Jogállami tisztogatás jön: azonnal eltávolítják az államfőt? - Pokol Béla
- A 17. Alaptörvény-módosítás rendkívül heterogén, jogi abszurditásokat és visszaható hatályú elemeket tartalmaz, amelyek sértik a jogállamiságot.
- Létrejön egy új Vagyonvédelmi Hivatal, egy „parallel ügyészség”, melynek elnöke akár jogi végzettség nélküli bölcsész is lehet.
- A módosítás a hatályba lépés másnapján azonnali hatállyal megszüntetné a köztársasági elnök mandátumát, ami sérti a ciklusok kifutásának elvét.
- Súlyos jogi ellentmondás, hogy a megfosztási eljárás alatt felfüggesztett elnök mandátuma másnap automatikusan megszűnik, így az eljárás ellehetetlenül.
- A 70 év feletti alkotmánybírók megbízatása is azonnal megszűnne, ami újabb visszaható hatályú rendelkezés.
- Pokol Béla szerint nyolc alkotmánybíró „paktumot” kötött a TISZA párttal, ami megnehezíti az új törvények független alkotmányos kontrollját.
- A 12 éves képviselői és a 8 éves miniszterelnöki korlát a teljes politikai osztály lefejezését és a demokrácia bürokrácia feletti ellenőrző képességének gyengülését eredményezi.
- Az előzetes alkotmányossági vizsgálat, a parlamenti megtámadások és a Velencei Bizottság várható elmarasztaló véleménye miatt a folyamat hónapokig elhúzódhat.
- Pokol Béla szerint az alkotmánybíróságoknak nincsenek „pártkatonái”; a valódi strukturális probléma, hogy a szakjogász bírák helyett gyakran a munkatársaik hozzák meg a döntéseket.
- A tiltakozó 42 jogász jelentős részét a Soros-hálózat által finanszírozottnak tartja, és az alaptörvény-módosítás „társadalmi vitáját” érdeminek nem tekinti.
-
„Abszolút jogellenes, hát jogállam ellenes. Hát mindig a ciklust ki kell futni.” – Pokol Béla
Részletes összefoglaló megjelenítése
Az Alaptörvény 17. módosításának általános értékelése
Pokol Béla szerint a 17. módosítás rendkívül heterogén, sok különböző elemet tartalmaz, ezért csak részenként lehet értékelni. A módosítás számos pontja jogi abszurditásokat és visszaható hatályú rendelkezéseket tartalmaz, amelyek a jogállamiság alapelveibe ütköznek.
„Nagyon különböző dolgok vannak benne, és hát úgy csak külön-külön lehet értékelni" – Pokol Béla *
Az új Vagyonvédelmi és Vagyonvisszaszerzési Hivatal
A módosítás létrehoz egy új szervezetet, amely Pokol Béla szerint egy „parallel ügyészség" lesz. A törvény szövege szerint a hivatal elnökének nem kell jogásznak lennie – akár bölcsész is lehet. Ezt a volt alkotmánybíró abszurdnak tartja, különösen annak fényében, hogy a Kúria korábbi elnöke, Varga Zs. András kapcsán is probléma volt, hogy egy napig sem volt bíró, mégis évekig vezette a Kúriát, és számos döntést megsemmisített.
„Az elnöke annak nem kell jogásznak lenni, nem muszáj. Bölcsész is lehet. […] Ez abszurdum” – Pokol Béla *
A köztársasági elnök mandátumának azonnali megszüntetése
A módosítás hetedik cikke kimondja, hogy a hatályba lépést követő napon a hivatalban lévő köztársasági elnök megbízatása megszűnik. Pokol Béla ezt egyértelműen jogellenesnek és jogállam-ellenesnek tartja, mivel a ciklusokat ki kellene futni. Az Orbán-kormány – egyetlen kivétellel – mindig kivárta a ciklusok végét (pl. az MNB-elnök, az államfő, az alkotmánybírók esetében). Az egyetlen kivétel Baka András volt, a Legfelsőbb Bíróság elnöke, akinek esetében a bíróság átnevezése és jogköreinek átrendezése miatt volt indok a csere, de ezt utólag a strasbourgi bíróság is kifogásolta.
„Abszolút jogellenes, hát jogállam ellenes. Hát mindig a ciklust ki kell futni.” – Pokol Béla *
A jogi abszurditás részletezése
Pokol Béla rámutat egy súlyos jogi abszurditásra: a hatályos alaptörvény szerint a köztársasági elnököt csak megfosztási eljárással lehet eltávolítani, amelynek megindításakor az elnök jogköre felfüggesztésre kerül, és azt a házelnök gyakorolja. A 17. módosítás viszont úgy rendelkezik, hogy a hatályba lépés másnapján az elnök megbízatása megszűnik. Így ha megindítják a megfosztási eljárást, az elnököt felfüggesztik, de másnap automatikusan megszűnik a mandátuma – a megfosztási eljárást nem is lehet lefolytatni. Ez a fajta jogi abszurditás Anthony Scalia amerikai jogtudós szerint semmisséget eredményez.
„Megindítják a megfosztási eljárást, nem bírják le végrehajtani, mert másnap megszűnik. […] Abszurd, jogi abszurditás.” – Pokol Béla *
Az Alkotmánybíróság tagjainak 70 éves korhatára
A módosítás szerint az Alkotmánybíróság azon tagjainak, akik a hatályba lépés napján már betöltötték a 70. életévüket, megszűnik a megbízatása. Ez szintén visszaható hatályú rendelkezés.
A nyolc alkotmánybíró és a TISZA közötti paktum
Pokol Béla szerint a sajtóban megjelent információk alapján a TISZA főjogásza, Melléthei-Barna Márton és Szabó Marcel között egy paktum jött létre, amelynek értelmében nyolc alkotmánybíró „kiegyezett" a kormánypárttal. A volt alkotmánybíró – aki 12 évig volt a testület tagja – életszerűnek tartja, hogy a bírák a pozíciójuk megtartása fejében engedelmességet vállaltak. Ezt emberileg elfogadhatatlannak nevezi, és úgy véli, hogy ez a paktum megnehezíti az új törvények alkotmányos kontrollját.
„Ez nem megegyezés, ez paktum. […] Ha a 15 bíróból nyolc paktumot kötött a Tiszával, akkor elég nehéz lesz kontrolláltatni ezt az új törvényeket.” – Pokol Béla *
Az alkotmánybírák politikai beállítottsága
Pokol Béla hangsúlyozza, hogy az alkotmánybírák között mindig is voltak különböző politikai értékrendűek: voltak liberálisabbak, konzervatívabbak, sőt olyanok is, akik a föderális Európa felé hajlottak. Szerinte az a vád, hogy a Fidesz „pártkatonákat" nevezett ki, nem állja meg a helyét. A testület heterogén volt, és a döntési mechanizmusokban nem politikai, hanem strukturális problémák vannak – ezeket ő már 2014-es könyvében is részletezte, és a nemzetközi szakirodalom is idézi.
„Nem olyan egyszerű a dolog. […] Maga az egész alkotmánybíróság döntési mechanizmusa…” – Pokol Béla *
Az alkotmánybíráskodás strukturális problémái
Pokol Béla kifejti, hogy az alkotmánybíráskodásnak van egy alapvető, ritkán tárgyalt problémája: a jogászok specializáltak (büntetőjogász, polgári jogász, munkajogász stb.), de az alkotmánybírónak „generalistának" kellene lennie, aki a jog minden területén képes dönteni. Ez szinte lehetetlen, ezért a gyakorlatban a munkatársak (a bírák stábja) hozzák meg a döntéseket. Ő maga két évig intenzíven készült, hogy „felnőjön" generalista bíróvá, és a 12 év alatt körülbelül 25-28 bírótársából csak 5-6-nál látta ezt a törekvést.
„A munkatársak döntenek helyette. Nem tud mást csinálni. […] Hát ezt a könyvemben megírtam már 2014-ben” – Pokol Béla *
Az alkotmánymódosítás elfogadásának várható menetrendje és a jogi csatározások
Pokol Béla részletesen felvázolja a következő hetek-hónapok lehetséges forgatókönyvét:
-
Társadalmi vita: A kormány a kormany.hu-ra feltöltötte a szöveget, és e-mailben lehet megjegyzéseket küldeni. Pokol Béla ezt nem tartja érdemi vitának, összehasonlítva a 2010-es alaptörvény-előkészítés fél éves folyamatával, amikor ő maga is nyolc módosító javaslatot küldött be, és ezek közül három-négy be is került a szövegbe.
-
Parlamenti vita: A módosítás a jövő héten bizottsági ülésekre kerül, majd a parlament elé, ahol várhatóan július 4-5. körül fogadják el.
-
Az államfő lépései: Az államfő várhatóan nem írja alá a módosítást, hanem az alkotmánybírósághoz küldi, hivatkozva a jogi abszurditásra és a visszaható hatályra. Erre öt napja van (kb. július 12-ig).
-
Alkotmánybírósági eljárás: A testületnek körülbelül 15-20 napra van szüksége a döntéshez. Pokol Béla szerint augusztus elejére lehet meg az alkotmánybírósági válasz.
-
Fidesz és Mi Hazánk megtámadása: Az 52 fideszes és a 6 mi hazánkos képviselő (összesen 58 fő, ami meghaladja a szükséges 14-et) 30 napon belül megtámadhatja a módosítást az Alkotmánybíróságon, ami augusztus végéig-szeptember elejéig kitolhatja a folyamatot.
-
Velencei Bizottság: Az államfő által kért velencei bizottsági állásfoglalás várhatóan szeptemberre érkezik meg. Pokol Béla szerint a Velencei Bizottság – a Baka-ügyhöz hasonlóan – egyértelműen meg fogja állapítani a jogállamiság sérelmét, ami tovább erősítheti a módosítás elleni érveket.
-
Lehetséges kimenetel: Pokol Béla kisebb esélyt ad rá, de nem tartja kizártnak, hogy a Velencei Bizottság véleménye és a belső megtámadások hatására az egész módosítás „ad acta" kerül, azaz visszavonják vagy az Alkotmánybíróság megsemmisíti. Ha nem, akkor szeptember végén-október elején léphet hatályba, és az államfő mandátuma megszűnik.
„Lehet, hogy az egész szeptember közepén mégis csak a megtámadások után az egész hatály […] ad acta kerülne, vissza lehetne vonni” – Pokol Béla *
A 12 éves képviselői korlát és a demokrácia „elvékonyítása"
A módosítás 12 évben maximalizálja az országgyűlési képviselők választhatóságát, ami Pokol Béla szerint a demokrácia alapjaiba ütközik. A rendelkezés nemcsak a Fidesz frakciójának körülbelül felét, a Mi Hazánk hat képviselőjét, hanem az ellenzéki pártok (MSZP, Momentum stb.) teljes parlamenti jelenlétét is ellehetetleníti, mivel ők is régóta képviselők. A volt alkotmánybíró szerint ez a teljes politikai osztály „lefejezését" jelenti.
„Az egész politikai osztályt lefejezik. […] Ez a demokrácia alapjaiba ütközik.” – Pokol Béla *
A hosszú képviselői pályafutás demokratikus funkciója
Pokol Béla kifejti, hogy a demokrácia csak akkor tudja hatékonyan ellenőrizni az állandó államapparátust, ha a képviselők hosszú éveken át bent vannak a parlamentben, beletanulnak a tárcák működésébe, és miniszterként, államtitkárként, majd ismét képviselőként szerzik meg azt a tapasztalatot, amellyel kontrollálni tudják a bürokráciát. A 12 éves korlát ezt a tanulási folyamatot szakítja meg, és a demokrácia ellenőrző képességét gyengíti.
„A demokrácia csak azért tudja kontrollálni az államapparátust, mert a hosszú éveken keresztül a képviselők beletanulnak” – Pokol Béla *
A miniszterelnöki ciklus 8 évre korlátozása
A módosítás a miniszterelnök mandátumát is 8 évre korlátozza, ami Pokol Béla szerint szintén szokatlan. A miniszterelnökök gyakran váltják egymást (pl. Gyurcsány-Bajnai, vagy a rövid ideig hivatalban lévő brit miniszterelnökök), ezért a ciklusok számának korlátozása helyett az életükben betöltött összes időt korlátozni indokolatlan és a demokráciát korlátozza.
A 42 jogász tiltakozásának értékelése
A műsorvezető felveti, hogy 42 jogász (majd később továbbiak) írta alá azt a nyilatkozatot, amely szerint a NER autokratikus rendszere miatt jogos a korábban kinevezett közjogi méltóságok eltávolítása. Pokol Béla ezt határozottan vitatja.
Az alkotmánybírák nem „pártkatonák"
Pokol Béla 12 éves alkotmánybírói tapasztalata alapján állítja, hogy a testületben soha nem voltak „pártkatonák". Voltak ugyan kevésbé aktív bírák, akik helyett a munkatársak dolgoztak, de a döntések mögött nem politikai utasítások álltak. Ő maga és körülbelül öt-hat társa rendszeresen írt különvéleményt és kritizálta a többségi döntéseket.
A 42 jogász összetétele
Pokol Béla szerint a 42 aláíró közül 32-35 „effektíve" a Soros-hálózat tagja, azaz Soros György alapítványai által támogatott intézetekben dolgoznak vagy onnan kapnak pénzt. A teljes kelet-európai hálózatnak mintegy 800-900 tagja van, Magyarországon 100-120 fő. Az aláírók között vannak képzetlen, elfogult aktivisták is, akik nem is olvassák az eredeti morálfilozófiai műveket (pl. John Rawls, Habermas), csak Kis János interpretációit ismerik.
„A 42-ből 32 effektíve Soros alapítványtól kap folyamatosan pénzeket” – Pokol Béla *
Személyes tapasztalatok
Pokol Béla elmondja, hogy a 42 aláíró közül kettőt ő maga indított el a pályáján: egyikük a PhD-hallgatója volt, a másikat ő állította pályára. Egyikük teljes mértékben Soros-támogatott, a másik – bár nem közvetlenül Soros-finanszírozott – Kis János mentoráltja, és jelenleg angliai professzor. Pokol Béla elismeri, hogy ez utóbbi „tudós ember", bár balliberálisan elfogult.
Az alkotmánybíróságok történeti szerepe és a „jurisztokrácia"
Pokol Béla röviden áttekinti az alkotmánybíróságok történetét. Az első európai alkotmánybíróság 1920-ban jött létre Ausztriában Hans Kelsen vezetésével. Kelsen maga is úgy vélte, hogy az alkotmánybíróságnak csak szűk, eljárási kereteket kellene őriznie, a tartalmi kérdéseket a demokráciára kell hagyni. A második világháború után azonban – különösen Németországban 1949-től – az alkotmánybíróságok hatásköre jelentősen kitágult, és ez a tendencia világszerte elterjedt. Pokol Béla ezt a jelenséget „jurisztokráciának" nevezi, és bár ő maga szűkebb alkotmánybíróságot tartana legitimnek, elismeri, hogy a magyar kormánynak is ehhez a nemzetközi gyakorlathoz kellett igazodnia.
„Én ezt hívom jurisztokráciának, de ez a realitás” – Pokol Béla *
A társadalmi vita kritikája
Pokol Béla ironikusan jegyzi meg, hogy a kormány által meghirdetett „társadalmi vita" mindössze annyiból áll, hogy a szöveget feltették a kormany.hu-ra, és e-mailben lehet megjegyzéseket küldeni. Ezt nem tartja érdemi vitának, különösen a 2010-es alaptörvény-előkészítés fél éves folyamatához képest, amikor ő maga is nyolc módosító javaslatot küldött be, és ezek közül három-négy be is került a végleges szövegbe.
„Hát a vita az az, hogy felkerült a kormány.hu-ra, és lehet email címre megjegyzéseket írni. Ja, hogy ez a vita…” – Pokol Béla *
⚠️ Értelmezhetetlen vagy bizonytalan szakaszok
- „Végszalad, minden ugyan.” – Valószínűleg elharapott mondat, a pontos jelentése nem rekonstruálható.
- „egy bölcsét is a Ja, ez egy parallel ügyészség lesz majd.” – A „bölcsét” valószínűleg „bölcsész” lehet, de a mondat eleje töredékes.
- „Hát a Flexzoli most az elnöke az utóbbi időben, utóbbi a igazgatója.” – A „Flexzoli” valószínűleg egy személynév (talán Fleck Zoltán?), de a kontextusból nem egyértelmű.
- „a Herfer meg ki van még a mezei mezei.” – Valószínűleg Hörcher Ferenc és Mezei Balázs neve, de a szövegkörnyezet alapján nem biztos.
- „Krokovai Krokovaj momentán Krokovaj le is fordítatta” – Valószínűleg Krokovay Zsolt, de a név többszörösen torzult.
Teljes átirat megjelenítése
[00:00:00]Sok szeretettel és tisztelettel köszöntök mindenkit.
[00:00:01]Én Nagy Batóly Jonatán vagyok és izgalmas jogi kérdésekkel fogunk foglalkozni.
[00:00:04]Sok szeretettel köszöntöm a Zoom túlsó végén Pokol Bélát, korábbi alkotmánybírót.
[00:00:10]Üdvözlöm és köszönöm szépen, hogy rendelkezésünkre áll.
[00:00:13]Jó napot kívánok.
[00:00:13]Én pedig köszönöm a meghívást.
[00:00:16]Kezdjük akkor talán legégetőbb kérdésekkel.
[00:00:18]Ezen a héten elképesztő dömping indult a jogalkotásban is, illetve a javaslatok közzéételében is.
[00:00:25]Amiről a leginkább a a közbeszéd szó, az az alaptörvény 17.
[00:00:27]módosítása, amiben nagyon sok minden új dolog van.
[00:00:30]Idézek is egy párat.
[00:00:32]Az alaptörvény 17.
[00:00:35]módosításának hatályba lépését követő napon a hivatalban lévő köztársasági elnök megbizatása megszűnik.
[00:00:39]Ez az egyik izgalmas dolog.
[00:00:41]A következő, ha az Alkotmánybíróság tagja az alaptörvény 17.
[00:00:45]módosítása hatályba lépésének napján már betöltötte a 70.
[00:00:48]élettévét, megbizatása megszűnik.
[00:00:53]És még sok más izgalmas dolog.
[00:00:53]ugye 12 éve maximalizálnák az országgyűlési képviselők választhatóságát.
[00:00:58]Hogyan összegezné jogi szempontból a 17 módosítást?
[00:01:05]Hát nem nagyon lehet összegezedni, mert nagyon különböző dolgok vannak benne.
[00:01:09]Nagyon különböző dolgok vannak benne, és hát úgy csak külön-külön lehet értékelni értékelni a dolgot.
[00:01:16]Például hadd mondjam a a hogy ezt az új vagyonvédelmi és vagyonvisszaszerzési hivatalt ezt csak kimondja, hogy létre kell hozni.
[00:01:24]időközben megjelent a törvény szövege, és itt van egy abszurdum benne.
[00:01:29][nevetés] Egy bölcsét is a Ja, ez egy parallel ügyészség lesz majd.
[00:01:30]Azt szépen leírja.
[00:01:32]Ez is meg a a törvény, ami már vita alatt van, majd fölrakták a kormánynak a honlapjára és egy parallel főügyészség lesz.
[00:01:40]Legfőbb ügyésznek lesz párhol párja az hivatal elnöke.
[00:01:44]Végszalad, minden ugyan.
[00:01:44]És az elnöke annak nem kell jogásznak lenni, nem muszáj.
[00:01:47]Bölcsész is lehet.
[00:01:47]Bölcsész kutató.
[00:01:50]Bölcsész kutat.
[00:01:50]Ez abszurdó, mert mert úgy lehet mondani.
[00:01:52]Jaj, azért is abszurdó, mert az ándó probléma, hogy a Kuria elnöke 10 évig volt legfőbb ügyész helyett legfőbb ügyész helyett és hét hat évig, hét évig alkotmánybíró volt.
[00:02:03]A kurai döntések tucatjait segé semmisítette meg a Varga Zsé András és állandó probléma, hogy egy napig sem volt bíró, de mondom azért nem ismétlem meg, hogy mit mondtam az előbb.
[00:02:16]Ehhez képest most a legfőbb ügyésznek a parallel legfőbb ügyész ugyanazokat a jogokat kapja meg, az nem is kell jokásznak lenni.
[00:02:23]Azért mondom, tehát gyakorlatilag ez abszurdom.
[00:02:25]Most egy vita elé Ja, és még azért úgy arra néztem, hogy valamelyik balliberális kellemes mindig oda szokott kilukadni, micsoda csodás dolog Tiszának meg egyáltalán a leváltása korábbi kormánynak.
[00:02:41]jelezte, hogy hát ezért nem tűnik ez az új új törvény.
[00:02:44]Ez a nem úgy úgy szűkíti le, hogy ki lehet az elnöke röviden mondani, m bölcsész is lehet, ellene állatorvos nem lehet és nagyon fáj nékki, hogy hát a hatázi tehát ki van golyózva ki van golyózva, nem tudom, hát ne hadd ne mondjam már a nevét.
[00:03:01]Ilen biztonságpolitika szakértőkész naponta ötször megszólal mindenféle balliberális lapokba és hát egy parallel legfőbb ügyész lesz.
[00:03:11][nevetés] ugye nem hogy állatorvos, de mondom az maradjunk a bölcsésznek a problémáján.
[00:03:15]Na azért mondom ez ez még is egy kiegészítés, de hát az akárhogy is az alapot és az egyik a legfontosabb lehet egy más újfajta ügyészséget is létrehoz.
[00:03:24]Ez is tehát egy külön értékelendő értékelendő.
[00:03:26]És hát akkor amik fölsorol, amiket fölsorolt, az valóban valóban nagy-nagy problémákat jelent egy sor.
[00:03:35]jogi abszurditások vannak benne, illetve visszaható hatályok, ami gyakor jogállamiság miatt az semmisnek kell tekinteni.
[00:03:43]De hát itt van az alkotmánybíróság, van ez a gond, ugye, hogy nyolc alkotmánybíró, hogyha lehet hinni az információkat, és én megmondom őszintén, 12-ig évig voltam alkotmánybíró, másképp nem tudom elképzelni, nem tudom elképzelni, hogy volt egy megegyezés a a mellétei, a ugye a Tiszának a főjogásza és a Szabó Marcel között.
[00:04:04]Hát ez ez jelen közleménybe.
[00:04:04]És én ahogy és utána 80 mellé álltam ma már 80 tartalom.
[00:04:10]Én ahogy 12 éve ismerem ezeknek egy részét is, de mondom, hogy tudom milyen a döntési mechanikus, milyen az elfogultság gyakorlatilag.
[00:04:15]Nem nem ez ez megegyezés, ez paktum.
[00:04:18]Ez paktum.
[00:04:20]Azér mondom, most hát ellem a 15 bíróban nyolc paktumot között a tiszával, akkor elég nehéz lesz lenne kontrolláltatni ezt a új egyáltalán törvényeket és hát ennek is a kontrollja mindenképpen föl fölmerül majd.
[00:04:35]De egyébként akkor azok a vádak, hogy a a Fidesz az egy oldalon és saját embereit nevezte ki az Alkotmánybíróság tagjainak, akkor ez semmi, hiszen hogyha a fennálló rendszer van, tehát hogy nyolc alkotmánybíró lényegében kiegyezett a Melétei képviselő úrral, akkor ez arra mutat rá, hogy igazából lehet, hogy azok a vádak is hamisnak bizonyultak, hogy a saját embereit nevezte ki a Fidesz Alkotmánybíróknak.
[00:04:59]Á persze, persze.
[00:04:59]Gyakor különböző politikai értékeink vannak.
[00:05:02]Mondom 12 évig, hogy oda bent voltam, látni vannak jobban, akik kicsit balfelé húznak, vannak akik erőtelesen liberális sor főleg a büntetőben egy-két megold, de láttam az egész alkat jogszemlé liberális liberális tehát asztal büntetőjogi, de ugyan több mint jogterületnél is.
[00:05:21]És akkor vannak jobban akik inkább konzervatív esetleg keresztény bizonyos alapjogoknál ez a keresztény hit is.
[00:05:27]Tehát különböző beállítottságok bírák vannak, de hát emberek vagyunk, de azt nem lehet kiküszöbölni, mind jogát, mind jogát.
[00:05:31]Na most, hogy ez ezért, hogy persze, hát itt is akiket a a Fidesz úgy látta, hogy többséggel támogat, a többség támogat, én úgy látom eléggé heterogén voltak kell jobban inkább liberális felé, vagy ugye például az egyik nagyon fontos a szuverenitás, vagy a a vagy a föderális Európa felé elmene.
[00:05:52]Hát én legalább hármat láttam, aki egy inkább egy föderális Európa felé elmenő hite volt, olyan beállítottsága volt, és semmiképpen nem a a a szuveritás mindenképpeni megvédése.
[00:06:02]Azért mondom, hogy csak akiket én láttam, igaz, én már három éve kiszálltam onnan, de hát minden bíró ilyen, hogy ezekbe állást kell foglalni.
[00:06:11]Hát nem a holdról jöttek.
[00:06:13]Úgyhogy tehát az ez a ez a ez ez t nem elégedettek a nem nem voltak elégedettek a baloldali publiczisták, politikusok.
[00:06:22]Az a a a alkotmánybíróság néhány döntésével, jó néhány döntésével, és akkor azt mond, mert pártkatonák.
[00:06:28]Nem olyan egyszerű a dolog.
[00:06:30]Nem olyan egyszerű a dolog, mondom, mert maga az egész alkotmánybíróság döntési mechanizmus.
[00:06:37]Hadd megondan hadd mondjam az én kritikám kiemeltem ugye megint az életpályám ezelőtt tavaly de hát 10 éve elmondtam de egy függelék van benne amit tavaly tettel bele a Talján Hedvig csinált egy nagy internet hogy na hogy értékem az alkotmánybírósági működést és ebbe elég szépen őszintén elmondtam hogy milyen gondok vannak milyen gondok vannak és ez nem politikai gondok a döntési mechanizmus úgy néz ki nem csak most 36 éve és mivel ez a bírák ez a nyolc paktbíróról én is azért állás foglaltam nagyon szomorúan megidézte a könyvemben, hogy mit is mondtam a 12 év alatt, hogy milyen problematikus oldalt látom, hogy hogy működik az alkotmány bíróság.
[00:07:15]De még egyszer mondom, ez nem csak a magyarra vonatkozik, és nem csak most 9 év 15 évre, hanem 36 éve ilyen ilyen és a a legtöbb alkotmány bíróságban ezek a problémák különböző fogva de benne vannak.
[00:07:26]Na erről kéne beszélni.
[00:07:28]Na de én is megjelent a könyvem 14-ben erről.
[00:07:30]2014-ben egy könyvet is írtam az alkotbán akkor már három év alkotmán bíró voltam.
[00:07:34]Hát megidézik a szakmában, azért 40-50-en megidézték, legidézték Magyarországon.
[00:07:41]Megvan angolul is, azt is látom, hogy idézgetik, de meg megidéztek.
[00:07:43]De hát ahhoz képest, hogy az egész alkotmánybíróság egy olyan belső nézőpontját mondom, akit soha nem tettek eddig, nem érdekelte a a politikai jellemzőket úgy nagyjából.
[00:07:53][nevetés] Tehát ezért mondani, hogy nem ne nem ellemző szinten ellenemednek, hanem politikai indíttatásból sajnos.
[00:07:59]Ugye az alkotmánybíróságok létrejöttének, ha jól tudom, akkor három nagyobb szakasza van.
[00:08:06]Az első az a két világháború közötti szakasz.
[00:08:08]A második, ami ugye inkább Nyugat-Európára igaz, az a második világháború utáni szakasz, amikor ugye kibővített jogköröket kaptak, hogy ne jöhessen többet vissza a fasiszta diktatúra.
[00:08:20]És a harmadik szakaszt meg hát nyilván a rendszerváltások után itt kelet-közép-Európában összességében a az alkotmánybíróságok mostani működésével elégedettek lehetünk, vagy az alkotmánybíróságnak a szerepe, mint lényegében az alkotmánynak az elsődleges, vagy az alaptörvénynek az elsődleges értelmezője?
[00:08:39]Ez valamilyen jogelvekbe ütköző?
[00:08:44]Nem egyszerűen arról van szó, hogy az eredeti 1920-ban hozta létre Hans Kerszen osztrák nagy jogtud és ő rögtön alkotmánybírós lett.
[00:08:52]Az volt az első európai alkotmánybíróság 1920-ban új osztrák állam Ausztria létrejött, ugye osztrák-magyar monarchia ketté vált.
[00:09:02]És akkor új alkotmány, és akkor először itt jött létre Európában alkotmány bíróság.
[00:09:06]Hanszen volt az atya, ő mint jogász, ő fogalmazta meg sok szempontból, és alkotmánybíró is lett.
[00:09:13]És ő még úgy gondolta, érdekes nézni, egy felszólaláson 28-ban, ak már nyolc évig alkotmánybíró volt, hogy a az alkotmánybíróságnak csak oly olyat olyan alkotmányt lehetne értelmezni, mert más elszabadul az alkotmánybíróság, amelyben pusztán csak a a kereteket, az eljárásokat őrzi, az eljárási kereteket őrzi, őrzi meg, de más különben a demokráciának ott kell hagyni a tartalmi kialakítást.
[00:09:39]Így volt na ennek régen túlébett főleg a második világháború után és ez be úgy lehet mondani bevetté vált.
[00:09:46]A németek kezdték '9-be.
[00:09:48]Nagyon alaposan kitották az alkotmánybírósági hatásköröket nem hogy amit Kerzen mondott 28-ban, hogy csak nagyon preciz szabályokat kell és ezt is csak nagyon szűken értelmezhetik az nem nem a nem neki kell törvényeket értelmezni alkotni.
[00:10:03]ellenben valójában teljesen kitágult, utána még inkább kitágult az és a világon mindenhol elterjedt, nem csak Kelet-Európában 89 után gyakorlatilag sok szemond hát én ezt hintem jurisztokráciának, de ez a ez úgy lehet mondani ez a realitás például a magyar kormánynak is erre kellett 10-be is ráállni.
[00:10:20]Én az én alapon, ha engem vesz alapul már 90-től kezdve nagyon szűkebb, szűkített alkotmánybíróságot tartottam, csak legitimnek.
[00:10:28]Úgy nagyon fontosnak látom az alkotmánybíróságot, de nem tud ellenben teljesen nyilván, hogy az egész nyugat a másik irányb a kormány nem akart vele szemben menni a kormány többség, a alkotmányzó körvány többség és lényegében úgy, ahogy 90-ben nagyon tág alkotmánybíróságot létrehoztak, 11-ben tovább vitték.
[00:10:44]Ez van.
[00:10:44]Tehát azért mondom, hogy én nekem lehet teoretikus ellenvéleményem, de valójában az egész világban, Kelet-Ásiában még inkább nehéz elmondani Indiában, Dél-Koreában, hát Áföldön mi van?
[00:10:55]Az igen, ott aztán tudják kontrollálni az egész fönnú hatalmat, államhatalmat.
[00:10:59]És ez nem jó értelemben mondom vannak problémák vele, de ez van.
[00:11:04]Tehát ezért mondom mindig úgy kell akkor rágba kell kinni, hogy mi a bevett alkotmánybíráskodási értelmezés például jelen esetben mit tud akkor tenni az államfő például ez az alkotmány módosítással.
[00:11:18]Térjünk vissza akkor a a 17.
[00:11:20]módosításhoz.
[00:11:20]Az, hogy a köztesség elnöknek a hivat, vagy a hivatalban levő köztességi elnök mandátuma egyik pillanatról a másikra megszűnik, ez azért nem egy megszokott jogalkotási fordulat, ha jól gondolom.
[00:11:34]Persze, hát abszolút jogellenes, hát jogállam ellenes.
[00:11:36]Hát hát mindig a ciklust ki kell futni.
[00:11:38]Bármit szabályozok az, hogy a jövőre tekintettel.
[00:11:42]Amik mennek a ciklusok, az Orbán kormány ezt teljes mértékben betart.
[00:11:46]egyetlen egy volt.
[00:11:46]A Bakánál volt, a Baka Andrásnál volt, ahol hogy nem csak átnevették a legfelsőbb bőröset Kúriának, hanem úgy átrendezték a jogköreit, jogköreit, hogy sok szempontból már ez nem ugyanaz volt.
[00:11:58]Nem ugyanaz volt.
[00:12:00]Behozták az itt élőtáblát, alaposan átvett egy sorjogkört az legfelsőbb bíróságtól.
[00:12:05]behozták a bírói tanácsot, amely sorábbi jogkört átvett, és az új kuri elnök az már nem az a legfőbb bíróság elnöke.
[00:12:12]Na mindegy, erre tekintettel a akkor a a Orbán kormány lényegében új kurelnök választott és és ez a ez akkor nagy felhárborás volt, hogy hát hogy ez visszaható határ meg kellett volna várni.
[00:12:28]Az összes többinél megvárta a nemzeti bank elnökének leát, az államfőnek leját alkotmánybíróknak.
[00:12:32]Hát én beléptem oda alkotmánybirő 11-be és még hat alkotmánybíróval együtt dolgoztam, ak 5 6 7 89-ben vál bőven.
[00:12:43]Lejárt a ciklus kábé 16-ban járt az utolsónak le és akkor óta közben megválasztotta, tehát kivárta a ciklus végét.
[00:12:49]Ezt az átkozott ugye állandóan támadták, hogy jogállam ellenes abszolút kivárta.
[00:12:55]Na most ez nem várja ki.
[00:12:55]Nem várj ki.
[00:12:57]Ezt ez teljesen szemben áll.
[00:12:59]Mondom, hogy az Orbánkormány tudta, hogy nem tett.
[00:13:00]Az a Bakánál volt, de mondom ott volt indok rá.
[00:13:02]Volt indok rá.
[00:13:02]Ne máskor nem lett elég, mert id utólag a stratológiai bíróság azt mondta, hogy az kevés volt, meg kellett volna tartani elnöknek mindegy.
[00:13:09]30 millió Ftot kapott érte.
[00:13:12]És de az a lényeg tehát, hogy hogy ilyen nem volt még.
[00:13:15]Na most ennek hatására ez, hogy ő neki másnap le hatályba lép a hatályba lép a az új alkotmány módosítása, ami tulajdonképpen megszünteti a a pozícióját, és másnap ez megszűnik, hát ez abszurd.
[00:13:27]Hadd mondjam, itt még van még egy különösen egy trükk, tehát [torokköszörülés] rövid arról, ez egy jog nyugi abszurd.
[00:13:33]Tig arról van szó, hogy azáltal, hogy ez a hetedik cikk kimondja, hogy be és a 34.
[00:13:36]pontot illesz be a záró rendelkezések közé, és kimondja, hogy másnap a hazályba lépek én a meg a a módosítás, akkor rögtön más megszűnik.
[00:13:46]Ellenben a márhatályos szabályok azt mondják ki, hogy csak akkor lehet, ha megfosztási eljárás megindítják, és azt megindítják, meg akarják hosztani, meg akarják, máské nem tudják eltávolítani.
[00:13:59]Nem, nem tudják eltávolítani.
[00:14:01]Ja, mert ő meg nem írja alá természetesen ezt a ezt nem írja alá.
[00:14:06]Nem írja alá tulajdonképpen teljesen jogállamellenesét tulajdonképpen el akarják távolítani.
[00:14:11]Tehát ezért ő nem írja alá.
[00:14:11]És akkor el egy megfosztási eljárást kell indítani.
[00:14:15]Igen ám, de az van, hogy a az is benne van a 13.
[00:14:18]cikk 14 cikk első bekedésbe a már hatályos alkotmányba, alaptörvénybe, hogy amikor a megfosztási eljárás megindul, akkor ő nem a nem többet egy idei felfüggesztésre kerül, és az ő jogkere egy teljes mértékben átkerül a ház elnökének, aki rögtön aláíratja.
[00:14:39]Igen ám, de az van benne ebbe a 34-es pontban, tehát a a 17.
[00:14:42]módosítás hetedik cikkébe, hogy ahogy aláírnák és hatályban lép, másnap megszűnik.
[00:14:47]Tehát röviden az abszurditál megindítják az eljár megfosztási eljárást erre tekintettel merre tekintettel neki megszűnik a felfüggésre kerül és másnap másnap aláírja a a ház elnöke és akkor nem bírják lefolytatni az megfosztási eljárást hanem rögtön megszik tehát meg úgy lehet mondani a megfosztási indítvány megindításával egy napól meg is szűnik megfosztás nélkül megfosztás nélkül abszurdí jogi abszurditás és hadd mondjam van a Anthony Scarak egy csodás könyve írtam is róla egy cikk 13-14-ben magyarul 13-as a könyve és ebben írja a jug az abszurditás miatti semmiség például volt egy régi amerikai törvény idézi azt írt elő hogy egy tagállami törvény volt hogy új új börtönt kell építeni és a börtönt a régi börtön tégláiból biztos, hogy ne legyen nagy panova, mind a régi börtön tigláiból kell megépíteni.
[00:15:45]Következő be következő cikk.
[00:15:48]A rabok addig az újbörtön átadásáig a régi börtönben kapnak elhelyezést.
[00:15:54]Na írja, hogy ezt a [nevetés] között annak a téglába kell.
[00:15:59]Az a ez a cég semmis.
[00:15:59]Tehát jogi abszurditás m abszurd abszurd szabályozás az semmi.
[00:16:04]Jelen esetben akkor ez a 17.
[00:16:06]cikknek a a hetedik cikkében ez a második megtés ez jogi abszurditás.
[00:16:11]megindítják a megfosztást, és azért erre tekintette ő felfüggesztésbe kerül, de más meg is szűnik a megfosztási eljárás nélkül.
[00:16:21]Tehát nem tud végigm a meghofási eljárás.
[00:16:23]Addig mondom ez tehát hát nem figyeld nem olyan egyszerű ez azért [nevetés] sokat kell gondolkodni rajta.
[00:16:30]Mindenképpen el akarták föl akarták gyorsítani a dolgot.
[00:16:32]Tehát azért kivárhatták volna, hogy jó, felfüggesztésbe kerül, nem sikerül, nem kerül semmibe, de hát akkor nem ne gyakorolják addig a addig a jogait joga ellen rögtön a másnap aláírják, mert erre azért is kerül sor megpózási eljárásra, mert ő nem írja alá.
[00:16:48]Na most hadd mondjam, azt megteheti jelen hogy hogy azt megteheti ellenben, hogy hogy a mivel jogi abszurditás van benne, ezért elküldi öt ugye az a szabály, hogy az államfő vagy aláírja, hogy öt napja van rá, hogy elküldje az alkotmánybíróságra.
[00:17:09]Jelenesen még van egy abszurditás, amit elmondtam nagyon röviden, aki megnézi a 17 cikk vagy a hetedik cikkét, és megnézi a amit mondtam, a 13 és a 14.
[00:17:18]cikket a már meglévő akkor látja ez abszurd jogi abszurditás megindítják a megfosztási eljárás nem bírják le végrehajtani mert más megszűnik a jó kör a hetedik cik révért következésképpen abszurd semmis és akkor ezt az algodmány bíróságnak mindenképpen meg kell vizsgálni és akkor itt merül föl ami már talán ugye beszéltünk az elején hogy hát ez a nyolc paktumbíró ha stimmel azzal am nagyon úgy néz ki mondom én teljesen azt tartom életszerűnek azt tartom életszerűnek hogy volt egy megegyezés hogy akkor azok alkotmánybírók maradhatnak.
[00:17:48]Na most ez egy ilyen ilyen vagy egy kormányzat feltétel szűk, hogyha ha engedelmesek vagytok, alávetitek magatokat, akkor nem bántalak benneteket, és ezek meg [torokköszörülés] a paktum révén alávették magukat.
[00:17:58]Hát ez mondom, ez abszurdom.
[00:18:01]Úgy ez gyakorlatilag volt egy nagyon fölháborodott megjegyz cikról, ami így jelez csatlakozom, hogy ezt nem ezt nem ezt emberileg teljesen elfogadhatlan.
[00:18:09]Na most jelen esetben az az a visszahatása, hogy az államfő elküldi, mert hát a jogi abszurd az ő megszűnése, akkor azért csak az alkotmánbíróságnak foglalkozni kell vele és fog is.
[00:18:20]Hát hogyha tényleg ilyen elfogultak lettek, tehát úgy liszának a kötőfékjére kerültek.
[00:18:24]Hát ha nem jól viselkedsz, megmaradsz, ha nem viselkedsz jól, nem maradsz.
[00:18:30]De hát ennek ellen ki kell próbálni, hogy hadd nézzük.
[00:18:33]Hát ezt a jogi abszolitást hogy oldják meg.
[00:18:35]Mindenkiben válaszolniuk kell.
[00:18:37]És ez kábé egy 15-20 napot elt elviszi, mert azért meg kell érvelni nekik a döntésüket.
[00:18:41]Tehát úgy gondolom, hogyha ha ez hogyha ez jövő héten lesz most érdekes.
[00:18:46]Azt mondák, hogy társadalmi vita lesz a 17.
[00:18:47]módosításról hallott maga erről valamit?
[00:18:50]Há ja [nevetés] ez ezen a ezen a héten lesz a vita.
[00:18:55]Én nem láttam róla információt, hogy móne vitája, mert úgy van, hogy ezen a héten vitatják, jövő hétfőn aztán beterjeszik.
[00:19:01]Nem lát a vitát, de lényeg a mondják.
[00:19:06]Hát a vita az az, hogy meg felkerült a kormány.hu-ra, itt van előttem, és lehet email címre megjegyzéseket és hozzáfűznivalókat írni.
[00:19:14]Ja, hogy ez a vitac.
[00:19:14]Hát úgy jó, mert ebből igen, hozz körbej kicsit egyoldalú, de vita [nevetés] körbejárt.
[00:19:18]Ja, ez hadd mondjam, ez állandó problémájuk volt a Fidesznek a 2010-essel.
[00:19:22]Ott egy fél éve tart.
[00:19:22]Én magam tudom, én beküldtem nyolc módosítási javas és három bele is került, hadd mondjam, vagy négy bekerült abba az alattörnyékbe, az a szövegit elfogadták.
[00:19:31]És tudom, hogy például Jakab András büszkélked, hogy neki is belekerült egy módosítása.
[00:19:37]Tehát azért mondom akkor is volt, de ennek ellen úgy van, hogy semmi vitta meg sem volt.
[00:19:39]Na most ellen nemás, hogy nem az a vitta volt, ami ami a vármegyei céghelyeken körbeküldenék a jogászoknak, hogy egy jó fél év vitutatnák, hanem gyakorlatilag de nem vizdás a Fidesz se csinált.
[00:19:51]Bár ugye egy fé neki egy fél évet adott rá.
[00:19:53]Fél évet adott rá.
[00:19:55]Emlékszem én nyáron küldtem is valamikor.
[00:19:56]Hát jövő jövő húsvészra lett meg az elfogadás.
[00:20:00]Tehát még többet adott.
[00:20:02]Na mindegy.
[00:20:02]De hogy ez a gond is van, hogy hát lehet ezt vitának nevezni, de egy öt napot adni rá, és utána azt megvolt a társim vitája.
[00:20:07]De amit mondom, a jövő héten az a bekerül és hát ott azért kell majd bizottságülésre vinni, mert nagyon bonyolul sok minden van benne.
[00:20:16]Ezt aztán lehet vitatni bizottság ülésen.
[00:20:17]És de utána bekerül a parlamentbe, ott is lehet alaposan vitatni.
[00:20:21]Tehát ez a jövő héten mindenképpen rámegy akkor és akkor már ott vagyunk, hogy július 4e 5-ére kerül talán akkor, hogy akkor neki kell állni elfogadni.
[00:20:30]július 5-e körül, és akkor megkapja, hogy 6-7-én az államfő, és aki öt napja van mondjuk július 12-éig, hogy hát elküldi az alkotmánybírósághoz, szűnik, hogy nem aláírja, hanem elküldi, mert hogy ez a jogi abszurditás.
[00:20:42]Most nem beszélve, hogy hogy a visszaható hatály miatt is jogállamsértés van, de a jogi abszurditás ez egy külön kérdés.
[00:20:51]Külön kérdés.
[00:20:51]És utána kábé az alkotmányírság azér kell egy 15-20 nap neki.
[00:20:54]Hát azért mondani ez egy bonyolult dolog, hogy ez azitás vádra meg a visszaadó határra alaposan megtör az legalább két-háromszor összeker ülni róla, mert nagyon bonyolult több több részből áll ez a 17.
[00:21:04]alaptörvény módosítás.
[00:21:06]Tehát mondjuk a 20-25-ére megvan.
[00:21:09]visszaküldi, akkor hát ha nem nem ajánl valamit az alkotmánybíróság, hogy hogy változtatni kell rajta az alkotmányság miatt, hát a paktumbirák miatt félek, hogy nem lesz ilyen, de hátha azért csak valahogy bele mernek tenni, akkor visszamegy az államfőt, aki ekkor már ekkor már átnyújtja a a ház elnökének, hogy tessék az alkotmány bíróságnak ez volt a válassza.
[00:21:34]És amennyiben valamit módosítani kell, azt megcsináljuk.
[00:21:38]augusztus elején tartunk, és akkor akkor hatályba léphet, de van még egy még egy menet.
[00:21:46]Tudni ekkor az 52 Fidesz képviselő, akár még a hat hozzácsapódva hat Mi hazánk is megtámadhatják visszaható hatály is még ami van több ők is absz nem tudom az abszurditást hogy fogják tudni kijavítani de tulajdonképpen a visszaadó hatály az mindenképpen így lesz benne.
[00:22:03]Így lesz benne.
[00:22:05]Meg hadd mondjam, van még itt egy másik tuning azáltal föl azáltal, hogy hogy létrehozzák egy másik másik másik ügyészi szervezetet, elképzeli, hogy ott is lesz egy visszaadó hatály, vagy ott is problémás lehet, de mindegy, mindegy.
[00:22:22]Az a lényeg, hogy mindenképpen tűnik, akkor van egy másik.
[00:22:23]A Fidesz is megtalja augusztus elején neki 30 napja van rá, kivárhat ez bejelenti augusztus 34-én, hogy megtámadjuk és készítjük a mód javaslatot.
[00:22:33]Ezérben hatályba lépett az alkotmány módosítás, de ugye az alkotmányban benne van, hogy 30 napon belül meg lehet támadni, ha van a 14 képviselőt aránya a parlamentb is neki van.
[00:22:45]Tehát neki egész szeptember elejéig meg tudja támadni augusztus 25-éig.
[00:22:47]É bejelenti 3-án, ne 4-én, hogy megtámadom és már készül ezért, hogy ez figyelmezteti a kormányt, hogy ne elképzelhető, hogy akkor megsemmisíti vagy átiratja a átíratja az alkotmánymódosítást.
[00:23:02]Most az Alkotmánybíróság nem tudom milyen érvők lesz rá mondod a visszaható határ és akkor lehet más is és akkor tulajdonképpen az alkotánybíróság újra kell dönteni lehet hogy szeptember közepéig is rámegy tehát röviden elképzelte az egész szeptember végére került csak sor rá de nem vitás ha eljutunk szeptember végére ez mindeneket a ját végbennek ezek a megtámadások és ezek az eljárási cselekmények akkor utána ott vagy szeptember végén vagyunk és most már tényleg hatályba lépett és amennyben az történikor másnap megszűnik a az államfőnek a jogköre, a megbizatása.
[00:23:36]És akkor mondjuk október 1 után 30 napon belül kell új államfőt választani.
[00:23:41]Na de hát nem most júniusban vagyunk ugye még egy pár nap végig és akkor az októbertől, hogy kezdve jöhet csak az új majdnem negyedik még addig lemegy és még közbe jöhet a leencei bizottság időközben megküldi a az állásfoglalását amit kért a osztály köztársaság elnök és mondja hogy köz a velencei bizottság ami a legtekintélyesebb európai tanácsadó szerv a a a a a a a a a európai tanácsnak a tanácsadó szerve is nagy mér figyel az európai unió is ha ő azt mondja és nem mondhat mást hogy visszaható hatály úgy hát ahogy a Bakand Andrásnál ennek a fele esetében is megállapították, hogy az nem volt jogos az elküldése itt is.
[00:24:20]Tehát ami ami már tehát vannak precedensek teljesen nyilván a Vencsak azt mondja, hogy uraim ez a jogállamiság alapja ebbeütkö kérem szépen ezt ne ne legyen Magyarország ne tegyék ezt a magyar alkotmány vészvé.
[00:24:33]És ott tartunk akkor lehet, hogy szeptember közepéig ez megvan.
[00:24:37]Már csak azért is lenne jó ezzel előrehal ezért is a megtámadásokat tenni, hogy bele bejöjjön időkön a velencei bizottság válasza, addig várhatóan bejön.
[00:24:46]És akkor vannak a nagy dilémában tűnik, hát azért nem kaptunk ugye 5000 milliárd Ftot, azért nem kaptunk 512 milliárd eurót, ugye, vagy 14, nem tudom most hol tartanak pénzben, 5000 milliárd Ft-ot, mert jogállamisáb ütközik, és amit ők csinálnak, annál nagyobb ütközödés az föl se merül.
[00:25:04]Hát a Orbánkormányak a töredékét nem merte megtenni.
[00:25:06]Na azért mondom a velencei bizottság, ami rátené a koronát, hogy ez jogállamsértő, akkor lehet, hogy az egész szeptember közepén mégis csak a megtámadások után az egész hatály ez úgy látom adagta kerülne, vissza lehetne vonni vissza es vagy a magyar alkotmánybíróság fölbátorodna a paktumbírák fölbátorodnának, hogy kérem a velencei bizottság mondja itt van előttünk, vagy ezt mondják itt benn is a megtámadók és a velencei bizottság őket támasztja alá.
[00:25:34]És akkor erre tekintettem volt már mikor én 11-ben kerül bekerültem oda a bírónak nagyon nagy tekintélye volt a Velencei bizottságnak sűrű volt az érvelésben benne volt a velencei bizottságnak és szó szerint megidézték egy kicsit sokkaltam és megmondom őszintén akkor de az a lényeg tehát hogy ez bevett dolog a velencii bizottság tehát a időkö bejön a szeptemberre a véleménye és addig akkor ezeket a megtámadások mennek előre mert mondom teljesen nyilvánvaló hogy nem csak jogi abszurditás van benne nem ismétlen meg hanem jogállamellenesség is bőven benne van, tehát el lehet addig menni és akkor elképzel az egész adagnak kerül.
[00:26:10]Elmond erre kisebbesélyt adok rá, de nem kizárt.
[00:26:16]Folytassuk talán azzal, hogy még majd vissza fogok térni pontosan arra a szövegre, amit amit a kormány.hu-ra feltett a a Tiszapárt.
[00:26:25]Viszont kicsit az az érzésem, mintogyha ebben az országban most már mindent meg lehetne csinálni.
[00:26:29]Tehát, hogy a Fidesz esetében volt egyfajta belső kontroll, hogy azért bizonyos jogelveket ne lépjünk át, ami most mintogyha a Tisza esetében nem lenne meg.
[00:26:38]Tehát nem is tudom, hogy egyáltalán lehet-e bármilyen alkotmányos kontrollja annak, amit a Tisza csinál, mert hogyha minden egyes intézményt így paktumokkal vagy egy legitim választáson megszerzett kétharmaddal megszáll, és utána semmibe veszi az alaptörvényt, semmibe veszi az alapvető jogelveket, akkor milyen mi akadályozza meg az országot abban, hogy egy autokrácia felé sodródjunk?
[00:27:00]És valahol ezt látom egyébként ebben a max 12-es szabályozásban is, hogyha visszamenőlegesen érvényesítik, mert akkor igazából a félfidesz frakciót kizárják az indulástól négy év múlva, és hát Orbán Viktort már ki is zárták.
[00:27:15]Ne, a 12 éve az a legnagyobb súly.
[00:27:15]Től az egész politikai osztályt lefejezik.
[00:27:19]Az egész péld a más de nem most.
[00:27:19]Tehát a most még úgy lehet mondani, akik bent vannak, bent vannak 30-ig, úgy szól a 17.
[00:27:25]módosítás 30-tól kezdve lép lép, de akik most képviselők és képviselők voltam, már 12 évig, szépen föl is sorolták, hogy a kábé a fele a mai Fidesz frakció felebelesik, a mai hat fős mi hazánk is belesik, de ami fontosabban a Kunhalmi Ágnes el volt rettenve, hogy kérdezzé már, én nem lehetek többet képviselő és hát az összes MSZP-s képviselő, az összes momentumos képviselő és a többi, és a többi, és a többi.
[00:27:48]mind ki van zárva minden ki van az ellenő ugye ők volt visszaléptek hogy hatalomba juttassuk a Pétert és erre gyakorlag lefejezi őket is a teljes tehát na most ennek ennek ez gond a demokrácia mindenképpen szemben áll mindenképpen szemben áll a demokráciával hát gyakorlatilag arról van szó a né már az is hogy a miniszterelnököt nyolc évre kurtítják vissza, nem szokál az államfő esetében van a két ciklusra az bevett egy jó pár helyen hogy a két ciklus vírusontól, de azt azt közvetlenül vagy úgy vá vagy közvetlenül vagy a parlament választja, de amikor jöss egy egész ciklussra az a főszabály.
[00:28:27]Na most ehhez képest a miniszterelnököt a parlament legra, 20 napra ugye vagy 50 napra nem vitást nálunk stabilabb volt, de hát nálunk is volt, amikor elment ugye a a Gyurcsány és jött a Bajnai.
[00:28:40]Lemondott hát a Angliába.
[00:28:42]Hát a 10 napos voltad az a miniszterelnök asszony.
[00:28:44]És még volt egy jó pár ilyen, ami csak egy egy év fél év, ugyanez többször megtörtént már.
[00:28:52]A miniszterelnök sűrűn változnak.
[00:28:52]Sűrűn változnak, sűrűn változnak.
[00:28:54]És akkor ennek a ezért azt lehet mondani, nem szokás ezért a ezt, hogy nekik ciklikus, ezért nekik a összeszám, hogy az életében mennyit töltött be.
[00:29:02]Nyolc év elértett, kész.
[00:29:05]Többet nem lehet.
[00:29:05]Többet nem lehet.
[00:29:07]Tehát ez is már korlátoz a demokráciá.
[00:29:09]Na de az, hogy 12 évet összeámolok és többet nem le.
[00:29:11]Na ennek ráadásul van egy nagyon-nagyon nagy gondja, nagyon nagy az egész demokráciát úgy lehet mondani elvékonyítja.
[00:29:20]Tudni arról van szó, hogy ez már egy 150 éves gond, mióta a demokrácia Angliáb vagy 130 évig akkor kezdett jól működni a 19.
[00:29:27]század végére, amikor átveszi a kormány a minden mindenkori stabil állomapparátus irányítását, akik ott vannak már egy 1020-30 éve, a csinnyán binnyást ismerik a dolgokat, és jön egy új miniszter államtitkár, főléig ő a főnök, de csak átfogó szinteken tud, tehát ugye meg tudjuk vezetni, nem is tudja mi a részlet, mi van tehát ennek adására az, hogy a demokrácia mindig problémát jelenti, hogy az állandó aparációs nem nagyon tudja kontrollálni ők vezetik a l a mindig a mindenkori új minisztert és az államitkát bele kell nagyon tanulni hosszú idejű után hogy lassanként át tudja látni és azokat a koncepciókat am bevisz és ne ő akkor tudja megszabni jogilag a a tárcának a működését az lassanként eljön na most ez úgy azért úgy alakult hogy bele az első ciklusb amikor bekerül valaki tanuló tanuló állandó bizottság benne van ha meghagyják a minisztereket törvényjavaslatokat és lassanként egy áll állandó bizottságban is mondjuk közgazdás vagyok, jogász vagyok és a többi, valamelyik vagyok és annak vagyok az állandó bizottság tő, tehát belelátok a tárcák működésébe kicsit és a törvények működésébe is részletesen és utána es kis neveznek államtitkárnak államtitkár helyak kineveznek és vagy kinevek egy kormánybiztosnak és satöbbi és akkor bele tudok látni a működésbe és amikor jön a következő ciklus akkor már egészen kezdek érteni hozzá de igazán hogyha a harmadik ciklus is ott vagyok akkor lehet mondani, hogy a demokrácia elkezdje elkezdi tudni ellenőrizni az alávetest apparátust.
[00:31:02]Tehát az a 10 Na és ebből adgát 2030- 40 évig, amíg meg nem halnak képviselők, hát tessék még mint Amerikába.
[00:31:09]De gyakorlatilag ez a főszabály, ez a főszabály, hogy az máshogy van mindig a képviselőknek egy kis kis töredéke.
[00:31:15]Van egy kis töredéke, ami mindig új, de van a a azt lehet mondani a a törzsmak a jó nagy része, aki egy nagyon stabil pártnak persze, akik ott vannak már 15-25- évig, ők, akik van akkor miniszterek voltak, most kormány, bent vagyok a parlamentbe simán, utána újra miniszter leszek.
[00:31:32]Na, tehát azt lehet mondani, a demokrácia csak azért tudja kontrollálni az állam a folyamatos központi államapparátust, mert a hosszú-hosszú éveken keresztül a képviselők beletanulnak, be is szállnak néha miniszter, visszamennek és utána újra.
[00:31:50]Na most ezt ha lehetetlenét teszem, lehetné hét eszem 12 megszűnik, akkor a demokrácia az ellenőrző képessége még rosszabbá válik.
[00:31:56]Még rosszabbá válik tudni, mire beleszarulod már ott is kell hagyni az egészet.
[00:32:01]azért mondom, hogy nem gondolták másik érdekes, hogy több mindent vitatták ezt a nyolc éves szűkítés az nagyon benne van a kampányba is, de ez a 12 év föl se merült pedig hadd mondjam ez sokkal súlyosabb az egész demokráciá az alapjait és az egész politikai osztályt.
[00:32:18]Tünk az eddigi polisztikai osztály 30-szól kezdve a Fidesznek a a csapata is.
[00:32:23]Akik kívül vannak, azok már nem lehetnek többet.
[00:32:25]Ott volták át 10-15-20 évig a parlamentben.
[00:32:27]A mostani fele se lehet majd, vagy a kétharmada lassan kén, ezért csak a tiszások lesznek majd képviselők.
[00:32:34]A tiszások.
[00:32:34]Tehát ez ez egy nagyon durva.
[00:32:37]Ez a hát mindenképpen a ez a demokrácia alapjáb ütközik.
[00:32:39]Nem tudom én a jogállamiságot alá nem nem lehetne mondani, de hát mivel demokratikus jogállamban vagyunk, azt jelent a demokratikus komponenst alaposan kiherélem belőle.
[00:32:50]Belőle.
[00:32:50]Tehát elképzelhető, hogyha ezt is megnézi majd a erre is rá lehet kérdezni a az Alkotmánybíróságnál, hogy nem csak a jogállamiság, hanem általában a demokratikus jogállamból jogállamisság volt eddig mindig a fölmerült probléma.
[00:33:06]Jó, de most a demokráciávól is baj van.
[00:33:09]Ez a 12 év különösen azt nagyon belev.
[00:33:11]Ezér elképzeli az alkotbírás bíróság rákérdezik, hogy hát hogy ne hogy néz ki ezzel, amit elmondtam az előbb, ez közismert mondjuk én politológus vag meg írtam tankönyvet meg egy csomó mindent írtam, jobban tudom, de nagyjából azért ezek ismert dolgok.
[00:33:25]Tehát ez amit elmond ez a 20-30 év beszáll, miniszter lesz, visszamegy és hogy ez ez töri meg ez a 12 év.
[00:33:31]Ezért ez a úgy lehet mondani a közélet előtt és a nyilvánosság jogászuk előtt azért elfogadod.
[00:33:36]Na most azért mondom, hogy ezt ha a alkotmánybíróság is rákérdezhet, nem beszélve a velencei bizottság, ez a 12 év szal egyik legsúlyosabb lesz.
[00:33:44]Mondom a a konkrét államfő visszahatási megszűnéséből ezek mondjuk azok nagyon akuttak, ugye az holap után egy-két hónap múlva, de ez a 12 év perspektívusa a demokrácia lefedése Magyarországon.
[00:33:59]Igen.
[00:33:59]Bár mondjuk ezt meg lehetne oldani úgy, hogy kiveszik a BCK első bekezdést és már nem lesz Magyarország demokratikus jogállam.
[00:34:03]És akkor már ezt se lehet alaptörvényi szinten számon kérni.
[00:34:06]ugye említette a baka ügyet, ami egy ért Magyarék részéről, illetve egy ért a Fidesz KDNP kormányzásával szemben, és ugye mondta, hogy azért valamilyen szinten megérvelhető volt Bakának a levétele.
[00:34:20]Na most 42 jogász ugyanúgy gondolkozik, hogy megérvelhető az, hogy miért kell levenni azokat a közü méltóságokat, akiket az elmúlt években nevezte ki.
[00:34:31]Ugye azt mondják, hogy igazából a NER rendszere, amit Orbán Viktor építették, az egy autokratikus rendszer volt egy diktatúrában, hajlott már már át, és emiatt jogos az, hogy ezeket a köz közjogi méltóságokat eltávolítják.
[00:34:42]És egyébként ugye nem csak 42 jogász írta alá, hanem ezután még kiegészült, még több jogásszal, ügyvéddel, egyetemi tanárral, és és elképesztő, hogy már hány jogász gondolkozik így Magyarországon.
[00:34:58]Hát azért látni kell, látni kell, hogy amit mondanak, az egyszer nem áll meg.
[00:35:03]Én 12 évig alkotmánybíró voltam, és egyszer nem áll meg.
[00:35:04]Én láttam, milyen viták vannak benne nekem, és rengeteg rengeteg külön vélemény meg páros indokolásom volt, tehát nem értettem egyet.
[00:35:14]Nagyon nagy kritiká voltak, és ugyanígy a a 15 alkotmány bíróban körülbelül ötenhatan olyanok voltak, mint én.
[00:35:18]Tehát állandóan különvényt odafigyeltek, nagyon keményen kritizáltak.
[00:35:22]Tehát föl se merül, hogy ez a pártkaton.
[00:35:24]Inkább azt szeretem, volt egy pár, ami csak lötyögött belül.
[00:35:27]A munkatársak csinálták a döntést helyettük, de nem a pártkatonák voltak.
[00:35:31]Tők hadd mondjam, van itt egy legnagyobb gondja az egész alkotnámíráskodásnak.
[00:35:35]Ritkán szoktak beszélni róla, mert nem nem is nagyon értik, de van egy.
[00:35:38]A jogászok specializáltak büntetőjog, polgári jog, alkotmányog, pénzügyi jog, családi jog, munkajog.
[00:35:45]Nem sorolom tovább.
[00:35:48]Elleme az alkotmányi jogalista jogász.
[00:35:53]Az összes jogi pálya speciális.
[00:35:57]Ha ügyvéd vagyok, inkább védő ügyvéd vagyok, vagy inkább válóperes ügyvéd vagyok, vagy inkább gazdasági dolgokban ha meg büntetőjogán vagyok, ügyész vagyok.
[00:36:06]Ügyész vagyok.
[00:36:06]Ha bíró vagyok, az se általános bíró.
[00:36:09]Dehogyis.
[00:36:09]A az alsó fokon is van már egy, de hogy kicsit is emelkedik a bírói ranglétrán, rögtön büntetőbíó, polgári bíró, ahogy megyek följebb, nem csak a büntetőbíró, életelleni, vagyon elleni, közlekedés elleni és a többi, rövide a joggátok speciál, úgy mint az orvosok specializáltak.
[00:36:25]Ugye a vesebetekhez nem megy oda a szívspecialista [nevetés] a szívem van, mer nem megyek a a a onkológus vagy bármi másra.
[00:36:32]De rövid, ahogy az orvosok specializálták, ott még még mélyebben persze az jogászok.
[00:36:37]Na most van itt egy nagy gond.
[00:36:40]Az alkotmánybíróság úgy jött létre, Amerikában nem volt valami eleve ott nem specializáltak a bírák.
[00:36:46]Amerikában bíróság 200 éve visszamenőleg általános bírák vannak.
[00:36:50]Ott az ügyvédek specializálódott.
[00:36:52]Ezzel szemben Európában átjött az alkotmánybírság 70 éve már 100 éve 1920-ban oszlágoknál megindult.
[00:37:00]Az a lényeg, hogy nálunk ellenben az egész európai jográ az elmúlt 150 évben egyre specializáltabb bírói rendszer jött létre.
[00:37:06]Az ügyészség nem is beszem ilyen specializált meg ügyészség mindenki egyetemi jogát nincs olyan egyetemi jogász.
[00:37:13]Polgárjogász, büntetőjogász, eljárás jogász, alkotmány jogát nem sorol.
[00:37:17]Ezzel szerint amikor bekerülünk alkotmánybírónak, én gondolkodtam is, amik a megváltozottak, hogy tényleg hogy is fogom ezt megoldani, pedig én viszonylag jogelmülettel foglalkoztam, és olyan sok csűrű dolgokba belementem polgár polgári dogmatikába, büntető dogmatikába, jogtörténbe.
[00:37:33]Könyveim vannak róla, és sok-sok ezer rólad elolvasnak.
[00:37:35]De hát mert én ráértem, egész nap olvasok 40 évben én én meg na de nagyon ritka, aki föl van szabad egyetemi jogászként és ott is, aki egyetemi jogász, az specialista.
[00:37:45]Nem, nem a nem.
[00:37:45]Na most ellene bekerültünk alkotmánybírónak, másnap már nekem dönteni kell.
[00:37:50]Polgári büntető eljárás, munkajog, családjog, pénzügyi jog, alkotmányog és a többi.
[00:37:58]Hát gondolom most nem tudnak dönteni.
[00:37:59]Hadd mondjam, ez a legnagyobb gond.
[00:37:59]Nem tudnak dönteni alkotmá bele kell tanulni.
[00:38:02]Kis mi mi van?
[00:38:02]Milyen más már neki föl kell emelni a kezét, ha bekerül oda.
[00:38:07]Be dönteni kell.
[00:38:07]Jaj, elfogadom, nem fogadom el.
[00:38:10]A munkatársak döntenek helyette.
[00:38:13]Nem tud mást csinálni.
[00:38:13]A munkatársak ott van már 10 éve, 15 éve ismeri a precedenseget, bedolgozza.
[00:38:18]Jön a bíró, ő a főnök, de valóban a munkatársak döntenek helyette.
[00:38:21]Hát ezt a könyvemben megírtam már 85 14-ben, amikor három évig bent voltam.
[00:38:26]Én bent mer korábban még gondoltam rá, hogy mi lett, de nem ismert.
[00:38:30]És akkor jöttem le.
[00:38:32]Erre van egy irodalom.
[00:38:32]Magyarul nem magyarul, egyáltalán nem is foglalkoztak magyarul.
[00:38:35]Angolul a generalista bíró meg a specialista.
[00:38:38]és hogy Amerikában ilen generalista az összes bíró nem volt gond, de Európában.
[00:38:42][nevetés] Úgyhogy én akkor elkezdtem írni.
[00:38:45]Mondom ez is viszonylag kevés sikert aradtam.
[00:38:49]Odabament volt, aki gratulált megmondom be kávéztünk együtt és mondog meg hú tényleg fontos, mert ott volt bent tudja, hogy ez tényleg alapvető, hogy ide bekerülünk és ugye homályosan mindenki érzi a problémát, de megcsinálják a munkatársak.
[00:39:00]Na ez tehát akkor erről, hogy ennyit, hogy hogy ilyen alapvető gondok vannak az alkotmánybíráskodással.
[00:39:06]Nem is tudom, hogy hogy jutottunk ide ezt a kérdé.
[00:39:09]A 42 jogásznak a tiltakozásra.
[00:39:11]Ja, igen, igen.
[00:39:11]Na de azért mondom, hogy tehát ilyen tehát röviden az nem pártkatonák, ezért mondom, amit én mondok, nem veszi a fáradtságot, hogy fölnőjön generalistává.
[00:39:22]Tök mindenki specialistaként kerül hozzá.
[00:39:24]Mondom hallottam, hogy aki ált előttem volt a Bragyóától kedve volt egy-kettő, aki jobban jogelméleti szinten volt és általáb kénytelen belemenni, hogyha nem akar felületen megmaradni.
[00:39:34]büntető polgár egy kicsit konkrétabb is, de az egész jogot együtt látja, és azoknál inkább elképzelhető, hogy jobban ezt a generalistabb bíró szerepet hamarabb el megkapja.
[00:39:43]Az összes többinél van ez a nagy gond, hogy ő nem érti a a 95 szeg, amit én elég csináltam, és hiába professzor vagyok, a többi 9 diákkoromban tanultam csak róla.
[00:39:54]Na, tehát és ha nem veszi a fáradtságot, na itt ha nem veszi a fáradtságot, hogy fölnőjön generalista bíróvá és akkor válik alkotmány bíróvá, hát az nekem körülbelül egy-két három évembe kerül.
[00:40:06]Egy millióban fölnőttem, fölnőttem.
[00:40:08]Nálam nem a munkatársak csinálták meg a a hanem mindig én csináltam minden tervezetet.
[00:40:12]Pont a tervezetbe bemondtam őket, de amikor én vagyok az előadóbíró, de az nagyon ritka volt.
[00:40:17]Ugye az ember 90%-at más tervezet kell dönteni.
[00:40:18]És azt mindig én átnéztem, átolvastam med és egy időan bedolgozta maga.
[00:40:24]Na most ilyenből én úgy 25 bíróval döntöttem kábé 12 év alatt a korábbiakigik ott voltak a káb a fele időmben kiesett is az új 15 aki jött 14 úgy körülbelül 25-28 bíróban voltam együ én 5 hat h bírónál láttam hogy ezt a fajta de generalista bíróvá felnőst ezt vállalja mert nagy munka nagy munka egés egész napom két évig arra került hogy fölnőjek alkotmánybíróvá alkotmánbíróvá na azért mondom tehát itt haak kritizálni akarna az a 42 aki nem értenek ezt Ez meg külön van gondok is vannak vele velük, de haz mondja akkor ez kellene, hogy ki az aki nem nőtt föl fel már csak a munkatársak ezt nagyjából tudják odabent.
[00:41:03]Hadd mondjam el.
[00:41:05]A munkatársak odabent mindenki három, tehát összesen 100 munkatárs van odabament 8090-ben azokat is át ismerjük a kollégáiknak, hogy milyen bírájuk, vagy ki aki a munkatárs dolgozik egyet.
[00:41:15]Na tehát ez a gond, tehát egyszer nem is tudják, hogy miről beszélünk.
[00:41:18]Az hogy ők az, hogy de pártkatonák, ez így önmagában egy hamis vád, ez így nem stimmel.
[00:41:22]A másik pedig van ebben a 42 40ből 40 38 már csak kettő van közödük az én én állítottam pályára egyik az én pdisem volt a másikat én állítottam pályára hadd nem mondjam a nevüket nem fontos máskülönbben máskülönben én állítottam pályára ezt 36 ére az egyiket 90-ben a másik még vagy 20 évvel ezelőtt én PD sem volt és úgy ment előre gyakorlatilag ezek közül az egyik teljes mérté soros támogatott de a 42-ből 32 effektíve effektíve soros alapítványtólk a folyamatosan pénzeket van egy hálózat sor nem csak Magyarországon az egész Kelet-Európában Cell lengyel német szlovák és a többi.
[00:42:03]Körülbelül ismerem a neveket, ugye különös köteteket szoktak angolul megjelenteni évente több konferenciájuk van.
[00:42:09]Tehát van egy soros hálózan és ezeknek a tagjai és ezeknek a tagjai magyar magyarul 15-20 soros hálózati tagban jogászok ölt egyetemi jogászok ölt.
[00:42:19]összesen mondjuk 90 100 ugye csell lengyel és többi mondom a nevüket nagyjából ismerem mert közös köteteket szoktak megjelentetni megjelentetni és ezeknek van még egy holdudvara még szintén mondjuk a Magyarországon 20 15 2025 fölmegy 10020-ra a holdudvarra akiket őknak tanársegédnek támogatnak a 120 csak Magyarországon az egész kel 800900 ez a 42 335 306 effektíve ennek a legszűkebb tagja vagy a Soros intézetben a Szeunál van, vagy a Sze, vagy a egyáltalán Soros Alapítvány támogatott intézetben vannak.
[00:42:56]Hát olyan például van a melyik is a melyik is a Majtényi Lacinak volt ez az intézet, kim valamilyen közpolitikai intézet.
[00:43:01]Na mindegy, kiment a fejem.
[00:43:03]Ötös Károly.
[00:43:03]Na most Soros hozta létre.
[00:43:06]A Sorosnak a haai embere, Soros alapítán magyar embere, a főnöke a Halmai Gabi volt.
[00:43:11]Neki volt a kebel barátja, a Majtényi Laci.
[00:43:14]Együtt voltak tanácsadó adkodmány bíróság előtt 35 éve.
[00:43:15]És az a lényeg, hogy létrehozék a az ötös károly intézetet gyakorlatilag is a egész végig a Soros finanszírozza.
[00:43:24]Na ezek ott vannak.
[00:43:26]Hát a Flexzoli most az elnöke az utóbbi időben, utóbbi a igazgatója.
[00:43:30][nevetés] Tehát mondjuk ezek soros pén soros emberek.
[00:43:32]Na hogy úgy mondja, na most eddig nem olyan egyszerű ezek egyetemi emberek, ezek effektíven aktivisták, mert önmagán nem lenne baj soros alap.
[00:43:39]hogy nekem van egy akik a kettő közül kiment Angliába, ott már professzor lett és nagyon nagyon nemesnek tartottam akkor is.
[00:43:46]Teljes mint egy banliberális elfogult a jog szemlélete, de valóban tudós ember.
[00:43:53]Tudós ember.
[00:43:53]És ő effektíve közvetlenül nem kap nem Soros ember, csak a el Kis János a nagy mentora volt m egy én is mentora voltam 80-as évek végén, de Kis János nagyon megkedvelte és ő tudom Kis János nagyon mellette volt, támogatta is.
[00:44:07]Na lényeg, hogy professzor kint Angliában és nagyon okos, elfogult, de abszolút mérték ő is az egy 42 közül.
[00:44:13]Azért mondom, hogy nem olyan egyszerű ehhez a a többi a maradékkiegészítés pedig hát gyakorlatilag nem is jogászok.
[00:44:18]Hát a Kis János is aláírta, hát ő bölcsész, emberjogokkal persze foglalkozott tudósként emberjogokkal, de inkább bölcsészként, nem jogász jogot jognak a belső mechanikát ő nem ismeri.
[00:44:30]És van egy jó pár jó pár ilyen, de gyakor mondom ezek, hogy soros aktivisták, soros aktivisták, de úgy vannak, mint egyetemi jó egyetemi tudósok egyetemi tudósok.
[00:44:38]A legelfogultabb gárda legelfog.
[00:44:40]Sajnos az a baj, hogy az egyetemeken gyakorlatilag központi szerepük van.
[00:44:45]Központ az állam, alkotmány, jog, jogelmélet, morálfilozófia.
[00:44:52]Ez a eleve alig van morálfilozófusa.
[00:44:52]5-6 van Magyarországon nyolc 10.
[00:44:54]Az már egy kicsit sokat mond ennyire csupa balliberális.
[00:44:59]Egy-kettő van egy kicsit konzervatívabb irányba megy a Herfer meg ki van még a mezei mezei.
[00:45:04]Kiment már a másik nem a fejem.
[00:45:08]Ő ő ő kifejetően konzervatív iránymorál, de alig ketten hárman vannak, a másikon van 8-10, de ezek ráadásul nem is olvasnak igazán.
[00:45:15]Ők az a hatolc olvas például elolvasák Hbermas vagy Rolls John Rolls a balliberálisak pápája, morálfilozófja azt a Kis János elolvasta meg egy-kettő elolvasta.
[00:45:26]Krokovai Krokovaj momentán Krokovaj le is fordítatta egy csapatával a John Rossnak a könyvét.
[00:45:30]De hát a többi az nem is olvas ezeket.
[00:45:33]Nem is olvasediket, hanem Kis Jánosigat olvasnak és úgy úgy úgy úgy a morálfilozófia alapja Kis János nem hogy rossz, még rossz se olvassá mondom ez a gond ezekkel, hogy ké sok szempontok képzetlenek aktivista képzetlenek balliberális elfogult és ne esküsznek rá, hogy igazuk van.
[00:45:50]Szóval nem lehet őket kibillenteni.
[00:45:52]Én elolvastam rollsot és írtam is amíg de mindent má írtam kis monográfiát morálfilozóf sok mindent elolvastam vele szemben is és mérlegeltem a dolgokat egy ezek nem mérlegelik maximum még ros se olvassák el kis csancsit olvassák el aki őnek az interprete és azt hiszik hogy ők a világ az ő nem is értik hogy ki van aki szemben áll velük oly mértékben képzetlen sok szempontból és ugyanez van a 42-n belül jó párral jó párral a 42 most nem beszélve a csatlakozó ügyvédek hát azok úgy lehet gyakorlatilag a a nagy pénzekhez csapódó ügyvédek, vagy lehet, hogy van belső elkötelezettsége, de körülbelül olyan olvasási szinte, mint az előbb elmondtam.
[00:46:32]Hát ez egy valós probléma egyébként nekem is van olyan tanárom, aki ezt leírta, szóval majd neki is lehet, hogy fel fogom vetni ezt a ezt a kérdést.
[00:46:42]Pokbán nagyon szépen köszönöm, hogy a a rendelkezésünkre hát nagyon sok kérdést át tudtunk beszélni.
[00:46:46]Köszönöm szépen a lehetőséget.
[00:46:48]Köszönöm még egyszer a meghívást.
[00:46:51]Minden kedves nézőnek és hallgatónknak.
[00:46:52]Köszönöm, hogy velünk tartottak.
[00:46:52]Ha még nem tették meg, kérem, iratkozzanak fel.
[00:46:56]Viszontlátásra, viszonthllásra.