Klubrádió 51:10

Orbán számára nincs visszaút, de a Momentum is felfalta saját magát | Soproni Tamás

momentumtisza pártmagyar péterválasztási rendszerinterjúközélet
Irányultság: LiberálisKötődés: Független
Orbán számára nincs visszaút, de a Momentum is felfalta saját magát | Soproni Tamás
tl;dr
  • „Nem váltotta be a hozzáfűzött reményeket egyelőre a Momentum […] aminek én elsősorban az okát a magyarországi helyzetben látom.” – Soproni Tamás

  • Soproni szerint a Tisza Párt sikere elsősorban a Fidesz kifáradásának és a világpolitikai helyzetnek köszönhető, nem pedig az „óellenzék” alkalmatlanságának.

  • „Ő ezzel kegyetlenül élt, elpusztított mindenkit” — Magyar Péter pontosan akkor lépett, amikor kinyílt egy politikai időablak, és minden ellenzéki erőt elsöpört.

  • A Momentum centrista pozíciója véletlenül alakult ki: különböző hátterű alapítók (baloldaliak, libertariánusok) közös nevezője a szolidaritás és a nemzet fontossága lett; Soproni személyesen nem hisz a centrizmusban.

  • A pártot belső „SZDSZ-betegség” gyötörte: az alapítók vezettek, de mindig erősebb volt a belső ellenzék, minden elnököt le kellett váltani, és a közösség „felfalta magát”.

  • A 2024-es választáson való indulásról való lemondás politikai realitás volt: a Tisza lendülete mellett 1% alatt teljesítettek volna.

  • A korrupciós botrány kapcsán Soproni bízik az érintett momentumos képviselők ártatlanságában, de elismeri, hogy minden közösségben vannak „romlott almák”.

  • Leghatározottabb elvárása a Tisza-kormány felé egy új választási rendszer bevezetése, mert a jelenlegi 106 egyéni körzetes rendszer ellehetetleníti a többpártrendszert.

  • Polgármesterként azt tapasztalta, hogy a választási vereség után hirtelen együttműködővé váltak a korábban csak saját megjelenésükkel törődő képviselők, az MSZP kivételével.

  • „A tükörbe tudok nézni” — Soproni nem fél a néptől, mert tisztességesen dolgozik, és az életben vannak fontosabb dolgok is a politikánál.

Részletes összefoglaló megjelenítése

A Momentum Mozgalom története és kihívásai

Soproni Tamás 2015-től kezdve szervezte a közösséget, a Momentum 2017-ben lépett a nyilvánosság elé. A párt a kezdeti sikerek ellenére nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket – sem a polgármester, sem a választók számára. Ennek okát Soproni elsősorban a magyarországi politikai helyzetben látja.

„Nem váltotta be a hozzáfűzött reményeket egyelőre a Momentum, számomra sem, senki számára valószínűleg, aminek én elsősorban az okát a magyarországi helyzetben látom.” – Soproni Tamás *

A választók akaratának követése

A Momentum stratégiáját mindig is a választói elvárások határozták meg:
- 2018-ban külön indultak, de visszaléptek bizonyos helyeken, amikor a választók ezt kérték.
- 2019-ben az EP-választáson külön indultak, ahol meglepő sikert arattak (két képviselőt küldhettek az Európai Parlamentbe). Soproni utólag elárulta: a választás előtt megkerestek egy sikeres EP-képviselőt, hogy ha feljön a listájukra másodikként, összefognának a pártjával – szerencsére ez nem történt meg, így két tehetséges képviselőt juttathattak be.
- Az önkormányzati választáson összefogtak az ellenzékkel, ami sikeres volt: Karácsony Gergely lett a főpolgármester.
- 2022-ben ismét az összefogás mellett döntöttek, részt vettek az előválasztáson, elfogadták Márki-Zay Pétert miniszterelnök-jelöltnek – ez csúfos bukás lett.

Soproni szerint a Momentum 10 képviselője különösen nehéz helyzetbe került: egy kétharmados Fidesz-többséggel szemben folyamatos megaláztatásnak voltak kitéve, és nem tudták innoválni a politikát.

„Én a legkevésbé azokat irigylem, akik akkor beültek az országgyűlésbe a Momentumból. Tehát szerencsétleneknek az, hogy egy kétharmaddal szemben megaláztatva lenni folyamatosan, nem lehet innoválni a politikát egy ilyen helyzetben.” – Soproni Tamás *

Kiemelte Hadházi Ákos, Bedő Dávid és Tompos Márton munkáját, akik sokat tettek a rendszerváltásért, mégis sokan „politikai leprásként” kezelik őket, és nem kaphatnak szerepet az új Magyarország építésében.

A Tisza Párt és a Momentum összehasonlítása

Soproni szerint a különbség a Tisza létrejötte és a Momentum (illetve más ellenzéki pártok) között a világpolitikai és világgazdasági helyzetben, valamint a Fidesz 16 év utáni kifáradásában keresendő. Sokan tisztességesen politizáltak az „óellenzékben”, és sajnálja azokat, akiket megvetnek csak azért, mert 2024 előtt kezdtek el politizálni.

„Én azt hiszem, hogy nagyon tisztességesen és jól politizáltak sokan az óellenzékben. És én sajnálom kicsit azokat, akiket megvetnek, csak azért, mert ők 2024 előtt kezdtek el politizálni a Fidesszel szemben.” – Soproni Tamás *

A Momentum az olimpia-ellenes kampánnyal futott be. Kezdetben nagy érdeklődés övezte az országjárásaikat: Győrben 200-300, Debrecenben 200 körüli ember jött el. Később azonban a részvétel csökkent, nem azért, mert kevésbé izgalmas dolgokat mondtak, hanem mert a politikai helyzet kevésbé volt felfűtött.

Magyar Péter miniszterelnökről Soproni nagy tisztelettel beszélt: szerinte megragadta a kínálkozó időablakot, és „kegyetlenül élt” vele, elpusztítva minden maradványt az ellenzéki oldalon.

„Ő azt mondta februárban még, hogy nem alapít pártot, aztán látta, hogy erre most van igény, kinyílt egy időablak. És ő ezzel kegyetlenül élt, elpusztított mindenkit.” – Soproni Tamás *

A centrizmus kérdése

A Momentum centrista pozíciójának kialakulása

Soproni őszintén elmondta: személyesen nem hisz a centrizmusban. A párt azért lett centrista, mert a Rózsa utcai alagsori helyiségben különböző hátterű emberek ültek össze (Donát Anna, Mécs János, Fekete-Győr András, Nemes Balázs és mások). Soproni baloldali, szolidaritáspárti háttérből érkezett – édesapja segédmunkás és hentes volt, édesanyja rokkantnyugdíjas, a Máltai Szeretetszolgálatnál önkénteskedett. Mások libertariánusabb háttérrel rendelkeztek. A közös nevező a szolidaritás és a nemzet fontossága lett.

„Azért lett centrista a párt, mert ott ültünk egy Rózsa utcai alagsornak az egyik ablak nélküli helyiségében. […] Na most ezeket összehozni nyilván elég nehéz. […] és akkor az lett végül is, hogy azt mondtuk, hogy hát mik fontosak számunkra. Fontos számunkra persze a szolidaritás, fontos számunkra a nemzet is.” – Soproni Tamás *

Soproni szerint a centrizmus nem előrevivő út, mert előbb-utóbb döntéseket kell hozni, és ha egy párt nem hoz döntéseket, oda kerül, ahol most a Momentum van.

A Tisza előtt álló kihívások

A Tisza is hasonló „vegyes felvágott”, mint a Momentum volt – de még nem jött el számukra az „igazság pillanata”. Soproni példaként említette:
- Vitézy Dávid közlekedéspolitikáját: ha bevezetnék a dugódíjat, az agglomerációs Tisza-párti polgármesterek tiltakoznának.
- Oktatáspolitika: a hat- és nyolcosztályos gimnáziumok ügyében is lehetnek komoly konfliktusok.
- Közigazgatás: a minisztériumokból ijesztő hírek érkeznek – volt fideszesek kerülnek magasabb pozícióba, szakmai embereket rúgnak ki.

„De még nem jött el az igazság pillanata. […] És akkor egyszer csak majd a Tisza-párti képviselők […] azt fogják mondani, hogy na hát menj te a fenébe, mert mit akarsz te itt progresszívkodni.” – Soproni Tamás *

A Tisza professzionális populizmusa

Magyar Péter eddig változtatásokat hajtott végre, és „professzionális populista politikusnak” bizonyult. Ugyanakkor Soproni félti az önkormányzatokat, mert a Tiszának nincsenek önkormányzati tapasztalatai, és kérdéses, hogy 2029-ig együtt akarnak-e működni a településekkel. Reméli, hogy államférfiak és nem csak politikusok kerültek kormányra.

Kritikaként fogalmazta meg, hogy a Tisza az óellenzékkel szemben tisztességtelenül viselkedik: például Orosz Anna neve felmerült államtitkárként, de megbízható forrásból úgy tudni, hogy „aki korábban politizált, az semmilyen pozíciót nem tölthet be”. Még Hadházi Ákos sem lehet a korrupcióellenes hivatal vezetője, amit Soproni méltatlannak tart.

„Hallottunk olyan elég megbízható forrásból, hogy ki lett mondva az, hogy gyakorlatilag olyan ember, aki politizált korábban, az semmilyen pozíciót nem tölthet be. Tehát Hadházi Ákos sem lesz a korrupcióellenes hivatalnak a vezetője, ami szerintem méltatlan.” – Soproni Tamás *

A Momentum belső működése és vezetési válságai

Soproni politológiai könyvekből (Kéri László, Török Gábor) tájékozódott a 90-es évek politikájáról, és párhuzamot lát a Momentum és az SZDSZ között: „SZDSZ-betegséget” érez a párt működésében. Az alapítók vezették a pártot, de mindig az ellenzék volt erősebb, és minden alkalommal le kellett cserélni a vezetést, mert aki hibázott, arról kiderült, hogy „erkölcsileg is romlott ember”.

A küldöttgyűlési működésről szólva Soproni sajnálkozott: 2019 óta kívülről szemléli ezt a folyamatot, és úgy látja, hogy jó szándékú emberek marakodása vezetett oda, hogy minden elnököt le kellett váltani.

„És ha belegondolunk abba, hogy ha mindenki, aki odakerül, előtte még imádtuk, de most hirtelen egy-két évvel később már biztos, hogy szörnyeteg, valamit nagyon rosszul csinál, akkor bennünk van a hiba a közösségben. Úgyhogy sajnos felfaltuk magunkat.” – Soproni Tamás *

Fekete-Győr András esete

Fekete-Győr András a 2024-es elnökválasztáson azon a platformon indult, hogy még van esély a visszatérésre (például Hadházi Ákos bevonásával), de ha nincs, akkor a Tiszát kell támogatni. Végül ez utóbbi valósult meg. A bírósági ítéletet (felfüggesztett börtönbüntetés a parlament előtti tüntetésen történtek miatt) Soproni igazságtalannak tartja, és a párton belüli kezelését sem tartotta korrektnek. A párt végül Tompos Márton lemondása után Rózsa Andrást választotta elnökké, és beálltak a Tisza mögé.

A választáson való indulásról való lemondás

Soproni szerint politikai realitás volt a döntés: pontosan az lett volna a sorsuk, mint bármelyik másik kis pártnak (pl. MKKP), 1% alatt teljesítettek volna, mert a Tisza lendülete elsöpört mindent. Morálisan helyesnek tartja a döntést: a Momentum mindig azt csinálta, amit az ellenzéki választók tömegei akartak.

„Pontosan az lett volna a sorsunk, mint bármelyik másik pártnak, aki elindult a választáson, […] 1% alatt teljesítettünk volna, mert én azt éreztem, hogy van egy olyan lendület a Tiszában, ami elsöpör mindent. És akkor miért állsz elébe?” – Soproni Tamás *

A korrupciós botrány és a Momentum érintettsége

A polgármestereket és alpolgármestereket érintő korrupciós ügyről Soproni óvatosan nyilatkozott: hangsúlyozta az ártatlanság vélelmét, és nem tudja, hogy a sajtóban szereplő momentumos politikusok bűnösök-e. Ha igen, akkor rendkívül mérges, mert rossz fényt vetnek az önkormányzatiságra és a Momentumra. Ha viszont ártatlanok és csak egy „pentito” vallomása alapján folyik az eljárás, akkor ők áldozatok.

Szerinte minden politikai közösségben előbb-utóbb megjelennek a „romlott almák”, és ez a Tiszával is így lesz. Voltak olyan tagok, akiknek távozásának kifejezetten örült, mert nem illettek a közösségbe. Ugyanakkor hisz a momentumosok ártatlanságában, és úgy véli, ha igazak lennének a vádak, az érintett képviselők azonnal az etikai bizottsághoz fordultak volna, és a nyilvánossághoz.

„Én hiszek egyébként a momentumosok ártatlanságában, különösen ismerem őket, és nagyon megdöbbentene, ha ez igaz lenne.” – Soproni Tamás *

A Momentum jövője

Soproni szerint a Momentum közösségként él, de hogy pártként életben marad-e, az még kérdéses. Júniusban tisztújítás lesz. Bízik benne, hogy az indulók tudják, merre kell továbbmenni egy olyan helyzetben, ahol a Tisza 70%-on áll. A Fidesz talán megszűnik, különösen Orbán Viktorral nincs visszaút ebből a helyzetből. Ugyanakkor egy „régi párt” nem tud választókat szerezni a Tisza táborából, amíg a jelenlegi választási rendszer fennáll.

Leghatározottabb elvárása a Tisza felé: minél hamarabb legyen társadalmi vita és új választási rendszer, mert a 106 egyéni választókerületre épülő rendszerben mindenki a Tiszára szavaz, félve a Fidesz visszatérésétől.

„Nekem van elvárásom a Tisza felé, és az egyik legerősebb elvárásom most az, hogy minél hamarabb legyen egy társadalmi vita és egy új választási rendszer, mert addig amíg nincs új választási rendszer, addig nem fog felemelkedni új párt.” – Soproni Tamás *

Polgármesteri tapasztalatok Terézvárosban

A kezdeti nehézségek

Soproni 2019-ben, nagyon fiatalon lett polgármester. A legnagyobb nehézséget nem a menedzsment jelentette, hanem a jogkörök elvonása (a Fidesz-kormány alatt) és a politikai közösségen belüli konfliktusok.

Példaként említette: korábban az önkormányzati jegyző szabhatott ki bírságot, ha egy telken szemét halmozódott fel, de ezt a hatáskört elvették és a kormányhivatalhoz rendelték. Azóta ahelyett, hogy gyorsan intézkedhetnének, a bürokratikus kormányhivatalnál kell bejelentést tenniük.

A másik megdöbbentő tapasztalata az volt, hogy egyes képviselők nem a kerület érdekeit nézték, hanem személyes megjelenési lehetőségeket kerestek a Terézváros magazinban, és zsarolással próbáltak több szereplést kicsikarni. Volt olyan főszerkesztő, aki emiatt felmondott, és Soproni szégyellte magát, hogy nem tudta megvédeni.

„Amikor odakerültünk, akkor megdöbbentem, hogy hirtelen a képviselők között volt olyan, aki máshogy gondolt a politikára, mint én, és megdöbbentett, hogy igazából ő azért is képviselő, hogy a Terézváros magazinban megjelenjen az arca.” – Soproni Tamás *

2022 után, amikor az ellenzék vereséget szenvedett, a képviselők hirtelen együttműködőbbé váltak, mert rájöttek, hogy Soproni népszerű a helyiek körében. Kivételt az MSZP jelentett, amely kiszállt a koalícióból – ők voltak azok, akik be akarták hozni az egyik, most botrányban érintett céget a testület elé.

Pénzügyi helyzet és szolidaritási adó

Terézváros költségvetése 30-40 milliárd forint között mozog, a szolidaritási hozzájárulás 2 milliárd forint felett van – 2019-ben még 0 forint volt. Soproni szerint ez az adónem „gonosz”, mert az iparűzési adóbevételt nézi, és kifejezetten a fővárosi önkormányzat ellen van kitalálva. A kerület gyakran kénytelen kifizetni olyan projekteket (pl. Andrássy út zöldjének felújítása, közműcserék), amelyeket a főváros vagy a közműszolgáltatók helyett valósítanak meg.

Elvárások az új kormány felé

Soproni a hatékonyság elvét hangsúlyozta: a jogköröket oda kell telepíteni, ahol hatékonyabbak – az önkormányzati szintre tartozó ügyeket (pl. építésügy, gépjárműadó) vissza kell adni, az országos jelentőségű ügyeket (pl. vasútfejlesztés) viszont a kormány szintjén kell tartani.

Példaként említette Vitézy Dávid terveit a Podmaniczky park helyén épülő metrómegállóról és a Délit- Nyugatit összekötő vasúti alagútról: ebben az esetben nem kell népszavazás, mert országos érdekről van szó.

„Hogyha Vitézy Dávid azt mondaná, hogy ezt megépítjük és te kussoljál, én azt mondom, hogy jó, ez így rendben van, nem kell róla népszavazás helyben. Tehát ami hatékonyabb és fontosabb az ország érdekében, azt döntsék el nyugodtan.” – Soproni Tamás *

Az iskolák esetében viszont óvatosságra int: ha a gazdagabb önkormányzatok (mint Terézváros) átvennék az iskolákat, elszívnák a jó tanárokat a szegényebb településekről, ami igazságtalan lenne.

A nemzeti önazonosság törvény és a lakhatás

Soproni szerint a törvényt alapvetően rasszista szándékkal használták egyes önkormányzatok, elsősorban a romákkal szemben. A valós probléma viszont a beköltözések miatti túlterheltség a közművekben és a közlekedésben, amit nem tiltással, hanem progresszív közműdíjakkal (pl. a medencét töltők fizessenek többet a vízért) és a befektetési célú ingatlanvásárlás korlátozásával kellene kezelni.

Terézvárosban már van ilyen szabályozás: harmadik országból érkezők nem vehetnek második ingatlant, hogy az első lakáshoz jutást segítsék.

Közösségi részvétel és a közösségi költségvetés

A közösségi költségvetés kezdeti formája (javaslatok beküldése, szűrése, szavazás) nem váltotta be a reményeket: nem születtek kiemelkedő ötletek, és nem jöttek létre kisebb közösségek. Idén átalakították a rendszert: egy választott tanács működik, amelynek tagjai képzést kapnak, és fizetést is kapnak a munkájukért.

Különösen büszke a női közösségi gyűlésre, amelyet a Demnet segítségével szerveztek: 100 nőből álló panel több hétvégén át gondolkodott női szempontokról. Példaként említette, hogy saját tapasztalatából tanulta meg: a nők miért kerülik a rosszul megvilágított utcákat. A védőnői szolgálattal kapcsolatban is kaptak hasznos javaslatokat.

„Én gyerekkoromban sosem értettem azt, hogy az én lánytestvéreim, meg aztán később az én barátnőim, azok miért, hogyha az Oktogonra mennek, mindig kimennek az Andrássy útra, és úgy mennek ki az Oktogonra, én meg mindig az Aradi utcában mentem. […] kiderült, hogy rossz a közvilágítás az Aradi utcában, sötétebb.” – Soproni Tamás *

A polgármester viszonya a néphez

Soproni nem fél a néptől, mert tisztességesen végzi a munkáját, és ha egyszer nem lesz polgármester, azzal sincs baj – az életben vannak más csodálatos dolgok is (gyermeke, felesége). Szerinte a nép megérzi, ha valaki fél tőle.

„Szerintem nincs mitől félnem. Mert tisztességesen végzem a munkámat. A tükörbe tudok nézni, ez a legfontosabb.” – Soproni Tamás *

⚠️ Értelmezhetetlen vagy bizonytalan szakaszok
  • „poton délinával jártuk”: A kontextus alapján valószínűleg egy másik momentumos politikussal (talán Donát Annával?) járták az országot, de a név nem azonosítható egyértelműen az ASR-hiba miatt.
  • „Navras isféle önazonosságtörvény”: A kérdező által használt kifejezés, a „Navras” valószínűleg egy elnevezés vagy mozaikszó torzult alakja, a nemzeti önazonosság törvényére utal.
  • „Ivan, ez lenne talán az első rövid válaszom”: A válasz elején elhangzó „Ivan” valószínűleg egy ASR-hiba, a kontextus alapján nem azonosítható. Lehet, hogy az „Igen” szó torzulása.
  • „Pintér Bencét, például Györben szegényt”: Győr polgármesterével kapcsolatos utalás, a név valószínűleg ASR-torzulás, a pontos nevet nem lehet megállapítani.
  • „az egyik, amit amit elvárna az úrkormánytól”: Az „úrkormány” feltehetően az „új kormány” torzult alakja.
  • „a hipabevétele”: A szolidaritási hozzájárulás számítási alapjaként említett „hipabevétel” feltehetően az „iparűzési adóbevétel” (hipa = helyi iparűzési adó) torzult alakja.
  • „lárpur lár akadékoskodtak”: Valószínűleg ASR-hiba, a kontextus alapján „állandóan” vagy hasonló kifejezés lehetett.
  • „az egyik ilyen rozsda övezet”: A Podmaniczky parkkal kapcsolatban említett terület, a „rozsdaövezet” helyesírása bizonytalan.
  • „Landnert miniszterasszony”: Valószínűleg Lannert miniszterasszonyra utal, a név ASR-torzulása.
Teljes átirat megjelenítése

[00:00:13]Sopronni Tamás Terézváros polgármester a vendégünk.

[00:00:15]Jó napot kívánok.

[00:00:17]Jó napot kívánok.

[00:00:17]A nem bánja, persze beszélünk a jelenörről meg a jövőről is, de egy picit a múltról és hát az ön pártjáról, a Momentumról, mert ez egy nagyon érdekes mozgalom volt, és tulajdonképpen azt hiszem, hogy valamiképpen csalódás is, mert az ember valami olyasmit vár tőlük, mint amit a 80-as évek végén, a 90-as évek elején a Fidesztől, hogy egy fiatal, dinamikus, nem elkötelezett, a öregek csatáiba, nem belebonyolódó alakulat, és hát a momentum nem is bonyolult.

[00:00:47]Ott be tulajdonképpen ezekbe, mert mindig egy ilyen centristáláspont volt, de nem áll jól, és már egy ideje nem áll jól.

[00:00:54]És majd szeretném kérdezni, hogy miért nem?

[00:00:56]Ha jól tudom, ön mindig ilyen mozgalmánnak számított nagy szervezőnek, de igazából 2017-ben került a Momentumhoz, Ugye akkor ilyen kampányarcnak.

[00:01:08]Hát akkor léptünk ki a a színre valójában.

[00:01:11]Akkor akkor léptünk ki a nyilvánosság elé, de 2015-től szerveztük már a közösséget, és én magam is.

[00:01:15]De valóban, ahogyan szerkesztő úr mondja, nem váltotta be hozzáfűzött reményeket egyelőre a Momentum, számomra sem, senki számára valószínűleg aminek én elsősorban azért az okát, azt a nem is akarom azt mondani, hogy a a világban megjelenő jelenségekben, de de a magyarországi helyzetben látom.

[00:01:38]A Momentum mindig ki akarta szolgálni a a választó közösségét, ami aztán nem volt egy hálás végrehajtás, mert hogyha azt nézzük, hogy 18-ban mi külön indultunk, akkor is már kaptunk elég sok savat ezért, de mégis visszaléptünk bizonyos helyeken, amikor azt kérte a a választó a választók tömege.

[00:01:59]Aztán 19-ben azt mondták, hogy induljunk együtt az önkormányzati választáson, mert ugye az EP-n lehetett külön indulni.

[00:02:05]Ott egy sikert aradtunk, azt hiszem, meglepő eredmény értelen momentum, de az önkormányzin összefogtunk, és ez egy sikeres összefogás volt, hiszen valóban Karácsony Gergely lett a főpolgármester, és számos helyen az azt gondolom, hogy tisztességes polgármesterek kerültek pozícióba, tisztségbe.

[00:02:22]Aztán 22-ben megint azt mondta a a tehát ták a választók, hogy össze kell fogni, együtt kell indulni, egy a zászló, ugye, egy az oldal.

[00:02:35]A Fidesszel így lehet szembemni.

[00:02:35]Egy előválasztásban részt vettünk, tisztességesen elfogadtuk Márkizaj Pétert miniszterelnök jelölted.

[00:02:39]És csúfos bukás volt ez.

[00:02:42]Csúfos bukás.

[00:02:42]Én a legkevésbé azokat irigylem, akik akkor beültek az országgyűlésbe a Momentumból.

[00:02:48]Tehát szerencsétleneknek az, hogy egy kétharmaddal szemben megaláztatva lenni folyamatosan, nem lehet innoválni a politikát egy ilyen helyzetben.

[00:02:54]És az a helyzet, hogy én a felmentem a bocsánat, ez 2022-ben 10 fő jutt be, nem?

[00:03:01]Igen, azt hiszem.

[00:03:01]Azem, az már egy frakció volt.

[00:03:05]Frakció volt, csak hogy impotens frakció, mint ahogy minden politikus impotens volt nagyjából a parlamentben.

[00:03:10]Én nagyon tisztelem Hadházi Ákos munkáját, amit ő elért, azzal hozzájárult szerintem a rendszerváltáshoz.

[00:03:15]Nagyon tisztelem Bedő Dávid munkáját a mi részünkről, Tompos Márton munkáját és sorolhatnám, de mégis ezek az emberek ugye most nincsenek ott.

[00:03:24]Ők tettek a rendszerváltásért, és mégis egyesek egyébként, hogy mondjam ö politikai leprásként kezelik őket.

[00:03:31]Más, más, mások pedig még ha el is fogadják azt, hogy ők ők, ők valóban sokat tettek ezért a célért, ö és az elismerést megkapják, de mégsem lehetnek ott mindenesetre, amikor tevékenyen egy új Magyarország felépítésében dolgozhatnak, dolgozhatnának.

[00:03:47]Ö, Úgyhogy én a helyzetet egyébként, a a különbséget abban látom, a Tisza létrejötte-e és a Momentum létrejötte, vagy mondhatnám az LMP-t, vagy a vagy sok más, tehát sok más pártot, párbeszédet, együttet, amik tisztességes emberekből álltak össze a a legelején, és és próbálták a Fidesz rendszerével szemben küzdeni.

[00:04:04]hogy egyszerre más volt a helyzet, a világpolitikai helyzet, a világgazdasági helyzet elsősorban a Fidesznek a gyengülése, a 16 év kormányzás elfáraszt mindenkit és mindenki megunja őket.

[00:04:16]Én azt hiszem, hogy nagyon tisztességesen és jól politizáltak sokan a az Óellenzékben.

[00:04:24]És nem, én sajnálom kicsit azokat, akiket akiket megvetnek, csak azért, mert ők 2024 előtt kezdtek el politizálni a Fidesszel szemben.

[00:04:32]A Momentum tulajdonképpen olimpiával futott be, ugye?

[00:04:36]Egy az egy valahol azt olvastam leőbb Wikipédián, hogy tulajdonképpen a pártot ez írja le, hogy vannak bizonyos kampánysikerei, de két kampánysikerek köz siker között igazából nem tudnak megmutatkozni a választóknak.

[00:04:48]De egyébként ami az óellenzéket illeti, hát ugye van azért egy nagy különbség, nem csak a kor meg ugye a gazdasági válság, a rosszabb életkörülmények, hanem hogy ezek az emberek azért igen jó részük tisztességes volt, itt ültek Pesten és nem mentek el az emberekhez, nem mentek el vidékre.

[00:05:09]Momentum többet járt, többet kopogtatott.

[00:05:15]Én ezt én ezt egy nem érdekeljet ezzel az értékeléssel.

[00:05:20]Én emlékszem, amikor Anolimpia után mi elindultunk országot járni alapvetően a megyei jogvárosokban, de voltam én egyébként falvakban is, akkor ott mondjuk Győrben eljöttek a mi országjárásunkra 200 300 ember talán az volt asszem talán a legtöbb, vagy Debrecenben is ilyen 200 körül voltak.

[00:05:38]Iszonyatosan lelkesítő volt számunkra.

[00:05:40]Emlékszem még akkor poton délinával jártuk nagyon sokat az országot, ugye ő is momentumos politikusként, és rendkívül lelkesítő volt.

[00:05:48]De hát azért hagytuk ezt abba, mert kevesebben jöttek el, és nem azért, én azt gondolom, mert hogy mi mi kevésbé mondtunk izgalmasakat, hanem mert a a politikai helyzet olyan volt, hogy hogy kevésbé érdek, kevésbé volt felhevítve a társadalom.

[00:06:03]És én mentem volna nagyon szívesen.

[00:06:06]Hát hogyha falvakban is egyébként volt, ahol mondjuk ilyen 10en kijöttek, én mentem volna még többen, hogyha hogyha kijönnek még 10en vagy 20-an, de így tud meg nem jöttek el, mert nem voltunk olyan, hogy hogy úgy mondjam, politikailag szexik elején igen, a Nolimpia tényleg az az izgalmas volt.

[00:06:21]Fiatalok összeálltak, relatíve fiatalok és és azt mondták, hogy csináljuk meg.

[00:06:25]Csak aztán ott volt az a helyzet, hogy akkor még azért azok a pártok, amelyek voltak az ellenzéki oldalon az együttől elkezdve a párbeszéden át a DK-ig, az MSZP-ig, a Jobbikig, ugye hát a Jobbik az val-os eredményt ért el 18-ban, tehát mi törpék voltunk hozzájuk képest, és nyilván ott voltak még közösségek és 22 gyakorlatilag már az lemosott mindenkit, és ezért volt egy jó lehetőség arra valójában a 23-as24-es év, hogy egy új erő jelen meg.

[00:06:53]És én nagyon tisztelem egyébként a miniszterelnök urat azért, mertogy ő ő meg tudta ragadni ezt a az opciót.

[00:06:59]Ő azt mondta februárban még, hogy nem alapít pártot, aztán látta, hogy de látta, hogy erre most van igé, kinyílt egy időlak.

[00:07:07]Kinyílt egy időablak, és ő ezzel kegyetlenül élt, elpusztított mindenkit, tehát ami maradványok voltak, azok megszűntek, mert a mert a mert a választók nyilvánvalóan az erőshöz akartak húzni, amit én teljesen megértek.

[00:07:16]Persze bele lehetett bele lehetett látni a tiszába mindent is.

[00:07:21]Tehát mi is mi is annó a momentummal azért az eleinte az is volt a sikerünk, hogy még nem kellett állítani a világról dolgokat.

[00:07:26]A centrizmusa az a jó, hogy hát minden jobb lesz, minden jobb lesz.

[00:07:31]Ezt lehet mondani.

[00:07:31]És a Tiszapárt ezt mondta, hogy minden jobb lesz.

[00:07:32]És így könnyű helyzetben vannak relatíve szerencsére, mert mert könnyebb jobban csinálni a kormányzást, mint azok, akik előttük ott voltak.

[00:07:42]Ez a szó, hogy centrizmus, ez az önök szándékaiban, amikor elkezdték, mit jelentett.

[00:07:47]Ez tulajdonképpen egy ilyen polgári közép, egy ilyen nyugodt erő.

[00:07:51]Bocsánat, hogy lopom az MFnek a szavát.

[00:07:55]Szerintem nem sértő.

[00:07:56]De hát a se nem jobb, se nem bal az meg a miépé jel.

[00:07:57]Igen, csak ott a keresztény és magyarral még kiegészült, ugye.

[00:08:01]Igen.

[00:08:03]Hadd, hadd legyek őszinte, bár erre nem kell engedélyt kérni nyilván egy ilyen műsorban, hogy én nem vagyok centrista, én nem hiszek a centrizmusban személyesen.

[00:08:12]Azért lett centrista a párt, mert ott ültünk egy Rózsa utcai alaksornak az egyik ablak nélküli helyiségében.

[00:08:23]És ott ült velem Donát Anna, Mécs János, Fekete Győr András és még páran.

[00:08:27]Nemes Balázs és hát mindenki más kulturális és műveltségi és intellektuális háttérrel rendelkezett.

[00:08:42]Szóval legyen középosztályi háttérrel.

[00:08:45]Alapvetően azt hiszem, hogy Nemes Balázs meg én voltunk talán a legalacsonyabb háttérből.

[00:08:49]Mi jöttünk, az énapám sághestés volt előtte, meg hentes, anyukám, rokkan nyugdíjas.

[00:08:53]Tehát inkább azt mondanám, hogy más gondolati háttérrel számomra a baloldaliság volt egy vonzó irány.

[00:09:00]A szolidaritás, a társadalmi szolidaritás.

[00:09:02]Én azt tanultam anyukámtól, hogyha ha bemegyünk a boltba, és van mellette egy egy hajléktalan, akkor veszünk neki is egy zsemlét meg egy párizsit.

[00:09:09]Ő ő a Máltai Szeretetszolgálatban volt önkéntes.

[00:09:12]Azt tanultam a a templomban is, hogy tehát én én alapvetően ebből az irányból jöttem.

[00:09:19]Míg volt, aki mondjuk inkább egy libertariánus háttérrel rendelkezett.

[00:09:23]Na most ezeket összehozni nyilván elég nehéz.

[00:09:25]Nyilván Donat Anna még mellettem egyenősen baloldali háttérből jött.

[00:09:30]És akkor az lett végül is, hogy azt mondtuk, hogy hát mik fontosak számunkra.

[00:09:35]Fontos számunkra persze a a szolidaritás, fontos számunkra a nemzet is.

[00:09:41]Tehát én ezt az az mindannyiunk számára egy egy közös pont volt, amit persze definiálni kell, mert önmagában mi az, hogy nemzet, milyen tehát nem az egyvérből valók vagyunk értelemszerűen, hanem a kulturális hátterünk, a kulturális közösségünk az fontos számunkra.

[00:09:57]Szóval, hogy így jött ki ez a centrizmus valójában.

[00:10:00]És a centrizmus szerintem nem egy előrevivő út.

[00:10:02]Valójában nem lehet hatékonyabban csinálni, nem elég hatékonyabban csinálni mindent, mert valójában kell politikusként döntéseket hoznod, és ha nem hozol, akkor odakerülsz, ahol ahol most van a momentum nehéz helyzetbe.

[00:10:17]Na de mondjuk a a Tisza is egy ilyen vegyes felvágott, mint a Momentum volt annak idején, nem?

[00:10:23]Így van.

[00:10:23]Hát és mégis sikeres.

[00:10:25]De még nem jött el az igazság pillanata.

[00:10:27]Aha.

[00:10:27]Én nem látom azt, hogy hogy fog majd akár oktatáspolitikában akár tehát ugye lesznek pénzügyi kérdések, tehát azt fogja mondani Vitézi Dávid, mondjuk, hogy ne oktatáspolitikát mondjak, akivel én szakpolitikailag szerintem 100%-ban értek egyet Vitézi Dáviddal azt fogja mondani, hogy be kell vezetni mondjuk a dugódíjat.

[00:10:48]Nem állítom, hogy ő ezt akarja, csak mondom, mert azt gondol, hogy talán ez eljöhet ez a pillanat.

[00:10:52]Ö, és akkor egyszer csak majd a azok a tiszás képviselők, vagy azok a azok a tiszásek polgármesterek, akik lesznek a jövőben az agglomerációból, azt fogják mondani, hogy na hát menj te a fenébe, mert mit akarsz te itt progresszívkodni ilyen értékek mentén mondjuk az a azt gondolni, hogy a közösségi közlekedés fontosabb.

[00:11:12]Értem, hogy megépíted azt a vasútvonalat, nagyon jó, de attól még azért ne legyen dugódíj.

[00:11:16]Vagy amikor azt mondja, szerintem Lannert miniszterasszony iszonyatosan keményeket fogalmazott, nagyon szimpatikusakat számomra.

[00:11:23]már most az oktozással kapcsolatban, akár a hat-nyolc osztályosokkal kapcsolatban akár más területen azért ott is lehetnek még konfliktusok nagyon.

[00:11:33]Szóval, hogy még ez nem jött el az igazság pillanata, ők hamarabb kerültek kormányra, mint hogy kiderüljön, hogy mit gondolnak valójában a világról és most kell kialakítaniuk.

[00:11:41]Én nagyon szurkolok, hogy ebből egy jó irány jöjjön ki.

[00:11:43]Egyelőre mondjuk a minisztériumokból ugye ijesztő dolgokat is hallunk.

[00:11:47]Tehát az az talán mostanában a napokban indult egy petíció is például a NFK újvezetőjével szemben, akit akit akit kineveztek.

[00:11:56]Hát volt fideszesek kerülnek igazából egy polccal magasabbra, és vannak olyan szakmai emberek, akik akiket meg kirúgnak esetleg, és és újjoncok jönnek be.

[00:12:06]Úgyhogy a közigazgatás azért nem egy nem egy vicces dolog, tehát ahhoz érteni kell.

[00:12:11]És én magam is nagyon hálás vagyok a sorsnak, hogy önkormányzat vezetőként ezt ezt mondjuk megtanultam.

[00:12:15]Tehát nem lehet mindent kidobni az ablakon.

[00:12:18]Ugyanakkor pont azokat kéne, akik akik mondjuk a Fideszes butyikban részt vettek, illetve kegyetlenkedtek akár a dolgozókkal.

[00:12:26]Egy dolog azért egyelőre biztosnak látszik egyelőre, hogy amennyire Orbán képtelen volt hajlékonyságra és változtatásra átgondolni azt, hogy mi az, amit a környezet nem fogad el tőle, mi amit másként szeretne, eddig Magyar Péter tett változtatásokat, tehát kétségkívül ezt látszon.

[00:12:47]professzionális a populista politikus abszolút, de azért mondjuk nem fogja ön szeretni, amikor a fizetéséből levesznek.

[00:12:52]Nem, ne nagyon nehéz az embernek a fizetése megvonásával kapcsolatban a nyilvánosságban nyilatkozni.

[00:13:01]Senkinek nem kívánom ezt nyilván.

[00:13:05]inkább én az, ami most történik végül is, hogy a költségtérítést elveszik és befogyasztják a bért, én ezt teljesen azt gondolom, hogy korrekt, vagy vagy rendben van, pontosabban.

[00:13:15]Azért nem korrekt, mert nem volt egyeztetés.

[00:13:16]Ezt sajnálom, mert az az megint ugyanaz a fideszes tempó, amit én éreztem korábban.

[00:13:23]Nem a fizetéssel kapcsolatban, hanem sokkal fontosabb dolgokkal kapcsolatban, a jogköreinkkel kapcsolatban.

[00:13:27]De amitől én félek, mint önkormányzati vezető, az nem a nem a fizetésnek a csökkentése, hanem elsősorban az, hogy ugye a Tiszának nincsenek önkormányzati politikusai, nincsen önkormányzati tapasztalata.

[00:13:41]És éppen ezért a hatalom jellegéből adódóan meglepődnék, ha ők ténylegesen 202-ig együtt szeretnének működni az önkormányzatokkal.

[00:13:52]Hiszen aért a pártokban nyilván vannak olyanok, akik most kaptak lehetőséget, pozíciót, pénzt, paripát, fegyvert, de vannak olyanok, akik ott vannak a Tisza szigetekben, mondjuk, és és azt gondolják, hogy ők tennének helyben a közösségért, de nem tudnak, mert ott van az a gonosz korábbi polgármester.

[00:14:07]Most nem elsősorban magamra gondolok, én azt gondolom, hogy helyben a a Tiszások támogatása az az viszonylag magas nálunk.

[00:14:15]Ö de vannak biztos ilyen települések, ahol pedig ugye az lenne a célja a kormánynak is, hogy a saját emberei kerüljenek oda.

[00:14:22]Na most ha én kifizetem a szolidaritási hozzájárulást a fővárosnak, visszaadom pontosabban kormányként, akkor Karácsony Gergelynek segítek.

[00:14:30]De miért segítenék én Karácsony Gergelynek?

[00:14:32]Ugye, hogyha én meg én meg én meg én meg nem szeretem őt, mert a nem egy tiszás politikus.

[00:14:36]Úgyhogy itt itt itt itt válik el szerintem az, hogy államférfiak kerültek oda, és államasszonyok, vagy pedig politikusok.

[00:14:45]És én nagyon bízom benne, hogy az előbbiek lesznek többségben.

[00:14:47]És én most próbálom az optimista élemet előhozni.

[00:14:52]Hát azt látom egyébként nem szeretik beszorulni egy ilyen tiszavédelmező szerepére, de azt látom, hogy rohannak.

[00:14:59]Tehát rohannak.

[00:14:59]És azt is látom, hogy valami olyan hihetetlen elvárast tömeg van velük szemben, aminek nem is lehet megfelelni, mert most minden oldal a saját érdekét akarja számon kérni.

[00:15:06]Ebből pedig nem lehet valami közös levest főzni, tehát mindig sérülni fog valaki.

[00:15:15]De most egy nagy rohanás van, hogy minél többet teljesítsenek, mert kellenek a kezdeti sikerek.

[00:15:20]Azt hiszem azért is, hogy hiszát egyben tartsák valameddig.

[00:15:24]Hogyne?

[00:15:24]Jelenleg ugye a pont a sikere az, ami ami ami egy nagyon nagy erő az egyben tartásra.

[00:15:28]egyébként a ez minden pártra igaz a momentum is visszatérve ugye a 2019-ben, amikor amikor sikerült egy rosszabb országgyűlési választási eredmény után az EP-n jól jól teljesíteni.

[00:15:41]Két képviselőt két képviselő, ami abszolút meglepő volt.

[00:15:43]Mi az egynek is örültünk volna nagyjából.

[00:15:45]Sőt, egyébként ezt utólag elmondhatom, hogy volt olyan is, hogy megkerestünk egy sikeres EP képviselőt még a választás előtt azzal, hogyha feljön a listánkra másodikként, akkor összefognánk ugye a pártjával.

[00:15:57]És milyen jó, hogy ez nem történt meg, hiszen így oly két embert és két nagyon tehetséges és nagyon jó EP képviselőt küldhettünk be az Európai Parlamentbe.

[00:16:05]Na, mindenesetre a Tiszában valóban a összetartó erő lehet szerintem a siker.

[00:16:12]És ez ez teljesen rendjén van.

[00:16:12]Ö és szerintem nekik majd belül ki kell dolgozniuk azt, hogy hogyan működik a demokrácia akár a frakcióban, mert 141 embernek az igényeit kielégíteni, az nem egyszerű dolog.

[00:16:25]Én tudom, nekem van ugye 10 képviselőm plusz még akik mondjuk így-úgy csatlakoznak ehhez a közösséghez ugye alpolgármesterek vagy más külsős képviselők, és próbálok egyeztetni mindenről.

[00:16:37]Itt még ez belátható.

[00:16:37]Tehát it itt mindenkinek a a politikai igényeit, kéréseit hogy melyik utcát újítsuk fel, vagy vagy mi kerüljön be a szociális rendeletbe, ezt még ki lehet elégíteni.

[00:16:50]141 képviselő között biztos vagyok benne, hogy az egyik az homlokegyenest más gondol, mint a mint a másik szélen lévő.

[00:16:58]Úgyhogy ott még a demokratikus működésnek a kereteit ki kell alakítani.

[00:17:02]A párt rövid története alatt elég sok elnököt fogyasztott el.

[00:17:06]Ugye Fekete Győr András, Tompos, akkor az Anna, most nem is tudom, hogy ki van, már nem követtem a bé.

[00:17:13]Rózsa András, Rózsa András, Zugló Zuglói polgármester ezek mindig irányváltozások voltak, vagy voltak mondjuk volt egy válság, hogy nem vagyunk elég sikeresek.

[00:17:21]Hát akkor lemond az elnök, és akkor keresünk valami új irányt, vagy csak új embert kerestek?

[00:17:30]Én alapvetően könyvekből tájékozódtam a 90-es évek politikájáról, hiszen még igazán kicsi gyermek voltam akkoriban.

[00:17:43]Köből elsősorban igen, hát nem tudom, Kéri Lászlótól elkezdve Török Gáborig.

[00:17:48]Politológiai elemzés.

[00:17:49]Politológiai elemzések.

[00:17:49]Igen, tehát alapvetően és és nem biztos éppen emiatt, hogy a a az az összehasonlítás, amit teszek, az az megállja a helyét, és nálunk egy jóval sikeresebb pártról van szó, de sokan mondták azt, hogy kicsit hasonlóan működünk, mint az SDS, vagy egy ilyen SDS betegséget lehet érezni abban a működésben, amit mi gyakorlunk.

[00:18:10]ö hogy volt a az úgynevezett pártelit alapítók, akik éppen vezették mondjuk a pártot, és mindig az ellenzék volt erősebb gyakorlatilag valami mindig és akkor mindig le kellett cserélni a vezetést, mert mert nem lehetett kivárni, hogy valaki hibázott, az aztán egy az az nem csak hatékonyságban, de erkölcsileg is romlott ember nagyjából.

[00:18:33]Ez kiderült három másodperc alatt.

[00:18:35]Ö és és ez a ez a küldött gyűlési működés, ami nálunk volt, ugye az is egy politikai szerv volt, ugye a a legfelsőbb döntésó szerv, tehát nem a teljes tagság volt benne, hanem most nem tudom pontosan mennyi változó számban 90 fővel mondjuk egy küldött gyűlés.

[00:18:55]És én ezt igazából 2019 óta ugye kívülről szemlélem, hiszen mióta polgármester vettem, én sokat nem foglalkozom ezzel, de mindig sajnáltam azt a fajta marakodást és jó indulatú emberek marakodását teszem hozzá, jó szándékú emberek marakodását, ami ahhoz vezetett, hogy valóban minden alkalommal le kell cserélni a a vezetést.

[00:19:12]Ö és ha belegondolunk abba, hogy ha mindenki, aki odakerül előtte még imádtuk, de most hirtelen egy-két évvel később már már biztos, hogy már már szörnyeteg, valamit nagyon rosszul csinál, akkor bennünk van a hiba a közösségben.

[00:19:26]Úgyhogy sajnos felfaltuk magunkat, felfaljuk magunkat bizonyos szempontból.

[00:19:34]De azért a közösség maga az még az még az még létezik, és számomra ez a legfontosabb érték a pártban.

[00:19:40]Visszatérve az egyik elnökre, Fekete Győr Andrásra, ugye ő volt elnök, aztán indult még egyszer, de nem sikerült, akkor aztem, hogy akkor futott be Tompos, és 2024-ben megvonták a mandátumát egy többével korábbi esetre hivatkozva, amikor állítólag füstgyertyát, vagy füst bombát dobott a bombaszót szerintem erős a rendőrsorsal felé a parlament előtt.

[00:20:06]És hát akkor kapott két év felfüggesztett, ha jól tudom.

[00:20:08]Ezt megbeszélték a pártban egyébként.

[00:20:12]Igazságosnak tartja ezt a dolgot.

[00:20:16]Nem, nem tartom igazságosnak sem azt egyébként, hogy hogy őt elítélték ezért.

[00:20:22]Sem azt, ahogyan esetleg néhányan kezelték ezt a vagy feketőrendes helyzetét a pártban.

[00:20:27]Érdekes, hogy amikor ő ugye elvesztette azt a választást amikor elnöknek indult, akkor ő azon a platformon indult, ha jól emlékszem, ez már 24 egyet írunk, hogy hogy hogy tulajdonképpen van még némi esély, hogy visszajöjünk.

[00:20:50]Nem árulok el nagy titkot, például az is szóba kerülni nyog Hadházi Ákost jobban bevonjuk a megint együttműködésbe, de a de de csak ebben az esetben van esély.

[00:20:58]És ha nincs, akkor a az országgyűlési választáson akár már a a Tiszát lehet támogatni.

[00:21:04]És aztán végül is ez lett a végeredmény.

[00:21:06]Ugye látjuk, hogy Tompos Márton ugye lemondott és és Rózsa Andrást, amikor meg egy 25-ben megválasztottuk, akkor akkor meg ez lett az irány, hogy végülis a Momentum teljes mellszélességgel beállt a Tisza mellé mögé.

[00:21:17]Nagyon sokat kampányoltak a srácok egyébként kistelepüléseken is, meg szerte az országban, ahol nekünk van volt szervezetünk.

[00:21:28]Úgyhogy, úgyhogy a párton belüli megítélése természetesen az, hogy hogy az az ítélet a az igazságtalan volt Feket Andrással szemben.

[00:21:37]Egyébként az, hogy lemondtak az indulásról, az mi volt az a lemondás gesztusa, hogy hát nagyon sikertelenk vagyunk, vagy pedig egy fölemelő gesztus, hogy nagyon önfeláldozók vagyunk a hazánkért, az országért lemondunk arról, hogy induljunk.

[00:21:54]Hát a választóknak kell ezt megítélnie.

[00:21:56]Én abban a pillanatban azt gondoltam, őszinte leszek, hogy pontosan az lett volna a sorsunk, és ezt akkor jól láttam politikailag, pontosan az lett volna a sorsunk, mint mint bármelyik másik pártnak, aki elindult a választáson, mint mondjuk az MKKP-nak, inkább azt mondom, tehát nem a DK-nak, hanem az MKKP-nak, tehát 1% alatt teljesítettünk volna, mert mert én azt éreztem, hogy van egy olyan hype, van egy olyan tendencia, egy olyan lendület a Tiszában, ami elsüpör mindent.

[00:22:26]És akkor miért állsz elébe?

[00:22:29]Tisztességesebb igazából azt mondani, hogy jó, én megértettem az emberek akaratát, és ahogy elmondtam a az első kérdésére válaszul a Momentum mindig azt csinálta, amit a választók, az ellenzéki választók széles tömegei akartak, kívántak, elvártak, és most is ezt csináltuk.

[00:22:45]Gyakorlatilag beálltunk a Tisza mögé.

[00:22:48]Ez szerintem morálisan helyes volt, és ez fontos, hanem az erkölcsi győzelem, megmaradás.

[00:22:56]Mert ugyanakkor és ez nekem egy erős kritikám egyébként Magyar Péterrel szemben, a mondhatni a Tiszával szemben, hogy hogy az, hogy az unellenzéket most az ő szavukkal élek, így egyben kezelve és mindenkit lesöpörve kezelnek, az viszont nem erkölcsös, az az kifejezetten tisztességtelen.

[00:23:18]Most gondolok itt Orosz Annára, akinek felmerült a neve, ugye, államtitkárként, de tudok még példákat.

[00:23:26]Hallottunk olyan elég megbízható forrásba, hogy ki lett mondva az, hogy gyakorlatilag olyan ember, aki politizált korábban, az semmilyen pozíciót nem tölthet be.

[00:23:34]Tehát Hadházi Ákos sem lesz a korrupcióellenes hivatalnak a vezetője, ami szerintem méltatlan.

[00:23:42]De én nem nyilván én szerencsés vagyok, mert választott pozícióból nekem csak a fizetésemet tudják csökkenteni.

[00:23:49]Azt nem gondolnám, hogy amik itt pletykálnak, hogy az önkormányzati választást előre hoznák, azt meg tudnák tenni, mert az az önkormányzati kartát is sérti, a mindent is sért, minden olyan jogállam.

[00:24:02]tulajdonképpen a polgármesteri fizetés csökkentése rábírná több polgármesteret, hogy mondjon le, és akkor ott lehet új választást indítani.

[00:24:11]Hát szerintem ez a fokú csökkentés nem nyilván más fokú az igen, lehet, hogy lenne ilyen.

[00:24:19]Nem tudom, hogy mondom mi a tervük.

[00:24:19]van egyáltalán 3200 emberük, vagy most nyilván nem 3200 településre kell polgármestert állítani, de ennél jóval többre kell képviselőt állítani.

[00:24:27]Tehát hogyha az ember nem tudom, el el akar egy településen érni egy vezető eredményt, akkor nem elég a polgármesteri pozíciót megnyerni.

[00:24:36]Erről meg lehet kérdezni nyilván Pintér Bencét, például Györben szegényt, aki most küzd az elemekkel, amelyeket Fidesznek hívnak.

[00:24:42]Szóval, szóval meglátjuk, hogy a mondom, az önkormányzatokkal szemben milyen tervei vannak a a Tiszának.

[00:24:48]Én én azért azt látom a helyi képviselőkkel beszélve, mondjuk Wejgand Istvánnal, aki a mi egyik képviselőnk, vagy vagy Pest megyei képviselővel beszéltem, hogy ezek rendkívül tisztességes emberek, akik akik akiket nem a politika, hanem a tenniakarás vonzott a politikába.

[00:25:09]Még csak két utolsó kérdés a momentummal kapcsolatban, aztán beszélünk Terész városról, hogy tudnénik az egy véletlen balesete, hogy egy momentum is belekeveredett ebbe az irodatlan nagy korrupciós botrányba, amiben ugye polgármestereket meg alpolgármestereket tartóztattak le, és amelynek a főszervezője egy ilyen bűnbánó pentítóként ül most ugye a rendőrök előtt a vallatos székben, vagy a tanús székben, mindegy.

[00:25:38]Vagy pedig tehát, hogy ez egy véletlen baleset a Momentumnal, vagy vagy kezdett bekúszni a rotadás a pártba?

[00:25:50]Előre kell nyilván azt hangsúlyoznom kell, hogy hogy az ártatlanság vélem mindenkit megillet.

[00:25:54]Én nem tudom, hogy azok, akik ebben az ügyben a nevük forog a sajtóban, ők ők bűnösök-e.

[00:25:59]És nagyon nem mindegyám, hogy bűnösök, mert nekik végük van politikailag az ő sőt az életüket hát rendkívüli mértékben megnehezíti majd a jövőben a munkakeresést ami most történik.

[00:26:18]És ha ők nem bűnösök, hanem valóban csak egy egy pentitónak a a vallomása alapján és más bizonyítékok hiánya mellett folyik az az eljárás, ami most folyik, akkor ők ők áldozatok.

[00:26:31]De nem mondom ezt, nem tudom, hogy mi a mi a valóság nyilván.

[00:26:38]És azt is el kell mondjam, ha viszont bűnösök ezek az emberek, akár polgármesterek, akár más, akár a Momentum közösségébe tartozók, akkor rkívül mérges vagyok, mert mert mert akkor az az önkormányzatiságra, illetve a momentumra vetnek nagyon-nagyon rossz fényt.

[00:26:57]és az összes másik önkormányzati képviselő, polgármester vagy momentumos az áldozata ennek a ennek a ennek a a bűnszervezetnek, szövetkezetnek, ami itt létrejött.

[00:27:09]De még egyszer mondom, én hiszek egyébként a Momentuma sok ártatlanságában, különösen ismerem őket értelemszerűen és és nagyon megdöbbentene, ha ez igaz lenne.

[00:27:17]Ö igen, ez az egyik.

[00:27:21]A a másik, hogy a a kérdésére válaszolva szerintem az persze igaz, hogy valószínűleg minden politikai közösségben minél több hatalomhoz jut a közösség, előbb-utóbb jelen lesznek a romlott almák.

[00:27:38]Ez így lesz egyébként a Tiszával is sajnos.

[00:27:43]És és így volt a Momentummal is valószínűleg.

[00:27:45]Ö vannak olyan tagjaink, akik távoztak például, és én nagyon örültem, amikor ők távoztak, mert volt egy olyan kisugárzásuk, fogalmazzuk, nem nincs tudásom nyilván ilyesmiről, de volt olyan kisugárzásuk, amely alapján ők nem a mi politikai közösségünkbe tartoznak.

[00:27:59]Nekem egyszerű a dolgom, mert azt hiszem, hogy van egy pár polgármester ilyen, talán Baranyi Krisztina is egészen biztosan ilyen, akit meg sem keresnek ilyen emberek, mert tudják, hogy nincs értelme.

[00:28:10]Ö és és a momentumról is ezt gondolom kicsit, hogyha igazak lennének azok a vádak, hogy itt bizonyos vezetők megkerestek képviselőket, hát az biztos, hogy az első képviselő az rohant volna az etikai bizottsághoz, az elnökséghez, kiírta volna a Facebookra, és teljesen felháborodott volna, mert ezzel tud az ember védekezni igazából a nyilvánossággal az ellen, hogy hogy valaha is korrupcióba köveledjen.

[00:28:37]És akkor az utolsó kérdés a Momentummal kapcsolatban, hogy él ez a párt vagy tetsz halott?

[00:28:45]Él ez a közösség.

[00:28:46]Él én így tudok fogalmazni, mert hogy közösségként él.

[00:28:51]Hogy pártként éle-e, azt nem tudom még.

[00:28:54]Most lesz egy tisztújításunk nyilván júniusban.

[00:28:59]És és nem tudom én magam megmondani, hogy merre az előre.

[00:29:05]Én nagyon szurkolok azoknak, akik akik ezen a tisztaúításon elindulnak, és bízom benne, hogy ők viszont tudják, hogy hogyan lehet ebben a a mostani körülményben, ahol ugye 70%-on áll a Tisza nagyjából.

[00:29:17]Van egy van egy és ez viszont pozitívum nyilván, hogy a hogy a Fidesz az talán megszűnik.

[00:29:23]Most nem mernék egy ilyen jóslást tenni, nem vagyok Kasszandra, de de még politológus sem, hogy értékeljem az ilyen helyzeteket.

[00:29:34]De mégis azt látom, hogy hogy hogy talán nincs visszaút, főleg Orbán Viktorral nem ebből a helyzetből, ami viszont jó, mert Orbán Viktor nélkül viszont nem lehet egyben tartani a közön közösséget, szóval a Fidesznek nagyon nehéz helyzete van.

[00:29:51]Ö de azt nem tudom, hogy egy egy régi párt idézőjelben az az tud-e majd törni magának a választókból, értelemszerűen a Tisza választókból, és különösen addig nem, amíg ebben a választási rendszerben élünk, mert nekem van elvárásom a Tisza felé, és az egyik legerősebb elvárásom most az önkormányzati szektor mellett az, hogy minél hamarabb igenis legyen egy egy társadalmi vita és egy új választási rendszer, mert addig amíg nincs új választás rendszer, addig nem fog felemelkedni új párt, akár új, akár régi nem tud megerősödni, hiszen még mindig azt nézzük, hogy van 106 EVK, ahol eldől a választás, és jaj nehogy visszajöjjön a Fidesz, a Tiszára kell szavaznia mindenkinek.

[00:30:34]És nagyon szeretném megint csak visszahozni ezt az állam férfi gondolatot, hogy nagyon bízom abban, hogy hogy ennek a súlyát érzik a a tiszás politikusok, és minél hamarabb meglépik azt, amit megkövetel tőlük szerintem a haza.

[00:30:51]Ugye 2019-ben, már jól emlékszem, lett polgármester, nagyon fiatalom.

[00:30:59]Mi mesélje el az első az elejét a történetnek?

[00:31:02]Ugye meg kellett keresni a kilincset először is, aztán meg kellett keresni azokat, akikre számíthat a közgyűlésben.

[00:31:09]Meg kellett keresni azokat az embereket, akikkel együtt dolgozik, és el kellett határozni, hogy miben fog különbözni a többi polgármestertől.

[00:31:18]Tehát mitől lesz te részváros más?

[00:31:20]Aztán majd rátérünk, mert itt vannak fontos különbözőségek, amiket ön talált ki és vezetett be.

[00:31:25]De hogy indult neki ezzel a ennek az egésznek?

[00:31:30]Na, Ivan, ez lenne talán az első rövid válaszom.

[00:31:35]Nyilván ellenzékből nagyon könnyű kritizálni a mindenkori kormányt, mindenkori hatalmat és könnyű nagyokat mondani akár, hogy hogy hogy mit tudunk megváltoztatni.

[00:31:45]És aztán amikor odakerül az ember, akkor nem az a feladat, hogy lemondjunk ezekről a nagy álmokról, víziókról, hanem megtalálni az utat oda.

[00:31:56]És az út egyébként a Fidesz kormányban, Fidesz kormány alatt nehezebb volt értelemszerűen számunkra, hiszen nem, hogy jogköröket nem kaptunk, amik mondjuk kellettek volna ahhoz, hogy megvalósítsunk valamit, hanem még el is vettek.

[00:32:08]Tehát hadd mondjak egy egy tényleg pitiáner dolgot, mert mindig az emberek a nagyobb nyilván az iskolákat mondják, meg a a rendelőket rendelőket, gépjármű ezek fontosak.

[00:32:18]Csak azt mondom, hogy hogy olyan mély szintre lementek, hogy például a a ha egy üres telken szemét kezd el felhalmozódni, mert az emberek akár a tulajdonosa, akár mások bedobálnak oda a szemetet, akkor korábban 2019 vége előtt ugye a önkormányzati jegyzőnél volt az a hatáskör, hogy ő kiszabjon figyelmeztetést, bírságot, akár milliós tételekben.

[00:32:42]Most ezt például elvették tőlünk az önkormányzatoktól 2000 aem 20 elején vagy 19 végén, és a kormányhivatalokhoz rendelték.

[00:32:50]Na most ennek mi az eredménye?

[00:32:52]Ahelyett, hogy mert ugye nekem szólnak a lakók, hogyha van egy telken egy egy szeméthalom, ahelyett, hogy ezt gyorsabban elintéznénk, addig ahelyett mi azt hükk, hogy a kormányhivatalnál bejelentést teszünk, akik meg ugye azért ők egy bürókratikus szerv, ők nem érdekeltek a helyi választók, helyi lakók igényeinek kielégítésében.

[00:33:10]És emellett írok én egy informális levelt a tulajdonosnak, hogy tessék már elpakolni onnan, hogyha kérhetem, és hogyha jó fej, akkor együttműködik, ha nem, akkor nem.

[00:33:17]Tehát ez egy apró példa volt, csak hogy azt kell látni, hogy 19-től ez volt az egyik legnagyobb nehézségünk nekünk a kilincs megtalálása után.

[00:33:25]A másik nehézség az volt, ami számomra megdöbbentő volt, mert én egy olyan politikai közösségből érkeztem, amiről sok rosszat el lehet mondani, például a naivitást, de azt gondolom, hogy tényleg nem a tisztségért meg a hatalomért tettük, amit tettünk.

[00:33:42]Hát sőt ugye mi mindannyian jelentős pénzeket áldoztunk bele a politikába.

[00:33:46]Én 2015-től konkrétan finanszíroztam ugye a pártot részben a a az országjárást és így tovább.

[00:33:56]És amikor odakerültünk, akkor megdöbbentem, hogy hirtelen a képviselők, akik között voltak ugye DKsok, MSZP-sek, LMP-sek között azért volt olyan, aki aki máshogy gondolt a politikára, mint én, és megdöbbentett, hogy hogy igazából ő ő azért is képviselő, hogy a Terészváros magazinban megjelenjen az arca.

[00:34:16]És így azért, hogy mondjam, ez nem a New York Times értelemszerűen a Terészváros magazin.

[00:34:21]Bár nagyon tisztelem a a főszerkesztő urat és a a szerkesztőinket természetesen, de hogy hogy meg, hogy videókban ők szerepeljenek, és azért megzsaroltak engem, hogy nem szavazzák meg a nem tudom melyik fontos költségvetést mondjuk merthogy ők ők ők többet akarnak szerepelni itt meg ott meg rúgjam ki ezt a kollégámat meg és én nem értettem ezt a most nem nem akarok csúnya szavakat használni nyilván, de ezt a akadékoskodást akkor úgy fogalmazok, aminek nem volt, tehát nem a terészvárosiak érdekeit néztük, mert hogyha azt mondja nekem, hogy nem szavazom meg a költségvetést, ha nem kerül bele a Bencur utca fáinak az ápolása, akkor azt mondom, hogy oké, hát persze, hát beszéljünk el, hogy ne kerüljön bele, tök fontos.

[00:35:02]Szóval, hogy ez megdöbbentett a politikában, hogy hogy tulajdonképpen lárpur lár akadékoskodtak sok.

[00:35:13]És mit tett akkor?

[00:35:15]Hát a a döbletta a szerkesztőt, hogy na csináljatok már valamit, egy cikket, egy fotót.

[00:35:19]Volt olyan szer nem egyébként nem mi?

[00:35:23]Mi én én minden mindig beszéltem, és azt nem szeretném tagadni, az önkormányzati újságok meg gondolom, hogy ahol vannak rádiók satöbbik, ott van egy van egy kapcsolat nyilván a polgármester és a a főszerkesztő között, de én nagyon határozottan például sosem olvasom el a testületi beszámolót, tehát hogyha előzetesen úgy értem, tehát amutána elolvasom, de sosem sosem szólok bele semmibe.

[00:35:44]Ö de de az a baj, hogy őket is megkeresték konkrétan direktben a képvisel ezek a képviselők.

[00:35:53]És volt olyan volt olyan fel, aki felmondott főszerkesztőnk és nagyon nagyon én nagyon sajátom és szégyeltem magamat, mert nem tudtam megvédeni őt gyakorlatilag, hiszen hiszen jött az a nyomás, és engem is zsaroltak és és tényleg nonszens, hogy ilyenekkel zsarolnak.

[00:36:09]Na mindegy, bocsánat.

[00:36:13]Úgyhogy, úgyhogy ez, ez nagyon megdöbbentő volt a politikában.

[00:36:14]És aztán ahogy 22-ben egyébként elpusztult a az ellenzék, jelentős jelentős mondjuk azt, hogy hogy pofont kapott, hirtelen a képviselők rájöttek, hogy jó, jó, jó, 24-ben akkor nem biztos, hogy mi fogjuk diktálni a az irányt meg a tempót, hanem itt van ez a polgármester, akit egyébként szeretnek a helyiek.

[00:36:34]És lehet, hogy vele kéne beszélni, hogy akkor merre merre a előre.

[00:36:36]És onnantól fogva hirtelen mindenkivel könnyebb volt.

[00:36:39]MSZP-vel nem.

[00:36:39]Ők ugye kiszálltak a koalícióból, ott elég sok konfliktus volt.

[00:36:45]Megjegyzem egyébként ők voltak azok, akik előterjesztésben be akarták hozni az egyik olyan céget, amely most érintett ezekben az ügyekben.

[00:36:51]Tehát ők konkrétan ezt beadták a a testületre, és mi védtük meg a a Terészárost ettől.

[00:36:58]Na mindegy, ez csak egy mellékes megjegyzés, tehát hogy utána már az együttműködés jobb volt 22-től, és 24-ben már már úgy indultunk el, hogy nagyjából én válogattam ki, hogy kik azok a jelöltek, akikkel akikkel tényleg indulunk.

[00:37:10]Úgyhogy ezek voltak a legmegdöbbentőbbek.

[00:37:12]És akkor nem beszéltem még nagyon sok mindenről, nyilván a a közigazgatás egyéb bugyrairól, nehézségeiről.

[00:37:20]De alapvetően az volt a könnyebb, a menedzsment rész gyakorlatilag.

[00:37:21]Ö és ö és és és az a rész, ami am nyilván a a lakókkal foglalkozik, az nekem kifejezetten egy egy kellemes része a munkámnak.

[00:37:33]Solidaritási adót fizetnek?

[00:37:35]Ha fizetünk, fizetünk.

[00:37:35]19-ben 0 Ft-ot fizettünk érdekes módon, ma 2 milliárd Ft felett fizetünk.

[00:37:41]Hát szép.

[00:37:41]Tehát ez azért már a mi költségvetésünkben is egy jelentősen látszó összeg, ami mondjuk azt, hogy 30 és 40 milliárd Ft között mozog most a attól függ függően, hogy a a tartalékainkat belevesszük-e, mi egy nagyon sikeres és nagyon jó gazdasági helyzetben lévő kerület vagyunk.

[00:37:55]Én nem is szoktam panaszkodni még ennek ellenére sem.

[00:37:58]Bár el tudom képzelni, hogy ez a k milliárd hova mehetne és mik mehetne.

[00:38:01]A helyzet az, hogy azért nagyon gonosz a szolidaritási hozzájárulás, mert nem azt nézi meg egyébként, hogy a településeknek milyen adóbevétele van.

[00:38:12]hanem azt nézi meg, hogy a településeknek milyen hipabevétele van.

[00:38:16]Na most az egyetlen olyan település ma Magyarországon, vagy önkormányzat Magyarországon, amelynek kizárólag iparűzési adója van, az a fővárosi önkormányzat.

[00:38:23]Tehát ez karácsony Gergellyel szemben van kitalálva gyakorlatilag, és mindenki másnak is rossz természetesen.

[00:38:32]Tehát ért például szerencsétlen csődbe megy ugyanúgy.

[00:38:33]Meg vannak olyan települések, amelyek jelentősen szenvednek, de azért ez ez kifejezetten a fővárosi önkormányzattal szemben áll fenn, ami meg azért rossz a kerületeknek is még extrán, mert nyilván mi meg mi meg akarunk olyan dolgokat, amiket közösen finanszíroznánk a fővárossal, és akkor inkább kifizetjük helyettük.

[00:38:50]Mondjuk az Andrási útnak, a zöldjének a felújítása volt ilyen, vagy számos más projekt, ahol inkább megcsináljuk a főváros helyett.

[00:38:55]Például minden utca, amit felújtunk, ott ott ott ott a FCM vagy vízművek helyett általában mi be tudunk ruházni, és akkor kifizetjük annak a cserélyét is.

[00:39:04]Úgyhogy az egy igazán gonosz dolog a szíatási hozzáerlás.

[00:39:09]Remélem, hogy tényleg komolyan veszi a a Tisza a saját programját, és ezt meg fog-e szüntetni.

[00:39:15]Mi az, amit amit elvárna az úrkormánytól, hogy adjon vissza?

[00:39:22]Ugye a egy igazán demokratikus működés az kellene, hogy minél több jogot tegyenek le az alsó szintekre, hogy minél kevesebb maradjon a kormánynál.

[00:39:33]Persze a központi ügyek azok muszáj ott maradjanak, de hogy a közösségek több jogot kapjanak.

[00:39:37]Mi az, amit vár?

[00:39:40]Ö hatékonyságot.

[00:39:44]Tehát helyezzük oda azokat a jogköröket, amelyek hatékonyabbak helyi szinten az önkormányzatokhoz, és helyezzük azokat a a jogköröket oda a kormányhoz, amelyek meg ott hatékonyabbak.

[00:39:54]Mondok egy példát.

[00:39:57]Én önkormányzati politikusként nyilván mondhatnám azt, hogy a hogyha van egy nagyobb beruházás, vagy van egy minket élintő nehéz dolog, akkor akkor milyen felháborító, hogy a kormány nem egyeztet velünk.

[00:40:11]Tehát ugye a klasszikus nimbi dolog.

[00:40:14]Mondok egy példát ugye a podmani park helyére, ami most nem podmanki park, hanem egy rozsda övezet.

[00:40:19]De vitézi Dávid ő a egyrészről a egyik következő metrónak a megállóját tervezi, illetve a délit és a nyugatit összekötő vasúti alagutat.

[00:40:28]Ez Terészváros számára egyfelől jó, másfelő azért jelentős teher lesz, de azt mondom, hogy ebben nem kell nagyon kikérni a véleményünket.

[00:40:37]azért nem, mert annyira országos érdek konkrétan Budapestnek különösen meg az agglomerációnak, de az igazából egész ország gazdaságának érdeke, hogy ez megépüljön.

[00:40:44]Hogyha Vitézi Dávid azt mondaná, hogy ezt megépítjük és te kussoljál, én azt mondom, hogy jó ez igen, nem kell róla népszavazás helyben.

[00:40:52]Tehát, hogy ami hatékonyabb és fontosabb az ország érdekében, azt döntsék el nyugodtan.

[00:40:56]Viszont az ilyen ilyen dolgokat, amikről előbb is beszéltünk, azokat igenis helyezzék le az önkormányzatok szintjére, adják vissza a gépjárműadót.

[00:41:03]Ezek most ilyen financiális kérdések nyilván, ami nem nekünk a legfontosabb, mert nekünk elenyésző, de mondjuk a vidéki településeknek, falvaknak például nagyon fontos volt a gépjárműadó, azért, mert ugye náluk arányaiban sokkal több a az autó, mint nálunk.

[00:41:18]Ez is rendkívül igazságtalan volt.

[00:41:18]Ez meg a kistelepülésekkel szemben.

[00:41:19]De a jogkörökben valóban azt látom, hogy hogy mondjuk a az építésügyi hatáskört azt vissza kell adni az önkormányzatoknak.

[00:41:30]Az iskolák már más kérdés és nagyon örülök annak, hogy Landnert miniszterasszony azt mondta, hogy ez egy hosszabb folyamat lesz és gondoljuk végig.

[00:41:38]Nem biztos, hogy az lenne a helyes, ha most így felajánlanák az önkormányzatoknak, mert van a közponosításnak, ha jól csinálják, előnye, mondok egy vagy hogy segítve ezt egy kicsit illusztrálni, mivel mi egy gazdagabb település vagyunk, hát mi mondjuk megfizetnénk a tanárokat, mondjuk mi csudi jó iskolát csinálnánk, ugyanúgy ingyenes lenne, és elvonzanánk ezzel ugye a a jó tanárt, elvonzanánk a a jó tanárokat más településekről, ami teljesen igazságtalan lenne.

[00:42:05]Miért legyen ez lehetőség egy önkormányzat számára?

[00:42:09]Szerintem nem helyes.

[00:42:11]Úgyhogy úgyhogy nagyon sok dolgot kell végigmondolni.

[00:42:13]Én egy dolgot kívánok még a hatékonyság lehet, hogy hogy egyeztessünk és tényleg üljünk le és és higgyük el azt, hogy hogy az önkormányzatok nem a kormány ellen vannak és mi is elhijessük azt, hogy a kormány nem az önkormányzatok ellen van, mert mert mind a ketten a közösségünkért, úgynevezett Magyarországért és a magyar nemzetért vagyunk.

[00:42:30]Én ebben tényleg őszintén hiszek és partner vagyok bármiben, ami ami ebbe az irányba mutat.

[00:42:36]Mit gondol a Navras isféle önazonosságtörvényről?

[00:42:43]Ezt az önkormányzatok, akik alkalmazták, ha jól értem, szinte kizárólag nem akarok erős szavakat használni, meg dobálózni ezzel a szóval, de alapvetően rasszista szándékkal használták.

[00:42:54]Lehet, hogy nem volt olyan önkormányzat, amely nem.

[00:42:58]Tehát bocsánat, nem akarok senkit sem megsérteni, de amiről én hallottam történeteket, azok ilyenek voltak.

[00:43:01]Hát magyarán a cigányok ellen volt.

[00:43:05]Igen.

[00:43:05]Én én nekem ez jött le.

[00:43:05]Mondom még egyszer, nem ástam bele magamat az ő rendeleteikbe, amiket én olvastam a a sajtóban, az jelent ez erősen erre mutat.

[00:43:13]Azt gondolom, hogy a szándék nem ez volt, mert viszont van olyan probléma bizonyos településeken, mondjuk érdet mondhatnám például, de mondhatnám a budai agglomerációt is, számos települést, ahol meg a beköltözés, tehát a létszám probléma, mert nem elég jó a a vízhálózat, a csatornahálózat.

[00:43:31]Tehát a közművesítés az nem nem megfelelő, vagy például a a közlekedés, tehát például nem lehet bejutni a városba autó nélkül, tömegközlekedéssel, miközben helyben nem elérhető a munkahely, vagy a kultúra, a színház, a a könyvtár, a bármi más.

[00:43:49]Na most erre nem az a megoldás persze, hogy megtiltjuk, hogy az emberek kiköltözzenek, hanem vagy hogy ezekbe a településbe beköltözzenek, hanem az szerintem, hogy hogy mondjuk a közműszolgáltatóknak visszaadjuk a lehetőséget arra, hogy mondjuk x mennyiség felett magasabb díjat szabjanak ki.

[00:44:06]Tehát hogy a polgár főpolgármester utalt most erre, hogy a vízművek kapcsán azért az elvárható lenne, hogyha valaki a medencéjét tölti már, bocsánat, vízzel, az nem ugyanaz, mintogyha valaki a 20 nmes lakásában zuhanyzik meg mosogat a vízzel.

[00:44:17]Tehát igenis fizessen többet az, aki aki jelentősen, aki luxus kiadásra használja gyakorlatilag, mert bocsánat, de a medence az egy luxus.

[00:44:27]És ugyanígy nyilván más közművekkel kapcsolatban is ez felmerül, hogy igenis aki aki nagyon sok áramot használ, mert a szaunáját, jauzziát, akármiét kell azzal fűtenie, az az ne haragudjon, de az az fizessen fizessen többet áram áramdíjat is.

[00:44:39]Na most ezek viszont a közműszolgáltatók ilyen nem tudnak ki nem tudják kigazdálkodni azokat a fejlesztéseket, amelyekre szükségük lenne.

[00:44:47]Én inkább ebben látnám a megoldást.

[00:44:49]Az önzazonossági törvény az nem jó.

[00:44:51]De mondok még egy dolgot azért, amivel igenis szembesülünk, és amivel a kormánynak kezdenie kéne valamit, az a az a befektetési célú ingatlanvásárlás, mert az viszont probléma.

[00:45:04]Nem kizárólag a szálláshelyek miatt mentek fel az árak, hanem elsősorban azért, mert emberek sokan sokszor vesznek három, négy öt ingatlant.

[00:45:15]Mi ez például Terézvárosban egyébként, hogyha harmadik országból érkezik az illető, azt tiltjuk.

[00:45:18]Tehát bárki vehet egy ingatlantészvárosban, költözzön be, szeretjük őt.

[00:45:22]Tök jó, örülünk neki, de a másodikat már nem veheti meg, mert azt gondoljuk, hogy hogy valahogyan azt kell támogatnunk, hogy emberek az első lakásokhoz hozzájussanak.

[00:45:31]Amit még bevezetett, ez a közösségi költségvetés, ugye én egy adatot olvastam, de lehet, hogy ez régi és már azóta ez több, remélem.

[00:45:39]Szóval 50 milliót hallottam vagy olvastam.

[00:45:45]Igen, ez nagyság megfelel most az idei számnak.

[00:45:47]Igen, akkor ez jó.

[00:45:50]Hogy működik ez a dolog?

[00:45:50]Tehát mennyivel okosabb vagy jobb vagy hatékonyabb a közösség, amikor megpróbálja összetenni az eszét és eldönteni, mondjuk a polgármester vagy a közgyűlés helyett, hogy ez az 5 millió mire menjen el?

[00:46:09]Ez egy dilemma, nagyon bele ráézett szerkesztő úr.

[00:46:12]Szerintem nem csak nálunk, hanem mindenhol dilemma, hogy ez hogyan működik jól.

[00:46:16]Mert amit elkezdtünk átvenni mi eredeti formájában, az gyakorlatilag az volt, hogy beküldhet mindenki javaslatokat, azokat leszűrjük megvalósíthatóság és egyebek mellett, és aztán pedig ezt kiírjuk szavazásra.

[00:46:33]És ebből születtek szuper dolgok, például a fővárosban is, tehát hogy köz elsősorban közlekedési beruházások, amikre amúgy nem lett volna pénze a fővárosnak esetleg, de valójában nem váltotta be a hozzáfűzött reményeket, mert nekem, mint Terészváros polgármesterének az is a reményem, ami ehhez fűződik, hogy kisebb közösségek jöjjenek létre a kerületben, akik összetartanak, akik megismerik egymást az utcán, a boltban, a vásárcsarnokban és így tovább.

[00:47:00]És erre ez nem volt jó.

[00:47:03]Szerintem nem születtek kiemelkedően jó ötletek.

[00:47:06]Most megváltoztattuk ezt idén, és idén egy tanács van.

[00:47:09]Tehát van egy közösségi költségvetési tanács, ami szintén helyiekből áll össze, bárki jelentkezhetett és ők ők közösen nem csak egy alkalommal ülnek le és szűrik ki, hogy mik a javaslatok, hanem megtanulják például azt, ők maguk is kapnak előadásokat, hogy hogyan működik az önkormányzat, a fővárosi önkormányzat, mi valósíthatunk meg így meg úgy, mi az, ami ami már létezik esetleg, csak nem ilyen formában.

[00:47:34]Tehát inkább egy képzés is van benne, és aztán ülnek össze és dugják össze a fejüket.

[00:47:38]őket egyébként javadalmazzuk is, tehát ők ezt nem ingyen végzik, ezt a munkát.

[00:47:44]És abban bízom, hogy így így így ez még tökéletesebben tud működni, de a közösségi bevonás egyébként is nagyon sok elemben jelenik meg nálunk.

[00:47:50]Például most volt először a női közösséggyűlés, nem csak nálunk, hanem a világban.

[00:47:57]Nálunk meg a második kerületben együtt volt, egyidejileg volt ez a Demnet segítségével, amely egy alapítványi formában működik.

[00:48:05]És ez azt jelentette, hogy kiküldtük ugye minden nőnek meghívót a kerületben, és aztán pedig korra, nemre, szociális helyzetre lebontva összeállítottunk egy panelt, ami körülbelül 100 főből állt, és ők több hétvégén keresztül gondolkoztak azon, hogy mik azok a kifejezetten nők számára megjelenő problémák, amikre lehet, hogy mi teljesen vakok vagyunk férfiként.

[00:48:27]Én hadd mondjak egy példát erre.

[00:48:30]Én gyerekkoromban én a Bajnok utcában laktam.

[00:48:35]És sosem értettem azt, hogy az én lánytestvéreim, meg aztán később az én barátnőim, azok miért, hogyha az oktagonra mennek, mindig kimennek az Andrási útra, és úgy mennek ki az oktogonra, én meg mindig az Aradi utcában mentem.

[00:48:46]És aztán egyszer megkérdeztem a hissem a akkori barátnőm, és hát kiderült, hogy rossz a közvilágítás az Aladi utcában, sötétebb.

[00:48:54]Aha.

[00:48:56]Egyszerűen, és nem érti magát biztonságban annyira.

[00:48:57]a kapuak közelebb vannak.

[00:48:59]És ez egy olyan dolog, amit én sosem vettem volna észre, mert mert nem egy férfiként nem félünk annyira.

[00:49:03]És rengeteg ilyen dolog van, mert hát természetes az, hogy a a gyerekekkel ma már talán kevésbé, de régebben mindenképp többet a nők foglalkoztak ma is értelemszerűen.

[00:49:12]De de ma már talán ez kevésbé van így.

[00:49:15]És mondjuk a a védőnői szolgálattal kapcsolatban kaptunk tök jó tippeket, amiket megvalósítunk most.

[00:49:22]Úgyhogy, úgyhogy nagyon fontos az, hogy bemondjuk az embereket, mert egyszerűen azért, mert mi nem látunk mindent meg ilyen utánpótlás, nem?

[00:49:27]Tehát amikor ezt a bölcsek tanácsát megcsinálják, akkor kiválasztodnak a közösségből azok az emberek, akiket érdekel a közélet, ugye?

[00:49:36]Igen.

[00:49:36]Igen, igen, igen, igen.

[00:49:36]És és fontos is, hogy foglalkozzanak ezzel, akár ményomást is helyezzenek ránk.

[00:49:41]Tehát mert én is emléksz tudom, hogy motiváltabb vagyok, amikor amikor akár nem is kedves szavakkal, de motiválnak arra, hogy ez egy új fék és ellensúly gyakorlatilag.

[00:49:49]Igen, az is benne van.

[00:49:49]Az is benne van.

[00:49:52]Hát polgármesterül akkor maga nem fél a néptől.

[00:49:54]A hatalmasok szoktak félni.

[00:49:57]Szerintem nincs mitől félnem.

[00:49:57]Mert mert tisztességesen végzem a munkámat.

[00:50:01]A tükörbe tudok nézni, ez a legfontosabb.

[00:50:05]És és a másik, hogy hogy ha nem leszek polgármester, mert lesz ez így nem leszek polgármester, akkor sincs baj.

[00:50:13]Én imádom a munkámat, nagyon szeretem, de nagyon sokat veszek ki ebből érzelmileg.

[00:50:18]lelkileg ö és és azt gondolom, hogy a a helyemen vagyok, de de vannak más csodálatos dolgok is, mondjuk a a gyermekem, a feleségem az életben.

[00:50:33]És és szerintem a nép meg is érezni az, hogyha az ember félne tőle.

[00:50:36]Úgyhogy inkább én próbálok együtt mozogni vele, aztán majd meglátjuk, hogy mikor jön ez a pillanat, hogy ők megunnak engem.

[00:50:43]Remélem azért, hogy sokára.

[00:50:45]Köszönöm szépen, hogy itt volt velünk.

[00:50:47]Köszönöm, hogy meghalad.

[00:50:47]Soproroni Tamás Terézváros polgármestere volt a vendégünk az elmúlt 50 percben.

[00:50:50]A műsor Selmeci János szerkesztett, a műsorvezető Szénaksi Sándor volt.

[00:50:57]Köszönjük a figyelmüket, minden jót.