Orbán Viktor útjára tévedt Magyar Péter? Ez Viszont Privát
- A TISZA-kormány alkotmánymódosítással váltaná le Sulyok Tamás köztársasági elnököt és Polt Péter legfőbb ügyészt; ha Sulyok nem írja alá, megfosztási eljárást indítanak ellene
- A résztvevők elismerik, hogy a módszer emlékeztet a Fidesz korábbi gyakorlatára, de hangsúlyozzák, hogy a TISZA erre kétharmados felhatalmazást kapott a választóktól
- A 12 éves képviselői mandátumkorlátozást többen szkeptikusan fogadták, mert indokolatlanul sújtja azokat az ellenzékieket is, akik a TISZA javára léptek vissza
- Magyar Péter kereskedelmi járattal utazott Brüsszelbe, az utasok pozitívan reagáltak rá; a miniszterelnök megjelenése és fellépése megfelelt az európai kormányfőkkel szembeni elvárásoknak
- A Zelenszkijjel való találkozó azért maradt el, mert nem tudtak megegyezni a helyszínben: Magyar Péter Beregszászt javasolta, Zelenszkij más várost
- A NER-média gyors összeomlását nem a kormány, hanem az oligarchák okozták, akik a választási vereség után azonnal elzárták a pénzcsapokat
- A NER-hez köthető nagyvállalatok annyira beépültek a gazdaságba, hogy bedöntésük magával rántaná a bankrendszert és a munkahelyeket; a megoldás a jogszerűtlenül szerzett vagyon visszaszerzése lehet
- A beszélgetők szerint a kormánynak a jogállamiság keretein belül kell eljárnia, hogy ne sérüljön az uniós bizalom és a forrásokhoz való hozzáférés
„Magyar Péter megközölte, hogy ha ugye nem írja alá Sulyok, akkor megindítják ellene a megfosztási eljárást” – Litván Dániel
Részletes összefoglaló megjelenítése
A „tisztító tűz” művelet és az alkotmányos változások
A beszélgetés egyik központi témája a TISZA-kormány által bejelentett „tisztító tűz” művelet volt, amelyet Magyar Péter miniszterelnök hétfőn jelentett be az Országgyűlésben. A művelet célja, hogy megszabadítsák Magyarországot az orbáni maffiától, valamint a hazát kirabló, az állampolgárokat fenyegető politikai és gazdasági maffiától. A bejelentés részeként Magyar Péter párhuzamot vont a 80-as, 90-es évek olaszországi helyzetével és a Cosa Nostra működésével.
A műsorvezető, Véber Balázs és a két vendég, Herman Bernadett és Litván Dániel részletesen elemezték a bejelentett intézkedéseket.
Sulyok Tamás és Polt Péter leváltása
A kormány alkotmánymódosítással tervezi leváltani Sulyok Tamás köztársasági elnököt és Polt Péter legfőbb ügyészt. A beszélgetők szerint Magyar Péter világossá tette: ha Sulyok nem írja alá az alkotmánymódosítást, megindítják ellene a megfosztási eljárást, amelyhez elegendő a kétharmados többség. Ekkor a házelnök veszi át a jogköröket, és aláírja a módosítást, amely megszünteti Sulyok megbízatását.
„Magyar Péter megközölte, hogy ha ugye nem írja alá Sulyok, akkor megindítják ellene a megfosztási eljárást” – Litván Dániel *
A résztvevők elismerték, hogy a módszer „erősen emlékeztet az előző kormány módszereire”, és hogy „ha most maradt volna az Orbán-kormány és ilyen módszerekkel történnének dolgok, akkor nyilván azt mondanánk, hogy ez micsoda lábbal tiprása a jogállamnak”. Ugyanakkor hangsúlyozták, hogy Sulyok eltávolítása egyértelmű kampányígéret volt, és a TISZA kétharmados felhatalmazást kapott a végrehajtására.
„Erre szavazott a […] kétharmad […] és most megcsinálják” – Herman Bernadett *
Véber Balázs szerint elegánsabb lett volna, ha Sulyok maga mond le, de a Fidesz és Sulyok „megpróbálták egy olyan utcába bevinni Magyar Pétert, hogy ne legyen elegáns semmiképpen ez az eltávolítási dolog”. Litván Dániel hozzátette, hogy Sulyok személye – „egy jelentéktelen, gerinctelen figura”, „totálisan jelentéktelen, érdektelen, nulla karizmával bíró figura” – tompítja a felháborodást, és még a fideszesek többsége sem kötődik hozzá érzelmileg.
Az alkotmánybírók életkori limitje
A kormány 70 évben limitálja az alkotmánybírók életkorát, ami több, az előző kormány által kinevezett bírót érint. A beszélgetők megjegyezték, hogy korábban is volt hasonló szabályozás, így ez a lépés nem példa nélküli, bár a módszer vitatható.
A 12 éves képviselői mandátumkorlátozás
A beszélgetés egyik legvitatottabb pontja a képviselői mandátumok 12 évre korlátozása volt. A résztvevők többsége szkeptikusan fogadta az intézkedést.
„Engem mondjuk nem zavar, ha valaki […] 20 évig, hogyha képes rá, meg egyébként amit csinál, az jó meg hasznos az országnak vagy a körzetének, akkor most miért ne legyen?” – Litván Dániel *
Véber Balázs szerint a korlátozás indokolatlanul sújtja azokat az ellenzéki képviselőket is, akiknek soha nem volt hatalmuk, és akik most a TISZA javára visszaléptek. Úgy vélte, a korrupciós kockázatokat inkább a megfelelő hatóságoknak kellene kezelniük, nem egy általános tiltással.
„Azért szerintem sokakban ugye az volt, […] hogy jó, most ugye a rendszerváltás baromi fontos, de majd szeretnénk mondjuk egy nem tudom rendes liberális pártot vagy egy rendes, nem tudom baloldali pártot fölépíteni, de most hátralépünk és akkor átadjuk a területet és akkor most kiderült, hogy hátraléptek és az ajtót meg az orrukra csapják” – Véber Balázs *
Herman Bernadett felvetette, hogy a korlátozás megkerülhető strómanokkal, és hogy a „kiskirályok” kiszűrésére alkalmasabb lenne egy vagyonvédelmi hivatal.
A módszerek megítélése és a nemzetközi visszhang
A beszélgetők egyetértettek abban, hogy a TISZA-kormány módszerei hasonlítanak a Fidesz által korábban alkalmazottakra, de a helyzetet árnyalja, hogy a kormány kétharmados felhatalmazással rendelkezik, és a választók éppen ezeket a változásokat várták. Véber Balázs brüsszeli tapasztalatai alapján elmondta, hogy Magyar Péternek jelenleg „biankó csekje” van az uniós intézményekben, és egyelőre nincs negatív visszhangja a magyarországi lépéseknek.
„Most még bármit megtehet, tehát hogy őt most ilyen teljesen idilli figuraként tekintik Brüsszelben, még teljesen él vele szemben a bizalom” – Véber Balázs *
Ugyanakkor hangsúlyozták, hogy a kormánynak óvatosan kell eljárnia, hogy ne sérüljön a jogállamiság látszata, és ne veszélyeztesse az uniós forrásokat.
Magyar Péter brüsszeli útja és az EU-csúcs
Véber Balázs személyes élményeit osztotta meg brüsszeli útjáról, ahol az Európai Bizottság meghívására vett részt az EU-csúcson, és egy repülőgépen utazott Magyar Péterrel.
Utazás kereskedelmi járattal
Magyar Péter nem kormánygéppel, hanem egy kereskedelmi járat biznisz osztályán utazott haza Brüsszelből, ugyanazzal a járattal, amellyel a magyar újságírók is. Véber Balázs exkluzív fotót is készített a miniszterelnökről, amint egy utassal szelfizik. Elmondása szerint Magyar Péter az első sorban ült, mellette egy üres hely, majd egy hölgy, aztán Orbán Anita kormányszóvivő, a háttérben pedig „barátságos biztonsági emberek”. Az utasok pozitívan reagáltak rá, többen odamentek hozzá gratulálni vagy fényképezkedni.
„Egyetlen olyan utas sem volt, aki mondjuk így rosszallóan nézett volna rá, vagy mondjuk anyázott volna, hanem általában mikor észrevették, akkor vagy mosolyogtak, vagy odamentek hozzá” – Véber Balázs *
A miniszterelnök egy ideig fogadta a közeledést, majd a biztonsági emberek kérték az utasokat, hogy hagyják pihenni. Véber Balázs szerint „tök jó, hogy nem egy külön géppel jön meg, nem a kormánygéppel, hanem egy kereskedelmi járat bizniszosztályán”.
Benyomások a miniszterelnökről
Véber Balázs a csúcsra való bevonuláskor is megfigyelte Magyar Pétert. Összehasonlította az egy évvel korábbi Orbán Viktor-féle bevonulással, és úgy látta, Magyar Péter „egészségesebben vonult be”, míg Orbán Viktor „inkább begurult”. Hozzátette, hogy a legtöbb európai kormányfő „nagyon feszes”, és ebbe a sorba Magyar Péter is illeszkedik, szemben a jelenlegi Orbán Viktorral.
„Magyar Péter az úgy jött, ahogy elvárod egy miniszterelnöktől. Tehát hogy ő azért még úgy normálisan néz ki.” – Véber Balázs *
A miniszterelnök a magyar újságíróknak külön sajtótájékoztatót is tartott a kirendeltségen, ahol Véber Balázs is kérdezhetett tőle, és „teljesen normálisan válaszolt”.
Az EU-csúcs témái és a Zelenszkij-találkozó elmaradása
Az EU-csúcson érdemi döntések nem születtek. A fő témák a 2028–2034-es költségvetés (még csak a tárgyalások elején járnak) és Ukrajna voltak. Magyar Péter nem támogatja Ukrajna gyorsított felvételét, szerinte ugyanazok a feltételek kell, hogy vonatkozzanak rá, mint a balkáni államokra.
Véber Balázs megkérdezte a miniszterelnöktől, miért nem találkozott még Zelenszkijjel. A válasz szerint azért, mert nem tudtak megegyezni a helyszínben: Magyar Péter Beregszászon szeretne találkozni, Zelenszkij pedig egy másik városban.
„Hát azért, mert hogy hát mert nem tudtak megegyezni, hogy hol találkozzanak, mert ő a Beregszászon szeretne már Magyar Péter a Zelenszkij meg állítólag egy másik városban” – Magyar Péter (Véber Balázs idézetében) *
A beszélgetők ezt „menekülő útnak” érezték, és úgy vélték, ha valóban akarnák a találkozót, megoldanák. Ugyanakkor elismerték, hogy a viszony így is jobb, mint az Orbán-kormány alatt volt.
A NER-média összeomlása
A beszélgetés másik súlypontja a NER-média gyors összeomlása volt a választási vereség után. A résztvevők szerint a folyamat „kártyavárként” zajlik, és megdöbbentő méreteket ölt.
A leépítések mértéke
A beszélgetők sorolták a konkrét eseteket:
- A Pesti Srácok megszűnik, mindenkit elbocsátottak.
- A Mandinertől 60 embert rúgtak ki, 48 maradt.
- A Megafon is megszűnik.
- A Magyar Nemzet és több megyei napilap hetilappá alakul.
- A Mediaworks 50 milliárd forintos bevételből működött, szemben például a Portfolio 10 milliárdos bevételével, amelyből mégis fenn tud maradni.
„60 emberből hát nem tudom. Tehát abból egy mit lehetne csinálni és még […] Tehát hogy 100 fős, tehát hogy hogy ez valami egészen elképesztő.” – Véber Balázs *
Litván Dániel szerint a NER-média úgy működött, mintha „egy számítógépes játékba beírsz egy cheat kódot, hogy végtelen életed van, vagy végtelen töltényed, vagy végtelen pénzed”. Ez a normál piaci szereplőktől is elszívta a forrásokat.
A mögöttes okok: a pénzcsapok elzárása
A résztvevők egyetértettek abban, hogy a leépítések oka nem a TISZA-kormány fellépése, hanem az, hogy a NER-oligarchák azonnal elzárták a pénzcsapokat a választási vereség után. A médiumok eddig szinte kizárólag állami hirdetésekből és oligarcha-támogatásból éltek, piaci alapon életképtelenek.
„Itt annyi történik, hogy a hogy a hogy nem tudom, hogy süllyed a hajó és a mentőcsónakokról így az új kis ujjacskákat így feszegetik le” – Litván Dániel *
Felmerült a kérdés, hogy a megmaradt 2,5 millió fideszes szavazó miért nem tartja el ezeket a médiumokat. A válasz szerint a Mandiner például a valós piaci teljesítménye alapján körülbelül 10 főt tudna eltartani, nem 100-at.
Orbán Viktor szerepe és a NER-oligarchák felelőssége
A beszélgetők több lehetséges forgatókönyvet vázoltak fel azzal kapcsolatban, hogy Orbán Viktor akarata szerint vagy ellenére történik-e a média leépítése.
Az egyik verzió szerint Orbán Viktor maga döntött úgy, hogy nincs szükség a propaganda-sajtóra, mert azok „tehetségtelen senkik”, akik nem tudták megnyerni a választást a rengeteg pénz ellenére sem. A másik szerint az oligarchák egyszerűen magukra hagyták a médiumokat, mert már nincs értelme finanszírozni őket, és a pénzt inkább a 2030-as választásokig tartalékolják.
„Én arra lennék baromira kíváncsi, hogy ez Orbán Viktor akarata szerint vagy akarata ellenére történik” – Litván Dániel *
Véber Balázs beszélt egy ismert NER-publicistával, aki „csalódott a nemzeti vállalkozókban”, mert azt várta, hogy „beállnak mögé” a nehéz időkben. A publicista bízik benne, hogy az olvasók majd támogatni fogják őket, de a beszélgetők ebben szkeptikusak voltak.
„Ő személyesen ezért csalódott a úgymond a ner oligarchákban, hogy ő nem ezt várta […] ő azért elvárta volna, hogy ilyenkor azért beállnak mögé” – Véber Balázs egy NER-publicistát idézve *
A NER-oligarchák jövője és a gazdasági kockázatok
A beszélgetés során többször felmerült a kérdés, hogy mi lesz a NER-hez köthető nagyvállalkozók, például Mészáros Lőrinc cégeivel.
A „too big to fail” probléma
Litván Dániel szerint ezek a cégek annyira beépültek a magyar gazdaságba, hogy nem lehet őket egyszerűen bedönteni, mert az magával rántaná a gazdaságot, a munkahelyeket és a bankrendszert is. A cégek hatalmas hitel- és kötvényállománnyal rendelkeznek, amelyek egy része a Magyar Nemzeti Bank könyveiben van, így egy esetleges csőd az MNB-nél is veszteséget okozna.
„Én tartok tőle, hogy ugyanazt a szabályt kell majd rájuk alkalmazni, mint mondjuk a 2008-as válságban esetleg a bankokra alkalmazták. ez a too big to fail, hogy hogy nem biztos, hogy meg lehet engedni, hogy ez az összes cég összeomoljon.” – Litván Dániel *
Ugyanakkor a beszélgetők hangsúlyozták, hogy a TISZA-kormánynak lépnie kell, mert a választók elsősorban az elszámoltatás miatt szavaztak rájuk. Ha Mészáros Lőrinc két év múlva is „vidáman jachtozgat az Adrián”, az aláásná a kormány hitelességét.
A vagyonvisszaszerzés lehetőségei és korlátai
A résztvevők szerint a megoldás az lehet, ha a kormány nem bedönti ezeket a cégeket, hanem visszaszerzi azokat a vagyonelemeket, amelyek jogszerűtlenül kerültek magánkézbe. Példaként említették a Mátrai Erőművet, amelynek megszerzése körül „nem volt jogszerű, áron alul került állami tulajdon oda”, így az ügylet semmissé tehető.
„Azokat viszont hogyha vissza lehet szedni, akkor ugye lehet azt mondani, hogy ezt működtetjük tovább. embereknek megmarad a munkája, gazdaság nem megy tönkre, csak éppen mészároslőinc vagy akárki nem gazdagodik belőle tovább” – Litván Dániel *
A beszélgetők szerint Magyar Péternek óvatosan kell eljárnia, hogy a folyamat ne váljon „bosszúhadjárattá”, és megfeleljen az uniós elvárásoknak is. A Balásy Gyula-féle cégek esete (felszámolási eljárás, zárolt számlák) azt mutatja, hogy a kormány képes gyorsan és határozottan fellépni, de a nagyobb cégeknél ez nem ilyen egyszerű.
„Az tök jó, hogyha visszavesszük ezeket a vagyonokat, meg tök jó, hogyha elszámoltatjuk őket, csak azért közben az a az is fontos, hogy azért a fürdővízzel ne öntsük ki a gyereket” – Litván Dániel *
Egyéb felvetések
A miniszterelnökök külseje és a reprezentáció
A beszélgetés egy könnyedebb részében a résztvevők a miniszterelnökök külsejének fontosságáról beszélgettek. Véber Balázs brüsszeli tapasztalatai alapján elmondta, hogy a legtöbb európai kormányfő „mintha modellek lettek volna”, és ebbe a sorba Magyar Péter is illeszkedik, míg Orbán Viktor „kis Gömböcmese” benyomását keltette. A beszélgetők viccelődtek egy esetleges „testzsírszázalék-limittel” a miniszterelnöki hivatalra, de hangsúlyozták, hogy a reprezentáció egy ország vezetőjénél valóban számít.
A lengyel párhuzam és a jogállamiság
A beszélgetők utaltak a lengyelországi helyzetre, ahol a korábbi kormány miniszterei közül többen börtönbe kerültek, néhányan pedig Magyarországon kértek menedékjogot. Ez a párhuzam rávilágított arra, hogy a magyarországi elszámoltatásnak is lehetnek hasonló következményei. Szóba került az is, hogy Orbán Viktor állítólag az Egyesült Államokba utazik a világbajnokságra, és amíg Trump a barátja, „nem kell aggódnia”.
A beszélgetés végén a résztvevők egyetértettek abban, hogy a TISZA-kormánynak a jogállamiság keretein belül, de határozottan kell fellépnie, és hogy a következő hónapok egyik legfontosabb kérdése az lesz, kit jelölnek a köztársasági elnöki posztra. Ha a jelölt egyértelműen TISZA-közeli figura lesz, az alááshatja a kormány hitelességét; ha viszont egy szélesebb körben elfogadott személyt választanak, az erősítheti a rendszerváltás legitimitását.
⚠️ Értelmezhetetlen vagy bizonytalan szakaszok
- „a Force Hofer Ágnes veszi át a házelnökként ugye a a súlyok jogköreit” – A beszélő valószínűleg a házelnök nevét mondta, de a pontos név nem azonosítható egyértelműen (talán Hölvényi Ágnes vagy Hoffer Ágnes). A kontextusból kiderül, hogy a házelnök veszi át a köztársasági elnök jogköreit a megfosztási eljárás során.
Teljes átirat megjelenítése
[00:00:00]Az tök jó, hogyha visszavesszük ezeket a vagyonokat, meg tök jó, hogyha elszámoltatjuk őket, csak azért közben az a az is fontos, azért a fürdővízzel ne öntsük ki a gyereket.
[00:00:09]És itt le is fotóztam.
[00:00:09]Ez exkluzív meg sehol sehol senki nem látta szinte, ahogy a Magyar Péter éppen fotózkodik valamilyen egy utas azért az első sorban ez ez már a luizás kezd.
[00:00:23]Várjál.
[00:00:23]Micsoda?
[00:00:23]Mi ki van ez a biznis, hogy rám hogy bizn?
[00:00:27]Igen, ez a biznis.
[00:00:27]Ja.
[00:00:27]meg valami kaját kapott.
[00:00:29]Ennyi volt még a biznisz.
[00:00:29]De ez nem tudom már micsoda.
[00:00:31]Így kezdődik.
[00:00:31]Aztán hopp 60 buszt.
[00:00:43]Jó napot kívánok.
[00:00:43]Köszöntöm a kedves nézőket, olvasókat és hallgatókat.
[00:00:44]Ez itt az Ez viszont privát immár 106.
[00:00:49]adásra.
[00:00:49]Ez a klasszis média kimondottan szubjektív műsora.
[00:00:52]Én Véber Balázs vagyok, és természetesen ezúttal is itt van velem két kedves és kiváló kollégám, Herman Bernadett.
[00:01:00]Jó napot kívánok.
[00:01:01]És Litván Dániel.
[00:01:03]Jó napot kívánok.
[00:01:03]Sziasztok.
[00:01:04]Mindig azt mondom, hogy nagyon érdekes adás lesz, de ez ma kimondottan igaz, hiszen olyan dolgokról fogunk beszélni, minthogy beindul az úgynevezett tisztító tisztító tűzhardművelet, vagy csak művelet, ezt nem is tudom.
[00:01:15]Özélni fogunk arról, hogy mit keresett Magyar Péter Brüsszelben.
[00:01:20]Ezzel kapcsolatban vannak exkluzív infóink is, hiszen egyik kollégánk, nevesül én ott járt Brüsszelben, és sőt még egy egyre repülően is utaztam Magyar Péterrel.
[00:01:30]Majd elmondom, hogy ez hogy történt.
[00:01:30]Nem úgy, ahogy egyesek gondolják, de majd erről még beszélünk.
[00:01:34]Beszélni fogunk arról is, hogy széthullik a NER média.
[00:01:39]Ezzel kapcsolatban is lesz egy kis exkluzív infó, mert nekem sikerült beszélnem az egyik ott dolgozó kollégával, illetve arról is beszélünk, hogy hirtelen feltámadt a gazdaság, vagy nem támadt fel, de ezt majd a kollégák jól megszakérték, mert ezzel kapcsolatban vannak vannak friss adatok.
[00:01:57]Szóval ezek lesznek a mai témák, de mielőtt belevágnánk, két szolgálati közleményem van.
[00:02:02]Az egyik, hogyha még nem tették meg, akkor legyenek szívesek feliratkozni a csatornára.
[00:02:05]A másik pedig, hogy továbbra is elérhetnek minket privát bankáron, illetve Mforon.
[00:02:11]És van egy harmadik is, hogy azt még egyszer jelezzük, hogy hogy ez egy hangsúlyozottan szubjektív műsor.
[00:02:15]Na de csapjunk bele.
[00:02:17]Nem tudom, mi az, amivel szerintetek indítsuk a műsort, vagy mi az, amit titeket leginkább felizgatott a héten ebből a szempontból?
[00:02:26]Hát ezt most inkább nem mondanám el pontosan, de hogyha a politikát vagy a gazdaságot kérdezed, akkor igen, hát akkor egyértelműen azért ez a tisztítótűz vadművelet, szóval vagy művelet, hát azért az a hétfői parlamenti ülés az megint elég erősre sikeredett.
[00:02:47]Szóval most attól független, hogy mit gondolunk vagy nem gondolunk erről az egészről, de azért a nekem az még mindig élményt okoz, hogy hogy végignézhetem, ahogy ott ülnek a most már ellenzéki képviselők, és így és végig kell hallgatniuk, ahogy valaki a fejükre olvassa újra és újra.
[00:03:14]És azért hát ez a szép szicíliai hasonlat, vagy nem tudom, analógia vagy ilyesmi, azért az is elég erősre sikeredett.
[00:03:23]Ugye csak, hogy a nézők is tudják pontosan miről beszélünk.
[00:03:25]Ugye hétfőn jelentette be a miniszterelnök az országgyűlésben, hogy elindítják ezt a nem is hadművelet, elnézést, csak művelet, a tisztító tűzműveletet, hogy megszabadítsák megszabadítsák Magyarországot az orbáni maffiától.
[00:03:41]illetve a hazánkat kirabló, az állampolgárokkal szemben fellépő, őket fenyegető, életüket ellhetetlenítő politikai és gazdasági maffiától.
[00:03:47]És akkor ennek a itt hosszan sorolta a párhuzamot, amit te is említettél, ugye a az olasz az még mikor is volt ez?
[00:03:58]90-es évek olasz olaszországi helyzetével, vagy 80-as évek olaszországi helyzetével meg behozta a Kózanosrát.
[00:04:06]És akkor ennek a ennek a nagy hadműveletnek vagy műveletnek az egyik nagy intézménye lesz a nemzeti vagyon visszaszerzés és védelmi hivatal, amivel kapcsolatban már ugye társadalmi egyeztetés is indult.
[00:04:19]Szóval ilyen nagy elég nagyívű bejelentések voltak.
[00:04:24]Hát igen.
[00:04:24]Az egyik például az, hogy Sőak Tamásnak mennie kell és Polt Péternek is.
[00:04:30]Tehát ezek ezt a két tisztségviselőt hát ilyen alkotmánymódosítással fogják leváltani.
[00:04:40]Hát sőt nem csak a poltot, hanem hanem még több alkotmánybírót is ugye lecser 70 éves korban limitálják az életkort.
[00:04:50]Tehát jó néhány ilyen történet van, és azért vannak viták, szakértői viták is arról, hogy hogy vajon helyes-e így elmozdítani Súlyok Tamást egy ilyen drasztikus.
[00:05:03]Erről már azt hiszem múltkor vitatkoztunk, hogy én egy kicsit azért lassabban haladnék már csak a nemzetközi visszhang miatt is.
[00:05:08]Tehát azért nem mindegy, hogy azért, bár egyébként, ha már Brüsszel, ott beszéltünk, én voltam a EU csúcson, és ott beszéltünk mindenféle háttéremberekkel, és volt, aki azt mondta a tehát részben részben a Brüsszel intézményékel dolgozókkal, részben ott élő szakértőkkel satöbbi, és volt, aki azt mondta, hogy igazából most a a Magyar Péternek ilyen blancó csekje van, vagy biancó csekje van, vagy hogy mondják ezt.
[00:05:36]Ö és jól mondom, jó akkor jó.
[00:05:36]És igazából most még bármit megtehet, tehát hogy ő őt őt őt most ilyen teljesen ilyen ilyen ide idil figuraként tekintik Brüsszelben, még teljesen él vele szemben a bizalom.
[00:05:50]És igazából ennek az egész ügynek, a súlyok ügynek meg ennek a hogy most mi történik itt, igazából ennek még egyelőre nem nagyon jut el oda a visszhangja, mármint a most a nyilván azért vannak, akik már ezt követik, de úgy általában még ezt nem azonos, tehát nem nincs negatív visszhangja ennek egyelőre még ott.
[00:06:12]módszerei azok fideszesek, tehát én úgy érzem, tehát ezek a módszerek, ez akár ez az életkori limit, akár ez az alkotmány módosításra távolítom el a köztársasági elnököt, azért ezek erősen emlékeztetnek az előző kormánynak a módszereire.
[00:06:29]Igen, ez igaz, de mondjuk szerintem azért vegyük kettő, mert a ugye az alkotmánybíróknál ugye volt korábban is ilyen, tehát hogy ezt tehát volt ilyen életkori limit, tehát hogy most az, hogy azt azt levisszük vagy visszaállítjuk, az szerintem az az izé és az ugye mindenkire vonatkozik elvileg, hogy most véletlenül ugye a az előző 16 évben feltöltötték a saját embereikkel az alkotmánybíróságot, és most ez véletlenül pont ezeket szedi ki.
[00:06:56]Hát ez izé az, hogy a hogy a köztársasági elnököt egy dey nem egy nem alkotmánymódosítás, de ugye egy olyan alkotmánymódosítás, ami kábé az van benne, ugye, hogy megszűnik a megbízatás.
[00:07:10]Tehát, hogy a lényegi része az még egy mondat sincs kábé.
[00:07:12]És ugye ráadásul Magyar Péter megközölte, hogy ha ugye nem írja alá súlyok, akkor megindítják ellene a megfosztási eljárást, aminek ugye szintén a az alapja az nem tudom, hogy hát én nagyon nem vagyok alkotmányogás, úgyhogy fogalmam sincs, de hogy azért az alapja az viszonylag kérdéses, de ugye ahogy megindítják az eljárást és ahhoz elég a két kétharmad, akkor a Force Hofer Ágnes veszi át a házelnökként ugye a a súlyok jogköreit, és ő aláírja azt a azt az alkotmánymódosítást, ami súlyok megbőzetesen megszűnik, és akkorát ennyi.
[00:07:48]Szóval minden törvényes nyilván.
[00:07:50]Hát igen, de azért ez nagyon ez tényleg azért elég necces.
[00:07:53]De a másik része meg az, hogy most jó ott a Kozanosztrát talán azért az az talán nem teljesen állja meg a helyét, de hogy hogy Sullyok Tamás most úgy őszintén tényleg nem ért többet egy mondatnál egy egy alkotmányban.
[00:08:12]Ö, szóval, hogy az ő leváltása, tehát hogy ezzel nekem így most örülök, hogy nem idézted azt a híres jelzőt.
[00:08:23]A Igen, azt a bevásárló táskásat.
[00:08:24]De igen, igen.
[00:08:27]Szóval, hogy igen, tehát hogy szerintem ez ez ilyen szempontból rendben van, de nyilván igen, azért az embernek felrébb, tehát hogyha most ha most mondjuk maradt volna esetleg a az Orbánkormány és ilyen módszerekkel történnének dolgok, akkor nyilván azt mondanánk, hogy ez micsoda lábbal tiprása a jogállamnak.
[00:08:54]De de hát az is igaz, hogy most hogy most mire most mire várjunk meg nem tudom mi.
[00:09:00]Tehát, hogy a súlyok tehát hogy azért az a súlyok eltávolítása az egyértelmű kimondott ígéret volt.
[00:09:07]Az, hogy ez milyen módszerekkel történik meg.
[00:09:10]Tehát erre szavazott a nem tudom a ugye a hát a nem a kétharmad szavazott erre ugye, mert tudjuk, hogy a választási rendszer így meg úgy, de hogy erre kapott kétharmados felhatalmazást a Tisza, és most megcsinálják.
[00:09:25]Ami szerintem érdekesebb egy kicsit ugye ez a 12 éves korlátozás a képviselői mandátumokra.
[00:09:33]Erre ti ezt ezt ti hogy fogadtátok?
[00:09:33]Én nem mond nekem ezzel mondjuk nekem nem lenne a top 10 intézkedésem között, mert engem mondjuk nem zavar, ha valaki most miért ne legyen, nem tudom, 20 évig, hogyha képes rá, meg egyébként amit csinál, az az jó meg hasznos az országnak vagy a körzetének, akkor most miért ne legyen?
[00:09:51]Tehát, hogy én ezt igazából feleslegesnek tartom kicsit, de kicsit meg visszatérve a a súlyokra, azért hát egyrészt azért a a köztársaság, tehát hogy mondjam, ahogy a múltkori műsorban is mondtam, elegánsabb lett volna ezt valahogy máshogy rendezni.
[00:10:07]Hát az lett volna az elegáns, hogyha lemond.
[00:10:09]Az is, de hogy miután miután izé meg meglett neki, de nem akartam megenged meghagyni nekik az elegáns utat.
[00:10:14]Hát igen, tehát hogy ezt úgymond, akkor szóval magára vess nézd meg azért Lengyelországban ott enyhén szólva azért ott sincsenek túl jóban az a két ellen két egymáshoz szemben álló oldal azért ott is kitöltötte a mindegyik államföld a az ott nem is volt két de ott nem is volt kéthmada szerinted ha a tuszkéknak lenne kétharmada akkor vagy ő alkotmányozó jó lehet hogy nem nem tudom de mindenesetre nyilván más a helyzet Ha nem lenne a magyar Péteréknek kétharmada, akkor itt is más lenne szerintem itt itt egyszerűen arról van szó, hogy a Fidesz vagy Súlyok Tamás meg próbálták egy megpróbáljuk egy olyan utcába bevinni Magyar Pétert most is, hogy hogy ne legyen elegán semmiképpen ez az eltávolítási dolog, hanem hanem a maga szintjén így botrányos nyelvi, hogy a maga szintjén a jogállamiságnak a az alapjait egy kicsit így borítsa, feszegesse, rombolja.
[00:11:11]A 12 évre visszatérve egyébként nekem bocs vis er erre most már erre én is mondanék valamit, hogy hogy igen, tehát ez végül sikerült is, hogy ugye nem hogy nem lesz elegáns a dolog, és ez tényleg ilyen kicsit izé gondolom egy mondatba kirúgni egy köztársasági elnö, de ugye attól lesz a dolog mégis valahol elegáns, hogy ugye hogy ha ha nem egy nem egy ilyen jelentéktelen gerinctelen figurát, mert ugye te valami Valami olyasmit akartál gondol mondani, hogy hát azért a köztársasági elnök hivatala, méltósága, nem tudom mi.
[00:11:47]De ahol de hogy de ahol ahol egy Smid Pál, egy Novák Katalin és most a Súlyok, aki még rá, aki amellett, hogy egy kesztyű báb, még ráadásul egy egy ilyen totálisan jelentéktelen, érdektelen nulla karizmával bíró figura.
[00:12:05]Hát a Fidesznek kellett volna, tehát hogyha mondjuk most egy nem tudom sóm vagy akármi, tehát valami valamiféle saját jogon létező emberi méltósággal rendelkező figura lenne ott, akkor akkor lehet, hogy ez nagyobb felháborodást váltana ki, de most szerintem még a fideszesek többségének is a súlyok az egy ilyen hát ott úgy van, tehát nagyon elsbe nevezték ki novákat lemondás.
[00:12:35]után emlékszem, hogy ilyen telefonosát közvémi kutatások voltak, hogy hogy kit hogy például Szalai Bobrovnicki Kristófról mit gondol az ember, hogyha a közgyük hozzá nem a szakmai múltjával van a gond, mert ő azért szakmailag nyilván azzal is van azért amennyire tudom azért ő az ott a szakmailag rendben volt, hanem voltak ott ilyen zsebszerződéses ügyerek meg jó de most a inkább a akkor a szakmai tudását mondom, tehát hogy nyilván ő egy elismert a a saját hivatás társában.
[00:13:08]Ugyanakkor nyilván az a fenntartás vele, hogy ő ő egy politikai kiszolgáló figura, ugye ez ez ez a fő probléma vele, de ugyanakkor azért azt is figyelembe kell venni, és lehet, hogy a nézőknek ez nem fog feltétlenül tetszeni, hogy azért mégis van két és fél millió ember, aki mondjuk, ha jól számolom, aki mondjuk még mindig a Fideszre szavazott, ha jól tudom, két és fél millió, de nem slyogás miatt.
[00:13:31]Nem tudom, meg vannak azért még a mi hazánkosok is fél millió van meg ilyesmi.
[00:13:34]Tehát, hogy azért valahogy őket is figyelembe kell venni, és hogy szerintem nem, hogy mondjam, kibírta volna a Magyar Péter rendszere, vagy nem rendszere a kormány, meg a Tisza kormány, ha azt mondja, hogy na jó, hát hagyjuk ott a súlyokat, inkább bizonyítsuk be, hogy mennyire alkalmatlan, inkább minden adandó alkalommal olvasok a fejére, hogy ez meg az meg amaz, tehát hogy mint az, hogy most na jó, akkor itt egy mondat, mehetsz.
[00:14:00]Tehát, hogy ez olyan nem túl elegáns, ahogy egy kicsit te mondtad, ez olyan Fidesz szokott így Hát jó, de szerintem ott fog elvárni a hát a ahogy most mindegy a a valami a májtól igen a hogy hogy kit jelölnek a helyére, vagy kit tesznek a helyére.
[00:14:20]Tehát szerintem ez ott lesz a ott lesz ez ez érdekes.
[00:14:22]Megint meg a helyére, nem kéne tenni a helyére, mert nem ki kéne ezt nyitni, nem valahogy a társadalom felé.
[00:14:30]Hát ugye szó volt a közvetlen, de most a az meg megint olyan, hogy azért most bevezetni így nem tudom június h nem tudom 6-a és auguszt ugye az van, hogy augusztus 20-án már ugye új köztársasági elnök lesz ez az ígéret, vagy ez a mondás.
[00:14:46]Tehát most azalatt teljesen átírni az egész magyar alkotmányos rendszert és bevezetni a közvetlen elnökválasztást, azért a az, hogy mondjam, egy kicsi vicc viccznek egy kicsit durva lenne.
[00:14:58]Szóval, hogy hogy de az a kérdés, hogy aztán azt lehet, hogy mondjuk három év múlva bevezetik, vagy valami, de akkor az tényleg rendesen le kell egy társadalmi egyeztetés, mit tudom én, erő a izé népszavazással esetleg megerősíteni.
[00:15:13]Tehát most ez egy ilyen, hogy mondjam, sebtapasz a a izé.
[00:15:18]De de hát az az lesz a kérdés, hogy kit tesznek oda, mert hogyha nem tudom a egyértelműen Tiszához köthető figurát, a aki aki soha nem fog ellentmondani a Magyar Péternek, akkor az gáz, hogyha ha odatesznek valakit, aki aki akire azt a akire még akár a fideszesek is azt tudják mondani, hogy hát figyú, hát végülis e ez e ez ez nem is rossz, vagy vagy nem tudom mi, akkor akkor szerintem ezzel semmi baj nincsen.
[00:15:52]Na hát itt itt van a nagy veszély, hogy nagyon szerintem nagyon nehéz ezt úgy megoldani a Tiszának, hogy ne égjen rá, hogy na hát ez a köztársasági elnöttek, ez ugyanúgy a ti emberetek, ahogy a Sullyok Tamás volt a Fidesz embere.
[00:16:05]Hát jó, azért azt nehéz.
[00:16:05]Szóval ahhoz nem tudom, kit kéne választani a köt Magyar Péter bejárónőjét, vagy nem tudom én biztos, hogy nem az izé.
[00:16:16]Szóval, hogy valami ahhoz, hogy ahhoz, hogy mi a súlyókkal egyenértékűen semmilyen figura legyen, azért azt az tényleg nehéz.
[00:16:22]Az az szerintem az még nehezebb feladat lenne, mint na mindegy.
[00:16:27]Szerintem a De akkor a 12 évre térjünk vissza, mert vélet semmi.
[00:16:31]Nekem is röviden az a véleményem körülbelül, mint Balázsnak, hogy ahogy én azt gondolom, hogyha a választóik elégedettek velük, akkor akkor legyen az, hogy 12 év után is megszavaztassák legalább az egyéni körzetekben a képviselőiket a a választók.
[00:16:49]Még hogyha a listáról listát korlátozzák is esetleg, aki listáról kerül be, annak a mandátumát egy idő időintervallumban, akkor is az egyéni körzetekben szerintem azért azt meg kellene hagyni.
[00:17:03]Hát nekem ugye ezek a két baj az egyik bajom az az, hogy hogy szerintem itt el lehetne választani azt, hogy hogy aki mondjuk kormánypárti kép és ez mi akkor az ugye nyilván az lenne a vád, hogy akkor az még jobban a a hogy mondjam a Fideszre szabott törvénykezés lenne, hogy azt mondani, hogy aki kormánypárti képviselő volt 12 évig, mert ugye ott ott merülhet föl ugye olyasmi, hogy ugye ilyen kiskirályságokat építenek ki mondjuk a választókörzetükben, korrupciós veszély, nem tudom mi.
[00:17:36]hogy azok, akik ugye ott ültek, mondjuk Hadházi Ákos, nem tudom, Szabó Timea, akár ezek a szerencsétlen mi hazánkosok is, hogy hogy ők tehát ők oké, ott ülnek a parlamentbe, de hát milyen hat semmilyen hatalmuk soha nem volt, azon kívül, hogy képviselők voltak, ami hát nyilván egy nem egy nagyon rossz szállás, de azért nem is olyan nagyon jó feltétlenül, tehát hogy őket is az ezzel eltiltani.
[00:18:07]Tehát, hogy mondjuk van egy ellenzéki párt, vagy lenne, ugye akik most visszaléptek például a a Tiszás képviselőjelőttek javára a az Óellenzékből ugye, vagy nem tudom, de azért szerintem sokakban ugye az volt, vagy ez ki is volt néha mondva, hogy jó, most ugye a rendszerváltás baromi fontos, de majd szeretnénk mondjuk egy nem tudom rendes liberális pártot vagy egy rendes, nem tudom baloldali pártot fölépíteni, de most hátralép lépünk és akkor átadjuk a területet és akkor most kiderült, hogy hátraléptek és az ajtót meg az orrukra csapják, tehát hogy ők többet nem mennek vissza.
[00:18:45]És azért, mert az, hogy mondjuk a a Fidesz vagy a Tisza fel tud 12 év után mondjuk új, tehát azok helyett ugye fel tudnak építeni új politikusokat, de azért az utcáról totál ismeretlen emberekkel elindulni az az megint más.
[00:19:02]És akkor ugye ezek ezek a figurák is kiestek.
[00:19:04]És mit akartam mond?
[00:19:07]De miből gondoltál, hogy ezek kis királyok lettek?
[00:19:10]Mármint, hogy nyilván voltak olyanok, de akik így kiskirályok lettek, azokat szerintem pont ez a vagyonvédelmi vízaszerzési hivatal, vagy valami hasonló hatóság tudná megakadályozni abban, hogy azok legyenek.
[00:19:22]Azért én azt gondolom, hogy lehet tehát nagyon sok olyan becsületes, tisztességes képviselő is, aki valójában tényleg a körzetért akart tenni.
[00:19:33]Hát ebbe nem hiszem.
[00:19:35]Nem, nem vagyok teljesen biztos, de abban teljesen igazad van, hogy ezt nyugodtan lehetett volna arra hagyni, hogy a hogy a hogy a hatóságok hogy a hatóságok végezzék a dolgokat.
[00:19:44]És akkor korupciót, az szűrje ki valamilyen megfelelő hatóság, ne a 12 év szűrje ki.
[00:19:52]Hát nem mondom, ez nekem se tetszik egyébként, hogy ezt ilyen azért a másik embertől a a strómanomat beküldhetem magam helyett.
[00:19:58]Tehát azért látszik, hogy voltak itt olyan nagyon nagyon nagyon gazdag ember, aki mondjuk a polgármesterség lebondott, hogy ne kelljen vagyonnyilatkozatot, talán azért, hogy ne kelljen vagyonyatkozatot beadnia, és akkor más lett a polgármester abban a Fehér megyei faluban.
[00:20:18]Igen.
[00:20:18]Tehát mondjuk egy egy egy teljesen fiktív példát mondva.
[00:20:25]De hogy meg lehet ezt oldi.
[00:20:28]Várjál, ha már itt vagyunk, nekem lenne egy kérdésem, hogy ugye arról is beszélt a Magyar Péter, hogy el kell járniuk mindenkivel szemben, akár pártokról, képviselőkről, közintézményekről, médiáról, gazdasági elitről vagy oligarcháról van szó.
[00:20:42]Nekem mindig felmerül a kérdés, hogy most mi lesz a ne, ha nem is tudom, hogy fogalmazzak, a NERhez köthető vállalkozókkal, vagy a NER oligarchákkal.
[00:20:53]Most az ő nagy birodalmukkal mi lesz most, hogy a Balási Gyula azt már látjuk, hogy ő őre ő ő erre adott egy választ.
[00:20:59]De mondjuk mi lesz a Mészáros Lőrincel meg az ő cégeivel meg hát ő azért egy rakásembernek ad munkát, azon kívül, hogy most nyilván mindenki az Orbán Viktor nem tudom miének tartja, hogy vele mi lesz.
[00:21:14]egyébként a Végmarci írt egy cikket, egy tök érdekes, megkérdezte a nem tudom melyik minisztériumot, hogy mi van akkor, hogyha mondjuk Mészáros Lőrinc cégei pályáznak a közbeszerzéseken, hogy akkor ő indulhat.
[00:21:26]És igazából azt válaszolták, hogy nyilván erre konkrétan nem válaszoltak, hanem gyakorlatilag az az olvashattuk ki a válaszból, hogy persze indulhat bárki, indulhat, aki az adott szabályoknak megfelel.
[00:21:39]Hát tehát, hogy mi lesz ezzel a hatalmas vállalkozói nerhez köthető vállalkozói bázissal?
[00:21:44]Hát én azt gondolom, tehát hogy tehát most már így olyan szinten vannak beépülve a magyar gazdaságba ezek a cégek, hogy én tartok tőle, hogy ugyanazt a szabályt kell majd rájuk alkalmazni, mint mondjuk a 2008-as válságban esetleg a bankokra alkalmazták.
[00:22:01]ez a to big to fair, hogy hogy nem biztos, hogy meg lehet engedni, hogy ez az összes cég összeomoljon.
[00:22:10]Tehát valamilyen módon meg kell majd őket segíteni annak érdekében, hogy ne rántsák magukkal a gazdaságot a rengeteg munkavállaló, a rengeteg gyárberuházás egyebek miatt, illetve ugye van hatalmas felhalmozott hitel és kötvényállományuk.
[00:22:30]A hitelállományuk az jellemzően bizonyos bankoknál van, nem az összesnél, mert mondjuk például most mi nap talán tegnap, tegnap előtt volt a klasszis live-ban Jelasity Radován, aki mondta, hogy őket ezek a NRES céges hitelek nem érintik.
[00:22:44]egy másik bankvezérigazgatójával készítsen a Csabai Károly főszerkesztőnk interjút, hogyha ezek ezek miatt az állomány ezekről az állományokról akar kérdezni, vagy arról, hogy mi lesz ezekkel a hitelekkel, hogyha mondjuk nem keletkezik elég bevételük ezeknek a cégeknek, miből fogják fizetni.
[00:23:04]És azért tehát azért nem volna jó, hogyha nagy méretű bankok esetleg nehéz helyzetbe kerülnének emiatt.
[00:23:10]szintén nem lenne jó, hogy úgy rengeteg egy növekedési kötvényprogram keretében nagyon sok 100 milliárd Ft vagy akár 1000 milliárd, nem is tudom fort forráshoz jutottak cégek.
[00:23:22]Elég sok szintén ilyen előző kormányhoz köthető cég.
[00:23:30]Hogyha mondjuk ezeket a kötvényeket nem tudnák visszafizetni, akkor ennek az állománynak egy jelentős része egyébként a Magyar Nemzeti Banknak a könyveiben van.
[00:23:38]Tehát akkor ott jelentkezhetne veszteség.
[00:23:41]Tehát úgy azért szerintem itt nagyon meg kell nézni, hogy hogyan hogyan ítérik meg ezeket a céget, mit mi lesz ezeknek a cégnek a sorsa?
[00:23:54]Mennyire tiltják meg nekik a tevékenységet, vagy mennyire helyezik őket parkolópályára?
[00:24:03]Szerintem ez is fontos.
[00:24:03]Jó, de amúgy szó az is egy fontos dolog, hogy csak mondjuk nem kopnak, tehát valami tehát az látszik, hogy hogy a Balási Gyula az így elvágták és kész.
[00:24:14]Tehát ott ott ma jól tudom felszámolási eljárást kezdtek, mert a cégei ellen teljesen fizetésképtelenek.
[00:24:22]Belügyminisztérium felmondta az összes szerződést a számlák zárolva.
[00:24:27]A a úgy tudom, hogy a loncs azt senkinek nem fizet, de hát ilyen piacon sem fizet.
[00:24:32]Tehát nem csak a állomja, hanem senkinek.
[00:24:34]Tehát hogy nem nem tud fizetni a azoknak a a különféle Hát Igen, nem tud, de hát ugye közben közben azért valahol van egy pár 10 milliárd Ft, ami ami kézen közön közben nem tudom budai villába ment meg ilyenek.
[00:24:51]De hogy én értem csak, hogy szóval én én tehát az tök jó, hogyha visszavesszük ezeket a vagyonokat, meg tök jó, hogyha elszámoltatjuk őket, csak azért közben az a az is fontos, hogy azért a fürdővízzel ne öntsük ki a gyereket az embereknek, akik ott dolgoznak, és semmi közük az egészhez, mert nem hiszem, hogy ilyen végtelenül sok pénzekkért dolgoznak bizonyos ilyen mondjuk egy máro járőműben, vagy akárhol, akkor a akkor azért megmarad maradjon a munkájuk, el tudják tartani a családjukat, satöbbi, satöbbi.
[00:25:26]Ez jó de ugye ez kicsit azért hasonló ugye pont ehhez a mondjuk ehhez a 12 éves korlátozáshoz is, hogy most ugye az, hogy indulhat-e nem tudom Neres cég, ugye akkor azt vagy azt csinálod, hogy csinálsz egy korrekt mindenkire vonatkozó új közbeszerzési szabályozást és azt mondod, hogy gyerekek, hát természetesen minden a mindenkire ugyanazok a kritériumok vonatkoznak, és ha nem tudom a Mészáros és Mészáros akármelyik alcége beadja a legjobb ajánlatot, akkor természetesen neki fogjuk adni, hiszen a megfelelő garanciákkal, mit tudom én, hát vagy vagy ugye azt mondjuk, hogy hogy írunk egy törvényt, vagy egy alkotmánymódosítást, amiben káb név azt mondjuk, hogy mindenki indulhat, kivéve az a cég, ami és akkor nem kell beleírni mondjuk a Mészáros nevét, De nyilván lehet egy olyan le lehet olyan paramétereket találni, hogy aki mondjuk az elmúlt 16 évben, nem tudom túl sok közbeszerzést nyert, az most nem nyerhet, vagy valami, ami nem biztos, hogy jó, de lehet ilyet csinálni.
[00:26:39]viszont hát azért amit mondasz, hogy hogy oké, hát hogy hogy mondjam, kesztyűs kézzel kell megfogni vagy bánni ezeket csak értelmesen.
[00:26:47]Tehát azért értem mostan kén nap után leálltak Magyarországon az építkezések, várták, hogy most akkor ha nem a Simicska, akkor akkor ki az, aki megnyerhet és így át minden így átkozom.
[00:27:03]Csak csak, hogy mi van akkor?
[00:27:03]És szerintem azért ez lenne a jó út igazából, ugye, hogyha nem azt próbálnák csinálni, hogy hogy kivégzik úgymond, vagy bedöntik ezeket a cégeket, mert az nyilván tényleg vinné magával a a mintogy nem tudom ugye egy daganatot se lehet úgy, hogyha már túl nagy, akkor ugye izé, tehát az nem úgy működik, hogy kiszeded és akkor de hogy hogy hogy lehet ugye azt csinálni, hogy megtalálni azokat a módokat, hogy ezeket a cégeket ugye Balási magától felajánlotta, hogy hogy odaadja az államnak, csak ugye senkinek nem kell, mert az egy tök üresok, mert azóságok állami megbízatás nélkül az a cég az nulla, tehát nem nulla, hanem mínusz nem tudom x millió Ftot ér.
[00:27:48]Az már csak a de de ugye vannak olyan cégek, amiknél nem ez tehát mondjuk a Mátrai erőműnél az mondjuk például ott mégis csak van egy erőmű vagy eg vagy vagy a bank meg szálloda meg nem tudom mi.
[00:28:02]Tehát hogy azokat viszont hogyha vissza lehet szedni, akkor ugye lehet azt mondani, hogy ezt működtetjük tovább.
[00:28:10]embereknek megmarad a munkája, gazdaság nem megy tönkre, csak éppen csak éppen mészároslőinc vagy akárki nem gazdagodik belőle tovább, mert azért a másik oldalon meg ott van, hogy oké, hogy így meg úgy, de szerinted, hogyha nem tudom két év múlva is azt azt látják a a az emberek, hogy hogy mészáros Lőnc vagy akárki más ugye vidáman jachtozgat a a Adrián egy budapesti esti kerülettel összemérhető nagyságú hajón és iszogatják a jeges kávét meg nem tudom mi.
[00:28:45]Szóval, hogy azért az az már a Tiszakormányhitelességért is kikezdi, hogy halló nem az volt, hogy hogy ezt tehát hogy nem pont ezért szavaztunk, mert azért lássuk be, főleg ezért szavaztak nagyon sokan a Tiszára.
[00:29:04]Szóval, hogy valamit kell csinálni.
[00:29:04]És akkor akkor bizony és azért én olvastam olyan cikket, amiben az egyik ilyen legnagyobb mészáros érdekeltség ugye, hogy az, ahogy az az ő tulajdonába került ez a dolog, ugye ott meg lehet fogni, hogy ott nem volt ez nem volt jogszerű, áron alul került állami tulajdon oda, és ott meg lehet fogni, hogy akkor ott a azt az ügyletet semmissé tenni, és akkor akkor lehet szépen visszaszedni.
[00:29:34]ami megint ugye ott megint lesz majd csipítás, hogy államosítunk meg kommunisták meg nem tudom mi meg jogállam, de hát közben meg mindenki látja, hogy miről van szó.
[00:29:45]Tehát amiát ja szerintem azért arra vigyáznia kell a Magyar Péternek.
[00:29:49]Mondjuk ezt egyébként megígérte elvileg még a első sajtótájékoztatóján, hogy ez az egész azért a tehát ne egy bosszú hadjárat legyen, amiben most mindenkit lekaszabol, aki szembejön, hanem hogy azért ez a jog alapján történjen.
[00:30:01]Tehát, hogy ezt meg lehessen védeni egyrészt a az alkotmány felé is, másrészt meg az unió fele is, hogy ne az legyen, hogy na hát most izé jönnek az uniós pénzek és mi közben közben itt meg olyan dolgokat csinálunk, amit szemben megyünk mondjuk az uniós elvárásokkal, vagy az uniós joggal, vagy a tehát, hogy azért ezt óvatosan kéne csinálni szerintem ne egy ilyen na ha akkor most bármit megtehetünk, van kétharmadunk és akkor ja hát óvatosan, de azért gyorsan és hatékonyan.
[00:30:31]Szóval, hogy hogy én azért így így Igen, van egy ilyen ellentmondás, hogy az emberekben van egy ilyen ilyen kicsit ilyen bosszú vágy meg, hogy na akkor most én mindenkit a rács mögé itt akarok látni, de másrészt azért ezt csináljuk már úgy, hogy azért az európai módon úgy van.
[00:30:47]Hát Európában azért ilyen dolgokért kerültek már rácsmög emberek ennél kevesebbért is.
[00:30:53]Hát igen, mert ugye ott van a jó öreg, Gálapun és izé is, hogy ha már ugye maffia hasonlatokat hozunk, ugye, hogy őt se azért csukták le egy nem tudom életfogy tiglan, mert hány nem tudom ezres nagyságrendű áldozatai voltak, vagy valami, hanem hanem egy könyvel a adócsalásért.
[00:31:13]Tehát ugye most például ugye az mai hír talán ugye péntek van egyébként, hogy mai hír, hogy állítólag kérték Orbán Viktornak is a letartóztatását, a vagy őrizetbe vételét az aranykonvolyos ügybe.
[00:31:29]Tehát azért nagyon sok banánhéj banánhéjat szóltak szét, ugye azért a az Orbánkormány tagjai és különböző, hogy al alt alisztjei és így az évek során, amik ugye amiken azért nem lehetett elcsúszni, mert lehetett tudni, hogy a ügyészség, a rendőrség, a nyomozóhatóság, mit tudom én, ők így ugye mindenre azt mondták, hogy ja, hát itt semmi látnivaló nincs, de azért van egy csomó ilyen apróság, úgymond apróság, amért tehát érted, azért Nyilván nem nem mindegy, hogy valaki mondjuk öt évet ül börtönbe vagy 20-at, de azért azért a nulla és az öt év között nagyobb különbség van, mint az 5 és 20 között.
[00:32:11]Szóval, hogy ha már egyszer becsuknak, akkor ugye erről az jut eszembe, ha már lengyel példa, hogy azért az megtörtént, ha már, hogy Lengyelországban néhány volt miniszter ugye megütötte a bokáját, akik nem akartak börtönbe vonulni, hanem hol kértek menedékjogot Magyarországon.
[00:32:29]És igaz, hogy azóta már az egyikük azt hiszem az Egyesült Államba távozott.
[00:32:33]A másikra nem tudjuk, hogy hol van, de valószínűleg az is már Magyarországon.
[00:32:37]Orbán Viktor is állítólag elmegy majd VB-t nézni, vagy már ott van, nem is tudom, szerintem még nincs.
[00:32:41]És hát azért amíg a Trump a barátja, addig nem kell aggódnia.
[00:32:45]De hát nem hinném, hogy ő mondjuk menedékjogot kérne, bár ki tudja, hogy mi történik még a addig.
[00:32:54]De ugye Orbán Viktor múlt héten még Brüsszelben volt veled együtt.
[00:32:59]Orbán Viktor kormány nem volt ott.
[00:33:02]Ott volt az Orbán Viktor, de róla nem írtunk semmit, mert már nem miniszterelnök.
[00:33:06]Amikor miniszterelnök volt, akkor róla írtunk egyébként.
[00:33:10]Ő a patriótáknak a gyűlésén volt csak, aminen, ami egy másik épületben volt, és én nem tudtam oda elmenni, mert cikket kellett leadnom.
[00:33:19]Úgyhogy Orbánnak a saj Orbán Viktor sajtótájékoztatójáról lemaradtam.
[00:33:24]Viszont egy gépen utaztam Magyar Péterrel, de nem azért, mert hogy a kegyenjáraton, mert nem volt kegyencjárat egyébként minket az Európai Bizottság vitt ki.
[00:33:33]Tehát mégis kegyencjárat volt, csak más kíérett egy egész vizárt nektek.
[00:33:40]Nem, nem úgy jöttem a Magyar Péterrel.
[00:33:43]Nem egyébként a hogy a nézők tudják, a bizottság azért visz ki magyar újságírókat.
[00:33:48]egyébként volt köztünk Fidesz közéli újságíró is, hogy hogy mondjam finoman, hogy tudósítsunk a arról, hogy mi zajlik mégis az ilyen csúcsokon, és hogy informáljuk a magyar közvéleményt az uniós történésekről.
[00:33:59]És egyébként ez nincs semmilyen elvárása ezzel szemben, tehát hogy ez szerintem teljesen korrekt, és én ezt nem is tagadom.
[00:34:07]Na, szóval mit is akartam mondani?
[00:34:09]hogy a Magyar Péter, de a Magyar Péter az tehát, hogy nem úgy találkoztam a Magyar Péterrel a repülőn, hogy képzeljétek el, hogy ő egy kereskedelmi járattal jött haza, ugyanúgy nem a Wizzerrel, hanem a Brüsszel Zeral ugyanazzal, amivel az összes újságra is hazajött.
[00:34:25]És itt le is fotóztam.
[00:34:25]Ez exkluzív, mert sehol sehol senki nem látta szinte, ahogy a Magyar Péter éppen fotózkodik valamilyen egy utassal, aki odament hozzá, és akkor csináltak egy szelfit.
[00:34:39]Ez a tehát Magyar Péter tőlem körülbelül öt ő ült az első sorban, vagy feküdt már úgy, nem úgy feküdt, hanem azért feküdt, mert azért azért az első sorban azért ez ez már a luxizás kezd.
[00:34:50]Várjál, micsoda mi ki ez a biznisz, hogy rávond biznis?
[00:34:55]Igen, ez a biznis.
[00:34:55]Még egy még egy függöny se volt, és ugyanazt a WC-t használták, mint a többi utas egyébként.
[00:35:02]Hát de rendképpen a biznis az egy ilyen fotelek vannak, meg ilyen elfekvők, meg ilyen itt ült a Magyar Péter, vagy néha feküdt, utána azért feküdt, mert aludt.
[00:35:12]Utána egy üres ülés volt, vagy mellette, aztán volt mellette szerintem a egy hölgy volt, aki nem tudom ki volt.
[00:35:18]Utána volt a egy kormányszóvó, a a az Anita, és illetve itt háttérben néhány barátságos biztonsági ember, de tényleg barátságosak voltak.
[00:35:29]És egyébként mentek oda az emberek, hogyha szeretnének.
[00:35:34]Egyébként egyetlen olyan utas sem volt, aki mondjuk így rosszalon nézett volna rá, vagy mondjuk anyázott volna, vagy semmi, hanem általában mikor észrevették, akkor vagy mosolyogtak, vagy odamentek hozzá, és akkor kezet fogtak, hogy jaj, nagyon örülünk.
[00:35:44]Még olyan is volt, aki angolul mondta neki, hogy ismeri és hogy milyen örül, hogy ő most magyar a Magyarország miniszterelnöke.
[00:35:52]Illetve voltak néhányan, akik odamentek szelfizni.
[00:35:54]Ezt egyreig bírta a Magyar Péter.
[00:35:56]Aztán utána a biztonsági emberei mondták, hogy azok, akik még jöttek volna, hogy most már kicsit pihen a miniszterelnök úr, majd később a tehát, hogy azért volt egy korlát, de hogy alapvetően tök normálisan fogadta ezeket a És ügyes volt.
[00:36:11]Ügyes volt Brüsszelben.
[00:36:14]De várjál, de de az nem az i nem az iPadjén írta közben az alkotmánymódosítás, nem tudom, mert nem láttam rá az ülés.
[00:36:20]Szóval csak a feje a fejét láttam meg a szőke haját, de nem láttam pontosan mit csinált.
[00:36:28]De hogy kommentelgetett a Facebook lehet, hogy éppen ilyen bohóc fejeket nyomott a izére, nem tudom.
[00:36:34]Igen.
[00:36:34]Péternek, de hogy de hogy egyébként ez szerintem tök jó és szerintem vagyok olyan naiv, hogy azt mondom, hogy egyébként tök véletlen, hogy ugyanazzal a járattal jöttünk.
[00:36:44]Ez ugye péntek este, de a többi újságíró is az.
[00:36:46]Igen, igen, igen.
[00:36:48]Tehát nem csak én, hanem a többiek is.
[00:36:50]És hogy ez tök jó, hogy nem egy külön géppel jön meg, nem a kormányképpel, hanem egy kereskedelmi járat biznisosztályán.
[00:36:56]Hát mondom, ez a biznisosztály ez kapja jobban kinyújthatja a lábát és lehet, hogy ja meg valami kaját kapott.
[00:37:02]Ennyi volt még a biznis, de ezt nem tudom már micsoda.
[00:37:06]Így kezdődik.
[00:37:06]Aztán hopp 60 kapsz egy kapsz egy kis izét, mintha valamely kis kapsz a repülőn egy friss zsömlét és hopp.
[00:37:17]Itt egy izé gazdaságága volt az a téli szá zebrák.
[00:37:22]Lehet, hogy nem zebrahúst kapott.
[00:37:25]Nem tudom, de azt tudom, ha valamit kapott valamilyen kis, de nem volt semmilyen, tehát nem nem volt semmi nagy körítése és nem volt nagy pezsgő durrogás meg ilyesmi, teljesen konszolidált.
[00:37:35]Tehát mondom egy ez a ez a biznisos azért elég fapadós.
[00:37:37]Legyünk legyünk legyünk őszintén, hogy itt van jelezve.
[00:37:42]raj.
[00:37:43]Remélem nem remélem nem fog a Brüsszel beperelni minket.
[00:37:46]De ennyi a biznis.
[00:37:48]Most oda van élva biznis.
[00:37:51]Hát az, amit ugye a fő izé, az az, hogy a középső ülést ugye nem adják például el és akkor akkor mondjuk legalább nem az van, hogy valakinek a válla közben így finoman is ezt körülbelott meg ugye igen.
[00:38:05]nem egy ilyen emiés de hogy ez tök jó dolog, hogy a kereskedelmi járattal jött és hogy olyan még a megközelíthető volt és egyébként tényleg amíg bírta legalábbis odament tehát simán fogadta a gratulációkat lehetett vele fényképezni és szerintem nem miattunk csinálta bár valószínű tudta hogy ott vagyunk hanem merthogy tényleg szóval e ez egy tök jó dolog egy és egyébként ott voltam akkor amikor bevonult a nagy vörös szőnyegén ez ugye Brüsszelben mindig úgy Úgy indulnak a csúcsok, hogy jönnek a a sok államfő meg kormányfő, és végigvonulnak ilyen demonstratívan azon a vörös szörnyegén, és a végén megállnak az újságíróknak nyilatkozni.
[00:38:43]És ott voltam egyébként egy évvel ezelőtt is, amikor az Orbán Viktor vonult végig.
[00:38:48]Azt is lefot, azt is lekameráztam.
[00:38:50]Egyébként fönn van mind a két videó a YouTube csatornánkon, meg lehet nézni.
[00:38:54]Mindegy.
[00:38:56]Egyiknek az a címe, hogy így vonult be Orbán Viktor a EU csúcsra, a másiknak meg az a címe, hogy így vonult be Magyar Péter az EU csúcsra.
[00:39:04]Kreatív nagyon szeretjük egyszer elvoltam ú most ezt nem szabadne elmondanom, de el egyszer elvoltam közös sajtóúton meg a Novák Katalainnal is.
[00:39:12]És van egy olyan videóm is, hogy így vonult be, így fogadták Novák Katalint Svájcban, az is fönn van, meg lehet nézni.
[00:39:20]Így összefonottunk minden rendszerrel, nem csak viccelek.
[00:39:22]Tehát, hogy igen, tehát hogy az volt a különbség, hú, hogy mondjam ezt nagyon finoman, hogy valahogy a Magyar Péter szerintem nem kell finom, Magyar Péter az valahogy egészségesebben vonult be.
[00:39:34]Tehát a az Orbán Viktor az egy kicsit ilyen hát inkább begurult néha.
[00:39:39]Nekem úgy volt már, bocsánat, de ez volt a benyomásom.
[00:39:42]És a tehát a Magyar Péter az úgy jött, ahogy elvárod egy miniszterelnöktől.
[00:39:46]Tehát hogy ő ő azért még úgy normálisan néz ki.
[00:39:48]és miniszterelnökhöz képest azért az fontos és hogy szépen érted?
[00:39:55]Nem, nem, nem.
[00:39:58]Ezt ezt most nem teljesen én nem tudtam, hogy esztétikai meg súly, de lehet, hogy bevezetik, de egyébként tényleg miért ne miért a nyolc évbe korlátoz miért nyolc évet írnak elő lehetne egy súlykorlát is a miniszterelnök hivatalra, nem?
[00:40:12]Tehát hogy nem BMI, hogy testzsír, testzsír százalék arány.
[00:40:17]Mindenki meg mindenki Norbihoz.
[00:40:23]Igen.
[00:40:23]Izé, aki nem jár heti háromszor izé és nem avokádós látét iszik, az sajnos nem nem erre gondoltam, de az volt a benyomásom.
[00:40:35]Az é szerintem ezt ebből az utcából nem tudsz kérni most az vol, de ez most nem tudom, hogy ez nem mi is ez ilyen test nem tudom szégyenítés vagy nem tudom.
[00:40:47]Nem, e most nem ez már nem.
[00:40:48]Hát tényleg de nem most ha az volt ott vártam egyébként elfoglaltam a standomat már f:30-kor, hogy legyen jó helyem és tudjak a új telefonommal kamerázni és végig kellett néznem, hogy az összes kormányfő bevonó, mert a Magyar Péter majdnem utolá utoljára jött, és az volt a benyomásom, hogy szinte mindegyik ilyen mintha ilyen modellek lettek volna, férfi modellek vagy női modellek.
[00:41:13]Jó, mondjuk a mondjuk a D meg a Kajak leszod annyira, de még ők is teljesen izé vállalhatók egyébként.
[00:41:20]Tehát hogy ebből olyan olyan leszem, mint a juhász hajnalkap.
[00:41:27]Tehát nem nem tehát hogy ez fontos, hogy de például a a Friedrich Mercát azért is 50 éves, de de ilyen ilyen ilyen vékony meg a többiek is, tehát hogy marhára vigyel éveshára vigyáz, de mindjárt az lesz, hogy én se szerepeltek ebben a műsorban, mert ide te nem vagy miniszter meg én sem.
[00:41:44]Hát most nyilván mi se vagyunk kehelysúgyúak, de tökéletes.
[00:41:51]Te minden kritériumnak megfelelsz ebből a szempontból.
[00:41:54]De hogy tehát hogy igen, tehát hogy nem úr ebből most nagyon belementem, de a lényeg az, hogy tehát, hogy ilyen nagyon nagyon fes, hogy mondják ezt, nagyon fes miniszterelnökö voltak és ebből a Orbán Viktor ebből a szempontból is kilógott.
[00:42:12]Már elnézést, a 10 évvel ezelőtti Orbán Viktor nem lógott volna ki.
[00:42:16]A mostani viszont tényleg ilyen kis Gömböcmese jut eszembe róla már.
[00:42:21]Bocsánat.
[00:42:22]Hol vagyun Baláz?
[00:42:22]Te te írnád az alkot, mert beleírnád, hogy 100 fekvőtám azt meg tud csinálni?
[00:42:27]Nem, hát mégis csak fekvő.
[00:42:28]Tényleg ez igen, ez lesz a következő.
[00:42:30]Esküszöm, hogy izé, aki ott a parlamenti izé a az üléssorok között kell majd futni a lépcsőn föl és aki nem 10 nélkülől az bocsi itt adja le az igazolványát.
[00:42:44]Viszlát, helló, köszönjük szépen.
[00:42:44]Nem, de még mégis reprezentálsz egy országot.
[00:42:48]Hát nem mindegy, hogy hogyan.
[00:42:48]És ezt a a kormányfog többsége érti, és a Magyar Péter is érti, mert jó, nézzük meg 10 év múlva, oké, de most még teljesen versenyképes.
[00:42:58]Na mindegy.
[00:42:58]De azt akartam mondani, hogy szépen elindult a vörös szörnyegen, ment, ment, és egyszer egyszer csak azt látom, ahogy hátulról kamerázom, hogy így megtorpan, és szegény nem tudta, hogy most melyik újságírókhoz menjen.
[00:43:09]És akkor azt hittem, hogy szegény már eltévedt, vagy mi lesz.
[00:43:14]Lelassított, nézelődött, aztán meglátta végül a magyar újságírokat.
[00:43:18]egyébként már várták, tehát tudták, hogy hogy mikor jön, meg le volt valamennyire beszélve, és akkor végül is odament.
[00:43:23]De nekem egyébként teljesen ahogy így akkor odamentem, meg figyeltem azért mit mondott satöbbi, teljesen jó benyomásom volt róla, tehát hogy most úgy érzem, hogy egy normális miniszterelnöke van egyébként az országnak.
[00:43:36]Ez az első benyomásom ez volt.
[00:43:39]És utána egyébként még lehetett kérdezni a a hogy hívják?
[00:43:44]Han volt egy sajtája csak magyar újságíróknak tartotta.
[00:43:46]Azt nem tudom miért, de csak magyar újságíróknak a kirendeltségen és kérdezhettünk tőle, én is kérdezhettem tőle, teljesen normálisan válaszolt, úgyhogy tök korrekt volt.
[00:43:56]Ezt tudom mondani.
[00:44:02]De de hogy miről volt szó az EU csúcson?
[00:44:03]Hát igazából a nagy izé nagy döntések nem születtek, merthogy ugye volt már ennél sokkal fontosabb EU csúcs is, ugye a 28 meg 34 év közötti költségvetésről volt szó, de hát ott még csak most indulnak a tárgyalások.
[00:44:15]Ukrajnáról volt szó, hogy ő hogy ő azt ugye nem pártolja azt, hogy izé, hogy gyorsított eljárás, hanem hogy ugyanazok a feltételek legyenek, mint a a balkáni államok esetében, mármint a felvételnél.
[00:44:28]És miről voltsz megkérdeztem tőle, hogy hát miért nem találkozik már a Zelenskéel?
[00:44:35]Hát már mióta kezdeményezte?
[00:44:35]És a Zelenski miért nem hajlandó erre?
[00:44:37]És erre azt válaszolta nekem a Magyar Péter.
[00:44:41]Hát azért, mert hogy hát mert nem tudtak megegyezni, hogy hol találkozzanak, mert ő a Berekszáson szeretne már Magyar Péter a Zelenszk megállítólag egy másik városban, gondolom Kievben nem akar gondolom Berekszátra elmenni, vagy ez neki gondolom nem tudom kellemetlen lenne, vagy fogalmam sincs, úgyhogy ezért nem volt még Zelenski Magyar Péter találkozó.
[00:45:01]Na ez érdekes.
[00:45:04]Hát ha annyira kannek, akkor megoldanák.
[00:45:07]Igen, én is úgy értem, de hogy de egyébként még sokkal jobb a viszony most, mint az Orbán Viktorék alatt, úgyhogy ez e ez egy kicsit olyan, mint amikor én nem akarok elmenni mondjuk egy randira, és akkor ilyen kifogásokat mondok, hogy na hát igen, mert milyen hát így tudom én, hogy nem, hogy jaj az a azt azt a kávézót nem szeretem, azt a jaj tehát ilyen menekülő uttüm hát akkor lehet jó nyilván igen.
[00:45:32]Tehát, hogyha most az lenne, hogy Baromira akarnak találkozni, akkor akkor valami, tehát hogy akkor menne Magyar Péter Kievbe, vagy akár.
[00:45:38]De egyébként az az ugye mekkora, nem tudom gesztus lenne, hogy elhozni Zerenszkit Budapestre, azért az az talán az mutatná azt, hogy akkor most tényleg tiszta lappal indulunk, de nyilván azért azért az ukránokat is megértem, hogy most mi lehet, hogy itt belülről úgy érezzük, hogy fú, itt minden megváltozott, de azért most miután nem tudom hány évig rugdosta őket a magyar kormány így meg úgy, azért nyilván ők úgy vannak vele, hogy jó így majd Ha látjuk, hogy tényleg effektíven mi történik intézkedésekben meg ilyesmi.
[00:46:15]Meg hát azért mondjuk az orosz olajat azóta is ugye azt kapjuk kapjuk Ukrajnán keresztül rajt tehát ilyesmi ugye.
[00:46:23]Szóval nyilván azért azért náluk ez nem így működik, hogyus hát igen, mind a két irányba ugye, hogy mi még ugyanúgy vesszük és nem is akarjuk abbahagyni.
[00:46:34]viszont nyilván ugye ők megtették azt, hogy véletlenül pont kijavították a választások napjaiban a a vezetéket.
[00:46:47]Na igen, erről még sokat lenne beszélni, de ha már beígértünk egy másik témát is a műsor elején, és hogy szépen átkössek ugye a brüsszel sajtó úton azért ott volt egy olyan kolléga is, aki úgymond a Fidesz közeli lapnál dolgozik.
[00:46:59]mostan fogom mondani a nevét.
[00:47:02]És azért én azt láttam rajta, hogy hát eléggé meg volt rendülve, csak kicsit kicsit máshogy nézett ki, mint ahogy ahogy ahogy szokott.
[00:47:11]És azért kicsit van egy sekkendőt tökö és igaz, hogy ő amennyire tudom, ő maradhatott ott, ahol dolgozik.
[00:47:17]Tehát ő még őt még nem rúgtak nem rúgták ki, meg szerintem nem is fogják, mert eléggé ilyen ismert arca a az egész Nermédiának, de viszont egy csomó más embert kirúgtak, és engem ez marhára meglep, hogy kártyavárként omlik össze az egész volt Nermédia, ugye a Pesti srácok az megszűnik, vagy mindenkit elbocsátottak, most nem tudom, hogy megszűnik-e vagy nem.
[00:47:40]Akkor a a Mandinertől 60 embert rúgtak ki.
[00:47:42]A mit tudom én a magyar meg maradt 48, tehát hogy azért csak ezeket a számokat így kontextusba helyezni, tehát most nem fogom pontosan megmondani, hogy mi hányan dolgozunk itt, és és állítunk elő ugye két oldalra a tartalmakat.
[00:48:01]Tehát, hogy csak úgy nézz nézzék meg esetleg a kedves olvasók is, hogy mondjuk a Mandinere mi volt, meg itt mennyit, csak nem a minőség, csak a a mennyiség meg ilyesmi.
[00:48:13]60 emberből hát nem tudom.
[00:48:16]Tehát abból egy mit lehetne csinálni és még Igen.
[00:48:20]Tehát hogy 100 fős, tehát hogy hogy ez valam és ugye nem nagyon rossz fizetésekért.
[00:48:26]Szóval hogy ez valami egészen elképesztő.
[00:48:29]Hát jó, de gondol, tehát például mondjuk a Népszabadságnál, amikor megszűnt, ennyien nem dolgoztak szerap volt egy napilap volt nyomtatva, vagy tehát ez ilyen borzasztóan nagy számok, tehát iszonyatos meg.
[00:48:41]És akkor gondol Ja, igen.
[00:48:42]Megszűnik a megafon is, ami szintén egy nagyon elég sok ember dolgozott ott, mert a magyar nemzet meg egy csomó megyei napilap meg heti lappá változik.
[00:48:51]Tehát, hogy ez hihetetlen, hogy így bukod a választást, és a a milliárdosok, akik addig ott voltak mögötted, azok azt mondják, hogy hát akkor ennyi.
[00:49:02]Hát de az volt az, amikor én olvastam ezt, ugye mondjuk a Mediaworks 50 valahány milliárd Ftos bevételből működött, és a mondjuk a portfólió az meg a 10edéből, úgyhogy ott is nagyon sok újságíró van, tehát hogy konferenciákat csináln, rengeteg mindent csinálk, ők meg a 10edéből gazdálkodnak.
[00:49:21]jól és túlélnek és ezzel az 50 valahány milliárdal azzal meg a Media Works nemé belőle megélni.
[00:49:31]Hát szóval, hogy hogy azért tehát tényleg most félretéve minden ilyen izét, hogy minőség meg, hogy propaganda vagy nem propaganda vagy nem tudom mi, de azért az tényleg így fontos.
[00:49:41]Szerintem nem nagyon lát bele, gondolom egy egy, aki nincs a szakmában, hogy hogy azért önmagában az, hogy hogy tényleg voltak olyan versenytársaink voltak nekünk is, ugye, mert hát azért akárhogy is végül is ugyan ugyanazokért a vagy részben ugyanazokért a kattintásokért, hirdetésekért, mit tudom én, miért kellett volna versenyezni ezekkel a cégekkel, hogy mintogyha nem tudom neked lenne egy lángos sütőd, ahol ugye kiszámolod szépen, hogy nem tudom Ennyibe kerül a liszt, az olaj, az akármi.
[00:50:13]Ennyiért tudod adni a lángost, marad a végén, nem tudom, minden egyes eladott izé után 10 Ft nálad, és akkor abból abból érdegélsz.
[00:50:20]Ha valamit rosszul csinálsz, akkor ugye a nem élelmiszerbiztonság vágja rád a bírságot, akármi.
[00:50:29]Tehát, hogy izé, hogyha ha túl drágán adod, akkor nem veszik meg, hogyha rossz sajtot, tehát ilyesmi.
[00:50:36]És ugye mellette nyitna nyitna valaki egy olyat, ahol így egyrészt minden reggel valaki odamegy egy táska pénzzel és azt mondja, hogy tessék 1000 lángos ára, de még el se a még kábé a lángos se viszi el egyébként izé.
[00:50:52]És hogyha ha bármi hatósági ellenőrzés van, akkor ott így a ellenőrök így hát ú azt pont nem látjuk.
[00:51:02]Tehát, hogy nekik ugye mindent szab, tehát mindent szabad volt.
[00:51:05]És láthatóan, tehát hogy most most látszik igazán, hogy gyakorlatilag mint amikor egy számítógépes játékba ugye beírsz egy ilyen cheat kódot, hogy végtelen életed van, vagy végtelen töltényed, vagy végtelen pénzed.
[00:51:17]Tehát, hogy ők így így dolgoztak, és ezzel ugye nem csak az van, hogy hogy ezzel erre elment a közpénz meg nem tudom mi, hanem ezzel ezzel a úgymond normális és a normálisat most megint nem minőségre vagy tartalomra vagy akármire mondom, hanem akik a piacról élő többi sajtóterméktől is elszívták közben a pénzt, merthogy hát és ugye odamentek az állami hirdetések és és hogy a És most azon sírni tényleg, hogy hogy ezt nem csinálhatják tovább, az tényleg egy tényleg tényleg rö tehát, hogy az egyik meg tehát ott van, hogy is mond egy épp beszélgettünk az egyik kollégával erről, hogy hát ott a piac, hát miért nem próbálnak a piacról megérni?
[00:52:04]Ugye ez azt jelenti, hogy eddig ebből az látszott, hogy eddig abszolút nem a piacról éltek, hiszen dotálták őket a a nagy állami cégek egy rakás hirdetéssel, meg mögöttük voltak ugye a neres vállalkozók, és ez most hirtelen ugye megszűnik, de még mindig ott ott lehetne, vagy ott is van előttük a lehetőség, hogy akkor éljenek meg a saját kö közönségükből.
[00:52:22]Hát van még két és fél millió fideszes szavazó elvileg, vagy most már lehet, hogy már csak kevesebb.
[00:52:28]Hát miért nem próbálnak abból megélni?
[00:52:30]Csak monduk a Mandiner mondjuk a ugye a Mandiner volt a példa ugye az elején, tehát mondjuk a Mandinernek a tartalma meg a az elérése meg a nem tudom mi az körülbelül így mostraütésre egy olyan 10 főt tudna eltartani, nem 100 nem tudom mennyit.
[00:52:46]Ugye a 60 kirúgott meg a 48 maradt.
[00:52:48]Hát igen.
[00:52:51]Szóval ez van.
[00:52:51]És akkor szóval, hogy de ilyen arányok vannak.
[00:52:54]Tehát nem az van, hogy ők egy kicsit több pénzből vagy egy kicsit jobb körülmények között dolgoztak, hanem hogy mondjuk egy ilyen tízszeres minimum szorzó az, ami tehát hogy ott tényleg minden volt.
[00:53:05]De a de engem igazából az érdekelne baromira, hogy ugye még emlékszem, hogy a választások előtt is beszéltünk, vagy legalább is gondolkodtunk, vagy ilyesmikről, ugye, hogy mi lesz a, hogy amikor, hogy ugye a azt gondoljuk ugye, hogy Orbán Viktor ugye szét tehát, hogy ezek a pénzek ugye ezek úgy voltak Mészáros Lőringscnél vagy akárki akárkinél, hogy hát ez egy kicsi része a tied barátom, de a nagyobbik része az ugye a közösségé, úgymond a politikai közösség, ezt nagyon szeretik, ezt a ezt a szót vagy kifejezést, és hogy akkor ugye nyilván amikor gáz van, akkor ebből majd ki kéne visszajönnie a pénznek.
[00:53:49]Én arra vagyok nagyon kíváncsi, hogy most ezek a úgy tényleg kivégzésszerű ilyen, tehát hogy most még semmi nem történt.
[00:53:56]Tehát, hogy nem az van, hogy magyar, hogy a Tiszakormány bezáratja ezeket a helyeket vagy valami.
[00:54:05]előző kormánynak voltak olyan intézkedése, hogy megpróbáltak tehát ilyen különféle például nem tudom emlékeztek a reklámadóra, ami gyakorlatilag a nagy részét az RTL-neket befizetni meg a volt ez a törvény, ami végülis nem lépett hatályba ez a szuverenitás védelem mindenféle módon megpró tehát itt nincsenek most olyan törvények, amelyeken elletetlení őket, meg olyan szabályozások az előző kormányn voltak.
[00:54:32]Ezek mó meg ugye nem vásárolták föl a nem tudom egyelőre remélhetőleg nem létező Tiszás strómanok a Nermédia izét és záradták be mint ahogy a népszabadságot vagy valami.
[00:54:43]Tehát azért ezt tisztázzuk, hogy egyelőre semmi ilyen nem történt.
[00:54:44]Ez csak az ő saját.
[00:54:46]Tehát hogy itt annyi történik, hogy a hogy a hogy nem tudom, hogy süllyed a hajó és a mentőcsónakoktról így az új kis ujjacskákat így feszegetik le.
[00:54:54]aki nem fő, hogy Leonardo DiCapriót ugye kén két finnsz lett így.
[00:55:00]Hát sajnos te nem fértél föl erre a deszkára, barátom, úgyhogy de amúgy köszi a köszi a rajzot meg minden.
[00:55:07]Jó volt.
[00:55:07]Szóval, hogy hogy ez történik most, és én arra lennék baromira kíváncsi, hogy ez Orbán Viktor akarata szerint vagy akarata ellenére történik.
[00:55:17]Tehát, hogy itt az történte, hogy hogy fölhívta, hogy fölhívta a Lölőt, hogy barátom, ugye tudod, hogy most akkor most a pénz áramlása az most így megfordul, és most akkor most kell beletenni, és lehet, hogy nem tudom, nem kell 100 főt megtartani a Mandinernél, de azért nem rúg meg nem kell minden a megafont besz lehet, hogy a megafonnál is mondjuk fele av negyedannyi ember, de azért ne szántsuk be meg nem tudom mi.
[00:55:49]De ugye nem ez történik.
[00:55:49]És baromira kíváncsi lennék rá, hogy hogy ilyenkor, hogy az volt-e, hogy mondjuk esetleg, ha nem is lőlő, de Andi fölvette a telefont, és így hát bocs, figyelj, hol is van az a ügyészség, meg az a versenyhivatal, meg az a közbeszerzési izé, ami ami a a ami miatt ez minket érdekelne?
[00:56:10]Kedves kedves Viktor, hát és igen, és igen, hogyha ha mi bukunk ugye, akkor te is buksz, tehát szia.
[00:56:16]Hát én arra is gondolok, hogy esetleg az a nem is az, hogy mi bukunk, hanem ti is buktok, hanem az, hogy mi szükség rájuk most.
[00:56:26]Tehát mármint kik a Viktor hát a propaganda sajtóra, hogy van mögött egy ilyen, hogy ez ilyen jó hát akkor tisztítsuk ezt meg, aki úgyis izé nem tudom elbuktuk a választást ebben nagy szerepe volt benne nektek mármint megafonosoknak satöbbi.
[00:56:44]Igen, igen.
[00:56:44]Van benne.
[00:56:45]Azt azt mondom, hogy simán azt is a Igen.
[00:56:47]Másik verzión meg az az, hogy hogy maga Viktor mondja azt, hogy hogyát nem nem tudtátok nekem megnyerni a választást.
[00:56:59]Tehségtelen senkik vagytok, ami teljesen igaz.
[00:57:01]Ugye ezt ebben egyetértünk, tehát hogy hogy nagyon sok milliárd Ftul.
[00:57:07]Igen.
[00:57:07]Iszonyatos.
[00:57:07]Igen.
[00:57:07]Menj.
[00:57:07]Igen.
[00:57:07]Aki ebből nem tudott eddig félretenni, az így járt.
[00:57:12]Sziasztok.
[00:57:12]és és izé és és ő az, aki tehát és őt hívogatják mondjuk adott esetben a innen-onnan, hogy vagy hát próbálják őt elérni, vagy valamelyik megfelelő embert, hogy hogy hát mi van, mi van?
[00:57:27]És azt mondja, hogy gyerekek, ez van, hát kell a nem a 2030-as választások ki kell tartania, ugye ki tudja addig még mi fog történni, addig ki kell tartani a pénznek.
[00:57:39]A ugye a zebrából is megvan még pár, tehát az azt is etetni kell meg.
[00:57:44]Szóval, hogy hogy ilyenek.
[00:57:46]És akkor és egyszerűen ő mondta azt, hogy hogy akkor most tényleg meg ugye lehet, hogy ilyen személyes sértettség is van benne, hogy na gyerekek akkor most meglátjátok, hogy apuci haragszik egyébként.
[00:58:00]Igen, de beszéltem egy ismertebb emberrel, az ottani apuka apuka trombitás kri kristó, aki egy nerapnak egy ismer ismert publicistája úgymond, és ő azt mondta nekem, hogy ő hát ő hogy ő ő személyesen ezért csalódott a úgymond a ner oligarchákban, hogy ő ő nem ezt várta, h nem nem így mondta, hogy oligarcha, hanem hanem a nemzeti vállalkozók, vagy nem is tudom már, hogy mondta ezt, hogy ő ő azért el ő azért elvárta volna, hogy ilyenkor azért beállnak mögé, és hogy ez mekkora, hogy ez neki csalódás ezt érzékeltette.
[00:58:31]De most miért nem történt ez meg?
[00:58:31]Mert emlékszem, amikor mondjuk annak idején például Gyurcsány kormány idején Széles Gebbor beállt a magyar hírlap mögé, hogy hogy úgy vettek maguken.
[00:58:45]Szerintem lehet, hogy így büntetik őket, hogy nem tudták.
[00:58:48]Hát szerintem szerintem szerintem a a arra egy nyilván egy nincs erre lehetőség, de azért kíváncsi lennék egy olyan alternatív valóságra, hogy hogy nem kétharmaddal nyer a Tisza.
[00:58:56]Szerintem akkor akkor akkor sokkal, hogy mondjam, biztos lenne akkor is egy kis nyesegetés, mert azért izé áramalansítás, hogy ilyen szép szóval, de de azért akkor szerintem nem ez lenne, tehát nem ez a tényleg így.
[00:59:15]Ja.
[00:59:15]És meg azt mondta a srác, bocsánat, hogy és am utána visszaadom, hogy hát azért ők bíznak abban, hogy majd azért az olvasóik azért beállnak mögéjük, úgyhogy de ezt majd meg fogjuk látni, hogy így lesz vagy nem.
[00:59:27]Ahogy látom, te ezt annyira nem bízol benne.
[00:59:29]Mi is ebben bízunk, de mi is ebben.
[00:59:33]Na jó, de mi nem.
[00:59:33]Tehát, hogy most tényleg nem azt mondom, hogy biztos nem nem tehát tényleg ítéljék meg az olvasók, hogy mi milyen tartalmat vagy milyen minőségbe vagy bármi állítunk elő, de nem kaptunk nem tudom központilag utasított anyagok papagályként ismételendő anyagokat nem írtunk le tudatosan hazugságokat.
[00:59:55]Nem tudom.
[00:59:59]Ő erre azt mondta, ő erre egyébként azt mondta, hogy ő soha nem tett ilyet, de hát jó, de most akkor is hazudott, tehát hogy nyilván.
[01:00:05]Hát jó, de hogy szóval mondjam, az is egy azért egy érdekes kérdés, amikor mondjuk az a média médium minél dolgozó megteszi ezt mondjuk példá mondjuk a kamutisz programot, akkor én miért?
[01:00:18]Mondjuk ott például nincsenek most kirúgások annál a lapnál, de vagy nem hallottam róla, de ott hogyha ilyen történik, vagy egy olyan vállalhatatlan dolog történik, akkor akkor miért nem akkor miért nem áll föl az ember, hogy ezt tovább nem adom a nevem?
[01:00:33]Hát igen.
[01:00:33]Na ja, én még annyit valamit Igen.
[01:00:37]Ja, igen.
[01:00:37]Nagyon gyorsan.
[01:00:37]Csak annyit, hogy engem még az lepp megtudod, hogy hogy legalább a látszatod, tehát hogy tényleg így, hogy ez, hogy kábé a választás más napján elkezdődött ez tehát a a hogy így még a minimális, tehát lehetett volna azt mondani, hogy a gyerekek, nem tudom még nyáron tart még még tényleg tegyetek bele egy pár milliárdot, működjön ez az egész, és akkor lehessen azt mondani, lehessen azt mondani, hogy a gonosz tiszakormány személyesen Magyar Péter megy be és izé záratja be a szerkesztőségeitet, nem tudom mi.
[01:01:13]De ugye nem, tehát hogy most tök egyértelmű tényleg, és azért nagyon sok ilyen reakció van az ottani újságírók, nem tudom mi, hogy így, hogy gyere, ennyit értünk nektek gyerekek.
[01:01:24]Hát ennyi izé.
[01:01:24]És ennyit értetek.
[01:01:24]Igen, de azért azért ez tényleg azt is mutatja, hogy hogy ez a nagy közösség, ahol senkit nem hagyunk az útszélén.
[01:01:34]Igen, amíg jól mennek a dolgok, addig nem annyira.
[01:01:36]De amíg addig a baj, amíg hasznosak, bocsánat, nem jól mennek, amíg hasznos van a nagy mondás, mindig a bajban is ismerszik meg a barát, és ez így van.
[01:01:43]Mindenki gondolkodjon a saját életéről.
[01:01:45]De én most leárom ezt a műsort, mert már nagyon el elszaladt az idő.
[01:01:49]Úgyhogy Herman Bernadettet, Litván Dánielt és Véber Balást hallották.
[01:01:54]A technikai munkatárs Havas Gábor és Izsó Márton volt.
[01:01:58]Ha tetszett az tetszett az adás, akkor legyenek szívesek feliratkozni a csatornánkra, illetve elérhetnek minket Priváron és Mforon.
[01:02:05]Reméljük, hogy szórakoztatóak és informatívak voltunk.
[01:02:11]A viszontlátásra.