A védelmén bukhat el az angol válogatott a világbajnokságon?
- Anglia–Horvátország a vb eddigi legszínvonalasabb mérkőzése volt; az angolok lendületes támadójátéka Livaković bravúrjai miatt csak egy gólt eredményezett.
- A horvát válogatott generációváltáson ment át, Modrić és Perišić rutint ad, a csapat biztonsági védekezésből épít kontrákat.
- Az angol védelem sérülékeny, Pickford vegyesen védett; a második horvát gól előtt lest mutattak ki utólag.
- Livaković szabálytalan kilépés miatt érvénytelenített tizenegyesvédése után újrarúgás következett, a horvátokat ez lélektanilag nem törte meg.
„A legutóbbi VB góljuk óta eltelt 289 játékperc és 2500-at passzoltak egy darab gól nélkül." – Borbély László
- A spanyoloknál hiányzik a klasszikus center, de Barát Botond szerint a sérült szélsők visszatérésével megerősödhetnek, és végső győzelemre is esélyesek.
- A 48 csapatosra bővített vb gólgazdag (3,125 gól/meccs az első körben), bár a mezőny felhígult, kiscsapatoknak ad lehetőséget, mint a Zöld-foki-szigetek kapusa.
- Az Egyesült Államok meggyőző kezdéssel, Pulisic vezérletével a negyeddöntőig juthat, Paraguayt teljesen lenyomták.
- Argentína Messi köré épített játékrendszere Algéria ellen hibátlanul működött; a társak pontosan alá dolgoznak, Messi területet kapva dönt.
- Borbély Anglia vb-győzelmét jósolja, Barát Spanyolországot várja a csúcsra, főleg a sérültek visszatérése után.
Részletes összefoglaló megjelenítése
Anglia–Horvátország: a vb eddigi legjobb mérkőzése
A beszélgetés résztvevői egyetértettek abban, hogy az Anglia–Horvátország csoportmérkőzés volt a világbajnokság addigi legszínvonalasabb találkozója. Borbély László úgy fogalmazott, hogy „egyelőre úgy néz ki, hogy ez volt az a mérkőzés, amire azt lehet mondani, hogy VB-s színvonalú volt".
A horvát válogatott átalakulása
Barát Botond, aki 2019-ben a magyar válogatott tagjaként pályára lépett a horvátok ellen, kiemelte, hogy a csapat azóta jelentős generációváltáson ment keresztül. Míg korábban olyan világsztárok alkották a gerincet, mint Modrić, Perišić, Rakitić vagy Lovren, addig a mostani együttesben Modrić és Perišić már elsősorban a rutint képviselik. A játékfelfogás is megváltozott: a horvátok most inkább a biztonságra törekszenek, stabil védekezésből próbálnak kontratámadásokat vezetni.
„Szerintem nagyat változott, mert átmentek egy generációváltás van. Tehát hiába van még ugye Modric meg Perisic, akik játszanak, ők már most a rutint képviselik." – Barát Botond *
A 2019-es magyar–horvát mérkőzésről (amelyet Magyarország a Groupama Arénában nyert meg) Barát Botond kellemes emlékeket őriz. A horvátok akkor világbajnoki ezüstérmesként érkeztek, és „teljesen formában volt a horvát válogatott, és tök jó volt őket legyőzni otthon".
Az angol válogatott játéka
Borbély László szerint az angolok kezdik beváltani a hozzájuk fűzött reményeket. A selejtezőkön és felkészülési meccseken mutatott 22–0-ás gólkülönbség, valamint a Szerbia elleni 5–0-ás győzelem ellenére a játék korábban még döcögött. A horvátok ellen az első 15 perc kissé álmos volt, de utána az angolok lendülete bármelyik vb-esélyes dolgát megnehezíthette volna. A második félidő első 12 percében kilenc lövésből hetet kapura is találtak, és ha Livaković nem véd ilyen kiemelkedően, „simán lehetett volna három-négy gól".
„Ezzel a játékkal együtt is csak egy gólt tudtak ebbe a szakaszba szerezni az angolok. És utána a második szünetnél is látszott, hogy valahogy így ez őket inkább jobban kizökkenti, a horvátok könnyebben térnek vissza ilyenkor a mérkőzésbe, és erre viszont ráfázhat az angol válogatott, hogyha nem tudja lerendezni a mérkőzéseket, és ilyen kihagyásaik vannak." – Borbély László *
Az angol védelem és a kapuskérdés
Barát Botond szerint az angol védelem nem olyan erős, mint a támadósor. A horvátok ellen is látszott, hogy nyitott védekezés esetén könnyen megkontrázhatók, hátul területeket hagynak. A kapusposzttal kapcsolatban felmerült, hogy az angoloknak David Seaman, illetve Peter Shilton óta nincs igazán klasszis kapusuk. Pickford teljesítményéről Borbély László úgy vélekedett, hogy bár önmagához képest gyengébb volt, az első horvát gólnál (Baturina kapáslövése) nem hibáztatható egyértelműen, a második gólnál viszont a védelem figyelmetlensége volt a fő probléma – a horvát játékos lesről indult, de ezt csak később mutatták ki a visszajátszások.
„Pickford szerintem egyébként önmagához képest lehet, hogy kicsit gyengébb volt, de az első lövést azt nagyon eltalálták a horvátok Baturina azért szép 20-ról kapásból úgy fellőni, hogy oké, rendben. Nem volt benne. Én nem azt mondom, figyelj, védhető volt. Lehet, lehetett volna, de az szerintem egy szép gól volt." – Borbély László *
A kétszer rúgott tizenegyes
A mérkőzés egyik legkülönlegesebb momentuma volt, amikor a horvát kapus, Livaković kivédte a büntetőt, de a játékvezető újrarúgatta, mert a kapus a gólvonalról kilépve, szabálytalanul védett, ráadásul mezőnyjátékosok is befutottak a tizenhatoson belülre. Barát Botond szerint a VAR-korszakban az ilyen apró hibákra jobban odafigyelnek, és az angolok reklamációja jogos volt. Hozzátette, hogy egy ilyen szituáció lélektanilag visszavethet egy csapatot, de a horvátok ezt jól kezelték, és a kapus a folytatásban is magabiztosan védett.
„Hiába a kapusa óriásit védett, egy ütemmel pont kilépett a vonalról és igazából ez egy teljesen szabálytalan mozdulat volt. Tehát megérthető volt az angoloknak a reklamációja." – Barát Botond *
A horvát válogatott esélyei a tornán
Borbély László statisztikai érdekességként említette, hogy a horvátok eddigi hat világbajnoki szereplésükből háromszor érmet szereztek, ami félelmetes mutató egy ekkora országtól. Ugyanakkor a 2018-as ezüstérmes csapatból sokan visszavonultak vagy túl vannak pályafutásuk csúcsán. Modrić tempója a Premier League-sztárokhoz képest látványosan visszaesett: az első kilenc percben kétszer is csúnyán megelőzték, egyik esetből született a tizenegyes is.
A csoportkörből (Ghána és Panama ellen) Borbély László szerint legalább négy, de valószínűbb hat ponttal továbbjutnak a horvátok. A kieséses szakaszban azonban a gyors, fizikális csapatok (mint Anglia) problémát okozhatnak nekik, míg egy latinosabb stílusú ellenfél ellen akár a negyeddöntő is elérhető. Összességében úgy vélte, hogy a negyeddöntő reális cél, az elődöntő „csoda lenne", és „negyeddöntővel bármit aláírhatnak".
Modrić szerepe és menedzselése
Barát Botond kifejtette, hogy Modrićnak nem a gyorsaságával kell kitűnnie, hanem a szervezésben, labdakihozatalokban, kulcspasszokban és mélységi indításokban van szerepe. Az angolok ellen a középpályát jól lezárta az ellenfél, így Modrićot kivették a játékból, és fizikálisan kellett védekeznie, ami láthatóan nehezére esett. Ghána és Panama ellen azonban várhatóan többet lesz náluk a labda, és Modrićnak a szervezésben kulcsszerepe lesz.
Borbély László hozzátette, hogy Modrić a következő mérkőzésén a 200. válogatottságát ünnepli, így elképzelhetetlen, hogy ne legyen kezdő, ameddig bírja. Ugyanakkor már nem 90 perces játékos, és a következő két meccsen talán nem is kell végigjátszania a találkozókat. A nyolcmeccsesre bővült vb-n különösen fontos a játékpercek menedzselése, ami egy kevésbé mély keretű csapatnál, mint a horvát, komoly kihívás.
„Hogyha van egy horvát válogatott, egy Luka Modricod, aki most a 200 mérkőzését fogja játszani a következő fellépésen, nem hiszem, hogy megteheted azt, hogy bármikor ne kezdes addig, ameddig bírja." – Borbély László *
Az első forduló benyomásai
Óvatos kezdés a nagycsapatoktól
Barát Botond szerint az első forduló inkább puhatolózás volt, a csapatok nem vállaltak be olyan dolgokat, mint amilyeneket a későbbi mérkőzéseken láthatunk majd. A nagycsapatok (franciák, németek) finoman kezdték a meccseket, majd a második félidőre vagy a hidratációs szünet után felpörögtek. A kiscsapatok közül Curaçao teljesítményét emelte ki, akik az első félidőben partnerei voltak a németeknek, és szép focit játszottak, nem csupán védekeztek.
Spanyolország és Portugália gyenge rajtja
A spanyol válogatott kapcsán Borbély László aggasztó statisztikát említett: a legutóbbi vb-góljuk óta 289 játékperc telt el, és 2500 passzt produkáltak egyetlen gól nélkül. A probléma szerinte továbbra is a klasszikus center hiánya – nincs olyan csatár, aki a semmiből képes megbontani a védelmet. Ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy négy éve az argentinok és a németek is rosszul kezdtek, és a spanyoloknál is várható javulás, különösen ha a sérülésből visszatérő szélsők (Nico Williams, Lamine Yamal) bevethetők lesznek Uruguay ellen.
„A legutóbbi VB góljuk óta eltelt 289 játékperc és 2500-at passzoltak egy darab gól nélkül." – Borbély László *
Portugália kapcsán Borbély László megjegyezte, hogy a helyzetek alapján az első félidő még hízelgő is volt számukra, és a második félidőben mintha az a szemlélet érvényesült volna, hogy „rúgjunk egy gólt C-nek, mert a Messi mesterhármasa után neki is kell valamit". Ha így is volt, ezt a hozzáállást azonnal el kell vetniük a következő meccsekre, mert a keretük alapján top 3-5 csapatról van szó.
Brazília és a favoritok
Borbély László Brazíliát is megemlítette a gyengén kezdő csapatok között – nem az eredmény, hanem az első fél órában mutatott játék alapján. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a spanyolok nála továbbra is a top 2 favorit között vannak a franciák mellett. Érdekességként említette, hogy a spanyolok a 2010-es vb-győzelmük óta minden vb-n csak egy meccset tudtak nyerni (összesen három győzelem), miközben az Európa-bajnokságon és a Nemzetek Ligájában is döntőztek.
A 48 csapatos világbajnokság hatása
A beszélgetés résztvevői érintették a létszámbővítés következményeit is. Barát Botond szerint vannak csapatok, amelyek kilógnak a vb-színvonalból, de a bővítés lehetőséget ad olyan országoknak, amelyek korábban lemaradtak. A játékosok számára ez óriási lehetőség: egy jó vb-szerepléssel akár nagyobb klubokba is eljuthatnak, és az életük is megváltozhat. Példaként említette a Zöld-foki-szigetek kapusát, akinek a követőszáma a vb alatt 4-5 millióról 10 millió fölé ugrott.
Borbély László kettősséget lát a helyzetben: a mezőny valóban felhígult, de pont ez teszi lehetővé az olyan nagyszerű sztorikat, mint egy 40 éves kapusé, aki a portugál másodosztály középcsapatában sem kezdő, mégis lehúzza a rolót a spanyolok ellen. Szerinte ezek a történetek adnak annyit a nézőknek, hogy elviselhető legyen a színvonalbeli visszaesés. Ráadásul a vb kifejezetten gólgazdag: 1958 óta nem volt ilyen jó átlag (3,125 gól/meccs az első fordulóban).
„Most idén egy 40 éves vozinja, aki a portugál másodosztály középcsapatában sem tud kezdő lenni, és akkor egy spanyol válogatott ellen gyakorlatilag lehúzza a rolót. Ezek a sztorik szerintem viszont adnak annyit az embereknek, hogy el lehessen viselni azt, hogy jó most akkor nincs egy 18 európai gárda..." – Borbély László *
Az amerikai válogatott és a házigazdák
Barát Botond, aki korábban a tengerentúlon is játszott, kiemelte, hogy az Egyesült Államok válogatottja meggyőző játékkal kezdett, és jó csapatot hoztak össze. Az Európában játszó amerikaiak hozzák a klubszinten megszokott teljesítményüket, és hazai pályán különösen motiváltak. Szerinte akár a negyeddöntőig is eljuthatnak, ha elkerülik az egyéni hibákat és csapatként működnek.
Borbély László hozzátette, hogy az amerikaiak Paraguay elleni teljesítménye lenyűgöző volt – gyakorlatilag lejátszották a pályáról a dél-amerikai csapatot, és a csapat sztárja, Baladon (Pulisic) úgy játszott, mint egy NBA-aranylabdás. Ugyanakkor kérdéses, hogy Paraguay mennyire gyenge a többi csapathoz képest, és az amerikaiakra még vár egy nagyon fizikális Ausztrália elleni mérkőzés is.
A házigazdák közül Kanada csoportját is említette, ahol Svájctól mindenki kilenc pontos menetelést várt, de a svájciak döntetlennel kezdtek Katar ellen, ami megnehezítheti a dolgukat.
A második forduló várakozásai
Borbély László szerint a második körben a pont nélkül álló vagy rosszul teljesítő csapatoknak nagyobb kockázatot kell vállalniuk. A szövetségi kapitányok az első forduló hibáiból tanulva taktikai változtatásokat hajthatnak végre. A spanyoloktól és a portugáloktól egyszintű előrelépést vár, a németek viszont nem kaptak olyan visszajelzést az első meccsükön, ami változtatásra késztetné őket. A nagycsapatoknak alapvetően olyan csoportjuk van, hogy gond nélkül menetelhetnek, így beleférnek a kísérletezések.
Azok a kiscsapatok, amelyek az első fordulóban meglepetésszerű pontot vagy győzelmet szereztek (például Zöld-foki-szigetek), várhatóan visszaesnek, és a következő meccseken akár három-négy gólt is kaphatnak. Ugyanakkor ez nem von le semmit az addigi teljesítményükből, hiszen már így is túlteljesítették a reális elvárásokat.
Az argentin válogatott és Messi
Barát Botond szerint az argentin válogatott címvédőként is erős kerettel rendelkezik, alig változtattak a győztes csapaton. A játékrendszerük Messire épül, és a társak pontosan azt csinálják, amit elvárnak tőlük – se többet, se kevesebbet. Ha Messi területet kap, kulcspasszaival helyzetbe hozhatja társait, vagy saját maga varázsolhat. Az algériaiak elleni mérkőzésen ez tökéletesen működött: hiába tudták, hogy Messitől függ a csapat, nem tudták lezárni előle a területeket.
„Az látszik az, hogy nagyon együtt vannak, tehát Messitől függ az egész csapatnak a játékrendszere, de az is látszik, hogy olyan játékosok vannak, akik alá szeretnek dolgozni Messinek, tehát azt csinálják, amit elvárnak tőlük, se többet, se kevesebbet, és majd a Messin fog múlni az igazából, hogy milyen játékot fognak játszani." – Barát Botond *
Tippek a végső győztesre
A beszélgetés végén a résztvevők megosztották tippjeiket a világbajnokság végső győztesére vonatkozóan. Borbély László továbbra is kitart Anglia mellett, különösen a horvátok ellen mutatott játék fényében. Barát Botond a spanyolokra szavazott, mert szerinte náluk van meg az a foci, ami a legtöbbre viheti. Elismerte, hogy az első meccs nem volt meggyőző, de a sérülésből visszatérő játékosok (például Ferrán Torres, aki a szélen nem tudott kibontakozni, mert inkább középcsatárként hatékony) beépülésével sokat erősödhet a csapat.
„Én a spanyolokra szavazok, tehát nekik van az a focijuk, ami... ennek ellenére, hogy nem voltak meggyőzőek. [...] azok a játékosok, akik meg csereként jöttek be, vagy esetleg sérülésből jönnek vissza, és ők elkapják a fonalat, akkor viszont nagyon jó és nagyon erős válogatottjuk lesz." – Barát Botond *
⚠️ Értelmezhetetlen vagy bizonytalan szakaszok
- „Baladon úgy nézett ki, mint a VBA aranylabdás sztár konkrétan" – A „Baladon" valószínűleg Christian Pulisicre utal (az amerikai válogatott sztárja), a „VBA" pedig feltehetően az NBA elírása, de a pontos név és szervezet nem rekonstruálható teljes bizonyossággal.
- „a törköknek egyáltalán nem ízlet" – A „törköknek" feltehetően a török válogatottra utal, akik Ausztrália ellen játszottak, de a mondat kontextusa nem teljesen egyértelmű.
- „a bosnyákokkal. Ki van? Katarra Katarral meg és akkor ki volt a harmadik Srác? Katar, Bosznia a na most eszembe sült már most ez a csoport Kanada." – A beszélgetés ezen pontján a résztvevők Kanada csoportjának összetételét próbálták felidézni (Svájc, Bosznia, Katar, Kanada), de a gondolatmenet töredezett és nehezen követhető.
Teljes átirat megjelenítése
[00:00:00][zene] Köszöntöm a kedves nézőket.
[00:00:05]Ez a VB sportkastünk második adása.
[00:00:08]Köszöntöm a vendégeinket, Barát Botondot, korábbi válogatott labdarúgót, a Vasas játékosát és Borbé Lászlót, az Index sportújságíróját.
[00:00:22]kiegyezhetünk abbórak, hogy a keddi Anglia Horvátország volt a világbajnokság eddig legjobb mérkőzése.
[00:00:30]Szerint [horkantás] Igen, egyelőre úgy néz ki, hogy ez volt az a mérkőzés, amire azt lehet mondani, hogy VB-s színvonalú volt.
[00:00:38]Te ugye 2019-ben játszottál a horvátok ellen, ugyanazóta nagyon kicserélődött a keret, de a világsztárok közül többen is játszottak.
[00:00:48]Például Peris is ott volt, Modric ott volt, ugyanaz a szövetségi kapitány.
[00:00:51]Milyen emlékeid vannak a Horvát válogatottól, illetve szerinted azóta mennyit változott az ő játékuk?
[00:00:58]Szerintem nagyat változott, mert átmentek egy generációváltás van.
[00:00:59]Tehát hiába van még ugye Modric meg Perisic, akik játszanak, ők már most a rutint képviselik.
[00:01:05]Ugye az már amikor mi játszottunk, az már lassan hét éve volt, akkor még teljesen más volt.
[00:01:10]Akkor tele voltak sztárokkal, ugye ott volt Rakitici is, ott volt a védelemben is, ott volt Lovren, ott nagyon jó játékosok voltak, ott teljesen másfajta felfogásban játszottak, mint most.
[00:01:20]Most látszódott, hogy inkább a biztonság az, ami ami rájuk vall, és próbálnak úgy futballozni, hogy egy biztos védekezésből majd kontratámadásokra építeni.
[00:01:30]Gondolom azért neked az nagy emlék, hiszen hazai pályán legyőztük a Horbát válogatottat, és kezdő voltál.
[00:01:37]Igen, itthon a Grupomában az nagyon jó mérkőzés volt.
[00:01:38]Teljesen átitatott minket az a meccs.
[00:01:42]Tehát akkor ugye ezüstérmesek voltak, ugye az EB-ről úgy vagy VB-ről úgy jöttek haza, hogy ezüstérmesek lettek.
[00:01:47]És ugye akkor játszottunk velük, akkor teljesen flóban volt a horvát válogatott, és tök jó volt őket legyőzni otthon.
[00:01:56]Laci, ez már az az angol válogatott, amire számítottunk, vagy amit vártunk az elmúlt években is?
[00:02:02]Hát mondhatjuk, ugye, amit reméltek ettől a válogatottól, azt nagyjából kezd kezdik be bebizonyítani.
[00:02:07]Tehát a maga a fviseletezős játéknál is jól nézett ki ez a 22-0-ás mutató gólkülönbséget, illetően meg a nyolc meccs a szerbiai 5-0, de azért ott a játék az döcögött időnként.
[00:02:19]Most amit a horvátok ellen a szerdáról csütörtökre forduló hát tehát már olyan napzavarokban vagyok én is, hogy az az mérkőzésen mutattak be az első 15 percben egyébként szerintem kicsit álmas volt a csapat, de utána azért elég jól sikerült a felpörgés és a második félő első mondjuk 12 perce az a kilenc lövés, hét kaput eltaláló és ott tényleg az volt, hogy ha nem nem Livákovic véd, vagy legalábbis nem így véd, ahol ahogy ő véd, akkor simán lehetett olyan hár három-négy gól és és ez a lehengelő lendület ez ez azért bármelyik vb esélyes dolgát meg tudja nehezíteni.
[00:02:58]Ugyanakkor azt is hozzáteszem, hogy ezzel a játékkal együtt is csak egy gólt tudtak ebbe a szakaszba szerezni az angolok.
[00:03:02]És utána a második szünetnél is látszott, hogy valahogy így ez ez őket inkább jobban kizökkenti, a horvátok könnyebben térnek vissza ilyenkor a mérkőzésbe, és erre viszont ráfázhat az angol válogatott, hogyha nem tudja lerendezni a mérkőzéseket, és ilyen kihagyásaik vannak.
[00:03:18]Mondjuk lehet, hogy a horvátoknak nyilván az sem ártott, hogy tényleg a Modric azért már 40-t is betöltötte, Perisic is elmúlt 37 meg több azért koros játékosok van egy kicsit kicsit lassúnak, fáradtaknak tűnt a Horvát válogatott a mérkőzés bizonyos szakaszaiban.
[00:03:32]És ez a frissítő, ez nekik lehet, hogy pont annyit tett pluszban, hogy egy kicsit jobban rá tudjanak pörögni a mérkőzésre.
[00:03:39]Az angolokat meg kicsit talán túlságosan leültette az addigi remek játékok.
[00:03:42]Az egyébként nem aggodalomra okott, hogy viszonylag kevés helyzete volt a horvát válogatottnak, de mégis szinte a semmiből szereztek ugye ugye két gólt.
[00:03:52]Hogy látod, és egy védő ül velünk, te hogy látod a a védelmét a a az angol válogatottnak?
[00:03:59]Stabil van az annyira erős, mint előrejátékban?
[00:04:05]Nem, valahogy most úgy érzem, hogy az angol védelem nem annyira erős, mint a támadósoruk.
[00:04:08]Ugye a tegnapi meccsen is látszott, hogy azért, hogyha nyitott a védekezés, akkor könnyen le lehet őket kontrázni.
[00:04:13]Tehát azért van benne veszély, hogy ott hátul területeket hagynak.
[00:04:19]És azt mondják, nem tudom, hogy ezzel egyetértetek-e, hogyha van gyenge pontja ennek az angol csapatnak, akkor az a kapusposzton van.
[00:04:25]Ezt hogy látjátok?
[00:04:28]Általában azt szokták mondani, hogy az angoloknak nem szokott Gordonóta talán nem is volt klasszis kapusa, ilyeneket szoktak mondani.
[00:04:34]Hát figyelj, jó Peter Shilton.
[00:04:38]Igen, de Pckford szerintem egyébként önmagához képest lehet, hogy kicsit gyengébb volt, de az első lövést azt nagyon eltalálták a a horvátok Baturina azért szép 20-ról kapásból úgy fellőni, hogy oké, rendben.
[00:04:50]Nem volt benne.
[00:04:51]Én nem azt mondom, figyelj, védhető volt.
[00:04:54]Lehet, lehetett volna, de az szerintem egy szép gól volt.
[00:04:55]A másodiknál nekem sokkal inkább az volt a kérdés, hogy az első visszajátszások alapján, mert és így slashről indult, és még csak meg se varozták.
[00:05:03]Utána egyébként egy körülbelül 40 perccel később megmutatták, hogy szenzációs ütembe pont Nem Lesről indult ki.
[00:05:08]Ott pont az a szünet előtti ilyen kis kihagyás volt a védelemben.
[00:05:13]És ez az, ami ami ami nagyon fájdalmas lehet az angoloknak, hogyha egy ilyen pillanatból úgy jönnek ki a második félidőre, hogy hogy meg vannak fogva.
[00:05:23]És ez az, ami engem meglepett, hogy megszerezték a vezetést másod és a 42.
[00:05:28]percben kinnek a szenzációs fejesével, és bár gyakorlatilag arra készültek, hogy előnye vonulhatnak a félidőre, és egy ilyen teljesen sok jellegű volt, mert ahogy mondod, a 36 percig érdemi támadása nem volt Horvátországnak az első valamire való akciójából, mert gólt szerzett, és bár az angoloknak se volt olyan nagyon sok, azért egyértelműen uralták addig a meccset.
[00:05:49]Most megszerzed a vezetést, kapsz egy ilyen szerencsétlen gólt.
[00:05:52]Megszerzed a vezetést még egyszer, és már mennél a szünetre, és kapsz még egyet.
[00:05:55]Ez ez ez egy csomó csapatot megzavarhatna fejbe annyira, hogy kicsit benne maradjon úgymond az ütés.
[00:06:03]És ehhez képest volt az az elképesztő pörgés, amivel kijöttek a másik félidőre, amire egyszerűen nem volt válasza az első negyed órában Horvátországnak.
[00:06:10]Úgyhogy az nagyon rosszul nézett ki, hogy az első félidőben kis túlzással amikor átment Horvátország gólt szerzett, ami nem fog beleférni hosszú távon az angoloknak.
[00:06:21]viszont ha ez egy ilyen kisebb kilengés volt, és és inkább a selejtezőn meg a felkészülési időszakban vett meccseket nézzük, ahol gyakorlatil 10 meccsen nem kapta a gólt ezen a két június meg a nyolc selejtezőn, akkor önmagában lehet, hogy egy stabilabb védekezésre építő angol válogatott jobban fog kinézni hátul is.
[00:06:40]De én azt mondom, hogy ha meg próbálnak előrefelé támadni, és ilyen játékosokkal miért ne próbáljanak, akkor az meg a nézőknek lesz egy sokkal jobb látvány.
[00:06:48]Pickford szerintem egy egy angol válogatott szintjéhez nézve, hogyha azt nézzük, hogy a világ második legértékesebb keretével bíró csapat, akkor persze nem egy kiemelkedő játékos, de szerintem nem, én nem nem hibáztatnám is.
[00:07:01]Igazából a második félidőben volt egy-kettő védés, amikor fontos volt hozzátette a magáért, de nincs klasszis kapuska az angolnak az egyeteme.
[00:07:10]A 11-esre még térjünk vissza egy pár pillanatra.
[00:07:12]Viszonylag ritkán látunk ilyet, hogy újra lövetik, főleg világbajnokságon.
[00:07:17]Nyilván volt már erre precedens.
[00:07:21]Te mint játékos, [horkantás] ezt nem tudom, éltél-e már át hasonlót, illetve mennyire vetheti vissza azt a csapatot, amelyik ennek az elszenvedője?
[00:07:27]Ő egy hatalmas bagórral kivédte a Horvát Kapus ugye a a 11-est.
[00:07:31]Aztán aztán újra rógatták.
[00:07:34]Aztán kiderült, hogy tulajdonképpen dupla szabálytalanság volt, hogy be is futottak.
[00:07:39]Ráadásul a kapus sem állt ugye az elrúgás pillanatában a a gólvonalon.
[00:07:43]Te voltál már hasonló helyzetben?
[00:07:47]Voltam.
[00:07:47]Na hát ugye amióta van ez a VAR és ugye ott jobban le vannak szabályozva a dolgok, ezért ezért jobban odafigyelnek az ilyen apró apró kis hibákra.
[00:07:56]Tehát hiába a kapusa óriásit védett, egy ütemmel pont kilépett a a vonalról és igazából ez egy teljesen szabálytalan mozdulat volt.
[00:08:05]Tehát megér megérthető volt az angoloknak a reklamációja.
[00:08:10]Megpróbáltak mindent azzal, hogy reklamálnak, hogy a kapus kilépett, ami úgy néz ki, be is jött.
[00:08:14]De az, hogy most berúgta ott a hikén, ott a kapus igazából megpróbáltam másodszor is megfogni, de nem nagyon sikerült.
[00:08:23]De szerintem ezt ő nem fogja vissza az, hogy most hibázott és megfogta a 11-est, utána újrarugatta a bíró.
[00:08:30]Tehát igazából olyan játékosok vannak ott, akik fejben ezt túl tudják tenni magukat azzal, hogy hibáztak most, és következőleg meg esetleg berúgták a 11-est.
[00:08:38]Látszott is ugye a kapuson, hogy nem nem voltak utána olyan hibái, tehát mindenre odafigyelt és ugyanúgy nagyon jól védett a a mérkőzés hátralévő részeiben.
[00:08:48]De lédtanilag visszavethet egy csapatot az, hogy örülnek annak, hogy megvan egy védés, megúszták, aztán kiderül pár másodperc, hogy biztos vannak olyan csapatok, de a horvátokat nem mondanám olyannak, akik hogy volt egy hatalmas védés, de a bíró vissza visszaítette, és abból megint gólt kaptak.
[00:09:05]Tehát látszott is, hogy kijöttek belőle, tehát csinálták tovább a dolgukat.
[00:09:08]Igaz Modric, hogy ő ő nagyobb hibát vételt, mint mondjuk a kapus, tehát de látszott a csapattól, hogy tútették magukat, és tudták jól, hogy még a meccs elején vagyunk.
[00:09:17]Tehát bármit ki lehet ebből a mérkőzésből hozni.
[00:09:20]Hiába vezető az ellenfél 1-0.
[00:09:24]Mire lehet képes ez a horvát válogatott?
[00:09:25]Ugye láttuk az előző világbajnokságokon, hogy egészen messz tudnak jutni, hiszen szereztek bronzérmet, ezüstérmet.
[00:09:30]Ez a mostani garnitúra mire mire lehet képes?
[00:09:36]Igen, alapvetően, hogyha horvát válogatott ott van a világbajnokságon, akkor az 50%-os valószínűség érmet szerez, ha ebből indulunk ki, hogy hatorná voltak és háromszor is érmes helyen tudtak zárni.
[00:09:45]Ez ez félelmetes mutató egy akkora lakosságú országtól, mint amekkora a horvát.
[00:09:51]Egy picit nekem az az érzésem, hogy a hogy a 2018-as szenzációs csapatuk, amely amely tényleg talán a világ egyik legjobbja volt, abból ugye azért nagyon sokan már vagy visszavonultak, vagy már a pályafutásoknak a zenitjén jóval túl vannak.
[00:10:07]Tehát az első 10 percben Modric játékát nézve nekem nekem kicsit kellemetlen volt, hogy mennyire le van lassulva tempóban a a Premier League sztárokhoz képest, és ott azért első kilenc percben kétszer is nagyon csúnyán megelőzték, és abból lett ugye az egyik a 11-es is.
[00:10:22]attól nem félek, hogy ne kapnák össze magukat a horvátok, pont azért, mert a játékban olyan olyan képességeket tud még mindig Modric hozzáadni ehhez a csapathoz, illetve Perisic is teljesen mindegy, hogy most hány évesek, hogy hogy a Gána és a Panama elleni mérkőzéseket szerintem legalább négy, de valószínűbb hat ponttal fogják abszolválni és ezzel meglesz a továbbítás.
[00:10:46]Hogy a kiesése szakaszban mire lehet ez elég.
[00:10:48]Én inkább úgy mondanám, hogyha egy ilyen angol válogatotthoz hasonlóan nagyon gyors, nagyon fizikális, nagyon erőteljes csapatot kapnak, akkor ott lehetnek problémái, hogyha egy ilyen kényelmesebb mondjuk latinosabb játékot játszó ellenfél ellen, viszont még akár hát láthattuk négy évvel ezelőtt a brazilok is nagy fölénybe játszottak, de valahogy nem tudták befejezni a a támadásaikat, és nem volt meg az a fajta átütőerő és és sebességdinamikában.
[00:11:20]És akkor meg egy 11-es pár baj van a horvátok.
[00:11:22]Bárki ellen jó jók lehetnek, hogyha akár addig kihúzzák.
[00:11:24]Ettől függetlenül én úgy érzem, hogy ez a horvát válogatott az elmúlt KTV-hez két évvel ellentétben keretre most azért lényegesen gyengébb.
[00:11:32]Már csak az idő a korosodás és a visszavonulók miatt is.
[00:11:37]És hogy a nincsenek meg azok a világsztárok, akik például Rakitic és Modric berobbanása idején volt a 2018-ban.
[00:11:45]Úgyhogy én összességében azt mondom, hogy hogyha egy negyed döntőig el tudnak jutni, az az teljesen rendben van nekik.
[00:11:51]Az elődöntő szerintem egy újabb elődöntő egy sorozatban harmadszor elődöntő az az már csak egy olyan csodás sorsolás mellett lehet elképzelhető, ahol tényleg a top hét-nyolc csapat egyike sem jön veled szembe, vagy mondjuk akár egy Hollandia jön veled szembe, ahol benne lehet az, hogy most egy-egy nagyjából kikim meccset tudnának játszani.
[00:12:11]Az első öt-h csapat szerintem azért a tudásban, teljesítményben még akkor is, hogyha láttunk egy-két ilyen visszaes nagyon alul teljesítő csapatot.
[00:12:20]Szerintem a horvát válogatott most nincs azon a szinten, hogy reális esély legyen az éremért küzdeni.
[00:12:24]Sőt, azt mondom, hogy szerintem az elődöntő is csoda lenne már.
[00:12:27]Inkább azt mondom, hogy negyed döntővel bármit aláírhatnak.
[00:12:32]Modricsnak sok már ez a tempó.
[00:12:32]Szerinted mi a jó megoldás?
[00:12:35]Hogy kell őt használni ezen a világbajnokságon, hogy használ a csapatnak?
[00:12:39]Hát a tempó szerintem az az sok.
[00:12:42]Azért azért látszik az, hogy nagyon gyors dinamikus játékosok vannak kint a VB-n.
[00:12:46]Tehát neki neki nem azzal kell kitűnnie, hogy 16-tól 16-ig mindenkit szétfut és nem futja előtt senki, párharcokat kell nyernie, hanem inkább ő a a szervezésben az, hogy labdával labdakiatalokat segítse.
[00:13:00]Az, hogyha esetleg egy visszaálló védelem ellen kéne föltörni, és kulcspasszokat kéne, mélységigi passzokat beadni a védelem mögé, ő ezekbe jó, ezekbe tud hozzátenni.
[00:13:10]Tehát a horvátoknak valószínű, hogy a ugye a Gána ellen és Panama ellen, tehát valószínű náluk lesz többet a labda.
[00:13:15]Nem lesz nem lesz annyi presszió, mint mondjuk az angolok ellen.
[00:13:20]Ugye ott a támadók azért elég jól presszionálták a védelmet, tehát nem tudott annyit segíteni, mivel a középpályát nagyon jól lezárta az angol válogatott, tehát őt kivették a játékból ebből a szempontból.
[00:13:29]Tehát többet kellett ott fizikálisan inkább a védekezésbe segíteni, ami látszott is rajta, hogy azért nem ér oda mindig időben, tehát voltak azért késései.
[00:13:40]Gána és Panama ellen viszont az, hogy a ők visszávonulnak, tehát a 16-ost fogják valószínű megszállni ez a két csapat, inkább átadják a területet a horvátoknak és a szervezésben, tehát az ellenfél térfelén való szervezésbe, a forgatásokba, vagy a vagy az előreívelt labdákba, ott viszont a Modricnak kulc szerepe lesz.
[00:13:58]Ugye le is cserélték most.
[00:13:58]Tehát ezt várhatjuk a VB-n, hogy hogy akkor kezdő lesz folyamatosan és egy idő után mondjuk a második félidő közepet álljon, majd lecserélik, hogy pihenjen.
[00:14:08]Hogyha van egy horrát válogatott, egy Luka Modricod, aki most a 200 mérkőzését fogja játszani a következő fellépésen, nem hiszem, hogy megteheted azt, hogy bármikor ne kezdes addig, ameddig bírja.
[00:14:20]Viszont azt látjuk, hogy már nem feltétlen 90 perces játékos, és ami szerencsére lehet szerintem ebből a szempontból, hogy a következő két meccsen nem is biztos, hogy fog kelleni, hogy 90 percet játszon.
[00:14:31]Lehet, hogy most addigra egy olyan helyzetben lesznek a horvátok, hogy lehet pihentetni, mert ami nagyon fontos ebben a korban, meg neki pláne, hogy ezen a világbajnokságon most már nyolc meccset kell játszani annak a csapatnak, amelyik az elődöntőig eljut.
[00:14:47]És már a hét hét hétnél is azért lehetett látni, hogy azért eléggé meg tudnak fáradni a végére a játékosok, úgyhogy ezt nagyon fontos lesz, de ők nem fognak ennyit azt mond.
[00:14:57]Igen, ez szerintem ez a probléma, ez a probléma nem fog fennállni, de hogy nagyon jól kell tudni menedzselni azokat a játékperceket egy olyan nem annyira mély csapatnál, mint a horvát most egy angolnál megcsináltad azt, hogy a szakának az utolsó 20 percre küldöd be vagy a Rashfordot és akkor a következő meccsen ők kezdenek és a mostani kezdők pihennek.
[00:15:15]Jó, angoloknál is van olyan játékos, aki nem pótolható, de sokkal jobban tudod frissen tartani az egész keretedet.
[00:15:21]Következő mérkőzéseken, Panama és Gána ellen azért valószínűleg nem feltétlenül a a legfényesebbet kell a pályára küldeni, hogy az első perctől kezdve végig 1000 fokon pörögve teljesítsenek és és azzal együtt is meglehessen a sikert.
[00:15:35]Ez az, ami a horvát válogatottnak nagyon nagyon érdekes kérdés lesz, hogy hogy tudja ezeket a klasszis korvosodó klasszisokat olyan szinten frissen tartani, hogy a kiesése szakaszra, ahova szerintem be fognak jutni mondom még egyszer még még olyan teljesítményt tudjanak leadni, ami amivel lehet akár egy egy szép győzelmet aratni a akár a nyolcad döntőbe.
[00:16:00]Minden válogatottat láttunk egyszer.
[00:16:00]Túl vagyunk a első körön.
[00:16:03]Mik az első benyomásaitok?
[00:16:06]Azt vártátok nagyjából, amit amire gondoltatok a VB előtt.
[00:16:11]Vannak nagy csalódások esetleg, vagy olyan csapatok, amelyek meglepetést okoztak?
[00:16:18]Hát vannak, vannak jó csapatok, akik ugye jól kezdték a meccset.
[00:16:20]Ez egy inkább ez az első része a a világbajnokság ilyen puhatolózás volt, tehát mindenki úgy nagyjából nem mert bevállalni olyan dolgokat, amiket mondjuk esetleg a későbbi mérkőzéseken látunk, hogy bevállalnak.
[00:16:33]Inkább ez a puhatolózás volt, hogy akkor Neked mi válogatott tetszett leginkább eddig?
[00:16:39]Hát nekem tetszett a nagyok közül ugye a a francia válogatott nagyon jól játszik.
[00:16:44]Ugye most a németek is Igen, igen.
[00:16:44]A németek is nagyon jól összekapták magat, de látszik, hogy ezek a nagy csapatok igazából az első félidőt az ilyen ilyen finoman kezdik el, tehát azért nem nem úgy jönnek, hogy berúgják az ajtót és akkor itt vagyunk, megjöttünk, hanem olyan olyan puhatolót, olyan finoman kezdik, és aztán utána megérzik azt, hogy hol vannak a területek, hol lehet megbontani az ellenfelet, és utána akár a második félidőre vagy a vagy egy hidratációs szünet után össze tudják magukat kapni, és akár egyik pillanat a másikra váltani, mert és nekem még kiscsapatok közül a Kurakáó nagyon tetszik.
[00:17:17]Egész jó játékot játszottak a németeken, mert hiába kaptak egy hetest, így az első félidőben teljesen partnerek voltak a németekkel, tehát ugyanolyan szép focit játszottak.
[00:17:25]Nem az volt, hogy behúzták a 16-osra a a védelmet és akkor onnan próbáltak kontrázgatni, hanem szép szép focit játszottak addig a pillanatig, ameddig érezhető volt az, hogy nekik itt bármi keresnivalójuk van, de aztán a németek ugye átléptek rajtuk és és rúgtak egy hetest nekik.
[00:17:42]Spanyolország és Portugália eddig nagy csalódás, vagy úgy vannak vele, hogy hát nyilván nem az elején kell bombaformában játszani, majd szépen fejlődni fognak.
[00:17:53]Igen, hát nézhetjük azt, hogy legutóbb a spanyolok aztán egy hetessel kezdték a világbajnokságot, és onnantól kezdve egy meccset se nyertek a VB-n.
[00:18:00]De az az sokkal rosszabb statisztika, hogy a legutóbbi VB góljuk óta eltelt 289 játékperc és 2500-at passzoltak egy darab gól nélkül.
[00:18:08]Tehát ez ez azért, ha emlékszel, beszélgettünk a világbajnokság előtt, amit én problémát tartottam, hogy nincs feltétlen egy olyan csatáruk, akire azt mondom, hogy akár a semmiből valahogy meg tudja bontani úgy a védelmet, hogy hogy villanjon és befejezzen a támadást.
[00:18:24]És jó nyilván ez ja mára Nikóra igaz lesz és amikor felépülnek és kezdeni tudnak máshogy fog kinézni ez a válogatott.
[00:18:32]Az első meccs nem volt szép ebből a szempontból a spanyolok, de ugyanakkor, hogyha meg azt nézem, négy évvel ezelőtt az argentinok egy egy sokkal nagyobb égéssel kezdtek Szaudarábia ellen.
[00:18:42]A németek is kikapták az első meccsüket.
[00:18:45]Tehát ez előfordulhat európai nagycsapatoknál, hogy az első egy egy első meccsre így nem is azt mondom, hogy nem annyira pörögnek föl, de valahogy így nem áll össze még a játék.
[00:18:55]Az a kérdés, hogy ebből hogyan tudnak felpörögni, és mivel a olyan a csoportjuk, hogy alapvetően Uruguvá mondjuk egy borzasztóan nehéz mérkőzés lenne akkor is, hogyha ezt egy kiütéses győzelemmel kezdték volna, de de a másik meccset azért azt valószínűleg gond nélkül kell hozni, és és szerintem Uruguay ellen azért egy jóval magasabb intenzitási szinten lévő spanyol válgatot tudunk látni, már csak azzal is, hogyha tényleg a két kezdőben nem berakható, sérülésből visszatérő szélső tud játszani.
[00:19:29]Úgyhogy én ebből a nem vonnék le olyan nagy következtetést, meg hát így is volt 26 helyzet a spanyol válgata, nem az volt, hogy azt se tudták, hogy hogy mi mi legyen, csak egyszerűen vannak ilyen meccsek.
[00:19:39]A portugálok ellen a portugálok meccset őszintz láttam, de ott a helyzetek alapján a a statisztikák alapján az első félidőben majd hogy nem még a portugálokra lehetett hízelgő a helyzetek alapján az ő játék aggasztóbb volt mintogy igen és a másik amit nagyon sokat hallottam ezzel kapcsolatban, hogy hogy kicsit az volt a játék a másik félidőben, hogy valahogy ruggassunk egy gólt a C-vel, merthogy a Messi mester hármasa után neki is kell valamit, és ezen elment egy győzelem.
[00:20:04]Ezt nem tudom, hogy mennyire volt így, de ha így is volt, akkor ezt nyilvánvalóan az első meccs után azonnal akkor kukába fogják dobni, és teljesen más jellegű megközelítést fognak alkalmazni a következő meccseken, mert bár nagyon hoó a csoportjuk Özbekisztánnal és Kongói DK-val együtt is, azért azért nem nem lenne jó nem lenne jó egy végigszenvedő portugál csapatot nézni, miközben a keretre és a játékosok hozzád adott értékét tekintve tényleg egy egy top hármas, de minimum több top ötös csapatról beszélünk.
[00:20:39]Úgyhogy vannak ezek a gyengén kezdő csapatok.
[00:20:44]Talán még ide lehet venni egy picit Brazíliát is.
[00:20:45]Nem feltétlen az eredmény, hanem inkább az első fél órában mutatott játék alapján, akik akiknél azt várjuk, hogy hogy majd fölpörögnek egy kicsit.
[00:20:53]És és ahogy az angoloknál sem szabad túl reagálni az, hogy ez milyen jól nézett ki, a spanyoloknál véletlen sem mondanám azt, hogy ezzel most kevésbé lennének esélyesek.
[00:21:02]nálam ugyanúgy a a top kettő favoritjai a franciák mellett, mint eddig.
[00:21:08]De persze, tehát hogyha azt nézzük, hogy a spanyolok a 2010-es világbaniki győzelmük óta minden egyes VB-n egy-egy-egy meccset tudtak csak nyerni, és összesen három győzelemmel állnak, akkor az az egészen döbbenetesen hat.
[00:21:19]Hogyha meg azt nézzük, hogy az Európa bajnokságon leigazták Európát, a nemzetek ligájába is döntőztek, akkor meg inkább erre a vonulatra gondolnék, hogy nem lesz szerintem spanyolokkal gond, és fölpörögnek, és a PSéses szakaszba meg nagyon nem szeretnék a spanyolok ellen játszani.
[00:21:34]VB előtt azt mondták sokan, hogy felhívult nagyon a mezőny, sok ez a 48 csapat, nagyon sok rossz válogatottat fogunk látni.
[00:21:40]De ő nagyon bucira senkit nem vertek meg.
[00:21:42]Ugye te említetted Kuraszautót, akit ugye a a németek igen, de ugye pozitív példaként hoztad fel, hogy az első félridőben helytálltak.
[00:21:53]Ezt hogy látjátok?
[00:21:53]Vannak olyan csapatok, amelyek nagyon kilógnak, vagy vagy ez nem mondható el senkiről?
[00:22:00]Hát szóval azért vannak vannak bőven olyan csapatok, akik kilógnak és úgymond ezt a világbajnoki színvonalat nem nagyon ütik meg, de gondolom azért is hozták ezt a szabályt, hogy a világ minden pontjáról is olyan országok is ki tudjanak jutni, akiknek esetleg éppen lecsúsznak, vagy vagy nem sikerült bejutniuk, és még több meccset tudjanak játszani.
[00:22:21]ők is megérezzék azt, hogy milyen hangulat van ezen a világbajnokságon.
[00:22:27]De ez látszott is, ez mondom az első részén itt a mérkőzéseken, hogy a kisebb csapatok ugye próbálnak a inkább a védekezéssel foglalkozni, és próbálnak úgymond túlélni, tehát jó eredményt akarnak elérni ezen a világbajnokságon, mert lehet, hogy a következőre már nem is fognak kijutni, tehát lehet, hogy más csapat fog a helyettük játszani, vagy esetleg más olyan ország fog kijutni, aki aki ugyanúgy megmutathatja magát.
[00:22:54]Tehát most nekik ez egy olyan színpad, hogy esetleg életű mérkőzéseket hozzák, akkor a jövőjük is megváltozhat, mint mondjuk ugye a kapusnak is, aki míg meccset játszott, addig gyorsan felugrott 4 és fél 5 millióra a követőhíz.
[00:23:10]Már 10 felett van most az.
[00:23:11]Így van.
[00:23:11]Azóta még több lett.
[00:23:11]Tehát teljesen megváltozhat játékosoknak az élete azzal, hogy hogy ezen a világbajnokságra kikerülnek.
[00:23:18]És mondjuk ebből a szempontból meg ha úgy nézzük, oké, rendben, hogy a színvonalat annyira nem ütik meg, meg a mérkőzések is nem olyan nézőcsalogatók, de viszont a játékosok szempontjából ez meg egy óriási lehetőség.
[00:23:30]Tehát egy ilyen kiugródkaként is lehet ezt venni a számukra, hogy megmutatják magukat, mert mindenki a világbajnokságot nézi, és akár olyan klubokba is el tudnak jutni, ahova esetleg, hogyha nem jutnak ki a világbajnokságra, akkor nem tudnak eljutni, mert nem nézik azt, hogy most éppen Kurasáóból igazolok játékost.
[00:23:52]De most itt a VB-n meg esetleg tudnak olyan teljesítményt nyújtani, hogy hoppá, mégis lehet, hogy adjunk nekik egy esélyt, és nézzük meg, hogy hogy a jövőben lehet-e rászámítani, és hátha nyerünk vele.
[00:24:03]Találtál olyan kis csapatot, amely meglepett és jobban teljesített, mint azt előzetesen sejthettük?
[00:24:09]Hát maradjunk a koroznyáiknál.
[00:24:12]Igen, mindenképpen.
[00:24:12]Tehát lehet azt mondani, hogy ez a fel alapvetően is higult mezőnyt még tovább gyengítette a FIFÁnak ez az intézkedése.
[00:24:22]Ugyanakkor pont emiatt lehetnek olyan nagyon jó sztorik, amik alapvetően egy 32-es mezőnyben nem feltétlenül lehetek volna.
[00:24:29]Most idén egy egy 40 éves vozinja, aki a portugál másodosztály középcsapatában sem tud kezdő lenni, és akkor egy spanyol válogatott ellen gyakorlatilag lehúzza a rolót.
[00:24:38]Ezek ezek a sztorik szerintem viszont adnak annyit az embereknek, hogy el lehessen viselni azt, hogy jó most akkor nincs egy 182 európai játék európai gárd, ami nagyjából tudjuk, hogy mit fog játszani, nagyjából látjuk egymás ellenébe és és akkor vannak vannak eh ilyen nagyon jó sztorik, a kurasszaui öröm, tehát amikor még a ötödik-6odik gól után is a tombolnak a ellátón és és élvezik az egészet, merthogy megmutathatják magukat a világnak.
[00:25:07]Ez valahol az olimpiai eszméje is.
[00:25:10]Er erről kell, hogy szóljon.
[00:25:13]Úgyhogy ezér ilyen kettősség van benne.
[00:25:16]Ugyanakkor, hogyha megnézzük egy angol horvátot, akkor meg mond mondhatjuk azt, hogy na ez viszont tényleg labdarúgás volt, és ez egy világbajnoki szintű játék volt.
[00:25:23]Én most azt mondom, hogy az első forduló alapján sokan panaszkodtak, hogy hogy portugálok sem bírtak a Kongóval, spanyolok is xeltek, teljesen kiszámítható volt az egész.
[00:25:34]Tehát mondom, ez ez lenne a lényege, mert az volt a problémája mindenkinek a VB előtt, hogyha beszélgettünk, hogy hogy nagyon könnyű gyenge csapatok lesznek, és ilyen nagyon nagy különbségű megalázó mérkőzések sorozata lehet, akkor meg ne panaszkodjunk azért, hogy ezek a csapatok tényleg kör körz kattáig küzd küzdve megnehezítik a nagy csapatok dolgát.
[00:25:59]Úgyhogy szerintem egyébként kicsit alulértékelt a mostani VB, és emellett még rendkívül látványos is, hogyha csak a gólszámokat nézzük.
[00:26:07]1958 óta nem volt ilyen ilyen jó átlag.
[00:26:09]Most 3,125 gól esik meccsenként az első forduló alapján.
[00:26:16]Úgyhogy végülis az emberek láthatják a gólokat, láthatnak jó sztorikat, láthatnak nagy küzdelmet, vannak olyan meccsek, amiket nézni is nehéz, ezt én aláírom, de vannak olyanok is, amik viszont kifejezetten jól néznek ki.
[00:26:28]Messzi sztorijáról egy egy betűt nem beszélhetünk, még 39 évesen eljön és akkor úgy rúg egy mester hármas, hogy tényleg a egész Amerika könyveláb szemmel nézi azt, hogy milyen csodálatos.
[00:26:38]Jó, persze pályán se kellett volna lennie az első gólja után sok szerint.
[00:26:41]Ez is egy történet.
[00:26:41]De hogy hogy milyen érdekes, hogy a meccsek előtti a VB előtt vártunk néhány sztárt, hogy hogyan fog játszani.
[00:26:48]Az első három, négy-öt napban ezt nem nagyon éreztük.
[00:26:53]És akkor utána elkezdődött nagyjából a franciákkal.
[00:26:54]Mbappé dupláz, Holland dupláz, Messi mesterhármas szerzett, Kane duplázott, úgyhogy kezdenek föléledni így megérkeznek a nagy sztárok is, úgyhogy szerintem összességében egyébként nem nem rossz e ez a VB, csak nehezen követhető a közép-európai időzónából néz, az biztos.
[00:27:14]Boti, te játszottál a tengeren túlon.
[00:27:16]Mennyire figyeled az Egyesült Államokat például, vagy az amerikai csapatokat?
[00:27:20]szoktam követni őket.
[00:27:20]Ugye a voltc csapatomat is követem, meg ugye vannak barátaim is, ugye, akik még kin játszanak.
[00:27:26]Szoktam követni az ő mérkőzésüket is.
[00:27:27]Igen.
[00:27:29]Most a VB-n mit szólsz az amerikai csapatból?
[00:27:30]Egyesült Államok egy meggyőző játékkal kezdte a világbajnokságot?
[00:27:36]Igen, ők jól néznek ki most ezen a VB-n.
[00:27:39]Jó csapatot hoztak össze.
[00:27:39]Látszik az, hogy együtt van a brigád.
[00:27:41]Ö látszik, hogy akik Európában játszanak, ö ők is ezt a színvonalat tudják hozni, amit ugye évközben is tudnak teljesíteni a csapatuknál.
[00:27:52]Tehát látszik, hogy hazai pályán mindent bele fognak adni, mert nekik ez ez követelmény.
[00:27:56]Így tudjuk jól, hogy a az amerikai hitvallás az olyan, mi vagyunk az első számú ország a világon.
[00:28:02]Nekünk meg kell mutatni azt, hogy mi vagyunk a legjobbak.
[00:28:04]Nekik ez benne van a vérükben, hogy ő hogy ők úgy, úgy mennek ki a pályára, hogy én vagyok a legjobb.
[00:28:10]És ezt meg is mutatom.
[00:28:12]És meddig juthatnak szerinted?
[00:28:15]Hát szerintem egy ilyen negyed döntőig bőven el tudnak jutni azzal a teljesítménnyel, amit amit most is hoztak.
[00:28:19]Hogyha nem csinálnak ilyen egyéni hibákat, és és ugyanúgy csapatként tudnak működni, mint az első mérkőzésen, akkor akkor valószínűleg nagyon sokáig el tudnak majd jutni.
[00:28:28]Mit várhatunk a második körtől?
[00:28:28]Más fajta lesz a csapatok hozzáállása.
[00:28:31]Hát nyilván azok, akik pont nélkül állnak, vagy rosszul teljesítettek, valószínűleg nagyobb kockázatot kell vállalni, de másfajta játékra számíthatunk.
[00:28:42]Alapvetően most nagyjából látják a szöldségi kapitányak, hogy hol állnak a saját csapataik, mik voltak azok a hibák, amiket az első fordulóban elkövettek, hogyan lehetne ezeket javítani, finomítani, kicsit taktikai változtatásokat meghúzni, és ettől várok én a spanyolok és a portugallok játékában egyszintű előrelépést.
[00:29:01]A németek például nem kaptak olyan nagy visszajelzést, ugye az első meccsük alapján, hogy mit kellene változtatni, de de a legnagyobb csapatoknak alapvetően olyan csoportjuk van, hogy gond nélkül kell menetelniük, úgyhogy beleférnek ezek a kísérletezések.
[00:29:17]Az nagyon jó kérdés, hogy a nagyon nagy győzelmet arató csapatok lendülete az az pluszta, de vagy esetleg egy nagy koppanást.
[00:29:23]beszéltünk az amerikaiakról, tényleg a Paraguay elleni kezdést azt azt én én én gondoltam, hogy nyernek, tehát én egy gólos amerikai győzelmet épeltem, de az, hogy így gyakorlatilag lejátszanak egy dél-amerikai csapatot a pályáról, és Baladon úgy nézett ki, mint a VBA aranylabdás sztár konkrétan.
[00:29:42]Tehát ami amikor hozzákerült a labda, akkor a kis túlzás az első félidőben gól volt, amikor elvették, akkor is tehát volt volt még egy lesja is a két gólja mellett, és borzasztó jól nézett kér.
[00:29:53]Az a kérdés, hogy ez a Paraguay csapat ez mennyire lesz gyenge a többiekhez képest.
[00:29:56]Nyilván azért az amerikaiaknak is lesz olyan összecsapásuk most nem is feltétlen Ausztrália ellen, de Ausztrália ellen meg egy nagyon fizikális kemény csapat ellen kell játszaniuk, ami például a törköknek egyáltalán nem ízlet.
[00:30:09]Ha meg csak azt nézem, hogy a törököknél milyen kvalitású játékosok vannak, akkor ott is simán benne van, hogy most az a 30 helyzet, ami kimaradt Ausztrália ellen, abból most nem fog mindegyik kimaradni, és és esetleg meglepik az amerikaiakat.
[00:30:24]Nekem egy nagyon képlékeny csoport, de ugyanezt mondhatnám a mexikóiak csoportjára, ahol Csehország az első vereség ellenére még akár befuthat egy jó zárással Dél Dél-Afrika és Mexikó ellen az első helyre is.
[00:30:37]És az is lehet, hogy egyébként pont nélkül fondak ki.
[00:30:40]Tehát azt ilyen teljes katyvasz csoportok vannak és a harmadik házigazda Kanada csoportja is ugyanez.
[00:30:44]Tehát a Svájc nakak mindenki azt várta, hogy ez kilenc ponttal ezt a VB talán történetének leggyengébb csoportját a bosnyákokkal.
[00:30:55]Ki van?
[00:30:55]Katarra Katarral meg és akkor ki volt a harmadik Srác?
[00:30:59]Katar, Bosznia a na most eszembe sült már most ez a csoport Kanada.
[00:31:06]Hát de hogy ők ők ők nekik Ja igen, tényleg.
[00:31:08]Kanadában Kanadából indultak ki.
[00:31:10]Igen.
[00:31:10]Tehát, hogy ezt a ezt a csoportot ezt ezt a kilenc ponttal kell hozniuk.
[00:31:13]És valójában meg, ha megnézzük most buktak egy döntetlenre végeztet buktak két pontot Katarán a végjátékba, de nagyon sima benne van, hogy ezt hét ponttal ugyanúgy meg fogják nyerni a csoportot és akkor gyakorlatilag semmi nem történt, ugyanúgy első helyen mész tovább, csak nem néz ki annyira szépen, hogy ebből a csoportból nem max ponttal, de azt úgyse visz tovább sehova.
[00:31:32]Úgyhogy én attól azt várom, hogy a Svájc jobban felpörögjön.
[00:31:37]Lényegesen Törökországtól is javulást várok.
[00:31:39]Más nem akkora hatékonyságban.
[00:31:44]És hát braziloktól is azért kéne valami kis javulás, hogyha már arról beszélünk, hogy ötszörös világbajnok és akkor most milyen elvárásokkal vagyunk.
[00:31:51]Alapvetően nem várom azt, hogy fenekestől felforduljon a történet.
[00:31:56]Azt tudom elképzelni, hogy akik az első fordulóban aradtak egy ilyen meglepetésszerű győzelmet vagy pontszerzést, azok azoknál ez a a nagyon kiuguró teljesítmény.
[00:32:06]Most a zöldfoki szigetekről beszélek, nem fog a következőkben lenni, és lehet, hogy a következő két meccsen kapnak egy három-négy gólt meccsenként, és akkor se fog egy senki egy szó só szót sem szólni, mert már alapvetően a spanyolokszel túlteljesítették azt az a reális elvárást, amit kitűzhettek maguk elé.
[00:32:25]Úgyhogy itt inkább ettől erre gondolnék én, hogy a lilettanilag nagyon magasan lévő csapatok al gyengébb csapatoknál lesz egy visszaesés és a az azok a európaiak és a plusz a brazilok, akik meg gyengébben kezdtek, azoktól egy kicsit javulást.
[00:32:44]Laci már említette Messinek a fantasztikus kezdését, a tripláját.
[00:32:48]Te hogy látod ezt az egész argentin válogatott?
[00:32:50]Ugye címvédőként érkeztek.
[00:32:50]Ö van annyira erős, hogy újra felérhet a csúcsra?
[00:32:57]Bennük van, mert nagyon jó kerettel vannak, tehát nem nagyon változtattak azon a kereten.
[00:33:02]Talán egy-két játékos maradt ki abból a keretből, ugye akik VB címet nyertek.
[00:33:07]Az látszik az, hogy nagyon együtt vannak, tehát mess M messől függ az egész az egész csapatnak a játékrendszere, de de az is látszik, hogy olyan játékosok vannak, akik akik alá szeretnek alá dolgozni messzinek, tehát azt csinálják, amit amit amit elvárnak tőlük, se többet, se kevesebbet, és majd a Messi Messin fog múlni az igazából, hogy milyen milyen játékot fognak játszani.
[00:33:30]Tehát, hogyha adnak területet többet messzinek, akkor olyan kulcspasszokat tud majd adni a játékostársainak, amikbe helyzetbe tudnak kerülni esetleg vagy es meg tudják nyerni a mérkőzést, vagy pedig a messzinek tudnak olyan területeket nyitni, amivel ő tud varázsolni.
[00:33:45]És látszott is ezen a mérkőzésen, hogy hogy az algériák nem tudnak mit kezdeni ezzel a taktikával.
[00:33:51]Tehát hiába hiába Messitől függ függ ez az egész csapat, nem tudták lezárni azokat a területeket Messi előtt, hogy hogy varázsoljon.
[00:33:59]Tehát egyszerűen nem tudtak mit kezdeni ezzel a csapattal.
[00:34:03]Most minden vendégtől megkérdezem, hogy szerintem melyik válogatott nyeri a VB-t.
[00:34:08]Gondolom Laci továbbra is kitart Anglia mellett, főleg egy ilyen mérkőzés.
[00:34:11]Hát igen, ha váltani kell, akkor nem most kell válni.
[00:34:14]Nem most fog váltani.
[00:34:14]Te Boti, hogy látod?
[00:34:17]Én a spanyolokra szavazok, tehát nekik van az a focijuk, ami ami hát ennek ellenére, hogy nem voltak meggyőzőek.
[00:34:23]Hát ennek ellenére, tehát látszott az azért, hogy azért sérülésekből jönnek vissza játékosok.
[00:34:27]Nem nem úgy játszanak, nem olyan poszton játszanak páran, hanem hanem azért játszottak, mondjuk például Ferrán Torres is, akik ugye a szélen [torokköszörülés] játszott, ő nem nagyon tudott a szélről betörni, tehát az nem az ő játéka.
[00:34:39]Ő inkább szeret ott kilencesben fönt lenni a 16-osnál, de de azok a játékosok, akik meg csereként jöttek be, vagy esetleg sérülésből jönnek vissza, és ők elkapják a fonalat, akkor viszont nagyon jó és nagyon erős válogatottjuk lesz.
[00:34:52]Tehát ő ők bennük bennünk van az, hogy bármikor tudnak váltani és és nehéz helyzetbe hoznak bárkit.
[00:35:00]Hát négy hét múlva kiderül.
[00:35:00]Nagyon szépen köszönöm, hogy itt voltatok velünk, és köszönöm a nézőknek is a figyelmet.
[00:35:06]Ez volt az Index VBs podcastje.
[00:35:08]Viszontlátásra.
[00:35:11][zene]