Az üzemanyagár-sapka egy kizárólag választási fogás volt | Holoda Attila
- Holoda Attila a MOL elődjénél kezdte pályafutását, Moszkvában tanult, majd a MOL első külföldi vegyesvállalatát vezette Kazahsztánban a Szovjetunió felbomlása utáni mostoha körülmények között.
- Később a MOL hazai termelési és kutatási területeit irányította, majd 2012-től kormányzati felkérésre kezdett dolgozni, annak ellenére, hogy nyíltan közölte: nem szereti a Fideszt.
- Az üzleti élet projektekben és eredményekben gondolkodik, míg az államigazgatás gyakran magát a jogszabály-előkészítési folyamatot szereti, és fél a befejezéstől.
- Magyarország 6 milliárd tonnát meghaladó szénkészlettel rendelkezik, de a szenet környezeti okokból nem használják, és a vízerőművekről is tabu beszélni a Bős-Nagymaros ügy politikai öröksége miatt.
- A százhalombattai finomító átállítása nem orosz olajra technikailag megoldható és a hangoztatottnál jóval olcsóbb lenne, akár más olajak keverésével, akár a desztillációs tornyok átalakításával.
- A pozsonyi finomítóban már végrehajtottak ilyen átalakítást, ami a kormány által emlegetett 500-700 millió dollár helyett csupán néhány százezer dollárba került.
„Ez egy kizárólag választási fogás volt ennek az árnak a bevezetése, és és nem lehet nincs más megoldás, mint a kivezetés." – Holoda Attila az üzemanyagár-sapkáról
- Az árstop bevezetése a stratégiai készletek nem rendeltetésszerű felhasználásával járt, és a független benzinkutaknak literenként 20 Ft veszteséget okozott, amit a kormány a választás után nem kompenzált.
- A kormány az adók csökkentése helyett másra hárította a terheket, miközben a 480-as ársapka miatt közel 100 benzinkút zárt be, sújtva a helyi lakosokat.
Részletes összefoglaló megjelenítése
Holoda Attila szakmai pályafutása
Kezdetek és a MOL elődje
Holoda Attila Hajdúszoboszlón született, ott végezte általános és középiskolai tanulmányait. Pályafutását a Nagylföldi Kőolaj- és Földgáztermelő Vállalatnál kezdte, amely a MOL egyik elődje volt. A MOL az Országos Kőolaj- és Gázipari Trösztből (OKGT) jött létre, amelyben mintegy 55-57 cég működött együtt, beleértve a gázszolgáltatókat, fúróvállalatokat és termelővállalatokat.
„Én a az egyik ilyen termelőcégnél dolgoztam, a Nagyanföldi Kőis Fgáztermelőnél Hajdúszoboszlón." – Holoda Attila *
Tanulmányok
- Moszkvában tanult, ahol aktív helyi mozgalmi életet élt a Szovjetunió idején
- Budapesten menedzserképzőt végzett (MBA)
- Kaliforniában, a Newport University-n szerzett PhD fokozatot
Kazahsztáni küldetés (1994-1995)
A MOL első külföldi vegyesvállalata, az Embavegol Oil kazak-magyar együttműködésben jött létre. A Vegyszer nevű magyar építőipari cég kapott lehetőséget a Tengiz-mezőn egy kisebb olajmezőben tulajdonrész vásárlására, de mivel ők építés-szereléssel foglalkoztak, bevitték a MOL-t szakmai partnerként.
Holoda Attilát keresték meg, hogy legyen a képviseletvezető és a helyi vállalat magyar vezérigazgatója. Kezdetben vonakodott, mert csak három-négy éve kezdte pályafutását, és közben fél év katonai szolgálatra is behívták. Végül a "nagy öregek" agitálására elfogadta a feladatot.
„Hosszas agitálás után úgy voltam, hogy jó rendben, és majd kiviszem a családomat. Na ez nem jött össze." *
A kazahsztáni körülmények rendkívül mostohák voltak a Szovjetunió felbomlása után:
- A boltokban szinte semmit nem lehetett kapni, maximum lisztet és néhány konzervet
- Új pénzük volt, borzasztóan magas inflációval
- Hihetetlenül szegények voltak, de nyitottak mindenre
- Még teveháton szállított olajat is látott, bőrtartályokban
„Én ott még láttam teve háton szállított olajat, tehát ilyen nagy bőr nem is tudom, tartókat tevékre direkt ráapplikálták és azzal vitték az olajat." *
A kazakok alapvetően szeretik a magyarokat, mert meggyőződésük, hogy rokonok. Ez a kun-kipcsák kapcsolatra vezethető vissza, amelyet Vámbéry Ármin magyar utazó is kutatott. Körülbelül 450 hasonló szó van a kazak és a magyar nyelvben, ebből 100-150 egy az egyben ugyanaz (pl. alma, balta, kazán). Az "aksakal" kazakul fehér szakállt, azaz öreg embert jelent – ebből ered a magyar "agg" szó is.
Visszatérés a MOL-hoz
Kazahsztánból visszatérve a Hajdúszoboszlói üzembe ment dolgozni, ahol először főmunkatársi, majd osztályvezetői beosztást kapott. Hamarosan kinevezték koordinációs főmérnöknek, aki a beruházásokért és karbantartásokért felelt – ez szokatlan volt, mert korábban mindig gépészek töltötték be ezt a pozíciót.
„Azt mondta az akkori üzemigazgató hogy hát figyelj, ti mindig reklamáltok, hogy ez nektek nem jó, mindig bajotok van a karbantartás meg beruházás végzés csináld te, mutasd meg, hogy hogy kell." *
Ezután Szolnokra hívták, ahol öt évig a hazai termelés vezetője volt. Később a kutatási területet (geológiai kutatás, geofizika) is hozzácsatolták, majd az orosz területet is átvette. Zágrábban az INA igazgatósági tagja is volt.
Rendszeresen hatalmas távolságokat autózott: havi 10-12 000 km-t, amivel a cégnél a legtöbbet autózó munkatárs volt, a sofőröket is beleértve. Egy átlagos napja: hajnali 4 órakor kelés Hajdúszoboszlón, 4:25-kor indulás, Budapestre autózás, munka, majd este 7:30 körül indulás haza. Zágrábi időszakában volt olyan nap, amikor Hajdúszoboszló-Zágráb-Budapest-Hajdúszoboszló útvonalon 1100 km-t tett meg egy nap alatt.
Kormányzati szerepvállalás (2012-től)
2012-ben Kovács Pál akkori államtitkár kérte fel, akit még Moszkvából ismert. Holoda Attila hangsúlyozta, hogy ezt nem szerepvállalásnak, hanem "szerepre való felkérés, nem visszautasításnak" nevezné.
Amikor eljött a MOL-tól (mert nem tudott együtt dolgozni az akkori vezetéssel), Kovács Pál fél napon belül felhívta. Holoda Attila őszintén közölte vele:
„Pali, én nem szeretem a Fideszt. Nagyon nem szeretem a Fideszt." *
Az államtitkár válasza az volt, hogy neki nem kell a Fidesszel foglalkoznia, ez egy szakmai felkérés. Holoda Attila akkoriban a Magyar Bányászati Szövetség elnöke is volt, így nagy rálátása volt a bányászatra.
Különbségek az üzleti élet és az államigazgatás között
Holoda Attila szerint az alapvető különbség nem az, hogy az államigazgatásban butább emberek dolgoznának – mindkét helyen vannak okos és kevésbé okos emberek. A lényegi különbség a célokban és a hozzáállásban rejlik:
- Üzleti élet: projektekben gondolkodnak, a cél a projekt minél jobb, költségkereten belüli és határidőre történő befejezése. Tudnak örülni, amikor valami elkészül.
- Államigazgatás: sokan magát a folyamatot szeretik (jogszabály-előkészítés, háttéranyagok összecsiszolása), és félnek attól, hogy mi lesz, ha kész lesz a jogszabály. Ez a "kettőt előre, egyet hátra" haladást eredményezi.
„Az államigazgatásba dolgozók nagy része meg magát a folyamatot szerette. [...] Viszont van bennük egyfajta félelem, hogy és mi van, hogyha kész lesz a jogszabály, hát utána mit fogunk csinálni?" *
A magyar bányászat helyzete
Jelenlegi állapot
Sokan csodálkoznak, hogy Magyarországon még van bányászat. A szénhidrogén-bányászat (olaj és földgáz) a fúrástól a kitermelésig és a kapcsolódó földtani, geofizikai, geológiai tevékenységekig mind bányászati tevékenység. Jelenleg az olajipar a legnagyobb magyar bányászati foglalkoztató.
Létezik még szénbányászat, mangánbányászat és egyéb bányászat is, bár nem olyan mértékben, mint korábban. A bányászati szerkezetátalakítás során bezártak számos bányát, mert a magyar mélyművelésű bányák önköltsége magas volt. Ahelyett, hogy lehetőséget adtak volna a költségek felülvizsgálatára és javítására, inkább bezárták őket, mondván, hogy a Szovjetunió ellátja az országot olcsó földgázzal és kőolajjal.
Szénkészletek
Magyarország nyilvántartott szénkészlete meghaladja a 6 milliárd tonnát, ami hatalmas mennyiség. Ennek több mint fele lignit, amely alacsony fűtőértékű, de külszíni fejtéssel kitermelhető. A külszíni fejtés legnagyobb korlátja a tájsebek keletkezése, valamint az infrastruktúra (vasút, utak, települések) jelenléte a lelőhelyek felett.
Voltak tervek például a Bükkábrány környéki bányák bővítésére, ami öt település áttelepítését és a Miskolc-Budapest vasútvonal eltérítését is magában foglalta volna. A szenet azonban "kikiáltották nagyon csúnyának, nagyon rossznak, nagyon feketének", ezért nem használják.
A szén ma már nem csak energetikai ásványvagyon: műanyaggyártásra is használható, akárcsak a kőolaj vagy a földgáz. Az acélgyártáshoz jól kokszolható szénre van szükség, ami Magyarországon is rendelkezésre állt, de a kitermelést drágának ítélték.
Uránbányászat
Magyarországnak vannak uránkészletei, bár a tisztaságuk nem olyan jó, mint a máshonnan vásárolt uráné. Körülbelül 10-15 évvel ezelőtt volt kísérlet az uránbányászat újraindítására, de olyan erős volt a lakossági tiltakozás, hogy elvetették. A tiltakozás jogos volt, mert a régi uránbányákban nem tartották be a biztonsági előírásokat, és máig vannak radioaktív csurgások.
Ma már létezik olyan technológia, ahol robotokkal, zárt rendszerben végzik az uránérc elődúsítását a mélyben, és csak a tiszta uránércet hozzák a felszínre, így nem találkoznak a radioaktív anyaggal.
Vízerőművek kérdése
Magyarországon vízerőműről beszélni "gyakorlatilag istenkáromlás", aminek egyetlen oka a Bős-Nagymaros ügye. Ez 1988-89-ben a Dunakör mozgalom egyik elindítója és a rendszerváltás egyik mozgatórugója volt. Ennek politikai hozadéka, hogy ma egyik politikai erő sem mer bátran beszélni vízerőművekről.
Pedig két nagy folyónk van, és a vízerőművek szerepet játszhatnának a folyószabályozásban is. A technológia azóta jelentősen fejlődött, ma már lehetne környezetbarát módon működő vízerőműveket építeni. Európában a megújuló energiaforrások között a legnagyobb tétel a vízenergia.
A Duna szabályozásával nyáron nem lenne gond a Paksi Atomerőmű felmelegedett Dunával, árvíz esetén pedig a víztározók felfoghatnák a víz jelentős részét. Magyarország vízben gazdag ország, de a vizek 95%-a csak átmegy az országon, hasznosítás nélkül.
„Ma Magyarországon vízerőműről beszélni az gyakorlatilag istenkáromlás." *
Orosz és Brent olaj összehasonlítása
Technikai különbségek
A volt szocialista országok finomítóinak jelentős része az uráli típusú olajra van optimalizálva, de ez nem jelenti azt, hogy más típusú olajat ne tudnának feldolgozni. A Brent olajnak magasabb a benzin-, kerozin- és naftatartalma, míg az uráli olajnak magasabb a dízel- és kéntartalma.
Az uráli olaj hivatalos neve REB (Russian Export Blend), ami egy keverék – hasonlóan a blended whiskyhez. A világon körülbelül 160 különböző típusú olajat termelnek, ebből mintegy 50-nel kereskednek nemzetközi szinten. Ebből legalább 8-10 olyan van, amely pontosan olyan összetételű, mint az uráli olaj (pl. Nigériában, Egyiptomban, Dél-Amerikában).
Átállási lehetőségek
Két megoldás létezik az uráli olaj kiváltására:
-
Keverés (blendelés): Különböző olajakat kevernek össze, hogy uráli típusú minőséget kapjanak. Ehhez egy keverőkört kell kiépíteni nagy tartályokkal, ami néhány százezer vagy maximum néhány millió dollárból megoldható. A százhalombattai finomítóban van egy 80 000 tonnás tartály, amiben már megcsináltak egy ilyen keverőt, csak nem árulták el.
-
Finomító átalakítása: A desztillációs frakcionáló tornyokat kell átalakítani. A pozsonyi finomítónál ezt már megcsinálták, és az átalakítás töredékébe került a kormány által emlegetett 500-700 millió dolláros összegnek – néhány százezer, 7-800 000 dollárból megoldották.
„A pozsonyi finomítónál megcsinálták ezt a tornyot, amelyik képes arra, hogy nem urali típusú olajból tudjon többet földolgozni. És ez az átalakítás töredékébe került annak az 500 millió dolláros bekerülési költségnek." *
A százhalombattai finomítóban három feldolgozósor van, ezek nagyjából ugyanazt tudják. Már most is képesek jelentős mennyiségű nem orosz eredetű olajat feldolgozni – 2021-ben az olajmennyiségnek mindössze 60-61%-a volt uráli, a többi közel 40% nem uráli eredetű volt.
A kén kérdése
A könnyű arab olaj összetételét és kihozatalát tekintve majdnem ugyanaz, mint az uráli olaj, csak nincs benne kén. Ez elsőre előnynek tűnik, de a kénnek ma már önálló piaca van, tőzsdei termékként kereskednek vele. A MOL úgy optimalizálta a feldolgozó egységét, hogy a ként is kinyerje és értékesítse. A MOL csoportnak nagyon fontos a petrolkémiai üzletág is (TVK, Slovnaft petrolkémiai üzeme), amihez szintén kell alapanyag.
Beszerzési költségek
Tengeren behozni az olajat Magyarországra többe kerül, mint a Barátság kőolajvezetéken. Ugyanakkor a vezetéknek is vannak költségei: karbantartás, korrózióvédelem, szivattyútelepek működtetése (villamos energiával vagy gázmotorral), dolgozók fizetése, meghibásodások elhárítása. Az ukránok is emeltek a tranzit áron, mert annak is vannak költségei.
A MOL hosszú távú szerződésekkel dolgozik, és nagy vásárlóként (évi kb. 5-6 millió tonna Pozsonyban, 6-7 millió tonna Százhalombattán, plusz a Magyarországon megtermelt kb. 1 millió tonna) kedvezőbb árakat kap, mint a tőzsdei ár. Hosszú távú szerződéseket tengeren túli szállítókkal is lehet kötni, ami szintén kedvezőbb árat eredményez.
Az üzemanyagár-sapka problémája
A bevezetés háttere
Holoda Attila szerint az üzemanyagár-sapka kizárólag választási fogás volt. A kormány úgy akart segíteni a fogyasztókon, hogy az neki ne kerüljön pénzbe. Ennek érdekében a stratégiai készlethez nyúltak hozzá, amelyet ugyan a kormány felügyel, de a beszerzését a Magyar Szénhidrogén Készletező Szövetség végzi, nem a kormány költségvetését terheli.
„Ez egy kizárólag választási fogás volt ennek az árnak a bevezetése, és és nem lehet nincs más megoldás, mint a kivezetés." *
A stratégiai készletnek nem az a feladata, hogy amikor drága az olaj, akkor kisegítse a választópolgárokat. Az a feladata, hogy ellátási zavar esetén (pl. finomítói robbanás, mint két éve az OMV-nél) biztosítsa az üzemanyag-ellátást. Magyarország a Nemzetközi Energiaügynökség tagjaként 90 napos tartalékot köteles fenntartani.
A probléma az, hogy a készletet vissza kell pótolni, és ha közben emelkedik az olajár, akkor drágábban kell visszapótolni, tehát veszteség keletkezik.
Alternatív megoldások
Más európai országok másképp kezelték az áremelkedést: az adókhoz nyúltak. A magyarországi 27%-os áfát ha 20%-ra csökkentenék (ami a szomszédos országok szintje), akkor 50-60 Ft-tal lenne olcsóbb az üzemanyag.
Magyarországon egyedi különadók is terhelik az üzemanyagot:
- Készletezési díj (kb. 3 Ft/liter)
- Energiahatékonysági Kötelező Hozzájárulás (EKR, kb. 8 Ft/liter) – ilyen sehol máshol nincs a világon
- Kis kereskedelmi különadó (3%, korábban a független benzinkutakra 0,1% volt, tehát 30-szorosára növelték)
Ha ezekhez hozzányúlnának, plusz az áfához, máris jelentős árcsökkenést lehetne elérni. De az Orbán-kormány nem szerette, ha a bevétele csökken, inkább másra hárította a terheket.
A benzinkutak helyzete
A benzinkutak kiskereskedelmi árrése 50-70 Ft/liter között van (költségeiktől és forgalmuktól függően), de csak 30 Ft-ot kaptak. Így literenként 20 Ft veszteséget termelnek. Az előző kormány azt ígérte nekik, hogy kompenzálják őket, de április 12-én (a választás után egy nappal) Nagy Márton minisztériuma közölte, hogy mégsem.
„Április 13-án a Nagy Mártonféle minisztériumból azt az információt kapták a független benzinkutak, hogy ja mégse." *
A független benzinkutak azért nem csináltak balhét a választások előtt, mert határozott ígéretet kaptak a kompenzációra. Most 7-8 milliárd forintos veszteséget halmoztak fel, és azt szeretnék, ha a kormány velük is tárgyalna, nem csak a MOL-lal. Magyarországon 2000 benzinkút van, ebből 500 a MOL-é. A MOL a teljes értékláncot lefedi a bányászattól a benzinkútig, így ha valahol veszteséget szenved, máshol visszahozza. A kis benzinkutaknak nincs ilyen lehetőségük.
A 480-as ársapka idején majdnem 100 benzinkút zárt be, ami a helyi lakosokat sújtotta, hiszen utána a járási vagy megyei központba kellett utazniuk tankolni.
A jövő
Holoda Attila nem tartja jónak, ha Kapitány István kezében lesz a döntési jog a benzinárakról vagy védett árakról. Ő alapvetően hisz a liberális piacgazdaságban, és hibának tartja folyamatosan abba a hitbe ringatni a fogyasztókat, hogy a jóságos állam mindig megvédi őket a piaci hatásoktól.
„Én azt nagy hibának tartanám, hogyha hogyha ott lenne a kezében egy ilyen demokrész kardként lobogtatott valami, és akkor ha akarom belépek, ha akarom nem ebbe a rendszerbe." *
⚠️ Értelmezhetetlen vagy bizonytalan szakaszok
- "demokrész kardként lobogtatott valami": Az utolsó idézetben szereplő kifejezés valószínűleg "Damoklész kardjaként lobogtatott valami" lehetett, de az ASR torzítása miatt pontosan nem rekonstruálható. A kontextus alapján egy olyan eszközre utal, amellyel önkényesen be lehet avatkozni a piaci folyamatokba.
Teljes átirat megjelenítése
[00:00:18]Üdvözlöm a hallgatókat.
[00:00:18]Én Nagy Iván Zsolt vagyok.
[00:00:19]Ez pedig a Business Klub Klub Rádió gazdasági portréűsora.
[00:00:24]Ilyenkor közel egy óránk van beszélgetni és egy és kitérünk rend szerint egy csomó témára.
[00:00:29]A vége mindig az nekem is a legalá az én célom mindig az, hogy vendégemet jobban megismerjék a hallgatók.
[00:00:37]Talán valami olyan oldalát is, amit eddig még nem ismertek.
[00:00:40]Noha valószínűleg sokszor találkoztak ma velem.
[00:00:46]Mai vendégem Holoda Attila energetikai szakértő, bányamérnök, az Orbán kormány volt helyettes államtitkára.
[00:00:55]Molnak nagyon-nagyon fontos embere volt sok éven át és közéleti kérdésekben igen gyakran megnyilvánuló szereplő.
[00:01:03]Szóval úgy gondolom, hogy a mai nap épp rettenetesen sok mindenről fogunk tudni beszélgetni.
[00:01:10]Ö remélem a hallgatókat nem zavarja, hogyha tegeződni fogunk ebben a beszélgetésben, hogyha neked sincs ellene kifogásod.
[00:01:21]Összeírtam az állomásaidat a Molnál, és puskázni fogok egy kicsit, mert mert ez nagyon ez egy nagyon-nagyon impresszív lista.
[00:01:28]Ö, hogy aztán azt mondod, hogy ezek között már, hogy ezek nem is voltak a nagy különbségek, de azt látom, hogy ugye a nagyföldi kőolaj és földgáz termelő vállalatnál kezdtél, ez volt a MOLnak az elődje.
[00:01:42]Az egyik ugye a MOL az az OKGT-ből, az Országos kőolaj és gázipari tröszből jött létre.
[00:01:46]Az OKGT-ben 55 vagy 57 cég volt benne.
[00:01:50]Az összes gázszolgáltató, a különböző fúróvállalatok, a termelővállalatok, a az AOR és minden egyéb benne volt.
[00:01:58]És én a az egyik ilyen termelőcégnél dolgoztam, a Nagyanföldi Kőis Fgáztermelőnél Hajdúszoboszlón.
[00:02:04]Ott kezdtem a mert hogy te Hajdúszoboszlói vagy.
[00:02:08]Így van.
[00:02:09]Ugye és ha jól értettem, akkor ott is végezted az iskolát, az általános és középiskolát.
[00:02:15]És középiskolát majd utána Moszkvában tanultál.
[00:02:19]Így van.
[00:02:20]Majd utána még a közgázon is.
[00:02:24]Budapesten ilyen menedzserképző NBA satöbbi.
[00:02:26]És és van egy kaliforniai végzettséged is, ugye?
[00:02:29]Newport, Newport University.
[00:02:29]Igen, az egy PhD.
[00:02:33]Visszatérek még rá.
[00:02:33]Itt van egy nagyon izgalmas 9495.
[00:02:39]A kocsiban errefelé többször is megpróbáltam megtanulni a nevet.
[00:02:40]Emba Vegyol.
[00:02:43]Emba Vegyol.
[00:02:43]Oil.
[00:02:43]Nem a vegyolil így mondtuk ezt.
[00:02:46]Igen.
[00:02:47]Ez a Kazakmagyará vegyesvállalat.
[00:02:47]Ez pontosan mi volt?
[00:02:51]A Molnak ez volt az első külföldi vegyes vállalata, ugye.
[00:02:54]És ugye arra biztos mindenki emlékszik, hogy akkoriban folyt az a tengizié építkezés.
[00:02:59]És a tengizé építkezés fővállalkozója ugye amit magyarok építettek a vegyzer volt ugye akkor ez egy viszonylag híres cég volt akkoriban, ma már eltűnt.
[00:03:10]Nagy így van.
[00:03:11]Nagy elek.
[00:03:11]Sőt még az azt megelőző időszak is.
[00:03:12]És ugye a vegyébszer az gyakorlatilag lehetőséget kapott arra ott a helyi kazakoktól, hogy közvetlen a kazak rendszerváltás után ugye 1993 környékén, amikor fölbonlott a Szovjetunió után az összes volt szocialista köztársaság megpróbált saját lábra állni és ők mivel ők tengíiszben viszonylag jó respektje volt egyébként úgy általában a magyaroknak is, meg a vegyémszernek is, kaptak egy lehetőséget arra, hogy egy kisebb olajmezőben ben tulajdonrészt vásároljanak, de hát ők pontosan tudták saját magukról, hogy ők egy építésszereléssel foglalkozó cég, szakmai támogatást ebben nem igazán tudnának adni, de mégis jó lenne látni, hogy a helyi kazakok hogy költik a pénzüket, és gyakorlatilag bevitték a MOLt, be meghívták a MOLt, hogy mi lenne, hogyha MOL is betársulna ebbe.
[00:04:03]Ugye a MOL akkoriban kezdett kacsingatni abba az irányba, hogy hát lehet, hogy külföldre is érdemes lenne elmenni.
[00:04:08]Na de hát nyilván először minden akkori Molos vezető a volt szocialista országokban gondolkozott, hiszen az a legegyszerűbb.
[00:04:16]Az ő gondolkodásukat jobban ismerjük.
[00:04:16]És ugye a volt Szovjetunió területén meg mindenki pontosan tudta, hogy egész nagy elérhető készletek vannak.
[00:04:23]Hajrá!
[00:04:23]És aztán engem megkerestek, hogy elmennék-e, és az első válaszom az volt, hogy dehogy megyek most.
[00:04:29]Nem olyan régen kezdtem el a itthoni pályafutásomat az egyetem után.
[00:04:34]Itt akkor dolgoztam hárig három éve, vagy majdnem négy éve.
[00:04:38]Közben még elvittek fél évre katonának, mert hát ne örüljek annyira annak, hogy előfelvételisként már egy évet lehúztam, még után visszavittek egy fél évre és hosszosan mondták nekem, magyarázták ott a nagy öregek, hogy egy ilyen ajánlatot nem lehet visszautasítani, ki kell menni, majd ott a ML létre fog hozni egy képviseletet, te leszel a képviseletvezető meg a helyi vállalatnak te leszel a magyar vezérigazgatója.
[00:05:05]És aztán hosszas agitálás után úgy voltam, hogy jó rendben, és majd kiviszem a családomat.
[00:05:08]Na ez nem jött össze.
[00:05:10]Ezt akartam kérdezni, hogyha én valahol azt olvastam, hogy a feleséged gimnáziumi osztálytársad osztálytársad volt, tehát ez egy nagyon régi kapcsolat.
[00:05:18]Azt jelenti, hogy nyilván a gimnáziumot befejeztétek, hogy családdal egy ugye két fiad van.
[00:05:24]Hát akkor még egy fiam volt, ugye a a második fiam majd jóval Kazachstán után született.
[00:05:29]Hát úgy gondoltam, hogy akkor kimegyünk és akkor milyen jó buli lesz egy ilyen külföldi Igen.
[00:05:35]Nem tudtam már hogy egyébként, hogy milyen állapotok vannak.
[00:05:36]Aztán nagyon hamar kiderült, hogy na oda nem.
[00:05:40]Tehát azért Kazachsztán közvetlenül a Szovjetunia felbomlása után gyakorlatilag egy borzasztóan rosszul ellátott volt szocialista köztársaságnak számított, aki egy valamiben volt biztos, gyakorlatilag egy olajmezőn és gázmezőn fekszik, vagy ilyen tengeren.
[00:05:57]Rengeteg lehetőség van arra, hogy ott ott különböző külföldiek majd jönnek szépen és hozzák be a pénzüket.
[00:06:02]Úgy hívták magukat akkoriban is, hogy hát mi egy mini Kuva itt vagyunk, és 1908 óta termelünk kőolajjat itt Kazachsztánban.
[00:06:11]Aztán mondtam nekik úgy szétnézve egy egy jó néhány mezőn, hogy hát sajnos még a módszereitek még mindig az 1908-as módszer.
[00:06:21]szoktam mesélni, amikor sztorizok róla, hogy én ott még láttam teve háton szállított olajat, tehát ilyen nagy bőr nem is tudom, tartókat tevékre direkt ráapplikálták és azzal vitték az olajat.
[00:06:36]Igen.
[00:06:36]Karavánszerűen ott, ahol nagyon rossz volt a telefon nehezen lehetett menni.
[00:06:41]Tehát egy kicsit ilyen romantikusnak tűnik.
[00:06:43]Főleg így már azért több mint 30 év táblatából persze az idő mindent megszépít, de azért azt kell tudni, hogy ott akkoriban a boltokban semmit nem lehetett kapni.
[00:06:51]Nem túlzok semmit.
[00:06:53]De bement az ember a boltba ebbe a régi szovjet típusú boltba, csapóajtó kinyílik és maximum liszt állt hegyekbe, meg egy-két különböző globusz konzerv, ami így ismerős lehet, vagy Balkán konzerv, ugye az meg a bulgároktól.
[00:07:08]És akkor itt kellett elindulni.
[00:07:10]új pénzük volt, borzasztó magas inflációval.
[00:07:15]Hihetetlen szegények voltak, de nyitottak voltak amúgy mindenre.
[00:07:17]És ami az abszolút jól jött nekem, hogy ők alapvetően szeretik a magyarokat.
[00:07:22]De miért?
[00:07:24]Ugye azért, mert a kazakoknak meggyőződésük, hogy mi rokonok vagyunk.
[00:07:28]Aha.
[00:07:29]Ugye az, amit aztán itt később nem olyan régen hallottunk, a türk tanács és a a Kun Kipcsá kapcsolat, azt én már ott megtanultam.
[00:07:37]Ugye volt egy egy nagyon híres magyar utazó, úgy hívták, hogy Véry Armin aki kifejezetten kutatta ezt a Kun kipcsák kapcsolatot és ugye meg is állapította, hogy valóban vannak ilyen kipcsák törzsek, amelyek ideveredtek annak idején a magyar törzsekkel együtt.
[00:07:54]És emiatt a kapcsolat miatt meg úgy általában az ember, ahogy szétnézett ott Kazachsztánba, ugyanolyan jurták voltak, mint amiről nekünk mesélnek.
[00:08:03]Azok a kis méretű, alacsony, de hosszúszőrű lovak voltak, amiket használtak.
[00:08:09]Amit mi ilyen ősmagyar dolognak gondolunk, mit tudom én.
[00:08:12]A a Rózsaándorból biztos mindenki emlékszik, a Csobolyónak hívták.
[00:08:16]Ez olyan volt, mert ahogy Hofiott, mint a lavor bedeszkázva.
[00:08:23]És nekik is ilyenek voltak ott a Jurta falá satöbbi.
[00:08:25]És egy csomó olyan dolog volt, amire azt mondja az ember, hogy hát igen, valahogy ilyesmik lehettek az ősmagyarok.
[00:08:31]És ezt ők így is tartják.
[00:08:31]És ugye ez nem elég, hogy csak egy hiedelem, hanem amiről nagyon sokan nem tudnak most Magyarországon, hogy nagyjából 450 olyan szó van, ami hasonlít a Kazak nyelvbe, a magyar nyelvben lévő szóra.
[00:08:45]És körülbelül 100 120-150 olyan szó van, ami meg egy az egyben ugyanaz.
[00:08:51]Ugye amit szoktunk mondani, amit mindenki ért, az alma az ott is alma, a balta az balta, a kazán az kazán.
[00:08:58]És ugye milyen érdekes, hogy feltétem nem ezekkel boldog, nem nyilván abszolút megtanulhatatlan egyébként a Kazaknyelv számunkra, mert ez egy török finország vagy finugó népső egy szót nem ne semmit nem lehet érteni.
[00:09:11]Ők meg egy török nyelv.
[00:09:11]Ráadásul vannak olyan hangjaik, amiket úgy képeznek, ahogy mi nem képzünk hangot.
[00:09:16]K betűből kettő van.
[00:09:18]Az egyiket hátul képzik, a másikat elől.
[00:09:20]Nem is biztos, hogy minden magyar hallja ezt rendesen, de a lényeg az, hogy tényleg vannak olyan szavak, amik ami nagyon érdekes, és ezt úgy megjegyeztem, az Axak az azt jelenti Kazakul, hogy fehér szakál, azaz az ős öreg emberre mondják.
[00:09:35]Mi meg azt mondjuk az öreg emberre, hogy ag öreg ember.
[00:09:37]Na ez abból jön például.
[00:09:40]Ez az ag öreg.
[00:09:40]Úgy látom, hogy azért ez nem maradt meg a nagyon rossz emléknek neked most már így nem.
[00:09:45]Mert akkor borzalmas volt.
[00:09:47]Utána visszajöttél és Mall különböző feladatai.
[00:09:50]Igen, ugye Mallból mentem már előtte azért megalakult a MOL, mert ugye az 91 őszén jött létre.
[00:09:55]És amikor visszajöttem Kazachsztánból, akkor én visszamentem a Hajdúszoboszlói üzembe dolgozni.
[00:10:00]először ilyen főmunkatársbeosztásb akkor osztályvezető lettem, és aztán nagyon hamar kineveztek a helyi koordinációs főmérnöknek, akinek az volt a feladata, hogy a beruházások, karbantartások végzése, ami azért volt kicsit szokatlan, mert az korábban mindig valamilyen gépész volt.
[00:10:18]És most azt mondta az akkori üzemigazgató hogy hát figyelj, ti mindig reklamáltok, hogy ez nektek nem jó, mindig bajotok van a karbantartás meg beruházás végzés csináld te, mutasd meg, hogy hogy kell.
[00:10:31]És akkor ezt csináltam két évig, és utána elhívtak, hogy akkor nem lenne, akkor újra alakult a Molnak ez a ez a bányászati területe, és elhívtak, hogy nem lenne kedvem irányítani a teljes hazai bányászás.
[00:10:43]Akor már Budapest nem, akkor még Szolnokon.
[00:10:46]Szolnokon.
[00:10:46]és öt évet dolgoztam Szolnokon, mint a hazai termelésnek a vezetője.
[00:10:51]Majd utána megint volt egy átalakítás, ugye négy évente választások után mindig volt valamilyen átalakulás, és aztán akkor gyakorlatilag kibővítették a területemet, mert odaadták a kutatást is, tehát ez már a geológiai kutatás, geofizikai terület, majd közölték egy idő után, hogy ja, amúgy van orosz területünk is, nem vennéd át azt is, és akkor át hiszen neked ez nem okoz problémát a nyelv után én tulajdonképpen mindig, és ezt mindig el szoktam mondani, én bejárós voltam Budapestre, Szolnokra is.
[00:11:25]Valahonnan azt valahol azt olvastam, hogy te havi 10-12000 km-t autóztál, és ezzel a cégnél a sofőröket is beleértve a legtöbbet autózó munkatárs volt.
[00:11:37]Így volt.
[00:11:37]Ez így volt.
[00:11:37]Én ugyanis minden reggel 4:00-kor keltem Hajdúzobosztól, 4:25-kor elhagytam a házamat és autóval jöttem föl Budapestre, dolgoztam.
[00:11:43]előtte ugye Szolnokig, Szolnokra jártam öt évig, majd utána Budapestre, és közben volt időszak, amikor a az Innába igazgatósági tagam, és akkor az Zágrában volt, ami azt jelenti, hogy ugye a budapesti állásom az megvolt, mert én ugye az igazgatóságért nem kaptam plusz pénzt, vagy az csak a feladatot kaptuk meg.
[00:12:04]Így főleg mikor az elején átvettük, akkor ilyen heti két alkalommal volt igazgatósági ülés.
[00:12:09]Az azt jelenti, hogy Hajduszoboszló reggel 4 órakor ébresztő.
[00:12:13]Irány Zágrább.
[00:12:13]zágrában voltam.
[00:12:13]Ott egy igazgatósági ülés délig.
[00:12:16]Ott egy gyors ebéd vissza Budapestre az irodámba.
[00:12:19]Ott megcsináltam az aznap elmaradt dolgokat gyorsan és olyan este 7:30 óra körül elindultam haza Hajdúszoboszlóra.
[00:12:27]Ez egy ilyen egy nap alatt 1100 km.
[00:12:34]Úgyhogy még dolgoztam is két két pozícióba.
[00:12:36]Dolgozam utána ezután következett a kormányzati felépvállalás.
[00:12:43]Igen.
[00:12:44]2012 ugye ez igazá Igen.
[00:12:45]Én nem hívnám szerepvállalásnak, inkább a szerepre való felkérés, nem visszautasítás.
[00:12:51]Ugye Kovács Páltól jött a felkér.
[00:12:53]Kovács Pali.
[00:12:53]Igen.
[00:12:53]A Palit én még Moszkvából ismertem.
[00:12:54]Ugye én Moszkvában elég aktív helyi mozgalmi életet értem még anno a Szovjetunió idején.
[00:12:59]És ugye én mindenkit ismertem, aki akkoriban Moszkvába tanult vagy éppen dolgozott.
[00:13:05]elég sok embert, meglepő embereket tudnék fölsorolni, hogy kik tartoztak ahhoz a szervezethez, amit én én árnyitottam.
[00:13:12]És akkor a a Palival én odakint is nagyon jóban voltam.
[00:13:14]Aztán amikor ő államtitkár lett, akkor kapcsolatban voltunk egymással, már csak hivatalos dolog miatt is.
[00:13:23]Ugye ilyen hazai termelés vezetőjeként elég sok mindennel foglalkoztam.
[00:13:27]És aztán amikor eljöttem a Mortól, az azért volt érdekes, mert még a titkárnőmnek se mondtam el, hogy akkor megállapodtam és ott hagyom a MOLt, mert nem tudunk együtt dolgozni a MOL akkori vezetésével.
[00:13:39]És a Pali fölhívott egy fél napon belül, hogy hallom, eljössz a MOLtól?
[00:13:44]Hm, kicsit csodálkoztam is, hogy milyen gyorsan terjednek a pletykák.
[00:13:46]Ö de mondta, mondta, hogy hát szükségem lenne rád, mert neked van egy ilyen menedzsemléleted, át kéne ezt az egészet alakítani, kicsit rendet kellene vágni ebbe az egészbe, hogy lenne-e hozzá kedved.
[00:14:00]Hát mondtam, hogy beszéljünk.
[00:14:02]Akkor beszéltünk még egyszer, mondtam, hogy van egy pár feltételem aminek végülis az volt a lényege, hogy nem akartam, hogy beleszóljanak az én azzal kezdtem palinak.
[00:14:12]Én akkor se árultam zsákbamacskát, mondtam neki, hogy Pali, én nem szeretem a Fideszt.
[00:14:17]Nagyon nem szeretem a Fideszt.
[00:14:17]Ó, nem kell ezzel neked foglalkozni.
[00:14:19]Én vagyok az államtitkár.
[00:14:20]Majd én kezelem a dolgokat.
[00:14:23]A Fidesz mindig arra volt híres, hogy szerette azokat, akik Igen, de én nem szerettem a Fidesz.
[00:14:26]Tehát én abóvó nem szerettem a Fideszt.
[00:14:29]Ö és valahogy úgy alakult, hogy de ez egy szakmai felkérés volt, ugye akkoriban én a amikor ameddig a MOLba dolgoztam, én én voltam a Magyar Bányászati Szövetség elnöke is.
[00:14:39]Az azért a bányászatra elég nagy rálátásom volt.
[00:14:41]Ismertem a valamennyi bányatulajdonos a bányába dolgozó kollégákat satöbbi.
[00:14:45]Kedveltek is engem.
[00:14:48]És akkor ez egy egy olyan kihívás volt, hogy jó, akkor most dolgozhatom a bányászatért is, meg egyúttal rendbe rakok valamit.
[00:14:55]Úgy aszerint, ahogy én ezt megtanultam a Molos vezetői pályafutásom során, elég sok változ, hogy mondjam, sok a különbség a a az államigazgatás és az üzleti élet között.
[00:15:08]Ö és nekem is már voltak nagyon erős fenntartásaim és prejudikációim, az derült ott ki, hogy hát tulajdonképpen nem az a probléma az államigazgatásban, vagy nem az a különbség alapvetően, amit gondolunk, hogy ők buták mind, mi meg nagyon okosak vagyunk, mert ez nem igaz.
[00:15:26]Hát ott is okos emberek ülnek, itt is ülnek okos emberek, meg itt is ülnek buták, meg ott is ülnek buták.
[00:15:32]Alapvetően más a cél.
[00:15:32]És ugye erre kellett igazából rádöbbenni, hogy hogy hogy miért különbözik ennyire a hozzáállás az üzleti élet és az államigazgatásban lévők között.
[00:15:42]És a a legnagyobb különbség az az volt, hogy aki üzletben dolgozik, az kap egy projektfeladatot.
[00:15:48]Ebb lehet kicsi, nagy, szerteágazó, több projekt is, de mi mindig azt azt célozzuk, hogy ez a projekt minél jobban és minél hogy mondjam, költségkereten belül jobban és határidőre elkészüljön.
[00:16:04]És mindenki örül, amikor egy projekt kész van.
[00:16:06]Tehát mi tudunk örülni annak, hogy eljutottunk valami végpontra.
[00:16:09]Az államigazgatásba dolgozók nagy része meg magát a folyamatot szerette.
[00:16:13]Tehát őket a folyamat értette, amikor egy jogszabály előkészítése van, egy jogszabálynak a háttér dolgainak a összecsiszolása.
[00:16:25]Viszont van bennük egyfajta félelem, hogy és mi van, hogyha kész lesz a jogszabály, hát utána mit fogunk csinálni?
[00:16:29]És akkor mondtam nekik, hogy de gyerekek, hát van itt annyi csinálnivaló, hát majd majd lesz, ne aggódjatok.
[00:16:34]De hogy hogy mindig azt éreztem, hogy hogy haladunk haladunk előre, majd jön valamilyen momentum, amivel így visszatolnak két szinten.
[00:16:44]Tehát ez a kettőt előre, egyet hátra.
[00:16:46]Szóval így haladtunk és ezen lehetett változtatni.
[00:16:50]És ehhez az kellett egyébként, hogy hogy én ott is ugyanolyan nyitott módon kommunikáltam az emberekkel.
[00:16:56]Azt tudni kell, hogy a minisztériumokba dolgozóknak van egy ilyen rangés színkorsága, tehát hogy és aki meg az üzleti életben dolgozik, az ezt nem.
[00:17:06]Tehát mi mi nem ilyenek vagyunk.
[00:17:07]Ebből következően ezt le tudod vetkőzni és el tudod velük hitetni, hogy sokkal közvetlenebb tudsz dolgozni, együtt találunk ki dolgokat.
[00:17:17]Senki nem úgy született, hogy te mindig mindent tudsz tökéletesen, akkor meg lehet találni a közös nevezőt.
[00:17:23]Ühüm.
[00:17:23]Én azt hittem, én azt hiszem, hogy máshol is vannak olyan cégek, am nem csak az államigazgatásban, ahol ez a ez a szemlélet, ez így nagyon erősen meg, hogy egyszer valakit kineveztek főnöknek, és az a főnök valamit mond, akkor annak biztos úgy kell törtennie, miközben valahogy lehet, hogy az a főnök od azért felvet valamit, hogy beszélgessünk róla, mert hát hogyha jó ötletetek van, nem?
[00:17:43]De ezt még mindig nehezen vetkőzzük le.
[00:17:45]már most egy csomó minden eszembe jutott, kezdve onnan, hogy tulajdonképpen miért jöttél el a MOLtól, tehát mi volt ez a probléma, ami a MOLtól ott hagytad.
[00:17:53]Miként az a kérdés is fölvetőik bennem, hogy tulajdonképpen ma 2026 közepén milyen értelemben beszélünk magyar bányászatról, vagy beszélhetünk magyar bányászatról?
[00:18:06]Ög sokan rát szoktak csodálkozni és mondják, hogy de hát Magyarországon már nincs is bányászat, de van hogy egyrészt az olaj, tehát a széndrogén bányászat az olaj és földgázb bányászat annak a fúrástól egészen a kitermelésig és az ahhoz kapcsolódó földtani, geofizikai, geológiai satöbbi egyéb tevékenység az mind-mind bányász.
[00:18:24]Hát ugye ez a legnagyobb magyar bányászati foglalkoztató jelenleg az olajipar.
[00:18:30]És ugye mi mi is ugyanazokat a hagyományokat követjük, mint a korábbi bányászok.
[00:18:34]Igaz, nem megyünk be a föld alá, de nagyon veszélyes tud lenni dolgozni az olajiparba.
[00:18:39]Hát nézzük csak meg ezeket a mostani robbantásokat, hogy micsoda pusztítás.
[00:18:43]És azért ott emberek dolgoznak, nap mint nap teszik kockára az életüket ott több 100 báros nyomás mellett dolgozni.
[00:18:51]De egyébként van Magyarországon szénbányászat is, illetve mangán és egyéb bányászat is.
[00:18:56]Persze nem olyan nagy számba már, mint korábban.
[00:19:00]Tehát nincs már az a régi, amikor a Vértesbe meg a meccsekbe hatalmas nagy bányász települések voltak, ahol dolgoztak.
[00:19:07]Ugye ezt úgy hívják, hogy annak idején a a bányászati szerkezet átalakulás, ami azt jelentette, hogy bezártak egy halombányát.
[00:19:14]Nyilván tudni kell azt is, hogy a magyar mélyművelésű bányák, azok alapvetően drágákm önköltségüket tekintve.
[00:19:21]Ö viszont nem adtak rá lehetőséget a bányászatba dolgozóknak, hogy akkor vizsgáld felülnézd meg, hogy tudsz-e ezen javítani.
[00:19:29]Hanem azt mondták, hogy jó, akkor bányászati szerkezet átalakítás, mostantól ez nem kell nekünk.
[00:19:33]Majd a drága jó Szovjetunió ellát minket olcsó földgázzal meg kőolajjal, és akkor minden rendben lesz.
[00:19:42]Nem kell nekünk ez a magyar szén.
[00:19:43]Csak, hogy Magyarországon azt kell tudni, hogy miközben kőolajból és földgázból nekünk olyan túl sok nincs, de szénből például rengeteg.
[00:19:49]a magyarországi nyilvántartott szén készlet az meghaladja a 6 milliárd tnát.
[00:20:00]Ez egy iszonyatos nagy szám.
[00:20:01]Hozzáteszem, ennek a jelentős része, tehát több mint a fele gllignit, azaz egy alacsony fűtőértékű, viszont felszíni vagy külszíni fejtéssel kitermelhető.
[00:20:11]Az a szá kitermelhető ez a ez k Így van.
[00:20:13]Ez kitermelhető.
[00:20:13]Ö na most eh nyilván hozzá kell tenni azt is, hogy éppen abból adódóan, hogy nem mélybeni bányáról van szó, hanem külszín fejtésről.
[00:20:23]A legnagyobb korlátja ezeknek a külszín fejtésű bányáknak az, hogy ez ez hatalmas nagy tájsebeket hoz létre.
[00:20:30]Ráadásul az, ahol mondjuk van egy ilyen nyilvántartott ásványks, lehet, hogy felette van egy vasút, egy út, egy település satöbbi, de volt erről határozott elképzelés egészen sokáig, hogy hogy például a Bükábrány környéki bányáknál ott ott úgy bővíteni a a felszíni vagy ezt a külszíni fejtést, hogy öt településeket áttelepítenek.
[00:20:54]a Miskolc-Budapest vasútvonalnak az eltérítéséről is szó volt.
[00:20:58]Tehát vannak készleteink, de nem használjuk.
[00:21:01]Miért?
[00:21:03]Ugye kikiáltották a szenet, nagyon csúnya, nagyon rossz, nagyon fekete.
[00:21:05]És ugyan sokszor beszéltünk arról, hogy egyébként van még más típusú szenünk is.
[00:21:12]Ugye ez lignit, eelett van a barna szén, azután következik az igazán jó fekete szén, ami ugye a mecsegben van.
[00:21:19]De hát pontosan tudjuk azt is, hogy hogy a a szén az ma már nem csak egy energetikai ásvány vagyon elem, hanem bizony elég sok mindenre használható.
[00:21:30]Például mondok egy egyszerű példát, műanyaggyártás.
[00:21:32]Ugyanúgy lehet belőle műanyagot gyártani, mint ahogy kőolajból vagy földgázból lehet.
[00:21:36]Erre a kínaiak a legjobb példate, vagy vagy mondjuk a a hazai kohzatnak ugye amit kohzatból leginkább előadnak, nem az öntészetről a kohászatról beszélk, ugye például az acélgyártás.
[00:21:48]Az acélártásnak alapfeltétele, hogy legyen egy jól kokszolható szén, és lett volna nálunk ilyen, de hát azt mondták, hogy drága a kitermelése, ennél olcsóbban meg fogjuk úszni.
[00:22:00]És ma vannak cégek Magyarországon, amelyik bányászatból jó profitot termelnek.
[00:22:04]Nem.
[00:22:06]Én bevallom neked az utolsó, nem utolsó, egyetlen utolsó is találkozásom magyarországi bányászattal az valamikor 92 93 körül volt, amikor valahonnan kaptunk egy fülest, nem is volt füles izé, hogy oroszlányban 20 romániai bányász ül egy lakásban, és nem akar elmenni, mert nem kapták meg a fizetés a fizetésüket, és ők ott ült És minek után én beszélek románul, ezért én mentem el és riportot készítettem.
[00:22:38]Én nem riportot készítettem és hát egyúttal segítettem nekik, mert hogy tényleg nem boldogultak.
[00:22:44]Ott ült szerencs 20 szerencsétlen ember görnyetten és várta, hogy történjen velük valami.
[00:22:49]Nekem ez volt ez maradt meg így magyar bányászat.
[00:22:53]Hát igen, mert ugye azért akkoriban már, ami időpontot mondta, ez a 92-93, akkor azért már erdősen lecsengő ágazatban volt.
[00:23:01]Ugyanakkor azt is látni kell, és nem véletlen mondtam az előbb azt, hogy nem is kapott esélyt rá a hazai bányászat, hogy hogy kicsit felülvizsgálhassa saját magát, például, hogy milyen költségszinten tud működni.
[00:23:14]Ma az ember elmegy egy bányába, akkor azt látja, hogy hihetetlen gépesítéssel, automatizálással működhetnek sokkal kevesebb élőerővel.
[00:23:23]bányákat.
[00:23:25]Ez lehetett volna az út akkoriban is, mert ugye az élőerős munka az sokba került, veszélyes is, ráadásul a magyar bányák nagyon mélyek, főleg a mélyművelési nagy bányák.
[00:23:33]Ebből következően drága volt az önköltsége fölhozni, de azért ma már nem ugyanaz a bányászat, mint ha 20-30 vagy 50 évvel ezelőtt volt.
[00:23:44]Sokkal korszerűbb gépekkel mára a meddőletermelést róla azt már megkezdik odalent.
[00:23:49]Nem is hozzák ki so esetben a meddőt.
[00:23:51]Ugyanígy igaz egyébként ugye Magyarország tud arról, tanultuk még a földrajcból is, hogy nekünk vannak urán készleteink.
[00:23:59]Igaz, hogy az uránnak a, hogy mondanom, a tisztasága nem olyan, mint ahonnan máshonnan vásárolunk, de azért van saját urán készletünk.
[00:24:05]De hát pontosan tudjuk, hogy hogy az uránbányákba betartott biztonsági és egybőírásokat azért elég könnyedén vették.
[00:24:12]És ma már ugye volt rá kísérlet nagyjából egy olyan 10-15 évvel ezelőtt, hogy újra nyitni uránbányát és az urányttermelést újra indítani és annyira erős volt ellene a a lakossági tiltakozás teljesen joggalkal gyorsan hozzát mindenki abból indul ki, hogy amikor neki emléke van az urán bányászatról az borzasztóan szennyező.
[00:24:34]Mai napig látjuk azt, hogy még vannak olyan csurgások és mit tudom én, víz folyik ki innen-onnan, aminek még mindig van sugárzóanagtartalma.
[00:24:42]Persze, mert nem tartották be azokat az előírásokat, ami ma már teljesen természetes lenne, de akkoriban nem foglalkoztak vele.
[00:24:48]És a itt jön be például az, hogy ma már készítenek elő dúsításra úgy urán ércet, hogy nem hozzák föl a hozzákapcsolódó egyéb meddő tartalmat, hanem azt ott lent ráadásul rob robotokkal, tehát nem élőerős munkával szétválasztják, és csak a már magát a tiszta uráncet hozzák föl.
[00:25:10]Sz nem is találkozik a radioaktív anyag.
[00:25:12]Így van.
[00:25:12]Tehát gyakorlatilag olyan zártendszert tudnak hozzá létrehozni, ami ami kizárja azt a lehetőséget.
[00:25:16]De én mindig erősen csodálkozom, mer mindig mondom példaként is, hogy hogy ugye mondok rá egy másonnan származó példát.
[00:25:26]Ma Magyarországon vízerőműről beszélni az gyakorlatilag istenkáromlás.
[00:25:28]És ennek egyetlen egy oka van.
[00:25:32]ugye a Bős Nagymaros, ami ugye a 1988-89-es időszakban tagadhatatlanul az akkori Dunakör az egyik elindítója, meg talán mozgatórgója is volt az akkori rendszerváltásnak.
[00:25:46]Tehát van egy ilyen nagyon erős politikai hozadéka, ami viszont azt hozta maga után sajnálatos módon, hogy a magyarországi egészségesen kialakítható energia mix esélye gyakorlatilag elúszott, hiszen ma már egyik politikai erő sem mer bátran beszélni arról, hogy emberek, azért van két nagy nagyamú folyónk, aminek ráadásul a folyó szabályozásába szerepet tudna játszani, akár kisebb, akár közepes, akár bármi.
[00:26:15]milyen típusú erőmű, és nem igaz, hogy tönkreteszi a faunát és azt az élő környezetet, mint ahogy azt mondták, de hát pontosan tudjuk jól, hogy a különböző rossz példát azok mindig abból jöttek, hogy nem tartottak be például olyan környezetvédelmi és elő egyéb előírásokat, amiket kellett volna.
[00:26:33]Ö, azaz ma nem hozzuk be a rendszerünkbe ezt, miközben mindenki azt feltételezi, hogy most itt 2026-ot írunk, hogy még mintha mindig ugyanazok a technikák lennének, mint 1988-ban, miközben az emberek teljesen természetesként kezelik, hogy már ilyen lapos a televízió, hogy a a telefonjuk az gyakorlatilag egy komplett számítógép, és azt hiszik, hogy egyébként ezek fejlődtek, minden más meg maradt ott 1988.
[00:27:03]De hát ez nem igaz.
[00:27:03]Tehát olyan technikák és technológiák alakultak ki, aminek kapcsán sokkal inkább lehetne például egy környezetbarát módon viselkedő és működő vízerőművet.
[00:27:17]Nem véletlen egyébként, hogy a az európai úgynevezett megújuló energiaforrásokban a legnagyobb tétel az a víz.
[00:27:24]Az a víz.
[00:27:24]És ugye persze lehet azt mondani, hogy de hát nekünk csak ez a két folyónk van, és hogy a Dunát nem tesszük tönkre, satöbbi.
[00:27:30]Hogyha a Dunán például ez a fajta szabályozás, amit egy vízerőmű tud csinálni megtehetnénk, akkor nem lenne gond nyáron például a pakserőműnek a felmelegedett Dunával.
[00:27:43]Amikor árvíz van, akkor annak jelentős részét ezek a víztározók tudnák terelni és megfogni.
[00:27:47]Nem az lenne, hogy átzúg rajtunk a vizeknek a jelentős része.
[00:27:52]Ugye van egy ilyen tévképzet Magyarországon, hogy Magyarország vízben gazdagország.
[00:27:56]Ez igaz, de a Magyarországról érkező vizek 95%-a az csak így átmegy az országon és nem hasznosítjuk.
[00:28:03]Tehát vannak vizeink, nem használjuk se erre, se környezetvédelemre, se öntözésre, se egyéb másra.
[00:28:10]Ebben valószínűleg azért nem is mernék vitiratkozni veled, mert annak idején végigkövettem a Bősi pert.
[00:28:21]Itt is HGában és végig tudósítottam, amikor amikor Magyarország érvelt, Szlovákia érvért majd utána jött a az ítélethirdetés.
[00:28:29]És valóban nagyon sok vélemény fogalmazódott meg arról, hogy hogy ezt meglehetne.
[00:28:33]Ugye ez ugye ítélhetés az már 97 talán.
[00:28:40]Tehát, tehát hogy bőven bőven bőven lett volna ötlet.
[00:28:43]De hát arra is emlékszünk, amikor 98-ban Horngyula egyszer megpendítette még miniszterelnökként, hogy a Bős Nagy Marostúgy kicsit újra kellene gondolni, és eszméletlen eszméletlen lázadás lett belőle.
[00:28:56]Ennek a műsornak egy része, hogy készülök 10 villámkérdéssel, ami villámkérdésnek hívom, mert ez mert mert így egyszerűbb, de általában mindig mindig aztán beszélgetésnek ad tárgyat.
[00:29:09]Én elkezdem és aztán meglátjuk, hogy mi lesz belőle.
[00:29:14]Orosz vagy Brentolaj?
[00:29:16]Melyiket?
[00:29:16]Melyik?
[00:29:17]Melyiket preferáljuk?
[00:29:17]Ühüm.
[00:29:19]Az tagadhatatlan, hogy még a szocialista rendszerből adódóan a volt szocialista országok finomítóinak jelentős része az uraltípusú olajra van optimalizálva.
[00:29:27]De ez nem azt jelenti, hogy nem tudunk másfajta olajat feldolgozni.
[00:29:31]Azaz ilyenkor más üzleti megfontolásokat kell figyelembe venni, hogy éppen most urali olajat akarunk venni, vagy más típusú olajat.
[00:29:40]Jelenleg ugye az az álláspont, az európai álláspont, hogy nem azért nem veszünk urrali olajat, mert az rosszabb, büdösebb satöbbi, mert mert volt ilyen is egy időben, nem tudom, hogy emlékszel-e rá, hogy külön büntetni akarták az orosz eredetű olajat, mert az oroszoknál a környezetvédelmi előírásoknak a betartása az nem annyira szigorú, mint például az Európai Országokban, az Unióban.
[00:30:01]És akkor ezzel akarták büntetni, hogy ott azért csúnya metán kibocsátás, fáklyáznak satöbbi.
[00:30:05]De nem ez ne nem ez a megfontolás.
[00:30:08]Most jelenleg az a megfontolás, hogy van egy ország, amelyik agresszor módon megtámadott egy másikat és nem lehet pénzelni még akkor sem, hogyha egyébként olcsóbb vagy olcsóbbnak tűnő nyersanyagot tudunk számunkra biztosítani, mert vannak bizonyos emberi értékek, amiknek elébre elébe kell menni a másoknak.
[00:30:30]más minőségben van különség.
[00:30:32]Van Igen.
[00:30:32]Tehát a brenti olaj és az urali olaj között van különbség.
[00:30:34]És az összetételben is.
[00:30:37]A brenti olaj esetében azt tudjuk mondani, hogy egy viszonylag magas benzin és kerozintartalommal és nafta tartalommal bíz bír, annál egy picivel kevesebb a a dízeltartalom, miközben az orosz olaj, ugye az urali olaj, az pedig magasabb dízeltartalommal bír, és van benne kén.
[00:30:56]É ugye a kén leválasztás az egy speciális formulát igénye.
[00:31:02]Van erre egy technológiai művelet, ami alapján elválasztják a kenet, vagy ként, bocsánat, mert mi így mondjuk az iparban, hogy kenet, de egyébként ként leválasztják a a szénhidrgénből, és utána amikor elemiként képződik, akkor az sokáig veszélyes hulladéknak számított.
[00:31:18]Ma már nem, hiszen az egy nagyon komoly alapanyag, például a műtrágyártásban, például a műanyagiparban, satöbbi, hogy egyre több kénsavat használnak, és a kénavat az kénből állít.
[00:31:30]De azt mondtad valahol, hogy egy év alatt Magyarország vagy a MOL finomítóit át lehetne állítani arra, hogy a brenti olajat használják.
[00:31:38]Tényleg egy év alatt egy év elég lenne erre?
[00:31:40]És mennyibe kerülne?
[00:31:43]Egyébként ez egy nagyon nagyon érdekes vita.
[00:31:45]Ugye a kormánytól is, és először a kormánytól hallottunk mindig hatalmas nagy számokat, 500 és 700 millió dollárokat emlegettek.
[00:31:53]Aztán meggyőződésem szerint a Mol nem akarta meghazuttolni a kormány által már kimondott számokat, hiszen ismerjük a PL felső vezetésének kiváló kapcsolatait a az előző kormány felső vezetői körével.
[00:32:06]És nem is száfolták.
[00:32:09]Ugyanakkor azt kell látni, hogy hogy az, hogy tehát két megoldás van, az hogyha én olyan óralat akarok feldolgozni, ami urali típusú és nem uraliból ki lehet keverni.
[00:32:21]Ugye ez egy küvé, mindig el szoktam mondani, ez olyan, mint a borból a küvé.
[00:32:25]Ez egy állandó összetétel.
[00:32:26]Ráadásul a világban nagyjából 160 különböző típusú olajat termelnek, és abból körülbelül 50-nel kereskednek is nemzetközi szinten.
[00:32:35]Ebből az 50 kereskedett minőségből legalább 8-10 olyan van, ami pont olyan, mint az urali olaj.
[00:32:43]Pont olyan.
[00:32:43]Csak hát az egyik az Nigériában, a másik Egyiptomban, a harmadik mit tudom én hol, éppen a déélamerikába.
[00:32:51]Ebből következően annak más a beszerzési értéke, de ettől még ha minőséghez ragaszkodunk, akkor akkor ez az egyik.
[00:32:55]A másik tehát mit tudnánk feldolgozni nigériai olajat.
[00:33:01]Van olyan nigéri olaj, amit simán föl tudnánk dolgozni, mert mondjuk pont olyan a minőségi összetevője, mint a az urali olaj.
[00:33:07]Vagy kikeverhetek urali olaj minőséget más típusú olajból veszek egy kicsit gyengébet, veszek kicsit jobbat, és akkor abból a kettőből az olajoknak három jellemzőjét szokták meghatározni.
[00:33:19]A sűrűség, a viszkozitás, ugye ez az, hogy hogy mennyire folyásképes a az olaj, és mekkora kénytartalma.
[00:33:23]Na most ez kikeverhető ez a három.
[00:33:25]Olyanból, hogy ilyet veszek, olyat veszek, satöbbi, és csinálok egy keveréket.
[00:33:30]Ehhez kell egy keverőkör, akkor már nem kell hozzányúlni a finomítóhoz magához, hanem nagy tartály kell, amiben különböző olajak érkeznek, és akkor ott megcsinálom ezt a keverést, kell hozzá egy keverő cucc.
[00:33:40]A keverő cuccnak a megalkotása az néhány százez, de mondjuk néhány maximum néhány millió dollárból megoldható, attól függ, hogy mekkora a mérete.
[00:33:50]És meg is csinálták, csak mellékesen jegyzem meg, hogy a 100ombat van egy 80000 tonnás tartály, amiben megcsináltak egy ilyen keverőt.
[00:33:58]Csak nem árulták el.
[00:34:00]Egy megoldásnak tűnik.
[00:34:01]Nem, nem, nem.
[00:34:01]Hát ez teljesen nem olyan, mint amikor otthon majd meg majd én megoldom.
[00:34:05]Ne, hát hogyha vagy eldöntöd azt, hogy én egy ilyen keveréket akarok feldolgozni, mert erre van optimalizálva az én gyártósorom, vagy pedig a gyártósorhoz nyúlsz hozzá.
[00:34:17]Ugye ez a másik megoldás.
[00:34:17]Te mondhatod azt, hogy ez egy ilyen, ez egy ilyen hát ez egy ilyen otthoni kis izé pálinkafőzős megoldás.
[00:34:24]Tulajdonképpen igazat van.
[00:34:26]Kikünk egy minőséget.
[00:34:26]Na de hát miért a borászok nem ezt csinálják?
[00:34:31]Kiknek egy minőséget.
[00:34:31]Miért a klasszikus whisky gyártók, akik blended whisky gyártanak, az nem ezt csinál?
[00:34:36]Blend.
[00:34:36]Ez is egy blend, úgy is hívják egyébként a az ural olajat nem uralnak hívják egyébként hivatalosan, hanem reek.
[00:34:43]Azaz Russian export blend.
[00:34:45]Blend, tessék.
[00:34:48]Mint a blended whisky.
[00:34:49]Azaz az egy keverék, csak állandó a minősége.
[00:34:51]A másik, át kell alakítani magát a tornyokat.
[00:34:54]Ugye most itt piszokar sokan megtanulták, hogy hú, a szászonbatai finomítóban van három sor.
[00:35:02]három feldolgozósúr, abból a legnagyobbat érte most ez a tűzeset tavaly október környékén.
[00:35:06]Ezek az úgynevezett desztiláció desztillációs frakcionáló tornyok, amelyikbe az első típusú frakcionálás megtörténik, az az szétválassztják a fő elemeket, a a gáz nemű dolgokat.
[00:35:21]Ö, akkor van ez a PB és egyebek, ugye ezt mindenki ismeri, mert ugye ezt használjuk a háztartásban, utána jön a benzin, utána jön a nafta, utána jön a a kerozin, utána jön a dízel, a fűtőolajok, kenőolajok satöbbi, és a legvégén a legsűrűbb anyag ez az aszfaltény tartalom.
[00:35:37]Na most azt tudni kell, hogy minden olajtípusban ez más és más.
[00:35:42]Ha egy brenti olaj, pontosan meg tudják mondani, hogy tólik ekkora a benzintartalma, ekkora a nafta, ekkora a dízel satöbbi tartalma.
[00:35:49]És nyilvánvaló, hogy úgy kell méretezni magát a tornyot, hogyha én olyan olajat veszek, amiben mondjuk magasabb a az aszfaltént tartalom, akkor nyilván az alsó tárolóegységnek kell nagyobbnak lenni.
[00:36:04]És gyorsan hozzáteszem, hogy hogy egyébként szépen stikába a mccsoport másik finomítójánál, a pozsonyi finomítónál megcsinálták ezt a tornyot, amelyik képes arra, hogy nem urali típusú olajból tudjon többet földolgozni.
[00:36:21]És ez az átalakítás töredékébe került annak az 500 millió dolláros bekerülési költségnek.
[00:36:26]Néhány százez, amit 7-800000 dollárból megcsináltak egy újabb tornyot.
[00:36:31]Tehát itt azt kell látni, hogy nagyon sok de ebből hány kéne?
[00:36:35]Ugye jelenleg három sor van, de nem kell, hogy az egészet kiváltsuk, hiszen most mondtam az elő, hogy hogyha arra legyél képes finomítóként, hogy bárhonnan jövő olajjat tudjál feldolgozni.
[00:36:47]Az azt jelenti, hogy hogy meg tudod azt mondani, hogyha mit tudom, mondok egy példát, mondjuk jön egy könnyű perzsa olaj, aminek ilyen meg ilyen az összetétele, akkor azt a kettes toronyra fogom engedni.
[00:36:56]Ezt meg a hármasra.
[00:36:58]Nálunk mind a három torony nagyjából ugyanazt tudja.
[00:37:00]Bár ezt mondják rá a finomítós kollégák, hogy ez nem teljesen így van, mert ott is van olyan jelentős mennyiség, amit már képesek vagyunk nem orosz eredetű olajból feldolgozni.
[00:37:11]És volt is erre mint a 2021-ben érkezett olajmennyiségnek mindössze 60 61%-a volt urali, a többi a majdnem 40% az nem urali eredetű.
[00:37:23]De hadd tegyek hozzá még egy plusz dolgot.
[00:37:26]Például van a úgynevezett könnyű arabolaj, amit most a a barátság kőolajvezeték lebombázása után gyorsan be kellett szerezni, hogy az Adrián följöjjön.
[00:37:35]Líbia, Egyiptom meg hoztak azeri olajat, meg hoztak kazak oolajjat.
[00:37:41]A kazak olaj az azért hasonló az urali olajhoz, de például ez a könnyű arab olaj az összetételét meg kihozatalát tekintve majdnem ugyanaz, mint a mint az urali oolaj, csak nincs benne kén.
[00:37:55]És erre mindenki azt mondja, hogy hát legalább én is mondtam, hogy legalább a kénnel nem kell foglalkozni.
[00:38:00]Igen ám, de kénre is szükség van.
[00:38:00]Tehát ma már a kénnek önálló piaca van.
[00:38:03]Azaz a Mall úgy optimalizálta a saját feldolgozó egységét, hogy onnan jöjjön ki is, mert azt is fel fogom adni.
[00:38:12]Annak is piaca van, tőzsdei á termékként lehet vele kereskedni.
[00:38:17]Ráadásul a MOLnak nagyon lény, nagyon fontos eleme a teljes mlcsoportnak a petrolkémiai.
[00:38:22]Ugye a TVK, amit ismer minden magyar, meg ugye van a SlovNAFnak is egy petrolkémiai üzeme, azaz a Molnak lényeges az is, hogy legyen ahhoz is alapanyag, ne csak a ne csak a benzin és a dízel, mert ugye hajlamosak vagyunk egyszerű halandó emberként azt gondolni, hogy azért vannak a finomítók, hogy nekem benzin jöjjön, meg nekem dízel jöjjön, de sok egyéb más abból az következik, hogy a kén ugye azt mondtad, hogy az urali olajnak nagyon magas a kén kéntartalma.
[00:38:54]azt jelenti, hogy meg lehetne valósítani azt, hogy hogy megszűnjön ez a függőség a az orosz olajtól, de ennek nem csak a az a következménye, hogy hogy pénzt kell adni azért, hogy átalakítsuk, hanem hogy van lenne egy üzleti kiesés is.
[00:39:12]Így van.
[00:39:12]Tehát üzleti kiesés is, meg drágába kerül az idehozat.
[00:39:14]Ugye azt senki nem vitatja, hogy tengeren idehozni Magyarországról olajat, az többe kerül.
[00:39:22]mint mondjuk az a vezeték, amit ugye a 60-as évektől kezdődő megépítették a Drusba vagy barátság kőoloraj vezetéket.
[00:39:29]Nyilván annak egészen más önköltsége van, annak is van költsége félreért és ne essék.
[00:39:33]Tehát nem véletlen, hogy azért arról is beszélnek, hogy az ukránok is emeltek a tranzit árat.
[00:39:39]Az nem azért van, mert ki akarnak tolni a vásárlóval, azért, mert annak is költsége van.
[00:39:43]Tehát itt a az emberek hajlamosak azt gondolni, hogy van egy vezeték, aztán az onnantól kezdve, hogy megvan, használjuk.
[00:39:49]Hát ezt karban kell tartani a vezetéknek.
[00:39:50]korrózi hatással kell megküzdeni.
[00:39:56]Szivattyú telepek vannak rajta, amelyek vagy villamosenergiával, vagy gázmotorral működnek.
[00:40:00]Tehát használnak energiát, ott emberek dolgoznak ezeken a rendszereken, az embereknek fizetést kell adni, hogyha meghibásodás van, kilyukadás, oda kell menniük, elhárítani, tehát kalbantartási költség.
[00:40:13]Ö de tagadhatatlan, hogy a tengeri lefejtésű olajnak van egy többletköltsége.
[00:40:17]Gyorsan hozzáteszem, nem mindegy, hogyha te hosszú távra szerződsz olajra, mint például ahogy a mól szerződött az oroszországi termelőkkel olajvásárlásra, úgy olyan hosszú távra szerződhetsz tengeren, tenger másik területén lévő szállítókkal is, és akkor már sokkal kedvezőbb árat kapsz.
[00:40:37]Ugye azt kell látni, hogy a az, amit sokszor látunk, hogy tőzsdei ár vagy nem tőzsdei ár, nem a azon a tőzsdei áron kereskedik egy olyan cég, egy olyan méretű cég, mint a MOL.
[00:40:46]Annál sokkal kedvezőbb áron kereskedik, hiszen éppen hosszútávú szerződésből adódóan kap bizonyos kedvezményeket, különösen, hogyha nagyvásárlónak számít.
[00:40:55]És azért gondolj bele, hogy a Mol mondjuk a hát az elmúlt évben ugye azt mondták, hogy hogy körülbelül 92%-a orosz eredetű olajból érkezett.
[00:41:07]A százalombataj finomítóban nagyjából olyan 6 és 7 millió tonna olajat dolgoznak föl, körülbelül 5 és 6 millió tnát dolgoznak föl Pozsonyba.
[00:41:18]Ugye a Mall csoportként egybe vásárol nyilván, mert így kapja a kedvező árat.
[00:41:22]hogyha hozzáteszem, hogy ebből mondjuk levonjuk a Magyarországon megtermelt körülbelül 1 millió tonna olajat, akkor is az egy elég jelentős mennyiség.
[00:41:31]És ennek nagy részét az oroszoktól vette meg.
[00:41:32]Azaz az oroszok számára a MOL az egy fontos partner.
[00:41:38]Hogyha odajön egy partner és azt mondja, hogy kérek 20 l olajat, hát azt fogják neki mondani, hogy jó ennyibe kerül meg még még fizessél pluszba, mert ez nekem kínzenvedés.
[00:41:47]Odamegy a MOL és azt mondja, hogy akkor én szeretnék venni 15 millió 10 milliót, akkor egyből azt mondják neki, hogy tessék helyet foglalni, mindjárt hozzuk az ajánlatunkat.
[00:41:57]A néha az rá csodálkozom, mikor beszélgetés közben, hogy milyen iszonyatosan gyorsan telik az idő, és és most éppen ez történik, tehát körülbelül 10 percünk maradt, ami borzalmas.
[00:42:07]Úgyhogy most egyet ugrok és megkérdezlek.
[00:42:09]Ugye holnap dönt a parlament arról, hogy kivezetik a védettárat a az üzemanyagnál.
[00:42:18]Amit feltételezem azt, hogy azt fogod mondani, hogy végre be se nem is lett volna szabad bevezetni.
[00:42:26]Valóban ez egy kizárólag választási fogás volt ennek az árnak a bevezetése, és és nem lehet nincs más megoldás, mint a kivezetés.
[00:42:40]Itt azt kell látni, hogy az, hogy én, hogyha én segíteni akarok a fogyasztókon, azt sokféleképpen meg lehet tenni.
[00:42:44]Az, ahogy nálunk bevezették ezt a védett árat, az egyértelműen választási indíttatású volt, méghozzá abból a megfontolásból, hogy ez a kormánynak ne kerüljön pénzébe.
[00:42:53]Ehhezt úgy tudta megoldani, hogy a stratégiai tartalékhoz nyúltak hozzá a stratégiai készlethez, ami egyébként bár a kormányfelügyeli és a kormány vezényli, hogy felhasználható vagy se, de nem az ő beszerzését terheli, hanem a magyar szhidrogén készlet az őszövetséget.
[00:43:10]És ugye úgy gondolták, hogy ezzel majd úgy szépen kihúzzák a a választásokig, vagy még utána egy kicsivel megnyerik, és akkor már rendben vagyunk.
[00:43:19]Csak, hogy az embereknek ugye ez a ez a klasszikus hedonista hozzáállás, hogyha valamiről elhitetik veled, hogy olcsóbb, és akkor akkor elkezded felvásárolni egy többet, többet veszel belőle, mint kell, többet autózol belőle, satöbbi.
[00:43:30]És ugye az alapprobléma az azt jelentette, hogy hogy ez az úgynevezett védett készlet vagy védett árú készlet, ami a stratégiai készletben volt, ez elfogy.
[00:43:41]Ez nem valameddig nyújt fedezetet, de utána elfogy.
[00:43:43]És ráadásul ezt vissza kell pótolni, mert ugye ennek a stratégiai készletnek nem az a feladata, hogyha drága lesz az olaj, akkor kisegítjük a drága jó magyar választópolgárokat.
[00:43:53]Ennek az a feladata, hogyha bármilyen zavar van az el nincs olaj, vagy nincs üzemanyag, de mit tudom én, fölrobban mondjuk egy finomítónak egy tornya.
[00:44:03]Biztos emlékeznek rá az emberek, azt hiszem két évvel ezelőtt volt, hogy a a az ÖMW-nél volt egy nagy leállásos javítás, és ott fölrobbant.
[00:44:11]az a desztillációs frakcionáló torony, amiről az előbb beszéltem, ami a szíve lelke egy finomítónak.
[00:44:17]És akkor az ÖMV azt mondta, hogy hogy nem tud annyi üzemanyagot gyártani még úgy sem, hogy egy csomó ott is vannak mellék melléksorok, hogy átvettek valamennyit, ezért kérte a magyar kormánytól, hogy szabadítson föl a készletből nem nyers olajat, mert azt föl kell dolgozni, hanem feldolgozott üzemanyagot.
[00:44:37]És azt mondta a kormány, hogy rendben, föl.
[00:44:41]Tehát az egy olyan jellegű zavar volt, amit át kellett hidalni.
[00:44:43]Na most mivel a Magyarország is tagja a Nemzetközi energiaügynökségnek, az ott lévő tagországok már korábban elhatározták, hogy 90 napos tartalékkal kell rendelkezni, ami azt jelenti, hogy nagyjából egy olyan három hónapig legyünk már el akkor is, hogyha komoly zavar van például ellátásban, de ez nem azt jelenti, hogy akkor használjuk, amikor nincs pénzünk.
[00:45:04]Na most amikor amire én azt mondtam, hogy ezt így nem szabadott volna bevezetni, az pontosan ez volt, hogy egy olyan eszközt használtunk föl hozzá financiális háttérként, a stratégiai készletet, amit utána vissza kell pótolni, és hogyha emelkedik az olajára, akkor drágábban kell visszapótolni, tehát azon veszteség lesz.
[00:45:23]Miközben minden ország, minden európai ország azt mondta, hogy jó, akkor hogy tudok segíteni a fogyasztókon?
[00:45:30]Hiszen gondolj bele, amikor a február 28-án ugye az amerikaiak megtámadták a az irániakat és utána lezárásra került a hormozi szoros.
[00:45:39]Akkor az egy olyan szituáció volt, ami a korábban 60-62 dolláros olajárát fölnyomta egyből 100 dollár felé.
[00:45:47]Ez sokszerű hatás.
[00:45:47]Tehát így ennyit azért nem szoktak.
[00:45:49]Most gondolj több mint majdnem 100%-kal fölnyomta.
[00:45:55]És ezt hogyan lehet tompítani a fogyasztók szintjén?
[00:45:57]A legegyszerűbb megnézni, hogy milyen eszköz van a kormány kezében.
[00:46:01]Na most a magyar kormány, az előző, az Orbánkormány jellemzően mindig úgy nyúlt bele a piaci műveletekbe, hogy annak a hatása az neki ne kerüljön pénzbe.
[00:46:11]Nem, nem azt mondta, hogy jó, hát akkor a kormány működésén egyszerűsítünk, kisebb lesz például a a karmelitába valamit, nem veszünk úgy meg, vagy a a Rogánféle minisztériumba, és akkor ezt fogjuk felhasználni erre, hanem mindig valakire áthárította a dolgot és ez abszolút jellemző volt, akár a rezsicsökkentés, akár a korábbi ársapka, 480-as ársapka, kérem máshol is voltak ilyen intézkedések, és máshol is belenyúltak, de mivel kezdték?
[00:46:40]Na mi mi van az én kezemben?
[00:46:42]Adó, azon belül is jövedékkiadó, különböző egyéb különadók, áfa.
[00:46:47]És volt olyan ország, aki azt mondta, hogy hát akkor csökkentsünk az áfán idéglenesen, legalább addig, amíg nem rendező, vagy rendeződni nem látszik a helyzet, ha nem bírjuk sokáig enélkül a bevétel nélkül, mert azért tagadhatatlan, hogy egy államnak jelentős bevétele származik, mind a jövedékiadóból, mind az áfából, akkor majd hozzányúlunk.
[00:47:04]De most gyorsan beavatkozni, hogy tudtak?
[00:47:08]lecsökkentették az áfát.
[00:47:08]Mondok egy példát rá.
[00:47:10]Ha magyarországi 27%-os áfát levinnénk 20%-kal, ami annyi, mint az összes többi szomszédos országban lévő álfatartalom, akkor nálunk 50-60 Fttal olcsóbb lenne az üzemanyag.
[00:47:25]Világos.
[00:47:26]Tehát van az eszköz a kezében.
[00:47:26]Ráadásul vannak olyan különadó tartalmak benne, amit csak mi nálunk fizetnek Magyarországon.
[00:47:33]Készletezési díj.
[00:47:33]Ezt még el is fogadja az ember.
[00:47:36]Ebből van például a stratégiai készletezésnek egy bizonyos része finanszírozva.
[00:47:40]Van nálunk EKR, ez energiahatékonysági kötelező hozzájárulás.
[00:47:45]Sehol a világon nincs az üzemanyagba beépítve.
[00:47:48]Nálunk be van építve.
[00:47:50]Persze 8 Ft nem egy nagy tétel.
[00:47:52]Mondhatja az ember, hogy nem egy nagy tétel.
[00:47:53]De már hozzárakom a készletezési díj 3 Ftját meg 8-t, már 11-nél tartunk.
[00:47:59]És ami bejött pluszba, a kis kereskedelmi különadó, ha máshol nincs ilyen, az 3%, ami korábban a kis független benzinkutakra 0,1% volt, tehát 30% szorosára növelték.
[00:48:11]Na most ehez a három tétel valamelyikéhez hozzányúlnak már, és plusz még az áfahoz már mindjárt jobban állunk.
[00:48:19]Nem, ők ezt nem szeretik, nem szerették a az Orbánkor kormány, különösen nem, hogy az ő bevétele csökkenjen.
[00:48:25]Majd elviselik a benzinkutak.
[00:48:26]És ugye a benzinkutasóknak azonnal kiderült, hogy de hát ők nem kapnak akkora kiskereskedelmi árést, amiből neki a költségei fedezhetők.
[00:48:34]Az ő költségeik nagyjából olyan 50 és 70 Ft között van literenként.
[00:48:39]Attól függ, hogy ki hány benzinkutat üzemeltet, meg mekkora forgalom.
[00:48:43]És mit kaptak?
[00:48:43]30 Ft-ot.
[00:48:46]Na most ha nekem 50 Ft-ba kerül literenként az üzemeltetés és 30-at kapok, akkor van 20 Ft veszteségem minden literen.
[00:48:54]És hogy ebből ne legyen cirkusz, az előző kormány, és itt jön a trükk, azt mondta nekik, hogy kaptok érte kompenzációt, majd meg fogjuk szavazni, és rendben lesz a a különbséget kompenzáljuk.
[00:49:04]Igen, ám, csak április 12-én volt egy választás.
[00:49:09]Április 13-án a Nagy Mártonféle minisztériumból azt az információt kapták a független benzinkutak, hogy ja mégse.
[00:49:14]És ott maradtak egy olyan ígérettel, hogy azért nem csináltak balhét a választások előtt három-négy héttel, amiatt, hogy őket veszteségre kényszerítették, mert kaptak egy határozott ígéretet, hogy ugyanúgy majd kompenzálunk benneteket, mint a 480-nál kompenzáltunk.
[00:49:31]Azt mondták, hogy oké, akkor együtt sírunk, együtt nevetünk.
[00:49:35]És az alapproblémát az jelenti, hogy jött az új kormány, fenntolartotta a védettárrendszerét immár olyan stratégiai készletből, ami a drágából lett összerakva, tehát már eleve veszeségként indult, és nem hallgatták meg a független benzinkutakat, hogy te figyelj, ti kaptatok valami ígéretet kompenzációra?
[00:49:55]Igen, kaptunk és szeretnénk, hogyha ez nekünk jönne, mert nekünk az veszteségként van, vagy ha nem be fognak zárni a benzinkutak.
[00:50:00]ugyanis amikor a védett, nem a védett ár, az előző ársapka volt a 480-as, majdnem 100 benzinkút zárt be.
[00:50:08]Meg lehet kérdezni az ott lakókat, hogy örültek-e neki, hogy mostantól a járási hivatal vagy járási központba meg a megyek központba kell bejárni.
[00:50:17]Tehát ők most éppen strájra készülnek megint.
[00:50:21]Hát most ők jelezték, hogy hogy ők szeretnének tárgyalni erről és semmiképp sem adják föl ezt a dolgot.
[00:50:26]teljesen igazuk van, hiszen jelenleg olyan veszteséget halmoztak föl, ami veszteség mértéke nagyjából olyan 7-8 milliárd Ft körül van.
[00:50:36]Nekik nagy pénz az államásztartásban 7-8 milliárd nem egy olyan nagy pénz.
[00:50:40]És ők először is azt szeretnék, hogy amikor mondjuk a miniszterelnök meg a felelős miniszter leül tárgyalni az üzemanyagellátásra, akkor ne csak a MOLt hívja oda.
[00:50:49]Hát értjük, hogy a MOL a legnagyobb szereplő.
[00:50:53]Magyarországon 2000 darab benzinkút van, abból 500 a Molé.
[00:50:55]Ők a legnagyobbak, ez tagadhatatlan, de hát van még egy pár szereplő rajtuk kívül ráadásul egész más problémával küzd meg egy MOL, amelyik ugye a teljes értékláncot a bányászattól a benzinkútig felöleli, azaz ő neki van kompenzációs lehetőség, ha itt veszteséget szenved el, akkor a másik helyen visszahozza.
[00:51:15]A kiskutak, ők kiskutak, ők veszik a nagyeskedőtől az üzemanyagot, eladják.
[00:51:23]legtöbb esetben még shopot sem tud mellette működtetni, mert egy kis faluban ki a franc fog járni shopba?
[00:51:28]Senki.
[00:51:31]Annak mi a következménye?
[00:51:31]És most megkérek, hogy azt próbáljuk meg, hogy fél perc alatt.
[00:51:35]Hogyha hogy a a hogyha a Kapitány István kezében lesz a döntési jog a ezekről a benzinárakról vagy védett árakról?
[00:51:45]Én ezt nem tartom jó dolognak azért, mert én alapvetően hiszek a liberális piacgazdaságban és abban, hogy szabadon majd a piac szabályozza ezeket a dolgokat.
[00:51:53]Öntem, hogy van egy ilyen igény a választópolgárok részére, hogy minket védjen meg mindig a jóságos állam, de én hibának tartom folyamatosan abba a hitbe ringatni a választópolgárokat, a fogyasztókat, hogy hozzánk nem gyűrűzik be bármilyen hatás is legyen, akár az üzemanyagárnál, akár a földgázárnál, akár villamosenergiánál, bárminél.
[00:52:16]Igenis tudomásul kell venni, hogy a piac mozog, és eszerint mozgatunk dolgokat.
[00:52:21]Én azt nagy hibának tartanám, hogyha hogyha ott lenne a kezében egy ilyen demokrész kardként lobogtatott valami, és akkor ha akarom belépek, ha akarom nem ebbe a rendszerbe.
[00:52:33]Holod Attila, nagyon szépen köszönöm.
[00:52:34]Nagyon sok mindenről szerettem volna végbeszélgetni.
[00:52:36]Most ennyire futotta.
[00:52:38]Köszönöm szépen a figyelmüket.
[00:52:38]Business Club jövő héten is lesz.
[00:52:40]Viszonth hallásra!
[00:52:42]Ja.