Klubrádió 42:15

''Ha valaki az istállóból a ganéjt kezdi kilapátolni, akkor hiába vesz fel fehér kesztyűt...

nernka-botránykorrupcióügyészségrendőrségközélet
Irányultság: LiberálisKötődés: Független
''Ha valaki az istállóból a ganéjt kezdi kilapátolni, akkor hiába vesz fel fehér kesztyűt...
tl;dr
  • Rendőrség és ügyészség működése érezhetően megváltozott, „megtáltosodtak”, mintha végre tehetnék a dolgukat, ami tükröt tart a korábbi rendszer elé
  • Az NKA-botrány egy „banánhéj”, amelyen előrehaladva magas szintig lehet eljutni; a letartóztatottak vádalkut köthetnek és felfedhetik az utasítások láncát
  • Az NKA pénzosztása a Fidesz hatalomban tartását szolgáló, meglévő mechanizmus része volt, csupán a kampány idején kapcsoltak nagyobb sebességre
  • „Egyszerűen nincs olyan közállapot... hogy ezt a magyar emberek tolerálnák, hogy megint lenyomják a torkukon, hogy kicsit nyomozgatunk, vizsgálgatunk aztán nem mondunk semmit.” – Ligeti Miklós

  • Az „ukrán aranykonvoj” ügyben Orbán Viktor közvetlen utasításadási felelőssége merül fel, a jogellenes fogvatartás minősített esetét nehéz lesz megúszni
  • A legfőbb ügyészség önmagát vizsgálja, ami súlyos ügyekben problémás; a jelenlegi helyzetben nem lehet évekig húzni a vizsgálódást
  • A NER által kinevezett közjogi tisztségviselőket el kell távolítani, mert kinevezésük nem a magyar emberek érdekeit szolgálta; ehhez akár egyedi törvény is szükséges lehet
  • A NER-től való megszabaduláshoz nem szabad félni a régi eljárási szabályok félretételétől, mert az alkotmányozás mindig politikai aktus
  • A NER gazdasági felszámolásának lényege a bevételi források elvágása: a piac kiszortírozza az élősködő cégeket, de el kell venni tőlük a monopóliumokat
  • A NER-felszámolás eddigi tempója „hihetetlenül gyors” volt, bár egy új hivatal felállítása és a vagyonvisszaszerzési rendszer kialakítása időbe telik
Részletes összefoglaló megjelenítése

A rendőrség és ügyészség megváltozott működése a NER bukása után

Ligeti Miklós, a Transparency International Magyarország jogi igazgatója szerint a rendőrség és az ügyészség működésében érzékelhető változás állt be a kormányváltás óta. Úgy fogalmazott, lassan több gyanúsított és letartóztatott van Magyarországon, mint rendőr, ami "újszerű állapot". Kiemelte, hogy a hatóságok "megtáltosodtak", és mintha jól éreznék magukat, hogy végre tehetik a dolgukat.

"Tehát ennyit arról, hogy el kellett volna hinnünk, hogy korábban is jól végezték a dolgukat." – Ligeti Miklós *

Hozzátette, hogy ez a folyamatos önleleplezés tulajdonképpen tükröt tart a korábbi rendszernek, hiszen így kellett volna mindig is működniük. Az NKA-botrány kapcsán már hat főt tartóztattak le, nem egyszerűen őrizetbe vettek.

Az NKA-botrány és a "banánhéj" elmélet

Ligeti Miklós az NKA körüli 17 milliárdos pénzosztási botrányt "banánhéjnak" nevezte, amelyen előrehaladva magas szintig lehet eljutni. Kifejtette, hogy akiket most letartóztattak, nem biztos, hogy saját vállukon akarják elcipelni a balhét, miközben például Hankó Balázs vagy Orbán Viktor érintetlen marad. Lehetségesnek tartja, hogy vádalkut kötnek, és elmondják, hogyan érkeztek az utasítások, mi volt a rendszer.

Az NKA pénzosztása szerinte nem volt improvizált – úgy zajlott, ahogy a NER a közpénzeket politikai célra, a Fidesz hatalomban tartásának érdekében felhasználta. Elképzelhető, hogy a kampányban nagyobb sebességre kapcsoltak, vagy amikor látták, hogy rosszak a számok, még több pénzt szórtak ki, de csak egy meglévő mechanizmusra tettek rá több feladatot.

Az "ukrán aranykonvoj" ügy és Orbán Viktor felelőssége

A beszélgetés legsúlyosabb témája az úgynevezett "ukrán aranykonvoj" ügy volt. Ligeti szerint ez egy "dupla vagy semmi" alapon működő akció lehetett, amelyről minden szereplő – Orbán Viktor, a NAV, a rendőrség, a TEK, a titkosszolgálatok – tudta, hogy nyíltan és nyilvánvalóan törvénysértő.

"Az lehetett a megfontolás emögött, hogy ha ez kell a választások megnyeréséhez és a NER megmaradásához, akkor megéri a kockázatot, hiszen ha marad a NER, akkor úgyis megússzák. Ha meg buknak, akkor nem ez fog a legjobban fájni." *

Ligeti szerint ebben az ügyben másnak, mint Orbán Viktornak a közvetlen utasításadási felelőssége nem merülhet fel. Még ha valaki – például egy leváltott titkosszolgálati vezető – kamikaze módon magára is vállalná az egészet, az sem lenne tartható. Ha az ügyet végigviszik és kinyomozzák, nem juthatnak más következtetésre, mint hogy ez Orbán Viktor találmánya és kreálmánya volt.

Az ügy kapcsán nem is a terrorcselekmény tényállása merült fel először, hanem a jogellenes fogvatartás minősített esete – aljas indokkal és a sértett sanyargatásával. Ligeti szerint ezt nehéz lesz megúszni, ebben egyszerűen nincsen nyertes kiút Orbán Viktor és a magatartás kitalálói számára.

A legfőbb ügyészség vizsgálata és az önvizsgálat problémája

A legfőbb ügyészség jelenleg két ügyben vizsgálódik, ezek egyike a pénzmosás gyanúja. Ligeti furcsának nevezte, hogy a NAV az ügyészségtől értesült a pénzmosás gyanújáról, holott a pénzmosás mögötti magatartás szakértője mindig is a NAV. Valószínűsítette, hogy a NAV-nál is komoly aggályok merültek fel, de amikor az ügyészség "bevállalta a sztorit", a NAV sem látta tovább a lehetőséget a kimaradásra.

A legfőbb ügyész és Magyar Péter miniszterelnök konfliktusáról szólva elmondta: a miniszterelnök három órát adott a legfőbb ügyésznek, hogy "mukkanjon meg", mire az ügyészség közölte, hogy ennél többet nem hajlandó mondani, mert folyik a vizsgálat. Ligeti szerint azonban ezt az ügyet nem lehet a Microsoft-ügyhöz hasonlóan évekig húzni – a jelenlegi közállapotok között ezt a magyar emberek nem tolerálnák.

"Egyszerűen nincs olyan közállapot, olyan közhelyzet, hogy ezt a magyar emberek tolerálnák, hogy megint lenyomják a torkukon, hogy kicsit nyomozgatunk, vizsgálgatunk aztán nem mondunk semmit." *

Átmeneti igazságszolgáltatás és a NER maradványainak eltakarítása

Felmerült az átmeneti igazságszolgáltatás kérdése is. Ligeti elmondta, hogy ennek gazdag irodalma van, és általában akkor alkalmazzák, amikor széleskörű emberi jogsértések történnek (például Szíria vagy Ruanda esetében). Korrupciós ügyekben ez kevésbé merül fel, bár van rá precedens – Fujimori elnököt Peruban nem a rendes bíróság, hanem egy ad hoc jelleggel létrehozott fórum ítélte el.

Magyarországon Ligeti szerint nincs ilyen helyzet, nincs szükség népbíróságokra. Ugyanakkor tény, hogy az ügyészség önmagát vizsgálja – a büntetőeljárási törvény értelmében az ügyész által megvalósított bűncselekmény nyomozása kizárólagos ügyészségi hatáskör. Ezt a rendszert kis súlyú ügyekben kezelni lehet, de arra nincs jó modell, amikor a köztársasági elnök vagy a legfőbb ügyész bűncselekményét kell kivizsgálni.

A NER által hátrahagyott közjogi kinevezettek eltávolítása

Ligeti Miklós határozottan kiállt amellett, hogy a NER által kinevezett közjogi tisztségviselőket el kell távolítani. Felsorolta az érintett pozíciókat: köztársasági elnök, ÁSZ elnöke, Kúria vezetője, legfőbb ügyész, médiahatóság és médiatanács vezetője, információszabadság-hatóság vezetője, közbeszerzési hatóság vezetője, versenyhivatal vezetője, ombudsmani intézmény, alapvető jogok biztosa, választási iroda vezetője, szabályozott tevékenységeket felügyelő hatóság vezetője.

"Ezeknek az embereknek a kinevezése nem jogállami érdekből, nem jogállami keretek között, nem a magyar emberek érdekeinek a védelmére történt." *

Példaként hozta fel a szuverenitásvédelmi hivatal létrejöttét és az "önkénytörvényt" (átláthatósági törvénynek csúfolva), amely lehetővé tette volna, hogy bármely újságíróra, civil szervezetre, cégre, magánemberre rárontsanak. Egyetlen említett hatóság vezetője sem állt fel, hogy megvédje az alaptörvényt.

Ligeti egy radikális javaslatot is megfogalmazott: egy olyan törvényt, amelynek címe "az országgyűlés által megválasztott, illetve a köztársasági elnök által kinevezett közjogi tisztségviselők mandátumának a megszüntetéséről és az ő álláshelyük megüresedésének a megállapításáról" szólna.

Az alkotmánybíróság és a Kúria helyzete

Az alkotmánybíróság kapcsán Ligeti megjegyezte, hogy amikor Sulyok Tamás hozzájuk fordult, heten azt mondták, hogy "bocs", és meghátráltak. Idézett egy alkotmányjogászt, aki szerint ezek az emberek pénzért és hatalomért mentek ezekbe a pozíciókba, nem hitből, és hogy megmaradjanak a hatalmukban és a pénzüknél, ki fogják szolgálni az új kormányt is. Ligeti reméli, hogy az új kormány ebből nem fog kérni.

Az alkotmánybíróság tagjainak eltávolítására konkrét javaslatokat is tett: a 70 éves korhatár visszahozásán túl kizárná azokat, akik megelőző években parlamenti képviselők voltak – ez rögtön felvetné Hende Csaba helyzetét is. Hangsúlyozta, hogy teljesen szabályos és legitim módon ki lehet emelni sokakat az alkotmánybíróság jelenlegi tagjai közül.

Varga Zs. András kúriai elnökről azt mondta, hogy még a NER fennálló törvényei szerint sem volt alkalmas a pozícióra.

A Magyar Nemzeti Bank és Varga Mihály helyzete

Ligeti külön kitért a Magyar Nemzeti Bank elnökére, Varga Mihályra, akit a Transparency International álláspontja szerint bűnpártolással lehet gyanúsítani a jegybanki alapítványos pénzlenyúlásban. Ugyanakkor elismerte, hogy a pénzügyi szektor érzékenységén nem megy át Varga Mihály elmozdítása a jegybank éléről – ezt még a retorika szintjén sem pedzegette a kormány.

Példaként említette az óbudai korrupciós botrányt, amelyben egy volt második kerületi fideszes politikus, akit Varga Mihály a jegybanki alapítvány élére vitt ügyvezető kurátornak, szintén gyanúsított. Ligeti szerint ez is jelzi Varga Mihály erkölcsi minőségét, még ha a jegybankelnök eltávolítása "vörös vonal" is.

Az alkotmányozás politikai természete és a NER-ből való kilépés

Ligeti szerint az alkotmányozás mindig politikai aktus, a politikai rendszer hozza létre a saját kereteit. A NER alaptörvénye eljárási értelemben nem alkalmas a NER leváltásának kiszolgálására, de egyetlen alkotmány sem tartalmaz "kill switchet" a saját leolvasztására.

"Nem kell félni a NER által ránk hagyott eljárási szabályok félretételétől, mert ha ebből a félelemkörből nem tud kilépni a kormány, akkor nem lehet megszabadulni a NER-től." *

Elutasította azt a felvetést, hogy alkotmány nélküli állapotban lennénk, és inkább Taju András 2022-es esszéjére hivatkozott, amely a NER utáni alkotmányozás lehetőségeit vázolta fel. Reményét fejezte ki, hogy Magyarországnak előbb-utóbb konszenzusos, kevésbé ideologikus, a társadalom minél szélesebb rétegeinek elfogadásával találkozó alkotmánya lesz.

A vagyonvisszaszerzés és a NER gazdasági felszámolása

A beszélgetés végén Ligeti a NER gazdasági felszámolásának kérdéseire tért ki. Elmondta, hogy a vagyonvisszaszerzési törvénytervezet társadalmi egyeztetése folyamatban van, és a Transparency International is tesz javaslatokat. Kiemelte, hogy a NER vége érdekében elsőrendűen a bevételi forrásokat kell elvágni.

"Még minden egyes autópálya-kilométerrel, amit a nyaralás során levezetünk, még Mészáros Lőrincet és Szíjj Lászlót gazdagítjuk, még minden egyes vissza nem váltott PET-palackkal a MOHU zsebében hagyunk 50 forintot." *

A vagyonvisszaszerzési hivatal tervét "formabontóan merész szervezetalakítási és eljárási ötletnek" nevezte, különösen azt, hogy párhuzamos ügyészséget állít fel a hatalom – erre ők sem számítottak, inkább rendőrségre vagy felderítő szervre gondoltak. Ha a hivatal megkapja a szükséges jogosítványokat, soha nem látott hatékonysággal tudja majd felszámolni a NER-t.

Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a munka egy részét a piacnak kell elvégeznie: a NER-es cégek alapvetően közberuházásokra voltak méretezve, nincs bennük igazi tudás és versenyképesség. Ha működik a piac, egyszerűen kiszortírozza ezeket az élősködő szereplőket – ehhez azonban el kell venni tőlük az olyan monopóliumokat, mint a 35 éves gyorsforgalmi úthálózati koncesszió.

A tempó kérdése: lassú vagy gyors a NER-felszámolás?

Arra a kérdésre, hogy lassú-e a NER-felszámolás tempója, Ligeti azt válaszolta, hogy az eddigi tempó "hihetetlenül gyors". Emlékeztetett, hogy korábban voltak, akik három nap alatt megoldhatónak látták a felcsúti per megindítását, de a valóságban egy új hivatal felállítása, az íróasztalok, hozzáférések, feladatrendszerek kialakítása időbe telik. Az európai ügyészséghez való csatlakozás sem azt jelenti, hogy másnap elkezdik elvinni a "korrupt magyar nerenceket".

⚠️ Értelmezhetetlen vagy bizonytalan szakaszok
  • "Gor Csaba" – a második kerületi fideszes volt politikus neve bizonytalan, a kontextus alapján valószínűleg egy óbudai korrupciós ügyben érintett személyről van szó, akit Varga Mihály a jegybanki alapítvány élére vitt.
  • "Taju András" – az átiratban így szerepel, valószínűleg egy jogász vagy alkotmányjogász neve, aki 2022-ben esszét írt a Transparency International fekete könyvéhez.
  • "Róna Péter" – az átiratban említett személy, aki az alkotmányozás történetéről értekezett, a név pontos alakja nem ellenőrizhető az átiratból.
  • "Iliesku és a Petre román" – a román rendszerváltás kapcsán említett nevek, valószínűleg Ion Iliescu és Petre Roman.
  • "Csóaskó rendszere 24 óra alatt" – valószínűleg a romániai Ceaușescu-rendszer bukására utal.
Teljes átirat megjelenítése

[00:00:08]Reggeli személy.

[00:00:12]Ligeti Miklós van velünk, a Transparency International Magyarország jogi igazgatója.

[00:00:17]Jó reggelt kívánok.

[00:00:18]Jó napot kívánok.

[00:00:20]Hát most egy picit túlozni fogok lassan.

[00:00:23]Több gyanúsított meg letartóztatott van Magyarországon, mint rendőr, ami egy, csak azt akarom jelezni, egy újszerű állapot.

[00:00:28]hogy megtáltosodott a rendőrség az ügyészségről nem is beszélve.

[00:00:31]Igaz, hogy van olyan kritika, hogy hát ilyen nagyon kis halakat fognak ki ebből a nagymagyar tóból egyelőre.

[00:00:39]Mindenesetre az NK botránynál hat főt sikerült letartóztatni már, tehát nem egyszerűen őrizetben vannak, úgyhogy mintha valami megmozdult volna, és a rendőrség mintha jól érezné magát, hogy végre teheti a dolgát.

[00:00:54]Ugye ez a folyamatos önlelleplezés, tehát most tartanak saját maguknak önkéntelenül is tükröt, mert így kellett volna mindig is működni.

[00:01:04]Tehát ennyit arról, hogy hogy el kellett volna hinnünk, hogy korábban is jól végezték a dolgukat.

[00:01:09]Amúgy nem becsülném le azt, hogy kis halak vagy vagy nagyhalak.

[00:01:15]korrupciós szempontból bizonyos értelemben nincsenek kicsik meg nagyok, mert a a bűnösségnek az erkölcsi oldala az ugyanolyan mértékűleg fél valaki ezt a törött erkölcsi kultúráját, vagy a hiányát az erkölcsi kultúrának magasabb beosztásban és nagyobb kárt okozva tudja kifejteni.

[00:01:34]Tehát ez nagyon jó, hogy ezek az eljárások megindulnak és ezek a gyanúsítások, ha szükséges letartóztatások megtörténnek.

[00:01:44]Mert magunk sem gondoltuk volna akárcsak két hónappal korábban, hogy egy ilyen csekének azért egyáltalán nem mondható 17 milliárdos pénzosztásban el lehet jutni bárkinek a a meggyorsításáig és a letartóztatásáig.

[00:02:02]A az NKA az NKA botránnyal kapcsolatban én korábban úgy fogalmaztam és ezt tartom, hogy hogy a a sok banánhé közül ez lehet az egyik.

[00:02:14]Ezen az ügyön előralhadva magas szintig lehet eljutni.

[00:02:17]Tehát akiket most lefogtak, egyáltalán nem biztos, hogy ők akarják majd saját hátukkal, saját vállalukkon elcipelni ezt a balhét, miközben mondjuk nem tudom, Hankó Balázs vagy Orbán Viktor érintetlen maradt.

[00:02:31]Tehát lehet, hogy azt mondják, hogy hát kötök egy vádalkút és elmondom, hogy hogyan jöttek az utasítások és mi volt a dolognak a rendszere.

[00:02:38]És akkor ha nem is két lépésből, de néhány belátható lépésből el lehet jutni magas szintig.

[00:02:44]Bár azt hiszem, hogy hogy ennél van banánhéjabb a a a repertoárban ebben a pillanatban a az úgynevezett ukrán aranykonyvolj, mert a ez már örökké ráégett ez a név, ugye?

[00:02:56]Ez igen, ez ráégett.

[00:02:56]Ez ez ilyen nem tudom metaforává vált, de a a az MKA-nak a pénzosztása az nem volt improvizált.

[00:03:07]Az úgy zajlott, ahogy a NER a közpénzeket politikai célra a Fidesz hatalomban tartásának az érdekében egyébként felhasználták.

[00:03:15]Tehát a a szereplőknek ebben semmi meglepő nem lehetett.

[00:03:21]Ez mindig is így történt.

[00:03:24]Elképzelhető, hogy a a kampányban nagyobb sebességre kapcsoltak, vagy amikor látták, hogy a dolog valahogy nem akar működni, és rosszak a számok, akkor még több pénzt szórtak ki, de csak egy meglévő mechanizmusra tettek rá több ellátandó feladatot.

[00:03:37]A ez a bizonyos aranykonvoly, ez egy ilyen v bank lehetett, tehát ez ez már a dupla vagy semmi.

[00:03:46]Erről a a szereplők, Orbán Viktor, a NAV, a rendőrség, az ügyészek, a Tech a rendőrség ebben az esetben a TEK.

[00:03:56]A titkoszolgálatok mind tudták, hogy nyíltan és nyilvánvalóan törvénysértő, amit tenni terveznek.

[00:04:01]Az lehetett a megfontolás emögött, hogy ha ez kell a választások megnyeréséhez és a NER megmaradásához, akkor megéri a kockázatot, hiszen ha marad a NER, akkor úgy is megússzák.

[00:04:14]Ha meg buknak, akkor nem ez fog a legjobban fájni.

[00:04:17]Talán azt ők maguk se gondolták, hogy ilyen hamar ebből büntetőárás tud lenni.

[00:04:22]És ez az ügy, ez az a tényleg az a a a nem is homokszem, hanem kavics a a a fogaskerekek között.

[00:04:34]ami a vártnál sokkal könnyebben elvezethet a legmagasabb neres politikai régiókig, hiszen itt másnak, mint Orbán Viktornak a közvetlen utasításadási felelőssége nem merül föl.

[00:04:44]Mégh esetleg mondjuk Farkas őrsről vagy a titkoszolgáltok valamelyik leváltott vezetőjéről ki is derülne, hogy most ő úgy érzi, hogy kamikáz módon be kell dobnia magát és megmentenie Orbán Viktort és magára húz nem az egészet ő találta ki.

[00:05:01]Orbán Viktor nem is tudott róla semmit.

[00:05:04]Ez akkor sem lesz tartható.

[00:05:06]Tehát ha ezt az ügyet végigviszik és kinyomozzák és felderítik, akkor nagyon eltérő, nagyon más következtetése eredményre, mint hogy ez Orbán Viktor találmánya és kreálmánya, nem fognak tudni jutni.

[00:05:19]Márpedig az az első pillanatban látszott, hogy hogy itt súlyos bűncselekmények fogalmazódnak meg.

[00:05:26]benne például nem is a nem is a terrorcselekmény merült fel először, bár annak a tényállása is ráillik erre a magatartásra, amennyiben igazolható, hogy itt tényleg azért történt ez a az egész akció, hogy lefogták az ukrán banknak a dolgozóit, akik a pénzt Magyarországon mozgatták, hogy úgymond a a barátság olajvezetéknek a a újraindítására rávegyék, rázsarolják az ukrán felett De ha ez az elem, ez a rész ki is esne, akkor is ott van az, hogy tudták, minden szereplő tudta, tisztában voltak azzal, hogy nem törvénysértő az a magatartás, amit az ukrajnai banknak a pénzszállót Magyarországon végeznek, mégis a törvénysértésekre rendelkezésre álló apparátussal és eszközökkel csaptak rájuk.

[00:06:17]Márpedig így az ő lefogásuk és az ő birtokukban lévő értékeknek a a visszatartása az bizony a jogellenes fogvatartásnak a keretei között bírálható.

[00:06:30]És az a bűnselg mi rendelkezik minősített esettel is.

[00:06:34]Márpedig itt az aljas indok is, meg a sértett sanyargatása is megfogalmazódik.

[00:06:39]Tehát ezt nehéz lesz megúszni.

[00:06:39]Ebben egyszerűen nincsen nyertes kiút Orbán Viktornak és a a egész magatartás kitalálóinak a számára.

[00:06:47]Na de egyelőre az van, hogy a legfőbb ügyészség nyomoz, vizsgálódik ezzel a szép szóval kis két ügyben.

[00:06:54]Az egyik az nagyon érdekes, mert abban az ügyben vizsgálódnak, hogy itt mennyire történt próbálkozás pénzmosásra.

[00:07:08]Na most a korábbi különféle nyilatkozatokból az derült ki, hogy a NAV nagyon vonakodva vett ebben részt, csak akkor kezdte el, amikor a legfőbb ügyeség biztosította őket arról, hogy pénzmosásról van szó.

[00:07:20]Ja, az más, akkor dolgozunk.

[00:07:22]De aztán ez önmagában furcsa, hogy a a NAV az ügyészségtől értesül arról, hogy pénzmosás van.

[00:07:29]Ott annak a magatartásnak, ami a pénzmosás mögött meghúzódik, mindig a NAV, a pénzügyi hatóság, az adóhatóság a szakértője.

[00:07:37]Bár nem kétlem, hogy az ügyészségén is vannak ehhez akár nagyon jól is értő szakemberek, de ez egy kicsit ilyen hajánál fogva előrángatott érvényag.

[00:07:47]Valószínűleg a NAVnál is komoly aggályok merültek fel, de amikor az ügyészség beleállt és úgymond bevállalta ezt a sztorit, kiadta a manlevelet, hogy én is itt vagyok veletek, és hát a kószlik a felelősség, akkor a NAF se látta továbbá a lehetőséget arra, hogy kimaradjon belőle.

[00:08:06]Szóval csak azt akartam ebből a dologból kihozni, hogy amíg a a legfőbb ügyészség vizsgálja saját magát, a saját szerepét, addig nem lehet számítani arra, hogy itt valami kiderül.

[00:08:14]Hát szerkesztő úr, ez egy régi dilemma.

[00:08:17]Ugye ott van az a kérdés, hogy ki őrzi az őrzőt, vagy ugye az a a megfigyelő megfigyelőjének a megfigyelője.

[00:08:26]Erre egyetlen demokratikus, de egyébként a nem demokratikus államokban sincsen érvényes és jó válasz.

[00:08:33]Felmerül ilyenkor az elméleti konstrukció, hogy hogy átmeneti igazságszolgáltatásra van szükség.

[00:08:38]Ennek ha nem is könyvstárni, de elég gazdag irodalma van.

[00:08:44]hogy akkor ugye levitélettek, legagyásodtak az állam szervei, és nem lehet azt várni, hogy önmaguktól képesek megtisztulni és önmagukat képesek megtisztítani.

[00:08:54]Tehát hozzunk létre a meglévő rendes igazságszolgáltató és bűnüldöző struktúrák helyett párhuzamosan olyan megoldásokat, amik a korábbi rendszer bűneit kivizsgálják.

[00:09:06]Ez általában akkor állja meg a helyét, hogyha ha széleskörű emberi jogsértések történnek.

[00:09:13]Tehát amikor ilyen tisztán diktatúrikus, erőszakos rendszerrel állunk szemben, mondjuk Szíria vagy nem tudom, Ruanda esetében, hogy az elmúlt közel és kevésbé közel múlt emberi jogi jogsértéseit, népirtásait vizsgáljuk.

[00:09:27]Ez korrupciós esetekben sokkal kevésbé merül föl.

[00:09:31]Nem mondom, hogy nincsen rá precedens, mit tudom én, Fujsimori elnököt annak idején nem a bíróság, hanem nem a rendes bíróság, hanem egy magas szintű megbecsülésnek örvendő jogászokból adhok jelleggel létrehozott fórum vizsgálta és ítélte el.

[00:09:52]Magyarországon szerintem nem állunk jelenleg ebben a helyzetben.

[00:09:54]Nincs ilyen helyzet.

[00:09:56]Ugye nálunk is voltak nagyon rossz emlékű átmeneti igazságszolgáltatási megoldások, a népbíróságok, nem csak a 45 utáni népbíráskodás, aminek biztos, hogy a jogi és az erkölcsi alapja megvolt még, hogyha nagyon hamar gellert is kapott, meg kisiklott a folyamat, de azért sok ténylegesen bűnös és büntetői jogi büntetésre rászolgált figurát, háborús és emberi bűnök elkövetőit marasztaltak el a népbíróságok.

[00:10:23]Ö de ugye 56 után is működött népbíróság, a népbírósági tanácsok, akik a amelyek a forradalmárok ellen léptek föl.

[00:10:30]Szóval nem hiszem, hogy nálunk erre lenne szükség.

[00:10:33]A az való igaz, hogy de ez mindig is így volt, ez nem most alakult ki ez a helyzet, hogy az ügyészség ugye önmagát vizsgálja, tehát a büntetelási törvény értelmében az ügyész által megvalósított bűncselekmény vizsgálása, nyomozása az is kizárólagos ügyészségi hatáskörben van.

[00:10:53]Amikor én fogalmazóként ott dolgoztam, ezen sokat röhögtünk, hogy ha valamit elrontunk, akkor minket majd a szomszédszobában a a karcsi kolléga fog kihallgatni.

[00:11:01]De ez mindig is így volt.

[00:11:03]Ez ezek olyan kockázatok, amelyek kisúlyozhatóak, kezelhetőek.

[00:11:06]Nyilván egy egy igazságszolgáltató rendszer nem arra van beállítva, hogy majd a legmagasabb szintű képviselői fognak olyan bűnöket megvalósítani, ami miatt ellenükkel eljárni.

[00:11:19]Tehát az az még ezekben a zártrendszerekben is jól kezelhető, hogyha egy alsóbb szinten dolgozó ügyész vagy egy bíró kerül megkérdezhető helyzetbe.

[00:11:28]Ennek korábban is voltak ügyészek, korábban is kerültek bűncselekménnyel nem meggethető kapcsolatba.

[00:11:34]Ugye ott volt korábban szóvivőként dolgozó Varga Gergely nevű ügyész, aki aki aztán vesztegetés miatt el is, akit vesztegetés miatt elítéltek.

[00:11:46]Tehát ez ez benne van a pakliban.

[00:11:48]Hát arra azért igazán egyetlen államban sincs jó modell, amikor mondjuk a köztársasági elnöknek vagy a legfőbb ügyésznek a a bűncselekményben való részvételét kell kivizsgálni.

[00:11:59]De én ettől még nem fűttyentenék össze feltétlenül nem tudom köztársasági vádlókból álló külön testületet ennek a magatartásnak a kivizsgálására.

[00:12:12]Jó, csak ezt el is lehet húzni sokáig.

[00:12:15]gondolom arra játszanak ott a legfőbb ügyészségen, hogy telj múljon az idő, aztán az emberek unják meg ezt a dolgot.

[00:12:22]És hát a miniszterelnök se kön látszik, hogy tulajdonképpen mit tehet, mert azt mondta tegnap, hogy három óráig ad időt a legfőbb büdésznek, hogy mukkanjon meg.

[00:12:33]Hát megmukkantak, közölték, hogy ennél többet nem hajlandók mondani, mert folyik a vizsgálat.

[00:12:37]Milyen szakadban vagy?

[00:12:39]Nem mindegy.

[00:12:39]És akkor mit tudott erre mondani a miniszterelnök?

[00:12:41]Semmit.

[00:12:43]Hát ugye itt a ha nem is feltétlenül hatalmi ágak, de legalábbis alkotmányosan elkülő önálló szervezeteknek a konfliktusáról van szó.

[00:12:53]Bár ez így nagyon finom, hogy csúnyán hangzik, nem is azt mondanám, hogy finoman, mert mert azt feltételezi, vagy külön hozzáfűzött lábjegyzet nélkül az következne belőle, hogy akkor az ügyészségnek ebben a helyzetben sértetlen és érintetlen a a a jogállása és a pozíciója, holott hát ugye saját magára nézve kell vizsgálatot folytatnia.

[00:13:14]Én azt gondolom, hogy ezt nem fogják nagyon hosszan húzni, tehát hogy a a a helyzet önmagában, ezek a nyilvánvaló, egyelőre megválaszolatlan gyanút keltő kérdések olyan nyomás alatt tartják a szervezetet, hogy most nem lehet előadni azt, amit mondjuk a hát vegyünk egy régi kedvencet a a Microsoft ügyben csinálnak, hogy 2019-ben már meg volt szüntetve bűncselekmény hiányában az az ügy, hogy a Microsoft nevű cég ö részben uniós pénzből, részben hazai költségvetési forrásból vásároló állami szerveket, rendőrséget, ügyészséget, NAVOT ö megvesztegetés útján vont be nagyon drága informatikai közbeszerzésekbe.

[00:13:59]És ezt a magatartást azért kellett újra elkezdeni vizsgálni, mert emiatt a Microsoft az USÁban a ottani tőzsde hatóság előtt elismerő nyilatkozatot.

[00:14:10]Tehát el elismerték, hogy az ő vezető, magyarországi vezető dolgozóik korrupt kapcsolatba léptek magyarországi beszerző magyarországi közbeszerzéseket intéző hivatalos személyekkel, és így meg tudták emelni az árakat.

[00:14:25]Piaci ár fölött tudtak értékesíteni.

[00:14:28]Na most ezt a ezt az ügyet 2019-ben újra kezdték vizsgálni.

[00:14:32]Tudni lehet, hogy kik voltak azok a személyek, akikre nézve a Microsoft név szerint elismerő nyilatkozatot tett New Yorkban.

[00:14:38]Most 2026-nak a közepén járunk, és abban az ügyben, ha egyáltalán az még nem évült el, nem történt gyanúsítás.

[00:14:49]Na most ezt nem fogják tudni az aranykonyvoljal előadni.

[00:14:50]Egyszerűen nincs olyan közállapot, olyan közhelyzet, hogy ezt a magyar emberek tolerálnák, hogy megint lenyomják a torkukon, hogy kicsit nyomozgatunk, vizsgálgatunk aztán nem mondunk semmit, aztán kérdeznek valamit, akkor valamit reagálunk rá ilyen sematikus szövegek, hogy folyamatban van a nyomozás érdeke figyelem, nem lehet mást mondani, és akkor szépen elaltatjuk.

[00:15:15]Ezt ezt nem fogják nekik elnézni.

[00:15:17]Meg egyébként összességében is azzal a helyzettel állunk szemben, hogy tényleg el kell takarítani a a NER által itthagyott közjogi kinevezetteket, a NERnek a maradékát, és a a legfőbb ügyész, mint mint közjogi pozíció, mint igazságszolgáltatási tisztviselő önmagában nagyon problémás.

[00:15:42]Tehát a kiválasztás módjának a politikai kitettsége az, hogy ez egy tisztán politikai alapon a szakma bevonása nélkül létrehozott tisztség egyébként a mai napig olyan konstrukcióban, hogy ha nem változtatják meg ezt a törvény szabályt, akkor Nagy Gábor Bálint, ahogy korábban ez Polt Péter esetében is fennállt, amíg életben van, tehát amég a biológiai értelemben élő lény, addig ő Magyarország legfőbb ügyésze, mert Mert az utódját is csak kétharmaddal lehet megválasztani.

[00:16:15]Igen, de most megvan a kétharmad.

[00:16:17]Az a kéthad van meg, amelyik nem akarja ezt a konstrukciót.

[00:16:19]Tehát ha sokáig húzzák, akkor előbb-utóbb egy olyan alaptörvénymódosítással szembesülhetnek, amilyen most végül is Suljok Tamásra vár.

[00:16:33]Közben egyébként jogászok meg alkotmányogászok sorra jelentik be a kéelyeiket azzal kapcsolatban, amilyen úton a Tisza el akarja takarítani ezeket az embereket.

[00:16:44]Mindenki azt mondja egyébként, hogy magával az eltakarítás tényével mindenki egyetért, csak hát olyan utat kell látni, ami transzparens és ami ami méltó az új hatalomhoz.

[00:16:53]De ilyen megoldás szerintem nem lehetséges, vagy ami teljesen tiszta kezdű megoldás.

[00:17:03]Hát most előbb azon gondolkodtam szerkesztül kérdés alatt, hogy onnan közelítek, hogy a az út göröngyösségében nem kell a transzparencia interesen Magyarországnak szakértőnek lenni, de aztán inkább arra jutottam, hogy frappánsabban lehet leírni ezt a helyzetet azzal, hogyha valaki az istálóból a ganyét kezdi kilapátolni, akkor hiába vesz fel glasszékesztyűt, előbb vagy utóbb az ő könyöke is sáros lesz.

[00:17:29]És természetesen most nehogy valaki azt gondolja, hogy én személyükben akarom minősíteni ezeket a NER által itt hagyott közjogi kinevezetteket, de azt szögezzük le sokadjára is, hogy a mert a Transparency International Magyarországnak a kezdetektől ez az álláspontja egyébként a választások előtt is ez volt az álláspontunk természetesen, hogy ezeknek a közjogi kinevezetteknek végig lehet őket mondani, lehet, hogy valakit kifelejtek, köztársasági elnök ház Áz Ász elnöke, a kúria vezetője, a legfőbb ügyész, a médiahatóság és médiatanács vezetője, az információ szabadság hatóság vezetője, a közbeszerzési hatóság vezetője, a versenyhivatal vezetője, a az ombucsmani intézmény, az alapvető jogok biztosa és választási iroda vezetője, szabályozott tevékenységeket fölügyelő hatóság vezetője.

[00:18:23]Biztos kihagytam valakit, de talán a lényegi kör megvan.

[00:18:29]Ezeknek az embereknek a kinevezése nem jogállami érdekből, nem jogállami keretek között, nem a magyar emberek érdekeinek a védelmére történt.

[00:18:38]és a hatáskörüket nem is ilyen irányba, nem is a magyar emberek érdekében, nem a közjú érdekében gyakorolták, amikor valószínűleg már, ha nem is az utolsó, de az egyik nagy kétségbe esett húzásával a NER rá akart rontani bárkire, és a szuverenitásvédelmi hivatal létrejött, után kitalálták az önkénytvényt, amit nem átlottak átláthatósági törvénynek csúfolni, lejáratva ezt az egyébként nem csak számunkra fontos, de tényleg tiszta nemes tartalommal bíró kifejezést.

[00:19:06]És az önkénttörvényből az következett volna, hogy bármely újságíróra, civil szervezetre, cégre, magánemberre, állampolgárra rá lehet rontani, el lehet venni a bevételét, a jogszerűen megkeresett tulajdonát, önkényesen tönkre lehet tenni, akkor egyetlen olyan hatóság, akit most említettünk, vezetője nem állt föl, és nem mondta azt, hogy kérem szépen, én az alaptörvényre esküdtem föl, azt vállaltam, hogy a törvény megtartom és megtartatom, és ez nem fér össze az alaptörvénnyel.

[00:19:44]Márpedig ez nem fért össze az alaptörvénnyel.

[00:19:45]Tehát kiderült, ha máskor nem, akkor ebben a helyzetben, éles helyzetben, teszhelyzetben elbuknak, nem védik meg a magyar embereket.

[00:19:53]A kormány nyilvánvaló, nyílt a a volt Szovjetunióra emlékeztető, még nem erőszakos, de egyértelműen adminisztratív jogkorlátozásokkal szemben.

[00:20:05]Tehát ők ők nem számíthatnak arra, hogy megtarthatják a mandátumukat.

[00:20:10]És azt hiszem, a ezt a a választásra került utolsó kerekasztalbzélgetésen mondtam április, nem is tudom második-án, harmadik-án már az utolsóan engem hívtak, hogy hogy én boldogan megírnám magam azt a törvénytervezetet, aminek a címe arról rendelkezik, aminek a címe azt tartalmazza, hogy az országgyűlés által megválasztott, illetve a köztársasági elnök által kinevezett közjogi tisztségviselők mandátumának a megszüntetéséről és az ő álláshelyük megüresedésének a megállapításáról.

[00:20:51]Egyébként kifelejtettem egy fontos figurát a Magyar Nemzeti Bank elnökét, Varga Mihályt, aki a transzparenci internesen Magyarország álláspontja szerint bűnpártolással gyanúsítható a jegybanki alapítványos pénzlenyúlásban.

[00:21:03]Tehát a mi álláspontunk annál radikálisabb még, mint ami a most fennforgó törvénytervezetből, alaptörvénymódosító tervezetből következnék.

[00:21:13]Ö az más kérdés, hogy ezt ha nem mondanak le maguktól, illetve nem látják be, hogy vége a dalnak ö és ö fölösleges eljárási eszközökkel megpróbálni megakasztani a folyamatot, akkor ez nem tud teljesen tiszta megoldás lenni.

[00:21:32]Az egyébként, ha már úgy fogalmazott szerkesztő, hogy olyan utat, ami az új hatalomhoz, az új kormányhoz méltó, akkor azt hiszem, hogy az a javaslat, amit az imént mondtam, tehát hogy egy ilyen típusú törvényt hozni, az az tiszta, és akkor ezáltal az méltó, az az tiszta helyzetet teremt.

[00:21:50]Ja, és még egy font, az alkotmánybíróságot majdnem kifelejtettük az egészben.

[00:21:54]Az egy érdekes képlet ugye, mert amikor súlyok hozzájuk fordult, akkor heten azt mondták, hogy bocs és meghátráltak ebben az ügyben.

[00:22:04]És volt egy alkotmánynyjnyogász vendégünk a múlt héten, aki azt mondta, hogy ezek az emberek, akik ilyen pozíciókba kerültek, ezek pénzért és hatalomért mentek oda, és nem hitből.

[00:22:17]Ennek következtében azért, hogy megmaradjanak a hatalmukban és a pénzüknél, ki fogják szolgálni az új kormányt is.

[00:22:25]Remélhetőleg az új kormány ebbe nem lesz benne.

[00:22:28]Ebből nem fog kérni, nincs rá szüksége.

[00:22:29]Nyilván a realitásokkal tisztában vagyunk, tehát azt azt belátjuk, hogy a piacoknak, főként a pénzügyi szektornak a az érzékenységén nem megy át az, hogy Varga Mihályt elmozdítani a jegybank éléről.

[00:22:45]Ezt ugye nem is pedzegette még még a a retorika szintjén sem a a magyar kormány, Magyar Péter.

[00:22:51]Ö de hát most csak nézzük meg, hogy milyen figuráról van szó.

[00:22:56]Tehát itt van ez a szintén számos letartóztatást eredményező gyanú az úgynevezett óbudai korrupciós botrány, ami arról szól, hogy kerületi budapesti önkormányzatok, vezetői, polgármesterek, voltpolgármesterek vesztegetési vesztegetési pénzeket fogadnak el azért, hogy bizonyos önkormányzati beruházások, parkfenntartás, közétkeztetés meghatározott vállalkozókhoz kerüljenek.

[00:23:26]nek ebben a magatartásban gyanúsított és elő is állították, bár nem tudok arról, hogy le is tartóztatták volna.

[00:23:34]Az a és elnézést, ha a nevét nem tudom egészen pontosanni, talán Gor Csaba, aki második kerületi fideszes volt, abban a minőségben, abban a karrierjében megbukott, és Varga Mihály elvitte a jegybank alapítványának az élére, ahol ügyvezető kurátorként dolgozik jelenleg.

[00:23:53]Tehát, hogy hogy káder temetőként is funkcionáltatja Varga Mihály a Jegybankot.

[00:23:58]Ettől még lehetne akár a világ legjobb monetáris politikusa.

[00:24:01]Nyilván nem az, még ha nem is vagyok közgazdász, hogy ezt megítéljem, de azért le merném fogadni, hogy vannak nála nagyobb koponyák a szakmában, de az ő erkölcsi minőségét az önmagában ez is jelzi.

[00:24:15]De ennek ellenre tudjuk, hogy egy jegybank elnököt kirúgni az az valószínűleg ilyen nem csak piros lámpa, de vörös vonal, tehát azt nem lehet.

[00:24:20]És ugyanígy egyébként számomra megdöbbentő módon a jogászok is befeszülnek attól a gondolattól, hogy hogy az alkotmánybíróságot szélne kereszteni, meg a kúria vezetését, elnökét szélne kereszteni.

[00:24:34]Ö nem a hazai kollégákra gondolok egy inkább mondjuk a Strasburg emberjogi Bíróság, Európai Unió Bírósága környékén mozgó befolyásos jogászok azok, akik akik ezt így nem értik.

[00:24:49]Tehát, hogy tisztában vannak azzal természetesen, hogy mi volt ez a NER Magyarországon, meg ki az Orbán Viktor meg olvasták és talán maguk is szerkesztették szerzőként és közem működtek a Verenci bizottság és az egyéb értékelő fórumok véleményében.

[00:25:06]De amikor meghallják azt, hogy hát figyelj ez ezektől az emberektől meg kell szabadulni, tehát velük nem lehet jogállamot építeni, akkor akkor összeberzenkednek, hogy hú ti ki akarjátok rúgni a kúria vezetését meg az alkotmánybíróságnak a tagjait.

[00:25:17]Tehát tehát az az nagyon illetlen dolog.

[00:25:19]Tehát ezekre a nagyon érzékeny pozíciókra annál sokkal bbközelítést kell alkalmazni, mint egyszerűen mindet szélnek keresztülni.

[00:25:33]De van rá megoldás.

[00:25:33]És például a 70 éves korhatár visszahozásán túl én még azzal is operálnék, hogy nem lehet az Alkotmán Bíróság tagja az sem, aki egyébként megelőző n évben, x évben parlamenti képviselő volt, és akkor Hende Csabáról is el lehetne gondolkodni rögtön.

[00:25:51]Szóval teljesen szabályos és legitim módon ki lehet emelni el lehet távolítani az alkotmánybíróság jelenlegi tagjai közül sokakat miközben azt le kell szögezni hogy egy sincs közöttük aki méltó lenne alkotmánybírónak lenni ugyanúgy, ahogy Varga Zsi András kúriai elnök sem méltó, nem alkalmas, és még a NER fennálló törvények szerint sem volt alkalmas egy külön kettőt is.

[00:26:16]Igen.

[00:26:16]hogy ő a kúria elnöke legyen.

[00:26:19]Rá itt itt olyan kendácsolt megoldásokkal állunk szemben, ami aminek kapcsán alig hamerülhet fel kérdésként az, hogy hogy most tényleg azon dilemmázunk, hogy meg lehet-e szüntetni.

[00:26:33]Tehát ne essünk abba a hibába se, hogy hogy két évig spekuláltunk rettegtünk azzal, hogy nem lesz kétharmada a nertleváltó kormánynak a parlamenti többség terén.

[00:26:46]És akkor itt marad velünk a mély állam, és nem lehet semmit csinálni, és és jaj, és aztán meglett a kéthad, és akkor úristen, kétunk van, mit lehet ezzel csinálni?

[00:26:56]Csak megint kell egy diszkré, mert nem a transparcia intern Magyarországnak van kéthad, ami nem politizálunk, hanem természetesen a NER ellen küzdöttünk másfél évtizeden keresztül, és örülünk annak, hogy a NER végetér.

[00:27:08]Tehát a győztesek részének érezzük magunkat mi is, mint ahogy minden magyar állampolgár ezt joggal érezheti.

[00:27:14]Nem csak azok egyébként, akik a NER ellen szavaztak.

[00:27:19]De szóval ezzel ezzel most tényleg bátran és jól kell élni, hogy a NER tényleg végetérjen.

[00:27:24]Ne csak a politikai felvilág szintjén bukjon meg, hanem takarodjon ki a a az üzleti és az állami intézményi világból is.

[00:27:35]Hát az üzleti az nehezebb lesz, gondolom, bár nem tudom, de ami a ami a politikát meg a jogot illeti, a már említett alkotmányjogász hölgy azt mondta, hogy válassz ketté ezt a dolgot.

[00:27:48]Van egy van a jog, ahol föl lehet vonni a szemöldököt, hogy miért így vagy úgy akar eljárni a kormány, és van a politika.

[00:27:55]Tehát ez legyen nem pusztán jogi, hanem legyen politikai döntés, mondja ő.

[00:27:59]Itt van egy hatalom, itt van egy kéthad, itt van egy kormány, intézze el, hozzon politikai döntéset.

[00:28:05]Így van.

[00:28:05]Ez egyébként ezzel egyet tudok érteni.

[00:28:07]Nem abban a ezt nem úgy kell érteni.

[00:28:10]Bár nem nem tudom, ki volt ez ki ez a alkotményeg az, akiről beszélünk, csak hogy ne láthatlan vagy ismeretlenül mondjam a Nem, nem tudjuk a nevét.

[00:28:21]Nem hatalmazott föld lán.

[00:28:22]Hát azt mondta, hogy a vendége volt.

[00:28:23]Nem, nem itt a stúdióban volt.

[00:28:23]Igen, de nem nem hatalmazott rá, hogy idézzem ennyire.

[00:28:28]Jó.

[00:28:28]A lényeg, hogy nem abban az értelemben politikai döntés ez, hogy a politika utasítja a jogot.

[00:28:35]hanem ez a aás mindig politikai folyamat, tehát akkor a politikai rendszernek a kereteit alakítják ki, és a az alkotmányozásnak vannak forradalmi, meg ahhoz közelítő megoldásai.

[00:28:46]A a a legtöbb alkotmányozás annak az alkotmánynak az értelmében, amit éppen levált, egyébként alkotmányellenes, de ettől nem kell megijedni.

[00:28:54]Tehát, hogy 1961-ben DGul is úgy találta ki az ötödik köztársaságot, nyilván nem ő személy szerint, az ő nevéhez kötjük Franciaországban, hogy az a negyedik köztársaság szerint az az államcsínek, pucsnak számított, de teljesen legitim és elfogadott, társalomag nagyon támogatott folyamat volt és a a mai napig működőképes megoldást hozott, nyilván nem mentesen válságtünetektől és és és nehézségektől.

[00:29:21]Tehát azt, hogy a NERT, ami egyébként megpuccsolta a jogállamot és kifordította a jogállamot, az értelméből meg a négy sarkából, azt ki kell billenteni a pozícióiból, ez egy teljesen támogatott, legitim, jogi és politikai értelemben egyaránt elfogadható döntés és folyamat.

[00:29:38]Ez egy szükséghelyzet.

[00:29:38]Nem kell félni a NER által ránk hagyott eljárási szabályok félretételétől, mert ha ebből a félelemkörből nem tud kilépni a a kormány, ha egyáltalán benne van ebben a félelemkörben, vagy ezt nem tudjuk elengedni, akkor akkor nem lehet megszabadulni a NERtől.

[00:29:56]És egyébként én örülnék, ha lenne mód még a a az üz a a nernek az üzleti világból való kitakarításáról beszélgetni, mert ugye elindul a vagyon visszaszerzés, vagyonvédelem, megindult az erről való gondolkodás, keddig lehet véleményezni az erre irányuló első törvénytervezetet, és nyilván itt még lesznek további szabályozások.

[00:30:19]Ö és hát az egyértelmű, hogy a a ahhoz, hogy a NER véget érjen, elsőrendően a bevételi forrásaikat kell elvágni, mert most még most még minden egyes autópályak kilométerrel, amit a nyaralás során levezetünk, még Mészáros Lőrincet és Szí Lászlót gazdagítjuk, még minden egyes visszanem váltott PET palackkal A mohu zsebében hagyunk 50 Ft-ot, amit akkor neki nem kell visszaadnia.

[00:30:54]Nekünk pedig mi a betédíjat előre megfizettük.

[00:30:57]Ö még még egy csomó hasonló példa van, de nem akarom ezzel venni az adásidőt.

[00:31:06]Van egy nagyon érdekes levezetése Róna Péternek, ami az alkotmányt vagy alkotmányozást illeti.

[00:31:11]Azt mondja, tulajdonképpen minden a második világháború után elvizett alkotmányás az illegális volt.

[00:31:21]Tehát tulajdonképpen nincs alkotmányunk, mert olyan senki nem írta soha elő, és nem írta senki soha le, hogy az éppen aktuális hatalomnak joga van alkotmányozni mindenféle társadalmi részvétel nélkül.

[00:31:32]Ennek következtében ugye az első alkotmány is bűnben fog, mert gyakorlatilag a szovjet szuronyok alatt szovjet mintára hozták létre parancsszóra, tehát egy politikai akarattal.

[00:31:45]És utána ez az alkotmány gyalogott szépen végig, egészen odáig, amíg nem jött a ner egy hatalom, amelyet szintén nem jogosított fel senki arra, hogy alkotmányozzon, és megtette.

[00:31:58]Tehát tulajdonképpen egy alkotmányélküli állapotban vagyunk.

[00:32:02]Ez nagyon jól hangzik.

[00:32:02]Nem tudom, hogy erednek tartom ezt a gondolatot.

[00:32:04]Én maradok annál, amit a az előbb kifejtettem egyébként ebben a tekintetben, és Taju Andrásra hallgatok szívesebben, aki még 2022-ben a az akkori fekete könyv kiadásunkhoz, fekete könyv című kiadványunkhoz, ami a Ner bűneiről szólt, készített egy esszét arról, hogy hogyan lehet majd alkotmányozni, hogyha a Neredszer véget éér.

[00:32:30]A abban ő sem gondolkodott, hogy kétharmaddal sikerül egyetlen csapással nert leváltani.

[00:32:35]És hát dél-amerikai, illetve a frank utáni spanyol példákat hozta, de ő is azt fejtette ki, hogy a az alkotmányozás az politikai aktus, tehát a politikai rendszer hozza létre a saját kereteit, jelöli ki ezzel.

[00:32:56]Az alkotmányok mindig politikai termékek.

[00:32:58]A a nernek az alaptörvénye, amivel amivel most is együtt élünk, eljárási értelemben nem alkalmas arra, hogy hogy a Ner leváltását kiszolgálja.

[00:33:09]Hát egyetlen alkotmány se tartalmazza azt a kill switchet, ami a saját leolvasztására vonatkozik.

[00:33:15]De most majd lesz egy új alkotmányos berendezkedés a köztársasági elnök eltávolításától, meg nem tudom, az OBH elnökének, kúria elnökének az eltávolításától függetlenül is elkezdődött az alkotmány módos, az alaptörvény módosítása.

[00:33:33]Elkezdenek visszaszorulni a kétharmados sarkalattos törvényúzási tárgyak, hogy mondjuk a földforgalom vagy épp az adatvédelmi hatóság intézménye az nem feltétlenül kell, hogy kétharmados törvényben szerepeljen.

[00:33:44]Ö a azért a nert nem lehet egészében véve illegitimnek tekinteni.

[00:33:52]Tehát nem mondta soha azt Orbán Viktor, hogy ha megválasztottuk, akkor le fogom bontani a demokráciátokat, ki fogom lopni a szemeteket, és csinálok egy alaptörvényt, amibe minden hónapban kétszer beleírom, hogy engem akkor se lehet leváltani, ha engem le lehet váltani.

[00:34:08]Tehát ilyen értelemben persze átverte az embereket, de én nem emlékszem azokra a több milliós tömegtüntetésekre, amelyek arról azért indultak volna Magyarország különböző városaiban, hogy hogy ez az alaptörvény nekünk nem kell, és adják nekünk vissza a 8920-as, szóval a 4920-as, szóval, hogy ez semmilyen ügyben nem indultak milliós tüntetésekben.

[00:34:33]Úgyhogy a a azt nem állítom, hogy a a az alaptörvény, mint olyan, az nagyon elfogadott lett volna, de a azt mondani, hogy alkotmány nélküli állapotban vagyunk, nem visz előrébb, önmagában nem kínál megoldást, mert ha érvényesnek tekintjük jogilag, ha nem az alaptörvényt, és egyébként annak érvényesnek tekintjük, tehát hogy ez alapján pereltük a nert, ez alapján nyertünk a bíróságon számtalan közérdekű adatigénylési ügyben.

[00:35:06]Ez alapján állítottuk más civil szervezetek elsőnön, de nem annyira a trans nem csak a transzparcia intellens Magyarország, hogy a a Pride 2025-ös betiltása az az jogsértő.

[00:35:16]Tehát ez igenis a NER leváltásának a kereteit is megteremtette.

[00:35:24]Arra nem szolgál eljárási kerettel, hogy a NER ittragadt hordalékától hogyan lehet megszabadulni.

[00:35:32]Remélhetően előbb vagy utóbb Magyarországnak lesz egy konszenzusos, sokkal kevésbé ideológikus, sokkal kevésbé megosztó a társadalom minél szélesebb, a jelenlegi minnél sokkal-sokkal szélesebb rétegeit a az alkotmánysáncaim.

[00:35:45]Nem csak mindenkit helyezem persze az alkotmásáncain belül, tehát a jogvédelem mindenkire vonatkozzon, de hogy a társadalom minél szélesebb rétegeinek az elfogadásával, támogatásával, megelégedésével találkozó alkotmányunk.

[00:36:00]Erre erre sokkal nagyobb esély van, mint bármikor korábban.

[00:36:05]És kár azon spekulálni, hogy a az 1945 vagy 48 vagy 49 utáni szakasz, vagy épp a 89 utáni, vagy a 2012 utáni, az mennyire volt alkotmánnyal ellátott, vagy nem ellátott?

[00:36:19]Ez körülbelül annyira köldöknézőnek tűnik, mint azon vitatkozni, hogy a NER az maffia állam, hibrid választási autokrácia, illiberális demokrácia, féldiktatúra, vagy tehát ezek ezek a jelzős szerkezetek nem visznek közelebb a megértéshez, és bár lehet, hogy a megértéshez közelebb visznek, nem visznek közelebb a megoldáshoz, mert a nerből vezető kiút csak nagyon kevéssé függ attól, hogy a NERT magának minek nevezem.

[00:36:50]Tudok erre egy másik megnevezést, amit korábban egy humorista talált ki.

[00:36:54]Görény kurzus.

[00:36:57]Szerintem jól hangzik és elég pontos.

[00:37:00]Igen.

[00:37:00]Mondjuk lehet, hogy jogi szaknyelven nemá ettől mondjuk a vagyon visszaszerzés és az, hogy a négyig igét azt hogyan lehet visszafordítani, meg a 35 éves koncessziókat hogyan lehet elvenni azoktól, akik a mai napig abból gazdagodnak, nem lesz könnyebben kivihető.

[00:37:16]Tehát ettől annak még szilárjogi alapokon kell állnia.

[00:37:23]Egyébként ha az eddig történteket, ezt a pár hónapot nézzük, nagyon kevés idő telt el tulajdonképpen, de a várakozás nagyon nagy, és engem már megszólítottak utcán emberek, hogy hát ők csalódottnak érzik magukat, és úgy gondolták, hogy valahogy ezt ilyen napok alatt lehetne lezavarni, neretleníteni a Magyarországot.

[00:37:47]Az önvéleménye szerint ez a tempó, ami van, ez lassú vagy gyors?

[00:37:53]Hát ez így is hihetetlenül gyors.

[00:37:53]Tehát akik azt gondolták, mert inkább 2021-22-ben dobálóztak ilyenekkel, hogy hány napon belül lesz meg a felcsúti per volt.

[00:38:02]A végén már olyan, aki három nappal látta megoldhatónak a Felcsú per megindítását.

[00:38:07]És hát arra gondoltak, hogy Csóaskó rendszere 24 óra alatt.

[00:38:10]Igen, igen, igen.

[00:38:12]Hát egyébként az egy csoda jó rendszerváltás volt.

[00:38:14]Ott jött a nem tudom, Iliesku és a Petre román, akik annyira voltak rendszerváltók, nem tudom, mint mondjuk Kádárhoz képest Berec vagy Gró, tehát hogy azért Romániának hosszú utat kellett bejárni, amíg egy időre példát adott például a korrupción küzdelemből is.

[00:38:32]Hát a tempó az elsősorban számomra a transzparenci internet a Magyarország számára ezen a vagyonvisszaszerzési tervezeten mérhető le.

[00:38:42]Azért ezt is lássuk be, hogy hogy új hivatal fog felállni, annak létre kell jönnie.

[00:38:47]Tehát hiába a sietség és az igyekezet, hogyha ügyészekkel, rendőrségi, adóhatósági nyomozókkal, más állami alkalmazottakkal indítják is meg a hivatal működését, az az akkor is azért eltart egy ideig, amíg mindenkinek megvan az íróasztala, meg a hozzáférése, meg a feladatrendszere, meg tudja, hogy hol van az irodája.

[00:39:13]Hát az európai ügyészséghez történő nagyon fontos, nem csak szimbolikus jelentőségű csatlakozás sem azt jelenti, hogy másnap az európai ügyészek elkezdik elvinni a korruptmagyar nerenceket, tehát annak is azért megvan a maga tempója.

[00:39:28]Ezt azért be kell látni és el kell fogadni.

[00:39:32]De mondjuk azt el kell ismerni, hogy egy formabontóan merész szervezet alakítási és eljárási ötlettel, koncepcióval állt elő a kormány ennek a vagyonvisszaszerzési hivatalnak a tervezetéből tudhatóan.

[00:39:48]Tehát erre, hogy párhuzamos ügyészséget állít föl a hatalom, mi sem számítottunk.

[00:39:54]Inkább rendőrségre vagy valami felderítő szervre gondoltunk.

[00:40:01]És ha ez a hivatal beindul, és pláne akkor, hogyha nem csak azokat a jogosítványokat kapja meg, ami a megismert törvénytervezetben van hozzárendelve, hanem mindazokat, amiket a transzparen internően Magyarország még javasol, akkor tényleg soha nem látott hatékonyság fog rendelkezésre állni, amit ha jól alkalmaznak, akkor annál sokkal gyorsabban fogja tudni a NERT felszámolni, mint ahogy egyébként azt Orbán Viktor meg a NER tervezői gondolták.

[00:40:29]akik ugye ezt az örökkévalóságnak szánták, de nem minden az igazságszolgáltatás a NER kivégzése, a NER gazdasági maradványainak a felszámolása ügyében és tekintetében, mert a munka egyrészét a piacnak kell elvégeznie.

[00:40:46]Tehát a a neres cégek főként az olyan zászlós hajó jellegűek, mint Mészáros Lőrincnek, Szílászlónak az építőipar különböző területein aktív vállalkozásai.

[00:40:59]alapvetően közberuházásokra voltak méretezve, tehát abból a logikából fakadóan működtek, hogy bármilyen állat adhatnak, azt úgyis el fogja fogadni az állam, és bármennyit költhetnek, bármennyi pénzt kivehetnek a cégből, mert jövőre megint megkapják a szokásos állami megbízásokat.

[00:41:16]Tehát nincs bennük igazi tudás és versenyképesség.

[00:41:20]Úgyhogy ha működik a piac, akkor egyszerűen kiszortérozza ezeket az élősködő szereplőket, akik nem alkalmasak a piaci versenyre.

[00:41:29]Nyilván ehhez az is szükségeltetik, hogy mondjuk az olyan aranytojástó tyúkokat, mint a 35 éves gyorsami úthálózati koncesszió elvegyék tőlük, merthogy a monopóliummal még piaci alapon is nagyon nehéz megküzdeni.

[00:41:46]Köszönöm szépen, hogy itt volt velünk.

[00:41:48]Köszönöm szépen.

[00:41:49]Iglós a Transparency International Magyarország jogi igazgatója volt a vendégünk az elmúlt 50 percben.

[00:41:53]A ma reggeli műsort Barát Gergő, Simon Erika, Zsidai Péter, Korpás Krisztina és Bacsa Botond készítette a műsorvezető Szénási Sándor volt.

[00:42:05]Köszönjük a figyelmüket, minden jót.

[00:42:10]Reggeli gyors nem marad le semmiről.