Lehet-e neres módszerekkel eltakarítani a NER-t?
- Magyarok 75%-a támogatja az euró bevezetését, a TISZA győzelme erősítette a forintot, a leghamarabbi euróbevezetés 2031–2032 januárjában lehet reális, jelenleg egyetlen maastrichti kritériumot sem teljesítünk teljes biztonsággal.
- Az MNB optimista inflációs és növekedési előrejelzése mögött a stáb szakmai véleménye áll, de a piac ennél óvatosabb, és a 2020 előtti magas növekedés már nem tér vissza.
- A fideszes médiapropaganda összeomlik: a Megafon kiürült, a Mediaworks lapjai hetilapokká zsugorodnak, miközben a tulajdonosok elengedték a finanszírozást és a hirdetési piac lassan normalizálódhat.
- Sulyok Tamás köztársasági elnök eltávolítását egyetlen alkotmánymódosító mondattal tervezik, ami még a Fidesz korábbi gyakorlatán is túlmutat, és jogállami dilemmákat vet fel.
- A 12 éves képviselői mandátumkorlát sérti az általános választójogot, nincs nemzetközi precedens, és Magyar Péter a kritikákra reagálva már 8 évre csökkentené a tervezett korlátot.
-
„Tehát a titkosszolgálat részéről, a NAV részéről és feltehetőleg ennek végig van valami nyoma” – az ukrán aranykonvoj ügyében Orbán Viktor személyes parancsára történt a pénz elrablása, utólagos kormányrendelettel próbálták legalizálni.
- A Pride identitásképző erőként működik, a TISZA testületileg nem vesz részt rajta, de a Mi Hazánk akciói akaratlanul is az esemény legnagyobb népszerűsítőivé váltak.
- A Velencei-tó a dunai vízpótlás nélkül nyárra kiszáradhat, a Balaton déli partján bokáig ér a víz és megszűnt a parti élővilág, országos szinten negatív a vízmérleg és ivóvízválság fenyeget több térséget.
-
„Olyan szinten alakul át az ország, hogy az elképesztő. Az ország középső része leválik a csapadékos nyugati részről, akkora belső migráció lesz, hogy ahhoz képest a déli határ gyakorlatilag semmi.” – A klímaválság a politikai botrányoknál is mélyebben rajzolja át Magyarországot.
Részletes összefoglaló megjelenítése
Bevezetés és a műsor jellege
A Népszava "Hol élünk?" című podcastjának egy kísérleti, kötetlen hangvételű adása, amelyben a résztvevők – Varga Dóra, Pap Zsolt, Horvát Gábor és a műsorvezető BKA Zoltán – laza, humoros keretek között beszélgetnek közéleti, gazdasági és környezeti témákról. A műsor elején termékelhelyezési és vicces jelenetek zajlanak (levendulás szörp, faragott balin hal, "leszarom tabletta"), majd áttérnek a komolyabb témákra.
Gazdasági helyzet és az euró bevezetésének kérdése
A magyarok euró iránti vágya
Pap Zsolt gazdasági újságíró elmondta, hogy a magyarok mindig is eurót akartak, és ez az arány az utóbbi években – különösen 2020 óta – egyértelműen nőtt. Egy friss Medián-HVG mérés szerint a magyarok 75%-a támogatja az euró bevezetését, ami nem meglepő az elmúlt évek fényében. Az euró és az Európai Unió összekapcsolódik a magyarok fejében, és korábban is bőven 50% fölött volt a támogatottság.
„Nem, egyáltalán nem mindig is eurót akartak a magyarok, főleg az utóbbi, mondjuk hát 2020 óta egyértelműen nőtt ennek a támogatottsága." – Pap Zsolt *
A forint erősödése és a TISZA-kormány
A forint erősödése összefügg a TISZA győzelmével és a piaci várakozásokkal. A beszélgetők szerint ez nem pusztán a TISZA-kormány érdeme, hanem a piac és az emberek várakozásainak köszönhető. A gazdasági fellendülés egyelőre még nem valósult meg, inkább csak a bizakodás nőtt meg. Az elemzők előre jelezték, hogy TISZA-kormány esetén erősödni fog a forint és pozitív piaci várakozások alakulnak ki az uniós forrásokkal kapcsolatban.
Mikor lesz euró?
A TISZA minimum programja szerint 2030-ra teljesíteni kívánják az euróbevezetés feltételeit, de ez nem jelenti azt, hogy 2031. január 1-jén már euró lesz. A leghamarabbi időpont 2031-32 januárja lehet, feltéve, hogy semmilyen geopolitikai válság nem következik be. Jelenleg egyetlen kritériumot sem teljesít Magyarország, bár az infláció terén történt javulás – az MNB olyan alacsony inflációs pályát vázolt fel, hogy legalább egy mutatót már teljesíteni látszanak.
„Ugye most az a minimum programja a Tiszának, hogy 2030-ra teljesíti az euróbevezetés feltételeit, de ez nem jelenti azt, hogy 201 január 1jén tud lenni euró. Ö igazándiból inkább 2031-32 januárja a leghamarabbi" *
Varga Mihály és az MNB hitelessége
Felmerült a kérdés, hogy mennyire lehet hinni az MNB-nek, hiszen Varga Mihály korábban az Orbán-kormány minisztere volt. Az MNB stábja az elmúlt 15 évben szinte alig cserélődött, és a mostani optimista prognózis mögött jelentős részben az ő szakmai véleményük áll. A piacon ilyen optimista előrejelzés nincs, az MNB ténylegesen optimista forgatókönyvvel számolt, feltételezve, hogy nem lesz geopolitikai válság.
Gazdasági növekedési kilátások
A jegybank szerint idén 2%, jövőre 3% lehet a gazdasági növekedés, ami minőségi különbség az elmúlt négy év nulla körüli teljesítményéhez képest. Ugyanakkor a 2020 előtti 4-5%-os növekedések nem térnek vissza, még uniós pénzekkel sem. A növekedés az uniós pénzeknek és a politikai változásokba vetett hitnek köszönhető, Magyar Péterék nélkül nem feltétlenül sikerülhetne.
A fideszes médiapropaganda összeomlása
A propaganda birodalom vége
A beszélgetők kárörömmel vegyes aggodalommal beszéltek a fideszes média összeomlásáról. A Megafon utolsó munkavállalója is távozott, és a teljes propaganda gépezet szétesőben van. A műsorvezető szerint ez üzleti szempontból pozitív: az ország megszabadult egy nagy tehertől.
„Én nekem megmondom őszintén, édesöröm a káröröm. Tehát tényleg az van, hogy azt mondom, hogyha ezt most üzletként fogjuk fel, vagy én azt mondom, hogy nekem rossz, neki rossz, viszont azzal, hogy neki rossz, ezzel tényleg az ország megszabadult." *
Intézmények pusztulása
Horvát Gábor felhívta a figyelmet arra, hogy a propaganda eltűnésével együtt évtizedes, évszázados múltú intézmények is tönkremennek, például a vidéki napilapok, amelyekben korábban helyi hírek, halálozások, házasságok, kitűnő bizonyítványok szerepeltek. A Mediaworks lapjaiból hetilapokat csinálnak, és kérdéses, hogy milyen tartalommal töltik meg őket. Ugyanakkor vannak független vidéki portálok (Pécs, Debreciner, Szegeder), amelyekből kinőhet valami új.
Átalakulás, nem teljes megszűnés
Pap Zsolt szerint nem teljes megszűnésről van szó, hanem átalakulásról. Az elmúlt öt évben a propaganda típusú sajtó nem működött hatékonyan, mert túl sok volt, mindegyik ugyanazt nyomta, és annyira túltolták, hogy teljesen hiteltelenné vált. Most koncentráltabb és átszabott irányvonalú médiarendszer jöhet létre. A nyílt levél, amelyben Navracsics Tibor és Ferenczi Orsolya a fideszes nagytőkéseket kérte a lapok támogatására, azt mutatja, hogy a tulajdonosok elengedték a finanszírozást.
A "senkit nem hagyunk az út szélén" ígéretének sorsa
A beszélgetők szerint ez az ígéret soha nem volt igaz. Ahogy fogytak az EU-s források, úgy maradtak egyre többen támogatás nélkül. Most a milliárdosoknak kellene a zsebükbe nyúlniuk, de ők sem teszik. Az is felmerült, hogy Orbán Viktor dönthette el, Mészáros Lőrinc mire adjon pénzt és mire nem. A Mediaworks, a TV2 – mindenhol Mészáros Lőrinc érdekeltségei vannak, és most átcsoportosítás zajlik az erőforrások között.
A médiapiac jövője
A printlapok megszűnnek, de a hirdetők és a piaci szereplők abban bíznak, hogy az online piacon megerősödnek a független médiumok, és a hirdetési piac normalizálódik. Jelenleg a "tisztítótűz" vagy pusztítás időszaka zajlik, és ebből születhet valami új – akár liberális vagy baloldali irányultságú orgánumok is.
A régi újságírók és az új kihívások
A beszélgetés során felmerült, hogy az elmúlt 16 évben felnőtt újságíró-generáció nem tanulta meg a szakma alapjait, például azt, hogy kérdezd meg a másik felet. Most kell megtanulniuk a szakmát "nullás kilométerrel". A közmédiában dolgozók nagy része 2011 után került be, és kérdéses, hogy Magyar Péter megtartja-e őket.
Alkotmányos átalakítás és jogállamisági kérdések
Sulyok Tamás eltávolítása
A TISZA-kormány egyetlen alkotmánymódosító mondattal tervezi eltávolítani Sulyok Tamás köztársasági elnököt. Ez a módszer még a Fidesz legvérmesebb álmaiban sem szerepelt. Magyar Péter a demokratikus népakaratból eredő felhatalmazásra hivatkozik, de a beszélgetők szerint a választók nem kifejezetten erre adtak felhatalmazást, hanem az Orbán-rendszer eltüntetésére.
„Hát ez ugye egy nehéz kérdés, mert ugye azért egy választási ígéret volt, hogy a ezeket a úgynevezett bábakat eltávolítja innen. Maguktól maguktól nyilván nem távoztak, a lehetőség megvolt rá. Ki is várta szépen a május 30-at Magyar Péter." *
Jogállami dilemmák
A beszélgetők szerint a nem jogállami keretek között létrehozott rendszert csak hasonló eszközökkel lehet lebontani, hiszen az emberek be vannak betonozva 2030-ig, 2037-ig, 2040-ig. A kérdés az, hogy aki most ezeket az eszközöket használja, később nem fog-e élni velük mások ellen is. A valódi tét nem az, hogyan távolítják el ezeket az embereket, hanem hogy utána milyen rendszert építenek fel.
Köztársasági elnök kérdése
Szükség lenne egy független, tekintélyes, karizmatikus köztársasági elnökre, aki a végrehajtó hatalom és a parlament ellensúlya lehet. Ugyanakkor Magyar Péter olyan nyilatkozatokat tett, hogy akár a TISZA-körökből vagy a frakcióból is jöhetne a következő elnök. A beszélgetők szerint ez nem lenne szerencsés. Felmerült Rost Andrea neve is, de ő párttag, így nem független. A műsorvezető viccesen Halász Juditot javasolta konszenzusos jelöltként.
A 12 éves képviselői mandátumkorlát
A beszélgetők szerint ez a javaslat problémásabb, mint a köztársasági elnök eltávolítása. A 12 éves korlátozás sérti az általános választójogot, és a világban nincs rá precedens – nem véletlenül. A parlamenti képviselőség egy szakma, a politikai döntéshozatal nem olyan egyszerű, hogy valaki csak úgy beugorjon, majd visszamenjen az eredeti szakmájába. A javaslat célja egyértelműen a Fidesz és az óellenzék visszatérésének megakadályozása.
„Tehát, hogy hogy ha ha nincs belátási képességed, illetve büntetett előéletű vagy jelenleg ez a kettő az, ami kizárja, hogy te induljál egy országgyűlési választáson. Az, hogy te már ültél 12 évig a parlamentben, az az nem indok erre." *
Magyar Péter a kritikák hatására már jelezte, hogy 8 évre csökkentenék a korlátot, de a beszélgetők szerint ez egy más politikai rendszert eredményezne, és felmerül a kérdés, hol ér véget a korlátozás – polgármesterekre, önkormányzati képviselőkre, állami cégvezetőkre is kiterjedne?
A túlhatalom kérdése
Az alkotmányos keretrendszernek a túlhatalomtól kellene védenie az országot. Most a túlhatalom nem a Fidesznél van, de a mindenkori túlhatalom ellen kellene védelmet kiépíteni. A beszélgetők szerint kétséges, hogy a mostani átalakítások ezt szolgálják-e. A 3,5 millió TISZA-szavazó rendkívül heterogén: van köztük 1,5 millió, aki mindig is Orbán ellen szavazott, és 400-500 ezer ex-fideszes, aki átment a TISZA-hoz.
Orbán Viktor és a felelősségre vonás lehetősége
Az aranykonvoj-ügy
Az ukrán aranykonvoj ügyében Orbán Viktor személyesen adta ki a parancsot a titkosszolgálati jelentések alapján arra, hogy rabolják el az Ukrán Takarékbank pénzét, amit rendőrségi védelem alatt hoztak át Magyarországon. Ez a beszélgetők szerint rablásnak minősül. Az ügyben utólag hoztak kormányrendeletet, amivel gyakorlatilag elismerték, hogy a cselekmény idején nem volt rá jogalap.
„Tehát a titkosszolgálat részéről, a a NAV részéről és feltetőleg ennek egyébként a végig van valami nyoma, tehát a nem véletlenül nem a NAF komandó ment ki, hanem a a tekesek." *
Az ügyben rengeteg okirati bizonyíték van, és a jogászok hosszasan fognak vele foglalkozni. Ez egy "banánhéj", amire Orbánék nem számítottak. A vagyonvédelmi hivatal is vizsgálódik, de Orbánt sok mindenben nem lehet megfogni, mert minden le van papírozva – kivéve ezt az ügyet.
A fideszesek reakciója
A beszélgetők szerint a fideszes tábor el fogja nézni, ha Orbánt elviszik, ahogy más ügyekben is tették. Ugyanakkor a "népünk szentje" elvitele esetén a hívek inkább imádkozni mennének, mintsem utcakövet szednének – már csak azért sem, mert nincs is utcakő, legfeljebb uniós térkő, ami nehéz és nem könnyű 75 évesen felszedni.
Orbán Viktor és a Fidesz jövője
Orbán Viktor Facebook-posztjaiban már nem ejti ki a Fidesz szót, helyette "patriótákat" emleget. A beszélgetők szerint nem a Fidesz használódott el, hanem Orbán Viktor, és nem biztos, hogy a Fidesz lesz a TISZA ellenzéke. Lehet, hogy a "holnapi újság hat oldalon fog foglalkozni Orbán Viktorral, ha elviszik és letartóztatják."
A Pride és identitáspolitika
A Pride jelentősége
A beszélgetők szerint a Pride egy identitásképző erő, amely a TISZA-tól függetlenül is működik. A TISZA nem vesz részt testületileg, bár lehetnek tiszások a résztvevők között. Egy normális világban nem lenne szükség Pride-ra, mert az embereknek nem kellene kivívniuk azokat a jogokat, amelyek mindenki másnak is megvannak.
„Tehát, hogy ez az egész saját maguk ellen fújták tavaly is ezt a Pride-ot, ezért lett olyan nagy. Tehát tényleg Orbán Viktor volt a legnagyobb Pride szervező." *
A Mi Hazánk szerepe
A Mi Hazánk aktivistái bedobálták a szivárványzászlókat a Dunába, és magyar zászlókat tűztek ki helyettük a hídra. Ezzel akaratlanul is a Pride legnagyobb szervezőivé váltak, hiszen felhívták a figyelmet az eseményre. Juhász Hajnalka (Mi Hazánk) örült az akciónak, míg Jámbor András és Karácsony Gergely gúnyosan megköszönték, hogy nemzeti ünnepen tarthatják a Pride-ot.
Részvételi várakozások
A beszélgetők szerint a Pride-on a tavalyinál kevesebben lesznek, részben a hőség miatt, de így is sokan részt vesznek majd. A műsorvezető jelezte, hogy ő a "nácik közé" megy videózni, mivel újságíróként ott van a konfliktus, és ez a munkája.
Környezeti válság és vízhiány Magyarországon
A Velencei-tó és a Balaton helyzete
A Velencei-tó el fog tűnni, ha nem valósul meg a dunai vízbepótlás. A tó tavasszal vagy késő ősszel még tartalmaz majd vizet, de nyárra csontra szárad. A Balaton vize már most elképesztően meleg, szinte termálvíz érzetű, és a déli parton bokáig ér. A parti élet és az ökoszisztéma összeomlik – a Balaton nyugati részének déli partján a parti sávban már nincs élet, a kövek alatt nincsenek Gammarus rákok.
„Hát a Balaton az már most elképesztően meleg, tehát tényleg olyan, mintha ilyen termál vízbe menné be, és úgy körülbelül így a bokáig ér, mármint a déli parkon." *
A Velencei-tó jövője
A tó túlhasználata, a körbebetonozás és a mesterséges vízutánpótlás hiánya vezetett a jelenlegi helyzethez. A tó átlagmélysége mindössze 1 méter, és az elmúlt 100 évben már volt példa a kiszáradására. A dunai vízbepótlás költsége nem 50 milliárd (ahogy egyesek írták), hanem 150 milliárd forint. Ha nem valósul meg, a tó gyönyörű szikes élőhellyé alakul, ami ökoturisztikai szempontból értékes lehet, de a fürdőturizmusra épülő vállalkozások tönkremennek.
Országos vízválság
Magyarországon a vízmérleg negatív: több víz folyik ki az országból, mint amennyi bejön. Orbán Viktor a parlamentben még tavasszal is azt állította, hogy több víz van, mint amennyi kimegy – ami nem igaz. A Kádár-korból megörökölt vízhálózat lerobbanóban van, és az elmúlt 25-30 évben nem foglalkoztak a vízgazdálkodással. Már most nyár elején vízhiány van Szigetbecse, Ráckeve, Dabas, Dömsöd környékén. Korábban Solymáron is volt példa arra, hogy strandon medencéket kellett lezárni vízhiány miatt. A Tisza vidékén sok helyen ihatatlan az ivóvíz, olyan büdös, hogy az emberek hozzák magukkal a vizet.
Klímaváltozás és belső migráció
A beszélgetők szerint a klímaváltozás olyan szinten alakítja át az országot, hogy az "elképesztő". Az ország középső része "belső Trianonként" leválik a csapadékos nyugati részről, és akkora belső migráció lesz, hogy ahhoz képest a déli határ kérdése eltörpül. Ugyanakkor vannak alkalmazkodási lehetőségek: Izrael példája mutatja, hogy a világ legszárazabb helyén is lehet világvezető agrárhatalmat építeni megfelelő technológiával és vízgazdálkodással.
„Olyan szinten alakul át az ország, hogy az elképesztő. Tehát az ország közép belső Trianon lesz az ország középső része leválik az ország csapkadékos nyugati részé. akkora belső migráció lesz, hogy ahhoz képest a déli határunk az gyakorlatilag semmi." *
A halászat hanyatlása
Magyarország valaha a világ leghalasabb országa volt – a mondás szerint "még a koldus is jól lakik hallal". Ma fejenként mindössze 2-3 kg halat fogyasztunk. A hal a szegények élelmiszere volt, de mindenki elkezdte fikázni, és helyette a sokkal nagyobb vízigényű és EU-szubvenciókat igénylő disznó- és marhahúst részesítik előnyben. A balin és a csuka már lassan annyiba kerül, mint a lazac, mert a magyar hal rendkívül ritka lett.
Záró gondolatok
A beszélgetés a politikai témáktól a környezeti válságig ívelt, és a résztvevők hangsúlyozták, hogy az olyan kérdések, mint Sulyok Tamás eltávolítása vagy Orbán Viktor felelősségre vonása, hosszú távon "légypiszkok" lesznek a történelemkönyvekben ahhoz képest, amit az aszály és a klímaváltozás okoz. A műsor végén a résztvevők a nyár élvezetére, a levendulás szörp és a faragott halak rendelésére biztatták a nézőket.
⚠️ Értelmezhetetlen vagy bizonytalan szakaszok
- "Cunyi Néma" – valószínűleg egy eltorzult név, a kontextus alapján egy fideszes politikus vagy közszereplő, aki az Origót kritizálta. A pontos név nem rekonstruálható.
- "Forcehofer Ágnes" – valószínűleg az Országgyűlés alelnöke vagy hasonló tisztségviselő, aki átmenetileg elláthatja a köztársasági elnöki feladatokat. A pontos név nem azonosítható egyértelműen.
- "Lacó Adrián" – egy nyilatkozó személy, aki az aranykonvoj-ügyről beszélt. A pontos név nem rekonstruálható.
- "Teseli Zoltán" – egy személy, aki a Velencei-tó vízbepótlásának költségeiről írt. A pontos név nem rekonstruálható.
- "Tordán József" – valószínűleg Torgyán József, a Kisgazdapárt egykori elnöke, aki az alföldi halastavak ásását javasolta.
- "Noguci" – valószínűleg egy elemző vagy újságíró, aki a magyar médiapiac jövőjéről írt elemzést. A pontos név nem rekonstruálható.
Teljes átirat megjelenítése
[00:00:06]Hol élünk?
[00:00:06]Ez a Hol élünk?
[00:00:06]A Népszava közéleti podcastje.
[00:00:14]Szép jó napot kívánok mindenkinek.
[00:00:14]Most csak azért is elkezdtem, közben még a kedves kollégák beszélgetnek tovább, mert úgy tűnt, hogy soha nem fogjuk elkezdeni a műsort, ami a Hol élünk első kísérleti műsora lesz terveim szerint.
[00:00:27]Ugye itt fölül zajlik a közéleti kibeszélő show, illetve közérzeti show és egyment termékhelyezési show.
[00:00:33]Itt pedig alatt az asztal alatt pedig egy párhuzamos Only Fence csatornát indítottunk, egy lábfetisíis a csatornára.
[00:00:42]Ugye kettes csatornán, hogyha átkapcsoltok, akkor megtekinthetik Horvát Gábor főszerkesztő helyettes és PUBzsolt gazdasági újságíró strandpapucsos lábát.
[00:00:49]Az enyimét eddig is láthattátok többször itt etiket huszárok bejelentették, hogy minősíthetetlen a műsorvezetésem.
[00:00:55]Én meg mindig elmondtam, hogy megértem tökéletesen és tojok rá.
[00:00:59]Nem különben pedig itt van Varga Dóra, aki jelentkezett a héten tadadadam termékelhelyezés egy megélhetési okok drága testvéreim, ez van.
[00:01:09]Mi nem koldunk, mi adunk pénzér.
[00:01:11]Ö méghozzá levendul a szörb.
[00:01:14]Vargadóra levendul a szörb azért hogy lenyugodjál, nyugodtabb legyen a műsorvezetésed.
[00:01:21]Meg se hallottam kedves nézők, nem is rezent a tekintetem, hogy látták egyébként Dóránál van még egy ilyen doboz leszarós tabletta, tabletta, amit nem tudom hol vásárolt, lesz, de ettem belőle, és a tekesek már felhívtak, hogy hogy vagyok.
[00:01:33]A Dóra kezében pedig valóban jól lát.
[00:01:35]Mit láttok?
[00:01:38]Egy balint.
[00:01:40]Egy eredeti batkabalint.
[00:01:41]Fél félbalint konkrétan.
[00:01:41]Igen, történetesen nem így készültem a műsorra.
[00:01:44]Lesznek a lesz szó azért itt politikáról, sőt gazdaságról is szó, de valóban Dórinak ajándékba hoztam egy faragot, Balint, amit háttésen én faragtam, úgyhogy tessék.
[00:01:53]Ezek ezek utak, hogy a médiamunkások milyen lehetőségek előtt állnak, hogyha képességeiket kizernék bontatni valamiből fizetni kell az újságírásunkat, tehát hogy only fans lábfetisizmus, faragot szobrászként debütálunk, nem különben Dóra, aki egyébként szakács is, én pedig gyógymasszőr is vagyok.
[00:02:11]úgy mellesleg sok egyéb más mellett, mint SERP készítő meg fogom kóstolni, mert félő kislányom mellett esélyem se lesz meginni.
[00:02:19]És végül ugye mindez csak euróért elérhető.
[00:02:24]Miért mondtam euró?
[00:02:24]Mert itt van Pap Zsolt és gazdasággal is szeretnénk beszélni.
[00:02:27]Túl sok a nézőnk, ugyanis el akarunk kergetni egy párat, mert nem kell elkényeztetni a tulajdonosunkat, különösen, hogyha nem finanszírozza a lapot.
[00:02:34]Ugyanis azért elég sok minden történt gazdaságilag is.
[00:02:36]Kiderült, hogy a magyarok kétharmadod eurót akar.
[00:02:40]Zsolt, te nagyon meglepődtél?
[00:02:40]Nem, egyáltalán nem mindig is eurót akartak a magyarok, főleg az utóbbi, mondjuk hát 2020 óta egyértelműen nőtt ennek a támogatottsága.
[00:02:51]Hát hatalmas, tehát tehát az Európai Unió Euró ez összeköződik a a magyarok fejébe.
[00:02:57]Tehát nincs semmi meglepő a mostani válaszás.
[00:03:00]Egyébként az Orbán időszakban is ilyen erős volt az arány.
[00:03:02]Korábban az ilyen visszafogotta a véleményeket hallottam.
[00:03:06]Hát nem hát a kormányzat részéről persze meg beírták az alaptörvényük, hogy a magyar fizetőeszköz a forint.
[00:03:10]Tehát két nélkül nem is lehetne itt eurót egyébként bevezetni, de hát ennek ellenére mindig is bőven 50% emlékeim szerint bőven, de 50% fölött volt a támogatottság.
[00:03:21]Az, hogy most a Medián HVG mérése szerint 75 erre emelkedett, az sem meglepő, de hát az elmúlt évek fényében meg pláne nem.
[00:03:30]Micsoda összeesküvés?
[00:03:30]A Tisza és az Euró iránti vágy együtt erősödik.
[00:03:32]Na hát most tehát hát jó jó, de a forint erősödése is beleszámít szerintem, mert mert azért az emberek átszámolják, hogy mennyi lenne a fizetésük eurobban az előtt egy évvel vagy kettővel.
[00:03:43]Ez nem volt olyan jó.
[00:03:45]Most egy kicsit jobb.
[00:03:45]A forint erősödése is a Tiszával függ össze, ugye?
[00:03:50]Leginkább, hát meg a rengeteg ígérettel.
[00:03:52]Tehát igazándiból még csak nem is a a a Tiszta győzelem, hanem a a piac és az emberekre leír a tehát a piac várakozásaival függ össze.
[00:03:59]Tehát ezeket a várakozásokat igazándiból még nagyon-nagyon komolyan valóra kell váltani.
[00:04:07]Lecsapom a kérdést, ami mindannyiunkban itt úszik fölöttünk ebbe a levegőtlen stúdióban, mikor lesz akkor euró?
[00:04:10]Tehát mi mi az az időpont, amit a szomszédomnak, aki azért nem feltétlen nézi végig az összes gazdasági műsort, például egyáltalán nem, elmondhatom azt, hogy nagyjából Józsi bácsi akkora lesz Eurózs nagyon nagyon nagyon röviden.
[00:04:24]Ugye most az a minimum programja a Tiszának, hogy 2030-ra teljesíti az euróbevezetés feltételeit, de ez nem jelenti azt, hogy 201 január 1jén tud lenni euró.
[00:04:32]Ö igazándiból inkább 2031-32 januárja a leghamarabbi ugye ez belátható, de akkor, hogyha baromira nem cseszünk el semmit, mi sem és a és a külső körülmények is olyanok, tehát hogyha újraanyakkba szakad egy Ukraán háborúhoz hasonló geopolitikai válság, egy egy ilyen hormozú verság, bármikor megismétlődik a következő négy-öt évben, az tovább tolhatja ezt a 1700 1800-at kell csak aludnunk.
[00:04:58]Kábé most itt fejbe számolgattak.
[00:05:00]Igen.
[00:05:00]Nincs egyetlen egy olyan kritérium se, amit Magyarország teljesítene.
[00:05:06]Igen, az megnyugtatott volna hozzik.
[00:05:07]Tehát tehát egyelőre egy szándék.
[00:05:07]Tehát mi elmegyünk a randira, a csaj még nem biztos, hogy ott lesz már vár egyébként való nagyon életszerű hasonlat volt, minthogyha ez sokszor megtörtént volna veled egyébként.
[00:05:17]Kivel nem?
[00:05:19]Hát erre most nem jö tehát az EKB konvergencia jelentése szerint valóban ami a tavaly évvégi állapotot vette észre valóban nem teljesítünk de véletlen de egyébként per pillanat egyébként most úgy berzuhant az inflációnk hogy no deep láne egyébként most egyébként majdhogy nem teljesítjük vagy teljesítjük sőt hát egyébként most az MB teljesen meglepte itt a a elemzőket olyan inflációs pályát olyan alacsony inflációs pályát vázolt fel hogy gyakorlatilag legalább egy fél mutatónk van amivel Most per pillanat beférünk, de tartósan kell egyiken az inflációt alacsonyan tartani.
[00:05:52]Így gyorsan meg nyomom rajtad a stopgombot, mielőtt még a kedves nézők elszaladnak csoportosan, már most leépült olyan felére a gazdasági témák miatt, bocsánatóra még fej Ja, nem, én csak azt akartam, hogy most hiszünk az MMB-nek, mert ugye a márciusban sokkal magasabb inflációt jósoltak, most alacsonyabbat.
[00:06:07]Ugye a Varga Mihály az korábban az Orbán kormánynak volt a minisztere.
[00:06:11]Tehát, hogy hogy mi a mi az ő megítélésük most, hogy mennyire most igazándiból a a azt Igen, tehát ez nagyon érdekes, hogy Varga Mihály képviseli most ezt a a tehát levér végig is ő a jegybanknöke, de igazából itt itt egyen a stáb a a 15 évben szinte nem cserö vagy organikusan cserélő stávnak a szakmai véleménye van jelentős részben egyébként a prognózis előtt vagy mögött.
[00:06:35]Ö hát most ez mindenképpen optimista, tehát a piacon ilyen optimista előre előrejelzés nincsen.
[00:06:41]Tehát ő ők most tényleg ők is bevették a leszarom tablettát és a mindenfajta optimizmus tablett, tehát tényleg azzal számoltak, hogy itt itt nem lesz semmilyen geopolitikai válság a következő.
[00:06:50]Ne ne könyörgöm, ne folytassuk, mert kérdezek valamit.
[00:06:53]Jaj, nem tudtam.
[00:06:55]Kíváncsi.
[00:06:55]Szerinted az Orbán verheti a fejét a falba, hogy egy fél évvel később lett a gazdasági felendülés.
[00:07:01]A Lehet, hogy akkor az más lett volna a leányzó fekvése a választásoknál?
[00:07:04]Nincs még gazdasági fellendülés, csak a a bizakodás az sokkal nagyobb, nem?
[00:07:08]Tehát ezt előre is megmondták az elemzők, hogyha a Tisza kormány jön, akkor akkor a forintterősödést is mondtak meg meg pozitív a piaci várakozást uniós források iránti fellendő.
[00:07:22]Így van.
[00:07:22]Az ez azért fellendülésről nem tudunk beszélni.
[00:07:24]Tehát idén erős izgalmi állapotban másfél a jegybank szerint 2% lesz a gazdasági növekedés és jövőre is 3%.
[00:07:29]Tehát, tehát ezek a 4-5%-os növekedések egyébként uniós pénzekkel együtt néznek, vagy mi térnek vissza?
[00:07:37]Az elmúlt négy évben nulla körül volt.
[00:07:39]Így van.
[00:07:39]Tehát a az elmúlt négy évet most már lehoz idén lehozzuk.
[00:07:40]Tehát ez minőségi különbség, csak nem térdek vissza ezek a 2020 előtti 4-5% körüli növekedések ezzel együtt sem, hogy egyik felzárkózó pályára tudunk kerülni, főleg Európával szemben, hiszen az az európai gazdasági ilyen 1% körül ketyeg.
[00:07:55]Ha mi ho kettőt, akkor már faragtunk.
[00:07:57]Szóval nem mondhatják azt, hogy ők mindent jól csináltak, csak egy kicsit az időzítés Nem, nem erről van szó.
[00:08:02]Ez ez ez igazándiból pont az uniós pénzeknek és a politikai változásokba vetett hitnek a köszönhető.
[00:08:09]Tehát ez ezt magyar Péterék nélkül nem feltétlen nem hiszem, hogy sikerülhetne.
[00:08:17]Na a Pénzbeszél kutyaszarugat gazdasági blokkot egy átmenetileg felfüggesztem, de visszatérünk egyébként még erre, merthogy van egy másik mindennél kedvesebb téma, ugye ember fülének mi kedvesebb, mint nem tudom én a pacsirták éneke, gyermekek güyögése és fideszesek sírása.
[00:08:34]Ugye összeomlott a teljes fideszes média propaganda birodalom.
[00:08:37]A ami különössen fáj mindannyiunk lelkének, hogy a megafon utolsó munkavállalója is távozott.
[00:08:44]Igen, tudom, hogy ez kicsit ilyen szívtelenül hangzik, amiket mondok, de ezek azok a csávó, akik 16 éven keresztül napi rendszerességgel elmagyaráztak, hogy mi a nem magyarok vagyunk, b hazárulók, c takarodjunk.
[00:08:55]Utoljára szegény Bohár Dani magyarázta nekem, hogy majd sírni fogok április 12 után ez így is történt.
[00:09:02]Kaptam ajándékban egy üveg ilyen Carolina Reaper paprikát.
[00:09:04]Kétszer is írtam Dani egyébként.
[00:09:06]Dani most épp az előbb jelentkezett be SMS, hogy ő is lenne only fence lábot mutogatni hozzánk, csak gombás a lába és nem enged aki aki le van szarvazni a urájon.
[00:09:15]Tehát most kezdjünk el kár kárörömködni azon, hogy hogy nekik most 16 év után nem lesz jó.
[00:09:24]Nem lesz jó.
[00:09:24]De de nekünk nekünk nekünk na jó 10 16 évig nem volt nekünk se jó és most se jó.
[00:09:30]Tehát ebből a szempontból semmi semmi nincs.
[00:09:33]Nincs az a rossz, ami nem tud mosolt varázsolni az ember arcára.
[00:09:35]Én nekem megmondom őszintén, édesöröm a káröröm.
[00:09:39]Tehát tényleg az van, hogy azt mondom, hogyha ezt most üzletként fogjuk fel, vagy én azt mondom, hogy nekem rossz, neki rossz, viszont azzal, hogy neki rossz, ezzel tényleg az ország megszabadult.
[00:09:47]Egy nagy tertételtő a végösszeg számomra sajnos pozitív.
[00:09:49]De ezt a kedves nézők döntsék el magukba.
[00:09:54]Na igen, de egyébként valóban ez, tehát ezt le érzékelem én is a közvetlen környezetemben.
[00:09:58]Tehát a a káröröm az nagyon sokaknak vagy jó, akkor meg vagy vagy így vagy felszabadulás, vagy ez még a gyászmunka része, nem tudom, de valóban erre nagyon komoly társadalmi igény van, hogy hát jó persze magyarok is vagyunk, tehát azért dögöljön meg már a szomszéd tehne.
[00:10:15]Tehát azért te és hogy most megdöglik végre ez sokakat szomszéte a szomszéd pitbullja, aki szétt a csirk szép angol szóval ugye a kárden frid.
[00:10:26]Tehát tehát az a helyzet, hogy hogy nekünk attól nem lesz jobb, hogy másnak rosszabb lesz.
[00:10:34]Dehogyis.
[00:10:36]Az országnak jobb lesz.
[00:10:36]A propaganda eltűnése az rendben van, de hogy ezeket a dolgokat, ezeket nem átalakítják valami normális, kvázi konzervatív csatornává, mint egy mint egy simicskaféle magyar nemzet annak idején, hogyha emlékeztek rá, meggyősz bohár Dani, hogyha elmégy pedigűrősöz, akkor jöhetsz hoznánk látt is.
[00:10:54]De szerintem ezt még nem tudjuk, hogy mivé fog átalakulni.
[00:10:56]Tehát ez ez egyébként ez a öröm ugye elég sokat beszélgettünk arról mindenféle ismerősökkel, hogy hogy mennyire megnéznénk ezeknek az embereknek az arcát, amikor kikerülnek ebből a pixisből.
[00:11:11]Most meg lehet nézni ezeknek az embereknek az arcát.
[00:11:14]Én én nekem nekem ez továbbra sem jó érzés, mert velük együtt megy a levesbe évtizedes, évszázados múltú intézmények gyakorlatilag.
[00:11:24]Ö, tehát mondjuk például a vidéki napilapok, ami azért tényleg minden embernek ott volt az asztalán, aminek egy nagy tradíciója volt, vagy pedig mondjuk a magyar nemzet, az is, az is tönkretettek mindent, amihez hozzányú az van, de de de attól attól még egy egy vidéki egy megyei lap, amiben benne van az, hogy hogy ki halt meg, ki ki hálasodott, ki kinek a gyereke kapott kitűnő bizonyítványt.
[00:11:48]Ez a helyi hírek azok azok érdeklik az embereket.
[00:11:51]De ezek ezek ezek szerintem lehet, hogy vissza fognak térni, mert mert van arról is szó, hogy esetleg a közszolgálati média részeként vissza lehet ezt építeni.
[00:11:59]Most ugye a Mediaworksnél lévő lapokból heti lapot csinálnak, majd kérdés, hogy mennyire fogják más tartalommal megtölteni, de ugye ott vannak a vidéken ezek a portálok, akik akik ilyen ellenzéki, vagy független, vagy nem tudom.
[00:12:14]Szóval, hogy nem nem ezt a propagandát nyomták, abból is kinőhet.
[00:12:19]Bajban vannak.
[00:12:20]Igen.
[00:12:20]Mindenki Mindenki bajban van.
[00:12:22]Nevesítjük őket, mert reklámozun, mer tök jó, amiket csinálnak.
[00:12:24]A Pécs ugye a kecsap, a Debreciner, Szegeder, de igen, de hogy tehát, hogy én azt látom, hogy itt most ugye van is ennek most már egy neve, a tisztítótűz, tehát hogy itt itt minden mindent porig égetnek, vagy vagy magától dől össze, és abból esetleg kinőhet valami jó, csak ezzel együtt tényleg intézmények mennek tönkre, de ezek nem most mentek tönkre, hanem hanem már tizen akárhány évvel ezelőtt De most ma reggel, amikor elindultam, akkor futottam bele a nogucinak egy elemzésébe.
[00:13:00]Nem volt igazából igaz időbb nagyon átfutni, de pont a magyar médiapiac várható jövőjével foglalkoznak.
[00:13:07]Az elmúlt napokban dobták össze elmúlt nép hát ugye a pintlapok tehát igen, tehát pintlapok megszűnnek prósokkal, cégvezetőkkel készülött interjúk, amit eddig én láttam belőle.
[00:13:19]Így van.
[00:13:19]Tehát printlapok gyakorlatilag megszörnek.
[00:13:21]hetilapokra nem láttam rá, hogy mi van, de amiben egyébként bíznak, hogy a mind a hirdetők, mind a hirdetései piac szereplői, hogy online piacon, tehát megerősödnek ezek a független online médiumok és egy hirdetési piac azért majd normalizálódik, kialakuli idővel.
[00:13:37]Tehát így van.
[00:13:40]Amit most láttunk, nevező tisztítózek akárminek.
[00:13:42]Tehát ez most a pusztítás ide.
[00:13:45]És ebből majd születni fog majd valami más még az és tehát lehet, hogy tényleg liberális irányoltságú, baloldali irányultságú orgánumok akár a hát print azt nem hiszem, de hogy de lesz ezeknek idővel helyük.
[00:14:00]Na kanyarodjuk vissza a politikához, mert médiapiacról már így is túl sokat beszéltünk az eltölt hetekben, érthető ovoknál fogva.
[00:14:07]Hogy van az, hogy a fideszes nagytőkések hirtelen úgy elengedték a propagandasót, mint a húzat?
[00:14:11]Tehát ugye a Navrazsis Tibor Ferenci Orsolya duó Ferenc Orsoy.
[00:14:15]Ferenc Orso már múltkor is Ferencének neveztem.
[00:14:17]Nem, nem rokona a híres Herflisnek.
[00:14:19]Ferenc Orsoja egyébként ki volt plakátozva szegénykével ott az utcánk.
[00:14:23]Tehát el Ferenc Orsolyásosodott egy nagy a csak a mi utcánkban 16 darab Ferenc Orsoló alatt mentem el reggel.
[00:14:29]De de ez valami tudat alatti ilyen ellenállás vele szemben.
[00:14:32]Na a lényegesebb az az nyílt levéllel fordultak a fideszes nagy tőkésekhez, hogy tessenek szépen támogatni a lapokat.
[00:14:40]Hát egyről nem hallottam, hogy azt mondta, hogy én igen, de én itt szerintem nem feltétlenül arról van szó, hogy teljesen elengedték, hanem ez most ez egy átalakulás.
[00:14:47]Tehát az az elég nyilvánvaló volt, hogy az elmúlt öt évben legalábbis nem működött ez a ez a típusú sajtó, vagy vagy propaganda, vagy szóval hírgyár, mert mert túl sok volt, mindegyik ugyanazt nyomta, mindegyik annyira túltolta, hogy teljesen hiteltelenné vált.
[00:15:03]Tehát nyilvánvalóan ennyit.
[00:15:05]Ja, de akkor azért ugye nem volt semmi sem volt drága, hiszen közpénzből ment.
[00:15:10]Nem kellett megnézni, hogy mennyire hatékony vagy hatékonytalan.
[00:15:13]Most most megnézik, most egy kicsit átalakítják.
[00:15:16]Én nem gondolom, hogy itt teljesen elengedték a a ezt a ezt ennek az oldalnak a sajtóját, csak csak egy egy átalakulás zajlik, egy kicsit koncentráltabb lesz, és és lehet, hogy egy kicsit átszabják a az irányvonalat is.
[00:15:32]De hova hova hova lett az, hogy hogy senkit nem hagyunk az út útmentő, út szélén?
[00:15:36]Út szélén marad sose volt igaz.
[00:15:37]Hát hát ugye sok minden sok sok mindenkit ugye politikusokat most is mentegettek meg ugye a a megyei közgyűlésekben meg hova elhelyezték a a parlamentből kibukott fideszeseket akikre nem vonatkozott a dolog ez a ez a ez a ezek a segédcsapatok ezek a ezek a propagandisa segédcsapatok figyeltétek ahogy fogyatkoztak az EU-s források ennek a kijelentésnek az igazságulség tehát úgy maradtak egyre többen ilyen szomorú például pöttpénzről mentették meg az embereket mindig is lehet most most már nem rendelkeznek ezekkel a forrásokkal és és valóban most akkor a a milliárdosoknak milliárdosaiknek kellene a seükben nyúlni.
[00:16:14]Hát ők még módosult.
[00:16:15]Senkik lesztek az út szélén.
[00:16:17]Drága barátok de de bocs folyton kérdésekkel zavarom, mint a műsortal.
[00:16:22]Tehát a az lehetséges, hogy a hogy az Orbán Viktornak kéne, vagy vagy hogy ő döntötte el hogy a Mészáros Lőinc mire adjon pénzt és mire nem, mert ugye a a média workszegről végül a Mészáros Lőrinc a a a TV2 a a amerre nézel ott ott minden mindenhol mészas lőn.
[00:16:41]van ugye arról sokáig azt mondtuk egy egészen mostanig azt mondjuk, hogy az voltak Orbán Viktor pénze.
[00:16:45]Tehát akkor mert az oké, de akkor akkor ő döntötte el, hogy de amikor ő kijelölte, hogy hogy a vadhajtások az igeforrás, tehát nem a Mediaworks lapokat jelölte meg, és nem a print lapokat, tehát az az edig az indexet meg a TV2-t is mondta.
[00:17:03]Hát igen, azért mondom, hogy szerintem szerintem egy átcsoportosítása zajlik az erőforrásoknak.
[00:17:07]Most akkor nyilván egy kicsit visszább kell venni, de nem hiszem, hogy teljesen el fogják engedni.
[00:17:13]Hát ez ez szűkíti.
[00:17:14]Érdekes.
[00:17:14]Figyeltétek, Cunyi Néma úgy elküdte a fenébe az origót, mint a huzat.
[00:17:18]Néztem, hogy mi az isten gyermeteknek, ostobának nevezte az origó cikkét, ami tökéletesen így van, de ez egy átlagos origó cív volt.
[00:17:25]Átlagos meg értelmetlen buta és gyermek.
[00:17:29]C még inkább átlagon felüli volt, ahogy így nézegettem.
[00:17:32]probléma nem volt a címadása korábbiak szó, hogy menesztették a nem tudom milyen és kirúgták azt leg és ugye hát igen kirúgták de hát ugye tőkben lehozták a a hírt ami a magyar közlőben megjelent különösebb utának kérdezés nélkül jó szokásukhoz híven természetesen mire cunyiné most hirtelen föléledt benne a önérzet és ilyen elmondta mindennek milyen világot ilyenek Origót akkor elengedték őket éljetek Meg a piacról maradt három-négy orgánumunk, a többi megszív.
[00:18:04]De jó, hát de eddig sem a piacról éltek, tehát nyilvánvaló, hogy de most majd kénytelenek lesznek.
[00:18:09]Most átalakul.
[00:18:09]Igen.
[00:18:11]Hú, de nem így gondoltuk egyébként.
[00:18:13]Azért bajuk be őszint.
[00:18:13]Tehát azt gondoltuk, hogy annyi annyit tettek félre, hogy hogy biz hundig el tudják tartani a gépezetüket, de kiderült, hogy a gép a gépezet szabul működik.
[00:18:20]Tehát hát mindenki ezt gondolja, de szerintem nem.
[00:18:25]Tehát szerintem ezek ezek ezekkel a hatalmas nagy létszámokkal, amikkel működtek, meg ezzel a pénzszórással, meg ezzel a tényleg ez a minden minden teljesen nem duplikálva, hanem nem tudom százszorosára volt felnövelve, tehát hogy mindenki ugyanazt csinálta, mindenki ugyanazt nyomta, ez tök fölösleges.
[00:18:41]De most például, hogy a megafonból már van egy másik valami, most nem jegyeztem meg a nevét, de valami egység egység valami nem tudom, tehát hogy hogy azért nem nem vészel, csak átalakul, nem ez a szabad valam ilyen mozgalom, akik egyébként köszönjük szépen így a podcastink alatt reklámozzák magukat.
[00:18:58]Marha jó Mondiner is itt reklámozta magát.
[00:19:00]Tehát én már tényleg ilyent kezdek megijedni, hogy azért innen tudtuk, hogy jól megy a podcast, hogy rohadjanak meg, hogy megjelentek a mondinerek, oda kezdték posztolni a reklámat, ide holká.
[00:19:08]Helló bakker.
[00:19:08]Hát az inkább a Googlenak a a hülyesége nem mandineresek voltak.
[00:19:13]Szerkesztőség bepötyögt.
[00:19:15]És most van valamilyen ilyen fideszes mozgalom, csak nem mondják ki, hogy fideszesek.
[00:19:19]És ők is itt izé nyomatják mókat.
[00:19:21]Szóval nem emlékszel?
[00:19:24]Nem.
[00:19:25]A nevét?
[00:19:25]Nem.
[00:19:25]Jó.
[00:19:25]Tök mindegy.
[00:19:25]Whatever.
[00:19:25]Valamiféle mozgalom van, akik most próbálják.
[00:19:30]egyébként érdekes mód nem a mandinerből kiváltra gondolok, hanem hanem a ami ami ami valamilyen egység vagy együtt vagy mit tudom én valamilyen ilyen ilyen Igen.
[00:19:38]Ilyen védvonalhoz hasonló történet.
[00:19:42]Vévonal Fú, meg, nem tudom komolyan v Na jó.
[00:19:47]Szóval a lényeg az, hogy hogy nyilvánvaló itt itt minden minden, ami az elmúlt 16 évben volt, az az most minden le lesz nullázva, és teljesen újra lesz építve.
[00:19:58]gyakorlatilag mindenhol, és van amit előbb elért ez a történet, mert ugye abszolút mesterséges pénzek voltak itt a piacra betolva, a médiapiacra, vagy akár mondjuk a Balázsi cégébe is, az is gyorsan összedőlt, és a többi az majd jön utána.
[00:20:13]Hát meg most látva egyébként itt a a vagyon visszaszerzési meg a rendőrség mozgolódását, tehát igazából ez előremenekülés, tehát igazából a cégeket gyorsan föl kell számolni, eltüntetni, tehát itt a nyomok eltüntetései is folyik, és ezért többek között ez is lépnek gyorsan.
[00:20:29]Másrészt meg persze egyébként üzletileg tökre érthető, tehát a következő három-négy évre ez nem fenntartható, akkor meg azonnal bezárják a veszteségforrást, és és persze nem fogják szponzorálni, mert egyrészt nem is akar jogfolytonos vele lenni, és és ha loptak sok sok meg félre van téve, de nem annyit.
[00:20:47]És hogyha egyszer majd adni kell, akkor azt igazából majd négy év múlva kell adni, hogyha lesznek majd választások meg satöbbi.
[00:20:54]Tehát azért spórolni fognak, meg most már most már elkezdenek gazdálkodni avval a a nem kevés pénzzel, ami amivel hát meg eddig sem a kisemberek, tehát a a ezek a talpas újságírók, akik még azért összerakták ezeket a vidéki lapokat, vagy a vagy akár az Origónak vagy a Mandinernek a híreit.
[00:21:11]Nem, ők nem ők kerestek jól, nem ők elő jól.
[00:21:14]Hát nem nem főnökség.
[00:21:16]Tehát a De na várjál, azért a megafonosokkal óvatos legyél.
[00:21:20]Nekem egyszer beparkolt az egyik csávó az a kopasz.
[00:21:23]Nem tud már a megafont nem szoroltam be akkora izé kocsival, hogy csak leestem.
[00:21:28]Jó, szerintem még ezen a konglomerátumon belül is külön lehet választani mondjuk a megafont, aminek az újságíráshoz már végképp semmi köze nem volt, de azért mondjuk talán de a méavstnek a bérköltségét megnézed és erő megnézed az ott dolgozók szemérmetlenül alacsony összeg és abban már akkor benne volt gajdisó sok sok milliós izé fizetése is.
[00:21:47]Tehát mész cégekné építőpő cégek mész nem tány milliárd.
[00:21:50]A melósok azok ilyen éppen minimálbér környékén voltak egyébként bejelentve.
[00:21:54]Ö hát ráadásul egyébként, hogyha belegondoltok abba, hogy ugye azért 16 év volt ebben a világban, én ezt elég sokat gondolkoztam, hogy például az egyetemeken, médiaszakon mit tanítanak például, mondjuk, hogy tudják azt tanítani, hogy kérdezd meg a másik felet.
[00:22:07]Nekem még ezt tanították.
[00:22:07]Hát ugye esély nem volt rá, hogy megkérdezd a másik felet, hiszen nem válaszoltak.
[00:22:12]És és az a az a a akik ezeken a helyeken dolgoztak az elmúlt 16 évben, tehát mondjuk egy ilyen 30 éves akkor már idősebb újságírónak számító valaki, hány éves volt, amikor ez elkezdődött?
[00:22:22]Tehát ő honnan tudja egyáltalán, hogy ez ez egy másfajta működésnek is kell lennie?
[00:22:30]Hát nem is kérdezték meg a cunyinét.
[00:22:32]Láthatóan most kell megtanulni, hogy ja meg kellett már ó izé.
[00:22:34]Szóval, hogy vannak ilyen most fogják megtanulni a szakmát nullás kilométer.
[00:22:38]De ezt mondom, hogy akik akik bekerültek mondjuk a hírtévéhez vagy a megyei laphoz vagy a magyar nemzethez vagy a mandinerhez, azok azok ezt ott ezt tanulták.
[00:22:47]vagy a köztévébe.
[00:22:50]Nem, már csak a Na csak azért, mert őket viszont megtartja a Magyar Péter, hol ott a nagy részük azért már, bocsánat 2011 után kerül, de tudjuk, hogy az utcáról fogták őket kötélel, olyan balfaszok voltak, mint állat.
[00:23:00]Ugye a folyosón voltak székek, mert egyszer nem volt hely nekik.
[00:23:03]És akkor ott szocializáltak most ha ezeket bentartják így közmédia címmel, ezután is gratulálok.
[00:23:08]Nem, hát ezt nem tudhatod, hogy bentartják-e ott is.
[00:23:12]Szerintem nagy átalakulás lesz, csak ugye ott nem lehet egyik nappal a másikra megszűt.
[00:23:15]Péter bezárja.
[00:23:15]Hát oké, de nem lehet igen, ez nem így működik.
[00:23:21]Lássuk be.
[00:23:21]Jogállam van.
[00:23:21]Tehát vaj azért média törvény újra jogállam van, akár mondhatjuk.
[00:23:26]Tehát azért a törvényeknek meg kell felelni.
[00:23:28]Ott volt van ez a média törvénynevő akármicsoda, amit ez előtte azért módosítani kell.
[00:23:31]És hogyha módosították ugye most már által a parlamenten, azután lehet elkezdeni mókolni.
[00:23:37]Tehát voltak ilyen nagy ígéretek, nagy szavak, de hát a jogszabályok azok azok azok gátat szabnak a miniszterelnöki vágyálmoknak és akaratnak.
[00:23:44]Zsolt kolléga Ravaszul át is evezett a következő témánkra.
[00:23:48]Jogszabályok ravaszul gátat szabnak a miniszterelnöki vágyaknak.
[00:23:51]És most Vargadóra elmondja, hogy ez miért nem igaz.
[00:23:54]Ugyanis beindult a tisztítótűz olyan személyre szabott jogalkotással, hogy a Fidesznek a legszebb vérmes álmaiban se többek között például Sulyok Tamást egyetlen egy alkotmánymódosítás is mondattal 17.
[00:24:06]alkotmányvendőség úgy kirúgják, hogy füstölni fog a Sándor palotából.
[00:24:10]Azért ilyet meg az Orbán is hát úgy megkalapolja, hogy na ez igen, erre már úgy csettint.
[00:24:17]Hát ez ugye egy nehéz kérdés, mert ugye azért egy választási ígéret volt, hogy a ezeket a úgynevezett bábakat eltávolítja innen.
[00:24:24]Maguktól maguktól nyilván nem távoztak, a lehetőség megvolt rá.
[00:24:26]Ki is várta szépen a május 30-at Magyar Péter.
[00:24:32]Tehát itt itt itt itt erről azért zajlik egy ilyen polémia.
[00:24:34]Na most ugye a magyar Péter mindig arra hivatkozik, hogy a demokratikus népakarat tehát pont erre adott neki felhatalmazást.
[00:24:43]Szerintem nem teljesen erre adott neki felhatalmazást, mert tény, hogy benne volt az ígéretei között, de de mondjuk azért nem mindenki az ígéretei miatt szavazott rá, hanem azért, hogy a Orbán rendszer tűnjön el.
[00:24:52]De ez ez a kisebbik része a gondolatmenetemnek, hanem hanem inkább az, hogy hogy azzal együtt viszont egy egy nem egy nem normális, egy nem jogállami keretek között létrehozott rendszert viszont le kell valahogy bontani és és így így más tehát, hogy igazából csak abba tudsz bízni, hogy oké, most megcsinálják ezzel a mondattal a Sullyok Tamás eltávolítását.
[00:25:15]Mindig gondolkoznom kell a kereszt nevé.
[00:25:18]Ö és és akkor abban bízhatsz, hogy hogy később meg viszont nem fognak ezzel élni.
[00:25:25]Hát vagy de és akkor Magyar Péter fogják leváltani két év múlva, három év Igen.
[00:25:29]Szóval, hogy itt itt igen.
[00:25:29]Tehát, hogy ezt ezt egyszerűen másként tényleg nem tudod megcsinálni.
[00:25:33]Tehát mennek ilyen polémiák, hogy hogyan lehetne, hogy jogállami keretek köz, de mégis hogyan, hogyha be vannak betonozva ide emberek ilyen 2030-ig, 37-ig, 40-ig, nem tudom, tehát örök időkig, akkor akkor mégis hogyan tudod leváltani?
[00:25:48]Az igazi az igazi döntődöntő ebben a dologban nem az lesz, hogy hogyan váltják le ezeket az embereket, mert abban egyetértünk, hogy ezeket az embereket el kell jaj bocsánat el kell távolítani ahhoz, hogy hogy a hogy a program többi részét meg lehessen valósítani.
[00:26:07]És hogy és ugye erre kapott azért végül is felhatalmazást a válás.
[00:26:11]Na de ugye arra is kapott felhatást, hogy hogy ne az előző rendszert építse vissza más színekben.
[00:26:16]Tehát hogyha lesz egy köztársasági elnök jelölt, mondjuk aki aki a Tiszától független, de tekintélyes ember, akinek van múltja, szak szakmai múltja, és és ebből kifolyólag lehet önérzete és lehet saját álláspontja a kérdésekben, az egy új helyzetet teremt.
[00:26:35]speciel, akkor pont utána kialakul egy viszonylagos egyensúlyi helyzet, hogy a fékek meg egyensúlyok ugye kezdenek visszaállni, akkor már nem lehet az egyszerű kéthamados többséggel állandóan minden mindent megváltoztatni.
[00:26:49]Egy egy új helyzet jön elő.
[00:26:49]Na arra arra a személyre vagyok én igazán kíváncsi, vagy azokra a személyek előre szaladtál, mert szerintem meg igenis nagyon fontos meg ugye a jog komoly jogtudósok szerint nagyon fontos, hogy hogy vágyjuk le tényleg akár csak hapétert meghallgatod ebbe a kérdésbe, vagy a társaság a szabadsági jogok, hogy jó oké menjen súlyok Tamás, de nem mindegy, hogy hogy ott a megfosztási eljárás, tessék azt végigvinni és nem ilyen ilyen személyre szabott alaptörvény módosítás.
[00:27:21]Mert mert többet érdemel ennél az ország.
[00:27:23]Gyorsan mondom, gyorsan mondom hozzá, bocsánat, hogy a komoly jogtudósok másik oldalon is vannak.
[00:27:26]Ugye ott van az a 40 jogász professzor meg mindenféle jogász agyban nagy, aki ugye aláírt egy nyilatkoot.
[00:27:33]Igenis ki kell rúgni Súlyok Tamás meg a többi bábot a vérbe úgy, hogy füstöljön.
[00:27:36]És még nagyon sokan melljártak, de valóban van a Tasz, van a izé az ügyfér ügyvédkör is kelles nézők testak megnézni, hogy az ügyvédkör mit mondott, mert én most elfelejtettem és nem akarok hülyeséget.
[00:27:48]Jó, oké, de itt végre de akkor itt itt egy szakmai vita folyik, tehát de ez viszont azt jelenti, hogy nem lehet ezt öt napos társadalmi vitával menni, nem lehet örökké húzni, mert a súlyok az olyan, mint a tövis a izé a am beleszúródott a talpad, méltább hagyod, annál inkább gennyezik.
[00:28:02]el kell indíteni a megfosztási eljár szerintem, de mások szerint de mindegy.
[00:28:06]Győszenek ny szerintem itt a a jövő jövő az ami igazából eldönti ennek a jogosságát vagy nem jogosságát, hogy ezt most így hagyjuk vagy nem hagyjuk vagy nem kellett volna, mert mert ugye most erre valóban hivatkozható a Magyar Péter, hogy erre kapott felhatalmazást, ez volt az ígéret, ezt most megteszi.
[00:28:23]Ha legközelebb azért vált le egy köztársaság elnököt, vagy bárkit, aki ellentmond neki, csak azért, mert neki ellentmondott, na arra már azért nincs meg a felhatalmazása.
[00:28:31]Tehát hogy itt itt itt azért szerintem ez egy tényleg egy ilyen nagyon nehéz kérdés és nehéz eben jó döntést hoz.
[00:28:39]Tomá a Balin kérdését, tehát egyszerűen arról van szó, hogy Magyar Péter vers szavába bízunk most, hogy gyerekek igen ez rendkívüli a helyzet ezek tényleg ott vannak csibészek, el kell őket hajtani, de utána jön a j de amikor az ország kétharmados felhatalmazást adott neki, akkor miben bízott?
[00:28:55]Ebben pont ebben ebben hogy el fogják hajtani egyébként.
[00:28:58]Tény az, hogy nem hát abban, hogy önkontroll gyakorolnak a kéthad birtaká a másik.
[00:29:03]Igen.
[00:29:03]Már egyáltalán, hogyha meglesz a kétharmad ugye mert nagyon sokáig rezgett ez a történet.
[00:29:07]De még visszatérve arra, hogy független köztársasággal valóban erre lenne szükség, de már ugye evvel kapcsolatban is voltak olyan miniszterelnöki nyilatkozatok, hogy ő azt se bánne, hogyha valah Tiszakörös vagy a frakcióból jönne a következő köztársasági elnök.
[00:29:21]Tehát tehát nyugalom, de valóban valóban a közsági elnöknek a a végrehajtó hatalomak, illetve a parlament ellensúlyának kell lenni.
[00:29:30]És ehhez valóban egy olyan erős, karizmatikus és legitím embernek kell lenni, amit te így körülírtál.
[00:29:35]Nem tudom, hogy ki lesz ő és hol van, de semmiképpen sem a a jellegé frakcióból kéne jönnie.
[00:29:43]Mondjunk már egy olyan embert, akire nem lehet ráhúzni, hogy valamiféle párt.
[00:29:45]Én nekem egy egy konszenzusos jelöltem van.
[00:29:49]Halász Judit.
[00:29:49]Az énekesnő.
[00:29:49]Tényleg én őt nagyon szeretem.
[00:29:55]Oké.
[00:29:56]Ha már ének már énekesnő ugye hát ugye a a reesgetés szintjén Rost Andrea merült föl, hogy nem párt ember.
[00:30:02]Ez most nagyon vicces volt.
[00:30:04]Hát nem párt ember, világhkir opera énekes.
[00:30:06]Tehát a a az életéből aának a képvisel szerintem mi a se kezdjünk el.
[00:30:12]Az élet az életéből a pártemberség az egy ilyen pici pici rész.
[00:30:14]Mindegy.
[00:30:16]Egyébként a gyilkosnak az életében majd leszúr valakit, az is egy pici rész, de elítélik értes gyilk.
[00:30:19]Nem, tehát a Rostandra egy pártember.
[00:30:21]Pont az nem kérdés, de ezek szerint felmerült.
[00:30:25]Bár én még nem Rost Andra a köztársaság hát nem nem merült föl független közársaság elé, amikor ott ül a magyar Péter mögött.
[00:30:33]Így de arról most egyébként van szó, hogy ha most ezzel az egy mondattal leváltják a Slyogtamest, akkor ugye helyette lesz a Forcehofer Ágnes, gondolom így átmenetileg.
[00:30:41]Persze.
[00:30:42]Igen.
[00:30:42]És akkor utána akkor ők jelölnek ki valakit, vagy pedig lesz erről esetleg egy megint, hogy a a demokratikus felhatalmazásról beszéljünk, akkor esetleg közvetlen közössági elnök válas ugye a Magyar Péter emlékszünk választás után ezt bedobta, Fidesz elutasította.
[00:30:57]Nem értem, hogy miért, mert azért nagy lehetőséget volt.
[00:31:00]Akkor akkor akkor választási kampánt kell tartani hát meg alkotány.
[00:31:03]Így van meg alkotányt kell módosítani megint.
[00:31:06]De most most a most a tehát most ez a forgatókönyv körvonalozódik, ahogy én azt héten a parlamentben láttam, de lehet, hogy már jövő hétfőn már más fogunk hallani a parlamentben, hogy most ideglevesen jó lesz Foroftver Ágnes, aztán választanának valakit öt évre, szigorúan csak öt évre, és amivel egyébként beindul az új alkotmányozási folyamat, akkor varnák el ezt a szálat, hogy a a köztársaság elnökel, hogy legyen megválasztva, és akkor jönne a végleges köztársas ági elnök egyébként én a köztársasági elnök személyén én nagyobb problémának látom ezt a képviselők 12 évig lehetnek csak képviselők témakört mert mert nyilván itt van egy nagy nagy népharag úgy unblock az összes képviselővel szemben, akik eddig ott lőttek az országgyűlésből és mindenki most boldogan nézi hogy akkor ők soha többet ne térhessenek vissza de azért itt ez a klasszikus a fürdővízzel a gyereket is kiöntjük tehát hogy azért azért egy egy képviselő egy politikus hogy felépítse magát, az azért hosszú évekig tart.
[00:32:09]És hogyha erre erre erre tehát, hogy úgy kell fölépítenie, hogy az utolsó ciklusában már arra készül, hogy neki már úgy is mindegy.
[00:32:18]Tehát szerintem nem nem így kéne.
[00:32:20]Ráadásul sérti a a az általános választójogot, mert ugye választható is kell, hogy legyél, meg meg választani is tudjál.
[00:32:29]Tehát, hogy hogy ha ha nincs belátási képességed, illetve büntetett előéletű vagy jelenleg ez a kettő az, ami kizárja, hogy te induljál egy országgyűlési választáson.
[00:32:38]Az, hogy te már ültél 12 évig a parlamentben, az az nem indok erre.
[00:32:43]És hogyha ezt bevezetik, ez ugye más cél, nem tud szolgálni, mint az, hogy hogy a a Fidesz ne tudjon visszatérni, meg az úgynevezett Óellenzék se tudjon visszatérni.
[00:32:52]Pont úgy korábban már elmondtad ennek a lényegét, hogy arról van szó, hogy Magyar Péter le akarja söpörni a teljes politikai.
[00:32:57]Így van.
[00:32:57]Tehát mindent le akar ami nemz kötők valószínűleg azzal abból a meggondolásból, hogy hogy mindenki kompromitálódott kémked Oroszországnak, Kínának, jó ég tudja Orbánnak korrupt szemét büdös szivészt senkibe nem lehet bízni.
[00:33:12]Az 2026 előtt ugye pályán ott kivét el a Gyevi bíró ugye a Tis de ez hadd döntse már el szerintem a a szavazó.
[00:33:21]Hát figyelj, hogyha nem listán nyomják be úgy a képviselőket, mint ahogy a Fidesz, mert ugye eldöntötték például Pócs János ne legyen már képviselője, erre a Fidesz mégis benyomta, vagy a Takács Péter, tehát hogy mind, akik ott ülnek, azokra tulajdonképpen a magyar emberek nem szavaztak, csak mondjuk a listáról se, listán se, hiszen a legvégén voltak, és akkor a Fidesz meg szépen benyomta őket.
[00:33:42]Tehát, hogy egy mondjuk egy olyan köztes megoldást, hogyha valaki van olyan jó országgyűlési képviselő, hogy az ő választókerületében úgy gondolják, hogy ő valóban jó, akkor ő egyéni hadd induljon.
[00:33:53]Tehát jó, akkor listára ne kerülhessen rá.
[00:33:56]Hát ezt úgy hívják, hogy egyéni választóköltő.
[00:33:57]Rendszer egyesült királyságban ez üzemel, akkor csináljuk azt.
[00:34:01]Nem, de nem nem.
[00:34:01]Nem a 12 év a 12 évről beszélünk és való nem azt mondom, hogy ne egy vegyes bocsánat, ne egy vegyes rendszer lista meg egy de attól még de attól még maradhatna attól még maradhatna a vegyes rendszer csak az na mindegy.
[00:34:14]Jó, ez egy kicsit bonyolultabb nyilván ennél, csak ennek ez az elmélete az, ami ami ami nekem így annyira nem tetszik, mert most tényleg nagyon nagy népharag van úgy, ahogy a teljes, Csak, hogy ezzel azt sugaljuk, hogy az összes politikus, mindenki, aki eddig a parlamentben volt, az az korrupt.
[00:34:32]Igen.
[00:34:32]Az újságírók az a a printlapoknak a felégetésével is essuk, hogy mindenki propagandista volt.
[00:34:38]Igen.
[00:34:41]Tehát, hogy hogy ez ez egy tényleg ez a ez a tisztítótűz, akkor mindent feléget.
[00:34:46]Igen, ez először ez ilyen nagyon jó ötletnek tűnt legalább ugye ugye be lett dobva a 12 év satöbbi, de aztán megint ez nem lett végiggondolva és ahogy közben itt a a ment a gondolkodás ugye a hozzáértő részéről kiderült, hogy valóban ez a választói jogi törvényt, a választó jogot a az egész választói keretrendszert alapjaiban érinti, csak ez a 12 éves mandátum maximalizálás.
[00:35:10]Tehát ez megint egy jó olyan kérdés, amit egyébként nem emnézaszt.
[00:35:14]Talán meg nem is a parlamentbe öt nap alatt meg a meg a a a kormány.hu-n lehet ezt egyiké konzulzálni, hanem ez egy jóval összetett kérdés.
[00:35:23]Hát ráadásul azt miért most kell ezt a 12 évet?
[00:35:25]Mert a köztársasági elnököt azt értem, hogy azt miért most kell, de az, hogy csak 12 évig lehessen valaki országgyűlési képvis, azt miért most kell?
[00:35:32]Jó, de erre erre nem nagyon van precedens a világban, és annak megvan a magyarázata, hogy hogy miért nincs, mert ez nem ilyen ilyen szituáció, mint ami Magyarországon fordul most elő, ilyen nem szokott történni azért a a világban a a választásokon.
[00:35:46]Hát hát Oroszországban történt a rendszerváltás, a forradalom, ugye hát a a a a tömeges kivégzésekkel az ez megint más történet, de de a az elitnek ez a mesterséges lecserélése ez nem szokott előfordulni.
[00:36:00]Orbán ezt csinálta azért 11 után respektíven, de nem teljesen így csinálta, 100%-ig de hasonló.
[00:36:05]De oké, értem, értem a az igényt, a értem a a a választói akaratot, sok mindent értek, de azért val magyarázatnak kell lennie, hogy hogy ez miért nem szokott a világban így történni.
[00:36:19]És valószínűleg azért nem szokott a világban így történni, mert parlamenti képviselőnek lenni, most izé nagy szentségtörést fogok mondani, és nagyon leszek érte cseszve a kommentkben, az egy szakma.
[00:36:29]A politikai döntéshozatal az nem egy olyan egyszerű dolog, hogy ma gépészmérnök vagyok és holnap politikai döntéshozó és négy év múlva, nyolc év múlva visszamegyek gépészmérnöknek.
[00:36:40]Nem tud visszamenni, mert közben a gépészmérnöktől elvárják, hogy hogy számítógépet programozzom.
[00:36:46]Szóval, hogy ez fordítva is igaz, mert azért ezt a jogalkotási procedúrát is egy gépészmérnök azért csak úgy nem tudja kirántani a kisújjából, tehát hogy egy politikusnak is be kell érnie.
[00:36:55]Igen, igen.
[00:36:57]No, nagyon nehéz kérdés.
[00:36:57]Ám szó ilyen ilyen véres ilyen Török Gáboros egyfelől másfel.
[00:37:02]Ebből látszik az új rendszer, mert Török Gábor is visszatért a 2010 előtti igazi véres egyfelől más felőzéshez.
[00:37:07]Én a magam részől tényleg nem tudom eldönteni, hogy szóval a helyzet az, hogy tényleg egy nagyon unikális maffia van Magyarországon.
[00:37:13]Nagyon unikális módszerek kellenek hozzá.
[00:37:15]Tehát nem tudom eldönteni, ez ténylegesen jó vagy rossz.
[00:37:16]Nem tudom, nem merném azt mondani, hogy nem ugyanazt csinálnám ebben a helyzetben.
[00:37:22]Tehát, hogy ez rendben van.
[00:37:22]Rendben van, de igazándiból az alkotmányos keretrendszernek egyébként a túlhatalomtól kellene védeni az országot.
[00:37:27]Na most a túlhatalom nem a Fidesznél van.
[00:37:30]Igen, most éppen most éppen nem.
[00:37:31]De a mindenkori izé túlhatalom dolghatalomnak kéne létrehozni a túlhatalom ellenni védelmi rendszert.
[00:37:37]Ebben vannak kétségek, hogy ez és hogy és még egy a felvetés.
[00:37:40]Tehát ugye 3 és fél millióan szavaztak erre.
[00:37:45]Tehát azért a szelektáljunk.
[00:37:47]Tehát a 3,sés5é millióból más5él millió volt, aki az elmúlt 16 évben atomvillanás esetén is Orbán Viktor ellen szavazott.
[00:37:56]Így van.
[00:37:57]Volt ott 400 500000 olyan fideszes, exfideszes szavazó, aki átment a Tiszához.
[00:38:02]Most én nem tudom ezt eldönteni, hogy ők most Magyar Péterre a Tiszára szavaztak, vagy vagy Orbánban letteleg.
[00:38:07]Na mindegy.
[00:38:07]Tehát itt vannak, tehát ez a 3 és fél millió szavazó rendkívül B szegment.
[00:38:11]Tehát és baromira nem volt arról szó, hogy akkor most a 12 év vagy a egész alkotmányos keretrendszert úgy forgassuk föl, hogy egy új fajta túlhatalom alakuljon ki, mégpedig per pillanat szerintem ezen az úton.
[00:38:27]De az meg egy kétségtelen tény, hogy ugye rendszerváltást ígért Magyar Péter, elitcserét is tulajdonképpen.
[00:38:36]Tehát, hogy hogy az, amit most csinál, arra most van lehetősége, mert most még akkora a népharag, hogy hogy tényleg mindenkit el akar söpölni az előző rendszerből, és igazából és most még támogatás is van hozzá.
[00:38:48]És most támogatás van hozzá.
[00:38:48]Igen.
[00:38:48]És én azért gondolom, hogy ez a tényleg a jövő zenéje, egyrészt, hogy milyen köztársasági elnököt választanak, hogy hogyan választják meg, hogyha ő ellen vetéseket fogalmaz meg, akkor arra hogyan reagálnak.
[00:39:01]És igen, és szerintem ez a 12 évben maximált vagy maximalizált képviselői mandátum az az szerintem az még azért átgondolásra szorul erőteljesen.
[00:39:15]Tegyük szívünkre a kezünket, azért az magyar történmalen valamit mutatod az szerintem legalábbis, hogy oké, vannak az írott különféle alkotmányok, amelyek vagy értek valamit, vagy semmit.
[00:39:25]egyébként a Rákosi féle alkotmány az Meri humanitás egyik gyönyörű mesterművő volt, az más kérdés, hogy közben meg javában akaszgattak a főutcában.
[00:39:30]Tehát hogy igazándiból itt a vezető személyén múlott mindig és mindenkor.
[00:39:35]Tehát a Orbán rendszer se azért volt szar, mert szarok voltak a törvények, hanem mert Orbán Viktor volt szar ember, aki láthatóan abból élt, azzal élte ki magát, hogy az országot az ilyen saját ön kiterjesztéseként kezelte.
[00:39:46]És az ország, ha rossz lesz, akkor az azért lesz rossz, vagy jó, mert Magyar Péter vagy jól, vagy rosszul gondolkodik.
[00:39:53]Jó, de azért tényleg sokan gondolkoztak abban, hogyha most oké, most itt tényleg ez a két pártrendszer lesz, vagy nevezzük még harmadiknak a mi Hazánkat, akkor akkor akkor most ugye így lehetett legyőzni a a Fideszt, és akkor, hogy egy nagy tömbe kell egy nagy töm mögött kell felsorakozni, és akkor majd ezek a kisebb pártok, akik visszaléptek, azok majd utána egy egy arányosabb választási rendszerben majd vissza tudnak térni, és és tudnak alulról építkezni.
[00:40:27]er nekáté egy kikényszerített új elitnek a létrejötte kell, hogy legyen a következő években, mert új új új pártokat, új képviselőket kell kiírni.
[00:40:41]Hát lehet, hogy pont ez a szándék, nem?
[00:40:42]Hát nem az a szándék, de egyébként kiteremelheti magát a a új ellenzék saját magát, ugye, ahogy a Tisza aki termelte magát.
[00:40:49]Hát nézd meg a legutóbbi főpolgármester választást.
[00:40:51]Tehát az 1ad Tisza, 1 Fidesz, 13 nem tudom liberális izé karácsony.
[00:40:56]Tehát azért elég megosztott a főváros közönség elég megosztott.
[00:41:02]A vidéken azért nem ennyi hát ott leszúrják a lépséget Vasvillával.
[00:41:06]Ne ne fogalmazzunk egyszerűben.
[00:41:08]Nem, de talán mégse.
[00:41:10]Hát nem, mert hogyan csapják előttek.
[00:41:12]Lehet, hogy az valóban Petőfi is el tudta húzni a csot annak idején.
[00:41:14]Hát persze épp, hogy kimentették kis körösről, bakker, az félváros őt kergette Kiskörösön.
[00:41:19]Egy egyébként, hogyha megváltoztatják ezt a 12 éves javaslatot, akkor akkor nyolc évre fogják csökkenteni, legalábbis a Magyar Péter ezt lengedte be, hogy hogy erre erre irányul a legtöbb javaslat.
[00:41:30]Na most igen, persze legyen legyen nyolc év, legyen négy év, hát bármit bármit lehet mondani.
[00:41:40]De az egy más ez egy bocs, az egy más politikai rendszer lesz, de az hol ér akkor véget?
[00:41:44]Tehát akkor egy polgármesternek is, egy önkormányzati képviselőnek, egy, mit tudom én, állami cégvezetőnek is, mindenkinek meg mondjuk, hogy csak eddig és ne tovább, mert mert de ezzel azt feltételezzük, hogy alapvetően aki odakerül a hatalom közelébe, az visszaél a hatalmával.
[00:42:02]Várjál, nem ez az amerikai rendszer, ahol az utolsó postamesterig mindenkit megválasztanak, de igen, de de nincs, de nincs korlát Amerikában 100 éves embert is választottak meg szenátornak.
[00:42:11]Tehát ebből a szempontból az amerikaiak nem érok.
[00:42:15]Ugye a az elnöki mandátumnak a a két négy éves ciklus csökkentése.
[00:42:18]Na de hát ez is hogy kezdődött, hogy a George Washington nyolc év után úgy dönt, hogy haza akar menni az ültetvényére arabszolgáihoz gazdálkodni.
[00:42:27]Tehát, hogy Magyar Péter is van egy nagy levendet val és egészen egészen a második világháború utáni Rosevelt 4 elnöki győzelméig nem változtat nem iktatták az alkotmányba ezt a két ciklusos korlátozást.
[00:42:43]Világ.
[00:42:43]Na ezt a kérdést se tudtuk megoldani Pipa.
[00:42:45]Viszont nagyon az látszik, hogy ugye milyen ellenzék lesz, hogy nem tudom most megnézegettem Orbán Viktorát eltett ilyen szórakozásaim vannak ebben a melegben a Facebook posztjait.
[00:42:53]Nem ejtette ki azt a szót, hogy Fidesz jó napot kell.
[00:42:57]Patriótákat emleget mindenütt, mintha már a Fidesz szó neki is cikis lenne.
[00:43:01]Hoppá!
[00:43:04]Patrióták, patrióták, nem ismerte föl, hogy nem a Fidesz használódott el, hanem ő.
[00:43:09]Hát igen, pontosan ezt akarom mondani.
[00:43:10]Tehát igazából túl fölösleges már egyébként Orbán Viktorral ennyit foglalkozni.
[00:43:15]Tehát tehát készülő leíta magát és nem biztos, hogy a Fidesz lesz a a Tisza ellenzék.
[00:43:20]Az volt a felvetés.
[00:43:20]Lehet, hogy a hol reggeli újság hat oldalon fog foglalkozni Orbán Viktorral, hogyha el hát hogyha elviszik és letartóztatják.
[00:43:30]Jézus.
[00:43:30]Na erre mindjárt visszatérünk, de mászem azt hittem azért, mert lesz újság holnap ez a ez a másikok lenne.
[00:43:34]Igen, igen, igen.
[00:43:36]Az szép lenne.
[00:43:36]Lenne is újság meg hatózas Orbán Viktor mellékett.
[00:43:37]Na az valószínűleg ott akasztom vagy izé mondok fel.
[00:43:41]Na lényeges az lesz az igazi tisztító.
[00:43:45]Az biztos, mert azon na megyek el úgy neked kell írni az első két oldalt se szólok.
[00:43:49]Jó.
[00:43:49]Hát az egy szép üres oldal lesz egy hajkuval a izéről a nem tudom én a lemenő napról.
[00:43:53]Na ami a lényegesebb az az, hogy igen, egyébként a legtisztább tényleg az lenne az összes büdös maffiózót elvinni a rendőrség.
[00:43:59]Nyilván az lenne egy ideális országban a helyzet, hogy fülön fogják, krutty és elviszi a rendőrséget, és akkor nem kell itt ilyen alkotmánymódosítással meg nem tudom mikkel ügyeskedni.
[00:44:09]Hát most egyébként minthogyha a reménysugár az úgy úgy beszürem lett volna az ablakunkon.
[00:44:15]Ugye a Ukraj arany konvoy ügyében Orbán Viktor lelki füleivel már hallani véli ugye Bilincsnek a csörgését, merthogy ugye legalábbis ezt Lacó Adrián nyilatkozta több helyütt.
[00:44:25]Ugye Orbán, amit azért lehetett már tudni éppen 16 helyről, ugye Orbán Viktor személyesen adta ki a parancsot a titkosszolgálat úgynevezett jelentései alapján arra, hogy akkor hát effektíve rabolják el az ukrán takarékbanknak a lóvéját, amit itt hoznak át Magyarországon rendőrségi védelem alatt.
[00:44:42]Tehát ez úgy hívják, hogy rablás.
[00:44:42]Most nem tudom melyik VTK pont.
[00:44:44]Szóval mi lesz ebből?
[00:44:46]Hogy mondjam?
[00:44:46]A Fideszes tábor, akik azért most is vannak egy egészt nem tudom hány millióan, vagy jó ég tudja már ezt a medián vagy meg a Hanendre tudná megmondani, de azért mégis csak tehát egy tömegerő az majd el fogja nézni, hogy ugyanúgy elviszik, mint ahogy most az NKS szerencsétleneket, vagy az Ugi Attillát, aki hát megint csak nem volt egy központi szereplő, de azért jól mutatott a bilincs végén.
[00:45:08]Másokaknak persze, akik így várják a Fideszes Hát ez kezdted a műsort, hogy erre van igényedve, vagy vagy vagy a hát az egy dolog, de én a magyarságnak egy viszonylag kis része vagyok, nem?
[00:45:18]És és avval folytattuk, hogy erre van tömeges igény.
[00:45:20]Tehát na jó, de ugyanakkor meg arra is van tömeges igény, hogyha tényleg meglátják a népünk szentjét Orbán Viktort, akkor fölszedik az utcakövet.
[00:45:29]Hát vagy elmennek imádkozni, érted?
[00:45:31]inkább az utóbbi igenes a hívek a a hívek korfája alapján erre van nagyobb esély és az utcakő fölszedésére több okból sincs olyan nagy esély egyrészt nincs sehol utcakő másrészt másrészt tér uniós térkő láttad már az uniós uniós térkövet a Rogán irodája előtt az ötödik kerületb nem hogy nincs térkő egymáson állnak mert följött az egész a francba én a Rogán Antal vádiratá helyett egyszerűen csak lefotóznám a a város szíve programban megcsinált izé térkesves utakat ut az utcakő a prolátus fegyvere című szobor az a leni múzeuma volt ott a vörös tér kijáratánál meg a Rogán Antalnak az irodája elő na most az a a a a az a kockakő az egy nagy gránitt vagy gránit kocka bazal bazalt legyen bazalt mindenesetre nagy és nehéznek tűnik nem olyan könnyű azt 75 évesen fölszedni h csak azért mondod ilyen léni mer akkor még a molotovkokt nem akarták kifaragni mert lusták volt nem volt akkora bazal több na jó és hol van a kodorátus igen hol van itt ülünk Na, a lényegesebb, mi a média proletariátus vagyunk.
[00:46:30]A lényegesebb az az, hogy akkor szerintetek a fideszesek el fogják tűrni, hogyha Viktor barátunkat egy kicsit meghintáztatják az ügyészségen.
[00:46:38]Nehogy is telecsukják.
[00:46:38]Hát egy ez egy hosszabb folyamat lesz még ezzel együtt is, de de ez valóban egy olyan banánhély, amire barokra nem számítottak szerintem Orbánék, mert most nem csak ugye most a ez a aranykomboy ügy van, hanem azért utaz a vagyonvédelmi hivatal meg vizsgálódások meg satöbbi.
[00:46:56]Hát de jó ígér azok ígérvények.
[00:46:59]Majd egyszer les pontosan ezt akarom mondani, hogy egyébként Orbán nagyon 60 puszta meg bármi kapcsán sem nagyon lehet megfogni, hiszen minden le van papírozva, de ezzel ezzel ezzel belenyúlt a tutiba.
[00:47:12]Igen.
[00:47:12]A a Jámbor Andásnak volt a Facebookon egy bejegyzése arról, hogy hogy elismerték, gyakorlatilag elismerték azzal, hogy hogy utólag hoztak kormányrendeletet, amire azért volt szükség, mert a törvét nem tudják utólag olyan gyorsan meghozni.
[00:47:29]azán vagyírozták a rablást leegyszerűen de az, hogy utólakozták a rendeletet azzal elismerték, hogy amikor ez az eset történt akkor nem volt rá jogalap meg meg súlyos visszaélések történtek.
[00:47:41]Így van.
[00:47:41]Tehát a titkosszolgálat részéről, a a NAV részéről és feltetőleg ennek egyébként a végig van valami nyoma, tehát a nem véletlenül nem a NAF komandó ment ki, hanem a a tekesek.
[00:47:52]Lehet, hogy a NAV komandó nem akart evvel ott ott keletkeztek feljegyzések.
[00:47:59]Nav is ott volt.
[00:47:59]Ott volt látott fotok.
[00:48:03]Jó, mindegy.
[00:48:03]Tehát itt rengeteg okirati bizonyíték van.
[00:48:05]Ezzel majd végig fognak majd a jogászó tökölődni, de valóban arról van szó, hogy itt itt komoly nagyon komoly jogsértések forognak fent.
[00:48:14]Lényegében ez a Lex Robin, csak a kedves nézők egy értség a Lex Robin Hood volt, vagy Lex Rózsa Sándor, ahogy tetszik.
[00:48:17]M egyszer beleírták a törvénybe, hogy a hogy nem tudom a juhá a fejbenyomott juháztól ellnevett Birka mindig is Rózsa Sándoré volt pont.
[00:48:25]Ennyi.
[00:48:25]És a Vármegye háza helyett innentől kezdve a nem tudom az ügyintézés fóruma az a Szegedi Fehér Tavinádas.
[00:48:32]Szóval hogy már ugy szegény Rózsa Sándort ez rossz oldalon keverted bele a történetbe.
[00:48:37]De de oké, rendben van.
[00:48:39]Hát mert ugye itt a pandúrok vették el a a naírták a törvény Rózsa Sándor az új pandúr egyébként akartam.
[00:48:44]Nem törvényb, hanem rendeletbe, de igen, majd majdnem majdnem majdnem stíből a hasonlat.
[00:48:48]Tehát erről van szó pont rendel vagy rendeli, vagy határozati ó.
[00:48:54]Tehát pont erről van szó, tehát hogy többét próbáltak kijátszani alacanyabb eredő jogszabály tudálékos társaság tudják meg.
[00:49:00]Na most hát ez ezen a tudálékos pöcskörészésen fog elcsúszni a az ő ügy mármint a Orbán szempontjából.
[00:49:06]Hát e ez itt a fő bűncselekmény, hogy áthágták a a de viszont hogyha hogyha hogyha a káröremről vissza lehet térni egy pillanatra, azért azért azt szívesen végignézném, ahogy Bá Zsolték tüntetnek Orbán Viktor szabadon bocsájtása érdekében.
[00:49:20]Na az az szórakoztatna szerintem fogsz le.
[00:49:25]Egyébként már így is volt ugye a Bayernnak pár tüntetése, hogy 300 400 1000 ember is összejött.
[00:49:31]Tehát azért ennél mondjuk az együtt meg a nem tudom én a párbeszéd sokkal komolyabb tömegtüntetéseket produkál 13-14 kör.
[00:49:37]De de most, hogy így mondod, az elég régen volt, tehát mikor volt az?
[00:49:39]Már több hete, tehát most Oké, de hogy most Igen, igen, igen.
[00:49:44]De most, hogy például benyújtották ezt az egy mondatosok féle történetet, sehol nem láttuk a a igen mentsük meg Sullyok Tamás aláírói például, hol gyülekezet hőhullám van.
[00:49:55]Kimennek a nénik, bácsik a felühullám.
[00:50:01]Itt itt lesz holnapy balik adásba kerül a nagy békemet, aztán majd a pride le a pride lesz követel követelik majd ott súlyoknak, ha nem tudom azért ott jól beszaladt a nyílfaerdőbe a mi hazánk ezzel a zászló lecseréléssel vagy nem tudom Nyí hazánk vagy ki volt nemzeti érzelmű balfék, aki ugye bedobálta a Dunába ezúton is gratulálok neki a folyószennyezésért ugye a szivárvány zászlókat és helyette kitűzött magyar zászlókat a hídra.
[00:50:26]Ugye Juhász Hajnalkennek rettenetesen örült, hogy miért ezt csak ő tudja meg semmilyen Zsolt.
[00:50:32]Viszont ami az érdekesebb, hogy Jámborék és karácsonym köszönték, hogy nemzeti ünnepen tarthatják a Prideot, ezúton is köszönték a man hazánknak.
[00:50:42]Jó, ezt így kell.
[00:50:44]Igen, egy egy gúnyos megjegyzés mindig izé többet el.
[00:50:47]Hányan lesznek most a Pride-on szerintetek?
[00:50:49]Az egy komoly dolog, mert ugye a Pride egy olyan identitást képző erő, ami kicsit a Tiszától is függetlenül.
[00:50:55]A Tisza az nem szokott, nem ment el a tavaly se, meg most se fog elmenni testületileg.
[00:50:59]Aztán lehet, hogy lesz pár tiszás ott Áruhában.
[00:51:00]De de nem fiúz, nincsenek ilyen, hogy tiszások meg nem tiszások.
[00:51:05]Hát a tiszapárt az áll 7000 27 vagy meni 29 szavazóira gondol most itt ez nem szerintem egyébként meg egy változó identitás.
[00:51:17]Nem, de egyébként van a tiszában meleg és felvállaltan.
[00:51:19]Na, csak azért mondom, mert a Fidesz volt az a párt, ahol aztán mindenki olyan egyenes volt, straight, mint a izé, kapanyél, aztán egész odáig még le nem bukott.
[00:51:27]Oké.
[00:51:27]Most van egy óriási tömegerő, ott se nagyon látom százalékosan nyilván van.
[00:51:32]Tehát a valószínűség számítás szerint persze, hogy 100 100 magyarból 4 5 hat 6 h az az beleesik ebbe a kategóriába, de szerintem ez nem szerintem ezzel nem kell kiállni, hogy most én mi ki vagyok, mi vagyok.
[00:51:45]Tehát egy normális világban egyébként a Pride-nak sem kéne lennie.
[00:51:48]És nem azért, mert mert mert nem akarom én ezt látni, meg csinálják négy fal között.
[00:51:52]Mit csináljanak egyébként?
[00:51:52]Négy fal között vonuljanak.
[00:51:53]Tehát akik ezt mondják, hogy négy fal között csinálják, nem tudom, nem tudom, hogy mire gondolnak egyébként, de hogy Igen, mert hogy egyébként semmi olyat nem csinálnak, ami ami ami olyan lenne, de hogy tehát, hogy azt nem értik meg, akik a Pride ellen hergelik saját magukat állandóan, hogy ha ők ezt nem csinálnak, akkor nem is lenne Pride, mert ugye ennek az egésznek az a lényege, azért azért van ez a de azért van ez a felvonulás, hogy hogy igenis tehát kivívják maguknak azokat a jogokat, ami mindenki másnak is van, hogy ő is lehessen szabadon Az ami ne kelljen arról nyilatkozni, hogy ő most micsoda.
[00:52:27]Ne kelljen az ne ne az legyen téma, hogy akkor ő most házasodhat, vagy nem házasodhat, örökbe fogadhat, vagy kit szerethet, vagy akkor most milyen munkát vállalhat el, vagy a pártba, akkor most akkor ő neki milyen szerepe lehet.
[00:52:39]Tehát, hogy ez az egész saját maguk ellen fújták tavaly is ezt a Pride-ot, ezért lett olyan nagy.
[00:52:44]Tehát tényleg Orbán Viktor volt a legnagyobb Pride szervező.
[00:52:48]Most a most a mi hazánk a legnagyobb Pride szervező egyébként.
[00:52:52]Hát ki tudna arról, hogy egyáltalán most, hogy van Pride, hogyha a mi hazánk nem dobálja be, vagy nem hívja föl a figyelmet erre a zászlódobálásra?
[00:52:58]Tehát tulajdonképpen ők hívták föl a figyelmet erre az egészre.
[00:53:02]De a kérdésedre válaszolva egyébként, hogy szerintem nyilván kevesebben lesznek, mint mint mint tavaly, de szerintem azért mindig is elég sokan szoktak ezen részt venni, mert ez igazából egy egy ilyen, nem tudom, ez egy ilyen vidám színes felvonulás.
[00:53:17]Tánci tánci.
[00:53:17]Igen.
[00:53:17]És hát mondjuk kicsit a meleg azért az lehet, hogy riasztó lesz, mert ugye itt itt itt azért 40°ok fölötti hőmérsékletek is lesznek, de szerintem sokan lesznek.
[00:53:28]Ühüm.
[00:53:29]De nem annyi, mint tavaly.
[00:53:30]Nem annyian, mint tavaly.
[00:53:30]Szerintetek is kimentek?
[00:53:34]Ö nem.
[00:53:35]De igazából tényleg csak a a hőségek miatt nem.
[00:53:39]Tehát én voltam már, tehát én viszem a Balatonra a balinomat.
[00:53:41]Én csak azért nem megyek.
[00:53:44]Dórát egy faragot Balinn eltérítettem a identitást.
[00:53:49]Simál az újabb levendő szörpöt.
[00:53:51]És simán az újabb levendula a szörpöt.
[00:53:53]Én viszont lehet, hogy kimegyek viszont én a nácik közé megyek már videózni egyébként.
[00:53:56]Tavaly is ott voltam.
[00:54:00]De hát istenkén, hát valam már megint már megint ez a kárőrvendés.
[00:54:03]Nem kárővendés, hát dokumentálás meg ott lesz esemény, ha lesz esemény, mert tavaly se nagyon sikerült neki bunyózni, de nagyon esküldőztek tavaly idén már odateszik magukat, úgyhogy lehet, hogy idén már odateszik magukat, de hát meglátjuk.
[00:54:17]Hát a fejedre így van.
[00:54:17]Tehát azért mész haverokhoz szeretnél egy kis izé nézettséget.
[00:54:23]Nem, nem, nem, nem, nem, nem.
[00:54:23]Csak nyilván odamegy az ember, ahol konfliktus van, ez az újságíró munkája, élete, és egyben ez tartja egybe a sejtjeit.
[00:54:32]Nem pedig a kinyílott a pitypang, meg írom.
[00:54:35]Az milyen kur milyen bénamondás volt, nem?
[00:54:37]Vagy mi az?
[00:54:39]De most azok azokat is elbocsát.
[00:54:39]Ez errő jutott eszembe.
[00:54:43]Kinyílott a pitpang.
[00:54:43]Ki a érdekelt?
[00:54:45]Ez de nem, hát ez ez pont az lett volna annak a célja, hogy a pozitív dolgokról írjunk.
[00:54:50]Tehát például ha kinyílott a pitpang vagy mondjuk főzt egy jó levendulasszívál egy szép írunk a pride hangulata egyébként egy kifejetten vonzó szituáció annak is, aki aki az üggyel nem az olvasó fej a pitpütött a szivár, mert ott mert ott mindenki mindenki örül, boldog és és a az egésznek a a az atmoszférája az az szerintem olyan, ami ennek az ami ahogy az embernek élnie kéne az életét, ahogy az előbb te ott Elég sz.
[00:55:21]Na ezért mennek az emberek a Pride-ra.
[00:55:22]Példá én is ezért megyek mák is a nácik közé a vagy ez a szélsó jobbosok közé.
[00:55:27]Hát figyelj, ott vannak a haverok.
[00:55:29]Mindenki megtalálja maga bulikáját.
[00:55:30]Ja ja ja.
[00:55:31]Igen.
[00:55:31]Ott vannak a haverok.
[00:55:33]Ez függőség már részedről persze.
[00:55:35]A fenéked Zsolt függőség izé majd azért meg gazdasági újságíró vagy és nem kellett ilyen helyekre.
[00:55:40]Mér egy idő után csak ott érzed.
[00:55:41]Jó.
[00:55:42]Volt voltam én, hogy hívják?
[00:55:42]Kis doboségtüntetés.
[00:55:44]Én éppen akkor éppen nem tudom, hogy hívták kis dobostüntetés.
[00:55:47]Hát a a hát a hogy hívják a a most a mi hazánkosoknak a a a héttörönt magyar gárdba vagy mire gondol?
[00:55:56]Na most gyújtják fel a házadat.
[00:55:56]Kedves mi azkosok?
[00:55:58]Én tudom Pap Zsoltnak a lakás címét.
[00:56:02]Szóval nekem kellett tudósítanom akkor mert nem mi hazánknak hívták még őket.
[00:56:05]Tehát a kis magyar gárda te magyar gáda.
[00:56:07]Lehet tenverés ott lehet, hogy ott volt látod ilyen felejthető a történ ők írják a lapot.
[00:56:13]Csak mondom és azért kis dobost, mertogy a van a Dúród Dórának ez a nagyon szimpatikus férje.
[00:56:19]Hát ő neki volt a a titkolálati jelentésekben a fedő neve a kis dobos.
[00:56:24]Hát akkor is hát mer dob volt a nyakáb és ütötte a dobot a 2006 marad meg.
[00:56:27]Ennyi maradt meg a kis dobosó.
[00:56:30]Így van.
[00:56:30]Pová parlamenti képviselő így van.
[00:56:33]Róla beszélek.
[00:56:35]Igen, igen, igen.
[00:56:35]Ő ez egyébként nagyon nagy szimpatikus ez a házas.
[00:56:37]Pá most nem azért már durró múltkor kiakadt rajtam egy bevallottam élő műsorb szétszívtuk az agyunkat.
[00:56:43]Szilveszterkor pedig nem is csak hergeltem vele Dóit a hanem azért mert hát ugye ők voltak azok akik ugye az oltásellenességre építik a népszerűséget mert végre a korai gyerekhalálozás meg így milyen dolog volt azért előtte beoltották a gyerekeket és kiderült hogy beoltották a gyerekeiket mind nem bolondok na csak hát ők nem de hogy a kedves hívők tudod a meg azok a gyerekek akik ilyen sose hallott betegségekben majd meghalnak az oltás szülők hülyesége miatt azok majd ugyan Ugyanezt, hogy fogjuk lekomálni.
[00:57:14]Ugyanezt csinált a Donald Trump is egyébként.
[00:57:16]Tehát ő ő maga fölvette az oltást és utána ezért ezzel reagitált ellene.
[00:57:21]Igen.
[00:57:22]Hogy hidrokoltizolt vagy mi a nyavaját kell iszodni, meg hipót meg nem tudom lófogazásgátlót, mert az megakadályozza a nem tudom micsodá.
[00:57:29]Az akváriumtisztító folyadékot.
[00:57:31]Igen, igen, igen.
[00:57:32]A olyat is.
[00:57:33]Igen, igen.
[00:57:33]Azt nem is tudtam, hogy ilyen van, de ez jó.
[00:57:35]Ez kint nagyon hasznos.
[00:57:35]Próbáld ki ezeket egymás után sorrend légy szíves.
[00:57:39]Jó, én inkább a bort iszik és vizet prédikát próbálnám ki.
[00:57:42]inkább szerintem azt ki szoktad te ne kabúzzál én csak levend a szörélek ne játsz meg magad itt izé na viszont ha már nagy melegről van szó tényleg nagy meleg tudjára mindig elmondja a kedvenc témám nem a kedvenc témám de ez az akut és legfontosabb téma Magyarországon az az assz tényleg bejütött az életünkbe gyerekek nézzetek körül vidéken dögledezik a magyar vidék ebbe a rohadt forróságba és most egyébként ez tényleg brutálisan meg fog jelenni az orrunk előtt ugyanis el fog tűnni a velencei tó Én hétvégén voltam ott, de Balatonból se marad olyan rettenetesen sok.
[00:58:16]Hát a Balaton az már most elképesztően meleg, tehát tényleg olyan, mintha ilyen termál vízbe menné be, és úgy körülbelül így a bokáig ér, mármint a déli parkon.
[00:58:23]Tehát, hogy a Zalánál beszórod a paprikát, Siónál meg mered ki a halászlevet.
[00:58:28]Hát körülbelül egyébként tényleg.
[00:58:29]Aha.
[00:58:29]Jól hangzik.
[00:58:31]Meglep.
[00:58:31]Ö és azért úgy mondom, hogy oké, nem tűnik el a víz, de például parti élet, az ökoszisztéma az omlikám össze bele.
[00:58:37]Keményen.
[00:58:37]Tessék megkérdezni egy balatoni horgászt.
[00:58:38]Én már a a Balatonnak a nyugati részén, tehát a nyugati oldak a déli partján már a partisában nem láttam életet.
[00:58:46]Tehát ha megemelded a köveket, nem látsz ott a Gammarus rákokat.
[00:58:50]Időben emléket állítunk még annak, úgyhogy az összes Balatoni meg Velencei tavi halat farag ki.
[00:58:56]Kicsit fél, hogy ez lesz az utolsó balin a siófoki partszakaszon.
[00:59:00]Hát azért az még van ott sok.
[00:59:01]Vagyígy bedobhatod a vízbe, hogy legyen benne balin mutatóban.
[00:59:03]Één sokkal több víz egyébként nem lesz, mert egyébként tényleg olyan a mind a két tónak a vízrendszere.
[00:59:10]Nem a következő évtizedekben sem, mert mind a két tónak egyékén olyan a vízrendszere, hogy igazából nem nagyon vanna ott utánpótlási lehetőség.
[00:59:16]Balatonnak van zalából zala meg az északi patakokból van.
[00:59:20]Jó, de azért ilyen volt már, hogy hogy teljesen kiszáradt egyébként még a Balaton is ott porzott ugye persze jégkorszakba, amikor kialakult a Velencei meg a Balaton.
[00:59:29]A Balaton is volt ennél sokkal kisebb.
[00:59:32]Igen, megkalob meg sokkal nagyobb is.
[00:59:34]Így van, de a mondjuk a fenci tényleg azért azt a tárgyalni kell, tehát azt erő erőteljesen úgy mondják, hogy túlhasználtuk az elmúlt évtizedekbe.
[00:59:43]Tehát ez a ez a körbebetonozás, ez a mesterséges vízutpódlás, ami egyébként amíg volt meg volt neki mesterséges.
[00:59:52]Hát vol hát volt volt, de volt.
[00:59:52]Tehát igazándiból a Velencei tó az egy rendkívül sekély valami, 1 mter ugye az átlagmélysége, simán volt ugye az elmúlt 100 évben is, hogy kiszárad egyszer volt ilyen 1860-ban és hogy teljesen átalakították a átalakítottuk ugye az elmúlt 150-2000 évvel egyébként a Velencei tó körüli vízrendszerét, tehát az egész tájhasználata vanna egyébként itt.
[01:00:12]Igen, de nekem egyébként azzal van főleg a problémám, amikor ezekről beszélünk, akkor elég sokszor arról, hogy jaj, Istenem, mi lesz ott a turizmussal meg meg akkor mi lesz ott az ingatlanokkal, meg nem tudom mi.
[01:00:23]De jó, de nem ez az érdekes benne.
[01:00:27]Jó, hm, nekik.
[01:00:27]Igen.
[01:00:28]Hát de jó, oké, de ez megint egy ilyen tök rövidtávú szemlélet, mert akkor ez akkor akkor ennek érdekében akkor továbbra is építgetheted be.
[01:00:34]Hát ugye pont ez a szemlélet hozta el, hogy a turizmus meg a meg ott nyaralók meg a nem tudom, és akkor jól beépítették a teljes partisávot.
[01:00:42]Igen.
[01:00:45]Tehát hogy hogy szerintem itt ebben nem nem azt kéne lét nézni, hogy ez most milyen rosszat tesz a turizmusnak.
[01:00:50]Persze rövid távon az a fő probléma.
[01:00:52]Hosszú távon az inkább az élővilág vagy a víznek a a tehát hogy hogy hogy nincs nincs nem lesz itt víz az egész.
[01:01:00]De egyébként hosszú távon most olyan halkan mondom, turizmust az nem rosszat tesz, hanem tönkremegy a Velencei tónál nem es egyszerűség.
[01:01:06]Persze az ingatlansok, hogy azt nem tudom mer nekem ott helyben azt mesélték, annyira nem ijedeznek, mert amúgy meg alvó városnak jó, de nem azt mondom, hanem hogy a probléma ezzel nem az az rövid távon lehet, hogy probléma lesz az ott élőknek vagy az abból élőknek, hogy hogy tönkremegy a a turizmus, de ha hosszú az igazán nagy probléma ezzel nem az, hanem hogy maga a tó szűnik meg.
[01:01:27]De most a természet nem úgy lesz úgy lesz a Velenceitó jövője, legalábbis jelenállás szerint, ha nem lesz nem csinálják meg a Dunai vízbepótlást, hogy tavasszal vagy ősszel, késő ősszel lesz valamennyi víz benne foltókba, itt ott tamot és aztán nyára kiszáll a csontra.
[01:01:43]Nagyon mintha vele a ilyenek vannak ugye kiskunságon a a szikes székek hakan mondom biodiverzitás és természetes szempontjából ezek a legnagyobb élőhelyek.
[01:01:54]Tehát a Vencéitól ökoturisztikailag biztos csodálatos lesz.
[01:01:58]Rengeteg nagyon izgalmas ilyen szikes pusztát kedvelő madár lesz ott és a madarászoknak egy paradicsoma.
[01:02:03]Igen ám, de az a hát olyan cirka nem tudom hány ezer vállalkozás, aki ott élt eddig fürdőturizmus, ez az Amazon.
[01:02:11]Na az tönkremegy a hát meg az egész székhajlatváltozás, tehát már tehát a a mikroklímája az egész és azért egy baloldali lapnál én azt mondanám, vagy lapnál baloldali műsorban azért engem, hogy törődök a helyiekkel.
[01:02:23]Szóval igazából nagy kérdés az az, hogy a kormány bevállalja ezt a cirka nem 50 milliárd kedves kollégák, amiket sokan megírták a Teseli Zoltán hülyeségére, hanem 150 milliárdba kerülő ugye Dunai vízbepótlást vagy bevállalják, vagy pedig az a sok ezen ember az megy a lecs és az még csak egy projekt és akkor ott van még az ott van még az egész Alföld probléma.
[01:02:42]De most tényleg csak azért mentenéd meg a Velencei tavat, hogy legyen a turizmus.
[01:02:46]Hát azért ne menjenek tönkre az emberek.
[01:02:48]De de szerintem nem tényleg nem ez a probléma benne.
[01:02:50]Hát nem ez a probléma benne, mert mert természetesen az lesz, amit mondtam, tehát lesz egy nagyon szép szikes tó egyébként.
[01:02:58]Köszönöm szépen.
[01:02:58]Velen tó vízminőség javulni fog.
[01:03:00]Meddig pont volt az volt a baj, amit a Zsolt mondott, hogy körbebetonozták a balfékek 12 milliárdos eurós pénzzel.
[01:03:05]Nem tudta a tó kidobni magából a mocskot a partra, és ott rohadt benne a víz, bla bla bla.
[01:03:12]Tehát felgyorsította az eutrofizálódást.
[01:03:14]Most már lesz, van fövenye, kidobja magából a szemetet satöbbi.
[01:03:16]Tehát ez egy gyönyörű szikes élőhely lesz.
[01:03:21]Hát arra is lehet turizmust építeni.
[01:03:22]Emlékeztek, hogy hogy hogy változik a világ.
[01:03:25]Tehát mondjuk 30 évvel ezelőtt, 20-30 évvel ezelőtt az volt a duma, hogy Magyarország vízben gazdag és ez óriási.
[01:03:33]Nkó se volt igaz.
[01:03:33]Igen.
[01:03:34]Oké.
[01:03:34]És ez óriási kincs.
[01:03:34]És ez és és ezért ezért akarnak minket megszállni.
[01:03:39]Hát főleg az izraeliek egyébként világalom.
[01:03:41]Igen, de de de mindenki más is, mert a a magyar vizek azok olyan borasztóan megmenekültünk se sivatagos.
[01:03:49]Na most nekünk van néhány tavunk, nem olyan nagyon sok.
[01:03:52]Ehhez képest Finnországban vagy Kanadában vagy vagy szannak országok, ahol sokkal sokkal sokkal sok van.
[01:03:59]Ez nem a gyógyvízekről szól.
[01:04:03]Valóban abban a hitben éringattuk magunkat, hogy hogy vízbőlség van ebben az országba.
[01:04:07]De hát de hát az egész elmúlt 50 éve erről szól.
[01:04:09]Tehát belvizegvizegeletés satöbbi.
[01:04:13]Várj idióta Orbán még tavasszal is azt ő börögte a parlamentb, hogy több víz van, mint amennyi kimegy.
[01:04:17]Persze a testében, de nem a Magyarországon.
[01:04:19]Tehát hogy mindannyiunk testében több víz van.
[01:04:22]Oké.
[01:04:24]Rendben.
[01:04:24]Hát ne, hát több folyí ki az országból, mint ami bejön.
[01:04:26]Tehát negatív a vízméren.
[01:04:28]Igen, igen.
[01:04:28]Na most ezt az Orbán Viktor nem tudta, bakker.
[01:04:30]Parlamentbe felállt és elmondta, hogy egy meg egy hat.
[01:04:35]Ezér ezért nem szabad 12 évben korlátozni egy, hogy hívják?
[01:04:37]egy képviselői mandát meg nyolcban meg nyolcban a miniszterelnököt, mert nem volt neki elég 16 év, hogy fölkészüljön ebből a kérdésből.
[01:04:45]Jó, de azért az azért kicsit kis még még 16ot kellett volna kis kis kis derülátás ebben a nagy presízusban, hogy hogy végre van természetes természeti környezetminisztérium, amelyiknek amelyiknek éppen az ilyen problémákkal kell foglalkoznia a tudományos alapon és hát nyilván örök háborúban a pénzügymin mindenkori pénzügyminiszterrel, de de azért más egyébként ez nem ellenmondás, nem?
[01:05:10]Tehát ez valóban egy egy valomi fontos való végsősor nem a turisztmusról szól még hosszútávú gazdaság stratégiai kérdés.
[01:05:19]Lehet-e ebbe a Kárpátmedencébe élni 50 év múlva, 100 év múlva vagy sem?
[01:05:22]Tehát itt igazából nincsen látszólag persze a pillanatnyi érdek, hogy mire most mire kölcsünk persze egészségügy oktatás satöbbi és van lesz egy ilyen konfliktus.
[01:05:31]Mindig a a pénzügyminiszterrel mindig van, de valójában egyébként első számú stratégiai érdekel.
[01:05:37]Nincs víz akkor semmi sincs.
[01:05:37]Szögezzünk le gyorsan.
[01:05:39]Ugye most beszélünk Sullyok Tamásalanításról, beszélünk Orbántalanítás meg minden.
[01:05:44]Ezek semmi.
[01:05:46]Ezek légypiszkok lesznek a történelemkömnek így a legalján.
[01:05:47]A lényegesebb az az aszály lesz.
[01:05:49]Olyan szinten alakul át az ország, hogy az elképesztő.
[01:05:54]Tehát az ország közép belső Trianon lesz az ország középső része leválik az ország csapkadékos nyugati részé.
[01:06:00]akkora belső migráció lesz, hogy ahhoz képest a déli határunk az gyakorlatilag semmi.
[01:06:04]Hát vagy vagy él és még lehetne sorolni, vagy vagy élhetőbbé tesszük azokat a területeket, mert azért lássuk be tényleg a a Negevs sivatagban is van élet meg hát nem hogy van élet valahogy a zsidók ham szóba került kedvenc zsidózzunk egyet ha már szóba került mégis csak az volt izraeliek megérkeztek a a világ legszárazabb helyére majd a ma a világvezető agrár hatalma zöldség virág kerk ebből vannak azért izé ilyen tehát ott a jordán vize körül ott erő erőteljesen vannak Ak ott izé igen, de ha megnézed a Jordánt, az az agyvának a kétszerese háromszorosat egy lószar kicsi kis vízfolyás persze és öik kérdés és ölik egymást és ölik egymást miatt a siker és ma már olyan szinten felhasználja az izraeli agrárium hogy ugye el se éri a tengert oké tudjuk szerencsére egyelőre mű még nem kell leáznuk egymástal románokkal vagy ukránokkal a mondjuk a duna miatt tehát víz egyébként lenne hozzá hogy ilyen mezőgazdaságot csináljunk mint amit speciál zsidók csinál áltak Izraelben.
[01:07:07]Hát így van.
[01:07:07]Csak az akarat kéne megadás kellene meg így van.
[01:07:10]Tehát igaz itt itt az alkalmazkodás a kérdés.
[01:07:13]Tehát most itt a palesztin barát és cionista nézőinket felszólítanám, hogy ne tessenek ebből levezetni a gázai helyzetet, és nem erről beszélgettünk.
[01:07:22]De való igaz jött a víz, vízért ott szó szerint már ölnek és valóban van ennek egy ilyen vonatkozása.
[01:07:27]Itt most a izraeli mezőgazdaság innov 6ásáról beszélünk, vannak más országok.
[01:07:32]És hogyha hogyha ez egy kényes téma ugye Teheránnak a am amely amelyik egy nagy nagy város fölmerült a legkomolyabban fölmerült, hogy ki kell üríteni teheránt, mert nincs vízelátás.
[01:07:46]Fokvárosban, DélAfrikában detettó ugyanez a helyzet, hogy hogy fölszednek az embereket, hogy ne nagyon zuhayozzanak olyan gyakran, mert nincs nincs elég víz.
[01:07:52]Kaliforniának egyes részé, tehát ezek ezek ezek egyre gyakrabban fognak előzni Magyarországon.
[01:07:57]Már most nyár elején vannak a hírek, hogy ugye a szigetbecse, Rácckkeve, Dabas, Dömsöd környékén már ugye vízhiány lesz.
[01:08:06]Pár év ezelőtt ugye Solymáron volt, ugye ott volt, ahol a termálmedencéket lezárták a a biz nem Zalakos vagy pont, de nem a termál, hanem a pont a nem termál.
[01:08:17]Hát a termát is mindegy, de de hogy tehát, hogy lényeg az, hogy egy egy strandot nyáron egy strandon nyáron több medencét is le kell zárni, azért, mert annyira a környéken már nincsen víz.
[01:08:27]Annyira nincs víz.
[01:08:27]Tehát most érkezünk vagy nem az, hogy meg hát hogy elpazaroljuk.
[01:08:30]Tehát tényleg tehát a eszetlen izé locsolásra mondom én is, akinek van kertje és locsolja a a slagból.
[01:08:41]De igaz.
[01:08:41]Tehát itt igazáb alkalmazkodni kell.
[01:08:43]Tehát igen.
[01:08:43]Tehát azt a kevés vizet sokkal jobban, sokkal hatékonyabban felhasznál.
[01:08:46]Erre egyébkén vannak technológiák már létező technológiák, csak hát ezeket ezekkel tényleg nem foglalkoztunk az elmúlt 25-30 évben.
[01:08:55]És az most szakad ránk.
[01:08:55]Igen.
[01:08:55]Baromi nagy iszonyet igazáb a magyarék most kezd kiderülni.
[01:08:59]Lehet, hogy még utána magyar Péternek is, hogy hú bakker, ez sokkal nagyobbá gondoltunk és tehát hogy Orbánik olyan szinten tolták ugye itt van teljes magyar vízhálózatnak a problémá egyszer gyakorlatilag felélték a kádárkorból megörökölt vízhálózatot és most kezd lerobbanni.
[01:09:14]Csak csöndben mondom, hogy ahol van víz ott sincs megoldva innen tisza vidéken ihatatlan az ivóvíz.
[01:09:21]olyan büdös néhol, hogy ezért mindenki hozza magával szépen svekkerrel a vizet valahonnan, vagy megszokta azt az ocsmányvizet, és akkor utána azt érzi a szájában egész nap.
[01:09:30]Egy csomó helyen ihatatlan az ivóvizma már Magyarországon, tehát hogy ezekről is kellene beszélni.
[01:09:37]Legalábban olyan fontos, mint a alkotmányjog és a nem tudom, a súlyogtalanítás problémái, meg hát szegény balinok mibe fognak kúszkálni.
[01:09:45]Magyarország valaha a világ leghalasabb országa volt.
[01:09:47]Az volt a mondás, hogy itt még a Koldus is jól lakik a hallal.
[01:09:51]Ma jelenleg fejenként 2 eg, teh 3 kgnyi halat fogyasztunk.
[01:09:54]Meg megszűttek koldosnak lenni a magyarok.
[01:09:59]Hát éte az éékes bizonyítéka nem de egyébként tényleg ijesztő, hogy ugye mivel a hal az a szegények élelmisz az mind elkezdte mindenki fikázni a halat, hogy jaj disznó az milyen jó meg a szarvas marha.
[01:10:10]És most az van úgy, hogy az a fajlagos előállítási költsége disznó szarvasá brutálisan nagy vízigényes meg minden szar és rohadt nagy EU szubvenciókat igényel míg a hal egyébként teremne gyakorlatilag ez volt Tordán József egyetlen egy jó mondás hogy hát miért nem ásnak havakat az Alföldön mondta Tordyán csak hát sok hülyeség között elvészett ez a kis gondolat én én azt csodálom itt hátulról hogy tényleg úgy néz ki ez a hal mint hogyha itt a húsa lenne itt így fölvágva Bele ne harapj szomszéd ezzel csesztet itt itt ebé ebéd idő környékén már így nagyon hát de azért ne harapjál bele a balin eléggé szálkás csak mondom bár finom egyébként sajnos én nagyon szeretem a halat úgyhogy nekem ez egy nagy szívfájdalmam hogy egyébként hajmeresztő eljutottunk oda hogy a balin meg a lazaac mer bocsánat a balin csúka egyárban van lassan a lazacal mert annyira ritka már a magyar hal tehát hogy csuká és a lazac meg annyira olcsó lett a hát igen túl tenyzett ilyen mindenféle vegyszeres szarok ilyen tengereken tenyésztet.
[01:11:08]Na jó, nem megyünk ebbe most már bele, így a politikába még a végén eljutunk, nem tudom, Witgensteinik meg a modern filozófiát és elfogyott a víz levegő, úgyhogy sikerült egy teljes ívet politikaiból, környezeti és életvitali podcastbe eljutünk.
[01:11:26]Következő adásban pedig majd a nem is tudom mi a jogállamiság űrügyén a vályogépítészetről fogunk beszélni ebbe a rohadt hőségbe.
[01:11:34]Itt volt Pap Zsolt, Horvát Gábor, de elsősorban Varga Dóra főszerkesztő helyettes.
[01:11:39]Én pedig BKA Zoltán voltam, szobrász és mellékállásban újságíró.
[01:11:45]Élevezzétek a nyalat, rendeljetek Dórától házis szörpőt.
[01:11:47]Nagyon finom.
[01:11:49]Dórának arany keze van.
[01:11:49]Meg hogyha horgászok vagytok, rendeljetek tőlem ilyen faragot, halat.
[01:11:53]El is készül.
[01:11:53]De leginkább élvezzétek a nyarat, szedjétek a leszarós leszarom tablettát, amivel Dóri jött.
[01:12:00]Nagy szükség van erre mindenkinek, és egyébként egészséges dolog is.
[01:12:04]Úgyhogy ez is valami.
[01:12:04]Nem szőlőcukor egyébként.
[01:12:08]Szőlőcukor jött még a durúró dó bedarga dórát is bedarálja.
[01:12:10]Engem egy hétig baszogattak, hogy izét drogozok élőben.
[01:12:16]Tudod mit?
[01:12:16]De extazi.
[01:12:16]Adjál szépen bele.
[01:12:19]Na sziasztok.
[01:12:21]Hol élünk?
[01:12:21]Népszava közéleti podcast.