Klubrádió 55:58

Kovács Nimród és Nagy József | Világtalálkozó

interjúéletútpszichológiadisszidálásközélet
Irányultság: LiberálisKötődés: Független
Kovács Nimród és Nagy József | Világtalálkozó
tl;dr
  • Mindkét vendég a szerencsét és a kemény munkát jelölte meg sikerük kulcsaként; Nagy József hat gimnázium után tett jeles érettségit, Kovács Nimród disszidálását tartja legszerencsésebb döntésének.
  • Kovács Nimród senkinek sem szólt a disszidálás előtt, hogy ne hozza bajba szeretteit; édesanyját és akkori szerelmét is titokban hagyta hátra, amit máig sajnál.
  • Nagy József perfekcionizmusa mögött a hibázástól és a megszégyenüléstől való félelem áll; bevallása szerint egy szöveget akár huszonnyolcszor is átolvas.
  • Kovács Nimród szerint a siker 10% inspiráció és 90% izzadság; a valódi motivációja az értékteremtés volt, nem önmagában a pénz felhalmozása.
  • Mindketten elismerték, hogy a munkamániájuk ára a családi életükben jelentkezett; gyermekeik megsínylették a folyamatos távollétet és elfoglaltságot.
  • Nagy József legendás „O1G” interjúja egy váratlan pillanatban született, amikor Simicska Lajosnak felolvasta Bayer Zsolt cikkét, és azonnal érezte, hogy „benne van a történelemben”.
  • Egy Áder Jánossal készült, megalázó interjú tanulsága volt számára, hogy egy újságírónak „ütésállónak” kell lennie, és farkasszemet kell néznie az interjúalannyal.
  • Kovács Nimród 15 évig járt pszichológushoz, hogy feldolgozza családi örökségét; úgy érzi, ma már jobban megy neki a szeretet kifejezése, de csak „közép négyes” szinten.
  • Kovács Nimród két hazában él, de végső otthona Magyarország; hamvait a Dunába szórnák, mert nem akarja sírlátogatási kényszerrel terhelni a családját.
  • „Az önbecsülés, a barátok, a család. És az ember belenéz a tükörbe, és azt mondja, hogy oké.” – Kovács Nimród arról, mi számít igazán, ha mindenét elveszítené.

Részletes összefoglaló megjelenítése

A műsor és a vendégek bemutatása

A Klubrádió Világtalálkozó című műsorában Kadarka Jendre ezúttal két, látszólag egymástól távoli világból érkező vendéget látott vendégül: Kovács Nimród magyar-amerikai üzletembert és Nagy József újságírót, a 24.hu főmunkatársát.
- Kovács Nimród 1971-ben disszidált, diplomáit az Egyesült Államokban szerezte, reklámszakemberként kezdte a New York-i Madison Avenue-n, majd a kábeltévék világában épített sikeres vállalkozásokat. Ő indította el Magyarországon a modern kábel-tévé rendszert, tette elérhetővé az HBO-t és a Spectrumot, és létrehozta a UPC-t, amely a térség legnagyobb kábelszolgáltatójává vált. Ma feleségével filantrópként és borosgazdaként él Budapesten.
- Nagy József a 168 Órában tanulta a szakmát, az írott riportok és interjúk elismert hazai mestere, közéleti elemző- és vitaműsorok állandó szereplője, a 24.hu Huomarad című podcastjének házigazdája, aki jelenleg Moldova György könyve nyomán írja legújabb kötetét a Magyartról.


Származás, kudarcok és a tanulás útja

Nagy József hangsúlyozta, hogy nem volt magától értetődő az értelmiségi pályára kerülése. Szülei vidéki parasztcsaládból származtak, édesanyja félárván nőtt fel, 14-15 évesen már csokigyárban dolgozott több műszakban, hogy testvéreit támogatni tudja. Édesapja szobafestő volt, és a családban az volt az elvárás, hogy legyen egy jó szakmája, amiből családot tud eltartani. Arra a kérdésre, hogy mi segítette a pályáját – kitartás, ambíció vagy szerencse – így felelt:

„Szerencse. Meg hát mindig is volt bennem egy ilyen perfekcionizmus, és amikor kinyílt egy kapu, akkor azon próbáltam belépni.” – Nagy József *

Kovács Nimród szintén a szerencsét emelte ki:

„Hogy disszidáltam? Talán ez volt a legszerencsésebb húzásom.” – Kovács Nimród *

Nagy József részletesen elmesélte, hogy hat gimnáziumba járt, és öt éven belül többször is kirúgták. A tanulás nem volt prioritás, a rock and roll és más dolgok jobban érdekelték. Rákóczi úti gyerekkorát felidézve sorolta az iskolaváltásait: járt a Kálvária téri, a veszprémi, az esztergomi ferences, a szentendrei ferences gimnáziumba is – ez utóbbiból osztálytársával együtt rúgták ki, amikor megpróbálták „megváltani a világot”. Végül Budafokról is kirúgták, de az óbudai Kölcsey Gimnáziumban jeles érettségit tett. Ebben nagy szerepet tulajdonít akkori szerelmének, aki visszahozta a tanulásba.

„Én hat gimnáziumba jártam. […] A második év annyira sikeres volt, hogy meg kellett ismételnem.” – Nagy József *

Saját bevallása szerint meg kellett tanulnia, hogyan húzza ki magát saját hajánál fogva a helyzetből: rá kell jönni, miben jó, mit szeret csinálni, és lépésről lépésre abba az irányba haladni.


A disszidálás: titok, motiváció és következmények

Kovács Nimród elárulta, hogy sem édesanyjának, sem akkori szerelmének nem szólt előre arról, hogy disszidálni készül. Ők azt hitték, csupán egy rövid szlovákiai útról van szó, és hamarosan visszatér.

„Nem rosszindulatú, de nem akartam volna, hogy elmenjek. Egyetlen gyerek voltam, ugye? Ő elég nagy kontrollt gyakorolt a te életedre.” – Kovács Nimród (édesanyjáról) *

Döntését nem gyávaságnak, hanem védekezésnek tartja: egyrészt nem akarta bajba sodorni őket (ami utóbb mégis megtörtént, mert a hatóságok zaklatni kezdték a családot), másrészt tartott attól, hogy édesanyja – akár jóindulatból is – megpróbálta volna megakadályozni a távozását. Két évvel később sikerült kihozatnia Amerikába, így addig kellett igazán várnia a találkozásra.

Akkori szerelmét hasonló okokból hagyta „angolosan” maga mögött:

„Hát ő nagyon maga alatt volt, nagyon sajnálom, de hasonlóképpen úgy éreztem, hogy nem akarom őt bajba hozni. Utána bocsánatot kértem tőle.” – Kovács Nimród *

Évtizedekkel később, amikor mindketten családosak lettek, találkoztak újra – ezt a találkozást egyfajta kis távolságtartás jellemezte, senki sem akart igazán belemenni a fájó részekbe. Kovács Nimród mind a mai napig hálás neki azért a szeretetért és támogatásért, amivel annak idején visszaterelte őt a tanulás útjára.


Munka, perfekcionizmus és hajtóerő

A hibázástól való félelem mint motiváció

Nagy József néhány személyes írása kapcsán – mint az édesapja elvesztését feldolgozó elbeszélés – felmerült a perfekcionizmus kérdése. Bár édesapja halála megrázta (a férfi viszonylag fiatalon, tüdőrákban halt meg, súlyos alkoholizmusa következtében), az írás nem tudatos feldolgozási szándékból született: Bródy Sándor barátja felkérésére írt egy antológiába, és miután leült, a szöveg szinte kipottyant a fejéből.

A beszélgetés során elismerte, hogy a munkájában és talán az életében is perfekcionista. Amikor a műsorvezető rákérdezett, vajon ez a hibázástól való félelemből fakad-e, Nagy József így válaszolt:

„Ez erre nem gondoltam, mert ez eddig önvédelemből nem gondoltam. Én azt hittem, hogy én csak egy ilyen szorgalomból vagyok, de ezek szerint ez is biztos benne van nyilván a hibától való félelem, meg a attól való félelem, hogy ha hibázom, akkor sarkig kiröhögik az embert.” – Nagy József *

Hozzátette, hogy minél többet tud valaki a szakmájában, annál nagyobb ciki egy nyilvánvaló hiba, például „gólyat ponttal ével” írni valamit. Ezért is olvas át minden szöveget akár huszonnyolcszor is, akkor is, amikor már nem feltétlenül lenne szükséges. Munkastílusát Reményik László szavaival jellemezte: „az én tehetségem az a munka és a szorgalom”.

Kovács Nimród ehhez csatlakozott: szerinte a siker titka 10% inspiráció és 90% perspiráció (izzadság), és nem ismer olyan sikeres embert, aki ne tett volna bele kemény munkát. Hozzátette, hogy a precizitás és a minőség alapvető, amire Magyarországon sajnos kevésbé figyelnek.

„Magyarországon, hogyha bejön egy szaki, valamit akar csináltatni, le se méri, megcsinálja, elhozza és nem jó.” – Kovács Nimród *

Pénz és értékteremtés

Kovács Nimród a saját motivációjáról szólva elmondta, hogy üzletemberként a pénz is hajtotta, de a valódi mozgatórugó az értékteremtés volt: olyat letenni az asztalra, amit mások értékelnek és hajlandók megfizetni. A pénz egyszerre minősíti is az üzleti tevékenységet, ám szerinte ma már a Musk-féle vagyonok teljesen irreálissá tették ezt a mércét.

Nagy József ezzel szemben úgy fogalmazott: őt zavarja a pénz. Persze zavarja, ha valaki hülyének nézi és ingyen dolgoztatná (ami a magyar médiában előfordul, pl. tévéstúdiókba hívják szerepelni), és olyankor mindig kikéri magának, hogy „legalább egy valami elképes összeg érkezzen már a számlára”. De a hétköznapi életben az a hozzáállása, hogy a szükségesen felüli vagyon csak idegesítené: inkább a gyerekeinek adná, mert nem akar azzal foglalkozni, hogy hova fektesse be.

Kovács Nimród egyetértett ezzel a szemlélettel: egy bizonyos összeg után ő sem tartja a pénzhajhászást a legfontosabbnak. Számára a cashflow és az értékteremtés volt az üzleti világ lényege, de nem önmagában a felhalmozás.

A munka ára: család és generációs különbségek

Mindkét vendég elismerte, hogy a rengeteg munkának ára volt a családi életükben. Nagy József elmesélte, hogy idősebbik lánya tudatosan döntött úgy, hogy nem akar menedzser lenni, mert látta, hogy édesapja állandóan dolgozik, még a kézilabdameccsek szüneteiben is a laptopját nyomkodta, és hétvégente is cikkeket írt. Ő maga ma már máshová húzná a „potmétert”.

„Baromi érdekes volt a világ, amit láttam, hogy én 97-ben lettem újságíró, azért az egy… tényleg nyílt minden is. De a lányaim volt, hogy később mondták, hogy akkor, amikor ez és ez történt, akkor nem voltál itt.” – Nagy József *

Kovács Nimród szintén hasonló élményekről számolt be. Sokat utazott a világban, hetekig távol volt, és a három gyereke közül a legkisebb, Hunter szenvedte meg ezt leginkább.

„Soha nem felejtem el a legkisebb fiamat, úgy hívják, hogy Hunter, úgy kapaszkodott belém: ne menjél, papa! Amikor a repülőtérre kellett mennem és tudtam, hogy két-három hetet nem leszek otthon. Az nagyon kiszakította a szívemet, őszintén mondom.” – Kovács Nimród *

Ugyanakkor mindketten megjegyezték, hogy a fiatalabb generációk már másként állnak a munkához. Kovács Nimród szerint az ő baby boomer generációja volt az „őrült generáció”, akik mindent megtettek a sikerért – ma már a fiatalok sokkal inkább védik a hétvégéiket és a szabadidejüket. Nagy József is említette, hogy régen boldogan ment szombat reggel egy pártkongresszusra, ma már visszagondolva érthetetlennek tartja, miért nem volt otthon a gyerekeivel.

A műsorvezető felidézte Déri János történetét, aki súlyos betegen azt tanácsolta fiatalabb kollégáinak, hogy soha ne helyezzék a munkahelyi értekezleteket a szeretteik elé, mert végül csak az emberi kapcsolatok számítanak. Nagy József hozzátette, hogy Déri János a Hócipő című rovatában végigírta betegségét, és ennek címe is az volt: „No importante” (nem fontos).


A szeretet kifejezése, családi örökség és pszichológiai munka

Kovács Nimród édesapja Gyomáról származott, Budapesten lett sikeres ügyvéd, de a háború után hadifogságba került, majd politikailag nemkívánatos személy lett, ezért fizikai munkásként dolgozott a földalatti építkezésénél és egy gyárban. A sok megpróbáltatás miatt súlyos alkoholista lett: ún. binge drinking (rohamivás) jellemezte, időről időre napokra teljesen használhatatlanná vált, majd újra ivott. Kovács Nimród tudja, hogy apja szerette, de sajnálja, hogy nem tölthettek elegendő időt együtt. A családi háttér nem segítette a szeretet kifejezését, hiszen édesapja is egy érzelmileg merev, „rigid” családból származott, német nagyanyja maga is árvalány volt.

Arra a kérdésre, hogy neki vajon jobban megy-e a szeretet kifejezése, Kovács Nimród így felelt:

„Én ugye 15 évig jártam pszichológushoz, szóval egy néhány év azért úgy segített az ember egy kicsit gatyába rázni, de én úgy érzem, hogy igen, próbálom amennyire tudom, én se vagyok ebből a szempontból egy jeles tanuló, de mondjuk olyan közép négyes.” – Kovács Nimród *

A téma Nagy Józsefnél is előjött: édesapja fiatalon halt meg tüdőrákban, kemény alkoholistaként, napi három doboz Kossuth cigarettával. Ő maga sokáig számolta, hány évvel élte már túl az apját – hat évvel járt előrébb a beszélgetés idején. A gyászt és a történteket barátja, Bródy Sándor biztatására írta meg, de ez nem tudatos terápia volt, sokkal inkább a történet magától „kipottyant” belőle.


Emlékezetes interjúk: O1G, a vakkomondor és a vitatott lead

Nagy József két legendás interjúja került szóba.

A Simicska-interjú („O1G”)
2015. február 6-án Simicska Lajos minden újságírónak felvette a telefont, és egy-egy percet adott. Nagy József egy kollégája javaslatára olvasott el előtte egy Bayer Zsolt-publicisztikát, és amikor Simicska már a kirúgásokról beszélt, közbevetette: „Olvasd el Bayer Zsolt cikkét.” Simicska megtorpant, majd amikor a műsorvezető rákérdezett Bayerre, ő letette a maga klasszikus válaszát. Végül jött a híres kérdés: „És az Orbán micsoda?” – és ebből született az azóta szállóigévé vált „O1G”. Az interjú szó szerint került nyomtatásba, és Nagy József abban a pillanatban érezte, hogy „benne van a történelemben”.

A vakkomondoros interjú
Egy fideszes országgyűlési képviselő felesége súlyos sérüléseket – köztük töréseket – szenvedett egy esküvő utáni italozás után, és a képviselő azt állította, hogy a felesége „átesett a vakkomondoron”. Nagy József a parlamentben, amikor a többiek már rohantak megírni a sztorit, hosszabban maradt, és hagyta, hogy az illető részletesen beszéljen. Olyan mondatok hangzottak el, hogy „negyed tonna csirkezúzát kellett a feleségével megpucolni”, és hogy csupán „megittam egy kis bort és semmi mást” – majd kiderült, hogy pálinka, diópálinka, sör is fogyott.

„Hát mekkora tróger volt velem az Áder.” (sic – itt az interjúalanyról, nem Áderről van szó, a szövegkörnyezetből kiderül, hogy ez a mondat a vakkomondoros interjúalanyra vonatkozott, akit később „faszkalapnak” nevezett.) *

A cikk leade, amelyben Nagy József életében egyszer engedett a kísértésnek, és leírta: „bár jobb szeretjük az iróniát, mint a tökörrúgást, de hát ekkora faszkalappal rég találkoztunk”. Ezt először csak poénból írta, magának, de végül úgy döntött, hogy benne hagyja a szövegben, mert a politikus viselkedése olyan szinten felháborító volt. A döntését utólag is vitatja: nem tudja, jó volt-e vagy rossz, de soha többet nem írt hasonlót, és az eset kapcsán tudatosította magában, hogy néha kell az ilyen határozott ítélet.

Áder János és a megalázó interjú leckéje

Az egyetlen interjú, amelyet Nagy József szíve szerint kihagyott volna, Áder Jánossal készült, feltehetőleg még az első Orbán-kormány idején. A hír az volt, hogy Áder összekapott Orbánnal és „borítani” akar. Nagy József felkészületlenül érkezett, és az interjú során Áder olyan stílusban beszélt vele, hogy szinte megsemmisült. Bár a leírt változat végül használható volt, az élmény a gesztusokban és a lenéző hozzáállásban csúcsosodott ki. A tanulság számára az lett, hogy az interjúkészítésben „ütésállónak” kell lenni: ha a másik le akarja nyomni, bele kell állni, farkasszemet kell nézni vele, és szükség esetén akár egy percig is hallgatni, amíg a másik fél meg nem törik.

„Meg kell tanulni, hogy előbb-utóbb mindenkinek az állkapcsa porcelánból van.” – Nagy József *


Fizikai konfliktusok, önérvényesítés és a bosszú határai

A beszélgetés során kiderült, hogy Nagy József nem csupán verbálisan áll ki magáért. Elmesélte, hogyan verték meg egy futás közben egy kutyasétáltató csoporttal való szóváltást követően. Az erdőben a kutyákra kiabált, a gazda magára vette a szavakat, és amikor Nagy József a kezét háta mögött tartva jelezte, hogy nem akar fizikai összetűzést, a férfi váratlanul állon ütötte, majd otthagyták a hóban a kutyák között. Később, néhány nappal később, újra összefutott a támadóval; ekkor nagy lendülettel lefutott hozzá, leköpte, és odaszólt neki, hogy „egy az egyben is bátor vagy?” – ez a gesztus, bár vállalhatatlan, számára lelki feloldozást jelentett.

Kovács Nimród hozzátette, hogy ő is az utcán nőtt fel a Rákóczi úton, és fiatal korában ha balhé volt, nem állt félre: „megnézni, hogy a másik oldalon ki a főnök, és azt kell kiütni és utána nem szaladnak”. Felnőttként azonban már más úton-módon harcolt: ügyvédeken keresztül, hiszen az üzleti életben „nincs igazság, csak jó ügyvédek vannak”.


Két haza: amerikai és magyar otthon

Kovács Nimród egyaránt otthon érzi magát Magyarországon (ahol párjával él) és Amerikában (ahol szintén van lakása, és ahol gyerekei élnek). Úgy fogalmazott, hogy két helyre „megy haza”, és kicsit kétlakinak érzi magát, mert az amerikai hírek ugyanúgy érdeklik, mint a magyarok.

„Hála Istennek Magyarországon egy pozitív változás, Amerikában még nincs. Ott is várom a Magyar Pétert, hogy jöjjön elő valamivel.” – Kovács Nimród (itt humorral utal arra, hogy Amerikában is szívesen látna hasonló politikai fordulatot, mint amilyet itthon remél) *

A műsorvezető szóba hozta Bródy Sándor megosztott otthonérzését, aki mindig a másik helyre vágyott vissza. Kovács Nimródnak ez nem jelent problémát: hiányoznak bizonyos emberek és tevékenységek, de ügyesen beütemezi őket. Arra a kérdésre, hogy hol szeretne eltemetve lenni, egyértelmű választ adott: Magyarországon, méghozzá szórással a Dunába. Gyerekkorában sokat járt temetőbe, amit unt, és nem akarja, hogy a családját később a sírlátogatási kényszer nyomaszsza. Amerika fel sem merült, ami azt mutatja, hogy a szülőföld végül elsődleges marad – idézve John Lukács szavait: „Magyarország az édesanyám, Amerika a feleségem.”


A pozitív gondolkodás hatalma és ami igazán fontos

Kovács Nimród részletesen kifejtette, mit tanult el Amerikából. Szerinte a pozitív életszemlélet nem önámítás, hanem választás kérdése: az ember eldöntheti, hogy boldog akar-e lenni, vagy boldogtalan. A magyar negativitás szerinte az évszázadok alatt felgyülemlett történelmi abúzusból fakad – a sok kudarc nyomán az emberek egyfajta belső fantáziavilágot építenek, hogy kevésbé fájjon az élet. Ezzel szemben Amerikában a pozitív gondolkodásnak hatalmas ereje van, amit a nagy gazdasági válság idején Norman Vincent Peale A pozitív gondolkodás hatalma című könyve is segített megerősíteni. Ezt a könyvet egyébként épp egy idős magyar-amerikai úr, Nimród egykori szponzora fordította le magyarra.

„A negativitást el lehet törölni. Ugye ha rengeteg probléma van, kell vele foglalkozni, de nem szabad megengedni, hogy egyen minket.” – Kovács Nimród *

Bár az utóbbi időben Amerika is durván változott, és az „Orange Jesus” Donald Trump elnöksége nem tölti el boldogsággal, Kovács Nimród hisz benne, hogy előbb-utóbb pozitív irányba fordulnak a dolgok.

A beszélgetés végén a műsorvezető felidézte Kovács Nimród egy korábbi interjújának mondatát, miszerint ha egyik napról a másikra mindent elveszítene, akkor sem omlana össze. Arra a kérdésre, hogy mi a fontos az életben, ha nem a felépített életmű, így válaszolt:

„Az önbecsülés, a barátok, a család. És az ember belenéz a tükörbe, és azt mondja, hogy oké.” – Kovács Nimród *


⚠️ Értelmezhetetlen vagy bizonytalan szakaszok
  • „Előttem leszel folyamatosan és ezt el fogom tudni vissni.” – Valószínűleg elvétés: a beszélő arra utalhatott, hogy folyamatosan előtte lesz a példa, és követni tudja apja emlékét, de a pontos mondanivaló nem rekonstruálható egyértelműen.
  • „Nagyon nem mindegy, hogy bár vagy Noha vagy vagy de.” – A „Noha” helyett valószínűleg noha (kötőszó) szerepel a mondatban, de a szöveg torzult formában maradt fenn, így a grammatikai pontosság kérdéses.
  • „ez egy normés után” – A szövegkörnyezetből (Balag József ügye) valószínűleg ennyire normasértés után vagy hasonló szerkezet lehetett, de az ASR nem adta vissza pontosan.
  • „gólyapontosével” – Nagy József a saját perfekcionizmusát illusztrálva beszél erről a kifejezésről. Valószínűleg a gólya pont-tal való írásra akart utalni, de a szövegkörnyezet nem teszi teljesen egyértelművé, hogy pontosan milyen nyelvi hibára gondolt.
Teljes átirat megjelenítése

[00:00:00]Én isképen, mint te.

[00:00:00]A legjobb tudásom szerint próbáltam hazajönni és ott lenni velük.

[00:00:04]Te utána fölket soha nem felejtem el a legkisebb fiamat úgy hívják, hogy hanter.

[00:00:09]Úgy úgy úgy kapaszkodott belé ne menjél papa.

[00:00:11]Amikor a repülőtérre kellett mennem és tudtam, hogy két-három hetet nem leszek otthon.

[00:00:15]Az nagyon kiszakította a szívemet, őszintén mondom.

[00:00:29]Köszöntöm önöket.

[00:00:29]Kadarka Jendre vagyok.

[00:00:31]Ez itt a világtalálkozó.

[00:00:31]Mindig két látszólag egymástól távoleső embert látok vendégül, akik nélkülünk nem biztos, hogy valaha is találkoztak volna.

[00:00:38]Ma itt lesz velem Kovács Nimród, magyar amerikai üzletember.

[00:00:40]1971-ben diszidált.

[00:00:44]Diplomáit az Egyesült Államokban szerezte meg.

[00:00:46]karrierjét reklámszakemberként kezdte a Medison Avenue, majd a kábeltévék világában lett sikeres.

[00:00:53]Kábel, média és telekomüzleteket alapított és vezetett, dolgozott a világ majd minden részén.

[00:01:01]Vállalkozása indította el Magyarországon a modern kábel TV rendszerét, és tette elérhetővé az HBO, illetve a Spectrum TV csatornáit.

[00:01:09]létrehozta a UPC-t, amely vezetésével a térség legnagyobb kábelszolgáltatójává vált.

[00:01:14]Feleségével filantrópként és borosgazdaként Budapesten él.

[00:01:20]Párosú másik tagja Nagy József újságíró, a 24.hu főmunkatársa.

[00:01:27]Az írott riportok és interjúk hazai nagymestere.

[00:01:30]A 168 órában tanulta a szakmát.

[00:01:33]Közéleti elemző és vitaműsorok állandó szereplője, a 24.hu huomarad című podcastjének házigazdája.

[00:01:39]Jelenleg Moldova György nagysikerű könyve nyomán a Magyartról írja legújabb kötetét.

[00:01:48]Lássuk, mire megyünk ma így hárman.

[00:01:51]Jóska, te gyakran mondogatod, hogy nem volt ez olyan egyértelmű, hogy te értelmiségi pályára kerülj.

[00:01:55]Miért volt ez olyan elképzelhetetlen sokáig?

[00:02:01]Nem volt a családon értelmiségi apám-anyám vidéki vas, illetve békés megyei paraszcsalád, öt gyerek.

[00:02:08]Anyám félárván nőtt föl.

[00:02:10]Mind 40-es években születtek 43-46-ban.

[00:02:15]Úgy kerültek Budapestre, anyám 14-15 évesen csoki gyárba több műszakban, hogy a tesóinak tudja hazaküldeni pénzt, mert az édesapja akkor már nem ért.

[00:02:26]Azért ez egy ez egy egyfelül erőt adó dolog, merthogy sokat kapaszkodtak.

[00:02:32]Másfről pedig édesapám szobafestő volt, és nagyjából az volt ott a az elvárás, hogy legyen fiam egy jó szakmád, aztán abból abból lehet majd szépen megélni.

[00:02:44]családot eltartani.

[00:02:46]Szerinted mi múlott?

[00:02:46]A kitartásodon, ambíciódon, tudásvágyodon, vagy a szerencse?

[00:02:52]Szerencse.

[00:02:52]Meg hát mindig is volt bennem egy ilyen perfekcionizmus, és amikor kinyílt egy kapu, akkor azon próbáltam belépni.

[00:02:59]Neked mi volt a szerencsefaktor az életedbe?

[00:03:02]Hogy dicidáltam?

[00:03:04]Talán ez volt a legerencsésebb húzásam.

[00:03:07]Akkor még nem tudtam, de de úgy alakult ennek ezek után az élet be lettem dobva a méviszbe és akkor szó szerint hiszen átúztál ugye ezt a végá és így van így van és és gyorsan ki kellett fundálni, hogy mi legyek, mikor meglövök.

[00:03:24]No ha már ezt említted, etzi könyvedben említed, hogy sem az édesanyádnak, sem az akkori szerelmednek te nem mondtad el, hogy te diszidálni fogsz.

[00:03:33]Így van.

[00:03:33]Azért az, ahogy vidéken mondják, tűri a vitát.

[00:03:36]Tehát ők azt hitték, hogy te csak úgy kiugrasz Szlovákiába, és majd visszajössz.

[00:03:40]Így van.

[00:03:42]És azt nem közölted velük, hogy lehet, hogy az életben nem találkoznak vele.

[00:03:43]Ez gyávaság volt.

[00:03:47]Hát nem, ez egy kombinációs dolog volt.

[00:03:49]Elsősorban nem akartam őket bajba keverni, hogy ami meg is történt, miután én diszidáltam, akkor elkezdték megzárni őket, és kérdezgették, hogy tudtak vagy nem tudtak.

[00:04:00]Nem nem akartam őket bajba hozni.

[00:04:03]És a másik az én ismerem mamámat, ő valamit tett volna, hogy ezt megakadályozza.

[00:04:08]Szóval nem akartam, hogy ez így alakuljon.

[00:04:10]Ezért De mit tett volna?

[00:04:13]Mikre gondolsz?

[00:04:14]Hát nem tudom, nem tudom.

[00:04:14]Nem, nem rossz indulatú, de nem akartam volna, hogy elmenjek.

[00:04:19]Egyetlen gyerek voltam, ugye?

[00:04:21]Ő ő elég nagy kontrollt gyakorolt a te életedre.

[00:04:24]Igen, igen, igen, igen, igen, igen, igen.

[00:04:26]Tehát akár még hátad mögött is konspirált volna, megpróbált volna a lelkedre hatni.

[00:04:29]jó indulatból.

[00:04:29]Szóval szeretetből jó indulatból, de én én én én úgy éreztem, hogy így sokkal tisztább lenne minden szempontból, hogy csak én angolosan lelépek, és akkor majd jelentkezem, hogy hogy most külföldön vagyok.

[00:04:42]De hála Istennek két évvel később kihozottam Amerikába, és akkor tudtunk találkozni.

[00:04:46]Szóval két évet kellett igazán csak várni arra, hogy hogy találkozzunk.

[00:04:50]És az akkori szerelmed az mit szólt?

[00:04:50]Hát ő nagyon maga alatt, nagyon sajnálom, de de hasonlóképpen úgy éreztem, hogy hogy nem akarom őt őt bajb utána bocsánat kértem tőle, szóval még most itt nagyon kapcsolatot, de de abban az időben én én úgy éreztem, hogy ez volt a legjobb megoldás.

[00:05:08]Miért nem szakítottál?

[00:05:10]Bocs, hát mert ez komplikáltabb, mint a a a szerelem.

[00:05:15]Ennek sok más oka is volt, és hát talán gyáva voltam, nem tudom, de én úgy éreztem, hogy hogy meg kéne nekem egyedül próbálni az életet, mert valami régebben a nők szerettek kontrollálni.

[00:05:30]Most már leszoktattad őket erről?

[00:05:31]Hát nem olyan könnyű.

[00:05:31]Azért a hölgyek azik most is szeretnék kontrollálni.

[00:05:33]Ez benne van a a possesszív ugye hozzáállásban az élet.

[00:05:39]Volt egy ilyen nagy tisztázó sok évtized utáni találkozás köztetek?

[00:05:46]Igen, igen.

[00:05:46]Volt.

[00:05:46]Hát nem is annyira tisztázós, mert ugye akkor ugye én is megnősültem, ő is férhez ment, és találkoztunk úgy úgy családostól és utána később úgy, úgy egyben.

[00:05:55]De de én úgy érzem, hogy egyikünk se akart igazán annyira belemenni a fájó részébe.

[00:06:02]Szóval, hogy megmaradtunk egy bizonyos mértékben kis távolság ez ügyben, mert azért az megrázó lehetünk, ha két ember találkozik x évtized után.

[00:06:09]Így van.

[00:06:09]Így van.

[00:06:09]Igen.

[00:06:09]Igen.

[00:06:09]Hát belül most is szóval nagyon hálás vagyok neki, mert ő húzott ki engem végül is a szarból, mert én egy én hat gimnáziumba öt év alett jártam hogy is mondjam, a tanulmányaimat, és mikor kirúgtak már az egyik gimnáziumból, vagy a harmadikból, akkor elmentem figuránsnak, ugye, mert nem nem tanácsolták a szüleimnek, hogy ez a gyerek nem való továbbtanulásra.

[00:06:37]Ő végül is ö hozott engem vissza abban, hogy azért érdemes lenne tanulni és érdemes lenne befejezni a gimnáziumba.

[00:06:45]Szóval nagyon hálás vagyők neki azért a szeretetért és a segítségére.

[00:06:49]Így van.

[00:06:52]Azt mondod, hogy öt gimnáziumból négyszer rúgtak ki?

[00:06:53]Miért kell csinálni?

[00:06:56]Én én hat gimnáziumba jártam.

[00:06:56]Ö és öt évig a a a második év az annyira sikeres volt, hogy hogy harmadik év, bocsánat, annyira sikeres volt, hogy közkibáratra meg kellett ismételnem, hogy hogy kell ezt csinálni.

[00:07:10]Hát figyelj ide, rock and roll filmek és minden más.

[00:07:17]A tanulás nem volt egy prioritás.

[00:07:19]kezdtem a én a Rákóci úton nőttem föl, jelzem a papám is Békés megyéből szá gyomáról és magyar hegyes, hogy akkor megy elíts és elég igaz hozzá, hogy hogy elkezdtem az ügyny oda gimnáziumba járni ami a kálvária téren van.

[00:07:38]Aztán onnan eltanácsoltak, mert mert nem voltam, mióta elmentem a vezelédi gimnáziumba ott se voltam túl jól.

[00:07:45]Akkor a szüleim gondolták, hogy el kéne a ferencesekhez küldeni, hogy gatyába rázzanak Esztergomba.

[00:07:52]Ott egy verekedés miatt kirúgtak.

[00:07:56]Nem egy egy hülye vita volt valakivel.

[00:07:59]Nem volt nagyon vészes, de úgy nem érezték, hogy én hogy én tudok megfelelő viselkedni.

[00:08:04]Nyilván Hitvárról volt szó.

[00:08:05]Á igen.

[00:08:05]Nem h nem nem hitvitárról volt, egészen hülyeségről volt szó.

[00:08:10]És utána Szentendre a fenetesekhez kerültem hat hónapig, ahol az evzámba öölcsével együtt próbáltunk megváltani a világot.

[00:08:18]Mind a kettőnket kirúgtak egyszerre.

[00:08:22]Igen.

[00:08:22]Ő más irányba, mint ebbe az irányba.

[00:08:24]És akkor utána elmentem Budafokra egy gimnáziumba és akkor akkor lettem végül is kirúgva.

[00:08:32]Ö és utána végül is a óbudán a kőlési csomag gimnáziumba jelesen érettségiztem, mert egy kicsit büszke is vagyok, de Juditan nagyon sok szerepe volt ebben.

[00:08:45]Hát akkor azért ez nem volt egy kitaposott út, tehát finoman szólva.

[00:08:48]Nem, nem bizony.

[00:08:48]Nekem meg kellett tanulni, hogy hogy kell magamat a hajamnál fogva kiemelni a a helyzetből.

[00:08:55]Ugye és hogy kell?

[00:08:57]Hát rá kell jönni, hogy mi az, amit tudsz csinálni, és mi az, amit nem tudsz csinálni.

[00:09:00]ki kell fundálni, hogy mi az, ami amiben jó vagy és és mi az, amit szeresz csinálni, és akkor megindulni a abba az irányba valami úton, módon és lépésről lépésre.

[00:09:12]Te voltál úgy nagyon kétségbeesett, azt mondja Nimród, hogy hogy kell saját magadat kihúzni a bajból?

[00:09:16]Te hogy húzod ki, ha volt ilyen nagy beakadásod, vagy talajvesztésed?

[00:09:21]Mármint szakmailag, vagy akár bármilyen?

[00:09:27]Amikor te kétségbe esett.

[00:09:27]Hát amikor apám beteg lett, aztán meghalt, akkor kétségbe estem.

[00:09:30]Az nem volt egyszerű.

[00:09:33]Fiatalon meghalt, fiatalabb volt, mint most én, ki még 2000-ben eszedbe jut néha.

[00:09:37]Egyszer egy nagy magyar énekes azt mondta, hogy belenéz a tükörbe, és mindig az jut eszébe minden egyes nap, hogy hány nappal élte túl az apokáját.

[00:09:44]Ü én is számoltam vissza egyébként, hogy még mennyit kell abból az életben lennem, hogy apámat túléljem.

[00:09:49]Azért ez megvolt nekem.

[00:09:52]Mindenki én már hat évvel túléltem apámat egyelőre.

[00:09:56]Akkor ezt mindenki számotta.

[00:09:58]Igen.

[00:10:00]Meg én mé csak másféle.

[00:10:01]Igen.

[00:10:01]Igen.

[00:10:02]Előttem leszel folyamatosan és ezt el fogom tudni vissni.

[00:10:04]Hát én vagyok az idősebb.

[00:10:04]Azért és előre kell menni.

[00:10:06]Igen.

[00:10:07]De hogyha hogy csak hat évvel ugye azt jelenti, hogy az édesapád is egy elfogadható életkort.

[00:10:13]Hát annak, hogy kemény alkoholista volt és rongálta magát a három doboz Kossúttal meg munkás cigarettában.

[00:10:19]Nálunk a szimfónia volt és ez úgy látszik jobb jobb nagyobbat ütött, mint mint a mint a fűszűrő nélkülos.

[00:10:23]És ráadásul tüdőrák.

[00:10:27]Tüdőrák.

[00:10:27]Ja, szörnyű.

[00:10:27]Igen.

[00:10:29]Szóval, hogy az az a a az volt ilyen.

[00:10:31]Amúgy meg én tényleg olyan vagyok, hogy v beleállok valamibe, akkor azt csinálom, mint mint az igásló, és aztán majd kijön belőle valami, és hogyha azt gondolom, hogy nem fog belőle semmi kijönni, azért előbb-utóbb mégis csak úgy alakul, hogy látszik ennek értelembe.

[00:10:45]Én soha nem gondoltam azt magamról, hogy én valamiben, hogy is mondjam, csúcsát tudok érni.

[00:10:51]Végül is nincsenek kudarcuk, csak leckék.

[00:10:53]Szóval az ember megtanulja az életben, hogy ha leesik, akkor akkor miért esett le, és hogy lehet ebből tanulni, és a következő alkalommal próbál nem leesni.

[00:11:02]Szóval végül is ez erről szól, és ez végül is az alap alap hozzáállás, és gondolom te is így látod, hogy hogy csak előre lehet menni és tanuljunk amiből lehet, és menjünk tovább.

[00:11:14]Én meg azt hittem, hogy te így kiírod magadból, például édesapád elvesztését megírtad az öreg fiú című.

[00:11:19]Öreg harcos, bocsánatok ezt még egyszer, mert benne is hagyhatjuk a hibát.

[00:11:21]Igen, pedig annyira koncentráltam, hogy rcsabó az úgy jó.

[00:11:25]Akkor tudomásom szerint ugye volt egy szövődményed vesekő után.

[00:11:28]Azt is megírtad, tehát több ilyet találtam azért, hogy te így ezt feldolgozod.

[00:11:35]De ezek szerint mégse erre gondolsz úgy, mint valami receptúrá.

[00:11:38]Ja, de nem, ez nem feldolgozás.

[00:11:38]Ugye az, hogy a az újságíró az ugye egy egy elbetélt író.

[00:11:44]Tehát aki aki nem jó írónak, az elmegy újságírónak valószínűleg.

[00:11:46]De ezt én nem tudtam, és én nem azért mentem újságot írni, merthogy azt gondoltam, hogy nem nem vagyok jó írónak.

[00:11:51]Nyilván egyébként ez is egy validáláspont lenne, hanem nekem az újság nem föntről volt lefele, nem lehetől volt fölfele.

[00:11:58]Én ezeket az alanyi dolgozatokat magamtól nem írtam volna, csak volt egy nagyon fontos barátom, Alexander Brói, Bródi Sándorm, aki most már három- négy éve meghalt.

[00:12:13]Egyébként neked valamilyen módon még kollégám is találkoz New Yorkba is, mikor még ott volt.

[00:12:17]Igen.

[00:12:17]Hát ő mivel nagyobb barátságban voltam az élete utolsó után 10 évében, két-három hetente, mikor sűrűben, mikor kicsit ritkábban találkoztunk, vacsoráztunk, ebédeltünk, szivaroztunk, rengeteget hallgattam a történeteit és ő még rengeteget hallgatott engem és egyébként ebb ebből is lett egy ilyen beszélgetős könyv, egy ilyen interjúk kötet megtalálni Szerendi Pitit címmel.

[00:12:42]Na és akkor neki volt egy ötlete a az alibi hat hónapra című antológia kiadvány, ami úgy nézett ki, hogy kitalált mindig egy szót, és arról a szóról kért a pincértől az újságíron keresztül Eszterházi Péterig sokaktól változó csapatban, 30-40 embertől egy-egy dolgozatot, egy meghatározott fogalomra.

[00:13:04]Igen, igen.

[00:13:06]3-ban kért föl először a Sándor, hogy írjak már az akkor éppen fürdő címem futó antológiába, és ott az a sztori úgy kezdődik, hogy ülünk a három barátommal a az egyik budapesti fürdőben, ahogy minden szilveszterkor szóltunk, és akkor mikor hazamegyek, akkor közik velem a szüleim, hogy van egy ilyen diagnózisa apámnak.

[00:13:32]Ühüm.

[00:13:34]És hát ugye apám meghalt 2000.

[00:13:36]Márciusában, ez meg 2003-nak 2003, tehát lass három évvel később.

[00:13:43]Addig eszembe nem tudott, azt meg kéne írni.

[00:13:44]És akkor leültem és gondolkodtam, hogy mit lehetne olyat írni, ami ami nem újságcikk, nem riport, nem interjú, hanem hanem valami, ami ilyen ilyen alanyí.

[00:13:53]És én soha korábban ilyet nem írtam.

[00:13:55]És akkor ez itt eszem.

[00:13:55]a fürdőről jutott az az a az a nap, amikor ez történt, és elkezdtem írni, és én rendkívül lassan írok, és tízszer átolvasom, meg precizírozom magam perfekcionista módján a a szöveget.

[00:14:12]Füles barátom mondaná, komplett kompletírozom is.

[00:14:14]Szóval, hogy de az egy olyan volt, hogy leültem és kipottyant a fejemből.

[00:14:19]Tehát nyilván három év eltelt, amíg pörgött bennem az egész TBO, és ott meg leültem, és 30 perc múlva készen volt a nem tudom 6000 karakter, vagy nem tudom mennyi volt összesen.

[00:14:32]És kiváló nagyon megrázó írás.

[00:14:36]Azt mondod, hogy perfekcionista vagy az életbe is?

[00:14:39]A munkában mindenképpen, de talán egyébként is.

[00:14:41]Igen.

[00:14:42]Az azt jelenti, hogy félsz hibázni?

[00:14:46]Ez erre nem gondoltam, mert ez eddig önvédelemből nem gondoltam.

[00:14:49]Én azt hittem, hogy én csak egy ilyen szorgalmasságbó vagyok, de ezek szerint ez is biztos benne van nyilván a a hibától való félelem, meg a a attól való félelem, hogyha hibázom, akkor sarkitok kiröhögik az embert.

[00:15:04]Ez biztos benne van.

[00:15:06]Attól félsz, hogy kiröhögnek.

[00:15:08]Hát attól mindenki fél szerintem valamennyire.

[00:15:10]Aki nem fél, az az valahol szociopata.

[00:15:11]De az, hogyha van egy szakmai tudásod, egy háttered, nem az az első gondolatod, hogy olyat vétesz, hogy annak nevetség lesz ama nevetségessé válni az az ciki.

[00:15:20]És minél többet tudsz abban, amit csinálsz, annál nagyobb ciki a a gólyát pontos ével írni.

[00:15:30]Ühüm.

[00:15:31]Ezért aztán inkább még 28-szor átolvasom akkor is, amikor már egyébként lehet, hogy nem kéne átolvasni.

[00:15:35]Te söszölsz, tehát egy bár és egy de között azért úgy vacilálsz, hogy melyik meg a Noha az még időnként bejátszik.

[00:15:43]Be bejátszik.

[00:15:46]Hát azért azt, hogy mondjam elég.

[00:15:48]Nagyon nem mindegy, hogy bár vagy Noha vagy vagy de.

[00:15:50]Nagyon nem mindegy.

[00:15:50]És hát figyelni kell az egész a ritmusára.

[00:15:54]Ezt nem minősítésnek szánom, hogy ez bármit is jelent.

[00:15:56]Hisz jól tudod, hogy milyen sokra tartalak meg ebben a műfajban a legjobbnak.

[00:16:00]De egyszer azt mondta Remes jeles László ott ült, hogy az én tehetségem az a munka és a szorgalom.

[00:16:06]Tehát tulajdonképpen te most erről beszéltél, ugye?

[00:16:08]Ja, persze, persze, hogyne.

[00:16:11]Tehát te nem úgy gondolsz magadra, mint a legvirtúózabb tolló magyarúságíróra, dehogy.

[00:16:16]Hanem az, aki beleteszi a melót.

[00:16:16]Aha.

[00:16:19]Állhatatos, sziszifuszi módon a létező legtökéletesebbet, ami tehetségéből kitelik, azt megpróbálja megalkotni.

[00:16:24]Ah ahogy a te kiegészítéseddel, hogy cikinének érezném, hogyha ha nem lenne a legjobb, amit én ki tudtam magamb hozni, és akkor ott lenne a a gólyapontosével, az az nagyon tudna fájdalni.

[00:16:36]De végül is a sikert titka az 10% inspiráció, 90% perspiráció meló.

[00:16:39]Én nem ismerek sikeres embereket, nem tettek bele kemény melót.

[00:16:44]Szóval az ötlet az jó, de de meg kell valósítani.

[00:16:47]Hány nagyon komoly ötlet soha nem valósul meg, mert nincs hozzá a a meló mögötte, ami szükséges.

[00:16:56]Szóval abszolút én is úgy vagyok, hogyha valamit meg akar csinálni az ember az nagyon keményen ráfókuszál, és és végül is kész van.

[00:17:04]Ami szerintem kulcskérdés olyan emberek esetén, akik sokat dolgoznak, szerintem egyikünk se szalad el a munka elől.

[00:17:09]Így van.

[00:17:09]hogy mi a drive-ja, vagy ahogy én szeretem mondani, a hajtóerő, mert az nagyon nem mindegy.

[00:17:14]Tehát miért csinálja ezt az egészet?

[00:17:16]Mi lebeg előtte?

[00:17:16]Mi az, ami napról napra őt szinte ostorként arra afelé űzi, hogy csinálja?

[00:17:21]Jóska esetén már kiderült, hogy leginkább a hibától való félelem.

[00:17:25]A te esetedben mi volt?

[00:17:28]Hát ez ez egy nagyon komplikált kérdés, kérlek szépen.

[00:17:31]Én mint egy üzletember palánta a pénz által voltam motiválva abból a szempontból, hogy ahhoz, hogy én pénzeket tudjak csinálni, ahhoz nekem nagyon kemény dolgokat meg kell tudni valósítani.

[00:17:44]Iskolába kell járni, egyetemre kell járni, NBA-t meg kell szerezni.

[00:17:47]Pé New Yorkban reklámszakmába én is ott dolgoztam hat évet, és akkor lépésről lépésre elérni ezt a szintet, amivel lehet ugye anyagilag is pénzeket produkálni.

[00:18:01]Szóval ez, de ugyanakkor jónak a a minőség az, amit amit amit értékelnek.

[00:18:07]Szóval értéket kell tudni kreálni, mert különben nincs pénz.

[00:18:10]Ehhez képest egyik kollégánk, most sohá nem mondjam a nevét, mondta nekem azt egy ilyen szerkesztőségi sörözésborozás végén, hogy Jóska, te dolgozni tudsz én meg pénzt keresni.

[00:18:25]egy ilyen egy ilyen ugye ez most némiképé ez egy másik másik metszete annak, amit te mondasz, mert ugye nálad a te munkádban a a pénz minősíti a hát az üzleti világnak a lényege az, hogy valaki abba méretik ugye a fociba a gólok a a a üzleti világban helytelenül jelzem, mert azért most már annyira elszállt ez a világ, hogy itt van a az az Ilan Mask trillió dolláros vagyonasz.

[00:18:49]Ez teljesen irreális dolog, de végül is valamit el kell érni, amit valaki értékel és hajlandó érte, vagy direktív, vagy indirektív ö fizetni.

[00:19:02]Szóval ez ez végül is egy koy motiváció, de ugyanakkor szerintem az alapdolog az értékreáció, hogy olyat letenni az asztalra, ami más embereknek értéket jelenni és hajlandóak érte elfizetni.

[00:19:13]Igen.

[00:19:16]A te esetedben, ha jól sejtem, ez a kis félmondat arra utalt, hogy te a pénztermeléshez ahhoz kevésbé értesz.

[00:19:23]Tehát, hogy mindez nem is érdekel.

[00:19:24]Nem is érdekel.

[00:19:25]Abszolút nem.

[00:19:26]Engem zavar is a pénz.

[00:19:26]Az is zavar egyébként, ha hülyének néznek és ingyen akarnak dolgoztatni, mert azért ez persze azért azért ez a magyar médiában előfordul, plánikor a az embert bebe behívják tévstúdiókba és azt gondolják, hogy ott ingyen kéne az embernek dolgozni.

[00:19:41]Ezt nem szeretem, és ezt ki is szoktam kérni magamnak.

[00:19:45]Legalább egy valami elképes összeg ilyenkor érkezzen már az ember számlára.

[00:19:48]De egyébként meg tényleg engem engem zavar a pénz.

[00:19:53]A zavar alatt mit értesz?

[00:19:55]Hát hogy minek?

[00:19:55]Tehát az is zavar persze, hogyha úgy volt időszak az életemben, amikor a lakástörletről részlet, meg a gyerekek iskolája meg satöbbi, hogy a azért mondjuk 20a után már oda kell figyelni, hogy hogy melyik polcról veszem le a a akár a kenyeret is a a boltban.

[00:20:13]Most már túl vagyok a lakástörlesztésen, meg a gyerekeim megnőttek, most már unokáim vannak.

[00:20:19]Most már ezzel ezzel nem kell nem kell foglalkoznom.

[00:20:21]Tehát abból az irányból is zavar, de hogy egyébként azon túl, ami nekem kell a hétköznapi élethez, hogy most lenne a számlámon nem tudom x 10 100 millió Ft, azt csak idegesíteném, és akkor ide kéne befektetni, oda kéne befektetni, mit csináljak vele, inkább odaadnám a valamit gyerekemnek, és akkor teljesen igazad van.

[00:20:39]annyi kell, amennyi szükséges.

[00:20:40]Szóval egy bizonyos összeg után én se a pénzhajzházatot tartom a legfontosabbnak, csak ugye én az üzleti világba kezdtem, és ott végül is a a az egyik alapszabály volt, hogy valami úton, módon amit csinálunk, annak cashfowt kell tudni produkálni, és a cashfow valami úton, módon valami értéket produkál a hát abból tudsz vállalkozni és meg abból tudsz váló az volt az alap alap lényege.

[00:21:03]Sokan azt mondják, perfekció negatív dolog, szerintem ez egy pozitív dolog.

[00:21:07]Tud az terhes lenni, vagy gá tud, ha valaki túlzázó teszi, de de ugye ez egy ez egy érdekes szokás, amit a Magyarországon tapasztalt az ember és mondjuk elment a nyugati világba.

[00:21:17]Ugye Magyarországon, hogyha bejön egy szaki, valamit akar csináltatni, le se méri, megcsinálja, elhozza és nem jó, és elkezd téged elkezd téged cikni, hogy hát hogy hogy Amerikában ugye az alany, hogy hogy kétszer kell mérni és egyszer szabad vágni.

[00:21:33]Magyarországon meg se méred és vágod.

[00:21:35]Szóval a precizitás az nagyon fontos ahhoz, hogy egy minőséget tudjál produkálni.

[00:21:41]Meg a munkamennyiség is.

[00:21:41]Nekem a Igen.

[00:21:44]Hálisnek mind a két lányom elég tehetsége.

[00:21:45]És a az idősebbikő közg végzett.

[00:21:49]Aha.

[00:21:50]És ő mondta nekem, és hogy ő ő gondolkodott velem ellentétben.

[00:21:55]Ugye én sodródtam világéletemben, nyílt egy kapu, akkor ott bementem.

[00:22:01]Ő átgondolta azt, hogy ő nem akar menedzser építeni.

[00:22:06]Ühüm.

[00:22:07]Mert látta rajtam, hogy állandóan dolgozom.

[00:22:10]Akkor is dolgoztam, amikor őket hétvégén vittem a kézilabda meccsekre.

[00:22:14]Ühüm.

[00:22:14]És a meccsek közötti szünetekben elővettem a kis laptopomot, és körmöltem meg, aztán este hazaértünk, és akkor akkor megint a következő cikket írtam, és hétvégén is meg, amit tényleg szerint szerintem a tévoy volt azért ma már másképp máshova húznám a pótmétert.

[00:22:29]De Zsófi lányomnak van annyi essze meg annyi annyi antennája, hogy ő azt mondta, hogy ő nem akar ilyet, ő nem akar úgy élni, hogy ahogy én éltem.

[00:22:38]A fiatalabb generációkra egyre tipikusabb.

[00:22:39]Igen, igen.

[00:22:41]Hogy nem akarják.

[00:22:41]Az én generációm, ugye a BB Boomer generáció volt az őrült generáció.

[00:22:45]Mi mindent megcsináltunk azért, hogy sikeresek legyünk.

[00:22:46]És a már az én gyerekeim, nekem is van három gyerekem már náluk látom, és a még fiatalabb generáció már még jobban látszik, hogy ő bizony nem akarja csinálni.

[00:22:58]Ő neki nagyon fontos, hogy ő mit tudom én, el tud menni ide-oda és és hát ilyen mikor én New Yorkba dolgoztam pénteken délután adták fel a feladatot, hogy meg kell csinálni hétfőre.

[00:23:09]És akkor az EB is gondolkod egész hétvégén dolgoztam.

[00:23:10]Ő azért nem csinálják azért ennyire már.

[00:23:13]Ők oda gyerekek hétvége ide megyünk, odamegyünk, szóval ez egy kicsit más világ most már legalábbis am én tapasztalom.

[00:23:20]Hát de nálunk is, hogyha ugye hétvégén mindig volt vagy gyakran volt valamilyen riportéma a politikában és hát és hát boldogan mentem szombaton reggel keltem és mentem a nem tudom milyen pártnak a kongresszusára és akkor és a most mazemen visszagondolok.

[00:23:32]Hát normális vagyok.

[00:23:34]Hát hát miért nem voltam otthon a két gyerek mellett?

[00:23:37]Absolut.

[00:23:37]És miért nem voltak?

[00:23:39]Hát mert nem gondolkodtam valószínűleg annyira annyira beránt.

[00:23:42]De nem ez volt az elvárás akkor, ha magad irányába is, meg úgy általában a közösség irányában, hogy a melló az a legfontosabb és bármennyi idők igénnyel meg kell csinálni.

[00:23:53]Legalábbis én úgy érzem.

[00:23:55]Egyrészt hogy baromi érdekes volt a világ, amit láttam, hogy én 97-ben lettem újságíró, azért az egy tehát tényleg nyílt nyílt minden is.

[00:24:03]De a lányaid volt, hogy később mondták, hogy akkor, amikor ezér is ez történt, akkor nem voltál itt.

[00:24:08]Ez így nem volt ilyen indirekt módon volt az, hogy tehát azért jelen voltam.

[00:24:12]Tehát én a a amúgy meg én az maradt meg bennem, hogy egy ilyen álmok futás volt az a nem tudom 10-15 20 év, de úgy volt ámokfutás, hogy hogy mindenhova odaértem valahogyan, csak közben nem aludtam és szerintem folyamatos ilyen fáradtságban toltam végig ezt az egészet, miközben hogyha időnként pihentem volna egyet, meg meg mondjuk a gyerekeknek a kézilabda meccsén egy ilyen hétvégi kupán már mindig volt valami, akkor a meccsek között A többi apukába megiszom egy sört vagy egy kólát, és vagy nézem a többieknek a mérkőzését, akkor lehet, hogy többre mentem volna, mint azzal, hogy már még ezt a Fidesz kongresszust is megírtam, hogy ezt a nem akarom a szívedet fájdítani.

[00:24:53]Nekem az egyik kedvenc történetem még nincs gyerekem, de egy életre megjegyeztem, hogy amikor Déri János már nagy beteg volt, akkor megkereste fiatalabb szaktársainak néhány tagját, aki belátott perspektívát, és azt mondta, hogy egy dologra rájött, hogy elment a szilveszteri értekezletre a magyar televízióba, és mindenki zsizsgett, neki ez volt korábban az élete, mondta Déri János.

[00:25:18]Tehát ezért odaadta volna az életét, és egyezkedtek, hogy ki lesz hatkor, 7:00-kor, és azt mondta, hogy mintha mókusőrsöt látta volna, és azt mondta, hogy ezt ne csináljátok, a szeretteitek kell legyetek, mert csak az számít és az összes értekezetet kihagytam volna, ha visszacsinálhat.

[00:25:32]Tudod mi volt a hócipőben a a rovatának a címe ebben az időszakban?

[00:25:36]Én a hócipőt vettem az első számától kezdve.

[00:25:40]Nagyon nagyon fontos kiadványa volt szerintem annak a annak a 89 utáni nyilvánosságnak.

[00:25:44]No importante.

[00:25:44]Hm.

[00:25:48]És abban abban végigrt a betegséget a mexikói kezeléséig meg meg minden.

[00:25:53]Tehát, hogy nem fontos.

[00:25:54]Igen.

[00:25:54]Igen.

[00:25:56]Nró, de a teljes többen volt valah ilyen fajta lelkiismeret hordurdalás, amit most Jóska említett?

[00:25:59]Tehát, hogy én miért ott vagyok, ahol miért az ambíciómat kergetem, sem mint a családdal vagyok a gyerekekkel?

[00:26:07]Hát persze, hogy volt.

[00:26:07]Persze, hogy volt.

[00:26:09]Különösen ugye én rengeteget utaztam a világban, akkor bizony hetekig nem voltam otthon.

[00:26:13]Az probléma volt a gyerekeknek.

[00:26:16]És a három gyerek közül a legkisebb szenvedtem meg mondhatnám a legjobban.

[00:26:22]Ők kifejezték ezt, vagy csak te sejted?

[00:26:24]Kifejezték, persze kifejezték.

[00:26:26]Hogy nem voltál itt akkor?

[00:26:27]Hát igen, hát nem voltam ott a a gyerekeknek az iskola előadásaim, vagy ilyen focimecsen, vagy hasonló tevékenységen, amit ugye több szülő ott lett volna.

[00:26:36]Na most erre ugye egyedüli dolog, de így tudtam csak pénzt keresni és hosszú távon azért őnekik is megvan az előnyük ebből, hogy jobb jobb életet tudtam nekik produkálni, mint mint mások.

[00:26:48]Szóval ez egy annyira nagyon nehéz nagyon nehéz egyensúly, hogy hogy mi lenne ideális időben és és ráfordításba.

[00:26:59]Én isképpen, mint te, a legjobb tudásom szerint próbáltam hazajönni és ott lenni velük.

[00:27:04]Te utá fölket soha nem felejtem el a legkisebb fiamat úgy hívják, hogy hunter úgy úgy úgy kapaszkodott belé ne menjél papa a repülőtérre kellett mennem és tudtam, hogy két-három hetet nem leszek otthon.

[00:27:17]Az nagyon kiszakította a szívemet.

[00:27:18]Őszintén mondom.

[00:27:20]Már csak azért is érdekes ez, mert az előbb volt egy félmondatod, hogy apukádnak problémája volt az alkohollal.

[00:27:24]Így van.

[00:27:25]Na most egy ilyen ember esetén bennem fölmerül az, hogy a szeretet kifejeződésre, az, hogy kapcsolódjon a másikkal, az neki mennyire lehetett egyszerű.

[00:27:34]vagy könnyű, nehéz volt neki.

[00:27:36]Hát őneki nagyon nehéz élete volt a fataromnak.

[00:27:38]Ő ő ő ugye gyomán született és Budapesten lett ügyvéd, és a sikerrel is ügyvéd.

[00:27:48]Volt a második világháború előtt, akkor elvitték hadifogságba.

[00:27:50]Oroszországban volt egy néhány évet jött haza, elkezdett fungálni ügyvédként már a a háború után.

[00:27:58]akkor kirúgták megint politikailag nem megfelelő történelme miatt akkor elkezdett a a a keszonba melózni a föld alattinál utána a gaz kapcsológyárban köszörűsként szóval nem véletlenül pás lett szóval a pia az egy az egy hogy is mondjam egy olyan helyettesítő ö dolog ez ez egy nagyon de az a típus volt aki mindennapos módon tette mindent szóval hogy időnként, de akkor nagyon ugye több fajta alkoholista van, én is.

[00:28:33]Szóval a családban van egy alkohol, én is szeretek iszogatni különösen borokat.

[00:28:38]Az ember boros gazdag, aki muszáj lubrikálni az embernek magát rendszeresen.

[00:28:43]De én próbálok úgy megállni.

[00:28:44]A fataramnál úgy volt, hogy hogy hogy nagyon keményen berúgott, akkor lekisporolása volt három négy öt napig, és akkor mit tudom én, egy igyunk valakinek az egészségére, és akkor onnantól kezdve addig ivott, amíg a sárga földig le nem itta magát.

[00:28:59]Ezt úgy hívják angolul, hogy beach drinking.

[00:29:03]Szóval és ez volt nála a a a szokás.

[00:29:06]Sajnos ez egy nagyon rossz szokás volt, és mikor úgy jött haza, mit tudom én, néhány nap teljes mértékben használhatatlan volt egy néhány napig, és utána újra kezdte.

[00:29:16]De ő a szeretetétet, az elismerését ki tudta fejezni feléd?

[00:29:20]Valahogy valahogy.

[00:29:20]Ő ő ő egy olyan családból származik, ami eléggé ilyen ridg család volt.

[00:29:25]A mamája egy egy német asszony volt, aki eléggé ő is árvaalány volt maga is.

[00:29:32]Szóval a a szeretet kifejezése nem volt náluk annyira hogy is mondjam, a családban, és ő se volt ebből szempontból jó.

[00:29:45]Szóval én tudom, hogy szeretett engem, és tudom, hogy hogy szeretett volna együtt lenni, de de nagyon sajnálom, hogy nem töltöttünk elég időt együtt.

[00:29:55]Neked jobban megy a szeretet kifejezése?

[00:29:58]Én szerintem igen.

[00:29:58]Én ugye 15 évig jártam pszichológushoz, szóval egy néhány év azért úgy segített az ember egy kicsit gatyába rázni, de én úgy érzem, hogy igen, próbálom amennyire tudom, én se vagyok ebből a szempontból egy jeles tanuló, de mondjuk olyan olyan mindjárt közép négyes.

[00:30:16]Négyes az már jó szép.

[00:30:18]Na jó.

[00:30:18]Igen, igen, igen.

[00:30:20]Említettél előbb pár interjút?

[00:30:20]Az egyik például ugye a Simicska interjú volt ez a bizonyos O1G.

[00:30:27]A másik, ami szerintem nagyon emlékezetes, az a vakomondoros interjú.

[00:30:32]Ugye, hogy emlékeznek rá egy Fideszes országgyűlésű képviselő egy esküvő utánni iszogatás után úgy találták az asszonyt, a feleségét, hogy több komoly sérülése is volt.

[00:30:43]Te készítal törése konkrétan.

[00:30:46]Igen.

[00:30:48]Hát az egy komoly dolog.

[00:30:48]Igen.

[00:30:49]És te készítettél vele egy interjút, és ez az úr azt mondta, hogy átesett a vakcomondoron a Terike, mármint a feleségen.

[00:30:56]És ezt te a parlament nagyon híres ez a cikk ez nagyon híres.

[00:30:59]És hát én mikor olvastam, azt mondtam, hogy ez olyan mint egy és nagyon-nagyon jó cik.

[00:31:03]Igen.

[00:31:03]Egy egy ilyen Moldova szapíra, vagy nem is tudom mihez hasonlítsam.

[00:31:07]Te amikor ez az a két inderjú, amit bocsit említettél, a Simicska is meg a ami egy rövid interjú volt, hiszen a Simicska aznap 15.

[00:31:14]február 6 mindenkinek felvette a telefont és mindenkinek adott egy percet és nekem annyival volt többem ez az interjú előtte Farkas Gyuri kollégámnak a javaslatán elolvastam egy gyors Bajer Zsolt publicisztikát a nemzet vagy a vagy a hílapnak az online felületén és akkor a Simicska mondta hogy na most ki kell rúgnom mindenkit vagy most megyek akkor megkérdeztem tőle hogy raktad be volna a telefont hogy olvass el Bajsó cikkét Ezóton is hálás vagyok a farkaszűri barátomnak, kollégának.

[00:31:49]És akkor megállt, még mit mondott a Bayern is elmondtam.

[00:31:52]És akkor erre mondta az, hogy a Bayer az egy és akkor erré megkérdeztem életem legfontosabb vagy legnagyobb hatású kérdése és akkor az Orbán micsoda?

[00:31:59]Az is egy leírhatja.

[00:32:03]Ebből lehet az O1G.

[00:32:03]Igen.

[00:32:05]Szóval, hogy az az interjú meg ez a lényegesen hosszabb vakcomondoros interjú is azon kevesek közé tartozik, amiben ami szó szerint került nyomtatásba.

[00:32:20]Én is amikor benne voltam, akkor ott éreztem, hogy mixát, hogy benne vagyok a a történelemben, és itt most valami olyan olyan történik, ami ami ami felmutatja azt, hogy hogy néz ki ez a világm.

[00:32:32]Igen.

[00:32:32]De hogy ez a parlamentbe készült, ugye másnap vagy kettő nappal később, hétfőn, kedden gondolom én.

[00:32:37]Igen.

[00:32:37]Hát azt én mentem be a parlamentbe, mire beértem a dilom, ott volt körülött a három-négy napilapos kolléga.

[00:32:43]Kettőt kérdeztek, aztán rohantak ugye megírni.

[00:32:46]Ja, hogy te ott maradtál hosszabban.

[00:32:47]megismer meg felismerted azt, hogy itt ebben van sztori.

[00:32:50]Abszolút.

[00:32:50]Igen, igen, igen.

[00:32:50]És hát ott ott tényleg hát ott ott visongtam befelé, hogy ugye hát ilyen mondatok nincsenek.

[00:32:56]És ugye én tényleg nem szoktam megszívatni az interjúalanyokat, és ahogy te is őszintén érdeklődéssel, figyelemmel kérdezem azt az embert, aki velem szemben ő, mert arra vagyok kíváncsi, hogy miért gondolja azt, amit gondol.

[00:33:08]És a politikus is, akkor pedig próbálom körberajzolni azt, hogy vajon hol füllent, és azt megmutatni, de nem az embert megalázni, hanem az igazságot megtalálni, igazságkeresőnek lenni.

[00:33:23]És mondta róla, leperjes, by the way.

[00:33:25]Igen.

[00:33:25]Igazságkereső ember vagy?

[00:33:27]Igen.

[00:33:27]Azt szerettem azt a mondatát.

[00:33:28]Igen, igen.

[00:33:28]Most tervezek egy ees interjút, megint beszélgetünk.

[00:33:30]Én vágtam a szavadba.

[00:33:32]És hogy akkor érezted, hogy lehet, hogy itt most megszívatod, ha jól értem.

[00:33:36]És ugye ott meg ott meg azt éreztem, hogy hát hagyni kell, hogy beszéljen.

[00:33:39]És adtam al a lovat, és tényleg amikor már azt mondta, hogy negyed tonna csirkezúzát kellett a feleségével megpucolni, és tehát ezeket a és mitvott ittem egy kis bort és semmi más.

[00:33:51]J.

[00:33:51]Hát még egy kis egy kis pálinkát és és akkor annyi csak hát meg kic sört ittam rá.

[00:33:55]Tehát akkor akkor ezen a pálinkán Ja, meg volt egy kis diópálinka még azt még megkóstoltad, de akkor ne és akkor még és így ezeket végigmondtad.

[00:34:05]Tehát, ez a rohan be az erdőbe, ahogy hogy ne fejtsem ki teljes mértékben ezt a gyönyörű, szép képet.

[00:34:13]És utána ott leültem a parlament folyosóján, begépeltem, volt egy fél óra.

[00:34:22]Ezt elmesélem, mert egy ez egy érdekes kinövése ennek, hogy én leadben soha senkit nem minősítettem.

[00:34:30]Ugye a lead az a feje a az interjúknak.

[00:34:34]És akkor ott csak poénból leírtam azt azt azt a leadet, hogy bár jobb szeretjük a a az iróniát, mint a tökörrúgást, de hát ekkora faszkalappal rég találkoztunk.

[00:34:48]Ezt beleírt a ezt beírtam a de csak poénból írtam be.

[00:34:52]Tehát magam szórakoztatására ugye magán a szövegel nem kellett szerkeszteni, mert azt már láttam rajta, hogy ez úgy jó, ahogy van.

[00:34:58]És akkor ezt úgy röhögtem, kihúztam és aztán viss vissza visszakontroloztam.

[00:35:03]Ez egy darabig eljátszottam, és úgy voltam, hogy az az ember az életében egyszer egy ekkora normas értésnél, ahol tényleg itt ez a ez a rettenetes figura, aki azt gondolja, hogy ő megtehetti azt büntetlenül, hogy a feleségét agyba főbe veri, aztán bekamuzza azt, aki épít Fülöpháza polgármestere a fickó.

[00:35:22]Ühüm.

[00:35:23]Utána meg meg még egyszer megválasztották, hiába mondhatták le a mandátumáról a parlamentben, még egyszer a falu megválasztotta, tehát akkor is helyén van.

[00:35:32]Tehát egy ilyen normés után azért ezt valamilyen módon az ember csak jelezze már.

[00:35:37]És fogtam és kiengedtem és amit én utána kaptam a a liberális sajtótól akkor még volt nem tudom főszerkesztő főszerkesztő klubi vagy mi a túrónéven futott éppen akkor a megmondó embereknek a megmondási felülete.

[00:35:51]Hát azt azt azt szerintem senki el nem olvassa közülük ezt az interjút, miközben szerintem tényleg mixát volt.

[00:35:58]Nemtőlem volt mixát a ettől a Balag Józseftől volt mixát, de akkor azt a leídat leírtem, és a mai napig, hogyha ez így szóba kerül, szokták tőlem kérdezni, hogy azt jól tettem-e és nem tudok rá válaszolni.

[00:36:11]Nem tudom, hogy jó volt-e vagy rossz, de azt viszont azért hajdlok arra, hogy hogy helyes döntés volt, mert mert legalább ezt ilyenkor ezzel ezzel lehet vacilálni és elmondhatom azt, hogy én soha többet ilyenet nem írok, előtte sem írtam, de ott amikor ott volt ez ott volt ez a gazember, akkor én leírtam, hogy ekkora faszkalapban régen találkozunk.

[00:36:30]Vesztes interjúd volt-e?

[00:36:30]Olyan, amikor nagyon azt érezted, hogy ezt lehet, hogy ki kellett volna hagyni.

[00:36:40]Olyan volt, hogy belefutottam.

[00:36:40]Tehát a mondok egyet, ha neked nemzhet be.

[00:36:44]Áder János.

[00:36:46]Na, ezt akartam mondani.

[00:36:46]Ezt lehet, hogy elmeséltem valahol.

[00:36:48]Nem, egyszer utaltál rá, nem fejtetted ki.

[00:36:51]Gondoltam, hogy ha egyszer talált megfök.

[00:36:52]Esküszöm, erre gondoltam.

[00:36:55]Ö ez volt a fejemben, és arra gondoltam, hogy ez ez a te kérdésedre válasz.

[00:36:58]Tehát akkor ezek szerint válasz is.

[00:37:00]Ott az volt, hogy a nem is tudom, nagyon régen volt már, lehet, hogy még a az első Orbán kormány idején, tehát 982 x2 és elment, igen 168-szor, és elmentem hozzá interjúzni, és akkor az volt a hír, hogy ha dátumot tévedek, akkor elnézés, az volt a hír, hogy a az Orbán meg az Áder valamin összekaptak, és az Áder borítani akar, és én erre készültem.

[00:37:27]Ugye eleve ugye 97-ben kezdtem újságot írni, még ilyen túl nagy rutinnal nem is rendelkeztem.

[00:37:34]És bementem az Áderhez így, és feltettem az első nyitott kérdést, és meg ott ült és ahogy ahogy ez az ő duhely, ez a hogy szökente ki a szavak a fogak kerítésén, ugye ez ezt általa híresült el ez a ez a mondás.

[00:37:52]Úgy nézett rá, mint valami idiótára, és úgy is kezelt.

[00:37:55]Látszott az, hogy ez a semmibe néz, bántani akar, az az mármár ilyen megalázó helyzet volt.

[00:38:03]Ö és egyébként lehet, hogy vissza lehetne keresni a a az arkánumban ezt az interjút.

[00:38:09]Leírva már nem volt annyira durva, és nem azért, mert én tombítottam a durvaságon.

[00:38:15]A durva az a gesztusokban volt nagyon durva.

[00:38:17]Tehát én azt azt ott én azt éreztem egy perc után, hogy megsemmisültem.

[00:38:20]végigtam ugye, merthogy volt öt-h nyolc érvényes kérdésem még attól függetlenül, hogy nem erre készültem.

[00:38:29]Meg megírva használható volt.

[00:38:32]Tehát ami elhangzott, az használható volt.

[00:38:36]Használtó volt.

[00:38:36]Hát hármas alá, de az élmény maradt meg bennem, hogy hogy hát mekkora tróger volt velem az Ádár Áder.

[00:38:43]És és én mennyire belefutottam ebbe a ebbe a dologba.

[00:38:49]Mi a tanulság mindebből?

[00:38:51]Hát tanulság az az ebből is meg más interjúkból is jött, hogy hogy ütésárlónak kell lenni az interjúban.

[00:39:00]Tehát hogy azt azt, hogyha konfliktusba keveredek a másik emberrel egy interjúban, hogyha le akar engem nyomni, és nem csak interjúba, hanem egy report helyzetben is, amikor bemegyek egy polgármesterhez, egy akárkihez, akkor ott bele kell állni.

[00:39:14]Tehát akkor ott ott nem kapom el a tekintetemet, akkor bele kell nézni a fejébe.

[00:39:18]Akkor ha kell, akkor hallgatni kell, kell, akkor egy percig kell hallgatni, hogyha ha kőgresszív benézek a két szemek közé, és azt a pontot fixzálom, és akkor előbb-utóbb ő fogja abbagyni.

[00:39:29]Tehát ez igazából technika, de hát ezt meg kell tanulni, hogy hogy előbb-utóbb mindenki mindenkinek a az ákapcsaporcelánból van.

[00:39:36]Tehát, hogy ha tudom, hogy mi mit mi történhet, és arra megvan a megvan a a módszerem, akkor az ugye egyébként befele is erősít.

[00:39:45]Hm.

[00:39:46]Nimró, te hol vagy otthon?

[00:39:52]A bőrömbe.

[00:39:56]Helyileg kérdezed, gondolom én, ugye?

[00:39:58]Hát itthon Magyarországon itt itt élk a a Persze, itt élek a a párommal a szalai Dorotyjával.

[00:40:03]Itt itt vagyunk boldogok, de Amerikában is otthon vagyok olyan abból a szempontból, hogy ott is van egy lakásunk és oda is szeretek szeretünk hazajárni.

[00:40:16]De ha azt mondod, hogy megyek haza, akkor akkor melyikre gondolsz?

[00:40:17]két helyre hazamegyek, kérlek szépen.

[00:40:21]Rengeteg barátom, 26 évet töltöttem Amerikába, és most is úgy érzem, ugye három van nekem három amerikai gyerekem az első házasságból, szóval ők ott laknak, szóval őket is látogatom, most jelenleg itt vannak vagy jöttek mentek.

[00:40:35]Szóval szerintem mind a kettő én úgy mondhatnám, hogy annak ellen, hogy a idő nagy részét itt Magyarországon töltjük, én én én én kicsit kétlakinak érzem magam abból a szempontból, hogy hírek szempontjából is az amerikai hírek is érdekelnek, a magyar hírek is érdekelnek.

[00:40:50]Szóval szeretem tudni, hogy miő történik.

[00:40:52]A hála Istennek Magyarországon egy pozitív változás Amerikában még nincs.

[00:40:55]Ott is várom a Magyar Pétert, hogy jöjjön elő valamivel.

[00:41:01]Ha már emlegeted, Bródi Sándor mondta nekem azt, hogy itt vagyok itthon, ott vagyok otthon.

[00:41:04]És én meg azt én meg azt láttam rajta, hogy hogy pont ettől, hogy de ez nál biztos másképpen van, hogy hogy amikor megérkezett, akkor már azt számolta, hogy mikor mehet vissza New Yorkba vagy Havajra.

[00:41:17]Igen.

[00:41:18]És amikor kiért, akkor már rögtön írta az emailt, hogy már csak három hónap és jövök vissza.

[00:41:22]Tehát azért ez nagyon nehéz lehet egyszerre két helyen itthon otthon lenni.

[00:41:26]Hát hát végül is szerintem ez ez valahogy úgy működik.

[00:41:34]Én én nálam ez nem jelent nem jelent problémát.

[00:41:39]Hiányzanak bizonyos emberek, bizonyos tevékenységek itt is, ott is, és az ember úgy be ütemezi azokat, és végül is szerintem mind a kettő egy egy működő, legalábbis nekem mind a kettő működő helyzet.

[00:41:53]Egyszer hallottam egy sokra jutott embertől, aki kétlaki életet élt, hogy neki nagy dilemmába kerül, hogy hol lesz eltemetve.

[00:42:00]Te gondoltál-e már?

[00:42:00]Igen.

[00:42:03]Én itt Magyarországon szeretném, hogy eltemetődjek, de szórással.

[00:42:12]Szóval én gyerekkoromban nagyon sokat jártunk ki a temetőbe, és nagyon untam, és gondoltam, hogy ne legyen már forsírozba az egész család, hogy ki kell járni megnézni valakit.

[00:42:23]Az emlékei az, ami szerintem fontosak.

[00:42:26]És én én én szeretnék a a Dunába szórással úgy úgy goodbye mondani ennek a földi világnak.

[00:42:37]De Amerika föl se merült.

[00:42:39]Nem.

[00:42:41]Milyen érdekes, hogy az ember azért végsősoron a szülőföldjét igen tekinti első rendőnek.

[00:42:49]Így van, így van, így van, így van.

[00:42:51]John Lukács mondta azt egyszer egy interjúba, hogy ugye aki ő innen Amerikából ment, azt mondta, hogy Magyarország az édesanyám, Amerika a feleségem.

[00:43:01]Hm.

[00:43:01]Igen.

[00:43:02]Ez milyen szép.

[00:43:03]Abszolút.

[00:43:04]Ott emették el.

[00:43:04]Igen, ott őt ott utolsó Magyarorsz magyar nyelvű interjúet nekem adta az alibe.

[00:43:10]Igen.

[00:43:11]Egyem jegyzem meg.

[00:43:12]Nimród, ha már te Amerikát elég jól ismered, gondoltam megkérdezem tőled, és nem is akarom ezt hosszan húzni, de engem ez nagyon érdekel.

[00:43:19]Szóval aki visszajön Amerikából, vagy aki ott él, az gyakran mondogatja azt, hogy Amerikából el lehet tanulni ezt a pozitív életszemléletet, hogy képes vagy rá, hogy az a lehetőségek tárháza.

[00:43:31]És amikor én ezt hallom innen ebben a elég keserű, korlátozott elképzelésű vagy fantáziájú világban, akkor ez nekem kicsit olyan geil hozzáállás, olyan legyünk nagyon happik, és majd úgy minden megoldódik.

[00:43:48]Te mit gondolsz erről?

[00:43:50]Ez nem egy ilyen öngerjesztő folyamat, hogy mi mindképesek vagyunk rá, csak kezdjük el és csináljuk?

[00:43:57]Hát nem, nem, szerintem nem.

[00:43:58]Szerintem a a a az amerikai mentalitás a a pozitivitáson alapul.

[00:44:07]És az embernek meg kell választani, hogy hogy vagy vagy boldog vagy boldogtalan.

[00:44:13]Az a kettő is egy választás kérdése.

[00:44:13]És én magam részéről sokkal jobban szeretek mosolyogni és és olyan emberekkel körülvenni magam, akik jó rész magam helyett, hogy vitatkoznék hülyeségekről, hülye emberekkel.

[00:44:27]Ez ez ugye a a a magyar negativitás az az szerintem az évszázadok alatt kialakult abúzusból keletkezik.

[00:44:39]Ugye hát mikor volt a leg legutoljára egy sikeres periódus a magyar történelem elég régen főleg a kudarcokat éltük meg.

[00:44:49]És rend szerint hogyha egy egy gyereket abuzálnak akkor kitalál magának fantáziavilágot, hogy hogy végül is ne fájön annyira a a dolog.

[00:44:57]és a aás alatt nem is feltétlenül azt értünk, amit most, hanem hogy egyáltalán bántják, legyák.

[00:45:00]Rossz körülmények, ugye, rossz körülmények.

[00:45:03]És és ez ez szerintem az amerikai szempontból egy óriás előnye az Egyesült Államoknak ez a pozitív gondolkodás hatalma.

[00:45:14]Ö mikor a nagydasági válság 29-ben ugye kitört a világban Amerikában, rengeteg ember öngyilkos lett.

[00:45:24]Itt nagyon relatívan negatív lett Amerika.

[00:45:27]És egy egy New Yorki lelki ezt Norman Vincent Pilnek hívták, aki írt egy könyvet a pozitív gondolkodás hatalmáról.

[00:45:34]És ezt a könyvet az a ilyenesenő bácsi, aki nekem a a sponzorom volt, lefordította magyarra, és megkapható magyarul, és végül is arról szól, hogy ez egy választás kérdése.

[00:45:44]Tehát mi döntjük el?

[00:45:45]Mi döntjük el.

[00:45:45]Mi döntjük el.

[00:45:45]A negativitást el lehet törölni, ugye ha rengeteg probléma van, kell vele foglalkozni, de de nem szabad megengedni, hogy egyen minket.

[00:45:54]Mondok egy példát.

[00:45:57]ömezem egy osztálytalálkozóra, és akkor találkozik olyan emberekkel, akik igazán negatív dolgokkal vannak elfoglalva, öregnek érzik magukat.

[00:46:06]Én ugyanabban a a a korban nem érzem magam öregnek.

[00:46:11]Szóval szerintem Amerikának ez egy óriási előnye.

[00:46:16]Az Amerika is változik durván.

[00:46:16]A az utóbbi időben nem vagyok nagyon boldog a az esemény különösen amióta a az Orange Jesus Donald Trump lett a vezérünk.

[00:46:25]Ö de hiszek abban, hogy azért azért előbb-utóbb ez is pozitív irányba fog alakulni Amerikában.

[00:46:35]Ugye már két év után mindenféleképpen el kell, hogy menjen.

[00:46:41]Az előbb azt mondtad, hogy minden állkapott sportszalból van.

[00:46:43]Ted vertek már meg egyszer.

[00:46:48]Na azt azt kiírtam magamból.

[00:46:48]Akkor már tartottam ott, hogy egy járok kifutni, és akkor egy ilyen januári első futás szilveszter után Pestimrei erdő futok be az ösvényen teljesen így befele fordulva.

[00:47:01]Ugye téri időszak, ösvény, keresztbe egy másik, szélesebb.

[00:47:10]És ahogy átérek, így beugrik elém két kutya, egy németz meg egy ilyen boxer típusú.

[00:47:15]Így ugrálnak körülöttem, hogy úgy veszem, akkor barátkoznak, úgy veszem, akkor megtámadnak.

[00:47:19]Ugye megijedtem és rájuk üvöltöttem és aztán távolban föltűnt még öt ember, még négy kutyával, tehát öt ember és hat kutya.

[00:47:32]Én meg ott voltam egy magam.

[00:47:36]És akkor a lehet, hogy erőteljes kifejezések is elhagyták az ajkamat a kutyák felé.

[00:47:41]És akkor egy egyik kutyának a gazdája, egy ilyen nálam magasabb srác, aki magára vette a azokat a jelzőket, amiket a gutyájára mondta, mint a gyerek lett volna.

[00:47:56]Üüm, akkor jelezte szintén nyomta festséget nem tőrő kifejezdésekkel, hogy fussak tovább, ameddig megteltem.

[00:48:01]És hát én meg ugye proli gyerek vagyok, tehát hogyha egyszer fölpakolnak, akkor ott nem lehet nem lehet hátramenni, akkor akkor nekem is föl kell pakolni.

[00:48:09]De mi mi történik, hogyha hát a a hát az a szégyen az megszégyenülés.

[00:48:14]Igen.

[00:48:14]Én sose futottam el sehonnan.

[00:48:16]Te kielőtt szégyenülsz?

[00:48:18]Magam előtt.

[00:48:18]Magam előtt.

[00:48:20]Tehát nem hát ha van egy ilyen kihívás, akkor bele kell állni.

[00:48:22]Tehát a lányai lányaim fogtak le időnként.

[00:48:23]Tehát ilyen vagy egy vagy hát mennyivel több szük van, mint nekem.

[00:48:27]Kilónak a srácok az ablakon, és akkor előttünk ment a két gyerek.

[00:48:29]nem tudom annyira mint ide a fal 5-6 mrel és akkor valamelyik ilyen ordinári módon kiszólt nekik és én meg elkezdtem üvölteni és ott a szában volt minden és a két gyerek két lányom ne ne ap ne ne ne ne ne ne ne ne ne ne ne ne ne és láttam a rémretot a szemükben, hogy ezt ezt ne nem kell ezt nem kéne és szerencsére nem hallották meg vagy leszarták és akkor meg ittak oda a szeléd szerkesztő úr nagyon kemény tud lenni ha úgy van ja de hát ez ez persze ő veszélyes na és itt is itt is ez történt az erdőbben és akkor odakiabáltam a tőlem 10 mr lévő fickónak, hogy hívj vissza, mert lefújom, mert a kutyát.

[00:49:05]Igen, mármint, hogy gásprével, csak ugye csak nem volt nám gáspré.

[00:49:07]És ugye úgy nehéz, úgy nehéz.

[00:49:09]Tehát ez ez ez nem volt egy akos ötlet.

[00:49:12]És ugye jött felém, és kit fújsz te, kit fújsz le, és elkezdett üvölteni.

[00:49:16]És hát azt azért láttam, hogy nekem itt nem kéne verekednem, mert abból de nem is megyek hátralébb.

[00:49:23]Akkor megálltam, maga mögé tettem a két kezemet, ugye jelezve azt, hogy szándék békés.

[00:49:28]Hát legalábbis a verb verbalizáson túli attakra nem szeretnék belemenni.

[00:49:36]És akkor a srác odajött, így beállt ennyire a fejemhez, üvöltött és lentről kaptam egy állast.

[00:49:45]Hm.

[00:49:45]De úgy, hogy nem láthattam a kezét.

[00:49:45]Az én kezem hátul ott volt a hat kutya öt ember.

[00:49:50]Kaptam eldőltem és arra értem magamhoz, hogy a kutyák itt vannak így fölöttem.

[00:49:55]Én még bent vagyok ott a havasavarban.

[00:49:56]Aj jaj.

[00:49:59]És ugye mind az Pesti Imrei kiserdőben alkonyatkor.

[00:50:03]Csak így fölkeltem, így leporoltam magam és akkor felbuzzdult bennem a polgári öntudat, és akkor jeleztem azt, hogy a hogy egy tehát nevetséges voltam valószínűleg a egy demokratikus országban a a különböző vitákat, azokat verbálisan vagy bíróság előtt kell megbívni.

[00:50:23]És mondtam ezt igen.

[00:50:23]Igen.

[00:50:26]Azok így néztek, hogy ki az idióta.

[00:50:28]És telefon volt nálam, és akkor fogtam magam, és akkor mondtam, és most föl fogom hívni a rendőrséget.

[00:50:34]Fogták magatni, és elindultak, elindultak befele az erdőben.

[00:50:39]Ühüm.

[00:50:39]Tehát az ellenkező irányba, mint kellett volna?

[00:50:41]Igen.

[00:50:41]Hát én meg hát ott már úgy voltam a már sötétedet, hogy én kimentem, rendőrök felvették a lát be volt durranva a, mert hogy így kaptam, és akkor az arcoman végigcsúszott az ötle a gyereknek.

[00:50:53]Eltölt valami?

[00:50:53]Nem, nem, nem, de nem volt annyira súlyos.

[00:50:55]Csak ugye így állsz és kapsz egy ilyet, akkor ott ott elfekszel.

[00:50:57]Na és akkor a a lényeg az, hogy persze nyilván az erdőt háromszor, négyszer körbejárták, nem találták meg őket, het hónapokkal később lezárták tettes ismeretlennel a az egészet.

[00:51:10]Viszont én amikor legközelebb mentem futni, ugye kutyapás szőrivel, szó szerint is pár nappal később egy ilyen óémet juhász fiatal kutyája volt a fiúnak.

[00:51:20]Futottam lefele, nem vagyok rá különösebben büszke, de legalább kibeszélem magamból.

[00:51:27]Futottam lefele ott a egyén egy ilyen lejtőn az erdő, és megláttam a lejtő aján a 150 mre a fiút, az elkövetőt.

[00:51:33]Az elkövetőt egy darab kutyával, és ő meglátott engem, és ak így elkapta a fejét.

[00:51:41]Ugye nyilván benne van az emberben a pláne a pasikban az összeg, hogy akkor ez ezek ez itt most hogy működik?

[00:51:44]Ugye ez egy, hogy is mondjam, pszichés egy nyers nyert helyzet.

[00:51:47]És akkor futottam, akkor megengedtem úgy lendületesen lefele a a csávó lehúzott oldalra az útra, és így oldalra fordította a fejét.

[00:51:57]És akkor odaértem, leköptem, leköptem, leköptem és azt mondtam neki, hogy egy az egyben is bátor, vagy valami ilyesmit.

[00:52:08]Egy szót nem szólt.

[00:52:11]Kifutottam magamból, baromi jó időt futottam, hazaértem, és akkor le volt tudom.

[00:52:16]után még egyszer-kétszer láttam, de mégis könnyebb jöttél.

[00:52:20]Meg meg tehát az úgy kiköptem magamból ezt az egész megalásztatást, vagy ezt a Ühüm.

[00:52:25]Nem is bánod.

[00:52:27]Nem, nem.

[00:52:29]Nagyon helyeseltél, mikor azt mondta Jóska, hogy ilyenkor bele kell állni.

[00:52:32]Szerinted is?

[00:52:32]Tehát, hogy az már egy ilyen önfeladás, ha hátralépek, és azt mondom, hogy ajjaj.

[00:52:38]Igen.

[00:52:38]Hát ugye én is az utcán nőttem föl Lévén, hogy a Rákóc úton laktunk és és egy relatívan kis lakásba és nem volt igazán otthon lehetőség, hogy sokat sokat sok időt töltsek, és a haverokkal jártuk a a várost, és és belefutottunk ilyen ilyen ilyen konfliktusokba, és és akkor végül is a az aranyszabály az, hogy megnézni, hogy a másik oldalon ki a főnök, és azt kell kiütni és utána nem szaladnak és ez sikerült.

[00:53:11]Igen.

[00:53:12]Hát akkor néha eljárt a kezedos.

[00:53:15]Hát nem sokat, de úgy úgy hát ugye az ember nem kerestük a balhét, de hogyha volt, akkor akkor azért nem álltál félre.

[00:53:23]Nem álltunk félre.

[00:53:25]Felnőtt korodban volt, hogy elő kellett venni ezt a tudományt?

[00:53:28]Nem, nem, nem, nem, nem.

[00:53:28]Hát ez, hát akkor még még gyerekek voltunk, fiatalok voltunk és csináltuk a hülyeséget.

[00:53:34]Nem.

[00:53:36]Nem, hát fel felnőtt koromban a más útonmor harcoltunk.

[00:53:42]Hori harcoltatok?

[00:53:44]Hát ügyvédeken keresztül.

[00:53:48]Az egy érdekes harc.

[00:53:50]Attól függ, a helyzettől függ, helyzettől függ.

[00:53:51]viták ittam ott, de de igazán fizikai dolog az nem annyira volt.

[00:53:58]Üzleti világban egyik legjobb módja annak az ügyvédek használatai és ugye tudjuk, hogy nincs, hogy igazság, csak jó ügyvédek vannak és akinek több pénze van, és jobb ügyvédel vannak, rendszer ígin nyer.

[00:54:14]Ez egy érdekes játék.

[00:54:14]Jelzem ezt én soha nem értettem, hogy jobb ügyvéded van.

[00:54:17]Tehát ez ennyit számít.

[00:54:19]Persze, hogy aki aki 100szor többe kerül, az 100szor jobb is lesz.

[00:54:23]Hát hogy 100szor többe kerül, de tudni kell a játékot, ugye tudni kell ugye a hogy működik a bíróság, hogy működik a rendszer és és milyen bíró van.

[00:54:35]Szóval lesz ez ez egy ez egy egy színház végülis.

[00:54:39]és és rengeteg útja volt.

[00:54:41]Éppen most néztem a a Michael Jacksonról megjelent egy a Netflixen egy három részes az ő tárgyalásáról ugye a pedofília kapcsán őt megvádolták és felmentették, mert olyan ügyvédje volt, nem tudom érdekes megnézni, olyan ügyvédje volt, hogy hogy kiszedte bebé látszott rajta, hogy hogy ez van, de mégis valami úton, módon megtalálta azt a azokat a lyukakat a rendszerben.

[00:55:07]Szóval egy érdekes érdekes világ ez a ez a jogi harcnak a világa.

[00:55:13]Igen.

[00:55:14]Egyet mondj még meg, kérlek.

[00:55:14]Egy korábbi interjúban azt mondtad, hogy bármit is építettél föl, és bármilyenek az életkereteid meg az életműved.

[00:55:24]Ha elveszítenéd egyik napon a másikra, nem omlanál össze, mert nem ez a fontos az életben.

[00:55:28]Hát most már nem.

[00:55:28]Mi a fontos akkor?

[00:55:31]Az önbecsülés, a barátok, a család.

[00:55:36]És az ember belenéz a tükörbe, és azt mondja, hogy oké.

[00:55:39]Szerintem hú, de jó, hogy itt voltatok.

[00:55:42]Nagyon szépen köszönöm.

[00:55:43]Maradjunk ebbe.

[00:55:45]Köszönöm.

[00:55:45]Köszönjük szépen mi