Szinten túl 1:11:08

Laczó Adrienn: Orbán esetében több bűncselekmény is felmerülhet

jogállamiságkorrupciónervagyonvisszaszerzésigazságszolgáltatásközélet
Irányultság: CentristaKötődés: Független
Laczó Adrienn: Orbán esetében több bűncselekmény is felmerülhet
tl;dr
  • A TISZA-kormány intézkedései a választók által ismert program végrehajtását jelentik, ami jogállami keretek között a rendszer lebontását és a jogállam visszaállítását célozza.
  • A köztársasági elnök és más vezetők elmozdítását az indokolja, hogy pozíciójukat a Fidesz hatalmi visszaélése révén szerezték, és nem jogállami módon működtek.
  • A Kúria elnökének visszahívására adott szabályozás hibás, mert nem valószínű, hogy a tőle függő bírák megszavazzák elmozdítását, ami legitimálhatja pozícióját.
  • A NER-t egy kiterjedt bűnszervezetként írja le, melynek fő célja a hatalomban maradás volt, és a közpénzeket a hatalmi hátország kiépítésére fordította.
  • „Egy nagyon kiterjedt és nagyon mélyre bebetonozódott bűnszervezet irányította az országunkat, akiknek a legfőbb célja a hatalomban maradás volt.” – Laczó Adrienn

  • Az NKA-ügyben 17 milliárd forintot osztottak szét egy leegyszerűsített, pályázat nélküli rendszerben Fidesz-közeli köröknek, és a felelősség könnyen eljuthat a miniszterig, Hankó Balázsig.
  • Az aranykonvoj-ügyben Orbán Viktor közvetlen utasítására foglalhatták le jogellenesen az ukrán szállítmányt, ami megalapozhatja hivatali visszaélés vagy akár terrorcselekmény gyanúját is.
  • A Vagyonvisszaszerzési Hivatalnak a vádemelésekig kell eljutnia, és legalább tíz ismert üggyel elindulhat, de ehhez a bíróságok hatékonyságát is növelni kell.
  • Laczó Adrienn nem tart igényt magas állami pozícióra, szerepét a rendszerváltás elősegítésében látja, és tudatosan hozta meg azt az áldozatot, hogy bírói pályája befejeződött.
Részletes összefoglaló megjelenítése

A beszélgetés középpontjában a 2026-os választást követően hivatalba lépő TISZA-kormány első intézkedései, azok jogállami megítélése, valamint a NER-rendszer által hátrahagyott korrupciós ügyek feltárásának és megtorlásának lehetőségei állnak. Laczó Adrienn, a Fővárosi Törvényszék volt büntető tanácselnöke, jelenleg ügyvéd, aki az aranykonvoj-ügyben és az NKA-ügyben is érintett, részletesen elemzi a kormányzati lépések jogi hátterét, a lehetséges büntetőjogi felelősségi láncolatokat, valamint saját szerepét a rendszerváltás folyamatában.

A TISZA-kormány intézkedései: diktatúra vagy a népakarat végrehajtása?

A beszélgetés elején a műsorvezető arra a sarkított kérdésre keresi a választ, hogy a TISZA valóban Rákosi-féle diktatúrát épít-e, ahogy a Fidesz állítja, vagy egyszerűen a közakaratot hajtja végre. Laczó Adrienn egyértelműen az utóbbi mellett foglal állást, és hangsúlyozza, hogy Magyar Péter a választási kampányban pontosan előrevetítette ezeket a lépéseket, így a választók tudták, mire számíthatnak. A TISZA kétharmados parlamenti többsége jogtechnikailag és alkotmányosan is lehetővé teszi a program végrehajtását.

„Magyar Péter nem árult zsákbamacskát, pontosan azt mondta a választási kampány alatt, hogy ezt fogja csinálni, most pedig megcsinálja.” – Laczó Adrienn *

A műsorvezető felveti Török Gábor gondolatkísérletét, miszerint ha a Fidesz 2010-ben hasonló módszerekkel akart volna elmozdítani egy köztársasági elnököt, például Schmitt Pált, azt mindenki elfogadta volna-e. Laczó Adrienn szerint az analógia sántít, mert Schmitt Pál legitim módon került pozíciójába, míg a most leváltani kívánt személyek – mint Sulyok Tamás vagy a legfőbb ügyész – úgy kerültek oda, hogy a Fidesz visszaélt a kétharmadával, és ők nem jogállami módon működtek. A jelenlegi elmozdítások a jogállam visszaállítását szolgálják.

A „személyre szabott jogalkotás” vádja és a köztársasági elnök elmozdítása

A beszélgetők kitérnek arra a kritikára, hogy az Alaptörvény 17. módosításának zárórendelkezése kifejezetten Sulyok Tamás megbízatásának megszűnését mondja ki, ami személyre szabott jogalkotásnak tűnhet. Laczó Adrienn szerint ez nem személyre szabott jogalkotás, mert nem egy általános normát hoztak létre hátsó szándékkal. A Fidesz korábbi lépései – például hogy Varga Zsolt András a Kúria elnöke lehessen zéró napi bírói gyakorlattal – viszont pontosan ilyenek voltak. Sulyok Tamás esetében egyetlen köztársasági elnökről van szó, akinek az elmúlt két évben lett volna lehetősége bizonyítani alkalmasságát, de nem tette, és mivel önként nem távozott, ezt a megoldást kellett választani.

A jövőbeni köztársasági elnök személyéről Magyar Péter azt nyilatkozta, hogy az ideiglenes elnök bárhonnan jöhet, akár a TISZA soraiból is. Laczó Adrienn úgy emlékszik, hogy a végleges megoldás az lehet, hogy a következő köztársasági elnököt már közvetlenül a nép választja, amihez nagyobb jogkörök is társulnának.

A legfőbb ügyész és a Kúria elnökének helyzete – bírósági reformok

Laczó Adrienn csalódásának ad hangot, mert arra számított, hogy a TISZA egy deklaratív jogszabállyal egy az egyben eltávolítja mindazokat a pozíciókból, akik méltatlanná váltak. Ehelyett a Kúria elnökének elmozdítását a bírák kezébe adta a szabályozás, amit ő dogmatikai hibának és praktikus szempontból is rossz döntésnek tart. A Kúria bírái közül sokan Varga Zsolt Andrásnak köszönhetik pozíciójukat és a kimagasló fizetésemelésüket, így nem valószínű, hogy lesz elég bíró a visszahívásához. Ha pedig a visszahívás elbukik, az elnök megerősítve kerül ki a folyamatból, és legitimációt nyer.

„Én nagyon nem vagyok róla meggyőződve, hogy igen komoly érdekük fűződne ahhoz, hogy megszabaduljanak Varga Zsolt Andrástól.” – Laczó Adrienn *

Az Országos Bírósági Hivatal (OBH) elnöke, Sennyei György esetében Laczó Adrienn úgy látja, hogy „nagy a kabát”, nem tudja megfelelően vezetni a szervezetet, ami az állóvíz és a technikai problémák miatt lassan összeomlik. Ezzel szemben elődje, Handó Tünde idején – bár voltak kifogásolható személyi döntései – legalább volt egy vízió a hatékony működésre.

A bírósági reform szükségességét hangsúlyozza, de elismeri, hogy azt nem lehet néhány hét alatt végrehajtani. Az átfogó reform az alkotmányozás részeként indulhat el, és a bíróságoknak is fel kell készülniük a nagyobb ügyek fogadására.

A képviselői mandátumok korlátozása

A képviselői mandátumok 12 évben (esetleg 8 évben) történő maximalizálásának tervét sokan a népfelség korlátozásaként értékelik. Laczó Adrienn szerint a választók már most is számos korlátozással szembesülnek (pl. életkor, börtönviseltek), és ez csak egy újabb korlát. Az USA-ban az elnök két ciklusra korlátozása is hasonló elven alapul: a hosszú ideje hatalomban lévők elveszítik a kapcsolatot a valósággal.

„Egy idő után az ember elveszíti a valósággal a kapcsolatát, ha nagyon bebetonozódik mindenfajta hatalomba.” – Laczó Adrienn *

A gyakorlati tapasztalatok szerint a választók ma már alapvetően pártokra szavaznak, nem egyéni képviselőkre, így nem a népfelség sérül, hanem a pártok lehetősége korlátozódik, hogy évtizedekig ugyanazokat a politikusokat indítsák. A rotáció frissességet hozhat, és a politikusok máshol is kamatoztathatják tudásukat (pl. polgármesterként, államtitkárként). Laczó Adrienn úgy véli, a Fidesz képviselői 2030-ra már nem lesznek a parlamentben, így a korlátozás valójában a most induló fiatal politikusokat érinti, akik így nem tudnak élethosszig tartó parlamenti karriert építeni.

A Nemzeti Vagyon Visszaszerzési és Védelmi Hivatal – párhuzam a maffiával

A TISZA a hivatal felállítását a maffiaellenes fellépéshez hasonlította. Laczó Adrienn szerint ez annyiban túlzás, hogy erőszakos bűncselekmények tömegéről nincs szó, de abban nem, hogy egy kiterjedt és mélyre bebetonozódott bűnszervezet irányította az országot, amelynek fő célja a hatalomban maradás volt. A közpénzeket nem utakra, kórházakra, hanem a hatalmi hátország kiépítésére fordították – ez bűnszervezetben elkövetett bűncselekmény.

„Egy nagyon kiterjedt és nagyon mélyre bebetonozódott bűnszervezet irányította az országunkat, akiknek a legfőbb célja a hatalomban maradás volt.” – Laczó Adrienn *

A bíróként szerzett tapasztalatai alapján elmondja, hogy a bírósági ügyekben gyakran látszott, hogy a nyomozások nem mentek elég magasra, és a felelősök nem kerültek a vádlottak padjára. Amikor a nyomozó hatóság akart nyomozni, akkor tudott is, de sokszor nem akart. Az ügyészi szervezet hierarchikus, az utasításokat végre kell hajtani, de a szakmai tudás megvan bennük. A szervezeti reform ezért ott könnyebb lesz, mint a bíróságoknál, mert elég néhány vezetőt lecserélni.

Az NKA-ügy – a kulturális alapok rendszerszintű szétlopása

Laczó Adrienn az NKA-ügyben a támogatáskezelő főigazgató-helyettesének és két kolléganőjének a felkeresése után fogalmazott meg feljelentést. A nyomozás villámgyorsan elindult, a Bács-Kiskun megyei NAV-ot jelölték ki, és már több tanút meghallgattak, házkutatásokat tartottak, hat embert őrizetbe vettek.

Az ügy lényege, hogy a Nemzeti Kulturális Alapból mintegy 17 milliárd forintot nem a szokásos pályázati rendszerben, hanem egy leegyszerűsített, szinte csak „kérek pénzt” típusú eljárásban osztottak ki, és a pénz végül Fidesz-közeli művészeknél, kampányrendezvényeknél, helyi szervezeteknél landolt. A támogatáskezelő dolgozói csak apró fogaskerékként vettek részt a folyamatban, és nem látták át a teljes képet, amíg egy kívülálló (K-Monitor) térképre nem vitte az adatokat, megmutatva, hogy választókerületenként 100 millió forint került kiosztásra.

Büntetőjogilag nehéz megfogni az ügyet, mert egy kulturális grémium döntéseiről van szó, és ízlésről nehéz vitatkozni. Azonban ha a normál pályázati eljárást megkerülték, és a szokásos többszáz oldalas űrlap helyett féloldalas emailek alapján utaltak ki százmilliós tételeket, az már egyértelmű visszaélésre utal.

Laczó Adrienn szerint az NKA-ügyben a kulturális felelős miniszterig, Hankó Balázsig nagyon könnyű eljutni, de ő sem a kitaláló, a felette lévő szint elérése már nehezebb, mert az igazi döntéshozók valószínűleg semmit sem írtak le. Ugyanakkor biztos benne, hogy az érintettek a saját életbiztosításuk végett lementettek dolgokat, és a kibeszélések elindulásával – mint a Cosa Nostra esetében – fel lehet számolni a hálózatot.

Az aranykonvoj-ügy – Orbán Viktor büntetőjogi felelőssége

Az aranykonvoj-ügy kapcsán Laczó Adrienn részletesen ismerteti a történetet: egy ukrán szállítmány, amely semmiben nem különbözött a korábbiaktól, és amelyet a magyar rendőrség minden alkalommal biztosított, egy reggel hirtelen rajtaütés áldozata lett. A bejelentést Orbán Viktor tette, és a háttérben a Barátság vezeték ügye, valamint Lázár János fenyegető kijelentései álltak. A szállítmányt lefoglalták, az ukrán állampolgárokat pedig embertelen körülmények között, jogellenesen fogva tartották, anélkül hogy bármivel meggyanúsították volna őket.

Az ügyben a TEK vezényelte a rajtaütést, a NAV nyomozott, az Alkotmányvédelmi Hivatal és az Információs Hivatal jelentéseket írt, és a legfőbb ügyészségről jelölték ki a nyomozó szervet. Laczó Adrienn szerint ez a fajta összehangolt akció nem jöhetett volna létre a legfőbb ügyész, a NAV-vezető, a TEK-vezető és az AH-vezető tudta nélkül, és maga Orbán Viktor is tudott a szállítmány érkezéséről, és valószínűleg ő adott utasítást a lefoglalásra.

„Ha ő pontosan tudta, hogy itt nincs meg a bűncselekmény gyanúja, és utasítást adott arra, hogy ezt a cselekményt végrehajtsák, akkor azt gondolom, hogy a hivatali visszaélés minimum, én megkockáztatom a terrorcselekményt.” – Laczó Adrienn *

A terrorcselekmény gyanúját arra alapozza, hogy az elkövetők jelentős anyagi javakat kerítettek hatalmukba, és a visszaadásukat egy másik államhoz intézett követeléstől tették függővé. Emellett felmerül a jogellenes fogva tartás, a kényszervallatás és más személy elleni bűncselekmények gyanúja is, noha nem valószínű, hogy Orbán Viktor közvetlenül a megalázó bánásmódra adott volna utasítást.

A központi nyomozó főügyészség vezetőjének lemondása mögött az áll, hogy a nyomozás meg akart állni egy alacsonyabb szinten, nem akarták elérni a valódi felelősöket. Most azonban a nyomozás tovább halad, és Laczó Adrienn szerint a legfőbb ügyésznek, Nagy Gábor Bálintnak is le kellene mondania, mert a felelőssége már régóta fennáll, és a választás óta ez nem is lehetett volna kérdés.

Az ukrán ügyfelek jelenleg szabadon közlekedhetnek, de továbbra is szeretnének jogi elégtételt: közigazgatási perben kimondatni, hogy a kiutasításuk eleve alaptalan volt, valamint kártérítést kapni a 30 órás, embertelen fogva tartásért, amely alatt még az ügyvédjükkel sem tudtak kapcsolatba lépni.

A Vagyonvisszaszerzési Hivatal működése és kihívásai

A hivatal felállításának egyik oka politikai: a választóknak látványos intézményre van szükségük, mert elvesztették a bizalmukat a meglévő rendszerben. A másik ok szakmai: a tudást koncentráltan kell összegyűjteni, és egy olyan szervezetet létrehozni, amelynek nincs más dolga, mint a közpénzekkel való visszaélések felderítése. A hivatal vizsgálatokat végezhet, büntetőeljárásokat kezdeményezhet, és akár polgári peres úton is felléphet. A folyamatban lévő nyomozásokat magához vonhatja, és a már megszüntetett ügyeket is újraindíthatja.

Laczó Adrienn szerint a hivatal sikerét nem a vagyonvisszaszerzés, hanem az elszámoltatás oldaláról kell mérni: vádemelésekig kell eljutni. Ehhez azonban a bíróságoknak is fel kell készülniük a nagy ügyek fogadására, mert jelenleg egy sokvádlottas költségvetési csalási ügy is évekig elhúzódik technikai okokból. A bírósági rendszer hatékonyságának növelése nem csak pénz kérdése, hanem elvárás és szervezés kérdése is, és ebben az OBH elnökének komoly felelőssége van.

A hivatalnak nem kell minden üggyel foglalkoznia; a kisebb vagy bonyolultabb ügyeket a normál rendszerben is lehet hagyni. Laczó Adrienn szerint legalább tíz olyan ügy van, amellyel el lehetne indulni, és amelyekről a közvélemény is tud (pl. a Mátrai Erőmű, a kommunikációs tenderek, a lélegeztetőgép-beszerzések).

Kommunikációs tenderek és a Balásy Gyula-féle hálózat

A kommunikációs tenderek és a Balásy Gyula által uralt céghálók ügyében a túlárazott, meghívásos szerződések vizsgálata nehéz, mert ezek egyedi szerződések, és nehéz az összehasonlítás. Azonban ha az alvállalkozók végzik el a munka döntő részét 50 millió forintért, a fővállalkozó pedig 500 milliót számláz, az egyértelmű túlárazás. Ráadásul a közpénzt nyilvánvaló politikai célokra használták, és a pénz egy része visszacsorgott a politikusok zsebébe.

„Rogán Antalig is eljuthatnak ezek a szálak.” – Laczó Adrienn *

Ez azért lehetséges, mert a kommunikációért ő volt a felelős, és a nagy összegű szerződésekről nem születhetett döntés a tudta nélkül. A vagyon visszaszerzése részben lehetséges, de a teljes összeg visszaszerzése nem reális, mert a pénz egy része már külföldön van. A nemzetközi együttműködés azonban egyre jobb, és a hivatal munkatársai rendelkezni fognak az ehhez szükséges tudással és kapcsolatrendszerrel.

Hadházy Ákos szerepe és a hivatal vezetésének kérdése

Hadházy Ákos a közösségi médiában azt írta, hogy egyértelműen nem számítanak a munkájára, pedig ő az egyik legkövetkezetesebb korrupciófeltáró. Laczó Adrienn elismeri Hadházy érdemeit, és szívesen látná, ha a jövőben is folytathatná a munkáját, de a hivatal vezetésére nem tartja alkalmasnak, mert ahhoz jogi és pénzügyi végzettség, vezetői tapasztalat és kapcsolatrendszer szükséges. Hadházy inkább magányos harcos, és a hivatal vezetése más típusú kompetenciákat igényel. Ugyanakkor biztos benne, hogy helye lenne a palettán.

Laczó Adrienn személyes motivációi és jövője

Laczó Adrienn elmondja, hogy bár technikailag visszatérhetne bíróként, de nem látszik pártatlannak, ezért nem ülhet vissza a pulpitusra. Ez a döntése tudatos volt, és nem bánja, hogy ilyen mértékben exponálta magát. Úgy érzi, hogy néhány szöget ő is belekalapált a régi rendszer koporsójába, és ezt nyugodt szívvel mesélheti majd az unokáinak. Szerepét abban látja, hogy kiállt ügyekért (aranykonvoj, Szabó Bence, Pankotai Lili), megszólalt a Pride-on, és részt vett a közéletben.

„A miniszterelnökünk mondta, azt hiszem, hogy a húga kapcsán, hogy mindannyian meghozzuk a magunk áldozatát a rendszerváltás oltárán. Én is.” – Laczó Adrienn *

A Pride kapcsán kiemeli, hogy számára mindig is egyértelmű volt, hogy ki kell állni az LMBTQ közösség mellett. A lányait is magával vitte, és hangsúlyozza, hogy a szexuális irányultság nem választás kérdése, mint ahogy a balkezesség sem az.

A vele kapcsolatos találgatásokra (köztársasági elnök, alkotmánybírósági vezető, Kúria-elnök) határozottan nemet mond. A Kúria elnöke legyen bíró, ő pedig nem az, és nem is lesz az. A köztársasági elnöki pozícióhoz nála tapasztaltabb, szélesebb körben ismert és támogatott személyre van szükség. Megkeresések nem voltak, és ambíciója sincs ilyen tisztségekre.

⚠️ Értelmezhetetlen vagy bizonytalan szakaszok
  • „fűpár főügyész” / „fürdpár lemondásához”: A központi nyomozó főügyészség vezetőjének neve nem egyértelmű az átiratból. A kontextus alapján egy főügyészről van szó, aki lemondott, de a pontos név nem rekonstruálható.
  • „Róon”: A szövegben: „amikor megkérdezte, ha jól emlékszem, Róon a jövendő köztársasági elnök személyéről Magyar Pétert”. Nem azonosítható egyértelműen, hogy kiről van szó (talán egy újságíró vagy politikus).
Teljes átirat megjelenítése

[00:00:00]büntetőjogilag is megállhat a miniszterelnök Orbán Viktor felelősség.

[00:00:03]Igen.

[00:00:03]Igen.

[00:00:04]Hát ha ő pontosan tudta, hogy itt nincs meg a bűncselekmény gyanúja, és utasítást adott arra, hogy ezt a cselekményt végrehajtsák, akkor azt gondolom, hogy a hivatali visszaélés minimum én megkockáztatom a terrorcselekményt.

[00:00:16]Az NK ügyben, mondjuk a kultúrai felelős miniszterig, Hankó Balázsig nagyon könnyű eljutni.

[00:00:24]Pillanatig se gondolom, hogy ő találta ki.

[00:00:25]Afölé eljutni az már nehéz.

[00:00:25]Csak van annyi eszik, hogy valamit valahogyan lementettek, tehát már csak a saját életbiztosításuk vég is.

[00:00:43]Köszöntök mindenkit.

[00:00:43]Ez itt a Szinten túl újabb adása, és szokás szerint ennek a kezdetén is elmondom, hogy aki még nem tette, köszönöm, ha megteszi, hogy a Szintent Crew Gemilával YouTube csatornára feliratkozik.

[00:00:54]A munkánkat pedig a sinentol.hu hu oldalon tudja támogatni.

[00:00:59]Mit látunk ezekben a napokban, hetekben, hogy a Tisza Rákosi féle diktatúrát épít, vagy egyszerűen végrehajtja a közakaratot, a népakaratot, elszámoltat, vagyont szerez vissza és eltávolítja a NER bábjait a fontos pozíciókból.

[00:01:17]Erről fogunk beszélgetni, és egy olyan vendég ül itt velem szemben, aki korábban hosszú ideig volt a fővárosi törvényszék büntető kollégiumának tanácselnöke.

[00:01:26]Nagyon fontos és összetett ügyeket tárgyalt bíróként, most pedig ügyvédként például az úgynevezett aranykonvoli ügyben vannak véencei, de az NKO ügyet is belülről ismeri.

[00:01:39]Köszönöm Lacó Andreannak, hogy elfogadta a meghívásomat.

[00:01:43]Köszönöm, hogy itt lehetek.

[00:01:45]Induljunk.

[00:01:45]Ez a nagyon sarkított kérdésfelvetés volt, amivel kezdtem, de hát erről hallunk a parlamentben a plenáris vitákon.

[00:01:51]Fidesz szerint rákosi diktatúra épül, a Tisza pedig azt mondja, hogy egyszerűen erre szavazott a magyarok nagy többsége.

[00:02:01]Hát nem fogok meglepetést okozni, hogy én az utóbbival értek egyet, de szerintem ezzel még a Fidesznek is egyet kell érteni, mert Magyar Péter ugye nem árult zsákba macskát, pontosan azt mondta a választási kampány alatt, hogy ezt fogja csinálni, most pedig megcsinálja.

[00:02:16]Akkor kezdjük el szétszálazni az ügyeket, merthogy nyilván voltak olyan témák, amikről lehetett már a választási kampányban is hallani, de voltak olyan ügyek, amik például azt, hogy a polgármesteri, illetve a képviselői ciklusokat maximalizálnák, ez így nem merült föl csak a miniszterelnök, mindenkori miniszterelnök személyét illetően.

[00:02:35]ö amit politikailag megtehet egy párt ilyen felhatalmazással, és amihez van támogatottsága is, azt mind érdemes-e megtenni?

[00:02:44]Ez egy fontos kérdés.

[00:02:46]Mások ezt úgy fogalmazzák meg, hogy esetleg jogállamon kívüli eszközökkel vissza lehet áll állítani a jogállamiságot?

[00:02:54]Hát ez ugye nagyon régóta folyóvita.

[00:02:56]Magyar Péter még nem bukkant fel ezen az országos politika egén, amikor ezzel már nagyon sokan foglalkoztak, hogy ha majd egyszer vége lesz a Fidesz kormánynak, akkor vissza lehet állítani a jogállamot.

[00:03:07]Erre nagyon sokféle válasz született.

[00:03:09]Azt gondolom, hogy ezzel a társadalmi felhatalmazottsággal ezek az eszközök egyáltalán nem eltúlzottak.

[00:03:16]Tehát itt most egy program végrehajtása zajlik.

[00:03:18]azt látjuk a közménykatásokból, hogy nem hogy veszített volna támogatottságban, hanem hát ugye a csillagokban van pillanatnyilag a Tiszapárt támogatottsága.

[00:03:24]Tehát azt mondani, hogy erre nincs felhatalmazása, az szerintem nem lehet.

[00:03:28]És én megkozáztatom, hogy ezek még mindig bőven jogállami eszközök, amikhez most nyúl a Tiszapárt.

[00:03:37]Igazából ez a kérdés akkor merült volna föl, hogyha nem jön össze a két, mert akkor nyilván ez sokkal nehezebb dió lett volna.

[00:03:44]Így alkotmányozó többség birtokában ez végrehajtható.

[00:03:48]jogtechnikailag is végrehajtható, és én egyébként azt gondolom, hogy alkotmányosan is végrehajtható.

[00:03:54]A 24hú podpasztjában hallgattam Török Gábort, és ő egy olyan gondolatkísérletet vázolt fel, hogy mindenki ugyanezt gondolta volna, hogyha mondjuk 2010-ben a Fidesz kétharad mondjuk egy akkor olyan köztársasági elnököt akar elmozdítani, akit Szilikatalinnak hívnak, hogy akkor is mindenki ugyanannyira elfogadta volna ezt a módszert, amit most ezt a módszert, amit most Hülyak Tamás esetében láttunk.

[00:04:17]Érdemes ilyen gondolatkísérletekkel játszani?

[00:04:22]egyébként érdemes, de Török Gábor annál sokkal okosabb, hogy ne lássa, hogy hol sántént az ő hasonlata.

[00:04:26]Szilikatalin teljesen jogállami, legitim módon került a székébe.

[00:04:31]És az, amit például Flex Zoltán nagyon sokszor elmondott, hogy ezek a személyek, akik most ezekben a pozíciókban ültek, ülnek, jelenleg úgy kerültek oda, hogy a Fidesz visszaélt a kétharmadával, és azért választotta őket, hogy ne jogállami módon működjenek, és nem is működtek jogállami módon.

[00:04:50]Tehát az ő leváltásuk az a visszaállítása a jogállamnak.

[00:04:52]A 2010-ben nem ez volt a helyzet, tehát sok kifogás érhette mondjuk a Gyurcsány kormányt, amivel kevesebb a bajnai kormány, de azt mondani, hogy diktatorikus eszközökkel kormányoztak, azt szerintem nem lehetett.

[00:05:05]Most viszont éppen ezt lehet mondani, tehát mindenki pontosan tudja, hogy Zsyok Tamást miért kellett kiválasztani.

[00:05:12]És még eklatánsabb példa, hogy Nagy Gábor Bálint hogy került a legfőbb ügyész pozícióba.

[00:05:17]lemondatták Polt Pétert, bejtőernyőztették az alkotmánybíróság élére, csak azért, hogy egy új fejezetet nyithassanak egy új legfőbb ügyészel, akit ők úgy gondoltak, kilenc évre bebetonoznak.

[00:05:27]Ugyanezt ugye eljátszották a médiahatóság elnökével is egy korábbi választás esetén, tehát eleve ők nem játszottak tisztességesen.

[00:05:36]Most számon kérni azt, hogy hogy ezt mi átláttuk, észrevettük, hogy hol csaltatok és most rendet csinálunk.

[00:05:40]Én azt gondolom, hogy ez nem és akkor az a kritika sem állja meg ön szerint a helyét, hogy korábban azt mondta Magyar Péter, hogy itt nem lesz személyre szabott jogálkotás, és ehhez képest pedig ugye most a az alaptörvény 17.

[00:05:55]módosításában gyakorlatilag a zárórendelkezések végén van ott egy mondat, hogy ha ez életbe lép, akkor Súlyag Tamás megbízatása megszűnik, ami egy elég egy személyre szabott jogalkotásnak tűnik.

[00:06:04]Én a szerintem a személyre szabott jogalkotás az nem ezt jelenti.

[00:06:07]Szerintem a személyre szabott jogalkotás az azt jelenti, amikor egy általános érvényű jogszabályt hozunk létre azzal a hátsó szándékkal, hogy egy bizonyos személyt juttassunk pozícióban, megint kiváló példával tudok élni.

[00:06:19]Például Varga Zsi András nem lehetne a kúria elnöke, ha általános érvényű jogszabályokat ne hozott volna a Fidesz annak érdekében, hogy ezt egyáltalán lehetővé tegye, hogy ő az Alkotmánybíróságról átülhessen a kuriára és ott rögtön elnök lehessen zérón nap bírói gyakorlattal.

[00:06:33]Na, az egy személyre szabott jogalkotás volt.

[00:06:35]Egy általános dogmát, egy általános normát hoztak létre, ami elvileg mindenkire, aki ilyen helyzetben van, hatályos, csak azért, hogy őt berakhassák a kúria élére.

[00:06:45]Ez szerintem nem személyre szólt jogalkotás.

[00:06:49]Egy darab köztársasági elnökünk van, tehát egy darabról lehet kimondani hogyan került oda, és hogy mit teljesített.

[00:06:56]Egyébként nyitva állt volna Súlyó Tamás előtt a lehetőség, hogy az elmúlt két évben bizonyítsa, hogy alkalmas és méltó a pozíciójára.

[00:07:02]nem tette meg.

[00:07:04]Nem lehet máshogy eltávolítani, mert nem tudjuk azt mondani, hogy minden köztsági elnök mondjon le, mert csak egy van, őneki kell eltávozni.

[00:07:11]Magától nem ment, akkor megy így.

[00:07:14]Az mennyire furcsa felvetés, hogy amikor megkérdezte, ha jól emlékszem, Róon a jövendő köztársasági elánnök személyéről Magyar Pétert, akkor azt mondta, hogy jöhet a politikából, akár jöhet egy Tiszas szigetből is, akár jöhet tiszásként is a a köztársasági jeleni pozícióban.

[00:07:32]Így a jövőben a fékek és ellensúlyok azok hogyan valósulak?

[00:07:38]Én úgy értettem, de lehet, hogy erre nem jól emlékszem, hogy ő ezt arra mondta, hogy most és ez benne is van a az alkotmány alaptörvény módosítás szövegében, hogy most egy ideig kvázi ideiglenes kisztáressasági elnök lesz, akinek eleve addig tart a pozíciója, mí amíg az új alkotmány elfogadásán kerül, de maximum öt évig.

[00:07:54]És erre az ideiglenes közt elnökre mondta, hogy ez végül is bárhonnan jöhet.

[00:07:59]És noha ez még nincs eldöntve, de igencsak az asztalon van az a lehetőség, hogy a következő köztársasági elnököt már közvetlenül a nép választja.

[00:08:08]Az ugye egy teljesen másik típusú választás is lesz.

[00:08:13]Gondolom, hogy ahhoz igazodnak majd a hatáskörök is, mert általában azokban az országokban, ahol közvetlenül választják a köztársági elnököt, ott általában nagyobb jogköröket is adnak hozzá.

[00:08:20]Tehát de hát ezt még nem látjuk, mert ugye ez még el se kezdődik.

[00:08:25]Mit mond el a a Tisza felfogásáról az, hogy milyen személycseréket tart?

[00:08:29]nagyon fontosan, nagyon fontosnak nagyon gyorsan.

[00:08:33]És mik azok a pozíciók, amikhez most így ebben az első körben nem nyúlt bele?

[00:08:38]Ugye itt két embert már említettünk is a legfőbb ügyhezt, illetve a kúri elnökét.

[00:08:41]Ö fordítva történt ez egyébként a Fidesz második kormányzásánál, mert ott nagyon fontos volt a legfelsőbb bíróság vezetőjét eltávolítani.

[00:08:51]Most viszont a kúria elnökének az elmozdítását a bírák kezébe adja ez a szabályozás.

[00:08:55]Azt tudom, hogy ön ezzel nem ért egyet.

[00:09:00]Vajon mi alapján válogat a pozíciók között a Tisza?

[00:09:02]Hát először is, bár ugye senki nem volt kíváncsi a véleményemni, de én azt én azt gondoltam tévesen, hogy amikor Magyar Péter beleengedte azt, hogy egylonással fognak megszóladni mindenkitől, én azt gondoltam, hogy egy ilyen deklaratív jogszabály lesz, amiben kimondja, hogy ezek a pozíciók mind, akiket ugye a választás északén is említett, mind olyan módon kerültek oda, és utána olyan módon gyakorolták a hatalmukat, hogy unblock alkalmatlanná és méltatlanná váltak a pozíciókra.

[00:09:30]Tehát egy az egybe kell távozniuk.

[00:09:31]Tudom, hogy erre például volt olyan felvetés, hogy ez kollektív bűnösség les szerintem nem.

[00:09:35]Tehát ugye a kollektív bűnösség az, amikor azok is bűnhödnek, akik nem felelősek.

[00:09:39]Itt nem beszélhetünk erre.

[00:09:41]Tehát itt mindenki, aki megemlítésre került, ők mindig kerültek oda, és mind valamilyen módon méltatlanná vártak.

[00:09:47]Tehát én én erre számítottam, pláne azzal a felvezetéssel, amivel a parlamentben ugye a az olasz hasonlattal, a maffiával satöbbi indított.

[00:09:56]Magyar Péter, én ezt gondoltam.

[00:09:58]Ehhez képest nekem egy picit csalódás volt az, ami bejelentésre került.

[00:10:02]Azt is értem, hogy bizonyos dolgokat nehezebb megmagyarázni az Európai Unió felé, más dolgokat meg könnyebb.

[00:10:09]A legfőbb ügyészt szerintem könnyű lenne, szerintem a Kulia elnökét is könnyű lenne épp a kinevezése körülményei miatt.

[00:10:16]Mondjuk az Országos Bíróság hivatal elnökért nehéz lenne, hiszen ő mindig is bíró volt.

[00:10:19]Olyan ő a ugye az ő ő hibája az, hogy nem csinál semmit.

[00:10:24]Tehát ennek megfelelően olyan nagy hibákat se követett el.

[00:10:25]A hiba, az ahogy ahogy nem csinál semmit.

[00:10:31]Az NMHh-t ugye nem sorolták fel ugyan, de mintá nagyon úgy néz ki, hogy az egészet szántják be úgy, ahogy van, tehát azzal ugye az ő megbízatása is meg fog szűnni.

[00:10:38]Valamiért ezt a megoldást választották, hogy szétszálazzák.

[00:10:43]Nyilván a köztessági elnök egy emblematikus figura, nem azért, mert olyan nagyon sok mindent letett volna az asztalra, hanem éppen azzal, hogy egyáltalán nem töltötte be azt a funkcióját, amit kellett volna.

[00:10:53]Soha nem szólalt föl, soha nem lépett fel.

[00:10:55]Tehát ez politikailag fontos igazán az ő ő elmozdítása.

[00:11:04]Pót Péter ugyanezért.

[00:11:04]Pót Péter nem azért, amit az alkotmánybíróságént tett, mert ott olyan sok minden nem történt az elmúlt egy évben, hanem az azt megelőző időszakban, és elismerve azt, hogy ő úgy került oda az Alkotmánybíróság élére, hogy ezt jutalmazták a legfőbb ügyészként eltöltött téveit.

[00:11:19]Ugye ő kikerül majd így az életkor 70 éves életkori határral.

[00:11:25]Viszont miben számít az, hogy a kúri elnöke és a az OBH elnöke marad, ha azt feltételezzük, hogy ezt a bírák az ő elmozdításukat nem fogják kezdeményezni?

[00:11:38]Ezt hogy tudjuk a széles nyilvánosságnak elmagyarázni, hogy hogy jogvégzett emberként ez miért ezt miért tartja kritikus pontnak?

[00:11:45]Én azt gondolom, hogy egy nagyon átfogó bírósági reformra szükség lenne.

[00:11:49]Nyilván azt nem lehet megcsinálni most június 1jétől 30-áig, tehát az rendben is van, hogy ez valószínűleg az alkotmányozás egyideileg elindulhat ennek a folyamata, és ez nem is történhet gyorsan, mert akkor megint el lesz kapkodva.

[00:12:05]Tehát ez rendben van.

[00:12:05]Azt gondolom, hogy ettől függetlenül a fejeket érdemes lett volna lecserélni, és igen, én azt gondolom, hogy nem volt jó ötlet a bírák kezébe adni.

[00:12:14]Ö ugyanis a bíróságok munkája nem csak a bíróságokat befolyásolja.

[00:12:20]Tehát nem lehet azt mondani, hogy ti válasszátok meg magatok közül az elnökötöket, és ha nem tetszik, akkor küldjétek el, mert nem csak a bírók életére van hatása az, hogy ki a legfelsőbb bíróság elnöke, vagy a Kúria elnöke.

[00:12:33]Kúria bírái közül nagyon sokan úgy kerültek oda, hogy Varga Zsé András bizonyos írott íratlan szabályokat áthva ültette oda őket, majd nem nyugodtan mondhatom, elintézte nekik az igen komoly az általános fizetésemelést, jóval meghallodó fizetésemelést.

[00:12:50]Ergo elég sokan minimum hálásak neki.

[00:12:54]Én nagyon nem vagyok róla meggyőződve, hogy igen komoly érdekük fűződne ahhoz, hogy megszabaduljanak Varga Zsé Andrástól.

[00:13:00]Tehát én egyrészt azt gondolom, hogy praktikusan nem túl valószínű, hogy be fog következni, de még inkább azt gondolom, hogy hogy dogmatikai hiba azt gondolni, hogy ez ebben az esetben nem ez a demokratikus megoldás.

[00:13:13]A demokratikus megoldás az, hogy a társadalomnak ebbe legyen beleszólása.

[00:13:18]És nyilván a társadalom az erről nem népszavazás útján nyilván véleményt, hanem a választott képviselői útján.

[00:13:24]Tehát én én ezt továbbra is a parlament kezében hagytam volna.

[00:13:26]Az rendben van, hogy kikérjik a bírák véleményét, tehát odáig azzal én egyet tudok érteni, de teljes egészében átpasszolni azt nem tartom.

[00:13:32]Jó.

[00:13:34]Hogyan hat a szervezet munkájára, hogyha ő marad?

[00:13:37]Hát én azt gondolom, hogy ha most játszunk a gondolat, hogy egyáltalán el ugye még nem is látjuk a szabályokat, mert ez még csak az alaptörvény módosítás, de tegyük fel, hogy látjuk a szabályokat.

[00:13:46]Lesz ennek egy eljárása, hogy ezt hogy lehet kezdeményezni.

[00:13:48]Még nem tudom, hogy hány bíró kell hozzá, de mondjuk összejön annyi, aki kezdeményezi, és utána nem jön össze mondjuk az a kétharmad, aki kellene ahhoz, hogy visszahívják.

[00:13:59]Már ez a szó is, a visszahívás ugye azt feltételezi, hogy azt hívja vissza, aki oda ültette, de hát nem a bírák ültették oda.

[00:14:05]Mindegy, zárójel, nem jön össze a kétharmad, akkor megerősödve fog ebből kikerülni a kúria elnöke, és utána már nem tudjuk azt mondani, hogy nem legitím módon ül a helyén, mert akkor viszont egy óriási legitimációt fog szerezni.

[00:14:17]Nem biztos, hogy ez olyan jó ötlet.

[00:14:21]És akkor alapvetően azt mondja, hogy ebben már azért nem állt bele a Tiszás kétharmad, mert hogy ez már nehezen magyarázható lenne az unió felé.

[00:14:29]Hát én ugye nem tudom, de de gondolom, mert ugye a bírói függetlenségre az Unió érzékeny nagyon helyesen.

[00:14:33]Itt ebben az esetben lehet, hogy érdemes lett volna inkább elmagyarázni.

[00:14:37]És egyébként nagyon sok szervezet sok éven keresztül ezt ugye meg is tette az Európa Parlament felé.

[00:14:43]Én magam is több ilyen fórumon ücsörögtem.

[00:14:47]ahol megpróbáltuk elmagyarázni a nagyon nehezen elmagyarázhatott, hogy mi a baj a bírósági rendszerrel, és miért nem független igazából, és pont a kuri elnöke miért nagyon komoly kerékkötője a valódi bírói függetlenségnek.

[00:15:00]Ezzel együtt nyilván az európaisághoz szokott képviselők meg európai kormányok felvonják a szemöldöküket, ha azt látják, hogy bírósági vezetőket csak úgy kirúdosnak nyilván.

[00:15:14]És nem lehet, hogy ahogy sokan mások most hirtelen ezek a vezetők is megtalálják magukban a legmélyebb szakmaiságot, és nem kerékketők lesznek, hanem hát Orvosi András döbbenetesen eltűnt április 12 óta korábban viszonylag gyakran nyilvánult meg a Korea mondjuk üzenőfalán azóta nem hallani annyira a hangját.

[00:15:35]Ettől függetlenül én nem hiszem, tényleg nem hiszem, hogy az ő esetében ez ez előfordulhat.

[00:15:38]Ö Senyei Györgynél én inkább azt gondolom, hogy ő nem tudom máshogy szebben mondani, nagy a kabát egyszerűen, tehát hogy egy óriási szervezetet kell vezetnie.

[00:15:53]Most már ugye jóval túl túl a mandátuma felén látszik, hogy hogy nem tehát, hogy egy ekkora szervezetnek mozgásban kell folyamatosan lenni ahhoz, hogy egy helyben legyen.

[00:16:05]Tehát foly a fejlesztésnek és ebben most nem csak technikai, hanem mindenfajta fejlesztésnek folyamatosan történnie kell ahhoz, hogy csak az eredeti állapot megmaradjon.

[00:16:15]Nem ez van.

[00:16:15]Tehát dől össze a rendszer.

[00:16:18]Én Handó Tündérről tényleg nagyon sok kellemetlent tudnék mondani, de de az ő ideje alatt ez a fajta álló víz ez nem volt.

[00:16:27]Tehát nagyon sok nagyon sok megkérdőjelezhető különösen személyi döntése volt, de volt főleg az elején egy víziója arról, hogy hogyan kellene a szervezetnek hatékonyan jól működni, és azért elég sok mindent megtett.

[00:16:37]Azóta, hogy Sennyi Györgyöt kinevezték, ennek ennek nyoma nincsen.

[00:16:42]És ez rányomja a bélyegét.

[00:16:44]azért egy ekkora szervezet, aminek ennyire fontos társadalmi feladata van, az nem fulladhat bele olyan technikai kérdésekbe, hogy nincs, aki kinyomtassa az idézéseket, merthogy most ilyesmi történik.

[00:16:55]Hát most pontosan ez történik.

[00:16:55]Igen.

[00:16:57]Ühüm.

[00:16:57]Ö egy szintén nagyon vitatott pontja ennek a nagy módosító csomagnak az, hogy a képviselői mandátumokat hány ciklusra és hogyan korlátoznák.

[00:17:08]Ugye itt alapvetően 12 évről van szó, hogy aki ennyit eltöltött parlamenti képviselőként, már nem lenne újraválasztható, de ugye a Magyar Péter arról beszél, hogy folyamatosan dolgozzák fel a beérkezett javaslatokat és akár már ez nyolc év is lehet, és ő egyébként személyesen mindig a szigorúbb verziót támogatja.

[00:17:27]Erről mit gondol erről a módosításról?

[00:17:32]Ugye sokan mondják azt, hogy ezzel ugye a a népet korlátozzuk, hogy a nép miért ne választhatná azt, akit akar.

[00:17:38]Én er egyrészt azt gondolom, hogy a népet így is, úgy is, most is korlátozzuk, minden rendszerben korlátozzuk, hiszen nem engedjük a népnek, hogy 15 éves vagy akár 10 éves embereket válasszanak képviselőnek.

[00:17:51]Nem engedjük a népnek, hogy börtönviselt embereket válasszanak képviselőnek, vagy a kispárnájukat, tehát hogy egy csomó mindenben már most is korlátozva vannak.

[00:18:02]Ez egy újabb korlátozás lenne, ha azt mondjuk, hogy nem választhattok olyat, aki már 12 év ott ült.

[00:18:09]Ez egyébként hát ilyen fajta korlátozások vannak.

[00:18:14]Az USAban nem engedik, hogy olyat válasszanak elnöknek, aki már két ciklust eltöltött.

[00:18:17]Tudom, hogy ez most ott is éppen kérdés, de alapvetően ugye nem engedik, és mindig az volt a erre a válasz azóta, hogy ugye ez is személyes szabadott jó alkhatás volt ugye Rózevelt miatt, aki ugye a negyedik ciklusát kezdte meg, de azt mondták és azért ebben van igazság, hogy egy idő után az ember elveszíti a valósággal a kapcsolatát, ha nagyon bebetonózódik mindenfajta hatalomba.

[00:18:38]Ugyanez indokolja egyébként a miniszterelnöki mandátum korlátozását is.

[00:18:42]Tehát én egyébként elvi, igazi elvi kifogást ezzel kapcsolatban nem látok.

[00:18:47]Gyakorlati szempontból pedig azt tudom mondani, hogy ugye most tegnap felmerült az is, hogy olyanok, akik momentán nincsenek a parlamentben, mondjuk a volt ellenzék részéről, hogy ugye ők akkor nem indulhatnak újra, és akkor ezzel ugye az ő választóik megfosztódnak a lehetőségtől.

[00:19:03]Tehát azért azt láttuk a gyakorlatban, hogy pont ezen a választáson, hogy olyan emberek, akik egyébként kétségkívül sokat tettek le az asztalra, egyéniben elindulva csúfos vezeséget szenvedtek, vagy az utolsó pillanatban voltak kénytelenek félrerántani a kormányt.

[00:19:19]Tehát én azt gondolom, hogy ez amirő most mondunk, ez nagyon szép elv, de a a mai gyakorlatban, és nem csak a magyar gyakorlatba, azt látjuk, hogy ahogy mondtuk, a gyerek plussmaciára is leszavaztak volna idén, hogyha az a Tiszalógót viseli.

[00:19:35]Ugyanez volt a helyzet, nem olyan régen a Fidesszel is.

[00:19:39]Tehát igazából nem nagyon vannak olyan egyéni karakterek, teljesítmények, amik felülírják a pártokat.

[00:19:45]Tehát igazából arról van szó, hogy nem a népfelség van korlátozva abban, hogy azt válasszon, akit akar, hanem a pártok vannak korlátozva abban, hogy azt indítsák, aki már 16 éve meg 20 éve meg 30 éve ott, de de ez nem nagyon a jelen helyzetből kiinduló jogalkotás, tehát hogy ez most egy nagyon nagyon hosszú és nagyon szélsőséges helyzet, ami ami most itt mondjuk 2024-től kezdve a napjainkig kialakult, és ugye volt arról szóló ígéret is, hogy a választási törvényt úgy módosítják, hogy az sokkal arányosabb legyen a plurális demokrácia sokszínűséget sokkal jobban leképezze.

[00:20:21]Nem inkább egy ilyen helyzetben kéne majd utólag megnézni, hogy ezek az állítások mennyire Én azt gondát, hogy ez nem ez nem csak egy mostani dolog, ez szerintem egy általános tendencia, hogy hogy elmúlt az az idő, hogy ilyen napolak kiemelkedtek a semmiből.

[00:20:35]Az emberek alapvetően pártokra szavaznak és a párt képviselő szavaznak.

[00:20:39]Helyi választásokon, önkormányzati választáson kevésbé, de szerintem országgyűlési választásokon ezek a döntők nagyon ritka az, hogy szignifikánsan eltér egyéni jelölt teljesítménye az adott körzetbe a párttól.

[00:20:51]Vannak különbségek, de nem számot tevő.

[00:20:52]Tehát ez ez szerintem egy régóta zajló tendencia.

[00:20:55]És azt is gondolom, hogy ez úgy látszik, most ez az ötlete a kormánynak, amivel én mélyen egyet tudok egyébként érteni, hogy nem jó az, hogy kialakulnak ilyen élethosszig politikusok, akik ugye nagyon sokat nevet tudnánk mondani, hogy kiestek az egyetemről a 90-es évek elején, vagy még korábban, és semmi mást az életben nem csináltak, mint politizáltak és ültek a parlamentben, és igen, elveszítik a kapcsolatot a valósággal.

[00:21:22]Teljesen más dimenzióban működnek.

[00:21:24]Nem jobb az, hogyha időről időre frissül ez a gárda, merthogy ezt láttuk évtizedeken keresztül gyakorlatilag, hogy alig volt változás, páran kiestek, de volt, aki ilyen bebetonozódott örökös, és egyébként minden oldalról meg minden párt részéről örökös országgyűlési képviselők.

[00:21:42]Egyébként én azt gondolom, most mindenki azzal foglalkozik, hogy a Fidesz képviselői indulhatnak-e újra.

[00:21:47]Én a magam részéről azt hiszem, hogy a Fidesz képviselői 2030-ban nem lesznek sehol.

[00:21:51]Tehát igazából nem őket korlátozza saját magukat nem tisztások most indulnak.

[00:21:58]Ezek a fiatalok, mint a ez a fiatal az orvosi egyetemről ugye éppen kiérkezett Kincse Csongor.

[00:22:04]Ő például most elhatározhatná, hogy ő mostantól örökre politikus lesz.

[00:22:08]Ez pont őt akadályozza meg, mert nem tud, és nem is biztos, hogy jó.

[00:22:12]Az lenne a jó, hogyha ezek a ez úgy rotálódna és mindig érkezne friss ember, aki a pia jön máshol sem kell egy ilyen helyzetben tartani, hogy egyszerűen a professzionális oldala elvész a politikának, mertogy ezt ha valaki jól csinálja, és most tudom, hogy inkább rossz példákat láttunk, inkább megélhetési politikusokat láttunk egyik másik oldalon is, de hogyha kiindulunk abban, hogy ezt lehet jól és felelősen is csinálni, akkor az is egy tanulási folyamat, de nem kell mindenkinek, minden politikusnak állandóan az országgyűlésbe ülni.

[00:22:42]Politika az is, ha valaki polgármester.

[00:22:43]Politika az is, ha valaki egy államtitkár.

[00:22:45]Politika az is, hogy mondjuk a polgármestereknél is ezt bedobták.

[00:22:50]Igen, de nem tehát hogy Igen, de mondjuk, ha én egy élethoz én nekem az a szakmám, hogy politikus vagyok, akkor esetleg eltöltök két ciklust a parlamentben, és utána hozzáviszem az ott megszerzett tudásomat, és a városomban indulom és polgármesterként folytatom, vagy szedtem össze annyi közigazgatási tudást, hogy utána kíváncsiak rám és államtitkárz.

[00:23:08]Tehát még így is lehet egyébként valaki politikus életszig, de nem biztos, hogy hogy pont országgyűlési képviselőként és azért, hogyha a szívünkre tesszük a kezüket, az országgyűlési képviselők zöme főleg eddig megfelelő időpontba bement és megnyomta a megfelelő gombot, és körülbelül ezzel ki is fújt a teljesítménye.

[00:23:26]Ezt lehet, hogy jobb lenne időnként vérfrissítésre ellát.

[00:23:29]Na és akkor a harmadik pontja ennek a nagy csomagnak, ez pedig ez a bizonyos nemzeti vagyon visszaszerzés és védelmi hivatal.

[00:23:35]Ezt szálazzuk szét, hogy ez mit fog tudni, mire lesz alkalmas.

[00:23:38]De ugye ahogy már a az elején is beszéltük, ezt az egész témakört ugye úgy vezette föl a Tisza és Magyar Péter, hogy milyen erős párhuzam van ugye az olasz maffia Kózanoszra és a a magyar politikusok által működtetett maffiarendszer és a NER között.

[00:23:54]Ez mennyiben túlzás, mennyiben állja meg a helyét?

[00:23:56]Abban a vonatkozásban nyilván túlzás, hogy erőszakos bűncselekmények garmandáiról hál istennek nem tudunk, nem haltak meg 100-ak és ezrek.

[00:24:05]abban a vonatkozásban nem túlzás, hogy én is azt gondolom, hogy egy nagyon kiterjedt és nagyon mélyre bebetonozódott bűnszervezet irányította az országunkat, akiknek a legfőbb célja a hatalomban maradás volt.

[00:24:21]És ebbenek érdekében nem a szokványos politikai eszközöket vetették be, hanem gyakorlatilag azáltal, hogy kiépítették a teljes gazdasági, kulturális és sorolhatnám hátországukat, és ehhez az állampén használták, tehát magyarra lefordítva a mi pénzünket arra fizették ki, hogy ők a hatalomban maradhassanak.

[00:24:40]És ezt ehhez ugye az égvilágon minden, tehát a hegedűst, a szobrázt, a nem tudom vállalkozót, az építési vállalkozót, a gázszerelőt satöbbi mind pénzelték abból a pénzből, amiből na most nem akarok demagóg lenni, de utakat lehetett volna építeni, hogy elhangzott ugye vonatsíneket lehetett volna felújítani, légkondit venni a kórházba és a többi.

[00:25:02]Tehát ezt a pénzt tőlünk elvették.

[00:25:04]És én borzasztóan dühös vagyok azért, hogy 16 évet vettek el az én életemből, meg az ön életéből, meg mindenki életéből, ami alatt ezt az országot fel lehetett volna virágoztatni.

[00:25:15]Egy nagyon jó időpillanatban vették át nagyon jó gazdasági körülmények között.

[00:25:19]Szárnyalni lehetett volna, és ráadásul az észbeli kapacitás meg is lett volna az oldalukon.

[00:25:27]Tehát az egym az egy ős bűn, hogy ők ezt nem arra használták, hanem arra használták az összes pénzt, hogy olyanoknak adják, akik majd a hatalomban tudják tartani.

[00:25:37]Ennek 1000 technikája volt.

[00:25:39]És ugye utána eljutottunk kicsibe.

[00:25:41]Ezek a felépült felépült lomkoron a sétány, gyereket sose látott bölcsöde és a többi.

[00:25:47]Fideszes önkormányzati képviselő nagyénye a fizetési listán.

[00:25:51]Tehát amikor már ezt apró pénzzel váltottuk, bődületes mennyiségű pénz folyt ki.

[00:25:55]Ez bűncselekmény és bűnszervezetben átkötett bűncselekmény.

[00:25:59]Lehet, hogy ez a düh mélyebb abból a pozícióból, ahonnan ezt ön látta.

[00:26:05]Lehet, lehet.

[00:26:05]Igen, mert mert nagyon nehéz azt megélni, hogy az ember tudja, hogy milyen disznóságok történnek, és nem azok az emberek ülnek a vádlottak padján, hanem akik odaülnek, és utána elítéljük őket, ők is elkövették a magukét.

[00:26:20]Csak nekik is nehéz megélni, meg bíróként is nehéz volt megélni, hogy jó, rendben, de hol vannak a többiek?

[00:26:29]És ez ugye van egy nagy általánoságban persze, hogy miért nincs ő itt, de van olyan, amikor azt lehet látni, hogy mondjuk egy költségvetési csalási ügyben ugye ott szintek vannak és így a fölülről a második vagy harmadik szinten megállt a váltá és mindenki tudja, hogy fölötte van még kettő, de azok nem kerültek a vádlottak.

[00:26:46]Ez a az önárt tárgyalt ugye hány százalékában volt?

[00:26:48]Így nem olyan sok.

[00:26:50]Mert azért az ember, tehát hogy a a bírósági ügyek nagyon jelentős része az kis tárgy már úgy nem feltétlenül kis tárgyasisújú, de nem érint politikát.

[00:26:59]Tehát mondjuk egy egy csoportos rablás az nem kis tárgyasújú, mert azért nagyon súlyos éveket lehet kapni.

[00:27:04]De semmi közb úgy kérdezem, hogy azokban az ügyekben, ami érintett politikát, azokban mennyire volt ez alapvető élménye?

[00:27:11]Ez teljesen ez mindegyikben és azért, mert mert nem volt eléggé kiterjedt a a nyomozás vagy a gyanúsítás vagy sehogy nem tudták megfogni, pedig akarták.

[00:27:25]Hát ugye az ember nehez nehezen tudja megmondani, mert ami elém került abba, hogy on honnan maximum tanúként hallgatták meg ezeket a embereket, vagy úgy sem, de mindenki tudta, hogy hol hiányoznak a hol vannak a lyukak.

[00:27:35]Ez azért akaratkérdése, mert amikor akart mondjuk a nyomozófüggész nyomozni, akkor sikerült neki, és nagyon sokszor látszott, hogy hogy nem akar.

[00:27:44]Na, ez viszont átvezet minket azért ahhoz a kérdéshez is, hogy akkor itt most miért gondoljuk azt, hogyha a fejeket levágják a különböző hatóságok éléről, mondjuk a főügyészség éléről.

[00:27:56]Értem, hogy itt történt egy lemondás, de hát azért van, aki még ott van, hogy akkor hirtelen majd úgy akar az egyszeri ügyész is nyomozni, hogy az érdemi legyen.

[00:28:04]Tehát, hogy velük szemben mennyire mennyire elfogadó, mennyire megbocsátó.

[00:28:11]A legtöbb ügyész egyébként a az alacsonyabb szinteken ők az ügyékről azt kell tudni, hogy ez egy hierarchikus szervezet, tehát ők azt csinálják, amit mondanak, nem olyan, mint a bíróság, ahol elvileg minden bíró egyenként független és nem utasítható.

[00:28:22]Az ügyészeknél ez deklaráltan.

[00:28:23]Ha a legfőbbész azt mondja, hogy ebbe az ügybe ezt kell csinálni, akkor azt kell csinálni.

[00:28:28]A legrosszabb, amit az ember, vagy a hát az egyetlen, amit az ember tehet, ha nem bírja a gyomra, hogy feláll és arrébb megy.

[00:28:32]Vagy mondjuk, ha az ügyészi szervezeten belül átkéri magát mondjuk egy kevésbé frekventált pozícióba.

[00:28:40]had éjek személyes példával.

[00:28:42]Ez nem ügyészség ugyan, hanem NAV.

[00:28:42]De ugye szintén én képviselem Szabó Bencét, aki annak idején évekött a NAFtól azért állt föl és kérte át magát a kiberbűnözési osztályra, mert nem vette be a gyomra pontosan ezt, hogy bizonyos emberek érinthetetlenek voltak és ezért gondolta azt, hogy átmegy egy olyan osztályra, ahol ezekkel az ügyekkel egyáltalán nem kell találkozni.

[00:29:03]Aztán jól a közepébe találta magát egy óriási botránynak, de ugye nem ez volt a terv.

[00:29:06]Az ügyészségén ugyanez a helyzet.

[00:29:08]A legtöbb ügyészt szakmailag pontosan tudja, hogy mit kéne csinálni és hogyan kellene csinálni.

[00:29:15]Arra vannak szocializálva, hogy szót fogadjanak.

[00:29:18]Sokan vannak a szervezetben, akik most egyébként neki is indultak.

[00:29:20]Ugye az az elején említett NKen ez pontosan látszik, hogy ott most lekerült a fék, és ott most nekiálltak nyomozni.

[00:29:29]Nagyon szeretném látni, hogy az ennél még nagyobb hordai ügyekben is lekerüljön a fék.

[00:29:33]De akkor egyszerűen a szervezet hierarchikusságával magyarázható és szakmailag nem elmarasztalható az az ügyész?

[00:29:42]Azért elmarasztalható az, aki mondjuk konkrétan az adott ügyön volt.

[00:29:46]Ö erkölcsileg biztosan azt nagyon nehéz megmondani, hogy melyik az a pont, amikor ez már hivatali visszaélésbe fordul.

[00:29:53]Tehát ugye az elvárható mindenkitől, aki utasítást teljesít, hogyha az már bűncselekmény, akkor akkor megtegye a a következő lépést.

[00:30:03]Hát ezt szerintem még élünk nem tudjuk megmondani, hiszen ezek az utasítások azért többnyire nem úgy zajlottak, hogy írásba adta volna valaki, hanem hát leszóltak, azt mondták, áthelyezték, elvonták az ügyet és a többi.

[00:30:17]Ühüm.

[00:30:17]De a a tudás, a képesség az ott van az ügyészi szervezetben.

[00:30:20]És ezt én szoktam mondani, hogy az ügyészi szervezet reformja ebből a szempontból sokkal egyszerűbb lesz, mint a bíróságié, mert ott valóban elég lesz a fejek kicserélni.

[00:30:28]Valószínűleg nem csak egyet azért, de nem túl sokat.

[00:30:30]Ühüm.

[00:30:32]elég lesz kélni ahhoz hog a szervezet a megfelelőá a bíróságoknál ez mel hogy eddig sem voltak utasíthatóak ez fordítva is ugyanígy fog működni itt említette az NKA kérdését és azt hogy ha akarnak akkor így nagyon gyorsan lehet eredményt elérni és gyakorlatilag ugye itt a ha jól mondom a támogatáskezelő főigazgató helyettesét képvisel miben volt nagyon látványos az hogyha akarnak akkor tudnak hát Ő és azt sem titok, hogy két kollégan nőjével együtt eljött hozzám.

[00:31:05]Most nem tudom pontosan látom mondani valamivel több mint.

[00:31:07]Tehát azután, hogy kipattant, ugye először ugye azt mondhatjuk, hogy Molnár Áron révén ugye kipattant ez a dolog, ők akkor rakták össze, tehát hogy a ugye ezek a támogatások, ezek különböző embereknél, különböző osztályoknál, tehát bizonyos dolgokat akkor néhányan összeültek és összerakták, és akkor vált világossá a séma, és akkor döntöttek úgy, hogy felkeresnek engem és és a főigazgatóhelyettes bízott meg azzal, hogy akkor fogalmazzak meg egy feljelentést, és át is adott olyan adatokat, amiket fontos fontosnak tartott, és villámgyorsan kijelölték a Bácskiskun megyei NAV a nyomozásra.

[00:31:45]Villámorsan ott ültünk már tanúkihallgatáson, és amennyire tudom, néhány tanúkihallgatáson én is ott voltam ö ahol megbíztak ilyen feladattal, de rengeteg embert hallgattak meg tanúként.

[00:31:54]Egész napokat ültek ott bizonyos emberek, akik mondták el és adták, és ugye kimentek házkutatni, lefoglaltak mindent, és hát éppen friss hír az, hogy hat ember őrizetbe is vettek, és gondolom, hogy azért ez még csak az eleje.

[00:32:07]Tehát itt ez a az ilyen amúgy bonyolult ügyekben szokásos ügyintézés nagyon felgyorsult, tehát nincs két hónapja, hogy ezt a nyomozást elrendel egyébként szakmailag ez egy bonyolult ügy, mert hogy ugye amit ebből a nyilvánosság leegyszerűsítve le tud szűrni, az az, hogy elköltöttek nagyjából 17 milliárd Ft-ot, amit arra érdemes művészeknek kellett volna odaadni, és ehelyett odaadták általában olyan különböző kifolyatott csatornákon keresztül, ahol a nap végén fideszes művészeket, illetve kampányrendezvet, helyi szervezeteket támogattak.

[00:32:41]Ugye nem annyira bonyolult, nem egyszerű büntetőjogilag megfogni, mert ugye ez egy ez egy kulturális grémium, aki erről dönt, illetve hát több, de ugye ízlésekről ugye nehéz vitatkozni.

[00:32:53]Tehát azt, hogy ez a kulturális grémium egy bizonyos hegedűművészt, vagy énekesnőt, vagy nem tudom, akármilyen könyvklubot érdemesebbnek tart, mint mondjuk egy másikat, mint mondjuk a szegélyi szabadtéri színpadot, ezt ezzel nehéz vitatkozni.

[00:33:10]büntetőjogilag nehé egyébként nagyon könnyű, de büntetőjogilag nehéz vitatkozni, de ha ezt utána lefordítjuk arra, hogy és egyébként és ugye mi ezzel operálunk és ebbe az irányba megy el a nyomozás, és ez szerintem nem titok, hogy normális körülmények között, ha valaki 5 millió Ft-ot szeretne a kulturális alaptól, akkor ki kell töltenie nagyon-nagyon sok oldalnyi van erre egy rendszeresített nyomtatvány az égvilágon minden kérdésre válaszolni kell.

[00:33:36]megnézik, hogy korábban mennyit kapott, azt mire költötte, szabályos-e, hány ember ér, hány embert ér el mondjuk az ő projektje, van-e azt értelme, satöbbi, és utána határoz a kollégium, hogy adnak vagy nem adnak.

[00:33:47]Na most itt nem 5 millió, hanem így ilyen 500 milliós tételekről beszélgetünk.

[00:33:50]Direkt szándékosan leegyszerűsítve.

[00:33:53]Tehát elvetették az egyébként szokásos nyomtatványt, és egy ilyen egyoldalas, féloldalas, mondjuk egy ilyen email nagyságrendűre egyszerűsítették, aminek körülbelül azt kell leírni, hogy kérek pénzt, és akkor adtak.

[00:34:11]aultálisapinak a cél a Fidesz pártoló művészeket satöbbi néha ugye nem is művészeket csak így nagyon így a határon mozgó szervezetek jussanak pénzhez és ez például tudom hogy ez óriási megütközést keltett a támogatáskezelő dolgozói között amikor talán a k monitor vitte föl ezt egy térképre és mutatta hogy a nap végén vég választókerületenként 100 millió Ft került kiosztásra teljesen különböző megoszlásokban.

[00:34:41]Tehát ugye ezt így ők nem rakták addig össze, hogy tulajdonképpen ebből látszik, hogy egy szervező elme dolgozott ott valahol a központba, és onnan jöttek az utasítások, hogy akkor és ők egy-egy pici fogaskerékként nem látták a nagy képet.

[00:34:55]Hát nem ugye mind és ugye a ott is szóltak, azt mondták, hogy jó, akkor ezt így kell csinálni, ezt úgy kell csinálni, ennek most küldjétek ki.

[00:35:00]Ezt ezt most leegyszerűsítjük.

[00:35:03]Egy-egy esetben nem lenne kirívó itt a nagyságrend meg a meg a végén már a pop itt például ö ők mennyire vonhatók felelősségre?

[00:35:15]Hát rezeg a lét nyilván itt mindig minden hasonló esetben is ugye mindig azt kell vizsgálni, hogy azok, akik az egyes utasítások végrehajtói, akik tényleg megnyomják a gombot az utalásra, vagy é a többi, ők mennyit láthattak ebből át, és mennyire voltak abban a helyzetben, hogy hogy ellen álljanak, mert ugye el az elvárható, hogy valaki egy bűncselekményhez ne nyújtson segítséget, de át kellett-e látniuk, hogy ez már az, vagy egyszerűen csak mondjuk megkérdőjelezhető Ö de nem tetszik etikailag kifogásolható.

[00:35:47]Ott az ugye egy másik szituáció.

[00:35:50]Ezt hát ezt a nyomozásnak kell majd eldöntenie meg végsősorban a bíróság.

[00:35:54]azt azt meg tudja erősíteni, hogy a az NK kiemelt bizottság tagjai, illetve hogy Bus Balázs van előzetesben, mint volt őrizetben, én ú vagy hát az utolsó hírem az volt, én nem tudok róla, hogy az előzetesét kezdeményezték volna, de igen, Busbalázs Bushbalázs biztosan megmondom őszintén, nem tudom, hogy ki a másik öt ugye nem hozták nyomások, próbáltam tegnap egy kicsit érdeklődni, vannak tippjeim, de nem tudom biztosan.

[00:36:19]Ühüm.

[00:36:19]Mert Alexnek volt egy ilyen információja, de akkor pontosan ön se tudja, hogy ö az, hogy akik nem látták a nagy képet, de vélhetően sejtették, hogy ez politikailag motivált.

[00:36:32]Ez indokolhatja ebben az ügyben, és egyébként egy csomó hasonló mintázatú ügyben azt, hogy hogy azok a fogaskerekek ott működtek, és ez az egész gépezet olajozottan működött, és hogy a kishalak inkább inkább hagyták, hogy ezek működjenek.

[00:36:47]És mitől fordulna ez most meg?

[00:36:49]Hát azok az emberek, ez egy érdekes dolog, de ugye ezt ezt már váltás előtt is lehetett látni, hogy akik ilyen amúgy politikailag motivált szervezeteknél dolgoztak, akár minisztériumokban, azok között rengeteg a Tiszaszavazó egyébként.

[00:37:03]De ugye ő elment a közigazgatásba dolgozni, vagy 25 éve dolgozott a Nemzeti kultúrális alatnál, és amúgy neki mondjuk az volt a feladata, egy teljesen adminisztratív jellegű dolog, beérkezett, iktatta, átküldte, emailt írt, behívta a számlát, megnyomta a gombot, satöbbi.

[00:37:19]Tehát ő egy szakmai munkát végzett.

[00:37:21]A döntések, a politikailagak motivált döntések több szinttel a feje fölött történtek.

[00:37:28]azért mondom ezt úgy, hogy én lemondtam, azért én is tudom, hogy ez mennyire nehéz döntés, és az ember nagyon tehát a minél kevésbé érzi érintetnek magát a politikai döntésben, annál könnyebb azt mondani, hogy egyébként nekem ez a megélhetésem, tehát nekem holnap is el kell menni, és meg kell venni a kenyeret, meg a tejet, meg be kell fizetni a gyereknek az ebédet, és tulajdonképpen az a munka, amit én csinálok, az rendben van.

[00:37:54]Tehát nem lehet egy egész országot felelősségre vonni, nem lehet, de nem is kell.

[00:38:00]Szerintem olyan helyzetet kell teremteni, hogy ne legyenek ilyen dilemmáknak kitéve az emberek.

[00:38:06]Na, onnan indultunk, hogy mire lesz jó ez a Nemzeti Vagyon Visszaszerzési és védelmi hivatal.

[00:38:10]Egy nagyon erős mondatot olvastam.

[00:38:14]A 24.hu-nak adott egy interjút Jancsics Dávid korrupciókutató és ő egy ismerősére hivatkozott, és csak azért hozom ezt ide, mert szerintem ez egy nagyon általános közthangulat most, és azt hozta ebbe az interjúba, hogy ha októberig nem lesz Rács mögött néhány nagy név, akkor brutálisan bezuhan a Tisza népszerűsége, és hogy nyilván részben az ilyen összetett ügyeknek a konkrét felelőseinek a megtalálása az egyik célja ennek a hivatalnak.

[00:38:40]Sok más mellett majd arról is beszélünk.

[00:38:45]De létezik-e egy ilyen kimondott kimondatlan cél és elvárás vajon?

[00:38:46]És ez mennyire jogos?

[00:38:51]Amúgy nyilván jogos.

[00:38:51]Nem ez a hivatal lesz az szerintem, aki, mert egyszerűen időben ez nem fog összejönni, de a a lehetőség az ugye a mostani szervezetben is megvan, hogy elvigyék.

[00:39:02]És azért én én most erre látok reményt.

[00:39:03]Pont az NKS ügy az egyik, az ukrán ügy a másik, ahol szintén azért most elég komoly nyomozás zajalik, és biztos van még egy csomó, amiről nem tudok.

[00:39:11]rendeltek-e nyomozásokat Pátriánban, Győrben.

[00:39:14]Ugye szintén most vizsgálják, hogy hogy fogy ki az önkormányzat pénze.

[00:39:17]Ott is várhatóak azért fejlemények.

[00:39:21]Nem tudom, hogy azok az igazán nagy nevek szórásba esnek-e.

[00:39:23]Nyilván én azt remélem, hogy igen, de a hivatalnak még most majd még meg kell szavazni, akkor utána még meg kell találni a vezetőit, azoknak fel kell állni, akik majd bemennek egy üres épületbe, ha lesz épületük, ahol először el kell kezdeni számítógépet meg nem tudom, A4-es papírt vásárolni.

[00:39:41]Tehát, hogy azért ez nem megy annyira gyorsan.

[00:39:43]Tehát ha azt mondjuk, és ebbe lehet valami, hogy ha októberig nem történik semmi, akkor annak a Tisza népszerűsége látja a kárát, akkor nem a a az MBVH-ra kell várni, hanem hanem akkor a jelenlegi gárdának kellene odalépni, de szerintem erre meg is van a szándék.

[00:40:00]Ugye a legfőbb ügyészség, a legfőbb ügyész még a helyén van, de az ügyészség már mozgásban van valamilyen szinten.

[00:40:05]És a NAV a ami a másik, aki most nyugodtan tudna ebben nyomozni szintén.

[00:40:11]NKV és aranykonvo ügyben, ha most bíróként ülne majd ott, akkor mikor érezné azt, hogy kiknek kell ott ülnie, mikor kerek a kép?

[00:40:21]Hát az NKA ügyben amennyit én látok, azért az elég kerek, és ott nem, tehát az NKA ügyben mondjuk a kultrai felelős miniszterig, Hankó Balázsig nagyon könnyű eljutni.

[00:40:32]Pillanatig se gondolom, hogy ő találta ki.

[00:40:34]Afölé eljutni az már nehéz.

[00:40:37]És ugye ez mindig ez lesz a probléma, hogy azok, akik az igazi döntéseket hozták, ők biztos, hogy ezt nem írták le sehova.

[00:40:42]Tehát ott az a kérdés, hogy a az alattuk levő szinten ki fog beszélni, meg ki nem, szerintem lesz ilyen.

[00:40:49]De ez, hogy ki találta ki és ki mondta azt, hogy így legyen, ez bármikor bárhogy bizonyítható.

[00:40:55]Hát az azoknak, akik elmondták, tehát hogy meg azért csak van annyi eszük, hogy valamit valahogyan lementettek, tehát már csak a saját életbiztosításuk végett is.

[00:41:04]Ezt nem tudom, csak gondolom.

[00:41:06]Tehát itt megint a kózanosra hasonlat, akkor lehetett elkezdeni felszámolni azt a bűnszervezetet, amikor elindultak a kibeszélések, amikor megtalálták azokat az embereket, akik beszéltek.

[00:41:19]Ühüm.

[00:41:20]Itt is ez így tud csak működni, de azt gondolom, hogy de az de de ez könnyen egy bosszú hadjárat is lehet, hogy hogy mindenki a saját bőrét mentendő vall másikra önmagában.

[00:41:30]Az, hogy ő azt mondta, hogy ezt csináljuk, azért egy meg az kevés.

[00:41:34]De ugye itt azért ez mindig én arról tudok beszélni, hogy a bírói mérlegés mondjuk ilyen esetben hogy áll össze, hogyha egy tanú mond valamit, akkor két dolgot nézünk meg.

[00:41:43]Van-e olyan objektív bizonyíték, ami azt mondjuk az egyik tanú ezt mondja, a másik azt mondja, vá mond egy harmadik dolgot.

[00:41:48]Mi az az objektív bizonyíték, ami rendelkezése ehhez?

[00:41:51]Lehet orvoszakértő vélemény, lehet egy okirat, lehet egy hangfáj és a többi?

[00:41:56]Ezek az az objektív bizonyítékok melyik vallomást támasztják alá?

[00:41:58]akkor az már egy valami.

[00:42:00]Melyik az, amit több egymástól független ö vallomás is alátámaszt?

[00:42:06]Vagy ugyanannak a vallomásnak több részletét különböző dolgok támasztják alá?

[00:42:09]És a harmadik, ami mindig nagyon nagy kérdés, hogy mi érdek, kinek van érdeke hazudni, mi érdeke lehet hazudni, és az akinél azt tudjuk mondani, hogy neki aztán semmi, akkor azt nyilván nagyobb súllyal esik a ladban, mint az, aki érdekel.

[00:42:21]Ezért van az, hogyha a vádlat hozzátartozója tesz vallomást, azt ott mindig azért feltételezünk egy elfogultságot.

[00:42:27]De azt is igen, tehát ha valaki ezáltal saját maga menekül egy felelősségre vonás elől, azt nyilván az ember akként értékeli, de attól még lehet, hogy igazat mond, és lehet, hogy mellé tud tenni egy-két okirati bizonyítékot, amivel alá is támasztják.

[00:42:42]Ebben egyébként az ügyészek jók, tehát ők ezt nagyon össze tudják rakni, és aztán a napvégén remélhetőleg a bíróság ezt mérlegre téve észre fogja venni, hogyha valahol valami nem sik.

[00:42:54]Tehát NK1-ben minimum miniszter szintig kell, hogy érjen a történet.

[00:42:56]Aranykon vagy ügyben.

[00:42:59]Hát ott én azt gondolom, hogy följebb.

[00:43:01]Tehát ott ott az lát ezt ezt ugye itt az Aranykonvolly ügyében ezt egy picit fejtsük meg, hogy itt mi hogy működik, mert ugye Magyar Péter is a héten arról beszélt, hogy ugye a központi nyomozófőgyészéget vezető fűpár főügyész lemondásához hasonlóan ő számít Nagy Gábor Bálint lemondására is.

[00:43:20]És újságíérői kérdésre hozzátette, hogy hát az aranykonvo üggyel összefüggésben.

[00:43:25]Igen.

[00:43:25]Igen.

[00:43:27]Hogy dőlnek ezek a dominók?

[00:43:27]Hát amit tudunk biztosan ugye, hogy a TEC vezényelte a rajtaést, a NAV volt a kijelölt nyomozószerv, az alkotá tehát az AH meg az IH, ugye ezek a polgári tétközszolgálatok jelentéseket írtak, amiket ugye nem ismerhetünk meg, de tudjuk, hogy léteztek és a legfőbb ügyészségről volt, aki kijelölte a nyomozószervet.

[00:43:47]Tehát ez az, ami papíron látszik, meg az idegenárendő igazgatóság meg kiutasította őket.

[00:43:53]Elindultak a nyomozások, meghallgattak egy csomó tanú, köztük a mi ügyfeleinket, az ukrán állampolgárokat is, még nem az összeset, de már az is folyamatban van.

[00:44:03]Tudunk róla, hogy nagyon sok a hatóság részéről nagyon sok tanult hallgattak meg a központi nyomozófüggészen.

[00:44:08]És azt lehet tudni, hogy fürdpár levondásához éppen az vezetett, hogy neki az volt a benyomása, hogy meg akarnak állni egy alacsonyabb szinten, nem akarják igazán felderíteni, hogy honnan jött az ötlet.

[00:44:22]Ez az egyik, amit amit tudunk.

[00:44:22]A másik, ami már azért több következtetés, hogy ezek a szervek ugye maguktól nem kezd nem volt semmi.

[00:44:30]Tehát most már utólag esemény után tudjuk, hogy nem volt gyanú igazából arra, hogy ezzel a szállítmánnyal valami disznóság lenne.

[00:44:39]Totálisan rendben voltak a papírjai.

[00:44:39]Az égvilágon semmiben nem különbözött attól a szállítmánytól, ami előző héten meg két hónappal korábban, meg fél évvel korábban.

[00:44:47]Tehát a pénzmosás gyanúja az egyáltalán nem állt meg.

[00:44:49]Egyáltalán nem, de ezt és és akkor sem hihették, tehát hogy ez a szállítmány része volt egy sok-sok szállítmányból álló sorozatnak, amelyeknek egy részét a magyar rendőrség biztosította minden alkalommal, amikor bejött a határon, ellenőrizték, kiment, két hét múlva is jött, satöbbi.

[00:45:04]Tehát nem volt benne semmi különös, fegyverről.

[00:45:08]Ugye szó nem volt.

[00:45:08]És amikor bejött ez a szállítmány a határon, ugyanúgy, ahogy szokták, leellenőrizték.

[00:45:15]Kicsit szokatlan volt, hogy akkor éppen lefénymásolták az irataikat.

[00:45:16]Az nem volt amúgy szokásos, de hát akkor se gondoltak még semmire.

[00:45:20]És aznp azon a reggelen Orbán Viktor bejelentett valamit, amit akkor még nem lehetett érteni.

[00:45:27]Majd délután kiderült, hogy rajta ütés történt.

[00:45:29]Mindez abban a környezetben, amikor ugye a barátság vezeték áll.

[00:45:36]És ugye azt mondta, hogy akkor mi majd erővel bírjuk rá az ukránokat arra.

[00:45:39]Lázár János valami olyasmit is mondott, hogy akkor a pénzüket azt elveszük utána mondta, hogy addig nem adjuk vissza.

[00:45:45]Tehát ebből látszik, hogy ez nem Orbán Viktor tudta nélkül történt.

[00:45:47]Tehát én a magam részől azt tudom elképzelni, hogy erről a szállítmányról, hogy jön, erről tudtak, hiszen tudták, hogy hogy szokott jönni.

[00:45:56]Nem volt nagyon nehéz megtudni, hogy mikor jön a következő.

[00:45:58]És Orbán Viktor én megkockáztatom, hogy nagy valóság azt mondta, hogy akkor ezt most fogjuk el.

[00:46:03]ő valószínűleg nem fáradozott a részletekkel, tehát a részleteket rábízta egy stábra, és ez nem tudott működni máshogy, mint a legfőbb ügyészségtával, a NAVetőjének, a TECnek a vezetőjének, az AH vezetőének és a többinek a tutával, mert ezek mind kellettek ahhoz, hogy ez a rajta létrejöjjön.

[00:46:20]És én azt gondolom, hogy azok a vallomások, amiket mi még nem ismerünk, pont ezt tartalmazzák.

[00:46:27]Olyannyira, hogy itt büntetőjogilag is megállhat a miniszterelnök Orbán Viktor felelőség.

[00:46:31]Igen.

[00:46:31]Én szerintem igen.

[00:46:33]Ugyanis kell mit kell ahhoz olvasni egybírónak, hogy hogy egy ilyen ítéletet hozzon?

[00:46:38]Hát ha ő pontosan tudta, hogy itt nincs meg a bűncselekmény gyanúja, és utasítást adott arra, hogy ezt a cselekményt végrehajtsák, akkor azt gondolom, hogy a hivatali visszaélés minimum én megkockáztatom a terrorcselekményt, tudom, hogy meredek, ezzel együtt is megkockáztatom, hiszen terrorcselekmény az ugye nagyon sokféle lehet, de az egyik variációja az az, amikor valaki jelentős anyagi javakat került a hatalmába.

[00:47:00]Ez az összeg azért ennek megfelel úgy mindenestül, meg az a gépkocsi satöbbi.

[00:47:04]És attól teszi függővé a visszaadását, hogy egy másik államhoz vagy nemzetközi szervezethez állami szervhez intéz egy követelést.

[00:47:13]Na most ha ők azt a követelést intézték Ukrajnához, hogy tessék megnyitni a különetéket, addig nem adjuk vissza a pénzt.

[00:47:21]És ugye Lázár János éppen ezt mondta, akkor akkor ez itt felmerül.

[00:47:27]felmerül a jogellenes fogvatartás, a kényszervallatás, különböző személyeleni bűncselekmények.

[00:47:31]Ott azért azt gondolom, hogy én nem hiszem, hogy Orbán Viktor arra adott utasítást, hogy hátrabilirincset kézzel csuklyjában üvöltsenek az arcukba.

[00:47:38]Tehát az ott ott az már így a túlbzgó végrehajtás, de ott is azért nagyon nagyon komoly dolgok történtek.

[00:47:46]Ne felejtsük el, hogy ezek az emberek nem voltak meggyanúsítva egy pillanatig semmivel, és úgy bántak velük, ahogy Magyarországon egyetlen bűnözővel sem szabad bánni, és nem is szoktak.

[00:47:55]Üüm.

[00:47:56]Ühüm.

[00:47:57]Mindeből mennyire egyértelműen következik az, hogy rövidesen le kell mondani a legfőbb ügyésznek ön szerint, amire utal?

[00:48:04]Engem kérdez, akkor ugye ennek már múltiidőnek kellene lennie, de de azt gondolom, hogy igen, tehát hogy most már abban a nyomozásban biztos vagyok benne, hogy van annyi anyag, hogy én arra következtetek abból, amit a miniszterelnök mondott, hogy azért valószínűleg ezt tudomására hozták.

[00:48:19]Na jó, de tehát az, hogy ez a kép nem áll össze ezt neki, amikor ez történt ugye március elején, akkor is tudnia kellett.

[00:48:26]Akkor miért most?

[00:48:28]Hát ugye közt közben volt egy válas, tehát hogy nyilván addig ez ez nem is merült föl.

[00:48:32]Szerintem már rég le kellett volna volni ezt a konzekvenciát.

[00:48:36]Valószínűleg kétségbe esve próbáltam megállítani a nyomozást egy olyan szinten, ahol az ő felelőssége meg a nagyobbak felelőssége nem merül föl.

[00:48:42]Az látszik, hogy ez nem sikerült, és szerintem az is látszik, hogy az ügyességen belül kialakult egy törésvonal, és bizonyos ügyészek fürdpár oldalára állva, mondjuk így, az a törvényességet képviselve azt mondják, hogy addig megyünk, ameddig kell, és ha ez túl magas, akkor is.

[00:49:00]És vannak olyanok, akik jobb a békesség alapon ezt nem szeretnék.

[00:49:04]Ez a törésvonal arról mennyit tudhatunk, hogy mennyire régóta volt ott a mélyben, és mennyire robbantotta ki a választás.

[00:49:12]Mert azon gondolkodtam, amikor így összeállt ez a történet, hogy hogy azért önmagában az, hogy egy ilyen összetett akció ennyire minden alapos gyanú nélkül végigmehetett ennyi szervezeten, azért azt mutatja, hogy itt milyen ellenállás nélkül mentek át a politikai kérések.

[00:49:29]Ez ez így van.

[00:49:29]Tehát az biztos, hogy a választása az egy az egy vízválasztó volt ebből a szempontból is, hogy nagyon sokan, akik valószínűleg eddig se értettek vele egyet, de nem szóltak, azok most megtalálták magukban a váltáságot.

[00:49:40]De ez ez korábban is ott volt ez a törésvonal, vagy most hirtelen mindenki rájött arra, hogy látható.

[00:49:45]Nem vagyok benne biztos, hogy volt.

[00:49:47]Tehát az ö általában pont az ilyen szervezeteknél, akik akiknek irányban kell lenni, és ez minisztériumukra is igaz, legfőbb ügyészségre is igaz, az emberek nem nagyon mernek beszélni egymással sem.

[00:50:04]Tehát szerintem nem feltétlenül tudták egymással sem, hogy ki az, aki ezt gondolja, vagy azt gondolja.

[00:50:08]Ühüm aíóságok is ez volt az érezhető az utóbbi években, hogy az ember csak a legközelebbi kollégáival volt elég bizalmaszbe ahhoz, hogy erről beszéljen.

[00:50:20]Ühüm.

[00:50:21]Ugye az nagyon látványos volt, hogy amint megtörtént a a váltás, akkor visszakapták az ukránok a lefoglalt vagyont, visszavonták a a idegenészeti eljárást, tehát hátraarc történt.

[00:50:32]Az ukránok az ügyfelei most hogy állnak ehhez a történethez?

[00:50:38]Hát ők azért nem boldogok.

[00:50:38]Tehát a egyrészt a a magánszemélyek is ugye most már szabadon közlekedhetnek, de nem titok, hogy ők azért minden jogi eszközt meg szeretnének ragadni annak érdekében akár akár térítést, de hogy egyébként is nekik szolgáltassanak igazságot, hogy ez ez eleve törvénytelen volt, illetve itt a kártérítésen túl mi az, ami még szint?

[00:50:59]Hát hogy ezt ki lehet mondani, például a közigazgatási perben ki lehet mondani, hogy eleve alaptalan volt.

[00:51:05]Az ő kiutasításuk nem utólag múlt el a nemzetbiztonsági kockázat hanem eleve nem volt helye az például egy komoly elégtétel lenne nekik.

[00:51:12]Ugyanez a helyzet, ha a jogellenes fogvatartásokat megállapítanák még kártérítés nélkül is, az egy elég tétel lenne.

[00:51:18]De én egyébként azt gondolom, hogy nekik kártérítés is ját az egy szörnyű dolog.

[00:51:22]30 órán keresztül úgy ülni valahogy nem tudták, hogy mi lesz a sorsuk.

[00:51:26]Fogalmuk nem volt, hogy szabadulnak-e egyáltalán.

[00:51:28]és mikor fizikailag nagyon kényelmetlen helyzetben voltak, és nem szólhattak senkinek, se a családnak, se a munkáltatójuknak, se a konzulátusnak, se az ügyvédjüknek.

[00:51:39]Azt se tudták, hogy van ügyvédjük, mert ugye hozzátartozók bíztak meg minket, és mi nem tudtunk kapcsolatba lépni velük addig, amíg ott voltak.

[00:51:46]Mit gondol arról, hogy azok, akik ebben az ügyben a politikai döntéseket, a politikai felelősséget meghozták, viselték, azok tisztában voltak, hogy hogy ha mondjuk ezekből a vádakból valamivel bizonyosodik, akkor mit követnek el éppen?

[00:52:00]Mert azért ez, amit most mondott, hogy nem csak hivatali visszaelés, hanem terror a cselekmény gyanúja.

[00:52:07]Tisztában voltak vele.

[00:52:08]Nem vagyok benne biztos, hogy végiggondolták, de hát azért itt jogvégzett emberekről is beszélünk.

[00:52:10]Ha végiggondolták, akkor ezt látniuk kellett.

[00:52:15]Én nekem az az érzésem, nem ez az egyetlen ügy, de ez ez a zászlós hajója ennek, hogy a a választások előtti utolsó pár hónapban már valóban ilyen elszabadult hajóágyúként működött az egész gépezet.

[00:52:26]Semmi nem számított.

[00:52:29]Ühüm.

[00:52:29]Ühüm.

[00:52:29]Ez ez a történet, ez nem fordulhatott volna el szerintem még egy fél évvel korábban sem, mert nem kaptak volna ilyen utasítást, hogy ellenállt, azt nem tudom, de nem került.

[00:52:37]Azt hiszem, hogy nem is lett volna ilyen utasítás, mert akkor még mindenki valamát valamelyest a józaneszét megőrizve egy ennyire nyilvánvaló törvényt.

[00:52:45]És ez inkább szólt vélhetően annak, hogy látták a azokat az adatokat, amik azt mutatják, hogy ebből egy nagy katasztrofális vereség lehet.

[00:52:53]Az, hogy mennyire látták, hogy nagy katasztórofális, azt nem tudom, de az, hogy nem neki kell a zászló, azért azt biztos látták.

[00:52:57]és azt is, hogy akármivel próbálkoznak, nem fordul meg.

[00:53:00]Hát ugye akkor az már hónapok óta zajlott, hogy a a legnagy legóriásib ötleteik, mint a harcosok klubja, meg társai, meg a miniszterelnök országjárása, azok mind hatástalanok.

[00:53:13]Na és akkor úgy jutottunk ezekhez az ügyekhez, hogy itt viszonylag gyorsan és látványos eredményeket lehet elérni.

[00:53:17]És ez az, amit a vagyonvszaszerzési és védelmi hivataltól így most nagyon gyorsan nem lehet várni, de próbáljuk azt elmagyarázni, hogy ha a meglévő hatóságok is tudnak ilyen komplex ügyekben is eredményekre jutni, ha akarnak, mert hogy azt mondta, hogy a szakmai tudás egyébként megvan, akkor ehhez képest egy ilyen nagyon-nagyon széles és összetett jogörrel rendelkező hivatal mi pluszt hozhat?

[00:53:42]Hát az egyik része az nyilván politika, tehát ugye elhangzott a kampányban nagyon sokszor, hogy ez a hivatal létrejön, tehát ennek a hivatalnak létre kell jönni.

[00:53:53]Létrejöhetne amúgy az ügyesség szervezetén belül is lehetne csinálni egy vagyon visszaszerzési osztályt.

[00:53:57]Van is egyébként vagy olyan visszaszerzési osztály.

[00:54:00]Az nyilván nem lenne politikailag olyan látványos.

[00:54:01]Tehát ez az egyik dolog, ez nem az én asztalom, ez egy döntés.

[00:54:05]De azt azért mindenki látja, hogy az emberek elvesztették a bizalmukat a meglevő intézményrendszerben.

[00:54:12]Tehát senki nem dőlne hátra nyugodtan, ha arról értesülne, hogy a legfőbb ügyészség létrehozott egy irkumburgum főosztályt.

[00:54:18]Tehát muszáj, hogy valami látványos legyen.

[00:54:21]Ez az egyik.

[00:54:21]A másik, ami már szakmai dolog, hogy szerintem nem baj, hogyha ezt a tudást koncentráltan összegyűjtik az ügyészek közül, a navosok közül satöbbi, és egy olyan hivatalban, akiknek nincs más dolguk.

[00:54:35]Tehát nem kell mást csinálniuk, csak ezzel foglalkozhatnak, és minden energiájuk, és valószínűleg meglesz hozzá a pénzparipegyver, arra menjen el, hogy valóban ezeket az ügyeket megtalálják, azonosítsák, mert ugye úgy néz ki a törvényjavaslat, hogy van egy olyan része a hivatalnak, ami nem büntetőeljárásokkal foglalkozik, hanem vizsgálatokat végez és kiszúrja.

[00:54:58]Ez már jövőre nézve, ugye itt nem feltétlenül a múltról beszélünk, a jövőre nézve is kiszúrja, ha valahol valami közpénz zzel való visszaél és zajlik.

[00:55:06]És nem biztos, hogy az bűncselekmény.

[00:55:08]Lehet az más.

[00:55:10]Erre mondjunk példát.

[00:55:11]Hát ugye mondjuk a hűtlenkezelést azt szándékosan lehet csak elkövetni, de előfordulhat az, hogy hogy valaki rosszul él a közpénzzel úgy, hogy az mégsem feltétlenül bűncselekmény, akkor is lehet neki szólni.

[00:55:23]Erre van most ugye az állami számvevőszék, de ugye az az annak a hitelességével is vannak gondok, meg az egy kicsit máshogy működik.

[00:55:29]Tehát ez most koncentráltan észreveszi, vizsgálatot indít, szól miatta.

[00:55:36]Lehet olyan, hogy nem büntetőeszközökkel, hanem az ügyészségnek, a jelenlegi ügyességnek is van olyan jóköre, hogy a közpénz érdekében polgári keresetet indíthat például.

[00:55:46]Tehát lehet egy ilyen ilyen eredménye is ennek, de nyilván a nagyja az lesz, amikor ezt azonosítják és büntetőjáradást kezdeményeznek.

[00:55:53]A hivatal valamilyen szinten megválogathatja, hogy mivel akar foglalkozni.

[00:55:58]Tehát nem úgy van, hogy minden, ami közpénz, az feltétlenül a hivatalnál landol, mert akkor megfuladnának.

[00:56:03]Tehát akkora hivatal nincs a világon.

[00:56:05]ö azok, amikről úgy gondolják, hogy közpénz, de nem az nem szeretnének vele foglalkozni bármilyen okból, mert kicsi, nehéz satöbbi, bármilyen okból, akkor az az általános rendszerbe feljelentést tesznek és elindul a a rendes úton, illetve jogosultak ahhoz is, hogy bármilyen most folyamatba levő nyomozást magukhoz vonjanak.

[00:56:26]Tehát itt viszont nem csak a jövőre nézve ezek azok, amik már most folynak, akár az NKA, az LMNB, vagy olyanok, amik már folytak, csak megszüntették őket, újra lehet éleszteni.

[00:56:37]Lélegeztetőgépek, mondhatnánk még egy csomót.

[00:56:39]Ezeket magukhoz vonhatják, és utána akkor ők fogják végigtni a nyomozást, ők fognak vádat emelni és ők is fogják képviselni a vádat.

[00:56:47]Ö miben kellene mérnie ennek a hivatalnak a sikerét, ami most nem a vagyon visszaszerzés, hanem a az elszámoltatás része?

[00:56:56]Tehát milyen ügyeket kellene magához vonnia?

[00:56:59]És abban mennyi időn belül kellene érdemi eredményt felelőseket tudni felmutatni?

[00:57:05]Ugye itt az enemy számít érdemi eredménynek.

[00:57:07]Ők ugye a vádemelésig tudnak tudják eljuttatni az ügyeket.

[00:57:10]Onnantól a bíróságnál pattog a labda és azért nekem komoly kétségeim vannak.

[00:57:14]Ezek nyilván amikről beszélünk nagy ügyek, nehéz ügyek.

[00:57:15]sokan lesz mben van a kétség, hogy ezt a bírósági rendszer a jelenlegi állapotában hatékonyan zárósatáridőn belül le tudja pörgetni és egy ítéletig el tudja juttatni.

[00:57:26]Tehát a következő lépés az kell, hogy legyen, hogy a bíróságokon is meglegyen a feltétele annak, hogy az, mert ugye most is, tehát most is vannak sok vádlottas, nehéz költségvetési csalási ügyek, sok évig tartanak, egyszerűen technikailag, logisztikailag tartanak sok évig, még akkor is, ha amúgy a szándék meglenne a befejezésre.

[00:57:44]Tehát ha ez mind összejön és vádemelések történnek, akkor akkor aztán tényleg hozzá kell nyúlni a bíróságokhoz, hogy a bíróságok képesek legyenek fogadni és kezelni ezeket az ügyeket, mert nyilván a végsó eredmény azok az elítélések lennének.

[00:57:59]Ez alapvetően inkább pénzkérdése, az is, hogy azok a a az a segítő személyzet ott legyen a bírák?

[00:58:05]is bár szerintem egyébként ez nem egy olyan óriási összeg, tehát összesen 2600 bíró van Magyarországon és ebben mindent beleértek tényleg a cégbírókat az égvilágon mindent.

[00:58:14]Tehát nem egy olyan óriási létszámról beszélünk és ehhez mért a segítőszemélyzet is.

[00:58:18]Eddig nem volt politikai akarat a bíróságok lembbetételére.

[00:58:23]Az eddigi kormánynak nem volt érdeke egy hatékony, független, jól működő bírósági rendszert üzemeltetni.

[00:58:30]Ennek megfelelően ugye lélegeztetőgépen volt tartva, tehát valamilyen szinten pénzkérdés is, de még inkább elvárás és egy hatékony szervezés kérdése.

[00:58:39]Nagyon sok mindent plusz forrás nélkül szervezéssel is meg lehetne oldani.

[00:58:44]És itt azért nagyon komoly felelőssége van az Országossági hivatal jelenlegi elnökének, akinek na és itt kapcsolódik össze az, amiről beszéltünk az elején, hogy nem mindegy, hogy ki van a a Kúria és az OBH élén.

[00:58:57]H mil milyen ügyekben kellene legalább a vádamelésig eljutnia ennek a szervezetnek, hogy hogy azt lehessen mondani, hogy megérte-e létrehozni?

[00:59:07]Hát ugye mindenki tud a szerintem ugye mondjuk csak 10 azt mondják, hogy 20 évig is szeret lenni, de mondjuk csak 10-et, mert az úgy viszonylag könnyű.

[00:59:14]Mindenki tud az elmúlt 10 évből mondani mindenki mást mond, hogy mindenki mást mondana.

[00:59:18]Azért annál nagyobb lesz ez a szervezet.

[00:59:19]Tehát de ezek a amiket már említettem is, vagy a Mátrai erőmű satöbbi, tehát azért tudunk egy jó párat mondani, amivel el lehet indulni, és aztán utána van ennek azért egy automatizmusa.

[00:59:31]Tehát a körülnéznek a most folyamatban lévő ék közül, abból maghoz vonják azt, amit magukhoz vonnak, abbal elkezdenek dolgozni, majd a saját vizsgálati osztályuk, amelyik körülnéz, fogja produkálni az újabb ügyeket.

[00:59:43]Ühüm.

[00:59:46]Azoknak egy zöméről valószínűleg most még nem is tudunk.

[00:59:49]Amiről viszont tudunk, viszont még nem beszéltünk, azok a mindenféle kommunikációs tenderek és a Balázsi Gyullához hasonló és a az általa uralt céghálók.

[00:59:59]Ezekben mennyire könnyű vagy nehéz tisztán látni, elszámoltatni?

[01:00:02]Ugye ezek tipikusan ezek a túlárazott meghívásos szerződések.

[01:00:12]Itt megint csak akkor úgy kérdezem, hogy mit kell egy bírónak látni ahhoz, hogy túlárazás az mindig nehéz, mert ugye azért itt nem arról beszélt, nagy nehezen összehasonlítható dolgokról van szó.

[01:00:21]Tehát ha az a kérdés, hogy valaki 1 kg trapistát mennyiért ad, az könnyű összehasonni, mert körül kell nézni, hogy mennyiért adják az ilyen áruházban, meg az olyan áruházba, és akkor látjuk az ilyenfajta szerződéseknél ezek mindig egyedi szerződések, nagy szerződések, tehát így általában nehéz, de azért én nagyon sok olyan ügyet tárgyaltam, ahol az része volt a a vádiratnak, hogy hát nyilvánvalóan például ami és ez pont a Balázsi ügyben, ez nagyon könnyen kimondatható lesz, ha a teljes munkát az alvál vállalkozók végzik, és az alvállalkozóik elvégzik mondjuk 50 millió Ft-ért, és utána a fővállalkozó meg 500 milliót számláz ki, tehát olyan elképesztően nagy réssel dolgozik, akkor ott lehet azt mondani, hogy hogy rendkívül túlárazott, mert persze lehet, tehát ugye neki is lehet nyilván haszna, meg ő a fővállalkozó, aki összefogja az alvállalkozókat, az az is pénzt ér, ez rendben van.

[01:01:11]De ha itt egy ilyen óriási különbség van, akkor az ott kifolyik, és nem biztos, hogy pont a fővállalkozó és az első alvállalkozó között lehet, hogy lejjebb lesz.

[01:01:20]Itt megint csak a az általános költségvetési csalásokra meg a számlagyárakra gondolva mindig vannak az alján olyanok, akik valahogy egyszer csak hiphop eltűntek, így felszívottak.

[01:01:33]Itt is ezt fogjuk látni.

[01:01:33]Tehát hogyha elindulnak ezek a nyomozások, akkor ez lesz érdekes módon, és mindig ki fog derülni, hogy valahol pé kézpénz csorgott ki, és az valakiknek a zsebében landolt.

[01:01:44]Tehát ugye ez ez a ez az egyik egyik dolog.

[01:01:46]A másik dolog az meg az, hogy ugye közpénzt nyilvánvaló politikai célra, saját pártpolitikai célra használtak.

[01:01:53]Tehát ezek a és ez vonatkozik a kommunikációra, de vonatkozik a az autópályaépítésre, meg az égvilágon mindenre, mert ugye az egész ország így működött, hogy egyrészt politikai célból választották ki, hogy kiket akarnak támogatni, másrészt azok visszacsorgattak a politikusok zsebébe.

[01:02:11]Nagyon nehéz általában kimutatni, de például ez a fajta óriási árkülönbség, ez ez egy fokmérője lehet.

[01:02:20]Ezzel összefüggésben talán a Klick TV-ben mondta, hogy akár Rogán Antalig is eljuthatnak ezek a szálak.

[01:02:24]Hogyan?

[01:02:27]Hát ugye én pontosan nem látom Át Rogán Antal szerződés kötéseit, de mondjuk a kommunikációért egészen biztosan ő volt a felelős.

[01:02:34]És itt olyan összegekről beszélünk, aminek amiről való döntés az ő hatásköre kellett, hogy legyen.

[01:02:38]Tehát nem az a kérdés, hogy most vettünk-e, nem tudom, három apró hirdetést valamelyik vidéki lapba, hanem hát itt ugye ilyen központi kommunikáció volt és nagy szerződések, nagy összegű szerződések, tehát ott nem lehet, hogy ő erről nem tudott.

[01:02:52]Ühüm.

[01:02:54]Ühüm.

[01:02:54]ezeket a pénzeket, az inkább úgy kérdez, hogy ilyen típusú csatornákon elfolyt pénzeket is vissza lehet valahogy szerezni?

[01:03:02]Valamennyit biztos vissza lehet, meg az is biztos, hogy az összeset nem.

[01:03:05]Tehát a ugye azt szoktuk mondani, hogy az ingatlanokat, a belügyminisztérium épületét hálisták nem vitték ki az országból.

[01:03:11]Nyilván a Lamborghiniet meg igen.

[01:03:13]Tehát, hogy van olyan, amit nem lehet nem lehet visszaszerezni.

[01:03:18]Ami pénzeffektíve, azt hogy lehet visszaszerezni?

[01:03:22]Hát azért ott a ha elég óvatlanok voltak ahhoz, hogy olyan országokban tárolják, ahol amivel van olyan egyezményünk, hogy zárolják a számlákat, azért most már egyre több, tehát egyre nehezebb ma már eldugni pénzt.

[01:03:32]Nyilván lehet Ühüm.

[01:03:36]De ez ez egy külön szakma és mondjuk a vagyon visszaszerzés hivatalban remény a pénzeldugása vagy a visszés a visszaszerzése is meg a megtalálása is és arra viszont egy nagyon-nagyon jól működő nemzetközi együttműködés mai nap tehát jelenleg is van és azok gondolom hogy akik majd a a hivatalba átülnek akár az ügyészségtől akár a nafttól meg rendelkeznek a tudással a kapcsolatrendszerrel is tehát fogják tudni hogy ezt hogy kell csinálni minél gyorsabban hagy arról a felvetésről amit ugye a a hivatal részlet Itt megtudva Hadházi Ákos posztolt egyet, hogy hát, hogy így már egyértelmű, hogy az ő munkájára nem számítanak, miközben ő ugye a magyar nyilvánosságban egyike volt azon keveseknek, akik a korrupciós ügyeket nagyon következetesen mindig feltárták, meg tematizálták vele a nyilvánosságot.

[01:04:21]Erről mit gondol?

[01:04:23]Én azt gondolom, hogy Hatázi Ákos iszonyú sokat tett le az asztalra, és nagyon-nagyon fontos munkát végzett.

[01:04:27]És igen, én valóban nagyon szívesen látnám a jövőben, hogyha ezt a munkát akármilyen körülmények között tudná folytatni, és hogyha jelenlegi kormányzat ezt a munkát elismerné.

[01:04:35]Azt, hogy ő vezethette volna ezt a hivatalt, arról azért nem vagyok meggyőződve, mert ez egy óriási hivatal.

[01:04:43]olyan feladatkörökkel, amilyen feladatkörökkel kapcsolatos tudása neki nincsen.

[01:04:52]Egyszerűen nincsen ilyen végzettsége.

[01:04:53]Tehát ezt a fajta hivatalt, aki olyannak kell vezetni, aki a a jogi pénzügyi ismeretekkel, vezetői tapasztalattal, kapcsolatrendszerrel átlátja satöbbi.

[01:05:02]Én azt gondolom, hogy az Ákos sokkal inkább egy ilyen magányos harcosként ismertük meg.

[01:05:10]Tehát nem biztos, hogy az ő képességei pont ennek a hivatalnak a vezetéséreztelnek.

[01:05:13]viszont, hogy helye lenne ezen a palettán, abban egészen biztos vagyok.

[01:05:18]Én nagyon remélem, hogy ez ez a ki fog alakulni.

[01:05:21]És akkor, amikor így alakulnak át ezek a hivatalok, új szervezettek jönnek létre a saját helyét, újra gondolja, hogy ön hol látja ebben a ebben az új alakulóstruktúrában a helyét?

[01:05:32]Hol szeretné?

[01:05:34]őszintén, hogy nem nem.

[01:05:34]Tehát a nem tud nem tudok válszan arra kérdés, hogy hol leszek egy év múlva, mert tényleg nem tudom.

[01:05:41]Amit biztosan tudok sajnos, hogy hogy bíró nem leszek, mert mert lehetnék, tehát technikailag holnap pályázhatnék egyébként, és amennyi pontom van, ott landolnék valamelyik bíróságon, de azt gondolom, hogy azt nem véletlenül mondjuk, hogy nem elég pártatlannak lenni, annak is kell látszani.

[01:06:00]Ez ez nagyon fontos, és én nem látszom pártatlannak, bár tudom magamról egyébként, hogy képes lennék, de hiába tudom, az nem elég.

[01:06:12]Tehát én én nem örülnék mondjuk akár egy bíróéga, akár egy ügyvéd, akár egy vádlott helyében, ha én ülnék a pulpituson, most akár nem tudom, hogy mennyire sikerült képzavarral megfogalmazni.

[01:06:23]Tehát engem elhelyeztek, ez saját döntésem volt, hogy egy ilyen szerepet vállaltam, de engem elhelyeztek valahova a palettán.

[01:06:29]Nem ülhetek vissza a pulpitusra, és tehetnék úgy, hogy ez nem történt.

[01:06:33]De amikor azt mondta, hogy nem leszek bíró, sajnos akkor itt éreztem egy szomorúságot.

[01:06:38]Hát persze, de akkor végül is ez egy saját döntés volt, vagy így a jelenből visszatekintve hibás döntés volt?

[01:06:45]Nem volt hibás döntés.

[01:06:45]Nem volt hibás döntés.

[01:06:46]A a miniszterelnökünk mondta, azt hiszem, hogy a Húga kapcsán, hogy hát mindannyian meghozzuk a magunk áldozatát a rendszerváltás oltárán.

[01:06:53]Én is.

[01:06:56]Azt sem bánja, hogy ennyire exponálta magát bizonyos témákban, mert akkor abból még vissza lehetne jönni, ha ez nem is vissza lehetett volna.

[01:07:02]Az akkor egy az egy döntés volt.

[01:07:04]Nem bánom egyáltalán.

[01:07:07]Én nagyon-nagyon szeretném hinni, hogy én is néhány szöget belekalapáltam abba a koporsóba, és ebből a szempontból nyugodtan alszom, és majd ha lesz, akkor az unokáimnak is ezt elmondhatom, hogy én is hozzájárultam.

[01:07:17]Ez ezzel jár.

[01:07:20]Miben látja ezt a szögkalapáló szerepet?

[01:07:23]Azért én elég sok hát ugye beszéltünk az Aranykom ügyről, beszéltünk a Szabó Bence ügyről, Pankotai Lili mellé álltam, tehát voltak ilyen ügyeim is.

[01:07:33]Jó, de ha onnan nézem, akkor végezte a dolgát.

[01:07:35]Akkor végeztem a dolgomat.

[01:07:35]De nem volt feltétlenül muszáj.

[01:07:37]Ezt mind tehát sok helyen megszólaltam, beszéltem az Erzsébet hídon, Parágymnyitón.

[01:07:42]Ezek mind nagyon rendben levő dolgok.

[01:07:45]Tökéletes.

[01:07:47]Tehát én én a tehát hogy én én én harmóniában vagyok ezzel, csak nem való a pulpitusra.

[01:07:52]Hm.

[01:07:55]A Pride az mennyire volt egyértelmű?

[01:07:58]hogy hogy egykori bíróként, ügyvédként megkeresték és tapasztalósival úgy ez igazából úgy alakult, hogy ilyen lassan alakult, hogy a humen.hu megkeresett még másfél évvel ezelőtt beszéltem velük a a lemondásom kapcsán, akkor utána megkerestek akkor, amikor ez a gyalázatos törvény tavaly létrejött, akkor adtam egy interjút.

[01:08:19]abból már egyenesen következett, hogy amikor mentem a Pride-a, akkor vittem magammal a lányaimat, pedig még aznap délután is fölhívtak barátok, hogy ez biztos, hogy merem.

[01:08:29]Biztos, hogy merem.

[01:08:29]Persze, hogy nem történt semmi.

[01:08:30]Tehát ugye ez egy előtte nem lehetett tudni.

[01:08:33]Tehát én is de nagyon de és nagyon nagyon nagyon felemelő volt.

[01:08:37]Megyünk most szombaton is.

[01:08:39]Abból utána egyenesen következett, hogy amikor pankotai Lili megy elindult ellene az eljárás, akkor jelentkeztem nála.

[01:08:47]Tehát ezek így egymással rakódtak, de maga az alap az mindig is teljesen egyértelmű volt számomra, hogy ha bárhol bármilyen típusú nyilvánosságban az a kérdés felmerül, hogy szabad vagy nem szabad, hogy ki kell állni vagy nem kell kiállni, akkor ez aztán tényleg olyasmi, amiért ki kell állni.

[01:09:03]Ez ezzel kapcsolatban is egy értetlenség, meg düh van bennem, hogy hogy emberek, akik semmi rosszat nem tettek, sőt csak annyit szeretnének, hogy ugyanúgy ehhessék az életüket, ami mindenki másnak megadatik.

[01:09:15]És van egy olyan most pont valaki nem nem tudom, hogy ki hasonlította ahhoz, hogy ha valaki bal kezes vagy jobb kezes, arról se tehet.

[01:09:25]Több jobb kezes van, mint balkezes, de ez nem olyasmi, amit meg lehet változtatni.

[01:09:28]És szerencsére rég túl vagyunk azon, hogy a balkezeseket elkezdenék átnevelni.

[01:09:32]Ezt azért éreztem magaminak, mert én is balkezes vagyok, és engem is át nevelte át senki.

[01:09:35]Ez ugyanolyan.

[01:09:38]Tehát essünk már túl azon, hogy azt gondoljuk, hogy ez választás kérdése, hogy még tegnap is elhangzott a parlamentben valamelyik nagyon okos képviselő szájából, hogy ez egy döntés lenne, hogy valakinek ilyen vagy olyan a nemi identitása vagy a szexuális irányultsága.

[01:09:53]Ühüm.

[01:09:54]Biztos, hogy olvass ön is azokat a véleményeket, kommentárokat ahányszor megszólal valahol, hogy hú, akkor Lacó Adrient köztársasági elánnek, alkotmánybíróság vezetőjének kúrja.

[01:10:06]vezetőjének.

[01:10:09]És tényleg lépten nyomon felmerülnek ilyen ilyen pletykák, ilyen szóbeszédek.

[01:10:14]Van valóságalapjuk?

[01:10:15]Nincs.

[01:10:15]Nincsen, de nagyon hizelgő, nagyon jól esik minden esetben, de nincs.

[01:10:20]Ambíció lenne rá?

[01:10:22]Nem hinném.

[01:10:22]Hát a kúria elnökiségére arra Kristán tisztán tudok válaszolni, hogy a kúria elnöke az legyen bíró.

[01:10:26]Én meg nem vagyok, és ugye az imént elmondottak alapján nem is leszek, tehát erre egyértelműen tudok válaszolni.

[01:10:31]A köztársági elnök az legyen egy nálam jóval tapasztaltabb, szélesebb körben ismert, egyértelműen minden oldal által támogatott, elismert valaki.

[01:10:41]Majd beszélgessünk erről 30 év.

[01:10:44]Hát akkor már nem, de de megkeresések se voltak.

[01:10:49]Szó nincs.

[01:10:50]Lecóán, köszönöm szépen.

[01:10:52]Köszönöm szépen.

[01:10:53]Köszönjük szépen a figyelmet.

[01:10:53]Mondom még egyszer, hogy iratkozzanak fel a Szintentú YouTube csatornára, és találkozzunk jövő héten szerdán.

[01:11:00]Vigyázzanak magukra.