Klubrádió 46:20

"A budapesti köztereken a mennyiség a legnagyobb probléma a zsánerszobrokkal"

szobrászatkulturális politikaközpénztársadalmi vitaközélet
Irányultság: LiberálisKötődés: Független
"A budapesti köztereken a mennyiség a legnagyobb probléma a zsánerszobrokkal"
tl;dr
  • Petíció indult a Fenyő Miklós-szobor ellen, nem az életművet, hanem az átláthatatlan, elsietett eljárást kifogásolva.
  • A polgármester Fenyő halála után heteken belül egy teljes emlékezeti csomagot terjesztett elő, a lakossággal és szakmai testületekkel való egyeztetés nélkül.
  • A szoborra 38 millió forint közpénzt szánnak, meghívásos pályázat útján, ami tovább élezi a transzparencia körüli vitát.
  • Budapest közterein a zsánerszobrok elburjánzása a fő gond, a Szent István park várostörténeti jelentőségű környezetébe nem illik ilyen műfaj.
  • A NER emlékévei során elindult szobordömping kulturális inflációhoz vezetett, ahol a mennyiség és a politikai motiváció felülírja a minőséget.
  • A köztéri szakmai tanács és a szoborállítási protokollok könnyen kijátszhatóak, így a „legyen valami” szándéka legyőzi a „legyen jó” igényét.
  • A vizuális kultúra és a művészeti oktatás visszaállítása nélkül nem alakulhat ki a 21. századdal összhangban lévő közízlés és emlékezetpolitika.
  • A petíció célja a folyamat újraindítása és valódi szakmai-civil párbeszéd kialakítása, nem feltétlenül a szobor megakadályozása.

    „Lehet, hogy egyébként kiderül, hogy többen vannak, akik nagyon-nagyon szeretnének egy Fenyő Miklós-szobrot pont oda és pont ilyen formában, de ugye ezt nem kérdezte meg senki.” – Benedek Kata

Részletes összefoglaló megjelenítése

A Fenyő Miklós-szobor terve és az ellene indult petíció

A beszélgetés apropóját egy petíció adta, amelyet a Szabadhangon tettek közzé, és amelynek célja, hogy Újlipótváros ne váljon „köztéri zsánerszobor áldozatává”. A kezdeményezés középpontjában a Fenyő Miklósnak tervezett szobor áll, amelyet a 13. kerületi önkormányzat szeretne felállítani. Bán Zsófia, a petíció egyik megfogalmazója és újlipótvárosi lakos részletesen kifejtette, miért problematikus a terv.

„Nincs vita afelől, hogy Fenyő Miklós letette a névjegyét a popkultúra frontján. Ezt senki nem vitatja, egy közkedvelt figurája a magyar kultúrának. De…” – Bán Zsófia *

A petíció aláírói nem Fenyő Miklós életművét kérdőjelezik meg – Bán Zsófia maga is hangsúlyozta, hogy a 80-as éveket az ő zenéjére bulizták végig –, hanem az eljárás módját és a szoborállítás körülményeit kifogásolják.

A szoborállítás időzítése és a transzparencia teljes hiánya

Bán Zsófia két fő problémát emelt ki. Az első az időtényező: Fenyő Miklós 2026 január végén hunyt el, Tóth József polgármester pedig már februárban a képviselő-testület elé terjesztett egy komplett emlékezeti csomagot, amely nem csupán a szoborból, hanem emléktáblából, zenélőpadból, kiállításokból és koncertekből is állt volna. A beszélgetőpartnerek szerint a kulturális emlékezetnek időre van szüksége ahhoz, hogy egy személy helyét és státuszát meghatározza – általában öt év szokott eltelni egy ilyen döntés előtt.

„Mindenki értetlenül áll azelőtt, hogy egy néhány hónapja, akkor még csak februárban pár perce elhalálozott valakivel kapcsolatban hogy lehet egy ilyen komplett tervezetet előterjeszteni.” – Bán Zsófia *

A második súlyos kifogás a transzparencia hiánya. A polgármester saját hatáskörébe vonta az ügyet, és bár a családdal folyamatosan egyeztetett, a környék lakosaival, a kerületi szakmai testületekkel és a szélesebb nyilvánossággal nem. A szobor meghívásos pályázat útján készülne, és bár a meghívásos eljárás önmagában legitim lehet, itt az előzetes szakmai-társadalmi egyeztetés maradt el teljesen. A kerület kommunikációs vezetője hivatkozott ugyan egy szakmai zsűrire, de Bán Zsófia elmondása szerint semmilyen nyomát nem találták annak, hogy kik voltak a zsűri tagjai.

„Legyen vége annak az érának, amikor teljesen előkészítés és egyeztetés és transzparencia nélkül lehet urbánus tereket elfoglalni lényegében anélkül, hogy bárkivel egyeztettek volna.” – Bán Zsófia *

A szobor megvalósítására 38 millió forint közpénzt szánnak, ami tovább élezi a vitát.

Zsánerszobrok és a mennyiségi probléma Budapest közterein

Benedek Kata, a Trashov köztér blog alapítója és művészettörténész szerint a budapesti köztereken a zsánerszobrokkal kapcsolatban a mennyiség a legnagyobb probléma. Nem tartja alapvetően formai hibának ezt a műfajt – példaként említette a Corvin közben lévő Bud Spencer-szobrot, amely szerinte egy bevásárlóközpontos környezetben kifejezetten jó helyen van –, de a Szent István park várostörténetileg és építészetileg is kiemelkedő helyszín, ahová egy ilyen stílusú szobor nem illik.

„A budapesti köztereken a mennyiség a legnagyobb probléma a zsánerszobrokkal. Tehát én nem mondanám azt, hogy ez egy alapvető formai probléma lenne. Valamihez működik, valamihez nem működik, illetve valamilyen mennyiségben működik, és valamikor meg egyszerűen túl sok.” – Benedek Kata *

Bán Zsófia hozzátette, hogy a humor és a könnyedség hiányzik a magyar közterekről, és szívesen látna olyan absztrakt, vidám köztéri objektumokat, mint amilyeneket Bostonban tapasztalt. Ugyanakkor a zsánerszobrok elszaporodása – például a Dunaparton felállított, festőt ábrázoló szobor, amely soha nem festett plenert, vagy a Nemzeti Színház melletti Gobbi Hilda-szobor – azt mutatja, hogy a mennyiség és az átgondolatlanság felülírja a minőséget.

„Amikor a trend felülír minden mást, tehát hogy itt szerintem a rendszer miatt a protokollok betartása vagy nem betartása, az egész a mennyiség, az elképzelések, az átgondolatlanság, ami egy trend lett, ez tulajdonképpen megsemmisít bármiféle értelmezhető kvalitást.” – Benedek Kata *

A NER szobordömpingje és a politikai motivációk

Benedek Kata hipotézise szerint a szobordömping a Fidesz emlékévei során indult el, amikor országszerte több száz, akár több ezer szobrot állítottak fel. Ez egyfajta szoborinflációt és kulturális inflációt eredményezett, amelyben a polgármesterek a saját területükön kezdtek el beavatkozni, mivel a kulturális mezőben máshol nem volt érdemi befolyásuk. A szoborállításoknak így egyértelmű politikai profitvonzata is volt.

„Ez az egész szobrozás dömping, ez a Fidesznek az emlékévei, az emlékév projektjei során indult el, amikor több száz meg ezer szobrot szórtak szét országszerte, mindenféle köztereken, nem csak Budapesten, amitől kialakult egyszerűen egy verseny és egy szoborinfláció, egy kulturális infláció.” – Benedek Kata

A beszélgetés során felmerült, hogy a NER alatt felállított rengeteg szoborral mit kellene kezdeni. Bán Zsófia a Szabadság téri szovjet emlékművet („Gábriel szobor”) nem távolítaná el, mert az Eleven Emlékművel együtt alkot egy egymásra reflektáló kombót. Benedek Kata viszont úgy vélekedett, hogy a Szabadság téri emlékművet és a vele szemben lévő „táncoló sasos rettenetet” akár el is lehetne távolítani, és az Eleven Emlékmű csoportja sem bánná ezt. Hangsúlyozta, hogy a Szoborpark az államszocialista emlékművek gyűjtőhelye, és nem lenne szerencsés összekeverni a két korszakot.

„Szerintem semmi probléma nincs azzal, hogyha ezekből mindenféle konzultációk meg áttekintések után ebből egyet-kettőt eltávolítanánk. Szerintem semmi baj nincs azzal, hogyha egy kicsit elkezdjük megtisztítani a városi tereket.” – Benedek Kata *

A Szabadság-szoborra utólag elhelyezett kereszt kapcsán mindkét vendég egyetértett abban, hogy azt le lehetne szedni, mivel a szobor a szabadságvágyat és a függetlenséget szimbolizálja, és nem szerencsés összekeverni egy vallási, ráadásul kirekesztő szimbólummal. Bán Zsófia sajnálatát fejezte ki, hogy az Alaptörvényben továbbra is benne maradt, hogy Magyarország keresztény ország, holott az állam és az egyház szétválasztása felé kellene haladni.

A köztéri művészeti tanács és a szakmai egyeztetés nehézségei

A főváros 2025-ben létrehozott egy köztéri szakmai művészeti tanácsot a Budapest Galéria égisze alatt, amelynek nincs ugyan döntési joga, de javaslattételi joggal rendelkezik. A testület tagjai között van a főtájépítész, a budapesti főépítész (Erő Zoltán), Mélyi József művészettörténész és más független szakemberek. Bán Zsófia elmondta, hogy a petíció kezdeményezői beadtak egy kérvényt a tanácshoz, hogy foglaljanak állást a Fenyő-szoborról.

Benedek Kata azonban szkeptikus a tanács működésével kapcsolatban. Elmondta, hogy 2022-ben már megszavaztak egy köztéri egyeztető fórumot, amelyből 2024-ben köztéri szakmai tanács lett, de az semmit sem csinált. A mostani tanács egyik workshopján személyesen is részt vett, és tapasztalatai lesújtóak voltak: a háttéranyag Budapestet a régió kulturális fővárosaként emlegette, ami szerinte nem igaz, a szervezők pedig nem transzparens alapon hívtak meg embereket, hogy cetlikre írják, mit szeretnének a közterekre. Ő ezt „széttrollkodta”, és nem volt hajlandó részt venni a folyamatban.

„A háttéranyag azzal indul, hogy Budapest a régió egyik kulturális fővárosa, kiemelkedő kulturális centruma. Ez egyáltalán nem igaz. Tehát Prága, Varsó, Ljubljana, Bukarest – Budapest nincs rajta ezen a térképen.” – Benedek Kata *

Kata szerint a szakmának kellene aktívan használnia ezeket a platformokat, együttműködve civilekkel, és láthatóvá válni a közvélemény számára, mert csak így jöhet létre egy valódi szakmai-civil párbeszéd. Ugyanakkor az elmúlt 16 évben a szakmai diskurzusok nagyrészt felszámolódtak, és kérdéses, hogy ki számít egyáltalán szakmának – korábban az MMA töltötte be ezt a szerepet.

A szoborállítási protokollok visszásságai

Benedek Kata részletesen bemutatta, hogyan működnek a gyakorlatban a szoborállítási eljárások. Valaki felterjeszt egy indítványt a kerületnél, a közgyűlés dönt, majd létrehoznak egy szakmai zsűrit. Ha a kerület akarja a szobrot, akkor olyan szakembereket kérnek fel, akiknek van ugyan diplomájuk, de nem feltétlenül emelnek kifogást. Kata maga is visszamondott egy hatodik kerületi zsűritagságot, mert vállalhatatlannak tartotta a projektet, és tud más magasan jegyzett szakemberről is, aki hasonló okokból nem vállalta. Az önkormányzat ilyenkor egyszerűen keres más, hasonló végzettségű embereket, akiknek nincs problémájuk az elképzeléssel.

A Budapest Galériának minden szoborról két szakvéleményt kell adnia. Egy kilencedik kerületi példán keresztül illusztrálta a visszásságot: az egyik vélemény részletesen lefejtette, hogy az idő, az anyag és a forma nem működik, a másik – egy ismeretlen művészettörténésztől – féloldalas volt, és lényegében azt írta, hogy „oké, tök jó”. Az önkormányzat ezt fifty-fiftynek vette, és megcsinálták a szobrot.

„Az indíték az, hogy valami legyen, az felülírja azt, hogy valami jó legyen.” – Benedek Kata *

Pozitív példák hiánya és a vizuális kultúra rendszerváltásának igénye

A műsorvezető kérdésére, hogy látott-e az utóbbi időben olyan köztéri alkotást, ami tetszett neki, Benedek Kata azt válaszolta, hogy a jelenlegi rendszer alapvetően megakadályozza, hogy bármi értelmezhető minőség kialakuljon. Egyedül egy „mixer szobrot” említett, amely „nem lett rossz”, de hangsúlyozta, hogy a 13. kerületben is számos vitatható szobor van (pl. Göncz Árpád, Czigány György, Kassák).

Bán Zsófia szerint a vizuális kultúra terén is rendszerváltásra van szükség. A 19. századi művészeti nyelvezet helyett a 21. századdal szinkronban lévő, a természettel diskurzusba lépő, könnyed és humoros köztéri objektumokra lenne igény. Úgy véli, semmi sem áll távolabb Fenyő Miklós szellemétől, mint a tervezett zsánerszobor.

„Én nagyon remélem, hogy a vizuális kultúra frontján is megtörténik ez a rendszerváltás, és elindul egy konstruktív beszélgetés arról, hogy hogyan is képzeljük el a jövőben az emlékezetpolitikát.” – Bán Zsófia *

Az oktatás szerepe és a jövőbeli kilátások

Mindkét vendég egyetértett abban, hogy a művészeti oktatás visszaállítása alapvető fontosságú lenne. Bán Zsófia zárásképpen hangsúlyozta, hogy a vizuális kultúra oktatását alapszinten és a felsőoktatásban is vissza kell helyezni jogaiba, hogy kialakulhasson egy olyan közízlés és közgondolkodás, amely összhangban van a 21. századdal. Jelenleg még érettségizni sem lehet művészettörténetből.

A beszélgetés végén szóba kerültek a TISZA-szigetek is mint lehetséges fórumok a társadalmi vita kiterjesztésére. Bán Zsófia óvatosan felvetette, hogy ezek a közösségi terek alkalmasak lehetnének a köztéri művészetről szóló diskurzusok elindítására, de Benedek Kata óvatosságra intett, mivel a TISZA-szigetek jelenleg mégiscsak kormányszervezetek, és nem biztos, hogy onnan kellene indítani ezeket a párbeszédeket.

A petíció kapcsán Benedek Kata elmondta, hogy az AICA (Nemzetközi Művészetkritikusok Szövetsége) magyar szekciója is foglalkozik az üggyel, és ha a köztéri művészeti tanács és az AICA is kiad egy-egy nyilatkozatot, az összesen mintegy 90 szakmai véleményt jelentene, amit már nehezebb lesz lesöpörni az asztalról. Hozzátette: a petíció aláírói között is sok szakmai ember van, és a cél nem feltétlenül a szobor megakadályozása, hanem az, hogy kezdjék elölről a folyamatot, és legyenek megbeszélve a dolgok.

„Lehet, hogy egyébként kiderül, hogy többen vannak, akik nagyon-nagyon szeretnének egy Fenyő Miklós-szobrot pont oda és pont ilyen formában, de ugye ezt nem kérdezte meg senki.” – Benedek Kata *

A műsorvezető megjegyezte, hogy a hallgatói visszajelzések között voltak, akik támogatták a szobrokat (például valaki imádja Kolodko szobrait), és voltak, akik eltávolítanák őket. Bán Zsófia szerint éppen ez a vita hiányzik, és már annak is örülne, ha az emberek egymás torkának esnének a művészetről beszélgetve.

⚠️ Értelmezhetetlen vagy bizonytalan szakaszok
  • „méggarázs felhajtórára állított táncoló sasos rettenezor” – valószínűleg „mélygarázs felhajtójára állított táncoló sasos rettenet”, de a pontos kifejezés nem rekonstruálható teljes bizonyossággal.
  • „porcival” – a kontextus alapján talán „párkánnyal”, de nem egyértelmű.
  • „Bernovic film emlék Bemraparton” – feltehetően egy Bem rakparti filmes emlékműről van szó, de a név és a projekt pontos megnevezése bizonytalan.
  • „mixer szobor” – nem világos, milyen szoborra utal; lehet egy konkrét alkotás neve vagy elírás.
  • „Craagy György” – valószínűleg Czigány György, de a név torzult.
Teljes átirat megjelenítése

[00:00:08]Reggeli személy 914 perckor a reggeli személy, illetve a reggeli személyek Bázsófia író a stúdióban.

[00:00:18]Üdvözlöm, jó reggelt kívánok, helló.

[00:00:20]Illetve Benedek Kata, a Trashov köztér blog alapítója, művészettörténész a vonal túlsó végén.

[00:00:27]Jó reggelt kívánok neked is, Kata.

[00:00:30]Szevasz!

[00:00:32]Jó reggelt!

[00:00:32]Köszöntöm a hallgatókat.

[00:00:34]Arról beszélgettünk itt 6 óra óta, hogy hogy miért van a főváros közterén annyi is mondjam?

[00:00:41]Én általam görénynek nevezett szobor.

[00:00:43]És az apropót pedig az adta, hogy hogy elindult egy kezdeményezés, egy petíció a a szabadhangon olvasható, aminek az a lényege, hogy ne legyen Újliótváros köztéri Gc áldozata.

[00:00:54]A köztéri GCnél itt elsősorban Fenyő Miklós tervezet szobráról van szó.

[00:01:00]Zsófia az egyik fogalmazója ennek a petíciónak, újótvárosi lakos.

[00:01:06]Mi a baja a Fenyő Miklós Toborral?

[00:01:13]Hát sajnos nagyon sok sebből vérzik ez a ez a tervezett projekt.

[00:01:25]Nincs vita afelől, hogy Fenyő Miklós letette a névjegyét a az asztalra a popkultúra frontján.

[00:01:34]Ezt senki nem vitatja.

[00:01:40]egy közkedvelt figurája nyilvánvalóan a magyar kultúrának.

[00:01:44]De és itt jön a az első szempont vagy probléma.

[00:01:52]Ugye van egy van ennek egy emberi kulturális vetülete amennyiben ugyanúgy, ahogy a gyász esetében szükség van valamennyi időre, amíg a gyászt feldolgozzuk, elvégezzük azt a bizonyos gyászmunkát.

[00:02:15]Ugyanígy az emlékezet esetében is, a kulturális emlékezet esetében is szükség van egy bizonyos mennyiségű időre, amíg az illetőt, akire emlékezni kívánunk, az idő maga és az a kulturális közeg, amelyben élt és mozgott, elhelyezi őt a kulturális emlékezet palettáján, tehát meghatározza valamilyen módon a státuszát, a pozícióját.

[00:02:47]Na most itt az történt, hogy Fenyő Miklós sajnálatos módon ez év január végén elhalálozott és a 13.

[00:03:00]kerületi polgármester, Tót József már februárban a köztestület elé vezette, vagy terjesztette asztal emlékezett, nem tudom másnak nevezni, fesztivált tulajdonképpen, ami nem csak a szobor állításából állt, hanem még öt-h másik elemből, hogy emléktábla, hogy zenélőpad, hogy kiállítások hogy koncertek, hogy és a többi és a többi.

[00:03:35]Tehát a szobor csak az egyik eleme lett volna ennek.

[00:03:38]És hát mindenki értetlenül áll azelőtt, hogy egy néhány hónapja, akkor még csak februárban pár perce elhalálozott valakivel kapcsolatban, hogy lehet egy ilyen komplett tervezetet előterjeszteni.

[00:03:55]Ráadásul és itt jön a másik fő probléma.

[00:04:00]saját hatáskörébe vontta az egész kérdést, ami azt jelenti, hogy senkivel nem egyeztetett.

[00:04:07]Ö a családon kívül ugye ezt folyamatosan hangoztatja, hogy ő a családdal folyamatosan egyeztet, ám, de a környék lakosaival nem egyeztetett, valamint ha jól értjük, akkor a polgármesteri hivatalon belül sem egyeztetett semmilyen szakmai testülettel.

[00:04:34]Tehát felmerül a kérdés, hogy vajon mi indokolja ezt a hihetetlen siég.

[00:04:42]Én is ezt akartam kérdezni, hogy hogy lehet lehet valamit tudni arról, hogy a a polgármester teljesen teljesen értetlenül áll ezelőtt mindenki, és mondom félreértés ne essék.

[00:04:53]Itt senki nem fenyő életművét.

[00:04:57]Nem is lehet megkérdőjelezni.

[00:04:58]Nem lehet megkérdőjelezni.

[00:04:58]Hát én magam is annak, mit tudom én, a 80-as éveket végigbuliztuk nyilvánvalóan mindenki mással együtt a az ő zenéjére.

[00:05:06]Ö, tehát nem erről van szó, hanem arról van szó, hogy legyen vége annak az érának amikor teljesen előkészítés és egyeztetés és transzparencia nélkül lehet urbánus tereket elfoglalni lényegében anélkül, hogy bárkivel egyeztettek volna.

[00:05:32]Tehát ez a tehát az első szempont ugye az idő kérdése, ami hát ugyan nincs törvénybe foglalva, de hát azért általában mondjuk öt évnek illik eltelni, amíg egy kultúra megegyezik abban, hogy ennek a személynek ez a személy megérdemli azt, hogy egy bizonyos módon megemlékezzünk róla.

[00:06:00]Aztán az egy másik kérdés, hogy milyen módon emlékezzünk meg róla.

[00:06:02]És hát itt jön ugye a másik elég komoly kérdés, hogy hogy az utóbbi években, mondjuk az elmúlt 15 évben teleszórták a várost ezekkel a bizonyos zsánzobrokkal, ugye?

[00:06:23]És akkor itt már a Gcs kérdésénél tartunk, ami egyébként egy nagyon érdekes kérdés.

[00:06:28]Tehát az, hogy valójában mi is a GCs, nyilván Kata is majd hozzászól ehhez a kérdéshez, de nagyon örülök annak, hogy most éppen a Fenyőszobor kapcsán lett egy felület egy diszkurzív felület, ahol erről a kérdésről lehet vitatkozni és és lehet szempontokat ütköztetni.

[00:06:56]Kata, mi a baja zsánerszobrokkal?

[00:07:01]At hiszem alapvetően a budapesti közterekel a mennyiség a legnagyobb probléma a a zsánfogrokkal.

[00:07:05]Tehát én nem mondanám azt, hogy ez egy alapvető formai probléma lenne.

[00:07:09]Valamihez működik, valamihez nem működik, illetve valamilyen mennyiségben működik, és valamikor meg egyszerűen túl sok.

[00:07:18]Tehát például tőlem nagyon sokszor elvárták azt, hogy írjak a a Bud Spencer szoborról, ami ott van a Corvin közben a a shopping mallos setupban, amiről például én nem írok, mert szerintem hol lenne máshol jó helyen egy baspenser szobor, mint például így ott.

[00:07:35]Nyilván itt, amit Zsófia nem említett, az az, hogy azért itt van egy, tehát ez a Szent István parkról van szó, ami azért egy várostörténetileg kiemelkedően fontos és specifikus helyszín, ahova egy ilyen stílusú szobor nem feltétlenül működik, nem csak a történelmi, de mondjuk az építészeti környezetben sem.

[00:07:54]Szóval ezek mind olyan dolgok, amiket érdemes átgondolni.

[00:08:00]Visszatérve még az indítókérdéshez, hogy hogy jutottunk idáig, ugye erről nincsen ilyen átfogó tanulmány.

[00:08:04]Többször írtam erről, és van egy hippotézisem, hogy ez az egész szobrozás dömping, ez a Fidesznek az emlékévei, az emlékév projektjai során indult el, amikor több 100záz meg 1000 szobrot fortak szét ugye országszerte, mindenféle köztereken, nem csak Budapesten, amitől kialakult egyszerűen egy egy verseny és egy egy ilyen egy egy szoborinfláció, egyszer egy kulturális infláció, amikor minden polgármester a azon a területen, ami félettonálott, elkezdett beavatkozni.

[00:08:36]Tehát ez érthető mondjuk olyan szempontból, hogyha a kulturális mezőben nincs sok értelmezhető befolyása mondjuk az akkori ellenzéki politikának, akkor a saját maguk által disponált területeken kezdenek el vele dolgozni, és akkor mondjuk nem a közmédiában van plusz program, vagy beszélgetés, vagy tananyag befolyásolás, hanem akkor kirakok egy szobrot valamiről, ami szerintem fontos, mint polgármester, aminek az egyik rész az nyilván, vagy valamit próbálnak a kultúrához hozzátenni, de nyilvánvalóan elvitathatatlan, hogy azért ennek van egy elég egyértelmű politikai profit része.

[00:09:12]Az, hogy ez mennyire működik, vagy mennyire nem.

[00:09:14]Ugye ez most érdekes, mert ugye itt az elmúlt 16 évben több 1000 szobor lett felállítva.

[00:09:18]Nem nagyon tudok olyan esetről, ahol lett volna előttetes civilkiállás az ellen, hogy például az, hogy nem volt transzparens az eljárás, hogy nem lett megkérdezve senki.

[00:09:29]És akkor most ugye itt vagyunk ebbe a helyzetben.

[00:09:31]Most azt hiszem kábé először, hogy azt tudjuk, hogy most már ezt a petíciót nem tudom több százan aláírtek.

[00:09:37]Tehát itt van több 100 ember, aki kifejtette a véleményet, hogy nem szeretni azt a szobrot.

[00:09:40]A másik oldalon meg ott van a polgármester, a család, meg mondjuk a a bizottság, a szobrász.

[00:09:46]Meg egyébként egy valamiféle szakmai zsűri volt ennek a a az elbírálásnak.

[00:09:52]itt erre hivatkozott is a kerületi kommunikációs vezető, de ugye nem tudjuk, hogy ebbe a szakmai csoportba ki volt.

[00:09:59]Meg ugye alapvetően nem feltétlenül a szobor megvalósításánál van a probléma, hanem amit Zsófia is elmondott, tehát az idő, a kanonizáció, a transzparencia, a a különböző platformok nyitása.

[00:10:11]És egyébként nem csak a helyieknek, tehát ugye ez egy kerületi sző, de azért ez benne van egy városi térben, egy nemzeti térben, és ezt nem hiszem, hogy csak annak a bloknak a a problémája, aki konkrétan ott lakik.

[00:10:25]Zsófi, amikor megpróbáltak utánanézni, hogy kik voltak benne ebben a bizonyos szakmai bizottságban, akikre vagy amelyre a polgármester hivatkozik, semmilyen nyomát ennek nem találták.

[00:10:40]Ezenkívül ez egy meghívásos pályázat volt.

[00:10:43]Ez is felmerül kérdésként, hogy miért nem nyílt pályázatot írnak ki például.

[00:10:52]Bocsánat, itt itt ez nem feltétlenül igaz.

[00:10:54]Tehát van olyan, hogy a meghívásos pályázat teljesen legitim, hogyha van egy olyan elképzelés, amire nem mindenki jelentkezzen, hanem az, akit mondjuk egy szakmai vagy egy egy valamilyen előzetes gondolkodási folyamatba meghatároznak.

[00:11:09]Tehát nyilvánvalóan, hogyha itt van egy elképzelés, hogy itt egy zsánerszobor kell, akkor például meg lehet hívni olyan kiváló zsánerszobrászokat, akik erre alkalmasak ennek a feladatnak az elvétésére.

[00:11:20]Gondolom itt nem volt például szempont az, hogy lehetne egy nagyon cool absztrakt szobor a a Fenyő Miklósnak, hanem itt ezt akarták.

[00:11:26]Szerintem ez teljesen legitim.

[00:11:27]A a itt is megint az előzetes humán munka az, ami kimaradt valószínűleg.

[00:11:32]Hát az, hogy hogy nem egy nagyon cool absztrakt szobor, ezt ezt is lehet vitatni, mert azt gondolom, hogy ha már emlékezett politikáról van szó, és konkrétan egy emberhez köthető, és az ő életművét valamilyen módon kifejezni szándékozó emlékállítás történik, akkor miért ne lehetne az ő szelleméhez hű művet létrehozni, és nem egy rendkívül ódivatú ö hát, hogy mondjam, tehát ez a fajta szoborkészítés, ez még a 19.

[00:12:14]századból hagyományozódott át a városi terekbe.

[00:12:19]Azt gondolom, hogy éppen itt az ideje egy kicsit tanulmányozni a vizuális kultúrát és azt, hogy hogy a a az emlékezett politika és az emlékezetre vonatkozó elméletek mit mondanak arról, hogy hogyan érdemes emlékműveket állítani.

[00:12:39]Erről nem nagyon tiesen egyet teljesen egyetértek.

[00:12:43]Csak azt mondom, hogyha van egy elképzelés és arra létrehoznak egy zárt pályázatot, az önmagában nem teszi illagítimé a a pályázat levezetését.

[00:12:51]De az, hogy létrejön egy elképzelés, az egyszemélyes döntés.

[00:12:57]Tehát ha jól értjük, itt senki más nem szólhatott hozzá ehhez az elképzeléshez.

[00:13:04]Igen, ez a probléma.

[00:13:04]Igen, igen.

[00:13:06]Ez a fő probléma azaz a transzparencia hiánya, aminek hát most már különösen ugye ideje lenne véget vetni és ideje lenne igenis visszavenni a lakosoknak azt a jogát, azt a jogunkat, hogy a saját közvetlen környezetünket érintő kérdésekbe beleszólhassunk.

[00:13:31]Ezenkívül itt jegyezném meg, hogy tavaly a főváros létrehozott egy köztéri, szakmai művészeti tanácsot, aminek nincs ugyan döntési joga, de van javaslattételi joga, és ki lehet kérni a szakmai véleményét, véleményezését vagy állásfoglalását különböző tervezett projektekkel kapcsolatban.

[00:14:00]Ez egyébként a történeti múzeumhoz tartozó Budapest Galéria égisze alatt működő független testület, ami áll a főtájépítészből, a budapesti főépítészből, Erő Zoltán, többek között Méi József művészettörténészből és még néhány ö szakmailag teljesen független szakemberből, és most be is adtuk hozzájuk a kérvényt, hogy foglaljanak állást szakmai pusztán szakmai szempontból a az elképzelt szoborral kapcsolatban.

[00:14:46]És hát hangsúlyozom, természetesen nincs döntési joguk, de azt gondolom, hogy azért majd megvárjuk nyilván, hogy mit szólnak, de hát azért nehéz egy ilyen szakmai véleményt teljesen félresöpörni, hogyha az megszületik.

[00:15:06]Ha már emlékezett politikáról beszélünk, ugye mondtad te is, hogy a Fidesz uralma alatt, a NER alatt lett Magyarország, és nem csak Budapest, hanem a vidéki városokban is rengeteg Vasalbzobrot állítottak fel, megpróbáltak a megfelelni a a polgármesterek vagy a helyi vezetők adott esetben annak a politikai iránynak, amit a Fidesz képviselt.

[00:15:29]Mit gondoltok arról?

[00:15:33]És itt volt egy vita ma reggel a hallgatók is köztem arról, hogy érdemes-e kell-e belefogni egy szobartalanításba, vagy vannak ilyen volt ilyen hallgatói vélemény, hogy ezeket a szoborokat hagyjuk ott és emlékezthessenek bennünket arra, hogy hogy milyen 16 évünk volt.

[00:15:51]Én mondjuk a Gábriel szobrot azért biztos, ami biztos így eltüntetném a szabadságtérről.

[00:15:57]Én nem.

[00:15:57]Na, én nem tüntetném el, ugyanis hát köztudomású, hogy született előtte, közvetlenül előtte egy ellenemlékmű.

[00:16:08]Az eleven emlékmű, amit én egy hihetetlenül fontos kezdeményezésnek tartok, és az eleven emlékmű csakis a Gábriel szobor jelenlétében működik.

[00:16:20]Ja, ja, ja, értem, értem, értem.

[00:16:20]Tehát a kettő együtt egy egy kombó, ha úgy tetszik, tehát egymásra reflektálnak, úgyhogy ezt speciál én ottám.

[00:16:30]És hát a szoboreltávolítás egyéb esetekben is hát nagyon meggondolandó.

[00:16:38]Ugye van egy szoborparkunk, ahova hát lehetne további szobrokat szállítani, de ugyanakkor ugyanakkor én is inkább azon a véleményen vagyok, hogy ez is egy város emlékezetéhez tartozik.

[00:16:59]Kata, mit gondolsz?

[00:16:59]Ö egyrészt még a csak a az eredeti felvetéshez nem gondolom azt, hogy minden esetben valami polgármesteri hatalomnak való megfelelési kényszer lett volna ezeknek a szobroknak a felállításában, vagy elfogadásába.

[00:17:17]Nyilvánvalóan minden polgármesternek bármilyen tehát egy nagyon pici településektől nagy településekig mindenhett pályázni ezekre a szobrokra az emlékéveken belül.

[00:17:26]Meg egyébként ugye attól függetlenül is elkezdtek több ilyen dolgot állítani, hiszen ugye alapvetően egy szobor létrehozása önmagában nem annyira zár, hogyha egyébként a etikus folyamatokat nem tartjuk be mellette.

[00:17:36]Például ugye nem nincs konzultáció satöbbi, rendes pályázat esetleg több szinten ö díjakkal járópályázat satöbbit.

[00:17:48]ben szerintem el lehet választani egyébként azt, hogy mondjuk olyan kis településeken, ahol konkrétan korábban nem volt mondjuk vagy nagyon fragmentált volt a a emlékezett politika jelenléte akár szobrokba, körtereken és mondjuk több kisvárosbben vagy akár faluban létrejöttek ilyen kis szoborparkok tulajdonképpen.

[00:18:08]Hát így a a emlékévek során így jöttek így az újabb szobról.

[00:18:10]Ö szerintem ezek például attól függetlenül vagy nem feltétlenül kiemelkedő művészeti kvalitásuk van az, hogy szimbolikusan bevonják a kis településeket is egy ilyen szimbolikus nemzeti emlékezeti kánonban szerintem ezt lehet újra tematizálni és ezeket a szobrokat újfajta tartalmakkal megtölteni.

[00:18:34]És ettől én leválasztanám mondjuk ezeket a szabadságtéri emlékművet, meg ezeket az ilyen a hatalom központjába épített reprezentatív dolgokat.

[00:18:43]ahol én mondjuk pont a szabadságtéri emlékmű kapcsán ott lennék, hogy hát szerintem azért ezt így nem lenne baj eltávolítani esetleg a szemben lévő porcival együtt és lehet, hogy akkor az eleven emlékmű is eltűnik, de azt hiszem, hogy az eleven emlékmű csoportjának sem lenne ellenére, hogyha alapvetően ez a problematikus szobor ez eltűnne onnan aztikai részéről ne is beszéljünk.

[00:19:05]Tehát azért ez továbbra is egy méggarázs felhajtórára állított táncoló sasos rettenezor.

[00:19:13]Szerintem semmi probléma nincs azzal, hogyha ezekkel ezekből mindenféle konzultációk meg áttekintések után ebből egyet- kettőt eltávolítanánk.

[00:19:19]Szerintem semmi baj nincs azzal, hogyha egy kicsit elkezdjuk megtisztítani a városi tereket.

[00:19:24]Nyilvánvalóan sokkal nehezebb eltávolítani valamit, mint felállítani.

[00:19:28]Ezt is tudjuk.

[00:19:31]És volt még valamit, amit akartam mondani, de azt most elfelejtettem.

[00:19:35]Szobortpark szobortpark az nem erre van.

[00:19:37]A szobortpark, ami most létezik, ugye ez az államcialista emlékműveknek a az ilyen összegyűjtése.

[00:19:42]Ezzel is vannak egyébként szakmai problémák.

[00:19:45]És ott például azt hiszem, nem például a művészeti kvalitás az egyik rész, ami miatt ezek odakerül kerültek.

[00:19:50]Itt vannak egyébként filmagyan műteti teljesítmények is.

[00:19:54]Nem lenne szerintem érdemes összekeverni az államzocializmustáérával elég ellentétes a ideológiai rendszerekről van szó.

[00:20:04]Nagyon más esztétikai izével és és persze meg lehet hagyni azt, hogy legyen egy-kettő, ami így megmutatja, de azt, hogy így ne lehessen arról beszélni, hogy valamiket le lehet szedni.

[00:20:15]Aztán nem nem előremutató, hanem le lehet szedni dolgokat, és le is kell.

[00:20:19]Hát Szőke Gábor Miklós ugró szarvasa és mondjuk ott a Szénatér környékén Szénatér, jól mondom, hát a Moszkva Moszkvatér, a Moszkvatér mellett is nyilván sokakat zavar.

[00:20:32]És hát ami a leginkább mutatta az előző hatalmat, az a szabadságszobron elhelyz elhelyzett kereszt, amellyel kapcsolatban mindenki értelmesen megszólalt, és mégis fölrakták rá.

[00:20:51]Igen.

[00:20:52]Szóval, hogy a le lehet le lehet-e szedni egy keresztet a szabadságszoborról?

[00:20:58]Szerintem le lehet szedni róla.

[00:21:01]Szerintem is lehet.

[00:21:01]hát egy egy olyan szobor esetében, ami ami ilyen módon dominálja a várost, és ilyen módon ö szimbolizálja egy egy országnak a szabadságvágyát és a függetlenség iránti vágyát.

[00:21:22]Ezt miért kell összekeverni egy vallási szimbólummal, ami természetesen egyúttal mondjuk kirekesztő?

[00:21:32]Abszolút.

[00:21:33]Tehát na ezt nem is kell magyarázni, azt gondolom.

[00:21:39]Azt hiszem egyébként, ha jól tudom, hogy az, hogy Magyarország keresztény ország, ez most is benne maradt a az alaptörvényben.

[00:21:50]az alaptörvénybe, amit én őszintén nagyon sajnálok, mert hát mégiscsak itt az állam és az egyház szétválasztása irányába kellene menni, és ezt a köztéri köztéren elhelyezett szobroknak pláne egy ilyen ikonikus szobor esetében ezt maximálisan tiszteletben kellene tartani.

[00:22:14]Mint beszélgettem reggel kolléganőmmel, Herskovics Eszterrel, aki azt mondta, hogy ő például a Kalambó szobrot azt hagyná, merthogy az olyan cuki meg már így hozzászokott.

[00:22:24]Hát mondom, attól, hogy valami cuki, attól még nem biztos, hogy hozzá kell szokni.

[00:22:28]Kolotco szobrairól is nagyon sokan azt gondolják, hogy cuki.

[00:22:31]De hát ha az ember bemegy egy kínai boltba és vásárol egy kinder tojást, akkor nagyjából hasonló szintű és színvonalú terméket kap egy kicsivel olcsóbban.

[00:22:43]Én azt gondolom, hogy itt a ahogy ahogy Kata az előbb említette, itt a mennyiséggel van probléma, mert én például én kifejezetten szeretem a humort a köztéren, amiből egyébként Magyarországon szerintem nagyon nagy hiány van, és nem csak a humor, hanem a könnyedség.

[00:23:05]Tehát például emlékszem összeszorított fogak voltak az elmúlt.

[00:23:09]Igen.

[00:23:09]Tehát ezek a lovaszobor meg kivontkard meg meg nem tudom forradalmi ez meg az, aminek természetesen megvan a maga helye és főleg ideje, de hát azért itt mégiscsak egy rendszerváltás történt, és én nagyon remélem, hogy a vizuális kultúra frontján is megtörténik ez a rendszerváltás, és elindul egy konstruktív beszélget És arról, hogy hogyan is képzeljük el a jövőben az emlékezpolitikát, az emlékezettel való bánás módot, és milyen milyen művészeti nyelvet lehetne most már kialakítani, ami egy kicsit szinkronban van, ne adj isten a 21.

[00:24:03]századdal, és nem pedig egy 19.

[00:24:06]századi művészeti nyelvezetre ö hajaz.

[00:24:13]Ö és én például nagyon szeretem azokat a mit tudom én, amikor Bostonban laktam egy időben, a a metró megálló mellett volt egy hatalmas piros lapátokból álló szélmobil.

[00:24:36]Aha.

[00:24:37]Tök jó pofa volt, vidám volt, nem vonatkozott semmiféle politikai szimbólumra vagy bármi másra, hanem egyszerűen csak vidám volt és jól esett ránézni.

[00:24:54]Valamányszor kiszálltam a metróból és följöttem a az aluljáróból, megnéztem, hogy mozognak-e a lapátok.

[00:25:01]Tehát, hogy valamilyen módon ugye a természettel került diskurzusba ez a mobil.

[00:25:07]Tehát én nekem az ilyen típusú köztéri ö hát nem is szobor, hanem hanem hát mi nem tudom, objekt az nekem nagyon hiányzik.

[00:25:19]Tehát ö ne csak a történelmi emlékezetbe lehessen gondolkodni, ne csak a és ilyen értelemben egyébként nekem a Kalambószoborral addig nem volt probléma.

[00:25:36]Bár nem tudom, hogy miért pont a Falkmiksa utca elején van zárójel bezárva, de addig nem zavart, amíg nem jött után még 72 ugyanilyen zsánerszobor a Dunaparton, ugye a a festő, aki soha nem festett Plenner, by the way, de egyébként ez senkit nem érdekel, tehát hogy ami csak arra van, és akkor még visszamehetnénk a Nemzeti színházhoz, ahol Gobi Gobi Hilda mellé szegény ő se ő se ezt a fajta hogy mondjam szobrot érdemelte volna, ami csak arról szól, hogy milyen cuki, hogy mellé lehet ülni, fotózkodni.

[00:26:19]Tehát ott is ott is van nagyon sok probléma a Nemzeti színház környékén, és még sorolhatnánk.

[00:26:32]Úgyhogy azt gondolom, hogy hogy itten nem csak nem csak vizuális kultúra váltásra van igény, és egy kicsit jobban elmélyedni abban, hogy mi is az a nyelvezet, ami alkalmas arra, hogy az, aki ránéz mondjuk egy ilyen tényleg emlékműre, és akkor itt nem a a jópofa objektekről beszélek, az annak legyen alkalma elgondolkodni arról a az emberről vagy életműről vagy akár stílusról, mert én azt gondolom, visszatérve Fenyőmiklósra, hogy semmi nem áll távolabb Fenyő Miklós szellemétől, mint ez a tervezett zsánerszobor.

[00:27:21]Kata, tudsz pozitív példákat mondani az utóbbi időben?

[00:27:26]Te például mit szóltál a a Törölség Mari 11.

[00:27:27]kerületi emlékművéhez?

[00:27:31]Én teljesen rettenetesnek tartom azt is.

[00:27:36]Szóval és akkor egy kicsit inkább visszamennék a még a az előző kérdés az, hogy tehát hogy az, hogy van egy valamiféle eljárásrend és trend, amit mondjuk most ez a vizuális kultúra szintjén érzékelün mondjuk a köztéri szobroknál és az egyik program jó jó jók lennének ezek a nagyobb elképzelések és nagyon szükség van rá, de jelenleg ott tartunk, hogy így történnek rossz dolgok a többszéren vagy máshol egyébként intézményeken belül is.

[00:28:03]Tehát nem hiszem, hogy a budapesti kiállítási szintér nagyon magasan szárnyalna például.

[00:28:11]És erre megpróbálunk ilyen po treatmentet, tehát ilyen eseti problémamegoldásokat találni.

[00:28:16]És például ez a köztéri, művészeti, szakmai tanács, amit most egyébként egyébként ugye pár napja alakultak meg hivatalosan most jelentették be, hogy ez ez létezik.

[00:28:28]azért tegyük hozzá, hogy hogy 2022-ben már megszavaztak egy köztéri egyeztető fórumon, amit 2024-ben meg is csináltak.

[00:28:36]Ebből lett egy köztéri szakmai tanács, ami egyébként kábé pont ugyanaz a a leírása az ő feladatuknak, ami ennek az új köztéri művészeti tanácsnak.

[00:28:43]Ö, na most a köztéri szakmai tanács 2024 óta nulla dolgot csinált, merthogy nem lehet most szobrokat meg csak köztérrel foglalot és azt mondani, hogy akkor itt most valamit javítunk a dolgokon, és akkor annak lesz hatása.

[00:28:58]Ennek a kötéri művészeti tanácsnak egyébként van egy egyeztető ilyen fóruma, vagy egy ilyen workshop dolog, ami egyébként ilyen havonta egyszer becitelne az ilyen szakmabéliieket a a fővárosi ö, hogy hívják ezt, polgármesteri hivatalba.

[00:29:13]egyen én is ott voltam.

[00:29:15]Teljesen értelmetlen és rettenetes volt, mert ott is azzal kezdődik, hogy a Tisza egyik képviselője, Barna Judit beterjesztett egy ilyen valamit, amit megszavazott a fővárosi közgyűlés, hogy itt valami legyen csinálva a köztéri művészettel.

[00:29:29]Na most ez a háttéranyag ez azzal indul, hogy Budapest a régió kult egyik kulturális fővárosa, kiemelkedő kulturális centruma.

[00:29:38]Ez egyáltalán nem igaz.

[00:29:41]Tehát az Krága, Varsó, Jubiána, Bukarest, Budapest nincs rajt ezen a térképen.

[00:29:48]A propózel további részében összekever mindent, ami köztéren létrejöhet, illetve közli, hogy ő ezt úgy képzeli el, hogy ez mind piaci pénzből, de valahogy függetlenül fog megvalósulni.

[00:29:59]Most erre utána behívnak embereket, mindenféle szakmai embereket a a főváros épületébe, hogy ott akkor mondják meg a szakmai tanácsot.

[00:30:07]azon a napon, amikor én ott voltam, akkor fél óra beszélgetés után a bürokókrata szervezők hoztak ilyen szetlitet, hogy az oda egyébként nem transzparens alapon meghívott emberek kezdjenek el azonletelni, hogy milyen köztérre mit szeretnének.

[00:30:19]Na most én ezen a ponton én szétrollkodtam ezt az egészet, és azt mondtam, hogy én nem fogok semmit cetre írni, nem azért jöttem oda.

[00:30:26]De hogy ugye itt a probléma ezzel van, hogy hogy a az ilyen pont amit Zsófia is így így elkezdett mondani, hogy itt azért ilyen nagyobb átfogó elképzelésekre lenne szükség, ami valószínűleg nem fővárosi, hanem állami szintről kéne, hogy érkezzen.

[00:30:38]Ugye most van egy új kulturális miniszterünk, eddig ugye inkább arról vannak a hírek, hogy hogy milyen túlkapásokat kellett szerelni, honnan kell pénzeket megvonni.

[00:30:50]És ugye az, hogy egyébként mi lesz a kultúrával, arról még viszonylag keveset tudunk, mert csak arról van szó, hogy hát független meg szakmai.

[00:30:55]Ugye ha állami pénzekről van szó, akkor a függetlenség az egy optimoron.

[00:30:59]A szakmai rész pedig, hogy az emo 16 évben a szakmai diskurzusok nagyjából felszámolódtak, elég nehéz megmondani, hogy ki az, aki szakma.

[00:31:06]Tehát, hogy eddig mondjuk az MMA volt a szakma, akkor az majd szakma vagy nem szakma, vagy a független szervezetek az meg ki számít egyébként a szakma kémének, akinek egyáltalán erről beszélgetnie kéne.

[00:31:17]És ugye itt jön a másik, hogy ez valószínűleg nem egy ilyen zártkörű gyűlésen fog a városházán eldőlni, hanem ez pont az, hogy megint transzparáns, publikus párbeszédekre lenne szükség, ami nagyon komolyan van véve, és hosszú tervre terveznem az, hogy oké, most létrehozunk egy bizottságot, ami holnaptól elkezd véleményt adni, vagy nem, nem tudjuk.

[00:31:36]És ugye bocsánat, még csak ennyit hozzáteszek, hogy hogy szerintem itt nagyon fontos, hogy a szakma így kapjon azokon az alkalmakon, amikor valamit lehet prezentálni, hogy egyébként itt vannak elképzelések, és akár ezzel a köctéri művészeti tanáccsal is egyébként, akiket behívtak ebbe a kiváló szakemberek.

[00:31:52]Ö szerintem itt a különbség a korábbi 2024-es szakmai tanácshoz képest, hogy ha elkezdenek ö aktívan profilt alkotni, merthogy ezt a főváros nem fogja megcsinálni, tehát hogy létrehozták, hogy legyen valami, de az, hogy ez tényleg legyen valami, ott a tagoknak kell nagyon komoly munkát belefektetni és ugye ezek ilyen nem tudom, tehát itt mindenkinek van egy főállása, tehát az, hogy itt most ki van választva 8-10 ember, hogy nekik itt most van egy ekkora feladat, úgyhogy nem tudom, hogy erre kapnak-e egyáltalán valami büdzét vagy tehát nem lehet tudni, hogy mit csinálnak igazából, vagy hogy mi a így konkrétan a feladatuk.

[00:32:27]Öz szerintem itt nagyon fontos lenne, hogy ezeket a platformokat a szakma elkezdje használni még akkor is, hogyha lehet, hogy a létrehozás az kicsit inkább ilyen szimbolikus, de hogy ha mondjuk elkezdenek civilekkel együttműködni, más típusú szakvéleményeket kiadni és mondjuk szerepelni a sajtóba ezzel, vagy tehát a közvélemény számára láthatóvá válni, akkor mondjuk végre létrejöhetne egy ilyen szakmai és civil platform valahol, ami ugye eddig azt hiszem az elmúlt 16 évben abszolút hiányított.

[00:32:56]Nem mondom azt, hogy korábban sokkal jobb volt a helyzet, de hogy szerintem ezekre így érdemes így belegondolni, hogy ha hosszú távra tervezzünk, hogy ezeket az alkalmakat 100%-osan kihasználja a szakma.

[00:33:10]Vélhetően azért a a szakmai gárda az megvan.

[00:33:12]Lehet, hogy most az elmúlt 16-ben egy kicsit így a a földbe volt taposva mind a véleményük, mind a tevékenység, de hát Zsófi is vizuális kultúrát tanít.

[00:33:19]A momén is vannak iszonyatosan jó szakemberek.

[00:33:23]biztos, hogy össze lehetne hozni azt a szakmai grémiumot, akik adott esetben egy társadalmi vita során vagy társadalmi vitával együtt képviselni tudnák azt, hogy mit Igen, mindenképpen az emberek megvannak erre.

[00:33:37]Szerintem a az időfaktor, amiről már szó volt, hogy az nem csak az emlékezetben fontos, hanem az ilyen típusú a egyébként ilyen nemzeti identitást, nemzeti kultúrát fejlesztő programokba is.

[00:33:48]Tehát, hogy az nyilván nem fél év, hanem e ezt mondjuk egy egy öt éves program, hogy hogy lehet szintetizálni a sok szintjét a társadalomnak, azoknak a kulturális igényeit egy platformra hozni, hogy valaki egy falunapot ugyanúgy a magának tudjon érezni, mint a fesztivál zenekart.

[00:34:01]És ugyanez van, azt hiszem, a köztéri szobrászatszel is, hogy nyilván sok faktort össze kell hozni, hogy ezek működjenek, konszenzusok kellenek.

[00:34:12]De hogy ezek tehát pont az, hogy ezekre platformok kellenek, open platformok, ahol erről nagyon sok szó van, és akkor lehet, hogy eljutunk valahova.

[00:34:20]Én örülök.

[00:34:21]Erre egyébként a fenyőszobor az szerintem egy tök jó kiindulópont.

[00:34:25]Így van.

[00:34:25]Én is örülök, hogy hogy ez alkalmat ad arra, hogy kialakuljon ezzel a kérdéssel kapcsolatban egy szélesebb vita.

[00:34:34]És örülök, hogy említetted a az oktatást, mert szerintem mindent ott kell kezdeni.

[00:34:40]És hogyha ha hosszútávú tervekről beszélünk, akkor azt nem lehet anélkül, hogy például visszaállítanák a művészeti oktatást az iskolákban, amit ugye nem olyan rég voltak szívesek eltörölni.

[00:34:58]a vizuális kultúraoktatás, tehát alapszinten is, felsőoktatás szintjén is.

[00:35:04]Tehát ez az, ami biztosítja egy kultúrában azt, hogy hogy kialakuljon egy egy olyan közizlés és egy olyan közgondolkodás a művészetről és a kultúráról, ami összhangban van a 21.

[00:35:20]századdal.

[00:35:20]Igen, Kata, volt egy bátortalan kérdésem, amire aztán nem válaszoltál, hogy hogy az elmúlt pár pár évben láttál-e valami olyat a fővárosban megjelenni közteleken, amiről azt mondtad, hogy csettintettél egyet?

[00:35:35]Azt hiszem, hogy maga az a rendszer, ahogy ezek a dolgok fel lesznek állítva, vagy fel lettek állítva, ez ez alapvetően megakadályozza azt, hogy bármi értelmezhető is kialakuljon.

[00:35:45]Tehát, hogy amikor a trend az felülírja a minden mást, tehát hogy itt szerintem a a rendszer miatt a a protokollok betartása vagy nem betartása, tehát az egész a a mennyiség, az elképzelések, az átgondolatlanság, ami egy trend lett, ez tulajdonképpen megsemmisít bármiféle értelmezhető kvalitást.

[00:36:06]És bocsánat né, ha visszamehetünk oda, hogy egyébként ezek a protokollok hogy működnek, tehát ugye felterjeszt párki felterjeszt vagy beadhat ilyen indítványt a a kerületeknél, hogy szeretne szobrot, amit aztán ugye ott így eldöntenek egyszer a a közgyűlésbe, aztán utána létrehoznak valami szakmai sűr, csinálnak valami open colt satöbbi.

[00:36:22]És a szakmai is űrik, azok itt is úgy működnek, hogyha a kerület akarja, hogy ez megvalósuljon, akkor ugye így felkérnek embereket, tehát akiknek van, mit tudom én, szobrászati vagy művészetszörténeti diplomája, akik aztán vagy elvállalják ezt, vagy nem.

[00:36:35]Én is volt, hogy engem beszéltek egy ilyen zsűribe a hatodik kerületbe.

[00:36:38]Én a Open Call alapján azt mondtam, hogy ez egy vállalhatatlan projekt.

[00:36:42]Le is írtam nekik, hogy miért.

[00:36:44]Tudom, hogy van más magasan jegyzett szakmabéli ember, aki szintén hasonló indokok miatt visszamondta a zsűribe való szereplését.

[00:36:52]Nyilvánvalóan mit csinált az önkormányzat?

[00:36:53]keresett olyan embereket, akiknek van hasonló diplomája, és nem volt problémájuk a a a az elképzeléssel.

[00:37:00]Meg is valósult a dolog, nem is lett jó.

[00:37:02]Most ezt nem mondom meg, hogy melyik példa.

[00:37:03]Tehát, hogy az és akkor ott van még ugye ennek a tetején az, hogy a Budapest Galériának kell két szakvéleményt adni mindegyikről egy kilencedik kerületi példában.

[00:37:13]Például ismerem a két szakvéleményt, ott az önkormányzati elképzelés volt, ez a Bernovic film emlék Bemraparton két művész írt rá, vagy bocsánat, egy művész írt rá egy nagyon részletes több oldalas ellenvéleményt, amiben lefelejti azt, hogy az idő, a anyag, a forma, hogy egyszerűen nem működik az, amit meg akarnak csinálni.

[00:37:33]A másik szakvélemény, tehát egy számomra ismeretlen művészettörténész adta az féloldal volt, és kábé az volt, hogy így oké, tök jó.

[00:37:41]És akkor így ránézett az önkormányzat, és akkor azt mondta, hogy hát akkor fify fifty.

[00:37:44]Tehát az egyik azt mondja, hogy oké, a másik azt mondja, hogy nem oké, megcsinálták.

[00:37:47]Tehát, hogy ebből azért ugye nehéz kihámozni azt, hogy akkor így hol vannak így a jó dolgok ebben, mert hogy a az indíték az, hogy valami legyen, az felüléri azt, hogy valami jó legyen.

[00:37:58]Tehát, hogy így én én nem nagyon tudnék mondani.

[00:38:00]Van egy mixer szobor, ami nem lett rossz.

[00:38:04]Aha.

[00:38:06]Én az a De amúgy ha megnézzük egyébként a 13.

[00:38:09]kerületbe is nagyon sok szobor lett felállítva az elmúlt 10 évben, nem ez az elscső.

[00:38:13]Van egy egy eléggé kérdéses göncerpád, egy van egy Craagy György, csináltak egy kassághoz, meg hát elég sokat egyébként, tehát ugye a 13.

[00:38:23]terület is eléggé éleljár ebbe a szobordöntbe, még hogyha a többi az nem is váltott ki, akkor ellenérzést.

[00:38:32]Az így van.

[00:38:32]akkor különösen problematikus, mint ebben az esetben, hogy megint visszacsatoljak a az aktuálisan problematikus tervre, hogy mindenféle egyeztetés nélkül közpénzből, méghozzá 38 millió Ftból kívánják megvalósítani ez esetben a fenyőszobrot.

[00:38:53]De hát nyilván lehetne itten más példákról is beszélni.

[00:38:59]És a miközben beszélgettünk, eszembe jutott, hogy ugye anélkül, hogy ötleteket szeretnék adni így a politikai aktorok irányába, de hát olvassuk meg, halljuk, hogy itt most nagyon keresik például a Tiszaszigetek jövendőbeli szerepét, és az jutott eszembe, hogy például ez is lehetne egy egy felület ahol az ilyen típusú kérdéseket a a a szigetekhez tartozó emberekkel, tagokkal meg lehetne beszélni és kiterjeszteni ezt a fajta diskurzust a lakosság felé, és ne valóban zárt művészeti szakmai tanár, csak ezek beszélgessenek ilyen ügyekről.

[00:39:51]De Katom, mit gondolsz?

[00:39:54]Tiszaszigetekről vagy a mármint, hogy erről amó elmondott, hogy mi l hát igen.

[00:39:58]Tehát mondjuk társadalmi vitára alkalmas nyilván azért.

[00:40:00]Szóval hogy fogalmam sincs, hogy hogy működnek a tisziget az egyértelme, hogy itt volt egy elfkészelés, hogy itt a civil munkát ezt így továbbvzik, de azért ezek mégis csak egy kormányszervezetek jelenleg.

[00:40:13]Nem biztos, hogy onnan indítanám el ezeket a párbeszédeket, de lehet, hogy lehet rá olyan struktúrát találni, ahol ez tud működni.

[00:40:20]Én ezzel óvatosan nézem.

[00:40:22]Hát persze, de hát nyilván nem az lenne az elképzelés, hogy felülről irányítottan történnének ott a dolgok, hanem kizárólag a a polgárok és a tagok bevonásával elindítani legalább egy ilyen fajta diskurzust is.

[00:40:41]Nem azt mondom, hogy erre kell ezeket a Ja, ja, nem, egyértelmű volt.

[00:40:48]Nem, mert én is azt láttam, nagyon sok Viber üzenet érkezett reggel 6:00 óra óta.

[00:40:52]ö szobrokkal, szoborállítással, szoboreltávolítással kapcsolatban ö nagyon sok azonos álláspont volt, tehát hogy melyik szobroktól lenne érdemes megszabadulni, de olyan hallgatói vélemények is megjelentek, amelyek támogatták adott esetben, és volt, aki például azt írta, hogy ő mennyire imádja Kolcónak a szobrait.

[00:41:15]Igen.

[00:41:15]Tehát egy egy Tisza szigetben is azért nyilván egymást torkának tudnának esni.

[00:41:20]Ám essenek egymást torkának, főleg, hogyha művészetről beszélgetnek.

[00:41:26]Én akkor már boldog lennék.

[00:41:29]Zárógondolatokat legyen minden jó.

[00:41:33]Nem tudom.

[00:41:33]Remélem, hogy ez a petíció, ez elindít valamilyen társadalmi párbeszédet, vagy legalább ráirányítja kicsit így jobban a figyelmet.

[00:41:41]Erre szerintem a szobrokon alapvetően eddig is volt figyelem, de az, hogy van civil kursi, aminek egyébként van lét jogosultsága, hogy ez ellen tegyen valamit, vagy kifejtse a véleményét.

[00:41:54]És ez nekem ugye a köztér azért érdekes művészettörténészként, mert hogy az tényleg mindenki ott mindenkinek ugyanannyi hozzáférése van, nem úgy, mint egy galériához, vagy mondjuk egy szépirodalmi műhöz, vagy valamit, tehát ez mindenkinek ott van.

[00:42:04]Tehát, hogy szerintem azért ez egy jó téma, ahol el lehet indítani ezeket a kérdéseket.

[00:42:10]egyáltalán az, hogy mit gondolunk a nemzetről, mit gondolunk a nemzeti kultúráról, ennek a méltóság teljes reprezentációjáról, hogy ennek mennyire kell progresszívnek vagy 21.

[00:42:19]századinak lenni, vagy egyszerűen csak az, hogy lehet, hogy nem a formával van a baj, hanem inkább ezekkel az eljárásokkal, a transzparencia hiányával.

[00:42:29]és hogy tök jó, hogyha rá tudjuk a döntéshozókat kényszeríteni arra, hogy egyelőre lelassítsák ezeket a folyamatokat és ha több ember beledolgozik általában attól nem rosszabb lesz valami, hanem jobb.

[00:42:40]És egyébként szerintem egyéb ez a polgármesteri pozíciót is erősítheti, ha már esetleg ők inkább a profal érdekeltek.

[00:42:49]De meglátjuk.

[00:42:51]Tehát kíváncsiak vagyunk természetesen, mert mert láttunk már petíciókat, amiket rengetegen írtak alá.

[00:42:57]Aztán a döntéshozó korábbi döntésének megfelelően tetz tovább.

[00:43:03]Tehát azt mondta, hogy jó napot kívánok.

[00:43:06]Szerintem itt most bocsánat még ezt hozzáteszem, hogy szerintem azért itt van egy különbség, hogy azért mégis csak volt egy valamiféle politikai váltás, ahol elvileg a demokratikus értékek jelenleg most fontosabbak, mint korábban.

[00:43:17]Szóval remélem, hogy ezt nem lesz annyira egyszerű lesöpörni, és ehhez nagyon jól jön az, hogyha van legalább egy szakmai vélemény, amin most ez a küszéri művészeti tanácsok erről tud, és gondolkoznak rajta, hogy mit lehetnek.

[00:43:29]És emellett szeretném megemlíteni azt, hogy az AJKA a nemzetközi művészkritikusok szövetsége, aminek van egy magyar szagozata, ők is tudnak a problémáról és és ez a szervezet is most így gondolkozik arról, hogy tud-e, vagy hogy hogyan lehet esetleg egy ilyen civil kezdeményezést megtámogatni.

[00:43:47]És hogyha ez a két szervezet ad két nyilatkozatot, ez összesen körülbelül 90 szakmai vélemény, amit nyilván nehezebb lesöpörni az asztalról, mintogyha van egy petíció, perce az aláírással civilektől.

[00:44:00]egyébként megjegyzem, hogy az aláíró között is elég sok szakmai ember van, amire azt mondhatja a polgármester, hogy de hát nekünk ott szakmai zsűrink, meglek vagytok, tehát hogy így akkor ugy ott van egy ilyen érv, hogyha ez ellen jön egy ilyen intézményesebb szimbolikus szupport, az szerintem sokat segíthet az ugyan például abban nem is az, hogy ne legyen, hanem az, hogy kezdjük el elölről és legyenek megbeszélve ezeket dolgok.

[00:44:23]És lehet, hogy egyébként kiderül, hogy többen vannak, akik nagyon-nagyon szeretnének egy fegyőmikrószobrot pont oda és pont ilyen formában, de ugye ezt pedig nem kérdezte meg senki, tehát hogy ez is egy legitimálható folyamat lenne, hogyha mondjuk megkérdezték volna és lenne egy ott egy tömegbázis.

[00:44:41]De hogy ott nincs.

[00:44:41]Eddig a mi oldalunkon van egy bázis, aki azt mondja, hogy ezt újra kéne gondolni.

[00:44:47]Zsófi, záró.

[00:44:48]Én zárásképpen megint csak az oktatás fontosságát hangsúlyoznám.

[00:44:52]Ez a ugye vessző paripám nem véletlenül azt gondolom, hogy vissza kell állítani korábbi jogaiba a művészeti oktatást, a vizuális kultúraoktatást.

[00:45:07]Lehessen művészettörténetből, ne adj isten megint érettségizni.

[00:45:12]Tehát alapszinten is és a felsőoktatás szintjén is vissza kell helyezni a jogaiba a művészeti oktatást, és akkor tudhat egy erősebb és szélesebb alap képződni ahhoz, hogy egy minőségi diskurzus ki tudjon alakulni ezekről a kérdésekről.

[00:45:34]Benedek Kata művészettörténésze.

[00:45:37]A Trashov köztér alapító szerkesztője, Bánzsó fiaíró az ELT BTK amerikanisztika tanszegének volt docense, pótvárosi lakas.

[00:45:44]Nagyon szépen köszönöm, hogy eljöttetek és egy kicsit beszélgettünk köztereinkről.

[00:45:48]Köszönöm szépen.

[00:45:50]Viszontásra.

[00:45:50]Szervusztok.

[00:45:51]Köszönjük a meghívást.

[00:45:53]A mai műsor szerkesztője Herskocs Eszter volt.

[00:45:55]A műsor létrehozásában segítségemre volt Csorba László, Simon Erika és Zsidai Péter.

[00:45:58]Én Pálinkást ügy Róbert voltam.

[00:46:03]Pénteken Szénási Sándor várja önöket.

[00:46:05]Vigyázzanak magukra, ne vezessenek részegen, ha kábítószert fogyasztanak, tudják, hol a határ.

[00:46:09]GP Putin, rohadj meg!

[00:46:11]V reggeli gyors nem marad le semmiről.