Kontroll 34:48

"A katicabogáron nem kárörvendünk, de a ganajtúrón igen" // Tóta W. Árpád és Szendrői Csaba

interjúpolitikaválasztáscenzúramagyar zeneközélet
Irányultság: CentristaKötődés: Tisza-közeli
"A katicabogáron nem kárörvendünk, de a ganajtúrón igen" // Tóta W. Árpád és Szendrői Csaba
tl;dr
  • Tóta W. Árpád nem jár fesztiválokra szórakozni, nem szeret magáról beszélni, mert szerinte a műnek önmagában kell megállnia, függetlenül a szerző személyétől.
  • Szendrői Csaba beengedi a rajongókat a magánéletébe, de megválogatja, mit oszt meg; a macskájával folytatott párbeszédei a legnépszerűbb posztjai.
  • Csaba szerint jó lenne, ha nem kellene politizálnia, de a jelenlegi helyzetben szükségesnek érzi; Árpád szerint ez egyéni döntés, de neki ez a fő tevékenysége.
  • Az Elefánt zenekart kizárták egy fesztiválról a rendszerbontó koncerten való fellépésük miatt, de Csaba nem tudja, melyikről, mert a menedzserük nem mondta el.
  • A „16" című szám eredetileg „16 évszak" lett volna, ami egy választási ciklusra utal, és ez volt az első nyíltan rendszerkritikus daluk.
  • Árpád szerint az MTVA meghatározó arcainak nincs helye a nyilvánosságban, de a „halálcsillag bádogosainak" megítélése egyedi elbírálást igényel.
  • A választás éjszakáján Csaba katartikus élményként élte meg a Tisza győzelmét és Orbán gratulációját; Árpádot nem lepte meg az eredmény, és kárörömmel figyelte a „bontást".
  • „Az, hogy ők most szopnak, az így igazságos, mert az egész országot taknyosra szopatták 16 évig. Ellopták mindent, ami nem volt lecsavarozva." – Tóta W. Árpád a kárörömről

  • Csaba szerint a káröröm nem szép dolog, de „egy kicsit kijár" azoknak, akik korábban másokkal ezt tették; az igazságszolgáltatás dolga a felelősségre vonás.
Részletes összefoglaló megjelenítése

A csatorna és a műsor kontextusa

  • A Kontroll csatorna az elmúlt másfél év tevékenységét foglalta össze: jártak a háború sújtotta Ukrajnában kárpátaljai magyarokkal forgatni, élőben közvetítették Magyar Péter „1 millió lépését" Nagyváradig, voltak Csíksomlyón és a Budapest Pride-on, megrendezték „az utóbbi évtized legnagyobb szabású valódi szilveszteri műsorát", a választás napján pedig különleges eredményvárót tartottak.
  • Drónfelvételeken bemutatták az „Elveszett nekit 60 pusztai zebrát", náluk jelentette be Balási Gyula cégeinek felajánlását az állam részére, és foglalkoztak a hazai gyermekvédelmi rendszeren belüli visszaélésekkel.
  • A csatorna ígérete szerint „a kontroll kontroll marad a mindenkori hatalomgyakorlók felett", és ehhez a nézők támogatását kéri a Tabularáza Média Alapítványon keresztül.

A beszélgetés résztvevői

  • A műsorvezető: Balázs (a Kontroll csatornától).
  • Vendégek: Szendrői Csaba, az Elefánt zenekar frontembere, és Tóta W. Árpád, „a szabadsajtóklub frontembere" (publicista, újságíró).

Személyes ismerkedés és a fesztiválok világa

Tóta W. Árpád öltözéke és fesztiválviszonya

  • A műsorvezető megkérdezte Tóta W. Árpádot, hogy a ChatGPT segítségével öltözött-e be fesztiválozónak. Árpád válasza: „Nézegettem fotókat. Igen. És akkor annak alapján megpróbálok itt elvegyülni."
  • Árpád elmondta, hogy nem jár fesztiválokra szórakozási céllal: „Én azokra a fesztiválokra szoktam járni, amelyikekre meghívnak, hogy beszélgessek például jobb híján veled." Fiatalabb korában előfordult ilyen helyeken, de most már otthon „esztergálgat" és keresztrejtvényt fejt.
  • Nem szívesen beszél magáról: „én nem vagyok egy ilyen kitárulkozós ember, és nem szívesen beszélek saját magamról." Szerinte a műnek önmagában kell megállnia, függetlenül attól, hogy a szerző vegetáriánus-e vagy sem.
  • A szelfizéssel kapcsolatban is hasonló az álláspontja: amikor odamennek hozzá szelfizni, azt szokta mondani, hogy „miért nem Krasznahorkaival szelfizik, vagy más olyannal, aki lerakott valamit az asztalra".

Szendrői Csaba fesztiváltapasztalatai

  • Csaba elmondta, hogy a zenekar előtt egyetlen fesztiválon volt életében: a Balaton Soundon, amikor a Portishead fellépett. A Portishead az egyik „nagy példakép zenekara", és Beth Gibbons személyisége – „ez az ilyen elnyomott cigarettacsik ember, ahogy ott énekel" – nagyon szimbolikus volt számára. Egy lány is ott volt, akibe akkor szerelmes volt, így „nem volt okom nem elmenni".
  • A műsorvezető szerint Csaba valószínűleg még így is több fesztiválon járt, mint Árpád.

Csajozás színpadról

  • A műsorvezető felvetette a kérdést, hogy lehet-e színpadról csajozni. Csaba szerint „lehet, mesélték mások", de szerinte „nem illik és nagyon hülyén is mutat". Ő maga nem ilyen alkat, de ha elmenne egy Blahalouisiana koncertre és Schoblocher Barbara rámutatna, „semmi problémám nem lenne vele".

A művész és a magánélet: meddig tart a kitárulkozás?

Vita a nyilvánosságról

  • Árpád kifejtette, hogy nem szereti, amikor kiül és elmondja, milyen ember is ő, mert „kit érdekel?". Szerinte a mű magában áll, és nem kell tudni, hogy „Boven hogyan mosta a fogát".
  • Csaba vitatkozott ezzel: szerinte „nagyon-nagyon mellé lehet nyúlni azzal, hogyha valaki never meet your hero-ba átmegy és csalódik valakibe". Ugyanakkor elismerte, hogy az újságírói műfajban objektívnak kell lenni, de a publicisztikai műfajokban szabadabb a helyzet. Szerinte „a stílus az egy kicsit maga az ember", és ahogy valaki ír, abban a személyisége is benne van.
  • Árpád erre: „nyilván, hogyha a véleményemet közéteszem, az egy szubjektív dolog, ami a szubjektumomat valamennyire feltárja, de még mindig nincsen köze ahhoz, hogy hány cukorral iszom a kávét, vagy hogy milyen betegségeim vannak."
  • Árpád hozzátette: a hírességek gyakran hazudnak, amikor kitárulkoznak. Példaként említette a politikust, aki beengedi a kamerát a karácsonyfa alá, majd „két hét múlva kiderül, hogy fűvel, fával és minden lehetséges, kereszen csúszva nemmel csalja az asszonyt".

Közönségszavazás

  • A műsorvezető közönségszavazást tartott: „Aki arra szavaz, hogy nem kíváncsi rá, az tegye föl a kezét." Majd ellenpróbát is csinált: „akit érdekel, hogy Árpád mit főz otthon, ez a kisebbség, de de azért vannak páran." Árpád kommentárja: „nekem az a szakmám, hogy igazam van. Úgy tűnik."

Csaba viszonya a nyilvánossághoz

  • Csaba elmondta, hogy nemrég az RTL Klubnak adott interjút, mert „az RTL klubba ilyen szempontból bízok", de kikötötte, hogy „ne ilyen bulvárszágú legyen". Ő maga „nagyon sokat beengedek az embereknek a saját magánéletemből betekintést", de megválogatja, hogy mit oszt meg, és „nem hazudok".
  • Árpád kérdésére – „az nem már maga egy hazugság, hogyha csak egy részét mutatod meg?" – Csaba azt válaszolta: ha valaki rákérdez arra, ami nem látszik, és ő nem igaz választ ad, akkor az hazugság. De ha nem kérdeznek rá, akkor nem az. Példaként hozta, hogy a párkapcsolata állapotát nem teszi közzé, de a macskájával való párbeszédeket szívesen megosztja.
  • A macskáját Póninak hívják („Pó, mint a ló. A kicsi ló."), mert „minden kisgyerek vágyik egy pónira, és senki se kapjon meg. És akkor én így idős koromban szeretem ezeket a dolgokat beteljesíteni".
  • A legnépszerűbb posztjai a macskával való párbeszédek, ahol a macska nyávogással „válaszol", és ez „nagyon jól szokott kijönni".

Művészek és politika

Kell-e politizálnia egy művésznek?

  • Csaba szerint „tök jó lenne, ha nem kéne, és én szívem szerint amúgy nem politizálnék". Ha minden rendben lenne az országban, el tudná képzelni, hogy nem politizál. De most, hogy „lezajlott ez az egész valami", úgy érzi, „most meg egy kicsit jó érzés", és reméli, hogy „elkopik bennem". El tudja képzelni, hogy heti egy napra korlátozódik a közélettel való foglalkozás: „Az lenne az egészséges."
  • Árpád szerint egy művész vagy zenész „természetesen eldöntheti", hogy politizál-e, és „az egyébként egy valid döntés, hogyha azt mondja, hogy én csillagász vagyok, én csillagokat akarok nézni és nem fogok kiállni politizálni, mert nekem nem hiányzik, hogy akkor emiatt aztán elvegyék a távcsövet." De neki ez a főtevékenysége, így „ebből én nem tudok kilépni".

A rendszerbontó koncert és következményei

  • Csaba elmondta, hogy az Elefánt zenekar „nagyon erőteljesen beleállt" a politikába a rendszerbontó koncerten való fellépéssel, „ahhoz képest amennyire szoktuk".
  • Volt egy fesztivál, ahonnan emiatt kizárták őket, de hogy melyik, azt nem tudja, mert „hál istennek nekem se mondták el, hogy melyiket. Csak szólt a menedzserünk, hogy ezt tudjuk."
  • A műsorvezető felvetette az MCC Fesztet, de Csaba szerint „most egy teljesen nem lesz".
  • Csaba megjegyezte, hogy a fesztiválok finanszírozása „egy kicsit ilyen kibogozhatatlan, és nem is biztos, hogy nekünk ez a feladatunk lenne ezt kibogozni, tehát azért érezhető, amikor van olyan, hogy valami politikailag köthető valahova."

A 16 című szám eredete

  • A műsorvezető elárulta, hogy a „16" a kedvenc Elefánt-száma. Csaba elmondta, hogy ez volt „az első olyan rendszerkritikus dalunk, ami igazából amit az emberek úgy ismertek meg, hogy egy szakítós, és akkor így elmondtuk nekik, hogy ez egy rendszerkritikus, és akkor mindenki így rájött, hogy ja, hogy amúgy, hogyha így hallgatom, akkor már értem, hogy mi miért van."
  • A szám eredeti címe „16 évszak" lett volna, ami „egy választási ciklus", és ezt egyszerűsítették le a munkacímre, „úgy legyen 16", ami végül megmaradt, mert „azok ilyen egyszavas címek voltak azon az egész lemezen".
  • A műsorvezető viccesen megjegyezte: „most mindenki azt hiszi egyébként ugye, hogy megjósoltátok, hogy ez 16 évig fog tartani." Csaba szerint „ez jobb lett volna, hogyha túl meséld", de a felvételből már nem tudják kivágni.

Öncenzúra és a rendszer építői

Öncenzúra kérdése

  • A műsorvezető megkérdezte Árpádot, volt-e olyan, hogy öncenzúrát gyakorolt, nem a hatalomtól való félelem miatt, hanem más okból. Árpád válasza: „ha mondjuk én két éve azt mondtam volna, hogy behúzom a féket és akkor most már ilyen aranyosabb leszek, akkor majd akkor mi lesz? Kapok állami megrendelést, vagy? Szóval nem semmi értelme meg hát egyébként is akkor nem lett volna őszinte, úgyhogy nem ez sose."

Az MTVA „csillagászai"

  • Árpád egy metaforával élt: „Mit gondolsz azokról a csillagászokról, akik mondjuk eddig az MTVA-ban csillagászkodtak, de nem, de tényleg nem foglalkoztak politikával?" A műsorvezető kérte, hogy „metafora nélkül" mondja, mire Árpád kifejtette: azokról van szó, akik az MTVA-ban dolgoztak, de nem politizáltak, hanem például „az egészségügyi hírekért felelt" vagy „tudományos fantasztikus hírekkel" foglalkoztak.
  • Árpád elmondta, hogy korábban azt írta, „szerintem azoknak sem szabad maradnia, meg azok is építői voltak a rendszernek", és erre kapott egy kritikát egy régi MTVA-stól, aki szerint „ő nem építette a rendszert".
  • Árpád szerint ez a kérdés „mindig egyedi elbírálást igényel, mint mondjuk az ügynökügy is". Felidézte egy politológus hasonlatát a „halálcsillag bádogosairól": „bűnösök-e azok a beosztottak, akik a halálcsillagnak csak a burkolását végezték. És vajon igazságos-e, hogy ők is meghaltak, amikor a halálcsillagot fölrobbantották?" Az utóbbira a válasz: „rosszkor rossz helyen". Az előzőre Árpád nem érzi magában „azt az erkölcs bírói súlyt vagy szerepet, vagy akaratot, hogy ezt el akarjam dönteni".
  • Szerinte „azok, akik az MTVA-ban meghatározó szerepet játszottak szerkesztőként, képernyős arcként, akiknek része volt abban, hogy ez ilyen irányba ment, azoknak nincsen helye a nyilvánosságban, vagy legalábbis a bélyeg az a homlokukon lesz. Aztán hogyha ezzel együtt tudnak élni, vagy lesz valami olyan szeméttelep, ahova direkt összegyűjtik ezeket az embereket, és akkor ott tekergőzhetnek tovább, hát akkor rajta."

A választás éjszakája

Árpád élményei

  • Árpádot „nem lepett meg" az eredmény, „én erre számítottam". A kétharmad „benne volt a pakliban", és bár „nyilván megkönnyebbülés az igen, meg azért biztosra senki nem tudta", alapvetően „az volt bennem, hogy de jó, megmondtam előre, pont ezt vártam, és akkor most kezdődik a bontás, amit nyilvánvalóan hiénaszerű kacajjal és kárörömmel fogok végignézni."
  • Egy házi buliban volt, és hozzátette: „ha valaki olyan régóta van a szakmában, mint én, akkor tudja, hogy ezek hazudnak", utalva azokra, akik még aznap is a Fidesz győzelmét jósolták.

Csaba élményei

  • Csaba elmondta, hogy ő volt „az egyetlen a baráti társaságomban, aki ki merte azt mondani, hogy szerintem Tisza kétharmad lesz". Ő „a Méről László alapoztam, én nekem hiszek a matematikában", és átküldte a barátainak azt az interjút, ahol „mondta, hogy mégis csak földrengésszerű változáson és hogy mindenki meg fog lepődni".
  • A választás napján „délután háromkor bontottam egy sört, és mondtam az Istennek, hogy ezt most nem előre iszom a medve bőrére, csak úgy iszok egyáltalán." Az este folyamán a barátaival már akkor indultak el, „amikor tudtuk, hogy nyert a Tisza".
  • „Én azt sose felejtem el, amikor amikor gratulált a az Orbán Viktor a Magyar Péternek, amikor bemondták a kétharmadot, én akkor útközben voltam éppen a a nagy buli fele félúton valahol, úgyhogy ez nekem ilyen óriási katarzis volt."
  • Találkozott rajongókkal, és „az óbudai egyetemi pálinkáját vittem, mert az egyik koncertünk után kaptunk az óbudai egyetemtől egy pálinkát, és megkínáltam vele két srácot ittak belőle, és mondta, hogy meg, ezt mi főztük. És akkor éreztem, hogy így keretes szerkezetbe került még ez is."
  • „Lejártam a talpamat, bent voltam a városban, körbesétáltunk, mindent képesztő hangulat volt a városban. Teljes egyetlen minthogyha egy ország ment volna férhez vagy feleségül valakihez, vagy így valahogy a szeszhöz."

A választási műsorok követése

  • A műsorvezető elmondta, hogy a buliban, ahol volt, „könyörögtem a többieknek, hogy ne a Partizánt nézzük. Itt nem az lesz a jó műsor, hogy a Ruf Bálint mit mond, mert azt tudjuk, hanem a Hírtvt, a köztévét-t nézzük egyébként." Árpád hozzátette: „az is ment párhuzamosan a másik készülék, hogy az arcokat lássuk, hogy mi történik, amikor lesz jó műsor."
  • Csaba megjegyezte, hogy ő a választás.hu-t nézte, mert „egyedül a választás.hu volt egyedül valójában realtime követhető az, hogy valójában hogy áll a választás", szemben a Partizánnal, ahol „máshogy arányoztak, vagy máshogy mérték a számokat, mint ahogy beérkeztek".

A káröröm filozófiája

Definíciós probléma

  • Árpád szerint „a káröröm kérdéssel ez nem egy filozófiai, hanem egy definíciós probléma". Kifejtette: „A legtöbben ugyanis úgy fogjuk föl a kárörömöt, hogy hogy megyek az utcán és látok egy ismeretlen járókelőt, aki óriási taknyol, és akkor persze, hogy nem fogom ott a hasamat fogva kiröhögni, hogy háhá, úgy kell neked, hanem megpróbálok segíteni. De itt nem ez a helyzet."
  • A Tom és Jerry hasonlattal élt: „amikor a Tom és Jerry epizódban ugye egyszer csak valamitől a Jerry óriásira megnő, elveszi a Tomtól a seprűt és elkezdi üldözni. Tehát, hogy ez igazságtétel. Az, hogy ők most szopnak, az így igazságos, mert az egész országot taknyosra szopatták 16 évig. Ellopták mindent, ami nem volt lecsavarozva. kifizették velünk a rettenetesen színvonaltalan munkájukat a politikától a médián keresztül a Tót Gabig. Ezt mind mi fizettük ki. És és akkor most itt áldozati póztban vekengenek, hogy ne legyetek már kárörvendők, hát de pont megérdemlitek."
  • Szerinte ez nem ugyanaz, mint amikor „az ártatlan katicabogár a hátára fordul és kinevetjük", mert ők „ganajtúrók".

Csaba álláspontja

  • Csaba szerint „az ember, akit jól neveltek, ő azt hallja, hogy ez nem szép dolog. Én azt mondom, hogy egy kicsit kijár." Hozzátette: „Nyilvánvalóan nem szabad belerúgni senkibe feleslegesen, de szerintem van bőven olyan, aki viszont megérdemli, hogy csak egy kicsit, már csak azért, mert hogy nagy cserében nagyon sokan vannak, akik viszont tőlük kapták ezt." De összességében „az igazságszolgáltatás intézményének kell szolgáltatni, és nem feltétlenül nekünk."

Fesztiváltanácsok és a műsor zárása

Mit együnk és mit ne fesztiválon?

  • A műsorvezető megkérdezte Csabát, mint „aki többet jár hivatalból fesztiválra", hogy mit egyenek és mit ne fogyasszanak a fesztiválon. Csaba válasza: „tengergyümölcseit semmiképp ne egyetek, és mindenképp fogyasszatok rengeteg folyadékot, és az, hogy abban milyen arányban van az alkohol, azt rátok bízom és mindenkinek a saját tűrőhatáraihoz mérten."
  • A műsorvezető megcáfolta: „valamelyik évben, szerintem tavaly előtti évben a szigeten lehetett kapni osztrigát, és túléltem." Hozzátette, hogy „az ott lebartereztük, hogy hogy adtak valami nem tudom egy ilyen tála osztrigát és beleforgattuk őket a az ott készült videóba, úgyhogy az egy barter volt."

Árpád tervei a fesztiválon

  • Árpád elmondta, hogy „az árnyékot fogom kipróbálni", és „minden együttérzésem a közönségnek, aki tényleg úgy gyűlt itt össze abban a 8 nm árnyékban, mint a beduinok a az oázisban". Hozzátette: „Ne ne várjál tőlem fesztiváltanácsokat. Tényleg azért sokalu vagyok, de fog kipróbálni. Óriás kerekezel. Hazam megyek, amin tudok."

Záró gondolatok

  • A műsorvezető megjegyezte, hogy mögöttük „egy ilyen slip nysszerű HC zenekar van", és a közönségnek „nem elég, hogy egy két négymteres árnyékba kell, hogy kuporogjon, még át kell, hogy beszéljünk nekik ezen."
  • A következő beszélgetésben Somogyi Zoltán szociológus és politikai elemző, valamint Byalex („az énekes Árpád és zenekara is van. A B Alex és a Slep") vesz részt.
  • A műsorvezető elköszönése: „Köszönjük szépen, hogy kibírtátok, és köszönjük szépen az élő közvetítés nézőinek is."
⚠️ Értelmezhetetlen vagy bizonytalan szakaszok
  • Az átiratban több helyen szerepelnek töredékes, nehezen értelmezhető mondatrészek (pl. „[ __ ] meg", „[ __ ] és nagyon-nagyon"), amelyek valószínűleg káromkodások vagy technikai zajok lehetnek, a kontextus alapján nem rekonstruálhatók pontosan.
  • „a az elveszett nekit 60 pusztai zebrákat" – a csatorna leírásában szereplő fordulat, valószínűleg egy műsorcím vagy projekt elnevezése, de pontos jelentése az átiratból nem derül ki.
  • „Balási Gyula" – a csatorna leírásában szerepel, de a beszélgetésben nem kerül elő; feltehetően ASR-hiba vagy a leírásban szereplő név, amelyet a kontextus nem erősít meg egyértelműen.
  • „slip nysszerű HC zenekar" – valószínűleg egy zajos háttérben játszó zenekar megnevezése, a pontos név nem azonosítható.
  • „Tót Gabi" – Tóta W. Árpád idézetében szerepel, valószínűleg Tóth Gabira (média személyiség) utal, de az ASR torzította.
Teljes átirat megjelenítése

[00:00:00]Az elmúlt másfél évben nagyot változott a világ, az ország, és velünk is rengeteg dolog történt.

[00:00:03]Voltunk a háború sújtotta Ukrajnában kárpátaljai magyarokkal forgatni.

[00:00:07]Élőben közvetítettük nektek Magyar Péter 1 millió lépését Nagyváradig.

[00:00:10]Voltunk Csíksomlyón és a Budapest Pride-on.

[00:00:14]Megrendeztük az utóbbi évtized legnagyobb szabású valódi szilveszteri műsorát.

[00:00:18]A választás napján pedig együtt követtük veletek az eseményeket a kontroll különleges eredményvárójában, de a választás után sem állt meg az élet.

[00:00:26]Drónfelvételeken bemutattuk az Elveszett nekit 60 pusztai zebrákat.

[00:00:30]Nálunk jelentette be Balási Gyula cégeinek felajánlását az állam részére, és tovább folytattuk a bemutatását a hazai gyermekvédelmi rendszeren belüli visszaéléseknek.

[00:00:38]Munkánkra a kormányváltás után is szükség van.

[00:00:41]Szükség lesz.

[00:00:41]Ígérjük, hogy a kontroll kontroll marad a mindenkori hatalomgyakorlók felett.

[00:00:45]Ehhez viszont szükségünk van rátok.

[00:00:47]Támogassátok a Tabularáza Média Alapítványt utalással vagy a PayPal-on keresztül.

[00:00:52]Segítsetek, hogy legyen mit néznetek a jövőben is.

[00:01:00]Ma itt van velünk Szendrői Csaba, az Elefánt zenekar frontembere.

[00:01:05]Szia Balázs!

[00:01:05]Sziasztok!

[00:01:09]Valamint Tóta V Árpád, a szabadsajtóklub frontembere.

[00:01:13]Szervusztok!

[00:01:13]Jó napot kívánok!

[00:01:16]Te egyébként Árpád, te megkérdezted otthon a chat GPT-t, hogy néz ki egy fesztiválozó, és úgy öltöztél be?

[00:01:23]Nézegettem fotókat.

[00:01:23]Igen.

[00:01:23]És akkor annak alapján megpróbálok itt elvegyülni.

[00:01:28]Jó.

[00:01:31]Elefánt zenekar.

[00:01:31]Így szokták mondani, mert olyan hülyén hangzik, nem?

[00:01:33]Hogy csak azt mondod, hogy egy állat fajtát mondasz, vagy fajt.

[00:01:37]Hát én már megszoktam, hogy úgy így hallgatok rá, tudod becenevekre, bármilyen formában.

[00:01:43]Az elefántzenekor azt hiszem, hogy így.

[00:01:45]Jó.

[00:01:45]Csaba, te mit is mersz Tóta v Árpád munkásságából?

[00:01:49]Mit tudsz?

[00:01:49]Mit csinál Árpád?

[00:01:53]Hát hazudnék, hogyha azt mondanám, hogy én kifejezetten képben vagyok.

[00:01:56]Hallgattam beszélgetéseket már, amik amikbe ő így részt vett, meg amiket te igazából azt gondolom, hogy sok minden van rajtam keresztül ismered árt lássuk be.

[00:02:05]Igazából igen többnyire te mit ismersz az Elefánt zenekar munkásságából?

[00:02:14]Hát most mondjuk, hogy egy kicsit megsértődtem, úgyhogy azt mondom, hogy semmit nem is hallottam róla, de igazából tudom, hogy mi az elefánt.

[00:02:25]Mert az egész ország tudja ennek az ilyen kicsit depressziós, motyogós műfajnak talán a legismertebb képviselője.

[00:02:33]Nyilván most nektek is át kell majd gondolnotok a hogyan tovább ott, merthogy innentől azért vidámabb dalokra lesz szükség.

[00:02:40]Most hogy győzött a forradalom?

[00:02:44]Igen, lágyabek kell nekünk.

[00:02:47]De amúgy ha azt mondod, hogy a hogy semmit se tudszunk, azzal már megvagyunk, mert van egy ilyen lemezünk, úgyhogy végülis azt azt hiszem, hogy így betalált már célba a név.

[00:02:52]Az is furcsa lett volna, hogyha elkezdem felsorolni így a munkásságodnak így a a fontos elemeit, azt hiszem.

[00:02:58]Úgyhogy nekem ennyi elég.

[00:03:01]Szóval köszöntöm.

[00:03:02]Mindannyian a jövőben tekintünk.

[00:03:02]Nyilván lesznek ugye meg megéneklendő sikerek.

[00:03:07]Én nektek is sikereket kívánok, hogy ezt teljesíthessétek.

[00:03:10]Hál istennek amúgy mi ilyen egzisztenciális problémákkal foglalkozunk így.

[00:03:13]Úgyhogy annyira nem érint minket az, hogy az, hogy több lesz mondjuk a pénz a gazdaságban, attól mi még tudunk szomorkodni mondjuk a halálon például folyamatosan, úgyhogy de most már halál sem lesz itt az új rendszerben.

[00:03:25]Ez halál is boldogabb lesz egy kicsit.

[00:03:27]Nem mondom, hogy nem lesz, nem lesz.

[00:03:30]Mostantól itt a szép jövő.

[00:03:34]Szóval van nektek egy olyan számotok Csaba, hogy az a címe, hogy 16, ami nekem egyébként a kedvencem.

[00:03:40]Ezt elárultam ez alatt a rövid várakozás alatt, amíg próbálták itt a technikát össze inkább azt mondtad, hogy az az egyetlen, amit ismersz.

[00:03:50]Így volt pontosan.

[00:03:50]Igen.

[00:03:52]Nem mondtamy persze ez nem, hogyha mondtam volna, akkor letagadnám.

[00:03:56]Persze ez nem üti, mert ha azt az egyet ismer, akkor az a kedvenced.

[00:03:58]Ez nyilvánvaló.

[00:04:01]Matematikusan.

[00:04:04]Szóval ez egy ilyen ti ezt 13 éve írtátok, ezt is tudtam, hiszen elmondtad öt perccel ezelőtt.

[00:04:12]Ezt ti láttátok előre, hogy 16 évig fog tartani ez a rendszer?

[00:04:18]Nem árulhatom el, hogy pontosan miért lett ez a címe, de hogy ott ez az első olyan rendszerkritikus dalunk, ami igazából amit az emberek úgy ismertek meg, hogy egy szakítós, és akkor így elmondtuk nekik, hogy ez egy ez egy rendszerkitus, és akkor mindenki így rájít, hogy ja, hogy amúgy, hogyha így hallgatom, akkor már értem, hogy mi miért van.

[00:04:36]Ez olyan, mint a Beatrichének a azok a boldog szép napok.

[00:04:40]Nem, nem olyan.

[00:04:40]Mármint, hogy arról arról is sokan azt semennyire arról is sokan azt hitték, hogy egy csajról szól, akit végre el tudod küldeni, és valójában nem, mert az oroszokról szól.

[00:04:52]Hogyha innen nézzük, persze ha találhatunk analógiát, ami szerint Igen, de nem akarsz akkor erről többet beszélni, erről a számról, ami az én kedvencem és szívemhez közel áll.

[00:05:04]Jó, elárulom, hogy miért lett 16.

[00:05:04]Ezt most itt mondom el először, mert hogy az, hogy az eredeti címe 16 évszak lett volna, ami egy választási ciklus, és azt egyszerűsítettük le a munkacímre, úgy legyen 16, és akkor végülis 16 maradt, merthogy azok ilyen egyszavas címek voltak azon az egész lemezen.

[00:05:21]Ez jobb, jobb, hogy nem mond.

[00:05:21]És most mindenki azt hiszi egyébként ugye, hogy megjósoltátok, hogy ez 16 évig fog tartani.

[00:05:28]Hát igazából, hogyha így nézzük, akkor igen, de ez jobb lett volna, hogyha túl meséld így majd a az élőből már nem tudjuk kivágni, de majd ami réglegesen fölkerül a vágott anyagból kivágjuk ezt a részt, és akkor tudod azt mesélni innentől, hogy 16 év végülis az, hogy nem 16 évszakl, hanem 16, azt hiszem, hogy a jóslatok azok ezen múlnak, nem?

[00:05:47]hogy így valaki gondol valamit, és akkor azt abból lesz egy darab gondolat, ami aztán működik.

[00:05:53]Úgyhogy ez már filozófia.

[00:05:55]Árpád, milyen fesztiválokra szoktál te járni ebben a szben ráadásul?

[00:06:06]Rinc Balázs, az emberek különbözőek és másképpen mullatják az idejüket.

[00:06:08]Én azokra a fesztiválokra szoktam járni, amelyikekre meghívnak, hogy beszélgessek például jobb híján veled.

[00:06:19]Nekem ez nem nem természetes közegem.

[00:06:22]Úgyhogy De amikor fiatalabb voltál, akkor sem.

[00:06:25]Amikor fiatalabb voltam, akkor bizony előfordultam itt ott.

[00:06:28]De most már otthon elmolyolgatok a kis műhelyemben, tudod, esztergálgatok.

[00:06:34]Ha elfáradtam, akkor keresztrejtvényt fejtek.

[00:06:37]De a fiataloknak jó szórakozást kívánok.

[00:06:41]Persze.

[00:06:41]Jó.

[00:06:41]És akkor nem árulod el, hogy amikor mi ennél is fiatalabb voltál, akkor milyen fesztiválokra, milyen koncertekre jártál?

[00:06:50]Hát így nehéz lesz, mert szóval én nem vagyok egy ilyen kitárulkozós ember, és nem szívesen beszélek saját magamról.

[00:06:58]Pontosan azért, mert amit leírok, meg amit mondok egy ilyen műsorban, az szerintem önmagában kell, hogy megálljon.

[00:07:06]És teljesen mindegy hozzá, hogy a szerző az vegetáriánus vagy nem.

[00:07:13]Meg meg milyen ember és hogyan tölti a szabadidejét.

[00:07:16]És én nem is szeretem igazából ezt a műfajt, amikor itt kiülök, aztán elmondom, hogy milyen ember is vagyok én, mert kit érdekel?

[00:07:22]Az leteszünk valamit az asztalra, és ugye hát hagyományosan azt gondoljuk, hogy a műmagában áll.

[00:07:30]Nem kell tudni, hogy Boven hogyan mosta a fogát.

[00:07:35]Én ugyanígy vagyok egyébként a szelfizéssel, amikor odajönnek hozzám a szelfizni, és azt szoktam mondani, hogy hát miért nem krasznorkaival szelfizik, vagy vagy más olyannal, aki lerakott valamit az asztalra, vagy ott?

[00:07:48]Ja, értem.

[00:07:48]Krasznaorkai nem jár mondjuk a Fezen fesztiválra.

[00:07:50]Értem.

[00:07:53]Neked, aki hivatalból kell, hogy fesztiválra járjál, van olyan, hogy elmész egy fesztiválra csak úgy Csaba, hogy hogy merthogy érdekelnek az előadók?

[00:08:02]Pont azt akartam mondani, hogy szerintem az még valószínűleg így is több fesztivál járt rajtam, mármint, hogy hozzám képes, ami nem dolgozott akkor, hogyha bármikor volt a fiatalkorában egy is amin volt, merthogy én a zenekar előtt egyetlen darabon voltam összesen.

[00:08:16]Egyszer voltam egy volt, nem volt fesztiválom.

[00:08:19]Milyen nem voltam még akkor volt a Balaton Sound és akkor még voltak olyan zenekarok, azóta megszűnt a Balaton Sound is, mint a Portis Head.

[00:08:26]És nekem a Portiszhedők az egy ilyen nagy ö példakép zenekar, meg ugye a Badgibbon személyisége, ez az ilyen elnyomott cigarettaacsik ember, ahogy ott énekel, az nekem egy ilyen nagyon szimbolikus zenekar volt, és egyszer voltak Magyarországon, és akkor arra hajlandó voltam elmenni.

[00:08:44]Meg egy lány is ott volt, akibe akkor szerelmes voltam, és így meg már igazából nem volt okom nem elmenni, de amúgy én se én se nagyon járok.

[00:08:53]Akkor mindegy, azért megkérdezem, ami engem érdekel a fesztiválokban, hogy mert rátapintottál, hogy hogyan kell csajozni fesztiválon ti, mint akik nem jártok fesztivál, ránk nézel és így az első gondolatod, hogy ez az a kérdés, amit nekünk föl kell tenni, [ __ ] meg.

[00:09:12]Jó, színpadról lehet csajozni?

[00:09:12]Akkor inkább így kérdezem.

[00:09:17]Figyeljetek, így föl tudnánk benneteket szedni most így fel egy kicsit.

[00:09:18]azért nem tudunk olyan viccesek lenni, hogy még lehet, hogy a fiúkat is föl tudnák, nem csak a lányokat.

[00:09:24]Amúgy az kát az van, hogy lehet szerintem címpadról is lehet csajozni.

[00:09:31]Mesélték mások, vagy hallottam ilyenről szerintem nem illik és nagyon hülyén is mutat.

[00:09:35]Szóval én inkább azt érzem, hogy amikor rá Tényleg ezt gondolod?

[00:09:38]Hát most gondolj, vagy hát nem tudom, én hogyha nehezen helyezkedem bele egy rajongó lánynak a szemszögébe, hogyha én ott lennék és rám mutatna az énekes, hogy akkor most hát én nekem nem az jutne eszembe, hogy ez de jó, de jó lesz nekem most.

[00:09:52]De amúgy valakik meg tudják csinálni.

[00:09:54]Én nem vagyok ilyen alkat.

[00:09:55]eng, hogyha mondjuk elmennék, mert most utánunk itt Blacha Luziána lesz a szomszéd színpadon, én elmennék a Blachaluziá koncertre, és rám mutatna a showblocker Barbara, semmi problémám nem lenne vele.

[00:10:08]Ledumálom vele, és ott leszek, és végignézem az egészet.

[00:10:12]Végig akarom nézni, hogy rád mutat, és utána meg ez így jó.

[00:10:17]A közönséghez fordulok most, mert Árpád felvetett egy komoly témát is, és ez engem izgat.

[00:10:23]felvetette azt ugyebár, hogy hogy őt ő nem akar kitárulkozni, nem akar arról beszélni, hogy nem tudom vegetáriánus vagy sem, hogy egyetértetek-e ezzel, hogy a műmagában áll és legyen elég a nem tudom, amit elmond a szabadsajtóklubban, vagy amit megír a HVG-ben.

[00:10:45]És ti nem vagytok kíváncsiak arra, hogy vegetáriánus vagy sem.

[00:10:50]Aki arra szavaz, hogy nem kíváncsi rá, az tegye föl a kezét, legyen szíves, és majd a az élő közönségnek mindenki egyetért Árpáddal.

[00:11:01]Én nem értek egyet amúgy.

[00:11:01]Én pont tudnék vitatkozni ezzel, de még azért csináljunk egy ellenpróbát.

[00:11:07]Szóval akit érdekel, hogy Árpád mit főz otthon, ez a kisebbség, de de azért vannak páran.

[00:11:17]Hát néz Balázs, nekem az a szakmám, hogy igazam van.

[00:11:21]Úgy tűnik.

[00:11:22]Jó, mert ugye mostanában itt emberek miért miért miért van ellen véleményed Csaba?

[00:11:27]Én nekem az a tapasztalatom, hogy nagyon-nagyon mellé lehet nyúlni azzal, hogyha valaki never meet your heróba átmegy és csalódik valakibe.

[00:11:32]Viszont amikor valakinek a személyiségét és az életrajzát ismered és kontextusába, de nyilván egy újságírói műfaj az ilyen szempontból kötött, tehát hogy ott egyszerűen az van, hogy objektívnak kell lenni.

[00:11:48]Összezavart, hogy én is Csabok élő adás varázs ordiban rám az operatőr, hogy Csabi.

[00:11:53]Szóval, hogy az újságírói műfajban nyilván nem férhet bele, sőt át át se sugározódhat, vagy át se hogyan mondják ezt szépen, hogy hogy nem nem szabad, hogy átszivárogjon az embernek feltétlenül, de vannak nyilván olyan olyan újságírő műfajok, olyan publicisztikai műfajok, ahol azért ez egy szabadabb dolog.

[00:12:14]Én pont abba dolgozom, de ennek ellenére, tehát hogy én a véleményeimmel vagyok jellen, de nem hiszem, hogy ahhoz hozzátesz, hogy milyen ember vagyok.

[00:12:21]Ez ez egyébként is de ez lehet, hogy nem tudsz róla, de amúgy meg de mármint, hogy én azt gondolom, hogy hogy nem attól lesz tök legalábbis az én számomra a stílus az egy kicsit maga az ember.

[00:12:33]Tehát ahogy írsz, abban valószínűleg a személyiségyeidnek is valamilyen szempontból benne kell.

[00:12:36]Ezt azt mondod, ha jól értem, hogy ennyit megengedsz magadból, ennyit ennyit hajlandó vagy kiadni, ami átjön az íráson, de itt van a határ és ezen túl semmit.

[00:12:46]Figyelj, igen, nyilván, hogyha a véleményemet közéteszem, az egy szubjektív dolog, ami a szubjektumomat valamennyire feltárja, de még mindig nincsen köze ahhoz, hogy hány cukorral iszom a kávét, vagy hogy milyen betegségeim vannak.

[00:12:59]Ö szerintem ez jelentős részben.

[00:13:01]Ugye az egyik baj ezzel az, hogy van egy ilyen hírhsége a a hírességekkel, celebritásokkal kapcsolatban a a sajtónak, a nyilvánosságnak.

[00:13:11]És ezért tulajdonképpen megéri, meg meg igénylik azt, hogy egy énekesnő mondjuk kiálljon azzal, hogy vettem egy ilyen aranyos kis kutyát, ugye milyen cuki.

[00:13:19]Ettől ő ugye nem fog jobban énekelni, ettől ő még vagy ugyanolyan szar lesz, vagy ugyanolyan jó.

[00:13:25]De be lehet rakni az újságba.

[00:13:25]És a másik fele meg azok, akik viszont megmutatják a az életüket, úgymond kitárulkoznak, hát azok jellemzően hazudnak.

[00:13:37]Hát a a amikor egy politikus beengedi a kamerát úgymond a karácsonyfa alá, hogy ők milyen család, és aztán tudod, egy két hét múlva kiderül, hogy fűvel, fával és minden lehetséges, kereszen csúszva nemmel csalja az asszonyt, és rég nem ő neveli a gyerekeit sem.

[00:13:54]Ö, szóval ez meg mindig hazugság.

[00:13:57]Akkor meg minek?

[00:14:00]Neked, neked Csaba volt olyan, hogy nem tudom, megkeresett a Blik, hogy beszélj a nem tudom én midről, a kiskutyádról, arról, hogy milyen növényeket termeztesz otthon volt ilyen.

[00:14:10]És te ezt hogy fogadtad?

[00:14:12]Belementél ebbe a játékba?

[00:14:14]Nem is olyan régen volt.

[00:14:14]Ott én eldöntöttem, hogy egyedül az RTL klubnak beszélek.

[00:14:18]Volt egy koncertünk, ami most nemrégen elmaradt, mert az előzenekarnak az énekesnője rosszul lett a színpadon, és egy elég komoly szituáció volt.

[00:14:24]És akkor ennek kapcsán az RTL Klub felkeresett, és mivel az RTL klubba ilyen szempontból bízok, meg mondtam nekik, hogy oké, de ne ilyen bulvárszágú legyen, ne adjannak a számba olyan kérdéseket, vagy válaszokat.

[00:14:36]Ez az RTL azért azért az elég sok bulvári, de hogy ezt úgy tudom meg Igen, igen, de úgy tudom megoldani ezt, hogy hogy kontrollálom amennyire csak lehet.

[00:14:45]Másrészről meg én ilyen szempontból vitatkoznak, bár ugye nem vagyok újságíró se politikus, hogy én nagyon sokat beengedek az embereknek a saját magánéletemből betekintést.

[00:14:53]Nyilván megválogatom, hogy mi legyen az, de én nem hazudok.

[00:14:57]Tehát, hogy amit én ott elmond, az várjál, az nem már maga egy hazugság, hogyha csak egy részét mutatod meg?

[00:15:04]Nem, én nem vagyok újságíró.

[00:15:04]Tehát, hogy ha én hadd döntsem el, hogy mi az, amiről akarom, hogy tudjanak az emberek, meg mi az, ami?

[00:15:09]A kérdés továbbra is áll.

[00:15:09]Az nem egy hazugság, hogy csak részét enged?

[00:15:10]Tehát, hogyha valaki megkérdezi azt arra kér részére rákérdez, ami nem látszik, és arra én nem igaz választ adok, akkor az hazugság.

[00:15:20]De hát amú addig szerintem nem, mert ugye felvetődik a közösségi médiáról nem ismert embereknél is, hogy hogy oda mondjuk nem rakjuk ki, hogy de jót veszekem az asszonnyal ma este, és utána egy békülő szexben ért véget ez a veszekedés.

[00:15:39]felvetődik az, hogy miért csak azt rakjuk ki, amikor nem tudom, jó a bizonyítványa a gyereknek és sikerült a naplementébe az asszonnyal készíteni egy fotót, hogy ez vajon nem hazugság-e?

[00:15:50]Hát hogyha azt az a képet magadról azt élteted, hogy a te párkapcsolatod tökéletes, de egyébként nem, az egy hazugság.

[00:15:57]De én például a magánéletemnek ezt a részét egyáltalán nem rakom, hogy most van-e csajom vagy nincs csajom, az nincs ott.

[00:16:01]De hogy a macskámmal hogyan szórakozok, meg hogy milyen kapcsolatok meg milyenek a párbeszédeink, azt szívesen megosztom.

[00:16:08]De én egy ilyen mesélő alkat vagyok, szóval én szeretek mindenből csinálni valami izgalmasan elmesélhető valamit.

[00:16:15]Ettől ez még szerintem nem, vagyis én legalábbis nem élem meg hazug senkit.

[00:16:18]Mi volt az ilyen jellegű legnépszerűbb posztod mondjuk az utóbbi fél évből?

[00:16:24]A macskámmal van egy csomó párbeszédünk, ami szerintem nagyon jó az embereknek, mert egy csomószor reagál, mert a póni a póninak hívják a macskámű.

[00:16:29]Minek?

[00:16:31]Pónni.

[00:16:31]Póni.

[00:16:31]Pó, mint a ló.

[00:16:31]A kicsi ló.

[00:16:34]Póni.

[00:16:35]Miért adsz egy macskának ló?

[00:16:35]Hát, mert minden kisgyerek vágyik egy pónira, és senki se kapjon meg.

[00:16:39]És akkor én így idős koromban szeretem ezeket a dolgokat beteljesíteni, és akkor így kvázi lett egy egy pónim.

[00:16:46]De a lényeg az, hogy nálunk vannak ilyen párbeszédek, és ő mivel beszél, mert nyávog, ezért válaszol is ezekre, és nagyon jól szokott kijönni általában, amikor ő erre válaszol.

[00:16:55]Egy ugye mindig van ez a dilemma, hogy szabad-e a művészeknek politizálni, és azért te szoktál közéleti kérdésekben megnyilvánulni.

[00:17:06]Gondolom, hogy az ebből kifolyólag éles logikával kikövetkeztettem, hogy te afelé hajlasz, hogy nagyon is szabad.

[00:17:14]Lehet politizálni művészeten keresztül.

[00:17:18]Ez a közely jut eszembe, hogy tök jó lenne, ha nem kéne, és én szívem szerint amúgy nem politizálnék.

[00:17:22]Viszont ak ha minden rendben lenne az országban, vagy nagyjából minden rendben lenne az országban, akkor nem politizálni?

[00:17:29]El tudom képzelni.

[00:17:29]Igen, de hogy kicsit most meg abban vagyok már így, hogy lezajlott ez az egész valami, aminek a végén tényleg ilyen nagyon sokan voltak ilyen minden mindent egy lapra a lapon.

[00:17:40]Szerintem én is sokkal aktívabban vettem ebben részt.

[00:17:42]Ott voltunk ugye a rendszerbontó koncerten, szóval nagyon erőteljesen beleálltunk ahhoz képest amennyire szoktuk, mert azt én privátba politizálok és véleményt formálok, meg rakok ki ezzel kapcsolatban posztokat, meg nem tudom, bár inkább mindig inkább ilyen humoros jellegű dolg irányba igyekeztem megfogalmazni a véleményemet, de hogy az van, hogy hogy na most, hogy átestünk ennek a másik oldalra, most meg attól félünk, hogy kontrollvesztésben leszünk egy kicsit.

[00:18:04]Szóval, hogy kontrollvesztés, szívesen termékmegjelenít verbális termékmegjelenítés.

[00:18:09]Árpád nagyon szereti a szóvicceimet.

[00:18:13]Nagy rajongója.

[00:18:13]Gyűjtöd, gyűjtöd is, nem?

[00:18:15]Szóval, hogy most egy kicsit most addig kétségbeesésünkbe csináltuk, szerintünk most meg egy kicsit jó érzés.

[00:18:21]Aztán majd remélem, hogy elkopik bennem.

[00:18:23]Azért most már vannak napok, amikor amúgy nagyon sok mindent kikövettem, amit eddig követtem, meg tiltottam olyanokat, akik eddig így érdekelt, hogy mit mondanak.

[00:18:31]Én el tudom azért képzelni, hogy ez így hetente egy napra korlátozódik, amikor az eszembe jütést foglalkozom vele.

[00:18:35]Az lenne az egészséges.

[00:18:38]Utolsó ebben az etapban, utolsó kérdésem feléd, de aztán majd Árpádot kínzom.

[00:18:44]Volt ugye mondtam az elején, hogy én is úgy ismertem meg Isten igazából a zenéteket, hogy a rendszerbontó koncerten felléptetek kvázi headlinerként, vagy legalábbis a vége felé, gondolom.

[00:18:56]Amúgy tényleg könnyű a 16-ot megszeretni, hogy így jól találkozt.

[00:19:02]Volt ennek rizikója, hogy ti ott fölléptetek?

[00:19:04]Volt előtte tudónk olyan fesztiválról, igen.

[00:19:06]Ahol nem, ahol emiatt nem mehetünk idén.

[00:19:09]Komolyan nem mondod el?

[00:19:09]Most már mindegy.

[00:19:11]Azért nem mondom el, mert hál istennek nekem se mondták el, hogy melyiket.

[00:19:13]Csak szólt a menedzserünk, hogy ezt tudjuk, hogy ez oda, hogy hogy de hogy a menedzser mondták, és ő meg nem akarta nektek tovább adni, hogy hogy miért nem lehet, hogy mondta és nem emléksz tényleg nem nem kerülni akarom a forró nem [ __ ] meg.

[00:19:27]Hát tényleg nem hát elmondanám, hogyha tudnám, de én sajnos hál istennek egy hétre előre tudom amúgy is a az időpontotványos, vagy nem tudom.

[00:19:35]Igen, igen, igen.

[00:19:36]MCC Feszt.

[00:19:37]Igen, igen.

[00:19:37]Nem, most egy teljesen nem lesz.

[00:19:37]pedig azért most, hogy fordult a kocka, ugye oda lehetne menni, hogy na öreg, akkor most ki nem lép föl végül is.

[00:19:46]Ja, hát igen, csak ugye most az előbb itt beszéltünk az elején, hogy az, hogy ezek a melyik SM vagy fesztivál hogyan van finanszírozva a háttérben, azt tudjuk is, meg nem is.

[00:19:53]Tehát, hogy igazából az van, hogy ez egy kicsit ilyen kibogozhatatlan, és nem is biztos, hogy nekünk ez a feladatunk lenne ezt kibogozni, tehát azért érezhető, amikor van olyan, hogy valami politikailag köthető valahova.

[00:20:04]Ezt most meglátjuk, hogy ezek a dolgok hogyan alakulnak.

[00:20:09]Benned árpát felmerült valaha is, hogy nem tudom finomabban fogalmazd meg valamit, mert majd akkor majd akkor lesz következménye.

[00:20:18]Mondjuk ennél finomabban, ahogy te szoktál fogalmazni, nem tudom, hogy hogyan lehetne.

[00:20:23]De szóval volt-e olyan, volt-e olyan, hogy öncenzúrát gyakoroltál valamilyen okból, akkor nem a nem a hatalomtól való félelmed miatt, hanem más miatt?

[00:20:33]De hogy mi más miatt?

[00:20:33]Hát nekem már mindegy.

[00:20:35]Hát a után fogni én most téredbe be a gyümölcs.

[00:20:40]Ha mondjuk én két éve azt mondtam volna, hogy behúzom a féket és akkor most már ilyen aranyosabb leszek, akkor majd akkor mi lesz?

[00:20:47]Kapok állami megrendelést, vagy?

[00:20:50]Szóval nem semmi értelme meg hát egyébként is akkor nem lett volna őszinte, úgyhogy nem ez sose, de ugye nekem ez a fő tevékenységem, hogy politizálok.

[00:21:04]egy egy művész, egy egy zenész vagy egy színész, az az természetesen eldöntheti.

[00:21:10]És szerintem az egyébként egy valid döntés, hogyha azt mondja, hogy én csillagász vagyok, én csillagokat akarok nézni és nem fogok kiállni politizálni, mert nekem nem hiányzik, hogy akkor emiatt aztán elvegyék a távcsövet.

[00:21:25]De nekem ez a főtevékenységem, tehát ebből én nem tudok kilépni.

[00:21:26]Mit gondolsz az olyan csillagászokról, ha nem érted majd a metaforát, akkor akkor jelzed.

[00:21:34]Mondjad metaforra nélkül mindenkinek jobb lesz.

[00:21:36]Mit gondolsz azokról a csillagászokról, akik mondjuk eddig az MTVA-ban csillagászkodtak, de nem, de tényleg nem foglalkoztak politikával?

[00:21:43]Ő csak nem tudom, a egészségügyi hírekért felelt, és és azzal foglalkozott, vagy a csillagászhírekkel, vagy tudományos fantasztikus hírekkel.

[00:21:54]Mondjuk aud az volt a híradóban is tudományos.

[00:21:59]Fantasztikus.

[00:21:59]Szóval mi mit gondolsz ezekről?

[00:22:01]Ezek Mert ugyanis azért akartam ezt elmondani, mert én ezt én elmondtam, hogy szerintem azoknak sem szabad maradnia, meg azok is építői voltak a rendszernek.

[00:22:11]És kaptam egy kritikát egy olyan régi MTVS-stól, aki leírta, hogy nem tudom, valami al vállalatánál dolgozott az MTV-nak, és hogy ő nem építette a rendszert.

[00:22:21]Szerinted az ilyen emberek építették-e a rendszert?

[00:22:23]És mi a véleményed?

[00:22:26]Kell maradniuk kell, vagy vagy el kell, hogy érje ezeket is a forradalom szele?

[00:22:34]Nem nekem kell ezt eldönteni.

[00:22:34]Meg nem, én a véleményedet kérdezem.

[00:22:36]Nem az, hogy eldöntse vagy sem.

[00:22:41]Az van ezekkel, hogy ez mindig, hogy ez mindig egyedi elbírálást igényel, mint mondjuk az ügynökügy is.

[00:22:46]Most is ugye ez is asztalon van, hogy majd akkor kierül a teljes ügynöklista, és akkor lesz egy listánk, aminek a fejléce az lesz, hogy rossz emberek, de közben ott van benne egy csomó egyéni történet, egy csomó megzsarolt ember, meg meg satöbbi.

[00:23:02]Ö nem tudom, nem jutt eszembe, melyik politológus élt azzal a hasonlattal, hogy a halálcsillag bádogosai, tehát hogy hogy bűnösök-e azok a beosztottak, akik a halálcsillagnak csak a burkolását végezték.

[00:23:17]És vajon igazságos-e, hogy ők is meghaltak, amikor a halálcsillagot fölrobbantották?

[00:23:24]Hát az utóbbira nyilván az a válasz, hogy rosszkor rossz helyen.

[00:23:29]Az előzőre meg én igazából nem érzem magamban azt az erkölcs bírói súlyt vagy szerepet, vagy akaratot, hogy ezt el akarjam dönteni.

[00:23:37]Nyilvánvalóan azok, akik az MTVA-ban meghatározó szerepet játszottak szerkesztőként, képernyős arcként, akiknek része volt abban, hogy ez ilyen irányba ment, azoknak nincsen helye a nyilvánosságban, vagy legalábbis a bélyeg az a homlokukon lesz.

[00:23:54]Aztán hogyha ezzel együtt tudnak élni, vagy lesz valami olyan szeméttelep, ahova direkt összegyűjtik ezeket az embereket, és akkor ott tekergőzhetnek tovább, hát akkor rajta mind a kettő tökhöz szól a kérdés.

[00:24:09]Április 12-én azt a pillanatot, amikor már biztos volt, hogy hogy bukik az Orbán rendszer.

[00:24:18]Egyrészt az érzéseitekre is kíváncsi vagyok, vagy hogy mi zajlott le bennetek, másrészt, hogy milyen szituációban voltatok.

[00:24:24]Hol mit mondtatok azoknak, akikkel együtt voltatok?

[00:24:27]Hogyan éltétek meg?

[00:24:33]Engem nem lepett meg, én erre számítottam.

[00:24:34]Mármint, hogy a kétharmada azzal, de nem volt benned semmi kétely abban, hogy buknak, nem igazán.

[00:24:39]A kéth az benne volt a pakliban.

[00:24:42]Nyilván az is jól jön.

[00:24:46]Máshogy nagyon hát ott volt a nézőpontézet, megmondta, meg az alapjogó két központ még aznap is megmondta, hogy simán nyer a Fidesz.

[00:24:52]Hát igen, ha valaki olyan régóta van a szakmában, mint én, akkor tudja, hogy ezek hazudnak.

[00:25:00]Szóval ilyen ilyenfajta pozitív meglepetés, vagy olyan megdöbbenés, hogy úristen, ez megtörtént, az nem volt.

[00:25:07]Nyilván megkönnyebbülés az igen, meg azért biztosra senki nem tudta.

[00:25:12]Tehát nyilván volt valamiféle ilyen para, hogy csak meg ne nyerjék még egyszer, mert akkor aztán tényleg nagyon szar lesz.

[00:25:19]Ö de alapvetően egy ilyen az volt bennem, hogy de jó, megmondtam előre, pont ezt vártam, és akkor most kezdődik a bontás, amit nyilvánvalóan hiénaszerű kacajjal és kárörömmel fogok végignézni.

[00:25:37]Egyébként egy házi buliban voltam, de ez ez szép dolog, hogy akár öröm, mert én próbálom elnyomni magamban, és akkor hozzád is szól a kérdés.

[00:25:43]Csaba, volt benned káröröm, vagy meséld el azt az estédet, kérlek.

[00:25:49]Én a én én voltam az egyetlen a baráti társaságomban, aki ki merte azt mondani, hogy szerintem Tisza kéth lesz.

[00:25:55]És én amikor a Méről László, én nekem én a Méről László alapoztam, én nekem hiszek a matematikában és egy nagyon hosszú nem kellett megkérdezni, hogy matematikus ön.

[00:26:04]Igen, igen.

[00:26:04]Azt meg egyébként megtörtént ez a kérdés, hogy na mindegy.

[00:26:06]És azt küldtem is át azt az interjút a többieknek, hogy figy srácok, tehát hogy azért hogy mondta, hogy mégis csak föld földrengésszerű változáson és hogy mindenki meg fog lepődni.

[00:26:15]Én követtem végig az eseményeket.

[00:26:17]Nyilván az ember folyamatosan úgy érzi magát, hogy egy buborékban van.

[00:26:20]Én aznap, és igazából szerintem ebbe a legmegdöbbentőbb, amikor ez a buborék egyszer csak így átlépte a ezt a második vagy harmadik falat, hogy így egyszer csak azt érezte az ember, hogy nem ő van a kisebbségben.

[00:26:33]Szerintem ez volt a legdurvább nekem aznap este.

[00:26:35]Én egyébként azt csináltam, hogy néztem a Partizánt, de közben néztem online a a hogy ki van szét vannak osztva a a székek gyakorlatilag a parlamentben, ugye, és azt a változást néztem, és a barátaimnak magyaráztam el, hogy ne ne azt nézzétek, hogy mi van a mit mond a Partizán épp, mert ott ők ugye máshogy arányoztak, vagy máshogy mérték a számokat, mint ahogy beérkeztek, és egyedül a Jaj, szóval gyakorlatilag a választás.hu H volt egyedül valójában realtime követhető az, hogy valójában hogy áll a választás.

[00:27:09]És én emlékszem, hogy délután 3árom-kor bontottam egy sört, és mondtam az Istennek, hogy ezt most nem előre iszom a medve bőrére, csak úgy iszok egyáltalán.

[00:27:18]Megittam azt a sört, és akkor utána kezdődt el az este, és én akkor indultam el az abarátomékkal már, amikor tudtuk, hogy nyert a Tissza.

[00:27:25]És én azt sose felejtem el, amikor amikor gratulált a az Orbán Viktor a Magyar Péternek, amikor bemondták a kétharmadot, én akkor útközben voltam éppen a a nagy buli fele félúton valahol, úgyhogy ez nekem ilyen óriási katarzis volt, és nagyon-nagyon [ __ ] és nagyon-nagyon sok rajongónkkal találkoztam, és az óbudai egyetemi pálinkáját vittem, mert az egyik koncertünk után kaptunk az óbudai egyetemtől egy pálinkát, és megkínáltam vele két srácot ittak belőle, és mondta, hogy [ __ ] meg, ezt mi főztük.

[00:27:55]És akkor éreztem, hogy így keretes szerkezetbe került még ez is.

[00:27:59]Úgyhogy én nekem az életem egyik legboldogabb pillanata volt.

[00:28:02]Lejártam a talpamat, bent voltam a városban, körbesétáltunk, mindent képesztő hangulat volt a városban.

[00:28:07]Teljes egyetlen minthogyha egy ország ment volna férhez vagy feleségül valakihez, vagy így valahogy a szeszhöz.

[00:28:14]Ó, kár örömöt kérdezte csak.

[00:28:16]Ja, hát figyából fú, ez nehéz kérdés amúgy.

[00:28:21]Ja.

[00:28:22]Nyilván az ember, akit jól neveltek, ő azt hallja, hogy ez nem szév dolog.

[00:28:25]Én azt mondom, hogy egy kicsit kijár.

[00:28:29]Nyilvánvalóan nem szabad belerúgni senkibe feleslegesen, de szerintem van bőven olyan, aki viszont megérdemli, hogy csak egy kicsit, már csak azért, mert hogy nagy cserében nagyon sokan vannak, akik viszont tőlük kapták ezt.

[00:28:39]De aztán meg ezt összességében én is abban hiszek, hogy ezt az igazságszolgáltatás intézményének kell szolgáltatni, és nem feltétlenül nekünk.

[00:28:46]Figyelj, szerintem itt ezzel az egész káröröm kérdéssel ez nem egy filozófiai, hanem egy definíciós probléma.

[00:28:51]A legtöbben ugyanis úgy fogjuk föl a kárörömöt, hogy hogy megyek az utcán és látok egy ismeretlen járókelőt, aki óriási taknyol, és akkor persze, hogy nem fogom ott a hasamat fogva kiröhögni, hogy háhá, úgy kell neked, hanem megpróbálok segíteni.

[00:29:09]De itt nem ez a helyzet.

[00:29:12]Az a helyzet, amikor a abban a Tom és látod a Hood Gergőt és taknyol, amikor a Tom és Jerry epizódban ugye egyszer csak valamitől a Jerry óriásira megnő, elveszi a Tomtól a seprűt és elkezdi üldözni.

[00:29:26]Tehát, hogy ez igazságtétel.

[00:29:30]Az, hogy ők most szopnak, az így igazságos, mert az egész országot taknyosra szopatták 16 évig.

[00:29:36]Ellopták mindent, ami nem volt lecsavarozva.

[00:29:41]kifizették velünk a rettenetesen színvonaltalan munkájukat a politikától a médián keresztül a Tót Gabig.

[00:29:46]Ezt mind mi fizettük ki.

[00:29:49]És és akkor most itt áldozati póztban vekengenek, hogy ne legyetek már kárörvendők, hát de pont megérdemlitek.

[00:29:58]És ez ez nem ugyanaz a káröröm, mint amikor az ártatlan katicabogár a hátára fordul és kinevetjük.

[00:30:05]Úgyhogy ja, egyébként inkább ganajtúrók ők abban a abban a buliban, amiben voltam, amikor választás volt, akkor én ott könyörögtem a többieknek, hogy ne a Partizánt nézzük.

[00:30:15]Itt nem az lesz a jó műsor, hogy a Ruf Bálint mit mond, mert azt tudjuk, hanem a Hírtvt, a köztévét-t nézzük egyébként.

[00:30:23]Igen, az is ment párhuzamosan a másik készülék, hogy az arcokat lássuk, hogy mi történik, amikor lesz jó műsor, és hát aztán persze utólag kellett visszanéznem.

[00:30:32]Ö úgy már azért egy kicsit nem egyszer vesztettem.

[00:30:35]Árpád az egyetlen ország, aki nem a képbe kép a képbe funkciót, azt nem ilyen meccseknél használ, hogy párhuzamosan lehessen két-három meccset nézni, hanem hogy a az a bukott politikusok és az ellenzéknek az arcai.

[00:30:46]Amúgy egyébként kicsit én is ilyen vagyok.

[00:30:48]Szóval nem egyszer néztem végig és bizonyos dolgokat tudok is fejv.

[00:30:50]Nem néz ki jól.

[00:30:52]Nem néz ki jól.

[00:30:52]Hát igen, öreg, ez a ez bizony azt jelenti, hogy a te mond bizos részvételi arány nekünk áll jól nekünk kedvez.

[00:31:00]Igen.

[00:31:00]Kalandod it végetér.

[00:31:02]Csaba, lesz-e lesz-e kognitív diszonancia feldolgozása az elefántnak?

[00:31:07]Nem.

[00:31:08]Miért nem?

[00:31:09]Mert az nem a mi dolgunk.

[00:31:12]Jó, ezt a témát akkor lezártuk.

[00:31:15]Meg egy kicsit talán már úgy van, mint a lambada, nem?

[00:31:16]Hogy azért úgy kezd egy kicsit túltöltődni vele az ember.

[00:31:20]Hát hogyha láttátok a kognitív diszonancia multiverzumot, nem tudom az megvan-e, akkor azért van ebben még craft.

[00:31:28]No de kicsit vissza a könnyedebb témákhoz, mert lassan lejár az időnk.

[00:31:36]Csaba, te mint aki többet jár hivatalból fesztiválra, mit együnk és mit ne fogyasszunk fesztiválron?

[00:31:47]Ez ilyen szerint műsorvezető készültem dolgokra.

[00:31:50]Következ következő negyed órás tevékenységét a műsorvezető beleviszi és megkérdezi a szakértőt.

[00:31:56]Ez most ez a pillanat.

[00:31:59]F tengergyümölcseit semmiképp ne egyetek, és mindenképp fogyasszatok rengeteg folyadékot, és az, hogy abban milyen arányban van az alkohol, azt rátok bízom és mindenkinek a saját tűrőhatáraihoz mérten.

[00:32:15]Köszönöm szépen.

[00:32:15]Máris megcáfollak, ugyanis valamelyik évben, szerintem tavaly előtti évben a szigeten lehetett kapni osztrigát, és túléltem.

[00:32:26]Hát azért az ott lebartereztük, hogy hogy adtak valami nem tudom egy ilyen tála osztrigát és beleforgattuk őket a az ott készült videóba, úgyhogy az egy barter volt.

[00:32:40]Árpád, mit fogsz kipróbálni itt a fesztiválon most, hogy lassan vége a mi kis fellépésünknek.

[00:32:49]Az árnyékot fogom kipróbálni.

[00:32:49]Ö, és egyébként a minden együttérzésem a közönségnek, aki tényleg úgy gyűlt itt össze abban a 8 nm árnyékban, mint a beduinok a az oázisban, ugye ugye van ez az élhetetlen sivatag és és akkor vannak ilyen élhető kis pontok, vagy mint a szutyeev mesében a gomba alatt, tudod, csak most nem azért, mert esik, hanem mert kibírhatatlanul meleg van.

[00:33:18]Ne ne várjál tőlem fesztiváltanácsokat.

[00:33:20]Tényleg azért sokalu vagyok, de fog kipróbálni.

[00:33:21]Óriás kerekezel.

[00:33:23]Hazam megyek, amin tudok.

[00:33:26]És nem tudom, hogy így azt így hallatszik-e, de egyébként mögöttünk egy ilyen slip nysszerű HC zenekar van, és a közönségünk nem a nem elég, hogy egy két négymteres árnyékba kell, hogy kuporogjon, még át kell, hogy beszéljünk nekik ezen.

[00:33:37]Szóval akkor legyen az a végszó, hogy éljen a közönség.

[00:33:40]Köszönjük szépen, hogy kibírtátok, és köszönjük szépen az élő közvetítés nézőinek is.

[00:33:53]A következő beszélgetés, ami majd egy külön streamben indul el, az Somogyi Zoltán politológ, nem politológus, mindig kijavít, szóval szociológus és politikai elemző és Byalex között fog zajlani.

[00:34:08]Byalex az egy énekes Árpád és zenekara is van.

[00:34:13]A B Alex és a Slep.

[00:34:16]Az elefánt zenekarról is többet tudtam, mint te, úgyhogy ne oktassál.

[00:34:20]Trósit zenebbik.

[00:34:20]Hát így vagyunk.

[00:34:25]Tényleg lehet, hogy jó ötlet, hogy hamar hazamész.

[00:34:28]Köszönjük a figyelmüket.

[00:34:28]Tartsanak velünk a következő beszélgetésben is.

[00:34:32]Nektek pedig köszönöm szépen, hogy vállaltátok ezt a szaunázós dumcsit.

[00:34:38]Viszlát, jövünk vissza hamarosan.

[00:34:41]Köszönjük szépen.

[00:34:43]Ctrol.hu.