Kontroll 43:12

Karácsony Gergely: „A szabadságért jobb időkben is ki kell állni”

pridelmbtqgyülekezési jogkarácsony gergelybudapestközélet
Irányultság: CentristaKötődés: Tisza-közeli
Karácsony Gergely: „A szabadságért jobb időkben is ki kell állni”
tl;dr
  • Budapest Pride és a szabadság ügye mindenkit érint; ha egy csoport jogai sérülnek, az precedenst teremt mások elnyomására is
  • A gyülekezési jog a demokrácia alapja, ideológiai vagy világnézeti alapon nem korlátozható
  • A nemzeti lobogó és a szivárványzászló nem állnak szemben egymással; a Városházán magyar, budapesti, EU-, szivárvány-, székely és ukrán zászló is jelen van időszakosan
  • A Mi Hazánk fellobogózta a Pride útvonalát, ami Karácsony szerint nemzeti ünneppé tette az eseményt – ezt üdvözli
  • A zászlódobálás mögötti frusztráció valódi oka a globális tőke, klímaváltozás, migráció és gazdasági bizonytalanság, nem a kisebbségek
  • Magyar Péter miniszterelnök azonos nemű párok örökbefogadása mellett érvelt a parlamentben – Karácsony szerint ez nagy politikai bátorság és a társadalom többsége is egyetért
  • Az LMBTQ-jogok terén a legfontosabb a gyűlöletkeltő beszédmód lezárása és egy megengedőbb, nyugodtabb közélet kialakítása
  • A közgyűlésben a korábbi politikai cirkusz helyett visszatértek a városi ügyek; a propaganda nyomása megszűnt
  • Vitézy Dávidot Karácsony az ország legkompetensebb közlekedési szakemberének tartja, miniszteri kinevezése hatalmas lehetőség Budapest számára
  • A szolidaritási adó „elkobzó rendszerének” átalakításáról zajló tárgyalásokon a cél egy maximum plafon bevezetése; a főváros jogerős ítéletekkel bizonyította a törvénytelen elvonásokat
  • A főváros pénzügyi kilábalásához négy-öt év szükséges; a működési költségvetésben egyelőre a talpon maradás a cél
Részletes összefoglaló megjelenítése

A Pride és a szabadság közös ügye

Karácsony Gergely főpolgármester a beszélgetés elején hangsúlyozta, hogy a Budapest Pride ügye nem csupán egy szűk társadalmi csoporté, hanem mindenkié, mert a szabadság nem porciózható. Ha egy csoport jogai sérülnek, az precedenst teremt mások elnyomására is. A tavalyi Pride-on a résztvevők dacoltak a megfélemlítéssel, a kínai arcfelismerő kamerákkal és a politikai tervezőasztalon kitalált propagandával, és ez a fellépés világszerte példaértékű volt.

„A szabadság az nem porció. Tehát hogyha valamelyik társalmi csoport szabadsága sérül, akkor azon keresztül mindenki más sérül, mert precedens teremt.” – Karácsony Gergely *

A főpolgármester szerint a gyülekezési jog a demokrácia alapja, amelyet ideológiai vagy világnézeti alapon nem lehet korlátozni. A rendőrség kérhet például forgalmi okokból módosítást, de a tilalom elfogadhatatlan. A tavalyi, jogilag betiltott Pride-hoz képest az idei más helyzet, de a szabadságért akkor is ki kell állni, amikor éppen jobb idők járnak – ez biztosítja a stabilitást.

A zászlók körüli vita és a Mi Hazánk akciója

A műsorvezető felvetette a nemzeti lobogók és a szivárványzászló párhuzamos jelenlétét az Erzsébet hídon, valamint a Mi Hazánk által szervezett „nemzeti dobogókat”. Karácsony szerint a Mi Hazánk azzal, hogy fellobogózta a Pride útvonalát, tulajdonképpen nemzeti ünneppé tette az eseményt, amit ő üdvözöl, mert a Pride is fontos része a város életének. A nemzeti és a szivárványzászló nem állnak szemben egymással; a Városházán a magyar, a budapesti és az EU-zászló mellett időszakosan jelenik meg a szivárványzászló, a székely zászló és immár négy éve az ukrán zászló is.

„Ez a város mindenkié és amikor a Pride-ot megszervezik és Budapesté áll, akkor ugyanúgy egy szabad és az állampolgári közösséget elfogadó várost szeretnénk építeni.” – Karácsony Gergely *

A főpolgármester hangsúlyozta, hogy a székely zászló kihelyezése is egy kollektív jogaiban sértett közösség melletti kiállás, és ugyanez a logika érvényes a Pride zászlóra is. Azt a fideszes narratívát, miszerint a városvezetés a nemzeti jelképek helyett a szivárványzászlót preferálja, „bicskanyitogató álhírnek” nevezte.

A zászlódobálás és Novák Előd javaslata

Az interjú kitér arra a férfira, aki a szivárványzászlót a Dunába dobta, és aki ellen a főváros feljelentést tett. Novák Előd, a Mi Hazánk politikusa nemzeti bátorságdíjat adna az elkövetőnek. Karácsony nem kíván súlyos büntetést az illetőnek, de úgy véli, ha elfogadjuk, hogy minden ember egyenlő méltósággal született, akkor valójában nincs is miről vitatkozni. A szexuális identitás nem választás kérdése, hanem genetikailag kódolt adottság. A főpolgármester Ferenc pápa szavaira is hivatkozott, aki szerint senkinek nincs joga megkérdőjelezni mások hitét és emberi méltóságát.

„Ha komolyan vesszük azt, hogy vannak emberi jogok, komolyan vesszük azt, hogy az emberek méltósága egyenlő, és tudjuk azt, hogy a társadalmakban, amióta világ a világ, vannak a többségtől eltérő szexuális identitású emberek, akkor bezárult a kör. Akkor miről beszélgetünk?” – Karácsony Gergely *

A populizmus valódi okai

Karácsony szerint a zászlódobáló emberek és a Mi Hazánk politikája mögött valójában egy mélyebb társadalmi válság húzódik meg: az emberek frusztráltak, mert a világ „kifordult a sarkai közül”. A globális tőke uralma, a klímaváltozás, a migráció és a gazdasági bizonytalanság olyan szorongást kelt, amelyet sokan tévesen a kisebbségek elleni gyűlölettel vezetnek le. A valódi okok kezelése helyett egyes politikai erők populista mankókat kínálnak. A főpolgármester szerint ezekről a mélyebb problémákról kellene beszélgetni, nem pedig a szexuális kisebbségeket bűnbakként beállítani.

A jogi helyzet és a kormány hozzáállása

A tavalyi Pride jogi szempontból be volt tiltva, a rendőrség politikai nyomásra hozott döntéseket, de a Kúria bizonyos döntései és az Európai Bíróság ítélete is azt mutatták, hogy a korlátozásoknak nem volt törvényes alapjuk. Karácsony szerint a jogszabályok önmagukban nem elegendőek, ha a társadalom nem tartja őket erkölcsileg elfogadhatónak – a tavalyi Pride sikere ezt bizonyította.

Az új Tisza-kormány kapcsán a főpolgármester pozitívan értékelte, hogy Magyar Péter miniszterelnök a parlamentben az azonos nemű párok örökbefogadási lehetősége mellett érvelt. Ezt nagy politikai bátorságnak nevezte, és egyetértett vele. Úgy látja, hogy a társadalom többsége mára elfogadóbbá vált, és a Pride betiltása épp az ellenkezőjét érte el, mint amit a korábbi kormány propagandája szánt neki.

„Szerintem ahhoz sokkal nagyobb politikai bátorság kell... és egyébként én becsülöm ezért a bátorságért. Én ezzel mélyen egyetértek egyébként. És ami nagyon fontos, hogy a társadalom többsége is egyetért már.” – Karácsony Gergely Magyar Péter parlamenti felszólalásáról *

Az alkotmányos kérdésekben a főpolgármester álláspontja szerint nem az a legfontosabb, hogy mit írnak bele az alaptörvénybe, hanem hogy mit húznak ki belőle – „venni kéne egy nagy radírt és kiradírozni az összes bornírt politikai hülyeséget”. Ugyanakkor a legfontosabbnak a gyűlöletkeltő beszédmód lezárását és egy nyugodtabb közélet kialakítását tartja.

Az LMBTQ-szervezetek igényei és a továbblépés

A műsorvezető kérdésére, hogy a szervezetek milyen konkrét jogi követeléseket fogalmaznak meg, Karácsony óvatosan azt válaszolta, hogy ezt tőlük kell megkérdezni. Ő főpolgármesterként annyit lát, hogy a tételes jogok (pl. azonos nemű párok házassága, örökbefogadás) hozzáigazítása a társadalmi elvárásokhoz előbb-utóbb elkerülhetetlen lesz, ahogy Európa más országaiban is megtörtént. Személyes véleménye szerint azonban most a legfontosabb a párbeszéd hangnemének megváltoztatása és a kölcsönös elfogadás erősítése.

„Szerintem ma a leginkább a gyűlöletkeltő beszédmódnak a lezárása, egy megengedőbb és nyugodtabb közélet szerintem messze fontosabb, mint bármi más.” – Karácsony Gergely *

A fővárosi közgyűlés új helyzete

A választások után a közgyűlés összetétele és hangulata is megváltozott. Vitézy Dávid miniszteri kinevezése, valamint Szentkirályi Alexandra és mások távozása után a frakciók feltöltődtek. Az első közgyűlésen a főpolgármester azt tapasztalta, hogy a korábbi politikai cirkusz és a Fidesz-provokációk (pl. gázórával rohangáló képviselők) helyett visszatértek a városi ügyekhez. A propaganda nyomása megszűnt, a sajtó is releváns kérdéseket tesz fel, ami jótékony hatású.

Vitézy Dávid miniszteri kinevezése és a városfejlesztési partnerség

Karácsony elmondta, hogy már fél évvel ezelőtt megjósolta Vitézy Dávidnak, hogy miniszter lesz, és ő személy szerint örül ennek, mert Magyarországon jelenleg ő a legkompetensebb ember a közlekedési területen. A korábbi politikai riválissal sok ügyben egyetértettek, és most a város számára hatalmas lehetőség, hogy egy Budapest ügyeit jól ismerő partner került a kormányba.

„Ha valaki megkérdez tőlem, hogy ki legyen a közlekedési miniszter, akkor azt mondtam volna: Vitézy Dávid.” – Karácsony Gergely *

A főpolgármester hangsúlyozta, hogy Budapest fejlesztése kormányzati partnerség nélkül lehetetlen, hiszen a főváros az ország GDP-jének 40%-át adja, és minden ügye országos jelentőségű. A dualizmus korabeli „aranykor” is a kormány és a város közötti erős együttműködésen alapult. Az előző kormány ezzel szemben ellehetetlenítette a várost, és az elköltött forrásokat rosszul használta fel (pl. a Várnegyed 700-800 milliárdos fejlesztése két metró árát emésztette fel).

Fejlesztési prioritások: EU-források, HÉV, diákváros, Rákosrendező

A beszélgetés részletesen érintette a kormány által kilátásba helyezett fejlesztéseket, amelyek teljes összhangban vannak Budapest igényeivel:

  • HÉV-felújítás: Az állam 10 éve vette el a fővárostól a HÉV-eket, de azóta sem történt érdemi fejlesztés. A HÉV-ek katasztrofális állapotban vannak, felújításuk a budapesti agglomerációs közlekedés fejlesztésének kulcsa, ami még a városon belüli közlekedésnél is fontosabb, mert az átmenő autóforgalom csökkentése csak így lehetséges.
  • Diákváros: A Dunaparton található terület hasznosítása régóta közös álom Karácsony és Vitézy Dávid között. A kollégiumi férőhelyek hiánya súlyosbítja a budapesti lakhatási válságot, ezért a diákváros megépítése kiemelt prioritás.
  • Rákosrendező: A terület fejlesztéséhez szükséges források jelentős része uniós forrásból valósulhat meg, ami különösen nagy öröm a főpolgármester számára.

A Városliget jövője

A kormány döntése értelmében a Városligetben nem épül több épület, a lebontott épületek helyén parkot alakítanak ki, és az Andrássy út környékét is egységes koncepcióban gondolják át. A Kós Károly sétány autómentesítése is tervben van. Mindezek a Rákosrendező fejlesztésének első elemeként megvalósuló Szegedi úti felüljáróval együtt csökkentik majd a liget környéki forgalmat. Karácsony szerint a főváros pénzügyi helyzetének rendezése után a ligetnek vissza kell kerülnie a város tulajdonába, hiszen a városliget-törvény fosztotta meg Budapestet a területtől.

A főváros pénzügyi helyzete és a szolidaritási adó

A főváros és a kormány között folyó tárgyalások középpontjában a szolidaritási adó átalakítása áll. Az alapelvekben egyetértés van: a Tisza Párt programja, a kormány elképzelései és az önkormányzati szövetségek javaslatai egyaránt a jelenlegi „elkobzó jellegű” rendszer mérséklését és átláthatóvá tételét célozzák. Karácsony szerint az első lépés az lehetne, hogy a 2027-es költségvetésben egy maximum plafont húznak az elvonás mértékére, például az előző évi iparűzési adóbevétel 15%-ában maximalizálva azt. Ez országos szinten mintegy 100-150 milliárd forintos könnyítést jelentene.

A főváros különleges helyzetben van, mert jogerős bírósági ítéletek mondták ki, hogy a 2023-as, 2024-es és várhatóan a 2025-ös elvonások is törvénytelenek voltak – a Kúria az „elkobzó rendszer” kifejezést használta. Karácsony szerint ez erős érv a kompenzációra és a fenntartható finanszírozás kialakítására. A tárgyalások a pénzügyminisztériummal már zajlanak, és a főpolgármester bizakodó, mert a politikai szándék, a bírósági döntések és a szűkülő mozgástér együttesen elősegíthetik a megállapodást.

„Nekünk arról papírunk lesz, hogy tőlünk elvettek több 100 milliárd forintot törvénytelenül. Én azt gondolom, hogy ez egy elég erős érv ahhoz, hogy megállapodjunk.” – Karácsony Gergely *

A pénzügyi kilábalás realitása

A főváros jelenleg rendkívül kivéreztetett állapotban van: a cégek tele vannak kifizetetlen számlákkal, a bankszámla mínuszban van. Az EU-s források megérkezése a fejlesztési oldalon adhat nagy lökést, de a működési költségvetésben egyelőre a talpon maradás a cél, nem a bővülés. Karácsony becslése szerint négy-öt évre van szükség ahhoz, hogy a főváros ledolgozza a megszorítások hatását, és stabil, saját forrásból fejleszteni képes várossá váljon.

A parkfenntartási korrupciós ügy és Őrsi Gergely őrizetbe vétele

Az interjú végén a műsorvezető a parkfenntartási cégek körül kialakult korrupciós hálózatról kérdezte a főpolgármestert, amelynek kapcsán Őrsi Gergely II. kerületi polgármestert is őrizetbe vették. Karácsony elmondta, hogy a főváros már az első adandó alkalommal, a Budapesti Közművek létrejöttekor megszüntette ezeket a szerződéseket és belső erőforrásból oldja meg a feladatot. A kerületek azonban továbbra is ki vannak szolgáltatva ennek a piacnak, ahol a verseny hiánya és az összefonódások régóta ismertek voltak.

Őrsi Gergelyről, akit személyes barátjának nevezett, a főpolgármester érzelmi érintettségét hangsúlyozva nem kívánt véleményt mondani a büntetőeljárásról. Azt reméli, hogy a nyomozó hatóságok fair és igazságos eljárásban tisztázzák a helyzetet. Biztos abban, hogy a korrupciós hálózat létezik és próbálkozott a polgármestereknél, de abban is, hogy a polgármesterek többségét nem tudták korrumpálni.

„Biztos vagyok benne, hogy ez a hálózat létezik. Biztos vagyok benne, hogy próbálkozik és próbálkozott ezer ágon. Abban is biztos vagyok, hogy a polgármesterek többségét nem tudták korrumpálni.” – Karácsony Gergely *

⚠️ Értelmezhetetlen vagy bizonytalan szakaszok
  • „a társalam ezt elfogadná” – feltehetőleg „a társadalom ezt elfogadná” (ASR hiba).
  • „a szivárászászló” – egyértelműen „szivárványzászló” (ASR hiba).
  • „a heterógbizkiség menetét” – valószínűleg „heterók büszkesége menetét” vagy hasonló (ASR hiba, nehezen rekonstruálható).
  • „a déli bálmos terveket” – a Városliget déli részén tervezett épületekre utalhat, de a pontos kifejezés nem rekonstruálható. („déli bálvány”? „déli báltermek”?)
  • „a Koskáró sétány” – egyértelműen a „Kós Károly sétány” (ASR hiba).
  • „a Szegediúti felüljáró” – feltehetőleg „Szegedi úti felüljáró” (ASR hiba).
Teljes átirat megjelenítése

[00:00:00]Üdvözlöm a kontroll nézőit.

[00:00:00]Unyatinszki György vagyok és hát a héten Budapest Pride és az idei év az merőben más lesz, mint a tavalyi és talán mint az elmúlt 16 év is.

[00:00:08]Erről beszélgetünk itt a stúdióban Karácsony Gergely főpolgármesterrel.

[00:00:12]Köszönöm szépen, hogy itt van.

[00:00:14]Köszönöm a lehetőséget.

[00:00:16]Még mielőtt itt nagyon belemennénk a politikai aktualitásokba, azért egy-két elvi elvi dolog is ilyenkor mindig felmerül, amikor a Pride-ról beszélünk, és ez is mindig ilyen sajátos helyzet, amikor mondjuk a nők ügyéről általában férfiak szoktak beszélgetni, és most is mondjuk pár nem feltétlen tartozik a nyilvánosság löké, tehátoszexuális férfi beszélget majd arról, hogy mi történik a Prideal.

[00:00:34]De ezt azért akartam csak így felvázolni, mint keret keret, hogy hogy ugye nagyon sokan pont emiatt óckodnak ettől, hogy így ilyen társadalmi megosztottságot látnak, vagy ezeket próbálják követni.

[00:00:43]A politika nagyon ez szokta kihangsúlyozni.

[00:00:45]Miért gondolja azt, hogy ez egyébként mindannyiunk közös ügye, ami a Pride-on történik tekintettel a tavalyi kiállására, meg az elmúlt évekre is?

[00:00:55]Hát nagyon egyszerű.

[00:00:55]Hát a szabadság az nem porció.

[00:00:57]Tehát hogyha valamelyik társalmi csoport szabadsága sérül, akkor azon keresztül mindenki más sérül, mert precedens teremt.

[00:01:04]Tehát most gondoljunk bele abban, hogyha az Európai Unió bármelyik tagállamában be lehetne tiltani a Pride-ot, és a társalam ezt elfogadná, és adott esetben szomorúan konstatálná, és nem történne semmi, akkor egy következő kormány majd betiltja, nem tudom, a a romáknak a dolgait, vagy a vagy más társalmi csoportokat kezdenek el vegzálni.

[00:01:21]Tehát szerintem ez nagyon fontos, és ilyen szempontból én én mindig is azt hangsúlyoztam, amikor amikor volt módom ebben a témán beszélni, vagy a Pride-on fölszólalni, hogy hogy hogy ez egy közös ügy.

[00:01:34]És hogy mennyire igaz egyébként, azt szerintem a tavalyi Budapest Pride az egész világ számára megmutatta, ami nyilván kapott egy olyan egy olyan plusztartalmat, hogy az emberek dazoltak a megfélemlítéssel, a kínai arcfelismerő kamerákkal, egyáltalán azzal a típusú politikával, ami egy ilyen tervező asztalon szépen megtervezi, hogy jó, akkor most bedobunk valami témát, és akkor majd ráharap az ellenzék, és akkor majd szóval, hogy látszik, az egésznek volt egy ilyen egy ilyen egy ilyen politikai tervező asztalon kitalált át gonoszsága, és az emberek a lehető legjobb reakciót adtakára kimehentek az utcára.

[00:02:10]Hát végül is azért ne felejtsük el, hogy tehát a az egyik legalapvetőbb, tehát a demokrácia intézmény rendszere az nagyon sok tényezőbelő áll, de az az alja vagy hogy mondjam, a talapzat, amin az egész fölépül, hogy az emberek van joguk arra, hogy hogy így szót emeljenek ügyek mellett, kimenjenek az utcára.

[00:02:28]Ez a tehát a gyülekezési jog az nem egy olyan jog, amit így amit így faricscsálni lehet.

[00:02:34]Most nyilván a rendőrség teljes joggal kérheti azt, hogy mondjuk ne egy hídon legyen egy tüntetés, mert akkor leáll a fél város.

[00:02:39]Tehát vannak olyan szempontok, amiket mérregelni lehet, de nyilvánvalóan ideológiai vagy világzeti alapon ezt a jogot korlátozni nem lehet.

[00:02:46]Úgyhogy ilyen szempontból valóban ez a ez a mostani Pride nagyon más, mint az előző, mert az előző kvázi jogiértelemben be volt tiltva, és ezáltal társadalmilag meg föl lett hatalmazva arra, hogy hogy olyanok is eljöjjenek, akik egyébként neki ez a komfortzóen kívül van, vagy eddig nem voltak ott, vagy úgy érezték, hogy túl meleg van, vagy szóval bármi.

[00:03:03]Tehát e és ilyen szempontból nagyon érdekes, hogy mi lesz idén.

[00:03:08]Most is nagyon meleg lesz sajnos, de hogy hogy igazából az szerintem egy nagyon fontos tanulság, hogy amikor a szabadságunk fogyatkozóban van, akkor ki kell mellette állni, de szerintem akkor is ki kell mellette állni, amikor amikor éppen kinyílnak a dolgok, vagy jobb idők jönnek, mert a jobb idők attól maradnak stabilak, hogy hogy ezeket az értékeket megőrizzük és ezeket fontosnak érezzük.

[00:03:29]És hogy ne legyenek újra rosszabb idők, azért akkor is kikreálni a szabadságunk mellett, amikor éppen jobb idők vannak.

[00:03:34]Igen.

[00:03:34]Azért az ide is egy kicsit át van politizálva.

[00:03:37]Most a zászlókat dobálták-e nem olyan régen a Dunába.

[00:03:40]El is indult egy eljárás az elkövetővel szemben, és hát Novák előd kirátásba helyezte, hogy azért ennek a férfinak, aki ezt tette, egy nemzeti bátorságdíjat is adna.

[00:03:55]Először talán az először talán a zászló kérdésében, mert itt ha jól értem, akkor itt nemzeti dobogók is lesznek, ahogy bejelentette a mi nap kint párhuzamosan.

[00:04:03]Miért nem ez nem egyfajta síny?

[00:04:03]Vagy tehát, hogy biztos csak azért kérdezem, hogy ez lehet, hogy mást nagyon nemzeti érzeműeket, akik eddig a dob a Dunába dobálták a Pride zászlót, tehát hogy őket mondjuk ezért ez érinti kellemetlenül.

[00:04:16]Hát én értem, de végülis a Mi Hazánk tette a Pride-ot nemzeti ünnepé azzal, hogy fellobogo azt a idat, ahol a Pride el fog vonulni.

[00:04:21]De tulajdonképpen ének én örülök, mert szerintem egy egy bizonyos értelem is egy nemzeti ünnep.

[00:04:27]Tehát, hogy igazából a amikor nem tudom a tavaszi fesztivál van és föl van lombogozva az Erzsébet hív a tavaszi fesztivál zászlójaivel, akkor senki nem gondol, hogy be kell dobálni a Dunába, mert a tavaszi fesztiválról azt gondoljuk, hogy a város életének a normális része.

[00:04:38]A Pride zászló az Erzsébet hídon a Pride idején az nem szól máshol, mint az, hogy a Pride is egy nagyon fontos része a város.

[00:04:44]Én nekem a, hogy mondjam, én én én mindig utálom azt a ebben az ügyben különösen, de általában véve, amikor dolgokat úgy állítunk egymással szembe, hogy vagy vagy hát miért nem és?

[00:04:54]és a kedvenc ilyen ilyen ilyen álhír kedvencem.

[00:04:59]Szóval a ami ami tényleg így a legjobban, legjobban bicskanyitogatónak érzek, amikor valaki írak egy fotót a városházáról, ahol kint van a Pride zászló, fideszes politikusok azt megteszik, és azt sugalják, mintogyha a magyar zászló nem lenne ott.

[00:05:13]De hát ott van 3 mterel arrébb.

[00:05:16]Ott van a a főváros a városházán három zászló van kint állandóan.

[00:05:20]ö a magyar zászló, a Budapest zászló és az EU zászló.

[00:05:26]Ez az a három politikai közösség, amihez tartozunk.

[00:05:29]Van egy városunk, van egy hazánk és van Európa, ahol a hazánk természetes szövetségesei vannak.

[00:05:34]És akkor vannak olyan olyan olyan ügyek, amelyek szintén a városháza, hogy mondjam, szimbólium rendszerében szintén kint vannak.

[00:05:41]Kint van a székhelyzászló.

[00:05:41]Én egyébként amióta választott politikus vagyok, kerületti polgármester vagy főpolgármester, a Székely Zászló kint van azon a közintézemény, amit vezetek, mert azt gondolom, és tudom, hogy ez nagyon sokak számára férhető és sértő, ezért most nagyon óvatosan szeretnék fogalmazni, de nekem a székhelyzászló kirakása ugyanúgy egy olyan társalmi csoport melletti kiállásról szól, akinek a kollektív jogai egyébként sérülnek, és szerintem abszolút botrány, hogy a legnagyobb őshonos kisebbségnek nincsenek kollektív jogai Európában.

[00:06:12]Szerintem ez ez egy szúlyos anomália az Európai Unióban.

[00:06:14]És ugyanez az elkötelezettség, az emberi jogok és a állampolgári közösségek szabad és és megföelítés nélküli létezésének a lehetősége emeleti kiállásról szól a Pride zászló is.

[00:06:25]És a Pride zászlót akkor rakjuk ki, amikor amikor amikor a Pride van.

[00:06:31]És van még egy zászló, ami kim van a városházán lassan négy éve.

[00:06:34]És nagyon remélem, hogy egyszer majd levehetjük, és hogy ez a és ez a közeljövőben, ez pedig az ukrán zászló, mert mikor Rosszország megtalmadta Ukrajnát, akkor egyébként a világ nagyvárosaihoz hasonlóan Budapesten is kiraktuk az ukrán zászlót.

[00:06:46]De az a beállítás, hogy nekünk az ukrán zászló meg a szivárászászló fontos, a nemzeti meg nem, ez hogy mondjam?

[00:06:52]Tehát ehhez olyan hülyének kell lenni, hogy valaki ezt elakadítani másokkal meg olyan gonosznak, hogy erre nem tálok szavakat.

[00:07:01]És akkor visszatérve így így az Erzsébet hídra, tehát én azt gondolom, hogy amikor az elsőnek kiraktuk a szivármányos zászlót, akkor azt lelopták, visszaraktuk, másodikében nem lopták le.

[00:07:10]Tehát, hogy ez egy ez egy ilyen folyamat.

[00:07:12]Tehát, hogy én senkit nem akarok provokálni.

[00:07:13]Tökre megértem, hogyha valakiben ezzel kapcsolatosan félelmek vannak.

[00:07:17]Nem gondolom azt, hogy hogy ne lenne egy csomó olyan szorongató dolog a világunkban, ami embereket arra késztet, hogy görcsösen ragaszkodjanak olyan identitásokhoz, amelyek egyébként valójában egy egy más típusú pozitív hozzáállással ugyanúgy lehet hozzájuk ragaszkodni.

[00:07:35]Tehát tehát most tényleg azt gondolja valaki, hogy engem zavar, hogy nemzeti színű lobogó van az Erzsébet hídon, hogy ez engem ezt provokál, vagy szóval tehát tehát ők mi mi miben vannak.

[00:07:41]Úgy szeretnék velük úgy elbeszélgetni, hogy egyenként nyilván erre nem mindig van lehetőségem, csak azt szeretném mondani, hogy ez a város mindenkié és amikor a a Prideot megszervezik és Budapesté áll, akkor ugyanúgy a egy szabad és az államp közösséget elfogadó várost szeretnénk építeni, mint amikor amikor aláírtam a székely autonómiáért való petíciót, vagy akkor amikor amikor a nem tudom a roma közösségeknek csinálunk most új stratégiát, vagy amikor kiállunk az antiszemitizmus ellen, vagy amikor Akkor mondjuk én élesen kikeltem az ellen, hogy hogy valaki magyarországi vallási közösségeket gyalázott, mert azt mondta, hogy akik keresztények azok buták.

[00:08:20]Tehát, hogy semmi kirekesztő nincs a Pride zászlóban, a nemzeti zászlóban meg végképp.

[00:08:25]M csak annyiban visszatérve Novákelődnek a javaslatára, hogy ezt egyfajta nemzet nemzeti bátorságdíjat adna ennek a férfinak.

[00:08:34]Tehát, hogy lényegében ez ki is nyithat egyébként egy pár beszédet a egyet nem értő felek között.

[00:08:40]Tehát ugye itt az a férfi, aki ezt elkövette, nyilván eltűnt, a rendőrség előkerítette és akkor most elindult vele szemben egy eljárás.

[00:08:48]De hogyha egyébként tényleg úgy alakul, hogy a nyilvánosság előtt esetleg nová kerüdék felek, ez azt is jelenti, hogy van egy úgymond vitaképes álláspontjuk is.

[00:08:59]Tehát csak oda akarok kijukadni, hogy a szószabadságnak a része lehetne az is, hogy valaki egyébként ezek ellen megy.

[00:09:04]Csak akkor lehet, hogy érdemes vállalni a vitát is.

[00:09:07]Persze, persze.

[00:09:07]Tehát egyrészt én nem akarok ennek az Úrnak rosszat.

[00:09:10]Tehát mi feljelentést tettünk, mert mert ilyenkor ez a dolgunk.

[00:09:13]Én nem gondolom azt, hogy hogy előrevinné a mi közös ügyünket, hogyha ő valami nem tudom komolyabb büntetést kapna.

[00:09:21]Tényleg őszintén, tehát én ezt nem kívánom se neki, se magunknak, mert egyszerűen ez egy rossz rossz rossz vita.

[00:09:26]Én nagyon szívesen elbeszélgetek bárkivel bármiről, csak ugye ugye az van, hogy ha most komolyan vesszük azt, hogy vannak emberi jogok, komolyan vesszük azt, hogy hogy az emberek méltatósága egyenlő, és tudjuk azt, hogy a társadalmak, amióta világ a világ és létezik emberiség vannak a többségtől eltérő szexuális identitású emberek, akkor bezárult a kör.

[00:09:50]Akkor miről beszélgetünk?

[00:09:50]Tehát hogyha hogyha elfogadjuk azt, hogy mindannyian egyenlő méltósággal születtünk, a jó Isten minket így teremtett.

[00:09:56]És elfogadjuk Ferenc Pápa mondatait a a menegekről, hogy hogy vagyok én, hogy jöjjön vagyok én ahhoz, hogy megkérdőzem az ő hitőket és és egyáltalán az ő emberi méltóságukat, akkor miről beszélgetünk?

[00:10:05]Tehát ak tehát hogy mondjam, akkor akkor nem látom, hogy mi a probléma.

[00:10:08]Nem kell kijönni a Pride-a, meg lehet csinálni nem tudom, tehát mindig jönnek az, hogy akkor megszervezem a heterógbizkiség menetét.

[00:10:15]Szervez.

[00:10:15]Tehát most és hát hogy mi akadályoz meg benne?

[00:10:18]Én biztosan nem.

[00:10:19]bárki bármikor fölvonulhat, tényleg a a bármilyen fontos vagy kevésbé fontos ügyek lehetnek embereknek fontosak vagy kevésbé fontosak.

[00:10:25]Tehát mi mi tehát mi hol a probléma?

[00:10:28]Ez nekem ez a kérdésem ezzel.

[00:10:30]És nyilván egy zászló bedobni a Dunába az egy az egy biztos aki csinálta, abban volt egy ilyen egy ilyen világ kötelezettség.

[00:10:37]Csak azt nem tudom, hogy mi az a világkép, ami mertő el van kötelezve a mert ez, hogy mégse vagyunk egyenek.

[00:10:42]Pont ide pont ide akarok kijukadni, hogy ezek nagyon sokszor ideológiailag zárt közösségek, és a hogyha ezek zárt közösségek, akkor az ember nem tehet mást, mint kifejezetten ezekkel a közösségekkel direkben beszéli meg.

[00:10:53]Hiszen nem biztos, hogy bár örülnénk neki, hogyha mondjuk a kontrollon keresztül ezt több úgy néznék meg, és akkor így így alakítanák azt, hogy ők hogyan szállnak be ebbe a vitába, de lehet, hogy valakihez konkrétan el kell menni.

[00:11:04]És hogyha belegondolunk a politizálás, ami Magyarországon történt, és akkor most kinyithatnánk nagyon sok témára, nagyon sokszor azon mult, hogy az emberek nem beszélgettek egymás.

[00:11:13]Persze én tehát én én nagyon szívesen elbeszélgettek bárkivel, főleg állampolgárokkal, akik bár ha jól értem, ez az úr nem budapesti, de mondjuk lélekben lehet, hogy budapesti és szempor az én főnököm, tehát hogy hogy én szívesen nem beszélgetek bárkivel.

[00:11:27]Egyékbá tényleg én azért el elérhető vagyok az utcán, jövök, megyek villamoson, buszon, nem tudom micsoda.

[00:11:32]Én szoktam emberekkel beszélgetni.

[00:11:32]Nem, nem, nem, ne.

[00:11:34]Nekem ebben az égad sem problémám nincs.

[00:11:36]Az más dolog, hogy a mi hazánk politikájáról nekem nagyon lesújtó véleményem van.

[00:11:39]Én én velük mondom, hogy nem szívesen beszélgetek, csak nem nagyon tudom, hogy hogy miről beszélgessünk, mert ugye még egyszer mondom, és innentől kezdve ez nem egy ideológiai kérdés.

[00:11:50]Tehát azt a kérdés szeretném fölteni, hogy hiszünk-e abban, hogy minden ember egyenlő, hogy így vagyunk megteremtve.

[00:11:55]A teremtőképmására vagyunk teremtve.

[00:11:58]Jó, hogyha ezzel túlléptünk, akkor nem tudom, mi a probléma, mert az meg egy ténykkérdés, hogy vannak emberek, akiknek a szexuális identitása más, ebből kifolyólag az egész élethelyzetük más, és ez az identitás, ez nem csak a szexuális életükre vonatkozik, hanem a teljes emberi méltóságukra.

[00:12:16]Tehát innentől kezdve akkor nem tudom, mi a mi a tárgy és ez nem egy ideológiai kérdés.

[00:12:19]Tehát igazából egy normálisan működő társadalomban el kell tudnunk viselni olyan eseményeket, olyan olyan olyan közéleti diskurzusokat, vagy egz egyszerűen elfogadunk egymás létezését.

[00:12:35]Tehát, hogy én is, hogy mondjam, engem például nagyon hangosan, nagyon zavarnak a hangos járművek.

[00:12:38]Hát most ezt se, mégsem mondom azt, hogy ne lehessen motoros felvonulást tartani, mert mert hát nyilván egy ponton túltűrnünk kell egymás egymás identitásait.

[00:12:48]És szerintem azért az, hogy valakin neek a szexuális identitása genetikailag kódolt módon eltér a többiekétől, az mégis csak az nem választás kérdés.

[00:12:56]Az, hogy valaki szereti a hangos motorokat, hát ez ez nem tudom, hogy jutott erre a következtetésre, de hát nazá van ilyen, de azért mégsem ugyanaz az emberi méltóságában ágyazott dolog az egy az egy életforma.

[00:13:06]Ez ez egy ez egy rajtunk kívülálló tényező.

[00:13:10]És egyébként nyilván most lehet azt gondolni, hogy akkor az emberek szexuális identitását befolyásolják a kommunikáció meg a propagandaet.

[00:13:17]Ugye ha komolyan vesszük azt, hogy vannak úgynevezett tények, tudományos tények, akkor minden létező tény ezzel teljes mértében ellentétes.

[00:13:26]Tehát hogy tehát hogy tehát mondom alapvetően nem tudom, hogy miről beszélgetünk, illetve más szempontból meg nagyon is tudom és ide ide ezzel szeretném lezárni, mert szerintem vagy hát mi arról beszélgettünk, amiről kérdez, és én igyekszem válaszolni.

[00:13:39]Én nem a mi Hazánkot veszem komolyan, meg nem a nem a zászló dobáló embereket veszem komolyan, azokat a kríziseket, amiben élünk, amelyek arra vezetnek embereket, hogy ilyen típusú mankókat keressenek a világban.

[00:13:51]És szerintem ez egy nagyon súlyos létező probléma, és szerintem erről nem beszélünk eleget.

[00:13:55]Azért népszerű a populizmus a világon mindenhol, azért erősödik a szélsúlyob mindenhol, mert egyszerűen a világunk kifordult a sarkai közül.

[00:14:05]És van egy olyan nagy globális válságjelenség, ami egyszerűen az emberi jogokban alapuló demokráciát aknáza alá.

[00:14:12]És ilyen szempontból én ezt nagyon fontos dolognak gondolom.

[00:14:17]És szerintem kell beszélgetnünk a bevándorlásról.

[00:14:21]Szerintem kell beszélgetnünk arról, hogy a klímaváltozás hogyan teszi tőkre az életünket.

[00:14:23]kell beszélgetnünk arról, hogy amíg a a és most tudom, hogy nagyon messzinek úgy tűnik, hogy messzire kalandozok, de szerintem egyáltalán nem kell beszélgetnünk arról, hogy a világban a a tőke globális, a munka pedig lokális és egyszer nem tudjuk a tőkét megadóztatni, és ők diktálnak nekünk.

[00:14:40]Olyan szuper cégek, olyan olyan elképesztő hatalom van emberek kezében a gazdasági dolgokon keresztül, és a az emberek frusztráltak ettől.

[00:14:46]Csak akkor kezeljük a a frusztráció valódi okát, mert a frusztráció oka nem az, hogy vannak emberek, akik így születtek, másuk meg máshogy születtek, hanem egy olyan világban élünk, ahol az embernek jóból az az érzése, hogy recseg ropog körülöttünk az egész és kapaszkodunk bizonyos hiteinkbe.

[00:15:00]És sokszor egyébként ezek a hitek egyébként megalapozatlanok, miközben kapaszkodtanak olyanokba, amelyeknek van jövője, és amire egy humánus társalot lehet építeni.

[00:15:09]És hogy ugye az embereknek mekkora beleszólási lehetőségük ebben, hogy ezt hogyan alakítsák mondjuk egy cég esetében kevésbé ellenben egy kormányokkal.

[00:15:15]Most megint a populorizmus részét nyitottam ki.

[00:15:17]Igen.

[00:15:17]Ö még ha már alapjogok már mégis csak innen közelítettünk ugye az önnel szemben való eljárás is azért állhatott meg ugye mint a tavalyi Primen-nak lényegében.

[00:15:27]Hát most így most így fogalmazom meg leegyszerűsítve mint főszervezője, de hát ugye igazából a főváros vállalta fel ezt önkormányzati rendezvényként mert ugye az unió bírósága kimondta, hogy itt alapjogok alapjogokkal szembegy az, amit a kormány egyébként most kialakított, meg ez a jogrendszer.

[00:15:45]Az, hogy az új kormánynak azért látszódik, hogy ez nem feltétlen prioritása.

[00:15:49]Ha belegondolunk, tavaly sem sikerült lényegében betartatni ezt a jogszabályt.

[00:15:52]Nem is lett volna sok értelme.

[00:15:54]Igen, igen.

[00:15:55]Mekkora prioritás az, hogy ezt a jogszabályi keretrendszert minél gyorsabban átalakítsák, mert azért lát, tehát a Tisza továbbra és a Tiszakormány azért látszódik, egy olyan politikai helyzetben van, hogy nem biztos, hogy ez a legfontosabb dolog, amivel éppen foglalkozni akar, illetve nem biztos, hogy ez a legfontosabb dolog tekintettel arra, ami tavaly történt, hogy ezek kell.

[00:16:12]Ez egy nehéz helyzet.

[00:16:12]Nehéz helyzet.

[00:16:14]Egyébként én nem gondolom azt, hogy ez a legfontosabb dolog most őszintén, mert egyszerűen az emberek ezt eldöntötték.

[00:16:19]Kimentek az utcára és azt mondták, hogy itt vagyunk, kész, nem félünk, nem érdekelnek minket ezek a jogszabályok.

[00:16:25]És azért a jog az az olyan dolog, hogy bármi be lehet írni az alaptörvénybe, hogyha az emberek erre fittyet hánynak, akkor hiába van beleérve, az nincs ott.

[00:16:35]Most én nem vagyok jogálsz meg nem tudom, de mégis csak ugye az van, hogy a jogszabályokat akkor tart, tehát a jogszabályok betartatása mögött azért mégis csak az az erkölcső megegyűjtődésünk, hogy ezek helyesek.

[00:16:43]Tehát hogyha vannak jogszabályok, akik nyilvánvalóan politikai furkos botok, akkor az emberek ezzel dacolnak és ilyen szempontból felülírják ezeket.

[00:16:49]Tehát, hogy egyébként nekem az a jó, az a véleményem, hogy a rendőrség politikai nyomásra egyébként a az akkor meglévő jogszabályokkal is szembenve hozott döntéseket.

[00:17:00]Tehát én azt gondolom, hogy a tavalyi prideot az akkor megforgalmazott jogszabályket között is meg lehetett volna tartani.

[00:17:06]És egyébként, hogy ez az, hogy ez mennyire így van, az abból is látszik, hogy a Kúria bizonyos döntései tulajdonképpen ezt igazolják.

[00:17:12]Persze a Kúria mindig úgy döntött, voltak ilyen civilek által ilyen teszt rendezvény benyújtások, és az keresztül tesztelték a tesztelték a a tulajdonképpen a bíróságokat és a rendőrséget.

[00:17:25]És azért ezek a kur döntések mindig nagyon késő születtek meg, hogy már ne kelljen őket végrehajtani, de azt még ők sem érték leírni, hogy ez oké.

[00:17:30]Tehát én azt gondolom, hogy nyilvának kell a szerintem most az alkotmányozás szempontjából nem az a fő kérdés, hogy mit írunk bele az alkotmányba.

[00:17:40]Ebben én egy kicsit máshogy látom a helyzetet, mint amit a amit a a kormánytség csinál, hanem az, hogy mit húzunk ki belőle.

[00:17:48]Tehát szerintem venni kéne egy nagy radírt és kiradírozni az összes borné politikai hülyeséget, de nem állítom azt, hogy ez a hogy ez a legfontosabb kérdés, mert éppen a tavalyi Pride sikere mutatja, hogy olyan jogszabályok, amelyik betarthatatlanok, azokkal, hogy mondjam, előbb-utóbb nyilván őket meg kell sztetni, de de hát az élet ezeket fölülírta.

[00:18:08]Igen.

[00:18:08]Csak abban a pillanatban, hogyha valaki ezt meg akarja szüntetni, akkor megint a politika ezt ki tudja emelni.

[00:18:14]Van-e ennek veszélye most?

[00:18:15]Hát én megmondom őszintén, hogy hogy én nagyon pozitívan meglepődtem, amikor a miniszterelnök a parlamentben gyakorlatilag egy konkrét példa kapcsán, de gyakorlatilag az azonos nemi párok körö befogadási lehetősége mellett érvelt.

[00:18:29]Tehát szerintem ahhoz szokor nagyobb alitai bátorság kell szerintem.

[00:18:30]És egyébként én én becsülöm ezért a bátorságért.

[00:18:34]Én ezzel mélyen egyetértek egyébként.

[00:18:36]És ami nagyon fontos, hogy a társom többsége is egyetért már, tehát hogy hogy sikerült a Prime betiltásával az ellenkezőjét elérni, és a társadalom tulajdonképpen fölázadt ezen a bornért homofó propagandával szemben, és van egy jelentős ö nagyfú el elfogadás most már ezeknek a az emberek homitásainak az irányába.

[00:18:57]Tehát, hogy szerintem az az szerintem sokkal keményebb vállalás, mint az, hogy kiveni az alaptervényből ezeket a bornél politikai mondatokat.

[00:19:03]De ezért azt gondolom, hogy ez valójában nem egy nem egy akut politikai kérdés, hogy akkor ezek meddig maradnak a jogszabályok benne.

[00:19:10]Egyébként én azt gondolom, hogy az Európai Bíróság döntése után azért ezeket ez előbb-utóbb ezt a munkát el kell végezni, venni kell egy radírt és ki kell ezeket törölni.

[00:19:18]Világos.

[00:19:18]Ugye most megint csak odajukadunk, hogy mi beszélgetünk erről.

[00:19:22]a szervezetek, akikkel ugye mégis csak egyeztetésben vannak, mit mit tapasztal, mit tűztek ki legfontosabb célnak, vagy akár jogi követelésnek is lényegében az idei Pridal, és mi az, amilyen irányba esetleg tovább vinnék a mozgalmat, mert az is az a kérdés, hogy ők mit szeretnének.

[00:19:38]Hát ezt nyilván most rossz mondat, rossz mondatt tűnik az, hogy ezt tőlük kell megkérdezni, de tényleg én nem vagyok az ő szóvivőjük.

[00:19:43]Én egy főpolgármester vagyok, egy történelmi pillanatban oda kellett politikus az ügyben.

[00:19:49]Hát én én azt gondolom, hogy nyilván nyilván ezek a szeretek joggal gondolják azt, hogy a tételes jogokat is hozzá kell igazítani a társadalmai elvárásaihoz.

[00:19:58]És szerintem valóban az egy fontos kérdés, hogy hogy mit gondolunk az azonos nemű párok házasságáról, mit gondolunk a örökbefogadásról.

[00:20:06]Ez minden társadalomban volt egy pont az európai társadalmakban, ahol ez egy nagyon fontos kérdéssé vált.

[00:20:12]Sok helyen erről népszavazással döntöttek.

[00:20:14]Sok helyen ez már ugye hollandí volt az első ország asszem ott már már 20 éve ezek működnek.

[00:20:21]Ö szerintem előbb-utóbb ezeket a kérdéseket nem lehet megspórolni, miközben egyébként én azt gondolom, de ez ma szigoran a saját személyes véleményem, tehát nem még csak főpolgármesterként, tehát tehát hogy mondjam, én karácsoner állampolgár mondom, hogy szerintem a ennek az ügynek ami ügy egyébként az én szememben általában v egy elfogadó társam építése.

[00:20:43]Tehát nem lehet ezeket a társadalmi kisebbségi csoportoknak a a méltóságát egymástól elválasztva erősíteni.

[00:20:50]Tehát minden minden minden minden összefügg, és és a a szabadságunk az együtt nő vagy csökken.

[00:20:55]De szerintem ma a leginkább a ennek a gyökkeltő beszédmódnak a lezárása egy egy megengedőbb és és legy legnyugodtabb közélet szerintem az messze fontosabb, mint mint mint bármi más.

[00:21:08]És ilyen szempontból persze mindig megkapjuk azt a kritikát, hogy provokáljuk a társadalmat azzal, hogy zászlókat rakunk és a többi és a többi, ne ezekre nem értek egyet, de értem, hogy mit akarnak ezek mondani.

[00:21:20]És tulajdonképpen egyet is értek azzal a megközelítéssel, hogy most nem az a legfontosabb, hogy törvénybe iktassuk ezt vagy azt, vagy kivegy a törvényből ezt vagy azt, hanem egyszerűen kezdjünk el máshogy beszélgetni egymással.

[00:21:31]Szerintem ez sokkal fontosabb.

[00:21:31]És ilyen szempontból azok a mondatok, amiket Magyar Péter mondott a parlamentben, vagy amit más politikus mondanak, szerintem ezek sokkal fontosabbak.

[00:21:38]mint az, hogy mint az, hogy most konkrétan van-e népszavazása, nem tudom, a az örökbe megfogadásról.

[00:21:45]Előbb-utóbb annak is el kell érkeznie, mert szerintem egyébként a magyar gyermekelem szempontjából ez egy óriási lehet.

[00:21:49]Tehát itt itt itt elrontunk emberek életét nehezítjük meg azzal, hogy nem tudnak örökbe fogadni, és gyerekek életét azzal, hogy nem lehet őket örökbe fogadni.

[00:22:01]Tehát ez szerintem ezek fontos ügyek, de de a legfontosabb az, hogy hogyan hogy beszélünk egymással, és hogy ebben én azt szeretném, hogyha lenne egy változás, és mindig lesznek olyanok, akik tehát nem gondolom azt, hogy mindig 100%-ban egyet fogunk érteni valamiben, de hogy legyen egy olyan társadalmi konszenzus, amiben amiben úgy békén hagyjuk egymást, és nem az a politikának a fő logikája, hogy ki hogyan tud belerúgni a másikba minél nagyobbat, hanem egyszerűen elfogadjuk azt, hogy a világ és az emberek is sokfélék.

[00:22:25]Ez szerintem fontosabb.

[00:22:27]Tehát egy ilyen nyugodtabb közélet.

[00:22:28]Én ezt kívánom Magyarországnak és szerintem a a szexuális kisebbséghez tartozó honfitársainak is ez lenne a legfontosabb.

[00:22:37]más aktualitások, és akkor most már budapesti ügyek annyiban, hogy kifejezetten a fővárosnak akár a működését is befolyásoló, de talán inkább onnan kezdeném, hogy ugye azáltal, hogy Vitézi Dávidot miniszterré nevezték ki az új Tiszakormányban, ez nyilván átalakította meg átalakulások voltak a Fidesz oldalán is a közgyűlésben, Tisza részéről is a közgyűlésben.

[00:22:56]Egy nagyon picit csak arról, hogy így hangulatában, főleg úgy, hogy most ugye közgyűlésen, hogy hogyan változott egy kicsit a pártoknak a hozzáállása.

[00:23:04]Nyilván a választások óta hogyan hogyan alakult a munka?

[00:23:08]Ugye Szent Király Alexandra is már bentül a parlamentben.

[00:23:12]Hogyan tekint erre?

[00:23:12]Hogyan látja ezt?

[00:23:14]Hát ugye egy közgyűlésünk volt a választás után és most ahogy most beszélgettünk másnap pénteken lesz a következő közgyűlés.

[00:23:19]Ott már teljes létszámban leszünk.

[00:23:21]Tehát a előző közgyűlésben még nem pótolta a Tiszai Lef Fidesz frakció azokat, akik az országgyűlésben folytatják a munkájukat.

[00:23:28]Most ez megtörténik, tehát most már teljes létszámban leszünk.

[00:23:30]De azért az első közgyűlés az teljesen más hangulatban zajlott.

[00:23:35]Mert egyszerűen egyrészt lekerült rólunk egyébként nem csak rólunk az egész országról, ez az elképesztő média propagandanyomás.

[00:23:40]Tehát hogy az ember nem tud kimenni pisilni, mert 83 kamerát tolnak a szájába, és megkérdeznek valami pornit hülyeséget.

[00:23:46]Ez már elmúlt hálistennek.

[00:23:50]Meg egy kicsit nyilván az remélem nem mi voltunk.

[00:23:52]Nem, nem, nem biztosan nem a nem, nem a tehát nem a nem a kontrollra vagy a független sajtóra gondoltam, hanem a Fidesz propagandára.

[00:24:00]Ö meg egyáltalán az is, hogy hogy igazából ugye a Tisza a a magyar belpolitikában úgy úgy intézményesen csak a fősi kölgyésben volt jelen.

[00:24:08]És akkor a Fidesz mindent megteht, hogy provokálja a Tiszát.

[00:24:09]A Tisza még nyilván nem tehára nem válaszol és akkor mindenről szó volt, csak a fővárosról nem.

[00:24:17]Ez most szerintem megválto az első közgyűlésen azt éreztem, hogy ez nagyon megváltozott, és hogy sikerül talán visszatalálni a a a városi ügyekhez, amelyek hát azért nem azt szerem, hogy világ legfontosabb dolgai, de nekünk a legfontosabb dolog kell, hogy legyen.

[00:24:28]És egyáltalán ez a azóta egyébként máshol is ezt érzékelem, hogyha tartok egy sajtótájékoztatót, akkor eljönnek újságírók, föltesznek kérdéseket a témában, esetleg más témában is, de releváns kérdéseket függetlenül, hogy ennek örülök-e vagy sem, de nem azt érzem, hogy egy politikai kivégző osztalok előtt állok, és tulajdonképpen nem nincs kedvem kivégző osztagok előtt állni.

[00:24:47]Tehát nagyon megváltozott a a nyilvánosságnak a szerkezete előnyére hál istennek és és ez a közgyűlésen érzékelődik, mert az a politika propaganda, nyomás, ami rajtunk volt, és akkor abból kialakultak szerepek, hogy a nem tudom, Fideszes képviselők gázórával rohangáztak, amire aztán kiderült, hogy egyébként villanyóra, de most mindegy.

[00:25:06]Meg szóval, hogy hogy belemegtünk egy ilyen politikai cirkuszba, ez sokkal kevésbé van, úgyhogy ez szerintem ez egy jótékony hatású változás.

[00:25:12]Az, hogy Vitiz Dávid a kormányban ül, ez politikai szempontból, mint a korábbi kihívója, ez is egy érdekes helyzet, hogy akkor most egy korábbi kihívója más pozícióban van, és valószínűleg ott le is lesznek kötve az energiái.

[00:25:27]Van egy ilyen része, de van egy olyan része, és Vitézi Dávid párhuzamosan meg nagyon sok olyan fejlesztést jelentett be, ami prioritás például számára is.

[00:25:32]És ez nem csak azért, mert ez Budapesttel kapcsolatos, mert a Hévek az túlmutat Budapesten, a vasút az túlmutat Budapesten.

[00:25:38]Nyilván a városigget fejlesztése, illetve az a az a az útvonal, amivel egy ilyen zöld folyosóként a Budai várig el lehetne jutni, az egy más történet, az már kifejezetten lokális.

[00:25:47]Először a politikai részéről, hogyha hogyha reagálna, hogy hogyan tekint erre a erre a jövőbeli párbeszédre és vagy a jövőbeni lehetőségekre?

[00:25:57]Ö az egessek, hogy amikor én hallottam, hogy hogy a Dávid miniszter lesz, azért ezt lehetett érezni.

[00:26:02]Tehát én szerintem a választás egy ilyen fél évvel beszélgettünk, és én mondtam neki, hogy Dávid, szerinted te miniszter leszel?

[00:26:13]Mindenki azt hiszi, hogy én annak örültem, hogy megszabadultam tőle, mármint, hogy hogy már azért nekünk voltak hát furcsa volt a mi viszonyunk, mert egy csomó ügyben egyetértettünk, de nyilván egykori politikai riválisként meg voltak közöttünk csörték, olyan ügyek, amelyek egyébként valójában szerintem nem annyira fontosak, mint amelyikben egyetértettünk.

[00:26:29]De én azért én szóval alapvetően nekem nem ez volt az első érzésem, hanem az volt az első érzésem, hogy hogy hát ma Magyarországon ilyen tehát ha van ha valaki megkérdez tőlem, hogy ki legyen a közlekedési miniszter, akkor azt mondta volna vitézi Dávid.

[00:26:41]És szerintem még voltunk néhányan akik ezt gondolták.

[00:26:45]Tehát én egyrészt örülök annak, hogy van egy kompletis ember a korában ezen a területen, és tényleg szerintem ez ez mivel a az egész közösségi közlekedés az egyik legnagyobb kállalottja volt az elmúlt 16 évnek, van rengeteg megoldandó probléma és és tényleg azt gondolom, hogy nagyon-nagyon sok munkát kell végezni ahhoz, hogy hogy ezeket orvosolni lehesse.

[00:27:02]Másfelől pedig hát, hogy van egy partner, aki ismeri Budapest ügyeit.

[00:27:05]Tehát ez ez egy óriási lehetőség Budapest számára.

[00:27:07]Az a helyzet, hogy Budapest egyszerre a Budapestnek a mérete miatt egyszerre van az, hogy hogy leá van szorulva a kormányzati partnerségre, mert egyszerűen olyan minden budapesti ügy az egy kicsit országos ügy is.

[00:27:19]Tehát hogy Budapest az nem egy egy település sok közül, hanem hanem a az nemzet fővárosa, a Magyar GDP 40%-a, tehát hogy hogy mondjam, minden ügy, ami Budapestre tartozik, az egy kicsit az ország ügye is.

[00:27:34]És persze minden településre igaz, de Budapestnél azért ez mégis csak erőteljesebben van ez összefüggés.

[00:27:38]Tehát nem lehet ezt a várost fejleszteni kormányzati kpartnerség nélkül.

[00:27:44]Budapest legszebb korszaka az a korszak volt, amikor amikor volt egy nagyon erős politikai akarat a kormány és a városvezetés részéről is, hogy csináljunk egy nagy nemzet, egy nagy fővárost Magyarországnak.

[00:27:54]Ez volt ugye az aranykor dualizmus korszaka és minden olyan korszak, amikor ez a város felni tudott, mindig volt partnerség.

[00:28:00]Most a partnerség az nem azt jelenti, hogy mindig mindenben egyetértünk.

[00:28:03]Tehát nem arról van szó, hogy hogy ne lennének közöttünk viták, vagy ne lennének politikai szempontok, hogy az egyik baloldali, a másik nem, hogy szóval tehát nem nem arról beszélek, hogy minden rózsaszín, hanem arról beszélnek, hogy a politikai verseny az, hogy vagy hogy mondjam, a politikai szándékok azok a város fejlesztéséről szólnak.

[00:28:21]Azt is tudva, hogy nyilván Budapest vezetése mindig Budapest szempontjait nézi, hiszen erre tett esküs ez a dolga.

[00:28:27]Az országnak meg minden, a korynnak meg az országnak egészét kell néznie.

[00:28:31]És persze nyilván a főpolgármester se teheti meg, hogy ne a nemzet fővárosaként tekintsen a saját városára, de azért nyilván ilyen szempontból vannak véleménykülönbségek, de ezek mind lényegtelenek ahhoz képest, hogy az előző kormány ezt a várost meg akarta ölni.

[00:28:45]Most nyilván nem abban az értelemben azt nem akarták, hogy lejárjon a BKB, csak úgy voltak vele, hogy addig feszítsük, ameddig lehet, hogy ne legyen nagy baj.

[00:28:52]És hát tulajdonképpen a nagy bajt elkerültük, de egy egy kormányzati partnerség kell ahhoz, hogy a város pénzügyi problémáit megoldjuk.

[00:29:01]Ez ez egy nagyon akút és aktuális dolog.

[00:29:03]Tehát nekünk nyáron el kell végezni ezt a munkát.

[00:29:04]És akkor utána pedig vissza kéne kapcsolni az Európai Uniós forrásokkal, partnerséggel, azt, hogy az állam mit fejleszt Budapesten.

[00:29:12]Most kifejezetten Budapest rovására történnek a fejl.

[00:29:16]Rengeteg pénzt elköltött a kormány Budapesten.

[00:29:17]Tehát nem arról van szó, hogy az előző kormány nem akart pénzt Budapesten költeni, csak mondjuk elköltöttek a várra 700800 milliárd Ftot.

[00:29:25]És most nézzünk a fejünkből, hogy ezekben az egyébként betonból megépített historizáló épületekben mi a túró legyen.

[00:29:32]Tehát ezekből két metrót meg lehetett volna építeni.

[00:29:34]Tehát hogy azért mondom a partnerség az az mindennél fontosabb.

[00:29:39]És ez szerintem részben a Dávid személyi rész meg az egész kormány vállalásai miatt azt gondolom, hogy ez kialakítható.

[00:29:45]Itt a fejlesztési irányok, amikről egyébként Pitiz Dávid beszélt, az persze évek állapota az önmagával, tehát egy 60 éves éveket azt mondjuk értelmezhető, és még a korábbi kormányok is azért foglalkoztak ezzel a kérdéssel.

[00:29:56]Más kérdés, hogy milyen sebességgel nulla nulla nulla nulla sebességgel tegyük hozzá.

[00:30:01]Igen, igen.

[00:30:03]De de azok, amiket éppen Vitzi Devil a közelmúltban kijelölt, ezek mennyire egyeznek azokkal a fejlesztési prioritásokkal, amik egyébként Budapestnek is fontosak?

[00:30:12]Hát ugye ami ami a amit tudunk nagyon-nagyon fontos lépés ugye ez a helyási alap, tehát az EU pénzek hazahozatala.

[00:30:19]Itt ha jól értem két nagy budapesti vagy Budapestet érintő projekt van, ami ebből finanszíroódásra kerülhet.

[00:30:26]Az egyik a hévek felújítása.

[00:30:26]Ez Budapestnek is elementáris érdeke.

[00:30:28]Ugye az állam 10 év államosította, vagy vette el a főárostól a héveket, nem történt semmi.

[00:30:33]Ennek a történetét ismerjük.

[00:30:35]nagyon-nagyon fontos, mert egyébként Budapest számára azt kell mondjam, hogy a legfontosabb prioritás az agglomerációs közösségi közlekedés fejlesztése, még talán fontosabb, mint a városon belü közlekedés, mert ez Budapest legnagyobb kihívása az az átmenő autóforgalom, ami jön az agglomerációból, aminek a mértékét nem lehet csökkenteni akkor, hogyha nem tudunk sokkal jobb szolgáltatást biztosítani közösségi közlekedéssel, és a hévek hát valóban katasztrófás állapotban vannak.

[00:30:58]Másik a diákváros, ami egy nagyon régi tervünk egyébként 2019-20 környékén egyébként Pont Dávid még akkor a a Budapesti Fetésség központ vezetőjeként.

[00:31:10]Ugye ez egy ez egy közös álmunk volt.

[00:31:12]Ez egy gyönyörű terület a Dunaparton.

[00:31:14]gyönyörű műemléképületek vannak, szép tervek készültek erre és iszatosan hiányzik a kollégiumi férőhely Budapesten.

[00:31:21]Ugye az egyetemi létszám nagyon megnőtt az elmúlt évtizedekben, hál istennek, és a kollégiumiérőek nem bővültek, és ez nagyon nagy mértékben hozzájárul a budapesti lakatási válsághoz.

[00:31:30]Tehát kollégium kell, diákváros kell.

[00:31:32]És az is nagyon-nagyon fontos, és ez meg különösen nagy öröm számomra, hogy a Rákosrendező fejlesztéshez szükséges források egy jelentős részét szintén az Európai Unió forrásban meg lehet csinálni.

[00:31:46]Úgyhogy úgyhogy azt gondolom, hogy ezek a ezek a prioritások ezek tökéletesen egybeesnek azzal, amit a város akar.

[00:31:51]Tehát itt itt itt itt teljes az összhang.

[00:31:53]Városléget ügyében sincs nagy vélemény különbség.

[00:31:55]Egy dolog van, hogy a kormány arról döntött, hogy állami be, hogy le, hogy nem lesz több épület építve a ligetbe.

[00:32:02]Szuper.

[00:32:02]Egyébként ez gyakorlatilag eldőlt már, mert a a kormány, mert az előkormány is elengedte ezeket a déli bálmos terveket, amik amiket amik egyébként szerintem nettó őrültségek lettek volna.

[00:32:14]Hát némileg forráshiányra is.

[00:32:16]Hát persze ugye már igazából az előző kormány is kihagyta a nagy fejlesztési tervekből például nemzeti galériát, ami hát hogy mondjam, ott van a várban, tehát annál szebb helyen még a városégigetben sem tud lenni.

[00:32:24]A városégetben meg nyilván a park funkciót kell erősíteni, és a lebontott épületek helyén park legyen.

[00:32:30]Ezt mondja a kormány.

[00:32:31]Egyetértünk, egyetértünk azzal is, hogy hogy az Andrási út környékét egy koncepcióban át kell gondolni.

[00:32:36]Azzal is egyetértünk, hogy a Koskáró sétány autómentesítése megcsinálható.

[00:32:41]Főleg azért ugye minden minden összefügg, mert a Rákos rendező projektnek az alapprjekteleme, az első projekteleme a Szegediúti felüljáró megtervezése, ami lehetővé teszi azt, hogy a városégben sokkal kisebb forgalom érkezzen már meg, vagy a városégek környékére.

[00:32:55]Ezért is egyetértünk.

[00:32:58]Egy dolog van, amit én elmondtam, és ez nem nem ellentétes a kormány mostani döntése ezzel, mert hogy a főváros pénzügyi helyzetének a rendezése után a városnak vissza kell kapni a ligetet, mert ez városliget, tehát ez a neve.

[00:33:11]Ez a ez a ez a város tulajdona volt, amióta a világ a világ.

[00:33:13]És azzal a a városléget törvényel, amiben tulajdonképpen egy építési telket csináltak a ligetből, azzal kopozták el a várostól.

[00:33:21]Ez szerintem visszajárt.

[00:33:21]Nem most, mert most nem tudnák rákölteni azt a 2 milliár Ftot, amit most nagyjából az adófizető pénzérből a központi kormányzat elkölt erre.

[00:33:29]De hogyha a rendbe tesszük a főváros, hosszú távon is rendbe tesszük a főváros finanszírozását, akkor a városliggetnek vissza kell kerülni a városhoz.

[00:33:38]Ebben egyébként nincs közöttünk véleménykülvönbség, mármint, hogy a kormány nem mondta ennek az ellenkezőjét, én meg ezt mondom, de ez nem egy holnapi vagy holnaputáni kérdés.

[00:33:47]És bár nem egyeztettünk, de egyébként pont a finanszírozással akartam áttérni.

[00:33:52]Ugye a kormány adott némi haladékot Budapestnek azzal, hogy itt a szolidaritási adónak a befizetésével itt tárgyalások vannak, az önkormányzati szövetségek is ugye egyeztetnek egymással.

[00:34:00]Most annyi, hogy van némi különbségtéttel, bizonyos települések, befizetési kötelezettsége is a a főváros esetében is, tehát hogy mondjam engedékenyebbek voltak most például Budapesten.

[00:34:13]Hogyan áll éppen ez a folyamat?

[00:34:16]Látnak-e határidőt azzal kapcsolatban, hogy ez a szolidaritási adó az mikortól alakulhat á tehát át ennek a befizetésnek a rendszere?

[00:34:21]Mi van a korábban befizetett összegekkel?

[00:34:26]Ebben tegyünk egy kicsit rendet, hogy hogyan fordulunk át igazából az év második felére?

[00:34:28]Igen.

[00:34:28]Egyrészt muszáj általánosságban egy kicsit erről beszélni és leszögezni azt, hogy a kormány elképzelései, illetve Tiszapárt választási program és az önkorázati világ javaslatai azok teljes átfedésben vannak, amik arról szólnak, hogy mérsékelni kell ennek az elvonásnak az összegét, és átlátható módon el kell juttatni valóban a rászoruló településekhez.

[00:34:48]Tehát nyilvánvalóan senki nem vitatja azt, hogy a különböző települések, adóerőképességek között meglévő különbségeket valahogy ki kell simítani, ki kell gyenlíteni.

[00:34:57]De ez a mostani rendszer, ez egy elkopzó jellegű rendszer.

[00:35:01]Ezt a bíróság mondta kifőváros esetében, ezt a szót használta, hogy ez egy elkopzó rendszer.

[00:35:04]És a miniszterelnök is arról beszélt, hogy hogy tudja azt, hogy ez a rendszer fenntarthatatni és át kell alakítani.

[00:35:11]Tehát eddig egyetértünk.

[00:35:11]Ugye van a van az a van az a pesti vicc, hogy jó, tudjuk, hogy mi lesz, de addig mi lesz?

[00:35:15]Tehát ugye jó, hogyan jutunk el idáig?

[00:35:18]Én azt gondolom, hogy valószínűleg az első lépés annak vagy a második lépésnek annak kell lennie, hogy a jövő évi költségvetésben, tehát a 27-es költségvetést már a korany úgy tervezi meg, hogy húzza egy maximum plafont, hogy mennyi lehet a maximum az elvonás mértéke.

[00:35:30]Az önkorázi szövetségek még az előző kormány felé egyébként azt javaslat fogalmazták meg, hogy az előző évi iparűzelés adó bevétel maximum 15%-át lehessen elvonni egy önkormányzattól.

[00:35:42]Ez azt jelentené, hogy országos szinten a befizetett adó ez egy ilyen az 1mhadával csökken nagyjából.

[00:35:47]Ez egy már látható összeg, ez egy ilyen 100 milliárd 150 milliárd Ft van érinté a központi költségvet.

[00:35:54]És nem állítom, hogy ez egy zsebpénz.

[00:35:58]De de mondjuk az első lépés lehet, mert akkor még mindig a kétmada még azért ott marad a befizetési közelettségek között.

[00:36:04]A és akkor mi a ez a második lépés?

[00:36:06]Akkor mi az első?

[00:36:06]Ugye vannak önkormányzatok, és ebből a főváros nyilván a legnagyobb és a és éppen ezért ez a legtöbb közpénzt érintő kérdés, amelyek komolyabb bajban vannak.

[00:36:13]A főváros azonban egy dologban különbözik a többiektől, hogy megnyert jogerősen pereket arról, hogy jogszerűtlenül vették el tőle a pénzt.

[00:36:20]Tehát mi nem csak egyszerű, tehát mi nem arról van szó, hogy mi nem akarunk fizetni és akkor így megdocoljuk magunkat és durcázunk, hanem 23-ban elindítottatunk egy per sorozatot és ennek a pársorozatnak az eredménye az volt, hogy megjárva egyébként a bírósági döntés, megjártva az alkupánybíróságot, visszakerülve a bíróságra, majd kurai felülvizsgálatban született egy döntés, ahol a kurria kimondta, hogy a fővárost érintő elvonásoknak nem volt meg a törvényi alapja.

[00:36:43]Ez egy nagyon fontos ítélet, és ugyanez az ítélet valószínűleg az elkövetkező hetekben mondott meg fog születni a 24-es és a 25-ös év kapcsán is.

[00:36:52]Tehát nekünk arról papírunk lesz, hogy tőlünk elvettek több 100 milliárd Ftot törvénytelenül.

[00:36:56]Én azt gondolom, hogy azér egy elég erős érv ahhoz, hogy megállapodjunk, hogy hogy ennek a kompenzálását valahogy az idei évben meg tudjuk tenni, hogy egészen pontosan hogyan, és ami még fontosabb, hogyan tesszük fenntarthatóvá a főváros finanszírozását jövő jövő évtől elkezdve.

[00:37:11]Ez azért ez egy ez egy nagy falat, tehát ezt nem lehet egyben lenyelni.

[00:37:18]Ehhez sok egyeztetés kell.

[00:37:18]Én az első percről kedve felvettem a kapcsolatot a pénzügyi minisztériummal.

[00:37:21]Nyilvánitézi miniszter úr egé elég jól ismeri ezeket a finanszórendási kérdéseket.

[00:37:25]Főleg azért is, mert ezek elsősorban a közösségi közlekedés finanszírozásával fűnek össze, hiszen mi a legtöbb pénzünket a a budapesti közösségi közlekedés finanszírozására fordítjuk.

[00:37:34]Ö ö szóval azt gondolom, hogy hogy vannak bírósági döntések, vannak politikai szándékok, van egy szűkülő pénzügyi mozgástér, de azért azt gondolom, hogy ezek között egyensúlyozva azért meg lehet találni a megoldást.

[00:37:51]Még egy nagyon gyors kérdés, mert az időnk vége felé járunk, hogy nagyjából mennyi felszabaduló forrással próbál most már tervezni a főváros, és ez mire lehet mondjuk fordítani itt?

[00:38:01]És csak, hogy érzékelhessük azt, hogy itt nagyjából miről van szó?

[00:38:03]Hát igazából a helyzet annál rosszabb, hogy ezzel kalkuláljunk.

[00:38:09]Bizonyos szempontból jobb, mert az európaios források megérkezése nekünk egy óriási lehetőség.

[00:38:13]Tehát ugye az önkormányzatoknál mindig megkülönböztetjük a fejlesztési meg a működési büdzsét.

[00:38:19]És a fejlesztési ágon most tulajdonképpen ha megérkeznek azok az EU pénzek, amiket eddig nem kaptunk meg, mert a kormány egyszerűen diszkriminált minket, akkor ott fejlesztési ágon el tudunk kezdeni dolgozni, és ráadásul nagyon gyorsan kell dolgoznunk, mert ugye eltelt két év.

[00:38:34]És a az EU ciklusa az 29-ben zár.

[00:38:37]Tehát a fejlesztés részét azt az EU-s pénzek ott adnak egy nagy lökést.

[00:38:39]Nem lehet mindent pénz megcsinálni péld utokat nem lehet forújítani belőle.

[00:38:44]Tehát nem tudom, hogy ez így pipa, de azért ott így ott így érdemi javulás van.

[00:38:47]A működési költségvetésnél ott egyszerűen most még azért küzdünk, hogy talpon maradjunk.

[00:38:52]Tehát ott ott nem arról van szó, hogy akkor holnaptól majd nem tudom kétszer annyi területen fogunk locsolni a parkokba.

[00:38:58]Nem az arról szól, hogy holnaptól nem megyünk csődbe.

[00:39:00]Tehát a helyzet, nem akarom dramatizálni, mert tele vagyunk optimizmusson, és nyilván politikailag a helyzet radikálisan más, de hát azért mi egy nagyon-nagyon kivéreztett helyzetből érkezünk.

[00:39:10]Az összes cégünk tele van kifizetetlen számlákkal.

[00:39:13]A bankszámlánk mínusz mínusz nem tudom hány milliárdban van.

[00:39:17]Tehát mi nekünk szerintem hosszú, tehát szerintem négy-öt év, amire a főváros ezt a pénzügyi megszorításoknak a hatását szépen ledolgozza, és eljut odáig, hogy ilyen stabil, kiszámítható és saját forrásból fejleszteni képes város legyen.

[00:39:31]Ettől még nagyon messze vagyunk.

[00:39:34]De hát legalább a rossz irányból vissza kéne fordulnunk, és ha azt mondjam, hát innám már tényleg csak felfelé.

[00:39:39]Utolsó kérdés, ez pedig csak egy tényleg csak a véleményét kérem, ugye ősi Gergelyt és még sok más politikust.

[00:39:44]Ö elvitt a rendőrség és őrizetbe vettek itt a park fenntartási Igen.

[00:39:51]Rendszeren keresztül ott kialakult az ügyészség a nyomozóhatóságok szerint egy korrupciós hálózat.

[00:39:59]Ez ezért erről voltak pretykák, mert Budapesten hogyan, hogy ez az önkormányzatoknál így működik, és nem csak Budapesten, az ország más tájaira is begyűrűzött ez, amikor hallottál ezt, hogy mondjuk ez pont őrsi Gergellyel történt, illetve hát egyébként magáról az ügyől mit gondolt, és hol lehet ennek esetleg a vége?

[00:40:13]Hát nézz az egész park fenntartó, hogy mondjam világ az az tök nekünk sem világos volt, hogy ez összenőt, ezek a cégek összejátszanak, nincs valódi verseny, ezért mi az első adandó alkalommal, ahogy létrejött a budapesti közművek, és képesek voltunk egy ilyen szervezeti átulágás levezen, az első perctől kezdve mi ezeket a szerződetéseket megszüntettük és beszerveztük ezt a feladatot.

[00:40:36]Ez egy óriási feladat, tehát hogy ezt ezt egy kerület például nem tudja megcsinálni.

[00:40:41]Ezek most az a helyzet, hogy a a kerületek akkor is egyébként ki vannak ezeknek a cégnek szolgáltatva, hogyha semmilyen korrupció nincs.

[00:40:47]Ez egy nagyon szerencsétlen helyzet, és remélhetőleg a nyomozó hatóság meg a büntetőjogi eljárások kitisztítják ezt a piacot, és akkor egy önkormányzat dönthető úgy, hogy ezt a szolgáltatást megrendeli, és nem saját belső erőforrásból csinálja.

[00:41:02]egyébként egy jól működő piac esetében ez lenne az ideális dolog, mert ezek olyan szezonális munkák, amire egy önkormányzat esetében a felelősebb gazdálkodást jelenthet, hogyha ezt egy külső szolgáltatábán rendeli meg.

[00:41:13]Mi nagy cégek vagyunk, nagy cégekkel dolgozunk, és mi meg tudjuk oldani azt, hogy ezeket a munkaerőket mindig tudjuk alkalmazni nyáron füvetnyiértélen, havatlapától és akkor tehát nálunk ez tud működni.

[00:41:26]A a korrupcióval kapcsolatosan nyilván voltak mindenféle pletykák.

[00:41:28]Ön én nagyon óvatos lennék abban, hogy egy büntetőeljárást bármilyen szempontból véleményezzek.

[00:41:34]Nekem őrségi ráadásul barátom, tehát egy ilyen szempontból nem nem vagyok érzelmileg sem ebben intakt.

[00:41:41]Én azt remélem, hogy a nyomozó hatóság, tehát tulajdonképpen nem tudom, hogy minek trukkoljak annak, hogy ezek a vállók alaptalanok és akkor kiderül, hogy hogy ez nem, vagy pedig annak, hogy a nyomozóhatóság politikai nem politikai elvárásnak akkor megfelel, hanem valóban vannak érdemi bizonyítékai.

[00:41:57]Ö mind a kettőben van és jól jó és rossz szelem.

[00:41:59]Nyilván az országnak az az érdeke, hogy hogyha valóban elkövet tehát bárki bármilyen bűncselekményt, bármennyire is szeretjük, akkor akkor ezért ezért a megfelelő büntetés járjon.

[00:42:10]És hát nyilván ez ez azért megtépázta sokaknak a a a hogy is mondjam, a az az érzelmi érzelmi hullámhosszait.

[00:42:21]Megmondom őszintén, engem is ez megviselte ez a történet.

[00:42:22]És de azt rem tehát a legfontosabb közérdek mégis csak abban van, hogy ezek a az eljárások igazságot, tehát mindenki számára kétséggel kétséggel nem bíró módon érjenek véget.

[00:42:33]Biztos vagyok benne, hogy ez a hálózat létezik.

[00:42:35]Biztos vagyok benne, hogy próbálkozik és próbálkozott ezer ágon.

[00:42:39]Abban is biztos vagyok, hogy a polgármesterek től többségét nem tudták korrumpálni.

[00:42:45]És azt remélem, hogy fair és igazságos eljárásban megtudjuk, hogy mi a valódi igazság.

[00:42:50]Karácsony Gerg köszönöm szépen és a jövőben is akkor várjuk vissza, hogy közérdekről beszélgessünk.

[00:42:54]Köszönöm a lehetőséget és ha már közügyek és közérdek, akkor elmondanám, hogy élőben jelentkezünk természetesen a Budapest Pride-ról.

[00:43:01]Velem találkozhatnak majd a képernyők előtt.

[00:43:02]Mindenkinek kellemes hétvégi kikapcsolódást kívánok.

[00:43:05]A viszontlátásra!

[00:43:08]Kontrol.hu.

[00:43:09]Eljött az ideje.