ÖSSZECSAPTUNK a Tisza VITATOTT javaslatán 📢 #762
- A műsor Szijjártó Péter és Szergej Lavrov 2023-as telefonbeszélgetésének paródiájával indít, felidézve a Wagner-lázadás alatti szürreális pillanatokat és Lavrov kioktató stílusát.
- A Tisza Párt 12 éves mandátumkorlátozási javaslatát elemzik: a beszélgetők szerint a javaslat nem a valódi problémát (a választási törvény aránytalanságait) kezeli, és váratlanul, kampányon kívül érkezett.
-
„Ha őszinte lennék, én azt gondolnám, hogy ez igazából csak annyi, hogy rúgjunk bele a Fideszbe meg az ellenzékbe még egyet." – az egyik beszélgetőpartner
- Az NKA-botrány kapcsán hat embert őrizetbe vettek, Bús Balázs volt óbudai polgármester részletes vallomást tett, és kiderült, hogy 17 milliárd forintot osztottak szét a választás előtt, amiből több mint 2 milliárdot már visszaadtak.
- A Mandinertől 60 embert bocsátottak el; Kohán Mátyás cikkében „egzisztenciálisan bizonytalan terepként" hivatkozik a médiahelyzetre, amit a beszélgetők képmutatónak tartanak 16 év kormányzati kiszolgálás után.
- Orbán Balázs lemondott az MCC kuratóriumi elnöki posztjáról, amit a beszélgetők a források elapadásától való félelemmel és a Mandiner körüli bizonytalansággal kapcsolnak össze.
- A beszélgetők szerint a Fidesz-média „undorítóan élősködött" a közpénzeken, és bár nem örülnek az elbocsátásoknak, elégtételt éreznek a rendszer összeomlása miatt.
Részletes összefoglaló megjelenítése
Bevezető – Szijjártó és Lavrov telefonbeszélgetésének paródiája
A műsor egy jelenettel indít, amelyben a beszélgetőpartnerek Szijjártó Péter és Szergej Lavrov orosz külügyminiszter egy korábbi telefonbeszélgetését idézik fel és parodizálják. A beszélgetés a Wagner magánhadsereg 2023-as lázadása idején zajlott, amikor Szijjártó aggodalmaskodva hívta fel Lavrovot, hogy érdeklődjön a helyzetről. A beszélgetők megjegyzik, hogy a jelenet a Heti Hetes egykori jeleneteire emlékezteti őket, de ezúttal „az élet írta a levelet".
„Ne aggódj, és ne higgy annak, amit a közösségi médiában mondanak. Ott vannak Voronyezsben és Rosztovban." – Lavrov szerepében az egyik beszélgetőpartner *
A beszélgetés alapjául szolgáló cikk Panyi Szabolcs Substackjén jelent meg, amely szerint Lavrov kinevette Szijjártót. A beszélgetők felidézik, hogy három éve történt az eset, és milyen szürreális volt élőben követni a Wagner-csoport moszkvai előrenyomulását – az egyikük épp Horvátországból tartott haza, és folyamatosan frissítette az internetet, míg másikuk akkori párja Reddit-csoportokban követte az eseményeket térképen.
„Úgy voltam, hogy az igen, hát azért azt nem gondoltam volna, hogy ilyen orosz forradalmat így meg fogok élni." – az egyik beszélgetőpartner *
Megjegyzik, hogy a felkelés végül „lezuhant", és Prigozsin mesterrel végződött. Szóba kerül Panyi Szabolcs könyve is, amely a választás hajrájára készült volna el, de végül későbbre tolódott – a beszélgetők szerint most már nem választást, hanem pert vagy eljárást befolyásolhat.
Személyes és laza témák
Cseresznyemagozás és hétköznapi apróságok
Az egyik beszélgetőpartner elmeséli, hogy előző este sorozatnézés közben kimagozott egy kiló cseresznyét, amitől befogta a kezét. A másik meglepődik, hogy miért magozott cseresznyét – kiderül, hogy süteményhez vagy fagyasztáshoz készítette elő. A beszélgetés során szóba kerül a légkondicionáló használata is: az egyikük reggel 8-kor bekapcsolja 25-26 fokra, és mire beérnek, kellemes a hőmérséklet, míg korábban Ádám 19 fokra állította, ami túl hideg volt.
A stúdió mérete és a nézői tévhitek
A beszélgetők megvitatják, hogy a vendégek gyakran meglepődnek a stúdió kis méretén – azt hiszik, hogy egy nagy térben vannak. Az egyikük megjegyzi, hogy az ő nappalija nagyobb, mint a stúdió, amire a másik viccesen reagál:
„Köszönöm, hogy jó. Hát nem mindenki él izében, ilyen nagypolgári lakásokban. Ilyen 6 méteres belmagassággal." *
Norvég szurkolói evezés és csataindulók
A beszélgetők a norvég fociszurkolók evezős ünnepléséről beszélnek, amit először egy Pamkutya koncerten láttak. A norvégok a csoportkörből való továbbjutást ünnepelték így, és még a norvég királyi pár is csatlakozott a televízióban. Az egyikük felesége szerint ez nem új dolog, ő már fiatal korában látott ilyet szórakozóhelyen. A beszélgetés innen a viking csatajelenetekre és a haka hatására terelődik – az egyik beszélgető szerint a magyaroknak is kéne valami hasonló. Felmerül az ostorcsattogtatás, de megállapítják, hogy azt inkább állatterelésre használták, nem csatában. A magyar ősök lovon küzdöttek, így náluk inkább a kürtök lehettek jellemzők – „az öreg Lehel kürtje".
A magyarok mozgási szokásai
A beszélgetők egy meglepő statisztikát vitatnak meg: a magyarok háromnegyede eleget mozog. Elsőre azt gondolták volna, hogy a magyarok lusták, de kiderül, hogy a statisztikát alapvetően a fizikai munkások húzzák fel:
„A 46%-a a népességnek nagyrészt közepesen nehéz vagy kifejezetten megerőltető fizikai tevékenységet végez a munkája során." *
Tehát nem a szabadidős mozgás, hanem a munkavégzés miatt ilyen magas az arány. Az izomerősítő gyakorlatok terén is növekedés látható, ami a konditermi edzés berobbanásával magyarázható. Az egészséges életmód, az alvás és a testi funkciók követése divatba jött – az egyik beszélgető Apple Watchban alszik, és 94 pontos alvásértékelést kapott, annak ellenére, hogy nyitott ablaknál, utcai zajban aludt, füldugó nélkül.
Alváskövető eszközök és a Whoop-probléma
A beszélgetők hosszasan tárgyalják az alváskövető eszközök előnyeit és hátrányait. Az egyikük szeretné követni az alvását, de nem akar kijelzős órát hordani, mert az túl nagy és kényelmetlen alváshoz. A Whoop lenne a legjobb választás, de annak éves előfizetési díja van (kb. 130 dollár/év), és a kijelző nélküli verziók nem elérhetők. A Google nemrég dobott piacra egy ilyen eszközt, de azonnal elfogyott. Az okosgyűrűk (mint az Oura) túl vastagok és drágák, ráadásul előfizetést is igényelnek. Felmerül a bicepszen hordható változat is, ami pontosabb lehet.
Politikai dalok és kampányzenék
A beszélgetés a politikai dalokra terelődik, miután valaki a chatben megemlíti a Fidesz AI-generálta kampányindulóját. Az egyik beszélgető egész nap ezt dúdolta, és egy vacsoránál a feleségének is lejátszotta. A másik beszélgető szerint a „Nem tetszik a rendszer" című 14 évvel ezelőtti szám is elképesztő – felidézi, hogy házibulikban rappelték. A beszélgetők egyetértenek abban, hogy a legjobb politikai dal az „Igen, igen" – ennek két verziója is van (az eredeti és egy 2010-es frissítés), amit kvízeknél lehet használni a beugratásra.
„A tiszás dalokkal az elmúlt években próbálkoztak, de szerintem még nem sikerült megírni úgy igazán. Úgyhogy ebben még nem sikerült meghaladni a Gyurcsány-korszakot." *
Felmerül a „Budapestnek Demszky kell" című szám is, amelyet Geszti Péter írt Demszky Gábor kampányához. A beszélgetők meghallgatják a dalt, és megállapítják, hogy a 2000-es évek Budapestjéhez illik ez a jazzes hangzás. A szövegben olyan szavak szerepelnek, mint „élet, levegő, tempó, metró, új híd, biztonság, Demszky, pezsgés". Az egyik beszélgető megjegyzi, hogy a „pezsgés" szó politikai plakáton való szerepeltetése félreérthető lehet.
Az egyik beszélgető elárulja, hogy egy barátja esküvőjére egy politikai dalokból álló playlistet állított össze, amelyen az „Igen, igen" is szerepel – a barátja azt mondta, hogy „a Fidesznek a szarja az rajta van", és éjfélkor megszólal majd a „Kizöldült a magyar vidék, tavasz van" kezdetű dal.
A miskolci narancssárga patak
A beszélgetők egy miskolci hírt tárgyalnak: a Szinva patak vize narancssárgára színeződött. A probléma a távfűtőrendszerből ered – egy konténert kimostak, és a vasoxid véletlenül a patakba folyt. A beszélgetők megjegyzik, hogy a látvány nyomasztó, és bár azt mondják, emberre nem káros, a természetre igen – valószínűleg döglött halak is vannak a vízben. Az egyikük ironikusan jegyzi meg, hogy Miskolcon „nem sikerült autó- vagy akkumulátorgyárat csábítani, de még így is megoldották" a narancssárga színt.
Japán alvástechnológiák – disztópikus megoldások
A beszélgetők egy cikket vitatnak meg, amely arról szól, hogy Japánban hogyan próbálják „meghackelni" az alvást, ahelyett hogy az alapvető problémákat (kevés szabadidő, nem megfelelő otthoni körülmények) kezelnék. A cikkben bemutatott megoldások:
- Hordható hálózsák: 20 perces power naphez, zenével vagy hangokkal, hogy elkerüljék a szundítás utáni kábultságot.
- Álló alvókunyhó: „mint a zsiráf" – a zsiráfok akár állva is tudnak aludni napi 30 perctől 2 óráig, és ezt próbálják emberekre adaptálni.
- Alvókapszula-hotelek: a belvárosban, ahol 160 ember aludhat együtt kapszulákban, és tanulmányozzák az alvásukat.
- Átalakuló kanapé: érzékeli, ha elaludtál a tévé előtt, és automatikusan ággyá alakul – de csak akkor működik, ha egyedül vagy, vagy pontosan egyszerre alszotok el a másikkal.
- Intelligens lakások: a fényt, árnyékolót és páratartalmat a műszakhoz igazítják, hogy éjszakai műszakosok is jól aludhassanak nappal.
A beszélgetők kritikusan viszonyulnak ezekhez a megoldásokhoz:
„Mindent tényleg kitalálunk, ahelyett hogy kezelnénk azt a problémát, ami miatt a japánok valószínűleg a legkevesebbet alszanak a fejlett országok közül." *
Az egyik beszélgető elmondja, hogy ő nem tud napközben szundítani – ha lefekszik 20-30 percre, azon gondolkodik, hogy már mennyi idő telt el, és végül nem alszik el. Viszont a kanapén sokszor elaludt volna, ha kényelmesebb lett volna, ezért az átalakuló kanapé ötlete tetszik neki.
DHL vitorlás teherszállítás – visszatérés a régi technológiákhoz
A DHL bejelentette, hogy óriás vitorlásokkal szállítana árut az Atlanti-óceánon. A beszélgetők először azt hitték, hogy szélerőművekről van szó, amelyek elektromosan működtetik a hajót, de kiderült, hogy konkrétan vitorlás hajókról van szó – „wind powered cargo ship". A megoldás 99%-kal csökkenti a karbonkibocsátást a repülős szállításhoz képest, és 90%-kal a hagyományos hajózáshoz képest. A hátránya, hogy a 9 napos átkelés helyett két hétig tart az út. A hajók nem fix útvonalakon mennének, hanem követnék a széljárást.
„Szerintem pont erre mutat rá ez, hogy lehet, hogy normálisabb lenne, hogyha két hétig tartana áthozni valamit." *
A beszélgetők szimpatikusabbnak tartják ezt a megoldást, mint a japán alvópodokat, de megjegyzik, hogy nem értenek a hajózáshoz, és nem tudják, mennyire skálázható ez a technológia konténerhajók méretére.
A Tisza Párt 12 éves mandátumkorlátozási javaslata
A javaslat lényege és a felmerülő kérdések
A beszélgetők részletesen elemzik a Tisza Párt által benyújtott törvényjavaslatot, amely 12 évben korlátozná az országgyűlési képviselők újraválaszthatóságát. A javaslat szerint nem lenne választható, aki már 12 évig országgyűlési képviselő volt. Az egyik beszélgető felveti, hogy különbséget kellene tenni a listás és az egyéni választókerületi képviselők között – utóbbiak elvileg kötődnek a választókerületükhöz, és lehet, hogy évtizedeken át jó munkát végeznek.
A másik beszélgető szerint a javaslat mögött az a felismerés áll, hogy a régi jogállami működésben benne van a lehetősége annak, hogy ilyen rendszerek (mint az Orbán-rendszer) kialakuljanak. Ugyanakkor kritikusan jegyzi meg:
„A választási törvény reformjában látnám azt, hogy megtanultuk, mi volt a baj az Orbán-rendszerből – az, hogy nagyon könnyen kétharmadokat produkál. Na most a választási törvény reformjáról eddig egy szó nem hangzott el." *
Érvek a javaslat mellett
Az egyik beszélgető szimpatikusnak tartja a „vérfrissítés" gondolatát – hogy a politikusok és a pártok rá legyenek kényszerítve a folyamatos megújulásra mind személyekben, mind gondolkodásmódban. Szerinte fontos, hogy a képviselők ne töltsenek el 30 évet a parlamentben anélkül, hogy más munkát is végeznének, mert így elveszítik a kapcsolatot a való világgal.
„Szerintem fontos az, hogy tényleg dolgozzon az országban vagy a világban, lássa meg, hogy azalatt a 10-12 vagy nyolc év alatt változott a világ, mert rohadt sokat, rohadt gyorsan változik jelenleg a világ." *
Felmerül egy kompromisszumos javaslat is: 8 év parlamenti munka után 4-8 év piaci tapasztalatot kellene szerezni, és utána lehetne újra indulni.
Érvek a javaslat ellen
A másik beszélgető több ellenérvet is felhoz:
-
Nem ez a valódi probléma: Az Orbán-rendszer nem azért alakult ki, mert túl sokáig lehettek egyéni képviselők, hanem mert 45%-kal kétharmadot lehetett produkálni. A választási törvény reformja fontosabb lenne.
-
Az egyéni képviselők legitimációs bázisa: Ha valaki be van betonozva a választókerületébe, az ellensúlyt képezhet a pártvezetéssel szemben. Ha mindenki tudja, hogy úgyis távozni fog, még jelentéktelenebbé válik a frakciótagok szerepe.
-
A javaslat az Orbán-rendszer tapasztalataira épít: A beszélgető szerint a Tisza korábban azt kommunikálta, hogy nem az új alkotmány a legfontosabb, hanem a politikai hatalom megszerzése és megfelelő működtetése. Most mégis „a törvényektől, szabályoktól várják azt, hogy jól menjenek a dolgok".
-
Váratlanul jött: A javaslat nem szerepelt a választási kampányban, és sokan felhúzták a szemöldöküket, még a Tisza iránt elkötelezettek is.
„Ha őszinte lennék, én azt gondolnám, hogy ez igazából csak annyi, hogy rúgjunk bele a Fideszbe meg az ellenzékbe még egyet. És amúgy nem áll távol ez tőlem. De az alkotmánynak nem ennyiből kéne születnie." *
Alternatív megoldások
A beszélgetők több alternatívát is felvázolnak a magyar politikai rendszer reformjára:
- A parlamentbe jutás küszöbének csökkentése
- A választási törvény reformja, hogy ne lehessen könnyen kétharmadot produkálni
- A listás és egyéni szavazatok szétválasztása (a győzteskompenzáció megszüntetése)
- Területi listák, megyei közgyűlések megerősítése
- A politika helyi szintre vitele
- Plurálisabb parlament, ahol folyamatosan kompromisszumokat kell kötni
Fideszes reakciók
A beszélgetők megemlítik a 24.hu körkérdésére adott fideszes reakciókat:
- Lázár János: „Nem tartom ördögtől való dolognak, főleg ha lenne róla értelmes párbeszéd."
- Gulyás Gergely: kiakadt a javaslaton
- Pócs János: a Rákosi-korszakot idézi
- Balla György: mindenhol a Rákosi-korszakot és a fekete autókat látja
Az egyik beszélgető megjegyzi, hogy a Fidesz részéről nem hiteles ez a felháborodás, hiszen ők maguk is centralizált, parancsuralmi pártként működtek.
Az NKA-botrány következményei
Őrizetbe vételek és Bús Balázs ügye
A beszélgetők beszámolnak arról, hogy az NKA-ügyben tegnap hat embert őrizetbe vettek, és gyanúsítottként kihallgatták Bús Balázst, Óbuda volt fideszes polgármesterét. Bús Balázs részletes vallomást tett. Az egyik beszélgető megjegyzi, hogy Hankó Balázsnak (a volt innovációs miniszternek) lehetnek álmatlan éjszakái a mentelmi joga miatt.
A választás előtti pénzosztás részletei
A beszélgetők részletezik az NKA-n keresztüli pénzosztást:
- 17 milliárd forint került kiosztásra, ebből már több mint 2 milliárdot visszaadtak
- Demeter Szilárd alapítványa 9 milliárdot kapott márciusban, közvetlenül a választás előtt. Demeter azt mondta, hogy meglepte az utalás, mert korábban elhúzódtak az utalások. A választás másnapján azonnal szólt az alapítványnak, hogy csak a kötelezőeket fizessék ki, és a pénz megvan, ha kérik, visszautalják.
- Győrben 100 millió forint került egyesületekhez, amelyeket közvetlenül a pénzosztás előtt hoztak létre – mindegyik egyesület bejegyzési eljárását ugyanazon a napon indították.
- Minden választókerület kapott 100 millió forintot a választás előtti időszakban.
- Kis Grófo 5 milliót kapott „szövegírásra" – a beszélgetők nem értik, miért adta vissza, hiszen elvileg teljesítette a feladatot.
A Fidesz reakciója
A Fidesz a „modern kori ÁVH" megvalósulásának nevezi, hogy Bús Balázst őrizetbe vették. A beszélgetők ironikusan reagálnak erre:
„Akkor egy kis történelemórát még javasolnék a Havasi Bertalannak." *
Orbán Viktor a brüsszeli sajtótájékoztatóján azt mondta, hogy „ő már nyugodt, mert nem ő van kormányon, már nem náluk vannak a hatóságok". A beszélgetők szerint ez kicsit elszólásnak tűnik – Orbán azt próbálta mondani, hogy most majd bízni fognak az emberek az eljárásokban, de úgy fogalmazott, mintha a hatalom birtoklása lenne a garancia.
A sajtótájékoztató hangulatát is jellemzik: Orbán egy kis szobában, osztályterem-szerű környezetben ült, ingerült volt, elvette a szót az újságíróktól, és a lezárás is fura volt – „kiviharzott".
A kampányfinanszírozás anomáliái
A beszélgetők megjegyzik, hogy papíron a Tisza többet költött kampányra, mint a Fidesz – de ez azért van, mert a Fidesz kampányköltéseiben nem szerepeltek az NKA-n keresztül kifizetett összegek, a digitális demokrácia fejlesztési ügynökség kiadásai, a DPK-s harcosok klubja és egyéb állami pénzek. Az információ az Index közérdekű adatigénylése alapján derült ki – a beszélgetők ironikusan jegyzik meg, hogy „micsoda idők, az Index itt tépár, függetlenek".
A Mandiner leépítése és Kohán Mátyás cikke
A kirúgások
A Mandinertől 60 embert küldtek el, 48-an maradtak. A beszélgetők szerint ez azért történt, mert a KESZ (Közép-Európai Sajtó és Média Alapítvány) megszűnésével a Mandiner a magyar államhoz kerül vissza, és az állam nem fogja finanszírozni. A Magyar Pétert kérdezték is erről, aki röhögött rajta – a beszélgetők szerint valószínűleg meg fognak tudni egyezni, hogy a magyar állam lemond a Mandinerről, de kérdés, hogy ki rak bele pénzt.
Kohán Mátyás írása
A beszélgetők részletesen elemzik Kohán Mátyásnak a Mandineren megjelent írását a kirúgásokról. Kohán szerint:
„A médiában zajló folyamatok, mert úgy érzem, a politikaközeli munkakörökben az érzelgésnek nincs helye. Ez egy kemény cikluslogika által meghatározott, egzisztenciálisan bizonytalan terep, ahol lapok jönnek és mennek." *
A beszélgetők felháborodnak ezen a megfogalmazáson:
- Az „egzisztenciálisan bizonytalan terep" 16 év kormányzás után nem volt bizonytalan – egészen addig, amíg meg nem bukott a Fidesz.
- Kohán szerint „minden ellenkező híreszteléssel szemben nem úgy áll a helyzet, hogy a jobboldali média értéktelen állami propagandaként szennyezte volna 16 évig. Az egyébként csupa tisztességes, jóhiszemű újságíró lakta magyar közéletet."
„Tehát nem elég az, hogy hány kritikus cikket hoztak le a Fidesszel vagy Orbánnal kapcsolatban? Nulla." – az egyik beszélgető *
A beszélgetők szerint a Fidesz-média igenis szennyezte a közéletet lejárató anyagokkal, és ha mindkét oldalt támadták volna, lehetne morális pozíciójuk, de ők csak egy oldalt szolgáltak ki.
Kohán Mátyás korábbi cikkei
Az egyik beszélgető felidézi Kohán egy korábbi cikkét, amelyben arról írt, hogy „az igazi magyar ember a Balatonra megy és rántott húsos szendvicset visz a hűtőtáskában". A cikk lényege az volt, hogy nem baj, ha az emberek szegények és nem tudnak külföldre utazni, mert a Balaton és a hűtőtáskás szendvics az igazi magyar élmény – miközben Kohán maga bejárta a világot a Fidesz által finanszírozott utazásokon.
„Hogy lehet amellett érvelni, hogy nem baj, hogy szarul élsz? Én meg nyilván 100-200 ezer forintot kiszámlázok azért, hogy a Nagykörös-Csongrád megyei hírtévében a YouTube-on elmondjam a véleményemet 100 nézőre." *
A beszélgetők megjegyzik, hogy Kohán Győrben is kapott százezreket műsorokért – és ki tudja, még hány ilyen lehetett.
A független sajtó helyzete
A beszélgetők egyetértenek abban, hogy a magyar sajtóban sok az álszentség a függetlenséggel és objektivitással kapcsolatban. Az egyikük szerint a New York Times-ban például vannak demokrata és republikánus szerzők is, akik kritizálják a saját oldalukat, és a szerkesztői boardok is adnak választási támogatást. Ezzel szemben a magyar sajtóban sokan eljátsszák a függetlenséget, miközben mindenki tudja, hogy melyik oldalhoz húznak.
Ugyanakkor a beszélgetők optimisták a független sajtó jövőjét illetően: két hónappal a választás után is életben vannak, mert hosszú évek alatt kialakított felületek és támogatói bázisok állnak mögöttük. Az egyik beszélgető szerint néhány kisebb, csak az O1G-ből élő tartalom eltűnhet, de a nagyobbak megmaradnak.
Orbán Balázs lemondása az MCC-ről
Orbán Balázs lemondott a Mathias Corvinus Collegium (MCC) kuratóriumi elnöki posztjáról. A beszélgetők szerint a lemondás oka nem egyértelmű a kiírásból – annyit közölt, hogy „nagyon elfoglalt a többi dolgával". A beszélgetők ironikusan jegyzik meg, hogy eddig is sok mindent csinált (kampányfőnök is volt), és most, hogy egy évig a parlamentben ül, mielőtt Brüsszelbe megy, „addig azért maradhatna". Valószínűleg nem várta meg, amíg kirúgják.
A beszélgetők összekapcsolják ezt a Mandineres hírekkel: az egyik műsorban a riporter arra kérte a nézőket, hogy kövessék be a saját csatornáját, mert „majd az állam ráteszi a kezét a Mandinerre". A beszélgetők szerint nem annyira a Magyar Péteréktől rettegtek, hanem inkább a kirúgástól és a források elapadásától.
Záró gondolatok
A beszélgetők megjegyzik, hogy a műsorukat több mint 150-en nézik, de így sem tudnának annyi pénzt keresni, mint amennyit Kohán Mátyás egy senki által nem nézett győri tévés műsorral keresett. Ez is mutatja, hogy a Fidesz-média milyen értelmezhetetlen összegekből működött. Az egyik beszélgető bevallja, hogy „irigy" és „jól esik az igazságérzetének" a mostani helyzet – nem azért, mert emberek utcára kerülnek, hanem mert „undorítóan élősködtek a magyar adófizetők pénzén".
A műsor végén az egyik beszélgető elárulja, hogy másnap egy „versenytárs reggeli műsorába" megy élőben, de jövő héten is visszajön.
⚠️ Értelmezhetetlen vagy bizonytalan szakaszok
- „a DPK-k harcsok klubja" – valószínűleg a DPK (Digitális Pártközpont) vagy hasonló szervezet „harcosok klubja" kifejezés torzult alakja, a pontos jelentése nem rekonstruálható.
- „Nagykörös Csnok Pütyűr megyei hírtvébe" – valószínűleg egy fiktív vagy eltorzított helyi televízió neve, a pontos alak nem rekonstruálható.
- „a Col szobatársaival" – valószínűleg Kocsis Máté vagy Kósa Lajos nevének torzult alakja, de a kontextusból nem egyértelmű.
Teljes átirat megjelenítése
[00:00:00]Helló!
[00:00:00]Csak azt akartam tudni, hogy urai vagytok a helyzetnek.
[00:00:02]És te jól vagy?
[00:00:04]Teljesen kézben tartjuk a helyzetet.
[00:00:04]Az elnök minden szükségeset elmondott.
[00:00:06]Ne aggódj, csendben [zene] elintézzük az ügyet.
[00:00:12]Sikerült megállítani az előrenyomulásukat Moszkva felé?
[00:00:15]A hadsereg ura a helyzetnek.
[00:00:15]Nem követem élőben az eseményeket.
[00:00:18]A hadsereg pontosan tudja, mit kell tennie.
[00:00:22]Tehát csak fake news, hogy az elnök és a miniszterelnök elhagyta Moszkvát.
[00:00:26]Ezeket a híreket már órákkal ezelőtt cáfolták.
[00:00:28]Ne aggódj, és ne higgj annak, amit a közösségi médiában mondanak.
[00:00:33]Ott vannak Voronyesben és Rossovban.
[00:00:35]Nem követek mindent óráról órára.
[00:00:35]A hadsereg a helyszínen van, és minden [zene] eszköze, valamint tudása megvan ahhoz, hogy kezelje a helyzetet.
[00:00:43]Szóval te személyesen teljesen jól vagy?
[00:00:47]Teljesen.
[00:00:47]Tök mint.
[00:00:47]Rendben.
[00:00:50]Nos, ha bármire szükséged lenne személyesen, csak szólj nekem.
[00:00:54]Nincs szükségem semmire.
[00:00:54][nevetés] Nincs semmi probléma.
[00:00:57]Köszönöm, hogy hívtál.
[00:01:02][zene] Jó van ez így most ugye a heti hetesben is voltak ilyenek, hogy el kellett játszaniuk jeleneteket, és szerintem az volt a leggyengébb része.
[00:01:11]És most úgy érzem, hogy most ugyanazt csináltuk.
[00:01:14]Na jó, de ezt legalább nem mi írtuk.
[00:01:14]Ezt ezt ezt a levelet az élet írta.
[00:01:18]Igen, ettől egy kicsit jobb.
[00:01:18]Aki lemaradt ez Sziártó Péter és Szergei Lavrov beszélgetése volt.
[00:01:22]Még tavaly nyáron volt ez a szituáció, hogy a Wágner magánadser, vagy két éve, most már nem is tudom, mert úgy telnek az évek, mint az őrület.
[00:01:31]Mutassuk már meg a cikket, ahonnan származik.
[00:01:32]A Panyi Szabolcs Szubstekén Sziártó segítséget ajánlott a Vágner látadáskor.
[00:01:37]Lavrov kinevette.
[00:01:37][nevetés] Na igen, ez ez nem jön le az a baj a leíratból.
[00:01:42]És ugye van egy videó, de ott k ugyanazság, mint én meg a Nóra, csak valószínűleg jobb színészkedéssel, vagy ők lehet hallották és akkor tudják, hogy hogy kell.
[00:01:50]Három éve volt már ezel a napra, de emlékszem, mert pont nyaralásból jöttünk haza és reggel amikor elindultunk kocsival Horvátországba, akkor orvastuk, hogy Moszkva föl megy a vágnáre és így olyan érzésed volt, mint nem tudom, mint amikor kitört háború, vagy amikor szeptember 11, hogy így ú [ __ ] meg, most ez így ez valami történelem zajlik.
[00:02:08]És így mentünk, emlékszem, mentem, mentünk haza, és csak így frissítgettem folyosan internet, hogy mi van, mi van, mi van, és aztán mire hazaértünk, addigra volt az, hogy igen, nekem is konkrétan aznap az akkori faszim így egész nap egy ilyen nem tudom valami redit előtt ült, vagy így nézte a térképet, ahol így föl volt rajzolva valami térképre, hogy hol tart a vágner csuport.
[00:02:30]Igen, volt egy külön ilyen readyit csoport, ahol szerintem a videókat rakt képeket, meg ilyen live update, minden szürális volt.
[00:02:36]És akkor igen, úgy voltam, hogy az igen, hát azért azt nem gondoltam volna, hogy ilyen orosz forradalmat így meg fogok élni.
[00:02:42]Nem is, és nem is.
[00:02:44]Igen.
[00:02:45]És aztán le is zuhanta.
[00:02:45]Aztán Pigsin mester.
[00:02:48]Igen.
[00:02:48]Úgyhogy na ez akkor akkor történt Száró Péter aggó hívta föl az orosz kölügyminisztert, hogy most most mi a helyzet és akkor te tényleg teljesen jól vagy?
[00:02:59]De sz a Lavrov az annyira nem nem.
[00:03:01]Milyen milyen figyelmes a CR-tól.
[00:03:04]Nincs szükségem semmire.
[00:03:06]Nevett.
[00:03:06]Látod?
[00:03:06]Oda van írva.
[00:03:06]Nevett.
[00:03:08]Ja.
[00:03:08]Kinevette szegény.
[00:03:09]Ott van a rendezői utasítás.
[00:03:09]Nem nevettél, Barna.
[00:03:11]Azt még a labró odaad gyakor meg a búcsúzkodások is lemaradt anyja való valóban valóban.
[00:03:18]Szevasz tesó.
[00:03:19]Valóban akkor ez csak fake news.
[00:03:21]Fanfixártó Lavr funfik.
[00:03:21]Amúgy nem ez nem fanfix, ez a valóság.
[00:03:24]Ja hát úgyhogy ez érdekes.
[00:03:26]Nem tudom, hogy a hangfelvét az miért nem droppolt ilyenkor eddig eddig az is droppolt mellé vagy majd később.
[00:03:31]Meg hol a könyve a Panyinak?
[00:03:33]Ugye ő a választás hajrájából Hát dolgozik rajta.
[00:03:37]Igen, de azért ott úgy mondta, hogy most már lassan készen van.
[00:03:39]Elvileg idén lesz.
[00:03:41]Nem őssze.
[00:03:42]Azt gondolnám, azt hittem a váztas előtt, aztán utána írta, hogy nem, az már nem fog megtörténni, de hogy majd azért utána biztos érdekes lesz.
[00:03:47]Hát most már nem egy választás befolyás, hanem talán egy pert vagy egy eljárást.
[00:03:54]Most látom, hogy tegnap megpucoltam sorozatnézés közben, vagy kimagoztam egy kiló cseresznyét, és még csereszny is az ujjam, úgyhogy ne nézzétek.
[00:04:02]Kimagoztál?
[00:04:02]De miért?
[00:04:02]Befőtet csináltál, vagy csak úgy akarod lenni, hogy ne kelljen magab babrálni?
[00:04:06]Hát igen, vagy lehet, hogy még lehet, hogy végül lefagytom, vagy csinálok belőle süteményt, vagy ilyesmi.
[00:04:13]Sajnálom.
[00:04:13]Nem tudtam, hogy így ecet kell vagy pig amúgy már kikörömkeféltem, de ez sose segített rajta.
[00:04:19]Leg ma konkrétan ne tudjátok meg, hogy hogy rámjár a rud karácsony Gergő nem szépen iparűzési adóval kapcsolatos ügyintézés.
[00:04:28]20%-kal megemelték a Molkúton a Crossannak az árát.
[00:04:31][nevetés] Cseresznyi és az ujja.
[00:04:33]Nem megy rendesen a légkodni, de amúgy megy és hideg is, úgyhogy ezt jó, hogy szólsz.
[00:04:39]Szóval hát amúgy azért annyira azért nem megy.
[00:04:42]Ja, mondjuk én nem vagyok egy ilyen jégkamrára fagyasztós a légkondiban.
[00:04:47]Nem se igen.
[00:04:47]Én azért csináltam ezt, mert ugye bejövök már ilyen 8-kor, és akkor így már akkor be szoktam nyomni, és akkor bőven elég a 25-26 fok és akkor becsukom az ajtót, és mire bejönk ilyen kellemes idő van.
[00:04:56]Eddig ez úgy ment, hogy elindult az adás, melegvan, és az Ádám ilyen 19 fokra benyomta, és akkor öt percán így állt.
[00:05:03]Ja.
[00:05:03]Nem, mi ebben szerintem hasonlóak vagyunk szerencsére.
[00:05:04]Egy picit most meleg van, de nem olyan vészes.
[00:05:06]Mondjuk a nyilván itt a lámpák is melegítenek, szóval igen.
[00:05:10]Meg egy bezárt térben vagyunk, ahol még a hang se megy [nevetés] ki, úgyhogy az amiről mindenki azt hiszi, hogy ez egy [ __ ] nagy tér.
[00:05:15]Annyira vicces, mikor jönnek a vendégek és így körbenéznek és így hú, azt hittem, hogy ez nagyobb.
[00:05:18]Am nem értem, miért milyen hülyeség lenne, hogy ott lenne [nevetés] mögötte egy ilyen asztal, vagy nem tudom, nem?
[00:05:27]Szerintem azt hiszik, hogy előttünk mintogyha egy nem tudom, egy nagy nappaliban lennénk, vagy egy nagy térbne amúgy abban vagyunk.
[00:05:31]Ez egy nappalinak nagyon nagy lenne.
[00:05:33]Vagy nem nagyon, egy panálban.
[00:05:35]Hát egy egy panelhez képest nagyon nagy.
[00:05:37]Egy polgári lakásban így kábé szerintem.
[00:05:40]Az én nappalim nagyobb, mint ez a stúdió.
[00:05:42]Szerintem sokunk nappal nagyobb.
[00:05:42]Pedig köszönöm.
[00:05:44]Te ez az.
[00:05:44]Köszönöm, [nevetés] hogy jó.
[00:05:46]Hát nem mindenki él izében, ilyen nagypolgári lakásokban.
[00:05:49]Ilyen 6 meses belagassággal.
[00:05:52]Igen, meg is szívod, ha be kell fűteni.
[00:05:54]Szóval persze, vagy le kell hűteni.
[00:05:57]Hát ott a rezsicsökkentés.
[00:05:59]Mi?
[00:05:59]Na mondd már!
[00:05:59][zene] Jól van ez így én először ezt az evezősdit, ezt a Pamkutya koncerten láttam.
[00:06:09]You and me Bat.
[00:06:10]Te is ott láttad először?
[00:06:11]Igen.
[00:06:11]És néztem, hogy mi történik.
[00:06:12][nevetés] Igen.
[00:06:13]És mint kiderült, ez egy dolog, de kifejezetten úgy tűnik, hogy a norvég vikingeknél meg aztán főleg így ünnepelték, hogy továbbjutottak a csoportkörből a kieséses szakaszba.
[00:06:27]Ilyen szakszavakatés mondjak, nem tudom.
[00:06:29]És még ráadásul a norvég királyi pári is utána nyomta a tévében, de de ez, ahol az egész stadion, az elképesztő.
[00:06:35]Én ugyanígy voltam, mint te, de és azt hittem, hogy ez valami tök új dolog, de nekem a feleségem azt mondta, hogy ő fiatal korában látott már ilyet ilyen szórakozán.
[00:06:43]És akkor mondom, akkor nem ugyanolyan koncert jártunk, vagy vagy nem tudom, mi történt, de én nem láttam ilyet.
[00:06:48]Lehet, hogy focimeccsekre járt.
[00:06:49]Szerintem nem.
[00:06:50]Verj mer ver.
[00:06:53]Olyan kis vidámak.
[00:07:12]azért amikor több 1zer norvég üvölt veled szembe, akkor megijednék.
[00:07:16]Elképesztőek lettek régen ezek mondjuk az ilyen csata jelenetek, ahol ilyen több 10000 akár 100z ember dobolnak, ilyen zászlók, rohadt sok ló így és így futnak egymás felé.
[00:07:26]Mindenki úgy üvölt, hogy felsponják magukat, hogy basszus, most valószínűleg meghalok, de lehet, hogy nem.
[00:07:32]De lehet, hogy nem.
[00:07:32]Persze.
[00:07:33]Jól nyomják.
[00:07:33]Nekem ez szerintem ez nagyon kedves.
[00:07:35]Ennél jobb csak a ha.
[00:07:37]Az attól rögtön csatába tudnék menni, hogyha látok egy hakát.
[00:07:39]Az az elképesztő dolog.
[00:07:43]A magyaroknak is kéne valami ilyesmi.
[00:07:44]Na majd ki fog derülni, hogy van csak [ __ ] hülyék vagyunk és nem ismer voltam a valahol a városb Ja, rakparton valahol elkezdett valaki ostort csattogtatni egyszer csak.
[00:07:52]Orbán az nagyon komoly volt, nagyon ijesztő.
[00:07:57]Iszonyat.
[00:07:57]hangos.
[00:07:58]Igen, de szerintem csatában azt nem használták, de igen, az inkább nem tudom milyen mezők [nevetés] vagy tehén irányítási szempontok voltak.
[00:08:05]Tehát volt valami magyar ilyen epic hát a nyilazá de nem, mert mentünk a hát ugye nem én a [nevetés] őseink a lovakon ott ott meg azért nehéz gondolom ilyen kürtök voltak azt mondelkürt nagy kürtözés az öreg lehel kürtje.
[00:08:22][zene] Jól van az így.
[00:08:25]Szép.
[00:08:25]Szeretem az átvezetéseket, amikor én ugye meglepő, de a magyarok három neyede eleget mozog.
[00:08:30]Ez amúgy tényleg meglepő.
[00:08:31]Hogyha rákérdeztek volna, azt mondtam volna, hogy lusta lusta lusták a magyarok.
[00:08:36]Hát nem lusták, de hogy az életmódjuk úgy változott így [torokköszörülés] a modern világgal, mint azt gondolnám az ilyen ellult nyugati civilizációknál, hogy igen, ülsz a tév előtt, a gép előtt, a PlayStation előtt, a tudom semmi előtt, eszed a KFC-t, iszod a kólát, és aztán egy egy pár év után arra figyelsz föl, hogy felmész a első emeletre a lépcsőn, és így majdnem megfululladsz.
[00:08:54]közben.
[00:08:56]Na hát egyébként azért persze ez egy pozitív cím, és lehet neki valamennyire örülni, de a mélyén valójában az van, hogy azért mozognak eleget a magyarok, mert a 46% a a népességnek az nagyrészt közepesen nehéz vagy kifejezetten megerőltető fizikai tevékenységet végez a munkája során.
[00:09:15]Aha.
[00:09:15]Tehát hogyha tehát ezt alapvetően a fizikai munkások húzzák föl ezt a statisztikát, nem a szabadidős ühüm mozgást.
[00:09:21]Egy% az nagyon sok.
[00:09:23]Az nagyon durva.
[00:09:23]Én én hülye meg nyugatihoz soroltam magunkat.
[00:09:24]De akkor ez ez én ezen ezen én is leskaltam, hogy 46% közepesen vagy kifejezetten megöltető fizikai tevékenységet végez.
[00:09:34]Itt azt is írják, hogy a izomerősíti gyakorlatokban mindenkinél nőttek a hát a tevékenységed.
[00:09:39]Hát igen.
[00:09:39]Szóval gyúrás amúgy az tényleg berobbant szerintem.
[00:09:42]Igen.
[00:09:42]De hogy úgy az egész ez a egészség ez a egészséges életmódot odafigyelsz rá, hogy trekkeled, hogy mit tudom én, hogy alszol.
[00:09:50]Elég divatja lett így a modern.
[00:09:51]Hát van valami ami a testeden van, vagy csak így a Apple Watchban alszom.
[00:09:59]Én akarok amúgy, csak nekem ilyen órát nem tudnék elviselni, és próbálok ilyen kijelző nélkülit, de a wop az rettenetesen drága tő.
[00:10:05]Hát ez az nagyon jó.
[00:10:05]94 pontot kaptam az alvásomra.
[00:10:09]Az jó.
[00:10:09]Úgy, hogy tegnap este edzettem is.
[00:10:11]Szóval hát akkor az segít az alvásom, nem?
[00:10:13]Igen.
[00:10:13]Úgyhogy akkor ez jól sikerült ez az alvás.
[00:10:15]Pedig nyitva volt minden ablak, mert ugye megrohadok a melegben, és ugye ilyenkor üvöltöznek az utcán.
[00:10:21]Ühüm.
[00:10:21]füldugót se raktam be és még így is 94 lett.
[00:10:24]Jó, örülök neki.
[00:10:24]Amúgy ezt akar mondom, akarom trekkelni, de a kijelző nélküleket nem lehet hozzájutni.
[00:10:27]Most a Google kidobott egyet.
[00:10:30]Igen, azt lát és elfogyott rögtön.
[00:10:31]A amazon.
[00:10:35]De már az odaírva, hogy egy-két hónap mire újra rendelnek, vagy jönnek, mert mi a bajod a kijelzővel?
[00:10:40]Mert rohadt nagy, és én nem akarok aludni egy órába, mindig ilyen bunflák szar, meg rondák is amúgy a legtöbb.
[00:10:44]Az Ádámnak volt az tök jól nézett kez ilyen analógus.
[00:10:48]Van.
[00:10:49]Igen, de hogy az is ilyen nagy kemény fém.
[00:10:51]Én én úgy alszom, hogy így így ott lenne egy órája így alszol.
[00:10:55]Igen.
[00:10:55]Jó.
[00:10:55]A pár alá így bedugom a kezemet, de szerintem 25-ször fejbe vágnám magam.
[00:10:59]És pedig férfiak nagyon ritkánzalak hason.
[00:11:01]Igen.
[00:11:01]Hát tapasztalataim szerintem.
[00:11:03]Üm jó, nem mindig, de hogy általában az a elalvó póz van gyűrű is, de a gyűrű meg azt szam, hogy nem olyan jó.
[00:11:07]Tehát hogy ú nekem annyira tetszik.
[00:11:09]Minél följebb meg.
[00:11:09]Ja, ráadásul rohadt vastagok.
[00:11:12]Nekem az az se tetszik.
[00:11:13]Most már van új vékonyabb borering, csak iszonyat drága.
[00:11:15]Meg meg nekem az a része, amikor nem az van, hogy megveszel egy eszközt, hanem előfizetést kell hozzáfizetni, hogy használhasd.
[00:11:21]Tehát azt nem, tehát nem.
[00:11:23]Na hát igen, ez a problémám, hogy ugye a wop elvilég a legjobb, de hogy annak valami 100, mit tudom én, 30 dollár a legolcsóbb előfizetésre egy évre, ugye az eszköz akkor kábé ingyen van, és 13 dollár a többi ilyen kijelző nélküli cucc, csak nem lehet venni.
[00:11:38]Vagy hát biztos lehet valamiért, de akkor szarabb.
[00:11:40]Nem tudom meg elvileg itt lenne jó hordani a bicepsen.
[00:11:45]Ja, van olyan is.
[00:11:45]Igen.
[00:11:46]Hát tev meg a összesen, amit ide csuklórakatsz, azt ha veszel olyan pántot, akkor ott is hortatod, és akkor ott kicsit pontosabb.
[00:11:50]Úgyhogy nem tudom mi lesz a vége ennek.
[00:11:52]Lehet, hogy a végén wop lesz, mert azt legalább kiszállítják gondolom egy héten belül, nem úgy mint az összes többit.
[00:11:58]Van ott egy zsepi melletted azon a kis, hogy hívják?
[00:12:01]Borzasztóan rossz zsepik.
[00:12:01]Tessék.
[00:12:03]Igen.
[00:12:03]Még mindig várjuk a várjuk a szponzorációt.
[00:12:05]A cevától a szponzorációt.
[00:12:05][nevetés] Igen.
[00:12:07]Ha máré most már rendszerváltás volt, srácok.
[00:12:11][zene] Jól van ez így by the way, ha már laza témák és valaki pont írta a hogy milyen ilyen csatába vonuló zenék, és akkor valaki beírta a idei Fidesz AI slop indulót amúgy, és én én tegnap egész nap az duloltam, nem tudom miért.
[00:12:27]Szerintem láttam egy videót és így igen, fantasztikus.
[00:12:30]És akkor tegnap este egy vacsorát csináltunk és akkor így így benyomtam a konyhába így a feleségem a GBR-ről, hogy hallgassuk csak másperces után.
[00:12:38]Jó, hát akkor ha már itt vagyunk, akkor Ja, hát az igen, igen.
[00:12:40]Hát ez nagyon jó öreg klasszikus.
[00:12:41]Utána még még akkor már földobta a Nem tetszik a rendszer című számot.
[00:12:46]Nem tudom te azt ismered, de 14 évvel ezelőtt ez elképesztő.
[00:12:48]Orbánkor kormány másem politikai tudatomra jö igazán.
[00:12:53]Benne vagy a klipbe?
[00:12:54]Nem, hál istennek.
[00:12:54]Úristen, azért az fújuj fuj volt ez a représz, amit így egyre gyorsabban mondaszt egyszer így valami háziból így megtanultuk és így rappeltük.
[00:13:02]Az arra emlékszem.
[00:13:02]És akkor arra gondoltam, hogy megkérdezem, neked mi a kedvenc?
[00:13:05]ilyen politikailag átitatott magyar dalod.
[00:13:09]Poik teljesen egyértelmű, hogy az igen annál jobbat szerintem még nem hallottunk.
[00:13:12]A tiszás dalok így azok is így próbálkoztak úgy a tiszás dalokkal az elmúlt években, de szerintem még nem sikerült megírni úgy igazán.
[00:13:19]Úgyhogy hát egyszer ebben még nem sikerült meghaladni a Gyurcsány korszakot.
[00:13:26]egyébként nagyon izgalmas mindegy.
[00:13:26]Van egy barátom, akivel nagyon szeretjük ezeket, és szoktunk ilyen quizeket csinálni, és nem tudom, tudtad-e, de az Igen, igennek két verziója van.
[00:13:36]Nem, mindig rányomok az elsőre a YouTube-on.
[00:13:39]Igen, 2010-ben csináltak egy frissített verziót, és van van egy enyhe eltérés a két szám között, és akkor ilyen quízeknél be lehet ugratni az embereket, és akkor nincs a ezen kívül van még valami, ami esetleg jó?
[00:13:51]Volt egy a Demski kampánynak, azt nem tudom ismered-e, Budapestnek Demski kell.
[00:13:55]Azem a Geszt írta azt a számot.
[00:13:59]Aha.
[00:13:59]Ú lehet van neked velehallgathatunk amúgy, ha már szót nincs meg, de az, hogy Gesti meg Demski az szerintem biztos csak rímel és tetszik.
[00:14:08]Nem, nem, de hogy biztos előttem.
[00:14:08]Na várjál, Budapestnek demski kell.
[00:14:10][nevetés] Na hallgassunk egy kis politikai történelmet.
[00:14:16]Nagyon vint.
[00:14:17]Élet, levegő, tempó, metro, új híd, biztonság.
[00:14:18]Új híd.
[00:14:18]Melyik volt az?
[00:14:20]Rákóci.
[00:14:20]Gondolom más új híd nem, nem van.
[00:14:23]Hát lehet, hogy az csak egy ígéret volt, nem?
[00:14:25]M a metro is van.
[00:14:26]Vag hát az végül is lett négyes metro, de az nem alatta lett.
[00:14:28]Nem, az már bőven tarlós volt.
[00:14:29]Mondjuk az én nem is tudom meddig építették az édes istenem, ez iszonyat sokáig ilyen vendégmunkásokkal kaparták ki a alagutat.
[00:14:38]De az, hogy a pezsgés szó rajta van egy politikai plakáton.
[00:14:41]Elsütottam odáig.
[00:14:41]Az nem, hogy damski pezsgés.
[00:14:43]Ez így félreérthető.
[00:14:43]Nem, hát ezek szavak, tudod.
[00:14:45]Csak így fölsorról, élet, levegő, tempó, metro, új híd, biztonság, Demski, pezsgés.
[00:14:52]Aha.
[00:14:52]Demski csak így bele bele.
[00:14:52]Aha, értem.
[00:14:57]Ez ilyen jazzes e ez igen igen.
[00:14:59]Budapestnek metró kell, Budapestnek [zene] nyernie kell.
[00:15:01][nevetés] Ez olyan mint hog paródia.
[00:15:04]Budapest tempó kell Budapest amúgy.
[00:15:08]Szerintem ez nem rossz.
[00:15:09]Amúgy szerintem Budapesthez a 2000-es években ez illik.
[00:15:13]Nekem kábé a 2000-es évekről így a jazz meg az jut eszembe, és ez olyan, mintha egy jazz meg szám lenne.
[00:15:19]Nem hiába.
[00:15:19]Igen, de amúgy szerintem ez valóban jó.
[00:15:20]Parádés.
[00:15:20]Ezt majd meghallgatom.
[00:15:22]Az [nevetés] el szeretnem énekelni.
[00:15:26]A politikai zenék playlistedre egy újabb Igen, hát az elég alacsony.
[00:15:28]Tehát mondom hog igen-ig van ott konkrétan.
[00:15:30]Hát igen, igen.
[00:15:32]Tehát, hogy a kicsit az esküben arra akarok bevonulni.
[00:15:34]Tehát igen, el is küldtem, mert pont eskü hétvégén és mondom a playlistre ezt a három számot szeretném mindenképpen.
[00:15:42]Na akkor jó társaságba jársz esküvőre, hogyha lemehet az igenem azt mondta, hogy a Fidesznek a szarja az rajta van, de nem tudom, hogy poénból-e, de az megszólal éjfélkor, hogy kiződölt [nevetés] a magyar vidék tavasz van.
[00:15:53]Megőrülének az emberek.
[00:15:53]Igen.
[00:15:55]Jó.
[00:15:55]Így tudod így öreg vagyok már éjfékom valószínűleg így fogok ülni, de ezt meghallom akkor egyből elkezdek, mint egy techniká föpattansz a káposzta mell Igen, igen, igen, igen.
[00:16:05][zene] Jól van ez így.
[00:16:07]Mit szóltok ehhez?
[00:16:08]A miskolci színvapatak narancssárga Miskolcon árad a Fidesz.
[00:16:12]Amúgy ugye ez a nem tudom, voltál-e már itt Miskolcon, de hogy ez így a legbvárosabb belváros.
[00:16:16]Hát látom, mert így olyan mintogyha így a főtérem ilyen legszebb résen, az nem a főtér, de ez így mindegy.
[00:16:23]Van egy ilyen színvaterasz, egy ilyen rész és ott vannak az ilyen kocsmák meg helyek, meg ez így párhuzamos futcával egyébként.
[00:16:28]Ez kimaradt nekem amúgy ez nagyon jó vagány.
[00:16:31]Igen.
[00:16:32]Mármint, hogyha egy aperol piccet így lehetne merni.
[00:16:35]Hát ez egy pozitív olvasat szerintem ott nem nem annyira ez volt az emberek hangulata.
[00:16:40]És ha jól értem, akkor a távőrendszerben történt valami probléma.
[00:16:43]Igen.
[00:16:43]Amit kimostak egy konttént és a vasoxid az véletlenül befolytasz mert mostanában durvá a vörös szap jut róla eszembe így instant.
[00:16:54]Hát nem a nem az élet jut eszbe arra, hogy ilyen ilyen rikitó narancssárga a patak.
[00:16:59]Ez amúgy tegel lehet reggel mész atya úristen már megint melyik akyár dobta ki azt a most Miskolc Miskolcon nem sikerült autó vagy akyárat csábítani, de még így is de megoldották.
[00:17:09]Megoldották.
[00:17:09]Az nem jó.
[00:17:12]rohadt nyomasztóan néz ki.
[00:17:12]Igen, azt mondják, emberre nem káros, de a természetre.
[00:17:16]Igen, tehát akkor valózínűleg az emberre is csak m nem élünk a patakban, meg nem onnan isznak, meg nem onnan vadásznak most már valószínűleg döglött halakat, ezért ezért gondolom nem igen nem annyira veszélyes.
[00:17:25]Úgyhogy hát reméljük ez megoldódik.
[00:17:32]Jól van, ez így.
[00:17:33]Szóval Japánban a jövőben élnek, ugye ezt azért szoktuk tudni.
[00:17:35]És hát az a következő kihívásuk az az, hogy hogyan lehet jobban és többet, vagy nem többet, de jobban aludni.
[00:17:44]Ühüm.
[00:17:44]Ühüm.
[00:17:44]Tehát nem azt próbálják megoldani, hogy az embereknek legyen ideje aludni, hanem ha már nincs idejük aludni, és nem megfelelőek az otthonaik ahhoz, hogy ott pihentetőn aludjanak, akkor hogyan lehetne mégis így meghackelni a az életét az embereknek, és ehhez fejlesztenek mindenféle technológiát.
[00:18:02]Egészen disztópikus néhány.
[00:18:02]Ezek közül az első az egy ilyen hát egy ilyen mint hogy ilyen hordható hálózsák, amiben közben zenét játszanak neked és vagy valamilyen hangokat és az a lényeg, hogy pont 20 percet tölts el így, mert akkor energizáltabb leszel és nincs az a szundiból fölkelős fejbe vertségérzésed.
[00:18:26]Ezekre az jutt eszembe, hogy mint a csökkenő gyerekszámmal, hogy így bármit megtesznek az államok, meg akik akik próbálnak, csak azt nem, hogy hogy az embereknek több ideje legyen, biztos megélhetése legyen, lakhatása, bár mindent.
[00:18:39]Ne halludjatok, mindent megcsinálunk.
[00:18:40]Itt ez a sleeping pod ezzel a rohadt [ __ ] hálózsákkal, hogy de légyszi gyere be hétre dolgozni, és majd este 10-ig legyél már bent, mert a főnök ott ott van egész estén.
[00:18:47]Igen, de konkrétan van egy ilyen van is egy ilyen rész ebben a cikkben.
[00:18:52]Az álló alvó kunyhó.
[00:18:56][nevetés] Egy king kamera, ne haragudj.
[00:18:59]Igen.
[00:18:59]Tehát ez ez egy állóvókunyhó, amiben [nevetés] amiben úgy alakították ki, hogy úgy aludhassa, mint a zsiráf.
[00:19:05][nevetés] Vagy leveleket is beadnak menni?
[00:19:10]ugyanis nem tudom tudtad-e, de a zsiráf 30-tól 30 peről két órán állt akár tud állva is aludni napközben.
[00:19:15]És akkor mi lenne, hogyha mi is ezt csinálnánk?
[00:19:18]Ühüm.
[00:19:18]Ühüm.
[00:19:18][nevetés] Ö de tudtad, hogy a halak meg a vízbe, miért nem eresznek víz alá aludni engem?
[00:19:26]Amúgy ez kényelmesnek hangzik, mint víz alá.
[00:19:28]Hát inkább mint állva, hátha megfuladok, és nem kell fölkenem ebbe a undorító világbó áva kell alud.
[00:19:32]Ja, nem tudom mutatni úgy, hogy hogy közben nem megy.
[00:19:36]Ez hihetetlen.
[00:19:36]Szóval ez a ez a ez a zsiráf pod, vagy mi az isten.
[00:19:39]És pont ezt mondja itt az egyik ilyen, akivel beszéltek, hogy aki nem tudom ilen tanácsadóként dolgozik, hogy neki nincs ideje rendesen aludni és és hogy ezért kell az ilyen powerneket tolni.
[00:19:53]Vannak ilyen kis hotelek, ahol így tanulmányozzák az alvásodat, és így 160 emberrel aludhatsz együtt ilyen kis kapszulákb.
[00:20:03]Kap egy jó kapszula.
[00:20:05]Egy jó kapszulás alvás.
[00:20:05]Igen.
[00:20:05]Így a belvárosban.
[00:20:09][horkantás] És a még egy, ami érdekes volt ebben a cikkben.
[00:20:12]Ja igen, van ilyen matrac, ami észreveszi, hogyha elaludtál és a tév előtt, és akkor lefektet így automatikusan.
[00:20:20]Tehát hogy ja, hogy egy kanapén ülsz, elalszol, és akkor így átalakul egy ág.
[00:20:23]Amúgy az ez az ez nem, az ez az első érdekes megvalósításuk.
[00:20:27]Igen.
[00:20:29]Hát itt egy szempontot [torokköszörülés] vett föl az újságíró, ami elég validnak tűnik, hogy ez akkor működik, ha egyedül vagy.
[00:20:33]Tehát hogy mert vagy vagy pontosan egyszerre kell, úgy elaludnod a másikkal.
[00:20:38]Szóval akkor már így nem nem annyira működik.
[00:20:39]Na igen, és akkor van még egy rész, amin pedig teljes lakásokat alakítanak ki úgy, hogyha ilyen olyan műszakod van, ami ilyen szabálytalan órákban, vagy nem tudom, orvosok meg ilyesmi, akkor ahhoz szóval, hogy így állítja a fényt, meg az árnyékolót, meg a még a páratartalmat is a lakás ahhoz, hogy a lehető legjobban tudj aludni mondjuk nappal is, hogyha ugye éjszakai műszakos vagy.
[00:21:06]Csak tényleg így ezt szerzem az egészben, hogy így mindent tényleg így kitalálunk, ahelyett, hogy kezelnénk a azt a problémát, ami miatt a japánok valószínűleg a legkevesebbet alszanak a nyugati ország, vagy hát a fejlett országot valóg ki fognak halni a többi ázsiai országgal egyetemben, meg hát velünk egyetemben végül is.
[00:21:23]Ez szőre nagyon rosszul hangzik a ez a végén a lakás, de az is kicsit drágának hangzik nekem, hogy egész lakás arra van, hogy el tudjak aludni.
[00:21:30]Nekem a kanapé az a kanapi az tetszik.
[00:21:32]Igen, azért, mert a NEP az nagyon jó.
[00:21:33]Én nem tudok nepelni.
[00:21:36]Én lefekszem, hogy nem nem szoktál szundizni.
[00:21:38]Nem, én lefekszem, hogy szundizok és csak így ugye azzal céllal, hogy maximum 20 perc vagy fél órát.
[00:21:42]És 20 percet kell.
[00:21:43]Ezt ezt tanultam ebből a cikkből.
[00:21:46]Jó, igen, csak hogy ugye amire lelsz.
[00:21:46]Na mindegy.
[00:21:48]És befekszem az ágyba, hogy hogy akkor majd mit tudom, 20-30 percig ott vagyok és azon gondolkozom, hogy hát már eltelt perz még nem aludtam el, és akkor most már amúgy lassan igazából föl kéne kelni, és akkor már öt perc megint tehők.
[00:21:58]Jó, akkor mostjuk, hogyha most nem alszom meg, akkor már igazából vagy túlalszom magam, vagy nem alszom a negeteget.
[00:22:03]És akkor a vége az, hogy ilyen 4 óra 20 perc után így fölkelek, hogy vagy hát kikelek, mert nem alszom el, hogy így na jó, ezt hagyjuk.
[00:22:08]Viszont az nagyon sokszor előfordul, hogy mondjuk most már nem, mert nem keveset ülök egy kanapén, de hogy régen volt egy csomószor, így ültem íy a kanapén, és így ilyen ilyen tudod il rohadt nagy fáradtság rám jött és akkor amíg eljutottam az ágyba, vagy mondjuk ültem és tudod az a úristen most eltűnik adudni és amint bementem az ágyba, tönkrement, de hogyha egy kanapén mondjuk csomószor volt az, hogy jó hát itt csak elengedem magam és elalszom csak ott meg [ __ ] kényelmetne, úgyhogy ez az menő lenne.
[00:22:33]Igen.
[00:22:33]Én én nagyon nagyon a a szundizást nagyon támogatom, de mondjuk inkább ilyen rekreációs céllal, és nem azért, hogy így a tökéletes szundizást megvalósítsd, ami a lehető legidő és energia hatékonyabb, vagy hogy na mindegy.
[00:22:48]Szóval ez tényleg teljesen ellentétes a szundizás valódi kultúrájával.
[00:22:52]Nem szeretnél fölhúzni egy ilyen hálózsákot, ami az ígyen hangokat ad meg mit tudom én, és után csak így ülsz így, mint a videóban nő?
[00:22:59]Bár az nem tudom miiv úgy ülve kell aludni abba, vagy elvileg úgy van kialakítva, igen, hogy ha ha ülsz benne, akkor is el tudj aludni.
[00:23:07][nevetés] Álló a zsiráfost.
[00:23:09]Én nem értem azt gondoltam, hogy hogy viszed magaddal, vagy ilyesmi.
[00:23:11]Szóval azért ez ugye elég masszívnak tűnt ez a ott azt nem értem, hogy hogy pont a az ilyen munkák, amik kizsigerelnek, ők nem fogják azt engedni, hogy főnök, megyek aludni egyet, és í mi?
[00:23:21]Na, eszedbe ne jusson.
[00:23:23]Vag van az a 6 óra szabadórád az a napba 24 óra van 6 óra, majd ott alszol.
[00:23:27]Drága barátom, szerinted az nincs, hogy mondjuk nem tudom, három cigi szünet helyett engedélyeznek egy power nappinget, hogy utána hatékonyabb legyél?
[00:23:36]Hát gondolom úgy van japánban, hogyha főnök aludhat, akkor te is, de hogyha ő cigizik, akkor neked cigizni kell.
[00:23:41]Na mindegy.
[00:23:41]Ez a zsiráfos dolog.
[00:23:41]E a zsiráfost.
[00:23:42]Én nem tudom elolvastad, de én én nem tudom, hogy ott ott mi volt az ötlet, hogy csak így próbáltak ikletet venni mindenféle állat, hogy hogy alszanak, és akkor hátra működik az embereknél.
[00:23:51]Szerintem az, hogy ugye munkahelyen lefeküdni meg ilyesmi, meg ilyen tényleg alvópodot létrehozni, az szerintem egy csomó hely, meg valószínűleg nem szívesen csinálják az emberek, de ez úgy néz ki, kvázi, mint egy telefonfülke, vagy te tudod, vannak ezek a de önállítás, mert aludni mész vele, azért, mert mert függőlegesen vagy.
[00:24:09]Attól még aludni mész be, nem pedig telefon nyomkodni, vagy cigizni.
[00:24:13]Szóval, hogy így igen, de valahogy szerintem ez az elképzelés, hogy így ez ilyen munkahely megfelelőbb, hogy ha öltönybe vagy ilyesmi, akkor is így mondjuk azt igen, nem gyűrűdik összem kell levetközni, de hogy így olyan problémát próbálnak megoldani, ami nek kéne létezni, aminek nem kéne meg meg ezzel a alvó vagy áva alvással meg olyan problémát, ami nincs.
[00:24:32]Tehát [nevetés] így tehát teljesen szurálás.
[00:24:35]Tényleg.
[00:24:35]Jó, oké.
[00:24:41][zene] Jól van ez így a DHL arra készül, hogy óriás vitorlásokkal szállít árut az Atlanti óceánon.
[00:24:52]New Wind Powered.
[00:24:53]Igen, [nevetés] ezzel egy kicsit nevettem, hogy így visszatérünk a ősi technológiáinkhoz.
[00:24:59]Igen, én azon röhögtem, hogy azt képzelem el, és az ilyen Qró nagy innováció.
[00:25:02]Én azt gondoltam, hogy itt ilyen tudod ilyen szélerőművek lesznek, és akkor amúgy elektromosan működik.
[00:25:06]Tehát ez konkrétan egy vitorlás.
[00:25:08]Windpowered.
[00:25:10]Windped, [nevetés] de azt azt manapság, azt így mondják.
[00:25:15]Igen.
[00:25:15]Ez így a befektetőknek ugye van egy nagyon jó ötletem.
[00:25:19]Í van.
[00:25:19]A power benne kell lenni power na, wind powered.
[00:25:22]Ha valamit el akarsz adni, akkor benne kell legyen, hogy powered.
[00:25:26]Jó, oké.
[00:25:26]Akkor engem most így elkaptál, mert ugye a a cikknek a címét olvastam a doxib és mondom, hát biztos itt valami izé ilyen megújuló energiaforrásos, ilyen megy a kerék a nem tudom áramot termel, de akkor [nevetés] nem ez egy vitorlás.
[00:25:42]Ez egy ez egy gyakorlatilag ez egy windpowered cargó ship.
[00:25:44]Jó, nem értek hozzá, ezt hozzátenném, de ami ide van írva, hogy salbats tehát az az a vitorlás amennyire angolul tudok és és ahogy ránézek erre a járműre, az is egy ilyen hát különleges, de tudod mit de vitorlás mit látok még ezen?
[00:26:01]Hogy erre maximum te meg az én csomagom fér föl, tehát hogy ezzel a DH nem tudom milyen problémát old meg, de hát azért ez ebből a képből én nem tudnám megmondani, hogy mekkora, mert nincs hozzá viszonyítási lapunk.
[00:26:09]Tehát, hogy ez itt az óceán, érted, Barna, azért szerintem ez elég nagy.
[00:26:14]Na jó, de egy a konténerhajóhoz képest viszont ez kábé íg nem mennyire mély, nem?
[00:26:17]Na mindegy.
[00:26:18]Ilyen [nevetés] izé, ilyen 100 mély.
[00:26:22]Jó.
[00:26:22]Hát na.
[00:26:22]Tehát nem vagyunk hajózási szakértők, úgyhogy inkább az energiás részére akartam fókuszálni, hogy 99%kal csökkenthető így a karbonkibocsátás, hogyha ilyen hajók mennek a tankerek, vagy az ilyen hát fosszilis üzemanyaggal működő óceánjárók helyett, és annyi hátránya van, hogy nem kilenc nap alatt jutsz át az óceánon, hanem két hét alatt.
[00:26:50]És amúgy szerintem az amúgy annyira nem vészes.
[00:26:51]Kilenc nap azt írták itt a Wall Street Journal, hogy amúgy kilenc nap szokott lenni a amikor a tank, vagy hát ezek a rendes hajók mennek és nem tudom, 9 óra ugye, hogyha a repülővel viszed, tehát hogy nyilván lassabb az elérhető dolgoknál, de hogy ahogyan drágábbak az üzemanyagok, egyre jobban megérheti egyébként pénzügyileg is.
[00:27:13]Másrészt pedig igen 99%-kal csökkenti a repülős módszerhez képest, és 90%-kal a a sima hajózáshoz képest.
[00:27:24]Igazából csak ezt ezt tartottam így érdekesnek, hogy visszatérünk Igen.
[00:27:26]a korábbi technológiákhoz és az az [torokköszörülés] ezeken keresztül oldunk meg most az új problémáinkat.
[00:27:35]Szerintem ez érdekes.
[00:27:36]Mindenképpen szimpatikusabb megoldás, mint a alvú sleeping podokók.
[00:27:38]Érdekes amúgy így, hogy nincs nagyon lassulás.
[00:27:43]És így ugyan ez nem olyan v nem tudom mennyi lehet ezt scélelni most szót használjuk szóval hogy tényleg egy ilyen konténerhajót nem skáláz fskálázni hogy hogy egy konténerhaj hajót nem tudom mennyire tudná átvinni vagy egy tanker hajót hát majd kitalálják a nálunk ok hát meg annyi nyilván hogy a szél nem mindig ugyanúgy fúj tehát hogy hogy az van hogy hogy ezek a hajók ezek nem fix útvonalakon mennének hanem követnék a széljárást ahogyan ideális és így az útvonalaik meg pontosan a hossza is a az az utazásnak vagy a szállításnak azért kicsit változékonyabb lenne, de hogy szerintem pont erre mutat rá ez, hogy azért lehet, hogy ez valahol egyébként normálisabb lenne, hogyha két hétig tartana áthozni valamit.
[00:28:25]Nem, nekem azonnal kell a a műanyag szar a mi temuról [nevetés] az a borzalmas minőségű műanyag maszk.
[00:28:35]Halloweenre nekem egy hét múlva kell, mert nem tudom, hogy a Halloween az most így mikor lesz.
[00:28:39]Tudod mikor lesz?
[00:28:40]Fogalmam sincs.
[00:28:40]Majd előtte egy héttel kiderül.
[00:28:43]Magyarországon nem Halloween van.
[00:28:44]Magyarországon tarsang van egyébként is.
[00:28:47]Igen, igen.
[00:28:47]Tudod mi van még Magyarországon?
[00:28:47][zene] Jól van ez így tegnap egy benyújtottak egy törvényjavaslatot, hogy 12 ében korlátozzák a országgyűlési képviselők újraválaszthatóságát.
[00:28:59]Kunhalmi Ágnásnak képzeld el, nem tetszett ez az ötlet?
[00:29:03]Hát igen, ez ezzel kapcsolatban sokan rámírtak egyébként, hogy neked tetszik-e vagy nem tetszike-e, vagy hogy mi a véleményed?
[00:29:10]Hát igen, ezzel kapcsolatban kicsit azért ugye ez a választójogot módosítanák azzal, hogy nem lenne választható az, aki már 12 évig országgyűlési képviselő volt.
[00:29:19]M ez felvethetőek kérdések.
[00:29:22]Ugye a Rona is kérdezte erről a Magyar Pétert, ami nekem is eszembe jutott, hogy én azért a listás meg az egyéni választókerületi között látok különbséget aközött, hogy valaki pártemberként bent ül három ciklust, meg aközött, akik ugye tényleg elvileg kötődnek egy választókerülethez, és lehet, hogy ott tényleg jó munkát végeznek.
[00:29:42]Miért ne lehetne évtizedeken keresztül jó munkát végezni?
[00:29:43]Vagy érted, hogyha újra választják?
[00:29:46]Hát igen, de a érve nem az volt, hogy ennyi idő alatt meg kialakulhat egy ilyen függőségi viszonny a saját választó kerületében, és akkor ilyen kis királyok lesznek, és olyan események lehetnek, amiket láthattunk, hogy hogy a helyi képviselőknak a régóta az az zsarolja a polgármestereket.
[00:30:01]A polgármesterek meg bezsarolják a alájutatzó.
[00:30:03]Hát ez egy kérdés, hogy azt gondolod-e, hogy ez amiatt jött létre, mert egyéni képviselő lehetett 12 évnél tovább helyben képviselő, vagy ez a Fidesz rendszer miatt jött létre, mert én kicsit azt érzem, hogy most ezt az egész szabályozást, ami ugye azért az alkotmányozási folyamatba kerül be, tehát elvileg egy hosszabb időtávnak és egy általánosabb magyar politikai gondolkodást meg államrendet kodifikáló dolog lenne, az most nagyon erősen az Orbánrendszer tapasztalatai alapján ítélik meg az emberek, hogy ez például egy jó ötlete.
[00:30:34]Ühüm.
[00:30:35]És én kis de azt érzem, hogy azért itt szóval nincs olyan nagy bajom, mert így oké, nem tudom, nyitott vagyok arra, hogy kísérletezzünk ilyen dolgokkal, meg az szerintem jó, hogyha kísérletezünk új politikai eszközökkel, de én azt érzem, hogy eddig is egyébként a Tiszának az volt az állítása, hogy nem ilyen ugye pont Magyar Péter mondta még a kampány során is, hogy szerinte nem az új alkotmány a legfontosabb kérdés, hanem hanem a politikai hatalomnak a a megszerzése és és a működtetése az államnak megfelelő módon, és hogy nem a konkrétan a törvényektől, szabályoktól kell várni azt, hogy jól menjenek a dolgok, hanem attól, hogy ki vezeti az országot.
[00:31:13]És akkor most meg mégis csak ilyen nagyon egy olyan típusú gondolkodásból jönnek ezek a szabályok, amik az ellensúlyokat a néppel szemben a törvényekben látják, mert az kiderült, hogy nem feltétlenül működik a néprő bízva, nem?
[00:31:25]Tehát, hogy a azt azt mondtad, hogy az Orbán rendszer tapasztalatra támaszkodnak ezek az új intézkedések, de hogy végülis ez azt jelenti, hogy a régi jogállami működésben benne van az, hogy hogy ilyen rendszerek kialakulhatnak, és mondhatja, hogy jaj, de hogy hát a választási törvényt kéne tehát, hogy a választási törvényreformjában látnám azt, hogy megtanultuk, hogy mi volt a baj az Orbán rendszerből, az, hogy nagyon könnyen kétharmadokat produkál.
[00:31:51]Na most a választási törvény reformjáról eddig egy szó nem hangzott el.
[00:31:55]Igen, az majd nem az volt a baj, hogy túl sokáig lehettek egyének egyéni választókerületben országgyűsi képviselők, hanem az volt a baj, hogy 45%-kal kétharmadot lehetett produkálni.
[00:32:06]Nekem ebben az lenne a szimpatikus, hogy rá van kényszerítve egy ilyen vérfrissítés az országgyűlés.
[00:32:09]És azt gondolnám, hogy akik ilyen 12 plusz évig ott ülnek, egyébként lehet, hogy kevesebb, lehet 16 év, nem tudom hol van ez a határ.
[00:32:18]Valószínűleg személyfüggő, mert van, aki szerintem 20-30 évig is meg tud újulni, de hogy hogy nincs meg, az rá vannak így kényszerítve hát gyakorlatilag a politikusok meg a pártok, vagy az országgyűlés, vagy én nem is tudom, a nép, hogy folyamatosan vérfrissítés legyen gondolkodásmódban is akár a parlamentben, vagy személyekben.
[00:32:34]És ezért egy kicsit ilyen hát annak nagyon sokféle eszköze van.
[00:32:38]Tehát hogy szerintem ez a kérdés, hogy hogyakember a céllal én én a céllal egyetértek, hogy több verseny legyen a politikában, hogy több új tapasztalat jöjjön be, de annak ugyanúgy lehet eszköze az is, hogyha nem tudom lejjebb visszük a parlamentbe jutásnak a küszöbét.
[00:32:53]Most csak mondtam egy példát, tehát annak 1000erféle eszköze lehet.
[00:32:57]Igen, de egyéni választó kerületben meg az van, hogy a pártok eldöntik, hogy ki indul, és te meg párth szavazol.
[00:33:03]egyébként lehet ilyen utópiába élni, hogy jaj, hát hogyha nem vagy elégedett a málészájú valamelyikkel, mert ott van már 12 év, akkor hát majd nem szavazol rá.
[00:33:11]Tehát én nem fogok a mi azánkra szavazni vagy a kutyapárt jelöltjére csak azért, mert a annak a politikának az erőnek a képviselően nem vagyok elégedett.
[00:33:19]Nyilván behúzod 90, nem tudom százalék-kal, mert amúgy van valamennyi eltérésed általában, de hogy azért 10-ből kilenzer vagy inkább többször behúzod ugyanarra, mert nem fogsz egy másik politikai erőnek a képviselő szavazni, vagy nem fogod a szavazatodat elvesztetni, vagy vagy veszélybe sodorni azzal, hogy átszavazol valamiféle ilyen hát tüntetés miatt, hogy nekem ez amúgy ez a csávó nem tetszik, hát mindig őt küldi a [ __ ] párt.
[00:33:41]Nekem ez a problémám ezzel, hogy ha ha viszont valaki mindig megnyeri a választó keretét, akkor nincs rászorulva arra, hogy ő hogy ő bármit megtegyen.
[00:33:47]Ráadásul ugy a kicsit nekem ez a egyéni választökött is ilyen feleslegesnek tűnik.
[00:33:52]Úgyis a parlamentba ott állnak, úgyis arra fog szóni, hogy a frakció.
[00:33:54]Én még nem láttam olyat, hogy valaki azt mondta, hogy ne haragudjatok, az én vásztókörzetemben ezt nagyon hátrányosan érinti.
[00:34:00]Én, mert akkor maximum tartózkodik, vagy nem is szólal föl, vagy nem jut el hozzám.
[00:34:03]Lehet biztos akkor volt ilyen ebből valószínűleg te tájékozottabb vagy, de hogy azért nem gyakori.
[00:34:09]És ha van 106 választókerület, mennyi befolyás van egy két egy 199 fős parlamentbe annak, hogy hát ne haragudj, én ezzel nem értek egyet, ezt megszívatja az én vásztókeretemet, mert odaépítitek a nukleáris lerakószart, nemet nyomok és ott van a másik 100 meg a Valakit még megbeszélnek és tök mindegy, hogy te ott vagy, te képviseled őket, nem tudod képviselni egy ember, hogy a francba képviseli, 198 ellenébe a saját választókeretét nem tudja.
[00:34:31]Szóval amúgy szerintem egy egy ekkor ez a ez a munka, ez a politikai munka, hogy például ha a te választókerületedben nagyon fontos valami, akkor építse a mellé koalíciót.
[00:34:41]Nyilván pont ezért mondom azt, hogy egy plurálisabb parlament számomra nagyobb garancia lenne a tekintetben, hogy jobban fog működni a magyar demokrácia, mint az, hogy 12 év múlvára a teljes egyébként Tisza frakciót is le kell majd cserélni.
[00:35:02]illetve nyilván ugye az, hogy hogy nem is csak a Fideszt, hanem a teljes korábbi ellenzéket, meg a meg a mostani mondjuk mi Hazánkot is, a többi arra kényszeríti, hogy leváltsa a politikusi gárdáját.
[00:35:13]Én értem mögötte egyébként ezt a ezt a rendszerváltó akaratot, vagy tehát, hogy akkor itt ne csak a mert ezzel az van mondva, hogy nem csak a Fideszt váltjuk le, hanem egy komplett politikai korszakot szeretnénk lezárni.
[00:35:27]Ez az, ami mögötte szerintem a a valóban jelenleg egy népszerű és méltányolható gondolat bennem azért ezzel kapcsolatban mondom az a fenntartás van, hogy egyszerűen azt érzem, hogy nem ez az igazi megoldás arra a problémára, amit sokan érzékelnek, hogy hogy begyöpösödött és és megcsontosodott a magyar politikai elit.
[00:35:46]Alapvetően jelenleg nincs értelme mondjuk egy új politikai kezdeményezést elindítani a jelenválasztási törvény szabályai között, mert nyilván esély sincs arra, hogy hogy egy kihívójává válja a Tiszának.
[00:36:00]Azt gondolom, hogy négy év múlvára seá lehet majd igazán valószínűleg kihívójává válni, de egy más típusú választási törvény keretei között legalább fölmerülhetne, hogy van értelme elindulni meg csinálni valamit, hogyha nem lenne ennyire könnyű mondjuk kétharmadot produkálni.
[00:36:15]Szóval, hogy azt mondom, hogy nekem az például egy sokkal-sokkal fontosabb kérdés, és erről persze ki lett mondva, hogy lesz majd alkotmányozás, de hogy szerintem sokkal fontosabb.
[00:36:24]És hát valóban ez egyébként, amiről sokat beszéltünk a súlyok kapcsán, talán az Ádámmal, hogy hogy nyilván a választási kampányban elhangzott, hogy mennie kell majd a közjogi méltóságoknak.
[00:36:35]Ez nem hangzott el a választási kampányban.
[00:36:37]Tehát itt már az, hogy felhatalmazás van valamire, az sokkal áttételesebb szerintem.
[00:36:45]Úgyhogy én nincs határozott véleményem egyébként most ebben még, mert tényleg két napja jött ki ez a dolog, és egy csomót kell rajta még gondolkodnom, hogy milyen hatásai lehetnek, és úgy igazán nem vagyok ellene, mert úgy vagyok vele, hogy próbáljunk ki dolgokat, és és nézzük meg.
[00:36:56]Szóval, hogy hogy szerintem arra is van lehetősége a magyar politikai elitnek, hogy ilyen szabályokat hozzon és oké, majd meglátjuk, hogy hogy mizu.
[00:37:03]Nyilván, hogyha lesz mondjuk egy választási törvényreform, és akkor és nehezebb lesz kétharmadot produkálni, akkor utána visszajönni is nehezebb lesz egy ilyen korlátozásból.
[00:37:12]Mindenesetre azt érzékelem, hogy ezen most azért többen fölhúzták a szemöldöküket olyanok is, akik egyébként a Tisza irányába elkötelezettek, akik azt gondolják, hogy igenis van politikai felhatalmazása a kormánynak, nagyon-nagyon sok mindent megcsinálni és átalakítani a a magyar államrendet.
[00:37:30]Ebben én sok üzenetet kaptam és és érzékelem a bizonytalanságot azért is szerintem, mert ez egy nagyon új dolog.
[00:37:36]Nem volt róla szó kap Igen, ez elég esenyből jött.
[00:37:38]Ezt én is így látom, hogyha úgyis alkotmányozásba kezdenek, és a választási törvényt is átírják, akkor fura így előrehozni egy ilyen szabályt.
[00:37:46]Ettől függetlenül én ebből inkább a pozitívat látom azt, hogy tényleg, hogy ándó vérfrissítésre rá van kényszerítve gyakorlatilag a politikai elit, és nem lehet ott valaki 30-ig a parlamentbe, és és soha semmilyen más munkába nem vett részt.
[00:37:57]Nem akarom lenézni a munkáját egy parlamenti képviselőnök, de mennyire lehet ott fejben a valóvilág történésével, hogyha neki amúgy megvan az a rutinja 20 éve, hogy ő bejár oda, nyomja a Candy Crush a parlamentbe, és aztán amúgy amikor valami szavazás van, akkor mindig megnézi, hogy a frakcióhovezető mire nyomott, és ő is rányom, vagy mer figyel, amikor bekiabál.
[00:38:17]Igen.
[00:38:17]És és tudom, hogy nem ennyi a munkájuk, meg hogy itt olvasnak meg felügyelő bizottság, meg tudom is én, de hogy szerintem az tök jó, hogyha hogyha rám vannak kényszerítve.
[00:38:24]Bár amúgy én azt is el tudám fogadni, hogy mondjuk nem tudom ezt ki lehet váltani x éve után a piacon szerzett tapasztalattal.
[00:38:32]Tehát, hogy mert valami mintha ilyesmiről lett volna szó valamikor, bár lehet, hogy ez csak valami felvetés volt valahol, nem tudom márhol, de hogy hogy az mondjuk érdekes lenne, hog mondjuk nem 12, hanem nyolc év lenne, de utána azt mondjuk négy vagy nyolc év piacon szerzett munkatapasztalattal azt utána lehetne nullázni, és akkor lehet újra menni, mert szerintem fontos az, hogy tényleg dolgozzon a országba vagy a világba, lássa meg, hogy amúgy azalatt a 10 12 vagy nyolc év alatt változott a világ, mert rohadt sokat rohadt gyorsan változik jelenleg a világ, és és azt be tudja építeni.
[00:39:01]egy egy országgyűlési munkába.
[00:39:03]Na most megmutatnám a Ballának vagy Bollának az anyámnak, hogy van ilyen AI és így szerintem így a füléből így a füst elkezdne pörögni, hogy mi a francot mutogatok én neki.
[00:39:10]Meg ott fú ott van az a másik csávó, akit tegnapon néztünk.
[00:39:14]Szerintem ő már mondjuk egy okostelefonra is elájulna, hogy az az hogy lehet, hogy ilyen színes és ilyen pici.
[00:39:20]Nem hiszem, hogy olyan jó, hogy ilyen emberek ott lehetnek évtizedekig a a parlamentbe.
[00:39:26]Na hát ez az ezért mondom, hogy nyilván hogyha mutogatod a Kunhalmi Ágnest meg a fideszeseket meg a torckait, akkor nyilván az emberek azt fogják mondani, hogy ezekből köszönjük szépen, elég volt.
[00:39:35]De mondjuk mit fogsz érezni?
[00:39:35]Nem tudom, Balatonalmádi lakosként, hogyha a Forcefer Ágnesre már csak kétszer szavazhatsz, akit nem tudom, nagyon kedvesnek, szépnek, okosnak, ügyesnek tartasz, és mi lesz akkor, hogyha ha újra már nem választhatod majd meg annyiszor, amennyiszer szeretnéd?
[00:39:52]És csak két dolgot vetnék fel ezzel kapcsolatban, mert szerintem a szempontok, amiket mondasz, azok fúl, jogosak, de tehát ugye országgyesi képviselők nem dolgozhatnak jelenleg amellett, hogy képviselők tulajdonjoguk lehet cégben, meg ilyen kulturális, tudományos, oktatói tevékenységet lehet végezni.
[00:40:10]Szóval kábé ez az, ami ami belefér.
[00:40:13]Tehát emiatt is van az, hogy mondjuk egy orvos, amikor képviselő lesz, akkor utána már nem láthat el gyakorlatilag semmilyen ilyen típusú tevékenységet, és hogy van ez a kiemelése a a politikai osztálynak és a professzionalizálódása a politikának.
[00:40:28]Például ez egy felvethető kérdés lenne, hogy mi lenne, hogyha x órában dolgozniuk kéne a képviselőség mellett.
[00:40:35]Szerintem ez is egy fölvethető szempont.
[00:40:37]És egy megoldás lenne akkor erre a problémára.
[00:40:39]A másik meg, hogy hát attól, hogy mondjuk a Fidesz lecserélte volna 12 év után a képviselőit, attól még egy ugyanúgy centralizált és parancsuralmi pártként működött volna, érted?
[00:40:49]Tehát, hogy tegyük föl, hogy 22.
[00:40:51]Tudjuk amú valószínűleg igen, de hogy biztos több kritikus hang lett volna, minthogyha ugyanúgy a Col szobatársaival van végig ebbe a ebbe a hát most a nagy sorcsere után azért nem az az élményem, hogy de erre de erre ez ez a sorcsere ez ilyen egy hatalmas választási vereség utána és hát ilyen poyácákkal lett feltöltve az egész frakció, de hogyha folyamatosan jó valószínűleg igen, alapból a Fidesznél és a legtöbb pártnál van valami szelekció, hogy kikerülheted od a a bödönhöz.
[00:41:19]Szerintem 22-ben, mondjuk ugye 12 év után, vagy de ugye már egyébként ugye volt a Fidesz ellenzékben is nagyon sokáig voltak Ógyé képviselők, szóval hülyeség is csak a kormányzáshoz kötni.
[00:41:29]Tehát hogy ha cserélgetniük kellett volna közben is, azt értem, hogy mondjuk akkor Orbán Viktor, tehát hogy maga a vezető se lett volna ott a a parlamentben meg ilyesmi, de hát attól még pártelnökként működhet, meg attól még lehet nagyon fegyelmezett egy politikai erő, hogy cserélnie kell a parlamenti frakcióján.
[00:41:48]Én azt érzem, hogy nem ez volt, ami miatt az Orbánrendszer kialakult, hanem az, hogy például 14-ben egyszerűen egy nagyon alacsony listás eredmény kétharmadot produkált.
[00:42:01]Valószínűleg hát a ez [torokköszörülés] biztos nem jó, hogy 40 meg 50%-okkal kéthadot lehet csinálni.
[00:42:05]Azt Orbánnak se tetszett már az utolsó hetekben.
[00:42:07]Tehát ezzel ezzel szerintem társadalmi egyetértés van mindenkiben.
[00:42:11]Ezzel majd kell dolgozni.
[00:42:13]Azt viszont ezt nem tudjuk, de hogyha ugye az Orbán is cserélődne, meg a a Fidesz frakció is, akkor azért hamarabb kinézném, hogy az Orbánt egyszerűen eltüntetik egy idő után.
[00:42:23]A pártelnökbe nem szólhatsz bele.
[00:42:23]Tehát, hogy az alkot alkotmány módosítással még a pártokba is belenyúlni, az má nem nem, hanem azt mondom, hogyha állam férfrissítés lenne a Fideszben, mer de ez csak a frakció, a párt attól még működhet a a érted?
[00:42:35]Na jó, de aki bent ül az országben, gondolom, annak azért nagyobb respektje vagy hatalma van a párton belül is.
[00:42:42]És egy idő után akkor nekik lehet nem tetszene az Orbán ahova viszi.
[00:42:46]És nem az lenne, mint van most már nem tudom hány évtizede, hogy az Orbán egyedül elindul a pártelnöki címért, meg megmondja, hogy kik legyenek az alelnökök, és azt 99,99 meg a hatása, mondjuk igen, hanem lehet, hogy egy ilyen vérfrissítéssel ezek így nem tudnának kialakulni, mert egyszerűen állandóan cserélődnek az emberek, vagy hát nem tudom mennyire állandóan, de cserélődnek és akkor egyszerűen nem fogják lenyerni, hogy jó Orbán már amúgy 10 éve nem ül bent a parlamentbe.
[00:43:12]Én szerintem tudod mi történik ettől?
[00:43:13]pont, hogy még jelentéktelenebbé válik az, hogy ki az, aki frakciótag, hiszen úgy is távozni fog.
[00:43:18]Tehát, hogy részben egyébként pont az ellenpólus képzés az abból is fakadhatna mondjuk a frakció irányából a pártnak a vezetése felé, hogy te egyéni képviselőként be vagy betonozva mondjuk a saját helyedre, és az egy legitimációs alap, az egy az egy háttérszág arra, hogy te ne legyél kiszolgáltatva a pártvezetésnek, hiszen neked ott vannak a választóid a saját egyéni választókerületedben.
[00:43:41]Tehát a hatalmi dinamikáit, az ellensúlyokat, a satöbbi, azt nagyon sokféleképpen el lehet beszélni.
[00:43:47]És ezért mondom, hogy kicsit azt érzem, hogy a célban mindenki egyetért, hogy egy virulensebb demokráciára lenne szükségünk Magyarországon.
[00:43:55]Abban nem vagyok biztos, hogy ez ennek a megoldása.
[00:43:59]Főleg így, de most már nagyon, főleg így ki a kalapból.
[00:44:01]Igen.
[00:44:03]Igen.
[00:44:03]De amúgzerem ez egy izgi beszélgetés volt, remélem, hogy nem Igen.
[00:44:07]Még azt mondtad, ha már, hogy megvannak a választói, de azért szerintem még mindig az van, hogy az emberek 80%-a logóra szavaz még az egyéná.
[00:44:15]Én én hát nekem például volt a Kunhalmi a képviselőm.
[00:44:17]Hát e is lehetne válá ráem volna és szívesebben egyébként, mint a Kunhalmira példá.
[00:44:24]Tehát, hogyha a listás meg az egyéni szavazat nem lenne ennyire összekötve, ugye például a győztesztes kompenzáción keresztül, akkor amúgy ezen is lehetne változtatni, tehát hogy az is lehetne egy cél.
[00:44:33]Erről egyébként a Teet Péter írta az életés irodalomban, és tökre egyetértek vele, hogy az is egy nagyon izgalmas magyar demokrácia kísérlet lenne, hogyha helyi szinten vagy helyi szinthez lenne még inkább kötve egyébként a politikai hatalom, akár területi listákkal, régen ugye volt ilyen, akár megyei nem tudom közgyűlésekkel, ahova szintén be lehet választódni és ahol tehát hogy ha kicsit mondjuk a parlamentből kivinnénk a politikát helyi szintre jobban, tehát hogy 1000erféle kreatív megoldást el lehet képzelni a magyar politikai rendszer reformjáral.
[00:45:02]És én azt érzem, hogy persze tetszik a kreativitás, hogy nyúljunk hozzá ilyen dolgokhoz, de valahogy azt érzem, hogy nem még ennél én még valami izgibel felforgatóbbal szívesebben látni.
[00:45:13]Ha őszinte lennék, én azt gondolnám, hogy ez igazából csak annyi, hogy rúgjuk bele a Fideszbe meg az ellenzékbe még egyet.
[00:45:18]És amúgy nem ne tőlem nem áll távol ez.
[00:45:20]Tehát hogy ezt de de h de de az alkotmánynak nem ennyiből kéne születnie, hogy rúgjunk bele azokba, [nevetés] akik nyilvánvalóan elviseltetlenek voltak.
[00:45:29]Azzal teljesen egyetértek.
[00:45:29]De hogyha itt tényleg a jövőnek szánjuk ezt még ott lehet kettő.
[00:45:34]Ne a Szűzs Gáborért nem aggódok.
[00:45:36]Meg mondom a listás az más.
[00:45:38]És ezt a Róaion például fölvetette a Magyar Péternek, aki nem annyira akarta ott érteni azt a szempontot.
[00:45:42]Na mindegy amúgy ez na mondom fura, hogy tényleg egy alkotmányozó ugye, mert bejelentik, hogy alkotmányozás lesz és akkor előtte meghoznak egy ilyet, amiát ezért elég lényegesen befolyásolja a választást, de hát ott van a társadalomegyeztetés lehet írni, h srácok majd az alkot még k még a onnantól kezdve, hogy kimegy ez az adás, még két napig lehet véleményezni.
[00:45:59]Én Lázárral értek egyet.
[00:45:59]Ő azt mondta, hogy nem ördögtől való az ötlet.
[00:46:04]Ezt mondta Lázár.
[00:46:04]És azt is mondta, hogy áll áll elébe a vizgáltoknak, a korrupciós vizsgálatoknak.
[00:46:08]A gulyás az kiakadt, a pócs az Rákosi korszakot idéz.
[00:46:12]A 24.hu-n jelent meg az, hogy hogy ők kérdezték a képviselőket arról, hogy mit gondolnak erről a javaslatról és és akkor a 21.hu kérdésére mondta a Lázár, hogy nem tartom ördögtől való dolognak, főleg ha lenne róla értelmes párbeszéd.
[00:46:26]Amúgy ez kicsit valid, nem?
[00:46:27]Vajon a társadalom támogatná-e?
[00:46:29]Szerintem jelenleg amúgy igen.
[00:46:29]Igen.
[00:46:31]Amúgy érdekes kérdés, hogy hogy lehet megoldani.
[00:46:32]Én amúgy azzal is vitatkoznék, hogy egy akkora országban, amit három órón keresztül lehet autózni, mennyire van léjogusultsága még területi központunak csinálni valamit.
[00:46:40]Szóval, hogy persze ezeken lehetne jó mi lehet, mert budapestének, de nem látom azt, hogy hogy olyan nagy hatása lenne egy egy helyi képviselőnek egy egy ekkora parlamentben, de biztos tud intézni, vagy helyi be, mer isatosan központosított jelenleg minden.
[00:46:54]Persze ezért is van ez egyébként, hogyha egy plurálisabb parlament lenne, ahol folyamatosan kompromisszumokat kell kötni, deet kell nylbeütni, satöbbi, satöbbi, ott szerintem elképzelhető, hogy hogy igenis jobban számítana a képviselő is jobban rá lenne utalva arra, hogy szeressék őt helyben és mondjuk a kormányzópártnak is kellene meggyőznie embereket, ahogyan nem tudom, ezt sokat látjuk egyébként mondjuk az amerikai politikában.
[00:47:20]Igen, az emberek fejébe is akkor rendet kéne tenni.
[00:47:21]a nem tudom, rossz választásrendszer, ilyen izé kéne, hogy hogy a hogy a a pártok is ilyen három embert indítanak, és akkor lehetne ilyen súlyozott szavazás.
[00:47:31]Szóval az is érdekes lenne, hogy hogy amúgy nem akarok a fideszesre szavazni, de a nem tudom elindul a Kunhalmi a én kedvenc pártom színébe, a tudom én milyen párt színébe, és akkor és akkor így nem akarok a Kunhalmira szavazni, takarodjon a francba, keressen egy másik munkát most már idejen.
[00:47:47]Igen, ez mondjuk megoldódott.
[00:47:49]Igen, hál istennek.
[00:47:49]Igen.
[00:47:49]Nem tetszett sokaknak egyébként.
[00:47:52]Ja, igen.
[00:47:52]A balla az megőrült már most már mindenhol a Rákosi kckot látják meg a fekete autókat.
[00:47:56]Ugye ez annyira nem hiteles a Fidesztől, hogy finoman.
[00:48:01]Igen, ezt fogalmazzak.
[00:48:03][zene] Jól van.
[00:48:06]Ez így tovább gyűrizzük az NK botrány.
[00:48:07]Vagy hát nem tudom, hogy tovább, mert igazából csak most vannak hatásai, vagy vagy most van a következmények.
[00:48:12]ugyanis tegnap hat embert őrizetbe vettek talán, és gyanúsítottént kihallgatták Bús Balázst, aki hát fideszes polgármester volt.
[00:48:19]Hol is?
[00:48:22]Hol volt?
[00:48:22]Óbudáni itt polgármestereknek azért tehát ugye a legtöbb börtönbe kerül úgy, úgy olvasom jelenleg.
[00:48:31]Hát a a mostani az kijöhetett.
[00:48:33]Kijöhetett, de még megy az megy igen ellene.
[00:48:36]Nem, ő MK alelnök volt.
[00:48:36]Igen, bocsánat.
[00:48:38]Igen, igen, igen.
[00:48:38]Arról lemondott az utolsó pillanatba, de ez nem segített a helyzet.
[00:48:43]Igen, igen.
[00:48:43]Az nem úgy van, hogy hogy lemondasz, és akkor a döntéseid akkor így megszűntek létezni.
[00:48:46]Szóval elkezdtek a NAV meg a nyomozók hát embereket előállítani, kihallgatni.
[00:48:53]Részletes vallomást tett Bús úr.
[00:48:55]Hát azért a Hankónak nem lennék a helyében a mentelmi viszonya, mert lehet, hogy fel leszek függeszve rövidesen.
[00:49:02]Igen, itt itt 17 milliárdon van szó.
[00:49:04]De amúgy már én nem tudom annyi pénzek kerültek ki onnan, hogy hogy én ebből nem tudom hány ügy lesz.
[00:49:10]Tehát itt 17 milliárdról van szó, de közben volt ilyen, hogy a ez a közvetlen a választás előtti időszakról szól.
[00:49:14]Ez az amikor mindegyik választókeredt kapott 100 milliót.
[00:49:18]Aha.
[00:49:18]Az is jó.
[00:49:18]Itt van Demeter Szilárd.
[00:49:20]Az ő alapítványa 9 milliárdot csak így gyorsan kapott márciusban még a választás előtt, hogy az nagyon sok pénz.
[00:49:27]Az rengeteg.
[00:49:27]és mondta, hogy még ők is meglepődtek, hogy ezt így kiutalták nekik, és hogy hát íy a választás másapján szólt a alapítványb, hogy csak a kötelezőeket fizessük ki, mert mert szerintem ő számított arra, hogy ezt ez így vissza lesz kérve.
[00:49:39]Azt mondta, hogy megvan minden pénz, jó gazdaként ügyelnek rá, és hogyha kérik, akkor visszautalják.
[00:49:44]Van egy olyan tippem, hogy kérni fogják a Tarzoltán, vagy hát a magyar nép, vagy a Tisza, vagy a kormány, vagy a miniszterek ezt a pénzt.
[00:49:52]Azt mondta, hogy őt meglepte, hogy elutalták a pénzt, mert korábban elhúzódtak az utalások.
[00:49:56]Hát vajon miért utalták el időben ezúttal?
[00:50:01]Nem méztél rá dátumra, Demet?
[00:50:03]Igen.
[00:50:03]Április 12 neki.
[00:50:03]Nem, nem vágta a cent.
[00:50:06]Jó, de azért na azt meg kell neki adni, hogy hogy így 13-án szerintem ő érezte, hogy itt itt mi lesz, mert mert a másik cikkben van az, hogy hogy azonnal írt a az egész alapítványnak, hogy ne ne költsék azt a pénzt légy szíves.
[00:50:20]Hm.
[00:50:21]Na igen.
[00:50:21]Szóval elvitték a Bushbalázst, mert hát gondolom okok miatt ugye.
[00:50:22]De hát ugye itt a Fidesz szerint a modern kori avh megvalósulása az, hogy Búsbalázsékat őrizbe őrizetbe vették az NKO.
[00:50:33]Akkor egy kis történelem órát még javasolnék a Havasi Bertalannak egy a választások után a Tisza párt irányítás alá mondta a rendőrséget és az ügyészséget ilyet lehet kedves övasi mert akkor nem tudom milyen munkát végeztetek az utóbi 16 magadból indultz ki igen hát Orbán is azt nézted a a Brüsszel sajtó tájékoztatóját ott is azt mondta hogy amikor a korrupciós ügyekről kérdezték vagy a vagy a erről az egészről akkor azt mondta hogy hát ő már nyugodt mert mert nem ő van kormányon már nem nálunk vannak a a ható óságok.
[00:51:03]Ez kicsit ilyen elszólás számomra, hogy hogy hát azt próbálta mondani, hogy most akkor ami eljárás lesz, akkor abban bízni fognak az emberek, és hogy hatalmi pozícióban mindig nagyobb a gyanakvás az adott politikai erővel szemben.
[00:51:16]Ezt próbáltam mondani, nem?
[00:51:18]Tehát, hogy most már ugye ez a lekerült rólunk a kormányzás súly.
[00:51:23]Nem tudom, mert közben ugye mindig egyes szám egyő első személybe beszél a az országról.
[00:51:28]Ö, szóval, hogy így nagyon szürreál is volt az a az a sajtótájékoztató.
[00:51:31]Tényleg Igen.
[00:51:34]Hát, hogy ott ül egy ilyen kis szobában.
[00:51:36]Tényleg az olyan fura volt, mint egy osztályterem.
[00:51:38]Igen.
[00:51:38]Egy ilyen lakásból átalakított valami iroda.
[00:51:39]Ez iszonyat ingerült volt végig elveszegette, ugye, hogy nem lehetett kettőt kérdezni egymás után, és ilyen ingerülten elveszegette a szót az újságíróktól, hogy így azt éreztem, hogy így nem érzi, hogy így már megalázó volt, hogy mi így a a hangulat, amit árasztania kéne magából.
[00:51:55]Igen, meg a lezárás is fura volt, hogy van még valakinek kérdése, és akkor így így kiviharzod és akkor akkor menjünk, vagy valami nem is tudom mit feszült volt nagyon.
[00:52:04]És így azt érzem, hogy na mindegy, tehát hogy ha már itt maradsz poltizálni, akkor már tehát tedd bele azt az energiát, hogy jól csináld.
[00:52:09]Nem, hát várja az őzt, mert addigra megbukik a tiszapolmány.
[00:52:14]Persze.
[00:52:14]Úristen.
[00:52:15]És akkor ők majd ott jönnek.
[00:52:15]Ja igen.
[00:52:18]Itt csak annyi, tehát am valaki, nem tudom, nincs egy ilyen weboldal, hogy hány az NK mennyi milliárd Ft diszonál és mit osztotogattod ki a választás.
[00:52:26]Itt a Győrben 100 millió Ft úgy került ki cégekhez, hogy azokat így előtte csinálták.
[00:52:33]Egyesületekhez.
[00:52:34]Egyesület, bocsánat.
[00:52:34]Igen.
[00:52:34]És így elkészültek a egyesületek, és aztán már kaptak is pénzt.
[00:52:39]Mindegyik egyesület bejegyzési eljárását ugyanazon a napon indították.
[00:52:41][nevetés] Igen.
[00:52:43]Ugyanazon a napon fogadták.
[00:52:43]Pista megli beültek egy szobába, csináltak gyorsan öt egyesületet, és az mindegyik kapott egy csomó pénzt az NK-tól.
[00:52:50]Hát tényleg a Hankónak azért neki lehetnek álmatlan éjszakáik.
[00:52:54]Igen.
[00:52:54]És itt van Murienikő.
[00:52:56]Bár ő nem tudom miért adta vissza.
[00:52:58]Imádom, hogy egy ilyen árulókos képpel illusztrálták az árulókból van.
[00:53:03]Ja.
[00:53:03]H nice catch, mert mert én azt mondnám, hogy ez egy Fidesz gyűlés is lehet mindegnek ilyen tudod honnan?
[00:53:08]Tudom, mert ezek a nagyon ronda mikrofonok vannak a Aha.
[00:53:11]nyakukban, az árulókban.
[00:53:11]Én nem néztem, bár ajánlották nekem, úgyhogy majd lehet fogom nézni.
[00:53:15]Olyen mókásnak hangzik, de hogy ez lehetne egy Fidesz gyűlés is, mert ott is mindig az volt, hogy a háború és akkor volt az árnyáték.
[00:53:20]By the way, a árnyátékos csapat is kapott az NK-től rengeteg pénzt, csak úgy megemlítem.
[00:53:27]Na de gyűlik, gyűlik a pénz.
[00:53:27]A 17 milliárdból már több mint kettőt visszaadtak.
[00:53:32][nevetés] Kis grófó is.
[00:53:34]Igen, de amúg én azt nem értem, miért, tehát ő valami 5 milliót kapott szöveg is írásra.
[00:53:38]Tehát, hogy így ilyen nem tudott szöveget írni, vagy nem tudod fölmutatni valamit, hogy azt, tehát hogy mert amikor egy üres cég kap 20 millió vagy mi az egyesület kap, akkor megértem.
[00:53:48]vagy amikor Demetel Silár megkapja az éves költségvetését egyben a vásztes előt, akkor megértem, hogy az így mert hogy amikor mindenféle egyesület kap pénzt és utána azok ugye az volt egyébként, főleg ezekkel az volt a probléma, hogyha valaki nem tudná, hogy ilyen egyesületek meg alapítványok kaptak pénzt, és azok utána rendezvényeket szerveztek, ahogy hogyhogy nem megjelent a helyi fideszes képviselő, és párt eseményt tartott, vagy hát nem párt esemény, de hát végülis arról szólt de közben meg volt, aki azzal mentek ez, de volt cirkusz előtte.
[00:54:21]Hm.
[00:54:21]Igen.
[00:54:22]Vagy vagy nem tudom, valaki játszott egy ilyen citera verset, és utána jött a a politikus, elmondta, amit akart, és akkor hát ez egy kulturális esemény volt, csak ő felszólalt, ugye ezzel ment a fantasztikus kampány.
[00:54:32]Amit nem tudtam, és az is hát azért vérlázító, hogy papíron az elszámolás alapján a Tisza többet költött kampányra, mint a Fidesz.
[00:54:42]Hát mert ők valószínűleg bevallották, amit költöttek.
[00:54:44]Nem, hát nyilván ugye, mert mert elvileg abból kampányoltanak, amit az állam ad nekik, csak hát ugye azban nem volt benne a Igen, abban nem volt benne a digitális demokrácia fejlesztési ügynökségének a szarjai, a DPK-k harcsok klubja, meg a hát meg ezek, amit az NK keresztülfizettünk.
[00:55:01]De amúgy az különösen vicces, hogy ugye ezek az információk, hogy kik fizették vissza a dolgokat, ez az index közérdekű adat igénylése alapján lett lett ez a lista.
[00:55:12]Micsoda idők!
[00:55:12]Istenem, annyira vicces, hogy az index itt tepár, hogy tudod függetlenek.
[00:55:17]Igen.
[00:55:17][zene] Jól van ez így.
[00:55:21]Jaj, Mandiner, számoljunk be, azért legyünk kedvesek.
[00:55:25]Ez a kedvesség, ez a szolidaritás, amit Hood Gergely várta.
[00:55:28]Igen, bár én nem vagyok újságíró.
[00:55:30]Kapaszkodjatok meg.
[00:55:30]A Dinert is elérte a kirúgású hullám.
[00:55:32]60 embert küldtek el a laptól.
[00:55:35]Mennyien vannak?
[00:55:35]Viszont maradtak még 48-on.
[00:55:36]Mert ugye most ha jól értem azzal, hogy a Kekva megszűnik, a magyar államhoz visszakerül a Mandiner.
[00:55:43]Hát nem, ugye az MCC az előtte is létezett, úgyhogy úgyhogy nem.
[00:55:49]Igen, de ez viszont azok amiket nem kizárólag az állam alapított, azok megmaradhatnak, csak a vagyontárgyakat vissza kell adni.
[00:55:55]De erről volt valami szó, hogy nem tudom, a kiadója vagy nem tudom mi, az az viszont az már utána lett.
[00:55:58]És akkor hogy a mint kérdezték is a Magyar Pétert, hogy hát most akkor a ő fogja felügyelni a Mandénát, és akkor így röhögött rajta.
[00:56:05]Igen, hát szerintem valószínűleg meg fognak tudni egyezni, hogy a Mandinerről szerintem le fog tudni mondani a magyar állam.
[00:56:11]Hát csak ugye valószínűleg az lesz, mint a pesti srácokkal, nem?
[00:56:13]Hogy így jó, de amúgy miből csináljuk, mert mert így ki a franc rak bele pénzt?
[00:56:17]Vagy hát ugye lehet, hogy a tegnapi nyílt levél Navracsicstól és a Ferenc Orsoyától majd fülekre talál, és akkor valaki fizeti majd ezeket.
[00:56:26]Hát nem nem vagyok benne biztos.
[00:56:29]Mit találtál?
[00:56:29]Na, szóval, hogy ez a ez ugye az alapján írta meg a Telex, hogy kirúgtak embereket, hogy hát a Kohán Mátyás megírta a Mandinerán.
[00:56:39]Szóval ezt írja a Kohán, hogy eddig nem írt ezekről a médiában zajló folyamatokról teljes ilyen tudod ez az eufemizálás, hogy megváltozott médiafogyasztási szokások, mert ott meg a megváltozott helyzetre való itt is.
[00:56:52]Igen, igen, igen.
[00:56:52]A médiában zajló folyamatok, mert úgy érzem a politika közeli munkakörökben az érzelgésnek nincs helye.
[00:56:58]Oké.
[00:56:58]Ez egy kemény ciklus logika által meghatározott, egzisztenciálisan bizonytalan terep, ahol lapok jönnek és mennek.
[00:57:08]Na most ugye tehát az egzisztenciálisan bizonytalan terep azért 16 év ilyen kormányzás után, meg egyébként úgy, hogy előtte a Fidesz nagyon sok energiát tett a saját kulturális vagy média szénájának a fenntartásával.
[00:57:21][nevetés] Ühüm.
[00:57:23]azért szerintem nem volt annyira egzisztenciálisan bizonytalan elmenni dolgozni a Mandinerbe egészen addig, amíg meg nem bukott a Fidesz.
[00:57:30]Hát lehet erre gondol, hogy egy a politika ciklikus és ezért aki odament ugye propagandálistának, annak annak bizonytalan terep volt, mert és viszont enny ebben viszont vérlázító, hogy ugye egy médi terméknek nem kéne a politikától függnie, és ő meg azt mondja, hogy oké, de amúgy szerintem oké, tehát hogy egyébként régen nagyon sok újságot pártok tartottak fönn a nagy nyugati demokráciákban is, amivel szeretnek az emberek példálozni egyébként.
[00:57:59]Tehát a nagy lapoknak is van ilyen háttere, hogy amúgy mondjuk a Demokrata párt finanszírozta, vagy vagy mondjuk a szociáldemokrata párt európai nagyjságoknál nagyon sokszor van ilyen háttere.
[00:58:12]Na jó, de hogy egy volt rá igény, kettő nem szűrjük meg azért, mert mondjuk elveszied a választást, mert attól függetlenül van rá igény, és van rá valzikai igény is.
[00:58:19]Na de ez az, tehát ez a most ez látszik meg, hogy valójában a Fidesznek nem voltak olyan támogatói, és itt nem a nagy tőkésekre gondolok, mint Ferenc Orsolya meg Nabracsic Tibor, hanem nincsenek olvasók, akik eleget fizetnének ezért amekkora infrastruktúrátot fölnövesztettek.
[00:58:34]Tehát szerintem azzal nincs baj, ha politikailag elkötelezett sajtót csinál valaki.
[00:58:39]Csak most azzal kerülnek szembe, hogy valójában nem voltak ott azok az olvasók.
[00:58:43]Összeomlott ugye a forgalma a a az oldalaiknak, az előfizetőseknek a száma.
[00:58:48]Lemondták a kormányzati előfizetéseket ezekre a lapokra.
[00:58:50]A Magyar Nemzet Heti lappá alakul.
[00:58:52]Nem véletlenül azért, mert valójában azt a politikai munkát se tették bele, hogy politikailag elkötelezett olvasóik legyenek, akik fizetnek ezért szívesen.
[00:59:01]Tehát kirakták ezeket a cikkeket.
[00:59:01]A Mandinerben is olyan cikkek voltak, hogy Vérlázító.
[00:59:05]Mendszer Tamásnak ugye egy csomószor a írásait így kiadták, mintha valami cikket írt volna, p csak a Facebookon károgott, és akkor utána megy a de drámázás, hogy hogyan veszíthettük el a magyar polgári réteget.
[00:59:17]És ha nem ez lett volna nyilván, akkor mondjuk esetleg hamarabb megroppant volna a Fidesz kettő, viszont lehet a polgári réteg még mindig finanszírozná, vagy eltartaná ezeket a médiákat, bár nem mindegyiket.
[00:59:27]Na mit találtál?
[00:59:27]Mit mondott még Kohán Mátyás?
[00:59:29]Tehát ha valami engem fölcsesz, akkor az, hogy nem tudom, három bekezdéssel azután, hogy az érzelgésnek nincs helye, tisztázzuk a morális pozíciót.
[00:59:37]Tehát ha valamiről nem akarok fideszeseket hallani, beszélni, meg egyébként politikusokat, általában nem, az az erkölcs meg a morál.
[00:59:45]Tisztázzuk a morális pozíciót.
[00:59:47]Minden ellenkező híreszteléssel szemben nem úgy áll a helyzet, hogy a jobboldali média értéktelen állami propagandaként szennyezte volna 16 évig.
[00:59:55]Az egyébként csupa tisztességes, jóhiszemű újságíró lakta magyar közéletet.
[01:00:01]Hát de ebbe nem értünk egyet szerintem most erre nem voltam felkészülve itt példákkal, hogy nem tudom Origo meg Mandiner címeket hozzak.
[01:00:07]De igen.
[01:00:10]Tehát nem elég az, hogy hány kritikus cikket hoztak le a Fidesszel vagy Obitorral kapcsolatban?
[01:00:13]Nullá.
[01:00:13]Nem, de teleszórták az internetet, meg az utcáinkat, meg az újságos bódéinkat iszonyatosan szörnyű lejárató anyagokkal.
[01:00:22]Igenis szennyezték, érted?
[01:00:24]Szóval, hogy legalább akkor őszintén álljanak bele abba, hogy igen, politikai érdeket szolgáltunk.
[01:00:28]Na jó, de hogy oké, de hogy a propaganda, tehát hogyha mind a két oldalt támadva szennyezték volna, akkor legalább lenne valami morális pozíciója, hogy ja, hát én mindenkit szíttem, aki szerintem nem ért hülyeséget csinált, a stílusal ugye lehet vitatkozni, de ők egy oldalt a Fidesznek a az oldalát, a világát hát terjesztették, az ő faszságaikat vitték világá.
[01:00:48]Rakták ki nekünk plakátokra, rakták ki a Aldiba a kasszához a hülye szar újságjukon.
[01:00:54]Teljes cinizmus.
[01:00:54]Kiikéni magának te legalább tegritus hangvételű írást.
[01:00:59]Küldjön már nekem valaki a mandinerről a Fidesszel kapcsolatban, vagy Orbán Viktorral kapcsolat.
[01:01:03]Nem fogok.
[01:01:03]Pedig lehet és kell is, mert annak különben mi a francy médiának, hogyha csak tég egy ilyen talpnyalóknak a gyülekezete.
[01:01:08]Jó, hát Kohan Mátyás még nem csodálkozom, hogy föl földidegesít.
[01:01:12]Az a része szerintem fölvethető, hogy szerintem is a független objektív sajtónak szerintem is nagyon sok anyaga van, ami arról szólt, hogy alapvetően kormánykritikusak voltak, vagy fideszkritikusak voltak, és néha feleslegesen el volt játszva a függetlenség, meg az objektivitás.
[01:01:30]Például egyébként én azért is tökre értékeltem, ahogyan a jól van, ez így ment azelőtt is, hogy én beültem, mert ez a része nem volt eljátszva, hogy ó, én nem tudod nem mondhatok véleményt politikusokról meg mit tudom én.
[01:01:42]Nyilván azért is, mert itt nem újságírók ülnek, de hogy számomra politikával foglalkozó elemzőként ez sokszor egy őszintébb helyzet, hogyha ha valaki fölvállalja azt, hogy egyébként van értékítélete vagy véleménye.
[01:01:55]És az engem zavart, hogy jöttek le a cikkek sok helyen, nem tudom, vagy a tartalmak.
[01:01:59]És akkor az az ilyen közszolgálatágot típusú elképzelés volt magukra előltetve sok újságíróban, hogy de én nem tudom ez meg az meg nem tudom micsoda nem fér bele, meg úgy teszek, mintogyha csak elmennék szavazni, de azt nem mondom meg, hogy kire szavazok, tudod, de azért mindenki tudja, hogy az ellenzékre fogsz szavaz.
[01:02:18]Ja, ez a utolsó példa, ez ezzel végül is egyetértek, mert szerintem nincs meg nincs helye, nem akarom tudni, hogy ki lesz az újságí.
[01:02:22]De nyilván tudod, nyilván tudom, de nem néznéd azt a riportert, vagy nem olvasnád a cikkeit, hogyha azt gondoltad róla, hogy Fideszes?
[01:02:30]Én Én kíváncsi vagyok.
[01:02:31]Jó, igen, a Fidesz az egy nagyon szélsőséges példa, de én nem kíváncsiak egy olyan utópiára, vagy nem tudom, egyszer fogok a világban jönni, ha van mondjuk egy baloldali része a politikának, egy-két párttal meg egy jobboldali, és mind a kettőnek van egy médiája, de objektívan hoznak le dolgokat, ha a jobboldali párt van kormányon, a jobboldali média kritizálja őt is, hogyha olyat csinál, mint igen bármit.
[01:02:53]És amúgy akkor viszont engem érdekelne egy jobboldali újságíró is akár, vagy szívesen megnézném, hogyha tényleg nem azért, mert azt gondolom, hogy ő független és eljátsza, hanem mert jó munkát végez.
[01:03:01]Nekem pont az hitelesít, ha fölvállalod, tehát hogy a New York Timeson például vannak demokrata endorsementeket adó szerzők is, mondjuk nyilván inkább véleményszerzők, de azok is újságírók, meg vannak inkább a republikánus oldalhoz húzók, akik igen kritizálják egyébként a saját világnézeti vagy politikai oldalukat is.
[01:03:22]egyébként nagy nemzetközi sajtóban még az is szokás, hogy maguk az újságok szerkesztői bordja ad támogatást, vagy mondja meg, hogy ők kire szavaznának a következő választáson.
[01:03:34]Tehát valóban nagyon sok álsz van a magyar sajtóban ezzel kapcsolatban, meg volt szerintem az Orbán rendszer alatt.
[01:03:40]Ezt jogosan vetheti föl a kohám Mátyás, vagy akárki, vagy én is fölvetem, nem kell hozzá Kohám Mátyásnak lenni, de hogy az a része, hogy utána meg el van relativizálva, meg el van cinikuskodva az, amilyen politikai szolgálómunkát ők végeztek.
[01:03:55]Na az engem fölcsösz.
[01:03:57]Ja hát ez engem is, amikor hát ez konkrétan valóságfejt, hazugság, tehát hogy azt kikérni, hogy hát nem propagandisták voltunk.
[01:04:03]Dehogy nem.
[01:04:03]Hát ne mondja már, még ha Kohám Mátyás azon nagyon kevés személyek közé van, aki közé tartozik, akik elmentek mondjuk ellenzéki műsorokba akár beszélgetni, vagy vitázni.
[01:04:14]Tehát nem sokan voltak it.
[01:04:16]Tehát amíg az ő érdeküket szolgáltak.
[01:04:18]Persze ő nem azt mondom, hogy ő jó fejségből, de hogy de hogy ennyit legalább neki föl lehetne olvasni, de azért ne nézzük már egymást hülyének.
[01:04:24]Kedves pohá [nevetés] pontosan az álszgel szemben érvel és próbál hülyének nézni közben.
[01:04:29]Na engem ezt csesz föl.
[01:04:31]Reká Mátyás, hol van már az a cikke, ahol arról írt, hogy a igazi magyar ember az Balatonra megy és a rántott húsos szendvicset, és hogy az milyen jó, hogy hogy vinni kell, és hogy Igen, csak ugye az volt a cikk lényege, hogy nem baj az, hogy ilyen csöves mindenki, hogy nem mehet el mit tudom én Horvátországba, mert vagy akár Olaszországba repülővel, mert mert nekünk itt itt a Balaton és az az igazi, hogy ott a fasírt szendvicset megesszük, mert ugye nincs annyi pénzünk, hogy együk egyet lángost, hanem a hűtőtáskába kell vinni a szendvicset, meg a előre behűtött söröket, meg italokat, és így.
[01:05:01]Hát tényleg azt azt már aki autóval jár strandra is van hűtőtáská van hűtőtáska igen tehát én hova rakjam a panelba a hűtőtáskát semmire nincs helyünk és amellett újságérőként amellett érvelni hogy jó persze nem éljünk jóí a jó hát meg amerikai meg kínai meg nem tudom milyen utazásokat fizet neked a Fidesz tehát bejárta a világot közben.
[01:05:20]Jó, hát ő majd utazik helyettünk is.
[01:05:20]Mi meg menjünk a Baltonra a kis szendvicsünkkel.
[01:05:24]De jó, csak hogy hogy lehet amellett érvenni, hogy ja, nem baj, hogy [ __ ] szarul élsz.
[01:05:28]Én meg nyilván hát 100000 Ftot vagy 2000 Ftot kiszámlázok azért, hogy a ez a pofátok nagy típusú érvelés a Nagykörös Csnok Pütyűr megyei hírtvébe a YouTube-on elmondom a véleményet 100 nézőre vagy hát a 100 az valószínűleg sok 20 néző.
[01:05:44]Ő is Győbe kapott nem százezreket műsorokért.
[01:05:47]Hát onnan jött ki.
[01:05:47]Igen, mert azt átvilágították.
[01:05:50]De hát ki tudja még hány ilyen lehetett.
[01:05:52]És na hát őnek nem kell szendvicset vinnie, csak akkor ne is olvassa már az érvelését, hogy nem baj, hogy szegény vagy, mert mindenki szegény volt régen, és amúgy nem olyan rossz szegénynek lenni.
[01:06:03]Nem kell drága lángost venni, amúgy.
[01:06:06]Tényleg nem kell [ __ ] szarak az a lángosok a Balaton.
[01:06:07]Én úgy úgy érzem, de hogy ez na minden vérlázító, hogy amellett érnék.
[01:06:13]Jót azt Ja, csak utána utálnám magamat.
[01:06:15]Igen, zsír, zsír.
[01:06:17]Egy fel bírok megenni amúgy.
[01:06:20][zene] Jól van ez így.
[01:06:22]Orbán Balázs lemondott az MCCéről.
[01:06:22]Amúgy nekem nem volt egyértelmű a kiírásában, hogy miért.
[01:06:27]Mármint, hogy az, hogy miért az egyértelmű a kiírása nélkül is, de hogy így nem mondod, hogy nagyon elfoglalt a többi dolgával.
[01:06:34]Ja jó.
[01:06:34]Oké.
[01:06:34]Nem volt, tehát eddig ugye mi volt ő?
[01:06:36]mindenféle dolgokat csinált, plusz kampányfőnök addig eddig ráért, de most, hogy igazából amúgy egy évig beült a parlamentbe vagy igen, ő is egy évig, mert utána megy Brüsszelbe, addig azért maradhatna.
[01:06:47]De mostanában új subsztakja se volt valószínűleg nem nem várja meg míg kirúgják igazából.
[01:06:51]egyébként néztem tegnap még a mandináreshez.
[01:06:53]Mondhatok valamit?
[01:06:55]Persze, persze, persze, hogy tegnap néztem az egyik műsorukat, és ott azzal kezdte a riporter a fölvezetést, hogy ugye erre utaltva, amit te mondtál, hogy majd az állam ráteszi a kezét a Mandinerre, és hogy fenyegetve vannak, és ezért kövessék be az ő saját csatornáját inkább, mert ott majd azt oszthat meg, amit szeretne.
[01:07:12]És akkor ma meg kijött ez a hír, hogy kirúgtak 60 embert.
[01:07:16]Szóval kicsit inkább azt érzem, hogy hát hogy próbálta már a saját követőit, tudod növelni azért, hogy hogy legyen majd felülete, ahol dolgozhat tovább saját felület.
[01:07:25]Nem annyira a Magyar Péteréktől rettegtek, hanem a inkább a kirúgástól meg a források ellapadásától.
[01:07:33]Hát igen.
[01:07:33]És itt ugye a Magyar Péternek semmi köze nincsen ez az egész összeomlás, az az a legszebb az egészbe, hogy így valami köze van.
[01:07:39][nevetés] Hát annyi köze van, hogy nem adok az állam tem ő a magyar állam.
[01:07:44]nem fogja ezt finanszírozni, de ugye hát ezzel vagyunk így egy páran.
[01:07:51]Tudod kitanszíroz például minket.
[01:07:53]Bár mondjuk nincs újságunk, de mondjuk egy mandinn színvonal talán kezdj gyankodni, ha elkezdünk finanszírozhatatlan print laplapot készíteni.
[01:08:01]Na print.
[01:08:01]Jó, már azt hittem, azt mondod, hogy online-t, mert nem, nem, nem a hát ez online.
[01:08:04]Hát ez mi lerakunk egy kamerát, azt pofázunk.
[01:08:06]De ha elkezdünk nagyon drága dolgokat csinálni, amik piacról valójában kifizethetetlenek manapság, akkor kezdjetek gyanakodni.
[01:08:17]Igen, amikor minden reggel élőzünk, egy hét 100an nézik, de új stúdiónk van, akkor akkor majd kezdjetek elakodni.
[01:08:25]Igen.
[01:08:25]Amúgy konkrétan tudod, hiába nézik több mint 150-en ezt a műsort, így nem tudnánk vele annyi pénzt csinálni.
[01:08:30]mint amit Kohám Mátyás egy senki által nem nézett győri tévés nem tudom mivel keresett.
[01:08:37]Hát ez nagyon szomorú amúgy.
[01:08:39]Tehát, hogy ezért tudjuk, hogy ezek értelmeztetlen összegek, mert ebben a biznisben vagyok.
[01:08:44]Hagyjuk is ezt az egész adást.
[01:08:44]Amúgy le is jzz irigyek amúgy.
[01:08:46]Irigy vagyok.
[01:08:48]Igen.
[01:08:48]Nem [torokköszörülés] a igazságérzetem ilyenkor azért egy kicsit jól esik ez.
[01:08:52]Na jól esik.
[01:08:52]Nem az, hogy az emberek utcára kerülnek, meg a gyerekük meg nincs mit enni, hanem hogy mennyire undorítóan élősködtek a magyar adófizetők pénzén ezek az emberek.
[01:08:59]És nem tudom, szerintem mennyid után elhitték, vagy vagy azt gondolják, hogy ez ez így járt az ő munkájukért, pedig az ő munkájuk a legtöbbjüknek piaci alapon az 1%-át nem érte volna, vagy még ugye a nullát, Dezsa Balázs például meg a kedves felesége.
[01:09:15]Ja.
[01:09:15]Meg ezt egy csomóan mondták egyébként a jobb oldalon, hogy na majd a tudod a választás után a független sajtó majd összeomlik, meg tudod, nem lesz mögötte ez a politikai felhajtóerő.
[01:09:24]Egyébként ez elképzelhető, hogy hosszú távon odavezet.
[01:09:26]Igen, hogy néhány olyan tartalom, ami csak az O1G-ből élt, az eltűnik.
[01:09:31]Tehát, hogy volt egy ilyen ellenzéki valamennyire a amúgy a Fidesz által mesterségesen megerősített ilyen ellenoldali média.
[01:09:38]De hát azért azt is látjuk, hogy most már két hónapja vége van a választási kampánynak, és jól van, ez így is életben maradt, meg a független sajtó nagy része is azért rendben van, mert ezek hosszú évek alatt kialakított felületek meg támogatói bázisok.
[01:09:54]Igen, azt el tudom képzelni, hogy egy-egy kisebbnek, nem tudom, vagy megszűnik, vagy össze kell állniuk még.
[01:10:00]Ezt tudom, meg nyilván csökken valamennyit a nézettség, na de nyár van, tehát hogy alapból ilyenkor több időt vannak az emberek odakint meg mit tudom én.
[01:10:06]Szóval bár én nagyon lelkes vagyok itt.
[01:10:08]Kemény dolgok lesznek még itt.
[01:10:10]Szóval il olyan felfordulás van, és még még tegap telt el körülbelül, ugye, hogy hogy én én nem félek.
[01:10:16]Attól se félek, hogy úgy járunk, mint Koán Mátyás.
[01:10:19]Nem, a Koán Mátyásnak még van munkája.
[01:10:22]Őt nem rúgták ki azúgták ki vagy vagy Igen.
[01:10:25]Hát miért ő ne ő arról a kirúgásokról a Mandinerről?
[01:10:27]Mert hogyha kirúgtak, akkor nem tudsz a Mandinerre írni.
[01:10:30]Nem.
[01:10:30]Mégis csak egy ilyen egy ilyen behúzó név a Kohám Mátyás, amikor az ember arra gondol, hogy kinek a publicisztikáját olvasnál már.
[01:10:35]És akkor a Kohám Mátyás azonnal így rákeresek.
[01:10:40]Amúgy meg kell gyónnom valamit Barna el fogok menni egy versenytárs reggeli műsorába holnap, úgyhogy amikor kijön ez a rész, akkor megyek élőbe kedvenc műsorába.
[01:10:50]Visszajöek még jövő héten is.
[01:10:53]Meglátjuk.
[01:10:53]Egy dolog biztos, hogy mi holnap is itt leszünk.
[01:10:57]És ti itt lesztek.
[01:10:57][zene] [zene] You got M [zene]