KlikkTV 30:47

"Magyar Péter nem kormányoz, csak a kishalakat kergeti"

belpolitikaegészségügykormánykritikainterjúközélet
Irányultság: LiberálisKötődés: Ellenzéki
"Magyar Péter nem kormányoz, csak a kishalakat kergeti"
tl;dr
  • Komáromi Zoltán szerint a politikusi szerep nem vethető le egyik napról a másikra, de tudatosan visszafogja nyilvános véleményét, megadva a 100 napos türelmi időt az új kormánynak.
  • A DK megsemmisítő vereségének fő oka Magyar Péter stratégiája volt, amely tudatosan összemosta a DK-t a Fidesszel, és ezt a média is erősítette, láthatatlanná téve a pártot.
  • A TISZA-kormány miniszterelnöke a parlamentben szaladgál ahelyett, hogy kormányozna, és a kormány kishalakra vadászik a nagy ígéretek teljesítése helyett.
  • A törvényhozás kapkodó: péntek este benyújtott javaslatokat hétfőn tárgyalnak, ami az uniós pénzek visszaszerzését is veszélyezteti, és a vagyonnyilatkozati szabályokat Brüsszel sem tartotta elég szigorúnak.
  • Az egészségügyi irányítás tele van tisztázatlan kérdésekkel (OKFŐ, NNGYK, ÁNTSZ, járványügy), a Hugonnai Vilma-program pedig konkrétumok nélküli lózungokat tartalmaz.
  • Azonnali, pénzt nem igénylő intézkedésekkel tisztázni kellene az intézmények hatásköreit, az önkormányzatok szerepét, a mentőszolgálat átalakítását, és el kellene törölni a járóbeteg-ellátás területi korlátozását.
  • A háziorvosi rendszer katasztrofális: 1,3 millió embernek nincs dedikált orvosa, a praxisokban dolgozók átlagéletkora 65 év, és múlt hónapban három 80 év feletti kolléga halt meg munka közben.
  • A járványügyi rendszert szétverték, a szakemberképzés összeomlott, és az új tiszti főorvos csak akkor tud érdemi változást elérni, ha visszakapja a régi jogköröket.
  • Komáromi Zoltán a pálya széléről ad tanácsokat, mert az új vezetés nem keresi, de továbbra is szakmailag korrekt kritikát fogalmaz meg.
  • „Igazából azt várom, hogy már rúgják, mert türelmetlen szurkoló vagyok, mert a büntetőt megítélték." – Komáromi Zoltán

Részletes összefoglaló megjelenítése

Komáromi Zoltán személyes helyzete és a politikából való távozás

Bolgár György műsorvezető vendége Komáromi Zoltán, a Demokratikus Koalíció (DK) volt országgyűlési képviselője és ismert egészségpolitikusa. A beszélgetés kezdetén Bolgár György nehezen mondja ki a „volt" szót, utalva arra, hogy Komáromi Zoltán 2026 áprilisáig volt parlamenti képviselő, de pártja kiesett az Országgyűlésből, így a politikától formálisan eltávolodott.

Komáromi Zoltán elmondása szerint a politikusi és egészségpolitikusi szerepkört nem lehet egyik napról a másikra levetni. Mint fogalmazott, hosszú tanulási folyamat volt számára, hogy a háziorvosi szemlélettől a komplex egészségügyi rendszer átlátásáig eljusson – ez 1998-tól kezdődött, amikor bekerült az orvosi kamara elnökségébe. Ugyanígy a politikából való kilépés sem egyszerű, hiszen továbbra is figyelemmel kíséri a szakirodalmat, fejleszti véleményét, és értékesnek tartaná, ha tapasztalatát hasznosítani lehetne.

„Nem hiszem, hogy ezt egy nap alatt föl lehet venni ezt a kabátot, és egy nap alatt le lehet rakni ezt a kabátot." – Komáromi Zoltán *

Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy azt a politikai kultúrát képviseli, miszerint az új kormánynak meg kell adni a lehetőséget a klasszikus 100 napos bizonyítási időszakra. Kijelentette: tudatosan visszafogja nyilvános véleményét, és várja, hogy milyen eredményeket produkál a Hegedűs-féle (Hegedűs Zsolt egészségügyi miniszter) kabinet ezen idő alatt.

A DK és a baloldal megsemmisítő választási vereségének okai

A DK-Fidesz összemosás stratégiája

Komáromi Zoltán „nagyon-nagyon rosszul" élte meg a választási vereséget, amelyet nemcsak a DK-ra, hanem az egész baloldalra nézve megsemmisítőnek nevezett. Hozzátette azonban, hogy van gyakorlata a politikai bántások elviselésében, ellentétben sok párttársával és azok családjával, akiket súlyosan érintettek a személyes gyalázkodások és hazugságok.

A vereség fő okaként Magyar Péter fellépését és azt a stratégiát jelölte meg, amely tudatosan összemosta a DK-t a Fidesszel:

„Ez az ösztűz, ami majdnem egybe esik Magyar Péter fölbukkanásával két évvel ezelőtről, hogy folyamatosan és tudatosan összemosta a DK-t a Fidesszel, aminek annyi valóság alapja nem volt, hogy nem is tudok olyan kis számot mondani, mert nálunk azért elkeseredettebb és eltökéltebb ellenzéke nem volt a Fidesznek." – Komáromi Zoltán *

Kiemelte, hogy a magyar közvélemény – ahelyett, hogy kételkedett volna ebben az állításban – elfogadta valóságként azt a narratívát, hogy „se ez nem kell, se az nem kell", és ezzel Magyar Péter egyre szélesebb politikai utat vágott magának.

A média szerepe a DK láthatatlanná tételében

Komáromi Zoltán szerint a magyar média rendkívül gyorsan és egyértelműen Magyar Péter mellé állt, ami a DK szereplési lehetőségeit szinte teljesen megszüntette. Bár a párt több helyen járt az országjárások során, mint Magyar Péter, az erről szóló híradások elenyészőek voltak – a nyilvánosság mindössze tizedét értesülhetett a DK tevékenységének.

A műsorvezető elismerte Komáromi Zoltán szakmai hitelességét és közérthető kommunikációját, amit a DK egyik legnagyobb erősségének nevezett. Komáromi erre reagálva megerősítette, hogy a közérthetőség tudatosan felépített készség, amelyet 1998 óta fejlesztett.

Komáromi Zoltán kritikája a TISZA-kormány első heteiről

A miniszterelnök stílusa és fókuszhiánya

Komáromi Zoltán éles kritikával illette Magyar Péter miniszterelnöki stílusát. Összehasonlította Orbán Viktor parlamenti magatartásával (aki korábban havonta egyszer járt be egy délutánra), és úgy találta, ami most történik, az sem megfelelő:

„Ami most folyik, hogy reggeltől estig a miniszterelnök ahelyett, hogy kormányozna, hogy csinálná a dolgát [...] szaladgál a parlamentben a nagy teremben jobbra-balra, leül egy másik miniszter helyére, közbe kiabál." – Komáromi Zoltán *

Hozzátette: bár rengeteg tennivaló lenne az egészségügyben, oktatásban, külpolitikában, közlekedésben, a miniszterelnök nem a kormányzásra koncentrál. A műsorvezető közbeszólására – miszerint a miniszterek dolga a szakpolitika, és például Vitézy Dávidnál aktívabb közlekedési minisztert el sem lehetne képzelni – Komáromi azzal érvelt, hogy a TISZA-kormány kizárta a politikai előélettel rendelkezőket a pozíciókból, miközben Vitézy Dávid kapcsán is fideszes múltja van, és másokról is kiderültek hasonló kapcsolatok.

Kishalak kergetése érdemi intézkedések helyett

A legfőbb kritika szerint a TISZA-kormány ahelyett, hogy a nagy ígéreteit váltaná valóra, kishalakra vadászik, régi ügyeket melegít fel és próbál lezárni, miközben azok a drámai intézkedések, amelyeket a kampányban ígértek (a korábbi kurzus bűneinek megtorlása, vagyonok visszavétele, adatok nyilvánosságra hozatala), nem történnek meg. Komáromi megjegyezte: Magyar Péter kampánya annak idején azt ígérte, hogy „mindenki helikopterre menekülni fog", ehhez képest alig látni érdemi elszámoltatást.

Törvényhozási káosz és felkészületlenség

Komáromi Zoltán részletesen elemezte a kormány törvényhozási gyakorlatát. Elismerte, hogy történtek lépések (például a gyalázkodó köztéri plakátok tilalma, alaptörvény-módosítás a befagyasztott uniós pénzek visszahozatalához, az Európai Unióval és Ukrajnával való kapcsolatok rendezése). Ugyanakkor ezeket a törvényjavaslatokat szerinte már április 10-én készen kellett volna tartani, ha a kormányváltást komolyan gondolták.

A kormány ugyanazt a gyakorlatot folytatja, amit a Fidesznél négy éven át kritizáltak: képviselői indítványként, péntek este 11-kor benyújtják a törvényjavaslatot, és hétfőn már tárgyalja a parlament, szerdán dönt róla. Ez a kapkodás különösen azért aggályos, mert az uniós pénzek visszaszerzéséhez szükséges jogszabályokat augusztus végéig kell elfogadtatni Brüsszellel. Ráadásul a vagyonnyilatkozati szabályok szigorításáról szóló törvényt Brüsszel nem tartotta elég szigorúnak, további módosításokat kérve.

Komáromi hozzátette: amikor a DK ellenzékben készült a kormányzásra, a kampány alatt kilenc-tíz kodifikációs szempontból is rendben lévő törvényjavaslatot terjesztettek be, amelyek politikai beágyazottsága is megfelelő lett volna. Ezzel szemben a TISZA-kormány még a törvény-előkészítés szakmai követelményeivel sincs tisztában.

„Tehát ha most nekem vagy neked kellene egy törvényjavaslatot megfogalmazni, akkor valószínűleg a koncepcióját le tudnánk írni, meg hogy mi a lényege. De ahhoz, hogy ez egy kodifikált parlamenti vitára kerülő, ott két körbe megszavazásra kerülő valami legyen, ahhoz megfelelő speciális tudású jogászok kellenek." – Komáromi Zoltán *

Az egészségügyi kormányzás kritikája

Tisztázatlan irányítási kérdések

Komáromi Zoltán az egészségügyre rátérve sorolta azokat a tisztázatlan kérdéseket, amelyekre a kormánynak már a megalakuláskor kész válaszokkal kellett volna rendelkeznie:

  • Mi szükség az Országos Kórházi Főigazgatóságra (OKFŐ), ha van minisztérium? (Megjegyezte: bár a főigazgatót elbocsátották és nagy nemzetközi tapasztalattal rendelkező szakembert neveztek ki a helyére, az intézmény létjogosultsága kérdéses.)
  • Mi lesz az NNGYK-val (Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ)?
  • Lesznek-e külön orvosegyetemek?
  • Mi lesz az ÁNTSZ-szel? Marad-e az egészségügyi szakigazgatás a kormányhivatalokban, vagy visszakapja régi jogosítványait?
  • Mi lesz a járványüggyel?

A Hugonnai Vilma-program üres lózungjai

Komáromi Zoltán bírálta a TISZA-kormány egészségügyi programját, a Hugonnai Vilma-programot, amely szerinte tele van általános „lózungokkal", de hiányoznak belőle a DK által mindig is követelt konkrétumok: mikor, kivel, hogyan és miből valósulnak meg az elképzelések.

Példaként hozta az ápoló- és orvoshiány kezelését: a program arról szól, hogy „jó lenne, ha több orvos és nővér lenne", de nem válaszolja meg, hogy hol nyúlnak bele a rendszerbe – a képzésbe, a fizetésbe, vagy a külföldről és belföldről elvándorolt munkaerő visszacsábításába.

Egészségügyi szakközépiskolák visszaállítása

A volt egészségpolitikus részletesen kifejtette az egészségügyi szakközépiskolák kérdését. Korábban minden városban, ahol kórház működött, létezett egészségügyi szakközépiskola. A TISZA-kormány programjában szerepel ezek újbóli felállítása, ami jó elképzelés, de szeptemberben kezdődik a tanév, és Komáromi szerint két-három hónap alatt lehetetlen olyan iskolákat létrehozni, amelyeknek még a helyük, tantestületük és tantervük sincs meg.

Ugyanakkor felvázolt egy működőképesebb alternatívát: ha az iskolajogokat visszaadnák az önkormányzatoknak átlátható módon, megfelelő pénzzel megtámogatva, a városok érdekeltek lennének abban, hogy akár már július-augusztusban megszervezzék a tanévkezdést. A helyi érdekeltség azt is garantálná, hogy az önkormányzatok szolgálati lakásokat szabadítanának fel, szakembereket hoznának a városba, és a helyi iparosok, építészek is hozzájárulnának a kórházak, iskolák rendbe tételéhez.

Az önkormányzati modell mellett érvelve Komáromi hangsúlyozta:

„Abból jöhetnek ki jó dolgok, [...] az önkormányzat meg fogja találni akár téglajegyekkel, akár szolgálati lakással, akár mindenféle szakmunkával, mert azért egy városban, hogyha azt mondjuk, hogy kérem szépen, rendbe kéne hozni ezt a kórházi osztályt [...] akkor fogadjunk, hogy abba a városba az összes olyan iparos, akinek nincs 100%-ig kitöltve a kapacitása, az oda fog menni és meg fogja csinálni." – Komáromi Zoltán *

Erre reagálva a műsorvezető megjegyezte, hogy az önkormányzatok szinte kivétel nélkül a csőd szélén állnak, így nincs miből gazdálkodniuk. Komáromi azzal érvelt, hogy az államnak sincs pénze a működtetésre, de egy elkötelezett önkormányzat kreatív eszközökkel – például téglajegy-akciókkal, szolgálati lakások biztosításával – megoldást találhat.

A járványügy és az ÁNTSZ szétverésének öröksége

Komáromi Zoltán részletesen beszélt a járványügyi rendszer lerombolásáról és annak következményeiről. Elmondása szerint a régi KÖJÁL (Közegészségügyi-Járványügyi Állomás) és ÁNTSZ rendszerében járványügyi felügyelők dolgoztak, akik főiskolai képzettséggel rendelkeztek. Ezzel szemben tavaly már csak egy helyen tudták elindítani ezt a képzést az országban, és összesen 24-en jelentkeztek, holott megyénként 24-25 ilyen szakemberre lenne szükség.

Üdvözölte ugyanakkor, hogy az új országos tiszti főorvosnak egy olyan kolléganőt neveztek ki, aki 15 éve mindent tud a járványügyről, és Müller Cecília idején is „a józanság hangja" volt, de hangsúlyozta: ha az országos tiszti főorvosi hivatal nem kapja vissza régi jogköreit és hatásköreit, a kiváló szakember sem tud érdemi változást elérni.

Ennek alátámasztására felidézett egy 2022 előtti parlamenti bizottsági ülést, ahol Kunet Zsomborral együtt hallgatták végig a Covid-értékelést. Müller Cecília akkor nyilvánosan köszönte meg a miniszterelnöknek, hogy egy járványhelyzetben közvetlenül kereshette a megyei tiszti főorvosokat, nem kellett a kormányhivatali hierarchiát betartania.

„Ezt megköszöni egy országos tiszti főorvos, hogy ő a saját beosztottjait gyakorlatilag egy járványhelyzetben közvetlenül keresett." – Komáromi Zoltán *

Komáromi hangsúlyozta, hogy az 1990 óta felépített, nemzetközileg is elismert rendszert Kertai professzor alapozta meg, de Lázár János javaslatára szétverték. Ezt a rendszert mielőbb vissza kellene állítani, mert egy országos rendszer csak akkor működik, ha mindenhol vannak megfelelő szakemberek.

Komáromi Zoltán javaslatai a 100 napos türelmi időszak előtt

Bolgár György felszólítására – miszerint bár a 100 napos türelmi idő még nem telt le, feltétlenül mondja el, mi az, amit gyorsan, egyszerűen és lényegében pénz nélkül meg lehetne valósítani az egészségügyben – Komáromi Zoltán (miután megjegyezte, hogy eddig senki sem kérdezte meg tőle ezt a médiában, és ezért hálás a lehetőségért) a következő javaslatokat fogalmazta meg:

Azonnali, engedély nélkül is megtehető intézkedések

Egy utasítással megvalósítható, pénzt nem igénylő lépések:

  1. Tisztázni kell, hogy az NNGYK milyen felépítéssel és hatáskörökkel működik tovább.
  2. Meg kell határozni a helyi önkormányzatok szerepét az alapellátásban és a járóbeteg-ellátásban.
  3. Végre (20 év után) végig kell gondolni az otthoni szakápolás rendszerét – jelenleg egy adott területre négy-öt szolgáltatónak is van koncessziója, és az alulfinanszírozottság miatt mindenki eltolja magától a betegeket, holott szakképzett emberek az OEP finanszírozásával otthoni infúziót, gyógytornát biztosíthatnának.
  4. Azonnali döntés szükséges az Országos Mentőszolgálat átalakításáról – a főigazgató lecserélése és a szóvivő menesztése önmagában nem javít a rendszeren. A mentődolgozók nem látják, mi vár rájuk; a hierarchikus szerkezethez nem nyúltak hozzá, a régi emberek maradtak pozícióban, és ugyanaz a vezetési stílus érvényesül.
  5. Rendkívüli a probléma a betegszállítás terén: a nem akut, előjegyzéssel kórházi vizsgálatra szoruló járásképtelen betegek szállítása megoldatlan, erről semmilyen terv nem látott napvilágot.
  6. Tisztázni kell a gyógyszertámogatási rendszer és a közgyógyellátás jövőjét, legalább a kiszámíthatóság érdekében.
  7. A járóbeteg-ellátásban azonnal el kell törölni azt a Takács Péter nevéhez fűződő szabályozást, amely szerint bárki bármelyik járóbeteg-ellátó intézménybe bejelentkezhet, függetlenül a lakóhelyétől – ez az önkormányzati fenntartású intézmények túlterheltségéhez és ahhoz vezetett, hogy pont a helyi lakosok szorulnak ki az ellátásból, akik érdekében az önkormányzat pénzt tett a rendelőbe.
  8. Sürgős szükség van a kamarával, szakszervezetekkel, társszakmákkal, közigazgatási szakemberekkel való érdemi konzultációra, és ennek nyilvánossá tételére – jelenleg az egészségügyi minisztérium „fekete dobozként" működik, nem látható, min dolgoznak, mi várható.

„Lehet, hogy ez mind folyik, de erről azért azok számára értesítéssel kellene lenni, akik érdeklődnek." – Komáromi Zoltán *

A háziorvosi rendszer drámai helyzete

Komáromi Zoltán külön is kitért a háziorvosi rendszer katasztrofális állapotára. A háziorvosok száma 2010 óta meredeken zuhan – miközben a Hugonnai-terv és a miniszteri dokumentumok 900 000 ellátatlan betegről beszélnek, a valóságban már 1 300 000 embernek nincs dedikált háziorvosa. A rendszerben dolgozó kollégák átlagéletkora elérte a 65 évet.

Ezt a saját példájával is illusztrálta: 71 évesen visszatért a háziorvosláshoz, nem a régi körzetébe, hanem a lakásához legközelebbi rendelőbe, ahol helyettesítést vállal. Négy év kihagyás után újra kell építenie kapcsolatrendszerét, mert a kórházi szférából sokan nyugdíjba mentek, aktikkel korábban együtt dolgozott.

Megrázó adatként említette, hogy a múlt hónapban három olyan kolléga halt meg munkaközben, akik betöltötték a 80. évüket. Még tragikusabbnak nevezte a 60 éves kollégák halálát, mert ilyenkor a megürült praxis betegeit azonnal át kell venniük a környező orvosoknak, akik – főleg ha maguk is nyugdíjasok – nem bírnak el két-három körzetet.

Komáromi Zoltán jelenlegi helyzete és jövőbeli szerepvállalása

A beszélgetés végén Komáromi Zoltán megerősítette, hogy bár formálisan nem tagja a parlamentnek, nem fog megváltozni. Továbbra is szakmailag korrekt, indulatmentes és szakmai alapokon nyugvó kritikát kíván megfogalmazni, ha úgy látja, hogy az ígéreteket nem teljesítik, vagy logikátlan döntések születnek.

Elmesélte, hogy a nyár folyamán – Szegeden, a Balaton mellett, áruházakban – rendszeresen megszólítják az emberek az utcán, és mondják el egészségügyi problémáikat, mintha ő bármit is tehetne. A legtöbben meglepődnek, amikor megtudják, hogy semmiféle kapcsolatban nincs az új vezetéssel.

„Én nem tudom őket keresni. Ők nem keresnek. Tehát a pálya széléről tudok tanácsokat adni." – Komáromi Zoltán *

Bolgár György zárásképpen megjegyezte, hogy Komáromi – bár nincs a parlamentben – továbbra is ki fogja nyitni a száját, amit Komáromi megerősített. A beszélgetés egy szemléletes hasonlattal zárult:

„Igazából azt várom, hogy már rúgják, mert türelmetlen szurkoló vagyok, mert a büntetőt megítélték." – Komáromi Zoltán *

⚠️ Értelmezhetetlen vagy bizonytalan szakaszok
  • „hogy mi lesz az intyen felépítéssel" – a „intyen" valószínűleg az NNGYK (Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ) vagy ANTSZ torzult alakja, a kontextus alapján valamelyik népegészségügyi intézményről van szó
  • „Hugornai Vilma" vs. „Hugonnai Vilma" – az átiratban „Hugornai" szerepel, de a TISZA-kormány egészségügyi programja nagy valószínűséggel Hugonnai Vilma (az első magyar orvosnő) nevét viseli; az átiratban előfordul a helyes változat is („a hugonai tervbe is"), ami megerősíti, hogy itt ASR hibáról van szó
  • „OEB finanszírozással" – feltehetően OEP (Országos Egészségbiztosítási Pénztár) vagy annak jogutódja, a NEAK érthető alatta
Teljes átirat megjelenítése

[00:00:00]Jó napot kívánok!

[00:00:00]Bolgár György vagyok.

[00:00:02]Ez itt a Miért, amelyben arról kérdezem, meghívottamat Komáromi Zoltán doktort, volt egészségpolitikust.

[00:00:09]Jó napot kívánok.

[00:00:12]Jó napot kívánok.

[00:00:12]Ezt a voltot olyan félve mondtam ki, de [sóhajtás] ki kell mondanom, mert még áprilisig tagja volt az Országgyűlésnek.

[00:00:22]Egészségpolitikusként ismerte az ország nagyon régóta.

[00:00:27]Na de április óta meg az a párt, amelyiknek a képviselője volt, nincs a parlamentben, és ön ugyan megszólal bizonyos egészségpolitikai kérdésekben, de talán már nem egészségpolitikusként, de ez is az első kérdésem, és akkor ott hagyta a politikát.

[00:00:46]Nem hiszem, hogy ezt egy nap alatt föl lehet venni ezt a kabátot, és egy nap alatt le lehet rakni ezt a kabátot.

[00:00:51]Tehát belőlem is több éven keresztül alakult ki az, hogy a közéleti aktivitásomat azt próbáljam politikailag megfogalmazni, és próbáljam úgy elmondani, hogy a közönség értse, és és ha nem érthető, akkor megmagyarázzam, hogy én miért gondolom úgy.

[00:01:09]És ugyanígy ez április 12-én, csak bevessem közben, hogy ezért szerette a nem szakértő közönség, mert itt volt valaki, aki az egészségügyben dolgozott, háziorvosként dolgozott, hosszú évtizedekig, politizált, és érthetően el tudta mondani, hogy itt ez a baj, ott az a baj, itt ezt kéne csinálni, itt azt kéne Ja, ja, tényleg, tényleg.

[00:01:30]És milyen jó lenne, ha Így van.

[00:01:33]De azért mondom, hogy ez a tanulási folyamat volt mondjuk 98-tól, amikor bekerültem az orvosi kamara elnökségébe.

[00:01:40]Ezt be kellett tanulni, hogy hogy nem csak a háziorvoslásra koncentrálni, hanem járóbetegre, mentésre, betegszállításra, gyógyszerellátásra, gondozásra, tehát kórházi ellátásra, oktatásra.

[00:01:53]Tehát ez egy nagyon nagy torta.

[00:01:54]És hogyha az ember csak egy szeletére figyel, akkor a többi az elsikkadhat, illetőleg akkor nem lesz egy komplex kép, mert ez az egészségügy, ez ez így működik.

[00:02:04]Egyik rész húzza le, vagy emeli föl a másikat.

[00:02:08]Na de akkor most és hogyha vége van, akkor megint csak nem lehet az, hogy én most kulcsra zárom, és onnantól kezdve én nem csinálok semmit.

[00:02:14]Ugyanúgy elolvasok ma is minden olyan szakirodalmat, amit előtte elolvastam.

[00:02:19]Ugyanúgy megvan a véleményem, ugyanúgy szembesítem a napi gyakorlattal azt, ami megjelenik a a médiába, vagy vagy bárhol.

[00:02:29]És igazából van véleményem, amit azért nem hallanak most, mert én azt a fajta politikai kultúrát képviselem, aki megadja a másik félnek is azt, hogy be tudja bizonyítani, hogy jót akar és jól csinálja.

[00:02:45]Ez a klasszikus 100 nap története.

[00:02:47]Én várom, hogy a 100 nap alatt mire jut a hegedűs féle kabinett.

[00:02:55]Ugyanis ha mi nyertünk volna akár most akár 22-ben, nekünk pontos terveink voltak arra, hogy hétről hétre milyen jogszabályokat kell megváltoztatni, milyen intézkedéseket kell visszavonni, és milyen intézkedéseket kell bevezetni.

[00:03:12]Ezek jobbára olyanok lettek volna akkor is, és számomra ez volt a megvalósíthatóságnak az álloga, ami pénzbe nem került volna, de mind a szakma, mind pedig a betegek közérzetét, illetőleg biztonságát növelte volna, és számtalan ilyen dolgot lehet rá is fogok kérdezni, mert ez nyilván érdekes lehet nem csak a nézőinknek, hanem akár még azoknak is, akik az egészségügy irányításában ma dolgoznak, és véletlenül nem tudják, hogy na mi is az, amivel lényeges változtat ást vagy észrevehető változtatást el lehet érni anélkül, hogy pénzbe kerülni.

[00:03:44]Ez aranyatér azért a kormányzásban, nem?

[00:03:49]Mindenhez pénz kell, de egy pillanatra még mindig a személyesnél maradva.

[00:03:54]És akkor az a kérdésem, hogy tegeződhetünk-e, mert most nem vagy a politikában már, nem úgy kell hozzád szólnom, mint képviselő úr, de régóta ismerjük egymást.

[00:04:04]Úgyhogy talán így könnyebben tudom megkérdezni, hogy hogy élted meg te ezt a bizonyos értelemben a DK-ra is, az egész baloldalra is nézve megsemmisítő vereséget.

[00:04:16]Bár hála Istennek a lényeg az volt, hogy a Fidesz szenvedett megsemmisítőnek látszó vereséget, de hát azért személyesen gondolom semmiképpen se lehetett könnyű megélni.

[00:04:29]Sőt, nagyon, nagyon rosszul éltem meg én is, bár mondjuk van gyakorlatom a bántásoknak az elviselésében, és tudom kezelni ezeket az indulatokat.

[00:04:41]Nagyon sokan egyébként a párttársaim közül, akik jelöltek voltak, nagyon rosszul élték meg.

[00:04:47]A családjuk nagyon rosszul élte meg, hogy helyeg is, meg interneten is gyaláztak minket, hazugságokat állítottak rólunk.

[00:04:54]Úgyhogy tulajdonképpen ez az ösztűz, ami majdnem egybe esik Magyar Péter fölbukkanásával két évvel ezelőtről, hogy folyamatosan és tudatosan összemosta a DK-t a Fidesszel, aminek annyi valóság alapja nem volt, hogy nem is tudok olyan kis számot mondani, mert nálunk azért el keseredettebb és eltökéltebb ellenzéke nem volt a Fidesznek.

[00:05:22]Mégis a magyar közvélemény valahogy ezt nem is, hogy készpénznek vette, de elfogadta realitásnak, hogy nekem se ez nem kell, se az nem kell.

[00:05:32]És ezzel vágott magának egyre szélesebb utat.

[00:05:35]Csak a populizmusnak ugyan ez a veszélye, hogy hangzatos dolgokat mond.

[00:05:40]Sokszor egyébként a magyar média nagyon gyorsan és nagyon egyértelműen lefeküdt Magyar Péternek, és gyakorlatilag szinte minden szereplési lehetőségünket megszüntették.

[00:05:55]És az, hogy mi is jártuk az országot, egyébként összeszámoltuk, több helyen voltunk, mint Magyar Péter, akár az első, akár a második országjárásáról, viszont egy tizedérről értesülhettek azok, akik nem ismerték a részleteket.

[00:06:12]Hát nem is volt ez olyan látványos, mert magyar nem csak azért, mert Magyar Péter megszervezte, hogy látványos legyen volt platós teherautó például, de egyre nagyobb tömegeket tudott odavonzani és azért ez biztos, hogy hatalmas különség.

[00:06:25]azért jól volt ez fényképezve is, tehát ebben rengeteg PR dolog volt, és és nagyon jól föl volt építve ez a kampány, de igazából amikor most már kormányozni kéne, mert lassan két hónap eltelt a választások óta, szóval én én számomra az se volt elfogadható, ahogy Orbán Viktor kezelte a parlamentet, és nagy kegyesen havonta egyszer bejött egy délutánra, vagy a legfontosabb szavazás akkor bejött egy-egy órára és utána eltűnt.

[00:06:57]De ami most folyik, hogy reggeltől estig a miniszterelnök ahelyett, hogy kormányozna, hogy hogy csinálná a dolgát, mert hogy rengeteg tennivaló van, nem csak az egészségügyba, oktatásba, külpolitikába, közlekedésbe, hát akármerre nyúlunk, ott ott ott probléma van.

[00:07:16]Zoli, arra vannak a miniszterek és a minisztelköz, ha közlekedést említetted, legutolsóként hát Vitézit Dávidnál aktívabb embert nem lehet elképzelni.

[00:07:26]Tehát ha Magyar Péter bele akarna szólni, akkor Vitézi Dávid tízszer annyit mondana, vagy csinálna kösz.

[00:07:33]Jó, hát itt is ugye az jön, hogy akinek politikai előélete van, az nem kap pozíciót a magyar, illetve Tisza kormányban.

[00:07:42]Hát azért vitézi Dávid Fidesz.

[00:07:45]Ráid, hát meg azért jó pár embernek azért kiderültek a fideszes kapcsolatai, de azt viszont hogy a miniszterelnök mindenre így reagál, hogy hogy szaladgál a parlamentben a nagy teremben jobbra-balra, leül egy másik miniszter helyére, közbe kiabál.

[00:08:08]Szóval én nekem ez a stílus valahol nem tetszik és és nem szimpatikus.

[00:08:15]És mellette hiába nézem a közlőyöket, hiába nézem a híreket, nem jönnek azok az intézkedések, amiket egyébként elvárna az ember.

[00:08:24]Tehát kishalakat próbálnak megfogni, régi történeteket próbálnak fölmelegíteni, lezárni, de itt azzal az ígérettel indult ez az egész cunami, hogy mindenki helikopterre menekülni fog, mert olyan tények, olyan adatok vannak a birtokukban, ami gyakorlatilag a kormányváltás esetén az előző kurzusban elkövetett bűnöket megtoró.

[00:08:56]és visszaveszi a vagyont és és hát Zoli Zoli most ugyan az egészségpolitikáról a nagy politikára tértünk át de nem nem kívánsz te volt egy régi régi sláger hogy nem kívánsz te túl sokat hát szóval alig egy Igen.

[00:09:09]Na de alig egy hónapja lépett lépett hivatalban a kormány.

[00:09:15]és hát annyi új törvényt terjesztettek be, vagy fogadtak el, és például elfogadták ezt az alkotmány alaptörvény módosítási csomagot, ami ahhoz kell, hogy ezeket a befagyasztott uniós pénzeket augusztus végétől kezdve vissza lehessen hozni.

[00:09:32]És egy csomó más dolgot.

[00:09:35]Most olyan apróságokat mondok, hogy megtiltják például a gyalázkodó köztéri plakátok elhelyezését.

[00:09:42]Apróság nem például a pozitív dolog.

[00:09:45]Viszont de rengeteg [torokköszörülés] kisebb és nagy de ezeknek a törvényjavaslatoknak április 10-én készett volna lenniük, ha ők komolyan gondolják a kormányváltást.

[00:09:57]Ehelyett mit látunk, amit végig négy év alatt szíttunk a Fidesz kormánynál, hogy nem ő a beterjesztő, hanem egy képviselőindítványként péntek este 11-kor benyomják a közlönybe, és hétfőn már tárgyalja a parlament, és szerdán már dönt is róla.

[00:10:14]Hát éppen emiatt a az időbeli nyomás miatt, hogy ezeket augusztus végéig mindet el kell fogadni és el kell fogadtatni az Európai Unióval, hogy azt mondja rájuk, hogy ez így jó, ez így nem jó, ezen kérek még módosítást.

[00:10:26]Most hallom éppen, hogy hogy a vagyonnyilatkozati ugye ezeknek a megszigorításával kapcsolatos törvényi rendelkezésre azt mondta Brüsszel, hogy nem, ez nem jó, még szigorúbbat kérek.

[00:10:38]Hát ha még azzal is megtoldanák, hogy a kormány nyújtja be a törvényjavaslatot, ahhoz egy több hetes vita és előkészítési folyamat tartozik.

[00:10:49]Ha április 10-én szövegszerűen kész lettek volna ezek a törvények.

[00:10:53]De hát még maga a kormány május közepén lépettat.

[00:10:55]pont a kampány alatt kilenc vagy 10 kulcsra kész törvényjavaslatot terjesztett be, ami kodifikációs szempontból is rendben volt, és a politikai beágyozottsága is meglett megtett volna.

[00:11:11]Tehát egy egy törvényvaslatot megcsinálni az egy az egy ez egy szakma.

[00:11:18]Tehát ha most nekem vagy neked kellene egy törvényjavaslatot megfogalmazni, akkor valószínűleg a koncepcióját le tudnánk írni, meg hogy mi a lényege.

[00:11:25]De ahhoz, hogy ez egy kodifikált parlamenteli vitára kerülő, ott két körbe megszavazásra kerülő valami legyen, ahhoz megfelelő speciális tudású jogászok kellenek.

[00:11:38]De akkor nem ígérek olyat, amit nem tudok teljesíteni.

[00:11:43]És azért látjuk ezt a de nem azt mondta, amit Pintér Sándor annak idején, hogyha mi jövünk, akkor két hét alatt rend lesz a az országban.

[00:11:51]Ilyet nem ígér, csak azt, hogy ezt se hitte el Pintér Sándornak senki.

[00:11:56]Igen, de de itt nem volt ennyire konkrét, hanem csak az, ha jövünk, akkor megcsináljuk.

[00:12:00]Hát és itt itt volt az külpolitika azért az Európai Unióval napok alatt rendezte a kapcsolatokat.

[00:12:05]Az egy alapövető Ukrajnával hetek alatt.

[00:12:11]Rendben van.

[00:12:11]Ez például rendben van.

[00:12:13]Na de ezek a fő nem ezek a fő a oktatás például szóba nem került, hogy például a önkormányzatoknak visszaadnák az iskolákat.

[00:12:22]Milyen finanszírozási háttérrel akarják visszaadni az iskolákat?

[00:12:26]Mi lesz a Klébersberg központtal és mi lesz a tankerületekkel, akik ugye tudottan Fidesz pártkatonákkal lettek föltöltve.

[00:12:35]Ez jó így vagy az egészségügyre rátérve mi lesz az okfővel, mi lesz azzel?

[00:12:44]Az országos kórházi főházi főigazgatóság.

[00:12:45]Benesztették a főigazgatót, rendben van.

[00:12:47]Kineveztek helyette egy nagy nemzetközi tapasztalatokkal rendelkező egészség szakmapolitikust.

[00:12:54]Rendben van.

[00:12:54]De mi szükség az okfőre, hogyha van minisztérium?

[00:12:59]Mi lesz az INTS-zel?

[00:13:02]Ezekre kész válaszokat kellett volna rögtön a megalakuláskor letenni.

[00:13:04]És azért, hogyha végignézzük ezt a Hugornai Vilma egészségügyi programot, ebbe is lózongok vannak.

[00:13:12]Tehát nincs benne az a lényeg, hogy ugye amit mi mindig mondtunk, hogy mikor, kivel hogyan, és miből, mert hogyha ezeket a kérdéseket nem tisztázzuk, jó lenne, ha több orvos és nővér lenne.

[00:13:25]Oké, akkor hol nyúlunk bele?

[00:13:29]A képzésbe, a fizetésbe?

[00:13:31]visszacsábítjuk a elvándorolt munkaerőt külföldről és belföldről egyaránt.

[00:13:37]Milyen iskolákat?

[00:13:37]Az egészségügyi szakközépiskolákkal mi lesz?

[00:13:41]Ugye régen minden városban, ahol volt kórház, ott volt egészségügyi szakközépiskola.

[00:13:46]De ha ezt elhatároznák, ez egy jó elképzelés.

[00:13:49]Septemberben kezdődik a taní.

[00:13:50]Na tehát fel lehet állítani két vagy három hónap alatt olyan egészségügyi szakiskolákat, amelyeknek még a helye sincs meg, a tantestülete sincs meg, a tanterve sincs meg.

[00:14:00]Lehet azt mondani, hogy igen, volt példa, mert voltak ilyenek, vegyük elő őket, csináljuk meg, de hát biztos, hogy nem két hónap alatt.

[00:14:09]Jó, én akkor egy kérdés.

[00:14:09]hogy nem akarom a szülővárosomat szentest emlegetni, mert ott tani kórházzal is ugye rengeteg probléma van, de akár szentes, akár pápa, akár Gyula, akár Nagy Kőrös, vagy mondhatnék városokat, ahol volt kórház, volt egészség és szakközépiskola, hogyha ezeket a iskolajogokat visszaadnák átlátható módon megfelelő pénzzel megtámogatva, mi ott elvettek egy csomó forrást az önkormányzatoktól, mikor a iskolákat és a kórházakat, akkor az az a város az abban lenne érdekelt július augusztusban, hogy ott szeptember 1jén 5-én elinduljon a tanév, mert neki az a lényege, hogy képezzenek szakembert, mert az a város lakóit fogja ellátni.

[00:15:02]annak a városnak akkor érdeke lenne, hogy fölszabadítson szolgálati lakásokat, hogy oda tudjon szakembereket hozni, akár tanárt, akár orvost, akár speciális képzettségű szakdolgozót.

[00:15:13]De hogyha itt az állam ezt lebegteti, a kormány ezt lebegteti, és eltelik egy hónap, két hónap, három hónap, akkor gyakorlatilag az önkormányzatoknak ezt a fajta gazdaszemléletét elfelejti.

[00:15:29]Tát ahhoz, hogy az önkormányzatok gazdaszemléletűek legyenek, kellene valami, amivel gazdálkodhatnak, de tudjuk, hogy szinte mindegyik önkormányzat a csőd szélén áll, és akkor h hogy döntsön, tehát még azt se lehet eldönteni, hogy jó, legyen akkor mondjuk az egészségügy, vagy az oktatás, a kórház, a városé, vagy aki akarja.

[00:15:51]El kéne dönteni, hogy kinek milyen feltételek mellett kell, kinek milyen feltételekkel nem kell, de hol van hozzá a pénz?

[00:15:57]Nincs pénz.

[00:15:57]Üres akkor [torokköszörülés] pénz, akkor az államnak sincs pénze arra, hogy működtesse.

[00:16:02]De ha odaadja egy önkormányzatnak, aki elkötelezett abban, hogy az működjön, akkor az önkormányzat meg fogja találni akár téglajegyekkel, akár szolgálati lakással, akár mindenféle szakmunkával, mert azért egy városban, hogyha azt mondjuk, hogy kérem szépen, rendbe kéne hozni ezt a kórházi osztályt, mert nem képes egy ilyen omladozó vakolattal és és vízvezetékekkel meg elektromos vezetékekkel nem alkalmas betegfogadásra, akkor fogadjunk, hogy abba a városba az összes olyan iparos, akinek nincs 100%-ig kitöltve a kapacitása, az oda fog menni és meg fogja csinálni.

[00:16:45]A városi építész valószínűleg napok vagy hetek alatt megcsináltatja a terveket.

[00:16:50]Nem egy budapesti központban majd valaki, aki nem érdekelt ebben, majd valahogy megcsinálja a terveket 200 km-re az adott helytől.

[00:17:00]Tehát itt én mindig az érdekeltséget és mindig a helyi erőknek az összefogását mondtam, mert abból jöhetnek ki jó dolgok.

[00:17:09]Na de ezt megcsinálják mondjuk a következő fél évben, végignézik konkrétan is, általánosan és milyen irányítási rendszer volna jó, kivel, hogyan, milyen finanszírozással meg lehetett volna csinálni ts nem kell megvárni, legalább egy új költségvetést hozzá.

[00:17:25]Én tudom, hogy most fognak csinálni menetközben egy újat, mert az jelenlegi összeomlott össze hát azt már januárban meg mondtuk, hogy össze fog omlani.

[00:17:33]Tehát ez megint nem nagyá igen.

[00:17:34]Csak meg kell nézni, hogy egyáltalán mit lehet, mit szabad.

[00:17:37]Ö nincsenek tiszta képek arról, hogy mi lesz az orvosegyetemekkel.

[00:17:43]Lesznek-e külön orvosegyetemek?

[00:17:46]Nincs tiszta kép arról, hogy mi lesz az antsz-zel?

[00:17:48]marad az egészségügyi szakigazgatás a kormányhivatalokba, vagy visszaadják a régi jogosítványait?

[00:17:59]Mi lesz a járványüggyel?

[00:17:59]Kineveztek egy remek országos tiszti főorvost.

[00:18:06]Kolléganő 15 éve tényleg mindent tud, amit kell tudni járvány Müller Cecília alatt is ő volt a józanság hangja.

[00:18:12]Ha valamit ha megengedték, hogy szóljon.

[00:18:15]Hát én nekem, ha valami Covidbal például valami problémám volt, akkor én tulajdonképpen két embert hívtam föl, a Szent László kórházba levő ö kollégát, vagy pedig a oroszi doktornőt, mert ők napraek voltak a szakirodalomba is, meg a gyakorlatban is.

[00:18:40]Tehát ilyen emberek igen ám, csak hogyha nem kapja vissza az országos tiszti főorvosi hivatal a saját régi jogköreit, hatásköreit, akkor hiába nevez mondhat akármilyen jót.

[00:18:52]Pontosan.

[00:18:52]Hát ez volt egyik meghatározó Kunet Zsomborral játszottuk még azt 2022 előtt, hogy bementünk az egészségügy bizottságnak az ülése, vagy népegészségi bizottság, assiszem így hívták üléseire.

[00:19:04]És bent voltunk akkor is, amikor a covid értékelése volt, és ott ült előttünk ugye Kler [horkantás] Miklós, Pintér Sándor Miller Szecília.

[00:19:14]És egy mondatnál így egymásra néztünk a zsomborral, hogy Miller Cecilia el tudtam ki tudta mondani a szájával azt a mondatot, hogy nagyon hálás a miniszterelnöknek azért, hogy megengedte, hogy ő, mint országos tiszti főorvos, közvetlenül megkereshesse a megyei tiszti főorvosokat, és ne kelljen a kormányhivatali hierarchiát ebbe a dologba.

[00:19:40]Ezt megköszöni egy országos tiszti főorvos, hogy ő a saját beosztottjait gyakorlatilag egy járványhelyzetben közvetlenül keresett.

[00:19:50]Tehát szóval ez volt a jellemző és én látni szeretném, hogy ez megszűnik, hogy ez visszakerül abba a kerékvágásba, amire egyébként 90-től nagyon büszkék voltunk a világről.

[00:20:00]Idejártak tulajdonképpen ezt az int megnézni, hogy hogy hogy is alakult is ki.

[00:20:08]tulajdonképpen Kertai professzor úr egy nagy dolgot csinált, és ezt Lázár János javaslatára szétverték, de ezt nagyon gyorsan vissza kéne állítani.

[00:20:16]Ugyanis az van, hogy egy országos rendszer csak akkor működik, ha mindenhol vannak szakemberek.

[00:20:24]És ugye a a régi kőjálba és az LNTS-be a járványügyi egészség közegészségügyi járványügyi felügyelők voltak, aki egy főiskolai képzettség.

[00:20:36]Tavaly úgy olyan információkhoz jutottam, hogy nem tudták elindítani csak egy helyen az országba ezt a képzést, és 24-en jelentkeztek az egész országból ilyen képesítésre, hol ott megyénként 24-25 ember kell ahhoz, hogy ott tényleg a járvány ugye az a helyén legyen és és rend legyen.

[00:20:54]Látom, hogy tükön ülsz, hogy azt a 100 napot, amit ugye illik megadni minden új kormánynak, kivárd, és akkor elmond, hogy mit csináltak, vagy mit nem csináltak, vagy mit csináltak rosszul, esetleg mit csináltak jól, és hogy elmond a véleményedet.

[00:21:13]Mi az, amit most mondanál, mert még a 100 napon nem vagyunk túl.

[00:21:15]Mi mi az, amit most mondanál?

[00:21:18]Legalább így nekem, de valakikhez eljuthat, hogy mi az, ami viszonylag egyszerűen, gyorsan, lényegében pénz nélkül meg lehetne csinálni az egészségügyben.

[00:21:29]Én megfogadtam, hogy nem mondok, ez is több álit, amit szándékoztam.

[00:21:32]És te vagy az első, aki valamelyik média részéről egyáltalán érdeklődik, hogy igen.

[00:21:38]Senki eddig meg nem kérdezett.

[00:21:42]Egy-egy híradó riport volt, amikor valami nem véletlenül akartam személyesre venni ezt a beszélgetést, mert mert abszurdumnak tartom.

[00:21:50]Komáromi mégis csak Komárom és ismerjük, hogy hogy milyen vagy, hogy szenvedélyesen beszélsz és értesz ahhoz, amit mondasz.

[00:21:57]Volt koncepciód, volt mindennapi gyakorlatod, nem lehet ezt nem volna szabad ezt parlagon hagyni, de ez egy másik kérdés.

[00:22:06]és belőled jön is ez az aktivitás, és hát meg kell rajtam nyomni egy gombot, és akkor én tulajdonképpen ezért is vagyok kíváncsi, hogy hogy éled ezt meg.

[00:22:16]Ö tulajdonképpen nyugodtan, és valószínű ez is egyébként kellett ahhoz, hogy megint elkezdjek dolgozni, merthogy orvosként orvosként, mert hát így most már eggyel kevesebb betöltetlen körzet van, de nem a régi körzetembe mentem vissza, hanem a lakásomhoz legközelebbi háziorvosi rendelőbe vállaltam el helyettesítést.

[00:22:39]Négy év nagyon hosszú idő kezdek vissza rendeződni a régi formámba, de hát azért akárhogy is vesszük, én 71 éves vagyok, nem nekem kellene megváltani a hát volt egy legendás 100 éves háziorvos, aki nemrégen halt meg.

[00:22:58]Körbendi Pista bácsinak a laudációját én mondhattam el a a a szület a hivatalos születésnapi rendezvényen.

[00:23:06]É, úgyhogy az a 30 év, ami még előtted áll a háziorvoslásban.

[00:23:09]Ez az rendben van, de ez egy olyan szakma, amit vagy jól csinál az ember, vagy ne csinálja.

[00:23:17]És amikor már odajut, hogy lassul, hogy már utána kell nézni dolgoknak, mert nem ugrik így be, amikor elveszik a kapcsolatrendszer, hát nekem most négy év kimaradt, és ugye a város másik felén dolgozom, mint ahogy 25 évig dolgoztam Budán.

[00:23:35]és újra föl kell építeni, hogy ki az az endokrinológus, ahova küldhetek beteget, melyik laborba milyen vizsgálatokat csinálnak, és hogy kell azt a vért küldeni, vagy a beteget küldeni, hogy ha be akarok fektetni valakit egy adott panasszal, akkor kivel kell fölvennem a kapcsolatot.

[00:23:54]Ugyanis ebben a négy évben nagyon sok olyan ember ment nyugdíjba a kórházi szférából, akivel együtt dolgoztam 20-25 évig.

[00:24:04]Tehát ez egy [horkantás] most tanulom ez a nyár, ez jó, hogy így nincs nagy forgalom, és szeptemberre már úgy bele fogok rázódni, de biztos, hogy ezek a napi élmények is kellenek ahhoz, hogy az ember egyrészt végig nyugodtan végig tudja ezeket a dolgokat követni, de ez nem fogja csillapítani azt a fajta vágyat bennem, hogy végre szeretnék egy normális egészségügybe dolgozni.

[00:24:28]Akkor mond azt a néhány dolgot, amit lényegében pénz nélkül akár azonnal egy utasításra meglehet.

[00:24:37]Hát itt tulajdonképpen vannak olyan dolgok, amit tisztázni kellene.

[00:24:42]Tisztázni kéne, hogy lesz-e intyen felépítéssel, milyen hatáskörökkel.

[00:24:47]egyéb meg kéne határozni az önkormányzatoknak a szerepét, a helyi települési önkormányzatok szerepét az alapellátásba, járóbetegellátásba meg kéne csinálni végre 20 év után a otthoni szakápolás rendszerének a végiggondolását.

[00:25:05]ugyanis jelenleg nincs olyan körzeti beosztás a otthoni szakápolásnál, mint a háziorvosoknál, gyerekorvosoknál vagy fogorvosoknál, hanem egy adott területre négy-öt szolgáltatónak is van koncessziója, és mivel alulfinanszírozott ez a dolog, mindenki tolja el magától a betegeket, hol ott óriási lehetőség lenne, hogy szakképzett emberek OEB finanszírozással a beteget a saját lakásával község vagy adjanak infúziót, vagy gyógytornáztassák, de ez várat magára, várad magára az országos mentőszolgálat, hogy mit akarnak csinálni.

[00:25:46]Az, hogy kineveztek egy megbízott főigazgatót és menesztették a szóvivőt, ettől a mentőszolgálat nem fog javulni.

[00:25:55]Nem látják maguk a mentőszolgálatban dolgozók, hogy mi vár rájuk.

[00:25:59]Nem nyúltak hozzá a a hierarchikus szerkezethez.

[00:26:05]A régi emberek vannak pozícióban vidéki mentőállomásokba, és ugyanaz a vezetési stílus van.

[00:26:11]A fő főnököt kicserélték, de az egész rendszer az nem működik.

[00:26:14]Nagyon nagy baj van a betegszállítással, ugyanis nem mindenki akut módon kell, hogy kórházba kerüljön, hanem adott esetben egy vizsgálatra be kell vinni egy járásképtelen beteget, és arra a vizsgálatra oda kell írni, mert előjegyzése van, és semmit nem látni.

[00:26:35]Nincs egy szó arról, hogy mi lesz a gyógyszertámogatási rendszerrel, mi lesz a közgyógyellátás rendszerével.

[00:26:39]Legalább a kiszámíthatósághoz kellene az, hogy valamit tudjunk arról mi is, meg a betegek is, hogy mire számíthatnak.

[00:26:50]Vagy például a járóbeteg ellátásnál a Takács Péternek ez bániája volt, hogy mindenki bejelentessen bármelyik járóbetegellátó intézménybe.

[00:27:02]És így az önkormányzati fönntartású intézmények egy túlterhelt állapotba kerültek.

[00:27:06]Pont azok a betegek szorulnak ki lassan ezekből a rendelőkből, akik akik ott laknak, és az önkormányzat azért ted vele pénzt, hogy az ő ellátásuk jobb lenne.

[00:27:15]Ezt is egy mozdulattal el lehet.

[00:27:19]Szóval végiggondolni, átszervezni, és ez önmagában még nem pénz, de sok minden változ.

[00:27:24]És szeretném látni a konzultációkat a kamarával, szeretném látni a konzultációkat a szakszervezetekkel, a a társszakmákkal, a közigazgatási szakmával.

[00:27:35]És lehet, hogy ez mind folyik, de erről azért azok számára értesítéssel kellene lenni, akik érdeklődnek.

[00:27:42]Ez iránt és gyakorlatilag egy fekete dobozbost a egészségügyminisztérium és nem látjuk, hogy min dolgoznak és mi várható egyébként velünk kapcsolatban, mert hát a háziorvosok száma gyakorlatilag 2010 óta meredeken zuhan, és ugyan a hugonai tervbe is, és a miniszter úr által citált dokumentumokba is 900000 emberről beszél, de már elérte az [torokköszörülés] 1300000 embert az, akinek nincs dedikált házi És és a a benda a rendszerbe levő kollégák átlag életkorában elérta a 65 évet, amin most te is rontasz.

[00:28:23]Én is rontok, de én csak öt-h évvel.

[00:28:25]Viszont például a múlt hónapban is három olyan kolléga halt meg gyakorlatilag nem nyugdíjban, hanem munkaközben, aki betöltötte a 80 évét.

[00:28:33]Hát tehát 80 évesen dolgozott és egy nap nyugdíj nélkül meghalt.

[00:28:38]De ennél sokkal tragikusabb, mikor 60 éves kollégák halnak meg, mert látszik a megürült praxisoknál, hogy és és ez azt jelenti, hogy ahonnan kiesik egy háziorvos, azonnal a mellette levőknek át kell venni a feladatot.

[00:28:55]És ezt nem bírják már a nyugdíjasok.

[00:28:57]Nem bír két-három körzetet.

[00:28:59]Látom rajtad, hogy bár nem a parlamentben, de továbbra is ki fogod nyitni a szádat.

[00:29:05]Így lesz.

[00:29:06]Én nem fogok megváltozni.

[00:29:09]Tehát én próbálok mindenkivel szakmailag korrekt módon, indulatmentesen és a szakmai alapokon tárgyalni.

[00:29:16]Ez eddig is így volt, ezen túl is így lesz.

[00:29:18]És az, hogy szóvá fogom tenni azt, ami logikátlan, vagy ami amit amit megígértek és nem teljesítették, az azt hiszem elvárható egy olyan embertől, akit nagyon sokan ismernek.

[00:29:31]És ez egyébként ez nagyon meglepő, mert most a nyáron nem voltam Szegeden, voltam Balaton mellett nagyon sok helyen, és leszórólítanak az emberek a az utcán az áruházba, és és mondják a problémákat, minthogyha valamit is tudnék csinálni.

[00:29:51]De gyakorlatilag a legtöbb ember egyébként azon lepődik meg, hogy és semmiféle kapcsolatban nincs az új vezetés.

[00:29:59]Hát nincs.

[00:29:59]Én nem tudom őket keresni.

[00:30:02]Ők nem keresnek.

[00:30:05]Tehát a pálya széléről tudok tanácsokat adni.

[00:30:07]Egyelőre csak szólsz.

[00:30:09]Így van.

[00:30:09]De hát a 11-est nekik kell berúgni, úgyhogy igazából azt várom, hogy már rúgják, mert mert türelmetlen szurkoló vagyok, mert a büntetőt megítélték.

[00:30:19]Köszönöm szépen Komárami Zoltának.

[00:30:19]Jó munkát kívánok.

[00:30:21]Köszönöm szépen.

[00:30:35][zene] [zene]