Tragédia az ukrán tengerparton: turisták kerültek a halálzónába? - Somkuti Bálint
- Trump döntéshozatala kívülről átláthatatlan; a békeelnöki ambíciók és amerikai lobbik befolyásolják a fordulatokat, nem Oroszország átveréséről van szó.
- A Hormuzi-szorosnál Irán katonai fellépést helyezett kilátásba egy alternatív hajózási útvonal ellen, miközben az USA vezette koalíció nem ismeri el vereségét; Kína blokklánc-alapú kriptovalutája a dollárhegemóniát fenyegeti.
- Irán csak átfogó megállapodás esetén engedné vissza a NAÜ ellenőröket, de a befagyasztott pénzeszközök feloldása nélkül ez gyakorlatilag kivitelezhetetlen.
- Trump mozgalma egyre inkább Izrael érdekeit szolgálja; Netanjahu hosszú távú következményekkel nem számol, miközben annexiók és megállapodások zajlanak.
- A brit politikai elit elszakadt a társadalomtól, a pénzt hadseregre és szociális ellátásra kellene költeni; Liz Truss 44 nap alatt bukott meg.
- A GDANSK-i konferencián Zelenszkij távolmaradása jelzi, hogy a Nyugat dönt Ukrajna sorsáról; az ország egyre inkább háborús laboratóriummá válik, és neonáci szervezet áll az elnök mögött.
- Zelenszkij állítása a belarusz drónzavarókról bizonytalan valóságtartalmú; a határ menti kiürítések lehetnek valós fenyegetés vagy hangulatkeltés.
- Egy odesszai civil áldozat vőlegénye az elsősegély hiányát hibáztatta, ami a háborús fáradtság jele; a túl magas véráldozat a nemzet túlélését veszélyezteti.
„Én úgy gondolom, hogy amikor egy váratlan mozdulattal Donald Trump és Vlagyimir Putyin beültek egy autóba megbeszélni a feltételeket mások mondjuk így figyelő szemei nélkül, akkor az egy őszinte pillanat volt." – Somkuti Bálint
Részletes összefoglaló megjelenítése
Az amerikai–orosz tárgyalások és Trump kiszámíthatatlan kommunikációja
Somkuti Bálint az Encoric-i megállapodások kapcsán kifejtette: nem gondolja, hogy Oroszországot átverték volna, inkább arról van szó, hogy az Egyesült Államok döntéshozatali mechanizmusa – hasonlóan a régi „Kremlinológiához" – kívülről nehezen átlátható. Trump komolyan gondolta, hogy a béke elnöke akar lenni és Nobel-békedíjat szeretne kapni, ám amikor ráébredt, hogy ez egy liberális internacionalista közegben nem egyszerű, fordulat következett be a hozzáállásában, amiben amerikai lobbicsoportok is szerepet játszottak.
„Én úgy gondolom, hogy amikor egy váratlan mozdulattal Donald Trump és Vlagyimir Putyin beültek egy autóba megbeszélni a feltételeket mások mondjuk így figyelő szemei nélkül, akkor az egy őszinte pillanat volt." – Somkuti Bálint *
A szakértő szerint Trumpnak sok szempontból meg van kötve a keze – példaként Marco Rubio külügyminiszter Iránnal kapcsolatos nyilatkozatait említette, aki elméletileg Trump közvetlen munkatársa, mégis más irányvonalat képvisel. Trump június 24-i, Zelenszkijt „bátor harcosnak" nevező kijelentését Somkuti szerint a kármentés motiválja: az iráni háború véget ért, és Trump elkezdi menedzselni a kialakult krízist, miközben a figyelmet Ukrajnára tereli. Ezt a kommunikációs módszert a magyar kormány is alkalmazta 2010-től – újabb és újabb veszélyhelyzetek generálásával –, ám az emberek egy idő után belefáradtak.
Közel-keleti feszültségek: a Hormuzi-szoros és az iráni nukleáris kérdés
A Hormuzi-szoros körüli helyzet kapcsán Somkuti elmondta: Omán és a nemzetközi tengerészeti szervezet alternatív hajózási útvonalat jelölt ki, de az Iráni Iszlám Gárda haditengerészete illegálisnak nevezte a folyosót, és katonai fellépést helyezett kilátásba. Egy hajót már találat is ért. Trump erre úgy reagált, hogy „a Hormuzi-szoros nyitva van", a biztosítók azonban óvatosságra intették a hajótulajdonosokat. Somkuti szerint ez a huzavona addig tart, amíg valamelyik fél nem enged, és a fő probléma, hogy az amerikai vezetésű koalíció nem hajlandó elismerni a vereségét.
Marco Rubio közel-keleti körútjáról szólva a szakértő hangsúlyozta: az amerikai külügyminiszter kevés garanciát tud adni az Öböl-menti arab államoknak. Szaúd-Arábiában és Indiában tett korábbi látogatásai során sem nyugtatta meg a helyieket. Somkuti szerint a „ne a szavaimat, hanem a tetteimet figyeljék" elv mindent elmond, és hozzátette: Kína elindította az NBRDGE nevű, blokklánc-alapú kriptovalutáját, amelyhez Szaúd-Arábia és az Egyesült Arab Emírségek központi bankja is csatlakozott – ezzel megkerülhető a dollár. Ha az amerikai dollárhegemónia (jelenleg 60%-os részesedés a központi banki tartalékokban) 50% körüli kritikus szint alá csökken, onnantól az Egyesült Államok sem tehet meg bármit.
Rafael Grossi, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség vezetője bejelentette, hogy az ellenőrök visszatérhetnének az iráni nukleáris létesítményekbe, de Teherán csak akkor engedélyezi ezt, ha végső, átfogó megállapodást írnak alá. Somkuti ezt azzal a viccel illusztrálta, hogy „majd amikor spárgázok fényes nappal a Vörös téren nagy nyilvánosság előtt" – az elméleti lehetőség megvan, de gyakorlatban kivitelezhetetlen. Irán már járt ebben a cipőben, és amíg az USA nem olvasztja fel a befagyasztott iráni pénzügyi eszközöket, addig nem lesz előrelépés.
Izrael helyzete és a Netanjahu-kormány politikája
Izrael KC védelmi miniszterének kijelentésére – miszerint az izraeli hadsereg nem vonul ki Dél-Libanonból, még amerikai kérésre sem – Somkuti úgy reagált: egyre többen mondják, hogy Trump „Make America Great Again" mozgalma inkább „Make Israel Great Again" mozgalomra kezd hasonlítani. A szakértő kérdésként fogalmazta meg, hogy Netanjahu és Tel-Aviv vajon meddig gondolja, hogy ezt a végtelenségig lehet csinálni, hiszen a hosszú távú következményeket még Izrael-barát körökben is látják.
„Sokan mondják az utóbbi időben, hogy Trump maga mozgalma az a make America great again, inkább a make Israel greatre, tehát tegyük újra naggyá Izraelt mozgalomra kezd hasonlítani." – Somkuti Bálint *
A háttérben komoly lépések történnek – emlékeztetett Ben-Gvir miniszter esetére, aki nem kapott vízumot Floridába egy családi rendezvényre a megromlott kapcsolatok miatt. Izrael elfoglalt területeket Dél-Libanonban, a Golán-fennsíkot pedig annektálta amerikai támogatással, miközben a Hezbollahhal való megállapodás is terítéken van. Somkuti szerint ezeket a dolgokat összefüggéseikben kell kezelni, és számtalan olyan tényező van, amelyről csak utólag derül ki, hogy szerepet játszott egy döntésben.
A brit politikai káosz és a GDANSK-i konferencia
A brit politikai helyzet kapcsán – Keir Starmer lemondását és a Larry nevű főegerész „stabilitását" említve – Somkuti ironikusan jegyezte meg: a brit politika elmúlt 10 évének színvonalát tekintve egy macska is jobban csinálná, mert következetes és átgondolt. Példaként Liz Truss esetét hozta fel, aki külügyminiszterként Rosztov átadását javasolta Ukrajnának, majd 44 nap alatt bukott meg. A szakértő szerint a briteknél a legfelsőbb politikai osztálynak fogalma sincs arról, mi zajlik a társadalomban, és a pénzt kellene költeni a hadseregre, a szociális ellátásra és az illegális migráció okozta társadalmi elégedetlenség kezelésére.
A GDANSK-i újjáépítési konferenciáról szólva Somkuti kifejtette: Zelenszkij elnök távolmaradása azt mutatja, hogy a nyugat eldönti, mi lesz jó Ukrajnának, anélkül hogy meghallgatná az ukránokat. A szakértő szerint a nyugati rendszer „halála", hogy nem képesek elfogadni: Zelenszkij mögött egy neonáci szervezet áll, amely meghatározó szerepet gyakorol. Ugyanakkor hangsúlyozta: az, hogy egész Ukrajna náci lenne, orosz propaganda.
„Ez már szerintem a nyugati rendszer halála, hogy nem képesek nyugaton elfogadni, felfogni azt, hogy Zelenszkij mögött egy egyre erősödő konkrétan neonáci szervezet áll." – Somkuti Bálint *
Az EU azonnal átutalta az első 3,2 milliárd eurós részletet a 90 milliárd eurós hitelcsomagból – ezt Somkuti gesztusként értékelte, jelezve, hogy a magyar vétó elhárult. A konferencián az ukrán drón- és hadiipart integrálnák a nyugati ellátási láncokba; a szakértő szerint Ukrajna egyre kevésbé tud mást adni, mint ezt a valós tudást, hiszen az ország egy „nagy háborús laboratórium".
A NATO ankarai csúcsán várhatóan 70 milliárd eurós katonai támogatást ígérnek Ukrajnának. Somkuti szerint egy technikai csődhelyzetben lévő ország, amely képtelen finanszírozni saját hadi kiadásait, rászorul ezekre a támogatásokra – ez a proxy-hadviselés lényege. A problémát abban látja, hogy nem látja a végkifejletet, és a 21. század háborúinak jellemzője, hogy a felek a legrosszabb kimenetelre nem készülnek fel.
Belarusz és az ukrán határ menti feszültség
Zelenszkij június 24-i sajtónyilatkozatában azt állította, hogy Belaruszban drónzavaró eszközöket állítottak fel, amelyek június 22-én leálltak, miután Ukrajna katonai erővel fenyegette meg Lukasenka elnököt. Somkuti szerint ez a helyzet olyan, mint amikor a képernyőn keresztül beszélgetünk, de nem látjuk, mi van a képernyőn kívül – senki nem erősítette meg a történteket. Lehet PR-művelet, de lehet a teljes valóság is. A szakértő hozzátette: nem tartja elképzelhetetlennek, hogy egy új orosz elektronikai hadviselési rendszerről van szó, amely a Starlink adását is képes zavarni, és a balti államok légterében folyó műveleteket is zavarta, ezért kérték meg Zelenszkijt, hogy lépjen.
„Ha valaki el akarja hinni, hogy amit a képernyő lát, az a teljes valóság, akkor az el fogja hinni. Aki el akarja hinni, hogy ez így volt, az el fogja hinni. Aki nem akarja elhinni, az meg nem fogja elhinni." – Somkuti Bálint *
Az ukrán vezetés kiürítette a belarusz határhoz közeli falvakat, ami Somkuti szerint lehet valós katonai fenyegetésre adott válasz, vagy hangulatkeltés. A szakértő felhívta a figyelmet a konstancai kikötőben felrobbantott drón esetére is, ahol a kezelők megvárták a román tűzszerészeket, majd felrobbantották a szerkezetet – ez szerinte nem lehetett véletlen.
Az odesszai tragédia és a civil áldozatok kérdése
Egy 26 éves nő vesztette életét Odesszában, amikor egy lelőtt drón roncsdarabja eltalálta a tengerparton. A vőlegény elmondása szerint a légiriadó után mindenki a bár területére vonult, majd amikor visszaszivárogtak a napozóágyakhoz, a roncsdarab a menyasszonya nyakát találta el. A vőlegény szerint meg lehetett volna menteni az életét, de nem volt segítség a közelben. Somkuti megjegyezte: a vőlegény nem az oroszokat hibáztatta elsősorban, hanem az elsősegély hiányát – ez a háborús fáradtság jele.
„Egy rossz tárgyalás is jó, mert jó háború jobb, mert jó háború nincs. Az igazságos háború van, a honvédő háború egy igazságos háború, de attól még nem jó." – Somkuti Bálint *
A szakértő hangsúlyozta: a civil áldozatokat országtól függővé tenni aljas és cinikus dolog, minden egyes civil halál tragédia. A háború elhúzódásával a lakosság elkerülhetetlenül belefárad – párhuzamot vont az iraki–iráni háborúval, amely nyolc évig tartott és a városok háborújává vált. Somkuti szerint külső szemlélőként senki nem döntheti el, meddig harcol egy nemzet a szabadságáért – a vietnámi példát hozta fel, ahol a nemzet 1940-től 1975-ig harcolt. Ugyanakkor figyelembe kell venni, hogy ha a véráldozat túl magas, az a nemzet túlélését veszélyezteti.
⚠️ Értelmezhetetlen vagy bizonytalan szakaszok
- „Encoric" – a szövegkörnyezet alapján valószínűleg egy amerikai–orosz tárgyalási helyszín, de pontos megfelelője nem azonosítható egyértelműen. Többször előfordul „encorigi" és „Encorigi" formában is.
- „Kovit" és „Bachin" – Marco Rubio látogatásának helyszínei, feltehetően Kuvait és Bahrein torzult alakjai.
- „DLI banon" és „déli banon" – Dél-Libanon többszörösen torzult változatai.
- „Bangver miniszter" – a kontextus alapján Ben-Gvir izraeli miniszter.
- „HGült Arab Emirátusok" – Egyesült Arab Emírségek.
- „Galiba főtárgyaló" – valószínűleg egy iráni tárgyaló vagy parlamenti elnök neve, pontos azonosítása bizonytalan.
- „NBRDGE" – egy kínai blokklánc-alapú kriptovaluta neve, pontos elnevezése nem ismert.
- „Dany konferencia" – a szövegkörnyezet alapján a GDANSK-i konferencia elírása.
- „Aser Benjamin" – a kontextus alapján egy magyar származású, Ukrajnában elesett önkéntes, pontos neve bizonytalan.
- „Tempest" – egy számítógép-monitorozási technológia, a kontextus alapján helyes lehet.
- „Gyaloggalop" – valószínűleg egy filmcím, pontos azonosítása bizonytalan.
- „Leri" – a brit miniszterelnöki hivatal főegerésze, Larry, a macska.
- „Kirstar" – Keir Starmer brit miniszterelnök nevének torzult alakja.
Teljes átirat megjelenítése
[00:00:00]Ez az Alfa és Omega a mai adása.
[00:00:00]Nagy tiszteletteli szeretettel köszöntöm az Ultrahang kedves hallgatóit és nézőit.
[00:00:05]Az én nevem debreceni Kamilla.
[00:00:05]A Zoom túlsó végén pedig itt van velünk Dr.
[00:00:09]Somkoti Bálint biztonságpolitikai szakértő.
[00:00:11]Szervusz Bálint!
[00:00:11]Jó reggelt!
[00:00:13]Pálinkás jó reggelt kívánok mindenkinek.
[00:00:15]És ebben a hőségben higgyék el, hogy még a hideg pálinka sem esik jól.
[00:00:17]Ráadásul nem is túl hasznos, hiszen az alkohol ilyenkor káros egyértelműen.
[00:00:20]Úgyhogy mindenkinek azt javaslom, hogy maximum késő este, amikor 25-6 fok alis, akkor próbálja meg pálinkázni, ha egyáltalán muszáj.
[00:00:30]Nagyon fontos a folyadékbevitel.
[00:00:30]Igen.
[00:00:33]Nekem is itt van mellettem a pohárvíz, mert szerintem én is elolvadok ide az adás végére, de hát semmi probléma, utána meg lehet menni egy kicsit napozni.
[00:00:40]Viszont mielőtt még belevágnánk a mai adásba, meg szeretném kérni a kedves hallgatókat, hogy ha még nem tették meg, iratkozzanak fel az Ultrahang csatornájára.
[00:00:47]Egyre többen vagyunk, lájkolják a videókat, mert azzal sokat segítenek, és hogyha szeretnének még közelebb kerülni a szakértőkhez, munkatársakhoz, akkor a fix klubot ajánlom önöknek.
[00:00:58]Ott is szeretettel várunk mindenkit.
[00:01:04]No hát ezzel kezdeném, hogy Lavorov június 24-én dühösen reagált Emanuel Macron francia elnök G7-es kijelentésére.
[00:01:10]ugyanis hát Macron azt mondta, hogy az enkor megállapodások gyakorlatilag ugye hát eltemették, mivel Trump legutóbb nagyon jól nyilatkozott Ukrajnáról, vagyis magáról a Zelenszkéről is, szó szerint azt mondta ugye, hogy hát ő nagyon jól boldogul, nézzék nézzük bárhonnan is, elég jól csinálja, legalább tartja magát satöbbi, satöbbi.
[00:01:32]Ezt ezt majd megbeszéljük, de először is arra a reakcióra szeretném a nem a véleményedet kikérni, hogy Lavró ugye reagált, hogy nem is akar rágondolni arra a forgatókönyvre, hogy esetleg hát m átverték őket ezen az encorigi találkozón.
[00:01:49]Mit szólsz ehhez?
[00:01:52]Én nem gondolom, hogy átverték volna az orosz felett Encoricban.
[00:01:54]Én azt gondolom, hogy az a folyamat, amelyet Európából nehezen látunk, hogy az Egyesült Államok döntéshozatala hogy működik, az lépett életbe.
[00:02:05]Ugye a volt az a tudományák, hogy Kremlinológia, aki még emlékszik rá az előző rendszerben, ugye a szovjet pártvezetés rendkívül zárt volt, és mindenféle olyan nyilvánosságra hozott jelekből próbálták meg kikövetkeztetni a nyugaton, hogy mi történik a Kreml falain belül, hogy ki hol áll, ki kivel beszélget satöbbi, satöbbi, satöbbi.
[00:02:27]és egy hasonló tudományáknak a megfogalmazása lehetne mondjuk fehérházizmus vagy washingtonizmus vagy bármi, az lassan esedékes lenne, mert az amerikai politika, és muk nyugodtan beszélhetünk Donald Trumpról is, hogy az adás beszélgettünk rá, hogy milyen fordulatokat vett az ő hozzáállása, az azért megérdemelne egy alaposabb elemzést.
[00:02:45]Úgyhogy én úgy gondolom, hogy Donald Trump, amikor arról beszélt a megválasztása közben, hogy ő szeretne a béke elnöke lenni, szeretné megkapni a Nobelbéke díjat, azt komolyan gondolta.
[00:02:56]És utána amikor kiderült, hogy ez azért nem annyira egyszerű például Nobel Békedíat megkapni, ami ugye lássuk be, hogy egy abszolút egy ilyen liberális internacionalista kitüntetés, amit ennek megfelelő embereknek szoktak osztogatni, és ő pedig egy konzervatív, hangsúlyozottan szuverenista valaki, akkor volt egy változás, volt egy fordulat, amiben nem csak ez játszott szerepet véleményem szerint, hanem különböző amerikai lobbicsoportok is.
[00:03:15]Én úgy gondolom, hogy amikor egy váratlan mozdulattal Donald Trump és Vagyirin Putin beültek egy autóba megbeszélni a feltételeket mások mondjuk így figyelő szemei nélkül, akkor az egy őszinte pillanat volt.
[00:03:28]A gondot azt jelenti, hogy Donald Trumpnak is sok szempontból meg van kötve a keze.
[00:03:31]Gondoljunk csak arra, hogy Marco Rubio az Egyesült Államok külügyminisztere.
[00:03:34]Elméletek Trump közvetlen munkatársa és alkalmazottja miket mondott most az iráni dologgal kapcsolatban.
[00:03:39]Úgyhogy összefoglalva az egészet nem hiszem, hogy az Encorigi megállapodás egy minsky megállapodáshoz hasonló csapda lett volna Oroszország számára.
[00:03:47]Egész egyszerűen Donald Trump sem tehet meg mindent amerikai elnökként.
[00:03:53]És az, hogy most Trumpnak volt ez a hát június 24-én konkrétan a Fehér házban mondta az újságíróknak, idézem, hogy ő elég jól boldogul nézzék, bárhonnan is, nézzük, elég jól csinálja, legalább tartja magát.
[00:04:05]Sokan meghalnak mindkét oldalon, de szerintem elég jól boldogul.
[00:04:10]Ki kell mondani, hogy bátor, nagyszerű felszerelése van, nagyszerű emberei, igazi harcosai vannak.
[00:04:14]Most akkor ez a nyilatkozat hát egy hirtelen bátor harcosnak szól.
[00:04:20]Tényleg, hogy vagy vagyis, hogy hirtelen ilyen bátor harcosnak nevezte Zelenskit, ez csupán a szokásos ilyen kiszámíthatatlan kommunikációja.
[00:04:28]Vagy ez inkább ilyen odaszúrása a Kremnek, vagy üzenet Oroszországnak, hogy kapják össze magukat, vagy mire gondolsz te?
[00:04:34]Mi lehet a fejében?
[00:04:37]Tudom, hogy ez egy lehetetlen küldetés.
[00:04:40]Igen.
[00:04:44]Mit?
[00:04:44]Tehát megint adás beszélgetünk egy párszor.
[00:04:46]Ilyenkor mondjon valamit, bármit az elemző.
[00:04:47]Tehát hogy hogy én megmondom őszintén, amikor először elindult a tárgyalási folyamat, hogy a Trump által bejelentett tűzszünet után, akkor őszintén hittem abban, hogy a felek fölmérték azt, hogy mit nyerhetnek és mit veszítenek és elindul egy tárgyalási folyamat, amelyben születik majd valamilyen kompromisszum.
[00:05:03]Ide egyébként az Izrael biztonságát fenyegető kérdéseket is, merthogy nyilvánvalóan az se egy állandó állapot, hogy az ország egyik részét rakétázzák.
[00:05:12]Erre mit csinált a netanyagú kormányzat?
[00:05:14]Tovább folytatta a területszerző akciókat DLI banonban.
[00:05:15]Tehát hogy itt nagyon sok olyan összetevője van ennek a folyamatnak, nagyon sok olyan összetevője van ezeknek a lépéseknek, amiket nem látunk.
[00:05:22]Tehát az, hogy Netut mennyire motiválják a szélső jobboldali munkatársai közül, például Ben Gird más, mint maga JD Vens, amerikai alelnök.
[00:05:34]Hát, hogy fogalmazzak?
[00:05:34]Finoman szólva és elküldött a melegeb éghajlatokra, illetve milyen szinten fenyegeti őt egy tárgyalás majd a börtön veszélye.
[00:05:39]Sokkal meghatározóbb, mint az, hogy az amerikai vagy éppen az iráni diplomaták mit akarnak, vagy mit nem akarnak.
[00:05:44]Ugye a jelek szerint nem tudjuk, hogy hogy van, csak kívül ez így néz ki.
[00:05:47]Úgyhogy én szerintem ezek a nyilatkozatok arról szólnak, hogy vége van az iráni háborúnak.
[00:05:58]Tetszik, nem tetszik, sokaknak.
[00:05:58]És Trump most elkezdi a, hogy mondjuk a kármentést, elkezdi menedzselni a kialakult krízist, mert amíg Ukrajnáról beszélnek és arról, hogy ott most felforrósodott akár egy atomháborúvá is a küzdelem, addig az, hogy az USA és Izrael, illetve az Egyesült Arab Emirátusok mit ért, vagy leginkább mit nem ért el a Perzsa öbölből, az kevésbé fontos.
[00:06:17]Na most ez a fajta módszer, amit látunk, ez a magyar kormányzatnak egy darabig kitűnően bejött egyébként az Orbán kormánynak 2010-től kiindulva.
[00:06:25]Aztán a x- idő elteltével annyira belefáradtak az emberek az állandó újabb és újabb és újabb veszélyzetekbe, hogy kétharmaddal inkább leszavazták őket.
[00:06:33]Na most ez a folyamat a nemzetközi politikában hatványozottabban működik, és szerintem a Trump kormányzat ezt a megoldást próbálja alkalmazni.
[00:06:42]Ugye kérdés az az, hogy mennyire vevő erre az amerikai lakosság.
[00:06:46]Ugye most az olajárak ugye jelentősen csökkentek, de még mindig nem estek vissza a háború előtatti szintre.
[00:06:51]Na most ugye lezárták a déli útvonalat, amelyet Omán mellett jelöltek ki az amerikaiak, illetve a ománi állam, ez egy érdekes dolog, hogy ilyen szinten omán képes volt szembenni Iránul a megállapodások ellenére, úgyhogy amit aztán az irának le is zártak egy hajó elleni támadással.
[00:07:05]Úgyhogy meglátjuk még, hogy mi lesz, hogy lesz, de béke és nyugalom az nem várható sajnos továbbra sem.
[00:07:12]Na akkor haladjunk a közelkelettel, hogyha már ennyire belementünk, aztán visszatérünk még Európába.
[00:07:14]Ugye itt ez a hír, hogy a Omána Zens nemzetközi tengerészeti szervezetével közösen kijelölt egy új alternatív hajózási útvonalat a hormozis szorosban.
[00:07:22]Viszont az iránni Iszlám Gárda hadiészete július 25-én hivatalosan figyelmeztetést adott ki, hogy illegálisnak nevezik ezt a folyosót és kijelentették, hogy a hajók nem az Irán által kijelölt sávokat használják, akkor katonai erővel fognak fellépni.
[00:07:39]Akkor most mi lesz?
[00:07:42]már meg is történt.
[00:07:42]Tehát egy ott hajózó hajót már találat is ért.
[00:07:44]Úgyhogy ugye erre Donald Trump pas reagálta még tegnap este magyar idő szerint, hogy a hormoziszoros nyitva van.
[00:07:49]Ehhez képest a rendkívül komoly értéket képviselő kereskedelmi hajók, illetve a rakomány értékét is mondjuk így hozzászámítandó a biztosítók óvatosságra intették a a hajóknak a legénységét, illetve a tulajdonosait.
[00:08:04]Tehát én azt mondanám, hogy megint nincs nyitva a hormózi szoros.
[00:08:08]Ez egy ilyen huzavonal lesz jó sokáig, amelyik ameddig addig a pillanatban, amíg valamelyik fél nem enged.
[00:08:13]És az a főprobémát abban látom, hogy a mondjuk így az Amerika vezet koalíció, ne kelljen mindig végigmondani mind a három, vagy ki tudja hány tagját.
[00:08:24]Az nem hajlandó elismerni, hogy nem tudott nyerni.
[00:08:26]És ugye ebben a játszmában ez egy zerószegű játszma.
[00:08:27]Aki nem tud nyerni, az veszített.
[00:08:29]Tehát amíg ezt az amerikaiak és a szövetségeseik nem ismerik el, már felismerni már felismerték, csak elismerni nem ismerték el, addig ezeket a játékokat látni fogjuk, addig marad a bizonytalanság, addig marad a kiszámíthatatlanság.
[00:08:46]Ugye emlegetted Rubiót, aki a Kovit és az Egyesült arabemérségek után 25-én Bachinba érkezett.
[00:08:51]És hát elvileg ugye ez egy tűzoltás, merthogy garantálnia kellene, hogy a szonita monarchiáknak, hogy Washington az ezzel az egyetlen Iránnal kötött egység során nem fogja feláldozni őket, és ugye ugyanúgy biztonsági garanciák vannak, meg gazdasági érdekei kötik őket össze.
[00:09:08]Mi milyen garanciákat tud adni egyáltalán Washington ezeknek a a hát öbölmenti arabszágoknak vagy államoknak?
[00:09:19]Hát alapvetően kevesett.
[00:09:19]Ugye Rubió járt emlékeim szerint Szaudarábiában is, nem most, hanem korábban.
[00:09:24]És az ott elmondottak minden volt, csak nem megnyugtató.
[00:09:27]Ugye ugyanez volt, amikor Indiában járt Rubia, ott is olyan dolgokat mondott, amitől a helyiek finoman szólva sem nyugodtak meg.
[00:09:34]Szerintem az a mondás, amely egyébként a magyar belpolitikában is elhangzott, de vissza-visszatérő, hogy ne a szavaimat, hanem a tetteimet figyeljék, az mindent elmond.
[00:09:42]Tehát azok, akik komoly pozícióban komoly döntéseket hoznak, azok nagyon gyorsan megtanulják, hogy a szavak és a tettek között sokszor fényévnyi a távolság.
[00:09:52]És emiatt szerintem lehet mosolyplomáciát folytatni.
[00:09:56]De mit tud mondani az Egyesült Államok egy nemrég lezárult háború után?
[00:09:59]Hát vannak első számú szövetségeseink, lásd, Izrael meg van mindenki más, mert ez történt.
[00:10:03]Na most innentől kezdve lehet szép szavakat mondani, lehet mindenféle ígéreteket kicsikarni.
[00:10:10]Ugye Katar állítólag megígérte, hogy 17 billió 17000 milliárd dollárt fog befektetni az USAban, de ezek is simán lehetnek csak szavak.
[00:10:22]Tehát nyilván meg fogja próbálni egyébként, csak aztán majd úgy jár, mint sok európai cég, aki befektetett az USÁba, majd a hasznát, a a nyereségét nem tudta kivenni az országból ilyenolyan okok miatt.
[00:10:31]Ez pedig általában különböző cégeknek vagy a vagy a tönkremenetelét, vagy legalábbis súlyos veszteségeket jelent.
[00:10:36]Tehát meglátjuk, hogy mi történik, hogy lehetetlen előre bármit mondani.
[00:10:39]Az Amerikai Egyesült Államok kezében még mindig óriási nyomásgyakorlási potenciál rejtőzik, de például arra hívnám föl a figyelmet, hogy Kína nemrég elindította az NBRDGE nevű központi bank által működtetett blokkláncalapú kriptovalutának a működését, amelyhez egyébként Szaudarábia és emlékeim szerint ez a HGült Arab Emirátusok központi banka is csatlakozott.
[00:10:59]Ezzel meg lehet kerülni a dollárt.
[00:11:02]Tehát abban a pillanatban, hogy az amerikai dollárhegemónia, amely még mindig 60%-ot jelent általánoságban a központi bankok tartalékaiban, tovább csökken, és egy kritikus szint alá, szerintem az olyan 50% körül van az a kritikus szint, amiről érdemes beszélni, ezt eléri.
[00:11:18]Onnantól kezdve már az Egyesült Államok sem tehet meg bármit.
[00:11:23]Rafael Grossi bejelentette, hogy az önszellenőrök visszatérhetnek ugye az iráni nukleáris létesítményekbe.
[00:11:27]Teherán azonban azt mondta rácsta az ajtót úgymond a bejelentésre, hogy hát nem nem majd csak akkor, hogyha újra indul, vagyis akkor indulhatnak újra ezek az úgymond ellenőrzések, hogyha tényleg végső átfogó megállapodást írtak alá.
[00:11:41]Most ez azt jelzi, hogy tényleg van titkolnivalójuk, és nem akarják megmutatni, hogy mi zajlik ott, vagy pont az, hogy hát nem, nem, nem, hanem még nem engedünk a nyugati feleknek addig, ameddig nincsen itt teljes megállapodás, mert tudjuk, hogy milyenek vagytok.
[00:11:55]Ez egy pontosan az a helyzet, amelyel szoktam viccelődni, hogy majd amikor spárgázok fény és nappal a Vörös Martiérre nagy nyilvánosság előtt, az elméleti lehetőség megvan rá, csak hát gyakorlatban nem vagyok rá képes.
[00:12:04]Tehát ez a szituáció is egy ilyen, hogy olyan helyzet, amelyben van egy megállapodás sorozat.
[00:12:10]Ugye itt nyugatnak és egy Donald Trumpnak is sikereket kell felmutatni, és a a Atomenergia ügynökség képviselőinek az ellenőrzése egy ilyen eredmény lenne.
[00:12:19]Csak Irán már jártott.
[00:12:21]Ugye az angolban van egy nagyon jó mondás, hogy been there done that, death, tehát hogy már ezzel már túl vagyunk.
[00:12:25]Tehát a leglesz ez a látogatás abban a pillanatban az Egyesült Államok fel vagy kiolvasztotta a befagyasztott iráni pénzügyi eszközöket, visszakapták Katartól is a több milliárd dollárjukat satöbbi, satöbbi, satöbbi.
[00:12:39]Abban a pillanatban a hormóziszoros újra hajózható.
[00:12:42]Tehát ezeknek a feltételeknek, amelyeket jó előre letárgyaltak, ezeknek meg kell valósulniuk, mert ahogy te is mondtad, jó szándék nincs a felek között.
[00:12:50]Jól emlékszem, Galiba főtárgyaló, illetve azem ő a az a iráni parlament elnöke, most ht nem jutem be a pontos pozíciót, de azem az iráni parlament elnöke azt mondta, hogy a jelenlegi helyzet nem szül, csak bizalmatlanságot.
[00:13:01]Tehát az, hogy az amerikai oldalon folyamatosak azok a lépések, amelyeket egyértelműen a megállapodás megsértésének lehet nevezni, és mondjuk egy litámadás Déli banomban elég nehéz lett adni, hogyha pláne a videófelvétel is van róla, akkor érthető az, hogy a elméletileg Iráni parlament házel elnöke.
[00:13:21]Igen, igen, igen.
[00:13:24]Hogy elméletileg nem legyőzött Irán miért lép minden egyes ilyen hát mondjuk így sértésre vagy megállapodás szegésre?
[00:13:31]Igen élesen, igen heves említetted Izraelt?
[00:13:35]Hát Izrael KC védelmi miniszter kijelentette, hogy az izraeli hadsereg bizonyám nem vonul ki déli Badomból, még akkor sem, hogyha az USA arra kéri őket.
[00:13:44]Ennek milyen következményei lehetnek hosszú távon?
[00:13:48]Hiszen például azt is láthatjuk, az előbb beszéltük ugye Trumpnak a hát a az, hogy a közeléből eltávolodnak emberek, Tucker Carson is például nyíltan kimondta, hogy a félidős választásokon nem fog odaállni a republikánusok mellé hiába, merthogy az egyik oka az, hogy hogy nyíltan egy másik államot helyez előtérbe az USA USA, utalva erre ugye itt Izraelre.
[00:14:11]Igen, itt a a sokan mondják az utóbbi időben, hogy Trump maga mozgalma az a make America great again, inkább a make Israel greatre, tehát tegyük újra nagjá Izraelt mozgalomra kezd hasonlítani.
[00:14:21]És ha szigoran vesszük, ebben van igen komoly mennyiségű igazság.
[00:14:25]Tehát ezek a lépések is, megint elmondom, mindenkét félnek van igazsága.
[00:14:30]Csak fölteném a kérdést, hogy hogy mit gondol Benjamin Netanyú és mit gondolnak Telavivban?
[00:14:38]hogy ezt a végtelenségig lehet csinálni, tehát hogy hogy ők nem gondolnak a hosszabbtávú következményekre, és Magyarországon is, külföldön is az egyértelműen Izrael barát körökben is látják ennek a veszélyét.
[00:14:52]Tehát hogy hogy kivéve magát Izraelt egyébként nyilván a lakosság ilyen szempontból más izraeli vezetése gondolok, tehát hogy hogy egy ez egy olyan folyamat, amit nem lehet a végtelenségig csinálni és a hírek szerint volt egy Katari közvetítésű amerikai Hezbollak megállapodás, de hát itt kevés lesz az Egyesült Államuk, mert ahogy látjuk Benjaminu, de Donald Trump, aki elméletileg barátja sem tud rászorítani semmire.
[00:15:15]Tehát ebben a helyzetben szerintem azt kell, hogy mondjam megint és megint és megint, hogy várjuk meg, mi történik, mert azért a háttérben azért történnek nagyon durva lépések.
[00:15:25]Tehát talán beszéltünk mi is arról, hogy Bangver minisztert nem engedték be Floridába, az USÁban, nem kapott vízumot egy családi rendezvényre, nyilvánvalóan a megromott kapcsolatok miatt.
[00:15:35]Tehát ez hosszabb távon komolyabb lépéseket, komolyabb következményeket hozhat.
[00:15:39]Viszont azt mindenképpen érdemes kiemelni, hogy itt szinte semmi sincs kőbevésve.
[00:15:44]Tehát az, hogy most Izrael elfoglalt területeket déli banonban, ahogy tegyük hozzá, a Golan fensikot meg annektálta is amerikai támogatással Szíriából, az egy egy része a a az egyenletnek.
[00:15:54]A másik része az, hogy sikerül megállapodni Hezból a hal.
[00:15:55]Tehát itt ezeket a dolgokat nagyon összefüggésében kell kezelni, és számtalan olyan tényező van, amelyről csak utólag tudjuk meg, hogy szerepet játszott egy döntésben.
[00:16:06]Jelenleg nem tudjuk, hogy tényleg mik zajlanak a háttérben, csak azt látjuk, hogy mik az eredmények.
[00:16:09]Jó, hát térjünk át akkor az Európára, és mielőtt még konkrétabb dolgokra rátérnék, ugye mi pont nem beszéltünk arról, de aznap történt meg ez a dolog 22-én, ugye amikor beszéltünk, hogy hát Kirstar már lemondott és úgy tűnik, hogy a az elmúlt 10 év kaotikus brit politikájának legbiztosabb pontja az Leri a főegerész.
[00:16:34]Lehet egy csomó mém született, hogy igazság szerint Na jó, akkor most most innentől már átveszem, tanultam eleget.
[00:16:40]Mit szólsz ehhez?
[00:16:42]Hát meg, hogy mondjam próbálok komoly lenni, bár nagyon nehezen fog menni.
[00:16:47]Tehát figyelembe véve a brit politika elmúlt 10 évben, a brit legfelső politika elmúlt 10 évben tanústott színvonalát a nem a legintelligensebb állatok közé tartozó macska jobban csinálná, mert következetes, átgondolt és azt kell, hogy mondjam, hogy rendelkezik a jó zenésszel, amelly a brit politikusok legfelsőbb körében nem divat.
[00:17:08]Ez pedig egy nagyon nagy probléma.
[00:17:10]Ugye jut eszünkben a gyaloggalop című film, amelyben a egyébként szintén angol színész által játszott francia kiabálta, hogy hülye angolok, angol hülyék és körülbelül ezt lehet látni.
[00:17:20]Tehát ugye ne felejtsük el Lust, aki képes volt külügyminiszterként fölhívinni Lavrov figyelmét, hogy a több 100 éve orosz területeket képező, már nem emlékszem melyik régióról, talán Rostovról volt szó, vagy valami hasonlóról, azt adják át Ukrajnának és a többi, és a többi, és a többi.
[00:17:35]Kieröltették, hogy ő legyen Margaret Techer utódja, majd egész pontosan 44 nap alatt sikerült meg is bukni, ami egy rekordteljesítmény még Nagy-Britanniában is.
[00:17:42]Tehát, hogy hogy ezeket a dolgokat látva az ember azon gondolkozik, hogy a forradalom akármennyi is a legdurvább dolog, vagy a második legdurvább dolog a történelmez, hiszen az első legdurvább dolog az a helyzet, ami egy foralmat előidéz, de annak megvan az a fajta tisztítótűz jellege, hogy egy manapság divatos szót csenjek el, hogy utána nulláról kell kezdeni.
[00:18:02]és a briteknél ezek a fajta elburjánzások, ahol a legfelsőbb politikai osztálynak fogalma nincs, hogy mi zajlik az utcákon, mi zajlik a társadalomban, az ilyen vadhajtásokkal jár.
[00:18:13]Most egy bomber Jaackis baloldali miniszterelnök sztártól várják a megoldást, de hölgyeim és uraim, a tortát azt nem lehet újra újra lehet osztani, de attól a mérete nem nő, hogy az egyik oldal kisebb szerepet szerep szeletet kap, a másik meg nagyobbat.
[00:18:29]Tehát a pénzt kellene költeni a hadseregre, pénzt kellene költeni a szociális dolgokra, kezelni kéne a társadalmi elégedetlenséget, amelyet az illegális migráció okoz.
[00:18:38]Ezekre nincs, és nem is látom azokat a szándékokat, hogy érthető, értelmes és hatásos módon meg lehetne oldani.
[00:18:43]Tehát el lehet játszani azt egy darabig, hogy ilyen ilyen média kommunikációval elfedjük a hibákat, de előbb-utóbb annak a annak a sztorinak is vége.
[00:18:53]Én ugye tartózkodtam ott egy kis ideig, mert múltkor azt azt mondtam, hogy három évig ott éltem, és azt írták kommentben, hogy három évig az nem élés, csak kiruccanás.
[00:19:01]Szóval kiruccantam három évig, és megtapasztaltam, hogy milyen ott a az egészségügy.
[00:19:06]És mondom, én mindig tehát, hogy amikor a magyar egészségügyet például sokan szítták, akkor mindig abba gondoltam bele, hogy a nagy fejlett Angliába menjetek el, de Németországból is ezt hallom, tehát hogy hónapokig, évekig, fél évekig kell várni egy időpontra, és ezt ezt ezt nem tudják megoldani.
[00:19:23]Egyszerűen lehetetlen.
[00:19:24]Úgyhogy úgyhogy mindenki becsülje meg ezt, amire van egyelőre.
[00:19:30]Igen, az azért nagyon bocsánat, csak annyi, hogy a a az öcsém sógornője egy egy brit férfi az ment feleségül, és két kisgyerekük van, és olyan sztorikat hallok a gyerekógyászatról, hog nem akarom elhinni.
[00:19:41]Tehát a gyereknek fáj a füle, sír, és akkor be kell telefonálni.
[00:19:45]Te nem nézi meg?
[00:19:45]Hát most az, hogy mitől fáj a füle, azt azt azt nem lehet megmondani, hogy ne látná az ember.
[00:19:51]Tehát elképesztő elképesztő körülmények.
[00:19:53]Né gyógyászati vizsgálatok is vannak így telefonon keresztültől.
[00:19:55]Hát nem tudom, sámánkodnak egy csöppet.
[00:19:59]Mert oké, ha lenne egy olyan hordozható műszer, ami mindent megmond, de az, hogy bemondás alapján az orvos eldönti, hogy mi van, tehát elképesztő állapotok vannak éppen sok szempontból Nagy-Britanniában.
[00:20:08]Ugye az öcsém még kint voltak nál, akkor mesélte, hogy hogy nagyon sok helyen még nincs egyesített vízcsap, van a hideg víz, meg van a meleg víz.
[00:20:16]És akkor az úgy úgy befolyik egy két hát nekem az szemben, hogy a a nagyszüleimnek az 1926-ban épített lakásában, ami egy tömbházban volt nyilvánvalóan, ott is már együtt volt a hideg meg a meleg víz.
[00:20:29]Egy csapó jött.
[00:20:31]Jó, hát két különböző csavart ez nem ez nem ez nem atomtudomány.
[00:20:33]Tehát itt nem arról van szó, hogy itt itt a a nem is tudom, a fúziós erőmű ott dolgozik a hátsó kis kertbe, hanem hanem ezek ilyen egyszerű dolgok.
[00:20:40]Hát és képzeld el, árulnak ilyen ilyen kis szerkentyűket, ilyen műanyag szerkentyűket, hogy felcuppantod ide-oda, és akkor így középen kijön.
[00:20:47]Nekünk is ilyet kellett venni azért, mert az egyik full hideg volt, olyan, hogy lefagyott a kezed, a másik meg leégettte a kezed, és most mit csinálj?
[00:20:56]Úgyhogy ez ilyen.
[00:20:56]Na jó, térjünk át Nagy-Britanniáról, a Gdanski konferenciára, ugye 25-26-án ma is zajlik.
[00:21:01]Ukrajna újépítési konferenciá konferenciájáról van szó, ahol egyébként nincs ott Voladimir Zelenski, hiába ugye ezt így ketten vagyis a két ország szervező igazság szerint.
[00:21:12]Ez most kinek jó?
[00:21:15]Először is az, hogy ő most távol maradt, vagy kinek rossz?
[00:21:18]Az oroszoknak, akik ott vannak a spiceban meg mindenhol, a fejünkben is ott vannak.
[00:21:22]Én kis legközelebb alusisakkal jövök, és fölteszem majd, és azt mondom, hogy ez azért van, hogy nehogy le tudják távolról olvasni a gondolathullámaimat.
[00:21:28]Egyébként van erről nagyon jó sztorim.
[00:21:30]kevesen tudnak arra, hogy van egy Tempest nevű assiszem koncepciónak hívják, ami arról szól, hogy ugye a a számítógépnek a képernyője és elektromágnes sugarakat bocsát ki.
[00:21:40]Gyengéket, de kibocsát.
[00:21:40]És ha van egy megfelelő minőségű érzékelőd közel a a számítógép képernyőjéhez, akkor nekem nem kell látni azt, hogy mi van a számítógépben, ami a képernyő megy, azt le lehet olvasni, és hogy hogy ez egy nagyon komoly problémát jelent, hogy kén különböző kémberendezésekkel lehet látni, hogy az adott illető mit csinál az adott számítógép képernyőjén.
[00:21:59]Most nyilván a minősett információk futnak rajta, akkor nem kell föltörni a rendszert, látni lehet, hogy az illető mit csinál benne.
[00:22:04]Tehát hogy hogy nyilván nem fog alusizsakot fölvenni, ez egy poén volt, de hogy vannak ilyen megoldások is.
[00:22:09]Na most visszatérve és komolyra fordítva a szót, tehát ez már szerintem a nyugati rendszer halála, hogy nem képesek nyugaton elfogadni, felfogni azt, hogy Zelenski mögött egy egyre erősödő konkrétan neonáci szervezet áll, vagy től most ebbő vagy vagy egy egy van egy csoport, amelyik meghatározó szerepet gyakorol Ukrajna életére, és megint elmondom, hogy az viszont tényleg orosz propaganda, hogy egész Ukrajna náci lenne.
[00:22:34]Nyilvánvalóan ez nem igaz, de van egy olyan csoport, akit még Zelenszkii elnök sem hagyhat figyelmen kívül, és hogy az európai meg az amerikai támogatók, tegyük hozzá egy jelentős rész egyébként zsidó származású, erre hogy mondjam erre becsukja az egyik szemét, hogy ne kelljen látnia.
[00:22:52]Ez a kettős mércének az a tipikus esete, amelyben igaz, hogy az ellenségem ellensége a barátom, de azért az embernek meg kell tudnia válogatni a barátait.
[00:23:00]Tehát, hogy hogy amikor a a Magyarországon vagy a magyar származású Aser Benjamin elhunyt Ukrajnában önkéntesként és az a az alakulatnak az egyik tagja eljött, és a zsidó édesapjával egy esz tetoválással kezén beszélgetett, azért annak ezt azt minden akkor el fogom mondani.
[00:23:16]Tehát az egy olyan üzenet volt, amit amit aztán bárki bármire föl tud használni, csak pont az eredeti szándék nem fog megvalósulni, hogy Ukrajna számára szimpátiát és és támogatást szerezenek vele.
[00:23:25]Tehát visszatérve a Dany konferenciára, a Zelenski elnökre már rég nyomást kellett volna gyakorolni, hogy ezek a körök nem, hogy mondjam, nem Komilfó, nem támogatott hogy mondjam, partnerek.
[00:23:38]Valamit neki is lépnie kell ez ügyben.
[00:23:40]Na most azért könyörgöm egy donor konferenciát úgy megszervezni, hogy csak pont az érintet nincs ott, vagy mi eldöntjük, hogy mi lesz jó Ukrajnának, vagy Ukrajánnak ennyi szuverenitásra sem maradt, hogy majd lediktálják, hogy a nyugat hogy fogja meg hol fog után újjáépíteni, és meg sem hallgatják az ukrán kérdéseket.
[00:23:55]Tehát itt már egy nagyon-nagyon komoly hitelvesztés állt be azzal, hogy ez a vite egyáltalán idáig jutott, és most már az egész inkább egy tragi komédia, mert nyilván a háború zajlik, emberek halnak meg, az ország pusztul.
[00:24:06]miközben ö politikusok próbálnak komoly embernek tűnni, hát egy ilyen mondjuk konferenciát inkább le kellett volna mondani egy ilyen helyzetben nem megtartani.
[00:24:18]Ugye helyettes Julias Veridenko miniszterelnök helyettes vezeti ezt a ezt a delegációt.
[00:24:25]És ezen a helyen be is jelentette Urszulafon, de lejen az Európai Bizottság elnöke, hogy az EU azonnal átutalja az első 3,2 milliárd eurós részletet a korábban elfogadott 90 milliárd eurós hitelcsomagból.
[00:24:39]Milyennek az üzenete?
[00:24:39]Meg egyébként kik vesznek ezen részt ezen a konferencián?
[00:24:43]Befektetők vagy államok képviselői, vagy mi?
[00:24:47]Kik kik kik szponzorok csupán, vagy miről szól ez a konferencia?
[00:24:51]Hát egyrészt is is.
[00:24:51]Tehát egy ilyen típusú esemény, egy háború utáni újjáépítés az óriási pénz.
[00:24:55]Tehát én mindig el szoktam mondani, hogy Horvátország szuverenitásának a jelentős részét föláldozta az Egyesült Államok és Németország oltárán, hogy megszabaduljanak a szervektől, azaz Jugoszláviától.
[00:25:07]Hogy jó döntés volt-e, az egy az valószínűleg nem megkérdőjelezhető.
[00:25:11]Mondjuk a halottak nyilván másképp gondolkodnak erről, de tény az, hogy érdemes megnézni, hol tart Szerbia és hol tart Horvátország.
[00:25:18]Tehát ez egy középtávon jó döntésnek minős hosszabb távon minek fogják minősíteni, az egy másik történet.
[00:25:25]Tehát a a történelemnek az a szépsége és a nehézsége egyszerre, hogy a rövidtávú jó döntések középek hosszú távon igen rossznak bizonyulhatnak.
[00:25:33]Úgyhogy ha a háború ukrán győzelemmel ér véget, amit én csak úgy tudok elképzelni, hogy Oroszország összeomlik gazdasáilag vagy társadalmilag, akkor Ukrajna szuverenitásának jelentős részét gyakorlatilag áthelyezte Oroszországból nyugatra az Egyesült Államokba, illetve az Európai Unióba.
[00:25:48]hogy ez majd aztán a lakosságnak meg a politikai elitnek mennyire felel meg, az megint egy másik kérdés, de ilyen típusú befektetéseknek ilyen ára van.
[00:25:56]És ha már itt tartunk egyébként nagyon sokan ezeket a küzdelmeket, amelyeket az ukrán lakosság, az ukrán nép szabadságharcként él meg, ők ezt üzletnek látják, semmi másnak.
[00:26:05]Tehát biztos vagyok abban, hogy különböző cégek is ott vannak, különböző államok is ott vannak, és ez a 3,2 milliárd euró pedig egy gesztus volt, hiszen Magyarország sokáig blokkolta ennek a pénznek az átutalását.
[00:26:15]Ez most megtörtént ezzel is jelezve úgy az ukrán lakosság, mint az ukrán számára, hogy ez az akadály elhárult az útból, hogy aztán Ukrajnában mire költik a pénzt, amit egyébként tegyük hozzá, hogy jó esélyel szükség vanára az ukrán államnak, az mond megint egy másik történet.
[00:26:30]Ezen a konferencián külön szankció szankciót szekciót szenteltek annak, hogy integrálják az ukrán drón és hadiipariát ellátást vagy technikát a nyugati ellátási láncokba.
[00:26:42]Ez most azt jelenti, hogy mert ugye nagyon sok hellyel beszélnek arról, meg tény és ez igaz is, hogy az ukrán drón technológia azért nagyon fejlett tapasztalat tapasztalatokat szerzett egyébként ugye a háború során, tehát minden rosszban van valami jó tipikus története.
[00:26:55]És tényleg most az van, hogy Ukrajna már nem csak egy ilyen segélyre szoruló partner, hanem egy példa, hogy ez alapján kell lesz, vagy majd így bevonjuk a nyugati védelmi innováció motorjáv, vagy valami ilyesmi.
[00:27:10]Hát ha szigorúan vesszük, az egész ország egy nagy háborús laboratórium, tehát hogy innentől kezdve nem biolabor nem biolabor, hanem hanem egy ilyen kísérleti terep.
[00:27:17]Úgyhogy nyilván van felalmazódott tudástke, és igazából Ukraina egyre kevesebbé tud mást adni.
[00:27:24]Ugye a az orosz energetikai infrastruktúráni ukrán támadásokra válaszol Oroszország elkezdte támadni az Ogyesszai kikötőbe be is kihajózó hajókat.
[00:27:32]várhatóan ez ez ki fog terjedni többi a többi ukrán kikötőre, izmaira és a többire is.
[00:27:37]Úgyhogy ezeket a dolgokat figyelembe véve Ukrajna egyre nehezebben tud mást adni, egyre nehezebben tud mást exportálni, mint ezt a fajta tudást, ami valóban egy valós és reális tudáshalmaz, hogy ne felejtsük el, hogy az Egyesült Államok most kezdett el korábban más célra használt katonai létesítményt átépíteni olyan gyakorló terepekké, ahol az Ukrajnában tapasztalt drónaviselést gyakorolhatják és gyakoroltathatják a saját katonáikkal.
[00:28:06]Tehát ezeket a dolgokat érdemes látni.
[00:28:07]És ugye valóban ez egy értékes és tényleges tudás.
[00:28:10]Ugye kérdés az, hogy ez mit segít vagy éppen nem segít.
[00:28:12]Ugye nyilvánvalóan az ukrán dróntermel is egyre nagyobb mértékben származik Európából, amely egyébként egy bevett szokás, hogy ezért is szokták Ukraját proxinak vagy helyettestőnek hívni, mert a katonai támogatáson kívül mindent megkap Európától, tehát kvázi helyettesítőként harcol.
[00:28:27]Ugye az igazi kérdés az az, hogy mikor jön az a pillanat, amikor az orosz katonai vezetés fölismeri, hogy az utánpótlási vonalak elvágásával, a NATO közeli hidak, vasúti létesítmények támadásával, ezt az utánpótlást jelentősen le tudja lassítani.
[00:28:43]Ezután a DSK konferencia után hamarosan itt július 7-8 összeül a NATO is Ankarában és a NATO diplomaták a politikónak azt mondták, hogy várhatóan megint több milliárd dollárt fognak biztosítani Ukrajnának erre a fegyverszerződésekre és fegyvergyártásokra.
[00:28:58]A nyilatkozott tervezetben a hírek szerint 70 milliárd eurós katonai támogatás szerepel, és legalább ugyanekkora összeget ígérnek a megfelelő jövő évre az ukránoknak.
[00:29:09]Mit gondolsz erről?
[00:29:12]Egy olyan technikai csülthelyzetben lévő ország, mint Ukrajna, amelyik képtelen finanszírozni a saját költségeit a háború tekintetében, az igen komolyan rászorul ezekre a támogatásokra.
[00:29:19]Itt nincs vita.
[00:29:21]Tehát ez ezt ezt is jelenti többek között a proxi, hogy mi harcolunk, ti meg adjátok hozzá a felszerelést, a pénzt meg minden mást.
[00:29:27]külpolitikai támogatás satöbbi.
[00:29:27]Ugye ez megint egy olyan dolog, amit sokaknak nem tetszik, de ettől még így van.
[00:29:32]Tehát én ebben semmilyen olyan kivetnivalót nem látok, amely szembenne a világ elmúlt 5-6000 évének, vagy akár korábbi időszakának a a módszereivel, a az eseményeivel, vagy bármivel.
[00:29:44]Ugye a problémát az jelenti, hogy a a végkifejletet nem látom.
[00:29:48]És ez a 21.
[00:29:49]század háborúinak egyik jelentős problémája, hogy belemennek a felek olyan összecsapásokba, amelynek van egy elképzelt jó kimenetele, de mintha a legrosszabb meg a legvalószínűbb kimenetel nem készülnének fel.
[00:30:01]És ez aztán nagyon sok komoly problémát okoz.
[00:30:05]Tehát ilyen volt például az amerikai kaland Afganisztánban, az amerikai megszállás Irakban, és sorolhatná még sokáig azokat a pedig jó ötletnek tűnt lépéseket, amelyekből aztán utána nagyon komoly presztízsveszteségek kerültek ki országoképpen.
[00:30:17]Lehet, hogy Oroszország is presztízsveszteséggel fog kikerülni az ukrán háborúba, ezt lehetetlen megmondani, de ide inkább úgy tűnik, hogy a az egész nyugat Ukrajnát támogatja, és ezzel szemben áll egy igaz, hogy atomhatalom Oroszország, de amelyiknek azért csak 140 millió lakosa van, és ezért egy nem túlságosan fejlett gazdasága.
[00:30:36]Tehát ezeket a dolgokat figyelembe vesszük, akkor várható az, hogy az ukrán háború tényleg addig fog folytatódni, amíg az ukrán lakosság, az ukrán társadalom ezt támogatja, vagy képes támogatni.
[00:30:46]No, térjünk át Belarusra, hiszen itt is voltak eléggé érdekes történések.
[00:30:50]Ugye úgy, tehát hogy június 24-én vagyis június 24-i sajtónyatkozata alapján Voladimir Zelensk azt mondta, hogy ugye Belarusban vannak ilyen elhelyezett drón zavaró eszközök, vagy nem is tudom, hogy fejezzem ki magam, ezt majd te elmondod pontosan, hogy miről is van szó, ilyen állomások, és hogy ezek június 22-én leálltak, mivel ugye Voladimir Zelenszki előzőleg kérte is ezt a a belaruszoktól, sőt meg is fenyegette Alexander Lukasenka elnököt, hogy hát nem kapcsolják le, vagy ha vagy lekapcsolják, vagy leszerelik, mert akkor különben Ukrajna majd katonai erővel fogja ezt megsemmisíteni.
[00:31:29]Ráadásul hát nyilvánvalóan ez Belarus területén.
[00:31:32]Mennyire lett volna ez reális?
[00:31:34]Vagy mondjuk el, hogy akkor most mi is történt itt?
[00:31:35]Miről van is, miről van szó, mert ugye ezt most Zelenszki azt mondta, hogy lekerültek ezek a ezek a radarok, vagyis ezek a berendezések.
[00:31:47]Igen.
[00:31:47]Viszont senki nem erősítette még meg.
[00:31:52]Erre van egy nagyon jó példám, tehát hogyha én így csinálok így és akkor a képernyőbec megérik az újjam, akkor lehet tudni, hogy azért látják, hogy mi beszélgetünk, de hogy én közben a képernyő fölött vagy kívül vagy alatt mit csinálok a jegyzet, vagy mi van alattad most tudod ez a tipikus covid, hogy lehet, hogy nincs ismered nadrág.
[00:32:09]Igen.
[00:32:09]Én én rövid nadrág egy egy teljesen oké rövid nadrágban ülök itt hölgyeim és uraim és egy viszonylag jobb minőségű póló van rajtam.
[00:32:14]Tehát, hogy volt az a sztori, amikor a műsorvezető a tévében rövid nadrágba ült, annyira meleg volt, de fölötte ing nyakkendő és zakó volt, merthogy azt meg a tigépennyőn látszik.
[00:32:22]Tehát hogy hogy nekem volt már olyan ilyen ilyen tévéss interjú, ahol azt láttam, hogy a riporter közben folyamatosan így lefelé néz, és valak a telefonját nyomkodta, úgyhogy elég nehéz volt hozzá úgy beszélni, hogy szemlátomást mást csinált közben.
[00:32:35]Na most mi így beszélgetünk egymással, nem látszik, hogy mi van a képernyőn kívül.
[00:32:39]Az Voladimir Zelenszki nyilatkozott, ez pont ilyen.
[00:32:41]Tehát ha valaki el akarja hinni, hogy amit a képernyő lát, az a teljes valóság, akkor az el fogja hinni.
[00:32:48]Aki el akarja hinni, hogy ez így volt, az el fogja hinni.
[00:32:49]Aki nem akarja elhinni, az meg nem fogja elhinni.
[00:32:51]Hogy pontosan mi történt, azt senki se tudja.
[00:32:54]Ugye te is mondtad, nem erőtte meg senki.
[00:32:56]Tehát ez ugyanúgy lehet egy PR művelet, amelyben Ukrajna nyomást akar gyakorolni Beloruszára, mint a teljes valóság.
[00:33:02]Ez is benne van a helyzetben.
[00:33:04]Ugye azt azért érdemes hozzátenni, hogy hírek szerint az ukrán vezetés kiürítette a Belorusz határhoz közeli kisebb falvaknak a többségét, kiköltöztette a lakosságot egy Belusz támadás veszélyre hivatkoztatva vagy hivatkozva.
[00:33:18]Ez is lehet, hogy egy valós katonai veszélyt megelőző lépés, és az is lehet, hogy hangulatkeltés azért, hogy egyfajta eszkalációval fenyegesse meg úgy fehér Oroszországot, mint Oroszországot, mint pedig az egész világot egyébként.
[00:33:30]Úgyhogy az a rendkívül gyanús román kiköt Konstancába felrobbantott drónról nem beszélünk, amely ugye megvárták a kezelői, amíg megérkeznek a román tűzszerészek, majd mielőtt közel mentek volna, fölrobbantották a hajót.
[00:33:44]Tehát nekem senki ne mondja, hogy ez véletlen volt.
[00:33:47]Ugyanúgy ebben az esetben is fennáll a gyanú, hogy hogy nem teljesen valós a történet, de mondjuk, ha Oroszország Fehér Oroszországgal kiegészülve csapást mérne Kievre, ahogy a háború elején tette egyébként, abba az ukrán hadságnek igen komoly problémákat tudnának okozni, mert hirtelen több 10000 embert előásni, akivel meg lehet támasztani ezt a frontot, az nem olyan egyszerű.
[00:34:08]Hát de mégis akkor mi történne, hogy most tényleg azt mondjuk fenyegetőzünk és akkor meg kell tenni ezt a lépést, megtesszük ezt a lépést és akkor ergo harmadik országot bevonunk ebbe a történetbe.
[00:34:19]Pontosan körülbelül ez ez volt.
[00:34:21]Egyébként azt egyáltalán nem tartom elképzelhetetlennek, hogy most több szó esett egy orosz olyan elektronikai hadviselési rendszerről, amely képes egyébként a Starlinknek az adását is zavarni és körülbelül egy 5 x5 kmes területet lefedni.
[00:34:34]Na most ha ezt elég közel viszem a határhoz, akkor az Ukrajna területén működő Starling terminálok sem működnek, és ezzel azért lehet károkat okozni, meg azt azt se felejtsük el, hogy az a balti államok elég határozottan közreműködnek Ukrajna támogatásában azzal, hogy a légterüket rendelkezésére bocsátják.
[00:34:50]Tehát lehet, hogy egy ilyen olyan határon voltak ezek az eszközök, amelyek a balti államokban folyó elektronikai dolgokat is zavarták, és ez így lett megoldva, hogy nem a balti államok vezetői feszítették tovább a Hurt, és álltak be Belorusziába, hanem Zelenszki elnököt kérték meg, hogy ezzel kapcsolatban lépjen valamit.
[00:35:05]Úgyhogy itt annyifajta magyarázat is és és variáció van, hogy felsorolni is nehéz.
[00:35:12]egy ilyen szomorú hírt hoznék így a végére, és ezt egy kicsit taglaljuk, nem tudom, tehát hogy a egy 26 éves nővesztette életét Odessában, miután egy dróntámadás során egy lelőtt drón runcsdarabja eltalálta a tengerparton.
[00:35:26]Én megnéztem a Vlegényének a az ilyen kis videóját, amiben elmondta, hogy a riasztás során, tehát volt a légiriadó, mindenki hát nem óvóhelyre vonultak nyilvánvalóan, hanem mondta, hogy a bár területére elvonultak ugye a a tengerparti részről.
[00:35:39]Aztán amikor már úgy gondolták, hogy talán a veszély alábbhagyott, mindenki lassracskán elkezdett visszaszivárogni a kis napozó ágyához, és akkor ekkor történt a tragédia, hogy a nyakán elátarált egy ilyen roncsdarab, és elmondása szerint meg is lehetett volna menteni a menyasszonyának a az életét, csak semmilyen segítség nem volt a közelében.
[00:36:01]Tehát ami érkezett is, az is nagyon lassan.
[00:36:02]És ugye Odessa mind annak ellenére, hogy egy folyamatos célpont, azért jelenleg nagyon keresett, mert tényleg nagyon sok turista van, nem turista van ott, belső turista, mivel sokan nem tudják elhagyni az országot, nyilván odamennek pihenni, gyönyörű tengerpartja van, tehát hogy nagyon kiépített Odesza, az biztos.
[00:36:18]De hogy ilyenkor nem kéne, hogy sokkal jobb egészségügyi vagy rendvédelmi, vagy bármilyen szervezet, vagy vagy ilyen emberek legyenek ott a turisztikai zónában?
[00:36:30]Hát ideális lenne, de hát ez a tipikus példa, amit pont Ukrajnával kapcsolatban én szoktam emlegetni egyébként Mexikóval és Kanadával, hogy járna nekik a a szuverenitás csak nem jut.
[00:36:38]Tehát, hogy járna ezeknek az embereknek az egészségügyi biztosítás csak valószínűleg nem jut.
[00:36:43]Tehát hogy a frontvonalon is óriási veszteségek vannak.
[00:36:48]Most pontosan mekkorábban ne nyissunk számháborút, de szinte biztos, hogy az egészségügyi erőforrásokat oda koncentrálják.
[00:36:54]Tehát ezekben a kérdésekben szerintem nagyon nehéz, hogy mondjam, igazságot szolgáltatni.
[00:37:03]Igen, igen, igen, igen, igen.
[00:37:03]Tehát egy háború zajlik, egy külső támadás zajlik Ukrajna ellen.
[00:37:08]Ebben a környezetben minden kérdésnek, ami erre vonatkozik, van valóság alapja.
[00:37:14]Tehát ugyanúgy van valóság alapja a nyilvánvalóan a fájdalma miatt elkeseredett vőlegény kérdésnek is, hogy hol voltak az egészségügyi szolgálatok.
[00:37:23]Meg annak is van egy jogos kérdése, hogy egy háborúban célszerűen egy támadó területre menni.
[00:37:26]Tehát ezek ez és és megint tehát nincs igaza egyiknek se, de mind a kettőben van igazság.
[00:37:31]Tehát hogy hogy itt itt háború ilyen és ezért mondom minden egyes alkalommal el, hogy a háborút el kell kerülni, amíg lehet.
[00:37:41]Most nyilván Ukrajának is lett volna esélye, csak a vezetés úgy döntött 22.
[00:37:45]márciusában, és most hagyjuk a Minsk egyet, Minsk 2őt, mert abba nem menjünk bele.
[00:37:49]22.
[00:37:51]márciusában úgy döntöttek, hogy nem engednek a fegyveres erőszaknak, amivel egyébként bizonyos szempontból igazuk van, de a következményeket, a felelősséget vállalniuk kell, és ezek ilyen ilyen dolgokon is megjelennek.
[00:38:01]Tehát megint elmondom, hogy egy rossz tárgyalás is jó, mert jó háború jobb, mert jó háború nincs.
[00:38:06]Az igazságos háború van, a honvédőháború egy igazságos háború, de attól még nem jó.
[00:38:12]Tehát, hogy ez egy olyan tragédia, amelyik tragédia egyébként a másik oldalon is rendszeresen előfordul.
[00:38:19]Nyilván el lehet mondani, hogy az agresszornál miért beszélünk arról, hogy civilek halnak meg.
[00:38:22]Attól függetlenül civilekről beszélünk, aki vagy támogatta az adott kormányt, vagy nem, vagy egyéppen nem is volt lehetősége véleményt nyilvánítani.
[00:38:29]Tehát emiatt azok a, mondjuk ki nyugodtan, lelketlen és embertelen kiszólások, amely a civil áldozatokat egy országtól függővé teszik, azok rendkívül aljasak és cinikusak.
[00:38:40]Tehát a civilázat az akárm történik, nem harcolófél civilat.
[00:38:44]egy óriási tragédiáról beszélünk.
[00:38:45]Minden egyes civil halál a katonái is, csak a katonának sajnos ez a dolga.
[00:38:49]Minden egyes civil halál egy tragédia.
[00:38:51]Úgyhogy én ebből nem vonnék le messzemenő következtetéseket, mert ahogy az előbb is mondtam, ezt a kérdést számtalan oldalról meg lehet közelíteni.
[00:38:58]Az ember ilyen-olyan megközelítéseknél vállalja azt, hogy lelketlennek tartják, cinikusnak, realistának, optimistának, pesszimistának, bármi.
[00:39:07]Ezek azok a kérdések, amiből nem lehet jó kijönni.
[00:39:11]Sajnos nagyon sok ember élet, az biztos.
[00:39:14]odaveszik.
[00:39:14]És engem még az lepett meg ebben a vőlegénynek az hát megszólalásában, hogy ö nem konkrétan azt kezdte el, hogy ezek az oroszok meg hogyha nem a dróntámadás, hanem hogyha nem nincsen a hogy nem volt első segélynyújtás.
[00:39:29]Tehát hogy az is érdekes, hogy hogy nem konkrétan azt mondta, hogy hát igen, az oroszok miatt történt ez a dolog, hanem azért, mert nem nem volt hamarabb itt a segítség.
[00:39:39]Igen, ez egy visszatérő kérdés, hogy az adott ország társadalma hogyan reagálja le ezt az elhúzodó háborút.
[00:39:43]És azt azért ugye beszélgettünk mi is június 22-én arról, hogy a a Szovjetuniót megtámadó Németország miatt a a Szovjetuniót ott tagállamai beléptek a háborúba, és hogy ez a háború négy évig tartott, most éppen hog csak nem négy évig, de de majdnem négy évig tartott, és ez a háború már régebb óta tart, tehát hogy hogy ez egy régóta húzódó háború, és az ilyen típusú erőfeszítésekbe, az ilyen típusú küzdelmekbe bele szoktak fáradni az emberek.
[00:40:09]Tehát nyilvánvalóan megkérdezik ezt a fit és nyilván elmondta volna, hogy de amikor már ötödik éve tart egy háború, és igazából nem látszik a vége, és ezt azért muszáj kihangsúlyozni, mert ugyanezek a kérdések az iraki iráni háborúban is fölmerültek, ami nyolc évig tartott, hölgyeim és uraim.
[00:40:25]És a végén már a Saddam Hussein vezette diktatúra, illetve az Ajatollahok szintén nem túl demokratikus a rendszere, és megérezte a hatásait.
[00:40:35]Tehát, hogy hogy a háború közepétől kezdve egy ugyanolyan állásháború alakult ki, mint amit Ukrajnában most látunk, és az egymás városainak a rakétázása meg satöbbi.
[00:40:42]Ez volt ugye a városok háborúja.
[00:40:44]Tehát hogy ebben a helyzetben a lakosság belefárad, elkerülhetlenül belefárad a küzdelembe, a harcba, és ha nem látja a kivezető utat, mert nem arról van szó, hogy még egy kis fogösszeszorítás, ökölbeszorítással kéznek is győztünk, hanem nem látszik a küzdelem vége, akkor elkezdik föltenni a kérdést, hogy miért harcoltunk, és megérte-e az áldozat.
[00:41:05]ismerőseim, vagyis hát férfi ismerőseim, akik úgymond veszélyben vannak, vagyis hát veszélyben vannak, szokták mondani, hogy ennél még csak a börtönbüntetés is jobb, mert annak legalább van egy végső időpontja, és tudod, hogy kész, eddig tart és ennyi.
[00:41:17]Itt meg nincs sajnos.
[00:41:19]Igen.
[00:41:19]Tehát ez az a kérdés, és megint elmondom, Ukrajna egy külső támadóval szemben folytat honvédő háborút.
[00:41:24]Ezt most lehet sokféleképpen értelmezni.
[00:41:27]Itt fel lehet hozni a orosz magyarázatot meg mindenféle.
[00:41:30]A nemzetközi jog szempontjából Ukrajna egy szuverén állam, amelyiket megtámadott egy másik.
[00:41:36]Tegyük hozzá, ugyanaz a helyzet Irán esetében, és nagyon soká sokáig lehetne sorolni a sort.
[00:41:40]Tehát az Egyesült Államok pont úgy nem felmenthető a külpolitikai agresszió vágyaló, mint Oroszország.
[00:41:45]Tehát ezt ezt a kérdést mindig el kell mondani.
[00:41:46]Elmondtam, most is túl vagyunk a kötelező körön, de mindig elmondom, és el is kell mondani, hogy ezt kívülről nem mondhatja meg senki, hogy meddig érzi úgy egy társadam, hogy neki harcolnia kell.
[00:42:01]Tehát a az afgánok büszkék voltak arra, hogy ők ezt sosem győzték le, és ők hajlandóak voltak ezért nagyon komoly véráldozatokat fizetni.
[00:42:07]Ugyanez a vietnámi helyzet, mindig elmondom, hogy ugye nekem a 80-as években, ugy a nyugatról beáramló kulturális hatásnak köszönt, a vietnámi filmek egy iszonyatos ilyen kulturális élmény voltak, ugye a szakasz, a szarvasvadász meg a többi.
[00:42:22]Ugye akkor nekünk még nekem már nem, de korábban kötelező volt.
[00:42:26]Én még láttam a fiatalkoromban veled vagyunk Vietnám feliratokat satöbbi.
[00:42:31]Ezért az ember reflexszerűen elutasította ezt a megküzetés.
[00:42:32]Ez az amerikait tette a sajátjává, hiszen sokkal közelebb állt hozzá.
[00:42:36]De most, hogy történészként, hatörténészként végignéztem, hogy a vietnámi nemzet gyakorlatilag 1940-től a francia megszállást fölváltó japán megszállástól kezdve egészen 1975-ig harcolt a szabadságáért, és iszonyatos véráldozatot fizetett érte, akkor mondom azt, hogy ebben kívülről nem dönthet senki.
[00:42:57]Ez csak az adott népnek a döntése lehet, hogy ő meddig és hogyan akar harcolni a szabadságáért.
[00:43:02]Viszont figyelembe kell venni azt is, hogy ha ez az véráldozat túlságosan magas, akkor ez a nemzetnek magának a túlélését veszélyezteti.
[00:43:12]De hogy ez a pont mikor van, ezt mindig a saját adott nemzet tölti el.
[00:43:17]És ami miatt én is gyakorlatilag mondjuk így meghurcolásra kerültem a félreértő mondatom miatt, az is arra utalt, hogy itt Magyarországon a vezetők pontosan látták, hogy meddig lehet elmenni, és mikortól van az a pont, amikor már a nemzet fennmaradása tét, nem a hüzlemnek a folytatása.
[00:43:35]Szerintem aki akarta, értette el, miről beszéltél akkor.
[00:43:37]Ö józaneszet kívánunk minden világvezetőnek.
[00:43:41]Ennyit ennyit tudok mondani így a végére, hogy tényleg a az emberek sajnos esnek áldozatul ennek az egésznek.
[00:43:48]Viszont nagyon szépen köszönjük a kedves hallgatóknak, hogy velünk tartottak.
[00:43:52]Péntek van, ami azt jelenti, hogy itt itt jön a jó kis hétvége, lehet napozni, lehet pálinkázni, lehet együtt tölteni a az időt.
[00:44:00]Nagyon szépen köszönjük, hogy velünk tartottak és neked is, Bálint, hogy itt voltál velünk ma is.
[00:44:07]Köszönöm szépen.
[00:44:07]Viszontlátásra.
[00:44:08]Szervusztok.