezeket te hígatt ember vagy.

[00:32:17]Viszont Magyar Péternek a habitusa sem engedi meg, hogy így leüljön és átgondolja a dolgokat, hanem nagyon sok mindent ugye ingerből kommunikál, ingerből beszél, látjuk a parlamenti felszólalásokat, ott is szinte mindenre ő reagál.

[00:32:33]Te ezért látod így, ő pedig valószínűleg ezért kormányoz így, legalábbis az elejét.

[00:32:40]Csak Marian, hova vezetez?

[00:32:40]Hova vezet?

[00:32:41]Tehát ez az, amiről beszélünk, ugye Laci töb Laci többször emlegette ezt az 53-47-et.

[00:32:46]Ezt egyébként ugyanúgy a Fidesznél is, én ugye elmondtam 100-szor körülbelül az elmúlt 16 évben, hogy ez a kétharmad azt jelenti, hogy a társadalomnak egy jelentős része ott áll az ellenzéki oldalon.

[00:32:57]És ezért tehát ezért kellene annyi józanésznek lenni most már végre a politikai vezetésben Magyarországon.

[00:33:03]Tehát végre előjönni annak, ami a 90-es években még megvolt bennünk, hogy egyszerűen kell tudnunk a másikkal együttműködni.

[00:33:10]Nem lehet állandóan szégyen, bélyeget a szemben lévő félre ráraasztani, mert a az nem fogja előrevinni Magyarország ügyét.

[00:33:18]Józan néz meg, a politológia a racionális cselekvők cselekvőkre van kitalálva.

[00:33:22]Ő szerintem egy mentálisan nem rendben lévő ember.

[00:33:24]Ezt akkor most aki kimondtam.

[00:33:27]Deci nemá tehát tehát ez ez volt ez jött át nekem ez jött ez jött át nekem a a csütörtöki kormányinfón is.

[00:33:36]Az összes inv, azért érdemes ezt a két órát megnézni az összes indulatával, a grimaszaival, a tetemre hívásaival, a felelősségrevonásaival, dresszírozásával, a mimikájával és minden az egész metakommunikációs eszköz készletével k ez az ember nincsen rendben.

[00:33:54]És ebből fakad, ez a trigger, ebből fakad az egész bosszú vágya, és az, amit ez ezen a társadalom lepróbál, társadalomnak a torkán próbál lenyomni.

[00:34:04]Ez a fő probléma Magyar Péterrel.

[00:34:09]Hadd hívjam föl a figyelmet arra, hogy hogyan reagál a piac ezekre a vagyonvisszaszerzési ötletekre.

[00:34:14]Azt mondja egy cégvezető, hogy indultam közbeszerzésen, nyertem.

[00:34:24]Természetesen volt rajta hasznom, mert ki az a vállalkozó, ki az a hülye, aki úgy megy bele bármibe, hogy nincs rajta haszom.

[00:34:34]Azt befektettem, megdupláztam.

[00:34:36]Szerencsém volt.

[00:34:36]Mit fog vizsgálni a vagyon visszaszerző bizottság?

[00:34:40]És mit fog visszaszerezni?

[00:34:43]Hát ott például azt fogja vizsgálni, hogy mondjuk Mészáros Lőrinc csodálatos módon valahogy [torokköszörülés] dupla profitrátával dolgozott, bárhol, ahol megjelent, a vasútépítésbe, a mezőgazdaságba.

[00:34:52]A piaci szereplőkhöz képest mindenhol dupla profitot ért el.

[00:34:57]Ez ez nem tudom, ez biztosan csak a zsenialitásának tudható be, de lehet, hogy esetleg érdemes meg.

[00:35:02]Megkérdezem, hogy mi mi az a dupla, mi a normális?

[00:35:05]Mindig van egy azt szokták mondani az üzleti világban, hogy minden annyiba kerül, amennyit adnak érte.

[00:35:12]Hát amennyit egy közbeszerzésben az állambácsi ad érte.

[00:35:13]Igen, természetesen és mészáros lőnek megadta egyéb piaci alapon speciál mondjuk ugyanaz egy ugyanolyan beruházáson egy piaci szereplő kifele annyi profitot ért el egy piaci beruházáson például ez szerintem lehet de most most akkor akkor kellene államilag finanszírozni azokat akik kevesebb profitot érdekel vagy h hol hol hol a bűn nem nem mészáró lőincet hát ott a bűn hogy mészáros lőrinc tette zsebre ezt a profitot az állami megrendelésből túlárazott túl sugározott.

[00:35:44]De mi az, hogy túl?

[00:35:44]Ezt nem értem.

[00:35:47]Az, hogy amit mi a mérce?

[00:35:47]Ki szabja meg a piac?

[00:35:49]Van a a amit 100 egységért egyébként piaci körülmények között egy hidat meg lehet építeni 100 egységért, azt ő 150-ért építette meg például.

[00:35:57]És még a 100 is úgy lett volna egyébként mondjuk 10 egységnyi profitja.

[00:36:02]Csak én én szeretném a figyelmedet fölhívni rá, hogy 2010 előtt számtalan ilyen ügyet vizsgáltunk egyébként hivatal nélkül, mint újságírók, amikor is azt csinálták, hogy baromi olcsón adtak ajánlatot, meg is nyerték, kiszorítva mindenkit a a piacról.

[00:36:20]Ö fölhúzták a hidat.

[00:36:20]Maradjunk ennél a példánál, aztán kiderült, hogy jaj jaj jaj ö még ez sincs meg, még az se jó, még itt is garanciális javítást kell végrehajtani, még itt is pót, hogy hívják, ott költségvetést kell csinálni.

[00:36:36]Azt a végén az is 150 volt, szeretnélek téged elkeseríteni.

[00:36:38]És az innen folytatjuk jövő héten.

[00:36:41]Szerintem akkor is lesz miről beszélni.

[00:36:44]Urak köszönöm, hogy itt voltatok.

[00:36:45][zene] Nézőknek pedig a figyelmet köszönjük, további szép estét, viszontlátásra.

[00:36:52][zene]