Magyar Hang 1:00:13

Flaszter 412. – Bilincs, bilincs, rács, rács

nerkorrupciómédiaaranykonvojközélet
Irányultság: KonzervatívKötődés: Független
Flaszter 412. – Bilincs, bilincs, rács, rács
tl;dr
  • Az aranykonvoj ügyészségi anyagai szerint az utasítási lánc Orbán Viktorig érhet; az akció a kampányidőszakban az ukránellenesség fokozását szolgálta, és már a határátlépés is megrendezett volt.
  • Sulyok Tamás eltávolítása és a felgyorsult törvényhozás (mandátumkorlátozás, ügynökakták) a Tisza keménykezűségét jelzi; a NER lebontása NER-eszközökkel dilemmát vet fel.

    „a NER antidemokratikus irányba mozduló NER lebontható-e NER mintájú módon? Hát ez a leggyorsabb.” – a beszélgetés egyik résztvevője

  • Bús Balázst és Új Attilát Hankó Balázs állítólagos házi pénztára miatt vették őrizetbe, ahol kulturális pályázatokból választókerületekbe juttattak forrásokat; a Fidesz politikai leszámolásról beszél.
  • A Nemzeti Vagyonvisszaszerzési Hivatal kockázatelemzéssel indul; a civil szféra bevonása és a meglévő MI-alapú cégháló-elemzés segítheti a munkát, de figyelni kell a túlhatalomra.
  • A NER poszttraumás szindróma miatt mély a bizalmatlanság az állammal szemben; ezt csak a normális működés oldhatja, amire a minisztériumi petíció is példa.
  • A NER-média összeomlása: a Mandiner 110 főről 48-ra csökkent, Kohán Mátyás élesen bírálta a volt kollégákat; a Megafon leállt, az Origó 10 fős, a Balásy-cégek számláit befagyasztották, a pénzkörforgás megállt.
  • Navracsics Tibor nyílt levélben kérte az oligarchákat a jobboldali média támogatására, kevés sikerrel; a műsorvezető szerint ez azt jelenti: „hagytunk titeket lopni, most kéne lóvé”.
  • A súlyosbodó aszály kapcsán a beszélgetők szerint a klímaváltozás kamatos kamattal dolgozik, miközben a társadalom a kényelembe feledkezett; a párhuzam a választással: 2026. április 12. a valósággal való szembesülést hozta.
  • Konc Tamás cikke szerint a Batthyány Lajos Alapítvány 1 milliárd alatti támogatásaiból Tellér Gyula Alapítványa 100 milliót, Gatyán György sportszervezete és a Diákkész 70 milliót kapott.
Részletes összefoglaló megjelenítése

Az aranykonvoj-ügy és a felelősök keresése

A beszélgetés elején az egyik résztvevő (a műsorvezető) egy frissen megjelent 444-es cikket ismertet, amely ügyészségi szervezetek közötti levelezésről szól. A dokumentum állítólag megnevezi azokat a személyeket, akik felelősek lehetnek az aranykonvoj-ügyben történt jogtalan fogvatartásért (ami bűncselekmény), és felvázolja az utasítási láncot. A felsorolásban szerepel Orbán Viktor, Farkasőrs (államtitkár, aki a szolgálatokat felügyelte), Hajdú János (a TEK volt főparancsnoka) és egy NAV-nyomozati parancsnok is, akit azóta leváltottak.

A beszélgetők egyetértenek abban, hogy a névsor jelen állapotában inkább logikai vázlat, amely azt teszi egyértelművé: a kormány közvetlen irányítása alatt álló szervezetekről van szó, így az utasítási lánc elvben felérhet a kormányfőig. Hozzáteszik, hogy a vádak beigazolódása esetén a legfőbb ügyész felelőssége is felmerül – hiszen a gyanúsítottakat nem hallgatták ki, és már korábban is volt feszültség az ügyészségeken belül, mert a „büdös ügyet” senki nem akarta felvállalni.

„ez az egész egy akkor is egy színjáték volt és egy nyilvánvalóan a miniszterelnök összeköthető színjáték” – a műsorvezető *

Az egész akció már a határátlépésnél is megrendezettnek tűnt, a hatóságok tudták, hogy a gyanúsítottaknál mi van és mi nincs. A résztvevők szerint a valódi cél a kampányidőszakban az ukránellenesség turbóra kapcsolása volt, amellyel nemzetközi konfliktust is kockáztattak. Az akció kivitelezése annyira szokatlan volt, hogy a NAV is kényelmetlenül érezte magát a brutális fellépés miatt, a TEK pedig nem volt felkészülve a pénzszállító járművek elszállítására – állítólag a honvédséget kellett megkérni a szállításra.

Sulyok Tamás eltávolítása és a törvényhozási dömping

A kormányváltás óta eltelt hetekben rendkívül felgyorsult a törvényalkotás. A beszélgetés résztvevői egy kötetlen listát adnak a legfontosabb intézkedésekről:

  • Sulyok Tamás (a felvételen „Sujú Tamás”-ként elhangzó név a köztársasági elnök) egy mondatos eltávolítása a pozíciójából;
  • Nemzeti Vagyonvisszaszerzési Hivatal felállítása;
  • tisztítótűz-művelet a közmédiában és új médiatörvény előkészítése;
  • az országgyűlési képviselők mandátumának 8 vagy 12 évre korlátozása;
  • ügynökakták nyilvánosságra hozása a frissen módosított törvény alapján;

A résztvevők megjegyzik, hogy a Sulyok Tamás eltávolítását a Fidesz oldaláról sokan egyenesen a Tisza-kormány keménykezűségének bizonyítékaként értelmezik – ezzel kapcsolatban Török Gábor elemzése is szóba kerül, aki szerint a Tisza „még durvább eszközökhöz nyúl”, mint amit a Fidesztől láttunk. A beszélgetők ezt árnyalják: a különbség az, hogy a választás előtt egyértelműen kommunikálták, hogy a közjogi méltóságokat le fogják cserélni, és a rendkívül sokrétű társadalmi háttérrel rendelkező Tisza-kormány esetében az önkorlátozás valós tényező.

„a NER antidemokratikus irányba mozduló NER lebontható-e NER mintájú módon? Hát ez a leggyorsabb.” – a beszélgetés egyik résztvevője *

Ehhez kapcsolódva elhangzik egy Csillagok háborúja (Endor sorozat) idézet: „arra vagyok kárhoztatva, hogy az ellenségeim eszközeivel éljek egy nagyobb ügy érdekében”, ami jól érzékelteti a dilemma lényegét: a NER lebontása sok esetben csakis a NER eszközeivel (kétharmaddal) lehetséges.

Bús Balázs, Új Attila és az NKA-ügy

A Nemzeti Kulturális Alap (NKA) körüli nyomozás újabb letartóztatásokkal folytatódik: Bús Balázst és Új Attilát (a felvételen „Bús Balás” és „Ugi Attila”) – mindketten volt fideszes polgármesterek – őrizetbe vették. Új Attila emellett arról volt ismert, hogy a Fideszben bevezette a „Ugi-adót”: a közpénzből pozíciót szerző párttagoknak bizonyos arányban vissza kellett fizetniük a pártkasszába. Ő a NKA bírálóbizottságának tagjaként korábban elmondta, hogy a testület elé már eleve előkészített pályázatok kerültek, a valódi döntéshozatal máshol történt.

Az ügy lényege, hogy Hankó Balázs egy „házi pénztárt” működtetett, ahol a kulturális pályázatokon keresztül választókerületekbe juttattak forrásokat, hogy aztán a Fidesz jelöltjei a rendezvényeken feltűnhessenek. A beszélgetők hangsúlyozzák, hogy itt nem a normál NKA-működésről van szó, hanem egy szűk körű, személyes döntéseken alapuló pénzosztásról.

„Orbán Viktor még itt a valamelyik utolsó interjújában azt mikor felsorolták neki, hogy lehettek volna itt ilyen korrupciók, nem volt korrupció és Hankó Balázs is rendben van.” *

A műsorvezető emlékeztet, hogy a fideszes narratíva „politikai leszámolásként” és „megfélemlítésként” keretezi a letartóztatásokat, miközben a Tisza-környéki szereplők is részesültek NKA-támogatásból. Ez azonban csúsztatás, mert a nyomozás tárgya nem a normál pályázati rendszer, hanem a hátsó pénztár. A látványos vezetőszáras elővezetéseknél a résztvevők felvetik, hogy a hatóságok tudatosan demonstrálják: „eddig és ne tovább”.

A Nemzeti Vagyonvisszaszerzési Hivatal és a vagyonvédelem

A hivatalról egyelőre kevés a konkrétum. Magyar Péter annyit közölt, hogy az első körben kockázatelemző tevékenység indul, amelynek során a magas korrupciós kockázatú projekteket, közbeszerzéseket azonosítják.

Az egyik beszélgető (Konc Tamás) optimistán feltételezi, hogy a szervezet nemcsak a múlt vagyonvisszaszerzésére, hanem a jövőbeni vagyonvédelemre is fókuszál majd. A sikerhez elengedhetetlennek tartja a civil szféra (Transparency International, oknyomozó lapok) bevonását, mert egy hivatalnak korlátozottak a szemei és fülei. A hatósági adatokhoz való hozzáférés viszont segítheti a gyorsabb munkát.

„muszáj, hogy mondjam, kooperálni [a civil szférával]. Azt gondolom, mondjuk az adatokhoz való hozzáférése is más, mondjuk egy ilyen szervnek, és az segíti azt, hogy gyorsabban dolgozzanak.” – Konc Tamás *

A beszélgetés során felmerül, hogy a NAV már eddig is rendelkezett olyan MI-alapú szoftverrel, amely a céghálókat 99%-os pontossággal elemezte. A különbség annyi, hogy most ezt a tudást koncentrálják, és a fókuszt a vagyonvisszaszerzésre helyezik. Ugyanakkor a jogalkotónak figyelnie kell arra, hogy ez a hatalmas, kétharmados felhatalmazással létrehozandó szerv ne válhasson a későbbiekben túlhatalommá.

Az Integritás Hatósággal való együttműködés is szóba kerül: mivel az uniós ügyészség 2017-ig visszamenőleg vizsgálódhat, az Integritás Hatóság pedig ennél is régebbi ügyeket nyittathat újra, a vagyonvisszaszerzési hivatal ezekkel a szervekkel összehangoltan kell hogy működjön. A beszélők emlékeztetnek az Elios-ügyre, ahol Tiborcz István európai uniós pénzből alapozta meg későbbi üzleti karrierjét.

Társadalmi tanulás és a NER poszttraumás szindróma

A beszélgetés egy pontján a műsorvezető reflektál arra, hogy a rendszerváltás óta felhalmozódott kudarcélmények mélyen belénk táplálták azt a reflexet, hogy „ami állami, az gyanús”, és a hatalom előbb-utóbb visszaél a lehetőségeivel.

„Ez most épp a ner posztraumás teszt szindrómája, amiben vagyunk, akkor fog elmúlni, hogyha ezek a dolgok elkezdenek működni normálisan, és akkor egy idő után már átírhatják az emberben ezeket a tanult mintákat.” *

Ebben a tanulási folyamatban fontos szerepet kaphat egy friss esemény is: a területfejlesztési minisztériumban 1600 munkavállaló írt alá petíciót egy volt fideszes politikus embertelen vezetői stílusa miatt. Ilyesmi a NER alatt elképzelhetetlen lett volna, és a hatalom reakciója (lesz-e retorzió, meghallgatják-e a dolgozókat) sokat elárul majd a Tisza-kormány természetéről. A résztvevők szerint ha a társadalom azt tapasztalja, hogy a Tisza ugyanúgy nem foglalkozik a munkavállalókkal, mint a NER, akkor gyorsan kiábrándulhat.

A NER-média lassú összeomlása

Mandiner: 110 helyett 48

A beszélgetés hosszabban kitér a NER-média szétesésére. A Mandinertől elbocsátottak ügyében Kohán Mátyás ragadott tollat, és „védte meg” a volt kollégákat olyan stílusban, amely a műsorvezető szerint „odament a Mandiner sírjához, és lehugyozta”. A cikk három kategóriába sorolja a mandinereseket:

  • túlszervilisek, akik túlhajtották a Fidesz iránti elkötelezettséget;
  • kullancsok, akik opportunizmusból és a pénzért voltak ott;
  • és az igazi, tökös újságírók – ezek közé Kohán önmagát sorolja.

„Kohán Mátyás volt az a személy, aki Orbán Balázsról készítette azt az interjút, amikor relativizálták és finoman szóval újra értelmezték az 56-os szabadságharcnak a jelentőségét.” *

A műsorvezető felhívja a figyelmet, hogy ez a fajta „kreativitás” volt a NER-média mintapéldája.

Megafon off, Patrióta lassul, a többi sorvad

A Megafon teljesen leállt, a Patrióta is egyre ritkábban jelentkezik, az Origó 10 fővel működik, a Magyar Nemzetet hetilappá zsugorították, az Indexet pedig igyekeznek úgy visszaközpontosítani, hogy az irányultság kevésbé legyen feltűnő. A Hírtv valószínűleg életben marad, mert a kábel szolgáltatói díjakból fenntartható egy ilyen kis tévé. Az elbocsátások mögött a Media Works vezetése áll, amely korábban felépítette ezt a „mocsadék nagy, nem túl hatékony konglomerátumot.”

Alapjogokért Központ: csend és pénznyomok

A műsorvezető megjegyzi, hogy az Alapjogokért Központról hetek óta nem hallani leépítéseket, miközben a Megafonon keresztül (Kovács István vezetésével) hozzájuk köthető hálózat korábban 20–25 milliárd forintot költött el. Az alapítvány a Batthyány Lajos Alapítványtól is kapott forrásokat, az idei évre mintegy 6,5 milliárd forintot. A beszélgetők szerint a hatalmas összegek egy részét tartalékolhatták, de szakmai hitelességük a választási eredmények fényében megsemmisült.

A beszélgetés kitér a NER-média finanszírozásának körforgására: az alapítványoktól érkező pénzeket a Balásy Gyulához (a felvételen „balázsi” néven említve) köthető cégeknél költötték el – rendezvényekre, kiadványokra, könyvekre –, ahonnan az összegek tovább áramlottak a KESMA birodalom hirdetési felületeire. A körforgás most megtorpant, mert a Balásy-cégek összes bankszámláját befagyasztották, így a likviditás hónapok óta nulla.

„ez egy ilyen farkába harapó kígyó” – a műsorvezető *

Szóba kerül az is, hogy a teljes médiapiaci birodalom értékét tavaly a tizedére írták le, ami a beszélgetők szerint azt jelenti, hogy a bennfentesek tavaly már elkezdték beárazni a bukás lehetőségét.

Navracsicsék felhívása az oligarchákhoz

Navracsics Tibor és Ferenc Orsolya nyílt levélben szólította fel a nemzeti tőkés osztályt, hogy most „illene” támogatni a jobboldali médiát. A beszélgetők ezt mintegy önvallomásként értelmezik:

„hagytunk titeket lopni, most kéne egy kis lóvé” *

A felhívás erkölcsi felelősségről beszél, miközben az érintettek az elmúlt 16 évben ennek az erkölcsnek az írmagját sem mutatták. A műsorvezető felidézi egy Navracsics Tiborral készült régebbi interjúját, amikor az EU-biztosként csodálkozott a Magyar Nemzet kritikus kérdésein. Ez a hozzáállás jellemzi a „polgári tagozat” médiaelvárásait. A levélhez eddig csak ketten csatlakoztak; a beszélgetők szerint a kezdeményezők azt remélték, hogy olyanok is aláírják, mint Mészáros Lőrinc.

A beszélgetők megemlítik, hogy a fideszes nyilvánosság ugyanabba a csapdába esett, mint a Fidesz maga: amíg Orbán Viktor ott lebeg a rendszer fölött, senki nem meri kimondani, hogy ő a hibás, és a szelleme bénítja a megújulást. Az aranykonvoj-ügy kitűnő szűrő az alkalmi elhallgatók és a valódi újságírók között.

Klimatikus felelősség: hőkupola, kényelem és amnézia

A záró témák között az egyre súlyosbodó aszály kerül terítékre. A beszélgetők szerint az emberiség a COVID és a háborúk után túlságosan belefeledkezett a kényelmes hétköznapokhoz való visszatérésbe, miközben a klímaváltozás kamatos kamattal dolgozik. A felelősség globális, és az egyén kicsinek érzi magát a repülőgépipar, a kínai gyárak és a háborús károsanyag-kibocsátás mellett – ahogyan az aranyhal sem veszi észre az akváriumot, amelyben él.

„én most már úgy érzem, hogy figyel a ter meg mag az meg fogja oldani, de az nekünk nem lesz jó.” *

A párhuzam az országgyűlési választásra is kiterjed: 2026. április 12-e a társadalom egy jelentős részének a valósággal való szembesülést, másoknak pedig a várva várt megérkezést hozta el – és most rengeteg munka következik.

Batthyány Lajos Alapítvány kisebb támogatásai

A beszélgetés legvégén Konc Tamás (a felvételen György?) röviden beszámol saját cikkéről, amely a Batthyány Lajos Alapítvány 1 milliárd forint alatti támogatásait gyűjtötte ki közérdekű adatigénylésekkel. Három példát emel ki:

  • A Tellér Gyula Alapítványnak adott 100 millió forint – Tellér Orbán Viktor hosszú idejű politikai tanácsadója volt, és most egy óbudai családi házban gondozzák a könyvtárát és hagyatékát.
  • Egy sportszervezet (a felvételen nehezen érthető néven: Techbra) Gatyán Györgyhöz köthetően kapott támogatást.
  • Diákkész – Kósa Lajos ügyvédjének (Fiák György) diákszervezete – 70 millió forintot kapott, amelyből dallasi tanulmányutat, portói főtitkári utat és esetleges panamai konferencialátogatást is finanszírozhattak.
⚠️ Értelmezhetetlen vagy bizonytalan szakaszok
  • „A Techbra is adott pénzt a Batyányi Lajos Alapítványa egész sok minden a Techból nevű sportra. Gatyányi Fére vagy Gatyán Györgyféres öreg vagyok én már” – a sporttevékenység, illetve a mögöttes személy neve pontosan nem rekonstruálható; valószínűleg egy Gatyán Györgyhöz (Gattyán) köthető sportszervezetről van szó.
Teljes átirat megjelenítése

[00:00:25]Üdvözletem!

[00:00:25]Flaszterezni fogunk, méghozzá Konc Tamással, a Magyar Hangunkatársával.

[00:00:30]Üdvözlöm a nézőket és Unyatinszki Györggyel a kontroll munkatársával.

[00:00:34]Szervusztok.

[00:00:34]Én is üdvözlök mindenkit.

[00:00:37]És szokás szerint a Friss magyar hanggal, amely itt van a kezemben, kéri Laci bácsi van a címlapon.

[00:00:41]Ő adott nekünk nagy interjút, vannak jó kis mellékleteink, riportjunk publicisztikáink.

[00:00:45]Puzér egy egész oldalos publicisztikát írt, nem kell megriadni ettől.

[00:00:49]Sőt, a milyen buta gondolkodás volt ez tőlem, hiszen a mi olvasóink azért a mi olvasóink, mert szeretek az ilyen alapos és alkalmanként akár hosszú cikkeket is, de olvassanak kontrollt is, ott is vannak jó anyagok, nézzenek és kérül a szibási.

[00:01:04]Igen, dupla crossover így most.

[00:01:06]Igen.

[00:01:07]És fizessenek elő lehetőség szerint.

[00:01:09]Tehát azzal támogatják a független médiát, akár digitális, akár print módon.

[00:01:14]Az nekünk tökéletes, merthogy menjünk tovább.

[00:01:17]És megyünk tovább a műsorral is.

[00:01:22]Most 15 óra négy.

[00:01:26]Igen, elmúlt.

[00:01:26]Szóval az a lényeg, hogy most vesszük fel a műsort így kora délután.

[00:01:30]És ugye aranykonvoy ügyben fennforgás van úgymond.

[00:01:34]A 444-en jelent meg egy cikk, ami arról szól, hogy egy állítólag két ügyészségi szervezet közötti levelezésben megnevezték azt, hogy kik lehetnek a felelősei az arany konvoy ügynek, pontosabban annak a részének, hogy jogtalan fogvatartás történt ugye ami bűncselekmény, és hogy mi lehetett az utasítási lánc.

[00:01:58]Tehát ez feltételes módban van.

[00:02:00]És ott Orbán Viktort nevezik meg.

[00:02:02]Aztán Farkasőrs, aki államtitkárként felügyelte a szolgálatokat.

[00:02:06]Aztán Hajdú János a Tech volt főparancsnokát és még egy Navos vezérkari akármilyen hadseregvezér fő ezerredes tábornok.

[00:02:18]valakit, akit viszont azóta leváltottak már, hát hogy most nem teszem a neve, de mondom, hogy nem is volt annyira közismert, de a NAVnak ő volt a nyomozati parancsnokságnak a vezetője.

[00:02:30]És hát Magyar Péter épp most talán ezekben a pillanatokban tart sajtó tájékoztatót.

[00:02:34]Úgyhogy erről most így azon kellemetlen, hogy nem tudunk róla beszélni, de hát bán, hogyha tudtok, hogy az egyetlen dolog, ami itt ennél a dokumentumnál felmerül, hogy lényegében ez az ügy kirabbanásakor, amikor igen itt a jogtalan fogvatartás ellen, vagy ezzel kapcsolatban elindult a nyomozás, akkor így végig lehetett vinni az egész láncot, hogy ha van egy utasítási lánc, akkor mivel a akár a tekről, akár a nabról van szó, ezek közvetlenül a kormány irányítása alatt lévő szervezetek, nem úgy, mint mondjuk egy ügyesség, ami végül is független, tehát annak kellene lennie.

[00:03:10]Tehát hogyha végigvesszük az utazosítási láncot, akkor igen, kormányzatig el lehetett jutni, és aztán ugye kormánynak ki a feje, Orbán Viktor.

[00:03:15]Tehát, hogy ez most így jelen pillanatban ez a felsorrolás, ez lényegében csak így egy ilyen logikai csekkek arra, hogy hogy kell ezen végigmenni, aztán meglátjuk, hogy ebben mit találnak.

[00:03:27]Igen, meg hát eleve lehetett tudni, hogy itt ez az egész ügy nem stimmel, tehát hogy egy konstruált erőszakos akcióról van szó.

[00:03:33]Hát már a határon való belépéskor is tudták, hogy mi van náluk, vagy mi nincs.

[00:03:37]Tehát ez az egész egy akkor is egy színjáték volt és egy nyilvánvalóan a miniszterelnök összeköthető színjáték.

[00:03:43]Tehát ez nem egy nagy meglepetés ilyen szempontból.

[00:03:47]Úgyhogy azért eléppen szerülett már a hangulat a Fideszben meg a kormányban, amikor ezt a remek akciót így kiötlötték, nem?

[00:03:52]Tehát, hogy azért itt első pillanattól bűzött az egész teljesen egyértelmű volt, hogy a ukrán ellenességnek a turbóra kapcsolásáról van szó.

[00:04:02]még úgy is, hogy ahogy egy nemzetközi konfliktust kockáztattak simán.

[00:04:07]És hogyha valóban beigazolódik mind az, ami ezekből a dokumentumokból kiolvasható, vagy látszik, akkor hát akkor a legfőbb ügyésznek is ugye felelőssége van ebben az ügyben.

[00:04:19]Ki hallgatták ezeket az embereket?

[00:04:21]Nem hallgatták ki, hanem igen, akkor hem akkor miért nem?

[00:04:23]Tehát hogy ki mit tudott.

[00:04:28]És ugye már arról is hallottunk korábban, hogy itt a ügyészségen belül is, ügyészségek között is volt már egy konfliktus pont az aranykony miatt, mert annyira büdös az ügy, hogy senki nem akarta elvinni a felelősséget, meg a balhét.

[00:04:41]Hát ahogy lehet hallani, ez ugye az adóhatóságnak is kellemetlen volt, mert nem szoktak így így eljárni, ilyen akciókban részt venni, különösen úgy, hogy gyakorlatilag úgy kellett lefolytatniuk egy nyomozást kihallgatással, tegevonásával, hogy ott a úgymond gyanúsítottakat, akiket egy nap alatt kiutasítottak az országból, meg kellett bilincselni.

[00:05:05]ilyet a NAV NAV se nagyon látott, hogy tehát tehát nem nem volt ok arra, hogy ilyen kényszerintézkedést alkalmazzanak verk szemben, de brutális erőt kellett demonstrálni, ugye politikai nyomással, tehát hogy ez a NAVnak is kellemetlen volt, a Technek is.

[00:05:18]Hát gyakorlatilag a Tech nem készült fel arra, hogy elvigyék a a pénztállító autókat.

[00:05:22]Erről volt is egy sajtó információ, hogy a honvédséget kellett megkérni, hogy tegyétek már fel a kocsijaitokra.

[00:05:30]És tehát az egész egy olyan olyan cseplini történet volt.

[00:05:36]annyit tennék csak ehhez hozzá, amivel egyébként te is kezdted, hogy ezek az akciók vagy ez, ami beleilleszkedett tényleg itt a választás hajrájában a mindenféle ügyekbe és kampányeseményekben, végül is ebből is kampányeseményt fabrikálta az egykori kormánypárt, hogy ez a ez a kétségbeesésnek és a potenciális kétharmad elkerülésére még egy újabb kísérlet, hogy ezzel motiválni a a választókat, hogy igenis az ukrán veszélyt azt gondolják komolynak.

[00:06:09]Azért ezeket ezt a narratívet ezt is inkább ez erősíti.

[00:06:13]Fog még beszélni a médiáról is, a médiahelyzetről is, mármint a Neres média széteséséről és annak legújabb fejleményeiről.

[00:06:19]De ennek apróján az Arany Kongvol ugye aprópája jutott eszembe, hogy drága kedves elbocsátott kollégák és tényleg szívvel, tehát abszolút szolidaritásomat mindenki.

[00:06:30]Szóval drága kedves elbocsátott kollégák, meg nem elbocsátott kollégák ott a NER médiában, illetve most már a NER maradék médiában, amikor volt ez az aranykomboly ügy, melyik őtök tett fel egyetlen egy releváns kérdést az egésszel kapcsolatban?

[00:06:45]Na hozzászólásban nyugodtan egy linkkel lehet jelezni.

[00:06:52]Brutális a tempo a törvényhozásban, és hát elég brutális a tartalom is.

[00:06:54]Tehát én most itt felsoroltam, hogy mikről kellene beszélni, de ez gyakorlatilag egy hat órás műsort adna ki.

[00:07:02]Válogassatok svédal jelleggel kedvetekre.

[00:07:04]azt mondja súly Tamás eltávolítása, nemzeti vagyon visszaszerzési hivatal, tisztítótűzművelet, közmédia átalakítása, új médiatörvény, nyolc vagy 12 évre korlátozott képviselőség, ügynökakták, nyilvánosságra hozatal a a frissebbenújtott törvény.

[00:07:20]Hát és közben ugye a Nemzeti Kultális Alapotrányban őrizetbe vették Bús Balást is, Ugi Attillát, aki nem ismeri őket.

[00:07:28]Ők Fideszes polgármesterek voltak.

[00:07:29]Ugi Attila egyébként ő komoly ember volt nagyon a Fideszen belül.

[00:07:36]hozzákötötték ezt a bizonyos ugi adót, ami az volt, hogyha valaki valamilyen pozíciót szerzett a Fideszben, ami köz pénzzel járt együtt, akkor a Fidesznek vissza kellett fizetni valamennyi részét.

[00:07:46]De hogy ez legális volt, tehát ez nem arról szól, hogy ez ilyen susmús, csak mit tudom én, 1 millió Ftot kerestem polgármesterként, akkor 100000 Ft-ot a Fidesz kasszájából.

[00:07:52]Úgyhogy nagyon szerették új Attilát a Fideszben, ő is nagyon szerette magát, mint látjuk.

[00:07:58]Ö a sotén is jártak a nyomozók, ott is egy szép ügy kezd kibontakozni.

[00:08:04]Most már szemmelve egyetem kikérik maguknak a sotét, úgyhogy de hát szerintem nem ez most a legnagyobb problémája ott a bizonyos magasságokban lévő embereknek.

[00:08:13]Nem tudom, mert ugye a kötöttfogást vettük fel előtte, hogy azóta nem láttam, hogy ebben az ügyben van-e friss fejlemény.

[00:08:18]Nem sote, hanem szemelve ügyben.

[00:08:20]Semelve botrány.

[00:08:20]Na tessék, nagyon jól hangzik.

[00:08:22]jobb ak aztán hát egyelőre ennyi.

[00:08:27]Nem, nem.

[00:08:27]Na mivel kez?

[00:08:30]Igen.

[00:08:30]Az az elmúlt elmúlt néhány nap termése.

[00:08:33]Tamás egyébként most csak azért engedem át, mert hogy én is azon gondolkozom, hogy hogy mi a mi a legérdekesebb része?

[00:08:41]Egy-két gondolatom van rá, de Ühüm.

[00:08:42]Hát ezt a nemzeti vagyonvisszaszerzési hivatal az egy tök érdekes dolog lesz, hogy egyrészt hogy fog működni és ennek egy ilyen múltban révedő feltáró jellege lesz, vagy esetleg foglalkozik az épp regnáló kormánynak a az ügyeivel is, mert oké, hogy visszaszerezzük a vagyont, de hogyha ez a szerv csak a múlttal foglalkozik, az egy elég nagy probléma lesz a későbbiekben.

[00:09:04]Ú, ugye ezt még nem látjuk, mert ott majd kell, amikor egyáltalán létrejön a hatóság vagy a hivatal, hogy hogy mi lesz a hatáskörre és mi én egyébként én kis optimistán most azt feltételezem, hogy ennek nem csak a vagyon visszaszerzése, hanem a vagyon védelme is pont ugyanilyen funkciója lesz.

[00:09:21]A amit eddig tudunk, az nagyon-nagyon kevés, mert amit Magyar Péter a parlamentben mondott, hogy egy ilyen kockázatellemző tevékenység lesz az első körben.

[00:09:30]Tehát amikor azt mondják, hogy ennek és ennek és ennek a közpénz azzel a foglalkozó cégnek vagy ügynek, vagy projektnek vagy pályázatnak, bármi bármi bármi közbeszerzésnek, ott magas kockázata vol van, vagy volt annak, hogy a közpénz így meg úgy lett felhasználva, vagy nem jó helyekre került.

[00:09:46]Ezt a jelenben is lehet simán folytatni folyamatosan.

[00:09:48]És még még ami fontos szerintem, hogy nagyon tehát hogy össze kell fogniuk, mer legis szükséges lenne összefogniuk a az úgynevezett civil szférával, tehát megkeresniük a Transparencyt, International, azokat az oknyomozólapokat, akik napi szinten tárnak fel korrupciós gyanús ügyeket, mertogy merthogy egy hivatalnak nem lesz annyi szeme és füle, mint amennyi a sajtónak van.

[00:10:12]Tehát muszáj, hogy mondjam, kooperálni.

[00:10:14]Azt gondolom, mondjuk az adatokhoz való hozzáférése is más, mondjuk egy ilyen szervnek, és az segíti azt, hogy gyorsabban dolgozzanak.

[00:10:24]Itt ami azért látszik, hogy ez tényleg egy ilyen csúcsszervnek tűnik, és egy ponton a tevékenysége vagyon védelemre kell, hogy átálljon, mármint annyiban, hogy a ugye elindul a kockázatelemzés.

[00:10:37]Egyébként ez most is annyiban működik, hogy ki lehetett mutatni például a közbeszerzéseknél az, hogy hány volt meghívásos, akkor a meghívásosból hány hány még egyébként hány pontosan hányat hívtak meg, hogyan voltak kiírva ezek a közös szabad ne feled a NAVnak van erre szoftver.

[00:10:51]most már a mesterséges intelligenciával működik, de korábban is működött, ami egyébként, hogyha benyomtál egy céghálót, akkor így 99% pontossággal meg adta azt a kockázati tényezőt, hogy igen, ezek tulajdonképpen ugyanaz a nyolc cég meg a lerakataik, amelyek ide-oda mozgatják a pénzt, és ugyanazok az összegek mozognak.

[00:11:09]Tehát, hogy itt valami izé eltűnik, tehát nav már eddig is tudta volna volt ugye egy kis politikai, de nagyjából ez, de hogy ugye itt ez a lényeg, hogy itt a tudást sűrűsítenék össze és akkor ennek megfelelő lehetne végiggyöríteni ezeket az ügyeket más fókusszal kicsit tényleg ezzel ez a vagyon visszaszerzési fókusszal.

[00:11:25]Most hogyha külön néznénk azt, hogy az állam és az igazságszolgáltatás melyik szervé hogyan működnek, akkor azért ott sokkal korlátozottabbak és nagyon nagyobb együttműködésre van szükség.

[00:11:34]Ez lassíthat is egyébként nyomozásokat.

[00:11:35]Itt szerintem valami koncentráció lesz, és nagyon fókuszálnak majd erre az ügyekre, és aztán jövőre nézzünk meg, jön a vagyonvédelem.

[00:11:42]Ami nekem itt az érdekes, hogy igen, hogyha eljutunk erre a pontra, ami azért együtt nem lesz gyors, tehát hogy tényleg, hogyha a kifolyatott 60000 milliárdról beszélünk, ugye annak egy része lehet, hogy egyébként így így azt lehet mondani, hogy valahogy beépült a magyar államb xed körben már legalizálódnak ezek az összegek, és nagyon nehéz átmosódik.

[00:12:07]Persze lehet ezt így is, de hogy csak oda akarok kijukadni, hogy ez ez egy nagyon hosszú folyamat lesz, és abba arra is gondolni kell talán most a jogalkotási folyamatnál, és ezt nekem annyira néztem a jogszabályt, nekem annyira nem rajzolódik ki, hogy meddig kell ezt a hatalmas szervezetet ebben a formában ilyen nagyba.

[00:12:23]Persze ezt később is újra lehet gondolni, de hogyha ezt most kétados felhatalmazással alkotják meg, és a jövőben is így lehet ezt mondjuk megváltoztatni, egy ponton egy túlhatalma is lehet egyébként enn ennek a ennek a ennek a szervezetnek.

[00:12:35]E erre azért érdemes gondolni, de hogy általában csak amit felsorolunk.

[00:12:41]És akkor tényleg itt tehát mégis csak Sok Tamás, persze nagyon sokat beszéltünk már róla korábban is, de hogy itt a a az összes ügyet, amit így végig végigvettél, én azt látom hogy nagyon nagyon nagyon nagyon arra törekszik most a egyrészt minden szerv plusz maga a kormány is, hogy igenis tolja ezeket és a nyilvánosság eláigé kitárja, hogy tehát amikor nem nem csak arról van, hogy hullanak a csontvezek, ez ez több mint csontváz, tehát hogy ez ez tényleg egy temető.

[00:13:13]És hogy ezt ezt így felterni és bemutatni a társadalomnak.

[00:13:15]Ez az egyik része, hogy mindenki érezze a súlyet, hogy miről van szó.

[00:13:19]A másik, és ez politikai szempontból hasznos, a másik pedig az érintetteknek, akik elkövették ezeket a dolgokat, ne hagyjanak lehetőséget és időt arra, hogy vagy politikai narratívát építsenek rá, Fidesz KDNP, vagy elinduljon egy valamiféle összejátszás abban, hogy ki holan, hogyan kommunikálják ezt, akár egymás között, akár az ügyészségen, akit kihallgatnak.

[00:13:41]És még lehetne sorolni, tehát hogy hogy ne adjanak időt arra, hogy a régi rezsimnek akár az emberei, akár a kiszolgálói, akik lehet, hogy van büntetőjogi felelősségük is ebben úgy tudjanak összejátszani.

[00:13:51]Tehát ebben én érzem érzem ezt a logikát is, és hogy el ezt akarják elindítani.

[00:13:59]Hát én azt gondolom, hogy ugye említetted ezt a 60000 milliárd Ftot, amit Magyar Péter szerint egy konzervatív becslés.

[00:14:04]Szerintem ennek a 40-50%-a az betonban lehet, tehát hogy és épületekben itt itt a vagyonvisszaszerzés az olyan formában is történhet, hogy egyszerűen valamilyen közcélra felajánlják azt az épületet, vagy amit ott sikerült, azt az ingatlant, amit összehoztak.

[00:14:23]Kérek egy villát közé, egy balaton.

[00:14:28]Hát persze amenny te vagy maga a közt megért aztem hogy a konyhába kell kimenni nem nem a Balaton északi partjá gondoltamát amik ez egy érdekes gondolat tényleg hogy hogy ezeket a a és mondom ahogy mondtam az előbb is amikor közben szóltam hogy xeri körben már úgymond legalizálódott vagyonelemeket meg pénzeket azzal nehéz mit kezdeni de ez az egy érdekes gondolat mi lesz az integritás hatósággal hát ugye ott megtörtént már a vádemelés ha jól emlékszem de hogy egy úgy egyébként hogyha létrejön ez az új hivatal hatóság.

[00:14:57]Akkor hát szerintem ők tudnak együttműködni, mert az integritás hatósága az részben egy uniós szervek felé is referáló hatóság, tehát hogy nem kell összeolvadjon a vagyon visszaszerzési hivatall.

[00:15:14]Nem, nem tudom.

[00:15:14]Ez csak most csak úgy hirtelen eszembe jutott.

[00:15:15]nem a legfontosabb kérdése párpillan a közéletnek csak úgy beugrott, hogy azzal kapcsolatban, hogy milyen szinten kell meg, hogy kell majd együttműködniük a jelenlegi a NAV, a ügyészségnek a illetékes osztályaival, főosztályaival, magával a hatóságok közvetti együttműködés, akkor itt most aláfölé rendeltség lesz, tehát hogy hogy ez gondolom a jogalkotó majd meg megoldja ezeket a vagy kérdéseket, megválaszolja a kérdéseket.

[00:15:40]Igen, egyébként abból a szempontból érdemes talán csak nézni azt, hogy ott lesz a az uniós ügyészség, ami ugye papírunk 2017-ig vizsgálódhatna visszamenőlegesen, de az unióval a magyar kormány 2021-ben állapodott meg.

[00:15:53]De az integritáshatóság az a szerv, ami egyébként még 17-re visszamenőleg is egyébként újra nyittathat ügyeket.

[00:16:01]azos nézár a korányt úog akátuk a helyett 13 milliárd fotért és Tiborc István ezzel alapozhatta meg a aztán ezt a nagysikerű az önálló lábon állás Igen.

[00:16:16]Nagyerű üzlet üzlet emberi pályáját.

[00:16:18]Így van.

[00:16:20]Tehát hogy ezek igazából tényleg így kell tekinteni szét lesz ez valamennyire darabolva és valamennyire ezek összekapaszkodnak és kommunikálnak.

[00:16:27]Legalábbis ezt látom kell látni működés.

[00:16:30]Én arra jöttem rá, hogy a rendszerváltás óta eltelt időszak meglehetősen sok kudarcélményt hozott ilyen ilyen az állam működése, a demokrácia működése.

[00:16:39]Nem csak nekem, hanem szerintem ugy a az egész nagy társadalomnak.

[00:16:43]És arra jöttem rá.

[00:16:43]Ja.

[00:16:43]És aztán a mert 16 évvel aztán pláne, tehát aztán az tényleg egy ilyen csupa kudarc volt, meg meg negatív élmény, meg félelem, meg minden.

[00:16:52]És arra arra jöttem rá, hogy bármi így szóba kerül például az, hogy hogy fog egy hatóság működni, és meg mindig ezek a régi reflexek, mert ezt tanultam meg úgymond, ez van belém táplálva, hogy ami állami az gyanús, a hatalom az az úgy is vissza fog élni vele, és hogy hogy ez önmagától nem fog elmúlni.

[00:17:10]Hát ez most épp a ner posztraumás teszt.

[00:17:12]szindrómája, amiben vagyunk, akkor fog elmúlni, hogyha ezek a dolgok elkezdenek működni normálisan, és akkor egy idő után már átírhatják az emberben ezeket a tanult mintákat.

[00:17:23]Hát ugye most Török Gábornak volt egy Facebookon is futtatott, de ezt hiszem 24.hu-n is kifejtette egy ilyen gondolat mellette, hogy most a a Tisza még durvább eszközökhöz nyúl például gyakorlatilag az egymondatos leváltása Sujú Tamásnak a köztársasági elnöki pozícióból, hogy ez még durvább eszköz, mint amit a Fidesztől láttunk.

[00:17:40]Az egyetlen egy különbség, ami kimarad ebből, hogy ez egy választások előtt, vagy p kettő a választások előtt kommunikált és az egész társadalom számára egyértelmű dolog volt, hogyha odateszik az X-et, akkor mi fog ebből következni?

[00:17:53]közjogi méltóságok lecserélése.

[00:17:55]A másik része pedig egy egy társadalmi összkép, és szerintem erre már többször kitértünk, nem bát nem tudom, hogy időpontb vagy pontosan mikor, de hogy van egy olyan társadalmi ilyen ilyen egység most éppen a Tiszakormány mögött, ami egyébként nagyon sokrétű és nagyon sok mindenkinek más elképzelése van, egy csomó ember várja vissza a plurális plurális demokráciá de derék hallott és több párt több párti parlamentet is még lehetne sorolni.

[00:18:22]egy ilyen környezetben nem tud hosszú távon úgy, úgy döntéseket hozni a Tiszakormány, ahol valamilyen csoportot ne sértsen, ami illeszkedne a török Gábori levezetésbe.

[00:18:30]Tehát itt itt valójában a társadalomnak és a választópolgárok jelentik az önkorlátozást jelen pillanatban még.

[00:18:40]Ez nyilván a magyar társadalom éperségén is fog múlni, de tekintet arra, hogy milyen csoportok vannak ott mögöttük.

[00:18:45]kötve hiszem azt, hogy hagynák érvényesülni 16 év ilyen tapasztalata után azt, amit így így amiről Török Gábor éppen beszélt.

[00:18:54]Elnézést, nem akarok átcsapni jellemzőbe, mert ez az ő ez az ő terület elsősorban, csak én én én látok egy logikai buktatót ebben is, ezek azok.

[00:18:59]De ezek nagyon fontos szerintem ezeket a a gondolatokat meg ezekről beszélni, mert ez a tanulási folyamat, aminek a társadalomban meg kell történnie most, hogy mindenki jó nem kell 024-ben ezen agyalni, de hogy de akár egy órát rászánni, hogy hogy a társadalomnak kell majd ellentartania, amit a Fidesznél nem tett meg, sőt még húzta ismára a hatalmat az ilyen proaktív beszarással, hogy ú inkább nem mondom, nem csinálom, mert csak baj lesz belőle.

[00:19:26]A Fidesz meg persze kihasználta ezt, és hát valóban baj is lett belőle, mert azért időnként példát is tatuáltak azzal, hogy na na na itt azért itt a R az a ner de hogy ezeken át kell esni, hogy aztán tényleg és itt most mindjárt van vagy lett is egy friss jó példa, hogy a 1600 munka vagy dolgozója írta alá a petíciót.

[00:19:49]Az melyik államtitkárság?

[00:19:52]Terület az is nagyon friss fej fejlesztési az lesz az.

[00:19:54]Igen, merthogy egy volt fideszes kádt bizonyos nem csak DNös Igen.

[00:20:00]kerül oda és hát leírták a volt őrizi meg a pozícióket alá került a vagy köré került a minisztérium.

[00:20:06]Leírták a munkavállalók, hogy hát milyen embertelen körülményeket meg milyen vezetői stílusban meg hát hogy nem nem.

[00:20:11]Na ez például nem történhetett volna meg a NER elképzelhetetlen.

[00:20:16]És ez egy például egy nagyon pozitív jel és nagyon fontos, hogy hogy fog reagálni rá a hatalom.

[00:20:20]És nem csak arra az, hogy hogy most a csávót akkor leváltják vagy megtartják továbbra is, és valami magyarázatot adnak, hanem hogy lesz retorzió.

[00:20:29]Valószínűleg nem csak mondom, hogy ugye ezt most így át kell gondolnia mindenkinek, meg át kell élni mindenkinek, vagy meghallgatják a munkavállalókat, vagy hallgatnak a petícióra.

[00:20:37]Tehát, hogy valami fontos minden oldalra, hogy ki hogy lép.

[00:20:39]Hát és igen, és azt nagyon sokat el fog mondani a Tisza kormányról is, hogy egy-egy ilyen társadalmi igényre, vagy mondjuk dolgozó igényre hogyan reagálnak, mert ugye már van egy olyan percepciója a Tiszának, hogy igaziból a a Fidesznek a nyugatosabb vonala, tehát a Fidesz 2.0 lépett előre.

[00:20:58]Ezt egy csomó helyről lehet hallani, hogy a volt fideszes politikusok visszatérnek, és hogy megtartják azokat, akiknek akik annyira nem, hogy mondjam, épültek le, vagy nem roncsolták az arcukat az elmúlt években, nem voltak ismertek, de azért a szakértelmük az kell.

[00:21:12]És hát az a baj, hogy ugyanazokkal a az emberekkel nem lehet megtart, tehát nem lehet változást hozni, tehát hogy pláne, hogyha még gyűrölik is őket odabent.

[00:21:21]Tehát, hogy ez egyébként csak annyit akarok mondani, hogy azért itt lehetnek racionális átmenetek is, hogy valaki most át még megtartja egy évig és egy csak itt a éppen az uniós pénzek lehívása miatt ez egy praktikus dolog lehet, hogy nem csak ott még ott tartják, mert tényleg ismeri az aktuális jelenlegi ügymenet de egy záró időn belül mondjuk megválnak tőle, de akkor ezt kommunikálni kell, hogy őt projekt alapon eddig alkalmazzák államtitkárként.

[00:21:45]Hát ez egy átmeneti idő, de ez most csak egy egy lehetőséget mondtam, mert hogy ez ez tök tök tök fontosak és mondom ebből fog tanulni a társadalom, mert hogyha a társadalomnak az lesz legrosszabb forgatókönyv szerint a tapasztalása, hogy a Tisza kormány pont annyira foglalkozik vele ilyen dolgokban, mint az Orbán kormány vagy a NRK azt fogják mondani, hogy hát akkor ennyi, így átunk észre.

[00:22:08]Tehát lesz bele.

[00:22:08]De mondom ezek rossz forgatókönyv most a jól forgatókönyvet nézzük, hogy arra gondolunk hog hogyha ez a tanulási folyamat mindkét félnél meg az összes érintetnél le fog zajlani.

[00:22:17]És az alapdama dilemma meg az a súlyoknál is meg nagyon sok alkotmánymódosításnál médiatörvénynél is meg hogy a NER antidemokratikus irányba mozduló NER lebontható-e NER mintájú módon?

[00:22:38]Hát ez a leggyorsabb.

[00:22:38]Őkítették ki ennek a ker csak itt bejönnek a morális kérdések, hogy hogy hát jogtechnikai szempontból egy csomó Ner által hozott döntést csak a Ner eszközével lehet lebontani.

[00:22:49]Tehát a kétharmaddal.

[00:22:50]Ez igaz.

[00:22:50]A más kérdés, hogy a hogy ez mi válik?

[00:22:52]Tehát hogy ez a hatalom gyűrűjévé válik, hogy nagyon jó ez a kéthad és és jó célokra használjuk.

[00:23:00]Mondja majd Magyar Péter is.

[00:23:00]Tehát lebontottuk a NERT.

[00:23:02]Nézzünk körül, mit lehet még lemondani.

[00:23:04]Itt a demokrát.

[00:23:06]Én szeretném felhívni a figyelmeteket egy nagyon jó filmes és sorozatos példára, de lehet, hogy már egyszer említettem az Endor című csillagok háborúja sorozatot, és annak az első évadában hangzik el az egyik fő hős, antihős szem részéről, aki a lázadókat irányítja, segíti fő koordinátora, hogy arra vagyok kény kárhoztatva, hogy az ellenségeim eszközeivel éljek egy nagyobb ügy érdekében.

[00:23:32]Ö gyakorlatilag terrorakciók, rablások, egy csomó minden, amit egyébként nem feltétlen gondoltál volna a lázadásul.

[00:23:38]Itt ugye most egy olyan helyzet van, amikor már megtörtént a kormányváltás, de a leghatékonyabban úgy lehet a rendszereszközeit lebontani, hogy magának az eszköze által teremtett dolgokat használat felellenne.

[00:23:50]Ez egy jó kis hungarikum egyébként valahol.

[00:23:52]Ezt így megkaptuk a nyakunkban, de hát nem olyan, hogy az Európai Unió tagállamaiban, vagy egy egyik tagállamában, de akár még egy ilyen demokráciában is, ami nem EUs, hogy hogy egy ilyen szűkülő és keletre tartó annyi nevet adtak már a a Orbán kormányzásoknak, hogy mit tudom én milyen félokrácia, háromnél tök mindegy, hogy hogy hogy ez ez demokratikus keretek között váltja le a demokráciát, vagy szűkíti le, és hogy mit tudsz vele kezdeni.

[00:24:21]Ez most nem csak nekünk fontos egyébként szerintem így vagy bocsánat, így csak jó ez a szék, hogy így a trumpi világban meg hát amikor most épp a úgy tűnik, hogy bár nem annyira, mint Orbán Viktor szerette volna, de pont az ilyen autoriter politikusoknak tűnik úgy, hogy majd terem babér.

[00:24:40]Itt az egy nagyon fontos folyamat, ami Magyarországon megtörténik majd.

[00:24:46]No, Búsbalázsék NKO.

[00:24:52]Beszéljünk róla.

[00:24:53]Hát elvitték a rendőrök ugye a teljes döntéshozó testületet, de ez a Fidesznek az a kommunikációs csapásvonala.

[00:24:59]Ezt azért hozom be mindig, mert szerintem az ember tudja azt, hogy mi hangzik el és miként keretezik a másik oldalon, úgymond, tehát a Fidesz oldalon a történéseket, akkor abból ő is kap egy ilyen értelmezési keretet, hogy hogy mire kell odafigyelni, hogy meg hát hogy adott esetben, hogyha nem tudom a munkatársukkal beszélgetnek Bush Balázsról, akkor mert oda szól a munkatársa, hogy elmész a Búsba szerintem is.

[00:25:24]És akkor itt mondják, hogy a de várjál, mert ott van még egy valami, hogy ott az az a narrációja a történésnek.

[00:25:31]Egyrészt természetesen politikai az ügy, tehát nincs itt semmi látnivaló.

[00:25:35]Nem is mondhatnak más, hiszen Orbán Viktor még itt a valamelyik utolsó interjújában azt mikor felsorolták neki, hogy lehettek volna itt ilyen korrupciók, nem volt korrupció és Hankó Balázs is rendben van.

[00:25:47]Mondta azt Gyormán Viktor, hogyha majd erre térjünk vissza egy pár hét múlva erre a kijelentésre talán.

[00:25:51]Ühüm.

[00:25:54]Szóval, hogy egyrészt politikai leszámolás zajlik, megfélemlítés céllal, minden természetesen rendben volt, nem volt korrupció, és hogy olyannok is tépik a szájukat most a Tisza környékén, akik ugyanúgy részesültek MKA támogatásokból.

[00:26:07]Na, ez a legkisunyibb tipikus fideszes csúsztatás, mert nem erről van szó, ugye nem arról van szó, hogy sima normál MK-s pályázatok miatt van ez a nyomozás, hanem arról, hogy volt egy ilyen kis házi pénztár, hát választókerületületi szintennél kialakított.

[00:26:26]Igen, egy ilyen kis Igen, és ugye a az egészt azért nyomták rá Hankó Balázsra, mertogy azt találta ki az agyközt, hogy pont a kulturális szférában, ezekkel a kulturális pályázatokkal lehet nagyon ügyesen a választókerületekbe kitolni a pénzt, hogy ott aztán a mit tudom én a XY magyar Bajusz Egyesület Kackiás napok darutollal rendezvény sorozatára kaptak 50 milliót, amit aztán megcsinál délután volt végül és akkor a maradék az meg szóval nagyjából ez volt a működési rend és így így tényleg a Fidesz kampány támogattá val Igen, ezt akartam mondani, hogy valahogy valahogy ezeken a rendezvényeken rendre meg tudott jelenni valamelyik választókerületti jelöltje a Fidesznek.

[00:27:12]Igen.

[00:27:12]Meg meg valahogy mindig vagy nagyon sokszor olyan helyen volt, ahol aztán feltűnt egy digitális polgári kör meg egy harcosabb klub.

[00:27:18]Mindegy, de tényleg erőször.

[00:27:19]Ez meg az oltároknak a pályázatában benne volt, hogy pont, hogy a a Fidesz kritikus hangulatra reagálva próbálnak egy prof Fideszt rendezni, most nem szó szerint.

[00:27:30]Jó, tehát bocsánat, csak tehát hogy ez tiszta legyen tényleg mindenkinek, itt nem a sima normál NK működésről, hanem a Hankó Balázs által szűk körben működtetett hátsó pénztárról van szó, ahol az ő döntései alapján ő döntései, szóval, hogy igen, na értjük.

[00:27:45]ö osztották ki ezeket a bizonyos pénzeket.

[00:27:51]És hát gondoljunk bele, hogyha a kulturális alapról beszélünk, itt könyvkiadók mennek tönkre Magyarországon, filmstúdiók épp most keresett meg egy filmstúdió az Infernus, hogy független csapatról van szó, és bedül is fenyegeti őket, és hogy egyszerűen nem jutnak forráshoz.

[00:28:10]Nyilván ők is pályázhatnak, de amit az NKU-nál esetleg pályázati forrásként elnyerhetnek általához az az 1-2 millió Ftjál talán megítélik nekik.

[00:28:19]És így mága Zoltánéknál lehetett tudni, azt hiszem 500 millió Ft-ot utaltak ki a fotósuknak egy olyan cégnek, amiről senki soha nem hallott.

[00:28:28]Tehát hogy elképesztő f fotós visszatért Mexikóból azóta.

[00:28:30]Azt nem tudjuk, azt nem tudjuk, merthogy Mexikóban nyarral ugye amikor az selfiket nem küldte hosszú hosszú lesz valószínű a Zsülikéről is kiderült, hogy ennyebbe enye, merthogy Zsülikének, mármint Fási Zsulietnek ugye azóta védekezése 444 mikor megírta azt a bizonyos cikket, hogy dokumentumfilmet forgatnának, és arra kaptak támogatást, hogy nem ők nem arra, hanem a munkácsi kiállításnak az országos tónjára kaptak támogatást.

[00:28:55]Ms akkor a 444 meg is írta, hogy hát akkor ebben viszont tévedtünk.

[00:29:00]Az csak nem kiderült, hogy mégis csak van Doxi film is, csak arra nem a Zsulinek a cége pályázott, hanem egy másik cég pályázott, ami szintén nerhez köthető, és az adta ki a melót aztán a mi kis zsüli ettünknek.

[00:29:13]Hm.

[00:29:13]Ennyebe.

[00:29:16]Itt az a fránya közpénz.

[00:29:17]Itt az Enka esetében egyszer nem tudom azt mond, tehát muszáj muszáj beszélnünk.

[00:29:21]Amikor m beszéltünk Ugi Attilával még korábban, amikor itt az NKA ugye aki indultak, ő volt annak a bizottságnak a a tagja, akik papíron ezt ezeket a rendkívül alkalmi, rendkívül érdekes módon tehát annak a bíró, annak a bíráló, gyorsan akartam mondani, kollégiumnak elfelejtettem a szót.

[00:29:40]Szóval annak a kollégiumnak volt a tagja és arról beszél kterbár.

[00:29:44]Igen.

[00:29:44]Ő arról beszélt ugye korábban nekünk a kontrollon, hogy itt jellemzően előkészített pályázatok kerültek már csak eléjük, nem is feltétlen gyűltek össze minden alkalomban, mert ezt digitálisan is tudták követni, hogy éppen melyik pályázat vagy melyik melyik előkészített támogatandó projekt az nagyjából hogy van előttük.

[00:30:05]És akkor ezek így elő voltak készítve, és hogy ott nekik sok a technikai feladataik voltak inkább itt itt már nem pedig az, hogy konkrétan megnézzék azt, hogy melyik melyik pályázat tényleg érdemes-e arra, hogy hogy támogassák vagy sem.

[00:30:21]Nagyon így nagyon sejtelmesen arra utalt, hogy máshol történt valójában a a döntéshozatal, de hogy pontosan hol azt nem arra nem tett arra nem tett ez meg ezt a ezt a ezt a kontroll szerkesztőségében el lehet játszani, amikor a kihallgató tisztül veled szembe, akkor már nem tudsz homályosan utalgapni.

[00:30:35]Na de érted, ezek telefonon történt most nagyon szerettünk volna Én tegnap pont kerestem Ug Attilát telefon nem tudta nem tudta felvenni a telefont valahogy.

[00:30:45]Nem tudta felvenni a telefont, de a hírek azt azt hiszem arra utalnak, hogy mintogyha őt is éppen látom magam előtt, hogy egy ilyen ilyen alumínium dobozban a Ugi telefonja is a te számod vanra.

[00:30:55]Jó, de most tehát azért azért akartam elmondani ezt a történetet, hogy mindenki érezze egy kicsit azt, hogy természetesen amikor valaki nyilatkozik, azt azért a magasúlya szerint próbáljuk komolyan venni és egy kicsit mögé tenni a hátteret is, hogy hogy Igen.

[00:31:07]Hát meg azért van eben egy ilyen jakobinus, hogy mondjam, dő vagy vagyis ilyen sóműsor abban, hogy most Busbalást is, Ugit is elvitték vezetőszáron, tehát ami valljuk be, oké, fenn áll a hűtlenkezelés, gyanúja, derüljön ki, hogy bűnös-e és igenít íté, de mi mi más indokolná a vezetőszárat, mint az, hogy ezt meg lehessen mutatni, hogy mi aztán oda odacsapunk.

[00:31:37]Hát valószínűleg Bus Balázs nem futna el, meg ugran át ablakokon, kerítéseken igen.

[00:31:41]Egyébként drámaiak ezek a fotók.

[00:31:44]Tudom, hogy most az a közhangulat, hogy minden fideszes börtönben is azon és persze mindenki tényleg, aki csak tudom én 1 Ft közpénzt is, jó ez egy kis túlzás, de elvszerűen, hogyha 1 Ft közpénzt is nem megfelelően kezelt, akkor akkor igenis legyen mindig mindennek következménye, de tényleg drámaiak voltak ezek a fotók, amiket néz drámainak drámai, de a helyzet is drámai.

[00:32:04]Tehát, hogy itt tényleg fenn áll annak a veszélye, hogy itt ugye a mikor szoktak elrendelni előzetest.

[00:32:09]Szökésel rejtőzés veszélye nem tudom, az azt egyénileg lehet ér mérlegelni, de mondjuk a tanú befolyásolásának a lehetősége az is ugye ilyenkor ez komolyan.

[00:32:20]Hát azért pont egy ilyen esetben az elég sokat nyomhat a labda labdadba forró.

[00:32:24]Tomy nem azt mondja, hogy nem indokolt, hanem azt, hogy az a vezető száras elővezetés.

[00:32:28]Én oda oda oda akarok lyukadni, hogy azért ennyire látványos ez az egész.

[00:32:32]Tehát nem azt mondom, hogy te szerintem is jó az értékelésed, hanem hogy azért ennyire látványos ez, mert igenis azt akarják mutatni, nem csak a nyomozóhatóságok, hanem úgy általában így a a rendszer, hogy eddig és ne tovább, és most nagyon végigmegyünk mindenen.

[00:32:47]És tényleg ilyenkor nincs lehetőség, megint visszautalva a korábbi ügyekre, hogy párhuzamosan mi mindent indított el egyébként a kormány, egy ennyire változó és folyamatosan recsegő és konkrétan összeomló rendszerben, kivel egyeztetsz, ha neked ebben részesed volt?

[00:33:01]Ki hogyan gondolkodsz arra, hogy ki az, akivel meg tudunk beszélni, hogy akkor mi inkább egyeztetjük a vallomásainkat, és akkor így ez lesz a legkirályabb dolog mindenkinek valahol.

[00:33:10]Tudi, hogy ki fog beszélni néhány ember ebből?

[00:33:12]Főleg egy ilyen rendszerben.

[00:33:14]Persze.

[00:33:16]Felkészül Hankó Balázs.

[00:33:16]Persze csak akkor, hogyha az ártatlanság vélelme mindenkit megéled ugye Búsbalázsékat is értelemszerűen, de hogyha viszont nem ártatlanság van, akkor akkor azért ez az ügy elég gyorsan elérhet Hankó Balázsig, nem?

[00:33:30]Hát sőt, hát ez ez nagyon rövid idő alatt kiderül.

[00:33:33]Ugye itt ilyenkor a nyomozóhatóság az konkrétan nála kezdi meg a kényszerintézkedést, de ő nyilatkozhat arról, hogy a mentelmi jogát érvényesíteni szeretné, akkor ott megállnak és kikérik a mentelmi jogát.

[00:33:46]Tehát, hogy ott nagyjából így így működhet egy ilyen.

[00:33:48]Ezt most csak a leíró jelleggel szerettem volna be.

[00:33:52]Persze, persze ez így így így is lesz, ha így lesz.

[00:33:54]Én egyébként egyszer voltam ilyen bíráló bizottságnak a tagja.

[00:33:55]Ez három fős tagságú volt az NMHh mellett működött és dokumentumfilm pályázatokról kellett dönteni.

[00:34:03]És amit mondtál, hogy neked mit mondott a Zugi, hogy ez már csak ilyen technikai jellegű.

[00:34:06]Hát nem tudom, hogy ott hogy ment.

[00:34:08]Nálunk úgy ment, hogy megkaptad az ilyen vastag tervezeteket, akár forgatókönyveket is, részletes leírást, mi mennyibe kerülne, hogy nézne ki, izé megvalósítás, ütemterv, hog mindent átnyálozott, meg utána járt az ember.

[00:34:22]És akkor hárman leültünk, és nagyon sokszor ilyen órák keresztül vitatkozva döntöttünk egy bizonyos keretnek az elosztásáról, ami pitlák összeg volt, tehát hogy ilyen 1-2 millió Ftok egy-egy dokumentumfilmre adott esetben, nem 500 millió meg ilyenek.

[00:34:37]Tehát, hogy a ATI, hát régről ismerjük egymást.

[00:34:40]Ati régen se volt jó arc egyébként.

[00:34:44]500 millióról döntösz, akkor így percek alatt el lehet dönteni.

[00:34:46]Az menjen már meg azultán.

[00:34:47]hiszen csak olyan kerül eléd, ami amire rá kell tolni az ne legyen ne legyen félret és ugye a Ugi Attiláról azért is beszélünk, mert korábban Fideszes polgármester volt, képviselő volt és gyorsan akartam mondani most azon gondolkozom, hogy mi volt az állami állami tisztsége még az passz, de tényleg mondom ez a ő ilyen meghatározzó figurája volt egyébként a Fidesznek, miközben nem volt kirakatva, de ezzel az uiadóval meg ott a gazdasági ügyekkel kapcsolatban ő tényleg ilyen ilyen fideszes prominens volt, csak ilyen szürke eminánciás Oké, nem oké, de mandiner megint jó.

[00:35:24]Én nem kértem kávé.

[00:35:26]110en dolgoztak a mandinernél, ami egészen döbbenetes szám.

[00:35:29]Ugye ezt onnan tudjuk, hogy Kohán Mátyás úgy érezte, hogy neki most ki kell állnia a volt kollégái érdekében.

[00:35:39]Így álljon ki.

[00:35:39]És az olyan jól sikerült ez a kiállás, hogy mint a kötött fogásban úgy fogalmaztam, hogy odament a Gandiner sírjához, majd lehugyozta.

[00:35:46]Hát itt ez van.

[00:35:48]Kinek ugye mit intézett a kormánya meg a saját pártja.

[00:35:51]Na, szóval a lényeg az, hogy hogy folytatódik a Nermédia önfelszámolása.

[00:35:59]A Mandinert azt ugye 110 főről sött ugye mindenki vele külsősökkel, egyebekkel együtt 150 körüli volt a létszám.

[00:36:03]Azt visszalőtték 48-ra.

[00:36:05]Megafont teljesen off.

[00:36:09]Az úty, az is viszonylag friss információ.

[00:36:11]Én a patriótát néztem most a mi nap ilyen három- négy-öt naponta került fel egy-egy videó, és elmondják mindig, hogy egyébként a közösség támogatására számítanak és szeretnének úgy tovább menni.

[00:36:22]Tehát már ott is valószínűleg nyekken a rendszer.

[00:36:23]Mi volt még mostanában?

[00:36:26]Ilyen viszonylag fris.

[00:36:26]A többiek már tudjuk, mert nagyon sokszor beszéltünk róla a Magyar Nemzet hetilap, Origó 10 fővel, azt szerintem azt is be fogják egyébként szántani az indexből.

[00:36:35]egy ilyen megpróbálják visszacentralizálni, hogy legalább ne legyen annyira feltűnő az irányúság.

[00:36:41]Aztán mi van még?

[00:36:41]Hírtv, de a Hírtv az fog működni, mert a kábel szolgáltatók díja az eltart egy ilyen kis tévét egyébként, hogyha megfogják a pénzeket, márpedig meg fogják fogni.

[00:36:54]Mindezt egyébként ez a Media Works vezetőség vezéli le, aki annak idején felépítette ezt a mocsadék nagy és nem túl hasznos hasznos és nem nem túl kedvesen működő konglomerátumot és nem volt hatékony egyáltalán viszont rengeteg pénzbe került.

[00:37:10]És bedobok nektek ide egy kérdést.

[00:37:12]Én ma reggel világosodtam meg, hogy az alapjogokért központról hetek óta nem hallani?

[00:37:17]Mármint, hogy nem az, hogy hiányzik, hanem hogy nem hallottam ilyet, hogy ott leépítés vagy visszavágnák, vagy valami.

[00:37:24]Ugye a megafon az a Kovács Istvánon keresztül az hozzájuk köthető, tehát az már egy valami, de a megafon, ahol olyan 20-25 milliárd Ftot költöttek el az elmúlt években, ott vagy a alapjogóért központot, ott nem hallom, hogy ott bedőlne, meg megszűnne, meg kirúgne, vagy nem tudom mi van.

[00:37:42]Hát bárki tud valamit az alapjólok az szóljon, írjon, mert aggódom.

[00:37:46]Ja, és volt nekik madridi irodá irodájuk volt, amire több 100 millió Ftot kaptak évente a fenntartásra 3-400 milliót, ha jól emlékszem.

[00:37:54]Ezeket én is kitudtam.

[00:37:56]A Fidesz párt alapítványától is kaptak.

[00:37:59]Igen, igen.

[00:37:59]A Batyány Lajos Alapítvány forrásaiból finanszírozták.

[00:38:01]Én túrtam ki ezeket a BL pénzek pénz vagy támogatásokat.

[00:38:06]És azt tudom, hogy példa az idei évre azt hiszem, 6, f5 milliárdot kapott az alapjogukért.

[00:38:13]Vagyis hát a jogállam is igazság.

[00:38:16]Aha.

[00:38:17]Hát az kitart egy darab.

[00:38:18]Az kitart, nem tudom, hogy mikor veszik vissza tőlük, vagy hogyan fog ez zajlani, vagy visszaveszik-e egyáltalán, de az még van.

[00:38:24]Meg tehát azt arra gondol igazából egy kicsit úgy képzeljétek el ezt a dolgot, hogy ők ezek a pénzek jelentős részét például különböző közeménykutatásokra és tanulmánynyírásokra kapták, arra azért ott elég vastag szokott fogni a cerza.

[00:38:37]Egyébként maga a közvénykutatás egyébként is egy költséges műfaj.

[00:38:40]Mondjuk, hogyha rosszul csinálják, akkor még költségesebb lehet tekintettel a választási eredményeket.

[00:38:46]Hát akkor rablánc lehet a vége egy idő után, amikor körbeér a történet.

[00:38:47]Hát addig addig utatsz rosszul, hogy egyszer csak bebodul a kormányod és pany.

[00:38:53]Igen, de hogy tehát hogy egyébként egy relatív kis létszámmal működő szervezetről van szó, amin hatalmas, tehát ilyen tényleg ilyen volumenű milliárdos összegek folytak át.

[00:39:00]Nem mondom, hogy ők lehettek a legbölcsebb felhasználásúak.

[00:39:07]ezt azért így főleg így kívülről nézve a pontos pontos bevallásokat az alapítvánnyal együtt meg mindennel együtt ezt így egyértelműen nem látva vagy nem tudom most így hirtelen felidézni de némi tartalékot azért lehet hogy egy-két helyen mondjuk képeztek ez sokkal szűkebb működésre de valójában semmi kredibilitásuk nincsen tehát hogy ez egy lassú csendes felszámolásnak is lehet egyébként a a rész egyébként én azt úgy nézegettem, hogy ők mire mit költöttek.

[00:39:41]Ugye nagyjából egy ilyen közel milliárdos volt a a bérköltségük évente.

[00:39:45]Annyi annyit fizettek a saját stábjuknak és rengeteg pénz ment el ugye a balázsi féle cégeknél, merthogy rendezvényeket szerveztek, repi kiadvásaik voltak, könyveket adtak ki.

[00:39:57]És ez nagy részt ennek a a amit ki lehetett szervezni, azt a balázsi cégeknek adták.

[00:40:02]Ühüm.

[00:40:04]Úgyhogy jaj annyira pitáner tolvaj az egész szisztéma, de tényleg nem.

[00:40:07]Tehát közpénz, pártalapítvány, magánpénz a izé hát a ismeretlen vállalkozó adományává változva megjelenik akár itt az alapjagokért köz, akik aztán a balási féle cégnél veszik meg, még a wcpírt is nem.

[00:40:25]Tehát egyébként ez egy ilyen te egészen nézed, ez egy ilyen farkába harapó kígyó és majd nem tudom, tehát hogyha itt ragadnám meg az alkalmat, hogy javasoljam, ha már pont a balási cégeket említetted, a Jondó Zoli kollégánknak a GH azért mondom kollégám, mert együtt dolgoztunk ugye a magyar nemzetnél valószínűleg egyik legjobb gazdasági újságírója, keressék a Zolinak az írásait.

[00:40:50]Összeszedte azt, hogy miért van ennyire ramatyánapod.

[00:40:52]Az jó, az az írás ténylegt pont tegnap olvastam és és ott is arról van szó abban a pillanatban, hogy a Balási cégeinek az összes bankszámláját befagyasztották, ezáltal megállt a pénzátáramlás a rendszeren, és gyakorlatilag ami ami likviditás volt a működésre, számlák fizetésére, bármire, az itt hónapok óta most áll és nincs.

[00:41:17]És ö tényleg az alapókért központ is az ott elégetett pénzt azt a Balázségnál elégetett pénzt.

[00:41:22]A Balázség ugye ezt meg különböző hirdetések formájában már ki már tolták is tovább azonnal a Kesma birodalomba és ez a így így pörgött gyakorlatilag át a át ez a pénz.

[00:41:33]Tehát hogy hiába tehát az alapítván persze kapott állami támogatást meg az alapjogókét központ, de az egyből ment be egy ilyen lépcsős rendszeren keresztül abba a média világba.

[00:41:43]És egy nagyon érdekes dolog, mert ugye most beszéltünk, csak héten eszembe jutott, tavaly 11 milliárdal, de lényegében a tizedére lejjebb értékelték a a teljes teljes birodalomnak az értékét.

[00:41:57]És ez a ez az össz tehát a tizedére ők döntöttek úgy, értékelték úgy, hogy valójában piaci szempontból mi nem érünk annyit.

[00:42:09]Ez megtörtént tavaly ez volt a cikkben is egyébként.

[00:42:10]És ez azt jelenti, hogy hogy ők tavaly már érezték és tudták, hogy ha itt piaci átalakulások lennek, akkor erre valahogy reagálni kell, valamit mutatni kell ebből, hogy kábé mi az értékünk, mi mi ez az egész.

[00:42:25]Ha ez tavaly történt meg, akkor ez azt jelenti, hogy ők tavaly elkezdték beárazni a bukásnak a lehetőségét.

[00:42:32]Ühüm.

[00:42:32]Azér tehát, hogy hogy mármint hogyha ebben a rendszerben gondolkodunk, tehát hogy azzal ne jöjjön nekem senki most már a sokadik alkalommal, hogy itt teljesen félremértek a közelemi kutatások.

[00:42:40]Nem meghatározó meghatározó pozícióban lévő emberek nagyon súlyos milliárdokról úgy döntöttek, hogy akkor ezt inkább így így fogjuk csinálni és beárazzuk előre azt, hogy itt valami nem úgy fog működni.

[00:42:52]És ezért van most nagyon nagyon nehéz helyzetben egy csomó propagandista vagy a propagandát kiszolgáló ember.

[00:42:57]A igen, csak visszatérve a mandineres cikkre, Kohár Mátyás cikkére, az a annyira magyar történet, hogy hogy oké, el kell küldeni 60 embert, akkor ezt bejelentjük, de gyorsan belerúgunk abba a nem tudom hány x emberbe, aki egyébként közöttünk volt, az sose való sose volt való közénk igaziból, és az mindig arcal volt a kassza felé.

[00:43:18]És tehát ez a még itt sincs a ha azt mondanám, hogy betyár becsület vagy zsivány becsület.

[00:43:24]Nem, ez nagyon hányinger volt az egész.

[00:43:26]Ez olyan szintű ocsmány, tényleg nem véletlenül használtam ezt a hasonlatot vagy ezt a képet, hogy hogy odament és le is hugyozta a sírt.

[00:43:33]Tehát hogy hogy ez ez és én nem én baromi régóta nem beszélek nála a csávóval.

[00:43:37]Ugye idő még régebben voltunk közös műsorokban, de aztán a a ukrán nézzárlása melyik városban volt?

[00:43:47]Bucsa.

[00:43:47]Bucsaióc, amit amit arról írt, hogy hát nem biztos, hogy a tudod h meg vizsgáljuk meg, meg a mi meg a jelek meg mit tudom én.

[00:43:56]Akkor mondtam azt, hogy nem nem nekem egy ilyen emberrel nincs semmi dolgom és az élet igazolt úgymond, hogy na jó, de én tényleg így nem találtam szavakat, amit kellolvasni.

[00:44:08]Gondol gondolj bele, hogy a Kohám Mátyás ott marad a Mandinernél kábé ezzel a ezzel a szakmai előélettel.

[00:44:15]Nézzük meg azt, hogy ebből a mandinerből mi kerekedhet ki egyet.

[00:44:17]Más ironizálok egy kicsit, de hogy de hogy egy dolgot akartam ehhez hozzátenni.

[00:44:21]Ugye ő is arról ír, hogy azok az emberek a távoznak, meg ott meg vannak a konfliktusok, akik minden és azért azért van ilyen rossz állapotban ez a ez a médiavilág a az ő médiavilág médiavilág hát ezt nevezzük annak, de azért van ilyen rossz, azért vannak ilyen rossz helyzetben, mert nagyon sokan csak teljesítették és továbbvitték mindenféle kreativitás nélkül a központi gondolatot, akaratot és kommunikációt.

[00:44:48]Mohán Mátyás volt az a személy, aki Orbán Balázsról készítette azt az interjút, amikor relativizálták és finoman szóval újra értelmezték az 56-os szabadságharcnak a jelentőségé.

[00:44:59]E komolyan ez a csávó, ez a csávó tényleg beteg, tehát hogy hogy mármint a személyiség, tehát hogyha ez volt a kreatív, csak azt akartam mondani, hogyha ez volt a kreativitás, és ő ezért ebben tér el a többiektől, hogy ezt így nyomta, hát nem hát ott ült vele szemben Orbán Balázs és egy az egyben még boldogatott is hozzá, hogy h hogy ugye ebben a írásban, ha nem olvasták három három kategóriája van a mandinereseknek.

[00:45:22]vannak a vagy voltak a a túlszervilisek, akik ott követték el a hibát, hogy egyszerűen nem csak, hogy végrehajtották az utasításokat, de még keresték is, hogy hogy és és nagyon nagyon és akkor hát ők miattuk szürkült be úgy jobboldali média, mert annyira fideszelisek voltak, hogy már túl voltak a kullancsok.

[00:45:43]Ezt a kullancsot nem én mondom, ez a Fidesz kongresszusán volt most, hogy ez kullancsokat le kell rázni bekloss akkor mindenki elkezdett kullancsozni.

[00:45:49]Szóval voltak a kullancsok, akik akik csak így opportunizmusban meg a pénzér voltak ott.

[00:45:53]Aztán jobb is, hogy tőlük most megszabadultak.

[00:45:56]Tehát értjük, ezek vannak így kirúgva.

[00:45:58]És voltak az igaz tökös kőkemény újságírók, mint Kohán Mátyás, aki mert visszaszólni, mert nem mondani, és ahogy ő írja, a szájában vitte át az igazságot a túlsópartra.

[00:46:12]Mást vittél te át a szádban, Matyi, de most azt így inkább hagyjuk.

[00:46:16]Na, Ferenc Orsoya és Navaracsics Tibor viszont felszólítja a nemzeti tők és osztályt, hogy hagytunk titeket lopni.

[00:46:23]Most kéne egy kis lóvé így röviden összefoglalva, ami azért zseniális önvallomás, nem?

[00:46:30]Az erkölcsi felelősségről beszélnek, tehát hogy ugye erkölcsi felelőssége van a a neres oligarcháknak vagy gazdagoknak abban, hogy most támogassák a jobb.

[00:46:40]Tehát, hogy ezek az emberek az erkölcsnek az írmagját nem mutatták az elmúlt, nem tudom 16 évben.

[00:46:44]Tehát pont azért lehettek azok, akik.

[00:46:48]És akkor most milyen erkölcsről beszélünk?

[00:46:51]Megint csak a a a zsiványbecsület jöhetne legfeljebb alkalmasabb szinonaként, de az sincs, mint az első a kis esetben látjuk a mandinerel esetében.

[00:47:00]Itt se lesz zsiványbecsület.

[00:47:04]Szó.

[00:47:04]Hát csak ha minőségekről van szó.

[00:47:10]Amikor még magyar nemzet voltunk, akkor Navracsics Tiborra készítettem egy 20 perces interjút nagyjából azt hiszem valamilyen UNESCOs meg uniós együttműködésben volt egy sajtótájékoztató, meg neki ott egy szereplése.

[00:47:27]És ugye akkor ő még az Európai Bizottságnál volt biztos, oktatási biztos, tehát kirajzolódott a magyar kormány és a bizottság közötti finom a szóval is nagy politikai nézet ellentét.

[00:47:39]És ezek mentén tettem fel a kérdéseimet.

[00:47:43]A nem tudom, hogy a lehetőségei szerint igyekezett egyébként válaszolni.

[00:47:50]Ö de az ilyenkor úgy álltunk fel az interjútól, hogy tett felém egy megjegyzést, hogy nem ilyen kérdéseket vártam volna a magyar nemzettől.

[00:47:58]Ühüm.

[00:47:58]Ö ezek szerint egyrészt hozzik várások ez a polgári tagozat.

[00:48:02]Tehát ezt akartam mondani ezt akartam mondani, hogy hogy ez volt éppen akkora a hozzáállás meg a meg a mentalitás.

[00:48:11]Szóval, hogy hogy itt milyenféle milyen elvárásai vannak Novacis Tibornak például?

[00:48:15]Hm.

[00:48:15]Ferencával abból a szempontból vagyok egy kicsit így furcsa helyzetben, hogy ő egy picit később érkezett meg ebbe a ebbe az egészben.

[00:48:24]Mondjuk a késisége az megint csak kérdéseket vett fel, hogy egy későbbi Fideszbe későbbi Fideszhező miért csatlakozott?

[00:48:33]És pont azzal a Navracsis Tiborral van egy platformon, aki korábban azt mondta, hogy ha most alakul, most kellene dönteni a Fideszben való belépésérére, akkor ezt azért elgondolkodna rajta.

[00:48:41]Volt egy ilyen interjúja, csak nem szó szerint tudom idézni, elnézést.

[00:48:43]Tehát, hogy ez ez olyan furcsa erre az egészre tekinteni.

[00:48:47]Viszont nem még mindig két név szerepel csak ez alatt a nyílt levél alatt.

[00:48:53]Ja, hogy az ilyen petíciójellegel kellett volna.

[00:48:55]Úgy érzed, hogy így csatlakozni kellett volna.

[00:48:58]Én én valószínűleg ezt gondolom, hogy nekik ez lehetett a céljuk, hogy ehhez mások így csatlakozzanak.

[00:49:03]Hozzátartozzuk a dolghoz.

[00:49:05]Ott lenne írva, hogy Mészáros áthúzva megne te meg ne próbáld Andi.

[00:49:11]Igen, de de hogy közben tehát hogy azt tegyük hozzá, hogy tényleg tök jó lenne és nagyon fontos lenne az, hogy hogy minden politikai oldal megtaláljon legalább egy valódi tényekkel dolgoz nagyon fontos, valódi tényekkel dolgozó nem is tudom médiumot csatornát.

[00:49:30]Tehát, hogy a fideszes szavazók most okkal érezhetik azt, hogy itt összeomlik körülöttük ez a világ, de okkal omlik össze.

[00:49:39]És idézőjelben most egy politikai szókészetből átvéve a a tisztító tűz, ami éppen most ott történik.

[00:49:46]Igaz, ezt saját maguk csinálják saját magukkal.

[00:49:48]Ez jutott, de ebből a ládagyárt, tudod.

[00:49:51]Ah, meg eszembe jutott sajnos a az önmagát felgyújtó szerzetes, de az totál más.

[00:49:58]Nem is véletlenül sem akarom összekeverni a képet.

[00:49:59]Ö de hogy csak tényleg hogyan tekintsük erre, hogy hogy adott esetben, hogyha ez nagyon gyorsan történik, akkor a valóban eddig ott rejtőzködő, nem érvényesülő egyébként jó szándékú újságírók, szerkesztők vagy valakik ha lerják a megfelelő következtetéseket, ebből akár össze is hozhatnának valamit, tehát akár akár onnan ott el is indulhatna valami új valami valami reform, valami ilyesmi.

[00:50:29]Lássuk, nem?

[00:50:29]Tehát ben ugye nem leiavsben képtelenség, mert ott ugyanazok a arcok vannak a vezetői pozícióban, akik egyébként ilyen 5-6 millió Ftokat vittek haza meg luxus Mercedes autó és körülöttük, ami képződik, hát az egy nagy kérdés, ez egy nagy tanulás folyamat lesz majd nekik is, meg a fideszes közönségnek is, hogy milyen jó szándékú és rejtőzködő újságiírókról beszélünk, akik mondjuk négy, öt hat, hét év múlva is ugyanabban a közegben ültek, ugyanabban a méksö más neres sajtóközben ott a a rejtőzködést azt még azt még értem, tehát hogy lehetőleg ne koptassam el az arcomat és azért meg is éljek valahogy, de a jó szándékot azt nem.

[00:51:10]most mondtam egy példát, hogy egy egy fiatal szerkesztő, hírszerkesztő mondjuk az Indexnél az, aki mondjuk másfél évet lehúzott ebben, mert annyi hely van híjszerkesztőként a médiapiacon amennyi, és ki akarta való tanulni a szakmát, az lehet, hogy egyébként most nem azt mondom, hogy hitű fireszesként, de hogy ebből az összeomló valamiből ebből lehet, hogy néhány ember valami megújú megújító valami érdekes dolgot is tud csinálni, ami nem párthű, de érdekes szemlélet Az a az a helyzet, hogy nem csak a Fidesz, hanem a médiája is és a volt médiája is van, akkor mondjuk, hogy azt, hogy a fideszes nyilvánosság is az orbáni 22-es csapdában ragadt.

[00:51:51]Ugyanúgy, mint a Fidesz Ugyanúgy a média se tud kezdeni magával semmit, ami Orbán Viktor itt szellemként lebeg az egész fölött.

[00:51:58]És egyetlen egy embert mondjatok a Fideszből, távozóktól, kirúgottaktól bukott képviselő, bárkit, aki azt elmondta a kis szájával, hogy Orbán Viktor a felelős, Orbán Viktor a hibás, 60 pluszta nem.

[00:52:14]Tehát, hogy bármit az semmit nem mernek még mindig, mert nem tudják, hogy mi lesz még mindig.

[00:52:19]Ugye ők az orbáni világban szocializálódtak, és és minden minden odaköti őket.

[00:52:24]Amíg Orbán Viktor ott van az égen, még hogyha nem is olyan fényes csillag már, mint régen, addig nem tudnak mit kezdeni magukkal.

[00:52:31]És ezek ezek na bocsánat, nem ezek ők se, mert ki ezt a célközönséget?

[00:52:36]Tehát, hogy hogy Orbán ellen ha jól emlékszem, ha jól emlékszem volt egy a királynóra, nem tudom, hogy szó szerint megnevezte Orbán Viktor, de de igen.

[00:52:46]A na valamit ő ott motoszkált, de még Ferenc Orsoja se ment el az irodáig, hogy azért Orbán Viktor az Orbán Viktor és erre a hitelességre egy tényleg csak annyit, vagy a bujkáló volt Fideszes újságíróra, hogy hogy ez egy nagyon egyszerű próba ezzel az aranykomjal.

[00:53:03]Mindenki nézze meg a tevékenységét, hogy mit írt, mit gondolt, azt nem azt nem lehet igazolni, mit írt, mit mondott róla egy műsorban, kit képviselt és hogyan képviselt ebben az ügyben.

[00:53:14]És szerintem mondjuk egy jó szűrő lesz.

[00:53:16]Igen, vagy mit nem írt.

[00:53:18]Igen.

[00:53:19]Na, van még egy témánk, de nincs időnk, ne haragudjak, tényleg el kell mennem vidékre, úgyhogy a az aszály.

[00:53:24]Ühüm.

[00:53:24]De az itt lesz velünk az agyanum.

[00:53:28]Ez brutális ez a hőmérséklet, ami már most van, de hogy ez Franciaországnál tetőzik most, valami hőkupolának nevezik.

[00:53:35]És azt írta a nádasi kollégám, aki szokott nálok ilyen klímacikkeket írni, hogy az emberiség történetében még nem volt ilyen feljegyezve, hogy ilyen kiterjedésű és ilyen masszív és ilyen hosszú ideig tartó hőkupola szabályozza, hogy legyen a meghatározó.

[00:53:53]És a az Elninnyó is valamit bevadult, de azt csak Ládosi kolléga értette, hogy mit, de hogy az se jó nekünk.

[00:53:59]És tudjátok mi jutott eszembe?

[00:54:01]Na mégis csak akkor mindegy, majd egy kicsit kések, hogy mintha az emberiség itt a covid és a mindenféle háborúk közepette meg után így így elfelejtettük volna egy kicsit kicsit nagyon ezt a a ezt a kis klímaproblémát, hogy ez így van, mert nem foglalkozunk vele.

[00:54:20]Tényleg azért, mert mindenki szeretett volna visszatérni.

[00:54:23]a a hétköznapi kényelmesebb életébe.

[00:54:30]Igen, a kényelem.

[00:54:30]A kényelem.

[00:54:30]Elértünk egy elértünk egy kényelmi szintet különböző szolgáltatásokkal, fizetéssel, életmóddal, mindennel.

[00:54:39]És ezzel azt folytatjuk, ami igazából ezt csak tovább gerjeszti, mert azt éreztük, hogy azzal, hogy a háború oldaláról vagy a covid oldaláról éppen valaminek megfizettük az árát, ugye a covid is másképp terjedhetett volna, hogyha más globális kapcsolataink lennének, de most csak oda akarok oda akarok kijukadni, hogy hogy szeretett volna mindenki egy kicsit visszatérni egy egy olyan egy olyan életmódra, csak ezt ennek ennek kamatos kamata van.

[00:55:04]Hát meg azért az is benne két másik ok is lehetséges, hogy egyrészt, hogy egy akkora globális történetről beszélünk, amiben nem érezzük a saját egyéni felelősségünket, illetve nem is tehát ez olyan, mint picinek érzed magad, mikor hajtogatod a izé nyomorult műanyagodat, és akkor közben így a fejedben van a a repülőgépipar, meg a repülés maga kínai gyárak a izé mind a zsebben lévő telefon érdekében felhasznált energia, hogy ezt legyártsák, leszállítsák, de Az enyém már régi régi régi egy két két az enyém is hét éves.

[00:55:40]Vagy esetleg a közelkeletten lángba borított olajtározók vagy tárolók, vagy ami most éppen Oroszországban történik.

[00:55:47]Tehát hogy gondolok itt arra, hogy aki a műanyagba, műanyagtárolóba teszed az üdítős palackot, de közben meg folyamatosan szennyezik a környezetet háborúk és hogy ipar révén, tehát hogy teljesen mindegy, hogy mit csinálsz valójában.

[00:56:04]Meg hát meg hát igaziból ez olyan dolog, hogy mint mint az aranyhal a az akváriumban, hogy elfeledkezel róla, hogy bent vagy abban az akváriumban, mert hogy akkora, hogy egyszerűen nem látod át a viszonyodat vele, tehát élsz benne, és nem jössz rá, hogy éppen neked is van ebben felelősséged, ha van.

[00:56:20]Az a durva, hogy tényleg a társadalomnak, de a teljes emberi társadalomnak kellene fellépnie valahol önmaga is a kényelmevel is szemben, és a a életmódot változtatni, és nem csak ezt, hogy most akkor összegyűlöm, hanem visszavenni a fogyasztásból plusz azért, hogy az élet minőséged viszont ne csökkenjen, és a többi és a többi és a többi, miközben az egész teljes emberiségi társadalomban, hogyha belegondolok, hogy hogy melyik régióban hogy élnek az emberek, hát azért a többségnek ez a probléma piramisának nem a tetején van, ha egyáltalán rajta van, miközben ráadásul pont azok a legdurvább elszenvedői a klímaváltozásnak, akiknek nincs fenn.

[00:57:01]Úgy hát az egy nagyon szerintem ez nem lesz megoldva.

[00:57:03]Az a én most már úgy érzem, hogy figyel a ter meg mag az meg fogja oldani, de az nekünk nem lesz jó.

[00:57:11]Tehát hogy emberi és az emberiség számára normális megoldás nem lesz.

[00:57:15]Más más természetű párhuzam 2026.

[00:57:17]április 12-e egy másfajta valósággal való szembesülést hozott éppen egy társadalom jelentős csoportjának, másoknak meg pont, hogy a megérkezést oda, ahol gondolták, hogy elméletileg vagyunk.

[00:57:32]Csak most munka van.

[00:57:35]Köszi a beszélgetést.

[00:57:35]Pride Pride Ja, nem tudom Pride nem egyszerűen csak a nem az is téma volt, de hát lap mellett magamat is szeretném ajánlani, ha már benne van, benne vagyok ebben a számban.

[00:57:45]Tehát benne szoktam lenni általában.

[00:57:46]Csak most itt is vagyok.

[00:57:49]Írtam a Battynyi Lajos Alapítvány kisebb támogatásairól egy cikket, ami kisebb itt az 1 milliárd alattit.

[00:57:56]Értem.

[00:57:57]Ja, egy egyébként tényleg ez lett a izé a váltópénz.

[00:57:59]A a milliárd lett a NRB a váltó.

[00:58:02]Igen.

[00:58:02]Itt a 25-ös és 26-os támogatásokat próbáltam összegyűjteni közérdekű adatigénylésben.

[00:58:08]Mondj egy-két fincsi.

[00:58:08]Például az egyik kedvencem a Tellér Gyula Alapítványnak adott 100 millió Ft.

[00:58:12]Tellér Gyula Orbán Viktor politikai tanácsadója volt hosszú éveken keresztül.

[00:58:17]És most egy alapítvány gondozza majd az örökségét egy kis Obudai családi házban a könyvtárat és a gyebeket.

[00:58:28]Hát nem hiszem, hogy nem tudom, hogy ki fogja ezt látogatni, de egy egy pár embernek megélhetést nyújt ez az alapítvány.

[00:58:34]De a a Techbra is adott pénzt a Batyányi Lajos Alapítványa egész sok minden a Techból nevű sportra.

[00:58:44]Gatyán Györgyfére.

[00:58:44]Gatyányi Fére vagy Gatyán Györgyféres öreg vagyok én már illetve Fiák György ugye Kósa Lajos ügyvédjének van egy diák érdekképviseleti szövetsége a diákkész és ők is kaptak 70 millió Ftot amiből többek között el tudtak jutni egy dalaszi tanulmányútra el tudt menni a főtitkáruk Portóba, és lehet, hogy Panamába is el tudnak majd menni belőle egy konferencialátogatásokra.

[00:59:12]Hát azért ezt a hármat összerakod, abból kirajzolódik a tevékenység meg a pannb.

[00:59:17]Azt az dallas azt mondják egyébként, hogy van egy jogsegészolgálatuk is és sok mindent eszamá van.

[00:59:23]Nem ott konferencia lesz és hogy akkor oda szeretnének odvez már az veste rájuk az első követ, aki nem szeretne paná.

[00:59:31]Na ugye erről van szó.

[00:59:31]Ugye erről van szó.

[00:59:35]Erre mondaná a fideszes kommunikáció azt, hogy szóval te most megtámadtad a magyar diákokat.

[00:59:40]Még az is fáj nek mindig ez szokott lenni a ön most ön most a teljes magyar diákságot megsértette, úgyhogy itt a magyar hang füzessenek elő ránk, azt megköszönjük és hát megjünk tovább, készítjük önöknek a lapot és természetesen fogyasszák a kontroll tartalmait is.

[01:00:00]Köszönjük szépen a figyelmet, köszi a beszélgetést.

[01:00:02]Köszönjük, köszi.

[01:00:07]เฮ