Drámai számok: Putyin elkapta az EU torkát? - Georg Spöttle
- A globális kávétermelést veszélyeztetik a drogkartellek: Mexikóban, Kolumbiában és Afrikában kokacserjét ültetnek a kivágott kávécserjék helyett a nagyobb profit miatt.
- A közel-keleti helyzet gyorsan változik, Trump kijelentései kiszámíthatatlanok – pár órán belül szövetségesből ellenséggé válhat egy ország.
- Az USA bombázta Iránt radarállomásokat és kikötőket támadva, válaszul egy állítólagos iráni dróntámadásra a Hormuzi-szorosban, megsértve a 14 pontos iszlámábádi megállapodást.
- A helyzet ellentmondásos: 86,2 milliárd dolláros katonai csomagot kértek, ebből 12,4 milliárd titkos műveletekre menne, ami aláássa a béketárgyalások hitelét.
- Washingtonban aláírt izraeli-libanoni béke ellenére a Hezbollah nem teszi le a fegyvert, ami polgárháborúval fenyeget Libanonban, ahol a síita-szunnita törésvonal is feszültséget szül.
- Az EU rekordmennyiségű (3 milliárd euró értékű) orosz LNG-t vásárolt idén, miközben 2027-re teljes kitiltást tervez, ami katasztrofális energiaár-robbanást és tömeges gyárbezárásokat okozna Németországban.
- Hollandia és Belgium sunyin, álcázott hajókon keresztül továbbra is hatalmas mennyiségben importál orosz energiát, miközben hivatalosan támogatják a szankciókat.
- A magyar mezőgazdaság és KKV-k számára létfontosságú az olcsó orosz energia; annak kiesése tönkretenné a termelőket és tovább erősítené a szélsőséges pártokat Németországban.
- Ukrajna gyorsított EU-csatlakozása veszélyeztetné az európai gazdákat és munkaerőpiacot, Zelenszkij pedig elutasítja a partneri státuszt, ami feszültséget szül a tárgyalásokon.
Részletes összefoglaló megjelenítése
Bevezető gondolatok a kávéról és annak globális helyzetéről
A beszélgetés egy könnyed, kávéval kapcsolatos eszmefuttatással indult. A műsorvezető, Longauer András és vendége, Georg Spöttle egyetértettek abban, hogy a kávé a világ egyik legnagyszerűbb dolga. Spöttle felidézte a kávé eredetének legendáját, amely szerint egy etióp pásztor figyelt fel arra, hogy kecskéi élénkebbé váltak a kávécserje termésének elfogyasztása után. Kiemelte, hogy a németekről sokan azt hiszik, a világ sörfogyasztó bajnokai, valójában azonban a kávéfogyasztásban vezetnek – mind Németországban, mind az Egyesült Államokban a legnagyobb mennyiségben fogyasztott folyadék a kávé.
Spöttle részletesen kifejtette, hogy a kávétermelés globálisan veszélybe került. Mexikóban, Chiapas tartományban a kábítószerkartellek kiirtják a kávécserjéket, hogy kokacserjéket ültessenek helyettük, mivel a kokain feldolgozása sokkal jövedelmezőbb. Hasonló a helyzet Etiópiában, Nigériában és más régiókban, ahol polgárháborús helyzetek vagy milíciák jelenléte miatt esik vissza a kávétermelés. Kolumbiában a FARC gerillák, akik eredetileg kommunista felszabadító hadseregként indultak, szintén beszálltak a drogüzletbe, mert rájöttek, hogy abból dollármilliókat lehet keresni. Spöttle megemlítette a Sendero Luminoso (Fényes Ösvény) és a Tupac Amaru mozgalmat is, amelyek hasonló utat jártak be.
„Rájöttek, hogy annyi pénz van a kokában, mint semmi más van a világon.” – Georg Spöttle *
Az Európai Unió korábban próbálkozott a banántermelés támogatásával Közép-Amerikában, hogy alternatívát nyújtson a kokatermesztéssel szemben, de a kartellek nyomása miatt ez a kezdeményezés kudarcot vallott. Spöttle aggodalmát fejezte ki a drogok magyarországi terjedésével kapcsolatban is, utalva egy TV2-es riportra, amely Újbudán és Tabán környékén tapasztalható kristályzombi-jelenséget mutatott be. Személyes történeteket is megosztott berlini ismerőseiről, akik kokainfogyasztás következtében szellemileg és fizikailag is tönkrementek.
A közel-keleti helyzet áttekinthetetlensége
A beszélgetés fő témájára áttérve mindkét résztvevő egyetértett abban, hogy a közel-keleti események követése szinte lehetetlen feladat. Spöttle – aki hivatásának nevezte a térség elemzését – kiemelte, hogy a helyzet rendkívül gyorsan változik, és Donald Trump kijelentései is kiszámíthatatlanok.
„Az egyik pillanatban meg Donald Trumptól azt hallani, hogy a greatest guy ever, a főjatollah, azt a következő pillanatban meg durdul.” – Longauer András *
Az amerikai-iráni konfliktus kiújulása
Spöttle beszámolt arról, hogy a legfrissebb hírek szerint az Egyesült Államok ismét bombázta Iránt, katonai célpontokat támadva: radarállomásokat, rakétakilövő állásokat, drónraktárakat és kikötőket. A támadás oka állítólag az volt, hogy Irán dróntámadást intézett egy hajó ellen a Hormuzi-szorosban. Az iráni álláspont szerint amerikai agresszió történt, amely megsértette a 14 pontos iszlámábádi megállapodást. Ez a keretmegállapodás a pakisztáni elnök, Sharif közreműködésével jött létre Iszlámábádban.
Irán válaszul amerikai támaszpontokat támadott szerte a Közel-Keleten drónokkal és rakétákkal – ezt a hírt bakrini, kuvaiti források, valamint az Al Jazeera és az Al Arabiya is megerősítette. Donald Trump a Fox News-nak nyilatkozva kijelentette, hogy ha Irán nem tartja be a tűzszünetet és a 14 pontos megállapodást, akkor „visszabombázza őket a bronzkorba”.
„Tehát teljes fordulat néhány órán belül... 180 fokos fordulat történt most, most Irán az ellenség.” – Georg Spöttle *
Spöttle pozitívumként említette, hogy az irániak és az amerikaiak az iszlám forradalom óta először ülnek le egymással tárgyalni, ami reményt adhat a békés rendezésre.
A titkos hadműveletek kérdése
Spöttle aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy Donald Trump 86,2 milliárd dollárt kért a Kongresszustól az Irán elleni hadjárat folytatására, amelyből 12,4 milliárd dollárt titkos hadműveletekre („black ops”) különítenének el. Ez szerinte ellentmond a béketeremtési szándéknak, és az iráni vezetésben is vészcsengőket szólaltat meg.
„Milyen béke lesz az, ahol egy ekkora óriási, 12 milliárd dolláron felüli összeget elkülönítenek speciális black ops-ra, tehát titkos műveletekre?” – Georg Spöttle *
A tanker elleni támadás kapcsán Spöttle elmondta, hogy a Fülöp-szigeteki zászló alatt futó hajó állítólag engedély nélkül próbált behajózni a Hormuzi-szorosba, és nem fogadta el a Forradalmi Gárda haditengerészetének utasításait. A hajó az ománi partok közelében gyulladt ki.
A libanoni békeszerződés és a Hezbollah ellenállása
Washingtonban a libanoni és az izraeli nagykövet aláírt egy békeegyezményt, amely garantálja Libanon területi integritását. Ennek értelmében az izraeli haderő kivonul Dél-Libanonból, és a pufferzónát átadja a reguláris libanoni hadseregnek. A Hezbollah azonban bejelentette, hogy nem fogadja el ezt a megállapodást, és nem teszi le a fegyvereit.
Spöttle figyelmeztetett, hogy Libanon egy polgárháború felé sodródhat, ha fegyveres összetűzés robban ki a reguláris hadsereg és a Hezbollah között. A Hezbollah katonailag erősebb, és Irán támogatja fegyverekkel, pénzzel és katonai kiképzéssel. A libanoniak – különösen az idősebb generáció – rettegnek egy újabb polgárháborútól, emlékezve az 1970-es, 80-as évek borzalmaira.
„Egy nagyon csúnya polgárháború lenne belőle, amitől a libanoniak nagyon félnek.” – Georg Spöttle *
A síita-szunnita törésvonal
Spöttle részletesen kifejtette a síiták és szunniták közötti vallási és politikai törésvonalat. Elmagyarázta, hogy a síiták Ali, Mohamed próféta veje követői, míg a szunniták a hagyományt (szunna) követik. Ez a megosztottság súlyos konfliktusokhoz vezetett, például amikor az Iszlám Állam szunnita öngyilkos merénylői síita mecsetekben robbantottak, vagy amikor a tálibok elfoglalták Afganisztánt és a síita hazarák ellen fordultak.
Irán az 1979-es iszlám forradalom óta támogatja a világ síita közösségeit, beleértve a libanoni Hezbollahot, az iraki Kata'ib Hezbollahot és a jemeni húszikat (Anszar Allah). Libanon vallásilag rendkívül sokszínű ország: megtalálhatók ott keresztények (maroniták), zsidók, síiták, szunniták és drúzok is.
Az orosz-ukrán háború és Donald Trump álláspontja
A beszélgetés során szóba került az alaszkai Anchorage-ben kötött orosz-ukrán megállapodás is. Az ukrán sajtó (Ukrajinszka Pravda) azt állította, hogy Donald Trump egyértelműen Ukrajna oldalára állt, és még több szankciót helyezett kilátásba Oroszország ellen, valamint intenzívebb támogatást ígért Ukrajnának. A Kreml azonban óvatosságra intett ezekkel a hírekkel kapcsolatban, és Spöttle is hangsúlyozta, hogy rengeteg hamis és félrevezető információ kering.
Spöttle szerint ha az ukránok valóban megerősödnek, és például HIMARS rakétákat vagy Patriot légvédelmi rendszereket kapnak, az azt jelzi, hogy újabb amerikai fegyvercsomagok érkeztek. Az amerikai lapok azonban egyelőre nem erősítették meg a Trump álláspontjában bekövetkezett 180 fokos fordulatot.
Az európai energiafüggőség drámai következményei
Spöttle a beszélgetés legrészletesebb elemzését az európai energiahelyzetnek szentelte. Elmondta, hogy az Európai Unió soha nem vásárolt még annyi orosz LNG-t, mint az idei év első négy hónapjában – összesen 3 milliárd euró értékben. A spanyolok például 52%-kal növelték az orosz energiahordozók behozatalát az első negyedévben, mert – a spanyol kormány indoklása szerint – szükség van rá, olcsó és jó minőségű.
„Soha ennyi orosz LNG-t még nem vásároltak... 3 milliárd eurót utaltak át Oroszországnak.” – Georg Spöttle *
Ezzel szemben Brüsszel 2027-től teljesen kitiltaná az orosz energiahordozókat. Spöttle szerint ennek katasztrofális következményei lennének:
- A Volkswagen AG bejelentette, hogy 100 000 embert bocsát el és több gyárat bezár, mert az energiaárak olyan magasak, hogy nem éri meg termelni.
- Dél-Németországban az ipari energia ára a hatszorosára emelkedett az Oroszország elleni szankciók miatt.
- Németországban már most 3,5 millió ember van munka nélkül, többségük a nehéziparból.
- Soha ennyi csődeljárás nem volt még Németországban: kis cégek, pékségek, sörfőzdék, üdítőgyárak mennek tönkre.
Spöttle rámutatott, hogy ha az EU teljesen kizárja az orosz energiahordozókat, akkor 100%-ban az Egyesült Államoktól fog függeni, és az amerikaiak által diktált árakat kénytelen lesz megfizetni. Ez a függőség további cégbezárásokhoz és elbocsátásokhoz vezet, ami az elkeseredett választókat a szélsőséges pártok, például a német AfD felé tereli.
„Az AfD mit mond? Szükségünk van Oroszországra, mint gazdasági és politikai partnerre. Helyre kell állítani az Északi Áramlatot, újra kell vásárolni Oroszországtól energiahordozókat.” – Georg Spöttle *
A hollandok „sunyi” politikája
Spöttle élesen bírálta a hollandokat és a belgákat, akik szerinte képmutató módon, titokban vásárolnak orosz energiát az úgynevezett árnyékflottán keresztül. Libériai vagy panamai zászló alatt futó hajók érkeznek Rotterdamba, amelyekből orosz LNG-t és kőolajat fejtenek ki. Ezt az energiát használják például az üvegházak fűtésére, ahol a tulipánokat termesztik – amelyeket aztán Spöttle drágán megvásárol a szerelmének a magyarországi piacon.
„A hollandok nagyon sunyik... sutyiba az úgynevezett orosz árnyékflottától folyamatosan érkeznek a hajók Rotterdamba.” – Georg Spöttle *
A magyar mezőgazdaság veszélyben
Spöttle hangsúlyozta, hogy Magyarország számára létfontosságú az olcsó orosz energia, mert a magyar kis- és középvállalatok nem tudják kitermelni az amerikaiak által diktált árakat. A magyar mezőgazdaság – például a szentesi paprika és a vidámparadicsom termesztői – számára is elengedhetetlen az olcsó energia a fóliasátrak és üvegházak fűtéséhez. Ha az energia drágul, a magyar termelők vagy árat emelnek, vagy bezárnak.
Ukrajna EU-csatlakozása és a magyar álláspont
A beszélgetés utolsó témája Ukrajna európai uniós csatlakozása volt. Spöttle egyetértett Magyar Péter azon kijelentésével, hogy nem szabad egyszerre megnyitni az összes tárgyalási klasztert Ukrajnával. Két fő veszélyt azonosított:
-
Mezőgazdaság: Az ukrán mezőgazdasági termékek (repcétől kukoricán át a cukorrépáig) dömpingje tönkreteheti az európai, köztük a magyar gazdákat. A cukorgyárak inkább az olcsóbb ukrán alapanyagot vásárolnák.
-
Munkaerőpiac: A szabad munkaerő-áramlás következtében ukrán szakmunkások özönlenék el az uniós munkaerőpiacot, akik Spöttle szerint kiváló munkát végeznek, de a helyi munkavállalók rovására.
Spöttle megjegyezte, hogy Ursula von der Leyen és Manfred Weber csapata eredetileg már 2026. január 1-jétől teljes jogú tagságot akart Ukrajnának, de Friedrich Merz német kancellár ezt megakadályozta. Spöttle ironikusan megjegyezte, hogy „Merc és bölcsesség – két olyan szó, ami egy mondatban ritkán szerepel”, de ebben a kérdésben igazat adott neki.
Volodimir Zelenszkij elnök „lealacsonyítónak és elfogadhatatlannak” nevezte a partneri státusz felajánlását a teljes jogú tagság helyett. Spöttle kritikusan nyilatkozott Zelenszkijről, mondván, hogy „nem az az ember, aki alázatosan kér meg partnerként valakit, hanem úgy csinál, mintha az egész világ neki dolgozna”.
⚠️ Értelmezhetetlen vagy bizonytalan szakaszok
- „a magyar reppel, a hogy hívják? Denny Denny Tiszem”: Valószínűleg egy ismert magyar rapperre utal, akinek a neve az ASR-hiba miatt nem rekonstruálható egyértelműen. A kontextus alapján egy drogfogyasztás következtében tönkrement magyar előadóról van szó.
- „Tablah haj és környéke meg Újbuda ugye áll és környéke”: A TV2 Tények Plusz riportjának helyszínére utal, feltehetően „Tabán” és „Újbuda” környékére, de a pontos megfogalmazás bizonytalan.
- „a Sepapazdarán”: A szövegkörnyezet alapján egyértelműen a Forradalmi Gárda (Sepah-e Pasdaran) perzsa elnevezésének torzult alakja.
- „az ML az azt jelenti, hogy várjál hope magyarul remény”: Az „Amal” mozgalomra utal (arabul „remény”), amely a Hezbollah elődje volt Libanonban. Az ASR az „Amal” szót nem ismerte fel.
- „a cikkka üzemet”: Valószínűleg a Volkswagen zwickaui gyárára utal, ahol az elektromos autók gyártása zajlik. A pontos név nem rekonstruálható teljes bizonyossággal.
- „Urszula Fond lejnek”: Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke nevének torzult alakja.
- „Manfrederus csapata”: Manfred Weber, az Európai Néppárt frakcióvezetője nevének torzult alakja.
- „Fridik Mercis”: Friedrich Merz német kancellár nevének torzult alakja.
Teljes átirat megjelenítése
[00:00:00]Nagy szeretettel és tisztelettel köszöntöm a kedves hallgatókat.
[00:00:01]A mikrofonnál Longaer Andrást hallhatják és itt már nagyon jó hangulatban jelentkezünk itt reggel Georg Spötlével a vonal túlsó felé.
[00:00:08]Szervusz!
[00:00:08]Köszöntünk a műsorban.
[00:00:12]Szia Longi.
[00:00:12]Szeretettel köszöntelek én is és mindenki, aki néz minket ma a két szimbolikus szemüveges fiatalember ismét képpel és ismét kávéval fölszerelve, mert pont arról kezdtünk beszélni, hogy a kávé a világ egyik legnagyszerűbb dolga.
[00:00:25]Ezt kevesen tudják.
[00:00:25]És hát életünk végig hálásak leszünk az etiópoknak, illetve egy etió pásztornak, aki kiszúrta, hogy ha kecskéi megeszik ugye a a kávécserét, illetve a a kávébabokat elrágtsáják, élénkebbek lesznek, jobb kedvek, vidában ugrabugráltak a kecskék, és utána megkóstolta ő is, aztán valahogy rájöttek, hogyha ezt ugye ledarálják vízzel, felfőzik, meg tesznek bele egy kevés kardamond, akkor ez egy remek élintő, sőt ö az emésztéssegítő dolog éppen arról, beszélgettünk itt, ugye, hogy mind a ketten nagyon szeretjük a közelkeletet és hogy ugye pont a Ramadán alatt most, tehát az egész Ramadán alatt ugye kint voltam és azt tapasztaltam tényleg, hogy este 10-11-kor még tele voltak az éttermek.
[00:01:08]Ugye este lehet, ahogy a korán írja, hogy csak akkor ehetsz, amikor egy fekete és egy fehér cérnaszálat már nem tudsz egymástól megkülönböztetni.
[00:01:16]Tehát este mennek az emberek vacsizni, és hát azért bekajálnak kebabból, mindenből, bővel, meg kis sült arabitából, és utána iszák ezt a úgynevezett törökkávét, ugye, amit így zacosan cukorral felfőznek legtöbben.
[00:01:30]Úgy úgy azt mondják, hogy mazgút úgy kérik, tehát hogy cukor is már bele van főzve, és és rendkívül finom.
[00:01:37]És tényleg azt tapasztalod, ha ezt megiszod vacsi után, nem ül a szörny a hasadon, mert én is beleestem, hogy akkor este késő kajáltunk, ami ami tényleg nem egészséges, ami nem is szeretem, és és ez segített úgy az emésztést is.
[00:01:50]Úgyhogy egy egy csoda jó dolog a kávé, és ugye rólunk németekor is mindenki azt hinni, hogy a világ sörvó bajnokai vagyunk.
[00:01:57]Hát nem, hanem a világ kávéhívó bajnokai vagyunk.
[00:02:00]És nagyon érdekes, tehát kiemelném például Egyesült Államokat, Németországot mind a két országban a legjobban frekventált és fogyasztott folyadék az a kávé.
[00:02:12]Igen.
[00:02:12]És hát ráadásul mostanában azt mondják, hogy most már az is veszélyben van, mert nagyon sok kávét fogyasztunk és egyre kevesebb a hozzátartozó alapanyag, úgyhogy nagyon reméljük, hogy majd a kávé szakemberek biztonságba helyezik a kávé forrásainkat, mert ez nagyon fontos.
[00:02:24]Ö de igen, ahogy mondtad én is.
[00:02:27]Figyelj, összefügg a összefügg a külpolitikával is nagyon.
[00:02:31]Például, hogyha Mexikót említem, ugye Chiapas tartomány, ahol csodálatos kávét termelnek, de olyan kávét, képzeljétek el, hogy például a svájci Nessle ugye, aki a a Nescapt is készíti, onnan rendeli, csak hogy ugye ott vannak a bandaháborúk, a különböző kartellek, akik értelemszerűen ugye nagyon sok területet azt mondják, mi kiírtjuk a kávécserjéket, és inkább kokmelünk ott, és akkor a kokaeleket ugye feldolgozzuk pokainnak, aztán eljuttatjuk őket.
[00:03:01]keddel Norf, ahogy mondják, ugye észak fele, tehát az Egyesült Államokba.
[00:03:04]Tehát ez egy probléma.
[00:03:06]Tehát ott is például Csiapban ugye visszaesett nagyon a a kávétermelés.
[00:03:12]És hát ugye mindenütt, ha nézzük Epiópiát, előteljárt, tehát azokon a régiókon vagy régiókban, ahol polgárháborús helyzet alakult ki, ahol milíciák vannak, de ez érvényes például Nigériára, ott is van kávétermelés, ugye értelemszerűen akkor ott visszaesik, mert mert a harcok miatt, vagy pedig mert átállnak valami más monokultúrára, ugye hát ez Közép-Amerikában és Dél-Amerikai egy részén ugye sajnos a koka, mert abban sokkal nagyobb pénz van, mint a kávéban, tehát ezért veszélyben van a kávénk, de azért reméljük, hogy az a mé életünkben még nem lesz probléma, hogy úgy mint mondjuk régen az NDK-ban hallottam, hogy nem volt rendes kávé, hanem csak ilyen ilyen cikória kávé, tehát ilyen pörkölt zabot daráltak meg, és akkor azt itták kávéként.
[00:03:53]Amúgy egyszer megkóstoltam én is, amikor Keret Berlinben jártam, annyira nem rossz, de hát azért nem hasonlíthat össze egy jó minőségű Etiópia vagy kolumbiai kávéval, ugye hát Kolumbia az a másik, ahol folyamatosan ugye a a FARK harcol a kormány ellen.
[00:04:09]Ugye ők kommunista gerjaként indultak.
[00:04:12]Ez a Fer Armed Kolumbi kolumbiai valami felszabadító hadseregként, de hát ők is beszálltak aztán ugyanúgy mint a szendoluminózó például a fényes ösvény.
[00:04:23]Beszálltak a drognyisbe, mert rájöttek, hogy abból dollármilliókat lehet keresni abból, hogy kommunista vagy és egyös zászlóval meg AK47-esssel masírozol a dzsungelba, hát ez egy fárasztó dolog, és egy fillért nem hoz.
[00:04:33]De viszont, hogyha beszállsz valamelyik karter mellett, akár csak a karter védelmébe, mint fegyveresekkel, hát akkor meggazdagodze.
[00:04:41]Úgyhogy hát sajnos ez a ez a helyzet, mind a FC, mind a Sendero Luminozóval meg már csapatokkal.
[00:04:45]Ugye Tupakamaru például, őket is megemlíteném, ugye Tupaksakur is például tőlük vette a a nevét, ugye egy inkakőniknek a nevé neve, és hát a ugyanúgy a a Tupakamaruák ők is beszálltak a drog biznisbe, úgyhogy elhaltak igazából ezek a a hát úgymond pseudokommunista felszabadítő mozgalmak, mert rájöttek, hogy annyi pénz van a Kokában, mint semmi más van a világon.
[00:05:11]Sajnálatos módon ez tényleg úgy van.
[00:05:15]És hát ez ugye mind a banántermelésnek, mind pedig a kávétermelésnek ugye a kárára megy, mert egy időben az Európai Uniós próbálkozott azzal, hogy támogatták Közép-Amerikában a banántermelést.
[00:05:28]Volt ez a Euróban projekt azért, mert hogyha elegendő pénzt kapnak a farmerek, akkor inkább banáncseréket fognak ültetni, nem pedig kokajét.
[00:05:35]Hát egy ideig bejött, de utána olyan nyomás nehezedett rájuk ugye a kártelektől, hogy kénytelenek voltak újra okaültetvényeket beüzemeltetni.
[00:05:47]Tehát kijiltották a banán pácskákat és hát szomorú, de hát három lég a droga, aminek hát sajnos sok idióta, aki ezek ezt konzumálja, hát van is kereslete Európában ugye látjuk, tehát a krisztálltól kezdve kokaini mindent látunk.
[00:06:02]Látjuk Magyarországra is sajnos begyűrözött, pedig azért Magyarország nagyon sokáig ugye remekül ellenáll.
[00:06:09]De hogy volt egy elég érdekes interjú a tények pluszba.
[00:06:11]TV2-ben ugye Tablah haj és környéke meg Újbuda ugye áll és környéke, hogy ott is ilyen ilyen krisztá zombik vannak ugye sokkal olcsóbb, mint a kokain vagy más.
[00:06:22]Hát most idézőjelben mondom minőségi drogok.
[00:06:26]Tehát, mert ugye én is ismertem olyat, aki például kokain konzumált Berlinben, két ilyen ismerősöm is volt, akik amúgy diplomás nagyon értelmes emberek voltak, csak egy baj volt velük, hogy túl sok pénzt kerestek és már nem tud nem bírtak magukkal és mind a ketten brutális módon elbutultak, és ugyanúgy, mint ugye a a magyar reppel, a hogy hívják?
[00:06:46]Denny Denny Tiszem igen ugye az allárkahtyáját teljesen tönkreteszi.
[00:06:53]Tehát tényleg olyan orrod lesz, mint egy csontváz.
[00:06:56]Tehát a a kokain, ahogy már az orrón keresztül konzumálod, úgy szívod fel.
[00:07:01]Teljesen széteszi az ornykártyát és elrondítja az arcodat.
[00:07:03]Na mind a két ismerős mindjárt meg borzalmas módon el is butultak.
[00:07:07]Egyik ügyvéd volt ráadásul a a családi cégnek az ügyvéde.
[00:07:09]És és utána majd dolgozni se tudott, tehát teljes hülye lett a drogtól.
[00:07:14]Pedig egy amúgy egy nagyon tehetséges fiatalember volt, de hát mondom, ha túl sok pénzed van hirtelen nagyon fiatalon, akkor belecsúszol nagyon csúnya dolgokba.
[00:07:23]néha, ami tényleg rosszul hat a személyiséget fejlődésére.
[00:07:28]De hát a drogok az ilyen, tehát egy így egy egy b szerintem nincs is borzalmasabb dolog így a háborúk meg a drogok, ami ami így az emberiséget tényleg tizereli, meg megtorzítja.
[00:07:40]És hát ha már a közelkeleti kávészokásokat szóba htettük, akkor a közelkeleti helyzetről is egy pár szóban értekezzünk.
[00:07:45]Ugye az előző percekben, itt a műsor előtt azért beszélgettünk arról, hogy ember legyen a talpán, aki ezt már le tudja követni.
[00:07:52]Tehát tényleg, tehát az a helyzet, hogy én nekem most ez a szakmám most idézőjelben, hogyha lehet így fennkölten fogalmazni.
[00:07:59]Hivatás így van.
[00:08:01]Hivatás.
[00:08:01]Köszönöm szépen.
[00:08:03]Szakmának ezt azért nem nevezném valóban.
[00:08:05]Hivatások.
[00:08:05]Így van.
[00:08:07]De hogy ennek ellenére képtelenség, tehát képtelenség lele követni azt, ami éppen ott történik és zajlik.
[00:08:15]Megint voltak ugye bombázások, és talán emiatt egyre nehezebb lekövetni.
[00:08:17]Az egyik pillanatban meg Donald Trumptól azt hallani, hogy a greatest guy ever.
[00:08:20]A az főjatollak, azt a következő pillanmal meg durdul.
[00:08:25]Te hogy látod?
[00:08:27]Igen, igen.
[00:08:27]Tegnap is azt olvastam, hogy nagyszerű emberek, csodálatos megállapodás, centikre vagyunk a békétől és és hogy minden a greatest nation of Iran.
[00:08:35]Remek dolog, tök boldog vagyok én is, minden.
[00:08:40]És akkor ma reggel ugye hát korán kelők vagyunk, én is ahogy föléblettem, ugye az első fölteszem a kávét, zuhany, és már utána nyitom meg a hírfolyamat.
[00:08:49]átfutottam mind az amerikai, mind az iráni lapokat.
[00:08:51]És hát mibe ütközök bele?
[00:08:53]Abba, hogy megint ugye bombázások voltak, hogy az Egyesült Államok megtámadott több iráni katonai célpontot, radarállomásokat, rakétakilövőállomásokat, drónraktárakat, kikötőket.
[00:09:07]Nézem a mértét, és azért, mert állítólag Irán egy dróntámadást intézett egy hajó ellen a Horvuszorocsban.
[00:09:15]Ugye Irán pedig egy oldalon amerikai agresszióról beszél, amivel az Egyesült Államok megsértettek ugye a 14 pontos iszlám vádi megállapodást.
[00:09:22]Ugye tudjuk, hogy Sárif elnök úrnak a a pakisztáni elnöknek a közreműködésével ugye létrejött ez a keretmegállapodás.
[00:09:29]14 pontot tartalmaz, Iszlám Ávárba hozták igazából létre ezt a dokumentumot és most az egész kezd megint lenullázódni.
[00:09:42]Irán értelemszerűen azt mondta, hogy válaszolt az amerikai agresszióra és amerikai támaszpontokat támadott szerte a közelkeleten drónokkal és rakétákkal.
[00:09:51]Ezt megerősítették Bakrintól kezdve Kuvaitig, ugye az ottani hadseregés lehozta az Eljeza, Elarabia és más ugye közelkeleti hírcsatornák, hogy valós a tény, tehát támadások történtek Irán részéről.
[00:10:07]Megnéztem gyorsan a Fox News, mit nyilatkozott ugye Donát, tehát itt az ember ugrál a csatornák között, hogy minden oldalról megpróbálja a történetet körbejárni és hát azt mondta, hogy hogy Irán támadott, és hogy ha nem tartják be a tűzszünetet, és nem tartják be a 14 pontos megállapodást, akkor visszabombázza őket kvázi a bronzkorba.
[00:10:28]Tehát teljes fordulat néhány órán belül, ugye tudjuk azért van nyc óra időeltorlódás az Egyesült Államokkal és és teljes fordulat, tehát 180 fokos fordulat történt most most irán az ellenségre.
[00:10:42]Mondom nagyon nehéz követni Donald Trumpot.
[00:10:44]Amennyire kedvelem őt, annyira nehezen tudom én is követni.
[00:10:49]Ugyanez érvényes ugye a az orosz-ukrán háborúval kapcsolatos megállapodásra, amit ugye Ancorage Alaszkában kötöttek.
[00:10:57]És most pedig állítól nem tudni mennyire igaz.
[00:11:00]Az ukrán sajtot fogom most idézni.
[00:11:02]Az oroszok azt mondták, hogy óvatosan kezeljük egyelőre ezt a híreket.
[00:11:07]Tehát ez a Kremlelnek a hivatalos kommunikációja, hogy állítólag azt mondta Donald Trump, hogy szankciók kellenek, még még több szankció kell Oroszország ellen, és hogy továbbra is tehát még intenzívabbben fogja segíteni Ukrajnát.
[00:11:22]Tehát kvázi azt írta a ukránc pravda, tehát ukrán igazság magyarul, hogy Donald Trump egyértelműen Ukrajna oldalára állt ebben a háborúban.
[00:11:33]De mondom a Cemil azt mondta, várjuk ki.
[00:11:35]Rengeteg ilyen hamis hír meg féligazság van.
[00:11:37]Ugye ha elég, ha megnyitjuk a Facebook oldalunkat, már annyi bullshitet találunk ott, hogy néha égnek állna a haja, ha még lenne.
[00:11:46]Úgyhogy kezeljük ezt a hírt óvatosan, meglátjuk, hogy ezt mindig az idő dönti el.
[00:11:51]Ha az ukránok nagyon megerősödnek, akkor nyilvánvalóan ugye számolni kellett azzal, hogy mondjuk HARS rakétákat meg egyéb fegyvereket adtak nekünk az amerikaiak.
[00:12:00]Ha erősödik az ukrán légvédelem, láthatóan használnak például megint patriot típusú rakétákat, akkor nyilvánvalóan ugye kaptak újabb fegyvercsomagokat az Egyesült Államoktól.
[00:12:12]Ahogy átfutattam az amerikai lapokat, ott ezt még nem erősítették meg.
[00:12:14]Tehát nem találtam arra vonatkozó, hogy írt, hogy most tényleg Donald Trumpnál volt egy ilyen 180 fokos fordulat az orosz-ukrán ügyben is.
[00:12:23]Meglátjuk, de hát egyelőre ő se beszél ugye az orosz-ukrán békéről, illetve a béketeremtésről, ami azért szívüge volt, hanem láthatóan nagyon leköti őt a közelkeleti háború.
[00:12:35]Egy elég komoly fátyja van most ráadásul még a saját pártjával is, a republikánusokkal, meg a kongresszussal.
[00:12:40]Tehát erről mindenképpen még beszélek egy pár mondatot, mert pénz kért.
[00:12:46]Ugye eddig valami 90 milliárd dollárba került az Irán elleni hadjárat, ami azért brutális pénz.
[00:12:51]nagy részét természetesen nem csak az Egyesült Államoker fogokatta el, hanem ők rengeteg fegyvert, lőszert és logisztikai támogatást adtak Izraelnek is.
[00:13:00]Tehát nyilvánvaló, ez sincs ingyen.
[00:13:03]Ö és most szüksége lenne még valami azzem 86,2 milliárd dollárra újra 86,21 milliárd.
[00:13:12]Tehát brutál összeg és értelemszerűen tehát a a szenátus több tagjának fenn akadt a szeme, mint a bagzó macskának, amikor meghallották ezt az összeget.
[00:13:22]hogy ez mire kell.
[00:13:22]És akkor mondták, hogy hát ebből nagyjából olyan 60000 lőszerre kell, akkor k többi különböző katonai feladatok ellátásra és valamilyen 12,4 milliárd úgynevezett titkos hadműveletekre.
[00:13:37]Na ez a legizgibb az egészben.
[00:13:40]Milyen titkos hadműveletekről van szó, hogyha eleve úgy állok neki, hogy békét akarok teremteni a közelkeleten?
[00:13:46]Miért van akkor szükség még titkos hadműveletekre Irán ellen?
[00:13:51]Tehát nyilvánvalóan nem csak én olvasom meg te olvasod ezeket a híreket, hanem olvassák, ugye teherán van is nyilvánvalóan a kormánytagok meg a faradalmi gárdának a vezetése.
[00:13:59]És akkor felmerül, hogy milyen béke lesz az, ahol egy ekkora óriási 12 milliárd szeg dolláron felüír összeget elkülönítenek speciális ilyen blackoutsra, tehát titkosal műveletekre.
[00:14:13]Úgyhogy ez megint egy olyan dolog, ahogy az irániaknál is nyilván akkor megszólal a véscsengő, hogy hogy milyen véke lesz.
[00:14:20]Mi lesz akkor a 14 pontos Islamabadi kerettervel?
[00:14:23]Jó, dolgoznak rajta, megalakultak a munkacsoportok.
[00:14:25]Ez már egy jó dolog, hogy face to face tárgyalnak egymással az iránniak és az amerikaiak.
[00:14:31]Ilyen évtizedek óta nem volt.
[00:14:33]Ilyen az iszlám forradalom óta, mióta amikor ugye fiatal gárdisták elfoglalták az amerikai nagykövetséget, és utána megszakadta a diplomáciai kapcsolat irán és az Egyesült Államok között, ilyen azóta nem volt, hogy leülnek és tárgybannak egymással.
[00:14:48]Tehát ez ez mondjuk szuper jó dolog, mert a tárgyalás az előbb-utóbb ugye békéhez vezet jó esetben, de nyugtával a napot.
[00:14:56]Úgyhogy hát így állunk pillanat Irán és az Egyesült Államok között.
[00:14:58]Nem tudni, hogy Irán miért támadta meg a tankert.
[00:15:03]Felkerültek, ahogy túl sokat nem találtam, fotókat találtam, hogy tényleg fáklyaként ég egy olajtanker, ami állítólag fülöpszigetek zászló alatt futott.
[00:15:12]Miért?
[00:15:12]Mi volt ennek az oka?
[00:15:15]engedély nélkül be akart hajózni a hormuszba.
[00:15:17]Nem nem fogadta el a forradalmi gárda haditengerészletetének az utasításait.
[00:15:25]Ugye ott folyton vannak ilyen úgynevezett ilyen speedbok, tehát ilyen nagyon gyors motorcsónakok, 50-es kaliberű gépágyú rajta egyértelmű, tehát rajta az iránni zászló.
[00:15:35]Tehát látni, hogy ezek ugye katonai járművek a forradalmi gárdától, és ők figyelmeztetik a hajókat, hogy melyik útvonalat használják, vagy egyáltalán ne hajózzanak be.
[00:15:43]Tehát állandó kapcsolatban vannak igazából a a tankerekkel és a kereskedelmi hajókkal.
[00:15:50]Elképzelhető, hogy a kapitány ignorált, azt mondta, ő mégis csak behajózik.
[00:15:52]Hát nem sikerült neki.
[00:15:55]Állítólag nagyon közel az omománi partokhoz történt az eset, de mondom, több infót erről nem tudtam összeszedni.
[00:16:00]Tehát most nagyjából így állunk Irán versus United States.
[00:16:07]Ami még érdekes most itt a régióban meg értelemszerűen kapcsolódik Iránhoz is, az a livononi helyzet.
[00:16:13]Washington DC-ben az amerikai külminisztériumban megjelent a libanoni és az izraeli nagykövet, akiket az Egyesült Államokba DC-ba kreditáltak és aláírtak egy békeegyezményt, ami garantálja Libanon területi integritását.
[00:16:28]Hapci közben Longit csüsszentett egy művese, de hát nézd, így csináljuk.
[00:16:32]Igazi férfiak vagyunk, úgyhogy én is szoktam, barátunk gyűlöli, mert zeng a ház tőlem.
[00:16:37]Na de tehát aláírták a a békemegállapodást, ami garantálja Libanon terület integritását.
[00:16:45]Tehát ez azt jelenti, hogy az izraeli haderő héz kivonulni délionból, elhagyni ezt a pufferzónát.
[00:16:50]A területet katonailag átadja a reguláris nivanoni hadseregnek, ami oké, Aun elnök nagyon örült neki.
[00:16:58]Na de megszólalt a Hezbollah, amelyik ugye nem csak egy katonai erő, hanem egy nagyon fontos politikai párt is a libanoni síták számára.
[00:17:07]És ők azt mondták, hogy nem fogadják el ezt a békemegállapodást, és értelemszerűen nem fogják letenni a fegyvereiket, hanem ezek után még jobban ragaszkodnak hozzá.
[00:17:19]És sajnos Libanon egy polgárháború fele is haladhat, hogyha ha ez bekövetkezik, hogyha valóban például fegyveres összetűzés lesz ugye a reguláris libanoni hadsereg és a Hezbollak között.
[00:17:33]Ugye tudjuk, Pesbollak, az az a lakpártja ugye Irán által támogatott, tehát a fegyvereket, a pénz katonai kiképzést ugye az mind Irán, mind a Sepapazdarán, tehát a a forradalmi gárda végzik.
[00:17:45]Nagyon erősen be vannak kötve politikailag, ideológiailag, vallásilag ugye síták.
[00:17:52]Ez egy egy nagyon nagyon komoly törésvonal van, ugye a sííták és a szuniták között, ugye síták, tehát amit Ali, aki Mohamednek a a veje volt, ő alapította ugye Sietá Ali, az az Ali pártya néven innenok a síták.
[00:18:07]Szunna azt jelenti, hogy hagyomány.
[00:18:07]A szuniták pedig ugye mindent követnek, amit a koránba befektettek, ugye amit a hitük szerint Gabriel arkangyal diktát Mohamednek a prófétának, tehát ami a Koránban van meg a 40 haditban, ugye a 40 hagyományban, tehát ezeket követik és ők a szuniták.
[00:18:26]Tehát én mondom egy nagyon komoly törésvonal van, tehát komoly ellenségeskedés.
[00:18:29]Ugye tudjuk, mikor az iszlám államnak az öngyilkos merényői például ugye síta becsetekben robbantottak vagy síta kegyhelyeken.
[00:18:38]Vagy amikor ugye a tálibok elfoglalták Afganisztánt, hogy akkor olyan vehenciával estek neki a a síáknak, hogy ott Irán is mondta, hogy ha ezt nem fejezik be azonnal, akkor katonailag be fognak avatkozni.
[00:18:50]Ugye hazarák síták Iránban.
[00:18:53]Hazarák amúgy a mongoloktól származnak, tehát ha találkozol hazarákkal, azonnal felismered őket, mert szép mandolavágású szemvük van.
[00:19:01]Tehát ilyen nagyon szép arcú ázsiai emberek tényleg ők ugye a síta ákhoz tartoznak.
[00:19:06]Van több ország Irak például ugye ott is 70 több mint 70%-a a lakosságnak.
[00:19:11]Síta Libanonban is rengetegen vannak ugye Szíriában az alaiták, ott van Azerbajdzsán például ugye ők a törökökkel rokonak a füleled az azeri nyelvet nagyon hasonlít a törökre.
[00:19:22]Amíg a törökök viszont szumíták, az aziekták szintén.
[00:19:24]Tehát mondom, nagy törésvonal van itt a a felekezetek között a a Közelkeleten, tehát rendkívül érdekes.
[00:19:32]És ugye Libanon amilyen pici ország Magyarországnál is kisebb, ott viszont találsz tényleg keresztényeket, ugye a maronitákat, találsz zsidókat találsz sípákat találsz szumitákat találsz drúzokat, akik valójában tehát a síták ugye a sítákhoz sorolják őket.
[00:19:51]Akkor holott hát egy nagyon érdekes vallás igazából, hogyha valaki úgy ismeri úgy a derviseknek a a filozófiát, tehát egy kicsit inkább odasorolható, vagy akár közel áll még a csecsenekhez is.
[00:20:03]Úgyhogy egy vallásilag nagyon-nagyon sokszínű országról beszélünk Libanonban, de mondom tehát mikor létrejött Iránba az új Iszlám köztársaság ugye Ajatalak Komini visszatért párizsi exójéből és kihirdette ugye a forradalmat megdöntötték Rezeplavissának a hatalmát utána elkezdte Irán támogatni a különböző sítavallási közösségeket a fegy fegyverrel is ugye például Libanon a a HZB lakelőtt létrejt ugye az ML em ML az azt jelenti, hogy várjál hope magyarul remény a remény milíciák és akkor abból alakult ki később ugye a Hezbollak állak pártja de ugyanez van a Kateip Hezbola Irakban tehát vagy akár a Huszikkal ugye vagy ahogy ők magukat nevezik Anzer Allah á alls segítő Jemenbel tehát Irán elkezdte támogatni mindenütt a világban a síákat akik ugye szíves esen is vették értelemszerűen főleg ottól elnyomás alatt éltek, mint mondjuk Irákban.
[00:21:07]Úgy ezt adtam Hussein, ő maga szunita volt.
[00:21:11]Értelemszerűen a kormány többségi szunita volt.
[00:21:13]És és nagyon erősen elnyomták ugye mind a kurdokat, mind pedig a síákat az országban.
[00:21:17]És hát ez is hozzájárult ugye ahhoz, hogy az ország integritása nem volt olyan, hogy a háborúban nagyban támogatták volna ugye Saddamot, meg is döntötték ugye a hatalmát az Egyesült Államok utána őrizetbe vették, halára ítélték, ami nem tudom mennyire volt jó vagy nem jó, de hozzá tartozik az is, hogy ugye létrejött egy nagyon komoly ellenállásakban, amiből kialakult aztán a az Elkaida keleti szárnya, az Elkaid sem, amiből aztán létrejött az iszlám állam.
[00:21:47]Hát azt megismerjük, hogy Irak és Szilia nagy részét elfoglalta.
[00:21:49]Európában végrehajtottak terrortámadásokat, tehát hogy iszonyatos terroris inkább nem is kicsit így összességében körültam, hogy mik történnek, meg mit történtek a a Közelkeleten, amik a jelen helyzetet ugye elhozták számunkra.
[00:22:06]Hát itt tartunk, meglátjuk, hogy mi lesz.
[00:22:08]Meglátjuk.
[00:22:08]Nyilvánvalóan a kormány és a hezbak tárgyalni akar, tehát nem akarnak fegyveresen egymásnak ugrani.
[00:22:12]A hezbollak erősebb is.
[00:22:15]Tehát hozzáteszem, tehát egy nagyon csúnya polgárháború lenne belőle, amitől a libanoniak nagyon félnek.
[00:22:23]Tehát főleg amikor korombé vononiakkal beszélgetek, ők mondják, hogy ők emlékeznek ugye a háborúra, hogy az a 70-es80-as években mit okozott, hogy egy generáció kvázi úgy nőtt föl, hogy folyamatosan lőnek, autóbombák vannak, bejtott szektorokra osztották, ugye, ahol a különböző milíciák ugye ellenőrzőpontokat építettek.
[00:22:41]Tehát tudom, nagyon durva volt ez az időszak, és mondom, ezt ők el szeretnék kerülni, hogy megint egy ilyen helyzet alakuljon ki abba a pici és nagyon-nagyon gyönyörű országban.
[00:22:53]Tehát a cédrusok hazája nem véletlen van, hogy a libanövi zászlóban is a cédrus, mert tényleg olyan csodálatos fákat a világon máshogy nem látsz, mint a jeb neman a Libanon hegységben.
[00:23:06]És hát mindeközben, ahogy te is tettél már el utalást, az orosz-ukrán háborúnak is voltak fejleményei.
[00:23:10]Ennek frontján, vagy ennek kérdéskörében te mit láttál?
[00:23:15]Mi volt például, amire utaltál, hogy Trump esetében újra voltak esetleg megnyilvánulások?
[00:23:19]Mik voltak ezek?
[00:23:22]illetve az is látható, hogy azért napvilágot láttak például energetikai szempontból olyan hírek, hogy több orosz energiát vásárol az Európai Unióval, mint valaha, és ez is egy érdekes statisztika lehet.
[00:23:35]Te hogy látod most az aktuális szituációt?
[00:23:38]Hú, kezdjük hátulról.
[00:23:38]Figyelj, ez a legizgalmasabb hír, hogy soha ennyi orosz LNG-t még nem vásároltak.
[00:23:43]Tehát itt az első négy hónapban, az első négy hónapban hozzáteszem, az Európai Unió, akik tényleg úgy, hogy fú, az orosz az gonosz, és tőlük soha többet semmit egy egy gombostüt nem veszünk.
[00:23:56]3 milliárd eurót utaltak át Oroszországnak.
[00:24:04]3 milliárd eurót.
[00:24:04]Gondoljunk bele, a spanyolok bejelentették, hogy az első negyed évben 52%-kal emelték az orosz energiahordozó behozatát, mert szükség van rá, mert nincs energia.
[00:24:16]Megmondta a spanyol kormány, olcsó, jó minőségű szükség van rá.
[00:24:22]Ennek ellenére mit akar most Brüsszel, hogy 27-től komplett tiltsák ki ugye az orosz energiahordozókat.
[00:24:26]Na, ennek milyen hatása lenne hazánkra például?
[00:24:30]Gondoljunk bele.
[00:24:30]Most egy kicsit megint itt, ahogy a német mondja, Auswej fön, tehát egy kicsit szélesebb körben fogom az egészet elmagyarázni.
[00:24:40]bejelentette a Volkswagen AG, ugye Ágün akcieler SAAP, tehát egy tőzsdén lévő nagy cég, a világ második legnagyobb autógyártója az amerikaiak után, hogy 100000 embert fognak elbocsájtani.
[00:24:55]100000 embert, több gyárukat be fogják zárni, mert olyan drága az energia, hogy nem éri megtermelni.
[00:25:01]Ugye ezt többször is említettem.
[00:25:04]Itt egy nagyon kedves barátom, szomszédom pont itt egy emelettel följebb lakársasházban, aki ugye egy nagy autógyártó cégnek beszállítója és mondta, hogy amikor például Volkswagennél, Opelnél vagy bárhol van, állnak a gyártósorok, kísérteties, tehát mint egy egy zombia apokalipszis után úgy néznek ki a nagy autógyárak, nincs megrendelés.
[00:25:28]Tehát folyamatosan ugye elbocsátanak embereket, vagy azt mondják, oké, megtarthatod a munkádat, de 8 óra helyett 6 órában vagy 4 órába leszel.
[00:25:36]Értelemszerűen ugye a csökkentett fizetésért.
[00:25:37]De hogy dél-németországban vannak olyan régiók, hogy az ipari energia hatszorosá emelkedett az orosz országj elleni szankciók miatt.
[00:25:44]És ha most végképp kitják az orosz energiahordozókat az EU-ól, annak az lesz a következménye, hogy teljes mértékben az Európai Unió az Egyesült Államoktól fog függeni.
[00:25:57]100%-ban gondoljunk bele, és amilyen árakat az amerikaiak diktálnak, azt nekünk ki kell fizetni.
[00:26:08]És ha most már nyakig benne vagyunk a pácban, eddig mondom csak vegyük Németországot, ugye 3,sés fél millió ember van munka nélkül, legtöbben a nehéz iiparból.
[00:26:15]Most még elbocsátanak 100000 embert.
[00:26:19]Ugye most a közeljövőben 50000et, és utána majd fokozatosan, ahogy zárják be például a cikkka üzemet, még 50000et.
[00:26:28]Gondoljunk bele, hogy ez a németágra hogy fog kihatni meg a vásárlóerőre.
[00:26:32]Tehát ez nem úgy van, hogy akkor oké most 100000 ember munka nélkül.
[00:26:36]hanem akkor ott azért családok vannak, ott ugye a vásárlóereje a német gazdaságnak, ami szintén ezt meg fogja síleni.
[00:26:43]És mondom, ez az energiafüggőség majd amibe beleműverezi magát az Európai Unió, mert ha Amerika azt mondja, hogy akkor most megemelem, mert sokkal többet kell termelni, ő a kitermelni drága, hát akkor most ez ennyibe kerül, ki kell, hogy fizessük, nem fogunk tudni mást csinálni.
[00:27:01]És nyilvánvalóan kisebb cégek ahogy eddig is tönkre fognak menni.
[00:27:03]Tehát ugye erről is beszéltem már számtalan esetben, hogy soha ennyi csődeljárás még nem volt Németországban, mert kis cégek, üdítőgyárak, sörfőzdék, pékségek mennek tönkre, mert olyan drága az energia, hogy nem éri meg termelni, mert mondják a békek, hogy ők 2 euróért nem tudnak eladni egy nyomorús zsömrét, mert senki nem fogja megvenni, és akkor inkább bezárnak.
[00:27:26]Tehát ez ez egy nagyon szomorú dolog, mert mert ráadásul a kis családi cégek mennek így tönkre, mert ugye óriási cégek például ha megnézzük a német fékipart, ez hogy működik?
[00:27:36]Úgyhogy Kínából behozzák a a fagyasztott zsemlét meg a fagyasztott kenyeret Kínából, gondoljunk bele, fagyasztókonténkbe Németországba, és ott csak látványkékség.
[00:27:48]Tehát igazából ez nem pékség, az nem pékárú, hanem fölmelegítik azt a rossz minőségű névhafhagyasztott dolgot, ami Ázsiából érkezik.
[00:27:57]Mert ha jó minőségű kenyeret, tehát ha én Németországban vagyok elég, ha csak mondjuk a frankfurti vagy a dün reptérrel átszálló, mindig az első, amit keresek, ott egy pékség, olyan kis pékség, és veszek magamnak egy egy finom kenyeret, ami volt olyan, hogy 10 nap múlva még volt belőle, és még mindig nagyon finom volt, és nem fenészedett.
[00:28:15]Tehát ez a igazi jóminőségű kézműves pékárú, ez el fog tűnni.
[00:28:18]És maradt tényleg a silág minősége, az úgynevezett látványkség, aminek az íze is borzalmas.
[00:28:26]fölvágod a csömlék, összeesik az egész, mert kimegy belőled a forró levegő, tehát rettenet, ami folyik, és ezek az üzemek fognak tönkremenni elsőképpen.
[00:28:34]És mondom azt, hogy egy energiafüggőségbe belemászunk, tehát nem az, hogy diverzifikáció lesz, mert ez olyan marha jól hangzik, hogy diverzifikálni kell az európai energiát.
[00:28:43]Hogyan?
[00:28:43]Tehát van Oroszország, van Azerbajdzsán, ott vannak a közelkeleti országok, ahol azért a az energiának nagy része ugye már le van kötve Kína fele meg India fele.
[00:28:58]Tehát ők a legnagyobb felvásárók.
[00:29:00]Ugye miután Iránra is már évtizedek óta ugye embargó van, a kinek adják el?
[00:29:06]Nyilvánvalóan nem az Egyesült Államoknak és nem az Európai Uniónak, akik az embargót ugye létrehozták az Iszlám köztársasága ellen, hanem maradják Kínának és Indiának.
[00:29:16]Mert onnan nincsen bargó, tehát szabadon kereskedhetnek vele.
[00:29:18]Remek dolog, csak hogy ugye ezáltal igazából itt itt van Európa és itt van az Egyesült Államok, akik energiaügyben egymással kereskedni tudnak, de mondom, kialakul egy függőség, mert nyilvánvalóan az energiaárak nem a szeretetről szólnak, nem arról, ja nekem a olyan jó címén Fredrik Merc azt mondja majd Donald Trump nem fogja azt mondani, mert Donald Trump és és Merc azért nem a legjobb barátok.
[00:29:44]Főleg, hogy Nerc folyamatosan beszólalkodott Trumpnak, üzengetett neki a sajton keresztül, hát ezt ismerjük itt Magyarországon is.
[00:29:50]Na, tehát nem a legjobb cindik, és nyilvánvalóan tehát nem fognak egy olyan nagy kedvezményt kapni, amilyet szeretnének, hanem amilyet majd a nagy energetikai cégek, Exon vagy a többiek majd azt mondják, oké, ez most ennyibe kerül, take it away with body.
[00:30:04]Tehát vagy megveszed, vagy itt hagyod, és kénytelen leszek, kénytelenek lesznek megvenni.
[00:30:11]De mondom, az áldrágulás pedig ugye az fog vezetni, hogy cégek tönkremennek, embereket elbocsátanak, dövegő munkanélküliség, és aki elkeseredebett, az hogy reagál?
[00:30:25]Nyilvánvalóan látja, hogy ez egy rossz politika, amit a CDUSPd Németországban víz.
[00:30:29]Kire fog szavazni?
[00:30:29]Az Aft-re.
[00:30:33]Tehát, mert az Aft mit mond?
[00:30:33]Szükségünk van Oroszországra, mint gazdasági és politikai partnerra.
[00:30:37]helyre kell állítani az északi áramlatot, újra kell vásárolni Oroszországtól energiahordozókat.
[00:30:42]Igaza van Aliswe Videlnek, igaza van.
[00:30:44]Különben bedől minden.
[00:30:47]És mondom, ezt látják a spanyolok, látják a hollandok.
[00:30:49]A hollandok nagyon sunyik különben.
[00:30:50]Nem azért, mert facipőbe járnak meg tulipán termesztenek, hanem azért, mert sütyiba az úgynevezett orosz árnyó flottától.
[00:30:58]Ugye folyamatosan érkeznek a hajók Rotterdamba.
[00:31:00]Erről beszélt ugye már régebben Sziátó miniszter úr is, megmondta, hogy amíg itt ekéznek minket, hogy mi nyíltan kereskedünk az oroszokkal, nem is titkoljuk, meg volt ugye külön engedély az Európai Unió részéről.
[00:31:12]Addig a hollandok például meg a belgák ugye ezt sutyiba teszik.
[00:31:14]Jön az árnyékflotta, mit tudom én, libériai vagy vagy panamai zászal befutnak az orosz hajók.
[00:31:21]Kifejtik belőle az LNG-t vagy a kőolajat, aztán mindenki boldog.
[00:31:26]Hát legfőképpen az oroszok még jó pénzt kaptak, de a hollandok is ugye, mert utána tudják sűteni orosz energiával például a üvegházakat, ahol a tulipán terem, amit utána én sok pénzért megveszek a szerelmemnek itt a piacon, a élvári úton.
[00:31:40]Na, szóval mondom, a világot összefüggésében kell látni, tehát hogy jutunk el egy virágcsokorig az orosz gázmezőktől.
[00:31:48]Hát így és mondom, nagyon-nagyon rossz az irány, amit Európa követ.
[00:31:53]És amíg még Németország, aki azért a az európai gazdaság egyik motorja majd még valahogy nyobenyelben ki fogja fizetni ezeket az energiaárakat, ezt Magyarország nem fogja tudni.
[00:32:04]Tehát Magyarországnak szüksége lesz továbbra is az orosz energiahordozókra, mert olyan árat, amit majd majd DCből diktálni fognak, hát azt magyarországi kis és középvállalatok nem fogják tudni kitermelni.
[00:32:20]És itt is, ha megnézzük mezőgazdaság, szentesi paprika, vidámparadicsom satöbbi, ami amit szeretünk és ami mindig itt van az asztalunk a reggelinél, ők is ugye sűteni kell a fóliát, sűteni kell az üvegházakat, amihez energia kell.
[00:32:34]Tehát nyilvánvalóan minél olcsóbb az energia, annál olcsóbban tudnak a magyar farmerek is termelni.
[00:32:38]Ha megdrágul, drágább lesz, vagy pedig azt mondja, ez nekem már nem ír meg, és akkor bezárunk.
[00:32:44]Tehát mondom, nagyon nagyon nagyon veszélyes vizekre evezett itt a a az Európai Unió, akár csak a Black Pearl.
[00:32:54]Úgyhogy rárjuk, hogy mi lesz ebből.
[00:32:54]De hát itt nyilvánvalóan ugye a magyar kormánynak kell majd majd lépnie meg fellépnie az EU-s őrület ellen, és továbbra is ugye azt kell csinálni, amit Orbán Viktor kormánya is, hogy kell külön kitétel, külön engedély, hogy Magyarországtól is vásárolhasson az oroszoktól energiahordozót, mert különben nagyon nagy pácban leszünk.
[00:33:17]Lassan adásunk végéhez érünk.
[00:33:17]Viszont itt az Európai Uniós csúcsra még esetleg, ha egy pár szóerejéig vissza tudunk tekinteni.
[00:33:23]Kíváncsiak vagyunk a te véleményedre is, hogy most pontosan mik voltak talán a legmeghatározóbbak.
[00:33:29]Ugye most beszéltünk Iránról, beszéltünk Ukrajnáról, és hát ugye azért is érdekes meg fontos, amikor elmondtad ezeket a részleteket itt a egészen a virágcsoporig visszamenve, hogy azért mégis csak a hétköznapi életünkre vannak ezek befolyással.
[00:33:41]És hát azért ilyenkor mindig kíváncsi az ember, hogy az európai vezetés esetleg milyen koncepciókkal tervezze reagálni, vagy egyáltalán tervezze reagálni.
[00:33:48]Te hogy látod?
[00:33:51]Figyelj, ami érdekes, amit ugye Magyar Péter is mondott, ami fontos, tehát ebbe igazat kell adni neki, hogy ne nyissuk meg rögtön az összes tárgyalási klásztert Ukrajnával, mert itt ami ugye kihatna ránk, ami ami aggasztó, egyrészt ugye a mezőgazdaság, szintén számtalan esetben beszéltünk meg, Nagy István miniszter úr is, ugye, aki az előző kormánynak az agrárminisztere volt, elmondta, hogy ez mekkora veszélyt jelent ugye a Merkozur mellett az európai farmerekre, mert az, hogy A Merkzo beindult, ugye a közép amerikai országokból érkeznek a az olcsóbb mezőgazdasági termékek.
[00:34:25]Nyilvánvalóan, hogyha most én összehasonlítom az árakat és látom, hogy ez olcsóbb, de mondjuk Panamából érkezik, vagy Nicaraguából, de 300 Ftal olcsóbb kilója, nyilvánvalóan azt fogom megvenni, hogyha ugyanolyan jó minőségűnek tűnik az áru, de ezzel már ugye én nem az európai gazdákat segítem, tehát ez egy probléma.
[00:34:43]Ugyanez van Ukrajnával is, hogyha tényleg a repcétől kezdve kukoricáig, burgonyáig, cukorrépáig nagy mennyiségbe bejön az árú.
[00:34:51]Nyilvánvalóan akkor például a cukorgyárak is azt fogják mondani, hát én nem fogom akkor a magyar gazdától megvenni kétszeres áron, megveszem fele áron az ukránoktól, olyan amilyen úgyis rafinálom cukor készül belőle, el fogom tudni adni.
[00:35:03]És sajnos ez lesz ugyanúgy a szolgáltatóiparral is.
[00:35:06]Tehát ez a legnagyobb veszély ugye a szabad munkaerőáromlás, ami hogyha tényleg most a sikerül ezt átboxolni a Urszula Fond lejnek, mert az idő már nagyon szorít, ugye azért ne felejtsük el, mindjárt július 1je van.
[00:35:20]És Urszula szerette volna ugye meg Manfrederus csapata, hogy már január 1jétől teljes jogú tagja legyen Ukrajna az Európai Uniónak.
[00:35:28]azért ott Fridik Mercis egy kicsit bekeményített, hogy azért nem partnerség oké, de teljes tagú teljes jogú tagság nem.
[00:35:34]Úgyhogy szerintem ezt Németország is be fogja fékezni.
[00:35:37]Úgyhogy fontos, hogy tényleg ne nyissuk meg az összes hat klusttert egyszerre, hanem haladjunk lépésről lépésre.
[00:35:43]Oké, legyen egy tagság, folyamatosan integráljuk majd Ukrajnát az Európai Unióba, de ne úgy, hogy rögtön el tudja özönleni ugye a munkaerőpiacot a a ukrán szakmunkás, akik utána itt itt labdába fognak lúni, mert mert remek szakmunkások vannak, jó munkát végeznek, szorgosan, minőségi munkát.
[00:36:03]Tehát ezt láttam például itt a szomszédságban is építkezések ukrán vállalkozó végezte a munkát és egy gyönyörű szép családi házat felhúztak seperc alatt igazából.
[00:36:15]Tehát ez fontos lenne, mert mondom ezt igazából az Európai Uniós cégek meg mi, akik ugye szintén az Unió tagjai vagyunk, szívnák meg első körben.
[00:36:26]Úgyhogy meglátjuk.
[00:36:27]Én én bízom Mercnek a itt azt mondom bölcsességében, bár Merc és bölcsesség, tehát két olyan szó, ami egy mondatban rikkán szerepel.
[00:36:35]Ugye ellátjuk Németországnak, hogy hogy mennyire hanyat itt most igazából a kormánypolitikája.
[00:36:43]Mekkora tüntetések voltak már Mercitája ellen.
[00:36:46]De ebben viszont igaza van, hogy védenünk kell annyira az uniót és az uniós cégeket, hogy ne nyissuk meg mind a hardcaster az ők szerelmére január 1jétől ugye egy háborúban álló országot, amelyiknek a határa is igazából elmosódottak, tehát mint a dalcí címe, ilyen blurred line, tehát ilyen az egész valahogy ilyen ködös a háború miatt fölvegyük azonnal az unióba.
[00:37:08]Tehát ez ezt ezt megcsinálnénk.
[00:37:10]Szerintem ez volt így a legpontosabb, tehát ugye az uniós tagsága Ukrajnának, ami ami ami mindenki agyal jelen pillanatban.
[00:37:19]Macronnak is ugye a múltban voltak erről már megnyilvánulásra, hogy most jelen pillanatban igazából Nerz, aki ezt ugye a legrehemensebben szívügybinek tekinti, hogy ne azonnal, hanem partnerként ugye de megszólalt valahogy ugye Zelenszki is azt mondta, hogy ez számára ez lealacsonyító és elfogadhatatlan.
[00:37:34]Hát ismerjük Zelenszki barátunkat, ugye nem csak zongorázni tud minden végtagjával, mind az öttel, hanem igazából követelőzik is folyamatosan.
[00:37:47]Tehát nem az az ember, aki alázatosan kér meg partnerkét nekit valakire, hanem úgy csinál, mint az egész világon, aki dolgozna igazából.
[00:37:52]Hát ezért szeretjük.
[00:37:55]Ja, pont hogy nem.
[00:37:58]Ennyi fért most a maiásban.
[00:37:58]viszont a hallgatókat biztatjuk, hogyha még nem tették meg, akkor mindenképpen iratkozzanak fel, hiszen így akár értesítéseket is kérhetnek az újonnan feltöltött felvételekről, illetve ajánljuk figyelmükbe a fix klubot is, ahol Georg a továbbiakban is egyébként nagyon aktív a jól látom a toplista első és második helyek között ingázol, úgyhogy így van, érdemes velünk tartani ott is.
[00:38:18]És hát köszönjük a figyelmet és neked is, hogy itt voltál velünk.
[00:38:23]Hát drága Longi, én köszönöm a lehetőséget.
[00:38:25]Mindenkinek kívánok egy nagyon-nagyon szép vasárnapot.
[00:38:27]Hát nagyon forró lesz, arra már lehet készülni, úgyhogy szerintem a legjobb megoldás ilyenkor strand vagy part.
[00:38:35]Úgyhogy most rigidlem, akik a Balatonnál vannak, holnap engem irigyeljetek, mert holnap én leszek ott.
[00:38:39]Úgyhogy ja, mindenkinek nagyon szép napot, és köszönöm a figyelmet és neked is köszönöm, Nia, remek műsor lehetőséget.
[00:38:47]Úgyhogy kedden találkozunk Belbollal.