Hit Rádió 55:49

Ukrajna újjáépítése: egy olyan szörnyeteget nevelünk, ami végül Európát felfalja? - Szomráky Béla

ukrán háborúgeopolitikagazdaságeu-finanszírozásszuverenizmusközélet
Irányultság: KonzervatívKötődés: Fidesz-közeli
Ukrajna újjáépítése: egy olyan szörnyeteget nevelünk, ami végül Európát felfalja? - Szomráky Béla
tl;dr
  • Szomráky Béla szerint a háború alatti újjáépítési konferencia értelmetlen, mert a legnagyobb pusztítás orosz megszállás alatt történik, és Ukrajna területe is bizonytalan.
  • A háború haszonélvezői a nagytőke és amerikai cégek, amelyek már előzetes megállapodásokat kötöttek ukrajnai erőforrások kiaknázására, miközben a számlát Európa fizeti.
  • A 800 000 fős ukrán hadsereg felfegyverzése veszélyes lehet, mert egy ilyen erő előbb-utóbb ellenőrizhetetlenné válhat, és súlyos következményekkel járhat.

    „Ennél cinikusabb, aljasabb megközelítést nem hallottam, hogy a barátainkat azért küldjük meghalni, hogy ne 1500 milliárd eurót fizessünk majd a saját magunk megvédésére, hanem hogy előtte fizessünk inkább 700-at." – Szomráky Béla

  • Zelenszkij távolmaradását diplomáciai botrány okozta: a lengyel elnök visszavette tőle a Fehér Sas kitüntetést, amit Zelenszkij gőgje nem tudott elviselni.
  • Olaszország 120 amerikai vezetésű támaszponttal és 3000 milliárd eurós államadóssággal gyakorlatilag megszállt, szatellit állam, amelynek szuverenitása erősen korlátozott.
  • Meloni belpolitikailag stabil, de Olaszország háborús részvétele alkotmányellenes, és az ellenzék következetlenül csak az iráni, nem az ukrajnai szerepvállalást kifogásolja.
  • A Trump-Meloni híd mítoszát azért kreálták, hogy ellensúlyozzák Orbán és Trump jó viszonyát, de Trumpnak nincs szüksége közvetítőre.
  • A szuverenista erők Közép-Kelet-Európában erősödhetnek, de Nyugat-Európában tűzfallal akadályozzák őket, és a globális pénzhatalom is mindent megtesz visszaszorításukért.
  • Az egész újjáépítési diskurzus színház, amely a BlackRock és más nagy befektetők érdekeit szolgálja, miközben Európát adósrabszolgaságba taszítja.
Részletes összefoglaló megjelenítése

A gdański Ukrajna újjáépítési konferencia és a háború kritikája

A konferencia alapvető ellentmondásai

Szomráky Béla szerint már önmagában az is elgondolkodtató, hogy egyáltalán összehívnak egy Ukrajna újjáépítésének szentelt konferenciát, miközben az ország háborúban áll. Kiemelte: Ukrajna területe és lakossága meghatározhatatlan, a legnagyobb pusztulás pedig azokon a területeken zajlott és zajlik, amelyek orosz megszállás alatt vannak vagy lesznek – így értelmezhetetlen, hogy mit és miért akarnak újjáépíteni.

„Egyszerűen ésszel elég nehezen felfogható, hogy mit akarnak felépíteni, ki akarja, miért akarja, mikor ebben a pillanatban azért pénzelik és fegyverzik Ukrajnát, hogy tovább harcoljon." *

A szakértő rámutatott: a mainstream média azt sulykolja, hogy ez egy „igazságos háború", ám szerinte nem az a kérdés, hogy kinek igazságos, hanem hogy kinek jó és miért kell elfedni a háború szörnyűségét „mindenféle tereléssel, mellébeszéléssel, hamissággal, cinizmussal".

A háború valódi haszonélvezői

Szomráky kifejtette: a háború nem az ukránoknak jó. Bár az oroszok az agresszorok, Oroszország a világ egyik nukleáris nagyhatalma, amellyel nem lenne jó folyamatos konfliktusba keveredni, mert a végén akár termonukleáris háborúvá is fajulhat a helyzet.

A konferencia kapcsán megjegyezte: felsorakozik a nagytőke, amely „majd az újjáépítésen kaszál nagyon nagyot". A számlát azonban Európa fogja fizetni, amely „önként bejelentkezett erre a feladatra". Az amerikaiak eközben már előzetes megállapodásokat kötöttek – például Donald Trump tavaly tavasszal Zelenszkijjel az ukrajnai föld alatti kincsek kiaknázásáról –, és a nyugati óriáscégek a mezőgazdaságban is jelen vannak.

A 700 milliárd eurós „kaland"

A beszélgetés során elhangzott: Ursula von der Leyen csütörtökön kijelentette, hogy legalább 700 milliárd euró kell Ukrajna újjáépítéséhez. Szomráky felháborítónak nevezte azt az érvelést, miszerint ha Ukrajna feladná a védekezést, az nem 700 milliárdba, hanem 1500 milliárdba kerülne Európának.

„Ennél cinikusabb, aljasabb megközelítést nem hallottam, hogy a barátainkat azért küldjük meghalni, hogy ne 1500 milliárd eurót fizessünk majd a saját magunk megvédésére, hanem hogy előtte fizessünk inkább 700-at." *

Hozzátette: folyamatosan kölcsönöket vesznek fel, amelyeket az unokák és dédunokák is fizetni fognak – „legyen Európa, az európai népesség örökös rabszolgaságra ítélve".

A 800 000 fős ukrán hadsereg veszélye

Szomráky szerint az európai vezetők nem Ukrajnát építik újjá, hanem az ukrán hadsereget építik fel: 800 000 embert akarnak teljes mértékben felfegyverezni. Ezt egy magyar népmesei hasonlattal érzékeltette: „egy kis gömböc, ami a magyar népmesében aztán mindenkit bekap". Attól tart, hogy ez a felfegyverzett sereg előbb-utóbb elindul, és súlyos következményekkel járhat – felidézte Prigozsin és a Wagner-csoport példáját is.

Az európai vezetők szerinte azért erőltetik ezt, mert nem tudnak, nem akarnak, nem mernek kiállítani egy olyan erőt, amely egy feltételezett orosz támadást meg tudna állítani. Ugyanakkor semmi nem utal arra, hogy az oroszok támadnának – történelmi példákkal (Napóleon 1812-es hadjárata, németek a második világháborúban) illusztrálta, hogy Oroszországot mindig is csak megtámadták, és az oroszok „csúfosan elverték őket, majd hazáig kergették".

Gyarmatosító reflexek és demens vezetők

A szakértő úgy látja: a háborút hajszoló országok – elsősorban Anglia és Franciaország – „még mindig azt hiszik, vagy szeretik azt hinni, hogy ők nagy hatalmak". Valójában azonban „feltörnek ezek a harácsoló reflexek", és a gyarmatosításról van szó, mivel „kimerültek a gyarmatok", és a volt gyarmatok lakói „megszállták őket" a migráció révén.

„Olyanok, mint a demens vén kéjencek, akik arról ábrándoznak, hogy majd megsimogathatják a kedves nő haját, de hát valójában a karjukat nem tudják kinyújtani." *

Zelenszkij távolmaradása

A konferencia diplomáciai botránnyal indult: Lengyelország és Ukrajna között vita bontakozott ki, és Zelenszkij végül úgy döntött, nem jelenik meg. Szomráky szerint ennek oka, hogy a lengyel elnök visszavette tőle a Fehér Sas nevű legmagasabb külföldinek adható kitüntetést, és Zelenszkij „mérhetetlen gőgje nem engedi meg, hogy ő elmenjen Lengyelországba". Hozzátette: Zelenszkij „úgy képzeli most már lassanként, hogy ő tényleg a világ ura", és egyedül Trump mondott neki ellent, amikor „melegebb éghajlatokra elküldte őt a Fehér Házból".

Az újjáépítés mint színház

Szomráky az egész konferenciát színháznak nevezte, amely arról szól, hogy „majd egyszer, ha lesz valami, akkor majd a BlackRock szedje be az amerikai nagy befektetési cég bonyolítsa az ügyeket, majd dob egy-két koncot az európaiaknak is". Célja, hogy „álomba ringassák az európai közvéleményt".

Shakespeare Hamletjéből idézve (Polonius szavait) „őrült beszédnek" nevezte az újjáépítésről szóló diskurzust, de hozzátette: „van benne rendszer", és „távolra néző haszonélvező gondolatok fogalmazódnak meg".

Olaszország helyzete: Meloni és Trump konfliktusa

A NATO-főtitkár kijelentése és az iráni háború

A műsorvezető felvetette: Mark Rutte NATO-főtitkár kijelentése szerint Olaszország sokat segített az iráni háborúban, miközben Donald Trump éppen azzal vádolta Melonit, hogy nem segített eleget. Szomráky szerint Rutte 5000 felszállást regisztrált különböző szállító repülőgépektől, amelyek az amerikai iráni „kalandot" támogatták – ez ellentmond Trump állításának.

Az 1954-es amerikai-olasz megállapodás értelmében Olaszország logisztikai és technikai segítséget nyújtott. Hogy ezek a gépek „vöröskeresztes ápolónőket szállítottak, vagy pedig bombákat, ezt soha senki nem fogja megtudni".

Olaszország szuverenitásának korlátai

Szomráky hangsúlyozta: Olaszország gyakorlatilag közel 80 éve „egy nem kimondott megszállás alatt van". Körülbelül 120 támaszpont található az országban, amelyek névleg NATO- vagy amerikai bázisok, de valójában mind amerikai vezetés alatt állnak. Az olasz államadósság közel 3000 milliárd euró (a magyar GDP mintegy 225-szöröse), ami „örökös adósrabszolgaságot" jelent.

„Olaszország nagyon sok komoly olasz politológus szerint egy szatellit állam, nem egy szuverén állam." *

Ha egy olasz miniszterelnök túl erősen próbálna szuverén lenni, a hitelminősítők azonnal olyan minősítést adnának, amitől „még jobban föld felé kezd el roskadni". A spread (a hozamkülönbség) 150-ről 600%-ra emelkedne, ami államcsődbe sodorná az országot.

Meloni belpolitikai helyzete

Szomráky szerint a Trump-Meloni konfliktusnak semmilyen következménye nem lesz a legközelebbi olasz választásra. Meloni pártja továbbra is 27-30% között mozog a felmérésekben, az ellenzék pedig „töredezett, szakadozott, egymást is csépeli", és képtelen értelmes alternatívát felmutatni.

Érdekességként megjegyezte: az olasz ellenzék (különösen Giuseppe Conte) szemére hányja Meloninak az iráni háborúban való részvételt, de azt nem kifogásolja, hogy Olaszország az ukrajnai háborúba is beszállt hadianyaggal és pénzzel – holott az olasz alkotmány 11. cikke kimondja, hogy Olaszország „elutasítja a háborút, mint más országok szabadságának eltörlésére, vagy nemzetközi konfliktusok megoldásának eszközé tett kísérletet".

A szuverenista erők jövője Európában

A Trump-Meloni híd mítosza

Szomráky tévhitnek nevezte azt az elterjedt narratívát, hogy Trump és Meloni szövetsége hidat képezne Amerika és az Európai Unió között. Szerinte ezt azért találták ki, mert Orbán Viktor jó kapcsolatba került Trumppal, és az európai vezetők „kétségbe estek", hogy Orbán lesz a híd. Ezért kiáltották ki Melonit közvetítőnek – akit előzőleg még „lefasisztáztak" és „rettenetes nőszemélynek" neveztek.

Trumpnak azonban nincs szüksége hídra: „ha valamit mond, kimond, akkor az úgy nagyjából meg is történik". Példaként hozta fel, amikor Trump a saját birtokán fogadta az európai uniós küldöttséget és „szépen fölírta a vámokat".

A patrióta erők kilátásai

A szakértő szerint a globális pénzhatalom mindent meg fog tenni a szuverenisták visszaszorításáért, mert „azok egy akadályt képeznek a pénzbirodalomnak a terjeszkedése útjában". Ugyanakkor úgy látja: a közép-kelet-európai térségben a szuverenista mozgások „megmaradnak, fennmaradnak, erősödni fognak".

Franciaországban Macron várhatóan ismét feloszlatja a parlamentet, hogy a „tűzfallal" akadályozza a Marine Le Pen pártját (amelyet Bardella vezet). Németországban az AfD keleten már 40% felett, országosan 30% körül jár, de a tűzfal ott is működni fog a kereszténydemokraták és más pártok összefogásával.

„Nem lesz könnyű dolga a patriótáknak, mert nem csak a saját politikai ellenfeleikkel kell szembe nézni és szembe szállni, hanem a világot minden szempontból leuraló globális nagy tőkével szemben." *

Szomráky szerint az „új globális nagytőkének már nincs szüksége gyárakra", elég a banki rendszer, és „az adósrabszolgák pedig évszázadokon keresztül majd fizetni fogják azt a terhet, amit most raknak rájuk".

⚠️ Értelmezhetetlen vagy bizonytalan szakaszok
  • „ripúia legerda" – Az olasz alkotmány 11. cikkelyének idézésekor hangzik el, valószínűleg az olasz „ripudia la guerra" (elutasítja a háborút) kifejezés torzult alakja. A beszélő később magyarázza is a „ripudiare" ige súlyosabb jelentését („kitagadni"), így a kontextusból egyértelmű, hogy az alkotmány háborúelutasító passzusáról van szó.
  • „assembly national" – A francia Nemzetgyűlés (Assemblée nationale) torzult alakja, a kontextusból egyértelműen azonosítható.
  • „rasszomblimon" – Valószínűleg a francia „Rassemblement National" (Nemzeti Tömörülés) pártnév torzult alakja.
Teljes átirat megjelenítése

[00:00:00]Sok szeretettel köszöntöm a Hit Rádió minden kedves nézőit és hallgatóját.

[00:00:01]Én Éva Atália vagyok és köszöntöm itt a stúdióban mai vendégünket.

[00:00:05]Itt van velünk Szomráki Béla, Olaszország szakértő, illetve külpolitikai újságíró.

[00:00:11]Jó napot kívánok.

[00:00:11]Köszönöm, hogy elfogadta a felkérésünket.

[00:00:12]Kedom meg köszönöm, hogy meghívtak és persze tisztelettel üdvözlöm a hallgatóságot, nézőket is.

[00:00:21]Egy hírcsokorral készültünk erre az adásra, és elsőként a Dansky Újrajnai újépítési konferenciával fogunk foglalkozni.

[00:00:29]Ezt az adást csütörtök délután vesszük fel, ez a konferencia pedig csütörtökön, illetve pénteken tart, ami egyből egy kisebb diplomáciai botránnyal indult.

[00:00:39]Ugye már az előző napokban sokat lehetett azzal kapcsolatban olvasni, hogy Lengyelország és Ukrajna között kibontakozott egy vita, és végül Zelenski elnök úgy döntött, hogy nem is jelenik meg ezen a csúcson.

[00:00:53]Valaki mást helyettesíti az ő személyét.

[00:00:56]Elnézést, nem is csúcs, hanem konferencia.

[00:00:58]Ö alapvetően ezt a fejleményt ön hogyan értékeli, hogy az ukrán elnök nincs jelen ezen a konferencián, illetve mik azok a momentumok, szempontok, amiket kiemelne a konferenciával kapcsolatban, kik lehetnek azok a szereplők, akik meghatározzák ennek a menetét, illetve hát Európának a jövőbeli szerepe is felmerül így az ukrajnai újjaépítés kapcsán.

[00:01:25]Hát már önmagában [torokköszörülés] az a tény, hogy összehívnak egy Ukrajna újépítésének szentelt konferenciát, alaposan elgondolkoztatja az embert, pláne az szeret gondolkodni, hogy tulajdonképpen miről is szólna ez a konferencia, mit akarnak újjáépíteni.

[00:01:45]Tehát Ukrajna egy harcban álló ország, amit további harcra buzdítanak ugyanazok az európaiak, akik most összegyűlnek a lengyel kikötővárosban, hajógyárban, nagyon érdekes emlékek tolulnak az ember fejébe nszó a szolidaritás születéséről.

[00:02:05]Szóval mit akarnak újraépíteni?

[00:02:05]Ukrajna egy olyan állam, amelyik háborúban van, amelyiknek meghatározhatatlan a területe, a lakossága.

[00:02:11]Ráadásul a legnagyobb pusztulás természetszerűleg azokon a területeken zajlott és zajlik még mindig leginkább legkivált, amelyek nagyjából orosz megszállás alatt vannak, vagy lesznek, ahogy az oroszok mondják, ők ragaszkodnak ahhoz, hogy az ukránok vonuljanak ki.

[00:02:35]A Donbas az két megyét jelent, és még további két másik déli délkeleti területről.

[00:02:44]Szóval egyszerűen épésszel elég nehézen felfogható, hogy mit akarnak felépíteni, ki akarja, miért akarja, mikor ebben a pillanatban azzér pénzelik és fegyverzik Ukrajnát, hogy tovább harcoljon.

[00:02:54]Arról beszélnek hangosan, és az egész úgynevezett fősfordulatú média azt próbálja beleverni az emberek fejébe, hogy ez igazságos háború a az ukránok répezy az egy igazságos háború, csak nem minden igazságos háború, hogy úgy mondjam, és vagy legalábbis emberközpontú háborúkat általában jobb előbb-utóbb befejezni sem, mint nagyon sokáig vívni, tartani.

[00:03:23]Ezért arra gondolok, hogy a második világháborúban [torokköszörülés] épp a németek, a nácik lerohanták Oroszországot, azért csak vége lett Lingrádomának 900 nap után.

[00:03:34]És ha nem is kellett ilyen hosszú idő, de azért csak tönkreverték őket Sztingrádnál is, független attól, hogy óriási orosz véráldozatok árán.

[00:03:49]azért csak végetért a Kurski tankcsata, és előbb-utóbb aztán mindenképpen a dolog ott végződött, hogy részben Fon Paulusznak, aztán később a német hadvezetés legnagyobbjainak alá kellett írni egy békét.

[00:04:08]Tehát [torokköszörülés] itt nem arra a kérdés eldöntendő, hogy kinek igazságos ez a háború, vagy kinek nem, hanem inkább azt kellene megnézni, hogy kinek jó, miért jó ez, és miért kell elfedni ennek a háborúnak a szörnyűségét mindenféle tereléssel, mellébeszéléssel, hamissággal, cinizmussal?

[00:04:29]Hát alapvetően a ez a háború nem az ukránoknak jó.

[00:04:33]Persze nem őkez kezdték az oroszok.

[00:04:35]Az oroszok meg azt mondják, hogy nem őkez kezdték.

[00:04:36]hanem az ukránok mutogatnak egymás, és ezt ne is próbáljuk megoldani, hogy ki kezd te és miért.

[00:04:45]És lehet mondani, hogy az oroszok az agresszorok.

[00:04:48]Persze, az oroszok az agresszorok.

[00:04:50]Mindenesetre ez az agresszor, ez a világ egyik nukleáris nagyhatalma, akivel talán nem lenne jó folyamatosan olyan ö konfliktusba keveredni, amelynek a vége, ha nem sikerül tárgyalásokon megoldani, és mindenféleképpen a harcokat erőltetik, akkor oda fajulhat, hogy akár egy nukleáris, termonukleáris háborúvá zuhan le szét, mert Azt nem mondanám, hogy fejlődik, mert azért egy ukrajinis háború az tulajdonképpen a halát jelenti szinte mindenkinek.

[00:05:27]Úgyhogy érthetetlen ez az egész konferencia.

[00:05:30]Ebben persze felsorlakozik a nagy tűke, aki majd ha úgy látja, hogy elég pénzt nem hoz megfelelő mennyiségben pénzt a háború, akkor majd az újjáépítésen kaszálunk nagyon nagy.

[00:05:43]De hát ki fogja fizetni a számlát?

[00:05:43]Hát nyilván Európa lesz az, aminek fizetnie kell, legalábbis önként bejelentkezett erre a feladatra.

[00:05:51][horkantás] Az amerikaiak pedig miután hatalmasokat kaszálnak különféle már előzetes megállapodásokkal is, amelyeket Donald Trump kötött Zeneskivel tavaly tavasszal, vagyis a ukrajnai föld alatti kincsek kiaknázásával, meg egyáltalán a nyugati hatalmak bizonyos óriás cégeinek a mezőgazdaságban való jelenlétével.

[00:06:20]Hát lehet ezt a dolgot force herózni, de az egész egy óriási hazugságon alapul.

[00:06:28]Ennek a hazugságnak kéne véget vetni.

[00:06:28]A hazugság arról szól, hogy mi ugyan megadunk minden pénzt meg fegyvert Ukrajnának, mert ők egyrészt az európai értékeket védik, másrészt az oroszok mindenképpen el akarják foglalni Európát.

[00:06:45]Na most ennél nagyobb szamárságot azért elég nehez lehet kitalálni, főleg a mostani pillanatokban, amikor arról van szó, hogy az oroszok három falut nem bírnak elfoglalni két hónap alatt, hanem csak kettőt.

[00:07:01]És a mi miféle európai értékekről is beszélünk.

[00:07:03]Az egy európai érték talán, hogy pénzt és fegyvert adunk a barátainknak, barátunknak tartunk, hogy térjenek vissza a lövészárkokba és halljanak meg.

[00:07:16]Értünk?

[00:07:18]És még ráadásul azt is elmondják ezek az urak és hölgyek, akik Európa krémjelene, vezetőik lennének, hogy hogy azért kell valójában támogatni most csak 90 milliárdal, de ma már von der Lion csütörtöknél kijelentette, hogy a azért még legalább 700 milliárd euró kell ahhoz, hogy Ukrajnán segíteni tudjunk az újépítésben.

[00:07:44]De hát persze egyelőre a háborút kell támogatni, hogy megfelelő pozícióból intézzék a béketárgyalásokat.

[00:07:51]Szóval igen, hát ez egy jó dolog, az egy morális dolog, hogy az egy kategorikus imperatívus talán, hogy tessék visszamenni harcolni és meghalni, és 700 milliárd dollárba kerül kedves európai állampolgárok.

[00:08:07]Ez a kaland nekünk, ez az orosz-ukrán kaland, amit finanszírozgatunk.

[00:08:14][sóhajtás] De azért kell fizetni az adókat, és ezért kell fegyverkezni, és azért kell támogatnunk Ukrajnát, mert ha nem támogatjuk Ukrajnát, akkor az oroszokat, hogy megállítsuk, hogyha Ukrajna véletlenül feladná a védekezést, akkor az nem 700 milliárdba kerül, hanem 1500 milliárdba.

[00:08:31]Hát ennél cinikusabb, aljasabb megközelítést nem hallottam, hogy a barátainkat azért küldjük meghalni, hogy ne 1500 milliárd eurót fizessünk majd a meg saját magunk megvédésére, hanem hogy előtte fizessünk inkább 700-at.

[00:08:50]Szóval ez valami elképesztő és végtelen ostoposságot is jelent.

[00:08:53]Már hagyjuk a csudába most ezt az újépítést.

[00:08:57]Tehát egyelőre nem a Ukrajnát építik újra rá, vagy Ukrajnának egy bizonyos részeit.

[00:09:01]elsőb az orosz megszállás alatt lévő területeket, hanem az ukrán hadsereget építik, nem újjá, hanem fel.

[00:09:11]800000 embert akarnak teljes mértékben felfegyverezni.

[00:09:15]Magyarul az európai vezetők vagy nem veszik észre, vagy hülyének tetthetik magukat, vagy totál morálisak, szerintem nagyjából mind a három áll, [horkantás] hogy egy kis gömböcetek, egy olyan kis gömböcet, ami a magyar népesében aztán mindenkit bekap.

[00:09:29]Talán emlékeznek rá, kis gömböc fönt van a padláson, aztán fölmegy a papa, fölmegy a mama, a lányuk vagy fordítva, és szépen mindenkit bekap, és utána legurul a padlásor, és utána szépen mindenkit, az ország, a falut, az országos bek.

[00:09:44]Hát ez a ez a 800000 ember, hogyha szépen fölfegyverzik, már csak azért is, és valószínűleg ez a megfontolás áll mögötte.

[00:09:52]Hagyjuk már ezeket az európai értékeket, hogyha ennyire ászentek vagyunk, lehet ezt nyomni egy ideig, ezt a alternatívának vagy narratívának nevezett alternatívát, hogy hogy igen, minket védenek meg.

[00:10:06]De hát valójában arról van szó, hogy az európaiak nem tudnak, nem akarnak, nem mernek kiállítani egy olyan erőt, amely a feltételezéseik szerinti orosz támadást meg tudna állítani.

[00:10:18]Most eltekintve attól, hogy semmi nem utal arra, hogy az oroszok megint egyszer nem támadnak, mert azért nagyjából az oroszok nem nagyon támad, én nem emlékszem rá a történelemben, hogy mauktól megtámadták volna Németországot, vagy a svédeket, vagy én csak olyan filmekre emlékszem, és csak olyan olvasmányokra emlékszem, amikor valakik bementek nagy elődök is vannak ebben a történetben Oroszországba, az oroszok csúfosan elverték őket, majd utána hazáig kergették őket, és így aztán eljutottak mondjuk Berlinig, de Párizsba nem mentek utánuk, Napollonseregen megtörve, tépve a 6-800000 emberből mint az emlékezetes, talán 50000 toprongyos ember érkezett vissza.

[00:11:06]A többiek mind megfagytak, elvesztek, soha senki a nyomokat nem találta 1812-ben.

[00:11:14]Tehát ki most ki akarnak tudják, hogy a németek képzelenek kiállítani egy hadsereget.

[00:11:20]Fegyverek vannak, lehetnek kölcsön lehet kérni a bark bkároktól, azoknak baromi jó üzlet.

[00:11:25]Az európai népekkel megfizettetjük a pénzt.

[00:11:27]Mi örülünk neki, hogy csak 700 milliárdra kell hitelt fölvenni, és annak a kamatait nekünk kell majd nekünk az unokáinknak kell majd is kell majd még fizetni.

[00:11:37]Ezt mind el lehet mondani, de hát valójában a miután nem tudunk, a fegyverek önmagukban nem harcolnak, ember kell hozzá.

[00:11:48]ember meg nincsen, nincs az a német fiatal, aki önkéntes dalva el akarna menni harcolni, pláne nem Oroszország területére, mert előbb-utóbb ugye a terv az lenne hogy Ukrajnában megállítjuk őket, majd visszakergetjük őket, majd térdre kényszerítjük őket.

[00:12:03]Ne felejtsük el, hogy ezek az országok, akik ezt az egészet hajszolják, két alapvetően két óriási gyarmatosító ország, meg kisebb gyarmat, volt gyarmatosító országok, ugye Anglia és Franciaország, ö még mindig azt hiszik, vagy szeretik azt hinni, hogy ők nagy hatalmak.

[00:12:23]Nem nagy hatalmak, nem ö még annyira majdnem, hogy ha nem lenne ilyen drámai, nem fenyegetne ilyen drámai következményekkel ez a folyamatos nyomulás, akkor majdnem, hogy nevetséges, ahogy ezek a ezek az országok, illetve ezeknek a volt gyarmatosító országokban a vezetőiben felfelé ébrednek ezek a gyarmatosító vágyak, mert itt a gyarmatosításról van szó.

[00:12:53]Kimerültek a gyarmatok.

[00:12:53]A gyarmatok lakói megszállták őket, Franciaországot és Angliát.

[00:12:59]Itt van a migráció nevű szinte kivéthetetlen, megoldhatatlan problémája mind a két országnak, meg Európa több másik országának is.

[00:13:09]Közeli Ausztriába is.

[00:13:11]Bár ők nem mentek sehova, csak ide eddig jutottak el.

[00:13:17]Celdömölkig, vagy nem tudom meddig jutottak el.

[00:13:19]Szóval feljön, feltörnek ezek a harácsoló reflexek, amit nem fogalmaznak meg kristály tisztán, hanem valami fenyeg, valami mágikus fenyegetéssel próbálják az embereket sarokba szorítani, hogy tessék fizetni.

[00:13:40]Miközben újépítésről beszélnek, békéről beszélnek, folyamatosan a háborút pénzelik.

[00:13:50]és úgy gondolják, hogy ezt a háborút meg is nyerhetik.

[00:13:53]Na most azért ez a ezek a európai vezetők tulajdonképpen annyira demensek szerintem szó szerint ö most akármennyire is próbálkoznak valamilyen szinten ésszerűnek tűnni annyira demensek, hogy nem veszik észre, hogy magunkra húzunk egy óriási veszélyt a ma azt a leendő ukrán hadsereget, amelyet szétesett Ukrajnában, de még hogyha van is valami elnökük egy új természetesen nem Zelenszkéb még val vissza is áll valamifjta államiság, még ha létre is jön megint egy új álladalom Ukrajnában, akkor is ezek a ez a sereg ez ez mit fog csinálni?

[00:14:34]Szóval hova fog menni?

[00:14:34]Ki nyilván, hogy elindulnak jobbra-balra, nem hazamennek és nem a Bót fognak hallgatni a nem tudom melyik szimfóniának a melyik szomorú tételét.

[00:14:48]Nem, hanem előbb-utóbb elindulnak.

[00:14:48]Én még emlékszem Prigozsinra például.

[00:14:53]aki egy ilyen Wágner csoportot vezetett.

[00:14:56]Tehát itt Európa rettenetesen hozza magára a bajt.

[00:14:59]És befejezem ezt a meglehetősen hosszú eszmuttatást és bocsánatot is kérek tőle, csak egyszerűen nem tud nem eszembe jutni akkor, amikor valaki békéről és újjáépítésről beszél, miközben folyamatosan háborúzik és fegyvert és pénzt nyom bele egy fantomatikus nagy seregbe, amelynek az lenne az elképzelésük szerint a feladata, hogy megvédje Európát.

[00:15:21]és majd utána akár vissza is támadjon, és Oroszországot meggyengítse, mert Oroszország egy jó falat.

[00:15:28]Hát harácsolásról álmodoznak ezek, mint mint azok a azok a vénykéence, akik arról álmodoznak, hogy hogy majd meg fognak hódítani egy nőt, de egyelőre csak arra van már csak arra, nem egyelőre, már csak arra van erejük, hogy esetleg verjék ezt a szerencsétlen nőt, vagy kellemetlenségeket okoz meghódítani már nem bírják a hölgyek.

[00:15:56]át és egy ilyen hölgy Oroszország anyácska is nem tudják meghódítani.

[00:16:03]Hiába gondolják azt, hogy ők féligmeddig demensen, teljesen impotensen gazdaságilag és katonailag, akik más mével micsodájával akarják verni az orosz csalánt, az ukrán micsodával akarják verni pontosabban, hogy ez micsoda bonyodalmakat fog összehozni.

[00:16:23]Tehát egyszerűen képzelek felfogni azt, hogy amit csinálnak, az teljesen kilátástalan.

[00:16:26]értelmetlen.

[00:16:29]Ezért van szükség erre a mesére.

[00:16:31]Elköltenek egy ilyen tanácskozásra tengerpénzt.

[00:16:33]Én kvér nem csodálom, hogy Zelenski nem megy el.

[00:16:36]Függetlenül attól, hogy azért nem megy el, mert egyszerűen a mérhetetlen pojásságában, a mérhetetlen gőgje nem engedi meg, hogy ő elmenjen Lengyelországba azok után, hogy a lengyel elnök visszavette tőle a Fehér Sas nevű legmagasabb külföldinek adható kitüntetést.

[00:16:54]nem megy el, mert úgy képzeli most már lassanként, hogy ő tényleg a világ úra vagy.

[00:16:58]Neki senki nem mondhat ellent.

[00:17:00]Neki egyetlen egy ember mondott ellent, és ő is egy kicsit most mintogyha visszavonulót fújna.

[00:17:04]Trump, aki melegebb éhajlatokra elküldt őt a fehér házból annak idején tavaly februárban.

[00:17:11]Tehát úgy gondolom, hogy az egész egy színház, az egész újépítés arról szól, hogy majd egyszer, ha lesz valami, akkor majd a Black Rock szedje be az amerikai nagy befektetési cég bonyolítsa az ügyeket, majd dob egy-két koncolt európaiaknak is, amik egyáltalán maradnak.

[00:17:32]és hogy ezzel a mesével álomba ringassák az európai közvéleményt, hogy igazából mi nemcsak, hogy mindenképpen az emberiség javát akarjuk és az ukránok javát, de az európaiak javát is, és ahogy közelességünk megvédeni Ukrajnát, vagyis lefordítom magyarra, hogy közelességünk az Ukrajnákát arra biztatni, hogy halljanak meg értünk továbbra is pusztuljon az országok, ugyanúgy kötelességünk majd Ukrajnát fel is építeni.

[00:18:03]Az egész egy totál nevetséges dolog.

[00:18:06]Nem, nem lehet rá szavakat találni.

[00:18:08]Szóval rejtőenő ilyen mulatságos, de ha az nem lenne trajikus, akkor mulatságos lenne.

[00:18:13]Hát ennyire hülye embereket lámpással aladdin sem találna.

[00:18:18]Szóval egyszerűen elképesztő ez az egész színjáték, amit folytattak.

[00:18:21]Jó, hogy színház az egész világ.

[00:18:26]Jó, hogy ezekben a beszédekben, ahogy a Polónius mondja Hamlettel kapcsolatban, hogy őrült beszéd, őrült beszéd az újépítés.

[00:18:32]De van benne rendszer.

[00:18:32]Persze, hogy van benne rendszer.

[00:18:34]Távolra néző hason haszonő gondolatok fogalmazódnak meg.

[00:18:40]De addig, amíg lehet, facsarjuk ki az embereket, nem csak az ukránokat, akiknek kötelességük meghalni értünk, de az európaiakat is, kötelességük folyamatosan mindenféle hadi kölcsönekbe befektetni a a keresményüket, a kis vagyonkájukat, úgy, hogy miután természetesen egy ilyen dolgot csak nagy banki kölcsönökkel lehet megoldani, ma is elhangzott ma a Dansk értekezetén, csütörtökön, hogy igazából egy új nagy kölcsönt kell fölvenni.

[00:19:10]Folyamatosan kölcsönöket veszünk fel, amit a unokáink és ddunokáink is fizetni fognak.

[00:19:14]Legyen Európa, az európai népesség, az európai nemzetet nem mondanék, de az európai nép legyen örökös rabszolgaságra ítélve.

[00:19:24]Ha van valami cél, akkor ez az.

[00:19:27]De egyelőre én úgy látom, hogy van egyfajta céltelen bolyong is.

[00:19:33]Ön szerint emögött nem állhat egy olyanfajta várakozás is, hogyha Európa jó pozíciókkal tudna részt venni az újjaépítésbe, akkor hosszú távon, nagyon hosszú távon, de kifizetődővé tudna válni az Ukrajna projekt.

[00:19:46]bármilyen csúnyán is hangzik ez, akár gazdasági értelemben, akár pedig integrációs értelemben, hogy nyilván, hogyha az Európai Unió nagy erőkkel van jelen az újjaépítésbe, akkor valami módon a Ukrajnának az integrációját is felgyorsíthatnák így csatlakozás szintjén.

[00:20:06]Hát ez egy jogos kérdés, de valahol az őrület nek a szövetét próbálja felfejteni.

[00:20:14]A kérdés is, meg a ráadható válasz is, mert ha arra gondolok, hogy Olaszországnak az államadóssága az oan 130 140 150% GDP arányosan.

[00:20:32]Akkor honnan a fenémből tud Olaszország erre pénzt adni?

[00:20:34]Csak, hogy egy konkrét példát mondjak.

[00:20:38]Vagy ott van Belgium, amelyik a nála az egyik bankjában letétbe helyezett orosz vagyont nem akarja engedni, hogy hozzányúljanak, mert tudja, hogyha az csak 3%-ban is érinti mondjuk a belga lakosságot, akkor ott kitörl a kitör a paloda palota kitör a palotaforgalom.

[00:21:03]Pontosabban hát egyszerűen beláthatatlan következményei lesznek gazdaságilag is.

[00:21:07]Európa, az előbb mondtam, teljesen impotens gazdaságilag is, katonailag is.

[00:21:14]Amerika ügyesen masírozott mind a Biden alatt, mind a Trump alatt.

[00:21:21]vagy ha nem Amerika, akkor a Biden és a Trump mögött álló azon erők, amelyek tulajdonképpen Amerikát gazdaállatnak használják, ez a pénzvilág.

[00:21:31]Tehát a Biden alatt beszálltak ebbe a háborúba, mindent elkövettek, hogy az oroszok visszaüssenek, ha úgy tetszik, elkezdjenek egy agresszív háborút.

[00:21:40]De azért előtte mindent elkövetett Amerika is, hogy a oroszok úgy érezzék, hogy most már komoly veszélyben kezdenek lenni, és elkezdtek odacsapni.

[00:21:49]Nagyon nem vágtak még oda, mert Oroszország nem csak anyácska, hanem Oroszország azért egy 17 millió négyz km kiterjésű medverettenet ülepe.

[00:22:04]Nem tudom, érthető, amit mondok, egy hatalmas medve, aminek csak a fenekke 17 millió négy km.

[00:22:09]Hát most, hogyha ennek amik csak a bajszát húzogatják, erről annak idején Kissinger elég érdekes eszmefutatásokat írt le.

[00:22:17]egészen röviden érthetően a volt amerikai küldügyminiszter.

[00:22:23]Bizonyára a tisztelt hallgatók is jól emlékszik, jól emlékszenek a Kis Zinger nevére.

[00:22:29]Kisingel.

[00:22:29]Hát és a kelletén egy kicsivel most már nagyobbakat rúg ez a fantasztikus triász.

[00:22:37]A két nagy volt gyarmattosítószág, angliai és Franciaország, plusz a Németországnak a három fantasztikus vezetője.

[00:22:48]Az egyik most van éppen Bukóvárian, a másik arra vár, hogy megbukjon.

[00:22:53]A harmadik Macron pedig teljesen jelentéktel.

[00:22:55]Hát nem nem osz nem szóz mindenféle normális politi politikai szempontból is nézve normális szemmel nézve ez totál butaságokat csinál megint föl fogja hoztatni majd a parlamentet most már nem tudom harmadszor vagy negyedszer egy cikluson belül hogy meneküljön a felelősségrevonás eről hogy valamilyen módon megakadályozza a politikai ellenfél előretörését na most hogyha ez a triász mögöttük a a velőtrázóan ostóba Kóta asszonykákkal, Fonden Lere gondolok és Kaja Kallasra kótanőkkel, akik ugye azért vannak ebbe a pozícióban, mert hogy nők is kellenek a a végrehajtó valamilyen szinten végrehajtó hatalomba mondjuk bele is rúgnak ebbe a medvébe, ami csak a bajszát húzogatják a de medve friszkö oda-oda vág.

[00:23:46]De hát hogyha nagyot fognak belerúgni, akkor azért egy nukleáris nagyhatalom előbb-utóbb azt mondja, hogy hú, ez nekem most már kezd nagyon fájni, ez nem jó játék.

[00:23:58]És ha odavágnak egy taktikai, ne mondjuk, hogy atomfegyvert, csak taktikai fegyvert, akkor meg az európaiak lesznek iszonyú nagy gond, hogy most akkor vagy a NATO, vagy nem tudom, az Európai Unió, vagy most akkor mit csináljunk?

[00:24:11]Visszavágjunk, mert ha visszavágágunk, akkor abból totális háború lesz.

[00:24:15]Ha az oroszok odavágnak Ukrajnába, ledobnak valami csodafegyvert, Wunderwaffét, bármit, akkor nagyon háromszor is meg fogják gondolni az európaiak, hogy csatlakozási előtárgyalások meg klustzterek ide vagy oda.

[00:24:30]Első klaszter nyissuk meg az összet, ne nyissuk meg, lehet tag, nem lehet tag, Balkánni, Nyugatbalkán vagy Ukrajna, csak meritoikus alapon, tehát érdemi alapon, nem azonnal föl kell venni.

[00:24:42]Tehát amíg ezek a hülye szószátkodások mennek, addig azért az oroszok lehet, hogy úgy fogják értelmezni azt a fenyegetést, amit a Macron időnként fellebbent, hogy küldjünk katonákat.

[00:24:57]Ennek vannak előképei.

[00:24:57]Annak idején híres neves volt hazánk fia, George Soros is elmondta.

[00:25:05]Pontosabban Sörös ugye az volt a neve Sörös, csak Angliában lett Soros.

[00:25:10]És elmondta, Sörös úr is elmondta, hogy igazából Nyugat-Európából nem érdemes katonákat küldeni Oroszország ellen, hanem kelet, Közép-kelet-Európából.

[00:25:22]Most itt van a tálcán jön, ha úgy tetszik, elénk Ukrajna, akkor az ő katonáikat küldjük az oroszok ellen.

[00:25:28]Szóval summa summárum Európa soha nem lesz abban a helyzetben, hogy komolyan beleszálljon egy ilyen újépítési projektbe akkor, amikor ott szórakoznak az amerikai nagy cégek, nagy befektető alapok.

[00:25:43]Hát ráadásul ugye, ahogy mondtam, Bidennel kezdte el a kimondhatatlan és nem létező világot átölelő worldwide gazdasági, pénzügyi hatalom.

[00:25:57]Elkezdte ezt a háborút, amint csak nyertek.

[00:25:59]A Trump másképp folytatja, de ő is igazából America first aztán nyilván be is mondja, ő nem vacafacázik itt mindenféle nem tudom európai vagy vagy ilyen-olyan értékekkel.

[00:26:10]Ő azt mondja, America first, mi ebből üzletet akarunk csinálni.

[00:26:14]Úgyhogy emellett az európaiaknak Trump, vagy akár a Trump után következő, vagy a visszajőtérő demokratákkal, hát nem labdába nem rúghatnak, nem kerülnek a közelébe, hát nem létezik, nincs erejük hozzá.

[00:26:28]Az előbb mondtam, olyanok, mint a Demes Vén kéencek, akik arról ábrándoznak, hogy majd megsimogathatják a kedves nő haját, de hát valójában a karjukat nem tudják kinyújtani.

[00:26:39]Hát szóval ezek ilyen teljesen őrült ábrándok, ennek semmi realitása nincsen.

[00:26:46]Térjünk rá egy kicsit így a háború kapcsán, így lekanyarodva Olaszországra.

[00:26:52]Egyrészt most több tekintetben is kellemetlen helyzetbe került George Meloni miniszterelnök.

[00:26:56]Már körütte NATO főtt titkár tett egy olyan jellegű kijelentést, hogy Olaszország milyen sokat segített már ebben a háborúban.

[00:27:06]Az iráni háborúban.

[00:27:08]Igen, igen, igen.

[00:27:08]Az iráni elnézést.

[00:27:08]Az iráni háborúban.

[00:27:09]Közben pedig az elmúlt hetekben arról lehetett nagyon sokat olvasni, hogy Donald Trumpal egyre nagyobb összetűzésbe került az olasz miniszterelnök, és ott pedig részben amiatt is, legalábbis ezt taglalják a cikkek, mert Donald Trump aszerint, vagy amiatt haragudhatott meg rá, mert pont, hogy nem segített az iráni háborúban.

[00:27:33]Szóval ekorl egy ilyen kis kavarodás, ami biztos, hogy sokak szerint egész Olaszország kellemetlen helyzetbe került így a Donald Trumpal való különböző üdengetésekben, és azt is taglalják, hogy milyen hatása lehet ennek a következő választásokon George Meloni esélyeire, akinek egyébként a népszerűsége az utóbbi időszakban csökken.

[00:27:55]Úgyhogy egy kicsit ezt a témát járjuk körbe, hogy most milyen helyzetben is van az helyzetben van az orosz miniszterelnök.

[00:28:03]Hát én, hogy a végénél kezdjem, se ezeknek a nevezzük pestesen műbalhéknak, ezeknek az évvilágon semmi következményük nem lesz a legközelebbi olasz választásra.

[00:28:16]Tehát hiába reménykedik az olasz ellenzék, amelyek töredezett, szakadozott, egymást is csépeli, egymást is lenyomja, [horkantás] képtelen valami értelmes alternatívá előval előállni, legalábbis az én tudásom szerint én nem látom azt, hogy olyan narratívát tudnának felmutatni, amelyik annyira vonzóak lennének az olasz választók számára, hogy megváljanak ettől a jobboldali koalíciótól.

[00:28:43]Már csak azért sem, mert noha mondják el, hogy népszerűsége csökken, azért a legutóbbi felmérések egyáltalán nem mutatnak.

[00:28:52]Továbbra is olyan 27-28 és 30% között mozog.

[00:28:57]Van amikor csak 27,5, van amikor 29, fél.

[00:28:59]Tehát ez igazából attól is függ, hogy éppen melyik újság milyen cikkben elemzi azt, hogy itt a világ vége Giorsa Meloninak.

[00:29:11]Melonit ezt kellemetlenül érintette az egész történet, de ne felejtsük el, hogy hogy Trumpnak a barátsága hozott is a konyhára, vagy a Trumppal való baráti viszonnyal hozott is neki a konyhára, meg vitt is.

[00:29:27]Tehát neki nagyon óvatosnak kell lenni a mindenkori amerikai elnökkel és a mindenkori amerikai adminisztrációval, mint ahogy nagyon óvatosan mindenkori amerikai adminisztrációval az ol köztársaság mindenkori miniszterelnöke.

[00:29:42]Valójában a tutit mindig is Washingtonból kapták meg.

[00:29:48]Az ukázt nem nevezik ukásznak, és magukat természetesen az olaszoknak kutyakötelességük szuverén államnak deklarálni.

[00:29:56]De azért ennek a szuverenitásnak adjszínű árnyalatot az a tény, hogy van körülbelül 120 olyan támaszpont Olaszországban, amelyekből névleg 10 NATO, a többi az pedig nem névleg 10 amerikai, a többi pedig NATO támaszpont.

[00:30:14]De hát bocsánatot kérek, hát a NATO támaszpontok is, mind amerikai támaszpontok, mind amerikai vezetés parancsnokság behattál amerikai fegyverekkel, ott statisztálnak a európai, részben magyar katonák is, mert azért mindenként a NATO déli főparancsnokság európai dél-európai főpancsnokságon vannak magyarok is.

[00:30:35]Én magam is ismertem egy párat, jártam ott is, miközben más irányú munkámat végeztem.

[00:30:42]Tehát vannak van, hogy lehet függetlenül egy olyan ország, ami gyakorlatilag közel 80 éve egy nem kimondott megszállás alatt van, nem olyan látványos, mint Németországi, de Németországgal például még még békeszerzések se kötöttek az amerikaiak a második világháború óta.

[00:31:01]Ott is nagyon nagy számú támaszpont van, tehát gyakorlatilag, katonailag, hogy úgy mondjam, finoman fogalmazzak, nem egészen független Olaszország ráadásul az összes nagy hitelminősítő az Egyesült Államokban tanyázik.

[00:31:20]Mind a három az összes, azt értem alatta, miközben az olasz államadósság a 135 és a 150 között ingadozik a második Görögország után, bár most a franciák erőteljesen nyomulnak a a második hely irányába, azért mindig csak a szerény harmadikok.

[00:31:36]Olaszországnak az adóssága borzasztóan nagy.

[00:31:39]Ez a csak 135-140% is.

[00:31:44]Az az az önmagában olyan nem ennek a hangoztatása olyan nagy elrettentő erővel nem bír, de ha lefordítom magyarra és a magyar ha nem is pénzbe, de magyarul fejezem ki az értékét, akkor ez az ő államadóságok, ez közel 3000 milliárd euró.

[00:32:08]Vagyis a magyar GDP-nek körülbelül 225szerese egy éves magyar nemzeti ösztméknek.

[00:32:14]Ez egy borzalmas összeg.

[00:32:17]Gyakorlatilag Olaszország egy mondjuk ki nyugodtan, egy örökös adósabb szolgaságban van.

[00:32:24]Ebből nem nagyon lehet menekülni.

[00:32:26]Ráadásul, hogyha túl erősen menekülne, akkor a hitelminősítők, amelyik a globális pénzügyi hatalomnak a kinyújtott karjai, azonnal valami olyan minősítést adnak neki, amitől még jobban föld felé kezd el roskadni.

[00:32:41]Egy olasz miniszterelnöknek rettenetesen óvatosnak kell lenni, hogy semmi olyat ne mondjon, ne csináljon, ami az Egyesült Államokkal való viszonyát valamilyen szinten kompromitálhatná.

[00:32:59]Meloni természetesen kikérte magának a Trump udvarjatlan, teljesen meggondolatlan, de hát az idős úr azért most már egyre többször enged el ilyen lövéseket, nem csak nem csak Meloni felé, mindenki felé, de hát megvan ennek a megvannak az európai megfelelői is, nem Trumpok, hanem kis Trumpok.

[00:33:24]Mondjuk itt van Zelenski, aki hasonlóképpen épp a imént beszéltünk ugye a Ganszki értekezetről, de hát ilyen trumpista vagy trumpszerű emberek azok kezdik felütni a fejüket közkeret-Európába.

[00:33:40]Mi magyarok is elgondolkozhatunk azzon, hogy tulajdonképpen milyen vezetőket is választunk saját magunknak, akik úgy gondolják, hogy bármit beengedhetnek maguknak.

[00:33:49]Trump is így van, csak Trump mögött mondjuk van egy hétnek nevezett hat darab világra szóló flotta, hadi flotta, amelyiknek a tűzereje tízszer nagyobb, mint az egész Európai Unió összes hadseregének a tűzereje.

[00:34:07]Csak a flottái, az atombombákról meg és ne is beszélünk.

[00:34:10]Tehát úgymondanám megengedhett magának ilyesmit.

[00:34:15][zihálás] Egy zelenszki vagy a zeneski imitátorok vannak, azok legfelbb nevetségessé válnak, súlyosan kockáztatják a saját nemzetük, a saját társadalmuk szövetének az épségét, de legfeljebb lehetségesen válnak, és hosszú távon azok, akik giotinnal építik a demokráciát, általában giotinnal szokták befejezni, de úgyhogy nekik kell előbb-utóbb alállni.

[00:34:43]giotin politikai giótinra gondolok, nem valamiféle francia foralmi gióinra, ami azért nagyon plö concordon ugye ott ott áll a giótim még mindig emlékeztetőnek és a magyar madács Imre egyik mondatát idézném ezzel kapcsolatban a Robins Pier azt mondja, hogy Dantón követni fogsz a vérpadon.

[00:35:03]De aztán ennek vannak mindenféle utórezgései mikor Kádár vallatja Rajk Lászlót, aztán szóval ezek a világmegváltók és másokat lenézők és maguknak minden megengedhető.

[00:35:20]Nevezzük őket politikusoknak, bár edig nehezebbre esik.

[00:35:21]Urak, ezek általában azzal szokták befejezni, hogy csak politikai értelemben, vagy fizikailag is szépen megsemmisítik egymást.

[00:35:32]Ha valaki nagyon ki akarja irtani, el akarja pusztítani a politikai ellenfelet, az általában maga is pusztulásra ítéri saját magát, mert a szerencse meg a népeknek a hajlandósága az forgandó.

[00:35:48]Úgyhogy melónit ilyen szempontból a ez a kirohanás nagyon nem veszélyezteti.

[00:35:53]A rüttély az érdekesebb, aki elmondta, hogy 5000 felszállás regisztráltak, mármint különböző szállító repülőgépek felszállását regisztrálták Európában, akik az Amerikai Egyesült Államok Iráni nevezzük kalandjának a támogatását szolgálták ezek a felrepülések, szállítások.

[00:36:19]500 repülőgép.

[00:36:22]Ez szerint akkor nem igaz Trumpnak az az állítása, hogy Olaszország nem segítette őket a háborúba?

[00:36:27]Tehát itt ellentmondás van.

[00:36:30]Nem.

[00:36:30]Olaszország segítette őket.

[00:36:30]Itt van ellentmondás, de nem úgy, ahogy Ritte mondja.

[00:36:35]Ö, és nem úgy, ahogy az olasz ellenzők mondják, mert nem arról van szó, hogy elmentek volna lövöldözni, vagy nem tudom, mit szállítottak volna, amiket aztán le is dobtak, és a szegény irániak azok meghaltak volna, hanem ez ilyen logisztikai alapvetően logisztikai, és a két állam, Egyesült Államok és Olaszország között 1954-ben létrejött.

[00:37:01]Nyilván a hideg háborúban azt írtak al az oloszok, amit az amit az amerikaiak az orruk elé raktak.

[00:37:05]Hát még gyakorlatilag most is majdnem erről van szó.

[00:37:10]Olaszország nagyon sok komoly olasz politológus szerint egy szatellit állam, nem egy szuverén állam.

[00:37:18]Én nem merem ezt ilyen nagy hangon felvállalni, de azt kell, hogy mondjam, hogy nagyjából hasonlóképpen látom a dolgot.

[00:37:25]Nincsenek szuverén államok nagyon.

[00:37:28]Aki pedig szuverén próbál lenni, [horkantás] hát az hamar búcsutinthet a szuverenitásának.

[00:37:38]És ha ezt személyekre bontjuk, akkor volt egy magyar miniszterelnök, aki erről a szuverranitásról álmodott és meg akarta tartani, de hát úgy tűnik, hogy azért olyan sokáig a végtelenség, ezt a szuverenitási igyekezetet nem lehet fenntartani.

[00:37:52]És akkor még nagyon finoman fogalmaztam, azt hiszem.

[00:37:57]Azt akart csak azt akartam még mondani a Rütével kapcsolatban, hogy a Rüő ugye elmondta azt, hogy kaptak se igen logisztikai segítséget, technikai segítséget kaptak, szállítást kaptak.

[00:38:10]Egyáltalán az, hogy engedélyezték, hogy amerikai szállítógépek felszálljanak, az egyfajta logisztikai vagy technikai segítségnek minősül, hogy aztán ez vöröskeresztes ápolónőket szállítottak ezek a gépek, vagy pedig bombákat, ezt soha senki nem fogja megtudni, mert a háborúknak olyan a természete, hogy hadiitkokkal van tele.

[00:38:33]De az érdekes dolog, hogy például Kte, a kétszer is volt miniszterelnök, mert a olasz államelnök nem merte kiírni a választásokon, amikor már abszolút bukóvári volt a olasz kormánypártok részéről.

[00:38:48]Az eg az a nagy játszma, ami végül is melóni győzelméhez vezetett, amikor vére kiírta a választásokat közel négy évvel ezelőtt, három és fél éve, akkor Melóni fönényesen megnyerte ezt a választást mindenféle fenyegetés ellenére.

[00:39:04]Európai Unió elmondta, hogy Meloni egy életveszélyes nő, a világ egyik legveszélyesebb nője, posztfasiszta, fasiszta, mindenki beleszállt ebbe.

[00:39:13]Nem csak Vonder der Lionen, de még annak idején Solc is.

[00:39:15]Na mindegy.

[00:39:17][horkantás] Ő meg tehát 54-ben volt egy ilyen megállapodás.

[00:39:19]Az oroszok ennek most eleget tettek, de az érdekes benne, hogy a Konte szemére hánja Veloninak, hogy egy ilyen háborúba beszáll, nem szállt be.

[00:39:30]De nagyon érdekes, hogy Konte, ugyanaz a Konte, ugyanaz az olasz ellenzék nem tes szemrehányást senkinek az olasz politikában, se Melóninak, se másnak, hogy Olaszország az az elején eléggé aktívan beszállt, ha másképp nem nem katonák küldésével, de hadianyag küldésével, pénzküldésével beszállt az ukrajnai háborúba, holott az Olasz alkotmánynak a bevezető rendelkezései vagy ha úgy tetszik alapelvei.

[00:40:05]Amikor vagy 150 oldalas dokumentumot nézünk, akkor körülbelül az első két oldalon foglal helyet.

[00:40:11]A 12 első cikkből a 11.

[00:40:11]cikke azt mondja ki, hogy Olaszország ripúia legerda.

[00:40:23]Érdekes, hogy mondjuk úgy finoman, hogy elutasítja a háborút, mint más országok szabadságának eltörlésére, vagy nemzetközi konfliktusok megoldásának eszközé tett kísérletet.

[00:40:36]A ripúdiára azért tének még vissza, mert annak van egy másik jelentése és egy súlyosabb, amikor az Atya mondjuk a Bibliában kitagadja a fiát.

[00:40:45]Tehát ez nem hogy ő elutasítja, ez teljes mér idegenkedik tőle.

[00:40:51]Ezt nem bírja felfogni se, nem hogy elfogadni, hallani nem akar róla.

[00:40:56]És tessék, indult az egész úgy, hogy izéket, csúszdikat küldünk meg meg sisakokat, meg nem tudom miket.

[00:41:00]És Olaszország is Vastagon benne van, mert nem tehetett mást, mert Olasz, mert Melóni nem akarta, hogy Olaszországot három perc alatt államcsődbe soddorják azok a általam már említett hitelminősítő intézetek, amelyek nyilván megtették volna maguk tétjeit.

[00:41:18]És akkor abban a pillanatban a úgynevezett spread spread az fölment volna 150%-ról 600%-ra.

[00:41:30]Ez a spread, ez az a külön hozzámkülönbség 100-asban kifejezve, vagyis 6% lenne, 1% vagy más az a hozam, amit az olasz bank ígér akkor, amikor a külföldi bevegtetőknek, amikor olasz részvényeket, kötvényeket, állampapírokat bocsát ki, mert abban a pillanatban belesántul az olasz gazdasága, amelyik félig pedig így is erősen behajlott térdekkel küzd azal, hogy maradjon.

[00:42:01]Úgyhogy érdekes módon orosz ellenzék azt nem kifogásolja, hogy Ukrajnában mégis csak jelen vannak az olasz fegyverek, az olosz pénzek.

[00:42:11]De ha Trump a Trump csúnya, hát valljuk be, a Trump valóban nem szép, vannak neki nem kedves elszólásai, nem jó dolog az, hogy olyan dolgokat engedd meg magának, amiket utána megengednek az európai követői is, kik számosan vannak.

[00:42:26]Én legalább kettőrelő tudok.

[00:42:29]Az egyik Zelenski.

[00:42:31]Úgyhogy én azt hiszem, hogy ennek a melóni ellenes hadjáratnak a azoknak a reményei azok pillanatokat elszállnak.

[00:42:47]Tehát szó nincs arról, hogy a meróni el fogja bukni a körköző választ.

[00:42:51]Ez hacsak valami őrűt kalandba nem bocsátkozik ő is.

[00:42:54]De hát erre nem utal semmi ebben a pillanatban.

[00:42:59]zárókérdésként akkor így kicsit a nagy képet megnézve ugye így a Trumpnak és Meloninak a különböző összeszalkozásai kapcsán felmerült cikkekben is az a kérdés, hogy az ő szövetségük volt az, ami Washington és az Európai Uniót valamelyest így összekapcsolta, és hogyha ebbe beáll egy törés, annak milyen következményei lehetnek.

[00:43:22]Ezek szerint, ön szerint nem kell ettől tartani, de az felmerül, hogy a szuverenista erőknek a jövője akár így nyugaton vagy Európában az mi lehet.

[00:43:35]Ugye nemrég tartottak egy Európai Uniós csúcsot, ahol Orbán Viktor a patriótáknak az ülésére ment el, és ő arról beszélt, hogy az ő bukása az nem eredményezi azt, hogy például az Európai Unión belül a patrióta erők azok visszaszorulnának, hanem ő pont azt látja, hogy egy fellendülés van.

[00:43:53]Ugye Meloninak a pártja nem a patrióták pártcsaládjában van, de összességében, hogyha akár a szuverenista, akár a patrióta erőket nézzük európai szinten, akkor az ő jövőjüket látja, főleg így Orbán Viktor bukása után?

[00:44:08]Hát ami az első kérdést illeti, ami összefüggne a másodikra is persze azt kell, hogy mondjam, hogy ez egy nagyon elterjedt és sokáig ringatott tévhit volt, hogy majd a Trump és Meloni szövetsége az egyfajta hidat képez Amerika és az európai Unió között legalábbis.

[00:44:38]Ezt azért találták ki Annó, mert Orbán Viktor igen jóba keveredett Trumppal.

[00:44:41]Ő volt az egyetlen, mint tudjuk, aki kitart a Trump mellett akkor is, amikor Trump megbukott.

[00:44:47]Első elnökségét is melegen, nem hogy támogatta, támogat, hanem tudta, de ki állt mellette.

[00:44:53]Ő utána pedig kifejezetten támogatta.

[00:44:58]ha jól emlékszem, Trump a kampánya alatt körülbelül közel 100-szor említette meg Orbán Viktort, mint az ő leghíségesebb és legnagyobb barátját, satöbbi, satöbbi.

[00:45:07]kétségbe vesttek az európai vezetők, hogy úristen, akkor nem elég, hogy ez a ez a rettenetes Orbán Viktor ez itt nekünk minden ellen mond, és nem akar társ lenni a migráció kezelésében, meg a gender kezelésében, meg az a ukrajnai háború kezelésében, hanem még ő lesz a híd európai strát.

[00:45:27]Ezt meg kell akadályozni.

[00:45:30]Azért kitalálták azt, hogy valójában a híd az legyen George Venoni, akit előzőleg ugyan lefasisztáztak.

[00:45:35]meg veszélyes, rettenetes nőszemélynek szó szerint neveztek, akivel kapcsolatban von der Lien a olasz akkori [horkantás] választások előestén három nappal előtte elmondta, hogy nem kell azért annyira félni a George Mellonitól, mert megvannak az eszközeink arra, hogy Kordába tartsuk, elegedő legyen, arra gondolni, hogy mit teszünk Lengyelországgal és Magyarországgal.

[00:46:02]mondta szépen előre megerőlegezte a meloni sorsát arra az esetre hogyha szembeszállna tehát kikiáltották őt közvetítőnek hívnak most azzal nem számoltak hogy lehet hogy a drone de meloninak voltak impektorem titokban, a lelkében, a keblében ilyen ambíciói, én nem tudok róla, de el lehet képzelni, hogy voltak ilyenek, de ennek semmi köze nincs a valósághoz, mert a Trump nem az a fickó hogy ilyen amerikai próbáljak mondani, akinek olyan nagy szüksége lenne arra, hogy valami híd legyen, mert ha valamit mond, kimond, akkor az úgy nagyjából meg is történik.

[00:46:42]Gondoljunk csak arra a jelenetre.

[00:46:42]A nézők közül gondolom sokan látták azt, amikor leült a saját angliai birtokán vagy skóciain, nem is tudom.

[00:46:51]Szenestre Egyesült Királyság valahol leült, fogadta a von der Lion meg az egész európai uniós küldöttséget és szépen fölírta a kamatokat.

[00:46:59]Ennyi is kész.

[00:47:01]Ott nem kellett neki tolmács, vagy híd vagy közvetítő.

[00:47:04]Szóval az eg így viselkedik.

[00:47:07]Ez a stílusa, ez a modora üzletember, aki így szokott volt tárgyalni.

[00:47:14]Sokra vitte, legalábbis az üzleti életben.

[00:47:16]Hát nem mondható kevésnek.

[00:47:16]A ha valaki kétszer elnök Amerikában, azért az nem vitte olyan kevésre.

[00:47:21]Most független attól, hogy hogy ítélik meg a munkásságát.

[00:47:24]Tehát neki abszolút nem volt szüksége hídra.

[00:47:27]Ez egész egy mese beszéd.

[00:47:29]Ez arra volt jó, hogy valamilyen módon rongálni lehessen Orbánnak az igazi vagy vélt Nimbuszát.

[00:47:38]Na most ez a terv ez befucsolt azzal, hogy a Trump az egyszerűen olyan nyers, modortalanul is nyers és annyira szókimondó.

[00:47:50]Nem kérdezett ő meg senkit akkor, amikor mindenkinek a legnagyobb megdősége kijelentett az Egyesült Államoknak szüksége van Grönlandra.

[00:47:56]Hát persze, hogy szüksége van.

[00:47:58]Előbb-utóbb meg is fogja valószínűleg szerezni, hogy szüksége van Panamára, hogy szüksége van Kanadára.

[00:48:05]Hát majd szép lassan, ami késő nem múlik.

[00:48:08]Ez egy egy birodalom.

[00:48:08]Addig tud igazából birodalom maradni, amíg terjeszkedni tud.

[00:48:15]amikor nem tud terjeszkedni és lemond erről a jellegéről, akkor összeomlik.

[00:48:19]Hát tessék megnézni a római birodalmat, tessék megnézni a Nagy Sándor hódításait.

[00:48:24]Tehát amikor nem tud már terjeszkedni, amikor nem tud új ninfát, új erőt, új energiát csepegtetni a birodalomnak a a vázába, akkor összeomlik.

[00:48:35]Tehát ő neki, mint nagyon jól tudja, hogy egy birodalom, neki mindent meg kell azért tenni.

[00:48:42]Ez Putytin bánata is, ha úgy tetszik, mert neki is terjeszkedni kéne idézőjelben, mint birodalomnak.

[00:48:49]Nem a Putyinról beszélek.

[00:48:51]Isten ms, hogy az oroszok terjeszkedjenek, de minden birodalom valamilyen szinten nem összemenni akar, hanem terjeszkedni.

[00:48:58]Ez a logika érvényesül.

[00:48:59]Így van.

[00:48:59]Így van.

[00:48:59]Így van.

[00:48:59]Na most a ami a dolog második részét érinti, hogy patrióták és hogy a Trump tulajdonképpen támogatta támogatta Orbánon keresztül ezt a modellt.

[00:49:13]Sokat is tanult tőle.

[00:49:13]Az amerikai patrióták tanultak Orbántól és általában mindattól, amit Orbán létrehozott, mert Orbán ho létre ezt az európai patrióta szövetséget is.

[00:49:23]kormány működésének köszönhetik a különböző európai patriótaszerű jellegű pártok, hogy egybe kovácsolta őket, és hogy a harmadik legnagyobb pártkoalíció lett, vagy pártszövetség lett az Európai Unión belül, illetve az Európai Parlamenten belül is, ha úgy tetszik.

[00:49:46]hogy mennyire fog erősödni ez a dolog, vagy mennyire fog gyengülni, azt nincs az az Isten, aki megmondja előre, mert az nyilvánvaló, hogy a globális pénzhatalom mindent meg fog tenni azért, hogy a szuverenistákat visszomja, mert azok egy akadályt képeznek a pénzügyi a pénzbirodalomnak a terjeszkedése útjában.

[00:50:09]A világ legtermészetesebb dolga, hogy egy nagy bank például nem nagyon szereti, hogyha valaki a bank előtt pénzt úgy vált, hogy sokkal kisebb haszonkulcsal.

[00:50:24]Ezt hívják a rendőrt.

[00:50:24]Tehát higgyük el, hogy amikor valakinek ilyen világra szóló tervei vannak, az nem szereti, hogyha valaki bele akar köpni a levezébe.

[00:50:35]Úgyhogy ez teljesen természetes, hogy mindent meg fognak tenni ellene.

[00:50:38]Itt azért már láttunk bizonyos mozgásokat Európának, kerete-Európának vagy Közép-keret-Európának ebben a részében, ahol mi élünk.

[00:50:47]Ezek a mozgások megmaradnak, fennmaradnak, erősödni fognak.

[00:50:52]Az előbb szára említettem is, hogy Máron, aki teljesen reménytelen fazon, de szerintem ki fogja írtni az utolsó pillanatban az elnökválasztás idejére a francia politikai választásokat is, és fogja föl fogja megint egyszer idő előtt, most már asszem harmadszor vagy negyedszer oszlatni a francia parlamentet, csak azért, hogy lehetőleg rongálja a assembly national, ami egy abszolút patrióta képzett Béjy, vagyis a Löpen pártját, akinek most persze a ifjú Bábella a vezetője.

[00:51:28]Na de hát Bardella is csak egy, hogy is mondjam, csak egy neve van, csak áru egyes.

[00:51:33]Hát muszáj, hogy legyen, mert mert a a pénzügyi és jogi nagyhatalom ugye Olaszországban is, de Franciaországban is működik az, hogyha valakit nem tudnak a választásokon megverni, akkor segítségül hívja az éppen regnáló, most már éppen 80 éve regnáló elit, az segítségül hívja a igazságszolgáltatást.

[00:52:02]Még csak rá se bírták bizonyítani valójában a a Löpenre, próbálkoztak vele, de aztem, hogy nincs erről egy végítélet.

[00:52:12]Nem is engedték azt, hogy feljebb viteli bíróságra menjen az illető.

[00:52:17]Van egy 10000 eurós valamilyen ügyletben, hogy valaki annyira foglalkoztatott valaki mást az Európai Parlament már nem is tudom pontosan.

[00:52:27]teljesen pimpf dolog, tehát nem milliárdokról van szó, nem egy nem egy Ukrajnának küldjünk el még gyorsan 90 milliárdot, meg még 700 milliárdot.

[00:52:34]Na hát ezért nem kerül senki a vádlottak padjára, hol ott valójában a saját országa van szemben lehető legmagasabb, kimondom hazaárulást követi el.

[00:52:44]Hát egészen nyilvánvaló, hogy a saját országai elleni érdeke elleni megmozdulásokról van szó.

[00:52:54]Tehát tönkre akarja tenni a a francia patrióta pártot is azzal, hogy kiírja, és akkor majd összeáll az a bizonyos francia tűzfal, nem tisztító tűz, tűzfal.

[00:53:12]Ami majd azt mondja, hogy jó, jó, hogy én szoci vagyok, posztkomcsi vagyok, te meg nem tudom milyen középjobb oldali vagy, én meg zöld, az meg izé.

[00:53:23]Teljesen ellentétes nézeteink vannak, de egy dologban megegyezünk, hogy akadályozzuk meg azt, aki a legpotensebb közülünk abban, hogy a potenciáját érvényre is juttassa.

[00:53:32]És akkor majd megint ez lesz, hogy nem 35, hanem már közel 40 vagy akár 42%-kal fog győzni a rasszomblimon, nem fog tudni kormányt alakítani.

[00:53:45]És nem lesz államelnök a bardella sem.

[00:53:48]És hát ugyanezt láthatj fogjuk majd látni Németországban is, ahol ugyan nem a patriótáknak a párcsaládjában tartozik, de azért rokonszerveznek egymással.

[00:54:01]Az AFD, amelyik a kelet-német szektorban már 40%-ot is meghalladta.

[00:54:06]Az ország egész tetében a népszerűség 30%-a körül jár, 29-30% körül jár.

[00:54:13]Miközben a Mercék pártja a magát kereszténynek és demokratának, keresztény demokratának valló nagy pártja, pedig úgy alulról nyalogatja a 15%-ot.

[00:54:27]Na mindet el fognak követni, hogy a másik az ne legyen tűzfal.

[00:54:29]Tűzfal az fontos.

[00:54:32]Font popüler népfront.

[00:54:35]Összeállunk és meghősítjük.

[00:54:35]Tehát nem lesz könnyű dolga a patriótáknak, mert nem csak a politikai, saját politikai ellenfeleikkel kell szembe nézni és szembe szállni, hanem a világot mindenféleképpen minden szempontból leuraló.

[00:54:54]Nem marxi értelemben, bármilyen értelemben vett nagy tőke, globális nagy tőkével szemben, de legyen akár maxi is, mert miért ne hát a max ugyan még olyan kizsákmányolás eszközének tartotta a globális naőkét, amiben gyárakat hoz létre, és ott kizsákmányolja az egyes embert.

[00:55:11]Az új globális nagytének már nincs szüksége gyárakra.

[00:55:17]Elegendő, hogy otthon a szerelvényeket, vagy a bankban a szerelvényeket.

[00:55:22]És az adósabszolgák pedig évszázadókon keresztül majd fizetni fogják azt a terhet, amit most raknak rájuk.

[00:55:32]Sok irányba lehetne még vinni ezt a beszélgetést, de lejárt az adásidőnk, úgyhogy most le kell zárnunk.

[00:55:37]De nagyon szépen köszönöm az elemzést és ezt a beszélgetést.

[00:55:41]Én is köszönöm a meghívást.

[00:55:41]Minden jót mindenkinek.

[00:55:44]A nézőknek, hallgatóknak is köszönjük, hogy velünk tartottak.

[00:55:46]Viszontlátásra!

[00:55:46]y