Szergej Lavrov bejelentést tett: átverték Oroszországot, új helyzet van? - Hidegkuti Konstantin
- Lavrov szerint az „enkor" átverés volt Ukrajna felfegyverzésére, ezért egyre több orosz vezető határolódik el tőle, és Moszkva a teljes győzelmet célozza meg.
- Az orosz diplomácia visszatérően naiv a nyugati tárgyalópartnerekkel szemben, ami 2014 óta folyamatos csalódásokhoz vezet.
- Trump idején Moszkva azt hitte, Washington leállítja Ukrajna támogatását, de valójában csak az európai finanszírozásra terelés volt a cél, és a Starlinket sem kapcsolták le.
- A fronton az orosz erők lassan nyomulnak előre (Konsztantyinovka, Szlovjanszk térsége), de az ukránok a hadcsoportok határán végrehajtott műveletekkel nehezítik a koordinációt.
-
„Az orosz társadalom... inkább a medvegyevi vonalat preferálná. Hogy ez a miért nem lőttük már ki a döntéshozatali központokat? Című klasszikus kérdés." – Hidegkuti Konstantin
- 17 orosz régióban van üzemanyag-korlátozás, mert a nyári turistaszezon, a finomítók elleni dróntámadások és a krími logisztika zavara a pánikvásárlással együtt ellátási válságot okoz.
- A korlátozások ellenére a lakosság nem békét, hanem keményebb fellépést követel, mert a társadalom többsége a csecsenföldi Haszavjurti megállapodáshoz hasonló kompromisszumot hazaárulásnak tartana.
-
„Ennek márpedig itt a vége az az lesz, hogy itt fogyni fog tovább a háború, hogy így egyszerűen kifáradásig kifárasztásig fog ez menni." – Hidegkuti Konstantin
- Az orosz elit egy része még mindig a 2022 előtti nyugati életstílus visszatérésében reménykedik, de a szakértő szerint ez az illúzió végleg szertefoszlott.
Részletes összefoglaló megjelenítése
Lavrov bejelentése és az orosz álláspont változásai
A beszélgetés kiindulópontja Szergej Lavrov orosz külügyminiszter egyik friss nyilatkozata volt, amelyben az orosz diplomácia vezetője kijelentette: az a bizonyos „enkor" (feltehetően egy előzetes megállapodás) csupán átverés volt, amelynek célja az ukrán fegyveres erők új csapásmérő rendszerekkel való felszerelése és a Patriot-rendszer bevezetése, ezáltal Oroszország legyőzése. Hidegkuti Konstantin megjegyezte, hogy láthatóan egyre több orosz vezető tolja el magától ezt a megállapodást és annak szellemiségét. Jurij Usakov Putyin elnök tanácsadója is arról beszélt, hogy nem ezt a megállapodást tekintik irányadónak, hanem győzelemre készülnek, maga Putyin pedig egy kormányülésen említette az isztambuli megállapodásokhoz való visszatérést és a teljes győzelemre való törekvést.
A szakértő szerint az orosz vezetés részéről visszatérő minta a nyugati partnerekkel kötött megállapodásokba vetett naiv bizalom – ez a fajta hozzáállás egészen a 2014-es eseményekig visszavezethető. Felidézte, hogy a Janukovics elnöksége alatt megkötött, előrehozott választásokról szóló megállapodás is kútba esett, miután Janukovics elhagyta Kijevet és a Majdan-tüntetések nyomán megbuktatták. Ez a tapasztalat is előre vetítette, hogy a mostani helyzet sem fog simán rendeződni.
„Úgy tűnik, minthogyha mindenki mostanában az oroszok részéről eltolná magától enkorot." – Hidegkuti Konstantin *
„Szóval 10 hónap után ráeszmétek arra, hogy enkor is lehet, hogy nem megoldás. Gratulálok." – Hidegkuti Konstantin *
Az orosz vezetés naivitása a nyugattal
Hidegkuti Konstantin hosszasan elemezte az orosz külpolitikai gondolkodás egy állandó sajátosságát: azt a „Stockholm-szindrómaszerű" naivitást, amellyel Moszkva a nyugati tárgyalópartnerek felé fordul. Az orosz vezetés előszeretettel bízik abban, hogy a másik fél úriemberként fog viselkedni és tartani fogja magát a megállapodásokhoz, ahogy az a régi iskolás diplomáciában szokás volt. Ez a mentalitás azonban a 21. század geopolitikai realitásai között már nem működik – különösen nem az Egyesült Államokkal szemben, amelynek évtizedes stratégiája, hogy Közép-Kelet-Európán, konkrétan Ukrajnán keresztül egymásnak ugrassza Nyugat-Európát és Oroszországot, megakadályozva ezzel egy egységes, Lisszabontól Vlagyivosztokig terjedő Európa kialakulását.
A szakértő szerint ez az angolszász geopolitika alapgondolata, és az ukrajnai háború is ebbe a hosszú távú keretbe illeszkedik. Ugyanakkor az orosz elit egy része – élükön olyan személyekkel, mint az Amerika-szakértőként funkcionáló Jurij Usakov – hajlamos volt azt hinni, hogy Donald Trumppal majd sikerül áttörést elérni.
„Itt azért látjuk azt, hogy a ezt szokták és nagyon udvariosan is beszéltek egyébként Trumpról és az USáról folyamatosan." – Hidegkuti Konstantin (az orosz vezetés Trump iránti attitűdjéről) *
Trump szerepe és a „hajlandók koalíciója"
A beszélgetés felidézte, hogy Donald Trump elnöksége idején komoly reményeket fűztek Moszkvában ahhoz, hogy Washington hátat fordít Ukrajnának, és kikényszeríti a békét. Trump állítólag azt mondta Putyinnak, hogy majd megbeszéli Zelenszkijjel a csapatok kivonását és a háború megállítását. Hidegkuti szerint még az is elképzelhető, hogy Trump és Zelenszkij is nyitott volt erre, ám azóta a „hajlandók koalíciójának" megmaradt tagjai lebeszélték erről az ukrán elnököt.
A szakértő egy beszédes párhuzamot vont: ez lényegében ugyanaz a forgatókönyv, mint az isztambuli tárgyalások idején volt, csak most már Boris Johnsonnak sem kellett Kijevbe mennie, elég volt „a finn Stubbot" odaküldeni, hogy egyeztessen Donald Trumppal. Ebben a helyzetben az orosz diplomácia ismét ugyanabba a csapdába sétált bele: feltételezte, hogy a másik fél egyszerűen leállítja Ukrajna finanszírozását és ráveszi Kijevet a megegyezésre. Valójában azonban Trump sem a támogatás azonnali leállítását ígérte, hanem csak azt, hogy ne amerikai pénzből, hanem európai forrásokból fizessék tovább Ukrajnát.
„Sőt Trump volt először, aki halált okozó fegyverzetet is biztosított Ukrajna számára..." – Hidegkuti Konstantin *
Kitért arra is, hogy az Egyesült Államok a gyakorlatban sosem fenyegette azzal Ukrajnát, hogy lekapcsolja a Starlink rendszert, mert az az ukrán védelem azonnali összeomlását idézné elő. Marco Rubio is világossá tette ezt még 2025 tavaszán, az ovális irodai konfliktus idején. A Starlink fenntartása egyébként üzleti szempontból is kifizetődő Elon Musk SpaceX cége számára, amit most már nagyrészt európai államok – köztük valószínűleg Lengyelország – finanszíroznak.
„Szóval az Egyesült Államok oldaláról ez a állapodjunk meg, meg legyen vége. Ez ilyen halfhearted, ahogy angolul szokták mondani, ilyen félgőzzel végrehajtott erőfeszítés volt." – Hidegkuti Konstantin *
Háború a harctéren: fronthelyzet és kilátások
A fronton kialakult helyzet kapcsán Hidegkuti Konstantin kifejtette, hogy mind az orosz, mind a nyugati narratíva részben saját igazságát közvetíti, de a teljes képet egyik sem adja vissza. Az orosz erők valóban előrenyomultak a donbaszi régióban: Konsztantyinovka erődváros jelentős része már orosz ellenőrzés alá került, és várhatóan hamarosan teljes egészében elesik. Emiatt az ukrán erők már megkezdték Kramatorszk és Szlovjanszk ipari infrastruktúrájának kitelepítését – például a Bohdana önjáró tüzérségi lövegeket gyártó üzemeket is áthelyezik. Az orosz csapatok Szlovjanszktól mindössze néhány kilométerre állnak, miután Sziverszket sikerült elfoglalniuk.
Ugyanakkor a front dinamikája általánosságban lelassult. Az aporozsjei fronton, a kijevi erők a kahovkai víztározó térségében több pozíciót visszafoglaltak (pl. Sztyepnohirszk környékén), és jellemzően a keleti és déli orosz hadcsoportok felügyeleti zónáinak határán hajtanak végre műveleteket, megnehezítve ezzel az orosz erők koordinációját.
„A fronton az oroszok haladnak előre... de mind a kettőnek megvan részben a saját saját igaza, de nem teljesen." – Hidegkuti Konstantin *
Az üzemanyag-ellátás válsága Oroszországban
A másik hangsúlyos téma az egyre szigorúbb üzemanyag-korlátozások bevezetése volt, amely ma már 17 orosz régiót érint. A szakértő részletes magyarázatot adott a jelenség hátterére:
A nyári turistaszezon hatása: A nyári hónapokban Oroszországban jelentősen megnő a benzin iránti kereslet, mivel a lakosság jelentős része autóval indul a Fekete-tenger partjára – beleértve a Krímet is, ahová 2022 óta nem járnak légi járatok, így a közúti forgalom extrém terhelést kap. Ez a fajta felhasználási csúcs hasonló, mint amikor Oroszország télen támadja az ukrán energetikai hálózatot: akkor van a legnagyobb igénybevétel, így akkor a leghatékonyabb a csapás.
A finomítói struktúra jellege: Az orosz olajfinomító infrastruktúra alapvetően dízel előállítására van kalibrálva, a benzin előállítása jóval kisebb kapacitású. Normál körülmények között ez elegendő a hazai igények fedezésére plusz egy minimális exportra, ám a finomítók elleni ukrán dróntámadások, leállások és légvédelmi építések miatt a benzin-termelés éppen a kritikus nyári csúcsidőszakban esik vissza. Mivel a rendszerben nincs számottevő benzintartalék, a kiesés azonnal érezhető.
A Krím ellátási útvonalainak támadása: A 2022-es krími híd elleni robbantás óta a vasúti hídon érdemben nem szállítanak üzemanyagot, mivel egy égő szerelvény súlyos károkat tud okozni. A vasúti szállítókapacitás egyébként is korlátozott, ráadásul a bérbeadó cégek sem szívesen kockáztatják vagyonjaikat. A szárazföldi folyosóra terelődött üzemanyag-logisztikát az ukrán fél szisztematikusan támadja közepes hatótávolságú drónokkal (pl. a „Hornet" típusúakkal), és a tartálykocsik elleni csapások rendre sikerrel is járnak.
Az ukrán hadvezetés – élén a „Fiodorov" nevű védelmi miniszterrel és a „Brodi" hívójelű parancsnokkal – kifejezetten arra játszik, hogy a krími turistaszezon kellős közepén vágja el a félsziget üzemanyag-ellátását.
Pánikvásárlás és korlátozások: Az ellátási nehézségeket tovább súlyosbítja a lakossági pánikvásárlás („ha kevés a benzin, inkább otthon is tárolok belőle"). Az emberek kannákba, hordókba tankolnak, ami még jobban kiszívja a kutak készleteit. Ezt a krími vezetés üzemanyag-korlátozással, az üzletek nyitvatartásának rövidítésével, a tömegközlekedés este 9 órai leállításával és az éjszakai közvilágítás csökkentésével próbálja ellensúlyozni.
A szakértő hangsúlyozta: bár az ellátással valóban vannak gondok, a pánikreakció és a felhalmozási ösztön a probléma jelentős részét önmagában generálja. Ugyanez a mechanizmus játszódott le korábban Magyarországon is, amikor a hatósági üzemanyagárak kivezetésekor pánikvásárlás alakult ki.
„Nem azt mondom, hogy nincs probléma az ellátással, csak az ellátás potenciális problémáit súlyosbítja az, hogy hogyan áll hozzá az adott lakosság." – Hidegkuti Konstantin *
Társadalmi hozzáállás: az orosz közvélemény és a háború támogatottsága
A beszélgetés visszatérő motívuma volt, hogy a nyugati megfigyelők gyakran félreértelmezik az orosz társadalom háborúval kapcsolatos attitűdjét. A nyugati narratíva szerint a dróntámadások Moszkváig való elérése és az üzemanyag-hiány elégedetlenséget szül, ami a háború befejezésének irányába hat. Hidegkuti Konstantin szerint ez alapvető tévedés.
Az általa felvázolt kép szerint az orosz társadalomban egyáltalán nem a meghátrálás, hanem épp ellenkezőleg: a keményebb fellépés igénye fogalmazódik meg. Aki a háborút ellenzi, az sem a kapitulációt, hanem a határozottabb katonai megoldást követeli – „miért nem lőttük már ki a döntéshozatali központokat?" típusú kérdések formájában. A társadalom hangulata sokkal közelebb áll Dmitrij Medvegyev keményvonalas retorikájához, mint a vezetés „himi-hümi" diplomáciai egyensúlyozásához.
Ezt a szakértő a csecsenföldi háborúk történelmi párhuzamával támasztotta alá: az 1996-os Haszavjurti megállapodást, amely gyakorlatilag Oroszország kivonulását és Csecsenföld önállóságának elismerését jelentette, az orosz társadalom mindmáig a 20. századi orosz történelem egyik legnagyobb árulásaként éli meg. Ha most a Vlagyivosztoktól keletre eső területek sorsáról hasonló kompromisszum születne, az a társadalom szemében a teljes hazaárulással lenne egyenértékű. Zjuganov, a kommunista párt vezetőjének jóslata szerint ez akár forradalomhoz is vezethetne, mert a háború immár olyan régen tart és olyan magasak a tétjei, hogy a minimális orosz győzelmi feltételek is sokszorosan meghaladják azt, amit a nyugati partnerek vagy Ukrajna elfogadhatónak tartanának – és ez fordítva is igaz.
„Az orosz társadalom... inkább a medvegyevi vonalat preferálná. Hogy ez a miért nem lőttük már ki a döntéshozatali központokat? Című klasszikus kérdés." – Hidegkuti Konstantin *
„El viszem én a saját hátamon a taktikai atomot." – Hidegkuti Konstantin (az egyszerű orosz ember feltételezett reakciójáról) *
A szakértő szerint ez a folyamatos feszültség az elit nyugatbarát kompromisszumkeresése és a társadalom egyre radikálisabb elvárásai között előbb-utóbb feloldhatatlanná válik. Kérdés, hogy a közelgő parlamenti választások és a vezetés esetleges „leeresztő szelep" funkciója meddig tudja ezt a dinamikát mederben tartani – ha egyáltalán képes rá.
A konfliktus kimenetele
Hidegkuti Konstantin végső következtetése az volt, hogy a háború előbb-utóbb a teljes kifáradásig fog elhúzódni. A harctéren nem várható áttörés, sem az egyik, sem a másik oldal részéről, a diplomáciai erőfeszítések pedig rendre zátonyra futnak. Az orosz elit egy része még mindig dédelgeti azt az illúziót, hogy a háború után minden visszatér a 2022 előtti állapotokhoz – Londonba lehet járni vásárolni, Monacóba nyaralni, a gyerekeket brit egyetemre küldeni –, ám ez soha többé nem fog így lenni. Az orosz vezetés egyszerre próbál benne is lenni a konfliktusban és kívül is maradni rajta, de ez a kettős játék hosszú távon nem fenntartható.
A beszélgetés lezárásaként a szakértő megismételte korábbi, a videóban is felidézett álláspontját: ez a háború már az alaszkai incidens idején eldőlt abban az értelemben, hogy nem lesz belőle gyorsan tető alá hozott béke – sem a tárgyalóasztalnál, sem a harctéren.
„Ennek márpedig itt a vége az az lesz, hogy itt fogyni fog tovább a háború, hogy így egyszerűen kifáradásig kifárasztásig fog ez menni." – Hidegkuti Konstantin *
„Alaska után is, hogy nem lesz ebből béke." – Király Tamás (utalva Hidegkuti korábbi álláspontjára) *
⚠️ Értelmezhetetlen vagy bizonytalan szakaszok
- „enkor", „enkorsi", „enkoric", „enkorot": Az átiratban többször szerepel ez a szó vagy annak ragozott alakjai. A beszélgetés alapján egyértelmű, hogy egy megállapodásról van szó (valószínűleg az isztambuli vagy egy másik előzetes tűzszüneti/rendezési egyezmény), de az automatikus beszédfelismerés által produkált szóalak pontosan nem azonosítható be. Lehet ASR-hiba, pl. a „minsk" vagy egy angol/ukrán kifejezés torzulása.
- „palatinrendszer": A szövegkörnyezet („új csapásmérő rendszerek" és a haditechnikai kontextus) alapján nagy valószínűséggel a Patriot légvédelmi rendszer félreismert alakja.
- „Fiodorov elnevezésű ukrán védelmi miniszter": Több ukrán vezető is hasonló nevű (pl. Mihajlo Fedorov a digitális átalakulásért felelős miniszter), de hogy konkrétan a védelmi miniszterről lenne-e szó, és a név pontosan hogyan hangzik, az az átiratból nem dönthető el egyértelműen.
- „magát magyar hívójelként azonosító brodi": Az „Brodi" egy ismeretlen katonai hívójel, további információ hiányában nem rekonstruálható, hogy kiről vagy miről volt szó pontosan.
- „Witkof" mint amerikai megbízott: Valószínűleg Steven Witkoffról, Trump korábbi közel-keleti megbízottjáról van szó, aki Ukrajnával kapcsolatos tárgyalásokon is részt vett. Az átírásban a név kismértékben torzult.
Teljes átirat megjelenítése
[00:00:00]Tisztelettel köszöntöm a kedves hallgatókat.
[00:00:01]A mikrofonnál Király Tamás.
[00:00:03]Az Ultrahang stúdiójában pedig Hidegúti Konstantin nemzetközi kapcsolatok szakértő.
[00:00:06]Szia Konstantin.
[00:00:06]Köszöntünk a műsorban.
[00:00:08]Én köszönöm a meghívást.
[00:00:10]Azonnal bele is vágunk a mai adásunkba.
[00:00:11]Előtte gyors szolgálati közlemények.
[00:00:13]Kérem, hogy lájkolják ezt a videót, iratkozzanak fel a csatornákra.
[00:00:14]ajánlom a fix klubot figyelmükbe, ahol vágatlanul kapnak reklámmentesen és sokszor előbb tartalmakat, illetve exkluzív tartalmak is vannak, és egy nagyon jó közösség épül ott az ultrahanga.
[00:00:27]Illetve szeretném még elmondani, hogy jövő héten személyesen is találkozhatnak velünk Ópuszta szeren, méghozzá július 4-én a Magyarokszágos gyűlésén, Hidegkúti Konstantinnal, de Kamillával, deceni Misivel és másokkal is leszünk.
[00:00:40]egész napos programok a részleteket megtalálják a magyarok országos gyűlésének a honlapján a modogy.h- most pedig belevágunk a mai adásba és rögtön egy szergely Lavrov nyilatkozattal kezdenék.
[00:00:50]Nem azt, amit Sierartó Péterrel beszélt Panyi Szabolcstólmácsolásában, hanem egy olyan nyilatkozat, amelyben azt mondja Szerge Lavrov, hogy enkor is csupán egy átverés volt az ukrán fegyveres erők új csapásmérő rendszerekkel való átfegyverzésére és a palatinrendszer bevezetésére, hogy megkíséreljék legyőzni Oroszországot.
[00:01:10]Úgy tűnik, minthogyha mindenki mostanában az oroszok részéről eltolná magától enkorot.
[00:01:13]Juri Jusakov Putyin elnöknek a tanácsadója is már arról beszélt, hogy nem az enkorsi megállapodást tekintik, hanem győzelemre készülnek.
[00:01:21]Putyin meg tegnap tartott kormányülést, és ott is most már ott az vagyás volt, mert ott beszélt az Iztanbulhoz történő visszatéréshez is, meg arra is, hogy a teljes győzelemre készülnek.
[00:01:31]Mi most a helyzet?
[00:01:34]Volt még egy megjegyzése Putyinnak, hogy a különleges katonai művelet során addig megyünk, ameddig szükséges.
[00:01:39]Ez a ez a klasszikus, hogy lehet, hogy még Harkov H harkovot, Nikola Jevet, Odessát hozzácsapjuk itt a a részekhez, de ahonnan kiindulunk, e várható volt.
[00:01:52]Szóval Minsk 1, Minsk 2, a tárgyalások, Zelenski, most nem fogom a elmúlt 10 10, bocsánat már 12 évnek az esemény horizontját itt végig végignyalosni, ahol kiindulhatunk onnan is, hogy milyen megállapodást kötöttek volna az előrehozott választásokról.
[00:02:11]Ott Janukovics, Janukovic, ahol aztán ahogy eltűnt, eltűnt, elhagyta kijevet a Európai tárgyaló delegáció.
[00:02:21]hirtelen hirtelen megbuktatták Janukovicot, és akkor borult az egész a Majdannal.
[00:02:27]Szóval nem ez az első.
[00:02:29]És ahogy az orosz Telegram csatornáknál mondják, vagy írják, hogy Gorbacsovóta mintha az orosz vezetés ilyen kicsit naivitásba élne itt a nyugat megbízhatóság és a nyugati szerződések kapcsán.
[00:02:45]Szóval 10 hónap után ráeszmétek arra, hogy enkor is lehet, hogy nem megoldás.
[00:02:49]Gratulálok.
[00:02:51]Szóval azt már majdhogy nem az elején elején lehetett vol Igen.
[00:02:55]Te már mondtad Alaska után is, hogy nem lesz ebből béke.
[00:02:57]Emlékszem.
[00:02:58]Igen.
[00:02:58]És most sokan fel is kapták a fejüket, mert akkor nagyon optimisták voltak.
[00:03:01]Ugye ezt tavaly augusztus környékén tü Igen.
[00:03:04]Szóval én most YouTube kompatibilisen maradok itt a Köszönjük szépen a a nyilatkozatok kapcsán.
[00:03:08]De hát bizonyos erdőben megint csak belesétáltak vagy belerepültek itt az orosz diplomácia oldaláról.
[00:03:14]Szóval de szerinted az oroszok tudták azt, hogy itt bele fognak sétálni ebbe az erdőbe, és tényleg bizakodóak voltak, vagy ők is tudták, hogy ez nem fog menni?
[00:03:25]Mert ha jól értem, akkor itt az történt, hogy Trump elnök azt mondta Putyinnak, hogy majd ő megbeszéli Zelenszkivel, hogy vonják ki a csapatokat és akkor ott megállhat a háború.
[00:03:35]Talán még Trump is őszintén hitt ebben, még lehet, hogy Zelenszki is nyitott lett volna rá, viszont elkísérték a hajlandóak koalíciójának azóta megfogyatkozott tagjai, és meggyőzték, hogy ez úgy nem annyira jó helyzet.
[00:03:48]Gyakorlatilag ugyan ugyanaz volt, csak már jóval gyengébb kiadásban, mint Istanbulnál.
[00:03:53]Most nem kellett Boris Johnsonnak Kievbe mennie, hanem elég volt csak a talán Stubbot, a finnököt oda beküldeni, hogy egyeztessél légy szíves Donald Fredicel.
[00:04:03]Szóval eb ebből a szempontból megint csak van az orosz diplomáciábannak meg az orosz vezetésnek megint csak elég gorbacsó, hogy visszamenjünk.
[00:04:15]Most nem megyünk történelmi távlatokba.
[00:04:18]Mondjuk ez is már részben történelmi távlat.
[00:04:20]Szóval van egy egyfajta ilyen Stockholm szindróma szerű naivitás a nyugattal szembe, hogy úgymond, hogy ők majd, mármint a tárgyalópartnerek is, majd úri emberekként fognak viselkedni, és tartják magukat ahhoz, amiben megállapodtak, ahogy ez a régi diplomáciában szokott lenni.
[00:04:42]Hát mond mondanám azt, hogy így az első világháború előtti időszaknak úgymond igen, ez a urak közti nemesi megállapodás, hogy nemesi szavamat adom rá, hogy akkor én nem foglak tégedet meg tégedet igen megtámadni.
[00:05:01]Nem így működik.
[00:05:01]Szóval itt is az volt.
[00:05:04]Valószínűleg azért azt látni lehetett az orosz vezetésben, hogy egyfajta ilyen lutrit, vagy nem is annyira lutrit, egyfajta tétet.
[00:05:10]Szóval a piros 17-est meg megrakta a Trumppal, hogy akkor na itt lesz Trump, ez majd nem a Bideni külpolitikát fogja vinni, merthogy Biden a fő konkurenciája volt itt a az amerikai vezetés szempontjából, ő majd eldobja magától Ukrajnát.
[00:05:29]És volt egyfajta remény az orosz vezetés oldaláról, hogy itt majd itt majd vele meg lehet állapodni, nem?
[00:05:35]Szóval itt azért látjuk azt, hogy a ezt szokták és nagyon udvariosan is beszéltek egyébként Trumpról és az USáról folyamatosan.
[00:05:43]Igen.
[00:05:43]Szóval ezt szokták amúgy mély államnak hívni.
[00:05:45]Most nem belemenve a részletekbe.
[00:05:47]Ez gyakorlatilag az, hogy vannak olyan külbelpolitikai, biztonságpolitikai katonai tényezők és folyamatok, illetve irányultságok, amik országtól, bocsánat, nem is országtól, vezetéstől függetlenül működnek.
[00:06:03]Szóval azért, hogyha megnézzük, hogy a elsőtelem kormányzat alatt is folytatódott Ukrajna finanszíro finanszírozása, sőt Trump volt először, aki halált okozó fegyverzetet is biztosított Ukrajna számára, amivel korábban dicsekedett, de nem tudom, hogy most visszaf visszavonja-e ezt a szavát.
[00:06:20]Most tudjuk, hogy pendulumként ide-oda szokott nyilatkozati szinten mászkálni.
[00:06:28]De szóval várható volt, hogy miután az Egyesült ez az egész majd projekt Ukrajna leválasztása, Ukrajna betolása potenciálisan a NATO, de legalább a nyugati érdekszféra alá, ez már egy hosszú évtizedes folyamat.
[00:06:42]És itt az, hogy Trump megoldja, nem oldja, várható volt.
[00:06:48]Szóval, hogyha megint csak nem négy éves periódusokban gondolkodunk, hanem longdüré, ahogy anno annoó ezt a kifejezést tanították nekünk az egyetemen, ilyen hosszú korszakokban, ott azért látjuk azt, hogy bizony ez egy hosszútávú hosszútávú stratégia itt ez az Ukrajnán keresztül amúgy Európ Ukrajnán vagy bővebben vett középkelet-Európán keresztül egymásnak ugrasztani Nyugat-Európát Oroszországgal, hogy ne tudj tudjon létrejönni egy egységes Liszabontó Vlagyivosztokig tartó Európa, amely potenciálisan nem csak Kínát, hanem az Egyesült Államokat is gazdasági katonai téren tudná veszélyeztetni.
[00:07:29]Szóval ez az angolszáz geopolitikának az alapja a 19, amióta a geopolitika alapvetően létezik, mint tudomány áginder féle geopolitikai iskolától kezdve, hogyha nézzük ezeket a részeket.
[00:07:42]Szóval ez evidens volt.
[00:07:42]És persze volt egyfajta naivítás, megint csak odajutünk vissza az orosz vezetés részéről, ahol amúgy érdemes megjegyezzük, hogy kifejezetten Nusakov, aki nem Amerika barátnak hívnám, hanem inkább ilyen Amerika szakértő, vagy mondjuk úgy a Amerika miniszter gyakorlatilag.
[00:08:02]Gyakorlatilag igen.
[00:08:02]Minister of the Americas kábé.
[00:08:04]Szóval ilyen Amerika specifikus műsakov és ugye ez vicces, mert ugye a Witkof volt amerikai részről a közelkeleti megbízott, aki Ukrajnában tárgyalt gyakorlatilag.
[00:08:15]És akkor volt egyébként valami ukrán megbízott is, akire már lehet, hogy nem is emlékszünk és szóval sőt, hogyha azt nézzük, akkor Peskov az elnöki szóvivő, az turkológián végzett magyarán, és vannak olyan videók, ahol törökül beszél.
[00:08:29]Szóval így két kelog volt egyébként mint az ukrán megbízott, de ő aztán ilyen hát szegényug elpárolgott, mint enkoric szelleme.
[00:08:37]Igen.
[00:08:37]És akkor kihelt a ljét.
[00:08:37]De visszatérve az eredeti eredeti problémára várható volt.
[00:08:41]Szóval ott a legegyszerűbben, hogyha Amerika tényleg azt mondaná, hogy legyen vége és akkor rávenni Ukrajnát arra, hogy legyen megállapodás.
[00:08:50]Valójában Ukrajnát kéne rávenni arra, hogy legyen megállapodás és nem Moroszország, mert ugye azt mondják, hogy az ukránok hajlandóak lennének már Putyinnal találkozni meg minden, de most valójában a csúnya oroszok nem akarnak és nem is értik, hogy az oroszok miért nem mikor a harctéri realitás meg azt mutatja, hogy most Ukrajna sokkal jobban áll a fronton, mint az oroszok.
[00:09:07]Hát skizofréniát szokták gyógyítani, de az egy másik kérdés.
[00:09:12]Ö meg az, hogy a valóságtól történő elugaszkodás az mennyire mennyire pszichotikus eset, az ebbe most ne menjünk bele.
[00:09:22]Akinek az ének az esőben a kedvenc dala, ott azért lehet gyanú.
[00:09:24]Igen.
[00:09:24]Szóval visszatérve itt azért mondta, azért érdemes Ukrajnát mondani, mert fő szponzorként átvitt vagy közvetett vagy közveten értelemben az Egyesült Államnak Ukrajnára van ráhatása, illetve hát a kedves európai partnerekre.
[00:09:41]Szóval így, hogyha azt nézzük, akkor például hogyan lehetne Ukrajnát úgymond rávenni, lekapcsolni a Starlinket.
[00:09:48]Egy héten belül az ukrán kommunikáció és az ukrán nem is logisztika, az ukrán kommunikációs hálózat az összerogyna, mert ugye a Starling műholdakon alapul az ukrán parancsnoki lánc, illetve a mélységi csapásmérések Oroszország területe ellen.
[00:10:04]És hogyha azt mondják, hogy jaj, bocsi, hát úgy gondoltuk, hogy mi már ebben nem veszünk részt, és akkor oldjátok meg magatoknak, nem kaptok Starlinket, akkor azon azonnali hatást lehetne.
[00:10:15]De mint láttuk, ezt Rubio is mondta.
[00:10:17]Emlékszünk még, amikor 25 tavaszán voltak az ilyen összezördülések, amikor összebalhéztak Zelenskijel is a az ovális irodában, hogy igen, igen, igen, lehet, hogy ezt meg ezt nem kapjátok meg, de nem fogjuk lekapcsolni a Starlinket, mert az Ukrajna azonnali vereségét idézné elő.
[00:10:38]És egyszer volt valami konfliktusnál, amikor pár napra lekapcsolták, és az tényleg okozott problémá.
[00:10:42]Pontosabban ott se kapcsolták le, mert pont Kellog volt az, aki amúgy betudta, hogy ja amúgy csak izé, csak a csak bizonyos hírszerzési adatokat nem kaptak meg, de a Starlingot működtettük.
[00:10:51]Szóval azért látjuk azt, hogy az Egyesült Államok is ilyen fél egyébként a Starling Ukrajnában történő működtetése az egy humanitárius dolog, vagy valójában az egy üzleti biznis?
[00:11:04]Az egy a Elon Musknak meg mondhatjuk így a Starlinket üzemeltető SpaceX vállalatnak ez egy nagyon jobb biznisz.
[00:11:10]És kapnak érte pénzt.
[00:11:10]abszolút kapnak érte pénzt.
[00:11:13]És azt hiszem, miután az Egyesült Államok már nem fizeti a cechet, ha ha azt hiszem talán Lengyelország, most nem vagyok benne biztos, hogy Lengyelország lehet, hogy lehető se sokáig.
[00:11:23]Igen.
[00:11:23]És pár európai partner az, aki ezt biztosítja, ezt az összeget.
[00:11:26]Szóval oda jutunk vissza, hogy itt ugyanúgy mintogy hivatalosan a Starlink nem működik Oroszország fölött, mégis a Starlinkeket alkalmazzák arra, hogy Oroszország mélységi Oroszország elleni mélységi csapásméréseit.
[00:11:38]Van némi dihotómia kettő között, vagy mint amikor elkezdték fehér listázni az ukrán starling vevőállomásokat, hogy jaj, hát igen, ahogy az oroszok tudják használni.
[00:11:49]Szóval azért látjuk azt, hogy az Egyesült Államok oldaláról ez a állapodjunk meg, meg legyen vége.
[00:11:53]Ez ilyen halfhearted, ahogy angolul szokták mondani, ilyen félgőzzel végrehajtott erőfeszítés volt.
[00:12:00]Meg hát mindig oda juttunk vissza, hogy állapodjunk meg az én az én én elveim és az én álláspontom szerint.
[00:12:09]És akkor azért azt látjuk, hogy az orosz és a amerikai álláspont még ha valamit közeledett is minimálisan.
[00:12:14]Nem, nem a területi kérdések Ukrajna jövője, Ukrajna újjáépítése, a szerencsétlen zaporsei atomerőmű, aminél már bedobták azt, hogy akkor bányászanak ott bitcoint.
[00:12:27]Ilyen ténylegesen őrült ötletek.
[00:12:29]Meg a klasszikus a építse majd Elon Mask a Boring Companyval a Bering Soros alatt alagútat.
[00:12:37]A büdös életben nem lesz abból semmi.
[00:12:39]Szóval 100 plusz éve tervezik a bering bering szoros alatti alagutat.
[00:12:43]100 év múlva is erről fogunk beszélni.
[00:12:45]De szóval azt azt látjuk, hogy egyfajta ilyen naivitás csapdába esett az orosz fél és hogy látni lehetett.
[00:12:52]Látni lehetett, hogy Trump se azt mondta, hogy leállítjuk Ukrajna finanszírozását, hanem hogy ne kelljen amerikai pénzből, hanem fizesse Európa.
[00:13:01]Meg amikor jött a jöttek a hajlandóak koalíciójinak tagjai, hogy amúgy ebbe ne menjünk bele.
[00:13:05]Trump nem mondta azt, hogy én már pedig menjetek haza, egyetek csigát meg tudom is én, békát.
[00:13:13]Engem nem érdekel egy kicsit, hogyha meggyőzték volna Trumpot is ezzel a történettel.
[00:13:18]Trump van egy ilyen trumpizmus, hogy Trump mindig azt szokta visszamondani, akivel a legutóbbi alkalommal szokott tárgyalni.
[00:13:24]Szóval ez tényleg így lehet egyébként, mert most is például a G7 csúcs után meg Oroszországnak kezdett el üzengetni, tehát ott meg mintogyha Zelenski győzte meg Trumpot.
[00:13:30]Ez már sokadik ilyen f ez már sokadik.
[00:13:33]Szóval itt nem érdemes ebbe ezt már lajstromozni, hogy most épp hogyan, miként, melyik alkalommal, kivel, hogyan változ változott itt a pendulum járása.
[00:13:47]Azt kell belássuk, hogy akárki akármit, akármilyen módon mond, ez a háború a harctéren fog eldőlni.
[00:13:54]Bár most pont Szgeely Lavrov azt mondta, hogy meg vagyok győződve arról, hogy az Ukrajna körüli helyzetet politikai és diplomáciai eszközökkel is meg lehet oldani.
[00:14:03]Vladyimir Putyin elnök ezt többször elmondta.
[00:14:09]Ez is egy verzió.
[00:14:10]Hát diplomataként mit mi tud?
[00:14:12]Ő nagyon örülne gondolom.
[00:14:14]Igen.
[00:14:14]Ez a diplomataként mégsem mondhatom azt, hogy akkor na beírjuk a Hesolyam cheat kódot és elmegyünk záhonyig.
[00:14:20]Szóval vagy tudom is én, Lembergig.
[00:14:24]Szóval ugye amikor amég a különleges hadműveletet bejelentette Putyin, akkor Lavrov arcán azért az látszott, hogy ő nem annyira örül ennek az egész történet.
[00:14:32]Persze.
[00:14:32]Szóval azért látjuk azt is a, hogy megint csak nem nem a teljes elkö nincs teljes elköteleződés itt a katonai megoldás iránt, meg az egész jó azt nem mondom, hogy a különleges katonai művelet iránt, de azért látjuk azt, hogy az elköteleződés nem feltétlen teljes itt a a végrehajtás tekintetében.
[00:14:52]És azért is vannak ilyen kilengések, hogy jaj, hát akkor majd megállapodunk, jaj itt Trump, majd vele meg tudjuk beszélni.
[00:14:58]Szóval ez a benne is vagyunk a pocsolyában, meg nem vagyunk is benne a pocsolyában, mert hogy nehogy már vizes legyen a lábunk című álláspontot láthatjuk.
[00:15:08]Itt a nagyon érdekes az orosz vezetésnek a lelki világa ebből a szempontból, mint ugyanaz, hogy akkor tudom is én, hogy hát majd, mint a másik, az a örök optimisták akár a gazdasági, akár a politikai vezetésben, hogy majd, hogyha vége lesz a háborúnak, minden visszamegy 22 előtti állapotra.
[00:15:26]Nem, soha nem fog.
[00:15:29]Szóval az, hogy majd akkor lehet vásárolni Londonba, majd elmehetünk Monacóba, majd tudom is én vihetjük a gyereket taníttatni, tudom is én milyen brit egyetemre, majd elmegyünk ide, nem, ez már sose lesz olyan, soha nem lesz olyan, de mégis van egy egyfajta erőszakos naivítás ebből a szempontból itt az orosz vezetésben.
[00:15:50]Így meg, hogyha azt mondják, hogy jaj, majd kiegyezünk, meg így kiegyezünk, úgy kiegyezünk, itt jön, itt jön a az ütközés a harctéri meg a háborús háborús igényekkel.
[00:15:58]Szóval az, hogy győzni akar az ember katonai téren, vagy pedig ilyen himi hümi módon, persze el lehet húzni, csak az adott adott szituációban nem lesz jó a vége.
[00:16:11]És ez főleg itt most a Wágner lázadás harmadik évfordulóján azért látszik az, hogy nem nem lehet egyszerre több lovat megülni, mert hát akkor a szék között a padlóra esik az ember.
[00:16:27]És ebből a szempontból nem nem tud nem látjuk, hogy itt persze, hogy ki mit egyenesen mit gondol, de mondjuk ott van Dmitriev is, aki aki ennek a úgymond a békigalambstátusznak a megtestesítője, de ott vannak azért azért már látjuk azt, hogy ami igazán érdekes, az orosz társadalom hozzáállása.
[00:16:47]Az orosz társadalom meg pont az ellentéte annak, amit az elitből, elit oldaláról látunk.
[00:16:55]Azok már tegnapelőtt megszórták volna atommal kievet, lemberget, Nyeprskot, tudom is én mit, merthogy merthogy itt ezek a mélységi támadások is, meg az üzemanyagprobémák, meg a krímnek a logisztikai problémája, az nem azt fogja.
[00:17:08]Megint csak itt félreismerik az orosz lelket, az orosz népleket, meg a alapvetően itt a kelet-európai működést, hogy ez nem azt fogja indukálni, hogy jaj, itt jönnek a drónok, akkor adjuk izé, legyen vége, tök mindegy milyen módon engedjük be Ukrajnát a NATO-ba.
[00:17:25]Tudom és én nem azt fogják mondani, hogy mit nem tudtok mit ti már négy és fél év alatt csinálni.
[00:17:30]El elviszem én a saját hátamon a taktikai atomat.
[00:17:32]Inkább ezt fogja, ha megkérdeznénk mondjuk így egyszerű oroszt itt a moszkvai, vagy inkább a nem csak Moszkvába, de mondjuk egész Oroszország szerte, akkor ez lenne rá a válasz, hogy ők az orosz társadalomnak a hozzáállása jóval inkább a medvegyevi vonalat preferálná.
[00:17:52]Hogy ez a miért nem lőttük már ki a döntéshozatali központokat?
[00:17:57]Című klasszikus kérdés.
[00:17:57]Egyrészt már azok nem is ott vannak Ukrajnán belül, másrészt meg már most már úgyse érnének ezzel semmit.
[00:18:04]Szóval sokkal a erőteljesebb hozzáállást és reakciókat várna az orosz társadalom, mint amit az orosz vezetés, megint csak számos ilyen oknál fogva, amit az előbb felvázoltunk, amit az orosz vezetés elfogadhatónak tart, vagy úgy hajlandó lenne rá.
[00:18:24]És megint csak itt itt vagyunk 10 hónappal Enkoric után rájöttek arra, hogy hoppá, ez nem működik.
[00:18:28]Most mi lesz?
[00:18:31]Megint betolták a klasszikus majd Istanbul alapján megállapodunk szöveget.
[00:18:35]Szóval így nem azt mondom, és amikor arról van szó, hogy Oroszországon belül társadalmi elégedetlenség, ezek a ezek félre van b picit ismerve, mert nem mindegy, hogy milyen módon tekintjük az elemzést, hogy milyen szempontok szerint.
[00:18:49]Szóval amikor igen, van elégedetlenség, de az elégedetlenség az nem a nem a nyugati liberális vonalon mozgó elégedetlenség, hogy akkor most már menjen menjen ez meg az, mertogy akkor véget akarunk véget akarunk vetni a háborúnak, el akarunk menni nyugatra.
[00:19:09]Nem, ez azt jelenti, hogy gyoluljuk le, legyen felperzselt föl, tudom is én, hogy van, aki már azt mondja, hogy bez Sztálint, szóval azért ott ott is vannak a keményvonalasoknak is vannak különböző árnyalatai.
[00:19:20]Szóval egy sokkal erőteljesebb társadalmi reakció van erre.
[00:19:25]És itt van az, hogy ezt meddig lehet úgymond a fedő alatt tartani, hogy meddig lehet ezt működtetni, és mikor lesz az, hogy akkor úgyhogy közben parlamenti választások lesznek.
[00:19:37]Szóval mit lehet, hogy mondjuk leeresztő szerep, de hogyha ez a leesztő szerep nem tud annyira működni, akkor már pedig a kormányzati nem csak kommunikáció, a kormányzati működésnek is adaptálódni kell a társadalmi igények.
[00:19:50]De szerinted most már Oroszországban, főleg így, hogy Moszkvát elérik a drónok satöbbi, tényleg többségében vannak azok, akik ebből azt szűrik le, hogy még keményebben oda kéne csapni, hogy ez már leálljon, vagy az van többség, aki azt mondja, hogy nem kellett volna ezt a háborút elindítani, és most már jó lenne befejezni, mert láblán már Moszkvánál vannak a drónok.
[00:20:07]Tehát, hogy milyen hatást vált ki vajon a társadalomba?
[00:20:11]Érdemes visszamenni Csecsenföldhöz, Csecsenföld idejére és Haszafjurt.
[00:20:16]Haszafjút, ami gyakorlatilag az orosz 20.
[00:20:18]századi orosz történelemnek Brestlitovskot, azt most rajkjuk félre, a azt az egyik legnagyobb elárulásaként éli meg az orosz éli élte meg az orosz társadalom, hogy ott volt egy háború, ott volt egy csecsemföldi harc és és mi kiléptünk ebből.
[00:20:35]Mi mi ahelyett, hogy harcoltunk volna, megint csak az orosz társadalom szempontjából, hogy hogy itt gyakorlatilag tálcán odaadtuk a későbbi terrorist, akkor is már részben terrorista erőknek, itt a az icskériai erőknek odaadtuk csecsen földöt és egyfajta módon kivonultunk a saját területünkről.
[00:20:55]És ha Haszavurtnak a példáját nézzük, akkor pontosan azt azt mondaná, ha most azt mondanák, hogy jó legyen itt a frontvonalnak mentén, azt egy abszolút árulásként élé meg az orosz társadalom.
[00:21:07]És akkor bejöhetne az Juganovnak, a orosz kommunista pártnak a a vezetőének a jóslata, hogy akkor ebből hábor, bocsánat, ebből forradalom lesz, mertogy itt már olyan magasak a tétek, o annyi ideje is húzódik ez a háború, hogy nem lehet a minimális győzelmi feltételek is sokszorosái azoknak, amit majd orosz oldalról, amit mondjuk akár Ukrajna, akár az Egyesült Államok elfogadna, és ez persze vic verza is van.
[00:21:34]Szóval az ukrán minimum minimum feltételek is legalább egy teljes árulással érnének fel az orosz társadalom szempontjából.
[00:21:43]Azért is mondom azt már nagyon hosszú ideje, hogy ennek márpedig itt a vége az az lesz, hogy itt fogyni fog tovább a háború, hogy így egyszerűen kifáradásig kifárasztásig fog ez menni.
[00:21:54]illetve ha azt nézzük azt, hogy akkor a a ilyen üzemanyagkérdésnél meg a finomítók meg mélységi csapásmérésnél is inkább az a kérdés, hogy tetszettek mit tetszettek csinálni az elmúlt négy és fél évben.
[00:22:10]Szóval így mire gondoltak a kedves vezetők, hogy majd nem lesz mélységicsapás?
[00:22:14]Miért?
[00:22:14]És hogy hol van a légvédelem?
[00:22:16]Hol van az objektumvédelem?
[00:22:18]Hol vannak a háló?
[00:22:18]Most a tudom is én a a olajfinomítókról.
[00:22:21]Szóval inkább azt azt látni, legalábbis, amit én én itt olvasok, meg látok, meg nézek ezen a vonalon.
[00:22:29]Szóval azért nem nem azt jelenti, nem a nem az van többségben, hogy akkor inkább legyen vége, miért mentünk ebbe bele, hanem hogy ha már ha már belementünk, akkor itt ezt vagy végig go hard or go hard pont.
[00:22:40]V go hard or go home, bocsánat.
[00:22:48]Mi a helyzet egyébként a fronton?
[00:22:48]Mert közben meg azt lehet hallani, hogy dróntámadások ide vagy oda, de a fronton Oroszország halad előre a kitűzött céljai felé.
[00:22:56]Ez az orosz narratíva, a nyugati narratíva meg az, hogy rosszul állnak az oroszok a fronton.
[00:23:01]Hogy állnak az oroszok a fronton?
[00:23:04]Egyik oldalról megint csak a a kicsit más tévé adást néznek itt a vonatkozó felek.
[00:23:10]Szóval mind a kettőnek megvan részben a saját saját igaza, de nem abb de nem teljesen.
[00:23:15]Szóval az oroszok igen, most Konstantinovkának már ami fontos dombaszi erő erődváros, annak a jó részét már az orosz erők ellenőrzik és gyakorlatilag gyakorlatilag záros határidőn belül.
[00:23:29]Nem mondok nem mondok előre időtartamot, mert úgyse az lesz.
[00:23:35]Szóval itt az maga Konstantinovka, mint erődváros, az már az már orosz ellenőrzés alá fog kerülni.
[00:23:40]És például ezért elkezdték az ukrán erők a Kramatorskba és Szlavi található ipari infrastruktúrát és gyártóüzemeket áttelepíteni Ukrajna másik részeibe, mert például a Bogdana 2022 Bogdana tüzér önjáró tüzérségi löveget is jelentős részben még Kramatorsba.
[00:24:03]Kramotorski nem tudom milyen üzem gyártotta.
[00:24:04]És az van, hogyha miért van ez?
[00:24:08]Merthogy már közeledik Kramatorskhoz a front, és miután ott akkor még megment ugyanez volt Pokrovsnál is, hogy akkor amit még lehet kivinni, merthogy azzal számolnak, hogy Slavians Kramatskonstantinovka el fog idővel esni és gyakorlatilag tizenvalahány kilométerre vannak amúgy Slaviól is a az orosz erők, mert ott a Seversknél, miután Seversket el tudták foglalni, gyakorlatilag szabadbejárások volt itt a szabadbejárásuk lett itt a a Slavianski ki elővárosokba.
[00:24:38]Szóval itt a Dombas területén azért látjuk a a ami ami problémásabb az egyrészt itt az aporozsiai front, annak is a egykori kahovkai víztározó végé fele, ahol azért az ukránok több olyan pozíciót visszafoglaltak, amit mondjuk korábban az oroszok foglaltak el.
[00:24:57]Ez a klasszikus Stepnogorsk környéki terület, hogy ott akkor most ilyen alapból az egyik neuralgikus pontja volt ennek az egész déli frontnak.
[00:25:06]Meg hát azért az ukrán erők is szeretik szeretik azt kihasználni, amit az oroszok, hogy most akkor mondjuk a dél meg a kelet harc harccsoportnak mondjuk a a felügyeleti zónájának a határán operálnak.
[00:25:20]Szóval vannak ilyen kisebb-nagyobb összecsapások, de azért azt látjuk, hogy lelassult a frontnak a dinamikája mindenképpen, azt látni kell.
[00:25:30]Illetve hát aminél úgymond a nyugati és ukrán narratíva, az a kri és a logisztikának az esete, ahol tegnap még azt hiszem 16, ma már 17 orosz régióban vezettek be üzemanyagkorlátozást.
[00:25:44]Itt azért ezt is érdemes tisztába tegyük, hogy mit, hogyan, miért, mert nagyon sokfélagyarázás van.
[00:25:52]Egyik oldalról nyár van, és bármennyire is meglepő, Oroszországban is nyár van.
[00:25:57]És a nyár az alapigazságokat mondunk ma így?
[00:26:03]Hát mondjuk, ha déli féltekén lennénk, akkor most Ausztráliában pont tél tél van.
[00:26:08]Szóval így a földrajzilag, de tudjuk, hogy sokaknak a valóság is kicsit perverz.
[00:26:13]De visszatérve és nyár az miről szól?
[00:26:17]A turistaszezonról.
[00:26:20]És turistaszezonban az ember, vagy mondhatjuk úgy, hogy a lakosság jelentős hányada utazik.
[00:26:24]És itt van az, hogy ilyenkor a nyári szezonban gyakorlatilag fél Oroszország az lebumlízik a fekete tengeri tengerpart térségébe, ami a krémet is magába foglalja.
[00:26:36]Csak mi itt a probléma?
[00:26:36]Az, hogy például a krémbe 2022 óta nem járnak légijáratok.
[00:26:42]Hogy lehet akkor lemenni?
[00:26:44]A vasút, de hát annak is korlátozott a kapacitása.
[00:26:47]Bülni a zsigába és akkor lebumlizni krasznodá, azt hiszem az M4-es autópályán lebumlizni krasnod áron keresztül a krémbe.
[00:26:57]És itt jön a probléma, hogy mivel nyári szezon van, mivel utaznak az emberek, emiatt óhatatlanul megnő a óhatatlanul megnő az üzemanyag igény.
[00:27:07]és a benzinigény, mivel a személygépjárműveg döntőhány az benzinüzemű.
[00:27:16]És ebből a szempontból jön elő az orosz olajiparnak, az olasz ola orosz feldolgozóknak az egyik nem feltétlen hátrányként, hanem tulajdonságaként mondanám, hogy az orosz finomító infrastruktúra alapvetően dízel előállítására van kalibrálva.
[00:27:38]Tehát úgy vannak a csövek, a feldolgozó üzemek és Igen.
[00:27:41]Meg hát az, hogy most az urász meg mi nagyon hosszú.
[00:27:43]Nagyon hosszú.
[00:27:43]Itt most nem megyek bele itt a, mert akkor öt órán keresztül itt fogunk ülni.
[00:27:49]Szóval az, amit lehet, hogy egyes hallgatók nem bánnának, de a aján ajánlom a családtagjaink bizonyára hiányolnának minket egy idő után.
[00:27:58]Ajánlom, azt hiszem, Tibor Tibor elemez kollégának a csatornáját YouTube-on.
[00:28:01]Ő ő olajmér, ilyen hegesztő mérnök, és ő szokott ezekkel foglalkozni.
[00:28:05]De visszatérve itt az a lényeg, hogy miután főképp dízel előállítására van összerakva ez a finomító infrastruktúra, emiatt a benzin ohatatlanul jóval kisebb mértékben lesz előállítva.
[00:28:22]És az szokott lenni, hogy nagyjából a hazai igényeket az orosz finomító infrastruktúra le tudja fedni, plusz még egy minimálisat exportra.
[00:28:29]Itt jön viszont az, hogy különböző okok miatt a finomítói infrastruktúrának egy jó része az vagy kiesik, vagy leállás van, vagy éppen építik körülötte a légvédelmet, tudom is én.
[00:28:43]Szóval kiesett.
[00:28:45]És miután benzinből éppenhogy tudta az igényeket fedezni, emiatt a benzinnek a kiesése az jóval nagyobb mértékben érinti a lakosságot, mint a mint mondjuk a dízel mondjuk egy dízelt előállító finomítónak a kiesése, mert egyszerűen egyszerűen nincs akkora tartalék a rendszerbe.
[00:29:04]És ezért van az például, hogy Fehér Oroszországból, ahol meg az ottani finomítók inkább benzinelőállítására vannak kalibrálva, onnan visznek extra üzemanyagot Kazachsztánból, illetve megnem nevezett ázsiai országból vásárolnak tengeri szállítással pár százer hord pár százre hordónyi talán üzem benzinemanyagot, mert egyszerűen mások a mások a működések.
[00:29:34]És akkor jönjön a krí, mert hát igen, itt jön az, hogy a ukrán ukrán vezetésnek a sokadik legújabb ötlete, hogy elvágni a krémet, a kríből szigetet csinálni.
[00:29:46]Egyrészt a Fiodorov elnevezésű ukrán védelmi miniszter, ami egy orosz név mellesleg, illetve a magát magyar hívójelként azonosító brodi.
[00:29:58]Nekik az az ötletük, hogy akkor van az úgynevezett közepes hatoltávolságú drónok.
[00:30:02]o 150-200 km maximum hatótávolság, hogy azzal azzal tűz alatt tartani a krémet kiszolgáló szárazföldi korridort.
[00:30:11]Miért a szárazföldi korridort?
[00:30:14]Mert miután eldurrantották legelső alkalommal a krémi hidat, akkor volt az, hogy a hogy éppen a felrobbanó teherautó mellett egy üzemanyagot szállító vonat ment el, és azért keletkeztek akkor a károk itt mind a vasúti, mind a közúti hídban, merthogy kiégett gyakorlatilag az a vonat, és ezért van az, hogy azt hiszem nem engedélyezik a vasúti krími hídon azt, hogy akkor ott üzemanyag szállítás menjen.
[00:30:45]Plusz a folyamatos dróntámadások miatt azok a cégek, akik bérbe adják itt mondjuk a üzemanyagszállító vagonokat, azok azt mondják, hogy íc fogom én odaadni a kríbe, merthogy akkor mit tudom én, kilövik és akkor lehet itt a lehet leírni amortizációként a szegény vasúti kocsit.
[00:31:04]És akkor itt ez a probléma, hogy akkor a szárazföldi útvonalra lett terelve ez az egész egész kríme krími üzemanyagot kiszolgáló logisztika.
[00:31:15]Ezt viszont az ukrán fél szisztematikusan támadja például a Hornet elnevezésű drónokkal.
[00:31:19]És ez van a és itt itt van az, hogy ezeket azért a az üzemanyagszállító infrastruktúrának a a üzemanyagszárító teherautókat több alkalommal sikeresen támadja.
[00:31:31]És itt itt jön be megint csak az, hogy miért nyáron.
[00:31:34]Mert nyáron lemegy az orosz a Kríbe, autóval megy, és itt van az, hogy akkor a turistaszezon közepén a amikor a legnagyobb terhelés van, ugyanez, mint amikor miért télen támadja Oroszország az ukrán energetikai infrastruktúrát, azért, mert akkor a legnagyobb a terhelés a hálózaton, és pontosan vicca verzában működik most ugyanez.
[00:31:56]És ezért van az, hogy a krémbe szeptember 1jéig eléggé erős korlátozásokat vezettek be.
[00:32:00]a akár az üzemanyag, akár az üzletek nyitvatartása, akár a közösségi közlek közösségi per tömegközlekedés esetében, hogy például a tömegközlekedés az csak este 9-ig működik, korlátozták az üzenetek nyitvatartását, akkor azt, hogy hogy az utcai világítást is visszavették az éjszakai utcai világítást, szóval számos ilyen üzemanyag per energia spóroló műveletet hajtott végre itt a a krími vezetést, mert persze lehetne azt mondani, hogy annó, ha még Szovjetunióról beszélnénk, akkor a szovjetvezetés megtette volna azt, hogy nem mehettek a kríbe, mert azt lövik.
[00:32:44]De most azért ha ezt a mostani orosz társadalomnak mondják, az sokkal nagyobb káoszt és sokkal nagyobb rémületet okozna, mint mint mondjuk és mennek szerinted a krim?
[00:32:55]Persze.
[00:32:57]Szóval az már csak azért is, nem csak azért is, mert hogy azt is be kell lássuk, hogy Oroszországnál a különböző szankciók, repülő és egyebek miatt például az, hogy az orosz légitársaságok nem repülhetnek be Európá, az európai Uniós légtérbe, korlátozva vannak azok, hogy merre tudnak menni.
[00:33:14]Szóval persze lehet menni Egyiptomba, lehet menni a Török Riviérára, de hát abból is úgymond egy idő után betelik az embernek itt a a kobakja, és akkor az van, hogy meg nem mindegy, hogy milyen áron, hogy és a belföldi utazás az ott olcsóbb.
[00:33:27]És azért, hogy nyáron tudom is én ott ott lakik szegény szegény Grissa a valahol Pernbe, hogy az év felébe izé szé szétfagynak a csövek, akkor azt mondja, hogy menjünk egy hetet le csak azért is nyaralni.
[00:33:42]És hát ez megint csak meg, ha azt nézzük, hogy mikor lettek lefoglalva, hogyan.
[00:33:45]Szóval itt ez már turisztikai kérdés bizonyos részben, de tényleg az, hogy a turisztikai szezon közepén támadják itt mind a mind a krasznodári régiót, mind pedig a kríet.
[00:33:57]illetve még egy megjegyzés az üzemanyaghoz, hogy Oroszország esetében is előjön ilyenkor az alapvető emberi reakció.
[00:34:04]Az megint csak országtól független a pálikvásárlás.
[00:34:08]Láttuk ezt itthon a De szerinted ez van, mert azért nyilván a akarva akaratlanul összeköti az ember a háború üzemeknek a lövése üzemanyaghiány, miközben elvileg Oroszország mégis csak üzemanyag nagyhatalom.
[00:34:21]Hát láttuk ezt itt a korona elején is, amikor elfogyott a WC papír, mert hogy akkor nem tudom, az majd ki az majd izé kigyógyítja az ember élesztő, hogy ugy ugyanaz ugyanaz, mint a korona elején, hogy hiába hiába mondanak bármit a hatóságok részéről, van egy pánik hangulató, hogy úristen, nem lesz benzin.
[00:34:42]És tele van mondjuk a nézze meg az ember az Instagramon, tele van olyan videóval, hogy mondjuk a kis teherautóba belerak öt ilyen öt ilyen 100 les hordót, és azt szépen megtölti benzinen, vagy az, hogy a kombi hátulját telepakolja azzal a régi régi ruszki marmonkan kannával, azzal a szép izéval, azzal a szép fém marmonkan kannával, és egyenként megtölti őket.
[00:35:05]És ezért is van az, hogy korlátoz ez ez óhatatlanul korlátozni kell ilyenkor a az ellátásbiztonság szempontjából azt, hogy ki mennyi üzemanyagot tankolt.
[00:35:17]És nem is az, hogy akkor ne tankolhasd tele az autódat, hanem például nem lehet tankolni Marmonkannába vagy külön, ami nem az autónak a tankját jelenti.
[00:35:26]Elég csak visszaemlékezünk, amikor a első alkalommal vezették ki itthon a védett üzemanyagárakat még korábban.
[00:35:37]Akkor is az volt mi volt, hogy bejelentették, hogy másnaptól kivezetik az üzemanyagat, és mindenki boldog bold már azelőtt is, amikor arról beszéltek, hogy jaj, nem, nem feltétlen lesz elegendő mennyiségű üzemanyag, itt a váci úton is állt a sor, állt a sor a ottani Molkútnál, kint kijjebb az OMW kútnál, hogy egyszerűen ez egy alapvető emberi reakció, hogy úgymond attól fél, hogy jaj, mi van, ha nem lesz, inkább elt El elrakok otthon egy izé egy 1000 l egy köbméteres tartály.
[00:36:10]Jól jön az még az más dolog, hogy meg is rohad már az etanol miatt azért nem nem a legjobb dolog az etanolos benzin.
[00:36:14]De megint csak odajutunk vissza, hogy ez a pánikvásárlás ez nem segíti az ellátás biztonságot.
[00:36:21]És ilyenkor ha tetszik, ha nem bizonyos korlátozásokat azért, hogy az ország egésze tudjon működni, ilyenkor az individumot hátrébb kell rakni.
[00:36:30]De akkor nem az van, hogy nincs, hanem az van, hogy próbálnak valamit kezdeni ezzel a helyzettel.
[00:36:36]Igen, az gyakorlatilag az van, hogy hogy megint csak odajutunk vissza, hogy leg világszerte a nyári turista szezonban szokott lenni a legmagas a éves szinten a fajlagosan a legmagasabb benzinfelhasználás.
[00:36:51]Az más dolog, hogy mondjuk a dízelnél meg a fűtőolajnál, hogy megy, mert azért a olajkáhák meg egyéb meg, hogy téli felhasználás az egy más dolog, de benzinnél hagyományosan azt látjuk, hogy a benzinfelhasználás a nyári hónapokban, illetve késő tavasztó korral őszik, mondjuk inkább ezt, akkor a legmagasabb.
[00:37:09]És ilyenkor persze, hogy ilyenkor támadja Ukrajna az orosz infrastruktúrát, értve itt akár a finomítókat, akár a szállítást, minden egyebet.
[00:37:16]Szóval ez az egyik része.
[00:37:16]És a másik része meg ott van az, hogy igen, azért a félelem ebből a szempontból, hogy inkább elrakok otthon 100 lt ott a pincébe, hogy jó lesz az még.
[00:37:25]Ö, és ez meg az van, hogy az a 100 l az mondjuk két két másik autót lehetne vele megtankolni, de inkább, hogy legyen.
[00:37:34]Szóval itt ez több probléma együttese.
[00:37:37]És nem azt mondom, megint csak nem azt mondom, hogy nincs probléma az ellátással, csak az ellátás potenciális problémáit súlyosbítja az, hogy hogyan áll hozzá az adott lakosság.
[00:37:48]Ugyanez emlékszünk, amikor amikor 103 Wattánál azt hiszem le kellett állítani a vagy korlát ászalom battát részbe le kellett kapcsolni.
[00:38:00]Emlékszünk, amikor kivezették első alkalommal a védett üzemanyagat.
[00:38:04]Egyszerűen azért, mert hogy a karbantartást nem lehetett halasztani, és még és egyszerűen mégis csak az volt, hogy a emberek elkezdtek vásárolni agy nélkül benzint.
[00:38:12]Hm.
[00:38:12]Szóval legyünk mi is józanok, és legyenek józanok az oroszok is, akik valószínűleg nem hallgatnak minket, de azért érdemes ezeknek a híreknek is mögé nézni.
[00:38:21]Konstantin, köszönjük szépen, hogy itt voltál velünk.
[00:38:24]Én köszönöm.
[00:38:24]A kedves hallgatók pedig tankoljanak és jöjjenek elópuszta szerre, mert még van üzemanyag, úgyhogy találkozzunk.
[00:38:29]Most már a hatóság járnál olcsóbban.
[00:38:31]Igen, igen.
[00:38:31]Most éppen mondjuk így, aztán majd meglátjuk.
[00:38:33]Július 4-én, tehát többek között Konstantinnal és velem is találkozhatnak.
[00:38:38]Ópusztaszeren.
[00:38:39]Szeretettel várunk mindenkit.
[00:38:39]Szép napot, viszontlátásra, viszonth hallásra.