Orbán Viktor visszatérhet: ő nem Gyurcsány Ferenc, nem írnám még le a Fideszt - Mesterházy Attila
- Orbán szerint „egy félfordulatot sem tesz”, mert túl öreg a változáshoz, míg az MSZP 2010 után bűnbánó „kanosszajárást” tartott – ez a két vereségkezelés alapvető különbsége.
- A Tisza Párt győzelme klasszikus „negatív koalíció” volt: az emberek Orbán ellen szavaztak, Magyar Péter pedig ügyesen tartotta karban a Fidesz-ellenes hullámot.
- Mesterházy óv a Fidesz leírásától: az MSZP 2010 után 15%-ról 33%-ra kúszott fel 2012-re, tehát a váltópárti visszaépülés lehetséges.
- A Fidesz kongresszusa felemásra sikerült: Orbán magára vállalt minden felelősséget, hogy elkerülje a belső kritikákat, és nem tudta keresztülvinni Szijjártó és Lázár alelnöki kinevezését sem.
- A Mediaworks 500 fős leépítése rávilágít a NER rendszer válságára: az oligarchák „eltették a pénzt, és nem adnak vissza semmit a közösbe”.
- Mesterházy a 16 év tapasztalata után koalíciópárti lett, és támogatná a miniszterelnöki mandátum nyolc évben korlátozását.
„Nagyot buktunk, nem erre számítottunk, de legalább cserébe nem is fogunk változtatni tulajdonképpen semmin se" – Mesterházy Attila Orbán hozzáállásáról
- A jobboldal fragmentálódott, a baloldalnak nincs parlamenti ereje, és Mesterházy szerint szükség volna egy erős baloldalra az ideológiai ellensúly szerepében.
- A Fidesz kampányát Lázár János inkább hátráltatta, Nagy Márton pedig sokat ártott azzal, hogy az emberek kényszerű takarékoskodását ünnepelte.
Részletes összefoglaló megjelenítése
A 2010-es MSZP-vereség és a 2026-os Fidesz-vereség összehasonlítása
Mesterházy Attila szerint a két vereség között vannak hasonlóságok és különbségek is. Az MSZP 2010-ben már jó előre tudta, hogy nem fog nyerni – az őszödi beszéd és a 2008-as pénzügyi világválság után ez gyakorlatilag borítékolható volt. Ezzel szemben a Fidesz esetében más volt a helyzet: bár a kegyelmi ügy és a gazdasági nehézségek (energiaválság, orosz-ukrán háború) hasonló szerepet játszottak, a kegyelmi ügy nem közvetlenül a miniszterelnököt érintette, míg az őszödi beszéd egyenesen Gyurcsány Ferencről szólt.
„Az őszödi beszéd az egyenesen a miniszterelnököt érintette, és az utána levő cselekedetek is inkább eszkalálták ennek a helyzetnek a súlyosságát" – Mesterházy Attila *
Mesterházy kiemelte: a Fidesz még 10 évvel később is megünnepelte az őszödi beszéd évfordulóját, tehát annak politikai hatása mélyebb és elnyújtottabb volt. A 2010-es vereség előtt az MSZP-nek két évig tartó költségvetési megszorításokat kellett végrehajtania, ami a társadalom szinte minden területét érintette.
Mesterházy Attila személyes tapasztalatai a 2010-es kampányról
Mesterházy elmondta, hogy 2010-ben frakcióvezetőként lett miniszterelnök-jelölt, mert „valakinek el kellett vinni a balhét". A regnáló miniszterelnök Bajnai Gordon volt, aki korábban megígérte, hogy nem indul a választáson. Ez paradox helyzetet teremtett: egy esélytelen jelölt, aki nem is a hivatalban lévő miniszterelnök.
„Az esélytelenek nyugalmával lehetett ezt csinálni, hiszen igazából semmi nem függött az embertől" – Mesterházy Attila *
2014-ben aztán Mesterházynak és Bajnainak egymással is meg kellett küzdenie a miniszterelnök-jelöltségért, ami tovább bonyolította a helyzetet.
A Fidesz kongresszusának értékelése
Mesterházy szerint a Fidesz kongresszusa „felemásra sikeredett". Volt benne bizonyos fokú szembenézés, ami helyes és jó, de Orbán Viktornak volt egy rendkívül fontos mondata: „ő még egy félfordulatot sem fog tenni, mert már túl öreg ahhoz, hogy változzon". Ez Mesterházy szerint azt mutatja, hogy Orbán csak félig látja jól a saját helyzetét és a választási kudarc okait – „farkasvakságban szenvedve" nézi a legfontosabb kérdésköröket.
„Nagyot buktunk, nem erre számítottunk, de legalább cserébe nem is fogunk változtatni tulajdonképpen semmin se, vagy én személyesen nem is akarok semmin se változtatni" – Mesterházy Attila értelmezése Orbán hozzáállásáról *
Az MSZP 2010 után más utat választott: nem a kormányzás eredményeit dicsérték, hanem elismerték a hibákat, és arról beszéltek, hogyan akarják azokat korrigálni. Ez egyfajta „kanosszajárás" volt. Ezzel szemben Orbán továbbra is azt állítja, hogy 16 év alatt fantasztikus országot építettek, és most majd tönkreverik az országot.
A Tisza Párt győzelmének okai
Mesterházy szerint a Tisza Párt sikere egy klasszikus „negatív koalíció" volt: az emberek valami ellen szavaztak, nem valami mellett. A rendszerváltás óta szinte mindig ez történt. Magyar Péter abban volt ügyes, hogy a Fidesszel szemben érkező hullám tetején szörfözött, és folyamatosan a reménység pozíciójában tudta magát tartani – ő volt az az ember, aki le tudja váltani a Fidesz-rendszert.
„Szerintem a Tiszának nem a programja volt az, ami elragadta a magyar választópolgárokat. Szerintem a Tisza pont azt csinálta jól, vagy Magyar Péter azt érzékelte jól, hogy ő azt a hullámot, ami jött, ami a Fidesszel szemben érkezett, azt úgymond karban tartotta." – Mesterházy Attila *
A választás Orbán Viktorról szóló népszavazássá vált, amit a Fidesz maga idézett elő azzal, hogy Orbán ennyire involválódott a kampányba. A gazdasági helyzet – 0%-os növekedés, EU-s rekord infláció 2023-ban – miatt az emberek elkezdtek rosszabbul élni, és nyitottabbá váltak az alternatívákra.
A Fidesz ellenzéki szerepvállalása és Orbán Viktor stratégiája
Mesterházy szerint Orbán Viktor döntése, hogy nem ült be a parlamentbe, kimondottan jó taktikai lépés. Ő is ezt tette volna. Orbánnak fontos dolgokban kell megszólalnia, és minél kevesebbszer teszi, annál jobb a Fidesznek. Hasonló stratégiát követett 2002-es veresége után is.
„Én szerintem az jót tesz a Fidesznek és a közösségnek, hogyha ő kevesebbszer szólal meg." – Mesterházy Attila *
A Fidesznek hozzá kell szoknia ahhoz, hogy senkit nem érdekel, mit mondanak, mert a kétharmados többség bármit meg tud tenni. Ugyanakkor Mesterházy nem írná le a Fideszt: 2010-ben az MSZP 15%-os támogatottsággal kezdett, és 2012 tavaszára 33%-ra kúszott fel, miközben a Fidesz 39%-on állt – tehát váltópárti státuszt ért el.
„Én ezért például nem írom le a Fideszt. Tehát akik most elemzők azt mondják, hogy a Fidesz már meghalt, nem kell vele foglalkozni, én óvatosságra inteném őket." – Mesterházy Attila *
Orbán Viktor és Gyurcsány Ferenc összehasonlítása
Mesterházy szerint Orbán Viktor nem Gyurcsány Ferenc. Gyurcsány az MSZP-ben teljesen más szerepet töltött be – nem volt ennyire egyértelmű személyi kultusz. Az MSZP-ben az elnököket könnyű volt váltani, mert a szervezet és a bent lévő emberek voltak a stabilak. Ezzel szemben a Fidesz Orbán Viktor nélkül valóban összeomlana.
Orbán egy évre kért és kapott mandátumot a pártvezetésre. Mesterházy szerint ez az év fogja eldönteni, hogy a Kaczyński-modellt (ahol nem ő a miniszterelnök, de ő a legerősebb politikai szereplő) vagy a Gyurcsány-modellt (fokozatos kiszorulás) követi-e a Fidesz. A Tisza kormányzásának sikerességétől is függ, hogy Orbán vissza tud-e épülni.
„Szerintem Orbán sorsa sem ma dől el, és a Fidesz sorsa sem dőlt már el." – Mesterházy Attila *
Mesterházy stratégiai hibának tartja, hogy Orbán kizárta magát a 2030-as miniszterelnök-jelöltségből, mert szerinte az „Orbán ne jöjjön vissza" hívószó sok embert mozgósíthatna a Tisza mögött.
A jobboldal fragmentálódása és a baloldal helyzete
Érdekes fordulat, hogy most a jobboldal fragmentált (három jobboldali párt van), míg a baloldalon nincs parlamenti erő. Mesterházy szerint a KDNP-nek lehetne önálló arcéle, de ellenzékben a „szekéren ülő párt" státusz nem fog működni.
A baloldal újjáépítéséről Mesterházy úgy vélekedik, hogy a lendület benne van, és szívesen hozzájárulna egy olyan formáció létrejöttéhez, amely parlamenti képviseletet adna a baloldali értékrendű embereknek. Magyarországon 25-30% vallja magát baloldalinak, tehát van szavazói tömeg.
„Én azt állítom, hogy alapvetően mindenkinek vagy egy otthonról hozott, vagy egy jó értelemben vett, felvett értékrendje, ami szerint ő meghozza a saját életében is a döntéseket." – Mesterházy Attila *
Szerinte a demokráciában van egy ideológiai ellensúly is: egy ellentétes értékrendű oldal kontrollálja a másikat. Ezért fontos lenne egy erős, létező baloldal.
A Fidesz belső viszonyai és a kongresszus tanulságai
Mesterházy szerint Orbán a kongresszuson próbált megfelelni az alulról jövő felháborodásnak. A választókerületi elnökök és regionális elnökök rendszerét kidobta, mert a fideszes tagok körében ellenállás volt velük szemben. Eredetileg Szijjártó Péterből és Lázár Jánosból akart alelnököt csinálni, de akkora felháborodás lett belőle, hogy ezt nem tudta megtenni – helyettük Salgótarján polgármestere és Bóka János lettek alelnökök.
Kubatov Gábor sem lett alelnök, pedig korábban ügyvezető alelnökként stabil szerepkörben volt. Mesterházy szerint Orbán azzal, hogy minden felelősséget magára vállal, a belső vitákat akarja megspórolni, mert őt nyilvánosan nem merik támadni. Ez a párt egyben tartása szempontjából lehet hatékony stratégia.
A médiahelyzet és a NER rendszer válsága
A Mediaworksnél történt 500 fős leépítés kapcsán Mesterházy éles kritikát fogalmazott meg a stílus miatt, ahogy a saját embereiket kirúgják. Az MSZP 2010-ben hasonló helyzetben emberségesebb megoldásokat keresett: állást kerestek az embereknek, polgármesterekkel egyeztettek, fizetéscsökkentéssel próbáltak több embert megtartani.
„Itt úgy rugdossák ki az embereket, mint a kóbor kutyákat az utcára. Miközben ezek az újságírók azért belefeszültek elég rendesen a Fidesz kormánynak a védelmébe." – Mesterházy Attila *
Mesterházy szerint a NER rendszer nem tölti be azt a szerepét, amit Orbán szánt neki: ha ennyi év után a NER nem tudja eltartani a Fidesz médiarendszerét, akkor az oligarchák „eltették a pénzt, most elmennek haza, és nem adnak vissza semmit a közösbe". Rossz volt a „humánerőforrás-rendszerük".
Érdekes különbség 2010-hez képest: akkor az MSZP-közeli üzletemberek csendben építették ki kapcsolataikat az új kormánnyal, nem dezertáltak hangosan. Most viszont olyan emberek, akikből a nullából csináltak milliárdost, „akkora tiszások lettek, hogy öröm nézni".
Választási rendszer és demokratikus működés
Mesterházy felhívta a figyelmet arra, hogy 2010-ben még kétfordulós választási rendszer volt, 2014-től egyfordulós. Ha 2014-ben is kétfordulós lett volna, nem biztos, hogy a Fidesz olyan könnyen nyer. Ha Magyar Péter egy demokratikusabb választási rendszert vezet be, az segíthet elkerülni, hogy „az egyik kétharmadból a másik kétharmadba essünk".
Mesterházy – aki korábban utálta a koalíciós kormányzást – az elmúlt 16 év után koalíciópárti lett, mert a koalíció maga is korlátozza a hatalmat, és fékek-ellensúlyok rendszerét jelenti. A miniszterelnöki mandátum nyolc évben korlátozását is támogatná.
A Fidesz kampányának értékelése
A Fidesz kampányát alapvetően három ember vitte: Orbán Viktor, Szijjártó Péter és Lázár János. Mesterházy szerint Lázár János inkább hátráltatta a kampányt a megszólalásaival és a „Lázár-infókkal". Szijjártónak a fideszes szavazók körében volt magasabb támogatottsága, de a kampány alatt ez is erodálódott. Nagy Márton is sokat tett a Fidesz bukásáért, például amikor azt ünnepelte, hogy a magyarok mennyit takarítanak meg – miközben az emberek valójában a bizonytalan jövő miatt takarékoskodtak.
⚠️ Értelmezhetetlen vagy bizonytalan szakaszok
- „a parés nagyon ritkán járt" – valószínűleg arra utal, hogy Orbán 2002 után ritkán járt a parlamentbe, de a pontos kifejezés nem rekonstruálható egyértelműen.
- „a Kekva modell" – a kontextus alapján valamilyen médiafinanszírozási vagy tulajdonosi modellre utalhat, de a pontos név nem azonosítható.
- „Poyautas a rendszerbe" – valószínűleg „potyautas a rendszerben", de az ASR torzítása miatt bizonytalan.
- „Bu László ugye ő volt az MSZP pénztárosa, legalábbis kívülig fegyelmezettebben kezelte a kassz, vagy 10-ig volt Muklás lóter." – A szakasz erősen torzított. Valószínűleg Puch Lászlóról van szó, aki az MSZP pénztárosa volt. A „Muklás lóter" talán „Puch László"-ra utalhat, de a pontos mondat nem rekonstruálható.
- „a Stumfnak a megszólalása, ott van Ferenci Jorjának a a mondatója, a Máriusznak, akkor volt királynóra a 11. kerületből" – A nevek torzítottak: Stumpf István, Ferenczi György, és valószínűleg Máriusz Révész (vagy más Máriusz nevű politikus) lehet. A „királynóra" talán „királynőre" vagy más kifejezés, de a kontextus alapján a 11. kerületi politikusok kritikus megszólalásairól van szó.
Teljes átirat megjelenítése
[00:00:00]Tisztelettel köszöntöm a kedves hallgatókat a mikrofonnál Király Tamás.
[00:00:03]Az ultrahang stúdiójában pedig Mesterházi Attila, a szocialisták és demokraták elnöke.
[00:00:06]Szevasz köszönjük, hogy elfogadt.
[00:00:08]Én köszönöm a lehetőséget.
[00:00:08][zene] Én is üdvözlök mindenkit.
[00:00:11]Azonnal bele is vágunk a mai adásunkba előtte.
[00:00:12]Kérem a kedves hallgatókat, hogy ha még nem tették, iratkozzanak fel az Ultrahang Plus csatornájára, nyomjanak egy lájkelet erreő a videóra, mert akkor még több emberhez eljut.
[00:00:19]Illetve kérem, hogy nézzék meg a fix.com oldalt, ami a támogatói, előfizetői oldalú.
[00:00:23]sok-sok exkluzív tartalommal, Spotify hozzáféréssel előbb érkeznek meg oda a tartalmak, és plusz tartalmakat meg sok érdekes beszélgetést is kaphatna a közösségi felületünkön.
[00:00:34]Köszönjük szépen.
[00:00:36]Azért gondoltam, hogy beszélgessünk, mert ugye a Fidesz elvesztette a 2026-os országgyűlési választást, és így nézegetem a Fidesz kongresszust is, meg ami itt utána történik a Fidesszel.
[00:00:47]És nagyon sok esetben eszembe jut az, amikor 2010-ben az MSZP vesztett két ciklus után választás, és gondoltam te, aki ezt testközelből érted meg, hiszen 2010-ben miniszterelnök jelöltje is voltál az MSZP-nek, illetve még utána is 2014-ben is vezető tisztségviselője, szintén miniszterelnök jelöltje voltál az MSZP-nek.
[00:01:08]Érdekelne, hogy hogy látod, vannak-e hasonlóságok, meg tanulhat-e a Fidesz az MSZP-től, hogy mondjuk ne lépjen bele ugyanabb azzokba a folyókba?
[00:01:18]Ugye most már a 2026-os választáson el sem tudott indulni az MSZP.
[00:01:20]Szóval szerinted hasonlít-e?
[00:01:22]Kezdjük innen hasonlít-e az MSZP 2010-es veresége és a Fidesz 2026-os veresége.
[00:01:27]Vicces, mert én is ezen gondolkodtam azóta, mióta ezt láttam én is ezt a folyamatot, meg a a Fidesz kongresszust is, aztam rám mondani, hogy [nevetés] nem nagy csoda, de azt mondom, hogy igenis meg nem is.
[00:01:42]An annyiban nem, hogy hogy mi azért jó előre láttuk már, meg tudtuk, hogy nem fogunk nyerni.
[00:01:47]Tehát azért 2000 nem 2010-ben a választási kampányba szembesültünk, vagy a választás napján azzal, hogy jaj, elvesztettük a választást, azért ezt már a az összödi beszéd utána köl hát igen, azért azért aki úgy értette a politikához, vagy vagy jobb meg látta utána a folyamatokat, azért azért a a azok után azért nehéz volt azt elképzelni, hogy meg lehet nyerni egy választás, után jött egy világválság, egy pénzügyi világválság, ez meg aztán végképp megnehezítette a a politikus oknak, a kormányzópolitikusoknak a a dolgát, amikor esetleg mondjuk népszerűséget akartak pontnak szerezni.
[00:02:22]De akkor ha már analógiák itt, nem az, hogy mondjuk az összödi beszéd egyenlő kegyelmi ügy, és a 2008-as pénzügyi válság az meg egyenlő azzal az energiaválsággal, meg orosz-ukrán háborúval, meg iráni háborúval, aminek jeleit azért már korábban is lehetett érzékelni, de pont akkor tetőzött gazdaságilag, mint a Feszel.
[00:02:40]Lehet így is nézni, de azért ugye a kegyelmi ügy az nem a miniszterelnököt érintette.
[00:02:44]Ugye az összödi beszéd az egyenesen a miniszterelnököt érintette, és az utáni utána levő cselekedetek is inkább eszkalálták ennek a a helyzetnek a úgymond a súlyosságát, vagy a következményeit.
[00:02:56]De tény és való, hogy volt egy egy más típusú botrány a a Fidesz oldaláról is.
[00:03:01]igaz, hogy az az, hogy súlyosságában vagy társadalmi veszélyességében, nem is tudom, hogy mondjam, még talán rosszabb is, hiszen pedofíliáról meg gyermekvédelemről beszélünk, de de azért a a politikai hatása az összeti beszédnek, hát talán te is emlékszel rá a Fidesznek még 10 év múlva is, hogy m megünnepelte a az összedi beszédnek az évfordulóját, tehát annak a politikai hatása mélyebb volt, elnyújtottabb volt, nem is készült róla.
[00:03:28]Úgyhogy tehát én azt gondolom, hogy persze lehet van benne hasonlóság is, de azért alapvetően ott egy nagyon hosszú ugye két durván egy másfél éves, inkább két éves költségvetési megszorítások voltak a végén.
[00:03:39]Tehát nem csak arról volt szó, hogy nincsen gazdasági növekedés és az áll emiatt azért a az átlagos életszínvonal is romlik, meg az infláció elszabadul, hanem azért itt tényleg a a társadom minden területét, vagy szinte minden személyt érintett az a az a pénzügyi válság.
[00:03:56]Úgyhogy tehát van ami hasó, de hogy mi legalább tudtuk azt, hogy ebből nem fogunk jól kijönni, az egészen biztos.
[00:04:02]Tehát lélektanilag a úgymond a 2010-es választás éjszakáján nem volt bennünk kétség, hogy mi ezt tuti, hogy el fogjuk bukni.
[00:04:09]Milyen érzés úgy végignyomni egy kampányt, meg úgy miniszterelnök jelöltnek lenni, hogy tudod, hogy itt nem te leszel a befutó?
[00:04:15]Hát, hogy mondjam, még ennél cifrább volt a helyzet, mert nem én voltam az aktuális miniszterelnök sem, mert ez Bajnai Gordon volt.
[00:04:21]Tehát, hogy hogy ugye a tényleg a a az esélyteleknek a a nyugalmával lehetett ezt csinálni, hiszen igazából semmi nem függött az embertől, ezért nagyon nehéz volt a kampány, mert ugye ha egy regnáló miniszterelnök vállalja a jelöltséget és elindul, akkor akkor őnek ez a politikai súlya megvan, ugye, hogy ő a Magyar Köztársaság miniszterelnöke, legalábbis akkor még így hívtuk, és és ha ha el is veszti, hát úgy veszti el, hogy ő volt a miniszterelnök.
[00:04:50]Na most vagy van egy jelölt, aki nem miniszterelnök, de van esélye győzni, akkor arra megint jobban odafigyelnek az emberek értelemszerűen.
[00:04:59]Bocsánat, még egy zárójeleskedés, hogy az milyen paradox, hogy 2010-ben ugye a regnáló bajnai Gordó mellett te voltál a miniszterelnök elől, 2014-ben meg még meg is kellett küzdeni Bajnai Gordonnal, hogy akkor ki legyen a miniszterelnök.
[00:05:13]Igen, igen.
[00:05:13]Hát ez egy másik történet, de nem lett volna egyszerűbb, ha 2010-ben is bevállalja Bond, aki ugye megígérte alapból, hogy nem fog már indulni 2010-ben, és hogy ő ügyvezető miniszterelnök lesz, de lehet, hogy máshogy alakul.
[00:05:24]Hát, hogy ez volt az első ötlet egyébként, hogy mivel amúgy se akar utána politizálni, ezért ugye az ő politikai arcélét nem karcolja az meg, hogyha ha mondjuk elveszti a 2010-es választásokat, vagy hogyha vel együtt az MSZP bukik, és akkor egy egy újabb indulást, tisztább lappal lehetett volna elkezdeni.
[00:05:44]De de pont ezek miatt a anomáliák miatt, hogy tényleg vagy nem voltam esélyes jelölt, és nem én voltam a miniszterelnök, ezért ezért talán a társam is úgy tekintett erre, hogy most valakinek el kell vinni a balhét.
[00:05:56]Tehát, hogy most olyan nincs, hogy egy kormányzópártnak nincs miniszterelnök jelöltje.
[00:06:00]Kutya nem vállalta.
[00:06:03]Ö és aztán így így én én én nálam én akkor frakcióvezető voltam, tehát az MSZP-nek én voltam a kormánypárti frakcióvezetője, és akkor ezért úgy rajtuk Igen, igen.
[00:06:11]Valakinek valakinek meg kellett csinálni, és akkor én ezt elvállaltam, hogy jó, akkor megcsinálom.
[00:06:18]De tehát azért mondom, hogy van hasonlóság, van különbözőség és én szerintem mi elég sok mindenben tudnánk tanácsot adni a Fidesznek, hogy mit ne úgy csináljanak, ahogy csinálnak.
[00:06:26]Ezek.
[00:06:28]Hát nézd, az biztos, hogy ez ez a kongresszus, ami volt ez azért, és itt láttam a veled készült interjút, vagy a pontosan Ferenc Orsolával készült interjút, láttam a Facebookon, hogy azt írta ki, hogy nem ezt vártuk.
[00:06:41]Én szerintem ebben van ugyan som a vélemény, de szerintem van igazság.
[00:06:47]Tehát fele másra sikeredett szerintem ez a a kongresszus.
[00:06:49]volt benne olyan szembenézés talán, ami ami helyes és jó, hogy megtörtént már a Fidesz szempontjából is, de akár így az ország szempontjából is.
[00:06:59]De azért az nagyon sokat elárult, hogy a miniszterelnöknek volt egy szerintem egy rendkívül fontos mondata, ami úgy szólt, hogy ő még egy félfordulatot sem fog tenni.
[00:07:06]Ő már túl öreg ahhoz, hogy változzon.
[00:07:08]Na most azért ez nem nem túl erős hajlat ugye egy politikus részéről egy ekkora bukás után, hogy hát nagyot buktunk, merre számítottunk, de legalább cserébe nem is fogunk változtatni tulajdonképpen semmin se, vagy én személyesen nem is akarok semmin se változtatni.
[00:07:23]Tehát én ezt azt gondolom, hogy ebből talán az látszik, hogy az Orbán félig látja csak a jól a saját helyzetét, vagy a választási kudarcnak a az okait, és talán az ő szempontjából a legfontosabb kérdésköröket azért egy ilyen farkasvakságban szenvedve nézi végig.
[00:07:42]Tehát én láttam, azóta neki volt valami sajtótájékoztatója is.
[00:07:44]Tehát az az állítás, hogy 16 év alatt csináltak egy fantasztikus országot, mindent jól csináltak, most meg majd tönkre fogják verni az országot, mert éppen másfél napja a kormány az egy új kormány.
[00:07:54]Én azt gondolom, hogy azért ezt nem így gondolják a választópolgárok.
[00:07:57]Tehát ennél azért némileg nagyobb alázat vagy vagy empátia kellene ahhoz, hogy hogy miért zavarták el őket egy akkora arányban, ami a rendszerváltás után óta nem látott arányból.
[00:08:08]De talán ez is közös, hogy az akkori MSZP is rögtön azt mondta, hogy kormányozni mi tudtunk.
[00:08:14]Ugye mi voltunk, nem így mondtuk, nem így mondtuk.
[00:08:16]Azt mondtuk, ott volt egy vitánk egyébként nekem például akkor kezd, akkor is volt egy vitám Gyurcsány Ferenccel, mert mert ő ugye érthető módon a saját hagyatékát akarta állandóan karban tartani és dicsérni.
[00:08:31]Ő ő is kísérletet tett arra, hogy azzal támadjon minket, hogy mi nem védtük meg eléggé a gyurcsányizmus fantasztikus eredményeit.
[00:08:39]Én azt gondolom, hogy ő akkor ő sem jól látta, hogy hogy nem nem ilyen nem ilyen pozitív a kép a a Gyurcsány kormánynak a működéséről az állampolgári fejekben, mint ahogy azt a volt miniszterelnök úr gondolta.
[00:08:50]Ezért mi ott egy másik utat választottunk.
[00:08:52]Tehát mi nem arról beszéltünk, hogy legalábbis az elején nem arról beszéltünk, hogy milyen fantasztikus dolgokat csinált a kormány, hanem arról beszéltünk, hogy milyen hibákat követtünk el, és azokat hogyan akarjuk korrigálni.
[00:09:04]Tehát magyarul volt egy olyan, nem tudom gyászidőszak, vagy nem is tudom, hogy fogalmazzuk ezt a politikában, vagy egy ilyen, nem tudom, kanosszajárás, ami arról szólt, hogy a az MSZP igenis tudomásul veszi, elfogadja, elismeri a politikai hibákat már az állampolgárok, amit fölrodtak a mi számunkra.
[00:09:25]És ezt úgymond elfogadjuk, befogadjuk, tehát nem elkezdjük vitatni, hanem azt mondjuk, hogyha ők ezt így érezték, akkor fogadjuk el, hogy ez volt az ő valóság érzékelésük.
[00:09:34]És igazából a szándék, hogy mi ezt, hogy akartuk, hogy mi mit gondoltunk, mi mit gondolunk róla, az ilyen szempontból indifferens.
[00:09:43]Tehát a kommunikációnak egy fontos alapszámája szerintem, hogy nem az a legfontosabb, hogy milyen szándékkal mondok valamit, hanem hogy a fogadóoldal, aki hallgatja, az mit ért meg belőle.
[00:09:52]Mert hogyha ő nem azt érti, akkor valószínűleg én mondtam valamit rosszul.
[00:09:56]Tehát magyar politikában is ez így van.
[00:09:58]És ebben nem látom Orbán Viktort, hogy megértette volna azt, hogy hogy nem így gondolta nagyon sok magyar ember, hogy hogy ő micsoda fantasztikus országot csinált Magyarországgól az elmúlt 16 évben.
[00:10:08]Ugye elő mondja azt Orb Viktor, hogy egy jobb ajánlat talált elő a Tiszapárt, és ezt az emberek elhitték, de majd ki fog derülni, hogy ez hát például ez is szerintem a téves valóságérzékkelés.
[00:10:16]Szerintem a a Tiszának nem a programja volt az, ami elragadta a magyar választópolgárokat.
[00:10:24]Szerintem a Tisza pont azt csinálta jól, vagy Magyar Péter azt érzékelte jól, hogy persze volt választási programjuk, meg egy csomó ígéretük, de alapvetően szerintem pont abban volt ügyes vagy sikeres, hogy ő azt a hullámot, ami jött, ami a Fideszel szemben érkezett, azt úgymond karban tartotta.
[00:10:42]Tehát a tetején szörfözött, ha már ezt hasonlatot mondom, de azért mindig generálta is ezt a hullámot, hogy ez nehogy elmaradjon.
[00:10:49]és emellett folyamatosan abban a pozícióban tudta magát tartani, mint a reménység.
[00:10:53]Tehát, hogy az az ember, aki aki le tudja váltani a a Fidesz rendszert.
[00:10:58]És azt gondolom, hogy ez a választási siker, ez egy klasszikus negatív koalíció volt.
[00:11:04]Tehát itt valami ellen szavaztak az emberek.
[00:11:06]Hozzáteszem, szerintem a rendszerváltás óta majdnem mindig valami ellen szavaztak az emberek.
[00:11:09]Tehát ha visszamegyünk 94-ig, akkor Horngyul azzal nyert, hogy az Antal kormány ellen szavaztak a az emberek.
[00:11:17]most, hogy milyen okokból tegyük félre, de de valami nem tetszett.
[00:11:21]És ez így normális, mert a politikában mindig azt szoktuk mondani, hogy mindig a kormányzópárt veszíti el a választást, tehát sosem az ellenzék nyeri meg.
[00:11:29]Persze kell egy olyan ellen ellenzék, amelyik fel van készülve, vagy legalább az emberek elhiszik róla, hogy kormányzóképes, hiteles, satöbbi, satöbbi, de ez nem lenne elég egyébként a választási sikerhez, ha a kormány egyébként jól kormányoz.
[00:11:42]Úgyhogy én azt gondolom, hogy Orbán Viktor és a Fidesz vesztette el a választást.
[00:11:47]Magyar Péter ellenzékként azt csinálta, ami az ő pozíciójában a leghatékonyabb stratégia volt.
[00:11:55]Ebből a szempontból job miben volt jobb Magyar Péter, mondjuk a korábbi miniszterelnök jelöltekhez képest, tehát hozzád képest Vona Gáborhoz képest szerintem a koncepus volt teljesen más.
[00:12:05]Tehát én meg a valóság most ezt én ezt ezt ezt értem ezalatt.
[00:12:08]Tehát ugye egy három év olyan kormányzás után, amikor szinte 0%-os gazdasági növekedés van, az infláció az az Európai Unióból 2023-ban a legmagasabb infláció volt, de még utána is benne volt az első legmagasabb inflációkban, talán az első három vagy ötben.
[00:12:26]Ö, tehát egyszer az emberek elkezdtek rosszabbul élni, kevesebbet tudtak vásárolni a fizetésükből, és megvolt az a az érzésük, hogy nem ne nem jobban megy nekik a dolguk évről évre, hanem inkább lefelé csúsznak.
[00:12:40]És ez ilyen esetben kezdik el az emberek egyébként meghallgatni az egyéb alternatívákat, hogy na és akkor mit mond valaki más?
[00:12:48]És mivel például az ellenzék nem volt megosztott, ami most érdekes, mert most a érdekes, most a jobb oldal megosztott, ha megnézed, most három jobboldali párt fut.
[00:12:57]Baloldali párt egyáltalán nincsen, úgymond liberális sincsen, mondjuk zöld párt sincsen.
[00:13:04]Tehát egyszerűen érdekes mondom megvált megfordult az a helyzet, ami korábban a tiszet és jobboldali pártnak számítjuk.
[00:13:10]Hát én odaszámítom, máshova nem lehet számítani.
[00:13:11]Benülnek az Európai Néppártban.
[00:13:13]Meg Magyar Péter elmondta magá, hogy egy konzol, hogy már a KDMP is kezd itt megtalálni a saját arcélét.
[00:13:19]Adás ö hát ha nem hülyék már bocsánat, hogy így mondom, akkor akkor akkor rájönnek arra, hogy ez a utánfutópárt, vagy én nem is tudom, ez a szekéren ülő párti státusz, ez ez most ellenzékben nem fog működni.
[00:13:31]Tehát a KDNP egyébként a magyar történelmi hagyományok okán is egy lehetne egy legitim politikai formáció.
[00:13:38]Szerintem ma nem az, meg nem az volt az elmúlt 20 évben sem, vagy nem tudom, amióta a Fideszel együttműködnek, de amikor elindultak, akkor a KDNP egy teljesen legitim történelmi hagyományokon, meg a magyar szociokulturális társadalmi hagyományok logikáján egy teljesen releváns politikai szereplő lehetett volna.
[00:13:54]Tehát én azt gondolom, hogy igen, meg tudják találni a saját arcéjüket, hogyha ezzel komolyabban foglalkoznak.
[00:14:01]Úgyhogy én ezért mondom azt, hogy jelenleg ugye a jobb oldal megosztott, hát a bal oldal egyelőre nincsen semmi ilyen értelén lesz persze, hogy lesz.
[00:14:09]Tehát a világon nincsen, hogy nincsen baloldal.
[00:14:12]Én ezen gondolkodtam, hogy a 21.
[00:14:14]században, 2026-ban még biztos, hogy a régi felosztások szerint kell csinálni a dolgokat.
[00:14:19]Tehát, hogy baloldal liberálisok, jobboldal keresztény demokrat vagy influencerek vannak, akik köré influencereknek is vannak értékorientációjuk, meg hogyha azt mondják, hogy nem ez most nem akarnék ebbe nagyon belemenni, mert a műsoridót nem akarom elveszegetni, de viszonylag hamar néhány kérdéssel lehet azt tisztázni egyébként, hogy te inkább baloldali vagy, inkább liberális, inkább konzervatív beállítottság vagy.
[00:14:42]De akkor mondjuk ez egy analógia alapján Magyar Pétert hova tesszük, mert ott aztán minden van.
[00:14:47]Nem, nem Magyar Péter nem.
[00:14:47]Ő egy egyértelműen jobboldali konzervatív ember.
[00:14:51]Ez semmilyen kép kétség nincs ebbe.
[00:14:53]Az, hogy a szavazó táborral nem homogén, hanem sokféle ember van, az pont ennek a negatív koalíciónak köszönhető, ami arról szólt, hogy Orbán Viktort el kell távolítani, meg a Fideszt a hatalomból.
[00:15:04]Tehát ezért mondom, hogy valami ellen szavaztak a az emberek, a kormány teljesítménye, Orbán Viktor személye, a politikusaik, tehát kinek milyen oka volt, de a fő ok az volt tulajdonképpen, hogy ez egy Orbán Viktorról szóló népszavazás is volt ebben a formában.
[00:15:20]És ezt egyébként a Fidesz elrontotta, mert ők Tálcán kínálták a Tiszának ezt azzal, hogy Orbán ennyire involválódott a a kampányba, tulajdonképpen fölkált saját magát arra, hogy oké, akkor akkor ezt játsszuk le, és hát lejátszották azzal, hogy nagyon-nagyon megverték.
[00:15:34]Tehát ugye ő volt az egyetlen értékelhető népszerűségű ember a Fidesz K Igen.
[00:15:40]Bár én úgy hallom ugye a felmérésekből azt olvastam ki, hogy a a Sziártónak még volt a fideszes szavazók körében egy pozitív image a Lázárnak ott se egyébként.
[00:15:49]Tehát nem azt nem is értettem.
[00:15:50]Szerintem a Sattó is erodálódott a kampány alatt nem.
[00:15:53]Tehát Igen, én azért fogalmaztam pontosan, hogy a Fideszes szavazók körében volt a Sziátonak, vagy lehet, hogy van is még egy ilyen magasabb támogatottsága.
[00:16:00]A Lázárnak még ott se volt.
[00:16:02]Tehát, hogy én azt teljes egyáltalán nem értettem, hogy Lázár János szerintem inkább a kampányt azt csak hátrafelé húzta a megszólalásaival meg ezekkel a Lázár infókkal.
[00:16:11]Tehát ő azért nehezen tudott szimpátiát kelteni, de valamiért fontos volt, hogy őt oda beemelje a miniszterelnök.
[00:16:17]De mindenesetre ez a trió volt, amelyik ugye a hátán vitte ezt a kampányt, de [torokköszörülés] eminens módon a miniszterelnök volt értelemszerűen legelől.
[00:16:23]Ugye ezzel tényleg egy róla szóló népszavazássá vált ez a mostani választás.
[00:16:28]És olyan volt a kontextus, ami az embereknek elegük is lett már Orbán Viktorból.
[00:16:32]És ezt én alapvetően egyébként a gazdasági helyzetre, az életszínvonalra, az inflációs problémákra, a bizonytalanságra ugye Nagy Márton megünnepelte, aki szerintem sokat tett azért, hogy a Fidesz megbukjon.
[00:16:48]De de aki elmondta, hogy milyen jó, hogy megtakarítanak a magyarok, mert hát biztos sok pénzük van, nem?
[00:16:52]egyszerűen féltek a jövőtől a magyarok, és ugye akkor is elkezdesz megtakarítani, hogyha nem tudod, hogy mit hoz a jövő, mert akkor óvatosabban költöd el a pénzedet teljesen logikus módon.
[00:17:01]Tehát azért mondom én azt, hogy hogy szokták viccesen mondani, hogy miniszterelnök azt mindig a körülmények teremtik alapvetően.
[00:17:08]Nem elég, hogyha az ember akar az lenni, kell, hogy olyan legyen a körülmény, hogy ez őt besegítse ebbe a pozícióba.
[00:17:13]És szerintem ez a mostani körülmény ez így volt.
[00:17:16]Nagyon érdekezhetne politikai változás.
[00:17:17]Most a jobb oldal fragmentált.
[00:17:21]A bal oldalon ilyen nincs semmi, de ez a azt a lehetőséget is megteremti, hogy ne fragmentált bal jöjjön létre, hanem egy mondjuk egy egységes egyesült formá.
[00:17:30]Itt az a nagy kérés a baloldal esetében, hogy a régi szereplők jönnének vissza mondjuk egy új baloldallal, vagy teljesen új szereplők csinálnak bármelyik bármelyik lett.
[00:17:38]Szerintem az a legjobb, ha ez vegyítve van.
[00:17:39]Tehát én azt szoktam mondani, hogy a lendület ben van például ilyen ambíció.
[00:17:42]dolgoznék ezen most már nem így nem miniszterelnök jelölt kéne, hogy így értsed, vagy szóval nem nem ilyen funkcióban, de szerintem annyit értek hozzá, meg ismerem a baloldali szavazókat, hogy hozzá tudok járulni ahhoz, hogy egy ilyen valami létrejön, ami parlamenti képviseletet adna a baloldali értékrendű emberek számára is.
[00:18:00]Meglátjuk, ez a jövőben hogyan alakul, de az az én nagyon sokszor hallom ezt, hogy ma már nincsenek ideológiák, itt már csak demokraták, meg nem demokraták vannak, meg nem, tehát mindenféle felosztást mondanak.
[00:18:12]Én ezzel mindig vitába szállok ezzel a a az állítással.
[00:18:14]Tehát én azt állítom, hogy alapvetően mindenkinek vagy egy otthonról hozott, vagy egy jó értelemben vett, felvett értékrendje, ami ami szerint ő meghozza a saját életében is a a döntéseket.
[00:18:26]Ez egyébként sok esetben akkor is úgy van, hogyha valaki azt mondja, hogy engem nem érdekel az ideológia és és nem is foglalkozok bal jobb skálán semmivel sem.
[00:18:35]Úgyhogy én azt gondolom, hogy ahogy jobb oldal is mindenhol van a világban, bal oldal is lesz Magyarországon is vannak ilyen anomáliák, tehát most az egy vákuum kialakult.
[00:18:44]És ha belegondolsz itt tudom Siifer Andrásra is sokkal mindenkivel beszélgettetek, és mindig a jogállamiság meg ezek a dolgok kerülnek elő a amikor fékek és ellensúlyokról beszélünk, és ez helyes is, de a demokráciában van egy ideológiai fék is, amikor van egy ellentétes értékrendű oldal a politikai életben, ami kontrollálja a másik értékrendet.
[00:19:05]Nem tudom, érthető, amit akarok mondani.
[00:19:09]Tehát, hogy magyarul van egy ideológiai ellensúly is a demokráciában, hiszen én mást gondolok egy igazságos társadalomról, mást gondolok oktatásról, egészségügyről, a szociáldemokrata baloldali értékekből kiindulva, mint mondjuk egy konzervatív, vagy akár egy liberális politikus.
[00:19:23]És azért ezek az ideológiai irányzatok, gondolatok, értékrendek, ezek egymást azért tudják befolyásolni.
[00:19:32]Úgyhogy, úgyhogy szerintem ilyen szempontból a magyar demokrácia okán is fontos lenne, hogy legyen egy erős létező baloldal.
[00:19:39]Most az erőst persze relatív értelmezem, de egy olyan legalább amik a parlamentbe be tud kerülni.
[00:19:44]Magyarországon 25-30% magát baloldalinak valló szavazó van.
[00:19:47]Tehát elméletileg ott van az a szavazói körtömeg, akiknek a képviseletére van értelme szervezni egy baloldalt.
[00:19:57]Na akkor visszatérve a Fideszre, azt mondta Orbán Viktor a kongresszuson, hogy a Fidesz már nem kormányzópárt, de még nem ellenzéki párt.
[00:20:06]És itt is eszembe jutott, hogy azért egy dolog most tudom, hogy nagyon sokat bántottak titeket az elmúlt nyolc év miatt meg minden, de hogy azért összességében az MSZP-ben volt az, hogy azért voltak szakemberek, akik úgy meg tudtak szervezni egy országot.
[00:20:19]Tehát, hogy még én még a 18 meg 22-es választások környékén is azt gondoltam, hogy ugye az MSZP DK körül most ideológiailag lehet, hogy egy csomó dologban van vita satöbbi, de mégis az volt az érzetem, hogy itt vannak olyanok, akik már láttak minisztériumi működést, meg tudják, hogy kell megírni egy parlamenti előterjesztést satöbbi, satöbbi.
[00:20:38]ott volt a szakma, és az MSZP-nél is az volt az érzés, hogy valójában ti nem vagytok jók ellenzékben, tehát hogy ez az nem a nektek jól álló szerep, mert hogy pont előtte arról szólt nyolc év, hogy így vagy úgy, de üzemeltetni kellett ezt az országot.
[00:20:52]Ez mennyire lehet nehézség a Fidesznek is?
[00:20:55]Hát ezt nem tudom, hogy ez így volt-e az, hogy át kell állítani a fejeket ebbe egyetértek a az Orbánnal, tehát ők most ugye a támogatottsági adatok alapján már nem egy nagy párt, mert nem egy centrális erőtér közepébe levő erő.
[00:21:05]Ez teljesen világos.
[00:21:08]És amikor 16 évig valaki hatalomban voltál és ennyire koncentrált hatalomban, akkor egyszerűen a lélektanilag is meg fejbe is át kell állítani a kapcsolókat, hogy most már nem ti vagytok a világ közepe, hanem egy teljesen más szervezet az, amelyik a világ közepe, úgymond.
[00:21:24]És ti most elszenvedői vagytok ennek, és most jön az inga visszafelé, tehát hogy leng vissza a a az inga.
[00:21:30]Nekünk ugye annyiban hasonló volt a helyzetünk, hogy ugye a Fidesznek kétharmadja lett.
[00:21:36]Ugye elkezdte lebontani a fékek-ellensúlyok rendszerét, de az akkora parlamentben ment lévő más ellenzéki pártok, a Jobbik vagy éppen az LMP, ők azért bennünket egy karanténba bezártak.
[00:21:49]Tehát mindenki minket kritizált a a dologba.
[00:21:51]Tehát nem csak a Fidesz tette ezt mint kormányzó meg záró, hogy itt ebből a szempontból viszont az a taktikai lépés, hogy Orbán Viktor nem ült be a parlamentbe, az kimondottan jó.
[00:22:03]Én a héte én is ugyanezt csináltam volna, sőt azt is én helyesnek tartom.
[00:22:06]Én nem értek egyet a jobboldali ilyen megmondó emberekkel, akik írogatják, hogy hogy az Orbánnak többet kéne szerepelni meg nem is tudom, hogy nehogy magára hagyja a közösségét.
[00:22:18]Szerintem az Orbán nem hagyja magára.
[00:22:20]Neki fontos dolgokban kéne megszólalni.
[00:22:22]Így van.
[00:22:22]És nagyon jó, hogyha minél kevesebbszer teszi.
[00:22:23]Tehát én szerintem az jót tesz a a a Fidesznek és a közösségnek, hogyha ő kevesebbszer szólal meg.
[00:22:30]Egyébként ezt már korábban is csinálta a az Orbán, amikor megbukott 2002 után is, amennyire még emlékszem, ugy a parés nagyon ritkán járt, de igen, mondjuk akkor kritizáltuk érte, tehát azért jobb szerintem ez a stratégia, amit most csinál, mert az ember a munkahelyére járjon be, most csak ezért mondom.
[00:22:44]Ö, de alapvetően, ha valaki nem képviselő, akkor ugye nem kell bejárni neki a parlamentbe.
[00:22:48]Tehát ezért mondom, hogy ez egy helyes döntés volt.
[00:22:52]És valóban hát hozzá kell szokni ahhoz a szerepkörhöz, hogy hogy ugyan senkit nem érdekel, hogy mit mondtok, senkit nem érdekel, hogy mit csináltok, mert van egy kétharos többség, amelyik bármit meg tud tenni.
[00:23:03]Tehát nincsen semmilyen eszköz a kezetekben, am meg tudjátok akadályozni a kormányzó többségnek a a mondatait.
[00:23:09]Ugye volt az Orbánnak egy ilyen a beszédében, és hogyha jól emlékszem és nekünk az a feladatunk, hogy meg kell akadályozzuk a kormány nem tudom miért.
[00:23:16]Hát mondanám Orbán Viktornak sok sikert hozzá, mert ez kegyhad alatti támogatottsága vagy létszáma bent a parlament nem fogja tudni megtenni.
[00:23:25]Bár azért azt nézem, hogy annak idején ti is nyilván hangos ellenzék voltatok amennyire lehetett, és most a fideszeseknek is azért egy olyan csapata állt össze, hogy föl tudnak szólalni a parlamentben, és tudnak versenyképes kritikákat megfogalmazni.
[00:23:40]Hogy van?
[00:23:40]Tehát 16 év kormányzás után azért nem felejti el az ember azokat a tudást vagy információt, ami ugye fölhalmozódott egy ilyen frakcióban, de meg azért a másik oldalt ugye csak kezdő van.
[00:23:50]Tehát ugye nincs egyetlen egy olyan személy se a frakcióban a Tisza részéről, akik ugye láttak már politikát vagy parlamentet közelről.
[00:23:56]Ez egyelőre egy hátrány is, meg előny is.
[00:23:59]Az ilyen csörtékbe inkább talán hátrány, meg a parlamenti működés kapcsán.
[00:24:03]De hát majd belejön mindek egy év alatt, fél év alatt ezt megtanulják általában már azok, akik már akarják, akik Igen.
[00:24:10]akik már akarják tanulni, meg van bennük erre ambíció.
[00:24:12]Tehát én ezt ezt nem látom problémának.
[00:24:14]Mintogy az se igaz így, ahogy mondod, hogy mi nem voltunk jók ellenzékben, mert ugye 2015-ben 15%, nem 2010-ben 15% körüli támogatottsággal kezdett az MSZP a parlamentben.
[00:24:29]Mindenki azt mondta egyébként, hogy meg fogunk halni és nem érdemes az MSZP-vel foglalkozni.
[00:24:33]Ez megszűnik.
[00:24:33]ez a párt és valami mást kell csinálni.
[00:24:34]És aztán 2012 tavaszára, májusára 33%-on álltunk, úgyhogy közben a Fidesz 39-en, tehát egy váltópárti státuszt ért el akkor a az MSZP.
[00:24:46]Én ezért például nem írom le a Fideszt, tehát akik most elemzők azt mondják, hogy a Fidesz már meghalt, nem kell vele foglalkozni.
[00:24:51]Én oltóságra inteném.
[00:24:54]It érdekes, hogy Deák Dániel volt talán a hírtévén a Fidesz kongresszus napján, és ő pont azt mondta, hogy szerinte azért veszélyes a Tisza részéről is az elmúlt 16 évre visszamutogatni, mert amikor a Fidesz visszamutogatott az elmúlt nyolc évre az MSZP-nél, ott sem azzal hatást érték el feltétlenül, amit vártak.
[00:25:12]És pont ezt mondta, hogy az MSZP kezdett felkúszni szinte a Fidesznek a szintjére 2012 környére.
[00:25:20]Így van.
[00:25:20]Tehát mi egy konkrét váltópárti státuszban voltunk.
[00:25:21]Sok minden oka volt, ami utána ezt elvesztettük, ezt a státuszt.
[00:25:25]Hozzáteszem, az nem tipikusan az ellenzéki szerepvállalásunknak a vagy mj milyensége okán történt ez.
[00:25:30]Tehát magyarul én nem írnám le a Fideszt.
[00:25:34]Szerintem Orbán Viktor nem Gyurcsány Ferenc, de még lehet az talán így így így így jó a fogalmazás, mert Gyurcsány Ferenc az MSZP-be egy teljesen más szerepet töltött be, mint mint Orbán Viktor.
[00:25:47]Tehát nem volt egy ennyire egyértelmű személyi kultusz kialakul.
[00:25:49]AK platform volt az MSZP Igen, de tehát ő ő ő az MSZP mindig úgy működött, és ebben teljesen más volt a mechanizmus, mint baloldali pártok általában így működnek, de az MSZP is így működött, hogy nálunk az elnököket könnyű váltani, mert maga a szervezet meg bent levő emberek voltak a stabilak, meg az intézmények, amíg még normálisan működött a párt.
[00:26:10]És ezért a tetejét mindig lehetett cserélni.
[00:26:12]Ezért volt az MSZP-nek nem tudom volt én voltam asszem a hetedik elnöke már a a rendszerváltás óta, azóta meg még többen voltak.
[00:26:18]Tehát, hogy magyarul az nem nem megráz nem járt megrázkódtatással, hogyha egy elnök helyett valaki más jött.
[00:26:26]A Fideszbe.
[00:26:26]Én azt gondolom, hogy ez a se kiköpni is, le se lenyelni nem lehet.
[00:26:30]A ahogy ezt Gyurcsánra is mondták az Orbánt, mert szerintem Orbán Viktor nélkül a mai Fidesz az valóban összeomlana.
[00:26:38]Tehát egészen biztosan most aki ezen a hídon úgymond át tudja vezetni a Fideszt, az Orbán Viktor.
[00:26:42]Szerintem a a sorsa is nem most dől el, hanem egy év múlva.
[00:26:46]Szerintem nem véletlen, hogy egy évre kért, ugye?
[00:26:49]és kapott mandátumot a a miniszter, volt miniszterelnök erre a a pártvezetésre.
[00:26:56]Szerintem ő is úgy gondol, hogy meg kell nézni, hogy mi történik a következő egy évben.
[00:26:59]Szerintem vannak olyan mondatai, elemzései, amik közelebb fogják őt vinni ahhoz, hogy Gyurcsány Ferenc lesz belőle.
[00:27:07]És van benne egy-két olyan elemzési pont, amire meg azt mondja az ember, hogy ha ezt így helyesen elemzi, akkor ő el tudja kerülni ezt a státuszt.
[00:27:15]És mondom, jelenleg az ő szerepe azért egy sokkal erősebb összekötő kapocs.
[00:27:19]Amikor Gyurcsány lemondott, akkor megkönnyebbülés volt a pártban, nem pedig szomorúság most a többségben.
[00:27:25]Ugye ami itt még érdekes, hogy Orbán Viktoron úgy tűnik, mintogyha egy évre vállalta volna most a Fidesz vezetését, és hogy egy generációváltást akarna löintem ez egy kicsit ilyen, hogy mondjam, vagy hogy a Kacsinski modellt fogja alkalmazni, vagy a Gyurcsány modellt.
[00:27:39]Ugye ez a nagy kérdés.
[00:27:40]Szerintem az Orbán fejében ez még nem dőlt el.
[00:27:42]Az egy év arra elég, hogy ez kiderüljön, hogy melyik utat kell nekik, vagy melyik forgatókönyvet kell bejárniuk.
[00:27:47]A politikusi népszerűség az egy ilyen gyorsan változó valami tud lenni.
[00:27:52]Ha Tisza kormány jól kormányoz, akkor Orbán egyre inkább ki fog szorulni ebből a dologból.
[00:27:57]Ha kevésbé jól, akkor simán benne van az a potenciál is, hogy megint Orbán Viktornak visszaépül ez a valamilyen szinten legalábbis a támogatottsága.
[00:28:06]Itt jön be az a dilemma, hogy oké, hogy 2012-ben jól láttatok, de 2014-re aztán bár a korábbi választáshoz képest talán 14-ben ért el a Fidesz a legrosszabb választási eredmény.
[00:28:19]Igen.
[00:28:19]Tehát az össz ellenzék 2014-ben megverte a Fideszt, csak akkor ugye a Jobbika még nem lehetett együttműködni, mert akkor egy másik ideológiát képvisel.
[00:28:27]18-ban meg már nem 18-ban már mínuszban volt, és a 22 kevesebb sz.
[00:28:33]Szóval ezen gondolkodtam, hogy azért 2010 és 14 között a Fidesz ugye pont az új rendszerét akkor építette ki.
[00:28:42]Alkotmányozás a magánnyugdíj pénzt új választ, tehát nagyon sok mindent megcsinált.
[00:28:50]És aztán mégis a nap végén megnyerte már az új maga által átírt választójogi rendszerben a választásokat.
[00:28:55]Most a magyar Péterék is átírják a dolgokat.
[00:28:59]Meg nyilván az első négy év az gondolom nehéz.
[00:29:01]Bár majd meglátjuk.
[00:29:01]Ez is nagy kérdés, hogy újra gazdasági nehézségek jönnek, vagy most ér véget a hét szűk esztendő és jön a hét bő esztendő.
[00:29:07]De hogy ebben a helyzetben a Fidesz ugye Orbán Viktor például azt mondja, hogy őszre már nehéz idők jönnek és akkor szükség lesz a Fideszre.
[00:29:16]De mi van, ha nem jönnek?
[00:29:17]Mi van, hogyha hát én én úgy én úgy értelmeztem az Orbánt szavait, amit egyébként én magam is így gondoltam, hogy addigra végetérnek ezek az úgynevezett mézeshetek.
[00:29:26]Tehát a politikában azt szoktuk mondani, hogy van 100 nap türelmi idő.
[00:29:29]Én is ezért abszolút mindenképpen vitatkozom, aki már most kritizálni akarja a a Tisza kormányt, mert azt gondolom, hogy adjunk esélyt arra, hogy belerázódjanak, megtalálják a megfelelő szereplőket, megértsék, hogy mit mit vettek át.
[00:29:43]Tehát én ezt azt gondolom, hogy ebbe türelemmel kell lenni, de egy fél év után valóban már meg lehet azt kérdezni, hogy és akkor most akkor milyen irányba akarják vinni az országot?
[00:29:53]addigra már kell olyan döntéseket hozni, ami nem csak ez a kicsit ilyen szimbolikus médiapolitizálás, hanem akkor sokkal több olyan döntésen túl kell, hogy legyen már a kormány, ami a hétköznapi élet dolgait is befolyásolja.
[00:30:05]Tehát ezért az a várakozás, vagy az az időzítés, amit az Orbán mond, én ezt magamnak úgy értelmeztem saját magam gondolataival, hogy hogy olyan fél év múlva már hát meg lehet kérdezni, hogy na és akkor mire tetszettek jut jutni, vagy mi mi az elképzelés?
[00:30:20]Szerintem a miniszterel, volt miniszterelnök is így gondolja, hogy hogy a politiká politizálásra a terep egy ellenzéki szerepkörből talán ilyen szeptember-október környékén fog megnyílni a lehetőség.
[00:30:32]Tehát, hogy addigra már unalmas lesz az, hogy a a Fidesz mindig mindig elküldik mindenbe, a csudába satöbbi, satöbbi.
[00:30:38]Kormánynak lesznek már esetleg vitatott döntései, vagy vitatható döntései, és akkor ez elkezdi nyitni az ollót, vagy a a teret arra, hogy hogy a Fidesz ebből a karanténból elkezdjen óvatosan kijötni.
[00:30:52]Szerinted ebben az esetben visszatalálnak a Fideszhez a szavazok?
[00:30:56]Mert ugye ha hiszünk annak, hogy itt nem a Tisza nyerte meg ezt a választást, hanem a Fidesz veszítette el és őket zavartá, nem csak ők minden kormány a rendszerváltás ott szerintem.
[00:31:04]Igen.
[00:31:04]Akkor visszatalálhatnak.
[00:31:04]Tehát lehet, mert ugye a Fidesznek meg ez a nagy kihívás, hogy kínáljon valami életképesebb alternatívát, megmaradjon az ellenzéknek a vezető pártja, megállítsa a további erodálódást, tehát mondjuk új jobboldali pártoknak a létrejöttét, mert ugye az MSZP-nél ugye Gyurcsány Ferenc DK megalapításával más pártok ugye párbeszéd meg nem tudom ugye az LMP is erősödött, és azért az nagyjából szinte hasonló szavazó táborra lőtt, hogy azért itt nagyon sok az olyan kérdője, hogy akár ilyen osztó ódva, szaporodva össze is omolhat a jobb oldal.
[00:31:38]Én ezért mondom, hogy szerintem megváltozott a helyzet.
[00:31:41]Most nem a bal oldal fragmentált, vagy az ilyen balli liberális oldala fragmentált, hanem a jobb oldal.
[00:31:46]Egyébként Fico esetében, amikor ő nyerni tudott és vissza tudott jönni, pont ez volt a lényege neki, hogy a jobb oldal ott fragmentál volt, a bal oldal pedig nem.
[00:31:55]És ezért tulajdonképpen a a hullám őt dobta újra a felszín, vagy vagy repítette a miniszterelnöki szépen.
[00:32:02]Tajdonképpen ahol nem fragmentált, ott van a győ, ott van nagyobb esély.
[00:32:05]Így van.
[00:32:05]De egyébként a Magyar Péternél is, hogyha mondjuk lett volna még három- négy nem ilyen erős párt, de ilyen 5-67%-os párt, mondjuk, mint ami a a mi hazánk, ami eredményt elért, akkor már nem ez lett volna a helyzet.
[00:32:18]Tehát az Orbánéknak az a szavazatszáma, amivel megnyertek, én ha jól emlékszem, akkor talán egy választást nem lehetett volna ezzel megnyerni ezzel a szavazott számmal.
[00:32:25]Az összes többit igen, ha az ellenzék fragmentát, már abb az az ő szempontjukbó nézve az ellenzék fragmentát.
[00:32:31]Tehát azért mondom, hogy hogy itt volt sok kedvező kontextusbeli helyzet, ami ami hál istennek a rendszerváltása, hogy ezt a kormányváltást elhozta.
[00:32:39]Ö de én tehát én én csak annyit akarok mondani, hogy szerintem Orbán sorsa sem ma dől el, és a Fidesz sorsa sem dőlt már el.
[00:32:47]Talán akkor így jó a a fogalmazás.
[00:32:53]Az, hogy Orbánnal mi lesz, az szerintem jelentős mértékben saját magától is függ.
[00:32:58]És bizony szempontból valóban föl lehet építeni az analógiát Jócsány Ferenc logikáján, hogy sok mindenben hasonlít.
[00:33:05]Én például nem biztos, hogy stratégiai, taktikai szempontból kizártam volna Orbán Viktort a miniszterelnök jelölt indulók közül, mert 2030-ban szerintem lenne olyan szavazótábor a Tisza mögött, vagy az ellenz vagy a kormányzóoldalon, akkor így mondom, akiknek az elég hívószó lenne, hogy azt mondá, hogy hát nehogy már lehet, hogy mi nem korán nem kormányoztunk mindenben tökéletesen, de nehogy már az Orbán visszajöjjön.
[00:33:32]És akkor erre szerintem nagyon sok ember azt mondaná, hogy hát tényleg, na az Orbán azért ne jöjjön, hát már megszabadultunk tőle, nehogy már még egyszer visszajöjjön.
[00:33:41]Na most, hogy az Orbán ki van véve ebből a kontextusból, ráadásul kevesebbet is szerepel, kicsit visszá fogja magát, mint ahogy ahz, hogy a Gyurcsány kiment a 2026-os kontextusból, egyébként egyből nagyot gördített az ellenzéken, nem?
[00:33:56]Tehát már nem lehetett miniferizni meg nem tudom.
[00:33:58]Meg ugye ő nem szólalt, meg nem csinált semmit, tehát mondjuk kivonta, vagy az élet kivonta őt így pontosan a a közéletből.
[00:34:02]Akkor akkor valóban ugye a a Mumus ellen már nem ugye nem lehetett vele már riogatni, mint ahogy Orbán Viktorral is nehezebb akkor riogatni.
[00:34:12]Sőt, az egy nem feltétlen rossz gondolat adott esetben, hogy mondjuk a ez a Kacsinszki modell, amit mindenki emleget ugye Lengyelország kapcsán, hogy nem ő volt a miniszterelnök, meg a miniszterelnök jelölt se, de nyertek, és alapvetően a politikai hatalmat mégis, vagy a befolyást azért ő ő ő ő adta a politikai pártnak, tehát ő volt a legerősebb politikai szereplő, nem pedig a miniszterelnök, hiába nem volt neki közjogi szerepe.
[00:34:37]Tehát az mondom, hogy sokféle helyzet lehet, és egyébként azok mellett is persze lehet érve, akik azt mondják, hogy azt lehető Fidesz ezután tényleg mint ilyen kvázi utolsó rendszerre látó párt is kiesik majd a parlamentbe és összeomlik és vége van.
[00:34:52]Én azt látom, hogy egyébként amiatt is szerintem most fontos az Orbán a Fidesznek, hogy amíg az Orbán lát saját maga számára politikai potenciált ebbe a projektbe, addig szerintem finanszírozásuk is van.
[00:35:10]Tehát, hogy magyarul amíg Orbán saját maga számára lát egy nyulat, tudod, mint amit húznak így a a kutyáknak a verseny előtt, és ő rohan utána, addig ő megfinanszírozza ezt a dolgot, mert invesztál a a saját projektjébe a a neres felhalmazott forrásokból.
[00:35:26]Most rúgtak ki a Mediaworksől ugye 500 embert, meg szünnek, meg dolgok, meg bizonyos dolgokat még rosszul biztosítottak be, mint a Kekva modell.
[00:35:36]Tehát úgy mondanám, hogy hogy bebiztosították, csak azt hitték, hogy nem lesz kéth.
[00:35:40]És akkor tulajdonképpen mindegy a történet.
[00:35:42]Ugye azzal változott meg minden, hogy kéth lett.
[00:35:47]Hogy mondjam?
[00:35:47]Ez egy érdekes dolog.
[00:35:47]Nem tudom még eldönteni, bevallom őszintén, hogy mi áll-e mögött.
[00:35:51]A stílus az szerintem nem jó.
[00:35:53]Tehát az, hogy a saját embereiket most legyen ez a magyar nemzet, legyen ez a nem tudom a pesti srácok, legyen ez a Mediaworksnek valamilyen más ágense, vidéki lap, nem tudom micsoda.
[00:36:04]Tehát amit hallunk, hogy hogy milyen stílusba rúgják ki ott az embereket, ez akkor szokott így lenni, hogy jön egy új kormány és akkor a politikai kinevezetteket kirúgja egyik napról másikor, de úgyhogy behívjuk, elmondjuk, de már mire visszajér, nem tud belépni a számít.
[00:36:21]út kúni azet hog vinni kellett azonnal a cuccokat el kell ezek a saját barátaik vagy most a hogy mondjam hasonszerű eltársaik ahogy ahogy ugye szokták viccből mondani bár Magyarországon ugye ennek más a konotációja de de hát hogy én azt hittem hogy ez egy ilyen csapat ugye és egy csapatban van olyan hogy le kell építeni.
[00:36:40]Hát én amikor az MSZP ugye ellenzékbe került 2010-ben, nekem több mint 200 embert kellett csak a frakcióból és a pártból kirúgni.
[00:36:47]Mert ugye lett egy 50 körülbelül egy ekkora frakciónk lett egyébként, mint a Fidesznek, ilyen 50-55 körüli, és előtte 195 fős frakciót irányítottam.
[00:36:59]Tehát, hogy ez egy anyagilag is, tehát költségvetési támogatás minden szempontjából egy óriási különbség volt.
[00:37:04]Na de mi megpróbáltuk ezt kerestünk állást az adott embereknek, beszéltünk polgármestereinkkel, valakinek fölajánlottuk, hogy csökkentjük a fizetést két embernek, és akkor kettőt tudunk megtartani.
[00:37:14]Nem egyet.
[00:37:15]Tehát, hogy kerestük ezeket az ilyen emberséges, hát emberségesebb megoldást egy nehéz helyzetben.
[00:37:20]És persze nekem is volt olyan, akiről tudtam, hogy Poyautas a rendszerbe, és nem foglalkoztam vele, mert azt mondta, hogy ez ajándék volt ez a négy év, most nem viszünk téged tovább, mert úgymond a vörös segélynek vége van.
[00:37:31]Tehát ilyen is volt félreértésenség, de azért a többség rendesen dolgozó tisztességes munkatárs volt, és marhára nehéz volt tőlük megválni, tehát egy fájdalmas folyamat volt.
[00:37:42]Na de hát itt itt itt úgy úgy uglák ki az embereket, mint a kóborutyákat az utcára.
[00:37:45]Miközben egyébként ezek az újságírók azért belefeszültek elég rendesen a Fidesz kormánynak a védelmébe, meg az ellen akkori ellenzéknek már 2010-től kezdődően a legyőzésébe.
[00:37:58]Tehát hogy itt azért ezek ilyen harcostársak is voltak, tehát itt a média ilyen értelemben nem volt független meg objektív, meg szabad már a az önálló véleménynyilvánítás logikán ők egy kommunikációs eszközei voltak a Fidesz kormánynak.
[00:38:11]Tehát magyarul magyarul én azt gondolom, hogy hogy ez ez az elbánás biztos, hogy nem jó.
[00:38:18]Azt nem tudom persze, hogy mennyi ilyen potyautast halmoztak föl a a rendszerbe.
[00:38:23]Tehát amikor ekkora nagyra nő-e a Kis Gömbőc, akkor lehet, hogy a karcsúsításnak az is az oka, hogy van egy csomó olyan, aki hát csak azért volt ott, mert valakinek az ismerőse volt, vagy fölkött venni, vagy én nem tudom micsoda.
[00:38:36]Tehát lehet, hogy a karcsúsítás mögött van valamilyen politikai racionalitás, de a stílus akkor is hát legalábbis egy ilyen baloldali megközelítésben, amit én nézek, ott azért azért hagy kívánnivalót maga után.
[00:38:49]És az, hogy az Orbán ennyire így lerázza magáról ezt a valahol megkérdezte tőle egy nemzetközi sajtótájékoztatót tartott, és ott megkérdezte tőle, azt hiszem egy újságíró, hogy mit szól a Mediaworks leépítésekhez meg ilyenekhez, és akkor tulajdonképpen azt mondta, hogy hát reméli, hogy majd rendezik a helyzetet, és hogy marad egy erős jobboldali média, az nagyon fontos, tehát ő ennél többet nem akar erről mondani, mert nem lenne helyes, hogyha ő bármilyen média ügyekbe bele beleszólna, és meg akarná mondani, hogy mi van, ami ami vicc, mert én még emlékszem arra, amikor jobboldali üzletemberek egyébként nyilatkoztak a magyar nemzetbe, hogy ők a saját vagyonukból 3050 100 millió Ftokat beletesznek.
[00:39:31]Most ezt még egy 15 évvel ezelőtre gondoljunk, és akkor azok még nagyobb összegek voltak.
[00:39:37]Hogy hogy ők a saját pénzükből beletesznek a magyar nemzetbe támogatásként pénzt, mert ez a dolga egy jobboldali konzervatív üzletembernek.
[00:39:43]És akkor mi egy kicsit úgy irigykedtünk is erre baloldaliként, mert nem nagyon voltak ilyen baloldali üzletemberek, akik azt mondták volna, hogy mondjuk a népszavába, népszabadság pont azon gond, hog a történet ott tér össze, ugye a népszava kapcsán kialakult izé, hogy a Mediawks kiszámlázza nyomd a költséget, amit a népszava nem tud kifizetni, ezért azonnal leállítják a nyomtatást, majd pár héttel később megszűnnek a Mediaworks nyomtatott lapjaak is a nagy része.
[00:40:09]Tehát azért ha el kéne magyaráznap.
[00:40:12]Igen, meg a Igen, tehát ha el kéne magyaráznunk, és úgy, hogy Széles Gábor azért még mindig támogatja egyébként a magán vagyonából a magyar hírlapnak a kiadását, de azért szép csúnya csúnya világ ez most, ami ami valószínűleg és szomorú igazából meg is meglepő is, mert hát itt azért annyi pénzt öntöttek bele ebbe a ezekbe a médiumokba az oligarhák ruhája annyi, mint egy ember éves fizetésel hát konkrétan és nem tudom Mész Lőrinc ugye megrendelte az új hajóát, amit most úgy hallom, hogy most visszamondott a választási vereség kapcsán, de hát Hát egy hajó árából, ha eladná azt, ami neki van, megfinansírozná teljes teljes jobboldali médiát.
[00:40:46]Eg online portrett pár száz millió Ftból nyilván el lehet már jól üzemeltetni, és itt a sok 10 vagy sok 100 milliárdból nem jut pár száz az Amnesty vagy bárki, vagy a Transparency International inkább így pontos megbecsült, hogy mennyi pénzt vihettek el ilyen korrupció gyanús ügyletekben, vagy vagy legalábbis baráti kapcsolatok révén.
[00:41:06]Hát, hogyha Mészáros Lőrinc, hogyha jól értettem, ugye még mindig a leggazdagabb magyar.
[00:41:10]Most azt hiszem csak 13-4%-ot nőtt a vagyona a tavalyi évhez képest.
[00:41:16]Azt megelőzévben 50%-ot nőtt a a vagyona.
[00:41:19]Na most, hogyha ezt a 13% növekményt azt mondani, hogy ő most beleteszi a nem a saját tulajdonából le, hanem az egyéb más tulajdonában, le most 12579 milliárd Ft vagyon a elvileg.
[00:41:29]Nyilván ez nem azt jelenti, hogy ennyi KP-ja van otthon.
[00:41:33]Nem, de hát azért ebből valószínűleg el lehetne bírni ezeket a terheket.
[00:41:37]Tehát tehát valahogy mintogyha az a neres rendszer, amit Orbán kialakított, ugye itt a 2010-es évek után, mintogyha az se töltené be azt a szerepét, Igen.
[00:41:49]Amit politikai logikán egyébként szánt neki Orbán Viktor, mert mert hát ha ennyi év után a NER nem tudja eltartani a Fidesz rendszerét, most a politikai rendszert értem, ezalatt amihez szerintem hozzátartozott a a Mediaworks is, meg a ezek a jobboldali orgánumok, akkor mi a francét csináltátok?
[00:42:07]Ezek szerint fogták azok az emberek, akikből milliárdost csináltak, azt eltették a pénzt, azt most elmennek haza, és nem adnak vissza semmit se a a közösbe.
[00:42:15]Akkor viszont nagyon rossz volt, szar volt nekik a human erőforrás rendszerük.
[00:42:20]Mint hogy még egy érdekes különbség van.
[00:42:21]Ezt hadd mondjam neked, hogy 2010-ben akkor is voltak üzletemberek, hozzánk úgymond közelálló üzletemberek, akik hát megtalálták a hangot az új kormánnyal, és ebb semmi negatív volt, tehát nem korrupcióra gondolok.
[00:42:34]egy üzletember kénytelen ugye a kormánnyal együtt működni, főleg egy olyan esetben, amikor ennyire beleszól a politika a gazdaságba, mint az Orbán kormány idején.
[00:42:43]Na de ezek az emberek nem úgy dezertáltak, hogy hangosan bemondták a médiába és elmondták és elkezdték köpködni az előző kormányt, hanem szép csendbe elkezdték, hogy mondjam, kiépíteni a kapcsolataikat az új minisztériumokkal, meg a nem tudom, felelős gazdasági vezetőkkel.
[00:42:56]Na de most hát olyan emberek, akik akikből a nullából csináltak milliárdost a a Fidesz kormány idején, de ezek az emberek akkora tiszások lettek, hogy öröm nézni.
[00:43:07]Én egyik meglepetésemből esek.
[00:43:10]A másikból az MCC-ben volt legutóbb, hogy valamelyik vezető kolléga ott valami az MCC press vagy kinek a vezetője kiírta, hogy Orbán Balázsnak sem orálja nincsen.
[00:43:19]Mondjuk nem biztos, hogy tisztás lett.
[00:43:21]Lehet, hogy ő inkább Orbán Balázsra haragszik abban a Hát én értem.
[00:43:23]Csak hát amíg jól futott a szekér, meg amíg volt pozíció, meg amíg volt kiváltság, meg amíg dőlt alé, addig nem jutott neki az eszébe, hogy Orbán Balázsnak nincs moralitása, meg hogy semmit nem ért el az életében, meg semmit nem tudod fölépíteni.
[00:43:33]Tehát én sok mindenben egyetértek vele, hogy igen, lehet ezt a kritikát megfogalmazni, csak azt nem értem, hogy miért azután, miután már megbuktak.
[00:43:43]Tehát én ezeket a viccből szoktam mindig mondani, hogy ezeket így kicsit úgy szoktam hívni, hogy megtalálják Istent, és akkor most hívők lesznek, csak most egy másik vallásba, most nem Orbán Viktorba kezdenek inni, hanem hanem Magyar Péterbe.
[00:43:53]Mind a kettő veszélyes tud lenni egyébként a politikában, de tehát, hogy magyarul ezek ilyen árulások teljesen világosak, és azért ilyenek az MSZP kormány után ilyen nem volt.
[00:44:04]Bu László ugye ő volt az MSZP pénztárosa, legalábbis kívülig fegyelmezettebben kezelte a kassz, vagy 10-ig volt Muklás lóter.
[00:44:11]Nem, mert én aztán utána ugye én is csináltam szerkezeti átalakítást az MSZP-ben.
[00:44:15]Mi mi kivezettük ezt a funkciót, tehát a Puk Lászlónak a funkciója tulajdonképpen alapszabályag megszűnt az MSZP-be.
[00:44:26]Megmondak, akkor több pénze maradt volna.
[00:44:28]Hát nem, nem hiszem, de nem hiszem, de az tényes való, hogy mi egy mi is csináltunk ilyen strukturális átakítást.
[00:44:33]egyébként azon röhögtem a kongresszvisén, hogy a amire most a Fidesz áttér ilyen vezetői modellre, az hasonlít a az MSZP-s párstruktúrára, hiszen az én időmben is ez régen úgy volt, hogy az országos elnökség üléseire meg voltak hívva megyei elnökök is több esetben, tehát egy ilyen közös döntést csináltunk.
[00:44:54]És ugye hát látszik azért, hogy az Orbán próbált megfelelni annak a felháborodásnak, ami alulról fölfelé jött vele szemben.
[00:45:00]Erre hadd mondjak két példát.
[00:45:02]Ugye a amit még régen irigyeltünk, mint pártszervezési struktúrát, hogy voltak választókerületi elnökök meg regionális elnökök, ezt a rendszert úgy kidobta, ahogy van.
[00:45:10]Tehát látszik, hogy volt a fideszes tagok körében velük szembe egy ellenállás.
[00:45:18]Tehát ezért az Orbánnak az egészet tulajdonképpen le kellett dózerolni.
[00:45:20]És nem tudom mennyire igazak a pletykák, de eredetileg én úgy hallottam, hogy Szártó Péterből és Lázár Jánosból akart alelnököt csinálni.
[00:45:29]Még én is ezt nem tudta meginálni akkora felháborodás lett belőle inkább a nem megbántva Salgó Tarjáni polgármestert, mert biztos sok fontos dolgot csinál ott, de hát azért nem nagyon tudjuk, hogy ő kicsoda.
[00:45:41]És Bóka János sem az a minisztere volt egyébként a kormánynak, aki hogy mondjam, sikerikerre halmozott itt az Európai Uniós források meg tárgyalások kapcsán.
[00:45:52]Tehát ő sem egy ilyen, hogy mondjam, teljesen új új ember a rendszerbe.
[00:45:56]De hogy nem nagyon tudjuk róla, hogy kicsoda, azért az mondható.
[00:46:02]Tehát nem tudom, hogy ez ez a ilyen típusú választás mennyire fogja előrevinni a a a szekeret, de de látszik, hogy hogy azért a és azért vannak megszólalók, mert ott volt a Stumfnak a megszólalása, ott van Ferenci Jorjának a a mondatója, a Máriusznak, akkor volt királynóra a 11.
[00:46:19]kerületből, én 11.
[00:46:22]kerületben lakom, tehát azért jobban látom ott ezeket a a mondatokat, azért egészen őszinte megkritikus gondolatokat fogalmaznak meg.
[00:46:29]És szerintem a Fidesz útkeresésében egyébként ezek a mondatok sokkal többet segítenek, mint amit egyébként az Orbán leírta, mit tudom én milyen röpiratába a történelmet.
[00:46:41]Tehát szóval azért mondom, hogy hogy van egy ilyen farkas vakság, mert mert igen, van egy-két dolog, amiben a miniszterelnök elmondja az önkritikus, önreflexiós mondatokat, első szám első személybe is fogalmaz, és aztán rögtön utána van egy csomó dolog, aminek ebből következnie kéne.
[00:46:58]És az nem következik, hanem megy ugyanúgy tovább ugyanaz a fajta hatalomgyakorlás, mint kormányról.
[00:47:04]Tehát nevezetes Orbán Viktor eldönti, hogy mi van aztán kész, kus a dologba.
[00:47:09]Ezért mondom azt, hogy ilyen fele más bennem a a a gondolat, és ezért én így kicsit úgy óvatosabban beszélek arról, amikor azt azt lamentá arról lamentálunk, hogy hogy meghalt-e már Fidesz, meg vége van-e már Orbán Viktornak, vagy nem.
[00:47:22]Én azt látom, hogy most a következő egy évben mind a kettőre van egyébként esély, és mondom, ez jelentős mértékben azérő függ a a Tisza párttól is.
[00:47:32]És például amit az előbb mondtál, csak elfelejtettem, azért akartam elmond mondani, hogy szerintem például 2000 ugye 10-ben két fordulós választógi rendszer volt, ugye 14-ben már csak egy forduló.
[00:47:41]Ha lett volna két fordulós választó jogi vagy választási rendszer, akkor nem biztos, hogy a Fidesz olyan könnyen meg tudta volna nyerni a választást, merak az volt a lényege, hogy kiderült volna, hogy hát ki az erősebb, és akkor ugye a az a három megy tovább, de hogyha második, harmadik meg tud egymással esetleg egyezni, akkor le tudja győzni ugye az elsőt is akár mint ahogy ezt az Orbán tette ugye az első Orbán kormány idén a kisgazdáknak a visszaléptetésével.
[00:48:08]Tehát azért mondom, hogy hogy ott az egy új rendszer volt.
[00:48:12]És hogyha például Magyar Péter az ígéretéhez híven a demokratikus működés visszaállításának a jegyében egy demokratikusabb választszögi rendszert is el tud vagy el akar fogadtatni majd a követ majd a parlamentbe a következő időszakba, akkor azért az nagy mértékben segítheti azt, hogy Magyarországon ne az egyik kétharmadból essünk a másik kétharmadba.
[00:48:33]Én régen nagyon utáltam a koalíciós kormányzást, mert az SZel állnóan vitáink voltak, és mindig ugye kritizáltak minket, hogy a farcsóválja a kutyát meg mindenféle, és tényleg néha nagyon-nagyon fárasztó meg idegőrlő volt az egyeztetés, de azóta, mióta 16 évig Orbán vezette az országot, egyszerűen koalíciópárti lettem, mert maga az, hogyha van egy koalíció, az is korlátozza a hatalmat, az is önmagában már egy fék és ellensúlya a politikai rendszerben.
[00:49:01]És én ezért nekem például nincsen elvi ak politikusként nincsen elvi aggályom az, hogy nyolc évben korlátozzuk a miniszterelnöknek a a mandátumát, mert egyszerűen a magyar sajátosságok meg a mostani rendszer azt mutatja meg, hogy ez az ország szerintem jobban járt volna azzal, hogyha Orbán Viktor csak nyolc évig kormányozza, és utána valaki más teszi a a dolgát.
[00:49:24]Tehát én azért mondom, hogy vannak szerintem reális érvelések, hogy mit rontott el a Fidesz.
[00:49:33]Meg van szerintem egy csomó olyan dolog, amiről nem akarnak beszélni, és sok esetben például pont erről személyes érintettség okán nem beszél a miniszterelnök, mert például a korrupciós ügyek, és akkor erre azt mondja, hogy minden felelősség az enyém, és ezzel megoldja azt, hogy ne kelljen ezek.
[00:49:46]Igen, de tudod miért nagyon érdekes?
[00:49:46]Te emlékezni fogsz rá.
[00:49:48]2019-ben, amikor azért nagyot vesztett a Fidesz a ugye megyejogóvárosokban meg Budapesten, amikor volt a Borkai ügy is, azt persze szerne beleverte a a koporsó Tarlós Istvánnak a a Szegetag koporsójába politikai értelemben.
[00:50:03]De nagyon érdekes volt, hogy akkor is az Orbán azt mondta, hogy ő ő a hibás, hogy senki mást nem kell vádolni, mert minden döntést ő hoz meg, akkor ő viszi a felelősséget is.
[00:50:18]Most persze mindig az első számú felelős az az első számú vezető.
[00:50:20]A Fideszben meg mondjuk szorozzuk meg ezt kettővel.
[00:50:22]Na de azért mások is ott dolgoztak ebben a kampányban.
[00:50:27]Azért ha egy kicsit úgy rejtve nézed, Kubatov Gábor nem lett alelnök, pedig ő mindig egy nagyon stabil szerepkörben volt ügyvezető alelnökként a a Fideszbe.
[00:50:36]Olyan feladatokat végzett, amik egy párt számára fontosak.
[00:50:40]Akkor Szártól nem tudott az lenni, Lázár nem tudott az lenni.
[00:50:45]Tehát én azt gondolom, hogy hogy ezek a ezek azért azt mutatják, hogy hogy kellett azért alkalmazkodni az átlagfideszeseknek meg a a tagoknak is a a véleményéhez.
[00:50:58]És szerintem ebbe a az, hogy az Orbán mindent magára akar vállalni, egy picit ezzel a, hogy mondjam, a belső vitákat meg akarja spórolni, mert úgy gondolja, hogy őt nem merik támadni, ezért egyszerűbb, ha az összes felelősséget magára veszi.
[00:51:12]Ez még akár a párt egyben tartása szempontjából lehet egy hatékony stratégia is, mert azért a kongresszuson olyan fölszólalót nagyon nem hallottunk, aki azt mondta volna, hogy a kritikákat is megtapsolták, de azért a maradjon Orbán maradjon.
[00:51:26]Igen, igen, igen.
[00:51:27]Tehát én azért gondolom, hogy ez a kettősség azért megvan, hogy most az Orbán mindent magára vállal.
[00:51:32]Ez egyébként kifelé jól is néz ki, ugye, mert azt mondja, hogy hát én vállaltam a felelősséget, meg szerintem védi a a belső hatalmi viszonyokat, vagy hatalmi struktúrákat is a a párton belül, mert Orbánt nyilvánosan nem nagyon meri senki sem kritizálni, az látható.
[00:51:49]Na, meglátjuk, ahogyan tovább.
[00:51:49]Köszönjük szépen, hogy itt voltál velünk Mesterházi Attilával, a szocialisták és Demokraták pártelnökével beszélgettünk itt az Ultrahang Pluszon.
[00:51:56]A kedves hallgatóinknak is köszönjük a figyelmet.
[00:52:00]Szép napot kívánunk mindenkinek, viszontlátásra, viszont hallásra.
[00:52:03]Tényleg.
[00:52:03]Utalán az elmúlt időszakban [zene] sokan esetleg érezhettek mondjuk akár félelmet azzal kapcsolatban, hogy mondjuk milyen [zene] politikai álláspontjuk van.
[00:52:10]Már a választások előtt rendszeresen kaptunk olyan kommenteket, üzeneteket, hogy amikor ha a Fidesz veszít, akkor csomagolnunk kell, el kell mennünk, meg fogunk szűnni.
[00:52:20]választások után volt, aki még az ablakon is bekiabált neked.
[00:52:24]Felhevült politikai [zene] időszakon vagyunk túl, és nem is biztos, hogy teljesen túl vagyunk rajta, de hogy itt meg szeretnénk megteremteni azt a lehetőséget, hogy itt békében nyugodtan [zene] lehessen diskurálni, tartalmat fogyasztani.
[00:52:34]Ezért is lett fix klub a neve, és nem mondjuk ultrahang nem tudom mi.
[00:52:36]Egy olyan fix pont tud lenni, hogy bármi történjen a YouTube-bal, algoritmussal satöbbi, satöbbi.
[00:52:41]Azrészt ez egy életmű archívum is azért összességében, illetve összegyűjti azokat az alkotókat, akik jó tartalmakat gyártanak.
[00:52:49]Nem véletlen klub egy közösségi felület.
[00:52:52]A hallgatók is egyébként tudnak majd posztolni, [zene] tudnak kommentelni, tudnak szóba elegyedni ugye az adott szakértőkkel, a szakértők posztjai alatt.
[00:53:00]Be tudnak írni élő kérdéseket, reakciókat.
[00:53:03]Egy kicsit úgy kell talán ezt elképzelni, hogy mi szívesen megosztanánk, ami itt zajlik a szerkesztőségben.
[00:53:07]van mobil applikációja, van webesen elérhető felülete, és ugye ehhez párosul még a podcastes kiegészítés, a Spotify, az Apple Podcast és az összes podcast platform, az ultrahang összes tartalmát, előbb előbb összefoglaló cikket is fogunk biztosítani, olvasgatni is lehet, egy olyan közösséget, egy olyan egy olyan támogatói platformot teremtsünk meg, ahol ahova az ember szívesen felmegy.