KlikkTV 31:04

Sulyok Tamásnak vége? Magyar Péter bekeményít

alkotmánymódosítássulyok tamásmagyar pétertisza pártválasztási rendszerközélet
Irányultság: LiberálisKötődés: Ellenzéki
Sulyok Tamásnak vége? Magyar Péter bekeményít
tl;dr
  • A TISZA-kormány 17. alkotmánymódosítással szüntetné meg Sulyok Tamás köztársasági elnök megbízatását a hatályba lépést követő napon, amit a műsorvezető „kifinomult” megoldásként jellemzett.
  • Magyar Péter a kampányban egyértelműen ígéretet tett az elnök eltávolítására, és a kétharmados többséget kulcsfontosságúnak tartotta a rendszer lebontásához.
  • Sulyok Tamás nem mondott le, ami a beszélgetők szerint fideszes stratégia: „inkább menjenek el a falig”, hogy utána a TISZA eszközeire hivatkozhassanak.

    „Ez egy egyértelmű Fidesz stratégia, hogy inkább menjenek el a falig, és hogyha elmentek a falig, akkor azt ki lehet használni, hogy na erre még mi sem vetemedtünk.”

  • A megfosztási eljárás „tisztább” alternatíva lett volna, de az Alkotmánybíróság fideszes többsége miatt a kormány valószínűleg az alkotmánymódosítást választotta.
  • Juhász Ferenc szerint az ügyet „sebészi gyorsasággal” kellett volna lezárni, a hosszas előkészítés feleslegesen nyújtotta el a folyamatot.
  • A 12 éves mandátumkorlátozás nem volt hangsúlyos kampányígéret, és elsősorban a hagyományos ellenzéki politikusokat (Kunhalmi, Szabó Tímea, Hadházy) sújtaná, nem a Fideszt.
  • A mandátumkorlátozást a résztvevők demagógnak és a választók jogait korlátozó eszköznek tartják, amely kulturális elmaradottságot próbál szabállyal pótolni.
  • Juhász Ferenc a teljes választási rendszer reformját sürgette, mert a jelenlegi aránytalan, a győztest indokolatlanul előnyben részesíti, a vesztest pedig „kiebrudalja”.
  • A társadalmi konzultációban mintegy 20 000-en vettek részt; a TISZA mutatott önkorrekciós képességet, és a résztvevők remélik, hogy a visszajelzésekre nyitottak lesznek.
  • Juhász Ferenc sürgette, hogy a személycserék után a kormányzás érdemi területeire (egészségügy, oktatás) koncentráljanak, ne csak felszínes eredmények szülessenek.
Részletes összefoglaló megjelenítése

Sulyok Tamás eltávolításának folyamata és az alkotmánymódosítás

A beszélgetés középpontjában a köztársasági elnök, Sulyok Tamás eltávolításának módja állt, amely a TISZA-kormány által kezdeményezett 17. alkotmánymódosítás keretében valósulna meg. A tervezet rendkívül tömören fogalmaz: a módosítás hatályba lépését követő napon a köztársasági elnök megbízatása megszűnik. A műsorvezető ezt "kifinomult" és "aprólékos" megoldásként jellemezte.

A beszélgetőpartnerek egyetértettek abban, hogy Magyar Péter a választási kampányban egyértelműen ígéretet tett a köztársasági elnök eltávolítására, és a választók erre felhatalmazást is adtak. A kétharmados többség megszerzését mindig is kulcsfontosságúnak tartotta a rendszer lebontásához.

„Magyar Péter is rendkívül sokszor utalt rá a választási kampányban, hogy kétharmadra lesz szüksége, mert különben bizonyos szereplőket nem lehet eltávolítani." *

Galóci Eszter szerint Sulyok Tamás számára egyszerűbb lett volna lemondani, így gyorsan túlléphettek volna az ügyön, és az elnök nem vonult volna be ilyen negatív kontextusban a történelembe. Ehelyett azonban Sulyok Tamás ragaszkodott pozíciójához, ami a beszélgetők szerint egyfajta fideszes stratégia része: "inkább menjenek el a falig", hogy utána hivatkozhassanak arra, hogy a TISZA milyen eszközökhöz nyúlt.

„Ez egy egyértelmű Fidesz stratégia, hogy inkább menjenek el a falig, és hogyha elmentek a falig, akkor azt ki lehet használni, hogy na erre még mi sem vetemedtünk." *

A megfosztási eljárás alternatívája és az alkotmánybíróság szerepe

A beszélgetés során felmerült, hogy a megfosztási eljárás is rendelkezésre állt volna, amelyhez szintén megvan a parlamenti többség. A résztvevők szerint ez "tisztább" megoldás lett volna, mert egyértelműen kimondta volna, hogy Sulyok Tamás méltatlan a pozícióra. Ezzel szemben az alkotmánymódosítás "fideszes szagú" megoldásnak tűnik, hiszen éppen az alkotmánnyal való "buherálás" volt a korábbi kormányzat jellemzője.

„Ha egyszer van egy... és egyébként Magyar Péter soha nem mondta azt, hogy miért nem élnének a megfosztással. Tehát csak azt mondta, hogy ezt nem akarják." *

A megfosztási eljárással kapcsolatban felmerült, hogy abban az Alkotmánybíróság mondja ki a végső szót, amelynek többsége még fideszes kinevezett. Ez lehet az oka annak, hogy a kormány nem ezt az utat választotta – bár a beszélgetők megjegyezték, hogy az Alkotmánybíróság már "tett egy jelzést" arról, hol áll.

Az eljárás időzítése és kommunikációja

Juhász Ferenc volt honvédelmi miniszter kritizálta a folyamat elhúzódását. Szerinte a kormánynak "sebészi gyorsasággal" kellett volna lezárnia az ügyet, nem pedig hosszú heteken át napirenden tartani. A hosszas előkészítés és a köztársasági elnök többszöri felszólítása a lemondásra szerinte feleslegesen nyújtotta el a történetet.

„Én nem azt a rövid nyúlfarknyi bejegyzést fájlalom, mert ez a leggyorsabb módja, viszonylag egyszerű módja... hanem én azt fájlalom, hogy hosszú volt az előkészítés." *

A beszélgetők ugyanakkor elismerték, hogy a TISZA-nak érdeke lehetett a "látványos" megoldás, hogy a választók számára is egyértelmű legyen a változás. Felmerült az Európai Uniónak való megfelelés szempontja is: lehet, hogy a kormány nem akart alkotmánymódosítással élni, de Sulyok Tamás "azt a játékot játszotta, hogy mindenképpen így történhessen meg".

A 12 éves mandátumkorlátozás kérdése

A beszélgetés másik fő témája az országgyűlési képviselők mandátumának 12 évben való maximalizálása volt. A résztvevők hangsúlyozták, hogy ezt a kérdést élesen el kell választani a köztársasági elnök ügyétől, mivel:

  1. A köztársasági elnök eltávolítása hangsúlyos kampányígéret volt, a 12 éves korlátozás viszont nem.
  2. Magyar Péter ugyan hivatkozott arra, hogy 2024-ben beszélt erről, de a résztvevők szerint ez nem volt hangsúlyos elem, és "a program számon kérhető a politikuson... nem az, hogy valamikor valahol elhangzik valami".

„Az biztos, hogy nagy hangsúlyt nem kapott. Mi se emlékszünk rá. Program meg a beszélek róla ugye az nem ugyanaz alapvető." *

Fekete Norbert, a Népszava újságírója felhívta a figyelmet arra, hogy ez a korlátozás valójában nem a Fideszt, hanem a hagyományos ellenzéket sújtaná leginkább – azokat a politikusokat, akik "három-négy cikluson keresztül már eddig is ott asszisztáltak a Fidesz mellett". Olyan neveket említett, mint Kunhalmi Ágnes, Szabó Tímea vagy Hadházy Ákos.

„Minden jó a Tiszának e tekintetben, mert részben korlátozza a Fideszt, részben pedig megakadályozza egyébként a Hadházy Ákos... Kunhalmi, a Szabó Tímea... ezeknek is a további lehetőségeit korlátozza." *

A mandátumkorlátozás elvi kritikája

A beszélgetők több szempontból is kritizálták a 12 éves korlátozás koncepcióját:

Kulturális megközelítés: Galóci Eszter szerint az ilyen korlátozások egy "kulturális elmaradottságot" próbálnak szabállyal pótolni. A valódi megoldás az lenne, ha a választók felismernék, ha képviselőjük nem értük dolgozik, és elküldenék. Példaként hozta fel Oroszországot és Lengyelországot, ahol a formális korlátozásokat "proxy" politikusokkal kerülik meg.

„Szerintem ennek így a kultúrában kéne gyökereznie, például abban, hogy a választó felismeri, hogyha az országgyűlési képviselője, vagy akár a listás, vagy akár a pártja nem érte dolgozik, meg átveri, akkor elküldi a fenébe." *

Demagóg érvelés: A résztvevők szerint a korlátozás mögötti érvelés kifejezetten demagóg, és a Fideszre van szabva ("ők is ott ültek nagyon sokáig"). Ez a fajta "gyors huszárvágás" nem oldja meg a valódi problémát, ami a közbizalom hiánya.

A választójog korlátozása: A beszélgetők szerint ez tulajdonképpen a választók jogainak korlátozása egy olyan keretrendszerben, ahol ahelyett, hogy megtanítanánk az embereket bízni és tisztességes választásokat teremtenénk, egyszerűen korlátozzuk a választás lehetőségét.

„Én is azt gondolom, hogy itt egy ilyen nagyon furcsán kifacsarva tulajdonképpen a saját joga korlátozása van jelenleg terítéken egy teljesen más érvrendszerben vagy keretrendszerben." *

A választási rendszer átfogó reformjának igénye

Juhász Ferenc hangsúlyozta, hogy a teljes választójogi és választási törvény reformjára lenne szükség. A jelenlegi rendszer "teljességgel elfogadhatatlan", mert a győztesnek iszonyatos előnyöket biztosít, a vesztest pedig "kiebrudalja". A választókerületek földrajzi, kulturális és egyéb szempontból annyira szétszakadtak, hogy a képviselők képtelenek valódi helyi jelenlétet biztosítani.

„Ami most van, az teljességgel elfogadhatatlan. A győztesnek iszonyatos előnyöket biztosít, a vesztest az kiebrudalja és még sorolhatnám, nem arányos." *

A volt miniszter szerint a képviselőség presztízsét és becsületét kellene helyreállítani, bár megjegyezte, hogy nemzetközi összehasonlításban a politikusok sehol sem örvendenek "borzasztó nagy megbecsülésnek".

Az alkotmányozási folyamat és a társadalmi vita

A beszélgetés végén szóba került, hogy az alkotmánymódosításhoz kapcsolódó társadalmi konzultáción már mintegy 20 000-en vettek részt. A résztvevők pozitívumként értékelték, hogy a TISZA mutatott már "önkorrekciós képességet", és talán ebben a kérdésben is nyitottak lesznek a visszajelzésekre.

A műsorvezető megemlítette, hogy érkezett olyan javaslat is a konzultáció során, hogy a politikusokra – a rendőrökhöz hasonlóan – testkamerát szereljenek, ami megnehezítené a kenőpénzek elfogadását. A felvetést a résztvevők derültséggel fogadták, megjegyezve, hogy Magyar Péterre nézve ez nem jelentene változást.

A kormányzás gyakorlati kérdései

Juhász Ferenc sürgette, hogy a személycserék után a kormányzás érdemi kérdéseire kellene koncentrálni: egészségügy, oktatás. Kritizálta, hogy egyelőre csak olyan felszínes eredményekről hallani, mint a klímaberendezések megjavítása kórházakban, miközben rendszerszintű változásokra lenne szükség.

„Nem vagyok elégedetlen, csak azt mondom, hogy ezekre több figyelmet kellene fordítani... gyakorló állampolgárként, betegként, közoktatásban ilyen-olyan ügyintézőként, a gyereket iskolába vivőként is érezzem azt, hogy itt változás van, nem csak retorikai értelemben." *

A volt miniszter szerint a fideszes kinevezetteket, akik nem értik meg, hogy menniük kell, "szépen csendesen ki kell tessékelni", végkielégítésüket pedig 98%-kal megadóztatni.

⚠️ Értelmezhetetlen vagy bizonytalan szakaszok
  • "Galóci Eszter porítólagossá" – valószínűleg "politológus", de a pontos foglalkozás nem rekonstruálható egyértelműen.
  • "Sully Tamás", "Súlyak Tamás", "Súlyok Tamás", "Süllyog Tamás", "Suyog Tamás" – mind Sulyok Tamás köztársasági elnök nevének ASR-hibás változatai.
  • "nem ful Tamás most már örökérvényű" – értelmezhetetlen szakasz, valószínűleg Sulyok Tamásra vonatkozó megjegyzés.
  • "hotel Totta" – valószínűleg "hókuszpókusz" vagy hasonló kifejezés torzult alakja.
  • "Rónnak adott interjút az egyenes beszéd a Magyar Péter" – valószínűleg Rónai Egonnak adott interjú az Egyenes Beszéd című műsorban.
  • "zöld borsófőzeléket főzni. Vagy képeket visszavinni a helyükre előtte." – utalás lehet Sulyok Tamás korábbi tevékenységére, de a kontextus nem egyértelmű.
  • "TASnak a a kritikája" – valószínűleg a TASZ (Társaság a Szabadságjogokért) vagy más szervezet, de nem azonosítható egyértelműen.
  • "OLMZ", "ONZ" – valószínűleg az "óellenzék" kifejezés torzult alakjai.
  • "láb ők is ott ültek" – értelmezhetetlen szakasz, valószínűleg "lábbal" vagy hasonló kifejezés.
  • "wesztest az kiebrudálja" – valószínűleg "vesztest az kiebrudalja".
Teljes átirat megjelenítése

[00:00:00]Jó napot kívánok.

[00:00:00]Köszöntöm önöket itt a fordulópontban.

[00:00:04]Az elmúlt hétnek a legerősebb eseménye volt, sőt tulajdonképpen április 12e óta, amikor parlamenti napirend előtti felszólalásában Magyar Péter bejelentette a tisztító tűz hadműveletet.

[00:00:17]És ugye ennek nem csak a vagyonvisszaszerzések voltak a tárgyai, hanem a köztársasági elnök eltávolítása is, hogy ezt tényleg csak így lehetett-e megoldani, így kellett megoldani.

[00:00:27]Ez volt a a választópolgárok elvárása, hogy mindegy, hogy elegáns vagy nem, de most már valahogy távolítsák el.

[00:00:35]Hát ezt kezdjük el most elemezni a vendégeinkkel.

[00:00:39]Galóci Eszter porítólagossá Juhász Ferenc volt, honvédelmi miniszterrel és Fekete Norberttel a Népszava újságírójával.

[00:00:47]Szervusztok!

[00:00:49]Szóval hát nagyon érdekes volt.

[00:00:50]Ugye próbálkozott Magyar Péter így-úgy amúgy, szép szóval meg aztán mindenfajta megoldások szóba kerültek és hát nem nagyon láttunk még ilyet.

[00:01:01]17.

[00:01:04]módosítása lesz az alaptörvénynek.

[00:01:04]Ebből ugye 16 már a Tiszai, meg most ez lenne a második módosításunk.

[00:01:09]És ugye egész egyszerűen azt fogalmazták meg az alaptörvény módosításnak a tervezetében, hogy a 17.

[00:01:17]módosítás hatályba lépését követő napon a köztársasági elnök megbizatása megszűnik.

[00:01:23]Pont.

[00:01:26]Kifinomult.

[00:01:26]Erre mondják, nem?

[00:01:26]Tehát ilyen aprólékos.

[00:01:28][nevetés] Kellnél több, ha azt mondom, hogy a választói akarat az, hogy menjen, én pedig a választói akaratnak meg akarok felelni.

[00:01:39]Sőt, ez volt a egyik legfontosabb ingeretem.

[00:01:41]Hát ha így tudom megoldani, akkor így tudom megoldani.

[00:01:47]Ugye ez egy ilyen érdekes kérdés, hogy akkor hogy lehet, hogy nem és hogyan érdemes ezt megoldani.

[00:01:51]Azt gondolom, hogy nem véletlen játék az, hogy Sully Tamásnak április 12-e után jut eszébe, hogy hogyan kell köztársasági elnöknek lenni, milyen jó jókörei, feladatai vannak, hogy ő egyébként hogyan örködik ugye a [nevetés] hát nem félt a jogállamot meg a demokráciát.

[00:02:11]Igen, igen.

[00:02:11]Tehát ezért mondom, hogy hogy az nyilvánvalóan nem véletlen, hogy ő pont akkor találja meg a hivatásában a szépséget és a feladatot és a munkát, amikor felszólítják arra, hogy ezt ne végezze tovább.

[00:02:27]lehet vitatni az eljárást.

[00:02:27]Itt nem csak, hogy Magyar Péter ígérte azt, hogy ez ezután a választás után ez fog történni, hanem az ellen az előző választásokon is az ellenzéktől mindig elhangzott, hogy a kétharmaddal vagy kétharmad tud lenni a kulcsa annak, hogy azt a rendszert, amit kétharmaddal építették fel, azt lehessen bontani.

[00:02:47]És voltak különböző vélekedések, hogy hogyan lehet mégis, hogyan nem.

[00:02:51]Ugye Magyar Péter is rendkívül sokszor utalt rá a választási kampányban, hogy kétharmadra lesz szüksége, mert különben bizonyos szereplőket nem lehet eltávolítani.

[00:03:02]Ez a játék Súlyak Tamás részéről.

[00:03:02]Én azt gondolom, hogyha végiggondoljuk az ő pozícióját, akkor számára is egyszerűbb lett volna lemondani.

[00:03:11]Azzal valószínűleg ezen a kérdéskörönmel túllennénk nagyon hamar, nem kifejezetten emlékeznénk rá később, meg hát ugye olyan nagyon sok mindenre nem is volt mire emlékezni.

[00:03:19]Tehát igazából nem ful Tamás most már örökérvényű.

[00:03:24]Nem, nem úgy vonult volik az emlékezetből.

[00:03:26]nem úgy vonult be volna be a a történelem könyvben, és bár ez egy erős politikusi kifejezés, amit használ, de azt gondolom, hogy a a Magyar Péternek olyan szempontból igaza van, hogy legkésőbb most, amikor nem mondott le ezt a társadalmi egységet, az ő lemondásáról ezt ezt valóban létre tudta hozni.

[00:03:46]De közben ez én szerintem egy egyértelmű Fides stratégia, hogy inkább menjenek el a falig, és hogyha elmentek a falig, akkor azt ki lehet használni, hogy na erre még mi sem vetemettünk.

[00:03:58]Ez egy ez egy kijátszható kártya.

[00:03:58]Az, hogy ezt mennyire tudják majd ténylegesen kijátszani, ezt nem igazán látjuk.

[00:04:05]Szerintem a Súlyok Tamás ügyet érdemes teljes mértékben külön kezelni a a 12 éves mandátumkorlátozásról, mert erre valóban volt ígéret.

[00:04:18]Mondhatjuk azt, hogy erre a választók felhatalmazást adtak.

[00:04:20]A 12 éves ciklus korlátozásról igazából se a kampányban, se eddig nem hallottunk.

[00:04:29]Csak annyi technikai módosítás, én nem tudtam visszakeresni.

[00:04:32]Csak Magyar Péter elmondadására tudok hagyatkozni.

[00:04:35]Ő a csütörtöki kormányszói tájékoztatón azt mondta, hogy egyébként az országgyűlési képviselők mandátumának 12 évben való korlátozásáról ő már 2024.

[00:04:50]Beszélt a kampányban.

[00:04:50]Az biztos, hogy nagy hangsúlyt nem kapott.

[00:04:56]Mi se emlékszünk rá.

[00:04:56]Program meg a beszélek róla ugye az nem ugyanaz alapvető.

[00:05:00]konkrét dátumot mondott, hogy mikor beszélt róla.

[00:05:03]Tehát tényleg elképzelhető, hogy valamelyik lakossági fórumon megemlítette sok mindről beszél.

[00:05:08]Szóval simán elképzelhető, hogy ilyet is lehet, hogy említette.

[00:05:10]Az biztos, hogy azért ez nem volt olyan ígéret, mintorítás t hogy pont azért nem a azt szoktuk figyelni, hogy mit mondak a politikusok.

[00:05:18]Fizisztikus mondta, hogy folytatjuk.

[00:05:20]Az is volt szimpatikus embereknek, vagy nem szimpatikus.

[00:05:22]Tehát, hogy azért a program számon kérhető a politikuson és a program számon kérhető a kormányon, nem az, hogy valamikor valahol elhangzik valami, amit ő ő alapvetően preferálna, de még nincs egy felállt kormány, vagy nincsenek meg azok az emberek, és szóval, hogy nem nem így működik.

[00:05:44]Ühüm.

[00:05:45]Én azt látom, hogy az Orbán kormány közhatalmi funkciókban az elmúlt 11 néhány évben gyakorlatilag politikai kinevezetteket jelölt, azokat választott meg, és azokat betono be kétharmados sarkalatos törvényekkel.

[00:06:04]Mindegyki azt gondolta, még egyikén maga a Fidesz és április 12-én délelőttig, hogy hogy ezek kimozdíthatatlanok, és ők lesznek majd azok, akik a Nen rendszerét képesek lesznek fönntartani.

[00:06:17]Ha ezek az urak nem politikai kinevezettek lettek volna, hanem egy valós társadalmi érdeken és közaraton alapuló megbízott lett volna, akkor egy ilyen elemi erejű választási győzelem után a politikai preferenciák ilyen arányú megváltozása után maguktól lemondtak volna, mint ahogy egyébként korábban erre volt példa a nemzeti bank elnökénél és másnál is.

[00:06:42]De ezeket az embereket a Fidesz tette oda, a Fidesz fogja.

[00:06:47]Nem lehet másképpen leváltani, mintogy döntést kell hozni arról, hogy ezt a lépést meg fogjuk tenni.

[00:06:54]Én nem azt a rövid nyúlfakni bejegyzést fájlalom, mert ez a leggyorsabb módja, viszonylag egyszerű módja, és már a választás előtt is olvashattunk róla, hogy egy ilyen lehetséges, hanem én azt fájalom, hogy hosszú volt az előkészítés.

[00:07:14]Hosszú volt nekem az, hogy Magyar Péter naponta szólította föl a köztársasági elnököt, elment hozzá háromszor, hogy na súlyok úr, akkor mondjon már le, nem ugyan gondolját.

[00:07:26]El kell nyújtani a sztorit.

[00:07:30]Nem lehet ezt nem értem, hogy ez ez a lényeg azért van el, hogy el legyen nyújtva a sztori.

[00:07:34]Tehát hogy na de nekik az volt az alapvető érdekük szerintem, hogy ezeket gyorsan rapid módon zárják le a legfőbb ügyészt, az alkotmánybíróságot, a köztársaságpolitikai értelemben en szerintem ennél fontosabb, hogy látványosan csinálják.

[00:07:48]Ühüm.

[00:07:48]Ühüm.

[00:07:48]Ez a ez a ez a én azért azt a szempontot is, hogy az Európai Uniónak való megfelelésben, tehát hogy így lehet vannak arra elméletek, hogyha valaki ugye olyan eszközöket használ a jogállam leépítésére, a visszaépítéséhez lehet, de közben azért mégis csak az Európai Uniónak a a tagjai vagyunk, és nem feltétlenül egy alaptörvénymódosítással akarták eltávolítani a köztársasági elnököt, aki viszont ezért mondom, hogy szerintem azt a játékot játszotta, hogy mindenképpen így történhessen meg.

[00:08:17]nem véletlenül találja meg a velencei bizottságot hirtelen valaki, aki [torokköszörülés] egy olyan párthoz tartozik, vagy mondjuk úgy, hogy odatartozik, akik ezt folyamatosan lesöpörték az asztalról vagy a különböző véleményeket folyamatosan lesöpörték az asztalról.

[00:08:36]Ez ez egy szándékos játék volt, hogy idáig el kelljen menni, amit Magyar Péter én azt gondolom, hogy egy hosszú folyamatban megpróbált elkerülni.

[00:08:43]Hát nem tudom, merthogy mert hogy ugye van egy olyan lehetőség, hogy hogy meg lehet fosztani, tehát megfoszt lehet, így van.

[00:08:51]Le lehetett volna folytatni, van hozzá többségük, megfoszthatták volna, tehát hogy nem kellett volna indoklást igényel.

[00:08:57]Hát szerintem találnak, ha nagyon akarnak.

[00:09:01]Na jó, csak ez a találnak, h ha nagyon akarnak.

[00:09:02]Ebben az országban éltünk eddig.

[00:09:05]Jó, csak az egy tisztább helyzet lenne, mint az, hogy most ez a megint az alkotmánnyal buherálnak, ami egy nagyon ilyen Fidesz szagú.

[00:09:09]Ha ha ha egyszer van egy és egyébként Magyar Péter soha nem mondta azt, hogy miért nem élnének a megfosztással.

[00:09:16]Tehát csak azt mondta, hogy ezt nem akarják.

[00:09:17]Na most ehhez képest nem tudom, hogy ez mennyire méltóbb ez a ez a hotel Totta, amit itt járnak, amikor egyébként úgyis az lesz a ugyanaz lesz a vége.

[00:09:25]És szerintem, mármint most választóként az egy sokkal egyértelműbb lenne, hogy ki van mondva, hogy méltatlan ez az ember a köztársasági elnöki pozícióra, mert most itt, mert most itt ugye mintogyha két egyenlő, tehát jogilag legalábbis felvértezettségben két egyenlő fél küzdene.

[00:09:45]De hogy de hogy egyébként meg nem, mert Süllyog Tamásnak tényleg nincsen semmilyen erkölcsi meg semmilyen alapja arra, hogy ragaszkodjon a székéhez.

[00:09:50]És pont ezért lehetne kimondani azt, hogy jó öreg méltatlan vagy, húzzál visszavasalni.

[00:09:57][nevetés] Vagy zöld borsófőzeléket főzni.

[00:09:58]Igen.

[00:10:00]Vagy képeket visszavinni a helyükre előtte.

[00:10:03]Ja, azt még visszavihetnék a múzeumokba.

[00:10:05]Igen.

[00:10:05]A megfosztási törvénynél elnézést kerek javítsatok ki, de ott viszont nem az van, hogy az Alkotmánybíróság mondja ki a végső szó.

[00:10:12]Hát az Alkotmánybíróság már egy tett egyel tett egy jelzést arra, hogy hol állnak.

[00:10:16]Tehát hogyem nem biztos, hogy lehet ki kellene őket kerül.

[00:10:21]De lehet, hogy ezért nem ezzel élt, mertogy hogy nem tudhatta azért azt, hogy a a Fideszes többségű Alkotmánybíróság az mit kezdene a megfosztási eljárása.

[00:10:28]Most már mondjuk tudja.

[00:10:30]Igen, ez igaz.

[00:10:34]Itt valóban ez az egymondatos nagyon érdekes volt a Rónnak adott interjút az egyenes beszéd a Magyar Péter ott olyan tök őszintén olyan tehát teljesen egyszerűen elmondta, hogy elkezdtek jogászkodni a jogászai, hogy fú 5-10 oldalas iratokba írták le, hogy Suyog Tamást egyébként hogy lehetne eltávolítani.

[00:10:54]Ő meg egyébként úgy, mint ugye ugyancsak jogász megkérdezte, hogy nem lehetne ezt egyszerűbben úgy, hogy azt mondjuk, hogy h mikor ez életbe lép, akkor vége a zöld mandát.

[00:11:02]Hát és azt mondták, hogy ja de hát végül is, végül is, végül is tulajdonképpen lehet.

[00:11:08]Na most itt, akik azt mondják fideszesek ugye, vagy most lehet nevetni, vagy nem nevetni, de Török Gábor itt csörtébe ment Magyarrel.

[00:11:17]Török Gábor mondta ezt, hogyha ezt a fegyvert elsütjük egyszer, akkor onnantól kezdve félő, hogy ez egy állandó módszerré fog válni, hogy valaki nem tetszik, akkor ilyen egyedi személyre szabad törvényalkotással távolítjuk el.

[00:11:33]Ezt láttuk a 16 évben, csak a Tör Gábornak mondjuk ekkora problémája egyik sem volt, amit a csinál, de ez most legyen az ő problémája.

[00:11:40]Igen, most van.

[00:11:40]Viszont kicsit megfordítanám személyre szabott törvényalkotás.

[00:11:43]Jó, persze nincs benne Elősog Tamás neve, de hát róla szól.

[00:11:48]viszont ö úgymond egyszeri önmagát megsemmisítő alaptörvénymódosítás ez, ha érthet, hogy mire, tehát ez erre az egy helyzetre érvényes.

[00:12:00]Ez egy insta sztori, ami így egy nap után eltűnik, vagy nem, nem, nem így értettem.

[00:12:02]Nem így értettem, hanem ugye azt mondjuk, hogy a közlegi köztársasági elnök a Sullyok Tamás, amikor ez hatályba lép, tök mindegy, július 2-án, akkor Sullyog Tamás a köztársasági elnök.

[00:12:14]július 3-án megszűnik a megbízatása.

[00:12:17]Ez most egyszer erre a helyzetre igaz.

[00:12:20]Soha többet nem.

[00:12:22]Tehát azt a kaput egyébként nem feltétlenül nyitja ki, hogy ebből úgymond precedens legyen, bár az alaptörvény nem teremt precedens, de mindegy, ne jogászkodjuk túl.

[00:12:29]Tehát, hogy egy egyszeri helyzetet old meg, vagy szerintetek veszélyesebb útra téved elzeri helyzet.

[00:12:37]Hát nincs, csak logikusan következik.

[00:12:39]Akkor akkor a 18 a módosítás kell ahhoz, hogy kivegyék.

[00:12:43]Nem, hát vagy kiveszik, vagy ha 18.

[00:12:44]módosítás megtörténik, akkor az akkor éppen hivatalban lévő köztági elnök mandátumot szüy egy kaput.

[00:12:55]Igazad van.

[00:12:55]Mivel bejelentették, hogy új alkotmányt készítenek és arról népszavazást fognak végrehajtani, azt gondolom, hogy ez a alaptörvény ez érdektelenné fog válni, és nyilvánvalóan a benne lévő megfogalmazások sem lesznek fontosak.

[00:13:11]Ön sokkal inkább arra szeretnék, arra a már ne haragudjatok finnyásságra fölhívna a figyelmet, amit például Török Gábor is öt, illetőleg tanúsít ebben a kérdésben, miközben nagyon egyetértek, hogy 16 évig ezekről elfeledkezett, arra kaptak fölhatalmazást, nem az én biznisem.

[00:13:37]Tehát igazából nekem ebből csak annyi hasznom van, hogy egy élhetőbb országban élhetek reményeim szerint, de erre kaptak föl a hatalmazást.

[00:13:47]Erre ennek megvalósítására ez az eszköz.

[00:13:52]Hát az vesse rájuk az első követ, aki nem így vagy ilyenből csinálná.

[00:13:54]Tehát lehet vele macerálni még egy kicsit, hogy akkor ezt csináljuk, azt csináljuk, hosszabban indokoljuk, még háromszor elmegyünk, meg nem tudom én micsoda.

[00:14:05]Itt gyorsan gyakorlatilag sebészi pontossággal, én azt szerettem volna, hogy sebészi gyorsasággal is nem hosszú-hosszó időn keresztül megoldják ezt a problémát.

[00:14:19]És van még néhány, amit meg kell oldani [torokköszörülés] a következő időszakban.

[00:14:24]ezeket a személycseréket, ha a felszólított urak és ezek a közfunkciót ellátó fideszes kinevezettek nem értik, hogy menniük kell, akkor ki kell őket szépen csendesen tessékelni a végkielégítésüket így meg kell 98%-kal adóztatni, és még sorolhatnám azokat a módszereket, amelyekkel viszonylag gyorsan le lehetne rá zárni ezt a történetet.

[00:14:50]És utána egyébként már nem a sípra, hanem a kerekekre lehetne adni némi gőzt a kormányzás tekintetében, hogy lássuk, hogy mi fog történni az egészségügyben, lássuk, hogy az oktatás az hogy alakul, mint azért nagyon rakid módon látjuk.

[00:15:07]A igen, akkor utána kell olvasni.

[00:15:07]Hét hétföről szerdán a klímaberendezések megjavulnak, amiken egyébként tavaly nyáron végigvergődött a Fidesz kormány.

[00:15:18]Jó, egy intézményben és én már nem tudom, hogy hány milliárdot felszabadítottak.

[00:15:20]Volt egy másik intézmény, ahol ugyancsak megrendeltek valami alkatrészeket.

[00:15:24]Hétfőn kedden megérkezett.

[00:15:26]Szóval eléggé ilyen célvet.

[00:15:29]Én korábban azt olvastam, meg azt tapasztaltam sajnos mindenféle értelemben, hogy rendszerszintű változásra volna szükség az egészségügyben.

[00:15:39]A klíma az fontos, de emlékszem a mi időnkben, amikor mi meg páncélszekrényt akartunk minden kórházi ágy fölé odarakni, merthogy a kórházakban lopnak, nem ez a legfontosabb.

[00:15:52]Meggyőződésem szerint végig kellene járni az úton gyorsan.

[00:15:56]Nem vagyok elégedetlen, csak azt mondom, hogy ezekre több figyelmet kellene fordítani.

[00:16:04]Persze, persze.

[00:16:04]Több figyelmet kellene fordítani a következő időszakban, hogy én, hogy hogy mondjam, gyakorlóállampolgárként, betegként, közvatokban ilyen-olyan ügyetintézőként, a gyereket iskolába vivőként is érezzem azt, hogy itt változás van, nem csak retorikai értelemben, és nem csak abban, hogy a hőmérséklet három fokkal hidegebb.

[00:16:30]Visszatérek még itt a kicsit elvontott kérdésekhez, mert aztán tényleg egyre inkább majd a abszolút gyakorlat kerül előtérbe.

[00:16:36]De itt Eszter mondta, hogy nagyon külön kell kezelni a köztársasági elnöki kérdéskört, illetve az országgyűlési képviselők 12 éves maximalizálását.

[00:16:48]Egyrészt, mert hogy hangsúlyos elem volt a választási programban a köztársasági elnök.

[00:16:52]Ellenen az országgyűlési képviselők mandátuma még ha meg is emítette Magyar Péter a kampány során.

[00:16:58]biztos, hogy nem volt nem volt hangsúlyos elem.

[00:16:59]Tehát más a más a választói felhatalmazás a két kérdéskörben.

[00:17:05]Ez ez egészen bizonyos egyrészt ebből a szempontból, vagy egyszerűen csak a a tartalmának a szempontjából mit gondoltok a 12 éves korlátozásról?

[00:17:14]Hát szerintem az összes ilyen korlátozás az annak a az a próbálkozása, hogy valami törvénnyel vagy szabállyal egy ilyen kulturális elmaradottságot valahogy próbáljunk meg nem tudom normává tenni, merthogy szerintem ezt így nem lehet általánosan kijelenteni, hogy valaki tehát hogy most 12 tehát hogy vagy akár miniszterelnök nyolc évre, tehát ugye látjuk Oroszországban vagy Lengyelországban, hogy vannak ilyen proxi politikusok, akire mindenki tudja, hogy ki áll a hátterében, ki van mögötte, vagy a lengyel köztársasági elnök, vagy amikor ugye Putyin és Medveyev helyet cserélt, mindenki tudta, hogy mi van.

[00:17:49]Tehát most, hogyha valaki nyolc év után távozik, de ott marad a pártja élén, mert azt semmi nem tiltja, és a pártjának van egy miniszterelnöke, aki mindenki tudja, hogy egy báb, akkor teljesül.

[00:17:57]Az persze, hát csak nyolc évig volt, de közben ugyanúgy ugyanúgy van befolyása, ugyan ugyanúgy befolyása van a kormányzásra, vagy ő kormányz.

[00:18:06]Szóval ennek ilyen ennek ilyen kultúrában kéne gyökerezőnek lennie, hogy hogy először is nem lopunk, mert aki mert aki lop meg ügyeskedik, az négy év alatt meg nyolc év alatt is meg fogja csinálni.

[00:18:18]Sőt az utolsó az utolsó ciklusára ha megnyeri, akkor már bedobhatja a gyeplőt, és azt mondja, engem meg úgyse választhatnak meg többet.

[00:18:25]És Amerikában de a gyeplő bedobást akarja megakadályozni az időbeli korlátozás.

[00:18:29]Tehát a Fidesz is az utóbbi négy évben vitte olyan szintre a lopást.

[00:18:34]Jó, most é értem, de hogy de hogyha a másik oldala pedig az, hogy tehát hogy ugye ezek az minden mindennek az indoka az, hogy Fidesz.

[00:18:43]Tehát az a az indok, hogy Fidesz.

[00:18:46]Miközben hogyha mondjuk normális országot akarunk építeni, akkor nem annak kéne az etalonnak lenni, hogy milyen volt a Fidesz, hanem arról az ideáról kéne beszélni, hogy milyen egy ideális politikus, vagy és ahhoz kéne megfogalmazni, és azon, hogy ideális politikus kerüljön hatalomba, a ahhoz nem fog ez hozzájárulni, mint ahogy azt sem fogja meggátolni, hogy ne ideális politikus kerüljön a a hatalomba.

[00:19:08]Arról nem is beszélve, hogy tényleg, hogyha mondjuk itt pártok indulnak, meg több ember van, akkor cserélgetik a miniszterelnököket.

[00:19:13]Tehát, hogy most szóval ez ez ilyen ilyen technikai dolog.

[00:19:17]Ha akarják, úgyis meg lehet ugrani ezeket a tiltásokat.

[00:19:21]Szóval szerintem ennek így a kultúrában kéne gyökereznie, például abban, hogy a hogy a választó felismeri, hogyha az országgyűlési képviselője, vagy akár a listás, vagy akár a pártja nem érte dolgozik, meg átveri, akkor elküldi a fenébe.

[00:19:37]Na most itt azért a Fidesz 16 évig úgy tudott kormányozni, hogy egyrészt voltak azok az emberek, akiket megvezettek, és most nem akarok még egyszer kitérni rájuk, hogy az internet korábban, hogy nem sikerül valakinek ekkora tömegeknek információhoz jutni, de a másik oldalon meg ott volt az a tömeg, amelyik elment tüntikézni, utána elment bulikázni, és akkor így ebből állt körülbelül a a az ellenzékiség, meg a lejáratott pártokból.

[00:19:59]Tehát, hogy nem ehhez az állapothoz kéne szerintem igazítani ezeket a törvényeket, hanem hanem egy idealizált legyenek.

[00:20:04]Tehát az ideákról lemondunk, akkor végül és akkor akkor akkor mit akarunk?

[00:20:12]Jó, értem, amit mondasz.

[00:20:14]Ennyire nem volt súlyos, hogy De nem nem nem tovább tovább gördíteném egy egy picikét.

[00:20:19]Elnézést kerek.

[00:20:19]Nem tudom már azt hiszem egy újságíró írt erről egy egy nem véleménycet talán, hogy hogy ez tulajdonképpen az országgyűlési képviselők mandátumának maximalizálása.

[00:20:32]Még egyszer nem fogom kivonni, csak mondom, hogy az.

[00:20:34]Szóval, hogy ez igazából egyáltalán nem a Fideszt korlátozza.

[00:20:43]Tudom, és ne abból induljunk mindig a Fidesz referenciában, hanem hanem a hagyományos ellenzéke tulajdonképpen, tehát hogy hogy a Tiszának majd egyszer a jövőben legyen a Fidesz mellett egy másfajta valódi ellenzéke, vagy egy máshonnan jövő bal oldalról, liberális oldalról jövő ellenzéke, mert hát most két jobboldali ellenzék.

[00:21:01]A potens az még beférett, tehát a momentumok még beférhetnek simán [horkantás] ebbe.

[00:21:06]Szóval most aki itt a a tényleg azt a hagyományos óellenzéket, akik három-négy cikluson keresztül már eddig is ott asszisztáltak a Fideszt Fidesz mellett.

[00:21:17]Most, hogy volt-e a 7030-as leosztás, vagy nem, meg ki vett benne részt, vagy nem, talán most nem érdemes kinyitni, de lényeg az, hogy ezzel a 20 éve itt, ott hellyel közzel de a hatalomban lévő nagyon hagyományos ellenzéket váltaná ez tulajdonképpen ez a korlátozás.

[00:21:37]és azt az ellenzéket, akik nem voltak képesek megcsinálni az elmúlt négy meg nyolc meg nem tudom 12 évben, hogy hogy rendes erősen utá lennének képesek rá kárkorlátozni őket.

[00:21:50]Tehát akkor most érted ha bénák voltak, akkor ezután is bénák lesznek.

[00:21:52]Szóval nem fognak attól megtáltosodni, hogy most Magyar Péter a miniszterelnök.

[00:21:56]Ühüm.

[00:21:56][torokköszörülés] Én szerintem ez egy érdekes kérdés egyébként, hogy hogyan tud, ha tud kialakulni egyébként új párt, vagy vagy az a fajta plurális demokrácia, ami ígéret volt ezek után a választások után nagyon sok majd egybefüggő döntésen fog múlni, amik így külön-külön nagyon szimpatikusak lehetnek a a választóknak.

[00:22:17]És én ide sorolom ezt a 12 éves korlátozást, és azzal miön egyetértek, hogy hogy alapvetően a az érvelés mögötte az kifejezetten demagóg és kifejezetten a Fideszre van szabba.

[00:22:30]Nem a nem maga a 12 éves ciklus, hanem az, hogy ezt miért kell bevezetni, azért kell bevezetni, mert láb ők is ott ültek nagyon sokáig.

[00:22:37]Nyilván el lehet mondani azt is, az a választópolgárnak a a az elemi ösztöne, hogy deát politikusok ott ülnek 12 évig, iszonyú sok pénzért, nem csinálnak semmit.

[00:22:47]És azzal is egyetértek, hogy tulajdonképpen szerintem itt egy ilyen gyors huszárvágással azt a problematikát szeretnénk megint csak megoldani, amiről már beszéltünk mondjuk az ügyészségnek a a fényében is, hogy a a közbizalom, a társadalom bizalma mindenféle intézményekkel szemben, így egyébként a politikusokkal és a politikával szemben sem tudott megmaradni, de sokkal rosszabbat mondok, egymással szemben nem tudunk bízni a másikban.

[00:23:13]Ö és így tulajdonképpen egy választójog korlátozással ö válaszolunk arra a arra ahelyett, hogy újra megtanítanánk az embereket bízni.

[00:23:29]Az embereknek tudniuk kell, hogy milyen lehetőségeik vannak, mert nem csak arról szó lesz, hogy fel kell ismernie, hogy az ő képviselője egyébként jó.

[00:23:35]Teremtsük meg azokat a kereteket, hogy a választások egyébként tiszták legyenek, tehát hogy ne lehessen az, hogy le lehet fizetni embereket.

[00:23:42]És amúgy meg teremtsük meg azokat a körülményeket, hogy a választók pontosan tudják, és igazuk is legyen abban, hogy az ő szavuk egyébként számít.

[00:23:51]Tehát hogyha én az urnákhoz járulok és leadom a szavazatomat, annak igenis lesz eredménye.

[00:23:58]Azzal én visszahívhatom a képviselőt, hogyha nem dolgozik, és bentarthatom akármeddig, hogyha viszont meg tényleg az én képviseletemet látja.

[00:24:07]Tehát én is azt gondolom, hogy itt egy ilyen nagyon furcsán kifacsarva tulajdonképpen a saját joga korlátozása van jelenleg terítéken egy teljesen más érvrendszerben vagy keretrendszerben.

[00:24:19]És nem igazán érzem azt, hogy elég időt adnának arra, hogy erről egy egy hosszabb társadalmi vita lefoljon.

[00:24:26]Erről még tényleg ráérne dönteni bő.

[00:24:28]tényleg rájönne és a a TASnak a a kritikája szerintem, hogy ez ez nem olyan fontosságú ügy, hogy ne lehessen erről beszélni.

[00:24:40]Viszont van olyan fontosságú ügy, hogy ez ez nagyon stabil lábakon és nagyon stabil érték vagy Igen.

[00:24:46]Tehát hogy elmagyarázzák, hogy miért van erre szükség.

[00:24:50]Én ebben a kérdésben abszolút ennek a pártján állok.

[00:24:55]Meg bocsán én v igen, parancsolj.

[00:24:55]Nem, nem, bocsánat, csak még annyit ahhoz, hogy hogy abban tényleg, hogyha hogyha hogyha hogyha minden mást hozzáváltoztatnak, hogy hogy eldönteni, hogy listás egyéni képviselő, tehát az egész választási rendszerrel együtt lehetne lehet talán ebben valamilyen értelmet találni.

[00:25:11]Bár én akkor se találnék ebben a korlátozásban, de az igaz a a az igaz, hogy hogy mindenféle más intézkedéssel együtt, és azt azt teremtené meg szerintem a plurális, hogyha minél több párt lenne, mint skandináv országban, ahol nem tudom, van nyolc párt és akkor így alkudozniuk kell, tehát ami végül is a politika lenne.

[00:25:32]Szóval azt szerettem volna mondani, és most mondhatom is, hogy én vitatom azt, hogy ez mondjuk az OLMZ elleni fellépés.

[00:25:40]Az ONZ-nek már Magyar Péter és a Tisza kitapasta mindenét, amit ki lehetett tapasni belőlük.

[00:25:47]Gyakorlatilag hírmagjuk nem maradt.

[00:25:50]Hogyha megnézzük a a Fidesz országgyűlési képviselőjelöltjeinek az országos listát, akkor az ott az első 10-15-ből Így van.

[00:25:58]Gyakorlatilag én azt gondolom, hogy úgy voltak ezzel, mint az öreg széke, amikor a lányát hát szájba vágta.

[00:26:08]Ö és a lány mondta, hogy hát én nem csináltam [torokköszörülés] semmit.

[00:26:11]Tehát mondta, hogy a Igen, hogy hogy hát majd anyádat legközelebb.

[00:26:14]Szóval, hogy minden jó a a minden jó a Tiszának e tekintetben, mert részén korlátozza a Fideszt, részént pedig megakadályozza egyébként a a Hadházi Ákos.

[00:26:27]Csak mondok néhány nevet.

[00:26:30]Azért a Kunhalmi, a Szabó Timea.

[00:26:32]Mondjuk a Hadházi sokak szemében száka már, mint az, hogy Magyar Péter ő nem engedi sem, de hogy ezeknek is a továbbbi lehetőségeit korlátozza.

[00:26:44]Azon túlmenően nem nagyon, hogyha megnézzük most az ellenzéki térfelen lévő embereket.

[00:26:49]De én azt tartom, vagy azt tartanám logikusnak, amit mondtál, hogy tudnélik a teljes választójogi törvény és a teljes választási törvény reformjára szükség lenne, mert ami most van, az az teljességgel elfogadhatatlan.

[00:27:07]A győzőnek már a győztesnek iszonyatos előnyöket biztosít, a wesztest az kiebrudálja és még sorolhatnám, nem arányos.

[00:27:15]Ö és és nagyon nehéz, mert azt kell mondanom, hogy hogy most már az országgyűlési választókerületek földrajzi, kulturális és egyéb értelemben is annyira megosztottak, szétszakadóak, olyan távolságok vannak közöttük, annyi település tartozik oda, hogyha valaki azt a hagyományos gondolatot véli preferálni, hogy tudik ezeknek meg kell jelenni helyben, hogy ezt kell csinálni itt, ott tam, ott, ez lehetetlen.

[00:27:51]Tehát ezek a képviselők emberekből vannak, nem fogják tudni megcsinálni, mindig is a pártjuk fogja őket húzni.

[00:27:59]A képviselőkben van 4-5% plusz mínusz, amit hozzátehetnek majd a győzelemhez.

[00:28:05]egyszerűen a a képviselősséget, mint az ország érdekeiben való közreműködést és annak mértékét és milyenségét kellene tekinteni.

[00:28:16]És való igaz, hogy ott is helyre kellene állítani azt a becsületet, azt a presztízst, ami kívánatos volna.

[00:28:24]Noha elmondanám, hogy az én ismereteim szerint sem a környező országokban, sem a Lajtán messze túl a politikusok hát nem kapnak borzasztó nagy megbecsülést.

[00:28:35]Ők őket a társadalom ez a szükséges rossznak tekinti, és eként is járnak el velük.

[00:28:44]Tessék megnézni, hogy hogyan cserélnek miniszterelnököket, hogyan változnak az erőviszonyok, hogy kerül egy francia elnök börtönbe, és még sorolhatnám.

[00:28:51]Ö ez az ottani kultúrának a része, de az, hogy néhányan itt nagyon-nagyon kiemelten sújtva vannak, az most a Tisza érdeke alapvetően.

[00:29:07]De és akkor ez az utolsó mondatom, én megnéztem mielőtt jöttem, hogy az alkotmányal kapcsolatos konzultáción már vagy 20000-en részt vettek a társadalmi vitán.

[00:29:19]Aha.

[00:29:32]Nem biztos, hogy így kellene.

[00:29:32]És mint ahogy egyébként előnyükre szóljon, láttam már az önkorlekciós képességnek néhány példáját a Tiszában.

[00:29:39]Azt gondolom, hogy talán még ez is odakerülhet.

[00:29:42]Annyira hálásan köszönöm ezt a Te még nem tudtad, hogy remek átkötés lesz itt.

[00:29:48]A nem nem most megtudod alaptörvénymódosításhoz érkező konzultációban javaslatok, és ezt Magyar Péter fel is idézte a sajtótájékoztatón, hogy érkezett például olyan javaslat, hogy hát ugyan már jó lenne a rendőrökhöz hasonlóan a politikusokra és testkamerát felszerelni, amikor dolgoznak, mert mondjuk momentán akkor úgy nehezebb lenne elfogadni kellő magter.

[00:30:16]már van.

[00:30:18][nevetés] Tehát, hogy neki aztán tényleg nem lenne változás a dologban.

[00:30:22]Ebben igaz.

[00:30:22][nevetés][zihálás] Szóval, hogy testkamera, mert akkor úgy például nehezebb elfogadni bizonyos kenőpénzeket.

[00:30:28]Hát ez lesz a következő része a az adásunknak.

[00:30:31]Egy tulajdonképpen szó szerinti közpénzus uszodáról fogunk beszélgetni.

[00:30:37]Várom önöket.

[00:30:39]Vissza.

[00:30:39]Viszlát.

[00:30:44]เฮ [zene] [zene]