Perintfalvi Rita: „16 évig kínozta ez a rezsim ezt a nemzetet” // SORSOK MÖGÖTT
- 2025 augusztusában összehangolt lejárató kampány indult Perintfalvi Rita ellen, közvetlenül a 25. házassági évfordulójukról való hazatérés után, szélsőjobboldali portálokról indulva, majd a kormányközeli médiába is beszivárogva.
- A támadás egy 2005-ös felnőtt film képkockáit és Rita eltulajdonított személyes fotóit használta fel, hamisan azt állítva, hogy ő szerepel a videón.
- Rita 25 ember ellen indított büntetőeljárást, köztük influencerek és kommentelők ellen, hogy megmutassa: a lejárató anyagok terjesztői is felelősek a közbeszédért.
- A Gulyás Gergely-ügyben az ügyészség kihátrált a vádképviseletből, miután Rita jogi csapata bejelentette a valóság bizonyítását és tanúkat ajánlott fel.
- Veres András püspök 2019-es interjúja, amely szerint a gyermekbántalmazás „nem Magyarország problémája", indította el Rita kutatását; azóta 67 áldozat kereste meg, becslése szerint minimum 25 000 áldozat lehet.
- Az egyházi bejelentő rendszerek nem működnek: Rita saját bejelentésére sem kapott választ, és kiderült, hogy ő volt az első bejelentő abban az egyházmegyében.
- Rita szerint az egyházakban addig nem lesz változás, amíg a Fidesz-KDNP politikai eszközként használja és védi őket, eltussolva a visszaéléseket.
- Magyar Péter miniszterelnöki bocsánatkérését a meghurcolt közszereplőktől „hihetetlenül gyógyító érzésként" élte meg, de hangsúlyozza: a megbocsátás nem kikényszeríthető, és az áldozatoknak joguk van nem megbocsátani.
- A Fidesz-KDNP politikusai még mindig a saját „keretmeséjükben" élnek, és az egyházak egy része a TISZA-kormányzattal szembeni ellenállást szervez a korábbi hatalmas támogatások elvesztésétől tartva.
„16 évig olyan módon bántalmazta ez a rezsim, ezt a nemzetet, hogy itt iszonyatosak a traumasebbek, és nagyon-nagyon sok ember most még szerintem a gyászfeldolgozásban van." – Perintfalvi Rita
- Rita kitartását a bántalmazottak melletti gyerekkori kiállásból és a követői visszajelzésekből meríti; a jogi küzdelmet példamutatásnak szánja, hogy megmutassa: érdemes beleállni a lehetetlennek tűnő ügyekbe is.
Részletes összefoglaló megjelenítése
A Perintfalvi Rita elleni összehangolt lejárató kampány
Perintfalvi Rita teológust 2025 augusztusában egy összehangolt, karaktergyilkos lejárató kampány célpontjává tették. A támadás közvetlen előzménye, hogy a házaspár 25. házassági évfordulóját ünnepelte Velencében, és augusztus 13-án érkeztek haza – másnap reggel indult az akció. Rita egy üzenetből értesült a Kurucinfón megjelent anyagról, amelyet először a férjének mutatott meg. A férj – informatikus szakember – annyira felkavarónak találta a tartalmat, hogy körülbelül egy hétig nem is tudott foglalkozni vele, mire összeszedte a bátorságát a technikai vizsgálathoz.
A kampány időzített, többcsatornás támadás volt: a Kurucinfóval párhuzamosan három másik szélsőjobboldali portál is közölni kezdte a lejárató anyagokat. Rita megnevezte a vadhajtásokat (Bede Zsolt arcával), a Magyar Jelen-t, a Szent Korona Rádiót, majd az anyag fokozatosan szivárgott be a centrista és kormányközeli médiába: Index, Origó, Demokrata, Pesti Srácok. Megszólaltak magukat középen állónak mondó influencerek is, köztük Hont András, Jeszenszki Zsolt, valamint Skrapski Frusina, Novák Katalin volt tanácsadója. A kampány másfél-két héten át masszívan zajlott.
A lejáratás tárgya egy valós, 2005-ben készült extrém felnőtt film volt. A támadók ebből a videóból kivágott képkockákat használtak fel, és Rita saját, eltulajdonított személyes fotóit helyezték melléjük, azt állítva, hogy ő szerepel a filmen. A „bizonyíték" egy szürreális részlet volt: a női szereplő kezében egy „A zsidóság története – ókor" című könyv látható, Rita pedig éppen ószövetségtudományból doktorált – ezt a támadók egyértelmű bizonyítékként állították be, figyelmen kívül hagyva, hogy a film 20 évvel korábbi, és a fotók összehasonlítása csak némi hasonlóságot mutat.
Rita szerint a kampány célja az volt, hogy megmutassák az ellenzéki közvéleménynek: a rendszer bármire képes, „övön alulra" is lemennek, és bárkit elérhetnek. A teológus úgy érzi, hogy az ő „bűneinek listája" addigra már nagyon hosszú volt a kormány szemében: nyilvánosan kritizálta a politika és az egyházak összefonódását, a korrupciót, a gyermekbántalmazási ügyeket, és „belülről jön a kritika" – ahogy fogalmazott, „egy ilyen kettőszög vagyok a rendszer koporsójában".
„16 évig olyan módon bántalmazta ez a rezsim, ezt a nemzetet, hogy itt iszonyatosak a traumasebbek, és nagyon-nagyon sok ember most még szerintem a gyászfeldolgozásban van." – Perintfalvi Rita *
Bírósági eljárások és a jogi küzdelem
A lejárató kampány nyomán Rita több jogi eljárást indított. A Pesti Srácok podcast anyagával (amely a Hír FM/Karc FM felületén jelent meg) szemben három keresetet nyújtott be GDPR-törvény megsértése miatt, és hat keresetet személyiségi jogok megsértése kapcsán. Az első bírósági tárgyalásra közel egy évvel a kampány kezdete után került sor – ez volt az első olyan bírósági ütközet, amelyre végre sor került.
Összesen 25 ember ellen folyik büntetőeljárás, köztük ismert influencerek, újságírók és számos átlagember. A rendőrség mindegyiküket lenyomozta, és bíróság elé fognak állni. Rita hangsúlyozta, hogy ennek a fellépésnek edukatív jellege is van: szeretné megmutatni, hogy a kommentelők és a lejárató anyagok terjesztői is felelősek a közbeszéd állapotáért, és nem bújhatnak az arctalanság mögé.
„Ne gondolják azt, hogy azért ők nem felelősek, mert de tehát, hogy valahon mi együtt alakítjuk azt a világot, amiben élünk és mozgunk, és hogy ez óriási felelős." – Perintfalvi Rita *
A következő tárgyalások szeptemberben várhatók: szeptember 1-jén és 3-án is lesznek meghallgatások, és elképzelhető, hogy lesznek olyan hetek, amikor akár egy vagy két tárgyalás is lesz.
A Gulyás Gergely-ügy és az ügyészség kihátrálása
Rita külön kiemelte a Gulyás Gergellyel kapcsolatos ügyet, amelyben nagy elégtételt jelentett számára, hogy az ügyészség végül kihátrált a vádképviseletből. A történet középpontjában ismét egy bántalmazott nő állt. A személyes meghallgatáson Rita két ügyvéddel – dr. Lacó Adriánnal és Litresics Andrással – jelent meg, míg a másik oldalt Gulyás Gergely saját ügyvédje és az ügyészség képviselte. Amikor az ügyvéd bejelentette, hogy kérik a valóság bizonyítását, és négy tanút ajánlanak fel, Rita szerint mindkét fél arcán döbbenet látszott – nem számítottak arra, hogy az állítások valósak lehetnek. Az ügyészség végül elállt a vádképviselettől, ami Rita szerint azt jelzi, hogy biztosak voltak az ügy elvesztésében. Gulyás Gergelyt tanúként idézték be szeptember 3-ára – Rita kíváncsi az ő verziójára.
Egyházi visszaélések és az áldozatok helyzete
A kutatás kezdetei és Veres András szerepe
Rita 2002-ben került ki Ausztriába, a Bécsi Egyetemen doktorált, majd a Gráci Egyetemen is oktatott. A német nyelvterületen azt tapasztalta, hogy az egyházi visszaélések témája sokkal előrébb tart, mint Magyarországon, ahol erősek a tabuk és az eltussolás. A fordulópontot Veres András püspök, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia (MKPK) akkori elnökének 2019-es interjúja jelentette, amelyben azt állította, hogy Magyarországon „egy tucatnyi ilyen történet van", de ő személyesen egyetlenegyet sem ismer, és hogy ez „nem Magyarország problémája, mert nálunk érték a gyermek, ez a dekadens liberális nyugatnak a problémája".
„Magyarországon egy tucatnyi ilyen történet van, csak a katolikus egyházról beszélünk, de ő egyébként személyesen sem ismer egyetlen egyet se" – Veres András (Perintfalvi Rita idézete szerint) *
Rita ezen felháborodva írt egy cikket a Kettős Mérce blogon, amelynek végén felhívást tett közzé: ha vannak magyar érintettek, akik el akarják mesélni a történetüket valakinek, aki elhiszi és meghallgatja őket, keressék meg. A cikk megjelenésének napján ketten írtak, éjszaka pedig érkezett egy harmadik történet „dessert" (desszert) tárggyal – ez volt Márti története, akit katolikus pap bántalmazott, és aki az édesapja volt. Azóta összesen 67-en keresték meg, és ezekből a történetekből tíz került be a könyvébe. Jelenlegi kutatási munkáját is ebben a témában végzi a professzori címért.
Rita becslése szerint Magyarországon minimum 25 000 áldozat lehet csak a katolikus egyházon belül, ha 60-70 évre visszamenőleg vizsgáljuk.
A bejelentő rendszerek hiányosságai
2019-ben, amikor Rita elkezdett foglalkozni a témával, Magyarországon még bejelentő rendszer sem létezett. Ezt csak később, Ferenc pápa világpüspöki találkozójának hatására vezették be kötelező jelleggel. Rita azonban saját tapasztalatból tudja, hogy ezek a rendszerek nem működnek megfelelően: néhány héttel korábban egy miskolci eset kapcsán maga tett bejelentést egy súlyos bűncselekmény gyanújával (a „plakátolós történet"), de nem kapott visszajelzést, a honlap nem válaszolt, és a bejelentést sem kapta meg automatikusan. Amikor ezt szóvá tette, kiderült, hogy ő volt az első bejelentő abban az egyházmegyében. Azóta ígéretet kapott a rendszer javítására.
Böjte Csaba ügye és az eltussolás mechanizmusa
Rita szerint a szélsőjobboldali körökben az egyik legnagyobb „bűne" az volt, hogy nyilvánosan kérdőre vonta Böjte Csaba atyát. A ferences szerzetes a kormány „díszkereszténye" volt, hatalmas állami támogatásokat és ingatlanokat kapott. Az egyik árvaházában egy nevelő több mint egy évtizeden át követett el súlyos bűncselekményeket – az elkövetőt 28 évre ítélték jogerősen, ami Románia újkori történetének legsúlyosabb ítélete. Az elkövetőt időközben áthelyezték egyik intézményből a másikba, ami Rita szerint a klasszikus eltussolási módszer: „egy elhelyezéssel megoldjuk, mert akkor ott legalább majd nem tudnak róla, hogy egyébként mit csinált ott. Hát legfeljebb majd ott fogja folytatni."
Rita nyilvánosan feltette a kérdést, hogy Böjte Csaba mennyiben érzi magát felelősnek, és hogy proaktívan keresi-e a további áldozatokat. Ezt a szélsőjobboldali körök „megvádolásként" értelmezték, holott Rita csak konkrét kérdéseket tett fel egy jogerős ítélet kapcsán.
Az áldozatok helyzete és a társadalmi áldozathibáztatás
Rita részletesen beszélt arról, hogy a szexuális trauma milyen mélyen elnémítja az áldozatokat, és hogy a magyar társadalom „elképesztő módon áldozathibáztató". Különösen nehéz a fiúk és férfiak helyzete: tőlük a társadalom elvárja, hogy meg tudják védeni magukat, így ha áldozattá válnak, a szégyen miatt akár 20-40 évig is hallgatnak, vagy egész életükben nem beszélnek róla. A nemzetközi kutatások azt mutatják, hogy zárt rendszerekben (egyházi internátusok, gyermekvédelmi intézetek) egy elkövetőnek akár 60-100 áldozata is lehet, mert a bántalmazás büntetlenül folyik, miközben a környezet félrenéz.
A megbocsátás és az elszámoltatás kérdése
Magyar Péter bocsánatkérése
Rita elmondta, hogy amikor Magyar Péter miniszterelnökként letette az esküt, és bocsánatot kért mindazoktól a közszereplőktől, akiket az előző rezsim meghurcolt, ő elsírta magát. A saját meghurcoltatása után – a rengeteg eljárás során újra és újra végig kellett néznie a lejárató anyagokat, ami folyamatosan újratraumatizálta – ez a gesztus „hihetetlenül gyógyító érzés" volt.
„Amikor elhangzott ez a mondat, hogy de mi bocsánatot kérünk azoktól a közszereplőktől akiket megholt ez a rendszer, vagy ez a rezsim, akkor ez hihetetlenül gyógyító érzés volt." – Perintfalvi Rita *
A megbocsátás természete
Rita könyvének címe – „Amire nincs bocsánat" – is utal arra a kérdésre, hogy vannak-e olyan tettek, amelyekre nincs bocsánat. A nagypolitika szintjén az elszámoltatást és az átvilágítást nem bosszúként, hanem a „megsebezett igazság helyreállításaként" értelmezi. Szerinte a nemzet gyógyulásához elengedhetetlen, hogy ezek a lépések ne csak szavakban, hanem a valóságban is megtörténjenek.
Ugyanakkor hangsúlyozta: a megbocsátás nem kikényszeríthető. Ahogy a pszichológia is mondja, „a megbocsátásra nincs egy izmunk", az vagy jön, vagy nem – lehet, hogy soha nem jön. Az áldozatoknak joguk van ahhoz, hogy ne bocsássanak meg, és aki ezt a jogukat megkérdőjelezi, „az ugyanazt a bántalmazást folytatja".
„Lehet, hogy ennek a nemzetnek sem jön soha. Lehet, hogy nekem sem jön soha ezekre a dolgokra. Jogunk van ehhez. Abszolút jogunk van ehhez. És aki ezt a jogunkat megkérdőjelezi, az ugyanazt a bántalmazást folytatja." – Perintfalvi Rita *
A hit, a személyes misszió és a nők helyzete az egyházban
Rita pályája és a női lét az egyházban
Rita a rendszerváltás után, a 90-es évek elején lett aktívan keresztény, és azért kezdett teológiát tanulni, mert „meg akarta ismerni a mestert". Az ókori nyelvekbe (óhéber, ógörög) szeretett bele, és eredetiben akarta olvasni a bibliai szövegeket. Emellett mentálhigiénés, szociális szervező, művelődésszervező és szociológiai végzettsége is van.
Már a kezdetektől tapasztalta a nőkkel szembeni diszkriminációt az egyházban. Amikor doktorálni akart menni külföldre, egyes tanárai azt mondták neki: „hát most te már házas vagy, te most külföldre akarsz menni doktorálni, hát akkor a női princípiumoddal mi lesz neked most már gyereket kellene szülni". Azt is a tudomására hozták, hogy ha a Pázmányon próbálkozna, nőként soha nem kapna doktori címet – felvennék a kvóta miatt, de támogatást nem kapna. Végül nem csak emiatt, hanem a színvonal miatt is külföldön folytatta tanulmányait.
Rita szerint az egyházban 1989 és 2000 között volt egy erős nyitás, egy felvilágosultabb időszak, majd 2000-től újra bezárkózás kezdődött, 2010-től pedig a kormányzat „megradikalizálja a butaságot és a középkori sötétséget ezekben az egyházakban".
A hit megingása a támadások alatt
Bár Rita hite alapvetően „nagyon masszív", a lejárató kampány első négy-öt napja rettenetesen brutális volt mentálisan. Azt kellett mantráznia magának, hogy „ez nem én vagyok, hogy ez nem az én testem", és a videón szereplő nőt is áldozatnak tekintette. Ezekben a „nagyon-nagyon sötét órákban" elhomályosodott az Isten arca – „az kegyetlen volt, mert azért nekem mindig a hit adott erőt, de hogy ez idáig elviszi az embert".
A legfőbb támasza a férje volt, akit tudatosan óvott a nyilvánosságtól: soha nem tette ki a nevét, fotóját vagy közös képüket. Ennek a támadás során óriási jelentősége lett, mert a lejáratók még egy otthoni beszélgetést is imitáltak, de a férjet nem tudták célba venni, mert nem tudták, kicsoda. Rita elmondta, hogy 30 év után is tudott újat mutatni a férje érzelmi intelligenciája.
„Én megszállott vagyok. Az igazságnak a megszállottja. De egész gyerekkorom óta tényleg mindig olyan voltam, hogyha valakit bántottak, akkor én mindig melléálltam. Tehát nem is tudtam, egyszerűen levegőt nem is tudtam volna venni, hogyha látom, hogy valakit az én jelenlétemben bántanak, és én nem állok oda. Még akkor is, hogyha ezért mondjuk én kaptam a következő pofont, akkor is." – Perintfalvi Rita *
Az egyház és a politika összefonódása – a Fidesz-KDNP szerepe
A rendszer védelme és az eltussolás
Rita szerint az egyházban addig nem fog változni semmi, amíg a Fidesz-KDNP rezsim védi és politikai eszközként használja az egyházakat. A kormányzatnak elemi érdeke volt, hogy az egyházi visszaélések ne kerüljenek nyilvánosságra, hiszen „hogy lehet politikai propagandaeszköznek használni egy egyházat, ami lejáratja saját magát azáltal, hogy kiderül milyen dolgokat művelnek a köreikben levők". A 2024 februári kegyelmi botrány mutatta meg, hogy a legmagasabb egyházi vezetők – köztük Balog Zoltán református püspök – is részt vettek az eltussolásban.
„Addig nem fog változni az egyházban semmi, ameddig ez a Fidesz KDNP rezsim védi, illetve használja politikai eszközként, politikai fegyverként, politikai legitimációként." – Perintfalvi Rita *
A kereszténység lejáratása
Rita úgy látja, hogy az elmúlt 16 év egyik legnagyobb bűne magának a kereszténységnek a lejáratása és tönkretétele volt. Az értékeket devalválták, a tartalmat kiüresítették. Példaként említette Semjén Zsoltot, aki teológusnak mondja magát, mégis „olyan életet él, és olyan módon kommunikál, és olyan módon gyűlöletkeltő, ami teljesen szemben a szeretetnek az alapvető parancsával". Rita már Jézus nevét is alig mondja ki, mert „akik kimondták az ő nevét az elmúlt 16 évben, azok elképesztő módon beszennyezték ezt az ideát" – ezért inkább „mesternek" nevezi.
Az egyházak reakciója a rendszerváltásra
Rita megdöbbenve tapasztalta, hogy az egyházak nem a klasszikus módon reagáltak a kormányváltásra (besorolnak az új kormány mögé). Magyar Péter első parlamenti beszédén egyedül Kocsis Fülöp görögkatolikus püspök vett részt, de ő is elment az első szünetben. Erdő Péter beteg volt, de más püspök sem jelent meg – szemben a korábbi évekkel, amikor mindig jelen voltak. Rita egyházi belső forrásokból úgy értesült, hogy szerveződik egy „ellenállási mozgalom" – de nem az Orbán-rendszerrel, hanem a TISZA-kormányzattal szemben. Ennek hátterében az áll, hogy az egyházak az elmúlt 16 évben több ezer milliárd forint támogatást és hatalmas ingatlanvagyont kaptak, és félnek, hogy ez most nem folytatódik.
A református egyházon belül Balog Zoltán püspökké választásával kapcsolatban is lehetett hallani, hogy „olyan kapcsolatai voltak a kormányzattal, és hát rajta keresztül biztosíthatta magának a református egyház azokat a támogatásokat". A rendszer tehát egy olyan figurát támogatott, aki garanciát adott a vagyon megtartására.
A Fidesz-KDNP jelenlegi állapota
Rita szerint a Fidesz-KDNP politikusai még mindig a saját maguk által kitalált „keretmesében" élnek – hasonlóan a bántalmazókhoz, akiknek szükségük van egy olyan narratívára, amelyben nekik van igazuk. Ők magukat „a nemzet, a család és az Isten képviselőjének, a kereszténység utolsó bástyájának" tartják ebben a „dekadens Európában", és ragaszkodnak ehhez a képhez. Bár az áprilisi választási vereségnek „kihozó hatása" kellene hogy legyen, Rita szerint „még tagadják" a valóságot. A KDNP-s képviselőnők felszólalásait – például a szívhangrendelettel vagy a Pride-dal kapcsolatban – „riadtan hallgatja", és nem érti, miért gondolják, hogy ezzel a „teljesen jelentéktelen ideológiai harccal" embereket tudnának megszólítani, amikor eddig sem sikerült, és ezért buktak meg.
„Én szerintem most itt tart a Fidesz KDMP, még itt tartanak még ezek a megmaradt politikusok, hogy ők m mindig ragaszkodnak ahhoz a keretmeséhez, amit ők kitaláltak, hogy ők a nemzet, a család és a nem tudom, az Istennek a képviselője, és itt a kereszténységnek az utolsó bástyája ebben a dekadens Európában." – Perintfalvi Rita *
A kegyelmi botrány mint a képmutatás csúcspontja
Rita számára az elmúlt 15 év legmegrázóbb közéleti eseménye a kegyelmi botrány volt, elsősorban az eltussolás dinamikája miatt. Különösen visszatetszőnek találta, hogy az ügy zászlóvivői – Novák Katalin, Balog Zoltán, és az érintett K. Endre is – aktívan vallásosnak titulálták magukat, református presbiteri közösséghez tartoztak. „Az egészet még akkor leöntik ezekkel a keresztény történetekkel vagy burokkal" – ez a fajta képmutatás volt számára a legdöbbenetesebb.
Rita kitartása és a példamutatás
Rita elmondta, hogy a kitartását egyrészt belső késztetésből meríti – gyerekkora óta mindig a bántalmazottak mellé állt, akkor is, ha ezért ő kapta a következő pofont. Másrészt a követői visszajelzései is erőt adnak neki: sokan írják, hogy példa számukra abban, hogyan kell kiállni önmagukért. Hisz abban, hogy „ha mi nem állunk ki saját magunkért, akkor ki tenni ezt meg?", és hogy ha valaki megteszi, akkor mások is bátorságot kapnak.
A jogi küzdelmet is példamutatásnak szánja: meg akarja mutatni, hogy akkor is érdemes beleállni, ha lehetetlennek tűnik az ügy, és ha a magyar hatóságok „nagyon elszoktak attól, hogy komolyan vegyenek ilyen ügyeket". Ahogy fogalmazott: „Ezt ki kell boxolni, és akkor lesznek eredmények, és ha egy ügyben lesznek eredmények, akkor lesznek a többiekben is."
⚠️ Értelmezhetetlen vagy bizonytalan szakaszok
- Nincs ilyen szakasz.
Teljes átirat megjelenítése
[00:00:00]Én megszállott vagyok.
[00:00:02]Az igazságnak a megszállottja.
[00:00:05]De egész gyerekkorom óta tényleg mindig olyan voltam, hogyha valakit bántottak, akkor én mindig melléálltam.
[00:00:09]Tehát nem is tudtam, egyszerűen levegőt nem is tudtam volna venni, hogyha látom, hogy valakit az én jelenlétemben bántanak, és én nem állok oda.
[00:00:17]Még akkor is, hogyha ezért mondjuk én kaptam a következő pofont, akkor is.
[00:00:21]Most is szerintem egyébként pont ebbe a helyzetbe kerültem.
[00:00:24]Úgyhogy nekem ez egy ilyen belső késztetés.
[00:00:38]Sziasztok!
[00:00:38]Ez a sorsok mögött itt a kontrollon.
[00:00:40]Az elmúlt évtized Magyarországán nagyon sok Donki Hóte vívta szélmalom harcát a közéletben.
[00:00:46]Vajon az áldozatoknak és a bántalmazottaknak megfelelő elégtértelt nyújthat-e az, hogy végre talán elkezd működni az igazságszolgáltatás Magyarországon?
[00:00:54]Egyáltalán mit jelent az, hogy megbocsátás?
[00:00:56]Létezik-e isteni igazságszolgáltatás?
[00:00:59]Hát többek között ezekről a témákról fogunk beszélgetni mai vendégemmel Perint Falvi Rita, teológussal.
[00:01:05]Köszönöm szépen, Rita, hogy elfogadtad a meghívást.
[00:01:09]Én is nagyon köszönöm.
[00:01:09]Örülök, hogy itt lehettek veletek.
[00:01:12]Rita, nekem nagyon-nagyon úgy tűnik, hogy ez a támadássorozat ellened ez egy nagyon összehangolt támadás volt.
[00:01:19]Influencerek, civil emberek, magas beosztású emberek részéről.
[00:01:22]Jól látom ezt?
[00:01:25]Hát ugye ez is kapcsolódik ahhoz az augusztusi, hát úgy nevezném talán, hogy karaktergyilkos lejárató kampány sorozathoz, amiben nagyon sok szereplő vett részt.
[00:01:35]Ez a kis sajtó termék is.
[00:01:39]Hát kicsi vagy nagy, persze ez ugye megítélés kérdése.
[00:01:40]Ez egy Pesti srácok podcast anyag volt, ami a Hír FM Karc FM felületén jelent meg, és akkor velük szemben indítottunk egy GDPR törvény megsértése alapján három keresettel és személyiségi jogok megsértése kapcsán hat keresettel kapcsolatos eljárást.
[00:01:56]És akkor ez most már tényleg egy olyan szintre jutott, hogy ebből lett egy bírósági tárgyalás.
[00:02:02]Ez volt az ellenem indított kampányban tulajdonképpen az első olyan bírósági ütközet, amire végre sor került.
[00:02:08]Hát lassan egy év telt el egyébként.
[00:02:10]Ez egy nehéz történet, de hát azért jöttem el, hogy ugye beszéljünk róla.
[00:02:16]Hát az előzménye, amiről egyébként szerintem a lejárató anyagot megrendelők és hát az előkészítők azok pontosan tudak.
[00:02:26]Augusztus 12-én van a házassági évfordulónk a férjemmel.
[00:02:30]Tavaly 25 2025-ben volt a 25.
[00:02:35]évfordulónk.
[00:02:35]Velencében voltunk Olaszországban és hazaérkeztünk 13-án.
[00:02:39]Ezt az egész akciót pedig 14-én reggel indították.
[00:02:42]Azt így soha nem fogom elfelejteni, hogy még mind a ketten szabadságon voltunk, és akkor a férjem kint ült a teraszon, én valakitől kaptam egy üzenetet, egy ilyen kurucinfós lejárató anyag volt rajta, és akkor így ránéztem, hát mondom, én ezt nem viszem el.
[00:02:55]És akkor vittem ki a férjemnek a telefonomat, mutattam neki a képet.
[00:02:57]azt mondom, nézd meg, hát ezt én nem hiszem el, hogy idáig süllyedt ez az egész.
[00:03:02]És akkor ránézett, és akkor így felkeltett, hogy úristen, nekem ezt ne is mutasd.
[00:03:05]És egyébként a férjem az körülbelül egy hétig így volt ezekkel az anyagokkal.
[00:03:11]Bár ő informatikus szakember, és hát kértem a segítségét, hogy egyébként nézzük már meg, hogy ez egy deepfé lejárató kampányanyag, vagy egyáltalán mi történik itt technikailag, de annyi kell, egy idő kellett neki is, hogy összeszedje egyébként a gyomrát meg a bátorságát, mert annyira gyalázatos ez az egész akció.
[00:03:27]Tehát akkor ott a Kurucinfo elindította, de vele párhuzamosan tényleg időben ez látszott, hogy idézütve van az akció.
[00:03:33]Másik három szélsó jobbos portál ugyanúgy lövöldözött, ami a csövön kifér.
[00:03:37]Ott ugye meg lehet említeni a vadhajtásokat, aminek az arca ugye Bede Zsolt, a magyar jelent, a Szent Korona rádiót, és aztán az egész szépen szivárgott be középre.
[00:03:51]akkor már megjelent az indexen, megjelent a kormány oldali médiában nagyon sok helyen.
[00:03:55]Origó, demokrata, pesti srácok.
[00:03:57]Aztán megszólaltak ugye influencerek, olyanok, akik magukat középen állónak mondják, például Hont András, Jeszenski Zsolt, Skrapski Frusina, ugye Novák Katalinnak a volt tanácsadója és aztán habosították, habosították és ez így ment masszívan, szerintem egy jó másfél két hétig, és hát ott ott kellett nekem erre reagálnom.
[00:04:17]Egyértelműen látszik, hogy összehangolt támadásról van szó.
[00:04:20]Azt ugye még nem neveztem meg, hogy mi a tárgya a történetnek.
[00:04:24]Tehát ugye a tárgya konkrétan, hogy létezik egy valós 2005-ben készített.
[00:04:34]Azt mondják, hogy a a műfajnak az ismerői, hogy ez egy ilyen extrém felnőtt fém.
[00:04:37]Tehát, hogy létezik egy extrém felnőtt fém.
[00:04:39]Az extrémitása szerintem a gusztonstalanságában és az undorítóságában mutatkozik meg.
[00:04:47]Van egy létező ilyen film, és akkor ezek az anyagok, ezek abból a videóanyagból kivágtak képkockákat.
[00:04:52]Az én saját személyes fotóimat tulajdonképpen eltulajdonítva készítettek olyan anyagokat, ahol ezeket a kivágott fotókat és a valódi fotóimat egymás mellé rakták, és azt magyarázták, hogy hát én vagyok ezeken a ezen a videón, én szerepelek.
[00:05:07]És én éppen akkor, amikor a teológiai doktorátusomat írtam Bécsbe, melleslág éjszakánként ilyesmivel törtöttem az időm, ezt bizonyították azzal is, hogy ott a főszereplő kezében van egy könyv, ami egyébként tényleg egy nagyon szürreális részlete ennek az egész történetnek, mert annak a női szereplőnek tényleg van egy olyan könyv a kezében, ami rá van írva, hogy a zsidóság története ókor, és én akkor éppen Ószövetségtudományból doktoráltam, és akkor ők egyből ezzel látták meg a bizonyítékot.
[00:05:36]Hát akkor egyértelmű, hogy ugye én vagyok.
[00:05:37]Az, hogy mondjuk ez egy 20 évvel ezelőtti anyag, és az mostani kori fotóimat tették melléje, ami némi hasonlóságot ténylegesen mutat, az ugye először nagyon nem zavarta ezt a közönséget, akiknek ez készült.
[00:05:50]A kérdésedre válaszolva, hogy miért indították ezt el, hát én azt gondolom, hogy akkorra már nagyon sok volt az én bűneimnek a listája, amit így a kormány az fel róhatott nekem.
[00:06:08]Itt ebben egy fontos szerepet játszik az én teológusi mivoltom is, hiszen nagyon régóta nyilvánosan kritizáltam a politika és az egyházak, az állam és az egyházak összefonódását, és azt, hogy milyen módon segítették az orbáni rezsimet ezek az egyházak, milyen módon korrumpálódtak, milyen fokú gyermekbántalmazások vannak.
[00:06:26]Ez az egyik szakterületem.
[00:06:29]És akkor picit úgy is éreztem én magam, hogy én egy ilyen kettőszög vagyok a rendszer koporsójában, mert belülről jön a kritika.
[00:06:35]magamat ugye kereszténynek, nem csak mondom, hanem tényleg gondolom hívőnek ráadásul, aki hát ugye belülről feszegeti a határokat és hát szerintem akkora érett meg az, hogy hát kell kell itt egyrészt meg kell mutatni az egész ellenzéki közvéleménynek, ez ugye tavaly augusztus a kampány nyitásában vagyunk, hogy most ilyen szinten lemegyünk övön alulra és megmutatjuk nektek, hogy bármit bármit megteszünk, ami csak akarunk veletek.
[00:07:02]megjelent egy könyved, aminek az a címe, hogy amire nincs bocsánat, szexuális ragadózók az egyházban.
[00:07:09]Tehát te nagyon fontosnak tartod azt, hogy ezeket az ügyeket feltárd.
[00:07:11]Nyilván teológusként is fontos, de vajon mi vezetett odáig, hogy téged ezek a témák érdekelnek leginkább?
[00:07:25]Hát legfőképpen az, hogy ugye én 2002-ben kerültem ki Ausztriába, ott doktoráltam és hát egy ideig a Bécsi Egyetemen voltam oktató, aztán a Grácia Egyetemen, tehát láttam a német nyelvű területen, hogy ezek a témák sokkal előbbre vannak, mint nálunk.
[00:07:43]Nálunk nagyon gyerekcipőben tartott, vagy gyerekcipőben volt a feldolgozás, és hogy sokkal inkább erősek voltak ezek a tabok.
[00:07:51]Ugyanakkor ugye megjelent bennem a gyanú, hogy nem csak a tabuk erősek, hanem az eltúsolás is erős.
[00:07:55]És hát voltak ilyen nagyon botrányos vagy hergelő kijelentései a magyar püspöknak.
[00:08:02]Többek között Veres András, aki az egyik kedvencem itt ebből a szempontból.
[00:08:09]sokáig volt az MKPK, a püspöki konferencia elnöke, és ő 2019-ben azt mondta egy interjú kapcsán, hogy hát Magyarországon egy tucatnyi ilyen történet van, csak a katolikus egyházról beszélünk, de ő egyébként személyesen sem ismer egyetlen egyet se, és amikor ő ezt így lenyilatkozta nyilvánosan, akkor én így nagyon felhergelődtem, hogy hát egyrészt nyilván látva a nemzetközi számokat és az összehasonlítást, tehát Magyarországon én azt mondom a mostani szakmai tudásommal, minimum 25000 áldozat lehet, csak a katolikus egyházon belül, ha visszamegyünk egy olyan 60-70 évre visszamenőleg, tehát így ebben az intervallon.
[00:08:44]És hogy akkor ő, aki egyébként ezért tulajdonképpen nem ezért, hanem az egyházért fölfelelős, egyetlen egy érintettet nem ismer.
[00:08:49]Tehát, hogy ez hogy lehet ilyen szintű érzéketlenség, hogy lehet így állni ehhez a témához, akkor már ugye Ferenc pápa egészen másképpen kezelte, és akkor én ezzel elkezdtem foglalkozni.
[00:08:59]Egy ilyen személyes misszió már vált elég hamar ez az ügy.
[00:09:03]Oké.
[00:09:03]De hogyan kutattál föl áldozatokat?
[00:09:06]Tehát, hogy egyáltalán melyik úton, vagy milyen úton lehet ilyenkor elindulni, vagy milyen úton indultál el?
[00:09:13]Hát pont ez az ő interjúja volt egyébként, ami ezt elindította, mégpedig olyan módon, hogy azok az áldozatok, akik pedig léteztek Magyarországon, azok rendkívüli módon traumatizálva lettek ettől a kijelentéstől, hiszen meg lett agadva a létezésük.
[00:09:26]Én csak annyit csináltam, én nem tudtam, hogy ez elindít egy dominót, hogy írtam még annak idején a kettős mércén egy cikket egy ilyen populáris tudományos jelleggel, és a végére betettem egy felhívást.
[00:09:39]A felhívásnak az volt a lényege, hogyha annak ellenére, hogy ugye magyar egyházi vezetők szerint itt igazából Ja, igen.
[00:09:46]És Veres Andres mégis azt is mondta, hogy ez nem a Magyarország problémája, mert nálunk érték a gyermek, ez a dekadens liberális nyugatnak a problémája.
[00:09:55]Na hát ez volt a másik, amin ugye az ember szintén nagyon felháborodik.
[00:09:58]És akkor beletettem, ha mégis lennének magyar érintettek, akik el akarják mesélni a történetüket valakinek, aki tényleg el is hiszi, hogy ők léteznek, és meg is hallja az ő szavokat, akkor keressenek meg.
[00:10:11]És akkor ez valahogy úgy reggel jelent meg, vagy publikálódott online felületen ez a cikk, és már az nap a nap folyamán ketten írtak, éjszaka pedig érkezett még egy történet, annak az volt a tágy rovatába írva, ugye emaileket lehetett nekem írni, hogy dessert.
[00:10:28]És ez a történet, ez Márti története, aki azzal kezdte a levelét, hogy azért írom, hogy desszert, mert hogy én is egy áldozat vagyok.
[00:10:35]katolikus pap bántalmazott engem, de ez a pap ez az apám volt.
[00:10:39]Tehát, hogy ez egy ilyen még még duplább történet.
[00:10:42]És hát akkor én elkezdtem foglalkozni áldozatvédelemmel.
[00:10:48]Mai napig 67-en kerestek meg.
[00:10:48]És hát ezeket a történeteket dolgoztam fel abba a könyvbe.
[00:10:53]Akkor ott 10-et meg a kutatási munkám most Grácban, amit írok a professzori címért, ott is ezzel foglalkozom.
[00:11:01]Ilyenkor hova lehet fordulni?
[00:11:04]Tehát ilyen ilyenkor hova fordul mondjuk egy áldozat?
[00:11:06]Oké, neked elmeséli a történetedet, de te utána hova viszed tovább ezeket az ügyeket?
[00:11:13]Hát igen, ugye 19 volt, amikor ezt megírtam, és akkor még Magyarországon bejelentő rendszer se volt.
[00:11:19]Ühüm.
[00:11:21]Tehát azt igazából ott vezették be.
[00:11:21]Ö, akkor volt egy Ferenc pápa által összehívott világ püspökeinek a találkozója februárban, és akkor kötelezték minden egyházat arra, hogy ezt vezessék be.
[00:11:33]Tehát, hogy én nem tudom egyébként, hogy mikor vezették volna be nálunk, ha ez nem egy kötelező minimum, annak a hatására azért megtették.
[00:11:42]Bár ugye ezek a rendszerek is elég érdekesen működnek.
[00:11:44]Éppen egy pár héttel ezelőtt egy miskolci esetelt saját magam jelentettem be, mert a tudomásomra jutott egy nagyon súlyos bűncselekmény gyanú.
[00:11:52]Ez a plakát igen, a plakátolós, a plakátolós történet.
[00:11:55]És hát úgy úgy tűnt a, hogy a rendszer nem igazából működik, tehát én nem kaptam visszajelzést, nem válaszolt nekem a honlap, nem kaptam meg magát a bejelentést automatikusan, amit aztán később jegyzőkönyben is mondtam, hogy hát akkor legyenek szívesek, foglalkozzanak már a bejelentő rendszerrel, hogyha létezik, akkor működjön is.
[00:12:11]Most már azt ígérik, hogy ezt megcsinálták, de ez is azt jelenti, hogy akkor én voltam az első bejelentő ott abban az egyház megyében.
[00:12:17]Tehát minden egyház megyének saját bejelentő rendszere van.
[00:12:20]Hát ez ugye az egyik.
[00:12:20]A másik pedig hát a hatóságok, akiket ezzel meg lehetne keresni.
[00:12:24]De hát menjünk egy kicsit vissza, mert egy áldozat ahhoz, hogy egyáltalán elmerje mondani a történetét, hát azért ahhoz rengeteg időt kell megtennie, illetve rengeteg minden lépésnek kell odáig meglennie, hiszen maga a trauma az megbéítja, elnémítja az áldozatokat.
[00:12:43]Tehát ez egy annyira ugye főleg a szexuális trauma, egy olyan történet, amiről rettenetesen nehezen beszélnek az érintettek.
[00:12:49]Ha pedig azt tapasztalják, hogy a létezésüket kérdőérzik meg, mint mondjuk például tette a Magyar Egyház vezetősége, akkor akkor még inkább nem fognak megszólalni.
[00:12:57]És aztán később persze lehet meg lehet nézni azt, hogy a hatóságok Magyarországon hogyan állnak ehhez hozzá, mennyire vannak kiképezve, hogy mondjuk egy ilyen esetben hogyan kell reagálni.
[00:13:09]Hát nincsenek szerintem túl jó tapasztalatok.
[00:13:11]Nem tudom.
[00:13:11]Nekem a tapasztalatom azért az azt mutatja, hogy ha az áldozat mégis összeszedi a bátorságát, hogy beszéljen arról, hogy vele mi történt, akkor azért már csak, hogyha a komment szekciókra gondolok, nem hiszik el neki.
[00:13:27]Igen.
[00:13:28]Hogyan lehetne szerinted edukálni az embereket erről, hogy hogy reagáljanak helyesen?
[00:13:32]Igen, hát azt is mondhatom, hogy kicsit így nemzetközileg ugye össze tudom hasonlítani, hiszen én a osztrák egyetemeken tanítottam és hát voltam kapcsolatban tényleg a legfiatalabb generációval ilyen szempontból.
[00:13:42]Óriási a különbség a magyar gondolkodás és az osztrán gondolkodás között ezen a téren.
[00:13:49]Tehát a magyar társadalom az elképesztő módon áldozathibáztató nagyon-nagyon.
[00:13:54]És hogyha egyébként az áldozatok ráadásul fiúk, akkor még kevésbé hisznek nekik.
[00:13:59]És ennek van egy olyan hát társadalom pszichológiai dinamikája is, hogy a férfitól azt várjuk el, hogy ő tudja magát megvédeni.
[00:14:07]És ha egy férfit, vagy egy fiatalt, egy serdülőt, vagy mondjuk egy 14 éves, 16 éves fiút ér ilyen bántalmazást, akkor ő maga is azzal szembesül, hogy de ha én ennek áldozata lettem, akkor én nem tudtam magam megvédeni, vagyis nem vagyok férfi.
[00:14:23]Ühüm.
[00:14:24]Ha viszont nem vagyok férfi, akkor életem végig hallgatok erről.
[00:14:26]Nagyon sok ilyen nemzetközi kutatást olvastam most már, hogy a férfiaknak a feltárás még sokkal nehezebb.
[00:14:32]Ez azt is jelenti, hogy akár 203 40 évet vesz igénybe, vagy egész életükben hallgatnak róla pontosan a szégyen miatt.
[00:14:41]Ühüm.
[00:14:42]Egy kicsit arra követ, nem is kicsit, arra következtetek, hogy az a fajta támadássorozat, ami téged elkezdett tavaly augusztusban érni, aminek ugye ma legalább eljutottál az első pontjáig, valami nagyon nagyon nagy baj van ott a háttérben, amit ilyen módon próbálnak eltakarni?
[00:15:00]Igen.
[00:15:03]Hát igen.
[00:15:03]Egyébként ez is érdekes volt, hogy én is figyelgettem, mert itt az elmúlt időszakban már a világon minden vagyok.
[00:15:11]Én vagyok már nyomozó, vagyok én már nem tudom titkos ügynök, én már minden vagyok.
[00:15:14]Tényleg gyűjtöm az információkat.
[00:15:16]És én is figyeltem a szélsajobbos kommentmezőket, és ott egy érdekes bűnt ródtak fel nekem.
[00:15:20]Ez pedig a Böjte Csaba atya története volt.
[00:15:22]Őróla ugye tudjuk, hogy egyrészről ő volt a kormánynak az egyik díszkereszténye óriási piadesztára állítva, de hát nem csak piadesztát kapott, hanem rengeteg állami támogatást, rengeteg ingatlant.
[00:15:38]És aztán ugye kiderült néhány évvel ezelőtt, hogy nagyon súlyos bűncselekménysorozat zajlott az egyik árvaházába, az egyik nevelője által.
[00:15:45]És hát egész Románia eddigi újkori történetének a legsúlyosabb ítélete született, mert azt az elkövetőt, aki megint csak egy sorozatos elkövető volt, 28 évre ítélték el jogerősen.
[00:15:57]Ühüm.
[00:15:58]És én amikor ugye ez az egész történet zajlott, és látszott már a jegyzőkönyvekből meg amit a sajtó megírt, hogy hát ez az ember, ez több mint egy évtizedig szedhette ott háborítatlananul az áldozatait, de közben ott ott áthelyezték az egyik intézményből a másikba, vagyis már felmerülhetett vele kapcsolatban probléma.
[00:16:14]És akkor ezt a klasszikus módon, ez egyébként egy ilyen klasszikusan eltussoló módszer, hogy akkor egy elhelyezéssel megoldjuk, mert akkor ott legalább majd nem tudnak róla, hogy egyébként mit csinált ott.
[00:16:23]Hát legfeljebb majd ott fogja folytatni.
[00:16:26]Nyilván ő is ott folytatja.
[00:16:26]És akkor én nagyon nyíltan megkérdeztem, illetve feltettem ezt a kérdést nyilvánosan, hogy hát vajon Bőte Csaba, aki egyébként ennek az alapítványnak a vezetője, mennyiben érzi magát ezért felelősnek?
[00:16:38]Illetve most, amikor ez megtörtént, milyen módon keresi aktívan a további érintetteket, áldozatokat?
[00:16:43]Mert ugye ilyenkor az lenne a korrekt egyébként, hogy ő proaktív módon mindenkit megkérdez, hogy egyébként kinek volt hasonló tapasztalata.
[00:16:50]Sajnos semmi ilyesmiről nem hallottam, és én ebbe tényleg nagyon keményen belálltam, és ezt láttam ott a szélső jobbos körökből, hogy ez az én bűnöm, hogy én megvádoltam a Böte Csabát.
[00:16:59]Hát én nem vádoltam meg a Böte Csabát semmivel, konkrét kérdéseket tettem fel neki egy jogerős bűncselekmény és ítélet kapcsán, ami szerintem egy jogos kérdésfeltevés volt.
[00:17:09]Ühüm.
[00:17:09]Vajon szerinted minek kell ahhoz változnia, hogy ezek az egyházi vezetők ne legyenek ennyire támadhatatlanok, hogy ne lehessen őket számon kérni?
[00:17:18]Hát végül is emberek.
[00:17:22]Hát az egyik, ami a segíthet nekünk ebben, az megtörtént szerencsére április 12-én, amiért én magam személyesen és mindenféle és áldozatvédőkét is rendkívüli módon hálás vagyok, mert én azt gondoltam, régóta ezt el is mondtam többször is, hogy addig nem fog változni az egyházban semmi, ameddig ez a Fidesz KDNP rezsim védi, illetve használja politikai eszközként, politikai fegyverként, politikai legitimációként.
[00:17:50]és hát tulajdonképpen védi ezeket a történeteket, mert most csak gondoljunk bele, tehát hogy lehet politikai propagandaeszköznek használni egy egyházat, ami lejáratja saját magát azáltal, hogy kiderül milyen dolgok milyen dolgokat művelnek a köreikben levők.
[00:18:04]És ugye, hogy ne derülhessen ki, ezért a legjobb reakció az, hogy akkor ezt lezárjuk, ezt megtiltjük, akkor erről nem szabad beszélni, erről kifelé nem áram ramolhat információ.
[00:18:12]És akkor ezt ugye 24 februárja mutatta meg nekünk ott a kegyelmi botrány kapcsán, hogy ebben bizony ebben az eltúsolásban ott vannak a legmagasabb egyházi vezetők, ugye akkor Balok Zoltán, akkori zsinati református püspök, de hogy ez sem sziváróghatott ki addig, tehát hogy a a kormányzat ezt megtiltotta, úgyhogy ezért gondoltam azt, hogy tisztulásra, ami több mint egy kirak politika, majd akkor kerülhet sor, hogyha tényleg ez a rendszerrel lesz váltva.
[00:18:39]Úgyhogy most várok majd tényleg változást.
[00:18:40]De ez milyen érdekes, nem?
[00:18:42]hogy ez a fajta eltusolási művelet, hogyha valaki itt elkövetett valamit, akkor gyorsan áttesszük valahova.
[00:18:50]Hát ez a Juhász Péter Pál esetében tökéletesen látszik.
[00:18:52]Nem egyház, nem egyházi vonalon, de gyakorlatilag ugyanez.
[00:18:57]Igen.
[00:18:58]Ugyanez.
[00:18:59]Igen.
[00:18:59]És hát ugye ott is ami párhuzam, hogy egy zárt rendszerről van szó.
[00:19:03]Hát csak most mondok egy számot.
[00:19:06]Nemzetközi minták megmutatják, hogy egy ilyen zárt rendszerben, ugye, ahol a gyerekek nevelkednek, az lehet egy egyházi internátus, de lehet egy gyerekvédelmi intézet, egy elkövetőnek akár 60- 100 áldozata is lehet.
[00:19:15]Tehát, hogy ilyen szinten sorozatos elkövetésről van szó, mert ők megtapasztalják azt, hogy egyébként büntetlenül képítik ezt az egész bántalmazós dit, de úgy, hogy egyébként az egész szivárog, az egész ott van a levegőben, és mindenki félrenéz, mert az nem igaz, és nem lehet igaz, hogy egyébként a többi nevelő nem tudja, nem hallja, de és ők is részelősek, vagy vagy cinkósai ennek az egész történetnek, amikor és erre kíváncsi vagyok, hogy amikor pályát kellett választanod, akkor Akkor miért a teológiát választottad?
[00:19:51]Majd mindjárt kapcsolom ahhoz, hogy mi lett ebből.
[00:19:56]Hát igazából ugye nekem sok minden egyéb végzettségem is van.
[00:19:58]Én ugye van nekem egy mentálhigién végzettségem, szociális szervező, művelődésszervező, szociológiával is foglalkoztam, azt is tanultam.
[00:20:06]De a végén aztán a teológia iránya maradt.
[00:20:08]Én nagyon beleszerettem az ókori nyelvekbe, az óhéberbe meg az ógörökbe.
[00:20:14]Ezek a világ legnehezebb nyelvei közé tartoznak.
[00:20:17]És én azt imádtam azt a kihívást, hogy én most két olyan nyelvvel foglalkozok, amit nagyon kevesen értenek.
[00:20:21]És hogy hát a bibliai szövegek azok ugye fordításukban egy csomó mindent elvesztenek a valódi lényegükből.
[00:20:28]És én eredetiben akartam ezt olvasni, és ez egy nagyon-nagyon izgalmas történet volt.
[00:20:31]Ebből is doktoráltam ma, már nem ez a témakörrel foglalkozom, de hogy akkor ez nagyon-nagyon mozgatott.
[00:20:36]Tehát egyrészt intellektuálisan, másrészt pedig a hit, a hitnek az útja.
[00:20:40]Tehát ugye egy ilyen rendszerváltás utáni megtérő voltam én egyébként itt a 90-es évek elején lettem aktívan keresztény.
[00:20:49]És én akkor azt gondoltam, hogy én nem tudok semmit erről a mesterről, de én meg akarom ismerni, ki ki ez a mester.
[00:20:54]És akkor így így kerültem erre az útra.
[00:20:56]Szerinted mennyire távolodtunk el attól, amit Jézus hirdetett magyarán szólva vagy a szeretettől?
[00:21:06]Hát olyan szinten, hogy én például már nem is nagyon mondom ki Jézusnak a nevét, mert akik kimondták az ő nevét az elmúlt 16 évben, azok elképesztő módon beszennyezték ezt az ideát.
[00:21:15]Tehát amikor van egy ember, például Semin Zsolt, aki teológusnak mondja magát, és hát olyan életet él, és olyan módon kommunikál, és olyan módon gyűlöletkeltő, ami teljesen szemben a szeretetnek az alapvető parancsával, akkor akkor csak azt tudom mondani, hogy én már ezeket a szavakat sem akarom használni.
[00:21:35]Ezért mondom Jézusról is azt, hogy mester, ő a mester, mert azt még nem járatták le annyira.
[00:21:40]De hogy igen, szerintem ennek a 16 évnek az egyik legnagyobb bűne az, hogy magát a kereszténységet is lejáratták és tönkretették, devalválták az értékeit, kiürese tették a tartalmát, és nem tudom, hogy ezt mikor fogja visszanyerni.
[00:21:54]Ühüm.
[00:21:54]A azt oké, hogy nem tudjuk, hogy mikor fogja visszanyerni, de szerinted Magyarország, most csak kifejezetten specifikusan Magyarországról szerinted az elmúlt 16 évben kezdődött meg ez a fajta képmutatás hadjáratsorozat?
[00:22:10]Én szerintem igen.
[00:22:11]Ühüm.
[00:22:12]Mert amikor egyébként voltak ugye a kommunista az úgynevezett kommunista üldöztetés évei, még azt is mondhatnám, hogy az még jót is teszta.
[00:22:21]Tehát egy kicsit ez olyan, hogy amikor az egyházat üldözték, akkor legalább letisztultak a belső értékei.
[00:22:24]Volt egy nagyon belső, nagyon erős belső kohézió, szolidaritás egymással.
[00:22:29]És ami még fontos, hogy az egyházi vezetőket is érdekelték a saját híveik.
[00:22:33]Most viszont oda jutottunk el, hogy az egyházi vezetést nem a hívek érdeklik, hanem hát a volt kormány, a bukott kormány és az, hogy ugye jöjjen jöjjenek a pénzek számolatlanul.
[00:22:44]Tehát így igazából egy törés jött létre még az egyházon belül is.
[00:22:48]Azt te tapasztalod egyébként, hogy hogy az egyházon belül van egy belső szerveződés a a mostani jelenlegi kormány ellen?
[00:22:57]Hát ez a döbbenetó, hogy én tényleg azt gondoltam, hogy klasszikus módon úgy fog reagálni az egyház, hogy megtörténik a rendszerváltás, feláll egy új kormányzat, és akkor besorolnak, beállnak mögéje.
[00:23:08]De ugye amikor a miniszterelnök úrnak volt az első beszéde a parlamentbe, akkor is már ott látszott, hogy egyedül a görög katolikus püspök kocsis fülöp vett részt.
[00:23:19]Nem volt ott Erdőpéter mondjuk beteg volt, akkor őneki lehet felmentés, de egyébként egyetlen egy püspök sem.
[00:23:25]Kocsis Fülöp is elment az első szünetben, már nem hallgatta meg a beszédet.
[00:23:28]Az elmúlt években pedig ugye minden négy évben, amikor jöttek a az új ilyen beszédek, ilyen nyitó történetek, akkor mindig ott voltak.
[00:23:38]És akkor innen éreztem, hogy huha, huha, ez már szimbolikus, ez már képileg is egy üzenet.
[00:23:44]És hát azóta hallom egyházi belső forrásokból, akár klerikus papi körökből is, hogy bizony szerveződik egy úgynevezett ellenállási mozgalom.
[00:23:52]16 évig én egyébként erre vártam, hogy végre legyen egy ellenállási mozgalom az Orbán rendszerre szemben, de ez nem vele szemben szerveződik, hanem a Tiszakormányzattal.
[00:24:02]Hát nyilván ennek lehet egy oka az is, hogy hát most hogyha számokban nézzük, több 1000er milliárdot kaptak meg az egyházak támogatásképpen az elmúlt 16 évben.
[00:24:12]Hát azért nagyon félnek attól, hogy most nem jön ennyi.
[00:24:17]Ühüm.
[00:24:17]hogyha egyházjogilag ehhez sem értek, de hogy hogy létezik az, hogy valahogy ilyen lépcsőházi pletykák azt sugalják, hogy egyébként mondjuk a balok püspököt nem akarták megválasztani, de mégis megválasztották.
[00:24:34]Ez ilyenkor komolyan érdekel, hogy zajlik ez?
[00:24:40]Hát igen.
[00:24:42]Ugye a reformátusoknál egy kicsit más a rendszer, mert ő náluk van egy ilyen választási rendszer.
[00:24:45]Hát nálunk kinevezések vannak, és a pápa teljesen felülről nyilván ott is azért véleményt kér, de nincsen ilyenfajta demokratikus beleszólás.
[00:24:53]Hát itt van ugye ezért is van a zsinat.
[00:24:55]Hát azért azt is lehetett hallani, hogy azért lett ő, mert hát olyan kapcsolatai voltak a kormányzattal, és hát rajta keresztül biztosíthatta magának a református egyház azokat a támogatásokat, amiket aztán tényleg teljesítettek is.
[00:25:07]De ugye nem csak pénzekről van szó, hanem irdatlan mennyiségű ingatlanról vagy annak a lehetőségéről, hogy meg lehetett vásárolni potompénzért nagyon-nagyon értékes ingatlanokat.
[00:25:18]Tehát, hogy itt azért egy óriási vagyon került az egyházakhoz, és hát ezt természetesen nem akarták elveszíteni, úgyhogy egy olyan figurát támogatták, aki erre adott garanciát.
[00:25:28]Ühüm.
[00:25:28]Valaha érezted egyébként teológusként, hogy azért, mert te nő vagy, másképpen vagy kezelve?
[00:25:35]Az első pillanattól, az első pillanattól.
[00:25:38]Ez egyébként nagyon érdekes, mert tényleg így, tehát én voltam gyerekkoromban is első áldozó bérmálkozó, aztán ugye nem nagyon foglalkoztam a hitel, és akkor mennyi voltam, olyan 24 éves lehettem körülbelül, amikor tényleg jött ez a rendszerváltás, és akkor ugye ez a ez a visszatérés, ez a friss friss élmény.
[00:25:56]És hát az első, ami arcul vágott, az az, hogy hát ezt nagyon hamar meg kellett látnom, amikor már teológiát tanultam, hogy hát ki akartam menni doktorálni, mert mert hát ha már egyszer az ember csinálja valamit, akkor csinálja komolyan.
[00:26:08]És akkor azt mondták nekem ott a volt a nereim közül néhányan, hogy de hát most te már házas vagy, te most külföldre akarsz menni doktorálni, hát akkor a női princípiumoddal mi lesz neked most már gyereket kellene szülni.
[00:26:19]És akkor én ezzeljel gondolkodtam, hogy most te komolyan azt gondolod, hogy az én személyes integritásomban te ilyen módon bele tudsz szólni?
[00:26:26]Milyen alapon?
[00:26:26]És hogy ez így elképesztő volt a számomra.
[00:26:31]Utána olyanokat is mondtak, hogy azért menjek külföldre, mert ha Magyarországon próbálkoznék például a Pázmányon, ott akkor csak azért soha nem adnának doktori címet, mert nő vagyok.
[00:26:40]Felvennének, mert a kvótapén az kell, de egyébként semmilyen támogatást nem kapnék.
[00:26:43]Nem csak emiatt mentem külföldre, hanem a a színvonal miatt is.
[00:26:47]De hogy rettenetes volt ez tényleg akkor már meglátni.
[00:26:49]És hát ez ugye ott még a 2000-es évek elejénél vagyunk.
[00:26:54]Én azt mondom, hogy ott még ugye 89 és 2000 között volt az egyháznak egy ilyen nagyon erős nyitása.
[00:26:59]A felvilágosult gondolat, a nők egyáltalán mindenfelé, ami egy kicsit anyugat.
[00:27:05]Aztán 2000-től megint elindul a bezárás és 2010-től pedig erre ül rá ez a fajta kormányzat, ami megradikalizálja a butaságot és a középkori sötétséget ezekben az egyházakban.
[00:27:17]És ezt most így direkt fogalmazom így.
[00:27:20]Meg kell, hogy mondjam, hogy a a KDNP-s képviselő hölgyek felszólalását én nőként riadtan hallgatom.
[00:27:27]Neked erről mi a véleményed?
[00:27:29]Akár a szívhangrendeletről, akár a most szombaton lesz a Pride felvonulással kapcsolatban, hogy milyen mifajta félelmeket fogalmaznak meg.
[00:27:41]Szerinted ez miről szól valójában?
[00:27:44]Keresem a magyarázatot, de nem találom.
[00:27:47]segíts.
[00:27:49]Én nem is tudom.
[00:27:49]Tehát hogyha mintogyha azt gondolnák, hogy egy ilyen ideológiai harccal, egy ilyen teljesen jelentéktelen ideológia harccal ők embereket tudnának megszólítani.
[00:27:58]Hát eddig sem sikerült.
[00:28:00]Hát ezért buktak és veszítettek ekkorát.
[00:28:02]De most még mintogyha még mindig nem lenne egy új gondolat, nem lenne egy új iniciatíva, ezt a régi mantrát pörgetik.
[00:28:08]Tehát ugyanez ugye a genderellenesség, ezek a homofób megnyilatkozások, hát ezek az ő klasszikus mintái.
[00:28:14]Én nem tudom, azt is megkérdezném, hogy ezt most így az orosz mintából tanulják-e, mert ott ugye ez nagyon erős, de hát én szerintem ezzel nem nyernek ők semmit.
[00:28:23]Tehát az egész nem arról szól, hogy akarjuk megérteni a mai embert, akarjuk mondjuk megérteni azt, hogy hogy akar az ember boldog lenni, hogyan tud mondjuk szeretni vagy szerelmesnek lenni.
[00:28:32]Nem erről szól a történet, hanem ezekben a korlátozó gondolatokról, aminek az alapja mindig valamiféle félelem és riogatás.
[00:28:40]Hát szerintem mindenkinek eleg Magyarországon a riogatásból, úgyhogy én szerintem csinálják nyugodtan, mert ezzel nem nyernek semmit.
[00:28:47]Hogyha egy ügyet kellene említened az elmúlt 15 évből, ami nagyon-nagyon megrázott téged, bármilyen közéleti eseményt említhetsz, melyik lenne az?
[00:29:03]Hát folyton ilyenek voltak sajnos.
[00:29:06]De hát ugye mivel ez a szakterületem is nyilván ez a kegyelmi botrány, tehát egyértelműen és ott is legfőképpen az, hogy az eltúsolás dinamikái mennyire megmutatták magukat, és hogy hát olyan szereplők voltak ennek a zászlóvivői, akik magukat ugye aktívan vallásosnak titulálták.
[00:29:23]Ugye Novák Katalin is hát az egyik legnagyobb református hívő, ugyanúgy a Balok Zoltán.
[00:29:29]És hát azok is, akikről ugye a történetek szóltak, még ez a Kendre még ő is református prezbiter talán az ő közösségében.
[00:29:36]Tehát hogy ez mennyire visszatetszése ennek az egész történetnek, vagy mekkora fajta a képmutatás, hogy az egészet még akkor leöntik ezekkel a keresztény történetekkel vagy burokkal.
[00:29:46]Hát ez ez volt szerintem ami ami ami tényleg durva volt nagyon.
[00:29:51]Ahz mit szóltál egyébként, hogy mikor Magyar Pétert megválasztották miniszterelnöknek és letette az eské, akkor ő volt az, aki mindezekért a cselekedetekért bocsánatot kért.
[00:30:00]Vajon az előző kormányzatnak picikét állászent a kérdésem, miért olyan, miért volt annyira nehéz, vagy miért a mai napig miért annyira nehéz bocsánatot kérniük?
[00:30:12]És akkor most itt áttérünk a megbocsátás témakörre.
[00:30:18]Hát amikor ezek a mondatok elhangoztak, akkor én tényleg elsírtam magam.
[00:30:23]Ühüm.
[00:30:24]Tehát, hogy az tényleg olyan volt, hogy azok után a meghurcolások után, amit én akkor ugye ebben a kampányban és hát azóta ebből a rengeteg eljárásban, amit indítottam, végig kellett, hogy éljek.
[00:30:34]Ugye mindig ezeket a szövegeket kellett olvasnom, végig kellett néznem a videókat, meghallgatni a podcastokat, hogy ugye megszülethessenek ezek a feljelentések, ami ugye mind még újra traumatizálja az embert.
[00:30:45]És akkor amikor elhangzott ez a mondat, hogy de mi bocsánatot kérünk azoktól a közszereplőktől akiket megholt ez a rendszer, vagy ez a rezsim, akkor ez hihetetlenül gyógyító érzés volt.
[00:30:57]És tényleg, hogyha tőlem kért volna bár bárki tanácsot, vagy a miniszterelnök úr, biztos, hogy azt mondta volna, hogy ez nagyon kell, mert 16 évig olyan módon bántalmazta ez a rezsim, ezt a nemzetet, hogy itt iszonyatosak a traumasebbek, és nagyon-nagyon sok ember most még szerintem a gyászfeldolgozásban van.
[00:31:17]Nagyon sok mindent elvesztettünk 16 évig, úgyhogy nagyon-nagyon fontos volt akkor ott ez a mondat.
[00:31:21]És mit kérdeztél a második felében?
[00:31:23]Az, hogy szerinted mennyi mennyi idő kell az áldozatoknak ahhoz, hogy a megbocsátás valóban megtörténjen?
[00:31:34]És hogy szerinted mi a megbocsájtás?
[00:31:38]Hát ez a kérdés, ugye a könyvemnek se véletlenül adtam azt a címet, hogy amire nincs bocsánat, hogy van-e ezekre a dolgokra bocsánat.
[00:31:47]Ühüm.
[00:31:47]Tehát hogyha most a nagypolitikai témákat nézzük, akkor már csak azért is, mert itt tényleg volt egy bántalmazó rezsim egy bántalmazó vezetővel, a bántalmazó propagandájával, akik tulajdonképpen 16 évig kínozták ezt a nemzetet, és most elégtételt kell venni.
[00:32:06]Tehát amikor ugye arról beszélünk, hogy kell az elszámoltatás és kell az, hogy átvilágítsuk dolgokat, hogy hol történtek korrupciók, hol történtek visszaélések, ez semmilyen módon nem bosszú.
[00:32:17]Ez a megsebezett igazságnak a helyreállítása.
[00:32:19]Tehát szerintem az, hogy ez a nemzet gyógyulhasson, ahhoz ez a lépés elképesztően fontos.
[00:32:23]És nem csak az, hogy erről beszéljünk, hanem hogy ez majd valósuljon is meg.
[00:32:29]Hogyha ez elindul, akkor szerintem gyógyulhat a nemzetnek a lelke.
[00:32:32]Így most egy ilyen kollektív dologban kifejezve.
[00:32:38]De még akkor sem biztos, hogy ennek a nemzetnek meg kell bocsátania bármit is a bántalmazóinak.
[00:32:41]Tehát amikor ugye áldozatvédelemmel én foglalkozom, ott is nagyon sokszor tapasztaltam azt, hogy még az áldozatoktól is elvárnák azt, hogy de bocsássál már meg neki, bocsássál megántalmazás, ez maga a bántalmazás, illetve annak a megismétlése, amikor ezt ki akarjuk erőszakolni.
[00:32:59]Ugye ezt mondja a pszichológia, hogy a a megbocsátásra nincs egy izmunk, tehát ez nem úgy működik.
[00:33:03]Az vagy jön, vagy nem jön.
[00:33:05]Lehet, hogy soha nem jön.
[00:33:05]Lehet, hogy ennek a nemzetnek sem jön soha.
[00:33:09]Lehet, hogy nekem sem jön soha ezekre a dolgokra.
[00:33:11]Jogunk van ehhez.
[00:33:11]Abszolút jogunk van ehhez.
[00:33:13]És aki ezt a jogunkat megkérdőjelezi, az ugyanazt a bántalmazást folytatja.
[00:33:18]Ühüm.
[00:33:18]Valaha ezek mellett a történetek mellett, amikben te is érintett voltál, vagy vagy gyerekek, nők, vagy bárki, akit bántalmaztak, és hozzád fordultak segítségért, a hited valaha sérült?
[00:33:34]Tehát érezted úgy valaha életed során, hogy elhagy a hited?
[00:33:40]Hát ez is egy nagyon fontos kérdés.
[00:33:44]Én nekem nagyon masszív a hitem.
[00:33:44]Ühüm.
[00:33:46]De amikor ez az akció, ez elindult, ott talán az első, szerintem az első négy-at hét az rettenetesen brutális volt mentálisan, pszichésen.
[00:33:56]Tehát azt kellett manáz mantráznom magamnak, hogy ez nem én vagyok, hogy ez nem az én testem, és hogy az a mocsok, ami ott a videón egyébként arra a szerencsétlen nőre, akit egyébként magam is áldozatnak gondolok, még az a film is, amikor ezt végigcsinálta, szerintem őt áldozatá tette.
[00:34:12]Tehát, hogy úgy tudtam magam eltávolítani ettől, hogy ezt szinte mantráznom kellett.
[00:34:15]És akkor ott azokban a nagyon-nagyon azok nagyon-nagyon sötét órák voltak.
[00:34:20]Tehát annyira sötét órák voltak, hogy hogy ott el el elhomályosodott az Isten arca.
[00:34:27]Ühüm.
[00:34:28]És az kegyetlen volt.
[00:34:28]Tehát a az kegyetlen volt, mert azért nekem mindig a hit adott erőtt, de hogy ez idáig elviszi az embert.
[00:34:35]Ühüm.
[00:34:35]És egyébként neked ezekben a helyzetekben, mert hát ez piszok nehéz történetek, neked van kinek leadnod ezeket a történeteket?
[00:34:45]Tehát van segítőd, akitől tudsz segítséget kérni?
[00:34:49]Hát az első számú segítőm az a férjem.
[00:34:51]Ühüm.
[00:34:52]Akit egyébként én tudatosan rendkívüli módon óvokat, hogy bárki tudja róla, hogy ő kicsoda.
[00:34:56]Tehát soha se a nevét, se egy fotót, se egy közös dolgot nem tettem ki.
[00:35:00]Ezt már nagyon régóta tudatosan így csináltuk, de most nagyon örültem neki, hogy ezt így csináltuk, mert egyébként ebbe a hát pont ebbe a mai anyagba még ez is elhangzik, hogy na vajon a férje majd mit kérdez tőle otthon, hogy hát na mi volt ezeken a videókon és te hogy kerültél bele?
[00:35:16]Tehát hogy eljátszották, imitálták, hogy egyébként egy ilyen beszélgetés otthon köztünk hogy zajlik, de hát őt nem tudták célba venni, mert nem tudták, hogy kicsoda.
[00:35:25]Úgyhogy így ennek nagyon örülök.
[00:35:27]De azt azt megtapasztalni, hogy van egy férfi, aki mindig tudja azt az egy szót, vagy azt az egy mondatot, amit mondani kell, amikor tényleg az ember a kétségbesésnek a szélén van, hát az nagyon jó volt érezni rajta.
[00:35:39]Tehát én nem is gondoltam, hogy a férjemnek ekkora érzelmi intelligenciája van, és most kiderült, hogy de.
[00:35:44]Úgyhogy így 30 év után még tudott nekem újat mutatni.
[00:35:49]Szerinted azoknak az embereknek, akik ilyen fajta akár legyenek kamera előtt, tehát névvel, arccal teszik mindezt, vagy éppen a kommentszekció kanapé magányosságában teszik mindezt, milyen lelkület kell ahhoz, hogy valaki ilyet ilyet tegyen?
[00:36:12]Hát igen, nem véletlenül jelentettem fel egyébként rengeteg embert ebben az ügyben.
[00:36:16]Ennek is van egy edukatív jellege.
[00:36:18]Ugye 25 ember ellen folyik büntető eljárás.
[00:36:21]Őket mind le is nyomozta a rendőrség, tehát ők mindírósági eléré fognak állni.
[00:36:27]Köztük van egyébként egy csomó ismert ember, influencer, újságíró, de van rengeteg átlagember.
[00:36:32]és az átlag embereknek ezzel azt szeretném megüzenni, majd ha jönnek ezek a tárgyalások, szerintem 100szor el fogom mondani, hogy ők is felelősek azért, hogy hol tart a magyar közbeszéd állapota, és azt, hogy bármilyen kamu lejárató mocskot terjesztenek olyan kommentárokkal, amit tényleg még elolvasni is egy traumatizáló élmény, hogy ne gondolják azt, hogy azért ők nem felelősek, mert de tehát, hogy valahon mi együtt alakítjuk azt a világot, amiben élünk és mozgunk, és hogy ez óriási felelős.
[00:37:04]És hogy az, hogy egyébként az arcalanság mögé, vagy amögé, hogy úgy érzi, hogy őt majd soha senki nem ért kéri számon, vagy mondjuk 100-an mondták, 100 embert nem fog úgyse feljelenteni, hogy emögőgé bújva hogy lehet embereket meggyalázni és ilyen módon tényleg gyűlölködni, hogy ez miből fakad a lelkükben.
[00:37:23]Hát nyilván a belső frusztrációból, amit valahol le kell vezetni, de hogy ezt nem szabad megengednünk.
[00:37:29]Nem szabad megengednünk, hogyha egy egészen új Magyarországot akarunk építeni.
[00:37:34]Te azt nyilatkoztad, hogy most már te ezt végig fogod csinálni.
[00:37:36]Minden egyes ügyet végig fogsz csinálni.
[00:37:38]Honnan van neked, Rita, ez erőd a hiteden kívül?
[00:37:41]A férjed támogató ölelése szavain kívül?
[00:37:47]Tehát honnan nyered az energiádat?
[00:37:51]Hát én a szerintem a én megszállott vagyok.
[00:37:56]Az igazságnak a megszállottja.
[00:37:58]De egész gyerekkorom óta tényleg mindig olyan voltam, hogy valakit bántottak, akkor én mindig melléálltam.
[00:38:03]Tehát nem is tudtam, egyszerűen levegőt nem is tudtam volna venni, hogyha látom, hogy valakit az én jelenlétemben bántanak, és én nem állok oda.
[00:38:11]Még akkor is, hogyha ezért mondjuk én kaptam a következő pofont, akkor is.
[00:38:14]Most is szerintem egyébként pont ebbe a helyzetbe kerültem.
[00:38:18]Úgyhogy nekem ez egy ilyen belső késztetés egyrészt, másrészről pedig amiket tényleg írnak a saját követőim is, meg akik ugye olvassák ezeket a történeteket nagyon sokszor, hogy példa vagy nekünk ebben, hogy hogyan álljunk ki önmagunkért.
[00:38:34]Szerintem nagyon igaz ez a mondás, hogyha mi nem állunk ki saját magunkért, akkor ki tenni ezt meg?
[00:38:38]Tehát, hogy első körben ezt meg kell próbálni, és hogyha valaki ezt megteszi, akkor a többiek is hátha bátorságot kapnak.
[00:38:44]Tehát egy kicsit példát is akarok mutatni.
[00:38:46]Ugye itt én végigküzdöttem már az ügyészséggel, a rendőrség előbb is küzdök a bíróságokkal is, de ezt is megmutatva, hogy akkor is érdemes beleállni, hogyha lehetetlennek tűnik az ügy, meg akkor is, hogyha a magyar hatóságok nagyon elszoktak egyébként attól, hogy komolyan vegyenek ilyen ügyeket.
[00:39:02]Ezt ki kell boxolni, és akkor lesznek eredmények, és ha egy ügyben lesznek eredmények, akkor lesznek a többiekben is.
[00:39:08]Mikor lesz a következő tárgyalás?
[00:39:10]Tudsz-e már erről valamit, bármit?
[00:39:10]Hát most lett volna egy júliusi, de azt egyelőre elnapolták, és akkor lesznek szeptemberben.
[00:39:17]Már ott már olyan is lesz, hogy szeptember 1jén is lesz szeptember 3-án is.
[00:39:21]Tehát ott már lehet, hogy lesznek olyan hetek, hogy akár egy vagy kettő.
[00:39:25]És mi történhetett a gulyás üggyel, mikor is az ügyésé kihátrált Gulyás Gergely mögül?
[00:39:32]Az egy nagyon elégtétel volt számomra.
[00:39:34]Nagyon nagy elégtétel volt számomra.
[00:39:34]Ott egyébként ugye szeptember 3-án elméletileg találkozunk, hogyha lesz olyan bátor, hogy eljön, mert ugye őt is beidéztettük tanúskodni azzal az üggyel kapcsolatban.
[00:39:47]Hát kíváncsi lennék az ő verzióájára egyébként, hogy mit fog állítani arról a történetről.
[00:39:50]Ott megint ugye én elmondtam egy történetet róla.
[00:39:52]A történetnek a központjában egy bántalmazott nő volt.
[00:39:55]Tehát megint ugyanazok a témák, amik ugye mindig is körülöttem forognak.
[00:40:02]Érdekes volt maga a személyes meghallgatás.
[00:40:03]Ugye azt úgy kell elképzelni, hogy én jöttem a két ügyvéddel, Dr.
[00:40:06]Lacó Adrián volt ott a vezető védő ügyvédem, Litresics András volt a második, és akkor ők pedig jöttek a saját ügyvédével és az ügyészséggel, és akkor hát egy ilyen felállásban zajlott a személyes meghallgatás.
[00:40:18]De miután az Adrien elmondta, hogy mi kérjük a valóság bizonyítását, és egyébként négy tanult ajánlunk fel ehhez a bíróságnak, akkor láttam a döbbenetet mind a kettőknek az arcán, hogy ők egyszerűen erre nem is számítottak.
[00:40:31]Tehát nem számítottak arra, hogy az, amiről beszélünk, az megtörtént.
[00:40:35]Ühüm.
[00:40:35]És amikor ugye most jött ez a levél, hogy a a vádképviselettől elállt az ügyészség, ez megmutatta, hogy nyilván annak alapján, amit ott tapasztaltak, ők biztosak abban, hogy ez egy vesztes ügy, és most már nem adják hozzá nevüket.
[00:40:48]Szerinted mikor fog leesni a tantusz nekik, hogy ez egy abszolút filmszínház?
[00:40:54]Kiknek?
[00:40:55]Mondjuk a Gulyás Gergelynek, vagy a Fidesz frakciónak, vagy a KDNP-s képviselőknek?
[00:40:59]Aha.
[00:40:59]Filmszínház.
[00:40:59]A az, amit ők csinálnak.
[00:41:06]Az amit ők csinálnak.
[00:41:07]Aha.
[00:41:07]Tehát, hogy ők maguk mikor jutnak el a tudatosodást arra a szintjére.
[00:41:11]Igen.
[00:41:11]Tehát mit mikor jön el a valóságérzékelés az ő életükben?
[00:41:16]Szerinted?
[00:41:16]Én szerintem ez olyan lehet ö mint amikor ezek az elkövetők kitalálnak egy keretmesét az elkövetéshez, a bántalmazáshoz.
[00:41:28]saját maguk is részei állnak a hipnózisnak, a saját hipnózisuknak.
[00:41:33]Tehát több fajta bántalmazó van.
[00:41:33]Ugye van az a bántalmazó, akinek van bűntudata, van az, akinek egyáltalán nincs.
[00:41:38]Ugye ők a pszichopaták, a szociopatáknak van bűntudatuk, ezért nekik ki kell találni egy keretmesét, és ebben a mesében nekik van igazuk.
[00:41:46]És én szerintem most itt tart a Fidesz KDMP, még itt tartanak még ezek a megmaradt politikusok, hogy ők m mindig ragaszkodnak ahhoz a keretmeséhez, amit ők kitaláltak, hogy ők a nemzet, a család és a nem tudom, az Istennek a képviselője, és itt a kereszténységnek az utolsó bástyája ebben a dekadens Európában.
[00:42:05]És ehhez ragaszkodnak.
[00:42:05]Tehát ő ők még belül vannak a hipnózison.
[00:42:09]Bár azért az biztos, hogy ez a fajta népítéletszerű vereség, amit el kellett, hogy szenvedjenek április 12-én, azért ez kihozottítólag kell, hogy hasson, de hát lehet, hogy még azért ez így időbe telik nekik.
[00:42:21]Tehát én a én azt gondolom, hogy azért most már fájhat, most már fájhat az igazság, de még de még tagadják.
[00:42:27]Ühüm.
[00:42:27]It én kívánok neked kitartást és hogy ne hagyd abba és ne hadd fel és mutasd példát mindannyiunk számára.
[00:42:32]És legfőképpen ez azért is nagyon fontos, mert azt gondolom, hogy ahogy egyébként nekem is személy szerint nagyon sokat segítettél ezekkel a fajta kiállásaiddal, példamutatásoddal, én azt szeretném kérni, hogy kérlek, hogy ne hagyd abba.
[00:42:48]Nagyon szépen köszönöm, és ígérem, nem fogom abbahagyni.
[00:42:50]Nem abból a fából faragtak, úgyhogy köszönöm szépen.
[00:42:56]Nektek pedig köszönöm, köszönjük, hogy velünk tartottatok.
[00:42:58]Ez volt a sorsok mögött a kontrollon.
[00:43:00]Ne felejtsetek el feliratkozni a YouTube csatornánkra, és van már egy új csatornánk is, az a neve, hogy Control Club.
[00:43:06]Ha lehetőségetek engedi, akkor támogassátok a munkánkat.
[00:43:10]Jelen vagyunk már a Facebookon, az Instagramon, a Tiktokon, na meg a Threadsen is.
[00:43:14]Köszönjük szépen.
[00:43:17]Sziasztok.
[00:43:18]Ctrol.
[00:43:18]Eljött az ideje.