Orbán Viktor végnapjai: Tisztítótűz perzseli fel a NER-t?
- A „tisztítótűz” kifejezés akkora szekunder szégyenérzetet keltett Német Péterben, mint annak idején a Fidesz „rezsicsökkentés” szava.
- Orbán Viktor európai szerepe szerinte „nagyon durván kamu”, a Patrióták csupán „helyi falubolondként” tartják számon.
- A szélsőjobbal való vita elutasítása kontraproduktív, a Jobbik 2010-es megerősödését és Trump 2016-os győzelmét egyaránt a liberálisok „hülye nácizó” kommunikációja alapozta meg.
„A hülye nácira rá lehet mondani, hogy hülye náci, de az nem tisztességes, és nem működik, hogyha nem magyarázzák el az embereknek, hogy miért hülye egyébként.” – Német Péter
- Az eddigi Tisza-intézkedéseket nem rendszerváltásnak, hanem „rendszerózdozgatásnak” nevezi; a 70 éves alkotmánybírói korhatár bevezetését például „fideszes csicskatempónak” tartja.
- Ahelyett, hogy a Fidesz egyoldalúan kinevezett alkotmánybíróinak érvénytelenségét mondták volna ki, a Tisza olyan gagyit talált ki, hogy megvárják, amíg betöltik a 70-et.
- Német Péter szerint a Tisza döntéshozói „balfékségből” nem léptek radikálisabban, mert sokan közülük nem ismerik az alkotmányos lehetőségeket – ő már 2015-ben megírta az alkotmányossági rekonstrukció tervezetét.
- A három ciklusos mandátumlimit súlyos populizmusnak minősül, ami ráadásul az utolsó ciklusban lopásra ösztönzi a politikusokat, mert tudják, hogy nincs tovább.
- A polgármesteri fizetések csökkentése egy korábbi fideszes trükk felmelegítése lehet, amellyel az önkormányzati ellenzéki jelöltek számát mérsékelnék.
- Magyar Péter hitelessége a választók szemében nem csorbult, mert azt teszi, amit elvártak tőle; a szükséges korrekciók nyílt beismerése még erősítheti is a rendszerváltó törekvések hitelét.
Részletes összefoglaló megjelenítése
Bevezető gondolatok a "tisztítótűz" kifejezésről
A beszélgetés elején a műsorvezető felidézi, hogy Német Pétert rendkívül felzaklatta a Tisza Párt által használt "tisztítótűz" kifejezés. Német Péter elmondja, hogy amikor meglátta ezt a szót a hírekben, olyan szekunder szégyenérzet fogta el, mint utoljára akkor, amikor a Fidesz bevezette a "rezsicsökkentés" kifejezést.
„Amikor meghallottam... szembe jött velem, hogy tisztító tűz és gondolom utoljára ilyen szekunder szégyenérzetet akkor éreztem, amikor megláttam a politikában első alkalommal azt, hogy rezsicsökkentés." – Német Péter *
Hozzáteszi, hogy érti a rendszerváltó, forradalmi szándékot, sőt részben osztja is, de ez a megfogalmazás akkor is fájó pont számára. A műsorvezető megjegyzi, hogy a Fidesz is talált hasonló "marhaságokat", és bár sokan röhögtek rajtuk, végül kétharmadokat nyertek vele. Német Péter vitatja, hogy a rezsicsökkentés önmagában kétharmadot hozott volna – szerinte az a "berhelt" választási rendszer eredménye volt, bár elismeri, hogy politikai támogatottságot lehetett vele szerezni.
Orbán Viktor helyzete és a Patrióták mozgalom
Orbán Viktor európai szerepének értékelése
Német Péter határozott véleménye szerint Orbán Viktor jelenlegi kommunikációja "nagyon durván kamu". Úgy látja, hogy Orbán kétségbeesetten próbálja ráhúzni magára a Patrióta mozgalom köntösét, de európai szinten már nem veszik komolyan.
„Orbán Viktor megszűnt, és szerintem soha nem is volt európai politikai tényező, azt viszonylag nagy biztonsággal kimondhatjuk." – Német Péter *
Kifejti, hogy Orbán szerepét mindig is az biztosította, hogy egyedül neki volt alkotmányozó többsége, és volt annyi politikai esze, hogy magára írassa a választási rendszert. Ez a mutatvány azonban véget ért, mert a győztes kompenzáció most a Tisza javára fordította a kétharmadot. A Patrióták európai frakciójában szerinte Orbánt már csak "helyi falubolondjaként" hívják meg, hogy meséljen a régi dicsőségről.
A szeptemberi Patrióta rendezvény
A műsorvezető felveti, hogy a bécsi rendezvényen nagy tömeg volt, és a képek alapján Orbán nem tűnt "falu bolondjának". Német Péter szerint egy-egy rendezvényre tömeget csődíteni nem nagy művészet, és ha szeptemberben valóban "hatalmas patrióta tömegek üvöltő rohama" sodorja el a Tisza kétharmadát, akkor belátja, hogy tévedett.
Orbán és a szélsőjobb viszonya
Német Péter rámutat, hogy Orbán soha nem mondta magát szélsőjobbnak, sőt mindig mutogatott a szélsőségesekre. Mostani megnyilvánulásait "egotripeknek" tartja, és a Fidesz propagandagyárának maradéka (például a Mandiner) is csak azt ismételgeti, hogy "Viktornak igaza volt". Ezt szánalmasnak és nem előremutató erő jelének látja.
Amerikai és európai szélsőjobb, valamint a kommunikáció tanulságai
Az amerikai párhuzam
A műsorvezető megjegyzi, hogy Amerikában mintha fordulna a széljárás: még a legkeményebb MAGA-hívek is kezdenek leválni az orosz propagandáról. Példaként említi Laura Loomert, aki beismerte, hogy becsapta az orosz propaganda, és Donald Trump is látványosan fordul el.
Német Péter szerint azonban Amerikában más logika mentén működik a politikai kommunikáció. Nem szabad lenézni a "zavarosnak tűnő YouTube-os influenszereket", mert az Egyesült Államokban ezek a csatornák nagyon erős behatást gyakorolnak. Trump 2016-os győzelmének egyik fő oka szerinte az volt, hogy a demokraták túl komplexen kommunikáltak, és ahelyett, hogy elmagyarázták volna, miért hülye a másik oldal, egyszerűen csak "hülye náciztak".
„A hülye nácira rá lehet mondani, hogy hülye náci, de az nem tisztességes, és nem működik, hogyha nem magyarázzák el az embereknek, hogy miért hülye egyébként." – Német Péter *
A Jobbik példája
Német Péter felidézi a 2005-2010 közötti időszakot, amikor a Jobbik 2006-ban alig 1%-ot ért el, majd 2010-re 110 mandátumot szerzett. Ennek oka szerinte az volt, hogy a liberális értelmiség nem volt hajlandó vitatkozni a szélsőségesekkel, mondván "a nácikkal nem szabad vitatkozni". Ő maga annak idején vitába szállt Morvai Krisztinával, amiért a liberális értelmiségiek lecseszték.
„Hát hogyha az emberek odafigyelnek a nácira, akkor valószínűleg odafigyelnek arra is, aki nem náci. Érdekli őket ez a téma, akkor ezzel igenis vitatkozni kell." – Német Péter *
Európai kilátások
Német Péter szerint az európai szélsőjobb nincs hatalmi pozícióban, és bár egy-két államban közel kerülhet hozzá, az egyes országok jól le tudják kezelni. Példaként hozza Franciaországot, ahol Le Pen mindig bejut az elnökválasztás második fordulójába, de végül lepattan. Ausztria példáját is említi, ahol a szabadságpárti Haider kormányra kerülése után kiderült, hogy "ezek tényleg teljesen hülyék", és utána hosszú időre leestek. Hozzáteszi, hogy ez a "cinikus" megközelítés veszélyes kísérlet, különösen Kelet-Közép-Európában.
A Tisza-kormány intézkedéseinek kritikája
A "tisztítótűz" csomag általános értékelése
Német Péter súlyos kritikával illeti a Tisza-kormány által beterjesztett intézkedéscsomagot. Szerinte ez nem rendszerváltás, hanem "rendszeródozgatás, fódozgatás". Az egész csomagot "elképesztő elcsúszásnak, idővesztésnek és térvesztésnek" tartja.
„Jelenleg ez a rendszerózgatás fódozgatása, ami itt van. Egyébként pedig baromi gusztustalan... Ez a most szabunk egy életkori határt az XY-oknak. A Fidesz milliméterre ugyanezt csinálta a normál bírókkal. Ez miben rendszerváltás?" – Német Péter *
Mit kellett volna tenni az első napon?
Német Péter szerint az új országgyűlés összeülésének napján rögtön be kellett volna terjeszteni egy alaptörvény-módosítást, amellyel hozzányúlnak az Alkotmánybírósághoz. Ennek legalább két viszonylag biztonságos módszere lett volna:
-
Alkotmányossági rekonstrukció időszakának meghirdetése: 15 plusz alkotmánybírót választani nem teljes hivatali időre, hanem például két évre, és ezt az időszakot a parlament kétharmados többsége előre kihirdeti az alkotmányossági rekonstrukció időszakának.
-
Francia mintára alkotmánytanáccsá alakítás: Átnevezni az Alkotmánybíróságot alkotmánytanáccsá, visszaadni az actio popularis intézményét (hogy bárki odafordulhasson), és elővenni az Alkotmánybíróság Baka András ügyében hozott véleményét, amely alapján az elnököt ki lehet rúgni.
„A dolog szépsége, hogy ezt annak idején az előadó alkotmánybírónak a szemébe mondtam két nappal később, hogy amikor nekünk lesz kétharmadunk, te így leszel kirúgva." – Német Péter *
A 70 éves korhatár kritikája
Német Péter szerint a 70 éves életkori korlát bevezetése az alkotmánybírókra "fideszes csicskatempó". A rendszerváltás része lett volna kimondani, hogy a Fidesz által egyedül kinevezett alkotmánybírók jelentős része érvénytelenül lett odarakva, mert nem teljesültek a jogszabályi feltételek. Ehelyett a kormány "kitalál ilyen gagyit, hogy megvárjuk, amíg elérnek a 70-ig".
A műsorvezető megjegyzi, hogy ez az intézkedés jelenleg mindössze négy alkotmánybírót érint a 15-ből.
Miért nem léptek radikálisabban?
A műsorvezető kérdésére, hogy miért nem küldték el azonnal a "bábokat", Német Péter őszintén válaszol:
„Én nem vagyok annyira biztos benne, hogy ők ezeket a dolgokat tudják... Aki két-három évvel ezelőtt még a Fidesznek a szekerét tolta, az honnan a fenébe értené az alkotmányos rendszert?" – Német Péter *
Hozzáteszi, hogy nem feltétlenül Magyar Péterre gondol, hanem más kormánytagokra is. Szerinte az alkotmányossági rekonstrukciós szakcikket ő maga már 2015-ben megírta, de nem biztos, hogy a jelenlegi döntéshozók ismerik ezeket a lehetőségeket.
Balfékség vagy politikai számítás?
Német Péter jelenleg inkább "balfékségnek" látja a helyzetet, mintsem tudatos politikai stratégiának. Nem feltételezi, hogy Magyar Péterék direkt csinálnák rosszul, egyszerűen szerinte "el van rontva". Ha később kiderül, hogy mégis van mögötte valamilyen trükk, akkor örömmel belátja tévedését.
„Én jelenleg azt mondanám, hogy balfékség. Lehet, hogy kiderül, hogy tévedek, lehet, hogy van mögötte stratégia, és akkor majd visszavonom." – Német Péter *
A nyílt levél és a közjogászok fellépése
A levél célja
Német Péter elmondja, hogy felkérték a 41 közjogász által aláírt nyílt levél aláírására, amikor az már folyamatban volt. Ő ezt megtiszteltetésnek tekintette és örömmel vett részt benne. A levél lényege szerinte az, hogy "tessék végre lépni és megcsinálni azt, amit a kezdetektől meg kellett volna csinálni".
A műsorvezető felvetésére, hogy ez nyomásgyakorlás lenne, Német Péter inkább "ventilációnak" nevezi – fontosnak tartotta, hogy "mi szóltunk", és hogy legyen erről vita. Hozzáteszi, hogy a szövegezésen sok vita volt, hiszen az aláírók és támogatók között nincs 100%-os álláspont-egyezés minden részletben.
Személyes érintettség
Német Péter megemlíti, hogy a Koltai nevű médiahatósági emberrel szemben személyes sérelme is van: amikor Prágából hazajött, mert Koltai hívta, hogy "normális egyetemet csinálunk", fél évre rá kirúgták. Ráadásul a kirúgós papírt sem személyesen adták át neki, hanem a dékáni hivatalba kellett lemennie érte.
„Én vagyok az egyetlen sikeres terméke a gyere haza fiatal programnak. Én vagyok az egyetlen, aki hazajött, és ezért." – Német Péter *
Visszajelzések a Tiszától
Német Péter elmondja, hogy a Tiszától kapott visszajelzéseket inkább nem részletezi. Magyar Péter korábban időnként "örjöngött" a Facebook-oldalán, de ezt egy idő után abbahagyta, mert Német Péter szólt a kommunikációsoknak, hogy ennek semmi értelme. Konkrét ügyekben is kapott visszajelzéseket, hogy nem ő a kedvencük, de ezt nem tartja problémának.
A Tisza ideológiai arculata és a Tisza-szigetek
Merre tart a Tisza?
A műsorvezető kérdésére, hogy a Tisza milyen ideológiai irányba tart, Német Péter úgy véli, hogy a Tisza politikusai (az a 23 ember, akiből a párt áll) jelenleg a Tisza-szigetek és a Tisza-mozgalom "túszai" – nem merik azt csinálni, amit akarnak, mert a támogatók nem azt akarják.
A műsorvezető felveti, hogy a közvetlen demokrácia nem feltétlenül rossz dolog. Német Péter azonban emlékeztet, hogy az LMP "simán belebukott" ebbe. Szerinte a Tisza tanult ezekből a hibákból – például a "kinövekedési stratégia" az összefogás helyett egy ilyen tanult tapasztalat.
A Tisza-szigetek helyzete
Német Péter szerint sok Tisza-sziget direkt a választás miatt, projektjelleggel jött létre, és ezzel nincs is baj. A kérdés az, hogy ha éles véleménykülönbség alakul ki a Tisza politikusai és a Tisza-szigetek (vagy hangadó influenszerek) között, azt hogyan kezelik.
Példaként említi:
- A Puzsér–Magyar Péter vitát, amit gyorsan lekezeltek
- A Hadházi Ákos és Magyar Péter közötti vitát a túlárazott szerződések témájában, amit szintén gyorsan le tudtak keverni
„Itt nincs barátság. Itt megkockáztatom, hogy igazi becsület sincs. Itt konfliktusok vannak generálva, amiket vagy sikerül lekezelni, vagy nem." – Német Péter *
A támogatottság kérdése
Német Péter szerint a Tisza-stratégák úgy kalkulálnak, hogy ha veszítenek is támogatottságot, a szélsőjobboldali pártokon van egy természetes növekedési sapka (10-13-15%), és a Fideszhez visszaszivárgó 5-6% senkit nem érdekel. A Mi Hazánkhoz viszont nem biztos, hogy átmegy a támogatottság, mert "a náci szélen nincs hova mennie".
Az országgyűlési képviselők mandátumkorlátozása
A három ciklusos limit problémái
Német Péter részletesen bírálja a három ciklusban maximalizált országgyűlési képviselői mandátum tervét. Szerinte ez "súlyos populizmus", és komoly kodifikációs hibákat rejt magában.
Technikai probléma: Mi történik, ha valaki, aki már volt három ciklusban, trollkodó jelleggel beadja a jelölését? A Nemzeti Választási Bizottság jelenleg nem utasíthatja el a jelölést csak azért, mert nem lehet megválasztani – ezt bele kellene írni a törvénybe.
„Alapvetően egy nagyon súlyos kodifikációs hiba, ahogy ezt végül átnyomták az alaptörvényen. És ennek így nagyon nagy bajok lehetnek." – Német Péter *
A miniszterelnöki limit párhuzama
Német Péter emlékeztet, hogy a miniszterelnöki hivatali idő korlátozásánál is hasonló problémák vannak. Két hét eltelt, és semmi nem változott. Bár az állampolgári jogok korlátozása önmagában nem példa nélküli (büntetett előélet stb.), a világon sehol nincs ilyen korlátozás – és nem véletlenül.
Lengyelország példáját hozza: Kaczyński soha nem volt sem miniszterelnök, sem elnök, mégis ő a PIS élet-halál ura. Tehát "lehet ilyen hülyeségekkel, hivatali korlátokkal mókolni, de nem ez az igazi lényeg".
A megélhetési politikus paradoxona
Német Péter rámutat egy súlyos következményre: ha egy politikus tudja, hogy három ciklus után vége a karrierjének, az utolsó ciklusban semmiféle kötődés nem fogja visszatartani – "úgy fog lopni, mint a szarka". Ezzel szemben korábban pont az volt az érv a politikusok fizetésének emelése mellett, hogy ne érje meg lopni.
„És amelyik ezek után lop, annak középplábát el kell törni." – Német Péter *
Szerinte a Fidesznél ez azért nem működött, mert nem vették komolyan, és ezért dőlt össze az egész állam. Most ahelyett, hogy ilyen korlátozásokkal szórakoznának, "tessék már utánamenni, hogy mi a fene történt az elmúlt 16 évben".
A polgármesteri fizetések csökkentése
A Fidesz már eljátszotta ezt
Német Péter felhívja a figyelmet, hogy a polgármesteri fizetések csökkentését a Fidesz is eljátszotta korábban, egy önkormányzati választás előtt. A cél az volt, hogy kevesebb civil jelölt induljon, mert nem érte meg nekik anyagilag. A Fidesz saját jelöltjei viszont tudták, hogy a választás után úgyis visszaemelik a fizetéseket.
„Ezt a trükköt a Fidesz már egyszer eljátszotta. Én nem tudom, hogy esetleg a Tisza nem-e ugyanerre készül." – Német Péter *
Az önkormányzatok stratégiai jelentősége
Német Péter történelmi párhuzamot von 2006-tal: az őszödi beszéd után a Fidesz megnyerte az önkormányzati választásokat, és ez mentette meg a pártot, mert az önkormányzatokon keresztül tudták finanszírozni magukat. Az önkormányzati szféra volt a legnagyobb svájci frank alapú hitelfelvevő, és 2010 után ezért kellett konszolidálni az egész rendszert.
Ha a Tisza valóban ki akarja nyírni a Fideszt, akkor logikus, hogy nem akarják meghagyni nekik az önkormányzatokat mint "túlélő fészket". Ugyanakkor a pártfinanszírozás az önkormányzati struktúrákon keresztül a világon mindenhol legitim eszköz, önmagában nem bűncselekmény.
Előrehozott önkormányzati választás lehetősége
A műsorvezető elmondja, hogy beszélt valakivel a Fidesz oldaláról, aki szerint akkora "szar" lesz a gazdaságban, hogy folyamatosan napirenden kell tartani izgalmas politikai témákat – ezért van a tisztítótűz, és ebbe illik egy előrehozott önkormányzati választás is. Amíg mindent rá lehet verni a Fideszre, addig a Tiszának bőven lehet érdeke egy ilyen választás.
Német Péter egyetért, és hozzáteszi: ha a Tisza a gyökeret akarja kinyírni (a párt hátterét és finanszírozását), nem pedig a lombkoronát nyiszabolni, akkor ez teljesen logikus stratégia.
A vagyonvisszaszerzési hivatal és a stratégiai háttér
Miért késik?
Német Péter szerint a vagyonvisszaszerzési hivatallal kapcsolatban egyszerűen "nagyon előre szaladtak a politikai események, és nem végezték el az apró munkát hozzá". Nem lustaságból, hanem mert kampány volt, és nem is lehetett volna elvégezni.
Kik a Tisza stratégái?
Német Péter szerint a háttérben sok olyan ember dolgozik, akik az elmúlt 16 évben minden ellenzéki kezdeményezés mögött ott voltak – például Ruff Bálint, aki korábban Botka László kampányfőnöke volt. Ezek az emberek személyükben nem sokat változtak, és a különböző jelöltek különböző képességeket és hajlandóságot mutattak a velük való együttműködésre.
Ugyanakkor Német Péter szerint Magyar Péter "harckijelölései nem teljesen konzekvensek", és nem biztos, hogy a stratégák mindig ugyanolyan súlyt tulajdonítanak a témáknak, mint a miniszterelnök. Magyar Péter a hangsúlyozásával, mondataival olyan súlyt tud adni témáknak, amit a stratégák nem úgy akartak.
Magyar Péter hitelessége
A műsorvezető záró kérdésére, hogy Magyar Péter mennyit vesztett a hitelességéből április 12. óta, Német Péter kettéválasztja a választ:
- Személyes véleménye: "Semmit, mert nem is volt neki."
- Közszereplői véleménye: Nem vesztett, mert amit a választók rábíztak, azt láthatóan csinálja és teljesíti. A választók azért szavaztak rá, mert ezt várják tőle.
A korrekció lehetősége
Német Péter hangsúlyozza, hogy minden általa hibaként azonosított lépés korrigálható. Egy nagy mobiltelefongyártó példáját hozza, amely egy krízishelyzetben (amikor a zászlóshajó modellje random kigyulladt) őszintén beismerte a hibát, és a vásárlók ezt értékelték.
„És hogyha a Tisza arról beszél, hogy rendszerváltás, akkor az is része a rendszerváltásnak, hogy nem nézzük hülyének a saját támogatónkat, hogy adott esetben pályát korrigálunk, hogy adott esetben azt mondjuk, hogy bocs, ezt nem így gondoltuk." – Német Péter *
Szerinte a választók többsége érdekelt abban, hogy legyen sikeres elszámoltatás és jogállam, és van akkora bizalom és türelem, hogy beleférjen a korrekció.
⚠️ Értelmezhetetlen vagy bizonytalan szakaszok
- "Tarbéla kamerájá" – valószínűleg egy eltorzult tulajdonnév vagy kifejezés, a kontextus alapján egy kínos pillanat leírására szolgál, de pontosan nem rekonstruálható.
- "Súlyok Tamási" – az átiratban többször előforduló torz névalak, a kontextus alapján Sulyok Tamás köztársasági elnökről van szó.
- "Bár Ráandi Péter" – valószínűleg Bárándi Péter nevének torzult változata.
- "Hak Péter" – a kontextus alapján valószínűleg Hack Péter jogászról van szó.
- "Péter falvi" / "Péter Falvi Attilla" – a kontextus alapján Péterfalvi Attila, a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság elnöke.
- "Zegliddi Zoli" – valószínűleg Ceglédi Zoltán nevének torzult változata.
- "Tóth Péter a pártnak a Tiszának az agya" – a kontextus alapján valószínűleg Tóth Péterről van szó, aki a titkosszolgálati államtitkár lett, de a név pontos azonosítása bizonytalan.
Teljes átirat megjelenítése
[00:00:00]Jó napot ez itt.
[00:00:00]Mutassuk BK Zóán vagyok.
[00:00:04]Nem tég téged már megismernek.
[00:00:04]Napol itt vagyok én is.
[00:00:07]Napipolban Német Péter és Lattan Tamás elegánsan, ahogy szokott zakóban ebben a ebben a melegben is zakóban.
[00:00:16]Hát egész napos záróvizsgáztatás után hát a hallgatókat meg kell tisztelni vele, hogy együtt szenvedünk.
[00:00:20]És hogyha bemegyünk hozzád az hallgatóként ilyen napi póló, am kis vál úra a pokolban is úr.
[00:00:26]Nekem akkor is meg kell tisztelnem aimat.
[00:00:28]Abba a fekete cuccba végigmény a napon, akkor igen úgy leszel és pokolba életemben először bár hízla rettenetesen a fehér ruha.
[00:00:36]Ezt most élvezem, hogy az van rajtam.
[00:00:38]Igen.
[00:00:39]Na jó, nem mondtam.
[00:00:40]Szóval nincs kegyelem a hallgatók is, és te is öltöd.
[00:00:44]Mondtad, hogy nagyon elfoglalt vagy, meg azt is mondtad, hogy volted némi indulat, de ugye a mai majd egy óra beszélgetésünknek hát mégis csak az a témája, ami téged indulatba hozott.
[00:00:54]Azt mondtad, hogy valami ha nem jelek vissza a kameránk kívüli mondataiddal utoljára a rezsicsökkentésnél jztél ilyet most a tűz tisztító tűznél.
[00:01:05]Igen.
[00:01:05]Amikor meghallottam, ugye annyi volt az a a az ársa után megnyitottam a híreket, mert ma ugye nagy dolgok történtek, amikről ugye élőben egy az egyben lemaradtam és akkor szembe jött velem, hogy tisztító tűz és gondolom utoljára ilyen szekunders szégyenérzetet akkor éreztem, amikor megláttam a politikában első alkalommal azt, hogy rezsicsökkentés.
[00:01:29]Szóval én én értem a rendszerváltó forradalmi revolutív szándékot.
[00:01:32]részben osztom is ugye de ez nekem akkor is egy picit fájt egy tisztítót hűz komolyan tehát a Fidesz talál ilyen maraságokat azért jegyzem meg csöndben.
[00:01:42]Persze mi is röhögtünk rajta, meg sok minden másra is.
[00:01:46]Aztán jókoron egy kétharmadokat húzott be.
[00:01:48]Speciál pont ez a redi csökkentés.
[00:01:50]És tényleg mi is hasunkat fogtuk a röhögés, amikor német szilárd és az a szegény Matyi bácsi a resicsökkentésről szónokolt egy csepeli panelben.
[00:01:56]Matyi bácsi egyébként, hogyha valaki megtalezt a YouTube-on ilyen jó kis kockás kló gatyába, szóval egy igazi Tarbéla kamerájá [torokköszörülés] kiválkozó pillanat volt, aztán kétharmadot nyert vele.
[00:02:07]Igen, azzal én azzal én alapvetően tudok menni, hogy hogy az én személyes elvárásaim nincsenek összhangban talán a nagy többség elvárásaival és elképzeléseivel, de abban nem fogunk egyetérteni, hogy a rezsicsökkentés miatt lett volna kéthad.
[00:02:22]Szóval azért azek a kéthadok azért az a berhelt választási rendszernek az eredményei voltak többnyire és nem csak a rezsicsökkentés miatt.
[00:02:28]Nyilván azzal lehetett húzni némit politikai támogatottságot, de azzal én továbbra sem értek.
[00:02:34]Világos?
[00:02:34]14-ben már működött a győztes kompenzáció.
[00:02:36]Nem kérdés.
[00:02:36]Ettől függetlenül az egy jókora erős többséget húzattak be ezekkel a bárgyúságokkal.
[00:02:43]Igen.
[00:02:43]Ott ezér mondom, hogy én ezt értem és megértem és elfogadom, hogy nem feltétlenül azonos kommunikációs készlet működik az én fejemben, meg a politikai kommunikációba.
[00:02:51]Ez oké.
[00:02:54]De attól még nem kell, hogy nekem tessék.
[00:02:56]Ja, te de abból, hogy neked a tisztítótűzről a rezsicsökkentésű teszedbe, abból mi milyen következtetésre jussunk?
[00:03:04]Semmilyenra nem kell, hogy ebből semmilyen követ nem feltétlen csak az én véleményem és a személyes megérzésem ebből nem kell, hogy bárkinek bármilyen következtetése legyen.
[00:03:13]Azon túlmenően, hogy nekem ez fájt, amikor ezt én olvastam először.
[00:03:16]Aztán majd hozzászok.
[00:03:18]Hát hozzászok én annyi mindenhez szépen lassan, hogy én ezzel együtt tudok működni.
[00:03:22]Én jól érzem magam kvázi ilyen örök ellenzéki szerepkörben.
[00:03:25]Nekem csak ne ne legyek Fideszes, légyszi.
[00:03:27]De hát [nevetés] de hát már nagyon közelít hozzá egyébként, hogy csak néhány mondatot beszéljünk a Fideszről és aztán a tisztító tűzre fogunk rátérni, hogy ez valójában mit jelent.
[00:03:42]Azt látom, hogy tulajdonképpen elhiteti magával, vagy valóban így van, hogy ebben a sok konfliktusos helyzetben, amit generálnak, a Fidesz úgy érzi, hogy újra támadt és újra feltámadt, és lehetőségei vannak.
[00:03:56]Orbán Viktor bejelentette, hogy szeptemberben aztán iszonyú patrióta mozgalom lesz, amiből úgy nekem úgy az, hogy nyilván majd a tintetések folytatódik fog.
[00:04:06]Itt tartanak már.
[00:04:10]Én szerintem ez nagyon durván kamu.
[00:04:14]Tehát ami Orbán Viktorból kijön, az az már nagyon durván kamu.
[00:04:16]Most ez egy másik dolog, hogy kétségbeesetten próbálja ilyen pántlikaként ráhúzni azt a Patrióta című cuccot, ahol még ilyen helyi falubolondjaként őt meghívják.
[00:04:26]ilyen öreg ember meséljél a régmúl dicsőségeiről nekünk szépeket így a európai szélső jobbos lábszakfrakció ülésein.
[00:04:32]Tehát ez körülbelül ez a szín most már nem lesz ő komoly alapvetően azért akármilyen rossz véleményünk lehet akár a patrióták nevű politikai struktúráról nekem semmi jó nincsen azért annyira nem hülyék hogy elhigyék és komolyan úgy csináljanak mint hogyha Orbán Viktor egy komoly ember lenne.
[00:04:50]Nagyon jól tudták, hogy Orbán Viktornak a szerepét az biztosítja, az adja meg.
[00:04:54]hogy [horkantás] neki volt egyedül közülük valaha alkotmányozó többsége, és volt annyi esze politikai értelemben, hogy rögtön magára írta a választási rendszert, és ez ő neki garantálta az újraválasztást.
[00:05:04]Plusz a kép bocsás, hogy közben vágtam azér ugye néztem ezeket a bécsi képeket ott ugye nagy tömeg volt, legalábbis a fény a a kivágott képek alapján.
[00:05:13]Most már te csinálsz ilyen filmeket, vagy lehet, hogy a manipulációt sokkal jobban értesz.
[00:05:19]Tehát nem ilyen értelemben nem tűnt a falu bolondjának.
[00:05:22]Tehát, hogy nem túlzás, amit mondasz?
[00:05:25]Szerintem [torokköszörülés] nem, de ezt majdhány hónap múlva meglátjuk.
[00:05:26]Hogyha itt szeptemberben a hatalmas patióta tömegek üvöltő rohama fogja elsodorni a Tisza kéthmadot, akkor én belátom megint, hogy tévedtem megint, vagy először, vagy nem tudom.
[00:05:39]Te leszel a faluból.
[00:05:40]Igen, én azt akkor bevállalom.
[00:05:40]Most az, hogy egy-egy rendezvényre össze lehet csődíteni egy tömeget, az azért nem egy nagy művészet.
[00:05:46]És az, hogy most nyilván a patrióták, mint európai politikai csoportnál nem fogják rögtön megalázni Orbán Viktort.
[00:05:53]Tehát az arcvesztés nélkül nem végrehajtható, de az, hogy Orbán Viktor megszűnt, és szerintem soha nem is volt európai politikai tényező, azt viszonylag nagy biztonsággal kimondhatjuk.
[00:06:05]Ugye őneki ez volt a a is varázsbazsama.
[00:06:09]Az amerikai szépeken is ezzel halúzott a színpadon, hogy elhoztam a győzelem receptjét, azt mindig elfelejtette hozzátenni az elsőt, hogy írd magadra a választási rendszert.
[00:06:19]Ez végetért ez a mutatvány azzal, hogy most a győztes kompenzáció nem tartott ki meg ugye a választási rendszer, hanem átfordult és ahogy előre megmondtuk, adott esetben ugye a Tisza javára csinálta meg a kétharmadot.
[00:06:30]Ez innentől véget ért ez a mutatványban.
[00:06:32]kicsit leválva Orbán Viktorról, de maradva a szélső jobbnál.
[00:06:36]Ugye nagyon érdekes volt, ha már szépeket említetted és az amerikaiakat, hogy Amerikában is mintogyha valami minthogyha fordulna a széljárás, hát válnak le az orosz propagandáról.
[00:06:46]Pont a legkeményebb maga hívek.
[00:06:48]Ugye most éppen a Laura Lumer, aki egyrészt nyilván egy köztörvényes futóbolónnak tűnik a hölgy, másfől meg éppen, hogy egy nagyon is nagy hatású influencer, politikai influencer a maga kött közegében jelentette ki azt, hogy ugye a áldozat áldozat na becsapta őt az orosz propaganda és hát Donald Trump is elég látványosan fordul el.
[00:07:08]Na most a patriótáknál mi a helyzet?
[00:07:10]Ugye eleddig is azért nagyon fokhegyel kezelték ezt az orosz dolgot és azért kicsit visszakolta Orbán Viktorhoz.
[00:07:14]Ugye Orbán Viktor szexepíje tényleg az volt, hogy ő meg éve egyszer vagy akár többször is ugye ott bájolgott Vladimir Putyinnal.
[00:07:22]Ugye először is Amerika alapvetően gyakran elkövetjük azt a hibát Európában, hogy elfelejtjük azt, hogy Amerika már messze van, más logika mentén működik a választópolgár is, meg a politikai kommunikációja is.
[00:07:35]És én alapvetően nem tartoztam azok közé soha, aki ilyen helyből így lenézéssel figyelte ezeket a akár zavarosnak tűnő YouTube-os influenzereket, egyebeket, mert mert látni kell, hogy abban az országban, ahonnan ezek a dolgok technikailag meg társadalpszichológiailag jönnek, tehát közösségi média, YouTube satöbbi, ott ott ezek a szereplők és ez a csatorna, ez a médium azért nagyon erős behatást gyakorol.
[00:08:03]és talán pont az Egyesült Államokban, ahol imádja a politika is egy kicsit lehetegszerűsíteni a dolgokat, és ez mind a két irányba igaz, mind a két oldalra igaz.
[00:08:12]Ott gyakran ugye a én azt gondolom, hogy például Trump 2016-os győzelmének az egyik legfőbb oka az volt pont az, hogy az a fajta fenntarthatatlan politikai kommunikáció, amit addig a demokraták csináltak meg ugye a mondjuk úgy, hogy az én eltársaim, a liberálisok satöbbi, az, hogy túl komplex, hogy komplex kérdéseket megpróbáltak azzal leegyszerűsítve eladni a választóknak, hogy de ez egy hülye náci.
[00:08:36]Hm.
[00:08:36]Most a hülye nácira rá lehet mondani, hogy hülye náci, de az nem tiszt nem tisztességes, és nem működik, hogyha nem magyarázzák el az embereknek, hogy miért hülye egyébként.
[00:08:45]Mondom náci az egy dolog, de adott esetben lehet, hogy náinak is lehet igaza.
[00:08:49]Legalábbis így gondolkodik az átlagválasztó.
[00:08:51]Az átlagválasztó, aki nem politikával kell fekszik, Magyarországon sem, az lehet, hogyha rászánja az időt, hogy odafigyeljen bárkire, aki beszél, akkor azt lehet, hogy végighallgatja, végiggondolja.
[00:09:02]És akkor azzal szemben nem ért, hogy ez egy büdös láci.
[00:09:04]hadd emlékeztesse 2005 és 2010 közötti időszakra.
[00:09:08]Értem, hogy senki nem emlékszik, azért mi talán emlékszünk rá.
[00:09:12]Valamire emléks, amikor ugye a Jobbik ne felejtsük, hogy 2006-ban az akkori országgyűlési választáson a mi éppel közös listán csinált egy alig 1%-ot.
[00:09:20]Ebből lett 2010-ben 110.
[00:09:26]És ez a négy év azzal telt, hogy a Jobbik beleállt a cigányozásba.
[00:09:27]Egy picit zsidózott is, csak úgy az érzés meg a kultúra kedvére, ami a szélsóból megszokás.
[00:09:33]De igazából a volt a fővonal.
[00:09:36]És én annak idején beszélgettem sokat a liberális értelmiség kiváló kiválóbb tagjaival, mert nekem szakmai okokból muszáj volt vitát vállalnom ilyen bohócokkal, mint Morvai Krisztina, aki például az izraeli palesztin konfliktussal az összes pillanatban mindenféle válogatott baromságokkal szórakoztatta a közvényem mondva, hogy de én az elte büntető a gidócse vagyok.
[00:09:56]Én meg ott álltam, mint az elte nemzetközi jogitalik oktató, hogy hát azért csak nem kéne azokat a hülyeségeket úgy nyom nélkül hagyni.
[00:10:02]a büntetőjok meg a közelkelet az és akkor én le cseszerintve mindenféle liberális értelmiségi elit által, hogy miért vitatkozol nácikkal a náikkal nem szabad vitatkozni.
[00:10:15]Mondom, drága barátaim, eltársaim, ez tévedés.
[00:10:17]Hát hogyha az emberek odafigyelnek a nácira, akkor valószínűleg odafigyelnek arra is, aki nem náci.
[00:10:22]Érdekli ők ez a téma, akkor ezzel igenis vitatkozni kell.
[00:10:24]Ö, aztán utána ez nagyban Amerikában is megtörtént, és a Trumpféle siker pont az volt, ahol igazából megint előtér előtérbe kerültek az ilyen mindenféle influenzerek, megmondó emberek satöbbi, [horkantás] hogy a komplex kérdéseket ők nagyon szépen leegyszerűsítették és elmagyarázták.
[00:10:41]Drága a benzin, mert mert mert csajna meg mit tudom én.
[00:10:43]Szóval ilyen hülyeségek és ez működik a választó.
[00:10:44]Az emberek válaszokat akarnak és arra figyelnek oda, aki beszél hozzájuk.
[00:10:51]Igen, csak a kérdés az, hogy milyen lesz az az európai szélső jobb, amhez láthatóan most Orbán Viktor a nagy visszatérését, vagy jó Isten tudja miét, vagy a ez Orbán Viktor nélkül is van egy ereje, azt gondolom.
[00:11:01]Tehát a pont azért, mert Európában is az elmúlt években kialakult ez a fajta gyakorlat, hogy komplex problémákat megpróbálunk leegyszerűsíteni, akivel nem értünk egyet, azt lencizzuk, láss migráció.
[00:11:14]Ugye Orbán Viktor egy kicsit megpróbálta ezt a fajta kommunikációt egy hatalmi pozícióból előadni, ami azért nem működik, mert ez hatalmi pozícióból nem működik jól.
[00:11:21]Viszont a Európai Unióban, az Európai tagállamokban ez a fajta szélső jobb nincs hatalmi pozícióban.
[00:11:29]Odatrekszik, és lehet, hogy egy-két államon oda is fog kerülni, vagy közel kerül hozzá, de azért az egyes államok azért ezt viszonylag jól le tudták kezdeni.
[00:11:38]Láss például Franciaországot a Löpen mindenféle családi formációkban mindig bejut az elnökválasztási, akkor ott aztán lepattant, tehát nem nem ér oda.
[00:11:45]És szerintem nem fog odaérni ezután sem.
[00:11:48]Ö nyilván most Németország mond az AFD-nek a tér nem hisze abban, hogy jön a népek tavasza, amirő amit Orbán Viktor már 16 óta évről évre megjöttek meg mi történt annak ide Ausztriában, amikor öt időre a hely Hidderféle szabadságpárt oda került a hatalomba.
[00:12:03]Kicsit cinikus hatitű, de az ilyen hülye nácikat hagyni kell egy kicsit hatalma gyakról, hogy az emberek rájöjnek, hogy ezek tényleg teljesen hülyék, és akkor utána meg megint leesnek egy jó időre.
[00:12:13]Nem azt mondom, ez egy kicsit, hogy is mondjam, veszélyes kísérlet, különösen itt Európa keleti középső rész.
[00:12:19]Orbán annyira az nem jött össze.
[00:12:21]Orbán ugye Orbán esetében az a vicces, hogy ő úgy úgy nyert mindig választást, hogy ő azért soha nem mondta, hogy ő szélső jobbos lenne, sőt mindig mutogatott a szélsőzéket.
[00:12:28]Most azt mondja, hogy nincs Magyarországon szélső jobb, mer beszél radikális jobboldal.
[00:12:35]Igen.
[00:12:35]Most azért érdemes fenntartással kezelni Orbán Viktor mostani mondásait, mert ezek már gyakran az én olvasóban egotripek.
[00:12:43]kösz ej nekem igazam ahogy igazam és nagyon vicces hog a sajtójának a maradéka a fidesz propagandagyár maradéka ugyanebben van a mandiner napi szinten jelennek meg ugyan úgy ahogy Viktornak igaza volt úgy, hogy Viktornak igaza volt.
[00:12:58]Tehát ez teljesen teljesen szánalmas, de ez nem a jövőben mutató erőnek a jele szerintem.
[00:13:02]Aztán majd meglátjuk, mert ugye azért temettük mi már Orbán Viktort 2002 után is.
[00:13:07]Mondjuk az egy egészen más fölállás volt nyilván.
[00:13:13]Hát meg ott a Gyurcsány adott neki egy magas labdát.
[00:13:17]Hát most meg ő adja a magas labdát a Magyar Péternek.
[00:13:19]Hát 2006-ban.
[00:13:19]Igen, azért hát ugye a azt tudjuk, hogy megvolt Orbánnak már az összödi beszéd korábban utalt is rá és arra építette az egészet és tehát a hazugságra plusz ugye a Gyurcsány elgyengülése együtt szerintem most egy picit azért más a helyzet.
[00:13:38]Igen, de azt is azt is lehetett volna le lehetett volna hozni másképpen.
[00:13:40]Ugye ez nagyon történelmietlen és talán egy picit tisztességtelen is, mondjuk Gyócsány Ferenccel szemben, de hát a legkisebb mértékben engem személy szerint nem feltétlenül zavar, de azért szerintem tényleg azt kellett volna 2006-ban, hogy ő lemondjon akkor és egyelőre hozott választást csinálja.
[00:13:57]Lehet, hogy már most már ő se nagyon vitatná tovább.
[00:13:59]Nem, abszolút nem.
[00:13:59]És az, hogy ezt most nem nem egy ilyen utólagos okoszkodásként menségemre szóljon.
[00:14:01]Én már akkor is az MSZP-s barátaimnak ezt toltam, hogy gyerekek, ezt nem kéne kapaszkodni a székbe.
[00:14:08]Ezt ezt és most az van, hogy ebből ebből jó nem sülhet ki.
[00:14:12]És akkor utólag nyilván könnyű azt mondani, hogy ha most 2007-ben van egy előhozott választás, a összöi beszédre egy piszkos jó kis kampányt lehetett volna építeni.
[00:14:21]Szerintem Orbán Viktor nyert volna nem kéthadal, aztán ott elvergődik valamit a sok hülyeséggel, amit mondott, azt 2008-29-ben ő kapja telibe a szabrányválságot, hogy itt nem lett volna két, de ezt hagyjuk, ezt tényleg nagyon történelmetlen.
[00:14:33]Csak abban a helyzetben azt is lehetett volna visszahozni politikai értelemben a Gyurcsányféle hibát szerintem lehetett volna korrigálni.
[00:14:40]Itt most ebben a mostani helyzetben ez egy akkora és és ez nem csak egy hiba, ez tényleg most amit Orbán Viktornak föl kell tudni dolgozni, vagy föl kell dolgozni, ez egy megsemmisítő veresége.
[00:14:50]Nem tudom, hogy föl tudj-e dolgozni.
[00:14:52]Nem arról van szó csak, hogy az emberek dühösek voltak rá, mert az emberek dühösek voltak rá már eddig is, hanem az, hogy az egész rezsim, amit ő épített, úgy omlott össze, mint a huzat, és még az utóvédek is úgy omlottak össze, mint a fene.
[00:15:05]Hát most Súlyok Tamási próbálkozik valamivel, meg ilyenek, de hogy ebből mi lesz, azt nem tudom.
[00:15:10]És minden egyes nap az nem Orbán Viktornak segít ebben a témában.
[00:15:15]A ha ha már átérünk a tisztító tűzre, és akkor összekötjük azzal, amiről eddig beszéltünk.
[00:15:20]Úgy tűnik, hogy az a törvény tervezet, amit most behozott Magyar Péter és vel a Tisza, az, hogy tulajdonképpen teljesen szétveri, tönkreveri a még meglévő Fideszt is, mertogy ezzel, hogy hogy 12 évnél tovább nem lehet valaki parlamenti képviselő.
[00:15:40]Más kérdés, hogy én ezzel egyet értek-e vagy sem, van vele vitám, vagy sem, de ezt valószínűleg meg fogják simán szavazni.
[00:15:48]Persze.
[00:15:49]És azt jelenti, hogy a most ott ülő parlamenti képviselők jelentős része, valamelyik portál ki is írta, hogy hányan közülük, ki fog esni, soha többet nem tud elindulni, ami lehet, hogy jót tedesz majd a Fidesznek, hogy muszáj mondja, hogy jót tesz a Fidesz.
[00:16:03]Hát de hogy ez egy tisztítótűz és tönk szétveri a Fidesz, tovább veri?
[00:16:08]Én szerintem nem arra kéne játszani most a magyar kormánynak, magyar Péter kormányának, új magyar kormánynak, hogy hogy a következő választási szikus ciklus elejével majd milyen jó lesz.
[00:16:18]Én ezt egy elképesztő elcsúszásnak, idővesztésnek és térvesztésnek és tévesztésnek érzem ezt az egészet.
[00:16:28]Mit kelltenniük?
[00:16:28]Hát nem ezt [horkantás] a én szerintem az új országgyűlés összeülésének napján rögtön be kellett volna terjeszteni egy olyan alaptörvény módosítást, amivel például hozzányúlnak rögtön az alkotmánybírósághoz.
[00:16:42]Ennek legalább két különböző viszonylag biztonságos módszere lett volna, amivel meg lehet oldani, hogy az alkotmánybíróság ne legyen akadály.
[00:16:51]Másnap rá lehet menni a Sándor Palotai bábura, hogyha már ugye az alkotmánybíróság nem probléma, nem kell vacakolni, lehet a méltatlansági eljárást megindítani ellene.
[00:17:00]Egészen más időzítéssel, más kronológiával, más stratégiával kellett volna.
[00:17:07]Mindenes az amit most beemeltek tervet, az tulajdonképpen készen állt akkor is, amikor hát állítólag lehet, de akkor miért nem terjesztették elő?
[00:17:18]Én én azt gondolom, hogy ezt simán amúgy meg annyira gyenge, hogyha ezt sikerült már a ellenzéki időszakban tervezéskor is csinálni, akkor az nagyon nagy mert ez nem jó ez a 70 éven.
[00:17:29]Na, szóval döntsük el, mit akarunk.
[00:17:32]Elsőkért rendszerváltást vagy vagy tódozgatni fódózgatni a rendszert.
[00:17:37]Jelenleg ez a rendszerózgatás fódozgatása, ami itt van.
[00:17:41]Egyébként pedig baram gusztustalan, csak halk jegyzem meg.
[00:17:44]Ez a most szabunk egy életkori határt a XY-oknak.
[00:17:46]A Fidesz milliméterre ugyanezt csinálta a normál bírókkal.
[00:17:53]Ez miben rendszerváltás?
[00:17:53]Ez ugyanaz a reflex, ugyanaz a módszer, ugyanabban a jogi keretek között.
[00:17:58]Ez mitől rendszerváltás?
[00:18:02]Én még ott jó kérdés.
[00:18:03]És bocsánat, menj hány hány bírót érint ez most azonnal?
[00:18:05]Négyet a 15-ből.
[00:18:08]Hagyjuk már.
[00:18:08]Ez ez ez kinek komoly?
[00:18:08]Ez nem komoly.
[00:18:11]Ez nem tudom mi, de nem komoly.
[00:18:13]Korábban ugye az volt a javaslat, hogy az alkotmánybíróságot vigyük be a volt egy olyan javaslat és volt még rengeteg más javaslat is.
[00:18:22]De neked lett volna egy kompakt javaslat?
[00:18:25]Egyet mondjál például megválasztani 15 tisztességes alkotmánybírót.
[00:18:28]Mostet hogyan küldöd el?
[00:18:31]Sehogy ott marad a régi 15 vacak.
[00:18:34]Lesz 15 tisztességes.
[00:18:34]Lesz 15ra fölemelet.
[00:18:37]Tehát az az is ugyanaz, mint a Fidesz.
[00:18:39]Nem.
[00:18:39]Hát de a Fidesz is azt csinálta, hogy fölemelte a az alkotmánybíróság létszámát és többségbe került a sajátjaival.
[00:18:50]Tényleg a hogy is mondjam?
[00:18:52]Várj, a a cinizmust is el lehet ám tanulni a Fidesztől azért, hogy lebontsuk azt, amit ők csinálnak.
[00:18:58]Itt rengeteg részletben lehetett volna.
[00:19:01]Például mondok egy konkrét példát.
[00:19:02]egyébként ennek a csirái megjelennek a mai előterjesztésben is.
[00:19:06]Tehát lehetett volna az, hogy azt a 15 plusz alkotmánybírót mondjuk nem teljes hivatali időre, hanem mondjuk egy két éves időszakra, és ezt a két éves időszakot előtte a parlament kéthadó többsége kihirdeti az alkotmányossági rekonstrukció időszakának.
[00:19:19]Nagyon sok mindent lehetett volna csinálni, mer politikailag meg lehet magyarázni, mert itt olyan dolgokat kell csinálni, ami ami nem a tisztességes, normális, mindennapos alkotmányosság keretében van.
[00:19:30]Ahogy Orbán Viktor is 2016 óta a Magyarországot mindenféle ilyen rendkíli állapotokban tartotta, amiket [horkantás] ő talált ki, de az alkotmányossági rekonstrukciót azt nem mi találjuk ki.
[00:19:41]ilyen létezett a világ történelmében már máshol is.
[00:19:43]És ez egy hát hogyha ez egyértelműen meg van mondva, hogy ez meddig tart és ennek keretében milyen intézkedéseket tudunk elképzelni akkor ez működőképes lehetett volna.
[00:19:52]Bocsánat, a másik másik javaslatom, mint említettem legalább kettő van.
[00:19:56]Átnevezni az alkotmánybíróságot mű francia mintára alkotmánytanácsra.
[00:20:01]Lásd legfelsőbb bíróság kúrija visszaadni a jó az akció populáris intézményét, amit ugye elvettek 2010 után, hogy bárki odafordulhat.
[00:20:08]Ez ugye kellemes hatáskori módosítás.
[00:20:10]és elővenni az alkotánybírósának a baka András ügyébe hozott véleményét, miszerint így töké, hogy akkor az elnököt kirúgjuk.
[00:20:17]A dolog szépsége, hogy ezt a annak idején az előadó Alkotmánybírónak a szemébe mondtam két nappal később, hogy amikor nekünk lesz kétharmadunk, te így leszel kirúgva.
[00:20:27]Gratulálok, szép munka volt.
[00:20:27]Ezt is meg lehetett volna csinálni például.
[00:20:29]Most eljött az, hogy hogy négy ember egyébként meg a probléma az, hogy bocsánat, a rendszerváltásnak egy része az, hogy kimondjuk azt, hogy a Fidesz által egypártilag kinevezett alkotmánybirírók nagyon nagy része érvénytelenül lett odarakva, nem teljesültek a esetükben a jogszabályi feltételek, és ez tény.
[00:20:50]Így van.
[00:20:50]Ezt is ez egy rendszerváltás, ezt kimondjuk, de az, hogy kitalálunk ilyen gagyit, hogy megvárjuk, amíg elérnek a 70-ig, és akkor majd akkor ki lehet őket ez a ez a fideszes cicskatempó, bocsánat.
[00:21:00]Múlt héten Bárandi Pétert fgattuk erről.
[00:21:02]Ugye ő Súgók elmondta, hogy gőze nincs, hogy miért döntöttek így Magyar Péterék.
[00:21:06]Neked mi az elképzelésed?
[00:21:08]Tehát az ezeket nyilván Magyar Péter és tanácsadó is pontosan tudják, hogy ezek hát purgatórium, de még annak is inkább langyós.
[00:21:14]Tehát miért nem küldték el ezeket a bábakat a pokolbba?
[00:21:17]Nemes egyszerűséggel egy gomb más.
[00:21:19]Én nem vagyok annyira biztos benne, hogy ők ezeket a dolgokat tudják.
[00:21:21]Én nem vagyok ebben biztos.
[00:21:24]Lehet mondani, hogy én egy nagypofai beképzelt bunkó vagyok.
[00:21:27]Jó, nem vagyok róla meggyőződve, hogy ezek az arcok ezt tudják.
[00:21:32]Tehát aki bocsánatok két-három évvel ezelőtt még a Fidesznek a szekerét tolta, az honnan a fenébe értené az alkotmányos rendszer?
[00:21:38]É most nem feltétlenül Magyar Péterre gondolok, hanem mondatnék más neveket is ebből a kormányból.
[00:21:43]Igen.
[00:21:44]Honnan a fenéből értenék, és honnan a fenéből élték volna meg az alkotmányos dúlás időszakát?
[00:21:51]Én én én az alkotmányossági rekonstrukciós szakcemet 2015-ben írtam meg.
[00:21:55]Na jó, de mi a politikai logika amögött, hogy azért Magyar Péter, aki egyébként egy jogászcsaládból jön, elvileg ért hozzá, elvileg anyatejjel, ahogy mondani szoká szívta magába ezt a ezeket az ismereteket.
[00:22:05]Azért pontosan kőkemény, radikális problémákat nyomott.
[00:22:09]A nem akarok az apák és fiúk, de akinek a nagypapája a kommunista rendszerben, tévében sztárjogász lehetett, én ott a jogi kultúrára nem lennék olyan bízbüszke, de hagyjuk.
[00:22:18]Á ú jaj, ez egy hosszú nekem én jogerős pál miatt mentem az egyetemről.
[00:22:21]De azért azt én nem indulnék ki abból, hogy a 80-as évek nagyszerű jogi kultúrá zárójelbe tesszük ezt most és jogerős párról majd később beszélgetünk.
[00:22:30]Viszont lényegesebb az, hogy Magyar Péter azzal nyerte meg a választásokat, hogy kőkemény radikális dumákat nyomott első nap elkergetni a bábokat satöbbi, a harmadik hónapban vagyunk és nincsenek elküldve.
[00:22:43]És nem, hogy nincsenek elküldve, hanem látjuk, hogy bejátszák a terepüket, ügyészségködik Sullyok Tamás.
[00:22:46]Ehhez arról nem volt arról nem volt szó például, hogy az országgyűlési képviselői mandátumot is időlimithez kötik.
[00:22:54]Tehát ez ilyen ötletelés.
[00:22:54]Ez a ez a megyesi Péterfélek közjogi barkácsolgatásnak a szintje, ami ami ami komolytalan.
[00:23:01]Akkor direkt kezdek balfékség, vagy pedig politikai számítás?
[00:23:05]Tehát arról van szó, hogy Magyar Péter hagyja még őket futni kicsit, hogy legyen ilyen pánemet circenzész alapon.
[00:23:10]Pánem az mondjuk pont nincsen, de circenzés az még lehet.
[00:23:15]Igen.
[00:23:15]Fontos.
[00:23:15]Én jelenleg azt mondanám, hogy balfékség.
[00:23:17]Ühüm Lehet, hogy kiderül, hogy tévedek, lehet, hogy van mögötte stratégia, és akkor majd visszavonom.
[00:23:25]Jó, én most ezt egyelőre inkább balfékségnek látom.
[00:23:28]Én nem feltételezem Magyar Péterről vagy akár az ő embereiről, hogy ők ezt direkt elszúrnák, vagy direkt csinálnák rosszul.
[00:23:34]Én ezt nem feltételezem.
[00:23:36]Szerintem ez egyszerűen el van rontva.
[00:23:38]Ühüm.
[00:23:39]Aztán hogyha ot kiderül a dologban, kiderül, hogy van a dologban egy ilyen trükk, hogy hirtelen hátrafele sz nyilazunk, hát előre előre menekülünk, hátrafele nyilazunk, majd visszafordulunk, lecsapunk, akkor majd örömmel belátom, hogy tévedtem.
[00:23:49]De ugye most tagja, hogy annak a 41 néhány közjog közjogásznak, akik aláírták azt a most nem tudom petíciónak vagy minek, ez egy nyílt levél.
[00:24:02]Nyílt levél, akik nyomást akarnak tenni a magyar Péterre.
[00:24:06]Én ezt nem mondanám, de oké.
[00:24:06]Hát akkor miért csináltátok?
[00:24:08]A lényege ennek a levélnek az, hogy tessék végre lépni és megcsinálni azt, amit a kezdetek meg kellett volna csinálni, és amiről te is beszéltél, Bár Ráandi Péter is beszélt.
[00:24:20]Ez egy érvényes értelmezési tartomány, elfogadom, de hidd el, hogy ebben ilyen nyomásgyakorlási szándék volt.
[00:24:27]Nincs akkor ventil, nem tudom a lelkiismereteteknek.
[00:24:29]Az az inkább az a ventiláció abban vis részemről.
[00:24:31]Aztán biztos még rögtön visszaszívtam ezt a kifejezést hog k ez is egy teljesen legitim értelmezés és szerintem közelebb áll a valósághoz mint az, hogy nyomás lett volna.
[00:24:41]Gyorsan rögzítsük, hogy én a többi aláíró nevében nyilván nem nyilatkozhatok meg a szervezők nevében se én nem vagyok meg a támogatók, akik jóval többen van.
[00:24:49]Én nem vagyok nem vagyok ennek szervezője.
[00:24:51]Tehát engem felkértek, amikor már ez folyamatban volt.
[00:24:53]Én ennek a felkérésnek nagyon örültem.
[00:24:55]Én ezt megtisztelülnek tekintettem és örömmel vettem benne részt.
[00:24:58]De ugye nagyon sok vita volt egyébként a szövegezésen magán, mert nagyon sokan, akik ezben ott vannak, mint aláírók és támogatók, nincsen 100%-os vagy 1000%-os álláspont egyezés minden részlet tekintetében.
[00:25:12]Például Hak Péter részéről olvastam egy olyan kritikát, hogy hogy itt 42 ember esetében ilyen kollektív bűnösség, hogy mit tudom én.
[00:25:19]Na most a nyílt levél műfajából fakadóan nem szokás 42 esetben részletes elemzést beleírni, mert akkor azzal mindenki elveszíti az összes létező érdeklődését.
[00:25:27]Tehát ez is egy legitím kritika volt.
[00:25:29]És amiért, amit én gondoltam, amiért ez egy fontos kezdeményezés, egyrészt a ventilálás, mert az fontos, hát hogy mi szóltunk.
[00:25:38]És ugye az, hogy hogy legyen erről egy vita.
[00:25:40]Ühüm.
[00:25:40]Tehát én nagyon örültem annak például, hogy Hak Péter kritikát fogalmazd meg, mert Hak Péter kritikáira szerintem érdemes odafigyelni, és még nagyon sok más kiváló szakembernek a kritikáira érdemes odafigyelni, ahogy azokra is érdemes odafigyelni, akik ebben a nyilatkozatban úgymond azt az álláspontot vették, hogy hogy tessék mindenkit kirúgni a fenébe.
[00:25:57]Na mondok egy konkrét példát, jó, csak hogy milyen részletek.
[00:26:01]Kiment ez a nyilatkozat, és engem fölhívott rögtön egy jó barátom bizonyos szakterületről, aki nincs benne ebbe a listába.
[00:26:11]Na és a Péter falvit miért hagytátok ki?
[00:26:14]Tehát hogyha a nemzeti adatelem és informál volt mindegy.
[00:26:16]Péter falvi miért maradt ki?
[00:26:19]Hogy akkor az most megmenekül?
[00:26:22]Figyelj ez egy pé már a bírálók közül, nem az aláírók köz a bíráltak közül.
[00:26:26]Na figyelj, ez ez azért nem egy programirat.
[00:26:28]Ez nem egy programíromány, ez nem egy részletes valami.
[00:26:32]Abban nyilván megoszanak a vélemek, hogy ki mit gondol Péter Falvi Attilláról vagy Koltairól vagy bármit.
[00:26:38]Tehát lehet itt nevekről beszélgetni.
[00:26:40]Mert ugye mindenki másképp áll hozzá.
[00:26:42]Nekem személy szerint nyilván sokkal rosszabb a véleményem a Koltai nevű médiahatóság emberről.
[00:26:48]Az a szoroknál fogja az NK rektoraként őgott ki engem a munkahelyemről 19-ben.
[00:26:53]Ráadásul úgy, hogy majdnem egy éven keresztül basztatott azzal, hogy gyere már haza Prágából, legyél már itt, mert normális egyetemet csinálunk tényleg.
[00:26:58]És akkor hazajöttem, aztán jó, hogy fél évre rá ki lettem rúgva a francba.
[00:27:04]Mondom, én vagyok az egyetlen sikeres terméke, gyere haza fiatal programnak.
[00:27:08]Én [nevetés] vagyok az egyetlen, aki hazajött, és ezért.
[00:27:11]És a csávó akkora görény volt, hogy arra nem volt pofája, hogy ő személyesen adja a kezembe a kirúgós papírt, hanem a dékáni hivatalba kellett lemennem.
[00:27:18]A déknak se volt pofája ötl titkárnők ott izé düledeztek.
[00:27:22]Szóval nyilván nekem emiatt személyes okokból sokkal rosszabb a véleményem egy Koltairól, mint mondjuk az aláírók nagy többségének.
[00:27:28]De ez lényegtelen.
[00:27:30]Nem ez a lényeg.
[00:27:30]Az a lényeg, hogy van egy téma, beszéljünk róla, vitatkozzunk róla, és hogyha ehhez kell egy ilyen nyílt levél, amit lehet akár, hogyha politikai nyomásgyakorlásnak tekintjük, az is oké.
[00:27:41]Nem baj, hogyha a politika néha egy picit úgy érzi, hogy nyomva van, de inkább egyébként a ventiláció az, ami igazal hallom.
[00:27:46]Én szemben hittem volna a nyomásgyakorlásos.
[00:27:50]Biztos, hogy biztos, hogy van olyan, akinek van ilyen ambíciója.
[00:27:53]Egyébként kaptatok bármi visszajelzést a hatalom berke Tisza Tisza berkeiből erről, hogy hát gyerekek elolvastuk.
[00:28:00]Hm.
[00:28:00]Én nem, mert én ami visszajelzést én kaptam a Tiszától, azt inkább nem kérem.
[00:28:06]De nem, nem tudok róla.
[00:28:07]Nagyon mit kaps Tiszában?
[00:28:07]Azért, mert bírálod?
[00:28:12]Én sehol nem vagyok népszerű általában.
[00:28:15]Na jó, nálunk népszerű vagy.
[00:28:16]Jó, köszönöm.
[00:28:16]De milyen de milyen visszajelzést kaptál, ha már szóba került így?
[00:28:19]Hát voltak visszajel.
[00:28:19]Tehát nem csak az, hogy magyar Péter időnként örjök a Facebook oldalamon, az abbahagytava egy idővel, mert egy idő után mondtam a kommunikációsainak, hogy szóljatok már el, hát ennek semmi értelme.
[00:28:28]Ez még még 25 során, hogy semmi értelme, hogy idejön hülyének lenni, mert én elküldöm a fenébe, a követőim kiröhögik, ő meg nem nyer semmit, aztán abbahagyta.
[00:28:36]De egyébként vannak konkrét ügyek, ahol nekem vannak konkrét visszajelzéseim konkrét dolgokkal kapcsolatban, hogy nem én vagyok az ő kedvencünk, de nem is feltétlenül baj, mert ez a POST 2002-es Fidesz meg nem az én kedvencem az sem.
[00:28:51]Szóval én ezért ugye így tudok menni.
[00:28:51]Ez szerint akkor mert ezt akartam kérdezni, hogy [zihálás] szóval, hogy lassan lassan lassan azért ki kéne, hogy formálodjon Tiszának valamilyen ideológiai arculata, akkor azt mondod, hogy az formálódik, ami egy nagyon sajátos helyzet, hugye a Tiszának a szavazótábának legalább a fele az a volt Óellenzék, vagy nem tudom minek nevezett, tehát baloldali szavazók.
[00:29:13]Azt mondod, hogy ez a jog középpolitizálás felé tart a Tisza, vagy pedig ez még úgy keresi a mag?
[00:29:16]Azt gondolom, lehet, hogy tévedek, majd meglátjuk, hogy a Tisza politikusai, ugye az a 23 ember, akiből a párt áll, jelenleg a Tisza szigeteknek meg a Tisza mozgalomnak egyfajta túsza, tehát ők nem merik azt csinálni, amit ők akarnak csinálni, mert a Tiszas szigetek és a Tisza támogatók nem azt akarják csinálni.
[00:29:38]Na jó, de ez a közvetlen vagy direkt demokrácia nem olyan nagy baj, ez nem hangzik rosszul.
[00:29:43]Nem, de az LP LMP simán belebukott.
[00:29:46]Működik-e igazából a profi politika csinálás szintjén mennyire működik az, amit úgy hívunk, hogy közvetlen demokrácia?
[00:29:55]Ön azt gondolom, tanulva valamennyire abból, amit én az LMP környékén láttam annak idején, hogy hogy ott sokkal több nag legalább ugyanígy baj kijön belőle, mint amennyi kommunikálható és a Tisza, ahogy szerveződött az egész struktúra 2024 után alatt és után világosan látszott, hogy tanulni akartak ezekből a hibákból.
[00:30:16]nagyon sok háttér, tanácsadó satöbbi, az az elmúlt tizenvalahány év összes ellenzéki kezdeményezése mögött ott volt.
[00:30:24]Hát Ruf Bálint Botka László kabinet főnöke volt annak idején.
[00:30:28]Szóval satöbbi.
[00:30:28]Igen.
[00:30:30]Itt azért nagyon sok nagyon értékes olyan tapasztalati anyag gyűlt össze az elmúlt 10 valány évből, hogy hogy nem érdemes csinálni, hogy nem szabad csinálni.
[00:30:38]És például az, hogy ők ennyire szügyig beleálltak ebbe a kinövekedésstatégiába, az összefogás strstatégia helyett, az is egy tanult tapasztalati anyagnak a gyakorlati hasznosítás.
[00:30:48]Az is lehet tapasztalatja a Fidesznek, hogyha létezik hibája, az az, hogy a polgári köröket ugye hagyta elkalódni, majd próbálta ilyen digitális idétlenség pótcselekvés.
[00:30:55]Na most ugye pont volt a vala nagy fogadkozás ugye a beiktatási napon, ha jól emlékszem, hogy izé Tisza [torokköszörülés] szigetekkel nekünk együtt kell mozognunk.
[00:31:03]Magyar Péter újra ugye országjárásainú Radnai Márk lesz majd a nagy összekötő kapott satöbbi.
[00:31:08]És nem nagyon hallottam azóta Tiszas szigetekről.
[00:31:11]Tehát mit lát csak azért nagyon sajátos, mert egyfelől én a magam részéről, mint ilyen menthetetlen sorosista nagyon örülök neki, hogyha van visszacsatolás, tehát egy nyitott társadalom felé haladna ez a történet.
[00:31:24]Másfől meg nem nagyon látom ennek egyelőre a nyomát.
[00:31:25]Én hallok egyébként a ciszas szigetekről most is.
[00:31:29]Na [torokköszörülés] akkor már ez nagyon szerintem attól függ, hogy az egyes szigetekben, akik ott ülnek, ők mennyire aktívak.
[00:31:34]Igen, igen, igen.
[00:31:36]Na, én azt gondolom, hogy nagyon sok Tiszasziget [torokköszörülés] az direkt a választás miatt ilyen projektjelleggel jött létre, és nincs ezzel semmi baj, mert hát a választásokon áll vagy bukik a politika, tehát nyilván arra kell, ez egy nagyon ügyes erőforrás koncentráció igazából, tehát nincs ezzel baj.
[00:31:51]Ö az a kérdés, hogy ha valaha előáll egy olyan helyzet, amikor mondjuk éles véleménykülönbség áll elő a Tisza politikusai és a Tisza szigetek, vagy egy-két hangadó Tiszasziget, vagy akár egy-két hangadó Tisza, nem rajongó, de Tisza támogató influencer között, akkor azt hogyan lehet lekezelni?
[00:32:16]Ühüm.
[00:32:16]Most utalnék csak a Puzsér Magyar Péter vitára.
[00:32:18]Az viszonylag gyorsan lecsengett, azt gyorsan lekezelték.
[00:32:23]Hadházi László ugye most kapott valami kitüntetést Magyar Péter, bocsánat a Hadházi Ákos az egy ilyen hamisított kép vagy valami ilyesmi volt.
[00:32:31]Mi?
[00:32:32]Nem az volt egy kép volt, amin kitüntetést kap.
[00:32:35]Nem, most nem kapott ő valami.
[00:32:35]Lehet, hogy akkor ez én is megjettem.
[00:32:37]Nem ő hamisítottnak láttam, de hogy akkor ténylegesen kapott.
[00:32:42]Jó lehet, lehet, hogy a mai napon kapott a Hadházi doktor úr Bocsánat, akkor lehet, hogy valami nap volt, hogy ugye az egy hete volt kül azt a azt a vitát, ami fennállt Hadházi Ákos és Magyar Péter között a túlárazott szerződések témájába, azt is nagyon gyorsan le tudták keverni.
[00:32:58]Tehát ez egy fontos kérdés volt és egy fontos kérdés marad.
[00:33:02]Ugye a politika generálja a konfliktusokat, akár tetszik, akár nem.
[00:33:07]Itt nincs barátság.
[00:33:07]Itt megkockáztatom, hogy igazi becsület sincs.
[00:33:09]Itt konfliktusok vannak generálva, amiket vagy sikerül lekezelni, vagy nem.
[00:33:13]Abban a pillanatban, amit ebből a konfliktusból sok lesz, akkor kerül majd igazán bajba a Tisza, ami egy normális dolog, hogy konfliktusok vannak.
[00:33:22]És az is normális, különösen egy ennyire politikailag éles helyzetben, hogy elkezd elenyészni, elfogyni a támogatottság.
[00:33:29]A kérdés az, hogy mekkora ez a támogatottság, és nyilván a Tisza környékén üldögelő politikai stratégák abban gondolkodnak, hogy ha bukunk is már támogatottságot, abból mennyi hova fog átmenni, mert em a Fideszhez megy egy 5-6% az senkit nem érdekel.
[00:33:45]De mondjuk ha mi hazánkhoz, de oda viszont nem biztos, hogy fog, mert a náci szélsen nincs hova mennie szerintem.
[00:33:51]Igen, pont az egyéik, hogy szerintem egyelőre ők is így látják, hogy most még lehet veszteni támogatottságot, mert nincs hova menjen.
[00:33:57]A magyarországi szélésség jobb oldali pártokon van egy természetes növekedési sapka.
[00:34:01]Egy ilyen 10-13-15% fölé nem nagyon fognak menni.
[00:34:05]Jut eszembe.
[00:34:05]Viszont egyébként az előbb elfelejtettem, hogy hát Tóth Péter a pártnak a Tiszának az agya, mondjuk úgy, ő is azzal búcsúzott, aztán persze úgy búcsúzott, hogy ő lett a titkoszolgálati államtitkár.
[00:34:15]Szegény ugye azt mondta, hogy ő szeretne visszamenni a családhoz.
[00:34:18]Jelek szerint nem egészen így lesz, hogy mindenképp a Tiszaszigeteket meg kell tartani, hogy mélységesen baloldali dolog.
[00:34:24]Na most a választások után 10 emberből 11-en mondták első levegőbe, amikor megkérdeztem, hogy mit várnak el a párttól.
[00:34:30]Jó persze ez nem egy reprezentatív felmérés volt, de tulajdonképpen olyan embert nem találtam, aki nem azt mondta volna, hogy elszámoltatás.
[00:34:36]Tehát, hogyha a bábokat nem rúgják ki, én nem tudok elképzelni ennél komolyabb konfliktus Tiszaszigetek, vagy egyáltalán ugye a választó közösség valahol vágják a fákat, ott hullik a forgács, tehát belefér akár a hiba is.
[00:34:51]Tehát az, amit én most mondtam, hogy szerintem ez így nem teljesen jó.
[00:34:52]Még hogyha igazam is van és nem teljesen jó, akkor is lehet, hogy a politi nincs tehát, hogy szóval azért nem jöttem továbbra se a politikai dolgát, hogy miért nem rúgták ki súlyok Tamást az első napon az Isten szeron azért nem, mert azt tényleg úgy elő kell készíteni, hogy van egy nagyon és az van, hogy itt megint van egy van egy jelentős időzítési probléma és egy és egy politikai probléma már azt mindig el kell kerülni a politikában, hogy az ellenfél áldozati pózba kerüljön.
[00:35:21]Na most ez sikerült.
[00:35:24]Na de így sodorták bele pont.
[00:35:26]Igen.
[00:35:26]Azt mond ez hiba.
[00:35:26]Most így sikerült.
[00:35:27]És hogyha még ezt és ezzel a te ez szerintem teljesen értelmetlen miniszterel.
[00:35:32]Bár az a szerencse Pont Sulyog Tamás ilyen rossz rossz áldozat.
[00:35:37]Igen.
[00:35:37]De most jön a következő, hogy ezzel a idétlen miniszterelnöki hivatali időkorláttal sikerült Orbán Viktorból is áldozatot csinálni.
[00:35:43]Most ezzel a nagyon szerencsétlen 70 éves megoldással sikerül az alkotmánybíróságból is áldozatot csinálni.
[00:35:49]Tehát politikailag ez lehet, hogy már túl sok lesz, mert ez már nem biztos, hogy elfér esetleges támogatásztési oldalon.
[00:35:57]De hát ezt a Tisza stratégák kalkulálják ki, hogy mennyi veszteség még ezen a tisztító tűzvonalon menjünk tovább, hogy úgy és volt egy félmondatod, amikor ezt is bíráltad, ezt a három ciklusba meghatározott országgyűlési képviselőgöt.
[00:36:14]Igen.
[00:36:15]Amben nekem és ott úgy per tangentem jeleztem, hogy nem teljesen értek vele egyet.
[00:36:20]Mert mi van azzal, akit akit egyénilig akarnak megválasztani?
[00:36:26][torokköszörülés] Jó ember.
[00:36:27]Abszolút nem.
[00:36:28]Igen.
[00:36:29]Tehát, hogy én azt mondtam erre, hogy hogy én annyi ezt most itt a kritikai részemről most még annyi volt, amikor én ezt említettem, hogy erről például nem volt szó.
[00:36:37]Tehát erről például nem volt szó idáig.
[00:36:39]Egyébként ugye belemegyünk abba, hogy érdemen ez miért egy nagyon problémás megoldás?
[00:36:42]Hát többek között azért, amit én elbontam a miniszterelnöki limit korlátozásnál is, hogy alapvetően egy nagyon súlyos kodifikációs hiba, ahogy ezt végül átnyomták az alaptörvényen.
[00:36:54]És ennek így ebből úgy nagyon nagy bajok lehetnek akár, mert ugye pont itt egy probléma, hogy hogy a fenébe fogják ezt kodifikáció szövegtanilag, jogszabályag megoldani, hogy ez működjön.
[00:37:07]Ugye ki a fene most a országgyűlési képviselő keletkezik?
[00:37:10]Valaki jelöli magát, bemegy a nemzeti választási irodába, kitölti a forumnyomtatványt, satöbbi, satöbbi.
[00:37:17]Most mi történik akkor, ha valaki trollkodó jelleggel, őel, aki már volt három ciklusa, bemegy és jelölteti magát.
[00:37:27]A nemzeti választási iroda, vagy a nemzeti választási bizottság, ahogy majd a jogszabályok ugye nem tiltják azt, hogy valaki negyedikre jelölje magát.
[00:37:37]Tehát az MVB nem fogja elutasítani a jelölést, csak azért, mert nem lehet megválasztani, beleírják a törvénybe.
[00:37:42]NVbnek el kell ut jelölésnél kell megnézni, vagy a jelölésnél, de azt erre nincs.
[00:37:46]Jelénleg annyit látok, hogy ne legyen.
[00:37:49]Hát azér technikai hibat látom, nem látom ott csomag válik a műsort.
[00:37:51]Hát nagyon bízom benne, de én azt láttam, bocsánat a miniszterelnöknél is azóta én ezt mondtam az első pillanatól kezdve, két hét elment, semmi nem változott, tehát pedig azt mindenhol elmondtam, ahol ahol nem egy állampolgári jogelvesztés, tehát hogy én nem indulhatok a választás, de alapvetően az is, de azt önmagában szerintem az még nem biztos, hogy baj, mert egyébként nagyon sok egyéb okonál fogva is korlátozzuk ezt az állampolgári jogot, büntetett előlet satöbbi.
[00:38:19]Lehet azt a jogalkotó megteheti, hogy korlátoz bizonyos jogokat, korlátozz meg szűkebbre húz, szigorúbbra húz bizonyos feltételeket.
[00:38:27]Azzal nekem nincs bajom.
[00:38:29]Azért mondom, hogy azzal sincs feltétlenül bajom, hogy két ciklusra maximalizáljuk a miniszterelnök hivatalt.
[00:38:34]Csak megjegyzem, hogy a világon sehol nincs ilyen.
[00:38:36]Halkan teszem hozzá, hogy nem véletlenül.
[00:38:37]És ha már meg akarjuk csinálni, akkor csináljuk meg jól, ne olyan szarul, mint ahogy sikerült.
[00:38:43]És akkor ugyanez a hivatkozásom, meg a figyelmeztetésem most is, az országgyűlési képviselőknél is.
[00:38:48]Mondom, nekem személy szerint nem fáj.
[00:38:50]Egyébként nagy bajt nem csinál.
[00:38:53]Ühüm.
[00:38:53]Alapvetően egy fölösleges intézkedés és súlyos populizmus ezt megmagyarázni a csodának.
[00:38:58]Mindig szoktam emlékeztetni mindenkit, hogy Lengyelországban, ő a Kacsinski úr az soha a büdös életben nem volt se miniszterelnök, se elnök, se semmi.
[00:39:06]Azt mégis ő a PSnek élethalál ura.
[00:39:09]Tehát lehet ilyen hülyeségekkel, hivatali korlátokkal mókolni, de nem ez az igazi lényeg.
[00:39:13]Tehát valaki azt hiszi, hogy ettől jó lesz.
[00:39:15]Jó, ugye valóság nem ezt mutatja.
[00:39:19]Vidát ennek a következménye, mert ugye a egyszer egy politikus magyarázem nem fogok nevet mondani akkor se, hogy a politikának az a rákfenye a magyar politikának, hogy jön a tettős ember, mondjuk ügyvéd volt előtte, bekerül a parlament, egy ciklus leépül a polgári megélhetése, és onnantól kezdve tulajdonképpen megélhetési politikus lesz, vagy főállású politikus lesz.
[00:39:36]Na most hogyha három ciklusba korlátozzák, akkor el is bukja és tudja azt is, hogy ennek egyszer majd vége lesz, mint a balerinának a karrierje mondjuk 40.
[00:39:46]Tehát magyarázz az utolsó ciklusban semmiféle kötődés nem ez úgy fog lopni, mint a szarka nemes rá van kényszerítve rá kényszerítve a zsákmányszerzésre.
[00:39:55]Tehát, hogy azt mennyire gondolják át, mert jó persze lehet érvelni amellett is, hogy ne legyenek élethosszig politikusok.
[00:40:01]mtál megá nézőink egy jelentős része a harmadik másodpercben azt mondta hogy ezek a rohadt politikusokat védik tehát ezt hívják úgy, hogy populizmus.
[00:40:11]Így van.
[00:40:12]Tehát ezeket ezeket az egyszerű dolgokat, hogy a rohadt politikus keresse keveset.
[00:40:17]Jó.
[00:40:17]Hát jó, hát akkor majd elopja a többit hozzá.
[00:40:19]Igen, lehet ezt mondani.
[00:40:21]Korabban pont az volt az érv, hogy azért kell felemelni a politikusok fizetést, hogy ne érje meg nekik lopni.
[00:40:26]És ez így van.
[00:40:26]Ezzel tökéletesen egyetértek.
[00:40:28]És amelyik ezek után lop, annak középplábát el kell törni.
[00:40:30]Az Orbán nem, hogy az Orbánál az Orbánféle csapatnál működött.
[00:40:35]nem működött, mert nem vették komolyan, ezért dőlt össze az egész állam lényegében.
[00:40:39]És pont arra lenne most szükség, hogy ahelyett, hogy ilyen 70 éves életkorokkal mókolunk az alkotmánybíróknál, meg a miniszterelnök hivatali időkorlátjával szórakozunk, meg a országgyűlési képviselők hivatali időkorlátjával szórakozunk, meg még nem tudom mivel szórakozunk, tessék már után menni, hogy mi a fene történt az elmúlt 16 évben.
[00:40:58]Tehát én tökéletes egyetért, sokkal fontosabb lenne.
[00:41:02]Igen.
[00:41:02]Tehát én tökéletes egyetértek azzal, hogy egy politikus keressen úgy, hogy ne érje meg neki lopni, hogy sokkal jobban megérje neki a politikával foglalkozni.
[00:41:10]Most ez csak akkor működik, hogyha minden politikus tudja, hogyha belenyúl a közösbe, akkor nem hogy a keze lesz levágva, de minden mása is.
[00:41:18]Hát vagy eleve gazdagként érkezik.
[00:41:18]Most egy nagyon rossz példa lesz, hogy a hatázi mesz nem gazdag, de mondjuk volt egy önálló egzisztenciája, tehát nyilván meg tudta csinálni azt a sorrend nem tudom hány pártnak is búcsút mondott, teljesen önállóan politizált.
[00:41:29]É most visszatér a egzisenciá, de ő egy nagyon ritka az emberi személyes hitelességét erősíti.
[00:41:37]Hogyha megkérdezik tőle, hogy mit tettél le az asztalra, akkor tud ráválaszolni.
[00:41:42]De [torokköszörülés] szóval lényeg az azt akartam bocsánat is, hogy egy kicsit saját magamat korrigálom.
[00:41:44]szoktatom tulajdonképpen vagy nagyon-nagyon jó egzisztenciád van, vagy nagyon gazdag vagy.
[00:41:50]Akkor viszont ugye az egy antidemokritikus dolog, mert hát értelemszerűen egy hát falusi szegényebb azt mondt választó polgár eldönti.
[00:41:56]Azt mondja, a tisztelt választópolgár eldönti, hogy arra szavaz, aki mondjuk öröklötte marha gazdag, vagy arra, aki a munkájával, karrierével eljutott arra a szintre, hogy nem kis szorul rá a politikára.
[00:42:11]Ezt majd a vál ami nagyon sok országban ez így működik.
[00:42:15]Igen, Magyarországon még nem.
[00:42:16]Hát majd jöjjön el az időszak, amikor majd így fog működni.
[00:42:19]Addig meg itt vergődünk ebben a szakban.
[00:42:22]Még nézzük ezt a csomagot tovább.
[00:42:22]Tehát ez a másik egyébként nem tudom, hogy pontosan elhangzott-e ez a választás ígéretek között, azt hiszem nem.
[00:42:33][horkantás] Ez a polgármestereknek a fizetése és fizetéscsökkentése, ami nem tudom, hogy kinek, ha már populizmusról beszéltünk, kinek fájt, hogy mennyit keresnek a polgármesterek.
[00:42:46]Az ugye megvan, hogy ugyanezt eljátszotta már a Fidesz is nem olyan régen.
[00:42:51]Az egyik önkormányzati választás közelettével.
[00:42:52]Ezt eljátszotta a Fidesz, hogy a polgármesterek dolgozak társadalmér ingyen mit értek el vele?
[00:42:59]Mit akartak vele elérni?
[00:43:01]az, hogy azon az önkormányzati választáson sokkal kevesebb civil jelölt indult, mert akár tetszik nekünk, akár nem.
[00:43:08]Én nem azt mondom, hogy normális, hogy egy polgármester keressen 2 millió Ftot, mert nem de azért, hogy legalább elmegy valaki polgármesternek, akkor legalább az addigi fizetését hadd keresse már meg.
[00:43:19]Szerencsétlen különben nem fog elmenni senki.
[00:43:20]És miért csinálta ezt a Fideszt?
[00:43:23]Civilek nem nagyon indultak.
[00:43:23]A Fidesznek a saját jelöltjei viszont igen, mert ők tudták, hogy az önkormányzati választás után nem sokan már visszaemelték azokat a Fidesz fizetéseket.
[00:43:32]Tehát ezt a trükköt a Tehát ezt a Fidesz már egyszer eljátszotta.
[00:43:38]Ühüm én nem tudom, hogy esetleg a Tisza neme ugyanerre készül tekintetlen azokra a pletykákra, hogy lehet, hogy akarnak hozni egy előzott önkormányzati választást, de én azt javaslom, hogy mindenki nagyon figyeljen oda és gondolkodjon el ezen.
[00:43:50]Nem biztos, hogy ez egy olyan marha tiszta megoldás, miközben a populizmus megint csúcsra jár, ahogy a Fidesz is csúcsra járat pár évvel ezelőtt.
[00:43:59]egyébként te a hívelnél egy előrehozott, mert akár beszélgetek, én megnyugtatom, nem tudom milyen alapom, nincs rá semmiféle tudásom, hogy nem lesz előrehozott választás, mert nem akar a a Fid Tisza sem akarhatna megint, hogy ilyen választásokban boruljon az ország.
[00:44:17]Márpedig azt jelenti, de másik oldal meg azt mondja, hogy ők meg el akarják zavarni a fizetes polgármestereket.
[00:44:25]Hondapvetően egy valamit megint [torokköszörülés] történelem, magyar politika történet.
[00:44:31]2006-ban az őszöndi beszéd és az, hogy utána a Fidesz megnyerte az önkormányzati választásokat, az konkrétan meg megmentette a Fideszt.
[00:44:41]Ühüm.
[00:44:41]Mert meg tudták tartani azokat a pozíciókat, ahonnan utána tudták finanszírozni a pártot.
[00:44:45]Talán [horkantás] emlékezetes lehet, vagy nem tudom ki emlékszik rá, de ugye a legnagyobb svájci föarapú hitelfvő az önkormányzati szféra volt, miután a Fidesz beült oda.
[00:44:56]Így van.
[00:44:56][torokköszörülés] És ezért volt 2010 után jött Viktor biztot, hogy adósodjatok adósod persze adósodjatok el, mert izé ugye a szocialista kormány meg a Gyurcsány majd ott valami lesz.
[00:45:07]Aztán utána 2010 után rájuk szakadt a dolog, és azért kellett konszolidálni az önkormányzati rendszert, ezeket a kötvényeket, ezeket lepucolni, visszafizetni mindent.
[00:45:19]Tehát szerintem ezt, hogyha [torokköszörülés] elfogadom azt, hogy a Tisza alapvetően szeretné kinyírni a Fideszt, és ez elég világosan úgy tűnik, mintha ez valós lenne, akkor teljesen logikus, hogy nem akarják meghagyni nekik az önkormányzatokat, mint ilyen túlélő fészek.
[00:45:32]Tehát ez alapvetően az ellen érve, vagy az ellen szóló érv, hogy nem lesz, mert így így akkor viszont van érdeme, hogy van értelme, hogy lehessen.
[00:45:41]Én ma beszélgettem valakivel, tehát ez nem az én gondolatom, aki valamennyire benne van a politikában mélyen Fidesz oldalról, hogy ő ezt úgy látja, hogy valószínűleg akkora szóra lesz a gazdaságban.
[00:45:53]Hát mondaná mondtam neki rögtön repül, hogy tehát te már csak tudod hiszen ti hagytátok itt ezt a szart.
[00:46:02]akkor a szóra agazdaságban, hogy folyamatosan napirenden kell tartani izgalmas szexi politikai témákat.
[00:46:05]Ezért van a tisztítótűz, ezért van ez az egész duma, és ebbe nagyon beleillik azt, hogy akkor legyen egy önkormányzati választás.
[00:46:14]Tehát amíg mindent lehet rá lehet verni a Fideszre, márpedig mindent rá lehet, azt gondolom, de ez nem kérdés.
[00:46:21]Tehát azért ne ne kezdjük el őket hirtelen mentegetni, mert nincs miért.
[00:46:25]Nagyon nehéz lenne.
[00:46:26]Nagyon nehéz lenne ráadásul.
[00:46:26]Addig a Tiszának bőven lehet érdeke egy önkormányzati választás.
[00:46:29]Szóval én abszolút nem lennék meglepen.
[00:46:33]Na de akkor mégis lehet, hogy domboródik itt valamiféle stratégiai napot kívánok.
[00:46:36]Tehát, hogy arról van szó, hogy a fát, ugye a tövén akarja elkezdeni, és nem a korona lombkoronát nyiszabály, tehát hogy addig meghagyják ezeket a bábokat, azok ott izé magukban ott csárdásozgatnak.
[00:46:45]viszont ténylegesen a pártnak a, hogy is mondjam, az éltető, aki a politikát szemben velem a teljes teljes globalitásában, komplexitásában nézi, mert én ugye mint hülye jogász, én hajlamos vagyok a kormányzással meg a a lomkoronával foglalkozni, hogy ott hogy nő az ág, hogy lehet arra fölmászni, hogy lehet a legjobban leszedni a gyümölcsöt.
[00:47:11]H nem még az ember gyümölcskertész vagy pedig föl.
[00:47:13]Az a ez a különbség szerintem a a a tényleg a a valódi politikus meg a meg a szakmázó közéletbe beleugató ember között, hogy én úgy én úgy elvagyok ott a lomkoronával, de aki ezt tényleg politiká politikaként csinálja, ő simán lehető erre gondol, hogy igen a gyökeret kell kinyírni és akkor majd a lomkoron szép jó kis valóságsó az nekünk uborka szezonra a parlamenti közö a gyökér a párt szerintem a pártháttér és a pártnak a finansz de ott tartottunk, hogy a az elszámoltatás lenne az igazi gyökér a legalábbis az én felfogásom szerint.
[00:47:52]Meg te is erről beszéltél, amit most éppen elhalasztottak.
[00:47:57]Igen, igen, de a hogy is mondjam, tehát azért a pártfinanszírozás az önkormányzati struktúrákon keresztül az a világon mindenhol legitim eszköz, az önmagában nem fog bűncselekményeket földobálni nekünk.
[00:48:09]Így van.
[00:48:10]Az, hogy mondjuk egy helyi önkormányzat egy picit több pénzt meg támogatást jutat valamilyen módon a saját pártjához, az ilyen bevett dolog, az nem bűncselekmény önmagában.
[00:48:18]Szerintem nagyon nehéz azt bűncselekménnyé tenni.
[00:48:22]Meg lehet próbálni persze, és lehet, hogy meg is próbálja majd valamikor valaki, de az, hogy valamennyire a politikát a helyi támogatottság és a helyi források támogatják és táplálják, az ilyen evidencia, különösen egyébként Európában.
[00:48:35]És akkor hadd utaljak megint vissza ilyen történelmi erről a 2006-os időszakra.
[00:48:41]Annak idején az a Gyurcsány kormánynak az egyik legnagyobb projektje ebből nem lett semmi.
[00:48:47]Az pont az volt, hogy valahogy az önkormányzatoknak járó ilyen támogatásokat, nem feltétlenül EU, hanem a Európa tanács és más források, hogy azt úgy valahogy megpróbálták, hogy ne jusson el az önkormányzat.
[00:48:58]És akkor fideszesek, Orbán Viktor még emlékszem még a feltűlt nadrágú Szijártó Péterre, hogy éppen áll a Balatonban és azt magyarázza a kamerának, hogy meg fogjuk akadályozni, hogy a kommunisták minden pénzt elvegyenek az önkormányzatoktól, mert ők ott éltek túl és ezt ő és ez akkori kormány is, ugye Gyurócsány Ferenc kormánya is nagyon jól tudta, és ugye ott egy ilyen allout harc volt, ugye az összödi beszéd kiszivárogtatása után ott nem volt kegyelem senkinek.
[00:49:24]Ez nem volt a legszebb időszaka a magyar politika történetnek szerintem, de hogy ez volt a lényeg, hogy akkor próbáljuk meg valahogy megakasztani az önkormányzatok finanszírozását.
[00:49:33]Ugye még a bokrosi örökség volt az, hogy a személyövedelemadó nagyobb hányadát mondta el a kormány.
[00:49:40]Hát most már nulla maradt, most már ezen túl vagyunk.
[00:49:43]Annak idején ebben még emlékszem ekkorákat vitatkoztunk, hogy most a személyi jövedelmadó bevételből mennyi maradjon az önkormányzatoknál, és mennyi menjen a kormányhozat.
[00:49:54][nevetés] Ezzel ezzen már ma kiének belevékülve valószínűleg most.
[00:49:57]Igen, igen, igen.
[00:49:57]Tehát ma sírva szerintem visszasírták Bokros Lajost az elmúlt időszakban [nevetés] a az önkormányzatok, bármilyen borzalmasan is hangzik.
[00:50:04]Szóval én azt gondolom, hogy ez továbbra is aki a politikát a maga teljességében műveli és nézi, az a biztos, hogy figyel erre is gondolkodik ezen.
[00:50:14]Bost odavennél a Fideszhez, azt mondta, hogy én vagyok innen kezve a tanácsadó és én én döntök ezeket a mostani lépéseket.
[00:50:21]azt mondom, hogy azonnal visszalépünk, vagy a vagy az már arcfesztés lenne?
[00:50:28]Én nem megyek oda a Fideszhez, de most feltételezzük.
[00:50:29]Feltételezzük.
[00:50:32]Szerintem a Fidesz most már annyira rossz állapotban van, hogy nincs olyan, hogy alsz.
[00:50:36]Nem a Fidesz ebben Tiszátok kaptam.
[00:50:38]Tisza nem mindegy.
[00:50:39]Teljesen.
[00:50:39][nevetés] Hát én az én azt gondolom, hogy a Tiszaával szemben, a politizáló közvélemény körében van akkora bizalom és türelem, hogy beleférjen a korrupció.
[00:50:51]Nálad nincs?
[00:50:53]Nálam nagyon sok türelem van minden iránt.
[00:50:54]Ha valaki egyszer meghallgat, akkor ráj.
[00:50:56]Hogyha meg se hallgat, akkor nem.
[00:50:58]De tök mindegy, mert én nem számítok.
[00:50:59]Nem én számítok.
[00:50:59]A választók többsége számít.
[00:51:04]És én azt gondolom, hogy a választók többsége érdekelt abban, aki nem szereti a Fideszt, és azt akarja, hogy legyen sikeres elszámoltatás, jogállam satöbbi, satöbbi.
[00:51:14]Kifejezetten ha szabott gazdaságtörténeti példát hozni, hogy nem akarok cégnevet mondani, mert nem biztos, hogy jól néz ki, de volt egyik legba indul, az egyik legnagyobb mobiltelefongyártónak volt egy ilyen nagyon krízis időszaka, amikor a zászlós hajó modellje random módon kigyulladt a repülőgépeken, meg fölrobbant az aksi, meg ilyenek.
[00:51:36]Lehetett volna gagyizni, lehetett volna kamuzni össze-vissza.
[00:51:40]Egyszer annyit [torokköszörülés] mondott a cég, sok milliárd dollárjába került.
[00:51:44]Annyit mondott a cég, hogy gyerekek, nem pont így elrontottuk, bocsánat, most igyekszünk.
[00:51:51]És és meg és a mai napig a világ egyik legjobb cégéről beszélünk.
[00:51:53]Tehát a a vásárlók elnézték, azt mondták, hogy oké, rendben van, végre valaki nem néz hülyének.
[00:51:58]És hogyha Tisza arról beszél, hogy rendszerváltás, akkor az is része a rendszerváltásnak, hogy nem nézzük hülyének a saját támogatónkat, hogy adott esetben pályát korrigálunk, hogy adott esetben azt mondjuk, hogy bocs, ezt nem nem így gondoltuk, az ellenfél ezt jobban játszotta le, de ezek a lépések korrigálhatóak.
[00:52:14]Én azt gondolom, hogy korrigálható.
[00:52:16]Minden korrigálható.
[00:52:16]Igen.
[00:52:16]Ezek a mostani, amit én hibaként azonosítok az elmúlt mondjuk két hónapból, azok mindegyik korrigálható szerintem.
[00:52:25]Ühüm.
[00:52:25]annak viszont milyen üzenete van, és az nem nem feltétlen hiba, nem tudom micsoda.
[00:52:29]Igazándiból a kérdé értesüléseire lennék kíváncsi, hogy ugye rupálintéknak jókor a laftal, ha egyáltalán el tud indulni, hogy a vagyon visszaszerzési hivatal.
[00:52:41]Én ott ott abban azt látom, hogy nem érdemes rosszul összerak.
[00:52:43]Szerintem egyszerűen nagyon előre szaladtak a politikai események, és nem [torokköszörülés] nem végezték el az apró munkát hozzá.
[00:52:50]Nem azért, mert lusták voltak, hanem az nem is lehetett, meg kampány volt, meg más.
[00:52:54]Meg ugye alapvetően azt látom, hogy az egész a tehát Magyar Péternek a a a harckijelölései nem teljesen konzekvensek.
[00:53:03]Nem vagyok benne egészen biztos, hogy hogy mindig mindennek az egész, akik a stratégiát építik, ugyanolyan súlyt tulajdonítanak mindennek, aminek Magyar Péter is.
[00:53:13]És amikor Magyar Péter ugye, mint a párt arca, mint a miniszterelnök mond valamit, akár a hangsúlyozással, akár a mondataival, olyan súlyt tud adni témáknak, amiket lehet, hogy a stratégák nem úgy akartak.
[00:53:26]De kik ezek a stratégák?
[00:53:26]Hát nagyon sok ember, aki az elmúlt Tiszá persze Tiszánál Magyar Péter környékén hát lehet tudni, hogy ezek az emberek Ruf Bálint is nem véletlenül lett ilyen miniszterelnök helyettes és oké R mondom ő volt Botka László kampányfőnöke 2016-17-ben.
[00:53:41]Szóval azért ezek az emberek mindig minden kezdeményezés mögött és környékén ott voltak.
[00:53:45]Hát a Momentumsal semmiből nőtt föl hirtelen.
[00:53:49]Aztán az egy másik kérdés, hogy jö ott a súlyos képességtelenség végül azért le is vitte az egészet.
[00:53:53]Szóval az azok az emberek, akik ilyen háttértácsadóként meg egyébként működnek ebbe a struktúrába, és ritkán kerülnek elő, azért ezek ott vannak.
[00:54:01]És ezek az emberek az elmúlt, mondjuk úgy, hogy 16 évben azért nem sokat változtak személyükben.
[00:54:07]A különböző jelöltek azok azok adott esetben változtak persze, és különböző jelöltek különböző képességeket és hajlandóságot mutattak a velük való együttműködésre.
[00:54:17]Ebből látszik, hogy kiből lett, milyen mértékben sikeres, miniszterelnök jelölt, vagy jelölt jelölt, vagy akármi.
[00:54:25]Tehát ezek az emberek nagyjából változatlanak.
[00:54:27]Azért titokzatosan fogalmazta, azért nem tudom elfelejteni, hogy Ruf Bálint is jó darabig osztotta azért a képernyőn, mert hogy egyszer csak kiderült, hogy ja hát ő a Tiszának a tanácsadója.
[00:54:34]És hát szegény Gulyás Marci arról is magyarázott, hogy de hát nekünk szerződésünk volt, hogy ő azt mondta, hogy nem tudott róla.
[00:54:38]Hát most meg hát szerződésük volt, meg szerződésük is volt ide.
[00:54:41]És akun menetkökén, hogy ja bocs, ők is ilyen médiapitológusok, akiket mondjuk naponta látunk, és aztán közben meg hát sokan tanácsot adnak, mert így volt pár olyan, akit így meg pletykákodtak, de sokan és ez ez ebből nem is feltétlenül.
[00:54:57]Hát aztán van, aki lebukik, mint szegény Zegliddi Zoli momentumos EP szerződésével.
[00:55:01]Szóval hát ő most valószínűleg azért nem adtanácsot a Tiszának a jósejt.
[00:55:06]Hát ő valószínűleg nem egyébként nem biztos, hogy hogy ez ez nem jó, mert szerintem Ceglédi Zolinak azért sokszor igaza van.
[00:55:13]Most hagyjuk, hogy egyébként én személy szerint sajnos nem vagyunk jó viszonyban, de ez egy másik dolog.
[00:55:17]De azt gondolom, hogy ő egy ő egy ő egy okos srác és érdemes rá odafigyelni.
[00:55:22]Amúgy nagyon sok ember, aki szerintem megnyilvánul a médiában, érdemes rájuk odafigyelni.
[00:55:27]Sokan közülük ugye élő valamennyire benne vannak ebben a dologban, élesben is.
[00:55:32]Te adsz tanácsot valakinek?
[00:55:34]Gyorsávetlen egyszer adtam tanácsot valaha a világ életemben, politikai értelemben valamiféle szerző, még csak nem is szerződésünk se volt, de valamiféleumnak nem nem valamiféle voltak okai, hogy nem valamiféle szervezet.
[00:55:47]Ez 2010 környékén az LMP.
[00:55:50]Miért nem lehet ezt elmondani?
[00:55:50]Azért a Ruf Bálinnál volt egy ilyen kis rossz ilyen bed töltész.
[00:55:53]Na bocsánat.
[00:55:53]Ilyen rosszáza az embernek.
[00:55:57]Azért nem szokták elmondani, mert attól tartanak, szerintem nincs igazuk, de attól tartanak, hogy a hogy hogy a hitelességüket ez rontja.
[00:56:07]Szerintem ez nem igaz.
[00:56:07]Szerintem azért, mert te egyébként elmondod a véleményed a folyamatokról, elmondod azt, hogy hogy látod a dolgokat.
[00:56:13]Közben, hogyha ráadásul te valamennyire benne vagy, és azt mondhatod, elmondhatod magadra, hogy figy kedves néző, én ezt most nem csak úgy mondom, hanem egyébként csinálom is, tehát hogyha hülyeséget mondok, akkor az nekem a munkámra rossz hatással lesz, és adott esetben a pénzemre is.
[00:56:27]Szerintem ez nem rontja a hitelességét valakinek.
[00:56:32]Török Gábor egyszer még majd a Mindult is választáson túlélte.
[00:56:34]Igen.
[00:56:34]Tehát nem nem róskt össze.
[00:56:36]Utolsó mondatként, hogyha már a hitelességről beszéltél.
[00:56:42]Mennyit vesztett vagy vesztette egyáltalán Magyar Péter a hitelességéből április 12 óta?
[00:56:50]Most ketté választom a személyes véleményemet és a úgymond a közszereplői véleményemet.
[00:56:55]A személyes véleményem az, hogy semmit, mert nem is volt neki.
[00:56:56]A közszereplői véleményem pedig az, hogy hogy nem, mert amit a választók rábíztak, azt ő láthatóan csinálja, és azt ő teljesíti, és őrá választók azért szavaztak meg az ő általa létrehozott politikai pár formációra, mert ők ezt várják tőle.
[00:57:16]Helyes.
[00:57:16]Akkor beírok neked egy egyest meg egy ötöst, és majd meg majd [nevetés] a kettőből valamik.
[00:57:20]Köszönjük volt.
[00:57:23]Szokott lenni.
[00:57:23]Igen, igen.
[00:57:25]Köszönjük, hogy itt voltál.
[00:57:25]Önöknek köszönjük a figyelmet.
[00:57:27]Jövő hétfőn újra találkozunk, vagy kedden.
[00:57:29]Meglátjuk.
[00:57:32]Sziasztok.
[00:57:42]เฮ [zene] [zene]