„Hol vannak a demokratikus korlátok?” | Bárándy Péter
- Bárándy Péter szerint a 2026-os választás forradalmi felhatalmazást adott a korrupciós vagyoni struktúra lebontására és az antidemokratikus jogrend felszámolására, békés úton.
- Sulyok Tamás köztársasági elnök alapvetően félreérti a szerepét: nem a nemzet egységét szolgálja, hanem az őt hatalomra juttató politikai erő túlélését biztosítja.
-
„Pont ez a baj vele. Nem azt látjuk, hogy az alkotmányos kötelezettségére rendezkedik be. […] magának a feladatkörnek a félreértésén alapul az ő egész működése.” – Bárándy Péter
- A TISZA-kormány hibázott, amikor nem azonnal távolította el az önkényuralmi rendszer garanciáit jelentő személyeket a Kúria, a legfőbb ügyészség és az Alkotmánybíróság éléről.
- A NER elit felelősségre vonását a bűnüldöző szerveknek kell végezniük, nem a kormánynak, hogy elkerüljék a politikai bosszú látszatát; a nagy ügyek (pl. MNB) még nem értek be.
- A kegyelmi botrányban Novák Katalin a szakapparátusok elutasító véleménye ellenére, külső nyomásra adott kegyelmet, Varga Judit pedig azonnal, a saját minisztériuma megkerülésével ellenjegyzett.
- Az Alkotmánybíróság alkalmatlan, mert tagjainak egy politikai erő tetszését kellett elnyerniük; a Sulyok-féle beadványt formai okokból vissza kellett volna utasítani.
- A nyolcéves miniszterelnöki cikluskorlát helyes üzenet, hogy senki ne rendezkedhessen be élethosszig a hatalomra, mert a hatalom óhatatlanul torzítja a személyiséget.
- A 16 éves NER a Szovjetunió, Kína és Oroszország felé mutató trendet követett; egy esetleges fideszes győzelem 2026-ban visszafordíthatatlanul az európai értékektől való eltávolodáshoz vezetett volna.
Részletes összefoglaló megjelenítése
A beszélgetés apropója Bárándy Péter születésnapja, ami alkalmat adott a műsorvezetőnek egy mélyreható politikai és jogi elemzésre. Bárándy kifejtette véleményét a 2026-os kormányváltás természetéről, a régi rendszer lebontásának szükségességéről, a köztársasági elnök körüli alkotmányos válságról, a NER elit felelősségre vonásának módjáról, a kegyelmi botrány részleteiről, valamint az alkotmánybíróság és a demokratikus intézményrendszer állapotáról.
A köztársasági elnök helyzete és alkotmányos kötelezettségei
Bárándy Péter szerint a köztársasági elnöknek függetlennek kell lennie a pártpolitikától, és a nemzet egységét kell megtestesítenie. A jelenlegi elnökkel, Sulyok Tamással kapcsolatban súlyos kritikákat fogalmazott meg.
Sulyok Tamás működésének alapvető félreértése
Bárándy szerint Sulyokot nem azért helyezték pozícióba, hogy a nemzet egységét testesítse meg és a demokratikus működés felett őrködjön, hanem hogy biztosíték legyen az őt odahelyező politikai erő túlélése számára. Jelenleg is ezt a feladatot teljesíti:
„Pont ez a baj vele. Nem azt látjuk, hogy az alkotmányos kötelezettségére rendezkedik be. Sőt, amikor védekezik és azt mondja, hogy miért bántják őt? Hát ő szolgálta az előző kormányzatot, ez nagy baj. És szolgálni fogja a mostanit. Ez is nagy baj. Tehát azt gondolom, hogy magának a feladatkörnek a félreértésén alapul az ő egész működése.” *
Bárándy szerint Sulyok soha nem emelte fel a szavát, amikor alkotmányos kötelezettsége lett volna: nem szólt a gyermekvédelmi törvény kapcsán, nem tiltakozott a monolit hatalomgyakorlás ellen, és a rendeleti kormányzás bevezetésekor sem emelt kifogást. Bár volt néhány parlamenti felszólalása, azok nem a feladatteljesítést szolgálták.
A szimpátia elvesztése és a családi múlt kérdése
A műsorvezető elmondta, hogy Sulyok Tamás az ő szemében akkor vesztette el szimpátiáját, amikor kiderült az igazság az édesapjáról. Bárándy szerint az első figyelmeztető jel az volt, amikor Sulyok elkezdett olyan dolgokkal dicsekedni, amire nem volt alapja:
„Hát meg még egy a kutya sem kérdezte, hogy ki volt apuka, nagyapa. Szóval elkezdett egy olyan dologgal kvázi dicsekedni, ami hát később bebizonyosodott, hogy mindenre alkalmas, csak dicsekvésre. Nem.” *
Hozzátette: ha már ő hozakodott elő a családi múltjával, utána az igazságot kellett volna képviselnie, de helyette hazugságba gabalyodott, ami nem méltó egy magas pozícióhoz.
A történelmi távlat
Bárándy leszögezte: Göncz Árpád, Mádl Ferenc és Sólyom László mindhárman kiváló személyiségek voltak, akik méltó elnökei lehettek az országnak. Sólyom László után viszont egyik köztársasági elnök sem volt méltó erre a pozícióra.
Alkotmánybírósági beadvány és az intézményi válság
Sulyok Tamás alkotmánybírósághoz fordulását Bárándy értelmetlennek és jogilag megalapozatlannak nevezte. Az elnök egy olyan alaptörvény-módosítás tartalmi megítélését kérte, amely még jogszabályként sem létezik, ráadásul az alaptörvény-módosítások tartalmi vizsgálatát korábban kifejezetten megtiltották az alkotmánybíróságnak.
A hét alkotmánybíró kizárása
A műsorvezető rákérdezett a hét alkotmánybíró kizárásának hátterére. Bárándy szerint valószínűleg személyes kapcsolatra hivatkozva zárták ki magukat, de ez egy „sumák megoldás”. Az alkotmánybíróságnak valójában formai okokból kellett volna visszautasítania a beadványt, hiszen az nem volt kiszignálható. A tizenöt fős testületből pont heten zárták ki magukat, ami ellehetetlenítette a döntéshez szükséges tíz fős létszám elérését.
Az alkotmánybíróság minősítése
Bárándy rendkívül kritikusan nyilatkozott a testület összetételéről:
„Hát teljesen alkalmatlan. Szóval van néhány tiszteletre méltó ember közöttük. Van, aki kiváló bíró volt, már rendes bíró és úgy lett alkotmánybíró. De hát vannak olyan személyiségű és olyan tudású emberek, akik akik egy mondatban nem szerepelhetnének azzal, hogy alkotmánybíróság.” *
Hozzátette: mindegyik tag esetében feltétel volt, hogy egy politikai erő tetszését elnyerje korábbi életében – ez szerinte nem alkotmánybíróság. Az első alkotmánybíróság ezzel szemben rendszeralakító volt.
A 2026-os kormányváltás természete: forradalom vagy rezsimváltás?
Bárándy szerint alapvető kérdés, hogy ami történt, azt kormányváltásnak, rezsimváltásnak, rendszerváltásnak vagy forradalomnak tekintjük-e. Ennek függvénye, hogy a jelenlegi hatalomnak milyen kötelezettségei és jogai vannak: belül kell maradnia a leírt jog világában és a kialakult tulajdoni viszonyok rendszerében, vagy kötelezettsége, hogy ezek lényegi részét lebontsa és alkotmányos demokráciát hozzon létre.
A választók utasítása
Bárándy szerint a választók egyértelműen forradalmi változásra adtak felhatalmazást. Kötelezettségként írták elő a tulajdoni struktúra lebontását, amelynek lényege a lopás és a korrupció – beleértve Mészáros Lőrinc és Tiborcz István vagyonát is. Emellett el kell utasítani az alaptörvényen alapuló antihumánus, antidemokratikus jogi rendszert, és a keleti orientáció helyett az Európai Unióhoz kell kötni az országot.
„Hál istennek nem a kizárólagos. És itt nem ehhez az eszközhöz nyúlt a társadalom, ami egy nagy öröm.” *
Hangsúlyozta: a forradalom általában erőszakkal jár, de ennek a változásnak éppen az a nagy öröme, hogy békés úton, az erőszak eszköze nélkül ment végbe.
A szimbolikus lépések elmulasztása
Bárándy kritikát fogalmazott meg a TISZA-kormánnyal szemben: ha forradalmi változásnak tekintik az áprilisi választási eredményt, akkor az első parlamenti ülésen meg kellett volna szabadulni azoktól a személyektől, akik az önkényuralmi berendezkedés garanciáiként ülnek még mindig a pozíciójukban – a Kúria élén, a legfőbb ügyészségen, az alkotmánybíróság élén. Ez demonstrálta volna, hogy a hatalom komolyan veszi a változtatásra kapott kötelezettséget.
„Ez két-három hónappal később egy ilyen nyüglődést követően, mint ami most mondjuk a köztársasági elnök személye körül kialakult. Ezt követően már nehezebb demonstrálni.” *
A NER elit felelősségre vonása
Mészáros Lőrinc és a vagyonosodás kérdése
Bárándy élesen bírálta Mészáros Lőrinc meggazdagodását:
„Nem normális az, hogy Mészáros a leggazdagabb magyar. Hát mi a jó Istentől mit mutatott fel ez a szerencsétlen? Túl azon, hogy jó szomszédja volt valószínűleg a volt miniszterelnöknek. Mit talált föl? Hol volt ott, hogy észrevette, hogy merre kell menni túl azon, hogy ment arra, amit a szomszéd mutatott neki.” *
Hozzátette, hogy Mészáros az alvállalkozók alvállalkozóinak alvállalkozóival végeztette el a tényleges munkát. Ugyanakkor Bárándy szerint Mészáros csupán eszköz volt, és nem feltétlenül vele kellett volna kezdeni a rendszer lebontását.
A büntetőjogi felelősségre vonás útja
Bárándy hangsúlyozta, hogy a rendszer gerincét alkotó személyekkel szemben nem a kormánynak, hanem a bűnüldöző szerveknek kell eljárniuk. Ha a kormány akarna eljárni, az felvetné a politikai bosszú kérdését:
„Ha berendezkedik egy társadalom a bosszúra, abból egy nagyon rossz hangulatú együttélés fog kikerekedni. Nem szabad erre a talajra lépni, de teljesíteni kell azt, amire megbízást kapott a politika.” *
Jelenleg vannak előkészített ügyek, de a nagy ügyek még nincsenek készen – külön kiemelte az MNB-ügyet, ahol rövid időn belül gyanúsítást, lefoglalást és zár alá vételt remél.
A tőke menekülése
Bárándy szerint a vagyon menekül, mint egy élőlény, ha veszélyben érzi magát. Hozzátette: látható, hogy félelem van az érintettekben – a Matolcsy család és az Orbán család tagjai is külföldön vannak:
„Aki tehette anyagilag, kapcsolatrendszerét tekintve, az kiment már akkor, amikor kivárható volt az eredmény. Azzal, hogy ahogy szokott, visszajön, hogyha apának sikerült, nem jön vissza, ha apának nem sikerült.” *
A kegyelmi botrány jogi elemzése
Bárándy Péter volt igazságügyi miniszterként részletesen elemezte a Novák Katalin-féle kegyelmi ügy jogi hátterét.
Az eljárás rendellenességei
Bárándy rekonstruálta a történteket: az igazságügyi miniszter (Varga Judit) nemleges véleménnyel terjesztette fel a kegyelmi kérvényt. Ez végigment a minisztérium kegyelmi főosztályán, amely szintén elutasító véleményt adott. Az államelnök mellett működő hasonló szervezet ugyancsak ezt az álláspontot képviselte. Az elnök mégis megadta a kegyelmet, amit azonnal átküldött a miniszternek, aki azonnal ellenjegyzett.
„Szóval azt jelzi, hogy ez teljesen a megszokott renden, az elhatározások egymásra épülésének rendjétől eltérően történt. Ennek nagy oka kellett, hogy legyen. És az ok az csak az lehetett, hogy az alap presszió az államelnökön landolt.” *
A külső beavatkozás vagy emberi kapcsolaton alapult, ahol nehéz nemet mondani, vagy más kapcsolatrendszerből jött az erő.
Varga Judit ellenjegyzésének problémája
Bárándy szerint Varga Judit azonnal ellenjegyzett, anélkül hogy az ügy végigment volna a minisztérium kegyelmi főosztályán. Ez azért súlyos, mert az apparátus ilyenkor figyelmeztette volna, hogy a saját felterjesztésével ellentétes a kegyelmi rendelkezés. Bárándy felidézte saját minisztersége idejét, amikor megállapodott Mádl Ferenccel, hogy ha ilyen kollízió felmerül, előzetesen egyeztetnek – ezért is lényeges a miniszteri apparátus szerepe.
A titoktartás kérdése
A műsorvezető felvetette, hogy a titoktartás kötelezettsége miatt sem Varga Judit, sem Novák Katalin nem beszélhet. Bárándy leszögezte: a titoktartás alól a titok birtokosa (a titokazda) felmentést adhat. Magyar Péter felmenthetné Varga Juditot a titoktartás alól, de valószínűleg a kormány a titokazda. A felmentés lehetősége egyébként a jogutódlás esetén is fennáll.
A kegyelem rendeltetése
Bárándy kifejtette, hogy a köztársasági elnöki kegyelem rendeltetése a humanizmus és a humánus cselekvés – olyan okokból, amelyeket a bíróság nem vehetett figyelembe. Példaként említette a halálos betegség esetét, vagy a „könyörgő, borzalmas fájdalmak között vergődő kislány” ügyét, akit az édesanyja ölt meg annak kérésére. Ezzel szemben az ártatlanság megállapítása nem kegyelmi, hanem bírói kérdés.
Miniszterelnöki cikluskorlát és a hatalom természete
A nyolcéves korlát üzenete
Bárándy szerint a nyolcéves miniszterelnöki cikluskorlát helyes üzenetet hordoz, még ha a konkrét megfogalmazás jogászi, szépészeti kérdés is. Nem személyre szóló és nem visszaható hatályú szabály:
„Az a jelzés, ami ebben benne van, hogy nem akarjuk azt, hogy valaki berendezkedhessen élethosszig a kormányzásra, a hatalomgyakorlásra, az helyes.” *
Hozzátette: az, hogy Orbán Viktor ne térhessen vissza, nem jogi, hanem politikai feladat – úgy kell kormányozni, hogy a Fidesz romjai ne váljanak újjáépítésre alkalmassá.
A hatalom személyiségtorzító hatása
Bárándy egyetértett a műsorvezetővel abban, hogy a hatalomnak jellemtorzító hatása van. Szerinte a hatalomban lévő személyiség egész környezete – hallgatólagosan, nem megegyezés alapján – arra törekszik, hogy tönkretegye azt a személyiséget: mindenki előre engedi, neki van mindig igaza, ő meséli a legjobb vicceket.
„Biztos, hogy egyikünk sem tudja elkerülni, aki abban a szituációban van. Küzdeni lehet és kell ellene. Eredményesnek is lehet, de hogy egy hatalomban lévő személyiség teljes környezete arra szövetkezik, hallgatólagosan nem megegyezés alapján, de hogy tönkretegye azt a személyiséget, az hétszentség.” *
Ennek fényében tartja különösen fontosnak a cikluskorlátot.
A 16 éves NER-rendszer következményei
Bárándy hangsúlyozta, hogy a Fidesz 16 éves kormányzása alatt a trendek egyértelműen a Szovjetunió, Kína és Oroszország felé mutattak. A 2020-tól bevezetett rendeleti kormányzás már a társadalom minden vonatkozását szabályozta, és egyetlen ember hisztérikus akarata vált a jogi szabályozás bázisává. A folyamat az európai értékektől, a tudománytól és a művészetektől való eltávolodással járt – amit Bárándy személyesen is átélt a múlt rendszerben, és most újra átélte a visszafelé vezető utat.
A közéleti tisztesség és az önvizsgálat kérdése
Bárándy elmondta, hogy mielőtt bármilyen tisztséget elvállalt – legyen az miniszterség vagy kamarai pozíció –, mindig elvégzett egy önvizsgálatot, hogy ne kerüljön szembe önmagával. Ez szerinte a legtöbb emberben működik, és feltűnő, ha valakiben nem.
A bizonytalan jövő és a lehetséges alternatíva
Bárándy szerint nincs tisztában a társadalom azzal, milyen súlyos következményei lettek volna, ha a Fidesz nyeri a 2026-os választást. Az alternatív út a Szovjetunióba, Kínába, az orosz barátságba, a nyomorba és az antidemokratikus berendezkedésbe vezetett volna – ez nem feltételezés, hanem a 16 év trendjeiből levezethető következtetés.
⚠️ Értelmezhetetlen vagy bizonytalan szakaszok
- "narysszínűek": Az átiratban szereplő kifejezés, amely feltehetően a narancssárga színre utal (a Fidesz színe), de az ASR pontosan nem ismerte fel. A kontextus alapján egyértelmű, hogy a politikai korrupciós ügyekben érintett személyek különböző színekkel jelölt csoportjairól van szó, ahol a narancssárgák az adott párthoz köthetők.
Teljes átirat megjelenítése
[00:00:13][zene] Olyan keveset ünneplünk, a politika mindent átszól, hogy azt gondoltam, hogy Dr.
[00:00:23]Bárándi Péterrel, aki nemrégiben a születésnapját ünnepelt, egy kicsit ünnepeljünk.
[00:00:28]Nem tudom, mit szól hozzá.
[00:00:30]Nagy nyilvánosan nem szokott azért születésnap hozni.
[00:00:32]De hát nem is kerek a születésnap, csak ez egy ilyen apropó, hogy hátha bele tudom húzni ebbe a kis csapdába, hogy jól esik egy köszöntés a politika mellett.
[00:00:43]Hát ez egy magánünnep persze, de de [torokköszörülés] az jól esik az embernek, hogyha megemlékeznek a magánünnepéről.
[00:00:54]meg hát, hogy mondjam, egy bizonyos korután, vagy ha régebben született az ember, akkor akkor annak is örül, hogy azt egészségben, jó kedvben éri meg azt a következő ilyen magánünnepet.
[00:01:06]Ez történt.
[00:01:10]És megünnepelték családilag, barátilag.
[00:01:13]De ilyen ünneplős típus.
[00:01:16]Nem hiszem én akkor ünneplek, hogyha valaki jelzi, hogy erre igényt tart.
[00:01:21][nevetés] Ez megtörtént az irodában, otthon, úgyhogy [torokköszörülés] én ezzel meg vagyok elégedve.
[00:01:29]Azt meg köszönöm, hogy itt a rádióban is, hogy mondjam észrevették, hogy egy születésnappal gazdagabb lettem.
[00:01:39]És mi is gazdagabbak lettünk egy születés napossal.
[00:01:44][zihálás] hogy viseli azt, hogy teljesen átszövi a politika az életét, és még a születésnap kapcsán egy jutott eszembe, hogy arra gondoltam, hogyha majd köztársasági elnök lesz egyszer csak, ki tudja, mit hoz a jövő, akkor nem tudom, hogy idejön a rádióba, idejöhet a rádióba, mert nem nagyon tudunk meghívni tiszás kormánytagokat, képviselőket, mert nem nagyon válaszolnak a levelekre, tehát nem igazán értem, hogy mi tör történik.
[00:02:12]Gondoltam, hogy megragadom az alkalmat, hogy még mielőtt köztársasági elnök lesz, még itt egy jót beszélgessünk.
[00:02:19]Hát én bármilyen stát több rétege kell, hogy legyen a válasznak.
[00:02:23]Bármilyen státuszban voltam, ha hívtak egy számomra elfogadható, vagy éppen szeretett rádióba vagy újsághoz, akkor én azt nem tagadtam meg.
[00:02:38]A következő réteg az, hogy a köztársasági elnök az bárki is legyen, az nyilvánvalóan nem a ehhez uralkodó vagy a politikai sikert elért pártnak az embere.
[00:02:56]Tehát ez feltehetőleg a következő köztársasági elnökkel is így lesz.
[00:03:01]Úgyhogy rá nem hiszem, hogy ki hat az, hogyha esetleg a Tiszánál van egy olyan követelmény, hogy központilag döntik el azt, hogy hogy egy kormánytag, vagy pedig más politikusuk, az jöhet egy bizonyos rádióba riportot adni, vagy nem.
[00:03:19]Ez nyilvánvalóan a köztársasági elnökre nem szabad, hogy vonatkozzon, hiszen ő nem a párthoz kötődik.
[00:03:28]Ő a épphogy a nemzet egységét kell, hogy megtestesítse.
[00:03:35]Akkor most elmondott egy álmot, mert hogy ez Slyok Tamásra nem vonatkozik, az egészen biztos.
[00:03:40]Hát ezt neki kell eldönteni, neki kell eldönteni, és nem másnak.
[00:03:48]Ja, de akkor ő úgy döntött, hogy ő hű a pártjához, vagy a a kormánypárthoz, és ő szót fogad, és nem nyilatkozik, mert hát ő se nagyon adta, vette itt a kilincset nálunk.
[00:03:59]Hát a volt kormánypárthozik űnek lenni, ami nem helyeshető, azt gondolom.
[00:04:04]Hát pont ez a gondja vele a társadalomnak, és itt nyugodtan lehet mondani, hogy a társadalomnak és nem az éppen győztes politikai erőnek csupán.
[00:04:19]Miért küzd ennyire a köztársasági elnöki székért?
[00:04:22]A pénzért, vagy vagy nem adja könnyen?
[00:04:26]Egy küzdőtípus, vagy miért?
[00:04:28]Tehát azért ha az ember ekkora ellenszélbe kerül, akkor talán elgondolkodik, hogy menni kéne, tehát nem érdemes maradni, vagy hogy van ez a politikában?
[00:04:37]Hát ez elég bonyolult, biztos, hogy nem a pénzért.
[00:04:41]Egyrészt azért azt feltételezem róla, hogy nem ennyire egyszerű az ő gondolkodása.
[00:04:46]Másrészt ugyanazt a pénzt megkapja akkor is, hogyha már nem köztársasági elnök.
[00:04:53]Ez így történt a többi volt elnökkel is.
[00:04:56]Ö [horkantás] azt gondolom, hogy az a baj, és ez látszik az egész viselkedésén, hogy őt nem azért tették oda az elmúlt kormányzati ciklusban, hogy a már említett nemzetegységét testesítse meg, és hogy örködjön az állam működésének demokratizmusa fölött, hanem azért, hogy egy biztosíték legyen az őt odahelyező politikai erő túlélésének.
[00:05:35]Most úgy tűnik, hogy ezt teljesíti ezt a feladatát.
[00:05:38]Pont ez a baj vele.
[00:05:42]Nem azt látjuk, hogy az alkotmányos kötelezettségére rendezkedik be.
[00:05:47]Sőt, amikor védekezik és azt mondja, hogy miért bántják őt?
[00:05:49]Hát ő szolgálta az előző kormányzatot, ez nagy baj.
[00:05:53]És szolgálni fogja a mostanit.
[00:05:56]Ez is nagy baj.
[00:05:59]Tehát azt gondolom, hogy magának a feladatkörnek a félreértésén alapul az ő egész működése, ami akkor abból is megmutatkozik, hogy hogy soha nem szólt, amikor szólnia kellett volna.
[00:06:16]Nem szólt a gyermekvédelminek nevezett törvénykezés kiteljesedése esetén, hogy hát ez nem alkotmányos.
[00:06:28]Nem szólt akkor, amikor a monolit hatalomgyakorlás oda elfajult annyira, hogy bevezették a rendeleti kormányzást.
[00:06:40]Soha ilyenért nem emelte fel a szavát, tehát soha nem kaptam rajta azon, hogy az alkotmányos kötelezettségét teljesítette vol.
[00:06:51]Volt felszólalás a parlamentben, mert én nem nagyon emlékszem rá.
[00:06:54]Nem emlékszem rá.
[00:06:54]Volt egyszerkétszer.
[00:06:56]Igen, most igen, de de hát ezek ezek a felszólalások vagy ezek nem nem tartalmilag ezek nem a feladatteljesítését szolgálták.
[00:07:11]azt hogy értékeli, hogy tulajdonképpen tegnap este is ez az egész súlyok Tamás Alkotmánybíróság dolog megdőlt, hogy hogy minden minden órában, minden napra jut egy csomó politikai hír.
[00:07:21]Tehát az embereknek az ingerküszöbét ez már nem üti ki.
[00:07:25]Tehát nem leszünk teljesen ugyanúgy immunisak, mint a a Fidesz kormány alatt, hogy mindig történt valami.
[00:07:31]Most tegnap ez a Matolcsi ügy, hogy övé a a luxus áruház az ő tulajdonában van.
[00:07:36]Ez kiderült.
[00:07:36]Én otthon már csak legyintettem rá, hogy mi nem az övéké.
[00:07:40]Tehát most az, hogy plusz még egy áruház, ami nagy sok milliárd értékű, tehát hogy hogy van ez?
[00:07:48]Hát, hogy a politika tölti be a közteret, az alapvetően nem lenne baj.
[00:07:53]Hát hiszen az a közügyeknek a az intézési szférája.
[00:08:02]hogy mivel tölti be, az már azt gondolom, hogy néha kicsit sértő.
[00:08:05]Így van.
[00:08:09]Ez ezzel a köztársasági elnöknek az alkotmánybírósághoz fordulásával is.
[00:08:15]Ugye hát ő azért alkotmánybíró volt, alkotmánybíróság elnöke volt.
[00:08:21]Azt tudnia kell, hogy volt egy alaptörvénymódosítás, amelyik korlátozta az alkotmánybíróság hatáskörét, és nem így aztán tilalmazottá vált az, hogy az alaptörvény módosítások tartalmát megítéljék.
[00:08:42]Ő pedig egy ilyen tartalmi megítélés vágyával fordult oda, sőt hát egy olyan vonatkozással, amikor még a jogszabály szöveg sincs meg, nemhogy nem lenne abban a stádiumban, hogy már megítélhető.
[00:08:59]Hát valamiféle vágy vagy elképzelés, ilyet az alkotmánybíróság nem ítélhet meg.
[00:09:05]De akkor miért tűzték ilyen gyorsan napirendre?
[00:09:08]Volt, azt én nem tudom.
[00:09:08]volt ilyen ötlet különböző kormányzatoknál, hogy kereshesse meg a a [sóhajtás][zihálás] minisztérium kormány az elképzeléseivel az alkotmánybíróságot, hogy amerre a jogalkotásban menni akar, arra egy adjon egy előzetes véleményt.
[00:09:32]Ezt nagyon helyesen az alkotmánybíróság akkor az még egy komoly alkotmánybíróság volt, akkor el szóval visszautasította mondvan, hogy ezzel átvenné a jogalkotó felelősségét.
[00:09:48]Igaza volt.
[00:09:52]Ez a válasz volt a helyes meggyőződésem szerint.
[00:09:56]Ö egyébként azt gondolom most válaszolva a kérdésének az eddig elmaradt megválaszolatlan részére is azt mondom, hogy hogy hogy egy olyan átalakulás folyik ma Magyarországon, ami természetessé teszi azt, hogy a politikáról beszél a népességnek a jelentős része nap mint nap, hiszen hisz Hiszen a vita tárgya az, hogy ez kormányváltás volt, rezsimváltás volt, rendszerváltás volt, vagy forradalom volt.
[00:10:36]Ugye ez nem szépészeti kérdés, hanem hanem ettől függ az, hogy a jelenlegi hatalomnak milyen kötelezettségei és milyen jogai vannak.
[00:10:52]belül kell maradni a leírt jog világában.
[00:10:57]belül kell lemaradnia a kialakult tulajdoni viszonyok rendszerében.
[00:11:05]belül kell maradnia általában a társadalmi kialakult struktúrában, vagy pedig arra kapott nem felhatalmazást csupán, hanem kötelezettséget, hogy ezeknek a lényegi részét bontsa le, és alakítson ki a kizárólagos hatalomgyakorlásra berendezkedett rendszer elmúlta után egy alkotmányos demokráciát.
[00:11:38]Ez ez ettől függ.
[00:11:38]És ha most végigveszem, akkor azt mondom, hogy igen, valószínűleg arra utasították a választók a győztes hatalmat, hogy bontsa le a tulajdoni struktúrát, aminek a lényege a lopás, a korrupció.
[00:11:55]a Mészáros vagyon, a Tiborc vagyon, a nemzetlánya, a nemzetfia, a nemzet vejének a a tulajdoni konstrukciója, ezt nem akarja tovább látni.
[00:12:08]Aztán arra is utasította a választó a jelenlegi politikai hatalmat, hogy bontsa le a az alaptörvényen alapuló antihumánus, antidemokratikus a nemzeti hovatartozásunkat, tehát a nyugathoz tartozásunkat tagadó jogi rendszert utasítsa el azt a közeledést, ami a kelet felé Oroszország, Kína, mit tudom én milyen isztához kötné országot, nem pedig az unióhoz, és így tovább.
[00:12:50]Tehát tehát azt a következtetést lehet levonni, hogy hogy igen, ez valami forradalmi jellegű változás.
[00:12:58]És ilyenkor mindig ki kell egy mondattal legalább arra térni, hogy a forradalom az csak általában jár erőszakkal, nem mindig, és nem az a lényege.
[00:13:10]Az erőszak az egy a társadalom akaratérvényesítésének egyik eszköze.
[00:13:16]Hál istennek nem a kizárólagos.
[00:13:20]És itt nem ehhez az eszközhöz nyúlt a társadalom, ami [nevetés][torokköszörülés] egy nagy öröm.
[00:13:27]Ha ha forradalom, és legyen békés ez a forradalom, de viszont azt hallom, meg azt érzékelem, hogy nagyon sok embert itt a ner közeli embereket küldenek, de szeretnének nagy ágyúkat is látni.
[00:13:42]Orbán Szziártó a Matolcsin szóba [torokköszörülés] került és hogy a számonkérés ott hogy lesz, tehát hogy hogy ők megússzák.
[00:13:55]lölő.
[00:13:55]Hát vegyük ha vagy folyt lehet, hogy udvariatlan, de ha folytatom azt, amit elkezdtem, akkor akkor azt mondom, hogy természetesen nem úszhatják meg, de nem a meg nem úszás miatt, nem a bosszú miatt.
[00:14:11]Ha ha berendezkedik egy társadalom a bosszúra, abból egy nagyon rossz hangulatú együttélés fog kikerekedni.
[00:14:25]Nem szabad erre a talajra lépni, de teljesíteni kell azt, amire megbízást kapott a politika.
[00:14:34]Ehhez a teljesítés az, hogy kinyitja a lehetőségét a tulajdoni viszonyok átrendezésére is.
[00:14:40]Nem normális az, hogy Mészáros a leggazdagabb magyar.
[00:14:45]Hát mi a jó Istentől mit mutatott fel ez a szerencsétlen?
[00:14:50]Túl azon, hogy jó szomszédja volt valószínűleg a volt miniszterelnöknek.
[00:14:58]Mit talált föl?
[00:15:00]hol volt ott, hogy észrevette, hogy merre kell menni túl azon, hogy ment arra, amit a szomszéd mutatott neki.
[00:15:07]Szóval ez és és az alvállalkozók alvállalkozóinak alvállalkozóival végeztette el a a tényleges munkát.
[00:15:19]De az rossz módszer lett volna, hogyha Tisza vele kezdi, hogy fejezzük le a aki a feje volt ennek a pénznyerőutomatának.
[00:15:26]Nem, én azt gondolom, hogy azért ő egy eszköz csupán, hát nem nem ott kell feltétlenül kezdeni, hanem hanem talán talán ott kellett volna kezdeni, és ezekkor egy kritika, nem elítélése a jelenlegi hatalomnak, de egy kritikája, hogy ha forradalmi változásnak tekintem azt, amit megalapozott a társadalom, [torokköszörülés] április 12-én, akkor hangsúlyozandó, hogy ezt annak tekintem, az első vagy a második parlamenti ülésen meg kellett volna szabadulni a romoktól, meg kellett volna szabadulni azoktól a személyektől, akik az önkényuralmi berendezkedés garanciáiként ülnek még ma is ugyanazokon a helyeken.
[00:16:22]a bíróság legf a kúria élén, a legfőbb ügyészségen, a a az alkotmánybíróság élén.
[00:16:32]Szóval ez az én megítélésem szerint egy mulasztás, mert ez egy állásfoglalást is demonstrált volna, hogy igen, úgy tekintem, hogy erre a változtatásra kaptam kötelezettséget és jogot.
[00:16:50]Ez két-három hónappal később egy ilyen nyüglődést követően, mint ami most mondjuk a köztársasági elnök személye körül kialakult.
[00:17:03]Ezt követően már nehezebb demonstrálni.
[00:17:09]Ez az egyik kérdés.
[00:17:09]A másik az ugy az egyik válasz.
[00:17:12]A másik válasz az, hogy hogy a a rendszer gerincét alkotó bűnözőkkel szemben pedig hát nem a kormánynak kell eljárni, hanem a bűnüldöző szerveknek.
[00:17:23]Ha kormány akarna el eljárni, akkor megint fölvetődne bennem, hogy inkább külföldre megyek.
[00:17:31]Szóval azoknak a szervezeteknek kell ez ebben eljárnia, amelyek erre hivatottak és alkalmasak.
[00:17:39]Ott pedig hát azt látjuk, hogy vannak bizonyos ügyek, amik biztos, hogy a fiókban hűsöltek, mert elkezdték, de aztán valaki leállította.
[00:17:53]Azt mondta, hogy inkább ne csináljuk, mert vannak benne ugyan ugyan kékek, zöldek és feketék, de vannak benne narysszínűek is.
[00:18:01]Az akkor nem ne csináljuk.
[00:18:03]Na most a politikai változás után látjuk azt, hogy a politika minden színé színe alatt föltűnő emberek egy bizonyos korrupciós ügyben szerepelnek.
[00:18:16]Van, akit végtelenül sajnálok közülük, mert a hivatását szépen gyakorolta, de mindegy.
[00:18:24]Szóval ez megindult, de az is látszik, hogy hogy a nagy ügyek azok nincsenek előkészítve még.
[00:18:32]Talán az MNB ügy az az igen, ott én azt remélem, hogy hogy rövid időn belül lesz gyanúsítás, lesz lefoglalás, lesz záralávétel és így tovább.
[00:18:45]De hát ahogy a napok telnek, ugye a a vagyon az menekül mindenfele.
[00:18:51]A pénznek ez a ez az útja meg a mód, de ez a természete, hogyha veszélyben érzi magát, akkor akkor elkezd menekülni, mint egy élőlény.
[00:19:05]Igen.
[00:19:05]Hát és akkor a Matolcsi családról most is kiderülnek olyanok, amik amik amik hát understatement, hogy illetlen dolgok, de hát így éltek, így élnek.
[00:19:15]Hát mi mi változott volna?
[00:19:18]Biztos, hogy beléjük költözött most az utóbbi időben egy bizonyos félelem, de valószínűleg nem eléggé.
[00:19:27]De hát azért azért, hogy hogy van félelem ezekben a tényezőkben, azt mutatja az is, hogy a Matolcsi család is kint van, az Orbáncsalád is kint van, az Orbán hozzátartozók kint vannak.
[00:19:47]Szóval, szóval aki tehette anyagilag kapcsolatrendszerét tekintve, az az kiment már akkor, amikor kivárandó volt az eredmény azzal, hogy ahogy szokott, visszajön, hogyha apának sikerült, nem jön vissza, ha apának nem sikerült.
[00:20:10]Hát ez megint egy olyan szörnyű magatartás, amivel a hiszem nem nekem kell foglalkozni, hanem valamiféle képzett pszichológusnak.
[00:20:22]Jogilag biztos tudja, hogy hogy működik ez.
[00:20:24]Most a a kegyelmi ügyre gondolok.
[00:20:27]Már csak azért is, mert jön egy szakember, egy gyermekvédelmi szakember most ide hozzám Bicskén volt, hogy Varga Judit ügye.
[00:20:34]Tehát itt különböző dokumentumokat Magyar Péter már előállt vele, feltárt, de aki leginkább tudja, hogy mi történt, az Varga Judit és Novák Katalin, hogy őket a titoktartás titoktartás köti, mert a filmben, a tavaszi szélben azért Magyar Péter tett rá célzásokat, hogy el nem tudjuk képzelni, hogy micsoda szorítások alatt élt az ő felesége.
[00:20:55]Ő nem szólalhat meg.
[00:20:59]Van hivatali titoktartási kötelezettség, de ez nem egy feloldhatatlan titoktartási [torokköszörülés] kötelezettség.
[00:21:07]Tehát nem olyan, mint mondjuk az ügyvédnél a védői titok, hanem inkább ha most ügyvéd példát hoz kezdtem el, akkor a mikor képviseletet lát el az ügyvéd, akkor az ügyfél adhat felmentést a titok megtartása alól.
[00:21:24]Ugyanígy a hivatalnál is a titok birtoka, a titok jogosultja, tehát aki eldönti, hogy kiadható, nem adható ki, az dönthet úgy, hogy a a titoktartási kötelezettség alól az illetőt fölmenti.
[00:21:40]Ez vonatkozik a miniszterekre is, vonatkozik minden állami tényezőre, akinek egyébként titoktartási kötelezettség.
[00:21:49]Tehát most Magyar Péter felmenthetné Varga Juditot a titoktartás alól.
[00:21:51]Én most erre tényleg nem tudok válaszolni, hogy egy igazságügyi miniszternél ki a titokazda, de valószínűleg a kormány, de ebben inkább nem, mert nem gondoltam utána, de van.
[00:22:09]Szóval a kormányzaton belül kell, hogy legyen.
[00:22:12]És valószínűleg más a titokazda különböző titok fajtáknál is.
[00:22:21]De hogy van gazda, és az dönthet úgy, hogy feloldom a biztos.
[00:22:28]Na most, hogy ki mit tud a ebben a botrányos kegyelmi ügyben a szerepet vitt tényezők közül?
[00:22:40]Azt nehéz megállapítani.
[00:22:40]Egy biztos, hogy az rajzolódik ki, hogy a külső beavatkozás az államelnöknél történt.
[00:22:56]A kérés, követelés, mit tudom én, vágy előterjesztése az ott történt.
[00:22:59]Ez abból is kirajzolódik, hogy az igazságügyminiszter az akkori rendszerben, az igazságügyminiszter egy nemleges véleménnyel terjesztette föl a kegyelmi kérvényt, tehát hogy ne teljesítse az elnök.
[00:23:17]Ez végigment még azon az apparátuson, amit kegyelmi főosztálynak hívunk a a minisztériumban.
[00:23:23]Tehát a főosztály ilyen tartalmú véleményét közvetítette kvázi elhatározásában a miniszter.
[00:23:36]Majd az eddigi tudomásunk szerint az államelnök mellett működő ugyanilyen hatáskörrel rendelkező szervezet is ezt az álláspontot tartotta fenn.
[00:23:53]majd az elnök ezen felterjesztés és a saját apparátusának a nemleges véleményével szemben mégis megadta a kegyelmet.
[00:24:04]Ezt a kegyelmi döntését azonnal átküldte a a miniszternek.
[00:24:10]A miniszter azonnal ellenjegyezte.
[00:24:15]Tehát ez az megint egy nem megfelelő szófűzés lenne, ha azt mondanám, hogy atipikus módon történt.
[00:24:24]Ez olyan módon történt, ami a nagy bajt jelzi.
[00:24:32]Szóval azt jelzi, hogy ez ez teljesen a megszokott renden, az elhatározások egymásra épülésének rendjén rendjétől eltérően történt.
[00:24:45]Ennek ennek nagy oka kellett, hogy legyen.
[00:24:49]És és az ok az csak az lehetett, hogy a az alap az alappresszió az a az államelnökön landolt.
[00:25:03]Hát ami vagy egy emberi kapcsolaton alapult, vannak emberi kapcsolatok, ahol nagyon nehéz nemet mondani, vagy más kapcsolatrendszerből jött az az erő, ami egyébként is furcsa, hogy hogy landolhat a az ország első pozícióját betöltő emberen.
[00:25:23]Szóval jó, akkor megint csak azt mondom, hogy kettőjüknek kéne kiállni.
[00:25:28]Bár nem tudom, hogyha tényleg titoktartást kötiél, akkor van büntetés, ha megszegik a titoktartást.
[00:25:36]Természet természetesen.
[00:25:37]Hát ezt nem oldhatja föl a mostani kormány, ha az előző mondhatja azt, hogy álljon, álljon ki, nincs büntetés.
[00:25:45]Ezek jogfolytonos dolgok.
[00:25:45]Hát a kormány változik, de a kormányzati hatáskör az azért ilyen szempontból változatlan.
[00:25:55]Ját a az ügyvédi ügyvédi praxisban is van olyan, nem?
[00:25:58]hogy valami miatt föladják a titoktartást.
[00:26:00]Hát hogyne.
[00:26:00]És ott is az van, hogy mondjuk az ügyfél halála esetén annak valamilyen jogutóda dönthet a vagy egy jogi személy kvázi halála, felszámolása, végelszámolása satöbbi esetén, akkor valahogy a jogutódot kell megkeresni egy ideig a felszámolót végez, de de utána valamilyen jogutódott, hogy hogy erről döntést hozzon, ha ez a kvázi halál után is relevancia relevanciával bír.
[00:26:39]Az ön minisztersége alatt a köztársasági elnöknek volt olyan olyan aláírása, amikor valakit felmentett, és az ő döntése alapján.
[00:26:48]Én egyetlen egyre csak nem tudom, hogy a minisztersége alatt volt-e, amikor volt ez a beteg kislány, és talán a nagymama volt, aki egy hajszárítót dobott a vízbe, nem bírta tovább.
[00:26:59]Ez akkor még én végképp nem voltam min és a ez a ez ha jól emlékszem a Gönc elnök úak az idején történt.
[00:27:07]Én a ML elnök úrral voltam az időben.
[00:27:12]Igen.
[00:27:12]Csak, hogy milyen milyen kaliberű ügyekről van szó, amikor egy köztársasági elnök a a am aláír egy felvetés, amire való a kegyelem, az az olyan dolgok elbírálása, ami az alapvetően a humanizmus, a humánus cselekvés körébe kell, hogy illeszthető legyen.
[00:27:39]és olyan oka kell, hogy legyen alapvetően, amit a bíróság nem vett, nem vehetett figyelembe.
[00:27:45]vagy azért, mert jellemzően a a döntés után születik valami olyan körülmény, vagy pedig olyan, amit ami annyira atipikus a megalkotott jog kereteihez képest, amit bíró nem vehet a teljes súlyával figyelembe.
[00:28:12]Na, ilyen volt ez a könyörgő, a borzalmas fájdalmak között vergődő kislány, aki követelte az anyjától, azt hiszem, hogy ölje meg.
[00:28:22]Na most ez többszörösen minősítött emberölés.
[00:28:27]A sértett életkorára tekintettel, az előre tervezettségre tekintettel.
[00:28:40]a végrehajtás [zihálás] módjára, tekintettel is lehet, hogy még egy minősítést magára tud szedni ez az eset.
[00:28:48]Tehát egy rendkívül súlyos bűncselekmény, csak éppen [torokköszörülés] [horkantás] csak éppen teljesen érthető.
[00:28:59][torokköszörülés] Ezt lehet föloldani egy elnöki kegyelemmel, vagy fel lehet oldani egy elnöki kegyelemmel azt, hogyha az elítéltetés után halálos beteg lesz.
[00:29:11]Értelmetlen az, hogy még néhány hónapot a a fogvatartás körülményei között szenvedjen.
[00:29:18]Tehát csak ilyen dolgok adhatnak erre alapot.
[00:29:24]Nem az, hogy valaki ártatlannak tartja az elítéltet, hiszen hogy ártatlan vagy bűnös, az a bírói döntés kérdése, nem kegyelmi kérdés.
[00:29:36]Aztán ugye szokott lenni közkegyelem, amikor a előzőrendszer által gazembernek ítélt forradalmi lelkületű embereken kell, emberek tekintetében kell, hogy a parlament kegyelmet, kegyelmi rendelkezést hozzon, mondván, hogy ezek rendes emberek, csak rosszkor voltak rendes emberek.
[00:30:00]De a kérdésére még annyiban azért a kérdése annyiban még választ igényel.
[00:30:08]Természetesen az én időmben is volt számtalan kegyelmi rendelkezés, és az normális dolog.
[00:30:14]Tehát ilyen ilyen atipikus fájdalmak, szerencsétlenségek, azok születnek úgy a a ahogy zajlik az élet.
[00:30:25][torokköszörülés] És akkor akkor kell kegyelmet gyakorolni.
[00:30:32]Mi emlékszem, hogy a MDL elnök úrral meg is állapodtunk abban, és én ezt meggyőződésem, hogy ez helyes volt, hogy ne legyen kollízió az én előterjesztésem, egyzésem és az ő elnöki döntése között.
[00:30:51]Hogyha ilyen helyzet veszélye fölmerül, assassiszem egyszer merült föl, beszéljük meg.
[00:30:59]Ugye ez azért volt indokolt, mert előtte volt az az eset, amikor volt egy elnöki kegyelem, és az igazságügyminiszter asszony nem ellenjegyezte azt.
[00:31:11]És ha nem ellenjegyzi, akkor nincs kegyelem.
[00:31:15]Tehát abban a rendszerben, ami akkor helyesen kialak.
[00:31:21]A mostani az rossz, de ami ezután történt, de de a helyesen kialakított rendszerben ez ez is helyes volt, hogy itt kell egy összhangt az összhangot kétségeset azt gondolom, hogy úgy kell kiegyenlíteni, hogy hogy az ne másnak fáj.
[00:31:42]Szóval egyébként ezért nem értettem, amikor azt mondta Varga Judit, hogy az idő nagyon sürgette, és szerintem meg se tudta nézni, mert utolsó pillanatban jön, hogy ellenjegyeznie kell.
[00:31:50]a köztársasági elnök által odatett papírt, hogy ilyen alapon a halálos ítéletét is ellenjegyezhette volna, ha nem néz meg, hogy nem az idő sürgette itt, az elnök sürgette, amit ő figyelembe vett helytelenül.
[00:32:06]Ebben az esetben az apparátus, tehát a miniszter apparátusa külön fölhívja a figyelmet arra, hogy miniszterasszony itt az ön felterjesztésével ellentétes a kegyelmi rendelkezés, döntse el, hogy ellenjegyzi vagy nem ellenjegyzi.
[00:32:25]Itt ez a fázis például kimaradt, mert mert úgy került a miniszteri asztalra a a az elnöki kegyelmi rendelkezés, hogy nem járta meg a minisztérium kegyelmi főosztályát.
[00:32:36]Igen.
[00:32:38]Szóval sok sebből vérzik ez az ügy.
[00:32:41]Ez igen, ez egy borzasztó ügy.
[00:32:41]Így van-e elképzelése akár magára nézve, de bárkire, ha köztársasági elnök lesz, hogy hogy mi lesz a dolga, mi lesz az első dolga, vagy egyáltalán, hogy hogy veszi át ezt a idézőjelben hatalmat?
[00:32:57]Nézz, bárki lesz a köztársasági elnök, remélhetőleg egy szuverén személyiség lesz.
[00:33:02]Ez egyébként egy próbája a jelenlegi politikai formációnak, hogy komolyan veszi-e a a demokrácának a visszaépítését, a demokratikus államrend visszaépítését, hogy ezekre a helyekre inkluzíve a köztársasági elnököt is, Alkotmánybíróság elnökét, legfőbb ügyészt, legfelsőbb bírói fórum vezetőjét, szverén embereket választ-e avagy szolgát akarja a másik szolgára cserélni, és elfogadja mondjuk a mostani köztársasági elnöknek a már felhozott néhány mondatát, hogy szolgáltam én azokat is, szolgálom én magukat is.
[00:33:49]Ez azt jelenti, hogy ott sem szolgálta a társadalmi feladatának az ellátását, meg itt sem akarja azt szolgálni.
[00:33:57]Tehát ez egy ez egy mércéje lesz ennek a politikai változásnak, ami feltétlenül szükséges az én meggyőződésem szerint ahhoz, hogy ez a rendszerváltozás ez végbe menjen.
[00:34:13]Ö itt nem lehet meghatározni, hogy kinek, melyik közjogi funkciót betöltő embernek mi kell, hogy az első cselekvése legyen.
[00:34:25]Át kell térnie arra, hogy alkotmányosan működjön.
[00:34:31]Át kell térnie, mondjuk az elnöknek arra, hogy tényleg a társadalom egységét, a nemzet egységét testesítse meg minden szusszanásával.
[00:34:42]Az újévi köszöntőtől kezdve köszöntőtől kezdve a törvények alkotmányosságának elbírálásáig már a törvénytervezetek vagy a meghozott törvények alkotmányosságának megítélésén keresztül egészen odáig, hogy igen, föl kell emelni a szavát, akkor [torokköszörülés] ha az államgépezett demokratikus működésében valami hí Átus keletkezik.
[00:35:13]Tudja én nem a szimpátiának persze biztos nincs helye a politikában, de akkor amikor Súlyog Tamás neve felmerült és kinevezték, akkor az én szememben elvesztette a szimpátiáját, amit a az édesapja körül művel.
[00:35:24]Tehát nyilvánvaló, hogy az édesapjáért meg a szüleiért senki nem felelős, de az, hogy utána, hogy nyilatkozik, hogy maszatol, hogy nem mond igazat, ott azért már felelős.
[00:35:36]Tehát az volt az első figyelmeztetője nekem, hogy itt valami baj van ezzel az emberrel.
[00:35:40]Hát meg még egy a kutya sem kérdezte, hogy ki volt apuka, nagyapa.
[00:35:45]Szóval elkezdett egy olyan dologgal kvázi dicsekedni, ami hát később bebizonyosodott, hogy mindenre alkalmas, csak dicsökvésre.
[00:35:55]Nem.
[00:35:57]Ez ez egy érdekes megközelítés mindig a fiú és az apa.
[00:36:03]Felelek az apámért nem felelek.
[00:36:03]Egyrészt az identitásomat meghatározza, hogy ki volt az apám, vagy ameddig ismerem az apám apjait.
[00:36:14]Ugye egy Eszterházi nagyon nagy sort ismer, én egy kicsit kisebb sort ismerek, más meg még kisebb sort, és ez az identitásunkat meghatározza.
[00:36:24]Szóval ennek azért van jelentősége, de az biztos, hogy a ebben a láncban, ami vagy hosszabb, vagy rövidebb, az ember mindig talál olyat, akivel [nevetés] visszamenőleg nem ért egyet.
[00:36:41]Hát akkor azzal ne dicsekedjen.
[00:36:43]Szóval és mindemellett a megközelítés mellett igaz természetesen az, hogy hogy a felmenőim bűneiért nem felelek, és a kiválóságai pedig nem az én kiválóságaim, csak lehetek rá büszke.
[00:36:59]Na jó, de hogyha már ő dicsekedett, vagy előhozakodott, akkor azért utána az igazságot kellett volna tehát ebbe a hazugság láncba belemenni, azért az egy szégyen a köztársasági abba belegabajodott.
[00:37:13]Csúnyán belegabajodott.
[00:37:14]Igen.
[00:37:15]Csúnyán, mint a kismacska gombolyagba.
[00:37:18]De de igen, ez valószínű nem megengedhető, nem méltó egy magasabb pozícióhoz.
[00:37:24]Legyen az köztársasági elnök, miniszterelnök, vagy egyszerűen egy bíró.
[00:37:30]Mondjuk tehát az, akitől az ember egy [torokköszörülés] fedhetetlenséget, igazmondást, tisztességet vár el.
[00:37:45]Hát ott nem megengedhető.
[00:37:45]Felkesz, de de nem ez a baj.
[00:37:47]A baj az, hogy nem teljesíti a kötelezettségét.
[00:37:52]Igen.
[00:37:52]Meg a baj az, hogy ezekkel a mozgásokkal előidézett, vagy az előidézésében nagyrészt vállalt egy ilyen alkotmányos hát miniválságot, ami azért nem tesz jót a társadalomnak.
[00:38:15]társadalomnak semmi olyan nem tesz jót, amikor egy egy elfogadottságot, tekintélyt igénylő pozíciónak a súlyát csökkentjük, bántjuk, sértjük.
[00:38:28]És ez a köztársasági elnök esetén Sólyom László után következő köztársasági elnökük mindegyikére igaz.
[00:38:40]Egyik sem volt méltó elnöke ennek az országnak.
[00:38:43]Az első három.
[00:38:43]Van, aki egyiket szerette jobban, van, aki a másikat szerette jobban, de az három kiváló személyiség volt.
[00:38:52]Ö, ők lehettek egy országnak az elnökei, a követők azok nem.
[00:39:01]Ühüm.
[00:39:01]Felkészül-e az ember arra, hogy mielőtt politikai vagy köztársasági elnöki pályára lép, hogy szembenézzen önmagával, hogy a mai internet és nyilvánosság korszakában tényleg tiszta lappal tud-e a nyilvánosság elé lépni, és esetleg azt mondja, hogy nem, mert úgyis kikezdenek, mert volt nem tudom én, egy autólopás, vagy egy biztosítási csalás, vagy hát mondjuk egy autólopás az az már ilyen jelentős egy diplomahamisítás jelentős torzulás Igen, igen.
[00:39:32]De hát pont az internet világában a semelyikünk sem lehet abban biztos, hogy egy hitelesnek látszó valami közlés ne lenne alkalmas egy becsületcsorbításra.
[00:39:48]Itt inkább azt kell az embernek, aki egy ilyen döntés választás előtt áll, és én álltam ilyen előtt már nem egyszer, hogy saját maga eldöntse, hogy tettem-e valami olyat, ami ténylegesen hát keresztbe fekszik a adott pozíció elfogadásának útján, és akkor nem szabad, és nem lehet azt átlépni.
[00:40:15]Ilyen volt nekem nyilván az, amikor amikor miniszter lettem, ilyen volt, amikor az ügyvédi kamarában valamilyen tisztséget elvállaltam, vagy más [torokköszörülés] szervezetben.
[00:40:26]Persze ez az önvizsgálat, ez nagyon indokolt akkor hiszen hiszen nem akarom, hogy szembe kerüljek magammal.
[00:40:38]Igen.
[00:40:38]Hát akkor önben működik ez a ez az önkontroll.
[00:40:41]Ez ez nem mindenkiben, de azt gondolom, hogy legtöbb emberben működik.
[00:40:45]Szóval [nevetés] de hát igen, mert azért feltűnő, ha valakiben nem működik.
[00:40:50]Hát akkor elég feltűnő 16 évet éltünk, mert nagyon nem működtek a dolgok.
[00:40:52]Igen.
[00:40:55]ember volt, sok olyan ember volt, és azon [horkantás] gondolkodtam, hogy hogy mekkora nagy csapás lett volna, vagy baj lett volna, ha nem a Tisza nyeri meg a választást.
[00:41:03]Tehát szerintem ezzel nem is vagyunk igazán tisztában, hogy merre sodródott volna az ország, hogyha ha Fidesz nyeri ezt meg.
[00:41:09]Ez egész biztos, hogy így van.
[00:41:12]Amikor kritikát hallok, sőt most én is mondtam egyet ugye a beszélgetésünk során, akkor azért mindig visszakérdezek, hogy aha, és másik út az micsoda?
[00:41:24]A másik út vezet a Szovjetunióba, Kínába.
[00:41:30]Kínába, isztánokba az orosz barátság.
[00:41:32]Ö igen, a nyomorba, a az antidemokratikus berendezkedésbe, az antidemokratikus állami berendezkedésből származó anyagi és jogi nyomorba.
[00:41:43]Ugye ez kijelölt volt ez a ez az út.
[00:41:47]Ez nem feltételezett.
[00:41:53]Ha végigmegyünk ezen a 16 éven, akkor ott a trendek egyfelé mutatnak.
[00:42:03]És abban kulminált az egész, amikor tényleg 2020-tól előtte is volt rendeleti kormányzásra emlékeztető jelenség, de 2020-tól rendeletekkel kormányozták ezt a társadalmat, minden vonatkozását, nem a feltételezett vagy a meghiatkozott veszély elhárítását, hanem minden vonatkozását rendeletekkel kormányozták.
[00:42:26]Magyarul kirajzolódott az, hogy egyetlen egy embernek a hisztérikus akarata az, ami a jogi szabályozás bázisa.
[00:42:37]Tehát erre mentünk volna tovább.
[00:42:41]És a hisztérikus jellege ennek a személynek az látszik, hogy hogy erősödik, mármint a hisztéria személyiségben.
[00:42:51]Tehát tehát biztos az, hogy egy nagyon-nagyon rossz utat folytattunk volna.
[00:42:57]elszakítva Európától, elszakítva a világtól, a világ legrosszabb vonatkozású birodalmaihoz, országaihoz kötődtünk volna, azokra kezdtünk volna hasonlítani berendezkedésben, szemléletben, a művészet a tudomány elutasításában, amiket azért én már megéltem ebben az országban, hogy milyen jó volt abból kilábolni.
[00:43:27]Tehát nekem személyes emlékeim vannak arról, hogy merrefele vezetett volna ez az út.
[00:43:32]Az itteni 50-es60-as években.
[00:43:35]Hát mondjuk a 60-as évekről már valamennyi tudomásom volt.
[00:43:42]De de megéltem a kifele utat ugye a 70-es évektől főként a 80-as évektől.
[00:43:48]És most megéltem, és ezért tudom talán jobban megélni azt, hogy milyen volt most visszafele menni a bajba.
[00:43:58]De azt is megélte akár kívülről, akármikor miniszter volt és a környezetében meg most utólag láthatja, hogy hogy a a hatalomnak milyen jellemtorzító hatása van.
[00:44:07]És akkor itt visszautolok arra, hogy hogy én nagyon nemesnek és jónak, demokratikusnak gondolom, hogy nyolc évre korlátozzák mostantól a miniszterelnöki pozíciót.
[00:44:19]Tehát Magyar Péter saját magát is beszorította ezzel, de biztosította, hogy az Orbán soha többet ne jöhessen vissza.
[00:44:30]Ezt meg lehetett így oldani, meg lehetett volna másképp oldani.
[00:44:32]Nem, nem az, hogy Orbán ne jöhessen vissza, nem ez a lényege ennek a azt politikailag kell intézni, hogy ne jöhessen soha vissza egy autokrata személyiség.
[00:44:49]Ezt hogy gondolja politikailag, ha nem tény?
[00:44:51]Hogy úgy kell kormányozni, hogy szóba ne jöhessen az, hogy a Fidesz romjai azok újjáépítésre alkalmassá váljanak, hogy az az ember, aki megbukott, az még egyszer visszajöen.
[00:45:05]Ez politikai kérdés, nem jogi.
[00:45:07]De de akkor Magyar Péter saját maga alul is kihúzta ilyen formán.
[00:45:09]Nem, nem, nem.
[00:45:12]Azt akarom mondani, hogy ez, hogy Orbán ne térhessen vissza, ez egy politikai munka, egy politikai feladat.
[00:45:21]azt nem egy jogszabály alkotásával kell elérni, mert az így igazságtalan lenne.
[00:45:26]Az a jelzés, ami ebben benne van, hogy nem akarjuk azt, hogy valaki berendezkedhessen élethosszig a kormányzásra, a hatalomgyakorlásra, az helyes.
[00:45:43]Most, hogy ez a technika, nem ez a technika, ez a szöveg nem ez a szöveg, ez egy teljesen másodlagos, ez ez tényleg jogászi, szépészeti kérdés.
[00:45:54]Már amit kifejez, ami az üzenete ennek a nyolc éves korlátnak, az helyeslendő.
[00:46:05]Akkor is, ha ilyen megfogalmazásban itt Európában ez nem létezik.
[00:46:08]egy ciklus, két ciklus, az is inkább tengeren túlon, de valami de de Franciaországban is van az elnöki cikluss meghatározott.
[00:46:22]Macron például már nem lehet el ez személyre szóló joga.
[00:46:25]Nem, nem.
[00:46:25]Ez ez ugyanazt az üzenetet hordozó jogalkotási termék, mint ami ez a nyolc év, ami ismét nem lehetne szebben megfogalmazva, de ami benne van, az helyes, és ez nem személyre szóló, és nem visszaható hatályú.
[00:46:44]Semmi baja nincs ennek a rendelkezésnek.
[00:46:50]És és én felfedezni vélem benne azt is, hogy hogy amivel a kérdését kezdte, hogy a hatalom birtoklása az személyiségtorzító, nem elkerülhető.
[00:47:07]Biztos, hogy egyikünk sem tudja elkerülni, aki abban a szituációban van.
[00:47:13]küzdeni lehet és kell ellene.
[00:47:17]Eredményesni is lehet, de hogy egy hatalomban lévő személyiség teljes környezete arra szövetkezik, hallgatólagosan nem megegyezés alapján, de hogy tönkretegye azt a személyiséget, az hétszentség.
[00:47:32]Mindenki előre akarja engedni, a terhes asszony is a a ki akarják nyitni az ajtót.
[00:47:39]Ő mesél a legjobban minden viccet.
[00:47:41]neki van mindig igaza.
[00:47:44]Szóval az az adott személyiség erősségétől függ, hogy mennyire tudja elhárítani ezeket a nevezzem nevén tulajdonképpen támadásokat.
[00:47:57]Ühüm.
[00:47:57]Még egyet, mert ilyen sok kérdés merült föl, nem mindenki ért a jogak jog nyelvén, hogy hétfő, tehát hogy kizárta magát hét alkotmánybíró az alkotmánybíróságból is.
[00:48:07]Így nem tárgyalják a a súlyok féle ügyet.
[00:48:09]És akkor még egy mondat erejéig visszatérrek, hogy ez nem teljesen világos a joghoz nem értőnek, hogy ez mit jelent.
[00:48:17]Mi az, hogy kizárja magát hét alkotmánybíró?
[00:48:21]Én nem tudom, mert ez nem került nyilvánosságra, hogy ők mire hivatkoznak.
[00:48:28]Gondolom valami személyes kontaktus a az elnök úrral, és és erre hivatkozva azt mondják, hogy ő ebben a döntésben nem akarnak részt venni.
[00:48:40]Ez az elnöki előterjesztés, ez nem volt befogadható az alkotmánybíróságon, tehát ez nem volt kiszignálható.
[00:48:50]Ez ezzel az Alkotmánybíróság nem tudhatott volna semmit kezdeni.
[00:48:58]Szóval ez egy diszfunkció volt, hogy hogy az elnök ezt hétfőre kitűzett.
[00:49:08]Ezt ezt ezt érdemben kellett, illetve nem érdemben, hanem formai jogokból kellett volna visszahajítani, hogy nem ne valóságos jogi kifejezést használjak.
[00:49:22]Ez a megoldás, ez ez ez egy kicsit sumák megoldás.
[00:49:26]Szóval szóval azt mondom, hogy én szeretem vagy utálom az előterjesztőt, ezért a döntésben nem akarok részt venni.
[00:49:33]pont heten, ami lehetetlenné teszi, hogy ez a testület ugye 15 fő, abból 10 kéne, hogy hogy az a döntést meghozza.
[00:49:42]Szóval milyen összetételű az alkotmánybíróságnak ez a borzalmas.
[00:49:50]Ez elég rövid.
[00:49:51]Borzalmas.
[00:49:51]Hát teljesen alkalmatlan.
[00:49:53]Szóval van néhány tiszteletre méltó ember közöttük.
[00:49:56]Van, aki kiváló bíró volt, már rendes bíró és úgy lett alkotmánybíró.
[00:50:03]De hát vannak olyan személyiségű és olyan tudású emberek, akik akik egy mondatban nem szerepelhetnének azal, hogy alkotmánybíróság.
[00:50:14]Szóval de mindegyiknél feltétel volt, hogy az egy politikai erő tetszését nyerjék el az megelőző életükben.
[00:50:24]Ez nem alkotmánybíróság.
[00:50:24]Az első alkotmánybíróság Magyarországon az rendszeralakító volt, szóval ott ha takarítónőnek kértek volna föl, akkor is szaladok.
[00:50:37]Ühüm.
[00:50:39]Szóval értem.
[00:50:41]Nagyon szépen köszönöm Bárándi Péternek, hogy itt volt, és még egyszer az apropó a születésnap volt, de Isten éltesse sokáig.
[00:50:50]Köszönöm, hogy sok mindenről beszélgethettünk.
[00:50:52]Én is köszönöm.