Klubrádió 50:16

Megkezdődött az elszámoltatás! Orbán Viktor börtönbe kerülhet? I Hetes Stúdió

elszámoltatáskorrupcióügyészségválasztási csalásnka-botrányközélet
Irányultság: LiberálisKötődés: Független
Megkezdődött az elszámoltatás! Orbán Viktor börtönbe kerülhet? I Hetes Stúdió
tl;dr
  • Bár a „tisztító tűz” kifejezés politikai marketing, a TISZA-kormány valóban megkezdte a 16 év alatt felhalmozódott ügyek szelektív, de strukturált elszámoltatását.
  • Az ügyészség napi szintű akciókkal bizonyítaná hatékonyságát, de a kormány egy párhuzamos „szuperügyészséggel” teremt versenyhelyzetet, amely elvonhat ügyeket a hagyományos szervezettől.
  • Az ukrán pénzszállítmány ügyében a nyilvánosságra került bizonyítékok alapján a parancs Orbán Viktor környezetéből érkezett, ami súlyos bűncselekmény, és a teljes állami gépezet érintett a fedősztoriban.
  • „Az alkotmányvédelmi hivatal már nyilatkozott erről újságíróknak, és elmondták, hogy Orbán Viktor környezetéből jött a parancs” – Somogy Zoltán

  • Az NKA-pénz eltűnése választási csalássá minősülhet, ha a 17 milliárd forint a kampányba folyt be; a Fidesz 34 milliárdos bírsága akár a párt megszűnését is okozhatja.
  • Orbán Viktor a saját, manipulált közvélemény-kutatásokon alapuló propagandarendszerét maga is elhitte, ezért nem tartott a letartóztatástól, és nem menekült el az országból.
  • A Fidesz médiabirodalma szétesett, az oligarchák eltűntek a megszerzett pénzzel, a párt köreiben pedig óriási a csalódottság a volt miniszterelnök magára hagyó viselkedése miatt.
  • Sulyok Tamás köztársasági elnök valószínűleg Orbán utasítására ragaszkodik pozíciójához, de mögötte semmilyen népi vagy intézményi támogatás nincs.
  • A volt méltatlan elnökök életjáradékának és juttatásainak megvonását a résztvevők egyhangúlag szükségesnek tartották, akár teljesítményalapú feltételekhez kötve azokat.
  • A rendszer működését jellemző mikromenedzselés és a szuverenitás téves küldetéstudata azt mutatja, hogy valóban minden szál a volt miniszterelnökhöz vezetett.
Részletes összefoglaló megjelenítése

A „tisztító tűz” művelet és az elszámoltatás általános helyzete

A beszélgetés résztvevői egyetértettek abban, hogy a TISZA-kormány által meghirdetett „tisztító tűz” kifejezés elsősorban politikai marketing, de a mögötte álló cselekvések valósak. Somogy Zoltán kiemelte: a választási kampányban Magyar Péter és a TISZA megígérte, hogy elszámoltatja a 16 évig hatalmon lévő politikai garnitúrát, és most meglepődve tapasztaljuk, hogy valóban meg is teszi. A kormány gyorsan átrendezi a terepet, és megteremti az igazságtétel strukturális feltételeit.

„Amit a választási ígéreteként elmondott, jelenben azt látjuk, hogy ezt megpróbálja betartani és abban látszik, hogy semmiféle erőtlenség nincsen” – Somogy Zoltán *

Somogy szerint a kérdés már nem az, hogy utána mennek-e az ügyeknek, hanem hogy mely ügyeknek mennek utána, és melyeknek nem – annyi potenciális ügy halmozódott fel 16 év alatt, hogy szelektálni kell. Bacsa Botond ugyanakkor óvatosságra intett: a szervezet még csak most áll fel, hónapokba telik, mire mindenki megtalálja az irodáját, és közben a meglévő szervezetekkel kellene dolgozni. A héten Magyar Péter és a legfőbb ügyész között üzenetváltás is zajlott, ami nem azt sugallja, hogy az ügyészség magától tűzön-vízen át igyekezne feltárni az éveken át porosodó ügyeket.

Az ügyészség szerepe és a korrupcióellenes ügyészség felállítása

A beszélgetők többféleképpen értékelték az ügyészség jelenlegi magatartását. Az egyik résztvevő (valószínűleg Bacsa Botond) úgy látta, hogy az ügyészség napi szintű letartóztatásokkal és elvitelekkel próbálja bizonyítani, hogy alkalmas a feladatára, és nincs szükség egy fölé emelt szervezetre. A TISZA által létrehozni kívánt új intézményt „szuperügyészségnek” is nevezhetjük, mivel elvonhat ügyeket az ügyészségtől, ha úgy ítéli meg, hogy az nem vizsgálódik megfelelően.

Bolgár György megerősítette: az ügyészség most nagyon bizonyítani akar, de nem feltétlenül azokban az ügyekben, amelyeket a közvélemény elvárna – például Orbán Viktor vagy Rogán Antal azonnali meggyanúsításában –, hanem olyanokban, amelyek készen vagy félkészen állnak, vagy éppen most kerültek napvilágra, mint a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) ügye. Az ügyészség így akarja demonstrálni, hogy rendet tud teremteni.

„Részben figyelmeztetés is az ügyészségnek, meg részben azt is lejelentheti, hogy hát ránézünk a körmötökre, eddig nem dolgoztatok jól, de itt egy másik” – Bolgár György *

A párhuzamos szervezetek létrehozása régi hatalomtechnikai fogás – hangzott el –, hasonló a helyi rendőrség és az FBI viszonyához az Egyesült Államokban. A versenyhelyzet arra ösztönzi a jelenlegi ügyészséget, hogy igyekezzen dolgozni, mielőtt elveszik tőle az ügyeket.

Az ukrán pénzszállítmány ügye (konvoj-ügy)

A beszélgetés egyik központi témája az úgynevezett „aranykonvoj” vagy ukrán pénzszállítmány ügye volt, amelyben a Raiffeisen bank pénzszállító autóját az állami szervek feltartóztatták, a pénzt lefoglalták, a munkatársakat pedig – a résztvevők szerint – igazságszérummal vallatták. Az ügyben a NAV nyomozói a 444 cikke szerint név nélkül nyilatkozni kezdtek, súlyos szakmai hibákat érzékelve az eljárás során.

Somogy Zoltán hangsúlyozta: a nyilvánosságra került bizonyítékok egyértelműen mutatják, hogy a végén a miniszterelnök adott utasítást, ami súlyos bűncselekmény. Az ügyben a lánc minden szereplője – adóhivatal, TEK, rendőrség, ügyészség – érintett, így mindenki „besározta” magát. A kérdés az, hogy a kihallgatások során a vezetők kire fognak vallani: Rogánra, Orbánra, vagy megállnak valamelyik tanácsadónál.

„Az alkotmányvédelmi hivatal már nyilatkozott erről újságíróknak, és elmondták, hogy Orbán Viktor környezetéből jött a parancs” – Somogy Zoltán *

Bolgár György szkeptikus volt az írásos bizonyítékokkal kapcsolatban: szerinte a Fidesz működésében az ilyen dolgokat tipikusan telefonon intézték, így legfeljebb híváslisták állnak rendelkezésre. Ugyanakkor Somogy Zoltán szerint az ügyészség kezében már most is számtalan bizonyíték van, és egyes ügyészek szerint elegendő bizonyíték áll rendelkezésre a volt miniszterelnök meggyanúsításához is.

Az ügy gazdasági hatásait is elemezték: ha az állam kirabolhat egy pénzszállító autót, az súlyos bizalomvesztést okoz a nemzetközi pénzügyi rendszerben. Somogy Zoltán megjegyezte, hogy a választás óta a forint erősödött, és az állampapírok iránti kereslet is megnőtt, ami azt mutatja, hogy a piac bízik a jogbiztonság helyreállításában.

Az NKA-ügy és a választási csalás lehetősége

A másik kiemelt ügy a 17 milliárd forintos NKA-pénz eltűnése volt. A résztvevők szerint a szálak itt is a miniszterelnökig vezethetnek, és Hankó Balázs érintettsége is felmerült. Különösen súlyosnak tartották, hogy ha bebizonyosodik, hogy a 17 milliárd forint a választási kampányba folyt be, az nem egyszerű pénzosztás, hanem választási csalás.

„Hogyha bebizonyosodik, hogy 17 milliárd Ft ment bele a választási kampányba, ez nem egy sima pénzosztás, ez tulajdonképpen egy választási csalás abban a pillanatban” – az egyik résztvevő *

Somogy Zoltán rámutatott: ha a korábbi Állami Számvevőszéki logikát alkalmazzák, a Fidesznek kétszeres büntetést, azaz 34 milliárd forintot kellene fizetnie, ami gyakorlatilag a párt megszűnését okozhatná. Ezt tetézheti, hogy a TISZA 12 évre akarja korlátozni a politikusok parlamenti jelenlétét, és sorra kerülnek előzetesbe fideszes politikusok.

Orbán Viktor helyzete, menekülésének kérdése és pszichológiai motivációi

A beszélgetés jelentős részét Orbán Viktor jelenlegi helyzetének és lehetséges lépéseinek elemzése tette ki. Bacsa Botond felvetette: ha a volt miniszterelnököt valós fenyegetés érné, logikus lenne, hogy elmeneküljön – például Moszkvába, Fehéroroszországba vagy akár Washingtonba –, és onnan „Kossuth Lajos mintájára” kommunikáljon. Mivel azonban itthon maradt, és kezd visszatérni a nyilvánosságba, ez arra utalhat, hogy nem tart a letartóztatástól.

Somogy Zoltán ezzel szemben úgy vélte, hogy a Fidesz köreiben teljes a csalódottság Orbán Viktor viselkedésével kapcsolatban. A volt miniszterelnök magára hagyta a közösségét, az oligarchák pedig „elftottak a pénzzel”. A médiabirodalom összeomlott: a Megafon megszűnt, a Mandiner újságírói állománya megfeleződött, a Magyar Nemzet hetilappá alakult, a vidéki lapok hasonló helyzetben vannak. Orbán Viktor mindeközben csendben van, és egymondatos üzenetekkel „kívülről drukkol”.

„Én azt érzem, azt látom, hogy e tekintetben a Fidesz oldalán is van egy óriási csalódottság” – Somogy Zoltán *

Bolgár György szerint Orbán Viktor valószínűleg tudja, hogy elvesztette a hatalmat, de azt még nem ismerte el magának, hogy börtönbe is kerülhet. Somogy Zoltán egy pszichológiai magyarázatot is adott: Orbán Viktor elhitte a saját rendszerét, a saját hazugságait, beleértve a közvélemény-kutatásokat is, amelyeket manipuláltak, de ő maga is elhitt. Ezért nem nyúlt a választási rendszerhez, és ezért gondolta a választások estéjén is, hogy sima győzelem lesz. Ha valaki elhiszi a saját rendszerét, akkor nincs hova menekülnie, mert nála van az igazság.

„Hogyha ő elhiszi ezt a rendszert, akkor neki nincs hova menekülnie. Miért kéne, amikor nála van az igazság?” – Somogy Zoltán *

A beszélgetők felvetették, hogy Orbán Viktor a szuverenitás fogalmát is küldetéstudatosan értelmezte: számára a szuverenitás azt jelentette, hogy neki szabadsága van bármit megtenni, és a nép feladata csupán az, hogy biztosítsa számára ezt a szuverenitást, amellyel kifelé érvényesítheti a „magyar akaratot”. Ezzel szemben most a népszuverenitás elve érvényesült a választáson.

A Tusványosi Szabadegyetem közönségét a résztvevők próbakőnek tekintik: meglátjuk, hányan mennek el meghallgatni Orbán Viktor beszédét, és hány állami cégvezető lesz jelen.

A Fidesz és a média összeomlása

A beszélgetés során részletesen szóba került a Fidesz médiabirodalmának szétesése is. Somogy Zoltán felsorolta: a Megafon gyakorlatilag megszűnt, a Mandiner újságírói állománya drasztikusan csökkent, a Magyar Nemzet hetilappá alakult, a vidéki lapok hasonló sorsra jutottak. A „nemzeti nagytőke”, amelynek az lett volna a feladata, hogy a hatalom elvesztése után is finanszírozza a politikai közösséget, eltűnt – Mészáros Lőrinc és más oligarchák „elftottak a pénzzel”.

„Ezek milyen értéket hoztak Magyarországnak? Azt nem, hogy kifele mondjuk büszkeséget hoztak volna, mert olyan termékeket, szolgáltatásokat állítottak elő, ami befutja egész Európát” – Somogy Zoltán *

A beszélgetők ironikusan megjegyezték, hogy Orbán Viktor kedvenc sajtóterméke a „vadhajtások” volt, ami még a Fidesz-szavazók körében sem örvendett osztatlan népszerűségnek.

Sulyok Tamás köztársasági elnök ügye

A műsorvezető kérdésére, hogy Sulyok Tamás miért ragaszkodik ennyire a Sándor-palotához, a résztvevők egyetértettek abban, hogy a köztársasági elnök valószínűleg Orbán Viktor utasítására cselekszik, és az „utolsó harcosig” kitart. Bolgár György szerint Sulyok Tamás élete legnagyobb megtiszteltetésének tekinti a pozíciót, és meg akarja hálálni annak, aki kiválasztotta – Orbán Viktornak. Ha elfogadjuk, hogy Orbán Viktor körömszakadtáig harcol az igazáért, akkor Sulyok Tamás ellenállása egy apró, de szimbolikus ügy, amelyből egyre nagyobb konfliktust lehet generálni.

Somogy Zoltán rámutatott, hogy Sulyok Tamás mögött nincs semmilyen támogatottság: az aláírásgyűjtés fél nap alatt összeomlott, a tüntetésre nem mentek el emberek, és még a Fidesz által választott Alkotmánybíróság is elmenekült az ügy elől. A TISZA a választási kampányban egyértelművé tette, hogy visszaállítja az alkotmányos rendet, és a választók erre kétharmados felhatalmazást adtak.

„Egy légnemű, színtelen, szagtalan, jellegtelen valaki” – Somogy Zoltán Sulyok Tamásról *

A beszélgetők megvitatták azt az alkotmányos érvet is, hogy ha a választók egy olyan politikai erőt hatalmaznak fel, amely a korábbi alaptörvényt nem tekinti legitimnek, akkor az annak alapján létrejött pozíciók megszüntetése is legitim lehet. Ez a gondolatmenet vitatható, de a jelenlegi politikai realitást tükrözi.

Életjáradékok és a volt köztársasági elnökök juttatásai

A beszélgetés végén szóba került, hogy mi legyen azokkal a volt köztársasági elnökökkel – Schmitt Pál, Novák Katalin, és esetleg Sulyok Tamás –, akik méltatlanná váltak a poszthoz, de életjáradékra, titkárságra, villára, autóra lennének jogosultak. A résztvevők egyetértettek abban, hogy ha valaki méltatlanná vált, ne kapjon ilyen juttatásokat.

Bacsa Botond felvetette, hogy az életjáradékot teljesítményhez kellene kötni: olyan személyek kapják, akik később is tudnak valamilyen diplomáciai vagy közszolgálati tevékenységet végezni az ország javára. Példaként említette a Nobel-díjas tudósokat, akiket az előző kormány tudományellenes politikája ellenére is megilletne ez a juttatás.

A beszélgetők kitértek az állami fizetések csökkentésének népszerű, de nem feltétlenül hatékony voltára is: ha túl alacsonyak a fizetések, a tehetséges emberek nem vállalnak állami pozíciókat, mert a piacon sokszorosát kereshetik meg.

„Az, hogy a nép mit szeret, az egy dolog. Nem mindig a legjobb döntés” – az egyik résztvevő *

Egyéb felvetések

A beszélgetés során érintőlegesen szóba került Vitézy Dávid nyilatkozata az Iparművészeti Múzeum felújításáról, amely jól példázza Orbán Viktor mikromenedzselő stílusát: a miniszterelnöknek nem tetszettek a tervek, ezért utasítást adott az átalakításukra. Ez a történet is azt illusztrálja, hogy a rendszerben minden szál Orbán Viktorhoz vezetett.

A műsor végén a résztvevők röviden érintették a Kétfarkú Kutya Párt „örök élet, ingyen sör” programját, mint a populista ígéretek szatirikus példáját.

⚠️ Értelmezhetetlen vagy bizonytalan szakaszok
  • „PS János”: Az átiratban szereplő név („a PS János is inkább a telefon tokját olvasgatja, mint a vadhajtásokat”) nem azonosítható egyértelműen. Valószínűleg egy közéleti szereplőre vagy újságíróra utal, de a pontos név nem rekonstruálható.
  • „Rákai Filip”: Az átiratban említett személy („Rákai Filip is fölhívott műsorban”) feltehetően Rákay Philip vagy hasonló nevű médiaszereplő, de a pontos név nem állapítható meg egyértelműen.
  • „vadhajtások”: A szövegben többször említett kifejezés („a miniszterelnök kedvenc sajtó terméke a vadhajtások”) valószínűleg egy konkrét sajtótermékre utal, de nem egyértelmű, hogy pontosan melyik lapról vagy kiadványról van szó.
Teljes átirat megjelenítése

[00:00:00]Mert elhitte a rendszerét.

[00:00:00]És hogyha elhiszi valaki a rendszerét 16 évig, mert nagyon sokszor nem értettük, hogy mit akar ezzel az országgal csinálni, miért jó neki, hogy ennyire rosszat okoz.

[00:00:10]És hogyha ha ő elhiszi, mert mert erre egyébként tudok szintén példát mondani, de hogyha ő elhiszi ezt a rendszert, akkor akkor akkor neki nincs hova menekülnie.

[00:00:19]Miért kéne, amikor nála van az igazság?

[00:00:23][zene] Hetes stúdió, a Klub Rádió közéleti politikai magazinja.

[00:00:30]Üdvözlöm itt a stúdióban Somogy Zoltán szociológust, politikai elemzőt, és akkor a Korfa másik végén Bacsa Botont kollégámat, a Klub Rádió szerkesztőit, illetve Bolgár Györgyöt, aki a a Klub Rádió oszlopos tagjai már több mint két évtizede.

[00:00:49]és rögtön csapjunk is bele.

[00:00:49]Méghozzá ezzel a tisztító tűzzel, ha már valószínűleg az év egyik legforróbb hétvégéjén beszélgetünk, még szerencse, hogy nem tette hozzá Magyar Péter, hogy tisztítótűz, hadművelet, mert akkor az valószínűleg az a másik politikai oldalnak lett volna a kifejezése.

[00:01:12]Szóval nem könnyű ez a feladat.

[00:01:12]Mit gondoltok ti erről, hogy hol tart, mik a kilátásai?

[00:01:16]eljuthat-e oda, amit a választók várnak tőle, vagy ez megmarad egy ilyen hangzatos bejelentésnek, aztán majd nézzük, hogy mire jutnak.

[00:01:31]Szerintem kezdte.

[00:01:32]Igen.

[00:01:32]Jól van.

[00:01:32]Mindenkit sok szeretettel köszöntök, köszönöm a meghívást.

[00:01:34]A az a hát nyilván ez egy politikai marketing meg megjelölés, hogy hogy tisztító tűz.

[00:01:46]Amit látunk, az az, hogy a hogy volt egy ígéret a kampányban Magyar Péter részéről és a Tisza részéről, hogy mit fog tenni ezzel a politikai garnitúrával már mármint a 16 évig legnálló politikai garnitúrával.

[00:02:00]És most kicsit azon vagyunk meglepődve, hogy megteszi.

[00:02:02]Tehát amit a választási ígéreteként elmondott, jelenben azt látjuk, hogy ezt megpróbálja betartani és abban látszik, hogy semmiféle erőtlenség nincsen, hogy a ha a amiről olyan sokat gondolkozott mindenki, hogy na hogyan lehetne ezt a ezt a fajta Fidesz által berendezett országot egy egy más országgá varázsolni, vagy tenni, hogy hogy ezzel mit tud kezdeni egy Tisza?

[00:02:33]Hát él az eszközeivel és viszonylag gyorsan átrendezi a terepet.

[00:02:38]Ezt látjuk.

[00:02:38]Ami majd kérdés, hogy nem az a kérdés, hogy utána megy-e ügyeknek.

[00:02:43]Igazából már csak az lesz a kérdés, hogy mely ügyeknek megy utána, és melyeknek nem, mertogy a magát a a rendszert, a struktúrát, azt megteremti az igazságtételhez.

[00:02:55]Minden eszköze megvan ahhoz, hogy bármilyen ügyet kivizsgáljon, felülvizsgáljon.

[00:03:00]Mondom, itt annyi üggyel néztünk szemben az elmúlt 16 évben, hogy igazából csak az lesz számunkra a kérdés, hogy hogy mely ügyekkel nem fog foglalkozni, vagy nem lesz rá ideje, vagy esetleg politikai akarata, hogy azzal foglalkozzon?

[00:03:15]Hát a szervezet az most fog csak fölállni majd.

[00:03:17]És hát azért itt hónapokról van szó, amíg mindenki megtalálja az irodáját, a telefonját, a számítógépét és elkezd dolgozni.

[00:03:25]Közben pedig a meglévő szervezetekkel kéne ezt az egészet tovább vinni.

[00:03:31]Hát ugye a héten volt egy üzenetváltás Magyar Péter és a legfőbb ügyész között is.

[00:03:39]És hát nem tűnik úgy, hogy hogy összetörné magát az ügyészség azért, hogy most hirtelen feltárja azokat a dolgokat, amiken éveken keresztül üldögéltek.

[00:03:49]Én, bocsánat, én én én ennek azért egy én egy kicsit máshogy látom ezt.

[00:03:52]Én azt látom, hogy napi szinten történnek itt letartóztatások, elvitelek satöbbi, olyan mintogyha az ügyészség elkezdené megpróbálni megmutatni, hogy ő alkalmas szervezet az ügyek ellátására, és nem kell egy fölé emelt olyan szervezet, amit most megtett a és megtesz a Tisza, hogy bármilyen ügyet el lehessen mondani az ügyészségtől.

[00:04:13]Tehát most van ennek egy Tisza által megadott neve ennek az intézménynek, de nyugodtan hívhatjuk mi, hogy egy kicsit mondjuk például, hogy szuperügyészségnek, mert hogy azzal, hogy ők elvonhatnak ügyeket az ügyészségtől, ezzel az ügyészség fölé emelkedtek, és hogyha úgy látják, hogy az ügyészség valamit nem vizsgál rendesen, vagy vagy ők akarnak ezzel vizsgálodni, csak egyszerűen elveszik elveszik tőlük az ügyet.

[00:04:37]És amit láttunk az elmúlt hetekben, hogy a az ügyészségény megpróbálja bebizonyítani az új hatalomnak, hogy hogy képes maga ellátni a feladatát.

[00:04:48]Nem nem kell feltétlenül egy ügyészek, akik a szakmát értik.

[00:04:53]Hát talán olyan ügyészek is mindent igyekeznek megmutatni, hogy hű, hát mi mi mi dolgozunk, kezünket, lábunkat összetörjük, csak hogy mutassunk valamit.

[00:05:02]akik korábban nem tették meg ezt, vagy akik akár felelősek is voltak bizonyos ügyek hát vagy esikálásáért, vagy figyelmen kívül hagyásáért.

[00:05:10]Én is úgy érzem, úgy látom, hogy az ügyészség most nagyon bizonyítani akar.

[00:05:14]Hát hogy milyen ügyekben?

[00:05:19]Nem azokban az ügyekben, amiket a közvélemény mondjuk elvárja, hogy Orbán Viktort vigyék el lehetőleg máma még, meg az összes többit, a Rogánt és tudjuk, kik a bűnösök, mert ahhoz kell valami konkrét dokumentum.

[00:05:29]konkrét gyanúsítás, végül is föl kell térképezni egy-egy ügyet, és úgy lehet tovább vinni.

[00:05:37]De azokban, amelyek vagy készen voltak, vagy félig, vagy három negyedig készen voltak, vagy éppen most leestek az orruk elé, mint ez a bizonyos nemzeti kulturális alapügy, amiről néhány hette derült ki, hogy ja, ilyen is volt, és milyen disznóság volt, és szinte magától tárult föl a közvélemény, a nyilvánosság, és nyilván az ügyészség előtt is.

[00:06:00]Hát ott elkezdtek nagyon is dolgozni, azt akarván bizonyítani, hogy hát mi mindent megcsinálunk, hogy rendet és tiszta környezetet teremtsünk.

[00:06:07]Tehát egyrészt szerintem az ügyészség bizonyítani akar.

[00:06:12]Részben azért is, amit Szoli mond, hogy igen, ebben a bizonyos tisztító tűz, ha nem is hadm műveletben, de műveletben, mert ezt többször is mondta Magyar Péter, műveletnek azért nevezte.

[00:06:26]Ebben fölállítanak egy korrupcióellenes ügyészséget, és ez hát részben figyelmeztetés is az ügyészségnek, meg részben azt is lejelentheti, hogy hát ránézünk a körmötökre, eddig nem dolgoztatok jól, de itt egy másik.

[00:06:41]Lehet, hogy ügyészeket is fogunk elvinni tőletek, és vagy átlépünk a fejetek fölött.

[00:06:47]Hát ez egy régi hatalomtechnikai fogás amúgy, hogy hogy párhuzamos szervezeteket hozunk létre, hogy azok versenyezzenek egymással.

[00:06:56]Tehát ez most rendszerektől és országoktól függetlenül is így van.

[00:07:00]Tehát nem tudom én, a a helyi rendőrség és az FBI viszonya az ehhez hasonló például az Egyesült Államokban.

[00:07:07]De csak azt akartam mondani, hogy már csak ezért is bizonyítani akar a jelenlegi ügyészség, mert mert érzi, hogy bizonyos ügyekben lehet, hogy átnyúlnak a feje fölött, elveszik a hatásköreit, addig is mi igyekszünk dolgozni.

[00:07:22]Tessék parancsolni, itt van ez és ez az ügy.

[00:07:26]Hát ugye, ahol rögtön látszott, hogy milyen feszültség van az ügyészségen belül, és le is mondott egy főügyész, az az Orbán Viktor letartóztatása, tehát az, hogy vagy le nem tartóztatás, hátem vagy mondjuk a meggyanúsítása, tehát a minimum hát ez az ez az ukrán pénzszállító ügye, amit tévesen aranykonvoliként néven futott be a igen ugye két ügyet érdemes két ügyet érdemes kiemelni.

[00:07:50]Az egyik ügy a ugye ez a konvoy, ami [torokköszörülés] egy óriási hiba volt a miniszterelnöktől, de jól mutatja a volt miniszterelnöktől jól mutatja a hübr bűnét a politikában, amikor már teljesen mindegy, nem számít semmi, mert mert mindent megengedhetünk magunknak és ott elég egyértelműek, tehát a nyilvánosságra került bizonyítékok is elég egyértelműen mutatják, hogy a legeslevégén a miniszterelnök adott utasítást, és hát ez bizony súlyos bűncselekmény.

[00:08:17]Tehát itt itt szembe kell néznie a meggyanúsítással, és nyilván szembe kell néznie azzal, hogy gyakorlatilag politikai döntés lesz az, hogy hogy ezt hogyan a meggyanúsítás mellé mi tásul-e tásul-e el, megmarad-e a szabadsága a volt miniszterelnöknek, vagy nem.

[00:08:34]Ö, a, a másik ilyen, ami fontos ügy, az már elhangzott, ugye, ez a 17 milliárd Ft-os NKA pénz, ami ami azért [torokköszörülés] szintén egyébként a miniszterelnökig vezethetnek a szálak, és majd meglátjuk, hogy hol áll meg, mert mert mondjuk például Hankú Balázs esetében én abszolút nem lennék nyugodt, hogy melyik nap kérik ki a mentálmi jogomat a parlamenttől, és utána kérdezik meg majd hogy [torokköszörülés] tulajdonképpen milyen szerepe volt, meg kiadott erre utasítás.

[00:09:02]nyilván 17 milliárd Ftról nem miniszterők nélkül nem lehet, de ami nagyon fontos itt, hogyha ebből erről bebiz sok minden bebizonyosodhat, de hogyha bebizonyosodik, hogy 17 milliárd Ft ment bele a választási kampányba, ezt akartam mondani, hogy ez nem egy szín sima pénzosztás, ez tulajdonképpen egy választási csalás abban a pillanat Igen.

[00:09:23]És abban a pillanatban, hogyha csak a az eddigi számvevőszéki logikát vesszük, csak ami eddig volt, ugye ez a Tisza által majd egy új számvevőszék lesz, de azért mégis csak, hogyha ezt vesszük, akkor ez egy kétszeres büntetés, mondjuk számoljunk 34 milliárdot.

[00:09:38]Tehát hogyha ha ezt a Fidesznek mint pártnak kellene kifizetni, akkor gyakorlatilag szembenézhetünk azzal, hogy így fog megszűnni a Fidesz.

[00:09:45]És majd hogyha a Tisza eddigi mozgását látjuk, akkor mi mit látunk?

[00:09:50]előzetesbe kerülnek fideszes politikusok.

[00:09:53]Pluszban 12 évre akarja a határát meghúzni, hogy hogy politikusok a parlamentben üljenek.

[00:09:59]Ez nagyon önző szempont, mert a Tiszaál ugye nincs ilyen, de az ellenzék oldalán viszont van.

[00:10:05]Ha ha így mondjuk még marad ebből a keretből még Fideszes politikus, mert egyik ide esik, a másik az alá esik a a a ugye ebben az ügyben, és hogy hirtelen ha még maradna a Fideszes politikus, akkor még lehet, hogy a nyakába kap a Fidesz egy olyan olyan választási csalási pártbüntetést, amiután már már mozogni sem tud.

[00:10:26]Tehát most körülbelül ezt a ezt a folyamatot látjuk.

[00:10:28]Nem tudom, hogy meddig viszi el a Tisza, de minden eszköze megvan arra, hogy ezt végigvigye.

[00:10:34]Annyi eszköze lesz már, hogy talán egymás sarkára is lépnek.

[00:10:35]Most ha létrehoznak, nem tudom, még két igazságszolgáltató rendszert, vagy eszközt, vagy hatalmat, akkor félő, hogy el tudják-e úgy osztani, hogy mindenki eleget csinál, és mégsem az van, hogy ők is ugyanazt akarják csinálni, és akkor végül nem lesz belőle semmi, mert nem tudják, hogy kinek a jogkörébe tartozik, vagy hatáskörébe tartozik éppen az, amit csinál.

[00:10:54]n mondott volna mondjuk a legfőbb ügyész, ahogy a miniszterelnök kérte, hogy a a Fidesz bábuk mondjanak le, akkor lehet, hogy ezt az egész intézményt, új intézményt odavitték volna az ügyészséghez.

[00:11:07]Hát ezt majd meglátjuk.

[00:11:07]Bár ugye itt az is érdekes, hogy hogyan haladnak ezekben az ügyekben, mert éppen a héten a 444 cikkéből derült ki, hogy ebben az ukrán pénzszállítós ügyben a navosok, a navos nyomozók elkezdtek énekelni igaz név nélkül, de ha már újságíróknak nyilatkoztak, akkor nem lehet azt mondani, hogy pusztán csak a bőrüket mentették, hanem súlyos szakmai hibákat is érzékeltek ennek az egész ügynek a a során, ami számunkra ugye nem volt ez egy pillanat.

[00:11:38]sem kétséges, csak legfeljebb a nagy közönség ezt nem nem vette észre, vagy nem tudja, hogy ezt ezt ne így szigorúan tilos lett volna megcsinálni.

[00:11:46]Mit gondoltok erről?

[00:11:49]Hát ebben az ügyben ugye az a kis probléma van, de majd valahogy megoldják, hogy az egyik bűnös vagy feltételezhetőbb bűnös az intézmények és vezetőik között az az ügyészség, meg a legfőbb ügyészség.

[00:12:02]Szóval ez az egész ukrán, hát ez a konvoy már elve két pénzszállítóa autóról volt szó, de mindegy.

[00:12:10]Feltételezhetően valamilyen kreált titkos szolgálati gyanú alapján, hogy itt valami tiltott pénzmozgás van, pénzmosás van, ki tudja még talán a Tiszának a tiltott támogatása is van.

[00:12:25]Szóval valamilyen kitalált nemzetbiztonsági gyanú és kockázat miatt elkezdték mozgósítani az összes lehetséges szervet, az adóhivatalt, a teket, a rendőrséget, az ügyészséget.

[00:12:38]Szóval egyik a másik nélkül nem tudott volna lépni, és így megosztották egymás közt a felelősséget, valamint mindannyiukat, saját magukat, önmagukat meg a másikat besározták.

[00:12:47]Tehát mindenki szem volt a láncban.

[00:12:51]Az a kérdés, hogy a lánc tetején ki volt.

[00:12:53]Nyilvánvalóan az egész Rogánig vezethető vissza, de akár Rogán, akár Föl, ő meg magától biztos, hogy nem rendel ilyet, megbeszéli a miniszterelnökkel az akkorival.

[00:13:04]De hogy Rogántól vagy Orbántól érkezett-e olyan papírba foglalt vagy emailben küldött utasítás, hogy na induljatok el ezzel és ezzel?

[00:13:16]De gyors nem vagy te egy nagyon év vagy nem nem valószínűleg nem érkezett.

[00:13:21]Ezért az lesz a kérdés, hogy ezeknek a szervezeteknek ügyészség, tek nav.

[00:13:24]Mi volt még?

[00:13:29]Lényeg az, hogy ezek igen ezeknek a vezetőit, amikor ki fogják hallgatni, mert biztos, hogy ki vagy meg fogják hallgatni, mit fognak mondani, hogy kitől kapták azt a utasítást, parancsot, kérést, javaslatot, indítványt, hogy na nézzétek meg ezt és ezt, csináljátok ezt és ezt, mert ha valakire rá fognak vallani, Rogánra vagy Orbánra, akkor persze mehet a dolog tovább anélkül is, hogy lenne papír Orbántól és Rogán Nem fogja erre azt mondani a Fidesz, bocsánat, hogy ez politikai nyomás, hogy azt kell mondaniuk, azt várják tőlük, hogy Orbán Viktorrel vagy Rogán ellen valljanak, és akkor ezt fogják mondani.

[00:14:09]Én nagyon nem értek veletek egyet.

[00:14:09]Én ahogy ismertem a Fidesz működését távolról vagy megfigyelőként, biztos vagyok benne, hogy ennek semmiféle írásos vagy számonkérhető nyoma akár papíron, akár emailben nem maradt.

[00:14:23]Ezeket a dolgokat tipikusan telefonon intézték a fiúk.

[00:14:25]Tehát itt a híváslisták kivételével más nem nagyon van, amivel vissza lehet ezt fejteni.

[00:14:32]Egy van dokumentum valószínűleg nincs.

[00:14:34]De akkor az kell, hogy legyen olyan, mondjuk egy Hajdú János te főigazgatója, hogy kérem szépen én nem mondjom, hogy legyen olyan, hogy a Hajdú János, amikor kihallgatják, azt mondja, hogy kérem szépen, én nem saját elhatározásból döntöttem, hanem kaptam ezt és ezt az információt ettől és ettől, és mutat egyre föl.

[00:14:55]Ugye a az AH az alkotmányvédelmi [horkantás] hivatal már nyilatkozotta erről újságíróknak, és elmondták, hogy Orbán Viktor környezetéből jött a parancs.

[00:15:07]Tehát [torokköszörülés] ez olyan szempontból már túl vagyunk a dolgon, hogy a hogy már a nyilvánosság felé is megtörténtek ezek a a nyilatkozatok.

[00:15:14]Sőt, az ügyészségen van egy olyan, ez ez volt a vita, hogy az ügyészségen vannak olyan ügyészek, akik azt állítják, hogy kellő bizonyíték van arra arra, hogy magát a miniszterelnököt is ebben az ügyben meggyanúsítsák.

[00:15:27]Tehát nyilvánvaló, hogy az ügyészség kezében számtalan bizonyíték van ezzel kapcsolatban.

[00:15:33]Ráadásul Orbán Viktor miniszterelnökként, amikor egy ilyen történik abban az országban, ahol ő rendeleti kormányzással miniszterelnök, felelős azért is, hogy azonnali vizsgálatot elrendel vagy nem ebben az ügyben.

[00:15:45]Tehát azt is meg lehet kérdezni a miniszterelnöktől, hogy egy egy ilyen teljesen egyértelmű bűncselekménnyel kapcsolatban, ami megrázta az egész országot és nézegettük, hát ezt állami terrorizmusnak nevezték és jogadás és ráadásul ne felejtsük el ennek a az ilyen típusú dolgoknak a gazdasági hatását is, hogy micsoda bizalomvesztés, hogyha pénzintézetek azt kapják információként, hogy az ő pénzügyi szállító autójukat kirabolhatják Magyarországon az állam.

[00:16:16]Tehát az állam állam fogja magát és a a Rifizen banknak a pénzszállító autóját, ami mindig a mindig az ukrán oldalt mondjuk, de ez az ukrán bank, Ukrajna egyik legnagyobb bankja és a Rifizen közötti tranzakció volt, ahol egyébként különböző persze nyilván nagynak látszik a a pénz mennyisége, de hát pénzintézetekről beszélünk, amelyek negyed országok ennak félországoknak a pénzügyeit kezelik.

[00:16:42]Tehát hanem itt máshogy kell megítélni ennek a pénznek a mennyiségét.

[00:16:46]De hogyha az a helyzet, hogy az állam kirabolhatja a pénzszállító autót, minden további nélkül, a ott a az áltatlan munkatársokba igazságszérumot fecskendőzhet be, mert ez történt ugye ott, hogy hogy igazságot valljon egy ember, vagy nem tudom, hogy vallassák, ilyen vallatni kezdik az átatlan emberek embereket.

[00:17:09]majd közli az állam, hogy a postakocsit visszaadja, de a pénzt nem.

[00:17:14]Akkor ki fogja Magyarországon keresztül egyrészt szállítani a pénzeit, meg ki az, aki belerakja, invesztál ebbe az országba?

[00:17:21]Hát úgy ugye ez ne felejtsük el, hogy 16 év alatt a legszegényebb európai ország lettünk.

[00:17:24]Amikor azt kérdezzük, az okait kérdezzük, akkor nem csak arról van szó, hogy hogy mert a az Orbán rendszer kirabolta az országot Orbánék, hanem arról is, hogy ennek milyen hatása volt a pénzügyi gazdasági rendszerünkre.

[00:17:37]Ki az, aki egy ilyen országban mer biztonsággal be mer fektetni?

[00:17:43]És amit most látunk, például most kell állampapírok a kötvényeket re volt licit, és az látszott, hogy hogy abszolút abszolút bizalom van az ország felé, tehát sokszorosabb volt az érdeklődés ezekre a a kötvényekre.

[00:18:00]Azért tehát a meg nézzük meg a forint hirtelen megerősödését a választás éjszakáján.

[00:18:03]Tehát nyilván ezt a bizalmat el lehet veszíteni, meg be tud állni egy olyan állapot, amikor már nem már nem vagyunk annyira érdekesek, de most jelen pillanatban Magyarország azért lett érdekes, mert lehet, hogy vissza tudja szerezni a bizalmat a gazdasági élet felé.

[00:18:18]Lehet, hogy lehet, hogy ide érdemes befektetni be az országban, mert most már jobb jog nagyon erősebb lesz a a jogbiztonság, mert hogy ez egy ilyen egy ilyen ügynek a hatásai óriási.

[00:18:27]Csak egy mondatban, hogy visszatérjek erre a erre az ukrán pénzszállítási ügyre, ugye ez nyilvánvaló, mindenki tudja, mi is, a hallgatók is, hogy Orbán Viktor tudta nélkül, ez nem történhetett volna meg.

[00:18:42]Ez nyilvánvaló.

[00:18:42]Itt csak az a kérdés, hogy a az ügybe belevont és eljáró szervezetek, intézmények vezetői kikre fognak vallani, hogy megáll-e az Orbán Viktor környezetéből jött az utasítás, megáll-e mondjuk Orbán Viktor nemzetbiztonsági főtanácsadójánál, vagy hát de az még nem is az ő közvetlen környezete, az csak Rogáné.

[00:19:04]Nem on Orbán Viktor kabinet főnökénél, nemzetbiztonsági főtanácsadójánál, mert lehet, hogy közvetlenül [torokköszörülés] ő tőle kaptak valamilyen utasítást, kérést, javaslatot, és hogy az illetők hajlandók-e magukra vállalni, hát ezt én találtam ki, hát a főnöknek nem is szóltam.

[00:19:23]És akkor itt jön be az az abszurdum, illetve az a valóság, egyszerre abszurdum.

[00:19:27]Vitézi Dávid elmondta egy tév interjúban csütörtökön este, hogy a az iparművészeti múzeumot azért nem újítják föl, restaurálják hetes éve, mert készen voltak ugyan a tervek, de hozzá akartak volna rakni egy új kiegészítő, modern épületet, de az Orbán Viktornak nem tetszett az, hogy mi, hogy egy műemléket, hogy restaurálnak, vagy mivel egészítik ki.

[00:19:58]Ez eljut Orbán Viktorhoz.

[00:19:58]Eljutott, nem tetszett neki.

[00:20:01]Azt mondta, hogy úgy tessék átalakítani a terveket, hogy Lechner stílusában ragasszanak oda egy modern épületet.

[00:20:08]Na most ha Orbán Viktor erre képes, ezt csinálja, ez volt a gyakorlat, ez volt az úzus, mindenben ez volt, akkor éppen a legnagyobb konfliktust kiváltó magyar-ukrán viszályban, amire ráadásul a választási kampányukat építették, ne szólt volna valaki Orbán Viktornak, vagy ne rábízták volna a végső?

[00:20:31]Erről van szó, Gyuri, hogy nem szólt ez ez a 16 évnek pont az egyik hozzadéka számára, hogy senki nem mondta, hogy főnök elment a józaneszet, hát mit csináltok?

[00:20:41]Hát amikor ezt meghallottam ugye a hírekben, hogy mi zajlott ezzel az ukrán pénzszállítmánnyal, nekem rögtön az jutott eszembe, hogy hogy hát itt nem mondta valaki nekik, hogy gyerekek, ez így nem lesz jó, hogy ez itt teljesen hülyeség, hogy ez vissza fog rátok hullani.

[00:20:57]Hát lehet, hogy mondta, csak Orbán Viktor meghozta a döntést név.

[00:20:59]De hogyha hogyha valóban lenne bármi esély is, és ezt mondjuk a bukott miniszterelnök is látna, hogy az eljuthat hozzá, akkor Magyarországon lenne még, akkor akkor ő hajlandó lenne még médiaszerepléseket vállalni.

[00:21:13]Én én úgy gondolom, mivel Orbán Viktor kezd visszatérni a nyilvánosságba, illetve itt van Magyarországon, vagy majd aztán kimegy Amerikába, aki tudja visszajönne, de hát valószínűleg visszajön.

[00:21:21]Egyelőre úgy tudjuk, ha ezt tényleg visszaüthetne rá, én nem hinném, hogy ő itt lenne még Magyarországon, akkor elmenne lehet, hogy Moszkvába, lehet, hogy Fehér Oroszországba, akár Washingtonba, és ott maradna, és onnan egy ilyen ilyen nem tudom, nagyon rossz Kossuti mintára vissza vissza izé böfögne Magyarország.

[00:21:39]Úgy értem, hogy hogy megcsúfolja a Kossut példáját, nem úgy, hogy hogy ugyanazt csinálják.

[00:21:42]Én én én inkább úgy látom, hogy egy volt miniszterelnöknek a a letartóztatása, na az politikai ügy, tehát az annak annak a végiggondolása, hogy ezzel most teljesíti azt az elvárást, amit a választók amúgy láttak és akarnak és el fogják fogadni, vagy éppen ezt fogja felébb újra újjázteni magát a volt miniszterelnököt, hogy hogy így ilyen súlyú dolog megtörténik vele.

[00:22:09]Nekem most van arról gondolatom, hogy egy ilyen állapotban lévő Fidesz és egy 70%-os támogatottságú tisztály esetében melyik a jó válasz erre és nem lenne külföldről.

[00:22:20]De hogy de hogy persze én nagyon értem, de te még sose voltál miniszterelnök, szerintem még politikus se.

[00:22:26]Ö és mi Kos Kossut Lajos se voltunk Turinban, úgyhogy politikusok politikus es politikusok esetében benne van a pakliban az, hogy a politikai játszma része adott esetben egy meggyanúsítás, adott esetben egy előzetes, ugyanúgy a politikai játszma része, mint egyéb más dolgok.

[00:22:46]hogy ő fel van készülve erre a mártír szerepát, mert hogy ő ezt így prezentálják már most is.

[00:22:52]Ugye nem tudjuk, hogy én nem tudjuk, hogy ő mire van felkészülve, mert amit eddig láttunk az elmúlt két hónapban, az az ő szempontbjából egy csalódást okozó, mert így nem nem is nem is nekem, hanem én beszélgetek olyanokkal, akik az előző rendszerben fontos szerepet játszottak be, vagy egyébként véleményformálói voltak, vagy nem tudom, és teljesen egyhangú csalódottságot észlelek az ő köreikben Orbán Viktor viselkedésével kapcsolatban.

[00:23:21]Tehát, hogy az, hogy Orbán Viktor magára hagyta úgymond a közösségét, és azokkal együtt hagyta magára, akiket Orbán Viktor nevezett ki.

[00:23:31]Így azt mondta, hogy na most ők lesznek itt azok az emberek, akik összegyűjtik az állam pénzét azért, hogy egy politikai közösséget tudjunk építeni lévén, hogy nem feltétlenül leszünk mindig hatalmon.

[00:23:43]Tehát akkor visz akkor kell, hogy legyen arra tőke, hogy fel lehessen ezt a közösséget tartani.

[00:23:47]Na most hány perc alatt futottak el ezek az oligarchák azzal a pénzzel úgy, hogy magára hagyták a teljes nyilvánosságtáborúat?

[00:23:53]Tehát k melyik az a a hatalmas intézmény, amelyik nem omlott össze, mert ilyen médiaintézmény, amely ami nem omlott össze a választások után?

[00:24:03]Mondjátok, hogy hogy van-e ilyen, láttok-e ilyet, mert én én nem látom.

[00:24:07]Tehát megafom, mit gondoltunk róla?

[00:24:10]már nincs is Mandiner azt mondja ez körülbelül a nem tudom én felére esett a az újságíróállománya de állítólag ugyanúgy el tudja látni a feladatát ami mondjuk jól mutatja hogy mit hogy hogy hogy ott emberek mekkora munkát kellett hogy végezzenek ha ez így van de nem tudjuk magyar nemzet hetilap lesz vagy már az nem tudom de vidéki lapok detto a a a teljes nagy médiabirodalmuknak annyi és Orbán Viktor csöndben van ott van a napi napi szinten visznek el fideszes politikusokat és Orbán Viktor csöndben van.

[00:24:43]A megtámadják a köztársasági elnököt, hogy azonnal húzzon el a pozíciójából.

[00:24:50]Orbán Viktor csöndben van, tulajdonképpen kívülről drukkol, ír egymondatos.

[00:25:00]az volt a mondás, az volt a mondása a Fidesz táborának és leginkább azoknak, akik ebből éltek, hogy amíg lehet élhettek az államból, biztosítjuk, amikor meg nem, akkor meg belőlünk fogtuk élni, mertogy a mi embereink ezt összegyűjtik ehhez a megfelelő tőkét, ezért hívták őket nemzeti tőkés osztálynak, vagy minek nagy tőkének, nem tudom, nemzeti nagytőke.

[00:25:20]Hányszor hallottuk, hogy nemzeti nagytőkére szükség van?

[00:25:23]Ezek milyen értéket hoztak Magyarországnak?

[00:25:25]Azt nem, hogy hogy kifele mondjuk büszkeséget hoztak volna, mert olyan termékeket, szolgáltatásokat állítottak elő, ami az befutja egész Európát.

[00:25:33]Mondjuk például mondok egy ilyet, hogy Csehországból a kifli, amit úgy szoktak emberek megrendelni, miért nem magyar kifli megy Csehországban?

[00:25:42]Mert mert ilyen nem lett ilyen cég.

[00:25:42]Ezek ezek ezt a büszkeséget nem Mészáos Lőinc nem hozta meg ezt a büszkeséget.

[00:25:48]ugye valaholniában találták ki.

[00:25:51]Mé de Mészáros Lőrinc elfutott a pénzzel.

[00:25:53]Tehát nem az a ezt az emberei, Orbán Viktor emberei semmit nem kapnak abból, amit Mészáros Lőinc vére tehetett az elmúlt években.

[00:26:00]És ő Orbán Viktor.

[00:26:03]És Orbán Viktor ott van ugyanezzel a felelősséggel emögött az ügy mögött is.

[00:26:07]És én azt érzem, azt látom, hogy e tekintetben a Fidesz oldalán is van egy óriási csalódottság.

[00:26:14]Tehát, hogy én nem tudom, hogy mire játszik Orbán Viktor, mert Botondit felvetett ilyen nagyon racionális, logikus dolgokat, hogyha üldözik, akkor menekül.

[00:26:21]Ugye ezt ezt ez ilyen az élet ez ilyen egyszerű, hogy okokozatiság van it nettó hülyeségeket beszélát megint ezt a huszáros rohamra ezeket az agyament ilyen katonai kifejezéseket használta a Fidesz kongresszusan.

[00:26:36]Emlékezz vissza.

[00:26:37]Meg melyik Fidesz büszke arra, hogy a miniszterelnök kedvenc sajtó terméke a vadhajtások.

[00:26:41]De tényleg tegye fel a kezét az a fideszes akár választó, akinek ez így oké, hogy a vadhajtások a kedvenc médiája Orbán Viktor nekünk nem a PS János is inkább a telefon tokját olvasgatja, mint a vadhajtásokat.

[00:26:56]Nekünk is, mert ugye ez a deréklegény ez itt is arénázott éppen Gyuri ellen a a klub rádiónál a elfelejtettem hirtelen a nevét.

[00:27:07]Nem is kell.

[00:27:07]Én tudom, de nem úgy, úgy úgy sikerült a küszöbön kívül tessék el.

[00:27:12]Nem anélkül, hogy komolyabb fizikai atrocitás lett volna belőle, mert ezt ő is tudta, hogy a küszöbön belül, ha itt görénykedik, akkor az egyrészt ugye a a magánterület [torokköszörülés] megsértése, másrészt pedig garázdaság.

[00:27:27]Úgyhogy az, hogy az ajtón kívül a folyosó mit csinált, az már az ő dolga.

[00:27:30]De egyszer föl is hívott műsorban.

[00:27:31]Rákai Filip is fölhívott műsorban.

[00:27:34]Úgyhogy ez egy nyitott műsor, demokrácia van.

[00:27:41]A miniszterelnök egyszer se a volt a bukott miniszterelnök egyszer se hivatkozott arra, hogy hát beszéltem a bolgár úrral a műsorban, fölhívtam őt, talán még ez is el fog jönni.

[00:27:49]Nem lehet, hogy szokott neked Viberen írni, csak nem olvastam.

[00:27:53]Szóval, szóval én azt gondolom, hogy teljes a a bizonytalanság, vagy a vagy a a tétovaság a minisz volt miniszterelnök, a bukott miniszterelnök fejében azzal kapcsolatban, hogy mi a fenét kezdjen ezzel az egész helyzettel, még mindig nem ült be nála szerintem az a gondolat, hogy hogy ő itt mindent elvesztett.

[00:28:13]Tehát tényleg az a kérdés számára is, meg a Fidesz számára is, hogy minden el van-e veszve, vagy csak majdnem minden van.

[00:28:21]Szerintem tudja, hogy hogy elvesztett.

[00:28:22]Én azt gondolom, de de annyiból a mindenre [torokköszörülés] akkor adok egy magyarázatot, ha minden el van veszve, azt jelenti, hogy és börtönbe is megyek.

[00:28:32]És akkor jogos Botonnak az a kérdése, hogy na miért nem menekül?

[00:28:36]Miért nem menekül el?

[00:28:36]Mert az az még a azt kell mondanom, hogy a teljes vereség beismerése is volna.

[00:28:42]Lehet, hogy tudja, hogy teljes vereséget szenvedett.

[00:28:45]Igen, szerintem is ő annyit megőrizött a realitás érzékéből, hogy tudja, hogy ez ez elveszett, a Fidesz elveszett, a hatalmat elvesztettük, de azt még talán nem tudja, hogy be fogják-e dugni börtönbe, és azt meg végképp nem akarja előre elismerni, hogy biztos, hogy bedugnak börtönbe, ezért jobban most elmerek.

[00:29:06]Ő hisz benne, és mert hogy ez senki nem feltételezi, hogy ő elhitte a saját rendszerét, mert hogyha ha elhiszi a saját rendszerét, akkor azt gondolja, hogy bármilyen igazságszolgáltatás vele szemben az egy igazságtalanság, és hogy úgy, úgy tekint magára, hogy na akkor majd a nép megmenti, mert mi van akkor, hogyha ő elhitt egy csomó mindent, amit egyébként ő épített fel, mint hazugságot?

[00:29:31]Erre tudunk, látunk egy komoly példát.

[00:29:33]Láttuk, hogy a közkutatóknak hazudniuk kellett a közkutatóiknak, de elhitte a közkutatásokat, amelyeket hazudtak.

[00:29:41]Ezért nem nyúlt a választási rendszerhez.

[00:29:43]Ezért mondta azt még a választások estén is gondolta azt, és gondolták a többiek is, mert vele együtt hazudták el a világot maguknak, hogy ez sima győzelem lesz, mert elhitte a rendszerét.

[00:29:55]És hogyha elhiszi valaki a rendszerét 16 évig, mert nagyon sokszor nem értettük, hogy mit akar ezzel az országgal csinálni, miért jó neki, hogy ennyire rosszat okoz.

[00:30:03]És hogyha ha ő elhiszi, mert mert erre egyébként tudok szintén példát mondani, de hogyha ő elhiszi ezt a rendszert, akkor akkor akkor neki nincs hova menekülnie.

[00:30:12]Miért kéne, amikor nála van az igazság?

[00:30:14]Ezzel teljesen más szempontokat érvényesít, mint amit mi itt négyen el tudunk gondolni, mert mi nem mi nem ebben ezen a pályán mozgunk.

[00:30:22]Tudod, Zói, nekem az jutott eszembe, hogy most téged hallgattalak, hogy lehet, hogy nem Gáspár az egyetlen küldetéstudatos [torokköszörülés] ember abban a családban, de ott ott mintha sokan lennének küldetéstudatosok abban a csában, de azt így nem akarnám külön értékelni, de egy valamit látok, hogy Orbán Viktor esetében, amit ő a szuverenitásról gondolt, az teljesen egyértelműen küldetéstudatos volt.

[00:30:45]Tehát a szuverenitás fogalmát ezt majd történetileg viszonylag könnyű végigkövetni, mert nagyon sokat nagyon sok gondolkodót foglalkoztatott és ott a szuverenitás az ott válik ketté, hogy mit tekintünk, mire figyelünk, melyik szverenitássra figyelünk, mert egyébként Hégel konkrétan arról meg is fogalmazza, hogy van a külső szuverenitás meg a belső szuverenitás.

[00:31:08]És most itt nem akarok ezekkel a fogalmakkal túl mélyen érvelni, de az nagyon fontos, hogyha valaki azt gondolja, hogy a szuverenitás az, hogy neki van szabadsága bármit megtenni, és a népnek egyetlen egy feladata van, hogy számára biztosítsák azt a szuverenitást, amivel ő kifele a világ felé érvényesíteni tudja az úgynevezett magyar akaratot, ez volt Orbán Viktor.

[00:31:30]Nem érdekelte, hogy há mi van, mi történik az országon belül, mert nem ott tekintette a szuverénnek a dolgokat, azt gondolta, hogy neki kell annak lenni.

[00:31:38]És van ezzel szemben az a népszuverenitás elvén alapuló logika, hogy a népnek van szuverenitása és bármit, amit ami ami amit átadnak ebből, azt a nép adja át például egy választáson azzal, hogy képviseleti demokrácia van.

[00:31:52]Most érvényesül az a bizonyos magyar akarat, amiről beszéltél.

[00:31:54]Ez egy olcsó szóvicc, de attól még így van.

[00:31:58]De hogy Orbán Viktor az egy nagyon nagyon nem kérdés.

[00:31:59]Szerintem én én ezt merem állítani, hogy Orbán Viktor ezt elhitte, hogy hogy ez a világ, amiben ő van, amit ő megnyert kétharmaddal 2010-ben, és utána felépítette azt a rendszert, amit négy évente meg tudott nyerni kétharmaddal, ez a világ ez egy ez kizárólag róla szól.

[00:32:22]Szerintem azt hittel, hogy én okosabb vagyok, mint a többiek.

[00:32:23]Én jobban átlátom országon belül és úgy is volt.

[00:32:28]Igen, de de ezt mondom én is, hogy ezt gondolta.

[00:32:30]Azt gondolta, hogy ő többet tud, ő jobban tudja.

[00:32:32]Azt a igen, de azt közben tudta és tudja és abból a szempontból, hogy hogyan és miként szenvedtek vereséget, ennek pedig mi lesz a következménye.

[00:32:41]Ez számít, hog azt is tudja tehát, hogy de hát a veemnek meg a lányomnak azért itt ott csúran cseppent.

[00:32:49]Nem kicsit, nagyon.

[00:32:49]A régi barátomnak felcsutról csúrant cseppent, nem kicsit nagyon.

[00:32:55]Tudta, hogy Simicska, hogy építette ki magát az ősegérletével, hogy vették el tőle azt az állami vagyont, amit magánosítottak, hogy irányította el másnak.

[00:33:05]Ezeket mind kellett, hogy tudja, hiszen minden nap kellett intézkednie.

[00:33:09]és tudja, hogy hát ezek mit neccesek, törvényen kívüli dolgok voltak, vagy olyan értelemben törvényen belőle, hogy én mondom meg, hogy mi a törvény.

[00:33:19]És azt is kell, hogy tudja még most is, mégha félrevezeti magát, hogy én vagyok a legokosabb, akkor is, hogy ezért engem felelősségre vonhatnak, és fognak is vonni.

[00:33:28]Tehát mégis az a kérdés, hogy meneküljek-e, vagy megpróbáljam úgy beállítani az egészet, hogy én vagyok a Magyar Szabadság egyetlen letéteményese, és majd Táncsics Mihányként fognak kihozni a börtönből, ezért megéri még az is.

[00:33:43]De változatlanul úgy gondolom, hogy hogy Orbán azért nem egyfajta magát megtévesztő, de azért ugyanakkor mégis csak víziókkal rendelkező ember volt, aki 16 évig azt látta, hogy ez működik.

[00:34:02]Hogy most miben bízik, miért beszél hülyeségeket, miért választja le magát a Fidesznek arról a részéről, amelyik mondjuk bent maradt a parlamentben.

[00:34:12]Miért állítja be?

[00:34:12]Úgy majd én fogom a pártot valahogy rendbe hozni, föltámasztani.

[00:34:15]Hisz-e ebben valamennyire, vagy azt mondja, hogy hát ezek már csak utóvédarcok.

[00:34:20]Ebben nem lát lesz ennek egyébként egy nagyon jó próbaköve.

[00:34:24]Majd nézzétek meg, hogy hányan mennek el majd most Tusványosra meghallgatni Orbánnak az igehirdetését, márha lesz egyáltalán ilyen az állami vezetők közül, vagy az állami cégvezetők közül, akik ugye idáig egymás sarkára hágtak, hogy 100 milliókal támogassák.

[00:34:41]egyrészt ezt a Tusványosi szabadegyetemet, másrészt, hogy jelen legyenek és legalább a harmadik sorban ott üljenek Székely Szalmakalapba, és meretten nézzék a az Orbánt, vagy látszódjanak a tév közvetítéseken.

[00:34:56]Szóval ez ennek egy jó próbaköve lesz egyébként, ami szóba került, hogy hova lassan nem lesz olyan ember, aki politikus a világban, aki szívesen befogadná, ha menekülne Orbán.

[00:35:04]Azt kötve hiszem, hogy mondjuk Maralago környékén Floridában egy apartmanba szívesen látnák őt.

[00:35:13]Hát nem beszélve ugye Moszkváról van nekik bajuk elég enélkül is.

[00:35:17]Hát kell keletre megy, az biztos.

[00:35:17]Én azt gondolom amúgy, hogy amit a miniszterelnök most Igen.

[00:35:21]amit a miniszterelnök most csinál, az az örökségének valamilyen utolsó ilyen kapkodós védelme.

[00:35:28]Bocsánat.

[00:35:28]Igen.

[00:35:28]Elnézést.

[00:35:28]Még egy kicsit.

[00:35:30]A reflexek bennem vannak.

[00:35:31]Elnézést.

[00:35:31]Boton, te úgy gondolod, hogy most a Mészáros Lőrinc elővette a 3om-4yed colos menetvágót és visszamegy gázt szerelni?

[00:35:38]Nem, hát ezt ezt nem gondom, de hogy az biztos, hogy Orbán Viktor úgy építette a rendszerét, hogy arról utána beszéljenek a történelemkönyvekben biztosan valahogy.

[00:35:46]És most ugyanazokat a narratívákat veszi elő, mint mint a a bukott kampányban.

[00:35:51]Szerintem azért, mert ez az egyetlen esélye annak, hogy ő még valami örökséget csiholjon abból, ami történt egy ekkora történelmi bukás után.

[00:35:58]De láttam, hogy a Z nem ért velem egyet.

[00:36:00]De én én nagyjából egyetértek vele.

[00:36:02]Mondom olyan érdekes dolog, hogy teljesen normálisan józanul gondolkodó emberek ötletelnek azon, hogy egy teljesen máshogy gondolkodó, de az is lehet normális meg józan, csak az mégis csak egy egy nagyon eleve politikában működő embereket vizsgálgatunk.

[00:36:18]És a a valaki mondta egyszer, hogy azért azért már van egy ilyen korlátja is a a politikai normalitásnak, hogy az az egy mindennapi feszültségeknek a területe.

[00:36:30]Ugye a politika az mégis csak egy konfliktusos műfaj.

[00:36:33]Állandóan veszekednek, állandó feszültség mindig támadás alatt vannak satöbbi, egymást támadják.

[00:36:38]Egy normális ember egy másfél évig tud egy feszültségben benne lenni.

[00:36:44]Abból vagy kimenekül vagy ha be, vagy ha benne marad, akkor megbolondul.

[00:36:49]kivéve, ha neki ez a végét eleme kivéve kivéve kivé kivéve azt a főséget ő saját magel lelke az most nem mondom, mert mert nem akarok lepsziopatázni minden politikus, de hát akinek a lelke azt el tudja viselni ezt a mindennapi feszültséget és stresszt.

[00:37:06]Na most itt itt olyan politikusan beszélni amellett, hogy miért marad a helyén az államfő.

[00:37:11]Évtizedekig benne van.

[00:37:11]Olyan emberekről beszélgetünk és a miniszter a volt miniszterelnök esetében meg pláne olyan emberről beszélgetünk, aki évtizedekig benne volt ebben a ebben a feszültségben és stresszben.

[00:37:22]És próbáljuk kitalálni, hogy most akkor menekül vagy nem menekül.

[00:37:26]szerintem nagyon máshogy gondolkozik, mint mi.

[00:37:27]És hogy a hogyha ő elhiszi, hogy hogy világtörténelmi szereplő akar lenni, akkor nem elmenekül, hanem további bizonyítékot kap.

[00:37:37]Hogyha őt meggyanúsítják, az egy még erősebb bizonyíték lesz számára, hogy ő jól csinálta, és a a világ megy most szembe vele.

[00:37:46]És mit [horkantás] gondoltok arról, hogy Sujok Tamás miért ragaszkodik ennyire a Sándor palotához, mint hivatali lakhelyhez?

[00:37:54]hiszen most már tényleg aztán egy légnemű gáz tulajdonképpen az egész intézmény, amit ő személyében képvisel.

[00:38:05]Egyszerűen csak őt odaállították és azt mondták neki, ő az utolsó harcosig vagy te vagy az utolsó harcos, és itt így tudod védeni a rendszerünket.

[00:38:14]Hát valószínűleg miután ilyen típusú ember mindig bizonyos, hát ugye bizonyítékunk nincs rá, de minden közvetett bizonyíték ezt mutatja.

[00:38:26]Minden lépésében, minden pozíciójában, minden döntésében vagy nem döntésében az játszott szerepet, hogy mit mondtak neki.

[00:38:33]Hogy most őt választották ki két és fél évvel ezelőtt köztársasági elnöknek.

[00:38:38]Ez nyilvánvalóan élete legnagyobb megtiszteltetése.

[00:38:40]Meg akarta ezt hálálni, és nyilván annak, aki kiválasztotta, most is igyekszik a kedvében járni.

[00:38:47]Orbán, ha elfogadjuk Zoli érvelését, hogy ő köröm szakadtáig harcol azért, hogy az igazát még most is, bukottan is valamilyen módon igazolja és bizonyítsa, akkor az ő megbízója, kiválasztója nyilván úgy gondolja, hogy ez egy apróság, ugyan jelentéktelen, nem számít, de ha itt egy kicsit ellenállunk, akkor tudunk belőle egyre nagyobb ügyet csinálni, és bizonyos értelemben igaz, mert súlyok még mindig a helyén van, és még a a Tisza hívei vagy független értelmiségiek, akik nagyon utálták a Fidesz rendszert is, előhazakodnak azzal, hogy hát igen, egyetértünk, de nem így.

[00:39:25]Jó volna, de nem úgy.

[00:39:28]És súlyok még mindig a helyén van.

[00:39:31]Tehát súlyok azt csinálja, amit szerintem Orbán Viktor mondott neki.

[00:39:38]Mi minden történt Syok Tamással kapcsolatban?

[00:39:39]Egyrészt aláírásgyűjtés, ami fél nap alatt összeomlott, mert nem írtak alá mellette.

[00:39:44]tüntetés, amire nem mentek el emberek.

[00:39:47]Most bejelentés, hogy ezeket ezeket mind nem ő szervezte, az biztos.

[00:39:52]Igen.

[00:39:52]Egy mondatos.

[00:39:52]Egy a alkot alkotmánybírósághoz menekülés, ahol az alkotmánybíróság, a Fidesz által megválasztott alkotmánybíróság menekült el előle és mondta, hogy mi nem, mi ezt nem bele sem nem akarunk ebből ezzel kapcsolatban semmit se csinálni.

[00:40:07]Tehát, hogy még még a a Fidesz oldalán is kínos lecsúlyok Tamás, és amikor van egy ilyen bejelentés, hogy körülbelül egy mondattal megszüntetik az ő hivatalát, akkor nincsen olyan olyan tömeg, amelyik azt mondá, hogy na akkor kimegyünk az utcára, nem szerveződik a békemenet, semmi nem történik tulajdonképpen Slyog Tamás környékén, és még ő a legmerűteljesebb kétharmados közszereplő, aki aki aki felé még még még valami védelmet biztosítana valamennyire a Fidesz, mert a többieknél már még ez sincs.

[00:40:42]Tehát, hogy hogy az az a helyzet, hogy hogy nekik a tekintélyük az nincs meg ahhoz, ami kell ilyenkor, mert mert akkor ugye akkor van egyen politikai súly.

[00:40:54]Igen, hogy és tehát egy léginemű, szintelen szaktalan, jellegtelen valaki a helyzet a helyzet a helyzet az az, hogy hogy Slyog Tamás mögött tényleg nincsen most semmilyen támogatottság és a választók úgy szavaztak meg egy kétharmados felel nagy felhatalmazásra Tiszának, hogy tudták, hogy ez fog történni, mert ez a választási kampányban elhangzott, hogy ez ezt akarja a Tisza.

[00:41:17]Most innentől kezdve nagyon nehéz nyerni.

[00:41:20]Tehát ez a ugye a most valahogy a Monti Pythonnak a jelenete van előttem, hogy se karja, se lába, se semmi, a fekete lovag, de még ha kiabálná, hogy hogy de az egész alkotmány ellenes, és ahol ahonnan jönnek ezek a hangok, hogy ez így nem helyes, az egyébként most leginkább korábbi ellenzéki szereplőknek a hangjai, akik akik ezekre a dolgokra nagyon érzékenyek, miközben a téma az abszolút vitaképes, tehát az egy az azért egy az egy megvitató szituáció, hogyha mondjuk egy politikai hatalom azt mondja, hogy elvették a az országot egy olyan erőszakos alaptörvénnyel, amire egyáltalán ami ami amit nem tekint alkotmányosnak.

[00:42:03]Elvették az alkotmányunkat egy alaptörvénnyel, és ezen alaptörvény alapján lett valaki köztársasági elnök.

[00:42:09]Na, hogyha a választók azt gondolják, hogy hogy ehhez képest megszavaznak egy olyan politikai erőt, amelyik elmondja, hogy itt vissza fogja állítani az alkotmányos rendet, akkor az igenis alkotmányos, hogyha a korábbi alaptörvény, nem legitimnek tekintett alaptörvény által előállt pozíciójú figurákat odébb rakják.

[00:42:26]Ez tudom, hogy hogy nagyon kemény, meg meredek, meg azt mondják, hogyha egyszer egy ilyen próbálkozás megtörténik, akkor máskor is megfog.

[00:42:36]Az a helyzet, hogyha ha valaki kétharmadot fog szerezni a Tiszával szemben ebben az országban, és mögötte olyan erőteljes politikai támogatás lesz, mint a Tiszának, ugyanúgy élni fog ezzel az eszközre, mint a Tisza.

[00:42:49]Az a a azért történhet meg mindez, mert van egy nagyon egységesnek tűnő választó.

[00:42:55]Ez nem is kérdés, csak az volt a kérdés, hogy a Súlyok Tamás miért nem lépett le azonnal?

[00:42:59]Hát szerintem ezért amit ő mondott, hogy ez lehetett az egyetlen olyan politikai hack, amit az első százban valahogy rá tudtakni a nem magától találta ki, mert ahhoz egy senki, hanem hogy mikor nem, tehát h hogy megtehette volna amúgy egyébként a hogy esetleg elkezd alkudozni a a kormányzattal, mert a mert Magyar Péter számára előnyös megoldás lett volna legelőnyösebb, hogyha feláll a pozíciójából.

[00:43:25]Lehet, hogy akkor például megmenti a korábbi köztársasági elnöknek és a számára jövő későbbi juttatásokat, hivatalokat satöbbi.

[00:43:36]Lehet, hogy lehet, hogy ezt meg ki tudta volna küzdeni magának és meg a meg a meg esetleg a többieknek.

[00:43:40]Lehet, hogy jobban járt volna, hogyha egy kicsit alkudozik és a végén végén lemond valóban.

[00:43:49]De de lehet, hogy hogy nem nincs meg az a az a politikai érzéke, hogy meglássa azt a pillanatot, vagy megértse ezt a pillanatot, vagy lehet, hogy azt nagyon becsüli, hogy ő tulajdonképpen soha az életben nem lett volna köztársasági elnök, ha nincsen Orbán Viktor, aki őt kinevezi, mert másnak eszébe sem jutott volna.

[00:44:06]És hogyha ha viszont így van, akkor lehet, hogy meg egy olyan típusú becsületes polgárral állunk szemben, aki azt mondja, hogy ha Orbán Viktor erre kéri, akkor lehet, hogy ő a végsőkig kitart.

[00:44:16]Mindenesetre ez egy érdekes kérdés, ami most is felvetődött a erről szóló vita során, hogy például azokkal a köztársasági elnökökkel mi legyen, akik nem töltötték ki a köztársasági elnöki terminust, és dicstelenül távoztak, mint Smid Pál, mint Novák Katalin, és esetleg a jövőben Súlyok Tamás, hogy kell-e nekik életjáradék, titkárság, villa, autó, meg én nem tudom miféle juttatás.

[00:44:48]És azokkal értek egyet, akik azt mondják, hogy ha méltatlanná vált ehhez a poszthoz, akkor ne is kapjon állami elismerésként élete végéig jeljuttatásokat.

[00:44:56]Mit gondoltok?

[00:45:00]Én én bocsánat, én csak egy egy mondat erről, hogy a hogy ez nagyon sok mindenkire kivezethető, akik életjáradékot kapnak.

[00:45:06]Tehát nincsen más olyan ország, ahol a az olimpikonok ilyen széles köre kapna életjáratékb.

[00:45:11]Ő legalá róluk legalább tudjuk, hogy valamit teljesített.

[00:45:15]De ezt akarom mondani, hogy hogy én életjáradékot olyan szempontból adnék, hogyha a későbbiekben tehát kap valaki elért valamit, vagy vagy olyan pozícióba került, hogy ő későbbiekben hordoz olyan értéket, ami amit aztán az ország javára lehet fordítani.

[00:45:32]Tehát egyfajta diplomáciai szolgálatot el tud látni az ország érdekében.

[00:45:36]Ez p nagyon fontos lenne, tehát hogy igazából az életjáradékot ebből a szempontból gondolnám végig végig, hogyha vannak az országnak volt köztensági elnökei, vannak olimpikonjai és vannak még egyéb olyan szereplői, akik valami nagyot tettek le az asztalra, és mondjuk a a vállalnak egy bizonyos mennyiségű eseményt meg munkát abban, hogy hogy amit amit így a világ számára akkor így ugye elmennek és felmutatják, megmutatják magukat és azon keresztül Magyarországot.

[00:46:06]Az például egy egy végiggondolható winwin szituáció lenne életjáradék esetében, tehát hogy valami teljesítmény kötődjön utá Zoli, hol húzzuk meg a [horkantás] határt?

[00:46:16]Azért gondolj bele, hogy hosszú katinka ugye a minden idők egyik legeredményesebb, hanem a legeredményesebb úszója kapott jó szerével.

[00:46:25]Tessék?

[00:46:26]Úső úszó nője.

[00:46:27]Úszónője.

[00:46:30]De kapott egy jószerével idézőjelben egy úszó arénát.

[00:46:33]Kovács Katalin, a olimpiai bajnok kajakozó, elköltött rá a magyar állam 57 milliárd Ftot egy róla elnevezett olyan evezős és kajakken központra, ahol most üldögélhetnek a a az iszap alján a a kajakosok, és nézhetik, hogy hogy se víz, se hal, semmi nincs ott.

[00:46:54]Szóval hol húzod meg a határt?

[00:46:57]az értékhatár, de ez egy másik probléma, ugye?

[00:46:59]Tehát a itt itt most konkrétan arról beszélünk, hogy a magyar állam mely személyeknek adjon élete végéig havi járadékot.

[00:47:06]És és abban azt gondolom, hogy benne kellene, hogy legyen valamiféle olyan diplomáciai teljesítmény, ami ami ami amiért ezt megkapja.

[00:47:17]Én mondjuk a tudósok közül is azért a Nobeldíjasokat erre mélt méltónak találnám, különösen azok után, hogy az Orbán kormánynak annyira deklarált tudományellenes politikája volt 16 éven keresztül, és nagyon-nagyon sok embert meghurcoltak, még akkor is, hogyha ugye megint a Karikó Katalinnal egészen másképpen bántak, mint mint Kraus Ferenccel.

[00:47:44]Az is egy szép történet a maga nemében.

[00:47:50]Hát mindenesetre ebben, hogy vonják meg a volt köztársasági elnököktől legalábbis akik kénytelenek voltak távozni a juttatásaikat.

[00:47:56]Szerintem nemzeti egység van.

[00:47:59]Nyilván még a Fid megmaradt Fidesz szavazók is azt mondják, hogy na hát ez azért túl sz.

[00:48:06]nemzeti egység van abban is, amit magé mindenkinek megmadan fizetése az államigazgatásban, mert az emberek ezeket nagyon szeretik hallani és egyáltalán nem vagyok biztos benne, hogy ez magasabb teljesítményre fogja sarkalni az államigazgatást, és olyan emberek kerülnek pozícióba, akik nem egész államigazgatásra gondol.

[00:48:26]Hát de lefele hát nyilvánvaló, hogy lefele is megy ez a dolog, de de a de elég elég annyi, hogy ki mindenki nem vállalt mondjuk ezért államtitkárságot vezetés vagy államtitkárhelyettes.

[00:48:38]Ki nem lett olyan emberek, akikre akikre számíthatnánk mondjuk az új magyar köztársaság felépítésében, és szükség lenne rájuk, de miért menjenek be annyi pénzért, amennyit amennyiért mondjuk a piacon a négyszeresét, ötszöressé tudnák megkeresni, és nekik is van családjuk, meg szükségük van erre.

[00:48:56]Tehát az, hogy a nép mit szeret, az egy dolog.

[00:48:57]Nem mindig nem mindig nem mindig a legjobb döntés a nép persze itt az igazságosság eljutunk a két farkú kutyapárt örök élet ingyen sör receptjéhez, mert az kell plusz három év, nem?

[00:49:11]Vagy mennyi?

[00:49:11]20 év nem tudom mindegy.

[00:49:14]És akkor lehet, hogy ők is megszűnnek, nem csak a Fidesz közben.

[00:49:20]Úgyhogy én nagyon szépen köszönöm, hogy itt voltatok és felhasználtátok ezt az alkalmat, hogy a hét legfontosabb ügyeit megbeszéljük.

[00:49:30]Somogy Zoltán szociológusnak, Bolgár György kollégámnak, a Klubrádió oszlopos tagjának és a felnövekvő új generáció nevében pedig Bacsa Botonnak.

[00:49:42]Köszönöm, hogy megosztottátok a gondolataitokat részben velem, részben pedig a hallgatókkal.

[00:49:49]Köszönjük.

[00:49:49]Köszönjük.

[00:49:52]Önök a Hetes stúdiót, a Klubrádió heti politikai elemző műsorát hallották.

[00:49:58]A műsor elkészítésében közreműködött Csernyászki Judit, Váradi Júlia, a technikusok Barát Gergő és Véber András, a szerkesztő Józsa Márta nevében is elköszön a műsorvezető.

[00:50:08]Önök Hardi Mihályt hallották.

[00:50:10]Legyen szép és ha lehet hűvös hétvégéjük.