Hit Rádió 46:49

Bilincsben vinnék el Orbán Viktort az ukrán aranybotrány miatt? – Sajtóklub Király Tamással

nk-botránykorrupciókampányfinanszírozásfideszkultúrapolitikaközélet
Irányultság: KonzervatívKötődés: Fidesz-közeli
Bilincsben vinnék el Orbán Viktort az ukrán aranybotrány miatt? – Sajtóklub Király Tamással
tl;dr
  • A NAV hat embert – köztük volt és jelenlegi fideszes politikusokat – vett őrizetbe egy 17 milliárdos NKA-keretből kampánycélokra kiosztott soron kívüli támogatások miatt
  • A zsűri megkerülésével született döntések és a reciprok-képlet kialakulása miatt Varga Zoltán szerint a botrány tovább torzítja az amúgy is sérült kultúrafinanszírozást
  • Király Tamás szerint kimondható, hogy az NKA-ból a Fidesz kampányát finanszírozták, de a pénzeket is rosszul osztották ki
  • „16 évig úgy volt egy fideszes jobboldal hatalmon, hogy nem sikerült kultúrát teremtenie. És ez a legnagyobb bűne.” – Szabó József

  • Ha a letartóztatottak azt vallják, hogy a pénzosztás a Fidesz választókerületi rendszerén át, a párt érdekében történt, felmerülhet a párt jogi személykénti felelőssége és akár feloszlatása is
  • Az ukrán aranykonvoj-ügyben Orbán Viktor őrizetbe vételét kezdeményezték, de a beszélgetők szerint ez politikailag a Fidesznek kedvezne egy erős áldozati narratíva miatt
  • Szabó József szerint a Tisza Párt kommunikációja tudatos folytatásos szappanopera, ami visszahozta a belpolitika iránti érdeklődést
  • A beszélgetők kritizálták, hogy a parlamentben a szakmai kérdések helyett érzelmi és bulvár-szintű viták dominálnak (pl. örökbefogadási törvény)
Részletes összefoglaló megjelenítése

Az NKA-botrány: őrizetbe vételek és a kultúrafinanszírozás válsága

A beszélgetés első nagy témája a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) körül kirobbant botrány volt, amelyben a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) hat embert vett őrizetbe. Az érintettek között vannak korábbi és jelenlegi fideszes politikusok, köztük Bús Balázs, az NKA volt alelnöke és Óbuda egykori polgármestere. A gyanú szerint egy 17 milliárd forintos keretből a választások előtt kampánycélokra folyósítottak támogatásokat, soron kívüli forrásokból.

Varga Zoltán szerint a történtek alapján megállapítható, hogy lopás történt, és ha a hatóságok végzik a dolgukat, az helyes. Ugyanakkor rámutatott a kultúrafinanszírozás súlyos torzulására:

„A kultúrát teszik lelketlenné. Tehát a kultúrától veszik el azt a rangot, azt a reputációt, amit egyébként maga a téma megérdemelne.” – Varga Zoltán *

Hozzátette, hogy a művésztársadalmon belül is megosztottságot okozott a rendszer: aki kapott támogatást, eltávolodott a konstruktív művészeti együttműködésektől. Attól tart, hogy a „reciprok-képlet” fog beindulni, vagyis most azok fognak előnyben részesülni, akik korábban kimaradtak, ami tovább rontja a kultúrafinanszírozás amúgy is sérült egyensúlyát. Kiemelte, hogy a zsűri feje fölött átnyúlva születtek döntések, ami miatt Bán (feltehetően Bán Teodóra) le is mondott az NKA éléről.

Szabó József egy lépéssel hátrébbról közelítette meg a kérdést: szerinte a botrány kiindulópontja az, hogy a Fidesz 16 év alatt sem tudott egy széles körben elfogadott, szimpatikus jobboldali-konzervatív kultúrát teremteni.

„16 évig úgy volt egy fideszes jobboldal hatalmon, hogy nem sikerült kultúrát teremtenie. És ez a legnagyobb bűne.” – Szabó József *

Király Tamás megerősítette, hogy a botránynak nagyon rossz az optikája: a választások előtt soron kívül pont olyan előadóművészek és civil szervezetek kaptak pénzt, akik a Fidesz kampányához kapcsolódtak. Szerinte kimondható, hogy az NKA soron kívüli keretéből finanszírozták a Fidesz kampányát – ami ráadásul nem is sikerült jól, mert a pénzeket is rosszul osztották ki. Ő a teljesítményalapú kultúrafinanszírozás híve, és jobban örülne, ha a nagy, társadalomba beágyazott művészeti intézmények, tánccsoportok kapnának támogatást.

A beszélgetés során felmerült a letartóztatottak között lévő Ugri Attila korábbi fideszes országgyűlési képviselő esete is. Király Tamás felidézett egy 1999-es parlamenti felszólalást, amelyben Ugri Attila a Hit Gyülekezetét és annak vélt politikai kapcsolatait firtatta, és azt állította, hogy egy vidéki alapítvány illegális úton szerzett összegekből több mint 100 millió forinttal támogatta a Hit Csarnokának felépítését. Király Tamás rámutatott: azóta 17 hatósági vizsgálat tisztázta a gyülekezetet, és most Ugri Attila saját bőrén tapasztalhatja meg, milyen az, amikor valakit ártatlanul vádolnak több száz millió forintos ügyekkel. Hozzátette: a Hit Gyülekezete 16 év alatt összesen nem kapott 2-3 milliárd forintnál több támogatást, és a legnagyobb összeg egy határon túli, marosvásárhelyi közösségi tér kialakítására ment.

A beszélgetők egyetértettek abban, hogy a Tisza Párt számára kettős kihívást jelent az ügy: egyrészt a „Purgatórium” program keretében fel kell tárni a korrupciós ügyeket, másrészt ki kell alakítani egy új, működő kultúrafinanszírozási modellt. Varga Zoltán szerint nem elég az NKA-t „kicsinálni”, hanem szakmai kritériumrendszert kell felállítani. Szabó József azonban szkeptikus volt azzal kapcsolatban, hogy létrejöhet-e valaha egy teljesen objektív, politikamentes pontrendszer.

„Nem lehet úgy kultúrát csinálni ma, hogy abban nincs politika. Egyszerűen a politika lett ma az értékválasztás is nagyon sok helyzetben.” – Szabó József *

Király Tamás megjegyezte, hogy a Fidesz a rendszerváltó Hősök teri koncert fellépői közül is többeket megnevezett, akik NKA-támogatásban részesültek, ezzel is relativizálva a botrányt. A beszélgetés során elhangzott, hogy a támogatást a belső kommunikációban „uszodának” hívták, ami a tolvajnyelv része, és ez a maffiaállam-koncepciót erősíti.

A Fidesz, mint jogi személy felelőssége és a pártfinanszírozás kérdése

Király Tamás behozta Ceglédi Csaba ügyvéd, szombathelyi önkormányzati képviselő Facebook-posztját, amelyben az ügyvéd kifejtette: ha a letartóztatottak azt vallják, hogy a pénzosztás a Fidesz választókerületi rendszerén keresztül, a párt érdekében történt, akkor felmerülhet a Fidesz, mint önálló jogi személy büntetőjogi felelőssége. Ha ez bizonyítást nyer, a bíróság akár meg is szüntethetné a pártot. Király Tamás emlékeztetett a 2018-as Jobbik-ügyre, amikor az Állami Számvevőszék tiltott pártfinanszírozás miatt súlyos bírságot szabott ki, ami a párt eladósodásához és hibernált állapotához vezetett. Szerinte az analógia helytálló: ha az NKA-támogatások valóban a Fidesz kampányát szolgálták, az felveti a tiltott pártfinanszírozás gyanúját. Ugyanakkor hozzátette: politikailag a Fidesz járna a legjobban, ha erre az útra lépnének, mert egy jó áldozatszerepnél nincs jobb politikai eszköz.

Az ukrán aranykonvoj ügye: bilincsben vinnék el Orbán Viktort?

A második nagy téma az ukrán aranykonvoj ügye volt, amelyben a héten felmerült, hogy Orbán Viktor büntetőjogi felelősségét is vizsgálni kellene. A 444 hozott nyilvánosságra egy dokumentumot, amely szerint az ügyészség megnevezte azokat a személyeket – köztük Orbán Viktort, Hajdú Jánost (a Terrorelhárítási Központ főigazgatóját) és Demeter Tamást –, akiknek a felelősségét vizsgálni kellene. Az ügyben két nyomozás folyik: az egyik pénzmosásra, a másik arra irányul, hogy jogosan fogták-e el a konvojt és tartották-e fogva az ukrán pénzszállítókat.

Varga Zoltán a maga részéről egy háborús kontextusba helyezte az ügyet. Emlékeztetett arra, hogy az aranykonvoj-ügy kirobbanásakor már akkor is gyanúsnak találta, hogy egy biztonsági őrizet nélkül száguldozó furgon nagy értékű készpénzt és aranyat szállít. Ugyanakkor elismerte: nem tud háborús szemüveggel gondolkodni, de egy háborús országban, ahol bizonytalan az energiaellátás és nincs légi forgalom, szükség lehet arra, hogy feltűnés nélkül jöjjön be pénz az országba. Szerinte a magyar hatóságok fellépése érthető volt, még ha jogilag megkérdőjelezhető is, mert Magyarországot Ukrajna „zsarolta állapotban” tartotta – utalva ezzel a Barátság kőolajvezeték elleni támadásra, amelyet Ukrajna nem sietett helyreállítani.

„Ha valaki egy késsel támad ellenem, azt nem fogom megsimogatni a fejét. Szóval, hogy így alapvetően föl kellene venni a fegyvert.” – Varga Zoltán *

Szabó József ezzel szemben úgy vélte, nincs összefüggés az aranykonvoj és a Barátság vezeték leállítása között. Szerinte a furgonról készült felvételek alapján egyértelmű, hogy az nem egy klasszikus pénzszállító autó volt – nem volt páncélozva, nem volt biztosítás, nem tartották be az alapvető szabályokat. Úgy gondolja, a történet nem is feltétlenül az ukránoknak szólt, hanem a magyar belpolitikai nyilvánosságnak: azt akarták üzenni, hogy „ellenőrizhetetlen járművek szaladgálnak Magyarországon”.

Király Tamás részletesen ismertette a jogi fejleményeket: Horvát Lóránt, az ukrán pénzszállítók ügyvédje – aki egyébként Tisza-közeli jogászként ismert – kezdeményezte Orbán Viktor, Hajdú János és Demeter Tamás őrizetbe vételét. A vád szerint „aljas indokból, hétrendbeli aljas indokból a sértett sanyargatásával megvalósuló jogellenes fogvatartás bűntette és kényszervallatás bűntette” miatt kellene eljárni, aminek halmazati büntetési tétele 2-től 12 évig terjedő szabadságvesztés. Király Tamás azonban hangsúlyozta: attól, hogy egy sértetti oldal ügyvédje kezdeményez valamit, még nem történik semmi, és a közösségi médiában terjedő „bilincs, bilincs, rács, rács” hangulatkeltés veszélyes, mert inflálja az igazságszolgáltatásba vetett bizalmat.

„Azért szerintem ilyenkor különösen van egy nagyobb állapot. Ráadásul most Kapitány István mondta, hogy este 6-tól 9-ig ne kapcsoljuk be a klímákat sem. Gondolkodtam, hogy az lesz a nemzeti ellenállási jelképe, hogy akkor mindenki furra hűti a lakását…” – Király Tamás *

A beszélgetők egyetértettek abban, hogy ha Orbán Viktort valóban őrizetbe vennék, az a Fidesznek kedvezne politikailag, mert egy erős áldozati narratívát építhetnének rá – hasonlóan Donald Trump esetéhez, akinek a bírósági ügyei sem ártottak politikailag. Ráadásul, ha az őrizetbe vétel nem egyértelmű korrupciós ügy, hanem egy ilyen „szürke zónás” nemzetközi konfliktus miatt történne, azt a közvélemény jelentős része úgy értékelné, hogy Orbán Viktor a hazát védte az ukránokkal szemben.

Politikai kommunikáció: tisztító tűz, szappanopera és a társadalom hergelése

A beszélgetés visszatérő motívuma volt a politikai kommunikáció természete. Szabó József szerint a Tisza Párt egy „folytatásos szappanoperát” ír, és ezt a lehető legnagyobb színvonalon teszi. A dramaturgia lényege, hogy mindig be kell dobni egy újabb fejezetet, és ez láthatóan működik: rekordnézettsége van a parlamenti közvetítéseknek, és visszatért a magyar belpolitika iránti érdeklődés.

„Magyar Péter lett az új Kertész Géza” – utalt Szabó József a Barátok közt egykori karakterére, érzékeltetve a politika bulvárosodását. *

Varga Zoltán ugyanakkor kifejezte személyes kiábrándultságát: elmondta, hogy Magyar Péter elérte azt, amit Orbán Viktornak 16 év alatt sem sikerült – egyszerűen nem érdekli a politika, inkább néz mezőgazdasági és állattartós videókat. Hozzátette ugyanakkor, hogy tudatosítania kell magában: a politikával foglalkozni kell, mert az dönti el az életünket befolyásoló kérdéseket.

A „tisztító tűz” elnevezéssel kapcsolatban elhangzott, hogy Magyar Péter állítása szerint nem tudta, hogy Szlovákiában is használták ezt a kifejezést, és az ukrán „Mirotvorec” (Béketeremtő) halállistát is a köznyelvben tisztító tűznek nevezik. Király Tamás megjegyezte: egyelőre ez nem tisztító tűznek, hanem „lángszóró hadműveletnek” tűnik, és a nagy kérdés, hogy kik maradnak a végén tisztán.

Szabó József makiavellista szemlélettel közelített a korrupciós ügyekhez: szerinte a probléma nem maga a korrupció, hanem hogy kiderült. Úgy vélte, nincs olyan demokrácia, amelynek ne lenne része a hatalmi gépezet finanszírozása, és a Tisza-kormányzat esetében is hasonló jelenségek fognak előjönni. Példaként említette a Kontroll nevű lapot, amely a miniszterelnök családtagjának érdekeltsége, és bár valószínűleg nem fog állami hirdetéseket kapni, mégis oda ment interjút adni Balásy Gyula, a NER-közeli kommunikációs vállalkozó.

„Engem ami zavar ebben a történetben, az az álszentség egyébként minden oldalról, hogy itt mindenki mindig mindenen meglepődik, aztán a végén kiderül, hogy mindenki nyakig benne van a történetben.” – Szabó József *

Király Tamás megértőnek mutatkozott a nemzeti tőkésosztály eredeti koncepciójával kapcsolatban – ha választani kell, hogy a Strabag vagy egy magyar vállalkozó vigye el a pénzt, akkor inkább a magyar –, de ami a végére kialakult (jachtok, luxusruhák, arrogancia), az már elfogadhatatlan.

Egyéb felvetett témák

A Hit Gyülekezete és a támogatások

Király Tamás személyes érintettsége okán részletesen beszélt a Hit Gyülekezetét érintő támogatásokról. Elmondta, hogy a Tarr Zoltán vezette minisztérium levelet küldött a gyülekezetnek, hogy nyilatkozzanak a kapott támogatásokról. A gyülekezet 16 év alatt összesen 2-3 milliárd forintnál kevesebb támogatást kapott, és a legnagyobb összeg egy határon túli, marosvásárhelyi közösségi tér kialakítását szolgálta. Hangsúlyozta, hogy a gyülekezet szempontjából nyugodt, de tanulságosnak tartja az ügyet a Tisza számára is: 17 év hosszú idő, és a mostani retorika hasonlít a korábbi fideszes nyilatkozatokhoz.

Energiahelyzet és a hőségriadó

A beszélgetés végén röviden érintették az aktuális hőséghelyzetet és Kapitány István gazdasági miniszter felhívását, hogy este 6 és 9 óra között ne használják a klímaberendezéseket. Király Tamás ironikusan megjegyezte, hogy ez akár a nemzeti ellenállás jelképévé is válhatna. Szóba került Nagy Márton korábbi kijelentése is az energiaárakkal kapcsolatban, ami a beszélgetők szerint azt mutatja, hogy talán kevesebbet kellene kommunikálni.

A parlament munkája és a szakmai kérdések háttérbe szorulása

A beszélgetők kritikusan szóltak arról, hogy a parlamentben a szakmai kérdések helyett a bulvár és az érzelmi szint dominál. Példaként említették az örökbefogadási törvény vitáját, ahol ahelyett, hogy a gyermekotthonok színvonaláról vagy a dolgozók béréről lett volna szó, a vita arra redukálódott, hogy a roma gyerekeknek jobb helyük lenne-e egy homoszexuális párnál, mint az állami gondoskodásban.

⚠️ Értelmezhetetlen vagy bizonytalan szakaszok
  • „Danazdának” – A kontextus alapján valószínűleg „Dani gazdának” (egy mezőgazdasági tartalomgyártó) értendő, akinek videóit az egyik beszélő szívesen nézné a politikai műsorok helyett.
Teljes átirat megjelenítése

[00:00:00]Sok szeretettel köszöntöm a kedves hallgatókat és nézőket a Hit Rádió adásában.

[00:00:03]Egy sajtóklubbal jelentkezünk, és köszöntöm itt a stúdióban a Hit Rádiónak a munkatársait, illetve a Hit Rádió felelő szerkesztőjét.

[00:00:10]Itt van velünk Király Tamás.

[00:00:11]Szervusz.

[00:00:13]Helló.

[00:00:14]Illetve ahogy megszokhatták, itt van velünk Varga Zoltán és Szabó József is.

[00:00:17]Sziasztok.

[00:00:18]Sziasztok.

[00:00:18]Sziasztok.

[00:00:18]Köszönjük, hogy itt lehetünk.

[00:00:20]Öröm, még nem is voltam a Zolival egy műsorban, úgyhogy ez nagyon nagyon rossz.

[00:00:23]Ben is kihúztam magam.

[00:00:23]Én is kihúztam magam.

[00:00:27]Meglátjuk.

[00:00:27]Kíváncsiak leszünk, hogy itt a főnéh komoly stressz alatt vagyunk meg a raidős, úgyhogy én is.

[00:00:31]És akkor elsőként botrányokkal kezdenénk.

[00:00:36]Most több olyan ráadásul na már még ez is.

[00:00:41]Igen.

[00:00:41]Több olyan ügy is van, ami úgy tűnik, hogy tovább gyűrűzik és kellemetlenül érinti a Fideszt.

[00:00:44]A héten az NK botrányok kapcsán történtek fejlemények.

[00:00:50]Jelenleg azt lehet tudni, hogy a Nemzeti Adó és Vámhivatal hat embert őrizetbe vett.

[00:00:55]fideszes korábbi politikusokat vagy fideszes politikusokat.

[00:00:59]Ugye Bús Balázs is érintett, a Nemzeti Kulturális alap volt alelnöke, illetve Óbuda korábbi polgármestere, és egy 17 milliárd Ftos ügyről van szó, amely összeget a váz szerint ők a választások előtt kampánycélokra folyósítottak.

[00:01:16]összességében az NKA körüli botrányokat hogyan értékelitek, illetve kicsit így szálazzuk szét, mert sok részletet lehet így a sajtóban hallani, de megmondom őszintén, hogy nem tudom, hogy mennyire lehet így lekövetni.

[00:01:32]Én a én avval kezdeném, hogy egyrészt én én nyugodt vagyok abból a szempontból, hogyha ezek szerint a az ügyészség, rendőrség végzi a dolgát.

[00:01:40]Tehát ez szerintem a lopás történt, és itt megállapíthatóak a bűncselekmények.

[00:01:47]Akkor hajrá.

[00:01:47]Tehát akkor ennek ez az eny ami ennek egy szomorúbb vetülete, hogy a kultúrát teszik lelketetlennél.

[00:01:54]Tehát a kultúrától veszik el azt a azt a rangot, azt a reputációt, amit amit egyébként maga a téma megérdemelne.

[00:02:05]És látva azért azt a művészréteget, aki vagy nem érintett, vagy érintett ebben a kérdésben, ez önmagában már egy ilyen megosztást hozott a művészkénába.

[00:02:15]Tehát aki kapott, az az eltávolodott a konstruktív művészeti együttműködésektől, és és ő most lehet, hogy szégyeli ezt, lehet, hogy nem, de akkor jól járt belőle.

[00:02:28]És egy másik veszély, ami nem megfogalmazódik, hogyha most gyakorlatilag a reciproképlet fog beindulni.

[00:02:36]Tehát az se jó, hogyha akik eddig nem kaptak meg, most azok majd kapnak, meg ők lesznek majd a kegyeltek, meg ők eddig kimaradtak.

[00:02:43]Tehát a kultúrafinanszírozásba ez így egy ez egy elképesztő drámát fog okozni.

[00:02:50]Ugye ennek a régi képlete az volt, hogy vannak meccénások, vannak szponzorok.

[00:02:55]Valószínű a magyar piac van annyira léptékeibe kicsi, hogy mindig is volt állami dotáció, tehát állami támogatás a kultúrában, tehát volt szerepe az államnak ebbe, de nem de nem fejnehéz.

[00:03:10]Ö, és ugye ezzel a h most már ki lehet mondani, hogy bűncselekményorozattal, vagy ezzel a erőszakos pártfinanszírozással, vagy vagy kampányfinanszírozással, gyakorlatilag ezzel elvesztette ezt a fajta finom egyensúly jellegét a kultúrafinanszírozás.

[00:03:29]És nem is tudom, hogy ezt érdemben egy minisztérium vagy majd egy miniszter ezt helyre tudja-e állítani.

[00:03:35]Ehhez a szakmának kell meggyógyulni.

[00:03:37]Tehát ez én azt gondolom, ugye itt eleve történt egy olyan, hogyha jól követtem a médiát, hogy a zsűri feje fölött átnyúlva hoztak döntéseket.

[00:03:45]Ugye Bán ezért is mondott talán le a az NKL léléről, mert ő ezt sérelmezte, hogy az ő tudta, vagy vagy tudtuk, nem tudom, hogy többes számot lehet-e mondani.

[00:03:58]Nélkül történtek kiválasztások, hogy kik kapnak, meg mennyit kapnak, meg hogy kapnak.

[00:04:01]Ez tényleg kényelmetlen dolog lehet, hogy van egy művészeti zsűri, aki arra törekszik, hogy itt mondjuk akár egy fiatal generációs művésző eltörekedjen.

[00:04:13]Ugye hát a covid idején éltünk meg ilyen NK támogatásokat, hogy olyan zenekarok, együttesek kaptak még akár hangszerfejlesztésre is pénzt, csak mert nem tudtak koncertezni, nem volt bevétel.

[00:04:23]Tehát az egy ilyen nemesebb arca azért a kultúrafinanszírozásnak.

[00:04:28]Tehát én nekem így ez így ez elsőre ez jött így be erről.

[00:04:31]Én egy lépéssel hátrébb lépnék.

[00:04:33]Szerintem már beszéltem erről a sajtóklubból, de azért most is elmondom még egyszer, hogy ennek az egész botrának az a kiindulópontja is az arról ne fejedkezzünk kell, hogy 16 évig úgy volt egy fideszes jobboldal hatalman, hogy nem sikerült kultúrát teremtenie.

[00:04:46]És ez a legnagyobb bűne.

[00:04:48]Most kiderülnek, hogy gyakorlatban ezt hogyan nem sikerült megteremteni.

[00:04:49]És tényleg, ahogy a Zoli is mondta, hogyha itt valódi bűncselekmények voltak, azért járjon erre a rendőrség, a bíróság is, akiknek el kell, és csukják rá ezeket az embereket.

[00:04:59]De végsősoron ezt megint azok az emberek fogják megszívni, akik jobboldaliak, akik konzervatívak, és nem sikerült egy olyan kultúrát kialakítani, ami szimpatikus lenne az a az összes többi embernek is, aki nem feltétlen a a ebből a kultúrkörből jön.

[00:05:14]Hm.

[00:05:15]Az biztos, hogy nincs jó optikája aznak, hogy választások előtt érdekes módon pont olyan előadó művészek is kaptak NKS forrásokat, illetve általában pont azok kaptak sok pénzt, akik így vagy úgy deődnek a Fidesznek a kampányához, meg pont azok a civil szervezetek érintettek.

[00:05:34]Persze lehet ezt magyarázni így meg úgy, de azért most mondjuk ki feketén fehérén mégis csak úgy tűnik, mintogyha a nemzeti kulturális alapnak egy soron kívüli keretéből finanszírozták volna le a Fidesz kampányát.

[00:05:46]Ez teljesen ké, ami nem is sikerült jó.

[00:05:49]És ráadásul egyébként ebből is látszik, hogy a pénzeket is rosszul osztották ki.

[00:05:55]megjegyzem, az én felfogásomban tényleg az van, hogy teljesítmény alapú legyen a kultúra finanszírozása.

[00:06:01]Ehhez azért kell egy érett társadalom is, amiről Zoli is beszélt, hogy legyen meccenatúra, legyenek egyébként olyan vállalatok, olyan magánemberek, a közönség maga kifogyaszt, de azért itt is az látszik, hogy a tömegkultúrából például valakik nagyon-nagyon jól élnek, még mondjuk a kisebb kulturális közösségek megküzdenek.

[00:06:17]És én jobban örülnék, megmondom őszintén, hogyha például a nagy csoportok, tehát tánccsoportok, fiatalokkal foglalkozó művészeti intézmények kapnának a támogatást, amelyek tényleg jelen vannak a társadalomban, be vannak ágyazódva a társadalomba, és amelyek tényleg értéket teremtenek.

[00:06:38]Nem lehet ebből jól kijönni egyébként, mert miközben egy kap, biztos, hogy maradt 100 másik, aki megsértett.

[00:06:45]Ö kicsit furcsának is találom azt, amikor én is megnézem ezeket a konkrét történeteket, hogy kik mire kaptak pénzeket.

[00:06:51]Ö, és egyébként akkor itt hadd mondjak a hí gyülekezetéhez is kapcsolódó történetet, hogy azért van ennek az egész történetnek egy ilyen istenfélelemre okot adó vetül is, ugyanis a letartóztatottak között van Ugi Attila, aki ugye korábban a Fidesznek az országgyűlési képviselője volt.

[00:07:12]Én tényleg nem örülök senkinek a letartóztatásának, főleg akkor egyébként, hogyha ártatlan.

[00:07:16]Sőt egyébként amikor ilyen ügy, mert itt még azt hadd tegyem hozzá, hogy az NK ügyben most ugye azért döntéshozókat, illetve osztályvezetőket, adminisztrátorokat vettek őrizetbe.

[00:07:27]Hát nagyon kíváncsi leszek, hogy ők ezt mentálisan hogy fogják bírni, vagy az volt itt a célja a hatóságoknak, hogy mondjuk ők majd rávalljanak a tényleges elkövetőkre.

[00:07:37]És akkor itt egyébként az is felborít, hogy Hankó Balázs, aki ennek az egésznek a minisztere volt, ő meg éli világát boldogan a parlamentben, a mentelmi jog védelmében.

[00:07:45]Viszont ug Orbán Viktor úgy nyilatkozott, hogy megválaszolta a megfelelő kérdéseket.

[00:07:52]Hát nekem mondjuk Róna Ego műsorában elég gyengének tűnt Hankó Balázs, de ezt is az idő döntse el.

[00:07:58]És viszont Ugi Attilára visszatérve hadd idézzek egy 1999-es történetet Ugi Attillától.

[00:08:05]aki az országgyűlés szerdai ülésén az általa a vagyon gyülekezetének nevezett vallási csoport a hit gyülekezete és annak politikai kapcsolata után érdeklődött a nemzeti kulturális örökség miniszterétől kiemelte ugi Attila a csoport a hitgyülekezete és a szabad demokraták szövetsége közötti az írott és az elektronikus sajtóban manapság gyakran firtatott kapcsolatot és megkérdezte igaz-e hogy egy vidéki alapítvány illegális úton szerzett összegekből több mint 100 millió Fttal támogatta a hit csarnokának felépítését.

[00:08:43]Ugye közben aztán volt 17 hatósúvizsgálat ebben az időben a gyülekezetünk ellen, ami bebizonyította, hogy ez nem volt igaz.

[00:08:53]És azért az miatt idézem csak ide ezt a történetet, mert ez a tisztásoknak is nagy tanulság lehet, hogy ha Ugi Attila ártatlan, akkor most ő is érezheti, hogy milyen az, amikor valakit ártatlanul váldolnak meg több 100 millió Ftnak a felhasználásával a Nemzeti Kulturális Örökség minisztériumánál, ami ugyanaz a kulturális minisztérium volt tulajdonképpen, mint most.

[00:09:14]Hát, hogyha pedig elkövető, vagy ebben tényleg felelőssége van Ug Attilának, akkor megint csak az, hogy a 17 év távlatából azért elég érdekesen tudnak öregedni ezek a történetek, és a Tisza számára meg az lehet a tanulság, hogy a valós ügyekkel és a valós korrupciós dolgokkal és közpénzlopásokkal meg ezekkel kellene foglalkozni.

[00:09:39]És azok, akik most mondjuk a hídgyülekezetét is ilyen céltáblaként használják, azért ez nem a Tisza megjegyzem, hanem sokkal inkább az internetes térben látok, meg ilyen kommentekben meg lejárató oldalakon látok dolgokat.

[00:09:50]Azoknak azért szeretném elmondani, hogy én most pont láttam, hogy a Tiszapárt küldött, vagy a kulturális, tehát a Tarzoltán minisztérium küldött a így gyülekezetének is egy ilyen levelet, hogy nyilatkozzanak a különböző támogatásokról, amiket kaptunk.

[00:10:04]Hát 16 év alatt nem érte el a, ha jól emlékszem, a két-3 milliárd Ftot sem a gyülekezet által kapott támogatás, amiből emlékeim szerint egyébként az egyik legmagasabb összeg, és nem is a gyülekezet kapta, hanem a gyülekezetnek különböző intézményei.

[00:10:20]És emlékeim szerint a legmagasabb összeg az egy ráadásul határon túli projekt volt.

[00:10:24]A Marosvásárhelyiek egy nagyon jó közösségi teret alakítottak ki.

[00:10:28]Szóval én én ebből a szempontból például a gyülekezetünk szempontjából nyugodt vagyok, de tanulság lehet a Tiszás döntéshozók számára is, hogy 17 év hosszú idő.

[00:10:39]Ugye itt is Ugi Attilák, ez m Ja, pé 27 igen, mert ugye 99 az 27 év, hogy akkor hogyan beszéltek?

[00:10:46]azért némileg a retorika hasonlít a mostani tisztás nyilatkozatokhoz és 27 évvel később meg mondom nem tudjuk hogy UI Attila ártatlan vagy elkövető de mindenhogy van tanulsága az ügynek bárki kerülhet nehéz és kellemetlen helyzetb a amit még ehhez így hozzáfűznék hogy most így beszéltetek róla így-úgy, de itt valójában a a tisza számára egy ilyen kettős kihívás van azt a purgatórium program az azt én értem, hogy ott annak lesznek feltárt ügyei és és azoknak meglesznek a megfelelő konzekvenciái.

[00:11:25]Ugye a tegnapi kormányinfó alapján ez még első kezdődött, tehát az eddigi letartóztatások azok mintogyha egy ilyen kicsit ilyen előválogatás lenne még csak, ahogy ti is utattatok rá, hogy hivatalnokok és inkább ilyen vidéki polgármesterektől kezdem.

[00:11:41]Pride előtt volt a mini Pride, aminek a meglepetés vendége a Lakatos Márk volt, és akkor itt is ez még az elő előtisztító, tehát hogy még csak most jön.

[00:11:49]De azért van ennek egy másik feladata is, például ha most már itt ez ennél a kultúrafinanszírozásnál tartunk, hogy hogy akkor kellene csinálni egy jó modellt.

[00:12:00]Tehát hogy akkor mi a jó kultúrafinanszírozási modell.

[00:12:02]Tehát szerintem egy kormányzási feladatvállalás során ez a ez a kérdés legalább így korrekt.

[00:12:10]Tehát az persze hangzatos, meg Fidesz ne a különböző ügyeit, feltárása az egy ilyen kvázi politikai tőkét generál folyamatosan a saját szavazótáboromnak, hogy lámlámi, amit ígértünk, hogy leszámolások, elszámolások és nem tudom mit se teljesül, de mellette azért a hosszútávolságot meg a kormányozhatóságot, ha egy szavazópolgár majd valamikor számon akarja kérni, ugye mondjuk minimum egy cikluson belül, majd meglátjuk, hogy hány hány ciklust lesz itt egy-egy országgyűlési képviselőnek, akkor azt is megkérdezi tőle, oké, oké, de egyébként mit tettetek a kultúra finanszírozásért?

[00:12:49]És akkor azt nem mondhatják, hogy az MK-t kicsináltuk, mert az azzal nem megoldottuk a problémát.

[00:12:55]Tehát én mondjuk akkor mi az a szakmai kritériumrendszer, ami szerint adnék támogatást, milyen minőségi elvárást támasztanék a meg hogy lehet-e ezt politikamentesen, mert egy ideális világban tényleg valami objekt van ösztönözni.

[00:13:11]Igen, ugye régebben volt ja taóval ezt régen például azt hittem nem volt rossz elő mindig volt az kommunikáció szolgáltató nevét, de hát ő egy komoly koncertsorozat finanszírozást áll.

[00:13:25]is mondta, hogy az MVM Dom mondjuk meg annak a megépülése satöbbi.

[00:13:27]Meg ugye pont ezen gondolkodtam, hogy hogy lehet azt megcsinálni, hogy a politika ne szóljon bele, mert én mondjuk ebből a szempontból könnyen vagyok, de most én a média részét mondom, hogy eddig se pályáztam sehova, mert tudtam, hogy úgy se kapok, meg most sem tervezek pályázni a Tiszához, mert érzéseim szerint onnan se kapnak.

[00:13:50]És akkor ilyen esőtelemnek teljes nyugalmával elvagyok, de hogy létre tud jönni egyszer valami olyan objektív dolog, ahol tényleg tök objektív pontrendszernek felelsz meg, csak a teljesítmény meg a szikár tények számítanak, és tök mindegy, hogy te a Nagy Ervinnel vagy jóba vagy a Rogán Antallal ugyanúgy kapod a támogatást, vagy alapvetően ne is legyen támogatás.

[00:14:15]Csak én azt is értem, hogy például kulturál pont van egy csomó olyan, ami értéket teremt, fenntarthat, tehát hogy kerül pénzbe a fenntartással, és nem tudja a piacról kitermelni.

[00:14:25]Szerintem nem.

[00:14:25]Szó, hogy nem lehet úgy kultúrát csinálni ma, hogy abban nincs politika.

[00:14:28]Egyszerűen a politika lett ma az értékválasztás is nagyon sok helyzetben, akár most itt a FOK kérdések vagy az LMBTQ kérdések, ahov úgy beilleszkedett a politika, hogy egyszerűen erkölcsé vagy morális kérdésé tette az egészet.

[00:14:41]És ha ezt átvetítjük kultúrára, akkor muszáj egyszerűen beleszól szogy a kultúrának reagálnia kell arra, hogy a politika bejött az ő helyé.

[00:14:49]Jó, de most nagy ez az én számomból egy nagyon liberális mondat lesz, de nem lehetne, hogy kapu objektív pontrendszer alapján a VOG produkció is, meg a keresztény produkció is, de ugyanannyit és ugyanazokkal a objektív pontrendszerekkel és ideológiamentesen tényleg azon, de nem tudom, hogy hogy lehet ezt megcsinálni, mert most akkor meg milyen szempontrend egy olyan hatalom van, tehát egy olyan politikai vezetés van, aki azt mondja, hogy én egyenlő feltételeket szeretnék, csak itt soha nem lesz olyan hatalom vezető, aki azt mondja, hogy hát én azt szeretném, hogy a másik oldal is velem egyenlő legyen, és hogy hájk négy év múlva nyugodtan leválthasson.

[00:15:24]Magyarországnak sajnos az van, hogy négy évente arra törekszünk, hogy hogy hívják, a másikat legyilkoljuk, aki a másik politikai táborban van.

[00:15:30]Már feltételezem, ez nem csak nálunk van, de valószínű Persze, persze.

[00:15:34]Úgyhogy el csak vissza akartam egy kicsit utalni erre a tisztító tűz dologra, mert nagyon vicces mindig hallgatni, hogy a fideszes szempontból egy fideszes áruló ő akinek azért lehet, hogy a füle mögött ő a a fideszes média szerint volt a korrupciós ügyek beszéle arról, hogy szükség van itt egy teljes ö korrupciós leszámolásra, és közben még a tisztító tűz nevet is a szlovákoktól sikerült lenyúlni.

[00:16:04]Úgyhogy van itt azért egy-két ilyen pikantéria az egész.

[00:16:07]De azt mondta Magyar Péter, meghallgattam a 444-nek adott interjúját, hogy ő nem is tudta, hogy ott is tisztító tűznek hívták.

[00:16:12]Pedig ha tudta volna, akkor lehet, hogy nem ezt a nevet adják.

[00:16:17]És az ukránoknak is a Mirot Vorec halálistát, azt így a köznyelvben tisztító tűznek szokták egyébként nevezni.

[00:16:25]Szóval nem biztos, hogy jó.

[00:16:25]Bár egyelőre nekem ez nem tisztító tűznek, hanem lángszóró hadműveletnek tűnik, de majd meglátjuk, hogy mi lesz belőle.

[00:16:32]Hát az az a kérdés, hogy kiket tisztít meg.

[00:16:35]Szóval, hogy kik maradnak a végén tisztán, mert egyelőre azt látjuk, hogy most az elmúlt 16 évvel meg annak a a mindenféle korrupciós ügyével akarnak leszámolni, de azért, hogy mondjam, a mostani politikai vezetés semmiből jött, nekik is van múltjuk.

[00:16:48]Nagyon érdekes lesz azt látni, hogy hogy azzal hogyan akarnak lesz.

[00:16:52]A másik, hogy azért amit meg a Fidesz mond NKE ügy kapcsán, hogy amikor volt az a híres rendszerváltó hősökterés koncert ugye az Ekő úrnak a mi ez performanceával, hogy az ott fellépő művészek közül is többen részesültek enkább a pénzből.

[00:17:09]Tehát most ugye ki van emelve a Fási művész úr, meg a Máaművész úr, meg a nem tudom én milyen művész, Gáspár művész úr teljesen jogosan, de hogy ugye nem csak ők kaptak támogatásokat, csak akkor is így a választások előtt soron kívül, tehát nagyon rossz az optikája.

[00:17:27]Ugye most már itt a hírek szerint ráadásul uszodának hívták a támogatást meg a szóval, hogy hogy hogy ez a tolvajnyelv és akkor a amiről a Magyar Péter beszél a maffia államikor ilyen tolvajnyelvben beszélnek, csak ugye ez a nagy kérdés, hogy ez most a rendszernek a része volt, vagy ez olyan, mint amikor a Mgyolandot meg Voldemortnak kellett hívni, mert szerintem azt se az Orbán kérte, Orbán Viktor kérte, meg a Fidesz központja kérte, hogy a mennyi urat Voldemortozzák.

[00:17:56]Én nem tudom, ilyenkor azért mindig kibújik belőlem a makiavelista, szóval szerintem mindig is a rendszer része az, hogy ilyenek vannak.

[00:18:02]Nincs olyan demokrácia, aminek ez nem része.

[00:18:04]Egyszerűen az a nagy probléma itt is, hogy mondjam, ez ezért vagyok makiavelista, az a nagy probléma itt, hogy kiderült.

[00:18:10]Szóval, hogy itt itt a problémák akkor kezdődnek, és ezt mondom, ez nem egy erkölcsi hozzáállás, hanem egy hatalmi politikai gondolkodás.

[00:18:18]De hát senki, ha nem tud róla senki, akkor nem is fájt volna a társadalomnak.

[00:18:22]És pont az, hogy a tisztáz fel tudta melegíteni és még mindig melegíti, az ugye az ő malmukra hajtja a vizet, de azért azt ne gondoljuk, hogy négy év múlva, hogy ha mondjuk azt, hogy nyolc évet kitölt, vagy egy másik miniszterelnökkel 16 évet kitöltött, hisz pont ugyanilyen korrupciós ügyek fognak előjönni.

[00:18:36]Persze, és egyébként meg az a, hogy szerintem így a végére túltolta már a Fidesz azt ezek pont ezt a hatalmi gépezet finanszírozásos történetet, mert én valahol tudok megértő lenni azzal kapcsolatban, hogy mondjuk tehát amiről Orbán Viktor ugye eredetileg beszélt, hogy legyen nemzeti tőkésosztály, tehát ha választani kell, hogy a Strabag vigye el a pénzeket, vagy valamelyik magyar vállalkozó, aki munkát ad a magyaroknak, meg itt befizeti adóba, akkor azt mondom, hogy vigye a magyar vállalkozó.

[00:19:04]Csak ami már itt a vége lett, hogy jaktok, luxusruhák, arogancia satöbbi, satöbbi, ez az, amitől meg eltorzult ez a kép.

[00:19:12]Tehát én tudok megértő lenni azzal kapcsolatban, hogy valaki ha főleg normális hatalmi struktúrát épít, ki tart fenn, fenntarthatóvá tesz dolgokat.

[00:19:21]És tudom, hogy mindig vannak, akik ebből kimaradnak, és ők meg fel vannak háborodva, de az csak a mesében van, meg egy nagyon idealista világban van.

[00:19:29]És a Tiszánál sem lesz.

[00:19:32]Tehát hogy azért már most lehet látni ugye ezeknek a a körvonalait.

[00:19:37]Hát nézzük csak meg, hogy ott van például a kontroll, ami ugye a miniszterelnök családtagjának a lapja.

[00:19:43]Én nem én biztos vagyok benne, hogy a kontroll nem fog közpénztben részesedni, tehát szinte borítékolom, hogy nem fog állami hirdetéseket kapni.

[00:19:49]De azért nézzük meg, hogy ven, tehát hogy Balási Gyula azért mégis csak úgy érezte, hogy a kontrollhoz megy el interjút adni és odaadtál ki és egy csomó más ilyen tehát, hogy mindenhogy kedvezményezetté válik most ez a politikai oldal.

[00:20:03]És engem ez annyira nem is zavar, hiszen ők nyerték a választást.

[00:20:07]Csak ne legy tehát engem ami zavar ebben a történetben az az álsz egyébként minden oldalról, hogy itt mindenki mindig mindenen meglepődik, aztán a végén kiderül, hogy mindenki nyakik benne van a történetben.

[00:20:20]Így van.

[00:20:20]Hát egyébként Amerikában ő a pont a Boston Politics című fantasztikus könyvben van az leíva, hogy Amerikában ezt úgy oldották meg, hogy a a pártnak, aki a indul a választáson, annak van egy ilyen alapítványa, és akkor a megfelelő vállalkozók odaadkoznak, és akkor azt felhasználják, mint kampánypénz, és akkor amikor hatalomra kerül a kedves jelen polgármester, akkor meg a vállalkozók mennek, és akkor mondják, hogy hát én nagyon szívesen felújítanám azt az utcát vagy azt a házat, és akkor így szépen le van osztva a dolog.

[00:20:48]És ugye a lobbistáknak, tehát ugye a nyugaton a korrupció úgymond úgy van legalizálva, hogy ott a lobbisták ténylegesen pénzt keresnek satöbbi, satöbbi.

[00:20:59]Egyébként akkor legalább átláthatóbb, tehát én nem mindig az sem, de hogy hogy mert itt meg így el van játszva, hogy ez a legszentebb dolog.

[00:21:08]Aztán ha meg kinyitod a motorháztetőt, akkor akkor úgy meglepődsz, vagy éppen nem lepődsz meg.

[00:21:16]Hozzuk be szerintem emellé az aranykonvo botránynak az ügyét.

[00:21:18]Mert a héten felmerült, hogy Orbán Viktornak is vizsgálják a vagy kellene vizsgálni a büntetőjogi felelősségét.

[00:21:26]A 444 hozott nyilvánosságra egy dokumentumot, amely arról szól, hogy az ügyészség megnevezte azokat a személyeket, akiknek szerintük a felelősségét kellene vizsgálni ebbe az ügybe.

[00:21:39]Ugye alapvetően két nyomozás van.

[00:21:41]Az egyik a pénzmosásra irányul, a másik pedig arra, hogy egyébként jogosan fogták el ezt a konvoyt és jogosan tartották-e őket fogva.

[00:21:51]Szerintetek önmagában ezek az ügyek, most felmerülhet korrupciós oldal, ugye az előző botrányban is, amit behoztunk, de hogy végső soron miről szólnak ezek, hiszen felmerül az, hogyha ténylegesen sikerül hitelteníteni a Fideszt, akkor azzal végleg alá lehet ásni, hogy meg tudjon újulni az a párt, amely egyébként úgy tűnik, hogy egyelőre még önmagát se találja.

[00:22:16]Én azt a párhuzamot az NKS üggyel kapcsolatosan szívesen fölhozom, hogy hogy talán egy kezdősúklubos voltam, amikor pont ez az aranykonvo ügy kirobbant, és akkor én azért azt a azt feltételeztem, vagy azt gondoltam kimondani, hogy azért azt valóban komoly kérdőjeleket vett föl, hogy egy biztonsági őrizet nélkül száguldozó furgon, ami nagyon nagy értékű kézpénzt és aranyat szállít, az vajon valóban tekinthető-e egy tiszta ügynek?

[00:22:52]Tehát, hogy azt azt azt azt ma most innen egy viszonylag békés társadalman szemüvegén keresztül nézve gyanús.

[00:23:02]Tehát én talán ezekkel a szavakkal éltem.

[00:23:05]Ö ha megváltoztatnám a retorikámat akkor azt gondolom, hogy egy dolog miatt változtatnám meg, hogy nem tudok háborús szemüveggel gondolkodni, hála Isten.

[00:23:18]Tehát az, hogy én nem egy háborús országnak a állampolgára vagyok, ahol bizonytalan az elektromos energiaellátás, nincs légi forgalom, semmi nem biztonságos, és ugyanakkor pénzre szükség van.

[00:23:30]Tehát ezt én akár még háborús szemüveggel azt is mondhatom, hogy de lehet, hogy tényleg szükség van arra, hogy feltűnés nélkül az országba jöjjön sok-sok készpénz és sok-sok arany, de az, hogy kinek jött az a pénz és mit finanszíroz, azért arról már hallhattunk Ukrajna esetében, de egyébként más háborús államok esetében is ugye rászerveződik különböző illegális akciók egy-egy ilyen háborúra, legyen az akár egy fegyverkereskedelem, Tehát ebbe a kontextusába, nézve azt, hogy feltűnik Magyarországon a közbiztonsági különböző szerveknek, hogy itt valami zajlik, ami ami ami egyébként gyanús.

[00:24:12]Ezt még én azt gondolom, hogy érdemes kipipálni.

[00:24:14]Itt a túlkapás az a kérdés, hogy egy Magyarország egy zsarolta állapotban van Ukrajna részéről, hisz előtte talán két hónappal történik ugye az az olajvezetéknek a tá elleni támadás, ami javítható, tehát amiről egyértelműen kiderült már, hogy hogy csak azért nem javult meg olyan gyorsan, mert Ukrajna ezt nem akarta.

[00:24:40]Ez európai unió éppenségnél nem reagált olyan túl gyorsan erre a kérdésre.

[00:24:42]A horvátok az egekbe emelik a szállítási tranzit költségeket.

[00:24:47]Magyarország milyen helyzetbe kerül?

[00:24:49]Egy zsarolt helyzetbe kerül.

[00:24:51]És nem mondjuk nem egy finom eszközt választ arra, hogy dörömböljön az ajtón, hogy emberek bajba lehet Magyarország energiabiztonsága, hanem kicsit ezt a háborús retorikát átveszi, vagy háborús fajta eszközt, és lekapcsolnak egy ilyen egy ilyen furgont.

[00:25:08]Ez nem bocsánatos.

[00:25:08]Tehát tényleg, hogyha ebbe olyan eszközöket használtak, ami ami biztonságpolitikailag vagy szakmailag megkérdőjelezhető, akkor erre is ugyanazt mondom az NK-ra.

[00:25:21]Legyen kivizsgálva, nézzék meg.

[00:25:23]De ebbe nem értünk egyet.

[00:25:25]Nem, alapvetően.

[00:25:27]De de de akkor befejezem még a mondatot, de ettől én még összefüggéseiben összefüggéseiben nézném.

[00:25:33]Nem pusztán, csak annyit, hogy a NAV most elkezdett énekelni.

[00:25:37]Szóvaly alapvetően az, hogy Magyarországot akkor az ukránok úgy, ahogy megzsarolták, és Magyarország ezt válaszolta, amit válaszolt, akár Orbán Viktor aláírásával válaszolta ezt.

[00:25:46]Én szerintem olyan szempontból ő egy fer válasz volt, hogy már maga az első lépés, amit az ukránok megtettek, egy nagyon hát finoman fogalmazó barátságtalan lépés volt.

[00:25:56]És erre nem lehetett másképp reagálni, csak úgy, hogyha mi is most és ez csúnyán hangatszik, de ha jogtalanul lépünk föl, most ha valaki egy késsel támad ellenem, aztak nem fogom megsimogatni a fejét.

[00:26:08]Szóval, hogy így alapvetően föl kellene venni a a fegyvert.

[00:26:09]És és szerintem ez egy olyan szempontból lehet, hogy jogilag nem megalapozott, de egy jogos reakció volt, hogy valahogy ki kellett kényszeríteni az ukránoktól azt, hogy többet ilyet nem erészeljenek.

[00:26:20]Az más kérdés, hogy úgy tűnik, hogy nem volt elég, mert nem nyitották meg utána, csak miután véger lett a vagy miután meglett a választás.

[00:26:27]Úgyhogy alapvetően én szerintem és akkor itt a az új kormányra meg az új hátalomra is kitérve szerintem óriási probléma az ebben nincs egy társadalmi egyetértés hogyot nem lehet leckéztetni miért nem tudjuk azt kimondani hogy oké lehet hogy jogtalanul jártunk el de nem mi voltunk a felelősek azért hogy így kellett eljárnunk hanem ti hogy ti ezt megcsináltatok velünk mi egy élet teljes szuverenitással rendelkező állam vagyunk velünk így nem viselkedhettek és hogyha ti eltekintetek a nemzetközi jogtól, akkor bocs, akkor mi is.

[00:26:59]Szóval, hogyha így játszatok, akkor mi is így játszunk.

[00:27:03]Bárhogy hívják a miniszterelnököt, bárhogy hívják bármilyen hatalomban levőt.

[00:27:07]Én Magyar Pétertől is azt várom, hogyha a magyar érdek megkívánja azt, hogy ő kreatívan döntsön, miközben támadás alatt vagyunk, és itt egy energetikai támadás alatt voltunk, akkor neki az elsődleges dolga, hogy megvédje a magyarokat, hogy mondjam, annak árán is, hogy például ugye azért látjuk, hogy és akkor nagyon durva hasonlatot hozok, de hogy Hortinak megelrabolták érte a fiát, de itt önmagában nem az a probléma, hogy a gyanú szerint akár magas rangú politikusoktól szá származhatott az utasítás, és mondjuk nem szimplán valamelyik magyar rendvédelmi szerv járt el önmagától.

[00:27:45]Én meg akkor lehet, hogy egyikültökkel se értek mindenben egyet, mert szerintem nincs összefüggés az ukrán aranykonvoly és a barátságkőolajéknek a leállítása között.

[00:27:57]Tehát az én álláspontom az, hogy a barátságolaj vezetékes történet egy történet.

[00:28:02]És amikor ez az aranykonvolyos történet zajlott, akkor én azért rengeteg szakértővel beszéltem, akik elmondták, hogy megnézve a furgonról készült felvételeket, nem így néz ki egy klasszikus pénzszállító autó.

[00:28:13]Tehát azon se páncél, se biztosítás semmi nem volt, hanem olyan volt, mint egy Volkswagen Transporternek a 93-as verziója.

[00:28:19]nem voltak betartva az alapvető szabályok, tehát a kíséret satöbbi, satöbbi.

[00:28:24]Az, hogy ugye ennek mi a törvényes menet, hogy le kell jelenteni a konzulátuson, és akkor utána mi hogy történik.

[00:28:31]Szóval ez a ez én azt gondolom, hogy nem feltétlenül a ukránoknak szólt ez a történet, hanem de és akkor itt hozom be, hogy a politika lehet olyan szempontból benne lehetett, hogy a magyar belső nyilvánosságnak szólt ez a történet, hogy lámlám, itt mindenféle ellenőrizhetetlen járművek szaladgálnak Magyarországon.

[00:28:56]Ö amit amit JC te mondasz, azzal az a probléma a szürke zónás dolgokkal, pont amit most látunk probléma, hogy így viszont nagyon könnyen bíróság elé lehet kerülni.

[00:29:04]Hak Péterrel beszéltem pont, mielőtt elkezdődött volna ez a felvételünk.

[00:29:09]Ő azért azt mondja, hogy úgy érzi, hogy megálltott a meleg itt nagyon sokaknak, mert ugye most már borítékolják, hogy a Korben Viktort fogják vinni őrizetben, mert hogy Horvát Lóent az ukrán pénztállítók ügyvédje kezdeményezte Hajdú János Farkas, Demeter Tamás és Orbán Viktornak a őrizetbevételét.

[00:29:24]De ugye attól, hogy a sértett, úgymond sértetteknek az ügyvédje kezdeményez valamit, ez nem jelent semmit.

[00:29:31]Tehát itt már láttam, hogy mindenki arra készült, hogy akkor miniszterelnök, mert nem ér oda a VB döntőre.

[00:29:37]Ö attól, hogy egy ügyvéd kezdeményez valamit, én is kezdeményezhetném, hogy nem tudom, vegyék őrizetbe a Az Imréte nincs itt.

[00:29:47]Igen.

[00:29:47]És a azt nem merül rá jövő héten szükség van az új műsorunkhoz.

[00:29:53]És akkor de hogy nem történne semmi itt azért annyival összetettebb.

[00:29:55]És akkor írja a 444 ma, hogy a mi cikkünkre hivatkozva kezdeményezi a Horvát Lóránt a letartóztatás.

[00:30:02]Ugye ez az a 444 cikk, amiben idézik a legfőbb ügyészséget, hogy indokolt lenne a hallgatása Orbán Viktornak, Hajdú Jánosnak, a tefőigazgatójának satöbbi.

[00:30:11]Szóval de és akkor itt amiatt nem értek egyet azzal, hogy hogy összefüggés lehet a barátság körülövezeték meg ezen ügy között, mert ha ez csak egy szimpla bosszú, akkor egyébként jogos lenne, hogy Orbán Viktor üljön ott a vádlottakpadján, vagy vagy vegyék őrizetbe.

[00:30:31]Én azt gondolom, és ez egy nagy ilyen dogmatikai kérdés, hogy az a állam, aminek része a kormány, része a miniszterelnök, része a hatóságok, nekik mi a feladatuk?

[00:30:43]Az, hogy megakadályozzák az ország területén történő hazai és nemzetközi bűncselekményeket.

[00:30:50]És ugye itt merül fel az a kérdés, hogy a kormány utasíthatja-e a különböző szerveket?

[00:30:54]Hát a nemzeti adó és vámhivatal azért az mégis csak a kormánnyalárendelt szerv.

[00:31:01]Miért ne utasíthatná?

[00:31:01]Így most első nem vagyok jogász, tehát hogy nem vagyok végzett jogász, tehát most csak így mondom ezeket a dolgokat.

[00:31:08]A terrorelhárítási központ, tehát a feladata a miniszterelnöknek a védelme.

[00:31:14]Miért ne utasíthatták a terorelhárítási központ, hogy lépjenek fel?

[00:31:17]Ugye amit itt mondanak, hogy aljas indokból, hétrendbeli aljas indokból a sértet sanyargatásával megvalósuló jogellenes fogvatartás büntette és kényszervallatás büntette emiatt kezdeményezik Horvát Lorenték Orbán Viktoréknak az őrizetbevételét.

[00:31:35]megtörtént a sanyargatás, mert oké, hogy most az ukrán pénztszállítók azt mondják, na de hát azért láttunk már olyat a magyar büntetőjogban, meg a nemzetközi büntetőjogban is, hogy valaki mondott valamit, aztán az mégsem úgy volt.

[00:31:49]Megtörtént a jogellenes fogvatartás, vizsgálják ki, nyomozzák ki, megtörtént a sanyargatás, kényszervallatás, nem tudjuk.

[00:32:00]És ugye itt még mindig az van, hogy akkor ebben az ügyben, ha jól értem, akkor Orbán Viktor a felbújtó, meg aki kiadja a parancsot, és akkor a végrehajtók meg a NAV, meg a TEK, meg a nemzetbiztonsági szolgálatokért felelős államtitkár.

[00:32:16]És akkor azt mondják, hogy ennek a halmazati büntetőse 2-től 12 évig tartó szabadságvesztés nagyon jól hangzik így elméletileg, tehát szépen elmondhatja ezeket a történeteket.

[00:32:27]azért mégis csak ő egy Tiszaközeli ügyvéd, tehát azért azt azt így így érdemes megnézni.

[00:32:35]Ö és ez szerintem megint a politikai műsorcsinálásnak is a része.

[00:32:41]És ezért tartom ezt is veszélyesnek, hogy a Facebookon mennek már a kommentcsaták meg az Orbán bilincs, bilincs rács rács meg minden, mer azért összességében mégis csak az történik, hogy fel lehet így hergelni 40 fokban a lakosságot, amikor alapból mindenki mérges a meleg miatt.

[00:32:55]Tehát, hogy azért szerintem ilyenkor különösen van egy nagyobb állapot.

[00:32:59]Ráadásul most Kapitány István mondta, hogy este 6:00-tól 9-ig ne kapcsoljuk be a klímákat sem.

[00:33:06]Gondolkodtam, hogy az lesz a nemzeti ellenállási jelképe, hogy ő akkor mindenki furra hűti a lakását, vagy nem tud, de hogy hogy tényleg a 40 fokba ilyenekkel kell hergelni a magyarokat, és tényleg el kell inflálnunk az igazságszolgáltatásba vetett bizalmat, és vizsgálják ki, várjuk ki a végeredményt.

[00:33:23]És ezért nem szerencsés az sem, ha Magyar Péter a parlamentben már bűnösnek nevez szereplőket, mert így meg a azért azt is látom, hogy a különböző hatóságok meg szervek most tényleg igyekeznek megfelelni, meg túlteljesíteni sok esetben a feladatot, csak így meg a jogbiztonságba vetett hitünk fog egy pillanat alatt meginogni.

[00:33:43]Hát vagy az a folyamat indul be, hogy elkezdenek az emberek a maszk mögé látni, tehát a Facebook Max meg az egész ilyen kommunikációs.

[00:33:52]Csak azt lehet, hogy nem is akarnak mögé látni, mert jobb érzés a virtuális térben.

[00:33:56]egyszerűbb Orbán Viktort hibáztatni az életből, de én magamat szt hogy hogy ugye van van egy választás és aztán lesz majd egy időszak is, amikor már azért lehet, hogy közvetlen érintve vagyok valaminek az ügyében, lehet, hogy például egy ilyen 6-tól 9-ig történő energia korlátozás ügyében energia haszná az lenné érdekes, ha korlátoznák is egyébként.

[00:34:17]Hát de egyébként innen már csak egy lépésre vagyunk attól, amit Nagy Márton mondott, hogy nem jövőre lesz drága kegyen, hanem idén olcsó, vagy hogy mondta.

[00:34:25]vagy te maj volt olcsó.

[00:34:26]Szóval, hogy ez már azért úgy kezd azzérzés lenni, hogy lehet, hogy nem kéne ennyit kommunikálni.

[00:34:34]Csak annyiban emelném vissza ezt a történetet, hogy én ezért próbáltam azt mondani, hogyha egy háborús övezetbeli lélektani állapotot így megpróbálsz magadnak a mást nem egy háborús filmből vizionálni, akkor a azon keresztül az, hogy egy nem szabványos pénzszállító, autószállít valamihez finanszírozás, azt az nálam még lehet, hogy belefér a történetbe.

[00:34:59]Nekem inkább az a kérdés, hogy hogy annak a transzparenciájával nyilván vagy nyilvánosságával én nem tudok foglalkozni, hogy ez Ukrajnában valójában ki kapta meg ezt a pénzt, vagy ki, mert ugye előtte már több szállítmány ment, ugye ez a hír van, vagy mire van fordítva?

[00:35:20]Történnek ott esetleg ebből valamilyen alvilágfinanszírozás, vagy nem?

[00:35:22]Nem is akarom ezt narrálni.

[00:35:24]viszont az, hogy amire talán Tamás is utalt, hogy hogy ennek a kommunikációját azt most egy kampányeszköz volt, hogy ezt a háborús retorikát tovább tovább habosítsák, vagy pedig az is lehetett egy szándék, és azért nyissuk már ki ezt is, hogy hogy pontosan mivel, hogy ez egy egyedi eset, ki adjon kiutasítást, és akkor kicsit szerintem te rád is ilyen értelemben rád erősítek.

[00:35:55]és igazat adok azért akkor mindenkinek igaza lesz mindenkinek igaza lesz ezért jó ez a sajtóklép hogy hogy hogy hogy hogy hogy hogy hogy hogy hogy hogy hogy hogy hogy hogy hogy hogy hát valóban hát ki adjon ki hát ugye mindenki próbálja maga kis hivatalát védeni kapaszkodni az asztal szélébe hogy nehogy baja legyen abból amit döntér aztán eszkalálják fölfelé míg aztán eljutnak a nagyfőnökhöz és ő pedig azt mondja hogy gyerekek hát ezt nem hagyhatjuk mi itt vagyunk egy hülye állapotban jön a titkoszolgálata cucca miniszterelnök úr itt minelök mondja, hát persze, hát hogyha itt rohálnak és akkor mi van akkor ha tényleg megvolt az ügyes utána mondták, hogy hát ez még a kampányban is egyébként egy jó történet.

[00:36:33]Tehát miv, hogy tehát egyébként ez egy tökéletszerű dolog, nem?

[00:36:38]tartunk, hogy ez azt ezzel azt jelentett ki, hogy ez egy bosszú állás volt.

[00:36:41]És akkor bocs még egy aztán az, hogy most mi a vád arra, hogy őt bilincsbezáró elvigyék, mármint a miniszterelnököt és bűntársait a a az meg már megint lehet egy háborús retorikának az eszköze.

[00:36:54]Hát azért egy háborús retorikától nem áll távol, hogy bemutassanak 100 halottat, miközben egy van.

[00:37:02]Tehát tehát most nem szó, szóval a ezzel azt mondom, hogy leteszik a miniszterelnöknek a valós, tényleges történetet, amire, merthogy ő megkapja a napi nemzetbiztonsági jelentést, ebben sincs bűncselekmény, amibe azt mondja, hogy hát nyilvánvalóan ebbe az országba ebben lépni kell ezen információk alapján.

[00:37:20]Utána meg azt mondja, hogy de gyerekek, hát ez pont beleilleszkedik a mi kampányunkba, akkor mondjuk már el a lakosságnak, hogy mi történt.

[00:37:29]Igen, igen.

[00:37:30]De szerinted ez volt a legelső eset, amikor az ukránok ezzel próbálkoztak a pénzszállításra?

[00:37:36]Na, nagy, ugye az ukránok azt mondják, hogy nem, hanem több ilyen küldemény is jött.

[00:37:40]Tehát itt meg azt mondják, hogy ez valójában nem a hivatalos official lejelentett dolog.

[00:37:45]És ugye azon megy a vita, hogy tényleg az volt-e az autóban, amit lejelentettek a konzulátuson, vagy nem?

[00:37:51]Ugye nem tudjuk, mert zajlik egy nyomozás ezzel kapcsolatban.

[00:37:52]Ugye ez a másik, hogy valójában a nyomozásoknak az a lényege, hogy azért nem hozzák nyilvánosságra, hogy ne sértsék a nyomozás érdekeit.

[00:38:00]Itt amiket tudunk, az valójában pont a Lacó Adrien meg a Horvát Lorent féle ügyvédektől tudjuk, akik azért hát mondom finoman is tiszínpad, tehát hogy érdekes módon pont olyan embereket védenek, akik itt az ilyen különböző ügyekbe keveredtek.

[00:38:15]És azért azt látom, hogy ők nagyon ügyesen csinálják azt, hogy a társadalmat befolyásolják és a sajtónak kivisznek információkat.

[00:38:30]ők tudják kivinni.

[00:38:30]Ez mindig így volt.

[00:38:31]Tehát az ügyvédek más ügyekben is, kriminalisztikában is, büntető dolgokban is rendszeresen csinálják azt, hogy visznek ki a sajtónak anyagot, mert azáltal tudják, hogy azt nézik a bírók is, ügyészek is, társadalmi felzúdulás.

[00:38:44]Hát a a bicskei ügy azért az egy ilyen történet, deet sok olyan sztorit tudunk mondani.

[00:38:49]A tilás ügy is ilyen, és nagyon helyes, hogy a társadalom tiltakozott.

[00:38:55]Meg vannak ebben nemes dolgok is.

[00:38:55]És na de hát azért ne gondoljuk azt, hogy ezek a történetek így véletlenül kerülnek elő.

[00:39:01]Itt minden történet, amit kihoznak, annak az a célja, hogy manipulálják vele a társadalmat.

[00:39:05]Akkor lehet, hogy itt behoznék gyors egy jogi érvelést az NK a botrányok kapcsán, mert Ceglédi Csaba Szombathelyi önkormányzati képviselő ügyvéd írt ki a héten egy posztot, amiben bejelentette, hogy várhatóan holnap le fognak tartóztatni hat Fideszest, és ő azt fejtegette, hogyha ők azt fogják vallani, hogy a pénzosztásra a Fidesz választókerületi rendszerén keresztül, és a Fidesz érdekében történt, akkor felmerül a Fidesznek, mint önálló jogi személy a büntetőjogi felelőssége, és hogyha bizonyítást nyer a gyanú, akkor akár a bíróság megszüntetéssel is büntethetné a Fideszt, mint önálló jogi személyt.

[00:39:43]A végére azért odaírta, hogy hátha ez még nem jutott eszébe a mostanában nagyon lelkesen bizonyítani akaró ügyészségnek szívesen és egy kacsintós smá, bocsánat, de politikailag a Fidesszel akkor tennék a legjobbat, hogyha erre az útra lépnének egyébként.

[00:40:00]Igen.

[00:40:00]Megjegyzem Ceglédi Csabának, azért van igaza ebben a történetben, mert emlékezhetünk a 2018-as Jobbik választási kampányra, amelyet egy ász büntetés állami számvevő széki büntetést követte tiltott pártfinanszírozás miatt, ami egyébként a Jobbiknak a brutális eladósodottságához vezetett, és aztán a pártnak ebbe a hibernált állapotához azért jelentősen hozzájárult.

[00:40:26]Nagyon sokat panaszkodtak a jobbikasok, hogy ezzel a több 100 millió Ftos házbüntetéssel nem nagyon tudnak mit kezdeni.

[00:40:32]Ö itt most az Állami Számvőszék elnökénél nem hiszem, hogy ilyen büntetés egyelőre előfordulhatna, de egy új helyzetben simán.

[00:40:39]És ez szerintem mégis csak az legyünk igazságosak, hogyha az NKL támogatások a Fidesz kampányára mentek, akkor azért az mégis csak felveti a tiltott pártfinanszírozásnak a gyanúját.

[00:40:50]Ebben az esetben Ceglidi Csabának ez az analógiája, ez teljesen helytálló és egy érdekes kérdés lehet.

[00:41:00]Jelenleg Windis Lászlónak hívják ugye az állami számvevőszék elnökét.

[00:41:02]Tehát v nem nagyon fog beszélgetni Magyar Péter valszínűleg.

[00:41:06]Ez egy érdekes beszélgetés lenne minden Igen, igen, igen.

[00:41:10]Hát egyébként szóval, hogy amit az elején mondtam, ehhez az ügyhöz politikailag a Fidesz jelnak belőle a legjobban, mert egy jó áldozatszerepnél nem kell máshogy politika.

[00:41:17]És egyébként pont ezen gondolkodtam, hogy ha Orbán Viktort elvinnék bilincsben emiatt az aranykonvolyos dolog miatt, azért szerintem az a többségben most a fideszesekre gondolok, úgy csapódna le, hogy Orbán Viktor védte a hazát az ukránoktól, aztán meg még el is viszik börtönbe.

[00:41:31]Ahogy Trumpnál nem jöttek be ezek, amikor bíróság elé meg mindenhova citálták.

[00:41:35]És ugye még egy érdekes dolog, hogy azért ha a bilincs, bilincs, rács, rács nem a korrupció miatt történne meg, tehát nem valamilyen egyértelműen kimutatható lopás miatt történne meg, hanem egy ilyen olyan szürke zónás ügy miatt, amit egymás között sincs egyetért, és nehéz is elmagyarázni, hogy most ott mi történt, mi nem történt.

[00:41:53]Hát én nem tudom.

[00:41:56]Szóval, szóval azért lehet, hogy sokan szavaztak a Tiszára, de szerintem a társadalomnak egy nagy része azért felkapná arra a fejét, hogy Orbán Viktort az ukránok miatt viszik előzetesbe.

[00:42:08]Igen.

[00:42:08]Úgyhogy azért alapvetően a az ukránoknak az összegítélése is azért eléggé árnyalódik most az unióban is.

[00:42:15]Egy nagyon érdekes kérdés, amit itt feszegettek, mert itt igazából arról van szó, hogy a Tiszának meg fönt kell tartania a folyamatos herger a Fidesszel és a Fidesz korrupciós ügyeivel együtt a a Fidesszel szemben és a Fideszővel szemben, azért, hogy maximalizálni tudja a támogatságát.

[00:42:28]És közben meg nem szabad túl helgenni sem, mert hogyha valódi az ügyek kipörögnek, akkor meg már nem lesz mit mutogatni, mert elviszik őket.

[00:42:34]Igen, de Dul Szabolcs volt nálam a héten, és szerintem abban igaza van, hogy a Tiszta egy folytatásos szappanoperát ír.

[00:42:40]Ezt a lehető legnagyobb színvonalon csinálja most a szappanoperák világához képest.

[00:42:47]És ebből a szempontból nem lehet túltolni azt a szappanoperát, tehát mindig be kell dobni egy újabb fejezetet, dramaturgiai történetet, ilyenek, és láthatóan fogyasztójnek az emberek.

[00:42:56]Hát rekordnésége van a parlamenti közvetítéseknek, mindenki tudja, hogy mi történik.

[00:43:03]Visszatért a magyar belpolitika egyébként.

[00:43:05]Hát én láttam a saját csatornáinkon is, hogy meg itt ezeknek a műsoroknak is, hogy sokkal nagyobb az érdeklődés.

[00:43:11]És ebből a szempontból teljesen mindegy, hogy az igaz, nem igaz, demagóg, nem demagóg, milyen a történetmesélés a lényeg.

[00:43:17]Ez az állandó ugye abszolút parlament, amit amit láthatunk, de hogy ez egy a régen a barátok köztött nézték az emberek, és most tényleg a a Magyar Péter lett az új kertészgéza, vagy azt hiszem, így hívták a barátok.

[00:43:32]Az a helyzet, hogy én mindig is utáltam a szappanoperákat, és pont az adás előtt meséltem a többieknek, hogy Magyar Péter elérte azt, amit Orbán Viktornak 16 évut 16 év alatt nem sikerült.

[00:43:41]Egyszerűen nem érdekel a politika.

[00:43:42]Inkább nézek mezőgazdasági meg állattartós videókat, minthogy politikát nézek.

[00:43:46]És ezt most nem hülye h ezúóan üzenjük a Danazdának, hogy gyártson új tartalmakat, mert nagyon régen nem gyártott, pedig ha lenne a Dani gazdának videója, akkor sokkal jobban néznék.

[00:43:55]Én meg most nézem egyébként, mert annyira ak ezt akartam még mondani, hogy ez nem azt jelenti, hogy és én magamat is, hogy mondjam próbálom edzeni arra, hogy attól függetlenül foglalkozni kell a politikában, mert a politika még mindig olyan dolgokat dönt el, amit kihatnak az életünkre.

[00:44:10]Nagyon fontos nem dönt, nem hoznak olyan döntéseket.

[00:44:12]Nem, de hát azért nem nem gondolom, tehát mert a nem döntés is döntés.

[00:44:16]Igen, de hogy pont ez, hogy a arról van szó a parlamentben, hogy tisztítótűz meg a nem tudom, és közben azért szerintem lennének ennél fontosabb döntések az asztalon, amelyekről meg egyelőre azt tudjuk, hogy mit a kamatstoppot felfüggesztették meg, van egy-két ilyen döntés, meg hogy Magyar Péter most éppen a hőség elleni védekezést irányítja egy perben.

[00:44:36]De hogy egyébként nem is értem, ott ott mi történik pontosan szó, hogy ez hogy akarja a beleg ellen felvenni a harcot?

[00:44:45]Hát, hogy megkéri az üzleteket, hogy a hajléktalanok hadd menjenek belemosni az arcukat.

[00:44:51]Először nagyon enyhén kérte meg, és utána nagyon nyomatékosak.

[00:44:53]Tehát egy egy kormányinfón belül egész komoly felhozatal volt abból vége fejlődés volt, hogy hogy a plázák még a legelittebbek is.

[00:45:04]Tessék a plázá de a plázában lehet légkondiás és kilenc között egyébként.

[00:45:10]Hát nem, de a tegnapi sajtóklubban hitéletéiben beszéltük pont, hogy itt van ez a ki hogyan fogadhat örökbe gyereket téma, hogy az is le lett vve egy annyira bulvár meg érzelmi szintre, hogy az nem egy szakmai érveléscsomag volt, amit ott a parlamentben láttunk, hogy akkor hogy lehetne megoldani az ágazatban dolgozók bérének a növelését, a gyermekotthonok színvonalassát tételét, hanem nagyjából az volt a izé, hogy a ha a roma gyerekeket senki nem akarja örökbe fogadni, akkor jobb helyük lenne az egy homoszexuális párnál, mint ezek annyira ilyen ilyen ponyva szintű dolgok, de pont tegnap mondtam valakinek, hogyha ez nem az országról szólna, hanem valami folytatásos, The House of Cards magyar kiadása lenne, akkor én nézném, mert mert amúgy meg érdekes.

[00:45:58]Na, akkor én nem nézném, ki mit néz.

[00:46:02]Az biztos, hogy lesz még mit nézni, mert jövő héten is lesz rendkívüli ülés, ugye nyár meleg.

[00:46:07]Így van, meleg is lesz, úgyhogy fognak izgalmas dolgok.

[00:46:09]őségriadó a tisztító tűzbe is.

[00:46:12]És hát most ugye elvonultak egy légkondi nélküli kormányzati épületbe, de valahova, ahol kormányülések tartanak most rá.

[00:46:20]Legalább gyorsan megtartják.

[00:46:23]És nem történelek telefonteste 6-tól 9-ig.

[00:46:26]Egyik vendégünk mondta is, hogy Magyar Péter bejelentette a tisztító tüzet, és így eláradt az országra a forróság meg a nagy meleg.

[00:46:33]Úgyhogy de majd jön a menyország.

[00:46:33]Igen.

[00:46:33]Nagyon szépen köszönöm, hogy itt voltatok ebben a mai adásban, és köszönöm a beszélgetést.

[00:46:41]Mi is köszönjük a lehetőséget.

[00:46:43]A nézőknek, hallgatóknak is köszönjük, hogy velünk tartottak.

[00:46:45]Szép hétvégét kívánunk.

[00:46:47]Viszontlátásra.