Népszava 30:08

Ferencz Orsolya: Orbán Viktor teljeskörűen felelős az Orbán-kormányok működéséért

ferencz orsolyafideszorbán viktoroligarchiainterjúközélet
Irányultság: LiberálisKötődés: Független
Ferencz Orsolya: Orbán Viktor teljeskörűen felelős az Orbán-kormányok működéséért
tl;dr
  • Ferencz Orsolya és Navracsics Tibor nyílt levélben kérte a Fidesz-közeli nagytőkéseket a jobboldali sajtó támogatására, hangsúlyozva a transzparencia fontosságát.
  • A politikus szerint a választási vereség egyik oka a közpénzekből történt mesés meggazdagodás és az ehhez társuló irritáló életvitel volt.
  • Mészáros Lőrinc 151 milliós Hermès táskáját értelmezhetetlennek nevezte, megjegyezve, hogy abból az összegből egy jobboldali szerkesztőség is működhetne.
  • Kimondta, hogy Orbán Viktor jogilag és politikailag is teljes körűen felelős az elmúlt kormányok minden döntéséért.
  • Élesen bírálta a Fidesz kongresszusát és Orbán kijelentését, miszerint nincs kedve megváltozni, ami szerinte a megújulás hiányát mutatja.
  • A pártban szerinte meggyengült az önreflexió és a kritika tűrésének képessége, amit egy betegséghez hasonlított.
  • Név szerint bírálta Nagy Márton gazdaságpolitikáját és Lázár János "Cstörténetét", valamint elítélte a korábbi plakátkampányokat és a poloskázós beszédet.
  • Korábbi hallgatását azzal indokolta, hogy kormányzati szerepben a belső kritikát részesítette előnyben a csapatfegyelem miatt, de a választási vereség igazolta a belső kritikák sikertelenségét.
Részletes összefoglaló megjelenítése

A nyílt levél célja és címzettjei

Ferencz Orsolya és Navracsics Tibor közösen írt nyílt levelet, amelyben a Fidesz-közeli nagytőkéseket szólították fel a jobboldali sajtó támogatására. A politikus a beszélgetésben hangsúlyozta: a levél nem tévesztette el a címzettjeit, és szükséges volt felemelni a hangjukat ebben az ügyben. Hozzátette, hogy a mecénatúra egy-egy értékrendet képviselő sajtóorgánum esetében nemzetközileg is bevett gyakorlat, példaként az Egyesült Államokat említette. Ugyanakkor kiemelte a transzparencia fontosságát is: szerinte helyes irány, ha a támogatók körét nyilvánosan feltüntetik.

„Szerintem akiknek szól ez a levél, azoknak helyesen szól. Tehát jó, hogy felemeltük a hangunkat." *

Ferencz Orsolya arra is kitért, hogy a levélben szereplő kör bővíthető, és hangsúlyozta: mindenki, aki teheti – akár egyéni olvasóként, akár tehetősebb támogatóként – járuljon hozzá az általa preferált értékrendet közvetítő sajtótermékek fennmaradásához.

A túlzott meggazdagodás problémája

A beszélgetés során a politikus élesen bírálta a Fidesz-kormányok alatt kialakult, mesés meggazdagodással járó jelenségeket. Álláspontja szerint a választási vereség egyik oka éppen az volt, hogy a közpénzekből túlárazott közbeszerzésekből meggazdagodó körök irritálták a társadalmat. Ferencz Orsolya azonban óvatosságra intett: szerinte nem szabad általánosítani és minden sikeres vállalkozót bűnözőnek bélyegezni csak azért, mert állami megbízásokat is kapott. A patrióta gazdaságpolitika önmagában nem elítélendő, és számos országban működik – tette hozzá.

„A vereségünk egyik okaként látom én és látják nagyon sokan a mi oldalunkon azt a fajta mesés meggazdagodást és aztán az ehhez sokszor társuló elfogadhatatlan életvitelt, jelenségeket, ami joggal irritálta a társadalmat." *

Ugyanakkor hangsúlyozta: a jogszerűség kérdését nem neki kell eldöntenie, erre vannak a hatóságok, és üdvözlendő, hogy a jogkörök megerősítésével vizsgálatok indulhatnak.

Mészáros Lőrinc vagyona és a 151 milliós táska

A műsorvezető konkrétan rákérdezett Mészáros Lőrinc vagyonosodására. Ferencz Orsolya nem kívánt közvetlen állásfoglalást tenni, arra hivatkozva, hogy nem az ő "elképzelései, impressziói" döntenek senki ügyében. Emlékeztetett ugyanakkor Mészáros azon korábbi nyilatkozatára, amelyben Orbán Viktor barátságának és a szerencsének tulajdonította üzleti sikereit.

A beszélgetés során szóba került az a közelmúltban napvilágra került hír, miszerint Mészáros Lőrinc 151 millió forintért vásárolt egy Hermès táskát. Ferencz Orsolya megdöbbenésének adott hangot:

„Nem tudom értelmezni, mint ember azt, hogy ilyen tárgyakat miért kell bárkinek birtokolnia. (...) És valóban ezek azok a jelenségek például, ami teljes joggal irritálja az embereket önmagában." *

Megjegyezte: ebből az összegből egy jobboldali szerkesztőség "egész jól elműködne", de hangsúlyozta, nem naivitásból írták a levelet, és nem várják, hogy az ilyen jelenségek azonnal megszűnnek tőle.

Orbán Viktor felelőssége

Ferencz Orsolya egyértelműen kimondta: Orbán Viktor jogilag és politikailag is teljes körűen felelős az Orbán-kormányok működéséért és minden döntésükért. Leszögezte: a miniszterelnököt nem kerüli ki a kritika, és nem kell messzire menni ennek belátásához, hiszen Orbán maga is elismerte felelősségét.

„Orbán Viktor egyébként jogilag is és nyilván politikailag is teljes körűen felelős az Orbán-kormányok működéséért és minden olyan döntéséért, ami legyen akár jó, akár rossz, de az elmúlt négy Fidesz KDNP kormány által irányított ciklusban megtörtént." *

A politikus ugyanakkor méltatta Orbán Viktor történelmi szerepét és jelentőségét, kiemelve, hogy az elmúlt 38 évben megkerülhetetlen szereplője a magyar belpolitikának.

A kongresszus és a megújulás kérdése

Ferencz Orsolya komoly kritikát fogalmazott meg a Fidesz kongresszusán történtekkel kapcsolatban. Nem értett egyet az ott elhangzott tízpontos értékeléssel és a röpiratban foglaltakkal. Osztozott Simon László azon bírálatában, amely a röpirat tartalmát érintette.

Kiemelten problematikusnak nevezte Orbán Viktornak azt a kijelentését, miszerint "semmi kedvem megváltozni, és nem teszek sem egész, sem fél fordulatot". Ezt a mondatot "nehezen értelmezhetőnek" nevezte annak fényében, hogy éppen a megújulás kongresszusán hangzott el. Később Orbán Brüsszelben azt is mondta, hogy hibái hozzájárultak a bukáshoz, de már túl öreg ahhoz, hogy változtasson rajtuk – Ferencz Orsolya ezt is értetlenül fogadta.

„A mi közösségünkben a 16 évnyi kormányzás során nagyon meggyengült az önreflexió képessége, hajlama, sőt a kritika tűrésének a hajlama is." *

Hangsúlyozta: az önreflexió hiányát betegséghez hasonlította, ahol a fájdalomérzet megszűnése komolyabb problémákhoz vezet. A kritika – mint egyfajta immunrendszer – életeket menthet, és segíti a közösség fejlődését, túlélését.

A hübrisz és anyagelviség kérdése

Ferencz Orsolya a kongresszusi röpirat kapcsán élesen bírálta, hogy abban a keresztény konzervatív értelmiség hübriszéről és anyagelviségéről beszéltek. Szerinte ezek a vádak nem az értelmiségre, hanem bizonyos vezető fideszes politikusokra és ikonikus háttéremberekre igazak. A politikus azonban itt sem volt hajlandó neveket említeni, ezt személyes elvének nevezte: a személyeskedés szerinte nem viszi előre a közösséget.

„Bizonyos olyan vezető fideszes és Fidesz KDNP-s politikusok, ikonikus háttéremberek körében, akiknél ez sokkal jobban megáll ez a bírálat." *

A párton belüli kritikákról szólva elmondta: voltak már olyan helyzetek, ahol szemtől szemben elmondhatta bírálatait az érintetteknek, és ezt meg is tette. A sajtó előtti személyeskedést ugyanakkor továbbra is elutasította.

Konkrét személyek bírálata: Nagy Márton és Lázár János

A politikus név szerint is bírált két volt kormánytagot. Nagy Mártonnal kapcsolatban úgy fogalmazott: gazdaságpolitikája nem volt megfelelő, és mind szakmaisága, mind emberi habitusa hagyott kívánnivalót maga után. Szerinte Nagy Mártonnak nagy szerepe volt abban, hogy a Fidesz–KDNP elvesztette a választásokat – a 0%-os gazdasági eredmények ezt egyértelműen mutatják.

Lázár Jánosról röviden, de velősen szólt: a "Cstörtémet" (feltehetően a csömöri birtokkal kapcsolatos ügyre utalva) "eklatáns példája annak", hogy egy közszereplőnek mit nem szabadna csinálnia.

A plakátkampányok és a poloskázás

Ferencz Orsolya határozottan elítélte a Fidesz korábbi plakátkampányait. "Nagyon helytelen volt azoknak a plakátoknak a tartalma, a stílusa, a mennyisége, maga az eszköz is" – fogalmazott. Rámutatott: a kampányok ráadásul nem is voltak hatékonyak, csupán felhúzták az emberek idegrendszerét, de azon kívül semmilyen eredményt nem értek el.

Orbán Viktor hírhedt "poloskázós" beszédéről így nyilatkozott:

„A miniszterelnök beszédében elhangzó poloskák. Ez szerintem, és én ezt akkor is nagyon csodálkozva hallgattam, szerintem egy nagyon rossz mondat volt." *

Nyomatékosította: reméli, hogy a jövőben a magyar politikusok elkerülik az ilyen hibákat, hiszen azoknak beláthatatlan következményei lehetnek.

A kritika kultúrája mindkét oldalon

A politikus hangsúlyozta: a szekértábor-logika és a kritika tűrésének hiánya nemcsak a jobboldal sajátja. Felidézte saját tapasztalatát a Hunor-programmal kapcsolatban, amikor a nem kormányoldali sajtó gúnyosan, támadó éllel viszonyult a kezdeményezéshez, és meg sem hallgatták a szakemberek álláspontját.

Egy történelmi párhuzammal is élt: a '90-es években az akkori SZDSZ részéről is érték támadások a jobboldali értékeket – például a Szent Jobbot "Tetencafatnak", a Szent Koronát "svájci sapkának" nevezték, fájdalmat okozva ezzel azoknak, akiknek ezek az értékek fontosak. Mindkét oldalnak fejlődnie kell ezen a téren – vélte.

A hallgatás kérdése: miért csak most bírál?

A műsorvezető felvetette: Ferencz Orsolya korábban miért nem emelte fel nyilvánosan a szavát a kifogásolt jelenségekkel szemben, hiszen a plakátok, a poloskázás, Mészáros Lőrinc gazdagodása már évekkel korábban is jelen voltak. A politikus válasza szerint ő korábban sem hallgatott, de a belső kritikákat részesítette előnyben. Amíg egy választási küzdelem zajlik, vagy amíg az ember kormányzati felelősséget visel, a csapatmunka és a fegyelmezettség megköveteli, hogy a kritikát ne kifelé, hanem befelé fogalmazza meg.

Párhuzamot vont a jelenlegi TISZA-kormánnyal is: szerinte a TISZA képviselői között is bizonyosan vannak nézetkülönbségek, de a kormányzati felelősség közepette ők sem kifelé fogalmazzák meg kritikáikat. Végül elismerte: a belső kritikák sikerességét illetően a "történelem egyértelmű és csattanós választ adott" – utalva a választási vereségre.

⚠️ Értelmezhetetlen vagy bizonytalan szakaszok
  • „Cstörtémet" – a szövegkörnyezet alapján valószínűleg a csömöri birtokkal kapcsolatos Lázár János-ügyre vonatkozik, de a szó pontos jelentése bizonytalan maradt.
  • „meccenatúra” – többször is elhangzó kifejezés, amely a szövegkörnyezet alapján a "mecenatúra" szó torzított változata lehet.
  • „negyedik" és az utolsó négy év gazdaságpolitikájával kapcsolatban több helyen akadozik a szöveg, de a mondanivaló lényege érthető maradt.
Teljes átirat megjelenítése

[00:00:00]Nyílt levélben kérte Ferenc ornevezett nemzeti nagy tökéseket, hogy támogassák a Fidesz propaganda gépezetét.

[00:00:05]Az ellenzéki politikust fogom kérdezni a következő fél órában erről a nyílt levélről, valamint a Fidesz jövőjéről.

[00:00:13]Árpási Bence vagyok, ez a törésvonal.

[00:00:15]Tartsanak velünk.

[00:00:16]Orbán Viktor egyébként jogilag is és nyilván politikailag is teljes körűen felelős az Orbán kormányok működéséért és minden olyan döntéséért, ami legyen akár jó, akár rossz.

[00:00:27]De az elmúlt négy Fidesz KDNP kormány által irányított ciklusban megtörtént.

[00:00:33]A mi közösségünkben a 16 évnyi kormányzás során nagyon meggyengült az önreflexió képessége hajlama, sőt a kritika tűrésének a hajlama is.

[00:00:46]A miniszterelnök beszéd beszédében elhangzó polos átelek a poloskák.

[00:00:52]Ez szerintem, és én ezt akkor is nagyon ö csodálkozva hallgattam, szerintem egy nagyon rossz mondat volt.

[00:01:02]Nem tévesztette el ennek a nyílt levélnek a címzettjét, amelyet Navracsis Tiborral írt?

[00:01:06]Nem gondolom.

[00:01:06]Szerintem akiknek szól ez a levél, azoknak helyesen szól.

[00:01:09]Tehát jó, hogy jó, hogy felemeltük a hangunkat.

[00:01:13]Bővíteni lehet egyébként a a cipzeti kört, hiszen egyébként pont a az ön az önök újságja, a népszava is úgy tudom, hogy rendkívüli kihívásokkal néz szembe.

[00:01:24]És én azt gondolom, hogy a meccenatúra egy-egy értékrend sajtó felületeinek, vagy az értékrendet közvetítő sajtófelületeknek a a védelme egyébként egy nemzetközileg sok helyen jó példával létező dolog.

[00:01:39]akár nézhetjük az Egyesült Államokat, persze nagyobb a sajtópiac, nagyobb a létszám, de ezzel együtt szerintem nagyon helyén van az, hogyha egy-egy értékrendet képviselő sajtógánum képviselete, meccenatúrája, támogatása az fontos azoknak a köröknek, akiknek az értékrendje egyezik azzal az adott médiummal.

[00:02:01]Szerintem bővíteni lehet a levelet nyugodt lélekkel, de szerintem helyén való volt megszólalni.

[00:02:07]Csak mert az a kérdésem, ezt nem Orbán Viktornak kellett volna címeznie?

[00:02:08]Ő építette fel ezt a rendszert.

[00:02:12]Hát igen, de ez a helyzet, hogy így ilyen értelemben ott van benne a levélben, hogy az előző kormány gazdaságpolitikája szerepet játszott abban, hogy voltak olyan vállalkozók, akik ebben a gazdaságpolitikában megtalálták a helyüket, de mindenki felé szól egyébként, aki megteheti és helyénvaló lenne, hogy támogassa az érték közösségben lévő sajtómunkásokat.

[00:02:33]Ö hozzáteszem, hogy ez egyébként piaci alapon is ugyanígy mindenki ö legyen az kis egyéni olvasó, vagy akár egy nagyobb, tehetősebb kör támogassa a a sajtorgánumokat.

[00:02:49]A fizetős internetes újságok egyébként ezt elég jól bemutatják.

[00:02:53]Számos ilyen van, ahol az olvasói kör biztosítja, és egyébként más mikro vagy makro adományok szintén folynak be, és folytak be az elmúlt években is a különféle orgánumokhoz.

[00:03:04]Ez polémia tartalm polémia is volt ebből, hogy kit ki finanszíroz.

[00:03:09]Itt is egyébként azt gondolom, hogy a transzparencia irányába elmozdulni az szintén hasznos.

[00:03:13]Úgy tudom, az Egyesült Államokban is fel kell tüntetni a támogatók körét.

[00:03:17]Ez helyes így egyébként ez szerintem egy járható út.

[00:03:20]Vannak rá nemzetközi példák.

[00:03:23]Csapost ugye ez a levélin úgy gondolom túlmutat önmagán és nem a sajtófinanszírozásán mutat vagy nem a sajtó finanszírozására gondolok itt elsősorban kizárólag, hogy most önöket nem azt ismertékbe tulajdonképpen, hogy van egy viszonylag szűn nagyon jól behatárolható érdekkör, amelyik a nernek a Fidesz kormányoknak köszönhetően közpénz gazdag.

[00:03:42]Ha az április 12-én este elmondott videómat esetleg megnézte, én abban feketén fehéren elmondtam, hogy például a vereségünk egyik okaként látom én és látják nagyon sokan a mi oldalunkon azt a fajta mesés meggazdagodást és aztán az ehhez sokszor társoló elfogadhatatlan életvitelt, jelenségeket, ami ami joggal irritálta a társadalmat, és erről én már ott említést teszek.

[00:04:08]Tehát aki így érezte találva magát, jó, hogyha találva érezte magát, akkor csak hát itt nem az az első kérdés, hogy hogyan lett közpénzekből túlárazott közbeszerzés ebből magán vagyon és nem a fideszes média finanszírozásá.

[00:04:20]Egy picit itt válasszuk szét, mert azért azt meg nem szeretném, mert az szerintem túlmutat és prejudikálás lenne, hogy ha úgy tennénk ilyen rögtönítélő bíróságokat alapítanánk itt most magunk között egy kerti padon, hogy aki gazdag, vagy akinek a vállalkozása sikeres volt, és mondjuk akár volt benne állami vállal pénz is, vagy állami megbízás is, az ma kvázi egyenlő lenne azzal, hogy bűncselekményt követett el.

[00:04:45]Erre vannak a hatóságok.

[00:04:49]És most ahogy ugye a hírekből láthatjuk, egészen megerősödött vagy újszerű jogkörökkel felruházva kívánják ezeket a vizsgálatokat nem folytatni, de minden eszköz adva van arra már most is, hogy ezeket a vizsgálatokat elvégezzék.

[00:04:59]De nem arról beszélek, hogy aki egyébként sikeres vállalkozó, vagy volt sikeres vállalkozó korábbi kormányok alatt, és egyébként mondjuk az állam számára végzett feladatokat, ami egyébként mondjuk egy patrióta gazdaságpolitikában akár helyénvaló is, hogy a hazai vállalkozásoknak nagyobb tere legyen.

[00:05:19]Önmagában ugye a patriota gazdaságpolitika ezt ezt jelenti.

[00:05:24]A az az egyenlő lenne azzal, hogy bűncselekményt követett el.

[00:05:25]Tehát ezt összemostni sem szeretne.

[00:05:27]Én nem azt állítottam, hogy bűncselepményt követtek el, csak hát azért még papíron minden jogszerűen történt.

[00:05:32]Túllárazott közbeszerzések nyertek.

[00:05:36]Lett rengeteg lett rengeteg milliárdos adófizetői pénzből az elmúlt 16 évben.

[00:05:42]Nem, most tettünk egy állít vagy tett egy állítást, egy túlárazott szerződés bizonyíték, ahol ahol ahol ez bebizonyosodik, ott meg kell tenni a szükséges lépéseket.

[00:05:50]És ugye eladdik, hogy akár ugye jó erkölcsbe ütköző és így tovább.

[00:05:54]Én nem vagyok jogász, de így számos ilyen fogalommal találkozhattunk már az elmúlt években is.

[00:06:00]Ennek van helye ezekben a vizsgálatokban, de én nem erről beszélek elsődlegesen, mert nem az én dolgom eldönteni, hogy egyébként egy-egy embernek vagy cégnek a vagyona megszerzése során történt-e jogsértés.

[00:06:15]Ezekre vannak a hatóságok.

[00:06:15]Én most arra hívtam fel a figyelmet ebben a levélben Navracsis Tiborral közösen, vagy arra hívtuk együtt fel a figyelmet, hogy aki tehetős és egyébként egy értékközösséghez vallja, valló tartozónak vallja magát, az ilyenkor a meccenatúrától ne ugorjon félre legyen szíves.

[00:06:31]Egyébként mondom, ez oldal függetlenül mindenkire elmondható és számos jó példát is látunk rá, akár a magyar sajtóban is, akár a világ más országaiban.

[00:06:41]Erre még vissza fogok térni, csak nem hagy lugodni egy gondolat.

[00:06:43]Igen.

[00:06:45]Ön említette jogszerűséget, bűncselepményeket, de most vegyük a legracionálisabbat.

[00:06:48]Ön el tudja képzelni, hogy Mészáros Lőrinc kizárólag a közpénzes beruházásokból nem Orbán Viktor segítsége nélkül lett billiomos?

[00:07:00]Nem az ő strómanjaként lett mil ezt nekünk.

[00:07:02]Nem kell elképzelni, mert Mészáros Lőrincnek volt ilyen nyilatkozata, hogy elmondta, hogy ő Orbán Viktor barátságának és hát a szerencsének és nem tudom minek is köszönhette, hogy hogy jól mentek a az üzleti ügyei, legalábbis valami ilyen nyilatkozatát szám számos helyen láttuk.

[00:07:20]Lehet, hogy most nem pontosan én is úgy emlékszem, hogy a jó szerencse Orbán Viktor meg talán még mondott valamit.

[00:07:24]Igen.

[00:07:24]Tehát elnézést kérünk, ha nem jól idéztük, de a lényeg az, hogy nyilvánvalóan amit láttunk, az legalábbis felveti azt a azt a kérdést, hogy biztos, hogy ez teljesen és és tökéletesen jól ö volt így, ahogy volt.

[00:07:40]Erre vannak ezek a vizsgálatok.

[00:07:44]Hajrá!

[00:07:44]Én azt gondolom, hogy mindenkinek meg kell védenie magát, mindenkinek meg kell tudnia mutatni, hogy ő hogyan és miként volt ilyen szerencsés.

[00:07:54]Ez helyes, hogyha ezt ezt megnézik.

[00:07:57]Na de nem válaszolt a kérdés.

[00:07:57]Nem is szeretnék ennél jobban, mert nem érdekes, hogy én mit tudok elképzelni.

[00:08:03]Ez egy teljesen Nem, azért nem érdekes, mert az én összes nyilatkozatom az elmondja, hogy én erről mit gondolok.

[00:08:09]Ennél pontosabban, vagy ennél direktebben most nem fogom mondani, mert majd akkor mondok adott esetben direktebbeket, amikor úgy érzem, hogy annak van itt a helye.

[00:08:16]Én azt gondolom, hogy elmondtam erre a válaszomat.

[00:08:21]Nem az én elképzeléseim, érzéseim, impresszióim döntenek senkinek a kérdésében, hanem a hatósági vizsgálatok.

[00:08:28]Ez ennek van itt helye, azt mindenképpen sürgetem és és örülök neki, mert meg is nyugtatja a társadalmat, hogyha kiderülnek azok, hogy ki volt az, aki szabályszerűen járt el, ki volt az, aki nem.

[00:08:39]Ha egyébként szabályszerűen járt el, de mondjuk jó érzésbe, jó erkölcsbe ütközik, most bizonytalan vagyok ebben, hogy melyik fogalmat kell itt használni, mivel nem vagyok jogász, azt is meg fogják vizsgálni.

[00:08:52]Maradjunk még kicsikét a levelénél.

[00:08:52]Ön írt írt olyat is, hogy a sokszor kellett egyes nagytőkések viselkedési miatt a fizetésből élő jobboldaliaknak köztük újságíróknak tartani a hátukat.

[00:09:02]Kire vagy kikre gondolt névszerint?

[00:09:07]Hát na bocsánat, a ez a név szerint ez a ez a ez az sajtónak egy kedvenc kedvenc dropping.

[00:09:16]Így van.

[00:09:16]És tudatosan általános.

[00:09:18]És ezt is elmondtam sokszor, és megindokoltam, hogy miért.

[00:09:19]És ez az a fajta az én megközelítésemből fakadó nyugodtan bírálja bárki.

[00:09:25]Ugyanolyan átlagember vagyok, mint bárki más ebben az országban nem viselek tisztséget, hivatalt, nem vagyok semmilyen megválasztott pozícióban.

[00:09:34]Tehát mondhatom a véleményem, de a méltányosság az ez a ném name droppinggal szembegy.

[00:09:38]Tehát egész egyszerűen amikor tehát általános jelenségről beszélünk, és aztán elkezdjük egy-egy nevet bedobálva a fókuszt ráirányítani egy pontra, az méltatlan.

[00:09:50]Tehát én azt gondolom, hogy a sajtóban egyébként akárki megtalálhatja, hogy kik azok, akiknél például olyan hivalkodó életstílust, életvitelt a luxus tárgyak vagy luxus használati eszközök gyűjtését feltárta a sajtó az elmúlt időszakban, ami ami nekem is irritáló, meg mindenki másnak is.

[00:10:14]Nem is élek én semilyen eszközökkel, nem is tudnék és szeretnék, de ennél jobban ez méltánytalan és ez az én ízlésemnek nem felel meg.

[00:10:22]Tehát ezt meg mindenki megbocsáthatja, mindenki a maga ízlése szerint nyilatkozik különösen így, hogy egy átlagember véleményét kérdezi.

[00:10:31]Én azt gondolom, hogy nem az a lényeg, hogy én itt elkezdjek neveket sorolni.

[00:10:34]Ott van a sajtóban rengeteg ilyen név az elmúlt időszakból.

[00:10:38]Lehet, hogy vannak olyanok is egyébként, akiknek a nevét mondjuk nem olvastuk a sajtóban, és majd kiderül egy ügy, és akkor fogjuk megkérdezni egymástól, hogy hát ez meg kicsoda?

[00:10:47]Ugye, hát most ön nem nevesített senkit se, csak én ugye nevesítek most egyet, egyet egyet Mészáros Lőrincről, akiről nemrég derült ki például, hogy vett 151 millió Ft-ért egy hermész táskát.

[00:11:00]Igen, elképesztő.

[00:11:00]Én ezt, hogy van ilyen táska.

[00:11:02]Közpénzből tette.

[00:11:02]Közpénzből tette.

[00:11:05]Most az a kérdés, ez például egy olyan jelenség, hogyha ez így igaz.

[00:11:08]Hát amit én nem tudok két szempontból nem tudok értelmezni.

[00:11:10]Nem tudom értelmezni, mint ember a azt, hogy valak hogy ilyen tárgyakat miért kell bárkinek birtokolnia.

[00:11:17]Ez ez számomra nem érthető.

[00:11:20]Tehát, hogy táska nem tudom, hogy miért kerül egy táska 150 vagy mennyit mond 151 millió Ft.

[00:11:26]Bocsánat 1 millió Ftba.

[00:11:26]És hogy ez miért miért kell ennek miért miért örül valaki annak, hogy van egy ilyen?

[00:11:31]Nem tudom elképzelni.

[00:11:32]A másik meg a a jogi kérdés.

[00:11:35]És valóban ezek azok a jelenségek például, ami teljes joggal irritálja az embereket önmagában.

[00:11:40]Na és most visszatérek a levelére, tehát hogy most ebből a 151 millió Ftból mondjuk egy bármilyen jobboldali szerkesztőség az úgy egész jól elműködne.

[00:11:49]Most nem akarok egy külatócsoport, vagy egyetemi kutatócsoport, hogy a saját szakmámat is ide hozzass nem naiv, nem naivitás azt gondolom, amikor ilyen költségek vannak, hogy majd az önlevele és ön és Navracsis Tibor levele fogja majd jobb ellátásra téríteni ezeket a nem azért írjuk.

[00:12:07]Szó én úgy érzem, hogy hogy meg kellett szólalnunk, meg is tettük.

[00:12:11]De az, hogy ez kit mire bír, hogy jobb belátásra bír-e, azt sem tudom felmérni, mert nem ez a célja.

[00:12:17]Meg kellett szólalnom.

[00:12:19]Én így éreztem.

[00:12:19]És így érezt Tibor is.

[00:12:21]Csak mert az a helyzet, amikor olvastam ezt a levelet, hogy ön így általánosságokba beszél, és most így nagyon jelenségekről hív hívtam fel a figyelmet.

[00:12:30]Csak csak nem beszél arról, hogy ki által lettek érinthetetlenek ezek a ezek az emberek.

[00:12:35]És ez úgy hívják ezt az embert, hogy Orbán Viktor.

[00:12:37]Őt kikerüli ez a kritik.

[00:12:40]Hát nem kerülöm ki.

[00:12:40]Orbán Viktor egyébként jogilag is és nyilván politikailag is teljes körűen felelős az Orbán kormányok működéséért és minden olyan döntéséért, ami legyen akár jó, akár rossz, de az elmúlt négy Fidesz KDNP kormány által irányított ciklusban megtörtént.

[00:12:58]És ezt egyébként nem is kell nagyon messzire menni, ezt ő maga is elismeri.

[00:13:02]És egyébként jogilag ő volt a kormány feje.

[00:13:06]Ha olyan kormánydöntések születtek, amelyek ilyen helyzetekben esetleg most majd kiderül, hogy hozzájárultak, például maga a patrióta gazdaságpolitika, amit említek, az az tipikusan egy olyan dolog, ami ennek az elmúlt négy kormányzati ciklusnak egy sarokköve volt.

[00:13:20]Mondom, teszem hozzá, nem Magyarországon egyedül számos ország van a világon, ahol ezt a fajta politikát zászlajárat tűzi egy kormányzat, és jó jól is működhet.

[00:13:27]Tehát nem ördögtől való az a gondolat.

[00:13:30]Ezt azért Brüsszel minden igyekezet ellenére azért szeretném szeretném őt kijelenteni, hogy az nem ördögtől való, hogyha egy országban a helyi abban az országban adózó ott ott alapított adott esetben az adott ország állampolgárai által birtokolt vállalkozások helyzeti előnyhöz jutnak egy gazdaságban.

[00:13:51]Ez még jól is elsülhet, de természetesen, ha ezt a szabályozás nem volt megfelelő, vagy túlkapásokra adott teret, az nagyon helytelen.

[00:13:59]És ezeknek itt van az ideje, hogy akkor ezeket most derítsük ki, tárjuk fel, tegyük ki az asztalra és szüntessük meg.

[00:14:08]És nyilvánvalóan tökéletes kormányzás nincsen, most sem lesz az, de az igyekezet az az fontos, hogy ezeket tisztázzuk.

[00:14:15]Az én levelem is, vagy a mi levelünk is, az ebben az igyekezetben egy egy olyan pont, ahol úgy éreztük, hogy ezt most szeretnénk jelezni, hogy igenis tessék értékközösséget vállalni meccionásként is, aki megteheti azokkal a torforgatókkal, akik az adott értékközösségben mondjuk megszólaltak, vagy megszólalnak a saját táboruk képviseletében politikailag.

[00:14:39]Na már volt kormányfőt már emlegettük, és ön említette, hogy Orbán Viktor vállalta a fellelőség.

[00:14:43]Absolút ő vállalta mások azért nem.

[00:14:45]És én ezt is sérelmeztem, hogy beálltak a hátta mögé a szélárnyékba jó páran, akiknek azért lehet, hogy jobb lett volna egy picit jobban, határozottabban.

[00:14:55]Hát nagy Nagy Mártont már jó párszor elmondtam.

[00:14:56]Én azt gondolom, hogy és ezt ezt ez amit ő gazdaságpolitikában itt az utolsó négy évben, tehát pont a négy ciklus ráadásul nem homogén és nagyon-nagyon sok eredmény volt a négy ciklusban.

[00:15:07]Demokratikus úton nagy legitimációval tudott újra és újra választást nyerni a a Fidesz KDNP.

[00:15:11]azért többek között egyébként, mert nagyon sok mindent jól jól csinált és sok jó eredmény született, és voltak nagyon nagy hibák és súlyos bűnök is, és az utolsó négy év az kifejezetten szerintem gazdaságpolitikában nem volt megfelelően irányítva.

[00:15:30]És ebben Nagy Mártonnak mind a szakmailisága, mind egyébként nekem az emberi habitusa is olyan volt, ami hát tűri a kritikát, ugye szabad így fogalmazni, és ezt nagy szerepe volt abban, hogy ezt a választást elvesztette a Fidesz KDMT közössége.

[00:15:48]Lázár Jánosról meg hát a Csörtémet látják elég régóta a sajtóban.

[00:15:54]És ez megint egy olyan történet, hogy nem személyes ügy.

[00:15:56]Ez én azt gondolom, hogy ez egy eklaptáns példája annak, hogy bizonyos módon egy közszereplő ne tehát ilyen dolgokat ne csináljon.

[00:16:05]Szóba került már itt korábban Orbán Viktor felelőssége.

[00:16:07]Na de ez nem marad meg szó a szólamok szintjén, mert azt látjuk, hogy Orbán Viktort megválasztják, ő elindul és megy tovább minden a régiben.

[00:16:17]Nincs a felelősségvállalás mögött egy fedezet.

[00:16:21]Nagyon szerencsés helyzetben vagyok, mert ezt is a a saját oldalamon, a Facebook oldalamon meg teljes nyilvánosság előtt leírtam, hogy nem erre vártunk, mint ami a kongresszuson történt.

[00:16:31]Nem ez, nem így.

[00:16:31]Nem értek egyet.

[00:16:34]Az ott elhangzott 10 pontos értékeléssel, nem értek egyet nagyjából a röpiratban foglaltakkal.

[00:16:38]Osztozom el Simon Lászlónak azon kritikájában, amit például ennek a röpiratnak a tartalmában tartalmáról megfogalmazott.

[00:16:45]Például a a keresztény konzervatív értelmiség elvesztése a támogat egy részének elvesztése a támogatóink soraiból az igenis nem egy nem azért történt szerintem, mert a keresztény konzervatív értelmiségi csoportoknak lenne hübrisze és anyagelvisége, de valóban, ha már a hűbrisz és az anyagelviség szót felemlegetjük, akkor azt nyugodtan tegyük, csak nem a ezekkel az emberekkel szemben, hanem bizonyos olyan vezető fideszes és ö Videsz KDNP-s politikusok, ikonikus háttéremberek körében, akiknél ez sokkal jobban megáll ez a ez a bírálat.

[00:17:26]És itt sem fogok neveket mondani, és ugyanazért nem, amiért az eddig sem, mert nekem ez egy elvem, hogy hogy nem a személyeskedés visz előre.

[00:17:34]Ezekből a mondatokból egyébként szerintem tisztán érthető a lényeg.

[00:17:39]És nem szeretnék ennél személyeskedőbb lennék, de teljesen igaza van.

[00:17:45]Ön sem arra vártam, ami ott történt.

[00:17:48]Ennek a kritikának hangot is adtam és fenn is tartom.

[00:17:52]Csak, hogyha nem mond neveket, ugyebár, akkor ez így csak marad egy marad egy marad egy, amikor nem mond neveket, akkor ez így marad egy hangzatos politikai lózunk, sem mint őszinte szembenézés.

[00:18:02]Nem, nem.

[00:18:02]Amit várnak tőlem, hogy elkezdjek személyeskedni, az nem az szembenézés őszintessége lenne, hanem egy olyan méltatlan helyzet, amikor az az illetők, aki akiről most beszélünk, és most tényleg akiket eddig mondtam, az másokból lett kiemelve.

[00:18:16]szintén azért Nagy Mártonnak a felelősségét azt gondolom, hogy azért ezután az elvesztett választás után a 0%-os gazdasági eredményekkel most vitatják persze ha már egy kicsit gazdaságít az KSH új adatai, hogy ez a görbe kicsit feljebb megy az a ezt is elhiszem.

[00:18:31]Tehát semmi nem fekete-fehér, nyilván vannak vannak jó eredmények is, de nagyon nehéz helyzetben van a magyar gazdaság, ezt azért ne vitassuk el.

[00:18:39]Ezek más típusú említések.

[00:18:43]Amikor arról beszélek, hogy például hübrisz és anyagelvűség, és elkezdenék személyeskedni úgy, hogy az az illető nincs itt, az nekem nem fér bele a saját kulturális értékrendet.

[00:18:55]Vagyis vagyis nem a sajtóban akarja lefolytatni, hanem párton belül, ha jól értem.

[00:18:59]És hogyha itt lennének azok az emberek, akiket most nem említ meg, mond találkozna velük mondjuk valami arra megfelelő fórumon, ahol én nem vagyok mondjuk ott, akkor elmondaná, vagy akkor esetleg elmondaná.

[00:19:11]Igen, ilyen volt is egyébként.

[00:19:14]Tehát voltak is már olyan olyan helyzetek, ahol volt lehetőségem bizonyos kritikáimat szemtől szemben megfogalmazni azoknak, akit akit illetett, és és azt meg is tette.

[00:19:28]Most önt fogom idézni, javítson ki, hogyha rosszul idézem.

[00:19:30]Ön azt mondta korábban, hogy a Fidesznek sokkal őszintébb szembenézésre és változtatásokra van szükség.

[00:19:35]Ehhez képest Orbán Viktor a következőket mondtak a kongresszuson.

[00:19:39]Semmi kedvem nincs megváltozni.

[00:19:41]Akkor most kinek van igaza?

[00:19:43]Önek vagy Orbán Viktornak?

[00:19:43]Most szerintem nekem.

[00:19:45]Szerint Orbán Viktor biztos azt mondaná, hogy neki, de én ezt ki is emeltem utána az egyik nyilatkozatom, hogy például ez a mondat nagyon nehezen értelmezhető annak a fényében, hogy a megújulás kongresszusán hangzott el.

[00:19:57]Így ha pontosan emlékszünk, úgy mondta, hogy semmi kedvem megváltozni és nem teszek sem egész, sem fél fordulatot.

[00:20:04]Ugye itt előtte meg Német Zsolt nyilatkozta talán két nappal előtte, hogy a külpolitikában félfordulatra van szükség.

[00:20:09]Tehát ezt oda is lehetett érteni egyszautalásként.

[00:20:11]Én ezt nem nem tartom egy értelmezhető mondatnak egy olyan kontextusban, ahol elhangzott.

[00:20:18]És ezt el is mondtam.

[00:20:18]És ugye Orbán Viktor tartott nemrégében Brüsszelbe egy sajtótájékoztatót, és most remélem ő puskázok egyet, és remélem jól jól fogom ő itt idézni, hogy ő azt mondta, hogy a hibái hozzájárultak a bukáshoz, de már túl öreg ahhoz, hogy változtasson rajta.

[00:20:33]Tehát, hogy lehet egy pártot úgy megújítani, amikor a vezetője azt mondja, hogy a saját hibáján nem tud és nem is akar változtatni?

[00:20:42]Én azt gondolom, hogy Orbán Viktornak egyébként ne vitassuk el, és én én ezt mindig el is mondom, a történelmi szerepét, jelentőségét akár csak az elmúlt 38 évben, amióta a magyar belpolitika színpadán egy nagyon komoly, sok esetben megkerülhetetlen szereplőként alakította és alakítja Magyarország történelmét.

[00:21:01]De egész egyszerűen nem értem ezt a mondatát.

[00:21:05]Nyilván ha most itt lenne, akkor tudnánk egyet így beszélgetni, hogy itt ő mire gondolt.

[00:21:08]Én ezt miért nem tartom egy jó mondatnak.

[00:21:10]és akkor meg tudnánk beszélni, de nyilván észrevette, nem én mondtam, mert nem mondanék ilyet.

[00:21:18]Ha valaki megújítást tervez, akkor akkor az a minimum, hogy az önreflexió az meg kell jelenjen.

[00:21:27]Általában is azt gondolom, hogy az oldalunkon az én most a saját oldalamról beszélek, aztán ha lehet és érdekes, a túloldalról is mondhatok egyet, de az ember először magával kezdje.

[00:21:35]A mi közösségünkben a 16 évnyi kormányzás során nagyon meggyengült az önreflexió képessége, hajlama, sőt a kritika tűrésének a hajlama is.

[00:21:47]Én ettől kifejezetten szenvedtem is, hogy hiába próbált az ember kritikát megfogalmazni akár belül, sok esetben ez azok számára, akik felé az ember ezt megfogalmazta, inkább sértettséget szült.

[00:22:01]Lehetséges az is, ezért az ember mindig így fogalmaz, hogy én is akár akaratom ellenére nem jól reagáltam kritikákra, ezúton kérek elnézést, ezuton is, de de azért meg kell maradjon, mert a ez olyan, mint a fájdalomküszöb.

[00:22:15]azért érez az ember teste fájdalmat, mert az egy visszacsatolás, hogy valami nem oké.

[00:22:21]Tehát ugye van olyan, vannak olyan betegségek, ahol a fájdalomérzet eltűnik, és az sokszor általában megágyja.

[00:22:26]Az egy komolyabb problémának, hiszen ez egy védelmi reflex.

[00:22:28]Hogyha a saját közösségünkben a visszacsatolás és az önreflexió képessége meggyengül, a kritika elfogadásának, beépítésének a jobbító szándékkal történő felhasználásának képessége elvész, az a az a az az immunrendszerünket gyengíti.

[00:22:43]A vége az, ami lett.

[00:22:43]Tehát a történelem válaszolt rá április 12-én, borzasztóan nagy kataklizma méretű vereséget szenvedett el a jobb oldal.

[00:22:50]De a túloldalhoz meg annyit mondanék, hogy nyilván nekem nem tisztem bírálni most őket, mert magunkkal vagyunk most egy pillanatban elfoglalva.

[00:23:01]Majd el fog jönni annak is az ideje politikusként ez a dolga, úgyhogy nyugodtan biráltja.

[00:23:05]Én állapolgárén, de akár a akár a korábbi Fidesszel szemben lévő politikai oldal, ugye nehéz őket is most itt definiálni, akár ez az új kormányoldal esetében is azt láttam és külösem az elmúlt 16 évben, hogy az önreflexió és a kritika tűrése nagyon alacsony szintre süllyedt.

[00:23:22]Ebben lehet, hogy volt egy ilyen önvédelmi reflex, hogy hogy őket ne bírálja senki, mert a a kijelentésszerűen nyilván nyilvánultak meg például jelenségekről, és nem lehetett korrekcióra rávenni őket.

[00:23:33]Tehát egy kicsit ez a szekértábor logika, ami egyébként a világon más országokban is jelen van.

[00:23:40]Ez ha úgy tetszik, az elmúlt években még jobban elmé elmélyült, és ebben mind a két oldal, vagy mindegyik oldal egy önvédelmi beásott pozícióba helyezte magát, hiszen attól tart ugye ilyenkor egy ennyire elmélyült küzd politikai küzdőtéren az egy adott közösség, hogy akár megsemmisülhet attól, vagy az a gyengeségének a jele, ha a kritikát hagyja hagyja feltörni.

[00:24:02]De én azt gondolom, hogy nyilván persze kulturált medben és szabályozottan, de a kritikának a helye, a kritika az életet ment, ha úgy tetszik, és segít abban, hogy egy közösség túl tudjon élni és fejlődni tudjon, és alkalmazkodni tudjon a változó körülményekhez.

[00:24:19]Pont ezért kell például a rendszeres vita, közéleti vita, és helytelen volt az a az a pozíció, amikor valaki mondjuk nem akar beleállni egy másik oldali a buborékon túli táborral való kommunikációba.

[00:24:33]Csak lehet-e bocsásson meg úgy vitatkozni, amikor a Fidesz éveken át kiplakátolta az országot, hogy kit éppen adott esetben gyűlölni, Sorost, Zelenskit satöbbi.

[00:24:45]És bocsáss meg egy pillanat.

[00:24:45]És amikor mindenféle központi üzenetek érkeztek, hogy éppen most ki a Soros ügynök, ki az ukrán ügynök, és aki részt vett egy vitában, az azzal találkozott a legtöbb esetben, hogy ő ukránbérenc, sorosista, a nemzet elárulója, sőt ő nem is részese a nemzetnek.

[00:25:03]És itt hangzott el tőlünk néhány néhány méter a nemzeti múzeumban ülünk, amikor Orbán Viktor poloskának titulálta azokat a honfitársait, akivel ő nem ért egyet.

[00:25:14]Nem Magyar Péter több kérdést ne tegyem most fel, mert tudom végig követni, mert Igen, igen.

[00:25:18]Csak hát valahogy nekem ezek nekem ezek egybe egybe tartoznak.

[00:25:19]Lehet így vitatkozni?

[00:25:22]Az a kérdés.

[00:25:24]Így sem lehet vitatkozni.

[00:25:24]Nagyon nagy hely nagyon helytelen volt azoknak a plakátoknak a tartalma, a stílusa, a mennyisége, az eg egyébként maga az eszköz is, és nem is volt hatékony.

[00:25:36]Tehát a nem is a mi volt az elérendő cél, mert semmit se sikerült elérni, azon kívül, hogy jól fölhúztá az embereknek a a az idegrendszerét.

[00:25:41]Ö de azért megint csak akkor, ha már megengedi, a túloldalnál ugyanilyen jelenségek voltak más eszköztárban, de például azok a monoton, például az űrkutatás területén, a például akár csak a Hunor program kapcsán, aminek ugye holnap lesz a Kapu Tibor felbocsátásának első évfordulója, és én végig arról beszéltem, és így is vezettem ezt az egész programot, hogy ez egy nemzetegyesítő küldetés, és sikerült is egy nemzetegyesítő sikerként megélni, de például ott fájóan hiányzott az, hogy a nem kormányoldali médiában a a vagy nem jelentek meg egyáltalán ennek kapcsán hírek az elején, vagy nagyon gúnyosan, nagyon leszólóan, nagyon támadó éllel, és meg sem kérdezték, meg sem hallgatták, hogy mégis itt mi a mi a mondjuk a szakmai vagy a tudományos szakemberek álláspontja.

[00:26:34]Tehát az egyoldalúság, a címkézés, az egy általánosabb jelenség, és ez nem kizárólag a jobb oldal követel.

[00:26:41]A miniszterelnök beszéd beszédében elhangzó polos átelek a poloskák.

[00:26:45]Ez szerintem, és én ezt akkor is nagyon csodálkozva hallgattam, szerintem egy nagyon rossz mondat volt, politikai hiba volt ez a minimum.

[00:26:56]Ö és túl ezen szerintem nem is nem is szabad, hogy ilyen mondatok hangozzanak el egy közéleti beszélgetésben, vagy egy beszédben.

[00:27:06]És remélem, hogy látva azt, hogy egyébként ennek milyen következményei lettek a politikában, a jövőben majd a magyar politikusok minden ilyen hibát hibát el fognak kerülni.

[00:27:19]Nem, nem lehet ilyeneket mondani.

[00:27:21]Hozzáteszem, hogy én, mint ugye a jobb közép politikai közösséghez tartozó fiatal, 90-es években egyetemistaként emlékszem azokra a megnyilvánulásokra, ahol szintén rendkívül éles támadásokat kapott, mondjuk például akkor az én oldalam, mondjuk az akkori SZDS-től, ahol voltak olyan publicisztikák, ahol Tetencafatnak nevezték a Szentjobbot, vagy svájci sapkának, micisapkának a szent koronát, értékeket taposva ezzel sárba.

[00:27:48]fájdalmat okozva embereknek, akiknek ez fontos, jó lenne eljutni egy olyan szintre, ahol ilyenek nem fordulnak elő.

[00:27:58]Egy utolsó kérdésem lenne önhöz.

[00:28:01]Ön most itt rengeteg dolgot bírált, meg rengeteg dolgot bírált a választások.

[00:28:06]Pro és kontra.

[00:28:07]Pro és kontra.

[00:28:07]De előtte én önt nem hallottam.

[00:28:09]A plakátok korábban is kint voltak.

[00:28:11]A poloskázáspár korábban is elhangzott.

[00:28:14]Mészáros Lőrinc gazdagodása, a Neresek korizálása nem most kezdődött el.

[00:28:19]Egyrészt egyrészt azért a miért hallgatott korábban?

[00:28:22]Én nem hallgattam akkor sem, és fogalmaztam meg, és itt itt jön a kifelé, befelé, tehát ez olyan egy kicsit lassan, már, mint a Molnár a fia meg a szamár.

[00:28:29]Tehát akiket bírálok, azok most is felróják nekem, hogy bírálom őket.

[00:28:33]Meg akkor is felródták, amikor ezt egyébként befelé megtettem a választási kampányban, vagy a kormányzás évei alatt.

[00:28:41]Nyilvánosan miért nem nyilvánosan?

[00:28:42]Ez egy másik kérdés.

[00:28:42]És itt akkor megnézhetjük a most a Tisza oldalát is.

[00:28:45]Pont azért, hogy egy példát hozzunk.

[00:28:48]Az a helyzet, hogy amikor a kormányzás felelőssége van egy oldalon, és kormánytöbbséget kell biztosítani, akkor az ember nem tud és nem is akar feltétlenül a saját oldalával szemben nyilvánosan ilyen hangokat megfogalmazni, ha befelé megpróbálja elérni, és ez a dolga, és ugyanilyen egy választási kampány, ahol egy meccs még nyitva van, és el kell dőljön, hogy merre megy a a történet, akkor ez a felelősség, ez ez a fegyelmezettség és a a csapatmunka része.

[00:29:15]Most ugyanezt látjuk a Tiszánál.

[00:29:18]Én biztos vagyok abban, hogy az ott üldögélő 141, 145, most nem tudom hány képviselőjük van, képviselő nem ért monoton, homogén módon minden megnyilvánulással és elhangzott mondattal egyet már most sem.

[00:29:29]Sőt, minimum tűri a vitákat akár az a jogalkotási eszköztár, amit a Tisza az elmúlt napokban bemutatott, de azok, akik ott vannak a kormányoldalon és a kormánytöbbséget biztosítják, vagy részt vesznek ennek az országnak a vezetésében, most nem kifele fogalmazzák meg a kritikáikat, hogy van-e egyáltalán befelé ennek fóruma.

[00:29:48]Én ezt kívülről nem tudom.

[00:29:50]Egy utolsó utánk kérdésem lenne.

[00:29:50]Mondta, hogy megpróbálta befelé, hogy egy klasszikust kérdezek, de sikerült.

[00:29:56]Igen, nem, mint látja, nem.

[00:29:56]És április 12-én erre egyébként a történelem is adott egy egyértelmű és csatlanos választ.

[00:30:02]Ferenc Orsa, köszönöm a beszélgetést.

[00:30:04]Köszönöm én is.