Takács Péter: Egy év múlva nem Orbán lesz a pártelnök
- Takács Péter szerint a Fidesz megújulása hosszú folyamat, a 16 év kormányzás után mozgalmi ellenzéki működésre kell átállni, ami nem megy gyorsan.
- Orbán Viktor egy évre tervez pártelnökként, Takács Péter „borítékolja", hogy egy év után nem ő lesz a Fidesz elnöke.
- Az egészségügyi GDP-arányos költés vitájában Takács Péter az Eurostat módszertanát kritizálta, mondván számos tételt nem egészségügyi kiadásként könyvelnek el.
- A kötelező üzemorvosi vizsgálat eltörlését hibának nevezte, és elismerte, hogy az ipari lobbi erősebbnek bizonyult nála ebben a kérdésben.
- A Péterfi Sándor utcai kórház CT-cseréjét pozitívumként értékelte, mert a mobil CT biztosítja az ellátás folytonosságát a beruházás alatt.
- Elismerte, hogy Lázár János WC-tisztításos kijelentése „óriási baromság" volt, és saját Facebook-posztjáról is azt mondta: „Lehet, hogy itt hibáztam."
- Tisztázta a lélegeztetőgép-ügyet: sógora nem tulajdonos, hanem alkalmazott volt, a cég nem lélegeztetőgépeket, hanem monitorrendszereket szállított, és ő maga tett feljelentést.
-
„A bukásunkat nagyrészt az okozta, hogy 22-ben kétharmaddal nyertünk, mert ott már lehetett látni, hogy vannak működési problémák [...] de a kétharmados győzelem megnyugtatott mindenkit, aztán 26-ban meg beleálltunk a földbe." – Takács Péter
- Fontosnak tartja a fékek és ellensúlyok rendszerét, és „demokratának" vallja magát, aki szerint erre akkor is szükség volt, amikor a Fidesz kormányzott.
Részletes összefoglaló megjelenítése
A Fidesz megújulása és a kongresszus értékelése
Takács Péter, a Fidesz országgyűlési képviselője és egykori egészségügyi államtitkár szerint a párt megújulása egy hosszú folyamat kezdete, amit nem lehet hat hét alatt lezavarni. Hangsúlyozta, hogy 16 év kormányzás után egy teljesen más működésre, mozgalmi típusú ellenzéki létre kell átállni, ami nem megy gyorsan.
A kongresszussal kapcsolatos belső kritikákra – különösen arra, hogy nem történt valódi szembenézés a választási vereség okaival – úgy reagált, hogy a párton belül mindenkinek volt lehetősége elmondani a hibákat. A nyilvánosság előtti kommunikációról pedig úgy vélekedett:
„Ez egy nagy család. Tehát a családon belül vannak feszkók, azt elsősorban a családon belül beszéli meg az ember." *
Saját hozzáállását a bencés reformszemlélethez hasonlította, mondván, hogy belülről kell változtatni. Kiemelte, hogy Orbán Viktor őszintén beszélt arról, hogy a 16 év kormányzás „félkatonai szervezetté" alakította a pártot, ahol az információ csak lefelé áramlott tökéletesen, visszafelé kevésbé, és kiveszett belőle a lélek.
Orbán Viktor 99%-os újraválasztása és a jövő
A műsorvezető felvetette, hogy a kínai kommunista pártot is megszégyenítő 99%-os eredménnyel választották újra Orbán Viktort pártelnökké, ami ellentmondani látszik a megújulás gondolatának. Takács Péter erre reagálva elmondta, hogy Orbán Viktor nyíltan egy évre tervez, és szerinte a kongresszus résztvevőinek túlnyomó többsége úgy látja, hogy ő kell ahhoz, hogy a konzervatív polgári tábor egyben maradjon.
„És szerintem egyébként egy év után nem ő lesz a Fidesz elnöke. Én most merem borítékolni." *
A 99%-os eredmény kapcsán a műsorvezető megjegyezte, hogy 901 igazolt küldöttből mindössze 672 szavazatot kapott Orbán Viktor, vagyis a küldöttek nagyjából negyede nem adott le szavazatot. Takács Péter ezt a számot először hallotta, és nem tartotta lényegesnek, mivel vendégként, nem küldöttként vett részt a kongresszuson. Szerinte ha csak egy jelölt van, mindenki eldöntheti, igennel szavaz-e vagy sem, és „mi egy demokratikus párt vagyunk".
Vita a 16 év egészségügyi eredményeiről
A GDP-arányos egészségügyi költés értelmezése
A beszélgetés egyik leghosszabb és legvitatottabb része az egészségügyi kiadások alakulása körül forgott. A műsorvezető statisztikai adatokkal érvelt: 2010-ben Magyarország GDP-arányosan 7,5%-ot költött egészségügyre (az EU-átlag 7,58% volt), 2026-ra ez 6,5%-ra csökkent, miközben az EU-átlag 8%-ról 11%-ra emelkedett.
Takács Péter ezt azzal magyarázta, hogy az Eurostat más számítási metodikát alkalmaz, és számos tételt nem egészségügyi kiadásként tart nyilván:
- A kórházak műszaki üzemeltetését (ami 31 milliárdról 220 milliárdra nőtt) a „közszolgáltatások fenntartása" rubrikában számolja el, ahol Magyarország GDP-arányosan majdnem kétszeresét fordítja az uniós átlagnak.
- A kórházak rezsivédelmét (100 milliárd Ft) gazdasági intervencióként könyveli el.
- A KEFA egyetemek beruházásait magánkiadásként tartja számon.
Szerinte a magyar költségvetésen belül az egészségügy részesedése 7,3%-ról 10,2%-ra nőtt, és a GDP folyamatosan növekedett, így „nem voltunk rossz pályán". A műsorvezető azonban ragaszkodott az Eurostat és KSH adataihoz, amelyek szerint 15%-kal csökkent a GDP-arányos egészségügyi költés.
Daganatos megbetegedések és népegészségügy
A műsorvezető felvetette, hogy Magyarországon 100 000 lakosra 310 daganatos halálozás jut, szemben az EU 200 körüli átlagával és Lengyelország 260-as adatával. Takács Péter erre két választ adott:
- A régiós összehasonlítás szerint Bulgária, Románia és a balti államok hasonló számokat mutatnak, mintha „a vasfüggöny még mindig állna".
- Magyarországon magas a boncolások aránya, és a rákregiszterbe a boncolás során mellékleletként diagnosztizált esetek is bekerülnek, míg ez például Németországban és Lengyelországban nem jellemző – tehát „mi sokkal őszintébben nézünk szembe" a statisztikákkal.
A műsorvezető megjegyezte, hogy a boncolási statisztikától függetlenül „ott kevesebben halnak bele". Takács Péter hangsúlyozta, hogy soha nem állította, hogy a magyar egészségügyben minden rendben van, és első államtitkári interjújában is a népegészségügyi lemaradást nevezte a legnagyobb problémának.
Az üzemorvosi vizsgálat megszüntetése
A műsorvezető szóvá tette a kötelező üzemorvosi vizsgálat eltörlését, ami szerinte csökkentette az orvos-beteg találkozások amúgy is alacsony számát. Takács Péter egyetértett a kritikával:
„Szerintem hiba volt. Én ezt akkor is elmondtam. Hiba volt megszüntetni." *
Elmondása szerint az ipari lobbi a KKV-kon keresztül érte el a kormánynál a vizsgálat eltörlését, fölösleges pénzügyi kiadásra és adminisztrációs teherre hivatkozva. Ő maga vesztett ebben a csatában, mert „ebben erősebb volt az ipari lobbi, mint én".
Ugyanakkor felsorolta az általa elindított népegészségügyi intézkedéseket: az Egészségablak applikációt, az iskolai egészségnevelés tanrendbe illesztését, a vastagbélszűrés országos kiterjesztését, valamint egy meg nem valósult tervét, amely a jogosítvány megszerzéséhez kötött volna általános szűrővizsgálatot, munkáltatói bónusz-málusz rendszerrel.
A Péterfi Sándor utcai kórház CT-ügye
A műsorvezető konkrét példaként hozta fel, hogy a Péterfi Sándor utcai kórház – amely évente 50 000 fekvőbeteget és 1 millió járóbeteget lát el – jelenleg egy mobil CT-vel működik, mert az épületben lévő gépek cseréje zajlik. Takács Péter ezt pozitívumként értékelte:
„Az a probléma, hogy lecseréljük a képalkotó berendezéseket és a csere idejére mobil CT-t biztosítunk, hogy ne álljon le az ellátás." *
Hozzátette, hogy ő maga szorgalmazta, hogy a megyei és nagy budapesti kórházakban minimum két CT legyen, és ahol technikailag megoldható volt, ott be is állítottak egy másodikat. A CT-beszerzési program két lépcsőben 40 milliárd forintot költött, amit az Eurostat szintén nem egészségügyi kiadásként számol el.
Vita a kommunikációról és a szívhangrendeletről
A Fidesz kommunikációs stílusa
Takács Péter szerint a kormányzati pozícióból való kommunikáció „csapda", mert ha valaki helyreteszi a kérdésben elrejtett csúsztatásokat, azonnal aroganciával vádolják. Elismerte, hogy voltak hibák:
„Ahogy a Lázár bemondta a WC-tisztítást, az egy óriási baromság volt, és szerintem menthetetlen." *
A szívhangrendelettel kapcsolatos Facebook-poszt
A beszélgetés legfeszültebb része akkor következett, amikor a műsorvezető számon kérte Takács Péter egy korábbi Facebook-posztját, amelyben azt állította: „a Tisza egészségügyi államtitkára szerint szomorú dolog, ha egy magzatot megtart az édesanyja". A műsorvezető felolvasta Svéd Tamás parlamenti felszólalásának releváns részét, amelyben az államtitkár egy hipotetikus, tragikus végű történetet vázolt fel – egy megerőszakolt kiskorú lányét, aki a szívhang meghallgatása miatti érzelmi nyomás alatt öngyilkos lesz. Svéd Tamás ezt a forgatókönyvet nevezte „sokkal szomorúbb történetnek".
A műsorvezető többször is feltette a kérdést: hol mondta az államtitkár, hogy szomorú, ha megszületik egy gyermek? Takács Péter válasza szerint a politikai kommunikációban „néha az ember drasztikusabb eszközökkel is kell, hogy ráirányítsa egy problémára a figyelmet", és elismerte:
„Lehet, hogy itt hibáztam." *
Hangsúlyozta azonban, hogy általában szakmailag korrekt, és nem szokott személyeskedni – szemben Hegedűs miniszter úrral, aki szerinte „durva és agresszív személyeskedéssel" reagált egy korábbi meghallgatáson. Hozzátette: „amilyen az adjon Isten, olyanra fogadj isten".
A 8 milliárdos lélegeztetőgép-ügy
Takács Péter maga hozta fel a témát, noha a műsorvezető nem tervezte érinteni. Elmondása szerint egy éve hallgatja „azt a rohadt rágalmat", hogy 8 milliárdot keresett lélegeztetőgép-beszerzésen. Tisztázta:
- A sógora alkalmazottként, vezetőként dolgozott egy cégben, nem tulajdonosként.
- A cég nem lélegeztetőgépeket, hanem betegőrző monitorrendszereket és infúziópumpa-rendszereket hozott be.
- A sógor azért kellett, mert „10 fölötti nyelven beszél és abból az egyik a mandarin".
- Ő maga akkor a János kórház igazgatója volt, és semmilyen hatással nem volt a beszerzésekre.
- Egyedül ő tett feljelentést az ügyben (Kúly András ellen), de a mentelmi jog miatt az eljárás nem zárul le.
A fékek és ellensúlyok rendszere
A műsorvezető rákérdezett, hogy Takács Péter fontosnak tartja-e a fékek és ellensúlyok rendszerét, különös tekintettel arra, hogy a Tisza olyan kétharmaddal rendelkezik, amivel a Fidesz soha, és Sulyok Tamás köztársasági elnökként éppen ezt a rendszert védi a kormányzati túlhatalommal szemben.
Takács Péter kijelentette:
„Én demokrata vagyok ízig, vérig. [...] Szerintem szükség van fékek és ellensúlyok rendszerére, és akkor is szükség volt, amikor mi kormányoztunk." *
Amikor a műsorvezető idézte Orbán Viktor tusványosi és Kövér László korábbi, a fékek és ellensúlyok rendszerét lekicsinylő kijelentéseit, Takács Péter azt mondta, nem hallotta ezeket, de ha így hangzottak el, „akkor azok nem helyesen hangzottak el". Szerinte ezek a kijelentések a jogállamisági eljárásokkal való „cseszegetésre" adott reakciók voltak.
Pozitív példaként hozta fel, hogy a Sulyok Tamás vezette Alkotmánybíróság a Fidesz-kormány idején is semmisített meg törvényeket. Végül hozzátette:
„A bukásunkat nagyrészt az okozta, hogy 22-ben kétharmaddal nyertünk, mert ott már lehetett látni, hogy vannak működési problémák, vannak információáramlási problémák, de a kétharmados győzelem megnyugtatott mindenkit, aztán 26-ban meg beleálltunk a földbe." *
A miniszterelnök megszólítása
A beszélgetés elején Takács Péter többször is „miniszterelnök úrként" hivatkozott Orbán Viktorra, amit a műsorvezető helyesbített: a miniszterelnököt Magyar Péternek hívják. Takács Péter elismerte a hibát, és megjegyezte, hogy az Országgyűlés alakuló ülésén Magyar Pétert is „miniszterelnök úrnak" szólította. Hozzátette: „16 év azért hosszú idő", és „szokni kell".
⚠️ Értelmezhetetlen vagy bizonytalan szakaszok
- „Önék arra, nem olyan régen, néhány héttelőtt Ferenc Horsalja ült abban a székben" – A név valószínűleg egy másik vendégre utal, de az ASR-hiba miatt nem rekonstruálható pontosan. A kontextusból annyi derül ki, hogy egy korábbi vendég is hasonló kritikákat fogalmazott meg a Fidesz kongresszusával kapcsolatban.
- „Én ugye Benz és gimnáziumban jártam” – Valószínűleg „bencés gimnáziumban jártam” lehet a helyes alak, utalva a bencés rendre és Szent Benedek reformjaira.
- „a leg legnagyobb egyházreform, mert ezt szoktam mondani református haverjaimnak, az Szent Benedek volt” – A mondat értelme: a legnagyobb egyházreformot Szent Benedek hajtotta végre, belülről reformálva meg az egyházat.
- „kormány sajtóterméknek” – Valószínűleg kormánypárti vagy kormányközeli sajtótermékre utal.
- „sirányította” – Valószínűleg „átirányította” vagy „irányította”.
- „párt perdök úr” – Valószínűleg „pártelnök úr”.
- „a monitikában” – Valószínűleg „a politikában”.
- „a jelenlövők” – Valószínűleg „a jelenlévők”.
- „a kelkva egyetemeket” – Valószínűleg „a KEFA egyetemeket” (közfeladatot ellátó felsőoktatási intézmények).
- „EAPból” – Valószínűleg „E. Alapból” (Egészségbiztosítási Alap).
- „eltrendelkezésre a TV-be” – Értelmezhetetlen szakasz, valószínűleg az államtitkárság idején történt átalakításokra utal.
- „gaz árványkodó statisztikus” – Valószínűleg „rosszindulatú statisztikus” vagy hasonló.
- „nem hatta Vinc katedrál” – Értelmezhetetlen szakasz, valószínűleg „nem hozta meg a várt eredményt” vagy hasonló lehetett.
- „szócska Miki” – Valószínűleg Szócska Miklós, aki 2010 és 2014 között volt egészségügyi államtitkár.
- „tacepaukat” – Valószínűleg „tacepaót” (Tacepao – a Facebook-posztokban használt vizuális elem, képes szöveg).
- „Slyog Tamás Sullyog Tamás” – Sulyok Tamás köztársasági elnök nevének torzult alakjai.
- „a Kúly András ellen” – Valószínűleg egy személynév, de nem azonosítható egyértelműen a referencialistából.
- „Mátké Zsuzsi” – Valószínűleg egy képviselőtárs neve, de nem azonosítható pontosan.
- „bota” – Valószínűleg „buta” vagy „bot” (botlás, akadály).
- „a fé és pénzek visszatartása” – Valószínűleg „a fékek és pénzek visszatartása” (jogállamisági eljárás keretében visszatartott uniós források).
Teljes átirat megjelenítése
[00:00:00]Takács Péter, egykori egészségügyi államtitkár, most országgyűlési képviselő a vendégünk.
[00:00:05]Üdvözlöm, köszönöm, hogy elfogadta a meghívásomat.
[00:00:10]Vágjunk is bele, mit gondol, hogy élte meg a Fidesz megújulását, a megújító munkakongresszust, ahogy azt Orbán Viktor nevezte.
[00:00:20]Köszönöm a meghívást, üdvözlöm a nézőket.
[00:00:21]Ez egy hosszú folyamat eleje.
[00:00:24]Én csónát nem vártam a kongresszustól, meg ugye a párton belül is, akik hozzám közelebb állnak, azokkal arról beszélgettünk, hogy ezt nem lehet hat hét alatt, hogy egy ekkora szervezetet, mint a Fidesz, vagy egy ekkora közösséget, mint a polgári konzervatív közösség, gatyábarázzunk egy választási vereség után, hiszen egy teljesen más működésre kell átállni.
[00:00:48]Tehát 16 év kormányzás után most jön egy mozgalmi típusú ellenzéki lét.
[00:00:52]Ez nem fog menni két hét alatt.
[00:00:54]Önék arra, nem olyan régen, néhány héttelőtt Ferenc Horsalja ült abban a székben, ahol most ön.
[00:01:03]És azért ő nem csak itt, máshol is nagyon markánsan elégedetlenségének adott hangot.
[00:01:08]Mind a kongresszust megelőzö, mind a időszak önvizsgálatáról, szembenzéséről, mind pedig a kongresszuson történtekről.
[00:01:19]Mennyire ért ezekkel a kritikákkal egyet?
[00:01:21]Nagyon röviden ugye az a lényeg, hogy valójában nem történt szembenézés.
[00:01:24]És a fő kérdés szerinte, vagy az által megfogalmazottak alapján nem is az, hogy hogyan működjön 16 év kormányzás után egy ilyen mozgalmi Fidesz, hanem hogy mi vezetett érdemben valójában a választási vereséghez, kik ezért a felelősek.
[00:01:43]De miért mondja az Orsi, hogy nem történt szembenézés?
[00:01:45]Szerintem az választásokat követő hat hétben, pártszervezeten belül is mindenkinek volt lehetősége elmondani, hogy milyen hibákat látott.
[00:01:54]Én is elmondtam.
[00:01:54]Az, hogy kifelé mit mondunk el ebből, vagy mennyit beszélünk erről.
[00:01:59]Hát egy azért ez egy nagy család.
[00:02:01]Tehát a családon belül vannak feszkók, azt elsősorban a családon belül beszéli meg az ember.
[00:02:05]És utána én abban bízom, hogyha ezeket jól azonosítottuk, ezeket a problémákat, akkor lehet belülről változtatni.
[00:02:12]Én ugye Benz és gimnáziumban jártam, tehát lehet, hogy ezért, mert azért mégis csak a leg legnagyobb egyházreform, mert ezt szoktam mondani református haverjaimnak, az Szent Benedek volt, tehát aki belülről reformálta meg az egyházat.
[00:02:27]Hozzám egy picit ez a szemlélet egyébként közelebb áll, és szerintem elég őszintén beszéltünk.
[00:02:31]Én utána mondtam is ott valamelyik kormány sajtóterméknek, hogy a miniszterelnök szinte ugyanazokkal a szavakkal állt ki és mondta el, hogy például az, hogy mi 16 évig kormányoztunk, az egy kvázi félkatonai szervezetté hát alakította, vagy mondhatnám azt, hogy sirányította a pártműködést, megenged, ahol bocsánat, csak hogy lefele nagyon tökéletesen ment az információ visszafelé kevésbé, és kiveszett belőle a lélek.
[00:02:58]és ugyanezt mondta el nekem két héttel korábban négy szem közt, és utána kiállt, és elmondta a nyilvánosság előtt is.
[00:03:04]Szerintem ez egy ez egy őszinte dolog.
[00:03:07]Csak egy apróságot akartam helyes tenni a mondataiban.
[00:03:11]A miniszterelnököt Magyar Péternek hívják.
[00:03:12]Ő Orbán Viktorra gondoltam.
[00:03:14]Így van.
[00:03:14]Orbán Viktorra gondoltam.
[00:03:14]Jó, akkor a párt perdök úr igen.
[00:03:16]Hát még látja szokni kell, tehát 16 év azért.
[00:03:20]Mennyire hosszú idő?
[00:03:21]Bár megjegyzem én ö az Országgyűlés alakuló ülésénre megyesi Péterrel egyben mentem föl és utána ott kicsit még beszélgettünk is és őt is miniszterelnök úrnak szólítottam ez kétségtelen.
[00:03:33]Sőt, hogyha ha belemegyünk egyébként a protokollba, őt is megilleti az államtitkár megnevezést.
[00:03:39]Ha megbocsát én képviselő úr, meg fogom továbbra is nyugodtan.
[00:03:43]A mennyire a megújulás felé mutató út, hogy t a kínai kommunista pártot megszégyenítő 99%-kal választották azt az Orbán Viktort újra elnökké, aki ezért a 16 évért felelős, aki a bukásért is felelős.
[00:04:04]Hát 16 évért felelős, a 16 év eredményeiért is ő felelős.
[00:04:07]Tehát most a 16 évet próbálja 16 évet most próbálja betolni a kormánypárti narratíva abban, hogy itt 16 évnyi diktatúra volt emberek százorítot.
[00:04:18]Álljunk meg egy má jó álljunk meg egy másodpercre.
[00:04:21]Tehát az amit én itt mondok és kérdezek az a kormánypárti narratíva az ön megfogalmazása szerint nem.
[00:04:30]Csak azt mondtam, hogy a kormánypárti narratíva ebbe az irányba próbálja tolni a közbeszédet, hogy így 16 évig megnyomorította a Fidesze társadalmat, diktatúrát épített, kisemizték az embereket, satöbbi, satöbbi.
[00:04:42]Tehát itt és higgy el, hogy szóba fog kerülni a azért azért gondolom ezt, hogy nem nem érdemes így 16 évezni egy blokban.
[00:04:50]Ezt többen is elmondtuk, hogy négy évente újra választották a Fideszt ráadásul kéthados felhatalmazás.
[00:04:58]Térünk vissza a kérdésaphez.
[00:05:01]Igen.
[00:05:02]Tehát Orbán Viktor 99%-os megválasztása az F.
[00:05:07]Orbán Viktor teljesen nyíltan elmondta, hogy ő most egy évre tervez.
[00:05:11]A nem ez volt a kérdés.
[00:05:12]Ezt tudjuk.
[00:05:14]Ez mennyire függ, mennyire passzintható össze a megújulás gondolatával.
[00:05:20]Aha.
[00:05:20]Hagyja, hogy befejezzem, akkor ez ki is derül.
[00:05:21]Tehát ő elmondta, hogy egy évre tervez.
[00:05:23]És szerintem a kongresszus résztvevőinek túlnyomó többsége úgy látja, hogy Orbán Viktor kell ahhoz, hogy a konzervatív polgári tábor valamelyest egyben maradjon.
[00:05:34]Egy év alatt ki fogjuk találni a működést, egyrészt a Fidesz szervezetét is, másrészt meg én a Fideszen túlnélnék, mert igazából a struktúrák meg a szervezetek azok másodlagossá váltak a monitikában.
[00:05:48]Hát egy 29 tagból álló párt, a kormánypárt Magyarországon.
[00:05:54]Tehát én ennek hát nem tulajdonítok akkora jelentőséget.
[00:05:56]Én inkább annak tulajdonítanék jelentőséget, hogy hogy tudjuk megőrizni azt a tömeget, aki 16 évig támogatott minket.
[00:06:03]És mégis csak van egyfajta értékközösség bennünk, hogy még mindig nagyon sokan tartanak fontosnak Magyarországon.
[00:06:10]És a jelenlövők túlnyomó többsége úgy gondoltak, hogy Orbán Viktor ehhez egy évig kell.
[00:06:16]És szerintem egyébként egy év után nem ő lesz a Fidesz elnöke.
[00:06:19]Én most merem borítékolni.
[00:06:24]A túlnyomó többséget említette a küldötteknél 99% ugye azért két számot még ide hoznék és aztán tovább is léphetünk a kongresszuson.
[00:06:36]901 küldött mandátumát igazolta a kongresszus eleje, és 72 szavazatot kapott a 99%-hoz Orbán Viktor, vagyis a küldöttek nagyjából negyede, vagy nem adott le szavazatot, vagy inkább el, tehát nem adott le szavazatot, ami azért elég nagy szám ahhoz képest, ami a korábbi kongresszusokon jellemző volt a Fideszre.
[00:07:04]Itt azért tetten érhető az, hogy nem mindenki gondolta azt, hogy a 99% ellenére, hogy Orbán Viktorral kell folytatni.
[00:07:12]Nem tudom, ezt a számot én öntől hallom először.
[00:07:14]Tehát szerintem inkább azt kell megkérdezni, aki szervező volt, hogy hogy volt a mandátumok mozgása.
[00:07:19]Nekem ez a nincs úgy kezdődött a kongresszus 9 belátni, akkor láss én kérdeztem valamit.
[00:07:28]De hogyha csak egy jelölt van, ott a ott a az emberek és az emberek túlnyomó többsége tényleg úgy gondolja, hogy ő erre az egy évre kell, akkor igennel szavaz vagy nem szavaz.
[00:07:39]Ezt mindenki eldöntheti.
[00:07:41]Hát mi egy demokratikus párt vagyunk.
[00:07:43]Tehát emiatt senkit nem értem.
[00:07:46]Én egyébként vendégként én ott vendégként vettem részt, mint országgyűlési képviselő, mivel nem voltam küldött.
[00:07:52]Ezért a küldöttek regisztrációjáról, arról a mozgásról nem is sok információnkban, van, de nem is tartom lényegesnek egyébként.
[00:08:02]Lépjünk is tovább.
[00:08:02]Két ö lehetséges továbblépést látok.
[00:08:05]Mind a kettővel szeretnék foglalkodni.
[00:08:07]Az egyik ugye 16 évezés, a másik pedig vagy 16 év eredményei, a másik pedig megtartani vagy egyben tartani a tábort.
[00:08:17]Ez a cél, ahogy beszélt róla.
[00:08:17]Ennek egy fontos része a kommunikáció.
[00:08:19]Kezdjük az az elmúlt 16 év eredményeivel.
[00:08:27]2010-ben Magyarország GDP arányosan a vagy a GDP 7,5%-át költötte az egészségügyi előadásokra.
[00:08:40]Ebben az időszakban az EU nagyjából egy 7,58% volt az Európai Unió átlaga.
[00:08:50]26-ban Magyarország GDP 6,5%-ot költött már csupán Ühüm.
[00:08:58]Az egészségügyre.
[00:09:00]Tehát miközben 2010 az ebben a 16 évben 15-5% körüli GDP arányos költés csökkenés volt Magyarországon az egészségügy kapcsán, eközben az európai átlag 8%-ról 11%-ra emelkedett.
[00:09:20]Ez egy eredmény.
[00:09:24]Akkor elmondom, hogy ezt hogy kell értelmezni, mert ugye jött állandóan ezzel az ellenzéki narratív, hogy drasztikusan csökkent az egészségüre fordított kiadás GDP arányosan máskal.
[00:09:36]Az nem kevés.
[00:09:38]Igen.
[00:09:38]És én pedig erre mindig elmondtam, hogy nem ezt kell nézni, mert az eurostat, ő nem ezt szeretné nézni.
[00:09:42]Én ezt értem.
[00:09:44]Nem, nem ezt kell nézni.
[00:09:44]Az eurostat egy csomó mindent máshogy tart.
[00:09:47]Nyilván például mondok egy példát.
[00:09:52]Csináltunk egy csomó átalakítást, például a kórházak műszaki üzemeltetése, ami 31 milliárd Ft volt az én államtitkárságom kezdetén annyi eltrendelkezésre a TV-be.
[00:10:01]Azt kivittük az EAPból, a közlekedési és ellátási főigazgatóság kapta meg, és ez az összeg 31 milliárdról 220 milliárdra nőtt.
[00:10:15]De ezt már nem egészségügyi kiadásként tartja nyilván az Eurostat, hanem van egy olyan rubrikája az Eurostatnak, hogy közszolgáltatások fenntartása.
[00:10:24]Ebben van benne például a kórházak műszaki üzemeltetése.
[00:10:26]Ebben Magyarország majdnem kétszeresét fordítja GDP orányosan a közszolgáltatások fenntartására, mint az Európai Uniós államok.
[00:10:35]Egyetemek.
[00:10:37]Értem.
[00:10:37]K KEV rendszer, bocsánat, nem csak ezt szeretném rendbe tenni.
[00:10:39]Nagyon jó.
[00:10:41]2020-at mondanám.
[00:10:41]2020-at nem nincsenek két meg nem szervezik ki ezeket a pénzeket, amiket említ.
[00:10:48]6,7% ugyanúgy 2020-ban.
[00:10:54]Igen.
[00:10:55]Tehát ugyanúgy megtörténik.
[00:10:57]Nézze meg nézze meg.
[00:10:57]Nem az az eurós tart mondom egy csomó mindent máshogy tart nyilván.
[00:11:03]Tehát nyilván nekünk statisztikailag költségvetés a magyar központi statis magyar központi költségvetés.
[00:11:09]Nézzük meg a költségvetési részesedését az egészségügynek.
[00:11:13]Folyamatosan nőtt a GDP-nk.
[00:11:13]Ugye 2010-ben az egészségügyi kiadások, hogyha megnézi a magyar költségvetés funkcionális, ugye most nem fog nominális számokat mondani.
[00:11:23]7,3% volt.
[00:11:25]7,3.
[00:11:25]Amikor én befejeztem az államtitkárságot 10,2.
[00:11:29]Tehát a költségvetésen belül, a magyar költségvetésen belül, ami egyébként a az Európai Unió és az OSCD országok közül GDP arányosan a GDP 49,5%-átja újra a magyar költségvetés, amiben az elején vagyunk.
[00:11:46]Tehát a GDP arányosan, nem a költségvetésről beszélek, az egész országot jelentő GDP arányosan 2010 és 10 26 között 155%-kal csökkent az egészségügyre fordított kiadet.
[00:11:58]Mondom, hogy az eurostat is számol a kelkva egyetemeket, amikor kivjon egy nagyon egyszerűt.
[00:12:05]Igen.
[00:12:07]Péterfi Sándor utcai kórház.
[00:12:08]Igen.
[00:12:08]Mi van vele?
[00:12:10]Évente nagyjából 50000 embert lát el a kórház.
[00:12:13]1 millió embert lát el a járóbetegóbetegben.
[00:12:18]Így van.
[00:12:18]Hasonló méretű kórházat vezettem.
[00:12:20]Igen.
[00:12:20]A Jánost.
[00:12:20]Igen, csak a leginkább a nézők kedvéért, hogy el tudják helyezni a hogy mekkora a Péterfi.
[00:12:27]Igen.
[00:12:30]Jelen pillanatban történik valamiféle képalkotó diagnosztikai csere.
[00:12:35]Ühüm.
[00:12:36]Tehát gépeket leselejtennek, felvesznek.
[00:12:39]Ehhez képest ma ezt a mennyiségű embert úgy tudja ellátni a Péterfi, hogy a Péterfi udvarán, aminek az állapotáról ne is beszéljünk, egy mobil CT van.
[00:12:53]Igen.
[00:12:54]Mert bent az épületben jelen pillanatban nincs annyi CT.
[00:12:57]Egyébként négy darab CT van, ha működik egyáltalán.
[00:13:00]Mondom, most vannak lecserélés alatt.
[00:13:03]Tehát, hogy mobil CT az a probléma, hogy az a probléma, hogy lecseréljük a nagy értékű képpendés egy mobil CT-vel működik egy ekkora kórház ma Budapesten.
[00:13:16]Az a probléma, hogy lecseréljük a képpalkotó berendezéseket és a csere a csere idejére mobil CT-t biztosítunk, hogy ne álljon le az ellátás.
[00:13:23]Ekkora kórház ma Magyarországon egy mobil CT-vel próbál ellátni ennyi embert.
[00:13:31]Köszönöm.
[00:13:31]Pont köszönöm, hogy ezt felhozta, mert pont én vagyok az az ember.
[00:13:34]aki azt mondta, hogy megyei kórházaknál és nagybudapesti kórházaknál minimum kettő CT kell, hogy legyen.
[00:13:38]És ott, ahol ez technikailag megoldható volt, és még mondjuk ilyen hét-nyolc éves a CT is még használható, ott egy másodikat is beállítottunk.
[00:13:47]Nem egy helyen.
[00:13:49]Most egy CTSM beszerzési program, ami futott két lépcsőben és 40 milliárd költ, csak c nagyon csúnya Brüsszel direkt nem számolja bele az egészségügyi kiadásokba.
[00:14:00]És ezért tűnik úgy, hogy csökken a GDP arányos költések.
[00:14:07]Egyszerűen az Eurostat máshol számoljá a KE a KEva egyetemek.
[00:14:09]Nézze meg a KEva egyetemeket.
[00:14:11]Kivittük őket KEva formába.
[00:14:15]Egy csomó megyei kórházat, kis a megyében elhelyezkedő kórházat megkapott mondjuk a Pécsi Egyetem, Szigetvár, Mohács, nem tudom ilyen többieket.
[00:14:25]Tegyük föl, hogy mondjuk a a GDP-nk nem változott.
[00:14:28]pucán attól, hogy a KEA egyetemek alá szerveztünk intézményeket, ott leesett a a GDP arányos Európai Unió költés az Eurostat szerint, és megjelent magánkiadásként, merthogy a kekvák azok magánkiadásnak számítanak az Eurostat szerint, tehát a semmi nem változik az országban.
[00:14:49]Én látom, hogy az EA alap költségvetése nő.
[00:14:51]Az hogy lehet, hogy a GDP arányos ráfordítás mégis csökken?
[00:14:55]Azért, mert máshogy számol valamit az Eurostat.
[00:14:57]Ennyire egyszerű.
[00:14:57]De az a pénz ott van.
[00:15:00]Tehát való valójában arról van szó, hogy minden gaz árványkodó statisztikus azt akarja kimutatni, hogy az elmúlt 16 évben 15%-kal csökkent az egészségügyre fordított GDP ardulatak állít be engem.
[00:15:14]Nem ezt mondtam én ismerettem.
[00:15:14]Ne mindjárt megyünk arra, hogy ki milyen jó indot.
[00:15:19]ezzel szemben, miközben nálunk még egyszer, tehát KSH és Eurostat adatok alapján, egybenhangzó adatok alapján 155%-kat csökken a költségvetés, a GDP arányos egészségügyi költés.
[00:15:33]Ez egy ilyen görbe.
[00:15:33]Európában nyolcról minimum 11-re megy az átlag.
[00:15:39]Még egyszer mondom, amit itt érdemes megnézni, az a költségvetésen belül az egészségügyi részesedése funkcionális elemzése.
[00:15:46]Ezt nézzük meg.
[00:15:46]Visszajövök akárünk kitejtjük ide a statisztikákat és nézzük meg.
[00:15:52]A GDP folyamatosan nőtt a GDP-nek Magyarország az OCD országok közül talán a második a 49,5%-os újraosztási rátájával.
[00:16:01]És hogyha ezen belül a költségvetésen belül 7,3-ról 10,2-re nőtt az egészségügyi részesedése, akkor szerintem nem voltunk rossz pályán.
[00:16:12]Most lehet és én nem Brüsszeleztem és nem vádoltam rossz most az eurostat nem az Eurostatra mondta azt, hogy nem vádoltam semmivel az Eurostatot.
[00:16:20]Én azt mondtam, hogy egyszerűen más számítási metodikát alkalmaz.
[00:16:24]Például a közszolgáltatások fenntartását nem egészségi kiadásokként tartja számon.
[00:16:29]A rezsivédelmet, amit a kórházak is megkaptak, az 100 milliárd Ft, azt az állam gazdasági intervenciós zsebében számolja el, ahol Magyarország másfélszer annyit föl.
[00:16:39]És elmondtam, hogy a KEFA egyetemek beruházásait, a KEA egyetemek beruházásait magánkiadásként tartja számon az eurostat.
[00:16:47]Ezért mondtam, hogy nézzük.
[00:16:49]Daganatos megbetegedések mortalitása.
[00:16:51]Igen.
[00:16:52]Magyarországon 100000 lakosra nagyjából 310 átlagosan 310 halálos kimenetelő betegség jót.
[00:17:02]Az európai a lengyelek.
[00:17:06]Igen.
[00:17:09]Akik talán összehasonlíthatóak velünk, bár jelentősen nagyobb populáció, 26 számmal büszkélkedhetnek.
[00:17:18]Az Európai Unió 200 körül van.
[00:17:23]Igen, igen, igen.
[00:17:25]Hát nézze meg a térképen, hogyha ez hogy néz ki az európai térképen, mintha vasfüggő még mindig állna.
[00:17:32]Ezért hoztam föl a lengyeleket, akik jóval közelebb vannak az uniós átlaghoz, mint hozzánk.
[00:17:37]Igen, a lengyelek azok ilyen szempontból jó példa.
[00:17:39]Tehát hogy megnézzi Bulgáriát, Romániát, a balti államokat, Magyarország Magyarországhoz hasonlóak a számok, amik minden rendben, ha a bulgárok annyira halnak meg, ezt mondtam, hogy minden rendben.
[00:17:51]Ez a másik nagy kamujuk, amit állandóan velem megcsinálnak, hogy Takács Péter szerint a magyar egészségügyben minden rendben van.
[00:17:58]Mondtam én ilyet bármikor is?
[00:18:00]Kérem, mutasson nekem egy interjút, amiben én kijelentem, vagy a magyar egészségügyben minden rendben van.
[00:18:03]Megom egy sörre vagy fagyira.
[00:18:05]Igény szerint.
[00:18:08]Igény szerint mondom.
[00:18:08]Tehát eddig senkit nem kellett meghívnom, pedig mindenkinek fölajánlom.
[00:18:12]Na, tehát arról beszélgettünk, hogy a vasfüggöny, mintha még mindig állna van egy-kettő ülítőkivétel.
[00:18:18]Népegészségügyi fronton volt lemaradásuk.
[00:18:21]Én ezt véka alá rejtettem?
[00:18:23]Nem.
[00:18:23]Amikor kiálltam az első államtitkári interjúra, három célt jelöltem meg, hogy mit szeretnék elérni.
[00:18:31]És az első volt, hogy az egészségben eltöltött életéveket vigyük közelebb az Európai Uniós átlaghoz, mert népegészségi fronton vagyunk a legrosszabbul.
[00:18:39]Akkor hadd kérdez inkább elmarad népegészségügyi népegészségügyi fronton.
[00:18:44]Igen.
[00:18:45]Tehát tudjuk, hogy a magyar társadalom, abban is elsősorban a férfiak irtóznak az orvoshez járáshoz.
[00:18:50]Nagyon kevés a az orvos találkozási pont.
[00:18:52]Miért kellett megszüntetni a kötelező üzemorvosi vizsgálat?
[00:19:00]Én azzal nem értettem egyet.
[00:19:02]Nem ezt kérdezte.
[00:19:03]Én azzal nem értettem egyet.
[00:19:03]Azt a ipar kilobbizta magának.
[00:19:06]A KKV-kon keresztül jött be az ötlet a kormányra.
[00:19:09]Ez egy fölösleges pénzügyi kiadás és adminisztrációs teher a kisvállalatóknak.
[00:19:15]Szerintem hiba volt.
[00:19:18]Én ezt akkor is elmondtam.
[00:19:18]Hiba volt megszüntetni.
[00:19:20]Szóval én még azon gondolkoztam, hogy amikor népegészségü fronton mit csináltunk, egyrészt közel akartam vinni az egészségértést az emberekhez.
[00:19:29]Ezért fejlesztettük ezt az egészségablak applikációt, egészségvonalegészség.hu, tehát egy ilyen egészségbrendet kezdtem építeni.
[00:19:36]Bevittük az iskolai egészségnevelést az oktatásba.
[00:19:40]Az egy az egy komoly munka.
[00:19:42]A felső tagozatban most már beillesztették a tanrendbe az egészségértést, meg az egészségnevelést.
[00:19:50]A vastagbérzűrést kiterjesztettük a projektet, országos szintű szűrővizsgálatot csináltunk belőle.
[00:19:54]És amin most dolgoztam, csak ezt sajnos már nem tudtam megcsinálni, az pont az, amit ön mondott, hogy főleg a férfiak mindenki magából indul ki, én is akkor megyek orvoshoz, hogyha nagyon muszáj, vagy a feleségemmel addig zargat, hogy elmegyek.
[00:20:08]A középkorú férfiaknál vesztjük el a legtöbb egészséges életet.
[00:20:12]Én azon gondolkoztam, hogy úgy is mennek jogsik csináltatni, hogy akkor egy ilyen általános szűrővizsgálatot a jogsi keretében lehessen megcsinálni és bizonyos kedvezményeket mondjuk hozzácsatolni esetleg munkáltatói oldalról egy ilyen bónuszmálusz rendszerű, de erre már nem maradt ide sajnos.
[00:20:27]Értem.
[00:20:27]A kormányon belül az egészségügyért felelős vezetőnek nem volt annyi ereje, hogy azt mondja, hogy amiről az előbb beszélt, hogy akkor tartsuk meg legalább ezt az egy kényszerű kötelező jellegű orvostalálkozót a az üzemorvosra gond.
[00:20:46]Nagyon sok mindenben volt erőm, nagyon sokszor nyertem és ebben vesztettem.
[00:20:50]Ebben erősebb volt az ipari lobbi, mint én.
[00:20:53]Jó.
[00:20:53]Oké.
[00:20:54]Még mindig ott tartunk, hogy például a rákos dag a daganatos megbetegedések mortalitása az elképesztően magas nálunk az uniós átlaghoz, de mondom még egyszer a lengyelekhez képest sem.
[00:21:10]És az nem egy érv, az nem egy érv, hogy vasfüggöny van.
[00:21:15]És és nem tudom én, hiszen legyel ortá most mondtam el, hogy mennyi mindent csináltunk, hogy ez jobb legyen, vagy ez nem hatta Vinc katedrál, vagy mit kellett akkor mit kell még elmúlt az elmúlt én sem választott politikus, sem vezető, sem egészet három három három- négy választ adtam rá, hogy mit cselek.
[00:21:36]Még egy még egyet szívesen mondok, bár megint majd azt fogja mondani, hogy megint statisztikával trükközök.
[00:21:42]Magyarországon az egyik legnagyobb a boncolások aránya még mindig.
[00:21:46]És ezt azért tudom, mert én is ugye olyan szakmában jöttem, mint itt az adás előtt megbeszéltük, ahol az ember bcol.
[00:21:51]Igen.
[00:21:52]És nálunk van egy nagyon szigorú statisztika az onkológiai betegségek regisztrációjára.
[00:21:57]Ez a rákregiszter.
[00:22:00]Abba azok a rákos megbetegedések is bekerülnek, amik a bonconás során úgynevezett mellékleletként, tehát nem főhalálok tényezőként kerülnek be.
[00:22:07]Ilyen Németországban, Lengyelországban például nincs.
[00:22:11]Tehát a posztmortem diagnosztizált rák is benne van.
[00:22:13]Tehát mi sokkal őszintébben nézünk szembe mondjuk a rákos betegségek magyarországi mottalitításával vagy incidenciájával, mint nyugat-európai ország.
[00:22:25]Fantasztikus.
[00:22:25]Csak ott kevesebben halnak bele.
[00:22:27]És ezért mondtam, hogy mit csináltunk az egészségértésnél a népegészségügy terén.
[00:22:31]Tudom, elhiszem, hogy ez még nem.
[00:22:31]Tehát elhiszem, hogy ez még kevés.
[00:22:34]De jó, de akkor azt mondom, szócska Miki 2010 és 14 között volt államtitkár.
[00:22:39]nem dohányz nem dohányzók ellen védelméért hozott törvény az egészséges értkezésért a köz közétkeztetési reform hát egy csopón egészségügyi előrelépés volát nem anny és a számok mégsem feltétlenül ezt igazolják az utolsó téma a a amit jeleztem hogy szeretnék érinteni amikor arról beszélt hogy meg hogy azt kell kitalálniuk hogyan kell egyben tartani a tábort Ühüm.
[00:23:12]És a kampányból elkövett hibák, vagy a vereséghez vezető útnak a a szemedzési folyamatában is nagyon sokszor felmerült a a az elhibázott kommunikáció, rossz kampányüzenet, nem tudom én változott a Fidesz kommunikációja vagy az önkommunikációja április 12-e előtthöz képest?
[00:23:33]biztos, hogy fog egyébként hát az, hogy mi lesz, ami amivel ugye minket vádolnak, hogy arogáns módon meg nem tudom Pökhendy meg ilyen szavakat, főleg Pökhendy az magyar Péter kedvenc szav, ami az ő szájából furán hangzik.
[00:23:47]Szóval, hogy ilyen kommunikációt folytatunk.
[00:23:49]Azért nehéz, mert a kormány pozícióból az ember mindig az erő pozíciójából beszél, azt nem tudja levetkőzni.
[00:23:56]hogyha áll velem szembe egy végtelenül kedves és bájos 444-es kis újságíróhölgy és kérdez tőlem valami rendkívül rossz indulatot amiben már a a kérdésében el van rejtve egy csúsztatás és én erre felhívom a figyelmet és azt mondom ne haragudjon de már a kérdésében egy hamis állítást fogalmazd meg amen megpróbálja megvezetni a nézőket akkor én arogáns vagyok és pökhendi ha meg bemegyek ebbe a zsákutcáb akkor az a fő címme hogyács péter beismerte hogy tehát ez egy nagyon nagyon nehéz játék Mert hogyha az ember ezeket helyre teszi, akkor rögtön aroganciával meg tökhendiséggel, meg nagyképűséggel lehet vádolni.
[00:24:32]Tehát kormányzati pozícióból ez valóban egy ilyen kommunikációs csapda.
[00:24:36]Nyilván egy csomó minden hiba volt, ahogy a Lázár bemondta a WC-tisztítást, az egy óriási baromság volt, és szerintem menthetetlen szerencsére.
[00:24:45]Bocsánatot is kér tőle.
[00:24:48]Képviselő úr, a választók kimondták április 12-én, hogy nekik mi a véleményük a Fidesz kommunikációra.
[00:24:54]Én az örére gondolom.
[00:24:56]Fölteszek akkor egy elné konkréta kérdés.
[00:24:58]Mondok mondok egy tegyek egy konkrét kérdést.
[00:25:02]Igen.
[00:25:04]A Tisza egészségügyi államtitkára szerint szomorú dolog, ha egy magzatot megtart az édesanyja.
[00:25:08]Ezt ön így van elmondaná, hogy ezt mire alapozza?
[00:25:16]Hát a parlamenti felszólalását szeretném felolvasnam most a parlamenti felszólalás.
[00:25:20]Úgy szólt a parlamenti felszólalása, hogyha itt van.
[00:25:24]Tehát szó szerint itt van előttem a par.
[00:25:26]Nyugodtan olvassa fel.
[00:25:26]Mit mondott Svéd Tamás?
[00:25:30]Ön megosztott velünk egy boldog végetérő történetet.
[00:25:32]Ezt köszönjük.
[00:25:36]Egyetértünk abban, hogy minden emberi életérték, minden gyermek születése öröm és boldogság forrása kellene, hogy legyen, melyben ideális esetben, mint végül az ön történetében is, a gyermek szüleivel is osztozunk.
[00:25:48]Ühüm.
[00:25:48]A jogalkotó felelőssége nem állhat meg a boldog véget boldog végű történeteknél.
[00:25:55]Az én gondom a következő.
[00:25:55]Ha Beni történetének is köszönhetően a szívhang meghallgatására kötelező rendelet az önök eredeti szándéka szerint mindenki számára kivétel nélkül kötelező marad, akkor fél év múlva felállhat itt egy másik képviselő, és egy sokkal szomorúbb történetet oszthat meg velünk.
[00:26:13]Például egy megerőszakolt kiskorú lány történetét, egy lányét, akire a magzat szívhangjának meghallgatását ráerőltették, és aki az így keletkező érzelmi nyomás alatt eláll eredeti szándékától, és lemond a terhesség megszakításáról, de nem tudja feldolgozni a ránehezedő lelki terhet.
[00:26:33]Összeroppan, és még a terhessége alatt megöli magát, és még meg sem született gyermeket.
[00:26:38]Sok tragikus történet szól az abortuszt tiltó országokban és az azt nagyon megnehezítő országokban csapdába került nők sorsáról.
[00:26:45]Ha pedig ezeket ezen történetek kapcsán úgy döntenénk, hogy a hasonló tragédiák megelőzésére onnantól mindenkinek megtiltjuk a szívfang meghallgatását, akkor véleményem szerint ugyanúgy hibásan járnánk el, mint akkor, ha az önkéntség kívül boldogabb véget élő története alapján mindenki számára kötelezővé tennénk azt, hol van itt az, hogy szomorú amiatt, hogy megszületett egy gyermek.
[00:27:13]Bemehetünk az abortuszitába.
[00:27:16]de ez nemusí képviselő úr, ez nem abortuszita.
[00:27:21]Megkért engem, hogy olvassak fel egy viszonylag hosszú, elnézést, hogy visszaértünk a nézők türelmével egy viszonylag hosszú szöveget.
[00:27:27]Mondja meg nekem, hogy hol van ebben a szövegben az, hogy az államtitkár szomorú, mert megszületik egy magzat.
[00:27:39]A szöveg nem a bortusz, nem szép rendelet a szövegben, amire ő az.
[00:27:44]Bocsánat.
[00:27:44]Most akkor akkor nézzük meg, hogy még milyen állításokat fogalmazott meg mellette, mert úgy állítják be ezt az egész kérdést a szívgrendelettel, Hegedűs miniszter úr is, meg Svéd Tamás is, mintha semmi más nem lenne a kismamák lelki támogatására, irányítására.
[00:28:01]Képviselő úr, mellé beszél.
[00:28:01]Ugyanis elhangzott ez ön felszólalt, elmondott egy történetet.
[00:28:07]Az ön felszólalására Mátké Zsuzsi mondta eleg.
[00:28:11]Igen, bocsássom meg.
[00:28:11]Igaz.
[00:28:11]Tehát a arra a felszólalásra ez a válasz érkezett.
[00:28:16]Erre a válaszra pedig ön azt mondta, hogy a Tisza egészségügyi államtitkára szerint szomorú dolog, ha egy magzatot megtart az édesanya.
[00:28:24]Hol mondta ezt az államtitkár?
[00:28:27]nem azt mondta, hogy előfordulhat egy sokkal szomorúbb dolog, mint amikor hogy emiatt a nyomás miatt a kismama eláll végül az eredeti szándékától és lemond a gyerektől és úgy próbálta meg, de úgy lemondta, hogy eláll eredeti szándékától és eláll a terhessé megszakítástól.
[00:28:44]De még egyszer mondom, még egyszer mondom, nem most tele akar engem kényszeríteni Zsák utcába, úgyhogy most fölolvasta azt a három mondatot.
[00:28:52]fölolvasta azt a három mondatot, és mellette még amit ami ott elhangzott, hogy nekünk a szemünkre vetik azt úgy, úgy próbálnak meg minket beállítani, hogy mi szülőgépnek használtuk a nőket, hogy belekényszerítettük őket a szívhang meghallgatásába, és közben semmilyen más fogó nem adtuk családvédelmi szolgálatokat kérnek rajtunk számon.
[00:29:15]Nem, hallgass végig.
[00:29:15]Én is végighallgattam ön.
[00:29:17]Hát ennek nem sok értelme van akkor ennek a beszélgetésnek.
[00:29:19]Április 12-én mindaz, amit most elmondott, arról született egy döntés.
[00:29:25]Igen.
[00:29:25]És most szaggassam meg a ruhámat meg nem szaggass meg, ha hamut is szjá esetleg a fejemre, vagy hogy legyen?
[00:29:31]Zárjuk egy pillanat, hogy egy pillanatra lezárjuk a kampányt, és azzal lennék végtelenül elégedett, ha a kérdésemre válaszolna.
[00:29:39]Hol mondta azt a Tisza egészségügyi államtitkárra, hogy szomorú dolog, ha egy magzatot megtart az édesanyja?
[00:29:47]Szóval nekünk el kell viselni azt, hogyha bármit mondunk, kivágnak belőle valamit és elferdítik, ugye?
[00:29:54]De de nem bármit mondanak.
[00:29:54]Ekkora tacepaukat kitett a Facebookra.
[00:29:58]Képviselő úr, ezek az ön szavai.
[00:29:58]Álljon értük helyt.
[00:30:01]Hol most állok értük hely, de mindig belém folytja a szót.
[00:30:04]Mindig belém folytja a szót.
[00:30:07]Parancsol.
[00:30:07]Tehát egyszerűen az a szövegkörnyezet, amibe ott elhangzott, és amivel azzal vádoltak minket, hogy mi megnyomorítjuk a nőket csak azzal, hogy a szívhangot meg kell hallgatni, és úgy beszélnek a családsegítésről, a lelki támogatásról, a klinikai szaksichológiai támogatásról, mintha ez nem is lenne már, bocsánat, azt nekünk miért kell eltűrni?
[00:30:29]Azt miért kell eltűrni?
[00:30:32]A nem kell eltűrni, és ha nem kell hazudni, az nem ugyanaz.
[00:30:34]Tehát de akkor amikor ő azt állítja, hogy ilyenek nincsenek, akkor ő nem hazudik, csak én, hogyha azt mondom, hogy egy szomorú képvisel úr felorú sztorinak minősítette azt, hogy egy fiatal nő elállt az abortus szándékától a szívhang meghallgatása után.
[00:30:50]Én nem mondom, hogy nem azt nevezte szomorú történetek, és ezt ön pontosan érti.
[00:30:54]Egyetemet végzett, nagyon sokat tanult, pontosan érti, mert nincs szöveg értési problémája.
[00:31:01]arról beszélt, hogy az a szomorú történet, hogyha ennek hatására az a az érintett hölgy összeroppan és öngyilkosságot követel, amivel a saját és a magzata életét is kioltja.
[00:31:15]Ezt nevezte szomorú történetek.
[00:31:17]Nem azt, hogy valaki megszüli a gyermekét.
[00:31:20]Ön el tudja képzelni egy orvos kollégájáról, vagy egy állampolgár társáról Magyarországon, hogy szomorú dolognak tartja, a megszületik egy gyerek.
[00:31:35]Még egyszer mondom, még egyszer egyszerű eldöntendő kérdés volt.
[00:31:37]El tudom képzelni, nem tudom elképzelni.
[00:31:39]Nem tudom elképzelni, de még egyszer mondom, hogy miért kell mellette úgy bemutatni, mintha ennek a hölgynek, aki fiktív módon Magyarországon semmilyen más segítséget nem adna az a rendszer, amit mi fölépítettünk.
[00:31:55]ad ad lelki támogatást, ad családsegítést a segít adott esetben örökbe adni a gyereket, minden adott hozzá, hogy ilyen tragédiák ne következenek be, mégis így állítják be a mi rendszerünket.
[00:32:10]feltette azt a kérdést, hogy miért kell ezt önöknek elviselni, és a hogy hogy ő hazudik, és nem tudom én önnek a Tisza bármelyik kormányzati képviselő kapcsán, vagy az őszájukból elhangzott szavakért nem kell helytállnia.
[00:32:26]Ők nem ön, ők azt mondanak, amit akarnak.
[00:32:30]Önnek alapvetően egyetlen ember szavaiért kell felelősséget találni, azok a sajátjai.
[00:32:41]Végül mindig tartja azt, hogy Svét Tamás szomorú dolognak tartja, hogyha megszerük egy gyermek, amit kérd, és ezek az ön szavai.
[00:32:50]Ezért kérdezem, hogyha valaki más hazudik, hát hazudjon.
[00:32:56]Hát nem, tehát nem nem tudja befolyásolni a másik embert.
[00:32:59]Legyen az egy képviselőtársa, vagy bárki más, hogy miket mond, csak saját magát tudja kontrollálni, és csak a saját szavaiért szabad önt felelősségre vonni, vagy tehát még egyszer, máig tartja ezt, amit a múlt héten írt egyébként ki.
[00:33:18]Tehát nem évekkel ezelőtt, hanem néhány nappal ezelőtt.
[00:33:20]Nézze, ön is tisztában van azzal, hogy a politikai kommunikáció, főleg a közösségi térben megváltozott.
[00:33:26]Tehát néha az ember drasztikusabb eszközökkel is kell, hogy ráirányítsa egy problémára a figyelmet.
[00:33:33]És az egy probléma, hogy a szívhangrendelettel és általában az abortusz kérdéssel kapcsolatban a Tisza egészségügyi vezetése viszonyul?
[00:33:42]Értem.
[00:33:42]A azt gondolja, hogy ez a kommunikációs stílus vagy forma, amit most ön egy egy kommunikációmat kiemelte, és megpróbálja ráhúzni, hogy minden tekintetben így kommunikálok.
[00:33:56]Lehet, hogy itt Lehet, hogy itt hibáztam, nem így próbál engem bemutatni.
[00:33:59]Azért hallgasson meg engem több helyen.
[00:34:01]Általában én törekszem arra, hogy szakmailag a tájratérően miniszteri meghallgatásra is korrább kérdéseket tettem fel.
[00:34:08]Teljesen valid szakmai kérdéseket nem szokott személyeskedni.
[00:34:13]Teljesen valid kérdéseket tettem fel és Hegedűs miniszter úr durva és agresszív személyeskedéssel reagált.
[00:34:18]Nekem tűrni kellemot nem szokott személyeskedni.
[00:34:23]Nekem tűrni kell, ugye?
[00:34:23]Tehát de a másik oldal meg mindent megtehet, hiszen ők tatyolag tiszta jó emberek, jó dolgokat elő a másik oldal, de amilyen az adjon Isten olyanra fogadj isten bocsánat ez lehet, hogy valakinek nem tetszik.
[00:34:39]Legyen legyen így azt gondolom, hogy több ilyen is volt már az én karrieremben.
[00:34:43]Általában ahogy hozzám szólnak, úgy szólok én is.
[00:34:45]Svéd Tomással nekünk van közös Svéd Tomással van közös történetünk egyébként, mert amikor a háziorvosi ügyeleti rendszert átalakítottuk, 20 tárgyalási forduló után még akkor a MOK főtitkáraként ült ki és tartott sajtótájékoztatót arról, hogy a MOKAL nem egyeztetett a belügyminisztérium.
[00:35:05]Képviselő úr, ön nem szokott személyeskedni.
[00:35:06]Én nem mondtam, én szoktam személyeskedni.
[00:35:08]Akkor a harmadik és utolsó kér annak is van oka és célja.
[00:35:14]Az utolsó fél témakör, mert már nagyon visszaélünk a nézőink türelmével.
[00:35:19]Ár lenne szegény.
[00:35:23]De szerintem ezt Slyog Tamás Sullyog Tamás elmozdítása és a a különböző vezetők elmozdítása, amit tervez, illetve kilátásba helyezett a Tiszak.
[00:35:35]Csak nem kérdez meg a 8 milliárdról látja, miért nem?
[00:35:37]pedig arrt beszéltük, hogy meg fogja kérdezni.
[00:35:41]Igen, de ezekről is meg akarom kérdezni.
[00:35:43]A 8 milliárd meg pedig én egy éve hallgatom azt a rohadt rágalmat, hogy én 8 milliárdot kerestem lélegeztetőgép Mutin, ugye?
[00:35:48]És nekem az kerte nem is a családom kereste.
[00:35:53]Nem elég elég.
[00:35:56]Ebbe ne vigyen be.
[00:35:57]Parancsoljon.
[00:35:57]Én az egész témát nem akartam felhozni.
[00:36:00]Pont azért én meg föl akar én meg föl akarom hozni, mert ezt az ebben a szennyben élek egy év.
[00:36:06]Nincs 8 milliárdom.
[00:36:09]A sógorom dolgozott egy cégnek alkalmazottként.
[00:36:12]Vető.
[00:36:12]Oké.
[00:36:12]Rendben.
[00:36:12]A sóg nem érdekel.
[00:36:12]A Tesco vezető igazgatója a Tesco a Sógora elmondta, hogy vezetője volt.
[00:36:20]Alkalmazott volt.
[00:36:20]Nem tulajdonos alkalmazott ne beszéljen mellé.
[00:36:24]Azért nem beszél kapott osztalékot.
[00:36:25]A Tesco Budaősi Tesco vezérigazgatója aláírhat a cég nevében.
[00:36:30]Aláírhat.
[00:36:30]Rendelkezik pénz fölött, szállíthat ár?
[00:36:32]Tarthatja a kapcsolat az áruszállítókkal.
[00:36:34]Igen.
[00:36:34]Kaposztalékot?
[00:36:36]Nem, mert nem tulajdonos.
[00:36:36]Az én sógorom ugyanígy volt bent egy cégben.
[00:36:42]Vezetőként.
[00:36:44]Vezetőként.
[00:36:45]És akkor én hazudok, hogyha vezetőként volt alkalmazott kaposztalékot a Tesco magyarországi vezetője úgy támad rá, mintogyha egyáltalán én hoztam volt.
[00:36:55]Ócska lipsi újságírói trükk, hogy bele lebuktak lebukottak újra azzal, hogy ez egy rohadt nagy kamu.
[00:37:04]És most nekem egy-egy szavamba próbálnak belekötni.
[00:37:07]Igen, vezetője volt alkalmazottként egy cégnek.
[00:37:09]Nem szerzett be lélegeztetőgépeket.
[00:37:11]Konkrétan nulla darab lélegeztetőgépet hoztak be az országba.
[00:37:15]Nem kapott a családom a 8 milliárdból, és nem volt mutyi, majd a mutyit azt kiderítik, mert konkrétan ö lé izét hoztak be, betegőrzöm monitorrendszereket, infúziópumpaendszereket és azért alkalmazták, mert 10 fölötti nyelven beszél és abból az egyik a mandarin.
[00:37:35]És ja, és hogy ez akkor történt, amikor én az okfő főigazgató helyetteseként érdemi hatással voltam beszerzésekre.
[00:37:43]Nem, a János kórház igazgatója voltam, és semmilyen semmilyen hatással nem voltam a beszerzésekre, és egy éve hallgatom ezt a szennyet.
[00:37:51]Egy feljelentés született a témában, azt én tettem a Kúly András ellen.
[00:37:55]És a mentelmi jog miatt ugye ez nem lesz lezárva.
[00:37:59]Igen.
[00:37:59]Tehát én a következőt akartam ezzel kapcsolatban mondani.
[00:38:04]Egyrészt valóban szóba került előzetes egyeztetés.
[00:38:07]Igen.
[00:38:07]Tehát igen, csak nem akar soha nem jelenik meg olyan médiában, elmond köszönöm szépen a lehetőséget.
[00:38:15]És visszatérnék oda tényleg most nagyon röviden, hogy az az alkotmányos átalakítás, amit elindított a Tisza.
[00:38:23]Igen.
[00:38:23]Minden felhatalmazása megvan hozzá.
[00:38:26]Olyan kétharmad, amivel önök se rendelkeztek soha.
[00:38:30]Azt hallom mindenhol, hogy például Solok Tamás köztársasági elnökként fékek és ellenok rendszerét védi, hogy azok a vezetők a gazdasági versenyhivatal élő itt ottam ott nem kell fel állami számvezi, kehí nem tudom én, ezek mind a kormányzat túlhatalmával szembeni védekezése a jogállamnak.
[00:38:53]Erről mit gondol?
[00:38:58]Mi szolgálná jobban a fénykés ellensúlyok rendszerét, mint egy olyan közpársági elnök, amit nem a mostani kormánypárt által uralt országgyűlés választott meg?
[00:39:09]Megkérdez másként.
[00:39:09]Ön szerint fontos a fékúlyok rendszere?
[00:39:13]Szerintem fontos.
[00:39:13]Igen.
[00:39:16]2023-ban ott volt usványoson, amikor Orbán Viktor azt mondta a fékek és ellensúlyok rendszeréről, hogy brüsszeli bla bla.
[00:39:23]Nem emlékszem.
[00:39:26]23-ban ott voltam, mert megmondom őszintén, de akkor már a kormány tagja volt.
[00:39:30]Nagyobb esélyel, amikor a főnöke azt mondta, minek utána a nejem akkor terhes volt a kislányunka, és szerintem 23-ban nem voltunk.
[00:39:39]De gondolom azért arról értesült, hogy a főnöke azt mondja, hogy a fékek most mondta nekem, hogy én a saját szavaimért álljak helyt.
[00:39:45]Álljak helyt Orbán Viktor szavaiért?
[00:39:47]Nem, nem, nem Orbán Viktor szavaiért figyel a saját szavaiértájuk.
[00:39:52]Tehát amikor Orbán Viktor arról beszél, hogy a fékek és ellenslyok rendszere egy brüsszeli blabla, hogy Európa csak szellemi tunyaságból vette azt át az Egyesült Államoktól.
[00:40:03]Igen.
[00:40:05]Amikor Kövér László arról beszél, hogy felejtsük már el ezt a az egészet, ami csak bota, külön között és a demokratikus akaratnyilvánítás megakadályozására és a kormány kezének megkötésére való, akkor ő mit mondott ezekre?
[00:40:27]Ühüm.
[00:40:30]Ők mire reagáltak?
[00:40:30]arra, hogy jogállamisági jogállamisági eljárással cseszegettek minket folyamatosan ellensúlyok rendszerére reagáltak.
[00:40:38]Nem Brüsszelre reagáltak, nem arra reagáltak, hogy a jogállamiság és a fé és pénzek visszatartása, hanem a fékek és ellensúlyok jogállami rendszerére.
[00:40:50]Én ezeket a kijelentéseket nem hallottam, de most elhiszem önnek, hogy ez így történ szó szerint felolvassun mindent.
[00:40:56]Nem, nem kell szó szerint.
[00:40:56]Én elhiszem önnek, hogy ez így történt.
[00:41:00]Akkor még egyszer még egyszer el fogom meg fogom mondani.
[00:41:02]Nem fogok kibújni a válaszámot, csak még egyszer mondom, hogy akkor egy folyamatos nyomás alatt voltunk jogállomiság címszóval az Európai Unió intézményéből, de soha nem sikerült definiálni, hogy mi az a jogállamiság.
[00:41:14]A De ha így hangzottak el ezek a kijelentések, akkor azok nem helyesen hangzottak el.
[00:41:21]Ez az én meggyőződésem.
[00:41:24]Én azt tudom mondani, hogy én demokrata vagyok ízig, vérig.
[00:41:25]Én beálltam a sorba minden egyes alkalommal, és szerintem szükség van fékek és ellensúlyok rendszerére, és akkor is szükség volt, amikor mi kormányoztunk épá.
[00:41:35]És volt akkor hát az alkotmánybíróság nem egyéb a pont Péter vezet alkotmánybíróság a Súlyok Tamás a Súlyok Tamás által vezetett alkotmánybíróság nem egy törvényünket semmisítette.
[00:41:46]Péter fideszes országgyűlési képviselő jelöltként kezdte 90 a karrierét.
[00:41:50]mondom és ma az alkotmánybíróság előke önzer nem és nem április 13 kvez ön szerint egy ilyen alkotmánybíróság amit a Fidesz egykori képviselőhogy vezet megvalósítja a fékes ellensúlyok rendszerét Orbán Viktor most én beszéltem hogy az Alkotmánybíróság a 16 év alatt nem egy a Fidesz által uralt kétharmados országgyűlés által megalkot törvényt dobott vissza és semmisített meg Súlyok Tamás idején is volt ilyen.
[00:42:23]Az például egy jó dolog volt, és ezek ezek kellettek is.
[00:42:25]Én én ennek a híve vagyok, tehát a túlhatalom az soha nem jó, és a Fidesznek se tett jó.
[00:42:30]Nekem ez meg a másik meggyőződésem.
[00:42:32]A bukásunkat nagyrészt az okozta, hogy 22-ben kétharmaddal nyertünk, mert ott már lehetett látni, hogy vannak működési problémák, vannak információraási problémák, de a kétharmados győzelem megnyugtatott mindenkit, aztán 26-ban meg beleálltunk a földbe.
[00:42:49]Köszönöm szépen, hogy itt volt és auk.
[00:42:51]Úgyzintén jó volt.