Index.hu 33:27

Angol rock and rollt, tündérmesét és CR-aranyérmet vár a magyar gólkirály

futballvilágbajnokságfifasportközélet
Irányultság: CentristaKötődés: Fidesz-közeli
Angol rock and rollt, tündérmesét és CR-aranyérmet vár a magyar gólkirály
tl;dr
  • A New York-i stadion élőfüves pályája műfű érzetű, rövid és kemény, ami vitát váltott ki a csapatok és a FIFA között, de a norvégok és szenegáliak előnyt kovácsolhatnak belőle
  • A FIFA előre eladta a hidratációs szünetek reklámidejét, de a keleti parti helyszíneken nincs szakmai indokuk, ami feszültséget szült a csapatokkal
  • Súlyos szervezési problémák a stadionnál: szurkolók órákig nem tudtak kihajtani a parkolókból, és a vonatjegyek árát is jelentősen felverték
  • Norvégia a csoport kulcsmérkőzésén Szenegál ellen dönthet a továbbjutásról, akár a franciákat is megszorongathatják Haaland vezetésével
  • Az angol válogatott Tuchel irányításával rendkívül tudatos és tempós játékot mutat, ami Rajci Péter szerint favorittá teszi őket
  • A 48 csapatos tornáról megoszlanak a vélemények: Spiros szerint felhígul a mezőny, Rajci viszont pozitív csalódásként éli meg az új csapatok megismerését
  • A kapusok idén főszerepbe kerültek: a Zöld-foki Szigetek, Curaçao és Irán hálóőrei is kiemelkedő teljesítményt nyújtottak
  • Messi felszabadultan játszik a vb-cím után, míg Ronaldo körül feszültség érezhető, és kérdéses, hogy Martinez le meri-e cserélni, ha a helyzet indokolja
  • Rajci az angolokat, Spiros szíve szerint a portugálokat, esze szerint a franciákat tartja a végső győzelemre legesélyesebbnek

    „Bár élőfűves a pálya, valójában nagyon műfű érzete van. Iszonyat rövid a fű, nagyon kemény a talaj, és akkor ez vajon most jó lesz-e egy VB döntőre” – Kocsmártó István

Részletes összefoglaló megjelenítése

A műsor résztvevői és felépítése

Az Index VBS podcastjében a műsorvezető három vendéget köszöntött: Rajci Pétert, korábbi válogatott labdarúgót, Kricas Spiros Szotirist, az Index sportújságíróját, valamint vonalban kapcsolták Kocsmártó Istvánt, a csatorna helyszíni tudósítóját. A beszélgetés a 2026-os világbajnokság aktuális eseményeit, a helyszíni tapasztalatokat, valamint a torna szakmai és szervezési kérdéseit járta körül.

Helyszíni benyomások: a pálya minősége és a hidratációs szünetek problémája

A New York-New Jersey-i stadion talajának vitája

Kocsmártó István beszámolt arról, hogy a norvég és a szenegáli sajtótájékoztatókon a legizgalmasabb téma nem a csapatok hozzáállása, hanem a stadion pályájának minősége volt. A problémát Didier Deschamps indította el a francia-szenegáli mérkőzés után, és azóta a csapatok és a FIFA szinte egymásnak feszültek a kérdésben.

„Bár élőfűves a pálya, valójában nagyon műfű érzete van. Iszonyat rövid a fű, nagyon kemény a talaj, és akkor ez vajon most jó lesz-e egy VB döntőre, vagy kevésbé, és a csapatokat mennyire terheli?” – Kocsmártó István *

A helyszíni tudósító szerint a regenerációs folyamatokon is módosítani kellett, különösen Szenegálnál. Ugyanakkor mindkét csapat végül azt a következtetést vonta le, hogy akár kedvezhet is nekik a helyzet: a szenegáliak már ismerik a pálya viselkedését, a norvégok pedig hozzászoktak a műfűhöz, hiszen otthon sok csapatuk műfűves pályán játszik, és ebből kovácsolnak előnyt a nemzetközi porondon.

„Elég a Brambergre gondolni, vagy éppenséggel az elmúlt időszak több norvég sikercsapatára, hogy mind igazából műfűvön játszanak és ebből csiholnak előnyt a nemzetközi porondon.” – Kocsmártó István *

A hidratációs szünetek körüli feszültségek

Kocsmártó István részletesen beszámolt arról, hogy a FIFA hónapokkal előre eladta a háromperces reklámblokkokat a hidratációs szünetekre, arra hivatkozva, hogy hatalmas forróság lesz. A nyugati parti és mexikói helyszíneken valóban meleg lehet, de a keleti parton – New Yorkban, Bostonban, Philadelphiában – ez eddig nem volt jellemző. A tudósító személyes tapasztalatként említette, hogy egy amerikai másodosztályú bajnokin nem volt hidratációs szünet, mert ott nem lehet olyan jó pénzért reklámidőt eladni, mint a világbajnokságon.

„És ezzel megint egy picit azért a FIFA és a csapatok közti, meg az amerikai rendezők közti feszültség egy picit kidomborodott ezen a sajtótájékoztatón.” – Kocsmártó István *

A csapatok arra számítottak, hogy a hidratációs szünetek szakmailag indokoltak lesznek a nagy meleg miatt, de most arról beszélnek, hogy nincs szakmai indoka – 28 fokban, különösen egy árnyékos stadionban este 8-kor. A játékosok számára több veszteséget jelent, hogy megtörik a ritmus, és három percre abba kell hagyni a focit, mintha valóban a pokol tüzére kellene felkészülni. A FIFA nem volt hajlandó eseti döntésként kezelni a hidratációs szüneteket, mert akkor nem lehetett volna előre jó pénzért eladni a reklámidőt.

Szervezési problémák a helyszínen

Kocsmártó István elmondta, hogy a New York-New Jersey-i stadion környékén komoly szervezési problémák voltak. A Fox csatorna kommentátorai és riporterei is nagyon kritikusak voltak a megközelíthetőséggel és a szurkolók távozási lehetőségeivel kapcsolatban. Voltak olyan bejelentkezések, amelyek arról szóltak, hogy szurkolók, akik 200-250 dollárt fizettek egy parkolóhelyért, négy órával a meccs lefújása után sem tudtak kihajtani a parkolóházból, mert a felsőbb szinteken akkora tumultus alakult ki, hogy moccanni sem lehetett.

Emellett az egyébként 12 dolláros vonatjegy árát sikerült 80-90 dollár környékére fellökni, ami üzletileg lehet, hogy valakinek megérte, de az árérzékenység így is látszik az amerikai szurkolókon.

Norvégia mint a világbajnokság meglepetéscsapata

A norvég-szenegáli mérkőzés tétje

Kocsmártó István elmondta, hogy végül a Norvégia–Szenegál mérkőzés mellett tette le a voksát, mert ez tűnik a csoport kulcsmérkőzésének. Ezen a találkozón jó eséllyel eldőlhet, hogy ki lesz a biztos második a franciák mögött, vagy kinek lesz reális esélye a franciákat megszorongatni. Ha a norvégok Erling Haaland vezetésével megverik Szenegált, akkor az utolsó fordulóban akár a csoportgyőzelemről is dönthet egy norvég-francia ki-ki meccs.

Rajci Péter hozzátette, hogy a norvégok jól kezdték a világbajnokságot, de a Szenegál elleni mérkőzés igazi erőpróba lesz. Az afrikai csapatok taktikailag és fegyelemben is nagyon sokat fejlődtek, és fizikálisan is nagyon erősek, gyorsak – bárkinek okozhatnak kellemetlen meglepetéseket.

„Nem az van, hogy a saját maguk szórakoztatásáért vagy a közönség szórakoztatásáért futballoznak, hanem ha kell, akkor bicsorogva is olyan taktikai fegyelemmel játszanak, hogy nagyon kellemetlen ellenfelek tudnak lenni.” – Rajci Péter *

A spanyol válogatott teljesítménye és a formaidőzítés

Kricas Spiros Szotiris szerint a spanyol válogatottat még nem láttuk igazán akcióban. Egy nagyon felejtő 0-0-át játszottak a Zöld-foki Szigetek ellen, köszönhetően a kapus hatalmas védéseinek, vasárnap pedig egy 4-0-ás győzelmet arattak egy gyengecske szaúdi válogatott ellen. A spanyolok mindkét meccsüket déltől játszották, és még nem sikerült felpörögniük – most következik az igazi próbatétel az uruguayiak ellen.

„Jelenleg két meccs után a favoritják, de persze nagyon fontos kulcskérdés lesz a formaidőzítés, aztán lehet, hogy a végén úgy nyerik meg a világbajnokságot, mint két éve az EB-t, de egyelőre engem még közel sem győztek meg.” – Kricas Spiros Szotiris *

Az angol válogatott meggyőző játéka

Rajci Pétert a nagyok közül leginkább az angolok győzték meg. Bár az angolok jól szokták kezdeni a nagy tornákat, Tuchel nagyon tudatosnak tűnik: otthon merte hagyni Palmert és Fodent, és olyan játékot hoztak ki, mintha összerakták volna a City, a Bradford és az Arsenal legjobb tulajdonságait.

„Én engem nagyon tudatos volt az angolok játéka, és eszméletlen tempót is tudtak menni. Nyilván egy még biztosabb csapat ellen, egy spanyol portugál ellen is nagyon megnézném ezt a rock and rollt, de nálam ők a favoritok.” – Rajci Péter *

Hozzátette, hogy a horvát válogatott messze nem azt a játékerőt képviseli, mint négy vagy nyolc évvel ezelőtt, de így is van bennük minőség. Az angoloknál a Gordon-Madueke kettőssel magasan, szélesen, tudatosan visszalépkedtek, és Bellingham meg Rice be tudott futni a középpályára – erre jönnek rá olyan támadók, mint Rashford, ami nem annyira kellemes egy ellenfélnek.

A 48 csapatos torna értékelése

Felhígulás vagy pozitív csalódás?

A műsorvezető felvetette, hogy a 48 csapatos torna kapcsán sokan attól tartottak, hogy felhígul a mezőny. Kricas Spiros Szotiris szerint ez részben igaz, részben nem: a nagyon sok meccs elveszi a világbajnokság varázsát, és egyelőre több rossz meccset látott, mint jót.

Rajci Péter viszont pozitív csalódásként éli meg a bővítést. Olyan csapatokat is megismerhetünk, mint Haiti vagy Curaçao, akiket Európában soha nem nézett volna meg képernyőn, és a teljesítményük kellemes csalódás. Minél több érintett ország van, annál nagyobb a figyelem – ez marketing szempontból is előnyös.

„Nekem pozitív csalódás ez a dolog, meg nyilván minél több érintett országban, tehát annál nagyobb a figyelem, tehát ez marketing is, úgy gondolom.” – Rajci Péter *

A játékosok fáradtsága

Kricas Spiros Szotiris megjegyezte, hogy Declan Rice örülhet neki, hogy 48 csapat és 104 mérkőzés van, mert ő végigjátszotta az angol bajnokságot, az egyik angol kupában döntőzött, a másikban is elment egy darabig, plusz a BL-t is végigjátszotta, és most megérkezik egy hosszú VB-re. Látszik azokon a válogatottakon, akiknek top csapatokban vannak a játékosaik, hogy fáradtabbak, nehezen indulnak. A végén azok a csapatok fognak odaérni, akik tudják tartani a minőséget a kezdőben.

Kapusok és tündérmesék a világbajnokságon

Kricas Spiros Szotiris szerint idén a kapusok vannak a főszerepben. A Zöld-foki Szigetek kapusa mellett Curaçao kapusa is majdnem VB-rekordot döntött 15 védéssel Ecuador ellen, és az iráni kapus is remekül védett a belgák ellen – neki köszönhetően lett gól nélküli döntetlen.

„Szerintem minden világbajnokságnak van egy saját sztorija, egy felfedezettje, egy új sztárja, egy meglepetés csapata. A világbajnokságon idén szerintem inkább a kapusok vannak a főszerepben.” – Kricas Spiros Szotiris *

A csatárok helyzete és a gólkirályi verseny

Messi felszabadult játéka

Rajci Péter az argentinoknak szurkol, és örül Messi hármasának. Látszik, hogy lement róla a teher, hogy már világbajnok, és könnyedebben, teher nélkül focizik – ez látszott a góljain és a játékán is.

„Látszik, hogy lement róla a teher, hogy már világbajnok, és tényleg úgy focizik, hogy teher nélkül egy kicsit könnyedebben, és ez látszott a góljain, a játékán, úgyhogy ennek nagyon örülök.” – Rajci Péter *

A portugálok és Cristiano Ronaldo problémája

A portugálok nagyon sok kritikát kaptak jogosan. Kricas Spiros Szotiris szerint papíron sokkal többnek kellene lenniük, de egy mérkőzésből még nem kell kongatni a vészharangokat. A Kongó elleni teljesítmény nagyon visszafogott volt, és Roberto Martineznak, a szövetségi kapitánynak idővel rá kell tudnia cserélnie Ronaldót, ha a helyzet indokolja – erre még nem volt példa.

„Lehetett azt is olvasni, hogy ő nem nagyon meri Ronaldót lecserélni, már csak azért is, mert ő itt a csapat első számú sztárja. Még mindig mindenki őt közeli úgy, hogy a meghatározó játékos, de szerintem szépen ezt el kell tudni engedni, hogyha a helyzet indokolja.” – Kricas Spiros Szotiris *

Egy Rafa Leãót játszatni például helyette, aki sokkal gólerősebb lehet, mint Ronaldo. Ennek ellenére Spiros továbbra is bízik abban, amit a világbajnokság előtt mondott: szerinte a portugálok valahogy meg fogják nyerni ezt a világbajnokságot.

Rajci Péter hozzátette, hogy ő idősebb korában nem volt ennyire egoista – elfogadta, hogy csere lehet, és csereként többet tud segíteni, mert megvan a rutin, megmarad az erő, és nem birkózol a védőkkel az elején annyit. Lát feszültséget a portugáloknál csapaton belül is, de lehet, hogy a következő meccsen Ronaldo berúg hármat, és akkor mindenki boldog lesz.

Az argentin-portugál negyeddöntő lehetősége

Ha Portugália első helyen továbbjut és Argentína is megnyeri a csoportját, akkor a negyeddöntőben összejöhet a két csapat – ez még nehezebb meccseket jelentene a portugáloknak.

Olaszország hiánya és a válogatott válsága

Rajci Péter játszott Olaszországban, és hiányoznak neki az olaszok, de szerinte saját magukat okolhatják, hogy nem jutottak ki – ott volt a pótselejtező is. Szerinte Olaszországban egy kis válság van a futballtéren, keresik önmagukat vagy az új irányt.

Korábbi edzőjéről, aki 2018-ban nem jutott tovább a világbajnokságra, elmondta, hogy egy hihetetlen nagy tudással rendelkező ember, főleg taktikailag, de az olasz válogatott egy kicsit nagyobb falat volt neki. Szerinte ott indultak el a lejtőn, és az olasz utánpótlásban is kérdés, hogy merre induljanak el – ez most csúcsosodott ki a felnőtt csapat válságában.

További csapatok értékelése

Hollandia

Rajci Péternek a hollandok is nagyon tetszenek: amit ők fociznak, az nagyon lendületes, és egységesnek látja őket. Nincsenek olyan nagy sztárok és problémák, mint a portugáloknál, de szerinte egy jó csapat, amely akár esélyes is lehet a végső győzelemre.

Japán

Kricas Spiros Szotiris szerint Japán mindig is erős volt a világbajnokságokon. Négy éve majdnem a spanyolokat ejtették ki a nyolcaddöntőben, 11-es döntőben a végén. Most Tunéziát 4-0-ra megverték, és a hollandokkal is egy szoros 2-2-t játszottak. Ázsia csapatai közül egyértelműen kiemelkednek, de szerinte a nyolcba vagy előrébb nem fognak jutni, amikor már sűrűsödik a mezőny és kijönnek azok az apró momentumok, amiket a klasszisok tudnak eldönteni.

Afrikai válogatottak

Rajci Péter dicsérte az afrikai csapatokat: fegyelmezettek, tartják a taktikai utasításokat, és jól is tudnak futballozni. Nem gondolja, hogy végső győzelemre bármelyik esélyes lenne, de akár a négy közé is juthatnak. Tunéziában ugyanakkor ki is pattant egy botrány: egy meccs után a szövetségi kapitányt lecserélték – afrikai momentum nélkül nem marad a VB ilyen negatív értelemben sem.

Kricas Spiros Szotiris kiemelte Egyiptomot, amely végre-valahára nyert egy világbajnoki meccset nagyon sok próbálkozás után, és ha úgy alakul, akár csoportelsőként is mehetnek a belgák csoportjából tovább. Mohammed Szaláhnak valószínűleg ez az utolsó világbajnoksága, így az egyiptomi vonal neki különösen kedves.

Brazília

Kricas Spiros Szotiris szerint nagy kérdőjel a brazil csapat. Vinicius nagyon csipkedi magát, vannak nagyon jó játékosaik, a szövetségi kapitány is egy neves, jó szakember – jó választás volt Brazíliához. De a csapat neki ilyen sötét ló: nem sorolná azok közé, akikről kiválasztaná, hogy ők fognak nyerni. Argentína sokkal egységesebbnek tűnik.

Rajci Péter hozzátette, hogy a brazilok neki is ugyanolyanok: fogalma sincs, hogy mire számítson tőlük a következő meccsen. A Marokkó elleni döntetlen tömény szenvedés volt, a második félidőt végignézni is nehéz volt, Haiti ellen pedig helyén kell kezelni azt a győzelmet. De bízik benne, hogy sokáig jutnak, már csak Ancelotti és Vinicius személye miatt is, akik látszik, hogy nagyon akarnak, és Vinicius nem balhézik, hanem nagyon koncentrál és elég nagy gólokat is okád.

Belgium

Kricas Spiros Szotirisnak nagyon nem tetszenek a belgák. Sokan visszavonultak abból a generációból, és főleg a védekezésük sebezhető – egy Vertonghen-Kompany kettős nagyon hiányzik onnan középről, és Hazard is, ha jó formában van. Szerinte ők egy kicsit már kifelé mennek, nem tartja őket esélyesnek.

„A nagy szerencséje a belgáknak, hogy szerintem a véletlen legjobb kapusa áll a gólvonalon, hogy az irániak ellen és hát nem a védelme múlott, hogy 0-0 lehet.” – Kricas Spiros Szotiris *

Courtois-nak 20 perc átcsorgás után kellett hatalmasakat védenie a második meccsen Irán ellen. Két meccs alatt egy Egyiptom meg Irán ellen egy rúgott gól, és vérszegény játék – ez nem az a kategória, mint erősebb európai riválisaiké. Ugyanakkor a lebonyolítás szerencséje lehet Belgiumnak, hogy harmadikként is tovább lehet jutni viszonylag kevés pontszámmal is – ahogy a portugálok is úgy nyerték meg az Európa-bajnokságot 2016-ban, hogy három döntetlennel voltak a csoportban.

Végső tippek és személyes favoritok

A műsorvezető arra kérte a vendégeket, hogy tippeljenek végső győztest.

  • Rajci Péter: Az angolokat tartja a favoritnak, bár az argentinoknak drukkol. Az angolok nagyon tudatosak, és közel voltak mostanában ahhoz, hogy nyerjenek valamit, de valamiért nem sikerült. Egy kis változatosság nem ártana.

  • Kricas Spiros Szotiris: A szíve a portugálokat mondja, mert a 2010-es évek elején, amikor elkezdte az eszét tudni, Ronaldo berobbanását és a Real Madridhoz igazolását követte. De ha az eszére hallgat, akkor a franciáknak jöhetne össze. A keretminőségük, a klasszisaik, ahogyan elkezdték a világbajnokságot – szerinte most ők a favoritok. Az oddsok is változnak: az első kör előtt a spanyolok voltak a legesélyesebbek, most már a franciák jöttek fel.

  • Az Index olvasói: Még mindig a spanyolokban bíznak – majd kiderül, hogy nekik lesz-e igazuk.

Rajci Péter argentin szeretete a 90-es világbajnokságról ered, amikor Maradona támadókon kezdett el futballozni, és ez megmaradt a 94-es tornán is, ahol volt egy-két jó névsor Maradonával – csak akkor jött az eltiltása. A kapuban Gojkovićcsal volt a 90-es években, és akkor kezdte el úgy nézni a tévét, hogy értse is, mi van benne.

A beszélgetés végén felmerült, hogy ha Ronaldo is megnyerné a világbajnokságot, akkor megint menne tovább a találgatás, hogy ki a világ legjobb játékosa – és Ronaldo akár 2030-ban, 45 évesen is ott lehetne a cserepadon valamilyen minőségben.

⚠️ Értelmezhetetlen vagy bizonytalan szakaszok
  • „Brambergre” – valószínűleg egy norvég klub vagy játékos neve, de a pontos alak nem rekonstruálható biztonsággal.
  • „Gordon Madque kettőssel” – valószínűleg Anthony Gordon és Noni Madueke angol válogatott játékosokra utal, az ASR torzította a neveket.
  • „Kanal Maradona támadókon” – valószínűleg Maradona és valamelyik támadó játékos nevének torzulása, de a pontos név nem rekonstruálható.
  • „Gojkovácsel” – valószínűleg egy szerb vagy jugoszláv kapus neve a 90-es évekből, de a pontos alak nem rekonstruálható.
  • „Marokkellá” – valószínűleg Marokkóra utal, az ASR torzította.
  • „Rugnak kötött, a Ronaldo ruk hármat” – értelmezhetetlen szakasz, valószínűleg arra utal, hogy Ronaldo berúg három gólt.
  • „Chiszár” – valószínűleg egy belga játékos neve, de a pontos alak nem rekonstruálható.
Teljes átirat megjelenítése

[00:00:00][zene] Köszöntöm a kedves nézőket.

[00:00:05]Ez itt az Index VBs podcastje, és köszöntöm a stúdióban a vendégeinket, Rajci Pétert korábbi válogatott labdarúgót és Kricas Spiros Szotiris, a Index Sportújságíróját.

[00:00:19]És itt van velünk a vonalban Kocsmártót István, a helyszíni tudósítónk.

[00:00:22]Szia István!

[00:00:26]Sziasztok!

[00:00:26]Jó napot kívánok mindenkinek!

[00:00:29]Ha jól tudom, ott voltál tegnap a norvégok és a és Szenegál sajtótájékoztatóján.

[00:00:37]Milyen benyomásokat szereztél?

[00:00:37]Mit láttál?

[00:00:39]Mennyire volt magabiztos az egyik vagy a másik fél?

[00:00:44]Mindkettő bizakodónak tűnik.

[00:00:44]A legizgalmasabb dolog valahogy a nem is a csapatok hozzáállása, hanem amennyire a New York-Ne jerseyi stadionnak az állapota, főleg a pályájának a minősége a fókuszba került.

[00:00:58]Az egész laminát még Didir de Shamp indította el a francia szenegáli mérkőzést követően, és mostanra kábé egymásnak feszültek a csapatok és a FIFA.

[00:01:12]Sokan kritizálják, hogy bár élőfűves a pálya, valójában nagyon műfű érzete van.

[00:01:17]Iszonyat rövid a fű, nagyon kemény a talaj, és akkor ez vajon most jó lesz-e egy VB döntőre, vagy kevésbé, és a csapatokat mennyire terheli?

[00:01:28]állítólag sokkal jobban, mint amire számítottak, és a regenerációs folyamatokon is módosítani kellett, például Szenegálnál, de összességében a szenegáliak is arról beszéltek, hogy jól sikerült a regeneráció az előző körhöz képest, és talán még előnyt is jelenthet számukra az, hogy már ismerik a pályát, szereztek tapasztalatokat a játékosok arról, hogy a labda hogy pattan, mennyire viseli meg mondjuk az izomzatukat ez a keményebb talaj és mire kell odafigyelni.

[00:01:58]És aztán itt jön be a csavar az egészbe, hogy a másik oldalon a Norvik sajtótájékoztatón is arról volt szó, hogy a végén akár nekik jó is lehet ez a műfűvet idéző talaj, hiszen ki más lenne hozzászokva Európából a műfűhöz, mint a műfűves pályák királya?

[00:02:13]elég a Brambergenre gondolni, vagy éppenséggel a az elmúlt időszak több norvég sikercsapatára, hogy mind igazából műfűvön játszanak és ebből csiholnak előnyt a nemzetközi porondon.

[00:02:31]Úgyhogy mindkét csapat a végén azt hozta ki ebből a talajproblémából, hogy akár kedvezhet is nekik.

[00:02:36]Az alkalmazkodás pedig egy ilyen nagy tornán amúgy is talán a legfontosabb feladat és kihívás, amint meg kell ugrani.

[00:02:45]A norvégoknál egyébként rengeteg aman társadalmi kérdés is szóba került.

[00:02:50]A norvég újságírók az volt végig a benyomásom, hogy arra utaznak, hogy valahogyan megbüntettessék akár a vezetőedzőjüket, akár a játékosukat, akik aki megjelent.

[00:03:01]Kérdezték Johnny Infantino magánrepüléseiről, hogy az, hogy 14 VB meccsen jelent már meg a FIFA elnök, az mekkora széndioxid extra kibocsátást jelent, és seztők mennyire tudják tolerálni.

[00:03:17]Szóba kerültek a hidratációs szünetek, és a hidratációs szünetre még egy gondolat, tudom, hogy messze kalandoztam.

[00:03:22]Ugye a hónapokkal előre a FIFA eladta a három perces reklámblokkokat a hírpáció szünetekre, mondván, hogy hatalmas forróság lesz.

[00:03:29]És persze a nyugati parton meg akár mexikói helyszíneken tényleg elég meleg tud lenni, de itt a keleti parton eddig ez nem volt jellemző.

[00:03:41]New Yorkban se volt nagyon vészes az idő, 30 fok fölé egyszer se ment meccs közben.

[00:03:45]Boston hasonló helyzet, sőt még seles is.

[00:03:51]Philadelphiában mára mondják talán azt, hogy a legmelegebb lehet az eddigi meccsek közül.

[00:03:55]És és arról beszéltek a norveok, hogy ilyen szempontból fölösleges, tehát hogy ebben az időjárásban csak megtöri a játéknak a ritmusát.

[00:04:04]És én voltam kint egy másodosztályú amerikai bajnokin.

[00:04:09]Tippeljétek meg, hogy volt-e hidratációs szünet.

[00:04:12]Nem, nem volt bizony.

[00:04:15]És vajon miért nem volt?

[00:04:16]Nem azért, mert nem volt elég meleg hozzá, vagy de hát lényegében igen, de hát nyilván azért, mert hogy ott nem tudsz három perc hirdetést olyan jó pénzér eladni, mint a VB-n.

[00:04:27]És ezzel megint egy picit azért a FIFA és a csapatok közti meg az amerikai rendezők közti feszültség egy picit kidomborodott ezen a sajtótájékoztatón.

[00:04:39]Érdekes, hogy ezek a ezek a rendezési pénzügyi kérdések, ezek itt a helyszínen megélve legalábbis mennyire fókuszba tudnak kerülni az elmúlt napokban ezzel a VB-vel kapcsolatban.

[00:04:51]De ez már a sakadik kritika, de a csapatok, illetve a vezetőik tudták azt, mielőtt kiutaztak a VB-re, hogy lesz ilyen, hogy hidratációszünet.

[00:05:01]Igen, csak ők is arra számítottak, hogy ez a nagy meleg mi szakmailag indokolt lesz.

[00:05:05]És most arról beszélnek, hogy nincs szakmai indoka, tehát 28 fokban ők azt érzik, főleg, hogyha mondjuk ez egy árnyékos stadion, ahogyan este 8-kor már főleg árnyékos lesz.

[00:05:17]Azt hiszem, az első körben, amikor a a brazil marokói meccset láttam, akkor kb órakor már nem az, hogy lement a nap, mert nem, de hogy olyan szögbe került, hogy az egész játéktér már árnyékban volt.

[00:05:27]Számukra több vesztességet jelent az, hogy megtörik a ritmus, és három percre abba kell hagyni a focit, és szinte egy új játék kezdődik, mint amennyit hozzáad az, hogy ők három percen keresztül a pálya szélén állva tudnak kortyolgatni.

[00:05:45]És ezzel nagyon kevés csapat számolt.

[00:05:45]A többségük érzésre elhitte azt, hogy itt tényleg a pokol tüzére kell felkészülni és 40 fokos melegekre.

[00:05:54]És mondom, akad ilyen helyszín is, de az elég jól érződik a szavaikból, hogy ők talán korábban is azt kérték volna a FIFÁ-tól, hogy ez legyen egy ilyen eseti döntés, ami valóban az időjárási körülményektől függ.

[00:06:12]És a FIFA ugye erre nem volt hajlandó, hiszen akkor nem lehetett volna előre jó pénzért eladni ezt a reklámidőt.

[00:06:21]István, melyik lesz a következő mérkőzést, amelyiket megnézed a helyszínen?

[00:06:27]Egy darabig izgalmas volt, hogy Franciaország és Irak legyen.

[00:06:28]Kilan Mbappé esetleges VB csúcsával remélkedve Philadelphiából, vagy pedig Norvégia és Szenegál.

[00:06:39]Végül utóbbi mellett tettem le a voxomat.

[00:06:43]Egyszerűen a csoportban ez tűnik a kulcsmérkőzésnek egy olyan találkozónak, ahol jó eséllyel eldől, hogy vagy ki lesz a biztos második a franciák mögött, vagy kinek lesz reális esélye még a franciákat megszorongatni.

[00:07:00]Értem itt azalatt, hogyha a norvbégok Earling Highland vezetésével esetleg megverik Szenegált, akkor akár az utolsó fordulóban a csoport győzelemről is dönthet egy norvég francia kiki meccs, ami kifejezetten izgalmas végjátékot jelentene az í csoportban.

[00:07:17]Én kíváncsian várom ezt az összecsapást, és kíváncsian várom azt, hogy a New York New Jersey Stadion környéki szervezési problémák, amiből nagyon sokat megoldottak az első meccstől a második, amit ott láttam, az vajon most így a második hétnek is már lassan a végéhez közeledve hogyan halad?

[00:07:38]Mennyi megoldást találtak arra, itt például a mérkőzés közvetítő Fox csatornának a kommentátorai vagy éppenségel a riportere is nagyon-nagyon kritikus volt mind a megközelíthetőséget.

[00:07:50]Mindaztán a szurkolók távozási lehetőségeinek körülményeivel kapcsolatban voltak olyan bejelentkezések, amik arról szóltak, hogy szurkolók, akik fizettek akár 200-250 dollárt egy parkolóhelyért, négy órával a meccs lefújása után se tudtak a parkolóházból kiha kihajtani, mert mondjuk fönn voltak a harmadik, negyedik emeleten, és olyan sor, olyan tumultus alakult ki, akkora káosz volt, hogy moccani nem lehetett a felsőbb szinteken, úgyhogy izgalmas lesz figyel ni, hogy a szurkolói élményt is ilyen szempontból hogy sikerül kezelni.

[00:08:23]Nem mondom, hogy egy Amerika itt feltétlenül földhöz vág, hogyha 250 dollárt ki kell fizetni egy parkolásra, de látszik azért, hogy árérzékenyek.

[00:08:31]Ugye itt van az a sztori, hogy az egyébként 12 dolláros vonat jegy árát sikerült 80-90 dollár környékére fellökni.

[00:08:37]Így is sokan használják nyilván a vonatot, tehát hogy üzletileg lehet, hogy valakinek megérte, de ennek is volt egy ilyen bukéja, aki tudja, igyekszik kerülni.

[00:08:48]István, köszönjük szépen.

[00:08:48]Jó munkát neked.

[00:08:50]Köszönöm.

[00:08:52]Péter, játékosként mennyire lehet probléma ez a hidratációs szünetet?

[00:08:56]Kizökkenti ez egy egy játékost a a meccs ritmusából?

[00:09:01]Én egy kicsit kacsa voltam.

[00:09:01]Még mindig imádtam inni, úgyhogy én biztos örülnék neki.

[00:09:04]Visszatérve a VB-re, ugye 94-ben is volt egy USA VB, és ott tényleg nagyon meleg volt, és ott nem volt hidratációs szünet, de ott tényleg ott borzasztó idők voltak, és ugye a közvetítések miatt ugye korán játszottak.

[00:09:25]Nyilván ez, hogy 4-4yed lett a két félidőből, azért haladunk a korral, pénzt kell szerezni valahonnan.

[00:09:35]Mind a k-ét megközelítést el tudom fogadni.

[00:09:37]Én mint játékos, én örülök, ha van lehetőségem inni, de tényleg azért ez kicsit így a tradíciókat azért töri.

[00:09:48]István ugye Norvégiáról beszélt.

[00:09:51]Mennyire lehet a Norvég válogatott a VB meglepetés csapata?

[00:09:53]Ugye jól kezdte a világbajnokságot.

[00:09:59]Elhangzott az is, hogy akár a franciákat is megszorongathatja.

[00:10:01]Te hogy látod?

[00:10:05]Biztos vagyok benne, hogy jól fognak szerepelni, de nyilván azért ez a Szenegál elleni mérkőzés egy igazi erőpróba lesz, hiszen a afrikai csapatok nagyon sokat fejlődtek taktikailag is, illetve fegyelemben is, tehát hogy én láttam már jó pár VB-t.

[00:10:21]Hát én tényleg a 90-essel kezdtem Kamerón 94-ben ugye a Nigéria, tehát mert nem az van, hogy a saját maguk szórakoztatásáért vagy a közönség szórakoztatásáért futballoznak, hanem ha kell, akkor bicsorogva is olyan taktikai fegyelemmel játszanak, hogy hogy nagyon kellemetlen ellenfelek tudnak lenni.

[00:10:42]Ráadásul fizikálisan nagyon erősek, gyorsak, úgyhogy bárkinek okozhatnak kellemetlen meglepetéseket.

[00:10:51]Piros a nagy csapatok közül a spanyolokat már láttuk kétszer, és hát eddig két arcónak tűnnek.

[00:10:55]Az elsőn ott ott azért nagyon sokat csalódást okoztak, viszont a második találkozón kijött az, amit amit vártak tőlem.

[00:11:02]Mire lehet számítani ettől a spanyol válogatottól a folytatásban?

[00:11:07]Hát szerintem azért mi nem láttuk el ezt a spanyol válogatott úgy úgy akcióban, tehát egy nagyon felejtő 0-0-át játszottok zöld foki szigetek ellen.

[00:11:15]Köszönhetően ott a a zöldfoki szigetekű kapus hatalmas védéseinek.

[00:11:17]tegnap meg vasárnap egy 4-01 egy egy az elég gyengecske a szó szaúdi válogatott ellen.

[00:11:25]Ugye helyi idő szerint a spanyolok mindkét meccsüket déltől játszották, ismerve a akár ma fogatjuk ezt a spanyolok még nem annyira korán kellő típusúak.

[00:11:34]még nem sikerült annyira felpörögniük az elején most következik inkább a igazi próbatétel a az urugváak ellen, akiket azért élene megverni, főleg látva az urugváak teljesítményét a csoportban, de hát eltekintve ettől 4-0-ától vasárnap nekem még közel sem a spanyolok voltak a a leginkább meggyőzőek, akár egy vagy két meccsből kiindulva.

[00:12:03]De hát szerintem még közel sem a spanyolok számítanak most ennek a világbajnokság.

[00:12:07]Jelenleg két meccs után a favoritják, de persze nagyon fontos kulcskérdés lesz a formaidőzítés, aztán lehet, hogy a végén úgy úgy úgy nyerjik meg a a világbás, mint két éve az EB-t, de egyelőre engem engem még közel sem győztek meg.

[00:12:22]Péter, téged a nagyok közül melyik válogatott győzött meg leginkább?

[00:12:27]engem az angolok, de nyilván jól szokták kezdeni azért a nagy tornákat az utóbbi időben, de tühell nagyon tudatosnak tűnnek, tehát hogy otthon merte hagyni Pálert, Fodent és kijöttek egy olyan játékkal, tehát tényleg mintogy összerakta volna a a City-t, Brandfordot meg az Arsenalt, tehát kivette volna a legjobb tulajdonságokat ezeknek a csapatoknak, és én engem nagyon tudat fatos volt a az angolok játéka, és eszméletlen tempót is tudtak menni.

[00:12:59]Nyilván egy még biztosabb csapat ellen, egy spanyol portugál ellen is nagyon megnézném ezt a rock and rollt, de nálam ők a favoritok, de hát nyilván a legutóbbi VD VB-t Argentina ugye vereséggel kezdte.

[00:13:15]2010-ben a spanyolok vereséggel kezdték, amikor megnyerték a VB-t.

[00:13:19]Tehát, hogy az nagyon hosszú lesz, főleg úgy 104 mérkőzés lesz ugye a VB-n.

[00:13:25]nagyon hosszú, úgyhogy a végén kell jól teljesíteni.

[00:13:28]Az elején belefér az, hogy egyet-kettőt bukssz, főleg úgy, hogy jó pár harmadik is tovább megy.

[00:13:36]Hát igaz csoport inkább előszűrés mentén van, tehát majd hogy nem nehezebb kiesni, mint tovább jutni, akár már három pontos simán tovább lehet jutni.

[00:13:45]Szóval még nagyon az elején vagyunk, hogy a favoritot édessünk szerintem.

[00:13:47]Meg hát kérdés, hogy mennyire becsapós ez a győzelem, hiszen a ez a horvát válodott azért messze nem azt a játékerőt képviseli, mármint mondjuk négy vagy nyolc évvel ezelőtt.

[00:13:58]Attól függetlenül van bennük minőség, de azért ez Gordon Madque kettőssel, hogy így fel volt tolva magasan, szélesen, tudatosan visszalépkedett a kén helyére be tudott futni a Bellingen meg a Rice.

[00:14:16]Ö, és akkor ezekre rásérsz egy szakát, vagy egy Tonit, vagy még ott vannak ott páran előrefelé, tehát hogy jól megdolgozol egy védelmet, és akkor rájön még egy ilyen Rashford szaks, vagy még mondom, vannak ott még támadó játszós lehetőségek, az nem annyira kellemes egy ellenfélnek.

[00:14:37]Ugye felmerült a világbajnokság előtt, hogy ez a 48 csapatos torna, ez vajon mit hozhat elő?

[00:14:42]Mennyire hígul fel a mezőny?

[00:14:44]Ti hogy látjátok eddig?

[00:14:48]Ezek a félelmek, ezek beigazolódtak, vagy vagy fölösleges volt alkódni?

[00:14:51]Hát szerintem ilyen igen is, meg nem is.

[00:14:56]Tehát szerintem a nagyon sok meccs az az kicsit elveszi a világbajnokságnak ez úgy a varázsát, hogy minden meccset régebben akár nem kellett nagyon 12 órát vagy 14 órát eg egyszerre futballt nézni, hogy megnézhessünk minden meccset.

[00:15:09]Olyan olyan nagy különbség szerintem nincsenek.

[00:15:13]Nyilván van egy-két kiütéses győzem, de az korábban is volt.

[00:15:19]A színvonal viszont én én egyelőre egy-két izgalmasabb vagy gólgazdagabb meccset eltekintve én azért inkább több rossz meccset láttam, mint jót egyelőre a világbajnokságon.

[00:15:30]Te is ennyire kritikus vagy?

[00:15:30]Nekem pozitív csalódás ez a ez a sok csapat, hiszen egy hatit, egy kuraszot, tehát hogy soha nem néztem volna meg meg nem sikerült volna képernyő beszél képernyőre itt Európában szerintem, de a teljesítmény kellemes csalódás, tehát hogy vagy például az öt fokessen.

[00:15:52]Abszolút, abszolút.

[00:15:52]Úgyhogy nekem pozitív csalódás ez a dolog, meg nyilván minél több érintett országban, tehát annál nagyobb a figyelem, tehát ez marketing is, úgy gondolom.

[00:16:06]De azért szerintem azok a hangok elhallgattak, akik nagyon leszólták ezeket a csapatokat, hogy minek kitik őket, csak izé feltöltik a mezőnyt.

[00:16:17]Nyilván a Decan Risen örül neki, hogy 48 csapat van és 104 mérkőzés lesz, mert ő végigjátszotta a ugye az angol bajnokságot.

[00:16:26]Ugye az egyik angol kupába döntőztek, másikba is elmentek egy darabig plusz a BL-t is végigjátszotta, és most megérkezik egy hosszú VB-re.

[00:16:36]Tehát az látszik azért szerintem egy jó pár olyan válogatoton, akiknek top csapatokban vannak a játékosaik, hogy ők fáradtabbak, nehezen indulnak, nyilván hosszúak a keretek, úgyhogy majd a akik odaérnek a végén, annak szerintem szerintem azok a csapatok fognak odaérni, akik akik tudják ezt a minőséget tartani, akik a kezdőben vannak.

[00:16:59]szévesebben néznénk az olaszokat, vagy vagy ezek a tündérmesék ezek kellenek a világbajnokságok hangulatához?

[00:17:06]Hát szerintem minden világbajnokságnak van egy saját sztorija, egy felfedezettje, egy új sztárja, egy egy meglepetés csapata ugye a világbajnokságon idén szerintem inkább a kapusok vannak a főszerepben.

[00:17:19]Beszéltünk az öt fok szigeték kapusról, azóta Kurászalnak a kapusa is majdnem VB rekordot döntött.

[00:17:24]15 védése volt Ekvador ellen.

[00:17:27]Vasárnap este is remekül védett az irányi kapus.

[00:17:30]igazából neki köszönhetően lett gól nélküli döntetlen a belgák ellen.

[00:17:34]Szóval szóval szerintem minden világban kell, hogy legyen néhány ilyen tündékmeséje, és majd a sztárcsapatoknak majd azokat a klasszis teljesítményeket, azokat majd szerintem az egyens kieséses szakasztól fogjuk látni inkább, mintogy Yamal nem fog eldönteni szacset saját megmozdulásaival, mert az mi is, úgy is, ahogy láttuk, az sikerült.

[00:17:57]Péter, te játszottál Olaszországban?

[00:17:58]Hiányoznak neked az olaszok?

[00:17:58]Hát az olaszok hiányoznak, de megvolt a lehetőség, hogy kijussanak, tehát szerintem saját magukat okolhatják csak.

[00:18:05]Tehát, hogy ott volt a pócserejtező is.

[00:18:09]Én szerintem ott egy kis válság van Olaszországban a futballtéren, tehát hogy ott most keresik önmagukat, vagy az új irányt, nem tudom, de ott azért látszott, hogy nincs minden rendben.

[00:18:22]Azt jól tudom, hogy te dolgoztál azzal az edzővel, aki 2018-ban nem jutott tovább a Jumperáraú.

[00:18:28]Ugye neked volt a Igen, a pizzánál volt edzőm.

[00:18:31]egy hihetetlen nagy tudással rendelkező ember, főleg taktikailag.

[00:18:41]Nyilván én szerintem úgy egy kicsit az olasz vágot, azért az egy kicsit nagyobb falat volt azért neki, tehát hogy ő elismert szakember, de nem egy akkora név szerintem így az oroszlabdarúgásba, hogy szövetségi kapitány legyen, de én úgy gondolom, hogy de ott indultak el a lejtőn.

[00:19:01]Tehát az volt az első, amikor nem tudjuk, hol indultak a lejtőn, tehát hogy lehet, hogy nekik is megvan a saját történetük, de de én úgy gondolom, hogy azért utóbbi időben tőledtek erős cikkek, hogy eleve az olasz utánpótlásba, hogy merre induljanak el.

[00:19:20]És ugye ez most kics kicsúcsosodott ugye a felnőtt csapatnak a válságába is.

[00:19:26]Spiros azt mondta, hogy őt leginkább a kapusok győzték meg, de hát már ha itt van velünk egy vérbeli támadó, akkor beszéljünk picit a csatárokról is.

[00:19:33]Úgy tűnik, hogy a klasszisok beindultak.

[00:19:35]Ki tetszik leginkább, vagy kitől vársz esetleg többet?

[00:19:42]Hát én az argentinoknak szurkolok, úgyhogy örülök Messi hármasának, tehát ez is egy ilyen kis tündérmese.

[00:19:46]Látszik, hogy lemánt róla a teher, hogy már világbajnok, és tényleg úgy focizik, hogy teher nélkül egy kicsit könnyedebben, és ez látszott a a góljain, a játékán, úgyhogy ennek nagyon örülök.

[00:20:00]ellentétben portugálokkal ott a Cristiano Ronaldo gölcsöségén kölcsössége domborodódott ki, de hát ugye Mbappé is elindult, Álland is, úgyhogy Kén is, úgyhogy biztos, hogy többen fognak most menni a gólkirály címért és nagy nevek.

[00:20:28]Portugálok nagyon sok kritikát kaptak jogosan.

[00:20:31]Tehát ennyi van ebben a csapatban, vagy vagy azért ennél jóval több?

[00:20:37]Hát papíron sokkal sokkal több kéne, hogy legyen.

[00:20:39]Egy mérkőzésből szerintem még nem kell itkongatni a vészrangokat.

[00:20:44]Most tényleg nagyon nagyon visszafogott volt az egész portugál csapat teljesítménye Kongó ellen.

[00:20:50]Roberto Martinez a szövetségi kapitány szerintem majd idővel, ha tényleg a helyzet indokolja, akkor rá kell tudni cserélnie Ronaldót.

[00:20:56]Erre még ugye nem volt példa, és ugye lehetett azt is olvasni, hogy ő nem nagyon meri Ronaldót lecserélni, már csak azért is, mertogy mertogy ő itt a csapat csapat első számú sztárja.

[00:21:08]Még mindig is mindenki őt közeli úgy, hogy hogy a a meghatározó játékos, de szerintem szépen azt se ezt el kell tudni engedni, hogyha a helyzet indokolja.

[00:21:18]Egy rafelláot játszatni például helyette, hogy több olyan több olyan Portugál támadott, aki aki aki sokkal gólerősebb lehet, mint mint Ronaldo.

[00:21:28]De én azért még mindig bízom abban, amit még a világbajnos előtt mondtam, hogy szerintem a portugálok valahogy de meg fogják nyerni ezt a világbajnokságát.

[00:21:35]Aztán lehet, hogy nyolc döntőt se élik túl.

[00:21:36]De de szerintem valahol valahol valahol így kell majd történni.

[00:21:41]Aztán reményjük most azért Portugál nagyon úgymond papíron könnyű csoportuk van még egy Kolumbisztán ellen.

[00:21:47]Viszont hogyha első helyen tovább jutnak és Argeninak ismerjük a csoportot, akkor ha jól tudom úgy van az ágaz, hogy hogy már a negyed döntőben össze fog jönni Portugália meg Argentina, ha Argentína is megnyeri a csoportját, szóval még azért sokkal nehezebb meccsek is lesznek a portugáloknak.

[00:22:05]Ez mindig egy nagy kérdés, hogy ha van egy sztárjátékosod, de mondjuk már túl van a toppon, akkor hogy kell hozzányúlni?

[00:22:11]Te voltál ilyen helyzetben egyébként?

[00:22:13]Tehát amikor már idősebb voltál, és én nem voltam ennyire egoista, tehát hogy amikor így idősem, akkor elfogadtam azt, hogy lehet, hogy csere vagyok.

[00:22:21]Sőt, sokszor csereként többet tudsz segíteni idősebb korban, mert megvan a rutin, hogy hogyan kell beállni, megmarad az erőd, nem birkózol a a védőkkel az elején annyit, ha nem megy el a az energiád arra, hogy most ott fáraszd őket.

[00:22:38]Én azért ott látok feszültséget így csapaton belül is a portugáloknál.

[00:22:46]Meglátjuk, hogy mi fogja azt megoldani.

[00:22:48]Lehet, hogy megoldja majd egy sérülést, lehet, hogy megoldja mást.

[00:22:50]Lehet, hogy a vezetőedző fogja megoldani, de az is lehet, hogy a következő meccsen Rugnak kötött, a Ronaldo ruk hármat, és akkor mindenki boldog lesz.

[00:23:00]Tehát, hogy attól mer így indultak, én is úgy gondolom, hogy a portugálok akár esélyesek is lehetnek a a végső győzelemre is.

[00:23:08]Meglátjuk, hogy ez tündérmese lesz, vagy egy ilyen görcsös sztori.

[00:23:10]Nekem még amúgy a hollandok is nagyon tetszenek, tehát hogy amit ők fociznak, az az nagyon lendületes, és én őket is esélyesen lehet a VB-nek Hollandia akár.

[00:23:28]Igen.

[00:23:28]Tehát hogyha ha tudják ezt a lendes játékot produkálni, én nagyon egységesnek látom őket, úgyhogy nincsenek olyan nagy sztárok, nincsenek ilyen problémák, mint a portugáloknak, de de szerintem egy jó csapat.

[00:23:38]Most sokan kiemelik Japánt is, hogy nagyon meggyőző volt a két meccsen.

[00:23:43]Azt hogy látjátok?

[00:23:46]Hát Japán mindig is erős volt világbajnokságon négy éve és majd, hogy nem a spanyolokat ejtették ki a nyolcad döntőban, 11-es döntöttek a a végén.

[00:23:57]nyilván tovább fognak jutni a csoportból.

[00:23:58]Azért Tunéziát, Tunéziát a 4-0á-ra megverték, és a hollandokkal is egy szoros 2-2t játszottak.

[00:24:02]Ázsiak közül egyértelemen kiemelkednek, de szerintem ilyen azért nyolcba vagy előrébb azért nem fognak jutni, amikor már sősödik a mezőn is kijönnek azok a kijönnek azok a apró momentumok, amiket olyan klasszikusak tudnak eldönteni, de tényleg egy olyan csapat, aki aki mindenkinek akár problémát jelenthet.

[00:24:23]Az afrikai válogatottaktól várhatunk nagy áttörést, hogy a négy évvel ezelőtt Marokkor már bejutott a négy közé.

[00:24:30]Hasonlóra lehet számítani akár Marokkótól vagy más afrikai válogatottól?

[00:24:35]Én dicsértem nagyon az afrikai csapatokat, tehát hogy fegyelmezettek tartják a a taktikai utasításokat, sőt jól is tudnak futbalni.

[00:24:44][zene] Mutattam a rakó például azon, úgyhogy benne van az, hogy okozhatnak meglepetést.

[00:24:51]Én nem gondolom, hogy végső győzelemre bármelyik esélyes lenne, de akár így közébe is juthatnak.

[00:25:01]Annyira dicsértem őket, hogy Tunéziában ki is pattant ugye ez a botrány, ugye egy mesec után a szövetség kaptányt lecserélték, tehát hogy azért afrikai momentum nélkül nem marad a VB ilyen negatív értelemben, de én úgy gondolom, hogy nagyon sokat fejlődtek.

[00:25:16]Hát még Egyiptom végre valára nyert egy világbajnoki meccset nagyon sok próbálkozás után.

[00:25:20]És hogyha és hogyha úgy alakul, akkor akár csoportelsőként is mehetnek a belgák csoportjából tovább.

[00:25:28]Szóval még az egyiptomi vonal nekem ilyen ilyen kedves, hogy egy döntetlen belgákán aztán most azért simán megverték Új-Zélandot, meg hát Mohammed Szállának is ugye valószínűleg az utolsó világbajnoksága.

[00:25:37]Szóval még ha Afrikáról beszélünk, akkor akkor az egyiptomi válogatott nekem egyébként egész egész egész kis pofás.

[00:25:47]És ott van az örök esélyesnek tartott Brazília.

[00:25:50]Az első meccs után nagyon sok kritikát kapott a csapat, a szövetségkapitány is, és nem feltétlenül az eredmény miatt, hanem inkább a a játék miatt.

[00:25:58]Hogy látjátok ezt a mostani brazil keretet?

[00:26:04]Tényleg odaérhetnek a végjátékba?

[00:26:09]Nagyon nagy kérdőjel nekem a brazil csapat, tehát hogy így Vinicius nagyon-nagyon csipkeli magát, vannak nagyon jó játékosaik.

[00:26:20]A szövetségkapitány is egy neves szakember, egy nagyon jó szakember.

[00:26:24]Én úgy gondolom, egy jó választás volt Brazíliához.

[00:26:30]Kicsit ők nekem ilyen sötét ló, tehát hogy nem sorolnám oda így a azok közé csapatok közé, akit én kiválasztanék, hogy ők fognak nyerni.

[00:26:38]Tehát Brazília, tehát Argentína azért sokkal egységesebbnek tűnik.

[00:26:43]Egységesebbnek tűnik.

[00:26:43]Ár szerintem nekik hát most egy algériáni mérkőzésből még azért még azért nem szabad kiindulni.

[00:26:52]Azt szerintem a argentin válogatott négy éve három és fél éve azért azért jobb erőkből állt.

[00:26:57]Jobb jobb jobb játékosaik voltak talán egy fokkal.

[00:27:00]Viszont viszont a brazilok nekem is ugyanolyanok mint mint a Petinek, hogy hogy fogalmam nincs, hogy mire számítsak tőlük a következő meccsen.

[00:27:08]Marokkellá döntetlen szerintem azért az töményszenvedés volt, inkább a második félidőt végignézni.

[00:27:15]hajti ellen meg azért azt helyén kell kezelni azt a azt a győzelmet.

[00:27:17]Meglátjuk majd, hogy a hogy az egyenes kiesés szakaszban hogyan fognak teljesíteni, de én azért tényleg bízom benne, hogy hogy egy hogy sok jutnak már csak Ancelotti meg Vinicius személyem miatt is, akik tényleg látszik, hogy hogy nagyon akarnak és azért jó látni Viniciuson, hogy tényleg nagyon akar és nem és nem inkább balézik, hanem hogy nagyon koncentrál és azért elég nagy gólokat is okdos.

[00:27:39]Minden VB-nek nagy esélyesként indul neki Belgium is, vagy legalábbis kikiáltják őket esélyesnek.

[00:27:47]Eddig talán csalódás a két mérkőzés után Belgium teljesítménye.

[00:27:51]Te hogy látod ez a talán azért, mert mert ez a úgymond aranygenáció ugyan soha nem élhetek aranyérm, de így így tekintenek rájuk, ki öregedett vagy mi lett ott a ott a probléma?

[00:28:05]Nekem nagyon nem tetszenek a bák.

[00:28:05]Ugye sokan visszavonultak abból a generációból, és szerintem főleg a hátulja a védekezésük ami ami sebezhető.

[00:28:17]Azért azért egy Fertongen Company kettős nagyon hiányzik onnan nekem középről.

[00:28:29]Nyilván egy hazard is, ha jó formában van.

[00:28:31]Egy jobb egy chiszár meg.

[00:28:31]De igen, nekem nekem ők egy kicsit már kifelé mennek, tehát hogy őket nem tartom esélyesnek abszolút.

[00:28:38]Én a nagy szerencséje a Bergáknak, hogy szerintem a véletlen legjobb kapusa áll a gólvonalon, hogy az iránniak ellen és hát nem a védelme múlott, hogy hogy 0-0 lehet.

[00:28:46]Kevés irá helyzet volt, viszont azok jó korák és és Kurtuál 20 perc átcsorgás után kellett hatalmasakat védenie még a második meccsen Irán ellen.

[00:28:57]Szóval szerencséjük, hogy egy nagyon jó kapusuk van.

[00:29:02]Majd meglátjuk, hogy hogy a csoportból hogyan hogyan hogyan fognak tovább jutni, de közel sem sorolnám őket a az esélyesek közé az első két meccsből kiindulva.

[00:29:12]Ez egy két meccs alatt egy Egyiptom meg Irán ellen egy rugott gól.

[00:29:16]És azért vérszegény játék szerintem szerintem még azért nem az nem az a kategória, mint mint mint erősebb európai riválisaikor.

[00:29:23]Hát lehet, hogy az a szerencse belgiumnak, hogy jön a lebonyolítás, hogy harmadikként is tovább lehet jutni.

[00:29:29]még viszonylag kevés pontszámmal is.

[00:29:32]Portugálok is úgy nyertek el a bajnokságot, hogy három döntetlennel voltak a csoportban 2016-ban, szóval még nyilván bármi lehet, de de nem nem voltak meggyőzőek eddig.

[00:29:43]Mindig megkérdezem a vendégeket, hogy kit tippelnek végső győztesnek.

[00:29:46]Úgy kérnék tőletek is egy egy egy tippet.

[00:29:54]Lehet, hogy Péter nálam az angol angol most megteszem.

[00:29:55]Bár én mondom a argentináknak drukolok.

[00:30:01]De ennyire meggyőszek ezen a horvátok elleni meccsen?

[00:30:06]Azért mostanában közel voltak ahhoz, hogy nyerjenek valamit, de valamiért nem sikerült.

[00:30:12]Nekem tetszenek, tetszenek nagyon.

[00:30:12]Meg az, hogy tudatosak, tehát hogy de hát nyilván ott vannak a franciák, németek, portugálok, tehát hogy azért most spanyolok, tehát hogy van most egy öt-h csapat, aki közül ha valamelyik megnyíri, akkor nem csodálkozunk.

[00:30:28]De most egy kis változatosság nem ártam el szerintem.

[00:30:31]De egyébként ez az argentí szeretet honnan jött neked?

[00:30:34]90-es VB óta.

[00:30:34]Tehát, hogy én ott a Kanal Maradona támadókon kezdtem el úgymond futballozni, úgyhogy ugye megmaradt a ugye 94-esben, és ott is azért volt egy-két jó névisztútával meg Maradónával, csak akkor ugye jött az eltiltása, akkor is a Nindzsa is játszott, úgyhogy még kapuban Gojkovácsel volt ugye 90-es évbén.

[00:31:07]Ugye akkor kezdtem el úgy tévét nézni, hogy értsem is, hogy mi van a tévébe.

[00:31:14]Úgyhogy nekem az volt így a az első ilyen jó benyomásom.

[00:31:18]Te már félmondottal említetted, hogy nálad Portugália a főesé.

[00:31:19]inkább a szívem mondja azt.

[00:31:22]Én, hogy Peti példájában én meg a 2010-es évek elején, amikor kezdtem az eszemet tudni, elkezdtem el futballt nézni, és akkor Ronaldónak volt a az els berobbanása, rámadított igazolása satöbbi, és és azért csak a személy meg a portugál válogatottat is azért kezdtem el követni.

[00:31:39]Szóval szívem azt mondja, hogy most portugálaknak reméljük, hogy meglesz, de hogyha zeszem, akkor inkább a franciinek nekem összejöhetne egy angol portugál, vagy egy ágon vannak.

[00:31:50]Hát ez a helyezésektől függ.

[00:31:50]Helyezéstől függ, hogy számítjuk úgy, hogy mindegyik megnyeri a csoportját.

[00:31:54]Mondjuk akkor akkor talán igen, ha jól tudom.

[00:32:00]De akkor te leginkább egy címvédésnek örülnél ezek szerint, nem?

[00:32:05]Hát igen, [nevetés] igen, de tehát megvan Messinek a VB trófea, meg mondom nyilván ken még egy de lehet, de hát most ha ilyen nagyon ki akarom egyenlíteni futballt, akkor mehet a portugáloknak is, és akkor mehet az Ronal olyan nehezen bírnál szerintem, hogyha beszél a két világbajnoki cipá.

[00:32:23]Igen.

[00:32:23]Úgyhogy és akkor megint mentne tovább a találgatás, hogy ki a világ legjobb játékos.

[00:32:29]Persze, ez így szerintem jó.

[00:32:29]Hát igen.

[00:32:31]Meg akkor lehet, bocsánat, akkor lehet, hogy a Ronaldóbaan felmerül, hogy hát azért 2030-ban 45 évesen azért lehet, hogy ott leszek a cserepadon valamilyen minőségemben, hátha.

[00:32:39]De hát vagy akkor azt mondják, jó, akkor megnyertük a VB-t, akkor visszanultatunk többet, nem hívunk ide, és akkor mindenki jól jár vele.

[00:32:48]De de reálisan a néző szerint franciáknak a keretménysége, a klasszisaik, ahogyan elkezdték ezt a világbajnokságot, az az szerintem most ők a favorit.

[00:32:56]Ez látszik is még az OCon is, ahogy néztem az első kör után ugye első kör előtt a spanyolok voltak a legesélyesebbek minimálisan most már azért jó volt a franciák.

[00:33:04]Szerintem fölfog beszélni, az változni is fog fog, ahogy megyünk előre.

[00:33:09]Az indexolvasóál még mindig a spanyolok szellem nekik lesz igazuk.

[00:33:14]Nagyon szépen köszönöm, hogy itt voltatok.

[00:33:15]Köszönöm szépen a nézők figyelmét.

[00:33:17]Ez volt az Index VBS podcastje.

[00:33:19]Viszontlátásra.

[00:33:22][zene] เ