Ultrahang Plusz 41:51

Borítékolni lehet Magyar Péter bukását: ez hatalommal való visszaélés - Fodor Gábor

jogállamalkotmányos válságpolitikai elemzésellenzékkülpolitika
Irányultság: KonzervatívKötődés: Fidesz-közeli
Borítékolni lehet Magyar Péter bukását: ez hatalommal való visszaélés - Fodor Gábor
tl;dr
  • A 12 éves mandátumkorlátozás visszamenőleges hatályú, ami „az alkotmányosság és a jogállam felszámolására irányuló törekvés”
  • A korlátozás kontraszelekcióhoz vezet: kirúgja a politikust, mire valóban tapasztalttá válna, és elriasztja a komoly embereket a közélettől
  • A tapasztalt politikusok helyett névtelen strómanok kerülnek előtérbe, miközben a valódi döntéshozók választási kontroll nélkül irányítanak a háttérből
  • Hasonló mandátumkorlátozási kísérletek Costa Ricában, Ecuadorban, Algériában és Ruandában mind megbuktak — nem ezekhez kellene felzárkózni
  • A rendőrségi és ügyészségi fellépések hirtelen hulláma kampányszerű cirkuszt idéz, ami komolytalanná teszi a jogállami működést
  • Az ellenzéket kollektíven „maffiának” vagy „náciknak” bélyegző kommunikáció felszámolja a normális politikai együttműködés lehetőségét
  • Egy alkotmány mit sem ér széles körű politikai konszenzus nélkül — a népszavazás ezt nem pótolja, különösen felheccelt hangulatban
  • A képviselői fizetések drasztikus csökkentése tovább mélyíti a kontraszelekciót: senki nem választja a politikát a piaci karrier helyett
  • A Sulyok Tamás eltávolítására irányuló törekvés egy jogelvet sért — a köztársasági elnök mandátuma szándékosan hosszabb a parlamenti ciklusnál
  • „A politika fontos és szép hivatás, a képviselők többsége rendes ember, aki a hazáját szolgálja” — a bosszúszomj helyett józanságra és együttműködésre van szükség
Részletes összefoglaló megjelenítése

A 12 éves mandátumkorlátozás és annak következményei

A korlátozás visszamenőleges hatálya és alapvető kritikája

Fodor Gábor a parlamenti mandátumok 12 éves korlátozását teljes egészében elfogadhatatlannak nevezte, és úgy értékelte, hogy ez „az alkotmányosság és a jogállam felszámolására irányuló törekvés". Bár egy új kormány első száz napjában általában türelmi időt szokás tartani, ez szerinte nem vonatkozik az érdemi ügyekre – a mostani javaslat pedig nem rutintalanságot, hanem valami egészen mást tükröz. A vendég rámutatott, hogy ha a tervek szerint 2030-ig visszamenőleg számolják a három ciklust, az már visszamenőleges hatályú szabályozásnak minősül.

„Amit most a parlamenti performance láttunk hétfőn, az szerintem úgy ahogy van, teljes elemében elfogadhatatlan. És lényegében az alkotmányosság és a jogállam felszámolására irányuló törekvés Magyarországon." *

A tapasztalat kiiktatásának veszélye

Fodor Gábor rámutatott egy belső ellentmondásra: a politikai pályán nagyjából egy évtized kell ahhoz, hogy valaki valóban jó politikussá váljon. A TISZA javaslata éppen akkor szórná ki a képviselőket, mire beérnének. Ezt „végtelen ostobaságnak" és „elfogadhatatlan butaságnak" nevezte. A tapasztalt politikusok eltávolítása kontraszelekcióhoz vezet: komoly emberek nem fognak elindulni a politikában, hiszen három ciklus után gyakorlatilag csak a szégyen marad számukra.

A háttérből irányítás veszélye

A korlátozás bevezetésének egyik legsúlyosabb következményeként Fodor Gábor azt nevezte meg, hogy a meghatározó politikai szereplők a háttérbe vonulnak, és onnan irányítanak majd mindenféle nyilvánosság és választási kontroll nélkül. Az előtérbe strómanokat, úgynevezett „mamelukokat" tolnak, akik különböző juttatásokért vállalják a szereplést, de a mandátum lejárta után vissza kell adniuk a hatalmat a háttérben maradó figuráknak.

„Tehát a meghatározó figurák a háttérből fogják majd szőni a szálakat. Ez lesz, egyértelműen ez lesz ebből az egész történetből." *

A műsorvezető megjegyezte, hogy amikor strómanokon keresztül viszik a politikát, az a valódi maffiaműködés.

Nemzetközi példák

Fodor Gábor felsorolta azokat az országokat, ahol próbálkoztak hasonló mandátumkorlátozással: Costa Rica, Ecuador, Bolívia, Algéria és Ruanda. Hangsúlyozta: ezek egyikében sem vált be ez a megoldás, és Magyarországnak nem ezekhez az országokhoz kellene felzárkóznia. Különösen sokatmondónak nevezte, hogy Algériáról és Ruandáról kell beszélni összehasonlításként.

A Tilki Attilára tett megjegyzés és a forradalmi törvényhozás veszélye

Magyar Péter a parlamentben Tilki Attila fideszes képviselőt hozta fel példaként, mint aki a hosszú képviselősége alatt akár fenyegetéssel is megtarthatta mandátumát. Fodor Gábor ezt megalapozatlannak nevezte: Tilki Attilát szerinte az egyik legtisztességesebb képviselőként tartják számon, akit a helyiek szeretnek. A vendég szerint a jelenlegi politikai légkör olyan, mintha forradalmi törvényhozás zajlana, ami a jakobinizmus és a bolsevizmus jegyeit mutatja.

„Ez tényleg a jakobinizmusnak és sok tekintetben a bolsevizmusnak a megjelenését látja az ember. Hajmeresztő." *

A képviselői fizetések csökkentése

A hallgatói kérdés nyomán Fodor Gábor a képviselői fizetések csökkentéséről is elmondta véleményét. A magyar parlamenti képviselők javadalmazása eddig az európai átlagnak felelt meg – körülbelül az átlagfizetés két és félszerese volt, amit most 1,8-szorosra vittek le. A jó képviselői munkát meg kell fizetni, mert ha választani kell az üzleti pálya és a politika között – ahol az előbbi sokszoros jövedelmet, biztonságot és karrierutat kínál – senki nem fogja a politikát választani. Ráadásul már most is nehéz helyettes államtitkárokat találni, mert a piacon jobban keresnek.

„Tehát elképesztően kontraszelektált lesz ez a terület." *

Az alkotmányozás és a népszavazás kérdése

Az alkotmányos konszenzus hiánya

Fodor Gábor szerint egy alkotmány nem attól lesz jó, hogy öt kiváló jogtudós összeállítja. A működőképességéhez széles körű politikai konszenzus szükséges. Felidézte az 1994–98 közötti szocialista–liberális koalíció példáját: akkor megvolt a kétharmados többségük, de mégsem fogadtak el egyoldalúan új alkotmányt, hanem négyötödös szabályt javasoltak, mert az ellenzék hozzájárulása nélkül az alkotmány semmit sem ér.

„A legkiválóbb alkotmány is semmit nem ér. Ki lehet dobni az ablakon, ha nincs körülötte egy szélesebb körű politikai konszenzus.” *

A népszavazás korlátai

Bár Magyar Péter népszavazással akarja megerősíttetni az új alkotmányt, Fodor Gábor szerint ez nem helyettesíti a politikai egyeztetést. A jelenlegi felheccelt hangulatban könnyen lehet, hogy a társadalom jóváhagy egy alkotmányt, hiszen abban olyan népszerű elemek is lesznek, mint a bűnösök elszámoltatása, de olyan korlátozások is, amelyekkel sokan nem értenek egyet. Egy ilyen népszavazáson az állampolgárok nem tudnak jó szívvel igennel vagy nemmel szavazni, mert a csomag vegyes tartalmú.

Az „öt napos társadalmi vita" kritikája

A műsorvezető és vendége is bírálta a kormányzati javaslatok társadalmi vitára bocsátásának gyakorlatát: mindössze öt nap áll rendelkezésre, és Facebookon lehet észrevételeket tenni. Fodor Gábor ezt porhintésnek nevezte. Szerinte egy normális társadalmi vita úgy néz ki, hogy a hivatott szervezetekkel és képviselőikkel kell leülni és kompromisszumot kötni. Magyar Péter azon kijelentésére, hogy „mindig a legszigorúbb javaslatokat fogja támogatni", a vendég nem reagált érdemben, de a folyamatot reménytelennek ítélte meg ilyen formában.

A Fidesz és a TISZA alkotmányozási módszereinek párhuzama

Fodor Gábor hangsúlyozta: amit a Fidesz csinált az alkotmánnyal annak idején, azt elfogadhatatlannak tartotta és el is mondta akkor. Most ugyanezt kénytelen elmondani a TISZA kapcsán is, mert ugyanazt a lemezt hallja, csak „a lemez B oldalát".

„Sajnos nekem ez a fő problémám, hogy semmiféle váltás, olyan olyan váltás, ami az országnak a hasznát szolgálná, ez ugyanaz a lemez, csak ez annak a lemeznek a B oldala éppen, tehát ugyanúgy a hatalommal való visszaélés, amit jelen pillanatban látok.” *

A kampányszerű fellépések és a jogállami működés

A rendőrségi és ügyészségi fellépések hullámszerűsége

A műsorvezető felvetette, hogy a választás után hirtelen őrizetbevételek történtek (NKE-ügy, volt fideszes képviselők, polgármesterek érintettsége), és Magyar Péter maffiaállamról, mindent átható korrupcióról beszélt a parlamentben – részletesen ismertetve az olasz maffia történetét párhuzamként. Fodor Gábor ezt a hirtelen intézkedéssorozatot kampányszerű cirkuszolásnak nevezte. Szerinte nem normális, hogy a rendőrség és ügyészség korábban „nem gondolta, hogy itt bűncselekmények vannak", most pedig egyszer csak mindenki felébredt. Ez azt a látszatot kelti, mintha ezek a szervek korábban a Fideszhez, most pedig a TISZA-hoz lennének bekötve, ami komolytalan és szégyenteljes.

Sajtó nyilvánossága és meghurcolás

Fodor Gábor elítélte, hogy embereket „vezetőszáron vezetnek be a bíróság épülete elé" a sajtó odacsődítésével. Példaként hozta Őrsi Gergely második kerületi polgármestert és Bús Balázs volt polgármestert – utóbbiról hangsúlyozta, hogy népszerű polgármester volt. A vendég szerint a könnyű meghurcolás veszélye is fennáll: a gépezetben dolgozó, nem politikus emberek (például osztályvezetők) könnyen tehetnek terhelő vallomást akár valótlanul is, hogy elkerüljék a szabadságvesztést.

Történelmi párhuzam a kommunista időszakkal

„Azért láttuk ezt a kampányszerű cirkuszolást már Magyarországon, és az mindig hát az az a legrosszabb. Tehát annak idején a kommunista időszakban láttuk ennek leginkább a a megjelenését az katasztrofális volt szerintem.” *

Fodor Gábor kifejtette: a magyar történelemben sajnos visszatérő mintázat a „gonosz visszaélőkkel, csalókkal, rablókkal" szembeni permanens kampány. Egy normális kormánytól azt várná el, hogy üzemszerűen működjön az ügyészség és a rendőrség, ne hirtelen ébredjenek fel a választás után.

Az ellenzék semmibevétele és a politikai kultúra hiánya

A Fidesz mint „maffia" és a Mi Hazánk mint „nácik"

Fodor Gábor aggasztónak nevezte azt a kommunikációs stratégiát, amelyben a TISZA a legnagyobb ellenzéki pártot (Fidesz) maffiaként állítja be, míg a másik ellenzéki pártot (Mi Hazánk) náci pártnak titulálja. Ezzel gyakorlatilag nullára lehet söpörni az ellenzéket, hiszen ha valakit egyszer maffiózónak bélyegeznek, akkor ellene „minden eszköz megengedett". A kollektív bűnösség elvét alkalmazva a Fideszre sütik, hogy minden tagja a maffia része, így tisztességes ember nem is kerülhet kapcsolatba velük.

„Tehát hogy lehet így a a saját ellenzékemre tekinteni? Tehát ez szerintem nem jó. És akkor marad még egy ellenzéki pártia, azt meg náciknak tartjuk egyébként.” *

Gesztusok és együttműködés szükségessége

A vendég hangsúlyozta: egy normális politikai kultúrában a kormánypártnak gesztusokat kell tennie az ellenzék irányába, be kell vonnia bizonyos döntésekbe, különösen alkotmányos kérdésekben. Az ellenzéket tisztelettel kell kezelni, hiszen ők is sok embert képviselnek, és a maguk módján a hazájukat próbálják szolgálni – még ha szerintünk tévesen is. A vitának keménynek kell lennie, de közben demonstrálni kell a másik iránti tiszteletet.

A Sulyok Tamás ügy és az Alkotmánybíróság szerepe

Az alkotmánybírósági beadvány

Fodor Gábor szerint Sulyok Tamás köztársasági elnök helyesen járt el, amikor az Alkotmánybírósághoz fordult. Az előzetes normakontroll intézménye évtizedek óta jelen van a magyar közgondolkodásban, ebben semmi megdöbbentő nincs. Az Alkotmánybíróság azonban nem járt el helyesen, mert ügyrendi okokra hivatkozva kibújt a véleménynyilvánítás alól – arra hivatkoztak, hogy sokan érintettek a testületben, ezért nem mondanak véleményt.

A köztársasági elnök eltávolításának kísérlete

A vendég helytelenítette a Sulyok Tamás eltávolítására irányuló törekvést. Szerinte itt nem Sulyok Tamás személyéről van szó, hanem egy jogelvről: a rendszerváltás alkotmányát azért alkották meg úgy, hogy a mindenkori parlamenti többség mellett az előző parlament által választott köztársasági elnökkel is együtt kell működni. Ezért nem azonos a köztársasági elnök és a parlamenti képviselők mandátumának hossza.

Szuperhatóságok és a vagyonvisszaszerzési hivatal

Fodor Gábor a vagyonvisszaszerzési hivatal mint szuperhatóság létrehozását nem tartja jónak. Felidézte azt a régóta zajló szakmai vitát, hogy az ügyészség parlamenti alárendeltsége azért problematikus, mert így valójában senkinek sincs alárendelve, nincs konkrét gazdája. Most ugyanez a modell duplikálódna a vagyonvisszaszerzési hivatallal: a parlament biztosít felülről nyitott költségvetést, van beszámolási kötelezettség, de közben a szerv önállóan működik. Ezt „álomvilágszerű" elképzelésnek nevezte.

Állami vagyontárgyak esetleges eladása

A hallgatói kérdésre válaszolva Fodor Gábor nem tudta megerősíteni, hogy a TISZA Párt hivatalosan felvetette volna stratégiai állami cégek (MOL, reptér stb.) eladását – szerinte ez inkább sajtóvitákban, véleményekben merült fel. Ha mégis terveznék, óvatosságra intett: a közelmúltban zajlott le a visszaállamosítási folyamat (a Fidesz részben visszavásárolt stratégiai cégeket), és most hirtelen ezeket újra privatizálni elsietett lépés lenne. Bár a rendszerváltás után természetes volt a privatizációs hullám, jelenleg ezeket a döntéseket nem lehetne „hassütésszerűen" meghozni.

A jövő kilátásai: rosszabb-e a mostani helyzet a Fidesznél?

Arra a kérdésre, hogy a jelenlegi folyamatok rosszabbak-e, mint ami a Fidesz alatt volt, Fodor Gábor óvatosan válaszolt: korai lenne még ítéletet mondani. Az eddigi performance a parlamentben aggasztó volt, de nem tudni, lesz-e megnyugvás vagy lehiggadás. A beszélgetőműsorok éppen azt a célt szolgálják, hogy a jóérzésű emberekre hivatkozva elősegítsék a józanság és a kiegyensúlyozottság megjelenését a politikában. A politikusoknak nem az indulatokra kellene játszaniuk, és nem a bosszúszomj által szuggerált lépéseket kellene tenniük.

„Tehát azt mondani, hogy persze győztünk a választáson, persze ti megvesztettetek. Mindenféle törvényt tartsunk be, nézzünk utána mindennek, ami ami kétséges, gyanús, ahol fölmerült a hatalommal vagy a joggal való visszaélés, ahol fölmerült az, hogy valakik saját zsebre dolgoztak. Természetesen a megfelelő állami szervek végezzék a dolgukat és járjanak utána. De egyébként pedig az a dolgunk, hogy próbáljunk egymással együttműködni, és végre mutassunk példát egymásnak.” *

A politika mint életpálya

Fodor Gábor elmondta: saját esetében a rendszerváltás idején egyikük sem úgy gondolta, hogy hosszú távon politikával fog foglalkozni, ez menet közben alakult így. Ő a kezdetektől tanított az egyetemen, és ezt kisebb-nagyobb szünetekkel máig folytatja. A politikát fontos és szép hivatásnak tartja: a képviselők többsége normál esetben rendes ember, aki a hazáját szolgálja. A kisebbség az, amelyik visszaél a hatalommal vagy megrészegül tőle. A hivatásként való felfogás mellett érvelve rámutatott: senki nem vetné fel, hogy egy tanár, orvos vagy fodrász munkáját 12 évben korlátozzák.

„Tehát persze, hogy egy életpálya jó, hogyha felépül ezekre a területekre. Szerintem így van, mert akkor jön ki a legjobb teljesítménye az emberből.” *

A hagyományok szerepe

Fodor Gábor a politikai hagyományok fontosságát hangsúlyozta. Az a tendencia, hogy „mindent kidobunk az ablakon, ami előzőleg volt", általában a szélsőséges irányzatok sajátja. Egy társadalom számára fontos, hogy a hagyományok hagymahéjszerűen egymásra rakódjanak – ezek teszik a hazát szerethetővé, ezekre lehet büszkének lenni. Magyarországon kialakult egy jogállami rendszer a rendszerváltás óta, ami működött, és aminek a létezését a mostani választás is bebizonyította – hiszen a Fidesz el tudta veszíteni a választást.

Hallgatói kérdés a jövőbeli bosszúalkotmányozásról

Az egyik hallgató azt kérdezte: mi van akkor, ha egy jövőbeli, nem TISZA-kétharmad úgy módosítja az alkotmányt, hogy a hatálybalépés napján minden tiszás képviselő elveszti mandátumát és vagyonelkobzást rendelnek el? Fodor Gábor egyetértett, hogy ez természetesen nem lenne helyes irány. Éppen azért nem jó ennyire szélsőségesen, indulatból politizálni, mert sérelmek keletkeznek, és előbb-utóbb jön a bosszú.

⚠️ Értelmezhetetlen vagy bizonytalan szakaszok
  • Nincs ilyen szakasz.
Teljes átirat megjelenítése

[00:00:00]Tisztelettel köszöntöm a kedves hallgatókat a mikrofonnál.

[00:00:01]Király Tamás.

[00:00:03]Ha pedig csütörtök, akkor az állandó vendégünk Fodor Gábor volt országgyűlési képviselő és miniszter a Középurópai Rendszerváltás Kutatói Központ igazgatója, intézet igazgatója.

[00:00:12]Szervusz!

[00:00:12]Köszönjük, hogy elfogadtad a meghívásunkat.

[00:00:13]Szervusz Tamás.

[00:00:13]És én is szeretettel köszöntök minden nézőt és hallgatót.

[00:00:17]Azonnal bele is vágunk a mai adásunkba előtte.

[00:00:19]Kérem a kedves hallgatókat, hogy lájkolják ezt a videót, hogy minél több emberhez eljussunk.

[00:00:22]Iratkozzanak fel a csatornákra és lehet kérdéseket is küldeni Fodorgábornak a www.ultrang.tv/ TV/ kérdések oldalon keresztül.

[00:00:29]Hát ma is, ezen a héten is volt parlament, és még ma is ennek az utóhatásairól beszélgetünk.

[00:00:37]Azt számolom, hogy te se lehetsz országgyűlési képviselő többet, hogyha a 12 éves mandátumkorlátozás jön ki, akkor sem tulajdonképpen.

[00:00:46]Há így van.

[00:00:46]Ez a csapás engem is elér ilyen értelemben.

[00:00:48]Bár bevallom, nem terveztem most az elkövetkezendő időben, hogy országgyűlési képvisel pedig egy csomó üzenetet kapunk, hogy követelnek vissza a hallgatóink.

[00:00:55]A de sose lehet tudni.

[00:00:56]épp ezt akartamas tudni, hogy mit hoz az élet.

[00:00:58]És az még azért nekem nem teljesen világos, hogy ezt visszamenőleges hatállyal akarják érvényesíteni vagy sem.

[00:01:04]Ugye most már úgy tűnik, hogy hogy ez igen.

[00:01:09]Tehát most ebbe az irányba mutatnak a fejlemények.

[00:01:11]Az első alkalmakkor ugye utaltál rá a parlamenti ülésre, tehát az még nem volt világos, hogy most majd innentől kezdve akarják számolni ezt a három ciklust, vagy pedig már a korábbiakat is bele akarják számolni.

[00:01:26]De hogyha ez a 2030-as dátum igaz, mármint hogy 2030-al bezárólag számolják a három ciklust, akkor ez visszamelőleges hatály.

[00:01:35]Tehát akkor ez egy súlyos ügy, mint ahogy Orbán Viktornak a korlátozása, vagy hát hivatalosan a miniszterelnökség két ciklusban történő korm korlátozása is ugye 1990 óta számítandó.

[00:01:48]Szólnak emellett érvek, ellenérvek most a személyes szálat kihagyva.

[00:01:53]Te mit mondasz?

[00:01:53]Mert én ott elkezdtem Rónal egyetérteni, aki az egyenes beszédben azt pedzeget, hogy olis társ parlamenti mandátumnál legyen ilyen korlátozás, az egyéniről meg hadd döntsenek a választópolgárok.

[00:02:06]Hát nem hiszem, hogy ezt így kették ellene választani, de ez is mutatja azt, hogy ez egy érdekes kérdés vagy bonyolult kérdés is.

[00:02:13]Nézd, az én véleményem elég egyértelmű és határozott ebben az ügyben.

[00:02:17]Amit most a parlamenti performance láttunk hétfőn, az szerintem úgy ahogy van, teljes elemében elfogadhatatlan.

[00:02:25]És lényegében az alkotmányosság és a jogállam felszámolására irányuló törekvés Magyarországon.

[00:02:30]És ez rendkívül súlyos ügy.

[00:02:33]Szomorú vagyok, hogy ezt kell mondjam.

[00:02:36]Mert hiszen az első 100 napban benne vagyunk, és én is többször elmondtam, talán még veled beszélgetve is, hogy hát illik egyszerűen ilyenkor a türelmi időt betartani, hiszen egy kormány az mégiscsak egy új kormány most ismerkedik a dolgokkal, tehát most kell, hogy belerázódjon a hatalomgyakorlásba.

[00:02:56]De meg is írtam ugye indexen megjelenő véleménycikkemben mondtam is ezt több alkalommal, hogy ez a önkorlátozás, mármint hogy nem bíráljuk a kormányt, azért arra nem vonatkozik, hogy érdemi dolgokat nem bírálunk, hanem azokat nem illik szóvá tenni, amik az ilyen rendezetlenségből vagy abból erednek olyan hibák, hogy most még nem tudjuk, nem adtuk be időbe, nem találtuk meg pontosan satöbbi.

[00:03:18]Tehát amik egyszerűen a abból származnak, hogy nincs meg a rutin.

[00:03:24]Igen.

[00:03:24]De amiről most beszélünk, ez érdemi ügy.

[00:03:27]Azt gondolom, ez nem rutintalanságot tükröz ez a problémakör, hanem valami mást.

[00:03:31]Mire gondolok itt elsősorban?

[00:03:33]Hát először is ugye több elemére szét lehet választani ezt a történetet.

[00:03:38]Hogyha már erre kérdeztél rá a 12 éves mandátum korlátozása, akkor indítanék ezzel.

[00:03:43]Hát én az több szempontból is ezt elfogadhatatlannak tartom.

[00:03:47]Először is azt gondolom, hogy hogy bárki megértheti szerintem, hogy és tapasztalja és tudja is, hogy mindannyian úgy vagyunk ezzel, hogy ahogy megyünk előre az időben, az embernek van egyfelől van a fiatalos lendület, az helyes, az viszi előre a munkájába, az életében egy csomó dologba akkor kreatív, bátran beleáll, tapasztalatokat szerez, kap pofonokat az élettől.

[00:04:12]Az nagyon fontos.

[00:04:12]kell a siker meg a kudarc is ahhoz, hogy hogy tapasztalt és tisztességes ember váljon belőlünk, majd utána beérik egyszerűen a tapasztalatok kapcsán, és utána futja minden emberre a pályájának a csúcsát.

[00:04:27]Ugye te, aki már láttál politikát elég közelről, mennyi idő kell ahhoz, hogy ez a ez a felfelé üvelő szakasz megtörténjen?

[00:04:35]Hát egy évtized körülbelül.

[00:04:36]Tehát utána lesz valaki jó politikus.

[00:04:38]Tehát ezt sikerült zseniálisan kitalálni a Tisztának, hogy mire beérnek az emberek körülbelül, addigra kiszórjuk őket.

[00:04:43]Tehát ez végtelen ostobaság szerintem elfogadhatatlan butaság.

[00:04:48]Viszont ugye itt a hatalmi túlsúly korlátozásával érvelnek meg azzal, hogy a végén már szavazatvásárlásokkal, fenyegetésekkel tartják meg a hatalmat.

[00:04:58]Így pedig akkor nem tud hatalmi túlkoncentráció kialakulni.

[00:05:02]Ő Tilki Attilára utalt például Magyar Péter a Fidesz.

[00:05:04]Tilki Attilára, akirből én egyébként ezt nem nézem ki, mert ő az egyik lettisztességesebb országgyűlési képviselő, akit szeretnek a helybilléek.

[00:05:11]Ismerem ott nekem vannak rokonaim, ismerőseim, akik szeretik Tilk Attilát, de itt fel is szólalt, hogy meg is mondtam Tilki Attilának, hogy innentől már nem tudja megfélemlíteni az embereket, hogy nagyon sok ciklusát tölti ugye ki Attila.

[00:05:24]Jézus Mária, hát erre körülbelül ezt tudom mondani.

[00:05:25]Hát ez a zöldségnek a csimbora szója megint.

[00:05:26]Tehát, hogy a a helyzet az, hogy hogy lehet, hogy vannak képviselők, akik akár még fenyegetőznek is a környezetükben.

[00:05:36]Biztos, hogy vannak ilyen emberek.

[00:05:38]Na de a többsége nem.

[00:05:41]Tehát, hogy egy kialakul egy abnormális hangulat ebben az országban.

[00:05:43]Tehát olyan, mintha valami forradalmi törvényhozásban lennénk.

[00:05:46]Ez tényleg a jakobinizmusnak és sok tekintetben a bolsevizmusnak a megjelenését látja az ember.

[00:05:51]Hajmeresztő.

[00:05:51]Tehát, hogy nincs forradalmi törvényhozás.

[00:05:54]hogyha azt akarunk játszani, akkor óriási baj van szerintem.

[00:05:58]Tehát normál működése van ennek az országnak.

[00:06:02]Volt egy kormányváltás, működik egy jogállam Magyarországon a rendszerváltás óta.

[00:06:07]Ennek vannak jobb meg rosszabb periódusai, de mégis csak működik.

[00:06:09]Ehhez kellene tartani magunkat.

[00:06:10]Tehát a helyzet az, hogy hogy rákanyarodva arra, amit fölvetettél, meg amit amit mondtál te, tehát hogy mi van a hatalomkorlátozással meg egyebekkel.

[00:06:22]Szóval mi lesz ebből, hogyha neagy isten átmegy ez a fantasztikusan zseniális javaslat, ezt természetesen ironikusan mondom, ne értse senki se félre, mert hajmeresztőnek tartom az egész ötletet.

[00:06:33]Tehát, hogyha ez átmegy, akkor ebből az lesz, hogy először is egy komoly emberek, akik esetleg egy életpályát akarnak rászánni a politikára, nem fognak elindulni ezen a téren, mert azt mondják, hogy miért kellene az nekem, hogy három cikluson keresztül ott legyek a a harci mezőn, és akkor utána meg csak a szégyen körülbelül marad, tehát nem fognak elindulni.

[00:06:56]Kontraszelektált lesz eleve a pálya.

[00:06:58]Kettő.

[00:06:58]Ugye a hatalmi visszaélést mondtad, pontosan lehet tudni előre, mert egyébként bárhol, ahol kísérleteztek ezzel, majd mindjárt el is kiterek, hogy a világ néhány helyén kísérleteztek ezzel, mi történik.

[00:07:10]Természetesen a meghatározó politikai szereplők a háttérben maradnak, és a háttérből kezdik el irányítani a dolgokat anélkül, hogy bármiféle nyilvánosság vagy választási kontroll lenne fölöttük.

[00:07:22]előre toolják a a mamelukokat, hogy így fogalmazzak, akik jönnek, beállnak az arénába, nyilván különböző juttatásokért vállalják azt, hogy ott ott küzdenek, meg úgy is reményt, úgy is vissza kell adni a mandátum lejárta után a dolgokat, de a meghatározó figurák a háttérből fogják majd szőni a szálakat.

[00:07:40]Ez lesz, egyértelműen ez lesz ebből az egész történetből.

[00:07:44]ezt fogja eredményezni, ami még egyébként rosszabb is felelősségkör tekintetében meg ügymenet tekintetében, nem?

[00:07:50]Tehát amikor a strómanokon keresztül viszed a politikát, az az igazi maffia valójában.

[00:07:56]Pontosan, pontosan.

[00:07:56]Tehát hajmeresztő következményei lesznek.

[00:07:58]Tehát még egyszer mondom, a tapasztalatot száműzzük, a hozzáértő emberek, akik tényleg belerázódnának a feladatba, azokat kidobjuk az ablakon.

[00:08:06]ö kontraszelektált embereket küldünk be az arénába, és a meghatározó figurák mindenféle felelősségre vonás, kontroll és elszámoltathatóság nélkül a háttérből fogják irányítani a folyamatokat.

[00:08:17]Tehát ez katasztrófába vezeti Magyarországot szerintem.

[00:08:21]Tehát ez egy rémálom egyébként, hogy mondtam a nemzetközi összehasonlítást, hol van ilyen a világon?

[00:08:25]Hát én megnéztem, hogy pár országban kísérleteztek ezzel, vagy kísérleteznek.

[00:08:30]Nem tudom, hogy nekünk ez-e a minta, tehát hogy ide kellene tartoznunk, vagy nem is akarok ilyen finoman fogalmazni, inkább azt mondanám a saját vélemén, hogy nem ide kell tartoznunk.

[00:08:40]Tehát Cosarika próbálkozott vele, Ecuador, Bolívia és Bolíviát nem is mondom hát ott tényleg volt forradalmi törvényhozás, hajmereszű dolgok voltak.

[00:08:48]Valamelyest ismerem a latinamerikai országokat, jártam is ott közülük több helyen, tehát tudom, hogy milyen problémákkal küzködtek.

[00:08:57]Ezek nem voltak jó megoldások, megjegyzem, sehol se.

[00:08:59]Tehát egyetlen egy olyan példát se tudok mondani, ahol ez úgy lenne számon tartva, hogy eredményt hozott.

[00:09:04]Algériába is próbálkoztak vele, szintén ott se vált be ez az egész menet.

[00:09:09]És Ruandába például Afriká.

[00:09:13]Hát azért most tényleg Algériáról és Ruandáról beszélgetünk összehasonlítkásként Magyarországgal kapcsolatban.

[00:09:18]És ugye azért érdekes, mert ugye itt mondod, hogy a jogállamiság lebontás az meg forradalmi törvénykezés, Jakobinus ilyen jelzőket, bolsevik ezeket a jelzőket használod.

[00:09:27]Oké, de ugye ha jól értem, akkor ez majd egy alkotmányozás végére fog megszületni ez az egész történel, amit egy népszavazással akar Magyar Péter megerősíttetni a néppel.

[00:09:36]És én azt gyanítom, ugye láthatjuk, hogy a vagyonvisszaszerzési hivatalnak is mekkora társadalmi népszerűsége van, hogyha most a tiszás szimpatizánsokat elviszik egy népszavazásra, akkor ott lesz egy érvényes és eredményes népszavazás, ahol még a társadalomnak a többsége lehet, hogy rá is üti a kóser pecsétet.

[00:09:55]Erre az egyébként tényleg elég fura elgondolásra.

[00:09:59]Hogyne, ez abszolút elképzelhető ebben a hogyan felhevült és felhecszelt hangulatban.

[00:10:04]Ez kétségtelen, de pont ehhez kellene szerintem tehát a a jelentős politikusoknak pont ehhez kellene képessége és tudása, hogy hogy képesek legyenek egyébként a felajzott indulatokkal szemben is értelmes kiegyensúlyt és normális álláspontot képviselni.

[00:10:21]és nem arra játszanának rá, hogy mi az, ami most éppen a a komplexusok és a bosszuszomja által szugerálva megjelenik a közéletben.

[00:10:31]Tehát a a másik, hogy gondolom nem az lesz, hogy egyenként szavaznak az alaptörvény alkotmánynak a különböző passzusairól, hanem majd egyben lesz egy megerősítő népszavazás, amiben lehet, hogy benne lesz az is, hogy számoltassák el a bűnösöket meg a korruptakat, amivel még én is egyetértek.

[00:10:44]Meg lehet, hogy benne lesznek ilyen korlátozások is, amivel meg már nagyon nem értek egyet.

[00:10:49]És akkor onnantól kezdve, hogy szavazzon jó szívvel, igennel vagy nemmel egy alkotmánymegerősítésre az ember?

[00:10:57]Hát nézd, ami most születik, az biztos, hogy hogy olyan körülmények között születik, amibe szerintem nagyon sok sebet ejtenek a társadalmon, és ilyen értelemben ez de itt nem leszek körül társadalmi konszenzus.

[00:11:11]Tehát rá lehet ütni a, ahogy te mondtad, te fogalmaztál ugye a kóser pecsétet, rá lehet ütni a az alkotmányra, de hozzátenném, hogy én már láttam sok mindent ugye rendszerváltásnál és egyebeknél, és voltam új alkotmányt előkészítő bizottságnak is a tagja.

[00:11:25]Szóval egy alkotmány nem attól lesz jó, hogy leül öt darab jogtudós, és azt mondjuk, hogy ők kiváló emberek, ők biztos nagyszerű alkotmányt fognak összerakni.

[00:11:34]Tehát nem ettől jó és működőképes egy alkotmány, hanem attól, hogy körbeveszi egy széles körű konszenzus.

[00:11:41]Hol van itt a széles körű konszenzus?

[00:11:43]Tehát annak idején, amit mi az első kétharmaddal a szocialista liberális koalíció csinált 1994 és 98 között, az az volt, hogy megvolt a kétharmadunk, és azt mondtuk, hogy nem akarunk új alkotmányt elfogadni kétharmaddal.

[00:11:57]megtehetnénk nyugodtan, de van annyi bölcsesség bennünk, és ez tényleg bölcsesség volt.

[00:12:02]Ezt nem látom jelen pillanatban a csíráját se a bölcsességnek hozzátenném.

[00:12:06]Tehát van bennünk annyi bölcsesség, hogy azt mondjuk, hogy mindenképpen kell az ellenzéknek is a hozzájárulása, vagy az ellenzék egy részének az alkotmány elfogadásához, mert egyébként nem ér az egész semmit.

[00:12:21]És ezért azt mondtuk, hogy kétharmad helyett négy-ötödös szabályal fogadjuk ezeket a rendelkezéseket.

[00:12:26]Ez azért fontos, mert még egyszer hangsúlyoznám, a legkiválóbb alkotmány is semmit nem ér.

[00:12:30]Ki lehet dobni az ablakon, ha nincs körülötte egy szélesebb körű politikai konszenzus.

[00:12:37]Politikai konszenzus kell, vagy népi konszenzus, mert a népit azt lehet, hogy Magyar Péter meg is tudja szerezni.

[00:12:44]Na de az a helyzet, hogy ilyen értelemben a népi konszenzus sem ér sok mindent, mert mert sok mindent el lehet vinni egy népszavadásra, és azt lehet mondani, hogy na most megszavazta a a társadalomnak egy része, a másik része meg abban a helyzetben lesz, ami ahogy te leírtad saját magad ebben a szituációban, és nem fogja elfogadni az alkotmányt.

[00:13:02]Tehát szerintem népszavazásra csak olyan alkotmányt szabad bocsájtani, csak olyat, amit az ellenzék bevonásával készítettek el.

[00:13:12]Tehát ami körül van egy olyan széleskörű konszenzus, hogy kormánypárt és az ellenzék jelentős része is azt mondja, hogy oké, ebben meg tudtunk állapodni, ebben meg tudtunk egyezni.

[00:13:22]Ezt testetíteni meg a nemzet egységét meg a nemzeti alap.

[00:13:26]Akor lehet Persze akkor lehet elvinni népszava.

[00:13:28]Most ez körülbelül olyan, mint a társadalmi vita, hogy hallom, vagy most nem tudom, öt napig társadalmi vitára bocsátanak valamit.

[00:13:34]Ezt a csodás javaslatot talán, amit beterjesztetek Facebookon lehet írni.

[00:13:41]És akkor mi van?

[00:13:41]mondjuk jön 10000 alá észrevételes, akkor megköszönik, hogy köszönjük szépen, nagyon nem ugye erre mondja Magyar Péter, hogy ő majd mindig a legszigorúbb javaslatokat fogja támogatni ezekben.

[00:13:52]is.

[00:13:52]Szóval, hogy ez ez porhintés szerintem, tehát hogy egy normális társadalmi vita azért az úgy néz ki, hogy arra hivatott szervezetekkel és azoknak a hivatott képviselőivel kell leülni, velük kell normális egyességet kötni, ugyanis többek között a pártok is, de egyéb más szereek is arra hivatottak, hogy bizonyos érdeket, szempontokat, politikai értékvilágot képviseljenek.

[00:14:14]És ez a dolguk.

[00:14:14]És miután velük megköttetett egy megegyezés, egy alkú, kialakult egy kompromisszum, ami egy hosszú folyamat hozzátenném, utána lehet népszavadásra vinni egy alkotmányt.

[00:14:25]Hogyha ez nem így történik, szerintem az az tel az reménytelen.

[00:14:30]Tehát ott arra nem is érdemes gondolkodni.

[00:14:31]Az az megint megy az enyészetbe.

[00:14:33]Azzal az nem lesz időtálló.

[00:14:35]Hak Péter fogalmazott úgy, hogyha a Tisza a Fidesz módszereivel változtatja meg az alkotmányt, akkor a ugyanúgy fog megbukni, ahogy a Fideszukott meg, merthogy akkor bele van kódolva ez.

[00:14:44]Az ember hát ha ez a módszer, amit a Magyar Péter most leírt, ez lesz az alkotmányozása, az azonnal borítékolni lehet az egésznek a bukását, illetve hát azt, hogy most mit értünk bukás alatt.

[00:14:57]Persze a Bukás azt jelenti, hogy el lehet 10-15 akár 20 évig is muzsikálni egy ilyennel.

[00:15:01]Soha nem lesz körülötte egy olyan konszenzus, ami azt eredményezné, hogy a magyar nemzetnek a meghatározó része a sajátjának tekinti.

[00:15:09]És ez a lényeg.

[00:15:09]Tehát nem az a lényeg, hogy a jogtudósok szempontjából tökéletes legyen a konstrukció.

[00:15:14]Az a másodlagos szempont.

[00:15:16]Szerintem az elsődleges szempont az, hogy számunkra az emberek számára elfogadható legyen, és ezt nem lehet többségkisebbség alapon szavazással eldönteni.

[00:15:25]Tehát egy alkotmányt új, a becsület, a tisztesség és a jogállami normák azt követelik, hogy úgy lehet népszaladásra vinni, hogyha egy előtte egy széleskörű politikai konszenzus van körülötte, ha nincs ilyen, akkor nem ér az egész semmit.

[00:15:39]Ú Szabolcs volt itt nálam, és ő azt mondta, hogy Magyar Péter ezzel jelzi, hogy tényleg egy új korszak jön, vagy egy rendszerváltás jön, mert hogyha itt tényleg megváltoztatja az alkotmányt, ezeket a korlátozásokat, mandátumkorlátozásokat, fizetéseket csökkent, akkor az tényleg egy új berendezkedés.

[00:15:57]És akkor azt már én teszem hozzá kérdésként, hogy ráadásul, ha mondjuk tényleg a választójogi törvényt is megváltoztatja, és már egyetlen párt sem fog soha az életben kétharmadot szerezni, csak mondjuk koalíciók, akkor lehet, hogy évtizedekre tényleg bebetonoz egy olyan struktúrát, ami nem is biztos, hogy egyezik, vagy ami majd működni fog egyébként az ország stabilitása szempontjából, mert bár politikailag sok kritika lehetett, egy biztos, hogy az adott hatalmon lévő politikai struktúra azért stabilan tudott kormányzett Magyarországon nem volt előrehozott választás.

[00:16:31]Hát nem.

[00:16:31]És nem beszélve arról, hogy szerintem nem érdemes a hagyományokat kidobni az ablakon.

[00:16:35]Sajnos Magyarországon ennek van hagyománya.

[00:16:39]Ezért is hoztam az elején szóba a különböző szélsőséges rendszereket.

[00:16:44]Általában ők szoktak ugye a a szélsőséges irányzatok föllépni azzal az iránnyal, hogy vagy azzal az igénnyel, bocsánat, hogy hogy forradalmi jogalkotás legyen, és dobjunk ki mindent az ablakon, ami előzőleg volt.

[00:16:54]Hát miért lenne ez jó?

[00:16:57]Tehát, hogy azért a hagyománynak van értelme az életünkben.

[00:17:01]Mindannyian személyes életünkben is van értelme.

[00:17:03]Hisza például a régi hagyományos keretrendszer alapján, mondjuk a Fidesz által megbuherált keretrendszer alapján szerzett kétharmados felhatalmazást.

[00:17:12]láthatóan abban a rendszerben is tudott az embereknek az akarata érvényesül lehet, hogy még túlzottan is egyébként pont a Fidesz pályalejtős történetének köszönhetően.

[00:17:22]Persze természetesen.

[00:17:22]És azért hozzátenném, hogy hogy a Fidesz tényleg nagyon sok mindenért lehet kritizálni és nagyon sok minden, a mostani indulatoknak is a a generálója az, hogy a Fidesz visszaélt a hatalmával és például egyoldalúan alkotmányozott, csak zárójelbejegyzem meg azért a biztonság kedvééré, hogy én ezeket a szempontokat meg elveket meg érveket egyébként akkor az egyoldalú alkotmányozás kapcsán is elmondtam, tehát elmondtam, hogy elfogadhatatlan, amit a Fidesz csinált az alkotmánnyal annak idején, és hogy ez súlyos baj, ez szembegy a jogállami normákkal, de ugyanezt vagyok kénytelen most elmondani most is ebben a pillanatban, mert valóban úgy van, ahogy mondod, hogy ugyanazt csinálják, ugyanaz a lemez, ezt szintén írtam egy cikkemben erről, hogy ugyanazzal a lemezt halljuk.

[00:18:08]Sajnos nekem ez a fő problémám, hogy semmiféle váltás, olyan olyan váltás, ami az országnak a hasznát szolgálná, ez ugyanaz a lemez, csak ez annak a lemeznek a B oldala éppen, tehát ugyanúgy a hatalommal való visszaélés, amit jelen pillanatban látok.

[00:18:20]És ez nem vezet jóra, tehát ez nem tud társadalmilag építő lenni.

[00:18:24]Egy társadalom számára nagyon fontos, hogy egymásra épüljenek, ilyen hagymahészerűen egymásra rakódjanak hagyományok, tradíciók azok teszik élővé, azok teszik szerethetővé, azok teszik olyanná, amire büszkék tudunk lenni egy társadalmat.

[00:18:39]az politikailag, kulturálisan, sportteljesítményekbe, hogy ugye most is van ugye komoly sportesemény a világban, tehát sok mindent ide tudunk sorolni, de lényeg az, hogy ezek adják azt, amiért azt mondjuk, hogy ez a hazánk, és és szeretjük a hazánkat és fontosnak tartjuk, de ez de ehhez kell, hogy ezek egymásra rakódjanak.

[00:19:00]Tehát az nem jó, hogyha mindig jövünk és ki akarunk söpörni dolgokat a gondolkodásunkból.

[00:19:06]Ugyanez vonatkozik a politikai szférára.

[00:19:08]És hát Magyarországon kialakult azért mégis csak egy jogállami rendszer.

[00:19:10]Ugye van ezért volt rossz belelovalni sokaknak magukat abba a tévképzetbe, hogy nincs jogállam Magyarországon.

[00:19:17]Volt jogállam.

[00:19:19]Az más kérdés, hogy van amikor erősebb, van amikor támadják a jogállamat, ami van amikor próbálják leépíteni, de a jogállam létezet működött, mint ahogy bebizonyította a mostani választás, és már el tudták veszíteni a választást.

[00:19:30]Igen, csak ugye közben Magyar Péter maffia államról beszél, elég részletesen mondta el a parlamentben az olasz maffia történetét, és ezzel párhuzamosan a magyart.

[00:19:38]És akkor ezzel párhuzamosan azt látjuk, hogy mondjuk NKE ügyben tényleg őrizetbevételek történnek, előzetes letartóztatások történnek.

[00:19:47]volt Fideszes országgyűlési képviselő Ugi Attila érintett, aki ugye aztán polgármester lett.

[00:19:54]Bús Balázs korábbi polgármester érintett benne.

[00:19:57]Ugye a hírek szerint kiszállt a készelléti rendőrség vagy a Nemzeti Nyomozóiroda a Szemel Ves egyetemen.

[00:20:03]Most Merkeli Béla egyébként nyilatkozott, hogy őket nem éri el a tisztítótűz.

[00:20:07]Tehát folyamatosan látunk közben meg olyan ügyeket, például az NK ügynél feltételezhetően azért valami alapja tényleg lehet, ha csak nem valami politikailakre eltűnt, de nagyon nehéz elképzelni róla, hogy ott minden rendben lenne.

[00:20:21]Szóval, hogy ebből a szempontból meg vannak, akik jogosan vetik fel, hogy amit Magyar Péter is mondott, hogy bármerre néz, ott semmi nem volt rendben, mert mindenhol a vagyonnak a kimentése, kilopása zajlott.

[00:20:32]De jó ez szerinted Tamás?

[00:20:35]Ez a kampányszerű cirkuszolás szerintem nem jó.

[00:20:37]Az az a kérdés, hogy ez kampányszerű, mert hogy most ugye példáuzsoki most nézem, hogy Magyar Péter a zuzsoki kórházba ment el helyzetfelmérésre és tájékozódásra.

[00:20:49]Tisztít a tűz.

[00:20:49]Igen, igen.

[00:20:49]Meg lehet, hogy ez már lángszóró, de végül is szóval, hogy ne megmondom őszintén, ha ettől jobb lesz, az ország, kevesebbet fognak lopni, vagy megszűnik a korrupció és minden kórházunk ragyogni fog, és akkor akkor lehet, hogy pár év múlva, de egyelőre nem azt látjuk, hogy közben jobb lennének, jobbak lennének a dolgok, hanem műsort látunk meg digitális tartal.

[00:21:09]meg nem beszél.

[00:21:09]Ezért mondtam, hogy ez jó ez az a kampányszerű fellépés, hogy azért mégis csak egy normális országba normálisan teszi a dolgát a rendőrség és az ügyészség.

[00:21:17]Ez ez a helyzet.

[00:21:20]Hát ez a ez a normál menetrend szerintem.

[00:21:21]Tehát az hogy lehet, hogy hogy egyszer csak hirtelen minden szervezet korábban nem gondolta, hogy itt bűncselekmények vannak.

[00:21:29]Most meg egyszer csak mindenki felébred.

[00:21:30]És na de nem azért, mert eddig mindenki a Fideszhez volt bekötve és a Fidesz utasította őket.

[00:21:35]Most meg mindenki a Tiszához van bekötve, és a Tisza utasítja őket.

[00:21:38]Hát ez ez komolytalan és ez rendkívül szégyenteljes lenne ez a kö szervezetek számára.

[00:21:44]Hát most nézz, lehet, hogy a folyamatosan a rendőrség és az ügyészség mindig az adott hatalmat figyeli, és az alapján dönti el, hogy mi bűncselekmény.

[00:21:54]De de ezt azért szerintem ezt ne gondoljuk Magyarországon, hogy azért így lenne.

[00:21:58]Lehet, hogy néhány embernél így van, de úgy általában szerintem nem lehet mondani ezekre a szervezetekre.

[00:22:03]Tehát, hogy valóban biztos, hogy van egy igazodás mögöttük.

[00:22:08]Tehát én ezt a mostani fellépést annak tudom be, hogy valószínű igazodni akarnak a mostani hatalomhoz, de hogyha ez az elvárás, az nem jó szerintem.

[00:22:17]Tehát például fogalmam sincs, amit mondtál a példákra, lehet, hogy bűnösök, lehet, hogy nem bűnösök azok, akiket most elvittek és és letartóztak.

[00:22:26]hozzátenném könnyű meghurcolni egy embert, azért azt mindig szeretném rá osztályvezetőket meg tehát nem is a politikusok közül vittek el sokakat, abban meg az a veszély, hogy nyilván valaki a gépezetben azért gondolom nem a szabadságvesztését akarja tölteni a következő hőekben, nagyon könnyen tud terhelővallomást tenni, akár még úgy is, hogy nem is biztos, hogy úgy történtek a dolgok.

[00:22:46]Azért ilyet is láttunk már az igazságszolgálat.

[00:22:48]Hát azért láttuk ezt a kampányszerű cirkuszolást már Magyarországon, és az mindig hát az az a legrosszabb.

[00:22:54]Tehát az annak idején a kommunista időszakban láttuk ennek leginkább a a megjelenését az katasztrofális volt szerintem.

[00:22:59]Tehát mindig voltak ugye annak idején pont a kommunisták vezényelték még amikor nem volt hatalomátvétel akül a feketézők ellen fellépés.

[00:23:08]És persze mindenki azt mondja amit most te is mondtál.

[00:23:10]Hát pers csúnya dolog a feketézés persze lépjünk fel ellene.

[00:23:13]Hát hogyne.

[00:23:13]Hát bár azt hittem a Szkádár János pont engedte, hogy fusizni lehessen azért vagy oké, de csak ezt arra mondom, hogy a tehát sajnos a mi történelmünkben vannak ilyen kampányok, tehát mi ezt átéltük.

[00:23:26]Tehát a magyar történelemnek folyamatosan ez a gonosz visszaélők, csalók, rablók, loptak, tolvajok satöbbi, ezek ellen permanens állandóan ilyen kampányok voltak.

[00:23:35]De de hozzátenném aztán na mindegy.

[00:23:37]Szóval ne, hogy ne is menjünk bele a kommunista rendszernek a a az elemzésébe vagy kiépülésében, mert ugye pont aztán az ellenkezőjéről szólt.

[00:23:45]Szóval én nem szeretem ezeket a kampányokat emiatt se, a rossz történelmi tapasztalat miatt se.

[00:23:51]Meg még egyszer hangsúlyoznám, szerintem az egy én egy normális kormánytól azt várom el, hogy rendesen, üzemsen működjön az ügyészség és a rendőrség, és ne hirtelen felébredjen egy választás után, hogy hoppá, tényleg, hát itt mennyi bűncselekvény van.

[00:24:04]eddig ez nem jutott eszembe, és most meg egyszer csak hirtelen eszembe jutott.

[00:24:08]Szóval ez nem néz ki jól szerintem.

[00:24:09]És még az se néz ki jól, hogy nem látom annak értelmét, hogy te fel te is felsoroltál itt neveket, ugye népszerű polgármesterek, vagy népszerű volt polgármesterek is vannak ebben.

[00:24:24]Hát hogy egy nevet mondjak még pluszba, amit felsoroltál, ugye ott volt őrsi Gergely a második kerületi polgármester.

[00:24:30]Igen, ugye az egy másik ügy, az nem az NK, hanem a parkfenntartós ügy.

[00:24:33]Így van.

[00:24:33]Pontosan.

[00:24:33]De hát a a kampányszerű cuccokba tartozik ez is ugyanúgy.

[00:24:36]Tehát a ő az ő példáját azért hoznám fel, hogy tehát arra szükség van, hogy a tehát a sajtót odacsődítve vezetőszáron vezessenek ilyen embereket be a bíróság épületek.

[00:24:51]Úgyhogy őt a kerületben szeretik a mai napig, ugye kiállást szerveztek mellette meg.

[00:24:56]Hát hogyne.

[00:24:56]Persze szer De egyébként megjegyezem Bus Balázs is egy népszerű polgármester volt, tehát ezt szeretném ellétenni.

[00:25:01]Tehát ezekre tehát ez kell, ez szükséges, ez jobb lesz így a társadalomnak?

[00:25:05]Szerintem nem az a helyzet.

[00:25:07]Na, szóval visszakanyarodva összességében én azt látom, hogy van egy egy ilyen hát kontroll nélküli hatalom gyakorlás hatalommal való visszaélés, azt kell, hogy mondjam, teljes egészébe.

[00:25:18]És ez nem jó.

[00:25:18]Tehát itt ebben sürgősen megállt kellene parancsolni.

[00:25:20]És én ezt tudom, vagy sejtem, hogy a nyilván a a résztvevők is azt gondolják, hogy hogy hogy hogy most hatalmas támogatottság van mögöttük, és mindent meg lehet tenni, de ebből föl kellene ébredni.

[00:25:34]Tehát én nagyon javasolnám mindenkinek a józanságot, a kiegyensúlyozottságot, mert ez nem vezet, nem lesz egyszerűen jó vége ennek a dolognak.

[00:25:42]Jöttek hallgatói kérdések a Fix Klubban, a támogatói felületünkön is, illetve a www.ultrang.pr kérdések oldalra is lehetett beküldeni kérdést.

[00:25:49]Ács József kérdéseire gyakorlatilag válaszolt el, és ez a mi a véleménye a képviselők és polgármesterek mandátumának 8-12 éves korlátozásáról és fizetéscsökkentéséről?

[00:26:00]Talán a fideszés fizetéscsökkentésről egy mondatot arról nem beszéltünk, de az a arról a leghatározottabban azt gondolom, hogy hiba az is ugyanúgy, a jó munkát, a jó képviselői munkát meg kell fizetni.

[00:26:13]Megjegyzem, a magyar parlamenti képviselőknek a fizetése nagyjából az európai átlagban felelt meg.

[00:26:17]Ugye az az európai átlag az az, hogy körülbelül a kettő és négyszerese között van az átlagfizetésnek, mert ugye nem egymáshoz kell hasonlítani ezeket a fizetéseket, hanem az ország átlagfizetéséhez.

[00:26:32]És a magyar volt valamivel kettő fölött, most 18-ra levitték.

[00:26:34]Ez is miért jó?

[00:26:37]Tehát, hogy korlátozni a mandátumot, lecsökkenteni a fizetést, norember nem fog elmenni késő.

[00:26:42]Senki nem persze nem fognak elmenni.

[00:26:44]Tehát tehát elképesztően kontraszelektált lesz ez a terület.

[00:26:45]És ráadásetileg az van, hogyha választani kell az üzleti pálya mellett, mondjuk egy középfelső vezető vagy egy politikus legyen az ember, hát a sokszorosát megkeresi, nem is bántják, nem nyolc évig tart a mandátuma, hanem van egy karrierút, és ráadásul a közbeszéd meg a minden állapota miatt én biztos, hogy az üzleti világot választanám.

[00:27:05]Egyébként ki fog elmenni így.

[00:27:07]És én pedig azt szeretném, hogyha hogyha tehetséges rátermed, ezt egy hosszútávú hivatásnak látó normális, rendes emberek megérnek.

[00:27:16]Ugye most hallom, hogy helyettes államtitkár, ami már egy szakmai dolog, nagyon nehéz helyettes államtitkár találni különböző területekre, mert a piacon különböző cégeknél sokkal jobban keresnek, és ráadásul kiszámíthatóbb az életük.

[00:27:29]Persze szerinte milyen várható jövőképet festz fel a képviselőkkel, polgármesterekkel kapcsolatban?

[00:27:35]Nem várható ettől, hogy minőségben drasztikusan erodálni fogja ezeket a pozíciókat, függetlenül a pártállásoktól.

[00:27:41]Erre a részben válaszoltunk.

[00:27:43]elrugaszkodott dolog hivatásként, életútként gondolni ezekre hosszú években.

[00:27:47]Miről?

[00:27:47]Mert közben meg ugye megjelent a megélhetési politikus fogalma.

[00:27:52]Hát néz szerintem az a helyes, hogyha életútként gondolunk erre sok tekintetben.

[00:27:56]Ezt megint egy teljes abnormalitásnak tarttoz egyébként mikor tudtad azt, hogy akkor a politika az életedben nem csak egy fejezet, hanem az úgymond az élet?

[00:28:04]Tudod, ez a kezdetektől egyértelmű volt, vagy benned?

[00:28:06]Benned, vagy mit tudom én, egyetemi tanár leszel, vagy ügyvéd, vagy?

[00:28:10]Persze, hát ez a rendszerváltás idején mindannyian, akik a rendszerváltásban benne voltunk, azért tulajdonképpen belekerültünk ebbe a helyzetbe.

[00:28:17]Senki nem úgy gondolta erre, hogy na most én hosszú távon politikával szeretnék foglalkozni.

[00:28:21]De hát ez közben alakult így ki.

[00:28:22]Te egyébként inkább tudományos pályára mentél volna, vagy gyakorló ügyvéd lettél volna?

[00:28:26]Hát ez akkor még nem döntöttem el, de egyébként úgy kezdtem el a pályámat, tehát én amikor politikával foglalkoztam, én már dolgoztam akkor az egyetemen akkor már volt ilyen értelemben állásom, és aztán ezt meg is tartottam.

[00:28:39]Tehát én máig is tanítok az egyetemen kisebb-nagyobb szünetekkel.

[00:28:42]Tehát ez én azt fontosnak tartottam egy kiegészítésként, de a politikai pályát is nagyon fontosnak tartom.

[00:28:49]És akkor visszaköve a a kérdésnek a lényegére, hát ez azért abnormális, ami kialakul Magyarországon is egy ilyen hisztériá körül a az ügy körül, hogy ez a a politika az egy hivatás, az egy foglalkozás, ugyanúgy, mint bármi más, mint orvosnak lenni, tanárnak lenni.

[00:29:06]Helyes lenne egy tanárnak 12 évben korlátozni a munkáját, vagy egy orvosnak 12 évben, vagy egy fodrásznak 12 évben, vagy bárk messzinek a világbajnoksága?

[00:29:14]Persze bárkinek helyes lenne korlátozni?

[00:29:19]Nyilvánvalóan nem lenne helyes, merthogy mondom, akkor éri el az ember a hát akkor van a tapasztalatoknak a birtokában.

[00:29:25]Tehát persze, hogy egy életpálya jó, hogyha felépül ezekre a területekre.

[00:29:29]Szerintem így van, mert akkor jön ki a legjobb teljesítménye az emberből.

[00:29:33]Tehát én ezt hibának tartom, és nem beszélve arról, hogy hát a politika az egy az egy nagyon szép hivatás.

[00:29:39]Most nem ebbe a formában, ahogy most látjuk, hanem normál esetben nagyon szép hivatás tud lenni.

[00:29:46]Nagyon fontos, mert az ember a hazáját szolgálja, és tényleg a és a egyébként a képviselők többsége normális és rendes ember szokott lenni hozzátenni.

[00:29:53]Mindig a kisebbik része az, amelyik visszaél a hatalommal, megrészegül tőle satöbbi, satöbbi.

[00:30:00]Vannak ilyenek természetesen minden mindenhol vannak.

[00:30:02]Magyarországon is voltak ilyenek, másfelé is.

[00:30:04]Tehát ez egyértelmű, hogy van ilyen, de a többség az alapvetően normális ember szokott lenni.

[00:30:11]Tehát én igenis hivatásként és életpályaként tekintek erre.

[00:30:13]Her a jelenlegi teljes ellenzéki oldal ledarálásán felül hosszú távon ez kinek állhat érdekében?

[00:30:20]Kinek lehet jó?

[00:30:20]És miért?

[00:30:24]Mármint ami most történik.

[00:30:26]Igen.

[00:30:27]Hát nézd, itt erre a kérdésre adott válaszként az jut eszembe, amit korábban kérdeztél, és aztán elkalandoztunk onnan, hogy mi is a helyzet itt az ellenzékkel.

[00:30:36]Szóval az szerintem megint egy nem jó állapot, hogy a maffia történet, tehát hogy a az ellenzék legnagyobb pártja az úgy van előadva a Tisza részéről, mintogyha a megtestesült maffia lenne.

[00:30:49]Tehát rásütik a maffia bélyeget.

[00:30:51]Tehát innentől kezdve tisztességes, rendes embernek egy nem is szabad, hogy köze legyen hozzá.

[00:30:56]kettő.

[00:30:58]Tehát kollektív bűnösség elve alapján azt mondjuk, hogy na mindenki a maffiának a része.

[00:31:03]Na most ha a maffia része, akkor természetesen mivel ott gazemberekről van szó, minden eszköz megengedett a maffiával szembeni fellépésre.

[00:31:10]Tehát hogy lehet így a a saját ellenzékemre tekinteni?

[00:31:13]Tehát ez szerintem nem jó.

[00:31:15]És akkor marad még egy ellenzéki pártia, azt meg náciknak tartjuk egyébként.

[00:31:19]Tehát akkor az ellenzék ebből áll Magyarországon.

[00:31:21]Az egyik az maffia, a másik meg nácipel, tehát egyikkel se kell foglalkoznom.

[00:31:27]Nulla le lehet söpörni a a színről, mert hiszen eleve diszkreditáltam mind a kettő, megint jó ez, helyes.

[00:31:32]Ez ez a megfelelő út Magyarország számára.

[00:31:35]Nem arra kellene mennünk, mégis csak, hogy a igen, a kormánypártnak mindig kellene tenni gesztusokat az ellenzék irányában, hiszen ő van kisebbségben.

[00:31:46]A a például be kéne vonni bizonyos döntésekbe, ha már itt az alkotmányozásról beszéltünk, meg alkotmányos erejű kérdésekbe.

[00:31:53]Tehát egyszerűen az az ellenzékre mindig tisztelettel kellene tekinteni, mint ahogy az ellenzéknek is a kormánypártra.

[00:32:02]vitatkozni kell egymással nagyon határozottan és keményen, de mindig azzal a fenntartással, hogy azt mindig tudjam demonstrálni, hogy egyébként tisztelem a másikat, mert tudom, hogy ő is sokakat képvisel ebből az országból, és tudom, hogy ő is valamilyen módon igyekszik a hazáját szolgálni.

[00:32:16]Lehet, hogy nem jól, lehet, hogy nem helyesen, lehet, hogy szerintem téves, amit elképzel, de ő is ugyanúgy azt próbálja szolgálni.

[00:32:24]Tehát ide kellene elérkeznünk, az a helyzet.

[00:32:25]És ezt nem látom, hogy efelé közel ugye itt most már teljes megsemmisítendő ellenség felé közelít egyébként lassan minden politikai oldalt.

[00:32:34]Hát és ez nem jó.

[00:32:34]Hát de megint csak ezt a kérdést ebben a beszélgetésben már több egyszer felteszem ezt a kérdés, hogy jó ez nekünk.

[00:32:39]Nem jó szerintem.

[00:32:42]Tehát és mintha nem is indult el volna jobb irányba a dolog, hanem ez egy kérdés hozzád, hogy szerinted ez rosszabb, mint a Fidesz?

[00:32:49]Hát nézd, erre korai most még válaszolni.

[00:32:51]Tehát most ugye arról beszélünk, hogy most volt egy performance a parlamentben, amiben egyszerében több olyan javaslat jött elő, ami szerintem nem helyes, és a jogállami normákkal szemben, egy meg a józanésszel is, és sok minden mással, amiről előbb beszéltünk.

[00:33:04]Tehát az, hogy most itt lesz-e megnyugvás vagy lehgadás e téren, azt még nem tudjuk természetesen.

[00:33:12]Én nagyon remélem, hogy igen.

[00:33:13]Hát nyilván azért is beszélünk ilyen műsorokban, hogy valahogy az ember próbáljon elérni, és itt is a jó érzésű emberekre hivatkozva meg őrájuk építve elérni azt, hogy valami józanság, kiegyensúlyozottság jelenjen meg a politikában.

[00:33:27]Az, hogy lesz, ezt ezt nem tudom, ezt most még én nem tudom megjósolni Tamás.

[00:33:31]Most nem ebbe az irányba tartanak ezek a folyamatok, de könnyen lehet, hogy lesz belőle valami ilyesmi.

[00:33:38]Újabb kérdés, kedves Tamás.

[00:33:38]Ezt Nátli Róbert írja Fodor Gáborhoz a kérdésem, mit gondolnak a kormány szuperhatóságkialakító, karhatalomátszervező, hierarchiaviszonyokat is érintő gondolatairól, tervéről, prokontra?

[00:33:52]Nem jó.

[00:33:52]Ez nyilván vagyon visszaszerzési hivatalra gondol ezzel, mint egyfajta szuperhatóságról.

[00:33:58]Nem tartom jónak ezeket.

[00:33:58]És nem beszélve arról, hogy hogyha sokat, nagyon sokat kritizáltuk például az ügyészséget a a most nem a tevékenysége miatt, hanem az egyáltalán a struktúra miatt, az elmúlt évtizedekben komoly vita folyt arról, hogy jó-e, hogy a parlamentnek van alárendelve Magyarországon az ügyészség.

[00:34:17]Sokan képviselték azt az álláspontot, hogy ez jó.

[00:34:19]Mások azt mondták, hogy az lenne a helyes, hogy nagyon sok európai országban konkrétan az igazságügyi miniszter alá van rendelve az ügyészség.

[00:34:27]És általában az érv az volt emellett meg a parlamenti alárendelés ellen, hogyha a parlamentnek van alárendelve, akkor valójában senkinek sincs, mert nincs konkrét gazdája.

[00:34:35]Na most ez történne a ezzel a vagyonvisszaszerzési hivatallal.

[00:34:41]Tehát most sikerül ezzel duplikálni azt a rendszert, amit nagyon sok kritika ért.

[00:34:46]És ugye erre azt mondják, hogy mert így független, mert tulajdonképpen a parlament biztosít neki felülről nyitott vagy alulról nyitott költségvetést, meg beszámolóási javaslata, vagy kötelezettsége van, de amúgy a vezetője meg a szerv az maga önállóan tud működni.

[00:35:00]Ez az álomvilágszerű.

[00:35:03]Igen.

[00:35:03]Szóval nekem sok gondom van ezzel nem tartom jónak ezt sem.

[00:35:05]Tehát nem bízom a szuperhatóságokban, nem hiszem, hogy erre lenne szükség Magyarországon.

[00:35:13]És akkor egy újabb kérdés szinte még az előző kérdezőtől.

[00:35:16]Mi a véleményük a kritikus infrastruktúrát birtokló állami vagy részben állami tulajdonban lévő cégek, üzletrészek Tiszak kormány által felvetett eladásáról?

[00:35:25]Mor Feriyen energetikai cégek pozitívumok hátrának.

[00:35:29]Azt nem tudom, hogy felvetette-e már a Tiszapárt ezek eladását.

[00:35:33]Hát én nem hallottam.

[00:35:33]Inkább azt mondnám, hogy a sajtóban vetődött ez fel, de nem a Tiszapárt vetette fel, hanem így vitákban meg véleményekben jelent ez meg.

[00:35:42]Nem tudom, hogy a Tiszapárt akar-e vagy tervez-e ilyen eladásokat.

[00:35:46]Óvatos lennék a helyükben ezzel.

[00:35:49]Tehát itt azért nagyon sok negatív tapasztalat volt az elmúlt időszakban a külföldi befektetők tekintetében azzal, hogy hogyan sáfárkodtak az adott vagyonnal, meg mennyire működtek jól.

[00:36:04]És ez nem azt jelenti, hogy én például egyáltalán vagyok ellene a külföldi befektetőknek, de volt egy jogos elvárás a tekintetben, hogy bizonyos stratégiai területeken azért a magyarok legyenek jelen, tehát a magyar állam valamilyen módon legyen ott, vagy részbeni tulajdonosként, vagy akár nagyobb részbeni tulajdonosként.

[00:36:24]Szerintem mivel ez a folyamat nemrég zajlott le, én nagyon óvatos lennék azzal, hogy most egyszer csak hirtelen azt gondoljuk, hogy most ezeket megint el kell adni és privatizálni kell.

[00:36:33]Egyébként a rendszerváltás után az természetesül volt egy nagy privatizálási hullám, hiszen ne felejtsük el, hogy az államszocializmusban minden állami tulajdon volt.

[00:36:42]Tehát az természetes, de most szerintem ezek nagyon átgondolandó dolgok.

[00:36:47]Tehát ezt nem lehet hassütésszerűen hirtelen elintézni, amiket te felsoroltál, MOL, reptér satöbbi.

[00:36:52]Tehát most ezt ide-oda rángatni, ez nem lenne bölcs dolog.

[00:36:57]Újabb kérdés.

[00:36:57]Az alaptervény 17.

[00:37:00]módosítása megszüntetni SőK Tamás köztársasági elnök megbízatását.

[00:37:02]Mi van akkor, ha Sollyok Tamás az Alkotmánybírósághoz fordul az aláírás előtt, ahogy az üggyel kapcsolatban már korábban is megtette, de sok alkotmánybíró az ügy tárgyával összefüggő személyes és közvetlen érintettségére hivatkozása kizárási okot jelentett be, így a döntés elhúzódik határozatlan időre.

[00:37:19]Hát az Alkotmánybíróság nem viselkedett valami bátran ebben a dologban, mert szerintem a bátor magatartás az lett volna, hogy mondanak vagy egy A-t, vagy egy B.

[00:37:29]Ugye Magyar Péter azzal élve, hogy egy olyan dologról kérte ki Solog Tamás a véleményüket, ami még meg sem történt, tehát még le sem zajlott az azzal kapcsolatos vita.

[00:37:35]És ezzel az alkotmányíróság előre befolyásolta volna az eljárást meg a döntéstés.

[00:37:41]Hát ismerjük a a magyar közgondolkodásban ott van.

[00:37:43]Ugye ez egy változó dolog, hogy mennyire volt jelen az előzetes normakontroll.

[00:37:46]Hát ez pontosan az a lényege, hogy előzetesen megkérdezzük az alkotmánybíróságot jó néhány olyan kérdésről, hogy meg lehet kérdezni, amelyek alkotmányosságot érintő kérdések.

[00:37:58]Tehát ebben nincs semmi semmi meglepő vagy megdöbbentő.

[00:38:00]Hát ez évtizedek óta jelen van a magyar közgondolkodásban.

[00:38:05]Most van amikor ezt szigorúban szabályozta a törvény, van amikor kevésbé szigorúan, de ismerjük ezt a fogalmat.

[00:38:11]Az a helyzet, tehát szerintem na helyesen járt el a köztársasági elnök, az alkotmánybíróság nem járt el helyesen, mert neki azért valamit mondani kellett volna, nem pedig ügyrendi megoldást alkalmazni, nevezetesen az, hogy ügyrendi okokból kibújik az alól, hogy bármit is mondj, mert ugye az történt, hogy nem mondott véleményt, merthogy érintettek sokan ebben a kérdésben az alkotmánybíróság részéről is, és akkor azt mondták, hogy hát ők nem mondanak véleményt, tehát ez szerintem nem volt bölcs dolog.

[00:38:39]egyébként Súlyok Tamás eltávolítására történő kísérleteről már sokat írtam meg beszéltem és ezt én helytelenítem mert itt nem Súlyog Tamás személyéről van szó kinek mennyire szimpatikus mint köztársasági elnök hanem megint egy jogelvről megint a a Magyar Köztársaságról a jogállami normákról a mi annak idején mikor megalkottuk a rendszerváltás alkotmányát azért alkottuk meg így, hogy mindig a mindenkori többség mellett az előző parlament által megválasztott köztársasági elnökkel is kelljen együttműködni, ezért nem ugyanaz a mandátum hosszúsága a köztársasági elnöknek meg a parlamenti képviselőknek.

[00:39:16]Tehát ez szembegy teljesen ezzel a felfogással.

[00:39:17]Úgyhogy ez nem helyes dolog szerintem.

[00:39:19]És akkor még egy kérdés ugyanezen András nevű hallgatónktól Budapestről.

[00:39:22]Mi van akkor, ha a következő választáson egy nem tiszás koalíció kétharmadot kap a parlamentben, majd alaptörvénybe iktatják a mostani precedens döntésre hivatkozva, hogy a hatályba lépés napján minden tiszás képviselő elveszti a képviselői mandátumát plusz vagyonelkobzás.

[00:39:37]Tényleg ez a helyes irány?

[00:39:40]Hát természetesen nem ez lenne a helyes irány.

[00:39:42]Ez nyilvánvaló.

[00:39:42]Tehát nem jó.

[00:39:45]Pont azért nem jó ennyire szélsőségesen indulatból politizálni, mint amit most látunk.

[00:39:51]azért nem jó, mert aztán itt nagyon sok sérelem keletkezik, és aztán egy idő után természetesen jön a bosszú valamilyen módon.

[00:39:59]Tehát azért kellene most bölcsnek lenni, mert még egyszer hangsúlyozom, ugye ebben a beszélgetésben már előkerült az, hogy a Fidesz sokat megtett azért az elmúlt 16 évben, hogy a az emberekben elkeseredés, indulat halmozódjon fel.

[00:40:13]Ez igaz, de abból még nem következik az, hogy így kell viselkedni.

[00:40:17]Tehát szerintem pont az ellenkezőjét kellene tenni.

[00:40:20]végre azt mondani, hogy itt az ideje Magyarországon, hogy ebből az állandó adókkapokból, az egymásnak a legyalulásából, a folyamatos ellenségkép képzésből végre lépjünk ki és próbáljunk együttműködni, mert ez lenne Magyarország az itt élő magyar embereknek az érdeke.

[00:40:37]Tehát azt mondani, hogy persze győztünk a választáson, persze ti megvesztettetek.

[00:40:45]Mindenféle törvényt tartsunk be, nézzünk utána mindennek, ami ami kétséges, gyanús, ahol fölmerült a hatalommal vagy a joggal való visszaélés, ahol fölmerült az, hogy valakik saját zsebre dolgoztak.

[00:40:56]Természetesen a megfelelő állami szervek végezzék a dolgukat és járjanak utána.

[00:41:01]De egyébként pedig az a dolgunk, hogy próbáljunk egymással együttműködni, és végre mutassunk példát egymásnak, ennek az egész ez a a magyar nemzetnek, ha úgy tetszik, hogy tudunk és képesek vagyunk jó néhány ügyben együttműködni.

[00:41:13]Tehát szerintem ez lenne az érdekünk.

[00:41:15]Most ez a mai végszó.

[00:41:17]Fodor Gábor, köszönjük szépen.

[00:41:20]Én is köszönöm.

[00:41:21]És a kedves hallgatóinknak is köszönjük a figyelmet.

[00:41:23]Várjuk a további kérdéseket.

[00:41:24]Egyrészt a www.ultran.tv/ kérdések oldalon tudnak Fodor Gábornak címezni.

[00:41:28]Másrészt van a támogatói közösségünk is, a Fix Club.

[00:41:30]Érdemes megnézni fix.com.

[00:41:32]Itt találják a részleteket, ahol tudnak beküldeni kérdéseket, és mindig értesülhetnek arról, hogy kik lesznek a vendégeink.

[00:41:40]vágatlan reklámmentes felvételeket kaphatnak, és előbb kaphatják meg a tartalmainkat, minthogy az ultrahangra kikerülne.

[00:41:45]Ez volt tehát a szolgálati közlemény.

[00:41:47]Nagyon szép napot kívánok önöknek.