Orbán Viktor és az aranykonvoj: ez az az akció, amin elcsúszhat a bukott hatalom?
- Az aranykonvoj-szállítmányok évek óta szabályosan, bejelentve haladtak át Magyarországon, a TEK mégis lecsapott rájuk, vélhetően Orbán Viktor tudtával vagy utasítására
- Az NKA titkos pályázatán 17 milliárd forint közpénzt osztottak ki a NER művészvilágához tartozóknak, állítólag a Fidesz kampányát finanszírozva ezzel
- Bús Balázs óbudai polgármestert az NKA-ügyben tartóztatták le; a NER rendszerében nem lehetett nem korrumpálódni – aki nemet mondott, mint Hadházy vagy Mellár, felállt
- A titkosszolgálatok egyértelmű politikai kontroll alatt álltak: Anonymous-videókkal indítottak ügyeket, a Pegasus kémszoftverrel pedig újságírókat és ellenzékieket hallgattak le
- Mindkét ügy a Fidesz kampányvégi pánikját mutatja: olyan döntések születtek, amelyeket racionális mérlegeléssel nem lehetett volna meghozni
- A TISZA alkotmánymódosítással távolítaná el Sulyok Tamás államfőt, és 12 évben maximálná a képviselői részvételt – utóbbit sokan önkényesnek és a professzionalizálódás ellen hatónak tartják
- Nemcsók Dénes volt fideszes tisztviselő államtitkári kinevezése belső feszültséget keltett: három nap alatt 1600-an írtak alá petíciót ellene egy 2000 fős szervezetből
- Navracsics Tibor és Ferenc Orsolya a jobboldali sajtó megmentését kérték, miközben a Magyar Nemzet, a Mandiner és a Pesti Srácok épp az általuk szolgált hatalom döntései miatt szűnnek meg
- A magyar politikai elit évszázadok óta a feudális viszonyokat konzerválta a teljesítményelv helyett – a valódi rendszerváltáshoz a bizalom, felelősségvállalás és teljesítmény kell, hogy alapvető szervező elvvé váljon
Részletes összefoglaló megjelenítése
Az aranykonvoj-ügy: a kampány elkeseredett lépése és lehetséges következményei
A beszélgetés egyik központi témája az úgynevezett aranykonvoj-ügy, amely 2026. március 5-én robbant ki, és amely a Fidesz választási kampányának egyik legkétségbeesettebb, legszürreálisabb fordulata volt. A műsorvezető, Tót Ákos szerint ez az ügy lehet „az a tojáshéj, amin Orbán Viktor elcsúszik" – utalva Magyar Péter korábbi metaforájára, miszerint Al Caponét is adócsalásért ítélték el, nem pedig a bűnszervezet vezetőjeként elkövetett bűneiért.
Az események rekonstrukciója
Vető Balázs részletesen ismerteti az ügy menetét:
- Évek óta zajlott értékszállítás Magyarországon keresztül, Ausztriából Ukrajnába
- A konvojok havonta többször is áthaladtak az országon
- A szállítmányok le voltak jelentve, a rendőrséggel is volt szerződésük a biztosításra – tehát teljesen szabályos tevékenységről volt szó
- Március elején az Alkotmányvédelmi Hivatal és az Információs Hivatal adatai alapján a Legfőbb Ügyészség feljelentést tett, amely nyomozásra utasította a NAV-ot
- Ezt követően – állítólag az ügyészség tudta nélkül – a Terrorelhárítási Központ (TEK) lecsapott a konvojra
„Le volt minden jelentve. Tehát hogy valójában ez egy teljesen szabályos történet volt, és ráadásul nem először történt, hanem a hírek szerint ez akár havonta többször is megtörtént." *
Az időzítés különösen beszédes, hiszen éppen akkor történt az akció, amikor a Fidesz kampánya a „maximumra járatta az ukránellenességet", és Zelenszkij elnököt „a papásördögként" állították be.
A politikai felelősség kérdése
Az ügyben részt vevő szervezetek – a TEK, a NAV, a titkosszolgálatok – mind olyan intézmények, amelyeket „csak nagyon magas szintről lehetett utasítani". Vető Balázs megfogalmazása szerint a TEK „majdhogynem magánhadseregnek" nevezhető, amely személyében Orbán Viktorhoz kötődik.
„Ez a dolog, ez Orbán Viktornak minimum a tudtával történt. [...] De azt is nehéz elképzelni, hogy ne adott volna erre utasítást." *
A beszélgetőpartnerek arra is felhívják a figyelmet, hogy a NAV-os résztvevőkkel kapcsolatban olyan hírek láttak napvilágot, miszerint „berendelték őket olyan helyekre, hogy ott írták előttük a feljelentést" – ami a koncepciós eljárás klasszikus ismérve. Tót Ákos idézi a tanúvallomást, miszerint „egy nagyon komoly géppel írt, névtelen feljelentés volt."
Magyar Péter fellépése és a lehetséges következmények
Magyar Péter „birokra hívta a legfőbb ügyészt" az aranykonvoj-ügyben, és feljelentés is született. A műsorvezető szerint ha ez az ügy eljut Orbán Viktorig, az valószínűleg jogi következményekkel járhat, mert „ez teljesen nyilvánvalóan jogsértésen alapul".
A beszélgetés kitér arra is, hogy a Fidesz kommunikációja miként keretezi ezeket az eljárásokat: ők „rendőrállam kiépítését és az ÁVH visszatérését" látják benne, és „kormányzati, politikai terror eszközeiként" mutatják be a hatósági lépéseket.
Az NKA-botrány: titkos pályázatok és a kampány finanszírozása
A botrány lényege
A másik nagy ügy, amely a kampány utolsó másfél hónapját jellemezte, a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) körüli botrány. Ennek során:
- Egy titkos, nem nyilvános pályázaton 17 milliárd forintnyi közpénzt osztottak ki
- A pénzt „szinte kizárólag olyanoknak, akik a NER művészvilágához tartoztak"
- Olyan pályázati tartalmakkal, amelyek „valódisága nagyon nehezen igazolható"
- A hírek szerint léteznek olyan levelezések, ahol nyíltan le van írva, hogy „ez a pénz azért megy, mert a Fidesz kampány"
Vető Balázs hangsúlyozza, hogy az NKA normál pályázati rendje egy hosszadalmas, adminisztratív folyamat, amelyben a pályázati kiírástól a pénz folyósításáig hónapok telnek el. Ezzel szemben itt minden szabályossági elem kimaradt.
Bús Balázs szerepe és sorsa
A beszélgetésben hangsúlyosan előkerül Bús Balázs személye, akit az NKA-botrány kapcsán tartóztattak le. Vető Balázs, aki személyesen is ismerte őt, így jellemzi:
„Bús Balázs egy nagyon érdekes személyiség, szociológus, szociálpolitikus eredeti szakmájára nézve. [...] Egy elismert szociálpolitikus volt, jó kultúrpolitikus." *
Óbudai polgármesterként még szembement a Fidesszel és Tarlós Istvánnal a hajléktalanügyben. Sokan „emberarcú fideszesként" jellemezték, aki értette a kultúra rendszerét. A NER logikája azonban – érvel Vető Balázs – pontosan abban állt, hogy „ebben a rendszerben nem lehetett nem korrumpálódni, és nem lehetett nem a részének lenni a rendszer azon működésének, ami valójában bűncselekmények hálózata lehetett."
A rendszer belső félelmen alapuló működtetéséről szólva kifejti, hogy a NER a saját tagjait is félelemben tartotta, részben azzal, hogy a központ tudott az általuk elkövetett törvénysértésekről.
A beszélgetőpartnerek felhívják a figyelmet arra is, hogy voltak, akik „nemet mondtak és felálltak", amikor törvénysértő utasítást kaptak. Ilyen példa Hadházy Ákos és Mellár Tamás.
Hankó Balázs felelőssége és a pályázati rendszer visszásságai
Tót Ákos felidézi Hankó Balázs, a volt kulturális miniszter ATV-s szereplését, ahol Rónai Egon kérdéseire „lényegében fölakasztotta magát ebben az ügyben." A mentelmi jog kérdése és a miniszteri felelősség kapcsán Vető Balázs megjegyzi:
„Nagyon nehéz elképzelni azt, hogy egy 17 milliárdos keretösszeg [...] ne lenne egy papír, amin a miniszter ezt jóváhagyta." *
A beszélgetés egyik elképesztő részlete Mága Zoltán esete: „Mága Zoltán egyes hírek szerint fotósának, más hírek szerint grafikusának egy hete alapított cégébe áttesznek 500 millió forintot." Vető Balázs rámutat, hogy egy egy hete alapított cégnél gyakorlatilag lehetetlen lett volna megfelelni a szabványos NKA pályázati feltételeknek.
A pánik logikája
Mind az aranykonvoj, mind az NKA-ügy kapcsán a beszélgetőpartnerek egyetértenek abban, hogy a Fidesz legfelsőbb köreiben „másfél hónappal a választás előtt eluralkodott a pánik." Ezeket a döntéseket racionális politikai mérlegeléssel nem lehetett volna meghozni – még a „majd valahogy lepapírozzuk" szintje sem állt fenn, mert az alapvető adminisztratív elemek sem voltak meg.
A titkosszolgálatok szerepe és a politikai kontroll
A Városháza-ügy és az Anonymous-videók
Vető Balázs felhívja a figyelmet egy kevésbé ismert, de fontos előzményre: a Városháza-ügyet és az óbudai korrupciós ügyet is „Anonymous-videóval" indították, ahol engedély nélkül rögzített, manipulált felvételeket tettek közzé. Felveti a kérdést:
„Kicsoda Anonymous, milyen módon jutottak hozzá ezek az adatok, honnan, és hogy ehhez van-e köze az Alkotmányvédelmi Hivatalnak és személyesen a hatalomnak?" *
A Pegasus-ügy
Ha mindehhez hozzávesszük, hogy a Pegasus kémszoftverrel „nyilvánvalóan a magyar titkosszolgálatok hallgattak le újságírókat, üzletembereket, ellenzéki politikusokat", akkor egyértelmű kép rajzolódik ki arról, hogy a titkosszolgálati világ a NER-ben „gyakorlatilag szinte egyértelműen politikai kontroll alatt állt."
Intézményi bizalom és jogállami dilemmák
A bizalom összeomlása
A beszélgetés egyik visszatérő motívuma, hogy a Fidesz 16 éves uralma alatt „darabjaira törte azt a társadalmi bizalmat, ami a független intézményeket körül kellene, hogy vegye." Vető Balázs szerint:
„Azzal, hogy a Fidesz ezeket az intézményeket elfoglalta, ezzel megtörte ezt [a bizalmat]. Nem tudhatjuk, pontosan, ahogy mondod, nem tudhatjuk, hogy most éppen az ügyészség miért visz el fideszes politikusokat, miért visz el ellenzéki polgármestereket." *
Tót Ákos felveti, hogy a hatóságok most mintha „túl akarnának teljesíteni", és a közhelyszerű magyarázat szerint „a Fidesz és a Tisza hatalmi harca dúl" az ügyészségen belül. Ezzel szemben felmerül egy józanabb értelmezés is: lehet, hogy egyszerűen az NKA-ügy annyira egyértelmű volt, hogy a gyors hatósági lépés indokolt.
Alkotmánymódosítás: a 12 éves képviselői korlát és Sulyok Tamás eltávolítása
Az alkotmánymódosítás tartalma
A TISZA-kormány alkotmánymódosítást kezdeményezett, amely:
- Kimondja Sulyok Tamás köztársasági elnök ciklusának végét
- 12 évben maximálja a képviselői részvétel lehetőségét – három ciklusban
- Ez gyakorlatilag kizárja a 2026 előtti politikusok 90%-át a további részvételből
Török Gábor kritikája és Magyar Péter válasza
Török Gábor elemző rendkívül keményen fogalmazott, mondván: „amire a Tisza kétharmad most készül, az még az előző másfél évtized alkotmányos barkácsolásai között is feltűnő." A kritika elsősorban nem Sulyok eltávolítására, hanem a hogyanra irányult: „egy mondatos alkotmánymódosítással" távolítanának el egy hivatalban lévő államfőt.
Magyar Péter egyetlen mondatos válasza:
„Nem lenne szép dolog szembemenni a demokratikus népakarattal és felhatalmazással." *
Az „alkotmányos keménykedés" fogalma
Vető Balázs bevezeti a politikatudományi szakirodalomból az „alkotmányos keménykedés" (constitutional hardball) fogalmát, amely azt írja le, hogy „egy alkotmányozó felhatalmazás birtokában hogyan foglalja el a hatalom a független intézményeket." Ennek „iskolapéldája a NER." Az elmélet továbbgondolói arra is rámutattak, hogy „van olyan szituáció, amikor azokkal az eszközökkel lehet csak lebontani ezt az autoriter hatalmat, amivel azt létrehozták."
Ez a „demokratikus keménykedés" fogalma. A nagy kérdés, hogy a TISZA hogyan fogja ezt az eszközt használni, és milyen korlátokat épít be a jövőre nézve.
Vita a 12 éves korlátozásról
A beszélgetőpartnerek kritikusan viszonyulnak a 12 éves képviselői korláthoz:
- Senki nem adott erre felhatalmazást, „out of the blue" jött
- Miért pont 12 év, miért nem 8? Önkényesnek tűnik
- A professzionalizálódás ellen hat: egy képviselő első két éve a betanulással telik
- Tót Ákos konkrét példát hoz: Szabó Szabolcs, „az egyik legkiválóbb magyar képviselő", aki ugyan nem indult a TISZA színeiben, de „mindig hülyére verte a Fideszt", ezek szerint többet nem indulhat
- A valódi probléma nem az, hogy a politikusok sokáig vannak a parlamentben, hanem hogy „korruptak voltak" – „nem ez volt velük a baj"
Vető Balázs feltételezése szerint a 12 éves korlátra azért volt szükség, mert ha csak Sulyok eltávolítását írták volna bele az alkotmányba, „egy mondatot kellett volna beleírni, és egyszerűen kellett még tartalmat rakni hozzá" – ami „nem jó módszer, mert ez megint az, hogy politikai kommunikációs szempontokat alkalmazunk az alkotmányozásban."
„Forradalmi szituációkban is végig kell azt gondolni, hogy hogyan és mit csinálunk." *
Nemcsók Dénes kinevezése és a „fideszesek átmentése"
Az RTL Klub kormányszóvivői tájékoztatón rákérdezett Nemcsók Dénes személyére, aki:
- Az Orbán-kormány egyik legmagasabb rangú tisztviselője volt
- Lőrincz Viktória területfejlesztési miniszter mellett államtitkári pozíciót kapott
- Az uniós források felhasználásáért felelős Nemzeti Fejlesztési Központ felügyelője lett
Magyar Péter válasza az volt, hogy „maguk csak a vihart kavarják egy pohár vízben", és hogy Nemcsók „egy tapasztalt szakember", aki nem követett el bűncselekményt. A kinevezés azonban jelentős belső feszültséget okozott: három nap alatt 1600-an írtak alá egy petíciót egy 2000 fős szervezetből.
A jelenség rétegei
Vető Balázs három szempontból elemzi a helyzetet:
-
Érthető oldal: 16 év után gigászi feladat a teljes államigazgatás felső szintjét új emberekkel feltölteni, és „itt néha találnak olyanokat, akik erősen érintettek voltak a Fidesz rendszerében." A legfontosabb, hogy nem követett el bűncselekményt.
-
Időnyomás: Az uniós pénzek hazahozatalánál „nincs idő arra, hogy az új szereplő két hónapig a villanykapcsolót keresse az irodájában."
-
Pozitív fejlemény: Üdvözlendő, hogy „az államigazgatás azt érzi, hogy szembe lehet szállni a miniszterelnök akaratával" – ilyen a NER-ben soha nem fordult elő.
Ugyanakkor Tót Ákos szerint „nehéz dolog az egyik fideszesre azt mondani, hogy az rossz fideszes, míg a másikat meg államtitkárnak nevezed ki." A szelektivitás problémáját Magyar Péter azzal a metaforával intézte el, hogy „ahol gyalulnak, ott hullik a forgács" – de a gyalulás „nagyon szelektívnek tűnik bizonyos eseteiben."
Navracsics Tibor és a megszűnő jobboldali sajtó
A beszélgetés kitér arra is, hogy Navracsics Tibor és Ferenc Orsolya nyílt levélben kérte a „jobboldal nemzeti tőkéseit, oligarcháit", hogy mentsék meg a „polgári sajtót", miközben éppen ők maguk számolják fel ezeket a lapokat. A Magyar Nemzet hetilappá válik, a Mandiner megszűnik, a Pesti Srácok felszámolódott.
Tót Ákos felolvassa kolléganőjük, Ónody-Molnár Dóra „Navracsics Tibor és a lopott szajré" című cikkének részletét:
„Ezek a szerkesztőségek nem maguktól mentek tönkre, ezek a munkahelyek nem maguktól szűntek meg, hanem a Navracsics Tibor által szolgált hatalom döntései következtében. A könyörületességnek és irgalomnak a legkisebb megnyilvánulása nélkül tiporták el Navracsics Tibor pártfogói ezeket a valóban értékelvű és nem közpénzből kitartott sajtótermékeket." *
A rendszerváltás tétje: traumák, bizalom és társadalmi vita
A beszélgetés záró szakasza elméleti, történeti távlatba helyezi a jelenlegi folyamatokat.
A forradalmi traumák kérdése
Tót Ákos felveti, hogy nem történhet-e most is olyan, amit a társadalom soha nem fog tudni feldolgozni. „Minden forradalomban történik olyan, amit utána nagyon nehéz feldolgozni" – ezért van szükség konszolidációs időszakra. A magyar társadalom azonban „pontosan arról híresült el a történelemben, hogy a traumákat sosem dolgozza fel és sosem beszéli ki."
A feudális viszonyok továbbélése
Vető Balázs hosszú történeti elemzést ad arról, hogy a 19. század közepe óta a magyar politikai elitek abban voltak érdekeltek, hogy „a feudális viszonyok maradjanak uralkodóak minimum a politikában." A hűség, az engedelmesség és a félelem tartotta össze a politikai rendszert. Jászi Oszkár, Bibó István és Erdei Ferenc is írt arról, hogy a bejövő polgári értékrenddel rendelkezőket „átformálta a feudális elit" – a betelepülő német vagy zsidó polgárság bárói rangot akart szerezni, mert az volt az érvényesülés záloga.
„Ez Nyugat-Európában sok száz év alatt alulról szerveződve megváltozott. Már nem az volt a kérdés, hogy milyen címek és ki hova tartozik, hanem hogy milyen teljesítményt tesz le az asztalra. Ebben a társadalomban ez nem történt meg." *
Mit kellene másképp csinálni?
Vető Balázs szerint a legnagyobb változást abban kell elérni, hogy „el kell kezdeni arról beszélni, hogy mik azok az alapvető szervező elvek, amire épül egy társadalom." Ha a teljesítmény, a bizalom és a felelősségvállalás lenne a három központi elem, akkor nem merülnének fel azok a kérdések, hogy a miniszterelnök lépései a hatalomkoncentráció erősítését vagy a régi rendszer lebontását szolgálják-e – „mert akkor tudhatnánk."
A műsor zárógondolata: „valóban rendszerváltó időket élünk", de nem tudhatjuk, hogy „nem fogjuk-e újra elpuskázni, ahogy eddig mindig sikerült elpuskáznunk." A műsorvezető ígérete szerint ők „azon lesznek, hogy ne így legyen."
⚠️ Értelmezhetetlen vagy bizonytalan szakaszok
- „hangis elemér": Az átiratban szereplő név, amely feltehetően Hajnóczy Józsefre vagy egy másik történeti személyiségre utal, de pontos rekonstrukciója a kontextus alapján sem lehetséges egyértelműen. A beszélgetésben Jászi Oszkár, Bibó István és Erdei Ferenc mellett említik mint olyan szerzőt, aki a magyar társadalomfejlődésről írt.
Teljes átirat megjelenítése
[00:00:00]Jó reggelt kívánok a nézőinknek.
[00:00:00]Ez itt a jelenleg jelen szokásos vasárnapi podcast műsora.
[00:00:06]Az én nevem Tót Ákos.
[00:00:08]Beszélgetőtársam vető Balázs Szia.
[00:00:11]Szociológus, politológus, hamarosan doktorál.
[00:00:14]Jó reg és a forrástársadalom Kutatóintézet alapítója.
[00:00:19]És hát mit ne mondjak a tisztítótűzről fogunk beszélni, ami föltűnt most a magyar politika egén, vagy a mélyén, én nem tudom hol, de tisztítótűz az van.
[00:00:28]És hát Magyar Péter lényegében birokra hívta a legfőbb ügyészt az Aranykony ügyében, és ugye az a hír járja, feljelentés is született, illetve ilyen típusú indítvány, hogy ez el fog jutni Orbán Viktorig, merthogy úgy néz ki, hogy ő az, aki ezt közvetlenül elrendelt, ezt a minden szempontból jogtalan akciót.
[00:00:53]Te meglepődnél, hogyha Orbán Viktort Rapszíon mutatná, mondjuk a Hírtv, ahogy éppen a Markó utca felé közeleg.
[00:01:02]Hát ugye a Hírtv az az szinte biztos a jelenlegi kommunikációs irányba, hogy ezt ezt be fogja mutatni, hiszen a Fidesz egyébként az elszámoltatás és a vagyonvaszerzés eddigi lépéseit kvázi mint egy rendőrállam kiépítését és a az AVH visszatérését mutatja be.
[00:01:21]Tehát nekik egyértelműen az a mondatuk van, hogy ezek mind gyakorlatilag a kormányzati, politikai terror eszközei, és ők ezt kvázi jogtalan lépéseknek tartják.
[00:01:35]Miközben egyébként ami eddig ezen a héten történt, hogy például az NK botrány kapcsán tartóztattak le egyébként döntéshozókat, tisztviselőket, akik végrehajtották a feladatot, illetve hát azt hiszem ebben a legnagyobb név az Bush Balázs, aki egyébként fideszes polgármester volt, és hát a a Fidesznek egy egy középszintű politikusa, de ismert politikusa volt.
[00:02:02]Tehát, hogy igen, politikusokat visznek el bilincsbe.
[00:02:09]Nincs-e olyan érzésed, hogy a hatóságok most mintogyha éppen túl akarnának teljesíteni?
[00:02:13]És amit mi hajlamosak vagyunk leszűrni úgy, hogy például az ügyészségen belül ugye ez egy ilyen közhelyszerűen a Fidesz és a Tisza hatalmi harca dúl a Nerd utóállásai vagy mit tudom én utóvédállásai és a Tisza elszánt ügyészei egymásnak feszülnek az aranykonvoly ügyében, hogy itt inkább nem arról van ez szó, hogy hogy amit mi most nerként azonosítunk, azok próbálnak a jog lépéseinek megfelelően eljárni, és a tiszások pedig nevezzük őket tiszásoknak pedig úgy elsöpörnének mindent, csak most minden valósuljon meg, de azonnal ez a jelenség biztosan van, tehát hogy hogy van ez a harca volt fideszesek, az ú a az új esetleg tiszások és a a egyébként a jogállami eszközöket egyszerűen csak jogállami módon alkalmazók között.
[00:03:03]Szerintem társadalmilag a legnagyobb probléma az, hogy nem tudhatjuk, mert ugye a Fidesz a független intézményekbe vetett bizalmat azzal, hogy elfoglalta ezeket, és egyébként 16 évig egyértelműen politikai irányítás alatt tartotta ezeket az intézményeket.
[00:03:22]ezzel egyszerűen darabjaira törte azt a társadalmi bizalmat, ami a független intézményeket körül kellene, hogy vegye.
[00:03:31]Tehát az, hogy azt mond, hogy biztosak lehessünk abban, hogy igen, az ügyészségen dolgozó ügyészek többsége, mert nincsenek tökéletes világok, de hogy ott azért a döntéseknek a többsége, sőt nagyon nagy része az kizárólag a jogszabályokon alapuló döntés.
[00:03:51]Azzal, hogy a Fidesz ezeket az intézményeket elfoglalta, ezzel megtörte ezt.
[00:03:57]Nem tudhatjuk, pontosan, ahogy mondod, nem tudhatjuk, hogy most éppen az ügyészség miért viszel fideszes politikusokat, miért viszel ellenzéki polgármestereket, mert egyszerűen nincs az a tudásunk, hogy hogy az ügyészség az biztosan a jogszabályok alapján működik.
[00:04:16]Egyébként ebből a szempontból szerintem az NKA ügyben azért történt ilyen gyorsan lépés, mert teljesen egyértelmű volt.
[00:04:24]Ugye egy miről szól ez a történet?
[00:04:27]Egy titkos pályázaton kiosztottak 17 milliárd Ftnyi közpénzt gyakorlatilag szinte kizárólag olyanoknak, akik a NER művész világához tartoztak.
[00:04:39]ráadásul olyan pályázati tartalommal, amelyeknek a amelyeknek a valódisága az az nagyon nehezen igazolható.
[00:04:52]És ráadásul legalábbis a hírek szerint vannak olyan levelezések, ahol nyíltan le van írva, hogy ez a pénz azért megy, mert a Fidesz kampány Igen.
[00:05:00]Hát úszoda, úszómesterek, minden minden fölbukkan ebben, ami amit tényleg gyanúra adhat o.
[00:05:06]De menjünk vissza az arany kombójra.
[00:05:08]Lehet, hogy ez az a tojáshély, amin Orbán Viktor elcsúszik.
[00:05:13]Ugye mindent tudunk.
[00:05:13]Tehát tudjuk, hogy hogyan gazdagodott a családja.
[00:05:16]Tudjuk 60 pusztált minden.
[00:05:18]Mi tényleg azt hiszem, hogy nincs olyan ügy, amiről ne tudnák, vagy nagy, olyan nagy ügy, amiről egyelőre ne tudnánk, de úgy minden valahogy törvény, minden egy kicsit ilyen gányos lett volna, hogy azért elviszik, ezért elviszik.
[00:05:33]60 puszta, azért már necces lett volna.
[00:05:35]De ez az aranykomy ügy, ez teljesen nyilvánvalóan jogsértésen alapul.
[00:05:40]Hogyha ez eljutá, akkor ez ez valószínűleg ez az a tojáshely, nem?
[00:05:45]hogyha folytatni akarjuk a magyar péteri metaforát ezzel kapcsolatban, hogy hát Al Caponét is adócsalásért ítélték el, és nem azért, amit egyébként a bűnszervezet vezetőjeként tett, tehát hogy ugye ez az egész aranykonvoli történet, ez a Fidesz kampányának egy ilyen ilyen tényleg egy ilyen egészen elképesztő fordulata volt ott március elején.
[00:06:11]elme elmeelborulásnak mondanám, mert a vagy a legkétségbeesettebb lépésnek, amit vala láttam kampányban.
[00:06:18]Az egész rendkívül szűrreális volt, mert ugye bár egyébként nagyon távolinak tűnik már ez az egész, hol ott valójában március 5-énő március 5-én történt vele, de valójában három-négy hónapja történt az egész.
[00:06:29]Ö, szóval, hogy évek óta zajlik a értékszállítás Magyarországon keresztül, Ausztriából, Ukrajnába.
[00:06:44]Ráadásul azóta már tudjuk azt is, hogy valójában még a rendőrséggel is volt szerződésük ezeknek a konvoyoknak a biztosítására.
[00:06:54]Le volt ezek le volt minden jelentve.
[00:06:57]Tehát hogy valójában ez egy teljesen szabályos történet volt, és ráadásul nem először történt, hanem mind a hírek szerint ez akár havonta többször is megtörtént.
[00:07:08]Tehát valójában, hogy ez pont akkor és pont akkor, amikor egyébként a Fidesz kampányak a a maximumra járatta az ukránellenességet.
[00:07:17]Ugye emlékezzünk vissza, hogy ezekbe az időszakokba volt, hogy hogy hát Zelenski elnök az minimum a papásördög volt a a Fidesz kampánya szerint.
[00:07:26]És akkor történik ez, és ráadásul a a szereplők, akik csak az első pillanatban látszottak benne, a tech, a NAV, ami ezek mind olyan szereplők, akik akiket csak nagyon magas szintről lehetett utasítani.
[00:07:42]Sőt, hát a tech most akárhogy is nézzük, valójában az személyében Orbán Viktorhoz kötődő majdhogy nem hívhatjuk magánhadseregnek.
[00:07:55]Szóval, hogy ez a dolog, ez Orbán Viktornak minimuma tudtával történt, azt hogy is egyszerűen csak a a külsőségeit nézve nem kérdés.
[00:08:08]De de azt is nehéz elképzelni, hogy be ő ő ő ne adott volna erre utasítást.
[00:08:11]Igen, a csak a nézők kedvéért mondanám, hogy a dolgok úgy néztek ki, hogy az alkotmányvédelmi hivatal az információs hivatal adatai alapján tett följelentést a legfőbb ügyészségen, amely nyomozásra utasította a NAVOT, és majd ezek után állítólag az ügyészség tudta nélkül lecsaptak erre a konvoyra a tekesek.
[00:08:36]Tehát az az látszik, hogy a hatalomnak olyan vagy az igazságszolgáltatásosnak és a hatalomnak olyan bázisai, amelyek mozognak ilyen teljesen igen szürreális módon, ami valószínűleg nem mehetett volna központi akarat nélkül.
[00:08:51]És hogy a az információs hivatal meg az alkotmányvédelmi hivatal, vagyis a titkos szolgálatok, tehát ez róluk van szó, milyen furcsa szerepet játszanak a dolgokban.
[00:09:02]Szeretném fölhívni a figyelmet arra, hogy annak idején erre már kevesen emlékeznek az úgynevezett városháza ügy.
[00:09:08]Nem tudom emlékszik-e még rá valaki, egy bizonyos Anonimus videóval indult, ahol közzétettek egy olyan felvételt, ahol Bajnai Gordon szavait manipulálták.
[00:09:20]Ez egy engedély nélkül rögzített felvétel volt.
[00:09:23]A városháza ügy megdőlt, de az úgynevezett korrupciós, óbudai korrupciós ügy, amit annak hívnak, szintén Adonymus videóval kezdődött, ahol szintén egy felvételt tettek közé.
[00:09:37]Tehát, hogy kicsoda anonimusz, milyen módon jutottak hozzá ezek az adatok, honnan, és hogy ehhez van-e köze az a alkotmányvédelmi hivatalnak és személyesen a hatalomnak.
[00:09:49]Erre azért kíváncsi leszek előbb-utóbb.
[00:09:51]És akkor ugye még nem beszéltünk arról, hogyha ezekhez még hozzávesszük azt, hogy a Pegazussal nyilvánvalóan a magyar titkos szolgálatok hallgattak le újságírókat, üzletembereket, ellenzéki politikusokat, akkor azért az látszik, hogy a a titkos szolgálat világa a NERben az gyakorlatilag szinte egyértelműen politikai kontroll alatt állt, és a NER felépítését ismerve nagyon nehéz elképzelni, hogy ezekről a dolgokról Orbán Viktornak minimum tudomása volt, de de egyszerűen csak ismerve a rendszer működését, a jóváhagyása nélkül ilyeneket hát elég biztosan kijelenthetjük, hogy nem mert volna senki megcsinálni abba a rendszerbe.
[00:10:39]Visszatérve BS Balázsra, Bushs Balázs egy nagyon érdekes személyiség szociológus, szociálpolitikus eredeti szakmájára nézve, és ő ebben a szakmájában nagyon nagyon aktívan és nagyon jól működött, nagyon sokáig rész tagja volt a SZETAának, tehát egy egy elismert szociálpolitikus volt, jó kultúrpolitikus, sokáig egyébként egy ilyen az a karizma vette őt körbe, még óbvudai polgármesterként is, hogy egy ilyen hídteremtő satöbbi, hogy hogyan torzul torzul egy ember személyisége oda, hogy ez az ember, aki tényleg én én egyébként személyesen láttam annak idején a harmadik kerületben szembent a Fideszel és Tarlós Istvánnal például a hajléktalan ügyben polgármesterként, ami nem volt annyira természetes akkoriban így torzuljon a személyisége, hogy hát börtönben kössünk ki.
[00:11:38]Bús Balázsról egyébként tényleg mindenhol azt lehetett hallani, hogy ő a bár tényleg azt hiszem a legszörnyűbb fogalom az emberarcú fideszes, de hogy ő egy ilyen emberarcú fideszes volt, aki egyébként a kultúra területén jó érzékkel és egyébként helyes dolgokat tett egyébként az NKA működésében.
[00:11:57]Ö az a szereplő volt korábban, aki aki tényleg a kultúráért, tehát értette a kultúra rendszerét, értette, hogy mit kell csinálni.
[00:12:09]Ugyanezt mondták róla egyébként Óbudai polgármesterként is.
[00:12:13]Tehát, hogy hogy ő már már egy olyan szereplő volt, akire tényleg azt lehetett mondani, hogy ha egyébként nem a nernek a része lenne, akkor egyébként ő egy rendes konzervatív, jobboldali politikusként tudna működni.
[00:12:22]Azonban a NERnek pontosan az volt a lényege, hogy ebben a rendszerben nem lehetett nem korrumpálódni, és nem lehetett nem a részének lenni a rendszer azon működésének, ami ami valójában bűncselekmények hálózata lehetett.
[00:12:43]Egész egyszerűen azért, mert ez ez a félelem kellett a rendszer belső működtetéséhez is, mert a ner nemcsak a társadalmat tartotta a félelemben, hanem a saját tagjait is, mert engedelmességet követelt, hűséget követelt, és ahhoz, hogy ezt ki tudja kényszeríteni, ehhez valójában valójában egy belső félelmet is fenntartott, hogy mi központ pontilag tudjuk, hogy te mit tettél.
[00:13:16]És nem csak azért, mert vannak titkos szolgálati eszközeink, hogy ezt megfigyeljük, hanem azért, mert mi adtunk neked utasítást rá, hogy kövesd el a törvénysértést.
[00:13:30]És Búsbalázs engedelmeskedett, ahogy egyébként a NERben voltak olyanok, akik amikor ilyenekkel szembesültek, akkor kiszálltak.
[00:13:39]Hadházi Ákos ugye, amikor szembesül a NER törvénytelenségeivel, kiszáll.
[00:13:44]Ott van például Mellár Tamás, aki szintén ezért hagyja ott a nert, és ők csak a legismertebek.
[00:13:50]Nyilvánvalóan számtalan példa volt olyan emberektől, akik mikor olyan feladatot kaptak, ami törvénysértés, akkor nemet mondtak és felálltak.
[00:14:02]Azok, akik ebben az NKA botrányban végrehajtották az utasítást, azok egyébként ebben az értelemben viszont tényleg elkövették azt, amivel most vádolják őket, mert mert egyébként lehetett volna választási lehetőségük.
[00:14:17]Kérdés az, hogy a jog betűje szerint törvénytelenül jártak-e el akkor, amikor azokat a pályázókat részesítették előnyben, akik hát mit ad Isten éppen a Fideszhez álltak közel.
[00:14:29]Ebbe a pályázatba az volt a az igazán súlyos jelenség, hogy ugye ez egy nem nyilvános pályázat volt, mert ugye az NKA pályázatai egyébként nagyon egyszerűen működnek, az NKA különböző kollégiumai, szervezetei, de adott esetben egyébként akár a mi volt ugye miniszteri pályázat, tehát hogy lehetett akár arra is.
[00:14:50]Az NKA honlapján megjelenik a pályázati kiírás, abban le van írva, hogy kik milyen célokra, milyen tevékenységekkel, milyen feltételek mentén pályázhatnak.
[00:15:05]Erre általában van egy több hónapos beadási határidő.
[00:15:08]Ehhez egyébként nagyon nagy mennyiségű adminisztrációt kell a pályázónak elvégeznie.
[00:15:16]terveket kell leadnia, igazolásokat, űrlapokat kell kitölteni, tehát hogy ez azért ez ez egy jelentős munka.
[00:15:23]Ezt utána az NKA adott szervezete elbírálja.
[00:15:30]Erről, hogyha győztes a pályázat, akkor egyébként szintén az elbírálás és a győzelem után hosszú hónapokkal támogatási okiratot állítanak ki, és a szabályzatban leírtak szerint folyósítják a pénzt.
[00:15:43]egyébként az NK működésében gyakran utólag, tehát miután valaki elvégezte a teljes teljesítés igazolással, tehát hogy igazolnia kell tudni.
[00:15:53]Az NKnál nagyon sokszor volt az, és egyébként nem a szabályzatból fakadóan, hanem egész egyszerűen adminisztratív hibákból, mert egyszerűen nem végezték el határidőkre azt, ami az ilyen pályázatoknál volt.
[00:16:06]Volt az, hogy egyébként bár előre kellett volna finanszírozni mondjuk egy egy koncertet, de mégis a koncert után négy hónappal érkezett meg az NK támogatási pénz, mert az adminisztráció ennyire lelassult.
[00:16:21]Valójában ilyenkor azt elő kellett finanszírozni.
[00:16:23]Az elszámolásnál egyébként részletes számlákat kell leadni, igazolni kell, hogy a számlák ki lettek fizetve, szakmai beszámolót kell írni.
[00:16:34]Szóval azért egy NK pályázatnak a beadása, annak a köztes adminisztrációja és az elszámolása, hogy ez törvényes legyen, az egyébként egy jelentős feladat még kisebb tételeknél is, néhány millió Ftos tételeknél.
[00:16:49]Ezeknél a pályázatoknál akár több 100 millió Ftokról volt szó.
[00:16:55]És mindezek a lépések, ezek kimaradtak, hiszen nem nyilvános pályázat volt.
[00:17:00]Pontosan nem tudjuk, hogy hogy értesültek róla azok, akik akik pályázhattak, vagy pályáztak.
[00:17:11]Nem tudjuk, hogy mit adtak le.
[00:17:11]Nem tudjuk, hogy illetve hírek vannak arról, hogy a döntés hogyan született meg.
[00:17:20]A pénzeket az NK-tól valószínűleg szokatlan módon nagyon gyorsan kiutalták.
[00:17:26]És és előre és előre.
[00:17:30]Igen.
[00:17:30]Na most látjuk, hogy az a kulturális tárca élén egy vitathatatlan szellemóriás Hankó Balázs ült, aki volt olyan balga, hogy bement az ATV stúdiójába, és ott Róai Egon egyébként nagyon jó kis kérdéseire lényegében fölakasztotta ő magát ebben az ügyben.
[00:17:52]Védheti-e őt a mentelmi jog, vagy eljutá?
[00:17:56]Valószínűleg ő hozzá ez még azért nem jutott el, mert nem az ő aláírása volt a papírokon.
[00:18:03]Azonban nyilvánvalóan egy 17 milliárdos pályázati döntésről valamilyen minisztériumi döntésnek kellett lenni.
[00:18:12]Szerintem egész egyszerűen arról van itt szó, hogy hogy a nyomozás és az igazságszolgáltatás halad előre, és még nem tart ott, hogy ő következzen.
[00:18:23]De nagyon nehéz elképzelni azt, hogy hogy ugye azért a a 17 milliárdos keretösszeg az az gyakorlatilag a magyar kultúra támogatásnak egy elég tetemes része, hogy hogy ne lenne egy papír, amin a miniszter ezt jóvá hagyta, vagy egyébként ne lenne, tehát ne lett volna egyeztetés arról, hogy kik pályázhatnak, mert mondom itt a leg leginkább erős történet ebben az, hogy hogyan állapították meg a pályázók körét.
[00:18:56]Igen.
[00:18:56]Te úgy nyilván te is láttad már Hankó Balázsl nem is közelről, de mondjuk tévén keresztül meg videókon ugye nag elősz nagy videós volt egyébként, nagy tiktoker, mindig ilyen látványos, hát igen hülyén kinéző videókat készített magáról, de hát úgy úgy úgy te kinézett belőle, hogy ő ezt a kört maga állapította meg.
[00:19:21]Nem, hát ő is utasításba kapta ezt valószínűleg egyszerűen megmondták neki, hogy a ner körüli művészeti körnek pénzt kell adni a kampányra.
[00:19:34]Oldjátok meg.
[00:19:34]Ugye nagyságrendileg így szokott ez zajlani egy egy olyan parancsuralmi rendszerben, mint a NER volt, hogy nekik pénzt kell adni.
[00:19:40]Pont.
[00:19:43]Igen, de ha azt mondod, hogy a NER körüli pályázati kör vagy mit tudom én, ilyen közéleti körnek pénzt kell adni, oldjátok meg.
[00:19:51]Ez na ennél számonkérhetetlenebb mondat a földön nincsen.
[00:19:56]Szerintem az a helyzet, hogy hogy itt most tényleg úgy adtak pénzt, hogy hogy még csak a teljesítésnek még csak a lepapírozhatósága sincs meg, mert ugye az ilyeneknek mindig az szokott lenni, hogy hogyha legalább lepapírozható.
[00:20:16]Bár egyébként ugye a a vagyon visszaszerzés jelenlegi elvei alapján már a lepapírozhatóság sem lesz.
[00:20:22]Rendben.
[00:20:22]De ezek úgy szoktak működni, hogy legalább le lehet papírozni.
[00:20:26]De az, amikor Mága Zoltán egyes hírek szerint, fotósának, más hírek szerint, grafikusának a egyébként egy hete alapított cégébe áttesznek 500 millió Ftot, az nem kevés pénz.
[00:20:43]Az nagyon sok pénz.
[00:20:45]úgy, hogy egyébként például egy egy hete alapított cégnél gyakorlatilag képtelenség lenne megfelelni egy szabvány NK a pályázat szabályainak, mert például egy olyan apróság kell hozzá, hogy a bejegyz a a cégbejegyzésből közjegyző által hitelesített másolat.
[00:21:07]egy egy hete bejegyzett cégtről.
[00:21:07]Ezt nem biztos, hogy elő lehet állítani.
[00:21:10]Ráadásul az NKA pályázatok beadásához az NKA informatikai rendszerébe történő regisztrációra van szükség, ami nem úgy tört, tehát be lehet regisztrálni online, és ez teljesen rendben van, de ahhoz, hogy belenhessen adni pályázatot, ahhoz jóvá kell hagyni, ahhoz a teljes paksamétát postán el kell küldeni az NKA-nak, ahol néhány hét alatt fut át, hogy a a az az NKA fiók olyan állapotba kerüljön, hogy be lehessen adni pályázatot.
[00:21:39]egy egy hete alapított cégnél ez nyilvánvalóan nem állt fent.
[00:21:42]Igen, mindezzel arra szeretnék utalni, és lehet, hogy persze teljesen tévúton járok, de két olyan ügyről beszélünk, az aranykonvoyról, az NK pályázatokról, amelyek a kampány utolsó egy másfél hónapját jellemezték.
[00:21:54]Vagyis én azt feltételezem, hogy a a Fidesz legfelsőbb köreiben ez Orbán Viktorról és a társairól beszélek.
[00:22:03]Valójában azt gondolom, hogy egy másfél hónappal a választás előtt eluralkodott a pánik.
[00:22:12]Az, hogy ezt racionális politikai mérlegelés mentén ilyen döntéseket nem lehetne hozz.
[00:22:18]Mert ezek védhet, tehát nem lehet kivédeni őket.
[00:22:20]Az NKA pályázatok pénzosztása az az tényleg tehát a a az a a az nem le tehát még ha az volt, hogy majd valahogy lepapírozzuk.
[00:22:30]Ez nem lepapírozható, mert mert azok az elemei nincsenek meg, amivel azt lehetne mondani, hogy hát ezt oldjuk már meg, mert meg majd valahogy kitaláljuk.
[00:22:38]Az aranykonvoy ennek a ennek ennek a a politikai értelemben ennek a sokszorosabb problémában, mert ami csak a sajtóhírekbe látszik, valójában ugye ugye a a az ügy az ügyben résztvevő navosok nyilól lehet tudni, hogy hogy berendelték őket olyan olyan helyek, tehát hogy ott írták előttük a a a feljelentést.
[00:23:08]Igen.
[00:23:11]Tehát, hogy hogy az egésznek olyan, tehát hogy hogy valójában ha val ha valamit koncepciós eljárásnak lehet hívni, hát az, amit erről az ügyről lehet tudni, na ez volt a koncepciós eljárás.
[00:23:23]A tényleg a tanút tudnám idézni, ez egy nagyon komoly géppel írt, névtelen feljelentés volt.
[00:23:29]Igen, csak nem, ha már tanulra, hogy nem előre fogalmazzuk-e meg az ítéletet.
[00:23:36]Egyszerűen a NER logikájából nem következik más.
[00:23:39]Az, hogy ez büntetőjogilag igazolható és bizonyítható lesz-e, és ennek tud-e lenni jogkövetkezménye, az már egy másik kérdés.
[00:23:46]De a NER 16 éves logikáját ismerve, ahol bocsánat, de néha a stadionok fűmagasságáról Orbán Viktor döntött, arról kivált kép, arról arról kivált képő döntött.
[00:24:01]Nehéz elképzelni azt, hogy ebben a kérdésben nem ő volt a a az, aki aki aki döntést hozott.
[00:24:10]De kiho döntést arról például, hogy mindenféle előzetes bejelentés vagy információ adás vagy felhatalmazás nélkül, ugye a Magyar Péter szeret a felhatalmazásra hivatkozni.
[00:24:25]t vagy min három évben rögzítsék a a kép képviselői részvétel lehetőségét.
[00:24:32]Tehát vagy három ciklusban, bocsánat.
[00:24:34]Tehát ez a Fidesz ellen megy egyértelműen, nem?
[00:24:39]Hát ha azt nézzük, hogy kikre van a legnagyobb hatással.
[00:24:41]Igen, ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy ugye amire Magyar Péter is hivatkozik, hogy ez egyébként megvalósítja a tökéletes rendszerváltást, hiszen gyakorlatilag a 2026 előtt a politikában lévő szereplőknek szerintem a 90%-át kizárja.
[00:25:02]Na jó, de de erre nem erre nem kért felhatalmazást.
[00:25:06]Nem, erről erről erről erről nem volt.
[00:25:08]Bocsásson meg a világ.
[00:25:08]Mondok egy példát.
[00:25:10]Itt van Szabó Szabolcs.
[00:25:10]Szabó Szabolcs, aki szerintem az egyik legkiválóbb magyar képviselő volt, most megtette azt a szívességet, hogy nem indult a Tiszába.
[00:25:19]Az kikapott volna.
[00:25:21]Tehát igen, de mindig hülyére verte a Fideszt.
[00:25:23]És egyébként nagyon nagy közmegelégedésre végezte ott Csepel Soroksáron a maga képviselői feladatait.
[00:25:32]Ezek szerint ő többet nem indulhat.
[00:25:34]Miért?
[00:25:35]Ez alapján a szabály alapján nem.
[00:25:35]És ennek a szabálynak igazából tényleg az indokoltsága nagyon nagyon kérdéses, mert az egyébként, hogy a miniszterelnök esetében korlátozzuk két ciklusra a dolgot, azt egyébként például a vállalatők működésének a tapasztalataiból, tehát hogy hat év után csökken a a hatékonyságuk, azzal lehet indokolni, de a miniszterelnök az egy darab pozíció, egy darab feladat.
[00:26:06]Az országgyűlési képviselő egyébként a a karrierje vagy a a politikusi működése során nagyon sokféle szerepben tud feltűnni.
[00:26:16]Tehát, hogy ott azért a a belefásulásnak a a lehetősége az az nem nem az, mint a miniszterelnök esetében, mert egy képviselő lehet egyszerű képviselő, dolgozhat bizottságba, lehet egyébként államtitkár, miniszter, tehát hogy nagyon sokféle szerepben tud feltűnni.
[00:26:36]És egyébként a világ szerintem szinte legtöbb esetében a képviselőket nem is korlátozzák.
[00:26:42]Hát ha csak Amerikára nézünk, és szerintem a a legegyszerűbb példát, ha vesszük, ott van Joe Biden, aki egyébként 50 éven keresztül volt amerikai politikus, képviselő, szenátor és minden.
[00:26:55]Ő egy ő az ő ő egy egy életpályát töltött el politikusként, és végül egyébként elnökként fejezte be a karrierjét.
[00:27:03]De hogy ugye az a történet van szerintem ebbe, hogy a magyar társadalomban egyébként igenis van egy olyan gondolat, hogy hogy azok a politikusok okoztak problémát, akik egyébként egész életüket a politikában töltötték.
[00:27:23]És egyébként a 2026 előtti ciklusok politikusait megnézve egyébként ez nem is tűnik olyan olyan túlzó felvetésnek, hiszen hát a Fidesz frakció az gyakorlatilag csak olyanokból állt, akik adott esetben már 30 éve ültek a parlamentbe.
[00:27:41]Ugye a jelenlegi parlamentben egyetlen ember maradt néző, de nem ez volt velük a baj.
[00:27:46]De nem ez volt velük a baj.
[00:27:49]Ez e e ez ez rendben van.
[00:27:49]Csak ugye, hogy is mondjam, az, hogy a társadalom mit gondol bajnak, az egyébként az egyébként mindig egy egy politikai feladat, azt meghatározni.
[00:28:01]És szerintem egyébként le kéne folytatni ezt a társadalmi vitát, hogy mi okozza a problémát a politikába.
[00:28:08]Az, hogy politikusok gyakorlatilag az életüket a politikában töltik.
[00:28:16]Tehát, hogy ez okozza a problémát, vagy azt, hogy ezek rossz minőségű emberek.
[00:28:21]akik egyébként azt gondolják, hogy ők nem az ország érdekében dolgoznak, hanem a saját érdekükben, a pártuk pártjuk érdekében.
[00:28:30]És a fő céljuk nem az, hogy az országot előrevigyék, hanem az, hogy a saját politikai hatalmukat a lehető leghosszabb ideig megőrizzék.
[00:28:37]Szerintem ezt a vitát kell lefolytatni.
[00:28:39]És az, hogy ezt egy egymondatos csak 12 évig lehet valaki országgyűlési képviselő, na az nem ennek a vitának a lefolytatás erről van szó.
[00:28:50]Meg de erre senki nem adott felhatalmat nem is kértek.
[00:28:52]Tehát ez a semmiből jött.
[00:28:54]Out of the blue.
[00:28:56]Oarakta Magyar Péter, hogy 12.
[00:28:56]Miért nem nyolc?
[00:28:59]Miért nem föl is jött már a javaslat, hogy legyen nyolc az egész ami viszont egyébként már probléma, mert közben azért azt lássuk be, hogyha valaki és szerintem a Tiszá Tisza képviselőéninél ez most nagyon tisztán látszik, és nem lehet őket érte kárhoztatni, hogy ha valaki a civil életből bekerül a politikába, valójában az államigazgatás az állam vezetésének a részese lesz.
[00:29:26]Az első két éve arról szól, hogy ezt elsajátítsa.
[00:29:28]Valójában egyébként ez nem más.
[00:29:30]Bármilyen szakmát, hogyha valaki elkezd kezdőként, az első két-három éve az arról szól, hogy elsajátítja annak a szakmának a belső működését.
[00:29:42]Na most hogyha azt mondjuk, hogy nyc vagy 12 év után ezt hát helló, akkor ezt fejezd be, hogy is ez nem az a működés, ami ami ami azt abba az irányba vinné el a magyar politikát, hogy professzionalizálódjon és egyre jobban működjön.
[00:29:59]Nem, ahogy mondtad, nem az volt a baj a fideszesekkel, hogy hány éve ülnek a parlamentbe, hanem hogy korruptak voltak.
[00:30:08]Hát pontosan erről van szó.
[00:30:08]Na mindegy.
[00:30:10]Sok ideje Sullyok Tamásnak ezek szerint már nem marad, mert ugye a magyar Péterék ismét átvágták a Gordiuszi csomót, és egy mondattal egy mondattal megszüntetik lényegé, tehát ellehetetlení a dolgot.
[00:30:23]Ez ez azért sokaknál kiverte a biztosítékot, például egy ilyen nagy vagy nem túlságosan a biztosíták biztosíték kiverésről elhíresült Török Gábor elemzőnél, aki nagyon nagyon nagyon keményen fogalmazott, mert azt mondta, hogy amire a Tisza kéth most készül, az még az előző másfél évtized alkotmányos barkácsalásai között is feltűnő, hivatalban lévő államfot távolítana el egy mondatos alkotmánymódosít ítással nem bonyolítja túl, nem akarja intézményátalakításba csomagolni, mint a Fidesz tette a bíróság elnökével, hanem egyszerűen kimondja, leírja, mi a politikai akarata.
[00:31:07]De szerinte akik ezt megszavazzák, azok azt gondolják, hogy tényleg semmi nem köti és korlátozza őket, és minősített többségükkel bármit megtehetnek, és innentől kezdve bármikor, bárki bármikor ezt megteheti.
[00:31:25]Na, Magyar Péter nem hagyta szó nélkül egyébként.
[00:31:27]Ez csak egy mondattal reagált ő is, mint Sullyok Tamás gyorsan leverte.
[00:31:32]Nem lenne szép dolog szembenni a demokratikus népakarattal és felhatalmazással.
[00:31:36]Írta a kommentjében.
[00:31:39]De de és ez most az én személyes megjegyzésem, Török Gábor nem azt kifogásolta, hogy Sullyok Tamást elmozdítják, hanem a Hogyanát.
[00:31:49]Az én véleményem ebbe valahol valahol valahol középen van, mert egyébként bármennyire is tisztelem Török Gábor elemzői munkásságát, azért az, hogy ő kinyilvánítja azt, hogy szerintem mi a Tiszának az elvi álláspontja, és hogy hogy fog innentől működni, az azért az Bjóslás.
[00:32:12]Szerintem egyébként a Tiszának azért volt szüksége erre az egymondatos megoldásra most, mert ez egy elhúzódó politikai konfliktussá kezdett válni, és egyszerűen teljesítményt kell felmutatni.
[00:32:21]És ez volt a leggyorsabb, leghatékonyabb megoldás.
[00:32:24]Ráadásul illeszkedik Magyar Péter politikusi imázsába, hogy határozottan, gyorsan lezárja a dolgot.
[00:32:32]Szerintem emögött leginkább ez van.
[00:32:37]Az már egy másik kérdés.
[00:32:37]És én ebbe az irányba gondolkodnék mindenről, hogy szerintem egyszerűen meg kell vitatni végre ebbe a társadalomba, hogy mit gondolunk a hatalom természetéről, mert a kétharmados felhatalmazás egyébként tényleg azt jelenti egy jogállamban is, hogy aki hatalmon van, a fölött kontroll, az nagyon nem marad, hiszen bármit meg tud tenni.
[00:33:08]A probléma ott van, hogyha a fékeket és ellensúlyokat azokat személyekbe próbáljuk helyezni, és nem intézményekbe, mert a személyekből lehet jó minőségű, lehet rossz minőségű, lehet jó hiszemű és lehet rossz hiszemű.
[00:33:29]Ha intézményi kontroll van valamin, az biztosítja azt, hogy tök mindegy, hogy ki a betöltője egy adott pozíciónak, ki vezeti az adott szervezetet, annak az fékezni fogja ezt a rendszert.
[00:33:45]Az a bajom ezzel, hogy ezek a viták, amikor azt mondja, hogy Tisza ezt megteheti, vagy nem teheti meg, ezek mind ezt fedik el, hogy arról kéne beszélnünk, hogy hogyan működjön a magyar demokrácia.
[00:33:54]És persze egyébként Magyar Péter hivatkozhat arra, hogy nagyon sok dologra egyébként őt tényleg felhatalmazta három és fél millió ember, mert egyébként nagyon sok dolgot elmondott előre, hogy mit fog csinálni, nagyon sok dolgot meg nem mondott el.
[00:34:11]Tehát szerintem egyszerűen az a helyzet van most, hogy végre egyszer felnőttként kellene kezelni a társadalmat, és ezeket a vitákat lefolytatni.
[00:34:19]És ezek hosszadalmas, fájdalmas beszélgetések, de nem lehet őket megkerülni.
[00:34:24]egyébként, hogy is mondjam, én azt nagyon hiányolom a a politikai elemzői közbeszédből, hogy egyébként a politikaudomány meg a jogtudomány ezt a helyzetet ismeri.
[00:34:41]Lassan 20 éve írták le Amerikába az alkotmányos keménykedés fogalmát, és ennek a párját, a demokratikus keménykedés fogalmát.
[00:34:49]Az alkotmányos keménykedés az a azt írja le, hogy egyszerűen egy kétharmados felhat, tehát egy alkotmányozó felhatalmazás birtokában hogyan foglalja el a hatalom a független intézményeket.
[00:35:02]Azt hiszem, ennek az elméletnek az iskola példája a NER, és ennek az elméletnek a továbbgondolói eljutottak arra, és leírták azt, hogy egyébként van olyan szituáció, amikor azokkal az eszközökkel lehet csak lebontani a hat ezt a ezt az autoriter hatalmat, amivel azt létrehozták.
[00:35:27]És itt jön be az, amiről beszélek, hogy az, hogy ezt hogyan használja valaki, és ezt hogyan fogja a jövőben korlátozni, az a nagyon nagy kérdés.
[00:35:34]És a Tiszától erre eddig részválaszokat kaptunk csak.
[00:35:41]Oké, azt elfogadom.
[00:35:45]Én Én szerintem lehetett volna jobb módot találni súlyogtalás eltávolítására.
[00:35:48]Egyszerűen le kellett volna egy jogszerű méltatlansági eljárást vezényelni.
[00:35:52]Ellen viszont hallása csókolom.
[00:35:54]Tényleg, de mindegy, így oldották meg.
[00:35:57]De a 12 éves korlátozás az miért nem lehetett társadalmi a mondjuk az alkotmány részében társadalmi?
[00:36:05]Miért kellett ezt most ilyen lóhalálában meghozni ezt a döntést?
[00:36:07]Mi indokolja, ha nem az, hogy a Fideszt még jobban megroppantsák?
[00:36:13]Nekem ez is legitim cél, csak akkor mondjuk ezt.
[00:36:19]Én nekem erre van egy válaszom, ami ami kicsit ilyen ilyen török Gábori, mert sem bizonyítani, sem cáfolni nem tudom, de egész egyszerűen az van, hogy ha ez nincs, akkor valójában egy mondatot kellett volna beleírni az alkotmányba, hogy Sullyok Tamás elnöki ciklusának vége, és egyszerűen kellett még tartalmat rakni hozzá.
[00:36:45]Értem.
[00:36:46]Ami mondom, és ez szerintem egy nem jó módszer, mert ez megint az, hogy politikai kommunikációs szempontokat alkalmazunk az alkotmányozásban.
[00:36:58]Na hát sok, tehát hogy forradalmi szituációkban sok minden elképzelhető, de azért szerintem a forradalmi szituációkban is végig kell azt gondolni, hogy hogyan és mit csinálunk.
[00:37:11]Van itt egy másik nagyon érdekes dolog, és amiről ugye beszéltünk itt Magyar Péter karakteről meg kormányzásáról.
[00:37:18]Ugye Magyar Péter nél csütörtökön a kormányszóvivői tájékoztatón az RTL Klub rákérdezett Nemcsók Dénes személyére.
[00:37:27]Nem csak Dénesről tudn, hogy az Orbán kormány egyik legmagasabb rangú tisztviselője volt.
[00:37:35]Ámos Lőrinc Viktória területfejlesztési miniszter mellett államtitkári pozíciót kapott, és a ő lesz az uniós költségvetési források felhasználásáért felelős nemzeti fejlesztési központ felügyelője.
[00:37:53]Valójában ez tartozik hozzá.
[00:37:53]Na, Magyar Péter nagy karakterével rögtön rámondta az RTR-ra, hogy maguk csak a vihart kavarják egy pohár vízbe, vagy én nem tudom micsoda.
[00:38:06]És hogy nem csak Dénes egy tapasztalt szakember és ezt el kell ismerni és tehát el nem követett el bűncselekményt ismerjük.
[00:38:16]Ugye ez alátámasztja azt, hogy ez nem olyan nagy baj, ha valaki fideszes volt, csak most éppen álljon át időben a Tiszához.
[00:38:22]De azért mégiscsak az van, hogy próbálom pontosan idézni, hogy a hogy ez a jogászmérnök átmentése az új rendszerbe.
[00:38:33]Idézem, látványos felháborodást váltott ki a saját közegében.
[00:38:37]A petíciót küldtek a Tiszakormánynak, amit három nap alatt több mint 1600-an írtak alá egy 2000 fős szervezetből.
[00:38:44]1000 három nap alatt 1600.
[00:38:47]Azóta már lehet, hogy 2000-en.
[00:38:47]Na most ezt azért egy kanálvízben lévő viharnak minősíteni, azt hay mondjam még Magyar Péter társadalmi felhatalmazásával a háta mögött is elég nagy túlzásnak tűnik.
[00:39:02]Ennek a dolognak van legalább három rétege minimum.
[00:39:05]Igen, mert egyrészt a azt hiszem, hogy az nem egy nem egy nem egy nehezen befogható tény, hogy 16 éves a teljes államigazgatást átszövő és korumpáló Fidesz kormányzás után új emberekkel feltölteni a akárcsak a kormányzásnak a felső szintjét, az egy gigászi feladat, és nagyon nehéz a megfelelő embereket megtalálni.
[00:39:36]Tehát szerintem az, hogy embereket kell keresni, és egyébként itt néha találnak olyanokat, akik hát erősen érintettek voltak a Fidesz rendszerében.
[00:39:50]Ez ez egy olyan jelenség, ami ami előfordulhat, tehát hogy ettől tehát hogy és tényleg az a legfontosabb szempont szerintem, hogy hogy nem követett el bűncselekményt.
[00:39:58]Nem.
[00:40:01]Tehát, hogy ez a része szerintem ez a része ez a része érthető.
[00:40:09]Az a része is érthető, mert itt ugye gyakorlatilag arról a területről van szó, ami az uniós pénzek hazahozatala.
[00:40:15]Itt ugye nagyon nagy időnyomás van a kormányon, hiszen itt néhány hónap alatt ezt a dolgot le kell zárni.
[00:40:25]Klasszikus politikai metaforával élve.
[00:40:27]Na, itt nincs idő arra, hogy a az új szereplő két hónapig a villanykapcsolót keresse az irodájába.
[00:40:32]Tehát, hogy erre biztosan nincs idő.
[00:40:37]Azonban az a helyzet van, hogy hogy ezekkel a dolgokkal egyszerűen valahogyan ezeket ennél azért kettővel tényleg jobban meg kell magyarázni, és valószínűleg tényleg azzal, hogy bocsánat, szükség van szakemberekre.
[00:40:53]ilyen, tehát, hogy őt találtuk meg alkalmas rá, leellenőriztük, nem követett el bűncselekményt.
[00:41:01]Egyszerűen az van, hogy az ország érdeke az, hogy az uniós pénzeket hazahozzuk.
[00:41:08]Ebbe azt azért viszont tényleg viszont én üdvözlendőnek tartom a jelenlegi helyzetben, hogy az államigazgatás azt érzi, hogy szembe lehet szállni a miniszterelnök akaratával.
[00:41:21]hogy szembe lehet szállni azzal, hogy ő kine vezet egy olyat, akit nem akarnak ott látni, és hogy ezt egy államigazgatási szervezet megmeri lépni.
[00:41:32]Hát mikor volt a NERbe olyan, hogy egy központi államigazgatási szerv embereinek a gyakorlatilag nagy része, de majdnem 100%-a azt mondja, hogy jó napot kívánok.
[00:41:47]Nem.
[00:41:50]Tehát, hogy szerintem ezzel ezzel ezzel ez a szituáció van, és és a a forradalmi logika sok mindent meg tud magyarázni, hiszen persze időszűke van, minden, de ezek azok a mikrodöntések, amik egyébként amik egyébként tudják rombolni egy kormányzásnak a megítélését, mert mert nehéz dolog az egyik fideszesre azt mondani, hogy az rossz fideszes, míg a másikat meg egyébként államtitkárnak nevezett ki.
[00:42:20]Pont a 12 év kapcsán Magyar Péter az ATV stúdiójában Ronai Egonnak azt mondta, amikor ő fölvetette, hogy Gulyás Gergely se lehetne akkor már ezek szerint képviselő, azt mondta, hogy hát ahol ott hullik a forgács, ahol mit tudom én gyalulnak, vagy mit tudom én micsoda.
[00:42:39]De hát itt a gyalulás az nagyon szelektívnek tűnik bizonyos eseteiben.
[00:42:44]Szerintem nem Csok Dénes is ilyen, de ha már gyalulás meg ez a hét, ez egy ilyen hektikus hét volt.
[00:42:51]Megint ismét föltűnt Navracics Tibor, régi ismerősünk, barátunk, aki Ferenc orsolyával közösen írt nyílt levelében annak kapcsán, hogy a magyar nemzet hetilap lesz, a mandiner megszűnik, a pesti srácok fölszámolódott.
[00:43:11]arra kérte a jobboldal nemzeti tőkéseit, oligarcháit, kinek mi tetszik, hogy mentsék meg a polgári oldalpoolgári sajtóját és tegyenek bele pénzt, ami hát nagyon furcsa, mert éppen ők szüntetik meg.
[00:43:29]Ezzel kapcsolatban fölhívom a figyelmet a kolléganőnk Ói Molnár Dóra cikkére.
[00:43:34]Sokat mondó a címe.
[00:43:34]Navracsis Tibor és a lopott Szajré című írása.
[00:43:40]Ebben ő igen, idézni fogom.
[00:43:42]Ebben ő azt írja, hogy mindehhez azért lenne néhány hozzáfűznivalóm olyan újságíróként, akinek két munkahelyét számolta fel a NER.
[00:43:53]és végignéztem, ahogy körülöttem családok egzisztenciája, emberi sorsok kerültek válságba.
[00:43:57]Ezek a szerkesztőségek nem maguktól mentek tönkre, ezek a munkahelyek nem maguktól szűntek meg, hanem a Navracsis Tibor által szolgált hatalom döntései következtében.
[00:44:07]A könyörületességnek és irgalomnak a legkisebb megnyilvánulása nélkül típák el Navracsis Tibor pártai ezeket a valóban értékelvű és nem közpénzből kitartott sajtótermékeket.
[00:44:20]akik most veszélybe került egzisztenciákról és családokról beszélnek, akkor sem mutatták mutatták az empátia legkisebb jelét sem, amikor 2010-ben kisöpörtek mindenkit, akit gyanúsnak tartottak a minisztériumból, és évtizedekig az állam aparátusban dolgozó pártfüggetlen a legjobb értelemben vett közszolgálokat úgy rúgtak ki, hogy még a véki elégésüktől is megfosztották őket.
[00:44:44]Így bántak el szívtelenül a néhai szüdi Jánossal is, az egyik legelköteleztebb köztisztviselővel, akit valaha ismertem, aki mindig minden körülmények között a gyerekek mindenek felett álló érdekét szemelőtt tartva dolgozott több kormány alatt is, legyen az Fideszes vagy szociálliberális, és tudomásom szerint soha nem dolgozta föl, ami vele történt.
[00:45:05]Idáig az idézet.
[00:45:08]Az én kérdésem ennek kapcsán az, hogy nem történhet-e most olyan, amit mi sem fogunk soha tudni földolgozni a rendszerváltás nagy hevületében, a tisztító tűzben.
[00:45:27]minden forradalomban történik olyan, ami amit utána nagyon nehéz feldolgozni, mert ugye ezért van az, hogy minden forradalom után, hogyha egy egészséges társadalomban történik, vagy legalábbis ahhoz közelítő társadalomban, akkor kell jönnie egy konszolidációs időszaknak, amikor egyszerűen ezeket a a forradalmi traumákat feldolgozza egy társadalom.
[00:45:50]Sajnos a magyar társadalom pontosan arról híresült el a történelemben, hogy a traumákat sosem dolgozza fel és sosem beszéli ki.
[00:45:59]És ez a társadalom egyébként azért tartott, ahol tart, mert a mindenkori elitje ezt a működési módot erőltette rá erre a társadalomra.
[00:46:14]Ebben kell egyébként valójában a legnagyobb változást hozni, hogy el kell kezdeni arról beszélni, hogy mik azok az alapvető szervező elvek, amire épül egy társadalom.
[00:46:24]Mik azok az elvek, amik meghatározzák, hogy hogyan működjenek az intézményeink, hogyan működjön a politika, hogy az állampolgároknak ebben mi a szerepe?
[00:46:37]Hogyan kell, mi tartja össze ezt a 9,s fél millió embert ebbe az országba?
[00:46:44]Mi a mik azok a szervező elvek?
[00:46:47]Ezt erre mindig voltak nagy elképzelések, de egyébként a rendszerváltásnak is a legnagyobb problémája az volt, hogy ezeket a nagy elveket elitek vitatták meg, és nem nem kérték ki erről a társadalom véleményét, de ez nem 90-ben kezdődött.
[00:47:06]Valójában a 19.
[00:47:10]század közepe óta a politikai elitek mindig abban voltak érdekeltek és úgy működtek, hogy a feudális viszonyok maradjanak uralkodóak minimum a politikában, de a társadalom egy jelentős részében.
[00:47:26]A hűség, az engedelmesség és a félelem.
[00:47:29]Ez tartsa össze a politikai rendszert, és ez hassa a társadalom egy részét.
[00:47:35]Minden, ami nem így működött, az egyébként legtöbbször kívülről érkezett ebbe az országba már a 19.
[00:47:44]századba is.
[00:47:44]És ahogy Nyugat-Európába alulról szerveződve a hívjuk polgári demokráciának, az egyébként átformálta a társadalmat, nálunk ez nem történt meg.
[00:47:58]Sőt egyébként Jászi Oszkár, Bibó István és Erdei Ferenc, de még hangis elemér is, hosszan írnak arról, hogy valójában nálunk az történt, hogy a bejövő polgári értékrenddel rendelkezők egy részét formálta át a feudális elit.
[00:48:19]Azt hiszem, talán Jászi Oszkár ír arról, de Bibó István is biztosan, hogy valójában itt a az országba betelepülő német vagy zsidó polgárság bárói rangot akart szerezni, mert az volt az országban az érvényesülésnek a záloga, hogy te az elithez tudjál tartozni.
[00:48:39]Ez Nyugat-Európában sok száz év alatt alulról szerveződve megváltozott.
[00:48:44]már nem az volt a kérdés, hogy hogy milyen címek és ki hova tartozik, hanem hogy milyen teljesítményt tesz le az asztalra.
[00:48:54]Ebben a társadalomban ez nem történt meg.
[00:48:56]Na, ezt kéne elkezdeni végiggondolni és átbeszélni, mert valójában az összes létező dolog szerintem, amiről ma beszéltünk, ezen múlik, mert akkor, hogyha egyébként a teljesítmény, a bizalom hatná át a társadalmat, és a felelősségvállalás lenne a harmadik központi eleme a működésnek, akkor valójában nem merülnének fel azok a kérdések, hogyha a miniszterelnök ilyen vagy olyan lép lépést tesz, akkor az vajon a hatalomkoncentráció erősítése, vagy pedig egyszerűen csak egy egy régi rendszernek a lebontása, mert akkor tudhatnánk.
[00:49:37]Így nem tudjuk.
[00:49:38]Hát sok mindent nem tudunk még.
[00:49:42]Azt tudhatjuk szerintem, hogy valóban rendszerváltó időket élünk.
[00:49:49]Azt nem tudhatjuk, hogy nem fogjuk-e újra elpuskázni, ahogy eddig mindig sikerült elpuskáznunk.
[00:49:52]De hát azt megígérhetem, hogy mi azon leszünk, hogy ne így legyen.
[00:49:58]Nagyon szépen köszönöm a figyelmüket.
[00:50:00]Tartsanak velünk a jövő héten is.
[00:50:02]Köszönöm.