Ultrahang 35:54

Óriási válság: lemondott Keir Starmer, fontos szövetségest veszített Zelenszkij? - Hegyi Gyula

brit politikaukrán háborúszociálpolitikakülpolitikatajvanbiztonságpolitikamegafon
Irányultság: KonzervatívKötődés: Fidesz-közeli
Óriási válság: lemondott Keir Starmer, fontos szövetségest veszített Zelenszkij? - Hegyi Gyula
tl;dr
  • Hegyi Gyula örült Starmer lemondásának, mert ellenszenvesnek tartotta politikáját, különösen a szegények fűtéstámogatásának csökkentését.
  • A Munkáspárt választási győzelme a konzervatívok drámai gyengülésének köszönhető, nem valódi társadalmi felhatalmazásnak.
  • Starmer népszerűtlenségét a szociális érzéketlenség és a hagyományos baloldali értékekkel való szakítás okozta.
  • A brit politikai elit „vadelszántsággal” avatkozna az ukrajnai háborúba, miközben katonai potenciálja ehhez rendkívül gyenge.
  • Az új miniszterelnöktől Hegyi Gyula a belpolitikai, szociális problémákra való fókuszálást reméli a nagyhatalmi ambíciók helyett.
  • Az európai vezetők (Merz, Starmer, Macron) külpolitikai fellépéssel próbálták kompenzálni hazai népszerűségvesztésüket.
  • Helmut Schmidt példája mutatja, hogy a mai szélsőjobboldali álláspontok korábban a szociáldemokrata mainstream részei voltak.
  • Az Egyesült Államok Kínát tekinti valódi kihívójának, ezért minden Ukrajnába küldött erőforrás gyengíti pozícióját egy Tajvan-konfliktus esetén.
  • A lengyel-ukrán diplomáciai feszültség rávilágít Ukrajna náci múltjának problematikus dicsőítésére.

    „hogyha a szabadság korlátozódik, a jólét meg megszűnik, akkor aztán ne várjuk, hogy az emberek csak azért szavaznak mérsékelt pártokra, mert politikai érettségük van” – Hegyi Gyula

Részletes összefoglaló megjelenítése

Keir Starmer lemondásának okai és következményei

A beszélgetés apropóját Keir Starmer brit miniszterelnök június 22-i lemondása adta. Hegyi Gyula, a műsor vendége, korábbi európai parlamenti képviselő bevallottan örült Starmer bukásának, mert kifejezetten ellenszenvesnek találta a politikáját az elmúlt hónapokban.

„Bevallom őszintén, örültem. kifejezetten utáltam az elmúlt hónapokban a politikáját” *

Hegyi Gyula pontosította a választási győzelem természetét: bár a Munkáspárt nagy parlamenti többséget szerzett, ez az össznépi szavazatok mindössze 35-40%-ával történt, ami inkább a konzervatívok drámai gyengülését, mintsem a Munkáspárt valódi erejét mutatja. Értékelése szerint a hagyományos pártok (toryk, munkáspárt, liberális demokraták) annyira meggyengültek, hogy „a legkevésbé gyenge az meg tudta nyerni a választást”.

Starmer népszerűtlenségének egyik legfőbb okaként Hegyi Gyula a szociális érzéketlenséget nevezte meg. Kiemelte, hogy Starmer első intézkedései között csökkentette a szegényeknek és nyugdíjasoknak járó fűtéstámogatást, amelyet még a konzervatív kormányok is fenntartottak. Ez a lépés szerinte egyértelműen jelezte, hogy Starmer „mindenfajta hagyományos baloldali értékkel szakít”.

„az ember azt mondta, hogy hát valószínűleg nem azért szavaztak a munkáspártra, hogy még a konzervatívoknál is rosszabbul éljenek” *

A műsorvezető, Nagybat Jonatán megjegyezte, hogy Starmer az Egyesült Királyság egyik legnépszerűtlenebb személye lett, és a brit történelemben is kiemelkedően sok népszerűtlen intézkedés köthető a nevéhez.

A brit politika és az ukrajnai háború

A beszélgetés fontos része volt annak vizsgálata, hogy Starmer lemondása milyen hatással lehet Ukrajnára és a háborúra. Hegyi Gyula kifejtette, hogy az Egyesült Királyságban minden párt – még a szélsőjobboldalinak tartott Reform is – ukránpárti, ami különleges helyzetet teremt. Ugyanakkor élesen kritizálta a brit politikai elit „vadelszántságát” és nagyhatalmi ambícióit.

„mindig csodáltam azt a briteknek azt a vadelszántságát, mintogyha egy igazi nagyhatalom lennének, és minden állam be akartak avatkozni ebbe a Oroszország Ukrajna háborúba” *

Rámutatott, hogy a brit katonai potenciál rendkívül gyenge ezekhez az ambíciókhoz képest. Egy brit szakértő elemzését idézte fel, aki kiszámolta, hogy egy 1500 km-es frontszakasz ellenőrzéséhez a britek mindössze 15-20 ezer katonát tudnának mozgósítani, ami azt jelentené, hogy 100 méterenként állna egy brit katona egy „1 milliós orosz hadsereggel szemben”.

További kételyeket fogalmazott meg a brit atom-tengeralattjárók (Tridentek) működőképességével kapcsolatban is, amelyek karbantartására 100 milliárd fontot kellene költeni. A vendég úgy vélte, hogy Ukrajna ürügyként szolgált Nagy-Britannia számára, hogy a Brexit után is vezető szerepet próbáljon játszani Európában, amit az olaszok, spanyolok és lengyelek joggal nehezményeztek.

Az új brit miniszterelnök és a remélt irányváltás

Hegyi Gyula reményét fejezte ki, hogy az új miniszterelnök – aki egy manchesteri polgármesterből lett kormányfő – több érzékkel fog viseltetni a brit társadalom valódi gondjai iránt. A polgármesteri tapasztalat alapján azt várja, hogy inkább a szociális kérdésekkel, munkaerőpiaci problémákkal, bevándorlással és egyéb, a társadalmat valóban feszítő ügyekkel fog foglalkozni, mintsem „szuperhatalmat játszani”.

„őszintén remélem, hogyha egy polgármesterből lesz most Nagy-Britannia új miniszterelnöke, akkor olyan tapasztalatai vannak a városvezetésből, hogy inkább fog foglalkozni a társadalom gondjaival” *

A brit társadalom valós problémáit illusztrálandó, Hegyi Gyula megemlítette a „Henry Novák” nevű fiatalember halálának ügyét, valamint Nagy-Britannia súlyos infrastrukturális problémáit, például egy nemrég történt súlyos vasúti balesetet, amelyet elavult jelzőberendezések okoztak.

Tanulságok az európai vezetők számára

A műsorvezető kérdésére, hogy mit tanulhatnak az európai államok vezetői Starmer bukásából, Hegyi Gyula kifejtette: a belpolitikára és az uniós politikára kellene koncentrálniuk az olyan súlyos kihívások közepette, mint a gazdasági, energiapolitikai és migrációs problémák.

Példaként hozta fel Németországot, ahol másfél millió menekültet tart el az állam naponta, miközben munkanélküliség van és a német fiatalok kivándorolnak; illetve Franciaországot, ahol félévente megbénítják az országot a gazdasági és szociális okokból (nyugdíjkérdés, migráció) kirobbanó tüntetések. Ehelyett a vezetők (Merz, Starmer, Macron) külpolitikai fellépéssel próbálták kompenzálni hazai népszerűségvesztésüket.

„amikor otthon csökkent a népszerűségük, akkor azzal próbáltak a híradóba meg a tévébe meg mindenütt megjelenni, hogy elrepültek egymáshoz és ilyen nagy dörgedelmes beszédeket intéztek” *

Hegyi Gyula hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok már másfél évvel ezelőtt, Münchenben egyértelművé tette: ha a békefenntartó európai katonákat támadás éri Ukrajnában, nem vonatkozik rájuk a NATO 5. cikkelye. Ezért szerinte „nem érdemes olyan kalandokba bocsátkozni, amiben nincs mögöttünk az Egyesült Államok”.

A német politika és Helmut Schmidt példája

Hegyi Gyula hosszabban elemezte a német politikai helyzetet, Helmut Schmidt volt szociáldemokrata kancellár példáján keresztül. Schmidt három olyan álláspontot képviselt, amelyek ma az AFD-hez kötődnének:

  1. Oroszország-pártiság, a német-orosz jó viszony alapvető fontossága
  2. A nukleáris energia fejlesztése az olajválságok idején
  3. Migrációellenesség: csak a német kultúrához közelálló kelet-európaiak bevándorlását támogatta, az idegen kultúrákból érkezőket elutasította

„Ha most összeveszed azt, hogy Oroszországpárti nukleáris erőt visszavezetni és idegen kultúra, migrációja ellenes, azt mondád kérem szépen, ez az AFD, holott ő úgy volt szociáldemokrata kancellá, hogy senki nem vonta kétségbe, hogy ő egy antirasszista” *

A vendég szerint a rossz, ostoba politika és az ostoba politikusok okozzák a hagyományos pártok hanyatlását. Az SPD korábban 45%-on állt, most 12%-on, és a párt jelenleg éppen Schröder kizárását fontolgatja, ami a vendég szerint abszurd, hiszen a szociáldemokraták örülnének, ha újra olyan sikeresek lennének, mint Schröder.

Felidézte azt is, hogy Boris Pistorius német védelmi miniszter a Litvániába küldendő katonai kontingensről kijelentette: a német katonáknak nem lesz választási lehetőségük, menniük kell. Ezt a kommunikációt Hegyi Gyula párhuzamba állította a korábbi külügyminiszter asszony (Annalena Baerbock) azon kijelentésével, hogy „nem érdekli, hogy a németek mit gondolnak, akkor is támogatni kell Ukrajnát”.

Történelmi tanulságok és a német fegyverkezés

A beszélgetés során felmerült egy történelmi párhuzam is: amikor Németország és Oroszország között jó viszony volt, Magyarország békében élt. A két világháborúban közel 1 millió magyar ember pusztult el, mert az ország belesodródott a német-orosz háborúkba. Hegyi Gyula szerint aggasztó, hogy vannak, akik örülnek Németország fegyverkezésének.

A vendég egy francia filozófus gondolatát idézte: „ha kétkezi munkások a fasisztákra szavaznak, ez nem a kétkezi munkások bűne, hanem a szociáldemokrata meg szakszervezeti vezetőké, akik elárulták őket”. Ezt a gondolatot minden baloldali pártnak fel kellene írnia magának.

Az orosz-ukrán háború állása és az Encorage-i megállapodás

A műsorvezető idézte Juri Usakov orosz elnöki külpolitikai tanácsadó nyilatkozatát, miszerint Oroszország győzelmet vár, és az egyik fél (Ukrajna) nem volt képes végrehajtani az Encorage-i megállapodásokban foglaltakat. Hegyi Gyula szerint az Encorage-i megállapodás valószínűleg csak szóbeli megállapodás volt Putyin és Trump elnök között, írásbeli nem született, és szerinte nem illik Ukrajna jövőjéről a megkérdezése nélkül dönteni.

„valóban azért nem illik úgy megállapodni Ukrajna jövőjéről, hogy nem is konzultáltak vele” *

Az orosz „győzelmi” retorikát a vendég részben a szeptemberi oroszországi választásokkal magyarázta, ahol a kormánypárt a hivatalos közvélemény-kutatások szerint csak 33%-on áll. Ugyanakkor megjegyezte, hogy a többi induló párt (kommunisták, liberális demokraták) még keményebben lépnének fel, mint a jelenlegi vezetés. Hegyi Gyula szerint az oroszok valójában arra játszanak, hogy Ukrajna előbb-utóbb összeroppan, katonailag és energetikailag kimerül. Ugyanakkor békét sürgetett, mivel az orosz gazdaság sem bírja örökké a háborút.

Az Egyesült Államok geopolitikai érdekei és Kína

Hegyi Gyula John Mearsheimer amerikai geopolitikus munkásságára hivatkozva kifejtette, hogy az Egyesült Államok egyetlen valódi kihívója Kína. Mearsheimer szerint minden dollár és minden töltény, amit Ukrajnába visznek, hiányozni fog, ha konfliktusba kerülnek Kínával. Trump ezt érzi, és azért akart megállapodni Oroszországgal, hogy az orosz-kínai blokkot gyengítse, és Oroszország semleges maradjon egy esetleges Tajvan-konfliktus esetén.

„minden dollár és minden töltény, amit Ukrajnába viszünk, hiányozni fog, hogyha szembe kerülünk Kínával” *

A vendég kifejtette, hogy Iránnal kapcsolatban az Egyesült Államok nem veszítette el a háborút, hanem úgy döntött, hogy nem éri meg folytatni. Irán hatalmas területű ország, amelyet szárazföldi csapatok („boots on the ground”) nélkül nem lehet legyőzni, és a vietnámi háború óta az amerikaiak tudják, hogy a jelentős katonai veszteségek politikai bukáshoz vezetnek. Trumpnak már 13 amerikai katona halála miatt is mentegetőznie kell a jelenlegi háborúban.

Lengyel-ukrán diplomáciai feszültség

A műsorvezető beszámolt arról, hogy Karol Nawrocki lengyel elnök kezdeményezte Zelenszkij Fehér Sas érdemrendjének visszavonását, ami az ukrán fél részéről heves reakciót váltott ki: az ukrán államgépezetben dolgozók sorra visszaadták lengyel kitüntetéseiket, és Zelenszkij azt mondta, hogy Nawrocki „arra az útra lépett, amit Orbán Viktor is képviselt”.

Hegyi Gyula szerint jogos volt a kitüntetés visszavonása, és felháborítónak tartja, hogy Ukrajna a náci múltjával dicsekszik, különös tekintettel a lengyelek, zsidók és oroszok elleni tömeggyilkosságokra. Zelenszkij hibájának tartja, hogy rosszul mérte fel a lengyel belpolitikát: azt hitte, Tusk a Nawrockival való szembenállása miatt nem fog kiállni a lengyel áldozatok emléke mellett, de a lengyelek erős hazafias érzelmei ezt lehetetlenné tették.

„Felháborító volt, hogy ilyen kitüntetéseket adnak. Eleve felháborító, hogy Ukrajna maga náci múltjával még dicsegszik is, ahelyett, hogy próbálna ezen túltenni.” *

Zelenszkij zsidó származására és nagyapjának szovjet katonai kitüntetéseire utalva Hegyi Gyula értetlenségét fejezte ki, hogy egy ilyen háttérrel rendelkező személy miért nem mer nemet mondani a nacionalista múltat dicsőítő tendenciákra.

Európa vezetési válsága és a demokrácia jövője

A műsorvezető felvetette, hogy a politikai pártok manapság nem a saját tehetségük, hanem az ellenfeleikkel szembeni meghatározás által emelkednek fel. Hegyi Gyula ezt „vezetési válságként” jellemezte, és kifejtette, hogy hiányoznak a valódi vízióval rendelkező államférfiak és államhölgyek, akik mögött erős társadalmi bázis és intellektuális háttér áll.

A beszélgetés záró részében a vendég az európai demokrácia két alappillérét – a jólétet és a szabadságot – elemezte. Ha a jólét eltűnik és a szabadság korlátozódik (példaként hozta az angliai véleményszabadság korlátozását, amit J.D. Vance is kritizált), akkor nem várható, hogy az emberek mérsékelt pártokra szavazzanak.

„hogyha a szabadság korlátozódik, a jólét meg megszűnik, akkor aztán ne várjuk, hogy az emberek csak azért szavaznak mérsékelt pártokra, mert politikai érettségük van” *

A műsorvezető kérdésére, hogy a mainstream erők a választási vereség esetén is megpróbálják-e megtartani a hatalmat, Hegyi Gyula rámutatott, hogy ha valaki megnyeri a választást és nem adják át neki a hatalmat, akkor „előbb-utóbb erőszakot kell alkalmazni, és ha erőszakot alkalmaznak, akkor már megszűnik az európai demokrácia”. Aki ilyen helyzetben hatalmon marad, az szerinte nem demokrata, hanem „puccsista”.

Az Európai Unió korábbi viszonya Ukrajnához és Oroszországhoz

A műsorvezető kérdésére Hegyi Gyula felidézte 2004-2009 közötti európai parlamenti tapasztalatait. Akkoriban Ukrajnáról alig esett szó, nagyjából ugyanolyan megítélés alá esett, mint Belarusz vagy Moldova. Oroszországgal még létezett az EU-Oroszország együttműködési tanács, a NATO-ban voltak orosz megfigyelők, és működött a NATO-Oroszország tanács. A baltiak és a lengyelek már akkor is próbálkoztak oroszellenes kezdeményezésekkel az Európai Parlamentben, de ezeknek nem volt érdemi befolyásuk. A krími események után (2014) kezdett erősödni a parlamentben az Oroszországgal szemben keményebb fellépést sürgetők hangja, de a tényleges szakítás 2022-ig váratott magára.

⚠️ Értelmezhetetlen vagy bizonytalan szakaszok
  • Az átiratban szereplő „Encorage-i megállapodás” a kontextus alapján valószínűleg egy Trump-Putyin találkozóhoz köthető megállapodásra utal (Encorigi / Encorage), de a pontos helyszín vagy elnevezés nem rekonstruálható egyértelműen.
  • „Henry Novák” nevű fiatalember halála: az átiratban így szerepel, a kontextus alapján valószínűleg egy, a brit társadalmat megrázó esetről van szó, de a név pontos alakja vagy az eset részletei az átiratból nem tisztázhatók.
  • „Gádi című lap”: az átiratban így szerepel, egy lap neve lehet, amelynek Hegyi Gyula külső munkatársa volt, de a pontos név nem rekonstruálható.
Teljes átirat megjelenítése

[00:00:00]Sok szeretettel és tisztelettel köszöntöm az Ultrahang minden kedves nézőit és hallgatóját.

[00:00:02]Én Nagybat Bato Jonatán vagyok.

[00:00:04]Ez itt a Moszkvaér hétfői adása és sok szeretettel köszöntöm itt a stúdióban Hegyi Gyulát korábbi európai parlamenti képviselőt.

[00:00:12]Szervusz és köszönöm szépen, hogy itt vag Szervusz.

[00:00:13]És én is köszönöm a köszöntöm a kedves hallgatókat.

[00:00:17]Mielőtt belevágunk, arra kérek mindenkit, hogy aki még nem tette meg, iratkozzon fel az Utrang csatornájára.

[00:00:22]Rendkívüli adásunk van, rendkívüli hírrel.

[00:00:24]június 22-e, és ma mondott le délelőtt Kir Starmer, Angliának a miniszterelnöke.

[00:00:30]Hogy látod ezt?

[00:00:30]Ugye ő a Munkáspártnak volt a a Prominen szereplője.

[00:00:34]Hatalmas választási győzelmet aradtak a legutóbbi választáson.

[00:00:40]Senki nem gondolta volna, hogy egy eddig fogja bírni.

[00:00:42]Senki nem gondolta volna, hogy ilyen gyorsan össze fog omlani a munkáspártnak a támogatottsága.

[00:00:46]Örültél annak, hogy Star egyébként megbukott?

[00:00:50]Bevallom őszintén, örültem.

[00:00:50]kifejezetten utáltam az elmúlt hónapokban a politikáját, és ha megengeded, nem javítalak ki olyan értelemben, hogy igazad van, hogy nagy többséggel nyerhet, de ez azért nem volt igazán nagy többség, mert Nagy-Britanniában tudjuk, olyan rendszer van, hogy mindenki megnyerje egy csak egyéni képviselői mandátumok vannak, és tulajdonképpen ő az össznépi szavazatok körülbelül 35 vagy 40%-ával nyert, mert egyszerűen a konzervatívok még többet, még többet vesz ztettek és ilyen értelemben nagyon kevés volt talán az olyan körzete, ahol abszolút többséggel nyerte meg a mandátumát.

[00:01:26]Ez inkább azt mutatta, hogy a hagyományos pártok a torik a munkáspárt, és részben a liberális demokraták is annyira meggyengültek, hogy a a legkevésbé gyenge az meg tudta nyerni a választást.

[00:01:42]Hát nagyon-nagyon sok minden miatt nem értettem vele egyet, de talán az első lépése már nyilvánvalóan jelezte, hogy ez mindenfajta hagyományos baloldali értékkel szakít.

[00:01:53]Amikor bevezették, akkor csökkentették a szegényeknek járó fűtéstámogatást.

[00:02:00]Tehát azt, ami még a konzervatívok alatt is megvolt, hogy hát ugye magas energiaszámlánál valamennyit kompenzálnak a nyugdíjasoknak, idős embereknek, ezeket csökkentette.

[00:02:09]És akkor az ember azt mondta, hogy hát valószínűleg nem azért szavaztak a munkáspártra, hogy még a konzervatívoknál is rosszabbul éljenek.

[00:02:20]hogyha nyilván vannak gazdasági gondok, bajok, hát persze jó, ez maguknak köszönhetik a brittek, hogyha ilyen bajaik vannak, de akkor se a nyugdíjasokkal, idősekkel kellene kezdeni olyannak, aki állítólag a szociális érzékenységével tüntet.

[00:02:36]Ugye elég hosszú út vezetett ide, és már szerintem az els az első pár hónapban sokan követelték Starmtől a távozást.

[00:02:44]Tényleg az Egyesült Királyság egyik legnépszerűtlenebb személye.

[00:02:46]Szerintem hogyha az Egyesült Királyság több 100 éves történelmét nézzük, akkor is nagyon sok népszerűtlen intézkedés köthető a nevéhez.

[00:02:56]Kicsit most vizsgáljuk meg talán az orosz-ukrán helyzet szempontjából.

[00:02:57]Mit jelent ez most Ukrajna számára?

[00:02:59]Mit jelent ez most Oroszország számára?

[00:03:01]Ugye az Egyesült Királyság azért egy nagyon érdekes hely, mert ott minden egyes párt ukrán párti.

[00:03:08]Tehát még a reform is, aki akit így nagyon szélső jobboznak, még ők is ukrán pártiak.

[00:03:14]őszintén szóval mindig csodáltam azt a briteknek azt a vadelszántságát, mintogyha egy igazi nagyhatalom lennének, és minden állam be akartak avatkozni ebbe a Oroszország Ukrajna háborúba, és lényegében a a leghalc jó nyilván a baltiakat megélti az ember, de a britek voltak a legharciasabbak ezen a fronton, miközben hát a katonai potenciájuk nagyon gyenge.

[00:03:38]Nem, nem én és nem egy orosz szakértő mutatta ki, hanem egy brit szakértő.

[00:03:43]Emlékszem, amikor arról volt szó, hogy majd egyedül megoldják a ellenőrzését a fegyverszünetnek vagy a majdani békének, és akkor levezette világosan, hogy körülbelül 1500 km hosszú frontszakasz van, és körülbelül a britek 15000 katonát tudnának mozgósítani erre a célra, esetleg 20-at.

[00:04:03]És akkor kiszámolta, hogy mondjuk 100 mként állna egy brit katona egy 1 milliós orosz hadsereggel szemben.

[00:04:09]Hát nem sokat érne.

[00:04:12]Tehát akkor is látszott már, hogy ez a nagyot akar a szarka, de nem bírja a falka.

[00:04:16]Elnézést ezért a mondásért.

[00:04:16]Ugye gondjaik vannak azzal is, hogy a atomtenger alatti járóik igazából senki nem tudja, azok valóban működnek-e.

[00:04:26]Ezekre a tridentekre 100 milliárd fontokat kellene költeni, amit ugye el kellene venni valahol.

[00:04:34]és időnként odarendelte magához az európai vezetőket.

[00:04:39]tulajdonképpen azt hiszem ez egy űrügy is volt.

[00:04:40]Tehát nek Ukrajna ürügy is volt arra, hogy valamilyen módon jelezze, hogy bár kimentek önként a Európai Unióból, amit egyébként a elit nem akart, tehát lényegében a összépi szavazás volt az, amely a Brexitet kivitte őket a az Európai Unióból, de valamilyen bizony módon bizonyítani akarták, hogy ők azért továbbra is vezető szerepet játszanak Európába.

[00:05:03]És hát így alakult ki ez a furcsa vagy E3, ez a Franciaország, Németország Egyesült Királyság, amelyet joggal tiltakoztak ellen a olaszok, spanyolok, lengyelek, hogy hát hogyhogy nem tagja az Európai Uniónak, és mégis az EU-n belül diktálni próbál.

[00:05:22]Ez se volt egy túl szerencsés tőlük.

[00:05:25]Nem tudom, hogy ez az új, ha jól tudom, ez a most megválasztott polgármester lesz egyből a miniszterelnök Manchester polgármester jól mond.

[00:05:34]Na jön mindjárt megnézem majd.

[00:05:35]Igen.

[00:05:36]Igen.

[00:05:36]Majd kijavítodak ezt valahogy.

[00:05:39]Persze.

[00:05:40]Jó.

[00:05:40]Tehát mindenképpen egy polgármester lett most helyette.

[00:05:42]őszinte.

[00:05:42]Szóval bízom benne, hogy valaki sikeresen dolgozott, mint polgármester, akkor több érzéke lesz a társadalom, a brit társadalom valódi gondjaihoz, és kevesebbet próbál szuperhatalmat játszani.

[00:05:55]egyébként hát engem még én se nagyon éltem, akkor meg te végképp nem éltél, de az egész brit magatartás engem a szezi kalandra emlékeztet, amikor tulajdonképpen Franciaország és Nagy-Britannia a szezi csatorna államosítása miatt megtámadta Egyiptomot és megpróbáltott nagy politikát játszani, még nem az oroszok meg az amerikaiak együtt fejbe nem kórintották és meg nem mondták neki, hogy ez már elmúlt az idő, amikor a brit hadsereg brit flotta fölvonul és attól az emberek vigyázba állnak azt gondolom tehát őszintén remélem a hiszen rokonszenves ország rokonszenves.

[00:06:39]Ne hajagj most a könyető sem közben megnézem, hogy ki lesz a akkor meg bele.

[00:06:44]Sajnos akkor torkam is szar.

[00:06:49]Tehát őszintén remélem, hogyha egy polgármesterből lesz most Nagy-Britannia új miniszterelnöke, akkor olyan tapasztalatai vannak a városvezetésből, hogy inkább fog foglalkozni a társadalom gondjaival, szociális kérdésekkel, munkaerő kérdéssel, bevándorlás kérdésével, azokkal, amelyek valóban feszítik a brit társadalmat, hiszen éppen a szerencsétlen Henry Novák fiatalember halála kapcsán láttuk, hogy mennyi mennyien más dolog izgat Ja, a britteket, mint az, hogy most Donyászkvá lesz a tulajdona.

[00:07:23]Mit tanulhat szerinted a az európai nagyhatalmi réteg, vagy az európai államok vezetői?

[00:07:29]Mit tanulhatnak a a Starmer bukásából?

[00:07:31]Ugye azért látjuk, hogy Fredrich Mersnek a népszerűsége sem magas, Emanuel Macron népszerűsége sem magas.

[00:07:37]Talán kivételt jelent az európai hatalmak tekintetében Meloni, aki viszonylag népszerű Olaszországban.

[00:07:44]Szerinted mondjuk Németország és Franciaország tud-e bármit tanulni Starmer példájából?

[00:07:48]Hát ha én lennék a helyükbe, ami persze nehéz, mert nem én vagyok a helyükben, arra gondolnék, hogy alapvetően és döntően a belpolitika és az uniós politika az, amelyben helyt kell ma állni egy vezetőnek, az Európai Unió és benne a tagállamok olyan súlyos gazdasági, energiapolitikai, migrációs kihívásokkal küzdenek.

[00:08:08]elsősorban, hát Németországban másfél millió embert tart el, másfél millió menekültet tart el minden nap a német állam, miközben munkanélküliség van, kivándorolnak a német fiatalok, és egyre kevésbé van jólét.

[00:08:25]Franciaországba fél évente az egész országot megbéítják a tüntetések gazdasági okokból, szociális okokból, mint a nyugdíjkérdés és a migráció kérdése.

[00:08:37]Ezzel kellene foglalkozni.

[00:08:40]Helyette azt látjuk, hogy pont ez a három, a a Merc, a Starmer és a Macron, amikor otthon csökkent a népszerűségük, akkor azzal próbáltak a híradóba meg a tévébe meg mindenütt megjelenni, hogy elrepültek egymáshoz és ilyen nagy dörgedelmes beszédeket intéztek és folyton intézkedtek, és állandóan arról beszéltek, hogy milyen csapatokat küldenek majdön Ukrajnába, miközben az amerikaiak közölték, hogy nem vállalnak garanciát, ért Tehát hogyha egy ilyen biztosított brit vagy francia vagy német katonát, akit odaküldenek ellenőrizni a békét Ukrajnába, az amerékak megmondták, hogyha ezeket támadás éri, nem vonatkozik a NATO ötös parag ötös pontja.

[00:09:26]Ezt a Hexet egyértelműen nyíltan, Münhembe kimondta másfél évvel ezelőtt, és nem változott semmi.

[00:09:33]Már már pedig talán még ezek az emberek se annyi apostolák, hogy odamnek küldeni egy másfél milliós olyosz hadsereggel szemben néhány tizer szerencsétlen katonát, úgyhogy nincs mögöttük Amerika, nincs mögöttük az Egyesült Államok.

[00:09:48]Általában azt gondolom, hogy érdemes lenne józanul, tudomásul venni az ilyen európai önmagukat, nem tudom, hadvezérnek képzelő politikusoknak, hogy Európát csak az Egyesült Államok tudja megvédeni.

[00:10:03]Ezért nem érdemes olyan kalandokba bocsátkozni, amiben nincs mögöttünk az Egyesült Államok.

[00:10:10]2029-ben lesz a következő választás az Egyesült Királyságban.

[00:10:12]És hogyha visszatekintünk az elmúlt két kormányzatnak a pukásához, lényegében a Munkáspárt azért került hatalomra 2024-ben, mert a konzervatívok botrányosan kormányoztak.

[00:10:22]Most, hogyha 202-ben a reform fogja megnyerni valószínűleg a választást, akkor ők meg azért nyerik meg, mert a mert hát a Munkáspárt kormányozott botrányosan.

[00:10:31]Úgy látszik, hogy most már nem igazán emelkedni emelkednek ki azzal politikusok, hogy ők személy szerint milyen tehetségesek.

[00:10:39]Inkább azért emelkednek fel pártok vagy politikai itt Magyarországon is, mert valakivel szemben, vagy valamilyen irányzattal szemben határozzák meg magukat.

[00:10:47]Ez milyen jövőt fest Európa számára?

[00:10:51]Hát sajnos ez egy vezetési válság.

[00:10:53]Természetesen nincs meg az a fajta politikai elit, vagy hogy mondjam, nincsenek meguk a kiváló politikus személyiségek, államférfiak és államhölgyek, ha Merkelre gondolok, aki egyik volt közülük, akik akik valóban vízióval rendelkeznek, ehhez meg tudják nyerni a társadalom támogatását, és van mögöttük egy egy erős társadalmi bázis, meg intellektuális háttér.

[00:11:17]Most hadd mondjak egyetlen példát Németországgal kapcsolatban, ami az AFD-re is valamilyen módon utal.

[00:11:24]Múltkor elolvastam a újból elolvastam a Helmut Schmith kancellárnak.

[00:11:28]Ő volt az egyik legsikeresebb német kancellár, szociáldemokrata volt.

[00:11:32]Megnéztem, hogy három kérdésben hogyan gondolkodott.

[00:11:34]Ő annak idején még a Verma katonatisztja volt, amikor leningrádi blokádot ő is biztosította.

[00:11:41]Utána elment Leningrádba, és megkövette a az ottani embereket, mert hát nyilván ez a blokád szörnyű dolog volt, és egész é nem hát néhány évvel ezelőtt halt meg 16-ban vagy 17-ben, egész életében az Olaszország és Németország közti jóviszonnyan dolgozott.

[00:11:58]mindig azt mondta, hogy Németország számára alapvető fontos, hogy Oroszországgal jó legyen.

[00:12:02]Amikor olajválság, nem most van először olajválság, amikor olajválság volt kétszer, mind a kétszer azt mondta, hogy Németországnak a nukleáris energiát kell fejleszteni, mert hogyha nem jön az olaj külföldről, akkor az atomerőművekkel otthon lehet dolgozni.

[00:12:19]A migráció kérdésében pedig azt mondta, hogy kelet-európai, német kultúrához közelálló kelet-európaiak persze jöhetnek, de egészen más idegen kultúrákból jönnek a bevándorlók, az rossz lesz nekik is, meg a német társadalomnak is.

[00:12:36]Ha most összeveszed azt, hogy Oroszországpárti nukleáris erőt visszavezetni és idegen kultúra, migrációja ellenes, azt mondád kérem szépen, ez az AFD, holott ő úgy volt szociáldemokrata kancellá, hogy senki nem vonta kétségbe, hogy ő egy antirasszista, hogy ő egy antifasiszta, ő egy baloldali politikus.

[00:12:57]Csak józan volt, hülyeségeket, atomerőműveket nem akart bezárni csak azért, hogy zöldre fesse magát, amikor iparra is szükség van.

[00:13:06]És hát akkor mondjuk az SPD 45%-on állt, most 12%-on.

[00:13:13]Tehát azt gondolom, hogy a rossz politik ostoba politikával ostóba politikusok nem tudnak előrejutni.

[00:13:19]Meg lehet, hogy rosszul emlékszem, de Srdet akarják most kizárni a szociáldemokrata pártból Németországban.

[00:13:25]Azért ez is, ez is beszédes.

[00:13:28]Szociemokrák örülnének, hogyha egyszer még egyszer olyan sikeresek lehetnének, mint Sődő.

[00:13:31]Ne, hogyne.

[00:13:31]És akkor még annyit ment azért ez egy külf külpolitikai beszélgetés, de hát nyilván itt élünk mind a ketten Magyarországon.

[00:13:40]Azért ha végiggondolod Magyarország történelmét, amikor Németország és Oroszország között jó normális viszony volt, akkor mi békében éltünk mind a két világháborúb előbb több száz a a holokausztal együtt majdnem 1 millió magyar ember elpusztult a második világháborúba.

[00:13:57]Azért, mert egyszerűen a német orosz háborúnak mi is belesodródtunk.

[00:14:02]Akkor akaratlanul ez a történészek dolga eldönteni, de hogyha nem lett volna német orosz háború, akkor nem halt az első világháborban annyi ember, akkor nem lettek volna zsidó törvények, gulák, kitelepítés, tehát ennyi szörnyűséget.

[00:14:19]És utána még mindig vannak ostóban emberek, akik örülnek annak, hogy Németország fegyverkezik.

[00:14:25]És hogyha már Németország fegyverkezése, akkor egy hír, hogy ugye talán egy pár hónapja jelentette be Németország, hogy katonai kontingenst fog küldeni állandó jelleggel Litvániába.

[00:14:34]Ez ugye azért jelentős, mert igazából Németország először tesziet a második világháború óta.

[00:14:40]Tehát Németország ebben is követi a régi példát.

[00:14:43]És most Boris Pistorius nyilatkozott erről a a katonai tábornyításról, és azt mondta, hogy a német katonáknak nem lesz választási lehetősége, hogy odamennek-e vagy sem.

[00:14:54]Ők ezt parancsolják és oda fognak menni.

[00:14:57]Azért ez is elgondolkodtató ez a kommunikáció.

[00:14:59]Hát ez hasonlít ahhoz, amit az előző külügyminiszterasszony mondott, hogy nem érdekli, hogy a németek mit gondolnak, akkor is támogatni kell Ukrajnát.

[00:15:05]Tehát ez az a politika, amlyel sajnos egy alapvetően mégis csak demokratikus párt, mint a szosz, de meg, hogy a keresztény demokraták elsák magukat, és aztán kétségbe esnek a azért, hogy az emberek esetleg a-re, vagy még annál is szélső jobboldali pártokra szavaznak.

[00:15:23]Egy sajnos már nem tudom a nevét annak a francia filozófusnak, de egy francia filozófus mondta egyszer nagyon bölcsen, hogyha kétkezi munkások a fasisztákra szavaznak, ez nem a kétkezi munkások bűne, hanem a szociáldemokrata meg szakszereti vezetőké, akik elárulták őket.

[00:15:43]Ezt a gondolatot, ha minden ilyen baloldali párt fölírná magának, akkor talán nem itt tartanánk.

[00:15:48]egyébként hát abb a percben ez természetesen, hogyha ugye még önköntes katonaság van egyelőre Németországban, azt mondjuk el lehet fogadni, hogyha valaki bevonul katonának, akkor oda odamegy, ahova vezlik.

[00:16:01]Tehát ettől a 5000 katonától nem fog Putyin urjalma nem fog megdőlni.

[00:16:09]Lényeg az, tehát igen, visszamegyek oda, ne haragudj, ahol ahol mondtam előbb, amíg amerikai védőernyő van Európa fölött, addig az, hogy most Litvániába küldenek, német katonákat küldjenek.

[00:16:19]A litvánok ettől boldogabbak, attól persze annak már nem örülök, hogy a pont a litvánok azok, akik a Litván SSre túlságosan nagy szeretettel emlékeznek, úgyhogy ne ne ugyanez a érzés támadjon bennük.

[00:16:34]De egyébként hát ettől világháború nem lesz.

[00:16:36]Hát a világháború akkor lenne, hogyha Egyesült Állam kihátrálna Európa mögött, és Európa meg ostoba módon provokálná az oroszokat.

[00:16:43]És hát közben Ukrajna, hogy kicsit térünk át Oroszországra és Ukrajnára, összeveszett Lengyelországgal.

[00:16:52]Ugye onnan indultunk, hogy Carol Navryel elnök bejelentette, hogy kezdeményezi azt, hogy visszavonják Zelenskek a Fehér Sas érdemrendjét.

[00:17:01]Ugye ez a lengyel államnak az é legmagasabb szintjű szintű kitüntetése.

[00:17:06]És az ukrán fél is reagált erre, kezdve azzal, hogy az ukrán államgépezetben dolgozó személyek sorra visszaadták az összes Lengyelországtól kapott kitüntetést, illetve Zelenski azt is mondta, hogy nem fogom most pontosan nézni, hogy igazából Navrcki arra az útra lépett, amerre amit amit Orbán Viktor is képviselt.

[00:17:25]Hogyan látod ezt a kérdést?

[00:17:28]Jogos-e az, hogy megvonták ezt a kitüntetést, és jó-e Ukrajának az, hogy most összeveszik Lengyelországgal?

[00:17:34]Hát természetesen jogos, hogy visszavonták.

[00:17:37]Felháborító volt, hogy ilyen kitüntetéseket adnak.

[00:17:42]Eleve felháborító, hogy Ukrajna maga náci múltjával még dicsegszik is, ahelyett, hogy próbálna ezen túltenni.

[00:17:50]Hiszen hát szörnyű dolgok történtek.

[00:17:50]Nem csak lengyeleket, zsidókat, oroszokat is meggyilkoltak nagy számban, amikor a hitleizmussal együttműködtek.

[00:18:00]Azt gondolom, az lehetett egyébként az is benne lehetett a Zelenskinek a döntésében, hogy hogy ő túlságosan a maga szempontjából gondolkodik és nem jutott.

[00:18:11]Nyilván arra spekulált, hogy a Donald Tusk oly mértékben szemben van a Navickal, tehát a a Tuskféle liberálisok és a amennyi a liberálisnak nevezhetőek és a Kacsinski párt között olyan nagy különbség van, hogy ott is úgy működik minden, mint nálunk.

[00:18:26]Hogyha Orbán Viktor mondott valamit, akkor az ellenzék mindig pont az ellenkezőjét mondta.

[00:18:30]Csak nem számolta azzal, hogy a lengyel nép egy nagyon hazafias, nagyon hazaszülető nép és nemzet.

[00:18:37]És ebben a pillanatban Tuszk, akármit gondol, jövőre lesznek választások Lengyelországban, nem teheti meg, hogy azt a látszatot keltse, hogy ő kevéssé áll ki a több 100000 vagy 100z meggyilkott lengyel emléke miatt, mint a köztársasági elnök, akkor biztos elvesztenni a választást.

[00:18:55]A mellett ő is lengyel ember.

[00:18:57]Hát természetesen ki ki szereti azt, aki a nácikat kiszolgálva tömeggyilkosságot hajtott vége.

[00:19:03]Ugye Zelenszki egyébként, akinek a hát tudjuk a származását a zsidó származású és a nagyapja magas kitüntetést kapott, mint a szovjet vörös hadseregnek a katonája, hogy egy ilyen ember miért nyilván nem ő találta ki, és ő nem is nem biztos, hogy ő nem náci.

[00:19:24]Egyszerűen úszik az áral, és nem nem volt elég bátorsága, mert pedig a igazi politikus akkor bátor, amikor a saját hátterjéből jövő rossz ostoba döntésekre nemet tud, nemet mer mondani, és azt mondta, hogy azt mondta volna, hogy nem, nem, nem, akkor mi történik?

[00:19:40]Semmi.

[00:19:43]Ezzel csak magának állt, meg Ukrajnának.

[00:19:46]És akkor van egy ilyen magánéletben is ismerjük ezt a helyzetet, hogy hozol egy rossz döntést, és akkor nem kihátrálnál belőle, hanem amikor támadnak, akkor még idegesebb vagy.

[00:19:55]Kicsit mint amikor csapdába esik valaki, és akkor addig mozgolódik, amíg egy a kötés egy nehezebb nehezebb rajta.

[00:20:03]Igen.

[00:20:03]Aztán jellemző a az Európai elit egy részére is, hogy megvan ez a szovjet múlt.

[00:20:08]Ugye Kajak Kalláasnak az édesapja az, aki még a kommunista időkben magas magas tisztségeket töltött be.

[00:20:13]De akkor folytassuk a Kremüllel ugyanis vagy a Moszkva Kreml Putyin című műsorban Juri Usakov az orosz elnök külpolitikai tanácsadója a következőt nyilatkozta.

[00:20:26]Nem várjuk e megegyezések vagy megállapodások teljesítését.

[00:20:29]Itt utalt az Encorigi megállapodásra.

[00:20:32]Jelen pillanatban az egy győzelmet várunk, saját céljeink megvalósítását várjuk.

[00:20:39]Jelen pillanatban az egyik fél továbbra is elkötelezett az Enkoricban megszedett megállapodások mellett.

[00:20:42]Még a másik fél, úgy tűnik, ezt már most elmondhatjuk, nem volt képes maradikt végrehajtani a ráháruló részt.

[00:20:48]Ami izgalmas az, hogy Oroszország győzelemet, győzelmet vár az ukrajnai háborútól, azért, mert ugye sok elemző beszél arról, hogy az orosz előretörés az lelassult, és hogy Oroszországnak a képességei folyamatosan csökkennek.

[00:21:01]Az orosz kommunikáció mégis az, hogy győzelemre készülnek.

[00:21:03]Mi lehet ennek szent az oka?

[00:21:05]És ténylegesen készülhet-e valójában győzelemre Oroszország, illetve az Egyesült Államok?

[00:21:11]Ö miért nem tartja magát az Encoragei megállapodásokhoz, amit egyébként nem tudjuk, hogy micsoda?

[00:21:16]Igen, azt hiszem, az Encorage idején én is nagyjából figyeltem tulajdonképpen.

[00:21:21]Megállapodás, szóbeli megállapodás valószínűleg született, írásbeli megállapodás nem született.

[00:21:25]És valóban én nem vagyok Ukrajnának a legbőszebb híve.

[00:21:30]Talán ezzel nem szoktak vádolni.

[00:21:32]Tehát valóban azért nem illik úgy megállapodni Ukrajna jövőjéről, hogy nem is konzultáltak vele.

[00:21:37]Tehát a ott megállapodott valamivel a Putyin és a a Trumpelnök, és akkor azt azóta az oroszok úgy hivatkoznak rá, mint egy megállapodás.

[00:21:46]Hát azért valamilyen módon az ukránok véleményét ki kellett ki kellett volna kérni.

[00:21:51]Más dolog, hogy az Európai Uniónak nem kellett volna beleszólni, hogyha addig nem tárgyalt az oroszokkal, akkor nem kellett volna utána mondani, hogy ez mégis csak a mi ügyünk.

[00:22:01]Hát nyilván az oroszok az oroszoknak még azt kell mondani, hát ők ők sincsen ők se angyalok, hogy hát győzünk, győzünk.

[00:22:07]Szeptemberben lesz Oroszországba választás egyébként.

[00:22:09]És nyilván sokan azt mondják, hogy ez nem igazi választás.

[00:22:14]Annyiban a választás, hogy a kormánypárt jelenleg a hivatalos közvéleménykatások szerint csak 33%-on áll.

[00:22:22]Tehát ebből 33%-ot nem lehet úgy fölcsalni, hogy hogy nagy győzelem legyen belőle.

[00:22:27]Más dolog egyébként, hogy a többi párt, amelyik indul elsősorban a kommunisták meg a úgynevett liberális demokraták, amelyek sző jobboldali nacionalisták valójában ezek még keményebben lépnének föl, mint a jelenlegi vezetés.

[00:22:40]Tehát azt gondolom, hogy most azt mondják, hogy győzelmet akarunk, de nyilvánvalóan egy józan béketervet el kellene fogadniuk, mert azért orosz gazdaság se bírja örökké, Oroszországnak se végtelen az ereje, és sokat gyengülhet, de hát aki igazán gyengül az Ukrajna.

[00:22:56]Tehát én szerintem inkább arra játszanak, nem arra, hogy hogy ilyen lass a lassú fölőléstől azt várják, hogy egyszer csak beroppanjon a Ukrajna, összeessen valamilyen oknál fogva már nincs katonája, lebombáznak mindent, nem tud energiát újjat mozgósítani.

[00:23:13]Tehát jó lenne, én annak örülnék, hogyha béke lenne mielőbb.

[00:23:15]És azt gondolom, hogy ez a kijelentés, hogy hát győzünk, győzünk, győzünk, hát ez egy ilyen, mindig ezt mondják, de valószínűleg jobb lenne, hogyha ha békét akarnának.

[00:23:25]Azt mondják, hogy a Trump mit akar, ez naponta változik.

[00:23:27]Hát egyszerűen én szerintem én a Mshimer, John Mirsheimer amerikai geopolitikus munkásságát követtem már sok évvel és tulajdonképpen ha néha okos dolgot mondok, jó az év van, mert a Msajertől pontosan jól látja a világot.

[00:23:45]Az Egyesült Államoknak egy kihívója van a világban Kína.

[00:23:50]Msheimer azt mondta, és azzem nagyon-nagyon igaza volt, hogy minden dollár és minden töltény, amit Ukrajnába viszünk, hiányozni fog, hogyha szembe kerülünk Kínával.

[00:24:01]Ez az igazi benne.

[00:24:03]A Trump ezt érzi, tehát ő pontosan azért akart megállapodni, hogy Oroszálságot vagy maga mellett tudja, vagy legalábbis az orosz kínai blokkot azt gyengítse, enyhítse, hogy amikor konfliktusba kerül Kínával, Tajvan ügyébe, akkor Oroszország semleges legyen.

[00:24:21]Többet már nem remélhet, semleges legyen.

[00:24:24]Ma viszont azt látjuk, hogy Oroszország északkója, aminek a jelentősége nagyon megnőtt.

[00:24:31]Valah egy pár állam volt ma.

[00:24:34]Hát egy nagyon fontos része ennek a én azt vasáromszak nevezem magamban Kínát, Észak-koreát és Oroszországot.

[00:24:42]És hogyha nem ha nem tud nem tud úgy föllépni a Trump, hogy Oroszország azt egy pozitív kedvező dolognak indítsa, lépje, érezze azt, hogy hát ki akarja húzni ebből a háborúból viszonylagos győzelemmel, mondjuk viszonylagos győzelemmel, akkor még inká Peking felé fordulnak.

[00:25:00]Ezt ő érzi, csak hát ugyanakkor el van kötelezve Európában is.

[00:25:05]A közelkeleten tudjuk, hogy hát nagyon-nagyon nehéz kihívással kell Irán egyébként nem Kínáról szól.

[00:25:10]Ugye azért ha megnézzük, hogy Kína honnan szerzett be jelentős részben akkor ott van Venezuela és ott van Irán.

[00:25:19]Tehát Irán az szerinted nem Kínáról szólt?

[00:25:21]Igen.

[00:25:21]De hát természetesen meg akarta gyengíteni Iránt, hogy Kínában ne tudjon együttműködni.

[00:25:27]De hát most már engedi a olajszállítást.

[00:25:29]lényegében nem nem szeretném azt, aki azt mondta, hogy vesztettel szemben, nem vesztett Iránnal szembe az Egyesült Államok nem vesztette el ezt a háborút.

[00:25:39]Az Egyesült Államokban úgy döntöttek, hogy nem éri meg ezt a háborút folytatni.

[00:25:44]Nem éri meg a háborút folytatni azért, mert palcaszállás nélkül nem lehet tovább nem lehet lebombázni egy hatalmas területű országot.

[00:25:54]Tessék a térképen nézni, mindenki nézze meg, hogy meg mondjuk, hogy mekkora Izel és mekkora Irán.

[00:26:00]Izelnek nyilván jobb, sokkal szofisztikáltabb, sokkal jobb fegyverei vannak valószínűleg még elszántabbak is a a katonatisztjei vagy a vezetői.

[00:26:08]Hát csak lakosságra is tízszer annyi irány.

[00:26:10]Csak lakosságra 10 területe meg nem tudom, de sok sok 20zor biztos akkora.

[00:26:16]És de hát a a lényeg ugye van az a mai kifejezés, hogy boots on the ground.

[00:26:20]Tehát a a ha odamennek a katonák a csizmában, akkor sajnos koporsóval szoktak kijönni.

[00:26:25]Ezt a Vietnám volt az utolsó háború, amikor az amerikaiak megtapasztalták, hogy milyen az, hogy odaküldünk nagyon sok katonát és nagyon sokan meghalnak.

[00:26:35]Akkor lényeg az egész a politikai elit belebukott a vietnámi háborúba.

[00:26:41]Nem véletlen, hogy a a Clinton személyében aztán olyan elnök lett, aki kibújt a behívó alól.

[00:26:46]A Trump se volt katona.

[00:26:49]valljuk be őszintén.

[00:26:49]És hát a Trump azzal lett elnök, hogy ő nem csinál katonai kalandokat.

[00:26:56]Nem nem engedheti meg magának azt, hogy nem tudom, nem vagyok katonai szakértő, de Iránba bevonulni az assiszem néhány 100z halottat biztos jelentene.

[00:27:03]És gondoljuk meg, hogy már 13-an haltak meg a mostani háborúban amerikai katona, és már mentegetőzni kell a Trumpnak miatta.

[00:27:15]Kicsit térjünk vissza Európára.

[00:27:15]Amikor te Európai Parlamenti képviselő voltál 2009-ig, ha jól emlékszem, akkor hogyan tekintett?

[00:27:22]Ugye ez ekkor volt az, hogy Putin elmondta Münchenben a hát 2007-ben, ha emlékszem, a a beszédét, a müncheni beszédet.

[00:27:32]Ekkor 2000 4 és 2009 között hogyan tekintettek Ukrajnára és Oroszországra az európai elitben?

[00:27:40]Hát azt hiszem, hogy Ukrajnából nem is nagyon nagyon kevesen tudták, hogy hát tudtuk, hogy van egy Ukrajna, de Ukrajnának semmilyen szerepe nem volt, senki nem beszélt.

[00:27:50]Ugyanolyan vélemény volt nagyjából, mint Beloruszról és a Moldováról.

[00:27:54]Tehát a három ország része.

[00:27:56]Volt is egy ilyen valamilyen keleti együttműködés, ami ezt a három tagállamot meg Grúziát és utána Azerbajdzsánt vagy Ölményországot takta.

[00:28:07]Nem volt ez téma.

[00:28:07]Oroszországgal kapcsolatban.

[00:28:09]Akkor még volt egy ilyen Európai Unió, Oroszország tanács együttműködés.

[00:28:14]A NATOban ott voltak a orosz katonatisztek, ilyen megfigyelő szinten.

[00:28:19]NATO- Oroszország tanácsolt.

[00:28:22]Arra emlékszem pontosan, hogy a baltiak, elsősorban a baltiak meg a lengyelek folyamatosan az Európai Parlamentbe fölléptek, és minden áron próbáltak ilyen orosz ellenes, a maihoz képest átatlan akciókat, hogy fölhívást, meg elintélni a sztalinizmust satöbbi.

[00:28:43]Én emlékszem például, hogy hogy volt egy ilyen kezdeményezés, hogy általában a kommunizmust el kellene ítélni, és akkor odajöttek hozzám francia képviselők, balosok, és akkor végül is elértük a sztalinizmust, a sztalinizmust amely súlyos bűnöket okozott el.

[00:28:58]És hadd dicsekedjem, mert én a Gádi című lapkor néhány egy idei külső munkatársuk voltam, tehát néhány cikket írtam a Gádiek, és akkor írtam, hogy az új varsói szerződést, erről írtam, hogy a három Balti ország és Lengyelország az mennyi Oroszország ellen próbál szövetkezni, de ennek semmilyen befolyása nem volt.

[00:29:23]Hát akkor még a Merkel volt a a kancellár, meg előtte még a K, mind a K, mind a Merkel a sődel vonat követte.

[00:29:30]A franciák meg hát akkor még kifetten élt az a gondolat, hogy Franciaország mindenképp Amerikával szemben úgy próbál ellensúlyozni, hogy azért Oroszország semmi.

[00:29:42]Nem, nyoma se volt ennek, ami történt.

[00:29:44]Jó, hát utána nyilván amikor a krime elcsatolása megtörtént, akkor azért már akkor a bizottságnál dolgoztam, az Európai Bizottságnál dolgoztam, akkor lehetett először olyan érezni azt, hogy a parlamentbe egyre növeksziknek a azoknak a hangja, akik Oroszországgal szemben erősebb uniós politikát folytatnának.

[00:30:03]De ez az Európai Unió Oroszország együttműködés szerintem a 2022-es invázióig bőven megvolt.

[00:30:09]A NATO-ban is utána pendelítették ki az orosz szakértőket.

[00:30:17]Kicsit most visszatérve, ahonnan indultunk, zárásképpen, látjuk azt, hogy a két Ukrajna irányában nagyon elkötelezett kormány is, hát az egyik megbukott, ugye Starmer esetében, Lengyelország esetében pedig hát egy diplomáciai botrány keveredett ki az elmúlt napok eseményéből.

[00:30:36]Milyen hatással lehet ez Ukrajnának a támogatására, illetve Ukrajnának a fronton elvégzett tevékenységére?

[00:30:44]Hát azt nem hiszem, hogy a lengyelek emiatt csökkentenék a Ukrajnának adott támogatást, ha csak nem eszkalálódik tovább a lengyel-ukrán feszültségbe.

[00:30:54]Ezekből a ukrán nacionalistákból még azt is kinézem, hogy még még újabb rossz döntéseket hoznak, amiután Lengyelország már nem teheti azt, hogy nem vesz tudomást róla.

[00:31:07]Nagy-britániáról beszéltünk szerintem, és még rokonom is él Nagy-Britániába, és hát én azt tapasztalom mindenből, meg hát angolul nyilván figyelem a televíziót, hogy hogy Nagy-britániában nagyon komoly társadalmi gondok vannak.

[00:31:24]Tehát nem csak a migrációval is természetesen ez a Novák ügy rámutatott, de egyébként gazdaságilag is az infrastruktúra is nemrég egy súlyos vasúti baleset volt azért, mert a jelzőberendezések olyan régiek, hogy már nem működnek a vonaton.

[00:31:38]Tehát Nagy-Britannia nem az, aminek kívül látszik.

[00:31:43]És szerintem előbb-utóbb kell, hogy olyan politikai elit jöjjön, amelyik azt mondja, hogy tegyük rendbe az országot.

[00:31:50]az a legfontosabb, és nem az, hogy külpolitikát, milyen külpolitikát folytatunk.

[00:31:56]És akkor még annyit nagyon röviden, ezt már többször elmondtam, nagy bölcsességet nem mondok, de mi az, ami Európai Uniót összetartja?

[00:32:02]Mi az a két dolog, amit az emberek hívei a nyugati demokráciának?

[00:32:07]A jólét meg a szabadság.

[00:32:09]Ha jólét eltűnik, akkor tüntetések vannak.

[00:32:13]előbb aztán elfogy a bizalom a szabadságról, meg ugye Nagy-Britanniában több 1zer embert tartoztatnak le azért, mert talán helyesen helytelenül akár a Gázai miatt, Gáza ügy miatt, akár azért, mert a migráció ellen tiltakoz, vagy kiteszi az angol zászlót, vagy kiteszi a a az igazi angol zászlót, nem a britz zászlót.

[00:32:33]Tehát egyre kevesebben.

[00:32:35]És nem véletlen, amikor ugye a a Jay Vens azt mondta, hogy Angliában már nincsen véleményszabadság, ez azért eljut angolok füléig ez a megjegyzés.

[00:32:44]Tehát hogyha a szabadság korlátozódik, a jólét meg megszűnik, akkor aztán ne várjuk, hogy az emberek csak azért szavaznak mérsékelt pártokra, mert politikai érettségük van.

[00:32:55]Te meg én valószínűleg akkor se fogunk se fasisztákra, se vadkommunistákra szavazni, hogyha a ha rossz a kormány, de az emberek, az egyszerű emberek, azok bizony hajlamosak erre.

[00:33:09]Azt viszont látjuk, hogy nagyon ragaszkodnak a hatalomhoz ezek a akár a Munkáspárt, akár a CDU Németországban.

[00:33:17]Szerinted melyiket tartod valószínű forgatókönyvnek, hogy ezek a mainstream erők brutálisan népszerűtlenek?

[00:33:27]Megfog megtartják-e a hatalmat akkor is, hogyha választáson vereséget szenvednek, vagy inkább azt mondják, hogy hogy akkor adjuk át és akkor mutassák meg a az alternatív pártok, hogy mire képesek?

[00:33:38]Ugye láttuk, hogy Romániában választást töröltek el.

[00:33:39]Löpent megpróbálják elletetleníteni attól, hogy elinduljon egy választáson.

[00:33:43]Németországba felhúzták a a tűzfalat.

[00:33:45]Ugye Németországon regionális választáson, tartományi választáson már győzött az AFD, mégse tudott kormányozni.

[00:33:51]Ausztriában pedig ugye a az FPU is megnyerte a választást, mégse kerülhetett kormányra.

[00:33:57]Hát ez nagyon nagy kérdés.

[00:33:57]És ugye a melónia példa arraja, hogyha az úgynevezett szélső jobb oldalt bevonják a hatalomba, akkor elvei egyrészét megtartja egészében azért belesimul az összképbe.

[00:34:08]Lehet persze mondani, hogy Olaszország annyi el van adósodva, hogy nem tud mit csinálni.

[00:34:15]Ez egy nagyon nehéz kérdés.

[00:34:15]Hát ugye ilyen súlyos töltelmi példát nem örömmel hozok föl, de hát amikor a Hitler hatalommal segítették, akkor azt mondták, hogy hát néhány hónap alatt kiderül majd, hogy egy bolond.

[00:34:25]Hát aztán sajnos nem ez történt.

[00:34:30]Másrészt meg lehetséges, hogyha az AFD koalíció lépne a keresztény demokratákkal, akkor az AFD-n belüli mérsékeltek meg a keresztény demokraták együtt tehát egy ilyen erősen jobboldali, de nem szélsőséges politikát folytatnának.

[00:34:45]Hiszen már a migráció leépítését azért a jelenlegi kormány is elkezdte.

[00:34:50]Úgyhogy ezt nem tudom, ezt a jövő fogja kipörögni.

[00:34:52]Egyet nem tudok elképzelni.

[00:34:54]Az, hogyha valóban egy párt el tudom képzelni, de akkor összeomlik minden.

[00:34:59]Tehát ha valaki megnyerja a választást és a hatalmat nem adják át neki, akkor az előbb-utóbb erőszakot kell alkalmazni, és ha erőszakot alkalmaznak, akkor már megszűnik az európai demokrácia.

[00:35:10]És hogyha valaki pucsal hatalma van, akkor nekem már tök mindegy, hogy magát demokratának mondja vagy nem, akkor már nem demokrata, hanem pucsista.

[00:35:20]Ez így van.

[00:35:20]Hát nagyon sok mindenről beszéltünk kezdve az Egyesült Királyságtól egésszel ukrajnáig Oroszország Hegyi Gyula korábbi Európai parlamenti képviselő köszönöm szépen, hogy itt voltál.

[00:35:30]Én is köszönöm szépen.

[00:35:31]Az Utranak minden kedves nézőinek és hallgatóinak köszönöm, hogy velünk tartottak.

[00:35:34]Ha még nem tették meg, kérem iratkozzanak fel az Ultrahang felületeire, illetve elindult az új támogatói felületünk Fix Club néven.

[00:35:42]Ehhez is megtaláltják a linket a leírásba.

[00:35:44]Köszönjük, hogyha ott is támogatnak bennünket.

[00:35:45]Nagyon szépen köszönjük a figyelmet, a támogatásukat.

[00:35:49]Nagyon kellemes estét és délutánt kívánok.

[00:35:51]Viszontlátásra, viszontásra.