Népszava 1:18:19

A biztonsági művészet korszaka volt az elmúlt 16 év Magyarországon

interjúkorrupciótársadalomkritikarendszerváltáshiphopközélet
Irányultság: LiberálisKötődés: Független
A biztonsági művészet korszaka volt az elmúlt 16 év Magyarországon
tl;dr
  • Menyhért Attila az elmúlt 16 évet a „biztonsági művészet” korszakának nevezi, ahol az intézményrendszerben nem születtek valódi társadalomkritikus munkák.
  • Csató Adorján számára a rendszerváltás kudarca és Borsod-Abaúj-Zemplén megye kilátástalansága, leépülése adta a társadalomkritika iránti motivációt.
  • A magyar hiphop szubkultúrában a korrupció vált alapértékké, és a szervilis rendszert a művészek saját belső köreikben építették ki és működtették.

    „Nekem már a végén nem a Fidesszel kellett idézőjelesen harcolnom, hanem igazából a kollégáimmal, akik maga ezt a szervilizmust ezt teljes mértékben engedélyezték.” – Csató Adorján

  • A kezdeti dühös ellenállást a képzőművészetben és a zenében is felváltotta a pikírt, ironikus paródia, ami a tehetetlenség elleni védelmi mechanizmussá vált.
  • A társadalomkritikus művészet alapvetően Budapest-központú, miközben a vidéki leszakadás és a rendszerváltás óta fennálló problémák mélyebbek a Fidesz-kritikánál.
  • Csató Adorján elutasítja, hogy kritikus zenész állami forrásból dolgozzon, míg Menyhért Attila szerint a valódi kritika és az állami finanszírozás összeegyeztethetetlen.
  • A különböző művészeti ágak között nincs valódi párbeszéd, és a trash-kultúra, valamint a mémek sokszor nagyobb hatást érnek el, mint a hagyományos alkotások.
  • Egy esetleges kormányváltás után a kritikai művészet szükségessége nem szűnik meg, de a szcénában ugyanazok az emberek maradnak pozícióban, akik a korrupciót nem ismerik el problémaként.
Részletes összefoglaló megjelenítése

A Bibó István Szabadegyetem vitája a CEU fesztivál keretében, Budapesten a társadalomkritikus művészet elmúlt 16 évét járta körül. A beszélgetés résztvevői Menyhért Attila képzőművész, aki nemrég védte meg doktori disszertációját, valamint Csató Adorján (Adorján), rapper és producer. A műsorvezető a Népszava újságírója.

A biztonsági művészet korszaka – Menyhért Attila diagnózisa

Menyhért Attila szerint az elmúlt 16 évben – különösen az intézményrendszerben – nem születtek valódi társadalomkritikus művészeti munkák, projektek. Doktori dolgozatában is ezt a korszakot elemezte; ő a „biztonsági művészet” időszakának nevezi, mert mind az intézményrendszer, mind a művészek alkalmazkodtak a fennálló viszonyokhoz.

„Az elmúlt 16 évben nem születtek olyan társadalomkritikus művészeti munkák, projektek. (…) ez az elmúlt 16 év ez inkább a biztonsági művészet korszaka volt Magyarországon.” – Menyhért Attila *

Kivételként említette a 2013-as évet, amikor például 12 napig működött a „Ludwig lépcső” nevű intézményfoglaló aktivitás sok résztvevővel (egyetemisták, tanárok, civilek, művészek) – ez azonban pár nap után kifulladt.

Személyes motivációk és művészi indulás

A műsorvezető rákérdezett, honnan eredt a résztvevőknél a társadalomkritika iránti igény, és mennyire táplálkoztak a negatív energiákból.

Menyhért Attila képzőművészként a 90-es években kezdett helyspecifikus munkákkal foglalkozni, majd ez átfordult intézménykritikába, ami már önmagában társadalomkritika. 2012-ben egy projektjét egy fontos intézmény vezetése öncenzúrával ellehetetlenítette, ahol pedig lett volna helye a kritikának – ezt nevezi a „szervilizmus” korai jelének.

Csató Adorján számára a rendszerváltás kudarca, valamint a Borsod-Abaúj-Zemplén megyében átélt kilátástalanság, alkoholizmus és a régió teljes leépülése volt meghatározó. Hangsúlyozta, hogy a kilencvenes években tapasztaltakhoz képest talán ma valamivel jobb a helyzet, de jelenleg a designer drogok jelentik a legnagyobb problémát a leszakadt régiókban, nemcsak a szegregátumokban.

A zeneipar és a NER-hiphop: belülről épített szervilizmus

Csató Adorján részletesen beszámolt a magyar hiphop szubkultúra belső torzulásairól. Véleménye szerint a műfaj – amelynek legkritikusabbnak kellene lennie – a korrupciót tette alapértékké. Számára a legnehezebb az volt, hogy végül nem a Fidesz-párttal, hanem saját kollégáival kellett szembekerülnie, akik elfogadták és működtették a szervilis rendszert.

„Nekem már a végén nem a Fidesszel kellett idézőjelesen harcolnom, hanem igazából a kollégáimmal, akik maga ezt a szervilizmust ezt teljes mértékben engedélyezték.” – Csató Adorján *

2018-ig egy harcostársával (a beszélgetésben csak „Zefil” néven utal rá) igyekezett tényfeltáró módon foglalkozni az NKA (Nemzeti Kulturális Alap) elosztási gyakorlatával, de társa halála után egyedül maradt. A hiphopban szerinte sajátos belső körök alakultak ki, ahol a korrupció a belépési szint volt.

Konkrét példaként említette, hogy miután 2013–2014 környékén a Cseh Tamás Program kurátori elnöke Dós Richárd, az Animal Cannibals frontembere lett, az addig is meglévő forrásokért durva pozícióharc indult. Adorján szerint elfogadhatatlan, hogy ismert, magas jövedelmű előadók félmilliós összegeket kaptak akár csak „a toll felemeléséért”. Úgy véli, a támogatásokat szociálisan érzékenyebbé kellene tenni, például stúdióeszközökkel segíteni a hátrányos helyzetű zenészeket.

A NER-hiphop jelenségét azzal jellemezte, hogy a támogatott szereplőkön kívül nem születtek társadalomkritikus dalok – egészen az elmúlt egy évig, amikor épp azok kezdtek kritikus dalokat írni, akik korábban a rendszert építették.

„nem is születtek dalok sem, tehát semmilyen társadalomkritikus dalok nem születtek, csak az elmúlt egy évben pontosan azoktól, akik építették a NER hiphopot.” – Csató Adorján *

Intézményi elfogadás, cenzúra és konszolidáció a képzőművészetben

Menyhért Attila számos példát hozott a képzőművészet elmúlt másfél évtizedéből arra, hogyan vált a kritikai attitűd lehetetlenné vagy paródiába hajlóvá.

  • Brückner János akciója: A Derkovits-ösztöndíj átvételekor Brückner a kamerával felszerelt teremben olyan hosszan hálálkodott és szorította a díjat átadó államtitkár kezét, hogy az illető egyre kínosabb helyzetbe került – a gesztus már a paródia eszközével élt.
  • Gerhes Gábor „Politikus” büsztje: A debreceni Modem kiállításán egy Kósa Lajosra emlékeztető mellszobor került volna bemutatásra, de miután Kósa meglátogatta a kiállítást, lefújta a megnyitót. A művésztársak kezdetben szolidaritást vállaltak, de ez a magatartás később meggyengült, mivel a kiállítási lehetőségek és megélhetési érdekek felülírták.
  • Sugár János „Elnézést” felirata: A Batthyány téren, a Parlamenttel szemben elhelyezett közlekedési táblaszerű felirat később számos kontextusban megjelent (Marosvásárhely, Dunaújváros, osztrák határ, roma nyelvjárásban stb.). Menyhért szerint ez a rendkívül egyszerű eszköz pontosan mutatja, milyen hiánypótló munkák születhettek volna nagyobb számban.
  • Történeti párhuzamok: Szentjóby Tamás 1971-es balatonboglári akciója („Légy tilos” felirat egy kordon mögött, amit át kellett lépni az olvasáshoz), Major János tiltakozása Victor Vasarely kiállításmegnyitóján („Vazarelli Go Home” cetli), valamint Michael Asher San Diegó-i ivókút-installációja mind azt példázzák, hogyan lehet minimális eszközzel időtálló rendszerkritikát gyakorolni.

Menyhért Attila szerint a képzőművészetben az utóbbi három évben a rendszer kinevetése, nevetségessé tétele volt a jellemzőbb, ám ez sem tudott igazán felszínre törni. A művészek elfáradtak, sokuk külföldre (pl. Berlinbe) távozott, mások beintegrálódtak a rendszerbe. Leírta a díjátadások szigorú protokollját is: előre rögzítették, hogy a kitüntetett nem „bohóckodhat”, nem tagadhatja meg a kézfogást, háromszor ellenőrizték a jelölteket, és az utolsó pillanatban is kihúzhattak valakit, ha korábbi kiállítását vagy megnyilvánulását problémásnak találták.

A társadalomkritika formai változásai: dühtől a paródián át a biztonsági művészetig

A műsorvezető hipotézise szerint a kezdeti dühös ellenállást (köztéri szoborleöntések, Szabadság téri Eleven Emlékmű napi beszélgetései, direkt odamondós dalok) később pikírt, szatirikus, belenyugvó paródiaművészet váltotta fel, amint azt Krúbi munkássága is példázza. Menyhért Attila ezt validnak nevezte, hozzátéve, hogy a képzőművészetben is hasonló hullámok voltak, míg végül a kritika a háttérbe szorult.

Csató Adorján saját példáján illusztrálta: míg korábban keményebb hangvételű számokat írt (pl. „Horogkeresztények”, „Periféria”), később viccesebb, ironikus számokra tért át („Ruszkik gyertek haza”), mert úgy érezte, amit csinál, nincs eredménye, főleg vidéken. A humor és az irónia védelmi mechanizmussá vált, hogy ne süppedjen bele a tehetetlenségbe.

„Én is átkezdtem arra menni, hogy egy picit elkezdek humorizálni vele, mert az irónia ilyenkor a legjobb fegyver tud lenni.” – Csató Adorján *

Budapest–vidék törésvonal és a rendszerváltás kudarcának lenyomata

Többször előkerült, hogy a társadalomkritikus művészet jellemzően Budapest központú, míg vidéken – ahol más volt megélni az elnyomást – sokkal kisebb tér nyílt rá. Adorján szerint aki nem volt benne a korrupciós játékban, azt „kicsinálták”. Ugyanakkor hangsúlyozták, hogy a társadalmi problémák nem szűkíthetők le a Fidesz-kritikára, hanem a rendszerváltás óta fennálló mélyebb okokra vezethetők vissza.

Csató Adorján számaiban – például a Perifériában – az északkelet-magyarországi régió kiüresedése, a 90-es évek alkoholizmusa, a teljes kilátástalanság jelenik meg, ami a Fidesz előtti időkből ered. Úgy látja, a Fidesz rendszere rákapcsolódott ezekre a gyengeségekre és felerősítette őket. Menyhért Attila a Fidesz és a vallás kapcsolatát, valamint a rendszer bigottságát hozta fel tágabb kontextusként, ami már régóta jelen van.

Finanszírozás, függetlenség és az NKA dilemmája

A beszélgetés egyik központi vitája a társadalomkritikus művészet és az állami támogatás viszonya volt.

  • Csató Adorján kategorikusan elutasítja, hogy egy kritikus zenész állami forrásból dolgozzon; álláspontja szerint a zenei alkotásnak saját forrásból kell megszületnie, különben elveszti hitelességét. „Aki nem tud saját kútfőből zenét készíteni, lemezeket készíteni, az ne zenéljen.” Ugyanakkor nem tartja ördögtől valónak a támogatást, ha az valódi projektekre, eszközökre (pl. stúdióra) irányul, és nem egy szűk kör maffiaszerű járadékává válik.
  • Menyhért Attila szerint az állami támogatásból független művészetben ambivalens a helyzet; elképzelhetetlen, hogy a ténylegesen kritikus művészet ilyen forrásból működjön, ugyanakkor szükség lenne olyan alapokra, amelyek a megjelenést, bemutatkozást segítik. Példaként említette, hogy a képzőművészek kiállításaikért általában nem kapnak honoráriumot, míg a kurátorok fizetést kapnak – Szentjóby Tamás már a 80-as évek óta felveti a létminimum-projektet ezzel kapcsolatban.

A közönségből Horvát Imréné hozzászólásában kiemelte: egy kormánynak kötelessége támogatni a kultúra megjelenését, de semmiképp sem elvárásokkal. Francia példát hozott, ahol állami támogatással stúdióeszközöket kaptak rapperek, nem pénzt. Adorján egyetértett, és hozzátette: a leszakadt régiókban, a roma közösségekben hatalmas zenei tehetség van, oda kellene vinni az eszközöket.

Média, láthatóság és párbeszédhiány

Csató Adorján elmondta, hogy 2012-ig dalait játszotta a Petőfi Rádió, a Viva Televízió és más csatornák, köztük társadalomkritikus számait is (pl. a Sub Bass Monsterrel közös, hajléktalanságról és vagyonosokról szóló Fanyarország). Amint a Fidesz emberei beépültek a médiába, feketelistára került.

A Petőfi TV-beli megjelenés kapcsán a műsorvezető kérdésére (elmenne-e egy ilyen beszélgetésre) Adorján úgy reagált: „Meg se hívnának. Azokat hívnák, akik a kormánybontó koncerten voltak, akik valójában az előző rendszert építették.”

Menyhért Attila problémának nevezte, hogy a különböző művészeti szcénák (zene, képzőművészet, irodalom, színház, film) között nincs valódi párbeszéd. Sok kortárs író például ma is kiállít a Műcsarnokban, miközben nincs tisztában azzal, hogy az intézményt az MMA pályázat nélkül kapta meg, és évek óta intézmény nélküli igazgató vezeti.

Mesterséges intelligencia, mémkultúra és a trash térnyerése

A műsorvezető felvetette, hogy a Fidesz utolsó éveiben sok AI-jal készült társadalomkritikus zeneszám és mém jelent meg, és ez mennyire legitim eszköz. Adorján – aki maga producerként hetekig dolgozik egy-egy dalon – elutasítja az AI-t a zenében: „megöli a lelkét”. Ugyanakkor a digitális terjesztést (Spotify, disztribúciós platformok) óriási pozitívumnak nevezte az underground számára, még ha nevetségesen alacsony összegeket is fizetnek ezek a felületek.

Menyhért Attila szerint a képzőművészetben is jelen van az AI, de a kritikai alkalmazása egyelőre korlátozott; a lóláb sokszor kilóg.

A közönség részéről felmerült, hogy a trash-kultúra és a mémek – például egy AI-jal készült Gajdics Ottó-paródia – sokszor nagyobb hatást értek el, mint a komolyabb művészeti alkotások. Adorján ezt formai változásként értékelte, amely a 15–20 másodperces figyelemhez igazodik, de hangsúlyozta, a trash-kultúra térnyerése nem feltétlenül pozitív, és művészeti értékben nem mérhető a hagyományos alkotásokhoz.

Jövő a Fidesz bukása után: mi lesz a kritikai művészettel?

A záró tematikus egység arról szólt, hogy a rendszerváltás után milyen sors vár a társadalomkritikus művészetre.

  • Menyhért Attila szerint a kritika sosem ér véget, mindig szükség lesz rá. Az intézményrendszerben maradt hierarchiák, igazgatói mandátumok csak évek múlva járnak le. A szakmában most zajlik egy újragondolási folyamat, vitairatok születnek – ez pozitív, de nem fogja megszüntetni a kritikai művészet szükségességét, mert „annak mindig annak kell lennie”.
  • Csató Adorján a saját közegében azt tapasztalja, hogy semmi sem változott: ugyanazok az emberek vannak pozícióban, akik szerint a szervilis magatartás „nem probléma”. Ő tudatosan hátralépett a műfajtól, mert persona non gratává vált és elfáradt a reménytelen küzdelemben. Úgy véli, amíg a szereplők nem ismerik el a múltbeli korrupciót, addig nem lehet előrelépni.
  • Adorján ugyanakkor derűlátóbb a Tisza-kormány kapcsán, mint valaha a Fidesszel volt; szerinte az új garnitúrában nincsenek meg a rendszerváltás azon ellentmondásai, mint a Fideszben, amelyben „70%-ban kommunisták is ültek”.
  • A repertoár változásával kapcsolatban Adorján elmondta: a legerősebb, kifejezetten a Fidesz-éra jobboldaliságát célzó dalai (pl. a Horogkeresztények) kikerülnek a repertoárból, de más, a társadalmi problémákat feldolgozó számok maradnak. Ennek emlékezetpolitikai vonzatát a műsorvezető szóvá tette, Adorján azonban a jövő függvényének nevezte a végső döntést.

„Én sokkal jobban hiszek a Tiszában, mint a Fideszben hittem valaha is. (…) Fidesz borzasztó volt, a lehető legrosszabb 16 éve, ami lehetett ennek az országnak.” – Csató Adorján *

Egyéb művészeti projektek, közönségkérdések

  • A CEU Kontextus programját Menyhért Attila vezeti immár a negyedik félévben. Magyarországi egyetemistáknak (több mint 30 fő) tart foglalkozásokat, ahol művészeti projekteket elemeznek a Kádár-kor és a jelen párhuzamaiban. Példaként említette Hajas Tibor 70-es évekbeli zászlós akciójának újrajátszását, vagy egy lakásból streamelt „lakástüntetést”, amikor tavaly tavasszal a tüntetéseket már fenyegette a betiltás.
  • Az ARC-kiállításról mindketten elismerően nyilatkoztak: Bakos Gábor több mint 10 éve viszi a fórumot, amely ma is betöltetlen platformja a kritikai megszólalásnak. Adorján szerint a street art az elmúlt évtizedek legerősebb művészeti ága, mert közvetlen üzenete van.
  • Pápai Gábor karikaturista ügye is szóba került: egy Müller Cecíliáról készült rajza miatt vallási érzelmek megsértéséért elítélték, az ügy jelenleg a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bírósága előtt van – ez a műsorvezető szerint jelzésértékű elrettentés volt más kritikusok számára.
  • Sporttámogatások: Adorján megjegyezte, hogy a túltámogatott magyar foci (TAO-rendszer, felesleges stadionok Mezőkövesden, Csécsén) a jövőben piaci alapon nem lesz életképes.

A beszélgetés végén a résztvevők meghirdették saját projektjeiket: Menyhért Attila a Kontextus program folytatását, Csató Adorján pedig hamarosan megjelenő, San Franciscóban forgatott új videóklipjét („I Love Bay Area”).

⚠️ Értelmezhetetlen vagy bizonytalan szakaszok
  • „az a sor jut eszembe, hogy elhúzanak legjobbjaink a hosszú harc alatt” – valószínűleg „elhullanak legjobbjaink”, de a torzítás miatt nem teljesen biztos.
  • „Subdays Monsterrel” – Sub Bass Monster nevének torzulása, a kontextusból egyértelműen kikövetkeztethető.
  • „Gajdicsottó” – Gajdics Ottó név torz változata; a mém és a videó kontextusából azonosítható.
  • „bentlis milliárdost” – a kifejezés pontosan nem rekonstruálható, kb. „bentley-s” vagy „benti” milliárdos értelemben használhatta a beszélő.
Teljes átirat megjelenítése

[00:00:00]Az elmúlt 16 évben nem születtek olyan társadalomkritikus művészeti munkák, projektek.

[00:00:06]A az intézményrendszerben semmiképp.

[00:00:08]És egy kicsit az a kritikám ezzel kapcsolatban egyébként, és erről szólt valamennyire a doktorim is, hogy a ez az elmúlt 16 év ez inkább a biztonsági művészet korszaka volt Magyarországon.

[00:00:19]Egy idő után, amikor az egész közeg úgy kezd működni, hogy a korrupció lesz az alapvetés, és mindenki más loser, aki kimaradt belőle, borzasztóan nehéz volt.

[00:00:30]Nekem már a végén nem a Fidesszel kellett idézelesen harcolnom, hanem igazából a kollégáimmal, akik maga ezt a szervilizmust ezt teljes mértékben engedélyezték.

[00:00:45]Az nekem például nagyon nonszens, hogy nagyon nagyon magas szinten lévő előadók fél millió Ftokat kapnak arra, hogy felemelje a tollat az asztalról.

[00:00:55]Nem is születtek dalok sem, tehát semmilyen társadalomkritikus dalok nem születtek, csak az elmúlt egy évben, pontosan azoktól, akik építették a NER hiphopot.

[00:01:04]Ez az utóbbi években pedig szerintem átment ebbe a biztonsági művészetbe, tehát nyilván a háttérben megvan a kritika, de de nem tudott igazán nyilvánosságra kerülni.

[00:01:15]Elfáradtak a szereplők.

[00:01:18]Ennek a társadalomnak nincs joga addig az emberi méltóság sérelmeiért komoly súllyal panaszt tenni, amíg meg nem tanulja, hogy az emberi méltóság egy és oszthatatlan.

[00:01:33]Nagy szeretettel üdvözlök mindenkit a Bibó István Szabadegyetem vitáján, ami a CEU fesztivál keretében valósul meg itt a budapesti központban, és egy igazán szívemhez közelálló témáról fogunk beszélgetni, ami a társadalomkritikus művészet.

[00:01:49]És itt van velem Menesi András, aki jaj, ne haragudj, Attila Attilát akartam mondani.

[00:01:55]Attila, aki képzőművész, képzőműv doktor, ugye, mert megvédted a a doktoridőzés emiatt gratulálok.

[00:02:02]hiszen ez most volt ugye nemrég, amit kérdezni is foglak, illetve csató adoriá művész funtasztikus, fantasztikus és nagyon köszönöm, hogy itt vagytok velem.

[00:02:10]Abszolút érdekes beszélgetésre számítunk.

[00:02:12]Az első kérdésem igazából az lenne, hogy hát sokszor mondják, hogy a művészet az a negatív energiákból jobban táplálkozik, hogy a negatív élmények jobban meghatározzák ezt.

[00:02:20]És hát azért az elmúlt 16 évben ez ebből azért bőven volt, mondjuk úgy, hogy ebből a szempontból egy termékény távtalaj volt Magyarország a művészet szempontjából.

[00:02:29]És azt gondolom, hogy egyedi Magyarország, merthogy elnyomórendszer volt sok szempontból, tartalmilag, retorikailag, de azért mondjuk nem estek ki az emberek az ablakon, nem börtönözték be az embereket.

[00:02:38]Tehát hogy úgymond lehetett alkotni végülis nem került valaki azért börtönbe, mer írt mondjuk egy rapszámot, de azért nagyon elnyomó volt.

[00:02:46]Mennyire értetek egyet ezzel, hogy ez egy ez egy pozitív, vagy hát egy mondjuk úgy egy termékeny táptalaj volt a művészeknek, és nektek személyesen honnan indult ez az út, ahol társadalomközkésus művészettel kezdtetek el foglalkozni?

[00:02:59]egyetértek azzal, hogy hogy az elmúlt 16 év az egy jó terep lehetett volna a képzőművészetnek, de sajnos szerintem az elmúlt 16 évben nem születtek olyan társadalomkritikus művészeti munkák, projektek.

[00:03:16]A az intézményrendszerben semmiképp.

[00:03:18]És egy kicsit az a kritikám ezzel kapcsolatban egyébként, és erről szólt valamennyire a doktorim is, hogy a ez az elmúlt 16 év ez inkább a biztonsági művészet korszaka volt Magyarországon.

[00:03:31]Ami azt jelenti, hogy mind az intézményrendszer, mind a művészek alkalmazkodtak ahhoz, ami volt.

[00:03:35]Nem így indult ez.

[00:03:38]2013-ban nagyon sok olyan aktivitás volt, ami valóban társadalomkritikusan jelen volt.

[00:03:42]Például 12 napig működött a Ludvig lépcső annak idején, ami ugye egy ilyen intézményfoglalásféle aktivitás lett volna, nagyon sok szereplővel, egyetemistákkal, tanárokkal, civilekkel, művészekkel, különböző generációból, és aztán ez 12 nap után így elfáradt.

[00:04:00]Talán ez volt az egyik ilyen utolsó egyébként röviden.

[00:04:05]Most így ennyi, de beszéljünk majd erről.

[00:04:10]Az elmúlt 16 év számomra nagyon nehéz volt.

[00:04:12]Az elején még felüdítő persze az, hogyha valaki ellenzéki hozzáállás, az örök ellenzéki hozzáállás, az azt jelenti, hogy mindig az adott rendszerrel áll szemben.

[00:04:19]Szóval amikor régen az MSZP volt, vagy a legelső Fidesz kormányzás, akkor is ellenzékiként írtam dalokat.

[00:04:26]Ez ugyanígy volt most is a horokkeresztények, socializmus, északi prófécia, de egy idő után, amikor az egész közeg úgy kezd működni, hogy a korrupció lesz az alapvetés, és mindenki más loser, aki kimaradt belőle, borzasztóan nehéz volt.

[00:04:44]Nekem már a végén nem a Fidesszel kellett idézelesen harcolnom, hanem igazából a kollégáimmal, akik maga ezt a szervilizmust ezt teljes mértékben engedélyezték, és és valójában ez volt a a bizonyos belső körökben egy belépő szint, ha te elég korrupt vagy.

[00:05:03]És így ezt megélni ezt az elmúlt 16 évet borzasztó nehéz volt egy olyan műfajban, ami a legkritikusabbnak kellene lennie a politikai és társadalmi változások terén.

[00:05:15]Erre nemhogy ez volt, hanem azzal kerültem szembe.

[00:05:19]Volt egy harcostársam, akivel 2018-ig válv vetve dolgoztunk ellenük, vagy hát hogy minél több ember ismerje meg, tényfeltáróan kezdtünk el az NKA problémával foglalkozni mindenről, csak sajnos 2018 januárjában a harcostársam meghalt, és így egyedül maradtam szinte, és borzasztó nehéz volt, meg kell, hogy mondjam.

[00:05:40]Főleg az a nehéz, hogy ebben a közegben megmagyarázni ezt, hogy az alapvetés, a szervilizmus, ez borzasztó.

[00:05:49]Hm.

[00:05:49]Hát igen, ezt ezt megértem sok hasonultak ugye ez a rendszerhez plusz létre jött ugye egy ilyen rendszer.

[00:05:53]A a az a sor jut eszembe, hogy elhúzanak legjobbjaink a hosszú harc alatt.

[00:05:56]És hát ez ez sajnos egyértelműen egyértelműen így volt, de személyesen tényleg nektek hol indult ez maga az igény, hogy a társadalomtikát művészetileg dolgozzátok fel.

[00:06:10]Volt egy konkrét pont az életetekben, vagy ez egy folyamat volt, és ez mikor indult?

[00:06:14]Hát én képzőművészként sokat foglalkoztam előtte intézménykával, illetve helypecifikus munkákat csináltam, tehát én nem akartam soha a műtárgyat termelni, és egy bizonyos ponton ugye a 90-es években már inkább afelé fordultam, hogy hogy maga a helyszín az hogyan része a művészetnek.

[00:06:36]mondjuk, tehát ilyen helypecifikus munkák, és akkor utána ez folyamatosan változott egy ilyen intézménykritikává ami ugye már önmagában egy társadalomkritika.

[00:06:48]És aztán mondjuk 2012-ben volt egy olyan projektem, amit konkrétan az öncenzúra megtalált egy intézmény részéről.

[00:06:56]Most ezt nagyon részletesen nem ismertetem, merthogy nem szeretnék most így a szereplőkre konkrétan kitérni, de hogy de hogy ez volt az a pillanat, amikor az intézményrendszeren belül radikális, vagy legalábbis olyan művészettel foglalkozó intézményről van szó, ahol ahol ennek igazából helye lett volna, mégis a vezetői egy olyanfajta öncenzúrát gyakoroltak, ami akkor még így a viszonylag a ennek a korszaknak az elején volt ez Lehet persze szervidizmusnak is hívni, de hogy Igen.

[00:07:30]Szóval, hogy ez nyilván adott egy ilyet, de egyébként a művészetnek azt gondolom, hogy minden mindig minden körülmények között feladata az, hogy társadalomkritikus legyen, nem csak a Fidesz alatt egyébként.

[00:07:42]Szóval, hogy ez így általánosan egy ilyen fontos küldetése.

[00:07:46]Igen.

[00:07:46]Ezt te is szoktad ugye mondani?

[00:07:48]Abszolút ugyanezt.

[00:07:48]Igen.

[00:07:48]A másik az mondhat, hogy még a legelején a beszélgetésnek, hogy nem voltak persze nem estek ki emberek az ablakon, de szerintem ez azért van, mert Európa közepén vagyunk.

[00:07:56]Hát egyáltalán nem a mi berendezkedésünk miatt nem történtek meg ezek.

[00:08:00]Én amennyire láttam a Fideszt, illetve a nemzeti oldal hozzáállás, hát simán kinéztem volna idővel.

[00:08:08]Ez csak persze, ez csak honnan indulhat ez az egész?

[00:08:10]Honnan indul ez az egész, amikor is a 2013-14 lehet, amikor a Cse Tamás program kurátori elnökévé vállik Dós a Rihart, az Animal Cannibals egyik frontembere.

[00:08:27]És hát én jóban voltam velük, mivel hogy azt tudni kell, hogy én 30 éve benne vagyok ebben a műfajban, és tényleg az elejétől fogva, ha nem, ha nem is tevékeny része, de szemlélője voltam, tudni kell azt is, hogy én antialkoholista vagyok.

[00:08:40]Tehát az elmúlt 30 évet úgy néztem végig, ahogy végig lehetett látni, józanul.

[00:08:45]hiába próbálnak beállítani annak, hogy én nem én komolyan konkrétan végignéztem az egészet kulisszák mögött is.

[00:08:51]És akkor 2013-ban bejött ez a dolog 2014-be, hogy jön az NK és akkor itt nem tudom mekkora pénzről van szó a Csatás programba, akkor már elkezdtek nagyon-nagyon előre birkózni, ki ki van leelől, ki van legelő.

[00:09:05]És akkor jöttünk Zepfillel és elkezdtük ezt egyáltalán felhozni, hogy mi ebben a műfajban, hogyha egyesek pénzt kapnak.

[00:09:11]Még egyszer mondom, én az NK-at nem tartom ördögtől valónak, ha az arról szól, amire ki lett találva.

[00:09:16]Ha adott előadó, tegyük fel egyszer, max kétszer, tényleg komolyabb projektekre kap, semmi problémám nincs.

[00:09:23]Itt nem erről van szó.

[00:09:24]Itt arról lett szó, hogy konkrétan egy csoport kisajátította magának ezt a egészet, és le van papírozva minden, mert Magyarországon azért a papírozáshoz nagyon ért mindenki, még hogyha normális tevékenység nincs is mögötte le van papírozva.

[00:09:38]Tehát ilyen szinten megfoghatatlan.

[00:09:40]De az nekem például nagyon nonszens, hogy nagyon nagyon magas szinten lévő előadók fél millió Ftokat kapnak arra, hogy felemelje a tollat az asztalról.

[00:09:50]Hát azért azért ne, illetve én én sokkal jobban ezeket a ezeket a dolgokat sokkal jobban szociálisan helyezném ki anyagilag, mert én azt gondolom, hogy azok, akik egyébként is az elmúlt 15-20 évben jól megélnek ebből a zenéből, furcsának tartom, hogy persze lehajolnak apróért, csak olyan olyan ön öv és akkor mi lett ennek az eredménye, hogy van egy van egy van egy egy ilyen szubkultúra, amit magyar hiphubnak nevezünk, és szinte mintha teljesen más úgy működik, mint az összes hiphub szubkultúra Európán vagy Amerikán belül, mivel, hogy amit mondtam is, hogy a szervilizmus meg a nepotizmus számított kizárólag.

[00:10:29]Szóval nagyon nevetséges.

[00:10:32]Amennyire beleláttam a rock szcénába, azt én annyira nem látok abba bele, de ott is sajnos olyan dolgokat láttam, hogy régi nagy nevek, tényleg legendákról beszélünk, és szinte mindenki benne van.

[00:10:45]Amikor látom Molnár Áront, ahogy beszél a dolgokról, és és nagyon szerencsésnek tartom őt azért, mert ő egy nagyon jó közegben van.

[00:10:54]Én azt gondolom, hogy a színészek egy sokkal önérzetesebb, sokkal gerincesebb közeg, mint a zenészakma.

[00:11:01]És ez véletlenül néztem vele, de a heti hetesbe is lejött, ahol a színészek és a zenészek összetűztek pár dolgon, és a zenészek eljátszák ezt, hogy ők nem értik.

[00:11:11]És ezért nagyon nehéz ez a játék, mert nem tudtam velük koncep, nem tudtam velük párbeszédet, hát odáig nem jutunk el, hogy egyáltalán valamelyen szinten elvállalják, hogy ők amit csináltak, az nem jó.

[00:11:24]viszont nem is születtek dalok sem, tehát semmilyen társadalomkritikus dalok nem születtek, csak az elmúlt egy évben pontosan azoktól, akik építették a NER hiphopot.

[00:11:34]Szóval az egész egy ilyen nevetséges.

[00:11:38]Tehát akkor úgy látjátok, hogy a a társadalomkritikus művészet az valamennyire egy egy ívet kell, hogy húzzon, következetesen kell kifejteni.

[00:11:45]Tehát egy-egy szám még önmagában nem jelenti, hogy valaki egy társadalomkritikus előadó lenne, mert az mondjuk lehet például, hogy csak a változtások egy számításból.

[00:11:51]Nem is erről van szó, de egy olyan társadalmi változás történt elmúlt 16 évben Magyarországon, amire ha a rapperek legyen az gengster rapper, legyen az ovi rapper, teljesen mindegy, mert valaki arra büszke, hogy ő elkukózta.

[00:12:01]Tehát ezek ezek lejöttek újságokba.

[00:12:04]Konkrétan ezeket nem én találom ki, hanem maga ez a hozzáállás, hogy én ettől a fiatalok, hát figyelj, úgy kell csinálni, hogy ők hát hát az a loser, aki nem ezt csinálja, apuka.

[00:12:15]Hát és akkor benne maradtam ebbe.

[00:12:17]Ki lett a loser?

[00:12:17]Én, aki nem veszi fel ezeket a segélyeket se az Artisziusztól, sem a nemzeti kulturális alaptól mindenféle hülyeségre, mert idézőjelesen azt kell mondjam, azok voltak.

[00:12:28]Visszatérünk még a a kultúraszervezésre, hiszen ugye a hírekben is most elég sokat volt, hogy konkrétan hogyan szórtak ki pénzeket a különböző Mága Zoltán meg nem tudom kiknek ugye a különböző alapokból.

[00:12:36]De mielőtt arra rátérnék, még meg akartam kérdezni azt tőletek, hogy amikor a társadalomkritikoss művészettel foglalkoztok, akkor ez mennyire egy személyes megküzdési stratégia, hogy feldolgozzátok a politikai történteket, és mennyire van benne egy valóban társadalom társadalmi szemlélet formáló szándék?

[00:12:54]Mindenképp van egy ilyen, és ugye a CEUN zajlik, a kontextusprogram, hogyha szabad erre kitérni egy kicsit, ami a negyedik fél évén vagyunk éppen túl.

[00:13:05]Ö erre magyarországi egyetemisták járnak.

[00:13:08]Tehát ez egy ez egy abszolút nem ö különleges dolog, azt gondolom, amikor is találkozott a képzőművészet és a CEU Demokrácia Intézetnek a társadalomtudományos háttere, és a korszak létrehozott egy olyan olyan igényt, vagy vagy legalábbis egy egy olyan működő modellt, ami amit azért tudom azt mondani, hogy működik, mert hogy nagyjából az osztályokban több mint 30 ember van, aki ebben részt vesz.

[00:13:36]magyarországi egyetemisták, akik különböző egyetemi szakokra járnak, nem feltétlenül kell, hogy aktív egyetemisták legyenek, lehetnek végzősek, illetve olyan is van, aki éppen nem jár egyetemre, tehát ez sem kizáró feltétel, de azért leginkább ők járnak erre.

[00:13:51]És a különböző tanulmányi területeknek az együttállása, az szerintem egy eléggé jó szituáció.

[00:13:59]ö művészeti gondolkodás, társadalmi elkötelezettsége, ez a kontextus programnak az AL címe.

[00:14:07]És hogy itt valóban az van, hogy egy olyan generáció, akik most azt mondom, hogy egy kicsit máshogy néznek erre az elmúlt 16 évre egyébként, mert hogy benne voltak ugyanis nagyon nem szeretik és nem tudom én, de máshogy viszonyulnak hozzám, mint mondjuk generációsan én.

[00:14:21]Ö, tehát ők például bemennek a műcsarnokba, ahol én nem jártam egyébként több mint 10 éve, de előtte egyébként kiállítottam ott például.

[00:14:30]Tehát 2000-ben volt ott egy olyan munkám, ami szerintem eléggé a mai napig egy fontos munka, amikor a Olof Pálme sétánjon a műcsarnokból, hogyha kinézünk, ott van egy szobor, amit én áthelyeztem.

[00:14:42]Ö, és befelé nézett ez a szobor a műcsarnokba, és mintogyha ez így elő elő hozta volna, felidézte volna azt, hogy majd egyszer csak ez a szakállas ö figura, Szent Kristóf aki a kis Jézust viszi át a vállán, erről szól ez a szobor.

[00:15:02]egy ilyen idősebb szakállas úr a mai MMA nagyon jól egyébként így jelképezheti, akik ugye megkapták a műcsarnokot annak idején és szóval nem tudom, ez most egy kicsit másik szál, tehát hogy szerintem kollektív feladat.

[00:15:19]Sőt, van még egy rövid mondatom, hogy szerintem sajnos problémája a különböző szcáknak egyrészt az, hogy nincs párbeszéd, zene, képzőművészetirodalom és színház, film, nyilván vannak közös projektek, én is nagyon sok egyéb területről dolgoztam együttművészekkel, de nem tudunk azoknak a szcénáknak a a konkrétan a háttereikről sokat.

[00:15:44]Tehát nagyon sok olyan kortársíró megy be mai nap is a műcsarnokba, akinek fogalma nincs arról, hogy ezt az MMA úgy megkapta puszira annak idején, hogy intézmény nélküli igazgatója van, mert ezt már így elfelejtettük, hogy pályázat nélkül van ott igazgató már több mint 10 éve és szerepet vállalnak ezekbe a ezekbe a közegekbe.

[00:16:06]Szerintem ez probléma.

[00:16:06]azért van ez így, mert nem ismerik a művészetnek, a képzőművészetnek a sztoriját.

[00:16:15]Még a még az előző kérdés kérdéshez szeretném azt hozzátenni, hogy nekem is vannak természetesen személyes érzelmeim.

[00:16:21]Én csak úgy írok dalokat.

[00:16:24]Tehát például amikor az ukrán orosz háború elindult, nekem van oda is nagymamám, ő holodomar túlélő.

[00:16:34]A a nagypapám az holokauszt túlélő.

[00:16:37]Szóval, hogy ebből kifolyólag vannak személyes, illetve hát a növérem egy vidéki polgármester volt, és és a NERnek a lehető legrosszabb oldalát ismertük meg onnan, hogy aki nem korrupt, az annak mi jár.

[00:16:51]És ez nehéz volt mind a két, tehát az ő életében is és az én életemben is.

[00:16:57]És én ebből is merítkeztem.

[00:16:58]mondod azt, hogy igen, de ezek nem kellemes merítkezések egy idő után, tehát az elején még oké, de ha nem pózból írod ezt, vagy azért, hogy valakinek megfelelje, akkor azért ezek eléggé fájdalmas dolgok.

[00:17:11]És akkor amellett, hogy ez részben ugye mint mondtad, feldolgozás, hiszen személyes dolgokból is táplálkozik, van célod arra vonatkozóan, hogy megváltoztatod a a társadalmat ezzel, vagy vagy meg tudod változtatni szerinted?

[00:17:23]Hát szerintem egy zenésznek valamilyen szinten egy belülről biztos, hogy van benne egy olyan igény, hogy hogy hatást gyakorol a társadalomra, de az, hogy mekkora hatást tudok én gyakorolni, valószínű egy 20 másodperces tiktoki videó sokkal nagyobb elérést él egy mentolos cukorkával.

[00:17:44]A a korosztályok között is vannak változások, mint ahogy meg beszéltük is azt, hogy egyre kevés kevesebb időtartamot engednek be, akár reklámba, akár bármiben.

[00:17:53]Szerintem ez problémás.

[00:17:57]Az, hogy nagyon rapid, nagyon gyorsá válik minden, így a dolgoknak a megértése is szerintem sokkal felületesebbé válik.

[00:18:04]Üm, hát mindig egyébként gravitálunk a előző felvetésre reagálva, hogy a kultúraszervezés hát én is azt tapasztaltam, amikor ilyen társadamkritikus zenével foglalkoztam, ugye most már egy egy jó ideje mondjuk, hogy gondozom a YouTube-on ezt a társadalomkritikus zenei listát, ami most már 550 alkotás van, és ennek a többsége egyébként a a nerveiből származik, és még mindig küldenek nekem egyébként új alkotásokat, és meg tudnak lepni, ami egészen lenyűgöző.

[00:18:32]És nyilván a nagyon ismertektől a egy számos otthoni stúdióban felvett számokig minden van, és szerintem ez egy ez egy szép dolog, de pont ebből látszik, hogy tényleg nincs kapcsolat.

[00:18:41]Még a még a nagy előadók sem mindig tudnak egymásról egyébként.

[00:18:44]Nem hogy a nemhogy a különböző cénákban, hanem még a cénákon belül sem.

[00:18:48]Ö, és ez nem csak azért rossz, mert tök jó kollabok lehetnének, hanem hanem azért is, mert mert hogy nem tudnak egymással beszélni, szolidaritást vállalni, közösséget teremteni.

[00:18:55]És hát ugye pont ezért lenne jó, hogyha lenne olyan típusú művészeti mondjuk akadémia vagy kulturális alap, aminek ez lenne a dolga, nem?

[00:19:04]Hát hogy hogy nem az, hogy szórja ki a pénzt, hanem hogy szervezzen erre workshopokat, fogadásokat.

[00:19:08]Persze oké, lehet, hogy kicsit furcsa mindenki pezsgőzik meg nem tudom, de de hát a networkingnek van egy ilyen része, és hát ez e e ennek a hiánya szerintem abszolút megjelenik.

[00:19:17]És persze ennek nyilván az is azért is volt így, hogy ne találkozzanak egymással a művészek, főleg ne a társadalomkritikus művészek, hiszen akkor egységes fontot tudnak képezni, és hát az az nem semmiképp nem lett volna nem lett volna jó.

[00:19:30]Ha az elmúlt 16 évet nézzük át átfogólag, akkor ti hogyan láttátok a társadalomkritikus művészet alakulását?

[00:19:38]Tehát én én én az én hipotézisem az az, hogy az elején volt egy ilyen nagyon dühös ellenállás.

[00:19:42]Tényleg amikor odamondunk, ez a nem tetszik a rendszer, ugye meg nem tudom, ilyen dalok születtek, meg alkotások, meg a tényleg még ugye leöntöttek szobrokat, akkor a akkor indult például a a szabadságtér nem messze, ugye az eleven emlékmű még az elején, tehát egy ilyen nagyon dazos ellenás, minden nap kimentek és nem tudom 3-400 napon keresztül legalább valószínűleg több ott ültek és tartottak egy beszélgetést.

[00:20:05]Tehát volt egy sokkal erősebb ilyen ellenállás, de aztán átalakult kicsit egy ilyen ilyen pikird, szatírikus, belenyugvós paródiaművészetbe.

[00:20:13]Tehát például ha zenét nézzük, akkor akkor az elején tényleg sokkal több odamondós szám volt.

[00:20:19]Aztán később pedig ezek a ilyen dénes kruby féle a rendszer kommunikációját paródizáló alkotások születtek, és ezek kerültek előtérbe.

[00:20:26]Ti ti hogyan látjátok, hogy volt egy ilyen elfáradás, és akkor ez átraktotta a művészetet, vagy vagy nem, vagy volt végig egy egy uniform dolog, ami megmaradt?

[00:20:36]Ez valid, amit mondasz, bocsánat.

[00:20:36]Hogyha kezdhetem én, tehát a képzőművészetben abszolút nagyjából ez a hullám kis különbségekkel, illetve nyilván felfeltűntek aktivitások.

[00:20:46]Ö egyébként, hogyha mondhatok pár olyan művet, ami így menet közben és nem tudom, hogy ki ismeri.

[00:20:54]Tehát például a Derkovic ösztöndíj az ugye a képzőművészeti szakmában egy egy fontos szakmai díj azoknak, akik viszonylag fiatalon 30-as éveikben, de nincs korhatárhoz kötve, megkaphatják azt.

[00:21:08]ö sokat segít a pályakezdésben, és hát nyilván egy egyfajta szakmai díj, tehát egy fontos szakmai díj, ez is már a műcsarnokban van, jó ideje.

[00:21:18]Ö és és hát erre reagált Brückner János, azóta Berlinben élő képzőművész, aki éppen ösztöndíjas volt és a ha jól emlékszem ú nem tudom, ki volt akkor a éppen a kulturális államtitkár, akitől ezt el átvette ezt a díjat és volt egy ilyen akciója, hogy nagyon sokáig köszöni azt a átvételkort, tehát kamerával felszerelt teremben nagyon font, hosszan hálkodik, és nem engedi el a díját adót, tehát hogy ő kínos helyzetbe hozza.

[00:21:51]És valóban az látszik a videón is, egy meg lehet találni a neten, hogy nagyon kínosan reagál rá már ez a ez az ember, tehát hogy ez már egy kicsit ilyen paródiaszerű dolog volt.

[00:22:01]Ühüm.

[00:22:05]És aztán ez az utóbbi években pedig szerintem átment ebbe a biztonsági művészetbe.

[00:22:08]Tehát nyilván a háttérben megvan a kritika, de de nem tudott igazán nyilvánosságra kerülni.

[00:22:15]Elfáradtak a szereplők, azt is gondolom, ez természetesen nem igaz mindenkire, de de de nagyjából ez a helyzet.

[00:22:24]Így van.

[00:22:24]Abszolút érthető, de ez a saját zenémben is ugyanígy van.

[00:22:27]A ruskig gyertek haza, ami már abszolút egyfajta ilyen viccesebb hangulat egy horokkeresztények után, vagy egy vagy egy perifériaután, vagy egy periféria után.

[00:22:37]Én azt éreztem, mintogyha a farányborsót csinál, vagy mint tényleg, hogy amit csinálok, nincs eredménye, főleg vidéken nincs eredménye.

[00:22:45]És én is átkezdtem arra menni, hogy egy picit elkezdek humorizálni vele, mert az irónia ilyenkor a legjobb fegyver tud lenni.

[00:22:52]Túl komolyan veszel valamit, akkor bele tudsz ebbe süppedni egyfajta ilyen.

[00:22:54]És én is ki akartam ebből kerülni.

[00:22:57]Ne szóljanak a mindennapjaim azért erről, mert akkor tényleg teljes mértékben veszítem a kontrollt az igazi világgal kapcsolatban.

[00:23:04]Szóval én nem szerettem volna csak a politikával, illetve ezzel a a és azt is szétvenném, hogy Budapesten teljesen más volt megélni ezt az elmúlt 16 évet, meg vidéken is szerintem nem mondom, hogy sokkal könnyebb volt a budapesti értelmiségnek, de a vidékinek szinte vége volt.

[00:23:21]Aki nem volt ebben a játékban benne, azt kicsinálták.

[00:23:25]Ugye rá is akartam pont erre kérdezni, hogy azt tapasztalattuk sokszor a társadalomkritikus művészetben, hogy ilyen fejnehéz volt.

[00:23:34]részben budapesti fókuszú, részben pedig nagyon egy pusztán antikormányüzenet volt, hogy akkor rossz a Fidesz, moskos Fidesz, de hogy emellett azért ez ennél árnyaltabb, tehát a társadalmi problémák ennél árnyaltabbak, és egy részük jóval messzebb vezet vissza, mint ami ugye a Fidesznél kezdődött, és hát mondjuk a te számaidban is, mondjuk pont pont a periféria, amit említettem, hát az is az elsősorban nem a Fideszről szól, hanem egy olyan átfogó problémáról, ami azért már sokkal régótabb sokkal régebb óta létezik, hogy ti ezt ezt ezt hogyan látjátok, hogy mi volt a társadalomkritikának a tematikus vagy akár regionális eloszlása?

[00:24:07]És változott-e például ez az elmúlt 16 évben, vagy nem?

[00:24:12]Hát a képzőművészetben is valóban van ez a Budapest központosság, bár azért vannak vannak vidéki városok is, Pécs például, ahol ugye van művészeti oktatás színvonalasan és és be tud vonzani fiatalokat elsősorban, vagy leginkább.

[00:24:31]Szóval ez egy valamennyire igaz.

[00:24:33]Ugyanakkor szerintem a Fidesz mondjuk így a képzőművészetbe, szóval, hogy így tényleg azért ennél ez egy tágabb kontextus, mint Fidesz, tehát ez lehet sok minden más még ezzel kapcsolatosan.

[00:24:44]Tehát lehet a Fidesz és a vallás kapcsolatáról beszélni, ugye amiről te tartottál a kontextuson előadást nemrégiben.

[00:24:51]Szóval, hogy ezt lehetne tágítani ezt a kört, vagy lehetne csak arról beszélni, hogy az a bigottság, amit ez az egész sugárzott már nagyon régóta, az az miről szól?

[00:25:00]Szerintem a képzőművészet az, amelyik igazán radikális, és azért csöndben volt valamennyire, de kinevette már egy idő után ezt a rendszert.

[00:25:09]Tehát az utóbbi három évben a nevetség tárgyává vált, ahol azért a a a politika tudomány is ezt azért már kimondta elég régóta, hogy ez már egy ilyen nev nevetséges dolog, tehát már nincsen ereje, nincs hatása erre.

[00:25:21]Tehát hogy ki tudjuk várni azt, hogy ez majd valamikor megszűnik, vagy nem tudom én.

[00:25:25]E ezzel együtt persze még ma is furcsa abba belegondolni, és most a szakma arról beszél, hogy a műcsarnokot hogy lehetne majd visszaszerezni, mint ugye egy különleges Kunzhalle jellegű építmény Magyarországon, aminek végül is nem az MMA tulajdonában kéne lennie, és nem csak azért, mert az MMA az a Fidesznek a terméke, vagy vagy őt tette bele az alaptörvénybe, hanem azért is, mert egy különleges épület és hát a kortásművészet kéne bemutatni.

[00:25:48]nem a nem a nem kortásművészetet ö ahogy azt mostanában teszi, vagy legalábbis azzal a címszóval mutatja be, de hát az nem az teljesen sajnos.

[00:25:59]Hát kis akkor felismerül a kérdést, tényleg, hogy a mennyire kell a társadalomkritikus művészetnek függetlennek lennie, tehát hogy lehet-e mondjuk állami támogatás a a társadalomkritikus művészetnek egyáltalán, vagy nem?

[00:26:09]Vagy elsvszerűen nem lehet, vagy vagy is mondjam azt, hogy elszerűen lehetne, de hogy valójában nincs olyan jó gyakorlat, ahol ez megvalósul, vagy ez hogy néz ki, hogy látjátok?

[00:26:17]Én azt gondolom, hogy zenészeknél ez ez kardinális kérdés.

[00:26:22]Festőknél már nem nem tudom ezt így kijelenteni, vagy képzőművészetben.

[00:26:27]Zenénél azért fontos, mert a zenészeknél általában karaktereket kedvelnek és azokat követnek.

[00:26:32]Azokat a minkát mintákat követi a fiatalság, amiket az idolok feléjük irányítanak.

[00:26:39]És hogyha ez az kizárólagosan arról a korrupcióról és szerbilizmusról szól, akkor borzasztó negatív hatása van.

[00:26:48]Én ezért sem vettem fel semmit soha sehonnan, de nem feltétlenül tartom, még egyszer mondom, ezeket a támogatásokat, hogyha jó helyre mennek ördögtől valónak.

[00:26:56]Ha ebből nem egy egy maffiát épít fel egy kisebb csoport, és rá, hogy ez nem történik meg, akkor ez normálisan tud működni.

[00:27:06]illetve még visszacs visszacsatolva az előző kérdésedheet.

[00:27:10]Nekem az elmúlt 25 évben a zenémben benne van a rendszerváltás kudarca, amit északkelett Magyarországon megéltem.

[00:27:15]Én ezt a amit beszéltünk is, mikor találkoztunk, hogy én végigláttam azt tíédzserként, hogy az északkeleti régió hogyan ürül ki, hogyan kerül perifériára, és hogy azt a szintű alkoholizmust és kilátástalanságot, amit a 90-es években tapasztaltam Borsodaby Zemplén megyében északkelet-magyarországon, az leírhatatlan.

[00:27:42]leírhatatlan, és ahhoz képest sokkal jobb helyzetben van, úgy gondolom, a mai felnőtt, mert abban az időben az alkoholizmus borzasztó magas szinten volt egyszerűen számomra azok a hatások voltak azok, hogy én ne nyúljak pohárhoz, én ne igyak alkoholt.

[00:28:02]A 90-es években kaptam meg azt a löketet, hogy ne igyak alkoholt.

[00:28:05]attól a sok dologtól, amit amit tapasztaltam a megyében, azt a hihetetlen nagy kilátástalanságot sokan tényleg csak az alkohollal tudták pótolni, vagy hogy most már még rosszabb, mert most már ugye designer drogokkal meg bármit, amit el tudnak szívni emberek, tehát hogy ez ez nem lehet jobb.

[00:28:24]Designer drogok nagyon jelen vannak észak kelet Magyarországon azt nem csak a szegregátumokban.

[00:28:30]Tehát ez a furcsa az egészben szegényebb emberek között.

[00:28:33]És itt itt itt nem kizárólag rasszokról beszélünk, hanem sajnos a szegénységnek ez lett a legnagyobb csapdája, a designer drogok, amikkel nem tudnak mit kezdeni.

[00:28:45]Óriási nagy probléma, amit én látok, a társadalom, a szociális ma Magyarország vidéki Magyarországának a legnagyobb problémája ezek a designer drogok.

[00:28:54]Borzalom.

[00:29:00]A kérdés Igen, igen, igen, igen, hogy mi is volt pontosan?

[00:29:04]Bocsi, most még egyszer a művészetfinanszírozás társik nem.

[00:29:08]Én mindenképp ambulanciát látok abban, hogy független művészet vagy kritikus művészet vagy társadalomkritikus az állami támogatásból.

[00:29:14]Elképzelhetetlen, tehát nincs ilyen.

[00:29:17]Tehát lehet, tehát támogassa nyilván a a mindenkori állam valamilyen módon a művészetet, vagy hát ig igen?

[00:29:24]Tehát jó lenne, hogyha ez nem úgy lenne, ahogy az elmúlt 16 évben volt, de de ezt így támogatásból csinálni nem lehet a kritikát.

[00:29:31]Szóval az az ez nez, mert ugye viszont ha nincs pénz, akkor meg miből csinálják?

[00:29:35]Tehát ugye ezzel együtt vannak olyan jó munkák azért nem Magyarországon, de ezt mindenképp el akartam mondani, amikor így készültem erre a beszélgetésre, hogy hogy van olyan társadalomkritikus művészet, ami jelen van olyan módon San Diegan.

[00:29:53]Michael Ashernek van egy olyan munkája, ami véletlenül pont egy egyetemi kampuszon van egyébként.

[00:29:57]Ő egy konceptuális művész volt, már nem él.

[00:30:00]Ö, és ez egy nagyon egyszerű ivókút, ami úgy néz ki, mint minden hagyományos ivókút bármilyen, nem tudom én, egy plázáb vagy egy egyetemen, vagy egy bárhol, egy egy szanerboltba, tehát egy ilyen kültéren elhelyezhető ivókút márványból vagy gránitból, és ez úgy van installálva vagy elhelyezve egy egyetemi kampusz épületében, illetve a a kertjében, hogy amikor akarva akaratlanul, tehát amikor vizet akarsz inni és lehajolsz, akkor elfordítod a fejed, és akkor meglá látod az amerikai zászlót pont szembe.

[00:30:32]Tehát kikerülhetetlen, hogy meglásd és egy emléktáblát, amit így akkor csak így messziről látsz, de azt nyilván fölketi az érdeklődésedet elolvasod, és akkor aki nem tudná az ö megkapja azt az információt, hogy ez valamikor egy katonai kiképzőtábor volt.

[00:30:52]Ö tehát, hogy ez egy ilyen ez egy ilyen mindenkori kritika, vagy vagy felhívja a figyelmet arra újabb és újabb generációknak, hogy hogy mi a melyik a jobb, vagy nem tudom én.

[00:31:06]Tehát, hogy ezt a kettőt így össze tudja hasonlítani.

[00:31:07]Egy nagyon egyszerű gesztus, ami tök jól működik.

[00:31:09]És még a képzőművészetre visszatérve vidék Budapest.

[00:31:13]Ez ez szóba került.

[00:31:13]Sugár János, aki egy kortársművész, ő jó pár éve jelen van különböző köztéri munkákkal, például az elnézést felirattal.

[00:31:26]Talán ismerik a közönség soraiból is.

[00:31:28]Egy nagyon egyszerű közlekedési táblához hasonló felirat fehér alapon.

[00:31:31]Elnézést, ezt lehet rajta olvasni.

[00:31:34]Ezt több évvel ezelőtt valahol a Batyányi téren helyezte el.

[00:31:38]szemben a parlamenttel.

[00:31:40]Ebben nem volt akkor különösebb koncepció.

[00:31:42]Az volt a lényeg, hogy valahogy így a az utcai forgalomba a köztéren ez megjelenjen.

[00:31:46]Fölfigyeljenek rá az emberek, ki az a kik kérite elnézést.

[00:31:50]Nyilván nem értették először az emberek.

[00:31:52]És hiszen ez különböző kontextusban megjelent azóta számtalan módon, például Marosvásárhelyen, magyar nyelven megjelent románul.

[00:32:00]Ugye egy teljesen új kontextus hozott ez a ez a nagyon egyszerű felirat Dunaújvárosban, szlovák és magyar nyelven nem tudom én a német határon, vagy talán az osztrák határon, aztán megjelent roma nyelven, Jertis Sárpécsen például.

[00:32:20]Ö, és ugye ezt így kezdtek fölfigyelni rá a járókelők, és így kezdték ezt megérteni, vagy így nem tudom én, így velük volt ez a dolog, mert akarva akaratlanul látod.

[00:32:28]Most volt nemrég tavaly, tavaly előtt két éve egy ukrán magyar felirat a József Attila lakótelep környékén.

[00:32:35]Szóval, hogy egyszerűen egy ilyen nagyon egyszerű eszközzel, amit bárki csinálhatott volna, mi köze van ennek a művészethez, merülhet föl sok emberbe, nagyon sok köze van, mert ezt egy művész hozta létre.

[00:32:45]Tehát, hogy igazából a művészet palettáján jött létre, lehet azt mondani, szóval, hogy hogy elindított egy csomó mindent és egy ilyen baromi eszőerő eszközzel.

[00:32:59]Szóval, hogy szerintem ilyen munkák is hiányoznak, de azért valamennyire jelen vannak szerencsére.

[00:33:04]Ez tök érdekes.

[00:33:04]Még a finanszírozáshoz eszembe jutott az, hogy ha jól tudom, akkor Írországban van most egy olyan ilyen pilot projekt, hogy feltétel nélküli alapjövedelmet adnak a művészeknek és ugye azt gondolom, hogy akkor huszár vágással meg lehet oldani a társadalomkritikus művészek finanszírozását, hiszen akkor minden művész kap, akár társadalomkritikus, akár nem, a megfelelő feleknek.

[00:33:23]Nem tudom erről mit az igazi társadalomkritikus műfajok, mint a Punk, meg ezek soha nem voltak államilag támogatottak.

[00:33:28]Igenis nőjön ki onnan, ahonnan ki kell.

[00:33:31]Különben nem lesz az.

[00:33:33]Tehát azt meg kell érteni, hogy ezek a támogatások mindig félrevisznek.

[00:33:38]Még egyszer mondom, nem mindenbe, de a zenébe, abban, hogy valaki felemelje a tolat, az ne kelljen támogatás.

[00:33:41]Megértem én ezt a művészetek különböző részein vannak másabb anyagi kritériumai, de de a zene az nem ez.

[00:33:51]Én azt gondolom, aki nem tud saját kútfőből zenét készíteni, lemezeket készíteni, az ne zenéljen.

[00:33:59]Tehát arra várni, hogy majd mikor ad valaki arra, hát akkor kérdezem én, mikor fog benne olyan igény is egyáltalán felszabadulni, hogy ő valamit kritizálni akar, ha csak akkor csinálok bármit is, hogyha azt államilag financírozva.

[00:34:12]Nem, nem szabad.

[00:34:12]Nem szabad.

[00:34:16]Ezzel abszolút egyetértek.

[00:34:16]És hát ez most, hogy így a pankot szóba hoztad az alapjövedelem kapcsán folya, szóval ez így egy ilyen vita a mércén van, és ezzel kapcsolatban most több szerintem jelentős, erős szöveg, hogy ez ez mennyire releváns, hogy van ez.

[00:34:31]Ezzel egyébként régóta foglalkozik a képzőművészet, Szent Jóbi Tamás, akinek szintén remélem ismerős a neve, vagy legyen az, nézzenek utána azok, akik most hallják ezt először.

[00:34:44]Tehát ő már a 80-as évek óta felveti ezt például, hogy művészként én ha ma kiállítok mondjuk, de nem állítok ki a műcsarnokba, meg a Ludvig múzeumban se nagyon, de ezért például nem kapok honoráriumot.

[00:34:56]Tehát a kurátorok kapnak fizetést érte, ami tök jó, de egy művész, ha kiállít, akkor azért nem kap semmilyen honort.

[00:35:02]Kap valamilyen hozzájárulást a munkájához, de a honorárium fogalmaz nagyon kevéssé ismert a képzőművészetben.

[00:35:13]Némi változások vannak ebbe, nyilván nem a Fidesz alatt, vagy de semmi köze nincsen hozzá, de hogy hogy ez a helyzet.

[00:35:19]Szent Jóbi azért jutott eszembe, mertogy ő a létminimum projekttel foglalkozott nagyon régóta.

[00:35:27]És van egy régi munkája, ami nem zárszó, de egy mindenképp ezt is el akartam mondani, vagy legalábbis érdekes az, hogy társadalomkritika és és műfajtól független 71-es, 1971-es munka, tehát eléggé régi, de nagyon nagyon releváns szerintem a mai napon, mai napig Balatonboglár, ami egy a vidéki helyszín volt, de budapesti művészek csináltak ott pár évig underground eseményeket.

[00:35:54]egy kápolnában, az akkori ottani kápolnában, ennek is utána lehet járni a balatonboglári kápolna tárlatoknak.

[00:36:01]És ott a ebben az üres kápolnában az oltár előtt Szent Jóbi kihúzott egy kordont, valami kötelet az a és egy olyan méretű betűvel írta föl egy A4-es lapra az üzenetét, amit ami arról szólt, hogy légytilos.

[00:36:19]Tehát, hogy ez már így önmagában tök jó, hogy légy tilos.

[00:36:20]Ugye ez a Kádárkornak a nem tudom én az ideje.

[00:36:25]És az, aki ezt el akarta olvasni, annak baromi egyszerű, és meg ez is egy nagyon egyszerű dolog, át kellett lépnie a kordonon, mert csak akkor tudta elolvasni, tehát elkövette a tilosságot idézőjelesen.

[00:36:37]Ez most egy ma 2026-ban már ez egy ilyen egyszerű eszköztelen műnek tűnik, de ennek igenis nagyon erős relevanciája volt akkor, úgyhogy szerintem vannak jó művek.

[00:36:49]Az utóbbi 16 évben Magyarországon nem született ilyen szerintem.

[00:36:55]Ühüm.

[00:36:55]Még az az merült fel bennem egyébként, hogy a ha amennyiben van azért a társad kritikus művészetnek hatása, és én azért azt gondolom, hogy van hatása, és van szerepe, akkor vajon a célszesíti-e az eszközt?

[00:37:08]És itt egészen konkrétan arra gondolok, hogy mi van az AI felhasználásával.

[00:37:11]A Fidesz utolsó éveiben egyébként egész sok társadalomkritikus zeneszám született AI-jal.

[00:37:17]Van olyan csatorna, ami er is specializálódott, és hát tartalmilag szerintem erős volt, meg elmondta, de hát azért ugye az általános problémák felmerülnek, de rengeteg mém is meg mindenféle vizuális alkotás is született ezen.

[00:37:27]Hogy értékelitek ezt?

[00:37:27]Ühüm.

[00:37:27]Nekem azt írtad ki, hogy rapper, mint titulust.

[00:37:32]Csató adorá rapper.

[00:37:32]Valójában én én producerist vagyok, meg én készítem a lemezeimet, szóval én én csinálom a dalokat pár zenész közreműködésével, gitárosokkal főleg, de szintetizátoroktól kezdve dobgépek mindent én csinálok, még a felvételeket is.

[00:37:50]És azt kell mondjam, hogy utálom az AI-t.

[00:37:52]Hát e most gondolj bele, nekem van, hogy hetekig tart egy dalt összerakjak.

[00:37:56]hetekig ismerem ezeket az új, nem mondom a nevüket, sőt most egy új dalomba bele is írtam.

[00:38:02]Nem tartom végül is akalamról igen.

[00:38:07]Tehát, hogy azt rengeteg munkát beleteszek, és nem lesz olyan tökéletes, mint egy AI dal.

[00:38:11]Oké, mert ez így van.

[00:38:14]Viszont bizonyos dolgokat meg megkönnyít az AI, vagy most a zeneszámokról beszéljünk konkrétan akár.

[00:38:21]Igen, igen.

[00:38:22]Mert én az AI-t, hogy mondom?

[00:38:22]Nehéz, nehéz művészet szempontjából nehéz.

[00:38:28]Viszonten, ha orvostudományt nézünk, ha bármi mást, akkor azért azért mégis nem tud.

[00:38:32]Tehát én maga ezeket a platformokat, mint zenész nem tartom jónak, de hát egyértelmű, hogy nem tartom jónak másoknak viszont akinek van cége és mondjuk legenerál két perc alatt egy dalt hozzá, annak meg tök jó ez az egész.

[00:38:47]Meg egy reklámszakmában ez biztos, hogy jó.

[00:38:49]De szerintem a zenét, a lelkét való megöli.

[00:38:51]Tehát én azt érzem, hogy megöli, és valahol korlátozni kéne, és a zenénél szerintem meg kéne fogni.

[00:38:57]A digitális terjesztők hatalmas energiákat tesznek bele ma abba, hogy ne kerüljenek fel AI dalok.

[00:39:05]És a múltkor olvastam, hogy a Diesertől a Spotify-on keresztül borzasztó nagy százalékba kezdték el feltölteni ezeket.

[00:39:11]Most jönnek szoftverek, jönnek különböző dolgok, amikkel ezt leszűrik.

[00:39:15]De gondolj bele, hogy azért a zenészek főleg Magyarországon nem a legjobban élnek, hanem a legnagyobb nevek, és akkor még jönnek ezek is.

[00:39:23]Szóval azért ez nem nem feltétlen egy pozitívum.

[00:39:25]Magad viszont a digitális terjesztést és ezt az egész formulát óriási jónak tartom.

[00:39:30]Szerintem ez egy óriási nagy dolog az, hogy független zenészek is olyan platformokhoz, disztribúciókhoz tudnak tartozni, és ezáltal nagyobb közönséget is kapnak.

[00:39:42]Ezt viszont az elmúlt évtizedek egyik legjobb választásának tartom az underground zenébe.

[00:39:46]Hm.

[00:39:46]Még akkor is annyi vás hozzátenném, hogy tehát például a Spotify meg ezek tehát ugye nevetségesen alacsony pénzeket fizetnek a művészeknek.

[00:39:55]De de legalább előtte nem volt semmi.

[00:39:56]De igen.

[00:39:56]Tehát képest undergroundnak Igen.

[00:39:58]Értem CD-t nyomni meg nem tudom.

[00:40:00]Azt gondolom, hogy a ma az undergroundnak a legnagyobb segítsége, és nem csak Magyarországon, az a digitális zenének az elterjedése és azáltal való pénzhez jutás is a zenészeken keresztül.

[00:40:13]Évtizedek elmentek úgy, hogy olyan jogdíjak mellett mentünk el, hogy ki tudja mennyi.

[00:40:20]Felfoghatatlan.

[00:40:20]A másik még annyit, bocsánat nekem az egész társadalom kritikai zeném, én amikor kiadták a Kamikaz első lemezét, akkor még a az első Fidesz kormány alatt voltunk, már akkor megszülettek a szoá című dalok, ami pontosan a rendszerváltásról szól.

[00:40:36]Számomra mindig is nagyon fontos volt a zenélésben ez a politikai vonal is, mivel hogy én public enem lőttem fel, nekem a fekete párucok volt az irodalmam.

[00:40:46]A Miskolcon azt olvastam, Melcol Max, Martin Luther King Junior.

[00:40:51]Tehát, hogy én nekem igazából ez volt az irodalmam.

[00:40:52]Én egy picit szélsőséges is vagyok ilyen téren, mert engem mindig is ez érdekelt.

[00:40:57]Ez a szélső balos mentalitás, magam mondom, hogy a feketéknek az a saját harca, amit a zenébe is továbbvitt akár a publicen még rengeteg előadó, egy teljesen másféle arra, amit most nevezünk Rebzenének.

[00:41:13]Szóval nagyon sokat változott Amerikába is.

[00:41:14]És az, amit ma nevezünk KBzenének, az már csak nyomokban tartalmaz ilyet.

[00:41:20]És ezt ezt sajnálom én is.

[00:41:20]Viszont tényleg én egy olyan előadó vagyok, akinek igenis üzenet az nagyon fontos a zenéjében.

[00:41:29]Tehát az AI jelen van természetesen a képzőművészetben is, de remélem, hogy egy ilyen az is egy ilyen kritikai attitűddel, tehát hogy jó szem kell azért a képzőművészetbe, és és és sokszor kilóg a lóláb azért az a a mesterséges intelligenciát nézve is szerintem.

[00:41:49]Tehát funkcionálisan van szerepe, de de nem hiszem, hogy hogy a a a kritikus művészetben egy olyan platformja lesz valaha is, mint ami amilyen lehet mondjuk az aktivizmusnak.

[00:42:04]Hm.

[00:42:04]Értem.

[00:42:04]És hogyha igazából a legfontosabb kérdés talán az, hogy mi lesz most a társadalomkritikus művészettel, hogy megbukott a Fidesz?

[00:42:12]Vajon ettől elfogy az inspiráció, vagy pont, hogy azok a áttivelő problémák, amelyek megmaradtak a társadalomban, akár akár még pont, hogy több teret is kaphatnak, hiszen nem arról van szó, hogy akkor csak a fennálló hatalommal kell küzdeni, hanem végrefókuszáltunk a létező problémákra, és árnyalódik talán a társadalomkritika.

[00:42:30]Te ezt hogy látjátok?

[00:42:31]Szerintem ez amit mondasz kábé, tehát hogy nyilván nem nem fog nincs soha nem lehet vége, tehát hogy ez ez folyamatosan jelen van.

[00:42:43]Nagyon sok minden megmaradt az intézményekben, a hierarchia itt maradt az az intézményrendszer, ami ami ami jelen van.

[00:42:50]Az igazgatóknak a mandátumaik évek múlva fognak lejárni, például tehát a csúcsintézményeknek a a vezetőinek a nem tudom, tehát hogy persze újrarakják az enout, azt az egyetlenouts, amit szerintem át kéne már nevezni végre, tehát hogy hogy van ezzel dolog, úgyhogy tehát nem nem szerintem mindig kell, hogy legyen és lesz is, azt gondolom kritikus művészet.

[00:43:15]Nálunk pont abban a közegben, amiben mozogtam öt év, az konkrétan ugyanabban maradt.

[00:43:20]Nekem egyáltalán abban a részben, amiben én mozogtam, vagy abb az én zene műfajamban, nincs változás, mert azok az alakok, akik ezt az egészet képviselik, ők még odáig nem jutottak el, hogy belássák azt, hogy ez ez valahol egy furcsa.

[00:43:39]Tehát, hogy nekik ez jár, és ha nem jutsz el egy olyan pontig, ahol legalább valamilyen szinten elismerik azt a szervilizmust, amit ők létrehoztak, akkor nem tudsz velük mit kezdeni, mert az alapvetés a korrupció náluk.

[00:43:53]És ez a közeg nem változott meg.

[00:43:57]Egyébként a nyílt levelet érdemes elolvasni, és le is írja konkrétan benne, hogy ezzel nincs is probléma.

[00:44:00]Meg ő nem is érti, hogy nekem mi a problémám ezzel az egésszel.

[00:44:04]De most komolyan, tehát hogy sajnos amíg nem jutunk el addig a pontig, hogy ők ezt beleássák, addig az én közegemben változás nem lesz.

[00:44:12]De én már aktív részese nem vagyok ennek a műfajnak, mert én öt éve tudatosan kikerültem ebből az egészből a saját életem miatt is, mert egyszerűen már már nem nem tudtam semmit sem tevékenyen csinálni benne, mert mert én vagyok a personong gráta, és és de hát hogyha mindenki korrupt egy rendszerbe, akkor akkor egyértelmű te leszel az, aki aki aki fájni fog nekik.

[00:44:34]És és hát én ebben élek mai napig, és és valószínű, hogy ez még évekig, vagy lehet évtizedekig fenntart.

[00:44:42]Viszont az kérdés, hogy a a rendszer feldolgozásának része a művészet feldolgozása is, hogy mit gondoltok, szerintetek fog méltó helyet kapni a társadalomkritikus művészet akár az állami intézményekben, médiumban, médium médiában ugyanazt szerintem, mint a támogatásával ez az ambivalencia, tehát hogy hogy soha nem szerintem nem is szándékozik bekerülni, tehát és nem is kell.

[00:45:08]Igen, feltétlenül, mert mert merthogy akkor saját magát így van.

[00:45:17]Na de mondjuk oké, mondjuk mondjuk a Petőfi TVén mondjuk szerveznek egy blokkot a társadalomkritikus művészetről, vagy mondjuk egy ilyen típusú beszélgetést, el nem mennétek el?

[00:45:25]Meg se hívnának.

[00:45:25]Hát azokat hívnák, akik a kormánybontó koncerten voltak, akik valójában az előző rendszert építették, csak szóval nagyon nehéz ez.

[00:45:31]attól, hogy most volt egy változás vagy választás és és hatalmasat nyert a Tisza, attól nem biztos, hogy az élet minden szegmensében vagy a társadalom minden szegmensében változások indulnak el.

[00:45:46]Igazából a képzőművészeti szakmában is, ahogy mondtam, talán így a beszélgetés során most most nagyon megy egy ilyen újrarakás, tehát hogy arról beszélünk különböző fórumokon különböző vitairatok, vitaanyagok születnek és ebbe próbálnak részt venni sokan, egyénileg is.

[00:46:03]Szóval ez tök szuper, hogy hogy van egy ilyen újra gondolás.

[00:46:05]Ez így most folyamatban van egyelőre, úgyhogy jó lenne, hogyha ez működne, de ez nem fogja olyan módon érinteni a kritikai művészet szerintem.

[00:46:16]Merthogy annak mindig annak kell lennie.

[00:46:19]Tehát hogy szerintem ez egyébként már az impresszionizmus is egy kritikai művészet, hogyha belegondolunk valamennyire több mint 100 évvel ezelőtt.

[00:46:27]Szóval, hogy tehát ez jelen volt, jelen volt, de nem a Petőfi TV fogja ezt megváltoztatni, azt biztos lett benne, merthogy egyszerűen annál szervilisebbet is tényleg, amit ott láttunk, azt valami hát nyilván a múltban persze, de ugye minden rendszerek a velejárója, hogy van egy nagyfokú cinizmus a a korábbi rendszerekhez képest, tehát akár még a legdurvább rendszereket mi mondjuk a náci Németországot elnézzük, tehát ott sem az volt, hogy akkor most mindenki mindenki nem tudom börtönbe kerül, minden átalakult.

[00:46:56]Hát bizonyos dolgok túléltek, bizonyos dolgok nem.

[00:47:00]De volt egy mondjuk egy elég előteljes szembenézés azért egy feldolgozás a múltnak minden területen.

[00:47:04]Magyarországon mondjuk pont, hogy a másik világháborúval kapcsolatban nem igazán volt szembenézés meg feldolgozás.

[00:47:09]Hát inkább egy tagadás ha elég a szabadságtérrig elmenni.

[00:47:14]A 90-es évek is erről szólt.

[00:47:16]Hát igen, ez a másik ez jó, hogy mondtad.

[00:47:17]Igen, hogy a rendszerváltás kudarca az egy azt így elfelejtjük, azt ilyen banálisnak gondoljuk, hogy annyi volt ugye a szervező elvendszerváltásnál, hogy hát ne akomcsik legyenek, de az, hogy mit rakunk a helyére, ami nyilván nehezebb kitalálni, az már nem ment olyan jól, meg nem is volt igazából cél.

[00:47:32]mondjuk az oktatáspolitikában, a kultúrapolitikában, egészségügyben, tudományban ez mind-mind elmaradt.

[00:47:35]És hát ugye ennek részben a következménye lett az a Fidesz rezsim, ami utána a a hatalomra került.

[00:47:42]És hát most is az a felelősség valójában, hogy ez a rendszerváltása ez ne menjen ugyanúgy kárba, mint a jó, de hát a Fideszben 70%-al kommunisták is ültek.

[00:47:49]Azért a Tiszára ezt nem lehet elmondani.

[00:47:52]Szóval ennyivel már előny.

[00:47:53]Én sokkal jobban hiszek a Tiszában, mint a Fideszben hittem valaha is.

[00:47:57]Amikor fiatalokat láttam 2000-es évek közepén, amikor kommunistázzák őket, és nem értik az egészet teljesen érthető módon, Fidesz borzasztó volt a lehető legrosszabb 16 éve, ami lehetett ennek az országnak.

[00:48:09]É ráerőlt ráerősített pontosan azokra a negatívumokra és gyengeségekre az országban, amire pont hogy erősíteni kellett volna.

[00:48:19]És hát a korrupció azt azt azt a legmagasabb szinten ilyen alapon még, hogyha azt nézzük még az a kádár szintű szocializmus is művész szempontjából most nem, mert pánkok nem voltak, de bizonyos szempontból kiszámítható volt.

[00:48:31]Hát ugye volt a tűrtilott támogatott, én úgy éreztem, hogy a Fidesz rendszer az inkább a Rákosihoz hasonlított.

[00:48:35]Van a aki nem velünk, az ellenünk típusú dolog volt, ami hát ideológiailag nyilván sokkal rosszabb.

[00:48:41]Az most persze ugye hozzá kell tenni disclaim, mert hogy azért nyilván Rákosi rendszerben rosszabb volt, de de hogy a maga az elv, a mentalitás az közelebb állt szerintem Kárkor az ugye engedett olyan intézményeket, mint például az FMK, amire így rácsukták az ajtót, és akkor a fiatal művészek meg az underground az ott így el van abba azon a spoton, és kábé így ennyi, de úgy úgy meg volt tűrve valamilyen módon.

[00:49:04]Így van.

[00:49:04]Hát a 3T erről szólt meg hát a sanzon bizitottságok meg ezeket nevetséges valahol, de mégis kiszámíthatóbb világ volt szerintem valahomilyen szinten.

[00:49:12]Hát nem egy pánnak.

[00:49:14]Én valami újjal szeretném ezt már most így összehasonlítani.

[00:49:16]Különben szóval a Kádárkor sem volt azért jó.

[00:49:17]Tehát azért azért azért oké.

[00:49:19]Lehet, hogy jobb volt a a meg a meg a meg a meg a vége jobb volt, mint a Fidesz meg nem tudom.

[00:49:25]De igen.

[00:49:28]Tehát, hogy a Kádár korban is.

[00:49:28]És akkor most még mondok egy ilyen társadalmi tiltakozási akciót, hogy minden ember ezt magába egyénileg megteheti egyébként.

[00:49:35]Szóval az lenne jó, hogyha ez az egyénektől indulna el, még ha nem is művészek vagy zenészek, vagy képzőművészek, vagy bárki, de például Viktor Vazarellinének volt a 70-es években nemzetközi sztárként a műcsarnokba szintén kiállítása.

[00:49:48]és egy nála valamivel fiatalabb magyar művész, akinek nem ment olyan jól, Major Jánosnak hívták.

[00:49:55]Ő egy nagyon pici cetlit rakott a zsebére, zsebébe a megnyitó alkalmából, és és azt néha így fölemelte úgy a barátoknak, akikkel ott találkozott, és arra az volt írva, hogy Vazarelli Go Home.

[00:50:08]Tehát, hogy ő neki volt egy ilyen, tehát ő azt így átlátta, hogy ő vele most villog a kádárrendszer, mert egyébként annyira nem jó művész.

[00:50:16]Tehát majd társadalmilag sok mindent ő nem mondott például, hanem inkább egy ilyen dekorációt csinált.

[00:50:20]És hogy így így tiltakozott ellene.

[00:50:23]Ezt utána földolgozta egy képzőművész, Fogarasi András.

[00:50:26]Ezt meg lehet nézni.

[00:50:26]Nagyon jó beszélgetések vannak ennek kapcsán, például így a kádárkornak erről a korszakáról.

[00:50:33]Hm.

[00:50:33]És mit gondoltok, hogy azokat a műveket, amelyeket vagy alkotásokat, amiket már előállítottatok az előző rendszerről, azt milyen lesz most előadni?

[00:50:43]Jó.

[00:50:44]Igen.

[00:50:44]Hogy változik meg bennetek ezeknek az előadása?

[00:50:47]Én amikor azokat a dalokat írtam, azok azok valid dolgok.

[00:50:49]Hát most hogy változna meg?

[00:50:51]Persze ezek a dalokból fognak kikerülni a repertoárból például.

[00:50:56]Hát például szerintem azért a a leggerősebb dalok azért ki fognak kerülni.

[00:51:01]Aokkeresztény az szerintem ki fog kerülni.

[00:51:03]Most nincs ez a nagy jobboldaliság.

[00:51:04]Látod, a horok keresztények például az sem annyira a Fideszről, inkább csak a magyar jobb oldalnak annak a részének a megerősödéséről szól, aki kizárólag ezzel a futball huligán aggyal tud gondolkodni, mert én nem azt gondolom, hogy az egészes jobb oldal az bede Zsolt, érted, hanem azért vannak intelligens emberek mindenhol, és azt gondolom, hogy a magyar társadnak a jobb oldala az egy gerincet is adhatna egy normális jobb oldal.

[00:51:27]És én is félig pedig konzervatív is vagyok.

[00:51:29]Én nem gondolom azt, hogy valaki kizárólag csak baloldali, csak jobboldali.

[00:51:33]Vegyes érzelmű ember vagyok ilyen téren, de én alapjáraton szélső balos lennék, csak Magyarországon az egy teljes káosz.

[00:51:39]De pont ezért kérdezem, hogy mert hogyha kikerül a repertoárból, akkor igazából ez a emlékezett politikával megy szemben, mert hiszen akkor, amikor írtad, ennek volt egy szerepe, és úgymond az, hogy emlékezünk ezzel a dallal, arra, hogy milyen rendszer volt, azzal egy tanulságot is le tudnak vonni azok, akik később ismerkednek meg, akik később nőnek fel ezeken a számokon.

[00:52:00]Tehát hogyha kikerül a repertoárból, akkor nem szembesülnek ezzel a ennek a rendszernek az ideológiai veszélyével.

[00:52:06]De hát maradnak bent olyan dolgok, amik amik amik a régi rendszerről szólnak.

[00:52:10]Meg megvárjuk, hogy egyáltalán mit hozz a jövő.

[00:52:11]nem tűnnek el azért ugye, tehát hogy semmi nem tűnik el.

[00:52:14]És azért sz tehát a művészet az az valamennyire ilyen kontextus kérdése, tehát hogy a korok kérdése és ugye bármire rá lehet tekinteni.

[00:52:21]Mondjuk így a képzőművészetben olyan, hogy repertoár szerintem nem nagyon van, vagy legb akkor már nem jó, hogyha az van.

[00:52:26]Tehát hogy tudom, hogy ez mit jelent.

[00:52:28]Nyilván ez a szó, azért is mondom, de hogy ez mindig kontextus kérdése.

[00:52:34]Tehát most ez az előbbi, amit fölidéztem, ezt ezt 2026-ból látjuk valahogy, és akkor úgy ítéljük meg.

[00:52:41]Tehát abszolút, tehát ez ennek a lényege az, akkor kell megtörténnie.

[00:52:44]Most én is ezt gondolom, focializmust előadhatom, csak most szerintem következő években nagyjából a magyar focinak az állami támogatással együtt lőttek.

[00:52:53]Én legalábbis nagyon ezt gondolom, mert a piaci alapon nem fognak tudni megélni.

[00:53:00]Legalábbis úgy, ahogy most vagy idáig.

[00:53:02]Azas szintű támogatási rendszer Tao, Mezőkövesden is olyan férőhelyes stadionon, hogy az felfoghatatlan.

[00:53:12]Fogadjunk, hogy 10 év múlva a fű fogja majd ott.

[00:53:16]Hát a a Csaeskunak is stadionja a saját falujával.

[00:53:19]Igen, valóban.

[00:53:19]Igen, igen, igen, igen.

[00:53:23]Na hát szerintem egyébként ez egy ilyen pozitív végszó.

[00:53:24]Vannak még kérdéseim, de megadnám a lehetőséget a közönségnek is, hogy hozzászóljon, kérdezzen.

[00:53:33]Horvát Imréné vagyok és az egyik hozzászólnivalóm az, hogy nagyon sajnálom, hogy ilyen kevesen vagyunk és ilyen kevesen hallgattuk ezt a nagyon nagyszerű kitárulkozást és olyan ismereteket erről a világról, ami ugye hozzánk, mint hallgatónak és mint látó embernek azért nincsen ilyen Közel látunk, tetszik, nem tetszik, hallgatunk, az is tetszik, nem tetszik.

[00:54:07]Tehát képzőművészetet, irodalmat, színházat, zenét, de azért ilyen mélységeibe belelátni, ez nagyon kíváncsi voltam rá, és nagyon hasznos volt, és nagyszerű.

[00:54:19]Úgyhogy nagyon szépen köszönöm és hangsúlyozom, hogy nagyon sajnálom, hogy csak ilyen kevesen vagyunk itt és hallhattuk ezt.

[00:54:25]A másik dolog, hogy én azt gondolom, hogy igenis a társadalomnak és a társadalomban ugye a kormánynak, amely képviseli a társadalmat, kötelessége mindenféleképpen a kultúrát támogatni.

[00:54:46]Persze nem olyan módon, hogy elvárásai legyenek, de egy alapot, például azt, hogy megmutathassa magát bármely művész, előállhasson a alkotásaival.

[00:55:00]Most az akár zene, akár irodalom, akár képzőmészet satíbis.

[00:55:05]Azt igenis, hogy a kormányoknak támogatnia kell egy bizonyos, mondom egy megjelenési szinten.

[00:55:13]Ezt nem tudom megmondani pontosan, hogy hogyan is, de hát erről gondoskodni kell.

[00:55:19]Meg kell adnia a társadalom részére a kormánynak azt, hogy mi a társadalom tagjai láthassuk, hallhassuk az alkotá a művészi alkotásokat.

[00:55:36]Ezzel egyetértünk.

[00:55:36]Az gondolom.

[00:55:39]Egy pillanat még annyit hozzáfűznék, hogy Franciaország ismerek francia rappereket, akik egy állami támogatásban részesültek Franciaországban, és nem pénzt kaptak, hanem stúdióeszközöket.

[00:55:49]De szép.

[00:55:49]Ugye szóval ilyen szinten meg lehetne reformálni ezt a dolgot.

[00:55:54]Csak hát akkor miből lenne ennek a ner hiphopos srácoknak az elmúlt 20 éve pénze?

[00:55:59]Igen.

[00:56:01]Ugye?

[00:56:01]És akkor előjönnek itt itt a nepotizmus nagyon erős, hogy ezt a nepotizmust kellene mindenhol háttérbe szorítani.

[00:56:08]És én is így gondolom, hogy eszközökkel legyen az képzőművész, legyen az zenész, azzal kellene, nem anyagi juttatásokkal, videóklipre, hogy a hölgyek félmeztelenül a pezsgőt.

[00:56:22]Igen.

[00:56:22]És végül is ez ránk a társadalom tagjaira nézve is sértő, hogy olyasmit mutatnak meg nekünk, olyasmit láthatunk, hallhatunk, amire mi nem vagyunk kíváncsiak, sőt ne talán tán kifejezetten irritáló, és nem könnyen jutunk hozzá ahhoz, ami számunkra is tetsző lenne.

[00:56:46]Hát az elmúlt 16 évben ez célja volt ugye a a kormánynak, úgyhogy ezek jó gondolatok, amiket ön mondott.

[00:56:52]Köszönjük.

[00:56:54]Nagyon jó.

[00:56:55]Viszont lenne egy kérdésem, hogy mi a véleményük az arckiállításról.

[00:57:03]Az egy jó, jó dolog, én azt gondolom, az arc egy, egy be nem tiltott platform még a mai napig, amit ugye elkezdtek 10 évvel ezelőtt azok, akik ezt elkezdték.

[00:57:17]Bakos Gábor például ugye a mai napig viszi, csinálja, és hát sok helyszínt váltott és bevonja a a civil szférát mindenképp arra, hogy mondja el a véleményét.

[00:57:32]Úgyhogy ez egy szuper dolog a mai napig.

[00:57:35]Minden évben meg kell újulni.

[00:57:35]Az jó, hogy minden évben vannak tematikák, tehát hogy ilyen különböző hullámok voltak, amennyire ismerem a történetet ebben a dologban.

[00:57:42]Úgyhogy több harcot.

[00:57:46]Én azt mondom, mindig csak egy alkalom.

[00:57:49]Igen.

[00:57:50]És kész.

[00:57:50]Én szerintem az elmúlt évtizedekben a legerősebb művészeti ága a street art lett.

[00:57:53]A street art annyival másabb, én nagyon szeretem a graffitit is, de a street artnál van egyfajta üzenetjelleg, ami ami ami akár tanító, oktató jellegű és óriási.

[00:58:05]És ugyanezt vettem észre az öbölbe és a San Franciscoi öbölbe, hogy hihetetlen, erős gaz vagy kulturálisan.

[00:58:14]A másik, még annyit szerettem volna elmondani, hogy 2012-ig a dalaimat játszották úgy, hogy a Petőfi rádióban, Viva Televízió, most már ezeket ki lehet mondani, mert nincsen.

[00:58:23]Volt még a három betűzenei csatorna.

[00:58:25]A társadalomkritikus dalaimat lejátszották, és ahogy a a Fidesznek az embereibe elkezdtek bekerülni a Petőfi rádióba, Petőfi TV-be, én onnantól fekete listás lettem.

[00:58:37]Szóval nehéz ez a játék borzasztóan, mert az ember csinál valamit.

[00:58:43]Furcsa az, hogy a Gyurcsány érába rotációt kapott a Fanyarország című dalom, Subdays Monsterrel közös dalom.

[00:58:50]Rotációba mehetett a társalamkritika, amiben én egy hajléktalant játszok.

[00:58:54]Subbase monster egy bentlis milliárdost és borzasztó nagy társadalomkritika van benne, főleg a jobb oldal társadalomkritikája és lehetett játszani tévében, rádióba.

[00:59:06]Megjött a Fidesz, egy-két éve el kellett állni, mire mindenhova jó belakták magukat, és vége mindennek.

[00:59:09]Szóval sajnos én több mint zenészként, én fontosnak tartom azt, hogy a zenész legyen egy underground zenész is, azért legyenek megjelenései, azért igenis érezhesse magát valakinek.

[00:59:19]Font amit ön is mondott, hogy fontos lenne mindenkit bemutatni a médiába, ne csak mindig a fő sodratot, mert ez valami felfoghatatlan.

[00:59:29]És ezt abban az időben tapasztaltam egyedül, amikor volt ez a 200722 közötti időszak.

[00:59:37]Szerintem később az életedbe biztos vagyok benne, hogy úgy fogsz emlékezni erre, hogy nem baj, hogy nem voltál benne a Petőfi rádióba bizonyos években, és és nem mentél ott rotációban, és nem két hírek között kerültél be, ugye, mert ott fél óránként mentek a a ner hírek, hogyha jól emlékszem, de én nem hallgatom igazából a Petőfi rádiót, de de hogy Ja, ez egy komoly kultúrusok lett volna c azt mondtam el, hogy ugyanazzal a zenével cak próbáltam valami pozitív hogy ugyanazzal az elével, ugyanazokon a platformokon és jött egy rendszer, egy másik rendszer és ki is ker én abban reménykedem, hogy az új rendszerben, ha nem is ad támogatás, azt nyilván amit mondtátok, azzal nem értitek egyet, de hogy hogy helyet kapjanak a társadalomkritikus még van az a támogatási rendszer, ami eszközök van szó.

[01:00:26]senkitől végegy a világon nem fogok egy mikrofont sajnálni vagy egy bármit, főleg nem a szegregátumokba élőknek, mert oda kellene ezeket vinni.

[01:00:34]Hatalmas zenei készség van a romákban is, akár ezek ezekben a leszakadt régiókban, ahol én is élek.

[01:00:42]És ennyivel meg lehetne őket támogatni.

[01:00:45]Magyarországon az elmúlt 10 évben kialakult egy roma pop kultúra.

[01:00:47]És a semmiből, ez igaz.

[01:00:51]És a semmiből.

[01:00:51]És én ezt a részét egy picit jobban megtámogatnám, mert én azt látom, sokkal jobban nagyon élik ezt a dolgot, ők ők szeretik ezt a dolgot, szív van benne, ami sajnos a magyar zenéből.

[01:01:03]Üm amikor azt mondtam, hogy én öt éve ettől az egész műfajtól elkezdtem minél messzebbre elvonulni, és nem is fogok szerintem oda már visszatérni, velem a lelkét veszítették elnek a műfajnak, többek között felem és Zefillel.

[01:01:19]Én azt gondolom, és ez egy nagyon fontos dolog, mert egy idő után elkezdtek kiröhögni az őszinte szerelem címidalom után, hogy valaki ezt lélekből csinálja, és nem csak pénzér.

[01:01:27]És elkezdett az is közöttük problémát okozni, hogy nézd már, hát ez azért lenéznek, mert te ezt szenvedélyből, hitből csinálod.

[01:01:38]Valamikor, amikor ugyanúgy, mint most is kicsit szenvedélyesebben beszélnek, azon nevettek, hogy én érzek szenvedélyt.

[01:01:44]Szóval az egész egy ilyen azt hittem, hogy ez kötelező a műszeknél.

[01:01:46]Én is azt gondoltam, és akkor jöttem rá, hogy valójában ők antizenészek.

[01:01:50]Sajnos a magyar 90%-át nem is ők csinálják az en hát utoljára Babics Mihály volt az assiszem, aki azt mondta, hogy el kell távolítani a költőint zenéből, és én ezt már a gimibe se értettem, hogy az miért jó.

[01:02:00]És akkor ugye volt egy darab verse szerintem, ami ami egyáltalán értékelhető volt, de de igen.

[01:02:03]Szóval nem nem értem nem értem ezt valójában.

[01:02:08]Más kérdés, meglátás esetleg?

[01:02:08]Ön azt szeretném kérdezni így a képzőművészet kapcsán, hogy ugye elhangzott itt most, hogy ebben az elmúlt 16 évben nem születtek igazán kritikus alkotások, és hogy vajon miért?

[01:02:25]Igazából ez valam a a személyes véleményemet mondtam el.

[01:02:27]M hát azért nem, merthogy merthogy merthogy elfáradtak a művészek, azt gondolom, nagyon kevés olyan független hely van, ahol helye lehet a kritikának.

[01:02:44]m azok az aktivisták, akik annak idején részt vettek a azokban az ellenállásokban, amik a mondjuk a pályázat nélküli igazgatók ellen léptek föl, vagy a csúcsintézménynek a megváltozásai ellen, azok később kiállítottak ezekben az intézményekben.

[01:03:03]Tehát, hogy hogy ennek a konszolidációs időszaknak, ami ugye a Fidesznek a elmúlt 16 évében a kultúrát sújtotta, ott volt egy ilyen folyamatos konszolidáció, és ez ezzel járt, hogy hogy hogy m nem nem születtek egyszerűen.

[01:03:21]Ezt gondolom, tehát hogy vannak művek, például a sugáré, amit mondtam, vannak jó művek, lehet, hogy vannak a fiókokban, vagy vagy itt ott megjelent, tehát tudnék nyilván ilyet is mondani, de nem olyan számban.

[01:03:34]Tehát hogy ö ez az oka.

[01:03:37]Én ezt gondolom.

[01:03:39]A zenévé is ugyanez.

[01:03:39]Az elmúlt 15 évben ugyanezt éreztem, elfásultam.

[01:03:42]Nem is az, hogy elfáradtam, mert energiám volt a zenéléshez, csak nem kezdtem el olyan témákat boncolgatni, amiből utána tudom, hogy gondot okoz, mert láttam, hogy nagyon sok mindent nem érek el vele, és ez borzasztó érzés egyébként.

[01:03:58]De hát konkrétan egyébként lehet ilyen szociológiai vagy nem tudom én okokat is találni, vagy legalábbis nem.

[01:04:03]Tehát ennek ennek volt egy története, vagy van egy története.

[01:04:07]Nagyon sokan élnek Berlinbe például, akik elhagyták az országot, mert mert konkrétan vegzálták őket, vagy nem tudom én, az várt esetlegesen rájuk később.

[01:04:16]Sokan beintegrálódtak ebbe a rendszerbe, mégis csak akkor jó, akkor fejet hajtottak.

[01:04:24]Például egy díjátadás Magyarországon úgy zajlott, hogy azt ugye előre fölhívták az embert, hogyha munkácsi díjra jelölték.

[01:04:30]Mondjuk, hogy hogy de itt nincs bohóckodás.

[01:04:32]Tehát ez a díjas sztori, amit az előbb elmondtam, ennek egy komolyabb része az, amikor ezeket átadták az ilyen állami kitüntetéseket, akkor ott az előre meg van mondva, hogy konkrétan kezet fog, nem csinál olyat, hogy nem fog kezet, fejet hagyt, fölöltözik szépen, ez mindig is volt, vagy nem tudom, vagy ilyen elvárás, de itt konkrétan ez volt, hogy nincs ilyen, hogy hogy a Gyurcsánnyal nem fogok kezet, vagy vagy Kövér Lászlóval, tehát hogy volt ilyen, hogy valaki nem fogott kezet, ugye, de ezt utána bele vésték a díjátadási folyamatba.

[01:05:00]Háromszor ellenőrizték, odajön, nem jön, kijelölte, elfogadtuk, nem tudom én, utolsó pillanatban kihúzták, mert még találtak valamit, hogy ja, hát ő lehet, hogy kiállított valami olyan helyen, vagy mondott valamit, vagy nem tudom.

[01:05:14]Tehát ez ez ilyesmi.

[01:05:17]Meg Magyarországon van egy olyan helyzet is, ami nem tudom, hogy az összes nyugat-európai országban létezik-e.

[01:05:20]Ha bárki bármilyen alapítványhoz, bármilyen szervezethez oda főnökként bekerül, elkezdi osztogatni a pénzeket, akkor van benne egy ilyen picit, hogy ezt tőlem kapod.

[01:05:32]És amikor ez a tőlem kapod előjön, akkor majd benne van az is, hogy valamikor kérni fogunk érte valamit.

[01:05:39]És a magyar hiphop nagyjából erről szól.

[01:05:42]Tehát tényleg beült valaki oda, mint valami kapuőr, ossza a pénzt, és ez úgy van előadva, hogy azt tőle kapod.

[01:05:49]A másik, ami nagyon fájdalmas volt az elmúlt 15 évben, amikor feljött az NK téma, elkezdték ezt a ször szőrszál hasogatást, hogy hát ez nem is állami pénz, mert hogy ezt a zenészektől veszik be, az Enk-t meg a nem tudom szerencséját zért meg nem tudom.

[01:06:03]Most egy állami elosztású valami vagy állami államnak nincs pénze.

[01:06:08]Szóval ezt magyarázni, hogy az adófizetőktől vannak a minden amit járulik, beveszik.

[01:06:12]Szóval és az, hogyha a zenészektől veszik le az encoutt például, akkor engem még jobban érint, nem?

[01:06:20]Hát az én adómból szedik le, meg az én jogdíjamból.

[01:06:22]És nekem maga ez a hozzáállás, hogy nem tudtunk normálisan beszélgetni tényekről, mert ott maradtunk, hogy ez nem állami pénz.

[01:06:28]Hát most, hogy az állami elosztása, hogy állami pénz.

[01:06:32]Mi az állami?

[01:06:32]Nincs is állami pénz, csak adófizetői.

[01:06:34]Szóval, hogy maga itt nagyon sokakat kellene változni azon, hogy legalább egy szintig jussunk már el, hogy tudjunk úgy beszélgetni, hogy legyen értelme.

[01:06:42]De ha olyan párbeszédekbe mész bele, ahol Dósarihár majd azzal fog birkózni veled, hogy ez nem is állami pénz, akkor nagyon nehéz egy idő után ezt.

[01:06:54]Visszatérve, bocs a képzőművészetre, vagy válaszképpen, hogy ezzel együtt vannak jó művészek Magyarországon, fiatal, középgenerációs, és azért születtek, lehet, hogy a műtermekben vannak még azért jó művek, illetve voltak is jó művek, csak nem biztos, hogy felszínre kerültek, vagy legalábbis szóval, hogy sőt nem igazán.

[01:07:09]Nem tudom, egy jó példa még.

[01:07:12]Gerhes Gábornak a politikus című ö büsztje.

[01:07:17]Ez egy ez egy ez egy ö portrészor.

[01:07:21]Ez nem tudom, hogy az elmúlt 16 évben született-e, de talán még abban van.

[01:07:26]Debrecenben, a Modenben került kiállításra, és Kósa Lajost ábrázolja, vagy legalábbis felismerhető Kósa Lajos, de nem ez a lényeg.

[01:07:33]Politikus, de nagyon hasonlít Kósa Lajosra.

[01:07:36]És ugye ő Debrecen polgármestere volt akkor, amikor az a Gulyás Gábor, aki utána pályázat nélkül lett a műcsarnok igazgatója, akkor még ott dolgozott.

[01:07:47]Tehát, hogy ez mutatja azt a konszolidációs folyamatot, és most néhány név elhangzott, de nagyon sok nevet lehetne mondani, hogy hogyan kerültek ezek az emberek bele ebbe a rendszerbe, és és nem tudom én, vagy azok a zenészek, akik az NKA-nál döntéshozói pozícióba kerültek.

[01:07:59]Tehát, hogy hogyan hogyan hogyan vált ez egy ilyen biztonsági művészetté?

[01:08:05]Az akkor is kiverte a biztosítékot ez a szobor egyébként.

[01:08:09]Tehát elkészült, fölrakták a Gulyás Gábor fölrakta, ott volt a posztamensen, vagy nem tudom, egy kiállításra került ez a egy ilyen fekete rákosi kort idéző az életnagyságnál kicsivel nagyobb ilyen igazi igazi mellszobor igazából.

[01:08:25]És és és ezt utána az utolsó pillanatban azzem, hogy pont meglátogatta Taján a Kósa és akkor azt mondta, hogy ezt nem nyílhat meg.

[01:08:35]Akkor még így direktbe volt egy ilyen, hogy hogy akkor ő ezt így lefújta, és akkor volt egy kicsit később kezdődött el a megnyitó talán, mert akkor valahol a háttérben mégis megbeszéltük, a többi művész azt mondta, hogy akkor ők se állítanak ki, tehát hogy akkor ők se járulnak hozzá a kiállításhoz.

[01:08:50]Tehát volt egy olyan szolidaritás, ami ma már nem igazán van így, mert akkor ott valakinek tényleg érdeke van ahhoz, hogy én mégis kiállítok, mert itt van a galeristám, lehet, hogy azt majd megveszi, nem tudom, hogy hogy van.

[01:08:59]Én ebbe a kereskedelmi műfajba nem vagyok benne egyébként valamennyire szándékosan is.

[01:09:06]és hogy szóval, hogy hogy akkor ez még egy kicsit így máshogy működött, de aztán ez egészen pontosan 72 óráig volt érdekes a közéletben vagy a társadalomban.

[01:09:14]Akkor még a nem fideszes index írt erről egy cikket, és eléggé erősen ment a a erről való véleményalkotás, de három napig tartott, mint minden csoda, vagy nem tudom én, tehát hogy nem tartott tovább.

[01:09:30]Ez csak egy ilyen példa erre, hogy hogyan változott.

[01:09:32]Annyit tennék talán még hozzá, hogy egyrészt társadalomkritikus vizuális művészete az nem mindig maradt következmények nélkül.

[01:09:38]Az egyik klasszikus forma ugye az a karikatúra.

[01:09:40]És egy pápai Gábort konkrétan beperelte a KDMP-s egyik politikus és nyert is, merthogy csinált karikatúrát Mülder Cecíliáról és akkor ott volt Jézus a kereszten mellette és akkor az volt, hogy alapbetegsége volt mondta Müller Cecíria ami nyilván nem is egy kereszténység kritika, bár ugye azt is lehetne, mint bármi mást kritizálni és elítélték a vallási érzelmek megsértésére Pápai Gábort.

[01:10:00]Perem most jelenleg a straszburgi ugye emberi jogjogi bíróságon van.

[01:10:04]Tehát hogy azért ez ilyenkor mindig jelzésértékű, hogy ha már a karikatúrát, ami az egyik legközvetlenebb formája társam kritének leggyakorib, az se lehet, akkor az elrettentő másokra nézve is mindenképpen egy másik adalék, hogy az a kérd a válasz a kérdése attól is függ, hogy mit tekintünk képzőművészetnek.

[01:10:19]És itt most mondok egy vad dolgot, hogy lehet, hogy a mémek is esetleg a képzőművészet része.

[01:10:25]Volt erről egyébként egy vita a pont itt a vitasorozatban a CE, amit meg lehet nézni a YouTube csatornánkon.

[01:10:30]És pont azt azt boncolgattuk, hogy vajon a mém az mennyire művészet, és mennyire inkább csak valamilyen önkifejezésnek a a része.

[01:10:39]Vegyesek voltak a vélemények.

[01:10:42]Én azt gondolom, hogy lehet olyan mém művészeti alkotás, ami már a művészet kategóriába tarzik.

[01:10:47]Van olyan, ami nagyon gagyi, az nem.

[01:10:48]Ö de van olyan ami igen.

[01:10:51]Tehát ilyen szempontból a képzőművészet szerintem nagyon aktív volt, csak részben áthelyeződtek a a hangsúlyok.

[01:10:55]Tehát hogy a klasszikus tényleg, aki csak művészettel foglalkozó művész, képzőművész, abból lehet, hogy kevesebb volt, aki társadalomkritikus.

[01:11:01]Viszont egy csomó átlagember a elek, tehát ilyen elektronikus eszközök segítségével, informatikaai eszközök segítségével viszont betette a lábát a művészetnek legalább a kapujába azáltal, hogy különböző mémeket csinált, képeket csinált.

[01:11:14]És persze az AI-al aztán még meg volt fejelve.

[01:11:17]Szóval én ilyen szempontból aktívnak láttam aktívnak láttam ezt sőt, hát ilyen több 100zres követései voltak ezeknek a Facebook oldaloknak, ahol ezek a mémek mentek meg mennek a a mai napig.

[01:11:27]Szóval ilyen szempontból ez egy jó alternatív szubkultúra volt, illetve az a mai napig.

[01:11:34]Más kérdés esetleg, vagy hozzászólás?

[01:11:36]Még egy kérdésre van időnk, vagy hozzászólásra?

[01:11:37]Hát csak a a igazából az ilyen társadalom kritikus művészetnek az iránya valahogy ez, hogy vagy a társadalmiag mobilizáló ereje, felforgató ereje az mennyire tehát hogy hogy mennyire van, tehát az tök jó, hogy megfogalmazza az ember a véleményét, de igazából minthogyha ezt az erejét fokozatosan veszítené el.

[01:11:58]Tehát például az arc szóba került, az szerintem csak kinyomtatott neg mémek, amik igen alacsony szinten, hogy a mém kultúra azt inkább érzem felforgatónak.

[01:12:07]Tehát például csinálta a faszi az AI-t a Gajdicsottóról, sokkal nagyobbat ment, mint bármelyik, akár jól producerált, mert annak van egy ilyen folklorisztikus, azonnal reagáló ereje, és hogy igazából, hogy tehát hogy mintogyha tényleg elveszítené a felforgató potenciáját vagy bármi erejét, talán így képzőművészetbe a legnagyobbat az a az a szivárványszobor ment, amit ugye szétvertek, aminek szerintem az volt a célja, hogy azt a szobrot szétverjék, tehát azzal teljesedett be az alkotás, de hogy igazából hogy látjátok, tehát hogy hogy tudja visszanyerni a libidóját a társadalomkritikus művészet.

[01:12:46]Hát teljesen igaz, amit mondasz igazából.

[01:12:48]És ja, hát nyilván lehet elvárás az arc felé is, tehát lehet személyes elvárás, vagy bármilyen más.

[01:12:56]és ö Szalai Péter munkájáról beszéltél egyébként, ami a Public Art Ferencváros projektben volt néhány évvel ezelőtt látható, amit szétvertek.

[01:13:10]És hogy én azt gondolom, hogy visszanyeri de olyan nyomásban volt, sajnos nem nem vette föl eléggé a a kesztyűt szerintem a képzőművészet.

[01:13:24]Mondom, ezért mondtam azt az elején is, hogy biztonsági művészet korszaka.

[01:13:27]Reméljük hamarosan végét végetér Magyarországon és akkor valami majd megjelenik.

[01:13:33]Én most nem akarok az ügyben hazabeszélni, hogy a kontextusprogram, ami itt zajlik, és bevonja a fiatalokat, és ezután ez ezt van egy érdeklődés, egy eléggé erőteljes érdeklődés, és nem egy dologgal foglalkozunk, nem egy műtárgyat hozunk létre, hanem hat alkalomból áll, és mindig különböző összefüggéseket keresünk a Kádárkor és a mostani kor között művészeti projekteket elemzünk.

[01:13:59]Most például Hajas Tiborral foglalkoztunk, aki a 70-es években kirakott egy zászlót a lakásából.

[01:14:06]Volt ahhoz Mersze, hogy nyilvánosságra hozzon egy zászlófotót, ami így lebegett a tehát, hogy egy zászlót a zászlóra fotózva kábé kirakott.

[01:14:16]Mi ezt most újra helyzetbe hoztuk.

[01:14:20]Meg csináltunk a tüntetések kapcsán az elmúlt fél évek egyik tün, amikor a tüntetések már betiltásra kerültek.

[01:14:25]Ugye volt tavalytavasszal egy ilyen félelem attól, hogy hogy hogy egyszerűen ezeket le fogják tiltani, mert annyira sok tüntetés van.

[01:14:34]Akkor azt találták ki a kontextusosztály tagjai, hogy kibéreltünk egy lakást itt a környéken, és onnan élőbe egy lakástüntetést streameltünk az utcára, ami egy játék azzal, hogy hogy hogyan lehet ehhez viszonyulni.

[01:14:49]Ö de az, amit elvársz, az az szerintem valid és és hiányzik, és kéne.

[01:14:57]Szóval ezzel egyetértek.

[01:14:59]Azt megmondani, hogy ez mikor fog a helyére kerülni, azt nem tudom.

[01:15:06]Nyilván világszinten ez jelen van.

[01:15:08]Nagyon sok mindentől függ ez egyébként még, tehát hogy nagyon mélyen bele lehetne abba menni, hogy hogyan tudott kommunikálni magáról ez a szakma, milyen problémák voltak közvetítéssel, hogyan ez a szcák közötti nem nem ismertség, nem tudom én.

[01:15:23]Szóval számos oka van, de ez nem magyarázat természetesen.

[01:15:26]Én is hiányolom.

[01:15:29]Említetted a gajdicsos videót?

[01:15:31]Igen.

[01:15:31]Ami mi?

[01:15:31]Egy lemez az vagy nem az az, amikor egy album van ott, vagy melyik gajdicsmén?

[01:15:36]Ez a kognitív diszonat.

[01:15:38]Ja, oké, vágom.

[01:15:38]Az a fő problémám igazából, hogy persze elkészülnek ezek a zenei művek, amiket mondjuk te sokáig írogatsz, meg csinálod.

[01:15:45]Én a trash kultúrával ezt nem emelném egy szintre, mert én azt vettem észre, hogy az elmúlt években a trashkultúra az, ami nagyon nagyot visz, és az igazi kulturális daló, képzőművészeti dolgok nem nem tudnak nagyon nem tudják átütni már azt a falat, hogy akkora érdeklődés tudjon.

[01:16:04]Én azt gondolom, hogy abszolút formai változás van ez a gyorsaság is, tehát hogy minél rövidebb tartalmat kell, minél jobban odafigyeljenek, igaz már lassan egy dalt végig se hallgatnak.

[01:16:17]Tehát itt valójában 15-20 másodpercekben kell gondolkodni.

[01:16:20]És hát trash, mert szerintem egy gajdiccsal való, most ezen tudunk nevetni, meg tök vicces az egész, de ez trash.

[01:16:27]Tehát azt nem gondoljuk, hogy az művészet.

[01:16:29]Amúgy művészet valamilyen szinten és nagyobb hatása van, mint a a klasszikus művészetnek, de ez azért van, mert formai változással megyünk keresztül.

[01:16:39]Tehát most az internet azért mindent megváltoztat.

[01:16:44]És meglátjuk, hogy abból majd mi ki fog, mert ez most egy változás.

[01:16:47]És én viszont azt problémának tartom, hogy a trashkultúra hatalmas térnyeréssel megy az elmúlt 10 év.

[01:16:57]Szerintem ez abszolút feldobja a labdát majd egy következő beszélgetésnek, hogy hogyan alakul át a művészet általánosságban, de ezt majd legközelebb fogjuk megbeszélni.

[01:17:06]Meg arról is beszéltük, a trash kultúra lehet-e akár lázad így van lázadás.

[01:17:10]Ez ez abszolút ezt felírom és a következő vitavadban átgondolom, hogy mikor tudjuk beiktatni.

[01:17:17]Viszont ezennel megköszönném nektek a részvételt, illetve a közönségnek is.

[01:17:22]Egy nagyon érdekes beszélgetést hallhattunk.

[01:17:23]Fen lesz majd nyilván a YouTube csatornánkon is egy-két héten belül a Vitának a vágott verziója, amit mindenki osszon meg, ha teheti, küldje el a barátoknak.

[01:17:34]És természetesen a kontextus programot is érdemes követni, illetve fantasztikusnak az a különböző oldalait is érdemes.

[01:17:39]Ha már itt tartunk, akkor hát akkor mi is adjunk egy ilyen közeget, hogy akkor érdemes, mert senki nem az új videóklippem hamarosan, amit San Franciscóan forgattam, az a címe, hogy I love Bay Area.

[01:17:50]Akkor egy kis promót benyomtam.

[01:17:52]Abszolút nyugodtan.

[01:17:52]Igen, igen.

[01:17:52]Szóval köszönjük a figyelmet és tovább szép estét.

[01:17:58]Köszönjük.