El tudjuk képzelni, hogy Jézus pénzért hallgasson? – Hodász András egyházról és depresszióról
- Volt katolikus papként könyvet írt "Uram, te mindent tudsz" címmel, hogy saját szemszögéből mesélje el élettörténetét és távozásának körülményeit.
- Kijelenti, hogy jelenleg nem köteleződik el egyetlen politikai oldal mellett sem, és kritikusan szemléli az egyház és az állam összefonódását.
- Élesen bírálja, hogy az egyház az állami támogatásokért cserébe gyakran hallgat, vagy a tanításával ellentétes dolgokat mond; ezt egy püspök is elismerte neki.
-
"Az állami támogatás az mindig rossz, cserébe elveszítjük a szabad akaratunkat" – egy magyar megyéspüspök Hodász Andrásnak
- Tiszteletteljes kapcsolatot ápolt Erdő Péter bíborossal, aki melegségének felvállalásakor is támogatóan és kedvesen reagált.
- Római szolgálata lelki pokoljárás volt a feldolgozatlan gyerekkori traumák és a már a szemináriumban kimutatott, de figyelmen kívül hagyott szorongás és depresszió miatt.
- Megbánta korábbi, a homoszexualitás "gyógyíthatóságát" hirdető ultrakonzervatív nézeteit, miután saját tapasztalata alapján semmilyen módszer nem változtatott az orientációján.
- Nyíltan beszél a papi magányról, az ellene való alkoholfogyasztásról és az öngyilkossági krízisről, amiből három és fél éves intenzív terápia segítségével lábalt ki.
- Azt tanácsolja a papnak készülőknek, hogy először terápiával tegyék rendbe magukat, legyenek őszinték önmagukkal, és csak utána döntsenek a hivatásukról.
Részletes összefoglaló megjelenítése
Bevezetés: Hodász András könyve és jelenlegi élete
Hodász András volt katolikus pap könyvet írt "Uram, te mindent tudsz" címmel, amelyben elmeséli élettörténetét, papi szolgálatának tapasztalatait és az egyházból való távozásának körülményeit. A könyv célja, hogy saját nézőpontjából mondja el a történetét, mivel úgy érezte, korábban mások – névtelen forrásokra hivatkozó cikkek – magabiztosan beszéltek az ő érzéseiről és motivációiról. Várszegi Asztrik egykori pannonhalmi főapát ajánlója szerint a könyv "szinte egy gyónás, sokkal inkább gyónás, mint botránykönyv".
"Az volt a célom, hogy elmondhassam a történetemet" – Hodász András *
Kilenc évig volt a katolikus egyház papja, három évvel ezelőtt mentették fel a szolgálat alól. Jelenleg egyéni vállalkozóként dolgozik: coachingol, tréningeket tart, páros és egyéni coachingot végez. Filmes megkereséseket kapott, de nemet mondott, mert nem akar ezen a témán tovább lovagolni.
A liturgia és a papi hivatás iránti szeretet
Hodász számára a legnagyobb hiány a liturgia végzése. Különösen azokat a "szent pillanatokat" szerette, amikor "évezredes mozdulatok és évezredes szavak kíséretében átváltoztatják a kenyeret Krisztus testévé". Érdekes módon nem értett egyet a II. vatikáni zsinat által bevezetett mise irányának megfordításával. Korábban a pap a hívekkel egy irányba, Isten felé fordulva misézett, ami szerinte sokkal intimebb és "belsőségesebb" volt. Amikor a pap szembefordul a hívekkel, óhatatlanul észreveszi, ha valaki késik, vagy más zavaró tényező van, és a hívek is a pap külsőségeit nézik az Istenre fókuszálás helyett.
"Sosem voltam úgy politikai oldal iránt elkötelező és most sem vagyok, hogy kritika nélkül beállnék bármelyik párt mögé" – Hodász András *
Politikai lojalitás kérdése
Hodász elmondta, hogy 2002-ig "abszolút Fidesz-szavazó volt", és még 2010-ben is a Fideszre szavazott. 2010 után azonban olyan folyamatokat látott, amelyeket nem tudott kritika nélkül elfogadni. Jelenleg nem köteleződik el egyetlen politikai oldal mellett sem. Az egyik oldal rajong érte, a másik – amelyben felnőtt és ahol pap volt – távolságot tart és kritizálja.
Az egyház és az állami támogatás csapdája
Hodász szerint az egyház lojalitása nem a szervezethez, hanem annak tanításához kellene kötődjön. Szerinte maga az egyház nem lojális a saját tanításához, amikor például nem szólal fel a hajléktalan törvények ellen.
"Jézus forog a sírjában, de ugye nem, mert feltámadt, de ha ott lenne, forogna" – Hodász András (a hajléktalanok bíróság elé állításáról) *
Egy ma is aktív katolikus megyéspüspök 2014-ben, egy lelkigyakorlaton mondta neki: "az állami támogatás az mindig rossz, cserébe elveszítjük a szabad akaratunkat". Hodász egyetért ezzel. Példaként hozta fel, hogy amikor egy interjúban idézte a Bibliát ("ne lopj és ne hazudj"), azon "kiakadtak odafönt", mert az kormánykritikus megfogalmazás volt, és emiatt az egyház támogatástól esett el. Hodász abszurdnak tartja azt a szituációt, hogy az egyház pénzért cserébe hallgat.
"Szerintem bőven több [támogatást kapott az egyház], mint amire valójában szüksége volt. Cserébe... nem mondtuk, amit mondanunk kellett volna, és olyanokat mondtunk, amiket nem kellett volna mondanunk" – Hodász András *
Külön kiemelte a 2021 karácsonyán kiadott püspökkari nyilatkozatot, miszerint "az emberi méltóság alapja a férfi és a nő közötti házasság". Hodász szerint ez szembemegy a katolikus tanítással, hiszen az emberi méltóság alapja az istenképiség. Ráadásul ezt cölibátusban élő püspökök írták alá, ami azt jelentené, hogy saját állításuk szerint nekik nincs emberi méltóságuk.
Kapcsolata Erdő Péter bíborossal
A könyv egyik hangsúlyos vonala Hodász és Erdő Péter bíboros kapcsolata, amelyet végig tiszteletteljesnek ír le. Erdő választotta ki őt a római szolgálatra, ami megtiszteltetésnek számított. Amikor kiköltözött Rómába, a bíboros személyesen 500 eurót adott neki költőpénzként.
"Az utolsó mondata az volt, hogy csak azt kéri, hogy ne menjek el csaposnak, mert az én intellektusommal ne álljak be pult mögé" – Hodász András Erdő Péterről *
Amikor Hodász elmondta a bíborosnak, hogy meleg, Erdő rendkívül kedvesen reagált, azt mondta: "nincsen ezzel semmi baj, ettől még lehetsz jó pap, és nagyon megköszönöm, hogy a bizalmába avatott". Hosszasan beszélgettek egyházjogi kérdésekről, többek között a XVI. Benedek pápa által 2008-ban hozott rendelkezésről, miszerint melegeket nem lehet felszentelni – aminek a gyakorlati alkalmazhatósága kérdéses.
"Az emberi méltóság alapja a katolikus egyház szerint az istenképiségünk... Nem azért, mert meg tudunk házasodni" – Hodász András *
A "száműzetés" Rómában és a mentális egészség
Bár kívülről irigylésre méltónak tűnhet a római szolgálat, Hodász számára pokoljárás volt a gyerekkori emlékei miatt. A szemináriumba való felvételekor készült pszichológiai teszt már akkor kimutatta a "nagyon magas szorongás és depresszió értékeket". Rómában ezek súlyosbodtak, ott indultak el a pánikrohamok. A pszichoterápiában később sikerült összerakni, hogy egy gyerekkori emlék – amiről addig ő sem tudott, és a családja sem emlékezett – kapcsolódott be, ami miatt Róma pokoljárássá vált. Hangsúlyozza, hogy ezért nem a bíborost vagy az egyházat hibáztatja, hanem a szerencsétlen körülmények összejátszását.
Felhívta a figyelmet arra, hogy a pszichológiai teszt eredményével annak idején senki nem kezdett semmit. Hiába mutatta ki a szorongásra és depresszióra való hajlamot, nem kapott segítséget – a szemináriumban nem volt pszichológus, és a teszt eredményét később a pszichiáteri szakvéleménnyel együtt sem találták meg az aktájában, amikor terápiába ment.
"Mi értelme van egy ilyen tesztnek, hogyha kijön valami eredménye és ezzel nem kezdünk semmit" – Hodász András *
A szemináriumi évek és a hierarchiával való szembesülés
Hodász viszonylag későn, már egyetem után kezdte a szemináriumot – szülei kérésére előbb elvégezte a Pázmányon a magyar és kommunikáció szakot, amit utólag bölcs döntésnek tart. A szemináriumban ő volt a legidősebb, egyik volt tanítványával vonult be.
Az egyház hierarchikus működésével való első találkozása fájdalmas volt. Cserkészcsaládból jött, ahol a közös döntéshozatalt szokta meg, és olyan papokkal találkozott korábban, akikkel lehetett beszélni. A szemináriumban azonban lázadásként értékelték az ötleteit. Például szervezett egy főzőtanfolyamot a szeminaristáknak, de az előjárók lefújták, mondván "majd lesz bejárónő" – noha négy plébániából háromban nem volt bejárónője.
A Papi Frankó YouTube-csatorna és a politikai nyomás
A Papi Frankó csatorna kifejezetten egyházi, hitéleti, fiataloknak szóló tartalmakat közölt, pártpolitika nélkül. A bajt az okozta, hogy a csatorna népszerűsége miatt Hodászt egyre több helyre hívták, ahol már politikáról is kérdezték. A magyarországi papok közül nagyon kevesen vállalnak médiaszereplést, így a megszólalók "rotálódtak". Hodász tagadja, hogy a balliberális sajtónak akart volna megfelelni – hangsúlyozza, hogy ugyanazok a lapok bírálták keményen, amikor a melegséggel vagy az abortusszal kapcsolatos konzervatív nézeteit hangoztatta.
A melegséggel kapcsolatos útja és a Nikolózi-interjú
Hodász ultrakonzervatív papként híresült el, amikor egy M5-ös interjúban Joseph Nicolosi amerikai pszichológus elméletét hirdette, miszerint a homoszexualitás gyógyítható, és annak oka a korai apa-fiú kapcsolat torzulása. Ezt az interjút ma már sajnálja, és bocsánatot is kért érte. Akkoriban hitelesnek tartotta Nicolosi könyvét, és több embert is elküldött ilyen típusú terápiára – utólag azonban látja, hogy "ezek közül egyiknek sem volt semmiféle változás az életében". Saját tapasztalatai szerint a konverziós terápia "jelentősen nem ront semmit a se az életminőségen, se semmin".
Maga is végigjárta ezt az utat: hosszú éveken át minden lehetséges módszerrel próbálta "lenyomni" a melegségét – imádsággal, gyógyító imákkal, böjtökkel, szent helyekkel, pszichoterápiával és konverziós terápiával is – de semmi nem változott.
Amikor végül nyilvánosan felvállalta a melegségét, a döntését felszabadítónak élte meg: "az életem szorongásainak nagy részét így letettem magamról". A coming out után az ismeretségi körének egy része lemorzsolódott, de sok paptársával a mai napig tartja a kapcsolatot.
Alkoholprobléma és papi magány
Hodász nyíltan beszél arról, hogy az alkoholfogyasztása komoly problémát jelentett. A depresszió, a szorongás és a magány ellen ivott. Felhívja a figyelmet, hogy a papi kultúrában rendkívül veszélyes szokás, hogy a hívek borral ajándékozzák meg a papokat. Ő maga is figyelmeztette a híveket, hogy "ne bort adjatok, hanem kolbászt, sütit, bármit". A papi magány problémája is hangsúlyosan megjelenik: a pap egy fárasztó nap után hazamegy, magára csukja az ajtót, és a hűtőben ott a rengeteg bor.
Ugyanakkor hangsúlyozza, hogy ez az ő személyes története, és nem minden pap útja ilyen. Sok pap talál egészséges megküzdési stratégiákat: jó hobbikat, erős papi közösséget. Hodász utolsó évében sikerült elérni, hogy Budapesten is létrejöjjön egy olyan kezdeményezés, ahol több pap közösségben, nem alá-fölérendeltségi viszonyban él egy plébánián – de ez számára már túl későn jött.
Öngyilkossági gondolatok és terápia
A könyvben visszatérő téma az öngyilkossági krízis. Hodász három és fél évig járt analitikus terápiára, heti három alkalommal. A terapeutája szerint van benne "egy olyan belső késztetés... mint amikor egy számítógépbe bekerül egy rossz indulatú vírus, egy bug, ami folyamatosan azért dolgozik, hogy a rendszert leüsse". Bár családjában másnál is előfordult öngyilkosság, hangsúlyozza, hogy ez az ő szubjektív története. A terápiának köszönhetően ma már nincsenek ilyen gondolatai.
Tanácsok a jövő papjainak
Arra a kérdésre, hogy mit üzenne a fiatal önmagának, Hodász azt válaszolná: "azonnal menjen terápiára, hozza rendbe magát, jöjjön egyenesbe magával, ismerje fel a belső motivációinak jellegét, legyen őszinte magával, és utána döntse el, hogy akar-e pap lenni". A papságot továbbra is érvényes útnak tartja, és nincs alapvető problémája a cölibátussal sem – "van, aki ezt tudja vállalni, és van, aki nagyon szépen éli meg a cölibátusát".
Problémát jelent azonban a képzés és a valóság közötti szakadék: a szemináriumban a papjelöltek folyamatosan közösségben vannak, ellátják őket, majd "kikerülök egy plébániára, és nyakamba szakad az egész" – egyedül kell mindent megoldani a költségvetéstől a templomfelújításig.
Záró gondolatok: az igazság keresése
Hodász hangsúlyozza, hogy számára mindig is az igazság volt a legfontosabb. Keresztény maradt, mert továbbra is hisz Isten létezésében – annak ellenére, hogy ateista szerzők (Richard Dawkins, Stephen Hawking) könyveit is elolvasta.
"Az igazságért mindig képes leszek feladni minden mást" – Hodász András *
Nem foglalkozik azzal, hogy az útja hova vezet tovább, számára a motiváció az őszinteség és a kérdésfeltevés. Elismeri, hogy korábban "nagyon szigorúan egy strófra járt az agyam", és sokszor azt hitte, az egyház tanítását mondja – később jött rá, hogy ez nem mindig volt így. Most kérdéseket tesz fel, vitaindítóként, és reméli, hogy akik követik, nem kritika nélkül fogadják el a szavait, hanem vitatkoznak vele.
Teljes átirat megjelenítése
[00:00:00]lojalitás az egyház irányába.
[00:00:00]Én nem az egyház irányába voltam lojális, hanem az egyház tanításának irányába akkoriban.
[00:00:06]És azt éreztem, hogy az egyház az, aki nem lojális a saját tanításával.
[00:00:08]Tehát amikor mondjuk nem szólalunk fel a hajléktalan törvény ellen, és végignézzük azt, hogy hajléktalanokat állítanak bíróság elé azért, mert hajléktalanok, akkor mondanám, hogy Jézus forog a sírjában, de ugye nem, mert feltámadt, de ha ott lenne, forogna.
[00:00:23]És amikor én azt gondolom, hogy hogy nem szólunk, akkor hőtlenek vagyunk a saját tanításunkhoz.
[00:00:36]Kilenc éven át volt a katolikus egyház papja, és három évvel ezelőtt felmentették a szolgálat alól.
[00:00:40]Most tapasztalatait és tulajdonképpen az életét egy könyvben írta meg, amelynek a címe: "Uram, te mindent tudsz."
[00:00:49]A Heavy Mental Pszichológia Robat vendége, Hodász András Coachs.
[00:00:51]Szervusz András!
[00:00:54]Köszönöm szépen, hogy itt vagy.
[00:00:55]Szerok köszönöm a meghívást.
[00:00:56]Mi az, ami hiányzik?
[00:00:56]Hogy ott állsz a szószéken, csillogószemű hívek hallgatnak?
[00:01:01]elsősorban maga a liturgia, de leginkább a liturgiának a végzése.
[00:01:04]És nem is feltétlen ezt most ne vegye senki rossz néven, de nem is feltétlen a a hívek, hanem azok a szent pillanatok, amik évezredes mozdulatok és évezredes szavak kíséretében átváltoztatják a kenyeret Krisztus testévé.
[00:01:24]Én mindig is ezt szerettem leginkább.
[00:01:26]A azok közé tartozom.
[00:01:26]Ez lehet, hogy meglepő lesz sokak számára, de bár szeretem a második vatikáni zsinatot, de például a misézés irányának megfordításával én nem értettem egyet.
[00:01:39]Nyilván akkor még nem éltem, csak amikor papként volt alkalmam így is meg úgy is misézni, ugye ró elmondtad, hogy kettő között mi a különbség?
[00:01:46]Igen.
[00:01:46]Ugye a második vatikáni zsinat tette azt lehetővé, aztán általános normává, hogy korábban a pap úgymond a mi híveknek háttal, de igazából a hívekkel együtt egy irányba az Isten felé fordulva végezte a szertartást.
[00:02:04]És ez sokkal intimebb, sokkal, sokkal belsőségesebb a pap számára mindenképpen, szerintem a hívek számára is.
[00:02:10]De második vatikáni zsinat megfordította ezt az irányt, és azt mondta, hogy a pap mint egy mintogyha egy asztalt körül állnánk a hívekkel.
[00:02:16]Én is az asztalnál vagyok, a hívek is az asztalnál vannak, és így veszünk részt.
[00:02:23]De megmondom őszintén, papként ez azért nehezebb, mert óhatatlanul észreveszem, hogy nem tudom, valaki lejtett valamit, valaki kés jött, valíászik, nem mindig mindig kiesek a a mondjuk az álhitatból, és a hívek is mit néznek?
[00:02:38]A papot nézik, hogy hogy néz ki, hogy áll a haja, hogy áll a galléria, nem tudom micsoda.
[00:02:44]Még hogyha a pap megfordul, akkor a hívek is az Istenre fókuszálnak és az imádságra fókuszálnak.
[00:02:48]Nem akarom hosszan magyarázni, de hogy hogy például számomra mindig mindig is a a liturgia végzése volt a csúcs, és ez is hiányzik most leginkább.
[00:03:01]Olyan helyzetben vagy most, hogy az egyik politikai oldal rajong érted, és a másik oldal meg amibe te belenőttél, és ahol pap voltál, az meg most távolságot tart, kritizál téged.
[00:03:10]Milyen érzés ez, hogy az egyik oldal nagyon szeret téged, a másik oldal pedig nem annyira szeret téged?
[00:03:19]Nem tudom, hogy melyik oldal szeret engem.
[00:03:21]Sokkal inkább emberek vannak, akik akik szeretnek, akik követnek, akik olvasnak és akik visszajeleznek.
[00:03:26]És emberek vannak, akik nem szeretnek és követnek, és olvasnak és visszajeleznek.
[00:03:32]Én sosem voltam úgy politikai oldal iránt elkötelező és most sem vagyok, hogy kritika nélkül beállnék bármelyik párt mögé.
[00:03:40]Volt ilyen 2002-ig.
[00:03:44]2002-ig én nem titok, hogy a a abszolút Fidesz szavazó voltam.
[00:03:49]Még egyébként 2010-ben is Fideszre szavaztam, [horkantás] de 2010 után elindult egy olyan folyamat, hogy láttam, hogy ezt nem lehet kritika nélkül tűrni, és egy idő után nem is tudtam már tovább menni.
[00:03:59]beszéltem valakivel, aki egy katolikus pap, ö és nagyon kedvel téged, de azt mondta, hogy azért fél, fél attól, hogy most akkor te karriert építesz ebből a én vagyok a kiugrott katolikus pap, hogy most könyvet írsz, és akkor majd esetleg filmet forgatsz, vagy hogy [nevetés] hogy mi az álláspontod?
[00:04:19]Megkerestek már filmesek, de nemet mondtam, és pont azért mondtam nemet, mert nem akarok ezen ennyit lovagolni.
[00:04:24]A könyvet azért akartam megírni, mert számomra az elmúlt években az egyik legfájdalmasabb, nyilván nagyon sok fájdalmas pont volt az elmúlt években, az egyik legfájdalmasabb az volt, hogy mindenki elmondta az én történetemet, az olyan magabiztossággal, mintogyha jobban tudná, mint én.
[00:04:43]Tehát megjelentek úgynevezett tényfeltáró cikkek, akik akik nagyon nagyon magabiztosan névtelen forrásokra hivatkozva elmondták, hogy én mit érzek, mit gondolok, mit miért csináltam, és és mi volt az én történetem.
[00:04:55]És egyszerűen az volt bennem, hogy visszaveszem a saját történetem, elmondom én, elmondom, hogy én hogy éltem meg.
[00:05:01]Én nem egy botránykönyvet akartam írni, és azt hiszem, hogy nem is az lett.
[00:05:06]És sokan eszik vissza, hogy nem az lett.
[00:05:08]Tehát, hogy nem egy ilyenem kiugrottam és még visszarúgok egyet, hanem egyszerűen csak elmesélem a történetemet, elmesélem és szembesítem magamat saját magammal is és saját hibáimmal is.
[00:05:18]Tehát, hogy ez abszolút önvalló más is, ahogy ugye Várszegi Astrik egykori panohami főapáta az ajánlójában írja, hogy hogy ez szinte egy gyónás, tehát sokkal inkább gyónás, mint patránykönyv.
[00:05:31][horkantás] És az volt a célom, hogy hogy elmondhassam a történetemet.
[00:05:33]Én amúgy már rég túlléptem, tehát hogy elindítottam a kis vállalkozásomat, egyéni vállalkozó vagyok, coachingolok, tréningelek, páros párokat coachingolok, páros coachingot tartok, meg egyéni coachingot.
[00:05:45]Szóval, hogy élem az életemet, most költöztem, megy megy az élet tovább, de ezt a történetet még meg akartam írni.
[00:05:55]Három éve felmentettek a papi szolgálat alól, de én úgy tudom, hogy nem laicizáltaküm.
[00:05:59]Ami azt jelenti, hogy tulajdonképpen ha lehetne, akkor te visszatérhetnél.
[00:06:02]Ez egy kérdés, hogy visszatérhetnél a katolikus egyházba, és ehhez kapcsolódó a másik kérdés, hogyha igen, akkor ha esetleg új szelek fújnának, megfordulna ez a gondolat a fejedben?
[00:06:14]Igen, ez így van.
[00:06:14]Nem laicizáltak.
[00:06:14]Bár egyébként zárójabben jegyzem meg, hogy laicizálás után is vissza lehet térni, de nyilván az egy fokkal nehezebb, meg ritkább.
[00:06:22]Nekem ennek inkább érzelmi jelentősége van, mert a laicizálás az egy kicsit olyan érzés lenne, minthogyha kitaszítanak.
[00:06:32]Igen, mint egy ilyen kitaszítás, meg minthogyha az a 10 év, amit én a katolikus egyház szolgálatában töltöttem, az ilyen akkor tegyük semmissé, miközben én ezt nem akarom, tehát hogy szerettem pap lenni és abszolút úgy tekintek vissza erre a 10 évre, mint az életemnek egy fontos és meghatározó időszakára, amiben rengeteg jó élményt hordozok és rengeteg jó érzést hordozok az egyházzal kapcsolatban is.
[00:06:55]Tehát, hogy itt sokan azt gondolják, hogy én mennyire dühös vagyok az egyház és mennyire bántom az egyházat, miközben én nagyon hálás vagyok ennek a közösségnek, és mai napig tagja vagyok, és mai napig járok szentmisére.
[00:07:07]De hogy visszatérhetnék-e, technikailag igen, én most erre kicsi esélyt látok, ugye kicsit azért is, mert most főleg így egy picit távolságot héve az egyháztól egyre inkább látom a hibáit.
[00:07:21]És ez nem azt jelenti, hogy én nem még annál is jobban, mint amikor benne voltál.
[00:07:27]Még annál is jobban.
[00:07:29]És ez nem azt jelenti, hogy én hibátlan és szent lennék, és elvárnám a közösségtől, ahol ahol vagyok, hogy ő is hibátlan és szent.
[00:07:34]Nem, én is gyarló ember vagyok.
[00:07:36]De de azért az egyháznak fájóan nagy restanciája van sok területen.
[00:07:44]A papi elmondatod az volt, hogy szomjazom, amit Jézus mond a kereszten.
[00:07:49]Miért ezt választottad?
[00:07:49]Ez mit jelentett számodra?
[00:07:51]Két jelmondatom volt.
[00:07:51]Az egyik, ha nálad vagyok, nem kívánok semmit sem a földön.
[00:07:55]Ez a diakonuszentési elmondatom.
[00:07:57]A papszentési elmondatom pedig az, hogy szomjazom.
[00:08:00][horkantás] A diakónus az egyházban az a pap előtti állapot.
[00:08:06]Igen.
[00:08:06]Pap előtti állapot.
[00:08:06]Tehát hogy vannak ilyen fokozatok, ahogy az ember pap lesz.
[00:08:09]És az utolsó előtti lépés az, hogy diakónus.
[00:08:12]De a papszentési jelmondatom azt valóban az, hogy szöjazom.
[00:08:16]Ez Jézusnak a az a mondata, amit a kereszten agonizálva mond, és akkor megitatják.
[00:08:25]De én ezt a mondatot mindig is mondjuk tágabb értelemben éltettem, és úgy értelmeztem, hogy az Isten szomnyik a velünk való találkozásra.
[00:08:35]És én is azt éltem és élem meg a mai napig, hogy szomjazom az Istennel való találkozásra.
[00:08:38]Ez a szomjúság, ami az Istenben és az emberben kölcsönös, ezt a szomjúságot, ezt a vágyakozást, ezt a ezt az örök kielégíthetetlen, de mindig egy kilégülésre vágyó várakozást akartam megfogalmazni ezzel a bibliaiidézettel.
[00:08:58]Hat év szeminárium, és utána nagyon várod, hogy a hívekhez mehess, és ehelyett írod a könyvben két évig száműznek Rómából.
[00:09:06]Legalábbis [nevetés] í meg, hogy a bíboros dönt a katolikus egyházba nagyon erős a fegyelem, ahova küldenek oda kell menni.
[00:09:15]Ez ez miért olyan szörnyű?
[00:09:15]Tehát nekem egy egyszerű embernek engem bármikor száműzenek Rómába bármennyi időre, és mégis ez neked egy ilyen kicsit ilyen pokoljárásszerű.
[00:09:24]Igen, igen.
[00:09:24]Ezt tudom, hogy ezen sokan vagy mosolyogtak, vagy felháborodtak, hogy micsoda számüzetés mi Igen.
[00:09:31]Igen.
[00:09:31]Hogy mit kell azon hisztizni, hogy az embert kiküldik Rómába, ahol ráadásul fizetik a tehát, hogy ott tényleg a teverére néz a szobá a néni kikészíti a kapucsinót.
[00:09:40]Igen.
[00:09:40]Igen.
[00:09:42]De hogy neked mégse jó.
[00:09:44]És ez ez nem az egyház hibája és nem a biborosú hibája és nem Róma hibája.
[00:09:46]Ez ennek legelsősorban az én, és ha már a heavy mentál rovadban vagyunk, akkor legelsősorban az én személyes élettörténetem a kulcsa, hogy egyrészt már amikor felvesznek a szemináriumban szemináriumba, a pszichológiai teszt, amit ilyenkor kötelező megcsinálni, kimutatja, hogy nagyon magas a szorongás és a depresszió értéke.
[00:10:11]Tehát nagyon súlyosan szorongásra és depresszióra hajlamos vagyok.
[00:10:15]Ö és kint Rómában ezek nagyon súlyosbodnak, tehát hogy ott indulnak el a pánikrohamok.
[00:10:21]És később a pszichoterápiában sikerül összetenni, hogy miért pont Róma, hogy mi mi volt az a gyerekkori emlék, amit Róma előhívott.
[00:10:31]Ezt a könyvemmel leírom.
[00:10:31]Ezt most nem fogom elspoilerezni.
[00:10:32]Nem spoilerezünk.
[00:10:33]Igen.
[00:10:33]Igen.
[00:10:35]De hogy egy egy olyan gyerekkori emlék, amiről amúgy én nem tudtam, amúgy a családom sem emlékezett már rá.
[00:10:40]Nyilván az egyház nem tudhatott róla, és nem is dolgot tudni róla.
[00:10:45]Tehát a bibos úrnak nem az a dolga, hogy terapeutám legyen, hanem ő a főnököm.
[00:10:49]De hogy mégis ez a szerencsétlen körülmény, ez bekapcsolt nálam olyan lelki folyamatokat, ami miatt pokoljárás lett Róma.
[00:10:56]Tehát, hogy én ezért is mondom, hogy ebben a könyvben nem hibást keresek, vagy nem arról írok, hogy ki mindenki volt gonosz velem, hanem hogy mik azok a körülmények, amik úgy álltak össze, hogy végül az történt, ami történt.
[00:11:10]tulajdonképpen kamaszkorodban születik meg, ha jól emlékszem, egy elvonuláson vagy egy lelki gyakorlaton a papság gondolata benned, és mikor lesz biztos, mert aztán utána még vannak barátnői, éled az életedet.
[00:11:23]És ezért utaltam rá, hogy viszonylag későn kezded el a szemináriumot.
[00:11:26]Ott te vagy a legidősebb.
[00:11:28]Igen.
[00:11:30]Hát az évfolyam vagyok én a legidősebb.
[00:11:32]Igen.
[00:11:32]Együtt vonultam be a szemináriumba.
[00:11:34]Az egyik volt tanítványommal.
[00:11:35]Én igazából már 18 évesen eldöntöttem, de akkor még a szüleim azt mondták egyébként nagyon bölcsen, hogy először végezzek el bármilyen egyetemet, mielőtt döntenék.
[00:11:46]És akkor én egy kicsit pufogtam, de elvégeztem a Pázmányon a magyar és kommunikáció szakot írósakirányon, és utána mentem el a szemináriumba.
[00:11:54]De ez az egyetemi időszak, ez arra volt jó, hogy egyrészt én is egy kicsit érettebb lettem.
[00:12:00]Igen, voltak barátnőim is.
[00:12:00]Ö és arra is jó volt, hogy hogy most akár ugye szüleim ezt is mondták, hogyha bármi rosszul sül el, mint ahogy végül is úgy alakult, hogy már nem vagyok pap, ne csak egy teológiai diplomám legyen.
[00:12:16]Ühüm.
[00:12:17]És ebben van ráció.
[00:12:17]Úgyhogy elvégeztem az egyetemet.
[00:12:20]Azalatt még gondolkodtam nagyon sokat a hivatásomon, voltam lelki gyakorlatokon, mi egymás.
[00:12:24]És végül amikor azt végeztem el, amikor azzal végeztem, akkor mentem szemináriumba.
[00:12:31]Nagyon hamar a szemináriumba kiderül, hogy neked egy ilyen nagyon erősen kritikus hajlamod van, és most finoman fogalmazok.
[00:12:38]Tehát az történik, hogy valami új előljáró jön, ti összegyűjtitek a javaslataitokat, odaadod az előjárónak, majd aztán belefutsz, ez szintén a könyvben van, és és kérdezed, hogy mi lett vele, és ő rádnéz, hogy hát csak nem gondolták maguk komolyan, hogy ezt továbbítjuk az önök a kis szeminaristák levelét.
[00:12:53]És ez az első ilyen kis reccsenésed, hogy hogy ez micsoda, tehát hogy nem voltál tisztában vele, hogy egy mennyire hierarchikus szervezetbe lépsz bele, vagy [nevetés] jó, oké.
[00:13:06]Lehet, hogy naiv voltam, de nem, nem.
[00:13:06]A igen, ez több dologra is vezetett, hogy vissza szerintem egyrészt én a cserkészetben nőttem fel, és a cserkészetben azért nem ezt szoktam meg.
[00:13:18]Tehát a cserkészetben ott lehet beszélni a vezetőkkel, el lehet mondani a véleményt, a vezetők ezt meghallgatják, megfontolják, vannak közös döntések, tehát hogy ez egy teljesen más szervezeti kultúra.
[00:13:30]És egyébként ahol én felnőttem plébániánot, a plébánosok is jobbára ilyenek voltak, vagy azok a papok, akikkel én találkoztam, lelki gyakorlaton, mi egymás, akkor akkor azt azt éltem meg, hogy ezekkel a papokkal lehet beszélni, meghallgatnak minket, leülnek közénk, fociznak velünk, satöbbi.
[00:13:50]Tehát nekem egy ilyen képem volt.
[00:13:52]És akkor bementem a szemirányomba, ahol egyébként tök jó előjáróink voltak, csak ők ők abban az időben szocializálódtak, amikor a pap szava az az adott volt.
[00:14:03]Tehát, hogy a pap ezt mondja, akkor az úgy van és kész.
[00:14:05]És ők ők valószínűleg csodálkoztak azon, hogy most jön ez a budapesti gyerek, ez a hodász, és mindennel baja van, és és kritizál, és nem tudom, és felszólal, és ilyesmi ötletei vannak meg.
[00:14:16]Tehát, hogy mit tudom, emlékszem egy ilyenre, hogy ilyen nagy lelkesen megszerveztem egy főzőtanfolyamot a szemináriumnak.
[00:14:24]Találtam egy szakácsot Esztergomba, hogy megbeszéltem vele, hogy ingyen elvállalja, hogy egy-két alkalommal az alapokat megmutatja nekünk.
[00:14:32]Hát férfiak vagyunk, hát hogyan kell levest főzni, rántást készíteni, nem tudom, habarást, mit mi hogy működik a paní?
[00:14:38]Nem is az, hogy férfiak vagytok, hanem hogy egyedül fogtok élni, és fog Igen.
[00:14:41]És egyedül fogunk élni, és akkor ez is lepörve, hogy hogy ne ne mocarágjak, ne csináljak ilyeneket, nem lesz erre szükség, majd lesz bejárónő.
[00:14:52]Négy plébánián szolgáltam, egy plébánián volt bejárónő, hárman nem.
[00:14:55]Ühüm.
[00:14:57]És azt tudom, hogy a vidéken élő papoknál nagyon gyakran nincsen bejárónő, merthogy nincsen nincsen annyi hívő, nincsen annyi ember, meg nem minden plébánia tudja megfizetni.
[00:15:04]Hát azért ezt meg kell tudni fizetni, hogyha ha valaki odajár és takarít, meg főz, meg nem tudom micsoda.
[00:15:10]Szóval, hogy igen, számomra az volt az első ilyen találkozás azzal, hogy hogy az egyházban adott esetben lázadásként értékelik azt, hogyha az embernek vannak ötletei.
[00:15:21]Talán egy vagy egy előjáró, vagy egy paptársad mondja a könyvben egy ponton, hogy az állami [torokköszörülés] támogatás az mindig rossz.
[00:15:27]És ő ő úgy fogalmaz, azt hiszem, ez egy előjárót, hogy cserébe elveszítjük a szabad akaratunkat.
[00:15:32]Nem a nem mondjuk, amit mondanunk kellene, és olyanokat mondunk, amit nem akarunk, de elvárnak tőlünk.
[00:15:37]Az állami támogatás tehát egy csapda.
[00:15:39]Ezt így látod te is?
[00:15:42]Ezt egy ma is regnáló aktív katolikus megyes püspök mondta 2014-ben.
[00:15:49]Ki volt az?
[00:15:50]Hadd ne mondjam a nevét.
[00:15:51][nevetés] Gondoltam, ez egy lelki gyakorlaton hangzott el, szűk körben.
[00:15:56]Nincs felhatalmazásom, hogy ezt eztem.
[00:15:58]Nyilván gondoltam, hogy nem mondod el elmondjam, de én a mai napig egyébként rá nagyon felnézek.
[00:16:04]Tehát a magyar katokus püspöki karban vannak fantasztikus emberek, és ő az egyik, és nagyon egyetértek vele.
[00:16:08]Tehát, hogy pont ez a baj, tehát hogy és amúgy a könyvemben is leírok egy ilyen történetet, hogy hogy mondjuk az bizonyos kritikáért, amit én megfogalmaztam egy-egy újságnál [torokköszörülés][köhögés] a kormány felé, az egyház pénzektől esett el.
[00:16:24]Ez egy interjú volt, ha jól emlékszem, amiben én elmondtam, hogy ezt Biblia egyértel tanítja, hogy ne lopj és ne hazudj.
[00:16:34]Ugye ez a 10 parancsolatnak két parancsolata.
[00:16:37]És természetesen ezzel a címmel jelent meg a cikk.
[00:16:41]Újságíró lennék, én is ezt csinálnám.
[00:16:43]És ezen kiakadtak odafönt, merthogy ez nyilván egy kormány kritikus megfogalmazás volt.
[00:16:49]És akkor ezért jött valaki hozzám, hogy ne csináljak ilyeneket, merthogy konkrétan támogatástól esik el az egyház.
[00:16:55]És nyilván nekem ilyenkor azért ez trigger pont volt, tehát hogy ha visszamegyünk a kezdetekhez, Jézushoz, az evangéliumhoz, és beleképzeljük magunkat abba a helyzetbe, hogy mondjuk odamegy Jézushoz Heródes, vagy valamelyik főpap, és azt mondja, hogy Jézus, figyelj, tök jó, amit csinálsz, csak légyszi ne mondd már ezt, hogy a gazdagok nem jutnak be a menek országába, és figyelj, cserébe adok neked pénzt.
[00:17:18]Jó, el tudjuk képzelni egy szituációt, és azt el tudjuk képzelni, hogy Jézus erre azt mondja, hogy jó, jó, akkor ezt nem mondom, akkor mennyi, mennyi pénzt.
[00:17:25]Szóval, hogy teljesen nonszensznek éltem meg ezt a helyzetet, dőhös is voltam természetesen.
[00:17:30]És pont ezzel pont ez történt az elmúlt 16 évben, hogy nagyon-nagyon bőkeződ, nagyon kedves támogatásokat kapott az egyház éveken keresztül.
[00:17:41]Szerintem bőven többet, mint amire valójában szüksége volt.
[00:17:43]Cserébe, ahogy a püspök atya fogalmazott, nem mondtuk, amit mondanunk, kellett volna, és olyanokat mondunk, mondtunk, amiket nem kellett volna mondanunk.
[00:17:52]Tehát, hogy mindannyian emlékszünk a 2021 karácsonyán kiadott nyilatkozatra, hogy az emberi méltóság alapja a férfi és a nők közötti házasság.
[00:17:59]Ugye akkoriban ez a 22-es választások előtti nagy hajrában volt, amikor a fő téma a melegek volt, voltak a a kormánypárt részéről és nyilván gondolom a kormánypártnak akartunk ezzel kedvezni, hogy kihagyjuk, hogy márpedig az emberi méltatóság alapja a férfi és a nő közötti házasság, amivel a vagy például a hajléktalan törvények a hajéktalan [torokköszörülés] ugye ezzel elleni nem tiltakozás.
[00:18:21]Igen.
[00:18:21]És én ezzel a nyilatkozattal, csak még ezt hozzá akarom tenni, hogy ezzel a nyilatkozattal az a baj, hogy ez ez szembegy a katolikus egyház tanításával, mert az emberi méltóság alapja a katolikus egyház szerint az istenképiségünk az, hogy Isten teremtett minket és hogy mindannyian Isten gyermekei vagyunk.
[00:18:37]Ezért van emberi méltóságunk.
[00:18:40]Nem azért, mert meg tudunk házasodni.
[00:18:42]És zárjó bejegyzem meg, hogy azok a püspökök írták ezt, akik szintén nem házasok.
[00:18:47]Tehát teljesen nonszens volt ez a nyilatkozat.
[00:18:49]Jó ez jó, hogy most ezt az érvet használod, hogy ők nem házasok, de te is papként ugyanúgy beszéltél olyan dolgokról a amihez nem értettél, és ugyanúgy nem vol.
[00:18:59]De it nem az a baj, de itt nem az a baj, hogy ők nem értenek hozzá, hanem hogy azt írják alá, hogy nekik nincs emberi méltóságuk.
[00:19:06]Tehát ha ha az emberi méltóság alapja a házasság, akkor ők éppen azt mondták ki, hogy nekik nincs emberi méltatóságuk itt.
[00:19:12]Ezzel ez a baj.
[00:19:13]Ühüm.
[00:19:15]Egy nagyon érdekes vonala van a könyvnek, a Erdő Péter bíborossal való kapcsolatod, ami azt hiszem, hogy hogy számomra keretezi a könyvet, tehát nagyon erős az ő hát ugye ő volt a a legfelsőbb, feljebb valód, és és nekem úgy tűnik, mintogy te ilyen az elején legalábbis ilyen kedvence lethettél neki, vagy legalábbis kedvelt téged.
[00:19:34]Nekem is úgy tűnt.
[00:19:35]Neked is úgy tűnt.
[00:19:35]Aha.
[00:19:35]Akkor így még érdekesebb.
[00:19:36]Szóval ugye téged választ ki, gondolom azért ölik egymást a papok, hogy Rómába mehessenek.
[00:19:42]Nem tudom.
[00:19:43][nevetés] És akkor ő téged válasz ki, aki egyébként [torokköszörülés] persze pont nem akarod.
[00:19:46]Aztán amikor te ott rosszul érzed magad, ő odalép Rómába hozzád, és megkérdezi, hogy András, hogy van?
[00:19:52]Aztán olyan jelentés van, hogy ki segít téged.
[00:19:55]Aztán szóval, hogy nagyon nagyon egy ilyen apa figuraszerű ő az elején és végig, hogy milyen ez a kapcsolat?
[00:20:02]És tulajdonképpen végig a könyvbe nagyon tisztelettel írsz róla, hogy milyen a milyen volt a kapcsolatod az elején, és aztán majd menjünk, hogy a végén.
[00:20:10]Ühüm.
[00:20:10]Én ezt így is gondolom, és a mai napig hálás vagyok neki.
[00:20:12]Tehát, hogy én én amikor így megkapom ezt, hogy hogy téged az Erdő Péter kicsinálta, én ezt mindig mindig hárítom, hogy ez nem így van.
[00:20:21]Tehát, hogy az Erdő Péter Biboros úr, igen, az elején biztos, hogy ilyen értelemben a kedvence voltam, tehát hogy tényleg nem bárkit küldt ki Rómába, még akkor is, hogyha nekem Róma nem volt mindenestől egy jó élmény, de ezt ő nem tudhatta előre.
[00:20:37]És nagyon pont ezeket a mozanatokat leírom a könyvemben, amiket most mondtál.
[00:20:40]Tehát, hogy tényleg, amikor kiköltöztem Rómába, és le voltam égve, hát kispapként költöztem ki, és nyilván Rómában kapunk kaját, meg kapunk szállást, de azért pénz kell arra, hogy mit tudom én, megihassak egy kávét, vagy vehessek egy tankönyvet, vagy nem tudom micsoda.
[00:20:53]És akkor így így kezemben nyomott 500 EUR-t, hogy András, bármikor bármire szükséged van szó.
[00:20:57]Szóval, hogy és ezeket azért is írom le mindig, mert szeretném, hogyha teljes lenne a kép.
[00:21:02]És egyébként amikor végül elváltak az útjaink, akkor is nagyon korrekt volt.
[00:21:08]Tehát hogy az utolsó mondata az volt, hogy csak azt kéri, hogy ne menjek el csaposnak, mertogy az én intellektusommal ne álljak be pult mögé.
[00:21:17]Szóval, hogy végig végigtisztelettel beszéltünk egymásról.
[00:21:20]Illetve van még egy a könyv szerint egy utolsó mondata, hogy megköszöni neked, hogy nem mondtál ellent az egyház tanításának.
[00:21:27]Igen.
[00:21:28]Ühüm.
[00:21:29][torokköszörülés] És és van még egy dolog, hogy van egy pont, amikor még pap vagy, de elmész hozzá, és kvázi meggyóod neki, hogy meleg vagy.
[00:21:38]Ühüm.
[00:21:38]És ez egy nagyon drámai pillanat, mert ő erre azt reagálja, hogy nincsen ezzel semmi baj, ettől még lehetsz jó pap, és nagyon megköszönöm, hogy a bizalmába avatott.
[00:21:48]Nagyon kedvesen reagált.
[00:21:48]Igen.
[00:21:50]Igen.
[00:21:50]És akkor ott neked legördül egy kő a szívedről, mert mert gondolom, hogy akkor már őrlődsz régóta ebbe, hogy akkor ezzel mi a helyzet.
[00:21:59]Igen, igen, igen.
[00:21:59]És meglepően kedvesen reagál, mondja, hogy nem vagyok egyedül.
[00:22:05]És most azért ezt hadd tegyem hozzá a bennem búj újságra, hogy ugye erről nem kérdeztük meg a bíboros urat.
[00:22:09]Szóval mert most ezzel nem szeretnénk azt a látszatot kelteni, hogy az a az egyházban lévő papok melegek, vagy ilyesmi.
[00:22:17]Persze nem, nem, nem nyilván.
[00:22:17]De azért azt nem ördögtől való feltételezni, hogy nem én voltam az egyetlen meleg pap.
[00:22:24]És egyébként ezen aztán sokat beszélgetünk, és tényleg önmagában az, hogy valaki meleg papként ennek igazából nincsen jelentősége, mert celibátust fogadunk.
[00:22:33]Tehát, hogy az celibátust az azt jelenti, hogy nincsen párkapcsolatom, és nem házasodok meg.
[00:22:38]hogy ezt most férfiakkal vagy nőkkel nem teszem, ennek nincsen jelentősége.
[00:22:42]A celibátust ha fogadok, akkor az azt jelenti, hogy kvázi magányt választok életem végéig.
[00:22:49]Szóval, hogy de amit amit még akartam ezzel kapcsolatban mondani, hogy utána ezzel ilyen hosszasan beszélgetünk ilyen egyházjogi kérdésekről, mert ugye Benedek Pámpa még talán 2008-ban vagy nem tudom mikor hoz egy rendelkezést, hogy melegeket nem lehet felszentelni, amivel ugye elsősorban az a probléma, hogy hát ezt hogyan állapítja meg az ember, tehát hogy hogyan hát ez csak bemond kvázi bemondással lehet.
[00:23:10]Hát most tehát akkor a a pszichológiai teszt, amit például rajtad is elvégeztek, ez nem gondolom szűr erre, de nem szűri ki mégse.
[00:23:19]Én ez egy 560 talán 560 kérdéses, nagyon komoly pszichiátriai teszt egyébként.
[00:23:25]Igen.
[00:23:25]Ezt azóta én ezt az egyetemet egyetemen már tanultam is.
[00:23:29]Igen.
[00:23:29]Tanultam is róla.
[00:23:31]Igen.
[00:23:31]Aha.
[00:23:32]Én nem tudom.
[00:23:32]Tehát, hogy nagyon furcsa kérdései voltak annak a tesztnek, és az ember tehát ilyenkor nyilván meg ezt profik csinálják, de hogy mondjuk a a melegségre úgy kérdezett rá, hogy meleg vagy-e, tehát hogy vonzósz-e a saját nemedhez.
[00:23:46]És akkor én nyilván azt írtam, hogy vagy azt kattintottam, hogy nem.
[00:23:49]Aztán jött a kérdés, hogyha festő lennél, festenél-e virágot?
[00:23:54]És akkor így most ez becsapós, vagy nem tudom.
[00:23:57]Tehát, hogy ilyen kérdések voltak benne.
[00:23:58][horkantás] De valahogy azt például kiszűrte, hogy igen, a szorongást azt kiszűrte, kiszűrte a a depressziót.
[00:24:05]Mondjuk akkoriban én ezt nem tudtam, hogy mit jelent.
[00:24:09]Tehát hogy ez a két szó akkoriban nekem nem nem mondott semmit.
[00:24:13]És nem is volt egy olyan segítő rendszer, akkor ha ez a pap szorong, akkor ő neki szükséges ez vagy ez.
[00:24:19]Nem, nem sajnos.
[00:24:19]Ez ma van.
[00:24:21]Nincs.
[00:24:21]És én ezt na ez is egy olyan pont volt, amit mondtam az előjáróknak, hogy tehát én ki akartam kérni ez ennek a tesztnek az eredményét.
[00:24:29]Ugye mindenkiről van egy akta természetesen, ahol az összes ilyen papírt tesztelt, nem tudom micsodát, meg mit tudom én, a hat év alatt mindent, ami papír keletkezik, ezeket gyűjtik.
[00:24:39]És ki akartam kérni ennek a tesztnek az eredményét, meg a pszichiáteri szakvéleményt.
[00:24:43]Akkor, amikor már később elmentem terápiába, mondom, hogy ez ez egy jó kiinduló alap lenne, de nem találták meg, nem tudom.
[00:24:53]De hogy tök és ezt mondtam akkoriban az előjáróknak, hogy hát mi értelme van egy ilyen tesztnek, hogyha kijön valami eredménye és ezzel nem kezdünk semmit.
[00:25:00]Ühüm.
[00:25:00]Tehát hogyha kijön az, hogy szorongásra és depresszióra hajlamos vagyok, akkor akkor a szemináriumban legyen mondjuk egy pszichológus, vagy kapjak lehetőséget ki pszichológushoz, hogy hogy akkor ezen dolgozzunk, hogy mire eljutok a papszentelésig azért az mégis hat év.
[00:25:14]Azalatt lehet változni, gyógyulni, mindent lehet.
[00:25:19]Azt is írod a könyvben, hogy az egyház az egy picit távolságtartó a pszichológusokkal.
[00:25:24]Ez szerinted még ma is így van?
[00:25:26]Igen.
[00:25:27]Ühüm.
[00:25:27]Igen, de én abban bízom, hogy az új generáció ebben már változik.
[00:25:32]De például lelki gondozás az van, tehát hogy mindenkinek van egyfajta mentora, nem?
[00:25:36]Tehát, hogy nem az van, hogy teljesen magára van hagyva egy pap.
[00:25:38]Miért nézel így rám?
[00:25:38]Hülyeséget mondok?
[00:25:40]Hát ezt te honnan?
[00:25:40]Honnan hallottál ilyet?
[00:25:42]Mert én nem hallottam?
[00:25:42][nevetés] Hát én ismerek papokat és azoknak van lelki gondozójuk, de akkor lehet, hogy az a saját útjuk.
[00:25:49]Az szerintem egyedi.
[00:25:49]De az tök jó.
[00:25:49]Én ennek nagyon örülök, de az szerintem egyedi, nem pedig központi.
[00:25:53]Ti indítottatok egy Papi Frankó néven egy YouTube csatornát, aminek óriási sikere volt.
[00:25:59]Fiatalokat szólított meg.
[00:25:59]Te voltál a főszereplő, de egy csapatba csináltatok.
[00:26:04]Egy nagyon friss hang volt az egyházon belül.
[00:26:06]És aztán el abba is elkezdett becsorogni a politika, és akkor egy ponton elmész a bíboros úrhoz, és akkor közlik veled, hogy mindenféle nehézségeik nehézségei vannak ezzel kapcsolatban, vagy kritikát kap ezzel kapcsolatba, és hogy ezzel megkérdezed, hogy állítsad-e le, és akkor ő hallgat.
[00:26:27]Ezt megírta a válaszban a Stumf Andrásm és hogy leállsz a papi Frankóval.
[00:26:32]Ez ez mi volt?
[00:26:36]Ez mit okozott benned?
[00:26:36]Aztán hogy indult újra ez az egész?
[00:26:40]Nem, nem a Papi Frankóval volt elsősorban a baj.
[00:26:42]Ugye a Papi Frankóban olyan értelemben nem volt politika, hogy soha nem foglalkoztam politikával.
[00:26:46]Ez egy egyházi hitéleti egyébként fiataloknak szóló csatorna volt, és nem foglal, tehát nem volt pártpolitika, nem volt kormánykritika, semmi ilyesmi.
[00:26:55]A baj az volt, hogy a papi Franco az egyre népszerűbb lett.
[00:27:00]Egyre több helyre hívtak, és ahova viszont hívtak stúdiókba meg interjúhelyzetekbe, ott viszont kérdeztek politikáról.
[00:27:09]Nyilván az újságírók érzékelték, hogy egyrészt én szívesen jövök, másrészt szívesen beszélek ezekről a dolgokról.
[00:27:15]Ugye [horkantás] az újságírónak is megvan az a nehézsége, hogy mondjuk mit tudom én van Magyarországon 2000 pap, és ebből nagyjából ketten, hárman vállalják azt, hogy elmenjenek egy stúdióba, és válaszoljanak kérdésekre.
[00:27:26]Most mondtam egy számot, de hogy nagyon kevesen.
[00:27:27]És ezért ezek az emberek rotálódnak gyakorlatilag.
[00:27:31]És de a lojalitás kérdéseit, amivel téged támadnak sokan, és nem, hogy hogy miért nem, hogy nem voltál lojális az egyházhoz, hogy másoknak is van véleményük, például az idézett püspöknek, de úgy ők nem állnak ki.
[00:27:41]És a másik, hogy hogy meg akartál felelni a ballliberális sajtónak, hogy te szeretted ezt a ezt a szerepet, hogy te vagy a megmondó.
[00:27:54][torokköszörülés] Az, hogy meg akartam volna felelni a baliberális sajtónak, szerintem ez egy ez egy ez egy téves látásmód, mert a baliberális sajtó nagyon keményen nekem jött, amikor mondjuk Nikolóziról beszéltem.
[00:28:07]Arról is beszélünk majd mindjárt.
[00:28:07]Igen.
[00:28:09]Igen.
[00:28:09]Vagy mondjuk az abortuszról beszéltem.
[00:28:10]Tehát, hogy én egy dolognak akartam megfelelni, a saját normáimnak és a saját hitelveimnek.
[00:28:15]És igen, ez olykor tetszett a a liberális sajtónak, amikor mondjuk kritizáltam a Fidesz kormányt, nem tetszett akkor, amikor mondjuk más témákról beszéltem, de én ezt elfogadtam és nem haragudtam senkire.
[00:28:28]Tehát, hogy tökre értettem azt, hogy mondjuk a HVG-nek az újságírója miért lelkendezik, hogyha ezt mondom, és miért áll belém, hogyha azt mondom.
[00:28:36]Teljesen megértem.
[00:28:36]Ez ez az ő álláspontjá ebben nem egyezik a véleményünk.
[00:28:41]Nyilván nem tudok mindenkivel beszélgetni, mindenkit meghallgatni, mindenkinek elmondani.
[00:28:45]Rengeteg fiatal rajongott érted.
[00:28:45]Nagyon szerették a hittanjaidat, a táborokat és egyáltalán, hogy amikor kiléptél, akkor nem volt egy ilyen, hogy elhagyod őket, vagy magukra hagyod őket, vagy mert mert mert azt is hallottam az egyházon belül, hogy a fiatalok, hogy akkor most meg vannak zavaradva, hogy akkor most mi van?
[00:29:02]Tehát, hogy eddig volt egy értékrendszer, amit képviseltél, és most egyre jobban elkezdesz egy másfajta értékrendszert képviselni.
[00:29:11]Abszolút.
[00:29:11]Egyrészt ez ez két dolog.
[00:29:12]Egyrészt egy érzelmi dolog, hogy nyilván a papnak az egyház egy kicsit a családja is.
[00:29:22]Nyilván elszakadni ezektől az emberektől ez fájdalmas.
[00:29:25]Tehát, hogy szerettem ezeket az embereket, jóban voltunk satöbbi.
[00:29:29]Néhányukkal egyébként még tartom tartom a kapcsolatot, jönnek, keresnek, megszólítanak az utcán, vagy elmegyünk kávézni, vagy ilyesmi.
[00:29:38]És ez tök jó, de hogy sajnos van egy ilyen elszakadás.
[00:29:41]Az, hogy mit képviselek, én egy dolgot tudok mondani, és ezt még az előző kérdésedé is adtam, adnék adnám válaszként, hogy lojalitás az egyház irányába.
[00:29:52]Én nem az egyház irányába voltam lojális, hanem az egyház tanításának irányába akkoriban.
[00:29:55]És azt éreztem, hogy az egyház az, aki nem lojális a saját tanításával.
[00:30:00]Tehát amikor mondjuk nem szólalunk fel a hajléktalan törvény ellen, és végignézzük azt, hogy hajléktalanokat állítanak bíróság elé azért, mert hajléktalanok, akkor mondanám, hogy Jézus forog a sírjában, de ugye nem, mert feltámadt, de ha ott lenne, forogna.
[00:30:15]És amikor én azt gondolom, hogy hogy nem szólunk, akkor hőtlenek vagyunk a saját tanításunkhoz.
[00:30:24]Most én azt tudom ígérni, és ezt mondom és kommunikálom is, hogy korábban papként kinyiratkoztattam, hirdettem, tanítottam, most gondolkodok, válaszokat keresek, kérdéseket teszek föl, és igen, ennek egy egészen más perspektívája van.
[00:30:41]Tehát korábban nagyon szigorúan egy strófra járt az agyam, és azt mondtam, amit az egyház akkoriban azt gondoltam, hogy tanít.
[00:30:49]Ma egyrészt sok szempontból rájöttem arra, hogy sokszor én sem az egyház tanítását mondtam, csak azt hittem, hogy azt mondom, és ezekre a pontokra most rámutatok.
[00:30:58]És azok, akik azt gondolják, hogy az az egyháztanítása, azok most azt gondolják, hogy most nem az egyháztanítását mondom, illetve azért itt van egy-két csavar.
[00:31:07][torokköszörülés] Igen.
[00:31:09]Illetve amit amit megteszek, hogy azokon a kereteken belül, ahol egy teológiai gondolkodás megengedi, azokon a kereteken belül én most kérdéseket teszek föl.
[00:31:18]Tehát az egyház, és most ezt nem akarok senkit se mutatni, de az egyházi hitigazságoknak van egy hierarchiája.
[00:31:24]Hier na még egyszer.
[00:31:26]Hierarchiája.
[00:31:27]Igen.
[00:31:27]Tehát az egyházi hitigazságoknak van egy hierarchiája.
[00:31:29]Vannak azok a hitigazságokat, amik Vannak azok a hitigazságok, amiket nem lehet megkérdőjelezni.
[00:31:38]Jézus az Isten fia.
[00:31:38]Jézus megváltott minket, feltámadt a halálból.
[00:31:40]Ezeket nem kérdőjelezzük meg.
[00:31:43]Ha megkérdőjelezzük, akkor kívül kerülünk az egyház körén.
[00:31:45]De vannak olyan igazságok, amik abszolút challengeelhetők, amik nem dogmatikus lefektetett igazságok, amikről lehet vitatkozni.
[00:31:54]És az azért szokatlan sokaknak, mert én papként, nem teológusként működtem, hanem papként.
[00:32:01]Tehát a pap az legtöbbször hirdeti az egyház tanítását.
[00:32:04]A teológus beszél róla, kérdez rólag, kutatja, keresi azokat a pontokat, amik amik még nem letisztázottak.
[00:32:13]Én hallom, amit mondasz András, de mégis eszembe jut ez a kicsit lejáratott kifejezés, hogy kognitív diszonancia, hogy magyarázod, nincs az az érzésed, hogy mégis cserbe hagytál embereket azáltal, hogy kiléptél.
[00:32:25]Én ezt nem csen hagyásnak mondanám, tehát hogy elhagyás, igen, tehát hogy elváltak az útjaink, de de ez a cserbenhagyásban van egy olyan tudatosság, mintogyha én nem tudom, direkt akartam volna ezt csinálni.
[00:32:39]A az én utam most elvált tőlük, és nagyon érzem ezt a fájdalmat.
[00:32:45]Amúgy nekem is hiányzik, erről is beszéltünk, és tudom, hogy sokaknak hiányzik, és azt is tudom, hogy sokaknak rosszul esik, amit most látnak, de ugyanakkor én azt gondolom, hogy hogy az nagyon fontos lenne, hogyha az emberek fejlődnének annyira, hogy a papokra nem úgy tekintenének, mint félistenekre, akiket követni kell, vagy szupersztárokra, vagy nem tudom, egy picit én is ilyesmi voltam, ilyen celeb, ilyen papi celeban és ez nem jó.
[00:33:13]Mm.
[00:33:13]És remélem, hogy bocsánat, remélem, hogy akik most követnek, ők nem kritika nélkül fogadják azt, amit mondok, és nem kinyilatkoztatásként, hanem kérdésfelvetésként, vitaindítóként, és mernek mernek vitatkozni.
[00:33:27]Említetted Nikolózit, ő egy amerikai pszichológus volt, aki azt hirdette, hogy a melegségből ki lehet gyógyulni, és hogy a melegségnek mindössze az oka, hogy a korai apa-fiú kapcsolat ö ühüm torzult.
[00:33:40]Például ez egy és ebbe te beleálltál, te bel bementél egy televízióba és és ezt hirdetted, hogy ez ahogy a melegség gyógyíthatott, tehát ebből a szempontból te voltál az ultra konzervatívba.
[00:33:51]Igen.
[00:33:52]Hogy ezt ezt hogy látod most, vagy ebből hogy változtál át ide, ami most vagy?
[00:33:58]Én azt már sokszor elmondtam, hogy sajnálom azt a azt a bizonyos M5-ös interjút, sokszor bocsánatot is kértem értettel.
[00:34:06]Akkoriban nekem az autentikus volt, és most is úgy vagyok vele, hogy az igazságot keresem folyamatosan, és most azt tudom kommunikálni, amit most igazságnak élek meg.
[00:34:15]Akkor azt éltem meg igazságnak.
[00:34:18]Én elolvastam a Nikolózi könyvét, nekem akkor az hitelesnek tűnt.
[00:34:23]Én akkor sok embert elküldtem ilyen fajta terápiára.
[00:34:28]Akkor még nem tudtam, de azóta látom már, hogy ezek közül egyiknek sem volt semmiféle változás az életében.
[00:34:34]Nem lett rosszabb az élete egyébként.
[00:34:36]Nem, amúgy nem.
[00:34:36]Tehát, hogy én tudom, hogy ez ezzel mondjuk van, aki vitatkozik, de hogy nekem az a személyes tapasztalatom, én magam is voltam konverziós terápián, nekem az a személyes tapasztalatom, hogy jelentősen nem ront semmit a a se az életminőségen, se semmin.
[00:34:53]voltál ilyen terápiád, mert azt tegyük hozzá, hogy te küzdöttél végig papként is ezzel, amikor már [torokköszörülés] egyre nyilvánvalóvábbá váltsz számodra, hogy meleg vagy.
[00:35:02]Hogy te imádkoztál, hogy ez múljon el, és még hogy próbáltad ezt így kvázi lenyomni?
[00:35:07]Minden minden módszerrel, ami a koruzsláson kívül és a varázsláson kívül minden módszerrel.
[00:35:12]Tehát imádságok, gyógyítóima alkalmak, szents szentség imádások, böjtök, felajánlások, szenthelyek és egyébként pszichoterápia, és egyébként konverziós terápia és egyébként mint minden.
[00:35:26]Tehát, hogy de nem változott semmi.
[00:35:32]Ühüm.
[00:35:32]Ö egy másik téma az alkohol, amiről nagyon nyíltan érsz folyamatosan.
[00:35:38]Így le lenyomod magadat, tehát hogy nem tudom, hogy a depressziódat nyomod le, a szorongásodat nyomod le, de elég komolyan komoly mennyiséget is és a magányt.
[00:35:45]Aha.
[00:35:46]Hogy miért itt áll, és ez hol vált problémává mindenért is.
[00:35:52]Mindeket [nevetés] mindezeket.
[00:35:53]Itt amúgy ezt mindig mindig mondtam a a híveknek, hogy rettenetesen veszélyes, hogy az van benne a kultúránkban, hogyha elhívjuk a papot valahova, akkor adunk neki egy üvegbort.
[00:36:03]Ugye elhívjuk egy házszentelésre, egy keresztelőre, elhívjuk egy esküvőre, elhívjuk egy előadásra, nem tudom micsoda.
[00:36:09]Atya, nagyon köszönjük, és itt van egy üvegbor.
[00:36:11]Annyi üvegbort kaptam a papi éveim során, hogy csak a hírek nehetnek az alkoholizmusodról.
[00:36:15]Ők alapozták meg.
[00:36:17]Jaj, ne, én nem ezt mondom, hanem ez önmagában egy olyan környezet, ami nagyon veszélyes.
[00:36:23]És én ezt mindig mondtam a híveknek, amikor már éreztem, hogy probléma van, hogy ne bort adjatok, hanem kolbászt, sütit, bármit, tehát ne bort.
[00:36:30]És akkor volt voltak vicces hívek, akik így jöttek ez a boros tasakkal, és akkor kilógott belőle két gyulai kolbász, és akkor atya, köszönjük, és tényleg hálás voltam érte, mert sokkal sokkal jobb volt mondjuk egy jó házi kolbász sokkal inkább.
[00:36:44]Ö, szóval egyszerűen ez egy veszélyes környezet.
[00:36:46]Tehát az ember elmegy, vagy visszamegy egy nehéz fárasztó nap után, visszamegy a plébániára, magára csukja az ajtót, ahol ott van magányosan.
[00:36:53]Ugye erről is írok a könyvemben, és kinyitja a hűtőt, és tele van borral.
[00:36:59]Hát mit gondolunk?
[00:36:59]Nyilván vannak papok, akik meg tudják állni.
[00:37:04]Tehát, hogy abszolút vannak papok, akik egybe vannak mentálisan, és megküzdenek ezzel.
[00:37:08]Én nem voltam egybe, de én már onnan indultam, hogy már amikor elkezdtem a szolgálatot, már depressziós voltam, és onnan nagyon csúszós az út.
[00:37:19]Ühüm.
[00:37:19]Egyébként szerintem ez [torokköszörülés] nagyon fontos, hogy ezt a distinkciót teszed, mert az ember elolvassa a könyvedet, meg nézi a nyilatkozataidat, és az az érzés, hogy minden papnak ez ez lehet az útja, hogy nagyon magányos satöbbi.
[00:37:28]Szóval, hogy ez ez tök fontos, hogy kimondod, hogy ez ez te vagy Hodász András.
[00:37:33]Persze, persze.
[00:37:33]Mindenki másképp küzd meg, tehát hogy nézzük meg a papokat.
[00:37:38]Mindenkinek van valamilyen megküzdési stratégiája.
[00:37:40]Nézzük meg a házaspárokat.
[00:37:40]Azokat van megküzdési stratég.
[00:37:42]Igen.
[00:37:44]Tehát hogy de papként is én láttam papokat, akik mondjuk tök jó hobbikat választottak, és akkor a hobbijának élt, és akkor ott tudott töltődni.
[00:37:50]Voltak papok, akik nagyon jó papi közösséget építettek, és akkor két hetente elmentek négyen.
[00:37:56]És akor te például miért nem építettél?
[00:38:00]Sok oka volt ennek.
[00:38:00]Egyrészt az első szolgálati helymen volt ilyen papi közösség, ami nagyon fantasztikus volt, tehát hogy tényleg el tudtunk menni.
[00:38:09]Kis Pest vagy nem Pesentlőrinc.
[00:38:10]Peszentlőrinc.
[00:38:10]És ott volt egy olyan papi közösség, hogy ott tényleg nem tudom, hogy havonta vagy két havonta, de vagy egy közös reggeli, vagy egy nem tudom, menjünk el csak egy napra egy egy amúgy borkostolóra vagy wellnessbe vagy nem tudom micsoda, mert ugye ugye ugye neked a cöibátusban nem az nem a testiség hiányzott, ezt többször írod, hanem a kapcsolódás, a a megértés.
[00:38:33]Aha.
[00:38:33]Igen, igen, igen.
[00:38:33]És egyébként az utolsó években, tehát sokáig rágtuk a biboros ú fülét, hogy engedjen egy olyan módszert kipróbálni, hogy összeköltözünk papok kvázi szerzetes közösségként egy plébániára.
[00:38:46]Ez elég ritka, [torokköszörülés] sőt egy elég új módszer lenne.
[00:38:50]Ugye korábban az volt, hogy korábban ez magától adott volt, hogy minden plébánián több pap.
[00:38:54]Ma már annyira paphiány van, hogy több templomra jut egy pap még Budapesten is, vidéken aztán főleg.
[00:39:03]És ezért nagyon ritka az, van még azért néhány hely, ahol mondjuk két pap van egy plébánián, de az is kettő.
[00:39:07]És most elindult egy új kezdeményezés egyébként Kaposváron, a plébániai plébániai unió kezdeményezés, ahol három pap összeköltözöttm és ugye nem úgy, hogy plébános káplán, tehát nem úgy, hogy van egy vezető és van a beosztott, hanem hogy mindhárm mindhárman plébánosok.
[00:39:24]És ennek ki kellett találni a jogi részét, jogi csűrcsavart, mert itt azért az a kérdés, hogy ki dönt, ki ír alá, ki kinek van joga hozzáférni a nem tudom kasszához sezó.
[00:39:35]Ezek ilyen jogi kérdések, és ők lefektették ennek a jogi alapjait, hogy a plébániai unió hogyan működhet, és őket próbáltuk másolni, és éveken átjártunk a bíboros úr nyakára, hogy engedje meg, hogy Budapesten is legyen egy ilyen.
[00:39:47]Az utolsó évben megvalósult, tehát a kilépésem előtti évben 21-ben megvalósult, de nekem ez már késő volt.
[00:39:57][köhögés] [torokköszörülés] öngyilkossági gondolatok szintén végigkísérik a könyvet, hogy egy konfliktus után vágyakozva nézed a síneket, és szerencsére éppen fölhív valaki.
[00:40:06]Tehát ez szintén egy visszatérő témád ez a az öngyilkosság.
[00:40:11]Miért?
[00:40:11]És hogy állsz most ezzel?
[00:40:13]Hogy dolgoztál vele a terápiádban?
[00:40:15]Ühüm.
[00:40:15]Az, hogy miért erről a terapeutámat kéne megkérdezni?
[00:40:20]Hát azért remélhetőleg neked is van egy képed róla.
[00:40:23]Valahogy úgy fogalmazta meg egyébként, hogy kicsit olyan ez, mint amikor egy számítógépbe bekerül egy rossz indulatú vírus, egy bug, ami folyamatosan azért dolgozik, hogy valahogy a a rendszert leüsse, vagy szóval, hogy tönkretegye.
[00:40:40]Nem akarom teljesen kitárni itt az egész terápiámat.
[00:40:42]Három és fél évig jártam analitikus terápiára nagyon komolyan heti három alkalommal, tehát hogy tényleg szuper intenzív volt.
[00:40:52]De hogy van egy olyan belső késztetés, amit nekem felül kellett írnom, ami egy ilyen automatikus késztetés és nem állítom, hogy minden öngyilkos ezt éli meg és nyilván minden eset más volt a családban.
[00:41:06]Nem, nem, nem.
[00:41:09]Nekem ez egy személyes szubjekti történetem, de azt sikerült most így felülírni, hogy most már nincsenek ilyen ilyen gondolataim.
[00:41:17]Egyszer meg a melegséggel kapcsolatban egyszer egy paptársadnak meggyónod még a talán a bíborossal való beszélgetése előtt, és ő is azt mondja, hogy a Benedek pápa szándéka nyilvánvaló, hogy a hogy az aktív homoszexuális élet az tiltott de az egyház az nem gondolatrendőrség.
[00:41:35]Ühüm.
[00:41:35]Ez így van.
[00:41:36]Hát így van.
[00:41:36]Tehát, hogy hogyan lehet ezt ellenőnézni valakiről, hogy meleg mutogatunk neki képeket, vagy szóval, hogy ez ilyen ez ilyen nagyon nehéz.
[00:41:43]Nyilván Benedek pápa arra gondolt, hogy azért, hogyha valaki ezt tényleg életvitelszerűen megéli, vagy nem tudom, akkor akkor az ne, de hogy egyébként, hogyha valaki szépen celibátusban, önmegtartóztatásban él, most ezt senki nem tudja ezt ellenőrizni, hogy őneki egy kicsit femininebbek a mozdulatai, vagy mi, vagy mi alapján mondjuk azt, hogy valaki meleg?
[00:42:02]Nincs nincs ilyen teszt, vagy nem tudom.
[00:42:06]Nagyon sok kritikát kaptál az egyházon belül, amikor kiálltál és fölvállaltad a melegségedet.
[00:42:10]Ezeket hogy bírtad?
[00:42:13]Nem nagyon vettem észre, de akkoriban azzal voltam elfoglalva, hogy hogy jó döntés-e ez, és hogy milyen lesz az előtte utána.
[00:42:22]És utólag azt gondolom, hogy jó döntés volt, és ebben semmi se kivagyiság, se magamutogatási szándék nem volt, hanem egyszerűen az, hogy az életem szorongásainak nagy részét így letettem magamról.
[00:42:36]Tehát, hogy nem kell már azon szoronganom, hogy mikor derül ki, hogy ki fogja megírni, hogy ki fog rájönni, hogy hogyan fognak reagálni, hogy mit szólnak majd, mit szól a családom, a baráti köröm, nem tudom micsoda.
[00:42:49]Egy az egybe letettem, ez vagyok.
[00:42:53]Ez erről nem kell találgatni.
[00:42:53]És aki ezután nem áll szóba velem, elfogadom.
[00:42:59]Viszont azokra fókuszálok, akik meg szóba állnak velem ezután is.
[00:43:01]És ez meg is történt nyilván tehát, hogy a baráti körömnek vagy az ismeretségi körömnek egy jó része lemorzsolódott, akik nem értenek egyet.
[00:43:10]Hát egy ilyen 80-90 akik m nem értenek egyet, vagy nem értik, hogy miért lettem meleg, miért nem lettem heteró, vagy miért kellett ezt elmondani, vagy nem tudom.
[00:43:19]Mindenkinek megv azt jelenti, hogy gyakorlatilag a teljes baráti köröd kicserélődött.
[00:43:25]Hát ki nem cserélődött, mert nem töltöttem még föl annyira.
[00:43:30]Nekem azért a csészetből adódóan is, meg a az egyházi életből adódóan is nagyon széles ismeretségi köröm volt.
[00:43:35]Tehát hogy nagyon-nagyon és amúgy is mindig is egy ilyen extravertált társasági ember voltam.
[00:43:43]letisztult, én inkább azt mondom, de nagyon sokan megmaradtak, tehát hogy nagyon sok paparátom van, akikkel mai napig találkozunk, kávézunk, beszélgetünk, elmegyünk, mit tudom, leugrunk a Balatonra papi közösséggel, nem tudom micsoda.
[00:43:54]Tehát, hogy ilyenek is vannak.
[00:43:57]Hogyha most így visszamehetnél ahhoz a fiúhoz, aki ott imádkozik és meghallja Isten hívását, talán egy lelki gyakorlaton, akkor mit mondanál neki, hogy mit kerüljön el?
[00:44:05]Menjen-e papnak?
[00:44:08]iszkidi terápiára, azonnal menjen terápiára, hozza rendbe magát, hoz jöjjön jöjjön egyenesbe magával, ismerje fel a belső motivációinak a jell jellegét, legyen őszinte magával, és utána döntse el, hogy akar-e pap lenni, mert azt gondolom, a papság egy érvényes út.
[00:44:28]Tehát a mai napig azt gondolom, hogy a papság egy érvényes út.
[00:44:29]Celibátusról, a celibátussal sincs bajod, nem?
[00:44:33]szolibátusról lehet vitatkozni, de én azt gondolom, hogy van, aki ezt tudja vállalni, és van, aki nagyon szépen éli meg a celibátusát.
[00:44:38]Én nem gondolom ilyen vörös posztónak a celibátust.
[00:44:43]De az, hogy lehetőség szerint mindenki emberileg, éretten, őszintén magával egyenesben hozzon egy ilyen döntést, hogy tudja, hogy mire vállalkozik.
[00:44:53]És ebben benne van az is, hogy azért a képzés alatt nem feltétlen tudtuk meg azt, hogy hogy mire vállalkozunk.
[00:44:59]ugye képzés is [torokköszörülés] közösségben történik, tehát mi 50 55-en vagy nem tudom mennyien voltunk a szemináriumban, tehát nem voltunk soha magányosak és aztán kikerülünk egy plébániára egyedül.
[00:45:10]Szóval, hogy a a képzés maga is most ilyen értelemben mondom, hogy kicsit becsapás.
[00:45:14]Nyilván elmondják, hogy amúgy Plébánián egyedül leszel, de hát az nagyon más, mint az, hogy egyébként folyamatosan közösségben vagyok, folyamatosan programok vannak, folyamatosan reggel 6:00-kor csöngetnek, hogy ne felejtsek el felkelni, előkészítik a reggelit nekem, ugye vannak ott is konyhás ninik satöbbi.
[00:45:30]Aztán kikerülök egy plébániára, és nyakamba szakad az egész.
[00:45:32]Ha nem állítom be a csörgőt, akkor nem kelek.
[00:45:35]Ha nem csinálom meg a kaját, akkor nem lesz.
[00:45:36]Ha nem csinálom meg a költségvetést, ha nem újítom fel a templomot, akkor összedől.
[00:45:42]És hirtelen nagyon nagy a váltás, hogy hogy mi minden zúdul a nyakamba.
[00:45:49]Tulajdonképpen záró kérdés, hogy hogy ebből az bizonyos értelemben ultrakonzervatív papból, ahogy láttak téged, most lettél egy melegséget elfogadó, sőt a melegségét vállalóp, hogy hogy mik még a perspektívák, tehát hova mehet ez az egész tovább?
[00:46:04]Ezt sokan szokták kérdezni.
[00:46:04]Én ezzel nem szoktam foglalkozni, mert nincsen a fejemben ilyen.
[00:46:10]Nekem mindig is az a motivációm és célom, hogy legyünk őszinték, tárjuk fel az igazságot, tegyünk föl kérdéseket.
[00:46:15]Én nekem az igazság mindig a legfontosabb volt.
[00:46:19]Tehát én azért is vagyok keresztény, mert a mai napig azt gondolom, hogy Isten létezik és Isten teremtette a világot.
[00:46:24]Lehet ezt challengeelni, vitatkozhatunk rajta.
[00:46:29]Nagyon sok ateista könyvét elolvastam, az isteni téveszmét elolvastam, a nagy tervet elolvastam.
[00:46:33]Ezek a legnagyobbak, Richard Dawkins, Stephen Hawking, sat.
[00:46:39]És nem változott ez a meggyőződésem, hogy hogy Isten van, és Istent keresni kell.
[00:46:45]De azt tudom mondani, hogy az igazság mindig fontos lesz számomra, és az igazságért mindig képes leszek feladni minden mást.
[00:46:53]Nagyon köszönöm András a beszélgetést.
[00:46:53]A Heavy Mental vendége Hodász András coach volt, és a könyv, amiről beszélgettünk most jelent meg, és az a címe, hogy Uram, te mindent tudsz.
[00:47:01]Köszönjük szépen a figyelmüket.